ПЪРВО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ
София, вторник, 24 юли 2001 г.
Открито в 10,05 ч.
24/07/2001
Председателствали: председателят Огнян Герджиков и заместник-председателят Камелия Касабова
Секретари: Величко Клингов и Николай Младенов
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Уважаеми госпожи и господа, откривам заседанието на Народното събрание.
Постъпило е предложение за предаване на днешното заседание по Българската национална телевизия. Съгласно чл. 37, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, за да може да се предава пряко нашето заседание е необходим вотът на народните представители. Затова ви моля да гласувате за предаване на заседанието по Националната телевизия.
Гласували 228 народни представители: за 227, против няма, въздържал се 1.
Нашето заседание може да се предава пряко по Българската национална телевизия.
В началото ми позволете да ви припомня разпореждането на председателя на Народното събрание от 17.07.2001 г., с което се свика сегашното извънредно заседание на Народното събрание при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Избиране на министър-председател на Република България.
2. Структура на Министерския съвет.
3. Избиране на Министерски съвет на Република България.
Моля ви да гласувате този дневен ред.
Гласували 224 народни представители: за 223, против няма, въздържал се 1.
Дневният ред е приет.
Раздадени са писмо от президента на Република България господин Петър Стоянов до председателя на Народното събрание и указ на президента. Ще си позволя да ги представя на вашето внимание.
"В изпълнение на възложения от мен проучвателен мандат кандидатът за министър-председател на Република България господин Симеон Борисов Сакскобургготски предложи в срока по чл. 99, ал. 2 от Конституцията на Република България структура и състав на Министерския съвет.
Като констатирах, че проучвателният мандат е приключил успешно, в изпълнение на конституционното ми правомощие по чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България с Указ № 183 от 22 юли 2001 г. предлагам Народното събрание да избере Симеон Борисов Сакскобургготски за министър-председател на Република България."
Приложение: препис от Указ № 183, който постановява:
"Предлагам Тридесет и деветото Народно събрание да избере Симеон Борисов Сакскобургготски за министър-председател на Република България".
Указът е издаден в София на 22 юли 2001 г. и е подписан от президента на Републиката господин Петър Стоянов.
Уважаеми господин Панайотов, в качеството си на ръководител на Парламентарната група на Националното движение Симеон Втори Ви моля да прочетете биографични данни за кандидата за министър-председател.
ПЛАМЕН ПАНАЙОТОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, Ваше Светейшество, Ваши Превъзходителства, уважаеми народни представители, уважаеми гости! Имам честта да ви представя биографична справка за Симеон Борисов Сакскобургготски.
Господин Симеон Сакскобургготски е роден на 16 юни 1937 г. в София. От есента на 1946 г. повече от четири десетилетия живее в принудително изгнание извън родината си.
Симеон Сакскобургготски завършва последователно: "Виктория Колидж" в Александрия - Египет; Френски лицей в Мадрид - Испания; Военната академия "Вали Фордж" в Пенсилвания - САЩ. Посещава курсове и води частна подготовка по бизнесадминистрация, политически науки и право.
Бил е консултант и е участвал в управителните и контролните органи на различни корпорации и холдингови групи. Ползва се с голям престиж в международните делови кръгове. Има богат и дългогодишен опит в областта на международните отношения, в това число и при водене на преговори. Изнасял е лекции и доклади пред голям брой политически, икономически и културни форуми.
Носител е на едни от най-високите държавни и национални ордени и отличия, поддържа лични контакти с много действащи политици, между които и държавни глави.
Владее писмено и говоримо английски, френски, немски, италиански и испански език, ползва арабски и португалски език.
Симеон Сакскобургготски е женен в 1962 г. за Маргарита Гомес-Асебо и Сехуела. От брака си има четирима сина и една дъщеря.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Панайотов. Искам да направя процедурно предложение в залата да бъде допуснат кандидатът за министър-председател.
Моля, гласувайте.
Гласували 235 народни представители: за 235, против и въздържали се няма. (Ръкопляскания.)
Моля господин Симеон Сакскобургготски да бъде поканен в залата. (Господин Симеон Сакскобургготски влиза в залата, посрещнат с продължителни ръкопляскания и ставане на крака.) Благодаря ви.
Уважаеми господин Сакскобургготски, моля Ви да представите проектите за структура и състав на Министерския съвет, както и да направите програмна декларация за намеренията и основните задачи на бъдещото правителство. Заповядайте.
СИМЕОН САКСКОБУРГГОТСКИ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, уважаеми дами и господа народни представители, Ваше Светейшество, Ваши Превъзходителства, скъпи гости! Позволете ми да ви представя моето предложение за структура и поименен състав на Министерския съвет.
Структура на Министерския съвет: министър-председател, трима заместник министър-председатели, Министерство на отбраната, Министерство на вътрешните работи, Министерство на финансите, Министерство на външните работи, Министерство на правосъдието, Министерство на земеделието и горите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на образованието и науката, Министерство на икономиката, Министерство на транспорта и съобщенията, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на здравеопазването, Министерство на културата, Министерство на околната среда и водите.
Поименен състав на Министерския съвет:
- заместник министър-председател и министър на икономиката - Николай Василев Василев;
- заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството - Костадин Стоянов Паскалев;
- заместник министър-председател и министър на труда и социалната политика - Лидия Сантова Шулева;
- министър на отбраната - Николай Аврамов Свинаров;
- министър на вътрешните работи - Георги Петров Петканов;
- министър на финансите - Милен Емилов Велчев;
- министър на външните работи - Соломон Исак Паси;
- министър на правосъдието - Антон Илиев Станков;
- министър на земеделието и горите - Мехмед Мехмед Дикме;
- министър на образованието и науката - Владимир Атанасов Атанасов;
- министър на транспорта и съобщенията - Пламен Василев Петров;
- министър на здравеопазването - Божидар Тодоров Финков;
- министър на културата - Божидар Зафиров Абрашев;
- министър на околната среда и водите - Долорес Борисова Арсенова;
- министър на държавната администрация - Димитър Георгиев Калчев;
- министър без портфейл - Неждет Исмаил Моллов.
Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, уважаеми дами и господа народни представители, Ваше Светейшество, Ваши Превъзходителства, уважаеми гости, драги съотечественици!
Посвещавам встъпването си в длъжност като министър-председател на Република България на силите, на младостта и на съзиданието! Този избор е повратен момент в моя живот и аз ще направя всичко възможно той да означава същото за родината, както и за всеки българин.
Днес ни е даден истински шанс да въведем България в новия ХХI век и да заемем в обединяваща се Европа мястото, което ни се полага. Това е смисълът на моя живот и причината, поради която поемам тази тежка, но изпълнена с много надежди отговорност. Гордея се, че съм българин!
Какво означава да си българин днес? Това означава да помниш и почиташ корените си, за да можеш уверено да градиш бъдещето си. Ние дължим на бащите си, на нашите учители, на прадедите си това, което сме. То е завещаното ни наследство, което ние трябва да уважаваме и съхраним. Виждането, което споделям с вас, се основава на общата ни култура и желанието ни да изградим една нова, различна България, утвърждаваща се в своята идентичност. Във връзка с това е необходимо да се осигури приемственост във всичко положително, което е извършено досега за страната.
Почитаеми дами и господа народни представители! Отминалите парламентарни избори показаха огромното доверие, още по-големите очаквания на българския народ и надеждата, че нашето движение носи ресурсите и потенциала за действителна промяна в обществения и социалния живот. Давайки си сметка за мащабите на онова, което предстои да бъде извършено през следващите години, представители на НДСВ проведоха преговори за съставяне на коалиционно правителство, което да поеме отговорността за управлението на България, следвайки предизборната програма на НДСВ. Основавайки се на утвърдените европейски принципи за коалиране, коректност, прозрачност, предвидимост, диалогичност и съгласуване при вземане на решения, НДСВ и ДПС сключиха политическо споразумение за съвместно управление на страната.
Основните приоритети на това споразумение са присъединяването и пълноправното членство в Европейския съюз и НАТО, решителна борба срещу корупцията, бърз и устойчив икономически растеж. Тук не става дума да си задаваме въпроси и да си отговаряме, а всички да се концентрираме върху общите проблеми и да търсим заедно решението им. Неслучайно програмата ни започва с думите "Време е да се постави човекът и гражданинът на първо място", защото именно хората са най-ценният ресурс на България. Правителството ще реализира цялостен пакет от решения, мобилизиращи потенциала на българския народ да работи ефективно, съзнателно и с убеденост, че плодовете на труда му няма да бъдат разпилени. Ето защо съм длъжен незабавно да поискам обективно да се установи в какво състояние правителството поема управлението на страната. Тази равносметка ще ни послужи за отправна точка при очертаване на конкретни мерки за развитието на България.
Уважаеми дами и господа, предизвикателството е значимо, но никога не е било присъщо на нашия характер да се огъваме пред трудностите. Нека набележим сега конкретните мерки, върху които смятаме да съсредоточим усилията си. Нашата икономическа стратегия поставя като приоритет необходимостта от създаване на благоприятна среда за чуждестранните инвестиции и балансирано развитие на малкия, средния и едрия бизнес. Държавата ще създаде ясни правила, които да стимулират местния и чуждестранния капитал за страната, спазвайки принципите на пазарната икономика. Обявяваме се най-категорично за запазване на сегашния фиксиран валутен курс и режим на валутен борд до приемането на България в Европейския валутен съюз.
Трябва да превърнем в икономическа изгода нашето географско положение. България е двоен мост между Изтока и Запада, между европейския юг и Близкия Изток. Това е ключова позиция в настоящия век на размяна на идеи и блага. Само една-единна, силна и уверена в съдбата си България може да привлече необх одимите за индустриалното й обновяване инвестиции.
Отчитайки друг основен приоритет - борбата срещу корупцията - правителството ще оптимизира дейността на държавната администрация. Спазването на строги процедурни правила, обвързващи администрацията в отношенията й с гражданите, разширяването на възможностите за съдебен контрол върху актовете на изпълнителната власт, въвеждане на обслужване на едно гише от страна на администрацията са мерки, които ще ограничат корупцията. Правителството ще действа основно за засилване активността на службите на Министерството на вътрешните работи при ясни правила на работа и строг вътрешноведомствен контрол за тяхното спазване. Бързината, оперативността, прозрачността и осигуряването на обществен надзор върху работата на МВР са принципи, които правителството ще спазва последователно в управлението си. Съзнавайки цялата сложност на проблема, правителството ще подходи обмислено и разумно към изработване на законова рамка и за специалните служби.
Уважаеми дами и господа, наше общо и ежедневно задължение е да споделим с всички обичта си към родината и по този начин да съумеем да оползотворим огромния потенциал в сферата на туризма и селското стопанство.
Следва да осъществим единна национална стратегия за развитие на селското стопанство, съобразена със специфичните условия в нашата страна и с общата аграрна политика на Европейския съюз. Действията в тази област ще се насочат предимно към:
- приключване процеса на възстановяване на собствеността върху земеделските земи, създаване на условия за тяхното уедряване, развитие на пазара на земята и насърчаване на акционерната форма на собственост с цел масирано привличане на инвестиции и ноу-хау;
- създаване на условия за увеличен износ на селскостопанска продукция чрез стимулиране отглеждането на култури с висок експортен потенциал и консолидиране и модернизиране на преработвателния сектор;
- насърчаване развитието на екологично земеделие и създаването на единна система за контрол на качеството и безопасността на хранителните стоки.
Друг важен приоритет в нашата програма е човешкото здраве и осъществяването на здравната реформа. Тя трябва да осигури достъпност и качество на здравеопазването чрез внимателно преструктуриране на здравните услуги в зависимост от нуждите и предпочитанията на населението. Ще се положат необходимите усилия да се доизгради мащабна и добре организирана първична медицинска помощ, високоефективно болнично лечение и мрежа за следболнична здравна помощ. Ще се въведат единни национални здравни стандарти за предлаганите услуги във всички региони на страната и ще се осигури равен достъп до здравните услуги със специално внимание към децата, майките и възрастните хора.
Правителството ще работи за въвеждане на засилена защита на специфичните права и интереси на младите и деца чрез редица конкретни законодателни и практически мерки.
Нашата амбиция е да превърнем образованието в България в решаващ фактор за духовното извисяване на българите. За утвърждаване и развитие на българската култура, ще се реализира последователно стратегия, насочена към усъвършенстване на нормативната уредба и алтернативно финансово обезпечаване на културните институции.
Дами и господа, въпросите на националната сигурност и външната политика трябва да са ядрото на обществения консенсус по жизнените за страната ни приоритети - пълноправно членство в Европейския съюз и НАТО. Смятаме да затвърдим постигнатото съгласие, като гарантираме продължаването на държавната политика, успешно водена през последните четири години от правителството на господин Иван Костов.
Бих искал да насоча вашето внимание най-напред към интеграцията на Република България в Европейския съюз. За да се осъществи тази национално жизнена цел е необходимо да се изпълнят определените политически и икономически критерии. На първо място, държавата трябва да осигури хармонизацията на българското с европейското право и да изгради ефективно функционираща правна система. Необходимо е да се предприемат още по-решителни мерки за борба срещу корупцията. За тази цел е нужна стратегия, която да осигури повишаване на ефективността на законодателството в областта на финансовия контрол и прозрачността в обществения живот.
В икономически план правителството трябва да създаде макроикономическа и финансова стабилност в условията на действаща пазарна икономика чрез повишаване стандарта на живота и намаляване на безработицата. Доброто функциониране на съдебната система ще осигури благоприятния климат за развитие на предприятията. Те ще могат да просперират само в условия на стабилност и прозрачност с ясни правила за своята работа. Премахването на бюрократичните пречки ще допринесе за създаването на нови предприятия и местни и чужди капитали.
Не на последно място, решително трябва да бъдат увеличени инвестициите в областта на опазване на околната среда, за да бъдат достигнати стандартите на Европейския съюз.
Наложително е създаването на национална информационна система, съответстваща на шенгенските стандарти в областта на борбата срещу организираната престъпност. В тази насока трябва да се осъществят програми за обучение на специалисти, за да се прилагат ефективно мерките на държавата срещу икономическите престъпления, прането на пари, трафика на хора и наркотици и контрабандата.
С оглед на препоръките на Европейския съюз за бързо и успешно присъединяване на страната е необходимо да предприемем следните мерки:
- приемане на нов Закон за Сметната палата, съобразно с европейските стандарти;
- осигуряване на доброто взаимодействие между органите на финансовия контрол;
- засилване ефективността на данъчния и митническия контрол с цел повишаване на събираемостта и на вземанията в полза на държавния бюджет и защита на местните производители от нелоялна конкуренция.
Изпълнението на тези условия ще бъде ясно доказателство, че България се превръща в пълноценен партньор на Европейския съюз.
Уважаеми дами и господа депутати, непосредствена външнополитическа задача на правителството е България да получи покана за присъединяване към НАТО на срещата на Алианса в Прага през 2002 г. В случай на успех можем да разчитаме на пълноправно членство на България през 2004 г. За целта ще засилим координиращата роля на Междуведомствения комитет за интеграция с НАТО и ще предприемем конкретни стъпки по вътрешната подготовка за присъединяването. Правителството ще работи активно за създаване на адекватна представа в страните от Алианса за българските постижения в евроатлантическата интеграция.
Подкрепата и съдействието на НАТО за гарантиране на мира и стабилността в кризисни зони на територията на бивша Югославия са също част от предвижданите външнополитически действия за атлантическа интеграция. Такава е и помощта на България в реализиране стратегията на НАТО за Югоизточна Европа, включително чрез използване на Многонационалните мирни сили с щаб в Пловдив.
