Комисия по медиите
15/10/2001 второ гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 154-01-49, внесен от Милена Иванова Милотинова-Колева и група народни представители на 21.09.2001 г.
ДОКЛАД
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, № 154-01-49, внесен от Милена Иванова Милотинова-Колева и група народни представители на 21.09.2001 г.
за ВТОРО четене
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
На четири заседания, проведени на 4, 5, 8,9, 10 и 12 октомври 2001 г., Комисия по медиите разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията, постъпилите писмени предложения от народни представители, както и направените предложения по време на дискусиите.
ЗАКОН
ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА
ЗАКОНА ЗА РАДИОТО И ТЕЛЕВИЗИЯТА
(обн. ДВ, бр.138 от 1998 г.; изм. бр.81 от 1999 г., изм. и доп. бр.79
от 2000 г.)
Предложение на народните представители Иван Павлов. Милена Мило типова и Константин Пенчев
Създава се нов § 1: В чл.1, ал.2 думите “за разпространение ” се заменят с думите “и разпространението им Предложението е оттеглено.
§ 1. В чл. 3., ал. 1
В края на изречението, след запетая се добавят думите “въз основа на регистрация или индивидуална лицензия (програмна лицензия), издадена по реда на този закон”.
Предложение на народните представители Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
В § 1 думите “въз основа на регистрация или индивидуална лицензия (програмна лицензия), издадена по реда на този закон ” се заменят с “въз основа на регистрации или лицензии, издадени по реда на този закон
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иван Иванов В текста на § I да отпаднат думите “(програмна лицензия) Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага следната редакция на 8 1:
“§ 1. В чл. 3, ал.1 в края на изречението, точката се заменя със запетая и се добавят думите “въз основа на регистрации или лицензии, издадени по реда на този закон.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Нов § 1а:”Нов текст на чл.7, т.6: (БНР и БНТ) отразяват различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки в предаванията. ”
Комисията подкрепя предложението.
“§2. В чл.7, т.6 се изменя така:
“т.6. отразяват различните идеи и убеждения в обществото чрез плурализъм на гледните точки във всяко едно от предаванията си.”
Нов § 16: “Нов текст на чл.7, т.8: (БНР и БНТ) запознават гражданите с дейността на държавните органи, с официалната им позиция и със становищата на парламентарните групи по важни въпроси на обществения живот. ’’
Комисията не подкрепя предложението.
§ 2. В чл. 8, ал. 2 думата “само” се заличава.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Нова редакция на § 2: “Чл.8, ал.2 придобива следния вид: “СЕМ като специализиран независим орган осъществява надзор по прилагането на настоящия закон. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Благой Димитров Текстът на § 2 се отменя.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите по § 2. който става § 3
Предложения на народния представител Иво Атанасов
Нов § 2а: В чл.10, ал.2 отпада изразът “когато това е практически
възможно ”.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на 8 2а. който става § 4:
“§ 4. В чл.10, ал.2 се заличават думите “когато това е практически възможно”.
Нов § 26: Нов текст на чл.14, ал.4: “СЕМ може да изисква от радио- и телевизионните оператори материали, както и да прави на място проверки, свързани с осъществяването на надзора по спазването на този закон. ”
Комисията подкрепя предложението.
“(4) СБМ може да изисква от радио- и телевизионните оператори материали, както и да прави на място проверки, свързани с осъществяването на надзора по спазването на този закон.”
§ 3. Заглавието на глава втора се изменя така:
“Съвет за електронни медии”
Предложение на народния представител Благой Димитров В текста на § 3 думите “Съвет за електронни медии ” се заменят с думите “Съвет за телевизия и радио ”.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иван Иванов В § 3 и навсякъде по-нататък в Закона думите “Съвет за електронни медии ” да се заменят с думите: “Съвет за радио и телевизия
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов
Нов § 3: “Заглавието на Глава втора се изменя така: “Държавен
съвет за радио и телевизия
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за § 3. който става §6.
§ 4. Член 20 се изменя така:
“Чл. 20. (1) Съветът за електронни медии е независим регулаторен орган, който регистрира и издава лицензни за осъществяване на радио и телевизионна дейност и контролира дейността на радио- и телевизионните оператори.
(2) При осъществяване на своята дейност Съветът за електронни медии се ръководи от интересите на обществото, като защитава свободата и плурализма на словото и информацията и независимостта на радио- и телевизионните оператори.
(3) Съветът за електронни медии контролира само радио- и телевизионни програми, определени като такива с този закон.
Предложение на народните представители Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев Нова редакция на § 2:
“Чл. 20 (1) Съветът за електронни медии е независим
специализиран орган, който регулира радио- и телевизионната
дейност, чрез регистрирането или издаването на лицензни за осъществяване на радио- и телевизионна дейност и чрез упражняването на надзор върху дейността на радио- и телевизионните оператори за спазване на този закон.
(3) Съветът за електронни медии упражнява надзор само върху радио- и телевизионни програми, определени като такива с този закон. ”
Комисията подкрепя предложението за чл.20, ал.1 като след думата “надзор” се добави думата “само”.
Предложението за ал. 3 е оттеглено.
Предложение на народния представител Благой Димитров В § 4 се отменя текста на чл.20, ал. 3.
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иван Иванов В § 4, в текста на чл.20, ал. 3 думите “радио- и телевизионни програми” да се заменят с думите “дейността на радио- и телевизионни оператори ”.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложения на народния представител Иво Атанасов В § 4, чл.20, ал.1 думата “контролира” се заменя с “осъществява надзор ”, а в края се добавя: “като се съобразява с интересите на обществото ”.
Комисията подкрепя предложението по принцип.
В § 4: “Нов текст на чл.20, ал.2: “Съветът за електронни медии защитава свободата на словото и информацията, независимостта на радио- и телевизионните оператори и интересите на зрителите и слушателите ”.
Комисията не подкрепя предложението по принцип.
В § 4, чл.20, ал.3 изразът “контролира само” се заменя с “осъществява надзор само върху”.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на S 4. който става § 7:
§ 7. В чл.20, ал.1 се изменя така:
“Чл. 20 (1) Съветът за електронни медии е независим специализиран орган, който регулира радио- и телевизионната
дейност, чрез регистрирането или издаването на лицензни за осъществяване на радио- и телевизионна дейност и чрез упражняването на надзор само върху дейността на радио- и телевизионните оператори за спазване на този закон.”
Предложение на народния представител Диляна Грозданова Създава се § 4а:
“§ 4а. Член 24 се изменя така:
Чл.24. СЕМ се състои от девет членове, от които шест се избират от Народното събрание, а три се назначават от Президента на Република България. ”
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Нов § 4а: нов текст на чл.24, ал.1: “СЕМ се състои от 9 членове, от които 6 се избират от Народното събрание и три се назначават от президента на републиката ”.
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Нов § 46: Нова ал.2 на чл.24: “По предложение на най-голямата по численост парламентарна група или на отделни нейни депутати се избират не повече от половината членове на СЕМ от квотата на Народното събрание, включително и при предвиденото в чл.29 обновяване ”.
Комисията не подкрепя предложението.
Нов § 4в: Ал.2 на чл.24 става ал.2.
Комисията не подкрепя предложението.
Нов §4г: Нова алинея 4 на чл.24: “Професионални, творчески и синдикални организации в областта на медиите и журналистиката, висши учебни заведения, които осъществяват обучение и в областта на журналистиката и далекосъобщенията, асоциации на радио- и телевизионни разпространители и сдружения на независими продуценти могат да издигат пред органите по ал. 1 кандидатури за членове на СЕМ”.
Комисията не подкрепя предложението.
“(1) СЕМ се състои от 9 членове, от които 6 се избират от Народното събрание, а 3 се назначават от президента на Република България.”
§ 5. Чл. 25 се изменя така:
„Чл. 25. Член на Съвета за електронни медии може да бъде лице с българско гражданство, което има постоянен адрес на територията на страната, виеше образование в областта на журналистиката, далекосъобщенията, правото, икономиката и други, както и професионален опит в областта на електронните медии, който включва не по-малко от пет годишен трудов стаж в радио- и/или телевизионна организация, или в областта на далекосъобщенията, или пет годишен трудов стаж като хабилитиран преподавател в областта на медиите или далекосъобщенията.“
Предложение на народния представител Диляна Грозданова В §5 думите “в областта на журналистиката, далекосъобщенията, правото, икономиката и други ” се заличават. Предложението е оттеглено.
Предложение на народния представител Благой Димитров Текстът на § 5 се отменя.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иван Иванов
§ 5 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Валери Димитров
В чл.25 се създава изречение второ:
“Съветът по електронни медии включва не по-малко от един правоспособен юрист, един икономист и един специалист в областта на далекосъобщенията. ”
Комисията не подкрепя предложението
Предложение на народните представители Михаил Миков и Любомир Пантелеев
В §5, чл.25 изразът “и други” да отпадне.
Предложението е оттеглено.
Предложение на народния представител Кина Андреева
В §5, чл.25 текстът от думите „който включва“ до края на изречението отпада. На негово място се добавят думите „като
четирима от членовете на СЕМ трябва да имат доказан опит в радио и телевизионна дейност, двама - в далекосъобщителната и трима - в културната и образователна дейности
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов
Нов текст на § 5: Чл.25 се изменя така:
“Чл.25 (1) Член на СЕМ може да бъде лице с българско гражданство, което има виеше образование и най-малко петгодишен професионален опит в областта на радио- и телевизионната дейност, културата, журналистиката, аудиовизията, далекосъобщенията, правото или икономиката.
(2) Органите по чл.21, ал.1 включват в състава на СЕМ от своята квота юрист и икономист. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя по § 5. който става
§_9
§ 6. Член 27, алинея 1, точка 1 се изменя така:
“1. Да заемат друга платена длъжност по трудов договор.”
Предложение на народните представители Михаил Миков и Любомир Пантелеев § 6 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов В параграф 6, чл.27, ал.1 се изменя така:
“(1) По време на своя мандат, по точка 4 - две години след изтичането му, а по точка 5-и една година след изтичането му, членовете на СЕМ не могат ...”
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на S 6. който става § 10:
“ § 10. В чл.27 се правят следните изменения и допълнения:
1. Ал.1 се изменя така:
“(1) По време на своя мандат, а по точка 4 - две години след изтичането му, по точка 5 - една година след изтичането му, членовете на СЕМ не могат:”
2. Точка 1 на ал.1 се изменя така:
“1. да заемат друга платена длъжност по трудов договор;”
3. Точка 4 на ал.1 се изменя така:
“4. Да са консултанти или членове на органи за управление, контрол и надзор на радио- и телевизионни оператори, както и да придобиват дялове и акции в тях и в рекламни агенции.”
4. В т.5 на ал.1 след думите “да са” се добавят думите “консултанти или”.
В параграф 6, чл.27, ал.1, т.5 се изменя така:
“5. (Членовете на СЕМ не могат) да работят в управителните, контролните или надзорните органи на радио- и телевизионните оператори. ”
Предложението е оттеглено.
Нов § 6а: Нов чл.27 а, със следното съдържание:
“Чл.27а (1). Всеки член на СЕМ разкрива писмено пред органа всеки съществен търговски, финансов или друг делови интерес, който той и членовете на семейството му имат при вземането на конкретно решение.
