Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ТРИСТА ШЕСТДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО ЗАСЕДАНИЕ
София, четвъртък, 24 април 2008 г.
Открито в 9,05 ч.

24/04/2008
    Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателят Любен Корнезов
    Секретари: Нина Чилова и Мирослав Мурджов

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум, откривам днешното пленарно заседание.
    Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми членове на Министерския съвет! Както знаете, вчера Народното събрание реши днес точка първа от дневния ред да бъде точка единадесета от нашата програма за двата пленарни дни за тази седмица:
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА СТРУКТУРНИ И ПЕРСОНАЛНИ ПРОМЕНИ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ.
    Вчера Народното събрание приключи своята работа по всички предходни точки от седмичната ни програма, включително със съответните гласувания и приемането на актовете на Народното събрание.
    Пристъпваме към разглеждането на точка първа от тазсутрешната ни програма.
    Господин Мерджанов, заповядайте за процедурно предложение.
    АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми колеги! Правя процедурно предложение за пряко излъчване по Българската национална телевизия и Българското национално радио на дебатите по структурните и персонални промени в правителството на Република България. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Мерджанов.
    Направено е предложение за пряко предаване на пленарното заседание по тази точка.
    Моля, гласувайте това процедурно предложение.
    Гласували 197 народни представители: за 191, против 1, въздържали се 5.
    Процедурното предложение е прието.
    Моля, включете пряко предаване по Националното радио и Националната телевизия.
    По процедурен въпрос думата има народният представител Любен Дилов.
    ЛЮБЕН ДИЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господа министри, уважаеми колеги!
    Уважаеми господин председател, обръщам се към Вас с молба да поканите парламента с едноминутно мълчание да почете 24 април - денят, в който прогресивният свят споменава и си спомня геноцида над арменския народ.
    Този парламент няколко пъти направи тъжно несполучливи опити да признае съществуването на този факт. Моля Ви, господин председател, поне с едноминутно мълчание да го почетем. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Въпросът е хуманитарен. Моля с едноминутно мълчание да почетем паметта на жертвите. (Всички стават. Едноминутно мълчание.)
    Пристъпваме към разглеждане на предложените проекти за решения. Предстои да ги представи министър-председателят на Република България господин Станишев.
    Господин премиер, имате думата.
    МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Преди по-малко от две седмици обявих от парламентарната трибуна, че лично аз ще инициирам сериозен разговор в управляващата коалиция и за приоритетите, и за политиката, която се води, и за структурни и за персонални промени в състава на Министерския съвет – нещо повече, в работата на изпълнителната власт като цяло. Защото като правило парламентарното внимание се концентрира върху личностите в Министерския съвет, но не засяга работата на изпълнителната власт в нейната дълбочина.
    Естествено е, когато се правят структурни и персонални промени в състава на Министерския съвет, те да потърсят политически и управленски отговори на очакванията в обществото, а също така и на очакванията на нашите външни партньори, тъй като България не живее в изолация. Тя трябва да отговаря на очакванията и на външнополитическите фактори, в това число на партньорите от Европейския съюз.
    Именно на тези две задачи са подчинени промените в структурата и в състава на Министерския съвет, които днес предлагам на вниманието на Народното събрание.
    Разбира се, когато се правят подобни промени, винаги трябва да се търси реалистичен баланс между политическите знаци, отговор на очакванията и управленската целесъобразност, тъй като не е тайна, че е необходимо време за всеки нов министър, за да навлезе в нещата и да извърши съответните политики. Това става особено трудно във втората половина на мандата, тъй като времето е ограничено. За съжаление, управляващата коалиция в последния месец–месец и половина не успя да разгърне това, което беше набелязано в Хисаря, на заседанието на политическия съвет с участието на министрите под формата на много амбициозна, актуализирана програма за управлението на страната до края на мандата и в един средносрочен период, отговаряйки на сериозни и реални въпроси, които вълнуват всеки български гражданин.
    Какво всъщност вълнува българите? Вълнува ги, разбира се, тяхната сигурност, вълнува ги икономическото развитие на страната, положението в социалната сфера, нивото на техните доходи, достъпността на основни услуги в здравеопазването, достъпа до качествено образование, усвояването на европейските фондове, което е важен приоритет за страната като цяло, и много други неща. Именно на тези очаквания управляващата коалиция се стреми да отговори чрез промените, които се предлагат на Народното събрание.
    За да не бъда голословен и да не кажете, че това е мое предположение, ще цитирам съвсем прясно проучване на „Алфа рисърч” за това какво очакват българските граждани:
    „Деветдесет и шест процента от българите очакват да се предприемат категорични мерки за защита на правата на работниците и по-строги санкции за нарушения в тази област; 92% очакват да се извърши реформата в Министерството на вътрешните работи с цел гарантиране ефективната работа на системата и спокойствието на гражданите; да се акцентира върху по-лява политика в съчетание с продължаване на икономическия растеж и финансовата стабилност на страната очакват 63% от българските граждани.”
    Това са съвсем реални данни и смятам, че и коалицията, и правителството трябва да отговорят на тях много ясно с конкретни действия.
    Аз не очаквам от опозицията да подкрепи структурните и персоналните промени. Защото това е нейната работа – да критикува каквито и промени да се правят, въпреки моя апел, който отправих преди две седмици - да търсим решения, полезни за страната. И пет, и десет, и петнадесет министри да бяха сменени, резултатът щеше да бъде „все тая” от ваша гледна точка.
    Затова промените са ориентирани именно към българските граждани. За мен това е от особено значение. И тъй като очаквам характера на дебата за това, че промените били козметични, искам да обърна внимание, че действително се сменят няколко ключови фигури и се правят промени в ключови ресори в управлението на държавата. Имам предвид и Министерството на вътрешните работи, и Министерството на отбраната, и Министерството на земеделието и продоволствието, а също така и в здравеопазването. Защото във всички тези сфери има реални промени - не че ги няма в други сектори, но смятам, че именно тук трябва да се извършат конкретни промени, в това число и персонални. Разбира се, искам да изразя своята благодарност и на досегашните министри в тези области, защото немалко работа е извършена. Трябва да се свърши обаче много повече, защото такива са очакванията на българските граждани.
    В проекта за структурни промени се предлага създаването на един нов вицепремиер, който да координира и контролира работата на всички звена, които се занимават с управлението на европейските фондове. Смятам, че това е много важен политически знак към нашите европейски партньори за сериозността, с която България и българското правителство се отнасят към усвояването на средствата от еврофондовете. През последните месеци, не е тайна, има проблеми в тази област. Те се дължат на много обстоятелства: на недостатъчно добрата организация, на прекъснатите връзки между отделните звена, на редица други проблеми, в т.ч. на лоша комуникация с Европейския съюз. Тази реалност изисква много по-стриктен контрол и координация от страна на високоупълномощен представител на правителството с ясно разписани пълномощия и ангажименти за редовно докладване на Министерския съвет и за коригиране на проблемите там, където ги има. Още преди два месеца заявих, че когато има проблем, той трябва да бъде решен сега – сега, когато на България й предстои усвояването на големите средства от структурните и Кохезионния фонд на Европейския съюз. Смятам, че тази мярка ще бъде не само добър политически знак, но и ще увеличи ефективността в работата на управляващите органи, междинните звена и изпълнителните агенции, в т.ч. по предприсъединителните и по присъединителните фондове.
    Също така на вниманието на Народното събрание е направено предложение за промени в наименованията на някои министерства. Предлага се наименованията на Министерството на земеделието и продоволствието и на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии да бъдат заменени съответно с Министерство на земеделието и храните и Министерство на извънредните ситуации. Промяната в тези наименования произтича от необходимостта, от една страна, за определяне и подчертаване на нова роля на министерството, насочена по превенцията, координацията и навременната реакция за преодоляване и възстановяване на щетите върху населението, инфраструктурата и имуществото на гражданите при ситуации от различен характер по отношение на Министерството на извънредните ситуации. По отношение на Министерството на земеделието и продоволствието тя се налага с цел насочване на дейността на министерството към политиката за развитие на модерно земеделие и конкурентоспособен аграрен сектор, за повишаване на качеството на храните, което е много важен приоритет за българските потребители.
    Аз съм доволен и от предложенията за персонални промени, които бяха направени. Що се отнася до моята политическа сила, тя извървя своя път и направи ясни и знакови предложения за кандидатурите, които се предлагат, с ясно поемане на политическа отговорност и за състоянието на Министерството на вътрешните работи, и за необходимостта от реформа. Защото ви казах преди две седмици: „Реформа в Министерството на вътрешните работи ще има”. Тя трябва да бъде задълбочена, трябва да бъде достатъчно радикална, трябва да мотивира служителите на министерството да вършат своята работа на нивото, което се очаква от българските граждани. Разбира се, няма да допуснем авантюри и, пак подчертавам, ще проведем широк обществен диалог, но в стеснени срокове, за да се действа достатъчно динамично и бързо. И да престане да бъде министерството, както е било в продължение на повече от десет години, а сигурно и през целия български преход, източник на нестабилност и на постоянно възпроизвеждащи се скандали.
    Здравната реформа е нещо, по отношение на което управляващата коалиция е в дълг към българските граждани. Екипът на проф. Гайдарски и лично той направиха много за стабилизиране на системата от гледна точка на нейното финансиране, на затягане на реда, дисциплината и контрола в използването на средствата. Но очакванията на българските граждани за по-дълбока и радикална реформа в здравеопазването, която да комбинира пазарните принципи с принципа на солидарността, с достъпа до качествени услуги, са изключително високи. Необходими са и нова динамика, и нова решителност за реализирането на тази реформа.
    Убеден съм от тази гледна точка, че кандидатурата на Михаил Миков за министър на вътрешните работи е много ясен знак. Господин Миков е изключително добре подготвен юрист, една от най-ярките фигури в Българската социалистическа партия, човек, който добре познава и системата на сигурността в България. И което е най-важно, има воля за провеждане на необходимата реформа. Той влиза в министерството в много тежък момент, който се нуждае от стабилизиране на системата и, пак ще подчертая, от сериозни, дълбоки промени.
    Мога да кажа за кандидатурата на д-р Желев, че тя според мен отговаря в много висока степен на очакванията на гражданите. Освен неговия професионален път като лекар, управляващ на болница, той има богат опит и като кмет, два мандата на един от най-големите градове в България - Стара Загора, при това успешен кмет, с постигнати много конкретни резултати. Според мен сега системата на здравеопазването се нуждае именно от такъв управленец, мениджър със силни качества, професионализъм и голяма воля.
    Няма нужда, струва ми се, да представям много подробно кандидатурата на госпожа Меглена Плугчиева за вицепремиер. Тя е добре позната и в България като професионалист, като човека, който в периода 2001-2004 г. е била заместник-министър на земеделието и горите с ресор „Европейска интеграция”, „Горско стопанство” и програми ФАР и САПАРД, като заместник-министър е оглавявала екипа по Глава „Земеделие” в преговорите за присъединяване на България към Европейския съюз. Била е народен представител в Тридесет и седмото и Тридесет и осмото Народно събрание, била е член на парламентарните комисии по външна политика, по селско стопанство и гори и по опазване на околната среда и водите. Професионалната й кариера е богата. Както добре знаете, до този момент тя е посланик на България във Федерална република Германия, при това един много успешен посланик със силни позиции в Германия, с високо уважение. Сигурен съм, че нейната работа като вицепремиер, отговарящ за работата по европейските фондове, ще бъде високо оценена и вътре в страната, и сред нашите партньори.
    Министерството на отбраната в този момент на провеждане на сериозна реформа, която включва и намаляване на състава на Българската армия, се нуждае особено силно в този момент от активна социална политика – политика, която да мотивира българските военнослужещи, да им гарантира висок социален статус, да гарантира боеспособността на Българската армия и изпълнението на нейните международни ангажименти.
