СЕДЕМДЕСЕТ И ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 8 февруари 2002 г.
Открито в 9,04 ч.
08/02/2002
Председателствал: председателят Огнян Герджиков
Секретари: Гергана Грънчарова и Несрин Узун
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Откривам заседанието.
Уважаеми госпожи и господа народни представители! Преди да пристъпим към деловата си част, позволете ми сърдечно да поздравя двама рожденици. На първо място, юбиляра акад. Сендов, който днес навършва 70 години! (Ръкопляскания.) Искам сърдечно да му пожелая здраве и да изглежда все така жизнен!
Искам сърдечно да поздравя и госпожа Елиана Масева, която днес също има рожден ден! (Ръкопляскания.) Нека да бъде жива и здрава!
Уважаеми госпожи и господа народни представители! Съгласно приетия дневен ред на днешното пленарно заседание следва да проведем разискване по искането за гласуване на недоверие на министър-председателя на Република България Симеон Сакскобургготски.
Постъпило е предложение разискването да бъде предавано пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио.
Моля да гласувате предложението за пряко предаване по Националното радио и Националната телевизия.
Гласували 188 народни представители: за 188, против и въздържали се няма.
Предложението се приема. Националната телевизия и Националното радио могат да се включат директно от пленарната зала.
Уважаеми народни представители! На основание чл. 45 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание разпределям времето за разискване, както следва: Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори - 60 минути; Обединени демократични сили и Коалиция за България - по 40 минути; Движение за права и свободи - 30 минути, и независимите депутати - по 5 минути. Времето на парламентарните групи може да бъде увеличено по тяхно искане до една трета от основното време.
Уважаеми народни представители! Откривам разискванията. Искам да дам думата на вносителите на вота на недоверие.
Заповядайте, госпожо Михайлова.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин премиер, уважаеми дами и господа народни представители, дами и господа министри! Нека преди всичко ви представя мотивите, с които Парламентарната група на Обединените демократични сили поиска този вот на недоверие. Обединените демократични сили няколко пъти призоваха министър-председателя на Република България Симеон Сакскобургготски да коригира политиката на правителството, като предприеме действия в тази посока. Хаосът в управлението, въвеждането на убийствени данъци върху имуществото на гражданите, увеличението на патентните данъци, както и ДДС върху лекарствата създават сериозни социални напрежения. Новият размер на патентния данък нанася удар върху личната и семейна предприемчивост. Вдигането на данъците и таксите върху имуществото ще предизвика обезценяването му. Липсата на координация в правителството, проявата на некомпетентност и неадекватност най-драстично се проявиха във въвеждането на ДДС върху лекарствата. Нанесеният удар върху здравеопазването ни мотивира да предприемем парламентарната процедура за искане на вот на недоверие.
В края на 2001 г. по предложение на Министерския съвет управляващото мнозинство прие поправки в Закона за ДДС, с което бе наложен данък добавена стойност върху българските лекарства. Налагането на ДДС върху лекарствата, бе прибързан акт, който не отчиташе нито състоянието, нито особеното естество на стоката лекарства, нито факта, че фармацевтичният пазар действа по силата на специален закон, нито съществуващият социален статус на българските граждани. Неотчитането на тези особености от страна на правителството доведе до невъобразим хаос в областта на лекарствоснабдяването с трайни последици както за българската фармацевтична индустрия, така и за всички български граждани. Блокирана беше търговията с лекарства, затворени бяха аптеки, появи се липса на елементарни лекарствени средства както в болниците, така и в аптеките. Абсурдът на ситуацията се задълбочи от опитите на членове на правителството да бъде заблуден българския народ за реалното увеличение на цените на лекарствата, произтичащо от въвеждането на ДДС и от противозаконното министерско постановление, с което правителството служебно фиксира нереални пределни цени на лекарствата. Изявленията на вицепремиера Николай Василев предизвикаха извършването на сделки с лекарства в нарушение на Закона за ДДС и ясно показаха липсата на каквато и да било синхронизация в Министерския съвет.
Облагането с ДДС на българските лекарства е тежък удар срещу българската фармацевтична индустрия, който няма да й позволи да изпълни в срок изискванията за добра производствена практика. Облагодетелствани в крайна сметка са големите чуждестранни фармацевтични компании. ДДС върху лекарствата е данък, който ще плащат болните хора. След 1 януари 2002 г. българските граждани вече плащат с 20% по-висока цена на лекарствата. Това, в съчетание с факта, че през тази година от бюджетите на болниците, Министерството на народното здраве и здравните центрове ще бъдат закупени с 20% по-малко лекарства, поставя пред сериозно изпитание обикновените български граждани. Налице е опасност за здравето на стотици хиляди хора, които поради ниските си доходи няма да могат да си позволят закупуването на лекарства, необходими за лечението на остри хронични заболявания. И това се отнася в най-голяма степен и за пенсионерите, на които се обеща незабавно и несимволично увеличение на доходите.
Вече повече от един месец сме свидетели как правителството не може да реши непосредствените проблеми около въвеждането на ДДС за лекарствата, които самото то създаде. Правителството няма програма и план за предотвратяване на тежките последици от това неудачно решение. Ние многократно отправяхме питания и актуални въпроси по проблема от трибуната на Народното събрание, но не можахме да получим адекватен отговор нито от министъра на финансите, нито от министъра на здравеопазването. Никой от тях не пожела да поеме отговорност за погрешните решения, довели до хаоса в лекарствоснабдяването и водещи до тежки дългосрочни последици за всички български граждани.
Отговорност не пожела да поеме и министър-председателят Симеон Сакскобургготски - отговорност за действията на своите министри, отговорност за липсата на координация и съгласуване на решенията на отделните министри, както и за поредицата постановления на Министерския съвет, довели до още по-голямо объркване.
Ето защо ние внасяме вот на недоверие заради политиката, довела до хаос в лекарствоснабдяването и предизвиканите последици. Според чл. 108, ал. 2 от Конституцията на Република България министър-председателят ръководи и координира общата политика на правителството и носи отговорност за нея.
Това, уважаеми дами и господа, са официалните мотиви. А сега ми позволете да кажа още няколко думи като председател на парламентарната група.
Конституционното задължение на правителството е да управлява страната. Конституционно задължение на опозицията е да казва истината за това управление. Обединените демократични сили поискаха вот на недоверие, защото правителството на премиера Симеон Сакскобургготски управлява лошо. Ценовата политика на правителството в областта на лекарствата показа, първо, че правителството не разбира социалните последствия от своите действия, то не чувства болката на хората.
Второ, министър-председателят не изпълнява предизборните си обещания. Нещо повече, това неизпълнение се представя като националноотговорна политика.
И, трето, правителството управлява лошо, защото повишението на цените на лекарствата може да бъде избягнато. То не беше необходимо.
Уважаеми дами и господа! Вие, които дойдохте в името на нов морал и почтеност, в политиката си реализирахте обратната политическа практика. В този смисъл вашето управление не е проблем единствено само по себе си. С хаоса и безотговорността си то се превръща в опасен модел за всеки, който оттук нататък би управлявал България.
В дните преди вота прозвуча и една много странна теза, че тази най-демократична процедура за изразяване на отношение към правителството - вота на недоверие, забележете, дестабилизирал държавата. Уважаеми дами и господа, няма по-невярно твърдение! Защото всъщност основният аргумент за искането на този вот беше провокиран от желанието ни за възстановяване на социалната стабилност, сериозно разклатена от вашето правителство.
И накрая, един морален мотив. Ключовата дума в днешния ден отново е отговорност. През последните дни редица министри обясняваха как цените на лекарствата се повишават с различни проценти. Истината е, че цените не се вдигнаха сами, те бяха повишени с решение на правителството и днес в тази зала ние искаме да разберем кой ще поеме отговорността за тази политика на правителството. Преди два месеца един ваш колега каза, че не бива да забравяме, че стоим в тази зала поради негово величество обикновения човек и защитаваме неговите интереси, а не интересите на чиновниците (шум и реплики в Коалиция за България), че трябва да положим максимални усилия, цитирам думите на депутат от мнозинството, имайте малко уважение, защото това е един от вас, че трябва да положим максимални усилия и да проявим максимален морал, за да не стигнем до ситуация, в която всички ние, избрани от хората, които биха искали да защитаваме техните интереси, да изпаднем точно в обратната ситуация, в която ние ще работим против техните интереси. Край на цитата. Днес е денят, в който вие трябва да го докажете! (Ръкопляскания в ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Михайлова.
Бихте ме облекчили, ако получа от парламентарните групи списък на желаещите да се изкажат. Такъв списък съм получил само от Националното движение Симеон Втори. Ако получа и от другите парламентарни групи, това би било облекчение за мен.
Давам думата на министъра на финансите господин Милен Велчев.
Заповядайте, господин министър.
МИНИСТЪР МИЛЕН ВЕЛЧЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Правителството на Национално движение Симеон Втори работи целенасочено за изграждането на функционираща държава. Държава, в която работниците и служителите, предприемчивите работодатели и земеделски стопани ще имат необходимите условия за работа и просперитет. Така те ще могат да плащат данъците, необходими на държавата, за да изпълни задължението си да възнагради заслужения труд на лекарите, полицаите, военните, учителите, държавните служители, както и преминалите в пенсия български граждани, инвалидите и децата. Да защити здравето и сигурността на своите граждани.
Данъчната политика на правителството на НДСВ е изцяло ориентирана към постигане на тези цели и е логичен резултат от съобразяването със сегашното състояние на българската икономика, с перспективите за нейното развитие, със социалните измерения на данъчното бреме. Тя е изцяло съобразена със стандартите и концепциите на Европейския съюз за данъчната политика и, разбира се, с ангажиментите на България към Международния валутен фонд, поети от предишното и от настоящото правителство. Доказателство за синхронизацията на настоящата данъчна политика е подписването на споразумението с Международния валутен фонд - залог и гаранция за укрепване на макроикономическата стабилност.
За всички трябва да бъде ясно, че подготовката за присъединяването на България към Европейския съюз е дълъг процес и за успешното му реализиране трябва методично да се предприемат необходимите мерки, да не се чака последния момент, а да се действа конструктивно, защото само с декларации не може да се постигне синхронизация с европейското данъчно законодателство.
Госпожа Надежда Михайлова, която е бивш министър на външните работи, би трябвало да знае, че в страните от Европейския съюз има ДДС върху лекарствата и че не може да се очаква от Европейския съюз да приеме България за член, без държавата ни да е въвела този данък.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (ОДС, от място): Пак лъжеш.
МИНИСТЪР МИЛЕН ВЕЛЧЕВ: Парламентарната група на ОДС, чийто лидер е госпожа Михайлова, не би трябвало да иска вот на недоверие на правителството заради въвеждането на ДДС върху лекарствата, защото това е отстъпление от линията на бившето правителство на ОДС за евроинтеграция на България. (Ръкопляскания от НДСВ.)
Докато правителството на НДСВ намалява данъчното бреме като смъква преките данъци за българските граждани и фирми, Парламентарната група на ОДС без всякакъв морал - било политически, било граждански, се опитва да дестабилизира данъчната политика на новото правителство.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, от място): Кой си ти, бе?
МИНИСТЪР МИЛЕН ВЕЛЧЕВ: И това безотговорно политическо поведение ОДС демонстрират, след като оставиха държавния бюджет с дефицит от над 1 млрд. лв. (Ръкопляскания от НДСВ.) След като бяха изправили общините и болниците пред фалит, след като господин Муравей Радев използва последните си дни в Министерството на финансите, за да саботира стартирането и провеждането на бюджетната процедура.
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ОДС, от място): Ти продаде митниците на англичани.
МИНИСТЪР МИЛЕН ВЕЛЧЕВ: И докато господин Муравей Радев заложи бомби в бюджета на Република България и действа по примитивния възглед "След мен и потоп", ОДС си позволява да обвинява правителството на НДСВ за "хаос" в търговията с лекарствата.
Бих искал да използвам трибуната на Народното събрание, за да подчертая още веднъж, че приходите от данъци отиват в държавния бюджет, откъдето се отпускат средства за лекарствата на социално слабите и да напомня, че две трети от потреблението на лекарства в страната се финансира от държавния бюджет. Оттам идват и парите за болниците, които тази година са с по-голям бюджет. Така че ударът върху здравеопазването, за който говори ОДС, се отнася по-точно за състоянието на болниците през миналата година, когато правителството на ОДС беше заложило по-малко средства за здравеопазване и дори те не стигнаха до болниците.
Не е морално ОДС да иска вот на недоверие на правителството на НДСВ, когато всеки ден на бял свят излизат доказателства за грешките и злоупотребите на бившите министри. Наскоро българската общественост беше запозната със случая "Нитекс" - фирмата, с която се свързва името на Мина Иванова Костова (ръкопляскания от НДСВ) и която по щастливо стечение на обстоятелствата получи 10 пъти по-голям дивидент от полагаемите й се от Банковата консолидационна компания - над 300 хил. лв., с подписа на господин Жотев.
Само случайност ли е заемането на вицепремиерския пост от господин Жотев малко по-късно? Ами, облажването на фондация "Демокрация" с над 120 хил. лв. държавни пари от Министерството на финансите (възгласи: "У-у-у!", ръкопляскания от НДСВ), за които господин Радев случайно не си спомня?
Против какво се обявява ОДС? - Против законността в действията на правителството, против стремежите за изкореняване на корупцията, против изразената воля на правителството да изисква от бизнеса коректност и финансова дисциплина. Какво учудващо всъщност има в това? Знае се чии са фирмите, които не си плащат редовно данъчните задължения, знае се и с чия благословия те бяха създадени и се замогнаха.
Налагането на ДДС върху лекарствата е продиктувано освен от стремежите на България за евроинтеграция и от необходимостта да се сведат до минимум злоупотребите с ДДС при търговията с лекарствени средства. Правото на необлагаем внос на лекарства се използваше от недобросъвестни търговци за избягване на данъчно облагане и за тези лекарства, за които се дължеше данък. С настоящите промени ще се стигне до регистрация по ДДС на голяма част от търговците на медикаменти. Така ще се отчитат оборотите на тези лица, ще се начислява ДДС, корпоративен данък или данък върху доходите на физическите лица. Целта е с тази промяна да се извади част от сивата икономика на светло.
Ангажиментите на България, свързани с хармонизацията на законодателството ни с това на Европейския съюз, които трябва да са добре известни на ОДС, наложиха въвеждането на ДДС върху лекарствата.
В усилията на правителството да подготви въвеждането на ДДС върху лекарствата основен принос имаха Националната здравноосигурителна каса, представители на българските и чуждестранните производители, както и представители на търговците. Това стана в процес на цивилизован диалог с всички заинтересовани страни.
Какъв е обаче реалният ефект от въвеждането на ДДС? При вносните лекарства той е минимален и касае само търговската отстъпка, тъй като самото лекарство и през миналата година се е облагало с ДДС. Българските лекарства и до 2001 г. бяха частично обложени с ДДС. Данъкът се плащаше върху суровините и консумативите за производство, а освободени от данъка бяха трудът и търговската печалба. Новото е, че вече се облагат и тези компоненти на лекарствата. Относителният им дял варира между 5 и 9 процента от стойността - точно колкото следва да бъде увеличението на цената, дължаща се на новия данък добавена стойност. Следователно, концепцията за ДДС върху лекарствата не е нова за българското данъчно законодателство и тези, които се опитват да настроят българската общественост срещу правителството, са същите, които допреди няколко месеца вече прилагаха частично ДДС върху лекарствата. Лицемерието, с което ОДС иска вот на недоверие не може да прикрие факта, че депутатите на ОДС прилагат двойни стандарти в оценката на данъчната политика на тяхното вече бившо правителство и в оценката на новото правителство.
Дами и господа, не трябва да се съмнявате, че исканият вот на недоверие е само една част от организирана манипулация за дестабилизиране на държавата. (Възгласи: "Е-е-е!" от ОДС.) На 17 юни ние получихме доверието на българския народ, за да осигурим върховенството на закона и да поставим интересите на народа над всичко. Днес ние сме обект на организирана кампания, инициирана от икономически интереси, които нашето правителство не желае и няма да обслужва. Въпреки трудностите пред нас ние сме решени да защитаваме интересите на българския народ и на Република България, които стоят над интересите на отделни бизнесклики. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Велчев.
Давам думата на народния представител Мирослав Севлиевски.
МИРОСЛАВ СЕВЛИЕВСКИ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, господа министри, уважаеми колеги! Днес много хора в България вече са спрели техните телевизори и техните радиоапарати, заради отвращението (смях от ОДС), което те са натрупали от българската политическа класа през последните 12 години, заради това, че хората, които днес искат този вот на недоверие, ги докараха до просешка тояга (смях от ОДС), заради тези, които се смеят отдясно, които раздаваха пари на близки фирми, заради хора, които пряко са свързани с част от хората, стоейки отдясно, заради хора, които купиха гаражи за по 100 хил. долара, а днес те ни учат на морал. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
Днес те ни казват какво е честно да прави опозицията и управляващите. Днес всички забравят, че основното задължение на политиците е да бъдат честни пред избирателите. И аз ви питам: честно ли е да се използва парламентът за вътрешнопартийни битки? И отговорът е: не. Защото всички знаят, че ОДС поиска този вот не заради друго, а ОДС поиска този вот, за да реши вътрешната драма Михайлова срещу Михайлова. (Ръкопляскания от НДСВ.)
Това е истината, дами и господа. ОДС иска с този вот да скрие какво става с Фонд "Земеделие". ОДС се страхува да се върнем и да видим какво има в БКК. ОДС много добре знае какво наследство остави в българското здравеопазване. Не аз приватизирах аптеките, не аз приватизирах българските фармацевтични заводи, не аз създадох условия на група хора да станат неприлично богати. Хората отдясно направиха това. (Смях от ОДС.) Аз разбирам смеха ви и той е смях от страх. Аз знам, че вие се страхувате, че има Бяла комисия. Аз знам, че вие се страхувате, че главният прокурор е започнал и гледа много добре делата на неприлично забогателите в България. И вие ще се смеете още, но не бива да се присмивате пред интересите на избирателите.
Аз знам, че вие днес внасяте този вот, заради олимпийския принцип да участвате. Днес вие много добре знаете, че този вот никога няма да мине. (Ръкопляскания от НДСВ.) Днес този вот не обслужва интересите на българските избиратели. Днес този вот обслужва вътрешнопартийните битки в СДС. Всички знаем, че СДС от първия ден, когато стана партия, живее не за избирателите, а от избирателите. Всички знаем, че СДС беше като хидра, впита в тялото на българския народ. (Ръкопляскания от НДСВ.) Всички знаем защо "Кремиковци" днес по този начин се опитва да рекетира българското правителство.
И аз ви моля, дами и господа, когато събирате морал и когато събирате кураж, вгледайте се добре във вашето управление и грешките, които сте допуснали. На ваше място бих си посипал главата с пепел и бих умрял от срам за всичко, което сте направили за България.
Аз знам, че ви е страх, защото ние употребяваме една дума, която хората искат, и тя се нарича "модернизация". Аз знам, че вие май сте като онези хора преди няколко века, които са чупили машините, само защото ще им вземат работата. Е, казвам ви: днес пещерната политика е минало и ще бъде още повече минало. Днес е време за модерна политика от ХХI век. (Ръкопляскания от мнозинството.) Днес няма място за политическа партизанщина, каквато вие размахвате в България. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Севлиевски.
Давам думата на народния представител Сергей Станишев.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, господа министри, уважаеми колеги! Всяка една държава се гради на договор между обществото и тези, които управляват. Гражданите приемат да спазват законите, да си плащат данъците, дори и да жертват живота си, когато съществуването на държавата е заплашено. Затова те очакват да получат гарантиране на основните им права - сигурност и съпричастност. Обаче, ако това споразумение не се спазва, в държавата настъпва криза. Навремето това е ставало чрез бунтове, революции, безредици.
Между другото, има една странна особеност на българския преход - все нещо лошо се случва около Нова година: падат правителства, настъпват безредици, обсажда се парламент. И тази година управляващите изненадаха неприятно българите. Има ли проблем, който мотивира този вот? Очевидно - да. Облагането на лекарствата с ДДС носи всички негативни черти на направените от НДСВ данъчни промени - липса на предварителна информация, несъгласуваност, непознаване на процедурите в сектора, технически грешки и неверни прогнози. Това обаче засяга почти всички данъчни закони, приети от мнозинството. Ако вотът е поискан за начина на въвеждане на ДДС върху лекарствата, то защо не и за останалите закони в данъчната област? Защо не за патентния данък, който смазва семейния бизнес в България? Очевидно причината е в това, че в общи линии данъчната политика на НДСВ е продължение на тази на ОДС. Данъчната тежест е намалена за фирмите и гражданите с високи доходи и ще се увеличи значително за тези с ниски и средни доходи.
Истинският проблем не е дали има или не ДДС върху лекарствата. Всъщност правителството на ОДС също предвиждаше да го въведе и поемаше такива ангажименти пред Международния валутен фонд. Истинският проблем е, че поскъпването на лекарствата с повече от 20 на сто ще намали и без това минималните възможности на много български граждани да ползват медикаменти. Ясно е, че фундаменталният проблем за достъпа до качествено здравеопазване ще се реши не с вот, а със създаване на възможности за нормално финансиране на здравеопазването. И днес България остава на едно от последните места в Европа с нашите 4,3 на сто от брутния вътрешен продукт, който се отделя за здравето на хората.
Съюзът на демократичните сили няма морално право да иска този вот. Кой направи такава приватизация, че стана срамна дума? Кой превърна здравето в стока? Кой направи така, че повечето българи с ужас си мислят какво ще стане, ако се разболеят? В крайна сметка чии екипи и днес управляват повечето ведомства на средно ниво?
Отговорът на тези въпроси е известен на хората. Само преди 8 месеца ОДС беше отхвърлено от обществото като управляваща сила. И ето, че същите лица самоуверено поучават, бълват обвинения, искат оставки и внасят вот. И вече им се привижда завръщане на бял кон във властта на вълната на недоволството на хората. Не че се надявате да свалите това правителство сега, но нали иде национална конференция на СДС, трябва да се стягат редиците! (Ръкопляскания.) А както е известно, нищо не сплотява повече от образа на врага.
Крайно време е обаче политиците да осъзнаят какво обществото очаква от тях. Малцина вече верват в чудеса. Хората искат да почувстват, че държавата не е машина, която изстисква от тях последните средства само и само да плати своите външни задължения. За много страни по света България се превърна в една линия, която гарантира техните бюджети. Хората се надяват да видят, че на правителството не му е безразлично какви са техните проблеми. Очакват управлението да е в ръцете на компетентни хора, които преди да предприемат действия, се замислят за последствията и ги изчисляват. Затова Коалиция за България не иска самоцелен хаос в държавата, особено в тази година, която е от огромно значение за реализиране на стратегически външнополитически цели за страната. Ние сме заложили на диалога и опитът от последните години доказва, че който тръгне по друг път, губи. Така стана с управлението на СДС, което мачкаше опозицията, мислеше се за безпогрешно и живееше в свой собствен, измислен свят, който драматично се размина с битието на българите.
Националното движение Симеон Втори дойде на власт с обещанието за нов морал в политиката и преодоляване на конфронтацията. Но досега слушаме само празни дум. Като че ли забравихте, че поискахте 800 дни, а не 8 хил. Ако това управление не се научи на диалог с опозицията, със синдикатите, с професионални неправителствени организации, ако не се замисли за състоянието на хората, и 240 депутати да имахте, ще имате безславен край. За половин година вашето управление загуби повече доверие, отколкото всяко друго за същия период през последните 12 години. И това трябва да бъде една тревожна камбана за това мнозинство.
Коалиция за България е отговорна коалиция. Ние сме готови да предоставим нашите варианти за законодателни и управленски решения, за да може България да получи професионално отношение и към здравето на българите, и към държавния бюджет, и към проблемите в образованието, и към целия комплекс от социалната сфера. Но недейте да си мислите, че търпението на лявата опозиция е безкрайно. Не бъркайте добронамереността със слабост. Не разчитайте, че ще премълчаваме вашите грешки, че ще спестяваме критика.
Мисля, че резултатът от това гласуване е предсказуем. Вероятно и това мнозинство ще се скрие от таен вот, ще разчита на послушността на своите депутати. Само че животът отвъд стените на Народното събрание ще продължи и след идната сряда. Затова бих ви посъветвал, господа от мнозинството, да видите социологическите проучвания, да се срещнете повече с хората, за да осъзнаете колко голямо е недоволството и колко напрежение създавате.
Ако не настъпят радикални промени в начина, по който действа това управление, самото управление ще се превърне в заплаха за стабилността на държавата. Този извод може да се направи на този етап и не забравяйте, че времето лети. Часовникът, който видях в кабинета на министър-председателя, подарен от главния редактор на в. "Труд", отчита дните всеки ден и като че ли темпото му се ускорява.
Това исках да ви кажа. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Станишев.
Заповядайте за реплика.
СТОЙЧО КАЦАРОВ (ОДС): Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин Станишев, правителството на Обединените демократични сили не е планирало и не е имало намерения да въвежда данък добавена стойност върху лекарствата. Ние отстоявахме и преговаряхме с Европейския съюз, нашата позиция е данък добавена стойност да бъде въведен 5 години след присъединяването на България към Европейския съюз.
Освен това, дори и всичките клевети, които продължавате да отправяте от тази трибуна към нашето правителство и към нашето мнозинство, да бяха верни, това не може да бъде основание и повод да бъде въведен ДДС върху лекарствата и да бъде предизвикан такъв хаос в цялото лекарствоснабдяване.
МИРОСЛАВ СЕВЛИЕВСКИ (НДСВ, от място): Това беше спекула, а не хаос!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Кацаров.
Това беше реплика към изказването на господин Станишев. Другояче не би могло да бъде. Господин Станишев, ако решите, че трябва да се възползвате от правото си на дуплика? И аз не виждам какво би могло да бъде това.
Давам думата на господин Местан. Заповядайте.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господа министри! Днес една от опозиционните партии в Тридесет и деветото Народно събрание иска вот на недоверие на коалиционния кабинет на Република България. На пръв поглед - нищо неестествено. Това е работата на опозицията, включително и да иска вотове на недоверие. Освен това вотът би следвало да бъде средство за общуване, макар и крайно. Но аз си задавам въпроса кой иска този вот на недоверие. Направих си труда да прегледам списъка на уважаемите колеги, които са се подписали под искането за вот на недоверие на правителството. Бих препоръчал на всички да го направят, защото ще открият изключително любопитни моменти.
Няма да се спирам на този, който вече е публично достояние. Под искането се е подписал един колега, чието положение в парламента предстои скоро да разгледаме, заради искането на главния прокурор, който очевидно има намерение да го предаде на съдебната власт. (Ръкопляскания.) За корупция, разбира се! Но там са и много от министрите, които доведоха страната ни до това положение да се отъждествява като еднакво съдържанието на думите "управление" и "корупция". В този смисъл предполагам, че доста от бъдещите клиенти на главния прокурор на републиката са намерили място под това искане, разбира се, тук-таме се мъдрят имената и на някои кредитни милионери. (Ръкопляскания в мнозинството.)
Оттук следва да направим няколко извода, които на свой ред пораждат нови въпроси. Първо, дали е морално вероятно най-малко моралните да искат вот на доверие на политика, доказала ако не друго, то поне решимостта си да се пребори с корупцията като философия на управлението. (Шум и реплики от ОДС.)
Уважаеми господин председател, аз ще помоля тези истински мъже да ме оставят да си доразвия изказването. (Смях и оживление в залата, реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Искам да помоля залата да прояви необходимата толерантност. Много ви моля!
ЛЮТВИ МЕСТАН: Това не напомня ли ситуацията, в която крадецът вика: "Дръжте крадеца!" Може ли група от 50 депутати, в която значителна част са били пряко ангажирани с най-корумпираното управление на България в последните 12 години, да иска вот на недоверие заради решение, което те квалифицират като неморално?
Второ, кой изработи философията за засилване на данъчната тежест като метод на функциониране на икономиката? Дали това не е екипът на вездесъщият премиер, който, впрочем, дърпа конците на икономиката на страната ни през последните седем години?
