ПЪРВО ЗАСЕДАНИЕ
София, понеделник, 11 юли 2005 г.
Открито в 10,05 ч.
11/07/2005
Председателствали: временният председател Коста Цонев и председателят Георги Пирински
Секретари: Райна Йовчева и Мирослав Мурджов
(На трибуната заема мястото си най-възрастният народен представител от Четиридесетото обикновено Народно събрание господин Коста Цонев.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: По предварителна договорка между председателите на коалиционните сили и партии първото заседание на Четиридесетото обикновено Народно събрание на Република България ще бъде предавано директно от Българското национално радио и Българската национална телевизия. (Звъни.)
Уважаеми господин президент, Ваше Светейшество, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа министри, Ваши Превъзходителства, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми гости, драги съотечественици! По силата на чл. 76, ал. 1, Глава трета от Конституцията на Република България на мен се падна изключително важната и висока чест да открия първото заседание на Четиридесетото обикновено Народно събрание на Република България.
Може би е случайно, а според мен е знаменателен фактът, че двама културни дейци радетели на духовност, патриотизъм и родолюбие, са най-възрастните в тази зала. Затова ми позволете от мое име и от името на писателя Дончо Цончев да кажа няколко слова пред вас и пред българския народ.
Уважаеми дами и господа, колеги! Моментът за Отечеството е извънредно важен. Отговорността за всичко, което ще се случи през тези идващи четири години и което ще определи бъдещето на нацията и държавата, ляга на нашите плещи. Нека приемем доброто, цивилизованото и разумното, което са сторили тези преди нас, и да продължим в посоките, които са полезни за България! Нека да изхвърлим думичката “враг”! Тя винаги ми напомня за диващина. Ще бъдем опоненти, разбира се, това е в реда на нещата. Ще се водят със сигурност спорове и полемики, в някои случаи остри. Няма в света парламент, който да е композиран по принципа на Моцарт за нотите. Той още от малък твърдял, че да се получи идеална хармония е много лесно достатъчно е да събереш и подредиш звуците, които се обичат. Ние тук 240 души, няма как да се обичаме, но сме задължени по един приличен, наистина цивилизован тон при всичките ни дебати, взаимоотношения и всякакви възникващи ситуации, този тон да бъде най-добрият. Можем го и такова трябва да бъде лицето на един европейски парламент в ХХI век!
Изкушен от магията на изкуството и от философията на извечната човешка култура, ще се опра на една фраза на Микеланджело: “Всеки скален къс съдържа изящна скулптура. Трябва само да отнемеш от камъка това, което є пречи.”
Всеки народ по някакъв начин идва от изначалния мрак космически, пещерен, душевен, но винаги е имало личности, както културни и властови структури, които са извеждали своите народи от мрака. Нека и ние опитаме по този начин, за да излезе лицето на България такова, каквото го искаме светло и чисто. Светлината е магическа дума. “Светлина, повече светлина!” е казал поетът.
Беше около Великден, когато разбрах, че аз ще бъда може би най-възрастният в състава на този парламент. Така и стана. Още тогава по Великден, си пожелах не ние тук, а народът да каже “България воскресе” и не ние тук, а Европа и светът спонтанно да отвърнат “Воистина воскресе”! И това се оказа най-великата от мечтите ми. Дай, Боже, да доживеем този ден и да се поздравим на 1 януари 2007 г. с влизането ни в Европейския съюз!
Откривам първото заседание на Четиридесетия парламент на Народното събрание! На добър час! (Звъни. Продължителни ръкопляскания.)
С такава духовна нагласа аз ви моля да пристъпим към полагането на нашата клетва. Моля всички да станете. Повтаряйте след мен. (Всички присъстващи народни представители стават.)
ВСИЧКИ ПРИСЪСТВАЩИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ: “Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа! Заклех се!”.
(В залата звучи химнът на Република България.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Нека се помолим на Всевишния да бъде винаги с нас, да просветлява разума ни и да ни предпазва от изкушения и съблазни, за да остане чиста съвестта ни и за да бъдем верни докрай на клетвата, която положихме! С нейното полагане ние се превърнахме от народни избраници в законни народни представители и като такива полагаме началото на Четиридесетото обикновено Народно събрание на Република България! Пожелавам спорна и плодотворна работа до края на редовния мандат!
Приканвам господин президента да произнесе приветствено слово. (Продължителни ръкопляскания.)
Много ви моля да попълните и клетвените листове.
Моля, господин президент, имате думата.
ПРЕЗИДЕНТ ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Цонев.
Уважаеми господин президент Желев, Ваше Светейшество, уважаеми ръководители на религиозните общности в България, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин министър-председател, уважаеми министри, Ваши Превъзходителства, уважаеми госпожи и господа!
По една утвърдена вече традиция използвам конституционното си право да се обърна към вас новоизбраните народни представители. Искам преди всичко да изразя уважението си към вота на избирателите и да поздравя всички вас с полученото доверие от българските граждани, да ви пожелая успех във високоотговорната ви дейност в името на отечеството.
Имах друга идея за структурата на своето обръщение, но трагедията в Лондон е тема, която безусловно излиза на преден план и по която не можем да останем само с изразените съболезнования. Терористичните актове са не просто насилие върху невинни хора, а знак, че в мишена се превръща самото усилие за решаването на жизненоважни въпроси на човечеството днес. В мишена е превърнат самият Европейски съюз. И в този момент смятам за особено важно ние да препотвърдим своите ангажименти към международната антитерористична общност.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, България е парламентарна република. Тоест отговорността на институцията, която вие представлявате, е изключителна. Тя е още по-голяма с оглед на историческия момент. Кризата в Европейския съюз се съпровожда и с промяна в нагласите по темата за разширяването на Съюза, което може да рефлектира върху нашето членство. Като неблагоприятно се очертава развитието на международната икономическа среда в средносрочен план. Сложна е и вътрешнополитическата ситуация. Досега не е имало изборни резултати, които да не произведат ясно и убедително парламентарно мнозинство. Отговорният прочит на вота на избирателите означава не просто търпимост и разбирателство, не само коалиционно мислене и действие, но и най-вече нов интеграционен модел на управление. И в най-тежките си опозиционни периоди на политическата си дейност съм работил за управление чрез максимално съгласие. Днес като държавен глава продължавам да държа на това свое политическо верую съгласието не като еднократен декларативен акт, а като процес на всекидневно преодоляване на различията. Това е формулата на успеха.
Политическата стабилност е основно условие за успешното развитие за ускоряването на реформите. Вярвам, че този парламент няма да стане заложник на политическите битки по миналото, че ще заличи тебеширените разделителни идеологически линии, че това ще бъде парламент на диалога и консенсуса без силовите действия на управляващите, но и без самоцелната обструкция на опозицията. Националното съгласие по основните задачи, свързани с достойното ни членство в Европейския съюз, е основен критерий за осъзнатата отговорност на политическия елит и за управляващи, и за опозиция. Смятам, че ще бъде много силен знак, ако първият документ на Четиридесетото Народно събрание е декларация, която да потвърди високата политическа подкрепа на този основен приоритет на външната ни политика.
Има и редица други проблеми, по които българското общество, а и международните ни партньори, чакат ясно, а надявам се и консенсусно изразената позиция на българския парламент от запазването на финансовата стабилност до заявлението срещу ксенофобията, антисемитизма и други екстремистки прояви в междуетническите взаимоотношения. Консенсус е необходим, но той не може да бъде самоцел. При отсъствие на разбирателство мнозинството трябва да демонстрира воля и последователност за реализация на националните цели. Вярвам, че във времето, което ни предстои, ще постигнем по-ефективно взаимодействие между институциите. Вместо явна или негласна конкуренция, опити за изземване на правомощията, да заложим на политиката на споделената отговорност, на споделянето на рисковете на управлението.
Всички парламентарни сили, уважаеми госпожи и господа, се обявиха за победители в тези избори. Би било много зле, ако при толкова много победители загубят българските граждани. Призовавам партийните ръководства да направят необходимите компромиси, да направят стъпка назад, за да може наистина България да направи своите крачки напред.
Обръщам се към лидерите на първите две парламентарни групи. Зная, че очакванията бяха по-големи, а оттам и управленските амбиции. Апелирам обаче ръководителите и отляво, и от центъра да се съобразяват с реалностите, защото тяхна е най-голямата отговорност в този исторически за България момент.
Политическата ни система е изправена пред проблемна ситуация, пред ново, непознато досега изпитание. В много от коментарите беше застъпена тезата за патова ситуация, създадена от резултатите на преминалите избори. Аз смятам, че не тези резултати, а дефицитът на политическа воля може да се окаже големият препъникамък, защото нито 82, нито 53 мандата в парламента са някакъв политически връх, който позволява високомерие в консултациите. Основните политически партии в парламента са по-скоро в базовия лагер. Трудното изкачване тепърва предстои.
Мнозинството е гласувало за промени и тази воля трябва да бъде уважена, но трябва да има стабилност в промяната. Парламентът трябва да приеме пътна карта, в която да бъдат точно разписани сроковете за решаването на основните въпроси на членството на България в Европейския съюз. Необходима е реална, не на думи приемственост в законодателния процес. Има най-малко десетина закона, които са приети на първо четене от предишния състав на Народното събрание, при това с висока степен на подкрепа. Вярвам, че комисията по правилника, която ще създадете, ще може да намери процедурното решение, за да може в този състав да продължи обсъждането на тези закони направо на второ четене. Трябва да чуем, мисля, че е прав комисарят по разширяването господин Оли Рен, че всеки ден, всяка седмица и месец са от значение.
Политическата ситуация изисква и българските граждани го очакват Народното събрание да бъде не само стабилен, но и ефективен парламент още от първия ден на своя живот. Не искам да драматизирам положението, в което се намираме, но съм длъжен да напомня, че голяма част от законодателните промени, за които българската страна е поела задължение, следва да бъдат направени до подготвянето на окончателния доклад на Европейския съюз за напредъка на България. Тоест практическото, полезното време изтича още в първата половина на м. септември. От това как институциите ще си свършим работата зависи своевременното ни приемане в Съюза на 1 януари 2007 г. или съответно отлагането на членството, без да споменавам други по-мрачни сценарии. С други думи това означава, че законодателният график трябва да бъде изключително сгъстен, за да бъдат приети необходимите закони и изпълнени задълженията, приети по време на преговорите с Европейския съюз. Това означава и аз искрено ви го пожелавам да се съкрати до минимум времето за устройването на Народното събрание, за приемането на неговите процедури и избора на неговите органи. Това означава и бързо съставяне на силно правителство със солидна парламентарна подкрепа, което да работи значително по-интензивно от досегашното.
Днес аз ще започна официалните консултации с парламентарните групи и до три дни имам готовност да връча мандат за формирането на правителство. Приветствам консолидацията на принципите на управленската политика преди формирането на екипа. Едно правителство с ясна програмна рамка, със силно експертно присъствие и с категоричност на ангажиментите на коалиращите се партии, ще отговори на очакванията на мнозинството от българските граждани и, надявам се, че ще може, буквално още от първия ден да се обърне с лице към най-болезнените актуални проблеми от щетите по наводненията до очакваната реколта.
Уважаеми госпожи и господа, на страната ни е необходим ясен, напрегнат и реалистичен политически и парламентарен дневен ред. Той трябва да е пряко ориентиран към главните потребности и цели на българското общество и държава. Както вече казах, на първо място е окончателното завършване на присъединителния процес в предвидения срок, изпълнение на поетите ангажименти, недопускане на задействане на отлагателната клауза.
На второ място поддържане на финансова стабилност и икономическа динамика съществен напредък в изграждането на един наистина европейски икономически и социален модел за постигане на по-високо равнище и качество на живота на българските граждани, за да не бъдем втора или трета категория европейци.
На трето място укрепване на вътрешната и външна сигурност, за да се отговори на исканията и очакванията на българските граждани и да продължим да бъдем, както и досега, действен и надежден генератор на сигурност в нашия регион, надеждна външна граница на Европейския съюз.
Ако се опитаме да конкретизираме този дневен ред, ще трябва да изведем на преден план следните проблеми без претенции за изчерпателност, разбира се.
Първо Народното събрание би трябвало да ускори реформата по съдебната система. Съдебната реформа е най-трудният, най-сложният проблем, който нашите граждани от години очакват да бъде решен. Както знаем, този проблем присъства осезателно в претенциите на Европейския съюз. Особено място тук заема новият Наказателно-процесуален кодекс. Необходимостта от бързото му приемане е безспорна. Този закон обаче е необходимото, но недостатъчното условие, за да приключи реформата. Успоредно с НПК трябва да бъдат приети в кратки срокове и следващите от него промени в Закона за съдебната власт, в Закона за МВР.
Ще завърша по този въпрос със следното: не можем повече да отлагаме и парламентарния дебат за това дали съществуващата конституционна рамка позволява ефективна съдебна реформа и кои са промените в Конституцията, които могат да го осигурят. Вярвам, че своевременното решение на Конституционния съд ще катализира този дебат.
Второ нужно е своевременно да бъдат приети и важните за членството в Европейския съюз закони, за които не стигна времето в предишния парламент в областта на земеделието, на услугите, за опазването на околната среда, за защитата на интелектуалната собственост.
Трето на Четиридесетото Народно събрание се падна важната задача да приеме окончателно законовата рамка и да предприеме конкретни мерки за успешното противодействие на корупцията, особено по високите етажи на властта.
И, четвърто новото Народно събрание ще трябва да се обърне към многото нерешени проблеми и да намери качествено нови решения в областта на здравеопазването и образованието.
Уважаеми госпожи и господа, бих искал накрая да взема отношение по един въпрос, който предизвика оживени следизборни дебати. Преди всичко искам да подчертая, че уважавам изразения от избирателите вот, в това число и радикалния вот. По време на 15-годишния преход много хора пострадаха бяха ограбени, излъгани и унизени. Затова днес нямаме никакво право да се сърдим на недоволните и огорчените, че това се реализира като емоционален и социален протест. Отговорът на радикалния вот не е в заклеймяването и в квалификациите, отговорът не е в контраатаката, а в отговорната прозрачна политика. Бягството от открития дебат, страхът да изразим честно позиция, която е в много случаи непопулярна в обществото, ще засилват нихилизма по отношение на политиката. Но веднага добавям лесно е да си лидер, когато говориш това, което искат да чуят хората, без да предлагаш решение. Ние трябва да дадем отговор на хората по редица от поставените в хода на кампанията въпроси. Кой губи например от това, че ще забраним на европейци, които живеят и правят бизнес в България, да закупуват земя? Те ще го правят по нашите правила и закони, ще плащат данъци, ще откриват предприятия, ще отворят работни места за нашите сънародници.