    От тази гледна точка силна професионална фигура е кандидатурата на господин Николай Цонев, предложен за министър на отбраната. Той е роден през 1956 г., завършил е Висшето народно военно-артилерийско училище в Шумен със специалност „Радиоелектроника”, Военната академия в Киев, УНСС със специалност „Счетоводство и контрол” и СУ „Св. Климент Охридски” със специалност „Философия”, доктор е по маркетинг и е специализирал в Холандия, Германия и в Италия. Бил е офицер в Българската армия от 1978 до 1992 г. След като е освободен от кадрова служба, седем години е работил в частния сектор. През 1999 г. е назначен за директор на дирекция „Управление на доставките” в Министерството на отбраната, бил е съветник на министъра на отбраната, а от 2002 г. е изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Социални дейности” на Министерството на отбраната. През 2007 г. господин Николай Цонев е избран за президент на КЛИМС – Комитет за връзка между социалните структури на военните министерства на НАТО. Два пъти е награждаван с поименно лично оръжие от министъра на отбраната.
    Кандидатурата на господин Валери Цветанов за министър на земеделието и храните е силно обоснована експертно. Той е старши научен сътрудник. Роден е през 1951 г. През 1988 г. става доктор на селскостопанските науки, а две години по-късно старши научен сътрудник втора степен. Специализирал е в Полша, Чехословакия и САЩ. Неговата кариера започва в Института по животновъдство в Костинброд. Бил е преподавател в Института за повишаване квалификацията на кадрите на Селскостопанската академия, бил е директор на Националния учебен център към Националната служба за съвети в земеделието. В момента е старши научен сътрудник в Института по почвознание „Пушкаров”. Участвал е в подготовката и реализацията на проекти по програмите ФАР, САПАРД и „Леонардо да Винчи”, в проект на ФАО за генетичните ресурси и други.
    Смятам, че предложените кандидатури заслужават подкрепата на народните представители.
    Естествено е в този контекст да кажа много ясно, че министрите, които се надявам Народното събрание да подкрепи, ще се нуждаят от силна политическа подкрепа от Народното събрание, от силен контрол. И ще се отнасям с голяма взискателност към тяхната работа, тъй като времето е малко, а нещата, които трябва да бъдат свършени, са изключително много за малко повече от една година до следващите парламентарни избори.
    Вярвам също така, че направените промени, както вече подчертах, ще отговорят на очакванията на българските граждани. Те няма да приключат днес с промените в структурата на Министерския съвет и с персоналните промени в състава на кабинета. Те ще продължат и през следващата седмица с оптимизиране на позициите на заместник-министрите, намаляването на техния брой, за което се договори управляващата коалиция – с близо 20%. Смятам, че това е управленски и обществено необходимо.
    Не е тайна, че когато коалицията се създаваше, нямаше високо ниво на доверие вътре в коалицията. Тогава всеки партньор държеше на всяка цена там, където няма ресорен техен министър, да има техни заместници. Това вече не е необходимо, защото коалицията показа своята дееспособност, своята жизненост и своята воля да управлява и да носи отговорност за развитието на страната.
    Освен това промените ще продължат и след празниците на Народното събрание и ще засегнат сериозен преглед и анализ на всички основни агенции в изпълнителната власт, анализ на тяхното функциониране и намирането на най-добри решения. От тази гледна точка искам да уверя народните представители, че и Министерският съвет, и управляващата коалиция ще продължат да изпълняват своите задължения и да търсят отговори на проблемите и въпросите, които вълнуват българските граждани. Това е необходимо и ние няма да избягаме от тази отговорност.
    И на финала ще кажа на опозицията. Преди две седмици вие се надявахте, че коалицията ще влезе в период на нестабилност, на вътрешни спорове, търкания и конфликти. Не се получи – за пореден път. Коалицията показа в един много кратък срок, че е способна да намери работещи решения, силни кандидатури, убедителни от политическа и професионална гледна точка, да намира решения, които са необходими за България, и така ще бъде и занапред! Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин министър-председател.
    Уважаеми колеги, преминаваме към обсъждане на предложените проекти за решения.
    Времето, с което разполагат парламентарните групи – нормалното време без продължения е, както следва:
    - Парламентарна група на Коалиция за България – 30 мин.;
    - Парламентарна група на Национално движение Симеон Втори” – 20 мин.;
    - Парламентарна група на Движението за права и свободи – 20 мин.;
    - Парламентарна група на Българска нова демокрация – 16 мин.;
    - Парламентарна група на Обединени демократични сили – 16 мин.;
    - Парламентарна група на Демократи за силна България – 16 мин.;
    - Парламентарна група на Български народен съюз – 16 мин.;
    - Парламентарна група на „Атака” – 15 мин.;
    - независими народни представители – до 15 мин.
    Досега до мен няма постъпили заявки за изказвания, няма списъци за изказвания. Има заявка от господин Ангел Найденов от място. Господин Софиянски току-що депозира заявките за изказвания от БНС.
    Ще давам думата по реда на постъпилите заявки, като вървим ротационно по представените списъци. Разбира се, ако някоя парламентарна група надхвърли редовното време, това автоматично означава, че преминаваме към време с една трета удължаване.
    Пристъпваме към обсъжданията.
    Давам думата на народния представител Ангел Найденов.
    Заповядайте, господин Найденов. ((Шум, реплики.)
    Уважаеми колеги, моля за тишина! Моля, заемете местата си!
    АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, господин министър-председател, госпожи и господа министри, дами и господа народни представители! Със сигурност в днешния ден промените в структурата и в състава на кабинета ще станат факт. И доколкото те вече трети ден са предмет на широко обсъждане, едва ли носят белег на изненада, необичайност или изключителност, дори и само заради факта, че предложенията са втори в рамките на този парламент, а промените по принцип са част от рутинните за парламент и правителство процедури.
    Тези предложения носят обаче заряда на често задаваните въпроси: каква е политическата логика на промените, кой е общият знаменател, резултат на какво са и носят ли ново качество на коалицията или съдържание на управлението? Това с особена сила, госпожи и господа, важи за дясната страна на парламентарната зала.
    Всъщност по коментарите, по оценките, по определенията лесно можете и могат да се определят политическите позиции на говорещите. Не е неочаквано, че опозицията използва и със сигурност и днес ще използва в дебатите определения като „недостатъчни”, „повърхностни”, „козметични”. Подобни определения говорят за много неща, но не говорят добре за дълбочината на анализа. Лесно може да се види преднамереното му омаловажаване, но отсъства отговорът на въпроса: „А кои са достатъчните промени? Изобщо има ли такива промени за опозицията?”
    По-внимателният поглед лесно може да открие и дали говорещите са част от парламентарната или извънпарламентарната опозиция, доколкото зад думите личи и разликата между реалния и словесния призив или стремеж към предсрочни избори. Оставям настрана факта, че отсъства дори заявка за алтернативна политика, но пък от друга страна има излишък от крещящ егоцентризъм.
    Всичко това очертава една позната картина на взаимоотношенията между управляващи и опозиция.
    По-задълбочено внимание обаче представляват упреците, че промените не съдържат достатъчно ясен сигнал към българските граждани и към европейските ни партньори, че не са градивни и дори че тези промени са само имитация. Разбира се, не е много трудно да се намери отговор или дори да бъдат опровергани и тези упреци.
    Вниманието ни и днес е фокусирано върху структурните и персоналните промени в Министерския съвет. Само тях да имаме предвид, едва ли политически неизкушеният човек ще се съгласи с определението „повърхностни”. Когато се предлагат промени в две министерства, емблематични за всяка държава, каквито са Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи, когато се предлага промяна в министерство, свързано с поминъка на близо една четвърт от населението, пряко заето в селското стопанство, когато се предлага промяна в министерство със значимостта и съответно със свръхчувствителността на здравеопазването, или когато се занимаваме със степента на усвояване на средства в интерес на обществото, най-неподходящи са определенията като „имитации”.
    Какъв може да е сигналът с предложението за господин Михаил Миков, освен за недвусмислена политическа отговорност, решителност и воля за радикални промени в системата на вътрешната сигурност и обществения ред. Промени, които възвръщат мотивацията на служителите, които са насочени към възстановяване на доверието на българските граждани и които променят – убеден съм в това – негативния образ в очите на европейските ни партньори.
    Или, какъв да е сигналът с предложението за госпожа Меглена Плугчиева, освен разбиране за огромното значение, което правителството отдава на подобряването на организацията, на контрола, на комуникацията, на степента на усвояване на средствата от европейските фондове.
    Или предложението за д-р Евгений Желев, освен желание да се даде тласък на промените в системата на здравеопазването, на желанието да се търсят нови решения за финансиране, за преструктуриране, за осигуряване на достатъчно и качествени здравни услуги за хората.
    Предложенията са различни по степен на политическа окраска, тоест има и по-ярки политически фигури, но имат и една обща черта и тя е високата степен на експертност, на професионален капацитет. Същевременно чрез предлагането на тези кандидатури, участниците в коалицията очертават и своята зона на отговорност в съответния сектор.
    Кандидатите обаче, освен предложение на партньорите в коалицията, са и лица на коалицията. И това очертава общата ни отговорност вътре и вън от страната. Тази отговорност определя и политическата логика на предложението. Ето защо кандидатите за министър на отбраната и за министър на земеделието и храните ще получат тази подкрепа, която има госпожа Меглена Плугчиева, господин Михаил Миков и господин Евгений Желев. Но ще получават и същата доза критичност, взискателност и безкомпромисност по отношение на своите действия, дейност и управленски решения.
    Уважаеми дами и господа, предложението за промени като инициатива на министър-председателя и съответно като резултат от работата на коалицията опровергава внушенията за нарастващо недоверие между партньорите, за напрежение и дори за неспособност на партньорите да реализират общи цели. В Парламентарната група на Коалиция за България смятаме, че са намерени не просто решения, а работещите, разумните и съобразени с времето, оставащо до края на мандата. Те са решения, гарантиращи промени, с нова динамика и съответно с нова енергия на решенията и действията в съответните сфери на дейност.
    Смятаме, че чрез предложенията е намерен разумният баланс между промените, очаквани от хората, и съответно необходимата на страната стабилност като основа за гарантиране на развитие. Промени, които, разбира се, са наложени от натрупани, нерешени проблеми. Промени, които са наложени и от съществуващото напрежение, недоверие, неудовлетвореност. И ние нямаме никакво намерение да правим опити да скриваме тези констатации. Но със сигурност промени, които дават работещите решения в секторите, които отговарят на очакванията на българските граждани.
    В заключение ще кажа, че тези предложения показват способността на коалицията да дава, когато е потребно на обществото и на държавата, необходимата корекция и в управлението, и в механизмите на управлението, и в лицата на управлението.
    Уважаеми дами и господа, убеден съм, че можем и трябва да намерим добри думи за министрите, които предстои да бъдат освободени, дори и само заради факта, че те са част от екипа, който постигна един исторически за България успех и това е членството на България в Европейския съюз. Но освен присъствие в този екип те имат и своите резултати и то със знак плюс.
    Уважаеми господин министър-председател, искам да подчертая, че Вашите заявления за промяна в политиката, за допълнителни промени в структурата и състава на изпълнителната власт създават големи очаквания. Ние сме убедени, че решенията няма да бъдат нито лесни, нито бързи. Но това са решения, които – убедени сме в Коалиция за България – са необходими. Желая Ви успех! (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли реплики към господин Найденов? Няма.
    Давам думата на господин Китов.
    За ваша информация, поредността на изказванията е по постъпилите заявки: Коалиция за България, БНС, ОДС, „Атака”, НДСВ, БНД, ДСБ и независимите народни представители.
    ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС, от място): И ДПС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Имате думата, господин Китов.
    БОРИСЛАВ КИТОВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, дами и господа министри, колеги! Не мога да не се съглася с две неща от Вашето изказване. Наистина е много късо времето, което остана на избраните министри, с което се надявам, че Вие сам признавате, че закъсняхте с промените. Второто нещо, с което не мога да не се съглася, е, че безспорно промени би следвало да се правят на база на социологичeските проучвания, които най-добре дават настроението на обществото, но мисля, че или прочетохте една част от тях, или доста късно ги четете. Ако се продължи със социологическите изследвания, ще се види, че една голяма част от българския народ е изключително обеднял, защото е безпрецедентна инфлацията. Ще се види, че българският народ е изключително притеснен от факта, че вече втора година не усвояваме средствата от европейските фондове, че някои от тях са забранени, в смисъл има спиране.