(2) Съществен интерес е налице винаги, когато член на СЕМ или член на неговото семейство, както и лице ” с което и да е от тях е икономически свързан:
а) получи лицензия за радио-, телевизионен или далекосъобщителен оператор;
б) бъде назначено в надзорни или избрано в управителни органи на радио-, телевизионни или далекосъобщителни оператори и на рекламни агенции;
в) получи друга материална облага във връзка със служебните си правомощия.
(3) Задължението по ал.1 се осъществява чрез подаване на декларации до СЕМ от членовете му при встъпването в длъжност и най-малко веднъж на шест месеца, съдържащи имената и адресите на икономически свързаните с тях или с членовете на семействата им лица, както и за деловите интереси, които са възникнали или биха могли да възникнат. Декларациите по тази алинея се съхраняват в специален публичен регистър при съвета.
(4) Член на СЕМ, който има непосредствен делови интерес при вземането на дадено решение, е длъжен да си направи отвод и да не участва в обсъждането и гласуването.
(5) СЕМ приема правила за саморегулиране, в които обществените интереси се поставят над собствените интереси на неговите членове. ”
Вносителят оттегля предложението си по ал.5.
Комисията подкрепя текста на вносителя и предлага систематичното му място в новия чл.28а.
Предложение на народния представител Иво Атанасов
Нов § 66: Нов чл.27б, със следния текст: Засегната страна, както и всеки заинтересован, може да иска от Върховния административен съд да обяви нищожност на взети в нарушение на чл.27арешения. ”
Комисията подкрепя предложението като предлага текстът да стане ал.5 на новия чл.28а.
Предложение на народните представители Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
Нов §6а: Създава се нов чл. 28а със следното съдържание:
Чл. 28а. (1) Всеки член на Съвета за електронни медии и конкурсната комисия no cm. 1 е длъжен да разкрие писмено пред Съвета за електронни медии всеки съществен търговски, финансов или друг делови интерес, който той и членовете на семейството му имат при вземането на конкретно решение.
(2) Съществен интерес е налице винаги, когато членът на СЕМ или член на неговото семейство, както и лица, с което всяко от тях е икономически свързано:
а) получат лицензия за радио или телевизионен оператор, кабелен или далекосъобщителен оператор;
б) бъдат назначени в надзорни органи в областта на радио- и телевизионната дейност, печата, далекосъобщенията или бъдат избрани в управителни съвети на радио- и телевизионни организации, кабелни, далекосъобщителни оператори, печатни медии или рекламни агенции.
(3) Задължението по ал. 1 се осъществява чрез подаване на декларация до Съвета за електронни медии от страна на членовете при встъпването в длъжност и най-малко веднъж на шест месеца, съдържащи имената и адресите на икономически свързаните с тях или с членовете на семействата им лица, както и за деловите интереси, които са възникнали или биха могли да възникнат. Декларациите по тази алинея се съхраняват в специален публичен регистър при комисията.
(4) Член на Съвета за електронни медии, който има непосредствен делови интерес при вземането на дадено решение, е длъжен да си направи отвод и да не участва в обсъждането и гласуването.
Комисията подкрепя предложението като предлага в ал.2, б. ”б” да отпадне думата “печата”.
Комисията предлага следната подобрена редакция на S 6а. който става $ 11;
§11 създава се чл.28а:
§11. Чл. 28а. (1) Всеки член на Съвета за електронни медии и конкурсната комисия по чл.116в е длъжен да разкрие писмено пред Съвета за електронни медии всеки съществен търговски, финансов или друг делови интерес, който той и членовете на семейството му имат при вземането на конкретно решение.
(2) Съществен интерес е налице винаги, когато членът на СЕМ или член на неговото семейство, както и лица, с което всяко от тях е икономически свързано:
а) получат лицензия за радио или телевизионен оператор, кабелен или далекосъобщителен оператор;
б) бъдат назначени в надзорни органи в областта на радио- и телевизионната дейност, далекосъобщенията или бъдат избрани в управителни съвети на радио- и телевизионни организации, кабелни, далекосъобщителни оператори, печатни медии или рекламни агенции.
(3) Задължението по ал. 1 се осъществява чрез подаване на декларация до Съвета за електронни медии от страна на членовете при встъпването в длъжност и най-малко веднъж на шест месеца, съдържащи имената и адресите на икономически свързаните с тях или с членовете на семействата им лица, както и за деловите интереси, които са възникнали или биха могли да възникнат. Декларациите по тази алинея се съхраняват в специален публичен регистър при комисията.
(4) Член на Съвета за електронни медии, който има непосредствен делови интерес при вземането на дадено решение, е длъжен да си направи отвод и да не участва в обсъждането и гласуването.
(5) Засегната страна, както и всеки заинтересован, може да иска от Върховния административен съд да обяви нищожност на взети в нарушение на чл.28а решения.”
Предложения на народния представител Иво Атанасов
Нов § 6в: Нов текст на чл.29, ал.1: “Членовете на СЕМ се избират или назначават за срок от шест години. Съставът на СЕМ се обновява през две години с двама представители от квотата на Народното събрание и един от квотата на президента. ” Комисията подкрепя предложението.
Нов § 6г: Нов текст на чл.29, ал.2: “Едно лице не може да бъде член на СЕМ повече от два последователни мандата. Повторното му избиране или назначаване не трябва да противоречи на предвиденото в ал.1 обновяване. ”
Комисията подкрепя предложението.
Нов § бе: Нова ал.4 на чл.29: “Членовете на СЕМ изпълняват задълженията си до встъпването в длъжност на новите членове. ” Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя предложенията по § 6в. S 6г и S бе. които стават § 12 със следната редакция:
§ 12. Чл.29 се изменя така:
“(1) Членовете на СЕМ се избират или назначават за срок от шест години. Съставът на СЕМ се обновява през две години с двама представители от квотата на Народното събрание и един от квотата на президента.”
(2) Едно лице не може да бъде член на СЕМ повече от два последователни мандата. Повторното му избиране или назначаване не трябва да противоречи на предвиденото в ал.1 обновяване.
Създава се ал.3:
“(4) Членовете на СЕМ изпълняват задълженията си до встъпването в длъжност на новите членове.”
§ 7. В чл. 30 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
„(2) Освобождаването на член на Съвета за електронни медии се извършва от органа, който го е избрал или назначил:“
2. Точка 1 на алинея 2 се изменя така:
“1. при постъпване на писмено заявление, подадено до органа, който е избрал или назначил съответния член на Съвета за електронни медии.”
3. В ал. 2 се създава нова точка 4:
„4. при извършване на нарушения на този закон или извършване на действия, влизащи в противоречие с обществения характер на заеманата длъжност и накърняващи нейния престиж.“
4. Алинея 4 се отменя.
“4. При нарушения на този закон и на вътрешните правилници на съвета. ”
Предложението е оттеглено.
Предложение на народиш представител Диляна Грозданова Параграф 7 да се измени така:
“§ 7. В чл.30 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал.2, т.1 се изменя така:
“1. При постъпване на писмено заявление, подадено до председателя на СЕМ от лицето, което подава оставка; ”
2. В ал.4 след думата “решение” се добавя “пред Върховния административен съд ”.
Комисията подкрепя предложението по т.1.
Предложение на народния представител Мария Ангелиева-Колева
В параграф 7 се правят следните промени:
1. Алинея 2 да се измени така:
“(2) Освобождаването на член на СЕМ се извършва с решение на СЕМ. ”
2. Точка 1 на ал.2 да се измени така:
“1. при постъпване на писмено заявление, подадено до председателя
на СЕМ. ”
3. Съдържанието на т.4 от ал.2 да се измени така:
“4. При влизане в сила на присъда с която е наложено наказание “лишаване от свобода ” за умишлено престъпление. ”
4. Алинея 4 да се измени така:
“(4) Предсрочно прекратяване на мандата по ал.2, т.1 и т.4 и при смърт се обявява пред СЕМ от неговия председател. ”
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Благой Димитров Текстът на § 7 се отменя.
Предложението е оттеглено.
Предложение на народния представител Иван Иванов § 7 да отпадне.
Предложението е оттеглено.
Предложение на народния представител Кина Андреева В § 7, т.2 след думата “подадено” текстът се заменя с “от член на СЕМ до органа, който го е избрал или назначил ”.
Предложението е оттеглено.
Предложение на народиш представител Иво Атанасов В § 7, чл.30 ал.2 да отпадне.
Предложението е оттеглено.
В §7, чл.30, ал.2, т.1 да отпадне.
Предложението е оттеглено.
В § 7 т.3 и т.4, засягащи т.4 на ал.2 на чл.30 и ал.4 на чл.30 да отпаднат.
Комисията подкрепя предложението по принцип.
В § 7 се създават нови точки 4 и 5 на чл.30, ал.2:
4. Когато е осъден на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер;
5. при нарушение на закона.
Комисията подкрепя предложението по т.4, а не подкрепя предложението по т.5.
В §7 се създава нова ал.3 на чл.30: “При предсрочно прекратяване на мандата по ал.2, т.2, 3, 4 и 5 на председателят на СЕМ прави мотивирано предложение до съвета за освобождаването на члена. ”
Комисията не подкрепя предложението.
В § 7 се създава нова ал.3 на чл.30: “Преди да се вземе решение за прекратяване на мандата членът на СЕМ има право да бъде изслушан от съвета. ’’
Комисията не подкрепя предложението.
В § 7, сегашните ал.3 и 4 стават съответно 6 и 7.
Предложението е оттеглено.
Комисията предлага следната подобрена редакция на S 7. който става $ 13:
§13. В чл.30 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
“(2) Освобождаването на член на СЕМ се извършва с решение на СЕМ.”
2. В ал.2, т.1 се изменя така:
“1. при постъпване на писмено заявление, подадено до председателя на СЕМ от лицето, което подава оставка.”
3. В ал.2 се създава т.4:
“4. при влизане в сила на присъда с която е наложено наказание “лишаване от свобода” за умишлено престъпление.”
4. Алинея 4 се изменя така:
“(4) Предсрочно прекратяване на мандата по ал.2, т.1, т.4 и при смърт се обявява пред СБМ от неговия председател.”
§ 8. Член 31 се изменя така:
1. Алинея 1 се изменя така:
“(1) На първото си заседание членовете на Съвета за електронни медии избират от състава си председател за срок от една година.
2. Алинея 2 се изменя така:
а) създава се нова точка 2 със следния текст:
“2. подготвя заседанията на Съвета за електронни медии”
б) създава се нова точка 4 със следния текст:
“4. ръководи работата на административно-техническите служби.”
в) създава се нова точка 6 със следния текст:
“6. контролира изпълнението на приетите актове”
г) номерацията на останалите точки се променя съответно.
3. Алинея 3 се отменя.
4. Алинея 4 се изменя така:
“(4) Освобождаването на председателя от поста му става с изтичане на едногодишния срок, за който е избран - автоматично, или по негово собствено желание - с решение на Съвета за електронни медии.”
5. Алинея 5 се изменя така:
“(5) Съветът за електронни медии, по предложение на всеки един от неговите членове, може да вземе решение за предсрочно прекратяване на мандата на председателя поради неизпълнение на неговите задължения.”
Предложение на народния представител Иво Атанасов В § 8, ал.1 на чл.31 се изменя така: “На първото си заседание членовете на СЕМ избират от състава си председател и секретар за срок от една година."
В §8, ал.2 и 3 на чл.31да отпадат.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иван Иванов В § 8 от текста на чл.31, ал.4 да отпадне думата “автоматично Комисията не подкрепя предложението.
