ДВЕСТА И ШЕСТНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 9 февруари 2007 г.
Открито в 9,05 ч.
09/02/2007
Председателствал: председателят Георги Пирински
Секретари: Пенко Атанасов и Мирослав Мурджов
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум. Откривам заседанието.
Уважаеми народни представители, преди да дам думата било за процедура, било за нещо друго, съм длъжен да ви информирам за ситуацията около Народното събрание и също да ви приканя да споделим позиция във връзка с днешната дата – 9 февруари – годишнината от задържането на медицинските сестри в Либия.
Преди всичко, по протеста, който протича в момента около парламента. Поводът е трагичен случай – брутално убийство на водач на таксиметрова кола в кв. „Люлин” на София някъде около 3,00 ч. тази сутрин. Това е предизвикало реакция сред водачите на таксита на фирмите. Прозвучал е призив за протест пред Народното събрание и е започнало стичане на таксиметрови коли около парламента. Към 4,00-4,30 ч. сутринта вече е имало значително количество автомобили, шофьори на таксита. Взети са били мерки за очертаване на периметъра около парламентарната сграда, за да не се смущава работата на Народното събрание.
В хода на изявленията от страна на шофьорите са прозвучали искания за срещи с министъра на вътрешните работи и министъра на транспорта. Групите въпроси са основно две – разкриване на убийците на шофьора и искания, свързани с условията на тяхната работа – безопасност и социални осигуровки и въпроси на техния труд.
Разговарях с част от таксиметровите шофьори в периода 7,30-8,00 ч. тази сутрин. Повечето са получили повикване да се явят без да са съвсем наясно за какво точно се провежда протестът. В разговора с тях пред сградата на Народното събрание от южния вход предложих 10 техни представители да бъдат приети от мен с исканията, които имат, и да им съдействам за предприемането на конкретни стъпки, които да успокоят за момента и да дадат насока за решаване на въпросите, които поставят. В момента, доколкото разбирам, все още има колебание дали да бъдат излъчени такива десет души.
Междувременно е предложено от министъра на вътрешните работи да се проведе среща с техни представители в Софийската дирекция на Полицията от 9,00 ч. тази сутрин. Също така част от протестиращите са изпратили свои представители там, друга част не желаят да участват в тази среща. Министърът на транспорта е на среща в Русе с румънски колега. Пое възможно най-бързо да се завърне в София.
Що се отнася до Народното събрание, ние сме длъжни да приемем и изслушаме представители на протестиращите, да се запознаем с техните искания, да мога да ви информирам точка по точка какво очакват те и да съдействаме за едно достатъчно отговорно разглеждане на всички техни въпроси от отговорните органи на изпълнителната власт – Министерството на вътрешните работи, Министерството на транспорта. Такава готовност от двамата министри лично и от ръководството на министерствата е потвърдена.
Същевременно считам, че е уместно и правилно ние да изразим очакването и то настоятелното очакване на Народното събрание министърът на вътрешните работи и министърът на транспорта да информират лично парламента за самия проблем, протест, въпросите, които се поставят, и мерките, които изпълнителната власт набелязва за решаването на тези въпроси. Предлагам да очакваме такава информация от министъра на вътрешните работи в хода на днешния пленарен ден. При положение, че министърът на транспорта не е в състояние да присъства лично, негов заместник, упълномощен от него, който и в момента поддържа контакт с протестиращите, също да бъде изслушан в парламента. Надявам се, че това ще може да стане в периода около обяд.
Освен това аз смятам, че сме и в правото си, и длъжни да изразим едно очакване, че по отношение на неразкритите престъпления, които сериозно тревожат обществото и създават впечатление за безнаказаност и безпомощност да бъдат разкрити, властите следва да дадат достатъчно ясна и конкретна информация докъде са стигнали разследванията, какви са стъпките, които се предприемат, и какви са очакванията, които самите органи на реда имат за съдействие от страна на парламента, на другите държавни органи, на гражданското общество. Трябва да се създаде друга настройка, при която не да се регистрира, че има еди колко си неразкрити престъпления, а какви конкретни стъпки е наложително да бъдат предприети, за да се пречупи този климат и едва ли не впечатление, че убийства стават и ще стават, но няма как. Това е неприемливо състояние на нещата.
Разбира се, ние очакваме да бъдат сериозно разгледани и социалните искания на протестиращите. Има въпроси, свързани с тяхната сигурност. Един от въпросите, който една от участничките в протеста изрази пред мен, е очакването да имат GPS-система за проследяване движението на отделните автомобили. Разбира се, това е задължение на фирмите-собственици на таксиметровите коли.
ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС, от място): Господин Пирински, ако Вие се изказвате, изкажете се като народен представител.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Съжалявам, че отнемам повече от времето ви. Прецених, а и на заседанието на Председателския съвет, който проведохме и на който за съжаление нямаше ваш представител, се уточнихме да дам тези няколко разяснения. Не искам да правя изказване. Но едно от настоятелните искания на колегите беше да се изрази очакването на парламента, че ще има действия и по социалните искания на протестиращите. Спирам да говоря по протеста.
Казах, че ще дам възможност за процедура след като изразя пред вас и онези становища и послания по повод на 9 февруари.
Уважаеми колеги народни представители, днес – 9 февруари, маркира една тревожна и абсолютно неприемлива годишнина – годишнината от задържането на медицинските сестри в Либия. Днес българското общество като никога е единно около няколко безспорни разбирания.
