СТО ДВАДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 28 юни 2002 г.
Открито в 9,00 ч.
28/06/2002
Председателствали: председателят Огнян Герджиков и заместник-председателят Камелия Касабова
Секретари: Гергана Грънчарова и Наим Наим
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Откривам заседанието.
Уважаеми народни представители, съгласно вчерашното гласуване днес парламентарният контрол започва от 9,00 ч.
Преди да започнем контрола, ще ви направя две съобщения:
Вчера, 27 юни, е постъпил обобщен проект на приетите на първо четене законопроекти за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс. На основание чл. 68, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, ако няма предложение за удължаване на срока за писмени предложения към обобщения проект, срокът започва да тече по общия ред от днес, 28 юни.
На 27 юни е постъпил обобщен проект на приетите на първо четене законопроекти за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. На основание чл. 68, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, ако няма предложение за удължаване на срока за писмени предложения по обобщения проект, срокът започва да тече по общия ред от днес, 28 юни.
Новопостъпили питания в периода от 21 юни до 27 юни 2002 г.:
Постъпило е питане от народния представител Лъчезар Тошев към Костадин Паскалев - заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството относно държавната политика по отношение на незаконното строителство.
Следва да се отговори в пленарното заседание на 5 юли.
Постъпило е питане от народния представител Тошо Пейков към Николай Василев - заместник министър-председател и министър на икономиката, относно смяната на ръководството и на началника на склада за книги в издателство "Народна култура", София.
Следва да се отговори писмено до 10 юли.
Постъпило е питане от народния представител Кръстьо Петков към Николай Василев - заместник министър-председател и министър на икономиката, относно възнаграждението на управляващия директор на "Сибикар Карели Елеватори" АД.
Следва да се отговори в пленарното заседание на 5 юли. Постъпило е питане от народния представител Панайот Ляков към Николай Василев - заместник министър-председател и министър на икономиката, относно финансирането на проекта BG 0004.02 "Инвестиране в бизнесинкубатори в райони с индивидуален отпадък", заради непрозрачна и нечиста процедура.
Следва да се отговори в пленарното заседание на 5 юли.
Уважаеми народни представители, постъпили са писмени отговори:
От министъра на финансите Милен Велчев на актуален въпрос на народния представител Веселин Черкезов. Заповядайте, господин Черкезов, да получите писмения отговор от министъра на финансите.
Писмен отговор от министъра на земеделието и горите Мехмед Дикме на актуален въпрос от народния представител Димитър Дъбов.
Писмен отговор от министъра на земеделието и горите Мехмед Дикме на актуален въпрос от народния представител Васил Калинов.
Писмен отговор от министъра на вътрешните работи Георги Петканов на актуален въпрос от народния представител Петър Димитров.
Писмен отговор от заместник министър-председателя и министър на икономиката Николай Василев на актуален въпрос от народните представители Кръстьо Петков и Радослав Илиевски.
Писмен отговор от заместник министър-председателя и министър на регионалното развитие и благоустройството Костадин Паскалев на актуален въпрос от народния представител Лъчезар Тошев.
От името на парламентарна група - заповядайте, госпожо Михайлова.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ПСОДС): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо министър, уважаеми дами и господа народни представители! Една година след победата на Симеон Сакскобургготски на парламентарните избори България за втори път стана свидетел на подмяна на вота на българските избиратели. И двата пъти това стана с участието на Българската социалистическа партия. През 1993 г. резултатът беше правителството на Любен Беров, през 2001 г. Симеон Сакскобургготски върна наследниците на Комунистическата партия на всички нива на управлението на страната. Една година след изборите НДСВ реабилитира БСП и днес тази партия е управляваща и носи пряка отговорност за политиката на мнозинството, а нейни водещи кадри се настаниха в управлението и определят политиката на правителството.
Една година нито едно измежду ключовите обещания на Симеон Сакскобургготски не се реализира. Оценката на българските граждани за управлението на НДСВ, БСП и ДПС е еднозначна. От началото на прехода не е имало правителство, което по такъв катастрофален начин да е разрушило доверието на хората към себе си. Днес партията на мнозинството се ползва с доверието на 11 процента от избирателите.
За една година много ключови обещания на социалистите се реализираха. Бяха скрити досиетата на бившите секретни служби и кредитните милионери. Бяха издигнати нови паметници на Георги Димитров и Тодор Живков. Днес всички виждат, че България не се управлява от тези, които спечелиха парламентарните избори.
На 17 юни м.г. сегашното мнозинство се скри зад лицето на бившия български цар. Днес той се крие зад лицата на своите избраници. Резултатът е видим за всички - българите се чувстват все по-безучастни към властта и определянето на собствената си съдба. В обществото липсва градивна енергия, която да бъде впрегната в решаването на значими за страната проблеми.
Оценката на българските предприемачи за управлението на НДСВ, БСП и ДПС също е еднозначна - държавата не само не се погрижи, но възпрепятства правото на труд и нормална стопанска дейност. Станахме свидетели на некомпетентни и хаотични действия. Българските предприемачи бяха поставени пред избора да фалират или да преминат в сивата икономика. Политика, която поставя народа си пред такъв избор, може да бъде наречена само лоша политика.
Оценката на инвеститорите за управлението е също еднозначна: не дойдоха очакваните чужди инвеститори. През първото тримесечие на настоящата година техният размер се установи на рекордно ниско ниво, практически символичното равнище на 46,8 млн. щатски долара при 279,5 млн. щатски долара за същия период през миналата година.
Икономиката забави своя ход, а външноикономическите ни позиции се влошиха.
Не се случи приватизацията. По своите темпове приватизацията в отминалата година е една от най-бавните в сравнение с който и да е период след 1997 г. Основна причина е очевидната невъзможност на правителството да мотивира министрите си да работят координирано.
Днес политиката на правителството е резултат от сделки между различни икономически и политически субекти, които съставляват управляващата коалиция. Политика, която води до такива резултати, не може да бъде наречена дясна политика.
За отминалата година с подкрепата на опозицията продължи активността по сближаване с НАТО и Европейския съюз по тези основни през последните 5 години за България приоритети. На фона обаче на случващото се в страната външнополитическата активност превръща процеса на затваряне на преговорни глави с Европейския съюз в самоцел. Когато едно управление е резултат от сделки между различни икономически и политически лобистки групи, бързо се срива и митът за неговата честност и неподкупност. Управление, което е резултат от задкулисни сделки, не може да бъде наречено почтено управление.
България познава този тип управление още от времето на Беров и Виденов и затова управляващите от НДСВ, БСП и ДПС е време да спасят България не от друго, а от самите себе си. Благодаря. (Ръкопляскания в ПСОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Михайлова.
За процедурен въпрос има думата госпожа Андреева.
КИНА АНДРЕЕВА (ПСОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз моля да подложите на гласуване моето процедурно предложение, което е следното: министърът по европейските въпроси госпожа Меглена Кунева да бъде поканена да отговаря днес, след като приключат въпросите към госпожа Шулева, тъй като тя рядко е в България, а всички срокове по чл. 81 от нашия правилник вече са изтекли. Опасявам се, че преговорният процес ще приключи преди аз да успея да задам въпроса си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Госпожа Меглена Кунева е предвидена да отговаря днес на питане от Вас и госпожа Стоянова относно преговорните позиции на Република България.
КИНА АНДРЕЕВА: Но няма да стигне времето до нея!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Значи въпросът е да бъде пренаредена след госпожа Шулева.
Има процедурно предложение за пренареждане. Има ли противно предложение? Не виждам.
Подлагам на гласуване процедурното предложение на народния представител Кина Андреева за пренареждане в листата.
Гласували 163 народни представители: за 61, против 93, въздържали се 9.
Предложението не се приема.
Продължаваме по реда, който е предвиден. Струва ми се, че вече можем да започнем със същинския парламентарен контрол.
Има още едно процедурно предложение ли? Заповядайте. Ние не можем да започнем работа.
ВЕСЕЛИН ЧЕРКЕЗОВ (ПСОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин председател, искам да обърнете много сериозно внимание на министъра на финансите. Сега искам да Ви върна отговора, който той е направил на моето писмено искане и искам Вие да прецените дали това е писмен отговор или не и дали има данни за това, за което съм питал. Мисля, че това, което Вие направихте, за сетен път показва, че няма абсолютно никакво отношение спрямо отговорите, които правят министрите на питанията от народни представители. Вижте го Вие и преценете дали това е отговор. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Черкезов. Ще се запозная с отговора, макар и аз да не съм питал.
Нали може да започне парламентарният контрол? Този път може би ще можем да започнем.
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
Питане от народния представител Емилия Масларова относно повишаване на цените, ръста на инфлацията и необходимостта от противодействие за спиране на свиване на стандарта на живот на населението.
Заповядайте, госпожо Масларова, да развиете Вашето питане. Знаете, че разполагате с 5 минути.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо вицепремиер, уважаеми дами и господа! Въпреки че мина известно време от зададения от мен въпрос, аз мисля, че колкото повече се отдалечава времето, този въпрос така или иначе стои актуален. Актуален е, защото той касае проблемите на хората в България. Актуален е и защото точно преди една господин Симеон Сакскобургготски обяви, че над всичко в политиката, която програмата на НДСВ предоставя, е подобряването на стандарта на живот. И по-нататък се казва, че е време да поставим човека и гражданите на първо място и да пристъпим към несимволично и непрекъснато увеличаване на пенсиите и доходите. Естествено е, че преди една година колегите от НДСВ и премиерът можеха да дадат такива обещания, защото, както стана ясно от току-що изчетената декларация, вие пропуснахте шанса да кажете какво заварихте тогава, преди една година, като състояние в страната и колко трудно ще бъде да се достигнат тези ваши обещания. Но така или иначе гражданите не могат да чакат, тъй като минаха почти половината от 800-те дни, а проблемите в социалната област са проблеми болезнени, проблеми тревожни и проблеми, които опират до всеки гражданин в страната - от новородения до най-възрастния.
Госпожо Шулева, непрекъснато ни заливат с информация, която ни дава сигнали за изменение на равнището на цените на различни стоки и изделия, на енергоносителите, на телефонните услуги, в сферата на услугите. Всички ние сме свидетели, че през първото тримесечие на 2002 г. за съжаление ръстът на инфлацията изпревари планирания в бюджет 2002. В същото време няма да коментирам данъчната политика на Република България, но Вие сами разбирате, че международните институции дадоха своята оценка в това отношение. И може да се каже, че днес българинът има минимална заплата от около 50 долара, средна работна заплата около 140 долара, минимална социална пенсия - 25 долара, средна пенсия - 50 долара, максимална пенсия - около 90 долара, детски добавки - 7 долара и половина. Това като определена тенденция на повишение на доходите изглежда добре в таблицата на сравнение на данните, но за съжаление покупателната способност на българите за последната година е спаднала с 18 до 22 процента в различните възрастови групи. Очаква се ново увеличение на електроенергията. Сега се коментира 20-процентно, като от 1 юли цените ще се увеличат с 15 на сто. Това повишаване на електроенергията и предвиденото заплащане в рамките на определено количество по предишните цени ни връща в началото на ХХ век, защото ще ни лиши от фризер, от телевизор, от ютия, може би от хладилник и ще остане само малко светло и много-много малко топло.
Съвсем нормално е да споделим и това, че в резултат на приетия Кодекс за задължителното обществено осигуряване от предишното управление и наложените санкции спрямо хората с дългогодишен трудов стаж и осигурителен принос, близо половината от хората, които имаха право да получат пенсия, днес не могат да получат пенсия и се нареждат на опашките на "Социални грижи".
Днес българинът консумира - говоря за месец април, защото за месец май още няма окончателни данни - с 3 кг по-малко мляко, с около 4 кг и половина по-малко хляб. Не искам да коментирам месото, плодовете и зеленчуците, защото за съжаление калорийното потребление на българите в момента е около 2000 калории, което е далеч от всички правила и норми на Европейския съюз, разбира се, и от нашия стремеж натам.
Госпожо Шулева, искам да Ви задам въпроса: какви защитни механизми предвижда Министерството на труда и социалната политика в резултат на неблагоприятното развитие на икономиката в страната и проявяващите се тенденции за спадане на покупателната възможност на хората и, разбира се, за влошаване на стандарта на живот? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Масларова.
Госпожо Шулева, заповядайте да дадете отговор на питането. Разполагате с 10 минути.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Уважаема госпожо Масларова, по данни на Националния статистически институт за м. април 2002 г. общият доход на домакинствата в сравнение с април 2001 г. се е увеличил с 30 лв. В същото време разходите средно на домакинство са се увеличили с 22 лв. От тези данни категорично е ясно, че няма спад на жизненото равнище, както Вие твърдите във въпроса си към мен, а има слаба тенденция на повишаване. Обръщам внимание на факта, че в тези данни са отчетени както инфлацията, така и всички увеличения на електроенергията, телефонните услуги и т.н.
Искам да спра вниманието Ви върху още един факт от статистиката. Става дума за данъците. През 2001 г. платените от домакинствата данъци през м. април са били 3,4 процента от дохода на домакинството, а през 2002 г. те са 3,2 процента. Споменавам този факт във връзка с неверните твърдения, че нашето правителство е увеличило данъчната тежест.
И само още една цифра. Това са данни на НСИ, които за мен са много интересни. Потреблението през първото тримесечие на 2002 г. спрямо същия период на 2001 г. е нараснало с 4,5 процента, което за мен означава, че има търсене, а това означава, че има пари. Надявам се, че Вие считате за достоверна информацията на Националния статистически институт, тъй като сама се позовавате на нея във Вашия въпрос.
Вие твърдите, че още през първите два месеца инфлацията е надхвърлила предвидения размер за годината. През април и май инфлацията е с отрицателен знак и за петте месеца натрупаната инфлация е 2,88 процента. Считам, че това е позитивен факт както за нас като правителство, така и за вас като народни представители.
Ние водим активна социална политика, която да влияе върху причините, а не върху последствията. За илюстрация ще използвам част от Вашите мотиви. За да сме точни, цената на електроенергията от 1 юли ще се увеличи евентуално с 20 процента, а на топлоенергията - с 10 процента. Субсидиране на населението ще има, но използваната досега система на така нареченото "кръстосано субсидиране" означава субсидиране на всички - и на бедни, и на богати. Съвременният възглед за социална политика означава тя да е целенасочена и да подпомага хората, които наистина имат нужда от това. В тази връзка обмисляме нов размер на месечната целева помощ за електро- и топлоенергия в размер на 43 лв., което е равнозначно на 450 квтч електроенергия, а за лицата и семействата, които се отопляват с твърдо гориво, на 30 лв. на месец, като променяме системата и всички лица, които са под гарантирания минимален доход, ще получават пълния размер на помощта.
Разчетите показват, че разходите за електроенергия като дял от общите разходи на домакинствата ще се увеличат с не повече от 1,5 процента. Следва да се има предвид, че през зимния сезон 24 процента от потребителите имат нулева консумация на електроенергия - това са вилни зони и летни къщи. Двадесет и пет процента са с консумация до 125 квтч и за тях цените няма да се увеличават, те ще плащат по сегашните цени. Тоест, за тях няма никакво увеличение. За останалите средното увеличение на цената на тока ще е 20 процента.
В Европа отоплението с електроенергия е лукс и е нормално да си го позволяват само хора с високи доходи. Когато едно семейство не се отоплява с електроенергия, дори и неговото потребление да е на най-високите нива, тоест, 500 квтч на месец, то в момента плаща около 35 лв. месечно. Това включва бойлер, печка, хладилник, пералня, телевизор и още редица по-дребни електроуреди. След увеличението разходът ще е 43 лв. месечно.
За едно семейство с доход 300 лв. на месец, който е по-нисък от средния за страната доход на домакинство, на семейство говоря, средният е 350 лв., това са до 2 процента увеличение на общите разходи в сравнение с досегашните.
По отношение на бюджетната сфера, от 1 юли заплатите ще се увеличат с 5 на сто, което напълно компенсира увеличението, тъй като средната заплата в бюджетната сфера е по-висока от средната заплата в страната. Тоест, това, което зависи от правителството, е осигурено - защита на най-бедните слоеве на населението, осигурени са енергийни помощи за над 650 хил. домакинства или около 1,5 млн. български граждани и са компенсирани бюджетните заплати. В същото време цената на електроенергията за промишлеността ще се намали с 3 процента, което се прави с цел подобряване на конкурентоспособността на продукцията. А това ще даде възможност и на работодателите да увеличат работните заплати. Това е от изключително значение за Министерството на труда и социалната политика.
Фактът, че жизненото равнище не е спаднало, а има засега слаба тенденция за повишаване, не ни успокоява. Нашата цел е значително повишаване на стандарта на живот. За да достигнем това, ние сме възприели нова философия за връзката между социалната и икономическата политика. Крайната цел е повишаване на реалните доходи на населението.
Уважаема госпожо Масларова, бях останала с впечатлението, че Вие много внимателно следите социалната ни политика и се учудвам, че не сте се запознали с оповестената повече от месец политика по доходите. Благодаря Ви за възможността да информирам от тази трибуна народните представители за най-съществените елементи от политиката по доходите.
В ядрото на тази политика е заложено използването на непреки и нетрадиционни инструменти за въздействие върху доходите на населението като структура на нивата на ставките на данъци и такси, механизмите за повишаване на лоялната конкуренция в икономиката, стимулиране на предприемаческата активност.
В България все още действат стереотипи, според които доходите от работна заплата са определящи за жизненото равнище на хората. Така например делът на доходи от предприемачество за м. април 2001 г. е бил 4,6 процента от общия доход на домакинствата, а за същия период на 2002 г. е 5,3 процента.
С развитието на пазарната икономика все по-голям дял придобиват други доходи - от предприемачество, от лихви, от дивиденти, от акции, от спестявания, доходи от собственост.
За увеличаване на доходите от предприемачество предприемаме стъпки към намаляване на лицензионните и разрешителните режими с цел облекчаване на входа към този вид дейност. Правителството планира от общо 360 режима да бъдат облекчени 194, а 74 да се премахнат напълно. За повишаване на събираемостта в осигурителната система и на тази база намаляване на осигурителните вноски се подготвя пакет от административни насърчителни мерки. Обсъжда се диференциран задължителен осигурителен доход по браншове и групи професии.
Искам да припомня, че от 1999 г. насам осигурителната тежест за работещите е нараснала от 2 на 10,5 процента. Скалата на осигуровките стартира при съотношение - новата имам предвид - 80 към 20 между работодатели и работещи, с тенденция да стане 50 към 50. Тя е била направена с уговорката работодателите да компенсират това бреме за работещите с вдигане на заплатите. За съжаление, данните показват, че това условие не се спазва и доходите на населението през тези периоди падат. Затова ние предлагаме съотношението 75 към 25 да се запази през следващите две години, а през 2005 и 2006 г. да бъде 30 към 70.
Нашата основна цел е чрез увеличаване на събираемостта на осигурителните вноски да постигнем намаляване на осигурителната тежест и увеличаване на пенсиите.
Друг очакван положителен ефект е извеждане на част от сивата икономика на светло.
Част от политиката по доходите е и съгласуваното с Министерството на финансите плавно увеличаване на необлагаемия доход и по-чувствително намаляване на данъчната ставка за най-ниските доходи, като се предвижда данък общ доход да падне до 10 процента през 2005 г. Тази мярка ще доведе до намаляване на данъчната тежест за ниските и близките до средните доходи в страната.
Съчетаването на няколко инструмента, като индексация на доходите, намаляване на данъците, задържане на осигурителните плащания, ще доведе до реално нарастване на доходите на населението. Повишаването на доходите и на жизнения стандарт на населението ще се постигне преди всичко чрез увеличаване на производителността на труда, на производството и заетостта. Програмата на правителството предвижда безработните да намалеят поне със 150 хил. души. Средногодишната безработица за 2000 г. беше 18,5, за 2001 г. е 17,5, а през 2002 г. очакваме 16,9.
Показателен е ръстът на заетите в страната. По предварителни данни на НСИ спрямо март 2001 г. само броят на наетите по трудови и служебни отношения се увеличава с 38 700, като расте делът на заетите в частния сектор. Истинската ни цел обаче е да стимулираме все повече хора към предприемачество и към използване на всички форми, които им предлага активната политика по заетостта, включително квалификацията и преквалификацията. От тази година финансовият ресурс е удвоен и осигурен. Освен че дават възможност за получаване на доходи, програмите създават условия и за квалификация на безработните. Така голяма част от хората стават много по-конкурентоспособни на пазара на труда и впоследствие си намират постоянна работа.
Няма да споменавам какви са предвижданията, много пъти съм ги казвала.
Пенсионерите, инвалидите и майките винаги ще имат нужда от социално подпомагане. Държавата ще се стреми да разшири обхвата на размера на помощите за тези социални групи, за да могат тези хора да живеят нормално. Социално слабите обаче в трудоспособна възраст, които не са възпрепятствани по обективни причини да работят, трябва да бъдат включвани в програми за полагане на труд и за повишаване на квалификацията. Вече се поставя въпросът дали не се оформя една жизнена философия на потребление на социални помощи и дали дългият стаж пред социалната служба не се превръща в навик. Ние имаме намерение да се промени философията на социалното подпомагане. Държавата може и трябва да помага на хората в трудоспособна възраст преди всичко чрез осигуряване на заетост.
Както виждате, госпожо Масларова, нашата политика по доходите за първи път от години наред предвижда ръст на реалните доходи на населението и е подкрепена с ясна представа за практическите мерки, които ще гарантират реализацията й. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Госпожо Масларова, заповядайте за уточняващи въпроси.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Благодаря Ви, господин председател!
Госпожо Шулева, аз няма да отговоря на парфюмираната шпага, с която ме боднахте, ще оставя това, което Вие казахте, да го преценят хората, които слушат. Защото вярно е, че статистиката дава информация, която може от много различни ъгли да се анализира и прецизира. Но вярно е и това, че Вие казахте, че доходите, които се получават, трябва да се насочват към доходи от предприемачество, от акции, от спестявания и т.н. Искам да споделя все пак, че в крайна сметка голяма част от доходите в Република България са доходи от труд, а не от предприемачество все още, тъй като ние нямаме реално действаща пазарна икономика, нито имаме някакъв чувствителен подем на икономическия ръст в Република България. Би трябвало все пак да се отчита много внимателно и това какво населението заделя и в областта на образованието, и в областта на здравеопазването - все неща, които в крайна сметка тежат на врата на българския гражданин, и то много тежко, и много чувствително.
Аз няма да се спирам и на това, което Вие казахте, че в Европа отоплението с електроенергия е лукс. Аз бих казала, че със средния доход в България ние можем да купим 100 л бензин, а със среден доход в Европа може да се купят 3 т бензин. Така че нашият стремеж към достигане на европейски цени е чудесен, но срещу това трябва да има европейско равнище на доходите. Така че това сравнение с Европа е хубаво да го правим тогава, когато имаме реална съпоставимост, а не просто, за да можем да аргументираме едно или друго решение.
Аз искам да ви задам допълнителен въпрос, който произтече от това Ваше изказване. Но най-напред искам да Ви попитам: наблюдава ли се в Министерство на труда и социалната политика потребителската кошница, колко стоки има в нея и какъв е балансът в тази потребителска кошница на различните видове стоки в нея?