“§ 14. В чл.31 се правят следните изменения и допълнения:
1. Ал.1 се изменя така:
“(1) На първото си заседание членовете на Съвета за електронни медии избират от състава си председател за срок от една година.”
2. В ал.2 се създават точки 6, 7 и 8:
“6. подготвя заседанията на Съвета за електронни медии”
“7. ръководи работата на административно-техническите служби.”
“8. контролира изпълнението на приетите актове.”
3. Алинея 3 се отменя.
4. Алинея 4 се изменя така:
“(4) Освобождаването на председателя от поста му става с изтичане на едногодишния срок, за който е избран - автоматично, или по негово собствено желание - с решение на Съвета за електронни медии.”
5. Алинея 5 се изменя така:
“(5) Съветът за електронни медии, по предложение на всеки един от неговите членове, може да вземе решение за предсрочно прекратяване на мандата на председателя поради неизпълнение на неговите задължения.”
§9. В чл. 32, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В точка 1 думите “осъществява надзор върху” се заменят с думата “Контролира”.
2. Точка 9 се изменя така:
“9. Взема решения за издаване, изменение, допълване, отнемане, прехвърляне и прекратяване на лицензия за радио- и телевизионна дейност;”
3. Създават се нови точки 12,13,14,15,16 и 17
“12. може да издава задължителни указания по изпълнение на лицензните за радио- и телевизионна дейност.”
“13. Изисква от Държавна комисия по далекосъобщения технически параметри, включително свободен радиочестотен спектър на излъчващите радио съоръжения, необходими за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване за посочено от Съвета за електронни медии населено място, регион или за цялата територия на Република България.”
“14. Провежда конкурс за определяне на радио- и телевизионен оператор, на който се издава далекосъобщителна лицензия за изграждане, поддържане и използване на мрежа за земно радио- и телевизионно разпръскване.”
“15. Издава индивидуална лицензия за радио- и телевизионна дейност на спечелилия конкурса по т. 15 и уведомява Държавната комисия по далекосъобщения с оглед издаване на далекосъобщителна лицензия на същото лице.”
“16. Регистрира и заличава регистрации за осъществяване на радио- или телевизионна дейност в предвидените от закона случаи.”
“17. представлява Република България в междудържавни и междуправителствени организации по въпроси, отнасящи се до електронните медии и осъществява координиращи функции между държавните ведомства и неправителствени организации с оглед формулирането на обща политика по отношение на електронните медии.”
3. Досегашната точка 12 става точка 18.
Вносителите оттеглят предложението си по т.1.
Предложение на народния представител Валери Димитров В чл.32 се създава нова ал.4:
“(4) Съветът за електронни медии огласява публично взетите решения във връзка с осъществяването на своите правомощия, включително начина, по който прилага закона, както и основанията за промяна на своята практика. Решенията на Съвета по електронни медии са мотивирани. ”
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Благой Димитров В текста на § 9 се правят следните изменения:
1. Текстът в т. 13 се изменя така:
“13. Изисква от Държавната комисия по далекосъобщения информация относно техническите параметри, необходими за наземно радиоразпръскване на радио и телевизионни програми за посочени от Съвета за радио и телевизия населено място, регион или за цялата територия на Република България, включително свободни радиочестоти, допустими мощности на излъчване, възможни точки на излъчване, както и за крайните радио съоръжения на съответните далекосъобщителни мрежи ”.
2. В текста на т. 15 числото “15 ” да се замени с числото “14 ” Комисията подкрепя предложението.
Предложения на народния представител Иван Иванов
В § 9 текста па чл.32, ал.1, т.З да се добавят думите “с оглед спазването на този закон В § 9 от текста на чл.32, ал.1 да отпадне т.14.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов В §9, чл.32, ал.1, т.1 да отпадне.
Предложението е оттеглено.
В § 9, чл.32, ал.1, т.2 се изменя така: “(СЕМ) избира и освобождава генералните директори на БНР и БНТ с мнозинство от две трети от всички членове на съвета. ”
Комисията подкрепя предложението като предлага систематичното му място в чл.37, ал.2.
В § 9, чл.32, ал.1 се създава нова точка 3: “(СЕМ) избира по двама членове на управителните съвети на БНР и БНТ. ”
Комисията не подкрепя предложението.
В § 9, чл.32, ал.1 се създава нова точка 19: “(СЕМ) дава задължителни указания по спазването и прилагането на този закон. ”
Комисията не подкрепя предложението.
В § 9, чл.32, ал. 1 се създава нова точка 20: “(СЕМ) разглежда и взема решения по жалби на засегнати от радио- и телевизионни програми, както и по жалби на журналисти и оператори, чиито права, предвидени в този закон, са нарушени. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на 8 9. който става § 15:
§ 15. В чл.32 се правят следните изменения и допълнения::
1. В ал.1 т.9 се изменя така:
“9. Взема решения за издаване, изменение, отнемане, прехвърляне и прекратяване на лицензия за радио- и телевизионна дейност;”
2. В ал.1 се създават нови точки 12,13,14,15,16 и 17:
“12. може да издава задължителни указания по изпълнение на лицензните за радио- и телевизионна дейност.”
“13. изисква от Държавната комисия по далекосъобщения информация относно техническите параметри, необходими за наземно радиоразпръскване на радио и телевизионни програми
за посочени от Съвета за радио и телевизия населено място, регион или за цялата територия на Република България, включително свободни радиочестоти, допустими мощности на излъчване, възможни точки на излъчване, както и друга необходима техническа информация”.
“14. провежда конкурс за определяне на радио- и телевизионен оператор, на който се издава далекосъобщителна лицензия за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване.”
“15. издава индивидуална лицензия за радио- и телевизионна дейност на спечелилия конкурса по т. 14 и уведомява Държавната комисия по далекосъобщения с оглед издаване на далекосъобщителна лицензия на същото лице.”
“16. регистрира и заличава регистрации за осъществяване на радио- или телевизионна дейност в предвидените от закона случаи.”
“17. представлява Република България в междудържавни и междуправителствени организации по въпроси, отнасящи се до електронните медии и осъществява координиращи функции между държавните ведомства и неправителствени организации с оглед формулирането на обща политика по отношение на електронните медии.”
3. Досегашната точка 12 става точка 18.
4. Създава се ал.4:
“(4) Съветът за електронни медии огласява публично взетите решения във връзка с осъществяването на своите правомощия, включително начина, по който прилага закона, както и основанията за промяна на своята практика. Решенията на Съвета по електронни медии са мотивирани.”
§ 10. В член 33 думата думите "осъществява надзор върху" се заменят с "контролира” и се създава т. 12.:
“12. спазването на условията на лицензните за радио- и телевизионна дейност.”
Предложение на народните представители Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
Заличават се думите “осъществява надзор върху ” да се заменят с думата “контролира”.
Предложението е оттеглено.
Предложеше от народния представител Иво Атанасов В § 10, чл.33З се изменя така: “СЕМ осъществява надзор върху дейността на радио- и телевизионните оператори и относно: ” Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Кина Андреева Създава се нов § 10а. В чл.37, ал.2 след “чл.32, ал.1 се вмъква т.2 и”, а след изброените членове се добавя “чл.116в, ал.3”.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната редакция на $ 10. който става 8 16:
§ 16. В чл.33 се създава т.12 със следното съдържание:
“12. спазването на условията на лицензните за радио- и телевизионна дейност.”
Комисията предлага нов 8 17 със следното съдържание:
§ 17. В чл.35 се създава изречение второ :
“Гласуването е лично и присъствено.”
Комисията предлага нов 8 18 със следното съдържание:
§ 18. В чл.37, ал.2 след думите “чл.31, ал.1 и ал.5, съюзът “и” се заменя със запетая и се добавят думите “по чл.32, ал.1, т.2”.
§ 11. Член 38 се изменя така:
“Чл. 38. Решенията на Съвета за електронни медии по издаване, изменение, допълване, отнемане, прехвърляне и прекратяване на лицензни, както и за отказ или заличаване на регистрация, подлежат на обжалване пред Върховния административен съд”.
Предложение на народните представители Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев Чл. 38 да се измени така:
“Чл. 38 (1) Решенията на Съвета за електронни медии за издаване, изменение, допълване, отнемане, прехвърляне и прекратяване на лицензни, както и за отказ ши заличаване на регистрации, подлежат на обжалване пред Върховния административен съд.
(2) Решенията на Съвета за електронни медии за избор и освобождаване на членове на управителни съвети и генерални директори на БНР и БНТ подлежат на обжалване пред Върховния административен съд. Обжалването не спира изпълнението на решението. ”
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Предложение на народния представител Кина Андреева В текста на § 11 след думите “Съвет за електронни медии по” се вмъкват думите “чл.32, ал.1, т.2 и 3, чл.61, ал.1, по... ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната редакция на 8 11. който става 8 19:
§ 19. Чл.38 се изменя така:
“Чл.38. (1) Решенията на СБМ подлежат на обжалване пред Върховния административен съд.
(2) Обжалването на решенията на СЕМ за избор и освобождаване на членовете на УС и генералните директори на БНР и БНТ, както и решенията по чл.30, ал.2, т.2 и т.3, не спира изпълнението им.”
Предложение на народния представител Иво Атанасов:
Нов § 11а: Нов текст на чл.39, ал.1:”СЕМ издава Информационен бюлетин, в който се публикуват взетите решения и актуални статии по проблеми на аудиовизуалната култура. ”
Комисията подкрепа предложението по ПРИНЦИП И предлага следната редакция на 8 11а. който става 8 20:
§ 20. Ал.1 на чл.39 се изменя така:
“(1) СЕМ издава Информационен бюлетин, в който се публикуват взетите решения и актуални статии по проблеми на аудиовизуалната култура, резултатите от мониторинга на радио- и телевизионни оператори, както и проучванията на общественото мнение, поръчани от СЕМ.”
§ 12. Алинея 2 на член 41 се отменя.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Параграф 12 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за $ 12. който става
8 21.
Нов § 12а: “Чл.52, ал.1 придобива следиш вид: “Право на изявление по БНР и БНТ имат председателят на Народното събрание, министър-председателят, председателите на парламентарните групи, главният прокурор и председателите на Конституционни съд, на Върховния административен съд и на Върховния касационен съд. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
Нов § 12а: Алинея 3 на чл.58 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението за отпадане на ал.З и предлага нов S 12а. който става 8 22 със следната редакция:
§ 22. Ал.3 на чл.58 се изменя така:
“(3) При отсъствие генералният директор на БНТ или БНР упълномощава член на управителния съвет да го замества.”
Предложения на народния представител Иво Атанасов Нов § 126: Нов текст на чл.58, ал.1: “Управителните съвети на БНР и БНТ се състоят от по 7 членове. Двама се избират от Народното събрание, двама - от СЕМ и двама - от Общото събрание на БНР, съответно на БНР. ”
Комисията не подкрепя предложението.
§ 13. Алинея 2 на чл. 61 се отменя.
Предложения на народния представител Иво Атанасов § 13 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Нов § 12в: Нов текст на чл.61, ал.1: “Мандатът на член на управителен съвет се прекратява предсрочно от органа, който го е избрал, ...”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за § 13. който става § 23.
§ 14. В член 66, алинея 1, след края на изречението се поставя запетая и се добавят думите: ’’които включително трябва да имат не по-малко от пет годишен трудов стаж в радио, за кандидати за генерални директори на БНР и не по-малко от пет годишен трудов стаж в телевизия, за кандидати за генерален директор на БНТ, от които не по-малко от една година и половина трудов стаж на ръководна длъжност.”
