ТРИНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 3 август 2001 г.
Открито в 9,17 ч.
03/08/2001
Председателствал: председателят Огнян Герджиков
Секретари: Силвия Нейчева и Наим Наим
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Откривам заседанието.
Уважаеми госпожи и господа, моля ви да заемете местата си.
Да си пожелаем един успешен и ползотворен ден! Днес трябва да бъде последният ни ден преди парламентарната ваканция. Нека да бъде максимално добър!
От програмата за работата на Народното събрание през тази седмица от вчера остана да продължим точката за промяна на състава на постоянните комисии. Вчера направихме две такива промени за попълване състава на постоянни комисии.
Продължаваме работата с:
ПОПЪЛВАНЕ СЪСТАВА НА ПОСТОЯННИТЕ КОМИСИИ.
Следващият проект за решение е за промяна в състава на Комисията по здравеопазването. Според това проекторешение се освобождава Венко Митков Александров като член на Комисията по здравеопазването и на негово място се избира Пламен Димитров Кенаров - за член на същата комисия.
Моля, гласувайте проекторешението.
Гласували 181 народни представители: за 180, против няма, въздържал се 1.
Решението е прието.
Следващото проекторешение е за попълване състава на Комисията по бюджет и финанси. Предложението е да се избере Недялко Иванов Калъчев за член на Комисията по бюджет и финанси.
Моля, гласувайте направеното предложение.
Гласували 176 народни представители: за 176, против и въздържали се няма.
Решението е прието.
Следващото проекторешение е за попълване състава на Комисията по правни въпроси. Предлага се изборът на Снежина Венциславова Чипева за член на Комисията по правни въпроси.
Моля, гласувайте направеното предложение.
Гласували 178 народни представители: за 178, против и въздържали се няма.
Решението е прието.
Следващото проекторешение е за промяна в състава на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност. Предложението е:
"Освобождава Камелия Методиева Касабова като член на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност.
Избира Венков Митков Александров и Цонко Киров Киров за членове на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност."
Моля, гласувайте направеното предложение.
Гласували 179 народни представители: за 179, против и въздържали се няма.
Решението е прието.
Следващият проект за решение e за промяна в състава на Комисията по труда и социалната политика. Предлага се да се освободи Пламен Димитров Кенаров като член на Комисията по труда и социалната политика и да се избере Марина Пенчева Василева за член на Комисията по труда и социалната политика.
Моля, гласувайте направеното предложение.
Гласували 179 народни представители: за 179, против и въздържали се няма.
Решението се приема.
С това, уважаеми госпожи и господа народни представители, приключихме тази точка. По нея иска да направи едно съобщение господин Благовест Сендов.
БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Участието на народните представители в две постоянни комисии създава колизии, когато един народен представител трябва да отиде на заседание, а двете комисии заседават едновременно. Този въпрос възникна в нашата Комисия по образованието и науката и на мен ми беше поставена задачата как може да се минимизират тези колизии. Максималният брой колизии, които могат да настъпят сега, са 136. (Весело оживление.) При това разпределение на депутатите в отделните групи, ако комисиите заседават в четири различни интервала от време - в сряда и четвъртък, първа смяна, така да се каже, от 14,30 до 16,30 ч., втората - от 16,30 до 18,30 ч., е възможно тези колизии да се минимизират до 9. Тоест, само 9 депутати ще имат да избират дали да отидат в едната или в другата комисия. При това в 10 комисии няма да има никакви колизии. За тази цел обаче комисиите трябва да се разделят на групи, които могат да заседават едновременно.
Първа група: Комисията по икономическата политика, Комисията по външна политика, отбрана и сигурност, Комисията по труда и социалната политика, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, Комисията по културата, Комисията по правата на човека и вероизповеданията.
Втора група: Комисията по бюджет и финанси, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, Комисията по земеделието и горите, Комисията по медиите, Комисията по жалбите и петициите на гражданите, Комисията по въпросите на гражданското общество.
Трета група: Комисията по правни въпроси, Комисията по околната среда и водите, Комисията по европейската интеграция, Комисията по транспорт и телекомуникации.
Четвърта група: Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство, Комисията по образованието и науката, Комисията по здравеопазването и Комисията по енергетиката.
Ако председателите на комисиите се разберат коя група кога да заседава, колизиите ще бъдат само 9.
Искам да ви обърна внимание, че има две комисии, в които сечението е 8 депутати, така че алгоритъмът за решението започва от тях. Аз ще предоставя този доклад на председателя, а по-нататък решението остава в ръцете на председателите на комисиите.
Искам да ви кажа, че решението е оптимално. По-добро от него няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Сендов.
Неговата специалност помага в това разпределение.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, остана още един проект за решение за попълване състава на комисии. То засяга състава на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Предложението е да се избере Снежана Великова Гроздилова за член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Моля, гласувайте направеното предложение.
Гласували 175 народни представители: за 171, против 1, въздържали се 3.
Решението се приема.
С това приключихме окончателно тази точка от дневния ред.
Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
ИЗБИРАНЕ НА ЧЛЕНОВЕ И РЪКОВОДСТВА НА ПОСТОЯННИ ДЕЛЕГАЦИИ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ В МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИНСТИТУЦИИ.
Вчера започнахме работата по тази точка от дневния ред. Стигнахме донякъде и сега трябва да продължим нашата работа.
При мен има представени предложенията за членове на тези постоянни делегации от Националното движение Симеон Втори, от Парламентарната група на Коалиция за България. Бих помолил и от Обединените демократични сили и от Движението за права и свободи да ми представят предложенията си, за да са при мен.
По процедурен въпрос думата има господин Кирилов.
ЕВГЕНИ КИРИЛОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател! Тъй като от вчера възникна един въпрос, по който след обяд не са се провели консултации, а се провеждат в момента, аз искам да помоля или да прескочим тази точка временно, докато се постигне съгласие, или за една кратка почивка, докато завършат консултациите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря за направеното процедурно предложение. То всъщност е в два варианта - тази точка да се отложи и да се премине към следващата или да се даде почивка. Но искам да ви кажа, че и следващата точка от дневния ред, която ни предстои, е освобождаване и избиране на членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Там, доколкото ми е известно, има също някои неуточнени въпроси, което ще ни направи в невъзможност и по този въпрос веднага да почнем работа.
Затова подлагам на гласуване направеното процедурно предложение за почивка до 10,00 ч. (Реплики от залата.)
И без гласуване давам почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Заседанието продължава.
Уважаеми госпожи и господа народни представители! Позволете ми да преминем към освобождаване и избиране на членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, тъй като по въпроса за постоянните делегации все още се водят преговори, а от 11,00 ч. ни предстои парламентарен контрол.
Затова смятам, че няма да възразите да започнем по тази точка от нашата програма:
ОСВОБОЖДАВАНЕ И ИЗБИРАНЕ НА ЧЛЕНОВЕ НА НАДЗОРНИЯ СЪВЕТ НА АГЕНЦИЯТА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ.
Давам думата на председателя на Комисията по икономическата политика господин Валери Димитров.
Заповядайте, господин Димитров.
ДОКЛАДЧИК ВАЛЕРИ ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги! Искам да представя пред вас становището на Комисията по икономическата политика на вчерашното заседание относно освобождаването на членове и избирането на нови членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация.
"На извънредно заседание, проведено на 2 август 2001 г., Комисията по икономическата политика разгледа предложенията, внесени от парламентарните група на Националното движение Симеон Втори, Обединените демократични сили, Коалиция за България и Движението за права и свободи за освобождаването на членовете и за избиране на нови членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация.
В хода на обсъжданията Комисията по икономическата политика реши Надзорният съвет на Агенцията за приватизация да има следната структура: трима представители на Парламентарната група на Националното движение Симеон Втори, двама представители от Парламентарната група на Движението за права и свободи и по един представител от Парламентарната група на ОДС и Парламентарната група на Коалиция за България.
Народните представители изказаха мнения относно евентуален конфликт на интереси в бъдещата работа на членовете на Надзорния съвет и бе направена препоръка към парламентарните групи да изискват от своите кандидат-членове декларация за недопускане на подобен конфликт на интереси.
Комисията по икономическата политика реши да предложи на Народното събрание следния проект за решение:
"РЕШЕНИЕ
за освобождаване на членовете и избиране на
нови членове на Надзорния съвет на
Агенцията за приватизация
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 12, алинеи 3 и 4 от Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия
РЕШИ:
1. Освобождава членовете на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, както следва:
Гаврил Арсенов Гаврилов
Димитър Петров Бъчваров
Илия Иванов Масларски
Йосиф Илиев Илиев
Радост Иванова Вълчева-Генчева
Сабри Галиб Сабри и
Станислав Боянов Димитров.
2. Избира нови членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, както следва:
Петко Георгиев Николов
Теодор Стоев Стоев
Руси Вичов Механджиев
Неджми Ниязи Али
Димитър Христов Христов
Димитър Петров Бъчваров и
Никола Петров Койчев.
3. Лицата по т. 2 излизат в неплатен отпуск, ако към датата на избора им заемат друга платена длъжност, като времето, през което са членове на Надзорния съвет, се зачита за трудов, съответно за служебен стаж.
2 август 2001 г.
Председател на
Комисията по
икономическата политика: (п) Валери Димитров"
Господин председател, обръщам ви внимание, колеги, че пред вас са биографичните справки на кандидатите. Няма нужда да ги чета според мен. Вие можете сами да прецените техните качества. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Димитров.
Чухте становището на Комисията по икономическата политика и проекта за решение за освобождаване на членовете и избиране на нови членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. По направеното предложение някой иска ли думата?
Заповядайте, господин Папаризов.
АТАНАС ПАПАРИЗОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Вчера действително в Комисията по икономическата политика ние проведохме едно доста подробно обсъждане на тези промени в Надзорния съвет, промени по един закон, който е доста спорен и който редица от политическите сили в тази зала, както Коалиция за България, така и Националното движение Симеон Втори декларираха, че ще променят колкото се може по-бързо.