И вторият ми уточняващ въпрос е: имате ли представа колко общо са спестяванията на българските граждани и как те са разпределени по децилни групи на населението? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Масларова.
Госпожо Шулева, имате възможност да отговорите на уточняващите въпроси в рамките на не повече от 5 минути.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, уважаема госпожо Масларова! Имаме наблюдение, имаме потребителска кошница, но за съжаление в момента не бих могла да Ви цитирам данни от нея, но с удоволствие ще Ви ги предоставя писмено. Същото се отнася и за данните по отношение на спестяванията. Запозната съм с тези данни, но сама разбирате, че ми е трудно да ги цитирам наизуст. Така че, ако се интересувате, бих могла да ви представя подробна информация писмено и по двата въпроса или пък, ако искате, можем да се срещнем. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Госпожо Масларова, заповядайте да изразите отношение си.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Шулева! Естествено е, че един министър не може да помни наизуст тези неща, но като тенденция, когато говорим за доходите в Република България, трябва все пак основните неща в тяхното разпределение да се имат предвид.
В момента 7 на сто от българското население, това е по данни на статистиката, разполагат с близо 30 на сто от брутния вътрешен продукт или това, което получава страната ни. А що се касае до спестяванията, в България твърде много трябва да се следят кредитите, които се взимат, и спестяванията. Спестявания в Република България притежават не по-малко от 8,5 на сто от населението. Това са най-високодоходните групи, това са хората, които са с изключително завидно материално положение дори на фона на европейските статистики. Така че не можем да разчитаме, че българите ще живеят от спестявания и че това леко покачване на потреблението се отнася за целокупния български народ. Истината е, че 83 на сто реално са на минималното равнище за издръжка на живот. Вие чудесно знаете и тези параметри.
Затова поставих този въпрос, защото определено смятам, че активните мерки, които взема правителството относно активизиране на социалните плащания, тоест от социални помощи към заетост, което е една позитивна мярка, активното насочване на хора, които могат да работят, да работят, вместо да стоят на опашките на "Социални грижи", е чудесно, но като цяло политиката на доходите трябва да се съобразява с изменението на индекса на цените, инфлационните процеси и да не се ограничава с определени административни санкции, които бяха наложени през тази година.
Аз с удоволствие бих се срещнала с Вас да коментираме, защото определено смятам, че нямаме повече време да чакаме негативите от миналото да се натрупват или да се оправят бавно. Те просто налагат спешно да се вземат мерки от всички нас, присъстващи в тази зала, надявам се, които мислят за хората в България. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Масларова.
С това приключи процедурата по първото питане.
Следва актуален въпрос от народния представител Росица Тоткова относно реализирането на правата на инвалидите в Република България.
Заповядайте, госпожо Тоткова, да развиете Вашия актуален въпрос.
РОСИЦА ТОТКОВА (ПСОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо министър на труда и социалната политика! Законът за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите е приет през 1995 г. В раздел Vl на този закон е уредена социално-икономическата защита на хората с увреждания. Съгласно чл. 42 инвалидите имат право на целеви помощи и облекчения за покупка и ремонт на лични технически помощни средства, покупка и приспособяване на лично моторно превозно средство и място за паркиране, финансови облекчения при внос на лично моторно превозно средство, преустройство на жилище, придружители на лица с увредено зрение и преводачи на лица с увреден слух. Размерите на помощите, условията и редът за отпускането им се определят с Правилника за прилагането на Закона за инвалидите.
С обнародваните в "Държавен вестник" бр. 112 от 2001 г. изменения на Правилника за прилагане на Закона за рехабилитация вие променихте драстично най-вече условията за отпускане на помощи по чл. 42 и то така, че почти никой гражданин в нашата страна, който е инвалид или има увреждане, няма възможност да реализира това право. Това е вашата Коледна изненада за хората с увреждания в края на 2001 г.
За какво точно става дума?
Първото ново условие - почти четири пъти е по-нисък доходът, който трябва да има един инвалид, за да покрие това условие.
Второто условие - да бъде с 90 на сто трайно намалена работоспособност.
Третото условие - лицето да работи или да е учащ се.
Четвъртото условие - да не е използвало финансови облекчения за внос на лично моторно превозно средство.
И така, уважаема госпожо министър, моля да ми отговорите: колко лица и какви средства Министерството на труда и социалната политика е осигурило по чл. 42, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 5, това са правата, които аз изброих по чл. 42 от Закона за инвалидите и как Вие като министър ще гарантирате реализирането на правата на инвалидите, дадени им от българското законодателство? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Тоткова.
Заповядайте, госпожо министър, да дадете отговор на актуалния въпрос. Разполагате с 5 мин.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, уважаема госпожо Тоткова!
За финансиране на дейностите по Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите е създаден Фонд "Рехабилитация и социална интеграция на инвалидите" към Министерския съвет. С промените в правилника за прилагане на закона от 5 април 2002 г. бе детайлизирана дейността на фонда и по-конкретно услугите и помощите, които той финансира. Средствата по фонда на практика се осигуряват от субсидия от държавния бюджет, като останалите източници имат относително малък дял, тоест изпълнението на закона се осигурява със Закона за държавния бюджет, приет от Народното събрание по предложение на Министерския съвет. Бюджетът на Фонд "Рехабилитация и социална интеграция на инвалидите" за 2002 г. предвижда следните разходи: 2 млн. 98 хил. 916 лв. за субсидии за специализирани предприятия, кооперации и цехове за инвалиди; 14 млн.267 хил. 457 лв. за целеви помощи и облекчения на инвалидите.
На конкретния Ви въпрос - какви са средствата за помощи по т. 1, 2, 3, 4 и 5 на чл.42 от закона отговарям:
- по т. 1: за покупка и ремонт на технически помощни средства през 2002 г. са осигурени 7 млн. 34 хил. 827 лв.
- по т. 2: за покупка и приспособяване на лично МПС и място за паркиране за 2002 г. са предвидени средства в размер на 500 хил. лв.
- по т. 3: за ползване на финансови облекчения при внос на лично МПС се ползват разпоредбите на Закона за ДДС и Постановление № 2 на Министерския съвет от 1993 г. за облагане на вноса на автомобили;
- по т. 4: за преустройство на жилища на инвалиди е предвидена сумата от 1 млн. 800 хил. лв.;
- по т. 5: за придружителя на лица с увредено зрение и преводач на лица с увреден слух е предвидена субсидия от държавния бюджет в рамките на 885 хил. лв.; средногодишно фондът обслужва 98 хил. инвалиди. За 2002 г. фондът е призован по две дела на жители от гр. София, свързани с осигуряване на достъпна околна среда на инвалидите.
Госпожо Тоткова, напълно сте права, че инвалидите в България често срещат трудности при реализирането на правата си на целева помощ по Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите. Сигурна съм, че знаете и причините. В годишните закони за държавния бюджет в периода 1999 - 2001 г. вие нито веднъж не предвидихте средства за осигуряване на същите тези помощи, за които питате в момента! Помощта за покупка и приспособяване на лично МПС и място за паркиране, за преустройство на жилища на инвалиди, дори и за помощите по чл. 38 и 39 от закона, които бяха отменени през март 2001 г., в писмата до граждани в посочения период ръководителите на фонда, и на съответните общински и социални служби са мотивирали отказа си по един и същи начин: такива средства не са предвидени в бюджета за тази година! Бяха осигурени само средства за покупка и ремонт на лични технически средства, тоест по т. 1 на чл. 42 от закона, и то в недостатъчен размер. В резултат на това ние наследихме 5 млн. 625 хил. 656 лв. неразплатени средства от фонда за 2001 г. Тоест, не само, че не сте осигурили гарантирани законни права на инвалидите, а и предварително сте изхарчили 40 процента от парите за 2002 г. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Госпожо Тоткова, ще се възползвате ли от правото си на реплика?
Заповядайте.
РОСИЦА ТОТКОВА (ПСОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо Шулева!
Струва ми се, че една година след като вече НДСВ спечели изборите, трябва да говорите за това какво вие правите и за вашата отговорност за вашето управление. Вие казвате на 20 май 2002 г. във вестник "Труд": "Пенсионерите, инвалидите и майките винаги ще имат нужда от социално подпомагане. Държавата ще се стреми да разширява обхвата и размера на помощите за тези социални групи, за да могат тези хора наистина да живеят нормално. Аз напълно подкрепям едно такова желание, едно такова стремление от който и да е социален министър, от което и да е правителство и с всички сили ще подпомагам реализирането на една такава благородна цел". Тези думи Вие ги казвате, след като сте направили обаче точно обратното и за мен това е проблемът във Вашето отношение към въпросите и проблемите на инвалидите.
Кажете ми, възможно ли е изобщо един инвалид, който работи, да има право на помощ за покупка на лично МПС с тези условия, които вие поставяте в промените в Правилника за прилагане на Закона за инвалидите? Има две изисквания: едното е лицето да работи. Това означава то да получава съгласно българското законодателство най-малко 100 лв. Другото изискване е това лице да има доход до 90 лв. на месец. Как ще съчетаете тези две изисквания? С тези промени вие просто отнемате правото, което е дадено със закона!
И второ. В чл. 42 от Закона за инвалидите изчерпателно са изброени случаите, в които инвалидите имат право на целеви помощи. Аз ги изброих тези условия, няма да ги изброявам пак, защото нямам време. В правилника обаче вие казвате, че за да ползва едно лице целева помощ за лично МПС, то не трябва да е ползвало финансови облекчения за внос на лично МПС, а в закона такова нещо не е записано! Ето още едно право, което вие отнемате с промените в правилника. Така вие се поставяте, уважаема госпожо... Много моля, господин председател, въпросът ми е към госпожа Шулева, ако господин Искров иска да й зададе въпрос, моля да заповяда. Въпросът е в това, че вие всъщност се поставяте над закона. Ние искаме с тези средства, с които разполага държавата, да се реализират правата на гражданите. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Тоткова.
Доста просрочихте времето.
Госпожо Шулева, имате право на дуплика.
Заповядайте.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, уважаема госпожо Тоткова!
В моя отговор се опитах да кажа, че от многото думи в предишното Народно събрание ние минахме към конкретни дела и към конкретно осигуряване на средства. Нека да не спекулираме толкова с този въпрос и да говорим за правата, същите права, които са имали хората с увреждания преди, и за които вие и един лев не сте предвидили в предишните закони за държавния бюджет. Ние все пак сме предвидили достатъчно средства за 98 хил. души, които ще се възползват от тях.
По отношение на правата, които са свързани с освобождаването от митнически сборове, също много добре знаете кои причини породиха това изменение на закона и колко хора недобросъвестно се възползваха от инвалидите, за да купуват коли от тяхно име.
Така че всичките точки, по които изредих осигурените средства, са осигурени именно за тези хора с увреждания, и то за първи път. А не както до миналата година, аз имам пълна документация по този въпрос, всеки един човек, който отиде, да му се отговаря: средства в бюджета няма. Ние поне сме осигурили реални средства за тези хора. И те наистина получават всичко това, което е предвидено в закона и в размера, в който то е предвидено. Добре е, когато нещо е написано, да бъде обезпечено. И това се случва за първи път тази година. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева. Приключихме процедурата по този актуален въпрос.
Следващият актуален въпрос е също на народния представител Росица Тоткова относно правото на целеви помощи за покупка на лично моторно превозно средство от господин Владимир Георгиев Гюров.
Госпожо Тоткова, ще се радвам, ако се вместите във времето.
РОСИЦА ТОТКОВА (ПСОДС): Ще се постарая, господин председател.
Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо министър! Минаваме и към конкретните въпроси. От общото право, което Вие си позволихте да защитите в Народното събрание, да защитите неговото нарушаване, и за това, че чрез правилник можете да нарушавате закона и да отнемате право със закон, сега искам да премина към един конкретен въпрос.
На 29 ноември 2001 г. господин Владимир Гюров, роден през 1982 г. в град София, иска да подаде молба в Общинската служба за социално подпомагане - Слатина, за целева помощ за закупуване на лично моторно превозно средство. След категоричния отказ на служителите, и след обидата от отношението към него, той се обръща с молба към Вас, уважаема госпожо социален министър, с надеждата, че Вие именно като такава ще изразите онова отношение към един човек със 100 процента загубена работоспособност, каквото той заслужава.
На 11 декември обаче молбата му е изпратена в Националната служба за социално подпомагане в нарушение на Закона за предложенията, жалбите, сигналите и молбите на гражданите. Вие сте нарушили този закон.
Още след един месец молбата е изпратена до самата Столична служба, пак в нарушение на този закон. Има и още нещо.
Искам да прочета част от писмото, което министерството е изпратило да службата.
"На основание чл. 10 от Закона за социалното подпомагане Ви изпращаме преписката на господин Гюров за съдействие по поставения проблем. Като имате предвид промените в Правилника за прилагане на Закона за инвалидите, за вашето решение и предприетите мерки уведомете лицето и Националната служба в законно установения срок."
Хубаво е да бъдеш взискателен към своите подчинени, но още по-хубаво е, когато ти им даваш личен пример, а не да оставаме с убеждението, че всъщност към този човек се е подходило така, че умишлено да се изчаква новата година, за да влязат в сила новите правила. Това мое съмнение се потвърди от едно писмо от 25 март до лицето, в което пише, че на 29 ноември господин Гюров с попълнена молба-декларация е отишъл в службата и е бил най-подробно информиран относно възможностите и условията за отпускане на този вид помощ към момента. Уведомен е дори за очакване на промените в Правилника за прилагане на закона и му е отказано, разбира се, да бъде приета молбата. В началото на следващата година са го уведомили, че трябва да се яви и да си подаде молба по новия закон.
Госпожо министър, аз Ви предадох тези документи. Имахте достатъчно време да се запознаете с тях. Моят въпрос към Вас е следният: срещнахте ли се лично с господин Гюров? Какъв е резултатът от Вашата проверка? Какво ще кажете на този младеж днес, в днешния парламентарен контрол, младеж със 100 процента загубена работоспособност, който се стреми да се впише в живота и е втори курс студент? Кога и при какви условия господин Владимир Гюров ще реализира правата си?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Тоткова.
Госпожо министър, заповядайте да отговорите.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, уважаема госпожо Тоткова! Преди да отговоря на въпроса Ви, искам да обърна вниманието на народните представители върху факта, че в Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите в чл. 42, ал. 1 е предвидена привилегията те да получават парична помощ при закупуване на превозно средство.
Независимо от това обаче, в бюджет 2000 и 2001 г. финансови средства по тази точка не са били осигурени и през 2000 г. и 2001 г. нито едно лице от групата на инвалидите не е ползвало, госпожо Тоткова, тази привилегия.
Мисля, че народните представители, които са били в предишното Народно събрание, по-добре биха могли да кажат защо това е било така. Именно този факт е първопричината за възникналия казус с господин Владимир Гюров.
На 29 ноември 2001 г. бащата на Владимир Гюров - господин Георги Гюров, е посетил Седма столична общинска служба за социално подпомагане, за да представи изискващите се документи от името на сина си за отпускане на целева помощ за закупуване на автомобил - чл. 51 от тогава действащия правилник. Молбата-декларация не е била приета от социалния работник с мотив, че липсват средства, и че се очаква промяна в Правилника за прилагане на закона. В случая социалният работник е действал неправомерно, поради което му е наложено дисциплинарно наказание - "забележка" със Заповед № РД 12-15 от ръководителя на Седма столична общинска служба. При определяне на дисциплинарното наказание е взето предвид, че макар и незаконни, действията на служителката са в съответствие с утвърдената по-рано практика, както бе посочено в предходния отговор. Смятам, че тази практика вече е преодоляна, още повече, че са предвидени и средства за изплащане на помощите по т. 2, чл. 42 от закона в размер на 500 хил. лв. за 2002 г.
С последното изменение на правилника на посочения закон през месец декември 2001 г., в сила от 1 януари 2002 г., се дава възможност на хората с трайни увреждания да получават целева помощ при покупка на лично моторно превозно средство. Размерът на помощта е 1200 лв. и се отпуска при наличието на точно определени с нормативния акт критерии, като най-важният от тях е доходното състояние на семейството на инвалида.
Съгласно посочения текст от правилника, инвалидите с установени трайни увреждания, чието придвижване е затруднено, ползват правото си на целева помощ, ако отговарят на следните критерии: месечният доход на член от семейството за последните 12 месеца е равен или по-нисък от двукратния размер на гарантирания минимален доход; да са на възраст от 7 до 65 години; да са работещи или учащи се; да имат определена от териториалната експертна лекарска комисия или районната експертна лекарска консултативна комисия над 90 на сто трайно намалена работоспособност или трайно ограничена възможност за социална адаптация; да не са ползвали финансови облекчения за внос на лично моторно превозно средство.
Инвалидите с трайно увреждане, които притежават лично моторно превозно средство, но не са ползвали целевата помощ за покупка на същото, могат да ползват такава помощ за приспособяването му. Помощта може да се получава повторно след изтичането на петгодишен срок.
В началото на 2002 г. господин Гяуров е информиран за настъпилата промяна с новия правилник за прилагането на закона и е поканен да посети лично Социалната служба във филиал "Слатина" за преценка на правото на сина му при новите условия. При разглеждане на представените документи става ясно, че Владимир Гяуров е ползвал финансови облекчения през месец ноември 2001 г. при внос на автомобил. Имал е освобождаване на митни сборове в размер на 831 лв. Освен това внесеният от господин Гяуров автомобил е освободен и от данък върху добавената стойност на основание чл. 59 от Закона за ДДС.
За помощно-технически средства през 2001 г.: инвалидна количка, тоалетен стол, стол за баня, антидекубитална възглавница, ортопедични апарати, ортопедични обувки, господин Владимир Гяуров е получил от Фонд "Рехабилитация и социална интеграция" помощ в размер на 964 лв. По Закона за социалното подпомагане за същия период господин Гяуров е получил и целева помощ в размер на 695 лв.
При тези условия, на основание чл. 51, ал. 2, т. 4 от Правилника за прилагане на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите Владимир Гяуров няма право и на целева помощ в размер на 1200 лв. за покупка на лично моторно превозно средство. Като се има предвид, че господин Гяуров е студент и не разполага с лични доходи, за подпомагане на материалното положение е предложено на общинската служба за социално подпомагане да предостави на него и на членовете на неговото семейство еднократна помощ за покриване на част от направените от него разходи по вноса на автомобила. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Преди да Ви дам думата, госпожо Тоткова, искам да изкажа благодарност на народния представител Веселин Черкезов, който дойде лично да ми каже, че междувременно се е получил пълният текст на отговора на Милен Велчев, тъй като първоначално приложението не беше приложено. Тъй или иначе, по вина на Деловодството на Народното събрание това се е изяснило. Аз му благодаря за това, че той дойде специално да ми каже и е удовлетворен от отговора. Благодаря Ви, господин Черкезов. (Ръкопляскания.)
Госпожо Тоткова, разполагате с възможност за реплика от две минути.
РОСИЦА ТОТКОВА (ПСОДС): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Шулева! Аз не съм доволна от отговора. Макар че Вие се опитахте, без да Ви питам, да кажете какво е получило това момче от българската държава и по този начин да създадете впечатление, че едва ли не ние сме го подпомогнали толкова много, че просто няма какво повече да правим за него, това за мен беше крайно некоректно. Оставаше да кажете само от кой бюджет? От бюджета на предишното правителство, или от бюджета на сегашното правителство?
Искам да ви кажа, уважаема госпожо министър, че Вие не ми отговорихте на въпросите, които Ви поставих. Аз Ви попитах - след като в Народното събрание Вие ми благодарихте за сигнала, срещнахте ли се с това момче или с неговите родители? Вие не благоволихте да ги поканите на среща. И даже няма да имате възможност в бъдеще да казвате, че сте имали среща с един човек с увреждане, който е загубил 100% работоспособност. Това щеше да бъде част от Вашето битие на социален министър, но Вие не го направихте. И аз не мога да разбера защо?! При такъв случай Вие бяхте длъжна да се срещнете с този човек. Още повече, че Вие носите лична отговорност за това, че молбата на момчето не е приета. Защото Вие нарушихте Закона за жалбите и сигналите на гражданите. Защото жалбата е отправена към Вас и Вие трябва да му отговорите, а не да я изпращате на следващото стъпало - на Националната служба, а тя пък от своя страна, чакайки да мине месец и така времето да изтече, да я препраща до друга служба за социално подпомагане в "Слатина" и така въпросът да се проточва във времето. Вие носите отговорност за този конкретен случай. И аз мисля, че като социален министър трябва да си направите извод за това, че не е нужно само да говорим колко се е повишила покупателната способност на българските граждани, защото те сами оценяват това по джоба си, а именно като социален министър да демонстрирате отношение към хората, което не струва пари!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Тоткова.
Преди да дам думата на госпожа Шулева дължа извинение към Деловодството на Народното събрание, тъй като се оказа, че пропускът бил на Деловодството на Министерството на финансите.
Госпожо Шулева, един момент, ще Ви помоля за още малко търпение, защото на балкона на Народното събрание е делегация от Румънския сенат, начело с председателя на Сената, Негово Превъзходителство Николае Вакарою. Нека да ги приветстваме! (Депутатите, станали прави, поздравяват с ръкопляскания гостите.) Благодаря ви. Нека да са добре дошли в България и да бъде успешна тяхната мисия!
Госпожо Шулева, имате възможност за две минути да вземете отношение към репликата на госпожа Тоткова.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Тоткова! Много Ви благодаря за назидателния тон, с който се обърнахте към мен и за горещите препоръки, които ми отправихте. Само че искам да Ви кажа, че аз имам приемен ден, в който не само господин Гяуров може да дойде, а идват много-много, стотици граждани, с които аз се срещам и чиито съдби обсъждам и на които хора аз помагам! Така че не правете от един случай генерални изводи! С твърде много хора се срещам и твърде много въпроси решавам.
Факт е обаче, че вашето правителство не е осигурило пари, за да можем ние да ги дадем на господин Гяуров през миналата година. За съжаление, за това отговорност носят предишните управляващи, а не аз. Няма как от пари, които не са били осигурени в бюджета, да платим за нещо, за което Вие сега питате. Така че не мисля, че повече по този въпрос можем каквото и да било да говорим. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Преминаваме към актуален въпрос на народния представител Панайот Ляков относно неефективност на изпълнявания проект за микрокредитиране в пилотните общини Лесичово и Панагюрище на Пазарджишка област.
Заповядайте, господин Ляков, за да развиете Вашия актуален въпрос.
ПАНАЙОТ ЛЯКОВ (ПСОДС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, уважаема госпожо Шулева! Става дума за прословутите царски кредити и стартирането на проекта "Гаранционен фонд за микрокредитиране" в две пилотни общини в Пазарджишка област. Това стана през месец януари 2002 г. Общините са Лесичово и Панагюрище. И в двете общини има трайна, висока и устойчива безработица. Очакванията на хората в тези общини бяха, че ще има широкомащабно кредитиране при бърза процедура и облекчени условия. Но ето какви са резултатите след извършената от мен проверка.
В община Лесичово са консултирани 284 лица. От тях 27 са се включили в процедурата за отпускането на кредит, получили са социална оценка от Бюрото по труда, но са отпуснати само 5 кредита.
