Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ПЪРВО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ
София, вторник, 26 юли 2005 г.
Открито в 10,01 ч.




26/07/2005
    Председателствали:  председателят Георги Пирински

    Секретари:  Кристиан Вигенин и Мирослав Мурджов
     
     
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Моля народните представители да заемат местата си и да се регистрират. Едната минута по правилник, изисквана като максимален срок за извършване на регистрацията, изтече. Общо регистрирани 224 народни представители, Народното събрание разполага с кворум. Откривам заседанието.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ,  встрани от микрофоните): Процедура, господин председателю.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля да се  иска думата от място. Виждам искания за две процедури. Моля, заемете местата си!
    Господин Ралчев, имате думата за процедурен въпрос.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ): Благодаря, господин председател.
    Уважаеми господин президент, уважаеми господин министър-председател в оставка, уважаеми господа министри в оставка, дами и господа! Моля председателят на Народното събрание да отмени акта, който току-що постанови, по две причини.
    На първо място, залата беше пълна с журналисти и много от колегите не успяха да се регистрират. При това положение изписаното на таблото не отговаря на действителната картина в залата.
    Моля Ви отново да  поискате регистрация и да обявите състава на Народното събрание, който е в залата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Ралчев.
     Има ли обратно предложение? Имаме поставен процедурен въпрос.
    Моля залата да прецени следното: регистрацията се извършва преди откриване на заседанието. Заседанието се открива, когато се установи наличието на кворум. Времето за извършване на регистрация е равно на времето за явно гласуване с електронната система. По правилник това време не може да е по-малко от 15 сек. и не може да е повече от 60 сек., тоест от 1 мин.
    Аз дадох възможност за регистрация точно в рамките на една минута. Това беше напълно достатъчно, за да се установи наличието на кворум.
    Ето защо смятам, че Народното събрание разполага с необходимия кворум и не мога да уважа искане за процедура, свързана с въпрос преди откриване на заседанието. (Силен шум и реплики, тропане по банките от депутати от НДСВ и КА.)
    Моля, заповядайте, господин Ралчев. Господин Ралчев има думата вече след откриването на заседанието за процедурен въпрос.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ): Господин председателю, Вие очевидно не схванахте тона на възражението, което направих. Не става въпрос за секундите и за минутата, а става въпрос за това, че народните представители не отразиха това, което Вие считате, че те са разбрали. В залата присъстваха много лица, които са извън гласуването, което не позволи народните представители да се регистрират. Това е основанието на моето възражение.
    Моля Ви отново да прецените Вашето поведение. В противен случай, ако запазвате тази си позиция, която ние категорично заявяваме, че не одобряваме като тон на началото на днешното пленарно заседание, Ви моля да постановите поименна проверка. (Ръкопляскания в НДСВ и КА.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Ралчев.
    Има ли обратно мнение? Не виждам обратно на направеното процедурно предложение.
    Моля, включете системата за регистрация.
    Моля, регистрирайте се!
    Предлагам регистрацията да се извърши в рамките на 60 сек., на една минута.
    Общо присъстващи, регистрирали се 235 народни представители.
    Моля, обявете регистрацията по групи.
    Съобщават ми, уважаеми дами и господа народни представители, че при регистрация електронното табло не може да покаже броя на регистриралите се. Мога да го оглася, четейки екрана пред мен, което и ще направя.
    Коалиция за България ­ 82, Национално движение Симеон Втори ­ 52, Движение за права и свободи ­ 32, коалиция Атака ­ 20, Обединени демократични сили ­ 20, Демократи за силна България ­ 17, Български народен съюз ­ 11, независим ­ 1. Общо 235.
    Господин Шопов, имате думата за процедурен въпрос.
    ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря Ви, господин председател.
    Правя искане от коалиция Атака за поименна проверка на кворума. (Шум и реплики в залата.)
    Правим нещо много важно, избираме или не избираме правителство на България. С това ще обезсмислим и възникналия в началото на това заседание спор. Считам, че е много важно за българския народ и нашите избиратели всеки да види кой присъства в тази зала. Още повече че от електронното гласуване видяхме, че 5 души не присъстват.
    В тази връзка моля да се разпоредите и да извършите поименна проверка на кворума в настоящото заседание. Благодаря ви. (Ръкопляскания в КА.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Шопов.
    За противно мнение, заповядайте, господин Казак.
    ЧЕТИН КАЗАК (ДПС): Благодаря.
    Господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, поименна проверка на кворума по правилник се иска само тогава, когато има съмнение, че в залата липсва кворум, и това предложение се прави от парламентарна група или по инициатива на председателя, за да се провери дали има необходимия кворум, за да може заседанието да продължи.
    В случая има явна злоупотреба с правото за поименна проверка. В залата очебийно има необходимия кворум, който беше проверен на два пъти с поименна регистрация, така че, господин председател, моля да не уважите това искане. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Казак.
    За сведение на пленарната зала моля да спазваме стриктно правилника и в случая ал. 3 на чл. 39, която гласи:
    “Председателят извършва проверка на кворума, ако прецени, че е необходимо, или по искане на парламентарна група, чрез преброяване на народните представители от парламентарните секретари или чрез поименно прочитане имената на народните представители.”
    От този текст е ясно, че при искане на проверка от парламентарна група, тази парламентарна група и това искане трябва да бъде уважено.
    Председателят има правото на избор по какъв начин да уважи това искане ­ дали чрез преброяване чрез помощта на парламентарните секретари или чрез поименно прочитане на имената.
    Доколкото всеки от колегите може явно да види, че в пленарната зала има кворум, преценявам, че удачната форма на проверка на кворума е чрез преброяване чрез парламентарните секретари. Като, разбира се, в случай като този чл. 11 от правилника предвижда, че парламентарните секретари се подпомагат от квесторите.
    Ето защо моля квесторите и парламентарните секретари да заемат места. (Реплики от ОДС.)
    Има възражение, че няма такова нещо. Член 11 от правилника гласи: “Квесторите на Народното събрание подпомагат секретарите на Народното събрание при преброяване на гласовете при явно гласуване.” В случая става дума за регистрация, еквивалентна на явно гласуване.
    Моля квесторите и парламентарните секретари да заемат места в ъглите на отделните сектори на пленарната зала. Моля квесторите и секретарите да заемат местата си.
    Моля да започнете преброяването.
    Сборът от преброяването дава 211. (Оживление.) Това означава две неща ­ че кворум има и че преброяването не е обхванало всички, които са в залата. Грешката може би се дължи на това, че са преброени 25 народни представители от НДСВ, а очевидно, както видяхме, техният брой е по-голям. Оттам се появява тази разлика. (Оживление.) Петдесет и трима са народните представители, като има съмнение за един пулт, който не функционира правилно.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Моят пулт не работи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Ралчев, веднага ще помоля да видят Вашия пулт. Моля колежките да осигурят техническо съдействие, за да се провери пулта на господин Ралчев.
    С това пояснение точно излиза числото, което беше регистрирано и на електронното табло.
    Давам думата на господин Каракачанов.
    КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ (БНС): Господин председател, ще Ви помоля да разпоредите проверка на изправността на пултовете, тъй като при 12 депутати, присъстващи в залата от Български народен съюз, Вие отчетохте само 11. Така че явно има пултове, които не работят.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Веднага, господин Каракачанов. Моля да посочите кои пултове следва да се проверят. (Оживление.) Щом има такъв проблем, той ще бъде проверен.
    Заповядайте, господин Янев.
    ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС): От името на Парламентарната група на Обединените демократични сили внасям предложение, съгласно чл. 39 от правилника, да се проведе поименна проверка, тъй като всеки народен представител носи персонална отговорност. Народните представители не са зооиндивиди, за да се броят колективно.
    Затова, господин председател, настоявам от името на парламентарната група за поименна проверка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Смисълът на проверката е за проверка на кворум, господин Янев, а не за поименно фиксиране на присъствието.
    Отново повтарям ­ съвършено очевидно е, че Народното събрание разполага с необходимия кворум и може да пристъпи към своя дневен ред.
    Дневният ред на днешното заседание, уважаеми дами и господа, беше утвърден от Народното събрание миналия петък, 22 юли, с гласовете на 146 народни представители. Той включва изпълнението на едно от най-важните конституционни задължения на Народното събрание по чл. 84, т. 6 от Конституцията на Република България ­ избор на министър-председател и по негово предложение на Министерски съвет.
    Огласявам отново дневния ред не за да го подлагам на гласуване, а тъй като народните представители и, разбира се, следящите работата на Народното събрание трябва да са наясно с въпроса пред извънредното заседание на Народното събрание днес.
    Първият въпрос, който възниква при тези заседания, е за предаването на заседанието по Българското национално радио и Българската национална телевизия. В консултациите, които проведохме на Председателския съвет, се сподели мнението, че председателят на Народното събрание е редно и възможно да направи такова предложение.
    Има ли желание за някакъв въпрос, преди да направя това предложение?