Трето, добре известно е, че предходните четири години България има най-големия външотърговски дефицит за цяла Източна Европа, тоест по време на управлението точно на този икономически екип, който сега пледира за вот на недоверие. Бих намерил основание за този вот на недоверие, ако в предишните четири години икономиката е работила, данъчната тежест е намалявала, а сега се случва точно обратното. Но очевидно не е така. Сега е тъкмо обратното - има възможност икономиката да проработи, да спре разграбването и престъпната приватизация. И точно в такъв момент искате вота на недоверие. Явно, някой не е заинтересован България да тръгне по пътя на ускорен икономически растеж. Явно някой не е заинтересован България най-сетне да се пребори с корупционните механизми и икономиката да излезе на светло.
Но аз ще ви обърна внимание на още един много любопитен момент. Уважаеми колеги, спомняте ли си, че преди да иска вот на недоверие за лекарствената политика, СДС обмисляше да внесе вот на недоверие за данъчната политика като цяло, за патентните данъци, за какво ли не. Ако СДС беше действително загрижена за страната си политическа сила, би следвало да конкретизира исканията си още в самото начало, защото в противен случай с това дълго суетене за какво точно да се иска вот на недоверие, това усилено търсене на конкретен повод да се иска вот на недоверие остава чувството, че искането не е за защитата на правата на една или друга част на обществото, а опит за вкарване на малко адреналин в един много-много болен политически организъм, на когото предстои поредната конференция, която искрено им пожелавам да не се окаже последна.
Четвърто, намираме се в ситуация, в която дясна партия атакува управляваща коалиция с леви аргументи. Простете, но това не го разбирам. Искрена политика, нормална практика или политическа ангажираност към най-бедните в страната е това? Ще си послужа с някои данни от последните президентски избори. Добре известно е, че на тези избори във втория тур един срещу друг застанаха левият кандидат господин Първанов и десният досегашен кандидат господин Стоянов. Последният загуби, тоест загуби политическото направление, което днес се представлява от ОДС. Но думата ми е за друго. Къде спечели господин Стоянов с убедително мнозинство? Общо спечели в София. Но най-вече къде? Най-добри резултати той постигна в избирателни райони, съответно в "Лозенец" - 60:39,9 на сто, "Витоша" - 63:37 на сто, "Средец" - 68:32 на сто, "Панчарево" - 61:39 на сто. За да няма съмнение, нека да кажем, че това са районите, в които по принцип живеят по-богатите столичани. Нищо лошо, разбира се.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА ОДС: Повтори го!
ЛЮТВИ МЕСТАН: Господин Костов например обитава кв. "Витоша". Там си вилите на най-добре финансово обезпечените. Същото е и в "Панчарево". Очевидно е, че най-богатите са подкрепили кандидата на ОДС. Защо тогава партията, която очевидно се идентифицира с богатите, реститутите и финансово проспериращите, сега плаче за данък върху лекарствата? Дали от искрена загриженост за това, че техните привърженици ще ги ухапе бълха, или от това, че милионерите в община "Витоша", където къщите напомнят прогимназии, а във всеки гараж дремят по едно "БМВ" или "Мерцедес", са затънали дотам, че да не могат да доплатят разлика от 0,05 лв. за аспирина? Или става дума за крокодилски плач на едно вече загърбено престъпно управление?
Уважаеми дами и господа, няколко аргумента по същество. С мотивите, които чухме от лидера на Парламентарната група на ОДС, за пореден път се потвърди, че взирайки се в дървото, СДС показва явна неспособност да види гората като цяло. Да, ние налагаме определени промени в лекарствената политика. Опитваме се да поправим ваши грешки. Прилагането на всяка новост е свързано с известни трудности. И това е дървото, в което се взирате. Но не виждате положителните ефекти от тези мерки - изваждането на светло на финансовия поток, който е свързан с производството и търговията с лекарствени средства. Нашата политика е насочена към налагането на добрите практики, които вие в продължение на две години упорито отлагахте. Нещо повече, господин Кацаров, обръщам се към Вас. Не сте ли точно Вие, които докарахте положението дотам, че лекарства, произведени в България, да се продават в Русия на три по-ниски цени, отколкото тук, в България. (Ръкопляскания от блоковете на НДСВ и ДПС.) Ще отречете ли тези факти, защото аз мога да ви дам примери по конкретни артикули със списък на лекарствата? Ние няма да допуснем това нещо. Нашата политика е насочена към промени в пакет закони и то не като самоцел. Политиката ни е насочена към защита на интереса на крайния потребител. И ние ще успеем да направим това нещо.
Уважаеми дами и господа, много ви моля, преди да вземете решение дали да подкрепите този вот или да го отхвърлите, да си отговорите на всички тези въпроси.
Аз смятам, че не можем да определим като националноотговорна политиката на една националнобезотговорна политическа сила. СДС няма нито моралното право, нито социалната електорална основа. Неслучайно този вот не ангажира българската общественост, не ангажира и социалните партньори. Вие сте сами с искания вот. (Реплики на недоволство от блока на ОДС.) Не можахте да ангажирате българската общественост. Нямате историческото право да поставяте този вот на недоверие към правителството заради едно политическо решение, което наистина е предопределено от вашата политика през последните четири години. (Ропот и реплики на недоволство от блока на ОДС.)
Точно заради това този вот не може да бъде подкрепен от ДПС не заради самото искане, което е чисто популистко, а заради политическите мотиви, които стоят зад това искане.
В този смисъл намирам, че това е поредният опит на ОДС отново да затормози работата на този парламент и да направи ново политическо шоу , в което ние по необходимост сме въвлечени. На неискрен вот ние като либерална формация винаги ще отговорим с ясен и категоричен отпор - не, няма да подкрепим вота, уважаеми колеги. Защото, както вече ви казах и се връщам към това, от списъка на подписалите се под него - аз се надявам, че много от тях преди да завършат работата си в този парламент, ще дадат отговор за своите действия във властта пред съответните органи на съдебната власт.
В края на краищата, с искания вот на недоверие вие явно целите кабинетът да падне. И какво следва оттук нататък? Искате отново власт ли, господа? Само че в условия на демокрация власт се печели с избори, които вие не само че няма да спечелите, а така, както е тръгнало, има вероятност да не прескочите и 4-процентната бариера. (Ръкопляскания от блоковете на НДСВ и ДПС.) Затова, господа, засрамете се. Благодаря ви. (Продължителни ръкопляскания от блоковете на НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Местан.
Давам думата на народния представител Стойчо Кацаров.
СТОЙЧО КАЦАРОВ (ОДС): Благодаря Ви, господин председател.
Точно заради такъв род изказвания, господин Местан, хората си гасят телевизорите. Аз не приемам точно Вие да ме учите на морал, който първата работа, която направихте след съставянето на правителството, беше да назначите жена си за шеф за агенция. (Бурни ръкопляскания от ОДС.)
Но днес няма да говорим за това, няма да говорим за обещания. Няма да говорим за незабавно и несимволично увеличение на доходите, благоденствие и сполука и прочие левичарски популизъм. Днес ще говорим за отговорността. За отговорността, която носи министър-председателят на Република България за всичко това, което наблюдаваме през последните няколко месеца. И днес министър-председателят на България не може да избяга от отговорността и да я прехвърли на своите министри, както правеше, когато отправяхме към него актуални въпроси. Нито може да прехвърли тази отговорност на своите народни представители, които гласуваха този Закон за ДДС върху лекарствата, само защото под него стоеше подписът на министър-председателя господин Сакскобургготски. (Ръкопляскания от ОДС.) По същото това време неговите двама министри - министърът на финансите и министърът на здравеопазването - тук, от тази трибуна, многократно се заклеваха пред целия български народ, че лекарствата няма да се увеличат с повече от 5-6 процента. Днес лекарствата са по-високи с 20 процента.
Нека да обясня с няколко думи какво се случи през всичкото това време, защото темата е сложна и непозната за много хора. Ще се опитам да я обясня по възможно най-простия начин.
По това време тази ампула "Аналгин" струваше в България 0,52 лв. За 0,52 лв. се продаваше и това беше нейната пределна цена. На 29 декември, когато господин Сакскобургготски си почиваше в Мадрид, а правителството се ръководеше от господин Костадин Паскалев - водач на листата на БСП в Благоевградски избирателен район, правителството прие незаконно постановление, с което увеличи пределните цени на лекарствата. Тази ампула "Аналгин", съгласно това постановление, вече струваше 0,57 лв. Това беше максималната цена, на която да се продава. Само че, уважаеми господа, ето ви една фактура от 3 януари, когато аптеката я получава на цена 0,66 лв.
Аптекарите бяха изправени пред един невъзможен избор - или да нарушат закона, или да продават на загуба. И те направиха това, което е най-естествено - те затвориха аптеките и започнаха да протестират. Тогава своя дял от разнообразие в тази какофония внесе друг виден вицепремиер от това правителство. По свой собствен, чуден начин се намеси господин Николай Василев, който заяви, че ако тази ампула е произведена преди Нова година върху сделките с нея няма да се начислява ДДС. Пет дни по-късно Министерството на финансите установи, че това нещо не може да стане, че това означава да не се прилага Законът за данък върху добавената стойност, който е влязъл в сила. И всичко това щеше да предизвика само смях, господин Николай Василев, ако не бяха загубите от 5 млн. лв. на търговците в България. Тогава дойде ново постановление на Министерския съвет, което определи нов начин на определяне на цените. Това доведе изцяло до блокиране на пазара. Ако бяха спрели само аптекарите..., но тогава спряха да продават и производителите, спряха да продават и търговците, защото никой не знаеше каква ще бъде цената утре. Тогава болниците спряха плановите операции, защото останаха без животоспасяващи лекарства.
И ако всичко това, уважаеми дами и господа, описва управленския хаос, описва некомпетентност и липса на координация, аз искам вот на недоверие не само заради това, аз искам вот на недоверие най-вече заради нещо друго. Искам вот на недоверие заради онези хора, които след 1 януари, онези възрастни хора, които са тръгнали да търсят своето лекарство било за кръвно налягане, било за нещо друго и са срещнали срещу себе си затворена аптека, заради ония майки, които са тръгнали да търсят сироп за кашлица за своето дете и са обикаляли като луди часове наред да намерят отворена аптека. (Възгласи: "Е-е-е!", шум и реплики от мнозинството.) Искам вот на недоверие заради онези болни, които трябваше да бъдат оперирани, но операцията им беше отложена, защото в болницата нямаше най-елементарното нещо - нямаше инфузионни разтвори. Заради всички тях, заради хората, които пострадаха от патентните данъци, заради това, че с въвеждането на данъка добавена стойност се прави стъпка към съсипването на българската фармацевтична промишленост, аз искам оставката на българското правителство и я искам сега! (Бурни ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Кацаров.
Давам думата за реплика на народния представител господин Щерев.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! На мен някои неща по този вот не ми бяха ясни (смях от ОДС), защото се говори за лекарствена политика, без да се разбира какво значи това. И аз мисля, че ще имам възможност да обясня. А всъщност се говори за прилагането на ДДС върху лекарствата - един щрих от лекарствената политика. Но с изказването на д-р Кацаров на мен нещата започват да ми се изясняват. Защото ние знаем много добре, д-р Кацаров, кой се опитваше да създаде хаоса в България с лекарствоснабдяването след въвеждането на ДДС върху лекарствата. Ако зад вашата политическа сила стоят две фирми, които да финансират този хаос, да финансират вашия вот, то вие сте наистина жалка политическа сила. Благодаря ви. (Ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: За втора реплика има думата господин Тошо Пейков.
ТОШО ПЕЙКОВ (НДСВ): Уважаеми господин Кацаров, пред всички нас са мотивите, с които е поискан вотът на недоверие към министър-председателя. Точно тези мотиви са съставени от влъхвите, които направиха пътеки на поклонение към същия този човек, а днес искат към него вот на недоверие. Влъхвите, автори на тези мотиви, на две малки кратки странички са допуснали 7 правописни грешки - 3 на първата страница и 4 на втората страница.
Освен това, психологичният анализ, който направиха моите експерти на авторите на тези мотиви показва, че на тези две малки странички са записали своето нехайство, своята неувереност, своето гузно подсъзнание за това, което става в страната и за което те също имат вина и имат отговорност.
В думите, които те са записали: "убийствени", "нанасят удар", "нанесеният удар", "невъобразим хаос", "блокирани" и т.н., личи фалшива загриженост, личи фалшив драматизъм, личи тяхното барикадно мислене - толкова нехарактерно за християндемократите, които са милозливи и богобоязливи. (Ръкопляскания от мнозинството.)
В тези мотиви, които са толкова фалшиви, колкото вие не можете да си представите, личи тяхната фалшива загриженост за това, което самите те сториха като автори на здравната реформа. Сигурно същият този човек, който беше автор на нехуманната здравна реформа, която доведе до геноцид в здравното обслужване на българския народ, до непрекъснати сривове в работата на личните лекари, сигурно същите тези хора, господин Кацаров, са съставили тези фалшиви мотиви. (Частични ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви.
За трета реплика има думата госпожа Атанасова.
АНЕЛИЯ АТАНАСОВА (НДСВ): Понеже тук се разиграват драми на висок хуманизъм, искам да кажа: много време прекарах във властта и то в неслучаен град, а във Варна. Питам аз управляващото мнозинство къде отиваха и потъваха парите на болниците и парите за здравеопазване? (Смях и реплики от ОДС.) Момент, говоря за тогава, когато бях в общинската власт.
Стана един нещастен случай в град Варна с общинар и в болницата бяхме превели 400 млн. лв., тогава левът не беше деноминиран. И само след 3 дни се наложи да вкарваме в болницата чаршафи, пари за животоспасяващи лекарства. Питам аз кой източваше тогава средствата на болниците? Онемяхте, нали? (Смях в ОДС, ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Господин Кацаров, имате право на дуплика.
СТОЙЧО КАЦАРОВ (ОДС): Уважаема госпожо Атанасова, през миналата година Здравноосигурителната каса плати 180 млн. лв. за лекарства. През тази година са предвидени 105 млн. лв. Това е разликата в средствата, които се отделят за медикаменти. (Оживление.)
Що се отнася до другите реплики, които бяха отправени, знам, уважаеми доц. Щерев, че действително темата е сложна и колкото повече я дебатираме, толкова по-ясно ще става за повечето хора. Ето защо аз смятам, че дебата трябва да водим точно върху лекарствата, защото ако хората заради нещо не ни вярват, заради нещо гледат с лошо око на политиците, то е, защото не наричаме нещата с истинските им имена. Тогава, когато започнем да наричаме нещата с истинските им имена, тогава ще имаме и доверието на хората. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Кацаров.
Думата иска министърът на здравеопазването господин Божидар Финков. Заповядайте, господин министър.
МИНИСТЪР БОЖИДАР ФИНКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми господа народни представители, министри и гости!
Уважаеми господин Кацаров, в няколкото си реплики и изказвания досега Вие показахте много голяма загриженост за хората и преди всичко за тях. При цялото ми уважение към Вас ще се върна на мотивите към вота, в които Вие посочвате, че хаосът във фармацевтичния пазар води до трайни последствия за българската фармацевтична индустрия, а също така и за всички български граждани. Фармацевтичната индустрия, а също така и гражданите.
По-нататък: облагането с ДДС на българските лекарства е тежък удар срещу българската фармацевтична индустрия, който няма да й позволи да изпълни и т.н. Пак фармацевтичната индустрия е на първи план. Сигурно ще го обясните.
Днес аз ще говоря като министър, но неизбежно и като лекар. Днес аз си спомням: "Ще препоръчвам на болните лечение, доколкото ми позволяват това умението и разумът и ще ги предпазвам от всичко вредно и опасно. Не ще се поддам на ничия молба да поднеса някому смъртоносно питие, нито пък сам да реша да сторя нещо подобно върху себе си". Думи, които казах преди 30 години - част от Хипократовата клетва.
Днес аз ще пренебрегна теснопартийни страсти. Бих искал да поговорим за националната, повтарям - националната лекарствена политика. Искам да припомня на всички в залата и на всички, които ни слушат и гледат в България, че националната лекарствена политика е система от политически и регулаторни действия, насочени към осигуряване на оптимална наличност на качествени, ефективни и безопасни лекарства за възможно най-широк кръг от българските граждани - боледуващите хора. Тази политика определя рамката от приоритети, регламентира и координира всички дейности във фармацевтичния сектор, действащите в тази област лица и организации, като защитава преди всичко правата на потребителя. Използвайки максимално рационално и пестеливо финансовите ресурси, тя би следвало да дефинира безопасност, ефективност и качество на лекарствата, наличност и достъпност на лекарствата, предписване на лекарства и тяхното разпространение и разумна употреба на лекарства. Институциите и организациите, осъществяващи националната лекарствена политика, са отговорни за:
Първо, разработване и прилагане на законите и подзаконовите нормативни актове. Предложените сега промени в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, гласувани вече на заседание на Министерския съвет, са хармонизирани с основните принципи и изисквания, посочени в Директива 2001-83 от 6 ноември 2001 г. на Европейския съюз. Последните предложения, които предстои да бъдат разгледани в парламента, покриват изискванията по отношение на медицинските изделия и защитата на данните за лекарствените продукти. Едва сега, чрез предлаганите от правителството промени в този закон, се въвеждат и изискванията по защита на данните. Същата представлява недостъпност до данните от научни и клинични изпитания от досието на оригиналния лекарствен продукт. Предлага се въвеждане на нови подзаконови разпоредби, които визират радиофармацевтичните продукти - нещо, което не беше направено досега, и лекарствата - сираци, чиито режими за разрешаване ще бъдат изготвени в съответствие с действащи европейски директиви.
Второ, изграждане на система за реимбурсиране от държавата, от Министерството на здравеопазването и касата в частност, за лекарства, прилагани за лечението на социалнозначимите заболявания.
Да видим анализа на данните от 2001 г. Той показва, че тези механизми на безплатни или частично заплащани лекарства покриват 71 на сто от боледуващите хора в страната. В резултат на доскорошната лекарствена политика на касата и министерството обаче бяха натрупани огромни финансови дефицити, един от които Вие споменахте преди малко - изпълнението по реимбурсната листа на Касата за 2001 г.
Прави впечатление, че през първото шестмесечие на 2001 г. разходите за животоспасяващи лекарства, включени в така наречената Наредба № 23 на Министерството на здравеопазването, са нараснали с 36 на сто и са генерирали разширяване на листата в началото на 2001 г. без това въобще да е съобразено с рамката на бюджета на Министерството на здравеопазването. Кумулира се дълг от 22 млн. лв., който трябваше да бъде покрит чрез допълнителна субсидия от държавния бюджет в края на годината и това бе направено.
Намеренията на ръководството на министерството са тези листи да бъдат анализирани с приоритетно осигуряване на лечението на онкологичните и сърдечносъдовите заболявания, което вие не бяхте включили, въпреки че това е основен приоритет и на вашата стратегия, при въвеждането на система за контрол на разходите, които вече са осъществени чрез комисията по прозрачност и промените в Наредба № 23 за животоспасяващи и животоподдържащи медикаменти.
Крайно песимистична беше ситуацията в лечебните заведения за болнична помощ. Актуалните данни към м. юли миналата година показват, че при изразходвани около 70 на сто от годишния бюджет, са акумулирани над 50 млн. лв. задължения на болниците на централно подчинение, 58 на сто от които бяха задължения за лекарства. Чрез целеви субсидии в края на годината и този дълг беше редуциран с повече от 70 на сто.
Ако се върнем на следващия елемент от лекарствената политика - създаване на адекватно функционираща система за производство, разпространение и ползване на лекарства, бихме могли да видим, че към момента в страната има регистрирани 27 български производители. Те произвеждат приблизително 1000 лекарства, някои от които - разтвори, антибиотици и други - влияят значително върху провежданата от министерството лекарствена политика. Ние сме обвързани.
Съгласно Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина са регистрирани 383 юридически лица с предмет на дейност търговия на едро. В страната са разкрити 557 склада, от които 283 са с пълен лиценз и 270 - с частичен. За осигуряване на лекарствата на гражданите функционират около 4 хил. аптеки, разпределени относително хомогенно в отделни райони на страната. Посочените цифри дават основание да се допусне, че е налице адекватна на потребностите на страната и на доставките на медикаменти система за разпространение.
Ефективни регулаторни процеси. България следва основните тенденции на лекарствената политика на европейските държави. С направените промени днес в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина бяха нормативно уредени редица изисквания на Европейската общност в тази сфера. Въз основа на настъпилите промени бяха изготвени общо 34 подзаконови акта.
Разработване и въвеждане на правила за добра фармацевтична практика в областта на производството, разпространението и употребата на лекарствата в страната е задължително мероприятие. Въвеждането на добрата производствена практика (GMP) представлява международен стандарт за осигуряване на гарантирано качество на производството на българските медикаменти, съхранението и техния контрол от държавата. Стандартът се регулира от Европейска директива 91356. Много хора знаят тези работи, но тези, които гледат телевизия и слушат радио, не го знаят. Въпреки двукратното отлагане на сроковете за въвеждане на "GMP" стандарта през 2000 и 2001 г., само единични производствени линии имат въведени стандарти. Това прави продуктите ни неконкурентни и затруднява в значителна степен възможностите за експорт.
България не членува също така в кооперативната схема за признаване на регулаторните инспекции към Европейския съюз. Налагането на тези правила е свързано с разширяването на регулаторните функции на държавата и обезателно изисква стабилно целево финансиране, което следва да бъде осигурено.
Ефективна ценова политика (идваме си на въпроса). На основание чл. 85 от Закона за лекарствата и аптеките бе прието Постановление на Министерския съвет "Наредба за пределните цени на разрешените за употреба лекарствени продукти при продажбата им на дребно", обнародвано в "Държавен вестник", бр. 59 от 2000 г., Постановление № 130 от 13 юли 2000 г. Процедурата се осъществява от Междуведомствена комисия по цените на Министерския съвет, в която са включени представители на Министерството на здравеопазването, Министерството на финансите, на Министерство на икономиката, Изпълнителната агенция по лекарствата и Здравноосигурителната каса. Ценообразуването се извършва на базата на регресивна скала в четири ценови групи. Това е ваш закон, ваша наредба, ваше постановление. Всяко лекарство попада индивидуално в съответната ценова група в зависимост от базовата му цена.
Да проследим хронологията на лекарствата и тяхната регистрация по цени, извършена през 2001 г. През 2001 г. са регистрирани пределните цени на 1389 лекарствени продукти. Заявените промени в цените спрямо общия брой регистрирани лекарства са два пъти повече за българската индустрия. Средното завишение при българските лекарства за периода от осем месеца за 2000 г. е 33 процента. Повтарям, през 2000 г. 33 процента увеличение на българските лекарства чрез тази комисия е реализирано за осем месеца. Има повишени цени на медикаменти със 100, 200, дори 500 процента. Това са най-често употребяваните медикаменти - аспирин, аналгин, парацетамол, ранитидин, които хората пият непрекъснато. При чуждата индустрия съотношението е обратното. Броят на тези цени на новоразрешените лекарства е около 11 процента.
Въпреки значимия брой разрешени за употреба лекарства - 3340, и добре изградената аптечна мрежа, достъпът на населението до лекарствени продукти е ограничен. Причина за това са ниските доходи на населението и трайната тенденция за нарастване на крайните продажни цени през последните няколко години. След като през 2000 г. българските лекарства нарастват средно с 33 процента, през февруари 2001 г. е отказано (точно срещу изборите) поредното увеличение на цените на лекарствата, за което има достатъчно документи в комисията. Следва дебати между председателя на Комисията по цените и производителите, които коригират исканите повишения пак за 50 процента на 30 на сто и след дебат в Комисията по здравеопазването на Тридесет и осмото Народно събрание, министърът на здравеопазването отказва да повиши цените на лекарствата срещу изборите. Така производителите продължават да трупат загуби. Това частично обяснява защо лекарствата ни не се увеличиха с 9 процента - защото производителят иска да увеличи цените на лекарствата и на друго основание - че е пропуснал да направи това през изтеклата година. На 3 юли, при последващото подаване на заявление за регистриране на промени в пределните цени са обнародвани само 73 медикамента на "Балканфарма". През второто шестмесечие на годината подмяна на регистрация на пределната цена на българския производител заявяват и "Софарма" с 66 медикамента - 17,5 процента, и на 17 лекарства с 20 процента. Това е одобрено.
Изменението на Закона за ДДС, конкретно за лекарствените продукти, пряко комуникира с методиката за изчисляването на пределните цени, тоест със Наредбата за пределните цени. Всяка промяна в закона, особено въвеждането на ДДС за лекарства при продажбата им на територията на страната, би довело до промяна в Наредбата за пределните цени, изискващо определено технологично време. От друга страна, тази промяна може реално да започне след влизане в сила на промените в закона. Законът за изменение и допълнение на Закона за ДДС бе обнародван в "Държавен вестник" бр. 109 на 18 декември 2001 г. Невъзможно бе автоматично налагане на ставката по ДДС от 1 януари 2002 г. По тази причина се открояват някои проблеми, пряко повлияли върху функционирането на фармацевтичния пазар непосредствено след 1 януари 2002 г.
Основанията за приемането на промени в Закона за ДДС са: създаване на ясни и прозрачни механизми на ценообразуване и контрол на качеството, премахване на преференциите, свързани с достъпа на лекарствени продукти до реамбурсните листи, елиминиране на възможности за укриване на данъци и изтичане на средства от бюджета, създаване на предпоставки за контрол върху качеството и редуциране на възможностите за внос на лекарства с неизяснен произход.
Прилагането на закона беше съпроводено с редица негативни явления, предимно от субективен характер. Ще ги подчертая: опити за спекула чрез налагане на необосновано високи надценки и блокиране доставките до болниците, опити за защита на чисто корпоративни интереси от страна на някои български производители, опити за дестабилизация на системата вследствие неправилно тълкуване на закона.
Коментирайки въпроса за влиянието на ДДС върху цената на лекарствените продукти до крайния потребител, е необходимо той да се раздели на две части: вносни продукти - при тях цените не се увеличават, а единично попадайки в друга ценова група - до 2 процента; български лекарствени продукти - цените на тези продукти съдържат в себе си частичен ДДС, начислен върху вложените суровини, енергия и допълнителни материали. При въвеждането на закона допълнителен данък се начислява само върху цената на готовото изделие, тоест разходите за труд и върху печалбата. Теоретично това би довело до увеличение на крайната цена от порядъка на 9-10 процента. Анализът на лекарствения пазар показва, че за 2001 г. свободните продажби формират 29 процента от дела, а българският дял в него е 44 на сто. С въвеждането на ДДС крайните потребители ще бъдат допълнително натоварени с около 10 млн. лв.
За осигуряване на социалната насоченост и на националната лекарствена политика с цел осигуряване на населението с високоефективни риамбурсирани от държавата лекарствени продукти са предприети мерки от страна на министерството и ЗОК, които включват разширяване обекта на безплатните медикаменти и консумативи за лечение на острите състояния при сърдечносъдовите заболявания и онкологичните заболявания, както и оптимизиране и разширяване обхвата на риамбурсирането на медикаменти от касата чрез промяна във формулата на заплащане на процента. По този начин ще бъдат облекчени социално слабите слоеве от населението, в това число пенсионерите, които имат най-големи нужди от лечение. Предприети са и допълнителни мерки за подпомагане на социално слабите. Според Закона за социално подпомагане и Правилника за неговото прилагане няма пречка по преценка на социалния работник и при прилагането на индивидуален подход спрямо подпомагания, натуралната помощ за социално слаби да се изплаща и под формата на жизненонеобходими лекарства.
Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми депутати, министри и гости! Болните имат нужда колкото от лекарства, толкова и от професионално лечение, грижи и внимание. Медицинските кадри в България са доказали, че стоят на висотата на своя дълг.
Драги колеги лекари, стоматолози, фелдшери, сестри, лаборанти, санитари! Аз ви моля, нека всички ние в името на професиите, професионалната етика и въпреки трудностите и злободневието да отдадем познанията и силите си за здравето на пациентите. Те ще го оценят. И пак да повторя: не бива да предизвикваме партийни препирни, медицината е бяла. Благодаря. (Бурни ръкопляскания в блока на НДСВ. Възгласи: "Браво!".)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Финков.
Давам думата на народния представител Борислав Китов.
Заповядайте, господин Китов.
БОРИСЛАВ КИТОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми колеги! Аз съм малко смутен. Смутен съм, защото тук аз не чух дебат по същество. Чух обвинения, че вотът се искал заради вътрешнополитически цели, заради дестабилизация на страната. Чух, че някой нямал морално право да го иска, други пък - че сънували да се връщат на бял кон. И всички тези, които говориха по този начин, уважаеми колеги, пропускат един много простичък факт, а именно, че вотът е една нормална парламентарна процедура - процедура, в която се дебатират конкретни действия, точност или неточности на едно правителство.