В община Панагюрище желаещите са били 200, включили са се 19 лица, на 7 от тях са дадени кредити. Или общо, в двете общини за пет месеца са отпуснати 12 кредита.
Аз знам, че има и други пилотни общини. Силно се съмнявам, че резултатите в тях се различават от тези резултати. И сигурно ще се съгласите с мене, че това нищожно число драстично се разминава с обявените намерения да стимулирате дребния и семеен бизнес.
Явно проектът "Гаранционен фонд за микрокредитиране" не работи ефективно. И ви питам: знаете ли защо и ще промените ли нещо в схемата му? Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Ляков.
Госпожо министър, заповядайте да дадете отговор на актуалния въпрос.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин Ляков!
Благодаря Ви за зададения въпрос. Той ми дава възможност да изложа пред всички народни представители още веднъж идеята на Гаранционния фонд за микрокредитиране, който лично аз като министър на труда считам за успех на правителството на НДСВ.
Гаранционният фонд за микрокредитиране бе създаден на 28 септември 2001 г. с постановление на Министерския съвет. За целта бюджетът отдели 20 млн. лв. Идеята е да бъдат подкрепени от държавата хора, желаещи да започнат малък бизнес, но нямащи лични средства и нямащи достъп до банков кредит.
Нуждата от такъв вид кредитиране е известна от няколко години, но до момента не бе потърсен начин да се реши този проблем.
На второ място, ние си поставихме за цел чрез тези малки кредити да бъдат разкрити нови работни места и то в регионите, забележете, с най-ниска икономическа активност и най-голяма безработица.
Господин Ляков, Вие казвате, че в община Лесичово и Панагюрище за пет месеца са отпуснати само 12 кредита. Аз искам да Ви попитам: а, знаете ли колко кредита са отпуснати в тези общини за стартиращ бизнес през 2001 г.? Сигурна съм, че не знаете. И аз не знаех, но проверих - нито един!
А знаете ли колко кредита са дадени на частни земеделски стопани? Ще спра дотук! Молбата ми е да не правим политика сега, а да мислим и да работим за това този проект да се развива колкото се може по-добре.
Преди да стартираме проекта, ние имахме големи притеснения дали хората точно в тези региони ще проявят интерес да започнат малък бизнес. Ще повторя още веднъж, че това са общини с висока и трайна безработица. Хората са обезверени, песимистично настроени, неактивни, но всеки положителен пример на човек, взел кредит и решил личния си проблем, за нас е от огромно значение, защото примерът е заразителен. Поне така мисля аз като министър на труда.
Само за сравнение искам да ви кажа, че ако бяхме пуснали микрокредитите в големите градове или в София, например, в момента сигурно щяхме да имаме хиляди кредитополучатели, но не това е нашата цел. До момента 506 души са подали формуляри за кандидатстване и са отпуснати 250 кредита за повече от 2,5 млн. лв. и са разкрити над 580 работни места. Изразено в проценти това означава, че 49 процента от взелите решение за разработване на бизнесплан, успешно са го защитили и са получили кредити.
Данните за вашия регион са следните: в община Лесичово са консултирани 274 души, 10 от тях са подали формуляри и 5 са защитили кредита си. Разкрити са 12 работни места.
В община Панагюрище - консултирани са 195 души, подадени формуляри в банката - 10, одобрени са - 7. Разкрити са 13 работни места.
Зад тези цифри се крият три различни групи хора - интересуващи се от проекта, кандидатствали за кредит и успели да защитят бизнеспроекта си и да получат кредит, като е нормално последните да са най-малко.
Ще Ви дам два примера. С кредит от 15 хил. лв. Иван Руков от с. Лесичово стартира производство на санитарни материали и даде работа на 5 безработни, а Сергей Темелков от с. Калугерово разшири производството си на пчелен мед с инвестиционен заем в същия размер и нае 3 души.
Според информация на кредитния инспектор на ОББ - Пазарджик, Мими Топалова, до момента всички кредитополучатели обслужват по график кредитите си.
Следва да се има предвид, че по проект "Гаранционен фонд за микрокредитиране", макар и при облекчени условия, става дума за бизнескредити със съответните изисквания за реалистична бизнесидея, предоставяне на обезпечения и задължения за разкриване на работни места. Не е възможно да бъдат отпускани парични средства за развиване на бизнес без изпълнението на тези изисквания. Обратното би означавало потребителски кредити, което в никакъв случай не кореспондира с целите на програмата за стимулиране на малък бизнес.
Проектът е уникален за страната със следните свои характеристики: целенасочена държавна политика за стимулиране на предприемчивостта на безработни лица, които досега не бяха обект на такъв тип подпомагане. За първи път се заделя такъв значителен ресурс - 20 млн. лв., за директно стимулиране на предприемачеството чрез гаранционен фонд и то в национален обхват. Кредитирането на стартиращ бизнес доскоро беше третирано от банките като неоправдано висок риск. Към момента по програмата отпуснатите кредити за стартиращ бизнес са 41 процента от портфейла. Този факт сам по себе си е вече успех.
Създаване на благоприятни условия за развитие на собствен бизнес от инвалиди и други групи в неравностойно положение позволява тяхното икономическо и социално интегриране. Кредитоискателят може да кандидатства за кредит без дори да има търговска регистрация. Той може да я извърши след одобряването на кредита, като целта е да се сведат до минимум предварителните разходи на кредитоискателите с ограничени финансови възможности.
Финансовите условия по кредитите, отпускани по проекта, са изключително благоприятни. Лихвените равнища са средно около 10 процента, сроковете за оборотни кредити - 18 месеца, за инвестиционнните - 5 години, тримесечен гратисен период.
Предоставянето от Гаранционния фонд на банките-кредитодатели парична гаранция значително облекчава кредитополучателите по отношение на изискваното от тях обезпечение. Кредитополучателите представят пред банките обезпечение в размер от 100 до 130 процента от кредита, с което съществено се улеснява достъпа им до кредитен ресурс. Гъвкави обезпечения като кредити до 7500 лв. могат да се обезпечават само с поръчителство.
На свое заседание от 30 май Управителният съвет на Гаранционния фонд взе решение за разширяване на схемата в цялата страна, което ще се извърши поетапно в рамките на три месеца. Освен териториалното разширение в момента провеждаме преговори с още две банки за участието им в проекта, с което ще се разширят възможностите за кандидатстване за кредит.
Средствата по проекта са разпределени в цялата страна, като за критерий е използван броят на регистрираните безработни лица. При това разпределение се отпускат повече средства и съответно се дава по-голям шанс на предприемачи от общините с по-тежки социални проблеми.
Резултатите от развитието на проекта до този момент ни дават основание да считаме, че е успешен и напълно съответства на поставените цели - да стимулира хората, желаещи да преминат от държавно подпомагане към самоиздържане чрез собствен дребен бизнес. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Господин Ляков, заповядайте.
Виждам, че имате реплика.
ПАНАЙОТ ЛЯКОВ (ПСОДС): Благодаря, господин председател.
Уважаема госпожо Шулева, аз Ви благодаря за изчерпателната информация. Тя ще бъде полезна за всички, които слушат днес парламентарния контрол, тъй като Вие съобщихте много данни, които може би не са известни на българските граждани. Аз обаче продължавам да твърдя, че резултатите, на които се натъкнах при проверката и схемата, която сте избрали за финансиране, включително и тази гаранция, която дава фондът, не дават основание да се мисли, че това ще бъде широкомащабно финансиране, а точно това беше вашето обещание.
Вие казвате, че схемата е успешна. Аз не мога да я приема за успешна, когато при 500 кандидатствали, 12 човека получават кредит. Тя щеше да е успешна, ако, примерно, бяха получили поне 50 човека кредит - 10 процента.
Вярно е, че банките си имат изисквания и те са прави, когато дават пари, да бъдат защитени, но тогава помислете или да увеличите гаранцията чрез фонда или да използвате банки, които биха приели по-голям риск, защото в момента рискът, който те приемат, е същият, по който отпускат и другите кредити. Няма абсолютно никаква разлика. Иска се също ипотека на имущество и това, че дават само с 10 процента лихва, според мен, когато има другата бариера, изобщо не улеснява финансирането.
Аз ви казвам, направете по-сериозен анализ. Оставете този бодряшки, възторжен оптимизъм, който ви е завладял, защото ви казвам, че схемата ви не работи ефективно. Няма да получите широкомащабно финансиране и няма да получите това намаляване на безработицата, което може би сте очаквали. Не може с такъв резултат да ми говорите, че микрокредитирането е успешно. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Ляков.
Госпожо Шулева, ще се възползвате ли от правото си на дуплика? Добре, заповядайте.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Благодаря.
Уважаеми господин Ляков, Вие сигурно имате сериозен опит в широкомащабното кредитиране и затова така добре критикувате този проект. Не трябва една идея, насочена към решаване на проблемите на хората, и то на конкретни групи хора, да се счита, че е панацея за решаване на всички проблеми, че видите ли, с това ще решим проблемите на безработицата, ще решим всички проблеми. Напротив, това е проект с точно определени конкретни цели, които (пак повтарям) се изпълняват. Моля Ви да не спекулирате с цифрите, защото казах, че от 500 души, които са подали формуляри за кредит, 250 са получили кредит, а не 10, както преди малко казахте. Това - първо.
Второ, по отношение на гаранциите. Всяка банка в момента, господин Ляков, изисква гаранция от 200 до 230%. Тя също се обезпечава с ипотека и залог в размер на 230%. По нашите гаранционни схеми хората, които получават тези кредити, обезпечават кредитите си със залози или ипотеки в размер на 100-130%. Останалите 100% се поемат от държавата. Има сериозни основания за това, че тези хора имат по-голям достъп до кредитиране.
Това е нова за България схема за кредитиране. Неслучайно трябваше да имаме 3-4-месечен пилотен проект по нея. Установихме редица проблеми при нейното прилагане и нашата цел е прилагайки пилотно тази схема, да видим с какви проблеми се сблъскват гражданите и да се опитаме да ги решим.
Едно от нещата, които направихме и по което получихме споразумение с банките, е банките да признават като залог предмета на договора, предмета на кредита. Постепенно много неща се променят. Ние имаме може би около 10 анекса в периода на пилотното прилагане на схемата с банките, като всеки месец правим анализ, срещаме се и непрекъснато подобряваме схемата.
Недейте с този негативизъм. Това е едно начало и Вие му лепвате етикета, че то е неефективно, неуспешно, че нищо нямало да стане от него.
ПАНАЙОТ ЛЯКОВ (ПСОДС, от място): Не съм казал такова нещо.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Казахте, че е неефективно и няма да успее. Аз Ви моля да подкрепите този проект и да насърчите хората от Вашия избирателен район, да ги подпомогнете със съвети и те да бъдат успешни кредитополучатели, тъй като за Вашия избирателен район ние увеличихме лимитите за кредити, понеже безработицата в този район е по-висока. Първоначално критерият беше на брой население. Сега сменихме критерия на процент на безработица. Така хората от Вашия избирателен район ще имат по-голяма възможност да получат кредити, стига да имат добри проекти. Нека към това да се насочим. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Продължаваме нататък с питане от народните представители Росица Тоткова и Георги Хубенов относно промените в Правилника за прилагане на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите, направени в края на 2001 г.
Госпожо Тоткова, предполагам, че Вие ще развиете питането. Искрено Ви моля да се стремите да се вмествате във времето според нашия правилник. Заповядайте.
РОСИЦА ТОТКОВА (ПСОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!
Уважаема госпожо Шулева, днес и третият въпрос-питане, който отправяме към Вас, е свързан с проблемите на хората с увреждания - инвалидите в България. Това е добро, защото така построявайки дискусиите в днешния парламентарен контрол, мисля, че можем да придобием пълна представа, не само ние, а най-вече българските граждани, хората с увреждания и техните близки за това какво се прави в България, как се прави, защо се прави и кой носи отговорност.
С Постановление № 290 на Министерския съвет от 20 декември 2001 г. Вие променихте Правилника за прилагане на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите. Говорихме за една част от тези промени.
Нашият въпрос с господин Хубенов е свързан с промените в приложението към чл. 42, ал. 1 от Закона за инвалидите.
Вие, уважаема госпожо министър, като вносител на тези промени с едно решение с много лека ръка лишихте хиляди болни от еластични лечебни чорапи и превръзки, лишихте хиляди деца с луксация на тазобедрени стави от профилирани гащички, пелени, корсети, шини, лишихте много болни, нуждаещи се от портативен лечебен инхалатор, лишихте много болни, нуждаещи се от инфузионни помпи за прилагане на дезферал, лишихте много деца от възможността за социализация, като изключихте кохлеарните импланти от т. 7 на Приложение № 1 към Правилника за прилагане на Закона за инвалидите.
След много сериозен натиск и от народните представители от Обединените демократични сили, в т.ч. и по време на парламентарния контрол, тези изменения бяха отложени да влязат в сила от 1 април 2002 г. И някак си без много шум, само за тестлентичките и глюкомерите този срок беше продължен до 30 юни т.г. да се заплаща от Фонд "Рехабилитация и социална интеграция на инвалидите". По време на парламентарен контрол по повод питане на мои колеги от Парламентарната група на Обединените демократични сили на същата тема, Вие казвате: "Сега искам да кажа, че никой не е лишен от каквото и да било и Министерството на труда и социалната политика ще продължи да плаща.". Днес аз Ви казвам, че много болни деца, много болни хора в България са лишени от тези средства.
Моят въпрос към Вас е следният: Вие поехте ангажимент профилирани гащички, пелени за деца, еластични лечебни чорапи и превръзки, инхалатори, инфузионни помпи за прилагане на дезферал, кохлеарни импланти и други, заплащани от Фонд "Рехабилитация ", да бъдат осигурени със средства. До настоящия момент инвалидите сами заплащат тези средства.
Моля Ви, уважаема госпожо министър, да ми отговорите на този въпрос, защото едно е да говорим за миналото, може би по-лесно е да говорим за бъдещето, но очевидно най-трудно се оказва да говорим за настоящето. Ето, в днешния ден аз искам да ни отговорите на тези въпроси, свързани отново с правата на инвалидите, които бяха гарантирани в Закона за инвалидите и в Правилника за неговото приложение - да кажете как тези средства за социализация и подпомагане на инвалидите ще бъдат осигурени от държавния бюджет. И много Ви моля, не ми отговаряйте, че в предишния бюджет е имало или нямало средства. Аз много добре знам какви средства е имало, много добре знам как заварихме Фонд "Рехабилитация" и как сме го оставили. Много добре знам, че проблемите на инвалидите в България са толкова много, толкова безбройни и толкова дълго време трупани, че ние не можем да ги решим нито за един ден, нито за една година, нито за един мандат, та било то и на правителството, което се нарича "царско". Аз ги знам тези неща. Знам също така, че когато поемаме ангажименти и отговорности, трябва да ги изпълняваме, а не да печелим доверието на хората и след това да забравяме тези ангажименти.
Затова аз днес Ви питам: кога тези средства ще бъдат осигурени за инвалидите, за да могат те наистина да получат това минимално комфортно условие, което да ги направи по-социализирани и по-достъпни в комуникацията им с околната среда? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, госпожо Тоткова. Почти се вместихте перфектно във времето.
Заповядайте, госпожо Шулева. Разполагате с 10 минути, за да дадете отговор на питането на госпожа Тоткова и господин Георги Хубенов.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители!
Уважаема госпожо Тоткова, уважаеми господин Хубенов, тъй като Вие задавате Вашия въпрос от гледна точка на това, че се създават затруднения за инвалидите, преди всичко бих искала да кажа, че тези медицински изделия не са за инвалиди. Профилираните гащички и пелени са за деца и се използват за профилактика и лечение на тазобедрените стави. Нали не смятате, че тези деца са инвалиди!
Еластичните лечебни чорапи и превръзки също са за профилактика и повишаване ефекта на лечението при съдови заболявания, венозни застои или енфидеми.
Инхалаторите са за хора с хронични обструктивни белодробни алергични заболявания.
Инфузионните помпи за десферал са за вливане на железния препарат десферал в кръвта при болестта таласамия.
Кохлеарните инплантанти са медицински инплантируеми продукти, които се поставят чрез хирургическа намеса.
Искам да обърна внимание, че фонд "Рехабилитация и социална интеграция" осигурява средства за слухови апарати на хора с увреден слух и това наистина е техническо помощно средство, за разлика от кохлеарните инпланти, чието прилагане се извършва след обстойна медицинска диагностика, оперативна намеса и последващо продължително медицинско наблюдение за неврологичното и психологично състояние на детето.
Правя този увод, за да обясня, че осъществяването на такова висококвалифицирано лечение не може да бъде от компетентността на министъра на труда и социалната политика, още по-малко от компетентността на служителите в социалните служби. Ние считаме, че чрез решението тази дейност да бъде предоставена в ръцете на медицинските специалисти сме отстранили една недомислица на предишното законодателство. Ако следвам вашата логика, госпожо Тоткова и господин Хубенов, би трябвало министърът на труда и социалната политика да предписва инплантиране на сърдечни клапи, например.
Поради тези съображения посочените по-горе изделия бяха извадени от списъка на помощните технически средства в Приложение № 1 от Правилника за прилагане на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите. В този списък останаха наистина изделията, които отговарят на дефиницията за технически помощни средства, технически пособия, които заменят или подобряват функциите на човешкия организъм и увеличават възможностите на инвалидите за самообслужване и за трудова дейност.
Отново повтарям, че извадените от списъка позиции са медицински изделия и са приравнени на лекарствените продукти по смисъла на чл. 3, ал. 3 и ал. 5 от Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина.
За мен би било интересно, ако вие бихте могли да ми посочите една страна в света, където тези медицински изделия се изплащат от социални фондове за инвалиди. Досегашната практика показва, че отпускането на изброените по-горе медицински изделия чрез общинските служби за социално подпомагане не води до подобряване на лечението и състоянието на хората, а в немалко случаи даже до влошаване на тяхното здравословно състояние.
Министерството на труда и социалната политика изпълни ангажимента, който пое, да продължи заплащането на посочените медицински изделия от фонд "Рехабилитация и социална интеграция", за да даде възможност на Националната здравноосигурителна каса и на Българския лекарски съюз да решат проблема с включването на изделията към Националния рамков договор. От тяхната компетенция е въпросът дали тези медицински средства трябва да бъдат изцяло или частично заплащани от касата.
Промените в нормативната база, касаеща хората с увреждания, в това число и промените в Правилника за прилагане на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите, са направени след обсъждане в Националния съвет по рехабилитация и социална интеграция, в който участват представители на най-големите организации на и за инвалиди в страната. Едва ли има съмнение, че те са най-заинтересовани от това да бъдат защитени правата на инвалидите.
В заключение искам да кажа, че не е коректно здравословното състояние на хората с увреждания да бъде използвано непрекъснато за политически манипулации, защото те не заслужават това. Промените в законодателството се направиха с единствената цел: финансовите средства, които се осигуряват на фонд "Рехабилитация и социална интеграция" от държавния бюджет, действително да бъдат използвани за социална интеграция на инвалидите. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Заповядайте, господин Хубенов. Ако имате уточняващи въпроси, знаете - 2 минути е времето, с което ще разполагате.
ГЕОРГИ ХУБЕНОВ (ПСОДС): Благодаря, господин председателю.
Уважаеми колеги! Уважаема госпожо министър, въпросът ми трябваше да бъде по-общ, т.е., какво е направило НДСВ във връзка със своята програма, която представи на изборите? Аз си мисля, че не много. Отново си говорим и това, което трябваше да направим за хората в неравностойно положение, отново не го правим. Казваме, че политически нещата стоят така, че едни критикуват, други изпълняват. Всъщност не е така.
Моят допълнителен въпрос към Вас е именно за инплантирането на кохлеарните апарати, което беше извадено като Приложение № 1 в чл. 42 от Правилника за прилагане на Закона за защита, рехабилитация и социална интеграция на инвалидите. Искам да кажа, че тези апарати не се поставят на инвалиди, а на деца, които са получили увреждане като малки, т.е., новородени дори. Тези апарати се монтират до 2-годишна възраст или около 2-годишна възраст на тези деца. Тези деца нямат възможност да изчакат 800-те дни, за да бъдат наистина доволни от това, което правителството прави, защото тези 2-годишни деца са на много по-малко от 800 дни.
Видях, че следващият въпрос е на колежката Масларова. Аз й благодаря за това, че се присъединява и към моя въпрос, защото, както виждате, този въпрос няма партиен цвят. Ние тук се застъпваме за децата, които имат нужда от тези апарати, за да не бъдат хора в неравностойно положение, когато пораснат.
Аз Ви призовавам като социален министър и като майка: помислете дали тези апарати не биха могли наистина отново да бъдат включени в списъка и да зарадваме тези млади семейства, които нямат тези средства, да могат да направят това имплантиране. Просто надеждата в тях е както в нас, така и в Народното събрание. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Хубенов.
Госпожо Шулева, това е допълнителният въпрос. Гледам, че просто съвпада със следващото питане на госпожа Масларова. Виждам, че предпочитате да го запазите като отговор на въпроса на госпожа Масларова.
Можете да изразите отношението си към отговора, госпожо Тоткова или господин Хубенов. Госпожо Тоткова, Вие ли ще се възползвате от това Ваше право? Да, разполагате с тази възможност в рамките на 2 минути да изразите Вашето отношение към отговора на министър Шулева.
РОСИЦА ТОТКОВА (ПСОДС): Уважаема госпожо министър! Аз няма да споря с Вас какво е инвалидност и какво не. Правилно или не дотам правилно, законодателят е определил и аз не мога да се съглася, че Вие просто казвате, че хората, които имат нужда от десферал, няма да им го даваме, защото те без него просто ще умрат. Те с намалена работоспособност ли са или не са; глухите деца инвалиди ли са или не са? И аз вече наистина не мога да разбера ние за какво говорим.
Но тук не е въпросът за това дали тези средства ще се плащат от фонд "Рехабилитация и социална интеграция" или не. Тук въпросът е в това има ли средства за тях или няма. Трябваше в тона, с който разговаряме ние днес с Вас, да кажете, че тези средства бяха заплащани досега. За тях от държавния бюджет бяха намерени средства. Ето, Вие, заличавайки ги от приложението, не ги изпращате на друго място със средства, по друг начин, който да бъде финансиран от държавния бюджет. Ето, за това става дума. Тук става дума за това, че Вие трябваше да застанете на кръглата маса, в която участваха специалисти, родители, в която участваха неправителствени организации, посветена на дискусията на кохлеарните инпланти, и Вие да посрещнете гнева на хората. Аз не знам Вие какво организирате, знам, че Вас Ви няма там и Вие не можете лично да посрещнете гнева на тези хора. Защото именно българските специалисти казват, че в тази област ние сме постигнали европейското ниво. А сега на какво ниво сме, след като вече по този въпрос няма средства, след като това нещо не може да се прави в България? И как Вие изпълнявате Вашата програма - да не чета тук всичко това, което съм си извадила от програмата - за разширяване на възможностите за социализация?
Как ще социализираме тези деца? И какво ще кажете на госпожа Ганка Костова от Созопол, която е писала и на председателя на комисията, която вероятно е писала и на Вас за нейната дъщеря, че не могат да й бъдат осигурени такива условия за елементарна социализация, за елементарна комуникация? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Тоткова.