Развитието на добри и взаимноизгодни отношения и воденето на политически диалог със страните от Балканския регион и Русия са също важна политическа цел на България. Страната ни има предпоставен интерес да подкрепя стабилността, демократичното развитие и просперитета на Република Македония в сътрудничество с основните фактори на стабилност в региона, Европейския съюз и НАТО, както и чрез установените форми за регионално сътрудничество.
Ценим и подкрепяме демократичните промени в Югославия и нейното интегриране в международната общност на основата на утвърждаването на демокрацията, върховенството на закона и уважението на правата на човека.
Уважаеми депутати, приемайки необходимите практически мерки, които ще допринесат за решаване на проблемите, пред които сме изправени, ние отваряме нова страница от историята и аз съм щастлив да я пиша заедно с вас.
Колкото и да съм убеден прагматик и реалист, ще си позволя накрая и аз да помечтая за една по-богата, по-силна, по-сигурна, по-справедлива и по-нравствена България. България - добър дом за своите граждани.
Нашият успех ще зависи само от нас, от нашата воля, от нашата смелост и от нашия труд. Нека съумеем да се възползваме от безпрецентната историческа възможност, която ни се предлага! Пътят ще бъде труден, но моето правителство и аз сме уверени в нашия успех!
Почитаеми дами и господа, обръщам се към вас и към всички сънародници извън тази зала. По време на предизборната кампания ви бях казал: "Вярвайте ми!". Днес добавям: "Вярвайте в себе си!". (Бурни и продължителни ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Сакскобургготски.
Заповядайте на този стол. (Кандидат-премиерът заема място на президиума.)
Уважаеми госпожи и господа народни представители, обявявам общ дебат по въпроса за структурата и състава на Министерския съвет, както и по представената ви Програмна декларация от името на кандидат-премиера господин Симеон Сакскобургготски, като определям за всяка парламентарна група изказвания по 30 мин.
Моля парламентарните групи да представят списък със заявките за изказване, ако е подготвен. Благодаря. Вече получих списък от Парламентарната група на ОДС и Парламентарната група на Националното движение Симеон Втори. Разбира се, след малко мога да получа имената от другите парламентарни групи.
Уважаеми колеги, по направената заявка ще предложа за първо изказване от Националното движение Симеон Втори проф. Петко Ганчев.
Заповядайте, господин Ганчев.
ПЕТКО ГАНЧЕВ (НДСВ): Уважаеми председател на Народното събрание, уважаеми господин президент, уважаеми господин министър-председател на Република България, Ваше Преосвещенство, Ваши Превъзходителства, уважаеми колеги, дами и господа! Ще се изкажа съвсем кратко, защото мисля, че днес действително живеем в един особен исторически момент - момент на прелом от една епоха - епоха на погром и разрушения, към една епоха на съзидание и подем. Ние сме свидетели, участници в този исторически процес. Ние чухме историческата реч на министър-председателя господин Симеон Сакскобургготски (оживление) и можем да кажем съвсем накратко за онова, което е ядрото на тази епоха, която свърши, и тази епоха, която предстои.
Внимателният анализ на българската национална история показва, че епохите на погроми, на падения, на поражения са били сменяни от епохи на подеми, на шеметни успехи и победи. Епохите на погроми са настъпвали тогава, когато начело на държавата е стоял слаб национален лидер, когато не е имало ясна национална идея, когато обкръжението около лидера се е превръщало в клика, която е използвала политическите лостове за собствено обогатяване. Тогава са настъпвали тенденциите на сепаратизъм, на апатия в народа, на отслабване на волята. Тогава България е ставала жертва на всякакви предизвикателства и не е могла да се оправи с десетилетия и векове.
Обратно - епохите на подем, на успехи са настъпвали, когато начело е заставал силен национален лидер с ясна обединяваща национална идея, когато е успявал да обедини около себе си не само политическия елит, но и целия народ в едно цяло и да преодолее всички предизвикателства, които са заставали пред страната ни в нейния исторически път до днес.
Днес ние наблюдаваме този момент, когато се явява силен национален лидер с ясна национална идея. Тази идея се състои от няколко пункта, които бяха неколкократно повтаряни в обръщенията на господин Симеон Кобургготски. Това са социално-икономическо и духовно възраждане на България; това е икономически растеж и високо качество на живота, високо качество на всеки българин. Това е равностойно, достойно интегриране в европейските и евроатлантически структури.
Дами и господа, ние чухме историческата реч - един исторически документ, обърнат към всички българи, мотивиращ ги за действия - всички, които споделят нашата история, които са родени на тази земя, които са израснали с нейната култура, независимо от своя етнически произход, от своето вероизповедание, всички, които са отговорни за нейното бъдеще.
Нека пожелаем успех на този кабинет, защото той ще бъде успех за всички, той ще бъде успех за България! Да бъде! Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Ганчев.
Искам да поканя за изказване госпожа Надежда Михайлова - Парламентарната група на Обединените демократични сили. Заповядайте, госпожо Михайлова.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин президент, уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители!
Разрешете ми в началото да пожелая успех на новото мнозинство в излъчването на правителството на Република България. И като гражданин, и като български политик си пожелавам днес да бъде избрано силно правителство. България има нужда от силно правителство.
Сега ми позволете да обясня причините, поради които ние, от Обединените демократични сили, не можем да подкрепим правителството, предложено от господин Симеон Сакскобургготски.
Първата причина е, че ние обещахме на българските граждани да подкрепяме политика, а не отделни личности. Днес ни се предлага да гласуваме за правителство, което не представя програма, а декларация. Никакви декларации не могат да изместят нуждата от формулирането на ясна програма за управление.
Уважаеми колеги, ОДС никога не са се подписвали под празен лист. Няма да го направят и днес!
Втората причина е, че това правителство бе съставено зад гърба на политическите партии. Днес, като се връщам към нашите преговори с Националното движение Симеон Втори, се чувствам като участник в политически театър и разбирам защо те бяха водени формално. Докато ние мислехме, че преговаряме в сградата на парламента на Република България, други са се договаряли в Двореца "Врана". Това правителство е резултат от тези съглашения.
Третата причина е обстоятелството, че обещахме на българските граждани, че няма да подкрепим правителство с участието на Българската социалистическа партия. Днес господин Симеон Сакскобургготски, без да има каквато и да е необходимост, връща БСП във властта и по този начин подменя вота на избирателите.
Четвъртата причина за невъзможността ни да дадем подкрепата си е философска. Ние бяхме готови да гласуваме за едно десноцентристко правителство без министри от ОДС, но правителство с вицепремиер Костадин Паскалев и министър Димитър Калчев може да бъде всичко друго, но не и десноцентристко правителство. Всяко левоцентристко управление, каквото ни се предлага днес, има нужда и от силна десноцентристка опозиция.
Петата причина за мен е лична. В първия ден на новото Народно събрание обещах на Националното движение Симеон Втори своя глас в името на политика в интерес на България. Сега разбирам, че те явно нямат нужда от моя глас. Това е тяхно право и техен избор. Моят избор е да гласувам против предложеното правителство.
След днес ще стане ясно кой е в управление и кой е в опозиция, кой се въздържа от поемане на отговорност. Днес свършва времето на мълчанието и идва времето за носене на отговорност и аз искам още веднъж да потвърдя позицията, от която Обединените демократични сили ще бъде опозиция на новото мнозинство.
Ние винаги сме се ръководили от интересите на съвременна България. ОДС няма да допусне безпринципни компромиси с бъдещето на България, а ще работим в защита на националните интереси, продължаване на реформите, активна политика на интеграция в НАТО и Европейския съюз, работа и сигурност, повишаване стандарта на живот на българските граждани.
Ние, както бе казал Константин Стоилов, няма да бъдем опозиция, която от всяко дърво прави стрела. Винаги обаче ще бъдем опозиция, която осъществява граждански контрол върху управлението на страната.
Съюзът на демократичните сили и ОДС чуха какво казаха избирателите. Те поискаха от нас да бъдем партия на обществото, а не партия на държавата, отново да бъдем партия на промяната, а не на статуквото. Ако някой си е правил илюзиите, че България ще има парламент без опозиция или парламент с полуопозиция, той греши.
И накрая, позволете ми отново да пожелая успех на новото мнозинство в избора му на правителство и вярвам, че мнозинството също ще пожелае успех на една силна опозиция в новото Народно събрание. Благодаря ви. (Ръкопляскания от редовете на Парламентарната група на ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на госпожа Надежда Михайлова.
Поканвам на трибуната проф. Андрей Пантев - Коалиция за България.
Заповядайте, проф. Пантев.
АНДРЕЙ ПАНТЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, почитаемо Събрание!
Ще бъде програмирана суетност, ако не призная, че за мен и за мнозината, които за пръв път се изкачват на тази трибуна, и за пръв път се намират в тази свещена зала, не изпитват една разбираема вълнуваща тръпка на съпричастност с онези големи времена на надежди, на покруси, на триумфи, на които са свидетели стените на тази зала.
Няма защо да крием обаче, че оттук са тръгнали и много вълнуващи начинания, които са завършвали с мерзости. Няма защо да крием, че в крайната равносметна балансова система на взетите тук решения преобладава негативният елемент. И това трябва да бъде казано за историята на цялото Трето българско царство не за да се вмени във вина тази равносметка, а да се продължи идеята, че тя следва като зловеща приемственост и след края на това Трето българско царство. И това е нашата тревога, това е нашата загриженост, това е нашата надежда!
От юни 1886 г., когато за пръв път тук заседават източнорумелийските депутати заедно с княжеските, започва една благородна акция на държавно строителство, на добри намерения. В същото време обаче започва и онази спекулативна йезуитска злоупотреба с властта, злоупотреба с надеждите, което ни донесе толкова скръбни часове и толкова национални нещастия, за които обикновено търсим причина отвън.
Тази зала е била свидетел на викове "Ура!", след което ни посипаха с бомби. Тази зала е била свидетел на френетични папагалски ръкопляскания и скандирания, след които ни сполетя сателитен статут. Тази зала беше свидетел на фанфаронски хвалби, на кухи словоблудства и на параграфни усуквания. Аз искрено се надявам, че поне част от този баласт, от тази сгурия в държавното строителство ще бъде отстранена от днес.
Искам, дами и господа, да ви съобщя една отегчителна, а за някои дори и старомодна дума. Тя е словосъчетание. Тя се нарича "социална справедливост". Онзи, който се е опитвал да се изсмее на тази велика идея и в личностен, и във фамилен, и в принадлежностен план рано или късно е берял нещастия - често пъти незаслужени, но в повечето случаи обясними. Ето и това не искам да се случи в бъдеще, защото бедността не може да ражда благородство, дори и когато е съпроводена с потупване по рамото. И това е основната идея на тази част от тази зала, в която съм поставен да седя.
Господин премиер, аз Ви уверявам, че именно тази част, към която принадлежа, не желае провал на Вашето правителство!
Едно е ясно, че присъстваме на един исторически ден поне като различие. Дали обаче това различие ще се реализира по-късно с позитивен знак, зависи до голяма степен и от Вас.
Смея ли да твърдя, че в момента се ражда един отвратителен морален дарвинизъм, при който се твърди, че именно тази бедност, на която сме свидетели днес, е естествено състояние на човечеството и специално на българите и едва ли не тя е генетично програмирана и поради това напълно оправдана?! Аз се надявам, че това правителство ще презре такъв климат, който стремително и брутално триумфира в нашето общество.
Смея ли да Ви напомня, че в този момент Вие сте най-влиятелният пряко политически потомствен аристократ в цяла Европа?! (Ръкопляскания от Парламентарните групи на НДСВ, Коалиция за България и ДПС.)
И онова цивилизовано сдържано поведение, което в началото ще следва групата отляво, ще зависи от това дали този вот, който предстои да бъде излъчен от наша страна, ще бъде вежливо "Не!" или добронамерено, с идея за сътрудничество, "Да!". Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на проф. Пантев.
Давам думата на господин Ахмед Доган - Движение за права и свободи.
Заповядайте, господин Доган.
АХМЕД ДОГАН (ДПС): Уважаеми господин президент, уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, Ваши превъзходителства, уважаеми колеги народни представители! Има няколко събития, които се случват за първи път от началото на прехода към демокрация и пазарна икономика в България. Няма никакво съмнение, че като прецеденти в най-новата ни история тези събития могат да се определят и като принос към общоевропейската история на страните, които се намират в преход.
На първо място това е участието на Негово Величество Симеон Сакскобургготски в реалната политика. Очакванията на обществото и на целия политически елит на страната, както и на външния свят, е формулата царят-премиер да се отрази положително върху имиджа и инвестиционния рейтинг на страната. От гледна точка на реалната политика хармонизирането на очакванията на избирателите и на света с прагматичните принципи в политиката ще си проличи в рамките на една година. В конкретен план това означава правителството и подкрепящото го парламентарно мнозинство да направят всичко възможно България да бъде поканена за член на НАТО още през 2002 г. (Ръкопляскания от НДСВ.)
В същото време тази положителна даденост трябва да се преобразува в създаването на атрактивни условия за нова инвестиционна политика в страната. Създаването на подходяща инвестиционна среда е комплексен и многофакторен процес, но именно с отчитането на вътрешните и външните условия имаме основание да се надяваме за удвояване, дори за утрояване на преките инвестиции за следващите четири години. Това означава създаване на общополитически, законодателни и административни условия за милиард и половина - два милиарда долара инвестиции годишно в страната. В контекста на определението за националните икономически приоритети като телекомуникационните и високите технологии, енергетиката, туризма, селското стопанство и транспорта тази цел се превърна в национална кауза, за постигането на която е необходимо еднакво отговорно да работят и управляващи, и опозиция.
Втората основна новост в политическия ни живот е свързана с новото коалиционно мислене и най-вече с принципите за правене на коалиционна политика след последните парламентарни избори. Пред нас, имам предвид като проект, е правителство, съставено от утвърдени експерти с политическо, административно и бизнес- мислене и култура. В определен смисъл това по дефиниция е надпартиен кабинет, който е такъв по силата на общото разбиране на националните интереси и на националните приоритети в контекста на евроинтеграцията и на предстоящото ни включване в НАТО. Националните ни интереси са новото поле за постигането на национално съгласие по основните национални приоритети. Това е изключително важно, защото, за да се утвърди България като генератор на политическа и икономическа стабилност на Балканите, българският парламент трябва да заработи на консенсусна основа, а правителството трябва да се превърне в национален инструмент за постигане на националните приоритети и за превръщането на България в модерна европейска държава.
Третата политическа иновация е свързана с прякото участие на Движението за права и свободи в изпълнителната власт и поемането на конкретна политическа отговорност за управлението на страната. Безспорно е, че този политически акт говори за зрелостта на политическите ценности и принципи в страната. В условията на балканските политически реалности политическа отговорност може да поеме само легитимна и утвърдена политическа сила с ясна визия за своята политическа идентичност и за своите цели в рамките на общоевропейските интеграционни процеси. Всякакви опити за дублиране, елиминиране и манипулиране в тази деликатна област на междуетнически взаимоотношения в най-добрия случай завършва с тъжната констатация, че хората, които са я провокирали или правили, не са били в час по национална политика, какъвто например е случаят с бившите управляващи.
В този ред на мисли искам категорично да потвърдя готовността на Движението за права и свободи да поеме своя дял от политическата отговорност на управляващото парламентарно мнозинство за управлението на страната.
