Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ
София, четвъртък, 14 юли 2005 г.
Открито в 9,02 ч.




14/07/2005
    Председателствал: председателят Георги Пирински

    Секретари: Силвия Стойчева и Гергана Грънчарова


    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Регистрирани са 168 народни представители и това ми позволява да открия Второто заседание на Четиридесетото Народно събрание.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители, бих искал да ви запозная с програмата за нашата работа за 14 и 15 юли т.г. Преди да ви я представя бих искал да изразя благодарността на Председателския съвет, който току-що завърши своята работа, и лично моята благодарност на колегите, които работиха много интензивно през тези два дни, за да можем да имаме днес пред себе си тази проектопрограма. Тези, които сме били в други народни събрания, знаем, че този начален период е особено труден и мъчителен, докато Народното събрание влезе в един по-нормален ежедневен ритъм на работа. Тук ми се струва, че колегите, които са подготвили предложенията, които днес евентуално ще утвърдим като дневен ред, ни позволяват да заработим делово от днес.
    Програмата, която ви предлагам след консултация в Председателския съвет, е следната.
    Програма за работата на Народното събрание за 14 и 15 юли 2005 г.:
    1. Проект на Декларация за основните приоритети на Четиридесетото Народно събрание на Република България.
    2. Проект на Решение за ускорени процедурни правила за обсъждане и приемане на законопроекти, произтичащи от подготовката на Република България за членство в Европейския съюз.
    3. Проект на Решение за създаване на Временна комисия по правни въпроси.
    4. Проект на Решение за създаване на Временна комисия по европейски въпроси.
    5. Приемане оставката на Министерския съвет на Република България.
    6. Прекратяване пълномощията на народен представител.
    7. Парламентарен контрол.
    Тук ви обръщам внимание във връзка с проекта на програма, която може би имате пред себе си, че включената в проекта точка седем: “Проект на Решение относно обгазяването на жителите на Стара Загора и района през юли 2005 г.” беше предмет на консултациите в Председателския съвет. Споделеното мнение беше тази точка седем да гласуваме отделно от първоначалния проект на програмата, като едно от предложенията по ал. 3 на чл. 40 от временно действащия правилник, тъй като има и други такива предложения, внесени отделно, за да има една равнопоставеност. Разбира се с гласуването народните представители да изразят отношението си към включването на тази точка. Аз съм убеден, че тя ще получи подкрепа, защото въпросът действително е актуален.
    Предвидената в проекта точка седем е парламентарен контрол. Искам да обясня, че има внесени въпроси за парламентарен контрол, има и предложения за изслушване, което може би също сте получили като материал тази сутрин, но при всички случаи аз ще ви информирам за него. Те са отправени към действащото правителство, макар и в оставка, в съгласие с разпоредбите на Конституцията, в съгласие и със заявленията на самото правителство в неговото писмо, което ви прочетох в понеделник, че то продължава да действа пълноценно до излъчването на ново правителство.
    Това е проектът за програма, който ви предлагам. Правилата предвиждат той да бъде гласуван от народните представители. Моля, ако не възразявате, да гласувате така представената ви програма.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 195 народни представители: за 194, против 1, въздържали се няма.
    Програмата е приета.
    Пристъпваме към представяне и гласуване на допълнителните предложения по ал. 3 на чл. 40.
    Първото предложение, както ви съобщих, е проект на решение относно обгазяването на жителите на Стара Загора и региона през юли 2005 г. с вносители Емилия Масларова, Трифон Митев, Златко Златев, Петър Мръчков и Георги Анастасов.
    Заповядайте, госпожо Масларова.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители, предварително искам да информирам народното представителство, че вносителите биха били много повече и ние сме съгласували този текст с голяма част от колегите, които успяхме да намерим в парламента. Останалите бяха по избирателните си райони затова вносителите са само тези.
    Аз съм сигурна, че голяма част от народното представителство, което е от миналото Народно събрание, а и сегашните колеги, а и много други знаят, че за съжаление, стана като че ли лоша практика в месеците юли и август в Стара Загора и региона да се получават едни много тежки обгазявания. По този повод на предишния парламент Парламентарната група на Коалиция за България предизвика дебат в Народното събрание, въз основа на който дебат Народното събрание взе решение, което е от 24 септември 2004 г. И в това решение освен т. 1, в която се одобряват действията на правителството в тази връзка, има ангажименти в т. 2 и т. 3 към съответните държавни институции с оглед недопускане на вредни замърсявания в региона, с оглед да се намери източникът и да се създадат предпоставки за неговото неутрализиране. От тогава до сега мина една година и затова в резултат и на тези тежки обгазявания, които се случиха на 8, 10 и 11 юли вредните емисии в някои от регионите надхвърлиха 2 - 2,5 пъти допустимите норми.
    По молба на жителите от Старозагорска област, подчертавам област, тъй като не само Стара Загора, това са над 300 хил. жители, поставиха въпроса, който ние по правилата на парламентаризма имаме право единствено и само да поставим ­ да поискаме като народни представители с решение правителството в тридневен срок да ни информира как са изпълнили ангажиментите си на базата на приетото вече решение през септември 2004 г.
    И освен това да предложим на правителството, макар и в оставка ­ тук ние се ползваме от правото на чл. 111, ал. ­ 3 ­ да се създаде спешно междуведомствена анкетна комисия от страна на Министерството на околната среда и водите, Министерството на отбраната и Министерството на енергетиката и енергийните ресурси и в 7–дневен срок най-после народното представителство и хората да знаят кои са източниците на замърсяване, за да можем да предприемем с общи усилия необходимите мерки. Това е в най-общи линии проектът за решение.
    Искам да вярвам, че всички ние ще се съгласим, че сме задължени да създадем благоприятни условия за живот на хората във всеки регион на страната.
    С удоволствие бих подкрепила и следващите предложени решения, свързани с бедстващи ситуации в страната. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, госпожо Масларова.
    Заповядайте, господин Щерев.
    АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да направя обратното предложение. Няма никакъв смисъл тази точка да се включва в дневния ред, защото източникът за замърсяване и обгазяване на Стара Загора е известен много добре, включително на госпожа Масларова.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Не е вярно.
    АТАНАС ЩЕРЕВ: От доклад и анализ на Министерството на околната среда и водите е известно ­ този доклад е съвсем скорошен ­ че става въпрос за обгазяване редица години, десетилетия, на гражданите на Стара Загора от производствения комплекс “Марица-изток”. Българската социалистическа партия вече няколко години в Старозагорска област се мъчи да докаже, че полигонът в Змеево, където се унищожавали някакви ракети или не знам какви си неща, е източник на замърсяване, за което няма абсолютно никакви данни. От друга страна източникът на замърсяване ­ комплексът “Марица-изток”, е с най-интензивно замърсяване на района до 1999 г. Оттогава емисиите на серен диоксид постепенно намаляват, но при определени климатични условия замърсяванията продължават.
    Оттук става въпрос какви мерки наистина биха могли да бъдат предприети, когато областната управа, община Стара Загора, общините Гълъбово и Раднево заедно с органите на Министерството на околната среда и водите представят наистина действени мерки, които биха могли да бъдат взети, защото това са социалистически предприятия, които са строени навремето (смях в блока на КБ), без въобще да се търси сметка за екологичната обстановка в района. В тази обстановка водата и въздухът са унищожени тотално. Там имаме такива екологични повреди, че десетилетия наред не могат да бъдат поправени. Точно затова нека да говорим реално и да видим можем ли да дадем предписания да бъдат намалени производствените мощности на “Марица-изток”...
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Нека да видим какво е направено за една година!
    АТАНАС ЩЕРЕВ: ... или пък трябва да се вземат допълнителни мерки, включително от европейски фондове, за да можем спешно да оздравяваме тази среда.
    Аз мисля, че в Стара Загора и в другите общини ­ Раднево и Гълъбово, заедно с Министерството на околната среда и водите има достатъчно специалисти, които биха могли да предложат такива действени мерки...
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Защо не сте ги предложили тези действени мерки?!
    АТАНАС ЩЕРЕВ: ... и тогава тези действени мерки да бъдат осъществени поетапно в едно следващо управление, което, надявам се, действено ще проведете, госпожо Масларова.
    Правя обратното предложение. Смятам, че този дебат ще бъде само един политически дебат, без някаква реална полза за хората от Стара Загора. Затова възразявам за включването му в дневния ред.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Щерев.
    Ако позволите, един коментар във връзка с направеното предложение и направеното обратно предложение.
    Госпожа Масларова мотивира своето предложение с липсата на ясна информация за източника на обгазяването и с мотива, че правителството е поело преди година пред парламента ангажимент да даде такава информация.
    Господин Щерев направи обратно предложение, в което оспори твърдението на госпожа Масларова, но не само това. Той си позволи да влезе в същината на въпроса, при това включвайки и очевидно политическа мотивировка, която по правилника е ясно отклонение от въпроса, който се обсъжда в момента. Колеги от заместник-председателите с повече опит в ръководенето на Народното събрание изразиха мнението си, че поначало по правилник е неправомерно предложение от рода на това на госпожа Масларова да бъде обсъждано, тоест да има обратно предложение, както и това, че попрехвърлихме времето ­ и за предложението, и за обратното предложение.
    Ето защо аз сега ще подложа на гласуване предложението на госпожа Масларова, но едновременно с това моля всеки от вас, народните представители, да прецени, че при обсъждане на въпрос от този род ­ включване или не на точка в дневния ред, е недопустимо по правилник да се навлиза в същината на въпроса, защото ако това се прави, то е още едно доказателство, че е нужна такава точка в дневния ред.
    За процедурно предложение давам думата на господин Ралчев.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ): Благодаря, господин председател.
    Колеги, процедурното предложение, което искам да направя, е да помоля господин председателстващия да изпълнява стриктно функциите си.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Той е председател!
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ: Председател. Ще приемем и това. Като първи ден, в който ние трябва по един или друг начин да регламентираме парламентарната практика, аз считам, че не е необходимо изложенията от страна на народните представители да бъдат обяснявани от трети лица, независимо кои са те. (Частични ръкопляскания от блока на НДСВ.)
    На второ място, това е в явно противоречие с нашия правилник, защото когато се изразяват становища, има начин за това, който е посочен в същия правилник.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Ралчев. Неговото процедурно предложение е напълно правомерно, защото ако погледнете правилника ­ то не е процедура, а възражение. Приемам това възражение, господин Ралчев.
    Моля, гласувайте предложението на госпожа Масларова.
    Гласували 212 народни представители: за 138, против 6, въздържали се 68.
    Предложението се приема. Точката е включена в програмата за работа на Народното събрание.
    Уважаеми колеги, постъпило е предложение от председателя на Парламентарната група на Обединените демократични сили ­ госпожа Надежда Михайлова, заведено в ранния следобед вчера в деловодството, със следния текст: “На основание чл. 40, ал. 3 от правилника правим предложение за включване в дневния ред на Народното събрание на 15 юли 2005 г. следната точка: Изслушване на министър-председателя в оставка и ресорните министри относно кризисната ситуация в страната като последица от наводненията и мерките, предприети от правителството.”
    Заповядайте, господин Тагарински.
    МАРИО ТАГАРИНСКИ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Знаете, че в последните месеци се случиха доста неприятни събития, предизвикани от тежките метеорологични условия, за които българските граждани и българските избиратели в частност получаваха само опосредствана информация. Мисля, че след като в последните месеци българското Народно събрание не функционираше, наше задължение е в рамките на парламентарния контрол и на основание на чл. 94, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да поискаме изслушване на министър-председателя и ресорните министри, които да ни информират за всички мерки и действия, предприети от правителството. Знаем, че щетите, които са нанесени, са в размер на около 63 млн. лв., а правителството е осигурило само една малка част от тях.
    Парламентарната група на Обединените демократични сили внася това предложение с отговорността пред своите избиратели за повече информация и съответно да упражним контрол върху правителството във връзка с действията, които е предприело, и бъдещите действия, които то би предприело. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Тагарински.
    Ще спазя правилника, господин Ралчев, и без всякакви дискусии ще подложа на гласуване това предложение.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 217 народни представители: за 170, против 7, въздържали се 40.
    Предложението се приема.
    Други предложения по ал. 3 няма направени. Остава да уточним, уважаеми колеги, поредността на включените две точки в програмата. Има ли предложения?
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Предложението за решение да бъде т. 7.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Предлага се решението по Стара Загора да бъде т. 7 от програмата.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 204 народни представители: за 167, против 1, въздържали се 36.
    Точката е включена като т. 7 в програмата.
    Моля за предложение по изслушването на министър-председателя.
    Господин Кирчев, заповядайте.
    ХРИСТО КИРЧЕВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! От името на Парламентарната група на ОДС предлагам това изслушване да се извърши в рамките на парламентарния контрол утре.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Кирчев за предложението. По правилник, както знаете, петъчният ден е за парламентарен контрол, който започва в 11,00 ч., което означава, че утре парламентарният контрол ще започне с това изслушване.
    Моля да гласуваме предложението на Обединените демократични сили.
    Гласували 207 народни представители: за 173, против 7, въздържали се 27.
    Предложението се приема. Парламентарният контрол ще започне с предложеното изслушване.
    Моля да чуете няколко съобщения.
    На основание чл. 13, ал. 2 от правилника, който утвърдихме, ще обявя регистрираните до момента парламентарни групи и техните ръководства по реда на регистрацията, така както са постъпили в деловодството на Народното събрание.
    Първата регистрация е на Коалиция за България. Името на парламентарната група е “Парламентарна група на Коалиция за България”. Ръководството на парламентарната група е в състав: председател ­ Сергей Станишев, заместник-председатели ­ Румен Овчаров, Михаил Миков и Емилия Масларова.
    Следващата регистрация:
    “Уведомяваме ви, че въз основа на взето решение от 7 юли 2005 г. се сформира Парламентарна група на Обединени демократични сили ­ Съюз на демократичните сили, Демократическа партия, Движение “Гергьовден”, БЗНС-НС-БЗНС”. Съставът на ръководството е както следва: председател ­ Надежда Михайлова, заместник-председатели ­ Ася Михайлова, Марио Тагарински, Христо Кирчев, Яни Янев. Секретар ­ Мартин Димитров.”
    Следващата регистрация:
    “Въз основа на решение, прието на 30 юни 2005 г., се сформира Парламентарната група на Демократи за силна България. Съставът на ръководството е следният: председател ­ Иван Костов, заместник-председатели ­ Екатерина Михайлова, Веселин Петров, Димитър Абаджиев. Секретар ­ Светослав Малинов.”
    “Въз основа на решение, прието на 7 юли 2005 г., се сформира Парламентарната група “Български народен съюз” със съпредседатели: Стефан Софиянски, Красимир Каракачанов, заместник-председатели ­ Борислав Китов, Венцислав Върбанов, Румен Ангелов, Борис Ячев, секретар ­ Борислав Българинов.”
    На 10 юли 2005 г. се е провело заседание на народните представители, избрани с бюлетината на Движение за права и свободи. То е приело следното решение:
    “1. Образува се парламентарна група на народните представители с наименование “Движение за права и свободи”.
    2. Ръководството на Парламентарната група на Движението за права и свободи се състои от председател, заместник-председатели, секретар.
    3. След проведено гласуване Парламентарната група на ДПС избира за председател Ахмед Доган, за заместник-председатели ­ Лютви Местан, Ремзи Осман, Росен Владимиров и Йордан Цонев, за секретар ­ Четин Казак.”
    На 13 юли 2005 г. на заседание на народните представители, избрани с листите на Коалиция “Атака”, е взето следното решение:
    “Сформира се Парламентарна група “Коалиция “Атака”. Избира се председател Волен Сидеров. Избрани са заместник-председатели: Стела Банкова, Павел Шопов, Петър Чернев, Станко Тодоров.” Записано е Станко, господин Берон ми подсказва: “Станчо”. Мога само да се позова на подписа на господин Сидеров.
    “За парламентарен секретар се избира Димитър Стоянов.”
    Както ми съобщават от Правния отдел на Народното събрание, няма регистрация на Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори. (Оживление и смях в залата.)
    Виждам заявката на председателя на Парламентарната група на “Атака”. Ще Ви дам думата, господин председател.
    Имате ли нещо да уточните по въпроса за регистрирането на парламентарната група?
    АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ, от място): Ще внесем.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.
    Имате думата, господин председателю.
    ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Има грешка в името ­ Павел Чернев, а не Петър Чернев.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.
    Следващото съобщение, което съм длъжен по правилник да направя, е за законопроектите и проекторешенията, постъпили във времето между 11-13 юли т.г. Тази процедура е малко отегчителна и ще ви моля за вашето внимание да чуете какво е постъпило и какво евентуално ще влезе в програмата на нашата работа:
    Проект за решение за покриване на здравноосигурителните вноски на социално слабите и трайно безработни български граждани от бюджетния излишък за първото полугодие на 2005 г. Вносители: Стела Димитрова Ангелова-Банкова и Минчо Христов Куминев.
    Проект за решение за незабавното изтегляне на българския пехотен батальон от Ирак. Вносители: Стела Банкова и група народни представители.
    Законопроект за обявяване за нищожни актовете, с които е възстановена собственост на господин Симеон Борисов Сакскобургготски и неговите роднини и отнемането на незаконно придобитото въз основа на тези актове имущество. Вносители: Стела Банкова и Минчо Христов.
    Законопроект за изменение на Закона за радиото и телевизията. Вносители: Волен Сидеров и група народни представители.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Вносители: Волен Сидеров и група народни представители.
    Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за търговското корабоплаване. Както ми е представена справката ­ вносител е Министерският съвет.
    Законопроект за изменение на Закона за енергетиката. Вносител е Министерският съвет.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съхранение и търговия със зърно. Вносители: Михаил Райков Миков и група народни представители.
    Законопроект за административното регулиране на производството и търговия с оптични дискове, матрици и други носители, съдържащи обекти на авторското право и сродните му права. Вносители: Михаил Миков и група народни представители.
    Законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон. Вносители: Михаил Миков и група народни представители.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България. Вносители: Михаил Миков и група народни представители.
    Проект за декларация за основните приоритети на Четиридесетото Народно събрание на Република България. Вносители: Сергей Станишев, Анелия Мингова, Ахмед Доган, Надежда Михайлова, Иван Костов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров.
    Проект за решение относно обгазяването на жителите на Стара Загора и региона през юли 2005 г., което вече влезе в нашата програма. Вносители: Емилия Масларова и група народни представители.
    Проект за решение за ускорени процедурни правила за обсъждане и приемане на законопроекти, произтичащи от подготовката на България за членство в Европейския съюз, също влязло в нашата програма, както и следващите актове ­ три акта, заведени в Деловодството, вече два от тях са част от нашата програма, третият е съгласуван за приоритетно гледане. А те са:
    Проект за решение за създаване на Временна комисия по правни въпроси.
    Проект за решение за създаване на Временна комисия по европейски въпроси.
    Проект за решение за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите.
    Това са съобщенията. Благодаря ви за търпението и вниманието, с което изслушахте тези съобщения.
    Уважаеми народни представители, престъпваме към точка първа от гласуваната, утвърдена от нас програма, а тя, както добре знаете, е:
    ПРОЕКТ НА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ОСНОВНИТЕ ПРИОРИТЕТИ НА ЧЕТИРИДЕСЕТОТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ.
    Съгласувахме на консултациите в рамките на Председателския съвет да предложа пред вас да решим дискусията по тази точка от дневния ред и приемането на акта да бъдат предавани пряко от Българската национална телевизия и Българското национално радио. Ето защо формално правя това предложение.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 204 народни представители: за 203, против няма, въздържал се 1.
    Моля да бъде направено необходимото за включването на пряко предаване по Българското национално радио и Българската национална телевизия на т. 1 от нашата седмична програма, към която пристъпваме сега.
    В хода на консултациите в Председателския съвет излизаме със следното предложение пред вас: проектът за декларация да бъде предмет на дискусия, като всяка от парламентарните групи излъчи по един представител, който да направи изказване, което по възможност е в рамките на 10 минути.
    Ако няма други предложения, бихте ли желали да възразите? Това е едно предложение, пак повтарям, което правя от името на Председателския съвет. Бих предложил да го спазваме, без да го поставям формално на гласуване. Ако има желание някой народен представител все пак да вземе думата, това право не може да бъде отказано, но по възможност да видим изказванията на всяка от парламентарните групи. Благодаря ви.
    Моля, имате думата.
    Господин Сергей Станишев, заповядайте.
    СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Раздаден ви е проект за декларация за основните приоритети на Четиридесетото Народно събрание на Република България.
    Искам да благодаря на представителите на всички парламентарни групи, които взеха активно участие в подготовката на този текст, и за конструктивния дух, който доминираше в работата на тази работна група.
    Тази декларация е от особено значение, защото ние се намираме в началото на работата на Четиридесетото Народно събрание ­ едно Народно събрание, което е съставено още на старта от седем парламентарни групи с различно минало, различни идеологически и политически приоритети, но като цяло обществото, българските граждани и нашите международни партньори очакват да чуят ясно заявената политическа воля на Народното събрание да работим заедно в интерес на Република България, на решаване на проблемите на българските граждани и за европейското бъдеще на нашата страна. Затова тази декларация е от такова значение. В нея са начертани основните приоритети в бъдещата дейност на нашето Народно събрание и общото поле на съгласие, около което се обединиха парламентарните групи, представени в нашето Народно събрание.
    Искам да обърна внимание на шестте основни точки, които са залегнали в проектодекларацията.
    Като първа точка са посочени членството на Република България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. и пълноценното участие в работата на институциите на Съюза. Всички осъзнаваме значението на членството на нашата страна в Европейския съюз, което е национален приоритет, споделен от повечето политически сили и широко подкрепян в българското общество.
    Нашата страна е постигнала значителен напредък в своята подготовка за членството в Евросъюза, но наред с това ние осъзнаваме, че има редица области, в това число ясно посочени от Европейската комисия, в която е необходимо ускорено наваксване на неща, които не са свършени, от гледна точка на изпълнението на поетите ангажименти. Българското Народно събрание чрез тази точка се ангажира да работи ударно, приоритетно за приемането на необходимите закони, които ще позволят преди годишния доклад на Европейската комисия да покажем ясно постигнатото, политическата воля и конкретните законодателни действия, които ще позволят България да бъде приета в Европейския съюз още от началото на 2007 г.
    Като втора точка е предложено ускорено провеждане на съдебната реформа с цел гарантиране на бързо, прозрачно и справедливо правораздаване, включително и чрез възможни промени в Конституцията на Република България в рамките на правомощията на обикновено Народно събрание. Всички добре осъзнаваме, че без функционираща, справедлива и ефективна съдебна система ние не можем да говорим нито за функционираща пазарна икономика, нито за гражданско общество в истинския смисъл на думата. Обща констатация е, че българската съдебна система не е достатъчно добре работеща, не обслужва в достатъчна степен интересите на българската икономика, правата на българските граждани и са необходими системни усилия, които са свързани не само със законопроектите, касаещи изискванията на Европейския съюз, но и цялостна съдебна реформа, достатъчно дълбока, за да се постигнат резултати, които да дадат функциониращи съдебни институции.
    Трета точка е предложението за създаване на стабилна и благоприятна законодателна рамка, стимулираща устойчивото икономическо развитие и инвестициите.
    През последните години България постигна значителен икономически растеж, имаме финансова и макроикономическа стабилност, нисък бюджетен дефицит, които са все реални постижения, но наред с това не може да не се отчита, че нашата страна има и редица икономически проблеми, в това число сериозен и нарастващ външнотърговски дефицит, в това число голям дефицит по текущата сметка на страната, много други проблеми, постоянно променящо се законодателство в данъчната политика и други сфери, засягащи българската икономика.
    В срещи и разговори с българския бизнес многократно е заявяван стремежът, очакването на бизнеса, на работодателските организации да се осъществи по-стабилна законодателна рамка, която не се променя толкова често, да се ограничат натискът и бюрократичните пречки пред българския бизнес, да се създадат добри условия за инвестиране от страна на бизнеса в една по-конкурентноспособна икономика, която създава трайни работни места и която има възможност да бъде конкурентоспособна или в Европейския съюз, и в общия пазар, а също така и в световната глобална икономика.
    Четвърта точка е предложението за утвърждаване на социален модел, който гарантира достъпни за всеки и качествени здравеопазване и образование, нарастване на доходите и повишаване качеството на живот. Тази точка е от особено значение, отчитайки перспективата на България за членство в Европейския съюз и необходимостта от утвърждаване на европейския социален модел и решаване на конкретните проблеми на гражданите.
    Пета точка е предложението за пълноценно интегриране на различните социални и етнически групи в българското общество и постепенното преодоляване на демографската криза. Всички осъзнаваме, в това число и чрез вота на българските граждани на тези избори, че в нашата страна съществуват значителни напрежения в отношенията между етнически групи. Този факт изисква сериозна и последователна държавна политика за социалната интеграция на етническите групи в българското общество, за преодоляване на бедността и тези противоречия, които пораждат напрежението.
    И като шеста точка се предлага приемане на ново законодателство или изменение на действащите закони за гарантиране на честен и демократичен изборен процес.
    Всички добре констатирахме, че по време на изборите имаше редица въпроси в българското общество, несъвършенство в законодателната рамка, която гарантираше парламентарните избори, и е редно не непосредствено преди изборите под натиска на времето, а далеч преди тях Народното събрание внимателно да анализира изводите от проведените парламентарни избори, натрупания опит, слабостите в изборното законодателство и своевременно да ги отстрани, за да може в нашата страна да се провеждат ефективни, добре организирани, честни и демократични парламентарни избори.
    Още веднъж благодаря на всички парламентарни групи, които взеха участие в подготовката на текста на декларацията.
    От името на вносителите се обръщам към народните представители да подкрепят този проект. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Станишев.
    Думата има господин Иван Костов.
    ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! От мое име и от името на Демократи за силна България, разбира се, проектът за декларация беше подписан от господин Константин Димитров. Тази дистанция беше потърсена нарочно и аз искам да обясня защо взехме такава дистанция по отношение на декларацията, която се предлага.
    Първо, заради обстоятелството, че декларацията, поради необходимостта да се постигне съгласие между политически формации с различен поглед върху нещата, съдържа много неопределени и неконкретни оценки.
    Примерно “Съществува изоставане в определени области на присъединителния процес”. Какво означава това? Вероятно всеки може да влага различен смисъл в една такава констатация.
    Съществуват банални констатации, като например “че са налице остри проблеми на българските граждани по отношение на заетостта, доходите, здравеопазването и образованието”.
    Освен това, в изброяването на приоритетите има много пожелателни и недефинирани политически приоритети, зад които застава Народното събрание. Могат да дам примери за това. Ето: “Създаване на стабилна и благоприятна законодателна рамка, стимулираща устойчиво икономическо развитие”. Невъзможно е да се проконтролира такова нещо. Това не е приоритет. Това е едно пожелание.
    Или: “Утвърждаване на социален модел, гарантиращ достъпни...” и т.н.
    Поради тази причина по време на консултациите ние предложихме значително по-конкретни формулировки, които съдържат политически дефиниции и могат да бъдат проследени като изпълнение в бъдещата работа на Народното събрание.
    Заради това от името на Демократи за силна България си позволявам да направя следните допълнения към декларацията.
    Допълнение към т. 2 в декларацията: там, където е “ефективна борба с корупцията и организираната престъпност”, да се допълни: “включително търговията с наркотици, трафика на хора и интелектуалното пиратство, девоенизация на Министерството на вътрешните работи, създаване на единна полицейска структура със съответна вътрешна специализация за разкриване и разследване на престъпленията, освобождаване от силовите ведомства -Министерство на вътрешните работи и Министерство на отбраната, на лицата, които са служили в репресивния апарат на комунистическия режим”.
    Изменение и допълнение на т. 4 на декларацията, където се говори за “утвърждаване на социалния модел, гарантиращ достъпно и качествено образование чрез оптимизация на училищната и университетската мрежа, като се въведе принципът “парите следват обучаемия”, въвеждане на ясен механизъм за завършване на средното образование чрез национално оценяване по обективни критерии (национална матура), достъпно и качествено здравеопазване чрез реална акредитация и приватизация на лечебните заведения, премахване на двойното финансиране на тези заведения, като се приложи принципът “парите следват пациента”, демонополизация на пазара на лекарствата и нарастване на доходите и подобряване на околната среда и качеството на живот.”
    Предлагам нова т. 7 с текст:
    “7. Премахване на имунитета на народните представители и магистратите”.
    Предлагам нова т. 8:
    “8. Ревизиране на сделките с висок корупционен потенциал в периода 2001-2005 г., Договора за концесия на магистрала “Тракия”, сделките с външния дълг на Република България (реплика от народния представител Любомир Пантелеев), договорите, сключени в рамките на Програмата за модернизацията и превъоръжаването на Българската армия и актовете на Министерския съвет за апортиране, продажбата и замяната на държавни имоти в периода 2001-2005 г.”
    ЛЮБОМИР ПАНТЕЛЕЕВ (КБ, от място): С какви автомати ще я превъоръжавате, с американски ли?
    ИВАН КОСТОВ: Нова т. 9:
    “9. “Ревизия на законосъобразността на актовете на изпълнителната власт за реституция на имотите на министър-председателя в оставка Симеон Борисов Сакскобургготски.”
    Доколкото сме анализирали, позициите на преобладаващата част в Народното събрание съвпадат с предложенията, които направихме. Затова очакваме всички народни представители, включително от Националното движение Симеон Втори, които са най-заинтересовани да се проведат такива ревизии, за да се установи обективното състояние на нещата, ако те са извършени както трябва, те имат най-голям интерес да бъде установено, съответно, ако се установи, че са извършени нарушения, няма да носят колективна отговорност за тях, да подкрепят тези предложения и ви призовавам към това. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Костов.
    Заповядайте за реплика, господин Илчев.
    СТАНИМИР ИЛЧЕВ (НДСВ): Благодаря Ви, господин председател.
    Помолих за кратка реплика, не защото съм адвокат номер едно на тази декларация, не мога да си припиша нито инициативата за нейното написване, нито основната работа по редактирането на текста, а отношението на нашата парламентарна група ще изразя след малко.
    В репликата си искам да изразя недоумение от това, че този уж технологичен въпрос беше като че ли изчерпан по време на двете заседания на работната група. С господин Константин Димитров тогава влязохме в кратка, но много важна според нас полемика за това в какви жанрове работи Народното събрание и установихме, че жанровете са четири: законопроекти, декларации, резолюции и ратификации и че всеки жанр, въпреки че не е литературен, а парламентарно-политически, има своите характеристики и рестрикции и че декларациите от тази гледна точка не могат да бъдат прекалено дълги и не могат да представят в снет вид програмите или части от програмите на отделните партии.
    РЕПЛИКА ОТ КБ: Не са решени!
    СТАНИМИР ИЛЧЕВ: И те не са решени, съдържат прескрипция, но тя не е императивна. Затова трябва да звучат неизбежно по-общо и насочващо. Няма как тези чудесни идеи, които сподели с нас господин Иван Костов, да бъдат подредени в този вид, първо, защото декларацията ще стане с обем, равен на обема на законодателната програма на Народното събрание, и второ ­ защото тогава тя не би могла да произведе дори относителен консенсус, тъй като част от тези идеи са силно защитавани от Демократи за силна България, но също така силно оспорвани вероятно от други политически формации.
    Призовавам в нашите следващи изказвания да се опитаме да хвърлим светлина и върху това колко от парламентарните групи са привърженици на нова форма на декларацията и колко от тях с или без редакционни поправки по нея биха я подкрепили в нейния оригинален вид. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Илчев.
    Заповядайте, господин Дончев.
    ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Взимам думата от преждеговорившия народен представител Иван Костов, защото в това предложение за декларация, което е входирано в деловодството на Народното събрание, ми прави впечатление, че се въвежда нова форма на подкрепа на подобни декларации, а тя е първо с “особено мнение” от господин Сидеров и с “дистанция” от господин Костов. И ако на господин Сидеров можем да простим това творческо развитие на правилника, тъй като той е нов народен представител, смятам, че господин Костов е напълно наясно, че правилникът на Народното събрание не дава възможност подобна подкрепа и внасяне на декларация да става с “дистанция”. Моля всички да спазваме правилника и да се отнасяме с уважение към него, както и към нашата обща работа, защото тази декларация действително има основополагащо значение за началото на работата на нашето Народно събрание. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Дончев.
    За трета реплика има думата господин Лютви Местан.
    ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря.
    Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Костов! Господин Костантин Димитров представляваше Демократи за силна България на тези консултации и ако не ме лъже паметта, мисля, че 2/3 от конструктивните предложения, които той стори във връзка със съдържанието на този документ, бяха подкрепени, в т.ч. и от мен.
    Разбирам усилието Ви да вкарате в този проект за декларация, подчертавам, на Четиридесетото Народно събрание, може би всички акценти от предизборната програма на Демократи за силна България (оживление в залата), но съм длъжен да кажа, че още не е изнамерен друг способ волята на една партия да се превърне във воля на парламента като цяло, освен тази партия да е спечелила 50 + 1% от доверието на българските избиратели. Видно това по отношение на Демократи за силна България не е налице. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Местан.
    Заповядайте, господин Костов.
    ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин Илчев, декларацията няма да стане голяма, уверявам Ви, нито ще промени характера си! Това са допълнения и изменения на няколко от констатациите и точките, всъщност няколко от точките.
    Става въпрос за допълнение и изменение в точки 2 и 4 и приемане на нови точки 7, 8 и 9. По този начин размерът на декларацията ще бъде напълно приемлив, няма да промени характера си да заяви волята на Народното събрание, съвсем очевидно ще заяви такава воля.
    Господин Дончев, направените от мен предложения са изцяло съобразени с правилника. Мога да направя предложения, включително и предложения от името на парламентарната група. Използвах термина “дистанция”, за да формулирам политически защо правя тези предложения, мисля, че Вие добре ме разбирате. Ако нямах тази дистанция, нямаше да мога да направя предложенията, това е толкова естествено и понятно да го разберете.
    Господин Местан, ние Ви благодарим много, че сте подкрепили част от направените конкретни предложения в декларацията. Това е било правилна постъпка от Ваша страна. Естествено е всяка парламентарна група, всяка политическа партия да се опита да постигне максимума от заявените приоритети при предизборните си изявления и позиции. Това е съвършено нормално. Вие не можете да ни корите за това.
    Но Вие ме подсещате да направя още едно допълнение, господин председател...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Това обаче по правилника е навярно невъзможно, господин Костов.
    ИВАН КОСТОВ: След т. 8, там, където казах “ревизиране на сделките с висок корупционен потенциал” и изброих определени сделки, да се добави “включително сделките с държавния резерв”. Това ще го добавя писмено и ще го внеса. “Включително сделките с държавния резерв”.
    ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС, от място): И БГА “Балкан”, господин Костов! (Ръкопляскания от ДСБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Стоянов, имате думата.
    ДИМИТЪР СТОЯНОВ (КА): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, уважаеми българи! На основание “особеното мнение” на Парламентарната група на “Атака” при внасянето на декларацията за основните приоритети на Четиридесетото Народно събрание предлагаме изменения и допълнения в текста на декларацията в контекста на формата “декларация”.
    Първо. В първата част на преамбюла, в първото тире да отпадне частта “своевременно изпълнение на поетите ангажименти в договора за присъединяване на България към Европейския съюз”.
    Думата “приключване” да бъде заменена с думата “провеждане” и да бъде добавен следният текст: “с ясно виждане за българския национален интерес”.
    Така целият текст става:
    “Успешно провеждане на процеса на европейска интеграция с ясно виждане за българския национален интерес”.
    Второ. Същата част, четвърто тире, текстът да бъде: “върховенство на закона и еднаквото му прилагане за всички български граждани”.
    Трето. Във втората част на преамбюла, първото тире: след “съществува изоставане” да бъде добавен следният текст: “и некачествена защита на интересите на българския народ”, а думата “определени” да бъде заменена с думата “редица”.
    Така целият текст става:
    “Съществува изоставане и некачествена защита на интересите на българския народ в редица области на присъединителния процес.”
    Четвърто. Същата част, четвъртото тире, текстът: “и необходимата информираност на икономическите субекти за изискванията на Европейския пазар”, да бъде заменен с: “поради навлизане на съмнителни чуждестранни компании, които задушават българския бизнес и експлоатират евтина работна ръка”.
    Така целият текст става: “Българската икономика е изправена пред сериозни проблеми, свързани с производителността и конкурентоспособността, поради навлизането на съмнителни чуждестранни компании, които задушават българския бизнес и експлоатират евтината работна ръка”.
    Пето. Текстът на т. 1 от основните приоритети да отпадне изцяло и да бъде заменен по следния начин:
    “Приемане с предимство на закони за защита конкурентоспособността на българското производство и гарантиране на минимално заплащане, съобразено със средноевропейското.”
    Шесто. В т. 2 да отпадне текстът: “включително и чрез възможни промени в Конституцията на Република България в рамките на правомощията на обикновено Народно събрание”.
    Седмо. В края на т. 3 да бъде добавен следният текст: “чрез връщане на икономиката и капитала в български ръце, развитие на българските инвестиции и скъсване с колониалната политика на Международния валутен фонд и Световната банка”.
    Осмо. В т. 5 да бъде добавено: “чрез премахване на двойните стандарти, прилагани спрямо тях”.
    Така целият текст става:
    “Пълноценно интегриране на различните социални и етнически групи в българското общество чрез премахване на двойните стандарти, прилагани спрямо тях, и преодоляване на демографската криза.”
    Мотивацията идва от социологически проучвания, които Коалиция “Атака” е провела и които показват, че това е желанието на българския избирател да бъде прието като декларация за основните приоритети на Четиридесетото Народно събрание. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от ПГ на “Атака”.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Стоянов.
    Госпожа Михайлова има думата.
    НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Ще започна с това, че Парламентарната група на Обединените демократични сили ще подкрепи декларацията и това е, защото тя задава пътя, по който България върви през последните години.
    Поводът за моето изказване е преди всичко да кажа, че има смисъл наистина да си дадем сметка, че тази декларация би останала само лист хартия, ако тя действително не е изпълнена с реални действия и с реално съдържание. Защото възраженията на колегите бяха насочени преди всичко към това, че внесената декларация има толкова общ характер, че основните изводи, които биха могли да се направят от нея, са, че има Европейски съюз, България се присъединява към него и има проблеми, които трябва да се решават.
    Всичко това е до болка известно на българското общество, така че гласуването на подобни декларации, трябва да признаем, няма да направи живота на хората по-добър, нито ще им гарантира, че ще бъдат взети мерки за решаването на т.нар. проблеми. По този начин времето на Народното събрание в очите на хората се пилее в безсмислени занимания, вместо да се решават действителните проблеми.
    Единственото конкретно нещо е споменаването на датата 1 януари 2007 г., когато България, ако следващото правителство си свърши добре работата, трябва да стане член на Европейския съюз и аз това приемам като ангажимент на мнозинството, че на 1 януари 2007 г. черно на бяло България ще стане член на Европейския съюз. Това е сериозен ангажимент. За целта обаче е необходимо да бъдат извършени сериозни реформи, каквито в годините на преход бяха по силите единствено на десните партии. И няма две мнения по този въпрос.
    Обединените демократични сили смятат, че предлагането за гласуване на тази декларация включително отклонява общественото внимание от преговорите, които за съжаление продължават да се водят на тъмно по съставянето на новото българско правителство. А сами знаете, че за да може тази декларация да се превърне в реална политика, трябва да има правителство, което да реши проблемите.
    Президентът също спомогна за действията на тъмно, като забави учредяването на парламента, а същевременно показва загриженост за необходимостта от бързи реформи. В потвърждение на това е и широко тиражираното искане от Българската социалистическа партия за тайно гласуване на новото правителство в парламента. Би трябвало гласуването на подкрепа за което и да е правителство да бъде максимално публична и да няма нищо скрито, защото хората трябва да бъдат наясно какви позиции заемат неговите избраници.
    Вместо приемането на празни като съдържание декларации, би трябвало да се обърне внимание и да се помогне на множеството българи например, които са в бедствено положение в резултат от разрушителните наводнения. Много хората са останали без дом и имат нужда от незабавна помощ. В тази връзка действията на правителството, независимо че е в оставка, ...
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Нали това го гласувахме...
    НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА: ... аз моля госпожа Масларова да се успокои, защото те все още нямат правителство и не виждам защо се дразнят за сегашното, не изглеждат адекватни и именно в тази посока би следвало да се предприемат действия.
    Ние сме удовлетворени, че парламентът прие предложението на Парламентарната група на коалиция ОДС да има изслушване на министър-председателя и на ресорните министри относно кризисната ситуация и да се набележат от парламента мерки, които правителството в оставка трябва да изпълни.
    И преди, и след изборите, за разлика от други партии, ОДС поддържат твърда и ясна позиция, че няма да се коалира с Българската социалистическа партия поради принципни различия в програмите. Считам, че е необходимо още веднъж да припомня, че програмата на БСП предвижда главоломно нарастване на разходите, което би предизвикало криза от порядъка на тази през 1996 г. Искам да прочета само един параграф от днешната декларация и да кажа няколко думи по него:
    “Като подчертаваме значението на поддържането на финансова стабилност и постигане на ускорено икономическо развитие с цел по-висок стандарт и по-добро качество на живота на българските граждани, съответстващи на принципите на европейската социална политика”.
    Прави ми впечатление, че в момента дебатът за правителството е фокусиран върху личността на премиера, като се отдава много по-малко внимание на огромните различия в програмите на преговарящите за създаването на правителството.
    Позицията на ОДС е за създаване на дясно центристко правителство, което би било принципно и би дало възможност на близки по програмите си партии да реализират така необходимите реформи за България. Често се забравя, че България е най-бедната от всички страни, които са в процес на присъединяване към Европейския съюз. Това буквално означава, че парите ги няма, че богатството го няма и трябва да бъде създадено. При това положение и най-доброто преразпределение няма да доведе до резултат, уважаеми социалисти!
    Така че когато ни обещавате, че социалните проблеми ще бъдат решени с преразпределителни мерки, няма разумна причина да ви вярваме.
    Решението за намаляване на бедността са мерки, които ускоряват растежа и способстват за създаване и натрупване на богатство. За да се постигне висок икономически растеж, е необходимо държавата да се оттегли от икономиката, да концентрира ресурсите си в създаването на качествени публични услуги, така че преразпределението през бюджета да спадне под 35% от брутния вътрешен продукт, каквато е добрата европейска практика, която вие обичате да цитирате. За да могат българските фирми успешно да се конкурират на европейските пазари, е необходимо условията за бизнес в България да бъдат решително подобрени. В момента един от най-големите проблеми пред бизнеса и гражданите е огромната осигурителна тежест ­ над 42%. За осигуровките няма минимален праг, така че те се плащат, забележете, от най-бедните. Преизпълнението на приходите в бюджета само до м. май т.г. е близо 1 млрд. лв. и е достатъчно осигурителната тежест да бъде намалена с една трета. Например, през миналата година преизпълнението на приходите в бюджета беше около 1,5 млрд. лв., като тези средства бяха похарчени, без да се направят съществени реформи срещу това. Това са пари, които държавата изземва от всички нас и които пари правителството разходва над одобрените от парламента разходи. Следователно бизнесът и гражданите плащат повече данъци от необходимото за изпълнение на планираните разходи.
    Най-логичната стъпка при това положение е не да увеличите данъците, а решително да ги намалите, така че създаващите доход в България да запазят по-голяма част от това, което създават. Това ще има изключително благоприятно въздействие върху средата за бизнес, защото именно създателите на доход знаят най-добре как да го инвестират. Без нарастването на бизнес активността няма как да се увеличат нито заплатите, нито заетостта така, както ни обещават социалистите.
    Освен ограничаването на осигурителната тежест в рамките на това Народно събрание ОДС ще настоява предвидените в програмата на коалицията намаление на корпоративното облагане, на личния данък, на ставката на ДДС, както и за премахване на данъка върху дивидентите. Тези мерки значително ще подобрят средата за бизнес, реално и значимо ще повишат доходите на хората, ще се създадат условия за повече вътрешни и външни инвестиции, както и ще намалеят стимулите за работа в неформалната икономика.
    Разходите за работа на бизнеса и гражданите с правителството продължават да бъдат твърде високи поради прекомерната бюрокрация, която, междупрочем, вие дори ни обещавате да увеличите. Широко обявеното въвеждане на обслужване на едно гише и електронното правителство продължават да бъдат единствено доброто пожелание. Постигането на висок растеж е пряко свързано и с реформирането на силно проблематични области като образование и здравеопазване. И в двете сфери е необходимо създаването на конкурентна основа и разширяване участието на частния сектор. Без оттегляне на държавата от икономиката и съществено подобряване средата за бизнес, България ще продължи чувствително да изостава от средните нива на доход в Европейския съюз. Необходима е нова политика, която да доведе до удвояване на темповете на развитие, защото със сегашните темпове ще достигнем средните нива на доход на страните от Общността след около 50 г.
     Ето защо ОДС ще подкрепят декларацията, но настояват Четиридесетото Народно събрание и бъдещото правителство на Република България да изоставят празнодумието и да приемат за свой дневен ред дневния ред на хората в България. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ОДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, госпожо Михайлова.
    Господин Шопов, ако обичате, изчакайте изказването на господин Местан, който беше се заявил преди това и след това да видим има ли от останалите парламентарни групи незаявили се.
    Ще помоля също да дадем възможност на господин Каракачанов да се изкаже от името на парламентарна група и след това да прецените дали да продължим с изказванията.
    Има думата господин Местан.
    ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Движението за права и свободи оценява високо факта, че след своето конституиране Четиридесетото Народно събрание започва същинската си дейност с декларация за основните приоритети. Подписите на лидерите на шест от седемте парламентарни групи и самото съдържание на проекта за декларация са израз на налична политическа воля, че независимо от шарения характер на парламента, той ще е в състояние да подчини действията си на очакванията на тези, които ни пратиха тук.
    Гражданската култура на избирателя проявява вота като съзнание, че на България є предстоят задачи, чието решаване налага консолидиране на политическа енергия, доколкото това не е по силите на нито една отделна партия, защото залогът е европейското бъдеще на България. Правилното му осъзнаване е критерий за зрелостта на политическия субект.
    И все пак, уважаеми госпожи и господа, вече няма да е достатъчно просто и само да говорим за Европейския съюз като приоритет. Темата за Европейския съюз трябва да премине от виртуалността на чистото политическо говорене в реалността на конкретното политическо поведение, така както и партньорите от Европейския съюз отдавна замениха снизходителността към кандидата с безкомпромисната взискателност към реалния член. България, уважаеми госпожи и господа, вече се оценява с критериите, на които отговаря реалният член на Европейския съюз. От тази гледна точка е видно, че мандатът на настоящия парламент е натоварен с огромни отговорности, които историческото време му налага. И ако времето е в нас и за да бъдем и ние във времето, от Четиридесетото Народно събрание се очаква преди всичко да осъзнае, че повече от всякога, както вече казах, е необходимо синтезиране и синхронизиране на усилията и на управляващи, и на опозиция. Много е лесно днес да се каже това, защото още не се знае кой е от управляващите и кой е от опозицията в Четиридесетото Народно събрание. Именно защото едва ли днес някой със сигурност може да каже каква ще е управленската конфигурация и как точно ще изглежда и кабинетът, който ще управлява страната, може би точно затова със сигурност не просто може, а трябва да се каже ясно: това следва да е управление за сигурното европейско бъдеще на страната и управление, което поне през първата година от своя мандат следва да има като задължителна програма програмата за превенция на реалните рискове пред членството на България в Европейския съюз. И доколкото Европейският съюз наистина не е самоцел и за да означава той по-висока социална ефективност и по-добро качество на живот е необходимо и парламентът, и правителството този път с един много здрав функционален континиум да подредят в един конкретен времеви график изпълнението на всички ангажименти. Оскъдната и безкомпромисна времева амплитуда между подписан и ратифициран присъединителен договор и определената дата за членство снемат от партиите каквато и да е доза политическо високомерие и претенции за единственост.
    Движението за права и свободи ще подкрепи декларацията, защото тя съдържа ясен ангажимент за такава политика, която ще направи България достоен член на Европейския съюз не само с богатата ни национална култура, а и с конкурентна икономика и по-добър стандарт на живот за българските граждани. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от ДПС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Местан.
    Има думата господин Каракачанов.
    КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ (БНС): Господин председател, смятам, че във втория си ден като председател на Народното събрание направихте първата си грешка да поискате включването на прожекторите и излъчването по Българската национална телевизия и така да изтърпим едни дълги упражнения в парламентарна риторика.
    Аз ще бъда конкретен. От името на Парламентарната група на Българския народен съюз ние ще подкрепим декларацията за основните приоритети на Четиридесетото Народно събрание.
    Имаме само две редакционни поправки:
    Първо, в т. 2 да отпадне думата “организирано”, защото много лесно беше последните четири години да се борим с организираната престъпност по телевизията, екшън героите от МВР, а в същото време обикновеният български граждани беше смачкан от уличната престъпност, по трамваи, по рейсове, ограбени вили и гаражи, автомобили и т.н.
     И ако ние продължаваме да акцентираме само върху организираната престъпност и международното сътрудничество, по което ние сътрудничим, борим се и заснемаме репортажи по телевизията за организираната престъпност, рискуваме да оставим българските граждани отново под робството на масовата битова престъпност, която го унищожава и убива неговото доверие към институциите, държавността, включително в Народното събрание. Затова предлагам думата “организирана” да отпадне и да остане: “ефективна борба с корупцията и престъпността”.
    В т. 5 много се радвам, че работната група прие предложението на Коалиция “Български народен съюз” да бъде вкарана темата и за демографския проблем. България действително се намира не в демографска криза, а пред демографска катастрофа. С 40 хил. българи ежегодно намалява българската нация. И тук намирам за неуместна думичката “постепенно” преодоляване на демографската криза. Защото “постепенно” означава да го оставим за края на този парламент или въобще да не го разглеждаме. Ние предлагаме следното: в това изречение да отпадне думата “постепенно” и да стане: “и спешно приемане на програма за преодоляване на демографската криза”.
    Това са нашите две предложения. Благодаря ви. (Ръкопляскания от БНС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Каракачанов.
    Заповядайте, господин Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Господин председател, колеги, уважаеми българи! Аз ще започна с думите на господин Местан, че не било ясно в този парламент кой е управляващ и кой е опозиция. На нас поне от “Атака” ни е ясно кой е опозиция ­ Коалиция “Атака” е опозиция. А днес с този въпрос, който разискваме в момента, общо-взето започва да става ясно кои ще бъдат и управляващите. Но аз пледирам пред вас да не се делим на управляващи и опозиция при решаването на един такъв въпрос относно основните начала и принципи, по които ще работи българския парламент и то във връзка с пътя, по който трябва да вървим, за да влезем в Европа.
    Във връзка с това смятам, че е излишно да се делим на управляващи и опозиция. И ние от “Атака” имаме съвсем конструктивната воля и желание да бъде приета една такава декларация. Не сме съгласни със становището на ОДС, че такава декларация е излишна. Такава декларация е необходима, но вчера на съответната комисия, на която беше разглеждана декларацията, ние просто не можахме да прокараме своите виждания, да поставим своите идеи да не бяха взети предвид. Ето защо ви заявявам, че ние представяме нашите най-общи виждания в писмен вид, както бяха представени на господин председателя и ви заявяваме, че ако те бъдат възприети, ако те бъдат взети предвид, ние имаме желанието, политическата воля и конструктивността да подкрепим тази декларация. Тези наши предложения смятаме, че са съвсем конструктивни, те са в общия дух на декларацията, те са терминологични уточнения, общи принципи, които, ако започнем да ги четем едно по едно, мисля, че нито един от вас няма да възрази.
    Ето защо смятаме, че е хубаво тази декларация да бъде приета с консенсус и зависи от всички нас, от мнозинството, а и от тези, които се смятат за опозиция, това да стане. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Шопов.