    Заповядайте, господин Щерев. Процедурен ли е въпросът Ви? Не. (Шум и реплики.)
    Това имам предвид ­ нека да изчистим спорните въпроси, преди да гласуваме пряко предаване.
    АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да обърна внимание, господин председател, че при водене на днешното заседание Вие направихте вече няколко нарушения. Първото беше при откриване на заседанието, когато в залата имаше лица, вън от народното представителство, както вече беше споменато. На второ място, днес при това гласуване е изключително важно всеки един народен представител, отговорен пред своите десетки хиляди избиратели в избирателните райони на страната и така пред цяла България, как ще гласува, дали е в зала и тук ли е въобще. Затова именно е изключително важно това, което настояваме ние ­ от няколко парламентарни групи, да се изясни какъв е кворумът в залата (оживление) и да знаем във всеки един момент как гласуват определени народни представители и кои са тези, които ги няма.
    И още едно съображение. В залата става ясно, че има една несъвършена електронна система, която във всеки един момент може да подведе (шум и реплики от КБ) народното представителство ...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина, уважаеми дами и господа!
    АТАНАС ЩЕРЕВ: Затова именно ви моля ­ нека с поименната проверка, която беше предложена, да уточним наистина кои народни представители са тук, от кои групи, колко са народните представители, които са тук, и оттук вече можем да започнем днешния пленарен ден. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Щерев.
    Да процедираме по следния начин. Беше установено наличието на кворум с преброяването, той е 235, както потвърди преброяването. Беше направено възражение от господин Янев за начина на установяването на този кворум. Не прозвуча ясно формулирано процедурно предложение за проверка на кворума чрез изчитане на имената. (Шум и реплики.) Това е процедурно предложение, което може да бъде направено и което трябва да бъде гласувано от залата.
    АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, от място): Защо да гласува залата?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Точно така е. (Реплики от НДСВ.) За процедурното предложение, за начина на проверка на кворума правилникът предлага избор: или чрез преброяване със секретарите, или чрез четене на имената. Аз като председател прецених, че при очевидно наличие на кворум може да се приложи процедурата преброяване със секретар. Вие оспорвате това мое решение. Напълно легитимно е да предложите процедура, която да предвиди поименно изчитане, което да се гласува от пленарната зала. Правилникът го позволява.
    Заповядайте, господин Янев.
    МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Засрамете се бе, Яне! (Шум и реплики.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина! Моля, чуйте господин Янев.
    ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС): От името на Парламентарната група на Обединените демократични сили предлагаме да стане чрез поименно прочитане имената на народните представители. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Янев.
    Има ли обратно предложение?
    Госпожо Дончева, заповядайте.
    ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми господин председателю! Смисълът на проверката на кворума е да установи неговата липса или наличие, а не да установи кой депутат персонално е в залата и кой го няма. Смятам, че ни чака достатъчно тежък ден и ще има прекрасна възможност преди гласуването за правителството да се направят още поне 50 проверки на кворума. Така че нека да не зацикляме от самото начало в процедурата. Все пак наблюдаващите парламента български граждани би трябвало да видят и нещо повече извън проверки на кворум. Освен това аз смятам, че тук има достатъчно опитни народни представители, които би трябвало да са напреднали в репертоара и след проверката на кворум. (Ръкопляскания от КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Дончева.
    Отново правилникът постановява именно, че установяването на кворума е за да се види присъстват ли повече от половината, но доколкото има направено процедурно предложение за проверка чрез поименно изчитане на имената, моля гласувайте това предложение.
    РЕПЛИКИ ОТ НДСВ: Не се подлага на гласуване. (Шум и  реплики.)
    Гласували 238 народни представители: за 121, против 116, въздържал се 1. (Ръкопляскания от НДСВ, Атака и ОДС.)
    В момента ръкопляскащите нарушават правилника ­ искам да ви съобщя това.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Пултът работи и не отчита! (Шум и реплики.)
    КАМЕЛИЯ КАСАБОВА (Встрани от микрофоните): Пак го няма, още един глас.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля операторките на пулта да проверят не е ли регистриран гласът на господин Ралчев от пулта и моля да ми докладвате. Може ли да проверите състоянието на пулта? Операторите твърдят, че е гласувано “за”.
    АНЕЛИЯ АТАНАСОВА (НДСВ, от място): Проверете и моя!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Регистрирани са 52 гласа.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Ние сме 53. Къде е единият?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля още веднъж ­ установете дали е гласувано!
    Регистрирано е Ваше гласуване, господин Ралчев. (Реплика от народния представител Борислав Ралчев.)
    Как мога да преброя два пъти Вашия глас, господин Ралчев? Съгласете се!
    Така или иначе, прав е господин Праматарски, решението е взето, ще има поименна проверка чрез изчитане на имената, ще се установи точно колко са народните представители.
    Господин Ралчев, доволен ли сте?
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Чий пулт не работи?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Ще има поименно изчитане. (Шум и реплики.) 
    Отново повтарям, колеги. Моля, дайте ми списъка, започваме поименна проверка, ще се установи точният брой.
    Моля за внимание! Моля за тишина, за да не направим грешка.
    Ще моля колегите заместник-председатели, които са отляво и отдясно, когато приключа изчитането на страница да имат добрината да направят сбора на присъстващи и отсъстващи, за да мога да ви съобщя резултата.
    Александър Владимиров Радославов - тук
    Александър Димитров Паунов - тук
    Александър Манолов Праматарски - тук
    Александър Стоянов Арабаджиев - тук
    Алиосман Ибраим Имамов - тук
    Анастасия Георгиева Димитрова-Мозер  - отсъства
    Ангел Вълчев Тюркеджиев - тук
    Ангел Петров Найденов - тук
    Андрей Лазаров Пантев - тук
    Анелия Йорданова Мингова - тук
    Анелия Христова Атанасова - тук
    Антонела Ангелова Понева - тук
    Антония Стефанова Първанова - тук
    Апостол Иванов Димитров - тук
    Ариф Сами Агуш - тук
    Асен Димитров Гагаузов - тук
    Асен Йорданов Агов - тук
    Ася Величкова Михайлова - тук
    Атанас Атанасов  Папаризов - тук
    Атанас Димитров Щерев - тук
    Атанас Петров Атанасов - тук
    Атанас Тодоров Мерджанов - тук
    Ахмед Демир Доган - тук
    Ахмед Юсеин Юсеин - тук
    Бойко Иванов Ватев - тук
    Бойко Николов Боев - тук
    Бойко Стефанов Великов - тук
    Борис Янков Ячев - тук
    Борислав Георгиев Владимиров - тук
    Борислав Димитров Китов - тук
    Борислав Иванов Българинов - тук
    Борислав Любенов Великов - тук
    Борислав Николов Ралчев - тук
    Борислав Янчев Ноев - тук
    Ботьо Илиев Ботев - тук
    Валентин Николов Милтенов - тук
    Валентина Василева Богданова - тук
    Ваньо Евгениев Шарков - тук
    Ваню Стефанов Хърков - тук
    Ваня Крумова Цветкова - тук
    Васил Димитров Паница - тук
    Васил Миланов Антонов - тук
    Васил Минчев Иванов-Лучано - тук
    Васил Тодоров Калинов - тук
    Венелин Димитров Узунов - тук
    Венцислав Василев Върбанов - тук
    Весела Атанасова Драганова-Илиева - тук
    Весела Николаева Лечева - тук
    Веселин Витанов Близнаков - тук
    Веселин Методиев Петров - тук
    Владимир Михайлов Дончев - тук
    Владимир Николов Дамгов - тук
    Владимир Първанов Кузов - тук
    Волен Николов Сидеров - тук
    Георги Владимиров Юруков - тук
    Георги Георгиев Пирински - тук
    Георги Данаилов Петърнейчев - тук
    Георги Йорданов Димитров - тук
    Георги Миланов Георгиев - тук
    Георги Петков Близнашки - тук
    Георги Петров Петканов - тук
    Георги Пинчев Иванов - тук
    Георги Стоянов Кадиев - тук
    Георги Тодоров Божинов - тук