Четвъртата характерна особеност на Тридесет и деветото обикновено Народно събрание и на коалиционното правителство, което то ще излъчи след час, е наличието на лява и дясна опозиция като потенциални контрапунктове на политиката на правителството, от една страна, и на законодателната програма на управляващото мнозинство в парламента, от друга страна. Политическата конфигурация на парламентарното пространство с управляващо мнозинство и с лява и дясна опозиция в определен смисъл е предимство независимо от това, че една част от опозицията ще се появи като конструктивна, а друга като деструктивна сила. Защото тази трикомпонентна структура на парламентарното пространство може да се превърне в идеално политическо условие за диференциран подход както към законодателните, така и към управленските проблеми на държавата. Нещо повече, наличието на лява и дясна опозиция може да се превърне в генератор на положително ускорение в изпълнението на правителствената програма за бърз икономически растеж и за увеличаване на доходите на населението.
Уважаеми дами и господа, за нас е особено важно да подчертаем, че очакванията на управляващото мнозинство са свързани с необходимостта от нов тип парламентарен и политически диалог между управляващи и опозиция не на базата на задължителното и самоцелно противопоставяне, а на основата на взаимно допълване, мотивиране и стимулиране за постигането на националните приоритети в контекста на евроинтеграционните процеси.
Ние призоваваме опозицията в името на националната кауза да превърне парламента в арена на състезателност, а не в терен на инерциална партийна конфронтация. Крайният резултат от това предизвикателство ще бъде и директният отговор на вота на българския избирател.
Пожелавам на министър-председателя на България и на целия Министерски съвет да отговорят по достоен начин на избора и предизвикателството на българския избирател! На добър път, уважаеми дами и господа! Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС, НДСВ и БСП.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Доган.
Поканвам на трибуната господин Валери Димитров от Национално движение Симеон Втори.
ВАЛЕРИ ДИМИТРОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, уважаеми господин кандидат-премиер! Уважаеми народни представители! Ваше Светейшество! Ваши Превъзходителства! Уважаеми гости! Аз искам да изразя своята убеденост, че Национално движение Симеон Втори и правителството, което сега ние ще изберем, ще утвърдят в своята бъдеща дейност един принцип, едно начало, които са по мое мнение с изключително значение за икономиката на страната - това е принципът на върховенството на закона. Този принцип трябва да бъде утвърден като основна ценност в отношенията между държавата, от една страна, и гражданите и икономическите субекти - от друга страна.
Върховенството на закона означава отдръпване на държавните органи от пряка и нерегламентирана от правото намеса в икономическите процеси. Това означава създаване на ясни, непротиворечиви и прозрачни правила за осъществяване на търговска и стопанска дейност. Държавните органи трябва да прилагат закона справедливо, т.е. безотказно, компетентно, безпристрастно и предсказуемо, без привилегии и дискриминация, без партийнополитикански и шуробаджанашки съображения, без произволна намеса в законосъобразно осъществявани дейности. Законът трябва да се прилага според точния му смисъл. Това означава според целите, заложени в самия него, а не като инструмент за репресиране или облагодетелстване на отделни лица. Всеки държавен орган в сферата на икономиката трябва да следва публично декларирана линия на поведение, която да бъде ясна и последователна и да съответства на легитимните очаквания на икономическите субекти. Недопустими са всякакви случаи на необоснована дискреция, административен произвол и маскиране на частни интереси като обществен интерес.
Върховенството на закона изисква и създаване на всички условия за насърчаване на личната инициатива и на честната, лоялна и здравословна конкуренция между икономическите субекти, равни възможности за всички, премахване на съществуващи монополи и последователни и безкомпромисни мерки за защита на потребителя.
Върховенството на закона изисква и намаляване до разумния минимум на разрешителните и лицензионните режими.
Ние ще работим за това да възстановим доверието на гражданите и на икономическите субекти във върховенството на закона. България трябва да се утвърди като истинска правова държава. Това е абсолютно условие за бърз и устойчив икономически растеж, за привличането на инвестиции и за преодоляването на бедността и безработицата.
Аз съм убеден, че новото правителство ще работи в тази насока и ние всички ще го подкрепяме. Благодаря ви. (Ръкопляскания в ПГ на НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Димитров.
Каня на трибуната госпожа Анастасия Мозер от Парламентарната група на Обединените демократични сили.
Заповядайте, госпожо Мозер!
АНАСТАСИЯ МОЗЕР (ОДС): Уважаеми господин президент, уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Общопризнато е, че въпреки нейните несъвършенства няма по-сполучлива система на държавно устройство и управление от демокрацията. През изминалите вече повече от 10 години всички ние се трудихме за въвеждането и отстояването на нейните принципи в обществения живот и за възраждането на свободна, независима и демократична България.
Според мен най-знаменателният факт днес е, че ставаме свидетели и участници в един вече традиционен за България демократичен процес, който бележи края на един цикъл в управлението на страната и началото на следващия. Като че ли най-после нашата млада и крехка демокрация заработи и ние успяхме да завършим един резултатен, сполучлив четиригодишен управленски мандат, да проведем свободни и демократични избори и да стигнем до днешния ден на избор на следващото правителство на Република България.
Нека припомним, че демокрацията е не само форма на държавно управление, тя е преди всичко култура на обществените отношения, състояние на духа, морална норма, възпитание, а свободата и властта са преди всичко отговорност.
Преди да заявим своето отношение към бъдещото управление на страната мисля, че трябва да отдадем дължимото на правителството на Обединените демократични сили и на досегашния министър-председател господин Иван Костов. Това правителство ще остане в най-новата история на България не просто като първото изпълнило докрай своя мандат. Завършването на мандата се дължи преди всичко на изпълнението на целите, заложени в програмата, с която дойде на власт ОДС, и постигнатите резултати. България не е същата днес и никой, нито у нас, нито в чужбина, може да отрече наличието на условия за стабилно икономическо и политическо развитие. Ние вече сме влезли в ХХI век и падането на Шенгенската стена е само едно от доказателствата.
Особено важно днес, когато залагаме основите на бъдещето, е да бъдем ясни и категорични в оценките си за миналото. Иначе не биха звучали сериозно многократно заявените намерения на новото мнозинство да гради върху постигнатото от управлението на Обединените демократични сили. Ако не направим тази равносметка сега, би било много трудно да повярваме в целите и намеренията на новото правителство, особено при оскъдицата на програмни документи и ясно формулирани стъпки от страна на новото мнозинство и кабинета, който ще гласуваме днес.
Във връзка с това нас особено ни притеснява участието в правителството на най-отговорно ниво на лица от средите на Българската социалистическа партия, която доведе България до разруха преди пет години и с която имаме основни различия за пътя на българската икономика и евроатлантическата ориентация, та дори и по отношение на преценката за изминалите четири години. Ние виждаме в това участие подмяна, и аз ще го повторя, подмяна на избора на българския народ и този въпрос буди голямо безпокойство.
За никого вече не е тайна, че този избор е бил направен по категоричен начин още на 17 юни и ние сме дори учудени от известното закъснение, с което бе обявен съставът на правителството. Очевидно е било нужно време на мнозинството за оформяне на тази нова или стара "Берова" коалиция, чиито състав определено поражда множество въпроси. Още в дните след изборите ние заявихме готовността си да подкрепим усилията за съставяне на правителство на НДСВ, така че движението да не става жертва на компромиси със своите заявени на думи десноцентристки идеи. Тази наша идея не бе приета и днес ние сме изправени пред коалиционен кабинет, който включва представители на поне три политически сили, сред които се нарежда и БСП.
Няма да коментирам личните качества на споменатите господа, но се страхувам, че тук става дума за подмяна на народния вот. Със своето абсолютно отрицание на водената досега политика БСП не може да бъде партньор в едно правителство, насочило своите усилия към продължаване, и то с ускорени темпове, на развитието на социалната пазарна икономика в страната. Когато БСП дойде на власт, те отрекоха този модел, това е тяхната малка програма. Именно това противоречие ни озадачава и е основание за нашите дълбоки резерви към потенциала на новия кабинет да гради бъдещето на България върху основите на политическата и финансова стабилност от последните четири години, а още по-малко - за нейната евроатлантическа ориентация.
Този въпрос стои и в основата на нашето отношение към бъдещото правителство. Ние в БЗНС - Народен съюз сме готови да подкрепим всяко усилие на мнозинството за продължаване на икономическите и политически реформи, за интеграция в евроатлантическите структури и за по-добър живот на всички българи. Трудните и болезнени мерки съвсем не са се изчерпали и ние ще подкрепяме правителството тогава, когато тези мерки се налагат за доброто на България.
Същевременно като част от Европейската Народна партия и споделяйки ценностите на християндемокрацията и социалното пазарно стопанство, ние не можем да не бъдем притеснени от явното противоречие между заявените намерения на бъдещото правителство и идейната окраска на голяма част от неговия състав.
Искрено се надяваме в бъдещите действия на кабинета да преобладава приемствеността, а не реваншизмът. Това ще бъде и първият показател, по който ще можем да съдим за неговите политически и морални измерения и намерения.
Като пожелавам на бъдещия министър-председател и на предложеното от него правителство успешен мандат, аз го призовавам никога да не забравя, че изборите не са за или против определени хора, а за или против определена политика. За жалост, вие се отклонихте вече от заявената от вас политика и това не е добра поличба за новия морал, заявен във вашите предизборни думи.
Аз искам да добавя, че с популизъм не се управлява. Управлява се с разум, търпение и конкретни мерки, а не с общи приказки. Защото само тогава ще можете да бъдете сигурен, че хората, които ви повярваха, ще продължат да ви вярват. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на госпожа Мозер.
Поканвам на трибуната господин Георги Първанов - Коалиция за България.
Заповядайте, господин Първанов.
ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, Ваше светейшество, Ваши превъзходителства, госпожи и господа народни представители!
Днес Народното събрание ще се произнесе по един от най-важните въпроси на всеки мандат - структурата, състава и програмните намерения на новото правителство. Ще се опитам пред вас да представя част от изводите и оценките на Коалиция за България, които определят нашата позиция.
Първо, искам да кажа, че това, че лидерът на НДСВ пое премиерският пост, е един позитивен ход. Това означава, че движението и неговият лидер поемат докрай отговорността за управлението. Второ, добре е, че правителството е съставено изцяло от нови и, бих казал, предимно млади хора, необременени от предишни провали. Това също е знак, макар че все още не е гаранция за промяната. Във всички случаи ние няма да бързаме със своите оценки, но ще кажа, че в този кабинет има сериозен потенциал и дано той да се реализира.
Трябва да призная обаче, че по наше мнение НДСВ не успя, а може би и не пожела да формира програмно правителство. По изричните декларации на лидерите на движението кабинетът ще изпълнява собствената му предизборна платформа. Това впрочем прозвуча преди малко и тук, от трибуната. Кабинетът, по наше мнение, е по-скоро партиен отколкото експертен. Въпреки присъствието на сериозни и уважавани технократи в него, правителството изразява по-скоро партийна и бих казал дори еднолична воля. Ние ще формираме по-цялостно своята позиция на основата на една комплексна оценка по няколко основополагащи документа, по-важните от които са:
Програмната декларация. И трябва да призная, че според мен днешното слово на кандидат-премиера е друг жанр. То дава по-скоро един схематичен отговор на много въпроси - отговор, който се приближава по-скоро до предизборна платформа, отколкото до програмна декларация в класическото разбиране за характера на документа.
На второ място - проектът за държавния бюджет за 2002 г.
На трето място - програмата за управление на страната за целия мандат, чиято подготовка, по наше мнение, вече закъснява.
И не на последно място по важност - законодателната програма на Министерския съвет, без която парламентът не би могъл да изпълнява ритмично една от основните си функции. Само при наличието на целия този комплекс от документи ние можем да обосновем разгърната, цялостна оценка за характера на новото правителство и отношението ни към него.
Разбира се, както и при откриването на Тридесет и деветото обикновено Народно събрание, така и сега аз искам да подчертая, да потвърдя, че ние ще бъдем една конструктивна, съзидателна, националноотговорна и социално ангажирана позиция. Ние ясно обявихме параметрите на своята конструктивност и на евентуалната си радикална опозиционност. Днес ще допълним аргументацията и в моето слово, и в речите на моите колеги.
Гласуването по избора на правителството, уважаеми дами и господа, определя мястото на парламентарните формации в координатната система управление - опозиция. Това гласуване е знак къде виждаме позицията си в парламентарното пространство. След днешния вот, по всичко личи, структурирането на новия парламент ще съответства на резултатите от 17 юни, на формираните нагласи и очаквания.
В днешното заседание Парламентарната група на Коалиция за България няма да подкрепи избора на новото правителство. Ние ще гласуваме "въздържали се" по следните основни причини:
Първо, защото вотът на избирателите, казвам го за сетен път, ни отреди място в опозиционното пространство. Нашите избиратели гласуваха за друга програма, за друг характер на управление.
Второ, ние няма да дадем своя положителен вот за правителството, защото изминалите седмици след 17 юни показаха, че новото мнозинство не се нуждае от подкрепата на левицата. НДСВ заложи - това е само един от конкретните примери, които могат да се дадат - на консултации само надясно. Потърси коалиционната си база при ДПС и СДС, с което затвърди впечатлението за десноцентристкия характер на формацията и разбира се на управлението.
Всъщност, от самото начало НДСВ имаше позиция на въздържане към нас, така че помежду ни не се установиха взаимоотношения и нашата позиция - тази позиция, която сега излагам пред вас - е реципрочна. Искам да вярвам, че помежду ни доверието тепърва ще се развива и ще се изгражда, но като процес, в който не е най-важното формализирането на отношенията ни.
Гласуването "въздържал се" илюстрира, надявам се достатъчно ясно, нашата заявка да бъдем конструктивна, умерена, градивна опозиция. Още от първия ден на новия кабинет ние даваме ясни знаци, че нямаме намерение да се противопоставяме самоцелно. Опозиционният стил на СДС, заченат от времето на 39-те, стилът на реваншизма, на конфронтацията, на глухата опозиция, това не е нашият стил. Гласуването на старта на кабинета е класически основен критерий за определянето на мястото при структуриране на парламентарното пространство. Крайната опозиция, нормално е, аз уважавам това право на СДС, ще гласува "против". Нашата позиция е смекчена и това е другият знак, на който лявата страна на залата залага. Надявам се той да бъде разбран и от мнозинството, и от нашите избиратели.
НДСВ трябва да оценят нашата добронамереност, но трябва да се помни, уважаеми госпожи и господа, че добро не може да се прави насила, което на парламентарен език означава, че мнозинството трябва да има и да държи инициативата по затоплянето на парламентарния и на общополитическия климат.
Това че в правителството са поканени и привлечени кметове, избрани с бюлетината на левицата, е преди всичко висока оценка за техните качества. Защото за разлика от нас, уважаеми госпожи и господа, преди всичко към вас от дясно, тези кметове са избрани убедително в мажоритарна конкуренция и са управлявали успешно в изключително сложната обстановка, която СДС създаваше на местните органи.
От включването на кметовете, имам предвид и предложението на Движението за права и свободи в централната власт, новото управление и най-вече България само може да спечели. Ангажиментът на тези кандидати към правителството е в индивидуално качество и съм сигурен, че те ще го потвърдят. Те не са в кабинета с политически мандат от Коалиция за България. Те, разбира се, ще имат нашата морална подкрепа, но нека да е ясно: ние нямаме намерения да делим кабинета на чужди и свои. Това е правителство на Република България, на всички граждани и ние затова му пожелаваме успех като цяло.