    Има думата за реплика господин Найденов.
    АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.
    Господин Шопов, коректността изисква, естествено, да се подчертае, че Коалиция “Атака” подписа с особено мнение. Водещото в случая обаче е не особеното мнение, подписано от вашия лидер под общата декларация. Нормално е да се приеме, че в този случай подписът означава поне три неща. Първо, съгласие, че е необходимо декларация на Четиридесетото Народно събрание. Второ, съгласие със структурата и с духа на тази декларация. И трето, с основните текстове и приоритети, които са заложени в декларацията. Нормално е особеното мнение да се разглежда като известни резерви, известни различия, които има вашия представител в контактната група или в конкретния случай вашата група и вашия лидер. Но особеното мнение не може да се разглежда като израз на разбиране, което е диаметрално противоположно на общите текстове, които са съгласувани от представителите в съвместната работна група. И още по-малко пък да се разглежда като разбиране, което да обезсмисля усилията на контактната група и на работата, която е осъществена по съгласуване на текстовете.
    Затова в този случай вие трябва ясно да определите дали искате да бъдете част от общото поле на разбирателство, което се изразява чрез декларацията, или имате други виждания, които можехте да изразите с ваша собствена декларация или пък с отхвърляне на предложената декларация.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Найденов.
    Не виждам други реплики.
    Заповядайте, господин Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря Ви.
    Мисля, че бяхме пределно ясни. Ние смятаме, че е нужна такава декларация. Ние сме съгласни с общия дух на декларацията, господин Найденов. Проблемът обаче е единствено в някои от текстовете, които ние смятаме, че трябва да бъдат коригирани и да бъдат представени в светлината, в които ние сме внесли своите предложения. И затова заявявам, че ще гласуваме декларацията.
    АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ, от място): Светлината е една и тя е в залата.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Всеки по различен начин определя и възприема светлината. Тя идва от различни прожектори, от различни осветителни тела. Може би е по-силна за вас отляво, за стоящите отляво. Но за нас нещата са такива, каквито ги представихме. И смятаме, че това е нашата истина и по този начин отразяваме волята на хората, които са ни изпратили в Народното събрание. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Шопов.
    Заповядайте, господин Щерев.
    АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам първо да подчертая уважението към свършената работа от седемте парламентарни групи и направения общ текст. Това наистина е една тежка задача, която е постигната. Но аз си мисля когато подчертаваме значението на и се изброяват определени неща, например във втория абзац пише “поддържане на финансовата стабилност”, което означава, че е налице такава, тоест трябва да има определена приемственост и трябва да признаем това, което е направено досега от българските държавници и политици. Иначе и бъдещата работа на Четиридесетия парламент ще остане без съответното признание, ако е добре извършена.
    Аз смятам, че по време на Тридесет и деветото Народно събрание имаше две изключително важни неща, които се случиха и смятам, че те могат да намерят място в тази декларация вместо първия абзац и биха могли да гласят така: “Като подчертаваме значението на приемането на Република България като пълноправен член на НАТО и подписването на Договора за присъединяване към Европейския съюз на 25 април 2005 г.” ­ и продължава останалият текст.
    Защо са изключително важни тези признания? Защото за всеки патриот днес е ясно, че само с приемането ни в НАТО Република България може да води независима и самостоятелна политика. Защото за пръв път от 130-годишната история на страната България не е под влиянието на реваншистки държави, на империи или на комунистически режим, а е в един военен алианс на демократични и свободни държави. И точно затова е изключително важно за провеждането на нашата политика и за нашата вътрешна сигурност членството ни в Атлантическия алианс, за което беше постигнато съгласие в Тридесет и деветото Народно събрание и което одобрява българският народ.
    И на второ място, без договора за присъединяване, който сложи една точка на определени усилия, усилията, които положиха българските политици, българският народ, а също така и ответната страна, да се дойде до едно споразумение за присъединяването в определени срокове на България към Европейския съюз, това е нещо, което не може да се подмине. Това е свършена работа, която не може да се забравя. Защото ако забравим днес какво е свършено, утре няма да отчетем това, което тепърва имаме да вършим.
    Точно затова този текст според мен трябва да бъде като първи абзац след “Подчертаваме значението на...”. И тогава декларацията ще има своето значение. Разбира се, че след присъединяването ни към Европейския съюз ние ще можем да решим редица въпроси, включително демографската криза в нашата страна, защото тя може да бъде решена единствено на базата на икономическия просперитет на страната. А не може да има икономически просперитет без независимата политика, която може да води нашата страна.
    Затова още веднъж ви предлагам този текст, който си позволявам да ви предложа и писмено. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Щерев.
    Господин Илчев, заповядайте.
    СТАНИМИР ИЛЧЕВ (НДСВ): Благодаря, господин председател.
    Аз споделям апела на господин Каракачанов, че не бива толкова радикално да променяме поведението си, когато се включат микрофоните и камерите. Затова ще бъда много кратък.
    Първо, от името на Парламентарната група на НДСВ искам да споделя с вас пълната готовност на нашата парламентарна група да подкрепи тази декларация. Няма съмнение, че нито една декларация, правена досега, и вероятно нито една от бъдещите декларации, които ще изработи това Народно събрание, ще се приближи до представата ни за съвършенство на някакъв подобен текст. В същото време този текст има множество преимущества или поне неговите добри характеристики са много повече, отколкото неговите недостатъци. Ще ви дам само един пример. Дори т. 3 от третия последен раздел на тази декларация, която беше квалифицирана като най-неясна, е достатъчно конкретна. Разбира се, че може да се проследи и обективно да се измери резултатът от една стабилна законодателна програма или рамка, която дава възможност да се постигне устойчиво икономическо развитие, особено инвестиции. Разбира се, че инвестициите могат да се измерват до евроцент и това правят специализираните институции в държавата години наред. Затова ние знаем как са се увеличили инвестициите миналата година, пт миналата и преди пет години, тоест техния ръст. И, разбира се, че това е функция на подобрена законодателна среда в България. Нито един инвеститор не тръгва към район, който е конфликтен, район, който законодателно не гарантира неговия интерес или не компенсира по законодателен неговите щети.
    Още по-големи достойнства съдържа точката, която апелира за ускоряване на съдебната реформа и в същото време казва много разбираемо и много отговорно на цялото общество, че ако се налага, ние за трети пореден път като законодателно тяло ще се обърнем към Конституцията, ще я разтворим и, както е казано в тази точка, ще направим възможните промени, които са в прерогативите на едно обикновено Народно събрание.
    Между другото, колеги, няма точка, която да е лишена изцяло от конкретика и да има чисто декларативен характер, въпреки че текстът е наречен декларация. Затова ние нямаме колебание да подкрепим тази декларация, най-малкото защото тя казва две прости неща на българското общество в този момент, в средата на м. юли ­ че има смисъл да се работи ускорено, като се прескочи ваканцията това лято, че имаме ориентир и това са месеците септември и октомври, когато в Брюксел се пише поредният доклад, и трето, че знаем в кои проблематични зони трябва да концентрираме усилията си. Затова аз не съм съгласен и с пренебрегването на една поправка в текста на декларацията, която беше направена впоследствие и то именно от представители на Демократи за силна България. Ние се съгласихме, че предходната точка звучи общо, тоест тези определени области, в които има отправени към нас критики, би трябвало да се назоват ­ и затова в следващата точка те са назовани и описани ­ като правосъдие, вътрешен ред, земеделие, околна среда, услуги. Те са назовани в следващата точка. Ако те бъдат в законодателната програма на Народното събрание за месеците юли, август и септември, може би ние ще получим една квалификация в доклада на Европейската комисия, която повече няма да цитира тези зони.
    И накрая, искам да завърша с това, че подобна декларация по един своеобразен, много специфичен начин е на път да се превърне в средство да измерим има ли в България разлика и ако има, тя тревожна ли е или временна, между евроскептицизъм и евронихилизъм. Аз лично се надявам, че евроскептицизмът, който е нормално състояние на цели групи в обществото, няма да се превърне в евронихилизъм. В същото време потенциална опасност за такава трансформация на естествения евроскептицизъм в неприемлив и опасен евронихилизъм също съществува. Употребата на понятия от рода на колониална политика, колониално отношение са най-малко неадекватни за света такъв, какъвто той е през 2005 г. Де да имахме работата с колониална система, в която насилствено са ни вкарали или насилствено искаме да излезем. Релацията метрополия-колония щеше да е много ясна и разбираема и ние всеки ден, уважаеми господин Хърков, щяхме да приемаме декларации за бойкот на колониалната сила, която ни доминира. Но Европейският съюз, извинете за баналната констатация, не е онази колониална система, с която трябва да плашим нашите граждани. В тази система ще ни бъде трудно да извършваме едно-единствено усилие ­ да издигаме нашия собствен стандарт до техния, да скъсяваме исторически дистанции и да превърнем страната си в силна, като прелеем в нея част от силата на самия Европейски съюз. Благодаря ви за вниманието. (Частични ръкопляскания в НДСВ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Илчев.
    Както разбирате, уважаеми колеги, предстои ни поредица от гласуване. Затова моля народните представители да заемат местата си в пленарната зала.
    Заповядайте, господин Сидеров.
    ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Правя процедурно предложение. Смятам, че трябва да прекратим тези безплодни изказвания. Смятам, че на българския народ му е дошло до гуша от такива усуквания и смятам, че трябва да пестим скъпото парламентарно време и да се премине към гласуване. Господин Илчев, няма нужда да ни убеждавате във Вашия европейски патос, със същия патос сте убеждавали навремето като партиен активист в светлото комунистическо бъдеще. Така че спестете Вашите излияния. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.
    За процедурен въпрос ­ госпожа Дончева.
    ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми господин председателю, тъй като очевидно сегашният парламент ще се използва за цели всякакви, такива каквито всеки е намерил за необходимо, и понеже днешното заседание се излъчва директно по националното радио и националната телевизия, буди недоумение затварянето на дебата, след като и без това всички парламентарни групи са си изчерпили времето. Няма нужда някой да обясни на гражданите, използвайки националните медии, с какво пустословие се занимава парламентът и то не преди той да изрази позицията на групата си, а след като всички групи са изразили своята.
    Така че, моля Ви да имате предвид при водене на заседанията, че някой ще използва трибуната за всичко, но не и за онова, за което парламентът е предназначен, и съответно да водите по-гъвкаво заседанията. (Ръкопляскания в ДПС и КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Още веднъж моля народните представители да заемат местата си. Разбирам, че няма повече заявки за изказвания, поради което обявявам прекратяване на изказванията и преминаване към гласуване.
    Както разбирате, гласуването, което ни предстои, се изразява във вземане на отношение по:
    Първо, направените предложения за отпадане, допълване, изменяне и създаване на нови текстове.
    Ще се постарая да ви представя предложенията в следния ред:
    Както виждате, уважаеми колеги, текстът може да бъде разгледан на три части. Има два преамбюлни блока и един, който изразява вече волята на Народното събрание. Предлагам да ви представя тези три блока поотделно, като припомня на народните представители постъпилите във всеки от тях предложения, независимо от поредността на тяхното постъпване, като гласуваме за всяко от тези предложения и след това гласуваме за целия блок. След гласуването и на третия блок гласуваме за финалния текст, като цяло. Приемате ли такъв ред? Не виждам възражения.
    Преминаваме към първото гласуване. То включва: заглавието на проекта за декларация, началния текст и първите четири тирета под надслова “като подчертаваме значението на”.
    Постъпилите предложения:
    Първото е на народния представител Атанас Щерев, което се отнася на практика до създаване на ново първо тире, преди сега съществуващото, което започва с думата “своевременно” и то се отнасяше до констатирането на значението на членството в Североатлантическия алианс.
    Предлагам да гласуваме това предложение на господин Щерев.
    Всички предложения, господин Китов, бяха прочетени от вносителите. Вярвам, че народните представители внимателно са ги следили. Те бяха агрументирани и дословно прочетени. Считате ли, че е нужно отново да ги четем? Не виждам формално предложение в тази насока. Бих отчел пожеланието на госпожа Дончева да бъда малко по-експедитивен, доколкото я разбрах.
    Предлагам да гласуваме предложението на народния представител Атанас Щерев, след първоначалния въвеждащ текст “като подчертаваме значението на”, да се изтъкне значението на Република България за пълноправен член на НАТО.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 213 народни представители: за 78, против 62, въздържали се 73.
    Предложението не се приема.
    Заповядайте, господин Щерев ­ вероятно за прегласуване.
    АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз бих искал да помоля за прегласуване, защото е изключително важно да се види това гласуване. Може би не са разбрали колегите (смях и оживление в залата) от лявата и дясната страна на залата. Става въпрос за нещо, което беше прието с фанфари от Тридесет и деветото Народно събрание: приемането ни в Атлантическия алианс. И ако това нещо, плод на 15-годишна работа на нашето демократично общество в България, вие не го приемате като нещо, което действително е свършено ­ включително Договора за присъединяване, аз много се учудвам за какво говорим тогава? За какви приоритети, които вие веднъж заявявате, че са наши общи приоритети и след това отказвате да ги признаете. И за какво говорим тогава, когато отиваме напред да се договаряме за определени приоритети?!
    Моля ви за прегласуване. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Щерев.
    Моля, прегласуваме.
    Гласували 215 народни представители: за 81, против 75, въздържали се 59. (Ръкопляскания от ОДС и Коалиция “Атака”.)
    Има ли заявка за обяснение на вот?
    Заповядайте, господин Кирилов.
    ЕВГЕНИ КИРИЛОВ (КБ): Благодаря.
    Уважаеми господин председател, аз мисля, че всички разбраха тук, че не става въпрос за това кой е за НАТО или против НАТО.
    НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС, от място): Как така?
    ЕВГЕНИ КИРИЛОВ: Става нещо много просто и аз искам да отправя призив към всички колеги. Виждате, когато се правят консултации, се договаря един текст и в него се договарят максимално приемливите формулировки. (Реплики от ОДС.) Във всяка група тези текстове се обсъждат. Аз бих посъветвал господин Щерев да го е поставил в своята група и вероятно всички останали можеха да го включат. Няма никакъв проблем.
    Въпросът е, че ако принципно ние днес тръгнем така ­ нещо, което е обсъждано, прието, подписано, след което започват да валят поправки от всяка група, мисля, че процедурата при такива документи, които трябва да излъчат нещо общо, една твърдина, върху която стъпва парламентът, трябва не да е насочена към това да правим управленска програма или предизборна активност със задна дата. Просто е редно да се обединим, и то знаем защо, но в ситуацията, в която се намираме, ако продължим така, мисля, че ще омръзнем на всички, които наблюдават това заседание.
    Призовавам всички колеги и парламентарните групи да сложат малко ред. Естествено биха могли и най-различни други идеи да дойдат, но ние сме се обединили върху един текст. За това става дума, а не кой за какво е “за” и “против”. Въпросът е всички “за” какво сме и да поддържаме общоприетия текст. Иначе просто става някаква излагация. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Кирилов.
    Господин Праматарски, заповядайте.
    РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Няма право. (Реплики от ОДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Извинявам се, очевидно Вие няма да изразите отрицателен вот. Да приключим гласуването и ще Ви дам думата, господин Праматарски.
    АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС): Искам процедура.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Заповядайте.
    АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС): Уважаеми колеги, процедурното ми предложение от името на Обединените демократични сили се състои в това да се даде почивка и да се направят едни консултации отново, защото както каза преди малко господин Кирилов, останах с впечатление, че той персонално също не е против един текст, в който ясно да пише, че НАТО е наш приоритет, но понеже не е било поставено на консултативната група, ние молим това нещо да бъде разгледано отново в рамките на консултациите между ръководството на парламентарните групи.
    В противен случай аз лично останах с впечатление, че Българската социалистическа партия, която не даде нито един глас “за” това предложение да бъде включено, означава едно голямо колебание по отношение на това ­ НАТО включва ли се в тези приоритети, вече като постигнати цели и като отчетени. (Викове от КБ: “Е-е-е!”.) И за да се избегне това мое съмнение, да ни убедите в противното, ние смятаме, че е необходимо да се проведат набързо консултации по този въпрос и този текст да бъде включен. Защото в противен случай наистина има много несъществени констатации и празни приказки, бих казал, в тази декларация, а няма нещо, което е изключително важно.
    Извинявайте, господин председател, Вие бяхте избрани преди няколко дни с едно чувствително мнозинство, и аз използвам първото си излизане на трибуната, за да Ви поздравя с този избор, но в същото време се приемат и декларации, които стиковат по някакъв начин политиката, която ще следва оттук насетне мнозинството в българския парламент. Ако това не е един от приоритетите, и ако то не бъде отчетено, бих казал, в една много обща декларация, ние от ОДС поставяме под въпрос искреността от тези, които не гласуваха. Ясно е, че “Атака” е против. (Шум и реплики.) Ясно е, че БСП не гласуват за него. Поставяме под съмнение дали това наистина не е приоритет за българския парламент. Искаме почивка. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Праматарски за поздравлението. Обръщам се към него да не настоява на своето предложение, защото, макар и неволно, аз допуснах нарушение на правилника. Ние сме в процедура на гласуване, господин Праматарски. В хода на тази процедура правилникът не позволява да се правят други процедурни предложения. Ето защо Ви моля да продължим с процедурата гласуване.
    Уважаеми колеги, връщам вашето внимание към първото тире на сегашния проект за декларация, започващ с думата “своевременно”. По този текст беше направено предложение от господин Иван Костов от Демократи за силна България да отпадне текстът, който започва с думата “своевременно” на първия ред и завършва с израза “към ЕС”, което е средата на втория ред. (Реплики от народния представител Иван Костов.)