    Георги Чавдаров Анастасов - тук
    Гергана Христова Грънчарова - тук
    Даниел Василев Вълчев - тук
    Даринка Христова Станчева - тук
    Даут Идриз Осман - тук
    Десислав Славов Чуколов - тук
    Джевдет Ибрям Чакъров - тук
    Димитър Енчев Камбуров - тук
    Димитър Иванов Абаджиев - тук
    Димитър Иванов Димитров - тук
    Димитър Кинов Стоянов - тук
    Димитър Николов Гъндев - тук
    Димитър Стоянов Дъбов - тук
    Димитър Цвятков Йорданов - тук
    Добромир Христов Гущеров - тук
    Долорес Борисова Арсенова - тук
    Донка Иванова Михайлова - тук
    Дончо Стефанов Цончев - тук
    Евгени Захариев Кирилов - тук
    Евгени Стефанов Чачев - тук
    Евгений Гинев Жеков - тук
    Евгения Тодорова Живкова - тук
    Евдокия Иванова Манева-Бабулкова - тук
    Евтим Костадинов Костадинов - тук
    Екатерина Иванова Михайлова - тук
    Елеонора Николаева Николова - тук
    Елиана Стоименова Масева - тук
    Емел Етем Тошкова - тук
    Емил Константинов Георгиев - тук
    Емилия Радкова Масларова - тук
    Енчо Вълков Малев - тук
    Ердоан Мустафов Ахмедов - тук
    Жори Йорданов Алексиев - тук
    Захари Димитров Георгиев - тук
    Златко Тонев Златев - тук
    Ива Петрова Станкова - тук
    Ивайло Георгиев Калфин - тук
    Иван Атанасов Колчаков - тук
    Иван Георгиев Сотиров - тук
    Иван Георгиев Стаматов - тук
    Иван Йорданов Костов - тук
    Иван Николаев Иванов - тук
    Иван Николов Гризанов - тук
    Иван Петков Даков - тук
    Иван Славов Иванов - тук
    Иво Първанов Атанасов - тук
    Иглика Димитрова Иванова - тук
    Илиян Вълев Илиев - тук
    Илкер Ахмедов Мустафов - тук
    Йовко Христов Йовков - тук
    Йордан Димитров Костадинов - тук
    Йордан Иванов Бакалов - тук
    Йордан Кирилов Цонев - тук
    Йордан Мирчев Митев - тук
    Йордан Петров Величков - тук
    Камелия Методиева Касабова - тук
    Камен Костов Костадинов - тук
    Касим Исмаил Дал - тук
    Кирил Николаев Добрев - тук
    Константин Стефанов Димитров - тук
    Коста Димитров Цонев - тук
    Костадин Стоянов Паскалев - тук
    Красимир Дончев Каракачанов - тук
    Кристиан Иванов Вигенин - тук
    Кръстанка Атанасова Шаклиян - тук
    Лидия Сантова Шулева - тук
    Лъчезар Богомилов Иванов - тук
    Любен Андонов Корнезов - тук
    Любен Любенов Дилов - тук
    Любомир Пенчев Пантелеев - тук
    Лютви Ахмед Местан - тук
    Маргарита Василева Кънева - тук
    Маргарита Спасова Панева - тук
    Мариана Йонкова Костадинова  - тук
    Марина Борисова Дикова - тук
    Марио Иванов Тагарински - тук
    Мария Василева Капон - тук
    Мария Иванова Ангелиева-Колева - тук
    Мария Станчева Вълканова - тук
    Марко Николов Мечев - тук
    Мартин Димитров Димитров - тук
    Мая Божидарова Манолова - тук
    Меглена Щилиянова Кунева - тук
    Метин Мехмедов Сюлейманов - тук
    Милен Емилов Велчев - тук
    Минчо Викторов Спасов - тук
    Минчо Христов Куминев - тук
    Мирослав Димитров Мурджов - тук
    Митко Иванов Димитров - тук
    Митхат Сабри Метин - тук
    Михаил Райков Миков - тук
    Младен Петров Червеняков - тук
    Надежда Николова Михайлова - тук
    Надя Антонова Кочева - тук
    Нахит Джевдет Зия - тук
    Неджми Ниязи Али - тук
    Ненко Викторов Темелков - тук
    Нено Ненов Димов - тук
    Несрин Мустафа Узун - тук
    Николай Аврамов Свинаров - тук
    Николай Боянов Михайлов - тук
    Николай Василев Василев - тук
    Николай Георгиев Камов - тук
    Николай Петров Кънчев - тук
    Нина Стефанова Чилова - тук
    Нихат Тахир Кабил - тук
    Огнян Стефанов Герджиков - тук
    Олег Григоров Попов - тук
    Олимпи Стоянов Кътев - тук
    Павел Димитров Шопов - тук
    Павел Михайлов Чернев - тук
    Петър Василев Мутафчиев - тук
    Петър Владимиров Димитров - тук
    Петър Георгиев Кънев - тук
    Петър Георгиев Мръцков - тук
    Петър Кирилов Берон - тук
    Петър Станиславов Манолов - тук
    Петър Стефанов Стоянов - тук
    Петя Илиева Гегова - тук
    Пламен Александров Панайотов - тук
    Пламен Неделчев Моллов - тук
    Радослав Георгиев Илиевски - тук
    Радослав Ненков Гайдарски - тук
    Райна Господинова Йовчева - тук
    Рамадан Байрам Аталай - отсъства
    Рейхан Ибадула Аблеким - тук
    Ремзи Дурмуш Осман - тук
    Росен Златанов Владимиров - тук
    Росица Йорданова Янакиева-Костадинова - тук
    Румен Асенов Ангелов - тук
    Румен Иванов Такоров - тук
    Румен Йорданов Петков - тук
    Румен Стоянов Овчаров - тук
    Светослав Иванов Спасов - тук
    Светослав Христов Малинов - тук
    Сергей Дмитриевич Станишев - тук
    Силвия Николаева Алексиева - тук
    Силвия Тодорова Стойчева - тук
    Снежана Великова Гроздилова - тук
    Соломон Исак Паси - тук
    Станимир Янков Илчев - тук
    Станислав Тодоров Станилов - тук
    Станчо Николов Тодоров - тук
    Стела Димитрова Ангелова-Банкова - тук
    Стефан Антонов Софиянски - тук
    Стефан Ламбов Данаилов - тук
    Стоян Витанов Витанов - тук
    Стоян Проданов Иванов - тук
    Татяна Дончева Тотева - тук
    Татяна Стоянова Калканова - тук
    Теодора Георгиева Якимова-Дренска - тук
    Тодор Михайлов Кумчев - тук
    Тодор Найденов Костурски - тук
    Тодор Николов Батилов - тук
    Тома Янков Томов - тук
    Трифон Димитров Митев - тук
    Фатме Муса Илияз - тук
    Фидел Димитров Беев - тук
    Фикрет Хюдаетов Шабанов - тук
    Филиз Хакъева Хюсменова - тук
    Филип Димитров Димитров - тук
    Хасан Ахмед Адемов - тук
    Христина Христова Велчева - тук
    Христо Боянов Величков - тук
    Христо Дамянов Бисеров - тук
    Христо Йорданов Кирчев - тук
    Четин Хюсеин Казак - тук
    Юксел Али Хатиб - тук
    Юнал Саид Лютфи - тук
    Юнал Тасим Тасим - тук
    Янаки Боянов Стоилов - тук
    Яне Георгиев Янев - тук
    Яни Димитров Янев - тук
    Янко Александров Янков - тук
    Ясен Димитров Попвасилев - тук
    Ясен Стоянов Пенчев - тук
    Присъстват 238 народни представители. Народното събрание има кворум, може да заседава и да взема своите решения.
    Има думата за процедурен въпрос господин Шопов. Заповядайте.
    ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря Ви, господин председател.
    Считам, че всички тук 238 народни представители смятат, че сме поставили добро начало с тази поименна проверка на кворума.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Шопов, имате думата за процедурен въпрос, а не за коментари.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Да, аз оттук ще развия своята теза. (Шум и реплики в блока на КБ и ДПС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Нямате думата за теза, а за кратко възражение.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: На основание чл. 53, ал. 2, т. 3 правя предложение всички гласувания оттук нататък днес в пленарната зала да бъдат поименни. (Ръкопляскания от блока на КА, ОДС и ДСБ. Смях в блока на КБ и ДПС.)
    Аргументите ми в тази насока: има съмнение, че пултове не работят. Затова резултатът от поименното гласуване не излезе този, който се получи от гласуването с електронната система. По този начин се  гарантира абсолютно да не може да се гласува с чужди карти, което досега е порочна практика в българския парламент. В днешния много решителен ден за България в никакъв случай това не бива да се допуска.
    От друга страна, гласуванията няма да бъдат кой-знае колко много на брой и мисля, че можем да си го позволим. Ако направим някаква процесуална икономия на институцията Народно събрание, това няма да бъде от голяма полза за гласуване на правителството ­ такова, каквото трябва да бъде то. Ето защо правя това предложение за гласуване оттук нататък по всички въпроси  поименно. (Ръкопляскания от блока на КА, ОДС и ДСБ.) От името на парламентарна група, за да не се формализира, уважаеми председателю...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Приключи Ви времето, господин Шопов.
    Има думата госпожа Дончева.
    ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми господин председателю, направеното дотук предложение е за директно предаване на пленарното заседание. Вярвам, не очаквате дори за такива неща да започнем поименни гласувания.
    Освен това следват три точки, в които просто няма гласуване. Когато се дойде до гласуване, бихме могли да обсъждаме въпроси за вид и начин на гласуване. Няма никаква пречка, ако господин Шопов желае, тогава да направи това предложение...
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Защо тогава?! Сега!