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Диляна Грозданова
В § 14 думите “от които” се заменят с “и” и се създава изречение
второ:
“Генералните директори на БНТ и БНР се избират от СЕМ с квалифицирано мнозинство. ”
Комисията не подкрепя предложението в първата му част, а във втората му част подкрепя.
Предложение на народния представител Нина Чилова В § 14 след думата “БНТ” се поставя точка, а думите “от които не по-малко от година и половина трудов стаж на ръководна длъжност ” се заличават ”
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Благой Димитров В § 14 думите, които се добавят след края на изречението в чл.66, ал.1, са както следва:
“които включително трябва да имат не по-малко от пет години трудов стаж на ръководна длъжност в радио- и/или телевизионни организации ”
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Явор Милушев В § 14 след думата “БНТ” се слага точка и думите “които не по- малко от една година и половина трудов стаж на ръководна длъжност ” се заличават ”.
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Текстът на § 14 да се замести с израза: “и имат управленски опит съответно в радио- или телевизионна организация ”
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иван Иванов В § 14 думите “една година и половина” да се заменят с думите “три години ”.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната редакция на $ 14. който става § 24;
§ 24. В чл.66, ал.1, се създава изречение второ:
“За кандидатите за генерален директор на БНР се изисква не по- малко от пет годишен трудов стаж в радио, а за кандидатите за генерален директор на БНТ не по-малко от пет годишен трудов стаж в телевизия.**
Предложение на народните представител Иван Павлов. Милена
Милотинова и Константин Пенчев
Нов § 14а: В чл.67 се създава нова ал.2 със следния текст:
“(2) При предсрочно прекратяване на мандат на генерален директор и до провеждане на нов избор ръководството на съответната организация се възлага на лице, определено от Съвета за електронни медии. ”
Комисията подкрепя предложението за нов § 14а, който става § 25 и предлага следната подобрена редакция:
§ 25. В чл.67 се правят следните изменения и допълнения:
1. Текстът на чл.67 става ал.1.
2. Създава се ал.2 със следното съдържание:
“(2) При предсрочно прекратяване на мандат на генерален директор и до провеждане на нов избор, който да се проведе в срок до 3 месеца, ръководството на съответната организация се възлага на лице, определено от Съвета за електронни медии и отговарящо на изискванията по чл.66.*’
Предложения на народния представител Иво Атанасов
Нов § 14а: В чл.67, ал.2 изразът “относно принципите за осъществяване на дейността на радио- и телевизионните оператори ” се заменя с думите “на този закон ”
Предложението е оттеглено.
Нов § 146: Нов текст на чл.82, ал.1: “Рекламата трябва ясно да се разпознава и да бъде отделена от другите части на програмата чрез визуални и звукови средства, освен при игри и предавания с прагматична насоченост, които не могат да бъдат повече от 5 процента от дневното програмно време. Звуковите и визуалните средства за означаване на рекламата трябва да са създадени специално за тази цел, да сее различават от идентификационните сигнали на медията и да остават постоянни до настъпване на промени в характеристиката на програмата. ”
Нов § 14в: Нова ал.6 на чл.82: “Когато се прекъсват с реклами и телевизионни спотове други програми извън посочените в ал.2, трябва да изтече период от поне 20 минути между последователните прекъсвания за реклама или за телевизионен пазар в рамките на програмата. ”
Предложението е оттеглено.
Нов 14г: Нов текст на чл.87, ал.1: “Информационните рекламни филми, интервюта и съобщения с рекламна цел се включват в общото рекламно време, т.е. се считат за реклама, към която се прилагат изискванията на чл.82, ал.1.”
Нов § 14д: Нов текст на чл.87, ал.2: “При представянето на рекламите по ал.1 не се допуска участието на журналисти - водещи на новини, на политически и икономически предавания. ” Предложението е оттеглено.
Нов § 14е: Нова ал.5 на чл.88: “Забранява се в радио- и телевизионните прозорци рекламирането на лекарства и медицински процедури. ”
Предложението е оттеглено.
Нов § 14ж: Нов текст на чл.93:
“Чл.93 (1) Домакинствата, ведомствата, организациите и
стопанските субекти заплащат такса за фонд “Радио и телевизия ”.
(2) Размерът на таксата се съобразява с въвеждането на нови технологии и създаването на програмна продукция в БНР и БНТ.
(3) Таксите се плащат в пощенските станции.
(4) Размерът на таксите се решава с постановление на Министерски съвет и може да се актуализира всяка година по предложение на СЕМ. ”
Предложението е оттеглено.
Нов § 14з: В чл.94 отпада изразът “за всеки регистриран електромер ”.
Предложението е оттеглено.
Нов 14и: Чл.95 отпада.
Предложението е оттеглено.
Нов 14й: В чл.102, т.2 “ДКД” се заменя със “СЕМ”
Предложението е оттеглено.
“2. Първоначалните лицензионни такси за издаване на лицензни за радио- и телевизионна дейност, събрани от Съвета за електронни медии.”
2. В т. 3 думите “50 на сто от” се заличават.
3. Създава се алинея 2:
“(2) Лицензираните радио- и телевизионни оператори заплащат първоначална и годишна лицензионна такса в размер, определен в Тарифа за таксите, приета от Министерския съвет по предложение на Съвета за електронни медии.”
Предложение на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
В § 15 се правят следните изменения:
1. Точка 2 да се измени така:
“2. Първоначалните и годишни лицензионни такси за издаване на лицензни и такси за регистриране за радио- и телевизионна дейност, събрани от Съвета за електронни медии. ”
2. Точка 3 се заличава.
3. Предложената нова ал. 2 се изменя така:
“(2) Регистрираните и лицензираните радио- и телевизионни оператори заплащат първоначални и годишни регистрационни, съответно лицензионни, такси, определени в Тарифа за таксите за радио- и телевизионна дейност, приета от Министерски съвет по предложение на Съвета за електронни медии. ”
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на § 15, който става § 26:
§ 26. В чл.102 се правят следните изменения и допълнения:
1. Текстът на чл.102 става ал.1.
2. Точка 2 се изменя така:
“2. Първоначалните и годишни лицензионни такси за издаване на лицензни и такси за регистриране за радио- и телевизионна дейност, събрани от Съвета за електронни медии.”
3. Точка 3 се заличава.
4. Създава се ал.2 със следното съдържание:
“(2) Регистрираните и лицензираните радио- и телевизионни оператори заплащат първоначални и годишни регистрационни, съответно лицензионни такси, определени в Тарифа за таксите за радио- и телевизионна дейност, приета от Министерски съвет по предложение на Съвета за електронни медии.”
§ 16. Заглавието на глава шеста се изменя така:
“Глава шеста
ЛИЦЕНЗИРАНЕ И РЕГИСТРИРАНЕ НА РАДИО- И ТЕЛЕВИЗИОННИ ОПЕРАТОРИ”
Комисията подкрепя предложението по § 16, който става § 27.
§ 17. Алинея 1 на член 105 се изменя така:
“(1) Радио- и телевизионна дейност чрез използване на радиочестотен спектър и мрежи за наземно радио- и телевизионно разпръскване се осъществява въз основа на лицензия, издавана от Съвета за електронни медии по реда на този закон.”
Предложение на народния представител Явор Милушев Параграф 17 се измени така:
“(1) Радио- и телевизионна дейност чрез изграждане, поддържане използване на далекосъобщителните мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване се осъществява въз основа на лицензия, издадена от СЕМ, при условията и по реда на този закон. ” Комисията подкрепя предложението по принцип.
Предложения на народния представител Иво Атанасов Параграф 17 да се измени така:
Нов текст на чл.105, ал.4, т.7: “(Не могат да кандидатстват за издаване на лицензии) юридически лица, в които има съдружници или акционери, които са съдружници ши акционери и в юридически лица с регистриран предмет “рекламна дейност ” или осъществяват рекламна дейност чрез агенции, които обслужват рекламни бюджети на работодатели. ”Рекламна дейност ” не включва производство, набиране и разпространение на собствени (на медията) цели. ”
Предложението е оттеглено.
Нова т.11 на чл.105, ал.4: “Не могат да кандидатстват юридически лица, които не могат да докажат с документи произхода на капитала за пет години назад, считано от датата на подаване на документите, по смисъла на всички ограничения на чл.105. Проверката за произхода на капитала за всички кандидати се прави от Сметната палата в България.
Комисията подкрепя предложението по принцип.
1. документ за актуално състояние на дружеството си;
2. документи, доказващи произхода на капитала за последните пет години назад, считано от датата на подаване на документите;
3. списък на медийните предприятия, в които са акционери или съдружници. ”
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Нова ал.6 на чл.105: “СЕМ прилага забраните по чл.105, ал.4 по отношение на лица, правоприемници на лица по ал.4, т.1 до 8, както и забраните по чл.108 за “свързани лица ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната редакция на S 17. който става S 28 със следната подобрена редакция;
§ 28. В чл.105 се правят следните изменения и допълнения:
1. Ал.1 се изменя така:
“(1) Радио- и телевизионна дейност чрез използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителните мрежи за наземно радиоразпръскване се осъществява въз основа на лицензия, издадена от СЕМ, при условията и по реда на този закон.”
2. Създава се ал.6:
“(6) Кандидатите за лицензия трябва да предоставят на СЕМ следните документи, съгласно изискванията на чл.105:
1. документ за актуално състояние на дружеството си;
2. документи, доказващи произхода на капитала за последните три години назад, заверен счетоводен отчет, считано от датата на подаване на документите;
3. списък на медийните предприятия, в които са акционери или съдружници.”
§ 18. В чл. 106 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 думите “ Държавната комисия по далекосъобщения след решение на” се заличават.
2. Създава се ал. 3:
“(3) При прехвърляне на лицензията за радио- и телевизионна дейност, издадена по реда на Чл. 116, 116а, 1166, 116в и 116г, Съветът за електронни медии уведомява Държавната комисия по далекосъобщения за взето решение за прехвърляне на лицензия.
Предложение на народния представител Явор Милушев В параграф 18, т.2 се измени така:
“2. Чл.106 (3) При прехвърляне на лицензия за радио- и телевизионна дейност, издадена по реда на чл.11б, 116а, 1166, 116в и 116г се уведомява ДКД, която в десетдневен срок прехвърля индивидуалната лицензия за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно, радио- и телевизионно разпръскване на лицето на което е прехвърлена съответната лицензия за радио- и телевизионна дейност. ”
Комисията подкрепя предложението.
Предложения на народния представител Иво Атанасов Параграф 18 да се измени така:
Нов текст на чл.106, ал.2: “Прехвърляне на лицензия, респективно на акции или дялове от дружество, собственик на програмната лицензия, се допуска от СЕМ. ”
Предложението е оттеглено.
Нова ал.4 на чл.106: “Промяна на закона, както и ратифициране на международни документи от Народното събрание на Република България, е основание за изменени и допълнение на лицензията, което е задължително за радио- и телевизионните оператори. ” Предложението не се подкрепя.
Комисията предлага следната редакция на $ 18. който става $29:
§ 29. В чл. 106 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал.2 думите “Държавна комисия по далекосъобщения след решение на” се заличават и се добавят думите “при спазване на изискванията към лицата за първоначално лицензиране”.