Каква е алтернативата, която дава изолационизмът? Какво означава да се закрият новините на турски език по БНТ? Искаме това население вместо да гледа новините от София, да обърне антените си в друга посока. Твърде опасна е, уважаеми госпожи и господа, политиката, която сочи на гладния и недоволния като главен виновник на проблемите съседа, комшията. Политиката, която насажда омраза и изгражда образа на врага в лицето на другия етнос или религия, трябва да получи категоричен отпор. Възразявам срещу отрицанието на българския етнополитически модел. Но, очевидно, грешно е да смятаме, че той е даденост веднъж завинаги. Необходими са както конкретни мерки за интегрирането на отделните етнически общности, при това преди всичко икономически, социални и в сферата на здравеопазването, но и мерки, за да не допуснем етнизацията на политиката, каквито тенденции се наблюдават в последно време.
Очевидно е, че трябва да проведем един нов, откровен дебат и аз съм готов да участвам в него, за съвременните измерения на националната кауза, за модерния патриотизъм, за автентичния му носител, за това как да мотивираме националност в сънародниците си, в т.ч. и особено младите хора.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, опитах се пред вас да очертая част от важните задачи пред нашата държава в предстоящите месеци и години. Искам да ви уверя, че като държавен глава ще направя всичко в рамките на дадените ми от Конституцията правомощия, за да приближим заедно с вас и новото правителство нашата страна до тези големи цели.
В заключение бих желал да припомня думите на Тодор Влайков: “За да може едно управление да се смята за добро, то трябва да бъде почтено и справедливо, мъдро и умно, съобразително, тактично и предвидливо.” Именно такова управление очакват от нас, госпожи и господа, нашите избиратели гражданите на Република България.
Още веднъж ви пожелавам успех! На добър час! (Бурни ръкопляскания.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря на господин президента.
Давам думата на председателите на редовно регистрираните партии и коалиции за приветствие.
Има думата председателят на Коалиция за България. Заповядайте.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин президент, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господа министри, Ваши Светейшества, Ваши Превъзходителства, уважаеми дами и господа народни представители! От името на Парламентарната група на Коалиция за България поздравявам новоизбраните народни представители в Четиридесетото Народно събрание! На всички колеги, на всички парламентарни групи пожелавам успешно начало и ползотворна работа в името на България! Всички ние имаме много важна и трудна мисия да съхраним и да оправдаем доверието на хората, които са ни избрали.
Уважаеми колеги, новият парламент не се намира в обичайна следизборна атмосфера, когато спечелилите празнуват и разделят постове в администрацията, а загубилите правят анализ и се занимават с вътрешнопартийни проблеми. Народът каза тежката си дума. С вота си той ни задължи да разговаряме помежду си, не да се препираме, а да търсим съгласие. Не е имало друг парламент с толкова много групи от самото му начало. Това затруднява формирането на стабилно управляваща коалиция. Хората обаче очакват страната да има парламентарно мнозинство и работещо правителство с ясни приоритети и програма, които да гарантират работата по най-важните въпроси, свързани с европейското бъдеще на страната и с най-наболелите проблеми на хората.
Какво е състоянието на България в средата на 2005 г.? Необходимо е спешно да компенсираме забавянето в изпълнението на поетите ангажименти чрез законодателни и административни реформи, които да гарантират членството на страната в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. Ще бъде честно да кажем, че вероятността за отлагане на членството ни в Европейския съюз с една година е сериозна, да не кажа застрашителна. Ситуацията в Европа след отрицателните референдуми във Франция и Холандия и след провала на Европейския съвет през юни сочат негативни тенденции и създават резервирано отношение към нашата кандидатура. Несигурното мнозинство в парламента засилва този риск. Убеден съм обаче, че с общи усилия ние сме в състояние и сме длъжни да гарантираме политическата стабилност в страната стабилност, която ще позволи да предприемем бързо необходимите конкретни действия по европейското направление и да покажем волята на България да изпълнява своите ангажименти.
Членството в Европейския съюз това трябва да бъде първата непосредствена цел на следващото управление на страната, която засяга всяка сфера на държавния и обществения живот. Ние трябва да свършим своята работа, да подредим собствения си дом, за да преодолеем страха на Европа от нашето присъединяване. За това ни е отредено твърде малко време. Първите представители на Европейския съюз, които ще оценяват свършеното от нас, ще пристигнат още в края на август. Ето защо Коалиция за България е категорична, че време за лятна почивка, за следизборна ваканция няма. Сега е моментът да забравим идеологическите различия, да покажем на практика привързаността си към европейския идеал и да ускорим реформите, за да реализираме политическия консенсус по най-важния национален приоритет.
В много случаи досегашните правителства справедливо са били критикувани заради желанието за доминиране над парламента, заради опитите да го принизят и дори унизят. Печалната практика парламентарното мнозинство да се крепи единствено на правителствената инициатива е била широко практикувана и много често мнозинството е действало като механична машина за гласуване. Сега е обратното за да има правителство, трябва да има парламент и не само да го има, но в него да бъдат прокарани пътища към широко съгласие между много на брой политически сили, част от които са с несъвместима идеологическа ориентация. Не можем да допуснем обаче стари вражди и спорове да вземат връх над желанието на хората за успокояване на обстановката след изборите.
Как ние, от Коалиция за България, виждаме приоритетите в работата на Четиридесетото Народно събрание, около които ще търсим подкрепата и консенсуса с останалите политически сили? Преди всичко би трябвало да приемем в спешен и консенсусен ред законодателна програма, гарантираща подготовката на страната за пълноправно членство в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. Тук е важно да се отбележи, че приоритет са евроинтеграционните законопроекти над останалите инициативи на правителството, каквото и да е то. Не бих пропуснал и някои действия по общо съгласие за ускорено усъвършенстване на административния и кадровия капацитет на институциите, без оглед на партийните амбиции за реализиране на т.нар. свои хора във властта.
От особена важност за този парламент са и нашите усилия, бих казал дори извънредни усилия за успешното провеждане на съдебната реформа. Тук е необходимо интензивно взаимодействие между парламентарните формации за срочно приемане на нужния пакет от закони и на съответните промени в Конституцията, ако това се налага. Не бива да забравяме помощта и съдействието от нашата страна за съдебната власт по изграждането на нейния институцонален и оперативен капацитет, както и засилването на международните контакти на парламента за обобщаване на европейския опит в тази сфера.
Народното събрание има своите важни отговорности и за гарантиране на успешния процес на ратификация на Договора ни за присъединяване от 25-те страни-членки на Европейския съюз.
Дневният ред на страната обаче далеч не се изчерпва с европейското бъдеще. Българската икономика желае предсказуема и благоприятна законодателна и административна среда, която ще създаде по-добри условия за инвестиции, ще създава трайни работни места и ще повиши конкурентноспособността на производителите.
Не бива да забравяме социалните си ангажименти и отговорности повишаването на доходите и актуализирането на пенсиите. Нужни са и мерки за повишаване на заетостта и квалификацията на работната сила, гарантиране на образованието до 16-годишна възраст и осигуряване на възможност за продължаването му след това. Реформата в здравната система, която да гарантира равен и социално поносим достъп до здравните услуги на всички български граждани, също би трябвало да е сред неотложните задачи на Народното събрание.
Има и остри кризисни ситуации, които не търпят отлагане. Необходима е бърза и обективна оценка на нанесените от природните бедствия щети на реколта 2005. Нужни са енергични действия за преодоляване на разрушенията на инфраструктурни обекти и помощ на пострадалото население от засегнатите региони.
Спешно трябва да бъдат осигурени и животоспасяващи лекарства и медицински средства за застрашените категории пациенти. Вярно е, че това е работа на правителството, но след като парламентът в сегашната необичайна ситуация поема инициативата, не би следвало и ние като народни представители да стоим настрана от острите проблеми на хората.
В името на гарантирането на посочените приоритети в дейността както на Народното събрание, така и на правителството, Коалиция за България е готова на сътрудничество с останалите парламентарни и извънпарламентарни политически сили. Ще бъдем открити и внимателни към всички предложения от структурите на гражданското общество, синдикатите, бизнеса.
Извън този контекст настоящият парламент може би има и още една задача да прегледа задълбочено, спокойно и далеч от евентуални общи избори изборното законодателство и да отстрани онези недостатъци, които станаха очевидни по време на приключилата кампания.
За нас е изключително важно в Народното събрание да бъде установен нов парламентарен дух и стил на работа, да си свършим работата, за която хората са ни назначили, да не се изживяваме като врагове, за които различията помежду ни са по-важни отколкото нещата, които трябва да ни обединяват. Защото истинските ни противници са бедността и безработицата, корупцията и престъпността, влошените грижи на държавата за образованието и здравето на хората.
Ето защо принципите, върху които настоящият парламент трябва да построи работата си, критериите, по които ще оценяваме политиката на бъдещото правителство, могат да се определят с три прости думи: стабилност, приемственост, промяна.
Стабилност в демократичното и ефективно функциониране на институциите в интерес на обществото. Приемственост по отношение на членството на страната в Европейския съюз и защото не може да се зачертае направеното от предходните правителства, което е добро и полезно за хората. Промяна в политиката в отношението към всекидневието на българина и защото това е изборът на преобладаващата част от хората, гласували за този парламент.
Необходима е и отговорност. Защото гражданите очакват да знаят кои политически сили и народни представители я поемат и ще я носят.
Тук е уместно да се подчертае, че най-добре би било парламентарните сили, които желаят да участват в правителство на ясна програмна основа, правителство на европейската интеграция, на икономическия растеж и социалната отговорност, да постигнат споразумение още преди връчване на проучвателния мандат за съставяне на правителство. Възможно, реалистично и изпълнимо ли е всичко това? Разбира се! Ако има обща политическа воля и ако компромисите, които сме длъжни да направим взаимно, се направят разумно и незабавно. Коалиция за България е готова да даде своя принос за това. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания в КБ, ДПС и отчасти в НДСВ.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря, господин председател.
Давам думата на председателя на Национално движение Симеон Втори. Заповядайте, госпожо председател.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Благодаря, господин Цонев.
Уважаеми господин президент, Ваши светейшества, уважаеми господин министър-председател, дами и господа министри, Ваши превъзходителства, уважаеми госпожи и господа народни представители! Позволете ми в началото да поздравя всички народни представители от 40-ото Народно събрание, които получиха доверието на българския избирател в този решителен за страната ни момент и да им пожелая здраве и успех! Нека работата ни в този парламент да отговори на очакванията на българския народ.
Вярвам, че всички ние съзнаваме изключителната отговорност, която днес стои пред нас. България е на броени месеци от финализиране на един исторически процес присъединяването ни към Европейския съюз. За да осъществим успешно членството ни от 1 януари 2007 г., е необходима интензивна и качествена законодателна работа буквално от днешния ден. Днес страната ни има ясен дневен ред, който всички националноотговорни политически сили трябва да следват. Необходими са конкретни и прагматични действия. Нямаме нито време, нито право на експерименти, които биха могли да ни отклонят от постигането на преследваните цели.
За да успеем да постигнем тези цели, на България е нужна приемственост в провежданата през последните години политика политика на стабилност и висок и устойчив икономически растеж. Предстои ни много сериозна законодателна дейност, включително по отношение необходимите конституционни промени. Необходимо е да продължим с изпълнението на ангажиментите, които сме поели в преговорния процес. Ние трябва да покажем, дами и господа, че България е надежден и предвидим партньор, който е готов да споделя отговорностите на общото европейско семейство.
Уважаеми дами и господа народни представители! Национално движение Симеон Втори винаги е поставяло като свои основни приоритети европейската и евроатлантическата интеграция на България, ускореното икономическо развитие, постигането на стабилност, която да формира перспектива пред всеки български гражданин. Бих искала да ви уверя, че със своята работа и в 40-ото обикновено Народно събрание Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори ще продължи да бъде гарант за постигането на тези цели. Неведнъж сме заявявали, че НДСВ има интересите на страната над своите партийни интереси. Винаги сме се стремели към политически и обществен консенсус за постигане на националните ни приоритети. Както и досега, и в 40-ото Народно събрание Национално движение Симеон Втори ще продължи да търси максимално широка политическа и обществена подкрепа за постигането на целите пред България. Но същевременно искам ясно да заявя, че за нас участието в управлението е средство за постигане на тези национални приоритети. Така че наред с готовността ни да участваме в едно националноотговорно управление трябва да подчертая и решимостта ни да не подкрепим такова управление, чиято формула няма да гарантира провеждането на реформите, които ще осигурят членството на страната в Европейския съюз и постигането на нейните икономически и социални цели.
Национално движение Симеон Втори ще прояви максимални усилия за постигане на едно стабилно парламентарно мнозинство, защото само такова може да доведе до постигането на тези цели. Политиката на Национално движение Симеон Втори ще бъде политика на отворени врати и протегната ръка, разумна, диалогична и последователна, но без компромиси по отношение постигане на националните ни приоритети, които са в интерес на цялото общество и на всеки отделен български гражданин.
Уважаеми дами и господа народни представители, българският политически живот навлезе в друга фаза. Приключи времето на партийните страсти и дойде времето на политическата зрелост. Нека всички бъдем достойни за този тежък кръст. Желая ви здраве и сили! (Ръкопляскания в НДСВ, ДПС и КБ.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря, госпожо председател.
Има думата председателят на Движението за права и свободи. Заповядайте, господин председател.
АХМЕД ДОГАН (ДПС): Уважаеми господин президент, Ваши Светейшества, уважаеми господин министър-председател, Ваши превъзходителства, уважаеми народни представители! По правилата на демокрацията днес ние, народното представителство, представляваме тежестта и структурата на народното доверие. Картината на 40-ото обикновено Народно събрание е от седем парламентарни групи и този резултат в крайна сметка е волята на върховния суверен на Република България негово величество избирателя.
Няма съмнение, че вотът на парламентарните избори 2005 в определен смисъл е безпрецедентен през последните 15 години. Затова първата ни задача като политици, законодатели и държавници е да декодираме и разберем значението и смисъла на този вот. За нас е много важно да разберем какво ни казва и какво ни подсказва българският избирател, с какво ни поощрява и с какво наказва. Политическата картина на българския парламент е опредметен отговор на гражданското общество на нашите послания и претенции. И този отговор е такъв, какъвто е, независимо дали това ни харесва или не.
