СТО И ПЕТНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 7 юни 2002 г.
Открито в 9,04 ч.
07/06/2002
Председателствали: председателят Огнян Герджиков и заместник-председателите Камелия Касабова и Благовест Сендов
Секретари: Ралица Агайн и Несрин Узун
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Откривам заседанието.
Уважаеми народни представители, искам в самото начало да поздравя двама наши колеги, макар че не ги виждам в залата, Александър Праматарски и Исмет Саралийски, които днес имат рожден ден. Нека да бъдат живи и здрави! (Ръкопляскания.)
Съгласно приетата програма за работа на Народното събрание през тази седмица предстои да разгледаме:
ДОКЛАД И ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ НА ВРЕМЕННАТА АНКЕТНА КОМИСИЯ ЗА ПРОУЧВАНЕ И КОМПЛЕКСНА ПРОВЕРКА НА ДЕЙНОСТТА НА ДЪРЖАВНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ "РЪКОВОДСТВО НА ВЪЗДУШНОТО ДВИЖЕНИЕ" КЪМ МИНИСТЕРСТВОТО НА ТРАНСПОРТА И СЪОБЩЕНИЯТА.
Междувременно е гласувано в залата да влезе господин Георги Николов, председател на Сметната палата.
За процедура има думата господин Мутафчиев.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Предлагам да допуснем в залата и члена на Сметната палата госпожа Христина Стоименова.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Моля, гласувайте процедурното предложение в залата да бъде поканен и членът на Сметната палата госпожа Христина Стоименова.
Гласували 146 народни представители: за 138, против 6, въздържали се 2.
Предложението се приема.
Моля, поканете госпожа Стоименова в залата.
За процедура има думата господин Кошлуков.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Поради значимостта на този доклад и големия обществен интерес предлагам това заседание да се предава пряко по телевизията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Има процедурно предложение за пряко предаване по Българска национална телевизия и Българското национално радио. Има ли противно процедурно предложение?
РЕПЛИКИ ОТ ЗАЛАТА: Има мачове!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Това е процедурно предложение и аз съм длъжен да го подложа на гласуване. А решение на радиото и телевизията е дали да го включат.
Моля, гласувайте предложението на господин Емил Кошлуков.
Гласували 151 народни представители: за 124, против 21, въздържали се 6.
Предложението се приема.
Националната телевизия и Националното радио могат да включат своите камери и микрофони.
А сега искам да поканя председателя на Временната анкетна комисия господин Никола Николов да представи доклада, както и проекторешението на комисията. Заповядайте, господин Николов.
ДОКЛАДЧИК НИКОЛА БОГДАНОВ НИКОЛОВ: Уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми колеги народни представители! Комисията в продължение на 3 месеца проведе редовни заседания. Всички решения бяха взети с пълен консенсус. Поради това, че в комисията нямаше представител на Обединените демократични сили, под формата на гост непрекъснато участваше и активно помагаше колегата Благой Димитров.
"Д О К Л А Д
на Временната анкетна комисия за проучване и
комплексна проверка на дейността на държавно
предприятие "Ръководство на въздушното движение"
към Министерството на транспорта и съобщенията
На основание Решение на Народното събрание, обнародвано в "Държавен вестник", бр. 23 от 1 март 2002 г., Временната анкетна комисия за проучване и комплексна проверка на дейността на държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" към Министерството на транспорта и съобщенията през периода от 22 февруари 2002 г. до 22 май 2002 г. извърши комплексен преглед, анализ и оценка на дейността на държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение".
Държавното предприятие "РВД" е специализирана гражданска администрация към Министерството на транспорта и съобщенията, която изпълнява държавни и други специфични функции по организация и обслужване на въздушното движение в Република България.
Комплексната проверка обхваща работата на държавното предприятие през периода на годините 1997-2001 г. Комисията се съсредоточи върху следните направления:
I. Учредяване право на ползване върху част от недвижим имот - хотелски комплекс "Копитото" - собственост на ЕТ "Пламен Трифонов Найденов" в полза на Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение".
През 1997-1998 г. Главната дирекция "Ръководство на въздушното движение" е изплатила на ЕТ "Пламен Найденов" сумата от 6 млн. 680 хил. щатски дол. за учредено вещно право на ползване. С тези финансови средства Главната дирекция е имала възможността да закупи няколко други годни за незабавно ползване бази - санаториуми, профилакториуми, хотели.
Главната дирекция още с първия договор, сключен през 1997 г., е извършила скрита форма на финансиране на ЕТ "Пламен Найденов" за строителство и реконструкция на хотелски комплекс "Копитото" и му е осигурила участието в последващи изгодни приватизационни сделки, като по този начин са нанесени големи финансови щети на държавното предприятие.
ЕТ "Пламен Найденов" нанася финансови щети на държавния бюджет, като не спазва разпоредбите на Закона за данък добавена стойност в частта "Начислен и дължим ДДС", произхождащ от извършените сделки с Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение". Обективният анализ на изложените факти показва, че сключването на поредица от договори, спогодби и анекси през периода 1997-2000 г. от ръководството на "РВД" със съгласието на министъра на транспорта и съобщенията са били единствено и само в интерес на ЕТ "Пламен Найденов" и свързаните и стоящи зад него лица. Действията на министъра на транспорта и съобщенията са нарушили чл. 5, ал. 1, т. 2 от Правилника за набиране, разходване, отчитане и контрол на средствата по фонд "Развитие на националната система за обслужване на въздушното движение", който предвижда средствата по този фонд да се разходват за придобиване на дълготрайни материални активи.
При описаната фактическа обстановка в качеството си на отговорни длъжностни лица Вилхелм Краус, като министър на транспорта и съобщенията, Живко Желязков - главен директор на "РВД", Антонина Костова - заместник-главен директор и главен счетоводител, са нарушили служебните си задължения, визирани в глава десет, чл. 122а от Закона за гражданското въздухоплаване и чл. 5 и 9 от Правилника за набиране, разходване, отчитане и контрол на средствата по фонд "Развитие на националната система за обслужване на въздушното движение" с цел да набавят имотна облага за ЕТ "Пламен Найденов", като от деянието са настъпили значителни вредни последици.
Преценката на посочените обстоятелства показва, че неосъществяването на пълноценен и ефективен контрол създава благоприятни условия за извършване на закононарушение или престъпление. Безспорно е, че в изискуемото съгласие за извършване на разпоредителни действия се съдържат както разрешителен, така и контролен елемент.
Ако министърът на финансите беше упражнил оперативен и ефективен контрол, щеше да предотврати "източването" на парични средства от сметката на държавното предприятие и изпълни законовото си задължение да защити държавните интереси.
В процес на работата на комисията относно учреденото право на ползване на комплекс "Копитото" бяха констатирани и допълнително следните обстоятелства:
1. Учредяване на право на пристрояване и надстрояване на хотелски комплекс "Копитото".
Преди учреденото право на пристрояване и надстрояване от областния управител на град София Веселин Стойков на ЕТ "Пламен Найденов" не са предприети необходимите действия по изясняване характера на собствеността на държавната земя - публична или частна, върху която се иска пристрояването, и не е съставен акт за държавна собственост за прилежащия терен съгласно чл. 68, ал. 2 от Закона за държавната собственост.
Този голям пропуск има значение за определяне на правомерността на договора за учредяване на правото на пристрояване и надстрояване, доколкото само прилежащият терен не е публична държавна собственост и само върху него е допустимо учредяването на право на пристрояване.
С Решение № 2814 по оценка на въздействие върху околната среда от 04.08.1998 г., подписано от министър Евдокия Манева, се разрешава реализиране на проекта за обект "Реконструкция на хотелски комплекс "Копитото", като строителството да се ограничи до преустройство и реконструкция на съществуващата застроена площ и да не се извършва ново строителство.
2. "Мелничен комбинат" АД - София.
Част от средствата, използвани за заплащане по приватизационната сделка от "Крапс мел l" АД за покупка на "Мелничен комбинат - София" ЕАД, са преведените от ДП "РВД" парични средства за учреденото право на ползване върху част от хотелски комплекс "Копитото" от ЕТ "Пламен Найденов".
В писмо № 70-00-2083/10.06.1998 г. от Красимир Маринов Джанков, изпратено до Министерство на земеделието, е видно, че фирмата след регистрацията си през 1997 г. не е имала дейност и приходи.
В декларацията по § 9 от ЗППДОбП и уточняващо писмо-отговор Красимир Джанков посочва като собствени средства сумите, получени от ГД "РВД" за отстъпено вещно право върху хотелски комплекс "Копитото".
За да не излезе извън предмета и обхвата на дейността си, Временната анкетна комисия не е проверявала в цялост приватизационната сделка.
Наличието на някои фактически обстоятелства, касаещи съществени изменения по клаузи на приватизационния договор, показват необходимостта от намеса както на Прокуратурата на Република България, така и на Агенцията за следприватизационен контрол.
ll. Сключен договор и допълнителни споразумения към него с "Капси турс" ООД за периода 16 юли 1999 г. - 31 декември 2001 г. за предоставяне на рехабилитационни и профилактично-оздравителни услуги.
За приватизацията на хотелските комплекси "Морска звезда" и "Астория" фирма "Капси турс" заплаща сумата от 3 566 000 щ. долара.
С договори № 5 и 6 от 15 юни 1998 г. за вътрешнофирмен заем ЕТ "Пламен Найденов" е предоставил на "Капси турс", представляван от Красимир Джанков, сумата 1 072 500 щ. долара, посочени в декларация по § 9 от ЗППДОбП по приватизационното досие.
Горецитираната сума е част от преведената от ГД "РВД" на ЕТ "Пламен Найденов" за ползването на хотелски комплекс "Копитото".
Въпреки възможностите за изгодно закупуване на собствена база или наемане на такава, Главна дирекция "РВД" извършва проучване само на ценови нива на хотелски услуги, предлагани в комплекс "Златни пясъци", в хотели първа линия - три и четиризвездни, и очевидно неслучайно предлага като най-подходяща офертата на "Капси турс" ООД за хотелски комплекс "Морска звезда".
Без да упражнят контрол по отношение на финансовите параметри на предлаганата оферта, главният директор Живко Желязков и заместник-главният директор и главен счетоводител госпожа Антонина Костова на ГД "РВД" сключват договори за предоставяне на рехабилитационни и профилактично-оздравителни мероприятия за служителите си с "Капси турс" ООД, като задължават предприятието и разплатените суми са в размер на 10 468 788 лв. за периода от 14 юли 1999 г. до 9 август 2001 г.
В нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 4 от Правилника за набиране, разходване, отчитане и контрол на средствата по фонд "Развитие на националната система за въздушното движение" договорените стаи от хотелски комплекс "Морска звезда" са ползвани за краткотраен и дълготраен отдих от служителите на Главна дирекция "РВД" и от придружители - външни лица.
Правната преценка на описаната в пункта фактическа обстановка дава основание да се приеме, че се касае за съзнателно сключване от длъжностните лица Вилхем Краус - министър на транспорта и съобщенията, главния директор Живко Желязков и заместник-главния директор и главен счетоводител Антонина Костова на неизгодна сделка с "Капси турс" ООД, от която са произлезли значителни вреди за Главна дирекция "РВД".
lll. Договор за продажба на нов самолет "Фалкон 2000", оборудван за облитане на радиотехнически средства, заедно с необходимата апаратура, както и продажбата, заедно с възможността за връщане, на самолет "Фалкон 50", сключен между Министерството на транспорта и ДАСО "Интернасионал", но финансиран от ДП "РВД".
С Решение № 612/18.11.1998 г. Министерският съвет, на основание чл. 58, т. 9, във връзка с чл. 58, т. 5 от Закона за възлагане на държавни и общински поръчки, упълномощава министъра на транспорта до 1 март 1999 г. да проведе преговори и да подпише договори за закупуване на комплексна система, състояща се от специализирано оборудване за облитане на радиотехнически средства и самолет с параметри, съвместяващи функциите на лаборатория за облитане на радиотехнически средства и ВИП-функции.
По предложение на министъра на транспорта, Министерският съвет впоследствие променя на закрито заседание своето първоначално решение и дава съгласие за закупуване на втори самолет. По този начин Министерският съвет осигурява "законосъобразност" на сделката.
Доставеният самолет "Фалкон 50" не е бил оборудван с необходимата апаратура да изпълнява функциите на лаборатория за облитане и е използван единствено и само за ВИП-полети от Авиоотряд 28. Независимо от това всички разходи за поддръжката му са поемани от сметката на Главна дирекция "РВД" в нарушение на Закона за гражданското въздухоплаване.
С оглед на данните и изводите в одиторския доклад Временната анкетна комисия намира, че договорът е финансовонеизгоден.
Преценката на комисията е, че сделката по закупуването на двата броя самолети "Фалкон 2000" и "Фалкон 50" е нецелесъобразна и ощетява както бюджета на държавно предприятие "РВД", така и държавния бюджет.
lV. Финансовите взаимоотношения между ДП "РВД" и Авиокомпания "Балкан" АД в периода 3 септември 1997 г. до 8 ноември 1999 г. във връзка с Договор за особен залог от 8 ноември 1997 г. и Договор от 15 юни 1999 г. за безлихвен заем.
Договорът за заем между ДП "РВД" и Авиокомпания "Балкан" от 15 юни 1999 г. е "разрешен", одобрен от министъра на финансите в качеството му на упражняващ правата на собственост в капитала на Авиокомпания "Балкан" - чл. 6, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за финансово оздравяване на държавните предприятия. Заемът е обезпечен със запис на заповед, издадена от Авиокомпания "Балкан" в полза на ДП "РВД", и следва да бъде изплатен в рамките на същата бюджетна година - 30 септември 1999 г.
В утвърдената от министъра на финансите годишна план-сметка за 1999 г. няма утвърдени разходи по предоставения заем.
Разходите в общ размер на 9 150 313 лв., представляващи левовата равностойност на валутния депозит от 1 900 000 щ. долара, и предоставеният безлихвен заем от 3 млн. щ. долара на Авиокомпания "Балкан", са отчетени към 31 декември 1999 г. в счетоводните документи на Главна дирекция "РВД", без същите да са били утвърдени по годишната план-сметка за 1999 г. В резултат на това е нарушен чл. 2 от Правилника за набиране, разходване, отчитане и контрол на средствата по фонд "Развитие на националната система за обслужване на въздушното движение" и чл. 10 от Закона за устройството на държавния бюджет.
Горните средства са изплатени и в нарушение на чл. 5 от правилника, регламентиращ начина на разходване на средствата по фонд "Развитие на националната система за обслужване на въздушното движение", където не е предвидена правна възможност за гарантиране на дългове или предоставяне на заеми.
В нарушение на посочените нормативни разпоредби, с ангажирането и изплащането на средства от извънбюджетната сметка, главният директор на "РВД" е намалил целевите средства за изпълнение на Европейската програма за интегриране и хармонизиране на националните системи за управление на въздушното движение на европейските страни по смисъла на чл. 4 от правилника.
Непосредствено преди финализирането на сделката с приватизацията на Авиокомпания "Балкан" и няколко дни след като финансовият министър е дал принципното си съгласие за отпускане на 3 млн. щ. долара заем от Главна дирекция "РВД" на Авиокомпания "Балкан", министър Радев с писмо № 3-26-00-0028 от 22 юни 1999 г. до Зееви - Аркиа поема задължения от името на държавата, които са в полза на бъдещия собственик, като: ангажимент да бъдат отпуснати на Авиокомпания "Балкан" средства в размер на левовата равностойност на 8 868 422 щатски долари; ангажимент за съдействие пред Република Югославия за уреждане на насрещни вземания; ангажимент да бъдат уредени задължения на Авиокомпания "Балкан" по временните финансови помощи в размер на 6 млрд. 300 млн. лв., неденоминирани; задължение да се уредят задълженията към ДП "РВД" в размер на 1 600 000 щ. долара.
Поети са и задължения за удовлетворяване на други неизвестни към момента на приватизацията задължения. Тук влиза и отпуснатият няколко дни по-рано от "РВД" заем за 3 млн. щ. долара.
С извършените действия и поетите ангажименти от министъра на финансите се създават предпоставки бъдещият собственик на "Балкан" АД да насочи претенциите си по това вземане, утежняващо пасивите, към държавата.
Министърът на транспорта, съобразно своите законови правомощия и конкретните анализи и преценка на ситуацията в Главна дирекция "РВД" и Авиокомпания "Балкан", е инициирал съответните предложения за подкрепа на Авиокомпания "Балкан" от Главна дирекция "РВД".
Министърът на финансите няма законови правомощия за решаване на отраслови проблеми.
С действията си министрите на финансите и на транспорта в периода 15 юни 1999 г. - 30 юни 1999 г. са допринесли за настъпване на значителни вреди в особено големи размери за държавата. Финансово са облагодетелствали Zeevi Holdings Ltd - Израел, и Arkal Airlines Ltd, подписали на 30 юни 1999 г. договор за приватизация на Авиокомпания "Балкан" ЕАД.
V. Процедурата за избор на международен консултант по провеждането на търга по Фаза II от обект "Единен център за Управление на въздушното движение" и сключените впоследствие договорни отношения с фирмата "Вектор мениджмънт ЛТД" (Vektor Management Ltd).
В чл. 6.10 от Финансовите договори е предвидено задължение за РВД като краен бенефициент да използва консултантските услуги на Консултантската служба на Евроконтрол с оглед получаването на необходимата помощ за изпълнението на проекта, включително проектирането, ръководството на проекта и финансовите въпроси на базата на задание, приемливо за банката.
С Договор № 8D/SA/0000/01 от 9 юли 1997 г. между Евроконтрол и РВД, и National Air Traffic Services Limited (НАТС) - изпълнител, е регламентирано съдействието по изграждане на нова сграда за Единен център за управление на въздушното движение - София.
С Писмо № 80-01-2326 от 20 август 1998 г. главният директор на РВД Живко Желязков уведомява министъра на финансите, с копие до Сметната палата, за Решение № 58 от 1998 г. за възлагането на консултантските услуги на фирма "Вектор Мениджмънт Лимитид", по реда и при условията на чл. 58, т. 1 и 2 от Закона за възлагане на държавни и общински поръчки.
Стойността на поръчката за консултантски услуги е предвидено да надхвърли размера на 300 минимални работни заплати за страната.
Общо за периода септември 1998 г. - април 2002 г. на фирма "Вектор Мениджмънт Лимитид" са изплатени за консултантските услуги 4 345 215 щатски долара (ръкопляскания в блока на КБ и мнозинството), като хонорарите на консултантите вариант от 800 до 1300 щатски долара на човек на ден, и всички допълнителни екстри.
Въз основа на направения анализ комисията счита, че не са били налице условията за сключване на договора, определени в чл. 58, ал. 1 и ал. 2 от Закона за възлагане на държавни и общински поръчки, което е заобикаляне, парекселанс, на закона.
VI. Проведеният международен търг от Главна дирекция "РВД" за изграждане на Фаза II от обект "Единен център за управление на въздушното движение" и сключените впоследствие договорни отношения с "Главболгарстрой" АД.
Международният търг се провежда за избор на оферент - главен изпълнител, и за сключване с него на договор за извършване на предвидените строително-монтажни работи на обект Единен център за управление на въздушното движение. Целта на търга е да бъде избран оферент, предлагащ най-добрата, оптимална комбинация от технически и ценови условия за предвидените работи качествено и в срок.
В заключителния доклад на комисията от 23 юни 1998 г. окончателно класира на първо място оферент 107 - "Гравболгарстрой" АД. Офертната цена на "Главболгарстрой" е 27 807 436 екю.
В конфиденциален доклад по търга, т. 6, Международният консултант Vector Management Ltd приема, че предложената цена несъмнено е много атрактивна в сравнение с останалите. В същото време намира, че голямата разлика - около 42%, между тази цена и средната стойност от останалите три оференти трябва да се провери, като се потвърди дали ценообразуването е извършено на равнопоставени начала и са включени всички разходи (данъци, мита и т.н.), и са изпълнени изцяло изискванията на проекта.
В т. 7 консултантът дава препоръки до възложителя - РВД, по въпроси, които не са напълно изяснени в тръжната документация, и предоставените предложения относно формата на споразумението и условията на договора.
При подписването на договорното споразумение на 30 ноември 1998 г. от Главна дирекция "РВД" е изискана декларация за конфиденциалност от главния изпълнителен директор на "Главболгарстрой". В т. 4 му е вменено задължение, че в случай, че бъде законно принуден от съд или друг компетентен орган да разкрие конфиденциална информация, ще осигури на Главна дирекция "РВД" предварително писмено уведомление за такова задължение минимум 72 часа преди да разкрие информацията. (Ръкопляскания в блока на мнозинството и на КБ.)
Предвиденото условие е в нарушение на чл. 174 от Наказателно-процесуалния кодекс, визиращо общественото задължение за гражданите при определени предпоставки незабавно да уведомяват органите на досъдебното производство или друг държавен орган. В същото време това изискване създава предпоставки и за евентуално извършване на престъпления по чл. 290 от Наказателния кодекс или чл. 293 от Наказателния кодекс.
С анекси № 1 от 21 юни 2000 г., № 2 от 7 септември 2000 г. и № 3 от 14 май 2001 г. към Договорно споразумение № 389 между Главна дирекция "РВД" и "Главболгарстрой" цената е увеличена от 27 807 436 екю на 41 296 124 евро.
Договорното времетраене от 524 календарни дни е увеличено на 732 календарни дни, което води до увеличаване възнаграждението на консултантската фирма "Вектор Мениджмънт Лимитид" с около 1 700 000 щатски долара.
Големият обем допълнително възложени строително-монтажни работи в размер на 13 488 688 евро води до извода, че е било наложително от Главна дирекция "РВД" да се сключи договор след възлагане на поръчка по реда и условията на чл. 58 от Закона за възлагане на държавни общински поръчки.
VII. Договорните взаимоотношения между Държавно предприятие "РВД" и фирма "Аления Маркони Системс" (Alenia Marconi Systems), касаещи: доставка и монтаж на апаратури за модернизация на летищните радиолокационни комплекси; технологичното оборудване на Единния център за управление на въздушното движение - Фаза 3.
През 1993 г. министърът на транспорта със Заповед № РД 08-97 от 10 март 1993 г. за привеждане в изпълнение на поетите от Република България задължения, произтичащи от Европейската програма за хармонизиране и интегриране на системите за управление на въздушното движение, одобрява комплексна програма. Програмите за развитие на системата за управление на въздушното движение на Република България са оформени в отделен документ на "ICAO Project EIB/91/002 Final report Fesability - August 1992". В съответствие с тази програма също се предвижда замяна на летищните радиолокационни комплекси за София, Варна и Бургас, за което се предвиждат 24 млн. щатски долара, а не модернизация.
