Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ОСМО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ
София, събота, 19 януари 2002 г.
Открито в 11,01 ч.

19/01/2002
    Председателствал: председателят Огнян Герджиков

    Секретари: Силвия Нейчева и Николай Младенов


    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Уважаеми господин президент на Републиката, уважаеми господа министри, уважаеми официални гости от държавните и религиозни институции, уважаеми госпожи и господа народни представители, Ваши Превъзходителства, драги гости!
    Откривам извънредното тържествено заседание на Народното събрание с единствена точка от дневния ред:

    ПОЛАГАНЕ НА КЛЕТВА ОТ НОВОИЗБРАНИТЕ ПРЕЗИДЕНТ И ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКАТА ПРЕД НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.
    Това заседание се предава пряко по Българското национално радио и Българската национална телевизия съгласно нашето гласуване от 16 януари 2002 г.
    Ще припомня Решение № 206 от 20 ноември 2001 г. на Централната избирателна комисия, обнародвано в "Държавен вестник" бр. 101 от 23 ноември 2001 г., в което се казва:
    "На основание чл. 93, ал. 4 и чл. 94 от Конституцията на Република България и резултатите от произведените избори за президент и вицепрезидент на Републиката Централната избирателна комисия за избиране на президент и вицепрезидент на Републиката
    Р Е Ш И:

    Обявява избран за президент на Република България Георги Седефчов Първанов. Обявява избран за вицепрезидент на Република България Ангел Иванов Марин."
    Съгласно чл. 96 от Конституцията на Република България президентът и вицепрезидентът полагат пред Народното събрание клетва по чл. 76, ал. 2 от Конституцията. Съгласно чл. 18 от Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Република България новоизбраните президент и вицепрезидент полагат клетвата три дни преди изтичане на пълномощията на действащите президент и вицепрезидент. Те встъпват в длъжност от деня на изтичане на пълномощията на действащите президент и вицепрезидент.
    Полагането на клетвата ще стане в присъствието на Негово Светейшество българския патриарх Максим. Следват слова на председателя на Народното събрание, на министър-председателя на Република България, на председателя на Конституционния съд и на новоизбрания президент на Републиката.
    Каня в залата на Народното събрание новоизбраните президент и вицепрезидент на Републиката, министър-председателя господин Симеон Сакскобургготски, Негово Светейшество патриарх Максим и господин Христо Данов - председател на Конституционния съд.
    (Народните представители и гостите в залата, станали прави, посрещат с бурни и продължителни ръкопляскания новоизбраните президент и вицепрезидент на Републиката, министър-председателя Симеон Сакскобургготски, Негово Светейшество патриарх Максим и председателя на Конституционния съд Христо Данов.)
    Заповядайте, господин Първанов, и Ви моля да повтаряте клетвата след мен.
    (Господин Георги Първанов застава на трибуната, на която са поставени Евангелие и кръст.)
    ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!" (Бурни, продължителни ръкопляскания. Господин Георги Първанов целува Евангелието, кръста и ръка на Негово Светейшество патриарх Максим.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Заповядайте клетвения лист.
    (Господин Георги Първанов подписва клетвения лист.)
    Благодаря Ви.
    Господин Марин, заповядайте и повтаряйте след мен клетвата.
    (Господин Ангел Марин застава на трибуната.)
    АНГЕЛ МАРИН: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!" (Бурни, продължителни ръкопляскания. Господин Ангел Марин целува Евангелието, кръста и ръка на Негово Светейшество патриарх Максим.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Моля Ви да подпишете клетвения лист.
    (Господин Ангел Марин подписва клетвения лист.)
    Благодаря ви.
    Уважаеми господин Първанов, уважаеми господин Марин, вие положихте клетва като президент и вицепрезидент на Република България съобразно изискванията на Конституцията и закона.
    (В залата звучи Химнът на Република България.)
    Моля Ви, господин Първанов, господин Марин и Ваше Светейшество, да заемете мястото за специалните гости.




    Уважаеми господин Първанов,
    Уважаеми господин Марин,
    Клетвата, която току-що положихте и която открива пътя към встъпването Ви в длъжност след три дни, постановява пред вас основни задължения: да спазвате Конституцията и законите и във всичките си действия да се ръководите от интересите на народа.
