Комисия по транспорт и телекомуникации
14/09/2004 първо гласуване
Доклад
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за
морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 402-01-29, внесен от Министерски съвет на 29. 06. 2004 г.
Доклад
ОТНОСНО: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за
морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 402-01-29, внесен от Министерски съвет на 29. 06. 2004 г.
На две редовни заседания, Комисията по транспорт и телекомуникации, разгледа и обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 402-01-29, внесен от Министерски съвет на 29. 06. 2004 г.
Законопроектът беше представен от г-жа Красимира Мартинова- заместник- министър на транспорта и съобщенията и г-жа Даниела Димитрова - старши юрисконсулт в Дирекция “Правно-нормативно обслужване” в Министерство на външните работи.
Народното събрание ратифицира със закон (ДВ, бр. 22 от 2004 г.) Северноатлантическия договор, подписан на 4 април
1949 г. С депозирането на своя документ за присъединяване на 29 март 2004 г. Република България стана пълноправен член на НАТО и от този момент за нея възникват международноправни задължения, които се съдържат в системата от международни договори, действащи между държавите - членки на НАТО.
Във връзка с това българската страна следва да предприеме адекватни законодателни мерки за създаване на облекчена процедура по даване на разрешение за пребиваване или преминаване на съюзнически сили на територията на Република България и за по-ефективно изпълнение на съюзническите ни задължения.
Законът за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България предвижда, че чуждестранен военен или подводен кораб може да влезе във вътрешните морски води и да посети с мирна (невоенна) цел откритите пристанища и рейдове с разрешение на Министерския съвет, ако друго не е предвидено в споразумение между Република България и държавата на знамето. В него не се предвижда специален ред за пребиваването и преминаването във вътрешните морски води, посещаването на откритите пристанища и рейдове от страна на военни или подводни кораби, плаващи под флаговете на страните - членки на НАТО.
Предлаганите промени в закона са свързани с въвеждане на облекчен режим при издаване на своевременно разрешение за пребиваване във вътрешните морски води и пристанищата на съюзнически кораби, когато това се извършва с цел учение, обучение, посещение на добра воля и в изпълнение на други съюзнически задължения.
Конституционният съд с Решение № 1 от 4 февруари 2003 г., постановено по конституционно дело № 1 за 2003 г., предвижда, че при изпълнение на съюзнически задължения, произтичащи от ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България международен договор с политически или военен характер, е възможно пребиваването или преминаването през територията на Република България на войски на военен или политически съюз, на държава - членка на такъв съюз, или на съюзна държава. Тези войски не следва да се считат за “чужди войски” по смисъла на чл. 84, т. 11 от Конституцията, ако преминаването или пребиваването им е свързано с изпълнение на съюзнически задължения, поради което не се налага изрично разрешение от Народното събрание.
Понастоящем съюзническите военни или подводни кораби се подчиняват на общия разрешителен режим, предвиден за чуждестранни плавателни средства, пребиваващи с невоенна цел в български териториални води и в български пристанища.
С цел ускоряване и облекчаване на процедурата по издаване на разрешения, предлаганият законопроект предвижда разрешението да се дава от министъра на външните работи, съгласувано предварително с министъра на отбраната, с министъра на транспорта и съобщенията и с министъра на вътрешните работи, а не от Министерския съвет. Необходимо е да бъдат съкратени и сроковете, в които това следва да бъде поискано от държавата на флага, за да се осигури по-голяма оперативност при изпълнението от страна на Република България на съюзническите й задължения.
По аналогичен начин е разрешен и въпросът с преминаването по вътрешните водни пътища и посещаването на откритите пристанища и рейдове по река Дунав на съюзнически военни кораби, като изменението е съобразено с чл. 30 от Конвенцията за режима на корабоплаването по река Дунав.
По време на разискванията бяха зададени много въпроси към представителите на вносителя. Направени бяха конкретни предложения от членове на Комисията, които ще бъдат внесени между първото и второто гласуване на законопроекта.
След проведената дискусия, Комисията по транспорт и телекомуникации е 11 гласа “ЗА” и 1 глас “ПРОТИВ”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България, № 402-01-29, внесен от Министерски съвет на 29. 06. 2004 г.