Поради големия обем и изключителната техническа специфика Временната анкетна комисия се съобразява изцяло с констатациите от извършената проверка, възложена със Заповед от министъра на транспорта и съобщенията № РД 08-643 от 3 октомври 2001 г. с председател Милан Маринов и го покани на свое заседание.
Комисията констатира, че във всички договорни отношения с фирма "Аления Маркони Системс" и Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение", не са взети предвид от Вилхем Краус - министър на транспорта и съобщенията, Живко Желязков - главен директор на "РВД" и Антонина Костова - заместник-главен директор и главен счетоводител следните факти:
1. Не е спазена програмата за развитие на системата за управление на въздушното движение на Република България ICAO - проектът на Европейската инвестиционна банка 91/002.
2. Нарушени са изискванията по техническото описание и цел на проекта т. 3, предвиждаща замяна на трасови радари по Финансов договор между Република България и Европейската инвестиционна банка (проект "Развитие на управлението на въздушното движение в България"), ратифициран със закон, приет от Тридесет и шестото Народно събрание, ДВ, бр. 18 от 1994 г.; и по техническо описание т. 2.7 (замяна на трасови радари) по Финансов договор, ратифициран със закон, приет от Тридесет и седмото Народно събрание, ДВ, бр. 24 от 1995 г.
С оглед приложението на вътрешното законодателство комисията счита, че по раздели V, VI и VII за периода 1997-2000 г. Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение", интерпретирайки разширително разпоредбата на чл. 58, т. 1 от Закона за възлагане на държавни и общински поръчки - отм., я е прилагало без да са били налице изчерпателно посочените в нея основания. По този начин преднамерено е ограничаван кръгът на участниците при възлагане на поръчки и са предрешавани до известна степен условията по договорите.
Неразделна част от резюмето е разширеният доклад и неговите приложения. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от НДСВ и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Това беше докладът.
Бихте ли представили и проекторешението, за да може дебатът, който ще се открие, да включи и проекторешението.
ДОКЛАДЧИК НИКОЛА БОГДАНОВ НИКОЛОВ:
"ТРИДЕСЕТ И ДЕВЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
________________________________________________________
Проект
РЕШЕНИЕ
Народното събрание, след като обсъди доклада на Временната анкетна комисия за проучване и комплексна проверка на дейността на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" към Министерството на транспорта и съобщенията и на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България
Р Е Ш И:
1. Приема доклада на Временната анкетна комисия за проучване и комплексна проверка на дейността на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" към Министерството на транспорта и съобщенията.
2. Докладът и неговите приложения на Временната анкетна комисия за проучване и комплексна проверка на дейността на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" към Министерството на транспорта и съобщенията да се предоставят на главния прокурор на Република България.
3. Временната анкетна комисия за проучване и комплексна проверка на дейността на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" към Министерството на транспорта и съобщенията предлага на Министерския съвет да разсекрети стенограмата от закритото си заседание на 11 март 1999 г.
4. Народното събрание предлага на Министерския съвет да разгледа статута на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение".
Председател: (п)
Никола Богданов Николов"
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Николов.
Уважаеми народни представители, имате думата за обсъждане.
Всяка парламентарна група разполага с по 30 минути.
Господин Ляков, заповядайте, Вие откривате дебата.
ПАНАЙОТ ЛЯКОВ (ПСОДС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, моето изказване всъщност е свързано с нашия правилник, където чл. 103 изисква, когато народен представител внася законопроекти или прави изказвания в залата или в комисия, от които има пряк финансов интерес, да го декларира пред Народното събрание.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): Не можеш да ги спасиш по тоя начин.
ПАНАЙОТ ЛЯКОВ: Мисля, че след като в пресата излезе информация, че господин Николов чрез негова фирма има неуредени финансови взаимоотношения с Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение", беше редно той да декларира пред нас това вярно ли е или не. Защото чрез това решение може да се повлияе на уреждането на тези взаимоотношения. Тоест, господин Николов да има пряк финансов интерес от решението, което ще вземе днес Народното събрание.
Затова аз моля господин Николов да изпълни тази точка от правилника - да излезе тук, да направи тази декларация, защото в противен случай целият доклад и целият му патос, който демонстрира тук, в залата, много ще олекнат. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Ляков.
За реплика - господин Цеков.
БОРИСЛАВ ЦЕКОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!
Уважаеми господин Ляков, аз останах с впечатление, че, явно, Вие сте слушали на някакъв друг език този доклад. Тук бяха споменати една камара факти, констатации и ако Вие се опитвате да оспорвате и опровергавате нещо, опровергайте ги тях. Опровергайте ги тях, а не с изсмукани от пръстите аргументи да се опитвате да отклонявате дискусията в една посока, която няма да доведе доникъде.
Този доклад е част от голямата тема за корупцията в бившото управление. Този доклад е една брънка от това, което превърна България в емблема на корупцията в Източна Европа. Така че, ако имате нещо да казвате, говорете по фактите, а не свободни съчинения на свободни теми. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Цеков.
За втора реплика - господин Мутафчиев.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Уважаеми господин Ляков, аз също мисля, че след като и по медиите се появи този въпрос господин Николов трябва да сподели какви са проблемите между фирмата, която е имал, съответно и "РВД".
Тази информация Вие подхвърлихте и на левицата, и на НДСВ още в началото, когато формирахме комисията. Ние получихме информацията и я потърсихме от господин Николов в комисията. Той ни информира по проблема, който е съществувал там. Но Ви питам Вас: защо сега Вие поставяте въпроса, след като излезе доклада? Защо не поставихте въпроса в самото начало, че комисията може да има проблем с това, че господин Николов имал някакви взаимоотношения със Строителни войски и "РВД"? Явно, уважаеми господа, вие сте чакали момента, в който да омаловажите сериозните данни, които има в този доклад.
Смятам, че най-малкото това отговаря на парламентарния морал. За СДС-моралът - няма смисъл въобще да говорим. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Мутафчиев.
За трета реплика - господин Щерев.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да обърна внимание на казаното от господин Ляков, което за мен е сигнал, че Съюзът на демократичните сили постъпва винаги по един и същи начин тогава, когато трябва да се дискутира някаква важна тема в Народното събрание.
Когато говорихме за ДДС върху лекарствата, веднага стана въпрос, че ние сме имали лични интереси за това. Когато стана въпрос за лечебните заведения отново трябваше да декларираме, че нямаме лични интереси. Искам да ви кажа нещо: ние искаме, хората в България искат да отговорите на въпросите, които задава комисията, а след това ще се занимаваме със самата комисия. Най-напред вие сте длъжни да отговорите на въпросите, които са ви зададени. Благодаря ви. (Единични ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин Щерев.
Заповядайте, господин Ляков.
ПАНАЙОТ ЛЯКОВ (ПСОДС): Уважаеми господин председател! Много по-просто беше господин Николов да излезе на трибуната и да направи декларацията, която се изисква от правилника. Защото защитата му от трима души е абсолютно неубедителна, тъй като никой от тях всъщност не опроверга това, което аз казах. Освен това, не оспори, че има такъв член в правилника, който трябва да се спазва. Аз настоявам да се спазва чл. 103 от правилника. Защото в противен случай ви казвам, че позицията на председателя на тази временна комисия изключително много олеква, щом той има пряк финансов интерес от това решение, което ще вземе Народното събрание. Това е толкова ясно и не виждам защо, когато изискваме да се спазват правилата, вие така енергично протестирате. Разберете, че в края на краищата този правилник е гласуван от всички нас, за да се спазва.
В името на истината господин Николов трябва да направи тази декларация. В противен случай неговите думи олекват страшно много и никой няма да му вярва. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Ляков.
Обръщам внимание, че Народното събрание взе решение за пряко излъчване по БНТ и предаване по Българско национално радио, така че това ясно е огласено от трибуната.
За процедурен въпрос думата има господин Сендов.
БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ (КБ): Уважаеми господин председател, искам да прочета чл. 103 от правилника, който гласи:
"При внасяне на законопроекти и изказване в пленарно заседание или в комисия народен представител с пряк финансов интерес от обсъждания проблем е длъжен да разкрие този интерес."
Тук нямаме изказване, а имаме доклад на председател на комисия. (Смях и ръкопляскания в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Сендов.
Думата има господин Пламен Кенаров.
ПЛАМЕН КЕНАРОВ (НДСВ): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! Вече стана ясно, че през 1994 г. хотелският комплекс "Копитото" е бил приватизиран от Пламен Найденов. На 28 април 1997 г. започва и увертюрата под маската на хуманността и оздравяването на българските граждани за източване на маса пари и бъдещи последствия в областта на приватизацията в България.
Главният тогавашен директор на "РВД" господин Валентин Вълков иска разрешение за изразходване само на 1 млн. 900 хил. щат. долара, за да извършва оздравяване и рехабилитация на свои служители в хотелски комплекс "Копитото", независимо че по това време по безспорен факт е установено, че дори не може да се използва легловата база, камо ли да се върши рехабилитация и оздравяване. По това време той не отговаря на никакви условия за извършване на рехабилитационна и оздравителна дейност. Не е регистриран като здравно заведение по Закона за народното здраве, не е регистриран като лечебно заведение по Закона за лечебните заведения за извършване на физиотерапия и рехабилитация, не съществуват нито материалните ресурси, нито кадровата база, за да извършва такава дейност. Нещо повече, избраното от ръководството на "РВД" хотелче, в което ще възнамеряват да възстановяват здравето на служителите на "РВД", натоварени по това време с електромагнитни лъчения и тежък стрес, е в непосредствена близост и с телевизионната кула, която е източник, всички знаете, а и децата го знаят, на мощни електромагнитни лъчения. За да опазят здравето на своите служители, вероятно те избират точно това хотелче, не знам, може би, за да ги разболеят!
Министерството на околната среда и водите се възпротивява против разширяването на този хотел. Нещо повече, направените замервания на Националния център по хигиена, медицинска екология и хранене и през 1990, и през 1996 г. доказва, че е необходимо при реконструкцията да се създаде една допълнителна защита - екраниране срещу тези електромагнитни лъчения. Интересен е обаче въпросът, дори и да се създаде такава лъчева защита на стаите, нашите български авиодиспечери ще ги направим доброволни затворници ли на тези стаи за 24 часа, защото извън стаите отново ще продължи да има такова електромагнитно лъчение?
Министерството на здравеопазването препоръчва да се изградят допълнителни съоръжения за екраниране, за да бъде защитен персоналът и евентуално гостите, които ще почиват в тези стаи. Явно е, че провежданите рехабилитационни мероприятия в това хотелче при спазване на всички необходими условия ще превърнат българските авиодиспечери в затворници на тези стаи, а не в място, където те трябва да отпочиват и оздравяват.
На 17 юни 1997 г. министърът на транспорта Вилхелм Краус дава съгласието за учредяване на вещно право за ползване от Едноличния търговец "Пламен Найденов" и по този начин започва началото на тази одисея по рехабилитация и възстановяване здравето на българските граждани там. Ползването на хотелския комплекс започва обаче едва на 28 септември 2000 г. при 55 на сто неизползваемост. От сключените договори за рехабилигация се вижда, че оздравителните мероприятия, които ръководството на "РВД" е трябвало да извършва, са по 180 лв. на ден - за масажче, за вана, за тангенторче, а може би и за нещо друго.
Искам да направя някои съпоставки за тези 13 млн., които "Ръководството на въздушно движение" е насочило за рехабилитация в това хотелче плюс още 10 млн. за братя Джанкови. Трябва да ви кажа, че целият бюджет на ИСУЛ за 2 години е по-малък, отколкото масажите, които е трябвало да бъдат извършени. Ами, колеги, ние трябваше с тези пари да направим масаж на целия български народ, а щяхме да изпотрошим кокалите на нашите диспечери, ако трябваше за толкова много пари да правим масажи. (Ръкопляскания от НДСВ.) Или хвойновите вани, или може би трябваше да изкъпем целия народ за тези 20 млн. Аз не съм го получил като български гражданин. А вие, колеги, някой от вас да се е възползвал от масаж, от тангентор, от сауна, или от вана? Не знам дали някой от българските граждани е получил такива услуги.
Всичко това навежда на мисълта, че замисленият акт на "РВД", одобрен от министъра на транспорта, е целял единствено да облагодетелства група лица и свързани с тях по Търговския закон фирми, в резултат на което само за рехабилитационни и оздравителни дейности, само за масажи, под маската, под благовидното име "здравеопазване", "човешки живот" са били източени около 23 млн. лв.
Уважаеми колеги, предлагам ви да приемете този доклад заедно с доказателствения материал, който се съдържа в него. Той е много важен. Да го представим на главния прокурор на Република България, тъй като там, в независимата съдебна власт, вероятно при закритите очи на Темида най-добре ще могат да отсъдят как е била източена държавата, има ли само груби административни нарушения или има престъпления. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Георги Божинов има думата.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Една политическа сила, след като беше изнесен докладът, се почувства засегната и отговорна и затова мина в защита, разбира се, слаба и неподходяща. Защото става дума за чудовищни действия, за да не кажа престъпления, които са особено характерни по своята наглост и цинизъм. Но избраният подход да се атакува вносителят на доклада не е случаен. Когато са откраднати десетки и стотици милиони долари, е ясно, че има какво да се задели, за да се плати и на независимите медии, за да бъде стопиран този, който има смелостта да постави въпросите. Може да му се измисли виртуална реалност и вина, може да му се обадят и по телефона да си стои този ден вкъщи, но има хора, които няма нито да се притеснят и от какво да се притесняват, нито ще се отдадат на заплахите.
И така, аз ще построя своето изказване в конкретната ситуация, взимайки повод от самото начало.
Оставете, уважаеми господа, господин Николов настрана в този случай. В Закона за Сметната палата, чийто председател виждам тук да седи на последния ред, в чл. 2 пише, че: "Сметната палата е независима при осъществяване на своята дейност и се отчита (забележете) пред Народното събрание". В чл. 4 е записано, че: "Основната задача на Сметната палата е да допринася за доброто управление на бюджетните и другите публични средства, както и да представя на Народното събрание надеждна информация за използването на средствата, съгласно принципите на законосъобразност, ефективност, ефикасност, икономичност, и за достоверното отчитане на изпълнението на съответните бюджети."
Далеч преди господин Николов да стане депутат, в изпълнение на Заповед № П-146 от 13 юни 2000 г. и друго разпореждане на председателя на Сметната палата, се извършва проверка за законосъобразност и целесъобразност в изпълнението на приходните и разходните части на извънбюджетната сметка, и в счетоводното отразяване на приходите и разходите по нея в Главна дирекция "Ръководство на въздушно движение", текущо изпълнение за полугодието на 2000 г. Тук има, уважаеми колеги от СДС, много по-тежки и по-компетентни, системно изготвяни становища и обосновки.
Друг е въпросът информирано ли е Народното събрание, дадена ли му е надеждна информация за това, което е ставало и което Вие, господин Николов, сте констатирали? В тази връзка е уместен въпросът какво прави и какво работи комисията, оглавявана лично от председателя на Народното събрание господин Соколов, при която своевременно пристигаха за всички етапи на реализиране на схемата на този грабеж данни и сведения. Оставам с впечатлението, че тя имаше функцията да бъде филтър на информацията, да я отсява и предава там, където ще бъдат взети необходими мерки, за да бъде осигурен комфорт на извършителите на тези престъпления и възможност да ги реализират докрай безнаказано. И оттук възниква въпросът към господин Николов - трудът на Вашите служители и тази информация стигнала ли е до главния прокурор на републиката, какво е предприел той, а не да приемаме тук едно решение, че ще го уведомим, след като той е имал вече десетки поводи да знае и за братя Джанкови, и за "Морската звезда", и за "Стойките", и за "Света Елена", и за всичко друго.
Този подход, уважаеми дами и господа, е отговорният и голямата тема днес пред нас е ще разширим ли списъка на господин Бакърджиев, в който няма абсолютно нищо ново, или по един конкретен повод ще задълбочим анализа, ще стигнем до отговорността и до възмездието, за да има българският народ увереност, че има кой в тази страна да търси отговорност, за да не се повтаря този грабеж.
А нещата са дори по-сериозни, отколкото господин Николов ги изложи. Не е възможно четири министерства да работят в синхрон за реализирането на тази схема, ако тя не е замислена и съгласувана от инстанция с по-висок порядък. Защото, както пишат тук служителите на Сметната палата, аз не зная дали сте го подписали, господин Николов, и дали е факт, но Вие не можете да отречете, че има такъв документ, защото аз ще отговарям откъде го имам, а Вие ще отговаряте защо сте го премълчали...
И така, когато става дума за тази схема на "Копитото" е ясно, че това предварително е съгласувано, разчетено и тези 8 или 9 млн. долара са умножени, за да станат 100 млн. долара. И това е станало така: дадени веднъж на господа Джанкови, както е написано много професионално в доклада на Сметната палата, но няма да чета чужди документи, те отиват при тези хора, за да се умножат и за да се умножат, с тях трябва да бъде апробирана схемата по документите, издавани по така наречения "Закон Лучников". Там с тези пари са купени първите емитирани компенсаторни инструменти и понеже няма друга сделка, там става и другата далавера с 250 пъти увеличаване на онова, което се дължи на госпожа Ингебарова-Шмид. Там един министър и един заместник-министър допускат грешката и дават на тази жена 250 пъти повече компенсаторни инструменти.
Именно те са придобити с тези държавни пари, дадени на братя Джанкови, и с тях е платена най-голямата мелница на Балканския полуостров, с всичко, което има от държавния резерв в нея. Така те стават 100, а при изгодността на сделката...
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Кой е този министър?
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Ще кажа за всички министри. Но за да стане този преход, трябва да бъде включен още един министър, който се съпротивлява, но накрая се съгласява, защото тогава Витоша е народен парк, а по действащото законодателство в народния парк не може да се извършва нищо, дори и реконструкция и разширение, дори и един бор не може да се отсече. И след като се съпротивлява, накрая се съгласява и се построява този обект, тази касичка през която минават по схемата държавните пари от рехабилитацията на ръководителите на въздушното движение в "Копитото", оттам се купуват боновете на Ингебарова-Шмид, оттам се купува мелницата, след това се продава на гърците, и колко имат днес братя Джанкови? Те нямат това, което вие очаквате, защото са отчислили онова, което се полага на авторите и извършителите на схемата на грабежа на българския народ. (Ръкопляскания.)
Аз няма да привеждам повече примери от доклада на Сметната палата, а не на господин Николов. Поставям така въпроса: ще последва ли нещо значимо от този случай, ще олекне ли парламентът като безпомощен орган, който констатира и дава основание да се презира от българския народ, или ще премине към по-сериозно решение, ще предложи на главния прокурор поименна отговорност?
Тогава ще знаем имаме ли главен прокурор, имаме ли правосъдие, ще има ли тук държава и държавност, ще има ли народ, който се самоуважава. Нашият народ го заслужава и иска от нас действия, уважаеми господа народни представители. Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Заповядайте за реплика, госпожа Манева.
ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ПСОДС): Благодаря Ви, господин председател.
Изключително забавно е, когато представител на една партия, която ограби България...
РЕПЛИКА ОТ КБ: ...и когото сега гледаме...
ЕВДОКИЯ МАНЕВА: ...и чиито представители притежават 80 процента от капитала на България, да говори с такъв патос за един конкретен случай.
Вие, господин Божинов, освен това откровено излъгахте. Никога на Витоша не е било забранявано да се извърши реконструкция. Ние няма да оставим постройките на Витоша да се рушат. Надявам се, че и вие няма да ги оставите.
Витоша трябва да бъде парк, достъпен за софиянци, така че разрешението, което съм дала, е съответствало както на статута на народния парк, така и при новия му статут - природен парк. Това е доказано от комисията и от съда. Престанете да нагнетявате лъжи в обществото по всички направления - и за икономика, и за околна среда, и за всичко. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Друга реплика? Не виждам.
Дуплика - господин Божинов.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ): Аз спестих името на госпожа Манева, обаче тя е един от тези министри, за които Вие ме питахте.
Уважаема госпожо Манева, "Химко" беше купен за 500 хил. долара, а в Народния парк е извършена реконструкция върху 328 кв. м за близо 9 млн. долара! Представяте ли си какво строителство за отдиха на хората се е извършвало с Ваше съгласие в този парк!? (Ръкопляскания.)
Слаба Ви е тезата! Този подход по принцип - "една партия, която краде 45 години", свърши! Сега имаме конкретен доклад и конкретен казус. По всеки конкретен казус сме готови на анализ и да се стига до истината. По този няма как да избягате. Той днес е на дневен ред и предлагам да говорим по него. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Има думата председателят на Сметната палата господин Георги Николов.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми госпожи и господа народни представители! Вчера Народното събрание е решило да присъствам тук. Благодаря, че гласувахте госпожа Христина Симеонова да влезе в залата, тъй като тя ръководеше при миналата проверка отделението, осъществило единствената, подчертавам, проверка на Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение", съгласно плана на контролната дейност на Сметната палата за 2000 г. Тя обхвана това, което действително господин Божинов каза, законосъобразното и целесъобразното набиране и разходване, управлението и правилното отчитане на извънбюджетните средства по Фонд "Развитие на националната система" за ръководство на въздушното движение към Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение".
Проверката е извършена при спазване, държа да подчертая това, на всички правила и изисквания на действащия по времето на установяването й Закон за Сметната палата, който беше отменен.
В съответствие със закона Сметната палата на свое заседание, проведено на 21 октомври 2000 г. прие акта за констатации и в предвидения срок изготви доклад за резултатите от тази проверка, който доклад беше предоставен съответно на главния директор на Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение" господин Живко Желязков, който е проверяваното лице по смисъла на закона, и доклад до министъра на финансите господин Муравей Радев.
Първият е изпратен в рамките на срока, пред мен са и писмата. На 29 декември 2000 г. е получен отговор от главния директор за изпълнение на нашите препоръки.
Просто искам още веднъж да кажа, това бяха процедурите, които ние спазихме. След малко ще посоча и нарушенията, които се съдържат и са потвърдени и от нас.
По това, което господин Божинов прочете - чл. 4 от действащия закон. Нашата голяма молба беше и аз благодаря, че получихме вече възможността нашите резултати да бъдат предоставяни на парламента, а не както беше в условията на миналия закон, подчертано - на изпълнителната власт.
Съсредоточавайки се върху темата на проверката, актът е около 40 страници, заедно с доста приложения, и слушайки това, което беше докладвано от председателя на комисията господин Николов, мога да заявя, че основните пунктове, по които съвпадат нашите констатации, като предварително казвам, че това са фактически обосноваване на управленски решения, решения на правителството, решения на съответни министри и ние също сме преценили на съответните места дали това е превишаване на права или е неправомерно.