Нашите съгражданки, които са гражданки на Европейския съюз, имат категоричното право на справедлив процес. Осем години това тяхно право не се реализира. Ние категорично настояваме за максимално ускоряване на процедурите от правосъдната система на Либия и стигане до решението, което да отчете в пълна степен безспорните доказателства за невинността на медицинските сестри, недопустимостта за тяхното по-нататъшно задържане и незабавното им освобождаване.
Второ, което трябва да е ясно, че от сегашната ситуация не печели никой, има само пострадали и то тежко. Разбира се, преди всичко жертви на тази ситуация са нашите съгражданки и палестинският лекар.
Не по-малко пострадали са и самите деца, засегнати от тази трагична епидемия. Тяхното лечение вече се осъществява, помощ се получава, но безспорно при справедливо решение на този процес ще има възможност за многократно по-голяма ангажираност. Не печели самата страна Либия, която изразява желание да бъде приета като пълноправен член на международната общност и която при това състояние на нещата, за жалост, остава обект на критики от всички авторитетни международни институции и от страните в света.
Считам, че в този ден ние, като Народно събрание, трябва да изразим нашата пълна съпричастност с каузата за освобождаване на медицинските сестри; да изразим нашата пълна подкрепа на усилията и на правителството, и на компетентните органи на правителството да намерят най-добрия начин за осъществяване на пълноценен диалог с либийската страна; за ангажиране и на Европейския съюз, и на другите фактори с още по-сериозна подкрепа на хуманитарни начала за помощ на засегнатите от епидемията деца; да изразим нашата подкрепа на гражданския протест и гражданската позиция, която е обхванала цялото българско общество днес, включително днешната проява, която се организира; и да заявим, че като Народно събрание ще бъдем ангажирани с хода на усилията, които се предприемат за освобождаването на медицинските сестри, и с всички възможни действия, които могат да подпомогнат разрешаването по един достоен, конструктивен и полезен за всички начин на този трагичен случай.
Вярвам, че с тези няколко думи изразявам вашето разбиране и становище по този въпрос. Благодаря ви за това, че изслушахте тези думи с потвърждение за вашето съгласие.
Постъпиха желания за два процедурни въпроса.
Изказване от името на парламентарна група – заповядайте, господин Сидеров.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Дами и господа народни представители! Господин председател, от Вашето изказване по случая с поредното убийство на таксиметров шофьор стана ясно поне едно нещо, че досега никой от властта не е реагирал на хората, които са дошли да протестират пред парламента: нито вътрешният министър, който отдавна трябваше да бъде тук – пред тях, и да отговаря на техните въпроси, да каже какво той върши в момента; нито представител на законодателната власт, тъй като те са дошли пред сградата на парламента.
Аз също разговарях с тях и разбрах от думите им, че те не искат делегация, която да влиза тук, а по-скоро искат представители на управляващото мнозинство, които да излязат пред тях, да говорят и да се обясняват. (Шум и реплики от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина!
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Знам защо вие се притеснявате да излезете да говорите с вашите избиратели.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Какво общо има парламентът с това?
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Те искат вие да излезете да говорите с тях, а не да влязат тук.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Сидеров, само за момент.
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Не ме остракирайте, не ми викайте. (Шум и реплики.)
Господин председател, въведете ред, ако обичате!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля ви, колеги! Моля за тишина. Не репликирайте говорещия.
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Не си крийте страха зад викове от банките. Излезте да говорите с хората и да им обясните защо вашият вътрешен министър не е при тях. Това, едно. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля ви, не репликирайте оратора!
Продължете, господин Сидеров.
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Второ, правя предложение тук да бъде извикан и изслушан незабавно вътрешният министър Румен Петков, да даде обяснение пред народното представителство. Също така правя предложение да бъдат поканени част от протестиращите, които те излъчат, тук – в пленарната зала, също да кажат за какво става дума. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина.
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Смятам, че трябва да приемете това, защото ние го дължим на тези хора. Смятам, че този вътрешен министър доказа своята несъстоятелност и това е поредното убийство, което разтърси обществеността и което няма да бъде разрешено, защото това управление на МВР не си гледа работата. Но това е дълга тема. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина!
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Най-късото, което можем да направим...
АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ, от място): Не слушате какво каза председателят!
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Не ме прекъсвайте, имам изказване, господин Найденов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Продължете, ако обичате, господин Сидеров.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Какво ми се караш?
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Вие викате от банките!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина!
Господин Сидеров, продължете.
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Излезте пред шофьорите да им обясните... (Реплика от народния представител Йордан Цонев.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Цонев, правя Ви забележка!
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): На него му направете – да не ни се кара!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Правя забележка на господин Цонев.
Продължете.
ВОЛЕН СИДЕРОВ: ... защо не е тук вътрешният министър – това е моят въпрос.
Правя предложение той да бъде извикан незабавно - да дойде да даде обяснение.
Ще повторя второто предложение: да бъдат поканени представители на протестиращите - да дойдат тук и да обяснят в пленарната зала.
Моля ви да гласуваме това, господин председател. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, както съобщих, от 9,00 ч. министърът на вътрешните работи е на разположение на протестиращите и те са поканени на среща с него. Аз лично поканих в разговор пред парламента представители на протестиращите да дойдат и да заявят своите искания. Смятам, че е отговорно да дадем възможност да се проведе срещата на министъра на вътрешните работи с протестиращите и той да може да информира парламента за резултатите.
Считам, че без да са приети в парламента от мен представители на протестиращите, няма място за излизане пред сградата, защото когато се осъществи такъв контакт, те повече скандират, отколкото разговарят. Поканата ще бъде отправена, няма спор.
Имате думата, господин Янев.
ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС): Преди да започна изказването си, господин председател, бих искал да подложите на гласуване този дебат в пленарната зала да се излъчва пряко по БНТ и БНР, защото българското общество има нужда да знае какво се случва. Отвън българският парламент е блокиран, това е безпрецедентен случай. Искам да го подложите на гласуване, след което от името на парламентарната група ще направя изказване. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Янев, първо, не сте прав, че това е безпрецедентен случай. (Шум и реплики.)
ЯНЕ ЯНЕВ: За този парламент е безпрецедентен случай!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Ние не започваме от нула, господин Янев. За жалост, има трагична практика, датираща от 1990 г.
ЯНЕ ЯНЕВ: Аз говоря за Четиридесетото Народно събрание, господин Пирински.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Вие искате от мен отговор. Аз Ви го давам, Вие не ме слушате. Няма да подложа на гласуване Вашето предложение, защото не считам, че Вие целите да се информира обществото, а да допринесете за напрежението в него. (Ръкопляскания от КБ.) Така че си позволявам да не подложа на гласуване Вашето предложение с цялата отговорност, която нося за това решение.
ЯНЕ ЯНЕВ: Господин Пирински, Вие нямате право да нарушавате правилника!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Имам право да го спазвам.
ЯНЕ ЯНЕВ: От името на парламентарната група правя предложение!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Преди всичко съм длъжен да спазвам сигурността и реда в парламента и около него, поради което няма да подложа на гласуване Вашето предложение.
ЯНЕ ЯНЕВ: Ама как бе, господин Пирински, Вие не сте над пленарната зала, Вие сте пръв сред равни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Да, но съм председател на парламента в момента и имам това право.
ЯНЕ ЯНЕВ: На базата на кой член имате това право? Цитирайте го. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: На базата на това, че съм отговорен за сигурността и спокойствието във и около парламента.
ПАВЕЛ ШОПОВ (КА, от място): Има просто предложение. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Нека да свърши изказването си господин Янев.
Имате думата.
ЯНЕ ЯНЕВ: Уважаеми дами и господа! Имам чувството, че вие наистина не си давате сметка, че правителството продължава да бъде глухо и сляпо за социално-икономическата ситуация в страната. Вчера българските пенсионери окупираха Министерския съвет. Днес таксиметровите шофьори окупираха парламента. Утре ще дойдат лекарите, други ден ще дойдат учителите. Надига се реална, а не режисирана протестна вълна! (Реплики от КБ.) И тази протестна вълна… – вие имате опит от Жанвиденово време! Ако не искате да докарате държавата до дестабилизация, ако не искате да докарате държавата още в първите месеци на влизането в Европейския съюз до банкрут, трябва да вземете бързи и неотложни мерки. А бързи и неотложни мерки се вземат, когато сега извикате министър-председателя тук. Този проблем с таксиметровите шофьори и с престъпността в държавата не е проблем само на вътрешния министър!
Затова от името на Парламентарната група на Обединените демократични сили, а най-вероятно и от името на цялата опозиция, настоявам да извикате тук и сега българския премиер, за да може да отговори за всичко – както за протестите на таксиметровите шофьори, така и за надигащата се протестна вълна!
Ако правителството не може да се справи с тази ситуация, да бъде така добър българският премиер да подаде оставка! Няма нищо лошо! Такава е европейската практика!
Щом като едно правителство е неадекватно, щом като едно правителство не може да предприеме елементарни ходове за решаване на съответни проблеми, то трябва да подаде оставка! (Шум и реплики в залата.)
Аз зная, че не искате да слушате. Зная, че сте глухи и слепи за всички предложения на опозицията, затова съм завишил децибелите, за да може и на вас да ви е малко дискомфортно. Иначе вие живеете в един измислен свят! (Ръкопляскания от Парламентарната група на “Атака”.)
Вие живеете в свят, който няма нищо общо с реалността и затова, господин председател, пак настоявам от името на парламентарната група да дойде тук министър-председателят и да даде обяснение за това какви мерки е предприело правителството. Вътрешният министър не може да бъде отговорен, да речем, за пенсионерските протести вчера. Това, което се случва в страната е изключително показателно и трябва да започнете да чувате опозицията. (Шум и реплики в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина!
ЯНЕ ЯНЕВ: Опозицията, ако трябва ще предприеме друг вид действия щом като вие отричате възможността на опозицията тук, с парламентарни средства, така както са регламентирани те в българската Конституция, така както повелява Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, да се произнася по въпросите, не давате на българската опозиция да говори от парламентарната трибуна, тогава опозицията трябва да бъде принудена да излезе на друго място. Ние ще излезем на улицата. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Както виждате – говорите в момента от трибуната!
ЯНЕ ЯНЕВ: Ще излезем на улицата и ще предприемем натиск, който е характерен за много други демократични европейски държави.
Гражданското общество вече се събужда! Този летаргичен сън, в който беше заспала тройната коалиция, мисля, че няма да бъде за дълго време.
Затова, господин Пирински, много Ви моля да ме чуете: аз имам чувството, че Вие вече в последните седмици след Нова година пренаписахте българската Конституция. Член 1 от Конституцията и чл. 1 от правилника пише: Георги Пирински е Конституцията и правилника на Народното събрание! (Ръкопляскания от ПГ “Атака”.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Надценявате ме! Такова нещо не ми е хрумвало. Интересна мисъл изразявате.
ЯНЕ ЯНЕВ: Защото, господин Пирински, Вие прилагате Конституцията и правилника по целесъобразност. И тази целесъобразност е социалистическа целесъобразност, така че да се угоди на БСП и коалиция. Затова Ви моля, ако трябва, дайте половин час почивка. Идете, прочетете пак Конституцията и правилника и се ориентирайте, че те не Ви дават правомощия, които са вменени на пленарната зала. И тези предложения, които прави българската опозиция, би било редно незабавно да ги гласуваме тук и да има решение.