И за да се затвори кръгът от въпроси и питания към госпожа Шулева, давам думата отново на госпожа Масларова, която започна с питанията, относно бъдещето на кохлиарните имплантанти. Заповядайте, госпожо Масларова.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Шулева, уважаеми колеги! Действително днес поставям на вниманието на министъра на труда и социалната политика въпроси, касаещи хора с увреждания, и промените, които настъпиха с Правилника за приложение на Закона за рехабилитация и социална интеграция на инвалидите, което всъщност се извърши в края на 2001 г.
Питането ми е аналогично на това, което зададе моят колега. Явно родителите на деца, които вече са с такива импланти, са доволни, а твърде голям е списъкът и на чакащите деца за импланти, които са доста скъпи. Разбира се, нас не може да не ни вълнува притеснението на тези родители, волята им да продължат да лекуват децата си по този начин и да ги социализират, разбира се, обръщат се и към правителството, и към Народното събрание, към институциите, които могат по някакъв начин да решат един човешки проблем, проблемът на децата им. Той винаги е най-страшният, най-големият и най-значимият.
Информацията, която се опитах да събера, тъй като все пак всеки от нас има своята специалност, е, че повече от 20 години в света се прилага кохлиарното имплантиране на деца с увреден слух и това има отлични позитиви за преодоляване на това увреждане особено в най-ранната детска възраст. В нашата страна този метод се прилага през последните четири години. Това все пак е един позитив в такъв смисъл, че доста хора са били облагодетелствани и с Правилника за прилагане на Закона за рехабилитация и социална интеграция на инвалидите точно тези импланти са били освободени от мита, данъци и такси и са предоставени на нуждаещите се за сметка на Фонд "Рехабилитация и социална интеграция на инвалидите".
Преди малко моята колежка Тоткова коментираше гнева на родителите относно една кръгла маса, която е проведена именно в тази насока. За съжаление аз получих поканата след като кръглата маса вече беше приключила, но това няма значение. Имам отвореното писмо на родителите, което съм сигурна, че е пристигнало и при министър Шулева или при някой от ресорните й заместник-министри, защото действително Приложение № 1 към чл. 42, ал. 1 от правилника отнема това досега съществуващо право.
Съвсем естествено е, че ние не можем да не се съобразяваме и с новото законодателство в страната ни и с конвенциите, които Република България е ратифицирала. Съгласно Конвенцията за правата на детето, децата имат право на най-съвременна форма на лечение, а кохлиарните импланти са именно една такава най-съвременна форма. Това тяхно автоматично спиране и изваждане от Фонд "Рехабилитация и социална интеграция на инвалидите" създава голям проблем. Създава проблем и на фирмите, които доставят съответното оборудване към тези импланти. Проблем създава и на родителите, а и на този списък от чакащи, които са 39. Аз го имам пред себе си, госпожо Шулева, и ако Вие го нямате, после ще Ви го предоставя. Това са деца на по 1 година и 10 месеца, на 2 години, на 2 години и 3 месеца, тоест дечицата, които действително бихме могли да социализираме с един такъв жест от страна на държавата при положение, че той просто е съществувал до края на миналата година.
Така че моето питане към госпожа Шулева, въпреки че аз чух част от изказването й по предишното питане, е: какво е бъдещето на кохлиарните импланти? Тъй като кръглата маса е завършила с решение в едномесечен срок под ръководството на министър Шулева да се формира комисия за разработване на реалистична програма за финансиране, прилагането на която да започне от тази година, тоест от 2002 г. В нея участие да вземат всички заинтересовани страни - Министерството на труда и социалната политика, Съюзът на глухите, неправителствени организации, също родителите на децата.
Моето питане към Вас, госпожо Шулева, тъй като все пак наближава изтичането на този едномесечен срок, е: какво е предприето от страна на Вашето министерство в резултат на това взето решение на кръглата маса, на която е присъствала госпожа Христина Христова, която е ресорният заместник-министър? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Масларова, и за това, че се вместихте в 5-те минути.
Госпожо Шулева, имате възможност да отговорите на питането на народния представител Емилия Масларова относно бъдещето на кохлиарните имплантанти.
Заповядайте, имате 10 минути на разположение.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Масларова, мисля, че отговорът на Вашето питане изцяло се съдържа в предходния отговор, даден на народните представители госпожа Росица Тоткова и господин Георги Хубенов. Поради това ще се огранича само до представянето на още няколко подробности относно кохлиарните имплантанти.
Същността на отговора е, разбира се, че прилагането на кохлиарните имплантанти представлява едно комплексно и продължително лечение, а не използване на техническо помощно средство за инвалиди. Този извод се подкрепя и от законодателството в сферата на здравеопазването - чл. 3, ал. 5 от Закона за лекарствата и аптеките, която приравнява медицинските изделия към лекарствените продукти. Редът и условията за разрешаване на употреба на лекарствени продукти се съдържат в Наредба № 15 на министъра на здравеопазването от 28 август 2000 г. Тази наредба в чл. 4 дава определенията и класификацията на лекарствените продукти и медицински изделия, като в ал. 3 се съдържа следното определение: "Активни имплантируеми медицински изделия са всички активни медицински изделия, които са проектирани да бъдат изцяло или частично имплантирани чрез хирургическа или медицинска интервенция в човешкото тяло или чрез медицинска интервенция в естествени отвори и предназначени да останат там и след интервенцията". В тази категория попадат и кохлиарните имплантанти.
Смятам, че при сега действащата уредба няма място за спор относно това дали те са медицински изделия или технически помощни средства. И както в предишния въпрос отговорих, адресатът на Вашите питания е Националната здравноосигурителна каса, Министерството на здравеопазването, Българският лекарски съюз, Националният рамков договор.
Осъзнавайки обаче сложността на проблема, Министерството на труда и социалната политика организира през м. юни кръгла маса по въпроса за бъдещето на кохлиарните имплантанти. В нея взеха участие известни специалисти в областта на кохлиарната имплантация, представители на Съюза на глухите в България, неправителствени организации, родители на деца. Направиха се изводи, че проблемът е преди всичко медицински и че децата с такава имплантация трябва да са обект на особено внимание от страна на специалистите, за да се реализират оптимално възможностите за развитие, които дава имплантантът. Наистина участниците взеха решение да се създаде съвместна комисия и тази комисия ще представи своето решение, когато то бъде готово. Към момента няма готовност за това решение и аз не бих могла да ви информирам относно програмата, която е приета от тази комисия за изпълнение към коректния адресат на изпълнение на тези програми, а той, както казах вече, е преди всичко свързан с Националния рамков договор. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Дали имате уточняващи въпроси, госпожо Масларова, или направо искате да вземете отношение към отговора на министър Шулева?
Заповядайте.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Шулева, уважаеми колеги! Аз не бих спорила относно това дали кохлеарните имплантанти са медицинско или техническо средство. Но премахването на преференциите за тези средства и за лечението на децата с тези средства със Закона за рехабилитация и социална интеграция, по-точно с правилника, е действие, което е извършено от Министерството на труда и социалната политика. В същото време то е направено в края на декември миналата година.
Госпожо Шулева, Вие не сте само министър на труда и социалната политика, Вие сте вицепремиер, който отговаря за социалната политика в страната и Министерството на здравеопазването, министърът, е Ваш ресорен подчинен. Защо трябваше да се прави кръглата маса на 6 юни 2002 г., след като е минала половин година от вземането на това решение и лишаването на тези родители и деца, а не се направи това преди? Защо Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, заедно с Националната здравноосигурителна каса, с Лекарския съюз не решиха много преди да се обсъди Бюджет 2000 г., както и бюджетът на Националната здравноосигурителна каса? Не можем да прехвърляме топката - Министерството на труда и социалната политика решава, че това не е негова работа и го прехвърля на друго министерство в края на годината, когато финансовата макрорамка и всички други неща са уредени. В крайна сметка, госпожо Шулева, аз мисля, че тук Вие носите определен и то много сериозен ангажимент. Вие сте заместник министър-председателят по социалните въпроси, а това са два въпроса, които трябва да се решат както следва. Аз приемам, че може и да не са във фонд "Рехабилитация и социална интеграция", но въпросите трябва да се решат по правилата, които изисква законът, който Вие преди малко цитирахте. Така че колкото повече се бави този въпрос, толкова повече ние оставяме в безвъздушното и във виртуалното пространство децата, които се нуждаят от такава трансплантация.
Настоятелно Ви моля дейността на тази работна група да се активизира и да се създаде необходимата стройна организация за бързо решаване на този проблем. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Масларова.
С това приключи процедурата на отговорите на въпросите и питанията към заместник министър-председателя и министър на труда и социалната политика госпожа Лидия Шулева.
Уважаеми народни представители, след почивката ще продължим с въпроси и питания към министъра на отбраната Николай Свинаров.
Обявявам 30 мин. почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА (звъни): Продължаваме заседанието с парламентарен контрол.
Към господин Николай Свинаров - министър на отбраната, е зададен актуален въпрос от народния представител Стефан Мазнев относно мерки за защита на въздушното пространство над АЕЦ "Козлодуй".
Заповядайте, господин Мазнев, да зададете своя въпрос към министъра.
СТЕФАН МАЗНЕВ (ПСОДС): Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми дами и господа, уважаеми господин министър! Според информация от в. "Вашингтон таймс", цитиран в наш централен ежедневник от 14 май т.г., ислямистки терористи планират нападение срешу американска атомна електроцентрала на Националния празник на САЩ - 4 юли. Съвсем наскоро у нас немски военен хеликоптер от база на КФОР в Германия премина опасно близо до защитената зона около АЕЦ "Козлодуй", забранена за полети. Известно е, че в цял свят над атомна централа не се лети.
Според военни специалисти българската противовъздушна отбрана не е засякла нарушителя по три причини: първо, поради невярната информация за маршрута, подадена от румънската страна; второ, поради липса на радиовръзка с пилота и трето, заради малката височина на полета - около 600 м.
Радиовръзка с пилота е била установена едва след като хеликоптерът е напуснал забранената за полети зона. Според наши наблюдатели случаят е твърде показателен за състоянието на противовъздушната отбрана на страната. Засичането на нисколетящ обект е възможно само при наличие на специално насочени за целта радари, а това е крайно необходимо за такъв обект като АЕЦ "Козлодуй". Освен това, около централата няма разположени зенитни войски в мирно време. Такива бяха разположени само по време на военните събития в бивша Югославия.
Уважаеми господин Свинаров, моля да ми отговорите: какви мерки ще предприеме Министерство на отбраната за защита на въздушното пространство над АЕЦ "Козлодуй"?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Мазнев.
Заповядайте, министър Свинаров.
МИНИСТЪР НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Мазнев! Пристъпвам към отговора на Вашия актуален въпрос, свързан с прелитането на военен вертолет в непосредствена близост до АЕЦ "Козлодуй", с ясното съзнание за сериозността на случая, не само поради широкият медиен интерес.
Позволете ми съвсем накратко да ви запозная с конкретната фактическа обстановка.
На 18 април 2002 г. вертолет на Въоръжените сили на Федерална република Германия, изпълняващ полет за нуждите на КФОР от летише Тимишуара до летище Тепличене, Косово, пресичат държавната ни граница в района на Козлодуй по посока на Враца и София. Въздухоплавателното средство навлиза в забранената за полети зона над АЕЦ "Козлодуй" и прелита на около 2 км източно от нея на височина 600 м, което е нарушение на режима на полетите.
С вербална нота от м. декември 2001 г. Министерството на външните работи на Република България е дало блоково разрешение за прелитането на самолети и вертолети, пренасящи всички класове рискови материали, както и невъоръжен личен състав, за поддържане на силите на КФОР при необходимите мерки за безопасност.
Конкретното разрешение за този полет е дадено на основание на вербална нота на германската страна, като искането е за полет до маршрут Lomos - Velba - Skopie и обратно Skopie - Velba - Burov - Ostov. На 17 април 2002 г. служба "Планиране" РВД включва полета в плана за използване на въздушното пространство, въпреки неправилно подадените от екипажа данни за входна точка - Ostov, вместо Lomos. Очевидно е, че още в етапа на планиране на полета е извършено нарушение, което се потвърждава и от донесенията на командира на екипажа след кацането на летище София. След констатиране на нарушението дежурните длъжностни лица от пунктовете за управление на Военновъздушните сили предприемат необходимите мерки за извеждането на вертолета от забранената зона, като действията им са в пълно съответствие с регламентиращите документи.
За изясняване на обстоятелствата по нарушението на забранената за полети зона над АЕЦ "Козлодуй" своевременно беше създадена междуведомствена комисия, включваща представители на Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на отбраната, Министерството на външните работи и KИАEМЦ. В резултат на нейните предложения бяха предприети незабавни стъпки, целящи постигане на по-надежден контрол на въздушното пространство.
Какви са конкретните мерки и стъпки? Променени бяха хоризонталните и вертикалните граници на забранената за полети зона над Атомната електроцентрала и бяха закрити конкретни полетни трасета. Извършените промени са доведени до знанието на всички авиационни оператори. В процедурата на съгласуване между Министерството на транспорта и съобщенията и Министерството на отбраната са маршрутите за визуални полети, свързани с пресичане на държавната граница, като ще бъде завишена височината на нейното пресичане. С увеличаването на минималната височина за влитане във въздушното пространство на Република България ще се повишат възможностите за своевременно откриване и контролиране на полета на въздухоплавателни средства, влитащи в нашето въздушно пространство.
КИАЕМЦ, Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи проучват възможностите за закупуване, инсталиране и пускане в експлоатация на радиолокационна станция за откриване и следене на въздушни цели в забранената зона в района на АЕЦ "Козлодуй", която да бъде включена в националната система за оповестяване.
Като неподлежащи за забавяне са оценени и редица изменения в нормативната база, регламентираща процедурите по издаване на разрешение за полети във въздушното пространство на Република България. С изготвянето на наредба, регламентираща реда за принуждаване на въздухоплавателно средство, което е нарушило правилата за въздухоплаване, да извърши кацане, както и редът за разрешаване продължаването на неговия полет, ще се запълни сега съществуващия правен вакуум в тази материя. Работата по тези нормативни изменения е започната от междуведомствена работна група.
С оглед подобряване взаимодействието между България и Румъния за защита на приграничните им въздушни пространства и стратегически обекти по границата са предприети постъпки за въвеждането на забранена за полети зона в румънското въздушно пространство с параметри, аналогични на въведените около нашата атомна електроцентрала.
На проведените срещи с румънската страна е изразено принципното разбиране за установяване на подобна зона за сигурност в непосредствена близост до АЕЦ "Козлодуй". С предприемането на подобна стъпка се намалява вероятността за нарушаване на забранената зона от въздухоплавателни средства, нарушители на режима на полетите. В двустранен план с румънската страна се сондира и възможността за изменение на договора за взаимодействие между районните центрове за обслужване на въздушното движение София - Букурещ. В ход са експертни разговори по изготвяне на меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на България и Румъния относно защита на стратегически обекти по границата от въздушни и терористични актове.
Уважаеми дами и господа народни представители, с предприетите стъпки значително се повишават възможностите за по-ранното откриване на нарушителите на режима на полета и своевременното оповестяване на системата на противовъздушна отбрана на страната, с което се увеличават възможностите за активно въздействие на силите и средствата на противовъздушната отбрана. В същото време искам да напомня, че Българската армия може да охранява ефективно въздушното пространство на страната само след своевременно подаване на информация от Управление на въздушното движение за всички влитащи във въздушното ни пространство въздухоплавателни средства. Подобряването на координацията между гражданските и военните структури ще способства за навременното изясняване на въздушната обстановка и използване на силите и средствата на Българската армия за осигуряване на въздушния суверенитет на страната. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Свинаров.
За реплика думата има господин Мазнев.
СТЕФАН МАЗНЕВ (ПСОДС): Благодаря Ви, госпожо председател!
Благодаря Ви за отговора, господин министър. Аз искрено се надявам, че мерките, които сте предприели, наистина ще бъдат реализирани своевременно, тъй като този въпрос е изключително важен. Тази защитена зона е част от физическата защита на АЕЦ "Козлодуй", което пък е част от ядрената безопасност на централата като цяло, особено имайки предвид факта, че днес приключва мисията на Международната агенция по атомна енергия за оценка на статуса и безопасността на АЕЦ "Козлодуй", така че мерките са много важни.
Аз искрено се надявам, че те ще бъдат реализирани в най-скоро време. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Към министър Свинаров има питане от народните представители Емилия Масларова, Йордан Димов и Димитър Димитров относно вариантите за унищожаване на ракетите СС-23.
Госпожо Масларова, заповядайте.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги!
Въпросът, който ние зададохме с моите колеги Йордан Димов и Димитър Димитров, беше поставен доста преди шумните обсъждания на този въпрос на общинската сесия на Стара Загора, на общински сесии в Чирпан, както и след вчерашното посещение на господин Свинаров и заместник-министърът на екологията в Змеево на полигона, където се предвижда да бъдат унищожени ракетите СС-23. Но независимо от това, че имаше закрито заседание на парламента, независимо от това, че в Стара Загора беше проведена открита сесия с участието на всички кметове от Старозагорска област, председатели на общински съвети, представители на политическите сили и много граждани и представители на медиите, както и специалисти от Министерството на отбраната и Министерството на околната среда и водите, както и след вчерашното посещение на господин Свинаров в региона, напрежението там продължава да е същото. Даже в много случаи кметовете на Пъстрово, Змеево и Стара Загора и обществеността са в много по-голяма степен притеснени, отколкото преди това.
Аз искам да информирам днес министър Свинаров, че вчера, след неговото посещение в Стара Загора е имало отново извънредна сесия на общинския съвет, на която решението, което беше взето, че ще се настоява за ОВОС, ще се отстоява докрай. Иска се среща с премиера и председателя на парламента, както и ще се потърси от господин Желев съдействието на Сдружението на общините.
Всичко това го казвам, господин Свинаров, за да можем ние заедно с Вас да бъдем с чисти сърца и лица пред гражданите на страната, не само от Старозагорска област, които са най-притеснени, но и в страната като цяло. Защото не може да не буди тревога изложеното от специалистите от Министерството на околната среда и водите, което беше твърде мъгляво, твърде необосновано и неаргументирано и твърде научно атакувано от специалисти - химици, физици, както и медици от Общинския съвет на Стара Загора и присъстващите на сесията. Освен това всички ние станахме свидетели не на закритото заседание, а на полигона, че представителят на американската фирма недвусмислено заяви това, което на нашето закрито заседание не беше отговорено, че те нямат опит в унищожаването на такъв тип ракети и че всъщност тяхното изгаряне не е ставало досега, тоест те не дават 100-процентова гаранция. Съвсем нормално е, дори и при подписан меморандум, обществеността да се притеснява, защото един меморандум се подписва, но преди всичко трябва да бъде достатъчно надежден и даващ спокойствие, сила и гаранция и най-вече убеденост на гражданите, че неговите народни представители, неговото правителство прави всичко необходимо, за да се спазват международните стандарти и изисквания на нашите поети ангажименти. Тук искам да отворя една скоба и да кажа, че в никакъв случай не приемам спекулациите, че депутатите от Коалиция за България са срещу унищожаването на ракетите, ние сме гласували за тяхното унищожаване. Въпросът е как, на каква цена и срещу какво, в крайна сметка какви ще бъдат резултатите. Защото, господин Свинаров, никой не даде отговори на въпросите за това, доколко се знае какви ще бъдат емисията и емисионните въздействия, тоест това, което ще стане по време на взрива, но какви ще бъдат резултатите и след това? На този поставен въпрос все още няма отговор. Така че, този въпрос, който ние поставяме с моите колеги, е тревожен, той тресе региона доста дълго време и занимава общественото пространство, и това не е някаква политическа спекула или инсинуация, а просто България има печални спомени от прикрити неща и недостатъчно аргументирани взети действия. Затова обществеността е толкова чувствителна.
Но аз продължавам да настоявам, и Ви моля, господин министър, от трибуната на Народното събрание още веднъж да обясните, да отговорите какви мерки са взети и до каква степен е гаранцията, и доколко Вие ще спазите обещанието, поето към старозагорската общественост, че ще предоставите и съответния доклад, който всъщност вчера не е бил предоставен. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, госпожо Масларова.
Господин Свинаров, имате думата за отговор на питането.
МИНИСТЪР НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Масларова, уважаеми господин Димов, уважаеми господин Димитров!
Най-напред ми позволете да се възползвам от предоставената възможност и давайки отговор на повдигнатото питане в рамките на парламентарния контрол да запозная и Вас, и българската общественост с вариантите за унищожаване на ракетните комплекси СС-23. Разбира се, времето, последвало ратификацията на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България и САЩ за оказване на помощ за унищожаване на ракетните комплекси беше наситено с една активна дискусия в медийното пространство. Детайлно разискване на процеса се състоя както по време на извънредното заседание на общинския съвет в Стара Загора, така и при мои срещи с общинското и областното ръководство на района. Като считам, че парламентарната трибуна дава изключително добра възможност за осъществяване на контрол от ваша страна, а и от всички български граждани, ми позволете да ви запозная със следното: какво имущество от ракетните комплекси подлежи на унищожаване и демилитаризиране.
Техническото имущество от ракетните комплекси е разделено на три групи.
Първо, машини и агрегати, които във вида си, в който се използват в комплексите, не носят никакви специфични белези на тези комплекси. Такива са някои автомобили, токоагрегати и др., които ще бъдат предоставени за използване на войските от Българската армия в настоящия си вид.
Втора група машини и агрегати, които следва да бъдат демилитаризирани. От тях ще бъдат демонтирани и унищожени по механичен начин онези възли, които се използват в специфичната дейност на комплексите, а останалата част, съставляваща базовата автомобилна техника ще бъде предадена за използване от войските.
Трета група техника и имущества, които напълно ще бъдат унищожени. В тази трета група са включени три вида имущества: най-напред изделия и възли, които ще бъдат унищожени напълно по механичен начин. Към тази група спадат пусковите установки за комплексите и други машини, при унищожаването на които не съществуват никакви рискове, с изключение на обичайните при работа с абразивни инструменти и газови горелки. Втора група ракети и бойни части, в които има пиротехнически вещества, и трета група окислител и стартово гориво за комплекса "Скъд". Опасни за унищожаване са ракетите, бойните части, горивото и окислителят.
Съгласно чл. 3а от меморандума за разбирателство наш контрагент по договора за унищожаването ще бъде американска фирма CDI за унищожаването на горивото и окислителя на комплекса "Скъд". Фирма CDI е започнала преговори с румънска фирма от гр. Фаграш. Унищожаването ще се извърши на територията на нашата северна съседка, а Българската армия ще има задължение единствено да организира транспортирането на същите в щатни опаковки.
На какъв етап се намираме сега? За унищожаването на ракетите и бойните части фирма CDI офертира две възможности: унищожаване чрез изгаряне и унищожаване чрез взривяване. Нашето становище е да бъде използван методът на изгаряне на ракетите и бойните части и координатите на избраното от нас място за изгарянето бяха предоставени за становище на Министерството на околната среда и водите. В предоставената технология са дадени химическият състав на пиротехническите елементи и техните количества в ракетите и бойните части, както и какви продукти ще се получат при изгарянето или взривяването им. Според американските специалисти те са еднакви и при двата подхода, тоест и при взривяване, и при изгаряне се отделят еднакви по количество и състав газове.