Но за съответните действия на правителството, на отделни министри, когато се приема конкретен закон за проверка на Главна дирекция, ние просто не можем да не откроим върху коя вина трябва, така да се каже, да се произнесем.
Нашият доклад, внесен през 2000 г., подчертавам, съвпада по отношение на заема от Нефтохим, който е отпуснат, и към момента на проверката е осъществена само една погасителна вноска. Ние също констатираме, че той не се обслужва към момента на проверката.
Договорът за залог между банката "Хипоферзайн" и авиокомпания "Балкан" също е отразен в нашия акт за констатация; за неправомерното ползване от външни лица на базите за рехабилитационни и профилактично-оздравителни мероприятия, за което има и съответна реакция от ръководителя на Главна дирекция "Ръководство на въздушното движение".
В акта се съдържа подробна информация, свързана с доставката на самолетите, отново това е в изпълнение на правителствено решение, и подробно е описано съвсем професионално.
Също така в акта е отделено немалко внимание на увеличената цена на строително-монтажните работи за изграждане на Единния център за управление на въздушното движение във връзка с допълнително подписания анекс с фирма "Главбулгарстрой", мисля че беше, с което стойността е увеличена, като обясненията на ръководителя на проверявания обект са, че това е наложено поради промяна на подизпълнителя, свързан с изграждането на центъра.
Също така в доклада доста подробно е взето отношение по учредяването на право на ползване на част от хотел "Копитото".
Всички тези действия, подчертавам, осъществени от ръководството, са извършени на основата на взети управленски решения. И затова съответните квалификации, които има, трябва да отчитат проверявания обект, изпълнението на извънбюджетната сметка, а и в нашия закон, който тогава действаше, беше записано: "При установени данни за вреди при изпълнение на бюджета или извънбюджетните сметки, уведомяваме прокуратурата.".
В случая тези действия, господин Божинов, засягат изпълнителната власт и аз предлагам, тъй като разбрах, че комисията не е разполагала с този наш акт за констатации, в решението, което ще вземете във връзка с доклада на Временната комисия, да включите и нашия акт за констатации, също да бъде предоставен на прокуратурата, за да прецени действията, които в случая са извън компетенциите на Сметната палата, за тази проверка.
Заявявам, че в случая Сметната палата не е имала и няма намерение да прикрива едно или друго действие. Когато проверяваме извънбюджетна сметка и всички действия на този, на когото е възложено нейното управление, в случаи, които са правомерни, но са по взети решения на изпълнителната власт, каквито в случая ние не проверяваме, аз моля правилно да се прецени от Народното събрание каква е отговорността и вината на Сметната палата.
Господин Божинов, ето го акта за констатации, той е пред мен, ако трябва да има специална дискусия, готов съм, но исках просто да видим нашата отговорност и отговорността на останалите.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): Това са чудовищни нища! Как можете да ги изпратите на двамата извършители!
ГЕОРГИ НИКОЛОВ: Законът така предвижда, господин Божинов. В чл. 27 в стария закон е записано:
"Чл. 27. (1) За резултатите от проверката Сметната палата изпраща доклад на министъра на финансите и на първостепенните разпоредители с бюджетни кредити."
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): На коя дата го подписахте Вие?
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Господин Божинов, моля Ви се!
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): Чакайте, това е сериозна работа.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ: Писмото, което е изпратено на министъра на финансите, е от 4 декември 2000 г.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): Само след един месец влиза в сила новият закон.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ: Моля Ви, господин Божинов! Четвърти декември 2000 г. А новият Закон за Сметната палата влиза в сила на 4 декември 2001 г.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): Значи научаваме, че има една година давност за тези престъпления.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Господин Божинов, моля Ви!
ГЕОРГИ НИКОЛОВ: На 29 декември получаваме отговор от проверяваното лице за изпълнение на препоръките от Сметната палата. В условията на отменения закон палатата е действала коректно, а по това, което казахте, господин Божинов, законът е приет на 4 декември 2001 г.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): Значи пито - платено!
ГЕОРГИ НИКОЛОВ: Не пито - платено! Затова аз предлагам да се прецени и да се включи, а аз съм готов да поема моята отговорност. Но не бих желал, заявявам, палатата да бъде обвинена, че сме нарушили закона.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, господин Николов.
Не обръщайте внимание на реплики, които не са оторизирани. Реплики към гости не се допускат.
Има думата господин Ламбовски. Заповядайте.
ДИМИТЪР ЛАМБОВСКИ (НДСВ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, господин Костов! Днес разглеждаме Доклада на Временната анкетна комисия за проучване и комплексна оценка на работата на Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение". В този доклад за първи път по професионален и безпристрастен начин е показано пилеенето на държавни средства и използването му за лични интереси.
За какво става дума? Това, което разкриват фактите, е аналог, давам ви само два примера, на раздаването на държавната собственост по времето на кабинета "Виденов" през тъй наречената масова приватизация. Тогава най-апетитните предприятия станаха собственост на наши момчета само срещу хартийки.
Още по-ясен аналог - в Добруджа със средства от фонд "Земеделие", които няма да се връщат, апропо, се закупи част от най-плодородната земя на България и тя стана собственост на арендатори, близки до министъра на земеделието в правителството на Костов.
Какви са някои факти от доклада?
Нашето момче едноличен търговец Пламен Найденов приватизира търговски комплекс "Копитото". Това става с помощта на областния управител и някои маневри на Министерство на екологията и опазване на околната среда. При това без да се изясни въпросът със статута на земята на комплекса.
Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение" срещу 6 млн. и 680 хил. щатски долара учредява вещно право за ползване на едноличен търговец Пламен Найденов. Тук особено впечатление правят две неща: размерът на средствата по сделките - 6 млн. и 680 хил. долара. Срещу такива пари, както вече се каза, могат да се закупят два или три други комплекса за рехабилитация и възстановяване, и то по цялата страна. Явно човекът е закъсал и държавата, в случая кабинетът "Костов", му помага, за да си отреже и друго парче от държавата.
Предметът на договора е осъществяването на рехабилитационни и превантивно-възстановителни мероприятия за служителите на РВД. При това в момент, когато хотелският комплекс е бил в ремонт и не е ясно откога ще има възможност да предоставя хотелски услуги. И още нещо: каква рехабилитация в подножието на телевизионната кула, това вече се каза, където електромагнитното облъчване е особено голямо? Явно е действано с мисълта за вечна ненаказуемост.
С част от описаните 6 млн. и 680 хил. щатски долара, явно този излишък от средства е предвиден при определянето на тази сума, са закупени 55 процента от акциите на Мелничния комбинат - София, от "Крабс Мел 1" АД за 15 млн. щатски долара - също вече се каза, срещу компенсаторни записи. Собственици на фирмата са братя Джанкови и Пламен Найденов - вече упоменатият човек на властта, бих казал.
При приватизацията като собствени средства на кандидата са упоменати именно парите от РВД. С договор за заем едноличен търговец Пламен Найденов предоставя 1 млн. 72 хил. 500 щатски долара на "Капси турс" ООД, които са използвани за приватизиране на хотелските комплекси "Морска звезда" и "Астория" в комплекса "Златни пясъци". Произходът на парите е известен - РВД, за учредяване на вещното право на ползване. Този заем осигурява 30 процента от парите за приватизацията на двата хотела. Освен това РВД налива още пари в "Капси турс" ООД, като за две години - от 1999 до 2001 г., плаща около 10 млн. лв. за услуги. Забележете обаче по какви цени - между 70 и 92 щатски долара на ден, без ДДС и без обяд. Това са разходи от три месечни пенсии за един ден, обърнете внимание. Добре е плащала държавата, но не за всеки.
"Ръководство на въздушното движение" е платило за 2 години около 5 млн. щатски долара за хотелски услуги, а е могло в същия период да закупи за 300 хил. долара лечебни комплекси, пак на "Златни пясъци", на площ от над 4 хил. кв. м. Това са фактите.
За закононарушенията се надявам да се произнесат прокуратурата и съдът, надявам се, че няма каквито и да било тайни договорки за деянията на правителството "Костов". Тези факти са доказателство за политиката на "успешния кабинет" - политика на отклоняване на държавни средства за лична облага. С 6 млн. 680 хил. щатски долара от държавата, от РВД, другарят Пламен Найденов придоби една трета от два хотела на "Златните пясъци", стана собственик на Мелничен комбинат - София, и получи пари за ремонт и всичко друго.
Да, господин Божинов, много е интересна Вашата забележка, която и аз исках да направя. Наблюдаваме един изключителен синхрон, както Вие казахте, към който ние се стремим от една година и се надявам да го постигнем и в нашата група, изключителен синхрон в изпълнителната власт на СДС - между четири министерства...
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): И един министър-председател.
ДИМИТЪР ЛАМБОВСКИ: Това е въпросът, който аз бих искал да задам, не знам дали мога да добавя, с удоволствие: има ли санкция отгоре, има ли благословия отгоре? За мен не може да не е така. Знаейки субординацията в кабинета и в парламентарната група през този 4-годишен период, за мен това не може да не е съгласувано с господин премиера.
Ние, от НДСВ, обещахме прозрачност и възмездие за виновните. С този доклад доказахме на България, че пари от държавата, с благословията на четирима министри, отидоха в частен джоб. Къде са парите? Ще ги намерим ли? Националното движение Симеон Втори трябва да извърви пътя докрай. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Има ли реплики? Няма.
Давам думата на народния представител Кръстьо Петков.
КРЪСТЬО ПЕТКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Почти година след като минаха изборите, на нашето внимание е даден доклад на избраната от Народното събрание комисия, който, меко казано, прави потресаващо впечатление. Защото ако всичко в него е вярно, а той се базира на факти, не един и не двама души след прокурорска проверка трябва да отидат в затвора. А ако не е вярно това, което е записано в него, по-голям скандал в Народното събрание едва ли може да има. Затова ние не можем и не бива да се опитваме да лавираме, да омаловажаваме или да бягаме от обяснението на фактите. Мисля, че е в интерес на всички парламентарни групи, тъй като всички в предизборните си обещания и сега, особено напоследък, говорят за освобождаване от старите навици и от крадливите хора.
Аз се интересувам от този въпрос - за парите и дейността на РВД - още преди 1995 г. Искам да кажа на господин Николов и на комисията, че апетитите да се ползват тези български пари, но с небългарски произход имаше и преди 1997 г. И в много голяма степен, благодарение на намесата на синдикатите, на Сдружението на авиодиспечерите, беше попречено тогава да се ползват тези пари за други цели. До един момент, в който, както личи от доклада, е създадена организация и координация за изсмукването, преразпределението и присвояването на огромна сума, която, както я смятах, може да бъркам, но преките разхищения са в размер на около 30 млн. долара, а по линия на кумулирането на щетите, както каза колегата Божинов, сумата може да бъде и по-голяма.
В България не един и двама души си задават въпроса можеш ли да станеш едър собственик, без да имаш пари? Защото в България около 1000 семейства, организирани в кланове и братовчедски мрежи, успяха за няколко години да станат супербогаташи. И това не е популистки въпрос. Той е икономически въпрос. Ами, може! И то може, без да взимаш кредит от банка или заем от някой друг - като вземеш от държавните пари, получиш една финансова инжекция, която по същество е подарък!
Освен това, много хора се питат как така една такава държава с много активи, каквато беше България, сега в момента се чуди какво да продаде, за да "върже" бюджета. Останаха 5-6 предприятия. Ами, може, защото съществуващите активи са в частни ръце по криминални схеми. И тук убедително е показано как 6 млн. долара отиват за строеж, след това за мелница, след това за хотели и т.н.
Затова аз лично, виждам, че и повечето депутати, подкрепям отначало докрай и дейността, и предложенията на комисията Николов. Дай Боже, да има още такива комисии, за да получим отговор на въпросите какво стана с "Горубсо", с "Химко", с "Кремиковци", с "Балкан" и т.н.
Но ние имаме и още едно задължение като депутати - не само да подкрепяме, но и да помагаме по-нататък да се разкрие финансовата, икономическата истина. Докрай! Защото на комисията няма да й е лесно, няма да е лесно и на Прокуратурата. В това аз виждам и моралния, и институционалния дълг на Народното събрание.
И от тази гледна точка бих искал да направя няколко допълнения, да задам въпроси на комисията, на нейния председател.
Мисля, че ми разрешавате да отправя и въпроси към ръководителя на Сметната палата и накрая да направя едно предложение по проекта за решение?
Най-напред към господин Николов. Господин Николов, за втори път на мен лично ми се случва да виждам доклад на Сметната палата, който стои някъде си и не е в Народното събрание. Признавам, че доскоро не бях запознат със закона. Но за да бъдем съвсем прецизни, в новия закон, който е публикуван в "Държавен вестник" на 18 декември 2001 г., в чл. 4 изрично е записано, че: "Основна задача на Сметната палата е да допринася за доброто управление на бюджетните и другите публични средства, както и да предоставя на Народното събрание надеждна информация..." и т.н.
Можете ли да отговорите на въпроса кой реши този доклад до момента, защото, доколкото знам, той не е официално изпратен, да стои някъде другаде, в това число и в ръцете на хора, които са визирани в доклада на комисията Николов? А самата комисия и Народното събрание да не разполага с него?
Не е ли Ваш служебен дълг да информирате още в края на декември или в началото на януари и по този начин да улесните комисията? И тогава нямаше да има обвинение, че има конфликт на интереси, защото Сметната палата е една авторитетна институция.
Второ, парите от "РВД" се събират под формата на такси за прелитането на самолети над България. Може да бъркам, ако сбъркам, ще ме коригирате. Тук има корифеи на бюджетната, финансовата и данъчната мисъл. Тези пари не са под 100-процентовата юрисдикция на българската държава и на българското правителство. Съгласно изискванията на Чикагската конвенция за въздухоплаването тези пари не могат да се харчат по субективни виждания, предпочитания и някакви други съображения. Във всеки случай, в Чикагската конвенция, в наредбите, които съществуват в международния правен ред, никъде не е казано, че с тези пари трябва да се строят частни хотели и да се купуват мелници! Тези пари са заработени с тежък труд на българските авиодиспечери. И те би трябвало да отидат за подобряване на инфраструктурата, на технологията. И ако до този момент парите бяха отишли за това, дори и с известни разхищения, ние трябваше да поздравим правителството. Но до този момент единственото добро начинание, което са започнали, е строежът на единния център за контрол, което не е завършено докрай. Обратно, с анекс е разрешено да се вложат още пари. А накрая според мнението на експертите закупеното оборудване не върши работа. И българските авиодиспечери, всъщност, не работят със сигурна и висококачествена апаратура.
Затова следващият ми въпрос към комисията е какво ще стане с този паметник, който се е извисил на територията на Софийското летище? Аз не виждам той скоро да се завърши. Доколкото знам, работата на авиодиспечерите, свързана с отбраната на страната и взаимодействието ни с НАТО... Потърсете други варианти, но не бива да се създава паметник на разхищението, който да стои непосредствено до София.
И по проекта за решение искам да кажа няколко думи, с които приключвам. Аз лично мисля, че т. 4, ще я прочета, ако колегите не я знаят: "Народното събрание предлага на Министерския съвет да разгледа статута на ДП "Ръководство на въздушно движение". Какво означава това - да разгледа статута? Аз мисля, че трябва да дадем препоръка какво точно трябва да стане като приведе статута в съответствие с международните изисквания и стандарти.
Второ, ще го остави ли с дву- или тристепенна система на управление? В "РВД", доколкото зная, работят над 1200 души. Само 400 са авиодиспечери. На един диспечер има по трима началници и обслужващи хора. Необходима ли е такава тромава организация?
И най-сетне - за правния статут. Ще бъде ли то държавно предприятие? Аз направих една справка, с изключение на Англия и Швейцария, всички останали такива системи са с особено корпоративно устройство. Но дори и в Англия държавата държи 49 на сто от собствеността, 2 на сто са дадени на 7 авиокомпании. Следователно, държи се на обществения, на публичния интерес.
За да не се съблазни едно ново правителство да направи от 10 - 100 млн., аз предлагам Народното събрание изрично да запише, че "РВД" остава държавна собственост - предприятие, съобразено като система и управление с международните правила и изисквания. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
За процедура има думата господин Ламбовски.
ДИМИТЪР ЛАМБОВСКИ (НДСВ): Благодаря Ви, господин председателю. Правя процедурно предложение парламентарният контрол да започне след приключване на текущата точка от дневния ред. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли други предложения? Не виждам.
Моля, гласувайте това предложение. Това до голяма степен е парламентарен контрол.
Гласували 144 народни представители: за 131, против 5, въздържали се 8.
Предложението се приема.
Продължаваме дискусията.
Има думата народният представител Камен Влахов.
КАМЕН ВЛАХОВ (НДСВ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, аз съм дълбоко учуден от това, че нашите колеги от ОДС мълчат и не взимат думата, което ме кара аз да я взема може би вместо тях. Да не би да има някаква кражба, която да сме разкрили, колеги, и да ви е неудобно да говорите? Защото е редно да се защитавате от фактите, които се изнесоха тук. Казвам ви го като адвокат. Все пак "Аудиатур ет алтера парс" е основен принцип в правото - да се изслуша и другата страна. Но тя не иска да вземе думата. Затова аз сега малко ще поговоря за сделките на предишното правителство със самолетите "Фалкон".
Известно е, че с Решение № 612 от 18.11.1998 г. Министерският съвет упълномощава министъра на транспорта, тогава господин Краус, да сключи договор за закупуване на комплексно системно оборудване за облитане на радиотехнически средства и съответно самолет с параметри, съвместяващи функцията на лаборатория за облитане и ВИП-функции. Решението на Министерския съвет е за един самолет. Впоследствие по предложение на министъра на транспорта на закрито - забележете - заседание, Министерският съвет променя това свое решение и дава съгласието за закупуване и на втори самолет. Тоест, с това закрито заседание тогавашният Министерски съвет придава законосъобразност на сделката, на решението на министъра на транспорта да сключи сделка за закупуване на два самолета "Фалкон-2000" и "Фалкон-50".
Така или иначе, след сключване на договора е доставен самолет "Фалкон-50". По-точно той е закупен по неизвестни причини, а не е използвана практиката, която съществува - когато се сключи договор с производителя, той да го даде на символична сума за ползване до доставката на самолет друг такъв. Доставеният самолет "Фалкон-50" освен това, забележете, уважаеми дами и господа, няма система за облитане. Няма! Той просто е доставен чрез "РВД" и се използва само за осъществяване на ВИП-функции на тогавашното правителство.
Въз основа на това аз искам да задам няколко въпроса, на които се надявам най-после колегите отдясно да ми отговорят.
Първо, защо е закрито заседанието на Министерския съвет, с което се легализира тази сделка? Защо не е публикувана стенограмата му?
Второ, защо министърът на транспорта, господин Краус тогава води три кръга преговори, но само с един доставчик - "Дасо авиасион"?
Трето, защо не се наема самолет, а се купува втори самолет с опция за изкупуване "Фалкон-50"? И защо този самолет няма необходимото оборудване да изпълнява функциите си по облитане на радиотехническите средства, с което ние твърдим, че е била поставена под опасност сигурността на полетите? Опасно е било да се лети в българското въздушно пространство.
Защо този самолет, който се използва само за ВИП-функции, се купува чрез "РВД"? Е ли това - и ние смятаме, че е така - източване на това печелившо държавно предприятие?
Питаме също къде са резервните части за самолета, които по договор трябва да бъдат доставени, а ги няма? Цената на тези резервни части е 150 хил. долара.
И на последно място, искам да ви кажа, уважаеми колеги, че си направих труда да говоря със синдиците на "Балкан" и лизинговата цена, лизинговия едномесечен наем на "Боинг 737-300", каквито самолети имаше "Балкан" и бяха върнати, е 150 хил. долара месечно. А цената на самолета "Фалкон-50" за времето, за което е бил използван, в размер на 2 млн. 500 хил. долара, разделена на 24 месеца, е 104 хил. долара месечно. Тоест, самолетът, който изпълнява само ВИП-функции за 8 места и лети един път месечно или по-рядко, ние сме го плащали за 104 хил. долара на месец. А самолет със 150 места, какъвто е "Боинг 737-300", който лети всеки ден по няколко пъти, би ни струвал 150 хил. долара.
Накрая, уважаеми колеги, искам да се замислим и отново като адвокат ще кажа "Куи продест"? - кому е изгодно това?
И се надявам всички ние накрая със своето решение по доклада на Комисията "Николов" да дадем отговор, защото това го заслужаваме ние, това го заслужава и нашият народ. Благодаря ви. (Ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Има ли други желаещи да се изкажат?
Заповядайте, д-р Щерев.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Тук правилно беше казано, че в продължение на 45 години комунистите крадоха в България. Някои от комунистите. След 10 ноември ограбването на България продължи от идеолога на това ограбване - Бог да го прости - господин Луканов. Но аз искам да кажа, уважаеми дами и господа, че комунизмът е начин на мислене, той не е партийна принадлежност.
Един изявен член на СДС, който говореше много против комунистите и стана министър на отбраната в правителството на Филип Димитров, се оказа едно най-долнопробно ченге, политическо ченге, което е предавало своите близки.
Оттам нататък искам да ви кажа, че вие по примера на тези, които крадоха преди, продължихте същата политика. И тази политика я продължихте с използването на Комисията по досиетата и архива на Държавна сигурност. Използвахте я като разсипахте всичко, което беше останало в българската икономика, разсипахте селското стопанство, излъгахте хората с компенсаторните записи. И сега не трябва да се чудите, че имате поне 5 души следствени министри от правителството на господин Костов. И това са господин Семерджиев, това е господин Върбанов, най-вероятно господин Радев ще стане следствен, господин Краус сигурно ще стане следствен.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ПСОДС, от място): Много ти се иска.
АТАНАС ЩЕРЕВ: Иска ми се, не иска, за господин Божков самият народ му каза "Господин Мистър 10 процента".
Освен това, че крадохте през целия период от време, което е предмет на комисията сега, аз искам да ви убедя в едно друго престъпление. Това престъпление е, че вие излъгахте милиони хора в България като разсипахте Съюза на демократичните сили - Съюза на демократичните сили, който е една кауза, Съюзът на демократичните сили, който стана една мечта, една надежда на едно цяло поколение, със същото крадливо отношение към властта под ръководството на бившия премиер господин Костов. И не се учудвам сега, че мълчите. Мълчите, защото нямате какво да кажете по конкретните обвинения, които ви казва Комисията "Николов". Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли реплики?
Господин Пирински има думата за реплика.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (КБ): Господин председателю, аз не бях и не съм подготвил изказване по днешната тема, защото смятам, че тя не бива да се политизира. Доколкото някои колеги от НДСВ смятат, че преди всичко се изказвам от политически пристрастия, не исках да давам повод за подобно възражение.
