ТРИСТА ОСЕМДЕСЕТ И ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 21 юли 2004 г.
Открито в 9,02 ч.
21/07/2004
Председателствали: председателят Огнян Герджиков и заместник-председателят Камелия Касабова
Секретари: Гадар Хачикян и Несрин Узун
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Откривам заседанието.
Уважаеми народни представители, на вашето внимание е проектът за програма за работата на Народното събрание от 21 до 23 юли 2004 г., както следва:
1. Проект за решение за приемане на Доклад за резултатите от стратегическия преглед на отбраната.
2. Първо четене на Законопроекта за допълнение на Закона за радиото и телевизията.
3. Законопроект за ратифициране на Договора за екстрадиция между Република България и Република Индия.
4. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния служител.
5. Второ четене на Законопроекта за интеграция на хората с увреждания.
6. Първо четене на Законопроекта за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност - продължение.
РЕПЛИКИ ОТ ЗАЛАТА: Нямаме дневния ред.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: В момента няма ли готовност да се раздава дневният ред?
Сега ще помоля квесторите да бъдат така любезни. Все пак междувременно да го прочета, надявам се дотогава да дойде, за да имате пред себе си дневния ред.
7. Второ четене на Законопроекта за здравето – продължение.
8. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за счетоводството.
9. Проект за решение за удължаване срока на Временната анкетна комисия за проучване на данните, свързани с трагичната катастрофа в р. Лим.
10. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за експортното застраховане.
11. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за застраховането.
12. Законопроект за ратифициране на Заемното споразумение (Втори програмен заем за преструктуриране) между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие.
13. Законопроект за ратифициране на договори между Република България и УниКредито Италиано С.П.А., Алианц А.Г., Банк Аустрия Кредитанщалт АГ и ОТП Банк РТ и "Банковата консолидационна компания" АД за поемане от държавата на задълженията на "Банковата консолидационна компания" АД.
14. Ново обсъждане на Закона за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца, приет от Народното събрание на 1 юли 2004 г. и върнат с Указ № 247 на Президента на Републиката по чл. 101 от Конституцията на Република България.
15. Второ четене на Законопроекта за генетично модифицирани организми – продължение.
16. Парламентарен контрол.
Искам сега да попитам как стои въпросът с програмата.
Много ви моля по възможно най-бързия начин да бъде раздадена на всички народни представители, които са в пленарната зала.
Има ли вече на всички банки проекта за програма за седмицата? Има. Струва ми се, че вече всички народни представители имат пред себе си писмения текст на проекта за програма за работата за седмицата. Ако това наистина е така, уважаеми народни представители, моля ви, гласувайте представения проект за програма.
Много моля, гласувайте.
Гласували 152 народни представители: за 114, против 5, въздържали се 33.
Този проект за програма се приема.
Освен това има още една серия предложения по ал. 3 на чл. 40 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. С навлизане на лятото в разгара си все повече и повече предложения.
Първото е на народния представител Йордан Нихризов – на основание ал. 3 на чл. 40 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внася предложение за точка в дневния ред за седмицата: Законопроект за Инспекцията по труда. Вносител – Росица Тоткова.
Господин Нихризов, ако имате потребност да мотивирате Вашето предложение защо искате тази седмица да се включи този проект, заповядайте да го направите от трибуната.
ЙОРДАН НИХРИЗОВ (ПГОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, още миналия път, когато предложих този законопроект да бъде включен в седмичната програма, имах предвид, че когато приехме доклада за "Кремиковци", бяха поставени задачи на различни държавни институции. Нашата задача беше свързана с това да приведем законодателството в съответствие с изискванията на международните институции, като по този начин внесем своя принос към направлението да се случват възможно по-малко трудови злополуки.
За съжаление, изминаха няколко седмици. Внесеният от ОДС Законопроект за Инспекцията на труда така и не попадна в дневния ред.
За сметка на всичко останало трудовите злополуки, и специално в “Кремиковци”, продължиха да се случват, което говори, че в края на краищата задълженията, поети от съответните институции, май че няма да се изпълнят.
