Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по здравеопазването
Комисия по здравеопазването
29/05/2003 второ гласуване

    ДОКЛАД
    За второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, № 202-01-41, внесен от Министерски съвет на 23.07.2002Г
    ДОКЛАД
    За второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, № 202-01-41, внесен от Министерски съвет на 23.07.2002Г.
    На осем редовни заседания Комисията по здравеопазване разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, №202-01-41, внесен от Министерски съвет на 23.07.2003г. на второ четене. В дискусиите взеха участие доц. д-р Божидар Финков - министър на здравеопазването, представители от Министерство на икономиката. Министерство на правосъдието, Министерство на вътрешните работи. Националния съвет по наркотични вещества. Националния център по наркомании. Изпълнителната агенция по лекарствата, неправителствени организации. Проведена беше и обществена дискусия, с оглед желанието на законодателя да се съобрази с общественото мнение, във връзка с текстове на законопроекта, които предизвикаха широк обществен интерес.
    В хода на обсъжданията бяха разгледани предложенията на народни представители по законопроекта, постъпили по реда на чл. 70 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, както и предложения, направени в хода на дискусията, съгласно чл. 71 (2) от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, е цел прецизиране на текстовете и които не противоречат на принципите и обхвата на приетия на първо четене законопроект. Реакция от страна на членовете на Комисията от ПГ на ОДС срещна предложението на н. п. Алеко Кюркчиев за създаването на допълнителен параграф в Преходните и заключителните разпоредби на законопроекта. Това предложение има за цел промяна на Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, което се налага от приетите вече на предишните заседания промени в разглеждания законопроект. По-голямата част от членовете на Комисията по здравеопазване се обединиха около становището, че предложените промени са практически необходими и са наложителни с оглед синхронизирането на двата специални и тясно свързани помежду си закона. Това становище беше категорично подкрепено и от представителя на дирекция “Законодателна дейност и европейско право” и представителите на Министерството на здравеопазването - вносителите на законопроекта.
    Съгласно чл. 71 (2) от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, който гласи, че водещата комисия може да разглежда и да включи в доклада си за второ четене предложения, които не противоречат на принципите и обхвата на приетия на първо гласуване законопроект. Комисията по здравеопазване реши да разгледа визираното по-горе предложение.
    Въз основа на това и проведените дискусии по второ четене на Законопроекта предлагаме следния доклад:
    ЗАКОН
    за изменение и допълнение
    на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите
    (Обн., ДВ, бр. 30 от 2.04.1999 г., в сила от 3.10.1999 г., изм., бр. 63 от 1.08.2000 г., бр. 74 от 30.07.2002 г., бр. 75 от 2.08.2002 г., в сила от 2.08.2002 г., изм. и доп., бр. 120 от 29.12.2002 г., в сила от 29.12.2002 г.)
    Комисията приема текста на вносителя за заглавието на Закона.
    § 1. В чл. 3 се създава ал. 3:
    “(3) Веществата от приложение № 4 се разпределят в три категории съобразно мерките за контрол, приложими към тях”.
    Комисията приема текста на вносителя за §1.
    § 2. В чл. 7 думата “прекурсори” се заменя с “вещества от първа и втора категория на приложение № 4”.
    Комисията приема текста на вносителя за §2.
    § 3. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашният текст става ал. 1 и в нея след думата “лицензни” се поставя запетая и се добавя “разрешения, разрешителни и удостоверения за регистрация”.
    2. Създава се ал. 2:
    “(2) Приходите от таксите постъпват съответно в бюджетите на Министерството на здравеопазването и Министерството на икономиката и се изразходват за обезпечаване дейността по издаването на лицензни, разрешения, разрешителни и удостоверения за регистрация, както и за осъществяването на контрола върху дейностите с наркотични вещества и прекурсори.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §3:
    § 3. Чл. 9 се изменя така:
    “Чл. 9 (1) По този закон се заплащат такси за: издаване, промяна или подновяване на лицензни, за издаване на разрешения, разрешителни и удостоверения за регистрация, включващи разходи за подготовката им.
    (2) Приходите от таксите се изразходват за обезпечаване на дейността по ал. 1 и контролиране изпълнението на издадените лицензни, разрешения, разрешителни и удостоверения за регистрация.
    (3) Размерът на таксите и начинът на плащането им се определят в тарифа, приета от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването и министъра на икономиката.”
    § 4. Създават се чл.чл. 9а и 9б:
    “Чл. 9а. Министерство на здравеопазването е администратор на:
    1. приходите от таксите за издаване на лицензни и разрешителни за дейности с наркотични вещества от приложения № 2 и 3;
    2. приходите от глоби и имуществени санкции, налагани по реда на този закон, от контролните органи на Министерството на здравеопазването.
    Чл. 9б. Министерството на икономиката е администратор на:
    1. приходите от таксите за издаване на лицензни, разрешения, разрешителни и удостоверения за регистрация за дейности, свързани с вещества от приложение № 4;
    2. приходите от глоби и имуществени санкции, налагани по реда на този закон, от контролните органи на Министерството на икономиката.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §4:
    § 4. Създават се чл.чл. 9а и 9б:
    ‘‘Чл. 9а. Министърът на здравеопазването е администратор на:
    “1. приходите от таксите за издаване, промяна или подновяване на лицензни и за издаване на разрешителни, за дейности с наркотични вещества от приложения № 2 и 3;”
    2. приходите от глоби и имуществени санкции, налагани по реда на този закон, от контролните органи към министъра на здравеопазването.
    Чл. 9б. Министърът на икономиката е администратор на:
    1. приходите от таксите за издаване, промяна или подновяване на лицензни, за издаване на разрешения, разрешителни и удостоверения за регистрация, за дейности, свързани с вещества от Приложение № 4;
    2. приходите от глоби и имуществени санкции, налагани по реда на този закон от контролните органи към министъра на икономиката.”
    § 5. В чл. 10, ал. 4 след думата “служба” се поставя запетая и се добавя “на Изпълнителната агенция по лекарствата”.
    Комисията приема текста на вносителя за $5.
    § 6. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т. 1 думата “три” се заменя с “пет”.
    2. Създава се т. 8:
    “8. събира, съхранява и анализира информация от министерства, ведомства, съвети по наркотични вещества към съответните общини и неправителствени организации, която е необходима за осъществяването, координирането и
    оценяването на националната политика в областта на наркотичните вещества и прекурсорите.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §6:
    § 6. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В т. 1 думата “три” се заменя с “пет”.