Цялата история на прехода от гледна точка на днешната политическа картина на парламента може да се опише с няколко изречения. Преходът започна с конфронтационен двуполюсен модел, по време на който левицата и десницата си сменяха мястото и ролята съобразно логиката на политическото махало. След това пое курс за създаване на политически център и към либерално центристко балансиране на полюсите и свързаните с тях политически стратегии. И оттам се насочи към нормалното политическо ситуиране както на полюсите, така и на центъра.
За сетен път се убеждавам, уважаеми колеги, че българският избирател безкомпромисно трябва да култивира политическите си представители. Защото всички ние имаме какво да се учим от здравия разум и политически усет на народа. И левицата, и десницата, и политическият център нямат собствен ресурс за парламентарно мнозинство. Но от друга страна, сумарно в рамките на политическите си ареалии и трите компонента имат почти еднаква парламентарна тежест, разликата между тях е от 2 до 6%.
Тъкмо затова в случая основният политически въпрос е не кой ще управлява, а кой от вариантите за коалиране гарантира максимална политическа стабилност в лицето на стабилно парламентарно мнозинство и на стабилно правителство.
Безспорно първата политическа сила е Коалиция за България, но избирателят е преценил, че левицата не трябва да има самостоятелно парламентарно мнозинство, а трябва да постигне такова чрез гъвкава и прозрачна стратегия за коалиране в името на актуалните национални интереси на страната.
Тъкмо затова единственият модел за стабилно парламентарно мнозинство и стабилно правителство е левицата да осъзнае ролята си на основен субект на политическа отговорност, да направи крачка към политическия център и вдясно центристкото пространство и заедно с политическите партньори да зададе modus operandi на стабилността и просперитета на България.
Тъкма затова сега идва ред на здравия политически разум, а структурата на политическия разум е такава, каквото е доверието на гражданското общество към нас. И точно оттук се извежда и основополагащият принцип на отвореното общество с демократичните институции. А именно парламентарното мнозинство определя правилата за правене на политика, но нейната ефективност необходимо включва отношението към парламентарното мнозинство и към опозицията изобщо, защото управляващи и опозиция са задължителни елементи на демокрацията. Но техният конкретен образ и техните идентификации са твърде относителни и променливи, тъй като са функции на динамиката на ножицата на доверието или недоверието към тях.
От тази позиция възходът и падението са задължителни атрибути на всяко демократично общество и е крайно време българският политически разум да приеме тази социална даденост като природна целесъобразност. Дали това може или не може да стане зависи от готовността на народното представителство да загърби гладиаторското начало и предприеме рицарски поход за изпълнение на основните приоритети на страната. А за това са необходими диалог, съгласие и партньорство на всички равнища, включително и между управляващи и опозиция. Обетованата земя на този поход са националните интереси и на първо място сред тях е и евроинтеграционната програма на Република България. В този контекст, ако продължаваме да възприемаме евроинтеграционната програма само като външнополитически приоритет, това е сериозен сигнал, че вече сме изостанали от очакванията на обществото. Евроинтеграционната програма вече реално се превръща във вътрешнополитически приоритет и е актуално свързана с всичко, което следва от това. На първо място, това е необходимост от агресивна инвестиционна политика за общата модернизация на страната, а това предполага стимулиране на всички инициативи и на всеки иновативен инвестиционен процес, който води до увеличаване на брутния национален продукт в рамките на законната му полезност. И обратно, отстраняване на всичко, което пречи до постигането на тази цел.
На второ място, провеждане на социалната политика съобразно европейските норми за разпределение и преразпределение в социалния сектор с оглед постигане на по-голяма заетост, на по-високи доходи, на достъпно и качествено здравеопазване и образование, на образуване на мощни пенсионни фондове и т.н. Целта е постигане на по-високо качество на живот и екзестенциална сигурност на всеки български гражданин.
Кооперативното разглеждане и управленческо овладяване на инвестиционното и социално направление ще бъде изграждането на мост между либералния и социалния вектор в правенето на политика в полза не само на държавата, но и за благоденствието на човека и на обществото.
Но също така е очевидно, че все още не са ясно дефинирани икономическите приоритети на страната, защото все още не е намерена специфичната българска ниша в европейското пазарно пространство. За съжаление държавата продължава да нехае в това отношение. Българският предприемач е изоставен на самотек. Ако той успее, казваме, че държавата му е създала условия за развитие и утвърждаване. Ако пък, не дай си Боже, не успее, тогава той сам си е виновен, защото се оказва, че българският бизнесмен не е познавал правилата на европейския маркетинг.
Специално внимание в това отношение представлява насърчаването на проекти със заложена идея за затворен цикъл на качествено обслужване, в който възстановяването на здравето на човека и удължаването на живота му са основни приоритети. Това направление открива огромен пазар за екоземеделието, екоиндустрията в производството на качествени храни, фитоиндустрията с нови технологии до крайни продукти, туризмът във всичките му направления и сегменти, включително екотуризмът. Културният, селският и медицинският туризъм стават изключително атрактивни за България.
Уникален шанс за България ще бъде, ако се научим да хармонизираме предпоставките за ускорен растеж на брутния продукт с модела за устойчиво развитие, който става водещ за развитите страни. Това, разбира се, предполага издигането на екологичните ценности до равнището на националните ценности и интереси. При правилно зададена стратегия за развитие в някои направления от догонващи можем да се окажем в първите редици на преструктурирането на световната икономика и от промишлено в постпромишлено стопанство, както и икономика на услугите и информационните технологии. Това на практика означава насърчаване на инвестиционни проекти със затворен технологичен цикъл на безотпадъчни производства, когенериращи източници на енергия и т.н. Обективна даденост за подобна политика е фактът, че 85-90% от земите на България са екологични чисти.
За членството в Европейския съюз се използва метафората за холограмата, в която цялото изразява частите така, както частите се определят като огледален образ на цялото. Повече от проблемите на държавата можем да сведем към една основна стратегия за правене на политика, а именно да модернизираме страната така, че тя час по-скоро да се яви като необходим сегмент на цялото в лицето на Европейския съюз.
Убеден съм, че този мандат ще бъде един от най-важните в най-новата история на страната. Ако за последните четири години най-значимите постижения са свързани с включването на България в системата на НАТО и довеждането на страната пред вратите на Европейския съюз, както и необратимото утвърждаване на пазарната икономика, то очакванията от този мандат са свързани с цялата модернизация на страната, с осигуряването на мирен, спокоен и по-качествен живот на гражданите.
Вярвам, че ако народното представителство има воля за стабилно парламентарно мнозинство и стабилно правителство, в името най-близкото бъдеще на страната, това ще бъде постигнато.
Благодаря ви за вниманието!
Бог да ни е на помощ! (Ръкопляскания.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Давам думата на председателя на Коалиция “Атака”.
Заповядайте, господин председател.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Ваши Светейшества, драги български журналисти, уважаеми гости, колеги!
В първия ден на Четиридесетото Народно събрание искам да благодаря от името на Парламентарната група на “Атака” на всички българи, които разбиха модела на олигархията и националните предатели, на всички тези стотици български избиратели, които гласуваха за “Атака” и с гласа си промениха хода на историята. Защото от днес в българския парламент има парламентарна група на българските националисти и този факт получи отзвук в цял свят.
РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: За съжаление.
ВОЛЕН СИДЕРОВ: Българският национализъм е вече незаобиколен фактор в нашата политика и така ще бъде занапред.
След 15 години национални предателства, измами и грабежи, след политика на геноцид, провеждана спрямо българския народ от няколко парламента и правителства, под диктовката на външни фактори, удря часът на българското Възраждане. Българската нация се събуди от сън и обяви ясно на света, че не иска повече да бъде дискриминирана, мачкана, подлагана на експериментите на Международния валутен фонд и световната лихварска олигархия. Българите показаха, че са достойни потомци на своите предци, създали първата национална държава България, създали най-древната култура в Европа и цивилизовали по-голямата част от Европа. Когато днес самозвани съветници от Евросъюза размахват пръст към нас, трябва да им кажем, че техните държави не са съществували, когато е имало България. Единствената страна в Европа, която повече от хиляда години не е променяла своето име и е оцеляла през всички исторически превратности, е България! И ние, българските националисти, няма да позволим древната ни родина да бъде обект на двойни стандарти и на окупация на чужденци, които изкупуват за жълти стотинки националните ни активи.
Българският народ се събуди и удари оглушителен шамар на така наречената политическа класа, която отдавна се е превърнала в стадо грухтящи прасета, в безчувствени топки лой, глухи за проблемите и страданията на българския народ. Този шамар бяха бюлетините на “Атака”. Българският народ каза, че не иска да бъде дискриминиран в собствената си родина за сметка на привилегировани малцинства. Българският народ иска здрава струя национализъм в политиката и затова гласува за “Атака”.
С много фалшификации, закононарушения и откровени престъпления етническата, антибългарска и антиконституционна партия ДПС промени резултата на изборите и зае третото място в парламента място, което, ако състезанието беше честно, щеше да бъде заето от “Атака”. Това го казват днес много социолози. Въпреки тези изборни престъпления на ДПС, станали със съучастието на днешните им коалиционни партньори, “Атака” взриви политическата олигархия на България само с месец и половина кампания, без скъпи реклами по телевизиите и пресата, без скъпи билбордове и лъскави плакати. “Атака” беше народното движение, “Атака” беше народното опълчение на гнева един гняв на българския народ, роден от престъпната политика на досегашните правителства, от криминалната приватизация на предишния кабинет, продал националния превозвач БГА “Балкан” с активи за стотици милиони за 150 хил. долара на една мошеническа фирма, от предателството на същия премиер, който обяви от тази трибуна, че българският национализъм е погребан преди седем години. Както виждате обаче, българският национализъм е жив, българският национализъм не е погребан, ще бъдат погребани политическите мафиоти, които ограбваха до днес България.
Защото през този 8-годишен период беше извършен гигантски геноцид на българската нация. По настояване на външни, враждебни на България, фактори от нашия народ се предвижда да останат 3,5-4 млн. жители. Такъв е планът на българофобите и този план се изпълнява пред очите ни. Ако някой пита как, ще му посоча: като се отнеме на българите правото да бъдат господари в собствената си държава, като се оставят да умират в мизерия и липса на лекарства и медицинско обслужване, като биват подлагани на терор от цигански банди, които всекидневно нападат, ограбват, изнасилват и малтретират българската нация, след което съзнателно никой не издирва престъпленията, извършени от тях, защото директивата отвън е такава да не се разследват престъпленията на тези малцинствени групи. Целта е българите да живеят в страх, да бъдат обезверени, смачкани, покорни. Стотици хиляди хронично болни измират и в момента, защото мафиотски фирми на довчерашния кабинет правят нечисти сделки с живота и здравето на българите. Защото роднини на довчерашната министърка на околната среда въртят търговия с лекарства за раковоболни и по тази причина лекарства няма и стотици хиляди българи, болни от рак, днес са подложени на бавна, мъчителна агония.
Всичко това става днес в България, която дава 1 милиард лева за мръсната, незаконна война в Ирак, но няма пари за лекарства и за компютри в училищата. По този повод “Атака” вече внесе в деловодството на Народното събрание проекторешение за светкавично и безусловно изтегляне от Ирак на българските части. “Атака” е единствената политическа сила, която настоява за това и ще го отстоява докрай.
Икономическият геноцид е другата страна на удара, нанасян срещу българите от досегашните управници. Криминалната приватизация на последните два кабинета надмина всички граници на цинизма. Дори в последните часове на кабинета Кобургготски ексфинансовият министър Велчев направи сделки с парцели в центъра на София, които възмутиха нашата и международната общественост. Сега такива хора, като бившия финансов министър, искат да бъдат отново във властта и да грабят пак българския народ. Триста хиляди българи им казаха “Стоп!”. Триста хиляди българи днес на следващите избори ще бъдат 2 млн. 300 хил.
В изпълнение на нашите предизборни обещания ние още от първия ден на новото Народно събрание внесохме поправки в Закона за съдебната власт и в Закона за приватизация, с които искаме премахване ограниченията пред прокуратурата да атакува приватизационни сделки и да търси и наказва виновниците за грабежа. Тези ограничения бяха гласувани по време на кабинета Костов и използвани много добре по време на кабинета Кобургготски, за да прикрият криминалното съсипване и ограбване на българската икономика от шепа безродници.
Ще припомня само престъпната сделка с продажбата на БТК за цена десет пъти под пазарната и на електроразпределителните дружества също за жълти стотинки. Тези обекти на националната сигурност на България бяха подарени на няколко чужди съмнителни фирми. Днес чужденците, шефове на борда на БТК, си разпределят заплати от около 20 000 евро на месец, докато средната заплата в България е около 120 евро. Ето го двойният стандарт, чрез който ни ограбват и съсипват. Ето го двойният стандарт, чрез който се прилага геноцид спрямо българите в собствената им родина.
Нашите национални активи днес се управляват от съмнителни чужденци, често нямащи изобщо понятие от това какво е България и какво е фирмата, която са купили за жълти стотинки. Това безобразие е възможно, защото национални предатели в последните кабинети го направиха възможно. Ето какво предизвиква гнева на българите, които гласуваха за “Атака”. Защото само ние им казваме истината за икономическия и здравния геноцид на нашите сънародници.
Гробарите на българския национализъм стигнаха до там в предателството си, че допуснаха една етническа партия, една антиконституционна партия, каквато е ДПС, да превземе изпълнителната власт, да източва държавния резерв, да върти далавери с пари от фондове и да окупира Министерството на земеделието, където вече се говори само на турски и българите там се наричат гяури. Националпредателите въведоха “Новини” на турски език по Българската държавна телевизия и нарушиха по този начин Конституцията. Ето защо, верни на думите си, ние от “Атака” внесохме вече поправка в Закона за радио и телевизия и обръщение към Управителния съвет на БНТ да бъдат свалени “Новините” на турски език от програмата на Българската национална телевизия.