Включването на Движението за права и свободи в изпълнителната власт по наше мнение е един позитивен факт и сигурни сме, че ДПС ще бъде един от стабилизиращите компоненти на властта. В същото време трябва да кажем, че участието на ДПС в правителството е изпитание за етнополитическия модел, за етническата култура на всички ни, за парламентарните партии, за българи и турци, за християни и мюсюлмани. С ДПС на власт етническият модел може да бъде развит и утвърден като безспорно най-конвертируемия продукт на досегашния преход, но при определени обстоятелства, смея да изразя това опасение, той може да бъде сериозно ерозиран. Знак за това беше кампанията, предприета от Съюза на демократичните сили в последните една-две седмици, с което те показаха, че ще атакуват именно Движението за права и свободи в новия кабинет. Нещо повече, крайната десница няма да се посвени, по наше мнение, да провокира етническо напрежение и противопоставяне. СДС няма да се спре да поставя и на карта сигурността на страната, за да постигне собствените си цели.
От зрелостта, от мъдростта на всички ни, уважаеми госпожи и господа, зависи доколко ще останем пример за етническа стабилност, за граждански мир, който е основно условие, както знаем, за развитието на процеса на европейската ни интеграция.
Това, че господин Симеон Сакскобургготски ще се закълне след малко в републиканската Конституция, е важен исторически и политически акт. Но стабилността на управлението предполага и един недвусмислен отказ от претенции за реставрация на монархията и в стратегически план. Тук фразата "Когато му дойде времето" вече не работи.
Когато казваме, че ще градим опозиционното си поведение върху темелите на Конституцията, то това обаче не означава, че се изчерпва с отстояването на републиканския характер на държавното ни устройство.
Днес повече от всякога трябва да си припомним, че Конституцията повелява, че България е демократична, правова и социална държава. С активната си законодателна дейност, с цялата си парламентарна активност ние ще се опитаме да уплътним с политика постановката за социалния характер на българската република.
И още нещо. Начинът на формирането на кабинета засилва опасенията, че се върви към игнориране на партиите, към разбиването на политическия модел. Длъжни сме да предупредим, че развитието на тази тенденция ще срещне нашия отпор.
Много важно е да се подчертае фактът, че в пълно съответствие с волята на избирателите СДС е извън властта. Това е основна предпоставка за промяната, която огромната част от обществото желаеше. Това е, бих казал, задължителното условие за разчистване на тежкото наследство, което поема новото правителство - да се потърси отговорност за злоупотребата с властта и в крайна сметка да се тръгне на чисто.
Досегашните управляващи, които ще продължат да се самоизолират, ще бъдат очевидно деструктивният фактор. Още с първите си действия ръководството на СДС показа, че ще заложи на обструкцията, на самоцелното противопоставяне и целенасоченото спъване и блокиране работата на парламента и правителството.
Ние от своя страна нямаме намерение да се натикаме в другия ъгъл. Няма да заложим на огледални действия на крайната десница. Ситуацията е радикално променена и ние няма да бъдем първосигнална опозиция.
Забележителен е фактът, че основните тези, с които СДС обосновава днешния си вот, визират БСП и внушават, че те са единствената опозиция. Действително СДС са уникална опозиция. Винаги са били такива и този път останаха верни на себе си да бъдат опозиция главно на БСП и от време на време - на Движението за права и свободи.
Що се отнася до тезата за подмяната на вота, колеги отдясно, можехте да бъдете по-оригинални, а не да вземете механично нашата теза от миналата седмица.
Без съмнение най-важното и определящото за съдбата на правителственото мнозинство е дали ще съумее да реализира ангажиментите си за нова икономическа политика и особено доколко ще успее да овладее огнищата на социално напрежение. Политическите процеси след изборите ще се развиват на икономическа основа, която крие значителен кризисен и рисков потенциал. Изискват точна оценка и готовност за адекватна реакция и от страна на управляващите, и от опозицията.
Ние не само ще подкрепяме, но дори ще осъществяваме политически натиск за такива реформи, които имат своята поносима социална цена. Защото е ясно, че забавянето на реформите ще влоши отношенията с международните финансови институции, а неизпълнението на ангажиментите към безработните и бедните ще предизвика ново социално напрежение.
Ние ще подкрепим всички усилия, насочени към създаването на функционираща пазарна икономика, към запазването на макроикономическата стабилност и валутния борд, практиката на балансиран бюджет, но при осигуряването на бърз икономически растеж и привличане в страната на сериозни чужди инвестиции. Ние ще осъществяваме натиск върху мнозинството за изпълнение на поетите ангажименти за намаляване бремето на преките данъци, за въвеждането на семейното подоходно облагане, широкото използване на инвестиционния данъчен кредит, намаляване срока за връщане на ДДС.
Основен критерий, уважаеми госпожи и господа, за отношението към правителството е доколко в програмно-управленската си заявка то остава вярно на поетите ангажименти от предизборната платформа. Трябва да призная, че някои изказвания на ключови фигури в НДСВ сякаш очертават редуциране или дори отказ от предварително поети ангажименти. Например отстъплението от идеята за ревизия на приватизационните сделки и особено отсъствието на социалната тема в следизборните изявления на представителите на мнозинството. Аз наистина недоумявам защо тази тема отсъстваше и в словото на кандидат-премиера. Блестеше с отсъствието си този проблем.
Някак си неусетно бяха снети важни обещания, като например за увеличаването на детските надбавки и на доходите като цяло. Планираният в предизборната платформа на НДСВ нулев бюджетен дефицит - трябва да изразя това опасение - може да рефлектира върху социалните проблеми, да задълбочи мизерията.
Като опозиционна политическа сила Коалиция за България ще следи действията на новото правителство и ще осъществява политически натиск, ще предизвиква обществен дебат при отклонение от заявените в предизборната кампания цели на управляващите.
Дали ще бъде устойчиво новото управление, зависи от въздействието на много разнопосочни фактори. Аз бих посочил някои от тях.
Много важно е дали новите управляващи ще съумеят да проведат успешна административна реформа, да формират администрация от европейски тип, която няма да препятства техните управленски усилия. Доколко управляващото мнозинство ще преодолява очевидната си неподготвеност - законодателна и управленска - доколко успешно ще навакса загубата на темпо, която е очевидна за всички, и не на последно място - ще съумее ли ръководството на НДСВ да издържи натиска на икономическите групировки.
От външнополитическите предизвикателства пред новия кабинет бих откроил няколко. Ще съумее ли да запази стратегическата европейска ориентация като намери един по-балансиран курс да възстанови контактите с традиционните партньори на България и да икономизира външната политика на България в противовес с досегашния идеологизиран подход? Как ще се ориентира в условията на остра конфликтност на етно-религиозна основа в Косово и в Македония, която ще ражда може би повече от досега ежедневно рискове и заплахи за Балканите, в това число и за България? И най-сетне, как мнозинството ще преодолява трудностите по пътя на евроинтеграцията? Защото досега беше изминат по-лесният път. Постигнатото беше по-скоро доверие в аванс. Бяха отворени по-лесните теми на преговорите. Трудното, особено в икономическия сектор и с оглед на социалните критерии, тепърва предстои. В това отношение отново искам да подчертая, че мнозинството може да разчита на съдействието на опозицията.
Благодаря ви още веднъж. На добър час на новото правителство! (Ръкопляскания от блока на Коалиция за България.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Първанов.
Преди да дам думата на следващия заявен, това ще бъде доц. Пламен Моллов от Националното движение Симеон втори, ще обърна внимание на времето, което остава на парламентарните групи. За Националното движение Симеон втори остават още 23 минути, за ОДС приблизително - 17,5 минути, за Коалиция за България - приблизително около 6 минути и за ДПС - 23 минути.
Господин Пламен Моллов, заповядайте.
ПЛАМЕН МОЛЛОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, уважаеми господин кандидат-премиер, уважаеми дами и господа народни представители, Ваше Светейшество, Ваши Превъзходителства, уважаеми гости! Позволете ми в този паметен за нашата страна миг да споделя с вас някои мисли за развитието на селското стопанство в България.
България се нарежда сред големите износители на селскостопанска продукция в Централна и Източна Европа, а земеделието е важен отрасъл на икономиката на страната, който формира пряко или косвено доходите на една четвърт от населението.
През последните години секторът претърпя съществени структурни промени в посока към приватизация на повечето предприятия от веригата производство и потребление, но инвестициите и производителността на труда драстично спаднаха.
Забавянето на поземлената реформа, силната поляризация на формите на стопанисване и отсъствието на ефективна агромаркетингова стратегия поставиха частния земеделец на изключително изпитание. Ето защо днес той е вперил поглед в управляващите, поглед на надеждата за промяна и по-добри условия на труд.
Очакванията на село сега са изключително високи. Затова не е случайно, че развитието на едно модерно селско стопанство и хранителна промишленост са в основата на програмата на правителството.
Дошло е време да се работи за възраждане на българското село, за формирането на средна фермерска класа от хора с добри доходи и самочувствие.
Какво предстои да се извърши?
Както стана ясно, главната задача днес е разработването и осъществяването на Единната държавна стратегия за развитие на селското стопанство въз основа на общата аграрна политика на Европейския съюз и съобразена с уникалните условия на България. На основата на национален консенсус трябва да бъдат определени приоритетите в близък и дългосрочен план и те наистина да намерят своята реализация през следващите години.
Тези приоритети аз бих групирал в няколко основни групи. Това са: структуриране на селското стопанство и постепенното му адаптиране към изискванията на Европейския съюз - стопанство съвременно, екологично и експортно насочено; създаване на устойчива икономическа среда, в която да се оползотвори огромната енергия на малкия човек на село; бързо уедряване, развитие на пазара на земята и привличане на значителни инвестиции; стимулиране на износа на селскостопанска продукция в сурово и преработено състояние.
Подходът, който би трябвало да възприеме правителството, може да се изрази с две думи: комплексен и интегрален.
Комплексен, затова защото той трябва да обхване всички звена от хранителната верига - от плуга до чинията, от производителя на селскостопанска продукция до търговеца.
Интегрален, затова защото в този подход и неговата реализация трябва да се координират усилията на всички производители, на основата на техните общи интереси в хоризонтална и вертикална посока, чрез доброволно коопериране, чрез създаване на отраслови сдружения и браншови съюзи, които да бъдат водеща сила в реализация на правителствената програма.
Уважаеми колеги, днес, едва прекрачил прага на третото хилядолетие, обикновеният производител на село се пита как да продължи нататък: с плуг или с рало. На него, превит от огромния товар на сегашното състояние на този сектор, му е останала едничката надежда, че утре ще се труди и ще живее при по-добри условия, отколкото днес. Той има право на това, а всички ние, народните избраници и бъдещите министри, нямаме правото да го разочароваме.
Като пожелавам успех на правителството, бих искал да изразя своята готовност, нашата готовност - на парламентарната група, да го подкрепяме в неговата благородна мисия в този момент. Благодаря. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря на доц. Пламен Моллов.
Давам думата на господин Александър Праматарски от Парламентарната група на Обединените демократични сили.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС): Уважаеми господин президент, уважаема госпожо председател, уважаеми господин кандидат за министър-председател на Република България, уважаеми дами и господа, колеги народни представители! Искам най-напред да поздравя кандидата за министър-председател за смелостта, която прояви, да поеме най-високия пост в изпълнителната власт на българската държава и да проведе успешни реформи, надяваме се всички, за доброто на българския народ.
Искам да благодаря и за оценката, която беше направена, в качеството все пак на министър от отиващото си правителство, и, разбира се, на декларацията за това, че ще има приемственост в управлението на страната, и че реформите не само няма да бъдат забавени или променени, а ще бъдат ускорени.
Но вземам думата преди всичко като председател на Демократическата партия и част от коалицията "Обединени демократични сили". Днес ние сме изправени пред най-важния акт на българския парламент - изборът на новото правителство, изборът на изпълнителната власт, върху която ляга изцяло отговорността за съдбините на България в следващите 4 години от мандата на Тридесет и деветото Народно събрание.
Днес в българския парламент предстои да се извърши едно гласуване, което не е един формален акт, защото гласуването за едно правителство със "за", "против" и "въздържали се" определя мястото на всяка една от политическите формации в българския парламент, но което е още по-важно, показва кой поема оттук нататък именно отговорността за управлението на страната.
Като Демократическа партия със своята 104-годишна история ние винаги сме държали на един принцип и никога няма да се откажем от него, а това е да подкрепяме много ясно и принципно многопартийната парламентарна демокрация в България. Именно отстояването на този принцип въвежда яснота в политическия живот при носенето на отговорност за управлението на страната. Затова днес, когато ние гласуваме "за", "против" или "въздържали се" това правителство, ясно определяме коя политическа формация носи отговорността за бъдещото управление на страната.
Аз много се надявах днес, тук, когато слушахме така наречената програмна декларация, вместо нея да имаше една ясна програма за управлението на страната, защото една ясна писана програма, раздадена на всеки един народен представител, щеше до голяма степен да отстрани онези неясноти, които имаше и в предизборната кампания, и щеше ясно да даде отговор на въпроса как бъдещото мнозинство вижда управлението на страната.
Ако трябва да съдя по това, което беше направено тук като програмна декларация, ще ми се да вярвам, че това не е своеобразен отказ от заявените предварително намерения в предизборната кампания за рязко повишаване благосъстоянието на българския народ, защото именно вотът на избирателите беше до голяма степен свързан с надеждата за едно рязко повишаване на жизнения стандарт на всеки един български гражданин.
Въпреки това от Програмната декларация стана ясно, че пътят, който дотук е следвало мнозинството на Обединените демократични сили, ще бъде продължен, ще бъдат продължени политическите и икономическите реформи в страната и се направи ясна заявка за последователност във външната политика на Република България.
Освен въпросът за програмата, много важен е и въпросът за състава на правителството, за хората, които ще изпълняват тази програма, за механизмите, с които бъдещият министър-председател смята да реализира всичките тези свои добри намерения. И затова, естествено, днес очаквахме да чуем и няколко много важни отговора на няколко въпроса, защото ако в предизборната кампания българските граждани повярваха, то народните представители днес в тази зала не можем да вярваме на декларации. А трябваше много ясно на базата на програмата, на базата именно на механизмите с едно много ясно представяне на възможностите на хората в този кабинет да разберем и да определим своето отношение именно по този въпрос как ще се реализира една такава програма.
Не стана ясно тук и от изказванията за политическия характер на кабинета. Това е един изключително важен въпрос, пак подчертавам, държейки и спазвайки многопартийната парламентарна демокрация. Чуха се различни оценки. Аз искам да се върна и да припомня позицията, която Обединените демократични сили заеха още в началото на тези разговори. Ние много ясно разчетохме вота на избирателя. Българският народ в своето мнозинство не пожела Обединените демократични сили да продължат реформите. И затова ние ясно заявихме, че не се стремим да влезем във властта през задния вход. Напротив, съвсем коректно заявихме, че без да се пазарим за каквото и да е участие в изпълнителната власт, сме готови да дадем не само този един символичен глас, който не достигаше на Националното движение Симеон Втори, но и повече гласове, ако се следва една много ясна и последователна политика и ако Националното движение създаде свое самостоятелно правителство. За съжаление това не беше възприето. Разбира се, това не бива да прозвучава като укор. Всеки един кандидат за министър-председател, всяко едно мнозинство само решава с кого и как да се коалира.