Независимо от това ние подкрепихме промяната в Надзорния съвет, тъй като е ясно, че следва да има един нов екип, който да се заеме с контрола по сключените сделки и следприватизационния контрол, особено на сделките, сключени през последната година, за които има доста сериозни данни, че тези дейности по контрола и по изпълнението на сделките не се осъществяват в съответствие със закона.
В този смисъл ние подкрепяме в момента промените в Надзорния съвет, но не можем да не изразим своето огорчение, че се пристъпва към този въпрос по начин, по който надделяват интересите на отделните политически сили и управляващите политически сили да използват максимално закона, за да включат максимален брой представители в Надзорния съвет. Това, че в крайна сметка управляващото мнозинство има трима представители, неговият коалиционен партньор - двама представители, а другите политически сили, които са избрани в парламента - Коалиция за България и ОДС - имат по един представител, съответства на закона, но според нас дълбоко не съответства на смисъла на ангажиментите, които мнозинството пое пред парламента, пред своите избиратели. Съвсем не съответства от наша гледна точка на нашия подход към решаване на проблемите в страната. Ние много съжаляваме, че един закон, който и мнозинството критикува, в крайна сметка бе използван по този начин, по който именно позволява да бъде използван в резултат на последната поправка, направена през 2000 г., която дава възможност на управляващото мнозинство поначало да подчини дейността на Надзорния съвет изцяло на неговата воля.
В анализа на комисията не е отбелязано, но гласуването по въпроса дали разпределението да бъде 3-2-1-1 показа, че девет от членовете на комисията бяха за такова разпределение, седем бяха против и това беше добре да се отрази в доклада, защото това решение не беше взето еднозначно.
На второ място, искам да отбележа, че ние действително ще настояваме в първите дни на септември един от приоритетите на парламента да бъде изменение на този закон, за да може действително да се покаже прозрачност в процеса на приватизацията. Надзорният съвет, без тази възможност сделките да престанат да бъдат държавна или по-скоро търговска или служебна тайна след тяхното сключване, по същество е с вързани ръце да информира обществеността за извършени нарушения. Или трябва да дадем възможност не само на Надзорния съвет, но и на всички заинтересовани лица и организации да се запознаят с приватизационните сделки, създадохме Комисия по гражданското общество и да може те действително да бъдат анализирани от гледна точка на това, че държавата е продала своя собственост или отново ние ще закрием тези сделки за всички, извън тесния кръг на Надзорния съвет и само смяната на хората едва ли ще доведе до някакви сериозни промени в анализа и оценките на приватизационните сделки.
Затова аз призовавам мнозинството още в първите дни на септември да изпълни ангажимента си към своите избиратели и към всички останали - в първите 30 до 60 дни да предложи действително промени в закона, които да отговарят на това разбиране, което и ние споделяме, че сделките трябва да бъдат прозрачни.
Сега бих искал да премина към конкретната кандидатура, която ние предлагаме. Ние предлагаме за член на Надзорния съвет нашият доскорошен колега господин Никола Петров Койчев. Той беше депутат в три последователни Народни събрания - Тридесет и шестото, Тридесет и седмото и Тридесет и осмото Народно събрание. Работил е в Комисията по икономическата политика, в Комисията по труда и социалната политика, бил е заместник-председател на Комисията по труда и социалната политика, председател на Комисията по икономическата политика. Преди 10 ноември 1989 г. той работи по същество по научно-техническата политика, планирането на икономиката. Има дълъг стаж като инженер, като конструктор, началник на Технологично бюро. Работил е в най-различни области на икономиката и това показва, според нас, неговата компетентност да бъде един изключително полезен член на Надзорния съвет и изключително обективен член на Надзорния съвет. Той е доктор по икономика и има инженерна специалност.
Вчера в дискусията възникна въпросът за конфликта на интереси - един въпрос, който е решен може би в Закона за Българската народна банка, но не е решен в редица други закони. И ние затова препоръчахме на парламентарните групи да се обърнат към своите кандидати, които да декларират, че в своята работа няма да допускат такъв конфликт на интереси. Естествено е, че това е един морален въпрос на този етап, но е важен, за да сме убедени всички, че нашите представители - на съответните парламентарни групи, действително, когато по дадена сделка, която се анализира, биха имали такъв конфликт, доброволно и ясно ще декларират, че няма да участват в обсъждането и в гласуването.
Именно в съответствие с тази препоръка нашият кандидат господин Койчев представи пред нашата група декларация, която аз ще прочета пред вас.
"Подписаният, Никола Петров Койчев, декларирам, че кандидатурата ми за член на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация не е обвързана с лични, фамилни или групови интереси в приватизацията. Лично аз нямам и не съм имал участие в търговски дружества, нямам и не съм имал контракти или устни договорки за консултиране и посредничество за приватизационни сделки.
Съпругата ми има акции в две частни полиграфически дружества, на едното от които е изпълнителен директор."
Ние така разбираме задължението, което поехме, действително нашите кандидати да дадат точна информация за своето отношение към приватизацията и оттук - в своята работа ясно да декларират възможен конфликт на интереси. Надявам се, че и този проблем ще намери в бъдещите изменения на закона едно по-ясно отражение.
Искам накрая да отбележа, че ние подкрепихме при окончателното гласуване оформения състав на Надзорния съвет. Разбира се, ще го подкрепим и сега, но нека още веднъж да декларираме, че няма да се занимаваме след лятната отпуска само с кадрови промени, а с действително същностно изменение в законодателството, което да дава възможност за един нов, по-прозрачен процес не само в приватизацията, но и в икономиката като цяло.
Ние също имаме своите предложения за изменение и допълнение на Закона за приватизацията, но все пак очакваме първо да видим проекта за закон на управляващото мнозинство, за да можем своевременно да го допълним. Като конструктивна опозиционна сила не смятаме да изпреварваме вашата инициатива, да поставяме каруцата пред коня. Но когато вие направите своите предложения, бъдете уверени, че много сериозно и ние ще направим предложения, които да направят от този закон един работещ закон, един закон, който осигурява икономическата ефективност при приватизацията, а не използването й за партийни интереси. Благодаря Ви, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Папаризов.
Господин Николов, заповядайте!
НИКОЛА НИКОЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! След последните промени в Закона за приватизация мнозинството в Тридесет и осмото Народно събрание създаде възможност при всяка нова конфигурация на парламента да може да бъде сменян Надзорният съвет на Агенцията за приватизация, защото идеята беше, че всяка парламентарна група трябва да представи свой представител в Надзорния съвет, но нито една от парламентарните групи не може да има мнозинство в Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Целта на тези промени беше да създадем условия да се преодолее недоверието в процеса на приватизация, такова, каквото наблюдавахме през последните 2 години.
Според мен сега от тази възможност се ползва мнозинството. Предлага нов състав на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. В Комисията по икономическата политика се гласува и за структурата на този Надзорен съвет, като под структура се разбира представителството на предложенията на различните парламентарни групи.
Според мен още в това първо действие се блокира възможността обществото да повярва, че и промените, които сме направили в Тридесет и осмото Народно събрание, а и поведението на мнозинството имат своята логика. Защо? Защото предложението, което отправя мнозинството, е за трима представители на Парламентарната група на Националното движение Симеон Втори, двама представители на Парламентарната група на Движението за права и свободи и по един представител на Обединените демократични сили и Коалиция за България. Няма логика, няма и принцип, по който да приемем, че това е правилното съотношение на представителството в Надзорния съвет. А щом няма принцип, то тогава веднага възниква въпросът какво е другото, което стои зад едно такова евентуално решение на Народното събрание.
Аз специално в Комисията по икономическата политика поставих и въпроса за недопускане на конфликт на интереси между досегашното участие на всеки един от бъдещите членове на Надзорния съвет в приватизацията и качеството им на членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Вие знаете, че Надзорният съвет на Агенцията за приватизация има много функции и особено силни в областта на следприватизационния контрол.
Аз считам, че има ярък конфликт на интереси, ако си бил консултант или участник в приватизационния процес по какъвто и да е начин и след това ти като член на Надзорния съвет се налага да вземаш решения по сделката, която си консултирал или си участвал. В представените автобиографии се вижда, че има подозрение за настъпване на такъв евентуален конфликт на интереси. Затова аз предложих всяка парламентарна група, представяйки своите членове за Надзорния съвет, да изисква от тях и една декларация, която няма никаква юридическа стойност, наистина, защото този въпрос не е уреден в закона, но тази декларация би следвало да успокои обществото, да даде гаранция, че наистина ще се спазва онзи морал, за който прокламират повечето от депутатите и с който морал ние трябва да изберем членовете на Надзорния съвет.
Какво ми дава основание обаче аз да твърдя, че може да има такъв конфликт на интереси? Единият от предлаганите за членове на Надзорния съвет е консултирал в областта на енергетиката и няма нищо общо. Но сделката, която е сключена, има правно мнение и то от Конституционния съд, че трябва да се развали.
Как гласува този човек, който е бил консултант по тази сделка, в Надзорния съвет? Това мен ме притеснява. Би следвало и вас да ви притеснява. Искам да ви кажа, че това не е заяждане с отделен човек от предложените, защото ние се разбрахме, че ще гласуваме ан блок, стига да има тези декларации, за които става дума.
И като завършвам казвам, че Парламентарната група на ОДС има декларация от предлагания от нас Димитър Бъчваров за това, че няма конфликт на интереси. То лесно се вижда по неговата автобиография. Той не е участвал и по друг начин в процеса на приватизация, освен като досегашен председател на Надзорния съвет.
Моля колегите, когато гласуват за новия състав на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, да имате това предвид, защото аз съм убеден, че доверието в процеса на приватизация е доверие към реформите в страната, е доверие към възможностите българският народ да живее по-добре. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Николов.
Има ли други желаещи да участват в дебата?
Господин Валери Димитров, заповядайте.
ВАЛЕРИ ДИМИТРОВ (НДСВ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, искам да кажа само няколко думи по повод, първо, на критиката за разпределението на парламентарните групи в състава на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Беше казано, че това не противоречи на закона, но противоречи на новия морал и на новото време. Искам да кажа, че не виждам нищо неморално в това Движението за права и свободи да има засилено присъствие в Надзорния съвет на Агенцията за приватизация. Нищо неморално няма в това. И мисля, че с това въпросът се изчерпва. Не е казано, че представителството на Парламентарните групи в състава на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация трябва да бъде пропорционално на тяхното политическо представителство тук, в парламента. Няма такова правило.
