Комисия по културата
10/04/2002 първо гласуване
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Законопроект за ордените и медалите в Република България, №254-01-15, внесен от народните представители Явор Милушев и Борислав Цеков на 6 февруари 2002 година.
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Законопроект за ордените и медалите в Република България, №254-01-15, внесен от народните представители Явор Милушев и Борислав Цеков на 6 февруари 2002 година.
На редовно заседание, проведено на 09 април 2002 г. Комисията по култура, водеща по Закона за ордените и медалите, обсъди на първо четене внесения в Народното събрание законопроект № 254-01-15, от народните представители Явор Милушев и Борислав Цеков.
След изслушването на мотивите за предлагане на този законопроект, представени от вносителите Явор Милушев и Борислав Цеков, становищата на Комисията по правни въпроси. Комисията по въпросите на гражданското общество и Министерството на отбраната, Комисията по култура се обедини около няколко опорни момента за допускането му в зала за първо четене.
Като основен мотив за неговата актуалност е необходимостта да се отмени неколкократно променяния и създаден в друго историческо време Указ № 1094, като се създаде адекватна и трайна правна уредба на системата от ордени и медали за български граждани и чужденци, уреждаща най-съществената част от духовното стимулиране за заслуги към Република България.
В структурно отношение законопроектът обхваща пет глави заедно с Преходните и заключителни разпоредби, като определя вида и старшинството на държавните награди, статута на всеки един от тях, както и условията и реда, по който се правят предложенията за награждаване. В чл. 13, ал. 2 са установени правилата за лишаване, отнемане и възстановяването им.
Така предложеният законопроект запълва съществена празнота в българското право. Отличава се с висока степен на
приемственост между старата и новата правна уредба и отразява установените традиции.
Чрез този закон се създава правна възможност за възстановяване признанието, което обществото дължи на заслужили български граждани, формиращи духовния елит на нацията.
В законопроека се предлага да се запазят съществуващите ордени “Стара планина”, “Мадарски конник” и “Орден на розата”. Създаването на нов орден “Св. Св. Кирил и Методий” като правоприемник на ордените “Св. Св. Равноапостоли Кирил и Методий” и “Кирил и Методий” в този закон е съществен принос към наградната система. Включването му в системата от ордени е израз на освобождаването й от политически мотивирани форми на духовно стимулиране.
Повечето от членовете на Комисията поддържат становището на Комисията по правни въпроси, че този орден не е загубил своята стойност, тъй като много от носителите му имат принос с непреходно значение в българската култура, наука и образование.
Създават се нови почетни медали ”3а граждански заслуги” и “За заслуги”.
Комисията по култура се обедини около становището, че Законопроектът се нуждае от усъвършенстване, което може да бъде направено между първо и второ четене.
1. Необходимо е да се промени ориентацията на наградната система. В проектът за закон тя е насочена преди всичко към духовно стимулиране на чужди граждани и по изключение - български.
2. Необходимо е да намери своето място описването на изображението на ордените и медалите.
3. Законът трябва по-ясно да регламентира статута на всеки един от ордените и медалите, като очертае точните критерии за какви заслуги ще се присъждат те.
4. Необходимо е да се прецизират степените и рамките на отделните ордени, както и да се съгласува със Закона за държавния протокол.
5. В Комисията по култура бяха изказани становища “за” и “против” необходимостта от орден, който се присъжда по полов признак, какъвто е “Ордена на розата”. Подчертана бе и необходимостта във връзка с този орден в Закона да се дефинира ясно понятието ’’дружба между народите”.
6. По отношение на чл. 3, ал. 1, 3 и 4 на Законопроекта се предлага да бъде възприето единно обозначаване на лицата, които се награждават с орден ’’Стара планина” с лента и орден ’’Стара планина” без лента.
Комисията по култура подкрепя идеята на Министерство на отбраната чрез новия закон да се възстанови историческата традиция и ценностите на българската армия по отношение на нейните военни отличия. Чрез създаване на още 3 нови члена Закона да се допълни с правна уредба за присъждане на орден “За храброст”, орден ”3а военни заслуги” и почетен медал ”3а отлична служба”, които да илюстрират признанието за заслуги на войниците и офицерите от българската армия и в мирно време, както и на служителите на МВР.
Тази идея се подкрепя и от Комисиите по въпросите на гражданското общество и по правните въпроси на Народното събрание, които предлагат това да намери място при второто гласуване на законопроекта.
Направените предложения за допълнения и изменения в предложения законопроект във водещата Комисията по култура, както и тези в помощните комисии по правните въпроси и по въпросите на гражданското общество, не променят философията на предлагания закон, а напротив задълбочават убеждението за актуалната необходимост от приемане на Закон за ордените и медалите в Република България.
Поради това Комисията по култура предлага на Народното събрание да приеме на първо четене Законопроекта за ордените и медалите в Република България № 254-01-15, внесен от народните представители Явор Милушев и Борислав Цеков на 6.02.2002 г.
В подкрепа на законопроекта бе проведено гласуване с резултат: 10 гласа “за”, без “против” и “въздържали се”.