Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 18 юли 2001 г.
Открито в 9,09 ч.


18/07/2001
    Председателствал: председателят Огнян Герджиков
    Секретари: Силвия Нейчева и Иво Цанев


    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Откривам заседанието.
    Постъпило е Решение № 354 от 16 юли 2001 г., с което Централната избирателна комисия обявява за избран за народен представител Георги Владимиров Юруков от коалиция "Коалиция за България", както и Решение № 355 на Централната избирателна комисия от 16 юли 2001 г., с което се обявява за избран за народен представител Димитър Николов Димитров от Коалиция за България.
    Моля господата да заповядат за полагане на клетва.
    (Всички народни представители стават. Георги Юруков и Димитър Димитров застават на трибуната и повтарят клетвата след председателя Огнян Герджиков.)
    ГЕОРГИ ЮРУКОВ, ДИМИТЪР ДИМИТРОВ: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се." (Ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Честито!
    Уважаеми дами и господа! Ще ви прочета постъпилите законопроекти и проекторешения така, както са разпределени по комисии.
    Законопроект за вероизповеданията. Вносител - Борислав Бориславов Цеков. Водеща комисия - Комисията по правата на човека и вероизповеданията. Разпределен е и на Комисията по въпросите на гражданското общество и Комисията по правни въпроси.
    Законопроект за ратифициране на Споразумението за създаване на Оперативна група за военноморско сътрудничество в Черно море. Вносител - Министерският съвет. Водеща комисия - Комисията по външна политика, отбрана и сигурност.
    Законопроект за кредитиране на студентите и докторантите. Вносител - Георги Седефчов Първанов и група народни представители. Водеща комисия - Комисията по образованието и науката, както и Комисията по бюджет и финанси и Комисията по правни въпроси.
    Законопроект за допълнение на Наказателния кодекс. Вносител - Лъчезар Благовестов Тошев. Водеща комисия - Комисията по правни въпроси.
    Законопроект за допълнение на Търговския закон. Вносител - Лъчезар Благовестов Тошев. Водеща комисия - Комисията по правни въпроси.
    Законопроект за допълнение на Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица. Вносител - Лъчезар Благовестов Тошев. Водеща комисия - Комисията по правата на човека и вероизповеданията, Комисията по правни въпроси, Комисията по въпросите на гражданското общество.
    Законопроект за допълнение на Закона за местните данъци и такси. Вносител - Лъчезар Благовестов Тошев. Водеща е Комисията по бюджет и финанси, а също и Комисията по правни въпроси, Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство.
    Отчет за изпълнение на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2000 г. Вносител - Националният осигурителен институт. Разпределен е на Комисията по бюджет и финанси и Комисията по труда и социалната политика.
    Законопроект за омбудсмана. Вносител - Любен Андонов Корнезов. Водеща комисия - Комисията по правата на човека и вероизповеданията и Комисията по жалбите и петициите на гражданите, Комисията по правни въпроси, Комисията по въпросите на гражданското общество, Комисията по европейска интеграция.
    Законопроект за опазване на биологичното разнообразие. Вносител - Лъчезар Благовестов Тошев, Евдокия Иванова Манева и Иван Николаев Иванов. Водеща комисия - Комисията по околната среда и водите. Законопроектът е разпределен и на Комисията по икономическата политика, Комисията по бюджет и финанси, Комисията по правни въпроси и Комисията по европейска интеграция.
    Постъпил е проект за решение за представяне на отчет за дейността на Националния осигурителен институт за периода януари - юни 2001 г. Вносители - Емилия Радкова Масларова, Георги Георгиев Пирински и Кръстьо Илиев Петков. Разпределен е на Комисията по бюджет и финанси и Комисията по труда и социалната политика.
    Отчет за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2000 г. Вносител - Министерският съвет. Разпределен е на Комисията по бюджет и финанси.
    Уважаеми дами и господа, постъпило е предложение на основание на чл. 39, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание в програмата на Народното събрание през седмицата 18 - 20 юли 2001 г. да бъде включен като точка от дневния ред проект за решение за създаване на парламентарна анкетна комисия, която да извърши проверка на дейността на Министерския съвет, неговия председател Иван Костов и министрите от правителството относно взети решения за времето от 15 юни до 4 юли 2001 г. Предложението е подписано от вносители Георги Божинов и Михаил Миков, но то не отговаря на изискванията на чл. 30, ал. 2 и 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Затова то не е размножено. Позволявам си да посоча съдържанието на ал. 2 и 3 на чл. 30 от правилника. В ал. 2 е казано, че временните комисии се избират от Народното събрание по предложение на председателя или най-малко на една десета от народните представители. А в ал. 3 е казано, че трябва да се посочат задачите, числеността, съставът и срокът на дейност и финансовите средства. Така че ще помоля тези недостатъци да бъдат отстранени, за да може да се даде ход на направеното предложение.
    Има думата господин Божинов.
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги народни представители! Съгласно чл. 92 от Правилника на Народното събрание, който ние приехме и по който се ръководим, Народното събрание или избрани от него комисии могат да извършват проучвания, анкети и изслушвания по въпроси, засягащи държавни или обществени интереси. Никой от вас не може да оспори, че темата, по която предлагам да се създаде комисия, представлява особен обществен интерес. Член 30, ал. 1 регламентира временните комисии, които се образуват по конкретни поводи за проучване на отделни въпроси и за провеждане на анкети.
