Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
28/06/2002 първо гласуване

    ДОКЛАД
    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 202 - 01 - 6, внесен от Министерски съвет на 16.01.2002 г., Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 254 - 01 - 36, внесен от Евгения Тодорова Живкова и група народни представители на 20.05.2002 г., Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 202 - 01 - 35, внесен от Министерски съвет на 21.06.2002 г.
    ДОКЛАД
    ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 202 - 01 - 6, внесен от Министерски съвет на 16.01.2002 г., Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 254 - 01 - 36, внесен от Евгения Тодорова Живкова и група народни представители на 20.05.2002 г., Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 202 - 01 - 35, внесен от Министерски съвет на 21.06.2002 г.
    На свое редовно заседание от 26 юни 2002 г. Комисията по образованието и науката обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 202 - 01 - 6, внесен от Министерски съвет на 16 януари 2002 г.; Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 254 - 01 - 36, внесен от Евгения Тодорова Живкова и група народни представители на 25.05.2002 г.; Законопроект за изменение и допълнение на Закона за
    народната просвета, № 202 - 01 - 35, внесен от Министерски съвет на 21.06.2002 г.;
    В работата на комисията взеха участие Министърът на образованието и науката доц. д-р Владимир Атанасов, заместник — министър на образованието и науката Юлиян Наков, парламентарният секретар на Министерството на образованието и науката г-н Петър Хаджиничев, г-жа София Димитрова - директор на Дирекция “Средно образование” към Министерството на образованието и науката, г-жа Маргарита Йорданова - директор на Дирекция “Правна” към Министерството на образованието и науката, както и представители на синдикални организации, на неправителствени организации, журналисти и др.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за народната просвета № 202 - 01 - 6, внесен от Министерски съвет цели да се подобри образователния и възпитателния процес в съответствие с обществените очаквания и личните потребности на учениците за успешната им реализация в гражданското общество.
    Той предвижда четири групи проблеми.
    В първата група са предложенията, свързани с регламентацията на управлението на системата на средното образование:
    Определят се правата на министъра на образованието и науката като специализиран орган за управление; статута и функциите на регионалните инспекторати по образование, на началниците на регионалните инспекторати по образование и на експертите в тях като държавни служители; премахва се статута на държавен служител за учителите, директорите и помощник директорите в училищата, в детските градини и в обслужващите звена.
    Разширяват се правомощията на кметовете на общините като възможни работодатели на директорите на общинските училища и на общинските обслужващи звена.
    Във втората група са предложенията, отнасящи се до финансирането на образованието и до възможността директорите на държавните и общинските детски градини, училища и обслужващи звена да съставят бюджет. Регламентирано е и правото на Министерството на образованието и науката да събира такси за извършване на определени дейности. Предвижда се и норма, постановяваща обучението на учениците от населено място, в което няма училище, да се осъществява в най-близкото населено място на територията на общината, като им се осигурява безплатен транспорт.
    Третата група предложения се отнасят до изменения в държавните зрелостни изпити, които са задължителни за получаване на диплома за завършено средно образование. Държавните изпити от три се намаляват на два и се определят с учебния план, като единият от тях е по български език и литература.
    Четвъртата група са предложенията, регламентиращи статута и дейността на училищните настоятелства. Поради това, че Закона за юридическите лица с нестопанска цел урежда условията и реда на възникването и организацията на дейността на сдруженията и фондациите, вносителят не е направил отделен законопроект за училищното настоятелство.
    Членовете на Комисията по образованието и науката се обединиха около мнението, че сега редица текстове се нуждаят от прецизиране, което ще се направи на второ четене.
    Вторият Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, внесен от Евгения Живкова и група народни представители, № 254-01-36 цели да се подобрят условията за развитието на българското училище като национална институция, отговорна за изграждането на съвременното българско общество.
    В него се предлагат изменения, които се отнасят до задължителния характер на постъпването на деца в предучилищна подготвителна група в детските градини, за държавните зрелостни изпити, възможността на преподаване на религия и регламентация на служебните правоотношения на различните категории работещи в системата на образованието.
    Предлага се създаването на настоятелство като юридическо лице с нестопанска цел с обществена полза към всяко държавно/общинско училище и детска градина, а така също и норми за по ефективно сътрудничество на Министерството на образованието и науката с Държавната агенция за защита правата на децата.
    Членовете на Комисията по образованието и науката се обединиха около мнението, че предложените изменения кореспондират с целите на законопроектите за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, внесени от Министерски съвет, като необходимото прецизиране ще се извърши между първо и второ гласуване.
    Третият законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета № 202 - 01 - 35, внесен от Министерски съвет на 21.06. 2002 г. има за цел:
    1.Да синхронизира българското законодателство с онези международни нормативни актове, които регламентират обучението на деца със специфични образователни потребности и/или с хронични заболявания в детските градини, общообразователните и професионалните училища. В Декларацията от Саламанка, приета на Световната конференция ’’Образование за всички” се препоръчва интегрирано обучение на деца със специфични образователни потребности за тяхната по-успешна социализация, за разширяване на възможностите им за равен достъп и равен шанс да учат заедно в обща среда със своите връстници в различните степени на образователната система.
    В законопроекта се предвижда за децата със специални образователни потребности освен традиционното диференцирано обучение да се въведе и системата на интегрираното им обучение като се регламентира тяхното постъпване в детските градини и различните видове училища по степени и профилиране.
    2. С разпоредбата на §6 се преразглежда възможността работодатели на директорите на общинските училища и общинските обслужващи звена да са началниците на инспекторатите по образованието. Като юридически лица за управление и контрол и териториални органи на Министерството на образованието, те провеждат държавната политика в тази сфера.
    3. Предлагат се разпоредби, предвиждащи държавното образователно изискване за учебниците и учебните помагала, а така също и за редица други държавни стандарти, да се утвърждават с Наредба на Министерски съвет. Мотивът е, че за тяхното изготвяне и приложение е необходимо участие и съгласуваност между различни министерства
    След задълбочена и обстойна дискусия членовете на Комисията по образованието и науката на основание чл. 65, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание взеха следното
    РЕШЕНИЕ:
    1. С 12 гласа “за”, 2 “против”, “въздържал се” - няма предлага на Народното събрание да обсъди и приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, № 202 - 01 -6, внесен от Министерски съвет.
    2. С 12 гласа “за”, 2 “против”, “въздържал се” - няма предлага на Народното събрание да обсъди и приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета № 254 - 01 - 36 внесен от Евгения Живкова и група народни представители.
    3. С 12 гласа “за”, “против” - няма, 2 гласа “въздържал се” предлага на Народното събрание да обсъди и приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета № 202 - 01 - 35, внесен от Министерски съвет.
    Членовете на Комисията по образованието и науката предлагат на основание на чл. 68, ал. 1 от ПОДНС да се подкрепят и трите законопроекта, тъй като уреждат една и съща материя.
    28 юни 2002 г.
    5
    Форма за търсене
    Ключова дума