ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕСофия, сряда, 27 юли 2005 г.Открито в 9,02 ч.
27/07/2005
Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателите Любен Корнезов и Юнал Лютфи
Секретари: Райна Йовчева и Гергана Грънчарова
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Регистрирани са 197 народни представители. Народното събрание разполага с необходимия кворум и може да заседава. Откривам заседанието. (Звъни.)
Уважаеми дами и господа народни представители, на вашето внимание през следващите минути ще бъде представена Програма за работата на Народното събрание за 27-29 юли 2005 г. Проектът беше разгледан на заседанието на Председателския съвет.
Програма за работа на Народното събрание за 27-29 юли 2005 г.:
1. Избиране на:
- министър-председател на Република България продължение;
- структура на Министерския съвет продължение;
- Министерски съвет на Република България продължение.
2. Проект за Правилник за организацията и дейността на Народното събрание продължение.
3. Парламентарен контрол.
Това е проектът, който предлагам на вашето внимание.
Ако няма възражения, предлагам да преминем към гласуване на програмата за седмицата.
Моля, гласувайте.
Гласували 230 народни представители: за 214, против 1, въздържали се 15.
Програмата е приета.
Тук искам, уважаеми колеги, да ви предложа внимателно да следите и броя на гласувалите по групи, който ще се обявява. Ако в някоя парламентарна група има съмнение, че нечий глас не е бил отчетен, аз ще изчакам, за да може да се направи съответно процедурно възражение, въпрос, за да можем да изясним въпроса с отчитането на гласовете. Колегите от компютризираната система имат готовност за всеки повдигнат въпрос веднага да дадат пояснения, да проверят, така че да няма никакво съмнение.
Заповядайте, господин Тагарински.
МАРИО ТАГАРИНСКИ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, от името на Парламентарната група на ОДС правя следното процедурно предложение.
Във връзка с вече приетия дневен ред и с предложените процедури във връзка с точка първа на основание чл. 53, ал. 2, т. 3 предлагаме гласуването за начина на гласуване да бъде съгласно т. 3: ставане от място при поименно извикване по азбучен ред и отговаряне с “да”, “не” и “въздържал се”. Това е нашето процедурно предложение. Моля то да бъде гласувано.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Има внесено писмено предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Ще помоля групата на Обединените демократични сили и господин Тагарински да преминем към точка първа, след като направя съобщенията за постъпили законопроекти и проекторешения.
МАРИО ТАГАРИНСКИ (ОДС, от място): Мога ли да направя едно пояснение?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Да, разбира се. Заповядайте.
МАРИО ТАГАРИНСКИ (ОДС): Процедурното ни предложение е свързано с гласуване за начина на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Да, разбирам, господин Тагарински.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Има писмено предложение относно начина на гласуване.
МАРИО ТАГАРИНСКИ: Писмените предложения, господин Цонев, са си писмени предложения.
Съгласно правилника аз правя предложение от името на парламентарна група. Благодаря.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Първо трябва да се прочетат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Тагарински, Вашето предложение се отнася по точка първа от програмата. Щом преминем към точка първа, Вашето процедурно предложение ще бъде поставено на гласуване.
Постъпили законопроекти и проекторешения от 21 юли до 26 юли:
Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Вносители Минчо Христов и Стела Банкова.
Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка дейността на Държавната агенция “Държавен резерв и военновременни запаси”, която да изясни извършени злоупотреби с течни горива в държавния резерв на Република България. Вносители Надежда Михайлова и група народни представители.
Законопроект за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и на чужди въоръжени сили. Вносител Министерският съвет.
Законопроект за изпращане и използване на български въоръжени сили извън територията на България. Вносител Министерският съвет.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за пътищата. Вносители Петър Мутафчиев и Георги Петърнейчев.
Проект за решение за избиране на Комисия за провеждане на тайно гласуване за избор на министър-председател, приемане на структура на Министерския съвет и избор на членове на Министерския съвет на Република България. Вносители Михаил Миков и Любомир Пантелеев.
Проект за решение за приемане на процедурни правила за тайно гласуване за избор на министър-председател, приемане на структура на Министерския съвет и избор на членове на Министерския съвет на Република България. Вносители Михаил Миков и група народни представители.
Проект за решение за тайно гласуване. Вносители Дончо Цончев и група народни представители.
Преминаваме към точка първа от приетата от нас програма:
ИЗБИРАНЕ НА: МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДА-ТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ продължение, СТРУКТУРА НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ продължение, МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ продължение.
Господин Тагарински направи процедурно предложение преди самата точка, то беше чуто от залата, едва ли има необходимост да бъде повтаряно. Ще го подложа на гласуване, ако няма противно мнение.
Заповядайте, господин Цончев.
ДОНЧО ЦОНЧЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! В предложенията на народните представители Щерев и Шопов от вчера, 26 юли, за начина на гласуване във връзка с несъвършенствата на електронната система и голямата вероятност от грешки намирам нещо рационално и разумно. Снощи по Би Ти Ви уважаваната от мен госпожа Надежда Михайлова също изрази така категорично несъгласието си с тази система и с тези възможни шмекерлъци с копчетата, за които не само тук, в залата, знаем, а целият народ.
По силата на чл. 54 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, като изразявам волята на голяма част от народните представители, предлагам гласуването за кабинета да стане тайно. Във всички случаи то е застраховано от технически грешки. (Оживление.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина! Моля да изслушаме господин Цончев.
ДОНЧО ЦОНЧЕВ: Ако съдя по реакцията ви, значи го одобрявате предварително. Нека да изчакаме, то подлежи на гласуване. Не е толкова страшно, нали ще го гласуваме и него.
Няма да ви досаждам ако ми позволите, два лично мои мотива. Наистина сериозни са двата лични мои мотива. Напоследък се появи един остър мирис на желязна партийност, която неизбежно загърбва националните интереси, това е по правило. Според мен тя е старомодна и стеснена партийност, несвойствена за европейския политически климат. Да не говорим, че такава атмосфера никога не ме е възхищавала. Това сковаване в отделните парламентарни групи обезличава народните представители. Зад тях стоят не само техните избиратели, но и целият народ. Така гласи чл. 67, т. 1 от Конституцията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Времето Ви изтече, господин Цончев.
ДОНЧО ЦОНЧЕВ: Ако играем така, би могло изобщо да не се правят избори. Никакви избори.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Времето, господин Цончев.
ДОНЧО ЦОНЧЕВ: Просто партийните централи пропорционално си назначават чиновници, които натискат съответното копче.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Цончев.
ДОНЧО ЦОНЧЕВ: И аз благодаря. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Предложението на господин Тагарински, което ще подложа на гласуване, е как да се гласува за начина на гласуване. Той предлага гласуването за това дали да бъде тайно или явно да се извърши поименно.
Моля, гласувайте. (Шум и реплики.)
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ, от място): Процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Не мога да Ви дам думата.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ, встрани от микрофоните): Има официално предложение, постъпило преди това! (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, отменете гласуването. Има неяснота в залата за какво се гласува. (Шум и реплики.) Господин Сидеров току-що постави въпроса за какво се гласува, именно той поставя въпроса за какво се гласува.
Заповядайте, господин Тагарински.
МАРИО ТАГАРИНСКИ (ОДС): Аз мисля, че цитирах и правилника. Член 53, ал. 2, т. 3 пак ще го прочета:
“Гласуване със ставане от място при поименно извикване по азбучен ред и отговаряне с “да”, “не” и “въздържал се”.”
Това касае начина на гласуване, пак го повтарям. (Шум и реплики.)Аз цитирам правилника и нищо друго не мога да си позволя.
Става въпрос, колеги, по-простичко казано, да определим, когато гласуваме, дали да гласуваме тайно или явно, това да стане по силата на чл. 53, ал. 2, т. 3 по този начин, който определя правилникът. Мисля, че всички разполагате с правилника, който е действащ, от Тридесет и деветото Народно събрание. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Тагарински направи своето процедурно предложение вече в хода на т. 1.
Госпожо Дончева, заповядайте за противно мнение.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа! Член 53 урежда начина на гласуване. То може да бъде тайно или явно, по няколко начина. Вчера е постъпило предложение в деловодството на парламента за тайно гласуване. Днес господин Тагарински прави второ предложение за начин на гласуване явно, по някой от начините, които са описани. Съгласно чл. 56, ал. 2 има две постъпили предложения за начина, по който да се извърши гласуването. Когато са от едно и също естество, те се гласуват по реда на постъпване.
БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Не е вярно това! Защо се правиш, че не разбираш?
ТАТЯНА ДОНЧЕВА: Това е чл. 56, ал. 2, което ви чета дословно. Така че господин Пирински, ако ще се подлага на гласуване начина, по който да се извършва гласуването на решенията по т. 1 от дневния ред, това може да стане, но по реда на постъпване. Всякакво решение, което предварително да предопредели начина, по който ще се гласува за начин на гласуване оттук нататък, дерогира правилника и чл. 56, ал. 2, поради което това, което Вие можете да направите, е да подложите начина, по който ще стане приемането на решенията по т. 1 на гласуване, но съгласно правилника, а той е описан в чл. 56, ал. 2. Всякакви процедури, с които се игнорира изричният запис на правилника, чл. 56, ал. 2, са некоректни и де факто са нарушение на правилника. Моля ви, придържайте се към правилника и неговото коректно тълкуване и прилагане. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Дончева.
Господин Вълчев, заповядайте.
ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ (НДСВ): Благодаря Ви, господин председател.
Господин председател, уважаеми колеги! Оставам с впечатление, че има някаква неяснота относно това, което се предлага. Никой не спори, че първото по ред предложение, което е постъпило относно това как да се гласуват решенията за министър-председател, за структура и персонален състав на правителството, е това, което е направено от колегите от Коалиция за България. Това е така, разбира се. Ако бъде направено друго предложение относно начина на това гласуване, разбира се, то трябва да бъде подложено на гласуване второ.
Това, което господин Тагарински обаче предлага, не е това, а е това, което най-накрая се прокрадна в края на изказването на госпожа Дончева, а именно дали самото вземане на решение как да се гласува по същество да не бъде направено по начина, по който предложи господин Тагарински. (Оживление.) Радвам се, че повиших настроението на част от залата. Това е идеята на господин Тагарински, ако аз правилно съм я разбрал, и не виждам никаква пречка тя да бъде подложена на гласуване. Още повече че господин Цончев човек, когото аз дълбоко уважавам, изтъкна аргументи тъкмо в този смисъл да няма някакви съмнения или, както той се изрази, шмекерии.
Ползвам повода да му честитя рождения ден! Благодаря. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Предлагам да пристъпим към гласуване на предложението на господин Тагарински. Не виждам възражения.
Моля, гласувайте.
Гласували 238 народни представители: за 121, против 117, въздържали се няма.
Предложението е прието. (Ръкопляскания в НДСВ, ОДС, Атака, ДСБ и БНС.)
БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Пултът отново не работи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Отново има проблем. Къде е проблемът? Кой би желал да го постави?
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Да се отчете още един глас на НДСВ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Чий глас да се отчете още?
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: На Лъчезар Иванов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля да проверите веднага пулта на господин Иванов и защо не е отчетен неговият глас.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Приемаме гласуването с 1 глас повече 122.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уточнен е начинът за гласуване на начина за гласуване.
Има ли предложения за преминаване към гласуване на начина на гласуване? Не виждам.
В такъв случай преминаваме към поименно гласуване. Моля да запазите тишина, за да можем да фиксираме точно гласа на всеки народен представител.
Подлагам на гласуване предложението, мотивирано от господин Дончо Цончев, за тайно гласуване. Който е за тайно гласуване, гласува с “да”, който е против с “не”, със ставане и заявяване на своя глас.
Пристъпваме към гласуване.
Александър Владимиров Радославов - да
Александър Димитров Паунов - да
Александър Манолов Праматарски - не
Александър Стоянов Арабаджиев - да
Алиосман Ибраим Имамов - да
Анастасия Георгиева Димитрова-Мозер - отсъства
Ангел Вълчев Тюркеджиев - не
Ангел Петров Найденов - да
Андрей Лазаров Пантев - да
Анелия Йорданова Мингова - не
Анелия Христова Атанасова - не
Антонела Ангелова Понева - не
Антония Стефанова Първанова - не
Апостол Иванов Димитров - да
Ариф Сами Агуш - да
Асен Димитров Гагаузов - да
Асен Йорданов Агов - не
Ася Величкова Михайлова - не
Атанас Атанасов Папаризов - да
Атанас Димитров Щерев - не
Атанас Петров Атанасов - не
Атанас Тодоров Мерджанов - да
Ахмед Демир Доган - да
Ахмед Юсеин Юсеин - да
Бойко Иванов Ватев - не
Бойко Николов Боев - не
Бойко Стефанов Великов - да
Борис Янков Ячев - не
Борислав Георгиев Владимиров - не
Борислав Димитров Китов - не
Борислав Иванов Българинов - не
Борислав Любенов Великов - не
Борислав Николов Ралчев - не
Борислав Янчев Ноев - не
Ботьо Илиев Ботев - не
Валентин Николов Милтенов - не
Валентина Василева Богданова - да
Ваньо Евгениев Шарков - не
Ваню Стефанов Хърков - не
Ваня Крумова Цветкова - не
Васил Димитров Паница - не
Васил Миланов Антонов - да
Васил Минчев Иванов-Лучано - не
Васил Тодоров Калинов - да
Венелин Димитров Узунов - да
Венцислав Василев Върбанов - не
Весела Атанасова Драганова-Илиева - не
Весела Николаева Лечева - да
Веселин Витанов Близнаков - не
Веселин Методиев Петров - не
Владимир Михайлов Дончев - не
Владимир Николов Дамгов - да
Владимир Първанов Кузов - не
Волен Николов Сидеров - не
Георги Владимиров Юруков - да
Георги Георгиев Пирински - да
Георги Данаилов Петърнейчев - да
Георги Йорданов Димитров - не
Георги Миланов Георгиев - не
Георги Петков Близнашки - да
Георги Петров Петканов - не
Георги Пинчев Иванов - не
Георги Стоянов Кадиев - да
Георги Тодоров Божинов - да
Георги Чавдаров Анастасов - да
Гергана Христова Грънчарова - не
Даниел Василев Вълчев - не
Даринка Христова Станчева - не
Даут Идриз Осман - да
Десислав Славов Чуколов - не
Джевдет Ибрям Чакъров - да
Димитър Енчев Камбуров - не
Димитър Иванов Абаджиев - не
Димитър Иванов Димитров - не
Димитър Кинов Стоянов - не
Димитър Николов Гъндев - да
Димитър Стоянов Дъбов - да
Димитър Цвятков Йорданов - не
Добромир Христов Гущеров - да
Долорес Борисова Арсенова - не
Донка Иванова Михайлова - да
Дончо Стефанов Цончев - да
Евгени Захариев Кирилов - да
Евгени Стефанов Чачев - не
Евгений Гинев Жеков - да
Евгения Тодорова Живкова - да
Евдокия Иванова Манева-Бабулкова - не
Евтим Костадинов Костадинов - да
Екатерина Иванова Михайлова - не
Елеонора Николаева Николова - не
Елиана Стоименова Масева - не
Емел Етем Тошкова - да
Емил Константинов Георгиев - да
Емилия Радкова Масларова - да
Енчо Вълков Малев - не
Ердоан Мустафов Ахмедов - да
Жори Йорданов Алексиев - да
Захари Димитров Георгиев - да
Златко Тонев Златев - да
Ива Петрова Станкова - да
Ивайло Георгиев Калфин - да
Иван Атанасов Колчаков - не
Иван Георгиев Сотиров - не
Иван Георгиев Стаматов - да
Иван Йорданов Костов - не
Иван Николаев Иванов - не
Иван Николов Гризанов - да
Иван Петков Даков - да
Иван Славов Иванов - да
Иво Първанов Атанасов - да
Иглика Димитрова Иванова - да
Илиян Вълев Илиев - не
Илкер Ахмедов Мустафов - да
Йовко Христов Йовков - да
Йордан Димитров Костадинов - не
Йордан Иванов Бакалов - не
Йордан Кирилов Цонев - да
Йордан Мирчев Митев - не
Йордан Петров Величков - не
Камелия Методиева Касабова - не
Камен Костов Костадинов - да
Касим Исмаил Дал - да
Кирил Николаев Добрев - да
Константин Стефанов Димитров - не
Коста Димитров Цонев - не
Костадин Стоянов Паскалев - да
Красимир Дончев Каракачанов - не
Кристиан Иванов Вигенин - да
Кръстанка Атанасова Шаклиян - не
Лидия Сантова Шулева - не
Лъчезар Богомилов Иванов - не
Любен Андонов Корнезов - да
Любен Любенов Дилов - не
Любомир Пенчев Пантелеев - да
Лютви Ахмед Местан - да
Маргарита Василева Кънева - не
Маргарита Спасова Панева - да
Мариана Йонкова Костадинова - не
Марина Борисова Дикова - не
Марио Иванов Тагарински - не
Мария Василева Капон - не
Мария Иванова Ангелиева-Колева - не
Мария Станчева Вълканова - да
Марко Николов Мечев - да
Мартин Димитров Димитров - не
Мая Божидарова Манолова - да
Меглена Щилиянова Кунева - не
Метин Мехмедов Сюлейманов - да
Милен Емилов Велчев - не
Минчо Викторов Спасов - не
Минчо Христов Куминев - не
Мирослав Димитров Мурджов - не
Митко Иванов Димитров - не
Нитхат Сабри Метин - да
Михаил Райков Миков - да
Младен Петров Червеняков - да
Надежда Николова Михайлова - не
Надя Антонова Кочева - да
Нахит Джевдет Зия - да
Неджми Ниязи Али - да
Ненко Викторов Темелков - да
Нено Ненов Димов - не
Несрин Мустафа Узун - да
Николай Аврамов Свинаров - не
Николай Боянов Михайлов - не
Николай Василев Василев - не
Николай Георгиев Камов - да
Николай Петров Кънчев - да
(Ръкопляскания от блока на КБ и Д ПС)
Нина Стефанова Чилова - не
Нихат Тахир Кабил - да
Огнян Стефанов Герджиков - не
Олег Григоров Попов - за
Олимпи Стоянов Кътев - не
Павел Димитров Шопов - не
Павел Михайлов Чернев - не
Петър Василев Мутафчиев - да
Петър Владимиров Димитров - да
Петър Георгиев Кънев - да
Петър Георгиев Мръцков - да
Петър Кирилов Берон - не
Петър Станиславов Манолов - да
Петър Стефанов Стоянов - не
Петя Илиева Гегова - не
Пламен Александров Панайотов - не
Пламен Неделчев Моллов - не
Радослав Георгиев Илиевски - да
Радослав Ненков Гайдарски - да
Райна Господинова Йовчева - за
Рамадан Байрам Аталай - да
Рейхан Ибадула Аблеким - да
Ремзи Дурмуш Осман - да
Росен Златанов Владимиров - да
Росица Йорданова Янакиева-Костадинова - да
Румен Асенов Ангелов - не
Румен Иванов Такоров - да
Румен Йорданов Петков - да
Румен Стоянов Овчаров - да
Светослав Иванов Спасов - не
Светослав Христов Малинов - не
Сергей Дмитриевич Станишев - да
Силвия Николаева Алексиева - да
Силвия Тодорова Стойчева - да
Снежана Великова Гроздилова - не
Соломон Исак Паси - не
Станимир Янков Илчев - не
Станислав Тодоров Станилов - не
Станчо Николов Тодоров - не
Стела Димитрова Ангелова-Банкова - не
Стефан Антонов Софиянски - не
Стефан Ламбов Данаилов - да
Стоян Витанов Витанов - да
Стоян Проданов Иванов - да
Татяна Дончева Тотева - да
Татяна Стоянова Калканова - не
Теодора Георгиева Якимова-Дренска - не
Тодор Михайлов Кумчев - да
Тодор Найденов Костурски - не
Тодор Николов Батилов - не
Тома Янков Томов - да
Трифон Димитров Митев - да
Фатме Муса Илияз - да
Фидел Димитров Беев - да
Фикрет Хюдаетов Шабанов - да
Филиз Хакъева Хюсменова - да
Филип Димитров Димитров - не
Хасан Ахмед Адемов - да
Христина Христова Велчева - не
Христо Боянов Величков - не
Христо Дамянов Бисеров - да
Христо Йорданов Кирчев - не
Четин Хюсеин Казак - да
Юксел Али Хатиб - да
Юнал Саид Лютфи - да
Юнал Тасим Тасим - да
Янаки Боянов Стоилов - да
Яне Георгиев Янев - не
Яни Димитров Янев - не
Янко Александров Янков - да
Ясен Димитров Попвасилев - не
Ясен Стоянов Пенчев - да
Ще обявя резултата, който регистрираха колегите: “за” 120, “против” 119.
Решението, предложено от господин Цончев, се приема. (Ръкопляскания от блока на КБ и ДПС.)
Има думата господин Димов (народни представители от коалиция Атака отиват при независимия народен представител Петър Манолов и на висок глас му искат обяснение във връзка с неговото гласуване).
Моля народните представители да заемат местата си! Обръщам се към народните представители от коалиция Атака моля ви, заемете местата си! Моля, заемете местата си незабавно! (силен шум в залата).
Моля в залата да се поддържа нормална обстановка за работа! Моля, заемете местата си!
Има думата господин Димов. Моля за тишина!
НЕНО ДИМОВ (ДСБ): Защо гласувах против? Защото се оказа, че за тези 15 години БСП не е направило нито крачка напред. (Силен шум в блока на КБ и ДПС). Аз обяснявам отрицателен вот. Знам, че много се бунтувате, но вие така гласувахте правителството на Андрей Луканов, който обяви фалита на България. (Силен шум в блока на КБ и ДПС).
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Димов, по правилник нямате право на отрицателен вот по процедурен въпрос.
НЕНО ДИМОВ: Така гласувахте Любен Беров, който направи мафията в България. Така заедно с ДПС подкрепихте Беров, с техния мандат!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Отново повтарям, господин Димов, нямате право на отрицателен вот по процедурен въпрос.
НЕНО ДИМОВ: Така гласувахте и Жан Виденов. И днес така гласуват с вас Евгений Жеков, Иван Станимиров и Николай Кънчев хора, които явно искат в политиката Беров, Виденов и Андрей Луканов!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Димов, трети път казвам нямате право на отрицателен вот по процедурен въпрос. Отнемам Ви думата.
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС, от място): А ти какъв си бе, Димов?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Започваме с обсъждане на внесените проекти за решения за избор на министър-председател, състав и структура на Министерския съвет.
В Председателския съвет съгласувахме време на парламентарните групи 30 минути. Както е обичайната практика в хода на дебатите може да бъде направено предложение за продължаване с една трета, тоест всяка от парламентарните групи да разполага с време до 40 минути.
Също така се уточнихме, че първите изказвания ще бъдат направени по реда на численост на парламентарните групи. Така че аз ще дам думата на по един народен представител от парламентарна група по реда на техния брой. Моля ви междувременно да представите, ако желаете, списъци за изказващи се от съответните групи.
Има ли желание за изказване от Коалиция за България?
Заповядайте, господин Папаризов.
АТАНАС ПАПАРИЗОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Днес е съдбовен ден за всички нас не само за народните представители от Коалиция за България и Движението за права и свободи, но за всички нас, избрани в Четиридесетото Народно събрание, защото ще вземем решение за бъдещето на България. Аз се надявам, че всички ние ще вземем решение в полза на европейското бъдеще на България. Нашият парламент на 14 юли прие декларация, с която определи приоритетите на Четиридесетото Народно събрание. На първо място сред тези приоритети е европейската интеграция, ускореното приемане на законите в тази област.
Консенсусът, който съществуваше тогава, позволи на временните комисии вече да приемат на първо четене седем законопроекта и един на второ. Това даде възможност поне в малка степен да започне да се преодолява това сериозно изоставане, което има в поетите ангажименти в рамките на преговорите. Неотдавна, само вчера, представителите на Европейската общност, на Европейската комисия заявиха ясно пред нас, че макар и да трябва много да наваксваме и бързо да работим, все още, ако положим максимални усилия, ние можем да се присъединим към Европейския съюз на 1 януари 2007 г. Бе заявено ясно, че на България без губене на минута, без губене на час е необходимо силно правителство, което да заработи веднага. Именно програмата, която представи вчера кандидатът за премиер на Република България, дава възможност да бъде създадено такова силно правителство. Приоритет на това правителство е европейската интеграция.
Аз подкрепям изцяло ангажимента на това правителство и нашата парламентарна група застава зад този ангажимент в най-кратки срокове, през м. септември, да имаме възможност да преодолеем основните изоставания по критичните области, свързани с нашето присъединяване, да започне активна работа за създаване на работеща администрация, на прозрачно използване на средствата от Европейския съюз. Заедно с реформата на съдебната система да бъде осигурен такъв делови климат в България, който да позволи средствата от Европейския съюз да се използват прозрачно и по предназначение.
Деловите среди чакат сигнал от нашата зала, Европейската комисия чака този сигнал, институциите, с които работим в полза на стабилността на българската икономика, чакат този сигнал. Всички с огромно внимание вчера следяха речта на кандидата за министър-председател. Представителите на международните институции в България са особено впечатлени от това, че след съгласуване с тях ще бъдат изпълнени всички тези приоритети на правителството, които засягат бюджетната сфера, че няма да има изпълнен приоритет, който по някакъв начин да засяга стабилността на страната.
Ангажиментът на правителството да бъде правителство на социалната отговорност и на икономическия растеж бе потвърден вчера. Съставът на правителството, редицата експерти, които отговарят за ключовите сектори, ще гарантират това. Начинът на работа на бъдещото правителство, на диалог, на истински, неформален диалог с неправителствените организации, с гражданското общество са друга гаранция, че действително правителството ще изпълни своите цели.
Затова аз се обръщам към всички вас: нека днес, когато трябва да вземем решение, което ще определи съдбата на България за години напред, да си дадем сметка, всеки загубен ден по същество отдалечава в безкрайност този идеал, който всички ние подкрепихме.
Наличието на необходимост до средата на септември да се приемат 15 закона в ключовите области, 41 закона в другите 31 глави ясно показва, че страната не може да си позволи безвремие и нови предсрочни избори, и нови търгувания по отношение на правителството. Нека, подкрепяйки приоритетите на това правителство и неговата програма, гласуваме за консенсуса, гласуваме за правителството на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност. Но това ще бъде наистина правителство на диалога, на отговорността и на прозрачното действие.
Призовавам всички вас да подкрепите правителството с кандидат за министър-председател Сергей Станишев. Благодаря. (Ръкопляскания в КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Папаризов.
Заповядайте за реплика, господин Абаджиев.
Моля в залата да се поддържа тишина. По възможност народните представители да заемат местата си, за да мога да виждам всяка заявка за изказване и реплика.
Имате думата, господин Абаджиев.
ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ (ДСБ): Благодаря Ви, господин председател. Хубаво е да се поглежда и назад в залата.
Господин Папаризов, Вие говорите, че България има нужда от силно правителство, защото пред нас има големи предизвикателства, свързани с нашето бъдеще. И това е точно така.
Но какво силно правителство ще бъде това правителство, предложено от Сергей Станишев, след като то ще бъде правителство на тайното мнозинство? Вчера на заседанието стана ясно, че Сергей Станишев и Ахмед Доган имат малцинствена подкрепа в Четиридесетото Народно събрание, те нямат политическа подкрепа на мнозинството в това Народно събрание. Във всички страни с утвърдена демокрация, когато се формира правителство на малцинството, тези, извънпарламентарните групи, които формират правителството и го подкрепят, стават и достойно заявяват, че ще подкрепят правителството поради една или друга причина. Тук това не се случи. Вие разчитате на подкрепата на няколко срамежливи гласа. Това ще бъде правителство на подкупената, на купената съвест. Тези срамежливци днес започнаха да стават ясни. И това са Евгений Жеков, Иван Стаматов, Николай Кънчев от Българския народен съюз, които ви подкрепиха. Сигурно при тайното гласуване ще има още народни представители, които тайно ще ви подкрепят и които се срамуват да застанат тук и да кажат, че искат да ви подкрепят! Това ще бъдат депутати с купени съвести.
Днес е един от дните, в който човек може да си загуби или да си запази достойнството. Не може обаче едно правителство да бъде силно, да има истинска човешка енергия, когато се основава на купени съвести! Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: За втора реплика има думата господин Манолов.
ПЕТЪР МАНОЛОВ (независим): Господин председател, дами и господа, уважаеми народни представители! Тъй като по мой адрес се говори твърде много, искам да кажа следното.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ, от място): Не ни занимавай със себе си.
ПЕТЪР МАНОЛОВ: Не, нямам намерение.
Кратко ще ви кажа, че прави впечатление стоплянето на отношенията между групата на НДСВ и останалите опозиционни политически сили. Какво ви говори това? Дали няма още купени съвести по вашата терминология? Благодаря ви. (Продължителни ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Папаризов, имате думата за дуплика.
АТАНАС ПАПАРИЗОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Абаджиев! Днес е съдбовен ден за България и мисля, че Конституцията призовава всеки един от нас в такива моменти да гласува по съвест. Всеки от нас е избран от народа на България, но освен това, че е избран в рамките на политическа сила, той е избран заради своите лични качества и достойнства, за това, че българите го смятат за патриот на своята родина и на своята държава, за това, че българските граждани очакват от него да работи за това тя да живее по-добре, да благоденства, да се нареди сред водещите страни, те не очакват от него да ги доведе в блатото на безвремието.
Затова в такива моменти, господин Абаджиев, правото на народния представител е да гласува със своята съвест. Не си позволявайте да давате епитети на достойните хора със съвест и отговорност. Благодаря. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Папаризов.
Думата има господин Щерев.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин Церовски, уважаеми дами и господа депутати, уважаеми гости! Аз направих моето заключение, че не трябва да гласувам за това правителство, оглавявано от господин Станишев, постепенно с определени аргументи, базирайки се на всичко това, което стана през последните 15 години в България, сравнявайки програмите на политическите партии и наблюдавайки изтощителните преговори, които се водиха за състава на правителството.
Аз смятам и искам да заявя пред вас, че няма да гласувам за това правителство. Първият ми аргумент за това е, че през последните 15 години на два пъти избирателите повярваха на БСП, два пъти имаше управление, което беше неуспешно. Защо мислите, че този път това управление ще бъде успешно? Не е логично това. Точно заради тези две неуспешни управления досега, мисля, че това е достатъчен аргумент, за да не се гласува за това правителство.
На второ място, аз няма да гласувам за това правителство, защото съм съгласен и поддържам мнението на международни наблюдатели и политици у нас, които казват, че десноцентристката политика няма алтернатива. Това правителство не може да изпълни такава политика. Мисля, че това е достатъчно силен аргумент, за да гласувам против това правителство.
Самият факт, че БСП и ДПС искат таен вот, говори, че те искат да скрият достъпа до информация за българските граждани кой подкрепя и кой не подкрепя правителството. Това е един съществен аргумент за това, когато няма ясна политическа подкрепа едно правителство, да се гласува против него. Повечето политически сили Национално движение Симеон Втори, ДСБ, ОДС, БНС, Атака, гласуват против това правителство. Тоест над 50% от българските избиратели са против този кабинет. Вие обвинявате моята партия Национално движение Симеон Втори, но срещу вас са пет партии, срещу вас са част от собствените ви избиратели за състава на това правителство. (Реплики от КБ.)