Ако управляващото мнозинство с действията си, с решенията си продължава да отклонява всички предложения на опозицията, това значи, че вие търсите конфронтация. Щом като търсите конфронтация оттам насетне опозицията, колкото и да смятате, че е слаба, колкото и да считате, че е малка, тя може да предприеме действия, които наистина да дадат алтернатива за едно ново управление на държавата.
И още веднъж заключавам от името на опозицията: българският премиер да дойде тук, в пленарната зала. Монтирайте една видео стена пред таксиметровите шофьори – вън, за да могат да чуят какво говори тук българският премиер. Защото аз съм убеден, че него го е страх да отиде при таксиметровите шофьори отвън и да им обясни това, което трябва да чуят. Благодаря ви. (Шум и реплики в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Янев, моля Ви, чуйте ме внимателно.
Член 43 от Конституцията гласи:
“Чл. 43. (1) Гражданите имат право да се събират мирно и без оръжие на събрания и манифестации.
(2) Редът за организиране и провеждане на събрания и манифестации се определя със закон.”
Всеки, който иска да бъдат защитени неговите конституционни и законови права, първо трябва да спазва закона. (Шум и реплики в залата.)
Думата има господин Каракачанов.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ (БНС): Господин председател, уважаеми колеги! Първо искам да кажа няколко думи по първата декларация, която прочете господин Пирински. Искам просто да напомня, че днес от 17,30 ч. се организира едно шествие от няколко медии – bТV, Дарик радио, вестник “Стандарт”, от НДК до “Александър Невски”.
Призовавам колегите не само да подкрепим тази декларация, но и с личното си присъствие там да покажем нашата причастност към съдбата на нашите, българските медицински сестри в Либия. Това е първият въпрос.
Явно, че с това убийство, което предизвиква протеста на шофьорите, ще започнем един дебат, който, ако го продължим по начина, по който го започнахме, няма да стигнем до нищо разумно.
Затова предлагам, господин председател, да поканим министъра на вътрешните работи тук, в същото време Вие да дадете почивка, да съберете отново Председателския съвет, за да можем да обсъдим общи позиции на българския парламент. Колкото и да е неприятно, този инцидент може да се превърне в сериозен инцидент и е хубаво българското Народно събрание, като най-висшия орган в Република България, поне да се опита да намери обща позиция по този въпрос, за да може да бъдат успокоени хората. В същото време виновниците, които са извършили това престъпление, да бъдат заловени.
Затова предлагам, господин председател, да прекъснем заседанието и да съберете Председателския съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Каракачанов, бих предложил в 10,30 ч. да направим това прекъсване, когато ще имаме и повече информация. В 11,00 ч. да съобщим на колегите кога и министърът на транспорта, и министърът на вътрешните работи ще бъдат в парламента, за да дадат необходимата информация.
Господин Костов има думата.
ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Господин председател, колеги народни представители! За добро или за лошо, има традиция да се протестира пред парламента. Това е традиция вече от много години. Това е начин на реагиране на обществеността. Ние трябва да приемем, че така ще се реагира.
Има прецедент и в демократични държави обикновено се следва поведението, което е дало резултат при предишния случай. Тогава – напомням, преди шест години, таксиметрови шофьори отново бяха дошли пред Народното събрание. Тогава Българската социалистическа партия поиска прекъсване – даде се прекъсване, поиска да дойдат тук министър-председателят, министърът на вътрешните работи, съставът на Министерството на вътрешните работи – те дойдоха, застанаха отпред на стълбите. С тях имаше депутати. Аз обещавам на господин Георги Божинов, че също както той застана на тези стълби, аз ще застана на тези стълби до него!
Хайде, да не продължаваме повече с това, което сте намислили. Това, което сте намислили, вчера ние го нарекохме продажна политика, предателство, не го правете! Не наливайте масло в огъня! Не продължавайте това заседание, прекъснете и дайте да решаваме въпросите един подир друг, защото действително ще започне ескалация и тогава няма да може да бъде удържана. Дръжте се като отговорни управляващи – направете това, което е дало преди резултат, защото то тогава даде, ще даде и днес. Прекъснете заседанието, извикайте тук отговорните хора така, както беше тогава. Не искаме нищо друго. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли други желаещи за изказване?
Заповядайте, господин Стоянов.
ДИМИТЪР СТОЯНОВ (КА): Господин председател, аз споделям позицията на колегата Янев за това, че този дебат трябва да бъде излъчван пряко по българските медии и затова правя процедурно предложение за пряко включване по Българското национално радио и Българската национална телевизия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, моля да чуете това, което бих искал да споделя с вас.
Безспорно е, че парламентът на всяка страна е институцията, пред която гражданите протестират и очакват реакция от тази институция.
Този протест, който протича в момента, не е бил предварително регламентиран, но той протича. Аз пак заявявам, че потвърдих готовността да чуем и да реагираме на исканията на протестиращите по един достатъчно сериозен и ангажиран начин. И приветствам готовността на господин Костов, представители на всички парламентарни групи, включително и той лично, да дадем нашия отговор на протестиращите.
Онова, което не намирам за приемливо, е Народното събрание да работи под натиск, под своеобразен диктат. Един такъв опит беше да бъде получено съгласие и да се узакони протестът сега, когато той протича. Това е неприемливо и смятам, че трябва да го отклоним като неуместно.
Второ, не считам, че трябва да подчиним работата на парламента и дневния ред на нашето Народно събрание на външен натиск.