    Извинявам се, господин Костов, това е предложение, което е направено от господин Стоянов от Коалиция “Атака”. Така че предлагам да обърнете внимание на предложението, направено от господин Стоянов, което е да отпадне този текст до “към ЕС” и да бъде включен изразът, фактически текстът да започне с “успешно провеждане на процеса на европейска интеграция с ясно виждане на българския национален интерес” и думата “приключване” да се замени с думата “провеждане”.
    Това е поправката, която колегите от “Атака” предлагат в първото тире.
    Моля, гласувайте предложението на Коалиция “Атака” за прередактиране на първото тире: отпадането на израза, който сега фигурира от “съвременното изпълнение” до “ЕС”, замяна на думата “приключване” с думата “провеждане” и добавяне на израза “с ясно виждане за българския национален интерес”.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 218 народни представители: за 25, против 148, въздържали се 45.
    Предложението не се приема.
    Преминаваме към второто тире, което е сега в текста, което започва с израза “поддържането на финансова стабилност” и приключва с израза “европейска социална политика”. По него няма постъпили предложения.
    По следващия текст също няма постъпили предложения. Той започва с думите “укрепването на външната и вътрешна сигурност на Република България”.
    Има предложение по четвъртото тире, което в сегашния му вид е с текст “върховенството на закона”.
    От Парламентарната група на “Атака” има предложение за продължаване на този текст с израза “и еднаквото му прилагане за всички български граждани”.
    Моля, гласувайте това предложение на Коалиция “Атака”.
    Гласували 212 народни представители: за 30, против 123, въздържали се 59.
    Предложението не се приема.
    За отрицателен вот думата има госпожа Екатерина Михайлова.
    ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (ДСБ): Господин председател, уважаеми колеги! Вземам думата за отрицателен вот, за да обясня защо гласувах “против”. Защото “върховенството на закона”, така както е записано, означава еднаквото му прилагане към всеки един български гражданин. Държа да направя това уточнение, защото ми се струва, че е важно при всяко гласуване да се казва защо се гласува или защо се отхвърля едно предложение, за да не се дава възможност за спекулации след това, когато е гласувано против, да се използват в политически план.
    Практически предложението за допълване е тавтология на това, което е записано. “Върховенство на закона” означава еднаквото му прилагане за всеки един гражданин в съответната страна. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.
    Изправени сме пред следния избор, уважаеми дами и господа. Наближава времето за почивка по правилник. Бихме могли да преценим, че най-добре е да продължим с гласуването, докато се гласува цялата декларация. Едновременно с това разбирам, че по отношение на първото гласуване, което беше направено във връзка с предложението на господин Щерев, има известно разбиране, че е полезно да се прецени дали да не бъде намерена редакция, която да бъде общоприемлива.
    Аз бих предложил да спрем часовника и да продължим с гласуването, като едновременно с това, ако преценят колеги от различните парламентарни групи, да направят такъв опит и преди приключването на гласуването да предложа на вашето внимание евентуален текст.
    Госпожо Михайлова, заповядайте.
    НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председател, от името на Парламентарната група на Обединените демократични сили настояваме за редовната почивка. Искам да поканя председателите на останалите парламентарни групи за консултации по декларацията и подписването на един от основните приоритети, с които сме се поздравявали, очевидно фалшиво, от трибуната на тази зала.
    Смятам, че няма никакъв проблем този текст да бъде обмислен и да бъде вкаран в декларацията. За мен упорството на Българската социалистическа партия е абсолютно необяснимо. Нека да видим на консултациите кои са “за” и кои са “против” и предлагам наистина да поговорим помежду си.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: В такъв случай, уважаеми дами и господа народни представители, при такава ясно изразена позиция на една от парламентарните групи правя следното предложение. Ако не възразявате, госпожо Михайлова, бих отправил тази покана до представители на ръководствата на парламентарните групи, заедно с участвалите, в зала “Запад” в почивката, за да възобновим работата на парламента точно в 11,30 ч., подчертавам ­ точно 11,30 ч., със съвместно предложение за довършване на гласуването и приемането на декларацията.
    Обявявам почивка. (Звъни.)
     
    (След почивката.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме достатъчно сериозен кворум ­ 193-ма души, за да пристъпим към подновяване на нашата работа.
    Бяхме стигнали до гласуването ан блок на първата от трите части на проекта, които са предмет на нашето внимание. Предложението, което правя пред вас, уважаеми дами и господа народни представители, е в резултат на проведената консултация по време на почивката с участието на представители на парламентарните групи. То се състои в следното: да гласуваме ан блок тази първа част, като в първото тире направим две текстови редакционни добавки:
    Първата е във втория ред, започващ с думата “присъединяването” и продължаваща “на Република България”, за да изпишем коректно официалното наименование на държавата.
    Втората текстова редакционна поправка е в края на израза, който звучи така: “процеса на европейска интеграция”, като след “европейска” да добавим израза “и евроатлантическа”.
    Моля да гласувате първо тези редакционни поправки в първото тире и след това да преминем към гласуване на целия текст.
    Моля, гласувайте редакционните поправки.
    Гласували 192 народни представители: за 173, против 17, въздържали се 2.
    Приема се.
    Сега преминаваме към гласуване ан блок на цялата първа третина. Чета текста:
    “ДЕКЛАРАЦИЯ
    за основните приоритети на Четиридесетото Народно събрание на Република България
    Ние, народните представители в Четиридесетото Народно събрание на Република България, като подчертаваме значението на своевременното изпълнение на поетите ангажименти в Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз и успешното приключване на процеса на европейска и евроатлантическа интеграция, поддържането на финансова стабилност и постигане на ускорено икономическо развитие с цел по-висок стандарт и по-добро качество на живот на българските граждани, съответстващи на принципите на европейската социална политика, укрепването на външната и вътрешната сигурност на Република България, върховенството на закона” ­ тук завършва първата третина.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 196 народни представители: за 178, против 9, въздържали се 9.
    Благодаря ви, уважаеми колеги.
    Преминаваме към втората от трите части, която започва с израза: “Като отбелязваме, че...”. При мен съм отбелязал две предложения по четирите тирета от този текст. Едното е в първото, а другото ­ в четвъртото тире.
    Първото гласи така: след израза “съществува изоставане” следва добавка, която е предложена от Коалиция “Атака”, ако се не лъжа, със следния смисъл:
    “Некачествена защита на интересите на българския народ, като думата “определени” бъде заменена с думата “редица”.
    Моля, гласувайте това предложение.
    Гласували 195 народни представители: за 28, против 122, въздържали се 45.
    Благодаря ви.
    Във втория и третия текст от този раздел няма предложения.
    В четвъртия раздел отново има предложение на Коалиция “Атака”, което се свежда до следното: в текста на четвъртото тире изразът “и необходимата информираност на икономическите субекти за изискванията на европейския пазар”, който съществува в сегашния текст, да бъде заменен с “поради навлизането на съмнителни чуждестранни компании, които задушават българския бизнес и експлоатират евтина работна ръка”.
    Моля, гласувайте това предложение.
    Гласували 195 народни представители: за 18, против 152, въздържали се 25.
    Предложението не се приема.
    Сега ще прочета целия текст на втората част:
    “Като отбелязваме, че съществува изоставане в определени области на присъединителния процес, има необходимост да бъдат предприети по-решителни мерки по отношение на правосъдие и вътрешни работи, земеделие, околна среда, дружествено право, свободно предоставяне на услуги, са налице остри проблеми на българските граждани по отношение на заетостта, доходите, здравеопазването и образованието, българската икономика е изправена пред сериозни предизвикателства, свързани с производителността, конкурентоспособността и необходимата информираност на икономическите субекти за изискванията на европейския пазар”.
    Това са текстовете от втората третина на общия текст на резолюцията.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 196 народни представители: за 173, против 15, въздържали се 8.
    Текстът на втората част на декларацията е приет.
    Преминаваме към третата диспозитивна част ­ съдържателната. По нея има цяла поредица от предложения. Ще помоля за вашето разбиране и търпение в рамките на разумното, разбира се, за да мога да ви ги представя достатъчно коректно.
    В т. 1 има отново предложение на Коалиция “Атака”, което гласи следното: да отпадне текстът на т. 1 изцяло и да бъде заменен с текст, който предвижда следното: приемане с предимство на закони за защита на конкурентоспособността на българското производство и гарантиране на минимално заплащане, съобразено със средноевропейското.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 190 народни представители: за 18, против 122, въздържали се 50.
    Предложението не се приема.
    Има желание за отрицателен вот от страна на господин Кирчев.
    ХРИСТО КИРЧЕВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Едва ли в тази зала и едва ли някой сред българския народ би желал в България да не влизат предприятия, фирми, които да са със стабилни позиции и капитали, да не са със съмнителни офшорни регистрации. Няма българин, който не желае работещите в българските предприятия да не получават високи заплати.
    Но както и вчера по време на съвещанието на контактната група се помъчих да обясня на уважаемия представител на Коалиция “Атака”, ставаме членове на Европейския съюз. В този Европейски съюз има Комисия по конкуренцията. Когато започваме да се занимаваме с приоритети, които не са в правомощията на парламента... Парламентът не е в състояние да определя средната работна заплата или работната заплата в частните фирми. Това нещо, уважаеми народни представители от “Атака”, е приоритет на профсъюзите, така както става в Северозападна Европа, където профсъюзите са мощни и защитават интересите на работещите и на работодателите се оказва съответният натиск. Не можем в този парламент да гласуваме закони, които да определят средна работна заплата! Плюс това сключването... (Реплика от народния представител Димитър Стоянов.)
    Плюс това...
    ДИМИТЪР СТОЯНОВ (КА, от място): Не извъртайте думите ми!
    ХРИСТО КИРЧЕВ: Много моля, младо момче, малко насъбери опит и не ме репликирай!
    ДИМИТЪР СТОЯНОВ (КА, от място): Съжалявам, не извъртайте думите!
    ХРИСТО КИРЧЕВ: Плюс това тук става въпрос за свободна волеизява на работещия, който подписва договора!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин Кирчев.
    Няма други отрицателни вотове. Преминаваме към т. 2.
    По нея има три предложения: едното е на Коалиция “Атака”, другото на Демократи за силна България, третото на Българския народен съюз.
    Започвам с Демократи за силна България, защото то беше направено първо в пленарната зала. То предвижда следното: допълнение към текста на т. 2 след израза, който сега съществува “ефективна борба с корупцията и организираната престъпност”, да се добави следният текст: “включително търговията с наркотици, трафикът на хора и интелектуалното пиратство, девоенизация на МВР, създаване на единна полицейска структура със съответна вътрешна специализация за разкриване и разследване на престъпленията, освобождаване от силовите ведомства на Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Министерството на външните работи на лицата, които са служили в репресивния апарат на комунистическия режим”.
    Предлагам да гласуваме всяко предложение веднага след като го оглася.
    Моля, гласувайте това предложение.
    Гласували 193 народни представители: за 55, против 98, въздържали се 40.
    Предложението не се приема.
    Второто предложение е на Парламентарната група на Коалиция “Атака” и предвижда следното: в същата т. 2 сега съществуващият текст “включително и чрез възможни промени в Конституцията на Република България в рамките на правомощията на обикновено Народно събрание” да отпадне.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 196 народни представители: за 20, против 129, въздържали се 47.
    Предложението не се приема.
    Третото предложение е на народния представител Красимир Каракачанов, който предложи в последния ред на текста на т. 2 думата “организираната” да отпадне.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 197 народни представители: за 108, против 44, въздържали се 45.
    Предложението се приема.
    И, както подсказват колегите, думата “престъпност” се членува “престъпността”.
    По т. 3 има две предложения.
    Първото е на Коалиция “Атака”: в края на т. 3 да бъде добавен следният текст: “чрез връщане на икономиката и капитала в български ръце, развитие на българските инвестиции и скъсване с колониалната политика на Международния валутен фонд и Световната банка”.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 199 народни представители: за 19, против 166, въздържали се 14.
    Предложението не се приема.
    И сега вече т. 4, където именно е предложението на колегите от Демократи от силна България, а то предвижда след израза “утвърждаване на социален модел, гарантиращ”, текстът да отпадне, а да се добави следния нов текст: “...достъпно и качествено образование чрез оптимизация на училищната и университетската система, като се въведе принципът “парите следват обучаемия”, въвеждане на ясен механизъм за завършване на средното образование чрез национално оценяване по обективни критерии и национална матура, достъпно и качествено здравеопазване, чрез реална акредитация и приватизация на лечебните заведения, премахване на двойното финансиране на тези заведения, като се приложи принципът “парите следват пациента”, демонополизация на лекарствата, нарастване на доходите и подобряване на околната среда и качеството на живот”.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 194 народни представители: за 38, против 97, въздържали се 59.
    Предложението не се приема.
    Господин Агов, заповядайте.
    АСЕН АГОВ (ДСБ): Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители! Виждайки резултатите от гласуването, разбираме, първо, че има много голям брой “въздържали се”.
    Второ, има хора от различни групи, които са убедени очевидно, показаха го чрез своя глас, че трябва да се конкретизират мерките, с които да бъде извършено пожелателното искане в тази четвърта точка на нашата декларация.
    Именно заради това приканвам към размисъл народните представители, особено онези, които са “въздържали се”, да помислят как това Народно събрание, определяйки приоритетите си, ще реши въпросите по подходящ начин. Затова моля в тази декларация за намеренията да посочим и пътищата, по които ще решим въпросите.
    Затова, господин председателю, искам и това прегласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, прегласуване.
    Гласували 205 народни представители: за 42, против 146, въздържали се 17.
    Предложението не се приема.
    Преминаваме към т. 5. Тук има направени две предложения. Първото е от Коалиция “Атака” и гласи следното: “В т. 5 да бъде добавено: “чрез премахването на двойните стандарти, прилагани спрямо тях”.
    Този текст се предлага да бъде вместен след израза “българското общество”, който сега съществува, да се постави запетая, да се включи този текст и текстът да продължи до края ­ “и преодоляване на демографската криза”.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 196 народни представители: за 24, против 134, въздържали се 38.
    Предложението не се приема.
    Господин Методиев, заповядайте за обяснение на отрицателен вот.
    ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Благодаря, господин председателю.
    Уважаеми колеги, ако бяхме гласували, че има двойни стандарти в българското законодателство, трябваше да признаем с гласа си, че Конституционният съд е позволявал на Народното събрание и ще му позволява занапред да нарушава Конституцията. Така че това е абсурдна, невъзможна ситуация, при която в един закон да има двоен стандарт. Двоен стандарт може да има в литературна норма или някъде другаде, но в никакъв случай в законите. Ето защо гласувах “против”.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин Методиев.
    Второто предложение в този текст беше направено от народния представител Красимир Каракачанов. То се състои в следното: думата “постепенно” в израза “постепенно преодоляване на демографската криза” да отпадне и вместо нея, тъй като нямам текст пред себе си, той предложи приемането на програма за преодоляване на демографската криза, ако не се лъжа.
    Моля, гласувайте това предложение.
    Гласували 193 народни представители: за 41, против 84, въздържали се 68.
    Предложението не се приема.
    Господин Върбанов, заповядайте.
    ВЕНЦИСЛАВ ВЪРБАНОВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, аз бих ви помолил да прегласуваме направеното предложение и бих желал да изясним точно какво беше предложено от колегата Каракачанов. Той предложи “постепенно преодоляване на демографската криза” да бъде заменено с “незабавно приемане на програма за преодоляване на демографската криза”.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин Върбанов.
    Моля, гласувайте, уважаеми народни представители.
    Гласували 194 народни представители: за 56, против 63, въздържали се 75.
    Предложението не се приема.
    Господин Щерев желае да обоснове отрицателен вот. Заповядайте.
    АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз гласувах “против” не защото не съм съгласен за преодоляване на демографската криза у нас, но защото съм дълбоко убеден, че това нещо не може да стане с популистки мерки. Демографската криза у нас съществува от шестдесетте ­ седемдесетте години. За пръв път стабилизиране на отрицателните показатели се случва през последните 5-6 години, тоест когато има стабилизация на икономиката у нас. Моля това да имат предвид всички, които предлагат такива неща. Тук не става въпрос да призоваваме хората: “Имайте повече деца!”, тук става въпрос за много по-сложни механизми. Точно затова, имайки същото желание както вносителите на предложението, осъзнавайки невъзможността за неговото приложение, аз гласувах “против”. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Щерев.
    Преминаваме към т. 6, по която няма предложения.
    Продължаваме с направените предложения.
    Има две внесени предложения от Парламентарната група на Демократи за силна България за нови точки 7, 8 и 9. Ако не възразяват колегите, предлагам те да бъдат гласувани поотделно.
    Нова т. 7:
    “7. Премахване имунитетите на народните представители и магистратите.”
    Моля, гласувайте.
    Гласували 198 народни представители: за 68, против 58, въздържали се 72.
    Предложението не се приема.
    Нова т. 8:
    “8. Ревизиране на сделките с висок корупционен потециал в периода 2001-2005 г.: Договора за концесия на автомагистрала “Тракия”, сделките за външния дълг на Република България, договорите, сключени в рамките на Програмата за модернизация и превъоръжаване на Българската армия и актовете на Министерския съвет за форсиране, продажба и замяна на държавни имоти в периода 2001-2005 г., както и сделките с държавния резерв.”