Вие ни обвинявате, че сме безотговорни, но нашите избиратели не са ни избрали, за да изпълняваме програмата на БСП. Те са ни избрали, за да изпълняваме програмата на Национално движение Симеон Втори. (Шум и реплики от КБ.) Обвинявайки нас, вие обвинявате нашите над 700 хил. избиратели и това е неоснователно.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): А нашите над 1 милион?
АТАНАС ЩЕРЕВ: Аз се гордея с Национално движение Симеон Втори, че в нашата програма имаме грижата за бедните, за децата, за социално осигуряване и тези неща са приоритет на всеки български политик. (Шум и реплики от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина!
АТАНАС ЩЕРЕВ: Но ние имаме управленска програма и по време на нашето управление ние сме доказали, че можем да направим всичко това, да изпълним тази грижа, а досегашните управления на БСП показват точно обратното.
Аз се гордея и с многообразието на българската нация, защото християни и мюсюлмани, евреи и арменци, католици и цигани правят една палитра, едни различия, които са богатство за всяка нация. Но не мога да приема обаче Движението за права и свободи, което представлява около 10% от българските избиратели, и то предимно от селски райони на страната (реплики от КБ), да владеят около 30% от властовия ресурс в това правителство. Това дразни хората. Тази диспропорция подбужда хората към необмислени изказвания и действия.
Днес ние, българските граждани, не се нуждаем от обръч от фирми, които ще се обвият около управлението и ще стягат, ще стягат дотогава, докато разрушат всичко, което е в този обръч, а там е мнозинството от българския народ. България не се нуждае от такъв обръч. България се нуждае от спасителния пояс на десноцентристкото управление и затова няма да гласувам за това правителство на господин Станишев. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Щерев.
Давам думата на господин Лютви Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Уважаеми господин председател, господин министър, уважаеми госпожи и господа народни представители! Днес избираме министър-председател и коалиционен кабинет, които ще изпълняват програмата на европейската интеграция, високия икономически растеж и социалната отговорност. Така формулирани, приоритетите на коалицията БСП-ДПС са синтез между приемственост и промяна и се явяват приоритети на българската държава, доколкото не могат нито да се отхвърлят, нито да се партизират. С оглед на историческото време, в което се намираме, по-скоро ни задължават да обединим усилия, въпреки политическите си различия.
Парламентарната проекция на тези усилия е равнозначна на навременно и категорично избиране на правителство, което да завърши успешно европейската интеграция на България. Всъщност това е залогът. Дали го съзнаваме или не, ще покаже резултатът от гласуването днес. Впрочем пленарният вот за кабинета ще покаже още дали и доколко правилно парламентарните групи и отделните народни представители са успели да разберат вота на българския гражданин. Движението за права и свободи прочете вярно гласа на суверена и затова е с ясна позиция, изказана още в изборната нощ. Избирателят реши парламентът за първи път да е толкова многолик. И наред с това го задължи да излъчи стабилен коалиционен кабинет. Изпълнението на тази задача предполагаше коалицията да се изгради по начин, който да не подменя вота на избирателя по отношение на мандатоносителя.
Вярно, на 25 юни избирателят не отреди никому самостоятелно мнозинство. Но това още не значи, че той не посочи ясно политическите сили, без които е немислимо стабилно управление. От гледна точка именно на вота в рамките на 40-ото Народно събрание няма стабилно управление без БСП и ДПС. Който не си дава сметка за това, не уважава вота, води страната към предсрочни парламентарни избори и поема политическата отговорност за забавяне на неотложните реформи, което може да застраши уж сигурното ни членство в Европейския съюз.
Вече казахме, че оскъдната и безкомпромисна времева амплитуда между подписан присъединителен договор и определена дата за реално членство снемат толеранса за подобно политическо поведение. Друго очаква от нас България: завършване на реформите в съдебната система и администрацията, правосъдие и вътрешен ред, като условие за ефективно противодействие на организираната престъпност и корупцията, дружественото право и прочие, и прочие.
Вчера чухме Барбазо да казва, че европейският часовник, който измерва времето, през което всичко това трябва да се случи, вече тиктака и всяка минута е важна. За съжаление пак вчера, пет парламентарни групи напуснаха пленарната зала. Едва ли ще имат доблестта да признаят, че с това поведение водят страната към най-лошия сценарий: предсрочни парламентарни избори. Тази отговорност вероятно обаче ще им се стори много тежка и затова очаквам днес да скрият политическата си безотговорност зад идеята например за експертен кабинет. Нека бъдем ясни: Движението за права и свободи определя като екзотични идеите за експертен кабинет, които се чуват отдясно, защото експертността, уважаеми госпожи и господа, съпътства, а не замества политическата отговорност. (Ръкопляскания в ДПС и КБ.)
За експертен кабинет говорят тези, които не са натоварени с политическото доверие да управляват. Експертният кабинет не може да е алтернатива на предложените днес проекти за решения. В словесния арсенал, с който предварително се атакува проектосъставът на коалиционния кабинет, не видяхме нищо друго, освен познатия негативизъм, с който априори се оспорва правото на БСП и ДПС да управляват. Само че в демокрацията властта е постпозиционен феномен, който се предшества от вота на избирателите. Участието на ДПС във властта не е самоцел, а задължение, наложено от изборния резултат.
Ще подчертаем отново само факта, че за първи път управляваща партия излиза от пълен управленски мандат, господин Щерев, с над 75% ръст на доверие и това се дължи на последователната ни политика на отваряне и на разширяване.
Оттук нататък каквото и да е и чието и да е подминаване или спестяване на тези наши парламентарно-управленски и обществено-политически измерения няма да неглижира ДПС. А обратно, ще издава чужди притеснения и ограничена политическа комуникативност, носеща авторискове. Вотът делегира на ДПС наложителен управленски мандат. Другото би било подценяване на зрелостта и пълноценността на почти половин милион избиратели български граждани.
Уважаеми госпожи и господа! Коалицията БСП-ДПС има програма за управление, чиито не само политически, но и икономически приоритети трудно могат да бъдат подценени или атакувани с оглед на традиционните представи за леви и десни икономически проекти.
Без ни най-малко да пледираме за заличаване на политическите граници, ще кажем, че евроинтеграционната рамка клишира представите за ляво и дясно, ако те не бъдат осъвременени. Ако бъдем коректни пред себе си, ще признаем, че едва ли можем да определим като лява политика, която обвързва дори социалните разходи с фискалните възможности на страната и ангажиментите, поети пред международните финансови институции, като налага абсолютен таван на консолидираните бюджетни разходи до 40% от брутния вътрешен продукт.
Отварям скоба, за да припомня, че през последните четири години този процент се движеше около тези граници, като достигаше стойности от 41,16, а при по-предишното 1997-2001 г., уж дясно управление, са регистрирани стойности от 41,66 до 42,37. Към това ще добавим ангажимента за балансиран бюджет с нулев или нисък дефицит и ясен ангажимент за не ревизия на данъчната политика, в смисъл на не увеличаване, а напротив, още по-голямо намаление на данъчната тежест.
Едва ли можете да определите това като лява икономическа политика.
Всичко това дава основание за подкрепа, която ние очакваме. Защото припознаването на предсрочни избори в това бързо отмервано от Европа време за България означава да се скрива властовият егоизъм или високомерие, желание да се коригира вотът на суверена или пък да го подбираме, докато случайно ни удовлетвори. Демокрацията не допуска това, уважаеми госпожи и господа. Нека да покажем на обществото на Европа и света, че можем да поемем политическа отговорност за бъдещето на България. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания в ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Местан.
Господин Кирчев има думата за реплика.
ХРИСТО КИРЧЕВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин Местан! Винаги съм уважавал Вашата риторика, обаче не можахте да ме убедите в едно: за изказа на суверена, за стабилност на правителството. Вие отлично знаете, че го съставяте с едно малцинство. И за съжаление не десницата е виновна за това, че може би ще има предсрочни избори.
Не вярвам, господин Местан, че Социалистическата партия може да ни интегрира с Европа. Така или иначе начело със съветски граждани, моите уважения към тяхната интелигентност... (Възгласи: “Е-е-е!” в КБ.)
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Какво ти пречи на тебе съветският гражданин?
ХРИСТО КИРЧЕВ: Но има нещо друго че никога Русия не е приемала евроинтеграцията и не вярвам, че евроинтеграцията може да бъде извършена така, както трябва, от социалистическо правителство. И вие го знаете много добре.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Нали се интегрираме? Нали ставаме граждани на света?
ХРИСТО КИРЧЕВ: Аз много добре виждам каква ще бъде реакцията на това социалистическо правителство към международните ангажименти на България в НАТО и в съответните международни мисии, които България трябва да изпълни. Защото аз като българин искам да се гордея, че съм равноправен член в държава, която е член на НАТО, а не да чака само помощи.
Аз знам много добре как ще процедират за в бъдеще вашите партньори от Социалистическата партия. Не ни убеждавайте, че ние отдясно дестабилизираме. Напротив, ние искаме стабилност. Ние много добре виждаме какво ще стане в България, защото аз нито веднъж не чух някой тук да говори за кредитни милионери, за лошите кредити, които направи БСП, за това, че съсипа българската икономика. Не чух тук някой да каже нещо за магистрала “Тракия” на предишното управление и т.н.
Аз не желая да обиждам никого, не ни убеждавайте в ролята на суверена и кой крив, кой прав. Благодаря.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Да Ви попитаме ли за БГА “Балкан”? А за гаража?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Заповядайте, господин Димов.
НЕНО ДИМОВ (ДСБ): Господин председател, аз бях много изненадан да чуя, че именно Движението за права и свободи говори за подмяна на вота. Мислех, че наглостта има някакви граници. Оказа се, че няма граници или поне те още не са стигнали. Защото, ако има някой от този парламент, който редовно си играе с подмяна на вота, това е именно Движението за права и свободи, започвайки от 1991 г., стигайки до днес, когато Движението за права и свободи в един ден иска два пъти да подмени вота. Първото е с тайното гласуване, което налага, заедно с Българската социалистическа партия, разбира се, и с трима видни представители на Българския народен съюз. И второто е, че обещава да не прави лява политика с БСП, което е поело ангажимента да прави лява политика пред техните избиратели.
Извинявайте, господа, ако вие смятате по този начин да я карате, просто не знам докъде ще стигнете. Дясна политика с Българската социалистическа партия? Май ще стигнете само до оня обръч от фирми, който не 30%, а май че 60% източва българския данъкоплатец. Благодаря.
ХАСАН АДЕМОВ (ДПС, от място): За Славчо Христов ни кажи нещо. Колко източихте?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Георгиев, имате думата.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ (КА): Господин председател, уважаеми колеги, дами и господа! С това свое изказване искам да заявя пред моите избиратели и пред избирателите от цялата страна, които са гласували от демократичния спектър, че ще гласувам против това правителство. Защото това правителство...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Георгиев, моля Ви за реплика към господин Местан.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ: Реплика в рамките на 2 минути. Оставете ме. Точно тръгвам по същество, недейте бързайте толкова много. Съществото е съвсем друго. (Оживление.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Заповядайте.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ: Това правителство е така нареченото псевдоправителство, образувано от едно съглашение, в което прозира предателството, в което прозира националната измяна, подмяната на вот.
И се обръщам към ДПС. Аз идвам от район, където има турци. На вашите предизборни кампании не присъстваха, а вие им карахте автобусите на място на друго, за да правят вашите митинги. Вие спечелихте изборите със 100 хил. души, които ги пратихте да гласуват в Турция, след това гласуват тук с личните карти, с удостоверенията и още няколко пъти, гастролирайки по цялата страна. Значи вие не сте представители на целия турски етнос. Не сте, вие сте представители на една група хора.
Явно стана вчера, че вие сте малцинство. И ако имате достойнство, политическо достойнство, следва да се откажете от това ваше попълзновение за правителство. Не можете да направите нищо. Това е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Местан, имате думата за дуплика.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, откровено казано, бях разколебан дали да се възползвам от правото си на дуплика, защото нищо неочаквано не чухме. Но все пак, господин Ненов, ще припомня още веднъж, че за първи път една партия, която излиза от пълен управленски мандат, отбелязва ръст на доверие от над 75%. (Ръкопляскания от ДПС.) Това означава нещо много просто, сравнено със злополучието, с което преходът наказваше всички управляващи преди това да губят доверие от 2 до 2,6 пъти. Това означава, че гражданското общество в България е оценило по достойнство националноотговорната политика на отваряне и на разширяване на Движението за права и свободи. И ще кажа, че за нас тази оценка е по-важна от всичко онова, което вие ще кажете в тази зала.
А на въпроса накъде ще вървим отговорът е ясен към Европа, господин Ненов. Благодаря. (Ръкопляскания от ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.
Има думата господин Станилов.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (КА): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Искам да кажа нещо, което в тази зала никой не казва и което в залата дамите и господата от ДПС не са чули никога. В България тече етнически конфликт от образуването на Движението за права и свободи. Цялата политика на Движението за права и свободи е за капсуловане на българските турци вътре сами със себе си.
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Я си гледай работата!
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Аз точно работата си гледам, господа. Точно това правя в момента. Точно си гледам работата, а Вие благоволете да ме изслушате, както аз Ви слушах досега.
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС, от място): Ще Ви изслушаме.
СТAНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Ама не ме изслушвате, а ме репликирате. (Оживление.)
Този етнически конфликт, който вие възбудихте, достигна своя връх с етнизацията на българския административно-политически живот. Вие етнизирахте цялото Министерство на земеделието и сега ще етнизирате и другите министерства, както етнизирахте местната власт в смесените райони.
Вие твърдите, господа, че имате много българи във вашите редици. Те не са чак толкова много. Но аз смятам, че вие наистина имате такива българи и знам такива българи. Но вие няма да кажете, никога няма да признаете при какви условия са те при вас. Едните са, така да се каже, за гювеча. А другите са по принуда, защото нямат друг начин да съществуват. Това е истината. В България има културно противоборство между българските турци и българите и това на всякаква европейска теория може да ви го представя, както вие искате. Ако вземете да изследвате внимателно със социологически сондажи, които никой не прави, с културологични изследвания разликите в тези културни модели, ще разберете много просто в какво се състои противоборството.
Това, което ви казвам, е много сериозно и е във ваша полза. Ако вие направите това, няма да се намирате в това глупаво положение да действате инстинктивно при всички случаи, да искате властта на всяка цена. Защото тази по-голяма власт, прекомерно голямата власт в държавния апарат ви носи негативи.
Присъствието на Атака в този парламент идва главно оттам, разбира се, и от други неща. Нищо не можете да направите. Вие говорите само за либерализъм, говорите само за Европа. Поговорете малко за себе си, какво става с вас. Вие ще изкарате един мандат, сигурен съм, ще го съчините така, че винаги ще бъдете вътре, обаче утре вие ще получите стократна атака и тогава ще има наистина външен израз на етническия конфликт. Не го ли разбирате това най-сетне? Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от КА.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Не виждам реплики на това изказване.
Има ли други желаещи да вземат думата?
(Народният представител Волен Сидеров застава пред микрофоните.)
Преди Вас, господин Сидеров, имаше заявено желание от господин Филип Димитров. Ако господин Филип Димитров се отказва, заповядайте.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Колеги, българи! Аз съм сигурен, че когато българските избиратели гласуваха на 25 юни никога не са предполагали какъв политически Франкенщайн ще се роди само месец след вота им. Не са допускали, че една етническа турска антиконституционна партия ще им се качи на главата и ще ги задуши в прегръдките си. Това не са го мислили тези отчаяни, тези безработни, тези обезверени българи от районите в Кърджали, в Разград, в Търговище, Шумен, които вече не могат да се нарекат българи и не могат да говорят на български. Те не са предполагали, че наследниците на една терористична организация, правоприемниците на една терористична организация, която убиваше жени и деца на гара Буново, сега ще управлява България с над 50% от изпълнителната власт. Това милиони българи не могат да го приемат! Това милиони българи няма да приемат. Това ние, българските националисти, не приемаме и ще му кажем категорично “Не!”. Този кабинет е обречен. Сега успяхте да го прокарате с рушвети, с купувания, с долнопробна амбулантна търговия, но това няма да издържи.
Аз се обръщам тук към патриотичните активисти от ВМРО: нека да вземат мерки сред техните редици да няма турски мекерета, предатели и ибрикчии, защото това говори зле за тяхната организация! (Шум и реплики от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля Ви, да не се употребяват ... Господин Сидеров!
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Млъкнете бе, млъкнете! Млъкнете, сега говоря аз! (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля Ви!
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Мнозинството от 90 процента не искаше турската партия ДПС във властта! (Тропане по банките от КБ и ДПС.) Турската партия етническа, антиконституционна партия ДПС не е желана от българите и те ще покажат своя вот на следващите избори, които ще бъдат предсрочни! По-голяма турцизация ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля Ви! (Шум и реплики.)
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Господин председател, въведете ред!
АХМЕД ЮСЕИН (ДПС, встрани от микрофоните): Кой си ти, бе?!
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Седнете си на мястото!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля ви! Моля ви!
Моля ви, уважаеми колеги, да запазим самообладание. Моля ви! Моля ви!
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Точно вие заплашвахте, че ще направите Косово тук! Точно вие!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля Ви, уважаеми господин Сидеров!
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Кого плашиш, бе, кого сочиш с ръка?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Нека да имаме поведение, достойно за българския парламент.
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Направете забележка на тези хора, които се държат невъзпитано!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля ви! Към всички се обръщам!
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Това е партията ДПС, която показа, че със своята корупционна политика е част от една политическа мафия. Сега виждаме, че Социално министерство, Министерство на земеделието се дават на същите хора, които източваха държавния резерв, които направиха редица далавери и тези далавери са документирани, те са даже в прокуратурата.
Начело на тази организация е един човек, който никога не стои тук, в пленарната зала, и който смята, че българският народ му е длъжен Ахмед Доган! Този човек не присъства в парламента. Той се гаври с българския парламентаризъм и този човек се хвали открито, че има обръч от фирми, вероятно мафиотски, с които той всъщност съществува.
Защо, колеги журналисти, не го запитате в какъв джип се вози този човек? Защо снимате отделни депутати как се качват в служебни коли, а не снимате неговия джип за 300 хиляди? Защо не го питате с какво построи сараите си в Бояна Ахмед Доган? Човекът, който се подиграва с българската нация.
Как можем да приемем за нормално едно правителство, в което над 50% от властта ще бъде в ръцете на една турска партия? Всички областни управи, всички заместник-министерски постове, пет министерски поста, като добавим към това кметовете в отделни области, това означава, че в цели региони на България тоталната власт ще бъде в турски ръце. Това означава, че в тези райони няма да се говори български, както това става и сега.
Ние обаче, българските националисти, няма да стоим, да чакаме със скръстени ръце тази гавра над българската нация! Ако с рушвети, купуване на депутати и други много високоцивилизовани методи сега все пак бъде избран този политически урод кабинетът Ахмед Доган, Сергей Дмитриевич Станишев, то ние, българските националисти, обещаваме, че с енергията на всички честни българи ще се борим за свалянето от власт на това правителство. То е вредно за България, то е антибългарско и не трябва да управлява родината ни!
Обръщам се към всички депутати, в чиито вени тече българска кръв: не подкрепяйте този кабинет, кажете “не” на този антибългарски кабинет! България над всичко, България на българите! (Ръкопляскания от Атака.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: За първа реплика има думата народният представител Ремзи Осман.
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС): Уважаеми господин председател! България е на всички български граждани, господин Сидеров! Това, което говорите тук груби, обидни думи към една част от българските граждани, не Ви прави чест. Между вас виждам хора, които се правеха на демократи. Това, че заставате тук и сте репетирали пред огледалото да ни сочите с пръст ние сме хора, които не се поддаваме на Вашите показвания и посочване с пръст, само наблюдаваме отстрани и се смеем. Това е моята реплика, така че всичко останало според мен не е сериозно, нямате смелостта да говорите как България ще се движи оттук нататък, как ще се управлява страната, какви проблеми са възникнали, а ни говорите едни глупости, които даже през 90-те години бяха по-малко говорени от някои хора. Според мен тогава се правехте на един от най-големите демократи. За разлика от хора, които присъстват в Парламентарната група на ДПС, последователни в своите политически виждания, във Вашите виждания аз не забелязвам нещо, което е характерно в момента, когато ние ще се присъединим към Европейския съюз. Жалко за хора като Вас!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Мурджов, заповядайте за втора реплика.
МИРОСЛАВ МУРДЖОВ (БНС): Слушайки господин Сидеров, имам чувството, че периметърът на национализма е запазен единствено за него и за неговата организация Атака. Призивите към ВМРО мисля, че могат да бъдат призиви към Атака, господин Сидеров. Ние, като български националисти, защитавахме 15 години тази територия, вие защитавахте съвсем други тези. Днес, за разлика от вашата група, която тръгна да се цепи, сме сигурни и ще гласуваме против правителство на БСП и ДПС! Ясни ли сме?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Право на дуплика не виждам господин Сидеров. Няма го.
Давам думата на народния представител Филип Димитров.
ФИЛИП ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Вземам думата, за да кажа нещо, което е предварително известно, и то е, че Съюзът на демократичните сили и неговите съюзници от ОДС ще гласуват против този кабинет. Но тъй като съдбата ни е отредила ролята на тези, които отстояват позиции, и сред този пъстър парламент, в който мнозина присъстващи могат да се похвалят с поне още една или няколко парламентарни групи назад в своята биография, все различни, на нас се пада задължението да отстоим позициите, които са позициите на България последните 15 години. Тези позиции, които ние въведохме в тази зала, които отстоявахме, които срещаха насмешката и протестите на същите онези хора, които вчера демонстрираха против НАТО, по време на кампанията разказваха колко лошо щяло да бъде за България, ако ние “прибързано” влезем в Европейския съюз, а сега ни обещават това да стане в срок.
Тук се правят множество опити с риторика било от времето преди Втората световна война, било от светлите времена на комунизма да се печелят дивиденти. Ние сме изправени пред една реална ситуация и наш дълг е да проумеем за какво става дума днес.
Предлага ни се едно правителство, което си поставя за цел да извърши финалните стъпки за присъединяването на България към Европейския съюз, като подчертава, че счита европейската интеграция за основен приоритет на българската политика.
Вярно е, че европейската интеграция на България е основен приоритет на българската политика и именно като такъв тя беше зададена от Съюза на демократичните сили и отстоявана в последните 15 години. Европейската интеграция не е някаква декорация, тя не е нещо, с което да плашим българските така наречени националисти и да им даваме повод да псуват нещо, което не разбират, или да отхвърлят нещо, което не познават. Европейската интеграция е гаранция за това, че българските граждани ще могат да живеят по-добре по начина, който са избрали - със западни възможности, западни доходи и западна сигурност. Това е позицията, която ние отстояваме непрекъснато в тези 15 години.
Тази позиция за съжаление, макар и приета от България, беше пробивана няколко пъти и всеки път това беше свързвано с името на бившата комунистическа партия, която днес ни предлага кабинет. Чуваме, че тя била променила своите виждания по отношение на много въпроси, и чуваме, че в нейните правителствени намерения щяло да се действа по начин, различен от този, който беше посочен в нейната предизборна програма.
Нямаме никакви основания обаче да разчитаме на успешността на тази промяна. Когато траеше кампанията, ние чухме пет различни виждания от бившата комунистическа партия по отношение на това какви трябва да бъдат промените в законодателството, което оформя българската съдебна система. Чухме различни виждания за наказателната процедура, за Закона за съдебната власт, за цялата технология на съдопроизводството. Питам как ще стане така, че това правителство да ни убеди, че можем да вярваме то да прокара успешно и бързо подобни реформи? Отговорът очевидно е, че ние не можем да имаме никаква гаранция за това. Е, добре, ние ще седнем и ще ги напишем. Ние ще внесем тези предложения, ние ще бъдем готови да внесем до края на годината и други предложения, които са свързани с антикорупционната дейност, с приключването в България най-после на тази чудовищна тематика около конфликта на интереси с въвеждане на ограничените лица, с промените в цялата административна дейност чрез електронното управление и пр. Ние ще направим това, но, извинете, за какво тогава трябва да избираме подобно правителство?! Първо, за да му върши някой друг работата. И, второ, какво ни гарантира, че вие няма да бъдете отново обзети от същия пристъп на див инат, който ние наблюдавахме вчера (шум и реплики в КБ), когато във вашите ръце беше елементарната възможност да се спази процедурата и вие наложихте на вашия председател да не я спази, поради което се стигна до тези скандални сцени и в крайна сметка естественото и задължително излизане на нашата и други парламентарни групи от залата?
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Срамни сцени!
ФИЛИП ДИМИТРОВ: Това ли смятате да бъде технологията, по която да бъде управлявана България, когато пред нея има няколко месеца, в които да докаже, че може да изпълни изискванията на Европейския съюз, с оглед на влизането през 2007 г.?
При това положение на нещата вие не може да очаквате подкрепата на Съюза на демократичните сили за такова правителство. Нещо повече, вие не може да очаквате и стабилност на едно такова правителство, при положение, че това, което вие ни показвате, е един кабинет, който представлява съчетание на бившата комунистическа партия и на ДПС. При положение че всички ние много добре знаем колко тежък ще бъде животът на всички тези депутати от ДПС, включително и някои от изказалите се преди това, когато трябва да отидат при онези, които бяха търпели издевателствата на комунистическата партия и да им обясняват с кого са се съюзили. Толкова по-зле, ако представители на Движението за права и свободи са си избрали ролята на хора, които да си създават репутация на такива, на които може да се вярва. Това действително е вредно и за тяхната партия, и дава достатъчно много храна на онези, които се мъчат да използват етническия проблем в България.
Но така или иначе липсата на каквато и да била надеждност на един такъв кабинет ни кара да се обърнем към другите алтернативи. Има ли такива алтернативи? Отговорът е: да. В българския парламент съществуват ресурси да бъде направено десноцентристко правителство. В българския парламент съществуват сили, които са готови да работят за изграждането на такова правителство. И без да мога да ви гарантирам в този момент дали това ще се реализира, аз приканвам всички депутати в тази зала да си дадат сметка, че фасадното изпълнение на изискванията на Европейския съюз няма да бъде достатъчно.
След мен ще говорят онези, в чиито ръце стои до голяма степен възможността за това дали такова правителство ще бъде създадено или не. Съюзът на демократичните сили и неговите съюзници от Обединените демократични сили ще продължат да работят в тази насока и ако този вот, въпреки прокараното тайно гласуване, не успее, ние ще се постараем да постигнем конструктивно решение на този проблем в името на България. (Ръкопляскания в ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Кирилов, заповядайте за реплика.
ЕВГЕНИ КИРИЛОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин Димитров, малко съм раздвоен в оценките, защото имаше доза конструктивизъм във Вашето изказване. Вие не бяхте в миналия и в по миналия парламент, имаше като че ли връщане към онези парламенти, когато просто и зад чистата политизация се развиваха тези, без да има някакво особено основание.
Що се отнася до Вашето съждение, че европейската интеграция не е само декларация, аз съм абсолютно съгласен. Но нека да ви дам един пример през м. май, когато и вашата бивша група, и Коалиция за България бяха в опозиция, стана нещо доста знаменателно нашите две групи в Европейския парламент на Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти, бяха взели в движение едно решение. Като най-голямото мнозинство в Еропейския парламент, да забавят нашите наблюдатели за Европейския парламент с всички последствия за това, като се има предвид, че бяха поели ангажименти съгласно договора, където България трябва да изпрати наблюдатели във всички органи. Тогава ние, въпреки че бяхме в опозиция, имайки вече силата и въздействието сред Партията на европейските социалисти, само за няколко дни направихме всичко възможно. Нашето ръководство начело с господин Станишев направи поредица от разговори, дойде генералният секретар на Партията на европейските социалисти и ние за няколко дни успяхме да обърнем позицията на цялата група по отношение на наблюдателите. За съжаление не видяхме същото действие и от ваша страна. Не го видяхме и преди един месец, когато се повтори тази атака от страна главно на Европейската народна партия. Госпожа Надежда Михайлова е председател на вашата група, но е и заместник-председател на Европейската народна партия. Като говорим така, че европейската интеграция не е декларация, аз бих желал да чуя от вас какво вие направихте и защо Народната партия продължава да е против това участие? Благодаря. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Филип Димитров, заповядайте за дуплика.
ФИЛИП ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми дами и господа, виждате за какво става въпрос! Ние говорим за дела, които трябва да извършим, за решения, които трябва да се вземат, за действия, които трябва да се предприемат, а от другата страна ни говорят за това какви връзки имат. Аз разбирам, че боравенето с връзки е нещо, което вие познавате и обичате открай време, но в момента говорим наистина за сериозни неща. Не аргументът за това, че вие познавате някого и той ви познава вас, ще реши проблемите на България. Проблемите на България в момента са много отчетливо формулирани и те се свеждат до няколко много ясни теми, по които вие сте негодни да вземете становище. Темата за правилата и съдебната система, темата за корупцията и грабежа...
РЕПЛИКА ОТ КБ: Нали вие ограбихте България?
ФИЛИП ДИМИТРОВ: Тук някой се провиква: “Нали вие ограбихте България?” Имате ли мъничко срам, дами и господа, вие, които два пъти банкрутирате страната, и, дай Боже, този път да не успеете да направите и трети банкрут. Защото всички ние треперим, всички ние се оглеждаме и си викаме: “Ами какво ще стане сега, ако, не дай Боже, тези пак дойдат на власт?!”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на народния представител Иван Костов. Заповядайте.
ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, колеги народни представители! За трети път в последните 15 години след провалите на Луканов и Виденов Българската социалистическа партия иска доверие от Народното събрание за министър-председателския пост на Република България. Тя има претенцията, че се е променила и има право да бъде на власт. БСП настоява на това, защото издига за кандидат-премиер ново лице. Но никой не е чул и не е видял новото лице Сергей Станишев да е направил честно признание за провалите на своите предшественици (шум в блока на КБ), да се е извинил за тях и да е показал, че се е поучил от грешките. Той не е оповестил лично изводи за 60-годишната погрешна политическа линия на Българската комунистическа Българската социалистическа партия.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Ако искате, да се върнем към Първата световна война!
ИВАН КОСТОВ: Новото лице Сергей Станишев не е посочил нито една причина за огромните щети, които неговата партия причини на България първо с пагубния комунистически експеримент, а след това със саботирането на реформите.
При тези обстоятелства Демократи за силна България не можем да гадаем защо господин Сергей Станишев претендира, че може да се справи със задачите, които стоят пред българската изпълнителна власт, че под неговото ръководство България ще намери верния път към европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност.
Българското общество обаче няма да забрави, че през последните 15 години БСП:
Първо, организираше съпротивата срещу реформирането на България, срещу връщането на земята, имотите и срещу приватизацията.
Второ, няма да забрави, че БСП ръководеше опитите за провал на членството на България в НАТО и настройваше общественото мнение срещу преговорите за членство с Европейския съюз.
Трето, че на БСП дължим честото слизане от евроатлантическия път, по който бързо и енергично преминаха останалите източноевропейски страни.
И четвърто, че всеки път, когато властта е била в ръцете или е била подкрепяна от БКП, БСП и ДПС, България е спирала своята европейска модернизация и е изпадала в политическа, социална и икономическа криза.