На второ място, по повод на конфликта на интереси. Аз вчера казах своето мнение и в Комисията по икономическата политика - не е необходимо да се представят такива декларации, не е необходимо да задължаваме специално с нашето решение представителите на различните парламентарни групи в Надзорния съвет да представят такива декларации. Господин Николов каза, че това няма никаква юридическа стойност поради факта, че Законът за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия въобще не е уредил проблема за разкриване и преодоляването на конфликта на интереси.
Освен това смятам, че такива априорно дадени декларации изобщо са без особена стойност. Ще кажа защо. Конфликтът на интереси възниква по повод на конкретна сделка, а не изобщо. Това, че някой има професионален опит и че е участвал в сключване и консултиране на определени приватизационни сделки, още нищо не означава. Ако ние искаме да направим една адекватна уредба на разкриването и преодоляването на конфликта на интереси, трябва да подходим по следния начин. Надзорният съвет, както отбелязаха вчера много колеги, има изпълнителни правомощия. Това е особеното на този закон. Той одобрява определени приватизационни сделки на висока стойност. Освен това той упражнява и приватизационен контрол. Когато стане въпрос за конкретна сделка, всяко лице от състава на Надзорния съвет, трябва да декларира дали има някакъв финансов интерес от нейното сключване или несключване. Или по повод на упражнен приватизационен контрол той трябва да декларира има ли интерес от конкретна сделка. Ако има такъв интерес, той наистина не трябва да участва в обсъжданията, нито в гласуването. (Неразбираема реплика от блока на ОДС.) Един момент!
Този чист и ясен механизъм се съдържа, господин Папаризов спомена, но подобен механизъм се съдържа в Закона за банките. Ако управляващото мнозинство по времето на многобройните промени в този закон си беше направило труда да провери в Закона за банките за конфликта на интереси, подобен механизъм можеше да бъде пренесен и в Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия. В момента такъв механизъм няма. Моето мнение е, че подобен механизъм трябва да се уреди на законово равнище. Но, пак повтарям, конфликтът на интереси възниква по конкретна сделка, а не изобщо. Фактът, че аз съм имал някакъв опит в сключване на сделки, в консултиране на сделки не ме прави негоден нито в законово, нито в морално отношение.
С една дума, смятам, че тези декларации нямат особена стойност, юридически - никаква. Ние поехме ангажимента всяка парламентарна група да изиска от своите представители подобна декларация. Ние ще изискаме такива декларации от нашите представители. Но проблемът е в законовата уредба, която в момента е такава.
Аз се учудвам, наистина, защо десет години от 1991 г., този проблем въобще не е уреден, а сега се поставя с необичайна острота и едва ли не се вменява в отговорност на Националното движение Симеон Втори и на Движението за права и свободи. Просто нещата стоят наистина по този начин. Нека да предвидим такава уредба, а не сега да използваме празнината в Закона за празнодумство. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Димитров.
Има думата за реплика господин Папаризов.
АТАНАС ПАПАРИЗОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Уважаеми господин Димитров, последната Ви дума ме накара да поискам реплика. Мисля, че всички ние вчера се стараехме да потърсим един подход, който да придвижи нещата напред от последните десет години, когато всички ние, които досега бяхме в тази зала, не успяхме да осигурим степента на прозрачност, на ефективност на приватизацията. И затова аз не мога да се съглася с Вас, че нашата дискусия по този въпрос беше празнодумство.
Много Ви моля да възприемете тази дискусия като едно действително търсене на нови решения, още повече, че Вие самият декларирахте, идвайки в този парламент, че ще ги търсите и ще ги търсим заедно.
Затова моля действително да погледнем сериозно на този подход и както и Вие предложихте, да го пренесем сега, след 5, след 6 или след 7 години от Закона за банките в Закона за приватизацията и да разглеждаме спора именно от тази страна - да подобрим нещата, а не от тази страна, че ние едни други искаме в парламента просто да се критикуваме. Не такава беше нашата позиция.
Освен това искам да кажа, че все пак тази препоръка има значение и тази декларация има значение, защото в резултат на нея всеки един от членовете на Надзорния съвет, дори и да няма закон, ще декларира, както Вие казахте, при съответната сделка има ли интерес или няма интерес и ще каже, примерно: "Аз по тази сделка няма да участвам в гласуването." Колкото и само морален да е ангажиментът, това все пак е една малка стъпка напред. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Папаризов.
Има думата за реплика господин Николов.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин Димитров! По никакъв начин аз не мога да се съглася да третирате това, че обсъждаме така, както направихме в Икономическата комисия, състава на Надзорния съвет като празнодумство, защото още един път доказвате моята теза, че ако изберем набързо несериозно обсъден Надзорен съвет на Агенцията за приватизация, по никакъв начин няма да можем да твърдим, че ще създадем възможност за връщане на доверието в този процес - нещо, което е в полза на мнозинството. Нали за това става дума тук?
Доколкото Вие твърдите, че няма никакъв юридически смисъл, и аз го твърдя същото, подобна декларация, но тя има много силен морален, защото не знам колко от 240-те депутати познават хората, които се предлагат. Не съм убеден, че всяка парламентарна група познава своето предложение с изключение на двама или трима от предложените за членове на Надзорния съвет. И ако ние не си отговорим на този въпрос, който аз поставям, как гласуваме тогава за тези хора?
Аз не съм Ви обръщал внимание за това, че моята забележка, моето изказване е добронамерено. То цели наистина да изберем надзорен съвет, който да повиши доверието в този процес, защото той влиза в една нова фаза. Вие знаете, че предстои да се приватизират обекти, които са с изключителна важност за качеството на живот в страната. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Николов.
Господин Владимир Дончев, заповядайте.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, тъй като настоящата дискусия влезе в рамките единствено на репликите между няколко души изказващи се, аз моля да прекратим разискванията и да гласуваме така предложения Надзорен съвет. Правя предложение в тази насока.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Дончев.
Има процедурно предложение за прекратяване на разискванията. (Шум и реплики на неодобрение от опозицията.)
Против това предложение ли сте, господин Николов? Само в този случай мога да Ви дам думата, ако изказвате противно становище.
Заповядайте, господин Николов.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, искам да направя противно на това процедурно предложение, защото, ако го подложите на гласуване, ще нарушите правилника. По всеки въпрос, който се разисква и взема решение Народното събрание, право има всяка парламентарна група до 30 мин., за да се изкаже. Вие не можете да прекратите изказванията сега. Може да няма други изказвания, но сега да ги прекратите с гласуване, не е възможно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Николов.
Ще подложа на гласуване направеното процедурно предложение. (Шум и реплики на неодобрение от опозицията.)
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ, от място): Оттеглям предложението си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Предложението се оттегля, така че, ако има още желаещи да участват в дебата, моля да заповядат.
Господин Муравей Радев, заповядайте.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ОДС): Благодаря Ви, господин председател.
Аз не зная на какви критерии точно и по какъв начин са избрани тези надзорници, които се предлага да бъдат гласувани от народните представители, но аз не мога да скрия определените резерви, които имам към едно от тези предложения и съм длъжен да го заявя от тази трибуна, пък вие решавате как да гласувате след това. Става дума за господин Неджми Ниязи Али от Джебел.
Тук не става въпрос да изберем някаква комисия или някакъв орган, който има определени функции. Става дума за избор на надзорен съвет на една от най-висшите държавни институции с изключително високи отговорности, каквато се явява Агенцията за приватизация.
Моите резерви са по отношение на дейността на този човек в Джебел като председател на печално известната кооперация "Джебел Басма" и малко по-късно като главен икономист, както е записано в тази биографична справка на още по-печално известното дружество "Джебел Басма-Сервиз 4Ю". Аз твърдя, че тази фирма ограби труда на хората от Джебел, като почти насилствено кметът на Джебел по онова време задължи производителите на тютюн да продават своя тютюн на тази фирма, а не на държавната изкупвателна организация - на "Булгартабак", която държавна организация изплати до стотинка своите задължения към онези, които предадоха тютюна точно в тези години - 1997, 1998, 1999 г., и се разплати с тютюнопроизводителите. Нещо, което онази печална “Джебел Басма-Сервиз 4Ю” не направи, в резултат на което се наложи държавният бюджет и държавната фирма "Булгартабак" да изкупуват допълнително и всъщност втори път да платят онзи тютюн, който бе завлечен във фирмата “Джебел Басма-Сервиз 4Ю”. Един човек, който е бил в ръководството на тази фирма, аз не знам, може би той много добре е работил там, това той вероятно си знае. Резултатите от дейността на тази печално известна фирма са трагични. И днес този човек да отиде в такава висша форма на държавно управление, на проява на държавност, каквато е Агенцията за приватизация като надзорник, аз мисля, че точно това не е в съзвучие с така наречения нов морал на мнозинството.
Длъжен бях да кажа това.
Аз няма да гласувам за този човек. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Радев.
Други изказвания има ли?
Заповядайте, господин Юсеин.
АХМЕД ЮСЕИН (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, господин Радев! Кризата в това предприятие беше през 1997 г. Вие говорите за бившия председател на тази фирма. Много Ви моля, този човек, ако Ви слуша, има право да Ви съди, защото след тази криза този човек дойде в това предприятие и тази манипулация относно това предприятие в Джебел, която вие като партия направихте с грандиозния натиск от страна и на министър-председателя, и от страна на бившия министър на вътрешните работа доведе до това, че тогавашният кмет пак спечели изборите! Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Юсеин.
Има ли други желаещи за изказване, уважаеми дами и господа? Не виждам.
В такъв случай след направения дебат можем да пристъпим към гласуване на проекторешението.