Вчера беше заявено, че текстовете, които се обсъждат, са били протестирани и пред Конституционния съд. Това е напълно законова, конституционосъобразна форма на оспорване на решенията на Народното събрание от онези, които имат правомощията да сезират Конституционния съд.
Намирам за не най-доброто, че вчера дискусията беше прекъсната преди да могат да се изкажат всички желаещи да вземат думата. В предстоящата дискусия всички ще могат да се изкажат, да поставят своите процедурни въпроси. Ако желаят, има възможност за предложения по хода на гласуването, на разглеждането на текстовете. Но, пак повтарям, не намирам за приемливо ходът на работата на Народното събрание да се диктува от нерегламентирани протести и докато съм председател на парламента, няма да допусна това. (Шум и реплики в залата.)
Както заявих, процедурният въпрос за предаване беше направен, аз го отклоних със същите съображения. Не намирам за допустимо да се създава напрежение в обществото. (Шум и реплики в залата.) Моля за тишина!
Господин Димитров, заповядайте за процедура.
МАРТИН ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Иска ми се да вярвам, че това е една правова държава, в която се спазват законите.
Вие, господин председател, въз основа на какво, на коя част от правилника, на коя част от Конституцията отклонявате предложението на Обединените демократични сили за публично предаване на заседанието на Народното събрание? Тъй като нямате такова законово основание, Вие нарушавате законите на Република България.
Народното събрание трябва да е най-публичната институция - нищо за криене няма, нищо за криене няма! Това нито узаконява, нито не узаконява протестите, които са пред Народното събрание. Така че, господин председател, спазете правилника, подложете това процедурно предложение на гласуване. Нищо не Ви дава основание на тълкуване, различно от записа в правилника. Нека да се спазват законите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Ще Ви отговоря, господин Димитров.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Защото за нас е много важно, уважаеми дами и господа, да се спазват законите в тази страна. Когато независимо кой е – дали става въпрос за министър, министър-председател, председателя на Народното събрание или обикновен депутат по някаква причина, защото смята за уместно не да спазва законите, това означава, че тяхната сила всъщност я няма, че това не е правова държава. Благодаря за вашето внимание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Димитров, споделям напълно очакването и разбирането Ви, че трябва да утвърждаваме правовата държава.
Основанията да не подложа на гласуване предложението са самите заявления на господин Янев, неговите намерения, заявени публично, да организира така наречената жива верига около парламента, изявленията му днес тук, от пленарната зала, че той счита, че други средства, а не законовите, са уместни в дадената ситуация. Така че, независимо че Вие имате пълното основание да поставяте въпроса за спазване на закона, аз не намирам за възможно да се направи трибуната на Народното събрание, трибуна за призиви към незаконни действия. Това ми е основанието.
Беше направено процедурно предложение от народния представител Иван Костов за прекъсване на заседанието.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Иван Костов за прекъсване на заседанието. (Силен шум и реплики. Тропане по банките в Коалиция “Атака”.)
Моля, гласувайте.
ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС, от място): Преди това господин Костов поиска да дойде премиерът. (Реплика от народния представител Иван Костов.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласуваме предложението на господин Костов за прекъсване на заседанието. И изясняване на обстоятелствата. Гласувайте. (Реплика на народния представител Иван Костов.)
И поканване, господин Костов, разбира се.
ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС, от място): То няма такова предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Костов предложи да се прекъсне заседанието. Това гласуваме сега. (Шум и реплики в залата.)
Гласували 179 народни представители: за 97, против 26, въздържали се 56.
Предложението се приема.
Предложение за прегласуване няма.
Моля Председателският съвет да се събере в кабинета на председателя.
Прекъсвам заседанието за 30 минути. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Колеги народни представители, както беше обявено и в началото на днешния пленарен ден, и както гласувахме в сряда, приемайки седмичната програма, следваше днес в 12,30 ч. да продължим с парламентарен контрол, макар и по-съкратено.
В днешната програма са включени за участие заместник министър-председателят Даниел Вълчев, министърът на финансите Пламен Орешарски и министърът на вътрешните работи Румен Петков. Протестът на таксиметровите шофьори прави невъзможно явяването на тези членове на правителството по следната причина:
След прекъсването на нашето заседание днес проведох срещата, за която ви съобщих, че е уговорена, с десет представители на протестиращите таксиметрови шофьори. Те дойдоха с дванадесет свои конкретни искания, изложиха ги подробно и ги обсъдиха в продължение на около час, час и петнадесет минути.
Първото им искане е да бъдат проведени срещи с министрите на вътрешните работи, транспорта, финансите, здравеопазването и правосъдието. Бяха организирани такива срещи, от които предстои да се проведе първата – с министъра на вътрешните работи, заместник-министъра на транспорта, тъй като министърът на транспорта е на път за София, и отговорни представители на Министерството на финансите, като тази среща би трябвало да се състои до 30-40 минути.
Знаете, че господин Вълчев е действащият, отговорният в момента на отсъствие на министър-председателя ръководител на правителството. Уговорката с министъра на вътрешните работи е, че след първия кръг от разговори той ще дойде в парламента и ще информира парламента за постигнатите договорки до такава степен, до каквато има такива. Затова предлагам най-малко до 14,00 ч. народните представители да бъдем в Народното събрание. Специално се обръщам към членовете на Председателския съвет при необходимост да мога да се свържа с вас и веднага да се съберем.
В контакта с протестиращите след завършването на срещата, в който участва и министърът на вътрешните работи, повечето от протестиращите ясно и недвусмислено заявиха, че не желаят този протест да се превръща в политически. Те имат наболели, остри, тежки искания, които най-общо могат да се сумират в три въпроса: липса на всякаква сигурност, много тежко данъчно бреме и много лоши условия на работа, що се отнася до движение по улиците и т.н. Техните представители много категорично заявяват, че не желаят протеста им да се политизира.