И тук има един въпрос, който лично у мен създаде голямо недоумение. Беше заявено тук от кандидата за министър-председател, че коалицията ще бъде между Националното движение и Движението за права и свободи. Лично аз и съм го заявявал нееднократно, никога не съм бил против това Движението за права и свободи да участва в изпълнителната власт, защото то е една нормална политическа партия в България, която на няколко избора се утвърждава в българския парламент. За мен обаче буди огромно недоумение, че въпреки гарантираното мнозинство, въпреки обявената коалиция между Национално движение Симеон втори и Движението за права и свободи има наличие на видни представители на Българската социалистическа партия на ключови позиции в изпълнителната власт. И тук, уважаеми господин Първанов, тъй като от доста време от Вашето изказване Вие ангажирахте вниманието на всички ни с Обединените демократични сили, аз искам да Ви попитам: колко вицепремиери трябва да има Българската социалистическа партия в това правителство, за да признаете, че вие участвате в изпълнителната власт? (Ръкопляскания от блока на ОДС.) Или може би, създавайки отново прецедент в българската нова политическа история, когато имате не само министри, не само че сте на ключови позиции, защото, извинявайте, министър на държавната администрация наистина не е случаен министър, но издигането в ранг на вицепремиер е вече политическа фигура, което във всяка една нормална демократична държава с парламентарно устройство ясно показва ангажиментите на вашата партия в изпълнителната власт. Затова, наистина, за мен остана огромното учудване какво наложи именно това: кандидатът за министър-председател да покани в управлението въпреки гарантираното мнозинство, въпреки декларираната предварително от нас подкрепа именно видни представители на Българската социалистическа партия?
И естественият въпрос, който произтича от това, уважаеми господин кандидат за министър-председател, е как ще бъде реализирана тази приемственост, за която и Вие говорите и която ние се надяваме да има, тогава когато именно такива видни представители на Българската социалистическа партия, заемайки ключови позиции, досега по нито един въпрос от този 4-годишен мандат на управлението не са подкрепили бившето правителство? Това е един въпрос, който ние внимателно ще следим и на който ще искаме да бъде даден отговор.
Искам да подчертая още веднъж, че всичко това, което казвам, е продиктувано от едно много ясно разбиране именно за политическия характер на кабинета, именно за това да може всяка една парламентарна група, всяка една партия ясно да поеме отговорностите оттук нататък за управлението на страната. Спорът кой ще бъде опозиция и каква опозиция ще бъде е спор, който ще се реши пак тук, в българския парламент. Дай Боже, да не се подменя отново вотът на избирателите, дай Боже, само тук и в българския парламент да се вземат всички важни политически решения за бъдещето на България.
Затова, привършвайки, уважаеми господин кандидат за министър-председател, искам да кажа, че ние не можем да подкрепим по никакъв начин едно правителство, в което има представители на Българската социалистическа партия. Демократическата партия продължава да счита, че българските социалисти, Българската социалистическа партия е недостатъчно реформирана и едва ли тя би била най-добрата ни визитна картичка по пътя ни към Европа и НАТО.
Ние ще ви подкрепяме във всички ваши действия, които водят до повишаване на жизнения стандарт на хората в България. Дай Боже, както обещахте, това да стане много бързо. Дано да стане за 800 дни. Ние ще ви подкрепяме по пътя за интеграция на България в Европейския съюз и в НАТО. Не само това, ние ще настояваме, дори и в опозиция, да следвате тези приоритети, които днес тук заявихте в тази зала. В същото време обаче ние ще бъдем една наистина конструктивна опозиция тогава, когато преценим, че всичко това, което се прави, и от българското правителство, и от мнозинството в българския парламент, не защитава интересите на българския народ. Благодаря. (Ръкопляскания от блока на ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Праматарски.
Давам думата на господин Лютви Местан от Движението за права и свободи.
Заповядайте, господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми госпожи и господа народни представители, Ваши Превъзходителства!
Днес гласуваме поредното правителство на Република България от началото на прехода ни към демокрация. Кое е новото? За първи път предстои гласуването на един истински коалиционен кабинет, в който партньорите са установили трайни и точни критерии за работа на базата на сериозно писмено политическо споразумение за съвместно управление. Условията за този нов за България, но успешно функциониращ в страните с утвърдена демокрация политически модел на управление, бяха зададени от изборите за Тридесет и девето Народно събрание. Създадена е първата реална предпоставка страната да бъде извадена от безконечното и безплодно въртене в пръстена на двуполюсния политически модел, в който политическото махало се движеше от крайно ляво към крайно дясно, от еднопартийните кабинети на БСП към еднопартийните кабинети на СДС и обратно. И точно тези еднопартийни кабинети, които превърнаха българския парламент в своя функция и чрез силовото налагане на законопроектите, дискредитираха, всъщност, многопартийната демокрация в България, защото практически натикаха българската опозиция в ъгъла и я лишиха от възможност да бъде реален коректив и участник в управлението на страната.
Предложеният на вниманието ни състав на Министерския съвет е резултат от доста разчупени стереотипи. Новаторски е както начинът, по който се водеха преговорите за коалиране, така и заявеното намерение за замяна на едноличния административен режим на взимане на решения, тип "командирски", с принципно различна система на коалиционни отношения, базирани на диалогичност, дебати, чуваемост, при това не само между отделните власти в страната, а и по посока на разширени връзки с цялото гражданско общество. Така пирамидата на властта придобива възможно най-широка основа. Впрочем, тази идея за необходимостта тежестта на реформите да бъде разпределена върху повече политически субекти е формулирана от номинирания за министър-председател Симеон Борисов Сакскобургготски още преди години. Реализирането й днес е израз на неговата политическа последователност.
Иначе казано, представя ни се проект за управление, който се основава на идеята за национален консенсус по възможно най-широк кръг от въпроси. Наред с Европейския съюз и НАТО, например, това е въпросът за преодоляването на дисбаланса в социално-икономическото развитие на изостаналите региони. И това от наш приоритет се превръща в приоритет на държавното управление, без изпълнението на който е трудно мислимо и пълноправното ни членство в Европейския съюз и НАТО. Превръщането на диалога, на предварителното съгласуване на законодателните инициативи с оглед създаването на условия за изработване на общо становище в основен инструментариум за вземане на решения е предпоставка за успешно управление доколкото максимално се минимализират възможностите за евентуални грешки.
Коалиционните отношения, формирали този кабинет, предполагат всяка от страните в споразумението да поеме пропорционална на участието си в управлението тежест както за предложените от нея кандидати, така и за балансирането на екипа като цяло. Това наложи много внимателна и точна преценка за възможностите на екипа, който ни предлага кандидатът за министър-председател. Ние най-внимателно и отговорно, като носители на част от тежестта на това бъдещо управление, анализирахме във всички посоки предлагания състав на правителството. И като отговорна политическа сила заявяваме, че ще дадем пълната си подкрепа за неговата бъдеща работа.
Какви са нашите основания?
Първо, това е политически отговорен кабинет, базиран изцяло на нова и нетрадиционна формула на неговото съставяне, на основата на експертните умения на кандидатите и на възможностите им за работа във и със екип. Този кабинет е колектив от доказали се личности, които не страдат от амбиции за власт на всяка цена.
Второ, това е екип, който очевидно ще скъса със станалата традиционна за страната мащабна корупция в изпълнителната власт през последните години. Екип, който има всички шансове да установи като реална практика обещанията за нов морал в политиката.
Трето, имаме пред себе си състав на Министерски съвет, изключително умело балансиран между кадровия опит на доказали се управленци и нови млади личности с изключително успешен професионален старт. Съчетаването на опита на възрастта с хъса на младостта ни дават основание да смятаме, че програмата ще бъде изпълнена.
Четвърто, това е правителство на националните приоритети, в който вярно са включени експерти с по-различни политически пристрастия, но това ще бъде Министерски съвет, зад който стои ясно изразената политическа воля и отговорност на двата основни коалиционни субекта - Националното движение Симеон Втори и Движението за права и свободи.
Пето, в екипа са включени и четирима бивши кметове. Казвам "бивши", защото трябва да се разделят с положението си на кметове. За нас това е ясна заявка за нови отношения между централната изпълнителна и местната власт и то в полза на разширяване на възможностите и самоинициативата на местното самоуправление чрез намаляване на централизирания натиск върху него. Тази политика на разпределянето на властовите тежести върху по-широка обществена основа, е по същността си чисто либерален подход и естествено е един от нашите приоритети като либерална партия.
Шесто, това е екип, доминиран от юристи, за които спазването на законите е въпрос и на професионална чест и достойнство, което предполага, че заобикалянето на задълженията, налагани им от закона, по силата на професионалната им подготовка следва да бъде и ще бъде табу.
С това правителство Движението за права и свободи за първи път влиза пряко в изпълнителната власт на ниво министри, заместник-министри, областни управители, заместник-областни управители и на други нива в държавната администрация. Съзнаваме, че това е огромна отговорност, която обаче сме готови да поемем, защото сме убедени, че този Министерски съвет е не просто поредният, който започва мандата си като кабинет на надеждата, а има реалния шанс да бъде първото правителство, което ще завърши мандата си като кабинет на оправданите надежди. Гаранция за това е заявеното не само на думи намерение да се използва интелектуалният потенциал на цялата нация.
Затова, уважаеми госпожи и господа народни представители, ние не само трябва да му дадем своя вот, но сме задължени да го подкрепим. Призовавам ви да го сторим!
На добър час! Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Местан.
Давам думата на господин Румен Овчаров.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин кандидат министър-председател! Позволете ми и на мен от свое име и от името на моите колеги от Парламентарната група на Коалиция за България да ви пожелая успех - и личен, и на цялото правителство в интерес на България! Няма да е леко.
Има една българска поговорка, която казва, че за тези, които са си отишли, се говори или добро или нищо. Поради тази причина аз няма да коментирам доста неуместните оценки, които си позволиха тук нашите колеги от Обединените демократични сили. Няма също така да коментирам и поредния им опит отново да се оправдават с Българската социалистическа партия и с Коалиция за България. Те явно не разбират какво точно е станало на 17 юни и им трябва още доста време, за да го разберат. Но абсолютно прав е господин кандидат министър-председателят, когато иска една ясна и обективна картина за състоянието, в което заварва държавата в началото на своя мандат. И аз Ви предлагам, господин кандидат министър-председател, да използвате за своята оценка ето този документ. Това е годишната оценка на Комисията на Европейската общност за състоянието на прогреса на България за приемането й в Европейския съюз. Ако прочетете тази оценка, Вие ще чуете оценки, които доста повече се различават от похвалните слова на досега управляващите. Вие ще разберете, че тя - българската икономика - не е способна да се справи с конкурентен натиск и пазарните сили в съюза в средносрочен период. Вие ще разберете, че ръстът на брутния вътрешен продукт през годините идва само от сектора на услугите, а индустриалното производство се срива; че безработицата се повишава; че рязко расте инфлацията; че приватизацията е неефективна; че не се реализират програмите за финансово заздравяване, растат трупащите загуба предприятия. Закъснява преструктурирането на енергийния сектор. Лошо работи съдебната система. Необходимо е подобряване на условията за бизнес. Не е ясна собствеността на земята. Липсва подобрение в способността на банковия сектор да превръща спестяванията в продуктивни инвестиции. Не е развит капиталовият пазар. И така нататък, и така нататък.
И като прочетете всичко това, ще разберете, че приемствеността във вашата политика действително трябва да бъде съсредоточена само в някои от аспектите на външната политика - само в някои от външнополитическите приоритети със съответната корекция на външната ни политика. Защото общата оценка, която ни дават, е ясна. България не успя да прекрачи прага на финансовата стабилизация. При това стабилизация на равнището на мизерията за 80 на сто от българите.
Българската икономика не е изведена на траекторията на устойчив икономически растеж. Досегашните управляващи загубиха последните три години в безидейно и мързеливо чакане, преминало накрая в смешни популистки напъни да запазят властта си. Сега тази промяна - става дума за траекторията, е изключително по-трудно да бъде направена. Сериозни са рисковете - и външнополитическите, и външноикономическите -пред новото правителство.
Продължава дестабилизацията на региона - преди всичко Македония. Преговорите с Европейския съюз навлизат в решителна фаза. От България може би ще се очакват нови тежки жертви. Отношенията с Русия са в критичен етап. Нужна е незабавна промяна за разширяването на българските пазари и постигане на нормални условия при търговията с енергоносители. По-слабият от очаквания растеж в еврозоната неминуемо ще доведе до намаляване на външното търсене. Факт е намалелият ръст на износа. Продължава финансовата дестабилизация и в Аржентина, и в Турция, които макар и по различни начини влияят негативно върху инвестиционната привлекателност на страната.
Световната икономика навлиза в период на нестабилен курс долар - евро, неясни последици от окончателното въвеждане на еврото, нестабилни лихвени равнища, както и нестабилни капиталови пазари. Очертават се високи цени на енергоносителите и цялостно изменение на положението в енергийната сфера при висока енергоемкост на българската икономика, при нарастващо внимание към екологичните аспекти. Нов подход ще изискват и посвоему рисковите взаимоотношения с Международния валутен фонд и Световната банка.
Не са малко рисковете и във вътрешнополитически и вътрешноикономически план. По-малък приток от чужди инвестиции, невъзможност от бързо въвеждане на стимули за бизнес и кредитиране, нереализируема норма на инвестиции от 18 на сто - и без това недостатъчни. Изоставане и необходимост от преразглеждане на част от големите инфраструктурни проекти. Опасност отрицателното търговско салдо да надскочи 10-11 на сто от брутния вътрешен продукт, а дупката по текущата сметка в платежния баланс е с 30-40 на сто по-голяма от предвидените в бюджета 4,96 на сто.
Последствията от заложената в бюджета рестриктивна политика ще се окажат по-тежки и непосилни за основните социални системи и преди всичко за общините. Задържаната през първата половина на годината инфлация ще се отпуши. Ще растат цените на хранителни стоки, на лекарства, отопление, ток, вода, транспорт, здравни услуги. Силно са редуцирани резервите на бюджета, особено след предизборно увеличените разходи, заплати и пенсии. Увеличават се и непредвидените в бюджета разходи - преди всичко за енергоресурсите. Виси проблемът с компенсаторните записи. Положителните ефекти от намаляване на данък печалба и увеличаване на приходите от мита са събития с висока степен на определеност - и времева, и количествена. Здравната реформа и пенсионната система поставят сериозни проблеми. Социалното напрежение в следващите месеци в редица социални групи и райони неизбежно ще се повишава.
Всичко това, съчетано с високите очаквания за незабавно и несимволично увеличение на пенсиите, увеличение на заплатите на полицаи и учители, на детски надбавки и безлихвени кредити неизбежно вещае сериозни политически проблеми за бъдещото правителство.
Всъщност говоря всичко това не, за да ви плаша, нито пък да ви давам акъл, както се казва. Искам просто да ви стане ясно, че ние сме наясно с рисковете и въпреки тези рискове, въпреки яснотата, въпреки опасностите и Българската социалистическа партия, и Коалиция за България не възразяват управленци от среди на левицата да се включат в правителството. Правим го, защото сме убедени, че Костадин Паскалев и Димитър Калчев имат какво да направят за България със своя управленски опит, със своя доказан професионализъм. Правим го с ясното съзнание и за чисто политическия риск, който крие за нас това участие като партия и като коалиция. Знаем, че нищо няма да ни бъде спестено. Поемаме този риск, защото поставяме националните над партийните си интереси.
Нещо повече, готови сме да подкрепим всяко действие на правителството, насочено към решаване на социално-икономическите проблеми на страната, борбата с корупцията и клиентелизма на досегашните управляващи, за реализация на външнополитическите приоритети на страната, за една балансирана външна политика.