    Моля, гласувайте.
    Гласували 178 народни представители: за 62, против 59, въздържали се 57.
    Предложението не се приема.
    За отрицателен вот, заповядайте.
    ИВАН СОТИРОВ (ОДС): Уважаеми госпожи и господа народни представители, искам да мотивирам своя отрицателен вот. По принцип съм “за”, но гласувах “против” (Смях, оживление и ръкопляскания от КА и ДСБ.), защото не приемам за принципно това да се ограничава само за периода от 2001 г. насам. Мисля, че би трябвало това да се отнася за всички сделки след 1989 г., защото имаше сделки и преди този период, които да бъдат разследвани. Затова гласувах “против”.
    Затова, ако се предложи решение да бъдат разследвани всички сделки, защото и преди това имаше скандални сделки, бих подкрепил такова решение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Сотиров.
    Моля за внимание.
    Предложена е нова т. 9: “Ревизия на законосъобразността на актовете на изпълнителната власт за реституция на имотите на министър-председателя в оставка Симеон Сакскобургготски.”
    Моля, гласувайте.
    Гласували 189 народни представители: за 88, против 62, въздържали се 39.
    Предложението не се приема.
    Има предложение за прегласуване.
    Заповядайте, господин Абаджиев.
    ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ (ДСБ): Господин председател, моля да подложите предложението ни на прегласуване.
    Обръщам се специално към колегите от Коалиция за България: да изпълнят наистина своите предизборни обещания и да подкрепят предложението...
    РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ, от място): Не се грижи за нашите предизборни обещания!
    ДИМИТЪР АБАДЖИЕВ: Аз не се грижа. Тези предложения са хубави от гледна точка на това да се види искреността в говоренето на всеки един преди изборите и днес, дали искреността съвпада с посланията.
    Моля Ви да подложите това на прегласуване. (Ръкопляскания от КА и ДСБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Абаджиев.
    Моля да прегласуваме това предложение.
    Гласували 202 народни представители: за 90, против 62, въздържали се 50.
    Предложението не се приема.
    Уважаеми дами и господа, пред мен няма повече предложения за отпадане, добавяне, редактиране. Ето защо сега ще си позволя да прочета целия текст на декларацията пред вас, включително и току-що приетите текстове на ал. 3 (шум и реплики) и след това ще гласуваме:
    “ДЕКЛАРАЦИЯ
    за основните приоритети на Четиридесетото Народно събрание на Република България
    Ние, народните представители в Четиридесетото Народно събрание на Република България, като потвърждаваме значението на: своевременното изпълнение на поетите ангажименти в Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз и успешното приключване на процеса на европейска и евроатлантическа интеграция; поддържането на финансова стабилност и постигането на ускорено икономическо развитие с цел по-висок стандарт и по-добро качество на живот на българските граждани, съответстващи на принципите на европейската социална политика; укрепването на външната и вътрешната сигурност на Република България, върховенството на закона;
    като отбелязваме, че: съществува изоставане в определени области на присъединителния процес; има необходимост да бъдат предприети по-решителни мерки по отношение на правосъдие и вътрешни работи, земеделие, околна среда, дружествено право, свободно предоставяне на услуги; са налице остри проблеми на българските граждани по отношение на заетостта, доходите, здравеопазването и образованието; българската икономика е изправена пред сериозни предизвикателства, свързани с производителността, конкурентноспособността и необходимата информираност на икономическите субекти за изискванията на европейския пазар
    заявяваме нашата воля за осъществяване на следните приоритети:
    1. Членство на Република България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. и пълноценно участие в работата на институциите на Съюза; приемане с предимство на законите, свързани с европейската интеграция въз основа на актуализирана законодателна програма.
    2. Ускорено провеждане на съдебната реформа с цел гарантиране на бързо, прозрачно и справедливо правораздаване, включително и чрез възможни промени в Конституцията на Република България в рамките на правомощията на обикновено Народно събрание, ефективна борба с корупцията и престъпността.
    3. Създаване на стабилна и благоприятна законодателна рамка, стимулираща устойчивото икономическо развитие и инвестициите.
    4. Утвърждаване на социален модел, гарантиращ достъпни за всеки и качествени здравеопазване и образование, нарастване на доходите и повишаване на качеството на живот.
    5. Пълноценно интегриране на различните социални и етнически групи в българското общество и постепенно преодоляване на демографската криза.
    6. Приемане на ново законодателство или изменение на действащите закони за гарантиране на честен и демократичен изборен процес.”
    Моля, гласувайте.
    Гласували 211 народни представители: за 188, против 16, въздържали се 7. (Ръкопляскания.)
    Декларацията е приета, вече е факт. Остава да я защитим с делата на това Народно събрание.
    Заповядайте за обяснение на отрицателен вот, господин Методиев.
    ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Благодаря, господин председател.
    Искам да кажа, че моят глас е против за разлика от моите колеги в парламентарната група. Този глас против е срещу факта, че декларацията остана неопределена, неконкретна, с банални констатации, с неща, които можеха да бъдат преодолени. Ако ние практикуваме такъв тип законодателна политика в Четиридесетото Народно събрание, няма да изпълним това, за което сме изпратени от българските граждани. Така че това е един сигнал към работата ни по-нататък. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря ви.
    Има думата господин Сидеров.
    ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Драги колеги, аз гласувах против, защото смятам, че с тази декларация, макар и с общопожелателен текст, се очертава продължаване на колониалното положение на България. Беше отхвърлен един текст, който казва много кратко и ясно: “Да има ясно виждане за българските национални интереси”. Нека българските избиратели да направят своя извод кой в тая парламентарна зала е против това ние да кажем, че в преговорите с Европейския съюз трябва да имаме ясно отстояване на българските национални интереси. Те ще направят своя избор.
    Освен това българските избиратели ще направят извод защо голямата част от Народното събрание тук, от присъстващите са против това да се установи минимална, тук беше казано спекулативно средна работна заплата. Не, минимална работна заплата, отговаряща на средноевропейската в съотношение между брутните продукти ­ средния на нас и средноевропейския.
    Също така недоумявам защо народните представители, които гласуваха против нашето предложение да се приемат закони за конкурентоспособността на българското производство и също така недоумявам защо народните представители са против навлизане на съмнителни чуждестранни компании, каквито има доста и които наистина експлоатират българската работна ръка.
    Това бяха причините да гласувам против тази декларация. Благодаря ви. (Ръкопляскания от КА.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря ви.
    Трети отрицателен вот? Не виждам.
    Позволете да отидем към приключване на тази първа точка от дневния ред на нашата програма за днес, да ви благодаря за търпението, да ви благодаря за конструктивния дух, който надделя в хода на работата по текста на тази декларация. Отново да ви благодаря и за разбирането, което проявихте към председателя в една недотам проста ситуация. И отново да ви призова в съответствие с тази декларация всяка от парламентарните групи и всеки от народните представители има достатъчно възможности, тъй като тя е наистина широко редактирана, да защити по един коректен начин своите предложения и гледища в бъдещата работа на Народното събрание.
    Благодаря ви. Приключваме по тази точка.
    Консултирайки се с колегите предлагам, уважаеми дами и господа, сега навярно вече да бъдат изключени микрофоните и камерите на националните медии, а аз да обявя 10 мин. почивка до 12,30 ч., за да можем след това да продължим с останалите точки от дневния ред.
    Моля ви след десет минути отново да бъдем в пленарната зала.
    Десет минути почивка. (Звъни.)
     
    (След почивката.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Продължаваме заседанието.
    Уважаеми дами и господа народни представители, продължаваме със следващата точка от приетата програма. Преди да пристъпим към нея искам да ви информирам за следното.
    Както може би сте научили от средствата за масова информация вчера постъпи предложение за включване на българската страна в един възпоменателен акт от 12,00 ч. лондонско време, 14,00 ч. българско време в памет на жертвите на терористичния атентат в Лондон. Предложението на английското правителство, предадено на българския министър-председател чрез федералния канцлер на Австрия господин Шусел, е в 14,00 ч. българско време за две минути да се отдаде такава почит чрез двеминутно мълчание. В резултат на контактите с министър-председателя, с президента, с председателя на Народното събрание, предложението е в 14,00 ч. ръководителите на трите държавни институции да бъдат заедно пред сградата на Народното събрание и заедно да се отдаде тази почит. Поканени са гражданите да се присъединят. Отправям към вас предложение-апел народните представители също да участваме в максимално пълен състав в този акт на почит.
    Предвижда се да има заемане на места пред парламента, навярно ще има един траурен сигнал с тръба, ще има трима гвардейци, като след тези две минути на мълчание всеки продължава с онова, което му предстои. Затова предлагам днес да работим до 13,50 ч., да имаме 5-10 мин. да се придвижим до входа на Народното събрание. Аз ще имам грижата да посрещна министър-председателя и президента пред сградата на парламента и да ги съпроводя до мястото пред стълбите.
    Имате ли нещо, което да споделите във връзка с това? Ако не, предлагам действително да се организираме така ­ да приключим 10 мин. по-рано и да участваме в този акт.
    Преминаваме към втора точка от дневния ред:
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА УСКОРЕНИ ПРОЦЕДУРНИ ПРАВИЛА ЗА ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТИ, ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ ПОДГОТОВКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ЧЛЕНСТВО В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ.
    Проектът е внесен от група народни представители.
    Заповядайте, господин Миков, да представите проекта.
    МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви.
    Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Внесеният проект за решение произтича и от първия абзац на първата част на приетата преди малко декларация ­ своевременно изпълнение на поетите ангажименти с Договора за присъединяване на България към Европейския съюз и успешно приключване на процеса на европейска интеграция. Свързан е също така с т. 1 от декларацията ­ членството на Република България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. и пълноценно участие в работата на институциите, приемане с предимство на законите, свързани с европейската интеграция, въз основа на актуализирана законодателна програма.
    Във връзка с това в контактната група бяха обсъдени едни правила, които се отнасят за законопроекти, които в Тридесет и деветото Народно събрание са преминали законодателен цикъл, някои от тях са четени, приети и гласувани на първо четене, други са стигнали донякъде на второ четене, трети пък са внесени като проекти на Министерския съвет. Всичко това е свързано и с онази група проблеми, които са от втория абзац, за изоставането в определени области. Става въпрос за земеделие, околна среда, правосъдие и вътрешни работи, дружествено право, свободно предоставяне на услуги. Какво се предлага в процедурата?
    На първо гласуване да има изказване само по един представител от парламентарна група. За второто гласуване да се опитаме да видим как би функционирала процедурата, която е внесена като проект в бъдещия правилник на Народното събрание, друг е въпросът дали тя ще се приеме, когато няма постъпили писмени предложения за второ четене или възражения по определени текстове, те да не се четат в пленарната зала. В този случай законопроектът се прилага към стенографския протокол като част от него.
    На трето място ­ възможността две гласувания да се провеждат в едно заседание тогава, когато на първо гласуване не са направени предложения за изменения или допълнения на законопроекта. Имали сме такива случаи в предишното Народно събрание, и в други народни събрания, когато безспорността или срочността на даден текст предполага една спешна процедура на приемане.
    Искам да поясня, че тези процедурни правила са ограничени във времето до избиране на постоянни комисии, тоест до влизане в сила на правилника и конституиране на постоянните комисии. И второ тези процедурни правила се отнасят само по отношение на законопроектите, съгласувани от всички парламентарни групи, свързани с процеса на подготовката на Република България за членство в Европейския съюз и преминали през двете временни комисии предложения, които са направени по следващите точки от дневния ред. Тоест те не се отнасят за останалите случаи на упражняване на законодателна инициатива, независимо дали тя идва от Министерския съвет или от отделни народни представители.
    Това накратко е проектът за решение. Представен е на вашето внимание, обсъден е в контактната група с представители на всички парламентарни групи и моля за вашата подкрепа за неговото приемане. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Миков.
    Имате думата.
    Заповядайте, господин Папаризов.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Четейки процедурните правила, аз разбирам и, надявам се, това е била идеята на вносителите, че комисиите, които след това ще създадем, могат да предложат на първо четене съответните законопроекти и също така те да бъдат комисиите, които ще подготвят и съответните законопроекти за второ четене. Ако това не е така, тогава не мога много ясно да схвана дали тези комисии ще се ограничат само с предлагането на първо четене и след това ще се чака да дойдат постоянните комисии.
    В трета точка на процедурните правила пише, че те се прилагат по отношение на законопроектите, разглеждани в двете временни комисии. Би било логично тези временни комисии след това да започнат подготовката за второ четене на законопроектите. В противен случай не виждам как ще се ускори работата на парламента, ако тези две комисии ще минат примерно 10 законопроекта на първо четене и след това ще се чакат две седмици, докато дойдат да работят другите постоянни комисии. Мисля, че този въпрос трябва да бъде по-ясен. Лично аз смятам, че ако съответната временна комисия е в състояние да подготви някои закони за второ четене, то това тя трябва да може да направи и съответно в тези две седмици някои от законите да могат окончателно да бъдат приети в пленарната зала. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Миков, заповядайте.
    МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря, господин председател. Мисля, че в кръга на репликата мога да отговоря на господин Папаризов. В контактната група бе прието по принцип, че второто четене трябва да минава през съответни специализирани комисии. Прекалено специализирана е материята и не беше постигнато съгласие тези временни комисии да поемат и второто четене. Разбира се, с малки изключения. Именно затова е упомената в правилника процедурата второ четене. Например Търговският закон, който е част от дружественото право и за второ четене специализирана би била Правната комисия, няма никаква пречка да премине през нея и на второ четене. Това не може да се каже обаче примерно за Закона за рибарството и аквакултурите. И тук вече въпросът може да бъде решен по два начина: или на ниво контактна група да се постигне съгласие между всички парламентарни групи, че преди формирането на комисиите тези две комисии ще могат да влязат и в специализираното законодателство на второ четене, или така да ускорим своята работа по отношение приемане на правилника на 40-ата легислатура и съответно избиране, конституиране на постоянни специализирани комисии, така че второто четене на тези законопроекти да бъде поето от тях. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Други мнения? Можем ли да приемем като разбиране, че в хода на първото четене на законопроектите временните комисии, които сега създаваме, ще преценят и ще съгласуват могат ли да преминат и към второто четене без жертва на съществото на тематиката и едновременно с това да съзнаваме, че трябва колкото се може по-скоро да утвърдим правилника на 40-ото Народно събрание, за да няма неяснота кои са комисиите, които са компетентни? Можем ли с такова разбиране да гласуваме този текст? Не виждам възражения.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 190 народни представители: за 187, против няма, въздържали се 3.
    Процедурните правила са приети.
    Преминаваме към точка трета:
    ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ.
    Има внесен такъв проект на решение, би ли желал някой да го представи?
    Заповядайте, господин Великов.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Контактната група подготви два проекта за решения. Първият е по точката, която разглеждаме. Ще представя този проект.
    “На основание чл. 79, ал. 1 от Конституцията и чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
    РЕШИ:
    1. Създава Временна комисия по правни въпроси, която да разгледа и изготви доклади за първо гласуване на законопроекти, произтичащи от подготовката на Република България за членство в Европейския съюз, и актуализираната законодателна програма на Народното събрание.
    2. Председателят на Народното събрание разпределя внесените законопроекти по т. 1 на Временната комисия по правни въпроси.
    3. Комисията се състои от 23 народни представители, от които 8 от Парламентарната група на Коалиция за България, 5 от Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори, 3 от Парламентарната група на Движението за права и свободи, по 2 от Парламентарната група на Коалиция “Атака”, Парламентарната група на ОДС ­ СДС, Демократическа партия, Движение “Гергьовден”, БЗНС, Народен съюз-БЗНС, ДРОМ и Парламентарната група на Демократи за силна България и 1 от Парламентарната група на Български народен съюз.”
    Предвижда се да се изберат председател и членове на комисията, които ще бъдат подложени на гласуване.
    В пета точка изрично сме предложили да се реши, че Временната комисия по правни въпроси действа до избирането на постоянна комисия.
    Това е проектът. Мисля, че колегата Миков обоснова защо е необходимо създаването на такава временна комисия. Това действително ще спомогне за по-добрата делова работа на нашето Народно събрание.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин Великов.
    Имате проекта пред себе си. Можем ли да преминем към гласуването му? Не виждам желание за изказвания.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 183 народни представители: за 183, против и въздържали се ­ няма.
    Решението е прието.
    Предлагам да попълним състава на току-що създадената Временна комисия по правни въпроси. Чета постъпилите при мен предложения:
    Предложение на Парламентарната група на Демократи за силна България: 2 кандидати, господин Димитър Абаджиев и госпожа Елиана Масева.
    Предложение на Парламентарната група на Обединените демократични сили: господин Филип Димитров и госпожа Елеонора Николова.
    Предложение на Парламентарната група на Движението за права и свободи: 3 кандидати, господин Ремзи Осман, господин Четин Казак и господин Митхат Метин.
    Парламентарната група на Български народен съюз предлага господин Борислав Българинов.
    Предложение на Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори: 5 предложения, проф. Огнян Герджиков, доц. Камелия Касабова, госпожа Петя Гегова, господин Минчо Спасов, господин Яни Янев.
    Предложение на Парламентарната група на Коалиция за България: господин Янаки Стоилов, който се предлага и за председател на Временната комисия по правни въпроси, и господин Георги Юруков, госпожа Иглика Иванова, госпожа Мая Манолова, господин Михаил Миков, господин Младен Червеняков, госпожа Надя Антонова и госпожа Татяна Дончева.