Същевременно обаче казаното от господин Щерев, ако остане без реплика, според мен ще даде допълнителна инерция на един начин на мислене, и за предишните 45 години, и за последните 12, който не ни позволява да излезем от омагьосания кръг на политизацията.
Аз разбирам Вашето дълбоко огорчение, господин Щерев, като човек, вярвал в една политическа кауза искрено и почувствал се жестоко излъган, както казахте. Но първо, за 45-те години, за които Вие така лековато обвинихте комунистите, че са грабили, не може да не отчитате, че преди всичко през този период се състоя една индустриална революция в България. Беше направен един дълбок прелом от една аграрна страна със своите традиции и достойнства към една наистина високоиндустриализирана и в социално отношение в много отношения високоосигурена система, която, разбира се, изчерпа своите конкурентни възможности, в която имаше и много несправедливости. Но просто да кажете 45 години грабеж - създава една грубо изопачена представа, от която трябва да се откажем.
Същото се отнася и за 12-те години след това. Недейте повече да повтаряте, че един човек, сатанизиран като носител на всички злодеяния или източникът на тези 12 години, е обяснението за проблемите в страната през този период. Не е така! Историята ще си каже думата. Може би е рано сега да дискутираме.
Но когато пред нас е един доклад на една анкетна комисия, в който се фиксират поне 7 раздела, както те са ги назовали - 7-те раздела, върху които те са съсредоточили вниманието си, нека уважим конкретната тема с много сериозен конкретен, остър, персонален - с назоваване на имена, като се започне от отговорността на министър-председателя Иван Костов, който дава пример за оглушително мълчание в целия период, след като СДС изгуби изборите, а той е главният длъжник, който трябва да обясни на своите последователи и симпатизанти и на цялото българско общество каква е истината за управлението на неговото правителство, и мълчанието на всички други представители на СДС. Нека съвсем ясно и конкретно да се бръкне с пръсти да се види по тези 7 пункта кое е явно, флагрантно, вулгарно престъпление, което незабавно иска прокурорска намеса; кое е нецелесъобразно действие, което макар и да не попада под някоя норма, е очевидна злоупотреба с власт; ако има нещо, което е неточно, нека да се отсее и да се каже, че тук уважаемата комисия се е попресилила. Но нека така да подходим и така да завършим този дебат.
Господин председателю, струва ми се, че 4-те точки на решението, които са предложени, са доста слабовати. Погледнете ги сам. Точка 3 казва, че временната комисия предлага да се разсекрети стенограмата. Първо, ние говорим за решение на Народното събрание и нека редакцията да бъде: дава съгласие да се разсекрети... (Неразбираеми реплики на народния представител Иван Искров.)
Приключих, господин Искров, престанете да се вълнувате, когато говоря неполитизирано. (Оживление.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Влязох в момента и не знаех дали е реплика или изказване. Това е част от времето на парламентарната група за изказване и не е фатално. (Оживление.)
Други желаещи за изказване? Заповядайте, господин Димитров.
БЛАГОЙ ДИМИТРОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Пред нас стои докладът на временната анкетна комисия, но искам веднага да спомена, че тази проверка не е нито комплексна, нито цялостна. Направи ми впечатление, а и в доклада е записано, че докладът обхваща периода от 1997 г. до датата на учредяването на комисията от Народното събрание. Прави впечатление, че е пропусната 1996 г., като за този период има една тематична проверка - аз имам доклад за резултатите от извършена тематична проверка, и е налице одиторен доклад от 1999 до 2001 г. Стана ясно от доклада на Сметната палата, че 1996 г. непрекъснато отсъства като период, който не е проверяван.
Какво показват фактите? През същата тази 1996 г. е договорът на господин Николов с "Ръководство въздушно движение" чрез Главно управление "Строителни войски" от 4 април 1996 г. През 1996 г. "Ръководство въздушно движение" е загубило над 15 млн. долара от фалита на "Туристспортбанк", на "Елитбанк", на Първа частна банка. Нищо не се споменава за това в доклада и този период не е разглеждан в доклада.
През 1996 г. директор на "Ръководство въздушно движение" е господин Валентин Вълков, брат на господин Милен Вълков, който тогава беше генерален директор на Българската телеграфна агенция. Много от нещата, посочени в доклада, са свързани с действията на господин Валентин Вълков - нищо не се споменава за това.
Същият този период обхваща и тези пари, за които стана дума, които са загубени от фалитите на тези три банки. (Оживление.) Много съществено е проверката да бъде комплексна.
Какви са приложенията в доклада? Има едно становище от вътрешен одит и аз споменах за него. Забележете, има историческа справка. Не е ясно кой е направил тази историческа справка. Има становище от господин Милан Маринов, който междупрочем е служител на "Ръководство въздушно движение" в момента. Тоест, няма конкретни документи, които да показват твърденията вътре в доклада. Аз нося една папка тук с конкретни документи по отделните раздели, които, разбира се, ще приложа и ще изпратя също на главния прокурор - това е естествено и най-нормално е нещата, които гледаме, да бъдат наистина свързани с проверката.
Кои са експертите към комисията, които е привлякъл господин Никола Николов?
РАМАДАН АТАЛАЙ (ДПС, от място): Говорим за резултатите, не за експертите. (Оживление.)
БЛАГОЙ ДИМИТРОВ: Господин Пламен Накев беше интервюиран от комисията. Той е служител на "РВД" в момента. Допреди няколко дни господин Пламен Накев е бил председател на Съвета на кредиторите на "Балкан". Всичко е по темата. (Реплики от народния представител Рамадан Аталай.)
Аз ще Ви моля, госпожо председател, да направите забележка на господин Аталай да ме остави спокойно да излагам тезите. (Ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Господин Аталай, моля Ви!
БЛАГОЙ ДИМИТРОВ: Господин Пламен Накев е следствен в Седма районна следствена служба по с.д. № 512 от 2001 г. Тоест, този доклад включително е писан от човек, който в момента е следствен. (Шум и реплики в блока на КБ.) Аз цитирам, може да се провери.
Председател на комисията, назначен от министър Пламен Петров по въпросната проверка, която е упомената тук, в доклада, е също господин Пламен Накев, който, още един път повтарям, е следствен.
Другият човек, който е експерт към комисията - господин Александър Недялков, е уволнен от Икономическа полиция, Първо районно полицейско управление на СДВР. И в момента, забележете, той е на договор при господин Никола Николов, не е независим експерт. Тоест, господин Никола Николов един път го вика в комисията и го интервюира като независим експерт, от друга страна му заплаща съответно възнаграждението.
Георги Ценев - бивш финансов директор на "Ръководство въздушно движение", също е "независим" експерт, участвал в написването на доклада.
Георги Ценев по времето на господин Вълков носи пряка отговорност за тези над 15 млн. долара, които споменах, загубени в 1996 г. във връзка с фалита на трите банки.
Минавам нататък - относно това, че директно има конфликт на интереси, породени от господин Никола Николов като председател на комисията.
Уважаеми колеги, не сте избрали верния човек, за да изпълни политическата поръчка. Не е верният човек, господин Николов! Защо? Господин Ляков спомена нарушение на чл. 103, който задължава господин Николов да спомене пред Народното събрание, че поражда конфликт на интереси. За какво става дума? Има договор между Главно управление "Строителни войски" през същата 1996 г. - подчертавам, тя нарочно не фигурира в комплексната проверка - за строителство на апартаменти, офиси и гаражи. Прилагам договора, който също ще изпратя на главния прокурор с искане за данъчна проверка на всички фирми на господин Николов. Той има много фирми.
Три дена след този договор господин Никола Николов, или по-точно неговата фирма "Никроут" ЕООД - за същото строителство, забележете, на стойност 1 млн. 693 хил. и 394 долара е този договор - на практика се явява инвеститор на тези строежи. Това са три жилищни кооперации.
Уважаеми колеги, договорите ги имам, не са голословни нещата. Тук са договорите за строителство на господин Николов, още веднъж казвам, между Главно управление "Строителни войски" и РВД. Аз предполагам, че той ще потвърди това. Твърдя, че той поражда пряк конфликт на интереси. Не може човек, който е замесен в такова нещо, да пише доклад и да не изпълнява изискванията на чл. 103 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Има жалба на граждани, ощетени от господин Николов - тук е жалбата - които твърдят вътре в тази жалба до министър Чачев тогава, че фирмите на господин Николов непрекъснато прехвърлят пари и отговорности от една фирма в друга. Тук са цитирани три фирми - "Никроутстрой", "НИГДИ", "НИКСТА" и пр. В момента господин Николов има проблеми в Сопот. Предполагам, че той ще изясни какви проблеми има в този момент като председател на комисията.
Минаваме нататък. Съгласно чл. 94, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание комисиите могат да извършват проучвания, анкети и изслушвания. Нещо повече, чл. 95 казва, че информацията може да представлява държавна, служебна или следствена тайна. Това е свързано и регламентирано от чл. 79, ал. 3 и чл. 80 от Конституцията.
Господин Николов си позволява с едно писмо, което аз получих от РВД, да оторизира господата Румен Романски и Марин Бакалов като експерти, забележете, като изисква от генералния директор на РВД да бъдат осигурени на тези господа работно помещение и достъп до документите на РВД. Това е много странно.
Впрочем, ние наистина се засякохме в РВД. Аз бях там, когато започна тази проверка, и получих писмото. Отидох там, за да видя и да получа писмото. То ми беше предоставено и също ще бъде приложено към тези документи.
Съгласно чл. 31, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, макар че е абсолютно формално, изисква финансовите средства на Временната анкетна комисия да се определят от Народното събрание. Това не е толкова съществено, но аз ще помоля господин Николов да спомене какви финансови средства за двата месеца на комисията са изразходвани и кои лица са получили пари, вече споменах, като независими експерти.
Оттук насетне аз искам да спомена, че в доклада има пропуснати факти както за 1996 г., така и неща, които са свързани със сегашния период - от 1997 до 2001 г.
Впрочем, следствието, което се води - аз споменах с.д. 512 от 2001 г. на господин Пламен Накев - е свързано с този период от 1997 г. То е във връзка с парите от слотовете на "Хитроу".
Бракувани 20 тона керосин. Нищо не пише в доклада, аз не виждам някъде в отделните раздели.
Бракувани самолетни двигатели...
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА КБ: Коя година е това?
БЛАГОЙ ДИМИТРОВ: За 2001 г. става дума.
Има отдадени кетаринги в Бургас и Варна на частна фирма за 170 хил. лева, с печалба, която реализира РВД, 1,5 млн. лева. Нищо не пише в доклада. Защо е пропуснато, питам аз господин Николов? Не само че следственият Янакиев пише доклада, а естествено е, разбира се, той по някакъв начин да заобиколи тези факти. Аз не знам как може следствен да бъде привлечен като независим експерт!
Има пропуснати неща, които аз впрочем чух и преди малко от колегите, които коментираха доклада. Например, никой не спомена, кратки исторически справки има, но не е приложено Решение на Министерския съвет № 512 за закупуването на фалконите. Вътре е упоменато, че ВИП-дейността на фалконите става за сметка на бюджета на Отряд 28. Упоменато е в решението на Министерския съвет. Нищо не се казва по въпроса.
Има много съществени фактологически грешки. Забележете, аз чета 92 долара на нощувка, а документите, които прилагам тук, показват, че тази услуга е за 90 долара на стая. Тоест, трябва да се раздели на три това, което е записано, и може би на четири, защото има пакет услуги. (Реплика на народния представител Георги Божинов.)
Аз Ви слушах, господин Божинов, надгробното Ви слово го слушах. Аз ще Ви моля и Вие да ме изслушате.
Нищо не се коментира в доклада по отношение на ред други неща. Господин Радев неколкократно спомена за тези 3 млн. долара заем, който е даден на БГА "Балкан". Вероятно той ще осветли пленарната зала. Но не може, уважаеми колеги, тези факти, които още веднъж споменавам - договори за конфликт на интереси, жалби от граждани, строителни пирамиди има тук, колегата Николов строи - тези неща да бъдат извън нашето полезрение, ако сме обективни. Ако наистина си затворим очите и кажем: да, добре, тази комплексна проверка има за цел да омаскари членове на бившето правителство - аз нямам нищо против. Аз обаче ще изискам от главния прокурор, уважаеми господин Николов, да Ви бъде назначена данъчна проверка на всичките Ви над 10 фирми. И гражданите искат това. Аз се срещнах с граждани, ужилени от Вас. Хората казват, че парите ги няма, Вас Ви няма. Има една жалба до министър Чачев, има една жалба до господин Сакскобургготски и това е положението.
Аз междупрочем за всичките тези неща, с тази дебела папка документи, съм уведомил министър-председателя преди 14 или 15 дни. Уведомил съм господин Герджиков, господин Пламен Панайотов. За съжаление, няма отговор на този въпрос.
Не е вярно, че за пръв път се повдига въпросът за конфликта на интереси, които поражда господин Николов. На 22 март в тази зала, от тази трибуна повдигнах въпроса при удължаване на срока на комисията за това, че господин Николов не само че не може да бъде председател на тази Временна анкетна комисия, но не може да бъде и неин член, тъй като той е нямал доблестта да ни каже, че поражда конфликт на интереси, че лъже хората със строителни фирми.
Така че нещата далеч не са такива. Аз разбирам, че става дума за политическа поръчка. Вие ръкопляскате, но нещата не са чак толкова розови. Аз също държа компетентните органи да си кажат становището, но наистина проверката да бъде комплексна, всички неща, всички факти да отидат при главния прокурор. Впрочем много от нещата са в Софийската градска прокуратура.
Не се споменава и становище на главния прокурор по едно от обвиненията в доклада, както и становище на Върховната касационна прокуратура. Не се дават справки за наличностите по валутна сметка в "Туристспортбанк". Аз прилагам такава справка. Също не се прилага Решение № 612 на Министерския съвет, становище на председателя на Софийската адвокатска колегия по един от проблемите, споменах за постановление на главния прокурор до председателя на Зелената партия господин Каракачанов, който много гласовито припяваше на господин Николов. Всички тези неща ще бъдат приложени. Ще бъде приложена и още една справка по отношение на фалконите. Никой не каза, че има върнати на страната във връзка с "Фалкон 50" 9 829 000 долара, във връзка с фалкона за облитане. Тези неща ги има като справка, подписана от господин Гергешанов и от госпожа Ванева от "РВД". Аз не знам защо това го няма в доклада.
Прилагам и протестното писмо, жалбата на десетки софийски семейства, които са ожилени от фирма "Никроуд", фирмата на господин Николов. Хората искат по някакъв начин да има справедливост. И аз предполагам, че главният прокурор ще се произнесе върху тези неща и ще има наистина комплексен подход към този проблем.
Съгласен съм с господин Пирински, че много повърхностно са направени предложенията за решение. Забележете, т. 4 казва: "Народното събрание предлага на Министерския съвет да разгледа статута на държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение". Аз не знам, но мисля че всички тези експерти, които работят в "РВД", трябва да знаят, че има Чикагска конвенция. Ако някой иска да приватизира "РВД", това е друга работа. Или пък ако иска парите да минат към бюджета - чувам и такива работи, - това означава, че някой иска да обсеби този фонд. Но това просто не може да се случи на базата на тези нормативни актове, свързани с Чикагската конвенция. Просто няма как да стане.
Целите на този доклад са две: да се омаскарят хора от правителството на Обединените демократични сили независимо как. Стреля се на посоки в тъмното. Обаче има и рекушет, господин Николов! Когато стреляш в стая на тъмното, има рекушет и Вие ще усетите този рекушет. (Силен шум и реплики.)
Втората цел са парите от фонд "РВД". Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от господин Никола Николов.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Димитров.
Заповядайте за реплика, госпожо Георгиева.
РУМЯНА ГЕОРГИЕВА (НДСВ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин Димитров, аз наистина съм малко озадачена от това, което казвате и смятам, че тук не трябва да се влага политически привкус. Искам да ви кажа, че това може да бъде учебник за източване. И ще ви кажа защо. Погледнете само сравненията, датите кога е давано разрешение на Софийския съд за вещното право - 17.06.1997 г. На 18.06. е подписан нотариалният акт. На 19.06.1997 г. с банково бордеро вече са преведени парите. Ами как така изведнъж на 19.06. е обявена процедура за приватизация на Мелничния комплекс? В същото време няколко дена след това се създават дружествата, които участват в "Крабсмел" и т.н. - на 27.06. Да не говорим за сумите с банково бордеро, които са преведени точно в момента на обявяване на процедурата на 23.07.1998 г. за закупуване на "Морска звезда" и на "Астория" веднага след превеждане на банковото бордеро. Ето това е чистата схема на източване, най-елементарната схема. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, госпожо Георгиева.
Заповядайте, господин Божинов, за втора реплика.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ): Слабостта в тезата на първия оратор от СДС господин Ляков се проявява и в словото на господин Димитров. Господин Димитров, Вие не казахте нищо по същество. Вие обвинявате господин Николов. Нашата позиция е следната: това, за което Вие говорите, може да се присъедини към случая, но в никакъв случай да го подмени. И това трябва да го знаете. И ако има какво да изяснявате по фактологията, изяснявайте го, каквото имате да присъединявате, присъединявайте го, но Вие бяхте заместник-председател на парламентарната група, когато са се развивали тези действия, и е добре да отговорите знаехте ли и готов ли сте да носите солидарна отговорност за тези министри, които Вие тогава защитавахте, или това е станало въпреки Вас.
Вие във Вашата теза изложихте аргумента, че не било 90 долара за стая, а за легло. Но не това е проблемът. Вижте какво пише в доклада на Сметната палата, не на господин Николов. Пише, че "РВД" не е потърсила неустойки за незавършването в предвидените за влизане във владение срокове и не е влязла във владение на помещенията. Не са й трябвали тези помещения, те са елемент от схемата на министър Краус, на следващия министър, който беше на тази трибуна, на другия, третия и четвъртия. Това е по-важното и Вие това не можете да оспорите.
А на господин Николов, председателя на Сметната палата, искам да припомня и чл. 52, който говори за сезиране на компетентните органи. Там е казано, че когато има констатация от такъв род, докладът се изпраща на Прокуратурата. И той няма добър отговор защо го е изпратил само на господин Радев и само на ръководителя на "РВД". Не знам какъв отговор ще даде, но мисля, че няма добър отговор на този въпрос. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Господин Щерев, имате думата за трета реплика.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаема госпожо председател! Уважаеми господин Димитров, с Вашето изказване в началото щяхте да ме разплачете още малко, че ще му правите данъчни ревизии, данъчни проверки. Разбира се, той да не би да не очаква тези неща? Господин Николов има доблестта да застане въпреки тези проверки, които ще му се правят, въпреки обвиненията, да разкрие далаверите, които сте правили по време на Вашето правителство.
Аз искам да изкажа моето възмущение от последните Ви думи. Какви са тези рекушети, каква е тази стрелба и какви са тези пистолети? Не мога да разбера това прикрита заплаха ли е или какво. Имайте предвид, господин Димитров, че в България има и честни хора и тези честни хора слушат и това, което се говори в Народното събрание, слушат и обвиненията, които прави господин Николов. И имайте предвид, че в България ще се наложи справедливостта. Благодаря. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
За дуплика има думата господин Димитров.
БЛАГОЙ ДИМИТРОВ (ПСОДС): Благодаря Ви, уважаема госпожо председател! Уважаема госпожо Георгиева, учебникът трябва да се допише и в него да няма фалшиви неща. Учебникът трябва да се допише за тези 1 млн. и над 300 хил. долара по отношение на договора на господин Николов. Учебникът трябва да се допише по отношение на следственото дело към Пламен Накев. Този учебник ние трябва наистина да допишем съвместно.
Господин Божинов, ние сме за комплексна проверка. Наистина трябва комплексна проверка, а не да се интерпретират неща в контекста само на доклада.
Уважаеми господин Щерев, господин Николов нямаше доблестта да стане на 22 февруари, когато се конституираше комисията, и да каже, че поражда конфликт на интереси. Това не е доблест. Той трябваше да стане и да каже, че има договор с "РВД" за над 1 млн. долара, но сега има доблестта да прави проверка. Аз бих го подкрепил тогава. Но той нямаше доблестта да изпълни изискванията на чл. 103. Тоест доблест може да има тогава, когато казваш цялата истина, а не полуистини или прикрити лъжи. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Заповядайте за изказване, господин Искров.
ИВАН ИСКРОВ (НДСВ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Първо, искам да се извиня на колегите, които са се готвили за този дебат, тъй като вероятно ще им изям 2-3 минути, но не мога да остана безучастен след изказването на господин Благой Димитров, тъй като практически той не опроверга нищо от доклада, който е изнесен, а говори, че имало допълнителни данни. Много хубаво, дайте ги! Нека те да включат и 2001, и 2002, и 2003 г. Не може да има чадъри никога и за никой.
Това, което обаче е потресаващо, и се присъединявам към казаното от господин Щерев, е тонът на народен обвинител от Народния съд, който използваше господин Димитров. Съжалявам, не знам каква е бившата професия, но това беше изказване като на ченге. Извинявайте! Не знам кой е правил тия разследвания, тия заплахи, за които говорите, срещу господин Николов. Ние ги знаем тези факти от предизборната кампания, когато господин Найо Тицин специално снима филм по този въпрос и го излъчихте в гледано време по Българска национална телевизия. Спомнете си това нещо за този филм, за строежите на фирма "Никрол". Но това тук не е предмет на разговора.
БЛАГОЙ ДИМИТРОВ (ПСОДС, от място): Как да не е предмет?
ИВАН ИСКРОВ: Така или иначе, молбата ми е просто да не се впускаме в тази плоскост.
Тук трябва ясно да се направи открояване. Чест прави на новото ръководство на Съюза на демократичните сили, че не присъства в тази зала и никой от тях не се изказа. (Ръкопляскания от НДСВ.) Очевидно това е ясен сигнал по отношение на миналите действия на предишното правителство, ясен сигнал по отношение на конкретните лица, които се визират в този доклад.
С това ще завърша, тъй като виждам, че господин Кошлуков ми дава сигнал. Тук обаче на една допълнителна дискусия - било в Комисията по бюджет и финанси или в пленарната зала, ние трябва да обсъдим въпросите, които повдигна и господин Божинов, както мисля и някои от другите изказващи се.
За ролята на Сметната палата. Аз не съм удовлетворен, и го казвам като председател на Комисията по бюджет и финанси, която е ресорна по тия въпроси, от отговора на господин Георги Николов. Защо тогава, господин Николов, харчим 6 млн. лв. годишно за тая комисия, като тя само си констатира и няма никакви действия от това? Защо? Дайте да дадем тогава тия пари на лекарите и на учителите. Ако вие само ще си констатирате, давате го на господин Радев, господин Радев, понеже вероятно е бил визиран - не знам дали е бил виновен или не, не съм запознат напълно с доклада нито на комисията, нито на Сметната палата, но сигурно го е сложил някъде в архива. И нещата приключват дотам. Вероятно имаме нужда и от един такъв дебат.