Драги колеги, уважаеми гости, хулите и потоците от словесна помия, които се изляха върху “Атака”, са само и единствено доказателство, че сме на прав път. Защото тази помия се изля в посоката на националните предатели и нихилисти от хора, които са готови да продадат родината си за една стипендия на Сорос или за пачка долари в служба на чужди служби. Честните български патриоти, каквито са огромното мнозинство от нацията, разбраха обаче, че чакалите, които вият по нас, вият от мъка, от мъка, че вече има кой в българския парламент да изобличава техните предателства и грабежи, че има кой да защитава правата на българите в България, че има движение “Атака”, което дава надежди на стотици хиляди днес и на милиони утре.
В парламентарната си дейност “Атака” ще следва принципите, с които направи своя невероятен изборен успех. Ще отстояваме целостта и суверенитета на България. Ще се борим за строги санкции срещу всички посегателства срещу български светини. Ще отстояваме истинска социална политика, в която здравето, образованието, сигурността и материалния просперитет на българите е номер едно, преди всякакви други измислени евроатлантически фантомни ценности, предлагани ни от провалили се политици. Ще работим за изваждане на българското предприемачество от дискриминацията, в която то е поставено, за предимствата на българския производител и търговец на наша територия, защото днес българската икономика е изцяло в чужди ръце и ние трябва да върнем България на българите. Ще настояваме за скъсване с колониалната схема на МВФ и за икономически суверенитет. Ще искаме програма за истинска борба с наркотрафика, който днес пълни партийни каси, и с битовата престъпност, извършвана от малцинствени групи, за която сега не се търси наказание. Ще искаме референдуми по всички важни въпроси, отнасящи се до българската нация. Ще искаме преразглеждане на поправката в Конституцията, която разреши продажба на българската земеделска земя на чужденци. Ще стоим зад предизборното си настояване да се преразгледа Глава “Енергетика” и по-точно затварянето на блоковете на АЕЦ “Козлодуй”, които могат да работят още много години. Ще искаме конфискация на имуществото, придобито по незаконен начин и чрез ограбване на българите. Ще искаме премахване на позорната точкова система на пенсиите, която е една гавра с труда на нашите бащи и майки. Всичко това обещахме на избирателите си и ще го отстояваме твърдо. Защото не сме псевдолиберали, не сме псевдосоциалдемократи, не сме псевдолеви, псевдодесни, ние сме български националисти, ние не лъжем, ние не крадем и не продаваме вярата си за печена кокошка.
Това е, което имах да ви кажа България над всичко, България на българите! (Ръкопляскания от “Атака”.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря, господин председател.
Давам думата на председателя на Коалиция “Обединени демократични сили”.
Заповядайте, госпожо председател.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Уважаеми господин председателстващ на Народното събрание, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господин президент, дами и господа народни представители! Днес откриваме първата сесия на Четиридесетото Народно събрание Народното събрание, в което са насочени погледите на цяла България и на нашите партньори от Европа, Народното събрание, на което всички възлагат надеждите си, че въпреки политическите спорове и трудностите, които ни предстоят, ще успее да завърши мащабния проект на съвременна България присъединяването ни към Европейския съюз.
Четиридесетото Народно събрание е може би най-пъстрото в историята на страната ни, както междупрочем пролича и от последното изказване. Пъстротата му безспорно показва и многообразието на днешна България, на хората, на проблемите, на възможностите и на предизвикателствата. От всички нас в тази зала днес ще зависи дали през следващите години ще успеем да бъдем на висотата на отговорностите, за които хората са ни изпратили в парламента, дали запазвайки политическите си различия ще търсим и ще намерим най-добрия начин за решаването на проблемите на България.
Тук искам да отворя една скоба и да кажа по повод на изказването на лидера на левицата, че демокрацията се гарантира от наличието на управляващи и на опозиция, и че всеки, който се стреми към това да се заличат политическите противоречия, на практика ще работи срещу демократичните изисквания и принципите на демокрацията във всяка една развита държава. Разбира се, трябва да върнем онзи дух на истински дебат в тази зала, който да опровергае скептицизма на голяма част от нашите съграждани, че политиците не работят за страната си и когато спорят, не го правят от желание да се самодоказват или изявяват, а са водени от желанията да намерят най-добрите решения за българската икономика, за образованието на нашите деца, за сигурността на нашите съграждани и за европейското бъдеще на отечеството ни.
Недопустимо е, че започваме първата сесия на новия парламент без яснота какво правителство ще управлява България през следващите четири години и дали въобще правителството, което Народното събрание ще избере, ще успее да управлява през следващите четири години. Резултатите от парламентарните избори изправиха всички парламентарни политически сили пред няколко изпитания.
Първото е да бъде сформиран такъв кабинет, който да е максимално представителен за вота на българските избиратели. Това не бива да означава прост механичен сбор от най-големите парламентарни групи, а разписване на ясна политическа отговорност за изпълнение на приоритетите на България.
Второто е формулиране на ясна управленска програма с категорични приоритети, които отговарят на обществените очаквания и задачите, пред които е изправена страната ни.
Изминалите четири години доказаха, че страната не може да бъде управлявана успешно без да има цялостна програма. Управлението става заложник на групови и лични интереси. Политиката, основана на неизпълними обещания, няма и не трябва да има бъдеще в България. Тези политически партии, които заложиха в предизборната си кампания на гръмки обещания за светло бъдеще, трябва да са разбрали, че няма да имат онази широка подкрепа, която разчитаха, че ще купят с думите за стотици хиляди работни места. Народното събрание трябва да отчете, че в обществото ни се появиха и радикални политически формации, които са продукт на болката от социална изолация в България. България е страната, която е символ на толерантността. Не трябва да се поддава на отчуждението, страха и враждебността към различията. За да успеем да се справим с тази заплаха за страната ни, бъдещото правителство и всичките политически партии в парламента трябва да бъдат два пъти по-диалогични с хората и три пъти по отговорни в действията си. България не може да бъде част от обединена Европа, ако хората чувстват, че народните им представители са отчуждени, високомерни или безотговорни, че държавниците им имат друг дневен ред, извън дневния ред на обществото, че правителството не е способно да обяснява своите действия аргументирано и да се учи от грешките си.
И не на последно място най-голямото изпитание пред всички нас ще бъде успешно да приключим присъединяването на България към Европейския съюз. Трябва да заявим днес в тази зала, че европейският път на България няма алтернатива. Преди малко беше заявено от тази трибуна, че дневният ред на България далеч не се изчерпва с европейското бъдеще, което на практика показва и начина на мислене на Българската социалистическа партия. Европейското бъдеще не е просто acquis communautaire, не е просто отваряне или затваряне на главите с европейското право, нито опит просто да бъде угодено на Брюксел, а европейски подход към решаването на проблемите, които в момента се намират пред България. Това означава още утре Народното събрание да започна работа по законодателна програма, която да реши неотложните въпроси на съдебната реформа, да се съсредоточи върху премахването на пречките, които все още спъват конкуренцията в страната, да задължи правителството да довърши изграждането на онази администрация, която ще позволи субсидиите на Европа да достигнат до всеки български земеделец и да подкрепи справедливите искания на българския предприемач за облекчени данъци и подкрепа в постигането на високите стандарти на Европейския съюз. Тази програма аз наричам “Да предпазим България от предпазната клауза”.
Историята ще бъде безпощадна към всеки политик или партия, които със своето действие или бездействие се превърнат в пречка за реализация на европейското бъдеще на България.
Уважаеми дами и господа народни представители! Парламентарната група на Обединените демократични сили ще работи за това това Народно събрание да се справи успешно с тези предизвикателства, защото най-важната задача на този парламент е да излъчи правителство, но не правителство на компромиса, основан върху личните амбиции, а правителство, решено да се справи с проблемите, които стоят пред България, да реализира реформите, които ще гарантират просперитета на всеки български гражданин. Обединените демократични сили сме убедени, че БСП и левицата нямат потенциала да водят страната напред. Последните 15 години доказаха, че тяхното участие във властта струва прескъпо на България. Последната кампания доказа, че залагат на популизма и неизпълнимите обещания, последните дни доказаха, че предпочитат да гласят кабинет на тъмно и не виждат по-далеч от амбициите за министерските кресла.
На парламентарните избори мнозинството български граждани на практика гласуваха против левицата. България ясно каза, че не иска реставрация на миналото, не иска задкулисни сделки, не иска генерали зад кадър да определят бъдещето є, но българският избирател вдигна много високо летвата и пред нас демократичните сили на десницата, и ясно ни каза в един глас: преодолейте различията си в името на България и не загърбвайте постигнатото с толкова труд и усилия в името на България, работете заедно в името на България!
От тази висока трибуна искам да се обърна към всички, които подкрепиха ОДС и другите демократични десни формации и ясно да заявя, че ние ще подадем ръка на всички в Четиридесетото Народно събрание, които искат България да върви напред и не искат реваншизъм и радикализация. Готови сме да постигнем съгласие по приоритетите на България, да ги обясним и защитим пред хората, готови сме да защитим националните интереси на страната ни, като мобилизираме всичките си усилия да предпазим България от предпазната клауза, готови сме да надмогнем личните си различия в името на онази България, за която толкова много сме мечтали и толкова години сме работили! Благодаря ви. (Ръкопляскания от ОДС.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря Ви, госпожо председател.
Има думата председателят на Демократи за силна България.
ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин президент, господин министър-председател, драги гости, Ваши светейшества, колеги народни представители! И аз се присъединявам към поздравленията към всеки един от вас за неговото избиране като народен представител и му желая здраве и успешна работа в Народното събрание! Не за да не загубим доверието, а за да работим за хората, защото те са ни изпратили тук, за да работим за тях.
Това Народно събрание беше избрано с най-неорганизираните и непочтени избори през последните 16 години. Беше избрано с лотария, с купуване на гласове след използване на правителството и парите на данъкоплатците за предизборна агитация. Допуснати бяха нарочни недоглеждания от самата Централна избирателна комисия и многобройни нарушения от районните и секционни изборни комисии. Не бе публикувана важна информация за получените, неизползваните и сгрешените бюлетини, за издадените удостоверения за гласуване на друго място. Беше забавено по недопустим начин публикуването на официалните изборни резултати.
Демократи за силна България ще предложат парламентарна комисия да направи анализ на сигналите за нарушения, да анализира действията на Централната избирателна комисия, на районните и секционните избирателни комисии, да констатира дефектите, допуснати на проведените избори, и да направи предложения за тяхното избягване в бъдеще.
Това Народно събрание започва със задкулисни срещи, с лични самопредлагания и тайни преговори. Причината е, че ако всяка от парламентарните групи спази предизборните си обещания, Българската социалистическа партия не може да състави правителство, въпреки подкрепата на Движението за права и свободи. Сделките на тъмно трябва да скрият от избирателите, че поетите задължения към тях и дадените им обещания ще бъдат нарушени още в първите дни на това Народно събрание.
Демократи за силна България няма да бъдат част от тази нездрава суетня. Ще запазим честни отношенията си с българските граждани. В договора за силна България записахме своите задължения преди изборите. Няма да се договаряме зад гърба на своите избиратели. Ние ще бъдем ясна и предсказуема политическа сила с принципни позиции по всички въпроси. Ще бъдем срещу тайното гласуване на българското правителство.
Избирателите дават право на Българската социалистическа партия на първи мандат за съставяне на правителство. Избирателите дават основание на Демократи за силна България да бъдат против този мандат. Ние ще изразим това свое отрицателно отношение още към предложението на БСП председател на Четиридесетото Народно събрание да бъде бившият външен министър на Виденов господин Георги Пирински.
Иначе аз искам да уверя всички, че в рамките на мандата, който получаваме, мястото, което ни е дадено от избирателите, ние ще защитаваме основните приоритети на страната. Не споделяме, че членството на България в Европейския съюз е целта на това Народно събрание по простата причина, че това Народно събрание трябва да продължи да работи и след като България стане член на Европейския съюз. В този смисъл поставянето на такава цел би било недалновидно от едно Народно събрание. Противното означава, след като станем членове на Европейския съюз, да се саморазпуснем и да се проведат нови избори. Аз предполагам, че всички ще разберем постепенно, че ние правим реформите в България заради българските граждани. И от тази гледна точка искам да уверя всички, че ние, от ДСБ, ще защитаваме икономическата стабилност и здравината на българския лев, ще направим всичко възможно да се изпълнят изискванията за членство в Европейския съюз, но си даваме сметка, че за да бъдат изпълнени тези изисквания за членство, ние трябва да завършим няколко много тежки реформи, в това число реформата в сферата на съдебната система.
Искам тук да заявя още веднъж съвсем ясно, че ние сме готови да установим върховенството на закона с всички средства, включително с промяна в Конституцията. И се радваме, че президентът започна да възприема тази теза, която отдавна издигаме. Няма да можем да направим истинска реформа на съдебната система без да пипнем Конституцията, без да я променим. Искам да знаете всички тук, че ние ще гласуваме за това, ще бъдем за такава промяна. Ние ще подкрепим всички мерки, които стимулират икономическия растеж на страната преди всичко чрез данъчни облекчения, преди всичко като насърчаваме предприемчивите и работливи българи, чрез съкращаване на осигурителните вноски. Ние знаем, че ако на българина му бъдат оставени, му бъдат преотстъпени тези осигурителни вноски и данъци, той ще ги разходва за икономическо развитие.
Ще подкрепим реформата в здравеопазването, която четири години тъпче на едно място и е основната причина за сегашното тежко състояние на здравната сфера. Ще подкрепим и завършването на реформата в българското образование, ще подкрепим реформата в администрацията. Готови сме да премахнем имунитетите на народните представители и на магистратите. Готови сме да възобновим войната с организираната престъпност и корупцията. Ще направим всичко възможно, за да създаваме и укрепваме силни институции и местна власт близко до хората.
Ние си представяме, че сме тук, в Народното събрание, за да отстояваме българските интереси в Европейския съюз, а не въобще да подкрепяме Европейския съюз и НАТО като източници на решения за България. Ние не си представяме, че сменяме една столица с друга, от която да получаваме нареждания.
Ще се противопоставим на всякакви опити за реабилитация на комунистическия режим и на присъствието на неговия репресивен апарат в обществения живот. Няма да приемем давност за техните престъпления. Ще се борим срещу изолирането и партийния контрол върху българските турци, изобщо срещу опитите да се монополизира етнически вот.