    ТАТЯНА ДОНЧЕВА: Тогава господин Шопов може да направи това предложение и пленарната зала да го приеме. Но в случая има конкретно поставено предложение и то е за директното излъчване на днешното пленарно заседание. Смятам, че народните представители не биха били такива мазохисти, за да се подложат на поредното поименно гласуване. (Шум в блока на НДСВ.)
    ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ, от място): Дончева, не се мъчи!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има направено предложение от господин Шопов. Има обратно предложение от госпожа Дончева. (Народният представител Павел Шопов тръгва към трибуната.)
    Господин Шопов, нямате думата. Моля Ви, върнете се на място.
    Предлагам Народното събрание да се обедини около следното разбиране:
    Имаме пред себе си обсъждане на въпрос, който предполага три етапа ­ представяне на предложенията за решения за министър-председател, за кабинет, обсъждане на тези решения и гласуване.
    Предлагам въпросите за начина на гласуване по предложените проекти за решения да бъде обсъден, когато стигнем фазата на гласуване. (Силен шум в блока на НДСВ, КА, ОДС, ДСБ.)
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Имате процедурно предложение. Нямате право на обсъждане. Няма нужда от тези обяснения.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Доколкото има направено процедурно предложение от господин Шопов, който е съгласен с него ­ ще гласува “за”,  който счита, че е по-нормално да се постави този въпрос на етапа гласуване, ще гласува “против”. (Силен шум в блока на НДСВ, КА, ОДС, ДСБ.)
    Отново обяснявам начина на гласуване.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Нямате право на обяснение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Юруков желае процедурно да изясни предмета на гласуване. Нека чуем господин Юруков.
    ГЕОРГИ ЮРУКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! (Силен шум и тропане по банките от блока на НДСВ, КА, ОДС и ДСБ.)
    РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Така ли правят в Испания?!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за спокойствие! Ще Ви дам думата за обратно предложение, господин Ралчев.
    Заповядайте, господин Юруков.
    ГЕОРГИ ЮРУКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Това предложение ...
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Не можете да говорите,  колега!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, чуйте още една дума от председателя. Имаме да преценим сериозен въпрос, от който ще зависи ходът на цялото по-нататъшно заседание.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Няма нужда да чуваме!
    МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Стига бе, господин Ралчев!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Имате думата, господин Юруков.
    ГЕОРГИ ЮРУКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Направеното предложение от господин Шопов е недопустимо. Член 53 от правилника урежда видовете гласувания. Затова, господин председател, аз предлагам да не уважите искането на господин Шопов и да не допуснете предложението... (Силен шум и тропане по банките от блока на НДСВ, КА, ОДС и ДСБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Нека да чуем господин Ралчев.
    Заповядайте, господин Ралчев.
    Въпросът е определящ за хода на заседанието. Ето защо си позволих да чуем още две мнения.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ): Благодаря Ви, господин председател.
    Още в първото заседание, което Вие водихте, предложихте един маниер на водене на заседанието, който не се съвместява с правилника. Народното представителство е елитно общество, което не се нуждае от допълнително обяснение на всяка една от казаните думи. (Смях и тропане по банките от КБ и ДПС, ръкопляскания от НДСВ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина, уважаеми дами и господа! Изслушайте господин Ралчев.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ: Господин председателю, Вие си присвоявате правото да правите авторско тълкуване на правилника. Няма защо да Ви пояснявам, че нямате такива права. Така, както е тръгнало и това заседание, ние се замисляме много сериозно досежно това дали Вие коректно изпълнявате Вашата функция. Много Ви моля стриктно и точно да се спазва правилника.
    МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Искате още да сте на власт!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Подлагам на гласуване процедурното предложение на господин Шопов. Който е “за” ­ гласува. Който счита обратното, гласува “против”.
    Моля, гласувайте.
    Времето за гласуване е 1 мин.
    Гласували 236 народни представители: за 114, против 119, въздържали се 3.
    Не се приема. (Ръкопляскания от блока на КБ и ДПС.)
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Прегласуване! Прегласуване! (Народният представител Димитър Стоянов тръгва към трибуната.)
    ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ, от място): Хайде на митинг, Стоянов!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Пристъпваме към дневния ред на днешното заседание, уважаеми дами и господа. (Силен шум в блока на НДСВ, КА, ОДС и ДСБ.)
    Вече преминахме към изпълнение на нашия дневен ред.
    Господин Стоянов, не съм Ви дал думата. Моля, заемете мястото си.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Процедура за прегласуване!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Постъпило е писмо до председателя на Народното събрание... (Силен шум в блока на НДСВ. Народните представители Борислав Ралчев, Веселин Близнаков и Атанас Щерев стават прави и протестират.)
    Уважаеми колеги, вече преминахме към изпълнение на нашия дневен ред.
    Длъжен съм да ви съобщя, че в деловодството на Народното събрание е постъпило писмо от президента на Република България господин Георги Първанов.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Има процедура за прегласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ  ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля да запазите тишина, за да можете да чуете текста на писмото.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Има предложение за прегласуване!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: То не може да бъде поставено на вниманието на Народното събрание, защото вече преминахме към изпълнение на нашия дневен ред. (Силен шум в блока на НДСВ.) Ето защо, преминавайки към т. 1, ви съобщавам съдържанието на писмото на президента на републиката Георги Първанов. (Народният представител Веселин Близнаков излиза на трибуната и влиза в пререкания с председателя Георги Пирински.)
    Чуйте текста на писмото, уважаеми народни представители.
    Моля Ви, господин Близнаков, заемете мястото си. Не мога да Ви дам думата.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, прав от място): Няма да седнем! (Народният представител Атанас Щерев излиза на трибуната и влиза в пререкания с председателя.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: В момента Вие нарушавате правилника, тъй като не можете да искате думата, освен от място. Заемете местата си. Всички да заемат местата си и да се успокоят! Трябва да заемете местата си, за да може да продължи заседанието.
    Моля Ви, господин Щерев, заемете мястото си!
    Процедурата беше поискана, след като обявих преминаването към изпълнение на дневния ред. Ето защо не мога да подложа на гласуване процедурното предложение. Чуйте текста на писмото.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Беше направено процедурно предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Отново повтарям, процедурата  беше поискана, след като обявих преминаването към т. 1.
    Писмото е:
    “Уважаеми господин председател, в изпълнение на възложения от мен проучвателен мандат кандидатът за министър-председател на Република България Сергей Дмитриевич Станишев предложи в срока по чл. 99, ал. 2 от Конституцията на Република България структура и състав на Министерския съвет.
    Като констатирах, че проучвателният мандат е приключил успешно, в изпълнение на конституционното ми правомощие по чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България с Указ № 244 от 24 юли 2005 г. предлагам Народното събрание да избере Сергей Дмитриевич Станишев за министър-председател на Република България.
    Президент на Република България
    (п) Георги Първанов”
    Следва текстът на указа:
    “У К А З
    на президента на Република България № 244
    На основание чл. 99, ал. 4 от Конституцията на Република България
    ПОСТАНОВЯВАМ:
    Предлагам на Четиридесетото Народно събрание да избере Сергей Дмитриевич Станишев за министър-председател на Република България.
    Издаден в София на 24 юли 2005 г.
    Президент на Републиката
    (п) Георги Първанов”
    Давам думата на господин Румен Овчаров да огласи биографичните данни на кандидата за министър-председател.
    Заповядайте, господин Овчаров.
    РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, Ваши Светейшества, Ваши Превъзходителства, уважаеми народни представители, уважаеми гости! Имам честта да ви представя биографична справка на кандидата за министър-председател на Република България Сергей Дмитриевич Станишев. (Ръкопляскания и подвиквания в ОДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина!
    РУМЕН ОВЧАРОВ: Роден е на 5 май 1966 г. в гр. Херсон, Украйна. Завършва с отличие Историческия факултет на Московския държавен университет през 1989 г. (Ръкопляскания и викове в ОДС и НДСВ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря ви за аплодисментите, но моля да запазите тишина!
    РУМЕН ОВЧАРОВ: През 1994 г. защитава докторат по история. Специализира политически науки в Московската школа за политически изследвания. (Викове и ръкопляскания в НДСВ и ОДС.) През 1999-2000 г. завърша международни отношения в Лондонската школа за икономика и политически науки. (Ръкопляскания в КБ.)
    През 1994-1995 г. работи като журналист. Автор е на многобройни публикации по външнополитически теми в български и чуждестранни периодични издания.
    От 1995 г. започва работа във Висшия съвет на Българската социалистическа партия (шум и викове в НДСВ) като главен експерт в отдел “Външна политика и международна дейност”. През 1996 г. оглавява същия отдел. През 2000 г. е избран за член на Висшия съвет на Българската социалистическа партия и на Изпълнителното бюро на Висшия съвет и секретар по международните въпроси.