    Миналогодишните парламентарни и президентски избори дадоха възможност на избирателите да кажат своята дума по досегашното и бъдещото управление на страната и да внесат определена яснота за тези народни интереси, които дадената клетва Ви вменява в дълг да отстоявате.
    Приемственост и промяна са двете големи повели, пред които днес са изправени победителите както в парламентарните, така и в президентските избори, преобразили политическата конфигурация на страната.
    Приемственост във всичко положително, осъществено във вътрешното и международното развитие на страната след началото на демократичния преход. Приемственост в утвърждаването на демократичните завоевания и в усилията за осъществяване на необходимите реформи към действаща пазарна икономика. Приемственост и по пътя към европейската и евроатлантическата интеграция.
    Тук, струва ми се, е мястото да отбележим и личния принос на президента Петър Стоянов за постигнатия напредък по този път.
    Не бива да забравяме, че резултатите от народния вот още по-силно и категорично манифестираха исканията за радикални промени с оглед отстраняването на натрупаните недъзи в управлението на страната. Морал и почтеност в политиката и прекратяване на партизанщината и безплодните конфронтации. Ефективна борба с корупцията и престъпността. Осигуряване на икономическия растеж, който да доведе до качествена промяна в стандарта на живота у нас в условията на по-голяма социална справедливост.
    Дълъг е списъкът на необходимите промени, за които избирателите издигнаха глас. В него, заедно с другите държавни институции, трябва внимателно и отзивчиво да се вслушат и новоизбраните президент и вицепрезидент на Републиката.
    Вие встъпвате в длъжност и ще изпълнявате мандата си в дни, които са решаващи за бъдещето на България. Това е време, когато сме изправени пред задачи, от решаването на които зависят народното благосъстояние и националната сигурност. Тези жизнени приоритети са влизането на България в Европейския съюз и в НАТО и осъществяването на необходимите икономически и социални реформи.
    От голямо значение за постигането на тези цели е съгласието и разбирателството между политическите сили и между държавните институции.
    В това отношение Конституцията възлага големи отговорности и предоставя широки възможности на президента на Републиката. Той е призван да бъде президент на всички българи, да съдейства за тяхното единение. Негов дълг е да се стреми към разбирателство между институциите. Разделението на властите в парламентарна република, каквато е България, предполага не съперничество и конфронтация, а единодействие и сътрудничество между институциите.
    Особено голямо значение има в това отношение сътрудничеството на президента и на законодателния орган - Народното събрание. То е необходимо за добрата и ефикасна работа и на двете институции. Наред с предвидените в Конституцията форми на сътрудничество възможни са и правно допустими и други неформални пътища на взаимодействие. Убеден съм, че както новоизбраният президент, така и Народното събрание и излъченото от него правителство, ще търсят и ще намират при всички обстоятелства пътища и средства, които ще им позволят да служат по-добре на жизнените интереси на страната.
    Разрешете ми в заключение, уважаеми госпожи и господа, от името на Народното събрание да пожелая на новоизбрания президент - господин Георги Първанов, и на новоизбрания вицепрезидент - господин Ангел Марин, успешна работа в тяхната отговорна мисия за доброто на България и на всички български граждани. (Ръкопляскания.)
    Давам думата за слово на министър-председателя на Република България господин Симеон Сакскобургготски. (Ръкопляскания.)
    МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ СИМЕОН САКС-КОБУРГГОТСКИ: Ваше Светейшество, уважаеми господин Първанов, уважаеми господин Стоянов, уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа депутати и министри, Ваши Превъзходителства, уважаеми гости!
    Демократичното предаване на властта е едно от големите завоевания на световната политическа история. С акта на полагане на клетва от новия президент ние потвърждаваме установени традиции и всеки път поставяме ново начало.
    Радвам се от трибуната на Народното събрание да поздравя положилия клетва новоизбран президент на Република България господин Георги Първанов. Това е волята на българските избиратели, в която се чете надеждата за по-добър живот, сигурно настояще и предвидимо бъдеще.
    Такива са и идеите и целите на Националното движение Симеон Втори, за постигането на които правителството работи упорито от встъпването си в длъжност. Водещи сред тях са национално обединение, създаване на благоприятни условия за развитие на икономиката, намаляване на безработицата и бедността, борба с корупцията и престъпността. Тази година е от особена важност както за постигането на тези цели, така и за реализиране на външнополитическите приоритети на Република България, членство в НАТО и в Европейския съюз. Консенсусът по тези въпроси мотивира правителството за целенасочени и уверени действия в процесите за интегриране на България към евроатлантическите структури.