    Предложение на Коалиция “Атака”: 2 кандидатури, господин Павел Чернев и господин Павел Шопов.
    Това са предложенията, уважаеми дами и господа, които са пред мен. Има ли някакви съображения по тях? Не виждам.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 194 народни представители: за 194, против и въздържали се няма.
    Благодаря ви. Комисията е избрана в своя състав.
    Остава да бъде избран председател на Временната комисия по правни въпроси. Предложението е за председател да бъде избран господин Янаки Стоилов. Доколкото не виждам други предложения, моля, гласувайте.
    Гласували 173 народни представители: за 169, против няма, въздържали се 4.
    Господин Янаки Стоилов е избран за председател на Временната комисия по правни въпроси.
    С това мандатът и съставът на Временната комисия са утвърдени.
    Преминаваме към следващата, четвърта точка от дневния ред:
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ.
    Заповядайте, господин Великов, да представите проекта за решение.
    ДОКЛАДЧИК БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ: Благодаря, господин председател.
    Проектът за решение за създаване на Временна комисия по европейските въпроси е абсолютно аналогичен на този, който преди малко представих. Той пак е съставен в съгласие с всички парламентарно представени политически сили и единствената разлика в този проект е, че там, където е записано “правни”, тук е “европейски въпроси”. Иначе всичко е едно и също. Също се предвижда състав от 23 народни представители, с пропорционален състав 8:5:3:2:2:2:1. Смятам, че е абсолютно ясно и бихте могъл да подложите на гласуване проекта за решение и след това поименния състав.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Великов.
    Уважаеми народни представители, чухте предложението на контактната група. Не виждам желаещи за изказвания.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 191 народни представители: за 191, против и въздържали се няма.
    Временната комисия по европейски въпроси е създадена.
    Остава да попълним нейния състав.
    Разполагам със следните предложения:
    Парламентарната група на Коалиция за България предлага следните народни представители: Атанас Папаризов, Александър Арабаджиев, Георги Кадиев, Георги Петърнейчев, Евгени Кирилов, Кристиян Вигенин, Николай Камов, Румен Овчаров. От парламентарната група има и предложение за председател да бъде избран господин Папаризов.
    Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори предлага господата Даниел Вълчев, Атанас Щерев, Пламен Моллов, Бойко Боев и Мариана Костадинова, като колегите от парламентарната група предлагат господин Даниел Вълчев и за председател.
    Парламентарната група на ОДС предлага госпожа Мария Капон и господин Петър Стоянов.
    Парламентарната група на Демократи за силна България предлага госпожа Евдокия Манева и господин Васил Паница.
    Парламентарната група на Българския народен съюз предлага господин Венцислав Върбанов.
    Парламентарната група на Движението за права и свободи предлага госпожа Филиз Хюсменова, господин Неджми Али и госпожа Фатме Илияз.
    Парламентарната група на Коалиция “Атака” предлага господата Димитър Стоянов и Йордан Величков.
    Предлагам да гласуваме така направените предложения за състав на комисията. Не виждам други предложения.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 192 народни представители: за 190, против 1, въздържал се 1.
    Съставът на комисията е приет.
    Остава да изберем председател на комисията, уважаеми дами и господа. Както чухте, има две предложения ­ за господин Атанас Папаризов и за господин Даниел Вълчев. Има ли мнения по тези две предложения? Не виждам.
    Пристъпваме към гласуване. Предлагам да се гласува по азбучен ред по първото име на всеки кандидат. Не виждам друго предложение.
    Подлагам на гласуване кандидатурата на господин Атанас Папаризов за председател на Временната комисия по европейските въпроси.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 204 народни представители: за 125, против 60, въздържали се 19.
    Господин Папаризов е избран за председател на Временната комисия по европейските въпроси.
    Господин Великов, имате думата за процедура.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ): Благодаря, господин председател.
    Колеги, предлагам да се прегласува. Искам да ви кажа, че смисълът на тези контактни групи все пак е, според мен, когато се постигне известно споразумение, то да се спазва.
    АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ, от място): Може ли да се прегласува.
    БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ: Аз това предлагам. Имаше един, бих казал, жест в контактната група, което аз лично и Парламентарната група на НДСВ го оцени, евентуално Даниел Вълчев, който се е занимавал дълги години с тези европейски въпроси, да бъде председател на комисията. Разбирам, че в последния момент в Коалиция за България нещо друго е решено. Мисля, че не е много коректно.
    Затова апелирам да се прегласува, за да можем да изберем Даниел Вълчев. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Прегласуване на току-що извършеното гласуване.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 209 народни представители: за 122, против 71, въздържали се 16.
    Потвърден е изборът на господин Папаризов за председател на временната комисия.
    За отрицателен вот думата има господин Атанас Щерев.
    АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да кажа защо гласувах “против”.
    За мен това не са празни фрази тогава, когато се водят преговори и когато се правят определени консенсусни решения, и особено когато става въпрос за европейската интеграция. Опитът на това гласуване показва, че каквито и предварителни споразумения да има с Българската социалистическа партия, тя ще предпочете нейните интереси, а не интересите на страната и европейската интеграция. Затова гласувах “против”. (Ръкопляскания от НДСВ и ОДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.
    Преди да предложа на вашето внимание следващата точка, искам само да заявя, че вече съм в състояние да разпределя петте законопроекта, които е съгласувано да бъдат предмет на вниманието на тези две комисии ­ съответно на Комисията по правни въпроси и Комисията по европейски въпроси. Молбата ми е избраните председатели и съставите на комисиите да се организират, за да започнат да гледат тези законопроекти днес следобед, макар и малко по-късно, може би от 16,00 ч., 16,30 ч. Така че утре сутрин, уважаеми дами и господа, да имаме възможност да пристъпим към първо четене на поне един или два от тези законопроекти, като комисиите изготвят своите доклади, констатиращи, че на първо четене в комисиите законопроектите са приети, и можем утре да минем към гледането.
    Има, както подсказват колеги от парламентарни групи, едно изискване за срок от 24 часа, които трябва да минат между доклада на комисията, поставянето на въпроса в пленарната зала.
    Предложението, което правя, е все в духа на онова, което ми се струва, че всички споделят ­ ускоряване на работата. Ако вие не възразявате остро срещу това разширено тълкуване на нормите на правилника, което съзнавам, че мога да си позволя само доколкото все още действаме по едни временни правила, аз все пак бих ви приканил да действаме по този начин и да преценим можем ли да постигнем такава организация.
    Трябва да сме наясно, разбира се, че засега сме гласували програма за двата дни, която не включва тези въпроси. Моята молба е да бъдем в контакт с парламентарните групи, да се прецени дали до края на деня може да се внесе предложение за дневен ред за утрешния ден, което да включва един или два законопроекта, това да бъде огласено на парламентарните групи и утре да проведем пленарно заседание. Ако смятате, че този подход е свръхамбициозен и свръхнапрегнат, тогава утре няма да имаме пленарно заседание и ще отидем за другата седмица.
    Нека да разпределя законопроектите, нека до края на заседанието се посъветват парламентарните групи и преди да го закрия, както изисква правилникът, ще обявя дата и час на следващото пленарно заседание. Молбата ми е от ръководствата на отделните парламентарни групи да контактуват по този въпрос.
    Основателно ми напомня колежката, че има насрочен парламентарен контрол, който трябва да бъде проведен. Знаете, че по правилник той се провежда от 11,00 ч., след почивката, но при положение, че ние нямаме други точки от дневния ред, ще трябва да се започне от 9,00 ч. Така че при всички случаи ще има заседание, но ще видим доколко сме готови ­ за по-разширен дневен ред или само парламентарен контрол.
    Ако сте съгласни, така да процедираме.
    Преминаваме към точка пета:
    ПРИЕМАНЕ ОСТАВКАТА НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ.
    Предложението, което бих искал да ви оглася, е резултат от консултациите с отделните парламентарни групи, включително и в Председателския съвет. Бих искал да ви го прочета достатъчно внимателно, тъй като сме се опитали да го изпишем текстово и, ако не възразявате, да го приемем.
    В изпълнение на конституционното задължение по ал. 2 на чл. 111 Министерският съвет депозира на 11 юли своята оставка в Народното събрание, за което вие бяхте уведомени на заседанието на 11 юли.
    Днес Народното събрание на основание чл. 111, ал. 2 и 3 от Конституцията следва да приеме едно констативно решение, с което да приемем оставката на Министерския съвет на Република България, което сме длъжни да направим, за да обективираме, както се изразяват колегите юристи, специалисти на Народното събрание, редактирали този текст, че сме получили подадената оставка и тя влиза в сила.
    Това е мотивацията. Не виждам някакви съображения, поради което в този смисъл ви моля да гласувате приемане на оставката на Министерския съвет.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 190 народни представители: за 188, против 1, въздържал се 1.
    Оставката е факт.
    Изчерпахме и съдържанието на т. 5 от дневния ред.
    Преминаваме към точка шеста:
    ПРЕКРАТЯВАНЕ ПЪЛНОМОЩИЯТА НА НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ.
    Уважаеми дами и господа, както си спомняте, помолихме Временната комисия по Правилника за дейността на Народното събрание да ни предложи становище по какъв начин да процедираме с депозираната оставка на господин Бойко Борисов за освобождаване от правомощията му на народен представител. Временната комисия се отзова на тази наша молба, готова е със своето становище. Ако не възразявате, бих помолил господин Корнезов...
    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: То е раздадено.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Разполагате ли с това становище?
    РЕПЛИКИ ОТ ЗАЛАТА: Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Разполагате.
    БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (НДСВ, от място): Няма защо да чуваме становището на комисията, защото не е нейна работа.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: В такъв случай бих предложил да преминем към изпълнение на препоръката, която се съдържа в това становище, а именно, че Народното събрание може на основание на чл. 72, ал. 1, т. 1 във връзка с ал. 2 да прекрати пълномощията на народния представител Бойко Борисов, поради което ви предлагам да гласуваме прекратяване на пълномощията на Бойко Методиев Борисов като народен представител от съответния многомандатен избирателен район.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 195 народни представители: за 159, против 34, въздържали се 2.
    Оставката на господин Борисов е факт.
    Заповядайте за отрицателен вот, господин Стоилов.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Уважаеми господин председател, господа народни представители! Мисля, че практиката на Конституционния съд, изразена в неговите решения № 1 и 2 от 1992 г. като източник на правото безспорно стои по-високо от практиката на Тридесет и деветото Народно събрание от гледна точка на начина, по който са освобождавани от техните правомощия народни представители. Смятам, че това юридическо становище прави обосновано моето възражение, което правя под формата на отрицателен вот, за да не подновяваме един дебат, който вече в някаква степен, макар и накратко, беше проведен.
    Апелирам наистина да бъдем последователни в прилагането на Конституцията и закона, за да не разколебаваме доверието към Народното събрание, което и без това не е толкова високо. Мисля, че с Конституцията и становището на Народното събрание трябва да се съобразяват висши длъжностни лица, а не парламентът да подхожда според политическото удобство на ситуацията.
    Освен това смятам, че Народното събрание трябва да е в състояние да защитава своето достойнство и точно това се опитах да направя, без да се връщаме към друга тема на прилагането на закона, как лица, които заемат деполитизирани длъжности в областта на сигурността, участват като кандидати на определени политически партии. Трябва да се намери възможност в България държавните институции и преди всичко Народното събрание наистина да бъдат последователни, ако искат да се радват на по-голямо уважение от гражданите и да предизвикват по-голямо уважение със своите действия. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Стоилов.
    Заповядайте, господин Атанасов.
    АТАНАС АТАНАСОВ (ДСБ): Благодаря Ви, господин председателю.
    Уважаеми народни представители, гласувах “против” не защото считам, че ако Бойко Борисов стане народен представител ще бъде по-полезен от това, което върши досега като главен секретар. Той еднакво е некомпетентен и за двете места. Гласувах “против” като своеобразен протест срещу извършени закононарушения по повод неговото участие в изборите изобщо.
    Всеки български гражданин при определени условия има право да участва в изборите, има право на активно и пасивно избирателно право, но в Закона за Министерството на вътрешните работи чл. 196, ал. 2, цитирам по памет, е казано: “Служителите на МВР нямат право да участват в организирана политическа дейност или да извършват действия, с които биха нарушили своя политически неутралитет”.
    Участието на Бойко Борисов в тези избори без да е освободен от служба в Министерството на вътрешните работи, беше нарушение на закона. В това нарушение на закона участваха на първо място министърът на вътрешните работи в оставка Георги Петканов, който е професор по право, министър-председателят и не на последно място президентът на Републиката, защото той издаде указ, с който назначи човек, който да го замества, за да може Бойко Борисов да участва в организираната политическа дейност. Ето затова гласувах “против”! Благодаря ви. (Ръкопляскания от ДСБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Атанасов.
    Не виждам желаещи за трети отрицателен вот. И тази точка е изчерпена.
    Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
    ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ОБГАЗЯВАНЕТО НА ЖИТЕЛИТЕ НА СТАРА ЗАГОРА И РЕГИОНА ПРЕЗ ЮЛИ 2005 Г.
    Има депозиран проект за решение по тази точка. Моля вносителите да го представят.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Доволна съм, че все пак в днешния пленарен ден ще можем да разгледаме и т. 7 от дневния ред, силно надявайки се, че няма да влизаме в дебрите и дебатите, които сме провели преди една година ­ задълбочено, обстойно, аргументирано и с конкретни решения на българското Народно събрание.
    Случаят е аналогичен на това, което се случи преди една година, Народното събрание постави на вниманието на правителството, на структурите в регионален план, на съответните институции към Българската академия на науките и взе решение да изпълнят съответно своите ангажименти, свързани с обгазяването на Стара Загора и региона. Оттогава досега не сме информирани какво е свършено официално по решението на Народното събрание по точки 2 и 3.
    Имам пред себе си “Държавен вестник” бр. 87, в който това решение е публикувано и точки 2 и 3, с които се задължават както Министерството за опазване на околната среда, Министерството на отбраната, Министерството на енергетиката, съответно тецовете, съответните институции към Българската академия на науките, областната управа, общинското ръководство с техните задължения.
    Днес ние представяме на вашето внимание един проект за решение, в който искаме да чуем отчет, да бъдем информирани всички тези предписания ­ не, а това решение на Народното събрание дали е изпълнено и съответно в 7-дневен срок представителите на трите министерства ­ на екологията, на енергетиката и на отбраната да създадат спешно една анкетна междуведомствена комисия, която, пак подчертавам дебело, да даде ясен и категоричен отговор пред новото Народно събрание кои са причините за обгазяването на Стара Загора и региона.
    Не искам да влизам в дебрите на споровете, че това е уточнено, тъй като информацията, която се получава, е твърде различна и твърде несъответстваща на част от информацията, която получаваме.
    Първо искам да кажа с едно изречение, че подадената информация към медиите, подадената информация по Интернет и подадената информация в община Стара Загора не съвпадат по абсолютните стойности.
    Второ, искам да кажа, че независимо от това, което е гарантирано и декларирано вчера пред медиите и пред гражданите на полигона Змеево, че работи само до 16,30 ч., и повече не прави изпитания, всички кметове и жителите, които са по протежение на 36-километровия полигон, свидетелстват и гарантират, че се извършват различни опити, хората не знаят какви са. Може да са абсолютно безвредни, уважаеми колеги, но те се извършват и вечерно време, и нощем.
    Мисля, че много точно сме формулирали проекта за решение и съм убедена, че народното представителство няма да загуби, нито пък правителството, което, макар и да е в оставка, има да довърши и изпълнява своите ангажименти, ако се кажат ясно и категорично: решението на Народното събрание по т. 2 е изпълнено така и така, по т. 3 е изпълнено по този и този начин и са предприети такива мерки, и, разбира се, да се каже веднъж завинаги: замърсителят е този, няма нищо общо със замърсяването отляво, отдясно, от изток, от запад, от север или отнякъде другаде.
    Затова аз действително ви моля да подкрепите това решение да не продължаваме дебатите по него, но нека пред Народното събрание да се даде информация, която трябваше да бъде дадена от 24 септември нататък през годината в изпълнение на решение на Народното събрание, публикувано в бр. 84 на “Държавен вестник” на Република България.
    Повече, господин председателю, няма какво да убеждавам народното представителство. Аз съм сигурна, че и народните представители разбират, че това е един акт, който ние всички сме длъжни да имаме предвид, за да можем, ако има допълнително мерки, които могат да се вземат, да го направим в интерес на гражданите и, разбира се, в интерес на Република България. Само преди няколко дни ние се заклехме в Конституцията и там има такъв текст. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Масларова.
    Чухте мотивите. Заповядайте, госпожо Манева. Ако има други желаещи, моля да дадат знак.
    ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Демократи за силна България ще подкрепят предложението Народното събрание да приеме решение по повод станалите вече системни обгазявания на Стара Загора. Аргументите ни за това са събитията от последните дни, свързани с обгазяванията на Стара Загора. За пореден път правителството не даде ясен отговор кой е причината за обгазяването на региона. Беше оставен директорът на районната инспекция по околната среда да се произнася по въпроса, бяха излъчени разнопосочни твърдения от представители на Министерството на енергетиката, на енергийния комплекс, на Министерството на отбраната. Никой не пое ангажимент ясно и конкретно да изрази позицията на правителството.
    Ще напомня, че не беше казано, за пореден път, кога енергийният комплекс ще се сдобие със задължителните очистни съоръжения, за да не бъде той сочен като причина за системните обгазявания на Стара Загора.