    2. Създава се т. 8:
    “8. събира, съхранява и анализира информация от министерства и други ведомства, от съветите по наркотични вещества към съответните общини и от юридическите лица с нестопанска цел, която е необходима за определянето, осъществяването и координирането на националната политика в областта на наркотичните вещества и прекурсорите.”
    § 7. В чл. 12, ал. 1 т. 5 се изменя така:
    “5. определя служителите на Министерството на здравеопазването, които ще изпълняват функциите на секретар и секретариат на съвета.”
    Комисията приема текста на вносителя за §7.
    § 8. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашния текст става ал. 1.
    2. Създава се ал. 2:
    “(2) Съветите по наркотични вещества по ал. 1:
    1. разработват, осигуряват и координират изпълнението на общинските програми за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества;
    2. създават превантивни информационни центрове, които събират, съхраняват и анализират информацията на общинско ниво, необходима за осъществяването, координирането и оценяването на програмите по т. 1.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §8:
    § 8. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашния текст става ал. 1.
    2. Създава се ал. 2:
    “(2) Съветите по наркотични вещества по ал. 1:
    1. разработват, осигуряват и координират изпълнението на общинските програми за борба срещу злоупотребата с наркотични вещества;
    2. създават превантивни информационни центрове, които събират, съхраняват и анализират информацията на общинско ниво, необходима за осъществяването, координирането и изготвянето на програмите по т. 1.”
    § 9. В чл. 16 ал. 3 се изменя така:
    “(3) Контролните функции по ал. 1 и 2 се осъществяват от Националната служба по наркотичните вещества, която е звено в специализираната администрация на Министерството на здравеопазването.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §9:
    § 9. В чл. 16 се правят следните изменения:
    1. В ал. 1 и 2 ‘‘Министерството на здравеопазването” се заменят с “министърът на здравеопазването”;
    2. Алинея 3 се изменя така:
    “(3) Контролните функции по ал. 1 и 2 се подпомагат от Националната служба по наркотичните вещества, която е звено в специализираната администрация на Министерството на здравеопазването.”
    § 10. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашния текст става ал. 1 и в нея думата “фармацевт” се заличава, а думата “регионалните” се заменя с “районните”.
    2. Създава се ал. 2:
    “(2) Инспекторите по ал. 1 са лица с виеше фармацевтично или виеше медицинско образование”.
    Комисията приема текста на вносителя за §10.
    § 11. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 2 думите “Министерството на промишлеността” се заличават.
    2. Създава се ал. 5:
    “(5) Дейността на междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите се финансира от държавния бюджет. Министерството на икономиката предвижда ежегодно необходимите бюджетни средства.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §11:
    § 11. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думите “Министерството на търговията и туризма” се заменят с “министърът на икономиката”;
    2. В ал. 2 думите “Министерството на промишлеността” се заличават;
    3. Създава се ал. 5:
    “(5) Министърът на икономиката предвижда ежегодно необходимите бюджетни средства за дейността на комисията по ал. 1.”
    § 12. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашният текст става ал. 1.
    2. Създава се ал. 2:
    “(2) Областният управител определя със заповед лицата от областната администрация, които ще осъществяват функциите по ал. 1.”
    Комисията приема текста на вносителя за §12.
    § 13. Създава се чл. 26а:
    “Чл. 26а. Министерският съвет определя цените на наркотичните вещества за целите на съдопроизводството, както и максималните количества наркотични вещества или техни аналози, предназначени за еднократна употреба от лица, зависими от наркотични вещества.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §13:
    § 13. Създава се чл. 26а:
    ‘‘Чл. 26а. Министерският съвет определя цените на наркотичните вещества за целите на наказателното производството.”
    § 14. В чл. 27 се правят следните допълнения:
    1. В ал, 1 след думата “процента” се поставя запетая и се добавя “определено в листната маса, цветните и плодните връхчета”.
    2. В ал. 3 след думата “процента” се поставя запетая и се добавя “определено в листната маса, цветните и плодните връхчета”.
    Комисията приема текста на вносителя за §14.
    § 15. Член 28 се изменя така:
    “Чл. 28. Забранява се добиването на опиум, макова слама, коноп, хашиш и хашишово масло.”
    Комисията приема текста на вносителя за 815.
    § 16. В чл. 29 след думата “тетрахидроканабинол” се поставя запетая и се добавя “определено в листната маса, цветните и плодните връхчета”.
    Комисията приема текста на вносителя за §16.
    § 17. В чл. 32 се правят следните изменения:
    1. В ал. 3 думите “лекарствените средства” се заменя с “лекарствата”.
    2. Алинея 4 се отменя.
    Комисията приема текста на вносителя за §17.
    §18. Създава се чл. 32а:
    “Чл. 32а. Лицензия за ветеринарномедицински цели се издава по реда на чл. 32, ал. 1 след съгласуване с Министерството на земеделието и горите.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §18:
    §18. Създава се чл. 32а:
    “Чл. 32а. Лицензия за ветеринарномедицински цели се издава по реда на чл. 32, ал. 1 след съгласуване с министъра на земеделието и горите.”
    § 19. В чл. 33 се правят следните изменения:
    1. В ал. 1, т. 1 думите “лекарствените средства” се заменят с “лекарствата”.
    2. В ал. 2 думите “Съветът по аптечно дело при Министерството на здравеопазването” се заменят с “ Висшият съвет по фармация към министъра на здравеопазването”, а след думата “издаване” се поставя запетая и се добавя “отказ”.
    Комисията приема текста на вносителя за §19.
    § 20. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    “(1) Производството, преработването, съхраняването и употребата в други производства, както и износът, вносът, реекспортът, транзитът и търговията в страната, пренасянето и превозването на веществата от първа и втора категория на приложение № 4, както и смесите, в които те се съдържат, се извършват с лицензия, издадена от министъра на икономиката или от упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при Министерството на икономиката.”
    2. Създава се нова ал. 2:
    “(2) Дейностите по ал. 1 с вещества от трета категория на приложение № 4, както и износ на смеси, в които се съдържат вещества от трета категория на приложение № 4, се извършват въз основа на регистрация, за което министърът на икономиката или упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите издава удостоверение. На регистрация подлежат дейността, веществата, мощностите и условията за съхраняване.
    3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея след предлога “за” се добавя “регистриране и”.