    Вярвам, че заявената категорична позиция на новоизбрания президент ще намери обективно и последователно изражение в неговите действия.
    Уважаеми господин Стоянов, в този ден искам да поздравя и Вас преди всичко за успешния мандат, в който съумяхте да утвърдите авторитета на президентската институция както в страната, така и в международен план. Вие заслужавате уважение не само заради изминалите пет години, но и за достойния начин, по който посрещнахте изборния резултат. Надявам се, че с опита, който натрупахте в рамките на изтеклия мандат, както и с международния си авторитет, ще продължите да подкрепяте съвместните ни усилия да изградим една по-добра България.
    Уважаеми господин Първанов, Вие встъпвате в длъжност след успешния мандат на предходния български президент, по време на който доверието към президентската институция беше високо. За запазването му са необходими обединените усилия на всички политически сили и обществени структури.
    В изборната нощ Вие заявихте, че няма да се уморите да бъдете посредник и гарант в реализирането на един добър проект за развитието на България. Тогава въздигнахте в свое кредо диалога, съгласието и политиката на протегнатата ръка. Според българската Конституция президентът именно олицетворява единството на нацията.
    В името на националното единение политическите пристрастия трябва да остават на заден план. Единствено такава политика ще гарантира не само подкрепата на правителството и парламента, но и на целия български народ. (Ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Давам думата на председателя на Конституционния съд господин Христо Данов. (Ръкопляскания.)
    ХРИСТО ДАНОВ: Уважаеми господин Първанов, уважаеми господин Марин, госпожи и господа, присъстващи в тази зала! Този момент, в който се намираме, е един от най-съществените в нашата история. Това доказва преходът от бившия тоталитарен режим, последиците от тоталитарен режим в една нова, развиваща се демокрация. Да смените трима президенти на републиката по този законосъобразен, правилен и тих начин показа, че българският народ вече постепенно, бавно, но сигурно възприема принципите на демокрацията.
    Някой казва, че демокрацията не била най-съвършеното нещо. Аз не съм съгласен с това. Христос е казал: "Не прави това, което не искаш да се прави на теб!" Това е основата на демокрацията всъщност. Не прави нищо никому, за да не ти правят и на теб същото. Но това е въпрос на лична дисциплина, това е въпрос на лично възприятие и на възпитание.
    Вярно е, че възпитанието и дисциплината вървят бавно. Вярно е, че в един такъв преходен период ще имате всичките тези сблъсъци, които се явяват, ще имате тези отвратителни прояви на някои личности, за които демокрацията е безцарствието, демокрацията е анархията, за които в демокрацията няма никаква забрана за нищо. Но това са неизбежните спътници. Вземете историята на всички културни страни, които сега са модерни демокрации. Как са минали? Това е много, много любопитно и ще видите, че ние минаваме по този път по един много по-синтетичен и по-бърз начин.
    И именно в това отношение трябва да ви кажа, че аз съм щастлив, че мога да произнеса тази реч днес по случай полагането на клетва от господин Първанов и господин Марин. Но от днес те вече не са господин Марин, нито господин Първанов, те са господин президент и господин вицепрезидент. Те ще бъдат такива за цял живот, но ще изпълняват тази длъжност в продължение на пет години. И да се надяваме, че те ще изпълняват задълженията си така, както Конституцията повелява. Защото спазването на Конституцията, спазването на законите ще доведе нещата дотам, че ние ще бъдем днес свободни. Навремето римляните са казали: "Спазвайте законите, за да сте свободни!". Според мен едва ли има по-висша сентенция от тази.
    Ако ние изпълняваме точно законите, ако ние изпълняваме точно конституцията, може да е хубава, да е лоша, в някои отношения да имате пропуски, но тя е законът, който ние нямаме право да допълваме ей така на, защото не ни харесва, и в което отношение са правени значителни опити.
    От името на моите колеги от Конституционния съд и от мое лично име поздравявам президента Първанов и вицепрезидента Марин по случай встъпването им в длъжност, заемането на този висок пост и с надеждата, че те ще изпълняват така качествено и така добре изискванията на Конституцията, както и техните предшественици.