Предлагам решението да бъде гласувано в двете негови части - първата част:
"Освобождава членовете на надзорния съвет на Агенцията за приватизация:
Гаврил Арсенов Гаврилов
Димитър Петров Бъчваров
Илия Иванов Масларски
Йосиф Илиев Илиев
Радост Иванова Вълчева-Генчева
Сабри Галиб Сабри
Станислав Боянов Димитров",
да бъдат гласувани ан блок.
Моля, гласуване по направеното предложение да се гласува ан блок.
Гласували 194 народни представители: за 155, против 33, въздържали се 6.
Приема се.
Следователно, сега подлагам на гласуване освобождаване на членовете на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация.
Моля, гласувайте! (Шум и реплики в залата.)
Член 12, ал. 2 от Закона за преобразуване и приватизация на държавните и общински предприятия гласи: "Членовете на Надзорния съвет се освобождават задължително от Народното събрание".
Гласували 187 народни представители: за 160, против 24, въздържали се 3.
Приема се направеното предложение.
За обяснение на отрицателен вот ли желаете думата?
АТАНАС ПАПАРИЗОВ (КБ, от място): От какво ги освобождаваме? Естествено, само от длъжност.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: От длъжност, разбира се, хубава работа. От длъжност ги освобождаваме, това трябва да е ясно на всички народни представители, предполага се, че са грамотни.
Втората част от решението е:
"Избира нови членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация:
Петко Георгиев Николов
Теодор Стоев Стоев
Руси Вичов Механджиев
Неджми Ниязи Али
Димитър Христов Христов
Димитър Петров Бъчваров
Никола Петров Койчев."
Правя същото процедурно предложение - кандидатите да бъдат гласувани анблок.
Моля, гласувайте!
Гласували 189 народни представители: за 128, против 47, въздържали се 14.
Предложението се приема.
Предстои гласуването по същество за избора на нови членове.
Моля, гласувайте!
Гласували 191 народни представители: за 159, против 25, въздържали се 7.
Новите членове на Надзорния съвет на Агенцията за приватизация са избрани. Да им честитим и да им пожелаем успешна, ползотворна и законосъобразна работа. (Ръкопляскания.)
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ): Господин председателю, от името на Парламентарната група на НДСВ моля за почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Обявявам 20 минути почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Заседанието продължава.
Уважаеми госпожи и господа, останаха последните два въпроса преди парламентарната ваканция: единият е парламентарният контрол и вторият - изборът на делегациите в международните организации.
Понеже парламентарният контрол трябва да се провежда от 11,00 ч., ние сме вече с половинчасово закъснение, предлагам ви това да бъде точката, която сега да разгледаме, и след това да остане последният въпрос, свързан с нашите делегации в международните организации.
Преминаваме към:
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
За да може парламентарният контрол да се излъчва пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио, е необходимо съгласието на Народното събрание и аз подлагам на гласуване...
РЕПЛИКИ ОТ ОДС: Не е необходимо. Ние го приехме с новия правилник.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Извинявайте, ние сме приели нещо, което още не е в сила. Така че, когато влезе в сила, тогава вече ще действаме по приетия правилник. Сега ние действаме по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, който е приет отпреди.
Така че много ви моля да гласуваме за пряко предаване по Българската национална телевизия и Българското национално радио.
Моля, гласувайте!
Гласували 160 народни представители: за 146, против 11, въздържали се 3.
Предложението е прието. Българската национална телевизия и Българското национално радио могат да предават пряко парламентарния контрол.
Първата точка от парламентарния контрол е един писмен отговор от заместник министър-председателя и министър на регионалното развитие и благоустройството Костадин Паскалев на актуален въпрос от народния представител Любомир Пантелеев. Този писмен отговор е подготвен. Моля, господин Пантелеев, да Ви го връча. Заповядайте.
Предстои изслушване на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта Симон Спасов относно основанията, критериите и процедурите, при които са отпускани финансови средства по програмите "Младеж" и "Младежки дейности" в периода от 1 юли 2000 г. до 31 юли 2001 г.
За да може да се осъществи това изслушване, ще моля да гласуваме допускане на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта в пленарната зала.
Моля, гласувайте!
Гласували 164 народни представители: за 164, против и въздържали се няма.
Ако обичате, поканете председателя на ДАМС в залата.
За да можем да проведем изслушването на председателя на ДАМС, трябва да приемем процедурни правила за това. Проектът за процедурни правила, който ще предложа на вашето внимание, е следният:
"Вносителят на искането за изслушване прави изложение на въпросите в рамките на пет минути. Изслушваното лице информира Народното събрание по въпросите на изслушването. До трима народни представители от всяка парламентарна група могат да зададат допълнителни въпроси по темата. Всеки въпрос се задава в рамките на три минути. Изслушваното лице отговаря на зададените въпроси."
Моля ви, гласувайте тези процедурни правила.
Гласували 166 народни представители: за 160, против няма, въздържали се 6.
Приемат се процедурните правила.
Съгласно тези процедурни правила искам да поканя от името на вносителите господин Светослав Спасов и госпожа Мария Ангелиева.
Има думата господин Светослав Спасов да направи изложение по въпросите. Господин Спасов, разполагате с пет минути за Вашето изложение. Заповядайте.
СВЕТОСЛАВ СПАСОВ (НДСВ): Господин председател, уважаеми дами и господа! От 1998 г. до април 2000 г. България бе пълноправен участник в Програмата за младежка мобилност на Европейския съюз "Младежта за Европа". Това е първата образователна програма на Европейския съюз, в която България се включи на основание на Допълнителния протокол към Европейското споразумение за асоцииране между България и Европейския съюз.
За периода на пълноценното участие на България в програмата над хиляда български младежи са получили възможността да пътуват, да се срещат и работят заедно с връстниците си от останалите европейски страни.
В началото на 2000 г. Европейският парламент със свое решение приема нова младежка образователна програма "Младеж", който обединява в себе си програмите "Младежта за Европа" и "Европейската доброволческа служба".
България е поканена за участие наравно с всички останали страни - кандидатки за членство в Европейския съюз.
За национален координатор на образователната програма на Европейския съюз "Младеж" е определена Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС), която е компетентният орган за провеждане на националната младежка политика.
Висшият комитет за младежта, физическото възпитание и спорта, чийто приемник е ДАМС, още преди преобразуването му е подготвил и внесъл на 30 юни 2000 г. необходимата, вече съгласувана с останалите министерства, документация за приемане на решение от Министерския съвет, с което се заявява официално желанието на България да участва в програмата. Определя се координатор на програмата и финансовите ангажименти на страната ни по години. Такова решение се приема едва на 7 декември 2000 г., след шестмесечно забавяне.
Времето, оставащо до изтичане на календарната и финансова година, не позволява приключването на процеса по официалното включване на страната ни в Европейската програма. Става ясно, че Държавната агенция за младежта и спорта не успява да осъществи приемственост в успешната до този момент политика на Комитета за младежта, физическото възпитание и спорта. А фактът, че България не участва в програмата "Младеж", се цитира в кореспонденция на Европейската комисия, разпространена до всички национални агенции, младежки организации и институции в Европа, желаещи да си партнират с българските младежи в рамките на програмата. Налага се мнението, че България не желае да участва в програма "Младеж". Случаят с България е прецедент за програмата. За първи път страна, поканена за участие в програмата на Европейския съюз, остава извън нея. Негативните последствия от всичко това понасят българските младежи, които все още чакат одобряване и финансиране на проектите си.
Въпреки че програма "Младеж" не е стартирала, за нейна сметка се разходват средства. На граждански договор по програмата са привлечени над 60 съмнителни сътрудници и експерти, които за срок от шест месеца получават хонорари от 1200 до 1500 лв. за оценка на проекти.
Паралелно Европейската комисия широко алармира, че България не е подписала решение за включването си в програмата и български организации нямат право да кандидатстват, нито да участват с проекти по програмата. Следователно, тези сътрудници са получили парите си, без да са извършили никаква работа. Кой носи отговорност за това? Разполагаме с докладните и договорите.
Програма "Младеж" не е единствената програма, координирана от Държавната агенция за младежта и спорта. През януари 2000 г. председателят на Държавната агенция за младежта и спорта издава наредба, с която се определят условията и редът за отпускането на средства за финансиране на младежки дейности от държавния бюджет. Тази наредба отменя съществуващата до 2000 г., според която максималната сума за финансиране на младежки проекти е от 1000 до 3000 лв. Новата наредба не съдържа ясни правила относно основанията за кандидатстване, критериите за оценяване и процедурата по подаване, подбор и контрол на подадените проекти. Създава се възможност да бъдат финансирани 40 проекта на национално ниво на никому неизвестни организации, както и на еднолични търговци като певеца Илия Луков. Проектите са на стойност между 20 и 60 хил. лв., като по този начин Държавната агенция за младежта и спорта се превръща в един от най-големите донори в България за сметка на държавния бюджет. Не е ли това източване на държавни средства над 1 млн. лв. само в рамките на три месеца - между март и юни т.г.?
Пред мен е и становище на Националния младежки съвет, който писмено заявява, че познава само две от финансираните организации, а все пак това е най-престижната и призната от Европейския съюз представителна национална младежка структура. Аз имам списъка на всички 40 организации. Имената са абсолютно непознати.
Във връзка с гореизложеното, моля да отговорите на следните въпроси:
Защо Държавната агенция за младежта и спорта не е направила необходимото програмата на Европейския съюз "Младеж" да бъде отворена за България до момента?
При условие, че България не участва в програмата "Младеж", не е преминала процедурите за присъединяване и няма подписано споразумение с Европейската комисия, което е основание за финансиране на дейности по програмата, на какво основание Държавната агенция за младежта и спорта разходва средства от името на програмата за хонорари на експерти?
По какъв критерий са определени организациите, които са финансирани от бюджета за младежки дейности на Държавната агенция за младежта и спорта и дали повечето от тези организации не са регистрирани в рамките на последната една година с цел получаване на посочените средства?
Кой и на какво основание е определил огромните суми от 60 хил. лв., които са отпуснати на проект, защо са финансирани еднолични търговци като певеца Илия Луков, което е абсолютно недопустимо при финансирането на младежки дейности и организации?
На какво правно основание е създадена секретна секция в структурата на Държавната агенция за младежта и спорта и не е ли това с цел прикриване на документи?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Спасов.