Затова се обръщам към всички народни представители от всички парламентарни групи да съдействаме за сериозното разглеждане и решаване на всички тези въпроси и да не спекулираме с един наистина много остър социален проблем на тази категория работещи. Очевидно е, че тези въпроси са занемарявани с години, очевидно е, че има едно много остро напрежение между таксиметровите шофьори и участниците в движението, органите на реда и т.н. Затова сега ще прекъснем заседанието, ще очакваме министъра на вътрешните работи в парламента и веднага ще ви дам сигнал да подновим заседанието и да изслушаме информацията. Благодаря ви.
(След прекъсването.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, да подновим днешното пленарно заседание.
Бих желал да ви информирам за развитието след последното подновяване на заседанието. Както беше съгласувано с представителите на протестиращите, от 13,00 ч. започна среща в Министерския съвет с техни представители и от групата протестиращи от София, и с представители, които са пристигнали от други градове на страната, с участието на министъра на вътрешните работи, министъра на финансите, министъра на здравеопазването и заместник-министъра на транспорта. Министърът на транспорта, както съобщих, предстои да проведе среща с тях от 16,00 ч. след пристигането му в София.
Уточнението с министър Петков беше, че след началото на срещата той при първа възможност ще се свърже с мен и ще съобщи кога най-рано може да дойде в парламента, за да информира Народното събрание, така както беше съгласувано. Влязох във връзка с преговарящите преди 15-20 мин. Както разбрах, в момента се провежда най-интензивната част на разговорите, без присъствие на журналисти, с участието на всички онези, които назовах. Следователно не е целесъобразно в този момент да се прекъсват разговорите.
На току-що завършилото заседание на Председателския съвет споделихме следното: съставът на Председателския съвет да бъде в Народното събрание, веднага след приключване на разговорите да очакваме тук и министър Петков, и другите министри, които да информират Председателския съвет за резултатите от проведените разговори. И, разбира се, членовете на Председателския съвет да имат грижата да информират парламентарните групи за състоянието към онзи момент, когато могат да докладват резултати от провежданите разговори.
Навярно и вие следите съобщенията. Както се разбира, разрешение за протеста е дадено от кмета на столицата до 17 17,30 ч. Отправени са апели и от организаторите на шествието, което предстои тази вечер, към протестиращите да не блокират провеждането на шествието и то да протече достатъчно спокойно и мирно. Предстои да се види каква ще е реакцията.
И още един момент. Има сигнали, че някои политически сили призовават свои съмишленици да влязат, така да се каже, в този протест с лозунги, които не са професионални на таксиметровите шофьори.
Обръщам се отново към всички колеги да се въздържат от подобни действия, защото те са в разрез преди всичко с пожеланията на протестиращите, много категорично изразени и пред мен, техният протест да не се политизира. Нямам предвид представителите на ОДС, тъй като имах пряка връзка и с господин Янев и стана ясно, че разпространяваните слухове в това отношение са безпочвени, но има други политически сили, които се проявиха вече и пред парламента.
Това е, което мога да ви съобщя. Моля за вашето разбиране за създадената ситуация. Аз ще бъда в парламента през целия след обяд, ще бъда във връзка с колегите от Председателския съвет и ще имаме грижата да ви дадем необходимата информация.
Виждам, че господин Методиев желае думата. Заповядайте, господин Методиев.
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Ние в заседание ли сме?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Заседанието продължава. Макар че вече е след 14,00 ч., то официално не е закрито. Неведнъж сме продължавали да работим и след 14,00 ч. Аз намирам за недобър тон и недобро решение евентуални опити да считаме, че сме приключили с работния ден и тихичко да се разотидем.
Заповядайте.
ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, за нашата парламентарна група – на Демократи за силна България, не е възможно да се дава мандат на Председателския съвет за изслушване на министри, чието място за изслушване е в пленарната зала. Какво решение ще вземе залата сега, как ще се постъпи в следобедните часове е суверенно право на пленарната зала. Но в никакъв случай не можем да подкрепим изслушване на министри в рамките на Председателския съвет. Това не е мястото, където в един парламент се провеждат такъв тип изслушване, контрол и прочие.
Така че, господин председателю, за нас предложението, което Вие направихте, е абсолютно неприемливо. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Колеги, аз не бих искал да решаваме този въпрос с вишегласие, би трябвало всички да сме съгласни как постъпваме оттук нататък. При положение, че една парламентарна група категорично възразява срещу това, което беше споделено като мнение на Председателския съвет, бих предложил да чуем и други предложения как да се процедира. Аз лично при това положение не бих настоявал непременно да се приеме онова, което Председателският съвет е предложил.
Заповядайте, господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря, господин председателю.
Понеже стана дума, че една парламентарна група има такава позиция, искам от името на Парламентарната група на "Атака" да заявя, че още една парламентарна група е на тази позиция и това е Парламентарната група на Коалиция "Атака". Не е допустимо министър Петков да бъде изслушван пред Председателския съвет. Това не е в реда на нещата нито по правилника на българското Народно събрание, нито е съобразно практиката на българското Народно събрание.
Ние сме поискали и така бяхме уверявани сутринта, че министър Петков ще излезе пред Народното събрание. Тук е мястото, пред пленарната зала, пред форума на Народното събрание да каже онова, което има, и да бъде записан за онова, което искаме да го запитаме.