    Не мога да не спра за момент да благодаря и на господин Петър Стоянов за неговата висококачествена дейност като президент на Република България. Благодаря ви много. (Ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Данов.
    Давам думата на господин Георги Първанов за слово във връзка с този тържествен акт.
    Заповядайте, господин Първанов. (Бурни ръкопляскания.)
    ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: Уважаеми господин президент, уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми господин министър-председател, Ваше Светейшество, Ваши Превъзходителства, уважаеми господин председател на Конституционния съд, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми госпожи и господа народни представители, скъпи съотечественици!
    Днешната церемония твърде много напомня клетвата на първия български държавен глава след Освобождението. Тогава княз Александър I Батенберг, когато целува кръста и Евангелието, също се заклева в Конституцията и законите на Княжеството и обявява намерението си във всички свои мероприятия да има предвид само ползата и благото на страната.
    Припомням този сходен момент във вековната история на българската държавност, за да подчертая, че ние трябва да пазим и помним корените си, че трябва да възродим, да обогатим и пренесем народностните традиции и в новия век през всичките перипетии на времето.
    Да помним, че личностите и партиите се сменят, отиват си, България остава. Нека бъдем, и сигурно ще бъдем истински европейски граждани, само когато бъдем истински българи. (Ръкопляскания.)
    Аз вярвам, че ние ще бъдем неразривна част от единна Европа, която няма да отрицава националното, а модерно ще утвърждава богатата национална култура, история, идентичност на всеки народ.
    Аз дълбоко осъзнавам огромния граждански, политически и морален смисъл на клетвата пред Конституцията на Република България, която днес произнасяме. С тази клетва аз поемам своята отговорност пред и за отечеството, за всички български граждани, независимо от техния вот преди два месеца.
    Моята клетва е в името на националното помирение и съгласието - помирение, при което всеки ще поеме своя дял от националната гордост и болка. Нека и ние най-после да признаем правото и дълга на всеки по своему да е обичал отечеството и да оставим историята да даде своята оценка. Това е първата поука от изминалата 2001 г., от урока, който през юни и през ноември ни дадоха българските избиратели. С гласуването си те сложиха края на идеологията, на тежкото самоцелно идеологическо и исторически натоварено противопоставяне.
    Днес трябва добре да разберем, че място за идеологеми в отношенията ни няма. Във всеки случай аз отказвам да водя нечии чужди закъснели битки за миналото. В никакъв случай не бих направил президентската институция заложник на подобни битки. Управление чрез максимално съгласие е формулата, която съм предлагал от началото на прехода. Това е моето разбиране за формулата на успеха и днес. Президентската институция няма да бъде източник на противопоставяне. Напротив, ще бъде фактор на стабилността. Време е да се разбере, че една институция не може да гради авторитета си за сметка на другите, че стабилността и сигурността на държавата е функция от стабилността на всяка една институция.
    Това означава, че аз ще търся реално, разумно и делово партньорство с изпълнителната власт, с парламента, със съдебната власт. Балансът между властите, а не партийният монопол върху институциите налагат безалтернативно диалог и взаимодействие между нас. Само така ние можем да реабилитираме политиката и властта в очите на хората.
    Вотът от 2001 г. беше вот за промяната в политиката на институциите и аз ще обоснова нейните параметри.
    Преди това обаче искам да подчертая, че изходната ми основа е разбирането за сигурност в промяната, за приемственост в политиката по отношение на стратегическите цели и приоритетите на страната.
    Искам отново и тук, в тази тържествена обстановка, да подчертая уважителното ми отношение към постигнатото от моите предшественици - д-р Желев и господин Петър Стоянов. (Ръкопляскания.)
    Ще направя всичко възможно, уважаеми госпожи и господа, да изведем политическия живот извън рамката на поляризацията, на грубото противопоставяне, на злепоставянето и демонизирането на опонента, на цели социални групи, партии и институции. Никой сам не може да постигне желания успех за България. Необходими са съединените усилия на всички институции, на различните по своя характер политически и обществени сили и структурите на гражданското общество.
    Тук е мястото на президента като обединител на нацията да използва всички лостове и механизми на правомощията, които има, за да съдейства за налагането на най-добрите идеи и за използването на целия професионален и национален капитал.