Ние бяхме много коректни, приехме новия Закон за Сметната палата, без да плашим Сметната палата и някои хора от предишното правителство, че ще прекратим мандата им с въпросния параграф, ако си спомняте, в Преходните и заключителни разпоредби. Декларирахме ясно нашето намерение за независимост на институциите. Но очевидно трябва да се говори и по този въпрос - как работят институциите. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Искров.
Има ли други желаещи да се изкажат?
Досега НДСВ е използвало 27 мин.; ПСОДС - 19 мин.; Коалиция за България - 28 мин.
Заповядайте, господин Костурски.
ТОДОР КОСТУРСКИ (НДСВ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Като член на комисията, аз подробно се запознах и господин Димитров да ме извини, но в нашата комисия се работеше извънредно добре, докато той не се появяваше и внасяше смут със своите действия и със своите провокации, каквито бяха налице и в тази пленарна зала. И тъй като посещението ми в Единния център за управление на въздушното движение беше с цел да се запознаем с действията на тогавашното ръководство по отношение на изграждането, направиха впечатление две неща.
Първо, договорът, който е сключен за изграждане на Единния център за управление на въздушното движение с "Главбулгарстрой" в първия момент е на стойност 27 млн. 807 хил. екю. И изведнъж се сещат някои от ръководствата - искам да кажа не само ръководството на "Въздушно движение", но и от някои от по-големите институции - че в този договор не са включени някои други видове главно строителни работи. И какво правим? С един анекс 2000 г. - две години след това - стойността на договора нараства на 41 млн. и 300 хил. евро. Питам се аз: кой разреши на ръководство "Въздушно движение" да продължи изграждането на обекта с повече от 13 млн. лв. без да влезе в сила Законът за обществените поръчки? Кой? Явно е сезиран министърът на финансите, сезирано е, разбира се, и ръководството, но никой не е взел отношение по този въпрос. Веднага автоматично с тази промяна в количествата работи се получава и увеличава и времетраенето на процеса на строителството. Какво произтича от това? Произтича, че консултантската фирма "Вектор", която първоначално е била за консултантски услуги на етап 2, става консултант за цялото изграждане на обекта. Решение, без да е съгласувано на отделните нива.
В крайна сметка се получава така, че вместо за предвидените 517 календарни дни строителството трябва да продължи 730 дни и, забележете, строителството все още не е завършено.
За тази цел обаче на консултантската фирма продължават да се заплащат средства и те се изразяват в следното: около 3 хил. и 330 щатски долара на календарен ден за времето от септември 1998 г. до месец април 2002 г. Много малко, нищо и никаква сумичка!
Явно е, че за всички тия действия както за допълнителните споразумения за строителство на Единния център, така и за консултанктските услуги трябва да се потърси отговорност от някои лица - говоря, предишният главен директор на "РВД", както и министърът на транспорта и съобщенията и министърът на финансите от предишното правителство.
Зададе се въпросът защо не се използва Единният център? Ясно е защо - защото ще се набърка в цялата тази схема. А наистина трябва да се знае, че изграждането на този Единен център би могло да послужи за база на един балкански център за управление на въздушните полети. Но и това не е късно, и това може да се направи. Аз смятам, че това ще направим ние. Благодаря. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Костурски.
Господин Костурски автоматично използва времето за удължаване, на което право има всяка парламентарна група.
Други желаещи за изказване има ли?
Заповядайте, господин Мутафчиев.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Самият факт, че днес Съюзът на демократичните сили не участваше в този дебат, означава, че до голяма степен те признават своята вина, вина за източване на държавни средства, каквото е нямало до този момент. Аз с учудване следих изказванията на някои колеги, че, виждате ли, 45 години се е крало, крало се е и преди, така както по времето на СДС. Такава кражба в историята на България е нямало, и то узаконена, и то узаконена от властта, от правителството.
Тъй като обвинявахте правителството на левицата, ще отворя една скоба. Господин Пирински беше министър на външните работи на правителството на БСП и Демократичната левица, но за разлика от госпожа Михайлова, той не приватизира гаража на ЦК. (Ръкопляскания от мнозинството.) Така че, хайде да не слагаме равенство между управлението на едните и на другите. Хайде да погледнем един друг въпрос: кой какво е направил за държавата и кой трябва да си носи последствията? Това е истината, господин Радев.
Искам да задам няколко въпроса. Няма да се спирам на Пламен Найденов, на начина, по който са източвани милиони долари чрез договори за рехабилитация. Но кажете ми вие, включително цитирайки Чикагската спогодба, нормално ли е да се сключва с една частна фирма договор за рехабилитация и почивка на персонала й за 1 400 000 долара, ако и да са 1200 човека, ако и всеки да почива всеки един ден от годината? Кажете ми могат ли да се направят тези разходи при стандарта, който имаме в България? Защо трябва да бъдат конкретни фирми? Това не е само ЕТ "Пламен Найденов", не е само "Звезда" и т.н, а и други. Дайте да погледнем и да видим спазени ли са всички правила и в края на краищата колко е ползвано от това. Или по този начин кредитирахме частни фирми. Спирам дотук с рехабилитацията.
Искам да попитам правителството, защото, когато гледахме правителството на Съюза на демократичните сили, когато гледахме Закона за гражданското въздухоплаване, ние от левицата категорично казахме: не трябва да допускаме да се заобикаля Закона за обществените поръчки, когато става дума за техника на "РВД". Тогава, господин Костов, вашето правителство предложи, че, когато обслужваме дейността на "РВД", няма смисъл от обществени поръчки, прекалено специализирана материя. И какво стана? Узаконихме един акт, който вашето правителство направи, също както с "Агенти на короната" - заобиколи се обществена поръчка. И тук има няколко въпроса, на които трябва да отговорим.
Това е първият въпрос: правилно ли беше становището на експертите и сгрешиха ли експертите и защо се допусна тази грешка, която сега вече се отразява от други водещи в това направление, че трябваше да се направи модернизация на техниката, а не да се търси нов клас техника? Сключи се договорът с "Алени". Този договор, който нанесе милиони долари щети по-нататък, и закъсняване, изоставане на България спрямо всички останали балкански страни, и изпускане на инициативата ние да станем наистина един сериозен център. Останахме с една прекрасна сграда също за милиони долари, похарчени къде правилно, къде - не. Но има празна сграда, която в момента не е ефективна.
Аз искам да попитам: кой ще носи отговорността за хвърлените пари, защото това са пари на България, независимо че са от такси?
Искам още нещо да попитам: защо наистина Министерският съвет, уважаеми дами и господа от Съюза на демократичните сили, включително и членове на правителството, които днес сте в този парламент, на закрито свое заседание взе втория "Фалкон"? Как така правителството имаше нужда за една година да ползва близо 3 млн. долара за полетите си до чужбина, имайки предвид, че в тези 3 млн. долара не са включени разходите по обслужването от Авиоотряд 28, не са включени разходите за горивото, не са включени разходите за обедите и така нататък, и така нататък? Сметката не съм я направил, но някой друг ще трябва да я направи и то по настояване на българския парламент.
Господин Костов, обръщам се лично към Вас, когато обсъждахте на закритото заседание ВИП-обзавеждането на "Фалкон-2000", знаехте ли колко струва ВИП-обзавеждането на този самолет? Говорим за места - спорът е между 8 и 16, между 12 и 16. ВИП-обзавеждането на самолета струва 1 млн. долара. Кой трябва да си позволи в бедна България подобен лукс? Кой?
РЕПЛИКА ОТ КБ: СДС.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ: Трябва ли да търсим отговорност за това? Защо след като веднъж се взе решение, че трябва да се закупи "Фалкон-2000", заобикаляйки Закона за обществените поръчки, вие взехте втори самолет само с решение, като придатък на следващия договор и България загуби 3 млн. долара оттам? Това е вина на правителството. Това е вина на управляващото мнозинство от Съюза на демократичните сили, господин Радев.
Друг е въпросът по четвъртия, важния проблем: защо трябваше да се финансира "Балкан" преди неговата приватизация? Може би имаше някои национални интереси и ако има такива интереси, бившият министър-председател и министър на финансите са тук и нека да кажат: това беше интересът на България - за да сключим тази сделка примерно за 100 хил. долара, трябваше да дадем 8 млн. Обяснете за какво става дума? Резултатът се видя. Значи някой не е премерил добре.
Аз питам: ще носят ли отговорност тези, които управляват страната, и не премерват добре и поставят народа ни в беднотия, в мизерия?
Миналия ден идва да се жалва един мой съгражданин, който е осъден, струва ми се, на три години затвор. Осъден е и ефективно лежи. Знаете ли за какво лежи? Защото е извършил престъпление и съдът може би правилно е отсъдил. Но знаете ли каква е вината му? Той е откраднал каруца без кон и в момента излежава своята присъда.
Интересно е кой ще плаща за милионите? Аз не искам да се явявам като съдник, но искам да излезе истината. Когато работих в тази комисия, работих с ясната съвест, че като народен представител ще помогна да излезе истината.
Уважаеми господа от СДС, аз съжалявам, че нямаше ваши представители.
Тактиката и позицията на Благой Димитров ме учуди днес, учуди ме и поведението му в комисията. Ако той имаше доброто желание да работи за доказване на истината, това можеше да стане в самата комисия. Обръщам се и към управляващото мнозинство - ако проблемът беше, че СДС нямаше заместник-председател, вие трябваше да отстъпите в тази посока, за да има техни представители. Мисля, че днешният дебат е полезен за българската демокрация, както казваше един наш бивш демократ. Той е полезен и за българския парламент, затова защото, за първи път очи в очи ние поставихме въпроса за голямото, най-голямото източване на средства от българската държава.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА КБ: От най-големите, не най-голямото.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Добре, едно от най-големите. Няма да говоря за приватизацията с компесаторни записи.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА КБ: Стоянов каза, че вървим в правилна посока.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Уважаеми дами и господа, аз искам да направя и едно конкретно предложение във връзка с нашите решения - в четвърта точка е предложено Министерският съвет да предприеме конкретни мерки за уточняване на статута на държавното предприятие "РВД". Целта е ясна. Говорим за това, да се сложат конкретни ограничения, така че властимащите, които и да са те, от която и страна на залата да са, да не източват "РВД", и то не за сметка на държавата, а за сметка на частни фирми.
Моето предложение е тази функция да бъде възложена и на Комисията по транспорт и телекомуникации в българския парламент, така че да има все пак някакъв парламентарен контрол и дебат между законодателната и изпълнителната власт по решаване на тези важни проблеми в "РВД" чрез промяна на закона. Така че предлагам да се прибави към четвърта точка и Комисията по транспорт и телекомуникации.
Приключвам с моето изказване и с надежда наистина, че в края на краищата и Прокуратура, и Сметна палата, и всички останали органи, съвместно с българския парламент, всеки в зависимост от неговите правомощия и спазване на Конституцията на страната, ще даде една яснота за истината около аферата "РВД". Надявам се, че това никога повече няма да се повтори в България. Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Мутафчиев.
Заповядайте за реплика, господин Димитров.
БЛАГОЙ ДИМИТРОВ (ПСОДС): Благодаря Ви, уважаема госпожо председател.
Уважаеми господин Мутафчиев, нашето неучастие в тази комисия е свързано с отказа на мнозинството, вероятно и на БСП, да имаме представител в ръководството на комисията и аз мисля, че това не е случайно.
Когато говорим за ограбване на българския народ, аз искам да ви кажа, че през 1996 г. по времето на правителството на Виденов само от Варна от пирамиди бяха източени 190 млн. долара. Българският народ беше ограбен тогава. Не искам да ви припомням за банка "Славяни" и пр. Тогава вие бяхте безмълвни, гледахте как се изнасяха парите на хората буквално в чували от страната. Така че, аз ще Ви моля, когато правите такива обобщени изказвания, да бъдете коректен и наистина комплексно да гледаме на проблемите. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.
Заповядайте, господин Мутафчиев.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Уважаеми господин Димитров, Вие вървите след събитията днес.
Аз в репликата си в началото Ви казах, ако имахте нещо против, трябваше да го кажете в началото, когато правехме комисията. Трябваше тогава да кажете - дайте да направим отвод на господин Николов, да не бъде председател на комисията, защото ние се съмняваме, че е финансово обвързан с "РВД", примерно и има проблеми.
По същия начин трябваше да разширите периода на проверката, а днес ми говорите цял ден за 1996 г., а тя не е включена. Защо не предложихте в пленарната зала да бъде включена и 1996 г.? Сега изведнъж ми говорите за това, че виждате ли, не говорите защото, в края на краищата ние сме виновни и т.н., БСП не е предложила, и също не се е съгласила да имате заместник-председател. Това е вървене след събитията. Ако имате нещо конкретно да кажете, участвайте в дебата. Но аз мисля, че Вие нямате какво да кажете и това е големият проблем.
Другият въпрос, който поставихте по управлението на БСП - сигурно е имало хора, които са облагодетелствани, но не пряко от властта, това трябва да го знаете! Пирамидите не ги създаде правителството и законодателството ни имаше вина тогава, и т.н. Банките фалираха, господин Костов ще Ви каже, затова защото тази мярка трябваше да се предприеме, иначе държавата щеше да фалира на сто процента. Конкретните мерки по фалита на банките бяха предприети от правителството.
Но аз искам да Ви питам за нещо друго, така е, господин Костов, кажете ми кога правителството пряко е грабило от страната? Това се случваше между 1997 и 2001 г. Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Други желаещи да се изкажат? Няма.
Преминаваме към гласуване на проекта за решение, който е представен в пленарна зала.
Заповядайте, за изказване, господин Радев. (Ръкопляскания.)
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ПСОДС): Благодаря Ви, госпожо председател.
Дами и господа народни представители, в доклада, който прочете председателят на комисията господин Николов, няколко пъти бе споменато моето име, затова аз смятам за разумно преди да се изкажа по същество, да направя една декларация пред Народното събрание с цялата отговорност на народен представител.
Моята декларация е следната: През цялото време, докато бях министър на финансите на Република България, всичките ми действия през този период, включително и в случая, за който става дума днес, за "РВД", са били законосъобразни и аз твърдя нещо повече - не само че са били законосъобразни, те са били и целесъобразни и аз това мога да го докажа, за разлика от авторите на този доклад. (Ръкопляскания.)
И вие, уважаеми колеги, преди малко се направихте на доста разсеяни, когато много дипломатично и внимателно председателят на Сметната палата се опита да ви каже, че в доклада на Сметната палата няма закононарушение! Това не го ли разбрахте? Ако има такива, те отиват при главния прокурор или в Прокуратурата. Това не ви ли е ясно?
Знаете ли, уважаеми колеги, защо съм толкова уверен в това, което твърдя? Всички мои сериозни решения като министър на финансите за изтеклите четири години са били формулирани, били са редактирани от няколко отдела, или няколко дирекции на Министерство на финансите, а там работят най-добрите специалисти в България. Изключено е при такъв подбор на решенията, при такава редакция, някое от тях да се окаже незаконосъобразно, затова според мене опитите на всяка цена да се опитате да докажете закононарушения за действията на бившия финансов министър са просто загуба на време.
Господин Николов, за мен Вашият доклад е една лоша белетристика, която наподобява или продължава печално известната ваша Бяла книга - поредния опит на управляващото мнозинство да дискредитира предишните управляващи. Това представлява този труд. Интересното е, че на някои места се цитират и закононарушения - този член, другата алинея или буква били нарушени!
По правило всички тези цитати или са неточни, или съзнателно създават невярно впечатление чрез своето невярно тълкуване. Веднага мога да ви кажа - още на втора страница във Вашия доклад там, където говорите, че е нарушен някой закон или правилник, ето на стр. 4 пишете така: "Нарушен е чл. 5, ал. 1, т. 2 от Правилника за "РВД", казано накратко. Защо е нарушен? Ами, защото били пратени средствата или използвани за рехабилитация и за квалификация, а не за дълготрайни материални активи, защото тази точка втора казва, че трябва да се изразходват за дълготрайни материални активи, а те пък онези - разбойниците, ги изразходвали за нещо друго.
Къде е манипулацията в цитирането на този нормативен акт? Ами само две точки по-надолу, ако господин Николов си беше направил труда да прочете същия този правилник, в същия този член т. 4 се казва, че средства се изразходват и за рехабилитация и за преквалификация.
Тоест налице е една детинска манипулация, виждате ли, нарушен е законът, цитира се нещо, което действително няма нищо общо с това, в което се обвинява, че е нарушено, със самото събитие, и се създава една изключително невярна представа за виновност. На много места това е така.
Тази комисия представя два доклада - един кратък и един дълъг. Много интересна техника, новото време е известно с много нововъдения напоследък. Но ако започнете да четете дългия доклад, господин Николов, в него вие казвате, че много министерства и ведомства са били посетени, били са питани, много длъжностни и частни лица. Много, изброявате ги.
Вие сте питали всички, господин Николов, а не питахте мен. Аз съм Ваш колега, три месеца се занимавате с тази материя, споменавате името ми няколко пъти и ето, тук всеки ден се виждаме, не благоволявате да кажете: абе, господин Радев, така и така, има еди-какво си, защо? И да Ви дам някои обяснения. Питам се аз защо Вие не ме питате мен. Може би от свенливост? Едва ли от свенливост. Или може би затова, че Вие, господин Николов, имате проблеми със същата правосъдна система и самият Вие сте обект на дела, които се водят от РВД срещу Вас? Може би за нещо друго. Поради липса на време ли не ме питахте? Поради липса на време, за да сновете по ведомства и министерства и да се опитвате да намерите телето под вола, може би, затова ли? Или може би за нещо друго, господин Николов, затова, че онова, което щях да Ви кажа на Вашите въпроси, вероятно щеше до голяма степен Ви да отнеме възможността да напишете толкова много глупости в този доклад. Толкова много глупости! Нямам друго обяснение за Вашето поведение. И сега, понеже пак казвам, на няколко пъти ме споменавате лично, ще се наложи да ви обясня защо не е така това, което пишете в доклада.
Още на тази страница 4 има една безценна мисъл и за да не остане незабелязана сте я написали в един по-голям от всички други шрифтове. Чета я:
"Ако министърът на финансите беше упражнил оперативен и ефективен контрол, щеше да предотврати източването на парични средства от сметката на ДП "РВД" и изпълни законовото си задължение да защити държавните интереси."
И сега, ако Ви попита някой по-конкретно какво имате предвид, аз съм убеден, че няма да можете да му отговорите. Няма да можете да му отговорите, защото като четете текста отгоре и отдолу, не става ясно. Трябва много да се рови човек, за да разбере какво сте имали предвид. А то е: финансовият министър си бил позволил да промени план-сметката в резултат на доклад от министъра на транспорта. Значи каква е елементарната логика? Ако той не беше направил това, нямаше да има изразходване, Вие казвате източване, на средства за туй, за туй, за туй. Това Вие квалифицирате, господин Николов, като, как беше, неупражнен контрол.
И сега в големия доклад същата ценна мисъл - на стр. 28. Там вече има едни текстове, които сте изпуснали в малкия доклад. Там малко по-нагоре има един текст, който представлява пълно отрицание на Вашата безценна мисъл. Сега ще Ви прочета три изречения, за да стане ясно какво имам предвид.
В доклада си пишете: "Установената финансова практика, прилагана и в момента", господин Николов, "за извършване на корекции по аргументирано предложение на съответния първостепенен разпоредител с бюджетни кредити, в случая министъра на транспорта, не противоречи," забележете, "а е в съответствие с изискванията на Закона за устройство на държавния бюджет и годишния Закон за държавния бюджет на Република България при условия, че извършващата се промяна не нарушава баланса на бюджета за съответната година, какъвто е случаят с план-сметката на фонда".
Господин Николов, коментарът е абсолютно излишен по-нататък.
Следващия момент - това, което споменавате конкретно за мен, е концентрирано в раздел IV - финансови взаимоотношения между РВД и Авиокомпания "Балкан". Там отправяте към мен основно две обвинения. Едното, че съм разрешил като финансов министър 3 млн. кредит от РВД на Авиокомпания "Балкан". Значи тук веднага заявявам съвсем категорично: не само, че абсолютно законосъобразно е това разрешение, но то е, подчертавам, и целесъобразно и сега веднага ще ви го докажа.
Вие твърдите, че е нарушен чл. 2 от Правилника за РВД. Аз твърдя, че е точно обратното. На базата на този член е било дадено това разрешение. Защото точно този член дава правото на транспортния, а и на финансовия министър, да контролират оперативните разходи на тези средства. Значи тук няма абсолютно никакво закононарушение. Вие твърдите, че план-сметката не била променена и това е нарушение. Не, господин Николов, тези средства не излизат от патримониума на предприятието извън бюджетната година, за която се отнасят. Те трябваше да бъдат възстановени още през септември месец. Знаете ли, няма неправомерност тук. Ако има неправомерност, то е в отношението на едната страна, това е Авиокомпания "Балкан", която не си е върнала навреме кредита, но пък същевременно РВД си е завело дело по този въпрос. Така че не търсете тук закононарушения.
Сам казвате, че бил нарушен чл. 10, цитирам по памет, на Устройствения закон на държавния бюджет. Ако отворите този чл. 10 и прочетете съдържанието му, ами то няма нищо общо с Вашето твърдение. Абсолютно нищо общо няма - едното с другото.
На всичкото отгоре на едно място в този доклад Вие казвате една истина този път, признавам, че финансовият министър е действал на основание на чл. 6, ал. 1 от Правилника за приложение на Закона за предприятията в изолация. Ами значи законосъобразно е и аз се учудвам на тази ценна мисъл, която по-надолу извеждате.
Защо е целесъобразно да Ви кажа сега. От 1994 г. нито едно българско правителство, което е съществувало дотогава, не е можело да мине без да подпомага по някакъв начин авиокомпанията. Като вземете още Беровото, Виденовото и на Костов правителството е подпомагало по някакъв начин - било с бюджетни средства, било от РВД, било по друг начин. Няма, поне аз не знам да има компания в света, която да може да мине без такава помощ.
Защо точно РВД? Ами, Вие трябва да знаете първо, че Авиокомпания "Балкан" е с особен статут. Тя е предприятие в изолация, което означава, че няма достъп до финансови ресурси. И когато има критична финансова ситуация, някой трябва да го подпомогне, ако иска то да съществува. Защо РВД го е подпомогнало? Защото то е най-заинтересовано. Защото основният източник на приходи в РВД е точно Авиокомпания "Балкан". Не някой друг, а РВД. Затова казвам, че е и целесъобразен.