Едновременно с това, независимо как ще приключат тези разговори и как ще се създаде кабинет, ние ще настояваме да бъдат реализирани договорите, които стовариха ненужни финансови тежести върху българските данъкоплатци за едно поколение напред. Ще потърсим и непрекъснато ще искаме отговорност за вредите, които бяха причинени със спекулациите с българския външен дълг. Ще направим необходимото, за да върнем на българската държава незаконно придобитите от господин Симеон Сакскобургготски имоти. Ще настояваме за това, независимо каква е формулата на бъдещото управление.
Пожелавам успешна работа на това Народно събрание, а всички да бъдете достойни за отговорността и за доверието на своите избиратели. Благодаря. (Ръкопляскания.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря, господин председател.
Има думата председателят на Коалиция “Български народен съюз”. Заповядайте, господин председател.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ (БНС): Уважаеми господин президент, Ваше Светейшество, уважаеми господин министър-председател, колеги народни представители!
Мисля, че първо трябва да благодарим на всички български граждани, които въпреки разочарованието от политиката на тези избори влязоха и избраха този състав на Четиридесетото обикновено Народно събрание. Искам да пожелая с нашата работа в това Народно събрание ние да не разочароваме отново българските граждани, а на следващите избори те да бъдат повече и по-доволни от работата и на народните си избраници, и на институцията, наречена Народно събрание.
Българският народ очаква от нас не дълги приказки, не много приказки, а много работа, много работа за възстановяване на доверието, което постепенно и бавно през последните 15 години той губеше към институциите, включително и към Народното събрание институция важна в обществения, икономическия и политическия живот на страната, но за съжаление с едни от най-ниските рейтинги през последните 15 години.
Коалиция “Български народен съюз” в рамките на Четиридесетото Народно събрание ще работи активно и ще участва в едно мнозинство от всички онези народни избраници, които поставят като най-важен българския национален интерес, интереса на българските граждани, а не интереса на своите партии, на своите парламентарни групи. От това силно парламентарно мнозинство хората очакват от нас работа за промяна на икономическото законодателство, което да даде един сериозен фронт на действие на българската икономика, повишаване на доходите, повишаване на пенсиите, повишаване на сигурността. От нас българските граждани очакват законодателни инициативи, с които ще могат да се чувстват сигурни и спокойни по улиците на България, а не заплашени в своето трудно и измъчено ежедневие.
От нас като народни избраници българският народ очаква да върнем вярата му в българската държава, в държавността и в институциите. От тази гледна точка бих казал, че голяма част от българския народ очаква ние като Народно събрание в своята работа да се ориентираме както от интересите на гражданите на Република България, така и от интересите на онези български общности, които по стечение на историческите обстоятелства са извън пределите на България.
Коалиция Български народен съюз ще бъде една работеща коалиция, ще участва активно в законовите инициативи. Ние ще подкрепяме всяка една добра теза и всяка една добра кауза, без значение дали тя идва отляво, отдясно или от центъра, защото българският народ очаква неговите избраници да бъдат преди всичко български народни представители и тогава представители на своите партии.
Позволете ми накрая да пожелая успех в работата на Четиридесетото Народно събрание! И нека с нашата работа ние да направим България действително една стабилна, сериозна, просперираща държава, една държава, в която българинът се гордее да живее, има перспектива тук, а не да я търси навън! Успех и приятна работа на всички! Благодаря. (Ръкопляскания.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин Каракачанов.
Дами и господа народни представители, сега ни предстои да пристъпим към изпълнение на първото си конституционно задължение:
ИЗБОР НА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ЧЕТИРИДЕСЕТОТО ОБИКНОВЕНО НАРОДНО СЪБРАНИЕ.
За да се извърши този избор, на първо място трябва да се приемат правила за неговото провеждане. В Народното събрание е постъпило съответно предложение, което вие сте получили. Някой от вносителите желае ли да го прочете? Да заповяда на трибуната!
Ако няма такъв, моля за вашите становища по това предложение.
Заповядайте, господин Овчаров.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми колеги! Предложението, което ви е раздадено, е съгласувано на заседание на контактната група от представители на всички парламентарно представени политически сили. То беше съгласувано с пълно съгласие и консенсус. То е и в съответствие с вече съществуващата практика в Народното събрание. Поради тази причина аз не чувствам необходимост нито да обосновавам съдържанието му, нито пък да ви умолявам да направите нещо друго, освен да го подкрепите. Благодаря ви за вниманието.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Има ли други народни представители, които желаят да вземат отношение по този проблем?
Заповядайте, госпожо Мингова.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Благодаря Ви, господин Цонев.
Уважаеми колеги, на нас ни бяха раздадени няколко проекта за решения и те трябва да бъдат гласувани и приемани в тяхната логическа последователност.
Първото, което трябва да приемем, са временните правила, които се отнасят за промяна в настоящия правилник. Това е предложението, което визира отмяната на чл. 4 и промени в чл. 5. След това трябва да гласуваме предложението, свързано с избор на председател и оттам насетне избор на заместник-председатели и останалите две предложения за решения. Виждам, че и господин Корнезов ме подкрепя.
Същевременно, ако не е необходимо сега да подлагаме на гласуване тази логическа последователност и сме убедени, че трябва да започнем с това, което посочих като първо за промените в действащия правилник, аз имам едно предложение за корекции в т. 1. Колеги, обърнете внимание, т. 1 от това предложение е да се отмени целият чл. 4. Обаче целият чл. 4 не може да бъде отменен, защото няма как да бъде проведен изборът за председател. Някой трябва да председателства избора на председател. Затова ал. 1 на чл. 4 трябва на практика да остане. Следователно т. 1 в този проект за решение трябва да гласи: “Член 4, ал. 2 до 8 се отменят.”
Това ще ни позволи след това да проведем избора за председател и оттам насетне мисля в последователността, в която ги изредих, да гласуваме останалите предложения.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря, госпожо Мингова.
Има ли други предложения? (Шум и реплики от ОДС.)
Има ли други предложения? Ако няма други предложения, моля да гласуваме точките така, както ги предложи госпожа Мингова.
За колегите, които са застанали за пръв път зад депутатските банки, искам да поясня, че когато са съгласни с направеното предложение, трябва да натиснат зеленото копче, когато са против червеното, а когато се въздържат сивото. (Шум и реплики.)
Моля за вашето гласуване по първото предложение на госпожа Мингова.
Гласували 218 народни представители: за 203, против 6, въздържали се 9.
Точка първа се приема.
За обяснение на отрицателен вот има думата господин Филип Димитров. Заповядайте.
ФИЛИП ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми дами и господа! Първо, искам да благодаря на господин председателстващия, че взе суверенното решение да ми даде думата, за да обясня своя отрицателен вот, тъй като не съществува в момента никаква правна норма, която да ми дава това право. Заявявам това, защото в момента правилникът на предходното Народно събрание не действа. Народното събрание е самоконституиращ се орган съгласно Конституцията и по тази причина първият негов акт би трябвало да бъде изборът на председател. Затова е и моят отрицателен вот. Едва след като той избере председател, възниква фигурата, която е способна да постави своя подпис така, както е посочено в Конституцията чл. 77, ал. 1 и с това да придаде валидност на всяко следващо решение.
Уважаеми дами и господа, ако искаме да спазваме Конституцията така, както са внесени предложенията, дотук те съответстват на нея. И обратно направеното процедурно предложение не съответства на конституционния текст.
Поради това, уважаеми господин председателстващ, отново упражнявайки своята суверенна роля на председателстващ един тепърва, в този момент самоконституиращ се орган, аз Ви предлагам да поставите на прегласуване това решение, за да може съобразно Конституцията да извършим действие първо избор на председател, който след като може да подпише този акт за изменения на правилника, актът да бъде гласуван, респективно той да извърши това, което дават конституционните му правомощия. И оттам нататък да бъдат проведени и останалите гласувания. Благодаря ви.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин Димитров.
Моля, гласувайте повторно тази точка, която предложи госпожа Мингова. (Шум и реплики.) Прегласуваме предложението на госпожа Мингова, това, което гласувахме преди малко.
Гласували 219 народни представители: за 161, против 46, въздържали се 12.
Предложението на госпожа Мингова се приема.
Заповядайте за допълнения, госпожо Мингова.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Само да уточня това, което съм предложила, за да е ясно. В решението, което разпорежда, че Четиридесетото Народно събрание осъществява своята дейност по действащия за предишното Народно събрание Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, да има промяна в неговата т. 1, която да гласи: “Чл. 4, ал. 2-8 се отменят”. Това гласувахме.
Сега трябва да гласуваме цялото решение с промените, които съм предложила и които бяха приети.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Подлагам на гласуване цялостното решение с поправките, които гласувахме преди малко.
Моля, гласувайте.
Гласували 203 народни представители: за 182, против 7, въздържали се 14.
Решението се приема.
Съгласно Конституцията и Временните правила председателите на парламентарните групи трябва да предложат кандидат за председател на Четиридесетото обикновено Народно събрание.
Заповядайте, господин Овчаров.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ): Първо трябва да гласуваме процедурните правила за избор на председател, след което да направим и съответните предложения.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Добре, извинявайте за грешката.
Подлагам на гласуване процедурните правила за избиране на председател на Четиридесетото Народно събрание.
Моля, гласувайте.
Гласували 222 народни представители: за 218, против 3, въздържал се 1.
Процедурните правила са приети.
Сега моля председателите на всички партии и коалиции да направят своите предложения за председател на Четиридесетото обикновено Народно събрание.
Заповядайте, господин Станишев.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми колеги! Предстои Четиридесетото Народно събрание да направи първия свой важен избор избора на председател на парламента, на фигурата, на личността, която ще олицетворява през следващите четири години българския парламентаризъм. Тази личност трябва да отговаря на много изисквания политически, обществени, професионални. Трябва да бъде убеден парламентарист човек, който е доказал своята привързаност към българската Конституция и показал нейното отстояване не само на буквата, но и на духа, смисъла на българската Конституция.
Личността на председателя на парламента има много важни отговорности за организацията на дейността на Народното събрание, за търсенето на широк диалог по необходимата законодателна програма, която ние трябва да одобрим и трябва да изпълняваме като Народно събрание.
Искам да подчертая още една много важна задача пред бъдещия председател на Народното събрание. През следващата година и половина България трябва да получи ратификация на своя Договор за членство в Европейския съюз от 25 национални парламента в страните-членки. Затова бъдещият председател на парламента трябва да може да отстои в максимална степен този български интерес, да провежда активна международна дейност, да има значим международен опит, дипломатически опит и добра комуникация със своите колеги от европейските парламенти.
Уважаеми госпожи и господа, вие знаете съществуващата парламентарна практика, която е била спазвана във всички последни парламенти парламентарната сила, която е спечелила най-много подкрепа от българските избиратели, да излъчва кандидата за председател на парламента и тази практика винаги е била подкрепяна и от управляващи коалиции, и от опозиция, защото това е утвърден вече парламентарен принцип. Искам да напомня също така на всички народни представители, че миналата седмица контактните групи с участието на представители на всички парламентарни сили постигнаха съгласие по този принцип и по цялостното конституиране на Народното събрание. Вярвам, че всеки един народен представител ще гласува по съвест и на основата на принципите по този важен въпрос.
От името на Парламентарната група на Коалиция за България предлагам за председател на Народното събрание Георги Георгиев Пирински. Той е роден на 10 септември 1948 г. в Ню Йорк, Съединените американски щати. Завършва средно образование през 1966 г. в 114-а гимназия с преподаване на английски език. Завършва висше образование през 1972 г. в ВИИ “Карл Маркс” специалност “Икономика и външна търговия”. През 1972-1974 г. е научно-технически сътрудник в Института по международни отношения и социална интеграция. През 1974-1976 г. е специалист в Министерството на външната търговия, отдел “Международни организации”. От 1976 г. до 1980 г. е бил съветник в Министерския съвет. След това последователно е бил заместник-министър и първи заместник-министър на външната търговия, заместник-председател на Министерския съвет през ноември 1989 февруари 1990 г. и през август декември 1990 г. Заместник-председател на Националната кръгла маса през февруари април 1990 г. От 1989 до 2005 г. е член на ръководството на БСП и на Парламентарната група на БСП в нейните различни коалиционни формации.
Георги Пирински е бил народен представител в Седмото Велико Народно събрание, Тридесет и шестото, Тридесет и седмото, Тридесет и осмото, Тридесет и деветото и сега в Четиридесетото Народно събрание. Член на делегации на Народното събрание в Парламентарните асамблеи на ОССЕ, на Съвета на Европа и на Западноевропейския съюз през този период. През 1995-1996 г. е бил министър на външните работи на Република България. Владее английски, руски и френски език. Женен, има син и дъщеря.
Уважаеми колеги, през последните 15 години България измина дълъг път с много политически битки, със сериозен напредък в развитието на нашата политическа система. Георги Пирински е една от ярките видни политически и обществени фигури. Аз съм убеден, че като председател на Народното събрание той ще се държи като пръв сред равни, ще спазва стриктно Конституцията, законите и правилника на Народното събрание, ще търси широк диалог, консенсусност и обща работа в интерес на гражданите на нашата страна.
Обръщам се към вас с призива да подкрепите кандидатурата на Георги Пирински. Благодаря ви. (Ръкопляскания от КБ.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря, господин Станишев.
Има ли други предложения? Както виждам, няма.
Пристъпваме към гласуването на...
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, от място): Дебати няма ли да има?
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Да, приемам предложението. Предлагам дебати по отношение на кандидатурата на господин Пирински.
Моля, който желае, да вземе думата. (Шум и реплики в КБ.)
Заповядайте, господин Праматарски.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС): Уважаеми господин председателстващ, това че има само една кандидатура, мисля, че не е основание тя просто да бъде изгласувана, без всяка една от съответните политически групи, представени в парламента, да даде ясна оценка. Това, с което преди малко господин Станишев председател на Българската социалистическа партия, успя да ни запознае, това е наистина една много дълга биография на господин Пирински, добре познат наистина, както казва. Но това не е въпрос само на това дали един човек е познат или не е познат. Има и парламентарни правила.
Българската социалистическа партия вярно, че спечели най-много гласове и има най-голямата парламентарна група, но това не означава, че е спечелила парламентарните избори и едва ли не априори от това следва посоченият от нея човек да бъде автоматично избран за председател на парламента.