    През м. юни 2001 г. е избран за народен представител в Тридесет и деветото Народно събрание. На 15 декември 2001 г. на второто заседание на 44-ия конгрес на БСП е избран за председател на Висшия съвет на Българската социалистическа партия. От м. декември същата година става председател на Парламентарната група на Коалиция за България.
    През м. юни 2002 г. на 45-ия конгрес е преизбран за председател на партията.
    По време на председателството на Сергей Станишев през м. октомври 2003 г. Българската социалистическа партия стана пълноправен член на Социалистическия интернационал, а на 19 май 2005 г. ­ член на Партията на европейските социалисти. (Ръкопляскания в КБ.)
    От 2002 г. Сергей Станишев е постоянен член на Президиума на Партията на европейските социалисти. (Ръкопляскания в КБ.) Поддържа близки и ползотворни контакти с лидерите на европейските социалистически и социалдемократически партии, с правителствени и държавни ръководители на страните­членки на Европейския съюз. (Ръкопляскания в КБ, “Браво!”.)
    През м. юни 2005 г. е избран за народен представител в 40-ото Народно събрание. Председател е на Парламентарната група на Коалиция за България.
    Сергей Станишев е политик от ново поколение, дал солидни доказателства за своята последователност и честност, държавническо мислене, диалогичност, предвидимост и твърдост в отстояването на националните интереси.
    Уважаеми дами и господа! Преди четири години в тази зала кандидатът за министър-председател господин Сакскобургготски посвети своето встъпване в длъжност на силите на младостта и на съзиданието, на шанса ни да заемем полагащото ни се място в обединяваща се Европа. Днес ви предлагаме да подкрепите с гласа си младостта и съзиданието, да подкрепите с гласа си последния шанс България да стане част от обединяваща се Европа. Благодаря ви за вниманието. (Бурни ръкопляскания в КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.
    Давам думата на господин Станишев да развие своето предложение като кандидат за министър-председател. (Шум и реплики в НДСВ и вдясно.) Моля ви за тишина в залата! Дал съм думата на господин Станишев.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Процедура! Процедура!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина! Дадох думата на господин Сергей Станишев. Моля за тишина!
    Имате думата, господин Станишев.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Това в никакъв случай не може да се нарече водене на заседание!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля да изслушате господин Станишев.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Няма да го изслушаме! (Депутатите от НДСВ, ОДС, Атака, ДСБ и БНС напускат пленарната зала. Бурни пререкания на напускащите депутати с председателя на Народното събрание.)
    Моля да изслушате кандидата за министър-председател, след което да вземете думата. Моля за тишина в залата! Моля народните представители да се успокоят и да заемат местата си и да изслушат кандидата за министър-председател!
    Имате думата.
    СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаеми господин министър-председател в оставка, уважаеми госпожи и господа министри в оставка, Ваши Светейшества, уважаеми госпожи и господа народни представители, Ваши Превъзходителства, уважаеми гости! Преди точно четири години в тази зала на тази трибуна в идентична ситуация кандидатът за министър-председател започна речта си пред народното представителство с фразата, че неговият избор е повратен момент не само в неговия живот, но и на цялата нация, че неговият избор е истинският шанс България да заеме полагащото є се място в обединена Европа.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители в Четиридесетото Народно събрание на Република България! Четири години по-късно никой в България няма да слуша, ако от тази трибуна отново започнат да се изливат заклинания. На 25 юни Негово Величество народът ни даде ясен знак: научете се да водите диалог, да работите заедно, да преодолявате партийни и лични разногласия в името на националните интереси. Рекордният брой партии, представени в Народното събрание, създава проблем от гледна точка на математиката и формирането на управляващото мнозинство. Всяка трудност обаче може да се превърне и във възможност, в шанс за страната и хората. Днес ще стане ясно дали ще се случи това, което поискаха от всички нас българските граждани ­ политическа стабилност, интензивна и отговорна работа на институциите, визия за бъдещето и решително управление. Ако днес народното представителство гласува доверие на предложения  състав на Министерския съвет, това ще е правителство, избрано в рекордно кратки срокове. Достатъчно е да направим сравнение със сроковете, в които бяха формирани кабинетите през 1995 г., 1997 г. и 2001 г. при ясни парламентарни мнозинства. Днешната ситуация в България не е стандартна. В изключително кратки срокове трябва да наваксваме изоставането в ангажиментите, поети пред Европейския съюз.
     Всеки ден на хората се случват беди, възникват проблеми, които изискват адекватно и дейно правителство. Мъчителните и безрезултатни преговори с НДСВ в продължение на седмици водеха до нарастване на напрежение в обществото, сред бизнеса и синдикатите и до усещане за политическа безизходица. Затова нямаме право и време за повече игри и конюнктурно и безотговорно поведение нито партиите, нито всеки един народен представител.
    След парламентарните избори Коалиция за България, най-голямата политическа сила, разбра знака, който ни дадоха българските граждани, за необходимостта от работещо коалиционно управление в името на интереса на всички български граждани. Положихме всички усилия широката коалиция да стане факт. Водихме консултации на ясна политическа основа, със заявени управленски приоритети, открито ­ пред очите на обществото, защото Коалиция за България не участва в тайни  договорки и безпринципни съглашения.
    НДСВ обаче, което и сега бляскаво отсъства от залата, се отказа да носи своята част от отговорността за решаване проблемите на страната и хората. След като бяхме стигнали до съгласие по най-важните въпроси, принципи и приоритети на бъдещата политика, след като бяхме постигнали почти пълно съгласие по конкретните отговорности в правителството, ръководството на НДСВ се оттегли от преговорите. Съжалявам за това тяхно решение! Не откривам в него сериозни политически мотиви освен един, че отговорното тяло на НДСВ е решило да се впусне в битката за дясното политическо пространство. Пожелавам им успех в това ново начинание ­ дано им се превърнe в кауза, коeто те днес демонстрират чрез поведението си в пленарната зала. Очевидно е, че партийните, груповите и личните интереси взеха връх над националните. След като допусна забавяне в изпълнението на ангажиментите ни към Европейския съюз, след като принуди Народното събрание да провежда за броени месеци тежки реформи, включително тези в съдебната сфера, за които на досегашното мнозинство не му бяха достатъчни четири години, НДСВ направи всичко възможно да тласне страната към предсрочни избори. Очевидно не бъдещата политика и не конкретните постове в кабинета, а егоистичното желание на някои лидери на НДСВ да провалят първия мандат за съставяне на правителството надделя. Те ще носят отговорност за това свое решение!
    Като отговорна политическа сила Коалиция за България направи всичко възможно негативният сценарий за страната, очертан от десните политически сили, потънали в междуособици, да не се случи. И тъй като знам, че в предстоящата парламентарна дискусия най-вероятно ще прозвучат къде принципни, къде недотам критики и упреци към новосъздадената коалиция, искам специално да благодаря на нашите колеги и партньори от Движението за права и свободи за принципната и последователна позиция. В тази сложна ситуация, в решителния за европейското бъдеще на България момент, те проявиха висока политическа отговорност, конструктивност и на практика защитиха интересите на страната. За мен не само като кандидат за министър-председател, не само като лидер на политическа коалиция, но като гражданин е неприемливо чрез изказвания и внушения едва ли не да бъде криминализирана българска парламентарна партия, спечелила значително доверие на изборите и доказала своята предсказуемост и способност да носи политическа отговорност.
    Днес  аз представям пред вас Програмната декларация на правителството на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност, съставено в партньорство между Коалиция за България и Движението за права и свободи. За пръв път пред българския парламент се представят намеренията на управленска коалиция, създадена на основата на ясни политически приоритети и задачи, оформени в документ, раздаден на всеки народен представител и представен на обществото чрез медиите ­ управленска коалиция, стъпила на ясни принципи: прозрачност, предвидимост, стабилност, промяна, отговорност, диалог и взаимен контрол. Всеки ще поеме своите ангажименти в съответствие с резултата от народния вот преди месец и нито едно ведомство на изпълнителната власт повече няма да може да бъде превръщано във феодално владение на която и да е политическа формация.
    Уважаеми народни представители, новото правителство ще поеме управлението в момент, в който България има нужда от стабилност и дългосрочни приоритети. Ние трябва не само да доведем страната ни до членство в Европейския съюз, но и да създадем условия гражданите да почувстват реално ползите от него. Това означава изработване и прилагане на дългосрочна политика, която да осигури намаляване на икономическите и социалните разлики със сегашните членове на съюза и максимално използване на възможностите за членство. Затова основни непосредствени цели на нашето управление са европейската интеграция и социалната отговорност. Усилията ни ще бъдат фокусирани в няколко основни направления.