    4. Създава се ал. 4:
    “(4) От лицензия и задължение за регистриране се освобождават спедитори и превозвачи, действащи само в това си качество.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §20:
    § 20. В чл. 35 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    “(1) Производството, преработването, съхраняването и употребата в други производства, както и износът, вносът, реекспортът, транзитът и търговията в страната, пренасянето и превозването на веществата от първа и втора категория на приложение № 4, както и смесите, в които те се съдържат, се извършват с лицензия, издадена от министъра на икономиката или от упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при министъра на икономиката.”
    2. Създава се нова ал. 2:
    “(2) Дейностите по ал. 1 с вещества от трета категория на приложение № 4, както и износ на смеси, в които се съдържат вещества от трета категория на

    приложение № 4, се извършват въз основа на регистрация, за което министърът на икономиката или упълномощен от него заместник-министър по предложение на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите издава удостоверение. На регистрация подлежат дейността, веществата, мощностите и условията за съхраняване.
    3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея след предлога *‘за” се добавя “регистриране и”.
    4. Създава се ал. 4:
    “(4) От лицензия и задължение за регистриране се освобождават спедитори и превозвачи, действащи само в това си качество.”
    § 21. Член 36 се изменя така:
    “Чл. 36. (1) Лицензните и удостоверенията за регистрация по чл. 35 се издават на едноличен търговец или на юридическо лице.
    (2) Едноличният търговец или юридическото лице, поискало лицензия по чл. 35, ал. 1, посочва лице, което ръководи и носи отговорност за изпълнението на дейностите, предвидени в закона и в лицензията.”
    Комисията приема текста на вносителя за §21.
    § 22. В чл. 37 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    “(1) Лицензните по чл. 32 и 32а, с изключение на лицензните за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества, се издават за срок 3 години, считано от датата на издаването.”
    2. Създава се нова ал. 2:
    “(2) Лицензните по чл. 35, ал. 1 се издават за срок една година, считано от датата на издаването.
    3. Алинея 3 се отменя.
    4. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §22:
    § 22. В чл. 37 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Алинея 1 се изменя така:
    “(1) Лицензните по чл. 32 и 32а, с изключение на лицензните за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества, се издават за срок 3 години, считано от датата на издаването.”
    2. Създава се нова ал. 2:
    “(2) Лицензните по чл. 35, ал. 1 се издават за срок една година, считано от датата на издаването.
    3. Алинея 3 се отменя.
    4. Досегашната ал. 2 става ал. 5.
    § 23. В чл. 38 след думата “лицензни” се добавя “и удостоверения за регистрация”.


    Комисията приема текста на вносителя за §23.
    § 24. В чл. 39 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашният текст става ал. 1, а в т. 7 думата “лицето” се заменя с “трите имена, данни от личната карта и единният граждански номер на отговорното лице по чл. 34 и чл. 36, ал. 2”.
    2. Създават се ал. 2 и 3:
    “(2) В лицензията за търговия на едро и съхраняване на наркотични вещества се посочва и магистър-фармацевтът - ръководител на съответния склад по чл. 55, т. 2 от Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина.
    (3) При издаване на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества на общински дружества със 100 на сто общинско участие в лицензията се посочва и магистър-фармацевтът - ръководител на аптеката.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §24:
    § 24. В чл. 39 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашният текст става ал. 1, като:
    а) в т. 5 думите “списъкът на прекурсорите” се заменя със “списъкът на веществата от I и II категория на Приложение № 4”;
    б) в т. 7 думата “лицето” се заменя с “трите имена, данни от личната карта и единният граждански номер на отговорното лице по чл. 34 и чл. 36, ал. 2”.
    2. Създават се ал. 2 и 3:
    (2) В лицензията за търговия на едро и съхраняване на наркотични вещества се посочва и магистър-фармацевтът - ръководител на съответния склад по чл. 55, т. 2 от Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина.
    (3) При издаване на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества на търговските дружества в лицензията се посочва и магистър-фармацевтът - ръководител на аптеката.”
    § 25. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашният текст става ал. 1.
    2. Създават се ал. 2 и 3:
    “(2) В едномесечен срок от промяната на някое от регистрираните по чл. 35, ал. 2 обстоятелства едноличните търговци и юридическите лица са длъжни да уведомят Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при Министерството на икономиката.
    (3) До 31 януари всяка година притежателите на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества представят в съответния районен център по здравеопазване декларация, че няма промяна в обстоятелствата, при които е издадена лицензията, както и свидетелство за съдимост на магистър-фармацевта, който носи отговорност за изпълнението на мерките, предвидени в закона и в лицензията.”

    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §25:
    § 25. В чл. 40 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашният текст става ал. 1.
    2. Създават се ал. 2 и 3:
    В едномесечен срок от промяната на някое от регистрираните по чл. 35, ал. 2 обстоятелства едноличните търговци и юридическите лица са длъжни да уведомят Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите към министъра на икономиката.
    (3) До 31 януари всяка година притежателите на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества представят в съответния районен център по здравеопазване декларация, че няма промяна в обстоятелствата, при които е издадена лицензията, както и че не са възникнали обстоятелствата по чл. 43 (1).”
    § 26. Създава се чл. 40а:
    “Чл. 40а. Лицензните по чл. 32, 32а, 33 и 35 се прекратяват:
    1. с изтичането на срока, за който са издадени, и в случай че притежателите им не подадат молба за подновяването им по реда на чл. 37, ал. 3;
    2. по молба на притежателите им, подадена до министъра на здравеопазването, съответно до Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при Министерството на икономиката;
    3. при смърт на магистър-фармацевта, получил лицензия по реда на чл. 34;
    4. при прекратяването на дейността на едноличния търговец или на юридическото лице.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя, но предлага систематичното МУ МЯСТО да бъде след новия 830 (чл. 44а и чл. 44б), като се създава нов §31 (чл. 45а), където е изписана подобрената редакция на Комисията.
    § 27. В чл. 41 думите “и прекурсори от приложения № 2, 3 и 4” се заменят с “ от приложения № 2 и 3 и вещества от първа и втора категория на приложение № 4, както и смеси, в които се съдържат”.
    Комисията приема текста на вносителя за §27, който става §26.
    § 28. В чл. 42 се правят следните изменения:
    1. В ал. 1 думите “и прекурсори от приложения № 2, 3 и 4” се заменят с “от приложения № 2 и 3 и вещества от първа и втора категория на приложение № 4, както и смеси, в които се съдържат”.
    2. Алинея 2 се отменя.
    Комисията приема текста на вносителя за §28, който става §27.