    Ако внимателно четете социологическите проучвания, Вие ще видите, че българските граждани се притесняват при всеки дъжд да не стане порой, защото може би пак ще има наводнения. Вие ще видите, уважаеми господин премиер, че може би вашето правителство е единственото правителство, което успя да изкара учителите за три месеца и че във всички по-малки населени места се прави всичко възможно училищата да не могат да функционират.
    Вие ще видите, от доста време и опозицията Ви предупреждаваше, че има проблеми в здравеопазването. Затова бяха съответните вотове, в които Вие с доста младежки плам бранихте – и може би така е редно да бъдат бранени - министрите. Но, така или иначе, аз не можах да разбера как може преди два месеца, отчитайки проблемите в здравеопазването, Вие да направите една работна група, в която даже не включвате министъра си на здравеопазването? Това е истинската оценка за неговата дейност.
    Истината, уважаеми господин премиер, е, че промените стават наистина под натиск. Най-малкото на българската опозиция. По-скоро на българските граждани и изключително много на европейските ни партньори.
    Не мисля, уважаеми господин премиер, че беше добър знак да се слага в преговарящия екип ексминистър Румен Петков. Още по-малко за иначе много моралната постъпка на НДСВ да излъчат господин Велчев, чието превалотиране на валутния дълг доведе България до над 1 млн. евро загуба. Да не говорим, че той, без да иска, също беше сниман с оперативно интересни лица на една яхта в Монако. Разбира се, няма да коментирам, господин Йордан Цонев също е една емблематична фигура за българския преход. Не беше добър знак.
    Трябваше да се направят промени – закъснели и необходими, но отговарят ли те на истинските очаквания на българските граждани? Отговарят ли те на очакванията на европейските ни партньори? Аз бих казал, че те не отговарят нито на едното, нито на другото в пълна степен.
    В крайна сметка преди няколко месеца, когато беше вота на недоверие заради корупцията и когато Вие с присъщото Ви чувство за хумор изредихте един кабинет, може би трябваше да помислите тогава за промени във Вшия кабинет. Те щяха да ви спестят доста при следващия вот и изобщо при скандалите в Министерството на вътрешните работи.
    Истината е и Вие сте прав, че има и големи очаквания от обществото. В момента не им отговаряте с тези промени, защото даже не става и ясно защо се сменят едни министри, а други – не.
    Искам да ви кажа и нещо друго, което Вие би следвало да знаете много добре – не само е малко времето, но ако останат същите екипи в съответните министерства, нищо няма да се случи. Невъзможно е, уважаеми господин премиер, един заместник-министър на здравеопазването да бъде и председател на Управителния съвет на Касата. Вината на господин Близнаков е може би най-голяма заради това, че при конфликта на интереси не е махнал господин Цонев от министерството...
    Разбира се, аз трябва да свършвам. Дават ми знаци моите приятели, иначе в чисто добронамерен тон искам да Ви кажа, че Вие бихте могли сам да разберете, че извървяхте една много малка част от необходимия път. Благодаря. (Ръкопляскания от БНС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Реплики няма.
    Давам думата на господин Йордан Бакалов.
    ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги! Това, което управляващата коалиция днес ни предлага да гласуваме, не са структурните промени, които ни бяха обещани. Те не са дори и козметична операция. Това прилича повече на закъснял авариен ремонт с една-единствена цел – да дотътри държавната машина до сервиза, тоест до края на мандата. Това просто е една вулканизация на спукани гуми с няколко временни лепенки, което трябва да изрази надеждата да се стигне до края и да се изкара мандата, защото някои не могат да си позволят да отидат на предсрочни избори.
    Това са промени без смисъл, без обяснение и без политика. Това са аритметични промени. Впрочем управляващата тройна коалиция така и започна – по формули, схеми и сметки. Ако с друго не останете в историята, то със сигурност могат да ви сложат в учебниците по математика като задача за просто събиране и изваждане, но с много неизвестни.
    В този си вид промените при смятане и договаряне на дълго и на тъмно не изпълняват обещанията на министър-председателя, които той даде тук след вота на недоверие. Вместо начало на нова политика именно този вот сложи начало на нова фаза на вътрешна конфронтация в тройната коалиция, колкото и да се опитват да ни убеждават в противното. Каквото и да са се договорили по контактни групи, партийни централи и резиденции, от така представените промени се вижда, че първо, те са много закъснели и по признание на управляващата тройна коалиция, и второ, са повърхностни.
    Питам ви каква е политиката на тези промени? Какво съобщавате на избирателите? Как според вас се тълкуват тези промени сред нашите партньори? Когато в едно правителство се правят рокади, те задължително са свързани с определена политика. По назначенията и по мотивите към тях се съди за това как политическата сила, в чиито ръце е парламентарното мнозинство, смята да управлява през оставащата една година. Всяко едно от назначенията на върха на изпълнителната власт трябва да носи в себе си политическо послание и съответната отговорност за действията на кабинета, а не на лидера, който е дал списък с няколко имена: изтеглям този, но ти махни онзи и заедно дай да сложим трети, пък може и да му измислим и заместници. Това не е поведение на държавници и политици.
    Не виждам никаква политика в това, нито даже мисъл за бъдещето на страната и за авторитета й в Европа. Сигурно, ако преговаряхте за някаква търговска сделка или за нещо, което касае финансовото благосъстояние на някои, усилията ви щяха да бъдат много по-сериозни. Очевидно е, че единствената ви цел е вашето бъдеще до края на мандата, а останалите българи, както казах в самото начало на мандата, да се спасяват поединично.
    Колкото и да се радвате, че сте оцелели след всеки от петте вота на недоверие, които опозицията внесе досега, ние се оказахме прави – всеки от тези вотове е имал своите основания и трябваше да ви накарат да се замислите и да вземете да свършите нещо за държавата, а не за себе си, за роднините си и за партиите си.
    Бяхте прави и затова, че не можете да се справите с бедствената ситуация в България след наводненията; и затова, че създадохте трайна корупционна практика при усвояване на европейските средства; и за разпада в политиката по здравеопазване и образование; и затова, че корупцията се оказа най-доходоносният бизнес в България. Сами признахте и пълната разруха на системата за вътрешна сигурност в България.
    Страната ни, благодарение на сегашното управление, е изправена пред огромни проблеми и с аварийния си отряд БСП, НДСВ и ДПС показаха, че нямат нито сили, нито воля, нито дори желание да направят нещо.
    Корупцията е прояла цялата държавна система, властта функционира благодарение на добре работеща система от кражби, източване и подкупи и няма как такава зараза, от която е болна властта, да се излекува с „голяма структурна промяна” – разкриване на още една министерска бройка. Вицепремиер без портфейл, който ще наблюдава средствата от европейските фондове – самото словосъчетание „без портфейл, а ще наблюдава парите”, е несериозно!
    Каква е идеята в тази промяна? Как тя изразява афишираните намерения на премиера за дълбоки реформи, като запазва министерства, в които има явни нарушения на законите, които са известни и в Европа и заради които плащанията за България бяха замразени, а там няма промени? И понеже явно не се сещате, нека да Ви напомня – корупция не се бори с име на министър, а с антикорупционно законодателство, работещо МВР и съдебна система, както и с престъпността – не й ставаш съдружник, а й пращаш проверки.
    Предстои страната ни да получи поредната си негативна оценка от Европейската комисия. И в тройната коалиция много добре знаете, че Юлският доклад на Комисията ще бъде един от най-негативните досега. Знаете, че няма напредък в борбата срещу организираната престъпност, даже напротив, има вече сигнали, че се сдружавате с нея. Няма нито един осъден за корупция от висшия ешелон на властта, няма и разкрити знакови убийства, няма и намек от страна на управляващите, че ще се реформира образованието, здравеопазването и ще спрат да работят корупция. Превърнахте тази дума в професия и сложихте петно на България.
    Промените, които днес ни предлагате, не са препаратът, с който да изчистите лекетата от името на страната ни, напротив – само ги замазвате. Очевидно провалът на предишните ваши правителства не ви е дал урок, властта и парите са ви изтрили паметта. На вас закараната на вулканизация машина може и да ви харесва, но избирателите едва ли ще искат да влязат в политическия магазин за втора ръка, който сега им предлагате като бутик.
    Казах ви при откриването на сесията, че едно правителство на държава с много проблеми трябва да е съставено от майстори, а че вие сте събрали тогава само калфи. Това, което ни предлагате сега, пък е екип закърпен само с чираци. Дори в Министерския съвет не бяхте намерили снимка на единия от новите си министри. Това е показателно за анонимността на промените, които ни предлагате. Ремонтът е анонимен и като лица, и като политика. Такова е управлението ви – то е анонимно, за да не знае после българският избирател кого да посочи, че е виновен за четирите години управление. Ако това е била целта на тройната коалиция, тя е постигната.
    Имате правителство без физиономия, заради това и всичкото, което споделих, ОДС няма да подкрепи предложените промени. Благодаря ви. (Силен шум и реплики в залата.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Думата има господин Павел Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Господин Пирински, когато разпределяхте времето между групите, казахте, че „Атака” има 15 минути, но с удължението според правилника това са 20 минути. Считам, че следва да го обявите по този начин, както мисля, че обявихте за другите групи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Аз обявих, че ако някоя група желае да ползва продължението, това се отнася за всички групи.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Да, в тази връзка правя това предисловие и желая времето на „Атака” да бъде 20 минути, както е по правилник.
    Сега преминавам основно към изказването. След 2-3 месеца вълнения, бури и страсти стигнахме до настоящия сюблимен момент, който се нарича ремонт на кабинета. Такъв имаше и преди известно време. Квалификациите за този ремонт са различни. Най-често тези промени се наричат козметични, лицемерни, разместване на мебели – медиите изобилно ги квалифицираха.
    За „Атака” това, което става, цели не да се промени нещо, а да се направи нещо, което нищо да не промени. Това е целта на занятието. Целта е статуквото и тройната коалиция да се запазят и, господин премиер, Ваши бяха тези думи – за куция крак. Да, Вашата цел е кабинетът да докуцука на един крак до края на мандата. Кой знае защо в последните години се създаде легенда, върховна глупост, че кабинет, който е изкарал до края на мандата си, бил успешен кабинет. Това, че е върховна глупост, се доказва от резултата, в който се намира България. Два кабинета преди това изкараха пълния си мандат, Вашият също има намерение да го изкара. Резултатът е ясен, той се очертава отсега – една година преди да изкарате края.
    „Атака” винаги е твърдяла, че управлението на тройната коалиция е порочно, вредно и опасно за България, защото главно в нея участва противоконституционната, чужда партия ДПС. Нещо повече, кабинетът е съставен, нека напомня това, с мандата на Движението за права и свободи и тройната коалиция се основава на политически сили, които са се провалили при предишни управления. Целта на тройната коалиция е доограбването на България и прикриването основно на предишни престъпления на предишни управляващи.
    При съставянето на това правителство „Атака” влезе в пленарната зала с черни ленти – нека всеки си спомня това. Ние не сме променили нито на милиметър нашето отношение - продължаваме да считаме, че това е черно за България време и управление, което не води до нищо добро. Разбира се, ние от „Атака” не си въобразявахме нещо добро. Очакванията на някои бяха големи. Такива бяха изявленията и декларациите, че едва ли не сме изправени пред някакви грандиозни структурни и персонални промени.
    Първо, за структурните промени. Какви структурни промени?! Уж щеше да се отиде на намаляване на администрацията, намаляване на министерствата - държави в Европейския съюз, по-големи от България, имат точно на половината на българските министерства, а действително се оказва, че ще бъде увеличен кабинетът с един министър и то вицепремиер, така че за какво ще бъде той, ще видим. Но за нас от „Атака” е излишно това натоварване с още един вицепремиер, тъй като новата функция на новия вицепремиер ще дублира досега съществуващи. Госпожа Гергана Грънчарова се занимава по недефиниция с тези въпроси. Тя би трябвало и би могла да поеме и еврофондовете – това би трябвало да бъде в нейния ресор. А и във всяко министерство има заместник-министър, който се занимава и отговаря за еврофондовете, така че това не е необходимо.