Кой знае какъв дебат за това правителство не е необходим. Вчерашните събития напълно разкриха неговия характер и съдържание. Те показаха недвусмислено, че господин Сергей Станишев няма политическо доверие в Четиридесетото Народно събрание. Той стана първият кандидат за премиер, който произнесе програмната си реч пред малцинство от народните представители само пред две парламентарни групи.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Но народът я чу!
ИВАН КОСТОВ: Ако все пак този парламент му даде доверие, то ще бъде от депутати, които ще се скрият зад таен вот, ще се скрият, защото ще изменят на доверието, което са получили от своите избиратели, ще изменят на своите предизборни обещания, че няма да подкрепят правителство на Българската социалистическа партия.
Никога в последните 15 години толкова бързо след избори не е подменян вотът на българските избиратели. Тайното гласуване трябва да скрие как е станало това. Ще подозираме и сигурно с основание, че е станало с подкупи, с изнудване и заплахи от страна на Главната прокуратура с нечисти сделки.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): То не се знае и вашето как е...
ИВАН КОСТОВ: Ето защо, като отива срещу явно показаното политическо недоверие, господин Сергей Станишев създава корумпирана основа под своето правителство. Предлаганият кабинет ще се опре на корумпирани и изнудени депутати-изменници, за да вкара България в Европейския съюз. Кой наивник ще се остави да бъде убеден, че с такива нечисти средства може да бъде преследвана подобна цел?!
Тази сграда не помни прецедент като вчерашния, не помни по-скандален избор и по-явен фалстарт на ново правителство. Истина е, че всеки път на власт БСП е причинявала политическа, социална и икономическа криза. Сега, за да се добере до властта, БСП ще хвърли в дълбока криза българската политическа система.
За Демократи за Силна България е сигурно, че БСП и ДПС нямат политически и управленски потенциал да завършат трудните реформи в съдебната система, здравеопазването, образованието, Министерството на вътрешните работи и администрацията, нямат нужната смелост, решителност и компетентност за това. Вместо тях виждаме, че не са загубили тоталитарните си прийоми на безогледен натиск, изнудване и подкупи.
Демократи за Силна България не приемат, че изборът на господин Сергей Станишев и на това правителство е избор заради членството на България в Европейския съюз.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Това са думите на Командира!
ИВАН КОСТОВ: Най-малкото приемаме, че това правителство е последният шанс на България за европейско членство. Демократи за Силна България считат, че това правителство няма да допринесе никаква полза на страната. Пътят до днешния ден на господин Сергей Станишев е низ от провали. Макар че всички очакваха това от него, той не успя да спечели на изборите достатъчно мнозинство, за да състави стабилно правителство.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): А Вие спечелихте ли?!
ИВАН КОСТОВ: Провали се при опита си да състави широка партийна коалиция за подкрепа на своя кабинет. Като кандидат беше високомерен и недиалогичен (смях в блока на КБ), не води лично преговори и не събра политическо доверие за себе си като бъдещ премиер на страната. Затова сега очаква да бъде подкрепен за премиер с други средства.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Какви други средства?
ИВАН КОСТОВ: Неполитически. Такъв кандидат не може да получи доверието на Демократи за Силна България. Ние, разбира се, няма да подкрепим предлагания кабинет и затова, защото той сигурно ще се провали.
Господин Сергей Станишев е неубедителен кандидат най-вече с доскорошните си провали. Неубедителен е с каприза си да бъде министър-председател на всяка цена, дори цената да е правителство на малцинството. Заради тази своя нездрава амбиция той става първият български политик, който се поставя в пълна зависимост от Ахмед Доган политика, който е показал своята склонност към внезапни завои и политически предателства.
Председателят на БСП получава подкрепа с цената на най-зрелищната капитулация ДПС получава две трети от европейските предприсъединителни фондове и български бюджетни средства за обществени поръчки. Със 100-те хиляди работни места, създавани изкуствено от Министерството на труда и социалната политика, ДПС ще стане най-големият работодател в България, ще контролира социалното подпомагане и ще разполага с несравнимо повече средства, за да подкупва етническия вот. (Смях в блока на ДПС.) Защото вие подкупвахте етнически вот и си го знаете много добре. (Силен шум и реплики в блока на ДПС.)
Това е цена за още нещо за подкрепата на етническия вот за господин Георги Първанов на следващите президентски избори.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Е, там ви е най-болното място.
ИВАН КОСТОВ: Българското общество трябва да види ясно на какво се дължи огромната власт, която получава Ахмед Доган. На това, че лидерите на левицата капитулираха пред него и заплащат подкрепата му с цената на министерски постове и власт над българските и европейски пари.
Тук е мястото да посоча, че господин Сергей Станишев и господин Първанов не успяха да съставят правителство с широка парламентарна подкрепа, защото председателят на ДПС имаше свое виждане за правителството. Още преди изборите и в момента на тяхното приключване, както каза тук изказващият се депутат от ДПС, той обяви целта си кабинет на БСП и ДПС, подкрепен от напазарувани народни представители от други парламентарни групи. Така, както купи ромите на изборите, така сега е купил нужните му депутати в българския парламент. (Смях в блока на ДПС, ръкопляскания в блока на ДСБ.)
Демократи за Силна България предупреждават, че предоставянето на огромна власт на най-силно корумпираната политическа партия ДПС, на нейния обръч от фирми, както си признава самият Ахмед Доган, предлаганото правителство ще бъде заплаха и провокация за етническия мир в страната. По този начин предлаганият от господин Сергей Станишев кабинет ще дестабилизира българската демокрация, ще създаде условия за развитие на крайно екстремистки и ксенофобски настроения в българското общество.
Българската социалистическа партия и ДПС ни предлагат да подкрепим тяхната игра с огъня. Това е крайната фаза на разпад на така наречения български етнически модел, неговият опасен за българското общество край.
Демократи за Силна България предупреждават всички народни представители за тази опасност и ги приканват да гласуват против кандидатурата на господин Сергей Станишев за премиер и против неговото правителство. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания в ДСБ и ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: За първа реплика Младен Червеняков. Заповядайте, господин Червеняков.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, господин Костов! Българският народ казва, че може да се лъже по малко, и то за дълго време, може да се лъже много по веднъж, но не може да се лъже по много непрекъснато. Престанете да плашите с това, което се е случило в България. Вие сте икономист, сравнете данните. Данните за Вашето и за управлението 1995-1996 г. показват някои красноречиви неща. Първо, в 1995 г. имаше 15 % ръст на производството, имаше положителен търговски баланс над 500 милиона долара при отрицателен 1 милиард и двеста. Оставихме ви 16 милиона декара засята земя, при положение че вие оставихте 11 милиона на следващото правителство. Произведеният брутен вътрешен продукт беше 14 милиарда и 300 милиона при 13 милиарда и седемстотин в най-добрата ваша година. Средната работна заплата беше 109 долара при 105 по време на вашето управление.
А що се отнася до морала, на който искате да ни учите, не споменавайте правителството, което беше синоним на корупцията в България. Не може то по някакъв начин на нас да ни дава препоръки как да се държим. Благодаря ви. (Ръкопляскания в КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата за втора реплика на народния представител Ивайло Калфин.
ИВАЙЛО КАЛФИН (КБ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, уважаеми господин Костов! Първо, понеже от Вашата парламентарна група днес няколко пъти говориха против тайния вот, искам да напомня на Вас и на колегите Ви, първо, че той е конституционен, второ, че отговаря на правилника, трето, че в страната, в която е създадена демокрацията, в Британския парламент всички персонални гласувания са с таен вот. (Ръкопляскания в КБ.)
Второ. Вие днес започнахте Вашата реч с това, че не сте чули какви са намеренията на бъдещото правителство, как и с какво да управлява страната. Вие нямахте възможност да ги чуете за мое голямо съжаление. Защото когато те се представиха, вие или тропахте по банките, или седяхте на стълбите отвън пред залата, или призовавахте да се наруши Конституцията и да се върне мандатът. Вместо да дойдете и да го кажете. Радвам се, че днес преосмислихте поведението си тук, в залата.
Трето. Вие отправихте много лични нападки към господин Станишев. Това е Вашият стил. Не е редно обаче министър-председателят на правителството, което има най-много дела в прокуратурата, да прави това.
Четвърто. Вие говорите за даване на министерства на ДПС. Господин Костов, няма даване, има управление, има правителство на Република България. Ако Вие сте давали министерства, ако Вие сте давали предприятия, това не е принципът на сегашното правителство.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Вземаше, не даваше! (Реплики и ръкопляскания в КБ.)
ИВАЙЛО КАЛФИН: Пето, последно. Вие казвате, че това не алтернативата на България, това не е правителството на България. Коя е алтернативата, която Вие, господин Костов, предлагате? Алтернативата на една коалиция между НДСВ, Атака, ОДС, БНС? Тя ще донесе повече политическа стабилност? Или може би ще донесе повече експертен характер? Или може би ще донесе повече политическа мощ? Или може би ще донесе по-малко ксенофобия, за която Вие обвинихте нас? Мисля, че това, което казахте, е абсолютно несериозно! Благодаря. (Ръкопляскания в КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря.
Не виждам трета реплика.
Давам думата на господин Иван Костов за дуплика.
ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател! Благодаря за репликите, на господин Червеняков най-вече, защото той тук се показа като защитник на управлението на господин Виденов. Сто и девет долара заплата може би е била неговата като министър на правосъдието (смях и ръкопляскания в ДСБ), заплатата на хората през декември януари 1996/1997 г. беше 15 долара. (Смях и подвиквания вдясно.) Това хората го помнят.
Едно от добрите неща, които е направил господин Сергей Станишев, е, че не е поканил господин Червеняков в този кабинет, точно вероятно заради тези му виждания.
Що се отнася до репликата на господин Калфин, господин Калфин, напускането на опозицията не означава, че опозицията не е чула какво е говорил Сергей Станишев. (Реплики в КБ: “Ти така каза!”) Това е жест спрямо него, това е проява на отношение към него самия като кандидат за министър-председател от Парламентарна група на БСП, която си позволява, още пристъпвайки към избора му, да наруши Правилника за дейността на Народното събрание. Това беше жест, това беше отговор.
Що се отнася до това за местата на ДПС, много се лъже господин Калфин. Вие нито им ги давате, нито си ги заслужават, те си ги вземат от вас. (Смях и реплики в НДСВ, ДСБ и ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Тридесет минути почивка. След почивката първи ще говори народният представител Стефан Софиянски. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (звъни): Откривам заседанието. Продължаваме с разисквания.
Както съобщих, давам думата на народния представител Стефан Софиянски.
СТЕФАН СОФИЯНСКИ (БНС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми колеги! Българският народен съюз няма да подкрепи правителството и ще гласува против него. Причините.
Първата е, че българският избирател не предопредели партиен мандат в този парламент. При един 7-партиен парламент да направиш двупартийно правителство е не само груба грешка, а е грубо отношение към българския избирател, но проблемът не е в тази зала. Проблемът е, че това правителство при най-добрите изчисления може да се радва на не повече от 20% обществена подкрепа много малко, защото това, което предстои, е много трудно. Това е първата причина.
Втората причина. Има много липса на логика в коалицията на двупартийното правителство, което се предлага. Нека да си спомним, че само преди няколко месеца, в продължение на четири години БСП беше в опозиция на правителството на НДСВ и ДПС. Влизайки днес в коалиция с ДПС, БСП приема всичко това, което беше направено през последните четири години, като същевременно го отричаше през целия този мандат. (Реплика от КБ.)
Да, и затова не съм в правителството.
Този конфликт, това вътрешно противоречие, което е заложено, смятам, че може да доведе до по-тежки последствия.
Трето, Програмната декларация, с която се представя правителството, е изключително конюнктурна. В нея не прозира никаква идея как добрите намерения, защото безспорно има добри намерения, могат да бъдат реализирани и изпълнени. Аз няма да влизам в подробности, само ще кажа, че основните ангажименти са поставени в тази декларация под условие, което означава, че още отсега се търси, като например намалението на данъците и други, начин те да бъдат неизпълнени.
Четвъртата причина това е структурата на Министерския съвет.
Уважаеми колеги, имате два основни приоритета, които няма политическа сила, която да не ги декларира. Това са туризмът и евроинтеграцията. Туризмът не фигурира изобщо в структурата на Министерския съвет сигурно е скрит някъде в някое министерство, доколкото ми е известно, е при енергетиката, което прави вече съвсем нелогично наличието на такова министерство. Второ, смесването на евроинтеграцията с рутинните външнополитически дейности показва, че евроинтеграцията, независимо от декларациите, не е приоритет на това правителство.
Уважаеми колеги, ако искате да ни убедите, че наистина европейските ценности и европейската интеграция е ваша основна цел, вие трябваше на първо място да сложите Министерството на евроинтеграцията, за да можем ние утре не да ви питаме какво е направил този или онзи дипломат в еди коя си страна, а да ви кажем: “Какво това министерство конкретно направи през тези години?”. Скриването му показва наистина, че надали евроинтеграцията е приоритет.
Уважаеми колеги, изброих ви четири причини, поради които ние ще гласуваме против. Но оттук нататък идва отговорността на всички ни. Няма мнозинство в един 240-членен парламент, няма мнозинство от 120, 123, ако щете, от 125 души. Това не е мнозинство, уважаеми колеги. Тъй като аз очаквам правителството да не мине, поне според декларациите на всички от опозицията, затова нека заедно да мислим за следващата стъпка, защото ако контрапунктът на 117 е 123, това абсолютно не е реално!
Уважаеми колеги, завършвам отново с позицията на Българския народен съюз, ние ще гласуваме против правителството. Благодаря. (Ръкопляскания от БНС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Виждам, че няма желаещи народни представители за реплики.
Само за информация Коалиция за България е използвала само 12 мин., НДСВ 5 мин., ДПС 9 мин., Коалиция Атака 11 мин., ОДС 11 мин., ДСБ 14 мин., Народен съюз 6 мин.
Давам думата на народния представител Николай Свинаров.
НИКОЛАЙ СВИНАРОВ (НДСВ): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Аз като член на Парламентарната група на НДСВ заедно с още 52 народни представители ще гласуваме против предложеното правителство.
НДСВ отказва да подкрепи коалиция с неясна визия за провеждане на политика. Коалиция, която разчита да бъде реализирана с помощта на отделни народни представители, съобразно техните лични интереси, а не според политически позиции. Ние тук, в Народното събрание, сме представители на българските граждани и сме длъжни да защитаваме обществените очаквания да подкрепим политическите виждания на българския избирател, а не да се водим от собствените си амбиции за реализиране на властта. В споразумение, което прочетохме между Коалиция за България и ДПС, се върнаха отдавна преодолени термини, като “незабавно изтегляне от Ирак” и “еднократно увеличение на доходите”, и то без санкцията на Международния валутен фонд.
НДСВ не може да подкрепи този проект за правителство, което се създава на тъмно. Ние никъде не видяхме яснота на принципите за изграждане на коалицията. Никъде не стана дума за механизмите на неговата работа не само у нас, но и у всички български граждани остава впечатлението, че настоящият проект на управление е предварително договорен още в изборната нощ и преди официалното стартиране на преговорите за коалиция. Това ни дава основание да смятаме, че положителният вот би довел до власт един конюнктурен кабинет, който ще защитава неясни политики, ще взима решения по неясен начин и няма да осигури търсената стабилност.
По време на последните осем демократични години ние не само успяхме да спрем страха от НАТО, но и като държава да станем пълноправен член на Алианса. Крайно време е днес да престанем да плашим българската общественост с влизането ни в Европейския съюз. Категорично трябва да заявим, че настоящото правителство по време на своето управление нито веднъж не допусна забавяне или неизпълнение на поети ангажименти (викове от КБ: “Е-е-е!”), касаещи членството на България в НАТО и Европейския съюз. Също така честно трябва да кажем, че изпълнението на критериите за членство в Европейския съюз не са критерии до м. август или до м. септември. Това са критерии, които трябва да продължават и след датата 1 януари 2007 г. Успешната евроинтеграция на страната ще зависи много и от политиката на България след посочената дата. Не само по тази изключително важна причина ние трябва да имаме едно силно и стабилно правителство, което получава не някакъв санитарен минимум от гласове, а се ползва с обществено доверие.
РЕПЛИКА ОТ КБ: Вие колко получихте?
НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: НДСВ не може да подкрепи кабинет, който не защитава в максимална степен очакванията на българските граждани.
Вече три дни, откакто е обявен съставът на кабинета, ние не чухме никаква обществена подкрепа за него. (Викове от КБ: “Е-е-е!”)
Българските медии, които традиционно отразяват взаимовръзката между политици и общественост, не дават информация, че проектът на БСП и ДПС се ползва с одобрението на българските граждани.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Ти вестници четеш ли?
НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: Що се отнася до персоналния състав на кабинета, той показва очевидната липса на кадрови потенциал, особено от страна на Коалиция за България. Къде е този многократно прокламиран силен екип на левицата, който ще намери място в бъдещото правителство? Защо беше необходимо да се привличат хора от десноцентристкото пространство? Това не е ли ясен знак, че България има нужда от широко коалиционно управление, зад което обаче не само стоят личности, но и политика. Защото политиката е тази, която позволява реализирането на добрите практики от подготвени специалисти.
Уважаеми дами и господа, липсата на участие на много партии за изграждане на широка коалиция не може да се преодолее чрез наличие в кабинета на личности, минали през много партии. НДСВ няма да подкрепи проект на правителство (ръкопляскания от НДСВ), чиято основна отличителна амбиция е придобиване на властови ресурси. Ние няма да подкрепим този кабинет, не защото не участваме в него, а не участваме в него, защото няма да го подкрепим! (Шум и реплики.)
Уважаеми дами и господа, НДСВ остава алтернатива на БСП, алтернатива на политическия пазарлък, алтернатива на безкомпромисното налагане на власт, алтернатива на липсата на прозрачност, идеологичност, алтернатива на предрешените разговори.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Заедно с Атака.
НИКОЛАЙ СВИНАРОВ: С днешния си вот Национално движение Симеон Втори показва принципност и отговорност, като отказва да бъде част от политически пазарлък и разпределение на постове, които обслужват теснопартийни интереси, без да дават никаква гаранция за успешност на управлението.
България и българските граждани нямат интерес от този кабинет. Ето защо призовавам всички депутати да не го подкрепят. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Реплика ли искате, господин Щерев? Доктор Щерев, репликата е несъгласие с казаното от господин Свинаров.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ, от място): Да, несъгласие с господин Свинаров.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Добре, щом не сте съгласен с господин Свинаров, имате право.
АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Свинаров! Вие нищо не казахте за състоянието на Българската армия, за нейната боеготовност в състава на НАТО. (Шум и реплики от залата.) Вие не споменахте какви са задачите занапред пред националната сигурност. Моля Ви да уточните това, което е изключително важно за бъдещото управление. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли друга реплика?
Заповядайте, господин Кадиев.
ГЕОРГИ КАДИЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Искам да се разберем кои са принципните позиции тук. Става един ваш министър, който говори за хора, минали през няколко партии, става след него ваш член и заместник-председател на НДСВ, който е бил осем години партиен секретар, член на Координационния съвет на СДС и два мандата депутат на НДСВ. (Ръкопляскания от КБ.) Коя точно е неговата принципна позиция? (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли трета реплика? Няма.
Господин Свинаров, ако желаете...
НИКОЛАЙ СВИНАРОВ (НДСВ, от място): Отказвам се.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Отказвате се от правото си на дуплика. (Шум и смях в залата.)
Давам думата на народния представител Йордан Цонев.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Днешният ден е може би един от най-съдбоносните в 15-годишната демократична история на България. Казвам това не от желание да драматизирам ситуацията, а воден от отговорността пред съдбата на отечеството ни.
Всички национално мислещи фактори в държавата са наясно, че изоставането на страната от предначертания ни европейски път, съчетано с кризата в самия Европейския съюз, създават благодатна почва за избуяване на песимизма в обществото по отношение на нашето проевропейско бъдеще. Едно все по-очаквано, макар и нежелано, задействане на предпазната клауза няма да лиши България от членство в Европейския съюз, няма да провали европейския ни проект, но ще увеличи вълната от евроскептицизъм в страната и ще забави процеса на повишаване на жизненото равнище на населението и извеждането на българската икономика на европейско равнище. Но това все пак няма да е катастрофално за държавата. Жестокият сценарий за България би се случил при една правителствено-парламентарна криза и изправянето ни пред нови избори.
Затова като политик и гражданин съм убеден, че това правителство трябва да има своя шанс да се докаже. То трябва да се случи в името на европейския ни проект. Това правителство ще има сложната задача да подготви българската икономика за тежкия сблъсък, който предстои с висококонкурентната европейска икономика. То трябва да подготви финансовата система на България за вливането в Еврозоната през 2009 г. И в крайна сметка това правителство трябва да повиши жизненото равнище на хората нещо, което ние всички в тази зала обещахме на нашите избиратели.
Искайки вашия вот, първо трябва да кажем какво заварва това правителство, наследството: стабилен икономически ръст от над 5% годишно, действаща пазарна икономика с изградени институти на пазара, стабилен бюджет, висок фискален резерв, стабилна данъчна и кредитна система, високо равнище на чуждестранните инвестиции, но то заварва също и: ниски доходи, висока безработица, много силно разслоение между големите и малките населени места, ниско конкурентоспособна икономика, неефикасно функционираща съдебна система, зацикляне на здравната и здравноосигурителни системи.
Този български кабинет, чието избиране днес лежи на вашата отговорност, уважаеми колеги, ще трябва да се справи с всички тези задачи, които сами разбирате, че никак не са лесни. Казвайки всичко това, искам да подчертая и част от рисковете, пред които е изправено правителството.
Първият основен риск е свързан с фактора време. Това правителство ще работи в много ускорени срокове.
Вторият риск, пред който ще се изправи кабинетът, е дали ще съумее да въведе плавно и икономиката, и страната в Европейския съюз. Да не се получи удар при влизането, да се избегне сблъсъкът от разликата в ценовите равнища, да се избегне различното ниво на конкурентоспособност. В този смисъл отговорността пред това правителство е доста по-различна от тази пред предишните кабинети. То има нужда от подкрепа, но има нужда и от опозиция, опозиция обаче, която да бъде конструктивна и която умее да прави разлика между националните и партийните интереси.
И тук му е редът да се опрем на програмата на правителството. Всички опасения, че финансовата стабилност ще бъде нарушена, че десният модел на икономическа политика, който се води в страната през последните 8 години, може да бъде подменен с икономически волунтаризъм, характерен за някои от левите партии, са напълно излишни. Управленската програма, върху която стъпва коалицията, съдържа достатъчно характеристики на едно дясно икономическо поведение, което междувпрочем е детерминирано от присъединителния процес. Ще изброя шест от тях.
Първо, преразпределителната функция на държавата относно брутния вътрешен продукт. Ангажиментът в програмата, която ще изпълнява тази коалиция, не надвишава 40 процента. За сведение последните два кабинета надвишаваха това равнище. Намаляването на този показател до 40% е, макар и малка, добра стъпка вдясно.
Второ, поддържане на балансиран бюджет е също дясна характеристика на едно управление. Характерно за левите партии, дори и в Европейския съюз, е използването на бюджетния дефицит като инструментариум за поддържане на високи социални разходи.
Трето, програмата на тази управляваща коалиция не предвижда увеличение на данъците. Нещо повече, ще се търси намаляване на осигурителните вноски и политика на данъчни преференции за инвестициите. И това не е оръжие от арсенала на левите партии.
Четвърто, правителството поема ангажимент да завърши приватизацията и структурната реформа. Не е завършила така наречената голяма приватизация, а също и преструктурирането и приватизацията на част от монополите. Този ангажимент най-малкото е продължение на дясната политика на предните два кабинета.
Пето, правителството се ангажира с намаляване намесата на държавата в икономиката, свиване на лицензионните режими и излишните регулаторни функции на държавата.
Шесто, но най-важното, най-важната характеристика на тази програма, която я отличава от всички леви програми, е, че правителството си поставя първостепенна задача постигането не само на висок икономически растеж от над 6% годишно, но, забележете, на висок устойчив икономически растеж, което ще рече, че то залага основен двигател на растежа и инвестициите, а не потреблението.
И тук българският бизнес трябва да познае анонсите на кабинета към него. Ще бъде осигурена максимално благоприятна среда за инвестиционния процес, при това не само за чуждестранните, но и за българските инвестиции.
Стъпвайки именно на тази икономическа философия за устойчив икономически растеж, ще бъдат изпълнени и социалните ангажименти на левицата, при това без използване на проинфлационни средства.
Като човек, работил в десен кабинет, искам да подчертая, че една от големите грешки на дясното управление в последните 8 години, които всички ние заедно допуснахме, беше загърбването на социалните ангажименти на държавата в името на реформата. Убеден съм, че тази грешка сега няма да я допуснем, и то благодарение именно на програмата на българската левица в лицето на Коалиция за България. Това съчетание на либерални икономически методи със социални ангажименти в програмата на бъдещото управление отговаря най-точно на изискванията на Лисабонската стратегия на Европейския съюз.
Уважаеми колеги, отговорността, която поемаме пред България за нейния европейски проект, за бъдещето на децата ни, в най-голяма степен ще се понесе от това правителство. Отговорността обаче е на всеки, на целия народ и на всички политици. Защото аз не приемам гарант за европейското бъдеще на страната да бъде само една партия или само една личност. (Ръкопляскания в КБ и ДПС.) Аз не го приемах през 2001 г., не го приемам и през 2005 г. (Възгласи: “Браво!” и ръкопляскания в ДПС и КБ.) Не приемам някой вместо мен да изразява моя патриотизъм! Не приемам някой вместо мен да вменява патриотизма и национализма на моите деца. (Ръкопляскания в ДПС и КБ.)
Затова, уважаеми колеги, искам да ви призова да подкрепите честно това правителство, защото, първо, то има изпълнима програма, която отговаря на интересите и възможностите на страната в този момент.
Второ, защото България няма време да съставя и сваля кабинети и да прави избори.
И, трето, в това правителство има достатъчно хора с модерно либерално и дясно икономическо мислене, които не робуват на теснопартийни интереси. В този кабинет на експерти и професионалисти има хора, изстрадали грешките на кабинета Виденов, има хора, успешно развивали се в кабинета Костов, има хора, доказали се в кабинета Сакскобугготски, има хора, които носят успешната визия на президента Първанов, има хора, които са с модерното мислене на Станишев, има и хора, които Ахмед Доган направи национални политици и успешни професионалисти. Всеки идва със своя опит, със своите знания, мъдрост и, най-важното, съзнавайки огромната си отговорност пред държавата и хората в този момент.
Като човек, участвал в политическия живот в последните 15 години, искам да ви кажа, че страната ни е изправена пред втория си най-отговорен момент за тези 15 години.
Първият, според мен, беше Косово, когато страната беше изправена на кръстопътя за вземане на трудни решения. Политическата смелост и държавническа далновидност ускориха атлантическия и европейския път на България. Днес е вторият толкова отговорен момент. Тогава аз дадох гласа си за европейското бъдеще на България. Днес също ще дам гласа си за това бъдеще, което вече е съвсем реално. И ви призовавам да сторите същото. Благодаря ви. (Бурни ръкопляскания в ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Реплика господин Дилов.
ЛЮБЕН ДИЛОВ (ОДС): Господин Цонев, казахте много верни неща, с много от тях съм съгласен. Наистина цигулката се взима в лявата ръка и се свири с дясната. Но Вие много ще облекчите нашия вот, ако ни отговорите на един въпрос: на Бюджетната комисия ли ще бъдете шеф или на главно управление “Митници”? Благодаря ви. (Шум и възражения в ДПС, реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Втора реплика, заповядайте.
МАРТИН ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Господин Цонев започна да влиза в една конкретика, която е важна. Значи дебатът в крайна сметка е ценностен. От ОДС не подкрепяме това правителство, защото смятаме, че програмата на БСП предполага огромни разходи, които са и опасни за България. Сега Вие говорихте за данъчни намаления. Означава ли това, че БСП се отказва от по-прогресивното облагане на личните доходи; от увеличаване на горния праг на осигурителната тежест до 12 минимални работни заплати; от увеличаване на облагането на скъпите имоти, каквото и да означава това? Означава ли това, че тези предизборни обещания на БСП няма да бъдат изпълнявани? Моля да ми отговорите много конкретно на този въпрос.
Вторият ми много конкретен въпрос е следният: казахте, ще бъде намалена осигурителната тежест. Моля, кажете ни с колко. Това е много важно. Защото намалението може да бъде с една десета от процента. Кажете ясно: с колко и кога!
И също така ми кажете какво означава “преференции при инвестиции”? Дали имате предвид въвеждане на нулева ставка за реинвестираната печалба при определени условия, за някои фирми, или имате предвид нулева ставка при реинвестираната печалба за всички фирми?
Моля за Вашите конкретни отговори. Благодаря ви. (Ръкопляскания в ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Длъжен съм все пак да припомня на уважаемите народни представители, че репликата е несъгласие с определена теза на говорещия, а не задаване на въпроси и отговори.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Извинявайте, ако нещо е останало неясно, важно е да бъде уточнено.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Добре, ако иска, господин Цонев ще Ви отговори. Репликата е несъгласие.
Госпожо Грънчарова, заповядайте за трета реплика.
ГЕРГАНА ГРЪНЧАРОВА (НДСВ): Уважаеми господин председател, колеги, уважаеми господин Цонев! Минавам за средноинтелигентен, завършен, логичен човек и на мен не ми стана ясно едно-единствено нещо от Вашите красиви, патриотични думи: по какъв начин точно възнамерявате да подготвите страната ни за справяне с конкурентния натиск в Европа? По какъв начин точно възнамерявате да увеличите драстично жизнения стандарт? По какъв точно начин възнамерявате да се справите с корупцията и да се погрижите за социалната система в страната?
Не искам да изброявам многото на брой красиви думи. Със 116 депутати плюс един, нямам нищо против господин Манолов, не го познавам, но изпитвам уважение, който вероятно ще остане в историята с това, че беше най-бързо отцепилият се депутат в парламентарната практика и който само преди броени минути беше заплашен от физическа саморазправа?! По какъв начин? С тайно гласуване и с двустепенно подкупване на гласовете?
Ето това българските граждани не успяха да разберат. Защото Българският народен съюз може с достойно вдигнато чело да обяви, че ще гласува против правителството, но, колеги от левицата и от ДПС, вие направихте така, че да закупите първо няколко на брой гласа, три на брой на нашите колеги Стаматов, Жеков и Кънчев, и след това още няколко, различни от първите три, които да гласуват за правителството. Това не е солидно правителство, със солидна обществена подкрепа, което може да вкара България в Европейския съюз. (Ръкопляскания в НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Заповядайте, господин Цонев. Разполагате с 3 минути за дуплика.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, въпреки че въпросът на господин Дилов не съдържа конкретика, обичам да съм откровен и честен, разбирам, че той съдържа оценка за дейността ми досега.
Колега Дилов, тази оценка я дадоха избирателите на 25 юни. Аз и партията ДПС, която представлявах във Варна като кандидат, получихме 19 хиляди гласа без няколко. За съжаление зад мен остана моята бивша партия СДС, и всички останали десни. Това е оценката на избирателите за мен, за дейността ми до този момент. (Ръкопляскания в ДПС.) Аз я приемам с благодарност. Междувпрочем, приемам я и заради Вас.