    § 29. Създава се чл. 42а:
    “Чл. 42а. (1) В едномесечен срок от прекратяването на лицензията по чл. 40а контролните органи извършват инспекция на сградите и помещенията, в които са били осъществявани дейности с наркотични вещества от приложения № 2 и 3 и вещества от първа и втора категория на приложение № 4 и смеси, в които се съдържат, както и на водената документация. Специалните регистри се предават за съхраняване на държавния орган, издал лицензията.
    (2) В 5 месечен срок от приключването на инспекцията физическите лица или техните наследници, както и юридическите лица могат да предоставят складовите си наличности на лица, получили лицензия по реда на този закон, като уведомят за това съответно Министерството на здравеопазването или Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при Министерството на икономиката.
    (3) Притежателите на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества могат да предоставят по реда на ал. 2 складовите си наличности само на търговец на едро, получил лицензия по реда на този закон.
    (4) След изтичането на срока по ал. 2 складовите наличности от наркотични вещества от приложения № 2 и 3 се унищожават по реда на чл. 97, а складовите наличности на вещества от първа и втора категория на приложение № 4, както и на смеси, в които се съдържат, се унищожават под контрола на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при Министерството на икономиката при условия и по ред, определени от Министерския съвет. Разходите по унищожаването са за сметка на лицата по ал. 2.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя, но предлага систематичното му място да бъде след новия § 31 (чл. 45а), като се създава нов чл. 45б) , където е изписана подобрената редакция на Комисията.
    § 30. Член 43 се изменя така:
    “Чл. 43. (1) Държавният орган, издал лицензията, я отнема в следните случаи:
    1. при нарушаване изискванията на закона;
    2. при неспазване на условията, определени в лицензията;
    3. след установяване на неверни данни, посочени при издаването й;
    4. след издадена заповед по чл. 99 за забрана на дейности;
    5. при образувано предварително производство за умишлено престъпление от общ характер или при влязла в сила присъда за такова престъпление, извършено от магистър-фармацевта, едноличния търговец или от лицето, което отговаря за дейностите по чл. 34 или чл. 36, ал. 2;
    6. при поискване от друга държава във връзка с молба за правна помощ при разследване, наказателно преследване или съдебна процедура срещу лицето в чужбина.
    (2) Мотивираното решение на държавния орган за отнемане на лицензията се взема независимо от наложените административни наказания.
    (3) След изтичането на три години от отнемането на лицензията по ал. 1, т. 1, 2, 3 и 4 лицето може да кандидатства отново за получаване на лицензия по реда на чл. 32 и 35.
    (4) След реабилитирането на лицата по ал. 1, т. 5 те могат да кандидатстват отново за получаване на лицензия по реда на чл. 32 и 35.
    (5) При отпадане на основанията по ал. 1, т. 6 държавният орган, отнел лицензията, я възстановява по искане на лицето.
    (6) При отнемането на лицензията или при изтичането на срока на нейното действие по отношение на складовите наличности се прилага редът по чл. 42а.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §30, който става §28:
    §28. Член 43 се изменя така:
    “Чл. 43 (1) Държавният орган издал лицензията по чл. 32, 32 а и чл. 35, ал. 1, я отнема в следните случаи:
    1. при нарушаване на изискванията на закона;
    2. при неспазване на условията, определени в лицензията;
    3. след установяване на неверни данни, посочени при издаването й;
    4. след издаване на заповед по чл. 99 за забрана на дейности;
    5. при повдигане на обвинение за умишлено престъпление от общ характер или влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер срещу едноличния търговец, управителя / изпълнителния директор на юридическото лице или срещу отговорното за извършването на дейностите лице по чл. 34 и чл. 36 от закона;
    6. при поискване от друга държава във връзка с молба за првна помощ при разследване, наказателно преследване или съдебна процедура срещу лицето в чужба.
    (2) Мотивираното решение на държавния орган за отнемане на лицензията се взема независимо от наложените администравни наказания.
    (3) След изтичане на три години от отнемане на лицензията по ал. 1, т. 1,2, 3 и 4, лицето може да кандидатства отново за получаването на лицензията по реда на чл. 32 и чл. 35.
    (4) След реабилитирането на лицата по ал. 1, т. 5 може да се кандидатства отново за получаване на лицензия по реда на чл. 32 и чл. 35.
    (5) След прекратяване на предварителното производство по ал. 1, т. 5, както и при отпадане на основанията по ал. 1, т. 6 държавният орган, отнел лицензията я възстановява по искане на лицето.
    (6) При отнемането на лицензията или при изтичането на срока на нейното действие, по отношение на складовите наличности се прилага редът по чл. 42а.”
    § 31. Член 44 се изменя така:
    “Чл. 44. Отказва се издаването на лицензия в следните случаи:
    1. при образувано предварително производство за умишлено престъпление от общ характер срещу лицето по чл. 34 или чл. 36, ал. 2, което носи отговорност за изпълнението на задълженията, предвидени в закона и в лицензията;
    2. когато лицето по чл. 34 или чл. 36, ал. 2, което носи отговорност за изпълнението на задълженията, предвидени в закона и в лицензията, е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §31, който става §29:
    §29. Член 44 се изменя така:
    “Чл. 44 (1) Отказва се издаването на лицензия по чл. чл. 32,32а и 35, ал. 1 на едноличен търговец или на юридическо лице, когато:
    1. е обявен /о/ в несъстоятелност или се намира в производство по обявяване в несъстоятелност;
    2. се намира в ликвидация;
    3. има публични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган;
    4. има повдингато обвинение за умишлено престъпление от общ характер или влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер срещу едноличния търговец, управителя / изпълнителния директор на юридическото лице или срещу отговорното за извършването на дейностите лице по чл. 34 и чл. 36 от закона.”
    Предложение на Комисията за създаване на нов §30, с който се създават нови чл. чл. 44а и 44б:
    §30. Създават се чл. Чл. 44а и 44б:
    “Чл. 44а (1) Отказва се издаването на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества на едноличен търговец или юридическо лице, когато:
    1. е обявен/о в несъстоятелност или е в производство за обявяване в несъстоятелност;
    2. се намира в ликвидация;
    3. има публични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган;
    4. има повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер или влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер срещу едноличния търговец, управителя / изпълнителния директор на юридическото лице или срещу отговорното за извършването на дейностите лице по чл. 34.
    (2) Отказва се издването на лицензия по ал. 1 на магистър-фармацевт, когато срещу него има повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер или влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер или е налице основанието по ал. 1, т.3.