Пропускате и още един факт, а именно, че нашите избиратели са потърпевши от данъчната политика и от хаоса в лекарствоснабдяването и искат и имат право да знаят какви са мотивите за това решение, кой носи отговорността. И понеже са потърпевши, уважаеми колеги, те настояваха ние да внесем този вот, да го подкрепим, за да покажем, както някой се изрази в пресата, един жълт картон на управлението, белким нещата утре се поправят. Разбира се, съвсем естествено е, ако избирателите на НДСВ, на ДПС и на Коалиция за България не са потърпевши от този вот, да не го подкрепят.
Но да минем по същество. Хронологията на нещата, уважаеми колеги, съвсем логично и съвсем естествено налагаше българският министър-председател и кабинетът да се запознаят с нещата, които страната беше договорила с Еврокомисията, а именно, че България беше поискала ДДС на лекарствата да се въведе до 2011 г., а Еврокомисията беше споменала, че ако това не е най-доброто, то по-добре би било постепенно, съвсем диференцирано, не по-малко от 5 процента, но възможно 5-6 процента, постепенно да се въведе този данък добавена стойност. И това е съвсем естествено, защото, уважаеми господин премиер, в страни като Англия и Дания ставката е 0, в Германия е 7 процента, а във Франция е 5,5 процента. Но ако този факт е убегнал от Вашето внимание, то е странно как така се е изплъзнал на вашия министър на финансите, който договаряше с Международния валутен фонд именно въвеждането на тази ставка.
И аз си задавам въпроса, уважаеми господин премиер: на собствена глава ли господин Велчев в този момент изведнъж въведе ДДС върху лекарствените средства от 20 на сто? Такъв има само в Австрия.
Но, уважаеми господин премиер, направи ли кабинетът анализ, един по-дългосрочен анализ извън бюджетната година, извън параметрите на бюджета, на приходната част на бюджета, до какво ще доведе в дългосрочен план данъкът добавена стойност? Ако бяхте изискали от икономическия екип да Ви направи един такъв по-дългосрочен анализ, Вие щяхте ясно да се запознаете, че българската фармацевтична промишленост е от значение за националната сигурност на страната и тя не е в добро състояние.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): За някои семейства.
БОРИСЛАВ КИТОВ: Не е добро, господин Кошлуков, защото това се налага, още повече че трябва да се въвежда добра фармацевтична практика, а това е един доста дълъг процес, това е един процес, който е скъпоструващ.
ВЕСЕЛИН БЛИЗНАКОВ (НДСВ, от място): Воля, воля се иска.
БОРИСЛАВ КИТОВ: И ако не бъде въведена добрата фармацевтична практика, ще дойде един хубав момент, в който българските лекарства няма да имат достъп до световните пазари.
Не е без значение, може би щяхте да научите, че Русия се готви да въведе това изискване от 2003 г. и най-големите пазари на българските производители ще се загубят. Не е без значение фактът, уважаеми колеги, че въвеждайки данък добавена стойност, българските производители ще бъдат принудени да намалят своя ръст на печалбата, за да могат да бъдат конкурентоспособни на пазара и ще имат по-малка възможност за инвестиции за добрата фармацевтична практика. Това е факт.
Ако Вие бяхте изискали един добър анализ и от Министерство на здравеопазването към момента, уважаеми господин премиер, Вие щяхте да разберете, че средствата за животоспасяващи и животоподдържащи лекарства, които отпускат държавата и Националната здравноосигурителна каса, са около 50-60 млн. лв. Само за инсулина те са около 22 млн. лв. и сега дистрибуторите, които са три фирми, ще бъдат принудени, за да ги освободят от митническите складове, да затварят около 4 млн. лв.
В същото време, уважаеми господин Кошлуков, за съжаление, липсата на средства в болниците не им позволява да се разплащат веднага и хората си получават средствата след няколко месеца. Това не е отсега, разбира се, не е отсега. Но това при всички положения ще накара една голяма част от дистрибуторите да не могат да си позволят да закупуват и да освобождават достатъчно количество лекарства, а някои от тях и да фалират. Това при всички положения ще се отрази и на консумацията на лекарства в болниците, и на гражданите по същество. Но ако все пак и производители, и дистрибутори имат своите възможни механизми, то тези механизми за аптеките са много по-малко и никакви за българските потребители.
Уважаеми господин премиер, както беше казано тук по времето на Вашата ваканция, заслужена коледна ваканция, бе прието Постановление на Министерския съвет № 300, което е абсолютно противозаконно, защото определя служебно пределни цени. Разбира се, то е атакувано в съда, но аз съм сигурен, че господин Паскалев е сложил своя подпис, защото все пак с тези служебни пределни цени той се е надявал да има една социална крачка към политиката на правителството, която той критикува преди известно време.
Но завършвайки, защото времето наистина е ограничено, позволете ми да кажа, че ако това е прогласеният от Вас нов морал и нова политика, то българските избиратели вече свалиха розово-жълтите си очила и гледат на новото време, уважаеми господин премиер, като онова детенце от приказката на Андерсен за новите дрехи на царя. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Китов.
Давам думата за реплика на народния представител Алеко Кюркчиев.
Заповядайте, господин Кюркчиев.
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ (НДСВ): Господин председател, господин премиер, уважаеми колеги! Това, което казаха моят колега доц. Китов и моят колега д-р Стойчо Кацаров, е просто невероятно. Невероятен факт е, че в България продължават да се разпространяват лъжи, че аптеките не били работили, че складовете не работели, че щели да фалират. Нищо такова нямаше! Нова година мина, аптеките си работеха, всичко си беше наред, народът си купуваше лекарствата. Кои бяха тия спрени аптеки, кои бяха тия фалирали складове? (Реакция в блока на ОДС: "Е-е-е!".)
И още нещо, доц. Китов. Добрата производствена практика, за която толкова много говорите, вие я заложихте във вашите документи 2003 г. и тези предприятия, които вие приватизирахте, 2003 г. трябваше да я въведат, а те нямат и хабер да въвеждат такова нещо в 2003 г. Тогава защо защитавате техните интереси на руските и световните пазари? Ами, да са си я въвели! Това е догодина. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин Кюркчиев. Това беше реплика.
Има ли втора реплика? Не виждам.
Господин Китов, заповядайте, имате право на дуплика. Разполагате с 3 минути.
БОРИСЛАВ КИТОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Кюркчиев! Аз никога не съм казвал, че аптеките са фалирали. Такова нещо не съм казал, още повече аз съм убеден, че дори да има някои аптеки, които имат затруднение, вашите не са между тях. (Смях и ръкопляскания от ОДС.)
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Няма "наши", ние не сме приватизирали!
БОРИСЛАВ КИТОВ: Позволете ми обаче да кажа и нещо друго, което одеве не можах да кажа в изказването си. Не може да отречете, уважаеми господин Кюркчиев, че с великодушните изявления на вицепремиера Николай Василев, който от Националната телевизия обясни на аптекари и дистрибутори как да продават лекарствата си в ущърб на вече влязъл в сила закон, се извършиха за 3-4 дена сделки за около няколко милиона, но без да се начислява ДДС. И сега съвсем естествено данъчните - това е тяхно право - ще потърсят отговорност от тези, които са извършили това нарушение, само защото са повярвали на думите на един български министър, който - забележете - въпреки че законът влиза в сила от 1 януари, призовава и разрешава той да не се спазва. Кой ще заплати, господин Кюркчиев, на аптекарите и дистрибуторите глобите от невнесените такси на ДДС? (Възгласи: "Браво!" и ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Китов.
Давам думата на проф. Кръстьо Петков.
КРЪСТЬО ПЕТКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, уважаеми господа министри! За втори път от началото на здравната реформа опозицията внася искане на вот за недоверие: преди няколко години срещу правителството на СДС заради провала в здравната политика, днес срещу правителството на НДСВ - ДПС заради несполучливото решение за въвеждане на ДДС върху българските лекарства. Това показва, че в самия замисъл и консткрукцията на така наречената здравна реформа има нещо гнило и непродуктивно. Политици и експерти, лекари и пациенти, депутати сега по доста махленски начин са заставени да работят за една скъпа и не добре подготвена система за здравно осигуряване и медицински услуги в страна с нисък жизнен стандарт и преобладаващо бедно население, каквато е България. Всяко сътресение като това с увеличените цени на лекарствата се посреща с остро недоволство и това е фактът на деня.
Другата причина за общественото недоволство е отражението на новите цени на медикаментите върху семейните бюджети. След 1 януари върху населението се стовариха повишение на цяла дузина данъци и такси. Правителството твърди, че общият им ефект бил минимален: данъчната тежест била нараснала с 9-10 лв. на глава от населението, а за лекарствата средно щели да се плащат само 0,70-0,80 лв. повече.
Но в България, уважаеми господа, не живеят виртуални и средностатистически единици, а реални хора. Новите налози се стовариха крайно неравномерно върху населението. За най-бедните те заедно с инфлацията водят до 20-25 на сто спад на реалните доходи. Богатите ще се чувстват още по-добре. На тях им намалиха ставката за подоходния данък от 26 на 29 на сто, а левчетата отгоре, които трябва да платят в аптеките, не ги затрудняват. Нито пък ще ги стреснат високите такси за смет и сметките за ток и парно. На такава данъчна политика не може да се даде друго название освен дясна и консервативна. Тя засилва неравенството в обществото и непрекъснато поражда социално напрежение, каквото имаме днес в България.
Тази политика не е от вчера обаче. Тя, както и бюрократичните лицензионни режими и корупционните схеми, бяха патент на предишното правителство. Затова колкото и да се сърдят колегите отдясно, ние не можем да не повтаряме, че тяхното искане е нелогично, неубедително и неморално. Вероятно те разчитат на късата памет на своите опоненти, на гласоподавателите. Малцина са обаче онези, които ще се хванат на тази уловка.
Искането на вот на недоверие неизбежно - то се видя и днес - увисва като изолиран конюнктурен ход на опозицията отдясно. Той обслужва нейните временни интереси - да звучат по-убедително на предстоящата конференция, да укрепят редиците на своите членове и симпатизанти, да заложат обаче и капан на левите депутати. Само че в този капан ние няма да влезем. Заявявайки, че няма да подкрепи искания вот, Коалиция за България остава вярна на своята позиция и на основното си предизборно послание за социално ориентирано управление и за социално поносима цена на реформата.
Казвайки "не" на вота обаче, нашата парламентарна група или дори част от левите депутати не виждат достатъчно основание и мотиви да дадат подкрепа на правителството на НДСВ - ДПС в сегашния критичен момент, както направихме през юли миналата година. Първо, защото ние предупреждавахме да не се бърза с новия данък. Предлагахме по-ниска и поносима ставка или гратисен период. Апелирахме в залата да се гласува против грешното решение. Нищо от това не беше прието.
Второ, за разлика от вносителите на вота на недоверие и на част от критично настроените депутати от мнозинството ние, лично аз поне, не смятаме, че начинът, по който се въведе ДДС, е някакъв пропуск или някаква грешка, или някакъв гаф, изобщо технически момент, както някой се опитва да ни убеди тук. Ако беше така, сега можехме да направим компромис. Но този 20-процентен налог, който преля чашата, беше обмислен и наложен силово, въпреки съпротивата в собствените редици на НДСВ, от влиятелни групи в мнозинството и правителството.
Затова днес аз искам да отправя няколко въпроса към тях, свързани с последиците. Защо така шоково, за месец-два, се въведе новият данък? Защо се пренебрегнаха предупрежденията, че се поражда хаос в снабдяването и продажбата на лекарства, който не може да бъде овладян месеци наред? Кой ще компенсира загубите на производителите и търговците, в това число на аптекарите, за които говори преди малко Борислав Китов, след внезапното въвеждане на пределните цени? Загубите на българските производители на лекарства вече се измерват с десетки милиона лева. Един търговец държи на склад стока средно за 1-2 млн. лв. и трябва да понесе около 10-15 на сто загуба от нереализирани печалби. Кой ще му върне тези пари? Нали работим в пазарна икономика, а не в централизирана, планова държавна икономика?
РАМАДАН АТАЛАЙ (ДПС, от място): Нещо бъркаш в тези сметки, професоре!
КРЪСТЬО ПЕТКОВ: Най-сетне, кой и как ще компенсира щетите на основния потърпевш - гражданина, пациента? От януари досега за най-търсените български лекарства той плаща средно не 9, а 17 до 20 на сто повече. На него му предлагат едни и същи лекарства на различни цени в отделни райони и отделни аптеки. При това този пациент добросъвестно си е правил здравните вноски, плащал си е данъците и очаква коректно поведение от страна на държавата.
Изобщо с цялото това решение, като имаме предвид и другите данъчни закони, правителството допусна една детинска според мен, но стратегическа грешка, то пресоли манджата. А пресолените манджи горчат и няма кой да ги приготвя в момента. Затова недоволството на хората нараства.
Естествено, някой трябва да понесе служебната и политическа отговорност за всичко това. Никак не се вписва в новия морал принципът за анонимност на виновниците. Няма и логика цялата отговорност да се поеме от премиера, защото вотът на недоверие, включително и днешният, винаги е удар главно по него.
Като гласува "въздържал се", левицата отказа да бъде съучастник в продължаването на тази порочна практика - един да прави пакост, друг да опира пешкира. Затова сега най-важният въпрос е не кой колко е украл, това трябва да го каже съдът, не тук, в тази зала, господин Кошлуков, а има ли изход от очевидно критичната и взривоопасна ситуация, предизвикана от недалновидната данъчна политика на правителството. Има, разбира се, стига отговорните политици от НДСВ да се вслушат в критиките и предложенията.
Ние предлагаме:
Първо. Незабавно на 100 процента да се компенсира повишението на цените за пациентите, особено за социално слабите граждани, пенсионери, безработни и самотни хора чрез специална програма, а не чрез публични заявления. За тази цел няма да стигнат предвидените 7 млн. лв. Не са достатъчни и 12-те млн. лв., за които говорите тук. Трябва до 2-3 пъти повече пари и ние предлагаме да ги вземете от резерва на Националната здравноосигурителна каса или от постъпленията по лихвите за парите, които са вложени в немски ценни книжа, без да се вземе легитимно решение за това. Ето ви начин да се върнат обратно ползите на гражданите.
Второ. Незабавно да се подновят и завършат до края на сезона преговорите с браншовите съюзи за новата система на лекарствените цени. В нея да влязат фиксирани цени за основните групи лекарства, за да няма поразии следващата година. Намалена ставка ДДС за българските лекарства, механизъм за компенсиране на загубите на търговците и фармацевтите, за които стана дума по-горе.
Трето. До 3 месеца да се приеме законопроект за радикално опростяване на лицензионните режими и намаляване на лицензионните такси, за да се компенсира ударът върху малкия бизнес, който беше нанесен през декември и януари.
Четвърто. Да се преразгледа системата за диференциация на патентния данък по райони и занаяти, за да може да се даде глътка въздух на скромните занаятчии и патентните търговци да си изкарват хляба.
Пето. Правителството да обяви 3-годишен мораториум върху по-нататъшното повишаване на данъци и такси за населението. През този период да се увеличат данъците за физическите лица с високи доходи и да се засили контролът върху събираемостта на вноските.
Шесто. Да се прекрати практиката за разсрочване на плащанията на длъжниците към НОИ и Националната здравноосигурителна каса, включително и чрез обявяване на длъжниците в несъстоятелност.
И тук искам да отправя един въпрос към господин премиера: редно ли е, почтено ли е, уважаеми господин премиер, "Кремиковци", което е 77 процента частно предприятие, дадено за 1 долар на група частници, да дължи 70 млн. на осигурителната система? Два пъти повече, отколкото пари ви трябват, за да се компенсира повишението на ДДС! И тези дни това предприятие постави ултиматум и заплашва да спре, подкрепено от някои заинтересовани синдикални лидери. (Ръкопляскания в мнозинството. "Браво!") Дайте да гледаме различните видове истини!
Може да кажете, че предложените от мен мерки са твърде леви или нещо друго, но такъв пакет от мерки, уважаеми господа, може да бъде разбран и подкрепен от обществото. Правейки завой в данъчната си философия, всъщност връщайки се назад към началата си, правителството, НДСВ, могат да разчитат на нов неколкомесечен кредит на доверие. Това би било в интерес на всички, защото дестабилизацията сега означава да изостанем с години от плановете за повишаване жизнения стандарт на българите и от сроковете, които сме си поставили за членство в НАТО и Европа. Впрочем, това е другият аргумент да не подкрепим вота, за което говори нашият лидер Сергей Станишев. Ако обаче някой в управляващото мнозинство сметне, че след днешния вот може да я кара, така, както я подкарахте, горчиво се лъже! Следващият вот със сигурност ще бъде фатален, както текат ситуациите в България. Защото точката на търпението е премината, няма време за повече експерименти и обучение на тема успешно управление. Няма и пространство за маневриране, уважаеми господин премиер. Впрочем, лично към Вас са отправените последните ми думи. Иска ми се да вярвам, че ще потърсите пряка служебна отговорност на тези, които Ви подведоха по повод на данъците и специално на ДДС върху лекарствата. Поискайте документални доказателства, че Европейският съюз ни налага именно сега, през 2002 г., да въведем ДДС с 20 процента. Няма да ги намерите! Поинтересувайте се кой, по какъв начин при преговорите с Международния валутен фонд е отстъпил и е поел тази непосилна ставка.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Защо непосилна?
КРЪСТЬО ПЕТКОВ: Тя е непосилна, като се прибави към всичко останало. Защото не можеш да стовариш всичко в рамките на 3 месеца. И то при положение, че ние нямаме споразумение с Международния валутен фонд, ние все още водим преговори. Вас, господин премиер, с тази данъчна политика, Ви обръщат с лице към едрия, в преобладаващата си част днес в България спекулативен капитал, който доказа, че добре вирее при слаби държави и корпоративно зависими политици. На Вас Ви внушават, че благоденствието щяло да дойде, след като се постигне траен 8-10-процентен икономически растеж. Такъв капитализъм в Европа няма. Доктрината на Милтън-Фридман се провали и тук-таме вирее в някои страни на Латинска Америка и Африка. Но ние нали сме в Европа и трябва да правим европейска данъчна и социална политика. Затова очакваме от Вас, господин премиер, да предприемете две спасяващи стъпки.
Първата - да формирате екип, с който да приложите оригиналната си първоначално заявена данъчна и социална политика.
И, второ, без отлагане да промените сегашната данъчна политика. Не от догодина, сега!
Първото, разбира се, е Ваше изключително право по Конституция и по парламентарен механизъм. Второто е Ваша и наша политическа и държавническа отговорност. Тя е и Ваша историческа отговорност, защото след 50 години изгнание Вие се върнахте в България не с користно, а с благородно намерение - да я спасите от мизерията, корупцията и бедността. Аз си спомням през август на нашата среща ми казахте, че сте потресен от бедността в България. Тя не може да бъде излекувана с чакане. Ако действате, ще имате нашата протегната ръка. Благодаря. (Ръкопляскания в КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Петков.
Давам думата на народния представител Атанас Щерев. Заповядайте, господин Щерев.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми министри, дами и господа депутати, български граждани! Искам да кажа, че ние дойдохме на власт преди 6 месеца благодарение на нашите собствени усилия, на нашия собствен ум и действия, не благодарение на парите на Луканов, раздадени преди около 10 години, не благодарение на 10-процентови комисионни сделки. Ние дойдохме, за да провеждаме една националноотговорна политика.
Първото нещо, което започнахме в областта на здравеопазването, това е обществена дискусия, кръгли маси, обществена дискусия по проблемите на лекарствената политика - вотът, който внасяте днес. Вие не сте погледнали абсолютно нищо по отношение на тези публични очаквания и дискусии. Ваш депутат ни обвини, че ние провеждаме дискусии и че този дебат бил вече минал. А какво освен дискусии да провеждаме? Да провеждаме софри, на които да можем да се договаряме с този или с онзи какво трябва да се прави в областта на здравеопазването? Вие това ли очаквате? Ние провеждахме обществена дискусия по отношение на лекарствената политика. Ние провеждаме диалог с Фармацевтичния факултет по отношение на подготовка на фармацевтични кадри. Ние създаваме условия за производство на лекарства у нас с добрата производствена практика. И ако на някого не му е ясно, въвеждането на данък добавена стойност върху лекарствата спомага и подтиква този процес.
Ние продължаваме вашите усилия, господа депутати от СДС, чрез Агенцията за лекарствени средства и назначения от вас господин Борисов, който идеално работи, да продължим същата политика за спазване на принципите, които иска Европейския съюз. А това са 21 директиви, 180 административни акта и 50 решения на съда, които наричаме общи достижения на Европейския съюз. Ние продължаваме работата в тази насока, която е тежка, но наложителна дейност.
По отношение на обществените поръчки и лекарствената политика на Министерството на здравеопазването искам да кажа, че докато по време на вашето управление вие трупахте до 100 млн. лв. дълг на болниците и то изключително от лекарствени средства, ние редуцираме този дълг. Само за шест месеца управление този дълг е редуциран в повече от 50% и това са факти. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Ние индуцираме друг начин на реимбурсиране на лекарствата от Националната здравноосигурителна каса и е ясно, че този начин е в интерес на българския производител на лекарства. Ние индуцираме един процес сред търговците на едро от 160 и без прекупвания да станат 10 или 16 по един пазарен механизъм, колкото са във всички западноевропейски страни. Ние индуцираме аптеките да се регистрират по ДДС. Индуцираме този процес по пазарен път. Всичко това, дами и господа, ние наричаме лекарствена политика. И ние правим националноотговорна лекарствена политика, и е ясно, че на вас това не ви е ясно.
Но да се върнем към действително ощетените и българския народ. Това нещо, за което вие непрекъснато говорите. Ние знаем, че вследствие на тия болезнени мерки ще бъдат засегнати преди всичко социално слаби и хронично болни. Ето защо, в рамките на нашата лекарствена политика, ние предвиждаме и въвеждаме ефективни мерки и аз искам да ви посоча какви са те.
На първо място са предвидени допълнителни 13 млн. лв. за бюджета на Министерството на здравеопазването, което да компенсира въвеждането на ДДС, и 7 млн. лв. за лекарствата от Националната здравноосигурителна каса. Но това не е достатъчно. Ние предвиждаме, заедно с Министерството на здравеопазването, да разработим една практическа програма за осъществяване на лекарствената политика като се разчита на 5 млн. лв., които ги има в бюджета на Министерството на здравеопазването. С тази програма ние разчитаме и имаме уверенията за допълнително финансиране от Европейската банка за развитие.
И още нещо. Според бюджета, който приехме, според Закона за социалното подпомагане и правилника за прилагането му няма пречка, по преценка на социалния работник и при прилагане на индивидуален подход спрямо подпомагания, натуралната помощ за социално болни да се изплаща и под формата на жизнено необходими лекарства. За скъпоструващо лечение може да се изплати еднократна социална помощ в размер до 200 лв., по същия закон. И това е заложено в Закона за бюджета, който ние приехме.
Уважаеми дами и господа, реформата е болезнен процес. Това е операция, това е необходим процес. Със сегашния бюджет, с изпълнението на сегашния бюджет ние изпълняваме точно тази програма. Изпълняваме точно тази реформа. Ние приемаме мерки срещу корупцията за финансова прозрачност. Ние знаем какво иска българския народ. Българският народ иска на част от вашите партийни функционери да се сложат прангите на ръцете и да отидат в затвора. Това иска българският народ. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Да, ние признаваме, че това не можем да го направим. Не можем, защото ние сме демократична страна. Защото, Бог да го прости, бай Петър Дертлиев казваше: “Демокрацията е един бавен и муден процес. Той бавно настъпва и нещата стават едно след друго.” И вие разчитате именно на това. Но справедливостта ще възтържествува.
Вие знаете много добре, че ние изпълняваме една десноцентристка програма и много добре знаете това. Ние ще изпълняваме нашата програма в здравеопазването, ще поправим законите, които вие направихте погрешно, и ще създадем нови, за да почувстват гражданите в България, че става нещо добро. Никой няма да остане без лекарства. Това е абсолютно сигурно и всички спекулации на тази тема са съвсем умишлени.
Аз искам да се обърна към гражданите на България: Наистина, не вярвайте на чудеса. Приемете една прагматична програма, едно лечение, за да успеем заедно. Заедно с вас, хора, можем повече. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Щерев.
Уважаеми народни представители, обявявам 20 минути почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ (звъни): Възобновявам заседанието.
Преди да продължа с разискванията, позволете ми да ви запозная с времето, което е изразходвано досега от съответните парламентарни групи:
Парламентарната група на НДСВ е изразходвала 19 мин. от всичките 60 мин.
Парламентарната група на ОДС е използвала 12 мин. от всичките 40 мин.
Парламентарната група на Коалиция за България е използвала 23 мин. от всичките 40 мин.
Парламентарната група на Движение за права и свободи е използвала 13 мин. от всичките 30 мин.
Уважаеми народни представители, думата беше поискана от вицепремиера и министър на труда и социалната политика госпожа Лидия Шулева.
Заповядайте, госпожо Шулева.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми колеги! Може би точно днес и точно сега е моментът да си спомним какви бяха обвиненията и упреците към кабинета при самото му сформиране. Тогава се чуваха апокалиптични прогнози за финансова дестабилизация, за пропиляване на всичко, постигнато през последните четири години, и задаваща се криза, подобна на тази от 1996 г.
Днес, когато цял свят разбра, че това правителство няма да рискува стабилността на държавните финанси, че няма да раздава пари на калпак, а ще търси баланс, ни обвиняват, че сме безчувствени към хорските проблеми, че действаме антисоциално, хаотично и даваме на хората по-малко, отколкото трябва. Не може да не се отбележи, че тази промяна в позицията на критикуващите правителството настъпи за твърде кратко време. Като човек, който е по-скоро експерт, отколкото политик, все пак си давам сметка, че това поведение е типично за професионалните политици, но въпреки това бих искала да призова към известна коректност, защото всяка крушка си има опашка. И това, че доходите и пенсиите не могат да се повишат според очакванията, а социалната политика изглежда недостатъчно добра, си има причина. И хората в тази зала, които имат отношение към завареното от нас състояние на държавата, са повече, отколкото изглежда на пръв поглед.
Какво заварих като социален министър? Една безразборна, безконтролна и почти безсмислена система за социално подпомагане, която прелива от пусто в празно, и не може да реши едни и същи проблеми от години както за хората, които би трябвало да подпомага, така и за държавата, която не може да се справи с лавинообразно нарастващия им брой.
Знаете ли с колко са нараснали хората, на които от края на миналата година трябваше да изплащаме енергийни помощи, за да имат поне една топла стая за семейството си? Двойно! Повтарям, двойно, в сравнение с предишния отоплителен сезон. И въпреки това, намерихме начин да им компенсираме увеличените цени на енергоносителите. Това са хората, които бяха доведени до това състояние миналата година - двойно в края на 2001 г., спрямо 2000 г.
Всички знаете каква безработица заварихме ние - 18 на сто. Само че никой не споменава каква безработица са заварили предшествениците ни, които сега ни търсят сметка. В началото на техния мандат този показател е бил 14 на сто. Аз ли трябва да отговарям сега за тяхната неуспешна политика?
Що се касае до безработицата сме направили най-важното до този момент - обезпечили сме финансово всички програми и мерки за създаване на работни места, включително и тези на предишния кабинет, за когото програмите и мерките твърде често са оставали само на книга. Защото е лесно да напишеш един план по заетост и да го публикуваш в интернет, но е много по-трудно да извоюваш от бюджета средства за реализирането му. И за да разберете по-точно това, което имам предвид, ще ви кажа, че на кметовете в страната, даже не им се вярва, като им кажа, че няма проблем да продължат започнатите проекти от миналата година, за които нямаше пари, и дори могат да кандидатстват, представете си, за нови.
Същото се отнася за стимулите за работодатели. От пътуванията си в страната разбирам, че почти никой не им е обръщал внимание, защото те априори си знаят, че няма пари за това. Тази инерция продължава и сега, но тя ще се промени много скоро. В същото време искам да обърна внимание, че цареше пълно социално спокойствие, плод на съглашателство и инерция, докато нещата в икономиката са се влошили необратимо дотолкова, че хората вече не мислят за това какво могат да направят сами, а какво могат да получат наготово от държавата. Не виждат никакъв изход от окаяното си положение и даже не правят усилия да го подобрят, затъвайки във все по-голямо самосъжаление.