По-нататък, основното Ви обвинение е, че финансовият министър бил облагодетелствал приватизатора на Авиокомпания "Балкан" и бил поел някакви ангажименти, които, видите ли, уронвали или най-малкото ощетявали бюджета. Аз бих попитал, господин Николов, Вие знаете ли какво точно продаде Агенцията за приватизация на 30 юни 1999 г.? Не аз или министърът на транспорта, а Агенцията за приватизация продаде най-задлъжнялото предприятие в България, с най-тежкото финансово състояние. Това беше авиокомпанията непосредствено преди приватизацията.
Господин Николов, тази авиокомпания беше натрупала 111 млн. долара неразплатени задължения. Тази авиокомпания беше реализирала повече от 5 млн. долара загуба. Тази авиокомпания имаше, забележете, това е най-важното, отрицателна нетна стойност на активите - минус 37 млн. долара отрицателна нетна стойност на активите. Агенцията за приватизация продава отрицателни активи! Тук е и отговорът на господин Мутафчиев, дето питаше защо се била продала.
Такова предприятие се продаде! И защо?
На господин Николов вероятно не му е известно, че има споразумение с Международния валутен фонд и точно в него в една от клаузите се бяхме договорили нещо, което беше много полезно. Твърдя го това. Онези предприятия в изолация, които имат шанс да бъдат продадени, да се подпомагат финансово, но при едно условие - само и единствено, ако тази финансова подкрепа финализира процедурата за приватизация.
И, забележете, всички тези операции, а подобни имаше и за "Кремиковци", за "Агрополихим", за Русенската корабостроителница и за Авиокомпания "Балкан" - всичко това се извършваше под строгия поглед и контрол на Международния валутен фонд. (Реплики: "Е-е-е!" от КБ.)
И вие знаете ли какво щеше да стане с авиокомпанията на другия ден, ако тя не беше продадена? Щеше да бъде закрита! На улицата щяха да останат хиляди хора, в т. ч. без работа щеше да остане един от най-квалифицираните, най-висококвалифицираните летателни състави на света - българският летателен състав. (Реплика от НДСВ: "Защо избрахте тия, бе?")
Така че, когато говорите за тези работи, господин Николов, трябва да знаете и подробностите.
Изводът отдолу на комисията, която Вие водите, че са нанесени огромни щети, в особено големи размери, е не само неверен и тенденциозен, този извод, господин Николов, е направо тъп! И аз Ви го доказах преди малко. (Смях и оживление.) Да, направо е тъп. (Шум, смях и реплики.) Разбирам всичко това, което искате да направите. То е пределно ясно. Стана ясно на всички. Вие обаче, господа от управляващото мнозинство, не разбрахте, че непрекъснатите ви упорити опити на всяка цена да омаскарите управляващите преди вас вече опротивяха на всички, даже и на медиите опротивяха. Толкова ли е трудно да разберете, че зрелищата, с които се опитвате да заместите липсващия хляб, не могат да скрият управленската ви немощ! Не могат да скрият вашия пълен управленски провал! Пълен провал по всички основни ангажименти, които поехте!
Да говорим ли за жизненото равнище? Да говорим ли за вашето обещание човекът да е в центъра на Вселената, едва ли не? Ами, то е достатъчно да съберете само две понятия - данъци и ниските доходи отсреща, плюс инфлацията и въпросът приключва. Или за чуждестранните инвестиции? Имало ли е по-голям спад, по-голяма трагедия от тази от първото тримесечие на вашето обновление? Нали щяхте да докарате всички тези чуждестранни инвеститори в България?
Та може ли вашият вицепремиер на един международен форум да се изсипе и да каже, че в България икономиката е много лоша и няма пазарна икономика?! (Неразбираема реплика от НДСВ.)
А самият Европейски съюз признава такава със затварянето на главите, които се отнасят до въпросите на пазарната икономика. Това е вашето управление! Говоря го, защото вие трябва да го знаете. Вие трябва да знаете и да осъзнаете пълния си управленски провал!
Затова, уважаеми колеги от мнозинството, аз ви приканвам да престанете да се занимавате с глупости! Приканвам ви да се съсредоточите върху отговорностите на управлението, защото времето ви много накъся! Благодаря ви. (Ръкопляскания от ПСОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
За реплика има думата господин Божинов.
Имайте само предвид, че Коалиция за България имате само 2 минути.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господа народни представители! Господин Радев, Вие сте забравили доклада, който Ви е представил онзи Николов, а не този. В него на 28-а страница пише: "С писмо от 14.07.1999 г. министърът на финансите еднолично, след като вече е сключена сделката за приватизация на "Балкан" ЕАД, без правно основание - това значи незаконно, доколкото аз познавам думите в българския език - дава принципно съгласие дългът на авиокомпанията към Хиперфрейзенбанк да бъде погасен с предоставено от РВД обезпечение, с което да отпаднат задълженията на "Балкан" към въпросната банка и към РВД. С цитираното действие министърът на финансите е превишил правата си като е опростил държавно вземане в размер на 1 млн. 900 хил. щатски долара." Ето, това трябва да коментирате, а не нещо абстрактно, с един човек, който го притиснахте, и мислите, че няма друг, който да цитира тези факти. (Шум и реплики от КБ.)
И най-главното, Вие казвате, че в рамките на закона има действия за рехабилитация на ръководителите на "Въздушно движение". И това е цинизъм, господин Радев. Защото са дадени 6,5 млн. долара и след всички срокове, в които е трябвало да бъде построен този обект за рехабилитация, и след всички анекси и опрощавания той не е построен. И там не са се рехабилитирали летците. Нали разбирате, че всичко е елемент от схемата на една политика на грабеж, която има три елемента: закони, обслужващи грабежа, властреализиращи грабежа и лица, избрани да извършват тези действия. (Ръкопляскания от, НДСВ, ДПС и КБ.) Че кои са тези братя Джанкови, които получиха 6 млн., получиха разрешение да строят, получиха и фалшивите записи по другия закон и купиха мелницата? Те са вашите подставени лица, господин Радев. (Ръкопляскания от НДСВ, ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Божинов.
За дуплика има думата господин Радев.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ПСОДС): Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми господин Божинов, Вие като виден представител на управляващата отляво опозиция (смях в КБ) зададохте един въпрос и четете документи, за разлика от управляващите в средата.
Господин Божинов, Авиокомпания "Балкан" е подпомогната от правителството на Република България, общо, цифром и словом, с 34 млн. лв.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): След приватизацията?!
МУРАВЕЙ РАДЕВ: С 34 млн. лв.! Аз преди малко обясних - под зоркия взор на Международния валутен фонд. Това обаче става абсолютно прозрачно и законно с две решения на Министерския съвет. Моля Ви, справете се с тези решения. Това е едно.
Второ, господин Божинов, аз неслучайно казах, че това предприятие имаше 111 млн. долара неразплатени задължения в момента на приватизацията си. Държавата покри 15 млн., включително и тези три, за които говорите, са включени там вътре. Петнадесет милиона долара. Останалите милиони долари останаха да ги покрива бъдещият приватизатор.
И аз продължавам да твърдя, че това беше едно не само законосъобразно, а и напълно целесъобразно действие на бившето правителство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Други изказвания?
Коалиция за България изчерпи времето си.
Господин Кошлуков, заповядайте. НДСВ има 7 минути, ОДС има 2 минути.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Доста дълго чакахме Муравей Радев да се изкаже. И, слава Богу, имаше защо! Днес ние сме осветлени. Първо, разбрахме, че "Балкан" цъфти. Брилянтна сделка, страхотен купувач, само законосъобразни и целесъобразни действия и компанията има три пъти повече самолети, отколкото имаше преди! Всички летим с "Балкан"! (Ръкопляскания от НДСВ, ДПС и КБ.)
Слава Богу, че бяха тези министри и този кабинет да го оправи!
Второ, разбрахме, че всичките действия са законосъобразни, което идва да ни подскаже, че ако има престъпление, то е интелигентно. Така е направено, че е облечено в закон.
Аз ще се опитам да ви докажа, че това е брутално и е грабеж, но за това - малко по-късно.
И, трето, разбрахме, че са абсолютно целесъобразни решенията на тези министри. Не само че са целесъобразни, но знаем и коя е целта! И вие я знаете коя е целта. (Смях и ръкопляскания от НДСВ, ДПС и КБ.)
Нещо повече, това изказване, което чаках с нетърпение, ще ми спести, тъй като всички знаете, че аз съм малко труден с ходенето насам и натам, ходенето в прокуратурата. Това беше пледоарията на господин Радев, съдебната пледоария. Той само говореше за закони, текстове, нарушения. Нито дума не чух за братя Джанкови, за милионите, източени от България, за ограбените хора. Не, само всичко е така издържано по тази алинея, по онази алинея. Не можете да ме пипнете! Но и не желая. Това е работа на съда!
Ние няма да доказваме закононарушения. Това не ни е работата. Нашата работа е да изкараме фактите и като депутати на новото време да докажем, че няма да сме безразлични. Тук седят честни хора! Ние не сме крали с вас, не сме обирали с вас! Няма да сърбаме попарата! (Бурни ръкопляскания от мнозинството.) И при вас седят честни хора и затова те в момента не седят при вас, защото те няма да сърбат попарата с вас. (Ръкопляскания от мнозинството.) И когато говорите за провал, говорете с Лучников и Сугарев. Те май твърдят, че искат да се събират с нас.
Аз не мога да разбера наглостта, отвратителното нехайство, което проявявате в тази зала. Как не чух една дума за парите, за престъплението! Слушах кой написал доклада, баба му коя била, третата фирма къде е регистрирана. Чух всички неща, които сигурно са предмет на други комисии, но не разбрах по тези 70, 60, 80 млн., изчезнали от България, имате ли коментар? Не, били законосъобразни. А бива ли мама да седи без пенсия и пенсионерите на България да нямат какво да ядат, докато вие законосъобразно сте прибрали 80 млн.? (Ръкопляскания от НДСВ, ДПС и КБ.)
Има морал! И когато ние сме дошли на 17 юни - скоро ще направим година - казахме: "Моралът е водещ!". И тук има депутати, които са почтени и честни и няма да търпят това безумие.
Нещо повече, вие казвате: "Не сте се справяли добре, не е цялостна проверката". Категорично! Че ние не сме подкарали още конспекта Бакърджиев. (Ръкопляскания и смях в мнозинството.) На първия изпит вие мълчахте и накрая излязохте и казахте: "Не можете да ми пишете двойка, защото служебно ще спечеля, ще си скрия книжката!". (Смях в мнозинството.) Скрийте си я. Ние не искаме да завършвате. Ние искаме да знаем защо България е на това дередже. И защо тези пари изчезнаха от страната.
От Вашето изказване аз останах с впечатлението, че нищо не се е случило, че просто Министерският съвет е управлявал, взимал е изключително мъдри решения, икономиката се е развивала и днес цъфтим. И защо не го виждам този цъфтеж, не мога да си обясня.
Така че, господин Радев, Вие ще трябва да поговорите с Вашите колеги за вашите действия. Защото забелязвам, че имате леки разногласия, с прокурора за законосъобразността, аз не мога да коментирам тази тема. Но с българския народ от тази трибуна всички ние в тази зала сме длъжни да му кажем истината. Присъдите ги дава друг, политическите решения на вашето ръководство ги взема друг. Ние обаче сме поели ангажимент пред 2 млн. души в България, които са гласували за нас. И тези хора не можем да ги изоставим. И тези хора трябва да знаят. Закъсняваме, една година се мотахме, докато стигнем до тази комисия. Досега трябваше да има 15 такива. (Ръкопляскания от НДСВ, ДПС и КБ.)
Това, което виждате, е, че колегите от НДСВ, макар и позакъснели, вече работят здраво. И всички ние - знайте това от мен - целесъобразно ще намерим истината за далаверите в България! (Ръкопляскания от НДСВ, ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Кошлуков.
Заповядайте за реплика, господин Радев.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ПСОДС): Благодаря, госпожо председател.
Господин Кошлуков, за разлика от Вашия баща, когото аз дълбоко уважавам, мир на праха му, Вие се превръщате в едно оръдие на онзи конвент, който 1945 г. изправи министри и депутати от тогавашното правителство до стената и ги разстреля. (Тропане по банките от мнозинството.) Вие, господин Кошлуков, си позволявате да хвърляте тук обвинения, абсолютно недоказани. Вие смесвате законодателната власт с изпълнителната и още по-лошо - със съдебната. Вие искате да изземете правомощията на съдебната система и да раздавате правосъдие, каквото на Вас Ви харесва. (Силен шум на неодобрение в мнозинството. Реплики: "Не е вярно!".) Това е по единия въпрос.
По втория въпрос, господин Кошлуков - защо България днес е на това дередже? Запитайте вашия министър-председател, запитайте вашите вицепремиери, запитайте онези, които цяла година носят отговорностите на това управление, което не само че е пълен провал за България, но то вече събира и пълното разочарование на българския избирател. И не само Вие ще питате вашето правителство, защото тези семена, които днес сеете, утре ще се превърнат в бури. И тогава вашите министри ще бъдат поставени в състояние и положение да отговарят за всичко онова, което сътвориха тази година и бог знае колко още им остава да сътворят. (Реплики от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате 30 секунди за реплика, господин Китов.
БОРИСЛАВ КИТОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Кошлуков! Никой тук не е казал, че икономиката цъфти. Но само преди 20 дена вашият вицепремиер лично заяви в пресата, че икономиката цъфти. Кое е истината?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Заповядайте за дуплика, господин Кошлуков.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Позволете ми да отговоря на господин Радев. Разбира се, няма да си позволя да коментирам паметта на баща ми. Надявам се, че ме е възпитал достатъчно добре, за да не си позволявам, както Вие заявявате, да ставам съдия, прокурор и следовател. Поради тази причина казах, че това ще направите Вие в съда. А, че сте за там, най-вероятно ще реши главният прокурор. От какво ще реши? - От този доклад.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ПСОДС, от място): Но не Вие!
ЕМИЛ КОШЛУКОВ: Категорично не аз.
Но аз отново не чух дори нотка на разкаяние, дори прашинка срам, дори мъничко вина, дори объркване да беше: "Да, бе, може да съм заспал по време на това решение, да не съм го чул".
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС, от място): Не е спал, крал е! (Смях в НДСВ и КБ.)
ЕМИЛ КОШЛУКОВ: Не, всичко е брилянтно и перфектно! Това е, което ме възмущава.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ПСОДС, от място): Така е.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ: Така че, господин Радев, не е моя работа да говоря за възпитание. Това е работа на нашите първи седем години. Но моя работа е да говоря за морал, тъй като сме поели този ангажимент. И Ви казвам, че този кабинет и това мнозинство поддържа морал. И именно поради тази причина твърдим, че сме по-добри в управлението. Вие няколко пъти се позовахте на оценките на Международния валутен фонд. Нека да видим днес оценките на нашия кабинет от международните кредитни агенции, от Международния валутен фонд. Нека да видим техните коментари. Аз Ви обещавам, че двоен аршин при нас няма. Да, наистина, ако наш министър, ако наш представител в областта си позволи такива безобразия, каквито вие правихте четири години, на всичкото отгоре се стремите да ги покриете, ние първи ще реагираме. Това е голямата разлика.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ПСОДС, от място): А "Булгартабак"?
ЕМИЛ КОШЛУКОВ: Ние не сме част от мафията. Не участваме в омертата! (Ръкопляскания от мнозинството, реплики от ПСОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Кошлуков.
Господин Казак, заповядайте.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз мисля, че достатъчно се каза и този дебат наистина разкри много истини, много нелицеприятни истини. Мисля, че нещата вече са казани. Това Народно събрание е тук, за да може истината и фактите да бъдат разкрити и оттам нататък да бъдат предоставени на съдебните органи, които единствено са оправомощени да решат кое е вярно, кое не е и какви отговорности и санкции да бъдат наложени.
Искам само да направя една бележка или реплика към преждеговорившия господин Кошлуков.
Господин Кошлуков, докато много честни хора в администрацията на Министерския съвет и по министерствата в предишните 4 години работеха наистина неуморно за по-доброто бъдеще на България и за европейската интеграция на България, за това България наистина да се приобщи към европейските структури, много други участници в управлението не спяха, а крадяха. Благодаря. (Единични ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Казак.
Думата има господин Церовски за изказване в рамките на 2 минути.
ВАЛЕНТИН ЦЕРОВСКИ (НДСВ): Госпожо председател, ще говоря кратко. Понеже господин Радев намеси темата "Балкан", искам смислени отговори защо три пъти беше провален търгът на "Балкан", за да бъде предоставен на "Зееви груп"? Смислен отговор защо.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ПСОДС, от място): Питай Агенцията за приватизация.
ВАЛЕНТИН ЦЕРОВСКИ: Не, няма да питаме Агенцията за приватизация, защото Вие наляхте в "Зееви". С какви активи предадохте "Балкан" и с какви активи ни върнаха "Балкан"? И да гоним Михаля - "Зееви груп".
Къде бяха службите ви и вашият шеф на службите, който се оправдава откъде има апартаменти, а не проучи стратегическия ви инвеститор "Зееви груп"? Защо българските консорциуми, които бяха осигурили 310 млн. долара кредитно споразумение, за да приватизират "Балкан", вие ги пренебрегнахте? (Оживление, единични ръкопляскания от НДСВ.) Дайте информация колко са влезли в джобовете ви? (Оживление и единични ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: НДСВ има още 1 минута от времето за изказвания.
Господин Милушев, имате думата.
ЯВОР МИЛУШЕВ (НДСВ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Докладът е наистина изчерпателен и не се нуждае от много коментар. Към всичко казано и от господин Кошлуков бих прибавил следното: ако докладът ми показва резултатите от едно източване, то целесъобразното и законосъобразното управление ни показва подготовката на това източване. Затова аз предлагам стенограмата от изказванията досега от дясната страна на залата да бъде прибавена към доклада, защото тя ще покаже именно как е подготвено източването.
Но аз не чух нещо друго. Вие искате декларация от господин Николов. Аз не чух декларация от господата от ОДС те заинтересувани ли са от това източване, те заинтересувани ли са от резултатите на това източване? А резултатите се казват "Копитото", Мелничен комбинат и хотелите на "Златни пясъци". Те имат ли интерес от това източване? (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Милушев.
По проекта за решение, който беше представен в пленарната зала, има две предложения, направени в хода на дебатите.
Първото предложение е на господин Пирински. Той предлага в т. 3 думата "предлага" да се замени с "дава съгласие", а изразът "Временната анкетна комисия" да се замени с "Народното събрание".
Моля, гласувайте.
Гласували 190 народни представители: за 152, против 35, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Господин Петър Мутафчиев направи предложение по т. 4: "Народното събрание предлага на Комисията по транспорт и телекомуникации и на Министерския съвет да разгледа статута на държавно предприятие "Ръководство на въздушно движение". Тук е добавена комисията на Народното събрание.
Моля да гласуваме това предложение.
Гласували 177 народни представители: за 142, против 31, въздържали се 4.
Предложението се приема.
Сега ще подложа на гласуване целия проект за решение...
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ, от място): Имаше още едно предложение, направено от председателя на Сметната палата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Заповядайте, господин Мутафчиев, за да го направите.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): По т. 1 председателят на Сметната палата уважаваният господин Георги Николов предложи да включим и акта от проверката на Сметната палата за 2000 г. също да бъде предаден на прокуратурата. Правя това като процедурно предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Гласуваме това предложение за добавка в т. 1.
Моля, гласувайте.
Гласували 167 народни представители: за 136, против 30, въздържал се 1.
Предложението се приема.
Гласуваме проекта за решение с току-що направените корекции в пленарната зала.
Моля, гласувайте.
Гласували 187 народни представители: за 146, против 40, въздържал се 1.
Решението е прието.
За обяснение на отрицателен вот има думата господин Лучников.
СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ (ПСОДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа! Аз гласувах "против" това решение, защото съм дълбоко смутен от пристрастния патос, с който се проведе целият дебат, започвайки с доклада на господин Николов. Анкетата има за цел и може да има за цел само да установи хладнокръвно обективната истина. Вместо това ние чухме едни страстни, пристрастни обвинения, които могат да бъдат признати за такива само, след като бъдат доказани пред съда. Всичко останало е политическа пропаганда. Всичко останало е един призив за несъгласие, един призив за противопоставяне и конфронтация, от която нашето общество в момента най-малко се нуждае.
Аз казвам отначалото, че ние трябва да търсим обективната истина, а не пристрастното ни отношение към нея. Затова аз гласувах "против" това решение. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря за обяснението на отрицателен вот от господин Лучников.
Преди да преминем към парламентарния контрол, обявявам 15 минути почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ (звъни): Продължаваме заседанието с:
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
Има думата господин Димитров за процедурен въпрос.
БЛАГОЙ ДИМИТРОВ (ПСОДС): Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми колеги! В ход е процедурата по приватизацията на Българска телекомуникационна компания. На 19 април съм направил питане до министър Пламен Петров във връзка с негово участие като собственик на "Кейбъл - България".
Никой не печели от това господин Петров да продължава красноречиво да мълчи, в четвъртък да напуска страната и евентуално в понеделник да се връща - това, което впрочем е практика и на други министри.
Умолявам Ви, господин председателю, да направите всичко възможно - от 19 април можем да сметнем колко е времето, грубо нарушение на правилника - на другия парламентарен контрол, в идния петък господин Пламен Петров да бъде така добър да не напуска страната и да отговори на този въпрос, който вълнува цялата общественост. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря Ви, господин Димитров. При мен има писмо, че министърът е в чужбина, но сте прав със забележката си. Ще я съобщя на ръководството.
Процедурен въпрос ли, господин Жотев? Заповядайте.
ПЕТЪР ЖОТЕВ (ПСОДС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми дами и господа народни представители! Преди да ходатайстватe, господин председател, пред министър Петров да благоволи да отговори на моя колега Благой Димитров, аз Ви моля да се изчакваме. На 13 март - почти три месеца ще станат - с моя колега Станилов сме задали въпроса за порт Бургас. Оттогава се случиха какви ли не неща, порт Бургас беше обхванат от стачка. Министърът има странния навик в четвъртък да заминава и да се връща в понеделник. Имаме сведение, че миналата седмица, независимо че тук беше обявено, че той е в командировка, господин министърът се е върнал в четвъртък вечерта и не е благоволил да дойде тук в петък.
Аз Ви моля, господин председател, писмено да отправите забележка към този недисциплиниран министър, който не уважава парламента.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, господин Жотев. Всичко това, което искате, ще бъде направено, но не мога да прередя господин Димитров, защото той пръв направи искането.
Господин Иванов, заповядайте.