    (3) Отказва се издаването на лицензия по ал. 1 на лечебно заведение за болнична помощ, само когато срещу магистър-фармацевта ръководител на аптеката има повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер или влязла в сила присъда за умишлено престъпление от общ характер.
    Чл. 44б (1) Отнема се лицензията за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества на магистър-фармацевт, едноличен търговец или на юридическо лице, когато са налице основанията по чл. 43 от закона и е спазена предвидената процедура.
    (2) He се отнема лицензията по ал. 1 на лечебно заведение за болнична помощ при възникване на основанията по чл. 43 от закона. Ръководителят на лечебното заведение в седем дневен срок предприема действия за смяна на ръководителя на аптеката.”
    Предложение на Комисията за създаване на нов §31, с който се съдздава нов чл. 45а (подобрена редакция на текста на §26 по вносител, чието систематично място е ТУК);
    §31. Създава се чл. 45а:
    “Чл. 45а. Лицензните по чл. 32,32а, 33 и 35 се прекратяват:
    1. с изтичането на срока, за който са издадени, и в случай че притежателите им не подадат молба за подновяването им по реда на чл. 37, ал. 5;
    2. по молба на притежателите им, подадена до министъра на здравеопазването, съответно до Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при министъра на икономиката;
    3. при смърт на магистър-фармацевта, получил лицензия по реда на чл. 34;
    4. при прекратяването на дейността на едноличния търговец или на юридическото лице и заличаване на регистрацията им.”
    Предложение на Комисията за създаване на нов §32, с който се създава нов чл. 45б (подобрена редакция на текста на §29 по вносител, чието систематично място е тук):
    §32. Създава се чл. 45б:
    “Чл. 45б. (1) В двуседмичен срок от прекратяването на лицензията по чл. 45а контролните органи извършват инспекция на сградите и помещенията, в които са били осъществявани дейности с наркотични вещества от приложения № 2 и 3 и вещества от първа и втора категория на приложение № 4 и смеси, в които се съдържат, както и на водената документация. Специалните регистри се предават за съхраняване на държавния орган, издал лицензията.
    (2) В 5 месечен срок от приключването на инспекцията физическите лица или техните наследници, както и юридическите лица могат да предоставят складовите си наличности на лица, получили лицензия по реда на този закон, като уведомят за това съответно Министерството на здравеопазването или Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при министъра на икономиката.
    (3) Притежателите на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на наркотични вещества могат да предоставят по реда на ал. 2 складовите си наличности само на лица, получили лицензия по реда на този закон в срок не по-късно от два месеца от приключването на инспекцията.
    (4) След изтичането на срока по ал. 2 складовите наличности от наркотични вещества от приложения № 2 и 3 се унищожават по реда на чл. 97, а складовите наличности на вещества от първа и втора категория на приложение № 4, както и на смеси, в които се съдържат, се унищожават под контрола на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при министъра на икономиката при условия и по ред, определени от
    Министерския съвет. Разходите по унищожаването са за сметка на лицата по ал. 2.”
    § 32. В чл. 46 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думите “и прекурсори” и “и чл. 35” се заличават.
    2. Създава се нова ал. 2:
    “(2) Внос и износ на вещества от първа и втора категория на приложение № 4, както и на смеси, в които се съдържат, могат да извършват само лица, получили лицензия по реда на чл. 35, ал. 1.”
    3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
    4. Създава се ал. 4:
    “(4) Лицензия не се изисква и в случаите на внос и износ на наркотични вещества за нуждите на разрешаването за употреба на лекарствен продукт или за клинично изпитване, както и при предоставянето на хуманитарна помощ.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §32, който става §33:
    § 33. В чл. 46 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думите “и прекурсори” и “и чл. 35” се заличават.
    2. Създава се нова ал. 2:
    ‘‘(2) Внос и износ на вещества от първа и втора категория на приложение № 4, както и на смеси, в които се съдържат, могат да извършват само лица, получили лицензия по реда на чл. 35, ал. 1.”
    3. Досегашната ал. 2 става ал. 3.
    4. Създава се ал. 4:
    ‘‘(4) Лицензия не се изисква и в случаите на внос и износ на наркотични вещества за нуждите на разрешаването за употреба на лекарствен продукт или за клинично изпитване, както и при предоставянето на хуманитарна помощ, по ред определен от министъра на здравеопазването.”
    § 33. В чл. 47 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 след думите “издадено от” се добавя “министъра на здравеопазването или от упълномощено от него длъжностно лице от”.
    2. В ал. 2 думите “прекурсорите от приложение № 4 за всяка пратка” се заменят с “вещества от първа и втора категория на приложение № 4, както и на смеси, в които се съдържат”.
    3. Създава се нова ал. 3:
    “(3) Вносът и износът на вещества от трета категория на приложение № 4 се извършват при условия и по ред, определени от Министерския съвет.”
    4. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 4 и 5, като в досегашната ал. 4 думите 2 и 3” се заменят с “и 2”.
    5. Досегашната ал. 5 става ал. 6 и се изменя така:
    “(6) Срокът на действие на разрешителното за внос по ал. 1, както и срокът на действие на разрешителното по ал. 2 е три месеца, считано от датата на издаването им.”
    Комисията приема текста на вносителя за §33, който става §34.
    § 34. В чл. 48 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашния текст става ал. 1.
    2. Създава се ал. 2:
    “(2) Срокът на разрешителното за износ, издавано от Националната служба по наркотичните вещества, е не по-голям от срока, посочен в разрешителното за внос, издадено от компетентните органи на държавата вносител.”
    Комисията приема текста на вносителя за §34, който става §35.
    § 35. В чл. 49 ал. 2 се изменя така:
    “(2) Контрол върху транзита на вещества от първа и втора категория на приложение № 4 се извършва от Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при Министерството на икономиката при условия и по ред, определени от Министерския съвет.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §35, който става §36:
    § 36. В чл. 49 ал. 2 се изменя така:
    ‘‘(2) Контрол върху транзита на вещества от първа и втора категория на приложение № 4 се извършва от Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при министъра на икономиката при условия и по ред, определени от Министерския съвет.”
    § 36. В наименованието на глава V, раздел III след думата “за” се добавя “медицински” и се поставя запетая.
    Комисията приема текста на вносителя за §36, който става §37.
    § 37. В чл. 54 се правят следните допълнения:
    1. В ал. 1 след думите “необходими за” се добавя “медицински” и се поставя запетая.
    2. В ал. 3 след думите “вещества за” се добавя “медицински” и се поставя запетая.
    Комисията приема текста на вносителя за §37, който става §38.