Кой ще отговаря за този начин на мислене, за тази всеобща нагласа, че винаги някой друг ни е виновен, че другите и най-вече държавата са ни длъжници. Какво направихте вие, за да изкорените тази порочна представа, четири години досега?
Тук искам да отбележа, че в преговорите с Международния валутен фонд за първи път се поставиха социални проблеми, и не само се поставиха, те се решиха. Международният валутен фонд прие и подкрепи увеличението на минималната работна заплата с цели 17 на сто. Подкрепи двойното увеличение на детските добавки (ръкопляскания от НДСВ и ДПС). И тук ще отворя една скоба, за да кажа, че може би нямаше да е излишно да помислим колко време ни трябва за този дебат и колко време ни трябва да приемем 15 члена от Закона за детските добавки да получат 15 лв. хората, който закон още не може да влезе?
РЕПЛИКА ОТ ОДС: Кого питате?
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛИДИЯ ШУЛЕВА: Питам, все пак дебат е. Можеше например днес да се приеме този закон.
Какво още сме постигнали с Международния валутен фонд? За първи път се издействаха преференции за работодателите, каквито нямаше досега, и се одобри 15 на сто увеличение на социалните разходи в бюджета.
Искам да ви уверя, че никак не ми е лесно да внеса логика и систематичност в социалната политика, която заварих. Не зная дали вие ми имате доверие, но аз ви нямам след всичко, с което се сблъсках в работата си. И въпреки това, призовавам всички институции и всички присъстващи в тази зала, не да търсим разединение, а да обединим усилията си за подобряване на положението в държавата и най-вече в икономиката. Защото с лоша икономика не можем да имаме добра социална политика. С този факт се сблъсква всеки, който под една или друга форма експлоатира думата "социален" за политически цели. Ще се сблъскат след време и тези, които днес смятат, че са полезни със своята градивна критика.
Аз лично като министър на труда и социалната политика и вицепремиер ви казвам откровено, че ценя много повече една добра идея, отколкото витиевати словосъчетания, към които някои хора тук имат склонност. Ще ви бъда много благодарна, ако ми спестите второто за сметка на първото. Благодаря. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Шулева.
Давам думата на народния представител Михаил Михайлов от ОДС.
МИХАИЛ МИХАЙЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! На трибуната съм да ви призова да подкрепите внесения от ОДС вот на недоверие към правителството. (Смях от НДСВ.)
Уважаеми господин министър-председател, дами и господа, членове на кабинета! С най-добри чувства ви приканвам да вникнем задълбочено в днешната ситуация. Твърде голяма доза ирония има в нея за най-хуманната област - човешкото здраве, за таблетите, капсулите, за ампулите и инфузионните разтвори. Аз заедно с моите колеги по парламентарна група предлагаме за най-радикалната мярка в демокрацията - вашата оставка.
Казахте ДДС, та ДДС върху лекарствата, бюджетът иска, бюджетът чака. Актуалните въпроси, питанията, позоваванията на европейската практика - тези безболезни лечебни средства на парламентаризма, настойчиво използвани от нас, не дадоха задоволителен за обществото отговор. Нещо повече, от вашия правителствен организъм се излъчиха три противоречиви сигнала, че пред аптекарските гишета хората започнаха да виждат двойно, самите аптекари да дават заето, а фармацевтичните компании просто спряха.
А какво бъдеще предначертахте за здравеопазването с бързото въвеждане на ДДС? Ще ви кажа - фалит или икономическа агония за болниците, а за хората - ходене по мъките. През тази година Здравната каса е предвидила 131 млн. лв. Автоматично чрез прехвърляне на ДДС ще останат 105 млн. А за 2001 г. тези средства са 181 млн. - близо два пъти по-малко е за тази година.
При това положение не е необходимо човек да притежава лекарска диплома, за да постави диагнозата - управленческа немощ, и да предпише лечение - благодарим ви, вървете си! (Шум и реплики в мнозинството.)
Защото има и една още по-тежка констатация, а това е излъганото доверие. И няма смисъл да прибавяме непосилните данъци върху имуществото, сбърканите патентни налози, да не говорим за по-тънки материи, като политика на доходи, насърчаване на предприемчивост, политика за заетост, за които говори и госпожа Шулева и още, и още. С две думи - или мъгла, или тесла.
Дами и господа, този вот на недоверие е знаменателен не с това, че е първи в настоящото Народно събрание. В съзнанието на хората, които ни слушат и гледат, той ще породи разнопосочни мисли и настроения.
Но аз искам да открия две негови проекции. Първата се отнася лично до Вас, господин министър-председателю. Дали вотът ще мине или не, вече е въпрос на съвестта на всеки един депутат. За съжаление така е на теория. На практика ще се намесят сложни партийни интереси, користни групови нагласи, а защо да не кажем направо и откровено човешко неразбиране. Но политическата аритметика не струва и пукната пара пред безпощадното народно недоволство. За 12 години българинът придоби политическа грамотност, истинска демократична култура и не всякога успява да я изрази по най-деликатния начин. Знаете, че протестът може да гърми по улици и площади, но може да звучи спокойно и разумно и в залата на Народното събрание.
Лаская се от мисълта, че чрез нас, чрез ОДС, чрез този конкретен вот се дава цивилизован глас на недоволството от работата на трима ваши министри. Ще чуете ли този глас или не, ще се съобразите ли с него? Това пък е въпрос към Вашата съвет, господин премиер.
Втората проекция на вота е, че той ясно ще диференцира границата между опозиция, управляващи и примъкнали се към тях. ОДС се обяви за опозиция не от любов към тази роля, а защото народът пожела да напуснем кормилото на властта. Той ни посочи новото място в обществото - това на опозиция, да коригираме ръководството на държавата, да изразяваме волята на несъгласните, да сочим конструктивни решения за наболели въпроси.
Не така стоят нещата с левицата в парламента. С политическото й решение да се въздържа при гласуването, тя губи всякакъв шанс поне да бъде припозната като опозиция. БСП влиза в удобната категория на присламчилите се, в позицията от позабравеното време на господин Беров. В някои случаи движението навън-навътре, навътре-навън е приятно, даже много, но в политиката за това няма прошка. Избирателят не забравя присламчилите се. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания в ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Михайлов.
Заповядайте за реплика, госпожо Масларова.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Извинявам се, но трябва да кажа нещо, което не е много цензурно, а то е, че и в най-големия разврат трябва да има малко морал.
Що се касае до една опозиция, която знае да руши, знае да пали, знае да нарушава Конституцията, ние това го познаваме. И точно вие да казвате как трябва да се държи опозицията, нямате моралното право.
Що се касае до поведението на Коалиция за България, оставете гражданите на България да преценят дали една опозиция се опитва да помага за спасяването на България в резултат на едно корумпирано, разрушително управление. Това ще каже избирателят, а не вие. Господин Михайлов, просто нямате право да говорите кой каква опозиция е. Това ще решават други, а не вие - вие, които сте изпратени там да стоите и да мълчите дълго време. (Ръкопляскания в мнозинството и в Коалиция за България.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Масларова.
Ако няма друга реплика, господин Михайлов, имате възможност да вземете отношение по направената реплика. Заповядайте.
МИХАИЛ МИХАЙЛОВ (ОДС): Госпожо Масларова, парламентарната логорея, казвам го като човек, който разбира от психология, защото е моята специалност, Вие много я обичате, но много често ставате смешни. И затова не Ви я препоръчвам лично на Вас.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (КБ, от място): Господин председателю, той обижда народен представител!
МИХАИЛ МИХАЙЛОВ: Лично на Вас не Ви я препоръчвам, защото с Вашия глас Вие подкрепяхте правителството на господин Беров. И аз точно това имам предвид. Има хора, които подкрепяха две години това правителство. И затова просто напомням на много хора, които са за пръв път в тази зала, не е хубаво. Както казва Кастанеда, човек живее с биографията си. И не е хубаво да се дистанцирате от тази биография, особено когато имате двама министри тук. Нали? Това е! Българският народ го вижда и го чува. Имате двама министри и изведнъж говорите за опозиция. (Силен шум и реплики в залата.) Така че просто мислете, когато говорите, и си спомняйте нещата, които са в миналото.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Михайлов.
Давам думата на народния представител Алеко Кюркчиев.
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми колеги, уважаеми господа министри, дами и господа! Днес от изказването на господин Китов преди малко научих нещо съвсем ново - че за търговците на лекарства в България предстои една тежка данъчна година. Ако има само един процент истина в това, което той каза, че за десетина дена те са реализирали 4 млн. загуба от оборот, не им заблазявам.
Свидетели сме също така на най-голямата спекулация с общественото мнение, с настроенията на българския народ, предизвикана от бившите управляващи във връзка с въвеждането на ДДС върху лекарствените средства. В желанието си да консолидират разпадащите се структури в навечерието на предстоящия им партиен форум и за да прикрият известните на цялото общество финансови злоупотреби, както и да запазят под някаква форма извършителите на тези злоупотреби, те не се поколебаха да поискат този срамен вот на недоверие към правителството на премиера Симеон Сакскобургготски.
Тази форма на политически рекет показа за пореден път тяхната безпринципна политика по отношение изваждането на България от дъното на Европа и приобщаването ни към модерните европейски страни. За пореден път станахме свидетели, че личните интереси на група хора стоят по-високо от интересите на обществото и държавата.
За да станат ясни на българския народ користните причини на бившата управляваща политическа клика, ще се върна малко назад във времето, за да ви запозная с лекарствената политика, която получихме в наследство, и що значи това лекарствена политика според бившите управляващи.
Разширение на листа 23, така наречените животоспасяващи лекарства - без финансово обезпечение, предвидено за тази година. Това доведе до отпускане на нови 15 млн. лв., които да покрият нуждите на населението от животоспасяващи лекарства, щедро обещавани, но финансово неподплатени от бившите управници.
Декапитализиране на болниците. Общата задлъжнялост на болниците, която заварихме, възлизаше на над 50 млн. лв., от които 70% или приблизително около 35 млн. лв. лекарствен дълг. Това структурно разпределение на задълженията на болниците по безспорен начин показва каква лекарствена политика е водил бившият кабинет.
Но може би това не е направено случайно, господа? Може би това е в основата на един по-дълбок замисъл, а именно - как да бъдат приватизирани под масата българските болници. Появиха се съобщения и факти за изкупуване дълговете на тези болници от фирми, търгуващи с лекарства. И ако НДСВ не беше спечелило убедително изборите на 17 юни, това щеше да бъде следващият разигран сценарий за подмолна приватизация, както вече ставаме свидетели в много други случаи на подобен вид приватизация. И пак щяхме да слушаме познатата песен, че, видите ли, в тези приватизационни сделки няма нищо нередно.
За лекарствената политика на предишното правителство можем да дадем още десетки примери. Необходимостта от ваксини за населението, касаещи най-вече нашите деца, възлизащи на 2 млн. лв., и безотговорно предвидените в бюджета само 300 хил. лв.
Тук можем да споменем и за кризата с инсулина и неяснотата къде са изчезнали едни други 600 хил. лв., което изправи преди една година диабетиците в България и техните близки на нокти.
Но нека да се върнем към други, конкретни факти и събития, касаещи пряко цените на лекарствата в България. Тези факти, които сега ви представям, не са плод на болни фантазии, а са намерили пряко отражение в българските медии. Или, с други думи казано, как и по какъв начин, използвайки лостовете на властта, чрез цените на лекарствата в България може да се манипулира общественото мнение във връзка с едни предстоящи парламентарни избори?
На вашето внимание предлагам извадка от не кой да е вестник, а от "Демокрация" - официоза на тогавашните управляващи. В своята статия от 24 февруари 2001 г. Лили Войнова пише: "С 30 на сто постъпват 100 наши лекарства, предложени от "Балканфарма" и "Софарма"." и се изброяват новите и старите цени на лекарствата като аналгин, амидофен, парацетамол и т.н.
По същия повод големите български ежедневници "Труд", "24 часа", "Дневник" излизат с уводни статии: "Ценови шок с лекарствата", "Лекарствата поскъпват", "Паника в аптеките". "24 часа" пише: "Производителите поискали средният скок да е 60 на сто. От Комисията по цените в Здравното министерство са разрешили 30 на сто."
В последваща статия на официоза "Демокрация" от 27 февруари 2001 г. същата авторка отново казва: "Най-използваните лекарства на българските производители "Балканфарма" и "Софарма" изчезнаха от аптеките." (Ръкопляскания от блока на НДСВ.)
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Това за сега или за преди се отнася?
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ: Не, за преди става дума. (Смях и ръкопляскания от блоковете на НДСВ и ДПС.)
Не сега изчезнаха лекарствата, господа, а преди една година, когато вие управлявахте.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА НДСВ: За ДДС-то питай!
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ: Сега ще ви кажа и за ДДС-то. Производителите са искали покачването да бъде с 60 на сто. И в същия дух тази новина е тиражирана във всички български медии. Обаче българският читател на 16 март 2001 г. прочете на челна страница на вестник "Труд" в рубриката "Положителна новина" "Лекарствата ще поскъпват след изборите!" (смях и ръкопляскания от блоковете на НДСВ и ДПС), ... където точно и ясно е отразено, че министър Илко Семерджиев заедно с други депутати от СДС са се договорили производителите от "Балканфарма" и "Софарма" цените на медикаментите да се качат след изборите. (Реплики от блока на НДСВ: "Браво!", ръкопляскания от блоковете на НДСВ и ДПС.)
ИВАН ИСКРОВ (НДСВ, от място): Това е изпълняване на обещанието!
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ: И как няма да се договарят толкова лесно, като се знае кой по кое време е приватизирал тези предприятия?
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Кога?
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ: Отдавна българският народ е разбрал кой на кого носи мед и защо. (Смях от блока на НДСВ и ДПС.)
Тази грандиозна предизборна манипулация със здравето на хората има и друга, още по-ужасяваща предистория. В периода от август 2000 г. до 23 февруари 2001 г. цените на 285 български лекарства вече са поскъпнали с 33 на сто. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Тези проценти са официални данни на тогавашното Министерство на здравеопазването.
ИВАН ИСКРОВ, ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Без ДДС!
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ: Без ДДС, разбира се!
От фактите става абсолютно ясно, че с въвеждането на ДДС върху лекарствата българското правителство ограничи предстоящото 60-процентно увеличение на лекарствата, заложено като бомба със закъснител от ОДС (ръкопляскания от НДСВ и ДПС), вследствие на водената политика до 20 на сто и то само за групи лекарства, което е нищожно в сравнение с увеличението от 33 на сто върху 285 лекарства в предхождащия период, цитиран от мен по-горе.
Но понеже говорим само за български лекарства, нека да кажем какво е ставало с вносните лекарства. За същия период от август 2000 г. до 23 февруари 2001 г. 271 лекарства са увеличили цената си с 11 на сто. След въвеждането на ДДС цените на вносните лекарства се повишиха около 5 на сто, а на по-голяма част от тях повишение не бе регистрирано, като това е гарантирано за един последващ шестмесечен период. Това за пореден път показва правилността на взетото правителствено решение.
Разбира се, от реалното повишаване цените на българските лекарства до спекулата със същите цени от така наречените "български производители" зейва една огромна законодателна пропаст, допусната от предишното правителство. Крещящ пример за това е, че след въвеждането на ДДС върху цените на лекарствата, продавани в Русия, от 1 януари 2002 г., забележете - същата дата, от която и ние въвеждаме ДДС - лекарствата, продавани в Русия, са със 3 пъти по-ниска цена от цената на същите лекарства, продавани в България.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): На кои фирми?
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ: На "Софарма" и "Балканфарма". От тези факти всеки непреднамерен слушател ще стигне по естествен начин до извода, че става дума за една огромна спекулация с цените на лекарствата в България. Това довежда до реализирането на огромни печалби за сметка на крайно обеднялото българско население след 4-годишно управление на ОДС. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Именно въвеждането на ДДС върху лекарствата извади на бял свят истината за досегашния начин на образуване печалбата от българските производители. Точно в тази насока подготвяме редица законодателни промени, с които ще внесем ред в лекарствената политика на страната.
В заключение, искам да кажа, че правителството никога не е работило и няма да работи срещу интересите на българския народ. Това е залегнало още в предизборната платформа на НДСВ. Пред обществото ще бъдат изнасяни всички факти и причини за въвеждането на пръв поглед на непопулярни данъчни реформи, които предишните управляващи трябваше да въведат, но не го направиха с единствената цел да просперират спекулата и корупцията, които бяха техен хляб насущний! Благодаря ви за вниманието. (Депутати от НДСВ стават прави. Ръкопляскания от НДСВ и ДПС. Реплики: "Браво!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Кюркчиев.
За реплика има думата господин Борислав Китов. Заповядайте, господин Китов.
БОРИСЛАВ КИТОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин Кюркчиев! Българското правителство, което и да е то, не определя цените, не ги вдига и не ги сваля. (Неразбираема реплика от блока на НДСВ.) Когато се правеха известни разговори с производителите, когато те искаха да вдигнат цените, въпросът се свеждаше до това, че за да се вдигне една цена, трябва да бъдат въведени новите опаковки, новите форми, каквито са изискванията на пазара. И беше съвсем естествено, повтарям, съвсем естествено, след като ти не ги прилагаш и не вкарваш нищо ново, да е невъзможно да вдигаш цената. Разбира се, господин Кюркчиев, за да направим и на тях един реверанс, ние увеличихме с една година въвеждането на GMP-практиката, защото това е българска индустрия. И не преди, а след изборите, когато вие дойдохте на власт, вашето правителство не можа да се договори с тях те да не вдигнат цените. Това кажете защо?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Китов.
Има ли втора реплика по отношение на изказването на господин Кюркчиев. Не виждам.
Заповядайте, господин Кюркчиев, имате право да вземете отношение по репликата.
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ (НДСВ): Господин Китов, с това изказване Вие направо си оттеглихте вота на недоверие. (Ръкопляскания от мнозинството.) И призовавам председателя на парламентарната ви група да го направи официално след една минута. Иначе ще станете смешни в обществото, в очите на българския народ.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Те вече са смешни.
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ: Ние искаме да ви съхраним все пак. (Смях и ръкопляскания от мнозинството.)
А това, което казвате, не отговаря с нищо на зададените от мен пред вас въпроси. Искате да кажете, че руските граждани си купуват лекарствата без опаковки? Така ли? (Смях от мнозинството.) Или може би не можем да се договорим? Ами, не можем, аз ви казах: ние не сме приватизирали "Балканфарма" и "Софарма".
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Нито "Балкан", нито "Кремиковци".
АЛЕКО КЮРКЧИЕВ: Нито "Балкан", нито "Кремиковци", нито много подобни предприятия в страната.
Колеги, мисля, че този вот наистина е срамен. Моля ви, прекратете този срамен спектакъл. (Ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Кюркчиев.
Давам думата на народния представител Йордан Нихризов.
ЙОРДАН НИХРИЗОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, дами и господа министри, уважаеми колеги! Чухме доста благопожелания и доста опити да се омаловажи настоящият вот. Да се омаловажи от страна на тези, които управляват - НДСВ, ДПС и БСП. Да се омаловажи, защото бил насочен към вътрешнопартийни проблеми. Да се омаловажи, защото не му било времето, защото клател държавата. Имаше литературни четения на стари вестници, дори граматически анализ.
Е, за тези, които обещаваха да му дойде времето, е разбираемо, защото те рано или късно трябва да смъкнат розовите очила и да чуят какво мислят хората, доверили се на техните обещания, за бързо и несимволично увеличаване на доходите, за реална подкрепа на средния и дребен бизнес. Ролята на една опозиция е да бъде част от обществения коректив. Така че, господа от Коалиция за България, аз съм длъжен да ви се извиня за нарушения рахатлък хем да бъдете червената дръжка на жълтата метла, хем да декларирате яростна опозиционност.
Вярно е, че на пръв поглед вотът изглежда фрагментарен, обаче дори само в един проблем са затворени няколко язви на днешното управление, за които ОДС и като част от него БСДП трябва да даде предупредителен сигнал.
Хаосът след въвеждането на ДДС върху лекарствените средства, показа управленска анархия и липса на координация в правителството. Три министерства - финансово, здравно и икономическо - си прехвърляха топката, а, господин премиер, Вие, който трябваше да бъдете координаторът, мълчахте безучастно. Никой не смееше да признае сбърканата данъчна философия, която хвърли на гърба на изрядните данъкоплатци нови тежести, за да се успокоят икономическите акули, които трудно намират резултат да им се обложат доходите. Патентните и имотните данъци, срещу които народът изропта, са най-яркото доказателство в тази посока.
Унесени в опитите да се прехвърлят проблемите от болната на здравата глава, посредством фразеология за ляво и дясно, за минало незабравимо, апологетите на тази данъчна тесла забравиха основното правило, че данъчната тежест трябва да се разпределя на широка основа и в нея трябва да има идея за социална справедливост. Така обаче очевидно щеше да се навреди на някои корпоративни интереси. А тези интереси бяха направили вече своята инвестиция, своята сметка в политическата област.
В резултат се получи втори удар. От въвеждането на ДДС върху лекарствата цените им хвръкнаха, а трябва да ги плащат болни и социално слаби. Щедрите обещания и досега чакат да им дойде времето. И, за да бъде картината пълна, от правителственото решение пострада дребният бизнес, малките аптеки, родните производители. Това беше техният новогодишен подарък.
Пред нас днес като опозиция и пред българското общество стоят жизненоважни въпроси - води ли правителството вярна и справедлива данъчна политика?
МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Тя е вашата политика.
ЙОРДАН НИХРИЗОВ: Отговорът на хората от улицата е: не. Тези, които я защитават и ще гласуват в нейна подкрепа отляво, също потвърждават, че това е част от харесващата им тяхна политика. Води ли правителството социална политика, обърната с лице към обикновения българин? Хората пак казват: не. Водят ли управляващите икономическа политика в интерес на родния бизнес? Хората казват: не! Прави ли правителството опити да се справи с управленския си батак? Всички категорично казват: не!
Дълг е, следователно, на всяка отговорна опозиция да каже решително с вот на недоверие: Спрете, така не може! За да не се повтори случката, в която пързалянето се превръща в лавина и си спомняме пак за 1996 - 1997 г.
Дълг е на управляващите да чуят гласа на опозицията и ако искат да се коригират.
А на всички, които искат да останат неми и глухи, въздържайки се от гласуване или скривайки се от становища, изтъквайки на преден план дребни мотиви, очевидно тази политика допада.
Нека все пак отворим прозорците и видим какво казва народът. Двойната игра и двойните стандарти явно са пътечка, но тя не е част от пътя към европейските ценности, по който решихме заедно да вървим. И ако не искате, господа управляващи, или не можете да следвате този европейски път, суверена, Негово Величество народът ще ви каже тихичко своята кратка дума: "Идете си!". (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Нихризов.
Имате дума за първа реплика, господин Агов.
ПЕТЪР АГОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги народни представители, дами и господа министри! Току-що получихме поредната порция нахалство и дебелоочие и ако не бъде последван призивът на колегата Кюркчиев да бъде прекратен този жалък спектакъл - той впрочем каза "смешен", аз го определям като жалък - вероятно той ще продължи и ще шокира не само нас, но и българската общественост, а може би и европейската и световна общественост.
Господин премиер, аз искам да се обърна към Вас. Това са същите онези хора, с които Вие дълго време се договаряхте за евентуално тяхно участие в правителството. Това е същата политическа сила, чийто кандидат Вие подкрепихте категорично за президентските избори. Това са същите хора, които от 1991 г. до сега нанесоха тежки поражения върху българското селско стопанство, като го унищожиха напълно.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Не са същите! 1991 г. и аз бях.
ПЕТЪР АГОВ: Част от тях, имам предвид идеолозите.
Това са същите, които в продължение на четири години ликвидираха българската индустрия и ограбиха българския народ. И това са същите хора, които говорят днес за морал, за отговорност. Тези, които днес са на първата страница на ежедневниците в един списък, който, първо, трябва да бъде реализиран, а не да искат вот на настоящото правителство.
Това са същите хора, които се считаха недосегаеми от закона, защото те вярваха, че може би ще могат дълго да лъжат българския народ и че той още един път ще повери своята съдба на тях. (Реплики от ОДС.) Ето затова трябва да се замислим. Затова трябва да се замислим! Първо, социалната справедливост може да бъде реализирана, когато те върнат всичко ограбено от българския народ на българския народ. Благодаря. ("Браво!" и ръкопляскания от КБ, ДПС и НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин Агов.
Втора реплика - господин Огнян Сапарев. Заповядайте!
ОГНЯН САПАРЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, господин министър-председател, господа министри и колеги! Особено ми е драго да слушам такива хубави думи като социална справедливост, честност и прочие от тази страна, от едни хора, които допреди няколко месеца бяха забравили за тях. Аз много се радвам на гражданското израстване на сините другари и господа. (Оживление.) В този смисъл виждам колко добре им се отразява опозицията. Аз им пожелавам вечно да бъдат в опозиция, защото по този начин ще могат да поддържат на ниво своята будна гражданска съвест, социална честност и справедливост. (Оживление.)
Разговорите или дебатите тук имат две страни и това беше засегнато в изказванията. Едната е има ли моралното право СДС да прави подобен вот. Втората е заслужава ли правителството подобен вот.
Първият въпрос е абсолютно риторичен, защото на всички ни е ясно, че по-нагло, гнусно и грабителско правителство от синьото не е имало за последните 1300 години в България. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.) Аз не съм толкова добре с историята, но там е проф. Пантев и той може да ви обясни исторически как стоят нещата. (Оживление.)
Колкото до втория въпрос - заслужава ли подобен вот правителството, правителството заслужава, но не по тази причина. Правителството заслужава вот на недоверие поради една основна причина и тя е, че продължава, не зная защо, да поддържа срамежлив политически чадър над сините разбойници (ръкопляскания от КБ и ДПС), вместо да им даде елегантни карирани костюмчета. Тук има дори сред нас доста елегантни бивши, а може би и настоящи грабители, които ще изглеждат още по-елегантни и красиви в едни раирани костюмчета. Така че колкото до цените на лекарствата, това очевидно не би трябвало да се размине без вътрешноправителствени наказания. Много се извинявам, но най-слабите ми студенти не мрънкат толкова безпомощно на изпит, както министър Финков вчера и днес. (Оживление.)
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Това не е вярно.
ОГНЯН САПАРЕВ: Завършвам. Ако не сега, а след време ще трябва да поискаме вот на това правителство, то е да престане да защитава сините грабители. И аз много се надявам това, което сега става и тяхната наглост да посъбуди малко от правителствената дрямка някои сега управляващи хора и да вземат необходимите мерки. Благодаря. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Сапарев.
За трета реплика - господин Кирил Милчев.
КИРИЛ МИЛЧЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Господин Нихризов, само едно нещо не разбрах във Вашето изказване. Как така решихте, че Вие и вашата парламентарна група трябва да бъдете говорител на народа? Разбирам, че имате проблеми в парламентарната група и в партията, но утре ще направите конгрес или конференция, ще изберете госпожа Михайлова, ще се промените, ще тръгнете в един по-нормален път. И как тогава ще си говорим след този вот? А ние трябва да си говорим, защото имаме да решаваме отговорни проблеми на България.
Освен това много Ви моля, онзи, който Ви пише речите - и на Вас, и на д-р Михайлов, стига е употребявал едни и същи думи като "хаос", като "секира". Постоянно ги повтаряте и структурата на вашите речи явно идва от един и същ център. Но този център сега не ви е в помощ, защото бъдещето на България изисква по-добър поглед върху нещата между нашите парламентарни групи и това ще стане в най-скоро време. Ето защо Ви моля да преценявате нещата. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин Милчев.
Господин Нихризов, заповядайте за дуплика.
ЙОРДАН НИХРИЗОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, господа министри, колеги! Да се чуди човек на кого искаме оставката - на БСП ли, на правителството ли. Защото такава яростна защита, която се получи за правителството от БСП, просто доказва, че те са част от това управление. Иначе такива термини и такива заплахи не дойдоха от тези, които естествено трябва да защитават своето правителство.
Е, вярно, господа отляво, помним това, че от тази зала сте извеждали даже депутати. Но не плашете. Историята си е една и съща. Вие бяхте тези, които изгонихте господин премиера на младини, така че сега не плачете за него. Той отдавна ви е простил, ние също. Само че българският народ едва ли ще ви прости това, което направихте с него, колкото и да се опитвате да забравите онези 50 години. (Реплики от КБ.)