    Най-важно за нас е изпълнението на всички действия, свързани с процеса на европейската интеграция на България. На всички е ясно, че рисковете за отлагането на членството ни и негативизмът в Европейския съюз към неговото разширяване нарастват. Новото правителство има готовност да направи всичко възможно за запазване на датата 1 януари 2007 г. за начало на пълноправното ни участие в общия европейски дом. Прегледът на извършеното досега трябва да бъде максимално бърз, за да успеем да наваксаме изоставането. Ще създадем условия за подготовка и внасяне навреме в Народното събрание на законопроектите в областите, в които има забавяне, които ясно са посочени от Европейския съюз. Нашата амбиция е те да бъдат  приети или да са във финална фаза до края на м. септември. Трябва да направим необходимите промени във функционирането на изпълнителната власт и да спазваме стриктно приетия график за реализацията на поетите ангажименти. Изграждането на необходимия административен капацитет е една от важните гаранции за пълноценно участие и ефективна защита на българските интереси в рамките на Европейския съюз.
    Категорични сме, че в процеса на европейската интеграция трябва да бъдат ангажирани широки обществени и професионални кръгове, за да се превърнат европейските въпроси в тема на вътрешната политика и обществен консенсус в неговото прилагане. Ще мобилизираме всички ресурси на българската дипломация, за да осигурим своевременно ратифициране на Договора за присъединяването от страните­членки на Европейския съюз.
    В областта на икономическата политика усилията ни трябва да са насочени към това българските производители да станат напълно конкурентни на европейските, а България да се утвърди като добро място за инвестиции и развитие на производства с висока добавена стойност.  За разлика от досегашното управление нашата политика ще е съобразена с основните насоки на икономическата политика в рамките на Европейския съюз.
    Българското предприемачество трябва да се развива така, че да се интегрира възможно най-добре в европейските пазари. Ще поддържаме стабилна и предвидима макроикономическа среда.
    В програмните приоритети на новото коалиционно правителство е  заложено ограничаване на разходите на държавния бюджет до 40% от брутния вътрешен продукт. Заставаме зад валутния борд и балансирания бюджет, като съобразяваме тази консервативна фискална политика с еднократните ефекти, свързани с европейското членство на България. Стремим се към справедлива и прозрачна данъчна политика и намаляване на данъчноосигурителната тежест до равнища, които не застрашават стабилността на публичните финанси. Ще продължим либерализацията и демонополизацията в икономиката, но при защита на обществения интерес, особено при преструктуриране на монополни и инфраструктурни обекти и дейности. Необходими са ефективни мерки за насърчаване на износа и за стимулиране на малките и средни предприятия.
    Фокус на правителствената политика е насърчаване на иновациите и разработването на високотехнологични производства. Семейното подоходно облагане ще бъде въведено в пълен обем. Няма да се откажем и от ангажимента за нулева ставка при облагането на инвестициите в бизнеса.
    Програмата ни за развитие на селското стопанство и хранителната промишленост трябва да доведе до постигане на максимална конкурентоспособност при членството ни в Европейския съюз.
    Ще работим за намаляване на съществуващите регионални диспропорции при реален процес на децентрализация на права и отговорности по отношение на местните власти. Ще изградим реални, а не формални механизми за консултиране на икономическата политика с представителите на професионалните и браншовите среди.
    Разчитаме на максимално сътрудничество и споделяне на отговорността от страна на професионалните и работодателските организации. Решени сме да извършим радикални промени в социалната сфера.
    Новото коалиционно управление на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност не приема досегашната политика, при която социалните проблеми се решаваха с подчиненост на останалите ресурси от икономическата политика. Не приемаме разделянето и противопоставянето на икономическата и социалната политика на принципа на приоритетност и зависимост. Активната социална политика на правителството ще бъде изработвана в единство с растежа на икономиката. След 15 години преход и на прага на членството в Европейския съюз българските граждани трябва да получат реални доказателства, че изминатият път е в правилна посока, а европейската интеграция е важна и нужна национална цел.
    Целта на правителството е да създаде условия за разкриване на нови работни места и след четири години безработицата да намалее трайно до  под 10%. Това означава създаването на около 240 хил. работни места в реалния сектор.
    За нас е важно и увеличаването на трудовата заетост, особено на хората в неравностойно положение и трайно безработните, пълноценно интегриране на ромското население. Ще съобразяваме социалните плащания с границата на бедността, която трябва ежегодно да се актуализира.
    Новото правителство предвижда конкретни мерки за увеличаване на доходите и свързаното с него повишаване на качеството на живота на българските граждани. След договаряне с партньорите от международните институции през 2006 г. ще осигурим еднократно значително увеличаване на доходите в бюджетната сфера, което няма да застраши стабилността на бюджета. Увеличаването на доходите в частния сектор може и трябва да бъде насърчавано, включително чрез ограничаване на данъците и осигурителните вноски, и облекчаването на облагането на социалните разходи на фирмите.
    Предлагаме и механизъм за ежегодно увеличаване на доходите в бюджетния сектор, който отчита ръста на брутния вътрешен продукт, инфлацията, конкурентоспособността и производителността на труда. Ще създадем механизъм за устойчиво нарастване на пенсиите, включително чрез създаването на инвестиционен фонд със средства от приватизация и от фискалния резерв.
    Ще предложим справедливо решение на проблемите, предизвикани от точковата система при пенсиониране. Наемаме се да гарантираме равен достъп до качествено образование за всички български деца. Да бъдат осигурени със средства от бюджета учебници, транспорт и храна за децата до 8 клас в държавните и общинските училища. За семейства с деца, които отговарят на критериите за социално подпомагане, ще бъде осигурено посещението на детски ясли и градини. По-тясната връзка между университетите и бизнеса ще доведе до по-добра подготовка на необходимите кадри и до развитие на научно-приложните изследвания. Студентите ще бъдат подпомагани чрез достъпна система за кредитиране.
    Основна цел на правителството е довеждането докрай на реформата в здравеопазването. Трябва да бъде осигурен гарантиран пакет от здравни услуги на всеки български гражданин и справедливо решение на проблема с неплатените здравни вноски.
    Правителството се задължава да изгради механизми за прозрачно и ефективно изразходване на бюджетните средства за здравеопазване, както и механизми на включване на пациентите в контрола върху здравната политика. Необходимата реформа в болничния сектор ще доведе до неговото оптимизиране и до повишаване на достъпността и качеството на извършваните в него дейности.
    Основна задача на правителството е и провеждането на задълбочена реформа в съдебната система и решителното ограничаване на престъпността.
    Народното събрание ще разполага в най-кратък срок с проекти на законите, свързани с реформата. Ще търсим широко съгласие по тях, включително за евентуални конституционни промени.
    В този смисъл очакваме в близко бъдеще и Конституционният съд да излезе с тълкувание по конституционните промени, които могат да се правят от Обикновено Народно събрание.
    Предлагаме и пакет от организационни, функционални процесуални промени, които да облекчат работата на съдебната власт и да увеличат нейната ефективност.
    Чрез строги мерки, изграждане на електронно правителство, създаване и свързване на информационните системи в бюджетните структури, ограничаване на преките контакти между гражданите и администрацията, облекчаване на процедурите и свеждане до минимум на субективността при вземането на решения безкомпромисно ще работим за ограничаване на корупцията.
    В програмата ни е залегнала и безмилостна война с организираната престъпност, както и премахване на пречките във взаимодействието между различните звена на съдебната власт.
    Приоритет на правителството е и утвърждаването на активна външнополитическа дейност на страната. България е и ще бъде последователен, надежден и предвидим партньор в НАТО и Европейския съюз. Наложително е да засилим ролята си на двигател на регионалното сътрудничество в Югоизточна  Европа и Черноморския регион не само в неговите политически, но и в икономически и културни измерения. Ще работим за активизиране на връзките с ключови партньори като Съединените американски щати и Русия и с други традиционни партньори на България.
    Декларирам пред вас, че в съответствие с поетия преди изборите ангажимент на Коалиция за България ще започнем незабавно действие по изтеглянето на българския военен контингент от Ирак в сътрудничество, диалог и синхрон с нашите партньори от антитерористичната коалиция.
    Уважаеми дами и господа народни представители! Категорично искам да подчертая, че  в цялата си дейност правителството ще работи за развитие и утвърждаване на българската национална идентичност, ще стимулира развитието и популяризирането на българската култура и история.
    Убеден съм, че най-важният принос на България в голямото европейско семейство и най-ценната ни характеристика е именно националната идентичност и уникалност. Глобализацията и интеграцията в Европейския съюз не трябва да ограничават, а напротив, да стимулират националния патриотизъм и националното самосъзнание на българския народ.
    Уважаеми госпожи и господа, в най-кратки срокове новото правителство ще представи пред българския парламент цялостната си програма за следващите четири години. По нея вече се работи активно. В този парцелиран парламент и в тази трудна политическа ситуация основното оръжие на бъдещото правителство ще бъдат диалогът, прозрачността, принципното аргументиране на нужните решения.
    След като получа доверието на парламента, лично поемам ангажимента и ще направя всичко, зависещо от мен, за да има именно такъв стил на управление и поведение. При реализацията на програмата ще държа на диалога с широк кръг експерти, със синдикатите, с организациите на работодателите и всички структури на гражданското общество.