ИВАН НИКОЛАЕВ ИВАНОВ (ПСОДС): Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми колеги! Аз повдигам въпрос, свързан със същата материя, но този път ще се позова директно на правилника, защото моите колеги - и Благой Димитров, и Петър Жотев - отправиха по-скоро искане, което имаше пожелателен характер.
Тъй като министър Пламен Петров е получил от мен питане, което имам възможността да ви покажа - от датата 14 март 2002 г., това означава, че следващия петък се навършват три месеца, в които той не намира време да отговори на въпрос, който считам за изключително важен, свързан с равнопоставеността на българските GSM-оператори и с по-нататъшното развитие на пазара на мобилните телефонни услуги в страната - господин председателю, като се позовавам на чл. 81, ал. 1, цитирам: "На питанията се отговаря задължително - повтарям, задължително - в срок до 14 дни от получаването им", аз не зная как е възможно по такъв начин, след като в крайна сметка е показана известна толерантност - минал е месец, минали са два, навършват се три месеца - господин Пламен Петров или отсъства от страната, или, когато е в страната, бива поставен на последно място сред министрите, които трябва да отговарят. Поради което, господин председателю, отправям искане към Вас: на следващото заседание на Председателски съвет на Народното събрание да се обсъдят мерки, за да бъде стриктно спазван правилникът в частта му на чл. 81, ал. 1, защото в противен случай се нарушават правилата, които ние, с нашия глас, сме гласували и одобрили. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, господин Иванов. Освен това, което беше поискано досега от Вашите колеги, на следващото заседание на председателството ще поставя този въпрос. Тук има и представители на Вашата парламентарна група, така че, вярвам, заедно ще го направим. Благодаря.
Други процедури? Няма.
Преминаваме най-напред към новопостъпили питания:
Постъпило е питане от народния представител Никола Джипов Николов към Николай Василев - заместник министър-председател и министър на икономиката, относно затруднения в процеса на приватизация, породени от некомплектоването на органите за следприватизационен контрол. Следва да се отговори в пленарно заседание на 14 ни 2002 г.
Постъпило е питане от същия народен представител Никола Джипов Николов към Милен Велчев - министър на финансите, относно брой регистрирани лица по патентен данък. Следва да се отговори писмено на 18 юни 2002 г.
Постъпило е питане от народния представител Никола Джипов Николов към Мехмед Дикме - министър на земеделието и горите, относно неблагоприятните последици за българското свиневъдство от вноса на 7 хил. тона свинско месо с преференциално мито през първото шестмесечие на годината. Следва да се отговори в пленарното заседание на 14 юни 2002 г.
Постъпило е питане от народния представител Теодора Димитрова Константинова - Гайдова към Пламен Петров - министър на транспорта и съобщенията, относно възможностите за инвалидите от I и II група инвалидност да ползват безплатно пътуване по БДЖ два пъти годишно. Следва да се отговори в пленарно заседание на 14 юни 2002 г.
Има писмени отговори:
- от министъра на финансите Милен Велчев на актуален въпрос от народния представител Муравей Радев;
- от министъра на здравеопазването Божидар Финков на актуален въпрос от народния представител Кръстьо Петков;
- от министър Неждет Моллов на актуален въпрос от народния представител Йордан Бакалов;
- от министъра на земеделието и горите Мехмед Дикме на питане от народния представител Благовест Сендов;
- от министъра на държавната администрация Димитър Калчев на питане от народния представител Елиана Масева.
Преминаваме към парламентарния контрол.
Започваме с актуални въпроси и питания към министъра на вътрешните работи господин Георги Петканов.
Давам думата на народния представител Димитър Абаджиев, който е задал актуален въпрос относно отмяната на заповедите за забрана за влизане в Република България на чуждите граждани Майкъл Чорни и Денис Ершов.
Заповядайте, господин Абаджиев.
ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ (ПСОДС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми господин министър, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин министър, преди повече от два месеца Ви зададох актуален въпрос относно това дали имате намерение да отмените административните актове, с които се забранява на чуждите граждани Майкъл Чорни и Денис Ершов да влизат на територията на Република България. През последните дни в медиите отново се появиха техни изявления, от които става ясно, че те имат намерение да се завърнат в България.
Във връзка с това Ви задавам следния актуален въпрос:
Налице ли е промяна във Вашето становище, което Вие тогава изразихте пред нас, пред Народното събрание, за това да не уважите жалбите на чуждите граждани Майкъл Чорни и Денис Ершов за отмяна на заповедите, с които е наложена забрана за влизането им в България поради съображения, свързани с националната сигурност? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Имате думата, господин Петканов.
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ПЕТКАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Абаджиев, относно Вашия въпрос дали е налице промяна в моето становище, което изразих пред Вас на 22 февруари 2002 г. за това да не уважа жалбата на Чорни и Ершов за отмяна на заповедите, с които им е наложена забрана да влизат в България поради съображения, свързани с националната сигурност, Ви отговарям следното:
Първо. Както Ви отговорих и първия път, на 14 август 2001 г. при мен постъпи жалба от Денис Ершов за отмяна на заповедта на директора на Националната служба за сигурност, която жалба беше разгледана и беше отхвърлена като неоснователна на 20 септември 2001 г.
Второ, на 20 януари 2002 г. постъпи молба от адвокатите Румяна Радкова и Елена Захариева, в която те твърдят, че като представители на Гражданския съюз за стопанска инициатива искат да бъде извършена проверка на обстоятелствата, обосновали издаването на заповедите на директора на Националната служба за сигурност, и ако такива са налице, същите да бъдат отменени. На 6 февруари 2002 г. уведомих двете адвокатки да представят пълномощни, че могат да представляват Гражданския съюз за стопанска инициатива. Такива бяха представени на 26 февруари 2002 г.
След като се запознах с тяхната молба и придружаващите я документи, приех следното. С молбата се иска да се възобнови административното производство, което означава да се пререши въпрос, който вече е бил решен в хода на приключилото производство с влязъл в сила и станал необжалваем административен акт, без изрично в молбата да се сочи законовото основание, на което тя се подава. С оглед на фактическото положение и изразеното в нея искане става ясно, че правното основание е чл. 32 от Закона за административното производство. В случая молбата е депозирана от Съюза за стопанска инициатива на гражданите, чиито членове са футболен клуб "Левски" и "Нафтекс". Приех, че молбата на Съюза за стопанска инициатива на гражданите, депозирана от нейните представители - посочените две адвокатки - е недопустима поради липса на правен интерес от заинтересовани лица. Заинтересовани лица са тези, които са засегнати от административния акт. Те имат правен интерес от възобновяване на производството и отмяна на акта като незаконосъобразен. Понятието "правен интерес" от възобновяване на административното производство е процесуално-правно понятие. То трябва да се различава от материално-правното понятие "законен интерес", употребено в чл. 117, ал. 1 от Конституцията и чл. 2 от Закона за административното производство.
Правният интерес е абсолютно необходима процесуална предпоставка за допустимост на молбата с оглед на търсената правна защита. Такъв интерес трябва да е налице както при нейното подаване, така също и при произнасянето от компетентния орган. Правен интерес е налице, ако без това възобновяване молителят не би могъл да защити своите права или законни интереси, а това означава, че подаването на молбата е единственият и абсолютно необходим път за правна защита. Неизползването на тази възможност би довело до неблагоприятни за молителя правни последици. Ако актът е изпълнен и тези последици вече са настъпили, то правният интерес е налице, ако без възобновяването тези последици не биха могли да се премахнат. Всичко това означава, че правният интерес е една правна необходимост за молителя, за да постигне премахването на породените от административния акт неблагоприятни за него правни последици. Правният интерес обаче задължително трябва да е личен. Никой не може да търси от свое име публичноправна защита на чужди права. Единственото изключение, което законът допуска в тази насока, е за прокурора. Правен интерес има всеки правен субект, който обаче притежава качеството на страна в административното производство, а страна е всеки, чието субективно право или законен интерес са засегнати от административния акт или за когото актът би породил задължение.
Следователно, поради липса на правен интерес от заинтересовани лица молбата на Съюза за стопанска инициатива на гражданите е недопустима, поради което съм оставил същата, без да я разглеждам по същество.
Трето, на 11 май 2002 г. постъпи поредна молба от Денис Ершов за отмяна на въпросната заповед. Тя е подадена в канцеларията на Министерството на вътрешните работи, но е адресирана до директора на Националната служба за сигурност. Запознах се с молбата и я препратих на директора на Националната служба за сигурност. В нея не са посочени факти или обстоятелства, даващи основание за възобновяване на производството и отмяна на акта съгласно чл. 32 от Закона за административното производство. Твърди се единствено, че господин Ершов няма обяснение с какво и по какъв начин застрашава националната сигурност на страната. Според него той не е нарушавал законите на страната и моли заповедта да бъде отменена.
Въпреки че не се сочат нови факти и обстоятелства, се разпоредих да бъде извършена задълбочена и обективна проверка по случая, резултатите от която предстои да получа всеки момент. Тогава окончателно ще формирам и своето становище.
Въз основа на изложеното дотук обаче на Вашия въпрос отговарям следното: засега не е налице промяна в моето становище, което изложих пред Народното събрание на 22 февруари 2002 г. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, проф. Петканов.
Господин Абаджиев, имате възможност да изразите отношението си към отговора.
ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ (ПСОДС): Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин министър, благодаря за Вашия изчерпателен отговор. За съжаление активността на господин Ершов води до това, че всеки път Вашият отговор е свързан с една уговорка "засега" и не е окончателен, което е обяснимо, тъй като има отново подадена молба от самия него.
На всички нас е известно, че една от големите цели, около които всички сме се обединили, е именно тази година да получим покана за членство в НАТО, да се присъединим към една система не само на сигурност, но и на ценности. Известно е, че способността на държавата да не допуска капитали с неясен произход да влияят на политическия живот в страната е един от критериите, който има своето съществено значение за страните, които кандидатстват за членство в Алианса. Затова аз ще изразя своето убеждение, че и оттук нататък ще подхождате така стриктно, въз основа на закона.
Молбата ми е, след като окончателно изразите и оформите Вашето становище, да ни информирате в Народното събрание, за да не се налага всеки път да задаваме актуални въпроси. Мисля, че това ще бъде във Ваш интерес, в интерес на народното представителство, в интерес на българското общество, което трябва да е известено дали има промяна в обстоятелствата, които са преценени от българските държавни институции към този момент, т.е. дали тези капитали са станали чисти, дали тези капитали са свързани с политическо лобиране и това лобиране е станало прозрачно или пък че няма такива обстоятелства. Всичко това е от изключително голямо значение, което трябва да бъде известно на Народното събрание. Затова молбата ми е наистина, след като приключи проверката и Вие изразите Вашето становище, да ни информирате в Народното събрание. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Преминаваме към питане от народния представител Петър Димитров към министър Петканов относно разбиването на втора печатница за фалшива валута във Варна.
Заповядайте, господин Димитров.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господа министри, уважаеми господин Петканов! На 15 март във Варна е разкрита нелегална печатница за изготвяне на фалшива валута. Тя работи в продължение на цяло десетилетие, необезпокоявана в центъра на града. Разкриването й става благодарение на службите на САЩ, а не на България. Във Варна се коментира, че финансови средства за организиране на престъпната дейност вероятно са вложили известни лица от подземния свят на Варна и столицата. Би трябвало МВР да установи кой е финансирал организирането и експлоатацията на нелегалната печатница за фалшива валута. До момента не знам това да е станало.
Близо 45 дни съобщенията за разкритата печатница и извършителите на престъпленията са оскъдни. Няма шумни брифинги, няма генералски ламбази, няма атаки срещу съдебната система. Сравнително добре е запазена следствената тайна. Странно защо на 8 май в медиите се появяват обширни статии с фактология като за главен организатор на престъпната дейност е обявен обвиняемият по делото Живко Щерев от Варна.
На 20 май във Варна е проведена съвместна акция на антимафиоти, жандармеристи и местни полицаи с участието на генерал Бойко Борисов, резултатите от която са огласени в края на същия ден. На брифинг е съобщено, че в резултат на няколко месечна оперативна работа, включително и с използване на специални разузнавателни средства - електронно подслушване и външно наблюдение, е разкрита втора печатница за фалшива валута, която няма нищо общо с първата.
Според официалното съобщение е било извършено претърсване, обиск и изземване на 27 адреса на територията на град Варна. Задържани са 11 лица, които са осъществили престъпленията, свързани с втората печатница. Иззети са били 300 хил. фалшиви долара, марки, холандски гулдени и украински гривни. Също така са били иззети оръжие, наркотици - 2 кг хероин, мощни компютри, печати, мастила, клишета, подправени визи, шофьорска книжка и фалшив паспорт на Натал Богданова. Виждате колко внушително звучи пресконференцията.
Обявено е, че печатницата е дело на хора от бившата СИК. Генерал Борисов съобщава на журналистите, че ще доведе във Варна специалистите от "Сикрет сървис", за да им покаже, че в града, в който според тях е утвърден център за изготвяне на фалшиви банкноти, се работи и има съществени резултати. Генералът лично благодари на директора на РДВР - Варна, и съобщава публично, че го е предложил за генерал.
Заместник-директорът на НСБОП полк. Великов съобщава, че задържаните освен с фалшифициране на пари и документи са се занимавали с разпространение на наркотични вещества, проституция и трафик на крадени автомобили. Според изявления на генерал Василев акцията още не е приключила и арестите ще продължат. Така звучат официалните изявления.
Истината също би звучала достойно, ако веднага след операцията информацията беше от рода на: открити са голямо количество фалшиви парични знаци в чужда валута, както и 2 кг прахообразно вещество, което ще бъде предадено за установяване дали е наркотик.
На 21 май в края на деня изтича 24-часовото полицейско задържане на 11-те човека. В ареста на Окръжна следствена служба са задържани само три лица. Останалите осем са освободени от самата полиция. От самата полиция! В крайна сметка с мярка за неотклонение "задържане под стража" остава само един - Огнян Тодоров, за притежаване на фалшива валута и наркотични вещества - 149 броя амфетамини.
Скандалът започва още на другия ден. Директорът на Окръжна следствена служба Румен Радев заявява пред журналисти, че липсва обвинение за изготвяне на фалшиви парични знаци, което означава, че няма открита втора печатница. Иззетото оръжие се оказа законно притежавана наследствена двуцевка с нарезна цев, която не е била монтирана. Двата килограма се оказват 2 кг алкалоидно вещество, с което Георги Андреев - Камилата, един от освободените задържани, се подиграва по следния начин: "Когато не намериха нищо у дома, ходили на вилата на брат ми. Там взели някакъв прах. Решили, че е наркотик. После се разбрало, че е препарат за борба с вредителите по картофите.".
В тази връзка моля да ми отговорите:
1. Разбита ли е действително втора печатница за фалшива валута във Варна? Ако отговорът е положителен, къде бих могъл да видя тази печатница с представители на медиите?
2. Кога ще продължи акцията и ще има нови арести? Цитирам генерал Василев, знам че въпросът ми не е достатъчно коректен.
3. Вярно ли е, че са освободени 10 от 11-те задържани?
4. Какви обвинения са повдигнати срещу единствения задържан?
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Господин Петканов, имате думата да отговорите на питането.
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ПЕТКАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители!
Уважаеми господин Димитров, в отговор на поставеното от Вас питане Ви предоставям следната информация.
Първо. Да, действително е разкрита нелегална печатница за производство на фалшива валута - щатски долари, германски марки и украински гривни. В Националната служба за борба с организираната престъпност и Регионалното звено за борба с организираната престъпност - Варна, бе придобита оперативна информация за организирана престъпна група от лица, действащи на територията на град Варна и региона, които се занимават с изготвяне и разпространение на неистински парични знаци, документи за самоличност, дипломи за завършено средно образование, а също така и с пласиране на наркотични вещества.
С цел проверка на получените данни и събиране на доказателства за разкриване на извършените престъпления на 20 май т.г. служителите от Националната служба за борба с организираната престъпност и Регионалното звено към същата служба - град Варна, провеждат специализирана полицейска операция на територията на Варна и региона по предварително утвърден план.
Безспорно е установено местонахождението на печатарското ателие, където са печатани неистинските банкноти. Сформирани са групи от оперативни и униформени служители, които да извършат претърсване и изземване на определени адреси, за които са получени данни, че в тях биха могли да се изготвят и съхраняват неистински парични знаци, документи и наркотични вещества.
В резултат на извършените претърсвания и изземване са открити голямо количество неистински парични знаци - около 300 хил. щатски долара в напълно завършен вид с номинал 100 долара; около 400 хил. щатски долара с номинал 100 долара в различна степен на завършеност; листа хартия с отпечатани върху тях банкноти; 100 хил. германски марки с номинали 500 и 1000, а също така и определено количество украински гривни.
С оглед мерките за сигурност престъпната група е осъществявала отделни фази на производство - предпечатна подготовка, офсетов печат, довършителни дейности, укриване и съхранение на готовата продукция на различни места. Открити са бланки и клишета за изработка на неистински документи за самоличност и за управление на моторни превозни средства; ловна пушка без необходимите документи за притежание; цев за огнестрелно оръжие с неустановен произход.
Иззето е светлокафяво прахообразно вещество около 2 кг, което реагира като опиум при направения тест. Намерени са още 149 бр. бели таблетки, за които се установи, че съдържат амфетаминови производни. Намерен е и пълен комплект от метални цифри и букви, използвани за промяна на номерата на рамата и двигателя на автомобилите.
Тъй като в момента се извършват процесуално-следствени действия, не мога да ви дам конкретни данни за местонахождението на печатницата.
Второ. По отношение на това дали ще продължи акцията и ще има ли нови арести. В момента случаят е от компетентността на следствените органи и прокуратурата. Чака се тяхното решение. Възможно е да има такива.
Трето. Относно задържаните лица бих искал да кажа, че в РДВР - Варна, са доведени 11 лица за установяване на тяхната самоличност и заснемане на обяснения. По отношение на тези 11 лица е взета и мярка за неотклонение "задържане под стража" за 24 часа. След изтичането на срока, за който са задържани, по преценка на окръжния прокурор на гр. Варна са освободени 10 от лицата. Мярката за неотклонение "задържане под стража" е запазена само по отношение на едно от задържаните лица. Друго лице е обявено за общонационално издирване. Всички материали от образуваната проверка са изпратени в Окръжна следствена служба - Варна, където, както посочих, е образувано следствено дело по случая.
Четвърто. По отношение на лицето, за което е наложена мярка за неотклонение "задържане под стража", органите на МВР са приключили разследването с мнение да бъде повдигнато обвинение по чл. 244, ал. 2, чл. 246 и чл. 354а от Наказателния кодекс. Това са престъпни деяния, свързани с държане на подправени парични знаци в големи количества, сдружаване с цел да се изготвят неистински парични знаци и със съхраняване и държане на наркотични вещества или техни аналози без надлежно разрешително.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, министър Петканов.
Господин Димитров, имате възможност да зададете два допълнителни въпроса.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ (КБ): Благодаря Ви, господин министър! Докато на 20 май посещението на ген. Борисов е шумно афиширано, пристига с вертолет, със сирени, брифинг, връщане обратно с вертолет до София, на 29 май се провежда втори брифинг по друг повод и там генералът лансира две тези, които според мен си противоречат. Искам да Ви запозная с тях.
Първата теза е, че полицията си е свършила работата. Свършила. Цитирам: "Полицейските служители са събрали достатъчно доказателства, че във Варна е съществувала втора печатница. Причината работата да зацикли е в местното следствие. Вероятно ще изнесем разследването на втората печатница в Специализираната следствена служба в София и ще го наблюдава Върховна касационна прокуратура."
Аз не коментирам той има ли такива права или няма - да сменя мястото на следствието, но Ви информирам, че това е първата теза.
Втората теза, която се лансира, е още по-интересна. Пълният успех на акцията е осуетен от полицай-предател от РДВР - Варна. Осуетен е! На 20 май е съобщено, че акцията по разбиване на печатницата за фалшиви пари е проведена при пълна секретност, а тук вече имаме полицай-предател.
В тази връзка аз Ви задавам двата уточняващи въпроса.
Каква е вината на следствието и защо то от Варна трябва да отиде в София? Значи, по първата печатница си стои във Варна, няма претенции, а по втората печатница има претенции - то от Варна трябва да дойде в София и то по личното мнение на ген. Борисов, а не по мнението, примерно, на главния прокурор на републиката.
Вторият много важен въпрос е: кой е полицаят-предател? Оказва се, че акцията е провалена отвътре. При това положение как се е случило? Има специални средства, с които печатницата се следи. Той ги предупреждава, те изнасят печатницата от това място, а полицията не разбира. За какво си говорим в този случай?
Така че молбата ми е на тези два важни въпроса да дадете отговор, тъй като Вашият ангажимент, че е разкрита печатница, но без обвинения за печатане на пари, няма такива обвинения. Вие казахте, че обвиняемият е за притежаване на фалшива валута и за притежаване на оръжие без разрешение. Няма обвинение за печатане на фалшиви пари. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Господин министър, имате възможност да отговорите на въпросите.
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ПЕТКАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Димитров! Вие излязохте извън предмета на своето питане. Съгласно правилника Вашето питане трябва да бъде предварително формулирано и отправено в съответна форма до министъра, към който се обръщате.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Господин Петканов, съгласно правилника се задават два допълнителни, насочващи въпроса.
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ПЕТКАНОВ: Допълнителни, но свързани с първоначално поставените. Сега господин Димитров иска да му отговоря кой е предателят от полицията. Такъв въпрос на мен не ми е задаван първоначално. Това - първо.
Второ, във Вашите въпроси има известна некоректност. Вие питате: можете ли да видите печатницата - кога и къде? Вие поставяте въпроса: кога ще продължи акцията и ще има ли нови арести? Тези въпроси са некоректни. Кога ще продължи акцията? Това са оперативни и следствени тайни, които публично предварително не се обявяват.
На допълнителните въпроси, които поставихте: разбита ли е втора печатница? Отговорих: да, разбита е. Свършила ли е полицията работата си? Да, свършила е. Друг е въпросът, че първоначалните предположения не са се сбъднали изцяло. Но печатницата е разбита и тя е различна от предишната.
Защо софийското следствие ще води следствието, а не варненското? Аз в момента не бих могъл да отговоря. Ако е имало предател, както Вие се изразихте, МВР ще вземе съответните мерки. Не бих могъл да Ви кажа сега имало ли е такъв и кой е той.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, господин Петканов.
Господин Димитров, имате възможност да изразите отношението си към отговора.
ПЕТЪР ДИМИТРОВ (КБ): Благодаря Ви, господин министър! И от Вашия отговор, и от интервюто на ген. Борисов стават ясни две неща. Имало е печатница, само че я няма. Полицията я наблюдава с месеци и я няма, изпарява се. Ако има полицай-предател, ако спецсредствата са блокирани, Вие разбирате за какво си говорим. Става въпрос за симбиоза на престъпния свят с този предател. Това е полицейски провал. Трябва да има наказание, трябва да има отговорност.