Смятам, че Народното събрание трябва да даде пример в това отношение на останалите власти, на останалите институции и да включи в дневния си ред този законопроект. В края на краищата е необходимо той да бъде приет и защото се отнася до хармонизирането на нашето законодателство и до потвърждаване на една от конвенциите на Международната организация на труда – Конвенция № 81.
Уважаеми колеги, рано или късно, този законопроект ще влезе в тази зала, защото е необходим за европейската интеграция. Аз смятам, че колкото по-бързо ние се справим с нашите задачи, толкова по-малко възможности ще дадем утре да се случват трудови злополуки, толкова по-точно ще изпълним изискванията, които имат към нас избирателите. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Нихризов.
Уважаеми народни представители, подлагам на гласуване предложението на народния представител Йордан Нихризов за включване като точка в дневния ред Законопроект за Инспекцията по труда.
Моля, гласувайте.
Гласували 182 народни представители: за 60, против 79, въздържали се 43.
Това предложение не се приема.
Следващото предложение е подписано от председателя на Парламентарната група на ОДС госпожа Екатерина Михайлова, с което се внася предложение да се включи в дневния ред проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на Споразумението за експортна кредитна линия за инвестиционен проект между Република България и Банка Австрия Кредитанщалт и Договор за проектиране, построяване и оборудване на нова педиатрична университетска болница между Република България и фирма “Вамед инженеринг” Виена, Австрия.
Това предложение ще бъде мотивирано от господин Васил Паница. Заповядайте, господин Паница.
ВАСИЛ ПАНИЦА (ПГОДС): Благодаря Ви, господин председател!
Уважаеми колеги, ние настояваме тази Временна анкетна комисия да бъде ситуирана в Народното събрание по много причини и във връзка с предложените от нас два законопроекта – единият за заемно споразумение с австрийската банка “Кредитанщалт” и втория законопроект, който визира изпълнителя на тази педиатрична болница в лицето на “Вамед инженеринг” – Австрия.
Излишно е да споменавам, ние вече няколко пъти подчертахме, че изграждането на едно педиатрично реанимационно легло в една болница по европейски стандарти струва около 40 хил. евро. По този проект, който ни се предлага, едно педиатрично легло струва 280 хил. евро. Явно, че има някакво несъответствие между това, което ни се предлага, и европейските норми.
Затова тази комисия е изключително наложителна.
Освен това фиксирането чрез закон на изпълнител, строител, който да проектира, да построи и да оборудва тази болница, е доста странно.
Така че настояваме тази комисия да бъде изградена на паритетен принцип така, както сме постъпвали и в други подобни случаи. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Паница.
Уважаеми народни представители, подлагам на гласуване направеното предложение за включване на такава точка в дневния ред.
Моля, гласувайте.
Гласували 183 народни представители: за 93, против 76, въздържали се 14.
Това предложение се приема.
Сега ще подложа направеното предложение да бъде точка първа от дневния ред така, както се съдържа в предложението.
Уважаеми народни представители, подлагам на гласуване приетата вече точка да бъде точка първа от дневния ред.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 193 народни представители: за 96, против 84, въздържали се 13.
Предложението не се приема.
Заповядайте, господин Кацаров. Вероятно ще искате прегласуване.
СТОЙЧО КАЦАРОВ (ПГОДС): Благодаря Ви, господин председател!
Уважаеми колеги, предлагам прегласуване, като ще добавя още един аргумент към тези, които изрази д-р Паница, а именно, че точката няма да отнеме много време. Тя просто е точка, която ще структурира комисията. Това не е дебат по съществото на проблема. Ще бъде съвсем кратко. Предложението е комисията да се състои от по двама души от парламентарна група и един народен представител от независимите. Така че можем да свършим тази работа веднага. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Кацаров.
Уважаеми народни представители, отново подлагам на гласуване направеното предложение тази точка от дневния ред да бъде номер едно.
Моля, гласувайте.
Гласували 210 народни представители: за 107, против 95, въздържали се 8.
Това става точка първа от нашия дневен ред.