    При предишния ремонт имаше много шеги и закачки по повод така наименуваното тогава Министерство на земеделието като Министерство на продоволствието. Тук правите, господин премиер, един принос най-после - за да спестите многото майтапи в тази връзка, явно слагате точното наименование. Това е може би най-доброто, което правите в този ремонт. Да, ако трябва да говорим за храни, за прехрана на българските граждани и българското народонаселение, това министерство трябва да се нарича Министерство на храните.
    Колкото до персоналните промени, те са направо смешни. Ще започна от най-спорната фигура – предложението за министър на отбраната. ДАНС се зае завчера с въпроса. Или ДАНС нищо не Ви е донесла за въпросния човек, или Ви е донесла, но Вие сте пренебрегнали това, което ДАНС Ви е заявила. Една, меко казано, спорна личност, бих казал, скандална личност, така че може на ДАНС да не беше съобщено за този човек нещо, което е укорително, но на нас, от опозицията, хората ни съобщиха, и на нас, от „Атака”. Значи може би „Атака” работи по-добре от ДАНС. Този човек има богати традиции в някои дейности, които се наричат корупция в днешно време, още от 80-те години. Разказано ни беше за неговата работа и дейност още като офицер през 80-те години в Самораново, в артилерийския полк, когато имало един скандал за закуски - отклоняване от дажбите на войниците, вкарване в лавката, на дребно, разбира се. Осемдесетте години се крадеше на дребно, за разлика от сега, когато се краде с милиарди, но оттогава този човек има явна склонност към тестените продукти и изделия. Фирмата за хляб – това е много ясно, но сигурно коалиционните партньори са Ви натиснали и няма как. Почвате с фалстарт с този министър, защото за него ще се разплита и доста дълго оттук нататък.
    И много дребен щрих, но говори за морала на служител от МНО, какъвто той в момента е. Отнася се за връщане на служител в системата, който е бил уволнен дисциплинарно. Съдът постановява неговото връщане, една година се мотаят нещата. Самата прокуратура се е произнесла, че има престъпление от този, който не връща служителя, но служителят, който не връща лицето, което е възстановено на работа, е самият избор на НДСВ и приетият от Вас за кандидат за министър. Но за този бъдещ министър се говори много често като за бизнесмен и бизнесът ще се състои в това – почва разграбването на военните имоти и ще видите, че оттук нататък скандалите ще бъдат в тази връзка, а НДСВ ще пълни черни каси. Това е смисълът и целта на НДСВ – да представи този министър и той да бъде министър в тази връзка, за да се понахрани малко поизгладнялата в последно време партия НДСВ.
    Какво да кажем за Евгений Желев – един провалил се кмет. Старозагорци не го поискаха, а вие ни го предлагате за министър на здравеопазването, който допусна обгазяването и застрашаването на живота и здравето на своите съграждани, на стотици хиляди хора от околността. Той нищо не направи, за да се спре това обгазяване. Създаде някакво фалшиво сдружение, което имаше за цел не да спре, а да продължи обгазяването. Справка – старозагорци, които ни заляха със сигнали на времето.
    За вицепремиерката, която ще се грижи за еврофондовете – казах, тя е ненужна и товари кабинета.
    Що се касае до кандидатурата на ДПС – човекът носи българско име, което не искам да споменавам, едно от поредните дюмета с българско име и нищо друго, което има за цел да прикрие престъпленията, свързани с изсичането на българската гора, престъпленията, които се правят ... (Реплика от ДПС.)
    Сега не са, но тези престъпления са правени шест години точно чрез това министерство. Документацията е там. Така че недейте да издребнявате и да ме поправяте за нещо, за което не сте прави.
    Целта е оттук нататък да продължи ограбването на европарите. Нищо по-различно и нищо по-ново няма да се случи в това министерство в сравнение с онова, което е било до този момент, освен че този служител на Доган има българско име.
    „Атака” не възлага абсолютно никакви надежди на тези промени за доброто на България. Още от самото начало смятахме, че те са козметични, закъснели и излишни. Липсва пътят оттук нататък. Както много пъти сме казвали в Четиридесетото Народно събрание още от самото начало, трябва да се върви към предсрочни парламентарни избори. Не промени – нито структурни, нито персонални бяха необходими на България в този момент. Нужни са избори. Всички ние добре знаем това.
    Тези избори са нужни и на БСП, защото много пъти съм казвал от тази трибуна, че самото БСП върви надолу. Едни щяха да бъдат резултатите, ако тези избори бяха преди две години, преди една година. Тогава щяха да бъдат много по-добри за БСП. Те просто не се вслушват в нашите думи, които са и за тяхно добро, защото тази партия остава.
    Що се касае до НДСВ, то е приключило своя ход на българската политическа сцена. На тях им е все едно. За тях може би е полезно да изкарат още една година в управлението на България по разбираеми причини.
    Колеги, както „Атака” призовава може би от един месец насам, това се отнася най-вече до опозицията. След днешния ден едва ли има да се прави нещо сериозно в този парламент - да си играем на въпроси и отговори, на мнима парламентарна дейност, на внасяне на предложения за законопроекти и тяхното гласуване. Този парламент оттук нататък ще има за управляващите само една цел – да легитимира тяхното управление в продължение на още една година.
    Колеги от опозицията, уверявам ви, бъдете сигурни в това, че ако действително искате избори, нека всички заедно бойкотираме парламента. Да напуснем парламента, да идем между хората и да им обясним какво става тук. Това е единственият път, защото един парламент винаги стои на два крака – управляващи и опозиция. Когато опозицията излезе целенасочено, задружно, с ясното съзнание, че излиза от този парламент, за да преустанови своята работа, да се предизвикат предсрочни избори, той дълго време няма да издържи. Това е начинът за отиване на предсрочни избори. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли реплики към господин Шопов? Няма.
    Давам думата на господин Пламен Моллов.
    ПЛАМЕН МОЛЛОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Кризата във властта, както я определи НДСВ, се генерира от трудността да отвоюваме държавата от мафията. Диагнозата поставихме лесно, но лечението е особено трудно. Това, разбира се, добре го знаем всички тук, в тази зала. Ние от НДСВ поискахме радикални, бързи и неотложни структурни промени. Призовахме към политика на действията, а последвалият вот на парламентарната група съвсем ясно открои нашата изострена чувствителност към динамиката на обществените очаквания, както и критичното ни отношение, съчетано с конструктивна лоялност към партньорите ни и увереност във вътрешния потенциал на тройната коалиция. Не допуснахме обаче кризата в държавността да се трансформира в дестабилизация на държавата с нови предсрочни избори, които да повлияят инерционния механизъм на икономиката в условията на задаващата се световна криза на кредитните пазари. Защото смисълът на нашето участие в коалиционното управление е да не позволим да ерозира стабилността на държавата. Това е нов код, нов чип в управленската визия на тройната коалиция – страната ни да има стабилно правителство по пътя на нейното европейско развитие, в интерес на всички граждани и повишен жизнен стандарт. Стабилността предпоставя европеизация на страната, а тя поражда нова стабилност.
    Предложените от премиера персонални промени ние разглеждаме само като първа крачка към подобряване ефективността на правителството и условие за стартиране на функционални и структурни промени, които да отразяват новата динамика на политическите процеси в условията на членство в Европейския съюз. Те са добре премерени, без да нарушават стабилността на страната, но и дълбочинни – вицепремиер по еврофондовете, смяна на двама силови министри и двама министри, чиито ресори са с особено висок социален резонанс.
    Както всички добре знаем, политическата игра не е механичен сбор от партийни програми, лидерски качества и приличен PR за публичните личности. Тя е много повече. Чрез промените е заложена ясна цел – успешно да се реализират приоритетите на актуализираната управленска програма на тройната коалиция и правителството. Предложените кандидатури са равностойни, добре балансирани и в съответствие с програмните задачи – предимно политически или повече от експертен характер. В МВР е политическо лице. Нормално е – НДСВ настояваше да се понесе и политическа наред с професионалната отговорност за случващото се там. Удовлетворени сме от номинацията на колегата Михаил Миков, който според нас е силна и консенсусна фигура и е в състояние да осъществи очакваните значими промени в системата на сигурността.
    Ще подкрепим и другите предложени кандидатури. Номинирани са доказани професионалисти. Уверени сме, че с управленския си опит и международен авторитет госпожа Меглена Плугчиева ще се справи с нелеката задача да координира дейността на институциите по усвояване на еврофондовете. Разчитаме на професионализма на д-р Евгени Желев за стартиране на дългоочакваната реформа в здравеопазването и на експертната визия на ст.н.с. Валери Цветанов за въвеждане на стратегическо планиране в областта на земеделието.
    Вече втори мандат НДСВ силно ангажирано има съществен принос за професионализирането и модернизирането на Българската армия в условията на членство на страната ни в НАТО. Излъчените от нас министри се справиха с управленските си задачи и така дадоха своя принос за евроатлантическата ориентация на страната. Днес обаче е нужен нов импулс с акцент върху социалната политика при реформиране на армията. Затова НДСВ уверено поема своята пълна отговорност в промените, номинирайки безспорен професионалист с впечатляваща биография и доказани мениджърски качества.
    Обърканото изказване на колегата Шопов няма да коментирам, тъй като то е израз на липсата на политическа визия на силата, която представлява.
    Кандидатът Николай Цонев е ново лице на политическата сцена, но познава добре системата отвътре и има отлична международна репутация като президент на „Климс”...
    ПАВЕЛ ШОПОВ (КА, от място): Лавката!
    ПЛАМЕН МОЛЛОВ: ... Комитета за връзка между социалните структури на военните министерства на НАТО.
    Затова не приемаме публичните намеци на някои колеги, че номинираният министър на отбраната е второразреден администратор или чирак без политически качества. Впрочем нашият мъдър народ и за този случай, както за много други подобни, има точна и ясна поговорка. „Малкото пале дави вълка” – казва фолклорната мъдрост и така делегира доверие на тези, които днес наричаме нови лица. Защото старите вълкодави знаят какво ги чака и ръмжат страшно, но гледат отстрани. (Шум и реплики в ДСБ.)
    Уважаеми дами и господа, кризата в държавата струва ми се тръгва от кризата на доверие помежду ни тук, в парламентарната зала. Предложен е нов вицепремиер да координира дейността на институциите по реализиране на европейските програми, но преди още да са институционализирани неговите функции доминира отрицание. Като огрубяваме политическата игра между управление и опозиция, ние даваме сигурни доказателства на избирателите, че всички са маскари и на никоя партия не може да се вярва.
    В НДСВ обаче сме твърдо убедени, че общ наш дълг пред обществото е да работим за преодоляване на кризата в държавността и да възвърнем доверието на хората в институциите. Ние предлагаме алтернатива на познатите подходи в управлението – по-малко партийност в държавните дела, по-малко държава в икономиката, повече и по-съдържателни мерки на всички нива в управлението, насочени към сигурността и благополучието на отделния човек, за просперитета на семейството. Това са нашите либерални ценности. Затова ние с убеденост ще гласуваме в подкрепа на предложените промени.
    В заключение, нека си припомним, че всичко започна с един скандал. Определихме го като криза, а коалиционните ни партньори изразиха надежда, че това е оздравителен процес. Дори и да не сте съгласни с нас, нека да го превърнем в оздравителен процес.
    Няма да има предсрочни избори, уважаеми дами и господа, никой не е заинтересован да клатим лодката на правителството и най-малко обикновените хора. Далеч по-градивно е добросъвестно да помогнем на кабинета да направи необходимите структурни промени, които му възлагаме от тази най-висока парламентарна трибуна. Да помагаме, уважаеми дами и господа, а не да пречим! Понякога това е много, то е трудно, но е постижимо. Благодаря. (Ръкопляскания в НДСВ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Агов желае да направи реплика към господин Моллов.