И втората теза, която е още по-скандална. Виртуална печатница - печатница няма, тъй като няма обвинение за печатане на пари. Аз много се надявам, че не е така, тъй като първият вариант все пак е по-достоен. Ако печатницата е блъф, ако тя е виртуална, възниква въпросът: защо се прави това? Някакъв героизиращ епос! Или да покажем на Сикрет сървиз, че и в България се работи? Или да отклоним вниманието от истинската печатница, от истинските печатари върху нещо друго и нереално? Или да направим един полковник генерал? Ако това е кадровата политика на полицията, дайте всичко да дадем на "Краун ейджънтс" и там да ги произвеждат.
Аз мисля, че е проведена сериозна полицейска операция. Има задържано голямо количество фалшива валута. Ако го нямаше хеликоптерът, ако ги нямаше свирките, ако не беше шумът в деня на провеждане на акцията, нямаше да има проблеми. Аз не виждам кое обоснова този шум при една неоткрита печатница. Така че в момента, господин министър, Вие трябва да решите коя от двете тези е вярна: че е имало печатница и полицията се е провалила или, че е нямало печатница и е правен шум. Аз Ви задавам въпроса - харчени са пари, и то немалко, на данъкоплатеца, кой ще понесе отговорността? Ако това е шефът на РДВР - Варна, заявете го; ако той е подвел висшето ръководство, да си понесе отговорността; ако това е ген. Бойко Борисов, заявете го, че той носи отговорността. Всичко е режисирано от София. Или може би Вие, господин министър? Трябва да има отговор на този въпрос. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря Ви.
Преминаваме към актуалния въпрос на народния представител Тома Томов относно действията на Министерството на вътрешните работи за борба с престъпността сред ромското население.
Заповядайте, господин Томов.
ТОМА ТОМОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господа министри, колеги!
Задавам следния актуален въпрос на господин министър Петканов: уважаеми господин министър, през последните 12 години проблемите на ромите в Република България се задълбочиха сериозно. Нарастващата тенденция на отчуждаване на ромската общност от обществено-политическия и икономически живот на страната води до катастрофални последици, като безработица, ограничен достъп до образование и култура, ръст на престъпността. Намеренията на правителството на НДСВ за интеграция на малцинствата и развитие на българския етнически модел засега, що се отнася до ромите не са реализирани с практически действия. Във връзка с гореизложеното, моят актуален въпрос към Вас, господин министър, е:
1. Има ли програма Министерството на вътрешните работи за борба с престъпността сред ромското население? Търси ли се съдействие от партия "Рома"?
2. Колко офицери и сержанти от ромски произход работят в Министерството на вътрешните работи, какви са процентите от общия им брой, в това число след встъпването Ви в длъжност?
3. Има ли младежи от ромски произход, които да се обучават във Висшия институт на МВР?
Уважаеми господин министър, считайте този въпрос като продължение на нашия разговор, който водихме преди 7-8 месеца във Вашия кабинет в повереното Ви министерство. В този разговор и преди това, Вие в публичното пространство, заедно с главния секретар на МВР, обявихте, че ще се наложи едно целенасочено, осъзнато, сериозно назначаване на ромски младежи в редиците на Вашето министерство, както на по-нисши нива под формата на сержанти, така и в офицерския състав.
Знаете, че престъпността сред ромското население е особена престъпност, не толкова със своята висока степен на обществена опасност, колкото до многото брой засегнати лица. В страната ни засегнатите от тази престъпност са десетки хиляди беззащитни хора, най-вече възрастни, пенсионери, които разчитат единствено на минималната си пенсия, хора, които разчитат на произведеното на полето и в своя стопански двор. Именно това налага в борбата с този вид престъпност да се подхожда по особен начин. В разговора си ние стигнахме до консенсус, че се налага едно такова назначение, по-сериозно, на по-голям брой хора в системата на МВР.
Моето впечатление от почти едногодишното управление е, че не се работи сериозно по този проблем. Надявам се със своя отговор Вие да ме опровергаете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря Ви, господин Томов.
Заповядайте, госпожа Гроздилова за процедурен въпрос.
СНЕЖАНА ГРОЗДИЛОВА (НДСВ): Благодаря.
Уважаеми колеги, аз много моля на основание на чл. 35, ал. 3 от нашия правилник да предложа за вторник, 11 юни, извънредно заседание от 14,00 ч. с дневен ред:
1. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения.
2. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за изпълнение на наказанията.
3. Първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за техническите изисквания към продуктите.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли възражения? Няма.
Моля да гласувате.
Гласували 72 народни представители: за 65, против 4, въздържали се 3.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Процедурното предложение е прието.
Преминаваме към отговора на господин Петканов.
Заповядайте, министър Петканов.
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ПЕТКАНОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Томов!
В отговор на поставения от Вас актуален въпрос относно действията на Министерството на вътрешните работи за борба с престъпността сред ромското население, предоставям на вниманието Ви следната информация: съгласно чл. 6, ал. 2 от Конституцията на Република България не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
Със Закона за Министерството на вътрешните работи са създадени нормативни условия за равнопоставеност на българските граждани. Член 178, ал. 1 от закона забранява събирането на информация за гражданите единствено по религиозен, расов и политически признак.
В съответствие с тези изисквания в МВР не се събира, обработва и съхранява информация за служителите относно техния етнически произход. В системата на министерството се изпълняват конкретни организационно-управленски мерки за противодействие срещу престъпността в страната, включително и престъпността сред ромското население. За успешно противодействие на престъпността Министерството на вътрешните работи разработи стратегия, в която са заложени и комплекс от мерки за дейността в четиригодишния период.
Министерството инициира и работата по разработване на национална стратегия за противодействие на престъпността, тъй като отчита факта, че ефективна борба може да се води само с усилията на всички компетентни държавни органи.
Предвид спецификата на работата с ромското население, Национална служба "Полиция" предприема мерки за подобряване на дейността по отношение на малцинствата, която се изразява в обучение на служителите и строг контрол за недопускане на обусловени от етническата принадлежност на нарушителите неправомерни действия от страна на полицейските служители.
С оглед създаването на по-добра организация на дейността по спазването на правата на гражданите, включително гражданите от ромски или друг етнически произход, от м. август 2000 г. в Национална служба "Полиция" функционира специализирана комисия по правата на човека.
На 20 февруари 2002 г. е обсъдено предложение за продължаване на работата с представители на ноу-хау фонда на Великобритания и Лондонската полиция по проекта "Предотвратяване на конфликти" за дейността на полицията с етническите малцинства в населени места и квартали, в които живеят компактни маси ромско население.
Що се отнася до това дали Министерството на вътрешните работи търси съдействието на партия "Рома", бих искал да кажа, че през месец октомври 2001 г. в МВР постъпи предложение от политическия съвет на Политическо движение "Евророма" за създаване на направление в министерството за работа по проблемите на етническата интеграция на ромското население.
Становището на министерството е, че не съществува правна възможност за извършване на предлаганите промени в организационната структура на МВР и изграждане на подобно структурно звено, предвид възможността за дискриминация и поставяне в по-неблагоприятно положение на другите етнически групи.
Относно броя на офицерите и сержантите, които работят в системата на МВР, ще отбележа, че назначаването на служители в системата на МВР се извършва независимо от етническия произход на кандидатите. В изпълнение на решенията на Протокол № 18 от заседание на Министерския съвет от 22 април 1999 г., е създадена експертна група, която координира дейностите по привличане на български граждани от ромски произход за работа в службите на министерството.
Във връзка с парламентарни питания през месец април 2001 г. е извършено проучване за работещите в МВР български граждани, принадлежащи към различни етноси. Обобщените данни от този период показват, че в МВР към тази дата - април 2001 г., са работили 118 служители от ромски произход. Към настоящия момент във връзка и с Вашето питане беше извършена проверка и е установено, че броят им е над 150 офицери и сержанти, като най-голям е този в СДВР, РДВР - Враца, Стара Загора и Монтана. Следователно за този едногодишен период на работа в МВР са постъпили над 32 човека.
В процес на изучаване с цел назначаването им в момента са 47 кандидати за полицаи. Необходимо е обаче да се отчете фактът, че назначаването на по-голям брой служители се възпрепятства от общите изисквания за образование, възраст, психо-физическа годност, съгласно чл. 193 от Закона за МВР. Не съществуват никакви ограничения, свързани с етническия произход на кандидатите.
Във Висшия институт за подготовка на офицери и научноизследователска дейност към МВР се провежда обучение на полицаи - роми, полицаи от други малцинствени групи и полицаи от български произход, работещи в мултиетническа среда с преобладаващо ромско население. Обучението е в рамките на проекта "Интеграция на ромите в обществото" на Министерския съвет, финансиран от Програма "ФАР" на Европейския съюз в частта "Достъп до образование".
В проведените досега два цикъла на обучение са участвали 50 служители на МВР - сержанти-роми, турци и работещи в мултикултурна среда, както и курсанти от академията.
В рамките на подготовката в същия институт се провежда и езиково обучение по ромски език за служители. Това обучение е единствено по рода си и е насочено за преодоляване на езиковите и социокултурните бариери при осъществяването на професионалната дейност от страна на полицаите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Петканов.
Имате думата за реплика, господин Томов.
ТОМА ТОМОВ (КБ): Господин министър, благодаря Ви за отговора, но не мога да разбера защо назначаването на роми в системата на МВР от Вас се разбира като някакъв вид привилегия. Аз смятам, че назначаването на тези хора би довело до едно сериозно повишаване на нивото на работа на МВР, особено в районите, където имаме доста невралгични точки и са много гъсто населени с ромско население.
Мисля, че използването на потенциала на тези хора би създало много големи предпоставки в борбата с престъпността изобщо на национално ниво. И не мога да разбера факта, че в Пловдив - там, където има 50 хиляди цигани, в град Пловдив - в Столипиново и кварталите, има само двама полицаи от ромски произход. Не ми е ясно как вие ще действате в моменти, каквито бяха около Нова година в Столипиново, когато се налага там да се влезе с някакви по-сериозни средства и методи. Може би ще се позовете пак на жандармерията, вместо да вкарате 15 или 20 младежи роми, които да работят постоянно със събратята си, които да работят за превенцията и за разкриването на престъпленията?
И мисля, че Вашето позоваване на Конституцията не е правилно, защото винаги говорим за Конституцията и за правата на всички хора в нашата страна, но интересно защо ромите ги няма в състава на полицията, защо имаме само 150 човека при десетките хиляди служители на МВР в България? И с какво това помага за работата на самата система и на държавата?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря.
Имате право на дуплика, министър Петканов. Заповядайте.
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ПЕТКАНОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Томов! Позовах се на Конституцията, за да отбележа, че при назначаването на роми за работа в полицията няма както забрана, така също и привилегии. Тоест като български граждани те се третират наравно с всички останали.
Прав сте, че в рамките на общо работещите служители в системата на МВР тази бройка от 150 човека е недостатъчна. Аз съм на същото мнение.
Държа обаче да отбележа следното.
Първо, за да бъдат назначавани, те трябва да изявят желание за това. Това е първото условие - "кондицио сине ква нон".
На второ място, те трябва да отговарят на всички условия, на които отговарят и останалите кандидати - възраст, образование, психическа годност и така нататък.
Ръководството на министерството провежда политика за привличането на по-широк кръг от роми, които да работят в системата на МВР, особено, както и Вие отбелязахте, в региони, където живее компактна маса от такова население. И доказателство за тази политика е, че в рамките на десет месеца, откакто е сегашното ръководство на МВР, в системата на МВР са постъпили над 32 човека.
Уверявам ви, че тази политика ще продължи и за в бъдеще. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, министър Петканов.
Заповядайте, господин Сендов, да развиете своя актуален въпрос към министър Атанасов относно приема на ученици по специалности "Среден мениджър" и "Организатор на среден и дребен бизнес".
БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Нашият актуален въпрос с народния представител Петър Мутафчиев е следният.
Уважаеми господин министър, от шест години български средни училища са включени в експеримента на д-р Милко Митрополски. С разрешение на Министерството на образованието бяха разкрити специализирани паралелки по специалности "среден мениджър" и "организатор на среден и дребен бизнес" след 7 и 8 клас. Интересът към тях постоянно нараства и те придобиха голяма популярност сред учениците в гр. Пловдив и областта, а и в други населени места в страната. По данни на директорите на училищата близо 60 на сто от учениците, завършили тези специалности, продължават да учат във висши учебни заведения.
Във връзка с Наредба № 8 от 27 декември 2001 г. Министерството на образованието и науката е отказало разкриването на тези паралелки през 2002/2003 учебна година.
Искам да Ви съобщя, господин министър, че при нас идваха делегации от Асеновград, от училище "Св. Св. Кирил и Методий", донесоха подписка с над 400 подписа от Казанлък, която е регистрирана в канцеларията на Народното събрание. Същото се отнася и за Пловдив, за пловдивските училища, които споменах.
Във връзка с това възниква въпросът. Има желание да се учат, има ученици, има преподаватели - паралелките се закриват. Това е точно обратното на другата ваша инициатива - да закривате паралелки и училища там, където няма достатъчно ученици. А тук има повече, отколкото се очакват.
Затова нашият актуален въпрос е следният. Какви са мотивите Ви за отказа от разкриването на паралелки със специалности "среден и дребен мениджмънт" и "организатор на среден и дребен бизнес"?
Възнамерява ли министерството да преразгледа своето решение и да удовлетвори исканията на родителите и на учителските колективи?
И накрая искам да ви кажа, че в Стара Загора един ваш служител е изразил следното съображение, че тези паралелки трябва да се закрият, защото по негови сведения 85 на сто от завършилите тези паралелки продължават висшето си образование. Аз не мога да разбера трябва ли да се наказват децата, които искат да учат и да разбират от среден и дребен бизнес и са толкова добри, че могат да завършат и висше образование? Затова Ви моля да получим отговор на този въпрос. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, господин Сендов.
Моля за отговор, министър Атанасов. Моля Ви той да бъде по-концентриран поради изтичане на пленарното време.
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Преди да отговоря на актуалния въпрос на акад. Благовест Сендов и на господин Петър Мутафчиев, искам да поднеса извиненията си, че са се събрали толкова въпроси, на които нямах възможност да отговаря към момента, но ще го направя.
Искам да ви помоля за известно разбиране. Трябва да отговоря на 14 въпроса, които могат да бъдат групирани в пет групи. Сред най-важните от тях е и въпросът, който постави преди малко акад. Сендов. Те са свързани с оптимизацията на училищната мрежа, със съществуването на паралелки за среден и дребен бизнес в средните общообразователни училища и със съкращенията на учителите. Един въпрос е персонален. Той е за уволнението на служител. Има два въпроса за Студентския дом.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Моля Ви, нека да отговорите по същество на зададения въпрос, а не на всички 14, които са Ви зададени, господин Атанасов.
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Молбата ми беше за известно внимание, защото много от вас биха могли да чуят отговори на въпросите си, преди да формулират своя.
На въпроса на господин Сендов може да се отговори по следния начин.
Уважаеми господин Сендов, уважаеми господин Мутафчиев! През 1999 г. започва експериментално обучение по специалността "среден европейски мениджър" в средните общообразователни училища. Експериментът е провеждан от Националния институт по образование, завършил през 1999 г. На заседание на Колегиума на Министерството на образованието от същата година, независимо от констатираните сериозни пропуски и нарушения в организацията на учебния процес, начина на повеждане на квалификационните изпити, отново е одобрено извършване на експеримента през периода... Дадена е оценка за завършване на експеримента за периода 1990 - 1999 г.
Взето е решение наименованието на специалността "среден европейски мениджър" да се промени в професия "организатор на среден и дребен бизнес" с втора степен на професионална квалификация. Една от целите на този експеримент според научния колектив е запазването на средните училища в малките населени места и даване на възможност за професионално образование и обучение на децата в тези селища. На практика обаче това нещо не се случва. Обучението се въвежда и се разширява предимно в големите населени места в страната, като през учебната 2001/2002 г. се обучават: в София - 45 паралелки, в Пловдив - 33, в Благоевград - 10, в Пазарджик - 6, във Враца - 8, и т.н.
В Пловдивска област по специалността "среден мениджър с европейска квалификация" и професията "организатор на среден и дребен бизнес" в средното общообразователно училище се обучават 1233 ученика в 47 паралелки. Само за гр. Пловдив в тази специалност учат 824 ученика в 33 паралелки. Всички те са в средни общообразователни училища.
Налице е тенденция за увеличаване на приема в специалностите от професионално обучение в средните общообразователни училища за сметка на този в профилираното обучение, което би трябвало да се предлага в средните общообразователни училища.
Пловдивска област разполага с богата мрежа от професионални училища, които предлагат обучение с различни икономически направления. Общо в областта има 31 професионални училища, в 12 от които се провежда обучение по професии в направление "икономика и управление". Включени са 16 икономически професии и специалности, например "организатор в хранително-вкусовата промишленост", "организация и управление на туризма", "икономика на земеделското стопанство" и т.н. Обучават се 2011 ученика в 78 паралелки. Те получават втора и трета степен на професионална квалификация. Броят на обучаваните ученици в професионалното направление "икономика и управление" е най-голям в системата на професионалното образование, а данните от регионалните служби по заетостта и моля да обърнете внимание на този факт сочат изключително високо ниво на безработицата сред икономисти със средно икономическо образование в големите градове.
При определяне на държавния план-прием за учебната 2002/2003 г. са взети под внимание както Националния план за регионално развитие за периода 2000 - 2006 г., съществуващата мрежа от професионални училища в страната, така и броят на завършващите основно образование ученици. Оптимизирането на държавния план-прием е осъществено в изпълнение на изискванията на чл. 14 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2002 г.
Съгласно Националния план за регионално развитие за област Пловдив ключовите проекти с национално и регионално значение са в областта на селското стопанство, пътните комуникации и екологията. Като приоритети са посочени лозарство, оризопроизводство, овощарство, свиневъдство и тютюнопроизводство. За съжаление, след тези професионални специалности аз не мога да открия дребния и средния бизнес и неговото менажиране.
Запазена е една такава паралелка с 26 ученика в гр. Лъки. Нашето съображение да запазваме паралелки по среден и дребен бизнес навсякъде, където в близост няма професионално училище или икономически техникум в политиката е проведено изцяло.
Считам, че посочените данни доказват, че системата на професионалното образование и обучение в Пловдивска област осигуряват необходимите кадри със средно икономическо образование за развитие на предприемачеството и на средния и дребния бизнес.
Предвид на посочените аргументи, през следващата учебна година няма да бъдат осъществявани промени във вече утвърдения държавен план за приемане на ученици в професионални училища, професионални гимназии и в паралелки за професионално обучение в средните общообразователни училища. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви.
Заповядайте за реплика, господин Сендов.
БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ (КБ): Благодаря, госпожо председател.
Благодаря Ви, господин министър, за това, че сте решили да не закривате паралелките там, където в населеното място няма професионално училище, но би трябвало да се разбира, че няма икономически профил или бизнеспрофил в това населено място, а не да има, да речем, дърводелско училище и да искате средният бизнес да се ориентира към това училище.
Второ, бих искал да Ви обърна внимание, че безработните, които са с икономическо образование, може би идват от тези техникуми, които дават икономическо образование - теоретично, счетоводство и т.н., а тук смятам, че идеята на тези училища е да подготвят хората не да отиват на пазара на труда, а сами да откриват дребен бизнес. И смятам, че ние трябва да престанем да гледаме на думата "бизнес" като на някаква мръсна дума. Бизнес и свинарство, и бубарство, и всичко. Това е бизнес. И един младеж, който може да си управлява едно стопанство, той може да произвежда и ориз. И това е бизнес.
Така че аз смятам, че трябва да погледнете малко по-широко на този въпрос и да преразгледате това свое решение, защото аз смятам, че е много здравословно младежите от много рано да потърсят своята реализация именно в бизнеса. Защото средният и дребният бизнес в България, ако не пораснат, е все едно, че не е пораснала трева. Най-напред трябва да има трева, достатъчно плътна и здрава и след това да растат и големите дървета.
Моята молба е да направите, което е възможно, за да удовлетворите тези изисквания. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря, господин Сендов.
Искате ли дуплика, господин Атанасов? Заповядайте.
МИНИСТЪР ВЛАДИМИР АТАНАСОВ: Уважаеми господин Сендов, разбира се, ще запазим всички онези форми, които насърчават развитието на България в икономическата област. Ние се нуждаем от квалифицирани специалисти. И тези квалифицирани специалисти, преди да бъдат подготвени във висшите училища, се подготвят в средно училище. Това е извън съмнение. Запазваме тези професионални паралелки навсякъде, където не съществува икономическо образование в професионална гимназия. Разбира се, там, където съществуват професионални гимназии, ние не можем да си позволим да разкриваме такава паралелка, особено по експеримент, който е приключил през 1999 г.
На второ място, искам да посоча, че дейността на проф. Митрополитски е дала немалко негативи, тъй като в училищата, в които са разкрити такива паралелки ние направихме една такава статистика и се оказва, че трети член на комисията освен самият проф. Митрополитски и една негова колежка, винаги е и директорът на училището. Тоест, създава се директна възможност за осъществяване на личен интерес.
Аз имах вече възможност веднъж да го посоча и ще го посоча още веднъж най-отговорно - същият екип от двама души от Националния институт по образование за 22 работни дни е провел изпити в 35 училища. Такъв героизъм на труда рядко може да се констатира.
Освен това искам да кажа, че в оптимизацията на мрежата, която провеждаме, първата стъпка в нея е балансиране на приема между професионални и профилирани паралелки училища, цели именно това - да преодолеем деквалификацията на българския ученик и специалист с висше образование, да намалим безработицата и да дадем възможност на България да просперира в икономическо отношение. Това е от полза за всички ни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Благодаря Ви, министър Атанасов.
Следващите въпроси към Вас ще са в следващия петък.
Съобщения:
На 12 юни 2002 г., сряда, от 14,30 ч. в зала 232 ще се състои заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Комисията по здравеопазването ще проведе заседание на 12 юни от 15,00 ч. в зала 130.
Комисията по култура ще проведе заседание на 11 юни от 9,00 ч. в зала 130.
Комисията по външна политика, отбрана и сигурност ще проведе извънредно заседание на 11 юни от 10,00 ч. в зала 238.
Следващото пленарно заседание ще бъде във вторник от 14,00 ч.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 14,10 ч.)
Председател:
Огнян Герджиков
Заместник-председатели:
Камелия Касабова
Благовест Сендов
Секретари:
Ралица Агайн
Несрин Узун