    Ще остана верен на ангажимента си да бъда президент на всички български граждани. Ще бъде така, както го е казал Апостола Васил Левски: "Българи, турци, евреи и прочее ще бъдат равноправни във всяко отношение, било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото било. Всички ще спадат под общ закон." Това е, впрочем, и европейският модел на политическо взаимодействие, който аз ще следвам.
    Ще търся сътрудничеството с всички политически сили, независимо от тяхната ориентация. Ще работя за осигуряването на спойката между поколенията и за съчетаването интересите на различни социални групи, за толерантност към етническите общности и тяхното включване в управлението на страната, за утвърждаване и развитие на българския етнополитически модел.
    Ще отстоявам друго отношение към българските интелектуалци. Време е държавата да направи нещо реално за своята култура, наука и образование, за всички онези, които работят в сферата на духовността.
    Ще съдействам за единението и укрепването на Българската православна църква, която трябва да продължи и в бъдеще да бъде опора на българския дух и национална идентичност.
    Изборите от м. ноември 2001 г. категорично препотвърдиха републиканската форма на държавата. Произнасям моята клетва за встъпването ми в длъжност с ясното съзнание, че президентската институция, образно казано, е най-републиканската от всички институции на публичната власт. От тази позиция аз ще водя политика за издигане авторитета на Републиката и утвърждаване на парламентарния й характер.
    Аз не искам разширени конституционни правомощия, но и няма да позволя орязване на сегашните права на държавния глава. Държа на мнението си, че президентът има предостатъчно правомощия и то много престижни. Той има влияние, той е натоварен с морален авторитет. Той съчетава влиянието на гражданската личност с възможностите на институцията.
    Не конституционните текстове, уважаеми госпожи и господа, а личността и политиката, която провежда, дават силата на президентската институция.
    Предстои труден процес на хармонизация на българското и европейското законодателство. На финала на този процес, след като сме покрили останалите изисквания на Европейския съюз, аз ще предложа на Народното събрание законопроект за изменение на Конституцията, който да бъде естественият завършек на адаптацията на националното към европейското право.
    В съответствие с предизборните ми ангажименти ще търся една активна социална позиция на президентската институция. Нека добре да помним, уважаеми госпожи и господа, че бедността не ражда демокрация, че не може да бъде истински свободен човек, който мисли единствено за това как да заработи хляба си. Време е да осъзнаем, че националната сигурност има не само своите външни и военни аспекти, но тя означава сигурност за регионите и общините, сигурност за малцинствата, които пострадаха най-много от прехода, сигурност за семейството, за всеки отделен гражданин.
    В съответствие с това разбиране ще оптимизирам работата на Консултативния съвет за национална сигурност и на президентската администрация, които трябва да се обърнат с лице към реалните проблеми на деня.
    Това, разбира се, предполага единство на икономическата и социалната политика. България трябва да продължи политиката на валутния борд като основа на постигнатата финансова стабилизация. Стриктното спазване на задълженията по обслужване и изплащане на външния дълг е основно условие за повишаване доверието към страната, за привличането на чужди инвестиции и технологии. Но финансовата стабилизация не може да се превръща в самоцел. Трябва да възродим българската икономика въз основа на принципите на свободния пазар и частната инициатива, да потърсим нови високотехнологични сфери за нейното развитие, нови ниши в глобализиращия се свят. Необходими са повече свобода и стимули, за да може българският бизнес да отприщи своята предприемчивост, да се повиши конкурентоспособността на българските стоки и услуги, да се генерира необходимият икономически растеж, защото само с постигането на устойчив и висок растеж, при запазването на финансовата стабилност може да се освободи и да се гарантират необходимите ресурси за решаването на проблемите в социалната област.
    Като върховен главнокомандващ ще работя за изграждането на въоръжени сили, които надеждно да гарантират суверенитета, сигурността и независимостта на страната и да защитават нейната териториална цялост, въоръжени сили - достоен и търсен партньор и съюзник в усилията на международните институции за гарантиране стабилността и мира в нашия и в други региони на света. Ще работя за повишаването на професионализма, мотивацията, социалния статус и достойнството на офицерите и на всички служители в системата на националната сигурност. Ще търся възможности за модернизация на въоръжението, което ще осигури изпълнението на конституционните задачи на Българската армия и оперативната й съвместимост с нашите партньори от НАТО. Ще настоявам за ускоряване на реформата в армията и в другите структури на националната сигурност като изключително важен момент в подготовката за членството ни в Алианса.