Следващото предложение е от народния представител Борислав Цеков, който предлага да бъде включено в дневния ред второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за допитване до народа.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 164 народни представители: за 64, против 52, въздържали се 48.
Това предложение не се приема.
Следващото предложение е да бъде включено в дневния ред второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за концесиите. Той също е внесен от народния представител Борислав Цеков.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 164 народни представители: за 66, против 60, въздържали се 38.
Предложението не се приема.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Моля да гласуваме предложението на господин Цеков в програмата да бъде включено първо четене на законопроекта за независимите оценители, внесен от Ралица Агайн и група народни представители.
Моля, гласувайте.
Гласували 158 народни представители: за 30, против 58, въздържали се 70.
Предложението не се приема.
Следващото предложение е за второ четене на Законопроекта за Избирателен кодекс.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 149 народни представители: за 18, против 83, въздържали се 48.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте предложението на господин Кошлуков като втора точка от програмата да бъде включено второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за допитване до народа.
Гласували 163 народни представители: за 59, против 51, въздържали се 53.
Предложението не се приема.
Следва предложение от господин Димитър Димитров в програмата да бъде включен и Законопроектът за закрила на пациента с вносители Кръстьо Петков и Емилия Масларова.
Господин Димитров, заповядайте.
ДИМИТЪР ДИМИТРОВ (КБ): Уважаеми колеги, предложеният законопроект за включване в дневния ред – Законопроект за закрила на пациентите – е внесен в Народното събрание почти преди две години. Аз вярвам, че всички вече са се убедили, че хаосът и проблемите в здравеопазването изискват специална защита и специално решение на проблемите на пациента.
В този законопроект изрично са посочени общите и специални права на пациента и гаранциите за тяхната реализация.
Вярвам, че всички са убедени, че в България най-неинформираният, най-незащитеният, най-онеправданият е българският пациент, а явно, че цялата система е насочена именно към решаване проблемите на пациентите.
Крайно време е цялостното търсене и решение на проблемите в българското здравеопазване да бъде съчетано и с обсъждането на един подобен специален закон.
Настоявам този законопроект да влезе в седмичния дневен ред. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Димитров.
Моля да гласуваме предложението за включване на законопроекта в програмата.
Гласували 166 народни представители: за 46, против 59, въздържали се 61.
Предложението не се приема.
Моля да гласуваме предложението на господин Димитров в програмата да бъде включен Законопроектът за жилищно-спестовните каси. Вносители са господин Корнезов и господин Димитров.
Заповядайте, господин Димитров.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ (КБ): Уважаема госпожо председател! Законопроектът за жилищно-спестовните каси лежи в парламента от 17 юли 2001 г.
Понеже в нашия парламент вече е много модерно да се казва, че така е в Европа, това е типично европейски закон и типично европейска практика, която е най-широко разпространена в Германия, но в последно време на практика всички европейски държави ползват този модел за подпомагане на жилищното строителство.
Ако е вярно това, което декларира премиерът и ръководител на Националното движение – аз така го чух – за социален възход, това би трябвало да бъде един от приоритетите и на управляващото мнозинство. Признавам си, че това не е американска практика. Така че тези от новите демократи, които черпят стереотипите си само отвъд Океана, не би трябвало да подкрепят този закон, но всички, които сме тръгнали към Европа, смятам, че би трябвало да го подкрепим.
Става въпрос за държавна подкрепа за основната човешка потребност – да си направиш жилище. Вие виждате бума с търсене на жилищни кредити. За съжаление, търсят жилищни кредити и ги използват само най-богатите българи, докато явно е въпиюща необходимостта да сменим жилищата тип ХІХ и ХХ век с жилища – ХХІ век.
В тази посока, ако това е политика на българското правителство, аз ви призовавам този закон да влезе в дневния ред на Народното събрание, за да може да се заложи в бюджета за следващата година. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Димитров.
Моля да гласуваме това предложение.
Гласували 150 народни представители: за 58, против 58, въздържали се 34.
Предложението не се приема.