Въз основа на подадените изходни данни и информация за резултатите от процеса, Министерството на околната среда и водите изрази становището, че посоченото от нас място за унищожаването в района на полигона, западно от с. Змеево, е подходящо. Единствената отправена препоръка от гледна точка на по-доброто разсейване на газовете е още веднъж да оценим възможността за изгаряне на ракетите от комплекса СС-23 на военния полигон в Шабла.
При изготвянето на разчетите американските специалисти разполагаха с нормите за опазване на околната среда, които са регламентирани от българското законодателство. Техните анализи и натрупаният практически опит показват, че само при изгарянето на ракетните двигатели на комплекса СС-23, непосредствено в зоната на факела на горенето, в много малка степен - 10 процента, ще се преминава разрешената гранична стойност на количеството вредни газове. Тези газове още през следващите една-две минути и на разстояние от неколкостотин метра ще се смесят във въздуха и ще преминат в безопасни норми на концентрация.
Защо избрахме полигона, западно от с. Змеево? Едно от изискванията на американските специалисти е унищожаването да се извърши на територията на военен полигон, като площадката за унищожаването следва да бъде на разстояние не по-малко от 5 км от най-близкото населено място. Нека да повторя, площадката за унищожаване на ракетите трябва да отстои най-малко на 5 км, а не края на полигона, за което ще стане дума след малко.
Предоставени ни бяха таблици, показващи стойностите на вибрациите на земните слоеве на различни разстояния от площадката за унищожаване, в зависимост от количеството взривно вещество. От тях е видно, че дори при непредвидено взривяване, а не изгаряне, посоченото безопасно разстояние е неколкократно подсигурено.
Предвид тези изисквания, бяха огледани всички военни полигони в страната, като ви уверявам, че единствено полигонът, западно от с. Змеево, удовлетворява тези критерии. Той е разположен по билната част на Стара планина и има обща дължина от 28 км. В началото си, неговата източна част, той е широк 2,5 км, а в западната си част е широк 3,5 км. Именно в тази западна част са подходящите места за изгарянето на ракетите и бойните части. Избраната от нас площадка се намира в падина на билната част на планината и най-близкото населено място - с. Пъстрово, е на 5100 м югоизточно от нея, на север - с. Средногорово е на 5700 м, на запад най-близко е с. Горно ново село - на 6 км, на изток - административно-технически обект от полигона - на разстояние 14 000 м.
Както беше посочено по-горе, унищожаването на ракетните и бойните части ще се извърши чрез изгаряне, но ние осигуряваме безопасно разстояние за тежкия вариант, евентуално неконтролируемо взривяване. Избирането на площадките за унищожаване в падина е с цел дори и евентуално да се получи взрив, взривната вълна да бъде насочена само нагоре, а това, че същата е във високата част на планината ще способства смесването на газовете с по-високите слоеве на приземния въздух. Отчели сме и посоката на ветровете в местността. Там те не са с постоянна насоченост и непрекъснато сменят своята посока, което означава, че евентуални вредни газове не могат да бъдат отнесени от ветровете в населено място.
Подходящ ли е военният полигон - Шабла, за изгаряне на ракетните двигатели на комплекса СС-23?
По наше мнение, съществуват няколко аргумента против използването на този полигон. Площта на полигона не позволява осигуряване на безопасното разстояние от 5 км, въпреки че, както вече беше изложено, това е изключително висока степен на обезопасяване. Теренът е напълно равнинен, което не е благоприятно от гледна точка на разпространение на евентуалната взривна вълна. Полигонът се намира в крайбрежна част, с близко разположени курортни центрове. При изгаряне на ракетите от този полигон би трябвало не само да се затворят курортни центрове около него, но и да се наруши в една значителна степен корабоплаването в района за един значителен период от лятото.
Не е за подценяване и въпросът за пожаробезопасността, тъй като тревната растителност на полигона в Шабла е изцяло суха през летния сезон. В това отношение полигонът Змеево е много по-подходящ.
След подписването на Меморандума за разбирателство е извършено запознаване на представители на фирмата СDI и нейния подизпълнител с техническите имущества в поделенията в Ловеч, Телиш, Осетеново, с цел уточняване на технологията на унищожаването.
Посетен беше и централният артилерийски технически изпитателен полигон в с. Змеево, където бяха уточнени местата за унищожаване на пиротехническите изделия от комплексите. В момента американските специалисти и компетентните структури на Министерството на отбраната и Генералния щаб изготвят график за извършване на цялостната дейност по унищожаването. Предвиждаме след окончателното уточняване на площадките за унищожаване на ракетите и бойните части да се извърши експериментално унищожаване на по 1 брой от всеки вид имущество - ракети и бойни части, под прякото наблюдение и с всичките необходими измервания - ръчно и автоматично, от представители на Министерството на околната среда и водите.
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Смятаме, че въпреки сложността и огромния обем от работа, унищожаването на ракетните компекси СС-23, СКЪТ и ФРОГ, може да се извърши успешно и безопасно на територията на страната. Единственото възможно място, което осигурява безопасността на населението, населените пунктове и природата на България при унищожаването на ракетите и бойните части, е районът на Централно артилерийско-технически изпитателен полигон, западно от с. Змеево.
Позволете ми в заключение да ви уверя, че ръководството на Министерството на отбраната и Генералния щаб подхождат с разбиране към безпокойството на жителите от региона, но са твърдо уверени в професионално направения избор, отчитащ и най-малките рискове за живота и здравето на българските граждани, както и за запазване на екологичното равновесие в региона.
И ако позволите две изречения за финал. Не ми е известно в българската история, няма да говоря за световната, да има процедура по унищожаване на какъвто и да е тип въоръжение, която да преминава при по-демократично обсъждане от всички заинтересовани. Надявам се, че това ще бъде един добър пример и за бъдещата ни работа. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Въпреки изчерпателния отговор на министъра, имате уточняващи въпроси, госпожо Масларова. Заповядайте.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Естествено е, че е демократичен начинът, защото ние всички прокламираме, че демокрацията е най-висшата форма на обществено развитие на всяко едно общество. И съвсем нормално е да се интересуваме и да питаме.
Аз имам два уточняващи въпроса към Вас, господин министър. В току-що направеното от Вас изложение Вие казахте, че изискванията на американските специалисти, фирмата, чиято компетентност, възможности и опит, който има, в никакъв случай не поставям под съмнение, е поставила определени условия.
Един от уточняващите ми въпроси е: потърсено ли е становището на компетентните специалисти на страната - производител? Защото определено смятам, че след като тези специалисти не са унищожавали такъв тип оръжие, би било редно да се направят консултации и със специалистите на страната - производител. Това е единият ми уточняващ въпрос.
И вторият ми уточняващ въпрос произтече от изказването на специалистите, а и тук, когато коментирахме, че в цялата процедура по обезопасяването и унищожаването Министерският съвет, и в частност Министерството на отбраната, поемат цялата отговорност. В какво се изразява тази отговорност? Дали са подсигурени някакви ресурси евентуално, ако има някакво замърсяване? Дали са предвидени някакви средства за здравно обезопасяване и след това за лечение евентуално, не дай си Боже, никой от нас не го иска? Тоест поемаме цялата отговорност. В какво се изразява това поемане на цялата отговорност? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Моля да отговорите на тези допълнителни въпроси, господин Свинаров.
МИНИСТЪР НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Масларова, не съм търсил консултации от страна на производителя за унищожаване на ракетите. Известно Ви е, че ние работим в изпълнение на решение на Министерския съвет, според което технологичната и финансовата помощ при унищожаването на ракетите се търсят от правителството на Съединените американски щати. Впрочем парламентът с огромно мнозинство ратифицира и Меморандума, който беше подписан в този смисъл.
По втория Ви въпрос. Известно е, че това е текстът, който всъщност внесе Меморандумът за ратификация в Народното събрание. Действително, според Меморандума правителството на Република България се отказва от търсене на отговорност от правителството на Съединените американски щати. Как се гарантира тази отговорност Ви е добре известно - със създадените фондове за такива случаи, които винаги са на разположение на държавата. Нашата основна цел е по никакъв начин да не допускаме и най-минималната възможност за използване на тези фондове и наличие на необходимост за това. Аз, като министър на отбраната, с оглед на военно-техническата и екологическата експертиза, с които разполагам, съм уверен, че до такива последици не може да се стигне. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.
Ще изявите ли своето отношение към допълнителния отговор на министъра, госпожо Масларова. Заповядайте!
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Явно този въпрос ще стои още доста дълго време на вниманието на обществеността и на живеещите в региона на Змеево и Старозагорска област. Аз много искам да вярвам, че всичко това, което Вие казвате, и Вашата увереност ще бъдат подплатени с реални действия.
Но в качеството си на народен представител от 27. многомандатен избирателен район аз съм длъжна да Ви предоставя протестната подписка на част от гражданите на: Стара Загора, Чирпан, Казанка, Лозен, Златен кладенец, Ново село, Остра могила и всички селища, които са около региона. Това е първата крачка на гражданите по един цивилизован начин да кажат своята позиция.
Много ще искам в най-скоро време и в Общинския съвет на Стара Загора да се получи обещаната от Вас експертиза относно екологическите последици, за да може действително демократичното обсъждане на една такава сериозна процедура да даде своите демократични резултати.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, госпожо Масларова.
Народният представител Любен Петров има актуален въпрос към министър Свинаров относно случая с редник Данаил Иванов от 38-и полк за противохимическа защита от с. Мусачево.
Заповядайте, господин Петров, да развиете своя актуален въпрос. Три минути Ви трябват да го развиете.
ЛЮБЕН ПЕТРОВ (КБ): Благодаря, уважаема госпожо председател.
Уважаеми господин министър, дами и господа народни представители! Въпросът, който искам да отправя към министъра на отбраната, е много чувствителен за цялата българска общественост и за присъстващите тук. И ми е много трудно да говоря на тази тема, затова защото случаят е тежък.
На 3 юни т.г. българската общественост беше информирана за тежкия инцидент в 38-и полк за противохимическа защита на корпусния учебен център Сливница, при който тежко пострада, а впоследствие и почина редник Данаил Иванов Славчев.
Изказвам дълбоките си съболезнования на родителите и близките на редник Иванов. Присъединявам се към тежката скръб и мъката, която те преживяват.
Изразявам голямата си тревога от случилото се. Този случай е много тежък. Той потресе цялата българска общественост, затова защото се случи в едно от елитните наши поделения на Българската армия.
Но съдейки от изнесеното по медиите относно обстоятелствата, при които е станал случаят, определено считам, че последиците е можело да бъдат и още по-тежки, пострадали да бъдат и други лица. Предпоставките са били налице: пълна разпуснатост, дезорганизация, хаос, масова употреба на алкохол - сякаш това не е войскова единица. Никакво ръководство и контрол от командването на полка и от по-старшата инстанция - нещо не само нехарактерно, но и абсолютно недопустимо за условията на армията. Там животът протича при строга организация, завишен контрол над действията на подчинените.
Не мога да приема, че това се е случило в едно от елитните поделения, където почти всичко е приведено в съответствие с нашите виждания за професионална армия. Това не е добър атестат за усилията, които се полагат по ускоряване на реформата и преминаване към професионална армия. Даже Вие, уважаеми господин министър, заявихте вчера, че искате да се съкрати срокът за преминаване към професионална армия и за отменянето на наборна военна служба. Помолихте за това - да се съкратят сроковете и да се ускори този процес.
Аз приветствам и инициативата, и идеята, и професионализирането на армията, но това да стане след една задълбочена дискусия - обществена, политическа, на експертно равнище, създаване на законова основа, с разрешаване на всички проблеми, които могат да се появят при преминаването към такава армия.
Но се питам как е възможно да се изпраща войскова единица без офицер, без старши, който да организира дейността и да поддържа реда и дисциплината? Този случай е много показателен за цялостното състояние и особено за дисциплината на военнослужещите в Българската армия, както и за отношението на ръководството на Министерството на отбраната към процесите, които протичат в Българската армия.
Уважаеми господин министър, на всички е известно, че армията е жив организъм от войници, сержанти, офицери с различна степен на подготовка, настроение, нагласа за служба, които ежедневно повишават подготовката си, за да изпълнят възложените им от законите и заповедите задачи. Тяхната дейност е свързана с използването на въоръжение, бойна техника, специална техника, боеприпаси, материални средства, които създават рискови ситуации за живота и здравето им. За да се избегнат нещастни случаи е наложителен строг войскови ред и висока дисциплина. По-голяма част от предпазните мерки са заложени в законите, в ръководствата, в наставленията, в уставите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Моля да зададете въпроса вече, господин Петров.
ЛЮБЕН ПЕТРОВ: Да, благодаря, госпожо председател. Тези мерки са извлечени от многогодишния войскови опит или с цената на много пролята кръв и на много страдания. И всяко нарушение на тези мерки води до такива тежки инциденти.
За цялостната организация на войсковия живот и на учебната дейност отговарят командирите и началниците от всички степени, в т.ч. и Вие, господин министър. Разбира се, успешната им работа е свързана и с организаторските им умения и много други фактори, в т.ч. и със социалния им статус. За изграждането на тези умения техните командири и началници следва да полагат ежедневни грижи. За съжаление, през последните няколко години това не е така.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Господин Петров, Вие вече иззехте правото за отговор на министъра. Вие отговорихте на въпроса!
ЛЮБЕН ПЕТРОВ: Екипите от политическото ръководство на Министерството на отбраната бяха длъжни да отчетат тези сложни процеси, да проявяват загриженост за живота и здравето на военнослужещите. За много голямо съжаление вместо това се демонстрираше с нищо необоснована дистанцираност, високомерие, неуважение към военнослужещите, уронване престижа, честта и достойнството им.
По този случай, за който говоря, прозвучаха много необосновани твърдения и закани по адрес на старши-командири и висши офицери, в т.ч. и от Ваша страна, господин министър. За много голямо съжаление и Вашите предшественици проявяваха още по-голяма арогантност в това отношение.
Надявам се, че на основата на случая в Сливница сте направили вече задълбочените изводи и анализ за цялостното състояние на дисциплината в Българската армия. И в тази връзка е и моят актуален въпрос към Вас: кои са причините, довели до този тежък случай и какви мерки сте набелязали те повече да не се повтарят? Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Петров. Двойно време употребихте за задаване на въпроса.
Заповядайте за отговор, господин министър.
МИНИСТЪР НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Петров!
Пред този въпрос наистина заставам с болка на трибуната на Народното събрание, за да ви отговоря за причините, довели до тежкия инцидент с редник Данаил Иванов, защото става въпрос за един неистина нелепо прекъснат живот на един български войник и младеж.
Обстоятелствата, при които става произшествието са известни, както на Вас, така и на широката общественост, затова съвсем накратко ще припомня същността на извършеното нарушение.
В изпълнение на плана за бойна подготовка на Поделение 42600 - Мусачево, за учебната 2002 г. командирът на полка полк. Йолов заповядва провеждането на практическата подготовка на полигона в Сливница и издава разпореждане за организиране на мероприятията по полигонната практика. На основание на това разпореждане устройването на полевия лагер е следвало да се извърши в периода от 31 март до 3 юни 2002 г. от група в състав от 7 сержанти, 20 кадрови войници и 36 военнослужещи на наборна военна служба.
Въпреки изготвените документи, командването на поделението не е организирало в пълен обем провеждането на мероприятието. С мерките за безопасност не е запознат целия състав на групата, инструктажът е проведен фиктивно, не са поставени конкретни задачи по устройването на лагера. Въпреки че групата е в състав от 63 военнослужещи, в нея не са включени офицери, които да организират, контролират и ръководят дейността на личния състав. Единствената конкретна задача, която е получила групата е до 3 юни лагерът да бъде устроен.
В резултат на всички тези пропуски дейността по устройване на лагера е протичала в противоречие с изискванията на глава десета от Устава за войскова служба на Въоръжените сили на Република България за извънказармено разполагане на войските. Освен посочените нарушения, допуснато е отклонение на военнослужещите от района на лагера, посещение на питейни заведения и употреба на алкохол, както внасяне и употреба на алкохол в района на самия лагер.
Заниженият контрол върху дисциплината води до неуставни взаимоотношения между различните категории военнослужещи, както и до трагичния инцидент, в резултат на който на редник Данаил Иванов е нанесена тежка телесна повреда, от която след това настъпи и неговата смърт.
Анализът на произшествието направен в Главния щаб на Сухопътните войски, в Генералния щаб на Българската армия и в Министерството на отбраната откроява следните основни причини за допуснатото тежко произшествие - незадоволителна командна организаторска работа на командира на полка и неговия щаб по подготовка на полевия лагер, отсъствието на строг уставен ред и незадоволителната лична дисциплина и отговорност на командния състав на поделението, който е ръководил непосредствено подготовката на полевия лагер, извършения некачествен подбор на сержантския и кадровия войнишки състав в полка, принизената лична дисциплина и отговорност на сержантите и кадровия войнишки състав в полка, заниженият контрол от страна на старшите офицери.
Какви са предприетите мерки? Ще ви запозная само с част от комплекса от мерки за укрепване на дисциплината и уставния ред в Българската армия.
До края на месец юни във всички щабове, съединения и части ще бъдат проведени извънредни анализи на дисциплината, уставния ред и войсковата служба. Във всички щабове се сформират групи за внезапни проверки. Във всички части и поделения се провеждат изпити на длъжностните лица от денонощния наряд по познаване на функционалните им задължения и организация на войсковия ред. За всички категории сержанти ще се организират еднодневни методически сборове по изпълнение на мероприятието от деня. Категорично се забранява внасянето, продажбата и употребата на алкохол в районите на войсковите поделения и обекти по време на полеви мероприятия. Употребата на алкохол при изпълнение на служебни задължения ще бъде винаги основание за дисциплинарно уволнение.
Активизирана е дейността на структурите на военните психолози по провеждането на социално-психологически изследвания и изготвянето на психологически портрети на подразделенията.
Наложени бяха тежки дисциплинарни наказания. Те са известни. Няма да се спирам подробно на тях. След заседание на Съвет по отбрана аз като министър на отбраната разширих кръга на наказаните лица и направих някои от наказанията по-тежки от предложено от началника на Главния щаб на Сухопътни войски.
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Петров!
Министерството на отбраната и Главния щаб на Българската армия не са и не могат да се примерят с тежките нарушения на военната дисциплина, особено с такива трагични инциденти, когато те довеждат до отнемане на човешки живот. Формите и способите за борба с това явление са различни и се изменят във времето, защото в армията наистина протичат динамични процеси. Основният способ за борба с подобни прояви си остава въвеждането, утвърждаването и строгия контрол на строг уставен ред и редовен учебен процес. Само по този начин младите български граждани ще могат да изпълнят онези обязаности, за които са призовани в редовете на Българската армия. Само по този начин хилядите български семейства, чиито синове отбиват воинския си дълг ще бъдат сигурни, че ще могат да посрещнат децата си отново - укрепнали и възмъжали. Ние ще работим за това. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате право на реплика, господин Петров, само че в рамките на две минути, моля Ви.
ЛЮБЕН ПЕТРОВ (КБ): Госпожо председател, уважаеми господин министър!
Първо Ви благодаря за изчерпателния отговор, който дадохте на актуалния ми въпрос. Действително, запознали сте се със състоянието на дисциплината. Направен е анализ. Предприети са мерки и считам, че в голяма степен тези мерки са адекватни на ситуацията в армията, и считам, че ще има резултат.
Не съм доволен само от това, че се позовахте на анализа, който е извършен в Главния щаб на Сухопътни войски и в Генералния щаб. Политическото ръководство на Министерството на отбраната свой анализ има ли? Каква е оценката му за тези процеси, които стават в армията? Това не чух, господин министър, и това ме тревожи. Вместо да ме успокои това, което са предложили експертите, аз засилвам тревогата си от това, че все още проблемите в армията не са първостепенна грижа на политическото ръководство на Министерството на отбраната, поради което считам, че трябва още един път да се обърнете към този случай.
Аз знам, че Ви предстои едно обсъждане на 3-ти за състоянието на дисциплината в армията, но то пак е в Генералния щаб. Аз Ви моля и политическото ръководство на Министерството на отбраната да се заеме с тази аналитична дейност. Вие за тази цел имате съответните структури, имате звена, които могат да ви подпомогнат. Използвайте ги, господин министър!
Вие носите непосредствената отговорност за цялостното състояние на Българската армия и последните изменения на Закона за отбраната и въоръжените сили ви дадоха такива възможности. Възползвайте се от тях.
Иначе, другото ще звучи само като декларации, като пожелания, а военнослужещите са живи хора със своите проблеми, болки, страдания. Откликвайте на тяхното решаване, да ги мотивирате за по-голяма активност и по-голяма ефективност в тяхната работа. Така може да се постигне и ускоряване на процесите на реформата и всички цели, които са поставени пред Българската армия. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате право на дуплика, министър Свинаров.
МИНИСТЪР НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: Уважаеми господин Петров, след Вашите уточняващи бележки съм длъжен да споделя следното.
Съветът по отбрана след представянето на двете проверки от Главния щаб на Сухопътни войски по моя заповед бяха назначени проверки от структури, пряко подчинени на министъра на отбраната. Става дума за Инспектората и за Служба "Сигурност", Военна полиция, Военно контраразузнаване. Тези проверки с техния задълбочен характер ми дадоха основание да предприема мерки по увеличаване на наказание и разширяване кръга от наказани лица, след което, след Съвета по отбрана, въз основа на закона, Инспектората извърши нова служебна проверка въз основа на която аз уволних командира на поделението и началника на щаба на поделението, така че мисля, че в една максимална степен структурите на министъра на отбраната бяха не само проверяващи, но и даващи основание за вземане на необходимите мерки с техните конкретни предложения. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, министър Свинаров.
Следващият актуален въпрос е зададен от народния представител Васил Василев относно запазване на поделение 38960 - с. Телиш, община Червен бряг, област Плевен.
Имате думата, господин Василев.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, господин министър, колеги, при срещата ми в моя избирателен район - 15.Плевенски и по-точно в община Червен бряг сериозно бе поставен въпросът за бъдещето на поделение 38960 - с. Телиш, както от кмета на общината господин Стоян Стоянов, така и от офицери и сержанти от това поделение. Доколкото съм информиран, Вие, господин министър, сте получили писмено притесненията и опасенията от кмета в кореспонденция до Министерството на отбраната.
От страна на кмета на общината бе проявена загриженост относно закриването или преместването на поделение 38960 - с. Телиш, в гр. Ямбол и опасността от съкращаването на работещите в поделението офицери и сержанти. Господин министър, това допълнително би довело до увеличаване на безработицата в общината, която и в момента е достатъчно висока. През 2001 г. тогавашният министър на отбраната господин Бойко Ноев посети поделението в с. Телиш и се убеди в доброто състояние на материално-техническата база, високия професионализъм на офицерите и военнослужещите, както и значимото му и важно място в рамките на Българската армия. В периода 2000-2001 г. с докладна записка на началника на Генералния щаб бе спряно такова преместване на поделението в Ямбол. Сега този въпрос отново се поставя на дневен ред и поради това, обезспокоен от такава възможност, Ви питам:
Каква ще бъде съдбата на поделение 38960 - с. Телиш, община Червен бряг, област Плевен, и какви мерки сте предприели в качеството си на министър на отбраната за запазване на поделението на територията на община Червен бряг? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Василев.