Парламентарната група на Обединените демократични сили естествено не издига свой кандидат за този пост, но в същото време ние имаме много ясна оценка, която искаме да изразим пред вас. А тя се свежда до следното: това, което заяви преди малко господин Станишев, наистина ме облекчава в голяма степен да заявя защо ние не можем и няма да подкрепим кандидатурата на господин Пирински. Много се говори в този парламент за някакъв консенсус, но трябва да се каже ясно, господин Станишев, че и фигурата председател на българския парламент, най-значимата, бих казал, фигура, защото след това всичко е функции и правителство, и министри, трябва да бъде част от парламентарното мнозинство. И аз се учудвам днес, че в тази зала няма други кандидатури, първо. Второ, учудвам се на това единодушие, което наистина показва, че бяха прави онези оратори, които казаха тук в залата, че става въпрос за някакви тайни преговори, някакви задкулисни преговори зад гърба на българския избирател. Как иначе да се убедим в това, че господин Пирински, моите уважения към неговата персона и лични качества, е човекът, който ще бъде олицетворение на българския парламент?! Тоест, той ще бъде олицетворение на мнозинството в българския парламент. И аз питам: кое е това мнозинство в момента? (Реплика от КБ.) “Сега ще го видим” е верният отговор и аз много ви благодаря за това. И много се надявам всяка една от парламентарните групи да покаже с това гласуване кое е новото парламентарно мнозинство.
И нека, все пак в България 15 години работи парламент, не се опитваме да се скриваме зад някакви процедурни правила, зад някакви дълги автобиографии, а ясно да кажем: председателят на парламента ще бъде избран от онова мнозинство, което ще поеме отговорността за управлението на страната. От онова мнозинство, което ще роди утре следващото българско правителство. И ако тук има договореност между БСП, НДСВ, ДПС или някоя друга формация, нека ясно да бъде изразена тази политическа воля. В противен случай, по стар маниер, познат ни от предишни парламенти, отново всичко става задкулисно. Ние не желаем наистина да участваме в подобни задкулисни неща. Затова ясно казваме: няма как да подкрепим кандидатурата на който и да бъде, издигнат от Българската социалистическа партия за председател на българския парламент.
Не искам да се спирам пак на личните качества, но все пак си позволявам да отбележа нещо, което каза господин Станишев: щял да има много работа българският председател навън и щял да бъде олицетворение на консенсуса в българския парламент. Ако това е онази консенсусна фигура в българския парламент с тази биография, с участие в правителството на Луканов, с участие във Външно министерство при Жан Виденов, аз наистина ви желая успех. (Ръкопляскания отдясно. Шум и реплики в КБ.)
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря.
Има ли някой друг, който желае да се изкаже по този проблем?
Заповядайте.
ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Павел Шопов, избирателен район Пловдив.
Уважаеми колеги, от изборната нощ се коментира въпросът за правителството. И той се коментира усилено на всички нива. Това е темата. Това е дори злободневието. Едва днес обаче, преди минути в пленарната зала, беше поставен един също много важен въпрос въпросът за нашия председател, този, който ще бъде пръв между равни.
Медиите в последните дни повдигнаха този въпрос няколко пъти, лансирани бяха две кандидатури, и двете от Българската социалистическа партия за двама достойни хора господин Корнезов и господин Пирински, и толкова. Тук-там беше споменато за някои от заместник-председателите, откъслечно, фрагментарно, ей така. А номинално в държавата ни председателят на Народното събрание по Конституция е вторият човек след президента. И считате ли, че ей така, с лека ръка, ще бъде добре, излиза господин Станишев, предлага и ние гласуваме? И няма ли да доведе едно такова гласуване, един такъв подход до онези срамни сцени, които се развиваха на няколко пъти в българския парламент, защото все така ставаше досега? Нека си спомним в предишни народни събрания какво стана с господин Савов, Бог да го прости? Какво стана после с господин Сендов, той е далеч от нас в Япония? Какво стана съвсем скоро, какво се разигра преди два-три месеца в българския парламент по отношение на втория човек в държавата? Затова предлагам да бъдем разумни. Пак повтарям, касае се за втория човек в българската държава.
Затова предлагам процедурно следното: да бъде дадена почивка и след като имаме това предложение, направено вече от господин Станишев и от Парламентарната група на Българската социалистическа партия, всички ние, в своите парламентарни групи, да обсъдим въпроса и да гласуваме “за” или “против”. Благодаря ви.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Подлагам на гласуване процедурното предложение.
Моля, гласувайте.
РЕПЛИКА ОТ КБ: Какво гласуваме?
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Процедурното предложение дали да дам почивка, за да се обсъди проблемът във всички коалиции и партии.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Какъв проблем да се обсъди? Той е обсъден.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Господин Миков, заповядайте.
МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми господин президент, господин министър-председател, дами и господа! Ние днес сме в една особена процедура и на тържествено заседание, и на заседание по учредяване на ръководството на събранието и избиране на неговото ръководство. Приехме процедурни правила, които да спестят този начален етап, който може да ни вкара в процедурни прения, които да отнесат днешното заседание, и утре и да не изберем ръководство или изборът му да продължи и утре, което ще бъде особен сигнал към обществото за начина, по който започваме своята работа.
Правя обратно процедурно предложение. В крайна сметка днес сме се събрали. Ако тръгнем с почивки, няма да стигнем никак до добър резултат. Нека всеки да гласува както прецени. Всяка парламентарна група имаше това право. Имало е контактни групи, които са приели временните правила. Нека именно по този начин да се реализира изборът на ръководство и след това ръководството, евентуално следобед, да се събере и да започне да движи Народното събрание нататък.
Изпадаме в ситуация, която пак казвам, ще бъде твърде лош знак към българските граждани. И защо в контактните групи никоя от вашите фракции на уважаемия господин Шопов и всички, които в момента взеха отношение, господин Праматарски не е поставила въпроса за тези процедурни правила?
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (ОДС, от място): Ние не оспорваме правилата.
МИХАИЛ МИКОВ: Господин Праматарски, те не са били тайна. Вашият представител там е трябвало да уточни всички тези детайли. В правилата няма почивка.
Така че правя обратно процедурно предложение Народното събрание да продължи работата си и ако трябва, до довечера да изберем поне ръководство, което да може най-сетне да задвижи по същество работата на Народното събрание. Благодаря.
ВРЕМЕНЕН ПРЕДСЕДАТЕЛ КОСТА ЦОНЕВ: Благодаря.
Подлагам на гласуване първото процедурно предложение за почивка, за да могат коалициите и партиите да обсъдят проблема.
Моля, гласувайте.
Гласували 209 народни представители: за 22, против 178, въздържали се 9.
Предложението не се приема.
Преминаваме към гласуване кандидатурата на господин Пирински за председател на Четиридесетото обикновено Народно събрание.
Моля, дами и господа депутати, гласувайте.
Гласували 223 народни представители: за 169, против 50, въздържали се 4.
Обявявам господин Пирински за председател на 40-ото обикновено Народно събрание на Република България! (Продължителни ръкопляскания от КБ и ДПС.)
Моля, господин Пирински, заемете мястото си. Предавам Ви моето място с най-голямо удоволствие! (Оживление. Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (произнася встъпителното си слово станал прав): Уважаеми господин президент, Ваше Светейшество, уважаеми предводители на религиозни общности, уважаеми господин председател на Министерския съвет, господа министри, Ваши Превъзходителства, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми гражданки и граждани на България! Цялата власт в Република България произтича от народа. Своята власт той упражнява на първо място чрез Народното събрание. Ние всички сме тук на едно основание по волята на 3 648 177 български граждани, които на 25 юни упражниха своето право на глас. Независимо за кого гласуваха, те ясно заявиха императивните си изисквания към всеки от нас:
Първо, да осигурим решения на най-болезнените проблеми на живота днес работа за всеки, доходи за достоен живот, здравеопазване без отказ, образование за всички, сигурност за личността.
Второ, да постигнем такива решения по пътя на европейския социален модел чрез членство в Европейския съюз от 1 януари 2007 г.
Трето, по такъв начин да изградим съвременен авторитет и достойнство на България, ново самочувствие на всеки неин гражданин.
Общата основа успешно да решим и трите задачи е една управлението на държавата според Конституцията и законите на страната така, както повелява и нейният чл. 4.
Утре, на 12 юли, се навършват 14 години от деня, в който над три четвърти от представителите в Седмото Велико Народно събрание с подписите си тук, в тази зала, дадоха живот на основния за страната ни закон. През тези години Конституцията се оказа надежден гарант за демократичните устои на обществото ни. Днес сме длъжни с нова сила да осъзнаем колко важна и досега, и особено в бъдеще е тази нейна роля за утвърждаването и развитието на България като свободна и демократична държава.
Но големият проблем е, че за гражданина в неговото ежедневие конституционните текстове остават куха фраза, без покритие. Именно в това е заключено решаващото предизвикателство всеки добросъвестен гражданин да се убеди, че има своите права по закон, които държавата му гарантира, когато той лоялно изпълнява задълженията си към нея. Без тази жизнено необходима връзка между гражданин и държава, между личен и общ национален интерес няма траен успех, няма увличащ напредък нито в ежедневието, нито към Европа, нито занапред в бурно променящия се свят.
А ключът за преодоляване на това предизвикателство не е другаде, а е точно тук, в Народното събрание, в нашите с вас ръце. Защото именно ние, народните представители, сме носителите на тази съдбовна връзка. Днес обаче се изправяме пред дълбока и опасна криза кризата на представителството. Престижът на Народното събрание е на опасно ниско равнище. Хората не разбират то с какво се занимава, не виждат в него отразен и защитен своя интерес, своите тревоги и очаквания. Това не бива и не може да продължи. Парламентът не е театър, в това число и телевизионен, парламентът не е заведение за обществено хранене, парламентът не е и търговска кантора. Тук е мястото, където следва отговорно, критично, но винаги и градивно да се обсъждат въпросите от дневния ред на страната. Тук на такава основа да се приемат общите решения, закрепени в закона. И тук да се контролира спазва ли се неговата норма като право и задължение на всяка държавна служба, обществена структура, на всеки гражданин.
Няма лесно да надмогнем сегашната криза на представителство, много дълбоки са корените є. Нещо повече, много и мощни са интересите, които я подхранват. Но нямаме право да се разсейваме, да се правим, че тя не съществува или че не представлява изключително сериозен проблем. Напротив, от самото начало сме длъжни да направим няколко, но твърди крачки, да скъсаме с три порока, загнездили се в парламента гласуването с чужди карти, празната пленарна зала и пилеенето на безценно парламентарно време. Можете да разчитате на решимостта и усилията ми да успеем в тези първи стъпки.
Тук не бих искал да пропусна да благодаря на всеки от вас, който гласува и с гласа си ми оказа доверието да заема изключително високия пост в държавата длъжността председател на Народното събрание. Искам да ви уверя, че ще разчитам на убеденото, ангажирано съдействие и взаимодействие на всеки един от 240-те представители в 40-ото Народно събрание.
Искам да се надявам, че онези задачи, които осъзнаваме, че предстоят пред Събранието, са задачи на всеки един от нас и които трябва да изпълним с необходимата добра воля, отговорност и упоритост. Всички сме наясно с програмния дефицит на време, в който се намираме. Убеден съм, че добре съзнаваме и особената отговорност, която ни се пада да дадем нова перспектива на гражданите и страната ни в един от най-решаващите моменти от историята. Нека бъдем достойни за тази своя отговорност.
Успешна работа и на добър час! Благодаря. (Бурни ръкопляскания в КБ, НДСВ и ДПС.)
Уважаеми дами и господа народни представители, предстои да продължим деловата част от своята работа, за да можем да считаме задачата за конституиране на ръководството на Народното събрание за изпълнена и да се постараем да дадем ход на неговата делова работа.
Раздадени са ви проекти за решения, от които предстои да гласуваме още три. Единият проект е за правилата за избиране на заместник-председатели на 40-ото Народно събрание. Този проект е заведен в деловодството на парламента под № 554-02-2. Следващият проект за решение, № 554-02-04, е за избиране на временни секретари на 40-о Народно събрание. И следващият проект е за избиране на Временна комисия по Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, № 554-02-5.
Предлагам да процедираме по следния начин. Първо да бъде представен проектът за решение за правила за избиране на заместник-председатели. Бих се обърнал към някои от вносителите, ако желае, да представи проекта на пленарната зала. А ако не, аз ще оглася проекта. Той предвижда избор на седем заместник-председатели, като трима от заместниците изпълняват функциите си през цялото време, като активно ръководят пленарната дейност, а четвъртият, петият, шестият и седмият заместник-председател заемат четвъртото място и ръководят на ротационен принцип заседанията на всяка сесия.
Втора точка от проекта за решение предвижда заместник-председателите, избрани от съответните коалиции, да работят на ротационен принцип. Трета точка всяка от парламентарно представените партии издига свой кандидат за заместник-председател.
Моля да обърнете внимание на т. 4 гласуването се предвижда да бъде явно и ан блок чрез компютризираната система.
Точка 5 казва, че предложените кандидати за заместник-председатели са избрани, когато са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
Има ли коментари по така предложения проект за решение? Не виждам желаещи.
Подлагам на гласуване този проект за решение.
Моля, гласувайте.
Гласували 221 народни представители: за 220, против няма, въздържал се 1.
Решението за правилата за избиране на заместник-председатели е прието.
Моля за предложения за заместник-председателите.
Господин Кирчев, заповядайте.
ХРИСТО КИРЧЕВ (ОДС): Уважаеми господин председател, от името на Парламентарната група на ОДС правя предложение за почивка и след това да продължим нашата работа, поради това че работим повече от два часа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Основанието, на което ще предложа на вашето внимание това процедурно предложение, е гласуваното първо решение тази сутрин по предложение на госпожа Мингова. Ние работим по правилата на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, валиден за 39-о Народно събрание и с нашето първо решение тази сутрин, действащ и в 40-ото Народно събрание.
Следователно предложението на народния представител Христо Кирчев е коректно и то следва да бъде поставено на гласуване в пленарната зала. (Реплики от ОДС: “Това предложение не се гласува!”)
Има ли обратно процедурно предложение? Процедурно предложение, както си спомняте, уважаеми дами и господа, е предложение, което предвижда или възражение по хода на заседанието, или предложение за промяна на дебатите. Парламентарната група на ОДС поставя въпроса от място по следния начин: като предложение за искане на почивка това предложение да не бъде подлагано на гласуване.
Има ли противно мнение на това мнение на парламентарната група? Господин Китов, заповядайте.
БОРИСЛАВ КИТОВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! По принцип почивка се иска от парламентарни групи, но парламентарни групи все още няма, така че смятам, че на този етап не може да се иска почивка. (Оживление в залата. Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: При това положение продължаваме нашата работа. (Оживление.)