Следващото предложение е от народните представители Любен Корнезов и Михаил Миков за включване в дневния ред на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за възстановяване собствеността върху одържавени недвижими имоти.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 157 народни представители: за 48, против 85, въздържали се 24.
Това предложение не се приема.
Постъпилите законопроекти и проекторешения за тази седмица са следните:
Проект за решение за удължаване срока на действие на Временната анкетна комисия за проучване на данните, свързани с трагичната катастрофа в р. Лим. Вносител е Мариана Костадинова.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители. Вносител е Никола Джипов Николов. Водеща е Комисията по земеделието и горите.
Проект за решение за промени в състава на постоянните комисии.
Проект за решение за промяна в състава на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта. Вносител е Теодора Константинова.
Проект за решение за промени в Комисията по въпросите на гражданското общество с вносител Мирослав Севлиевски.
Проект за решение за промени в Комисията по правата на човека и вероизповеданията. Вносител е Мирослав Севлиевски.
Проект за решение за промени в Комисията по транспорт и телекомуникации. Вносител е Мирослав Севлиевски.
Проект за допълнение на Закона за администрацията. Вносител е Екатерина Михайлова. Водеща е Комисията по правни въпроси.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ордените и медалите на Република България. Вносител – Ахмед Доган и група народни представители. Водеща е Комисията по култура.
Законопроект за ратифициране на Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби, изменена с протокол от 1978 г. и от 1997 г. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по околната среда и водите.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за сдруженията за напояване. Вносител – Джевдет Чакъров. Водеща е Комисията по земеделието и горите.
Проект за решение за приемане на програма за законодателната дейност до края на мандата на Тридесет и деветото Народно събрание, свързана с по-нататъшната подготовка на Република България за членство в Европейския съюз. Вносител – Министерският съвет.
Проект за решение по доклада на Временната комисия за дейността на Министерството на регионалното развитие и благоустройството относно усвояването на финансовите средства, отпуснати от Европейския съюз по програмите ФАР и ИСПА в периода 1999-2004 г. Вносител – Асен Гагаузов.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за общинските бюджети. Вносител – Министерският съвет.
Законопроект за изменение на Закона за водите. Вносители – Борислав Великов и Джевдет Чакъров. Водеща е Комисията по околната среда и водите.
Законопроект за общинския дълг. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет и финанси.
Съгласно гласуването днес, първа точка от дневния ред е:
ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА АНКЕТНА КОМИСИЯ ЗА ПРОВЕРКА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ЕКСПОРТНА КРЕДИТНА ЛИНИЯ ЗА ИНВЕСТИЦИОНЕН ПРОЕКТ МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И БАНКА КРЕДИТАНЩАЛТ И ДОГОВОРА ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ПОСТРОЯВАНЕ И ОБОРУДВАНЕ НА НОВА ПЕДИАТРИЧНА УНИВЕРСИТЕТСКА БОЛНИЦА МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ФИРМА "ВАМЕД ИНЖЕНЕРИНГ" ВИЕНА, АВСТРИЯ.
Вносител на този проект за решение е госпожа Анастасия Мозер. Проектът за решение е подписан от 24 народни представители.
Кой от вносителите ще представи проекта за решение?
Заповядайте, господин Кенаров.
ПЛАМЕН КЕНАРОВ (ПГНС): Благодаря Ви, госпожо председател.
Проекторешението, което предлагаме на Народното събрание за създаване на временна анкетна комисия, която да извърши проверка на Споразумението за експортната кредитна линия за инвестиционния проект между Република България и Банка Австрия Кредитанщалт и Договора за проектиране, построяване и оборудване на педиатрична университетска болница между Република България и фирма "Вамед Инженеринг" Виена, Австрия, е във връзка с вече известните законопроекти, внесени в продължение на два месеца в нашето Народно събрание.
Нашето виждане е, че трябва да бъде създадена такава анкетна комисия, която да бъде на паритетен принцип – по двама представители от всяка една парламентарна група, уважаеми колеги, тъй като това представлява не толкова един политически акт, колкото установяване на факти, свързани с необходимостта от ратифициране на един хуманитарен акт, тоест построяването на една болница за целите на детското здравеопазване.