Ние говорим за един вот на недоверие по конкретен повод и конкретни действия на правителството. Вие говорите общи приказки и типично погазвате една максима, която отдавна се е родила в нашия народ: нахален, по-нахален, най-нахален, комунист, каквито сте си. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин Нихризов.
Господин Кошлуков има думата за процедурен въпрос.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, господин премиер, господа министри, колеги! Моето процедурно предложение е следното: ако БСП и СДС имат нещо да си изясняват, да излязат навън да се оправят. Тук е дебат по вота на недоверие. (Оживление.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Давам думата на народния представител д-р Адемов за изказване. Заповядайте!
ХАСАН АДЕМОВ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми госпожи и господа народни представители, господа министри! Днес на нашето внимание е поставен за дебатиране въпросът за облагане с ДДС на българските лекарства и произтичащите от това последици във връзка с вота на недоверие, внесен от Парламентарната група на Обединените демократични сили.
Известно е по принцип, че всеки един вот на недоверие, ако не е чисто политически акт, най-често има две страни - политическа и експертна. Ще се опитам в рамките на парламентарния дебат да визирам параметрите на проблема от гледна точка на реалностите, свързани с ДДС върху българските лекарства.
Не е никак случаен фактът, че първият вот на недоверие към това правителство и управляващото мнозинство тематично е свързан с лекарствената политика като неотменна и съществена част от системата на здравеопазването. Ако се върнем назад във времето, ще видим, че такъв вот преди 4 години беше внесен и срещу правителството на Обединените демократични сили във връзка с политиката му в отрасъл "Здравеопазване".
Възникват няколко резонни въпроса: защо точно сега, през зимните месеци и пред важни партийни форуми се търсят дивиденти от една система, с която по различен начин са свързани всички български граждани. Отговорът е ясен: здравеопазването и в частност лекарствената политика са едни от най-тънките струни на обществената система, тъй като всички ние сме потенциални пациенти.
През последните няколко години народът разбра, че за здравеопазване се плаща и то много, при това без регламент. Именно затова е лесно да се намерят аргументи, които да моделират обществени реакции, изградени на базата на негативизма. Основният въпрос, който витае в тази зала, е кое наложи облагането с данък върху добавената стойност на българските лекарства; можеше ли да бъде отложено във времето; имаше ли възможности за плавно увеличение на този данък, както и диференциран подход при въвеждането му; кои са причините, довели до известно сътресение на лекарствения пазар; и не на последно място, каква е ролята и функцията на правителството при реализирането на различните механизми на контрол и управление от гледна точка на интереса на крайните потребители?
Защото няма нищо по-важно от това да бъдат ясно и точно дефинирани защитните механизми за крайния потребител, като последици от въвеждането на ДДС. Можеше ли въвеждането на данъка да бъде администрирано по по-добър начин? Естествено, че бяха положени усилия, но при малко по-добра координация и синхрон нямаше да се допуснат проблемите с Постановление № 300 на Министерския съвет. Отговорите на всички тези въпроси не могат да бъдат еднозначни, но аз ще се опитам да ги дефинирам съвършено коректно, надявам се и адекватно на обществените очаквания.
Лекарственият пазар представлява една сложна система, в която основни играчи са производители, търговци на едро, търговци на дребно и не на последно място - потребители. Търсенето и намирането на оптимален баланс е пресечна точка на всички интереси и са наложителни елегантни законодателни и управленски решения, които да са заложени във всяко едно действие. Тази невероятно сложна и гъвкава система освен на пазарните механизми е подвластна и на два основни характерни елемента - качество и цена в тяхната взаимозависимост.
Като положителна страна от въвеждането на ДДС може да се посочи повишаването на финансовата дисциплина и отчетност сред участниците на фармацевтичния пазар, легализиране и прозрачност на финансовите потоци, изравняване на режима на облагане на лекарствата от внос и произведените в страната, премахването на очевидната неравнопоставеност между данъчните субекти, както и ограничаването на възможностите за ефективен износ.
От гледна точка на евроинтеграцията за нас е особено важно на българския пазар да се продават лекарства с добро качество, произведени в условия на добра производствена практика. От тази гледна точка странно впечатление прави фактът, че отлагането с две години до 31 март 2003 г. на въвеждането на правилата за добра производствена практика съвпада с недостатъчно мотивирано нежелание за промени на пределните цени и тяхното задържане на нивата от началото на 2001 г. Всякакво внушение и презумпция за негативна обществена нагласа във връзка с наближаващите тогава парламентарни избори 2001 г. не може да се смята за случайно.
Най-важният въпрос, който стои на вниманието на управляващото мнозинство и българския парламент, се поставя във връзка с поведението на част от участниците в лекарствения пазар, които създават условия за напрежение и изкуствен дефицит на лекарства. В тази връзка моето дълбоко убеждение е, че трябва и вече имам информация, че са инициирани промени в Закона за защита на потребителя и правилата за търговия, както и в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина. По този начин ще се пресекат опитите за нерегламентиран натиск на пазара и адекватно ще бъдат защитени интересите на потребителите.
Друга важна възможност е да се подобрят контролните механизми при изписването и разпределението на безплатните или частично платени лекарства от общопрактикуващите лекари, както и провеждането на прозрачни търгове и обществени поръчки в болниците, свързани с доставка и изписването на лекарства.
Много е важно да се прецизират и механизмите за образуване на пределните цени на лекарствата при продажбите им на дребно.
Уважаеми дами и господа! Има едно много важно обстоятелство, което заслужава особено внимание. В предшестващия този вот обществен дебат отсъстват позиции и мнения на синдикалните организации. И понеже напоследък много често се говори за социално партньорство и трипартизъм при управление на социалните системи, както и за продуктивен диалог, не можем да не допуснем хипотезата, че тази реакция е в резултат на негативна нагласа от липсата на трипартизъм при управлението на Националната здравноосигурителна каса.
Създаването на адекватна система на реимбурсиране на лекарствените средства от съответните ведомства е също усилие в посока на регулиране на лекарствения пазар.
Четейки мотивите на внесения вот, оставам с впечатлението, че загрижеността на вносителите за субектите на лекарствения пазар е очевидна, дори граничи с признаци на олевяване. А всички лекари в тази зала знаят, че олевяването е признак на възпалителен процес.
Много важно е, разбира се, да се намери точната мяра между интересите на държавата, производителите, търговците на едро и дребно и потребителите. Социалните измерения задължително трябва да се поставят в контекста на обществените интереси, а те трябва с усилията и волята на целия български парламент да бъдат защитени по един начин, който да не допуска отстъпление от европейските принципи както на качеството, така и на ценообразуването.
И преди да завърша ми се ще да отбележа, че трудно намирам в предложените мотиви основание да подкрепя този вот. Междупрочем като разтворя мотивите, оставам с впечатлението, че съм ги писал аз, а като ги затворя - все едно, че друг ги е чел.
Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от блока на НДСВ, ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Адемов. Не виждам желаещи за реплика.
Давам думата на народния представител Валери Цеков.
ВАЛЕРИ ЦЕКОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа, министри, народни представители, скъпи съграждани! Принудени сме да участваме в едно поредно политическо действие, в което главните действащи лица от предния театрален сезон искат отново да бъдат на сцената. Нека погледнем обаче към времето, когато всички ние бяхме свидетели на премъдрите решения и действия на нашите предшественици, когато ежедневно ни заливаха телевизионни и радиореклами за светлите бъднини на здравеопазването, начертани от великата национална здравна стратегия, с помощта и подкрепата на единната Национална здравноосигурителна каса, управлявана с помощта на всеобхватната Единна национална информационна система. Лично аз не мога да забравя онова време, когато аз и моите колеги дежурехме в стаи при температури близо до нулата и се опитвахме да преглеждаме пациентите си през дрехите, за да не ги разболеем, когато на хирурзите ръцете им замръзваха в операционните, а анестезиолозите се чудеха как да се справят с хипотермията на своите пациенти. Аз все още не мога да разбера как изведнъж от нищото се пръкна въздесъщото GP и се превърна в личен и семеен лекар само за два месеца до старта на т. нар. реформа. Същото това GP, което денонощно се чудеше как хем ще бъде личен и семеен лекар, хем едноличен търговец или пък ЕООД, и кога между грижата денонощна за своите пациенти той ще учи търговско и счетоводно законодателство, кога ще специализира обща медицина, която специалност повсеместно и след старта на реформата се започна в съкратени срокове в рамките на едногодишни курсове.
Нека да погледнем някои от фактите, които илюстрират добре това, което се случи през годините на компетентното ръководство на предното правителство. Лечебните заведения към Министерството на здравеопазването наследиха дълг от близо 35 млн. лв., който им беше прехвърлен от бюджета на 2000 г. към бюджета за 2001 г. Трябва да се знае, че 90 процента от тези задължения всъщност бяха свързани с разплащания към доставчици на лекарства, вода, енергоносители, свързани с дейността на тези лечебни заведения. Въпреки наличието на тези огромни неразплатени задължения в бюджета на Министерството на здравеопазването, за 2001 г. беше предвидено свиване на бюджета с 30 процента. В резултат на това към края на 2001 г., по-точно октомври, дълговете на тези лечебни заведения възлизаха на близо 73 млн. лв. Стигна се дотам фирмите-доставчици да отказват да зареждат с необходимите за дейността на болниците медикаменти. Стигна се дотам болниците да бъдат заплашвани със спиране на електричеството, водата, със запор на банкови сметки. Очерта се дефицит от 20 млн. лв. по доставките на скъпоструващи животоподдържащи и животоспасяващи лекарства и консумативи.
И всичко това се случи под тържествените фанфари за "успешния ход" на здравната реформа. Тези звуци, всъщност, са доста добре заплатени в договорите за консултантски и рекламни услуги, финансирани щедро със заема от Световната банка за провеждане на здравната реформа.
Всичко това, уважаеми дами и господа, предишното правителство наричаше с гръмкото име "национална здравна стратегия". Представители на това правителство днес демонстрират пред нас своята загриженост за някакъв новопоявил се хаос. Хаосът, обаче, уважаеми дами и господа, в осигуряването на достъпна качествена медицинска помощ на нашия народ настъпи още преди години и той в никакъв случай не се дължи на желанието на нашето правителство да промени ситуацията, да въведе строги регламенти, да осъществява строг контрол върху участниците на лекарствения пазар, да елиминира възможността за съществуване на сив сектор и незаконни печалби в лекарствения бизнес, един от най-печелившите в света.
Крайната цел на тези мерки, които се предприемат всъщност, не е да се напълни хазната. Крайната цел е всъщност да се сложи край на сивата икономика в тази държава, край на безкрайните вериги от прекупвачи, край на сивите милионери. Благодаря. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Цеков.
Давам думата на народния представител Александър Праматарски.
Заповядайте, господин Праматарски.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, колеги народни представители, уважаеми дами и господа министри! Чухте искането за вот на недоверие, внесен от народните представители на Обединените демократични сили. Аз напълно споделям мотивите и изводите, които бяха направени от колегите, относно хаоса в търговията с лекарства и произтичащите от това негативни последици. Но аз вземам думата не за да ги повтарям, а за да изложа в качеството си на председател на Демократическата партия - коалиционен партньор на Съюза на демократичните сили, нашите позиции относно водената от Вас, господин премиер, и Вашето правителство политика.
Преди всичко искам да Ви уверя, че ние ясно си даваме сметка, че този вот няма да успее. И не сме си правили подобни илюзии. Но категорично го подкрепяме, защото чрез тази стандартна парламентарна процедура искаме да се състои един авторитетен и открит дебат в Народното събрание за състоянието на България, за проблемите пред управлението и очакванията на българските граждани.
Наблюдавайки днешния дебат, трябва да кажем, че това нещо тук не се случва и, за съжаление, този лош тон беше поставен не от опозицията, а от Вашите министри, от господин Велчев.
Аз не разбирам как тук госпожа Шулева ще ни пита нас защо нейният проект не е бил гласуван! Ами, госпожо Шулева, попитайте вашите народни представители от мнозинството, че три пъти в комисията ние отлагаме гледането на проекта на госпожа Масларова, след като беше отхвърлен проектът на Обединените демократични сили, за да чакаме Вашия проект! И Вие тук ни питате, искате от нас отговор и ни заявявате - разбирам, че не сте политик, но да Ви го кажа - нямали сте доверие на опозицията. Няма никакво значение, госпожо Шулева, дали Вие имате доверие на опозицията. Важното е хората да имат доверие във Вас, да изпълните поетите пред тях ангажименти.
Това обаче, уважаеми господин премиер, ме кара да се изкушавам да използвам една фраза, която е патент на господин Доган, надявам се, че няма да ми се разсърди: някои министри не са в час. Нещо повече, господин Доган, аз смятам, че някои министри дори не са в училището. Важно е обаче директорът на училището да знае кои са тези кръшкачи-учители. Това е моето становище.
Затова, господин премиер, ще ми се да вярвам във Вашата нееднократно заявена искреност, че искате диалог - диалог и с опозицията, а не само с Вашите коалиционни партньори. Защото аз се притеснявам от самодоволството, което тук демонстрират и Ваши народни представители, и министри. Вие чухте ли поне една критична, самокритична дума към всичко това, което се е случило? Аз не чух. Затова искрено се надявам Вие, който носите наистина голяма отговорност за управлението на страната, да го чуете.
Неслучайно, господин премиер, правя това уточнение, за да Ви обърна внимание, че се прави един спекулативен опит да се подменят истинските причини за вота на недоверие. За съжаление, тон на тази подмяна сложи не кой да е, а с изказването си новоизбраният президент на всички българи господин Първанов. Същото изказване прозвуча и тук, от тази зала, от лидера на Българската социалистическа партия, а такива сигнали имаше и от Движението за права и свободи и, за мое голямо учудване, от лидери на Националното движение Симеон Втори - че някакви вътрешнопартийни причини налагали този вот.
Аз ви казвам, че на Демократическата партия нито й предстои конгрес, нито има такива проблеми. Истинската причина да искаме този вот на недоверие днес в тази зала... (Шум и реплики от мнозинството.) Душите се броят на избори.
Искам да ви кажа, че истинската причина е, че ние наистина сме силно обезспокоени от политиката, която следва Вашето правителство и правителственото мнозинство. 2002 г. наистина е много важна за бъдещето на страната година. Пред България стоят изключително важни задачи - евентуална покана за членство в НАТО, преговорите с Европейския съюз, а във вътрешнополитически план - ускоряване на реформата с цел повишаване рязко жизненото равнище на българските граждани, което Вие обещахте.
За да има обаче шанс за постигането на тези неща, не са нужни обещания и заклинания. Нужна е преди всичко целенасочена и упорита работа на това правителство, каквато ние не виждаме.
Първото и абсолютно необходимо условие, според мен, е да има политическа, икономическа и социална стабилност, тоест, стабилност на държавата като цяло. Защото аз съм убеден, че няма сериозен и родолюбив български политик, който да не си дава сметка за необходимостта от това условие и да цели дестабилизация на България. В същото време, обаче, ясно трябва да заявя, че стабилността на държавата зависи изцяло и преди всичко от управляващото правителство и правителственото мнозинство, от Вас като министър-председател и лидер на Националното движение Симеон Втори.
Някои тук говорят за дестабилизация, която целял СДС или ОДС. Много надценявате възможностите на 50 депутати от 240 в българския парламент. Искайки този вот на недоверие, ние ви изпращаме един тревожен сигнал, че има опасност от дестабилизация на държавата поради сериозни слабости на вашето правителство и правителственото мнозинство. Хаосът с лекарствата, данъчните безобразия, неоправданото повишаване на цени на жизненоважни за българите стоки и услуги, кадровите чистки, роднинските назначения са само резултат от тази политика. Те са върхът на айсберга.
Затова според нас, Демократическата партия, причините са следните:
първо, липса на стратегия и концепция за управлението на страната на Вашите министри;
второ, когато поехте управлението на България - една изключително голяма отговорност - Вие заявихте, че ще се опрете на можещи хора. Вместо това са налице некомпетентност, непознаване на проблемите от министри и зам.-министри, назначени, господин министър-председател, с Вашия подпис;
трето, липса на диалог със структурите на гражданското общество - синдикати, браншови организации и други неправителствени структури. Нещо повече, струва ми се, че липсва дори социална чувствителност на Вашите министри. И днешното поведение тук доказва правотата на това мое твърдение;
четвърто, липсва координация между отделните министри и между Министерския съвет и парламентарното мнозинство като цяло. Често пъти виждам тук, уважаеми господин премиер, как дори депутати от мнозинството, които, не се съмнявам, ще Ви подкрепят, и това е тяхна вярна политическа позиция, стават заложници на недомислия, които министрите вкарват в българския парламент. Те ще мълчат, няма да го споделят, но това е факт.
И не на последно, пето място, много сериозна причина, според Демократическата партия, е странната политическа формула на управление. Когато съставяхте правителството в тази зала, от същата тази трибуна аз се обърнах към вас и заявих, че ще ви подкрепя в усилията за НАТО и Европейския съюз. Но изразих голямо учудване, че на ключови места в правителството са известни лица на Българската социалистическа партия. Обединените демократични сили осъзнаха вота на избирателите. Кое ви принуди и кое ви накара през задния вход да пуснете във властта БСП? За мен това все още няма отговор. И днес виждаме от тази трибуна, че БСП ви съветва, че причината за неуспешното управление е средният ешелон на изпълнителната власт, останал от ОДС. Целта е прозрачна. БСП, държейки се на думи като опозиция, разширява своето влияние в изпълнителната власт. Все повече нейни представители заемат ключови места в администрацията. Знаете ли го това, господин министър-председател?
Днес БСП ще ви подкрепи, негласувайки вота на недоверие, независимо от аргументите, макар и тя да беше против въвеждането на ДДС върху лекарствата. Днес нейните лидери ви обвиняват, че вашето правителство води дясна политика. Аз ви питам съвсем искрено, господин министър-председател: как успявате с леви министри да водите дясна политика? (Смях от ОДС.)
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ, от място): Какво общо има това с темата?
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ: Има, ще го разберете малко по-късно. Просто трябва малко повече политически опит, господин Дончев, не само мерак.
Уважаеми господин премиер, накрая искам да ви кажа: много хора в България разбраха, че дадените щедро в предизборната кампания обещания са илюзорни и неизпълними. Затова е и безпрецедентното за шест месеца падане на доверието към вашето управление. И ако вие бяхте една нормална партия, това щеше да бъде само ваш вътрешнопартиен проблем. Но вие управлявате държавата и затова това се превръща в проблем на държавата. Ние сме сериозно притеснени от задълбочаващата се неспособност на управлението. Нещо повече, този хаос и несигурност в управлението могат да предизвикат и сериозна политическа криза. Аз отговорно ви заявявам: ние не желаем това. Ако тази криза възникне днес, тя ще хвърли България в бездната на неизвестното, особено, както казах, когато пред нас предстоят много важни задачи.
Затова се обръщам днес с този вот на недоверие, подкрепяйки го, преди всичко да ви предупредим и да апелираме: вземете крути мерки за промяна на управлението, вземете мерки за промяна на политическата формула на това управление. Направете го бързо. Защото се опасявам, че може да стане безвъзвратно късно. И мисля, че тук се чуха подобни нотки.
Съжалявам, че накрая трябва да ви го кажа, Вие тогава не сте бил свидетел на политическата сцена тук, в един предишен период. Направете справка с правителството на Любен Беров! Благодаря. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господи Праматарски.
За първа реплика има думата господин Георги Пирински.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Господин Праматарски, с последната част на Вашето изложение Вие опровергахте сам себе си, че не правите партийна пропаганда, а говорите по същество. Всички тези разсъждения за управлението, за вкарване във властта и т.н. опровергават Вашето твърдение, че говорите по темата на вота. Вие отново се занимавате с партийна политика.
Но аз искам да Ви върна към същината на въпроса. Ако нещо интересува днес хората, които ни слушат, това е отговорът на три въпроса. Първият е цените на лекарствата ще бъдат ли задържани, да не говорим намалени. Ще бъдат ли поне това, което сега е обявено или ще продължат да растат неконтролирано и спекулативно.
Второ, Здравната каса ще може ли да покрие нуждите от най-жизненонеобходимите лекарства. Ще бъдат ли хората в състояние да получат възможност да се лекуват с най-нужните им лекарства, финансирани от Здравната каса така, както законът я задължава.
И трето, ще има ли корекция в тази данъчна политика, която това правителство проведе много шоково, много необосновано и срещу която ние застанахме от самото й предлагане и при приемането й.
Отговорът и на трите въпроса е не. Първо, господин Праматарски, ако Вие искахте да се създаде регулиран пазар на лекарствата, първото, което трябваше да посъветвате господин министър-председателя, е да освободи заместник-министъра, директора на Дирекция "Лекарствена политика", ръководителя на Изпълнителната агенция по лекарствата, които са ваши кадри. И трябва да престанете с тази спекулация, че еди-кои са във властта. Вие сте на тези равнища, които формираха хаоса в този сектор. (Ръкопляскания от НДСВ, ДПС и КБ.)
На второ място, малко говорим днес за Националната здравноосигурителна каса. Хаосът, който е създаден там, безобразията, които са направени, това, че хората не могат да получат сега лекарства, е чисто ваша работа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Времето Ви изтече, господин Пирински.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: А що се отнася до политиката, тук вече ще трябва да разберете, че за съжаление данъчната и икономическа политика на това правителство не се връзва със социалните му ангажименти, ето защо ние я отхвърляме. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря на господин Пирински.
Много ви моля да се съобразявате, че репликата е две минути. Не ме поставяйте в неудобното положение да ви подсещам.
За втора реплика има думата господин Щерев.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Праматарски, Вашето изказване за пореден път ме кара да мисля, че Вие подменяте дебата, че вие не желаете дебат по лекарствената политика на правителството. Вие не разбирате този въпрос. вашата парламентарна група не иска този дебат, защото вие сте неподготвени за него. Вие просто не разбирате какво означава лекарствена политика. И аз няма отново да го повтарям тук. Вие сипете политически квалификации и нищо друго.
Аз искам да заявя, че нашето правителство изпълнява предизборните обещания и те никак не са леки за изпълнение. (Смях от ОДС.)
И последното нещо, което искам да Ви кажа, господин Праматарски, е, че Демократическата партия, която оглавявате в момента, винаги е била стълб на демокрацията в България от съществуването си. Бъдете предпазлив и не се обвързвайте с далавераджии. Благодаря. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Щерев.
Не виждам желаещи за трета реплика.
Господи Праматарски, заповядайте, имате право на дуплика. Разполагате с три минути.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС): Уважаеми господин председател, господин премиер! Господин Пирински, да, политическо е моето изказване. Знам, че не Ви харесва, защото когато от тази трибуна се напомня, че вие имате министри в това правителство, на вас не ви харесва. Аз обаче не разбрах вашето изказване, което, между другото, аз не съм министър-председател, адресирайте го там, където трябва, за да ме питате мен за тези неща. Но аз ви питам: да разбирам ли вашето изказване като оттегляне на вашите министри от кабинета или все още не му е дошло времето?
Господин Щерев, с Вас се познаваме оттогава, когато бяхте в АСП на Мичковски и бяхте член на Националния координационен съвет на СДС. Да, политическо е моето изказване. Това обаче, което Вие ме питате, отново показва колко съм прав, че вие не разбирате какво се говори от тази трибуна. Затова го казах. Аз се надявам министър-председателят, който носи отговорността, да го разбере. Виждам, че и писмата, които ви пишат до вашата парламентарна група, и тях не сте разбрали. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Праматарски.
Давам думата на народния представител господин Борислав Цеков.
БОРИСЛАВ ЦЕКОВ (НДСВ): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин министър-председателю, уважаеми министри, уважаеми колеги! В разискванията досега и нашите министри, и депутатите финансисти и медицински специалисти от НДСВ и ДПС посочиха много ясно и аргументирано какво прави нашето правителство не само за да продължи здравната реформа, а за да преодолее огромните слабости и грешки, които допусна в тази област именно вашето правителство, господа от СДС.
В мотивите на СДС пише "нанесен е удар върху здравеопазването". Това не само че не е вярно, това е демагогия от най-висша степен. Защото удар върху здравеопазването нанесе именно управлението на СДС - и с недомисления пакет от калпави закони, които ние сега ще поправяме, за да ги превърнем в работещи инструменти в името на едно достъпно, ефективно и съвременно здравеопазване, и с безогледните разхищения и злоупотреби в Здравната каса, стигащи до цинизма чиновниците там да работят в невиждан разкош, а болниците на България да тънат в мизерия, и със спекулативното задържане на цените на лекарствата, мотивирано изцяло от предизборни цели, и не на последно място, с окупирането на ръководствата на съсловните организации на лекари и стоматолози от една тясна синя клика, която се опитва да ги експлоатира за вътрешнопартийни цели. (Ръкопляскания.)
Имайки предвид всичко това, аз очаквах, а може би и много колеги са очаквали, че днес вие ще имате политическата доблест и морал да признаете тези грешки. Вместо това от вас чухме само три неща: демагогия, демагогия и пак демагогия. Но вече и демагогията ви не върви. Защото, както казваше един мъдър човек, добрият демагог е този, който говори с ясното съзнание, че лъже, но и същевременно хората му вярват. А хората, които ни гледат сега, не ви вярват и добре разбират, че крадецът просто се опитва да извика: "Дръжте крадеца!" (Ръкопляскания в мнозинството.) И в това е вашата беда.
Днес СДС непрекъснато говори за хаос. Да, хаос има, но той е при вас. Причините за този хаос са ни добре известни и те са вашето основателно опасение, че ние имаме твърдата политическа и управленска воля да потърсим отговорност за злоупотребите, да извадим на светло паричните потоци на производителите на лекарствени средства, защото всяка сенчеста икономика бърка в джоба на хората, да деполитизираме съсловните организации на лекари и стоматолози и което е най-важното, да преодолеем, макар и бавно, поради недостиг на ресурс, дълбоката финансова криза, в която оставихте не само здравеопазването, а цялата държава. Чухте с какви огромни дългове ни оставихте болниците на България и как стъпка по стъпка ние се стремим и успяваме да снемем това дългово бреме.
Уважаеми колеги, днешният дебат е дебат, в който от едната страна стоят отговорността, ясното осъзнаване на тежките проблеми и твърдата воля за тяхното решаване. Това се видя и от изказванията от мнозинството, и от изказванията от левицата. А от другата страна са демагогията и дребните партийни цели на СДС. И точно затова от днешния дебат има един-единствен губещ - Съюзът на демократичните сили и присъдружните му организации. (Ръкопляскания в мнозинството.) Но на вас вече ви стана хоби да губите. Този вот няма да реши нито вътрешнопартийните ви проблеми, нито ще мобилизира оределите ви симпатизанти.
Аз съм твърдо убеден, че днешното управление, именно днешното управление чрез ефективен контрол от страна на държавата ще създаде необходимите предпоставки българските граждани да употребяват лекарства с европейско качество и на възможно най-ниски цени. И аз ви благодаря, че вие предизвикахте този дебат, защото така не само ни дадохте възможност за пореден път да демонстрираме нашата твърда политическа воля в това отношение, но и да покажем конкретните действия, които са предприети и които предстоят в тази посока. (Ръкопляскания в мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Цеков.
За реплика - господин Борислав Китов.
БОРИСЛАВ КИТОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, моята реплика е много кратка. Прави впечатление едно - днес най-яростни са все бивши седесари. Господин Цеков, господин Щерев, господин Севлиевски, явно това е да си ренегат! (Смях в мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Няма желаещ за втора реплика.
Господин Цеков, имате думата да упражните правото си на дуплика.
БОРИСЛАВ ЦЕКОВ (НДСВ): Когато се създаваше СДС в 1989 - 1990 г., господин Китов, това беше демократичната кауза на България. А после вие се опитахте да я превърнете в силата на конфронтацията, в една болшевишка партия още от 1991 г. И всички разумни, националноотговорни и умерени хора я напуснаха. Това е истината! (Ръкопляскания в мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Цеков.
Давам думата на народния представител Янаки Стоилов.