    Уважаеми господин председателю, съвършено съзнателно не съм се възползвал от втората възможност, която предоставя ал. 2 на чл. 30 - събирането на подписите на една десета от народните представители. Това не е никакъв проблем и още следващия ден ще Ви представим такъв списък. Но аз Ви призовавам Вие да се възползвате от първата възможност, която Ви предоставя чл. 30, ал. 2 - именно по предложение на председателя на Народното събрание да бъде създадена тази комисия. (Неодобрителни реплики от ОДС.) Не се вълнувайте, господа, вашите проблеми предстоят.
    Вие, господин председателю, бяхте избран с едно впечатляващо мнозинство от този парламент. Вие сте представител на парламентарната група, която спечели доверието на българския народ. Едно от най-важните и чуваеми послания на вашата парламентарна група беше решителната борба с престъпността, корупцията и консумирането на властта за лично и партийно облагодетелстване. Така че, ако Вие сте видели формално основание да отклоните моето предложение, приемете след моето изказване, че това е една възможност Вие да станете вносител, да определите състава, предмета на дейността и задачите на тази комисия.
    А нейната необходимост, обръщам се към Вас, вече е ясна на обществото. Трябва ли да оставим медиите да изпреварят и този състав на парламента, уважаеми дами и господа? Вече и децата в България знаят, че в последните дни сте си раздавали апартаменти. Знаят, че сте решавали да ги продавате с компенсаторни запаси. Знаете, че бившият държавен глава беше съден и изправен на процес за това, че е раздавал апартаменти, само пререждайки - най-знатните артисти и спортисти на България. А сега, след десет години демокрация, сме свидетели на един откровен цинизъм и той трябва да бъде обект на особено внимание от парламента. Трябва да се видят точките на закритите ви заседания, концесиите, които сте дали, на кого сте ги дали и защо сте ги предоставили. Трябва да бъдат обект на особен контрол онези сделки, за които избирателите ни казваха по време на предизборната кампания, че принципалите са принуждавали управителите да приведат средствата на купувача и с парите на предприятието да бъде платено онова, което сте му продали в дните преди изборите. Избирателите знаят, че ние го знаем. И когато мълчим в парламента, има една крачка, уважаеми господин председателю, до това да кажат избирателите: и едните, и другите, и третите са от една и съща порода.
    МАРИО ТАГАРИНСКИ (ОДС, от място): Хайде, стига, бе! Няма да те слушаме! (Шум и реплики от ОДС.)
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Не се вълнувайте, господин Агов, двете минути няма да ви спасят.
    Затова, господин председателю, Вие сте на ход. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Господин Божинов, особеното ми уважение към Вас ме накара да не Ви прекъсна, защото Вие се отклонихте от това, което заявихте като процедурно предложение и започнахте по същество. Но това не е най-важното. Изслушах Ви, както и залата беше така търпелива да Ви изслуша.
    Вие отправяте към мен един апел. Аз нямам такава готовност да направя такова предложение. Ще Ви моля, ако Вие желаете, спазете изискванията на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, за да бъде включено в програмата в следващите дни.
    За процедура има думата господин Георги Пирински.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (КБ): Господин председателю, процедурното ми предложение е да подложите на гласуване внесеното проекторешение от господин Божинов и господин Миков.
    Алинея 2 предвижда, че решението за такава комисия се взима с една десета от народните представители. Дайте възможност на залата да се произнесе, като подложите на гласуване това предложение, без да се придържате прекалено стриктно към буквата за внасянето на такова предложение, защото, както каза господин Божинов, след броени часове то ще бъде направено.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Уважаеми господин Пирински, много ми е трудно в качеството ми на юрист да приема подобно тълкуване на ал. 2 на чл. 30. Текстът е пределно ясен и там е казано: Временните комисии се избират от Народното събрание по предложение на председателя - първата хипотеза, или най-малко от една десета от народните представители. Предложението трябва да произтича от една десета, направено по надлежния ред.
    Аз имам внесено в деловодството, вчера в 17,51 ч., предложение, подписано само от двама вносители. Те не правят една десета от народните представители. Много Ви моля да не ме карате да подлагам на гласуване такова предложение, което е в нарушение на нашия Правилник за организацията и дейността на Народното събрание.
    Уважаеми дами и господа, искам да предложа на вашето внимание програма за работата на Народното събрание за 18-20 юли 2001 г. Проектът на програмата е раздаден.
    Едно малко уточнение: днес следобед представители на всички парламентарни групи ще имат работно заседание, в което да подготвят проектосъставите и ръководствата на постоянните комисии на Тридесет и деветото Народно събрание, с надеждата да успеят днес да внесат съответните проекти за решения и утре да започнем работата. Става дума за програмата, която имате - избиране на състави и ръководства на парламентарните комисии на Тридесет и деветото Народно събрание.
    Моля да гласувате предложения проект за програма.
    Гласували 193 народни представители: за 190, против 3, въздържали се няма.
    Програмата е приета.
    Следващото заседание ще бъде утре от 9,00 ч.
    Благодаря ви за участието.
    Закривам заседанието. (Звъни.)

    (Закрито в 9,28 ч.)


    Председател:
    Огнян Герджиков

    Секретари:
    Силвия Нейчева

    Иво Цанев

    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