    § 38. В чл. 58, ал. 1 числото “15” се заменя с “30”, а думите “за веществата от приложение № 2 и за 30 дни лечение за веществата от приложение № 3” се заличават.
    Комисията приема текста на вносителя за §38, кйота става §39.
    § 39. В чл. 59 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думата “15” се заменя с “30”.
    2. В ал. 2 след думата “документ” се поставя запетая и се добавя “издаден от министъра на здравеопазването или от упълномощено от него длъжностно лице”.
    3. Създава се ал. 3:
    “(3) Документът по ал. 2 се издава на лицето след представяне в Националната служба по наркотичните вещества на:
    1. заявление;
    2. документ за самоличност;
    3. документ, удостоверяващ дневната доза и курса на лечение.
    Комисията приема текста на вносителя за §39, който става ;40.
    § 40. В чл. 60, ал. 1 думата “средства” се заменя с “продукти”.
    Комисията приема текста на вносителя за §40, който става §41.
    § 41. В чл. 65 след думата “наличните” се добавя “в началото и в края на периода”, а след думата “препарати” се поставя точка и текстът до края се заличава.
    Комисията приема текста на вносителя за §41, който става §42.
    § 42. Създават се чл. 65а и 65б:
    “Чл. 65а. В срок до 15 дни след края на всяко тримесечие търговците на едро представят в Националната служба по наркотичните вещества при Министерството на здравеопазването отчет за получените, доставените и наличните в началото и в края на периода количества наркотични вещества от приложения № 2 и 3 и техните препарати.
    Чл. 65б. (1) В срок до 10 дни след края на всяко тримесечие търговците на дребно представят на инспектора по наркотичните вещества към съответния районен център по здравеопазване отчет за получените, продадените и наличните наркотични вещества и техните препарати от приложение № 2.
    (2) В срок до 20 дни след края на всяко тримесечие инспекторите по наркотичните вещества обобщават отчетите по ал. 1 и представят отчет в Националната служба по наркотичните вещества при Министерството на здравеопазването.”
    Комисията ппиема текста на вносителя за §42, който става §43.
    § 43. В чл. 67 ал. 1 се изменя така:
    “(1) Едноличните търговци и юридическите лица, получили лицензия или удостоверение за регистрация за дейности с вещества от приложение № 4, са длъжни да изготвят тримесечни и годишни отчети за произведените, преработените, използваните в производство, закупените, продадените, внесените, изнесените, както и за наличните количества прекурсори, като го представят на Междуведомствената комисия за контрол на прекурсорите при Министерството на икономиката.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя за §43,който става §44.


    § 44. Член 73 се изменя така:
    “Чл. 73. (1) За медицински и научни изследвания, за образователни цели, както и за поддържане на работното състояние на кучетата, разкриващи наркотични вещества, се разрешава на физически и юридически лица да произвеждат, придобиват, внасят, съхраняват, прилагат и използват ограничени количества от растенията и веществата от приложения № 1, 2 и 3 и техни препарати, от вещества от приложение № 4, както и от смеси, в които се съдържат вещества от първа и втора категория на приложение № 4.
    (2) Условията и редът за разрешаване на дейностите по ал. 1, както и за използването на наркотичните вещества и прекурсорите се определят е наредба на Министерския съвет.”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §44, който става §45:
    § 45. Член 73 се изменя така:
    “Чл. 73. (1) За медицински и научни изследвания, за образователни цели, както и за поддържане на работното състояние на кучетата, разкриващи наркотични вещества, се разрешава на физически и юридически лица да произвеждат, придобиват, внасят, съхраняват, прилагат и използват ограничени количества от растенията и веществата от приложения № 1, 2 и 3 и техни препарати, от вещества от приложение № 4, както и от смеси, в които се съдържат вещества от първа и втора категория на приложение № 4.
    (2) Условията и редът за разрешаване на дейностите по ал. 1, както и за използването на наркотичните вещества и прекурсорите се определят с наредба, приета от Министерския съвет.”
    § 45. В чл. 74 след думата “ съхранение” се поставя запетая и се добавя “използване”, а след думата “растения” се поставя запетая и думите “и наркотични вещества от приложения № 1, 2 и 3” се заменят с “наркотични вещества и прекурсори от приложения № 1, 2, 3 и 4”.
    Комисията приема текста на вносителя за §45, който става §46.
    § 46. Член 75 се отменя.
    Комисията приема текста на вносителя за §46, който става §47.
    § 47. В чл. 84 думите “Комитетът за младежта, физическото възпитание и спорта” се заменят с “Държавната агенция за младежта и спорта”.
    Комисията не приема текста на вносителя за §47, който става §48 и предлага следната редакция за §48:
    § 48. В чл. 84 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Създава се нова ал. 2 със следното съдържание:
    (2) По отношение на лицата, които са зависими или злоупотребяват с наркотични вещества, се прилагат долечебни и рехабилитационни програми.
    2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и в нея думите “частни и/или неправителствени организации” се заменят с “юридически лица с нестопанска цел”;
    3. Досегашната ал. 3 става ал. 4.
    § 48. В чл. 88 ал. 3 се изменя така;
    “(3) Лечението на лицата по ал. 1 се осъществява само в лечебни заведения, създадени по реда на Закона за лечебните заведения, а на лицата по ал. 2 - в специализирани лечебни заведения към местата за лишаване от свобода.”
    Комисията приема текста на вносителя за §48, който става §49.
    § 49. Член 89 се изменя така:
    “Чл. 89. (1) По отношение на лицата, които са зависими или злоупотребяват с наркотични вещества, се прилагат долечебни и рехабилитационни програми.
    (2) В осъществяването на долечебни и рехабилитационни програми могат да участват лица, които са били зависими или са злоупотребявали с наркотични вещества, при следните условия:
    1. да не са употребявали наркотични вещества най-малко две години, и
    2. да са преминали специализирано обучение по програма, утвърдена от министъра на здравеопазването.
    (3) Условията и редът за осъществяване на долечебни и рехабилитационни програми, както и условията и редът за участие в тях се определят с наредба на министъра на здравеопазването.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §49, който става §50:
    § 50. Член 89 се изменя така:
    “Чл. 89 (1) В осъществяването на долечебни и рехабилитационни програми могат да участват и лица, които са били зависими или са злоупотребявали с наркотични вещества, при следните условия:
    1. да не са употребявали наркотични вещества най-малко две години, и
    2. да са преминали специализирано обучение по програма, утвърдена от министъра на здравеопазването.