Във връзка с това предлагаме комисията да се състои от 15 народни представители, тя да работи за срок от два месеца, като съответно бъде избран председател и заместник-председател.
Предлагаме ви да има 15 народни представители, по двама от всяка парламентарна група, 7 на брой, и 1 от независимите народни представители.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Имате ли готовност за предложение от ваша страна?
ПЛАМЕН КЕНАРОВ: От наша страна предлагам за председател на тази временна анкетна комисия доц. Борислав Китов и за член на комисията Пламен Кенаров.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Има ли други изказвания, предложения?
Господин Паница, заповядайте.
ВАСИЛ ПАНИЦА (ПГОДС): Благодаря, госпожо председател.
От името на Парламентарната група на Обединените демократични сили – Демократи за силна България, БСДП, предлагаме в комисията да влязат д-р Димитър Игнатов и д-р Теодора Константинова. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.
Има ли други желаещи да представят своите кандидатури за членове на тази комисия?
Господин Василев, заповядайте.
ВАЛЕНТИН ВАСИЛЕВ (ПГСДС): Уважаема госпожо председател, за представители на Съюза на демократичните сили в комисията предлагам д-р Николай Николов и Иван Георгиев Иванов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Василев.
Има ли готовност от другите парламентарни групи?
Заповядайте, господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! От името на Парламентарната група на ДПС за членове на тази комисия предлагам народните представители Хасан Адемов и Хюсеин Чауш.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Други желаещи?
Заповядайте, господин Овчаров.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! От името на Парламентарната група на Коалиция за България предлагаме в комисията да влязат народните представители Янаки Стоилов и Асен Гагаузов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.
Госпожо Анастасова, заповядайте.
ЕЛКА АНАСТАСОВА (независим): Благодаря Ви, госпожо председател.
Предлагам от независимите народни представители в анкетната комисия да влезе Иван Козовски.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.
Има ли други желаещи за попълване състава на комисията? Няма други желаещи.
Има ли някакви изказвания по съдържанието на проекта за решение или предложение за редакция? Няма.
В такъв случай моля да гласуваме ан блок решението, заедно със състава на комисията с председател Борислав Китов, членове Пламен Кенаров, Димитър Игнатов, Теодора Константинова, Николай Николов, Иван Георгиев Иванов, Хасан Адемов, Хюсеин Чауш, Янаки Стоилов, Асен Гагаузов и Иван Козовски.
Моля, гласувайте.
Гласували 189 народни представители: за 103, против 83, въздържали се 3.
Проектът за решение е приет.
Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ПРИЕМАНЕ НА ДОКЛАД ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ СТРАТЕГИЧЕСКИЯ ПРЕГЛЕД НА ОТБРАНАТА.
Уважаеми дами и господа, съгласно Закона за класифицираната информация, който сме приели, естествено след приемането на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, с който се постановява реда, по който едно пленарно заседание се провежда при условията на закрити врати, вносителят на проекта за решение – Министерският съвет, прави предложение този проект за решение да се разглежда при закрито заседание, тъй като информацията, която се съдържа в него, е класифицирана.
Има два начина, по които да постъпим – да приемем, че по силата на това, че Законът за класифицираната информация е по-нов нормативен акт от правилника и да приемем ек слеге, без да гласуваме в залата, че този проект за решение трябва да бъде разглеждан в условията на закрито заседание. Другата възможност на поведение на нас, народните представители, е да гласуваме закриване на заседанието по реда на чл. 37 и чл. 38. Независимо от двата подхода преди да пристъпим към тази точка от дневния ред, ще помоля квесторите да направят необходимото заседанието да протече при закрити врати.
Моля да се освободят коридорите около пленарната зала.
Трябва да имате предвид и това, че докладите, които са раздадени, след приключване на заседанието, трябва да останат при квесторите в пленарната зала.
(Следва закрито заседание)
Председател:
Огнян Герджиков
Заместник-председател:
Камелия Касабова
Секретари:
Гадар Хачикян
Несрин Узун