Заповядайте за отговор, министър Свинаров.
МИНИСТЪР НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители!
Уважаеми господин Василев, в отговор на Вашия актуален въпрос относно съдбата на поделение 38960 в с. Телиш, община Червен бряг, област Плевен, и предприетите мерки за запазване на поделението на територията на общината, ми позволете да Ви запозная със следното:
Цитираното поделение 38960 - с. Телиш, е артилерийско техническо поделение, въоръжено с ракетния комплекс R 400, СС -23. В изпълнение на правителствените решения, както и с цел създаване на организация по прилагане на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и САЩ за оказване на помощ от САЩ при унищожаване на ракетните комплекси, с моя заповед е създаден работен колектив за реализирането на проекта за унищожаването на ракетните комплекси СС-23, "Скът Бей Фрок" със срок до 30 октомври 2002 г. съобразно приетата декларация от българския парламент.
В съответствие с актуализирания план за организационно изграждане на Българската армия до 2004 г., 76-та артилерийско-техническа бригада - с. Телиш, поделение 38960 и 66-та артилерийско-техническа бригада в гр. Ямбол - поделение 34560, се реорганизират в 76-та реактивна бригада, която се предислоцира в гр. Ямбол в района на поделение 34560 - Кабиле. На проведеното на 8 май 2002 г. заседание на Съвета на началник-щабовете при началника на Генералния щаб на Българската армия е взето принципното решение двете поделения да продължат да изпълняват възложените им задачи. След утилизацията на ракетните комплекси ще се пристъпи към разформироване на съществуващите две бригади и формирането на нова реактивна бригада. Командният състав на 76-та реактивна бригада ще бъде сформиран след подбор от най-добрите офицери и сержанти от поделенията в Телиш, Кабиле и Ямбол. Мотивите за предислоцирането на 76-та реактивна бригада в гарнизон Ямбол са следните:
Гарнизон Телиш отстои на 30 км от областния гр. Плевен и на 21 км от общинския град Червен бряг, което води до затруднения при снабдяването на поделението с необходимите материални средства, осигуряващи нормалния живот на кадровите военнослужещи и техните семейства. Поделението, където ще бъде дислоцирана новата реактивна бригада, се намира в границите на областния гр. Ямбол, което дава възможност за значително по-добри социални условия за живот и работа на командния състав и техните семейства. Водоснабдяването в казармения район - с. Телиш, е от местен водоизточник, който при продължително засушаване значително намалява и води до режим на водоподаването и възможен риск от поява на инфекциозни заболявания. За цялостната подготовка на бъдещата 76-та реактивна бригада е необходим полигон, който да дава възможност за провеждане на артилерийски стрелби с щатната артилерийска материална част. В района на община Червен бряг такъв лицензиран полигон липсва, а корпусният учебен полигон - Ново село, отстои на 21 км от поделението в гр. Ямбол, което е сериозна предпоставка за водене на ползотворен учебен процес и цялостната подготовка на реактивната бригада. Казарменият район на поделението в гр. Ямбол е един от най-добрите в Българската армия. Същият е добре водоснабден, топлофициран и с най-модерна инфраструктура. Впрочем предстои да бъде извършена и газификация на района.
Видно от гореизложеното е, че решението за пребазиране на поделението от Телиш в гр. Ямбол и сформирането на 76-та реактивна бригада в подчинение на Главния щаб на Сухопътните войски е взето при отчитане на всички военнотехнически и социални аспекти. При създаването на новата бригада ще бъде предоставена възможност на кадровия състав и гражданските лица, служещи в момента в поделение 38960 - с. Телиш, при изразено желание от тяхна страна и при спазване изискванията на действащата нормативна база, да продължат да служат в редовете на Българската армия в състава на 76-та реактивна бригада - гр. Ямбол.
Колкото до района на поделението в с. Телиш с прилежащия сграден фонд, същият ще бъде сдаден след освобождаването му на Изпълнителна агенция "Управление на частната държавна собственост" за по-нататъшно стопанисване и разпореждане. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате право на реплика, господин Василев. Заповядайте.
ВАСИЛ ВАСИЛЕВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, господин министър, колеги!
Аз Ви изслушах много внимателно, господин министър. Разбирам, че е необходимо да се провежда реформа и тя е задължителна в Българската армия. Разбирам, че трябва да се изпълняват решенията на парламента и международни споразумения, но това, което Вие цитирахте като приоритети и предимства на Ямболската 76-та реактивна бригада и причини, за да бъде преместено там поделението, явно се разминават с това, което ми е дадено на мен. Ще ви дам това, което ми е предоставено в писмен вид от кмета на общината и от представители на поделението, защото ясно е заявено, че поделението в с. Телиш разполага със собствен водоизточник, а при необходимост може да използва и този на населеното място, разполагащ с парна централа, която отоплява администрацията, сгради, битов корпус и т.н., учебно поле, което е на 3 км от поделението в землището и е собственост на Министерството на отбраната. Разстоянието от с. Телиш до полигона в с. Николаево, където се провеждат стрелбите със системите за залпов огън ДН-21, е на 27 км. Може да се използва и полигонът на Сливница. Разбира се, той отстои на 150 км оттам. Гарнизонът Телиш разполага със свободни жилища и апартаменти, които са в селото и по този начин се решава въпросът с офицерите и техните семейства, както и досега е бил използван.
Тук са изброени и сградният фонд, и възможностите в град Ямбол. Сградният фонд в село Телиш е построен през 1980 г. за сметка на този в Ямбол, който е от 1944 г. Аз ще Ви предоставя тези неща.
Моята молба и на кмета на общината, и на военнослужещите беше наистина да се намери форма и начин да може да се съхрани това поделение, тъй като безспорно е ясно, че всички военнослужещи няма да отидат в Ямбол, ще има съкращения. А понякога за реформата в армията е от значение да се взима под внимание и самият регион, и състоянието на региона. Защото в много от районите това е от изключително значение, в случая за село Телиш. В крайна сметка, това е едно от най-сериозните неща, които има в селото, ако трябва да бъдем максимално откровени.
Затова моята молба е: ако има някакви възможности, нека да се направи така, щото тези хора да запазят своите места и все пак да се даде шанс и на общината, и на населеното място наистина да може да се съхрани поделението. Благодаря ви. Ще Ви предам тези писма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Благодаря Ви за участието в парламентарния контрол, господин Свинаров.
Започваме с въпросите, отправени към господин Дикме - министър на земеделието и горите.
Отправено е питане от народния представител Венцислав Върбанов относно състоянието на зърнения пазар в страната.
Заповядайте, господин Върбанов.
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Дикме, жътвата в страната вече започна, но пазарът е замрял и на него цари хаос. Зърнопроизводителите са в паника. В някои от Вашите интервюта Вие твърдите, че цената на зърното ще е добра. Купувачи обаче на практика няма, а там, където се появиха, предложената цена е между 100 и 130 лв. за тон зърно.
Моля да ни информирате за състоянието на зърнения пазар в страната и смятате ли, че цената ще бъде справедлива за зърнопроизводителите?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Заповядайте за отговор, министър Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Върбанов! Общото състояние на зърнения пазар в момента в страната е добро. Очакваната реколта е сравнително една от най-добрите за последните 10-12 години. Цените на хляба останаха стабилни през цялата стопанска година и не се очаква повишение. Нуждите на вътрешния пазар от хлебно и фуражно зърно са задоволени.
За реколта 2001 г. по неокончателни данни са изнесени общо около 722 хил. т пшеница, като основният износ е направен след Нова година - около 300 хил. са до Нова година и около 422 хил. след Нова година. Това е с около 200 хил. т повече износ на пшеница в сравнение с миналата година.
Вярно е, че кампанията по прибиране на зърното стартира и с това стартираха и предложенията за нови експортни цени от страна на търговците за закупуване на пшеница. Първоначалните цени, които са обявени, са в размер на около 165 лв. на тон без ДДС. Нашите очаквания са тази цена да достигне 170-175 лв. на тон. Количеството като излишък в страната се очаква да бъде около 1 млн. т пшеница и има една добра възможност за износ на пшеница от България в размер на около 1 млн. тона. В тази връзка искам да Ви уверя, че Министерството на земеделието и горите, респективно фонд "Земеделие", предприема необходимите мерки за насърчаване на износа, както и за стимулиране на зърнопроизводителите.
Каква е тенденцията на Балканите? Около нас тенденцията не е по-различна от тази в България. Има спад в първоначалната изкупна цена на пшеницата в Турция, в Румъния, има спад в Украйна, има спад в Русия. Свръхпроизводството, което беше в Украйна и Русия миналата година, доведе до силно предлагане на пазара, което от своя страна доведе до понижаване на цените.
Въпреки всичко, лично моите очаквания са българската пшеница да се котира на цени около 165-170 лв., което ще даде възможност на зърнопроизводителите за една печалба, т.е., да не формират загуба, за да могат да реинвестират през следващата година. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Заповядайте за уточняващ въпрос, ако има такъв, господин Върбанов.
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Ще се възползвам от възможността да задам два допълнителни въпроса.
Първият ми въпрос е: господин министър, вярно ли е, че големите износители, като "Луи Драйфус", "Глен Кор" и някои други, не са си върнали данък добавена стойност от износа от миналата година и какви са конкретните мерки, които ще предприемете, за да стимулирате пазара, защото все пак в момента пазарът на зърното е замрял?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Заповядайте за отговор, господин Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Да, господин Върбанов, но този въпрос може би по-скоро трябва да бъде зададен на министъра на финансите. Има такъв проблем с невръщането на ДДС на фирма "Луи Драйфус" по-скоро заради това, че по веригата на изкупуването има хора, които не са внесли ДДС. Съвсем нормално е в този случай, след като има невнесен ДДС, но това е по-скоро въпрос, който трябва да отправите към министъра на финансите, защото той би могъл по-добре да Ви отговори.
Колкото до хаоса по отношение закупуването на зърно, аз мисля, че кампанията за пшеницата включително още не е започнала. Тепърва стартира и тепърва ще се оформят новите цени. Разбира се, че се действа и се предлагат от някои търговци спекулативно ниски цени, които в никакъв случай няма да задоволят производителите. В тази връзка Министерството на земеделието и горите е предприело необходимите мерки и аз искам тук, от трибуната, да информирам Вас и всички зърнопроизводители, че ние сме отделили необходимите средства, за да субсидираме зърнопроизводителите за съхранение на тяхната пшеница в складовете за съхранение на зърно. Необходимите средства са заделени, така както са заделени и необходимите средства за нормалното протичане на есенната кампания. Разбира се, обсъждаме и вариант в момента да подпомогнем износа на пшеница с въвеждането на експортна субсидия на българската пшеница, но не бих искал предварително да давам данни, преди да бъдат обсъдени както на заседание на Управителния съвет на фонд "Земеделие", така и на заседание на Министерския съвет. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Ще изразите ли своето отношение към отговора на министъра, господин Върбанов?
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (ПСОДС): Уважаеми господин министър! Аз не съм доволен от Вашия отговор и предполагам, че и всички, които ни гледат и слушат, също не са доволни от отговора, защото имам чувството, че не си давате ясна сметка за сериозността на проблема, пред който сме изправени всички - че едногодишното ви бездействие доведе страната до сегашното състояние, а именно да се застъпят две реколти. Аз и друг път съм Ви молил от тази трибуна да се казва само истината. Не знам откъде ползвате Вие данните за изнесеното зърно, но количествата, които съобщихте, коренно се разминават със справката, която аз притежавам и по която до месец април са изнесени 586 хил. тона. Това е една голяма разлика. Не е вярно, че през тази година е изнесено най-много зърно в последните 10 години.
И още нещо. Бих искал да Ви кажа, че главно износът се извършва с кораби от българските пристанища. Така че, след като справката от пристанищата показва, че 586 хил. т са изнесени, значи това е изнесеното зърно, господин министър. През летищата не се изнася зърно.
Нещо повече, не знам дали сте информиран на каква цена бяха натоварени последните кораби. Цената беше 81 долара и 50 цента за пшеница, натоварена на кораб, или 167 български лева. В тази цена влизат разходите за транспорт и товарене. И не знам дали знаете, че това беше зърното от държавния резерв. Не знам дали изобщо сте наясно, че по този начин, допускайки да се изнесе зърно от държавния резерв на толкова ниска цена, вие сами създадохте една предпоставка и предразположихте купувачите да предлагат едни по-ниски цени на българските земеделски производители.
Аз още веднъж Ви призовавам да говорим оттук истината, защото тя е в интерес на хората, които са ни изпратили тук. Никой няма интерес от евтин популизъм. Когато се гледат нещата такива, каквито са, и се търси решение, може да се намери и добро решение.
Искам само да припомня, че както и да се правят сметките, при всички положения от миналата година има останало зърно. Аз не искам да изпадам в подробности, но ако реколтата тази година е 4 млн. т, Вие и миналата година казахте, че е 4 млн. т, значи ние се изправяме пред същата ситуация, пред която беше изправена страната и миналата година. И единственият начин Вие да подпомогнете земеделските стопани е, ако наистина дадете експортни субсидии. Това е единственият начин този 1 млн. т зърно, който се очертава като излишък, да напусне страната. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Следващото питане към министър Дикме е отново от Венцислав Върбанов относно възникналата епидемия от чума по свинете.
Заповядайте, господин Върбанов.
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (ПСОДС): Уважаеми господин министър, проблемът вече не е актуален, поне медиите не се занимават с него, но тъй като близо два месеца и половина Вие не можехте да отговорите, аз бих желал да чуя от Вас информация за мащабите на това заболяване, което възникна преди няколко месеца, причините за неговото възникване и мерките, които бяха взети за неговото ограничаване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Заповядайте за отговор, министър Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Господин Върбанов, преди да отговоря на сега поставения от Вас въпрос, аз ще продължа темата от предишния въпрос. Данните, с които разполагате, са от началото на април, а сега вече сме месец юни. Износът на пшеница в България е толкова. По отношение на цената, ще Ви помоля да проверите още веднъж цената, на която е изнесена българската пшеница. В никакъв случай не може да се каже, че освобождаването от държавния резерв е проблем, който съществува. Вярно е, категорично заявявам, че ще има преходен остатък и това е съвсем нормално, 150 - 160 хил. т. Имайте предвид, че Украйна е приключила миналата година с над 4 млн. т преходен излишък, направете сметка на това, което е в България.
По отношение на въпроса, който зададохте, предполагам, че сте чели по медиите всичко, което беше свързано с чумата по свинете. Аз няма да бъда подробен, защото вие сте запознати. Наистина този въпрос губи своята актуалност. Единственото, което ще кажа, ще повторя това, което съм казал пред медиите и тук, в парламента, че са унищожени по безкръвен начин 364 броя прасета съгласно изискванията на Наредбата за профилактика и борба с класическата чума по свинете и изискванията на Европейския съюз, а 21 броя са заклани и месото е обработено термично в кланицата в село Соколово.
Предполагаемият източник на инфекцията - предполагам, че затова вие сте чели по вестниците. Осигурени са 130 дози ваксина срещу чума по свинете за профилактично третиране и са направени кръгови ваксинации във всички засегнати райони. Вдигната е възбраната по отношение на транспортирането на животни.
Проблемът със заболяването от чума по свинете в България вече не съществува. Тук искам да заявя, че Националната ветеринарно-медицинска служба предприе адекватни мерки за решаването на този проблем. Друг е въпросът, че той беше излишно раздухан. Заявявам, че при 345 броя заболели прасета от тази болест едва ли можем да говорим за чумна епидемия в страната. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Господин Върбанов, имате думата за уточняващи въпроси.
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (ПСОДС): Преди обаче да задам уточняващите си въпроси и да изкажа отношението си към отговора, господин министър, справката от пристанищата е от месец юни 2001 до месец април 2002 г. Смятам, че в интерес на земеделските производители е - още веднъж подчертавам - да казваме само истината.
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Искате да кажете, че министърът лъже ли?
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ: Да, искам да кажа, че оттук се съобщават цифри, които не отговарят на истината. И самият факт, че ще има повече от 300 хил. т зърно, което остава от миналогодишната реколта, ще повлияе негативно на пазарните процеси. И това го казвам с ясното желание да подпомогнем правителството при вземане на решение, което да бъде правилно, за да подпомогне българските земеделски производители.
А по въпроса за чумата по свинете Вие наистина сте прав, че въпросът беше преекспониран в медиите. Защото не може да се говори за чумна епидемия, когато става въпрос за 350 броя животни.
Аз искам да ви задам само един уточняващ въпрос: ще платите ли, както е регламентирано в закона, животните на стопаните?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Заповядайте за отговор, министър Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Да, господин Върбанов, след проверката, която беше направена, съгласно закона там, където вината е на държавата за това заболяване, животните ще бъдат платени на пострадалите стопани.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.
Следващото питане на народния представител Венцислав Върбанов е относно събираемостта на кредитите от Фонд "Земеделие".
Заповядайте, господин Върбанов.
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (ПСОДС): Благодаря Ви, госпожо председател!
Господин министър, вече една година управлявате Министерството на земеделието и горите и за мен, а знам че и за българските граждани, е от значение да се каже какво в момента е състоянието на Държавен фонд "Земеделие" и какво направихте конкретно, за да съберете средствата на фонда?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Заповядайте за отговор, министър Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Уважаеми господин Върбанов, по отношение на изпълнение на приходите и по отношение на мерките, които Фонд "Земеделие" е предприел за събиране на взиманията си, отговарям по следния начин. В утвърдената план-смет на Фонд "Земеделие" за 2001 г. размерът на планираните собствени приходи е 7 750 000 лв. По отчетни данни общата събираемост е 82 процента. Трансферът от републиканския бюджет е в размер на 28 млн. и на 100 процента е приведен от Министерството на финансите.
Бих искал обаче на Вашия въпрос да отговоря конкретно за несъбраните взимания по краткосрочните финансови линии към 31 май. Предоставеният общ паричен ресурс по краткосрочните финансови линии за периода 1996 - 2002 г. е 162 435 000 лв., а несъбраните вземания са 63 600 000 лв. Разпределението на общата сума на непогасените задължения по години е, както следва: 1996 - 1998 г. неиздължени главници и лихви - 12 млн. лв., 23 на сто; 1999 г. - 17 млн. лв., 57 на сто; 2000 г. - 38 млн. лв., 49 на сто; 2001 г. - 11 млн. лв., 40 на сто. Данните утвърждават констатацията за подобрената събираемост на вземанията на Фонд "Земеделие" по краткосрочни целеви финансови линии през периода от месец септември 2001 до месец май 2002 г. Доказателство за това са и размерите на получените приходи от издължаване на главници и изплащането на лихви към фонда през последните две години и първите пет месеца на тази година, които са посочени по следния начин: 1 януари - 31 декември 2000 г. - лихви 10 858 000 при план 29 000 000, а отчет 17 млн. лв., 59 на сто; януари - декември 2001 г. - 99 на сто събираемост. За тази година до месец май, включително, има събрани 22 на сто, тоест има рязко увеличение на събираемостта на приходите на Фонд "Земеделие", което се дължи основно на последните месеци на годината.
Господин Върбанов, аз разбирам, че Вие ще зададете въпрос може би за това, че приходите от вземания на Фонд "Земеделие" идват главно в края на годината, но ако е така, то в предходните години защо не е било така е другият въпрос.
Убеден съм, че мерките, които е предприел Фонд "Земеделие" по отношение събираемостта на своите взимания, ще даде положителни резултати и събираемостта оттук нататък ще бъде над 90 на сто.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Господин Върбанов, заповядайте, за уточняващи въпроси.
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (ПСОДС): Господин министър, искам да заявите съвсем отговорно източван ли е изобщо Фонд "Земеделие", защото от това, което казахте досега, аз оставам с друго впечатление.
И вторият ми въпрос е: колко нови дела сте завели към неизрядни партньори на фонда? Искам да Ви припомня, че при нашето управление ние заведохме над 4000 дела към неизрядни длъжници.
И нещо, което мен особено много ме безпокои особено след вчерашното приемане на първо четене на Закона за изменение и допълнение на Закона за кооперациите, искам от трибуната на Народното събрание да кажете вярно ли е, че сте имали среща с ръководството на БСП и сте поели ангажимент за опростяване дълговете на земеделските кооперации към Фонд "Земеделие".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Заповядайте за отговор, министър Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Уважаеми господин Върбанов, по отношение на трите въпроса, които зададохте - дали е вярно източването на Фонд "Земеделие" - вярно е това, че има несъбрани вземания, който както иска, така да го коментира. Тези несъбрани вземания са над 63 млн. само по краткосрочни целеви финансови линии, без да включваме и инвестиционното кредитиране. Едни могат да го тълкуват като източване, други като недобросъвестни платци по кредитите. Това е отделна тема. Това, което аз казвам, е, че има невъзстановени кредити в един огромен размер. Това - по първия въпрос.
По втория въпрос ще Ви отговаря писмено, поради това, че Вие искате конкретни цифри, за което не съм подготвен - колко нови дела са възстановени, както и колко приходи по отношение на заведените дела има във Фонд "Земеделие". Писмено ще Ви изпратя броя на делата включително и фирмите, които сме осъдили.
Колкото до това, дали съм имал среща с ръководството на БСП, с най-голямо удоволствие бих се срещнал както с ръководството на СДС, така и с ръководството на БСП. Изобщо не съществуват никакви проблеми, в това число и с БЗНС същото можем да направим, стига да имате желание. Такава среща не е имало, но заявявам го в парламента, че аз съм готов на среща по проблемите на земеделието с всички ръководства на парламентарно представените партии, както правим и срещи с ръководствата на извънпарламентарните партии в България. Така че не трябва да имате притеснения.
Най-малкото пък мога да имам ангажименти към кооперациите, които не са ми вменени като задължение като министър. Аз не съм човек, който може да опрощава дългове на едни или други хора. Това не е в моите правомощия и го заявявам в парламента - докато аз съм министър, не мога да опростя изобщо на никого дълг към Фонд "Земеделие", без значение дали се ползва с протекцията на една или друга политическа партия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Дикме.
Заповядайте, господин Върбанов, да изразите своето отношение към отговора на министъра.
ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (ПСОДС): Благодаря Ви за отговорите, господин министър.
Аз неслучайно Ви зададох въпроса, защото такава е нагласата при някои от кооперациите. С Вашето изказване обаче, Вие още веднъж отхвърлихте всички твърдения, които в продължение на месеци бяха лансирани, че Фонд "Земеделие" е източен. Защото според мен има разлика между източването на една финансова институция и това, че тя по съответните правила е дала кредити на кредитополучателите. Всеки един кредитополучател носи отговорност за неизпълнението на договорите, които има с кредитните институции. Самият факт, че в края на годината вие приключихте и това го потвърдихте в отговор на питане на колежката Евдокия Манева, с 4,5 млн. лв. в повече, отколкото бяха предвидени, е показател, че Фонд "Земеделие" не е източен. Нещо повече - Вие казвате благодарение на усилията, които ние положихме - да, сигурно сте положили и вие някакви усилия, но нека да не забравяме, че вие работите по правилата, които ние създадохме. И ако наистина ние бяхме създали правила, с които да бъде източен фондът и парите да не бъдат събрани, вие нямаше да можете да ги съберете.