Така че ние настояваме министър Петков да дойде тук. И даже мисля, че това ще стане твърде късно. Той трябваше да го направи още в самото начало на инцидента. От сутринта той беше на крак, той беше къде ли не, той се среща и с протестиращите, среща се и къде ли не другаде, ние знаем това, но до този момент, вече е 14,20 ч., той решително отказва да дойде на първото място, на което трябваше да бъде. А това е пленарната зала на българското Народно събрание, не Председателският съвет. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: В такъв случай да ви направя следното предложение: да поканим министър Петков и другите двама министри за 14,45 ч. До 14,45 ч. прекъсваме заседанието.
СНЕЖАНА ГРОЗДИЛОВА (НДСВ, от място): Кое заседание прекъснахте – редовното или удълженото?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Можем да спрем часовника, тъй като разбирам, че е еднозначно мнението, че трябва да бъде изслушан все пак министър Петков.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ, от място): Не е еднозначно!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Или поне мнение на две парламентарни групи.
Отново ви предлагам да вземем решението, че спираме часовника в 14,00 ч., което неведнъж сме правили, и очакваме министрите в 14,45 ч.
(Прекъсване на заседанието.)
(След прекъсването.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги народни представители, господин министър! Съгласно изразеното намерение и решение в хода на днешното пленарно заседание сутринта министърът на вътрешните работи е в пленарната зала и е готов да информира и за хода на протеста, и за резултатите от разговорите с представители на протестиращите.
Предлагам да изслушаме информацията на министъра на вътрешните работи господин Румен Петков, след това по желание на парламентарна група по един представител от група да има възможност да зададе въпрос и да изрази становище, по което министърът да вземе отношение.
Остава да решим има ли предложение за пряко предаване на това заседание? Има такова предложение. В такъв случай бих го подложил на гласуване.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): На кое – на изявлението на министъра или на групите?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: На цялото заседание.
Моля, гласувайте.
Гласували 131 народни представители: за 80, против 29, въздържали се 22.
Предложението се приема.
Давам думата на министъра на вътрешните работи господин Румен Петков.
МИНИСТЪР РУМЕН ПЕТКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Още сутринта със заместник-министъра на транспорта господин Петърнейчев, след разговори с транспортния министър, който имаше ангажименти със своя румънски колега в Русе, проведохме среща с представители на браншовите и синдикалните организации на транспортните фирми, които са пряко ангажирани с отношение към таксиметровия превоз. И на тях, и на последващата среща, която започна в 13,00 ч. в Министерския съвет с излъчената група от протестиращите, съм казал, че добре разбирам трагичността на случая, добре разбирам и емоциите, и напрежението, но не бих нарушил създадената през последната година и половина практика да не се изнася предварително информация по набраната и оперативна информация, и констатираните на място стъпки и действия, и предприетите стъпки и действия от Столичната дирекция в конкретен случай.
Въпросите, които бяха поставени от групата, която представлява протестиращите, опират до няколко институции - Министерството на вътрешните работи, Министерството на транспорта, Министерството на здравеопазването, Националното сдружение на общините в Република България и тяхно искане да проведат среща и с Министерството на правосъдието.
В срещата участвахме заедно с министър Пламен Орешарски, министър Радослав Гайдарски - доколкото имаше въпроси и конкретни предложения към Министерството на здравеопазването, заместник-министър Георги Петърнейчев, Иван Аспарухов, член на Управителния съвет на Националното сдружение на общините, и секретарят на сдружението госпожа Гинка Чавдарова. Впрочем прекъснахме дискусията с договорката нашият разговор да продължи, когато се върна, след като представя информацията в Народното събрание.
Въпросите, които бяха поставени, са в следните групи:
Първо, разбира се, напълно разбираемо е и подкрепям изцяло настояването да се хвърлят всички сили и средства на Столичната дирекция и на Полицията като цяло за разкриване на престъплението.
Второ, чрез групата на таксиметровите шофьори да ми бъде представена справка за извършените престъпления срещу таксиметрови шофьори и резултата от работата по всяка една от преписките.
Трето, промяна на уредбата и базата на фирмите с цел безопасност на водача и сигурност на обезпечаването на таксиметровия превоз като цяло в няколко направления.
Първо, в тяхното мнение прозвучаха достатъчно солидни аргументи за всяка една от общините в страната да се определи квота на таксиметрови коли, които могат да извършат услугата на територията на съответната община. Изразиха достатъчно сериозни аргументи и аз съм поел ангажимента да предложим с министър Мутафчиев този въпрос. Разбира се, това ще го обсъдят първо в Управителния съвет на Националното сдружение на общините. Второ, предложил съм с министър Мутафчиев да коментираме този въпрос и с фирмите на превозвачите и да го представим в парламентарната комисия и, разбира се, в Министерския съвет - за дискусия. Тук тяхното мнение е, че могат да бъдат възприети два подхода. Единият подход е с акт да се определи на глава от населението такъв брой или квота за обслужване, което да даде възможност на общините, след това със свое решение да определят механизма, режима и т.н.
Сега аз съм поставил пред тях въпроса, който веднага ще възникне: кой е органът, който ще извърши контрола и разпределението между самите превозвачи и фирми на бройката, която те ще могат да разпределят? Тоест, въпрос, който вероятно няма да бъде възприет еднозначно, който трябва да се обсъди достатъчно сериозно, като цяло, ако се отиде към реализация на тази стъпка – режимът и технологията на нейното изпълнение.
Обсъждахме проблема, както те се изразяват, с фалшивите таксита и възможността да се предприемат ефективни мерки за тяхното ограничаване. Заместник-министър Георги Петърнейчев предостави конкретен телефон на съответната служба от Министерството на транспорта, чрез която те могат да предоставят информация за работа на такъв тип таксита и съответната дирекция в Министерството на транспорта да предприеме конкретни мерки.