Заповядайте, господин Стоилов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Господин председател, господин министър-председател, господа министри и народни представители! Мисля, че мога да застана днес на парламентарната трибуна, защото проблемът, който обсъждаме, има своята предистория не само в изминалите седмици, но и в последните няколко години. Последният му фрагмент е въвеждането на данък добавена стойност върху лекарствата. Знае се, че аз и моите колеги бяхме против тази управленска стъпка, предприета поне в този момент и по този начин. Заедно с това изпитвам известно неудобство пред хората, които са ни изпратили в Народното събрание, особено когато се намираме в процедурата на поредния вот за искане на недоверие. Защото тази процедура се провежда на 12-тата година от прехода, в който България стигна до безпрецедентен упадък в новата си история. И докато политиците и държавниците на България не направят открито тази равносметка, ние нямаме почти никакви шансове да преустановим този процес на свличане на страната.
Ще поставя и ще се опитам да отговоря на три въпроса.
Първият е за причините, които дават основание да се използва вотът на недоверие като най-силно парламентарно средство за критика и опит за промяна в управлението. Вторият е за проблемите, предизвикали днешното обсъждане. И третият въпрос е за мотивите на отделните парламентарни групи, които ще намерят израз в предстоящото гласуване.
За изминалите години съм участвал включително в няколко от дискусиите в редица искания на недоверие към правителство. Според моя политически и парламентарен опит, който се опитвам критично да преосмисля и да обобщя, три групи са причините, които правят основателен един вот на недоверие. Едната включва тежки злоупотреби или корупция на членове на кабинета, на които подкрепящата го политическа сила не реагира адекватно. Другата се отнася до управленски решения с тежки и трудно поправими последици, каквито биха се оказали преждевременното затваряне на ядрени реактори, несполучлива приватизация на основни държавни монополи като БТК и "Булгартабак" или договор, който лишава българската държава от контрол върху митниците.
Третата група са съществени претенции към основни направления на правителствената политика.
Темата на днешния вот, както мисля, че можем да установим, не се отнася към нито една от изброените три групи причини. Самият факт на неговото внасяне в момента обаче, само около половин година от избора на правителството, е симптоматичен, защото показва безпрецедентно бързото влошаване на ситуацията в страната още в началото на парламентарния мандат. Разискваният проблем за политиката, довела, както се изразяват вносителите, до хаос в лекарствоснабдяването и предизвиканите последици, е наистина болезнен. Единственият положителен резултат от въвеждането на данък добавена стойност върху лекарствата е проследяването на реалните обороти. За сметка на това този данък понижава конкурентоспособността на фармацевтичния отрасъл и то когато външнотърговският дефицит на България наближава 2 млрд. лв. Допълнително се натоварват болничните заведения, много от които и без увеличението имат милиони дългове към търговците. Най-засегнати са болните хора, които в крайна сметка плащат за купуваните от тях лекарства.
След противоречивите, взаимноизключващи се изявления на членове на кабинета, и след нарушеното снабдяване на аптеки и болници преди няколко дни бяха публикувани пределни цени на голяма част, но не на всички лекарства. В резултат на това повечето български лекарства поскъпнаха с 20 процента, но при няколко от тях това увеличение е около 30 процента, а на отделни видове - дори над 45 процента.
Министърът на здравеопазването твърди, че общото увеличение, което гражданите ще платят от собствения си джоб през тази година, е 6 млн. лв. Питам: най-болните, които в голямата си част са и бедни, ли трябва да плащат със своето здраве тази скромна за държавния бюджет, но непосилна за много от тях сметка?
Доста оптимистична ми се струва прогнозата на Министерството на здравеопазването, че 10-те процента, които употребяват най-много лекарства, ще платят в течение на годината не повече от 7,5 лв. Няма никакво оправдание за липсата на предварителна подготовка и разясняване на въвеждането на данъка добавена стойност върху лекарствата. Отношението на правителството към възникналия проблем показа неговата социална нечувствителност. Как за туристическия бизнес се намериха решения част от увеличението на цените на услугите да се поеме от бюджета, а за лекарствата не се предвиди подобно решение - точно за стоката, която в редица случаи е жизненонеобходима и засяга на практика цялото население.
Социално-демографското състояние на България не от вчера е критично. Българите са на едно от първите места по сърдечно-съдови и ракови заболявания. Върнаха се почти изчезнали у нас болести, като туберкулозата. Над 2 млн. в България са хората, чиито доходи от заплата, пенсия или социална помощ са до 100 лв. Едновременно с това те трябва да плащат по-високи имотни данъци, по-високи сметки за отопление, осветление и т.н. Срещнете се с тези хора и ги попитайте не само как си купуват лекарства, а въобще как се лекуват.
Единствената значима заслуга на управлението на Националното движение Симеон Втори до момента и това на ДПС е, че то не залага на конфронтацията. По всички други линии, за съжаление, то задълбочава крайно дясната и антисоциална политика, провеждана от Обединените демократични сили. Оттук нататък моята критика е не само към управляващите, но и към инициаторите на вота. В началото те говореха за удар върху здравеопазването. Ударът, господа, започна с несполучливо замислената и недобре провеждана здравна реформа, за което се опитвахме да предупреждаваме многократно още в началото на миналия парламентарен мандат. Лекарствената политика и то само в частта за ДДС е важна, но е само малка част от здравната политика.
Точно преди 4 години, по повод искания първи вот на недоверие към правителството на Обединените демократични сили заявихме: "Пренебрегването на зависимостта между финансовите, социалните, демографските и други аспекти на здравната политика засилва основанията за исканото недоверие към правителството". И още: "Много от хората днес (става дума за преди 4 години) не могат да си купуват лекарства, да получат необходимата им медицинска помощ." - Край на цитата. Тези думи, мисля, че са още по-валидни днес. Затова и Съюзът на демократичните сили, и сега управляващите трябва да отговорят как да се преодолее това състояние, за което имат основната заслуга. Какви промени в установения модел на здравното осигуряване и в статуса на лечебните заведения е необходимо да се направят.
Съюзът на демократичните сили понесе своята политическа отговорност на миналите избори, включително заради неудачите в здравната реформа и влошения достъп до медицинска помощ. Не смятам обаче, че СДС е излязло от политическото чистилище и от различните нива на властта, за да търси отговорност от тези, които поне засега са повече приемници на неговата политика, отколкото носители на някакво ново време.
Казаното дотук до голяма степен обосновава защо при гласуването не мога да застана нито на страната на управляващите, нито на вносителите на вота. Както и да гласува Парламентарната група на Коалиция за България, правителството сега няма да падне. Такава цел в момента не си поставя и СДС. Вотът е колкото срещу правителството, толкова и претенция за опозиционна изключителност.
Смятам, че солидната опозиция трябва да се стреми към практика, която съществува в някои европейски страни. Според тази практика, заедно с искането за вот на недоверие следва да се внесе и предложение за нов министър-председател. В това изискване се съдържа идеята, че смяната на едно правителство могат да искат тези, които заявяват реална готовност да поемат управлението. В частност, за левицата това налага да представи пред обществото и на правителството своите предложения за необходимата политика и за законодателните управленски действия, които да водят към промяна на сегашното тежко положение. Най-после в България следващите претенденти за управлението на държавата не бива да разчитат главно на недоволството от предишната власт или да очакват хората просто да им вярват, а да представят солидна политика и изпълнители за нея. В близките дни правителството ще оцелее, но без промяна в неговата политика и състав през следващите месеци то самото може да задълбочи проблемите в управлението и да изправи България пред нови, по-тежки изпитания.
В тази обстановка българската левица е обърната изцяло към проблемите на хората. Националноотговорна и критична не само към управляващите, но и към себе си трябва да се превърне от коректив на сегашното управление в негова реална алтернатива. Благодаря ви. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Стоилов.
Давам думата за реплика на народния представител Борислав Великов.
БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, господин премиер, господа министри, колеги! Повод за репликата ми е това, че и господин Стоилов в иначе много хубавото си изказване изрази едно твърдение, което определено смятам за невярно, което е свързано с една теза, един мотив от опозицията, а именно в тяхната терминология това е: "Тежкият удар върху българската фармацевтична индустрия, който няма да позволи да се въведе GMP, GLP в практиката", а при господин Стоилов това беше, че въвеждането на ДДС върху лекарствата понижавало конкурентоспособността на българския производител.
Смятам, че имам известно отношение по тези въпроси и като химик, който разбира от синтез на фармацевтични вещества, знам какво означава GMP, GLP и добрата фармацевтична практика, която използва господин Китов. И даже, ако допуснем, че в тази зала са малко хората, които са наясно, че в някои случаи премахването на така наречените освободени сделки би трябвало даже да допринесе за едно намаляване на цените на лекарствата, то при всички случаи тези от вас, които внимателно слушаха доброто, макар и малко тихо произнесено изложение на доц. Финков, са разбрали, че производителите са увеличили своите цени и поради други основания. Тоест, ако допуснем, че максимално, както аз смятам, че не повече от 9 процента необходимостта от увеличаване на цените на лекарствата с въвеждането на ДДС, то останалите 11 процента - до 20 процента, какво са, ако не една подкрепа на правителството спрямо българските производители. Това са онези средства, онези 11 процента, които българският производител може да вложи допълнително, да инвестира, за да въведе добрата производствена практика. Така че категорично не се съгласявам с това, че въвеждането на ДДС понижавало конкурентоспособността на българското производство.
В заключение искам отчетливо да кажа, че този вот не може да бъде подкрепен, след като опозицията изобщо не можа да защити този мотив, а и другите - също. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Великов.
За втора реплика - господин Кирил Милчев.
КИРИЛ МИЛЧЕВ (НДСВ): Господин Стоилов, искам да Ви помоля съвсем ясно и отчетливо да кажете, защото Вие направихте намек, ако поставяте въпроса за предсрочни избори, го кажете ясно, а не под някаква синонимна реплика "в близките дни правителството ще оцелее, а от следващия месец няма да оцелее". Много Ви моля, не внушавайте на обществото, че правителството не води социална политика. Води я.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Милчев.
Господин Стоилов, имате възможност в рамките на 3 мин. да вземете отношение по отправените реплики.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Благодаря за отправените реплики. Това ми дава възможност допълнително да обясня по повод забележката на господин Великов, че действително въвеждането на ДДС има двупосочен ефект. То изправя пред по-неблагоприятни условия българските производители на нашия вътрешен пазар, защото цените на българските и на вносните лекарства се доближават и е разбираемо, че при това положение не се стимулира консумацията на български медикаменти. Заедно с това се отслабват позициите на българския пазар вече извън страната, след като в резултат на въвеждането на данъка допълнително ще се повишат цените, независимо, че те ще могат да бъдат възстановявани на производителите, но те влияят върху цените на българските лекарства и ги правят съпоставими с тези на западните лекарства на тези чужди пазари, на които ние имаме добро присъствие, и то пак, подчертавам, в условията, когато външнотърговският дефицит на страната се увеличава.
По отношение на репликата на господин Милчев. Вижте, не е въпрос дали ние правим или не някакви внушения, тъй като хората сами оценяват как живеят и не искам да правя ретроспекция по този въпрос. Но днес, дори ако говорим с думите обедняване, спадане или задържане на доходите, това ще бъдат много слаби квалификации. Голяма част от българското население живее в ужасяваща и небивала мизерия. Така че не е въпрос как ние ще наричаме състоянието, а какво е това състояние и как го възприемат хората.
А за предсрочните избори бъдете уверен, че в голяма степен кога се провеждат избори решават обстоятелствата и, разбира се, оценката на политическите сили на тези обстоятелства. Така че най-сигурното средство, ако вие искате да продължите по-дълго получения мандат, е съществено да промените и подобрите управлението си. Това, бъдете уверени, е най-силният залог за удължаване на живота на този парламент. Защото ние нямаме интерес да дестабилизираме ситуацията, но заедно с това има критични прагове, които не могат да бъдат преминати. Аз в началото на своето изказване се опитах да очертая предварително тези критерии, за да мога, ако искате, да улесня и вас да знаете докъде не бива да се стига. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Стоилов.
Давам думата на народния представител Джевдет Чакъров.
ДЖЕВДЕТ ЧАКЪРОВ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Аз съм лекар, при това практикуващ, и знам какво значи човешки живот, лекарство, помощ. Не само помня, но и спазвам Хипократовата клетва, защото аз първо и преди всичко съм професионален хирург, а после политик. Така че най-добре знам какво значи повишаването на цената на лекарствата, ефектът върху болниците от това повишение и тежестите, които трябва да поеме Здравната каса, а и без това обеднелите хора - доводи, които слушахме пределно много в тази зала.
Но да разсъждаваме логично. Тази мярка ще изведе на светло цялото производство на българските лекарства, ще легализира сделките с тях, ще спрат спекулациите, ще се стабилизира финансовата дисциплина на производителите и ще доведе до прозрачност за данъчните служби. Може ли да има ДДС върху основните хранителни стоки, а да няма върху лекарствата? Може ли да има ДДС върху цената на всеки енергоизточник и да няма върху лекарствата?
Нека си припомним, че на 22 януари 1998 г. БСП поиска първия вот на недоверие за здравната политика на правителството "Костов". Ние не го подкрепихме, защото точно тогава стартира здравната реформа. Ние й дадохме шанс. Сега проблемът, макар че не е идентичен, е все пак доста подобен - СДС се противи срещу това, което сам прокара в системата на здравеопазването.
Защо обаче се наложи въвеждането на ДДС върху лекарствата толкова бързо? Защо тази мярка беше отлагана? Причини много - имаше местни избори, после парламентарни и СДС не пожела да рискува имиджа си за сметка на една непопулярна мярка - ДДС върху българските лекарства. Това не е само този случай. Същото стана и с ел.енергията, и с топлоенергията и с други косвени данъци. Тоест тези, които сега казват, че тази мярка е достатъчна, за да искат промени в правителството, сами подготвиха същите мерки. В този смисъл не им прави чест подобна непоследователност в политическото им поведение. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
Господа, нека да си припомним, че сега дебатираме за увеличение на данъчната тежест в рамките на 20-процентния от годишния обем на българските лекарства, продавани у нас на свободния пазар, а те са в размер на 57 млн. 600 хил. лв., а данък добавена стойност за цялата тази продукция е 11 млн. 488 хил. лв. От 957 хил. лв. на месец по 31 хил. 900 лв. на ден, по 0,04 лв. на човек. Или сега дебатираме за 0,12 лв. на месец, отнети от всеки гражданин.
Нека съпоставим тази доста скромна сума със сумите в много съмнителния договор между Здравната каса и фирмата "АремисСофт" за софтуерни програми. Тази цифра изглежда направо смешна.
Ако съпоставим огромните средства, потънали например в оборудването на същите здравни каси, само за вътрешното им обзавеждане, покупките за десетки милиона на ултрамодерни офис-мебели, за облицоване на тоалетните с чист мрамор, това е направо смешна сума.
Много жалко е, че трубадурите на този вот на недоверие са същите, които само преди година, докато се вихреше скандалът за огромните средства, разходвани за допълнително оборудване на здравните каси, тогава обясняваха колко е важно чиновниците там да седят на ултрамодерно въртящи се столове за по 250 долара.
Сигурен съм, че ако не беше това пладнешко разграбване на нашите средства, вложени уж в добруването на здравните каси, сега те биха могли да поемат този неизбежен данък. Сега здравните каси обаче не могат, въпреки че всеки един от нас дава 6% от месечното си възнаграждение за здравно осигуряване. Защото, господа, нека си кажем истината: здравните каси нито са толкова стабилни финансово, нито са толкова добре вложени нашите пари, които на практика са постъпили там. Защото парите бяха източени за какво ли не: за модерни коли, за още по-модерни офиси, за чужди компютърни програми, като че ли българските компютърни специалисти са световно неизвестни. (Ръкопляскания в мнозинството.)
Очевидно е, че точно тази е една от причините те да не могат да работят пълноценно и да вземат вече част от нормалните си задължения, като например това да поемат част от цената на лекарствените средства за своя сметка - нещо, което е практика в цял свят. Сега правителството се нае да търси методи за облекчаване на това повишение, което, колкото и да е малко, безспорно е проблем за по-бедните и по-възрастните хора.
Сигурен съм, че това правителство, за разлика от предходното, е националноотговорно и то ще намери и съответните начини за облекчаване на тази данъчна тежест. Но въпросът не е в това. Не е в това да се търсят нови възможности за затискане на тази дупка с отваряне на други дупки. Въпросът е най-сетне да се потърси отговорност от тези, които издъниха джоба на всички нас. Защото е време господин Венцислав Върбанов да се нареди на опашката пред прокуратурата и бившият здравен министър, който носи не малка вина за невъзможността българската Здравна каса да е в състояние да отговаря на потребностите на настоящото време. (Ръкопляскания в мнозинството.)
Уважаеми колеги, аз съм избран от хора, които най-малкото могат да се квалифицират като богати или такива, които не ги засяга дори повишението с една стотинка на година. Няма как да не помня това, защото всяка седмица аз съм с тях. В този смисъл не приемам философията на налагане на допълнителни данъчни тежести, докато икономиката не работи. Би трябвало принципно да се смени моделът на икономическо мислене, на костовщината в икономиката. И това е основна задача пред икономическия екип на премиера Симеон Сакскобургготски. Промяната не може да стане за един ден, за час, за седмица или няколко месеца. Но е много важно да се започне.
В последните прояви на икономическите министри очевидно се забелязва такава тенденция. Нека да им дадем възможност да работят в тази насока. Това е единственото спасение за страната, за бедните и безработните. Нека им осигурим работа, възможности сами да печелят. Тогава и данъците няма да са така страшни, включително и шестте стотинки на месец за лекарства. Факт е, че този кабинет спря корупцията. Факт е, че процесът на приватизация вече е по-прозрачен, че има следприватизационен контрол, че РМД-тата на Костов вече са минало, което предопредели тези шест стотинки. Но е време да се направи и следващата стъпка: да се скъса с порочния модел на икономическо мислене от онова време. И точно сега, когато се прави опит това да стане, СДС иска вот на недоверие. Защото те държат това да не става, да продължава да не работи пазарът, да нямаме функционираща икономика - такава е логиката на тяхното мислене.
Тази линия на поведение им изглежда най-подходяща за връщането им във властта. Защото в крайна сметка този вот на недоверие цели не цената на лекарствата, а стопирането на новия икономически модел.
"Една голяма част от вас въобще не желаят реформи в здравеопазването" - беше казано по време на дебатите. "И точно това показва на всички, че вие нямате алтернатива. Когато нямате алтернатива, не си играйте на парламентарни процедури. Те се обръщат неминуемо срещу вас." Това, господа, е краят на изказването на госпожица Екатерина Михайлова при искането на вот на недоверие за здравната реформа на кабинета "Костов". (Ръкопляскания в мнозинството.)
Ще си позволя и аз сега да препоръчам на сините да помислят върху думите на тяхната лидерка, поучителни са. В този смисъл дебатът ни изглежда направо смешен и до голяма степен ненужен никому. И се пише на гърба на предизвикалите го. Ако не беше толкова жалко всичко това, сигурно би било и смешно. Би било фарс, ако не беше за сметка на избирателите ни. Време е вече и СДС да проумее, че вече има морал и в политиката. Благодаря ви. (Ръкопляскания в мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Чакъров.
Не виждам желаещи за реплика.
Преди да продължим дебата, който върви към своя край, искам да припомня, че Коалиция за България и Движението за права и свободи изчерпаха редовното си време. Национално движение Симеон Втори разполага с 14 минути, Обединени демократични сили - с 6 минути.
Давам думата на народния представител господин Иван Искров. Заповядайте, господин Искров.
ИВАН ИСКРОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Бих желал да започна моето изказване по внесения вот на недоверие от госпожа Екатерина Михайлова и група народни представители от ОДС с една благодарност към тях, благодарност, че след като се изписа толкова много по българските вестници, след като се изговори толкова много в електронните медии, днес те дават тази добра възможност на нас, управляващото мнозинство, ясно, пред всички тук и пред българския народ да обясним за какво иде реч.
И тъй като госпожа Надежда Михайлова - председател на Парламентарната група на Обединените демократични сили започна с един призив, в който каза: конституционно задължение на опозицията е да казва истината, аз искам да направя кратък ретроспективен преглед, тъй като досега не видях много истина да се казва именно от вашите редици, госпожо Михайлова. Няма да се спирам имало ли е хаос или не. По-скоро мисля си, че имаше хаос в ранната пролет на 2001 г., когато оставихте десетки хиляди диабетици без инсулин. И тогава ресорен заместник-министър във вашето правителство беше сега изказалия се тук ваш депутат.
Като председател на Комисията по бюджет и финанси на българския парламент считам за свое задължение да напомня, че през 1998 г. беше отменен старият Закон за данък върху добавената стойност от тогавашното парламентарно мнозинство на Обединените демократични сили и беше приет нов. С новия бяха отменени старите постановки в чл. 9 и § 14, с които се освобождаваха ред жизненоважни за населението стоки. Тогава, през есента на 1998 г., уважаеми колеги от Обединените демократични сили, вие обложихте с ДДС хлябът, кравето прясно мляко, киселото мляко, сиренето, водата за населението и учебниците. Тогавашната опозиция в лицето на Демократичната левица ви излиза със същите мотиви, не искам да губя времето, господин Янаки Стоилов на стр. 12 от стенограмата почти преповтаря думите, които каза и тук сега, критикувайки днешното правителство.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ, от място): Същите като сегашните, а не като на СДС.
ИВАН ИСКРОВ: Да, това казвам. Апропо, тук е моментът да отбележа, че почти същите думи, които бяха казани от господин Михаил Михайлов, критикувайки днешната политика на правителството и управляващото мнозинство, са почти в 90 на сто казани от уважавания от мен проф. Стефан Стоилов по повод въвеждането на ДДС върху хляба. Тогава по същия начин, господин Михайлов, проф. Стоилов твърди как благодарение на ДДС върху хляба ще фалират хлебопроизводителите, млекопроизводителите и т.н.
Тогава управляващото мнозинство, уважаеми колеги, от Съюза на демократичните сили се защитава със следните мотиви, цитирам: "Както е записано в тригодишното споразумение с Международния валутен фонд, данъчната политика трябва да се основава на неутралност, широка данъчна база, съчетана с ниски данъчни ставки, еднакво третиране и най-вече - яснота и простота на облагателните процедури. Това означава, освен всичко друго, и равно третиране на различните видове дейности, сделките с различни стоки и услуги." Така е, господин Радев. Очевидно се сблъскваме и тук някой от представителите на управляващото мнозинство говори за това, с един двоен стандарт или с една непоследователност, за която говори и д-р Джевдет Чакъров. Същите хора, които искат недоверието на министър-председателя на Република България днес, а това са госпожа Екатерина Михайлова, госпожа Надежда Михайлова, госпожа Анастасия Мозер, господин Праматарски, самият Иван Костов, същите те тогава са приели закон, с който са извършили първата стъпка не само за болните хора, а за цялото население на страната. Защото хляб, мляко и вода ползват всички, уважаеми колеги от ОДС. И възниква въпросът кога бяхте искрени: тогава или сега, бранители на народните интереси?
Не е истина казаното от господин Стойчо Кацаров, че правителството на СДС не е планирало въвеждането на данък върху добавената стойност върху българските лекарства. Не е истина казаното от тази трибуна от д-р Борислав Китов, че предишното правителство е имало споразумение с Европейската комисия за плавно, постепенно, стъпаловидно въвеждане на ДДС върху лекарствата до 2011 г. За да не бъркам, преди около час, час и половина, отново говорих с експертите, отговорни за преговорите по Глава десета "Данъчна политика" в тези преговори по присъединяването. Вярно е, че е имало запитване, но вие знаете не по-зле от мен отговора.
Личното ми мнение, уважаеми дами и господа, е, че тогава, през 1998 г. колегите от ОДС са били искрени, защото тогава, извършвайки тези непопулярни действия, постигаха най-малко две цели. Първата цел - изпълняваха едно тригодишно споразумение с Международния валутен фонд, което гарантираше финансовата стабилност на страната. И второ, спазваха основните принципи при данъчното облагане, а именно - всеобхватност на данъка и равнопоставеност на икономическите субекти. Социално слабите и болните мисля, че вече стана ясно от изказванията на преждеговорившите лекари, уважавани от мен, не се защитават по начин или по този начин - чрез данъчни отстъпки. Има друг механизми за това и ние сме взели съответните корективни действия.
Оттук се налага очевидният извод, че не посочените мотиви са водещи в искания вот за недоверие, подписани включително от монетариста Костов. Цитирам: "ДДС върху лекарствата е данък, който ще плащат болните хора, казват вносителите. Налице е опасност за здравето на стотици хиляди хора, които поради ниските си доходи няма да могат да си позволят закупуването на лекарства, необходими за лечението на остри и хронични заболявания."
Едва ли някой вярва, господа от опозицията, от ОДС, на тези ваши мотиви.
По-скоро ще ви отговоря с отговора, който е дал господин Радев пак тогава, през 1998 г., на господин Венцеслав Димитров. Той казва: "Явно смесвайки крушите, ябълките и конете в едно общо, в един чувал смятате, че тези хора не знаят за какво става дума." Убеден съм, че хората, които ни гледат в момента по Българската национална телевизия и Българското национално радио, знаят точно за какво става дума.
И тъй като не сте искрени във вота за недоверие, който сте внесли, аз искам да кажа лично моето мнение. Според мен вие и вашите истински мотиви не са грижата за хората и за състоянието на държавата. Истинските ви мотиви са вътрешнопартийни и целите решаването на проблеми в разпадащата се партия. Това е едно желание да извлечете изгоди и дивиденти за предстоящата ви партийна конференция, която, доколкото знам, е след 20 или 30 дни. Коалиционният ви партньор д-р Борислав Китов не преди повече от час и половина даде истинският отговор на тези въпроси и потвърди моето мнение и казаното тук от господин Местан и други колеги. Цитирам пак какво каза той тук: "Българското правителство, което и да е то, не вдига или сваля цената на лекарствата." Може би тогава трябваше да приключим дискусията.
В заключение, колеги, искам да се обърна към вас, че очевидно не сте разбрали урока, който беше даден преди седем месеца от избирателите, от българските избиратели. Очевидно не разбрахте, че когато поставяте личните си и партийни интереси над общонационалните интереси, независимо дали за това ползвате ДДС върху лекарствата или поставяте удобни въпроси, господин Абаджиев, в чужбина към чужди политици, които да бъдат задавани на българския министър-председател, тогава задължително получавате електорална плесница. И си мисля, че сега е моментът да се замислите върху това.
Тук господин Праматарски е абсолютно прав, когато казва, че 2002 г. е изключително важна във външнополитически план. Поради всичко изложено дотук, не само защото съм член на управляващото мнозинство, аз лично няма да подкрепя искания от вас вот на недоверие и пледирам да не бъде подкрепен този вот на недоверие към министър-председателя на Република България. Благодаря ви. (Депутати от НДСВ стават прави. Ръкопляскания от НДСВ и ДПС. Реплики: "Браво!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин Искров.
За реплика, господин Никола Николов. Заповядайте, господин Николов.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин премиер, уважаеми министри, колеги! Аз също като господин Искров съм убеден, че един дебат е съдържателен, когато се говорят истини. Истините, които той изрече в старо време, са едно, аз ще кажа истините такива, каквито са сега.
Първо, няма никакво задължение за България да въведе данък добавена стойност върху лекарствата. В същото време няма и единна политика на Европейския съюз. Ограниченото време не ми разрешава да прочета кои държави имат единна ставка, кои имат диференцирана ставка, но предадох на министъра на финансите тази справка, който той може да види и да запознае министрите, че само в четири страни има единни ставки, а в останалите страни има диференцирани ставки по данък добавена стойност върху лекарствата.
Аз искам да обърна внимание какво точно се случи. Когато приемахме данък добавена стойност и по време на дебатите за данък добавена стойност се твърдеше от министъра на финансите, че това ще доведе само до 5, 6, максимум 9-процентно увеличение на пределните цени. Трябва да разбирате, че данък добавена стойност не води автоматично до повишаване на пределните цени, но натрупвайки се в себестойността и така, както се приемат пределните цени, това увеличение трябваше да се понесе от цялата верига на производители, вносители, аптекари и респективно, да се плати от населението. Това обаче, което се случи, е Постановление № 300, което предвиди от 7 до 20 на сто увеличение на пределните цени. По-късно ПМС № 300 се промени и се издаде Постановление № 303 от 7 януари 2002 г. със сила от 27 януари 2002 г. Там вече пределните цени са увеличени с 20 на сто.
Значи това, което се твърдеше като експертна оценка, че ще се увеличат цените само с 5-6 до 9 на сто не е вярно. Просто пределните цени на лекарствата се повишиха с 20 на сто.
