Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правата на човека и вероизповеданията
Комисия по правата на човека и вероизповеданията
18/01/2002 първо гласуване

    Доклад
    ОТНОСНО: Законопроект за убежището и бежанците. № 102-01-41/
    19.12.2001, внесен от Министерски съвет
    Доклад
    ОТНОСНО: Законопроект за убежището и бежанците. № 102-01-41/
    19.12.2001, внесен от Министерски съвет
    На свое редовно заседание от 17. 01.2002 г. Комисията по правата на човека и вероизповеданията на основание чл. 65, ал. 1 от ПОДНС разгледа внесения от Министерски съвет Законопроект за убежището и бежанците, № 102-01-41/ 19.12.2001. На заседанието присъстваха министър Неждет Моллов, представители на Дирекция “Правна” на Министерски съвет, на Министерство на вътрешните работи. Министерство на външните работи. Държавната агенция за бежанците, ръководителят на представителството в България на Върховния комисарият за бежанците към ООН - г-жа Луиза Друке, както и поканените неправителствени организации - Български Хелзинкски комитет и Български червен кръст.
    Законопроектът бе представен от името на вносителя от министър Моллов със следните мотиви:
    Оценявайки положително и много високо действащия Закон за бежанците, приет през 1999 г. като пръв законодателен акт в тази област, същевременно в практиката се отчита необходимост от някои реформи в структурата и съдържанието на бежанското ни законодателство. Тази необходимост е продиктувана както от изключителната динамика на законодателството на Европейския съюз в областта на убежището и бежанците през последните години, така и от обстоятелството, че някои непълноти в Закона за бежанците при практическото му прилагане водят до различна тълкувателна практика на адиминистративните и съдебните органи.
    Проектът за Закон за убежището и бежанците усъвършенства диференцирането на правния статус на чужденците, намиращи се на територията на Република България, като разграничава четири отделни групи хора, търсещи закрила - чужденци, за които има правна възможност да получат убежище, бежанци по смисъла на Конвенцията за статута на бежанците от 1951 г. / форма на закрила -“статут на бежанец”/, чужденци, които по причини от хуманитарен характер не могат да се завърнат в страната си /форма на закрила - “хуманитарен статут”/ и големи потоци от хора, които търсят временна закрила. Проектът въвежда и родовите понятия “чужденец, търсещ закрила” и “чужденец, получил закрила” като употребата на понятието “бежанец” се ограничава до една част от смисъла му по Конвенцията за статута на бежанците, а именно - бежанец, който е бил признат за такъв с влязло в сила решение за предоставяне статут на бежанец.
    Предлагат се промени по отношение на уредбата на ускореното производство - правомощията по провеждането му се концентрират единствено в територалните поделения на Държавната агенция за бежанците. Премахват се правомощията на други държавни органи по определяне на бежански и хуманитарен статут.
    Нова регламентация се дава и на подсъдността на първоинстанционните дела при обжалване на решенията в ускореното производство - те са изведени от компетентността на Върховния административен съд и предоставени на окръжните съдилища. Въвеждат се и по-кратки срокове на процесуалниите действия.
    В преходните и заключителните разпоредби са предложени съществени изменения в Закона за българските документи за самоличност, както и допълнения в други нормативни актове.
    В разискванията по предложения законопроект се изрази становище от г-жа Друке от ВКБООН за необходимост от усъвършенстване на правната материя в областта на убежището. От председателя на Държавната агенция за бежанците бе обърнато специално внимание на разпоредбите в предлагания законопроект относно съдействието и сътрудничеството на агенцията с българските институции и международни правителствени и неправителствени организации, както и съобразяването на структурата й с изискванията на Закона за администрацията. Представителите на неправителствените организации също участваха в дебатите и акцентираха на необходимостта от по-пълна правна уредба на въпросите на интеграцията на чужденците след получаването на закрила в Република България. Същевременно Комсията препоръчва на второ четене да се прецизират текстовете на чл. 16, чл. 17 и чл. 18, които определят процедурата по чл. 27 и чл. 98 т. 10 от Конституцията за даване на убежище. Също така разпоредбите на чл. 60, даващи право на длъжностните лица от Държавната агенция за бежанците да претърстват багаж и превозни средства, да задържат документи и пр. трябва да се съгласуват с текстовете на НПК, Закона за МВР, Закона за защита на личните данни и др.
    След разискванията се проведе гласуване със следните резултати:
    “За” Законопроект за убежището и бежанците, № 102-01-41/ 19.12.2001 г., внесен от Министерски съвет гласували 11 народни представители.
    “Против” - няма.
    “Въздържал се” - един.
    Комисията предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за убежището и бежанците, № 102-01- 41/ 19.12.2001, внесен от Министерски съвет. /
    Форма за търсене
    Ключова дума