Моля за предложения за заместник-председатели. (Шум в залата.)
Моля за тишина, уважаеми дами и господа.
Господин Станишев, заповядайте.
СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колежки и колеги народни представители! От името на Коалиция за България предлагам за заместник-председател на Народното събрание кандидатурата на проф. Любен Андонов Корнезов.
Любен Корнезов е роден на 3 януари 1947 г. в Ямбол. Завършва висшето си образование в Юридическия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” през 1973 г. Бил е председател на Търговищки и Ямболския окръжен съд. От 1991 г. до 1994 г. е съдия в Конституционния съд на Република България. Заместник-министър на правосъдието в периода 1995-1997 г., народен представител в Седмото Велико Народно събрание и заместник-председател на Комисията по изработване на Конституцията на Република България от 1991 г., народен представител в Тридесет и осмото и Тридесет и деветото Народно събрание и заместник-председател на Парламентарната група на Коалиция за България. Бил е председател на Комисията по петициите и жалбите на гражданите, член на Комисията по правни въпроси и на Временната комисия за подготовка на предложенията за промени в Конституцията на Република България. Избран е за заместник-председател на Тридесет и деветото Народно събрание на 15 октомври 2003 г.
Любен Корнезов е професор, доктор по право, автор на 17 книги и монографии (народни представители от ОДС напускат залата) и над 350 статии. Тези народни представители, които са имали удоволствието и честта да работят с проф. Корнезов от всички политически групи, добре знаят, че той винаги търси правилните юридически издържаните решения, че е човек изключително диалогичен, с много добро познаване на законите, процедурите, и съм убеден, че ще бъде отличен заместник-председател на Народното събрание. Благодаря ви. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Станишев.
Моля за други предложения.
Госпожо Мингова, заповядайте.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Уважаеми господин председател, колеги! Национално движение Симеон Втори предлага за заместник-председател на Четиридесетото Народно събрание доц. д-р Камелия Касабова. Ние всички я познаваме, но да кажа няколко думи от нейната биография.
Тя е родена през 1957 г. в гр. София. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Доктор е по право, доцент по гражданско и търговско право в същия университет. Специализирала е банково дело в Швейцария, банково и борсово дело в САЩ и търговско право в Софийския университет. Автор е на десетки научни студии, статии в специализирани списания, както и на няколко монографии.
Основните етапи от професионалния є живот са като юрисконсулт в Министерството на външната търговия, директор на Направление “Право” в Минералбанк, главен секретар на Асоциацията на търговските банки, заместник-председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара и арбитър.
Доцент Касабова беше заместник-председател на Тридесет и деветото Народно събрание и народен представител от Парламентарната група на НДСВ, както и председател на Временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България, както и на Временната комисия за ратифициране на Договора за присъединяването ни към Европейския съюз. Тя беше член и на Комисията по европейска интеграция, на Смесения парламентарен комитет и председател на Парламентарната група за приятелство България Венесуела.
Аз мисля, че не е нужно да убеждавам народните представители в тази зала в достойнствата и качествата на народния представител Камелия Касабова. Всички вие я познавате тези, които сте работили с нея през мандата на миналото Народно събрание. Смятам, че нейната кандидатура отговаря на всички изисквания за функциите, които тя ще изпълнява и в този парламент. Искам да ви убедя да подкрепите нашето предложение. Благодаря ви. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Мингова.
Господин Местан, заповядайте.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господа министри, уважаеми госпожи и господа народни представители! Движението за права и свободи предлага за заместник-председател на Четиридесетото Народно събрание една от емблематичните фигури на съвременния български парламентаризъм господин Юнал Саид Лютфи.
Роден на 8 април 1944 г. в гр. Харманли, господин Юнал Лютфи е известен международник, който е неизменен участник във всички народни събрания от 1990 г. насам народен представител в Седмото Велико Народно събрание, Тридесет и шестото, Тридесет и седмото, Тридесет и осмото и Тридесет и деветото обикновено Народно събрание, избран и в Четиридесетото Народно събрание.
Господин Юнал Саид Лютфи през три мандата на Тридесет и деветото Народно събрание бе ръководител на българската парламентарна делегация в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и получи признанието да бъде заместник-председател на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Мисля, господин председател, че в лицето на господин Юнал Саид Лютфи ще имате един изключително полезен заместник-председател. Благодаря ви. (Ръкопляскания от НДСВ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Местан.
Господин Сидеров, заповядайте.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Уважаеми колеги, предлагам за заместник-председател на българското Народно събрание д-р Петър Берон.
Доктор Петър Берон е роден на 14 март 1940 г. в София. По образование е биолог, известен общественик, бил е депутат в Седмото Велико Народно събрание, бил е председател на Парламентарната група на Демократичните сили, известен на широката общественост като пламенен патриот и защитник на българските национални интереси.
И накрая, в добавка, за да се убедите, че той не е расист, той е председател на Асоциацията “Приятели на Африка” (смях и оживление в залата).
Моля да подкрепите кандидатурата на д-р Петър Берон. (Ръкопляскания от Коалиция “Атака”.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Следваща по ред е Парламентарната група на ОДС.
Искам да ви дам справка от действащия и в сегашния парламент правилник: чл. 51, ал. 2 предвижда, че всяка парламентарна група може да поиска прекъсване на заседанието за не повече от 30 мин. веднъж на заседание. Прецених, че е коректна позицията, изразена от народния представител Борислав Китов за това, че няма в правния смисъл конституирани парламентарни групи.
Доколкото не виждам представител на Обединените демократични сили, който да направи своето предложение, обръщам се към следващата парламентарна група.
Господин Костов, заповядайте.
ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми колеги, от името на Демократи за силна България предлагам Екатерина Михайлова за заместник-председател на Четиридесетото Народно събрание.
Тя е родена в Пазарджик. Завършва средно образование в Пазарджик. Дипломира се в Юридическия факултет на Софийския университет през 1978 г. специалност “Право”. Работи като адвокат в адвокатската колегия в Пазарджик. Една година е била стажант-съдия в Пазарджишкия съд. Тя има голям, внушителен политически опит. Народен представител е в Тридесет и шестото, Тридесет и седмото, Тридесет и осмото, Тридесет и деветото и сега в Четиридесетото Народно събрание. Госпожа Екатерина Михайлова чете курс по парламентаризъм и правова държава в Нов български университет и в Пловдивския университет. Не е използвала времето, когато сме били на власт, за да защити докторска дисертация и да се хабилитира като доцент.
Искам да кажа, че тя е един от националните предатели, на който се дължи излъчването на “Новините” на турски език по Българската телевизия. Да си го запишете. (Ръкопляскания от ДСБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Други предложения има ли?
Господин Каракачанов, заповядайте.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! От името на Българския народен съюз предлагаме за заместник-председател на Четиридесетото Народно събрание госпожа Анастасия Георгиева Димитрова-Мозер, родена в гр. София. Има научни степени по френски език и литература в Университета “Джорджтаун”, доктор на науките по романски езици и литература в Университета “Джордж Вашингтон”. Работи в Световната банка, след това в Центъра по елинистика.
От 1987 г. до 1992 г. работи в радио “Гласът на Америка”.
През 1994 г. госпожа Мозер е избрана за народен представител в Тридесет и седмото Народно събрание, съпредседател на Парламентарната група на Народен съюз БЗНС, Демократическа партия; член на Комисията по външна и интеграционна политика.
През 1997 г. госпожа Мозер е избрана за народен представител в Тридесет и осмото Народно събрание, съпредседател на Парламентарната група на Народен съюз БЗНС, Демократическа партия; председател на Българската интерпарламентарна група; член на Комисията по външна и интеграционна политика.
През 2001 г. госпожа Мозер е избрана в Тридесет и деветото Народно събрание, заместник-председател на Парламентарния съюз на Обединените демократични сили.
От 2004 г. до 2005 г. е съпредседател на Парламентарната група на Народен съюз; член на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност; член на Временната комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България; основен представител на делегацията в Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа; председател на групата за приятелство България Франция.
Госпожа Мозер е избрана в Четиридесетото Народно събрание от Коалиция “Български народен съюз”, съпредседател на Коалиция “Български народен съюз” и председател на БЗНС Народен съюз.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на господин Каракачанов.
Уважаеми госпожи и господа народни представители, имаме решение за конституиране на ръководство в състав на седем заместник-председатели. Получихме поименни предложения за шест кандидати за заместник-председатели. Моето предложение е да гласуваме ан блок тези шест кандидатури, така както гласувахме съгласно точка четвърта от нашето решение, като разбира се оставим възможност на следващ етап Парламентарната група... (Г-жа Надежда Михайлова влиза в залата.)
Госпожо Михайлова, заповядайте.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Извинявам се, но тъй като по предварителните правила беше оставено да има допълнително време между избора на председателя и заместник-председатели, все пак трябваше да вземем съгласието на човека, с който сме говорили.
От името на Обединени демократични сили искам да предложа за заместник-председател на Народното събрание господин Филип Димитров човек, който вие добре познавате... (Шум и реплики в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля за тишина в залата!
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА: ... министър-председател на първото българско демократично правителство; няколко пъти депутат в Народното събрание; юрист, човек с опит в международните отношения, който би могъл да бъде изключително полезен на България в утвърждаването не само на демократичните ценности, но и на пътя є към Европейския съюз; човек с безусловен опит в областта на правото, на международните отношения и на политическата ни най-нова демократична история. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Михайлова.
Имаме списък от седем кандидати. Позволете ми да го прочета: Любен Корнезов, Камелия Касабова, Юнал Лютфи, Петър Берон, Филип Димитров, Екатерина Михайлова, Анастасия Мозер.
Ако няма други предложения, моля да пристъпим към гласуване.
Гласуваме ан блок. Моля, гласувайте.
Гласували 227 народни представители: за 226, против няма, въздържал се 1. (Ръкопляскания.)
Изборът на седемте заместник-председатели е факт.
Моля народните представители Любен Корнезов, Камелия Касабова, Юнал Лютфи и Петър Берон да заемат своите места в ръководството на Народното събрание. (Ръкопляскания.)
Благодаря ви още веднъж.
Следващият проект за решение, който предстои да гласуваме, е за избор на секретари на Народното събрание. Той е от две точки.
Първата предвижда, че Народното събрание избира единадесет временни секретари от парламентарно представените партии и коалиции, а точка втора предвижда именно избора на временни секретари на парламента поименно.
Ако няма предложения и възражения по този проект, предлагам да го гласуваме. Не виждам желаещи.
Моля, гласувайте.
Гласували 218 народни представители: за 218, против и въздържали се няма.
Проекторешението е решение.
Моля за предложения за временни секретари!
Представителите биха могли да дадат писмено своите предложения за секретари и за членове на Комисията по изготвяне на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, която предстои да гласуваме след това.
От Българския народен съюз за секретар се предлага Мирослав Мурджов, а за Комисията по правилника ще съобщя след това.
Заповядайте, господин Костов.
ИВАН КОСТОВ (ДСБ): От името на Демократи за силна България предлагаме за временен секретар Светослав Малинов, а за член на Комисията по изготвяне на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Елиана Масева.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Костов.
Заповядайте, господин Овчаров.
РУМЕН ОВЧАРОВ (КБ): Уважаеми господин председател, от името на Коалиция за България предлагаме за временни секретари: Кристиан Иванов Вигенин, Райна Господинова Йовчева, Силвия Тодорова Стойчева.
За членове на Временната комисия за изготвяне на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: Любен Андонов Корнезов, Георги Петков Близнашки, Михаил Райков Миков, Татяна Дончева Тотева, Янаки Боянов Стоилов.
Също така предлагаме и господин Любен Корнезов да бъде избран за председател на тази комисия. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми дами и господа народни представители, както чувствате, фактически преминахме към дискусията на следващото решение за временната комисия.
При всички случаи ще дам думата на всички, просто исках да предложа, ако не възразявате, да гласуваме и решението за Комисията по правилника, да се правят предложения за секретари и за членове, за да не губим време.
Доколкото не виждам възражения на това предложение, което предвижда обсъждане едновременно на две точки, позволете ми да подложа на гласуване решението, с което разполагате, за избиране на Временна комисия за изготвяне на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Тя също е от две точки. Първата точка също предвижда пропорционалност между парламентарните групи, така както е съгласувана при предварителните контакти, втората точка попълва състава на тази комисия.
Ето защо, тъй като не виждам възражения, моля, гласувайте и проекта за решение за избиране на Временна комисия за изготвяне на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Гласували 226 народни представители: за 226, против и въздържали се няма.
Проекторешението вече е решение.
Позволете ми да ви съобщя досега постъпилите предложения, за да не допуснем грешка, а и, разбира се, оттук нататък всички останали предложения да прозвучат достатъчно ясно.
По кандидатурите за секретари на Народното събрание от Българския народен съюз е постъпила кандидатурата на Мирослав Мурджов, господин Овчаров от името на Парламентарната група на Коалиция за България направи предложение за трима народни представители Кристиан Вигенин, госпожа Йовчева и госпожа Стойчева, от Коалиция “Атака” има предложение за временен секретар за Димитър Кинов Стоянов, от Движението за права и свободи Митхат Сабри и Метин Мехмедов Сюлейманов, от Демократи за силна България Светослав Малинов.
За другата комисия ще съобщя кандидатурите след това.
Заповядайте, госпожо Мингова.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Благодаря Ви, господин председател.
Колеги, от името на Национално движение Симеон Втори предлагам за временни парламентарни секретари госпожа Гергана Грънчарова и господин Светослав Спасов, за членове на Временната комисия за подготовка на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание господин Огнян Герджиков, госпожа Камелия Касабова и госпожа Анелия Мингова.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, госпожо Мингова.
Заповядайте, госпожо Михайлова.
НАДЕЖДА МИХАЙЛОВА (ОДС): Предложението на ОДС за временен секретар е за господин Мартин Димитров Димитров, за член на Комисията по изготвяне на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание господин Марио Тагарински.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли други предложения? Като че ли всички парламентарни групи направиха своите предложения.
В такъв случай моля да гласуваме ан блок списъка на кандидатите за секретари на Четиридесетото Народно събрание, както бяха предложени от парламентарните групи.
Моля, гласувайте.
Гласували 226 народни представители: за 226, против и въздържали се няма.
Секретарите са избрани.