В този аспект не мога и аз да скрия учудването си от липсата на каквато и да било позиция и ангажименти в социалната сфера в изложението на господин кандидата за министър-председател. Не може в една страна с 2 млн. и 400 хил. пенсионери със средна пенсия 85 лева, в една страна с над 700 хил. безработни, в една страна, където 84 на сто живеят под границата на бедността кандидат министър-председателят да не каже нито една дума за това какво ще прави в социалната сфера.
За да продължим и за да подкрепим тази политика, за да направим своята подкрепа, ние трябва да я видим тази политика, трябва да я чуем, трябва да я прочетем, да я анализираме. Трябва да видим действията, които ще предприемете за нейната реализация. Времето за игра на криеница и предоставяне на информация на час по лъжичка свърши. Необходима е яснота на механизмите за вземане на решение, прозрачен регламент за работа, отговорна управленска програма и конкретни действия.
За България времето за консолидация около една личност, колкото и добра да е тя, отдавна е недостатъчно. Бъдещето е на консолидацията около политика, конкретни действия и екип за реализацията й. Това сме готови да подкрепим, а не да гледаме кой ще е поредният скрит ход или изненада. Дотогава ще играем ролята, която ни отреди българският избирател - опозиция: конструктивна, националноотговорна, социално ангажирана, но опозиция.
На добър път! Благодаря за вниманието.
(Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Овчаров.
Давам думата на господин Иван Искров от Национално движение Симеон Втори.
ИВАН ИСКРОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин кандидат за премиер, уважаеми гости! Искам да започна това мое първо изказване от тази свещена трибуна в качеството ми на народен представител с думите, че това е един пореден ден и успех в развитието и налагането на българската демокрация. С избора на новото правителство се отбелязва краят на едно предизборно състезание и началото на установяването на толерантността и професионализма като константна практика в българския политически живот.
Победата на Национално движение Симеон Втори бе категорична и получи пълното признание на всички участници в изборния процес. Като закономерно следствие от тази победа и след постигане на коалиционно споразумение с нашите партньори от Движението за права и свободи, днес ние предлагаме и ще изберем 48-ия министър-председател и членовете на неговия кабинет. Задължително е да се има предвид, че това е правителство, изградено от ярки личности със солиден експертен опит, а една част от тях - с безспорен международен авторитет.
Следва да се подчертае, че за първи път в историята ни в правителство на България като равнопоставени и пълноправни негови членове са включени представители на други етноси, които са излъчени в условията на коалиция. Да се надяваме, че с това се преодолява съществуващото досега неоснователно въздържане. Така се дава възможност за по-широка представителност на нашия народ в управлението на страната и за по-богат избор на политически и държавни дейци. Разнообразието, уважаеми дами и господа, е това, което прави света по-красив.
Горещо желая да се оправдаят нашите големи надежди, че с влизането в политиката на редица доказани професионалисти, загърбили досегашния си много висок социален и материален статус, ще се сложи решителна бариера пред проявите на корупция във висшите ешелони на властта. Не е тайна за никого, че с това се слагаше едно тъмно петно върху образа на България и нейните държавни структури.
Това правителство идва с една програма, в основата на която е поставен интересът на хората. Никъде в нея няма да видите познатите ни до болка политически идеологеми. Програмата търси начините за реалното решаване на настоящите проблеми на страната и народа ни във всички основни сегменти на социално-икономическия, духовния и политическия живот.
Нещо повече, изпълнението на тази програма ще открие хоризонтите за нашето бъдещо ускорено развитие и за приемането ни с достойнство в евроатлантическите структури.
Намирам за неоснователни безпокойствата и критиките на някои колеги от опозицията. Програма за управление ще има съгласно утвърдената практика.
Дами и господа, позволявам си пред вас да изразя увереността, че това правителство - правителството на България, ще изпълни своята програма, че то ще има един пълен и успешен мандат. Пожелавам му воля за пълна мобилизация, смелост и достатъчно сили! Пожелавам му една родолюбива, благоразумна и културна опозиция! Дано политическото и обществено възпитание на всички ни допринесе за това! Дано съдбата е с България!
На добър час на новото правителство! (Ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Иван Искров.
Давам думата на госпожа Екатерина Михайлова - Обединени демократични сили.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (ОДС): Преди да започна изказването си, Ви моля да ми дадете възможността за използване на 10 минути допълнително за парламентарната група.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Да, заповядайте.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (ОДС): Благодаря.
Уважаеми господин президент, уважаеми господин председател, дами и господа народни представители!
Днес, наистина, е един много важен ден в работата на българския парламент, защото едно от най-важните неща, които има да направи един парламент, е да излъчи правителство и при излъчването на правителство да се определи структурата на политическото пространство и отговорностите, които се поемат в бъдеще в дейността на този парламент и на излъченото правителство, а именно отговорностите както на управляващи, така и отговорностите на опозицията.
Кое е най-важното, когато трябва да се определи отношението към едно правителство, което се предлага да бъде утвърдено от парламента?
Има няколко компонента, които са важни - едното е свързано с политическата конфигурация на това правителство и това съответно посочва отговорността и начина на формиране и носене на отговорност за едно управление.
Това, което видяхме да се представя днес на българските народни представители, е политическа конфигурация, която, както моите колеги преди това се изразиха, е неприемлива за Обединените демократични сили и ние не можем да подкрепим именно такава конфигурация на бъдещия кабинет. За нас не само е странно, но е недопустимо в бъдещия кабинет да участват видни представители на Българската социалистическа партия. И колкото и БСП да се опитва да омаловажава този факт, аз искам да напомня, че двамата представители са не само кметове от Българската социалистическа партия, но кандидатът за вицепремиер беше и депутат от Българската социалистическа партия при избирането на Тридесет и деветото Народно събрание. И може би не трябва да подминаваме факта, че той бързо даде своята оставка с аргумента, че иска да е кмет, но явно аргументът не е бил това, че иска да е кмет, а защото е имало вече тайна договореност, с която да се влезе през задната врата в управлението на България от страна на Българската социалистическа партия.
Вторият аргумент относно политическата конфигурация на бъдещото управление, за да не може да бъде подкрепено от Обединените демократични сили, се състои в това, че се направи опит за подмяна на политическите правила за носене на отговорност. Всички да сме във властта означава да се подменят правилата на политическата демокрация. Това означава да изчезнат основните понятия за функциониране на демокрацията, а именно носенето на отговорност както от мнозинството, така и носенето на отговорност от страна на опозицията.
И аз тук искам да цитирам един виден християндемократ - Берхард Гебауе, който казва следното: "Всяка концентрация на властта и всеки монопол, независимо откъде идва, е нещо лошо. Противопоставянето на различните интереси в едно свободно общество не може да се снеме в името на общото благо, като се одържави обществото. По този начин противоречията може да изчезнат, но тогава от свободата няма да остане нищо!".
Обединените демократични сили не могат да допуснат от свободата да не остане нищо, защото тогава просто няма да можем да говорим, че сме тръгнали към промяна от 1989 г. насам, от това да има нормално функционираща демокрация, от това, което и Романо Проди тук, в българския парламент, каза, че демокрацията е пуснала здрави корени в България и това беше основание да получим покана за преговори с Европейския съюз.
И, казвайки за Европейския съюз, тъй като всички тук политически сили твърдим, че сме за Европейския съюз, нека да не забравяме девиза на Европа: "Единство в многообразието!" и нека да не бъде лишавана България от многообразието, така че всеки да може да отстоява своите позиции и дори и сблъсъка на мнения да ражда истината и добрите решения.
Второто нещо, което е важно при определянето на един кабинет, разбира се, е и структурата. Тук ние нямаме възражения. Виждаме, че се повтаря структурата на правителството на Обединените демократични сили и виждаме в това знак за приемственост.
Третият обаче важен аргумент, много важен при определяне на отношението към едно правителство е програмата за управление, която се предлага на народните представители, и тази програма за управление е важна не само за депутатите, тя е важна за цялото общество, за да знае какво точно се случва оттук нататък.
Изненадващо беше днес, че в залата ни беше предложена Програмна декларация преди това да бъде раздадена, за да може ние като народни представители да имаме време да се запознаем с нея. Въпреки това обаче, че нямахме време, от това, което чухме от номинирания кандидат за министър-председател, могат да се направят няколко важни извода: първо, че в тази Програмна декларация има рязко разминаване от обещанията, които бяха направени по време на предизборната кампания. Дори на финала на речта на кандидата за министър-председател се каза нещо много различно. По време на цялата кампания ние чувахме: "Вярвайте ми!". И хората повярваха на "Вярвайте ми!". Те повярваха на това и за това гласуваха. Днес това, което се каза, е не "Вярвайте ми!", а "Вярвайте в себе си!".
"Вярвайте в себе си!" беше нещото, което ние от Обединените демократични сили говорехме не само по време на кампанията, което говорехме по време на цялото управление - четири години, и искахме да накараме българските граждани да повярват в себе си. (Ръкопляскания от опозицията .)
Затова тук е първата подмяна.
Второто е обещанията. Имаше големи обещания, но днес в декларацията, която чухме, виждаме доста голямо разминаване. И аз искам да се спра на това, което ние ще подкрепяме, настояваме и изискваме от новото управление, съобразено и с обещанията, които бяха дадени по време на кампанията, защото това е нещо много важно, това е доверието, което е получено.
Какво можем да подкрепяме и за какво ще настояваме?
Необратимост на новата евроатлантическа и европейска геополитическа ориентация на Република България, на икономическите и социалните реформи;
- политика за национална сигурност на Република България и ролята на страната като първостепенен фактор за мира и стабилността в Югоизточна Европа;
- ниско равнище на инфлацията, стабилна национална валута, балансиран бюджет при запазване на валутен борд и на основата на увеличаване на фискалния и валутен резерв на страната;
- продължаване на успешните отношения с международните финансови институции със сключване и изпълнение на съответни споразумения;
- реален растеж на брутния вътрешен продукт 10 на сто годишно на основата на благоприятен бизнесклимат и стимулиране на инвестиционната дейност за намаляване на безработицата до 13 на сто в следващите 800 дни;
- схема от икономически мерки за подобряване на живота чрез безлихвени и нисколихвени кредити с незабавно, но не символично увеличаване на пенсиите, заплатите и социалните добавки, с рязко намаляване на данъците;
- нови мерки срещу уличната престъпност и корупцията, прозрачна и бързодействаща администрация и повишаване на вътрешното и външно доверие в българските институции;
- приемственост в държавната администрация, като в частност не се допусне промяна в статута на държавните служители;
- Република България да получи покана за членство в НАТО през 2002 г.;
- Република България да завърши преговорите за членство в Европейския съюз не по-късно от 2004 г.;
- запазване на многопартийната политическа система на Република България и функционираща парламентарна демокрация, продължаване на досегашната парламентарна практика без допускане на реставрация, както подмяна и непрозрачност във властта;
- законодателство, създаващо условия за постигане на посочените цели.
От Обединените демократични сили внесохме до този момент 14 законопроекта. Повечето от тях са свързани с хармонизацията на българското право с европейското. Правим го от доброто желание българският парламент да не закъснее в темповете на преговорния процес, защото това е изключително важно за България. Това са добри сигнали от наша страна независимо от това, че ние ще бъдем коректив на новите управляващи, но желаем най-важните приоритети за развитието на България да не бъдат спирани. И дори и да няма готовност в първия момент те да бъдат поднасяни от управляващото мнозинство, нашата готовност е да подкрепяме и да даваме готови актове, които да бъдат обсъждани и да не създаваме пречки и спънка в развитието на този преговорен процес.
На финала на своето изказване аз искам да кажа нещо към новите управляващи, което считам, че е важно в днешния ден, когато приключва управлението на Обединените демократични сили и започва новото управление на Националното движение Симеон Втори, на Движението за права и свободи и на Българската социалистическа партия. (Смях от КБ.)
Какво оставяме като наследство на новото управление?
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС, от място): Нищо!
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Оставяме функциониращи институции. Оставяме постигнати политически критерии, оценени от видни представители на Европейския съюз, въз основа на които се започнаха преговори с България. Оставяме започнати преговори с Европейския съюз. Оставяме България на крачка пред членството й в НАТО. Оставяме България с безвизов режим. Оставяме България като първостепенен фактор на Балканите. Оставяме България финансово стабилна; със стабилен лев; с проведена структурна реформа; с икономически растеж; успешно стартирали здравна, пенсионна и социална реформа; с европейско образование; с приоритети в регионалното развитие и инфраструктурните обекти; с информационно общество; с постигнато съгласие между политическите сили за членството на България в НАТО и Европейския съюз.
Сигурно ще изпусна някои неща, казвайки какво оставяме (смях и реплики от БСП и НДСВ), но искам да се върна назад във времето, преди 4 години, когато се избираше правителството на Обединените демократични сили, и да напомня откъде тръгнахме. Ще цитирам това, което беше казано на 21 май 1997 г. след избора на правителството със 197 гласа "за", 55 "против" и без нито един "въздържал се" от президента Стоянов: "И няма да бъде честно, ако още отсега не заявим, че предизвикателствата, трудностите и отговорностите пред министър-председателя Иван Костов и неговия кабинет са повече, отколкото пред който и да било друг български кабинет в последните години, затова защото повечето български правителства досега правеха генералната репетиция за така дългоочакваната наша структурна реформа. Този кабинет трябва да направи самата структурна реформа, затова защото повечето правителства досега с думи, декларации и програми очертаваха красивата картина на нашето близко бъдеще. Този кабинет няма да има време да прави това." Това е истината. Ние нямахме време да правим красиви картини за бъдещето с думи. Ние трябваше да сложим здравата основа на българската държава.
И на финала аз искам да благодаря на хилядите жени и мъже, които в тези 4 години дадоха от своя живот, от своите сили и воля да направят България държава, която вече се признава от цяла Европа и от целия свят за демократична, правова, функционираща демокрация. Оставяме едно богато наследство. Пожелаваме ви да не го разпилеете, защото това е капитал за България. Успех! (Смях и подигравки от КБ, бурни ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Михайлова.
Поканвам на трибуната господин Николай Камов - Коалиция за България.
НИКОЛАЙ КАМОВ (КБ): Уважаеми господин президент, уважаеми господин председател, уважаеми господин кандидат за министър-председател, уважаеми колеги, Ваши Превъзходителства! В своята предизборна кампания Коалиция за България предложи нещо много простичко и разбираемо за хората - край на омразата. Днес ние изпълняваме този свой и предложен на всички други предизборен ангажимент с ново отношение към другия в политиката, към различния. Изглежда дясната част на залата не може да разбере това друго отношение, защото то няма нищо общо с конфронтационния модел на прехода. Трябва да страдаш от тежко политическо късогледство или кривогледство, за да не различиш Симеон Втори от Българската социалистическа партия. Но това е проблем днес на загубилата властта десница.
През тези 10-12 години на прехода конфронтацията направи много поразии у нас. Тя премина през най-добри приятелства, премина през брачното ложе даже. Същевременно за някои, несравнимо по-малко от мнозинството на българския народ, конфронтацията беше печеливш бизнес, даже индустрия. Ако някой твърди, че преувеличавам, ще го призова - а виждам тук много физиономии, които си спомнят тази нощ, - да си спомнят нощта на 10 срещу 11 януари 1997 г., какво се случи тогава и как изглеждаше парламентът, как се смени властта. На никого, особено на новите колеги, не пожелавам такива политически спомени.