    (2) Условията и редът за осъществяване на долечебни и рехабилитационни програми, както и условията и редът за участие в тях се определят с наредба на министъра на здравеопазването.”
    § 50. В чл. 90 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думите “Специализираните органи на Министерството на вътрешните работи” се заменят с “Органите на Министерството на вътрешните работи, органите на досъдебното производство”.
    2. В ал. 2 думата “всяко” се заменя с “всеки вид”.
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §50, който става §51:
    § 51. В чл. 90 се правят следните изменения и допълнения:
    1. В ал. 1 думите “Специализираните органи на Министерството на вътрешните работи” се заменят с “Органите на Министерството на вътрешните работи и тези на досъдебното производство”.
    2. В ал. 2 думата “всяко” се заменя с “всеки вид”.
    § 51. В чл. 91 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашният текст става ал. 1.
    2. Създава се ал. 2:
    “(2) Остатъкът от иззетите наркотични вещества, получен след отделянето на представителните проби, се предава за съхраняване в Агенция “Митници” с постановление за унищожаване, издадено от съответния наблюдаващ прокурор.”
    Комисията приема текста на вносителя за §51, който става §52.
    § 52. В чл. 96 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Досегашният текст става ал. 1.
    2. Създава се ал. 2:
    “(2) Наблюдаващите прокурори, издали постановления за прекратяване или отказ за образуване на досъдебно производство за престъпления, свързани с наркотични вещества, в едномесечен срок изпращат копия от тях на Агенция “Митници”.”
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §52. който става §53:
    § 53. В чл. 96 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Ал. 1 се изменя така:
    “(1) Наблюдаващите прокурори, издали постановления за прекратяване или отказ за образуване на досъдебно производство за престъпления, свързани с наркотични вещества, в едномесечен срок от издаването им изпращат копия от тях на Агенция “Митници”.”
    2. Досеганият текст става ал. 2.
    § 53. Създава се чл. 108а:
    “Чл. 108а. Който не изпълни друго задължение, произтичащо от този закон или от нормативен акт по прилагането му, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.”
    Комисията приема текста на вносителя за §53, който става §54.
    § 54. В § 1 от Допълнителната разпоредба се правят следните измения:
    1. Точки 2 и 3 се изменят така:
    “2. “Коноп” означава листата и/или цветните и плодните връхчета на конопеното растение.


    3. “Хашиш” означава отделената по механичен път смола от конопеното растение или конопеното растение, подложено на механична обработка, в резултат на която не могат да се разграничат отделните му части.”
    2. Създава се т. За;
    “За. “Хашишово масло” означава смолист сок от конопено растение, извлечен по химичен път.”
    3. В т. 12 след думата “разтвор” се поставя запетая и думите “или смес” се заменят със “смес или материал”.
    Комисията приема текста на вносителя за §54, който става §55.
    § 55. В приложение № 1 към чл. 3, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Думите “Смолист сок от коноп” се заменят с “Хашиш”.
    2. След думата “Хашиш” се добавя “Хашишово масло”.
    3. След думата “Хероин” се добавя “(диацетилморфин)”.
    Комисията приема по ПРИНЦИП текста на вносителя за §55, който става §56 и предлага следната подобрена редакция:
    §56. В приложение № 1 към чл. 3, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
    1. Дамите “Смолист сок от коноп” се заменят с “Хашиш” и се добавя “Хашишово масло”.
    2. След думата “Хероин” се добавя “(диацетилморфин)”.
    § 56. В приложение № 2, към чл. 3, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
    1. На нов ред след думата “Дифеноксин” се добавя “Дихидроеторфин”.
    2. Думата “Трихексифенидил” се заличава.
    3. Думата “Трамадол” се заличава.
    Комисията приема по принцип текста на вносителя за §56, който става §57 и предлага следната подобрена редакция :
    § 57. В приложение № 2, към чл. 3, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
    1. На нов ред след думата “Дифеноксин” се добавя “Дихидроеторфин”.
    2. Думата “Трамадол” се заличава.
    3. Думата “Трихексифенидил” се заличава.
    § 57. В приложение № 3, към чл. 3, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
    1. На нов ред след думата “Винилбитал” се добавя ”Гама - хидроксибутират”.
    2. На нов ред след думата “Етхлорвинол” се добавя “Золпидем”.
    3. На нов ред след думата “Тетразепам” се добавя “Трамадол”.
    4. На нов ред след думата “Триазолам” се добавя “Трихексифенидил”.
    Комисията приема текста на вносителя за §57, който става §58.
    § 58. Приложение № 4, към чл. 3, ал. 2 се изменя така:
    “Приложение № 4 към чл. 3, ал. 2
    Вещества, използвани при производството на упойващи и психотропни вещества (прекурсори)
    Първа категория
    N-ацетилантранилова киселина
    Ергометрин
    Ерготамин
    Ефедрин
    Изосафрол
    Лизергинова киселина
    3,4-метилендиоксифенил-2-пропанон
    Пиперонал
    Псевдоефедрин
    Сафрол
    Норефедрин
    (Фенилпропаноламин, РРА)
    1 -фенил-2-пропанон
    Формамид
    Втора категория
    Антранилова киселина
    Оцетен анхидрид
    Пиперидин
    Фенилоцетна киселина
    Хлорацетон
    Трета категория
    Ацетон
    Етилов етер
    Калиев перманганат
    Метилетилкетон
    Солна киселина (без солите й)
    Сярна киселина (без солите й)
    Толуол”
    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §58, който става §59:
    § 59. Приложение № 4, към чл. 3, ал. 2 се изменя така:
    ‘“Приложение № 4 към чл. 3, ал. 2
    Вещества, използвани при производството на упойващи и психотропни вещества (прекурсори)
    Първа категория
    N-ацетилантранилова киселина
    Бргометрин
    Ерготамин
    Ефедрин
    Изосафрол
    Лшергинова киселина
    3,4-метилендиоксифенил-2-пропанон
    Пиперонал
    Псевдоефедрин
    Сафрол
    Норефедрин (Фенилпропаноламин, РРА)
    1-фенил-2-пропанон
    Формамид
    Втора категория
    Антранилова киселина
    Оцетен анхидрид
    Пиперидин
    Фенилоцетна киселина
    Хлорацетон
    Калиев перманганат
    Трета категория
    Ацетон
    Етилов етер
    Метилетилкетон
    Солна киселина (без солите й)
    Сярна киселина (без солите й)
    Толуол”
    ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
    § 59. (1) Навсякъде в закона думите "Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа”, “министъра на земеделието, горите и аграрната реформа” и “министърът на земеделието, горите и аграрната реформа” се заменят съответно с “Министерството на земеделието и горите”, “министъра на земеделието и горите” и “министърът на земеделието и горите”.