Не на последно място, когато започна атаката срещу Фонд "Земеделие", просто пропуснахте да вникнете в същността на проблема - а именно, че имаше договори със земеделските производители и средствата щяха да бъдат върнати на 15 октомври и на 31 декември.
Все пак аз съм доволен от Вашия отговор, защото Вие още веднъж опровергахте твърденията, че е имало злоупотреби от страна на старото ръководство на Фонд "Земеделие". Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Следващото питане към министър Дикме е от народните представители Евдокия Манева и Иван Иванов относно дейността на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Заповядайте, господин Иванов, да развиете питането към министъра от името на двамата.
ИВАН НИКОЛАЕВ ИВАНОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми господин министър!
Съгласно приетия през 2001 г. Закон за рибарството и аквакултурите на Министерството на земеделието и горите се възлага създаването на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, чийто предмет на дейност е преди всичко наблюдението и контролът върху рибарството, упражнявано в страната, както и уловът във водните басейни, принадлежащи на Република България. Това се прави, естествено с оглед да се опази рибното богатство и аквакултурните ресурси. Във връзка с това в чл. 35, ал. 1 в точките от 1 до 5 са изброени уредите, средствата, принадлежностите и приспособленията, за които съществува изрична забрана за извършване на стопански или дори любителски риболов. Сред тях се открояват посочените в т. 3 дънни, тралиращи и драгиращи устройства. Тяхното използване води до разрушаване на дънните екосистеми на Черно море. По този повод искам все пак да припомня, че Черно море като воден басейн е уникат изобщо сред световните водни басейни, защото той е едно практически затворено море, в което солеността е значително по-малка, отколкото в Средиземно море или в Световния океан. На трето място, има много високо съдържание на сероводород - 87 процента, поради което там съществува единствено на дълбочина до 150-180 м. И последното, което е силно утежняващо обстоятелство е, че има значителен вток на замърсители, преди всичко от р. Дунав, но също така и от руските реки Днепър, Днестър и Дон. Всичко това очевидно налага да бъде съхранено това богатство, богатство не само за България, но и за европейския континент и за Световния океан, да бъде опазено биоразнообразието на Черно море и в това отношение забраната на дънното тралиране и драгиране е една от най-важните задачи, които трябва да бъдат изпълнени. В този смисъл контролът по спазването на чл. 35, ал. 1, т. 3 би трябвало бъде приоритетна дейност на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Какво обаче е действителното положение? Понастоящем в българската акватория на Черно море и по-специално в участъка от Несебър до Каварна, тралират незаконно около 150-200 плавателни съда, това те правят денонощно с цел незаконен улов на рапани. По такъв начин се разрушава напълно дънната фауна, така наречената биоценоза на Черно море. По-специално се нанасят непоправими щети на мидените полета, които е известно, че играят ролята на филтър за едно море, включително и за Черно море.
Службите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури не само, че не упражняват контрол в морето при улова на рапани, но и по никакъв начин не упражняват контрол и на брега, там, където незаконно в определени сектори се извършва търговията, като те предоставят рапаните по-нататък за тяхното обработване.
В последно време незаконното тралиране се е разраснало до такава степен, че може да се каже, се е превърнало в един много доходоносен бизнес, защото рапаните се преработват на брега, тяхното месо се консервира и се изнася за най-големите потребители в Югоизточна Азия, преди всичко Япония, Хонконг и Корея. Това нанася огромни щети на нашето богатство - Черно море, поради което, предвид на последиците, които стават все по-тежки за черноморския басейн, си позволявам, господин министър, да отправя към Вас следното питане от мое и от името на госпожа Манева: каква е дейността досега на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури по спазването на чл. 35, ал. 1 от Закона за рибарството и аквакултурите? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.
Имате думата за отговор, господин Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Иванов!
Съжалявам, че госпожа Манева я няма, защото миналата година тя е отговорила от тази трибуна на същия въпрос и много се радвам, че тя вече ми прехвърля този въпрос.
По същество Вие отговорихте с Вашето изложение до голяма степен на въпроса, който зададохте по отношение на функциите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури към Министерството на земеделието и горите, по-специално за чл. 35, ал. 1, като останалото е въпросът с дънното тралиране и по-специално за улова на рапани. Съгласен съм с Вас, че е необходим изцяло нов подход, заедно с научните работници и съвместно с института, за да може да се разработи въпросът за това каква е вредата и какви са последствията от улова на рапани.
Аз съм абсолютно съгласен с Вас по отношение на липсата на достатъчна възможност за осъществяване на контрол от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури за незаконния улов на риба както по Черно море, държа да подчерта, и по р. Дунав.
Липсата на възможности и основно липсата на кораби. През май т.г. агенцията нае научноизследователския кораб "Проф. Вълканов", собственост на Института по рибарство и аквакултури - Варна, за извършване на проверки по спазване на режима за ползване на рибните ресурси. Не бих искал да кажа какви са средствата, които са заплатили, ние ще продължим с този договор.
Тук притеснителното е, че преди това е имало договор с Министерството на околната среда и водите за съвместно използване на кораба "Природозащитник" за съвместно контролиране, който договор, за голямо съжаление, от 2000-2001 г. е прекратен.
Искам да кажа, че в резултат на съвместната дейност през 2000 г. и 2001 г. и с използването на корабите съвместно с Гранична полиция за изпълнение на тези задачи, са съставени над 150 акта, които впоследствие са обжалвани от рибарите, и нито едно наказателно постановление не е потвърдено в съда. Със средствата, предоставени на Гранична полиция, Министерството на околната среда и водите можеше да ремонтира кораба си. Това, което всъщност ние в момента предоставяме на Гранична полиция, можеше да го предоставим на Министерството на околната среда и водите, за да може да се осъществи по-ефективен контрол по отношение на дънното тралиране.
Въпреки срещаните трудности Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури според възможностите полага усилия и намира начин да осигури контрола на вода. Преди по-малко от седмица, така както казах, агенцията нае кораба "Проф. Вълканов" от института във Варна.
При проверка в акваторията на север от нос Емине са конфискувани около 150 бр. дънни мрежи. За акцията националната телевизия излъчи репортаж. Искам да ви кажа, че ние сме кандидатствали по Програма ФАР за по-бързото изграждане на контролно-информационната система в областта на рибарството, за осигуряване на оборудване и обучение на експертния състав, което се очаква да стартира още през тази година. По тази линия очакваме, че ще бъдат закупени 7 плавателни съда, морско изпълнение, за контрол във водите на Черно море и 2 контролни лодки за Дунав. През периода 2003-2005 г. предстои създаването на система за сателитно наблюдение на риболовните кораби в съответствие с изискванията на европейското законодателство.
Господин Иванов, аз съм изцяло съгласен с Вас, че мерките, които са предприети в момента, са съвсем недостатъчни, но тези мерки са отражение на състоянието на самата агенция и възможностите, с които тя разполага в момента. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, министър Дикме.
Ще зададете ли уточняващи въпроси, господин Иванов? Заповядайте.
ИВАН НИКОЛАЕВ ИВАНОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Дикме! От отговора, който получих от Вас, който Вие дадохте в заключение, очевидно е, че състоянието на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в тази им дейност е крайно незадоволително. И това, уви, ние го констатираме в началото на сезона, когато тепърва може би ще се осъществява такова нелегално дънно тралиране, драгиране из Черно море.
И тъй като разглежданият проблем има голямо значение, аз ще си позволя да Ви задам два допълнителни въпроса, които до голяма степен бяха породени и от това, което Вие ми отговорихте.
По повод на съществуващия договор с Министерството на околната среда и водите, моят първи въпрос е: предвиждате ли Вие като министър да предприемете с Министерството на околната среда и водите някакви съвместни мерки оттук нататък за прекратяване на бракониерството, за което става въпрос? И аз неслучайно казвам съвместно с Министерството на околната среда и водите, тъй като те имат преки отговорности към Черно море като важен от екологична гледна точка басейн.
И вторият ми въпрос. В Закона за рибарството и аквакултурите е предвидена единствено глоба от 200 до 1000 лв. за подобно нарушение. Това е по член в наказателно-административните разпоредби, а именно чл. 73, ал. 1. От една страна, това е смешно нисък размер предвид на големите печалби от този незаконен улов, а, от друга страна, глобата е еднаква с използването на някои други забранени съоръжения, преди всичко на електроулов, където пораженията са много по-малки. И това е вторият ми въпрос: като се имат предвид огромните поражения, които нанасят тралирането и драгирането, не смятате ли, господин министър, че са наложителни законодателни промени, които да завишат многократно размера на санкцията и да я диференцират в зависимост от използваните съоръжения. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Заповядайте да отговорите на допълнителните въпроси, господин Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Благодаря.
Уважаеми господин Иванов, да, ние предвиждаме приемането на съвместни мерки с Министерството на околната среда и водите. Така както казах, ние сме готови да заделим необходимите средства, за да ремонтираме кораба "Природозащитник", за да може съвместно да контролираме акваторията на Черно море.
В тази връзка искам да кажа, че ние работим много добре с Гранична полиция, с Министерството на вътрешните работи по отношение осъществяването на контрола и ще продължаваме да работим в тази насока. Аз съм абсолютно съгласен с Вас, че санкциите, които в момента се налагат на нарушителите, са изключително ниски и това е един допълнителен стимул те да не се притесняват от нарушаването на закона. В тази връзка със сигурност санкциите ще бъдат завишени, така както ще бъде предприета и мярка за конфискуване на съда, с който се осъществява незаконният улов.
Искам обаче да подчертая, че тези проблеми не са от тази година, господин Иванов. Тези проблеми са натрупани през годините, те можеха да получат поне частично своето решение досега. Ако през всяка една година се работеше по малко, то досега този проблем нямаше да съществува. Мисля, че стъпките, които са предприети от Изпълнителната агенция, са в правилната посока. Убеден съм, и че след реализацията на Програмата по проекта ФАР за осигуряване на необходимите средства за закупуване на малките плавателни съдове, ще се осъществи както контролът, така и негативните последици за българската околна среда и за морето ще бъдат много малки. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Ще изразите ли отношение?
Заповядайте, господин Иванов.
ИВАН НИКОЛАЕВ ИВАНОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми господин министър! Аз все пак ще подчертая, че от това, което Вие казахте, смятам, че личи определена загриженост за решаването на този важен проблем. Ако аз Ви поставям този въпрос, то е защото действително съм свидетел на един процес, който се влошава и който трябва по определен начин да бъде решен. Определено една от възможностите е засилване на съвместната дейност с Гранична полиция.
На второ място, със съжаление ще констатирам, че със закриването на фондовете към Министерството на околната среда и водите, което според мен е и една от основните причини за прекратяване на договора, възможностите за съвместна дейност са силно редуцирани, но разчитам на Вас да бъде активизиран този процес на съвместна работа с министерството.
На трето място, определено контролът трябва да се извършва не само в открито море, при тралирането, но дори на голяма част от тези съдове траловете са върху палубата и могат да се видят от всички български граждани, които посещават кейовете на нашите пристанища. Определено там такива съоръжения трябва да бъдат незабавно конфискувани, защото законът забранява тяхното използване, а те, ако са на палубите на корабите, са с тази цел - да бъдат незаконно използвани.
И накрая, понеже в крайна сметка, аз ще го прочета и от стенограмата, но Вие дадохте наистина една прогноза за подобряване на работата, вероятно след като мине сезонът, в късната есен ще си позволя да Ви задам въпрос, за да видим какво е постигнато. Очаквам с получаването на тези седем съда и две лодки нещата за България да се подобрят, защото Черно море е едно наше общо богатство, което трябва да пазим. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Иванов.
Следващото питане към министър Дикме е от народния представител Васил Калинов относно дейността на Националната служба по зърното.
Имате думата, господин Калинов.
ВАСИЛ КАЛИНОВ (КБ): Госпожо председател, уважаеми господин министър! Първо, искам да кажа, че неправилно е формулирано питането ми. Не става дума за дейността на Националната служба по зърното. Тъй като въпросът не е точно зададен, става дума за предприетите действия от министерството във връзка с прибирането на реколтата през тази година.
И в тази връзка, той като господин министърът отговори на господин Върбанов и на питанията, които бяха преди, в началото на неговите отговори по въпросите, по които и аз искам да ми се отговори и да чуя позицията на министерството, си позволявам да помоля господин министъра да ми предостави подготвения писмен текст. Да го помоля в началото на седмицата да проведем разговор действително за механизмите, средствата и формите, които могат да бъдат предприемани и използвани сега, за да бъдат разрешени много голяма част от проблемите, които има в момента българският селскостопански производител по отношение на въпросите, свързани с реализирането на селскостопанската продукция - нещо, което според мен все още недостатъчно убедително се чувства като позиция, поведение и действия на правителството на настоящия етап.
Въобще, господин министър, искам да кажа, че министерството и правителството трябва да поставят производителя на селскостопанска продукция над всичко, както се изразяваме в ежедневието, дори над себе си, за да се решат проблемите, които има сега българското земеделие. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Заповядайте за отговор, господин Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Уважаеми господин Калинов, аз Ви благодаря за питането. Готов съм, наистина, във време, което е удобно за Вас, да проведем тази среща, за да дискутираме тази тема по-обстойно.
Бих искал да Ви отговоря с няколко думи по отношение на загрижеността на държавата за състоянието на зърнения пазар в страната. Ще започна с това, че фонд "Земеделие" е добре и има средства за това, че работи със стари правила. Напротив, фонд "Земеделие" е добре, именно защото не работи по старите правила, а работи изцяло с нови правила и нови условия за кредитирането. Затова е добре и затова може да си позволи да помисли за осигуряване на средства за експортна субсидия на българската пшеница.
По отношение на износа на пшеницата, който е един от основните въпроси - да, наистина сега са изнесени 722 хил. т пшеница. Вярно е, че 578 хил. т са в началото на март и април месец, но оттогава има два месеца и половина износ, който е осъществяван от България. И сега продължава да се изнася.
Искам тук да успокоя всички земеделски производители, които предполагам, че гледат Българска национална телевизия и слушат Българско национално радио в момента с това, че просто няма логика в това да има 500-600 хил. т излишък. Защото, ако има 500-600 хил. т излишък, то тогава България от миналата година би трябвало да има 1-2 млн. т пшеница излишък, което не е било никога - страната да приключи с 2 млн. т пшеница излишък. Да, 150-160 хил. т преходен остатък има според нашите очаквания, което в никакъв случай не би трябвало да ни притеснява.
Не би трябвало да ни притеснява и не ни притеснява и това, че сме освободили известно количество резерв - пшеница от държавния резерв. По-добре ли щеше да бъде, защото това е пшеница от 1997 г., държавата да загуби тази пшеница, защото трябваше да изхвърли тази пшеница, отколкото да я продаде и със средствата, които ще получи, да купи нова пшеница от новата реколта? Така че мисля, че решението на правителството е било позитивно по отношение на освобождаването на пшеница от резерва.
Още веднъж повтарям, че всички необходими мерки, които трябва да се предприемат от министерството, ще бъдат предприети за това да няма някакви сериозни стресове на пазара на пшеницата.
Но както винаги е било, така и тази година спекулантите ще бъдат на пазара. Аз не знам защо някои не са спирани през 1997-1998 г., когато пшеницата стартираше на цени 110-120-130 лв. Едва миналата година имаме стартова цена 180-190 лв.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ПСОДС, от място): Няма такава година.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: В този смисъл Ви уверявам още веднъж, че правителството ще предприеме необходимите мерки. Господин Николов, тази година е 1998 г.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ПСОДС, от място): 230 лв.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Моля Ви, господин Николов, не влизайте в диалог от залата с министъра.
Питане от народния представител Никола Николов относно неблагоприятните последици за българското свиневъдство от внос на 7 хил. т свинско месо с преференциално мито през първото шестмесечие на годината.
Заповядайте, господин Николов, да развиете своето питане.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, извинявам се, че се обадих от място, но очевидно не беше истина това, което беше казано, че на 110 лв. стартира изкупната кампания за зърно през 1998 г.
Уважаема госпожо председател, уважаеми господин министър, моето питане е свързано с неблагоприятните последици върху производството на свинско месо в България, които настъпиха след обявяването на автономна квота за внос на 7000 т свинско месо от Европейския съюз. Вие знаете, че от началото на годината в България е разрешена автономна квота от 7000 т свинско с преференциално мито - по 100 евро на тон, при базово мито от 625 - за охладено, и 650 - за замразено месо. Министерско постановление разреши този внос извън 3-годишното споразумение по принципа на така наречените две нули, с което се разрешава този безмитен внос между страните от Европейския съюз и България, като редовната квота по това споразумение е 8000 т свинско месо годишно. Този внос обаче е само за свинско трупно месо на половини и четвъртини, а преференциалната квота за 7000 т месо, за която се отнася моят въпрос, включва и обезкостени меса, и обрезки. Според мен по този начин в страната влизат меса, които в никакъв случай не подобряват конкурентоспособността на българските месопроизводители, а в същото време отварят вратата за крупни далавери по митниците, където се фактурират именно меса от обрезки, а практически се вкарват половини и четвъртини, които, както казах по-горе в своя въпрос, са с мито 625 евро на тон.
Уважаеми господин министър, моят въпрос е: какво наложи вноса на тази автономна квота? И правен ли е анализ за наличните животни към 1 януари 2002 г., разбира се, и за цените, на които се изкупуваше тогава, по негово време, преди разрешаването на свинско месо на живо? И има ли становище от Вашето министерство, което да обосновава необходимостта от този внос? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате думата за отговор, господин Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Николов! Неправилно сте задали въпроса към министъра на земеделието и горите. Трябваше да го зададете към министъра на икономиката, защото това е в неговия ресор и той се занимава с тези проблеми. Но въпреки всичко аз ще се опитам да отговоря според правомощията си, защото хранително-вкусовата промишленост не е в Министерството на земеделието и горите, а е в Министерството на икономиката, търговският режим също не е в Министерството на земеделието и горите, а е в Министерството на икономиката. Четири години бяхте управляваща партия и поне тези неща трябваше да ги научите!
Автономните тарифни редукции са определени през 2001 г. и не са определени от нас, т.е. те са определени по време на управлението на Съюза на демократичните сили. За 2001 г. 3000 т замразено обезкостено свинско месо и т.н., неограничено количество сланина с различни тарифни позиции и т.н. За 2002 г. 7000 тона. Определената за 2002 г. автономна тарифна квота от 7000 т по тарифна позиция, която е за това месо, бе напълно усвоена до края на месец април 2002 г.
Какво отражение обаче даде това за производството на българското свинско месо в страната? Това е втората част на Вашия въпрос. Със сигурност мога да Ви кажа, че производството на свинско месо в страната търпи един сериозен, огромен, бих казал, натиск на вноса на такова месо.
Но това, което Вие сте поели като ангажимент и към Европейския съюз, е за увеличаване на това количество месо с 500 т годишно, с цел стимулиране на преработвателната промишленост. Има подписано споразумение за тази квота, доколкото знам, в Министерството на икономиката, и тя е по искане на месопреработвателите в България, като Асоциацията на свиневъдите в България се е съгласила на това.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ПСОДС, от място): Кой?
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Трябва да питате министъра на икономиката, защото тези документи не са при нас и аз отговарям на Вашия въпрос според моите компетенции, защото още веднъж повтарям, че този въпрос е в компетенциите на министъра на икономиката.
Уважаеми господин Николов, какво е довело това през 2001 г. и какво се получи през 2002 г. при вноса на свинско месо? На българските производители беше оказан един голям натиск. Продуктите, които се произвеждат от тях, трудно се реализират поради по-високата себестойност на свинското месо в България в сравнение с вноса на тази продукция в страната по тази квота, която е отпусната.
В този смисъл още през 2001 г. се наблюдава едно намаление на свиневъдството в страната - на броя на свинете с повече от 10 на сто. Намалено е и производството на свинско месо в страната с повече от 10 на сто. Тази тенденция за голямо съжаление продължава да бъде и през 2002 г. намаляване на производството на свине-майки и на свине за месната промишленост.
Естествено е, че ако правителството не предприеме някакви сериозни мерки, отрасълът ще изпита един много сериозен проблем и има възможност да изпадне в колапс. В този смисъл аз Ви уверявам, че заедно с министъра на икономиката отново ще преразгледаме тези квоти, за да може поне през следващата година този лимит от 7 хил. т свинско месо, което се внася от Европейския съюз при мита 100 евро на тон, най-малкото да бъде редуциран, за да има някакъв шанс за бъдещото производство.
Още веднъж повтарям, че въпросът, който задавате, не е към Министерството на земеделието и горите, а е по-скоро към Министерството на икономиката.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
За уточняващи въпроси думата има господин Николов.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ПСОДС): Уважаеми господин министър, Вие практически не отговорихте на моя въпрос. Аз не задавам въпроса към министъра на икономиката, защото Ви питам имате ли анализ за наличните животни към 1 януари 2002 г., което безспорно не е работа на министъра на икономиката, а работа на министъра на земеделието? И след това Ви питам имаше ли Ваше становище, становище на Вашето министерство, което да сте дали на министъра на икономиката при вземане на решение за тази автономна квота?
Моят истински въпрос обаче е: не считате ли, че с тази автономна квота Вие практически създадохте условия цената за живо тегло да падне от 2,60 до 1,40 лв. в момента и да се унищожи българското производство на свинско месо?
Вие може би не знаете, но аз ще Ви кажа, че значителна част от българското село се прехранва като отглеждат животни за пазара, отглеждат прасета, които продават, и това е единственият източник на пари за значителна част от българите. Според мен Вие съсипвате и напълно съзнателно го правите, точно този малък поминък, който остана в обезлюдяващите български села.
Затова Ви моля да отговорите на основния ми въпрос - няма нужда да задавам допълнителни въпроси: какво наложи вноса на тази автономна квота, която е над 8-те хил. т за внос на свинско месо на половинки и четвъртинки, които не влияят върху българския пазар? Тази квота не влияе върху българския пазар. Върху българския пазар повлия допълнителната квота от 7 хил. т именно на изрезки, които Вие знаете, че са много евтини. Фактически това е годен отпадък от месопреработването в Европа, по който начин се съсипа българското свинепроизводство.
И вторият ми също основен въпрос е: има ли становище от Вашето министерство, което да е обусловило решението на Министерството на икономиката? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате думата за отговор на допълнителните въпроси, министър Дикме.
МИНИСТЪР МЕХМЕД ДИКМЕ: Уважаеми господин Николов, Вие можете да ми зададете въпрос и за ракетите СС-23 и да искате да отговоря на него. Аз Ви отговарям за това, за което имам правомощия, и за това, с което разполага Министерството на земеделието и горите.
Още веднъж повтарям, че търговският режим не е към Министерството на земеделието и горите, а е към Министерството на икономиката. Този въпрос, който Вие зададохте, трябваше да го зададете към министъра на икономиката, защото разрешенията се издават от него, а не от Министерството на земеделието и горите.