Уважаеми господин кандидат за министър-председател, Вие добре разбирате, че върху Вашия кабинет лягат два огромни товара. Първият е наистина безпрецедентните обществени очаквания, акумулираното разочарование на много българи, които не различиха и не гласуваха за Вас по политически цвят, а именно защото бяха разочаровани. И вторият товар е тежкото наследство, тежкото наследство на прехода. Нито една партия досега не успя да се справи сама, но и вярно е също така, че нито една партия сама не успя да попречи. Очакваният стил на работа на кабинета и на мнозинството до голяма степен ще определят и успеха, крайният изход от този мандат. Ще има да се ринат авгиеви обори. Ще трябва да се измие срамът на нашето поколение, което изпрати до кофите за боклук своите родители, може би с новото поколение в политиката, което убедително присъства в кабинета. Ще трябва да се отнеме, премахне принудата хората да продават къщите си, за да платят операция в болница.
Ще трябва да се върнат младите не само като депутати и министри, а защото в България ще се живее по-добре. Ще трябва да впишем България в този съвременен свят, защото истина е също така, че в недостатъчна степен като общество ние разбираме този свят, променящ се с минути и даже секунди, и той не ни разбира достатъчно добре.
Всичко това като надежда и очакване ще легне върху новия кабинет. И противно на преждевременни и злостни коментари, че в хода на преговорите левицата е останала в изолация, мисля, че истината е друга. Днес тя е ясна: в изолация остава омразата.
Може би това е началото на новото време. Ако това е така, да му пожелаем успех! Защото то, новото време, няма да зависи само от управляващите. (Ръкопляскания в НДСВ и КБ.)
И в лично качество си позволявам като народен представител от Коалиция за България от 22.Смолянски избирателен район, убеден съм, че и моите избиратели пожелават този успех, и като лидер на политическо движение "Социалдемократи" на новото правителство успех! (Ръкопляскания в НДСВ и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Николай Камов.
Каня на трибуната д-р Валери Цеков от Национално движение Симеон Втори.
ВАЛЕРИ ЦЕКОВ (НДСВ): Уважаеми господин президент, уважаеми господин председател, уважаеми гости, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин кандидат-премиер, уважаеми дами и господа бъдещи министри! Като един от представителите на хората с бели престилки, тук, заклели се през целия си съзнателен живот да се грижат за здравето и живота на своите пациенти, аз много добре осъзнавам какво означава думата отговорност. Надявам се, че всички ние тук разбираме добре значението на тази дума. И това е така, защото ние имаме една изключително отговорна цел, а тя е: независимо от своята партийна и политическа ориентация да работим така, щото българите най-сетне да заемат онова отдавна полагащо им се място в Европа и в целия цивилизован свят. Аз съм сигурен, че бъдещото правителство начело с неговия министър-председател е в състояние да постигне тази наша висша цел, която досега, уви, винаги е оставала твърде далеч. Това, разбира се, не би могло да се случи, без да реализираме значителен напредък и в сферата на социалната политика, и в системата на здравеопазването.
Не можем да възродим гордостта на българския дух, без да сме осигурили на всеки възможността да се труди, а с това и да чувства сигурност за бъдещето на своето семейство. Не можем да очакваме българите да бъдат равностойни на своите близки и по-далечни европейски съседи, без да сме се погрижили ако не за европейски, то поне за един достоен начин на живот и един достоен жизнен стандарт.
За осъществяването на това ни намерение ние имаме някои силни помощници - пословичните българско трудолюбие, предприемчивост и пестеливост. Всъщност от нас се иска само едно - да дадем възможност на тези отколешни качества на нашия народ да намерят поле за изява. А ние, смея да заявя, имаме твърдото намерение да създадем такива условия, че всеки, който има желание, амбиции и способности да работи добре, да го направи така, както той смята, че би могъл да го направи по най-добрия начин.
Намеренията ни са да работим за стимулиране на заетостта, особено в районите с висока безработица, за пълна и социална защита на доходите на населението, за намаляване на данъчната тежест при подобрена събираемост, за изграждане на система за социални услуги, усъвършенстване на защитните мрежи за социално подпомагане и редица други действия за подобряване на социалния статус на населението, залегнали в нашата програма.
Естествено е ние, лекарите, да сме особено близки до социалните проблеми, все повече измъчващи нашето общество, особено през последните години. Всъщност немалка част от така наречените социално значими заболявания са директно предизвикани от тежкото социално положение на съгражданите ни. Това е и причината да смятаме, че започнатата вече здравна реформа се нуждае от някои корекции, за да отговори по-точно на нуждите на обществото от здравни грижи, а същевременно и да бъде съобразена с отговорностите, с които тя натоварва своите изпълнители - лекарите, средния и нисшия медицински персонал.
Напълно естествено е в условията на заплащане на здравните услуги да бъдат въведени докрай единни държавни стандарти за всички райони на страната, които да гарантират на всеки достъпност и качество на здравната помощ. Важна роля ще се отреди на превантивната медицина, на грижите за децата и майките, които са гаранция за съществуването на нашата нация.
Няма да бъдат оставени, разбира се, на заден план и възрастните хора, нашите майки и бащи, които между другото са сред основните ползватели на здравни услуги в нашата родина.
Сигурен съм, че бъдещото правителство ще направи всичко възможно да се осигурят и повече средства за лекарствата, които поемат Здравната каса и болниците. Но заедно с това е нужно да се пресекат всякакви възможности за изтичане на средства, за недобре или за неизвършени услуги и дейности.
Всъщност крайната ни цел е да се постигне нещо изключително ценно - да изградим достъпна, ефективна и качествена здравна система в цялата страна, която да гарантира на бъдещите поколения здрава българска нация.
Аз съм уверен, уважаеми дами и господа, че правителството, което предстои днес да изберем, ще има силите, способностите и твърдото намерение да постигне това, което българският народ очаква от него.
Желая успех на господин кандидат-премиера и на всички кандидати за министри! И много здраве! Благодаря. (Ръкопляскания в НДСВ и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Цеков.
Каня на трибуната господин Станимир Илчев от Национално движение Симеон Втори.
Заповядайте, господин Илчев!
СТАНИМИР ИЛЧЕВ (НДСВ): Уважаеми господин президент, уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа! Очевидно неотзвучаващата полемика между всички сектори на парламента около тези ключови понятия "консенсус", "приемственост", "диалог", "приоритети" налага един нов, макар и скромен опит за принос към продължаващото им интерпретиране.
Първо, идеята за приемственост във външната политика, аз ще се огранича в тази сфера, беше заложена недвусмислено още в предизборната програма на Националното движение Симеон Втори и няма съмнение, че от днес, след броени минути тя ще започне да се превръща в политическа норма и в норма на практическото поведение на новия кабинет. Имаше, разбира се, гласове, които намекваха за плагиатство, като че ли реалполитиката съдържа възможности за артистичност. Както имаше и намеци, че анонсирането на тази идея прикрива краткосрочно формулирани ходове.
Лексиката на предизборната борба за съжаление не е напълно отзвучала и ние се убедихме в това. Но все пак вече сме в реалността на действията, на проблемите и главно на календара, които като че ли живеят свой собствен живот. Затова е необходимо да си припомним може би, че днес ние изслушахме политическа декларация, която е една вярна препратка към голяма програма на правителството, което след малко ще гласуваме.
Днес ние ще гласуваме за хората, които ще решават тези проблеми в един непрекъснат сблъсък не само с опозицията, независимо от нейния калибър и мотиви в този парламент, но в един непрекъснат сблъсък именно с календара.
Нека си припомним, че маркираните основни направления за подготовката ни за решаващата фаза за присъединяване към НАТО например - 5 на брой, представляват един непрекъснат процес, чийто старт може да се отнесе към септември т.г., но чийто финал трябва да бъде много скоро. Ето защо в своите действия правителството, и ние вярваме в това, ще разчита на един непрекъснато нарастващ ритъм на своята работа и, естествено, на една нарастваща подкрепа в тази зала.
Всяко от нещата, които ще започне да осъществява от утре новото българско правителство, без съмнение ще създава по един нов аргумент в наша полза при дебата за следващото разширяване на НАТО, при продължаващия процес за присъединяване към Европейския съюз, при разгръщане на българските усилия за мирно разрешаване на регионалните конфликти.
Реализацията на нашия стратегически приоритет за присъединяване към Европейския съюз ще бъде подчинена на общата логика, на всички останали действия във външнополитическата област и в областта на отбраната и сигурността.
Има ли ключ тази ситуация на естествено много високи цели в условията на напрегнат график и при наличието на ресурс, какъвто знаем, че е лимитиран? Този ключ е консенсусен, разбиран преди всичко не като акт от значение за политическата ни история, а като едно състояние на цялото общество, решило да има по-добро бъдеще. В този смисъл вече постигнатият консенсус по външнополитическите приоритети на страната се нуждае от продължаващо консолидиране по целия периметър на националния живот. Той трябва, образно казано, непрекъснато да бъде политически обгрижван, а не подлаган на политически обструкционизъм. Консолидираният консенсус е единствено продуктивният консенсус. Във вътрешен план такъв тип консенсус стимулира реформите и развитието, които пък създават измерими аргументи за пригодност да бъдем партньор в евроатлантическия свят.
Във външнополитически план консолидираният консенсус разсейва всякакви съмнения, че трайната ни ориентация към НАТО и Европейския съюз биха останали творчество само на политическите елити, но не и в достатъчна степен избор на цялото общество. Тоест, искам да кажа, че има части от цялостния консенсус, които просто не могат по принцип да подлежат на никакъв политически дебат. Консолидираният консенсус, като функция на приемствеността, изисква и нова степен в прилагане на целия разнообразен външнополитически и дипломатически инструментариум. Това не би било по силите на еднообразно композиран кабинет. Тук за кабинета се казаха много думи и някои от тях изключително точни. Но един еднообразно композиран кабинет не е необходим на нова България, защото той неизбежно ще бъде в спор с вече достатъчно сложната социална и политическа стратификация на нашето общество.
Правителството, което ще изберем днес, се очертава с потенциал, който много скоро ще надхвърли, аз съм убеден в това, първоначалните анонси. Това ще бъде правителство, способно да поднесе положителни изненади, както и да свърши много от баналната работа в занемарения български вътрешен двор.
Не е нужно чудесната крилата фраза, че България не е повече част от проблема, а част от неговото решение, да бъде шумно преупотребявана оттук нататък. Нужно е тя да бъде доказвана, апробирана в дълбоките и сложни води на балканската политика, в която самочувствието на един субект никога не е по-важно от доверието и взаимодействието между всички субекти.
Външнополитическата програма на това правителство обещава реализъм, но и активност, при това толкова по-изразена в определено направление, колкото по-неоснователно то е било подценявано. Това правителство ще се ангажира с интересите на бизнеса там, където бизнесът трябва да оперира в суровата среда на чуждите пазари, закони, стандарти, конкуренции, рестрикции и заети вече ниши. Тази външнополитическа програма е в някакъв смисъл опредметена, опознаваема и атрактивна поради факта, че е поверена в ръцете на изпълнителен екип, който превръща и теорията на етническия модел в нов български приоритет, вече забелязан от света, включително и в райони, където идеите за демокрация и свободен пазар всъщност само свободно се гърчат в поредния трус на етническите междуособици. Тази външнополитическа програма ще бъде трезва и коректна. Нейните обективни тълкуватели вече я оценяват като много прецизна. Понятийният апарат на тази програма, цялостната стилистика на тази програма решително нямат нищо общо с пожелателните им искания. В тази програмна декларация, която чухме днес, всъщност декларациите са отстъпили на заден план, а на преден план излизат корекциите, с които външнополитическият курс на България ще се обогати, а цялостният ход на подготовката ни към НАТО и Европейския съюз ще бъде центриран, ускорен и балансиран. За мен лично това е една програма, много сериозна заявка за правителствена политика, за която си струва днес да натиснем зеленото копче за доброто на България. Благодаря. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Илчев.
Предпоследен от заявилите в списъка, това е господин Кръстьо Петков - Коалиция за България.
Заповядайте, господин Петков.
Да се готви за финалното изказване господин Пламен Панайотов - НДСВ.
КРЪСТЬО ПЕТКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, уважаеми колеги! Аз съм улеснен от това, че почти всичко се каза, но има два въпроса, по които си заслужава да се отправи поне по една реплика.
Най-напред, след малко българското правителство ще стане политически и парламентарен факт, за което Ви поздравявам, господин премиер, както и за куража за първи път след много приказки да дадете държавна легитимация на етническия модел, включвайки представители на Движението за права и свободи в този кабинет. Ясно е, че оттук нататък критиката срещу Вас ще бъде за другото Ви решение на куражлия политик - да включите двама души, които от всички представители на десницата бяха наречени представители на БСП. Явно е, че тук ще се дълбае в продължение на четири години и тук ще се търси дестабилизацията на кабинета. Затова, в интерес на истината, бих искал да припомня няколко факта.
Господа от СДС, господин бивш премиер и бивш финансов министър, когато Димитър Калчев и Паскалев ви партнираха при съставянето на бюджета и проявяваха разбиране, въпреки критиката на своите колеги от общините да подпишат бюджета за 2000 г., 1999 г., 1998 г., те показаха ли, че са надраснали и то значително теснопартийните критерии и виждания? Значи тогава те ви бяха удобни като партньори, а сега не може едно центристко правителство да покани двама доказали се професионалисти, които няма да следват поръката на своята партия да участват в управлението. Тук никой не каза, и аз така интерпретирам решението на кандидат-премиера, че всъщност те бяха поканени като представители не на партия, а на гилдия. Това е гилдията на кметовете - най-мощната и най-пренебрегваната през последните четири години. И аз ви поздравявам, поздравявам и Вас за решението.
Господин председателят удари звънеца и вече три часа минаха от 800-те дни. И затова, сменяйки тона, искам да изразя едно учудване и, ако ми е позволено, да отправя една препоръка. Аз очаквах, че точно днес, на първия ден от 800-те дни, ще се даде отговор, разбира се не в детайли, на онези въпроси, на онези очаквания, с които Национално движение "Симеон Втори" спечели така безапелационно изборите и те са главно в социалната сфера.
Господин премиер, тече вече трети месец, откакто щафетата на властта се предава. През тези три месеца нови 200 000 души напуснаха България. През тези три месеца хората обедняха още повече. Пенсионерите очакват да им се каже - и то трябваше днес, от трибуната, да бъдат спокойни за идващата зима - в какъв размер и как ще бъдат повишени пенсиите и добавките? Как ще се използва бюджетът за субсидиране на закъсалите общини? Изобщо в едно слово тази тематика трябваше да присъства.
В заключение, тъй като днес Вие внесохте нов акцент във Вашите послания, сменяйки посланието "Вярвайте ми" във "Вярвайте си", бих искал да кажа следното. Вяра за вяра. Ще вярваме във Вас тогава, когато давате доказателства. Не е фатално, че днес отсъстваше социалната политика във Вашето програмно слово. Но ако то отсъства през август, септември и до края на годината, могат да бъдат излъгани очакванията на българските избиратели.
Желая Ви успешен път. Желая Ви мъдрост. Желая Ви лоялен и силен екип. Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Кръстю Петков.
И последното заявено изказване е на господин Пламен Панайотов, Национално движение Симеон Втори.
Заповядайте, господин Панайотов.
ПЛАМЕН ПАНАЙОТОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, уважаеми господин кандидат за министър-председател, Ваше Светейшество, Ваши Превъзходителства, уважаеми народни представители, уважаеми гости!
Програмната декларация на правителството, която току-що чухте, идва в момент на големи очаквания и надежди, надежди за нещо ново, нещо, което ще промени живота на всеки българин в по-добра посока.
Откъде идва нашата увереност, че ще се справим с многобройните и тежки задачи, пред които ни изправят очакванията на хората?