Към господин Димитров. Господин Димитров, вероятно не сте ме слушали внимателно. Аз съм скромен човек и нямам претенцията и желанието да бъда непременно слушан от всички, но ви казах, че тези разходи няма да надвишават 40% от брутния вътрешен продукт. За какви увеличения говорите, за какви социални разходи, които ще бъдат финансирани по друг начин и т.н.? Това е показателят, който определя как ще се финансират разходите, какъв процент от брутния вътрешен продукт се преразпределя. Казваме: до 40. Преди мен колегата Местан ви даде примери 41, 42, на нашето правителство, на ОДС, през 1997-2001 г., след това на правителството на НДСВ. Смятам, че е излишно да влизаме в тази конкретика.
А по отношение на Вашата реплика, госпожо Грънчарова, вижте, аз няма да Ви отговарям конкретно, Вие зададохте цял низ от въпроси относно програмата, но ще използвам правото си, за да Ви задам следния въпрос, на мен той не ми стана ясен. Искам сега да го задам, може би ще получа отговор: след като заедно с представителите на БСП и с петимата ви министри от икономическия екип изработихме точно тази програма, за която сега ви говорих и чиито шест характеристики са десни, нищо не е сменено от нея, аз не разбрах защо вие не влязохте в коалицията? Защо не влязохте, за да изпълним тази програма? (Ръкопляскания.) Този въпрос на мен не ми стана ясен. Разбрах само, че вие не влизате, защото за вас гарант за изпълнението на тази програма е едно лице. За мен обаче не е! (Ръкопляскания в КБ и ДПС. Реплика от ДПС: “Браво!”.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на народния представител Любен Дилов за изказване.
ЛЮБЕН ДИЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Извинявайте, че ви занимавам отново с моята скромна особа. Но, както виждате, пуснал съм си брада и мустаци специално за този ден. Можеше да си сложа и шапка и тъмни очила, за да гласувам тайно.
Аз искам оттук най-отговорно да поздравя колегите от БНС, които подкрепиха тайния вот, противно на всичко, което се казва. Да ги поздравя за смелостта. На мен тази смелост не ми достигна и аз се подчиних на решението на групата на ОДС, въпреки че съм убеден привърженик на тайния вот. Защото тайният вот е демокрация и свобода. Привърженик съм, защото смятам, че тайният вот дава на всеки възможност да чува само два гласа гласа на избирателите си и гласа на съвестта си. Гласът на партийните централи лично на мен и на Гергьовден ни идва малко в повече.
Уважаеми господин Станишев, аз лично съм за таен вот срещу Вашия кабинет, защото съм сигурен, че и сред социалистите има достатъчно хора, които няма да го подкрепят. Много аргументи се чуха в дебатите “за” и “против” проекта ви. Не знам обаче дали чувате един глас, дали чувате един аргумент този на избирателя? Какъвто и да е изходът от днешното гласуване, моля ви да признаете мъдростта на българския избирател. Той даде всекиму по малко. Гласува така, че да не може нито една политическа сила сама, даже две по две партиите да не могат да съставят кабинет и мнозинство. Всъщност българският гражданин на входа на обединена Европа просто ни посочи надписа, който виси на входа на тази сграда: “Съединението прави силата”. Именно съединението прави силата, а не насилието прави единението. Защо тогава, уважаеми социалисти, вие се напъвате да ни предложите двупартиен кабинет, кабинет на малцинството? Защо искате, както обикновено, насила да ни сторите добро, забравяйки, че насила можеш да вземеш, но насила не можеш да дадеш. Да го кажа и за коалиционните партньори: “Зорлем гюзеллик олмаз” “Насила хубост не става”.
И каква част от българските граждани ще представлява този кабинет? Защото това не е кабинет просто на малцинството. Това е кабинет на хората, които очакват хазната да ги нахрани, на пенсионерите и на хората от смесените региони. Това е кабинет на разходната част на бюджета. А какво да правим ние, които трябва да осигуряваме приходната част? Как да ви подкрепим? Или си мислите, че само с един Орешарски ще ни убедите, че разхитителната ви предизборна програма се е променила? Коя е свръхзадачата, която поставяте пред себе си и пред нас, за да склоним ние да преодолеем дълбоките си идеологически различия със социалистите, да размислим и да подкрепим вашия кабинет? Може би това са бедствията от наводненията и дъждовете? Само преди няколко дни точно вие и ДПС в тази зала отказахте да подкрепите предложението на ОДС да бъде обявена криза и хората, пострадали от наводненията, да получат реална помощ. Вероятно ни карате да подкрепим един кабинет на малцинството, защото го правите заедно с турското малцинство в България? Може би разчитате на нашия проевропейски дух и на традиционната българска толерантност към другите етноси? Но присъствието на Атака днес в този парламент, както и виковете на техните поддръжници вчера отвън не ви ли е достатъчен сигнал, че вероятно нещо започва да се обърква в българския етнически модел? Не чувате ли гласа на българския избирател, който вече твърде често, крещейки, ви казва: елитът на ДПС се държи прекалено нагло и не заслужава да получи това представителство във властта, което Симеон величествено и благосклонно му предостави в миналия мандат.
Защо тогава вие ни предлагате именно кабинет, в който ДПС има два пъти по-голямо присъствие отпреди? Може би искате да ни убедите, че на всяка цена трябва да се подкрепи вашият проектокабинет, за да не забавяме процеса на присъединяване в Европейския съюз? И вероятно ще ускорите този процес, като отворите главата “Енергетика”, както се чу неведнъж по време на предизборната кампания?
ЛЮБОМИР ПАНТЕЛЕЕВ (КБ, от място): Ех, че е елементарно!
ЛЮБЕН ДИЛОВ: Мъча се спокойно и без идеологически предразсъдъци да гледам на вашия проект. Извинявайте, но извън основанието, че имате 82-ма депутати, не виждам никаква друга причина да го предлагате. Не само че аритметиката не излиза, не излиза и политическата математика. Готвите се да направите един кабинет, в който няма надежда. Нямам предвид госпожа Михайлова, това е очевидно. Готвите се да направите кабинет без надежда за стабилност и без подкрепата на по-голямата част от българите. Защо? Готвите се за трети път да ги настроите срещу себе си? Защо го правите? Наистина не разбирам. В България, вие сами се убедихте, трудно се управлява с абсолютно мнозинство, камо ли с малцинство. Близко до ума е, че този кабинет няма да получи подкрепа. Близко до ума, но вероятно далеч от онези, които го предлагат.
Уважаеми госпожи и господа, обръщам се към онези от вас, особено от социалистите, които чуват гласове, различни от тези на партийната си централа: не си вземайте този грях, не подкрепяйте един кабинет, който ще доведе не само вас, но всички ни до катастрофа по простата причина, че явно не се ползва с подкрепата на българите. Не забравяйте, че на изборите вотът също беше таен, но явно показа, че още не ви е дошло времето. Поне не по този начин. И да ви го кажа на езика на Интернационала: “Но пасаран!”. (Ръкопляскания от ОДС, БНС и КА.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на народния представител Веселин Методиев.
ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, има поне три причини, поради които не може да се подкрепи предложеният проект за правителство.
Първата причина е политическа. Предлага се на българския парламент да бъде съставено правителство, подкрепено от две партии, които нямат мнозинство в парламента. При такава ситуация най-логично беше тези две партии да потърсят подкрепа от друга парламентарна група, която да ги обяви за правителство на малцинството, да им даде някакъв срок, за да могат те да работят в този вариант, в който искат. Такава подкрепа няма. Такава подкрепа, между другото, се е случвала не само в тези страни, които са членове на Европейския съюз, но и тези, които преминаха трудния преход през 1989 г. Вие не постигнахте такъв политически успех. Вие идвате тук, искате подкрепа неясна, тъмна, по един доста срамен начин нещо, което възмути всички във вчерашния ден.
Втората причина е самата структура на правителството и тя, естествено, произтича от първия проблем. Вчера тук, в залата, беше господин президентът на републиката. Днес не ни е уважил с неговото присъствие. (Реплики от КБ.) Той си позволи да дава съвети на българските народни представители от Четиридесетото Народно събрание. Ползвам възможността да кажа, че е хубаво повече да не дава съвети на депутатите, ако чете Конституцията на страната правилно.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Тоест без съвест да гласуват. По партийна дисциплина.
ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Репликата на господин Миков беше по отношение на съвестта. Веднага ще му отговоря. Аз ще гласувам по съвест против вас. По съвест, а не по партийна дисциплина.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Значи слушаш президента.
ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Сега да ви обясня втория аргумент, може да ме чуете.
По структурата на правителството. Вие предлагате коалиционна формула. Заявявате пред избирателите, че това е правителство, което основно се носи от БСП. И това е вярно лидерът на БСП е предложен за министър-председател. И вътре в тази структура на правителството, на втория є етаж, там, където е заместник министър-председателският статут, се появяват хора, които не са от БСП. Може би по същия начин трябваше, като избираме господин Пирински, да не предложите господин Корнезов. Но това не е случайно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля Ви, не ме замесвайте мен.
ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ: Пошегувах се, господин Корнезов, с Вас лично. Благодаря Ви, че приехте шегата.
Това показва, че в БСП няма съгласие да има човек от БСП, който да бъде заместник министър-председател. Аз чух в последните 20 дни такива предложения на няколко от колегите на господин Станишев, включително от ръководството на партията. Факт е, че няма такъв човек. Това означава, че има някакъв вътрешен проблем. Вие знаете какъв е, може да не ни занимавате с него, но той личи от самата структура на правителството. Не щете да го кажете да го знаят хората.
Второ, в самата структура на правителството има министерства, които безспорно будят любопитство за мен специално и това е опитът да се направи едно мегастопанско министерство, наречено икономика и енергетика. Ако наистина министърът, който ще бъде човек, отговорен за икономическата политика на страната, това е безспорно много важна фигура и безспорно носеща в себе си много власт. Той би трябвало да носи отговорността и за стопанските министерства, но не е заместник министър-председател в тази област. Това показва, че има проблем с тези, които ще бъдат министри от ДПС в стопанската сфера. Това е ясно също за тези, които обичат да четат как се структурира правителство.
Накрая в тази част, в структурата, създавате възможност за влизане на нови хора. Най-типичният начин е това, че събрахте министъра на външните работи с министъра на евроинтеграцията нещо, за което получихте критика от всички страни, не само тук в залата. Това е начин да се търсят нови хора, които да ви подкрепят и да влизат в състава на правителството после.
Поемането на политическата отговорност е най-важно от всичко и тук няма такава отговорност. Тук има отговорност на 116 народни представители, които са готови да я носят, да я дадат на правителството за един мандат от четири години. Сто и шестнадесет народни представители са сигурно нестабилно, нездраво правителство, което тръгва с криза. По този начин няма да помогнем никому, най-малко ще защитим интереса, за който вие толкова много говорите. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ДСБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на народния представител Андрей Пантев.
АНДРЕЙ ПАНТЕВ (КБ): Напразно се взирам в онази част от балкона, където трябваше да има високи гости, за които бях приготвил особено обръщение. Те вероятно след вчера са предпочели, че една забавна оперета или дори футболен мач са по-значими за техните преживявания, отколкото избирането на този кабинет. Но познайте кой стана причина за тази комична стадионна сцена.
Затова се питам как най-напред да се обърна: почитаеми господин председателю и уважаеми, и други колеги. Никой от онази група не е твърдял пред тази зала, че това е съвършената коалиция, че това е спасителната, както казвате вие, управленческа комбинация, а все пак моментът е исторически. Моментът показва до каква степен нашите отвратителни личностни, партийни също като комбина, съображения ще надделеят над една разумна процедура, при която този, който печели изборите, независимо как, е естествено да излъчи министър-председател.
АНЕЛИЯ АТАНАСОВА (НДСВ, от място): Защо независимо как?
АНДРЕЙ ПАНТЕВ: Нали казах, че на стадионни реплики не отговарям? И на мажоретни.
Съвсем друг е въпросът до каква степен това отрицание може да бъде проявено и изразено по този отблъскващ начин. Сигурен съм, че мнозина от тази страна, която представям или представлявам, биха искали с вас, заедно с ДПС, да направят разумната равновесна комбинация, при която вечно са ни обвинявали, че не сме последователни, че първата задача на всяко правителство в миналото е да смени селските пъдари и съдиите и след това да започне нова политика.
По същите причини в Петербург ни смятаха за русофоби, а във Виена за русофили. По същите причини днес няма онова внимание, което би трябвало да има и в парламента на Гваделупа.
Вчера тази зала беше назована от господин Станишев свещена. Интуитивно или поради познания той знае, че тази зала е назована по този начин от Захари Стоянов. Но тук са вземали и несвещени решения, вземали са решения, когато през 1913 г. бяхме във война с пет балкански държави, а 1943 г. бяхме във война с 26 държави, включително с Коста Рика, Гваделупа и Панама. След това бяхме естествено сочени за образец на съветизация. Сега нашият посланик там ни сочи като притегателен и привлекателен образец на американизация и американофилство.
Докога с тези дребни комбинативни шегички, с тази писоарно-коридорна дипломация? Няма ли малко да мръднем от този инат?
Тук ви се предлага една програма, пълна с толерантност. Аз си спомням, господин Паси, когато приемахме вашето правителство, с каква потисната болка, но с доблест и благородство ние посрещнахме премиера, потомъка на каролингите, да застане тук. Никой от нас не си позволи минимална критика, да не кажа псувня. Не бъркайте критиката с псувня. Тогава ние ръкопляскахме, някои от нас, без мен, гласуваха за него и мнозина вече, и мое скромно смирение, както казват владиците, му пожелахме “На добър час!”. Аз се съмнявам, че този човек, който вчера седеше там, който ако не стане премиер, ще продължавам да го назовавам с историческото му название Ваше Величество, одобрява такива тарикатски сцени с неговия финес. И как не ви е научил на това не разбирам.
Някъде ето там, не съм наблюдавал много, защото беше скучно, някои тропаха, явно че при всичките ви специализации, командировки, проекти, вие не сте се научили Вие знаете, господин Паси, че тропането е одобрение, а те пляскаха като гняв. Явно, че генетично или идейно все още ползват методиката на Никитка Хрушчов. (Смях и ръкопляскания от КБ и ДПС.)
Това е цялата тъга и затова ние се изказваме с умора. Ние не ви мразим, за разлика от вас, за това, което сте. Ние ви уважаваме, но тук се създава едно правителство, чиито три главни компонента наследство, приемственост и промяна, са повече от крещящи. Не за това, че България ще бъде окупирана от Червената армия, а за това, че Европа и България ще означават едно и също нещо. Затова че вашите деди, ако са били някога такива наследници идейни, генетични, ще бъдат по същия начин уважавани, по който са уважавани техните деди. Моят дядо е някъде по средата. И вие казвате на това нашествие, опасност, скъсване с Европа?
Че с какво господин Станишев е по-малко европеец от вас? Искат да кажат, че понеже е роден в Русия, Достоевски не е ли европеец, или Чехов, или Шостакович? Той е азиатец, там някъде е роден в сибирските степи или африканските джунгли. Ето затова говорим да понесеш една плесница, господа специалисти в политологията, Вие сте на ти с нея, аз не съм, господа специалисти на бъдещето на България, вие сте на ти с него, аз не съм, да понесеш една плесница малка, кратка е много по-благородно и храбро, отколкото да се обърнеш или пък да се опиташ гадно, подло, скришом да я нанесеш. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
Питам аз: какъв е този парламент, в който предварително се знае кой как ще гласува? Извинявайте, вземете си по един, включително и ние. Мъдростта да преглътнеш беше показана от тях тогава, когато аз не съм бил с тях. Те показаха, че губят. Не че много сте ги наплашили с камъни и счупени прозорци. Те показаха, че благородно, в името на Отечеството могат да губят. Те се извиниха за неща, за които наистина са виновни не те, техните деди или прадеди, или бащи дори. Редно е и вие да почувствате един спазъм на неудобство, да не кажа разкаяние, защото това “разкаяние” е много благородно за вас. (Смях и ръкопляскания от КБ и ДПС.)
Да покажете, че за да не граничи България на три морета, са виновни онези, на които се покланяте.
И тук искам да кажа нещо на централната ни съюзническа нова група: всички сме понасяли незаслужени страдания, всички сме нанасяли незаслужени страдания. Интуитивно, неволно, организационно, стихийно, глупашки, ако щете, по тълпашка психология и рефлекс ние сме участвали в нещо, което е било несправедливо. Ние сме понасяли нещо, което е било несправедливо. Трябва всички и това вече се отнася не за етническите малцинства да престанем да се замеряме с кокалите на нашите прадеди. Те са живели еднакво достойно. Те са разбирали България по своему, но са загинали или живели за нея.
Че какъв по-благодарствен поклон като действие е този да се съединим и да разберем, че няма нищо противоестествено и алогично този път този да бъде, утре, като вие спечелите, ние ще се поклоним, както беше миналия път, повтарям. Това е цялата драма на нашето инатчийско дръвчене отглаголно съществително, което не обичам, но, което много често срещам тук.
Не се притеснявайте, дами и господа. Когато посвещавали рицарите, не е вярно, както ви показват във филмите, че са ги били леко по главата с меч, дървен или истински. Някакъв слуга им е нанасял лека плесница и тогава на истинския рицар са му казвали: това е последната плесница, която понасяш, отсега и завинаги. Затова даже и да го приемете като плесница, ще приемете, че след време ще разказвате на внуците си, че това не е шушумишки тарикат, а е тъкмо това, за което непрекъснато ми говорите тук благородния компромис, при който не може всички да бъдат еднакви, така както при интеграцията не може всички да бъдат еднакви. При интеграция все някой губи.
Затова ви казвам, че тази среда благородна, изискана, не се изразява само да си купувате изискани костюмчета и да пътувате първа класа през океани и морета, реки и долини. Не се изразява само да боравите с 300 думи бюрократичен парламентарен речник. Понякога означава малко да отстъпите, за да се върнете по достоен начин. И затова ви казвам, първо, да престане тази стадионна обноска и тази зоологическа междуметна терминология между нас, за да престане оплакването, че само малцинствата са виновни у нас. Жалко за онази страна, която обяснява бедите си с малцинства. (Ръкопляскания в КБ и ДПС.) Жалко!
Ние най-сетне трябва да кажем на всичките шегички, които може би преднамерено, програмирано и организирано се отправят към нас, че ние си струва да сме тук.
Господин председателю, с гласуването за този мандат парламентът ще оправдае своето съществуване. (Депутатите от Коалиция за България стават, ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Госпожо Николова, заповядайте за първа реплика.
ЕЛЕОНОРА НИКОЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми госпожи и господа! Лично аз вчера влязох в тази зала със знанието, че ще се избере кабинет на Република България, че ние ще изслушаме със съответното уважение словото на кандидата за министър-председател и че двете партии, които са подписали коалиционното споразумение, ще ни убедят, че те ще управляват държавата в интерес на тази държава. Никой не е очаквал, лично аз не съм имала подготовка за това, че кандидатът за министър-председател ще прочете словото си пред полупразна зала и че с нестихващ интерес ще ни наблюдават отгоре. Това стана спонтанно, лично за мен е така, защото тук имаше едно неуважение към инакомислещите от председателстващия Народното събрание. И никой от нас не очакваше, че това спонтанно излизане всъщност ще покаже едно: че този кабинет не е замислен сериозно, защото празната зала показа, че е разчитано на алъш-вериш. Аз го казвам и сега: това спонтанно излизане на петте групи показа, че спазарените хора в един момент се изплашиха. Те не очакваха това и всъщност тук лъсна нещо, с което аз никога няма да мога да се съглася в живота си, това, че нещата не стават по редовния и по честния начин.
Затова аз правя тази реплика, че ние трябва да бъдем честни към избирателите си и че всъщност алъш-веришът не може да бъде наименованието, което да виси и да се постави на входа на Народното събрание. И затова ще помоля колегите, които са напазарувани, да имат смелостта да излязат и да се оповестят. (Частични ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Колчаков, заповядайте за втора реплика.
ИВАН КОЛЧАКОВ (ОДС): Уважаеми господин Корнезов, уважаеми господин проф. Пантев! Уважавайки Ви като историк и човек с голямо име, единствено искам да опонирам Вашата теза, че опозицията е орезилила България. Аз съм от поколението след Вас и искам да Ви заявя, че с колегите от ДПС сме били в две управления на страната и бях подкрепен за кмет на Пазарджик от тях. Работил съм с много хора от БСП като кмет при единодушие. Но не мога да приема Вие да казвате в този момент, че българската опозиция е орезилила България, защото вчера вие демонстрирахте като политическа сила и изпълнихте със съдържание понятието “политическа импотентност”. На български това се нарича безсилие. Вие не спечелихте изборите, не успяхте да създадете широка коалиция и когато опозицията, която играе ролята на палеца, за да опонира, за да можем да работим заедно, вие не я направихте конструктивна и тя има законното право да ви бламира, вие изпаднахте в това безсилие. Поемете своята отговорност и се дръжте достойно, защото ако вие не се държите достойно, цената я плаща българският гражданин. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Сотиров, заповядайте за трета реплика.
ИВАН СОТИРОВ (ОДС): Господин Пантев, моята реплика е провокирана от Вашето изказване, защото Вие казахте, че вашата програма лансирала една политическа толерантност. Моите опасения са, че три поколения българи платиха точно комунистическата толерантност. Много от тях платиха с живота си и с достойнството си. И точно вие да говорите за толерантност, мисля, че е малко много.
Искам да поставя и въпроса, защото тук се говореше за национално достойнство, аз мисля, че точно националното достойнство не ни позволява да гласуваме за министър-председател, 15 години след 10 ноември да ни се предлага премиерът на България да се казва господин Сергей Дмитриевич.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): А Сакскобургготски можеше? (Шум и реплики в КБ.)
ИВАН СОТИРОВ: Вие сте гласували за предишния премиер, аз не съм бил в този парламент, за да гласувам.
Аз искам да поставя въпрос, който също трябва да се изясни, защото БСП освен провалите в управлението на България, които са системни, има и няколко провала точно с издигането на високи държавни длъжности на лица, които имат проблеми с гражданството. Искам да попитам господин Станишев дали след като е имал съветско и руско гражданство и разбирам, че третото му е българско, дали е получил отказ от руско гражданство?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Сотиров, репликата е към изказването на проф. Пантев.
Професор Пантев, имате право на дуплика в рамките на 3 минути.
АНДРЕЙ ПАНТЕВ (КБ): Господин председателю, не държа да ме наричат професор, защото мисля, че съм истински и защото мисля, че има доволно хора със същата титла.
Не съм казал, че опозицията е орезилила. Ако Вие сте се самоидентифицирал, това е Ваш проблем. (Ръкопляскания от блока на КБ.) Аз иронизирах парламента и няма защо да крием нашата тревога, че всички диктатури започват с компрометацията на парламента.
Вече не помня какво друго беше казано. Мисля, че споменах, че мъртвите кокали на нашите велики по своему прадеди не трябва да бъдат използвани за прашки. Но понеже казвате колко тежка е била свирепата комунистическа репресия, ако ми покажете европейски интелектуалец от ранга на Гео Милев, който е изгорен в пещите след 9 септември, тогава вече можем да говорим за равнопоставеност. А преди това е малко по-високо в полза на онези, които се родеят, гордеят, генетично лакират с тези, поради които ние граничим със себе си, и тези, които ни бомбардираха от въздуха, а сега вие им се издокарвате. (Ръкопляскания от блока на КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата за изказване на народния представител Борислав Китов. Заповядайте.
БОРИСЛАВ КИТОВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Винаги е много приятно да се слуша проф. Пантев, особено когато не говори за политика, а за история.
Така или иначе обаче днес ще трябва да се върнем към реалността. Само преди месец бяха проведени изборите. Резултатите са ясни. Мисля, че най-бързо направените изводи са, че нямаше никой печеливш, което означава извън контекста на тези, които си купуваха гласовете, че програмите на политическите сили получиха недостатъчно одобрение, така че българските граждани да кажат: “Ние бихме искали да изпълним тази или онази програма, тя да управлява, ние предпочитаме нея.”
Вторият извод, уважаеми колеги, който се налагаше, е, че България има нужда от коалиционно управление.
Третият извод е, въпреки че преди време тук някои заявяваха, че с българския национализъм е свършено, че той е мъртъв, както виждате, той е тук.
Оттам насетне възниква въпросът какво се случваше в този момент в страната. За съжаление обилни дъждове, потоп тук-таме, опасност от проваляне на реколтата. Международната конюнктура безспорно вещае, че най-вероятно ще има предпазна клауза за България. В същото време външнотърговският ни дефицит се увеличаваше неимоверно. Министрите в оставка продължаваха да правят сделки, неизгодни за страната. Това се случваше в същото време в страната.
Именно затова, за да могат да бъдат преодолени тези неща, за да може наистина България да отговори на критиките на Европейския съюз, трябваше да се търси максимално широка коалиция с максимално мнозинство, което ясно да постави приоритетите на страната, да направи програма за действие, която крачка по крачка, бавно или по-бързо да може да постигне така заявените от всички нас с малки изключения приоритети. И това беше голямата отговорност на спечелилите най-много гласове, в случая Коалиция за България.
Подобен кабинет някои го наричат експертен, ние предпочитаме да го наричаме програмен, защото ми се струва, че ясната програма, ясно разписаните приоритети са онези репери, по които крачка след крачка България можеше да преодолее изоставането. Трудно е, уважаеми колеги, да се приеме експертен или програмен кабинет, когато лидерът на една от политическите сили е министър-председател.
Оттам насетне бих искал да кажа: да, случвало се е в много страни да има миноритарни коалиции. Господин Методиев много точно каза, че това пак е на базата на програма, подкрепена от една или друга парламентарна група, с определени срокове, с ясно разписани програмни приоритети.
Бих искал да разкрия някои от опасностите на така сформираната коалиция. Проблем, уважаеми колеги, е, че в така сформираната коалиция не толкова всяка една от политическите партии става заложник на коалиционния си партньор. Тя става заложник на собствените си народни представители. Мисля, че опитът само отпреди няколко месеца ясно показва, че имам основание да го твърдя. Оттам насетне вземането на решение ще затруднява коалицията. Сблъсъкът на интереси ще дава предпоставка не всички желани и начертани неща да се случват. Защото пред страната има изключително важни неща. На първо място това е борбата с корупцията, но не може да има корупция, ако продължава да има министерство на феодалните владения, уважаеми колеги. Една широка коалиция даваше възможност за реален контрол, и то реален контрол не само от коалиционните партньори, но и от парламента, защото е необходимо в 2005 г. българският парламент да влезе в ролята си на основния орган в тази държава. При така направената коалиция аз съм убеден, че контролът няма да може да бъде на определеното ниво, че парламентарният контрол ще бъде с родилни мъки.
Учудвам се, уважаеми колеги, и винаги съм казвал това защо Българската социалистическа партия залага по този начин своя лидер?! Защото с авторитета на лидер на една политическа сила господин Станишев до голяма степен, малко или много, става заложник.
Струва ми се, че тук крачката беше много малка да бъдат обявени повече парламентарни групи, че в името на България може и трябва да се направи едно широко коалиционно правителство. Защото доверието в българския парламент, благодарение на вчера, едва ли ще постигне желаното ниво, което винаги сме искали. Или по-скоро ние за пореден път ще окупираме може би най-ниското институционално ниво в страната.
Бих искал да задам и още един въпрос, на който не можах да си отговоря. Защо, когато можеше да се формира мнозинство от 169 души, защо, когато имаше все пак някаква обща програма, защо, след като се водиха задълбочени разговори и преговори, това не се случи?
На мен ми се струва, че когато има разговори, то никога вината не е само в един. Но така или иначе ние ясно сме заявили, че формулата за успешно управление на България не е тази. Това ни дава основание ние да не я подкрепим! Въпреки че сме напълно убедени и сме го заявили, че България има нужда от правителство и няма нужда от предсрочни избори. Но аз се надявам, че ако правителството се случи, то има поне едно нещо хубаво поне имаме гаранция, че ще бъде потърсена сметка на всички далавери, направени досега (ръкопляскания от КБ), защото при 169 души това нямаше да се случи. И се надявам наистина да стане ясно дали са придобити правилно царските имоти, надявам се да бъде ревизирана сделката за магистрала “Тракия” (ръкопляскания от КБ), надявам се да се види направени ли са честни и почтени заменки на земя! Ето това иска българският народ и това беше една от причините Атака да е тук днес. (Ръкопляскания от КБ и Атака.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли реплики?
Заповядайте за процедура, господин Миков.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми дами и господа, явно остава доста време на парламентарните групи да вземат отношение по внесената кандидатура за министър-председател и за състав на Министерски съвет. Доколкото до края на работното време остава около час, предлагам да удължим пленарното заседание в рамките на предвидените в правилника два часа. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Моля, гласувайте направеното процедурно предложение за удължаване на заседанието.
Гласували 199 народни представители: за 194, против 3, въздържали се 2.
Предложението за удължаване с два часа на днешното пленарно заседание е прието.
Позволете ми, уважаеми народни представители, да ви информирам за времето, с което разполагат отделните парламентарни групи: КБ 15 минути, НДСВ 25 минути, ДПС 21 минути, Атака 29 минути, ОДС 16 минути, ДСБ 21 минути, Български народен съюз 34 минути, без минутите за изказването на господин Китов, независимите депутати разполагат с 4 минути.
Има думата за изказване народният представител Соломон Паси.
СОЛОМОН ПАСИ (НДСВ): Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми народни представители, телевизионни зрители, радиослушатели! Основната задача, която стои пред нашата страна, пред нашия народ, пред нашите институции, включително пред парламента, правителството и президента, е България да влезе в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. В дебатите дотук ние не чухме от левицата, от проектоминистър-председателя дали той поема ангажимент България да влезе в Европейският съюз на 1 януари 2007 г. Аз се обръщам към господин Станишев с въпрос: “Давате ли обещание, че ще влезем в Европейският съюз на 1 януари 2007 г.? Поемате ли този ангажимент? Ще дадете ли честна пионерска дума, че ще влезем в Европейския съюз на 1 януари 2007 г.?”
През лятото на 2001 г. Симеон Сакскобургготски и неговият екип обещаха, че ще влезем в НАТО и ще приключим преговорите с Европейския съюз. Ние искахме, ние можахме, ние го направихме. Затова и през март 2004 г. подарих на господин Станишев писалката, с която ратифицирах договора за членството ни в НАТО. Тази писалка беше символ за изпълненото обещание. Затова ние искаме да чуем обещава ли проектоправителството, че ще влезем в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. и ако това не се случи, то ще поеме ли политическата отговорност за това? Правителството, още преди да е спечелило вот на доверие от българският парламент, успя да загуби два вота. Вчера един, и днес един. Мнозинството, което се оформя, е мнозинство на БСП, ДПС и хора, наречени “национално отговорни депутати”.
Искам да се информирам малко повече в терминологията на Българската социалистическа партия тези хора, които днес наричат “национално отговорни депутати” в продължение на цяло столетие наричаха “ренегати”. Ленинистите водеха законна партийна битка срещу ренегатите в партията. Но може би те са ренегати, когато са вътре в нашата партия, а са националноотговорни, когато са ренегати в друга партия.