Ще Ви обясня това, което е към Министерството на земеделието и горите, уважаеми господин Николов. Общият брой на свине всичко в България към 1 януари 2000 г. е 1 млн. 512 хил. 344 бр. Към 1 януари 2001 г. техният брой е 1 млн. 143 хил. 559 бр. Говоря до 1 януари 2001 г. Имайте предвид тази година и това е правителството на ОДС, защото вие сега ни обвинявате. Намаляло е на 1 млн. 143 хил. 559 - точни цифри казвам. Към днешна дата, към 1 януари 2002 г. броят на свинете всичко в България е в размер на 1 млн. 270 хил. бр., тоест има увеличение на свинете. Вие упреквате увеличението с някакви мерки, които сме предприели, но аз не знам тогава намалението на броя от 2000 до 2001 г. с какво ще оправдаете.
По отношение на осъществения внос на тези 7 хил. т свинско месо още веднъж искам да подчертая, че тази автономна квота бе създадена по искане на Асоциацията на месопреработвателите в България и размерът й беше съгласуван с Асоциацията на свиневъдите в България. Целта на тази квота е била да компенсира недостига на качествено месо за преработвателната промишленост.
Общият размер като квота и потребление само на това количество е едва около 3,5 на сто от общото потребление, господин Николов. Дали тези 3,5 на сто влияят? Но аз съм съгласен с Вас за защитата на свиневъдите в България и в този смисъл, както казах и преди, ние ще предприемем необходимите мерки, разбира се, в рамките на правомощията ни, и ако те не нарушават други споразумения с България. Ние ще предприемем необходимите мерки. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, министър Дикме.
Искате да изразите отношение? Заповядайте, господин Николов.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ПСОДС): Уважаеми господин министър, аз Ви благодаря за това, което казахте, защото това вече точно отговаря на моя въпрос. Какво показват цифрите? Че имаме увеличение на производството на свинско месо в страната за 2001 г. Към 1 януари имаме увеличение на производството на свинско месо в страната. При това увеличение на свинско месо в страната изведнъж се оказва, че правителството взема решение за внос на допълнителна квота - отбелязвам, че Вие можехте да не вземете такова решение - допълнителна квота за внос от Европейския съюз на месо, което по принцип са изрезки и месо, което служи само за месопреработвателната промишленост.
Затова съм доволен от факта, че Вие признавате, че сте нямали никакви основания, и Министерството на икономиката респективно, никакви основания, за да разреши тази допълнителна квота от 7 хил. т. Още повече, че митническата статистика, с която Вие работите, показва, че към 1 май цялата тази квота от 7 хил. т е изпълнена, а от нормалната квота от Европейския съюз са изпълнени едва 1500 т, което означава, че под формата на допълнителната квота, под формата на изрезки е внесено свинско месо, което би следвало да се облага не със 100 евро на тон, а с 625 евро на тон. Поради тази причина на българския пазар се появиха фактури, в които пише: свинско месо - 90 лв. на тон; доплащане - 3 хил. лв. на тон. Ето тези фактури съществуват и Вие много добре знаете, че в момента пазарът на свинско месо е точно такъв. Това показва, че наистина държавата е ощетена и Вие лесно можете да го сметнете: 7 хил. т по 500 евро на тон. Така е ощетена държавата от това решение, което е взето наистина от Министерството на икономиката.
Вашето признание, че свиневъдите са се съгласили с това да бъде отпусната такава квота, има много просто обяснение. Председателят на свиневъдите към това време беше ваш служител. Очевидно е оказан натиск върху него, за да напише това писмо за съгласие. Непосредствено след това на общо събрание свиневъдите го махнаха от председателското място.
Аз не съм доволен обаче... Доволен съм от Вашия отговор, но не съм доволен от тази политика, която прави абсолютно безплатен подарък на европейските производители на свинско месо за сметка на българските производители, за сметка на българското село - там, където ние казваме, че са най-големи и демографските проблеми, най-големи са и проблемите с препитанието на хората. Преди това казах, че само по този начин в българските села влизат пари - чрез производството на стокова продукция в селския двор.
Според мен, ако Вие и Ви съветвам да го направите, не анализирате добре вноса на свинско месо и не поискате от Министерството на икономиката без Ваше ясно становище да не разрешава допълнителни автономни квоти за внос на месо, въобще на селскостопанска продукция, ще съсипем българското земеделие. Вашата отговорност е да не разрешавате на своя колега министър на икономиката или чиновниците от това министерство наистина да договарят такива допълнителни квоти, защото Вие знаете, че това е подарък за европейските селскостопански производители и отнемане хляба на българските. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви за участието в парламентарния контрол, господин Дикме.
Преминаваме към въпросите, зададени към министър Атанасов.
Актуален въпрос от народната представителка Росица Тоткова относно бъдещето на основно помощно училище "Св. св. Кирил и Методий" в с. Горна Брезница, община Кресна, област Благоевград.
Заповядайте, госпожо Тоткова, за да развиете своя актуален въпрос към министър Атанасов.
РОСИЦА ТОТКОВА (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми господин министър!
Основно помощно училище "Св. св. Кирил и Методий" в с. Горна Брезница, община Кресна, Благоевградска област съществува от 37 години. В него се обучават деца с умствена изостаналост от общините Петрич, Сандански, Струмяни, Кресна, Симитли, Благоевград, тоест цялото поречие на р. Струма в Пиринска Македония.
Училището разполага с пансион и с необходимите условия за ефективен учебно-възпитателен процес. В своята дейност училището среща много сериозна подкрепа от различни спонсори и аз мога да посоча някои от тях. Това е Англо-американският колеж в София, Евангелистката църква в Сандански, Православен храм "Успение Богородично" - Петрич, "Ротъри-клуб" - Благоевград, еднолични търговци.
От десет години училището има и собствен превоз - автобус "Мерцедес", който е дарение от Американското посолство в България, с помощта на който се осъществява посещаването на училището от деца от близките райони.
Изградено е и ново перално-сушилно отделение с машини на стойност 16 хил. лв., дарение от Евангелистката църква в Сандански.
Това училище в с. Горна Брезница, община Кресна отговаря на всички условия за осъществяване на учебен процес, съгласно действащата в България нормативна база. Пълняемост и посещаемост на паралелките - един твърде много дискутиран въпрос, който създава доста напрежение в много райони в страната, съгласно Наредба № 7 на Министерството на образованието и науката, педагогически персонал с изискуемата квалификация, стабилна материално-техническа база, изградени традиции в резултат на 37-годишно съществуване на учебното заведение, включително седмично обучение с пълен пансионат.
Освен това искам да отбележа, че в това поречие по р. Струма на Пиринска Македония има аналогично учебно заведение в Петрич, но то не може да осъществява тези функции, защото аз ще ви дам за пример едно разстояние от Струмяни до Петрич. Разстоянието е 100 км в едната и в другата посока и е естествено, че децата от този район не биха могли да посещават учебното заведение в Петрич.
Имайки предвид умствените и физически възможности на учащите се в такива специализирани учебни заведения и социалното състояние на семействата на тези деца, считам, че те са поставени в изключително тежки условия, които са непосилни и би трябвало ние да направим всички усилия, за да можем да създадем на тези деца условия за запазване на правата, съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за народната просвета, а именно, че училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително.
Затова, уважаеми господин министър, аз Ви питам как Вие като министър на образованието виждате бъдещето на помощното училище в с. Горна Брезница?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, госпожо Тоткова.
Имате думата за отговор, министър Атанасов.
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Уважаема госпожо председател, уважаема госпожо Тоткова, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости!
На Вашия въпрос мога да отговоря по следния начин.
Във връзка с оптимизирането на училищната мрежа ние получихме от Инспектората по образование - Благоевград, становище за закриване на помощното училище в с. Горна Брезница.
Мотивите са следните: броят на учениците през последните десет години непрекъснато намалява. По-голяма част от паралелките, според списък Образец 1 - за учебната 2001-2002 г. са формирани, като са включени деца над съответната възрастова група за този клас. Например от 11 ученици в първи клас 4 са 11-годишни, 1 е на 13 г., останалите са на 9 и 10 г. От общо 10 ученика във втори клас - 6 са между 13 и 15 г. В осми клас, където се обучават 9 ученика, всичките са на 17 и 18-годишна възраст, дори един ученик е на 19 г.
Основната сграда на помощното училище - и тук са по-големите проблеми - според мен - е строена през 1928 г. Останалите три са строени в периода 1965-1975 г.
Към настоящия етап сградите както на интерната, така и на самото училище са морално останели, с лоши битови условия и са крайно неподходящи за обучение на деца с умствена изостаналост в училище-интернат.
Бих искал да прибавя, че класните стаи, както и спалните помещения са слабо осветени, мазилката е напукана и пада, стълбищата не са обезопасени, не е обезопасена електрическата инсталация, липсват аварийни изходи.
Село Горна Брезница е малко селище в общината - селището е с намаляващ брой ученици. То е отдалечено от централните пътни комуникации в областта и не е в състояние да осигури обучение на деца с умствена изостаналост от съседните пет общини.
От тази гледна точка и от гледна точка на нашия приоритет за интеграция на децата с умствена изостаналост ние смятаме, че да бъдат поставени в материална база, която не отговаря на съвременните изисквания и да провеждат учебен процес, който е с ниско качество, не е подходящо.
Изградената мрежа от помощни училища в областта от интернатен и полуинтернатен тип, искам да обърна внимание, че не само в Петрич има такова училище, такова училище има в гр. Гоце Делчев, в Благоевград, в село Долно Драглище, а също така трябва да отчетем и близостта на с. Стоб, което е в Кюстендилския регион. В тях също има помощни училища-интернат с достатъчен капацитет за поемане на тези деца. Те разполагат с по-добри възможности и условия за организиране и провеждане на обучението, в това число искам да подчертая и професионално обучение, като осигуряват възможност и за интегриране на такива деца с умствена изостаналост в общообразователни училища.
След като обсъдихме изложените мотиви, ние решихме във връзка с оптимизирането на училищната мрежа, както и в интерес на децата, да подкрепим становището на Инспектората по образование - Благоевград, за закриване на Помощното училище в Горна Брезница. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
За реплика, госпожо Тоткова.
РОСИЦА ТОТКОВА (ПСОДС): Аз Ви благодаря, уважаеми господин министър. Тонът, с който ми отговаряте, показва, че и за Вас един такъв процес е наистина неприятен, но тъй като споменахте други училища, може би трябваше да дойда с географска карта на Пиринска Македония, за да видите, че не е просто едно дете от едната страна на Пирин да отива да училище от другата страна на Пирин, защото все още няма тунел. Там нещата са много по-сложни, отколкото можем да си ги представим и отколкото изглеждат.
Това, което искам да Ви кажа, уважаеми господин министър, е, че за решението на Инспектората училището да бъде закрито, учителите, целият персонал и родителите на тези деца разбират съвсем случайно. В това няма нищо изненадващо, защото искам да Ви уведомя, че тази проверка, както Вие я наричате, е направена виртуално. Нито един човек от Инспектората не е посетил училището, нито началникът на Регионалния инспекторат в Благоевград - господин Соколов. Затова мисля, че още веднъж трябва да преоцените Вашето категорично решение.
Позволявам си от името на всички, които имат интерес да създават условия за такива умствено изостанали деца, да кажа, че ако за тях се полагат грижи, може да се получи напредък, защото реалният живот показва това - част от тези деца отиват в Банско и там учат занаяти, които след това им осигуряват някакво препитание. Като отчитаме този факт, да намерим най-доброто решение.
Сигурна съм, че ако Вие приемете моята покана и поканата на персонала на училището да посетим с. Горна Брезница, което колкото и да е отдалечено, все пак е българско село, мисля, че можем да намерим общо решение. Очаквам да кажете кога ще Ви бъде удобно да отидем в Пиринска Македония.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате думата за дуплика, министър Атанасов.
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Госпожо Тоткова, поласкан съм от Вашата покана.
Искам да обърна внимание още веднъж върху това, че решенията за закриване на училища очевидно не се вземат по географската карта. Възможността тя да бъде донесена тук означава, че ще повторим действия, срещу които Вие самата се обявявате.
Позволете ми само да кажа, че нашето желание за всички деца и особено за децата с умствена изостаналост е да осигурим най-добри условия за живот и пълноценен учебен процес. Нямаме никакво друго съображение. Съгласете се, моля Ви, с мен: фактът, че на училището е подарен микробус "Мерцедес", че училището има грижовни спонсори, съвършено не означава, че тези спонсори са се насочили към сградата на училището, че са насочили своите усилия само към учителите, които работят в тази сграда. Тези деца просто трябва да имат по-добри условия за живот и за качествен учебен процес. Това е нашето единствено съображение.
Що се отнася до Вашата покана, приемам я с удоволствие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Актуален въпрос към министър Атанасов е зададен от народните представители Петър Мутафчиев и Йордан Бакалов относно закриване на Дом за деца и юноши - с. Манастир, община Лъки.
Господин Бакалов ще зададе въпроса от името на двамата народни представители.
ЙОРДАН БАКАЛОВ (ПСОДС): Госпожо председател, уважаеми колеги, господин министър, моят актуален въпрос с колегата Петър Мутафчиев е свързан със закриването на детския дом в с. Манастир, община Лъки. Той е следният:
Какви са Вашите мотиви за закриването на Дома за деца и юноши - с. Манастир, община Лъки, област Пловдивска? Считате ли, че подобно решение е целесъобразно и не предрешава ли то закриването на училището в селото?
Защо сме задали така въпроса с моя колега? Защото за нас в образованието преди всичко няма политика. Независимо, че аз съм от ОДС, а той от БСП, ние сме загрижени за образованието в България. Специално със закриването на детския дом се предрешава и закриването на училището в с. Манастир. Това училище има над 110-годишна история.
Друго характерно за с. Манастир е, че то е най-високопланинското село в България и на Балканския полуостров. Отдалечено е на 25 км от общинския център. Това създава сериозни трудности при превозването на децата от с. Манастир до община Лъки.
Ето защо бяхме принудени да Ви зададем този въпрос, защото от тази трибуна Вие поехте ангажимент, че такива високопланински детски домове и училища няма да бъдат закривани, но се оказа точно обратното.
Искам да Ви предам нещо от жителите на с. Манастир. След това решение в продължение на три месеца те изхранват със собствени средства децата в детския дом и очакват Вашето решение. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате думата за отговор, министър Атанасов.
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми господин Бакалов, уважаеми господин Мутафчиев!
Мога само да приветствам моралния интерес, който проявявате, независимо от факта, че сте в двата противоположни края на тази зала, към съдбата на училището в с. Манастир.
Бих искал обаче в самото начало да направя едно разграничение: когато говорим за дом за отглеждане на деца, лишени от родителски грижи, не трябва да имаме предвид образователното училище в с. Манастир.
Ако ми позволите, ще ви запозная с хронологията. Тя е следната:
Със заповед от 31 май 2000 г. Домът за деца и юноши в с. Манастир, област Пловдив, е закрит.
ИВАН ИСКРОВ (НДСВ, от място): Кой беше тогава министър на образованието?
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: След обнародването на заповедта е назначена ликвидационна комисия със съответни заповеди. Всичко това се случва в рамките на три месеца. В срок до 18 август 2000 г. комисията трябва да извърши необходимите действия за ликвидация. С последваща заповед от 15 август 2000 г. е определено движимото имущество да се предаде на община Лъки в срок до 18 август 2000 г. Три месеца по-късно обаче със заповед от 1 ноември 2000 г. Домът за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи в с. Манастир, община Лъки, област Пловдив отново е открит.
Във връзка с предложението за оптимизиране на училищната мрежа на Инспектората по образование - град Пловдив, получихме становище за повторно закриване на дома в с. Манастир, област Пловдив. Какви са мотивите? Ако ми позволите, ще ви запозная с тях.
В дома са настанени 44 деца, от които 18 отговарят на изискванията за прием по чл. 5 от Правилника на домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи. Между другото трябва да подчертая, че това е честа практика - деца от такива домове да бъдат настанявани, без да имат необходимите документи. Обикновено се прехвърлят към децата от друго училище, за да може то да съществува. Всички деца се обучават в слети паралелки в основното училище в с. Манастир. Както виждате, такъв е случаят, в който общият брой на децата е 45. Една съвсем проста аритметика би ни доказала, че от с. Манастир в училището се обучава само едно дете.
Утвърдената численост на персонала е 11 души. От тях 5 са педагози. От тези пет трима отговарят на изискванията и инструкциите за заемане на длъжността учител или възпитател. Тези трима обаче не са местни жители.
Село Манастир се намира на 23 км от гр. Лъки и на 80 км от гр. Пловдив. Комуникацията е изключително затруднена. Дневно има един автобус.
Материалната база в училището не отговаря на съвременните изисквания. Тя е порутена и занемарена. Наличният инвентар - легла, чинове, столове - е изпочупен. Липсват гардероби и лични шкафчета. Помещението за лична хигиена не може да се използва.
Преди три години в дома избухва епидемия от краста и кел, която е шумно отразена във всички медии и дава повод Хигиенно-епидемиологичната инспекция в гр. Пловдив да настоява за закриване на дома и преместване на децата в друг дом.
Освен това не са обособени помещения за провеждане на каквито и да било дейности с деца.
В област Пловдив има 5 дома за деца, лишени от родителски грижи, от 1 до 12 клас. Три са в Пловдив, един - в Асеновград, и 1 - в Калофер. Всички деца, които отговарят на изискванията за прием, ще бъдат пренасочени в някои от тези домове според желанията на техните родители или настойници, където те могат да живеят при по-подходящи битови условия, с по-добри възможности за избор на общообразователно и професионално обучение и образование.
С две думи, бих искал да кажа, че в известен смисъл въпрос на морал е дали е редно да използваме такива деца, за да може да поддържаме местни училища, с ясното съзнание, че в това село училището е застрашено, че това е уникално селище, което е на най-висока надморска височина, и т.н., и т.н. Струва ми се обаче, че ние като държава, като общество трябва да осигурим на тези деца, лишени от родителски грижи, най-подходящите условия за живот и по възможност по-качествено образование. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Заповядайте, господин Мутафчиев, за реплика.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители! Господин министър, ще започна от морала. Неморално е, когато 50 деца от един дом за юноши и деца се връщат обратно в домовете си и отново се поставят под риск да не бъдат образовани. Това е неморалността, с която са застрашени тези деца от дома, това е сериозната опасност за тях.
А по отношение на отговора, от който в никакъв случай не мога да бъдат удовлетворен, искам да Ви кажа едно. Преди да дойда в Народното събрание, аз бях директор на едно предприятие, вече приватизирано, и често ми се е случвало, когато помоля някой да си свърши работата или възложа някаква задача, да пристигнат и да ми обяснят как не може да стане. Но по-важно е, господин министър, ние от Вас искахме да чуем как Вие като представител на българската държава ще защитите интереса и на тези деца, а същевременно ще запазим едно селище, едно наистина уникално селище. Това беше нашият въпрос към Вас и ако бяхте ми отговорили по начина как може да стане, аз щях да бъда доволен.
Време е тук, в тази пленарна зала, ние да си зададем един въпрос: къде е ролята и мястото на държавата, когато трябва да осигури образование на деца, които нямат възможност да осигурят своето образование; по какъв начин държавата ще отпуска средства и ще реши въпросите с миграцията на отдалечените населени места?
Община Лъки - голяма част от вас знаят, че тя е свързана с Горубсо и там горе-долу фабриката работи, но друг поминък няма. Препитанието на населението, което е останало в тези високопланински населени места, е свързано с горското стопанство, с училищата и кметствата. Държавата не е създала никакви други условия.
Аз искам да Ви попитам: Вие като представител на изпълнителната власт какъв ангажимент ще поемете към българските граждани? Ако държавата не върши точно тази политика, за какво е тогава тя - само да събира данъци и да плаща заплати на администрацията ли? Смятам, че това е неморално наистина, господин министър.
Аз апелирам към Вас, тъй като, господин Бакалов го каза, Вие в тази зала пред нас съобщихте, че искате актуализиране на мрежата не за друго, а за да може да осигурите образование в такива отдалечени места: изпълнете си това обещание, което дадохте пред народните представители и пред целия български народ! Докажете, че в България има държава. В противен случай никой няма да вярва в нея, че могат да бъдат защитени нейните интереси. Нека защитим и авторитета на институцията Народно събрание, и на Министерството на образованието. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Мутафчиев.
Имате думата за реплика, министър Атанасов.
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Господин Мутафчиев, ами нали точно това правим и в тази зала, и в институциите, където сме поставени чрез вашия избор? Нали тъкмо това правим - да осигурим по-качествено образование на децата? Нали тъкмо по този начин защитаваме правото на държавата и отговорността на държавата да има най-висока грижа за здравето и качественото образование на децата?
Във Вашата теза се съдържа един слаб момент и аз ще си позволя да Ви го посоча. В училището в Манастир има един местен ученик.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ, от място): Ходили ли сте там?
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Разбира се, че ще отида. Днес просто съм готов да отида във всички села, в които има помощни училища, подлежащи на закриване.
Какво означава държавата да се грижи за образованието на своите деца? (Шум и реплики в блока на ОДС.)
Аз се надявам господа народните представители да не са обхванати от страсти, които би трябвало утре да ги ангажират повече.
ИВАН ИСКРОВ (НДСВ, от място): Това е заради в. "Демокрация".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Моля ви за тишина в залата!
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Ако мога да продължа.
Та, казвам, училищата са създадени, за да обучават деца. Няма училище, което е създадено заради самото себе си. Може ли да има училище, в което има едно дете, и трябва да караме всички останали 44 деца да продължават да стоят в това училище при лоши материални условия... (Реплика от народния представител Петър Мутафчиев.)
Аз ще Ви бъда благодарен, ако ми оставите възможност да завърша. ... при лоши материални условия, след това да говорим за правото на държавата да осъществява своите ангажименти.
Нека да не се връщаме толкова назад - през Горубсо, Комбината за тежко машиностроене и Долината на голямата химия. Това не е предмет на нашия разговор. Миграционните процеси са свързани с всичко това, за което преди малко споменах, но нека да не се връщаме толкова назад.
Няма да се връщат в домовете си децата. Те ще бъдат пренасочени към по-подходящо училище, с по-добри условия.
Аз за своите деца като родител ще се опитам да осигуря по-добри условия. Когато тези деца са лишени от родителски грижи, държавата трябва да се погрижи за това да им даде по-добри условия и да им осигури по-качествено образование. Нищо повече от това не казвам.
И последна дума, ако ми разрешите. Училището в с. Манастир, както и много училища в страната са строени с доброволните спомоществования на български родолюбци. Къде останаха те? (Реплики в блока на КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Не, моля Ви, господин Бакалов, господин Мутафчиев, имахте възможността да си зададете въпросите, репликите. Недейте от залата да влизате в диалог с министъра.
Съобщения:
Комисията по правни въпроси ще проведе заседание на 3 юли от 14,30 ч., както и на 14 юли от 14,30 ч. и на 5 юли от 14,30 ч. извънредни заседания по повод разглеждането на законопроекта за съдебната власт.
Комисията по здравеопазване ще проведе заседание на 3 юли от 15,00 ч. в зала № 130.
Комисията по земеделието и горите ще проведе заседание на 3 юли от 16,00 ч. в зала № 42.
Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред ще проведе заседание на 3 юли от 14,30 ч. в зала № 232.
Следващото пленарно заседание ще бъде в сряда от 9,00 ч.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 14,10 ч.)
Председател:
Огнян Герджиков
Заместник-председател:
Камелия Касабова
Секретари:
Гергана Грънчарова
Наим Наим