На първо място, от наличието на солидно парламентарно мнозинство, основано на коалиционно споразумение между Националното движение Симеон Втори и Движението за права и свободи. Искам да подчертая, че това коалиционно споразумение се основава на волята на двете политически сили и ще разчита на тяхната подкрепа, а не на подкрепата с гласа на един или друг политик.
На второ място, увереността ни укрепва от факта, че критерий при номиниране на състава на кабинета не бе преди всичко да намерим работа на "нашите хора", а съобразно характера на работата да бъдат определени хората, които ще могат да я свършат.
На трето място, нашата увереност идва и от съдържанието на програмата на Националното движение Симеон Втори, която естествено ще бъде превърната в една практическа програма на правителството за реализация на основните приоритети, стоящи пред страната, програма, която поставя интересите на отделния човек на първо място. Икономическите решения, предлагани в програмата на правителството, са издържани в духа на правилата за финансова политика, продиктувана ни от връзките с международните търговски и финансови институции. Това ние разглеждаме като основа за постигането на устойчив икономически растеж с оглед по-нататъшната макроикономическа стабилизация на България на равнище и национална валута, ниско равнище на инфлацията и политика на балансиран бюджет.
На четвърто място, увереността за нашия успех се корени в богатството на висококвалифицирани и високомотивирани хора, които могат да реализират множеството идеи и практически решения, залегнали в нашата програма. Някои от тях напуснаха високи позиции в световния корпоративен бизнес, за да се върнат и помогнат на страната. Други са постигнали върха на професионалната си кариера в България, но също са готови да обединят усилията и качествата си за постигане на така желаните от всички нас промени.
Не на последно място, нашата увереност в успеха на новото управление произтича и от твърдата ни политическа воля да изпълним обещанията, които дадохме на нашите избиратели, хората, които ни дариха със своето доверие. Волята ни да вървим по избрания път на икономически и социални промени, да развиваме интеграционните процеси с Европейския съюз и НАТО е мотивирана и от огромния авторитет на нашия политически лидер и в страната, и в чужбина.
Накрая, като искам да вярвам, че ще имаме една силна, но конструктивна опозиция, пожелавам на кандидата за министър-председател и неговия кабинет щастливи мигове на удовлетворение от това, което предстои да извършат. Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Пламен Панайотов.
Уважаеми госпожи и господа, давам 20 минути за размисъл преди гласуванията. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Уважаеми госпожи и господа, преминаваме към най-съществената част от днешното заседание - гласуванията за министър-председател, за структура на Министерския съвет, за състав на Министерския съвет.
Съгласно чл. 52, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание гласуването се извършва явно. Надявам се да няма предложения за друг начин на гласуване.
В такъв случай позволете ми да представя пред вас проекта за решение за избиране на министър-председател на Република България:
"Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 от Конституцията на Република България и във връзка с Указ № 183 на президента на Република България от 22 юли 2001 г.
Р Е Ш И:
Избира Симеон Борисов Сакскобургготски за министър-председател на Република България".
Моля ви, уважаеми госпожи и господа, да пристъпим към гласуването за министър-председател на Република България.
Гласували 237 народни представители: за 141, против 50, въздържали се 46. (Депутатите от мнозинството стават прави, бурни и продължителни ръкопляскания.)
Уважаеми госпожи и господа, преди малко с вашия вот вие гласувахте за новия министър-председател на Република България и съгласно българската Конституция той трябва да положи клетва. По негова лична молба той иска да положи клетвата в присъствието на патриарха на Българската православна църква патриарх Максим. (Бурни ръкопляскания от мнозинството.) И аз ви моля да гласуваме процедурното предложение да поканим патриарх Максим в пленарната зала.
Много ви моля, гласувайте за поканата на патриарх Максим в залата.
Гласували 228 народни представители: за 185, против 24, въздържали се 19. (Ръкопляскания.)
Моля, поканете патриарх Максим в пленарната зала. (Патриарх Максим влиза в залата, посрещнат от всички народни представители, станали прави, с бурни и продължителни ръкопляскания.)
Уважаеми господин Симеон Сакскобургготски, моля да повтаряте клетвата съгласно чл. 76, ал. 2 от българската Конституция. (Симеон Сакскобургготски застава на трибуната и повтаря клетвата след председателя на Народното събрание господин Огнян Герджиков.)
СИМЕОН САКСКОБУРГГОТСКИ: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!" (Бурни ръкопляскания от мнозинството, Симеон Сакскобургготски целува Светото Евангелие, Кръста и ръка на Негово Светейшество патриарх Максим.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Уважаеми господин Сакскобургготски, ще Ви моля да попълните клетвения лист и да се подпишете. Благодаря ви.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, преминаваме към следващото решение:
"Проект!
Р Е Ш Е Н И Е
за структурата на Министерския съвет на
Република България
Народното събрание на основание чл. 108, ал. 1 и 3 и във връзка с чл. 84, т. 7 от Конституцията на Република България
Р Е Ш И:
Министерският съвет на Република България се състои от министър-председател, трима заместник министър-председатели и министри. Заместник министър-председателите и министрите ръководят отделни министерства с изключение на министъра на държавната администрация и министъра без портфейл.
Министерствата са: Министерство на икономиката, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на отбраната, Министерство на вътрешните работи, Министерство на финансите, Министерство на външните работи, Министерство на правосъдието, Министерство на земеделието и горите, Министерство на образованието и науката, Министерство на транспорта и съобщенията, Министерство на здравеопазването, Министерство на културата, Министерство на околната среда и водите.
Възлага на Министерския съвет в едномесечен срок да определи функциите на министъра на държавната администрация и на министъра без портфейл".
Уважаеми госпожи и господа, искам да направя процедурното предложение за допускане в залата на кандидатите за министри, които не са народни представители: господин Костадин Паскалев, госпожа Лидия Шулева, господин Антон Станков, господин Владимир Атанасов, господин Пламен Петров, господин Божидар Финков, господин Божидар Абрашев, господин Димитър Калчев и господин Неждет Моллов.
Моля да гласуваме първо проекта за решение за структурата на Министерския съвет и след това да гласуваме второто предложение.
Моля, гласувайте по проекторешението за структурата на Министерския съвет.
Гласували 235 народни представители: за 231, против 2, въздържали се 2.
Решението е прието.
Има процедурно предложение за допускане на кандидатите за министри в залата.
Моля, гласувайте.
Гласували 232 народни представители: за 230, против 1, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Моля ви да поканите кандидатите за министри в залата. (Кандидатите за министри влизат в залата, посрещнати с ръкопляскания.)
Уважаеми госпожи и господа, предлагам на вашето внимание проект за решение за избиране на Министерски съвет на Република България:
"Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и във връзка с чл. 108 от Конституцията на Република България
Р Е Ш И:
Избира:
Николай Василев Василев за заместник министър-председател и министър на икономиката;
Костадин Стоянов Паскалев за заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството;
Лидия Сантова Шулева за заместник министър-председател и министър на труда и социалната политика;
Николай Аврамов Свинаров за министър на отбраната;
Георги Петров Петканов за министър на вътрешните работи;
Милен Емилов Велчев за министър на финансите;
Соломон Исак Паси за министър на външните работи;
Антон Илиев Станков за министър на правосъдието;
Мехмед Мехмед Дикме за министър на земеделието и горите;
Владимир Атанасов Атанасов за министър на образованието и науката;
Пламен Василев Петров за министър на транспорта и съобщенията;
Божидар Тодоров Финков за министър на здравеопазването;
Божидар Зафиров Абрашев за министър на културата;
Долорес Борисова Арсенова за министър на околната среда и водите;
Димитър Георгиев Калчев за министър на държавната администрация и
Неждет Исмаил Моллов за министър."
Уважаеми госпожи и господа, предложеният проектосъстав на Министерския съвет ще бъде подложен на гласуване ан блок.
Моля, гласувайте.
Гласували 238 народни представители: за 147, против 50, въздържали се 41.
Съставът на Министерския съвет е избран. (Продължителни ръкопляскания.) Да ви бъде честито, уважаеми дами и господа!
Уважаеми госпожи и господа, избрани за министри, много ви моля да заемете място отпред, пред трибуната. Заповядайте!
Уважаеми госпожи и господа, избрани за министри! Трябва да положите клетва, съгласно чл. 76, ал. 2 от Конституцията на Република България. Моля ви да повтаряте след мен.
(Всички народни представители стават. Министрите застават на трибуната и повтарят клетвата след председателя Огнян Герджиков.)
ВСИЧКИ МИНИСТРИ:
"Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!"
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря ви. (Продължителни ръкопляскания.)
Моля ви, господин министър-председателю и съставът на кабинета да заемете местата, предназначени за Министерския съвет, отдясно. Заповядайте! (Министър-председателят Симеон Кобургготски и министрите заемат местата си.)
Искам да поканя президента на Република България господин Петър Стоянов за обръщение към новоизбрания кабинет.
(Президентът Петър Стоянов влиза в пленарната зала, посрещат с бурни и продължителни ръкопляскания от депутати и министрите, станали прави, и се ръкува с министър-председателя.)
ПРЕЗИДЕНТ ПЕТЪР СТОЯНОВ: Уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа народни представители и министри, Ваши Превъзходителства, уважаеми дами и господа!
Позволете ми най-напред да поздравя новоизбрания министър-председател на Република България и всички министри от новия кабинет и да им пожелая успех оттук занапред!
Уважаеми господин министър-председател, госпожи и господа министри, тържествената клетва, която положихте преди малко, беше събитие не само за всеки един от вас. То беше събитие за всички български граждани. Защото това бе първата клетвена церемония, където клетва положи един нов кабинет, след като старият е изпълнил докрай своя четиригодишен мандат. Българските граждани бяха петимни за привидната скука на демократичните процедури, когато един парламент и един кабинет си отиват след четиригодишен мандат и по силата на божия календар, а не по силата на календара на човешкото недоволство, насочено срещу едно или друго управление. Казвам това, защото смятам, че то е знаменателен факт в най-новата българска история. И дай Боже да се превърне в устойчив демократичен стереотип на бъдещото развитие на страната ни! Казвам това, защото вярвам, че еволюцията, а не революцията приляга повече както на националния манталитет на българина, тъй и на очакванията и надеждите на днешните български граждани. Защото вярвам, че големите постижения на всички нации са идвали не по време на революции, а в периодите между тях.
Уважаеми господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри! В последно време политическите оракули предсказват успех или неуспех на вашия кабинет. Бих си позволил да ви уверя в следното - успехът или неуспехът на този кабинет зависят най-вече от вас, от вашите действия или бездействия, от вашата воля, професионализъм, търпение и от вашето разбиране на обикновените болки, делничните грижи, които вълнуват днес 8 млн. българи.
Ето защо като президент на Република България не само защото съм задължен за това, а защото го вярвам, аз декларирам, че ще подкрепям категорично всички ваши стъпки, насочени към доброто на България. И няма да спестя нито една истина, дори и тя да е горчива, ако има съмнение, че основните, вече достигнати приоритети на България, се поставят под съмнение или пък, не дай Боже, основни права и свободи, постигнати вече от българските граждани, се потъпкват.
От днес всъщност започва вашият най-безметежен период. Съгласно обичайната демократична традиция вие получавате 100 дни на благоразположение от българските граждани, от опозицията и от медиите. Бих си позволил да ви призова да не губите нито един ден от този промеждутък, за да продължите най-важните задачи, които стоят пред страната ни. Нещо повече - за да вдъхнете увереност на всички, които днес очакват това от вас, че ще бъдете един успешен и истински кабинет на България.
Преди малко чух програмата на уважаемия министър-председател и наред с всичко друго - приоритетите във вашата политика. Радвам се, че вие ще водите външна политика, насочена към двустранни и взаимноизгодни отношения с всички наши съседи от региона, с Русия, с традиционните ни приятели от Азия, Африка и Латинска Америка. И най-вече се радвам, че много категорично застанахте зад стратегическия приоритет на нашата страна за членство и в Европейския съюз, и в НАТО.
Аз от сърце ви пожелавам всички ваши практически стъпки в малкия период от време, който остава до Прага'2002, да бъдат насочени в посока, щото България да получи покана за членство в Алианса и да се нареди сред сигурните, проспериращи демократични страни на Европа.
Уважаеми господин министър-председател, уважаеми министри, госпожи и господа народни представители! Министър-председателят и неговото правителство обещаха да разположат своите бъдещи успехи в следващите 800 дни и аз ви желая успех в това. Защото вярвам, че вашият успех ще бъде успех на България. А един неуспех на което и да е българско правителство се превръща в неуспех за всички български граждани. За съжаление неуспехите и провалите в българската и във всяка политика ги плащаме не ние политиците, а всеки един от гражданите на страната ни.
Във Вашето слово Вие обърнахте внимание на една много важна дума, влязла трайно в речника на българското общество - думата "морал". Бъдете убедени, че това ще бъде темата, която ще вълнува и мен, и всички български граждани оттук насетне.
В първия ден на откриването на Народното събрание уважаемият господин председател раздаде на всички ни свитъци с известната "Приказка за стълбата" на Смирненски. Такъв свитък получих и аз. Улисани във вашето делнично парламентарно ежедневие може би, след като чухме началото, не всички са успели да стигнат до самия край на тази приказка. Позволете ми аз да я прочета.
"Той беше вече най-горе. И изведнъж в лицето му грейна усмивка, очите му заблестяха с тиха радост и юмруците му се отпуснаха. Той погледна пируващите князе, погледна доле, дето ревеше и проклинаше сивата дрипава тълпа. Погледна, но нито мускул не трепна по лицето му: то бе светло, весело, доволно. Той виждаше доле празнично облечени тълпи, стоновете бяха вече химни.
- Кой си ти? - дрезгаво и лукаво го попита Дяволът.
- Аз съм принц по рождение и боговете ми са братя! О, колко красива е земята и колко са щастливи хората!"
Уважаеми госпожи и господа, да, земята наистина е красива и България е едно от най-красивите нейни кътчета. И затова българският народ, претърпял толкова много исторически превратности и запазил неистовата си жажда за по-добър живот, заслужава да бъде щастлив народ. Дай Боже Господ да насочва десницата му, за да му помогнете, щото в новия век българите да бъдат сред най-щастливите народи в Европа и света! Пожелавам ви го от сърце! (Бурни и продължителни ръкопляскания, министрите стават прави.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин президента на Република България.
Преди да направя няколко съобщения, искам да кажа само едно изречение:
Уважаеми господин министър-председателю, уважаеми госпожи и господа министри! България цяла сега вази гледа!
Пожелавам ви само едно: да заемете достойно място сред строителите на съвременна България!
На добър час! (Бурни ръкопляскания.)
Позволете ми да направя няколко финални съобщения.
Председателството на Народното събрание поканва за кратко Министерския съвет в кабинета на председателя, след което в Клуба на народния представител, за да могат всички народни представители да поднесат поздравления на новия Министерски съвет.
След това Министерският съвет ще се отправи към патриаршеския храм "Св. Александър Невски" за молебен за благоденствието на новоизбрания Министерски съвет и за благощастието на българския народ, отслужен от Негово Светейшество патриарх Максим и членовете на Светия синод.
След завършване на молебена, пеша до "Дондуков" 1 - Министерския съвет, където в 15,30 ч. ще се състои срещата на министрите на новия и стария кабинет.
Следващото заседание е утре, 25 юли 2001 г., от 9,00 ч.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 14,03 ч.)
Председател:
Огнян Герджиков
Заместник-председател:
Камелия Касабова
Секретари:
Величко Клингов
Николай Младенов