    Военната реформа трябва да се провежда обаче с повече реални действия и с по-малко реторика, с повече прозрачност и ясни критерии за отчитане на постигнатия напредък.
    Ще търся и ще предлагам на изпълнителната власт, на парламента, решения за социалната адаптация на освободените в резултат на реформата военнослужещи. Като президент ще бъда гарант за това специалните служби да работят единствено в защита на националните интереси, сигурността и правата на всички български граждани и техните сдружения.

    Уважаеми дами и господа, трябва да поставим престъпниците на колене пред закона. Войната с престъпността не може да бъде грижа само на едно ведомство, още по-малко на един човек. Контролът и репресиите не са достатъчни. Трябва да се хванат дълбоките социални корени на престъпността. Още в първите седмици на мандата ми ще направя необходимото за мобилизация на институциите, на партиите и гражданските структури, на обществото за изграждането на нашия общ фронт срещу престъпността и корупцията. Важно условие за успеха в битката с престъпниците е стабилната, независима и реформирана съдебна система, за което аз коректно ще съдействам.
    И още нещо за нашата отговорност. Независимо от това колко дълго всеки от нас ще стои в политиката, той до края на живота си остава родител. Това, което не е по силите на отделния родител, е дълг и отговорност на държавата, на всички нас - народни представители, политици, магистрати. Като родители ние отговаряме за живота и бъдещето на децата си. Като политици имаме своята отговорност за живота и бъдещето на децата на България. Защо трябваше да се случи националната трагедия от 21 декември миналата година, за да разберем, че докато не запалим искрата в духа на нашите деца, ще палим свещи за душите им? Нашите деца трябва да растат, да учат и да работят тук, в България, без страх и със самочувствието, което заслужават и което ние сме длъжни да им дадем. Това предполага, първо, по-ясни правила, ред и сигурност в държавата; и второ, формирането на различна от сегашната обществена и духовна среда. Ние трябва да погледнем в очите опасността и да изразим абсолютна нетолерантност към наркоманията, трафика на деца и жени, към различните форми на насилие спрямо тях.
    Уважаеми господин председател, дами и господа! Като президент аз гарантирам, че външнополитическите усилия на страната и занапред ще бъдат насочени към укрепване на националната сигурност на България, към създаването на благоприятни външни условия за ускорено развитие на реформите, за укрепване на демокрацията и развитието на гражданското общество у нас, към ефективна защита на правата и интересите на българските граждани и българите по света. Това може да се постигне само ако провеждаме последователна, прагматична, балансирана и многопосочна външна политика, без да загубваме стратегическите си ориентири - пълноправното членство в Европейския съюз и НАТО. В съответствие с предизборните си ангажименти ще търся реализация на една икономизирана външна политика. Като президент ще направя всичко възможно за активно лобиране, за радикално увеличаване на инвестиционния поток, за разширяване на българския износ, за реализация на големите инфраструктурни проекти.
    Република България следва да реши няколко особено важни за нейното по-краткосрочно и стратегическо бъдеще задачи. Първо, пълноправното членство в Европейския съюз. Поставям тази задача на първо място неслучайно. Членството на България в Европейския съюз представлява своего рода сертификат за качеството на живот у нас, международна оценка за степента на модернизация на страната. Защото европейската интеграция обхваща всички сфери и области на българската политика, икономика, прониква в съдебната система и социалния живот. Несъмнено ускоряването на преговорите за пълноправно членство ще бъде един от нашите приоритети. Но отново искам да подчертая своето разбиране, че България може да навакса закъснението си само ако подреди собствения си дом, ако покрие европейските стандарти и изпълни препоръките на Европейския съюз. Бих желал също да изразя своята надежда, че при оценката на готовността на България Европейският съюз ще възприеме по-широк политически подход и ще отчете нашите усилия за укрепването на стабилността в региона, в борбата срещу тероризма, неблагоприятните външни условия и нашите загуби вследствие на изпълнението на задълженията ни като член на световната общност по време на конфликтите в региона.