2. Създава се ал. 3:
“(3) При прехвърляне на лицензия за радио- и телевизионна дейност, издадена по реда на чл.116, 116а, 1166, 116в и 116г се уведомява ДКД, която в десетдневен срок прехвърля индивидуалната лицензия за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане и поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване на лицето на което е прехвърлена съответната лицензия за радио- и телевизионна дейност.”
Предложение на народните представители Михаил Миков и Любомир Пантелеев § 19 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Мария Ангелиева-Колева В § 19 член 107 да отпадне.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага следния § 19, който става § 30:
§ 30. Чл.107 се отменя.
Предложения на народния представител Иво Атанасов Нов § 19а: В чл.108 досегашния текст става ал.1 със следното съдържание: “При представяне на документите за получаване на лицензия по чл.111 кандидатите, съответно съдружниците и акционерите, декларират, че не притежават дялове, акции или друг вид права за участие. в радио- и телевизионни оператори над допустимия размер според антимонополното законодателство на Република България. ”
Нов § 196: Нова ал.2 на чл.108: “Който има лицензия за една радио- или телевизионна програма, разпространявана по ефирен път в национален обхват, не може пряко или чрез друго, свързано с него лице, да кандидатства за лицензия за още една програма в същия обхват. ”
Нов §19в: Нова ал.3 на чл.108: “Който има лицензия за една радио- или телевизионна програма, разпространявана по ефирен път, в местен ши регионален обхват, не може пряко ши чрез друго, свързано с него лице, да кандидатства за лицензия за още една програма в същия регион. ”
Нов § 19г: Нова ал.4 на чл.108: “Лица, които кандидатстват за лицензия на национална радио- ши телевизионна програма, не могат да притежават контролен пакет акции в национални всекидневници."
Нов § 19д: Нова ал.5 на чл.108: “Кандидатите за лицензия трябва да имат регистриран предмет на дейност “създаването и разпространението на радио- и телевизионни програми, аудиовизуална продукция, медийни и мултимедийни продукти Те се задължават да посочат уставния капитал на дружеството,
структурата на капитала, както и поименен списък на акционерите. ”
Предложенията са оттеглени.
Предложение на народния представител Мария Ангелиева - Колева Създава се нов §19а със следния текст:
“§19. Член 109 да се измени така:
”4)1.109. Срокът на лицензията по Закона за далекосъобщенията трябва да отговаря на срока на лицензията по този закон. ” Комисията подкрепя предложението.
Предложения на народните представители Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
Създава се нов § 19а: В чл.109 числото 10 да се замени с числото 15. Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага следната редакция за нов S 19а. който става 131:
S 31. Чл.109 се изменя така:
“Чл.109 (1) Лицензните се издават за срок до 15 години. Срокът може да бъде продължен с решение на СЕМ по искане на лицензирания, като общата му продължителност не може да бъде над 25 години.
(2) Срокът на лицензията по Закона за далекосъобщенията трябва да отговаря на срока на лицензията по този закон.”
§ 20. В чл. 111 думите “Държавната комисия по далекосъобщения” се заменят с думите “Съвета за електронни медии”.
Предложение на народния представител Иво Атанасов
Параграф 20 да се измени така: Въвежда се нова т.10 на чл.111: “декларации от физически лица - съдружници или акционери, за обстоятелствата по чл.105, ал.4 и чл.108. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за § 20. който става
§ 21. В чл. 112, ал. 1 думите “Упълномощено длъжностно лице на Държавната комисия по далекосъобщения” се заменят с думите “Съветът за електронни медии”.
Комисията подкрепя текста на вносителите по § 21, който става §33.
§ 22. Чл. 113 се отменя.
Комисията подкрепя текста на вносителите по § 22. който става
§ 34
§ 23. Чл. 114 се изменя така:
“Чл. 114. Съветът за електронни медии е длъжен да опазва тайната на информацията, съдържаща се в документите на кандидатите.”
Комисията подкрепя текста на вносителите по § 23. който става
135.
§ 24. В чл. 115 се правят следните изменения и допълнения:
1. Ал. 2 и ал. 3 се отменят.
2. Ал. 4 се изменя така:
“(4) В 7-дневен срок от решението си по ал. 1 Съветът за електронни медии издава лицензията.”
Предложение на народния представител Нина Чилова
В § 24, чл. 115 да се отмени.
Комисията не подкрепя предложението с оглед подкрепата на предложението на н. п. Иво Атанасов.
Предложения на народния представител Иво Атанасов
Параграф 24 да се измени така: Нова ал.2 на чл.115: “СЕМ представя публичен регистър за издадените лицензни. ”
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Комисията предлага следната редакция на § 24. който става § 36
§36.
§ 36. Чл.115 се изменя така:
“Чл.115. СЕМ представя публичен регистър за издадените лицензни и направените регистрации.
§ 25. Чл. 116 се изменя така:
“Чл. 116. (1) За осъществяване на радио и телевизионна дейност, която се осъществява чрез изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителна мрежа за наземно радио и телевизионно разпръскване се издава лицензия след провеждане на конкурс.
(2) Процедурата за провеждане на конкурс се открива по искане на заинтересовано лице или по инициатива на Съвета за електронни медии. В искането лицето посочва желана точка на излъчване и териториален обхват.
(3) Съветът за електронни медии в 14-дневен срок от постъпване на искането по ал. 2 отправя писмено запитване до Държавната комисия по далекосъобщения за техническите параметри, включително свободен радиочестотен спектър за излъчващите радио съоръжения, необходими за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителна мрежа за земно радио и телевизионно разпръскване за посочено от Съвета за електронни медии населено място, регион или за цялата територия на Република България.
(4) Държавната комисия по далекосъобщения представя на Съвета за електронни медии своето решение по запитването в срок до три месеца, а когато е необходимо международно координиране на радиочестотите и радиочестотните ленти - в срок до шест месеца, спазвайки изискванията за ефективното използване на радиочестотния спектър.
(5) При положително решение по ал. 4, Държавната комисия по далекосъобщения прилага проект на лицензия за далекосъобщителна дейност и приложения, съдържащи съответните технически параметри за лицензните, които могат да бъдат издадени от Държавната комисия по далекосъобщения, съобразно наличния свободен радиочестотен спектър.
Предложения на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
В § 25 се правят следните изменения:
Чл.11б, ал. Ida се измени така:
“Чл. 116 (1) За осъществяване на радио- и телевизионна дейност, която се осъществява чрез използване или чрез изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за наземно радио- и телевизионно разпръскване се издава лицензия след провеждане на конкурс
В алинея 3 думата “земно ” се заменя с думата “наземно Комисията подкрепя предложението по принцип.
Предложение на народния представител Благой Димитров В § 25 текста на чл.116, ал.3 да се измени така:
“(3) Съветът за радио и телевизия в 14 дневен срок от постъпване на искането по ал.2 изисква писмено от Държавната комисия за далекосъобщения информация относно техническите параметри, необходими за наземно радиоразпръскване на радио и телевизионни програми за населено място, регион или за цялата територия на Република България, включително свободните радиочестоти, допустимите мощности на излъчване, възможните точки на излъчване, както и за крайните радио съоръжения, необходими за изграждане и използване на съответната далекосъобщителна мрежа”;
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Комисията предлага следната подобрена редакция на § 25. който ства § 37.
§ 37. Чл.116 се изменя така:
“Чл.116. (1) За осъществяване на радио- и телевизионна дейност, чрез използване на налични и/или изграждане, поддържане и изграждане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване се издава лицензия след провеждане на конкурс.
(2) Процедурата за провеждане на конкурс се открива по искане на заинтересовано лице или по инициатива на Съвета за електронни медии. В искането отправено до СЕМ лицето може да посочи желаната точка на излъчване и териториален обхват.
(3) Съветът за радио и телевизия в 14 дневен срок от постъпване на искането по ал.2 изисква писмено от Държавната комисия за далекосъобщения информация относно техническите параметри, необходими за наземно радиоразпръскване на радио и телевизионни програми за населено място, регион или за цялата територия на Република България, включително свободните радиочестоти, допустимите мощности на излъчване, възможните точки на излъчване, както и друга необходима техническа информация.
(4) Държавната комисия по далекосъобщения представя на Съвета за електронни медии своето решение по запитването в срок до три месеца, а когато е необходимо международно координиране на радиочестотите и радиочестотните ленти — в срок до шест месеца, спазвайки изискванията за ефективното използване на радиочестотния спектър.
(5) При положително решение по ал. 4, Държавната комисия по далекосъобщения прилага проект на лицензия за далекосъобщителна дейност и приложения, съдържащи съответните технически параметри за лицензните, които могат да бъдат издадени от Държавната комисия по далекосъобщения, съобразно наличния свободен радиочестотен спектър.
§ 26. Създава се нов чл. 116а:
“Чл. 116а. (1) В 14-дневен срок от получаване на отговора и в съответствие с него, Съветът за електронни медии взема решение за откриване на конкурс или конкурси, съобразно наличния свободен радиочестотен спектър
(2) Решението по ал. 1 се обнародва в “Държавен вестник” и съдържа датата, мястото и часът на провеждане на конкурса, срокът и мястото на подаване на заявление за участие, мястото, срокът и редът за закупуване на конкурсните книжа.
(3) Конкурсните книжа съдържат:
1. проект на лицензия за далекосъобщителна дейност и приложението към нея, съдържащо техническите параметри, съобразно наличния свободен радиочестотен спектър;
2. искани темпове на развитие и/или на обслужване;
3. изисквания за опазване на околната среда;
4. изисквания за качество;
5. изисквания, свързани с творческите, финансови и технически възможности и опит;
6. критерии за оценка и тяхната относителна тежест при определяне на комплексната оценка.
(4) Конкурсът се провежда не по-рано от 30 дни от обнародване на решението по ал. 1. В случай, че се обявяват няколко конкурса, съобразно наличния свободен радиочестотен спектър, те се провеждат едновременно.
Предложение на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
В § 26, чл.116а, ал.3, т.6 да се измени така:
“6. критерии за оценка, и тяхната относителна тежест при определяне на комплексната оценка, при спазване на изискването за приоритет на оценката на програмния проект. ”
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за S 26. който става § 38. като в ал.3. т.6. накрая се поставя запетая и се добавят думите “ПРИ спазване на изискването за приоритет на оценката на програмния проект”.
§ 27. Създава се чл. 1166:
“Чл. 1166. Кандидатите за получаване на лицензията за радио- и телевизионна дейност подават заявление за участие в конкурса, към което прилагат следните конкурсни документи:
1. документите по чл. 111;
2. предварителен технически проект за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителна мрежа за земно радио и телевизионно разпръскване, съобразен с конкурсните книжа;
3. проект на бизнес план за осъществяване на дейността;
4. декларация за опазване на поверителността на информацията, която се съдържа в конкурсните книжа;
5. квитанция за заплатени конкурсни книжа.
Предложение на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
В § 27, чл.1166, т.2 думата “земно” да се замени с думата “наземно
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на § 27. който става § 39:
§ 39. Създава се чл. 1166:
“Чл. 1166. Кандидатите за получаване на лицензията за радио- и телевизионна дейност подават заявление за участие в конкурса, към което прилагат следните конкурсни документи:
1. документите по чл. 111;
2. предварителен технически проект за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване, съобразен с конкурсните книжа;
3. проект на бизнес план за осъществяване на дейността;
4. декларация за опазване на поверителността на информацията, която се съдържа в конкурсните книжа;
5. доказателствени документи за заплатени конкурсни книжа.