    Искам също да подчертая, че нашето правителство няма да издига политически чадъри и ще работи с максимална откритост. Обществото трябва да знае всички онаследени проблеми, за които трябва да се търси отговорност. Виновниците за тях трябва да бъдат персонифицирани. Надявам се, че и парламентът ще извърви своя път в тази посока.
    Уважаеми народни представители, на основата на тези най-важни приоритети пред бъдещото правителство, позволете ми да представя пред вас предлаганата структура и поименния състав на Министерския съвет: председател на Министерския съвет, двама заместник-председатели на Министерския съвет, Министерство на финансите, Министерство на вътрешните работи, Министерство на външните работи и евроинтеграцията, Министерство на отбраната, Министерство на правосъдието, Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на транспорта, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и горите, Министерство на труда и социалната политика, Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Министерство на културата, Министерство на младежта и спорта.
    Поименен състав на Министерския съвет:
    - заместник-председател на Министерския съвет и министър на външните работи и европейската интеграция ­ Ивайло Георгиев Калфин;
    - заместник-председател на Министерския съвет и министър на държавната политика при бедствия и аварии ­ Емел Етем Тошкова;
    - министър на финансите ­ Пламен Василев Орешарски;
    - министър на вътрешните работи ­ Румен Йорданов Петков;
    - министър на отбраната ­ Ангел Петров Найденов;
    - министър на правосъдието ­ Бойко Василев Коцев;
    - министър на държавната администрация и административната реформа ­ Димитър Георгиев Калчев;
    - министър на икономиката и енергетиката ­ Румен Стоянов Овчаров;
    - министър на транспорта ­ Петър Василев Мутафчиев;
    - министър на регионалното развитие и благоустройството ­ Асен Димитров Гагаузов;
    - министър на околната среда и водите ­ Джевдет Ибрям Чакъров;
    - министър на земеделието и горите ­ Нихат Тахир Кабил;
    - министър на труда и социалната политика ­ Хасан Ахмед Адемов;
    - министър на здравеопазването ­ Радослав Ненков Гайдарски;
    - министър на образованието и науката ­ Венелин Стоянов Живков;
    - министър на културата ­ Стефан Ламбов Данаилов;
    - министър на младежта и спорта ­ Весела Николаева Лечева.
    Уважаеми дами и господа, по време на консултациите през последните седмици широко бе приет принципът, че проектът на бъдещия Министерски съвет трябва да стъпи като основа на досегашната структура на правителството. Това се дължи на управленската логика и на обстоятелството, че през следващите месеци управлението трябва да решава редица спешни задачи и неотложни проблеми, свързани с членството в Европейския съюз.
    По-сериозни промени в структурата на кабинета в този момент биха довели до значително разпиляване на парламентарно време за корекции в действащи закони и очаквания за бързи резултати в редица сектори, подценявани досега.
    Смятам, че в обозримо бъдеще има място за сериозно осмисляне и подготовка на управленски решения, които да очертаят приоритетното отношение на държавата към такива предизборни приоритети като развитието на информационните технологии, комуникациите, информационното общество и туризма. На този етап смятам за необходимо да бъдат обособени държавни агенции, които да се структурират и заработят ефективно.
    Наред с това е необходимо бъдещото правителство да предприеме сериозни усилия за преодоляване на външнотърговския дефицит чрез стимулиране на износа. Нужно е преосмисляне и на управленския механизъм по въпросите на европейската интеграция. Досега тази тема беше свързвана най-вече с приключилия вече преговорен процес. Отсега нататък приоритетна става по-добрата координация на ведомствата в изпълнение на ангажиментите пред Европейския съюз, в усвояването на предприсъединителните и присъединителните фондове и в изработването на позиции в европейските институции.
    Кандидатите за членове на Министерския съвет са предложени, съобразено с приоритетите на управлението и на страната. Те са хора с изявени професионални, личностни и политически качества, амбицирани да работят в един екип. Техните подробни биографии са на ваше разположение.
    Искам да подчертая, че при определянето им съм се стремял да намеря баланс между приемственост и промяна, между ангажираност в политиката на коалицията и готовността да се работи не като тясно партийно правителство, а като кабинет на Република България.
    Уважаеми дами и господа, обръщам се към всички народни представители в тази свещена зала, и към тези, които са извън нея: нека разберем и отстоим с достойнство мисията, с която ни е натоварил българският народ. Страната ни се намира в ключов момент. Дребното политическо шмекеруване, евтиното политическо заиграване със страстите, болките и тегобите на хората, партократският инат днес могат да доведат до съдбовни за бъдещето последствия. Заблудата, че заиграването с втори мандат за съставяне на правителство може да се увенчае с какъвто и да е успех, води единствено към предсрочни избори. Това е вредна, изключително безотговорна и опасна за България политика. Предсрочните избори означават фатално изоставане от ангажиментите по отношение на Европейския съюз, негативен доклад на Европейската комисия и отлагане на присъединяването на България за неопределено бъдеще. Предсрочните избори означават месеци управленско и политическо безвремие, месеци управленска и политическа безотговорност и безконтролност. България няма нужда от всичко това! Казвам го ясно и категорично, защото това ще бъдат последствията от политиката и поведението на тези, които не подкрепят съставянето на правителство. Защото всеки трябва да носи отговорност за своите действия.
    Обръщам се към вас с призив да дадете своята подкрепа на правителството на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност. С участието си в изборите българският народ показа ясно, че иска приемственост, иска и промяна в политиката, промяна, която да осигури по-висок икономически растеж и по-добро качество на живот.
    Със своята работа правителството ще гарантира тази политика. Ние няма да извиваме ръце и да поставяме ултиматуми. Напротив, ще търсим равнопоставен и конструктивен диалог както с политическите сили, така и с българското общество. Търсенето на съгласие и подкрепа обаче няма да бъде безпринципно. Решени сме да провеждаме необходимата за България политика по принципен, открит и прозрачен начин. Ние, политиците, имаме обща отговорност. Нека да бъдем достойни в своята мисия и да оправдаем доверието, което ни е гласувал народът. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Станишев.
    Сега обявявам прекъсване за почивка и каня членовете на Председателския съвет на заседание, така както съгласувахме тази сутрин, при необходимост.
    Почивката е 30 минути. Почивката се дава без сигнал от камбана.

    (След почивката.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, заемете местата си. Ще направим поименна проверка, за да може точно да се регистрира кворумът в пленарната зала.