    Заповядайте, господин Агов.
    АСЕН АГОВ (ДСБ): Благодаря, господин председателю.
    Уважаеми господин Моллов, хващам се за думата „вълкодави”. Кои са вълкодавите? Господин Близнаков ли е от старите вълкодави, господин Румен Петков ли, кой точно е вълкодавът? В България знаем само за един вълкодав и това е президентът Първанов, който ходи на лов в Сандански. (Смях в ДСБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Втора реплика няма.
    Желаете ли да се възползвате от правото си на дуплика, господин Моллов? Не желаете.
    Госпожо Шулева, имате думата за изказване.
    ЛИДИЯ ШУЛЕВА (БНД): Уважаеми господин председател, уважаеми министри, уважаеми колеги! Последните два вота на недоверие показаха ясно и категорично, че имаме неадекватно управление на България. От месец и половина държавата в лицето на управляващата коалиция и правителството е спряла да работи и обществото е въвлечено в безсмислени и безкрайни разговори. Но обществото очаква отговори. Европейският съюз също очаква отговори по най-важните въпроси от дневния ред на обществото, защото кризата на доверие е всеобща – и в България, и в Европейския съюз. Но днес отново няма адекватна реакция. Вместо правителството да представи политики, които да се реализират от определени министри, се случва точно обратното – представят ни се кандидати за министри, от които се очакват евентуални предложения за бъдеща политика.
    Както виждате, логиката е тотално сбъркана. Това показва, че днес просто няма предмет за дебат, поради което ние от Българска нова демокрация няма да участваме в този политически фарс. БНД ще участва в дебат, който е по политиките, от които България се нуждае. Българска нова демокрация даде ясен знак за конструктивно отношение по дневния ред на обществото с предложените 25 мерки за обратния път към Европа. И това очакваме да бъде дебат по същество, дебат, в който ние можем да участваме. В днешния фарс, когато ще се обсъждат качествата на евентуални бъдещи министри, които евентуално в бъдеще ще предложат нещо, не е за нас. Благодаря. (Ръкопляскания в БНД.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Реплики? Няма.
    Давам думата на господин Иван Костов.
    ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, колеги народни представители, господа и дами министри! Ние също няма да подкрепим предлаганите промени и това не е изненада за никого. Мимоходом само ще спомена, че прави лошо впечатление, че няма дебат, че изявлението на председателя на групата на мнозинството беше посрещнато със ставане на крака, обръщане на гръб, пълна дезаинтересованост, оставане на малцина хора в залата. Изглежда никой не се интересува от политиката, която се прави. (Реплика на народния представител Стоян Мерджанов.) Ние си стояхме на местата, нямате право да ме репликирате, защото ние стоим, уважаваме момента, а моментът е сериозни правителствени промени. Излизат лидерите на партиите и говорят пред празна зала. Няма дебат. Най-щастливият момент изглежда за управляващата коалиция е, когато съумее да не направи дебат, когато съумее нещата, които предлагат, да минат мимоходом, някак си незабелязани, без какъвто и да било интерес. Това е един вид инкогнито управление, управление без диалог с хората, без диалог, който ние дължим на обществеността.
    Аз също мога да кажа като госпожа Шулева, че ние няма да обсъждаме персоналните предложения, очевидно структурните предложения са слаби. Мога да кажа, че е пълна глупост да се говори, че тепърва, следващата седмица щяло да има структурни промени в кабинета. Как ще има структурни промени в кабинета? Кабинета го гласува Народното събрание. Хората, които се изказват, а и журналистите ги заблудиха, чакат тепърва структурни промени извън залата следващата седмица. Какви структурни промени? Господин Стоилов, нали сте грамотни, излезте и им обяснете просто, че въвеждате хората в заблуждение. Кабинетът е днес тук, структурните промени свършват с днешното гласуване.
    Но няма да се спирам и на тези неща, защото за всеки, който разбира от управлението на еврофондовете например, е ясно, че на госпожа Плугчиева, която наистина е много добър посланик на страната, с чудесни връзки, функцията й ще остане да алармира. По простата причина, че агенциите са акредитирани директно към Брюксел. Тя не може да контролира нищо. Ако искате да контролира, поема основната Разплащателна агенция, става министър на финансите и така контролира. Иначе сега вие докато й създадете инструменти за контрол, ще минат месеци. Кога ще й ги създадете, кога тя ще ги приложи? Наистина ще алармира, ще дава интервюта. Тук има доста такива министри, които се занимават само с това, не правят нищо.
    Всеки, който разбира от движението примерно на финансови средства, ще ви каже, че е така. Просто няма да стане дебат на тая тема. Обществото, според мен, преживя дебата и преди, и сега, и сега не се интересува от нашите аргументи, изглежда и от нашите, и от вашите.
    Все пак искам да кажа две-три думи за политиката. Няма я политиката. Лошото на правените под натиск, по принуда и особено от Европейския съюз, както каза министър-председателят, промени е, че няма идея за какво се правят. Принудените промени са глуха защита. Друго е да се смени кабинетът, за да се отговори на някакви предизвикателства, от които вследствие на анализа мнозинството е стигнало до заключение, че трябва да се променят политиките в тези и тези направления. Впрочем още една причина за политиката, която министър Плугчиева ще прави. Каква политика ще прави министър Плугчиева?! Министър прави политика, не алармира, не е звънче, нито е контрольор. Затова си има хора, има администрация. Оставям госпожа Плугчиева, която уважавам, настрана.
    Та, като говорим за принудените промени, искам да кажа, че едни принудени промени наистина никога не са следствие от осъзната необходимост за промяна на политиката. Ето, това го няма при вас, господин Найденов. Вие похвалихте всички, които си отиват, и по този начин не правите нещо много важно – Вие не казвате на обществото: в нашето управление тези години не вървеше това, това и това и вследствие на това, осъзнавайки тези недостатъци, ние правим тези и тези промени. Така се прави, ако вие се борехте за доверие. Аз мисля обаче, че вие не се борите за доверие. Вие не се борите в момента да възстановите доверието, защото с това си обяснявам абсолютното нежелание да назовете проблемите, които са предизвикали правителствени промени под натиск. Защото отвън ги назовават.
    „Криза в държавността”, казва господин Моллов. Като оставим държавността настрана, защото държавността не може да се намира в криза, криза има. Криза има и имаше дебат, в който ние казахме на какво се дължи тази криза. Не я казваме само ние, казва я целият свят, европейските медии, всички казват: кризата се състои в това, че България се мафиотизира. Да чухте някакво признаване на това обстоятелство? Да чухте, че това правителство ще се бори с мафиотизацията, с организираната престъпност и корупция? Не? Не сте чули нищо такова.
    Второ, не вървят реформите. Реформите се обърнаха срещу хората. Спрелите реформи създават огромни диспропорции между доходите, влошават положението на хората. Инфлацията досега е 14,2%, но на голямата кошница. Хората с доходи под средните, за тях поскъпването е 20%. Двадесет процента! Вече 20%! Затова вчера профсъюзите с основание казаха, че кошницата на средното българско семейство е поскъпнала с 16%. Заради това! Ето ви проблем – сериозен, тежък проблем. Той се дължи на загуба и към доверието към България, и към българските финансови институции.
    Вие се правите, че все едно това не съществува. България загуби доверието и кредитният й рейтинг пада. Пада и на основните финансови институции. Парите са по-скъпи и заради това банките вдигат лихвите – ипотечните, по кредитите и т.н.
    Как ще се справите с тоя проблем – със загубата на доверие? Вие имате обща загуба на доверие. Как отговаря тоя кабинет на това нещо? Загуба на доверие е изключително сериозно нещо, защото засяга абсолютно всички хора. Имате огромна инфлация, имате тежък удар върху доходите на социално слабите и на хората с доходи под средните. Два милиона домакинства не получават нужните им доходи. Да чухте министър-председателят да казва: правя тези промени, за да върна доверието в страната? Правя тези промени, за да защитя тази страна от мафиотизацията, да спася, да разследвам, да вкарам в затвора. Няма такова нещо. Как ще търсите подкрепа вие в общественото мнение?
    Защото реформите са спрели навсякъде, особено в Министерството на здравеопазването, което е нарицателно. Колко време ние искаме оставката на тоя министър? Човекът няма стратегия. Една година се мъчи, за това време успя да си направи там клиника ли е, болница ли е, диагностичен център ли е. Аз ще ви го донеса на снимки, за да видите и вие преценете какво е. (Шум и реплики в КБ.)
    Не ме репликирайте, защото заведението е наистина огромно. Искам да кажа...
    МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Не сме отворили САПИО.
    ИВАН КОСТОВ: Да, да, говорете, да видим какво имате предвид, защото аз имам предвид нещо конкретно. (Шум и реплики в КБ.)
    Имам предвид, че той няма стратегия за реформи вече една година. Няма, не може да прави и политика, затова трябваше да си отиде. Но това трябва да се каже, а не следващият министър да казва, че е заварил стабилно здравеопазване.
    Така че заключението, че реформите са спрели и че те са се обърнали срещу ключови сфери на обществения живот, каквото е здравеопазването, каквото е образованието, каквато е сигурността вие трябваше някак си това да го кажете като предизвикателство пред кабинета, да го поеме този, новият тук, ремонтиран ли е, рециклиран ли е, какъвто е кабинет и да му се възложи като задача. Няма такива политики и няма смисъл да ме репликирате и да ме връщате, където и да било.
    В случай че нямате решение, както вие нямате решение нито по диагнозата, нито по състоянието на страната, нямате отношение към обществените очаквания, единственото нещо, което правите, е да споявате коалицията. Само че аз и на това спояване някак си не мога да хвана вяра, като видях как единодушно обърнаха гръб тук толкова много народни представители на изказването.
    Все пак се надявам това изказване да послужи като една камбана, която да предизвика дебат в тази зала. Все пак става въпрос за правителство, което ще управлява страната в следващата година и нещо, и от което ние трябва да чакаме някакви резултати, а не да се гласува тихомълком. Вие, с вашите си подозрения, за които дочуваме, че ги имате, все пак парламентарните групи имат основание да коментират назначенията и т.н. Това си е ваша работа, аз казах, че няма да коментирам това. Надявам се след това изказване тук поне да се заговори за политика, някой да стане да каже нещо политическо, а не всички да се чудите как да излезете от тая ситуация колкото се може по-бързо и да влезем в така наречените от премиера празници на българския парламент.
    Господин премиер, празникът е Великден, най-големият християнски празник за всички християни, не само за православните – и за католиците, и за протестантите, за всички. Това не е българският парламент, нещо се объркахте. Може би не сте вярващ, но празниците са за християните и аз искам да използвам накрая да пожелая на всички да посрещнат щастливо Възкресение Христово! Благодаря. (Ръкопляскания от ДСБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Заповядайте за реплика, господин Найденов.
    АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
    Господин Костов, няма как да се получи дискусия или дебат с Вас по няколко причини.
    Първата причина е, че ние сме в състояние, и го показваме, да очертаем грешки, да очертаем напрежение, да признаем слабости, пропуски, дори да говорим за криза. Вие не сте в състояние да намерите дори една добра дума, за да признаете успех на правителството или на коалицията. Ние сме в състояние да кажем: да, и правителството, и управляващата коалиция търпят и критика, и към тях могат да бъдат отправени претенции по отношение на резултатите. Вие обаче никога няма да прибавите един плюс към резултатите на правителството и на коалицията.
    Второ, ние, за разлика от Вас, не мислим, че хората, които предстои да бъдат освободени, са толкова лоши или толкова черни, за да бъдат сатанизирани, отричани. Ние можем да намерим добрата дума и да признаем резултата на техните усилия, защото това е факт.
    Трето, Вие сте безкрайно изкушен от желанието да създадете впечатлението и убедеността в българските граждани, че тези промени са под натиск, в този случай най-вече вашият натиск. Да, ние се съобразяваме и с реакциите на нашите партньори, и с мнението на българските граждани, и това е големият плюс, сила и способности на коалицията, която Вие никога няма да признаете. Няма как да влезем в дебати с вас, когато сте привърженици на крайното отрицание. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: За втора реплика думата има господин Руденко Йорданов. Заповядайте.