6. други документи, свързани с конкурсната процедура.
§ 28. Създава се чл. 116в
“Чл. 116в.(1) Председателят на Съвета за електронни медии със заповед определя председател и състав на комисия за провеждане на конкурса, в която задължително се включват членове на Съвета за електронни медии и на Държавната комисия по далекосъобщения, както и представители или експерти от други ведомства и организации.
(2) Комисията на основание на конкурсните документи, критериите по чл. 116а, ал. 3, т. 2 и комплексна оценка за най- пълно удовлетворяване на конкурсните изисквания класира
кандидатите и в седемдневен срок от приключване на конкурса представя на Съвета за електронни медии доклад за извършената работа и резултатите от класирането.
(3) Въз основа на документите по ал. 2 Съветът за електронни медии взема решение за издаване на лицензия за радио- и телевизионна дейност и на лицензия за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителна мрежа за земно радио и телевизионно разпръскване на кандидата, класиран на първо място в конкурса.
(4) Лицензия за радио- и телевизионна дейност за територията на Република България не се издава на лице или свързани с него лица, по смисъла на Търговския закон, които притежават лицензия от същия вид, за радио- и телевизионна дейност с регионален обхват, освен ако не се откажат от нея.
(5) Решението по ал. 3 може да се обжалва пред Върховния административен съд.
(6) В 10-дневен срок от влизане на решението по ал. 3 в сила Съветът за електронни медии издава лицензията за радио- и телевизионна дейност и Държавната комисия по далекосъобщения издава лицензията за далекосъобщителна дейност със същия срок.
Предложение на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
Нова редакция на чл.116в, както следва:
Чл. 116в (1) Председателят на Съвета за електронни медии със заповед определя председател и състав на комисия за провеждане на конкурса, в която могат да участват членове на Съвета за електронни медии и на Държавната комисия по далекосъобщения. (2) Съветът за електронни медии на основание на конкурсните документи, критериите по чл. 116а, ал. 3, т. 6 и комплексна оценка за най-пълно удовлетворяване на конкурсните изисквания класира кандидатите и взема решение за издаване на лицензия за радио- или телевизионна дейност чрез използване, или чрез изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителна мрежа за наземно радио- или телевизионно разпръскване на кандидата, класиран на първо място.
(3) Лицензия за радио- и телевизионна дейност за територията на Република България не се издава на лице или свързани с него лица, по смисъла на Търговския закон, които притежават лицензии от същия вид, за радио- и телевизионна дейност с регионален обхват, освен ако те не се откажат от нея.
(4) В десетдневен срок от влизане на решението по ал. 2 в сила Съветът за електронни медии издава лицензията за радио- и телевизионна дейност, а Държавната комисия по далекосъобщения издава лицензията за далекосъобщителна дейност със същия срок. Комисията подкрепя предложението по принцип.
Предложение на народния представител Явор Милушев
В параграф 28, ал.3и ал.6 се изменят така:
“Чл.116в (3) Въз основа на доклада и приложените към него документи СЕМ взема решение за издаване на лицензия за радио- и телевизионна дейност и на индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване от ДКД на кандидата, класиран на първо място в конкурса. ”
(6) В тридневен срок от влизане на решението по ал.3 в сила СЕМ уведомява ДКД. В десетдневен срок СЕМ издава лицензия за радио- и телевизионна дейност, а ДКД издава индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване. ”
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Предложение на народния представител Нина Чилова
В §28 се създава нова ал.3 със следното съдържание:
“(3) Членовете на комисията подписват декларация за конфиденциалност относно информацията станала им известна при провеждането на конкурса ”
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Комисията предлага следната подобрена редакция на 8 28. който става $ 40:
§ 40. Чл.116в (1) СЕМ определя председател и състав на експертна комисия за провеждане на конкурса, в която задължително се включват членове на СЕМ и ДКД. В комисията могат да участват и експерти от други заинтересовани ведомства и организации. Председателят на СЕМ издава заповед за назначаване на експертната комисия. Членовете на комисията подписват декларация за поверителност на информацията, станала им известна след провеждането на конкурса.
(2) СЕМ на основание на конкурсните документи, критериите по чл.116а, ал.3, т.6, доклада на експертната комисия и комплексна оценка за най-пълно удовлетворяване на конкурсните изисквания класира кандидатите и взема решение за издаване на лицензия за радио- или телевизионна дейност и на индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване от ДКД на кандидата, класиран на първо място.
(3) Лицензия за радио- и телевизионна дейност за територията на Република България не се издава на лице или свързани с него лица, по смисъла на Търговския закон, които притежават лицензни от същия вид, за радио- и телевизионна дейност с регионален или местен обхват, освен ако те не се откажат от нея, със изключение на случаите по чл.49.
(4) В тридневен срок от влизане на решението по ал.2 в сила СЕМ уведомява ДКД. В десетдневен срок СЕМ издава лицензия за радио- и/или телевизионна дейност, а ДКД издава индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване.”
§ 29. Създава се чл. 116г:
"Чл. 116г. (1) В случай че одобреният кандидат се откаже от
лицензните, те се предлагат на участника, класиран на второ място.
(2) При отказ и на втория участник процедурата се закрива.
(3) Депозитите на отказалите се кандидати да получат индивидуална лицензия не се връщат.
Комисията предлага следната редакция на § 29, който става § 41:
§ 41. Създава се чл.116г:
“Чл.116г. (1) В случай че в 10 дневен срок от решението на СЕМ одобреният кандидат се откаже от издаването на лицензните, те се предлагат на участника, класиран на второ място.
(2) При отказ и на втория участник процедурата се закрива.
§ 30. В чл. 117 думата “надзорът” се заменя с “контролът”
Предложение на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
§ 30 да отпадне.
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов
Параграф 30 да отпадне.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага § 30 да отпадне.
§ 31. Чл. 118 се изменя така:
“Чл. 118 При констатиране на нарушения, Съветът за електронни медии в срок от един месец е длъжен да разгледа и обсъди представените документи и да вземе решение относно налагане на имуществена санкция по този закон и/или отнемане на лицензията.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Параграф 31 да се измени така: Нов текст на чл.118: “При констатиране нарушения СЕМ в срок от един месец е длъжен да обсъди представените документи и доказателства и да вземе решение относно налагане на имуществена санкция по този закон и/или относно изменение или прекратяване на лицензията. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за $ 31. който става
§ 42.
§ 32. Чл. 119 се изменя така:
1. В ал. 1 думите “прави предложение” се заменят с думите “взема решение”.
2. Ал. 3 се отменя.
Предложение на народния представител Благой Димитров Текстът на § 32, т.2 се отменя.
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов В § 32, т.2 да отпадне.
Комисията подкрепя предложението
Комисията предлага следната редакция на S 32. който става $43:
§ 43. В чл.119 (1) думите “прави предложение” се заменят с думите “взема решение”.
§ 33. Чл. 120 се отменя.
Предложение на народния представител Иво Атанасов
Параграф 33 да се измени така: Нов текст на чл. 120: “В случаите по чл.119 СЕМ взема решение за изменение или прекратява лицензията. ”
Комисията подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на § 33. който става §44:
§ 44. Чл.120 се изменя така:
“Чл.120. В случаите по чл.119 СЕМ взема решение за изменение или прекратяване на лицензията.”
§ 34. В чл. 121 се правят следните изменения и допълнения:
1. Текстът на Чл. 121 става ал. 1.
2. Създава се ал.2:
“(2) При прекратяване на лицензията за радио- и телевизионна дейност, издадена по реда на Чл. 116, 116а, 1166, 116в и 116г, Съветът за електронни медии изисква от Държавната комисия по далекосъобщения прекратяване на далекосъобщителната лицензия.”
Предложение на народния представител Явор Милушев В параграф 34, т.2 се измени така:
“2. Чл. 121(3) При прекратяване на лицензията за радио- и телевизионна дейност, издадена по реда на чл. 116, 116а, 1166, 116в и 116г СЕМ уведомява ДКД, която в десетдневен срок прекратява индивидуалната лицензия за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за § 34. който става § 45.
§ 35. Чл. 123 се изменя така:
“Чл. 123. (1) Отнемане на лицензия на радио- и телевизионен оператор се извършва от Съвета за електронни медии с мотивирано решение. Отнемането се извършва след отправяне на писмено предупреждение с определен срок за отстраняване на нарушението.”
(2) Съветът за електронни медии отнема лицензията, ако в срока по an. 1 лицензираният не е отстранил нарушението.
(3) С решението за отнемане се определя срок, в който лицето не може да кандидатства за нова лицензия и този срок не може да бъде по-малък от две години.
Предложение на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
В § 35, чл.123, ал.3 да се измени така: думите “и този срок” се заменят с думата “който ”
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Явор Милушев В параграф 35 се създава нова ал.4:
“(4) Решението no cm. 1 може да се обжалва пред ВАС. ” Предложението е оттеглено.
Комисията предлага следната подобрена редакция на $ 35. който става $ 46:
§ 46. Чл. 123 се изменя така:
“Чл. 123. (1) Отнемане на лицензия на радио- и телевизионен оператор се извършва от Съвета за електронни медии с мотивирано решение. Отнемането се извършва след отправяне на писмено предупреждение с определен срок за отстраняване на нарушението. Отнемането става във всички случаи след налагане на две имуществени санкции за едно и също нарушение.”
(2) Съветът за електронни медии отнема лицензията, ако в срока по ал.1 лицензираният не е отстранил нарушението.
(3) С решението за отнемане се определя срок, в който лицето не може да кандидатства за нова лицензия и който не може да бъде по-малък от две години.
§ 36. Създава се нов член 123а:
“Чл.123а. (1) При отнемане на лицензията за радио- и телевизионна дейност, издадена по реда на Чл. 116, 116а, 1166, 116в и 116г, Съветът за електронни медии изисква от Държавната комисия по далекосъобщения отнемане на далекосъобщителната лицензия.
(2) Решението по ал. 1 може да се обжалва пред Върховния административен съд.”
Предложение на народния представител Явор Милушев В параграф 36 се правят следните изменения:
1. В чл.123, ал.2 да отпадне.
2. Чл. 123 се изменя така:
“Чл.123. При отнемане на лицензия за радио- и телевизионна дейност, издадена по реда на чл. 116, 116а, 1166, 116в и 116г СЕМ уведомява ДКД, която в десетдневен срок отнема индивидуалната лицензия за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване. ”
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Нов § 36а: Нов текст на чл.124: “С отнемането на лицензията юридическото лице е длъжно да преустанови радио- и телевизионната си дейност в определен от СЕМ срок. В случай на отказ да бъде преустановена дейността СЕМ възлага на органите на МВР изпълнението на своето решение. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната редакция на 8 36. който става
§47:
§ 47. Създава се чл.123а:
“Чл.123а. При отнемане на лицензия за радио- и телевизионна дейност, издадена по реда на чл. 116,116а, 1166,116в и 116г СБМ уведомява ДКД, която в десетдневен срок отнема индивидуалната лицензия за далекосъобщителна дейност за използване на налична и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване.”
§ 37. Чл. 125 се изменя така:
“Чл. 125 (1) Най-късно 6 месеца преди изтичането на срока на лицензията лицензиантът следва да заяви намерение за продължаване срока на лицензията.”