По структурата на Министерския съвет аз ще гласувам против, защото по структура Министерския съвет започна с един голям фалстарт. Практически е невъзможно обединението на трите поста поста на вицепремиер по евроинтеграцията, поста на министъра на външните работи и поста на европейски министър, в една фигура. При всичките ми персонални уважения към господин Ивайло Калфин, когото познавам от години, не смятам, че е целесъобразно обединението на тези три функции в една фигура. Това показва управленска неопитност. Повярвайте, че много трудно ще бъде на един човек да подпише документите, които трябва всеки един от нас тримата в досегашният кабинет да подпише. Един министър на външните работи трябва да се занимава и с отношенията със съседите, с двустранните отношения, с консулските безкрайни въпроси, с делото в Либия, с отношенията със САЩ и Русия все въпроси, които не са свързани с евроинтеграцията. Как може този човек да бъде в една трета от времето си вицепремиер, да изпълнява функциите, които досега изпълняваше Пламен Панайотов, и да бъде непрекъснато в България, в една трета от времето си да бъде външен министър и в една трета от времето си да бъде министър по европейските въпроси? При всичките ми уважения, повтарям, към персоната на господин Ивайло Калфин, не смятам, че това е теоретически възможно.
По персоналния състав на правителството аз ще гласувам против, защото господин Станишев не изпълни едно свое основно предизборно обещание. Господин Станишев обеща да вкара повече жени в държавното ръководство, а това е кабинет само с две жени. Такъв кабинет е обречен! С такъв кабинет трудно ще влезем (ръкопляскания от НДСВ) на 1 януари 2007 г. в Европейския съюз.
В края на краищата, в случай че намерите парламентарно мнозинство, в случай че се сдобиете или си осигурите по един или втори начин такова мнозинство, аз съм първият човек, който ще ви пожелае успех. Защото успехът на българския парламент ще бъде успех и на България! (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли желаещи народни представители за реплика?
Господин Шопов, заповядайте.
ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря Ви.
Аз решително ще репликирам Соломон Паси, но не по същината на неговото изказване, а по това, че той направи една невярна констатация, че правителството е на БСП, ДПС и независими отговорни депутати. Тук е господин Каракачанов и нека да си кажем нещата ясно и категорично с истинските им имена. За нас от Атака това правителство ще бъде тройна коалиция между БСП, ДПС и НС, господин Каракачанов. Хората от Народен съюз в момента ги няма. Всички ние бяхме достатъчно категорични в това да приемем, че гласуването за тайно и явно гласуване е демаркацията. Това е отграничителната линия. Това беше “за” и “против” правителството. Правителството е вече съшито с бели конци.
РЕПЛИКА ОТ КБ: Репликата!
ПАВЕЛ ШОПОВ: И в тази връзка няма какво да се залъгваме, Народен съюз може ... Това е реплика на господин Паси ...
РЕПЛИКА ОТ КБ: Какво се изказва, репликата!
ПАВЕЛ ШОПОВ: Народен съюз може да се отграничи от тези трима гласували и тогава това няма да бъде правителство на Народен съюз. Но въпросите за управляващи и опозиция са ясно дефинирани и определени. На 15-ата година от българската демокрация тези неща стоят ясни, точни, разбрани, безспорни! Затова, господин Каракачанов, като български националист, какъвто се представяте и какъвто се изживявате, дано да бъде така, Ви заявяваме и на господин Паси, и на всички в тази зала нека да не продължим да правим тази грешка, коалицията е тройна и оттук-нататък има ясно отграничение и демаркация между управляващи и опозиция. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Благодаря Ви.
За втора реплика думата има господин Гущеров.
ДОБРОМИР ГУЩЕРОВ (КБ): Тук направих един интересен извод: явно представителите на лявото не сме малко, но сме пръснати из групите.
По същество на това, което каза господин Паси. Проблемът с преговорите с Европейския съюз и всички тези заплахи и искания господин Станишев да даде обещания са много интересни, когато жълтите картони бяха дадени на вас. И вие, предполагам, със същите сълзи, както когато прегърнахте вашия баща царя, със същите сълзи сте плакали в Европейския съюз тези картони да бъдат след изборите, а не преди тях. Така че, когато отправяте такива молби за обещания, е много важно да се подчертае, че тези обещания трябва да се свързват с проблемите, които създадохте с вашето управление и с тези жълти картони. (Рокопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Благодаря Ви.
За трета реплика думата има господин Каракачанов.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ (БНС): Репликата ми е към господин Паси, за да ме чуе добре господин Шопов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Господин Каракачанов, направете репликата си към господин Паси.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Уважаеми господин Шопов, много моля да не ми давате уроци по патриотизъм, защото аз 15 години съм показал моето отношение към проблемите, когато вие пеехте една песничка “Аз не съм националист, аз не съм такъв или онакъв” и когато обяснявахте как национализмът е последният окоп на комунизма. Много ви моля, когато някой се появи и реши да се нарече някакъв, преди да излиза и да декларира, че е патриот или националист, да го покаже във времето и след това да обвинява другите.
Колкото до коалицията, коалицията е ясна тя е между БСП и ДПС. Народните представители от Български народен съюз ще гласуват против тази коалиция.
Много Ви моля, господин Шопов, първо докажете и тогава твърдете и обвинявайте другите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Благодаря Ви.
За дуплика думата има господин Паси.
СОЛОМОН ПАСИ (НДСВ): Благодаря, господин председател.
Аз истински се радвам, че моето изказване предизвика толкова много реплики. Искам още един път да повторя. Ние много ясно казахме по време на предизборната борба: ако нашето правителство продължи да управлява, ние ще вкараме България на 1 януари 2007 г. в Европейския съюз въпреки всички трудности, които добре познаваме.
Госпожа Меглена Кунева ме помоли да предам нещо от името на нашия сплотен екип. Предай на наследниците просто да не пипат копчетата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Думата има господин Праматарски.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз мисля, че днес в българския парламент ние сме изправени наистина пред един безпрецедентен случай и макар и малкото хора, които са останали от Великото Народно събрание, ясно ще си спомнят, че това не се е случвало в българския парламент опит на БСП да състави правителство на малцинството и, разбира се, разчитайки на така наречените националноотговорни гласове. По отношение на националноотговорните гласове може би по-късно да кажа нещо, но мисля, че никога не е било проблем в българския парламент да се намерят подкупни депутати. Това се е случвало във всички парламенти досега, мога да ви изреждам имена, но няма да ни стигне времето. Проблемът е в тези, които искат да ги купуват. Това е големият проблем на българския политически морал. И тук, когато сме изправени пред една уникална ситуация за българския парламент опит да се направи правителство на малцинството, искам да се спра на няколко важни въпроса, на които трябва да бъдат дадени отговори.
Първият безспорно е въпросът, свързан с кандидата за министър-председател. Аз съжалявам, че тук не присъства самият той, а може би ни го връща за това, че вчера представи кабинета си в зала, в която нямаше кворум, но, така или иначе, беше длъжен тук да слуша дебатите и да даде съответните отговори. Съжалявам, разбира се, че го няма и българския президент, който вчера доста гузно гледаше от висотата на онази трибуна, след като не успя да сглоби коалиция, която да му осигури втория мандат. Аз мисля, че един от големите губещи в това, което се случва, ще бъде именно президентът Първанов, който се опита да бъде политически кум на една сватба, която не се състоя. Но за това може би малко по-късно.
По отношение на кандидатурата на министър-председателя. Може би младостта и неопитността, и това, че няма дълга политическа кариера и да не кажа никакъв трудов стаж, е положително като оценка за БСП, която винаги се е стремяла да излезе от образа си на комунистическата партия и отпред да слага неопетнени лица. Такъв беше случаят и с Жан Виденов. Когато обаче един човек го предлагате за министър-председател, тези плюсове, които са от партийна гледна точка, стават големи минуси в управлението на държавата.
Аз искрено се учудвам на смелостта на господин Станишев! Без да е спечелил избори, без да има 121 мандата, без дори да има подкрепата на още една политическа формация, която да осигурява това политическо мнозинство, с каква смелост поема риска да бъде министър-председател? Управлението на държавата и очакванията към министър-председателя ще бъдат страшно големи и аз категорично смятам, че това не е човекът, който може да се справи с тази задача. Това е една от причините да не подкрепям тази кандидатура за поста министър-председател. Да оставим настрани неговото минало, това може би не е най-същественото. Липсата на опит, поемайки риска да се прави правителство, без достатъчно парламентарна подкрепа, е сериозен проблем. Сериозен проблем обаче се показа и нещо друго, което пролича във вчерашното му изказване. Той пое ангажимент за някакъв нов стил на управление и, забележете, за прозрачност. Щеше да бъде аплодиран, ако вместо да ходите и да купувате депутати и да им предлагате кой-знае какво, и аз вече не знам, говори се всичко в този парламент, да бяхте поканили една от тези формации Български народен съюз, да ви подкрепи политически, официално, в това няма нищо лошо, те ще носят отговорност пред своите избиратели, но да е ясно с каква политическа подкрепа. Когато отсега министър-председателят заявява: ние нямаме мнозинство, но ще си го осигурим, ясно как не политически, не партийно, казвам ви го като председател на Демократическата партия, защото години наред сме отстоявали тази позиция в българския парламент да има ясно носене на отговорност, това показва наистина един стил на управление, който никой досега министър-председател не си го е позволявал. Нито една от партиите досега, които са печелили избори и са поемали ангажименти, не си е позволявала това, което направихте и вие от БСП, и което направи президентът Първанов ясно в прав текст да се казва: да, нямаме мнозинство, но ние ще си го осигурим. Ясно е за цялата българска общественост как се осигурява мнозинство, което не е партийно.
Така че моите уважения, но това, което днес се случва, поставя пред много сериозни изпитания естествено бъдещото правителство, ако то бъде гласувано, естествено БСП и нейните партньори от ДПС, но поставя за съжаление на изпитание България. Затова няма как още днес и тук да не си направим тази много ясна равносметка и да кажем много просто каква ще бъде прогнозата един много труден парламент, едно много неуспешно правителство.
Вторият важен въпрос каква програма ще изпълнява това правителство с този министър-председател. И тук също има нещо уникално. Досега всяко едно правителство е идвало с всякакви обещания, поемало е ангажименти пред избирателите, тук от тази трибуна също е поемало такива ангажименти. Колко са изпълнявани и колко не са изпълнявани явно затова идват избори и хората ги оценяват. Това, което днес обаче се случва в българския парламент, е не само че се загърбват тези обещания, дори ясно се казва: ние няма да направим и опит да ги спазим. И моите уважения към господин Адемов, който ще говори след мен.
Уважаеми господа от БСП, най-важният акцент във вашето предизборно говорене и във вашите обещания беше социалната политика. И аз очаквах от вас да видя днес в проектокабинета, в структурата нещо много просто да защитите поне тези намерения, като кажете: ние предлагаме вицепремиер и министър по социалните въпроси. Такова нещо няма. Нещо повече, вие се отмятате от тази най-важна ваша отговорност пред вашите избиратели и естествено прехвърляте горещия картоф на вашите коалиционни партньори от Движението за права и свободи.
Как това ще се случи? По никакъв начин според мен. Нещо повече, може би ще се случи по начина, който ни предлага господин Сергей Станишев, начин, който Жан Виденов дори не си позволи да го направи, като предоставя на Румен Овчаров не само енергетиката, но и цялата икономика.
Мога да говоря дълго за програмата, но наистина сме ограничени във времето и искам да кажа само още нещо. Тук чуваме от страна на Йордан Цонев, че щяло да има дясна политика. Дясна политика ли ще прави лявата Социалистическа партия в България? Как при всички тези въпроси, на които нито един отговор не е чут в тази зала, искате подкрепа и се надявате това да бъде успешно правителство? Това ще бъде едно категорично неуспешно правителство, дай Боже, навреме да го разберете, за да не пропуснем наистина последния влак. И това че беше показан жълт картон на НДСВ по евроинтеграцията, аз ви пожелавам на вас да ви бъде показан червен картон. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Реплика? Заповядайте, господин Петков.
РУМЕН ПЕТКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Бих искал да репликирам господин Праматарски в три аспекта.
Първо, Българската социалистическа партия и Коалиция за България не се занимават с покупко-продажба на народни представители. Но Вие говорите с вещината на човек, който и е бил купуван, и се е занимавал с купуване на народни представители.
Второ. Не приемам човек, чиито първи печати в трудовата книжка са на народен представител и на министър, да дава оценки за наличен опит или за готовност да се участва в управлението на страната.
И трето, трябва да е пределно ясно, че господин Станишев не подхожда със самоцелна смелост при формирането на кабинета, а подхожда преди всичко с чувство за отговорност, която без съмнение липсва на част от участниците в днешното заседание. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Няма друга реплика.
Господин Праматарски, имате думата за дуплика.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС): Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин Петков, аз очаквах по-сериозни аргументи на моето изказване, което вече ме навежда обаче на мисълта, че вие не само не искате да чуете, но и не искате да разберете тези предупреждения, които днес от тази трибуна се отправят. И аз съм сигурен, че много лесно ще дадете курбан Сергей Станишев. Тогава, когато се провалите, защото това ни е практика. Аз правя едно просто сравнение. Ето, господин Овчаров е член на кабинета на правителството на Жан Виденов със 125 мандата, при единна парламентарна група, с уж много ясна политика. Резултатите бяха национална катастрофа, ясно доказана, цял свят го знае, българите го изпитаха на гърба си. Това е самата истина. И затова казвам, че господин Станишев, който наистина няма никакъв опит в управлението, поема този огромен риск. И ако ваше право е да пожертвате този човек, вашия лидер на партията, тук от тази трибуна аз говоря като представител на една опозиционна демократическа партия и ви казвам: този риск, който вие поемате, ще се превърне в риск за страната, неговата неопитност ще се превърне в такъв риск. Това е големият проблем. И ако днес не искате да го чуете и да го разберете и се обръщате с такива реплики към мен, аз ви казвам, много скоро ще дойде моментът, в който всичко това, което днес ви говоря от тази трибуна, ще стане много ясно и с гласуванията в парламента, и с решенията, които Министерският съвет трябва да вземе. Това е големият проблем. Но от проблем на левицата и от проблем на малцинството то просто ще стане проблем на държавата. Иначе нямам нищо против, рискувайте си лидерите както намерите за добре!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има думата д-р Хасан Адемов.
ХАСАН АДЕМОВ (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин министър! Днес Четиридесетото Народно събрание обсъжда структурата и състава на предложения проектокабинет на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност. Тези три ключови фрази не са механичен сбор от думи, а представляват послания, включващи в себе си анонс за типа политика, която ще реализира правителството на Република България през следващите четири години.
Последните парламентарни избори чрез вота на българските избиратели определиха преобладаващите обществени нагласи и приоритети, както и политическите сили, които да ги реализират. Уморен от дългия и тежък преход, негово величество избирателят натовари българските политици с реализирането на надеждата за нови възможности за ново качество на живот. Сякаш за да изплува истината за накърнената социална справедливост през последните 15 години за сметка на задължителните реформи, на преден план излезе необходимостта от развитие и усъвършенстване на българския социален модел. На базата на постигнатата икономическа и финансова стабилност бяха продуцирани очаквания за повишаване на заетостта, намаляване на безработицата и повишаване на доходите. Изведнъж апологети от различни политически сили решиха, че идва левоцентристко правителство, което е готово да раздава бели пари, натрупани от десни правителства за черни дни. Да, ама не, както беше казал един небезизвестен журналист. Вместо политика на разпределение на пари български и европейски ние предлагаме политика на продължаващи реформи, на приемственост, както и защита на социалните права, а не на социалните привилегии. Гарант за устойчив социален модел, синхронизиран с европейския, е наличието на либерална формация в лицето на Движението за права и свободи в управленския екип, както и присъствието на емблематичен финансист в лицето на господин Пламен Орешарски.
Цялостната философия на предлаганата реформа в социалната сфера е с ясно послание: подкрепа за предприемчивите и помощ за нуждаещите се. Постигането на тези цели изисква прилагането, на първо място, на интегриран подход, в който успехът на социалната политика зависи от нейната обвързаност в икономическата, данъчната, външна и вътрешна политика с регионалната политика и местното самоуправление.
На второ място, замяна на пасивния подход на раздаване на социални помощи с активна политика на пазара на труда.
На трето място, преодоляване на зависимостта от системата на социално подпомагане чрез обучение, професионална квалификация и осигуряване на заетост, последователна политика на социално включване на групите в неравностойно положение, диалог, партньорство и търсене на съгласие със синдикати, работодатели и неправителствени организации, децентрализация на социалните услуги, ефективна система за закрила на детето.
Уважаеми госпожи и господа! Осигуряването на висок икономически растеж се превръща в задължително и необходимо условие за решаване на основни социални проблеми. Тъкмо в тази задължителна взаимозависимост на икономическата и социалната политика ние намираме основанието за гарантиране на баланса между социалната стабилност и европейската адекватност.
Известно е, че социалните системи по същество са консервативни системи и затова там чудеса се случват трудно. Ние предлагаме сигурни, социално справедливи, а не рискови и прибързани решения, добра социална политика и ефективна, конкретно адресирана и създаваща чувство за устойчивост политика. Ще бъдем безкомпромисни в реализирането на социална политика в интерес на всички български граждани. Подчертавам, в интерес на всички български граждани, а не само и единствено на нашите избиратели.
Нелепо и жалко звучат опитите Министерството на труда и социалната политика да се причислява към така наречените ресурсни министерства. Да, това министерство разпределя за бюджета от тази година близо 28% от разходната част на бюджета на Република България. Но за тези, които не знаят, е необходимо да припомня, че бюджетът се приема от Народното събрание, а не единствено и само от Движението за права и свободи. Разпределението на този финансов ресурс се осъществява не по волята на министъра, а по силата на закони, които се приемат отново в Народното събрание. Така че ние ще гарантираме прозрачност, яснота и предвидимост на всички действия, в което не бива да има никаква предварителна предубеденост и съмнения.
Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Движението за права и свободи и Коалиция за България имаме волята, капацитета и желанието да продължим по европейския път на България. Ние продължаваме с нашата надежда и увереност, а на вас оставяме правото на избор. Надяваме се този избор да бъде в съгласие с националните интереси. Благодаря ви. (Ръкопляскания в ДПС и КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли желаещи за реплики?
Заповядайте, има думата народният представител Евгени Чачев за реплика към д-р Хасан Адемов.
ЕВГЕНИ ЧАЧЕВ (ДСБ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, уважаеми господин Адемов! Вие действително сте един от хората в този кабинет, който ни се предлага, доказал себе си.
Но, влизайки в него, на практика Вие се превръщате в заложник на една политика, която предварително е обречена на неуспех.
ЛЮБОМИР ПАНТЕЛЕЕВ (КБ, от място): Не в заложник, а в жертва.
ЕВГЕНИ ЧАЧЕВ: Точно така.
Това, което ни се предлага, в никакъв случай не можем да го приемем. И европейският ден на България не може да се реализира, господин Овчаров, по този начин: с купуване на депутати, с купуване на съвести, с опорочаване бъдещето на нашите деца.
И, господин Адемов, още веднъж Ви казвам: Вие действително се превръщате в заложник на тази политика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Благодаря Ви.
Други реплики има ли?
Втора реплика господин Димов. Заповядайте.
НЕНО ДИМОВ (ДСБ): Благодаря Ви.
Аз също бих искал да призная авторитета на господин Адемов, но не е вярно, че министерството, което предстои да оглавите евентуално, не е разходно министерство. Защото това министерство има голям процент за преразпределяне от държавния бюджет. Освен това към него ще бъде акредитирана и самостоятелна изпълнителна агенция по европейските предприсъединителни фондове и програма ФАР. А след влизането на България в Европейския съюз, и като агенция по структурните еврофондове. Ако за това нещо говорите, че няма средства и не е такова министерство!?
Всъщност по този начин ние показваме как Българската социалистическа партия на практика дава на Движението за права и свободи всички европари и голяма част от финансовия ресурс на държавата. Благодаря.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ, от място): Това за втори път го казвате.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли други реплики? Не виждам.
Заповядайте, д-р Адемов, за дуплика.
ХАСАН АДЕМОВ (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
Господин Чачев и господин Димов, благодаря ви за направените реплики.
Искам да Ви кажа, господин Чачев, че когато се прави социална политика, задължително трябва да има приемственост. И аз съм готов да стъпя на тази приемственост. Защото, пак повтарям, това е консервативна система.
Знам, че вашето правителство беше принудено да прави политика на оцеляване, а не истинска социална политика. Знам, че вашето правителство положи основите на модерната социална политика в България, в това никога не е имало съмнение.
Но не бива, господин Чачев, Вие да си позволявате по някакъв начин да разделяте, не че го казвахте тук, от трибуната, но това, което казахте, ме наведе на тази мисъл, че в България примерно безработните могат да бъдат разделени на леви и на десни, социално слабите могат да бъдат разделени на леви и на десни, на такива, които подкрепят центристка, лява или дясна политика.
Социалната политика е ефективната социална политика и ние ще се стремим да провеждаме тъкмо такава политика.
А що се отнася до това дали трябва да стана заложник на тази политика, аз съм убеден, че социалната политика, която ще провежда това правителство, ще бъде адекватна на обществените очаквания и ние ще положим всички усилия да постигнем такава политика, надявам се, и с ваша подкрепа.
А що се отнася до това, че в Министерството на труда и социалната политика има и европейски пари, естествено, че знам, че има такива фондове, че има такива пари, естествено и още по-естествено е, че знам, че европейските институции, които отпускат такива финансови ресурси, имат надеждни системи за контрол.
Ако говорите и намеквате за субективната част, не бива да забравяте, че има и воля на избирателя, която е казала, че някой трябва да управлява и тази субективна част. Благодаря. (Ръкопляскания в ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Благодаря Ви.
Има думата народният представител Светослав Малинов.
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Имаше много голям ентусиазъм, когато готвех изказването си вчера, днес тонусът ми е спаднал. Не защото се случва нещо изключително изненадващо, а именно, че това правителство ще бъде гласувано, а заради уродливия и грозен начин, по който то върви към встъпване в своите правомощия.
Дори и дебатът по никакъв начин не може да бъде приет насериозно от вече твърде арогантните, макар и невстъпили в длъжност и министри, и премиер. Или пък всъщност трябва да бъдем снизходителни към господин Станишев, той явно не може да издържи да слуша аргументи, и то според мен твърде разумни, против собствената си кандидатура.
Искам все пак да напомня няколко ключови аргумента срещу кандидатурата за премиер на Българската социалистическа партия. Защото в тях наистина няма нищо лично, защото избираме главата на висшата изпълнителна власт в републиката. Няма нищо лично в това да се иска оценка от страна на господин Станишев на управлението на Българската социалистическа партия досега.
Господин Станишев, Вие встъпвате като премиер в качеството си на наследник на социалиста-премиер Луканов, донякъде на Беров, това е въпрос на интерпретация, но не и за дясната част от българските граждани, със сигурност обаче на Жан Виденов. Ние не знаем това, което казвате, ние не знаем какво е Вашето мнение за тези управления. Вие позволихте, разбира се, да мине без никакъв коментар опитът на господин Червеняков да защити управлението на Жан Виденов. Аз лично отдавна не бях присъствал на опит да се защити управлението на Жан Виденов, разбира се, аз не присъствам на партийните ви събрания, но публичен опит отдавна не бях виждал.
Разбираемо е обаче, че Вие не желаете да вземете отношение по тази публична защита на господин Жан Виденов и неговата политика.
ЛЮБОМИР ПАНТЕЛЕЕВ (КБ, от място): Този дебат леко е минал преди десетина години.
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Искам само да напомня, че няма нищо лично в това да се твърди, че пътят Ви до тази кандидатура е път на неудачи. Резултатите от изборите на Българската социалистическа партия наистина бяха изненадващо ниски. В интерес на обективността на българския преход искам да кажа, че Вие получихте безпрецедентно нисък резултат за партия, спечелила изборите, безпрецедентно нисък резултат за партия, която иска да управлява като водеща в управленска коалиция.
РЕПЛИКА ОТ КБ: Но много повече от Вас.
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Провалихте се в това си начинание като водач на БСП. Провалихте се и при първите преговори, погрешно започнати и лошо проведени, а накрая дори създадохте впечатление, че лошият резултат от провала Ви изненадва. Още по-лошо за Вас! И най-накрая, провалът по създаването на това правителство на малцинството. Също претърпяхте неуспех, защото очевидно е за всички, че вие не можете да си осигурите явна подкрепа. Необходим ви е таен вот. Мисля, че на всички е ясно за какво.
Разбираемо е обаче, че не господин Станишев, а Движението за права и свободи събра като че ли най-много критики и най-гневни слова. Има много прост и очевиден дразнител масирано присъствие на ДПС в изпълнителната власт на всички нива.
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС, от място): Не колкото вашето през 1997 г.
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Повтарям на всички нива. Масирано присъствие в разходните министерства, разпореждане с парите от европейски фондове и пр. Това обаче е само повърхностният слой на раздразнението. В основата е нарастващото усещане, че ДПС не е демократична партия.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС, от място): А вие сте много демократични.
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Дори не е ясно дали е политическа партия. Всъщност според израза на вашия лидер този злополучен израз, изпуснат поради неговата изключителна арогантност в настоящия момент, вие наистина представлявате специфична икономическа корпорация със свой обръч от фирми, разбира се, и със свои медии и непрекъснато се занимавате с въртене на властови икономически ресурси. И за жалост вашият начален капитал е поддържане на монопол върху етническия вот. Това е по същината си етническият модел.
И тук искам да кажа нещо като реплика към господин Местан неговата гордост и радост от това, че Движението за права и свободи, излизайки от властта, е увеличило своя вот. Аз съм избран от 2. Бургаски многомандатен избирателен район и никога няма да забравя отвратителния начин, по който Движението за права и свободи провеждаше своята кампания натиска, насилието, изнудването. Говорих с много хора, включително и ваши гласоподаватели, които ми казаха неща, които няма да забравя и срещу които винаги ще се боря в рамките на демокрацията и демократичното изборно законодателство.
Това, което най-много дразни, не е присъствието на турски имена в българското правителство. Не това лично дразни мен като представител на Демократи за Силна България. Това, което най-много дразни, е усещането за специфично разбиране за политика, която се налага от ДПС в българската политика и в това правителство в частност. Специфично разбиране за политика дълбоко недемократично и антилиберално, ако изобщо някой някога насериозно е вземал претенцията на ДПС да бъде либерална формация. Това е разбирането за политиката като бизнес, като търговия, като алъш-вериш. В това отношение ДПС е най-успешната политическа формация, а Ахмед Доган е най-успешният български политик, по-точно най-успешният политически търговец в българската политика. Това отблъскващо разбиране е отвъд лявото и дясното. Няма да скрия, че вероятно и сред българската десница има хора, които скрито се радват и възхищават на Ахмед Доган. Някои от българската десница в миналото вече открито му подражават днес и са редом до него в Движението за права и свободи.
Всъщност днес наблюдаваме най-уродливата и най-грозната фаза тъкмо на това развитие на понятието за политика. Изключително тъжно е, че Българската социалистическа партия поддаде на това.
Какво се случва, когато подобен политик, подобен политически брокер и търговец се сблъска с друг политик с дясна визия?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Много Ви моля да не употребявате нецензурни и неправилни определения. (Реплики от ДСБ.)
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Съжалявам, че не Ви харесва. Искам да ви кажа, че аз с неудовлетворение използвам тези квалификации.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Не е етично, господин Малинов. Не е етично в залата да се правят такива квалификации.
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Какво се случва, когато подобен политик си има работа с друг политик с ясна дясна визия, със силна воля и със стабилно мнозинство в парламента? Случва се това, което беше ролята на ДПС по време на управлението на ОДС с премиер Иван Костов. Няма да коментирам това.
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС, от място): Кажи с Костов какво ставаше?
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Какво се случва, когато подобен политик участва заедно в управлението с политическа формация, която няма много ясна визия, опитва се да бъде отвъд лявото и дясното? Какво се случва? Случи се това, което се случи при управлението на ДПС и НДСВ. По някакъв начин се въртеше политически бизнес заедно, докато накрая заради една сделка не се изпокараха, като преди това, разбира се, мнозинството на НДСВ беше разцепено и част от тази група беше превърната в инструмент на Движението за права и свободи за натиск върху българския премиер.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС, от място): Какво стана с мнозинството на ОДС сега?
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Какво се случва, когато подобна формация и подобен политик като Ахмед Доган и ДПС влизат в коалиция с кандидат-премиер Сергей Станишев и с политическа формация, която се намира в състоянието, в което се намира днес Българската социалистическа партия? Случва се следното с помощта на националноотговорен капитал се осигурява националноотговорно мнозинство и това се представя като националноотговорно правителство. Това се случва.
Искам да се обърна съвършено искрено и наивно и да се опитам да дам някакъв съвет на Българската социалистическа партия, макар че нито статутът ми, нито опитът ми дават право на това.
Това, което правите, е изключително непопулярно, най-вече сред собствените ви избиратели. Не искам да ви ангажирам с това, което мислим ние и нашите избиратели. Това е непопулярно сред собствената ви партия. Аз искам да погледна към някои от тези хора сред вас, които съм дълбоко убеден, че не харесват тази коалиция и я смятат за вредна за България: не позволявайте това разбиране за политиката да погълне БСП, опитайте се да бъдете български премиер, опитайте се да се отърсите от усещането, че Ахмед Доган е ваш настойник. Защото това усещаме тези дни. Опитайте се по някакъв начин да бъдете откровени пред себе си и пред собствените си избиратели. Не позволявайте тази арогантност на Движението за права и свободи и неговите политици да обхванат и самите вас. Не позволявайте, защото най-малкото нямате силата и подкрепата на мнозинството от българските народни представители за това, да не говорим за българските избиратели. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от БСП и БНС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли реплики към изказването? Няма.
Има думата народният представител Надежда Михайлова.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Разбираемо е, че мнозина от нас мислеха как да започнат изказванията си днес след всичко, което се случи през последните седмици и през последните два дни.
След 15 години в преход вероятно смятахме, че вече трудно нещо може да ни изненада в политиката на България. Оказва се, че това, което стана през последните дни, надмина и най-песимистичните очаквания на анализаторите. БСП за пореден път доказа, че е готова да плати всякаква цена, повтарям, всякаква цена, за да влезе във властта. Дори цената на българските национални интереси. За първи път в България се прави опит да се сформира правителство от позицията на малцинството, като малцинството от БСП и ДПС подмени вота на мнозинството български граждани и заявява претенцията да реши проблемите им и да бъде гарант за реализация на европейския път на България.
Вчера стана ясно, че БСП и ДПС разполагат с подкрепата на 117 гласа. Откъде ще намерите тези останали гласове, уважаеми дами и господа?
РЕПЛИКА ОТ КБ: От ОДС.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА: Не е ли това ясно признание за това, че ще се опитате чрез неполитически средства да си ги осигурите? Тежко и горко на едно такова правителство, което ще бъде родено по този начин! (Реплики от КБ и ДПС.)
Ще ви помоля да си сдържате нервите, разбирам, че се чудите дали ще мине правителството, но елементарното възпитание изисква да се изслушваме.
Парламентарната група на Обединените демократични сили няма да подкрепи предлаганото от БСП и ДПС правителство по следните причини:
Първо, управленията на БСП досега винаги са водели единствено до икономическа криза и нарастване на бедността, като в крайна сметка са връщали развитието на България назад. Досегашните управления на БСП водеха до отрицателен растеж средно от около минус 7% годишно. Икономическите обещания на БСП не дават гаранции, че този път ситуацията ще бъде различна.