Не е вярно, че нямало криза на пазара поради простата причина, че български лекарства в периода 1 януари - 27 януари не са продавани. Българските производители на лекарства загубиха своя дял, а увеличението на пределните цени от 20 на сто, което касае главно българските лекарства, ще ги лиши от 3 на сто дял на българския пазар. Според мен това са истините, върху които трябва да разсъждаваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Николов.
Заповядайте за втора реплика, господин Стоилов.
РЕПЛИКИ ОТ ОДС: Нямат време!
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Имаме от допълнителното време, не се безпокойте. Ако трябва 2-3 минути ще ви отпуснем и на вас.
Господин Искров, първо искам да Ви благодаря за това, че припомняте дискусии, които са се водили преди 4-5 години. Смятам, че в българската политика паметта трябва да бъде много по-силна, защото една от причините да се намираме в днешното състояние, е, че много бързо се забравят действията на политиците в различни ситуации. Аз смятам, че политическите сили трябва да бъдат последователни в изявата на своя профил и интересите, които отстояват. И, което е още по-трудно и трябва да се опитаме да правим - да бъдат общо взето последователни, когато са в управление и в опозиция. Така че затова аз Ви благодаря, че припомнихте тази наша дискусия и мисля, че тя отново е актуална.
Моето възражение е единствено за това, че останах с впечатление, че Вие споделяте това, което е направено, наричайки го неутралност на данъчната политика, след като знаем, че точно данъкът върху добавената стойност облага потреблението, то мисля, че има основание да се мисли за в бъдеще по отношение на определени слоеве от населението това потребление за най-необходимите стоки да бъде облекчено, включително и с този механизъм. Така че оттук нататък смятам, че политиката, която се следва, по редица причини, известни на всички ни - вътрешни и външни - трябва да бъде променена, ако, разбира се, го споделяте. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря, господин Стоилов.
Няма трета реплика.
Господин Искров, искате ли да се възползвате от правото си на дуплика? Разполагате с 3 минути.
Заповядайте, господин Искров.
ИВАН ИСКРОВ (НДСВ): Щом имам право, ще кажа на господин Никола Николов, че обикновено не говоря празни приказки. И след като съм казал нещо, значи съм го проверил. Мога да дам документи на господин Николов. Прав е за едно, че няма единна ставка. Всички знаем това нещо. Но мога да му цитирам някои неща от секция В-3 какви други мерки в нашата политика са предвидени за "Бюджет 2000 г." Мисията от м. 10.1999 г., господин Николов, остава с впечатление, че не бяхте съгласни с моето твърдение, че щяхте да въведете ДДС. Запознат съм с писма от госпожа Дора Андреева и отговор от господин Боршош от Международния валутен фонд по отношение въвеждане на ДДС върху лекарствата. Готов съм да дискутирам с Вас в удобно време.
Що се отнася до това защо било 20 на сто и позоваването на Постановление № 300 на Министерския съвет, очевидно не го познавате.
НИКОЛА НИКОЛОВ (ОДС, от място): Постановление № 303!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Искров.
За процедурно предложение има думата господин Дончев.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, с оглед на изказванията, които са направени, и заявеното удължаване на ползване на времето, правя предложение от името на Парламентарната група на НДСВ за удължаване на пленарното заседание до приключване на дебата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Има ли противоположно процедурно предложение?
Заповядайте, господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
Разбира се дебатът трябва да продължи и аз не бих се ангажирал да правя противоположно предложение, ако не оставах с впечатлението, че тези, които внесоха вота на недоверие, дали имат искрено намерение да го продължим. Защото сега влязоха още няколко души, но през цялото време средно по 19-20 души, тоест само една трета от вносителите сте в тази зала.
И понеже преди малко господин Стоилов говореше за парламентарната памет като условие да не повтаряме грешките си, аз ще ви припомня един абзац от заключителното изказване на госпожица Екатерина Михайлова, която завършва с това, че вносителите на вота тогава, от БСП, не са искали искрено вота, защото през цялото време са били 15-20 души в залата. Сега къде са вашите хора, госпожице Михайлова? Сега дойдоха още 5-6, но средно по 19-20 души сте тук. Моля ви да се отнасяте с достатъчна сериозност към искания от вас дебат в тази зала. (Реплики от ОДС.)
Повтарям Вашите думи, господин Абаджиев. Добре е да имаме малко по-добра парламентарна памет. (Ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Местан.
Поставям на гласуване направеното процедурно предложение от господин Дончев за удължаване работното време до приключване на дебата. То при всички случаи не може да отнема особено много време, тъй като регламентираното време е към своя край, но очевидно ще прескочим 14,00 ч.
Моля, гласувайте процедурното предложение.
Гласували 176 народни представители: за 170, против 4, въздържали се 2.
Процедурното предложение е прието.
Има думата народният представител госпожа Екатерина Михайлова.
Отсега искам да обявя, че госпожа Михайлова от името на парламентарната група иска да се ползва от възможното удължение. Тя разполага с 6 минути редовно време плюс още 13 минути възможно удължение, което прави всичко 19 минути.
Заповядайте, госпожо Михайлова.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председател, господин министър-председател, уважаеми дами им господа народни представители, уважаеми дами и господа министри! Взимам думата и искам в началото да кажа нещо, защото току-що бях цитирана. Междупрочем благодаря, че толкова много ме цитирахте днес в дебата. Прави сте, господин Местан, наистина задължение на народните представители, още повече, когато се иска вот на недоверие, е да се отнасят сериозно към този свой ангажимент, да бъдат в залата. Но тази бележка се отнася не само към колегите ми от моята парламентарна група, защото заставайки сега на трибуната виждам, че тази бележка би трябвало да се отнася за всички парламентарни групи. Така че нека това да бъде един добър повод да станем по-сериозни и да се отнасяме към ангажиментите си, както изисква Конституцията и както българските граждани са вменили тези задължения към нас. Това беше в началото, което няма връзка с вота на недоверие.
Оттук нататък днешният дебат от страна на управляващите протече в много странен ракурс. През цялото време аз имах чувството, че не сме в 2002 г., а сме в 2001 или 2000 г. - или някъде там по времето, в което управляваха Обединените демократични сили. (Оживление.) И че вот на недоверие е внесла тогавашната опозиция към правителството на Обединените демократични сили.
Правя тази констатация, защото от дебата стигам до един много тържен извод, а този извод е, че, уважаеми дами и господа от мнозинството и управлението в правителството, изглежда че не сте разбрали, че вие сте управляващите. (Смях от НДСВ и единични ръкопляскания от ОДС.) Защото днешният вот е за нещо повече освен това, което конкретно е записано в мотивите. Днешният вот е за това кой носи отговорност за управлението на страната. Днешният вот е за това кой отговаря, когато допуска грешки. Днешният вот е за това да стане ясно на всички, надявам се и на вас, че вие носите тази отговорност. Вие сте тези, които определяте бъдещето на българските граждани с вашите решения. И колкото и да обвинявате днес СДС, ОДС, не може да подмените тази проста истина, не може да избягате от своята отговорност, не може да прехвърлите отговорността за вашите грешки в минало управление. Ако това работеше в първите няколко месеца от вашето управление, сега вече не е аргумент.
Още нещо много тъжно видях днес, господин министър-председател. Видях и чух от поведението на изказващите се, че самодоволството е станало безгранично. (Оживление.) Видях, че управляващите просто не желаят да се вслушат в това, което хората им казват. Защото не е толкова важно ние дали сме поискали вот на недоверие и дебатът днес не е защо ОДС иска вот на недоверие. Дебатът днес е какво се случва с управлението, защо хората се чувстват все по-несигурни, защо фалират, защо остават на улицата, защо не могат да си купуват лекарства, защо не могат да си плащат данъците? Това е днешният дебат и този дебат е в резултат на това, което вие предлагате като управление.
Аз си спомням, когато след изборите вие от НДСВ започнахте преговори с ОДС за това дали бихме могли да подкрепим управлението ви. Спомням си, че тези преговори приличаха на нещо, в което трябва де сложим своя подпис върху бял лист хартия. Никога не съм си мислела, че тогава, в началото този бял лист хартия ще се превърне в поведение в управлението по-късно. Мислех си, че тогава е само началото и може би от неопитност нещата изглеждат така. За съжаление, днес все повече управлението прилича на бял лист хартия. Няма яснота. Няма яснота за това какво се прави, как се прави, защо се прави. И ако смятате, че това, което днес казвате, че вотът на недоверие е въпрос на вътрешнопартийни интереси, по някакъв начин на вас ви помага, то това не е истина. Не е истина, защото ако СДС е проблемът, ако СДС е това, което може да дестабилизира страната, то тогава има нещо сбъркано във всичките ви тези. Тогава значи, че СДС не се разпада, както вие го казвате (оживление, смях и ръкопляскания), след като то може да дестабилизира страната само с това, че поиска вот на недоверие.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Тази реч е за конференцията.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Можете да пляскате.
Уважаеми дами и господа, защо поискахме вот на недоверие? Аз само ще изброя няколко неща. Ще изброя гафа с АЕЦ "Козлодуй" (оживление), ще изброя скандала с митниците, които се продадоха, ще изброя данъците, които въведохте и в същото време намалихте данъка върху хазарта.
Какво още, уважаеми дами и господа, трябва да се случи в българската държава, за да поискаме вот на недоверие? Какво още? (Шум и реплики.) И не е въпросът дали ние искаме вот на недоверие. Въпросът е, че българските граждани вече ви показват жълтия картон. Това е вашият проблем и ние искахме да ви го кажем. Казвахме го на министър-председателя - не чухме реакция. Затова внесохме този вот на недоверие.
И на финала искам да кажа още нещо. Онзи бял лист хартия, зад който застанахте вие от БСП - застанахте зад това управление и сега виждате неговия провал и се опитвате да избягате и да се правите на опозиция. (Реплики от КБ.)
Още нещо. Господин премиер, с този вот искам да Ви кажа още нещо. Проблемът явно няма да може да бъде решен с това да пишете писма до депутатите си. Проблемът няма да може да бъде решен и само със смяната на един или друг министър. Уважаеми господин премиер, това управление започна с лъжа - с лъжа за обещания, които не се изпълняват.
Господин премиер, този вот ние го искаме към Вас, към министър-председателя, защото Вие носите отговорността - Вие посочихте депутатите, Вие посочихте министрите, Вие подписахте законите, Вие сте този, който носи голямата отговорност не само по Конституция. Изглежда тази роля не можете да я играете. Съжалявам много, че трябва да го кажа.
Аз също вярвах в началото в добрите намерения. (Смях и ръкопляскания.) Също вярвах, че нещо добро можете да направите. (Шум и реплики.) Но знаете ли, господин премиер, какво говорят хората навън? (Оживление.) Говорят, че Вие може би все още имате добри намерения, но депутатите ви не стават (смях в залата), министрите Ви не стават. И затова все още Вашият рейтинг е по-висок от този на вашето управление.
Господин премиер, не те са виновни, а Вие. И затова с този вот на недоверие искам да Ви кажа: отидете си! Това управление е опасно за България. (Неодобрителни ръкопляскания, освирквания, тропане по банките.)
Ще го повторя още веднъж: това управление е опасно за България. (Освирквания и тропане по банките.) Ако това управление продължи, България ще се дестабилизира все повече и всички перспективи, които имахме, ще бъдат окончателно загубени така, както вече една след друга си отиват. Именно затова, господин премиер, днес Ви го казвам съвсем ясно и открито, без да ме е страх от това, което чувах от Вашите депутати, без да ме е страх от размахването на онези списъци, без да ме е страх от това, което тук витаеше в залата - реваншизъм, злоба, желание за отмъщение и мъст, желание за окървавяване. (Смях и тропане по банките от блоковете на НДСВ, ДПС и КБ.)
Господин премиер, идете си, защото това, което става в България, е опасно. (Ръкопляскания от блока на ОДС, освирквания от блока на НДСВ, ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Имат думата за реплики, както следва: Иван Искров и Румяна Георгиева.
ИВАН ИСКРОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Имам кратък въпрос към госпожа Екатерина Михайлова, тъй като чувам едно и също нещо като манипулация, изказано от Николай Младенов, когато се дискутираха проблемите по европейската интеграция, казвано няколко пъти от Александър Божков на страниците на вестниците, а сега се чува и от госпожа Михайлова: намалихте данъка върху хазарта.
Искам да отговорите: кой данък върху хазарта намалихме?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: За втора реплика има думата госпожа Румяна Георгиева, а за трета реплика - господин Пейчев.
РУМЯНА ГЕОРГИЕВА (НДСВ): Госпожице Михайлова, аз смятам, че трябваше да има някакъв морал. Обърнахте се към нас да ни питате дали носим отговорност. Да, ние потвърждаваме, че носим отговорността пред народа, само че вие, обещаваме ви, ще носите съдебната отговорност. (Ръкопляскания от блока на НДСВ, ДПС и КБ.)
Следващото, което ще ви кажа, е, че вие плачете и ви се иска да се върне старото управление. Не, няма да се върне. Ние ви затегнахме кранчетата и ще продължим да ги затягаме, за да не влизат парите в партийните каси и да не се назначават роднини в бордовете на директори, които отново източват... (Ръкопляскания от блока на НДСВ, освирквания от блока на ОДС.) Само че зад това, което ви казвам, стоят цифри и те ще излязат наяве.
Не знам сутрин като се събуждате дали се виждате в огледалото с чисти очи. (Смях в блока на НДСВ.) Може ли по този начин и изобщо защо заставате пред българския народ в тази си позиция? Припомнете си едни думи на Ганди: "Ако човек иска да промени света (тук включвам и България), трябва първо да промени себе си". А вие показвате, че не се променяте. (Ръкопляскания от блока на НДСВ, ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Трета последна реплика - господин Пейчев.
ДИМИТЪР ПЕЙЧЕВ (НДСВ): Господин председател, господин министър-председател, господа министри, драги колеги, в отговор на нападките, които госпожа Михайлова направи към нашето опасно ръководство и проведените реформи, за разлика от това, което Вие казвате, фактите говорят съвсем друго нещо. Няма нито една фалирала аптека, нито един фалирал склад. До миналия месец бяха разкрити 84 нови аптеки. Никнат като гъби. Защо? За 38% печалба отгоре. Къде се реализира такава печалба?
Наистина нашето управление е опасно за тези, които приватизираха България. Добре че ни разрешавате да ви пляскаме. Добре, че реституирахте времето, което беше ваше и ние вече можем да говорим. Благодарим ви за това. Наистина сме опасни за тези, които ограбиха България. (Ръкопляскания от блока на НДСВ, ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Госпожо Михайлова, заповядайте. Разполагате с 3 мин.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председател, господин министър-председател, дами и господа народни представители и министри! За грешките, които е направило СДС и ОДС по време на своето управление, е платило своята цена.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Не е още, не е още!
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Затова дебатът днес е за друго. Една политическа сила плаща своята цена на избори. Ако не знаете, да ви го кажа. (Смях и приятно оживление в блока на НДСВ, ДПС и КБ.)
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): И при прокурора!
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Господин Кошлуков, както и други, които говориха, защото Вие току-що ми размахахте пръст и ми казахте "и при прокурора", аз доколкото си спомням, България по силата на Конституцията е правова държава. След като е правова държава, ако някой е прегазил закона, той ще отговоря пред третата съдебна власт, а не пред политическите сили. И тази непрестанна заплаха, която искате да стоварите и да ни накарате да мълчим, да не говорим, няма да проработи, въпреки целия натиск, който се опитвате да стоварите и да манипулирате не общественото мнение, а независимата трета власт. Но нека тя да да даде своя отговор, а не Вие. Престанете да плашите, защото наистина поведението Ви напомня едни други времена, които аз си мислех, ей, Богу, че никога няма да се върнат в България, но виждам първите заченки, за което съжалявам.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ, от място): Има от какво да Ви е страх.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Поради удължението на времето, ползвано от ОДС и от Коалиция за България, пропорционално се увеличава времето и на другите политически представени сили.
Господин Кошлуков, имате думата за изказване, защото по списъка следвате Вие.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми министри, уважаеми колеги, като гледам как вървят изказванията, сега е ред за Коста Цонев, но явно идва моят.
Ще говоря по-направо.
Първо, не мога да се обърна към цялото ОДС и СДС, защото съм основател на тази организация и знам отлично, че в нея хората са различни, както и при нас, както и в БСП. Така че всички да ги слагам в кюп в отговора си, в питането си, не ми е лесно. С някои от тях още съм добър приятел. Правя това уточнение, защото когато говоря след малко и казвам "ОДС", не важи за всички. Не е моя работа да дефинирам както Китов или други кои са ренегати, кои са добри. Казвам, че има различни.
Опитах се да слушам дебата като политолог и така да изведа тезите на вносителите на вота, макар че от последното изказване не разбрах за цялостната политика ли е, за лекарствената ли е, за фонд "Земеделие" ли ще говорим, за хазарта ли. Но както и да е. Това е някакво объркване. Може би госпожа Михайлова е влязла малко по-късно. И аз доста често влизам по-късно. Такива обърквания се случват, пък и депутати в опозицията е нормално да объркат.
На мен ми се струва, че тук има една теза, която логично се опитвам да забележа, а тя е: нещо объркано, забележете, в ДДС на лекарствата; май не издържа тезата, май по същество не е баш така, май трябвало, не трябвало. Ерго, министърът да си ходи, не става, не е в час; ерго, премиерът въобще не е за тук. Във всичките изказвания на опозицията се проследяваше тази логика. Тоест, дебатът - и той трябва да е политически. Разбира се, че се иска политически дебат, те затова са тук, ние затова сме тук. Същностният дебат ще го проведат всички експерти във всяка болница.
Нещо повече, забележете, че ги няма съсловията, организациите. Къде са аптекарите, къде са фармацевтите? Имаше данъци, срещу които протестираха - патенти; имаше данъци, срещу които протестираха - пропан-бутана. Не е за това вотът. Вотът е за ДДС върху лекарствата, срещу който нямаме други позиции освен тази на ОДС. Народът казал, Слави казал и др.
Вярно, оскъпяват се лекарствата, но ние нямаме засегнати интереси на пряко заинтересованите, освен, както ще се опитам да докажа, на две големи компании, които може би поръчват тоя спектакъл и го плащат. Но това е малко по-късно в изказването ми.
На мен ми се струва, че ОДС цели едно-единствено нещо и това е барикадното мислене. И затова казвам: те са различни, не всички са такива.
Противопоставянето, термините, инструментариумът, речникът - от миналото. Българската социалистическа партия - каква опозиция са те, като са във властта? Съюзът на демократичните сили - срещу НДСВ. Всеки срещу всеки, групи, клики, заздравяване на преградите тук. Защо? Ами, защото само в тая среда може да вирее определена клика. Не цялото ОДС! (Ръкопляскания от мнозинството.)
Това е всъщност, което царят разби, това е всъщност, с което премиерът приключи. Надпартийно гласуване, най-добрите и можещи.
Забележете, Праматарски: добри и можещи, ама защо взехте от БСП?" Абе, по "добри" и "можещи" ли ще ги категоризираме или по партийна принадлежност? Взели сме и от СДС зам министри и т.н.
Значи, за мен логиката и целта, дефинирана вече и изплуваща на повърхността на този дебат, е много очевидна: трябва премиерът да си ходи, трябва да бъдем разделени и да водим тоя дебат само в тази ос на разделение. Ако го поставим срещу бедността или за новия морал, няма какво да кажем. Единствено, ако се групираме, единствено, ако вадим пещерните аргументи, единствено, ако ползваме тоя инструментариум, тогава имаме място.
Това ние ще приключим, ние няма да го допуснем. С дюдюкане, със смях, със забележки няма да допуснем групирането. И ще ви кажа защо. Защото това уби България. Така, както аз бях в СДС, и се гордея, че съм бил и съм се борил заедно с половината от тези хора, за да свалим чл. 1 и БКП, така ви казвам, че днес ще се боря заедно с всеки, който е добре дошъл и изпълнява новото време и новия морал.
Много лесно е да проследим, така да се каже, втория ракурс на дебата, нишата, в която той се напъха. Забележете, три големи компонента в този дебат. Единият е наследството. Винаги се ползва и винаги ще се ползва, защото наследство има - и дългове на болници, и задържани цени, и предизборни договаряния, предавайки националния интерес, за да си спечелиш изборите, макар че и това не проработи.
Това наследство не можем да го прескочим, но то не е най-важното. По-важен е продуктът на това наследство. Не лекарствата са скъпи. И с 1 стотинка да се вдигнат, пак са скъпи. За майка ми, за вашите майки, за вашите познати пенсионери с 2 стотинки да са отгоре, пак са скъпи. Скъпи са, защото хората са бедни. Бедността, а не тази политика е проблемът. И тази бедност е продукт на друга политика, която знаем. (Бурни ръкопляскания в НДСВ.)
И третата теза, която аз държа в този дебат и смятам, че това е дневният ред на обществото, е спекулацията. "Хаос", "безредици" - ползваха се думи. Не липсата на организация, проблемите са продукт на целенасочена спекулация. Тези две големи компании регистрирани ли са по ДДС, имат ли счетоводители? Ходиха ли два пъти, господин министър, при Вас да Ви питат: може ли да отложим малко; май няма да стане; май това ДДС няма да ни хване нас, защото си продаваме отдолу и паричните потоци ще вървят и нелегалният внос, и контрабандата. Опитваха ли се? Прав ли съм, господин министър?
Мисля, че тези две компании - не ги назовавам, за да не ми тръгнат утре процесите, ама ги казаха бая хора тук - тези две компании днес са защитени открито в този дебат! Чии цени се вдигнаха? Я вижте справката на другите 27 компании! (Продължителни ръкопляскания в НДСВ.)
Аз мисля, че другата плоскост на тази дискусия, на този дебат, тъй като най-накрая трябва да вземем да говорим открито, стига сме вадили дивиденти... Да, имаме проблеми и грешки, очевидно. Очевидно! И ще ги поправяме, и ще ги правим по-добри. Обаче принципите, на които сме стъпили, са коренно различни от предишните. Къде са олимпийските кръгове? Къде е нашият Славчо? Къде са нашите братя на Надето и на Катето и зетят и съпругът, а? (Ръкопляскания от мнозинството.) В кои бордове? Питате и ще говорим по тази тема допълнително. Нека да приключим по предната.
РЕПЛИКА ОТ ОДС: А съпругът на Милена?
ЕМИЛ КОШЛУКОВ: Съпругът на Милена - попитайте, областен управител е, както добре знаете. Братът на вашата лидерка, мъжът на вашата лидерка... Но тъй като това ниво на дискусия е прекалено ниско, предлагам да минем на принципното. А то е много просто и много елементарно за мен. Трябва да спре това безобразие. България има нужда от всички хора, включително и от ОДС, и го казвам най-отговорно. Тези, които стават и са качествени, ще дойдат при нас, защото ние сме движение. Нито ви предлагам да напускате партия, нито да напускате коалиция. Не, работете за България! (Ръкопляскания от мнозинството.) Разбира се, всеки обслужва вътрешнопартийни интереси, всеки има своите проблеми, но когато се ползва България за това, е смешно и жалко.
В годината на НАТО. Да ви питам вас, дето обичате НАТО и Европа, тази година ли ви е важната? Този дебат днес по такава безпочвена тема - ДДС! ДДС, което сте въвеждали на хиляди по-широко разпространени продукти, ДДС, което лови спекуланти, ДДС, което в крайна сметка повишава и качеството. Да, тежко е. Всеки данък е тежък. Има ли данък, който се посреща с ръкопляскания? Има ли данък, който да е лесен? И вместо да кажем: да, трябва да вървим напред и да оправим тази хазна, която беше здраво обрана... И тук ще питаме по-нататък от кои и как и, разбира се, независимата власт ще ги разглежда, но няма да позволим да следваме другата логика, която се опитват да ни наложат. Забележете отново, уважаеми колеги: ние ги критикуваме, те, понеже не ни дават да говорим, май ще вземат да ни преследват. Чухте ли тая теза? Излезе ли отгоре? Категорично.
Не ние, а прокурорите, съдът. След Комисията по Върбанов, аз ви казвам, че имате втори арестант, който го криете, и това е вашият министър Семерджиев (ръкопляскания от мнозинството), престъпник, със следствие, човек, който трябва да отговаря за много кражби. И това правите - вие вдигате политическия чадър, прикривайки се зад принципа "национална политика".
Не, ще отговаряте, който е крал! И ние ако крадем, и ние ще отговаряме. Всеки ще отговаря в България. (Ръкопляскания в НДСВ.)
И това е посланието на царя от 6 април: да, социална политика и възмездие за ограбения труд на хората.
РЕПЛИКА ОТ ОДС: Премиер, не цар.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ: И премиер - както искате.
АНАСТАСИЯ МОЗЕР (ОДС, от място): Няма цар в България.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ: Благодаря Ви, но Вие за ограбеното имате ли коментар или не? Явно нямате. Ще продължа нататък с Ваше позволение. За "Балкан", за "Кремиковци" или за кое?
Тъй като не трябва да влизаме в лични дебати, продължавам по моята тема. (Неясна реплика на госпожа Анастасия Мозер.) Разбира се, Вие знаете най-добре.
Аз мисля, че днес тук се изкарва тази плоскост и ние трябва да сме с пълното съзнание на процеса, който става. Напълно! Опитват се да си вдигнат чадър над семейството, над кликата. Няма да го допуснем! Докато съм депутат, няма да го допусна!
И, уважаеми колеги, бих искал да приключа с това, ние се опитваме да продължим категорично и ясно реформата, която единствено СДС имаше волята да започне - реформата в здравеопазването. Няма лекар в тази зала, който да не каже: да, те я започнаха със законите, които те въведоха.
За съжаление, както с много други неща, по-късно ползваха тези закони тези министри, тези служители за лично облагодетелстване. Техен проблем - да си отговарят пред съвестта и пред прокурора. Но ние ще продължим позитивното. Ние ще продължим законите и ще ги направим още по-добри, за да може България и хората в България да имат лекарства. Не е проблемът нито в това ДДС, нито в което и да е. Проблемът е във вярата и в отговорността на всички нас тук. И това, което Националното движение се опитва да прави със своите сили, е може би скромно, може би не е много организирано още и моля българските зрители и слушатели да ни помогнат и да ни разберат. Да, млада сила сме. Да, работим, колкото можем, допускаме и грешки. Казваме, че ще се учим и ще вземаме всичко от вас, което може да ни дадете. Но само заедно, надпартийно, за България ще решим проблемите. Благодаря ви. (Бурни ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви.
ОДС разполага с 2,5 минути всичко. Значи репликата е възможна.
Заповядайте, господин Кацаров.
СТОЙЧО КАЦАРОВ (ОДС): Уважаеми господин Кошлуков, моля да ме изслушате. Виждам, че бързате да запалите цигара.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Господин Кошлуков, има реплика към Вас. За да можете да отговорите, трябва да чуете каква е репликата!
СТОЙЧО КАЦАРОВ: Очевидно живеем в различен свят и различни измерения. Преди, когато взех думата за реплика, аз мисля, че го споменах, но ще го повторя още веднъж: хората не харесват политиците, защото говорят за всичко друго, но не за това, което е важно за тях в този момент. Не мога да разбера как само вие не осъзнахте, че българските фармацевти протестираха. Това писмо, което получихме в нашата парламентарна група, и вие сте получили във вашата парламентарна група. То е подписано от председателя на Съюза на фармацевтите в България, от председателя на Асоциацията на българските аптекари, от председателя на Браншовата камара на търговците на едро.
Искам да Ви кажа още нещо. Да, аз защитавам българските производители и се гордея с това. Гордея се с това, че защитавам тези, които внасят 70 млн. лв. в българския бюджет като данъци. Гордея се с това, че защитавам хора, при които има открити над 20 000 работни места и това са едни от най-високоплатените работни места. Аз се гордея с това.
Но искам да Ви запитам още нещо, защото усещам нещо, което не мога да си обясня, което ми звучи абсурдно от устата на човек, който казва: "Аз съм седесар и основател на СДС". Искам да Ви запитам за тази атака срещу производителите. Защото, ако тези производители, за които Вие говорите, тези две компании, са лоши, как ще обясните тогава, че държавната компания "Национален център за заразни и паразитни болести" също увеличи цените на лекарствата с 20 на сто? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Кацаров.
Има ли други реплики? Не виждам.
Господин Кошлуков, заповядайте, разполагате с 3 минути, не повече.
