Парламентарни комисии
Комисия по образованието и науката
Комисия по образованието и науката
24/07/2003 първо гласуване
ДОКЛАД
относно: Законопроект за насърчаване на научните изследвания, № 302-01-34, внесен от Министерски съвет на 30.6.2003 г.
ДОКЛАД
относно: Законопроект за насърчаване на научните изследвания, № 302-01-34, внесен от Министерски съвет на 30.6.2003 г.
На две свои редовни заседание, проведени на 9 юли и 23 юли 2003 г., Комисията по образованието и науката разгледа Законопроект за насърчаване на научните изследвания, М 302-01-34, внесен от Министерски съвет на 30.6.2003 г. На заседанията на Комисията присъстваха министърът на образованието и науката - доц. Игор Дамянов и заместник - министъра на образованието и науката - д-р Анастас Герджиков, както и представители на Българска академия на науките. Националния център за аграрни науки. Съюза на учените в България, ръководители и членове на синдикални организации, журналисти.
Законопроектът за насърчаване на научните изследвания отговаря на необходимостта за утвърждаването на науката като фактор за обществено- икономическия напредък на България и за нейното пълноценно интегриране в европейското научно пространство. Законопроектът има за цел да регламентира принципите и механизмите за осъществяване на държавната политика за насърчаване на научните изследвания и особено на стратегическите изследвания, за създаване на условия на младите учени да градят своята научна кариера в България. Утвърждава се европейският принцип на проектно и програмно финансиране на научните изследвания, без да се изключва институционалното финансиране.
Законопроектът съдържа следните основни групи проблеми:
В първата група се регламентира формирането на национална политика в областта на научните изследвания. Тя се провежда от министъра на образованието и науката в съответствие с Националната стратегия за научни изследвания, приемана от Министерски съвет. В тази своя дейност министърът се подпомага от Национален съвет за научни изследвания, който е консултативен орган и с мандат от 5 години. Съветът участва в разработването на Националната стратегия за научни изследвания, дава становище по докладите на научните организации и висшите училища за научно- изследователската им дейност, за участието на Република България в международното научно сътрудничество.
Във втората група се регламентира структурата и управлението на фонд “Научни изследвания” като юридическо лице и второстепенен разпоредител с
бюджетните кредити. Органи за управление на фонда са изпълнителния съвет с мандат от 4 години, председателят на изпълнителния съвет и управителя. Изпълнителният съвет приема програма за насърчаване на научните изследвания по специализирани или стратегически направления в съответствие с Националната стратегия за научни изследвания, дава мнение по бюджета на фонда, определя състава на постоянните научно-експертни комисии, обявява конкурсите и одобрява научните проекти, които ще се подпомагат от фонда.
В третата група се регламентира финансирането на научните изследвания от фонд “Научни изследвания”. Той ще подкрепя проекти и дейности за насърчаване на научните изследвания, съобразени с Националния план за икономическо развитие, с национални предприсъединителни и присъединителни програми за средносрочен период, с ратифицирани рамкови програми с определени приоритети на Европейския съюз. Въведен е принципът на проектно-програмното финансиране като са изброени и критериите за оценка на кандидатстващите в конкурсите проекти.
В проведените дебати народни представители изказаха мнение, че редица регламентации, свързани със структурата и управлението на фонд “Научни изследвания”, са характерни за подзаконови актове. Основната препоръка е за допълване на Глава пета “Насърчаване на научните изследвания”. В нея следва да се предвидят механизми за непряко, преференциално финансиране, както за насърчаване на научните изследвания, така и за реализация на техните резултати. В този смисъл са и становищата на Българска академия на науките. Съвета на ректорите. Съюза на учените в България и Националния център за аграрни науки.
След проведената дискусия членовете на Комисията по образованието и науката взеха следното
РЕШЕНИЕ:
С 11 гласа “за”, 2 гласа “против” и 2 гласа “въздържал се”,
Комисията по образованието и науката предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за насърчаване на научните изследвания, № 302-01-34, внесен от Министерски съвет на 30.6.2003 г.
24 юли 2003 г.