    РУДЕНКО ЙОРДАНОВ (КБ): Господин председател, господин премиер, госпожи и господа министри, госпожи и господа народни представители!
    Уважаеми господин Костов, внушението, което искате да направите с онова, което цитирате във връзка с Клиниката на проф. Гайдарски, не Ви прави чест, тъй като малка е тази клиника за този достоен български лекар. (Ръкопляскания от КБ.) Той заслужава много повече. Това, което е направил, не го е направил за сметка на държавата. Не внушавайте, че той е крал, за да направи това. Това са кредити – първо.
    Второ, той е в унисон точно с тази политика - честните, достойните и предприемчивите да намерят място в този пазар със своите качества. И ако Вие доведете тук човек, който да каже, че проф. Гайдарски му е взел 5 лв., не 5000 лв., за да ги вложи в клиниката си, аз ще Ви повярвам. Иначе всичко друго е инсинуации и кал върху лика на този достоен български професор. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: За трета реплика има думата господин Проданов. Заповядайте.
    НИКОЛА ПРОДАНОВ (КБ): Благодаря, уважаеми председател на Народното събрание.
    Уважаеми господин министър-председател, госпожи и господа министри, уважаеми колеги! Помним развитието на мислите на уважаемия Иван Костов в политическото пространство и аз уважавам онова, което наблюдавам с него. Беше времето, когато той чакаше хората да дойдат при него, беше времето, когато застана в челните редици на стачкуващите учители, онзи ден от трибуната той каза, че ако хората тръгнат, той ще застане зад тях, днес говори, че иска дебат с хората. Приветствам това и всеки има право на промяна. Мисля, че всички трябва да го разберем. Ако навремето той мислеше така, когато управляваше, нямаше да има тази каша сега в здравеопазването.
    Може ли в една болница с една сграда, макар и през онези 45 години, сега да управляват четири различни дружества и да се чудим как да създадем координация и консолидация в интерес на здравеопазването на хората. Трудно ще се излезе от тази каша. Не е по силите на един министър, дори и на тройната коалиция. Трябва да се впрегнем всички и да го разберем.
    Тъй като и тук има и други партии, и извън парламент, които робуват на едноличното водачество, мисля, че всички трябва да се солидаризираме – по-близо до нашите членски маси, по-близо до хората, за да можем да бъдем по-отговорни в парламента, да работим с достойнство и за тези, които са гласували за нас, и за тези, които са били против нас, и за тези, които сега живеят, и за онези наши граждани, които ще се родят, за идните поколения. Благодаря. (Ръкопляскания от КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.
    Господин Костов, заповядайте за дуплика.
    РЕПЛИКИ ОТ МНОЗИНСТВОТО: Кажи си, Иване!
    ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Не глупейте по този начин.
    На двамата последни колеги – на господин Йорданов и на другия, който се изказа, искам да кажа - много ми е симпатична вашата защита към господин Гайдарски. Аз не отричам качествата на господин Гайдарски като хирург. Недейте въобще да си мислите, че аз мисля, че е лошо той да има болница. Нека да има, да е голяма, това е съвсем друго нещо, което ви казах. (Реплики от КБ.) Нека да ме чуете веднъж.
    Когато си министър на здравеопазването и здравеопазването се намира в тежка криза, и ти изпълняваш обществен дълг, основното ти задължение е, не да чакаш колегите ти след това да казват: абе и за него беше непосилно, както се чу, да дадеш всичко от себе си, не заради своята болница. Той има време, човекът е добър хирург, много добър, отличен, оперира толкова години, нека оперира, нека спасява човешки живот, никой не казва да не го прави. Той просто не беше на мястото си като министър, защото три години се въртя и не разбра какво трябваше да направи. Това някой трябва да го признае. Аз говоря за това, за политиката, защото през това време всичко се разпадна. Разпадна се – това искам да кажа.
    Второ, господин Найденов, искам първо да Ви поздравя, защото, както усещам, както чета знаците, Вие ще бъдете новият председател на Парламентарната група на мнозинството. Желая Ви успех в тази работа. Заради това искам да Ви кажа с още по-голям акцент и желание да ме разберете.
    Никакъв диалог и никаква търпимост към мафията няма да има от наша страна. Никаква! В момента, в който не само застанете там, а се насочите в тази посока, няма да търсим диалог. Това просто го забравете.
    Второ, сега коментираме кабинета, коментираме неговите задачи, за които не чухме нищо. Никой не формулира политическите цели на този кабинет в остатъка на вашия мандат.
    Когато Вие, господин Найденов, излезете на трибуната и кажете: не искаме дебат с вас, вие там от Демократи за силна България, казвате следното: ние не искаме дебат с част от българското общество.
    МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Казахме: не може да стане.
    ИВАН КОСТОВ: Не, вие казахте: не искаме дебат. Вие сте управляващите и вие сте длъжни да търсите подход към всеки. Вие дължите на обществото диалога, защото обществото винаги се интересува от своето управление, не от своята опозиция. Вие сте длъжни. Просто не обръщайте нещата. Това е ваше задължение и ваше бъдещо задължение е да популяризирате, каквато и политика да правите, вие трябва да я направите.
    Лошото е, че не сте чули изказването на министър-председателя по отношение на репликата ми. Той каза, че промените са заради Европейския съюз и заради обществените очаквания. Той го каза, не аз. Аз цитирах него. Това е признание, че това са промени под натиск. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Думата има господин Лютви Местан.
    ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря.
    Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми колеги! Във вторник, след като премиерът обяви структурните и персоналните промени в правителството, един уважаван политик от управляващата коалиция на въпроса дали е очаквал от неговата политическа сила да бъде освободен само един министър, отговори с въпрос: „Нали не очаквахте да бъдем санкционирани за националноотговорната ни позиция?”. Тази политическа риторика съдържа разбирането за персоналните промени в кабинета като санкция за съответна политическа сила. Виждането за структурните и персоналните промени в правителството като санкция, според нас, носи риск за разминаване с истинската цел на промени.
    Според нас иде реч за друго. Твърде често динамиката на политическите процеси налага структурни и персонални промени в изпълнителната власт. Затова свидетелства и фактът, че няма правителство, което да е завършило мандата си в непроменен състав. Когато промените са в съответствие с очакванията, респективно с интереса на страната и нейните граждани, те по-скоро се разполагат в плана на необходимото, отколкото в този - на санкцията. Това разбиране не снема необходимостта да се обясни както първопричината, така и целта на промените. Иначе би било некоректно, каквато грешка допуснаха предишни правителства, които направиха и по-радикални от тези, които стоят днес на вашето внимание, промени, но не ги обясниха. Защото нито една промяна не е и не може да бъде самоцелна.
    Съгласен съм, че същината на дебатите днес трябва да съдържа отговора на въпроса: защо премиерът Сергей Станишев предлага структурните и персоналните промени?
    Един пример. Няма как да отречете оценената и от еврокомисаря Меглена Кунева сериозна работа, извършена от екипа на министър Нихат Кабил, който само за година и половина - от средата на 2005 г. до присъединяване на България в Европейския съюз, изпълни всичките тежки, почти непосилни ангажименти, заложени в преговорния процес.
    Не е хвалба, уважаеми госпожи и господа! Ще припомня, отправна точка бяха девет „червени зони” на особено безпокойство от страна на Европейската комисия. При неизпълнение на който и да е от тези ангажименти, ни грозеше минимум предпазна клауза, като бе възможно и по-лошо – отложено членство.
    Рискът бе преодолян и заради изградената, акредитирана и вече функционираща Разплащателна агенция, чрез която се осъществи първият оборот на предоставени средства за български земеделци – от заявяването им до възстановяването в българския бюджет.
    Въпреки това ние предлагаме назначаването на старши научен сътрудник Валери Цветанов, защото по този начин Движението за права и свободи заявява виждането си за по-категорично ангажиране на политиката в областта на земеделието с повече стратегическо планиране и по-интензивно използване на ресурсите на научните изследвания. Защото за Движението права и свободи стойността на промените не е санкция или не е само санкция, а възможност за ресурсно обновяване на актуализираната програма на управление, надграждане на управленски концепти в името на действеното и действително постигане на по-добри позиции в конкуренцията на европейската общоикономическа и пазарна среда.
    Пак в този план следва да разчетем структурната промяна, свързана с въвеждането на фигурата на вицепремиер, който, отварям скоба и подчертавам, да координира, а не просто да алармира – не функцията на звънче, на камбанка, а да координира политиката по реализиране на средствата от европейските фондове. И ако в тази промяна някой съзре признание за необходимост от корекция от страна на управляващите, ние ще се съгласим. Защото признаването на необходимостта от коригиране е проява не на слабост, а на жизненост и управленска ресурсност. Има необходимост от по-добра координация между всички институции, отговорни за усвояване на евросредствата, с което казваме, че може би сега не сме постигнали желаното ниво на координираност. Има нужда от по-висока проектна готовност, условие за която, ако щете, е достатъчната информираност на крайните бенефициенти.
    Управляващата коалиция разчете вярно знаците на европартньорите и на българската общественост преди това и по отношение на най-чувствителната сфера – правосъдие и вътрешни работи. В тази сфера са необходими не просто реформи, а радикални реформи, които да удовлетворят както българската общественост, така и европейските ни партньори. Реформите в тази, по природа, консервативна система имат както законодателни, така и вътрешноорганизационни измерения. Фигурата на солиден политик като Михаил Миков е важна предпоставка за успешното им завършване.
    Персоналната промяна в здравеопазването е проява на разбирането ни, че заявените намерения за радикални реформи в тази най-чувствителна за всеки сфера, имат своето непреодолимо личностно измерение.
    Промяната в ръководството на отбраната, убедени сме, не е израз единствено на солидарно коалиционно съучастие в промените, а съобразяване с новите реалности във вече професионалната Българска армия и, наред с всички останали промени, на разбирането, че от 1 януари 2007 г. България се намира в качествено променена политическа и икономическа среда.
    От тази гледна точка е закономерен въпросът доколко предложените промени са адекватен властови рефлекс на актуализираната управленска програма. Аз ще се съглася, че няма как да оставим без отговор въпроса дали не бе по-удачно структурните и персоналните промени да бъдат обявени и реализирани в пакет с актуализираните приоритети от Хисаря. Тогава вероятно щяхме да спестим на обществото съмненията, които опозицията внушава, че този проект е проява на съглашателство с конюнктурата в резултат на външен натиск, а не на осмислено управленско решение. По-важно в случая е друго – дали предложените промени покриват очакванията на българската общественост и на европартньорите ни, защото без съмнение това са адресатите на проекта за решение. Нормално е отговорът на този въпрос да раздели управляващи и опозиция в Четиридесетото Народно събрание.
    Вече чух доста злорадства в определянето на промените като „повърхностни”, „козметични”, „бутафорни”. След последното изказване те се оказаха и „принудени”.
    По-добронамерените припомниха, че политиката е изкуство на възможното, визирайки вероятно разноидеологическия профил на тройната коалиция. Маркирам тази максима не като аргумент за несъгласието си с опозиционните оценки, а защото изкуството е друго – в срещата на възможното с необходимото.
    Да, вярно е, че нито едно различие, ако щете, нито едно противоречие между коалиционните партньори не е фиктивно. Но също така е вярно, че нито едно противоречие между нас не е непреодолимо, когато става въпрос за примата на националния интерес. Искам да вярвам, вярвам, че премиерът ни предлага не просто и не само възможните промени, а необходимите промени. Само тогава те ще съдържат перспективата на пълния, при това и успешен управленски мандат.
    Говоря за пълния мандат, защото опозицията гарнира несъгласието си с проекта за Решение за структурни и персонални промени в правителството с претенция за предсрочни парламентарни избори.
    Но, уважаеми колеги, тази претенция следва да се обоснове с готовност да се поеме отговорността за управлението. Това, уважаеми госпожи и господа от опозицията, означава освен мерак за власт да предложите алтернатива на сегашното управление.