Понеже тук много се говореше и се сравняваше с различните правителства, аз си позволих да извадя стенограмата от 2000 г., в която главният прокурор казва следното: “Ако вземем делата за престъпления на специален отчет за тези години между 1994 и 1996 г., забележете, те са в размер на 7 млрд. марки точно толкова, колкото е валутният резерв на държавата в момента”. Това е оценката за управлението на Жан Виденов. (Реплики от КБ.)
Второто нещо, ние от ОДС не подкрепяме това правителство поради ценностни и принципни различия, при които няма място за компромиси. Политиката на ОДС е за намаляване на държавната намеса в икономиката и увеличаване на икономическата свобода, така че преразпределението през бюджета да спадне от сегашните над 40% до под 35%. Представителите на БСП и досега, и по време на изборите не са дали аргументирано обяснение на това как ще постигнат устойчив растеж на икономиката между 6 и 8% при данъчно бреме от 40% от брутния вътрешен продукт. Както казахме и преди изборите, икономическата програма на БСП, забележете, предвижда главоломно нарастване на държавните разходи, което би предизвикало финансова криза от порядъка на тази през 1996 и 1997 г. Ако се изпълнят обещаните от БСП мерки, ще бъдат необходими най-малко 14 млрд. лв., повече отколкото са приходите в държавния бюджет за следващите четири години. Предлаганата от БСП политика на увеличение на данъците ще доведе, забележете, до нарастване на сенчестата икономика, до повече корупция, до намаляване на вътрешните и външните инвестиции, до увеличаване на инфлацията и като цяло до по-лоша среда за бизнеса. При това положение няма да се запазят дори сегашните умерени темпове на растеж и достигането на средните доходи в страните членки на Европейския съюз, ще се превърне в химера.
Ако БСП вземе властта и изпълни обещанията си, средната класа ще бъде подложена на значително по-високо облагане. Това са хората, от средната класа, които инвестират много време и усилия в повишаване на своите знания и умения; хората, които създават работни места, които поемат предприемачески риск, и ако успеят, те успяват да облагодетелстват цялото общество.
В резултат можем да очакваме следните ефекти и аз смятам, че в днешния ден за стенограмата и за хората, които, съм убедена, ще се връщат към този ден и към този дебат, ние трябва да предупредим какви са нашите очаквания от това правителство:
Първо, рязко намаляване темпа на създаване на нови работни места, закриване на някои съществуващи работни места и в резултат увеличаване на безработицата.
Второ, увеличаване на стимулите за укриване на доходи и ръст на сивата икономика.
Трето, намаление на приходите в бюджета, намаление на стимулите за предприемачество и поемане на риск. Намаляването на стимулите за труд и за повишаване квалификацията и образованието, увеличаване изкривяването на пазара на труда в резултат на данъчния клин между това, което се изкарва от съответния човек, и това, което той реално получава след плащане на данъци.
Едно евентуално правителство на БСП и ДПС ще постави под въпрос членството на България в Европейския съюз. Показателни за това са изявленията на представители на БСП, според които задействането на предпазната клауза е много вероятно. По този начин от БСП предварително признават, включително и техният лидер, че нямат капацитет и ресурс да се справят с предизвикателствата и реформите, които предстоят и отсега си търсят оправдания за очаквания неуспех. На всички трябва да е ясно, че следващото българско правителство трябва да носи пълната отговорност за бъдещото членство в Европейския съюз.
Именно затова ние ще подкрепим десноцентристки кабинет, защото в годините на преход досега най-важните реформи бяха осъществени от десни партии и десни правителства.
Колкото до репликата на БСП за евродепутатите, която не мога да подмина, искам само да перефразирам една стара реплика, а именно, че взеха да ни учат на християнство онези, които след 10 ноември за първи път влязоха в църкви. (Реплики от КБ.)
БСП и ДПС предлагат правителство на безпомощността и компромиса, както и на знакова приемственост с времената на Жан Виденов. Неговият министър на енергетиката господин Румен Овчаров получава този път в допълнение и отговорност за цялата икономика. Не можем да приемем квалификацията за Пламен Орешарски като експерт с десни икономически виждания, при положение че е участвал в разработването и е приел да изпълнява програмата на БСП, която, както вече казахме, намираме за опасна за България.
ОДС настоява за явно гласуване, защото народните избраници трябва да поемат ясна политическа отговорност пред своите избиратели и да не подменят техния вот. Според нас присъединяването на България към Европейския съюз и провеждането на свързаните с това реформи, особено в съдебната система, не могат да се осъществяват от правителство, избрано в резултат на неясни сделки и съмнителни договорености. Едно такова избрано на тъмно правителство няма да има необходимата легитимност и стабилност както вътре в страната, така и пред основните ни международни партньори. Разбира се, вие сте в правото да го наложите, но не и да го изберете. СДС и неговите партньори ще работят за десноцентристко правителство, което няма да подменя вота на избирателите, ще бъде в състояние успешно да изпълни необходимите реформи и да изведе България до членство в Европейския съюз още през 2007 г . Благодаря ви. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Господин Вигенин, заповядайте за първа реплика.
КРИСТИАН ВИГЕНИН (КБ): Госпожо Михайлова, много бързо една кратка реплика:
Вие казахте, че ще работите за десноцентристко правителство. Първо, в кой парламент, тъй като вчера ние видяхме едно десноцентристко мнозинство, което е в състояние да саботира работата на парламента? Но как това десноцентристко мнозинство ще работи за членството на България в Европейския съюз и ще бъде ефективен партньор в НАТО, когато от тези 123 души 20 са против членството на България в НАТО и искат преразглеждане на Договора за членство на България в Европейския съюз? Благодаря ви. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Други реплики няма.
Госпожо Михайлова, ще се възползвате ли от правото си на дуплика? Заповядайте.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Кога влезе в църква преди 9 септември или след 9 септември?
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин Вигенин, Вашият въпрос към мен е напълно несъстоятелен. Вие, от БСП, забравяте постоянно, че има Конституция и ако вашият проектокабинет не мине, Конституцията предвижда съответните процедури, които вие ще видите по какъв начин ще бъдат реализирани.
Колкото до репликата Ви към мен по отношение на Европейския съюз, използвам повода да попитам господин Овчаров дали ще изпълни предизборните си обещания да отвори отново главата “Енергетика” и дали ще предизвика референдум за темата с АЕЦ “Козлодуй” един интересен ангажимент, който те са поели към своите избиратели, който ще очакваме да видим дали ще изпълни. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Благодаря Ви.
Има думата за изказване народният представител Николай Василев.
НИКОЛАЙ ВАСИЛЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Днес се призовава нашата национална отговорност да гласуваме за кабинета Станишев.
След две успешни правителства и особено след управлението на Симеон Сакскобургготски дефиницията на националната отговорност е: нов имидж на България по света, постигнат от нашия световнопризнат лидер (смях в Коалиция за България); висок икономически растеж; за четири години 7 млрд. долара чуждестранни инвестиции и удвоени български инвестиции; намаляла безработица със 7-процентни пункта за четири години; бурно развитие на финансовия сектор и на капиталовите пазари; рекордно намаляване на преките данъци до едни от най-ниските нива в цяла Европа; силен ръст на индустрията, туризма, търговията; успешни реформи в енергетиката, в телекомуникациите, в транспорта; масова компютризация на българските училища; по-добри условия за успешна реализация на младите хора в България, както и нов стил на управление, базиран на толерантност, доверие и коалиционна култура. Неслучайно преди месец по-голямата част от бизнеса и от младите хора подкрепиха Симеон Сакскобургготски, както и другите десноцентристки партии на парламентарните избори.
Днес не е националноотговорно да подкрепиш кабинет, който има погрешна икономическа философия, който застрашава европейското бъдеще на България, а заради начина, по който се търси мнозинство, този кабинет заобикаля основните принципи на демокрацията.
Наистина БСП ни предлага погрешна икономическа философия. През 2005 г. програмата на БСП е едно хаотично изброяване на идеи за харчене на пари, както и за спиране на всички основни реформи на досегашните управления. Опасяваме се от драстично повишаване на данъците за бизнеса и за българските граждани, тоест от национализиране на доходите на българските граждани, от отлив на инвестиции и от липса на доверие към водената политика.
От една страна, съм учуден, а, от друга страна, съм поласкан, че във вчерашното си изказване господин Станишев прочете приоритети на бъдещото правителство, някои от които са механично пренесени от документите, написани от НДСВ и други либерални партии. (Смях в Коалиция за България.)
Вашият екип сега има два избора: единият е да изпълни казаното от господин Йордан Цонев днес да запази финансовата стабилност и да се откаже от екстравагантните си идеи за безразборни разходи. Или заради популизъм да изхарчи с толкова труд натрупания резерв и с това да застраши икономическото развитие на страната. При такава дилема на финансист № 1 няма да му е особено лесно и не бих се учудил, ако си подаде оставката още на първия бюджет.
Преди няколко минути в изказването си Соломон Паси спомена, че след подписването на договора за НАТО и след приемането на България в НАТО той подари своята писалка на господин Станишев, а господин Станишев отговори, че с нея ще подпише влизането ни в Европейския съюз. Пожелавам Ви да го направите, уважаеми господин Станишев, но бих искал да Ви напомня, че Вие и сега казвате много често в свои изказвания, че България почти няма шанс да влезе в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. А такава реторика е изключително опасна за продължаването на самите преговори с Европейския съюз. Вие правите това, за да се презастраховате и ако ние наистина не влезем в Европа вследствие на вашето управление, Вие искате да можете да кажете, че за това е виновно, разбира се, предишното правителство. Но всеки път, когато произнесете думата “забавяне”, имайте предвид две неща: първо, България подписа договора за присъединяване към Европейския съюз на 25 април и оттогава са изминали едва три месеца. И второ, вие самите винаги сте ни критикували, че прекалено бързаме. Дори един кандидат за ваш министър предложи България изобщо да не пристъпва към ратификация на този договор.
В едно обаче съм сигурен, че ако и в бъдеще Симеон Сакскобургготски и Меглена Кунева отговаряха за европейската интеграция, България със сигурност щеше да стане член на Европейския съюз на 1 януари 2007 г.
Уважаеми госпожи и господа, днес този кабинет вероятно ще мине. Но ако правителството получи подкрепа, това ще стане с най-странното мнозинство в новата ни демократична история. За мен господин Станишев през последния месец допусна политическа грешка не направи явно нужните стъпки, не демонстрира коалиционна култура и не успя да си осигури ясна и широка подкрепа, която щеше да го направи много успешен премиер. Затова, уважаеми госпожи и господа, най-националното, отговорното е днес такова слабо правителство изобщо да не се случи. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Господин Кънчев, заповядайте, имате думата.
НИКОЛАЙ КЪНЧЕВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Днес се оказа, че с моя глас реших да има този дебат. Съвсем умишлено, съвсем целенасочено и поемайки цялата отговорност на това, което смятах, че трябва да се направи. Оказа се, че много други народни представители също са привърженици на един таен вот, но поради своята партийна принадлежност, внушения от централи или страх, може би от себе си, не пожелаха да го направят.
Оказа се, че 30 дни българският парламент не може да избере правителство. Той дори не желаеше да се събере. Оказа се, че много хора приказват едно в кулоарите, друго в партийните централи, а трето, когато светнат прожекторите на камерите. Оказа се, че има нужда от този дебат. Оказа се, че той е полезен той може да избере, в края на краищата, едно правителство, може и да не го избере. Но българското общество и българите имаха нужда днес ние да вземем решение. България също имаше нужда ние да вземем решение.
Моето решение е ясно: аз съм български националист и не мога да гласувам за правителство, което е доминирано от ДПС в този му формат. БСП и ДПС в правителство както аз, така и колегите ми от Български народен съюз няма да подкрепят. Не само няма да подкрепим, но и ще докажем, че гласуваме против това правителство.
Оказа се, че има колебания в определени парламентарни групи. Оказа се, колеги, че ги има и при тези, които до онзи ден преговаряха и разпределяха министерски постове. Оказа се, че ги има и при другите наши колеги, които се съмняват в своя глас, може би, защото един техен бивш заместник-председател е посочен за финансов министър в проектокабинета?!
Оказа се, че днес ще се вземе решението и това е добрата новина. Защото в края на краищата нас българските избиратели са ни пратили тук да решаваме със своя глас належащите проблеми, а не да използваме чрез процедурни хватки, симулации, саботиране и използвайки определени пропуски в Конституцията, вече 30 дни, за смях на целия свят, да отлагаме избирането на българско правителство или неговото неизбиране. Ако днес то бъде избрано, да му е честито, ако не бъде избрано, това означава, че сме чули гласа на българския избирател, а българският избирател пожела да няма двупартийно правителство. Той пожела това правителство да е повече от две партии. Той пожела това правителство да е национално правителство, пожела да има една програма, пожела това да бъде едно програмно правителство, каквото и ние, от Български народен съюз, предложихме.
Това е моето мнение. Аз такова правителство няма да подкрепя. Радвам се и бих се надявал, ако и вие не го подкрепите. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания в БНС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли реплики? Не виждам.
Продължаваме по-нататък. Има думата народният представител Ремзи Осман. Заповядайте.
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! След разискванията как ще гласуваме, по какъв начин ще бъде това гласуване, идва ред да говорим оттук нататък за състава на Министерския съвет и за политиката, която ни предлага кандидатът за министър-председател в своите политически приоритети.
Колеги, лицата, които са посочени в проектокабинета, можем смело да заявим, че са преди всичко професионалисти в своята област. В тяхно лице ние виждаме министрите, които ще създадат условия за едно динамично развитие на страната и на отделните региони в нея. Казвам това, дами и господа, защото, както знаем всички, провеждането на политиката на държавата в съответните области на обществения живот е изключително важно и предполага добро взаимодействие между законодателната и изпълнителната власт и органите на местното самоуправление, спазване на основополагащи принципи в политиката като партньорство, публичност и прозрачност в своята дейност. Доброто взаимодействие и посочените принципи не подлежат на цвят и политическа украса. Те се спазват или не се спазват. Лозунгите не допринасят, а пречат за тази дейност.
Познавайки дейността на кандидатите за министри в парламента и в тяхната професионална област, човек без притеснение може да заяви, че те са хора, които са спазвали тези правила, защото както кандидатите, така и ние знаем, че само по този начин можем да превърнем централната власт в център за въздействие с комплекти от мерки за преодоляване на диспропорциите в нашата страна, които днес са факт.
Обратното, дами и господа, е като един мираж и превръща правителството в център за жалби и консултации за определени среди.
Аз и моята парламентарна група не само мислим, а сме убедени, че този Министерски съвет, който ще се избере, за което се надявам и на вашата подкрепа, ще отстрани пречките, които са спъвали динамичното развитие на страната, в частност и на нашите региони в цялата страна. А тези пречки са резултат от субективното отношение на някои бивши държавници настоящи политици от друго естество.
Вие знаете, колеги, че има тенденции инвестициите да се насочват в по-развити в икономическо отношение общини. Причината е ясна по-добри условия в едни или липса на елементарна техническа инфраструктура и нискоквалифицирана работна ръка в други общини. Въпреки че изразяваме воля за преодоляване на тези причини, ние осъзнаваме, че без последователна дългосрочна политика, без партньорство с Националното сдружение на общините в Република България не може даже и да се мисли в тази посока. Тази воля, уважаеми дами и господа, се нуждае от вашата подкрепа за правителството, за да може да се стимулират общини и райони, които имат добри икономически показатели, но, от друга страна, много ясно казваме, че държавата не бива и не трябва да спира своята подкрепа за изостаналите райони в страната. Това очакват избирателите от нас, а не как ще бъде гласуването за правителството. Както са избрани народните представители по таен начин, то какво лошо има тайно да се избира и правителството?!
Не се съмнявам дали всички осъзнаваме важността на тези неща, уважаеми колеги. Обратното означава след 30-40 години населението на страната да се концентрира в пет-шест града, което ще бъде пагубно за цялата страна. Затова преодоляването на тези проблеми е посочено в политическите приоритети за намаляване на регионалните диспропорции.
Тук е мястото да се каже, че това е първият кабинет, уважаеми дами и господа, когато за първи път кандидатът за министър-председател официално посочва създаването на второ ниво на самоуправление като един от основните приоритети в програмата си. Това е много важен момент в най-новата история на България. Нито един бивш министър-председател или кандидат не е посмял да постави този въпрос за разрешаване и да бъде създадено подобно ниво на самоуправление.
Колеги, ако се обърнем малко назад във времето, по време на предизборната кампания, ще си спомним, че всички ние говорихме как ще подпомогнем развитието на туризма, икономиката, културата, образованието и т.н., и в същото време всички осъзнавахме, че при тази техническа инфраструктура това е много трудно и даже невъзможно, което показва, че доброто развитие на страната и на всички общини в страната до голяма степен зависи от състоянието и перспективите на техническата инфраструктура в общините. Реализирането на средни и големи по мащаби проекти е от изключителна важност за развитие на отделните региони в страната. Няма да е пресилено, ако кажем, че това е един от най-важните фактори в процеса на присъединяване към Европейския съюз.
Съвсем основателно някой от вас може да си зададе въпроса защо досега не е направено всичко това, тъй като ДПС е било част от коалиционното управление в предишния мандат. Но тук са и бивши, които са управлявали в един период!
Дами и господа, ние като парламентарна група сериозно оценяваме всичко, което е постигнато досега, но изразяваме нашето мнение, че се налагат промени в подходите за решаване на тези въпроси.
На първо място, трябва да се съкрати времетраенето на процеса на усвояване на средствата от Европейския съюз и адекватно отношение на държавата към големите инфраструктурни проекти.
На второ място, към обектите и проектите от вида на автомобилния магистрален пръстен, железопътната инфраструктура на страната, пречиствателни станции и т.н. да се подходи комплексно и последователно, а не да се третират като отделни самостоятелни единици, за които отговорни са отделни министерства като част от правителствената програма. Правителството може и трябва да гарантира в този процес адекватното място на общините, финансовата обезпеченост, кадровото и професионалното развитие.
На трето място, специална правителствена програма за изграждане на инфраструктура до населени места, където все още няма пътища и водоснабдяване в ХХI век и рехабилитация на съществуващата общинска пътна мрежа.
Колеги, тези подходи ще бъдат неразделна част в дейността на правителството. Затова те заслужават уважение и подкрепа и от ваша страна. Те са посочени и в политическите приоритети. Само по този начин можем да създадем необходимите икономически и териториални предпоставки за развитието на районите, областите, на цялата страна.
Уважаеми народни представители, знаете, че след подписването на Договора за присъединяване към Европейския съюз, водещата роля на държавата по усвояването на средствата от общността нараства. В максимално кратки срокове следва да покрием критериите за преминаване към разширена децентрализация на управлението на проектите по ФАР и ИСПА, което от своя страна изисква максимално бързо да се реши с избирането на правителството. Всички знаем, че за това има вече и официални сигнали от Брюксел.
Надявам се, че всички осъзнаваме нашата отговорност, че сме изправени пред нови предизвикателства и че този период е изключително динамичен и интензивен, период на адаптиране на нормативната рамка така, че да отговорим на изискванията, при които България при пълноправно членство в Европейския съюз ще бъде надлежен партньор и участник в инициативите на общността.
Ето защо, уважаеми дами и господа народни представители, едно неизбиране на правителството означава, че ние сами забавяме този процес, господин Николай Василев, което според мен, меко казано, не е много добро за страната.
Бъдете патриоти, решавайки проблемите на хората, уважаеми колеги, защото патриотизмът според Парламентарната група на ДПС е начин да се отзовеш на проблемите на хората от цялата страна, хората, които са ни избрали и очакват решение на своите въпроси, а не поведение, характерно за хора, които се връщат от една сватба, почерпили са се, не се познават, но се прегръщат в кулоарите въпреки идейните си различия и крайности.
Затова ви призовавам, колеги, слушайки съвестта си заради бъдещето на страната, подкрепете правителството на европейската интеграция и бъдещото членство на България в Европейския съюз. Благодаря. (Ръкопляскания от блока на КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли реплики? Не виждам.
Има думата народният представител Георги Кадиев. Коалиция за България разполага с 13 минути.
ГЕОРГИ КАДИЕВ (КБ): Господин председател, дами и господа, колеги! Правя това свое изказване, за да изразя личната си подкрепа за икономическата политика на това правителство, което ще гласуваме днес. Тази икономическа политика се роди в процеса на много спорове, в част от които участвах и аз. Така или иначе всичко това вече е минало. Това, което ни чака днес, е гласуване, а след това ежедневна къртовска работа, постоянни реформи.
Искам да ви уверя, че Парламентарната група на Коалиция за България ще загърби реваншизма, ще търси приемственост, ще похвали предните администрации там, където те са успели, и ще посочи грешките им там, където те не са успели.
Убеден съм, че новото правителство ще се придържа към строга фискална дисциплина, широкобалансиран бюджет, разумно използване на бюджетните излишъци при тяхно наличие, разумно управление на външния дълг.
Убеден съм, че правителството ще концентрира много усилия за засилване на данъчната и митническата администрация.
Убеден съм също така, че правителството ще направи всичко по силите си, за да създаде и поддържа подобряваща се среда за правене на бизнес в България. Под това разбирам ниски данъци, намаляващи социални осигуровки, по-добра администрация, липса на политически натиск върху бизнеса.
Убеден съм в продължаването на процеса за приватизация.
Убеден съм също така в продължаването на усилията за преструктуриране на икономиката, отдръпване на държавата от несвойствените є икономически функции и засилването на нейните административни възможности там, където тя трябва да остане.
Убеден съм в категоричното и рязко разграничаване от високата корупционност на няколко последователни правителства.
Убеден съм, че правителството ще намери воля и ще проучи и излезе с решение по наболели за обществото въпроси, между които концесията за магистрала “Тракия”, сделките по външния дълг, имотите на семейство Сакскобургготски, контрабандните канали, източването на ДДС, корупцията по усвояване на еврофондовете.
Сигурен съм, че ако се придържаме към тези принципи, и нашата парламентарна група, и правителството ще намери силна подкрепа в парламента, в българското общество и сред международните ни партньори.
Дами и господа, аз бях един от хората, които изключително силно настояваха за широка тройна коалиция. Продължавам да съжалявам, че тя не се случи. Щеше да даде едно много стабилно мнозинство и шанс за един много добър работещ парламент. Така или иначе, това, което е реалност пред нас в днешния ден, е следната алтернатива: или правителство на БСП и ДПС, или нови избори. Тези 45 варианта, за които господин Соломон Паси говори, не работят. Има два варианта и аз току-що ги споменах. Призовавам всички вас да направите разумния избор и да гласувате за правителство на БСП и ДПС. Благодаря. (Ръкопляскания в КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Благодаря Ви.
За реплика има думата народният представител Асен Агов.
Заповядайте, господин Агов.
АСЕН АГОВ (ДСБ): Отказвам се от репликата си, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има думата народният представител Екатерина Михайлова.
Заповядайте, госпожо Михайлова.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (ДСБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, днес наистина и дебатът, и това, което предстои да се направи, е важно. Не бих използвала думи, каквито бяха казани от някои от преждеговорившите че е съдбовно. Важно е, винаги е важно, когато се гласува за избор на правителство или пък се отразява отношението към него чрез вот на доверие или на недоверие. В този смисъл е важно, когато се застава с позиция, да се говори и с оглед на това какво се е случило на изборите, кой с каква позиция е излязъл, кой каква политика е защитавал.
Демократи за Силна България ще гласуват против правителство с мандата на БСП и със засиленото участие на ДПС. Защото, първо, това е волята на българския избирател, който изпрати Демократи за Силна България в българския парламент. По време на предизборната кампания ние, разбира се, казвахме какво трябва да се случи със страната че трябва да има силно, решително и компетентно управление, че България трябва да бъде силна в обединена Европа, че трябва да има конкурентна икономика, че трябва да има качествено образование, качествено здравеопазване. Казвахме обаче и още нещо че ние, Демократи за Силна България, сме решително срещу Българската социалистическа партия, срещу модела, наложен от Ахмед Доган, на политически рекет в политическия и икономически български живот.
Казвахме и още нещо и аз ще го напомня че сме и срещу втори мандат на Симеон Сакскобургготски.
Напомням всичко това, защото всеки един от нас, народните представители, които ще трябва да гласуваме против или за това, което ни се предлага, трябва да си спомняме какво сме казвали, какво е било записано в нашите предизборни документи, с какво сме спечелили доверието на българските граждани да бъдем тук. Ние няма да променим позицията си. Ние именно затова на първо място ще гласуваме против това правителство, което се предлага.
Още нещо, което искам да кажа защо сме против това правителство, което се предлага. И тук пак ще кажа, както преди мен колега от ДСБ го каза, няма нищо лично да се говори около фигурата на кандидата за министър-председател. Кандидатът за министър-председател не е просто дори член на кабинета. Министър-председателят в една страна е изключително важна фигура. Фигура, от която зависи в много голяма степен доколко ще може да се справя с отговорностите и предизвикателствата на управлението на страната.
Нашата позиция, от Демократи за Силна България, е, че нито един партиен лидер, който е минал 4-процентовата бариера на тези избори и се намира в българското Народно събрание, не може да претендира за поста министър-председател на България, защото българските граждани не му дадоха това право. Никой не получи партийно мнозинство, което да предоставя неговия партиен лидер да може да претендира за министър-председателския пост. Затова и Сергей Станишев не може да претендира за него. Затова и ако се стигне до предоставяне на втори мандат, Симеон Сакскобургготски не може да претендира за подобна позиция. Както и всеки друг от партийните лидери, които са в този парламент или са били пред партия, която е влязла в парламента.
Защо още ние, от Демократи за Силна България, ще гласуваме срещу този кабинет? Защото това, което се случва по време на преговорите вчера и днес, е срамно за българската демокрация. Вярно е, че може да се избира едно правителство и явно, и тайно. Така е, въпрос на избор. Имаме в новата българска история, откакто действа българската Конституция от 1991 г., примери и за явно, и за тайно гласуване. Само че когато се е гласувало тайно, а това са правителствата с премиер Любен Беров и премиер Жан Виденов, е било ясно каква парламентарна подкрепа те ще получат. И това е било ясно, преди да се стигне до гласуване. Досега не е имало случай в българския парламентаризъм да отиваме към избор на министър-председател и правителство без яснота откъде ще дойдат тези гласове, които ще изберат това правителство.
Това означава, че който подкрепи с едно тайно гласуване, извън БСП и ДПС, такова правителство, то той е или притиснат, или заплашен, или напазаруван, което е срам! Срам за парламента! Още по-голям срам е за правителството, което ще бъде съставено, защото, уважаеми дами и господа, чухме и в последните дни много думи, дори и от един еврокомисар, който беше тук два дни: “На България є трябва силно правителство!” Така е! Само че това правителство, както се създава под масата, на тъмно, с пазарлъци, с неясно закупени гласове, не може да бъде силно! Това е предпоставено. Това ще е слабо правителство правителство, което, за да може да реализира политика, ще трябва всеки път да ходи, да се моли, да заплашва или да пазарува народни представители.
Аз се обръщам към мандатоносителите Българската социалистическа партия:
Уважаеми дами и господа, това, което предлагате да се случи в българския парламент, не прави чест на БСП и не говори за това тя да е успяла истински да се реформира (викове от КБ: “Е-е-е!”) и да предложи истинска политика, каквато е необходима за България. Вие сключихте сделка сделка с ДПС (реплики от КБ), сделка с Ахмед Доган. Предоставихте му най-апетитни парчета от властта! Предоставихте му власт във всяко едно министерство! Предоставихте му власт във всяка една област! Предоставихте му власт да назначава и уволнява само на верните на него. Питам се: как ще отидете, как ще гледате хората в Разград, в Търговище, в Кърджали, в Силистра? (Реплики от КБ.)
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Времето!
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: Трудно ще ви е. Много ще ви е трудно, защото направихте една много непочтена сделка и знаете, че ако има такова правителство, то е с предизвестен провал! Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ и ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли желаещи народни представители за реплики? Не виждам.
Продължаваме с дискусията.
Има думата народният представител Минчо Христов от Коалиция Атака.
ПАВЕЛ ШОПОВ (КА, от място): Записан съм за изказване много отдавна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Коалиция Атака разполага с 27 минути. Павел Шопов не е записан. Никой не ми го е подал.
Заповядайте, господин Христов.
МИНЧО ХРИСТОВ (КА): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да обясня тук накратко с думи прости, както се казва, защо аз няма да подкрепя това правителство, което ни се предлага. Няма да го подкрепя най-вече, защото БСП влиза в една коалиция с ДПС. Аз няма да се спирам на характера на тази партия, но ще ви кажа, че ДПС беше партията, която заедно с НДСВ участва във властта през последните четири години, а и попреди. Тя беше съучастник в редица криминални сделки, които бяха реализирани от последното правителство и аз ще се опитам накратко да спомена само някои от тях.
Криминалната приватизация. Тук е излишно да говоря в подробности. Ще ви дам само няколко примера:
БТК, перлата на българската икономика, беше приватизирана за 230, повтарям, 230 милиона евро. Според специалисти само кабелите в БТК струват два пъти повече. (Реплики от КБ.) Не искам да говоря за експертните анализи на Дойчебанк, които определиха цената на над един милиард-милиард и двеста милиона евро. Енергоразпределителните дружества, отново ви казвам, че само кабелите на енергоразпределителните дружества струват повече, отколкото бяха приватизирани те. Много от активите бяха приватизирани по балансовата им стойност.
Говоря това, господа отляво, защото ДПС беше съучастник в този грабеж и вие не можете да си затваряте очите за това.
Концесиите. Магистрала “Тракия” две трети от тази магистрала вече е построена. Въпреки всичко тя беше дадена на три криминални фирми. Тук не искам да коментирам подробностите мисля, че прокуратурата се занимава в момента с тях.
Трябва да ви кажа, че почти всички летища, пристанища...
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Защо го подкрепяш Николай Василев, тогава?
МИНЧО ХРИСТОВ: Моля Ви, не ме прекъсвайте, аз изразявам своето отношение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Моля Ви, продължете, без да влизате в диалози. Продължавайте, ако обичате.
МИНЧО ХРИСТОВ: Не може да си затворите очите, че ДПС управляваше заедно с НДСВ досега, господин Овчаров!
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Няма лошо.
МИНЧО ХРИСТОВ: Няма да коментирам тук заплатите от бордове на заместник-министри, някои от които получаваха 72 хиляди лева годишно.
Няма да коментирам една детска болница, която беше гласувана с гласовете на ДПС, господа отляво, която струваше в пъти повече тук, в България, отколкото една детска болница в Западна Европа. Тя случайно беше направена в едно съдружие с един първи братовчед на днешния премиер в оставка.
Няма да коментирам експлозивното нарастване на брутния външен дълг на България, който за края на миналата година достигна астрономическата цифра от 16,5 млрд. долара. ДПС има пряко отношение и към този процес. Няма да коментирам огромните загуби от сделките с външния дълг. Само от първите две сделки бяха инкасирани над 1 млрд. 100 млн. долара, господа.
Искам да ви кажа, че утре се реализира една нова сделка за около 1 млрд. лв. обратно предсрочно изкупуване на брейди книжа, от която България също търпи загуби. Тук икономистите от БСП могат да кажат своето отношение. Призовавам ги за това!
Няма да коментирам тук далаверите с държавния резерв, към което пряко отношение има ДПС. Пряко!
Няма да коментирам войната в Ирак, където трябва да си призная, и вие имате огромна заслуга и това ще ви тежи на съвестта, колеги отляво. (Реплика от ДПС.)