    През 2001 г. беше пусната в експлоатация първата сяроочистка на блок 5. Оттогава нищо не е направено, за да има енергийният комплекс очистни съоръжения. Има сериозно изоставане по програмата, приета във връзка с издаденото комплексно разрешително на енергийния комплекс, има и сериозно изоставане в преговорния процес по повод на нашите ангажименти, поети във връзка с големите горивни инсталации.
    Не бяха предприети за пореден път и мерки бързо да бъде преустановено или да бъде намалено замърсяването. Три дни Стара Загора беше обвита от токсична мъгла.
    В същото време енергийният комплекс, който очевидно и категорично е една от причините за това състояние, продължаваше да работи на пълна мощност.
    Това са само три аргумента, а те могат да бъдат обосновавани, разбира се, много по-подробно, но аз се спирам накратко на трите аргумента, които ни карат да подкрепим това решение.
    В същото време ние имаме няколко предложения по самата формулировка на решението. Не приемаме формулировката в т. 2 да препоръчваме на Министерския съвет да съставя анкетна комисия, да посочваме министерствата, които трябва да се произнесат. Смятам, че нашата задача е да изслушаме позицията на Министерския съвет. По какъв начин те ще стигнат до ясно и категорично становище за причината за обгазяването на Стара Загора, това те могат да аргументират пред нас, но пред нас в 7-дневен срок Министерският съвет трябва да предостави информация за причините за обгазяването на Стара Загора и региона през м. юли 2005 г. Смятаме, че всичките останали текстове са абсолютно излишни.
    Освен това, ако трябва да се направи временна анкетна комисия, а ние смятаме, че си заслужава да се направи такава комисия, защото в Стара Загора могат да се появят отново замърсявания при неблагоприятни стечения на атмосферните условия, заслужава си да се направи такава временна анкетна комисия от Народното събрание. Затова ние предлагаме като точка трета Народното събрание да създаде временна анкетна комисия на паритетен принцип, която да проучи дейността на правителството във връзка с обгазяванията на Стара Загора и да предложи съответни решения. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Манева.
    Има реплика от господин Божинов. Госпожо Манева, моля да я изслушате.
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Манева! Сигурен съм и зная, че Вие отлично сте запозната, че източникът не е определен точно и еднозначно само по една причина. И подчертавам, че Вие сте човекът, който много добре го знае, защото сте била министър. Не зная дали сегашният министър го знае. Но става дума за следното: ако е определен източникът, в закона е предписано какво трябва да направи единият и другият министър. Ако източникът е другият обект, какво трябва да направи същият министър на екологията и другия министър. И това е причината да не бъде посочен еднозначно източникът ­ за да не бъдат предприети тези действия, които законът е предписал. И аз съм сигурен, че Вие ще се съгласите с мен.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Заповядайте, госпожо Манева, за дуплика.
    Просто за информация на господин Величков, има двама записани преди Вас за изказвания, моля да ги изчакате. Това са господин Щерев и народният представител от Български народен съюз господин Евгени Жеков.
    Госпожо Манева, заповядайте.
    ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ): Господин Божинов, аз не смятам, че в момента трябва да правим полемика по повод на това кой е източникът на замърсяването. Нека да чуем аргументите на правителството и тогава всеки от нас ще изложи своите аргументи.
    Предлагам да се съсредоточим върху вида на самото решение. И затова още веднъж ще се опитам да привлека вашето внимание към необходимостта за редакция на т. 2: с една по-голяма категоричност да задължим Министерския съвет да направи това. И точно защото мисля, че е наложително Народното събрание да се намеси, предлагам да създадем анкетна комисия. Защото ние ще установим едно невероятно, недопустимо бездействие на правителството в този случай. И нека изводите на тази комисия да послужат за работата на следващото правителство, което не трябва да допусне тези действия, защото има основания да се направят някои законови промени, някои конкретизации в законите, а така също и конкретни мерки, които очевидно не са били взети ­ нито в първия, нито във втория случай. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Манева.
    Господин Щерев, заповядайте.
    АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, това, което изпитват жителите на гр. Стара Загора и околните селища, наистина е нещо, което се нуждае от определено решение.
    Но аз искам да подходя най-напред към историята на този случай. Тя започва наистина с една манипулация преди години, когато трябваше да се унищожават ракетите на полигона в Змеево. В една от комисиите на Народното събрание госпожа Масларова, заедно с господин Бриго Аспарухов, повдигат въпроса, че видите ли, тези унищожавания на ракети в Змеево правят въздуха, почвата и т.н. до невъзможност увредени.
    Това нещо се подхваща, разбира се, от определена част от организациите на Българската социалистическа партия в Стара Загора и оттам започват публикациите, които съм в състояние да ви представя: как вследствие на унищожавате на ракетите в Змеево ще започнат да се раждат телета с две глави, как ще пресъхнат минералните извори, как всички посеви и всичко ще бъде съсипано. И не се говори нито дума за промишления комплекс “Марица-изток” ­ строен междупрочем заради българската икономика, произвеждащ голяма част от енергийните мощности на Република България, но строен без каквато и да е мисъл за защита на екологичните норми в страната.
    Днес отново се говори за това, че виждате ли, не знаем откъде идва обгазяването на жителите на гр. Стара Загора. Госпожа Манева вместо да дава съвети как да се оправят нещата, нека да погледне в Националната база данни на Изпълнителната агенция по околна среда ­ София, където се съхраняват данните за 1999 г., когато тя е била министър на околната среда, и да види, че тогава обгазяванията са били в много по-голям мащаб, отколкото са днес.
    И за да няма никакво съмнение, искам да ви прочета един анализ на Министерството на околната среда и водите, който всеки желаещ би могъл да го има, защото данните са публични ­ от 12 юли т.г.:
    “Анализът на наличните резултати от измерванията на нивата на серен диоксид, които са обществено достъпни и се съхраняват в Националната база данни на Изпълнителната агенция по околна среда ­ София, и Регионалната лаборатория ­ Стара Загора, показват, че до края на 1999 г. случаите на превишаване на установените норми за съдържание на серен диоксид в атмосферния въздух над гр. Стара Загора са били значително повече и са регистрирани значително по-сериозни инциденти от двата аналогични през миналата година...”.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Ние говорим за днес бе, човек.
    АТАНАС ЩЕРЕВ: “През 1999 г. средноденонощната норма за съдържание на серен диоксид е била превишавана в Стара Загора в 7% от случаите или в 26 от общо 365 дни. При това са регистрирани инциденти, при които максималната стойност е била 3,2 пъти над праговата норма. Освен това е било регистрирано и превишаване на действащата тогава годишна норма за този замърсител. Аналогична, дори по-тежка ситуация се наблюдава през всички години преди 1999 г., като впрочем ситуацията постепенно се подобрява. За сравнение: до края на м. август 2004 г. пунктовете за мониторинг на Министерството на околната среда и водите са регистрирали шест средночасови стойности, включително две по време на първия инцидент на 2 юни и две по време на втория инцидент на 6 август, които са с 1,5 пъти над праговата норма от 350 микрограма. До момента са регистрирани само тези две превишавания на средноденонощната норма. Отсъствието на инциденти през 2002 и 2003 г. се обуславя с по-ниската степен на натовареност на мощностите на ТЕЦ в Маришкия басейн през летния сезон и отсъствието на необходимата комбинация от критични метеорологични фактори. До края на 1999 г. средночасовата прагова стойност за съдържание на серен диоксид в атмосферния въздух е 500 микрограма. Впоследствие, от началото на 2000 г. тя се хармонизира с Директива № 99 на Европейския съюз и се намалява на 350 микрограма, като в рамките на една година се допускат 24 превишавания, тоест регистриране на 24 средночасови превишавания над праговата стойност от 350 микрограма. Средноденонощната прагова стойност остава непроменена. Целта е тези норми да бъдат достигнати в края на 2004 г., тоест от началото на 2005 г. в страните от Европейския съюз да не бъдат регистрирани повече от 24 превишавания на средночасовата прагова стойност за съдържание на серен диоксид в атмосферния въздух.”
    Какво става ясно от този анализ? Става ясно, че източникът е промишленият комплекс “Марица-изток”. (Смях в блока на КБ.)
    На второ място, става ясно, че не е така лесно да се премахнат вредите, които оказва върху хората и екологичната обстановка едно без замисъл за екологичната обстановка построено предприятие.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): А знаеш ли колко хора работят там?!
    АТАНАС ЩЕРЕВ: Оттук нататък са необходими усилията на Министерството на околната среда и водите, на Министерството на икономиката и на собствениците на предприятията в “Марица-изток” за определяне на съответните мощности в определени периоди от време, за да бъдат предпазени гражданите на Стара Загора от тези обгазявания.
    Втората мярка, която би трябвало да се направи, е съгласно нормите в нашата страна ­ трябва да се ускори въвеждането на очистващите инсталации, което впрочем е задължение и има програма на всеки от собствениците в Маришкия басейн.
    Ако вие оспорвате този документ, аз ще ви помоля, уважаеми дами и господа, да ми дадете доказателства за това, че той не е верен, и тогава ако наистина смятате, че има фалшификация и не е верен, аз като народен представител от 27. Избирателен район ще сезирам лично прокуратурата за даване на неверни сведения на длъжностно лице от съответната служба на Министерството на околната среда и водите. Докато няма представени такива доказателства, аз приемам от хората, които са оторизирани да следят тези промени и да правят съответните измервания, този документ като автентичен и оттам нататък всички други действия намирам като повод да се правят различни празни дискусии, без наистина да се държи сметка за решаване на проблемите на жителите на гр. Стара Загора.
    Като виждам дебатите и гласуванията в този парламент, Коалиция за България заедно с Демократи за силна България, оформяйки едно мнозинство, ще могат да решат и този проблем за жителите на гр. Стара Загора. Благодаря. (Ръкопляскания от блока на КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Щерев.
    Реплика на госпожа Масларова.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.
    Уважаеми господин Щерев, ако Вашите деца живеят в Америка, децата на хората в Стара Загора живеят в Стара Загора и региона. И това, че Вие ми четете една информация какво е било преди Христа, след Христа и около 1999 г., съвсем не значи, че днес няма обгазявания. Ние коментираме днес!
    И още нещо. В решението на Народното събрание, което Вие също сте гласували, господин Щерев, е записана препоръката, че ако се превишат нормите, Министерството на околната среда и водите и Министерството на отбраната трябва да сложат средствата за измерване близо до полигона Змеево. А знаете ли къде се правят измерванията? До операта в Стара Загора, господин Щерев. Вие сте депутат от Стара Загора и би трябвало поне това да знаете.
    В момента ние не спорим кой е източникът на замърсяването, а искаме правителството да ни каже какво е направило, защото този въпрос не може да се реши бързо в рамките на вече близо година. Има решение от 24 септември м. г. Какво е направено през този период? И като се каже, че източникът е този и не са довършени нещата, които трябва да се направят, да ги правим заедно.
    Така че Вие отивате в един абсолютно безсмислен дебат. Ние говорим към днешната дата какво заедно трябва да направим в полза на хората в Стара Загора.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, госпожо Масларова.
    Госпожо Манева, заповядайте за втора реплика.
    ЕВДОКИЯ МАНЕВА (ДСБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин Щерев, от Вашия доклад стана ясно, че не разбирате за какво става дума. Няма нужда да ни четете доклад за данните, които публикува Агенцията за околна среда. Ние искаме ясно представител на правителството ­ а това е министърът на околната среда и водите, да застане и да каже: “Обгазяването е предизвикано от еди-кой си”. Такова нещо не се случи. Трябва да има ясна позиция на правителството, а не да си прехвърлят топката различни служители на различни нива. Това ­ първо.
    Второ, Вие очевидно не правите разлика между превишаване на концентрациите и обгазяване. На комплекса “Марица-изток” е дадено разрешение да работи с превишени концентрации, точно защото имат технически и технологически предпоставки това да се случва.
    Но това не означава обгазяване, не значи градът да тъне в мъгла от серни окиси. По този въпрос нищо не е направено.
    По отношение на коалиционната политика ­ съвсем скоро ще видим за какво става дума. (Ръкопляскания от блока на ДСБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Манева.
    Господин Щерев, заповядайте.
    АТАНАС ЩЕРЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз имам доклад за непрекъснатия мониторинг, разположен в пункта на с. Могила, Старозагорско, в Стара Загора до операта, на пресечката на бул. “Руски “ и бул. “Столетов”, на пункта за ръчно пробонабиране между град Гълъбово и град Раднево и мога да цитирам още много други данни, но се опитах да цитирам анализа, който може да бъде направен въз основа на тези данни. Той показва, първо, че едно предприятие, правено по времето на Тодор Живков, което има съответната мощност и продължава да произвежда електроенергия за България, е правено без никаква сметка за здравето на хората, които живеят в този регион. И сега е много трудно изведнъж да спрем това предприятие или да го направим екологично чисто.
    Оттам нататък трябва наистина да имаме действени усилия, а не някакви идеологически напъни, които няма да доведат до това гражданите на Стара Загора да имат чист въздух.
    Това беше единствената ми задача и с този анализ исках да покажа, че този проблем не е от вчера и от онзи ден. Той е от преди 1989 г. Ако искаме да го решаваме с политически средства, няма да можем да го решим. Ние трябва да го решим с методите, средствата и знанията на науката екология и с икономическите средства за въздействие. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин Щерев.
    Моля да обърнем внимание върху следното. Обръщам се с молба за разбиране и към господин Жеков, и към господин Величков, и към госпожа Масларова за следното. Навлизаме в 48-мата минута. Съгласихме се в 13,50 часа днес да прекъснем заседанието, защото ни предстои да сме достатъчно преди 14,00 ч. пред Народното събрание, да заемем своите места.
    Чувствам, че дискусията е в ход и навярно няма да приключи с двете изказвания, които са заявени. Няма да имаме време да гласуваме решението.
    Предложението ми е да прекратим дискусията по тази точка и да я пренесем за началото на заседанието утре от 9,00 ч., което ще бъде проведено при всички случаи.
    Сега моля да чуете няколко съобщения във връзка с организацията на работата днес следобед и да ви съобщя съдържанието на парламентарния контрол, който ще се състои утре в зависимост от това колко работа имаме да свършим преди това, преди да обявим контрола.
    Доколкото виждам, че няма възражения срещу това, което ви предлагам сега, моля господин Корнезов да направи съобщение за Временната комисия по правилника. Господин Стоилов ме помоли да направя съобщение за Временната комисия по правните въпроси, която ще се събере в 15,30 ч. днес следобед в зала “Запад”. След господин Корнезов господин Папаризов ще ви каже за Комисията по евроинтеграцията.
    Благодаря ви за разбирането.
    Има думата господин Корнезов.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (КБ): Само три изречения. Временната комисия за изработването на Правилник за организацията и дейността на Народното събрание ще проведе своето заседание от 14,15 ч. в зала “Запад”. Това е нейното второ заседание.
    Утре проектът за правилник ще бъде раздаден на всеки един народен представител.
    Ще помоля парламентарните групи и респективно всеки един народен представител, който желае, да направи писмени предложения до понеделник, 18,00 ч. по раздадения проект за правилник. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Корнезов.
    Господин Папаризов, заповядайте.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! В 134-та зала в другата сграда на пл. “Княз Ал. Батенберг” № 1 от 15,00 ч. за всеки член на Комисията по европейските въпроси ще има копия от законопроектите, разпределени за комисията. Ще можем да започнем заседание в 15,30 ч. На заседанието съм поканил вносителите на тези законопроекти.
    Освен това ще ви информирам, че на разположение в комисията са стенограмите и дискусиите по всички тези законопроекти от предишния парламент и за желаещите от вас ще подготвим съответни по-широки досиета, за да можем действително да минем на първо четене някои от тях, ако е възможно още днес. Ако счетете, че това не е възможно, ще продължим нашата работа във вторник следобед на извънредно заседание.
    Очаквам всички вас в 15,00 ч. в 134-та зала, за да получат законопроектите и да започнем работа от 15,30 ч. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Папаризов.
    Уважаеми колеги, две съобщения.
    На 7 и 8 юли 2005 г. народните представители от НДСВ са решили:
    Създават парламентарна група с наименование Национално движение Симеон Втори. Към момента на нейното създаване парламентарната група се състои от 53 народни представители.
    Приемат Правилник за организацията и дейността на парламентарната група.
    Избират ръководство на парламентарната група в състав:
    Председател ­ Анелия Мингова;
    Заместник-председатели: Борислав Великов, Борислав Ралчев, Владимир Дончев, Станимир Илчев.
    Възлагат на председателя на парламентарната група да извърши необходимите правни и технически действия по регистрирането на парламентарната група в Народното събрание.
    Съобщения за парламентарен контрол на 15 юли 2005 г., петък:
    Първо, изслушване на министър-председателя на Република България в оставка Симеон Сакскобургготски и ресорните министри относно кризисната ситуация в страната като последица от наводненията и мерките, предприети от правителството.
    Второ, отговори на актуални въпроси:
    1. Министърът на околната среда и водите в оставка Долорес Арсенова ще отговори на актуален въпрос от народния представител Евгений Жеков.
    2. Министърът на отбраната в оставка Николай Свинаров ще отговори на актуален въпрос от народния представител Евгений Жеков.
    Утре пленарното заседание ще започне от 9,00 ч.
    Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието. (Звъни.)
     
     
    (Закрито в 13,53 ч.)
     
     
    Председател:
    Георги Пирински
     
    Секретари:
    Силвия Стойчева
    Грънчарова
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