    Процесът на интеграция ще бъде съпътстван от много проблеми. Необходими са взаимни компромиси в диалога с Европейския съюз. Българският народ трябва да бъде запознат с очакваните трудности, а не да бъде тласкан от еуфория към евроскептицизъм или дори към негативизъм. Аз не бих се поколебал да кажа истината дори когато тя е нелицеприятна, когато не носи дивиденти. Впрочем, уважаеми госпожи и господа, вероятно няма да сте съгласни с всичко, което произнасям и отстоявам, както и аз едва ли ще приемам всичко онова, което се чуе или се направи от Народното събрание, от другите власти. Но аз винаги ще уважавам вашата позиция, ще държа на активния диалог, който може да има само една цел - нова европейска България.
    Пълноправното членство в организацията на Северноатлантическия договор е другата ни голяма задача. Две хиляди и втора година е особено важна в това отношение предвид срещата на върха в Прага. България доказа своята последователност със стабилизиращата си политика в региона и с участието си в световната коалиция срещу тероризма. Извършена беше значителна дейност по покриването на стандартите на Алианса. Много работа обаче предстои тепърва. Необходимо е да се ускори реформата на Въоръжените сили с оглед създаването на модернизирана, отлично подготвена и боеспособна Българска армия. Бъдещите ни съюзници са заинтересовани да приемат държава с добре формулирани национални интереси, с ясно разбиране за своите отговорности, с необходимия потенциал да посреща предизвикателствата на членството. Убеден съм, че по време на моя мандат и образно казано с моя подпис България ще стане член на Организацията на Северноатлантическия договор.
    През следващите две години, като непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН, Република България може да дава своя непосредствен принос за решаването на най-важните международни въпроси. Тези възможности следва да бъдат използвани най-пълноценно. В никакъв случай не подценявам задачите на България по отношение на другите външнополитически направления. Предстоят важни събития в Югоизточна Европа. Все още не са преодолени напрежението и етническата нетърпимост в някои части на региона. Задълбочава се тенденцията към по-нататъшна фрагментаризация. България може и трябва да поеме по-голяма отговорност за стабилността и сътрудничеството в Югоизточна Европа. В практически план това означава повече инициатива и активни действия за изпълнение на целите на международните инициативи, генериране на нови идеи и предложения за задълбочаване на сътрудничеството, развитие на добросъседството, за реализиране на различните инфраструктурни проекти, преминаващи през територията на страната.
    Необходим е нов прочит на състоянието и перспективите на отношенията ни с Руската федерация, Украйна, с държавите от ОНД. Натрупани бяха проблеми, които продължават да спъват като цяло сътрудничеството ни с тези партньори. Ние трябва да инициираме бързи и взаимноизгодни решения по тези проблеми. Като президент аз ще генерирам идеи и ще подкрепям усилията на правителството и Народното събрание за подобряване на връзките с тези държави. България следва да се открие към света, да преоткрие възможностите, които предоставят отношенията с държавите от други региони, дейността в рамките на международните организации, за които аз съм изложил и обосновал своите виждания по време на предизборната кампания и на които ангажименти аз държа.
    Уважаеми господин председател, дами и господа! Позволете ми в самия край още веднъж да повторя думите от клетвата, да подчертая, че във всичките си действия ще се ръководя от Конституцията и интересите на народа.
    Интересите на българския народ повеляват днес да се реализира - да реализираме заедно бих казал, шанса за превръщането на България в модерна държава в глобализиращия се свят. В името на това без колебание, с кураж и морал ще работя за обогатяване на постигнатото от моите предшественици, за повече диалог с обществото, за ефективност на демократичните институции, за развитието на гражданското общество. Ще работя за повече справедливост, солидарност и човечност, за щастлив и достоен живот на българските граждани. Ще работя за България, обърната към бъдещето и към света!
    Благодаря ви! На добър час!
    (Бурни и продължителни ръкопляскания, всички стават и продължително приветстват президента Георги Първанов. Цветя от името на парламентарните групи на Коалиция за България, НДСВ, ДПС, ОДС и СДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Уважаеми господин Първанов, уважаеми господин Марин! Позволете ми от името на всички народни представители и от мое име да ви пожелая "На добър час!" за доброто на България! (Продължителни ръкопляскания.)
    Закривам заседанието. (Звъни.)

    (Закрито в 11,52 ч.)


    Председател:
    Огнян Герджиков


    Секретари:
    Силвия Нейчева

    Николай Младенов

    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