Давам думата на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта господин Симон Спасов.
СИМОН СПАСОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожа Ангелиева и господин Спасов. Въпросите, които бяха получени в Държавната агенция за младежта и спорта, са: основанията, критериите и процедурите, по които са отпускани финансови средства по програмите "Младеж" и "Младежки дейности" за периода 1.07.2000 г. - 31.07.2001 г.
В началото искам да благодаря за вниманието, което още в началото на своята работа Тридесет и деветото Народно събрание оказва на представляваната от мен Държавна агенция за младежта и спорта, давайки ми възможност да отговоря на актуален въпрос от народни представители. Това е радостно, защото показва, че вниманието, което Национално движение Симеон Втори обеща на младите хора, не е само предизборен флирт с тях, а може да бъде едно сериозно държавническо отношение към решаване на техните проблеми. Ние съзнаваме, че инвестициите, заложени в младите хора, са инвестиции направени в бъдещето: да мотивираме младите хора да останат в България и да работят за нея; да повишават образованието и увеличават знанията си; да откъснем младежта от вредните и порочни увлечения като проституция и наркомания, да търсим причините за тях и да ги ограничим; да стимулираме инициативите на младите за доброто на нацията.
В периода, в който ръководя Държавната агенция за младежта и спорта от 7 юли 2000 г. до 31 юли 2001 г. се извърши значителна работа по младежките дейности - цялостно и от съответните дирекции "Младеж" и "Европейска интеграция и международно сътрудничество", които имат преки компетенции по младежките проблеми в агенцията. Това са целите, които Държавната агенция за младежта и спорта си е поставила в дългосрочен план в работата и, уверявам ви, ние подхождаме с огромна отговорност и загриженост в работата с младите.
По първата част на въпроса - основанията, работата се води в две главни направления: международни младежки програми, отчитане на остатъчен период от програма "Младежта на Европа 1996 - 1999 г.", административно стартиране на програма "Младеж 2000 - 2006 г.", проект на ЮНЕСКО за подкрепа на работата на младежки организации и вътрешни програми на Държавната агенция за младежта и спорта, младежки дейности за 2000 г., младежки дейности за 2001 г., общите за двете дирекции - "Младеж" и "Спорт", кампании "Антиспин", "Антидопинг", "Борба със злоупотребата с наркотиците", "Връзката родител - учител - ученик", "Спорт в училищния двор", "Борба с хулиганските прояви в спорта". Тези програми ние определихме като най-важни за работата на Държавната агенция за младежта и спорта съобразно компетенциите й. Бих искал да подчертая, че тези наши компетенции се отнасят само до свободното време на младите хора и до тяхната извънучилищна спортна дейност. Това ги отличава от програмите на Министерството на образованието и науката.
Във връзка с програма "Младеж" ще подчертая, че администрирането на тази дейност започна още преди средата на 2000 г., когато бе извършено трансформирането на бившия Комитет за физическото възпитание, младежта и спорта в Държавна агенция за младежта и спорта и то е свързано с извършената голяма по обем предварителна работа по програма "Младеж", както и с приключване и отчитане на програма "Младежта за Европа", което не беше извършено до м. юли 2000 г. Дотогава не бяха усвоени и заложените в програмата административни средства за привличане на сътрудници на граждански договори по програмата от три до шест месеца с възнаграждение около 200 лв. месечно. Впоследствие Държавната агенция за младежта и спорта получи и разрешение от Дирекцията по младежта в Брюксел средствата, направени по администриране на програмата "Младежта за Европа ll и lll", да бъдат прихванати за сметка на програма "Младеж" в частта на нейната промоция. Ние заварихме през м. юли 2000 г. отпечатани материали за програма "Младеж", които са финансирани от Комитета за физическо възпитание, младежта и спорта с прогнозно очакване Република България да стане страна по програмата през 2000 г. Организирахме и честването на 8 ноември 2000 г. - Международен ден на младежта, за който Държавната агенция за младежта и спорта получи допълнителна финансова помощ от Европейския съюз в размер на 23 хил. евро, които се прихващат за сметка на неусвоените през 1999 г. средства по програма "Младежта за Европа lll".
Второто нещо, което Държавната агенция за младежта и спорта извърши в рамките на нестартиралата все още програма "Младеж", е да се привлече като активен партньор Държавната агенция за младите и спорта на Република Македония и да се подпише междуведомствена спогодба, чрез която Македония може да ползва също пари по програма "Младеж" от Европейския съюз поради факта, че тогава нашата югозападна съседка не беше асоцииран член на Европейския съюз.
Така, дори и стартирала през декември 2000 г., откогато е решението на Министерския съвет, програма "Младеж" помогна на нашето международно и балканско сътрудничество. Със средства на един макропроект на Държавната агенция за младежта и спорта, защитен пред ЮНЕСКО през 2000 г. на тема "Услуги за младежта по правителствени и общински програми, представени от регионални младежки съвети и неправителствени организации" и съответна програма на Държавната агенция за младежта и спорта се финансираха пет проекта, концерти и културен обмен при бесарабските българи.
Тук отговарям и на въпроса на уважаемия господин Спасов защо е финансиран певецът Илия Луков. Защото той изнесе над 30 концерта в периода май - юни 2001 г. сред бесарабските българи.
Подпомогната е реализацията на документалния филм "Отвъд чертата", насочен срещу насилието, спортното хулиганство, агресията и вандализма по спортните терени, което е наша компетенция по съответната наредба, изготвена съвместно с Министерството на вътрешните работи.
Когато се разглежда програма "Младежки дейности" на Държавната агенция за младежта и спорта за 2001 г., трябва да се имат предвид и нейните приложения: Наредба № 1 за финансово подпомагане на проекти по програма "Младежки дейности" от 26 януари 2001 г., публикувана в "Държавен вестник", бр. 12 от 9 февруари 2001 г., и Заповед № 53 от 16 февруари 2001 г. на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта, с която се утвърждават:
а) формуляр за кандидатстване по проект;
б) образец от протокол на Експертен съвет за одобряване или неодобряване на проекти за младежки дейности;
в) образец за решение за финансиране или отказ на финансиране на предложен проект във връзка с чл. 14, 16 и 17 от Наредба и Заповед № 71 от 9 март 2001 г., с която се назначава Експертен съвет.
Общо финансираните от 7 юли 2000 г. до 31 юли 2001 г. проекти са 64 при постъпили 218, включително новопостъпили след изборите около 60, които са в процес на разглеждане.
Отчетените договори за 2000 г. до този момент са 48, като два са с пропуснат срок на отчитане и два, за които има споразумение за прекратяване и връщане на сумата, отпусната от Държавната агенция за младежта и спорта. За 2001 г. до този момент има четири разтрогнати договора с подписани споразумения за връщане на средствата в ДАМС и едно просрочие на отчитане, за което са предприети съответните мерки за защита интересите на институцията.
Финансирането на проекти започва след провеждането в края на 2000 г. и началото на 2001 г. на девет различни социологически проучвания върху проблемите на младите хора и младите спортисти, извършени от МВМД, "Сова Харис", Асоциация за социални изследвания, Агенция "Стратком", Дружеството за връзки с обществеността и др. На базата на идентифицираните по този начин младежки проблеми изградихме и нашата стратегия за критериите при оценяването на проектите, предложени за финансиране. Предпочитахме устойчиви проекти, обхващащи голям брой млади хора както пряко заети в проекта, така и ползващи резултати от проучванията и интелектуалните достижения. Това включва около 3500 млади хора. Отпечатани са над 40 издания, книги, помагала, плакати, брошури, три информационни компактдиска, които се разпространяват безплатно.
Участвахме и контролирахме провеждането на над 70 семинара - 50 национални, на територията на всички области, и 20 с международно участие, на Младежката евроатлантическа асамблея, Форума на младите испанисти София'2001, Американски хоров фестивал на светлината, град Пловдив, юни 2001 г., семинар на Американската училищна асоциация, три семинара с Македония, Форум на детския парламент, 12 кръгли маси по проблемите на младежката агресия и спортното насилие, награждаване на ученици-победители в хуманитарните олимпиади по физика, химия, биология и математика за 2001 г., три антидрога концерти, мероприятия на отделни по-малки общини.
Предстои финансиране на годишната среща на Европейския младежки форум чрез Националния младежки съвет, за който Държавната агенция за младежта и спорта е поела ангажимент да финансира. Стойността на този проект е в размер на 40 хил. евро, които не можем да отпуснем само по програма "Младежки дейности", а се налага и допълнително подпомагане за сметка на остатъчни средства от програма "Младежта за Европа III". Или ако бъдат отпуснати средствата от националната вноска за програма "Младеж", то ще е за тяхна сметка. Това е най-голямото финансиране, което ще се извърши за периода 2000-2001 г.
Одобрен за финансиране е и голям Форум по проблемите на Холокоста, който ще се осъществява със съдействието на полската фондация "Мазоше", предвиден за месец ноември 2001 г.
Договори за последните две мероприятия не са сключени, защото след спечелване на изборите и апела на Националното движение Симеон Втори от 27 юни за неразходване на бюджетни средства от старата администрация не са сключвани въобще такива.
Основанията и процедурата за кандидатстване са уточнени в Закона за физическото възпитание и спорта, обнародван в "Държавен вестник", бр. 58 от 9 юли 1996 г., изменен в "Държавен вестник", бр. 64 от 4 август 2000 г., устройствения Правилник на Държавната агенция за младежта и спорта, приет с Постановление № 170 на Министерския съвет от 14 август 2000 г., "Държавен вестник", бр. 69 от 22 август 2000 г., Наредба № 1 за условията и реда за финансово подпомагане на младежки проекти от 26 януари 2001 г., "Държавен вестник", бр. 12 от 9 февруари 2001 г., Заповед № 53 за приемане на формуляр по чл. 9 и чл. 16 от Наредба № 1 и Заповед № 71 на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта за определяне състав и функции на Експертния съвет на ДАМС съгласно чл. 16 от Наредба № 1 и Програма "Младежки дейности'2001 г.", със Закона за държавния бюджет 2001 г., раздел "Държавна агенция за младежта и спорта".