ЕМИЛ КОШЛУКОВ (НДСВ): Тъй като за разлика от Вашата ръководителка, аз няма да избягам от зададения въпрос, както тя не отговори на въпроса за хазарта, макар че питахме, ще се опитам да Ви отговоря доколкото мога, без да съм специалист.
Има още пет организации. Много е удобно да ползваш тези организации, които ти изнасят. Има и други. И ние сме получавали писма, и ние сме говорили. Давам ви елементарен пример - пропан-бутанът. Вдигнахме ли го? Имаше ли същите протести? Имаше ли същите налози? Днес колко е цената на пропан-бутана? Същата! Пазарът се намеси и тези две компании, за които говоря, Ви казвам, че пазарът ще се намеси и ще ги изхвърли. Вие говорихте по същия начин за газта: ужас, край, срив, "Шел" печелел. Какво се случи, колко е газта на газостанциите? След 2 месеца ще е така и тук с пазарния механизъм.
Мога да Ви кажа и как са тръгнали, в отговор на прекия Ви въпрос, тези 27 български производители, за да разберете разграничението. Но тази справка, за да не я чета, ще Ви я дам, за да видите увеличението на двете и на другите. И тогава ще видите къде са 20 процента и къде са 5.
Ще си позволя отново да ползвам като седесар богатото наследство на ОДС - ползват го и мои колеги - "Заедно можем повече". Аз Ви казвам: Заедно можем повече, но повече всички не можем заедно! (Смях и бурни ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Кошлуков.
Уважаеми народни представители, Национално движение Симеон Втори разполага с още 12 минути.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Не е вярно!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Съберете 60 минути плюс една трета, стават 80 минути. Използвани са 68 минути. Много моля за справка, ако обичате, справка за времето, с което разполага Национално движение Симеон Втори. Оказва се, че не са 12, а 11 минути, прощавайте. Сбъркал съм с 1 минута.
Господин Явор Милушев е записан за изказване. Ще използвате ли тази възможност, господин Милушев? Заповядайте.
ЯВОР МИЛУШЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа министри, дами и господа народни представители! Той, дебатът за този вот, толкова се спихна, като пробит балон, чуват се и звуци от него, че мисля, че трябва да сменим темата. Затова ще си разреша да кажа нещо към уважаемите госпожи, госпожици и господа от ОДС.
Много лош театър играете, господа, госпожи и госпожици! (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Много лош! С този вот вие искате да прикриете не само безобразията, които са вършени по време на вашето управление, но и хората, които са вършили тези безобразия.
Но има нещо, което много трудно мога да приема. Първо, не приемам вашия менторски тон, който ми звучи като политическа чалга. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Второ, не приемам от трибуната на Народното събрание вие да набирате публика за вашата конференция. (Смях и ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) И трето, не приемам да превръщате Народното събрание в политическо дефиле на кандидати за лидери на вашата партия. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
Разбрах, че можете да броите до 800. Никога няма да разберете магията на тези 800 дни, защото тя е много по-различна от вашето разбиране за живота. Моля ви, престанете да броите до 800. Както аз, така и всички други българи броихме ден по ден 12 години (ръкопляскания от НДСВ и ДПС), 12 години ден по ден броихме и заварихме страната в това дередже, в което вие ни я оставихте. Ето това е плодът на вашето управление. Днес вие от трибуната на Народното събрание сеете вражда. Ние сеем разбирателство. Ето я голямата разлика. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
Някои спомена Европа. За вас Европа беше уютно убежище, уютен дом само за неколцина министри и депутати. Ние искаме в Европа да отидем и там високо да бъдат оценени плодовете на българския труд. И ще го направим много скоро и въпреки вашето управление. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
Чий е интересът от този вот? Естествено, че е ваш. Защото вие отлично разбирате достойнствата на нашата програма, достойнствата на нашето управление. Но ако ги признаете, вие на практика ще признаете пред собствените си избиратели колко лошо сте управлявали и не по принципите на морала, на българския морал. Впрочем, вие говорите и за избиратели. Вие отдавна нямате избиратели! (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Вашето управление беше проява на един партиен феодализъм, но вашите избиратели много отдавна се разкрепостиха и те разбраха кой е истинският път за България.
Днес обаче ще си разреша да кажа нещо, защото аз дълбоко вярвам в това: днес, в зората на новия век, ние от НДСВ, нашето правителство, българският министър-председател работим и ще работим нашата държава да бъде най-после уютен и добър дом за всички българи без значение от политическата принадлежност, без значение от етническия произход, без значение от религиозните разбирания. И това ще го направим въпреки всичко в името на тези, които вие забравихте, че управлявате, в името на нашите майки и бащи и в името на нашите деца. (Възгласи: "Браво!" и бурни ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Милушев.
Искам да си призная една малка грешка с минутите. Действително съм допуснал грешка - вместо 11 са останали 8 минути. Господин Корнезов, прощавайте! Така че Национално движение Симеон Втори разполага само и единствено с още 3 минути. Записан е и господин Пламен Панайотов.
Господин Панайотов, ще използвате ли трите минути, с които разполага цялото Национално движение Симеон Втори?
ПЛАМЕН ПАНАЙОТОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, уважаеми господа министри, дами и господа народни представители! В днешния дебат чухме различни позиции, анализиращи политиката на правителството на НДСВ и ДПС по отношение на здравеопазването. Това спомогна на всеки един от народните представители да изясни позицията си по дискутирания проблем. Ето защо, независимо от това доколко тези изказвания бяха конструктивни, искам да благодаря на всички от изказалите се, в това число и на вносителите от страна на ОДС, въпреки че както се видя, те не са наясно със собствените си мотиви за този вот. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Освен количественото позоваване на цифри и проценти обаче би трябвало да обърнем внимание най-вече на принципните въпроси, които поставя искания от ОДС вот на недоверие.
Осъществяването на успешна здравна политика е цялостен процес, който се свързва с изграждането на ефективна здравна система. И аз мисля, че това е полезното за българското общество като цяло както за лекарското съсловие, така и за производителите на лекарствени средства. И след като ОДС започнаха здравната реформа с ясното съзнание, че изграждането на стабилна здравна система е процес, който задължително преминава през поредица от непопулярни действия, учудващо е днес, че тъкмо те атакуват точно онези мерки в политиката на правителството, които са насочени към регулиране на пазара на лекарствените средства, към гарантиране на необходимата стабилност за здравеопазването. Учудващо е, че именно ОДС се противопоставят на осъществяването на здравната реформа, когато тя се провежда по нов принцип посредством изграждане на ефективна здравна система, съобразена с утвърдените модели на съвременното европейско здравеопазване.
Обяснимо е защо ОДС не успяха да постигнат подобен резултат по време на своето управление, но е необяснима агресивността, с която те се противопоставят на тази цел днес.
Иска ми се да вярвам в искреността на вашите мотиви, уважаеми колеги, но не мога. Не бих могъл да приема тезата, че отказът от провеждането на последователна политика в здравеопазването, в това число и по отношение на лекарствената политика като неделима част от нея, може да бъде проява на отговорно държавническо поведение. Процесът на осъществяването на такава политика преминава през своите задължителни етапи. Вярно е, че ако лекарят изостави пациента си и излезе по време на операция, това определено ще скъси процедурата, но едва ли ще допринесе за крайния успех.
Мотивите за искания вот на недоверие от страна на ОДС будят съмнение и поради момента, в който вотът се внася. Политиката, която провежда правителството на НДСВ и ДПС е свързана с постигането на изключително важните цели, които стоят пред него - подобряването на живота и благосъстоянието на всеки български гражданин и възможността за пълноценна реализация. Единствено решителните и последователни действия на правителството в този момент и категоричната подкрепа от страна на българския парламент могат да спомогнат за осъществяването на тази цел.
Затова призовавам всички народни представители от всички парламентарни групи да проявят политическа далновидност и отговорно отношение към съдбата на България и да гласуват против предложения от ОДС вот на недоверие на правителството. Нека интересите на нашата страна надделеят над интересите на една или друга политическа сила и заедно, обединени около общите ни цели, да работим за по-добрия живот на българските граждани. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Панайотов.
Има думата заместник министър-председателят и министър на икономиката господин Николай Василев.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ: Уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа народни представители! За мен днешният вот на недоверие е една буря в чаша вода, едно голямо нищо. Не съм впечатлен, уважаеми дами и господа. Това ли успяхте да измислите след шест месеца в опозиция? В текста на вашия вот се говори за убийствени данъци и аз съм много учуден, че за тях например ни говори бившият финансов министър. Освен това във вашия вот няма никакви цифри, просто защото нямате какво да покажете. Ако не знаете цифрите, нека тогава аз ви ги кажа.
През 2000 г., последната пълна година на вашето управление, вие заложихте в тогавашния бюджет данъчна тежест от 36,2 процента от брутния вътрешен продукт - най-високата за последните много години. През първата цяла година на нашето управление ние заложихме данъчна тежест само 31,4 процента от брутния вътрешен продукт. Това е намаление с 4,8 процента. Това ли са убийствените данъци на новото управление?
МУРАВЕЙ РАДЕВ (ОДС, от място): Никаква представа нямаш от това, което говориш. Този човек говори глупости.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ: Завиждате ли ни за това постижение, господин Радев?
Новото правителство увеличи необлагаемия доход от 100 на 110 лв. Ние намалихме всички ставки по данък общ доход за физическите лица. Най-високата ставка беше намалена драстично от 38 на 29 процента. Ако вие сега дойдете на власт ще я върнете ли обратно, господин Радев? Намалихме данък печалба за фирмите до най-ниските нива в новата история на България. Намалихме капиталовите печалби, ако вие знаете какво означава капиталови печалби, до 0 процента, господин Радев. Намалихме срока за възстановяване на данъчния кредит по ДДС от 4 на 3 месеца. Вие, ако дойдете на власт, ще го върнете ли обратно на 4 месеца? Ние сме първото правителство, което освободи износа на български софтуер от ДДС. Вие за четири години защо не намерихте начин да го намалите. Увеличихме минималната работна заплата на 100 лв. Вие бихте ли я върнали обратно на 85 лв.? Госпожа Шулева увеличи детските надбавки почти двойно.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Не е точно така.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ: Вие бихте ли ги намалили обратно?
И последно. Ние намерихме смелост, политическа воля и финансови ресурси да постигнем 15-процентно увеличение на социалните разходи в Бюджет 2002.
Говори се за обезценка на имуществото. Аз отново съм учуден, че по този въпрос не се произнесе например бившият икономически министър. Уважаеми дами и господа, цените на кое българско имущество са паднали по време на нашето управление? Цените на кои български активи са паднали? А може би някои са се качили?
Какво ще кажете за българските еврооблигации, които вие не успяхте да издадете цели четири години през вашия мандат. Погледнете техните цени или може би цените на българската борса. Нека, господин Радев, да Ви припомня един епизод от миналата година, когато по Българската национална телевизия на най-големия предизборен дебат пет души - това беше цялата компетентна тежка артилерия на икономическия екип на вашето управление, колективно не знаеше как се казват нито един от индексите на Българската фондова борса. Сега имате време и вероятно сте ги научили. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) И ако сте ги научили, ще ви припомня, че по време на вашето управление от май 1998 г. до юни 2001 г. този индекс падна с 85 процента.
Уважаеми дами и господа, ако не знаете какво означава обезценяване на българското имущество и на българските активи, това означава, че ако вие в началото на вашия мандат бяхте инвестирали 100 лева в български активи, щяхте да загубите 85 и да ви останат 15. А вижте какво се случи след изборите - от юни месец 2001 г. до януари 2002 г. същите тези индекси се покачиха между 60 и 80 процента. В същото време световните индекси паднаха с 10 процента. Ето, това е обезценяването на българското имущество и това е доверието на международните инвеститори към новото българско правителство. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
Днес, уважаеми дами и господа, честно, вече шести час не можах да разбера дали колегите от ОДС подкрепят интересите на потребителите или на производителите, или може би на нито един от тях. Това са, господа, крокодилски сълзи и некомпетентна демагогия.
Как защити през 2001 г. ОДС българските производители? Никак. Господин Кюркчиев, господин Щерев и другите колеги обясниха. През месец февруари българските фармацевтични компании поискаха 60-процентно увеличение на цените на лекарствата. В частни разговори те са споделяли с мен. Те са били помолени или по-скоро са им били извити ръцете, за да приемат едно по-ниско увеличение от 30 процента. След това, през месец март 2001 г., тогавашният здравен министър е решил по политически причини да отложи цялото увеличение на цените за след изборите. И тогава, нали знаете, че в мътна вода най-лесно се лови риба. Каква беше една от последните заповеди, подписана от господин Семерджиев в средата на юли 2001 г.? Тогава се повишават драстично цените най-напред на 78, а после на още 23 български лекарства. Това нещо не беше направено от новото правителство.
Нека да се върнем към вашия смешен плач за българските производители. Едно е само да приказваме от Народното събрание, а друго са реалните действия. Защо след като вие се опитвате да защитавате българските производители и сте казали, че нашето ДДС е тежък удар срещу българската фармацевтична индустрия, по време на вашето управление само 17 до 18 процента, тоест малко повече от една шеста от парите на Националната здравна каса за лекарства - разбира се, това са парите на данъкоплатците - са отивали за български лекарства? Защо само една шеста? А ето сега имаме реален шанс този процент да се увеличи на над 30 процента. Това е добре, разбира се, и за производителите, но още по-важно, това е много по-добре и за българските потребители, защото всички знаем, че българските лекарства са много по-евтини от вносните. Спомняте ли си за сериозния лобистки натиск от вносители по време на вашето управление? Спомняте ли си за далавери в тази област или за нелегалния внос? Този нелегален внос, с въвеждането на ДДС, ще бъде силно ограничен и ще има ред на пазара на лекарствата, както има в момента.
През м. март миналата година, когато не се получи това увеличение на лекарствата, се получи истински хаос на пазара на лекарства в българските аптеки. Тогава търговците, макар че имаха пълни складове, изтеглиха от системата аналгин, аспирин и сиропи. Кой, уважаеми дами и господа, беше виновен за тогавашния хаос в управлението?
Уважаеми колеги, от трибуната на Народното събрание с чиста съвест ще ви кажа и ще кажа на българските граждани същите думи, които им казах и по време на предизборната кампания: в нашето правителство няма господин 10 процента. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) В моето министерство няма черна партийна каса. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Нашата приватизация е четири пъти по-бърза и безкрайно по-прозрачна от вашата. При нас няма бели РМД-та на жълти ивици. При нас има върховенство на закона и България вече е страна с близо до функционираща пазарна икономика.
Уважаеми колеги, като български гражданин и като най-младият министър в българското правителство, днес аз съм горд със своя премиер. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) Аз съм горд и със своите колеги министри, които са много по-компетентни и по-почтени от вашите министри. И особено след днешния ден аз съм още по-горд и с нашите депутати от Националното движение и от Движението за права и свободи, които показаха много по-силен дух и много по-голяма сплотеност от сините парламентарни лъвове, изчезващи с 12-годишна безславна история. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Уважаеми госпожи и господа, искам да ви обърна внимание, че Националното движение и ОДС не разполагат с повече парламентарно време, но Коалиция за България и ДПС разполагат съответно със 7 и 8 мин. парламентарно време. В списъка остана записан и неизползвал правото си на изказване господин Георги Пирински.
Господин Пирински, ако искате, заповядайте. Имате думата.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю. Аз наистина търпеливо чаках своя ред и Ви благодаря за това, че стриктно следите за времето и за реда на изказванията. Струва ми се, че това е нужно, именно такова ръководене на днешното заседание, защото както показа и този дебат, от една страна темата за това как хората могат да се снабдят с лекарства е възможно най-отговорна и едновременно с това тази тема се поддава най-лесно на най-безогледна спекулация и политизиране. И без да навлизам повече в тази страна на въпроса, първото заключение, което се налага от днешния ден, господин председателю, е, че внесеният вот или предложение за гласуване на недоверие не подходи сериозно към проблема, а го подмени с грубата политическа цел, която преследваше ОДС. Тя беше назована неведнъж и няма да я повтарям. Заключението обаче е, че постъпвайки по този начин ОДС се самодискредитира. То се декласира от правото да говори отговорно пред обществото и да защитава отговорно сериозни интереси в обществото, тъй като прогнозите за едни затихващи функции на ОДС, според мен, никак не са пресилени.
Нека се върнем обаче на смисъла на дискусията. Темата за лекарствата засяга три големи групи интереси. Първата група са пациентите - тези, които отиват да купуват или да търсят лекарства, потребителите. Втората група са производителите и доставчици, търговците на едро и на дребно. Това е също една много голяма група. Третата група са на всички нас като данъкоплатци и граждани, свързани с бюджета, ако щете.
Първата група въпроси. Според мен, уважаеми колеги, колкото и да е сериозен въпросът дали с 3, 9 или 20 процента са нараснали цените, далеч по-сериозният въпрос е тия цени, които и досега бяха, поносими ли са за хората или не. Защото всеки, който вижда тези цени, който отива да си купи нещо, даже когато има средни и над средните доходи, се убеждава, че това са едни астрономически цени. И възниква въпросът: защо в България днес цените на лекарствата са на такова абсурдно равнище? Всеки, който е слушал тук, ми се струва, че е почнал да налучква отговора.
Доктор Щерев съобщи от трибуната, че в България има 160 търговци на едро на лекарства. Ами в най-напредналите европейски страни те се броят на пръсти. Какво значи това? Че е дадено право за безогледна спекула.
Второ - аптеките. Казвате, уважаеми господа от ОДС, че е убита семейната инициатива, а не казвате, че всъщност пазарът се контролира от вериги аптеки, негласно спонсорирани от няколко едри участници на пазара. И въпросът е: защо това положение е така? Ами защото всички тези органи, които трябва да регулират, контролират този пазар, са наследство от правителството на СДС. Това са хора, които в тези служебни положения, в които се намират, са се ръководили не от интересите на потребителите, не от интересите даже на фирмите-производители, лоялните производители, а от интересите на собствения си джоб. Това, разбира се, е генерализация. В никакъв случай не искам да включа всички тук, но има добре известни случаи, които са публична тайна и за които трябва да бъде потърсена отговорност с инструментите на държавните органи.
Затова първото ми предложение към господин министър-председателя е да поръча лично да бъде проверено кои хора на какви постове какви решения са вземали или не са вземали и да им потърси съответната отговорност.
Вторият въпрос - за производители, за търговци и ДДС. Когато имате една силно разстроена система, когато вкарате един такъв данък и имате най-различни случаи на лекарства от внос, лекарства българско производство, лекарства, произведени миналата година, техниката е безкрайно сложна, не можем да я дискутираме тук, не може да допуснете по такъв начин да бъде въведен данъкът, че да се създаде истинско и сериозно напрежение, колкото и малки да са маржовете, които твърдите, че е увеличението. И тук вече мнозинството е длъжник на обществото.
Не бих искал мнозинството да излезе от тази зала с впечатлението, че няма проблем. Има проблем и има сериозен въпрос към вас: способни ли сте достатъчно разумно, достатъчно премерено да провеждате онази политика, с която сте се ангажирали? Прав беше господин Щерев - тя е дясна политика.
Искам да кажа, че в миналия парламент ние имахме една законодателна инициатива - Закон за защита на правата на пациента, внесен от наши колеги тогава - д-р Марангозов. Аз смятам, че нашата парламентарна група ще поднови тази своя законодателна инициатива, именно за да се регламентират изискванията и правата на пациента по отношение на онези, които го снабдяват с лекарства.
И стигам до третия въпрос - общият интерес на всички нас като данъкоплатци.
Уважаеми дами и господа, много се говори за лява и за дясна политика. Нека да се помъчим да се разберем за какво говорим. Между другото тук в скоби искам да кажа, че вие, уважаеми господа, започнахте с определението "данъчна революция", но ми се струва, че това, което се получи, изигра малко лоша шега - нещо наподобява революция, но не онази, която може би вие мислихте, че ще се случи. Но, говорейки сериозно, има два крупни въпроса на данъчната политика, които днес не бяха дискутирани, но които определят десни ли сме или леви.
С една дума, господин председателю, преди всичко говоря за необлагаемия минимум. Господин Кошлуков говореше за бедността. Добре, но вие започвате да облагате сега от 110 лв. Ние бяхме предложили 150 лв. Възрази министърът на финансите: вие не знаете от гледна точка на бюджета това как изглежда. Ами, тук, от тази трибуна, беше зададен въпросът: как е възможно един комбинат да дължи 70 млн. лв. на осигуряването? Стои въпросът: какво става с веригите, които източват бюджета по линия на същото това ДДС, където са десетки милиони левове? Именно там трябваше да насочите усилията си първо и да кажете на народа: вдигаме на 150 лв. необлагаемия минимум, сериозен проблем се появява с бюджета, помогнете ни да запушим дупките и да съберем парите на хората.
Ето защо, господин председателю, ние по въпроса за данъчната политика ще продължим да спорим, но искам да кажа едно: ние ще останем отговорна опозиция. Нямаме нищо общо с подобно поведение като на СДС със самоцелно рушене, имаме свои принципни позиции, които ще отстояваме категорично. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин Пирински.
Министър Велчев има думата.
МИНИСТЪР МИЛЕН ВЕЛЧЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Ако хората отдясно в тази зала имаха някакъв свян, те отдавна щяха да напуснат залата, макар и повече от половината от тях вече да са го направили. (Ръкопляскания от НДСВ.) Защото шести час вече те не спират да нарушават Конституцията. Госпожа Михайлова каза сутринта, че задължение на опозицията е да казва истината на избирателите, а вече шести час отдясно ни заливат с лъжи.
Госпожица Михайлова пък съвсем се оплете в лъжи и дори не пожела да отговори на конкретния въпрос на господин Искров за данъка върху хазарта.
Тук бих искал да развенчая още няколко лъжи.
Лъжа № 1 - въвеждането на ДДС е повишило цените на лекарствата с 20 на сто.
Дами и господа, тази опаковка "Аналгин", произведена от една от българските компании, визирани от господин Кошлуков, която е поскъпнала с над 150 процента по време на управлението на СДС, се продава на два пъти по-ниска цена в Русия. Какво е това, ако не спекула и подигравка с българския народ от страна на истинските собственици на двете приватизирани компании? (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.) И трябва ли да се учудваме, че същите тези две компании два пъти получиха отсрочка за въвеждането на добрите производствени практики от тези добри хора?
Лъжа № 2, която се чу тази сутрин, че в Европа, може би с изключение на Австрия, никъде няма пълна ставка ДДС върху лекарствата. Държа в ръцете си тази справка, която показва, че сред страните, които прилагат ДДС в пълен размер върху лекарствата, са Германия, Дания, Австрия, Ирландия, Швеция, Великобритания и Норвегия, която не членува в Европейския съюз. Броят на това население е около половината на Обединена Европа, на Европейския съюз. Другата половина от населението на Европейския съюз ще прилага пълна ставка добавена стойност следващите 5 години. Те имат това задължение.
А на лъжите и на поучителните съвети на господин Праматарски няма да се спирам. Единственото, на което той може да ни научи, е как да си осигурим луксозна кола с вграден телевизор от държавно предприятие. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин министър Велчев.
Думата има министър-председателят на републиката господин Симеон Сакскобургготски да вземе отношение по разискването.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ СИМЕОН САКСКОБУРГГОТСКИ: Уважаеми господин председателю, уважаеми господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! След проведения днес продължителен дебат, с конструктивното участие на всички парламентарни групи, се открои още по-ясно позицията на българското правителство по разглежданата тема. Здравеопазването е основен социален елемент, който заема важно място в програмата на всяко правителство в най-новата ни история.
Правителството на НДСВ отдава особено значение за здравеопазването, защото съзнава, че за да се съхрани най-ценното за България - гражданите й, е необходимо да се осигури високо качество, достъпност и финансова стабилност на здравните грижи. Заявихме, че ще продължим започнатата здравна реформа, но наред с това предприемаме последователни действия за усъвършенстване на онези елементи от нея, които са полезни за обществото и държавата - потребителите и производителите на лекарствата.
Съществуваха обективни фактори за провежданата от предишното правителство реформа, които се явиха катализатор и породиха редица негативни последици, като дефицит на финансови средства в системата за здравеопазването, ниско качество на предлаганите здравни услуги и занижен здравен статус на населението на страната.
Правителството на НДСВ заяви волята си да преодолее последните негативни последици, като предлага и непопулярни решения, за да предотврати задълбочаването на финансовия и организационен срив в лекарствената и здравна система с цел да гарантира и отговори на обществените очаквания.
Ние съзнаваме, че всяка промяна в тази сфера води след себе си и обществено безпокойство. В същото време искам да подчертая, че всяка една преднамерена спекулация, свързана с прилагането на непопулярните мерки в сектора на здравеопазването, не носи белезите на градивния обществен диалог. Националната лекарствена политика, елемент от която е и въведеният данък добавена стойност върху лекарствата, както стана ясно от проведения дълъг дебат, е съвкупност от механизми, целящи да покрият критериите за качество, ефикасност и безопасност на производството, дистрибуцията и достъпността на лекарствени средства за населението. За да се осигури прилагането на тези механизми, е необходимо да съществува и работи ефективна и адекватна нормативна уредба и практика, осъществявана от държавата в областта на фармацевтичния сектор.
Правителството има волята да извърши всичко това, в резултат на което ще постигнем няколко основни цели:
- да обезпечим наличностите в публичния и частния сектор на разрешените за употреба лекарства, като наред с това се съхранят българските производители при предстоящото ни членство в Европейския съюз и ще разшири обхвата на износа на лекарства;
- да осигурим достъпност до лекарствени средства за максимално широк кръг от населението, в това число на пенсионерите, социално слабите и пациентите, нуждаещи се от животоспасяващи лекарства;
- да се проследява и да се осъществява контрол за рационалната употреба на лекарствата;
- да се сведат до минимум злоупотребите с неизпълнение на данъчните задължения при осъществяване на доставките на лекарствени средства.
Правителството съзнава необходимостта и отговорността да защити интересите на цялото общество. Също така осъзнава тежестта, която то поема поради съзнателно отлаганите политически решения и отказа от прилагане на непопулярни мерки при провеждането на реформата в здравеопазването.
Ако този вот на недоверие към правителството, което оглавявам, има някакво достойнство, то това е възможността за продължаване и задълбочаване на обществения и професионален дебат и широкото разясняване на основополагащи принципи в неотложни мерки за успешното провеждане на лекарствената политика.
Уважаеми госпожи и господа народни представители! Вярвам, че не са изчерпани възможностите за постигане на консенсус от този парламент по изложените въпроси, насочени към постигане на модерно европейско здравеопазване. Убеден съм, че са необходими единомислие и единодействие, както и твърда политическа воля и много, много усилия, за да свършим това, с което сме се заели. И казвам: много усилия и то взаимни и още веднъж - за доброто на този народ, за който толкова много говорихме всички днес и който ни гледа и се надява на едно по-добро бъдеще. Благодаря ви много. (Ръкопляскания от блока на НДСВ и ДПС, народните представители от двете групи стават.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ОГНЯН ГЕРДЖИКОВ: Благодаря Ви, господин премиер.
В съгласие с чл. 92, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание гласуването на недоверие на министър-председателя на Република България ще бъде извършено в сряда от 9,00 ч. в пленарната зала.
Преди да ударя звънеца и да сложа край на това продължително и драматично заседание на парламента искам да ви направя няколко съобщения:
Първо, акад. Благовест Сендов, заместник-председател на парламента, по случай своя юбилей - 70-годишнината си, кани присъстващите на чаша червено вино. Това ще послужи за успокояване на страстите.
Няколко съобщения:
1. Комисията по правата на човека и вероизповеданията ще проведе заседание на 14 февруари, четвъртък, в зала 142 от 15,00 ч. на пл. "Ал. Батенберг" 1.
2. Комисията по транспорт и телекомуникации ще проведе редовно заседание на 14 февруари, четвъртък, от 15,00 ч. в зала 456 на пл. "Ал. Батенберг" 1.
3. Комисията по здравеопазването ще проведе заседание на 13 февруари, сряда, от 15,00 ч. в зала 130 на пл. "Ал. Батенберг" 1.
4. Комисията по културата ще проведе заседание във вторник, 12 февруари, от 14,00 ч. в зала 130.
С това приключиха моите съобщения.
Следващото заседание е в сряда от 9,00 ч.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 15,07 ч.)
Председател:
Огнян Герджиков
Секретари:
Гергана Грънчарова
Несрин Узун