(2) Съветът за електронни медии разглежда искането за продължаване срока на лицензията по ал. 1 и в срок до три месеца преди изтичането на срока на лицензията, взема решение по искането и писмено уведомява лицензната.
(3) В случаите на положително решение на Съвета за електронни медии по ал.2, когато лицензията е издадена по реда на Чл. 116, 116а, 1166, 116в и 116г, Съветът за електронни медии изисква от Държавната комисия по далекосъобщения продължаване на далекосъобщителната лицензия за същия срок.”
Предложение на народния представител Явор Милушев В параграф 37, ал.3 се изменя така:
“(3) В случаите на положително решение на СЕМ по ал.2, когато лицензията е издадена по реда на чл.116, 116а, 1166, 116в и 116г СЕМ уведомява ДКД, която в 10-дневен срок променя индивидуалната лицензия за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване. ”
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Предложение на народния представител Иво Атанасов Нов § 366: Нов текст на чл.125, ал.2: “СЕМ проверява наличието на условията за издаване на лицензията в случаите по ал.1 и в срок до три месеца преди изтичането на срока на лицензията и издава или не издава лицензия. ”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на 8 37. който става $ 48:
§ 48. “Чл. 125 (1) Не по-късно от 6 месеца преди изтичането на срока на лицензията лицензиантът следва да заяви намерение за продължаване срока на лицензията.”
(2) Съветът за електронни медии разглежда искането за продължаване срока на лицензията по ал. 1 и в срок до три месеца преди изтичането на срока на лицензията, взема решение по искането и писмено уведомява лицензианта.
“(3) В случаите на положително решение на СЕМ по ал.2, когато лицензията е издадена по реда на чл.116, 116а, 1166, 116в и 116г СЕМ уведомява ДКД, която в 10-дневен срок продължава срока на индивидуалната лицензия за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване.”
§ 38. Създава се нов раздел IV на глава шеста и нов член 125а: “Раздел IV. Регистриране на радио- и телевизионни оператори
Комисията подкрепя наименованието на новия раздел и създаването на нов чл.125а. като § 38 става § 49.
Чл. 125а. (1) Лица, които желаят да създават радио или телевизионни програми и да ги разпространяват чрез технически способи, различни от наземното радиоразпръскване и без да използват радиочестотен спектър, подлежат на регистрация.
(2) По отношение на изискванията към заявителите, реда за регистриране и реда за осъществяване на надзор и условията за заличаване на регистрация, се прилагат разпоредбите на тази глава, отнасящи се до лицензирането.
(3) Регистрацията се извършва от Съвета за електронни медии по искане на заинтересовано лице. Съветът за електронни медии не може да откаже регистрация, освен ако са налице несъответствия на заявителя или на програмата с изискванията на този закон.
(4) При регистрацията на радио- и телевизионни оператори не могат да бъдат поставяни ограничения, свързани с техническите средства или обхвата на разпространение на програмата.
(5) С оглед осъществяването на условия за контролиране на програмата, лицето, искащо регистрация за радио- или телевизионна дейност е длъжно да представи на Съвета за електронни медии копия от договори или споразумения с далекосъобщителни оператори за разпространяване на неговата програма. Регистрираните радио- или телевизионни оператори са длъжни да уведомяват писмено Съвета за електронни медии за всички допълнителни договори и споразумения за разпространение на програмата, сключени след първоначалната регистрация. Уведомлението става в седем дневен срок от датата на подписването на договора или споразумението. Съветът няма право да изисква, а операторът не е длъжен да представя информация на финансовите условия, при които се осъществява разпространението.
Предложения на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
В параграф 38 се правят следните изменения:
В алинея 3 се добавя изречение второ със следния текст: “Регистрациите са безсрочни. ”
В алинея 5 думите “осъществяването на условия за контролиране ” се заменят с думите “създаването на условия за осъществяване на надзор”.
Предложението е оттеглено.
Предложения на народните представител Иван Павлов. Милена Милотинова и
Създава се нова алинея 6 със следния текст:
“(6) Документът за регистрация съдържа:
1. наименованието (фирмата) и седалището на радио- или телевизионния оператор;
2. наименованието на програмата;
3. вида (обществен или търговски);
4. програмния профил (формат);
5. началната дата на разпространение на програмата. ” Предложението е оттеглено.
Предложение на народния представител Благой Димитров В §38, чл. 125а се изменя, както следва:
Ал. 1 придобива съдържанието:
“(1) Лица, които желаят да създават радио и телевизионни програми и/или да ги разпространяват чрез технически способи, не използващи радиочестотния спектър и позициите на геостационарна орбита, определени за Република България с международни споразумения, подлежат на регистрация ”. Комисията не подкрепя предложението.
В ал. 4 в края на изречението се добавят думите:
“...ако операторите нямат лицензия за далекосъобщителна дейност ”.
Комисията не подкрепя предложението.
В ал. 5 отпада текста на последното изречение - “Съветът няма право да изисква".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Константин Пенчев
В §38, чл.125а се изменя както следва:
"Чл. 125а (1) Оператори, които създават радио- или
телевизионни програми за разпространение чрез технически способи, различни от земното радио- и телевизионно разпръскване, подлежат на регистрация.
(2) Желаещите да се регистрират подават пред Съвета за електронни медии заявление с документите по чл. 111 от закона.
(3) Съветът за електронни медии се произнася по искането за регистрация с решение в 14-дневен срок от постъпване на документите. При непълнота и нередовност на документите се прилага чл. 112, ал. 2 от закона.
(4) Съветът за електронни медии може да откаже регистрация само ако представените програмен проект, програмна концепция, програмен профил или програмна схема противоречат на разпоредбите на закона или ако нередовностите по предходната алинея не бъдат отстранени в срок.
(5) Въз основа на решението на заявителя се издава удостоверение, което съдържа следното:
1. наименованието (фирмата) и седалището на радио- или телевизионния оператор;
2. наименованието на програмата;
3. вида (обществен или търговски);
4. програмния профил (формат);
5. началната дата на разпространение на програмата.
(6) Регистрираният оператор е длъжен да уведомява Съвета за електронни медии за условията на разпространяването, програмното време, място и начин, както и за всяка промяна в тях в 14-дневен срок.
(7) При нарушение на закона от страна на регистрирания оператор Съветът за електронни медии му дава едномесечен срок за прекратяването им. Ако в този срок нарушенията не бъдат прекратени, Съветът за електронни медии заличава регистрацията.
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Комисията предлага следната редакция на чл.125а:
“Чл.125а. (1) Лица, които желаят да създават радио- или телевизионни програми за разпространение чрез технически способи, различни от наземното радиоразпръскване, подлежат на регистрация.
(2) Желаещите да се регистрират подават пред Съвета за електронни медии заявление с документите по чл. 111 от закона.
(3) Съветът за електронни медии се произнася по искането за регистрация с решение в 14-дневен срок от постъпване на документите. При непълнота и нередовност на документите се прилага чл. 112, ал. 2 от закона.
(4) Съветът за електронни медии може да откаже регистрация само ако представените програмен проект, програмна концепция, програмен профил или програмна схема противоречат на разпоредбите на закона или ако нередовностите по предходната алинея не бъдат отстранени в срок. При регистрирането не могат да се поставят ограничения, свързани с обхвата на разпространение на програмата.
(5) Въз основа на решението на заявителя се издава удостоверение, което съдържа следното:
1. наименованието (фирмата) и седалището на радио- или телевизионния оператор;
2. наименованието на програмата;
3. вида (обществен или търговски);
4. програмния профил (формат);
5. началната дата на разпространение на програмата.
(6) Регистрираният оператор е длъжен да уведомява Съвета за електронни медии за условията на разпространяването, програмното време, мястото и начина, както и за всяка промяна в тях в 14-дневен срок.
Комисията предлага нов $ 50:
§ 50. Създава се нов чл.125б:
“Чл.125б. Далекосъобщителен оператор, разпространяващ чуждестранни програми се задължава да предоставя на СЕМ на всеки 6 месеца актуализиран списък на излъчваните чуждестранни програми и документи, свързани с придобиване на тези права.”
§ 39. Създава се чл. 126а:
“Чл. 126а. За нарушение на условията на издадена лицензия на радио- и телевизионните оператори се налага имуществена санкция от 2 хил. до 5 хил. лв.”
Комисията подкрепя по ПРИНЦИП текста на вносителите и предлага следната редакция на § 39, който става S 51:
§ 51. Създава се чл.126а:
“Чл.126а. (1) За нарушение на условията на издадената лицензия, които не представляват нарушение по чл.126, се налага имуществена санкция от 500 до 5 хил. лв.”.
(2) При повторно нарушение се налага имуществена санкция в двоен размер.
(3) За нарушение от заявените от оператора програмен проект, програмна концепция, програмен профил или програмна схема се налага имуществена санкция от 2 хил. до 5 хил. лв.
(4) При системно нарушение на закона от регистрирания оператор регистрацията се заличава.
Комисията предлага нов § 52 със следната редакция:
§ 52. В “Допълнителната разпоредба” се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 4 се изменя така:
“4. “Предаване” е самостоятелна част от програмата, отличаваща се от другите такива по своето авторство, съдържание и/или аудиовизуална реализация.
2. Точка 10 се изменя така:
“10. “Допълнителна информация” е информация, разпространявана в честотния канал за основна програмна информация на радио- или телевизионен оператор, съдържанието на която не е елемент от основната програма.”
3. Точка 11 се изменя така:
“11. “Телетекст” е система за предаване на информационни и справочни съобщения и реклами чрез буквено-цифрови символи и графични изображения, чрез специален сигнал, включен в състава на програмния телевизионен сигнал.
4. Точка 14 се отменя.
5. Точка 15 се изменя така:
“15. “Интерактивност” е съвкупност от средства и методи за осъществяване на индивидуална обратна връзка на потребителите на радио- или телевизионни програми към съответния оператор на програма.
6. Точка 16 се изменя така:
“16. “Цифрови технологии” са технологии, прилагащи цифрови формати на електрическите сигнали за звука и картината, и чрез които се подобрява качеството на представяне на информационното съдържание при обработката, съхранението, разпространението и приемането му и чрез компресия на такива сигнали се създават условия за повишаване на информационния капацитет на честотните предавателни канали.
7. Създават се нови точки 28, 29,30,31 и 32.
“28. “Програмен профил” е характеристика на програмата, според спецификата на нейното съдържание и насочеността и към аудиторията. По своя профил радио- и телевизионните оператори могат да бъдат:
а) с общ (политематичен) профил - радио- и телевизионна програма, в която задължително присъстват предавания с информационна, образователна, културна и развлекателна насоченост, предназначени за преобладаващата част от обществото.
б) със специализиран профил - радио- и телевизионна програма с тематична насоченост, предназначена за ограничена част от обществото.
“29. “Програмен проект” е описание на програмни намерения (цел, предназначение и очаквани резултати), организационно- творчески, технологичен и финансов план за развитие на радио- и телевизионната програма в лицензионния период.”
“30. “Програмна концепция” е аргументиран план за провеждане на програмната политика на дадена електронна медия с оглед на нейната съдържателна осигуреност.”
“31. “Програмна схема” е съвкупността от всички предвидени за разпространение или разпространени предавания от програмата на дадена електронна медия, подредени в графичен вид по дни и часове за определен период от време.”
“32. “Програма” е съвкупността от всички предавания, разпространявани на определени честоти и обявявани под едно общо наименование означено с аудиовизуални средства.”