    Аз разбирам обективната невъзможност да постигнете успешно разграничение в съдържателния план на политиките, защото европейският проект на България предпостави относително единната социокултурна платформа на всички партии от демократичния спектър. Има управленски приоритети, които трудно биха могли да бъдат идеологически определени.
    Каква политика например, господа отдясно, е заявената готовност още веднъж, при това драстично да се намали осигурителната тежест – лява, центристка или дясна? Или политическата воля за премахване на монопола на Националната здравноосигурителна каса? Каква е тази политика, чрез която управление, в което левите са основен субект, премахва монопол, наложен от уж десни партии?!
    Ние си даваме сметка, че политиката не търпи дълго безалтернативността, но това не оправдава факта, че в момента има само претенции за алтернатива, а в съдържателен план алтернативата отсъства.
    Персоните – носители на претенцията за алтернатива, не се проявяват в плана на политиката като съдържание, защото България не се нуждае от антропомачистка алтернатива на съдържателната политика. Не бих имал притеснения, ако партии от демократичния спектър, представени в 40-ото Народно събрание, имаха легитимност на алтернативата. Но, когато говорим за предсрочни избори, би следвало да си дадем сметка, че на предсрочния вот избирателят ще оцени не само коалиционния кабинет на Сергей Станишев, не само партиите от тройната коалиция; избирателите ще оценят доколко ефективна е била и опозицията. Видно от всички социологически проучвания нито една от нормалните опозиционни партии в 40-ото Народно събрание не прескача със сигурност 4-процентната бариера, което би трябвало да бъде минимумът предупреждение или звънче, защото тази дума се налага като водеща метафора на днешните дебати, за това доколко опозицията, критикувайки, е конструктивна, защото избирателят няма да толерира самоцелната деструкция като политическо поведение, защото това по̀ отива на партиите от популисткия спектър на парламента. (Реплики на народния представител Станчо Тодоров.)
    Страната ни се нуждае от още един мандат управление на нормалната политика. Не сте обречени в тази заявка да видите непременно желанието точно партиите от тази тройна коалиция да формират и следващото мнозинство. Не! Няма значение какъв точно ще бъде профилът на следващото управляващо мнозинство. Много е важно това да бъде мнозинството на нормалната политика, защото няма по-опасно развитие на политическия процес от това популизмът да вземе връх, независимо в коя от двете редакции – дали на националпопулизма или на социалпопулизма.
    Затова, именно защото успешният и пълен мандат е важно условие, включително и за нормалната българска опозиция да се яви на следващите парламентарни избори с достатъчно възможности за прескачане на 4-процентната бариера, (реплики на народния представител Станчо Тодоров), аз смятам, че и вашият собствен интерес минава през пълния мандат на управляващата коалиция. Но преди всичко това е в интерес на българските граждани.
    Затова Парламентарната група на Движението за права и свободи ще подкрепи проекта за Решение за структурни и персонални промени в Министерския съвет, внесен от премиера Сергей Станишев, защото тези промени са важно условие за стабилизиране на управлението и предпоставка за повишена ефективност на властта.
    Уважаеми колеги, благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Реплика на господин Дилов към Вас, господин Местан.
    Заповядайте, господин Дилов, имате думата.
    ЛЮБЕН ДИЛОВ (ОДС): Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господа министри, уважаеми господин Местан! Ако искахте да има реални промени, трябваше да обедините Здравното министерство с Министерството на вътрешните работи, както е било по времето на Радославов – в едно Министерство на вътрешните болести и работи.
    Защото управляващата коалиция има един голям вътрешен проблем, свързан с ДПС, който ще се опитам да дефинирам.
    Уважаеми госпожи и господа от ДПС, вие сте мандатоносители. Вие сте отговорни за всичко, което се случва. Вие – с вашия мандат управлява този кабинет, с вашия мандат сега е този ремонт.
    Нещо повече, вие сте отговорни от 2001 г. насам за политиката на България, когато с вашите гласове беше избран президентът Георги Първанов, когото неслучайно сочат за архитект на този кабинет и на тази коалиция.
    РЕПЛИКА ОТ КБ: И президентът Петър Стоянов!
    ЛЮБЕН ДИЛОВ: Вие трябваше тук да излезете и да обясните като мандатоносители какво се случва, а не като малкият брат, като хора, които носят цялата отговорност за това, което става.
    И ако наистина гледате с ход напред, както се слави вашият лидер, и няколко хода напред, щяхте да разберете, че за да има реален ремонт днес, защото вие имате гласове в тази зала, но нямате обществена енергия отвън, за да продължите, за да се генерира отново тази обществена енергия, трябваше да се направят едно от двете възможни неща – кабинет с нов мандат в рамките на този парламент, на БСП – както е по въртележката, или предсрочни избори. И двете възможности не са страшни за ДПС, но и двете възможности генерираха обществена енергия, каквато днес няма.
    Затова започнах с тази шега, че поне това да бяхте направили, както по времето на Радославов, да обедините Министерството на вътрешните работи с Министерството на здравеопазването, щеше да има някакъв интерес към този ремонт.
    Прав беше господин Костов преди малко – няма интерес дори в нашата зала. Просто не ви вярват! Благодаря ви.
    ХАСАН АДЕМОВ (ДПС, от място): Там е работата, че и на вас не ви вярват! (Смях, оживление в ПГ на ДПС.)
    ЛЮБЕН ДИЛОВ (ОДС, от място): Вашите недостатъци не са ваши качества. (Оживление.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Втора реплика – Станчо Тодоров.
    Заповядайте.
    СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Благодаря, господин председател.
    Уважаеми господин премиер, уважаеми колеги! Шестнадесет минути участвах на едно предизборно събрание не за персонални промени, за каквото и да е в тази зала, а вие правите предизборно събрание как ще правим следващите избори, кой ще мине 4-процентовата бариера, кой няма да я мине и кой от опозицията какво представлява.
    Вие не казахте точно какви са намеренията, премиерът, сменяйки министри, определени качества, какво ще продължи през останалата една година, а как ще правим следващите избори, които, изглежда, там ви сърби, там се чешете. (Шум, оживление.)
    Не мога да разбера и още от предишния вот като че ли нещо ви стана. Вие сте мандатоносител. Вие тук трябва да представите положението, премиерът да създаде обстановка, че през следващата една година ще създаде здраво правителство и тези министерства, които е решил, че трябва да смени персонално министрите, ще направят нещо повече от тези, които в момента не можаха да извършат. А вие във вашата реч събрахте просто тук Народното събрание на предизборна реч и говорите кой ще мине.
    Тази бариера може да не бъде 4%. Може да стане и 10% и не се знае кой ще влезе, кой няма да влезе.
    А вие сега си говорите въобще нещо, което не е характерно за днешния дебат.
    Затова ви моля, ако ще давате отговор, дайте – господин премиер, Вие правите това и това, но най-вероятно Вие като мандатоносител сте предложили на премиера да направи това. Кажете каква е причината от ваша страна да предложите на премиера да направи тази персонална и структурна промяна в правителството! И какви резултати ще даде. А вие говорите тук неща, които залата не трябва да чува. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли трета реплика? Няма.
    Имате думата за дуплика, господин Местан.
    ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
    Уважаеми колеги, откровено казано, езикът на господин Станчо Тодоров за мен се оказа непосилен и аз не можах да го разбера. По тази причина ми позволете все пак дупликата ми да не се отнася към казаното от него.
    Но господин Любен Дилов-син определено заслужава коментар на това, което каза.
    Първо, откровено казано, аз очаквах от Вас реплика по най-важното, което се чу в моето изказване, а това е, че с извеждането на националния интерес на България като водещ принцип за правене на политика тази тройна коалиция стесни възможностите десните партии в 40-то Народно събрание да получат легитимност на реална алтернатива на това управляващо мнозинство. Очаквам коментар по този въпрос, господин Любен Дилов-син. Това е най-важният проблем. И той има пряко отношение към въпроса как ще изглежда Четиридесет и първото Народно събрание.
    И аз бих Ви помолил да се подготвите за доста по-сериозни дебати, които, убеден съм, ние ще предизвикаме във връзка с обсъждането веднага след Великденската ваканция на актуализираната програма за управление на страната. Мисля, че тогава ще чуете защо Движението за права и свободи няма никакви основания да се притеснява от статута си на мандатоносител. Ако имаше измерване за Книгата на Гинес, ние успяхме да реализираме успешно мандата, възложен ни по Конституция от президента на Републиката, само за 10-15 минути след 50 дни безплатни усилия за съставяне на правителство. И времето показва, че това решение на Движението за права и свободи е било единствено възможното. Защото в рамките на 40-то Народно събрание няма друга логика за друга управляваща конфигурация, извън тази на Българската социалистическа партия, Движението за права и свободи и колегите от Национално движение Симеон Втори. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ДПС и КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, почивка до 11,30 часа.

    (След почивката.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (звъни): Заседанието продължава.
    За да ориентирам народните представители, ще съобщя оставащите минути за всяка една парламентарна група: Коалиция за България разполага с 25 минути, НДСВ – 18 минути, ДПС – 10 минути, БНД – 19 минути, ОДС – 11 минути, Демократи за силна България – 7,5 минути, БНС – 16 минути, „Атака” – 7 минути, независимите народни представители разполагат с общо 13 минути. (Шум и реплики в залата.)
    Още веднъж се обръщам към членовете на Министерския съвет, ако ме чуват, да заповядат в пленарната зала.
    РЕПЛИКИ ОТ ОПОЗИЦИЯТА: Това е неуважение! Как ще продължим заседанието, когато ги няма министрите? Опозицията може да я няма, но министрите – не!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля квесторите да поканят също и народните представители, и членовете на кабинета да заповядат в пленарната зала.
    Господин Юсеин, Вие поискахте думата. (Шум и реплики.)
    Господин Иванов, знам, ще Ви дам думата. Господин Юсеин иска думата, но не по темата на точката от дневния ред. Господин Юсеин няма изказване по темата. (Реплики.)
    Давам думата на Ахмед Юсеин.
    АХМЕД ЮСЕИН (ДПС): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
    Уважаеми колеги, за мен е чест преди Великден да ви приветствам от името на изповядващите исляма в нашата парламентарна група с предстоящия ваш светъл празник.
    Човек, носещ в себе си прозрението на вярата, винаги е в състояние да възприема различния от него и да му дава право на достойно човешко съществуване, право на избор да изповядва своята религия, без да посяга на личната свобода и избора на другия.
    Разрешете ми преди да отправя пожелания към всички вас за празника да кажа, че, подобно на човеколюбието на Божия Син Христос, днес ние изразяваме своите чувства с обичта, която ни дава нашата религия, съдържаща солидарност, взаимност и толерантност към всички други религиозни общности.
    Ние всички работим за едно добро, хуманно и справедливо общество. Във времена на духовен дефицит и глобална забързаност нека споделяме с открито сърце радостите и скърбите си, празниците и ритуалите си, така както са страдали в търсенето на хармонията духовните ни водачи.
    Имаме много да градим за общата ни Родина и можем да го направим само заедно!
    Желая на народното представителство, на всички християни, светъл духовен празник и нека той да ни води към добри дела! Весели празници! Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания, възгласи „Браво!”.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Юсеин. Благодаря Ви!
    Давам десет минути почивка, докато кабинетът се събере в пленарната зала. (Шум и реплики, ръкопляскания от опозицията.)

    (След почивката.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Да продължим нашата работа.
    Давам думата на народния представител Лъчезар Иванов.
    Заповядайте, господин Иванов.
    ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ (независим): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер! Започнахте изказването си с цитат на социологическа агенция. Аз ще си позволя също да цитирам Агенция „Фокус” от вчера, където от 10 хил. души, които са посетили сайта, 63% са за предсрочни избори. (Възгласи: „Е-е-е!” Смях.) Може да го проверите. Да, това ви радва, и мен също.