    Александър Владимиров Радославов - тук
    Александър Димитров Паунов - тук
    Александър Манолов Праматарски - отсъства
    Александър Стоянов Арабаджиев - тук
    Алиосман Ибраим Имамов - тук
    Анастасия Георгиева Димитрова-Мозер - отсъства
    Ангел Вълчев Тюркеджиев - отсъства
    Ангел Петров Найденов - тук
    Андрей Лазаров Пантев - тук
    Анелия Йорданова Мингова - отсъства
    Анелия Христова Атанасова - отсъства
    Антонела Ангелова Понева - отсъства
    Антония Стефанова Първанова - отсъства
    Апостол Иванов Димитров - тук
    Ариф Сами Агуш - тук
    Асен Димитров Гагаузов - тук
    Асен Йорданов Агов - отсъства
    Ася Величкова Михайлова - отсъства
    Атанас Атанасов  Папаризов - тук
    Атанас Димитров Щерев - отсъства
    Атанас Петров Атанасов - отсъства
    Атанас Тодоров Мерджанов - тук
    Ахмед Демир Доган - тук
    Ахмед Юсеин Юсеин - тук
    Бойко Иванов Ватев - отсъства
    Бойко Николов Боев - отсъства
    Бойко Стефанов Великов - тук
    Борис Янков Ячев - отсъства
    Борислав Георгиев Владимиров - отсъства
    Борислав Димитров Китов - отсъства
    Борислав Иванов Българинов - отсъства
    Борислав Любенов Великов - отсъства
    Борислав Николов Ралчев - отсъства
    Борислав Янчев Ноев - отсъства
    Ботьо Илиев Ботев - отсъства
    Валентин Николов Милтенов - отсъства
    Валентина Василева Богданова - тук
    Ваньо Евгениев Шарков - отсъства
    Ваню Стефанов Хърков - отсъства
    Ваня Крумова Цветкова - отсъства
    Васил Димитров Паница - отсъства
    Васил Миланов Антонов - тук
    Васил Минчев Иванов-Лучано - отсъства
    Васил Тодоров Калинов - тук
    Венелин Димитров Узунов - тук
    Венцислав Василев Върбанов - отсъства
    Весела Атанасова Драганова-Илиева - отсъства
    Весела Николаева Лечева - тук
    Веселин Витанов Близнаков - отсъства
    Веселин Методиев Петров - отсъства
    Владимир Михайлов Дончев - отсъства
    Владимир Николов Дамгов - тук
    Владимир Първанов Кузов - отсъства
    Волен Николов Сидеров - отсъства
    Георги Владимиров Юруков - тук
    Георги Георгиев Пирински - тук
    Георги Данаилов Петърнейчев - тук
    Георги Йорданов Димитров - отсъства
    Георги Миланов Георгиев - отсъства
    Георги Петков Близнашки - тук
    Георги Петров Петканов - отсъства
    Георги Пинчев Иванов - отсъства
    Георги Стоянов Кадиев - тук
    Георги Тодоров Божинов - тук
    Георги Чавдаров Анастасов - тук
    Гергана Христова Грънчарова - отсъства
    Даниел Василев Вълчев - отсъства
    Даринка Христова Станчева - отсъства
    Даут Идриз Осман - тук
    Десислав Славов Чуколов - отсъства
    Джевдет Ибрям Чакъров - тук
    Димитър Енчев Камбуров - отсъства
    Димитър Иванов Абаджиев - отсъства
    Димитър Иванов Димитров - отсъства
    Димитър Кинов Стоянов - отсъства
    Димитър Николов Гъндев - тук
    Димитър Стоянов Дъбов - тук
    Димитър Цвятков Йорданов - отсъства
    Добромир Христов Гущеров - тук
    Долорес Борисова Арсенова - отсъства
    Донка Иванова Михайлова - тук
    Дончо Стефанов Цончев - тук
    Евгени Захариев Кирилов - тук
    Евгени Стефанов Чачев - отсъства
    Евгений Гинев Жеков - отсъства
    Евгения Тодорова Живкова - тук
    Евдокия Иванова Манева-Бабулкова - отсъства
    Евтим Костадинов Костадинов - тук
    Екатерина Иванова Михайлова - отсъства
    Елеонора Николаева Николова - отсъства
    Елиана Стоименова Масева - отсъства
    Емел Етем Тошкова - тук
    Емил Константинов Георгиев - тук
    Емилия Радкова Масларова - тук
    Енчо Вълков Малев - отсъства
    Ердоан Мустафов Ахмедов - тук
    Жори Йорданов Алексиев - тук
    Захари Димитров Георгиев - тук
    Златко Тонев Златев - тук
    Ива Петрова Станкова - тук
    Ивайло Георгиев Калфин - тук
    Иван Атанасов Колчаков - отсъства
    Иван Георгиев Сотиров - отсъства
    Иван Георгиев Стаматов - отсъства
    Иван Йорданов Костов - отсъства
    Иван Николаев Иванов - отсъства
    Иван Николов Гризанов - тук
    Иван Петков Даков - тук
    Иван Славов Иванов - тук
    Иво Първанов Атанасов - тук
    Иглика Димитрова Иванова - тук
    Илиян Вълев Илиев - отсъства
    Илкер Ахмедов Мустафов - тук
    Йовко Христов Йовков - тук
    Йордан Димитров Костадинов - отсъства
    Йордан Иванов Бакалов - отсъства
    Йордан Кирилов Цонев - тук
    Йордан Мирчев Митев - отсъства
    Йордан Петров Величков - отсъства
    Камелия Методиева Касабова - отсъства
    Камен Костов Костадинов - тук
    Касим Исмаил Дал - тук
    Кирил Николаев Добрев - тук
    Константин Стефанов Димитров - отсъства
    Коста Димитров Цонев - отсъства
    Костадин Стоянов Паскалев - тук
    Красимир Дончев Каракачанов - отсъства
    Кристиан Иванов Вигенин - тук
    Кръстанка Атанасова Шаклиян - отсъства
    Лидия Сантова Шулева - отсъства
    Лъчезар Богомилов Иванов - отсъства
    Любен Андонов Корнезов - тук
    Любен Любенов Дилов - отсъства
    Любомир Пенчев Пантелеев - тук
    Лютви Ахмед Местан - тук
    Маргарита Василева Кънева - отсъства
    Маргарита Спасова Панева - тук
    Мариана Йонкова Костадинова - отсъства
    Марина Борисова Дикова - отсъства
    Марио Иванов Тагарински - отсъства
    Мария Василева Капон - отсъства
    Мария Иванова Ангелиева-Колева - отсъства
    Мария Станчева Вълканова - тук
    Марко Николов Мечев - тук
    Мартин Димитров Димитров - отсъства
    Мая Божидарова Манолова - тук
    Меглена Щилиянова Кунева - отсъства
    Метин Мехмедов Сюлейманов - тук
    Милен Емилов Велчев - отсъства
    Минчо Викторов Спасов - отсъства
    Минчо Христов Куминев - отсъства
    Мирослав Димитров Мурджов - отсъства
    Митко Иванов Димитров - отсъства
    Митхат Сабри Метин - тук
    Михаил Райков Миков - тук
    Младен Петров Червеняков - тук
    Надежда Николова Михайлова - отсъства
    Надя Антонова Кочева - тук
    Нахит Джевдет Зия - тук
    Неджми Ниязи Али - тук
    Ненко Викторов Темелков - тук
    Нено Ненов Димов - отсъства
    Несрин Мустафа Узун - тук
    Николай Аврамов Свинаров - отсъства
    Николай Боянов Михайлов - отсъства
    Николай Василев Василев - отсъства
    Николай Георгиев Камов - тук
    Николай Петров Кънчев - отсъства
    Нина Стефанова Чилова - отсъства
    Нихат Тахир Кабил - тук
    Огнян Стефанов Герджиков - отсъства
    Олег Григоров Попов - тук
    Олимпи Стоянов Кътев - отсъства
    Павел Димитров Шопов - отсъства
    Павел Михайлов Чернев - отсъства
    Петър Василев Мутафчиев - тук
    Петър Владимиров Димитров - тук
    Петър Георгиев Кънев - тук
    Петър Георгиев Мръцков - тук
    Петър Кирилов Берон - отсъства
    Петър Станиславов Манолов - тук
    Петър Стефанов Стоянов - отсъства
    Петя Илиева Гегова - отсъства
    Пламен Александров Панайотов - отсъства
    Пламен Неделчев Моллов - отсъства
    Радослав Георгиев Илиевски - тук
    Радослав Ненков Гайдарски - тук
    Райна Господинова Йовчева - тук
    Рамадан Байрам Аталай - тук
    Рейхан Ибадула Аблеким - тук
    Ремзи Дурмуш Осман - тук
    Росен Златанов Владимиров - тук
    Росица Йорданова Янакиева-Костадинова - тук
    Румен Асенов Ангелов - отсъства
    Румен Иванов Такоров - тук
    Румен Йорданов Петков - тук
    Румен Стоянов Овчаров - тук
    Светослав Иванов Спасов - отсъства
    Светослав Христов Малинов - отсъства
    Сергей Дмитриевич Станишев - тук
    Силвия Николаева Алексиева - тук
    Силвия Тодорова Стойчева - тук
    Снежана Великова Гроздилова - отсъства
    Соломон Исак Паси - отсъства
    Станимир Янков Илчев - отсъства
    Станислав Тодоров Станилов - отсъства
    Станчо Николов Тодоров - отсъства
    Стела Димитрова Ангелова-Банкова - отсъства
    Стефан Антонов Софиянски - отсъства
    Стефан Ламбов Данаилов - тук
    Стоян Витанов Витанов - тук
    Стоян Проданов Иванов - тук
    Татяна Дончева Тотева - тук
    Татяна Стоянова Калканова - отсъства
    Теодора Георгиева Якимова-Дренска - отсъства
    Тодор Михайлов Кумчев - тук
    Тодор Найденов Костурски - отсъства
    Тодор Николов Батилов - отсъства
    Тома Янков Томов - тук
    Трифон Димитров Митев - тук
    Фатме Муса Илияз - тук
    Фидел Димитров Беев - тук
    Фикрет Хюдаетов Шабанов - тук
    Филиз Хакъева Хюсменова - тук
    Филип Димитров Димитров - отсъства
    Хасан Ахмед Адемов - тук
    Христина Христова Велчева - отсъства
    Христо Боянов Величков - отсъства
    Христо Дамянов Бисеров - тук
    Христо Йорданов Кирчев - отсъства
    Четин Хюсеин Казак - тук
    Юксел Али Хатиб - тук
    Юнал Саид Лютфи - тук
    Юнал Тасим Тасим - тук
    Янаки Боянов Стоилов - тук
    Яне Георгиев Янев - отсъства
    Яни Димитров Янев - отсъства
    Янко Александров Янков - тук
    Ясен Димитров Попвасилев - отсъства
    Ясен Стоянов Пенчев - тук
    Поименната проверка установи, че в залата се намират 117 народни представители. Тоест Народното събрание не разполага с необходимия кворум, за да може да обсъжда и приема своите актове, поради което не давам начало на заседанието.
    Следващото заседание е утре от 9,00 ч. по редовната програма на Народното събрание.
    Заседанието е закрито. (Звъни.)

    (Закрито в 12,52 ч.)

    Председател:
    Георги Пирински

    Секретари:
    Кристиан Вигенин
    Мирослав Мурджов
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