Стриктен режим. Поел съм ангажимента да възложа на съответните областни дирекции и на Столична дирекция проверки за участие в пътното движение на такъв тип нерегламентирани таксиметрови коли.
Определяне на конкретни места, на които да могат да спират маршрутните таксита. Мисля, че това е проблем, който далеч не засяга само таксиметровите шофьори, а е проблем, в резултат на който - нерегламентираният начин на спиране и липсата на контрол, са възниквали немалко пътнотранспортни произшествия.
Това, което се договорихме с Националното сдружение на общините, е да се предложи този режим за решаване във всяка една от общините, първо.
Второ, проблемът с местостоянките да бъде решен със съответния акт и действия на местните администрации, от една страна, и, от друга страна, органите на „КАТ – Пътна полиция”, да предприемат всички необходими действия, за да не се допуска на местостоянките, определени за таксиметровите коли, да спират други автомобили, в това число чрез Управителния съвет на Националното сдружение на общините да се помисли за възможността в нощните часове или, грубо казано, в тъмните часове на денонощието местостоянките да бъдат усилвани като територия и като възможност за паркиране на автомобилите.
Настояват таксиметровите коли да имат статут на обществен транспорт, навярно става дума само за столицата, те имат този статут така или иначе, но искането им е съвършено конкретно – там, където се движат трамваите, навярно става дума само за бул. “Витоша”, да имат възможност да ползват това трасе на маршрута без да спират. Решението на този проблем не е в тази зала, не е в Министерския съвет. Извадиха сериозни аргументи, че след спиране движението по Околовръстното шосе за ремонт движението в столицата ще се натовари в степен, в която няма да може да се поеме.
Излагам тяхното мнение.
Коментираха се наказанията, разбира се, особено за водачи на моторни превозни средства, каквито случаи имаме, в това число и през последната година и половина, на които по определени причини е отнета правоспособността, а впоследствие са залавяни отново на работа като таксиметрови шофьори.
Имат достатъчно крути, вероятно и аргументирани, предложения, които ще предоставя на министъра на правосъдието за дискусия там, където той прецени.
Също така определен режим на информиране за старите коли, които вече нямат право да извършват таксиметрови услуги, а продължават да го правят.
Проблеми, свързани с Министерството на здравеопазването. Предложиха реорганизация на “Бърза помощ”. Професор Гайдарски ги информира, че в последните 6-7 месеца транспортът на “Бърза помощ” и на “Спешна помощ” далеч не е концентриран на Сточна гара, а е изнесен в различни звена на столицата. Информира, че от началото на този месец стартират работа седем портала, както той се изрази, ако не греша, и в рамките на настоящата година ще бъдат закупени нови 120 автомобила за “Бърза помощ”, 21 от които ще бъдат на разположение на София. Изискването е, напълно разбираемо, за по-голяма бързина при реакцията на “Бърза помощ”.
Въпросите, които бяха отправени към Министерството на финансите. Тяхното предложение е да отпадне корпоративният данък и да се възстанови старото положение с лицензирането и заплащането на патент. Аргументите, които се изложиха и от двете страни, оставиха поне у мен впечатлението, че министърът на финансите е готов да предложи решаването на въпроса точно по този начин. Той изложи позицията, че това ще даде, от една страна, по-голямо чувство на сигурност при събираемостта на патентите, а от друга страна, няма да създават предпоставки да се търсят начини да бъде заобиколен законът и да не се плащат съответните средства на фиска.
В общи линии това са проблемите, които обсъдихме досега. Направил съм няколко конкретни предложения и ще кажа кои от тях бяха подкрепени и по кои колегите искат време за разсъждения.
Това предложение прозвуча първо и от тях: да има преграда между водача и клиента. Мисля, че в момента не е узряла идеята тази преграда дали да бъде тип стъкло непробиваемо или да бъде мрежа. Тяхното искане е да има законово условие при лицензирането да има преграда между водача и клиента.
Направил съм няколко предложения и част от тях са реализирани в някои от таксиметровите компании.
Първо, да се помисли по законовото изискване таксиметровите коли да бъдат оборудвани с паникбутон и GPS-система за организация, контрол и проследяване на автомобила. Защото паникбутонът сам по себе си, ако няма възможност веднага да се констатира къде се намира автомобилът, в много голяма степен се обезсмисля.
Ще направим предложение и на самите превозвачи да се помисли - доколко това е възможно и доколкото им е необходимо - таксиметровите коли по принцип да бъдат оборудвани със система за видео- и аудионаблюдение.
Възложил съм на главния секретар на министерството на бъде разпоредено на всички областни дирекции в рамките на събота и неделя да бъдат изградени преки връзки между диспечерските пунктове на регионалните дирекции и районните полицейски управления и диспечерските пунктове на превозваческите компании, на таксиметровите фирми. Чрез тези диспечерски пунктове съм уверен, че можем да си бъдем взаимно полезни. Трябва да ви кажа, че независимо от трагедията хората добре разбират с какво могат да бъдат полезни на държавата, а не просто днес и в този момент, но и в перспектива. Задължен съм им за това, което казаха.
Благодаря, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин министър.
Има ли желаещи да вземат отношение по изнесената информация?
Ако няма, нека да дадем възможност разговорите да продължат с това разбиране, което и в пленарната зала се сподели – става дума за остър социален протест с много основателни въпроси. Всички трябва да положим необходимите усилия за намиране на възможно най-добрите решения.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 15,01 ч.)
Председател:
Георги Пирински
Секретари:
Пенко Атанасов
Мирослав Мурджов