Съгласно цитираните документи програмите за младежки дейности се разработват в Дирекция "Младеж" и се утвърждават от председателя на агенцията. Държавната агенция за младежта и спорта подпомага финансово само одобрени от нея проекти със средства от бюджета за младежки дейности, както следва:
1. Сумата, за която се кандидатства, планираните разходи с източник ДАМС не надвишава 4 на сто от бюджетната субсидия на агенцията, предназначена за младежки дейности.
2. Сумата на привлечените финансови средства извън Държавната агенция за младежта и спорта следва да не е по-малка от 30 на сто от общата стойност на проекта.
По програмите на агенцията за финансово подпомагане на проекти за младежки дейности могат да кандидатстват:
1. младежки организации;
2. юридически лица с нестопанска цел, осъществяващи младежка дейност;
3. общински звена, домове и центрове, структури, осъществяващи младежки дейности и инициативи.
Що се отнася до процедурата по кандидатстване, разглеждане и преценка на проектите, то тя е уточнена изчерпателно в чл. 7 на Наредба № 1 от 26 януари 2001 г.:
"Чл. 7. (1) Всяка организация може да депозира писмена заявка на място в ДАМС всеки работен ден от 10,00 до 12,30 ч. в Деловодството, където заявката се въвежда във входящия регистър на агенцията. Кандидатстващите по програми на Държавната агенция за младежта и спорта организации със седалище в района на страната могат да изпраща писмена заявка по пощата с препоръчително писмо с обратна разписка на адрес: София-1040, бул. "Васил Левски" № 75, Държавна агенция за младежта и спорта, Деловодство."
Със създаването на Експертния съвет неговите заседания станаха почти ежеседмични поради големия брой заявки и проекти, защото не трябваше да се допусне забавяне на даден документ. Наредбата е категорична за това съгласно чл. 16, ал. 1 - проекти с изготвени становища се внасят за разглеждане и обсъждане на заседания на Експертен съвет към Дирекция "Младеж", назначен със заповед на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта.
Второ. Експертният съвет се състои от трима души - председател и двама членове. Заседанията на Експертния съвет са редовни, ако присъстват повече от половината му членове. Предложенията за решение се вземат с обикновено мнозинство. Председателят на Експертния съвет ръководи Експертния съвет и отговаря за цялостната му дейност. Свиква заседания на съвета. Експертният съвет не разглежда проекти, ако: формулярът е попълнен нечетливо, с пропуски или когато планираното начало не отговаря на срока по чл. 12, ал. 2; не е приложена пълната документация; документацията е получена по пощата без предварително в Държавната агенция за младежта и спорта да е регистрирана заявка за участие.
Експертният съвет заседава веднъж месечно, като в заседанията му при необходимост могат да се привличат външни специалисти. Експертният съвет представя на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Уважаеми господин Спасов, идеята не е да преразкажете нормативните актове, идеята е да отговорите на въпросите, които са зададени. Така че, много Ви моля, концентрирайте се върху отговора на въпросите. (Ръкопляскания в мнозинството.)
СИМОН СПАСОВ: Аз смятам, че отговарям точно на въпросите така, както са зададени.
Като част от своята работа по младежките дейности Държавната агенция за младежта и спорта работи вече по програмата "Младежки информационни бюра", която решава един важен проблем, свързан с младите хора в населените места - в селата с население над 1000 жители и в градовете над 5000 жители. Откриването на 360 безплатни компютърни центрове в тях ще доведе до създаването на сериозна предпоставка младите хора там да се интегрират по-пълно с днешното информационно общество, както и ще отговори на програмата на правителството за създаване на около 800 временни работни места за младите.
Получихме резултатите от едно предварително социологическо изследване по този въпрос. Оказа се, че младите добре приемат идеята за създаването на такива образователни центрове в малките селища.
По отношение на никой проект не са прилагани други критерии, основания или процедури по цитираните програми.
Едно добро доказателство за спазването на финансовата отчетност и дисциплина и цялостното състояние на ДАМС е наскоро приключилата проверка на Сметната палата, в чиито констативен акт не са отбелязани нарушения както в цялата работа на Държавната агенция за младежта и спорта, така и при програмата "Младеж и младежки дейности".
Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми госпожо Ангелиева и господин Спасов! Държавната агенция за младежта и спорта отделя особено внимание на състоянието и тенденциите сред младите хора. Съвременната младеж израства в условията на радикална промяна, което изисква познаването на младежките очаквания, правилно формиране и насочване. Младото поколение трябва да бъде подготвено да отговори адекватно на новите европейски критерии и изисквания, да даде решаващия принос за интеграцията на страната.
Съгласно стратегията за присъединяване към Европейския съюз и евроатлантическите структури Държавната агенция за младежта и спорта има нови цели и ангажименти, свързани с интегрирането на младите хора в обществото и изграждането им като активни европейски граждани.
Завършвайки отговора на депутатските въпроси, още веднъж искам да изкажа своята удовлетвореност, че проблемите на младежта и спорта вълнуват народното представителство, както и цялата българска общественост, което ми дава основание да направя предложение Тридесет и деветото Народно събрание да изработи и приеме Закон за младежта. Тази потребност произтича от направените социологически проучвания, които по един категоричен начин показват, че активните млади хора до 30-годишна възраст искат и се нуждаят от такъв закон. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Спасов.
Съгласно приетите процедурни правила, до трима народни представители от всяка парламентарна група могат да задават допълнителни въпроси по темата, като всеки въпрос се задава в рамките на три минути.
Има думата господин Дончев.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители! След като чухме пространното изложение на господин Спасов, което се отклони от зададените въпроси, аз искам да му задам няколко конкретни въпроса, на които ще се наложи той да отговори конкретно.
Господин Спасов, финансираните по вашата програма младежи, лица, които са привлечени по граждански договор и които са получили по 1200 лева, има ли между тях активисти на ОДС, които активно са участвали в предизборната кампания на ОДС?
И заедно с това, бихте ли ми казали дали отговаря на истината следната информация: финансираната по тази програма Пресиана Станилова не е ли дъщеря на Васил Станилов, депутат от ОДС и издател на в. "Анти"? Михаил Груев - финансиран от Вас, не е ли шеф на Младежкия съюз на Демократическата партия? Григорий Бояджиев - не е ли секретар на Контролния съвет на СДС? Таня Владимирова - не работи ли в Софийска община? Лилия Бранимирова - не е ли секретар на "Път за България", което е движението на господин Лучников? Иво Стефанов - не е ли син на бившия директор на Фондация "Демокрация"? Йордан Демео - не е ли бившият шеф на СДС, Русе? Николай Иванчев - не е ли от СДС, Благоевград? И на какво основание направихте селекцията на точно тези хора и на много други такива, за да финансирате точно тях?
Заедно с това, смятате ли, че съобразно правилата, които току-що пространно и подробно ни прочетохте точка по точка, влиза и правилото за финансиране на едноличен търговец, който на всичко отгоре сте финансирали и сте му платили веднага сумата от 11 500 лева, за разлика от всички други нестопански организации и защо? (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Дончев.
Има думата госпожа Нонка Матова.
НОНКА МАТОВА (НДСВ): Уважаеми господин Спасов, с оглед изнесените данни за нарушения в повереното Ви ведомство, изключването на България от европейските младежки програми и факта, че Вие единствен от председателите на държавни агенции не сте си подал оставка, не бихте ли постъпили мъжествено като проявите достойнство и да го направите сега в тази зала?
В същото време предлагам:
Първо, да бъде създадена анкетна комисия за разследване цялостната дейност на ДАМС.
Второ, да се извърши нова проверка, след смяната на ръководството, от Сметната палата на финансираните за последната година от ДАМС организации - кога са били създадени, дали са били целесъобразно и законосъобразно използвани отпуснатите средства, дадена ли е широка обществена гласност на финансираните проекти, с оглед на получените огромни средства, и по какъв начин са отчетени проектите?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Матова.
Има ли други желаещи?
Господин Спасов, заповядайте да отговорите на зададените въпроси, като разбира се възможността за допълнителни въпроси продължава да съществува.
СИМОН СПАСОВ: На първия въпрос искам да отговоря, че в работата, която е съществувала през изминалата една година, не са били толерирани представители на Обединените демократични сили. Фактът говори, че бяха направени две мероприятия с представители на Младежката организация на Българската социалистическа партия и на Движението за права и свободи. Понеже аз смятах, че все пак ще има някакъв толерантен начин на изказ когато ме питате за някакви договори и имена, коректно беше да ми ги кажете, защото аз не мога да помня всички наизуст. Но не става въпрос за някакви злоупотреби, защото все пак аз пред мен имам една папка с четири договора, които уважаемият господин Светослав Спасов е сключил с бившия Комитет за младежта, физическото възпитание и спорта в периода 1997-1999 г. - четири договора в рамките на една година.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (КБ, от място): За каква сума?
СИМОН СПАСОВ: Различни са сумите. Има 3 хил. лева - обяд.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ, от място): Отговорете на въпроса, моля! Вие познавате част от тези хора.
СИМОН СПАСОВ: Аз мисля, че отговорих на въпроса. Не мога да кажа...
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ, от място): Вие познавате тези хора, част от тях.
СИМОН СПАСОВ: Аз мисля, че отговорих на въпроса ясно и точно. Не мога да помня поименно и да познавам всеки един сътрудник.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ, от място): По отношение на партийна линия ги познавате, господин Спасов.
СИМОН СПАСОВ: По партийна линия, категорично - не. Ако трябва, пак ще отговоря. Категорично - не, и един от основните ми принципи и критерии беше точно това нещо. Ние нямаме право да финансираме политически организации и отделни членове на дадена политическа сила.
Що се касае за концертите на Илия Луков, да, финансирани са. Аз казах: 30 концерта в размер на 9 хил. лева и то е за два месеца с бесарабските българи. Вие, ако имате нещо против бесарабските българи?! На посещение в България е депутат от украинския парламент. Днес имах среща точно в тази връзка.