Допълнителна разпоредба
§ 40. Навсякъде в закона думите: “Националният съвет за радио и телевизия”, “Националния съвет за радио и телевизия “ и “Национален съвет за радио и телевизия” се заменят съответно с думите “Съветът за електронни медии”, “Съвета за електронни медии” и “Съвет за електронни медии” с изключение на § 5 от ПЗР ЗРТ.
Предложение на народния представител Благой Димитров
В § 40 думите “Съветът за електронни медии", “Съвета за електронни медии" и Съвет за електронни медии" се заменят съответно с думите “Съветът за телевизия и радио ", “Съвета за телевизия и радио " и “Съвет за телевизия и радио
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народните представители Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев за нов § 40а
Навсякъде в закона изразът “изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване" се заменя с “използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване
Като редакция предложението е отразено във всички текстове на изменителния закон.
Комисията подкрепя текста на вносителите за § 40. който става § 53
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Комисията предлага § 41. който става § 54. да бъде със съдържанието на § 42. a § 41 да стане § 42 (§ 55).
§ 41. (1) В срок от 14 дни от влизане на закона в сила Народното събрание и Президента на републиката избират, съответно назначават членове на Съвета за електронни медии.
(2) Съставът на Съвета за електронни медии през първия мандат след конституирането си се обновява по жребий.
(3) След изтичане на две години съставът на СЕМ се обновява с двама представители от квотата на Народното събрание и един от квотата на Президента.
(4) След изтичане на четири години съставът на СЕМ се обновява с един представител от квотата на Народното събрание и двама от квотата на Президента.
Предложения на народния представител Иво Атанасов
В § 41 да отпадне ал.3.
В § 41 да отпадне ал.4.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за § 41. който става 8 54 като в ал.4 думите “един представител” се заменят с думите “двама представители”, а думата “двама” се заменя с “един”.
§ 42. Считано от датата на влизане на този закон в сила Националният съвет за радио и телевизия се закрива, а неговите членове се освобождават. Приемането на имуществото на НСРТ се възлага на министъра на държавната администрация.
Предложение на народния представител Благой Димитров Текстът на § 41 се отменя.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Кина Андреева
В заключителните разпоредби текстът на § 41 отпада, а на негово място се добавя следни текст:
“Материалните активи се прехвърлят от НСРТ на СЕМ, а мандатите на членовете на НСРТ се прекратяват след избирането и назначаването на членовете на СЕМ”
Комисията подкрепя по принцип предложението.
Предложение на народния представител Иван Иванов
В § 41 първото изречение да се измени, както следва: “считано от датата на влизане на този Закон в сила членовете на Националния Съвет за радио и телевизия се освобождават Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната редакция на § 42. който става § 55:
§ 55. С конституирането на Съвета за електронни медии НСРТ се закрива и неговите членове се освобождават. Имуществото, архивът, правата и задълженията на НСРТ преминават към СЕМ.
§ 43. (1) В срок от шест месеца от датата на конституиране на Съвета за електронни медии същият по служебен път издава удостоверения за регистрация на радио- и телевизионните оператори, които притежават лицензни за осъществяване на радио- или телевизионна дейност чрез кабел или сателит, след представяне от тяхна страна на документите по чл. 125а, ал.5.
(2) Държавната комисия по далекосъобщения е длъжна да предостави на Съвета за електронни медии всички сведения и копия от документи, които са необходими за извършване на преминаването на засегнатите оператори от лицензионен към регистрационен режим.
Предложение на народния представител Благой Димитров
В текста на § 43, ал. 1 отпадат думите “или сателит Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителите за S 43. който става § 56.
§ 44. В Закона за далекосъобщенията се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 27 се правят следните изменения:
а) т. 1 се променя така:
" 1. извършва проучвания по искане на Съвета за електронни медии за технически параметри, включително свободен радиочестотен спектър на излъчващите радио съоръжения, необходими за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване за посочено от Съвета за електронни медии населено място, регион или за цялата територия на Република България;”
б) т. 5 се изменя така:
"5. издава лицензни за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване, след решение на Съвета за електронни медии;"
в) т. 6 се отменя
2. В чл. 33, ал. 1 думите “радио- и телевизионни” ” се заличават.
3. В чл. 37, ал. 2, т. 3 се отменя.
4. Чл. 38 се изменя така:
“Чл. 38. Лицензия по смисъла на този закон е индивидуален административен акт, с който се разрешава осъществяване на:
1. далекосъобщителни дейности;
2. далекосъобщителни дейности, при които се използва радиочестотен спектър.”
5. В чл. 39, ал. 2 се отменя.
6. Раздел втори на Глава пета (и всички препратки към нея) се отменя.
7. В чл. 52 се създава нова ал. 3 :
"(3) Индивидуални лицензни за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване се издават след решение на Съвета за електронни медии;.
8. В чл. 55 се създава нова ал. 4:
"(4) Индивидуални лицензни за далекосъобщителна дейност за изграждане, под държане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване се прехвърлят след решение на Съвета за електронни медии на лицето, на което е прехвърлена съответната лицензия за радио- и телевизионна дейност."
9. В чл. 57 се правят следните изменения:
а) Алинея 2 се отменя.
б) В ал. 3 се създава нова точка 3:
"3. задължение за разпространение на националната програма на Българската национална телевизия"
10. В чл. 61 се създава нова ал. 7:
"(7) Действието на индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване се прекратява с решение на ДКД след решение на Съвета за електронни медии за прекратяване на съответната лицензия за радио- и телевизионна дейност"
10. Чл. 62, ал. 2 се изменя така :
(2) Индивидуални лицензни за далекосъобщителна дейност за изграждане, поддържане и използване на далекосъобщителни мрежи за земно радио- и телевизионно разпръскване се отнемат от
ДКД след решение на Съвета за електронни медии за отнемане на съответната лицензия за радио- и телевизионна дейност.
11. В чл. 120, ал. 3 се отменя.
12. В чл. 121, изречение второ се заличава.
13. В "Допълнителната разпоредба" се създава нова точка 26: "26. "Земно радио- и телевизионно разпръскване" е излъчване от земни радиопредаватели на радио- и/или телевизионни сигнали, предназначени за пряко приемане от населението".
14. Навсякъде в текста на Закона за далекосъобщенията думите “Национален/Националния/Националният съвет за радио и телевизия, ” се заменят с думите “Съвет/Съвета/Съветът за електронни медии” .
Предложение на народните представители Иван Павлов, Милена Милотинова и Константин Пенчев
В § 44, т.14 в т.26 след думата “населението ” се добавя “включително излъчването между радио- и телевизионни предаватели ”.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народните представители Иван Павлов. Милена Милотинова и Константин Пенчев
В § 44 да се добави:
1. Член 8 се отменя.
2. Член 56, ал. 1, изречение трето се отменя.
3. В чл. 60 ал. 2 се отменя, а вал. 4 се отменя изречението "а решението по ал. 2 - по реда на Закона за ВАС".
4. В чл. 62 ал. 3 и 7 се отменят.
5. В чл. 127, ал. 1, думите "по реда на глава пета, раздел II" се заменят с думите "след провеждане на конкурс или търг". Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Благой Димитров
В текста на § 44, чл.38, т.2 от Закон за далекосъобщенията се добавят думите “... и позициите на геостационарна орбита, определени от Република България с международни споразумения ”. Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Иван Иванов В § 44 от текста на чл.38 да отпадне т.2.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народните представители Михаил Миков и Любомир Пантелеев
В параграф 44 да се направят следните промени:
1. В т.7, чл.52, ал.3 (нова) след думата “решение” да се добави израза “за техническа възможност на ДКД”, а израза “на Съвета за електронни медии ” да се замени с израза “от Съвета за електронни медии ”.
2. Точка 9 да отпадне
3. Точка 11 да отпадне.
4. Точка 26 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията предлага следната подобрена редакция на § 44. който става § 57;
§ 57. В Закона за далекосъобщенията се правят следните изменения и допълнения:
1. Чл.8 се отменя.
2. В чл. 27 се правят следните изменения:
а) т. 1 се променя така:
" 1. извършва проучвания по искане на Съвета за електронни медии за технически параметри, включително свободен радиочестотен спектър на излъчващите радио съоръжения, необходими за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване за посочено от Съвета за електронни медии населено място, регион или за цялата територия на Република България;”
б) т. 5 се изменя така:
"5. издава лицензни за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване, след решение на Съвета за електронни медии;”
в) т. 6 се отменя
3. В чл. 33, ал. 1 думите “радио- и телевизионни” ” се заличават.
4. В чл. 37, ал. 2, т. 3 се отменя.
5. Чл. 38 се изменя така:
“Чл. 38. Лицензия по смисъла на този закон е индивидуален административен акт, с който се разрешава осъществяване на :
1. далекосъобщителни дейности;
2. далекосъобщителни дейности, при които се използва радиочестотен спектър.”
6. В чл. 39, ал. 2 се отменя.
7. Раздел втори на Глава се отменя.
8. В чл. 52 се създава нова ал. 3 :
"(3) Индивидуални лицензни за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане, поддържане и
използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване се издават от ДКД след решение на Съвета за електронни медии;.
9. В чл. 55 се създава нова ал. 4:
"(4) Индивидуални лицензни за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане, поддържане и
използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване се прехвърлят след решение на Съвета за електронни медии на лицето, на което е прехвърлена съответната лицензия за радио- и телевизионна дейност."
10. В чл.56, ал.1 изречение трето се отменя.
11. В чл. 57 се правят следните изменения и допълнения:
а) Алинея 2 се отменя.
б) В ал. 3 се създава нова точка 3:
"3. задължение за разпространение на националната програма на Българската национална телевизия"
12. В чл.60 се правят следните изменения:
а) алинея 2 се отменя.
б) в ал.4 се отменя изречението “а решението по ал.2 — по реда на закона за ВАС.
13. В чл. 61 се създава нова ал. 7:
"(7) Действието на индивидуална лицензия за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване се прекратява с решение на ДКД след решение на Съвета за електронни медии за прекратяване на съответната лицензия за радио- и телевизионна дейност"
14. В чл.62 се правят следните изменения :
а) алинея 2 се изменя така
“(2) Индивидуални лицензни за далекосъобщителна дейност за използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване се отнемат от ДКД след решение на Съвета за електронни медии за отнемане на съответната лицензия за радио- и телевизионна дейност.
б) Алинеи 3 и 7 се отменят.
15. В чл. 120, ал. 3 се отменя.
16. В чл. 121, изречение второ се заличава.
17. В чл.127, ал.1 думите “по реда на глава пета, раздел IP се заменят с думите “след провеждане на конкурс или търг”.
18. В ”Допълнителната разпоредба” се създава нова точка 26: ”26. "Наземно радиоразпръскване” е излъчване от земни радиопредаватели на аналогови радио- и/или телевизионни сигнали, предназначени за приемане от населението”.
19. Навсякъде в текста на закона думите “Национален/Националния/Националният съвет за радио и телевизия, ” се заменят с думите “Съвет/Съвета/Съветът за електронни медии”.
Комисията предлага нов § 58 със следното съдържание:
§ 58. Точка 1. т.10. т.12. т.14 и т.17 на § 57 влизат в сила от 1 януари 2002 г.
Законът е приет от XXXIX Народно събрание на …………………..и е
подпечатан с официалния печат на Народното събрание.