Парламентарни комисии
Комисия по околната среда и водите
Комисия по околната среда и водите
02/12/2003 първо гласуване
Доклад
ОТНОСНО: Законопроект за генетично модифицирани организми
№ 302-01-39, внесен от Министерския съвет на 22.07.2003 г.
Доклад
ОТНОСНО: Законопроект за генетично модифицирани организми
№ 302-01-39, внесен от Министерския съвет на 22.07.2003 г.
На свое редовно заседание, проведено на 27 ноември 2003 г., Комисията по околната среда и водите разгледа на първо четене внесения от Министерския съвет Законопроект за генетично модифицираните организми.
На заседанието присъстваха г-жа Фатме Илияз - зам. министър на околната среда и водите, експерти от Министерство на околната среда и водите. Министерството на земеделието и горите. Министерството на образованието и науката. Министерството на труда и социалната политика, представители на Българската академия на науките, Българската стопанска камара, неправителствени екологични организации и др.
От името на вносителя законопроектът беше представен от зам. министър Фатме Илияз.
Законопроектът за генетично модифицираните организми въвежда изискванията на двете основни директиви в европейското законодателство, регулиращи тази материя, а именно Директива 90/219 за работа с генетично модифицирани микроорганизми при контролирани
1
условия и Директива 2001/18 относно съзнателното освобождаване в околната среда на генетично модифицирани организми.
Законопроектът коректно и точно отразява залегналите в двете директиви принципи чрез въвеждането на разрешителен режим за трите основни дейности с генетично модифицирани организми (работата в контролирани условия, освобождаването в ОС и предлагането на пазара) и регистрация на помещенията за работа с генетично модифицирани организми при контролирани условия. По този начин законопроектът гарантира стриктен и ефективен контрол на всички етапи от извършването на тези дейности. При издаването на разрешения е предвидено и активното участие на обществеността, гарантиращо спазването на принципа на прозрачност и информираност на гражданите относно дейностите с генетично модифицирани организми, регламентирани с този законопроект.
Задължително условие за издаване на разрешение за посочените по-горе дейности е извършването на оценка на риска за човешкото здраве и околната среда и разработването на планове за наблюдение, които подлежат на проверка от специализирана комисия към Министъра на околната среда и водите, наречена Комисия по генетично модифицирани организми. Комисията се произнася за всеки отделен случай като дава научнообосновано становище.
Определени са компетентните органи по контрола заедно с техните отговорности, така че да е налице съгласуваност в действията им. Това са Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието и горите, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на икономиката и различните ведомства към тези министерства.
Основната цел на законопроекта е предотвратяване на риска за човешкото здраве и околната среда от работата с генетично модифицирани
2
организми, освобождаването им в околната среда и предлагането им на пазара.
Дебат в комисията породи факта, че извън обхвата на законопроекта остават генетично модифицираните храни и хранителни съставки. От страна на вносителите беше изяснено, че този въпрос е предмет на отделен регламент в европейското законодателство, който не се транспонира с настоящия законопроект, а се урежда с приетите наскоро изменения в Закона за храните, където генетично модифицираните храни и хранителни съставки влизат в категорията нови храни и хранителни съставки. За пускането на пазара на нови храни е необходимо разрешение от Министъра на здравеопазването и едно от условията за издаване на такова разрешение е наличие на издадено по реда на настоящия законопроект разрешение за освобождаване в околната среда на генетично модифицирания организъм, от който е произведена храната. Това показва, че е налице обвързаност и съгласуваност в законодателството, целящо уреждане на материята, свързана с генетично модифицираните организми.
Бяха дискутирани и различни въпроси свързани с Комисията по генетично модифицирани организми като: необходимостта от правилник или наредба за нейната работа, даването на право на глас на представителите на различните министерства в комисията, гарантиращо вземането не само на научно обосновани, но и съобразени с икономическите и други интереси на държавата и обществото решения.
Бяха изказани и предложения относно предвиждане на възможност за отчитане на контролните органи пред Министерския съвет, прецизиране на текстовете, свързани с поверителната информация и др.
Отношение взеха и представителите на научните среди, бизнеса и неправителствените екологични организации, които подкрепиха законопроекта като цяло и изразиха конкретни препоръки за изменения и допълнения по време на второ четене в комисията.
3
законопроекта като цяло и изразиха конкретни препоръки за изменения и допълнения по време на второ четене в комисията.
След проведените разисквания законопроектът беше подкрепен с 14 гласа “ЗА”, без “против” и 2 “въздържали се”, в резултат на което Комисията по околната среда и водите изразява следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за генетично модифицирани организми, № 302- 01-39, внесен от Министерския съвет на 22.07.2003 г.