Що се касае до въпроса на госпожа Нонка Матова. Има извършена проверка на Държавен и финансов контрол. Има ревизионни актове и всяко едно ръководство, което идва, е нормално да поиска такава ревизия и аз я направих. Нарушенията, които са били допускани, са отразени в какви периоди от време са направени. Сметната палата завърши, пак по едно наше писмо- настояване, от миналата година, от месец ноември. Редът на Държавната агенция за младежта и спорта дойде тази година. Проверката завърши на 24-25 май. Има протокол, който стои там. Всички неща са отразени. В този протокол се казва, че последната година няма извършени финансови нарушения.
И за да не съществува митът тук, в тази зала, и извън нея хората, които гледат, значи няма извършени, съвсем откровено заявявам от тази трибуна, няма извършени финансови нарушения с огромни, колосални финансови средства. Защото има един бюджет, който се утвърждава от Министерския съвет, и в този бюджет се казва, че Националният младежки съвет разполага с една вноска от 40 хил. лева; - аз сега ще отговоря тук на въпроса за асоциирането на България - други национални младежки и регионални програми - 215 хил. лева, и собствени проекти на ДАМС - 445 хил. лева. Говорим за 600 хил. лева. Много ви моля да боравим внимателно с цифрите, защото все пак и аз съм бил народен представител. Въпреки че не носим отговорност за думите си, нека да говорим конкретно и честно с тези цифри.
Що се касае до асоциирането на Република България в програма "Младеж", господин Светослав Спасов, уважаваният от мен народен представител, добре знае тези неща, защото е работил с бившия Комитет за физическо възпитание, младежта и спорта, в нашата наредба, приета тази година, се казва, че една структура не може да участва в повече от един проект, да получи средства за финансиране на повече от един проект. Тази порочна практика, която е била в рамките на една година и половина, един да вземе четири проекта - това е недопустимо.
Значи, на 14 април 2000 г. комисията предоставя на съвета предложение за решение относно позицията на общността, определяща участието на България в програмата за дейности на общността. Целта на това предложение било от самото начало да се даде възможност България да участва в програмата, тоест от 2000 г. Предложението определя финансова вноска, която България трябва да плати за участие в програмата през 2000 г., и предвижда, че финансовите вноски на България за следващите години на действие на програмата ще бъдат определени от Съвета за асоцииране през 2000 г.
С писмо, изх. № 637 от 30 юни 2000 г., в Министерския съвет е изпратена информация относно статута, финансирането и управлението на младежките програми: "Младежта за Европа" - 1997-1999 г. и "Младеж" - 2000-2006 г.
С Решение № 821 от 8 декември 2000 г. Министерският съвет одобрява участието на Република България в програмата на Европейския съюз "Младеж 2000-2006", като определя Държавната агенция за младежта и спорта за национален координатор по програмата и дължимите вноски за участие.
На 11 април 2001 г. ... (Неодобрителни ръкопляскания от НДСВ.) Зададохте ми въпрос и аз ви отговарям. (Продължителни неодобрителни ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Господин Спасов, много Ви моля. Навремето имаше един румънски комик Мирча Кришан - за каквото и да го питат, той за краставицата си говореше.
СИМОН СПАСОВ: Не, това са писма от Европейския съюз.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Нас не ни интересуват писмата от Европейския съюз. Никой не Ви е питал: знаете ли писмата от Европейския съюз, за да ни ги прочетете.
Има конкретно зададени въпроси. Ако можете да отговорите на тях, отговорете. Ако не, много Ви моля, недейте да губите парламентарното време. То струва много скъпо на държавата.
СИМОН СПАСОВ: Ще ви отговоря, че Министерството на външните работи с Писмо № 2074 от 13.07.2001 г. ни предоставя за превод решението на Европейската комисия, с което България се асоциира за периода 2001-2006 г., където са разпределени вноските по години.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Симон Спасов.
Госпожа Лечева има думата. Имате право да зададете допълнителен въпрос в рамките на три минути.
ВЕСЕЛА ЛЕЧЕВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Всичко, което чух, буди в мен недоумение, не само недоумение, но и голяма тревога. Фактът, че се задават въпроси поставя под съмнение въпроса за дейността на тези младежки програми и дейността на Дирекция "Младеж" в Държавната агенция за младежта и спорта.
Буди недоумение и изказването на господин председателя на агенцията. Между другото искам да спомена, че имах възможността да работя в тази агенция и действително заседанията на комисията се провеждаха точно по този начин - провеждаше се един монолог от страна на господин Спасов, заливаше ни с обилна информация и никой не можеше да репликира и да каже нещо съществено. Това, което чух и което недоумявам, е, че не остана младеж може би в цялата страна, който не беше обхванат от всички тези дейности, които бяха инициирани. (Ръкопляскания от НДСВ и КБ.)
Другото, което искам да допълня, е, че в рамките на последните месеци, в които имах възможност да работя в агенцията, съвместно с агенцията, единственото активно мероприятие, което всъщност създаде впечатление за голяма активност, беше инициираната подписка за запазване поста на председателя - господин Спасов. (Ръкопляскания от НДСВ и КБ.) Изглежда, че от изложените тук неща, които той ни предостави, той е насочил и действията си в друга посока, която обаче остана неразбрана от неговите избиратели и най-вече от повечето младежки организации, активно действащи на територията на България.
Искам да ви кажа, че по избирателните райони в страната, в които ходих по време на предизборната кампания, много от младежките организации се оплакваха именно от това, че те не бяха удостоени с никакво внимание от страна на Държавната агенция за младежта и спорта. Явно, че всичко беше целенасочено и точно добре подбрано.
Не искам да задавам въпрос, защото всички въпроси бяха зададени и никакъв отговор не беше даден. Така че не виждам на кой въпрос той може да отговори конкретно.
Искам само да допълня, че подкрепям инициативата на Национално движение Симеон Втори за създаване на анкетна комисия, която да разследва цялостната дейност на Държавната агенция за младежта и спорта. (Ръкопляскания от НДСВ и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на госпожа Весела Лечева.
Искам да напомня по повод направеното предложение от госпожа Нонка Матова, подкрепено от госпожа Весела Лечева, че съгласно чл. 30, ал. 2 от нашия правилник временни комисии за провеждане на анкети, за да могат да се създадат, е необходимо една десета от народните представители да внесат подобно предложение.
Думата има госпожа Мария Ангелиева.
МАРИЯ АНГЕЛИЕВА (НДСВ): Благодаря, господин председател! На първо място искам да поздравя уважаемия господин Спасов, че явно не си е губил времето в тези дни, за да може съвестно да издири улики срещу нашия колега Светослав Спасов. Освен това, явно не си губихте времето също така и в провеждането на телефонни разговори с него, на които се искаше среща за разясняване на отношенията ви.
Имам следния допълнителен въпрос към Вас. През пролетта Държавната агенция за младежта и спорта широко анонсира в медиите създаването на младежки информационни бюра в малките населени места, където трябваше да се даде работа на около 12 хил. млади хора. Стартирала ли е дейността на тези информационни бюра до този момент? На какъв принцип са избирани помещенията, в които се осъществява тази дейност, и хората, които ще са ангажирани с това? Подписан ли е договор за закупуване на 400 компютъра за оборудване на тези младежки бюра? И ако е подписан такъв, бих желала да зная отговарят ли неговите разпоредби на Закона за обществените поръчки? И дали този проект изобщо не е бил свързан с предизборната кампания на ОДС? Целта му всъщност е била подпомагане на местните младежки клубове на СДС. Благодаря. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на госпожа Ангелиева.
Госпожо Матова, за реплика ли? Заповядайте.
НОНКА МАТОВА (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Имам реплика. Тъй като уважаемият господин Спасов досега не отговори на нито един въпрос, включително и на дадената възможност, все пак да прояви мъжество и да си подаде оставката. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на госпожа Матова.
Господин Спасов има думата.
СВЕТОСЛАВ СПАСОВ (НДСВ): Благодаря Ви, господин председател! За мен беше наистина учуда начинът на манипулация на народните представители. Това допълнително ще се изясни.
Господин Спасов, повече не ме заплашвайте по телефона. Разбирате ли? Това е натиск срещу народен представител и Вие нямате право да си позволявате това. Два пъти ми звъняхте по телефона, за да идвам във Вашия кабинет и да се разбирам с Вас. Това не е етика. Новото време е друго. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Има ли допълнителни въпроси, уважаеми госпожи и господа народни представители? Аз не виждам.
Затова давам думата последно на господин Симон Спасов, ако му е възможно, да отговори конкретно на зададените допълнителни въпроси.
Заповядайте, господин Спасов.
СИМОН СПАСОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Ангелиева, уважаеми господин Спасов! Точно за да не се получи това недоразумение и изхождайки от практиката ми като предишен народен представител в Тридесет и осмото Народно събрание, аз исках да осъществя един предварителен разговор с Вас и една среща, за да се изясним. Защото във Вашето питане тези въпроси не фигурират, но аз трябва да бъда коректен и да отговоря. Затова беше обаждането. Не се притеснявайте, няма натиск. Едно телефонно обаждане не е натиск. Що се касае до въпроса за така широко рекламираното, да, действително ние приехме една национална програма, която беше вкарана в Министерския съвет, за откриването на 600 младежки информационни бюра, като първите 360 трябваше да стартират. За да се осъществи това нещо, ние изготвихме един бюджет, който беше внесен в Министерския съвет и гласуван. Средствата също бяха подсигурени от Министерския съвет в размер на 4 млн. и 300 хил. лв. за закупуването на компютри, офис техника и обзавеждане.
Критериите, по които трябваше да бъдат изградени тези младежки информационни бюра, бяха на базата на две социологически проучвания, тъй като нуждите на младите хора се формираха в две направления - първото, в селата с до 1000 души население и в градовете до 5 хиляди. Така че тези 360 младежки информационни бюра трябва да бъдат изградени в тези места. Имаше разговори с Министерство на транспорта и съобщенията помещенията да бъдат в населените места, там, където има поща, за да може да се използва съществуваща сграда, телефон, ток и вода.