Няма да коментирам за имотите на днешния премиер в оставка.
За да завърша, ще ви кажа и най-важното. Днес над един милион българи са без здравни осигуровки. Не съм чул нито някой от ДПС да повдигне този въпрос, нито някой от БСП. Не съм чул и във вашата програма да има нещо конкретно по този въпрос. Не знам дали знаете, господа, но в момента масово се връщат от болници тежкоболни, които нямат здравни осигуровки. Мисля, че това е едно престъпление!
Няма да коментирам, разбира се, и с това ще завърша, липсата на лекарства за раковоболните, които вече осми месец нямат лекарства. За това също има вина както НДСВ, така и ДПС като управляващи досега. Не съм чул и от вашите уста, господа отляво, какво е вашето мнение по този проблем?! Какво направихте по тези въпроси?
Затова аз няма да подкрепя вашето правителство и, надявам се, по-голямата част от колегите да не го направят. Ако случайно то стане по един или друг начин, бих ви пожелал успех, както един преждеговоривш посочи, и бих ви помолил да се заемете с реалните проблеми на хората, а не с проблемите, които досега занимаваха предишното правителство. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЮНАЛ ЛЮТФИ: Има ли реплики? Няма.
Има думата народният представител Алиосман Имамов.
АЛИОСМАН ИМАМОВ (ДПС): Уважаеми господин председател, дами и господа! През последните години от така наречения преходен период, след края на двуполюсния политически модел и дълбоката икономическа рецесия у нас, все по-настойчиво се налага въпросът за това какво е лява и дясна политика. Даже тук, в парламента, където се предполага, че има достатъчно ясна представа за това що е лява и що е дясна политика, твърде често сме свидетели на прояви, които се разминават с политическата идентификация на отделните политически субекти. Достатъчно е да прочетете стенограмите от ежегодните дебати по обсъждането и приемането на държавния бюджет, за да се убедите в това. Партии и коалиции, които категорично се определят като десни, са предлагали и защитавали леви идеи и предложения и яростно са атакували идеи и предложения, които са безспорен продукт на дясно политическо мислене.
Някои анализатори определят подобно поведение като политически хермафродизъм, резултат от недостатъчно зрялата степен на структуриране на българското политическо пространство.
Дали това наистина е така и какво отношение има този проблем към днешния дебат? Две опорни точки крепят сериозните политически аргументи на противниците на предлаганото днес правителство. Казвам сериозните политически аргументи, които изключват политическия примитивизъм, пещерния антикомунизъм и ксенофобията, на което бяхме свидетели днес. Тези опорни точки могат да бъдат формулирани приблизително по следния начин.
Първо, Коалиция за България е лява политическа формация и ще води лява икономическа политика, която може да се окаже пагубна за страната.
Второ, Движението за права и свободи е етническа политическа формация, няма ясна идеологическа идентификация и нейното участие в управлението не се основава на ясно определени политически принципи.
Тези два, ако мога да ги нарека политически, псевдопостулати, които са в основата на политическия негативизъм днес, са лишени от здрава политическа логика. Защо? Най-общо казано, една политика се определя като лява или дясна в зависимост от две взаимносвързани неща отношението към държавата и към формата на собственост. Дясната политика предполага ограничаване ролята на държавата в икономическите процеси и стимулира частната и корпоративна собственост. Крайно елементарно е да се твърди, че лявата политика е социална, а дясната политика е антисоциална; че лявата политика защитава бедните, а дясната политика богатите. Характерът на необходимата политика, която трябва да се води на определен етап от социално-икономическото развитие на дадена страна, най-напред се определя от обективната потребност на обществото, а след това от идентификацията на политическия субект.
България днес има нужда от дясна политика и управляващите са длъжни да водят именно такава политика. Това не зависи от субективните желания на политическите субекти. Дълбоко погрешно е да се смята, че дясната политика ще постави под съмнение лявата идентификация на големия коалиционен партньор. Защото основната цел на всяко управление, независимо дали се осъществява от леви или десни субекти, е повишаване благосъстоянието на хората, колкото и банално да звучи това. Основното средство, за да се постигне тази цел днес при сегашните реалности в Република България, е високият и устойчив икономически растеж. Отново ще кажа колкото и банално да звучи това. Простичко казано, за да живеем по-добре, трябва да работим по-добре.
Много е лесно да се демагогства с печалната истина, че ние сме на едно от последните места по доходи в Европа, а в същото време съзнателно или несъзнателно се пропуска още по-печалният факт, че ние сме на едно от последните места в Европа по създадени и натрупани материални блага. Благоденстващите нации, уважаеми дами и господа, са именно такива, защото са създали необходимата организация на обществото, която генерира материални и духовни блага. Благоденстващите нации отдавна са създали и изстрадали простата истина, че в основата на всяка политика е човекът с универсалните му ценности и потребности, независимо от неговите индивидуални личностни характеристики, които по правило са различни. Съвременните модерни общества отдавна са отхвърлили човеконенавистническите, социални и политически теории, противопоставянето, омразата и ксенофобията. Това е едно от задължителните условия за постигане на всеобщо благоденствие, на което и да е общество, където и да се намира то в Европа, в Америка, в Африка, дори и на Балканите. Не може и дума да става за постигането на такива възвишени европейски цели, като икономика на знанието и общество на хармонията, които са записани в Лисабонската стратегия, ако не престанем да вадим и размахваме и в тази свещена зала нафталинените аргументи на псевдопатриотизма. Да бъдеш патриот преди всичко означава да бъдеш човек и да приемеш безусловно универсалните човешки ценности. Защото антихуманистите нямат религия, нямат етническа, национална, расова и така нататък принадлежност.
Жалко е, че участието на ДПС в управлението все още предизвиква първосигнални реакции в някои политици и в определени кръгове от нашето общество. По най-различни поводи, особено по време на предизборната кампания и днес целенасочено, последователно и непочтено се формират дълбоко погрешни убеждения, че ДПС няма своя програма и нейното участие в управлението не се основава на политически принципи с ясна политическа идентификация и достатъчен капацитет да участва в управлението. И днес стана ясно, че някои политици трудно могат да преглътнат обективната истина, че ДПС вече не е екзотичен израстък в българското политическо пространство, а динамично развиваща се и утвърждаваща се модерна, либерална политическа формация, която има ясна визия за днешния ден и бъдещето на страната. Тази визия надлежно е разписана, видите ли, в програма. В тази програма е записано, че през следващите години много важни стават проблемите, свързани с догонването на великите европейски нации. Това не се отнася само за доходите. Да се увеличат доходите с 10 или 20 % не е важно, важно е това да не бъде самоцел. Всеки политик знае, че, за да се увеличат доходите, трябва да има откъде да ги увеличаваме. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви.
Давам думата на господин Гущеров. Заповядайте, господин Гущеров.
ДОБРОМИР ГУЩЕРОВ (КБ): Господин председателстващ, колеги народни представители! Днес е особен ден за всички нас и за България не защото избираме поредното правителство. Днес избираме правителството, което има една много важна характеристика и тя е, че това е правителство на разума. Разум, който е изключително необходим точно днес на всички нас.
Тук се изказаха различни мнения, чуха се различни обяснения за това как ще се гласува “за” или “против”, но има само едно обяснение и то е, че този здрав разум повелява наистина днес да гласуваме за това правителство, затова защото нямаме друга възможност и друго бъдеще.
Какви са двата варианта? Първият вариант: подкрепяме правителството на разума и България започва своя нормален ритъм на живот, който всички хора в България желаят.
Има един втори вариант: да, днес правителството се отхвърля и неизбежно отиваме на избори, които ще доведат отново един шарен парламент...
БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Не е точно така!
ДОБРОМИР ГУЩЕРОВ: ...парламент, в който тези, които днес са най-много срещу правителството, ще имат по-малки парламентарни групи, а някои няма да бъдат изобщо в парламента. Но това не е толкова страшно. По-страшното е, че на практика ще се завихри цикъл на парламентарни кризи.
Да, няма да има бюджет за 2006 г.
И аз питам: как това ще се отрази на всички онези, които са гласували за нас, на фондовете, на програмите?
Питам и нещо друго: кое е по-доброто: може би едно правителство, което е по-различно? Тук искам да се извиня пред моята парламентарна група и пред господин Станишев. Има такъв вариант. Той е: министър-председател Иван Костов, министър на финансите Сакскобургготски, министър на вътрешните работи Волен Сидеров, а министър на транспорта госпожа Михайлова, не мога да не спомена и министър на младежта и спорта госпожа Мозер. (Оживление.) Това е може би най-доброто, което вие предлагате.
Не, днес има един-единствен въпрос. Има много депутати, които от дълги години стояха по парламентарните банки...
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ, от място): Те са отляво!
ДОБРОМИР ГУЩЕРОВ: Те много добре знаят и друго че днес е урокът по родолюбие.
Иначе свързано с въпроса за това, че те са и други, искам да кажа едно: най-важното е наистина да подкрепим правителството на разума! (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви.
За реплика има думата господин Георгиев.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ (КА): Господин председател, уважаеми колеги! Имам една малка реплика уточнение: следващият министър-председател ще бъде Волен Сидеров, не както сбъркахте правителството! И Атака няма да има нужда да се коалира с никого! Атака ще стане управляваща партия, това го запомнете! (Шум и реплики от ДПС.)
И ще бъдем националноотговорни! Не мога да си позволя да премълча факта, че и сега в този парламент се говори на турски! Вчера на обяд някой... напуснал е, долу в бюфета, в парламента, разговаряше за по-удобно на турски.
РЕПЛИКА ОТ ДПС: На английски говори ли се?
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ: Може и на френски и английски, стига да се знаят.
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Защо да не се говори?
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ: Защото това е Народно събрание!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Нека да не говорим така!
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ: Първо, възпитаните хора се обръщат с “Вие”, “ако обичате” и изслушват.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли желаещи за друга реплика? Няма.
Господин Гущеров, желаете ли думата за дуплика? Отказвате се.
Давам думата на народния представител Станчо Тодоров. Коалиция Атака разполага с 19 минути.
СТАНЧО ТОДОРОВ (КА): Благодаря, господин председателстващ.
Уважаеми колеги! Иска ми се това Народно събрание да гласува закони в интерес на България, а Министерският съвет, който бъде избран от Народното събрание, да издига достойнството на българина. Струва ми се, че в досегашните изказвания се настройваме едни против други и си пускаме приказки.
Това ли се случва в действителност през последните 15 години? Много голяма част от тук присъстващите в парламента са депутати в повече от 3-4 народни събрания и непрекъснато в техните изказвания, а те се научиха много добре да се изказват, говорят приказки пред България, за България, едни и същи приказки, които народът слуша и му омръзват.
Искам да подчертая, че през тези години се смениха няколко правителства от БСП, СДС и НДСВ и винаги в тях участва ДПС. Като че ли 90%, както и в това Народно събрание повече от 210 народни представители, са българи, които съответно защитават интересите на България. И винаги всички, на които им бъде подаден мандат, търсят тези 10% и се явяват срещу всички останали българи. Не мога да разбера това ли е формулата на всички досегашни народни събрания, така ли трябва да се противопоставяме? Като че ли станахме за показ пред цяла Европа и света, че не можем да си направим един български кабинет и да се управляваме от българите това, което иска българският народ.
Не съм против нищо, кой ще управлява... Разбира се, най-голямата група трябва да управлява, но не може ли да намери други около себе си? Защо досега никоя от тези парламентарни групи не може да намери сходство? Или по-точно лъвовете винаги се ешат с магаретата. Така ли трябва да бъде и за в бъдеще?
Както казахме, беше БСП, беше СДС, беше НДСВ, утре може да бъде Атака и всички трябва да се ешим с магаретата. Така ли трябва да бъде? Аз съм против тези мешаници. Трябва да бъдем достойни да забравим всички кавги помежду си и да изберем българи да управляват България. Благодаря ви за вниманието. (Единични ръкопляскания от КА.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви.
Няма желаещи за реплики.
Давам думата на народния представител Павел Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Павел Шопов Пловдивски избирателен район, Коалиция Атака.
Много ми се иска да се обърна и да кажа: уважаеми господин председател, уважаеми колеги, господин президент, но просто не мога! Какво правим днес в тази зала? Осъществяваме един върховен акт избор на правителство!
А не са ли се превърнали нещата във фарс? Погледнете залата тя е полупразна! (Оживление в залата.) Липса на всякакъв интерес! И министрите ги няма!
Председателят не води заседанието, стои отстрани, господин Пирински!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Не ме подценявайте! (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПАВЕЛ ШОПОВ: Не става въпрос за подценяване. Става въпрос за акт на официалност.
В момента има двама заместник-председатели, преди малко имаше един.
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Къде е Атака?
ПАВЕЛ ШОПОВ: Президентът го йок! Погледнете на това почетно, важно място в този момент, когато се избира правителство, такова нещо, при толкова правителства, когато са се избирали, такова неуважение не е имало!
РЕПЛИКА ОТ КБ: Вчера беше, но вас ви нямаше!
ПАВЕЛ ШОПОВ: Лидерите на политическите сили също ги няма. Единствено господин Костов. (Ръкопляскания в ДСБ, възражения в КБ.) И господин Станишев кандидатът за премиер, който като птичка лекокрила непрекъснато пред очите ни излита и влита в парламентарната зала. Малко тежест, господин Станишев, държава ще управлявате!
Господин Доган беше тук, за да ощастливи българския парламент. И господин Доган го йок, както ще го е йок и през цялото това време, може би до момента, когато същият господин Доган в един момент ще поиска вот на недоверие или направи нещо, някакъв фокус за сваляне на същото това правителство, което в момента се гласува. Дотогава господин Доган ще го е йок.
Погледнете балконите! Те са празни! Там, когато се е съставяло българско правителство, са висяли като гроздове официални лица. Там са били посланиците, за които това, което става тук, е било важно и интересно. И тях ги няма!
Камерите зад нас започнаха да работят в този момент. Благодарим. (Силен шум и реплики в КБ и ДПС.) Тоест фарс! Отвсякъде! Откъдето и да го погледнем, фарс като фарс. Аз не обвинявам никого. Просто това е стартът на това правителство, ако, разбира се, то бъде гласувано.
И оттук нататък, уважаеми господин председателю, започвам своето изказване така, както го бях планирал. (Шум и реплики в КБ и ДПС.)
Тази зала помни велики и срамни моменти. Присъстваме безспорно на един срамен момент от най-новата ни история. Няма нужда от прозорливост, за да ни е ясно, че това правителство скоро ще се провали. Провалът му е предизвестен и той е ясен на всички. И тук витае една всеобща и взаимна лъжа, че правим сериозно, стабилно и мислещо правителство на България и в това няма каквито и да е съмнения.
Много негативни наименования са дадени вече на това правителство. Тази сутрин в българските медии то беше квалифицирано като червено турско, което е вярно. Ние от Атака обаче спокойно го квалифицираме и можем да заявим, че това е правителство на националното унижение.
За 1300 години в историята на България винаги е имало групи от велики мъже и жени, които са издигали България във висините, и други, съставени от негодници, предатели, кирякстефчовци и продажници, които са я забивали 2 метра надолу. За нещастие тези, последните, днес в българския парламент се оказаха с един в повече. И неслучайно казах “продажници”, защото снощи по сигурна информация мизата е била вдигната. Вие всички знаете за какво става дума! (Силен шум и реплики в КБ и ДПС.) И е била вдигната от 100 хил. на 300 хил. лв. (Силен шум и възгласи: “Е-е-е!” в ДПС и КБ.) И това го казвам не за ваша радост, а за съжаление на тези, които се продадоха по-рано. Първият от тях е ясен. (Силен шум и реплики в ДПС и КБ.)
А от случилото се днес в тази зала и това, което ще следва, е ясно, че следва нова черна страница в българската история. Има обаче и една хубава вест и аз ще ви зарадвам: че след това, което БСП направи и е готова да направи, с тази партия просто е приключено, тази партия, която е вредна за България през последните 60 години и особено през последните 15 години. И аз ще ви кажа защо. Защото при положение, че в българския политически живот съществува като незаобикаляем фактор Коалиция Атака, която стои като контрапункт срещу всяко предателство на българския национален интерес, всеки, които се гушне с ДПС тази противоконституционна организация, наследник на терористична организация отпреди 15-20 години, той гушва букета. Той приключва и тръгва надолу. (Възгласи: “А-а-а!” в КБ и ДПС.)
И в този ред на мисли, хубаво, че НДСВ не прие да участва в една такава коалиция. Умните хора в НДСВ разбраха, че това ще е така. Те сърбаха попарата на ДПС, сега тя ще се сърба от вас, от БСП. Но на мен специално не ми е жал. И ви се полага.
Въпросът е за тези така наречени националноотговорни хора и техните политически сили, към които те принадлежат, които днес на практика гласуваха за това правителство, гласувайки за тайно гласуване, и тези, които евентуално биха подкрепили един такъв кабинет, а те ще станат ясни.
И е ясно, и е безспорно, че ако цялата политическа сила не се отграничи от такива хора, то тя ще бъде съучастник в това управление, тя ще бъде част от тази коалиция и коалицията ще бъде тройна. Тази коалиция ще включва политическата сила, която не ги е изключила от редиците си и която абсолютно нормално, по всички правила на парламентаризма, ще следва и ще се счита за одобряваща тяхното действие, а оттук нататък и за управляваща.
И за да завърша, искам да призова всички вас, седящи в тази зала, и българите, които все още имат нерви да наблюдават този фарс пред телевизионните екрани, искам да ви посъветвам всяка вечер да гледате предаването по телевизия “Скат” (възгласи: “О-о-о!” в КБ и ДПС), една от малкото... Чуйте, чуйте, този съвет ще бъде много полезен за вас.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Рекламата от парламентарната трибуна не е допустима, струва ми се.
ПАВЕЛ ШОПОВ: Така е по медиите.
... една от малкото живи медии в България. Всяка вечер това предаване е от 19,20 ч. Казвам го за сведение на всички...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля Ви се!
ПАВЕЛ ШОПОВ: ... които желаят да бъдат в крак с живия живот в България, с онова, което мислят българите, с онова, което желаят, за да не се самозабравят, за да не тръгнат по пътя на конформизма, на политическото предателство.
И ако гледате това предаване, ще видите, че то завършва с един надпис, написали са го нашите бащи и деди. След един сигнал за атака, с който наши бащи и деди са атакували Одрин и са умирали по бойните поля, за да има България, този надпис гласи: ...
РЕПЛИКА ОТ КБ: “Бранник”. (Шум и реплики.)
ПАВЕЛ ШОПОВ: Ще ме чуете ли какво гласи? “И все пак България ще пребъде!”
И като православни българи да си кажем и нещо друго: “Боже, пази България!”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Процедура господин Ремзи Осман. Заповядайте.
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС): Уважаеми господин председател, във връзка с воденето на заседанието искам да кажа: не позволявайте на народните представители да ни задължават да гледаме “Скат”. Аз избирам каква телевизия ще гледам, а не Атака да ми я избере. Сега ще трябва да отида да гледам “Скат”.
Обърнете внимание на колегите да не правят реклами. Все пак обсъждаме кандидати за министри и кандидат за министър-председател. Програмата обсъждаме, а не програма “Скат”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Приемам забележката към себе си. Опитах се да направя забележка на господин Шопов. Не е допустимо от парламентарната трибуна да се рекламира, независимо дали “Скат” или някаква друга програма.
Госпожо Мингова, Вие също искахте процедура. Заповядайте.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, от името на Парламентарната група на НДСВ искам 20 мин. почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поискана е почивка от парламентарна група. Давам почивка до 15,15 ч. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Общо в залата присъстват 230 народни представители. Има кворум. Заседанието може да продължи. (Звъни.)
РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: Дайте регистрацията по групи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Регистрацията, уважаеми народни представители, не може да бъде показана на електронното табло по групи. Но, ако желаете, бих могъл да я съобщя. (Реплики от залата.)
След като има желаещи да чуят, ще съобщя. Таблото пред мен показва:
Коалиция за България 79 от 82-ма.
Национално движение Симеон Втори 53 от 53-ма.
ДПС 31 от 34.
Коалиция Атака 18 от 20.
ОДС 20 от 20.
Демократи за Силна България 17 от 17.
И Български народен съюз 12 регистрирани от 13.
Това показва електронното табло.
Има ли желаещи за изказвания?
Заповядайте, господин Каракачанов.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ (БНС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Днес завършваме дебата по предложения ни проект за кабинет на Република България. Становището на Коалиция Български народен съюз е много ясно и категорично цялата парламентарна група няма да подкрепи проекта за кабинет между БСП и ДПС. Има аргументи, които бяха изброявани от редица наши колеги от парламентарната група. Ние продължаваме да бъдем убедени, че едно добро българско правителство след този вот на българските избиратели трябваше да бъде правителство на експертен, непартиен принцип. Едно правителство, което да поеме ангажимента пред българската нация за онези проблеми, които стоят пред всички нас като граждани проблемите с престъпността, проблемите с ниските доходи, проблемите с обърканата пенсионна система и ниските пенсии на нашите родители и баби, а в международен план то трябваше да поеме сериозния ангажимент за европейското бъдеще на България през 2007 г.
И един друг, бих го нарекъл основен аргумент на Коалиция Български народен съюз за неподкрепа на този проект за кабинет е много силното присъствие на Движение за права и свободи в този проект за кабинет. За четири години съуправление с Национално движение Симеон Втори в редица райони на страната, именно и поради сериозното си присъствие във властта, Движение за права и свободи успя да предизвика недоверие сред част от българското население. Ние се опасяваме, надяваме се, това да не е основателно, но се опасяваме, че това засилено присъствие на Движението за права и свободи във властта ще доведе до ново напрежение и може да доведе до ексцесии, които да разрушат етническия мир, чието запазване е заслуга на целия български народ и на всички политически партии.
Затова заявяваме още веднъж нашата категорична позиция за неподкрепа на този проект за кабинет. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Каракачанов.
Няма реплики.
Има ли други народни представители, желаещи да вземат отношение по разискваната тема? Няма желаещи.
Обявявам разискванията за приключени.
Трябва да преминем към гласуване на решенията, които са внесени.
Първо е проект за решение за приемане на процедурни правила за тайно гласуване за избор на министър-председател, приемане на структура на Министерския съвет и избор на членовете на Министерския съвет. Този проект за решение е раздаден на народните представители. Вносители са Михаил Миков, Румен Такоров, Георги Юруков.
Моля някой от вносителите кратко да представи и да прочете решението.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Първо ще кажа с няколко думи на каква база сме изготвили процедурните правила за тайното гласуване, което беше прието сутринта.
Гласуването ще се извърши с бюлетини от типа на тези, с които всички български граждани гласуваха на последните парламентарни избори така наречената позната интегрална бюлетина с квадратче отпред пред трите опции: “за”, “против”, “въздържал се”. Всички възможни опции в правилника.
На второ място, предлагаме формиране на комисия, която да бъде огледален образ на Комисията по правилника, която е огледален образ на пропорционалното народно представителство в Четиридесетото Народно събрание, което предполага представителство: от Коалиция за България 4, НДСВ 3, ДПС 2, всички останали парламентарни групи по 1. Председател също от най-голямата парламентарна група 1. Или: 5-3-2-1-1-1-1, което формира състав на комисията от 14 души. Пак казвам същата комисия, каквато Четиридесетото Народно събрание избра за изработването на проект за правилник за дейността си и която комисия отразява това представителство.
Гласуването ще стане на два етапа или на два тура, както сме ги нарекли, и е свързано с факта, че въпросите, по които ще гласуваме, са внесени от два различни субекта. Единият президентът на републиката, който е внесъл на вашето внимание с указ предложение за избиране на министър-председател. А вторият път, след избора на министър-председател, или след гласуването по тази точка, ще се гласува за структура и поименен състав на Министерския съвет. И след това ще се оповестят и резултатите от това гласуване.
Най-общо, уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа, това съдържат процедурните правила. Не си позволявам да влизам в детайли, защото всеки от вас ги е получил сутринта на влизане в Народното събрание.
Особеното е, че сме предвидили по един час да трае гласуването от обявяването до приключването. Един час е достатъчно време, като идеята е да има повече урни, в които да се гласува, и по този начин да става по-бързо. Опитът ни от последното такова гласуване в предишното Народно събрание показа, че много често това гласуване е бавно. И затова сме предвидили по един час за всеки от изборите, за всяко от гласуванията, като има повече избирателни кутии, съответно народните представители са разпределени пропорционално с оглед първото им име от азбуката. Така че да има горе-долу равен брой пред всяка избирателна кутия.
Ако има още някакви въпроси съм готов да отговоря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Ще помоля да прочетете самото решение.
МИХАИЛ МИКОВ:
“РЕШЕНИЕ
за приемане на процедурни правила за тайно гласуване за избор на министър-председател, приемане структура на Министерския съвет и избор на членове на Министерския съвет на Република България
Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 и 7 и чл. 86 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 54 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И :
Приема процедурни правила за тайно гласуване за избор на министър-председател, приемане структура на Министерския съвет и избор на членове на Министерския съвет на Република България, както следва:
1. За провеждане на тайното гласуване се избира комисия в състав от: 1 председател, излъчен от най-голямата парламентарна група, и 13 народни представител: 4 от Коалиция за България, 3 от Национално движение Симеон Втори, 2 от Движението за права и свободи, 1 от Коалиция Атака, 1 от Обединените демократични сили, 1 от Демократи за Силна България и 1 от Български народен съюз.
2. Гласуването се провежда на два тура: първи за избор на министър-председател, и втори за приемане на структура и състав на Министерския съвет.
3. (1) Гласуването за министър-председател се извършва с една бяла бюлетина, на която е изписано името на предложения кандидат и три квадратчета за отразяване волята на гласуващия народен представител “за”, “против” и “въздържал се”.
(2) Гласуването за структурата и състава на Министерския съвет се извършва с една бюлетина, на която е изписано: 1. “За структура на Министерския съвет” “за”, “против” и “въздържал се”, и 2. “За състав на Министерския съвет” “за”, “против” и “въздържал се”.
4. Бюлетините и пликовете за гласуване се дават на народните представители от членовете на комисията по избора.
5. Народните представители осъществяват гласуването в изборни кабини чрез отбелязване със знак в съответното квадратче на бюлетините, отразяващо неговия вот.”
Не сме си позволили да определяме вида на знака, същата свобода като на парламентарните избори. Извинявайте.
“6. След гласуването народният представител пуска поставената в плика бюлетина в избирателната кутия.
7. Извършеното гласуване се отбелязва в списък на народните представители, като гласувалият народен представител се подписва.
8. Разкъсване, зачертаване и други знаци върху бюлетината не я правят недействителна. Плик с две или повече еднакви бюлетини се брои за една действителна бюлетина.
9. Бюлетината е недействителна, когато:
а) не е направена по образец;
б) е намерена в изборната кутия без плик;
в) пликът е празен;
г) ако в бюлетината не е изразено волеизявление;
д) ако в бюлетината са изразени едновременно две или повече волеизявления по един и същ въпрос.
10. Гласуването се провежда в рамките на един час, считано от обявяване на процедурата”, като се има предвид, че това е за всеки тур.
“11. След приключване на гласуването комисията за провеждане на избора съставя протокол за резултатите от гласуването, който председателят на комисията обявява пред Народното събрание.
12. Решенията се считат за приети, ако за тях са гласували повече от половината от гласувалите народни представители.”
Ако нямате други препоръки към мен, благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Миков.
И така, господин Софиянски, Вие искате думата по тези процедурни правила.
Народните представители могат да правят предложения по тези правила за отпадане или за заместване, за редакционни или други поправки около текста на това решение.
СТЕФАН СОФИЯНСКИ (БНС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Днес взехме едно решение за тайно гласуване с помощта на колеги и от опозицията, от Българския народен съюз, не само от мандатоносителите, но фактът, че това решение беше взето със 120 на 119 гласа предполага да не приемем точно в този вид процедурните правила. С моите предложения аз се обръщам най-вече към мандатоносителите за подкрепа на една промяна в процедурните правила, която смятам, че ще отрази много по-ясно начина, по който гласувахме в залата. Освен това разчитам, че тя ще отмахне и съмненията, които редица народни представители изказаха за начина, по който ще се гласува.
Затова правя следните конкретни предложения:
Точка 1 добива следния вид:
“1. За провеждане на тайно гласуване се избира комисия в състав по двама представители от всяка парламентарна група, както следва: Коалиция за България 2, НДСВ 2, ДПС 2, Атака 2, ОДС 2, ДСБ 2, БНС 2. Председателят на комисията се избира от Народното събрание.” По този начин уважаваме възможността всяка парламентарна група да има равно представителство в избирателната комисия, без да променяме броя на участниците в комисията.
2. В т. 5 да отпаднат думите “в изборна кабина”.
Точка 5 добива следния вид:
“5. Народните представители осъществяват гласуването чрез отбелязване със знак в съответното квадратче на бюлетините, отразяващи неговия вот.”
Уважаеми господа народни представители, защо правя това предложение? Отново подчертавам, че решението беше взето при абсолютно равенство на позициите от мандатоносителите и от опозицията. По този начин да го преведем директно, за да не остава съмнение в българските избиратели, предложението предполага всеки, който е гласувал за явно гласуване, да има възможността да упражни явно гласуване. (Оживление в КБ.) Противното аз го казвам много ясно, не крия процедурно какво води това предложението в тази точка дава възможност на колегите, които са за явно гласуване, да упражнят явен вот. То дава възможност и на колегите, които са за тайно гласуване, да упражнят таен вот. Благодаря, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Четин Казак, заповядайте.
ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Категорично не мога да се съглася с изразеното становище от господин Софиянски по отношение на неговите предложения. Първо, стана ясно от вносителя, че е спазен стриктно пропорционалният принцип за формиране на комисията, така както винаги се е правило, това важи и в предишни народни събрания при избор на подобен род комисии, така както вече сме го правили и в това Четиридесето Народно събрание. Няма никаква логика една такава комисия да бъде на паритетен принцип, след като така или иначе в Народното събрание има парламентарни групи с различна тежест и с различно представителство.
Що се отнася до второто Ви предложение, уважаеми господин Софиянски, то е, меко казано, недопустимо от правна гледна точка, тъй като сутринта гласувахме изрично решение на Народното събрание за таен вот. Както знаете, по Конституция решенията на Народното събрание, както всички останали актове, са задължителни за всички, включително и за нас, народните представители, и ние сме длъжни да ги спазваме. Не може да гласуваме правила, които да противоречат на наше решение, което вече е станало решение на Народното събрание изборът да бъде таен. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Заповядайте, господин Вълчев.
ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ (НДСВ): Благодаря, господин председателю.
Първо бих искал да заявя, че НДСВ ще подкрепи и двете предложения, направени от господин Софиянски.
Бих искал да направя трето предложение, а именно следното: позовавайки се на това, което колегата Миков с основание посочи като паралел между гласуването на парламентарните избори и гласуването, което сега ще проведем, предлагам навсякъде думата “плик” да бъде заличена. Благодаря. (Оживление.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Направено е предложение.
Господин Миков, заповядайте.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Софиянски, Вие сте сравнително млад народен представител, но явно не сте запознат достатъчно добре с правилника. В правилника много ясно е казано какъв вид гласуване има в Народното събрание. Сутринта, ако сте присъствали и участвали в заседанието, то Вие сте наясно, че пленарната зала прие какъв да бъде видът на гласуването и пленарната зала реши гласуването да бъде тайно.