    (2) Навсякъде в закона думите “Министерството на търговията и туризма”, “министъра на търговията и туризма” и “министърът на търговията и туризма” се заменят съответно с “Министерството на икономиката”, “министъра на икономиката” и “министърът на икономиката”.
    (3) Навсякъде в закона думите "Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция” и “заместник-министър на правосъдието и правната евроинтеграция” се заменят съответно с “Министерството на правосъдието” и “заместник-министър на правосъдието”.
    Комисията приема текста на вносителя за §59, който става §60.
    ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
    § 60. Молбите за издаване на лицензни по чл. 32 и 33 от закона, подадени до влизането в сила на този закон, се решават при условията и по реда, предвидени в него.
    Комисията приема текста на вносителя за §60, който става §61.
    § 61. Министерският съвет определя условията и реда за набавяне, съхраняване и обновяване на лекарствените продукти, съдржащи наркотични вещества от приложения № 2 и 3, които се съхраняват от Министерството на здравеопазването в Държавния резерв и като неприкосновени запаси на Министерството на отбраната. Министерството на вътрешните работи и Министерството на транспорта.
    Комисията приема текста на вносителя за §61, който става §62.
    § 62. Молбите за издаване на лицензни по чл. 35 от закона за дейности с вещества от трета категория на приложение № 4, подадени до влизането в сила на този закон, се решават при условията и по реда, предвидени в него.
    Комисията приема текста на вносителя за §62, който става §63.
    § 63. Заварените към влизането в сила на този закон лицензни по чл. 34 и 35 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите са валидни за срока, за който са издадени.
    Комисията приема текста на вносителя за §63, който става §64.
    § 64. Копия от издадените след 1996 г. постановления на прокуратурата за отказ от образуване или прекратяване на наказателни производства за престъпления с предмет наркотични вещества и техните препарати се изпращат в Агенция “Митни1щ” в шестмесечен срок от влизането в сила на този закон.
    Комисията приема текста на вносителя за §64, който става §65.
    § 65. В срок 3 месеца след влизането в сила на закона комисия от представители на Министерството на здравеопазването чрез Националната служба по наркотичните вещества. Министерството на финансите чрез Агенция “Митници”, Министерството на вътрешните работи чрез Националната служба за борба с организираната престъпност. Софийската градска прокуратура и Столичната следствена служба унищожава съхраняваните от Министерството на здравеопазването наркотични вещества, за които няма образувани наказателни производства.


    Комисията приема по принцип текста на вносителя и предлага следната подобрена редакция за §65, който става §66:
    § 66. В срок 3 месеца след получаване на информация по §64 комисия от представители на Министерството на здравеопазването чрез Националната служба по наркотичните вещества, Министерството на финансите чрез Агенция “Митници”, Министерството на вътрешните работи чрез Националната служба за борба с организираната престъпност. Софийската градска прокуратура и Столичната следствена служба унищожава съхраняваните от Министерството на здравеопазването наркотични вещества, за които няма образувани наказателни производства.
    Предложение на Комисията за създаване на нов §66:
    § 66. В Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина (Обн., ДВ, бр. 36 от 18.04.1995 г.; Решение № 10 на Конституционния съд на РБ от 4.07.1996 г. - бр. 61 от 19.07.1996 г.; изм., бр. 38 от 3.04.1998 г., изм. и доп., бр. 30 от 2.04.1999 г., в сила от 3.10.1999 г., бр. 10 от 4.02.2000 г.; Решение № 3 на Конституционния съд на РБ от 27.04.2000 г. - бр. 37 от 5.05.2000 г.; изм., бр. 59 от 21.07.2000 г.; Решение № 7 на Конституционния съд на РБ от 20.09.2000 г. - бр. 78 от 26.09.2000 г.; изм. и доп., бр. 41 от 24.04.2001 г., в сила от 24.04.2001 г., доп., бр. 107 от 15.11.2002 г., изм. и доп., бр. 120 от 29.12.2002 г., в сила от 29.12.2002 г., попр., бр. 2 от 7.01.2003 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 8 :
    а) В ал. 1 думите “както и за регистрации и промяна в регистрациите” се заменят с “за регистрации и промяна в регистрациите, както и за включване и промяна на включен лекарствен продукт в позитивния лекарствен списък”.
    б) В ал. 3, Т.2 след думите “пределни цени на лекарствени продукти” ее добавя “за изготвянето на позитивния лекарствен списък”.
    2. В чл. 74 се създават ал. 6 и 7:
    “(6) В случаите но предходната алинея заявлението за издаване на лицензия за търговия на дребно и съхраняване на лекарствени продукти, съдържащи наркотични вещества от приложения № 2 и 3 към чл. 3, ал. 2 на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите може да се подаде едновременно със заявлението за откриване на аптека. Към него освен документите по ал. 1 се прилагат и:
    1. удостоверение, че срещу заявителя не е повдигнато обвинение за умишлено престъпление от общ характер;
    2. свидетелство за съдимост на заявителя - магистър-фармацевт, едноличен търговец или управителя / изпълнителния директор на юридическото лице заявител, както и на отговорното за извършване на дейностите по чл. 34 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите лице;
    3. съдебни удостоверения, че заявителят не е обявен в несъстоятелност, не се намира в производство за обявяване в несъстоятелност и не се намира в ликвидация;
    4. удостоверения за данъчна регистрация и регистрация по БУЛСТАТ;
    5. документ, че заявителят няма публични задължения към държавата;
    6. копие от договора за охрана с органите на Министерството на вътрешните работи или с физическото / юридическо лице, цритежаващо разрешение за осъществяване на частна охранителна дейност и копие от това разрешение;
    7. правила за извършване на дейности с наркотични вещества, одобрени от ръководителя на аптеката;
    8. заповед за определяне на лицата, които в отсъствие на управителя на аптеката отговарят за касата, в която се съхраняват лекарствата, съдържащи наркотични вещества;
    9. протокол, издаден от инспектора по наркотичните вещества към Районния център по здравеопазване в областта, на чиято територия се намират помещенията на аптеката, удостоверяващ съответствието на фактическите условия с представената документация.
    (7) В случаите по ал. 6 се събира таксата по този закон, както и такса по реда на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.”
    § 66. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в “Държавен вестник”.
    Комисията предлага отпадане на параграфа.
    Форма за търсене
    Ключова дума