Програмата не е стартирана. Договор не е подписан, защото беше спряно допълнителното финансиране така, както имаше един призив от месец юни от Националното движение Симеон Втори.
Така че нито договор е сключен, нито е направена доставката. Как е било обявено - има го в "Държавен вестник". По Закона за обществените поръчки беше обявен конкурс. Явиха се фирми. Има спечелила фирма, няма подписан договор. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Симон Спасов.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА НДСВ: А за оставката?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Той може да отговори само на това, на което му е възможно. Така че с това приключи изслушването на председателя на Държавната агенция за младежта и спорта. Аз му благодаря за това.
Приключваме с парламентарния контрол.
Уважаеми госпожи и господа народни представители! Остана последната точка от дневния ред за днес и изобщо за тази сесия на Народното събрание:
ИЗБИРАНЕ НА ЧЛЕНОВЕ И РЪКОВОДСТВА НА ПОСТОЯННИ ДЕЛЕГАЦИИ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ В МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИНСТИТУЦИИ.
Искам да поканя господин Станимир Илчев, председател на Комисията по външна политика, който да представи предложенията за членове и ръководства на постоянните делегации.
Заповядайте, господин Илчев.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми народни представители! Ще ви представя проектите за решения по основните делегации на Народното събрание към международните организации.
Първи проект за решение:
"Р Е Ш Е Н И Е
за избиране на делегация на
Народното събрание в Парламентарната
асамблея на Съвета на Европа
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с чл. 25, буква "а" и "с" и чл. 26 от статута на Съвета на Европа
Р Е Ш И:
1. Избира делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в състав: 6 основни и 6 заместващи членове, както следва:
- за Националното движение Симеон Втори - 3 основни и 2 заместващи членове;
- за Обединените демократични сили - 1 основен и 2 заместващи членове;
- за Коалиция за България - 1 основен и 1 заместващ член;
- за Движението за права и свободи - 1 основен и 1 заместващ член."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Господин Илчев, бих Ви предложил да разискваме по тази част от проекта за решение и да го подложим на гласуване, за да може постепенно да отхвърляме работата.
Има думата госпожа Ирина Бокова. Заповядайте.
ИРИНА БОКОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз с голямо неудоволствие взимам думата днес, тъй като сме в края на нашия парламентарен сезон, след като постигнахме съгласие по толкова много други въпроси, а днес аз трябва да изразя съжалението и неудовлетворението на Парламентарната група на Коалиция за България от предварителните преговори и консултациите, които бяха проведени около разпределението на членовете, на представителите и на заместник-представителите в парламентарната делегация на Съвета на Европа.
Смятаме, че с това, че мнозинството на практика дава 1 заместник-представител повече на Обединените демократични сили, на практика се наруши досегашното разпределение и съотношение на представители във всички парламентарни комисии както вътре в парламента, така и в парламентарните делегации, които ние по-късно през деня ще приемем с вас.
Смятам, че това няма да отрази адекватно и ролята на левицата в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Пак казвам, с голямо неудоволствие, но ще кажа, че смятам, че мнозинството направи грешка с това свое решение и поради тази причина, за да не взимам думата отново след гласуването, трябва да кажа, че Парламентарната група на Коалиция за България ще се въздържи при гласуването на състава на тази делегация. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на госпожа Бокова.
По тази първа част от решението дали можем да пристъпим към гласуване на бройката и квотите в тази парламентарна делегация?
Моля, гласувайте.
Гласували 182 народни представители: за 143, против 1, въздържали се 38.
Приема се. Благодаря ви.
По втората част от проекторешението, господин Илчев, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: Втората част от проекторешението гласи:
"Избира състав на делегацията, както следва:
А. Основни представители:
Милена Милотинова - Национално движение Симеон втори
Борислав Великов - Национално движение Симеон втори
Елка Анастасова - Национално движение Симеон втори
Лъчезар Тошев - Обединените демократични сили
Евгени Кирилов - Коалиция за България
Юнал Лютфи - Движението за права и свободи.
Б. Заместващи представители:
Димитър Стефанов - Национално движение Симеон втори
Меглена Кунева - Национално движение Симеон втори
Мария Стоянова - Обединените демократични сили
Николай Младенов - Обединените демократични сили
Александър Арабаджиев - Коалиция за България
Лютви Местан - Движение за права и свободи."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви.
Нека да разгледаме тази точка от предложението.
Имам предложение да гласуваме ан блок състава на парламентарната асамблея.
Моля, гласувайте предложението да гласуваме състава ан блок.
Гласували 183 народни представители: за 154, против 2, въздържали се 27.
Ще бъде гласувано ан блок предложението за състава на тази парламентарна асамблея.
Моля, гласувайте състава.
Гласували 176 народни представители: за 139, против 2, въздържали се 35.
Комисията е избрана.
Благодаря ви.
По точка трета, заповядайте, господин Илчев.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: "3. Избира Юнал Лютфи за ръководител на делегацията на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Моля, гласувайте т. 3 - за председател на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа да бъде избран господин Юнал Лютфи.
Гласували 172 народни представители: за 146, против 23, въздържали се 3.
Господин Лютфи е избран.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: Следващият проект за решение е за избиране на постоянна делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.
"Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
Избира постоянна делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в състав от 5 основни и 5 заместващи члена в състав:
Основни:
Тошо Пейков - ръководител на делегацията
Румен Овчаров - КБ
Анастасия Мозер - ОДС
Лютви Местан - ДПС
Владимир Дончев - НДСВ
Заместващи:
Румяна Георгиева - НДСВ
Нина Чилова - НДСВ
Снежана Гроздилова - НДСВ
Владимир Джаферов - ОДС
Тодор Бояджиев - КБ."
В този проект ръководителят на делегацията е изписан още в рамките на състава на основните представители на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Уважаеми госпожи и господа народни представители, дали мога да си позволя отново да предложа гласуване ан блок, така както беше предложено?
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (КБ, от място): Ние по принцип гласувахме да бъдат приети ан блок.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Щом има такава парламентарна практика всички делегации да се гласуват ан блок, в такъв случай нека не го подлагаме на гласуване при всяко решение.
Моля, гласувайте състава на тази делегация на ОССЕ.
Гласували 176 народни представители: за 171, против няма, въздържали се 5.
Приема се.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: "Проект за решение за избиране на делегация на Народното събрание в Съвместния парламентарен комитет "България - Европейски съюз".
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
Избира делегация на Народното събрание в Съвместния парламентарен комитет "България - Европейски съюз" от 12 народни представители в състав:
Даниел Вълчев - НДСВ - за председател
Весела Драганова - НДСВ
Камелия Касабова - НДСВ
Иван Искров - НДСВ
Гергана Грънчарова - НДСВ
Веселин Близнаков - НДСВ
Димитър Абаджиев - ОДС - за заместник-председател
Асен Агов - ОДС
Ирина Бокова - КБ - за заместник председател
Атанас Папаризов - КБ
Четин Казак - ДПС
Ремзи Осман - ДПС."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Илчев.
Моля, гласувайте направеното предложение за делегация на Съвместния парламентарен комитет "България - Европейски съюз".
Гласували 177 народни представители: за 177, против и въздържали се няма.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: Следващият проект е за решение за избиране на постоянна делегация на Народното събрание в състава на Асамблеята на Западноевропейския съюз.
"Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
Избира постоянна делегация на Народното събрание в Асамблеята на ЗЕС от 4 народни представители в състав:
Валери Цеков - НДСВ - за ръководител
Кина Андреева - ОДС
Георги Пирински - КБ
Джевдет Чакъров - ДПС."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Илчев.
Моля, гласувайте постоянната делегация към Асамблеята на ЗЕС.
Гласували 172 народни представители: за 172, против и въздържали се няма.
Решението е прието.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: "Проект за решение за избиране на постоянна делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на НАТО.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
Избира постоянна делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на НАТО от 5 народни представители в състав:
Станимир Илчев - НДСВ - за ръководител
Ралица Агайн - НДСВ
Надежда Михайлова - ОДС
Николай Камов - КБ
Четин Казак - ДПС."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви.
Уважаеми госпожи и господа, моля, гласувайте направеното предложение за постоянна делегация в Парламентарната асамблея на НАТО.
Гласували 173 народни представители: за 172, против 1, въздържали се няма.
Решението се приема.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: "Проект на решение за избиране на делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
Избира делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея за Черноморско икономическо сътрудничество от 5 представители в състав:
Борислав Ралчев - НДСВ - за ръководител
Марианна Асенова - НДСВ
Евгени Чачев - ОДС
акад. Благовест Сендов - КБ
Рамадан Аталай - ДПС."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви.
Моля, гласувайте предложената делегация в Парламентарната асамблея за Черноморско икономическо сътрудничество.
Гласували 176 народни представители: за 175, против няма, въздържал се 1.
Решението се приема.
ДОКЛАДЧИК СТАНИМИР ИЛЧЕВ: Последното проекторешение е за избиране на делегация на Народното събрание в Парламентарното измерение на Централноевропейската инициатива:
"Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
Избира делегация на Народното събрание в Парламентарното измерение на Централноевропейската инициатива от 5 народни представители в състав:
Светослав Спасов - НДСВ - за председател;
Мария Ангелиева - НДСВ;
Михаил Михайлов - ОДС;
Ангел Найденов - КБ;
Емел Тошкова - ДПС."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Това е делегацията в Парламентарното измерение на Централноевропейската инициатива.
Моля, гласувайте.
Гласували 177 народни представители: за 177, против и въздържали се няма.
Приема се.
С това приключихме и тази последна точка от дневния ред.
Сега ми позволете да ви направя две съобщения.
Комисията по правни въпроси ще проведе извънредно заседание на 4 септември, вторник, от 15,00 ч. в зала 356 на пл. "Александър Батенберг" № 1 с дневен ред:
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Републиката, внесен от Пламен Панайотов.
Следващото заседание на парламента ще бъде на 5 септември, сряда, в 9,00 часа.
Приятна почивка. (Звъни.Ръкопляскания.)
(Закрито в 12,43 ч.)
Председател:
Огнян Герджиков
Секретари:
Силвия Нейчева
Наим Наим