С второто си предложение Вие предлагате да бъде тайно по избор. Такъв тип гласуване не е предвидено нито в правилника, нито в някакъв друг закон, който трябва да обвързва решението на народните представители.
Аз се въздържам да коментирам, че желанието за явно гласуване утре може да се разпростре извън тази зала и понякога някой политик или народен представител да поиска да узнае как са гласували неговите представители. Мисля, че ние възпитаваме в твърде лош стил гражданите.
По отношение на комисията: аз не виждам какво ви смущава комисията да отразява представителството на партиите и коалициите, участвали в последните избори. Ако се съмнявате в нейната безпристрастност, то тогава вие би трябвало да се съмнявате и в безпристрастността на комисията, която изработва правилника, а оттук насетне за какво говорим и защо въобще присъстваме в тази зала?! Така че аз още веднъж апелирам към всички народни представители, всъщност малко съм учуден от господин Вълчев за неговото предложение, което е в същия дух, но аз винаги съм ценял много високо чувството му за хумор и като колега в университета, и тук, в Народното събрание, той не го е изгубил. Всъщност и в двата случая става въпрос за преформулиране на волята на Народното събрание, приета със сутрешно решение.
В крайна сметка комисията би била седем на седем и аз не виждам защо ви притеснява това? В нея никой не би имал превес нито коалицията, която иска да реализира управленски мандат, нито тези, които се самоопределят с поведението си, като опозиция, бих казал като крайна антиинституционална опозиция. Ние трябва да намерим сили в себе си да излезем от тази ситуация, която, разберете, не е проблем на пленарната зала и на отделните политически формации в нея. Тя е проблем на България.
Още веднъж апелирам и по процедурата и по-нататък да извървим тази процедура докрай с една определена конструктивност, като запазим чувството си за хумор и следващите дни в Народното събрание да имаме възможност да го проявяваме. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Агов, заповядайте, имате думата.
АСЕН АГОВ (ДСБ): Уважаеми господин Миков, аз ще откликна на Вашия призив да запазя чувството си за хумор и ще издам една тайна пред тази зала: на последните избори гласувах за Демократи за Силна България. (Шум и реплики в залата.) Ето, виждате ли? И съобщавам на цялата тази зала, че съм гласувал за Демократи за Силна България. Искам да попитам какви са последиците от всичко това? Следователно аз мога да оповестя какъв е бил моят избор и всякакви други забрани и ограничения не биха важели. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Агов.
Разбира се, че не мога да огранича и няма да огранича времето за дебата, докато водя поне аз заседанието, но искам да съобщя, че на Председателски съвет, колегите са тук, уточнихме дебатът да бъде по правилата възможно кратък и по текстове.
Господин Стоянов, заповядайте.
ДИМИТЪР СТОЯНОВ (КА): Господин председателстващ, дами и господа народни представители, българи! От името на Коалиция Атака правим предложение за следните промени в правилата. Точка 10 в момента гласи: “Гласуването се провежда в рамките на един час, считано от обявяването на процедурата.” Нашето предложение е да бъде добавен следният текст: “Освен ако има чакащи народни представители пред стаята за гласуване, когато гласуването продължава до получаване на вот от всички желаещи.”
Имаме и второ предложение: да бъде създадена нова т. 13.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Тринадесет е фатално число, но кажете.
ДИМИТЪР СТОЯНОВ: На мен пък ми носи късмет.
Новата точка 13 да гласи: “Неуредените от тези правила въпроси се решават от комисията.” Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Стоянов, извинявайте, моля напишете предложенията си, за да мога точно да цитирам при гласуването. Благодаря ви.
Има ли други народни представители, желаещи да вземат отношение по текста на решението?
Господин Иванов, заповядайте.
ИВАН ИВАНОВ (ДСБ): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Искам да направя едно предложение и да подкрепя друго, което вече е направено. Предложението, което правя, е отново по т. 10, като предлагам, господин председателю, текстът да бъде: “Гласуването се провежда в рамките на два часа, считано от обявяване на процедурата.” Нека да имаме предвид, че пред всяко едно от двете бюра трябва да гласуват по 120 депутати.
РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: Четирите бюра.
ИВАН ИВАНОВ: Дори и така да е, не би трябвало народен представител да не упражни правото си на глас, оправдавайки се, че не е успял в рамките на предвидения час да се яви пред изборното бюро. Нека при избора на правителство на Република България да дадем възможност, в рамките на два часа, всеки народен представител да упражни правото си на глас.
Втората част на моето изказване е в подкрепа на предложението на господин Даниел Вълчев. Считам, съвсем определено, че няма смисъл от използване на пликове. Не можах да разбера защо Михаил Миков говореше, че господин Вълчев имал чувство за хумор, когато е направил това предложение.
Питам: Централната избирателна комисия на парламентарни избори 2005, която реши тайното гласуване на тези избори да се проведе с бюлетина без плик, да не би и те с чувство за хумор да са направили това предложение?! Не виждам, първо, защо трябва непременно една бюлетина с толкова елементарен текст да бъде поставена в плик. На второ място, коментира се хипотезата за плик с две или повече еднакви бюлетини, че се броят за една действителна, но не се отбелязва кога бюлетината е недействителна, а там ще има и следваща хипотеза: ако случайно някой е поставил в плика вече по една бюлетина, където по един начин е маркирано гласуване и след това постави и втора, която е с друго маркирано гласуване. По тази причина считам, че наистина е логично и напълно оправдано да се проведе гласуването без използване на пликове. Не само народните представители, но и всички български гласоподаватели имат вече опит в това отношение. Не поставяйте допълнителни препятствия при провеждането на една ясна и прозрачна процедура.
Що се касае до броя на народните представители в изборните бюра, то след като тези представители имат единствено контролни функции, защото те няма да провеждат законотворчество в този си състав, няма нищо по-логично от това, този състав да бъде изцяло на паритетен принцип. Останалото означава априори някакво недоверие, което храните към опозицията в този парламент. (Шум в Коалиция за България.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Иванов.
Господин Тагарински, заповядайте.
МАРИО ТАГАРИНСКИ (ОДС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми колеги! От името на Парламентарната група на Обединените демократични сили правя следното предложение: в т. 9 да отпадне буква “б”, тоест свързано е пак с използването на пликове. Тя гласи следното: “Бюлетината е недействителна, когато не е направена по образец”. Буква “б”, която предлагаме да отпадне: ”е намерена в изборната кутия без плик” и
“в) пликът е празен.”
Предлагаме и буква ”в” да отпадне логически.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Букви “б” и “в” да отпаднат. Благодаря Ви, господин Тагарински.
Господин Георгиев, заповядайте.
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ (КА): Господин председател, уважаеми колеги! Чета в т. 5: “Народните представители осъществяват гласуването в изборни кабини чрез отбелязване със знак”. Питам: какъв знак? Някой от нас може да иска да нарисува нещо и по този начин да се обяви, че бюлетината е невалидна. Това трябваше да го доуточните. (Шум в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Георгиев.
Има ли други народни представители да правят предложения по текста на това решение?
Господин Тагарински, Вие пак вдигате ръка, но се изказахте. Вашето предложение ще бъде гласувано.
Има думата господин Яне Янев.
ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС): От името на Парламентарната група на Обединените демократични сили предлагам Народното събрание да реши да допусне медиите там, където ще се проведе гласуването. (Смях в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Това е извън решението.
Уважаеми народни представители, виждам, че няма други направени предложения. Както знаете, Народното събрание гласува удължаване на работното време с два часа. Явно след 9 мин. тези два часа изтичат. Парламентарната практика, а и на българския парламент е в такива случаи председателят да спира часовника до приключване на изборния процес.
Обявявам спиране на часовника!
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ, от място): Имам обратно предложение...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Мисля, че приключихме. Аргументите се чуха. Те са ясни. Всеки ще може да изрази отношение със своя глас.
Въз основа на чл. 56, ал. 1, т. 3 поредността на гласуването се извършва, както ви е известно, предложения за заместване... Предложенията, направени тук, са предложения за заместване по основния текст. Затова първо те ще бъдат подложени на гласуване по реда на тяхното постъпване.
АНТОНИЯ ПЪРВАНОВА (НДСВ, от място): Има предложение за отхвърляне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Това е по т. 5.
Първо ще поставя на гласуване предложението на народните представители Софиянски, Каракачанов и Българинов т. 1 да гласи: “При провеждане на тайното гласуване се избира комисия в състав по двама представители от всяка парламентарна група, както следва: Коалиция за България 2, НДСВ 2, ДПС 2, Атака 2, ОДС 2, ДСБ 2, БНС 2. Председателят на комисията се избира от Народното събрание”.
Това е заместващият текст на т. 1 от проекта за решение.
Моля, гласувайте.
Гласували 239 народни представители: за 122, против 117, въздържали се няма.
Предложението се приема. (Ръкопляскания от блока на НДСВ, Атака, ОДС, ДСБ и БНС.)
Следователно съдържанието на решението по т. 1 ще бъде такова, каквото го гласувахме преди малко.
Преминаваме към следващото предложение по т. 5. Тук всъщност бяха направени няколко аргументирани предложения. Основното е отново на народните представители Софиянски, Каракачанов и Българинов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ, от място): Те са недопустими, защото отменят решението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: То гласи: “Народните представители осъществяват гласуването чрез отбелязване със знак, съответно квадратче на бюлетините, отразяващо неговия вот”.
Моля, гласувайте.
Гласували 239 народни представители: за 122, против 117, въздържали се няма.
Това предложение също се приема. (Ръкопляскания от блока на НДСВ, Атака, ОДС, ДСБ и БНС.)
Има думата за процедурно предложение господин Юруков.
ГЕОРГИ ЮРУКОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, искам прегласуване поради следното:
В чл. 86 на Конституцията е казано, че гласуването е явно, лично, освен в закона или Конституцията когато е уредено да се гласува тайно. Народното събрание го реши. Ние го решихме. Представяте ли си какво правим в момента (силен шум в блока на НДСВ, Атака, ОДС, ДСБ, БНС) с едно решение привеждаме текст на Конституцията в мъртво състояние. Това е недопустимо! Затова искам прегласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Направено е предложението за прегласуване. Следователно поставям още веднъж на гласуване предложението на народните представители Стефан Софиянски, Каракачанов и Българинов това, което гласувахме преди малко.
Моля, гласувайте.
Гласували 239 народни представители: за 122, против 117, въздържали се няма.
Предложението е прието. (Ръкопляскания от блока на НДСВ, Атака, ОДС, ДСБ и БНС.)
Следващото предложение беше направено от народния представител Даниел Вълчев навсякъде в текста на решението да отпадне думата “плик” или “пликове”.
Моля, гласувайте.
Гласували 239 народни представители: за 122, против 117, въздържали се няма.
Предложението на народния представител Даниел Вълчев се приема. (Ръкопляскания от блока на НДСВ, Атака, ОДС, ДСБ и БНС.) Следователно в текста отпада думата “плик” или “пликове”.
Следващото предложение е направено от народния представител Марио Тагарински и то е в чл. 9 на решението букви “б” и “в” да отпаднат.
ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ (НДСВ, от място): Няма смисъл вече.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Мисля, че това се обезсмисля, но предложението е направено и аз трябва да го подложа на гласуване.
Моля, гласувайте.
Гласували 239 народни представители: за 139, против 94, въздържали се 6.
Предложението се приема.
Преминаваме към следващото гласуване. То е направено от народния представител Димитър Стоянов от името на Парламентарната група на Атака.
Първото предложение е в т. 10 след текста, който е пред вас, да се добавят думите “освен ако има чакащи народни представители за гласуване”.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 238 народни представители: за 176, против 47, въздържали се 5.
Предложението се приема.
По т. 10 беше направено предложение и от господин Иван Иванов.
ИВАН ИВАНОВ (ДСБ): Оттеглям го.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Иван Иванов оттегля предложението си, следователно няма да го подлагам на гласуване.
И последното предложение, направено от народния представител Димитър Стоянов, е за нова т. 13. Тя гласи:
“13. По неуредените от тези правила въпроси компетентен орган за вземане на решения е комисията по т. 1.”
РЕМЗИ ОСМАН (ДПС, от място): Нали решихме за приоритетно представителство. Какви неуредени въпроси ще има освен да обявят резултата?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Направено е предложение за нова точка и аз го подлагам на гласуване.
Моля, гласувайте.
Гласували 238 народни представители: за 121, против 117, въздържали се няма.
И това предложение е прието.
Уважаеми народни представители, гласувахме предложенията, които бяха направени в пленарната зала. Сега трябва да гласуваме основния текст на решението. (Реплики и възражения.) Какво има? Не виждам желаещи да вземат думата.
Гласува се основният текст на решението, разбира се, вече с гласуваните поправки, заместване на текстове и т.н.
Моля, гласувайте.
Гласували 238 народни представители: за 124, против 112, въздържали се 2.
Решението за приемане на процедурни правила за тайно гласуване за избор на министър председател, приемане на структура на Министерския съвет и избор на членове на Министерския съвет на Република България е прието.
Уважаеми народни представители, трябва да гласуваме решение за състава на комисията. Както знаете, прие се да има по двама представители от всяка парламентарна група, а всяка парламентарна група или народен представител може да предложи кандидат за председател на тази комисия.
Господин Методиев, имате думата.
ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Благодаря, господин председателю.
Предлагам за членове на комисията от Демократи за Силна България господин Димитър Абаджиев и господин Евгени Чачев и си позволявам да предложа господин Димитър Абаджиев за председател на комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви.
Има думата народният представител Емилия Масларова.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): От името на Парламентарната група на Коалиция за България предлагам представители в тази комисия да бъдат господин Георги Юруков и господин Ясен Пенчев, като за председател предлагаме господин Георги Юруков.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря.
Представени са вече кандидати от Коалиция за България, Български народен съюз, Движението за права и свободи, ОДС, Демократи за силна България, Национално движение Симеон Втори, Коалиция Атака. Тоест всички парламентарни групи са предложили членове на комисията.
Практиката досега, уважаеми колеги, е членовете на комисията да се гласуват анблок, а за председател се гласува отделно. Особено пък след като има и две кандидатури.
Ще прочета членовете, може би не по азбучен ред, моля да бъда извинен:
Борислав Българинов, Мирослав Мурджов, Атанас Щерев, Мариана Костадинова, Марио Тагарински, Йордан Бакалов, Ремзи Осман, Четин Казак, Георги Юруков, Ясен Пенчев, Павел Чернев, Димитър Стоянов, Димитър Абаджиев и Евгени Чачев.
Общо 14 народни представители.
Моля, гласувайте.
Гласували 234 народни представители: за 221, против 3, въздържали се. 10
Съставът на комисията е приет.
Има две предложения за председател на комисията на народния представител Димитър Абаджиев и на народния представител Георги Юруков.
По силата на чл. 56, ал. 2, когато има две или повече предложения от едно и също естество, те се гласуват по реда на постъпването им.
Първо постъпи предложението за председател на комисията за народния представител Димитър Абаджиев.
Моля, гласувайте за председател да бъде избран народният представител Димитър Абаджиев.
Гласували 237 народни представители: за 121, против 115, въздържал се 1. (Ръкопляскания.)
Предложението се приема. Следователно председател на тази комисия по избора е народният представител Димитър Абаджиев. В такъв случай не се подлага на гласуване втората кандидатура.
С това, уважаеми народни представители, приехме процедурните правила, приехме комисията и нейния председател има ли още въпроси, които още трябва да бъдат решени, преди да преминем към гласуването за министър-председател и структура на Министерски съвет на Република България?
Господин Яне Янев, заповядайте имате думата.
ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС): Отново правя предложение от името на Парламентарната група на ОДС и то е конкретно: “Народното събрание разрешава достъп на медии по ред, определен от комисията по избора.” (Шум и реплики в залата.)
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Това вече е ново предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Това предложение не мога да го допусна за гласуване. (Реплики.)
Правилата са приети, имаше начин на гласуване, че гласуването ще бъде тайно и сега вие искате да нарушавам правилника.
За процедура има думата господин Даниел Вълчев.
ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ (НДСВ): Благодаря Ви, господин председателю.
Аз бих искал само да обърна внимание, господин председател, бих се съгласил с Вас, че приключи гласуването на процедурните правила, но господин Яне Янев направи това предложение, преди да приключим гласуването и Вие казахте, че това е въпрос за след приемането на процедурните правила.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ, от място): Не е вярно това.
ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ: Според мен това е едно основание все пак това да бъде поставено. (Реплики в КБ.)
Искам само да поясня, че това, което предлага господин Янев, и аз така го разбирам, е не камерата да стои в тайната стаичка, а да има... (Реплики в КБ.)
Стаичка, господин Овчаров, има ако следите това, което ние гласувахме, означава, че не сте длъжен в стаичката да попълните бюлетината, а не че няма стаичка.
Така че мисля, че има основание, господин председател. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви.
БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Няма как, трябва да го подложиш на гласуване.
НИКОЛАЙ КЪНЧЕВ (БНС): Лично моето предложение е да има медии, за да можем ние да докажем как сме гласували! Благодаря ви. (Ръкопляскания в БНС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, Народното събрание с поименно гласуване реши днес гласуването да бъде тайно.
Това, което се предлага, гласуването не само да бъде явно, но и медийно, е недопустимо. (Силен шум в залата.) Затова не подлагам на гласуване предложението на господин Яне Янев.
Моля, народните представители да имат предвид, че сега е 16,20 ч. До 17,20 ч. ще се проведе гласуването в зала “Изток”.
Моля комисията да организира и подпомагана от квесторите, както е по правилник, да продължи нашата работа, с тайното гласуване. (Шум и реплики.)
Продължаваме с гласуването. (Следва прекъсване за тайно гласуване.)
(След тайното гласуване.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, заемете местата си в пленарната зала. Доколкото като председател и заместник-председатели сме информирани, комисията е готова с резултата. Квесторът да провери Комисията по избора, както бяхме информирани, готова ли е и, ако е готова, да заповяда в залата.
РЕПЛИКИ ОТ ЗАЛАТА: Няма ли да има регистрация?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Няма регистрация, не съм прекратил заседанието, тъй като заседанието продължи с тайно гласуване. Ако искате, можете да проверите в стенографския протокол.
Ще помоля председателя на комисията господин Абаджиев да докладва резултатите от избора.
Заповядайте, господин Абаджиев.
ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател в оставка, уважаеми господа министри в оставка, уважаеми госпожи и господа народни представители! Съгласно решението на Народното събрание от днес, 27 юли 2005 г., на основание чл. 53, ал. 1 и ал. 4 и чл. 54 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание проведе тайно гласуване за избиране на Сергей Дмитриевич Станишев за министър-председател на Република България.
Комисията за провеждане на тайно гласуване в състав: председател Димитър Абаджиев; членове: Георги Юруков, Асен Пенчев, Атанас Щерев, Мариана Костадинова, Ремзи Осман, Четин Казак, Павел Чернев, Димитър Стоянов, Марио Тагарински, Йордан Бакалов, Евгени Чачев, Борислав Българинов и Мирослав Мурджов обявява следните резултати: общ брой на гласувалите народни представители 239, гласували “за” 120 (ръкопляскания от КБ и ДПС), гласували “против” 119, гласували “въздържали се” няма, брой бюлетини, които не са по образец няма, брой бюлетини, в които не е изразено волеизявление няма, брой бюлетини, в които са изразени едновременно две или повече волеизявления по един и същи въпрос няма.
Въз основа на резултатите от проведеното тайно гласуване и на основание чл. 84, т. 6 от Конституцията на Република България във връзка с Указ № 244 на президента на Република България от 24 юли 2005 г. Народното събрание
Р Е Ш И:
Избира Сергей Дмитриевич Станишев за министър-председател на Република България. (Народните представители от КБ и ДПС стават и поздравяват с ръкопляскания господин Станишев с избора му за министър-председател.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря.
Съобразно нашите приети правила, ще помоля министър-председателят на Република България Сергей Станишев да представи структурата и състава на Министерския съвет, след което ще се проведе вторият тур на гласуването.
Господин министър-председател, моля представете структурата и състава на вашия кабинет.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, уважаеми господин министър-председател в оставка, уважаеми господа министри в оставка, уважаеми дами и господа народни представители! Вчера в моята програмна декларация, освен основните политически приоритети, принципи на дейността на правителството, се спрях доста подробно на необходимостта от промени в структурата на Министерския съвет и представих проектокабинета. Все пак, тъй като във вчерашния доста напрегнат и емоционален парламентарен ден немалка част от народните представители отсъстваха от залата, бих искал да се върна към тази тема и да обоснова по-подробно структурата и състава на Министерския съвет.
Преди всичко искам да напомня, че и по време на продължителните преговори, в това число с Национално движение Симеон Втори, с Българския народен съюз, с други политически сили, беше приет един общ принцип че структурата на Министерския съвет като основа трябва да стъпи на действащата структура на Министерския съвет, който работеше досега. Това се обосновава и от управленската логика и наред с това от разбирането, че през следващите месеци има редица неотложни задачи пред Народното събрание и пред Министерския съвет, които са свързани преди всичко с наваксване на България по отношение на европейската интеграция в редица области, в които ние можем да констатираме изоставане. Сериозни промени в структурата биха затруднили дейността на Народното събрание с оглед коригиране на редица закони, в които са изписани задължения и функции на досега съществуващите министерства. Това би отнело много ценно парламентарно време в изключително важен, отговорен пред страната момент.
Искам да обърна внимание, че към този момент поради краткото време в структурата на Министерския съвет не можеше изцяло да бъдат отразени някои от политическите приоритети, които ние, като Коалиция за България и като нова коалиция за управление на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност, сме подчертавали нееднократно, а по-точно: развитието на информационните технологии и комуникации, развитието на българския туризъм като приоритетен отрасъл.
Затова на основанието на тези аргументи представям пред вас, съобразено с приоритетите на страната и програмните принципи на правителството, следната структура на Министерския съвет: председател на Министерския съвет, двама заместник-председатели на Министерския съвет, Министерство на финансите, Министерство на вътрешните работи, Министерство на външните работи и европейската интеграция, Министерство на отбраната, Министерство на правосъдието, Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на транспорта, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и горите, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Министерство на културата, Министерство на младежта и спорта, Министерство на държавната политика при бедствия и аварии.
Поименният състав на Министерския съвет, който предлагам на вашето внимание за гласуване, е следният:
Заместник-председател на Министерския съвет и министър на външните работи и евроинтеграцията Ивайло Георгиев Калфин.
Заместник-председател на Министерския съвет и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем Тошкова.
Министър на финансите Пламен Василев Орешарски.
Министър на вътрешните работи Румен Йорданов Петков.
Министър на отбраната Ангел Петров Найденов.
Министър на правосъдието Бойко Василев Коцев.
Министър на държавната администрация и административната реформа Димитър Георгиев Калчев.
Министър на икономиката и енергетиката Румен Стоянов Овчаров.
Министър на транспорта Петър Василев Мутафчиев.
Министър на регионалното развитие и благоустройството Асен Димитров Гагаузов.
Министър на околната среда и водите Джевдет Ибрям Чакъров.
Министър на земеделието и горите Нихат Тахир Кабил.
Министър на труда и социалната политика Хасан Ахмед Адемов.
Министър на здравеопазването Радослав Ненков Гайдарски.
Министър на образованието и науката Венелин Стоянов Живков.
Министър на културата Стефан Ламбов Данаилов.
Министър на младежта и спорта Весела Николаева Лечева.
Уважаеми дами и господа народни представители, искам да подчертая, че при определянето на поименния състав на кандидатите за Министерския съвет съм се водил преди всичко от техния професионализъм, от деловите качества на кандидатите, тяхната способност да работят в един екип, тяхното приемане на основните параметри на политиката, която е необходима за страната и която беше съгласувана в хода на преговорите и с Движението за права и свободи, а в много значителна степен и с НДСВ и Български народен съюз, но наред с това съм се стремял този кабинет да бъде и като облик, и като поведение и приоритети не теснопартиен кабинет на Коалиция за България и Движението за права и свободи, а кабинет на Република България, който ще работи за благоденствието, бъдещето на всички български граждани, независимо от техните политически пристрастия.
Искам да благодаря на всички народни представители, които подкрепиха моята кандидатура в тайния вот за министър-председател (оживление в залата) и да се обърна към всички народни представители от различни парламентарни групи да подкрепят структурата на Министерския съвет и поименния му състав. България няма време за губене! Нямаме време за политически игри и взаимни препятствия! Трябва да се работи здраво в името на националните интереси за реализация на европейското бъдеще на нашата страна и за реализация на редица вътрешни приоритети за по-ускорено икономическо развитие, наред със запазване на финансовата и макроикономическата стабилност и за решаването на най-болните социални проблеми в здравеопазването, образованието и социалната сфера. Благодаря ви за вниманието! (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин министър-председател, по силата на Конституцията Вие сте длъжен да положите клетва.
Моля народните представители за станат прави. (Всички народни представители стават.)
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: “Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!” (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, съобразно нашето решение и правилата за избора преминаваме към втория тур избор на структура и състав на Министерския съвет.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС, от място): Процедурно предложение!
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, от място): Процедурно предложение!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля всички народни представители, които желаят, да заповядат в зала “Изток”. Комисията е същата.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, от място): Чакай, бе, има процедурно предложение!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: В процес на избор сме, не може да се дава думата, вижте правилника!
АНЕЛИЯ АТАНАСОВА (НДСВ, от място): Има процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля народните представители да се отправят към зала “Изток”! (Следва прекъсване за тайно гласуване.)
(След тайното гласуване.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, моля да заемете места си и да запазите тишина, за да можем да чуем доклада на комисията.
Господин Абаджиев, заповядайте.
ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ (ДСБ): Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми господа министри в оставка, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми гости! От името на Комисията по избора ми позволете да ви съобщя резултатите от втория тур, така както е по правилата.
“Днес, 27 юли 2005 г., на основание чл. 53, ал. 1 и ал. 4 и чл. 54 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание проведе тайно гласуване за структура и за състав на Министерския съвет на Република България.
Комисията за провеждане на тайно гласуване в състав: председател Димитър Абаджиев, и членове: Георги Юруков, Асен Пенчев, Атанас Щерев, Мариана Костадинова, Ремзи Осман, Четин Казак, Павел Чернев, Димитър Стоянов, Марио Тагарински, Йордан Бакалов, Евгени Чачев, Борислав Българинов и Мирослав Мурджов, обявява следните резултати:
- за структура на Министерския съвет: общ брой на гласувалите народни представители 239, гласували “за” 119, гласували “против” 119, гласували “въздържал се” няма; брой бюлетини, които не са по образец няма; брой бюлетини, в които не е изразено волеизявление 1; брой бюлетини, в които са изразени едновременно две или повече волеизявления по един и същи въпрос няма.
- за състав на Министерския съвет: общ брой на гласувалите народни представители 239, гласували “за” 117, гласували “против” 118, гласували “въздържал се” няма; брой бюлетини, които не са по образец няма; брой бюлетини, в които не е изразено волеизявление 4; брой бюлетини, в които са изразени едновременно две или повече волеизявления по един и същ въпрос няма.
Въз основа на резултатите от проведеното тайно гласуване и на основание чл. 84, т. 6 и 7 във връзка с чл. 86 и чл. 108, ал. 1 и 3 от Конституцията на Република България Народното събрание
Р Е Ш И:
1. Не приема структура на Министерския съвет на Република България. (Ръкопляскания в ОДС, Атака и ДСБ.)
2. Не избира състав на Министерския съвет на Република България.” (Възгласи: “Браво!”)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Миков, имате думата за процедура.
ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ: И процедурно ми позволете от името на Демократи за Силна България да поискам 15 мин. почивка. (Депутати от НДСВ, ДСБ, ОДС и Коалиция Атака обграждат трибуната.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Миков, имате думата за процедура.
ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ: Петнадесет минути почивка от името на група. (Депутатите, обградили трибуната, не допускат Михаил Миков до нея. Силен шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля всички народни представители да седнат на местата си.
ГЛАС ВСТРАНИ ОТ МИКРОФОНИТЕ: Няма да седнат на местата си! Няма да стане това нещо! Няма да стане!
ГЛАС ВСТРАНИ ОТ МИКРОФОНИТЕ: Ако продължаваш така, ще те изгоним!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля народните представители да седнат на местата си. (Много депутати са наобиколили трибуната, силен шум и реплики.)
Уважаеми народни представители, в момента масово нарушавате правилника.
ДАНИЕЛ ВЪЛЧЕВ (НДСВ, встрани от микрофоните): Така правим!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Нарушавате закона, по който Народното събрание работи.
ГЛАС ВСТРАНИ ОТ МИКРОФОНИТЕ: Няма такова нещо!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Трябва да си давате сметка какво правите! (Силен шум и реплики.)
ГЛАС ВСТРАНИ ОТ МИКРОФОНИТЕ: Много добре си даваме сметка какво правим.
ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ: От името на група е поискана почивка, господин председател. Най-добре е да се даде почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Не можете нито да вземате думата....
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, встрани от микрофоните): Искаме почивка от името на група!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Петнадесет минути почивка.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Петнадесет минути почивка. Камбаната!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Не е нужна.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Нужна е! При почивка е нужна. (Председателят Георги Пирински звъни.)
(След прекъсването.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми народни представители, както знаете, чл. 51, ал. 1 предвижда, че при шум или безредие, с което се пречи на работата на народните представители, председателят може да прекъсне заседанието за определено време, което и направих. Така че моля сега, поуспокоени, народните представители да заемат местата си в залата.
Моля да заемете местата си, уважаеми дами и господа. Заседанието продължава.
Давам думата на господин Михаил Миков.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господа министри в оставка! Правя процедурното предложение на основание чл. 58, ал. 2 от правилника за прегласуване на тайното гласуване със следните аргументи.
По същество на втория тур не беше реализирано тайно гласуване. Вчера сутринта Народното събрание прие решение за тайно гласуване. По решение на политическите централи върху народните представители от НДСВ, Атака, ДСБ, ОДС, бе упражнен недопустим политически натиск за откриване на техния вот. Този политически натиск премина всякакви форми на нормалния парламентаризъм и бе упражнено включително и физическо насилие.
Преди около 15 минути, уважаеми господин председател, по един смятам недопустим за парламентаризма и за европейското институционално функциониране на България начин трибуната бе завзета, окупирана и за съжаление това става факт и достояние на всички медии в България, а чрез тях на Европа и света. Аз смятам, че ние трябва да отмием това петно, което днес тези политически сили, които преди малко споменах, хвърлят върху парламентаризма на България.
Така че Ви моля в рамките на Вашите правомощия да насрочите прегласуване заради нарушение на процедурата по гласуването, повтаряне на това гласуване. Също така моля Ви да разпоредите, доколкото е във възможностите на квесторите, за въвеждане на ред и при гласуването, и в пленарната зала на Народното събрание. Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Въз основа на ал. 2 на чл. 58 разпореждам прегласуване.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, от място): Процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Нямате право на процедура, преди да съм обявил прегласуването.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, встрани от микрофоните): Нямате право.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Определям дата и час на прегласуването днес от 10,00 ч. в Народното събрание.
Пленарно заседание от 9,00 ч. няма да има. То ще бъде от 10,00 ч. и ще започне с повторно гласуване.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 2,02 ч.)
Председател: Георги Пирински
Заместник-председатели:
Любен Корнезов
Юнал Лютфи
Секретари: Райна Йовчева
Гергана Грънчарова