Предстои да гласуваме ан блок кандидатурите за членове на Временната комисия по изготвянето на Правилника за организацията и дейността на Четиридесетото Народно събрание.
Нека все пак прочета имената, за да няма грешка.
От Коалиция за България бяха предложени пет имена: господин Любен Корнезов, господин Георги Близнашки, господин Михаил Миков, госпожа Татяна Дончева и господин Янаки Стоилов.
От Национално движение Симеон Втори бяха предложени народните представители Огнян Герджиков, Анелия Мингова и Камелия Касабова.
От Движението за права и свободи за членове на комисията по правилника са предложени народните представители Лютви Местан и Христо Бисеров.
От Коалиция “Атака” за член на временната комисия е предложен господин Павел Шопов.
От Обединените демократични сили за член е предложен господин Марио Тагарински.
От Демократи за силна България за член е предложен госпожа Елиана Масева.
От Българския народен съюз за член е предложен господин Борислав Китов.
Моля да изберем състава на комисията и след това нейния председател на две отделни гласувания.
Моля, гласувайте така обявения състав на Временната комисия по изготвянето на Правилника за организацията и дейността на Четиридесетото Народно събрание.
Гласували 227 народни представители: за 227, против и въздържали се няма.
Членовете на комисията са избрани.
Има предложение, направено от Коалиция за България, за председател на комисията да бъде избран господин Любен Корнезов.
Не виждам други предложения.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 217 народни представители: за 184, против 21, въздържали се 12.
Господин Корнезов е председател на временната комисия. Да му пожелаем успешна работа! (Единични ръкопляскания от КБ.)
Уважаеми дами и господа народни представители, ние сме към края на това първо заседание на Четиридесетото Народно събрание. Има няколко съобщения, които е предвидено да ви направя. Те са следните.
Най-важното, постъпило в деловодството на Четиридесетото Народно събрание с дата 11 юли 2005 г., маркираният час е 9,35, е писмо от Министерския съвет на Република България, подписано от министър-председателя Симеон Сакскобугготски и гласи следното:
“Уважаеми господин председателю, уважаеми госпожи и господа народни представители!
На основание чл. 111, ал. 2 от Конституцията на Република България подавам оставката на ръководения от мен Министерски съвет, избран с решение на Тридесет и деветото Народно събрание от 24 юли 2001 г.
В съответствие с чл. 111, ал. 3 от Конституцията ще изпълняваме функциите си до избирането на ново правителство и ще направим всичко необходимо за осигуряване на приемственост в управлението на страната.
Министър-председател Симеон Сакскобугготски”. (Единични ръкопляскания.)
Това е първото съобщение.
Второ, искам да ви известя, че с дата 8 юли 2005 г. до Четиридесетото Народно събрание е постъпило следното писмо:
“Уважаеми госпожи и господа, на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 от Конституцията подавам оставка пред Народното събрание, поради което моля с решение правомощията ми на народен представител да бъдат прекратени предсрочно.
С уважение: Бойко Борисов”.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ, от място): Той не е положил клетва.
ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (КБ, от място): Той не се е заклел.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ, от място): Не се е заклел! Какви правомощия?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли мнения по този въпрос?
Господин Янаки Стоилов има думата.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Господин председател, господин министър-председател! Въпросът е принципен, колкото и да изглежда технически. Заявление до Народното събрание може да подаде народен представител, който не само е избран, но който е положил клетва. Ако Бойко Борисов не е положил клетва, трябва да направи това нещо, след което да подаде своето заявление. В този случай аз ще подкрепя неговото заявление, тъй като според мен в Народното събрание нямат място политически измамници, хора, които се кандидатират в няколко района, а заявяват, че въобще не са желали да оползотворят вота на избирателите.
Друга е темата вече оттам нататък за служебните задължения на такива лица, за което призовавам новия министър-председател и сегашния президент наистина да наблегнат преди всичко на професионализма, когато се търсят ръководители на съответните специализирани служби в България. Благодаря. (Ръкопляскания в КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.
Обръщам се към господин Стоилов, благодаря за изразеното мнение. Моля народните представители все пак да се въздържат от лични квалификации и мнения, които накърняват доброто име на когото и да било.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ, от място): Даже и когато са верни ли?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Най-малкото би следвало онзи, към когото са отправени, да е в пленарната зала.
Бих предложил следното: да помолим Временната комисия по правилника в началото на своята работа да даде становище пред Народното събрание по какъв начин да процедираме с писмото на господин Борисов.
БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): За какво е необходимо?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли друго предложение?
Госпожа Мингова, заповядайте.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Уважаеми господин председател, колеги! Бих изразила становище, различно от току-що чутото от господин Янаки Стоилов.
Има решение на Конституционния съд, според което статут на народен представител всеки добива от датата на избора. Тоест от 25 юни 2005 г., от датата на изборите за Четиридесето Народно събрание господин Бойко Борисов, както и всеки от нас, според решенията на Централната избирателна комисия и след това според гласовете, които са получени и разпределени по съответния метод, е добил този статут от момента на датата на избора. Полагането на клетва не е елемент от фактическия състав на добиване на този статут. Следователно господин Бойко Борисов, въпреки че не е положил клетва, има право да изрази своята воля, което той е направил писмено по съответния ред пред Народното събрание. Следователно не е необходимо той да полага клетва, което не би отговаряло на неговата воля за подаване на оставка. В Конституцията изрично е посочено като основание за отпадане на статута на народен представител подаването на такава оставка. Клетвата, пак повтарям, не е елемент от фактическия състав на това негово качество.
Ето защо аз мисля, че Народното събрание може да прояви добра воля, така както впрочем нееднократно през мандата на Тридесет и деветото Народно събрание при напускане на наши колеги и при отпадане на техния статут на народни представители тези, които са следващи от съответния списък в избирателния район, не са полагали клетва, а бяха освобождавани с наше решение.
Моля ви да следваме тази добра парламентарна практика и да не започваме да търсим други мотиви и други основания за решения, които биха нарушили добрия тон и не биха били добро начало на нашата работа в това Народно събрание.
Затова предлагам да не задаваме повече въпроси на Временната комисия за правилника, тъй като правилникът не урежда този въпрос, той произтича от Конституцията, и тъй като имаме практика от предишните парламенти, да гласуваме решение за приемане на тази оставка. То би било формално.
БОРИСЛАВ ВЕЛИКОВ (НДСВ, от място): Правилно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря на госпожа Мингова.
Госпожа Дончева има думата.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми колеги, статутът наистина е придобит въз основа на избор. Но правомощията, от които желае да се откаже лицето, което има статут, се придобиват след клетвата. В заявлението, което председателят ни прочете, се казва, че той желае да се откаже от правомощията си, но той такива няма.
Затова аз мисля, че е много разумно, вместо да дискутираме този юридически казус в края на тържественото заседание за конституиране на Четиридесетото обикновено Народно събрание, колегите от НДСВ да проявят 24 часа търпение. Ако комисията по правилника може да се събере още утре, на следващото заседание да гласуваме, но нека да огледаме въпроса, защото стана достатъчно ясен конституционен казус, който е без прецедент, който поначало беше създаден предварително. И аз разбирам защо колегите от НДСВ искат колкото е възможно по-бързо да се измъкнат по терлици. Но той поставя още много конституционни продължения.
Наистина, мисля, че е разумно да не ги дозабъркваме, а да уважим мнението на председателя на парламента, да оставим на комисията по правилника да даде заключението и да го гласуваме на следващото заседание. Разбира се, че никой няма да бъде държан насила тук, особено след изявление, че Народното събрание е пълно с дебили и човекът няма място до тях, но това е друг въпрос. (Шум и реплики от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, госпожо Дончева.
За реплика има думата госпожа Мингова.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Уважаеми колеги, от изказването на госпожа Дончева не чух юридически аргументи, които да ме убедят. Те бяха политически или псевдополитически обяснения защо в този тържествен ден...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Госпожо Мингова, извинете ме само за момент, ако обичате, за да може госпожа Дончева да проследи Вашата реплика и за да може да Ви отговори.
Заповядайте, госпожо Мингова.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Господин председател, нямаше юридически аргументи в становището на госпожа Дончева, а имаше обяснения какво трябва и какво не трябва да прави в първия тържествен ден Народното събрание, което според мен не е достатъчно основание да се отклоняваме от процедурата, която би следвало да прилагаме в този случай.
А що се отнася до началото на нейното изказване и юридическия аргумент, че не може да има отказ от правомощия, преди те да са започнали да се упражняват, това просто от правна гледна точка не е вярно. Отказ може да означава отказ някой да започне да упражнява правомощията си, а такива има този, който е придобил статута, в случая статут на народен представител.
Така че процедурното ми предложение, ако трябва да продължа, за да не вземам думата пак, ако тук се поставя въпросът дали днес или на утрешното заседания да гласуваме това решение, тъй като не чух становище, че трябва да се полага клетва, то тогава нека процедурно, нека сега Народното събрание да гласува дали днес да вземем решение или, за да не си разваляме рахатлъка, да го вземем утре.
Аз предлагам днес да вземем решение за освобождаване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, разбрах Вашето предложение, госпожо Мингова.
Има думата госпожа Дончева.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Първо, колегата Стоилов постави въпроса за клетвата като предпоставка за придобиване на правомощия. Колегата Стоилов постави въпроса за клетвата. В заявлението на господин Борисов има заявление, че се отказва от правомощия. И ние твърдим, че тези правомощия следват след полагане на клетва. Статут на народен представител той има в резултат на избор.
РЕПЛИКА ОТ НДСВ: Глупости.
ТАТЯНА ДОНЧЕВА: Дали е глупости или не е, тогава не възразявайте в комисията по правилника да обсъдим въпроса за 24 часа, тъй като и без това е създаден безпрецедентен конституционен казус. (Шум и реплики от НДСВ.)
Затова поддържаме предложението да бъде дадено там, обсъдено и гласувано. (Шум и реплики от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.
Моля за малко внимание.
Уважаеми дами и господа, да, ще подложа на гласуване процедурното предложение на госпожа Мингова. Моля да обърнете внимание на въпроса така, както той стои пред народните представители. Имаме мнение на част от народните представители, че сега ние не можем да вземем необходимото решение за освобождаване от правомощията на народен представител на господин Борисов.
Господин Шопов, ще Ви дам веднага думата, просто се опитвам да направя една рекапитулация. Ще Ви моля и да коментирате. Има направено процедурно предложение, затова ще Ви помоля да изчакате гласуването по него и след това да вземете думата.
Има и друго мнение, което прозвуча от други народни представители, че напротив, напълно в правомощията е Народното събрание именно сега да гласува освобождаването на господин Борисов.
Предложението, което аз направих за мнение на комисията по правилника, ако прецените, че е основателно, може да се разбира, господин Ралчев, и в този смисъл че с това свое решение Народното събрание задава такава ад хок задача на тази временна комисия в допълнение към нейния основен предмет на дейност, тъй като, както знаете, и по Конституция, и по правилник, Народното събрание е в правомощията си да взема решения, които, разбира се, не са в противоречие с основния закон, а това не е.
Така че моля да гласуваме следното: дали това задължение и право да бъде предоставено на временната комисия, да разгледа казус, който е пред парламента, и на следващото пленарно заседание да даде своето заключение и народното представителство да се произнесе по него и да вземе решение на следващ етап; или напротив, ако вие отхвърлите това предложение за мнение на временната комисия, с това свое гласуване вие ще решите, че след взетото решение ние ще гласуваме веднага, сега решението за освобождаване на господин Борисов от задълженията на народен представител.
Така че въпросът е “за” или “против” отнасянето на въпроса до временната комисия.
Моля, гласувайте. (Шум и реплики.)
Който гласува “за”, гласува за отлагане на решението в пленарната зала и отнасянето му до комисията. Който гласува “против”, гласува за решение сега.
Гласували 222 народни представители: за 138, против 78, въздържали се 6.
Предложението се приема.
Въпросът следва да бъде разгледан на първото заседание на временната комисия по правилника, което ние с вас трябва да насрочим в края на това заседание и тя да ни докладва на първото пленарно заседание след днешното.
Господин Шопов, желаете ли да се изкажете? Заповядайте.
ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря Ви, господин председател. Това, което ще кажа, идва малко постфактум, но мисля, че е важно, казусът наистина е интересен, той е от естеството на конституционното право на Република България. Има значение как ще го решим, съвсем практическо значение, защото се касае до следващия, който ще влезе от НДСВ. И нека господата от НДСВ да имат предвид, че един акт, който би бил нищожен или атакуем пред Конституционния съд и ако днес допуснем грешка, то в техните редици ще съществува порокът следващият народен представител от тяхната листа да няма качеството на народен представител действително с всички произтичащи от това последици. Така че в тази връзка трябва да бъдем прецизни докрай. Много от нещата, които правим тук, имат съвсем формално правно юридическо значение и всички, особено юристите, знаем как стоят тези неща.
Мисля, че решението, което взехме, е уместно за отместването и поставянето на въпроса пред временната комисия, е мъдро и взето навременно. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Шопов.
Остават съвсем малко въпроси.
Съгласно действащия правилник, уважаеми дами и господа народни представители, председателят е длъжен да обяви датата и часа на следващото пленарно заседание. Моля за вашето съгласие да процедираме по следния начин. Днес след обяд да се състои заседание на Председателския съвет, на който да направим внимателна преценка кога най-рано можем да проведем пълноценно пленарно заседание, като за целта създадем необходимата организация за задействане веднага на временнатата комисия по правилника и на подготовката на решения по основните органи на Народното събрание комисиите, които да изберем на следващото заседание и парламентът да заработи така, както всички желаят. Тоест, сега да не обявявам дата и час на следващото заседание. Във възможно най-кратък срок още до края на деня или най-късно утре сутрин всички народни представители ще бъдат известени, включително и чрез средствата за масова информация, за следващото заседание.
Сега да се съгласим, че Председателският съвет ще излезе с едно общо решение за следващото заседание. Благодаря ви за разбирането.
Доколкото всички сламки и подсказки, с които разполагам, не предвиждат нищо друго, с което да се занимаем днес, позволете ми с това да закрия първото заседание на Четиридесетото Народно събрание. Благодаря ви. (Звъни. Ръкопляскания.)
(Закрито в 13,15 ч.)
Председател:
Георги Пирински
Временен председател:
Коста Цонев
Секретари:
Райна Йовчева
Мирослав Мурджов