    Реформата на кабинета била решителна и полезна за страната. За коя страна става въпрос, господин Станишев?! За страната, в която живеят БСП и тройната коалиция – страната на розовите сънища?! Ако попитате обикновените хора, тези промени за какво се правят?! (Шум и реплики в КБ.) Промени на отчаянието, които целят единствено и само да бъде изкаран мандатът на ДПС.
    За какво воювате, господин Станишев? Да изкарате мандата на ДПС? Страната навлиза в криза. Господин Станишев каза, че бъдещите министри са с висока степен на подготвеност. Да, така е, но като политически апаратчици.
    Да вземем за пример д-р Евгений Желев, който осем години е бил кмет. След като загуби кметския пост, като член на Висшия партиен съвет му бяха намерени няколко поста, последният от които е председател на Агенцията за българите в чужбина и съветник на президента, забележете. Но тъй като в България се търси работа за хора, а не хора за работата, той бе предложен за министър на здравеопазването. И, чуйте, без клинична специалност, без медицински мениджмънт! За тригодишното си управление в старозагорската болница през 1999 г. остави 1 млн. и 900 хил. задължения на болницата, след което беше номиниран за кмет на Стара Загора. Може би това има предвид господин Станишев при високата степен на подготвеност на хората, които избираме за този кабинет.
    Тези реформи в кабинета са палиативни и не задоволяват очакванията на българския народ. Правят се персонални промени на министрите без промяна в политиката и в структурата.
    МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Ще стане, Лъчо, ще стане!
    ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ: България ще загуби, господин Миков, още една година, през която ще продължи да не използва предимствата на Европейския съюз в България, и, забележете, да не може да усвоява фондовете и благосъстоянието на българския народ да се понижава. Благодаря ви. (Шум и реплики в залата.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Реплики има ли?
    Първа реплика – Иван Гороломов.
    ИВАН ГОРОЛОМОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
    Уважаеми господин министър-председател, госпожи и господа министри, уважаеми господин Иванов! Ние с Вас спорим още от едно предаване на „Дарик радио”. Когато давате оценка на бивш директор на болница, по времето, когато правителството беше на Иван Костов, когато аз бях кмет и когато зная как и по какъв начин бяха формирани задълженията на общините и на болниците, дайте си сметката, че същият този човек два пъти подред на първи тур е избиран за кмет на община Стара Загора и неговата оценка е дадена от избирателите на Стара Загора. Благодаря. (Ръкопляскания в КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Втора реплика има ли? Няма.
    Господин Иванов, заповядайте – право на дуплика.
    ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ (независим): Уважаеми господин Гороломов, много Ви благодаря за дадената ми възможност да използвам още три минути, за да мога да Ви отговоря. (Шум и реплики в залата.) Радвам се. Виждам, че след моето изказване се събудиха духовете, вероятно ще се събуди и интересът към дебата, тъй като той беше почти заспал.
    Отговорът за избора на д-р Евгений Желев беше даден тази година от българския избирател – той не спечели в Стара Загора, това всички знаете.
    Още повече, бих искал да акцентирам и на следните факти. Когато народът се е произнесъл, мисля, че тук овациите и виковете са просто безполезни. В момента избираме министър на здравеопазването, а не избираме кмет или шеф на регионалното развитие, или някакви други постове, на които като апаратчик на БСП е бил поставян. (Шум и реплики от КБ.) Така че ние днес говорим за избор на министър на здравеопазването. Аз посочих някои конкретни факти, а не голи популистки думи за това какъв експерт, специалист ще бъде на кормилото на здравеопазването. И ще припомня, че когато той беше кмет, точно през 1999 г. започнаха промените в българското здравеопазване. Е, питам аз: след като той е отсъствал от 1999 г. до днешна дата на промените в здравеопазването, как ли ще се справи като експерт за оставащата една година с огромните натрупани проблеми в българското общество? Така че, когато говорим за компетентност, когато говорим за експертност, би трябвало много добре да прецизираме и хората, които поставяме на тези длъжности.
    В резултат на изказване на господин Местан каква била опозицията, тъй като той направи разбор на опозицията, аз ще кажа, че в българския политически живот в момента има една нова ситуация. Новата ситуация е тази, че най-голямата политическа партия се намира извън парламента и точно това тук ви дава основание на силна риторика и освен да ръкопляскате на вашите лидери, друго мисля, че не ви остава. Дано тези аплодисменти бъдат и на предстоящите избори. Благодаря ви. (Шум и реплики в КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на министър Асен Гагаузов.
    МИНИСТЪР АСЕН ГАГАУЗОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа! Вземам думата, защото не мисля, че господин Иванов има право да дава оценки на хора, които не познава, и да говори за компетентност или липса на компетентност, или кой как се е откъснал от една или друга реформа точно по отношение на един успешен кмет на Стара Загора два мандата. Мисля, че господин Иванов, няма как да го докажете.
    Да не говорим за начина, по който загуби д-р Желев или по който спечели вашият кандидат в Стара Загора. (Реплика на народния представител Лъчезар Иванов.) Може би най-оспорваният избор, който е възможно да съществува. И ако не беше жестът на д-р Евгений Желев, може би нямаше да имате и кмет в Стара Загора, не го забравяйте това.
    Аз като човек, който отговаря за инфраструктурата и взаимоотношенията с българските общини, трябва да Ви кажа, че в Стара Загора се случи това, което не се е случвало много мандати преди това. По времето на д-р Желев Стара Загора е най-благоустроеният град в нашата страна.
    РЕПЛИКА ОТ КБ: За разлика от София.
    МИНИСТЪР АСЕН ГАГАУЗОВ: Това за София Вие го казвате, но то се и вижда.
    Така че, господин Иванов, съжалявам, не може да давате оценки, не е от висотата на Вашите възможности. Благодаря. (Ръкопляскания в КБ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Давам думата на народния представител Донка Михайлова.
    ДОНКА МИХАЙЛОВА (КБ): Благодаря Ви.
    Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри, дами и господа народни представители! Искам да започна с едно съгласие със призива, прозвучал от опозицията - когато говорим за структурни и персонални промени, да говорим за политики. И аз ще говоря за политики. Защото промените имат смисъл само ако обслужват политиките, ако предполагат отговор на обществените очаквания, ако работят за по-ефективно и подчинено на интересите на обикновения човек управление на страната.
    Обсъжданите днес промени предполагат по-добро решаване поне на три проблема. Първият – повече сигурност на българските граждани и ускоряване на реформите за борба с корупцията по високите етажи на властта. Вторият – интензифициране на процеса на усвояване на средствата по структурните фондове. И третият – по-социална и близка до хората политика, социална в най-широкия смисъл на думата. Ще се спра на последното.
    Коалиция за България даде свой прочит на общественото очакване за промени, като заяви намерението си да предложи на своите партньори в последната година от мандата социално ориентирано управление. В актуализираната управленска програма доходите и качеството на живот са изведени като първи управленски приоритет. Силна социална политика може да бъде резултат само на усилията на един цял, силен кабинет. Тя е продукт на дейността на здравния министър, на ефективното усвояване на фондовете, на сигурността – проблеми, които днешните промени предпоставят.
    Защо е необходимо социалната политика да бъде изведена като приоритет според Коалиция за България? Господин Костов даде много добър отговор на това защо България се нуждае от лява политика и то в един дългосрочен период от време, тъй че той вече отне част от моите аргументи. Към казаното от него ще добавя само още нещо. В рамките на мандата беше работено за членство на страната в Европейския съюз и за силно развитие. Постигнато е членство в Европейския съюз, постигнати са едни от най-благоприятните в Европа условия за развитие на бизнеса.
    Само няколко факта. Близо 6 милиарда инвестиции за миналата година, солиден държавен резерв, рекордно ниска безработица, която в рамките на мандата беше намалена с над 3,70% за три години, корпоративните данъци са сред най-ниските в Европа, съотношението на осигурителните вноски работодател–осигурено лице е сред най-благоприятните за бизнеса.
    Време е българските граждани да усетят в ежедневието си промените. Въпреки че през 2007 г. е постигнат най-висок ръст на реалната работна заплата за последните пет години от 10,4%, по дела на разходите за труд в брутния вътрешен продукт България остава на последно място в Европа. През целия период делът на разходите за труд устойчиво намаляват – от 53,7% през 1990 г. на 33,2% през 2007 г. България изостава по процентно изменение на номиналните разходи за труд от редица страни със сходно икономическо развитие – Латвия, Литва, Румъния и Естония, в които наемните работници се ползват в по-голяма степен от развитието на икономиката.
    В рамките на мандата устойчиво нарасна брутният коефициент на заместване на дохода от труд при пенсионерите – от 40,6% на 43,1%. За сравнение, в края на управлението на Кабинета „Костов” този коефициент е 38%, но при средно за страната – 50-60%. Известни са сравненията с относителния дял на разходите за здравеопазване и образование в бюджета.
    Този бегъл анализ обосновава необходимостта от извеждането на социалната политика като приоритет за един по-продължителен период от време, от обръщане на тенденцията в разпределението на резултатите между труда и капитала. Защото, както подчерта министър-председателят, 63% от българските граждани очакват по-лява политика.
    Кои са насоките, в които трябва да се търси приоритетно развитие? Гражданите посочват на първо място пенсиите. В мандата бяха решени важни проблеми на пенсионната система. Създадени са възможности за откупуване на недостигащ осигурителен стаж, стартира програмата „Помощ за пенсиониране”, осигуряваща заетост на безработни в предпенсионна възраст. Чрез Закона за насърчаване на заетостта се стимулират работодателите да наемат безработни на възраст над 50 г. Създадени са стимули за работещите след навършване на пенсионна възраст.
    Въпреки това остава справедливата обществена неудовлетвореност от решаването на пенсионните проблеми. Възможни са различни решения. Можем да продължим с индексиране по Швейцарското правило, както и да търсим решение на заложени проблеми в системата, като преизчисляване на старите пенсии въпреки противоречивите мнения по този въпрос или нарастване на коефициента на трудовия стаж. Обществото очаква комбиниране на възможните подходи и решаване на всички дефицити на системата още в рамките на Бюджет 2009.
    Има воля да бъде повишена ефективността на други плащания от бюджета, които се отразяват върху доходите на възрастните хора. Примерно енергийното подпомагане, по което социално бедните възрастни получават под формата на дърва и твърдо гориво, което може да бъде получавано в пари. Направи се първата крачка по отношение на потребителските такси. Вероятно трябва да продължим и с втората.
    В актуализираната управленска програма е изведено като приоритет и повишаването на заплатите на определени професионални общности – на заетите в образованието и науката, на медицинските специалисти, заетите в социалната сфера и културата.
    Нужни са бързи и конкретни действия за решаване на проблеми на отделни социални и професионални групи. Само маркирам проблема експертиза на работоспособността, за който вече има готовност да бъде решен.
    Министерството на труда и социалната политика предлага пакет от мерки за нарастване на контрола на държавата върху условията на труд чрез повишаване на правомощията на Главната инспекция по труда – болен проблем, който съществува от години и който българските граждани поставят като много важен.
    Уважаеми госпожи и господа! Българите очакват от нас, политиците, повече сигурност, повече държавност и по-добър живот. За тях политиката е добра тогава, когато им осигурява по-висок стандарт. Те все по-малко се интересуват от послания и намерения и все повече ни оценяват според ежедневието си. Вярно е, че привилегия да правят силна социална политика имат силните държави. Но вярно е и това, че страната се развива, а развитието има смисъл само ако хората го усетят в своя делник.
    Вярвам, че днешните промени са стъпки в тази посока, а това е достатъчна причина те да бъдат подкрепени. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, госпожо Михайлова.
    Реплики има ли? Няма.
    Давам думата на народния представител Мирослав Мурджов.
    МИРОСЛАВ МУРДЖОВ (БНС): Благодаря, господин председателю.
    Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер- министър, дами и господа министри, уважаеми колеги! Започвам с репликата, с която тръгна премиер-министърът – за управленската целесъобразност на промените, които днес Министерският съвет ни предлага. Да ви кажа честно, не виждам такава управленска целесъобразност, тъй като прокламираната от правителството и лично от премиера сериозна дискусия по въпроса за стойността на управлението, за радикалните и необходими промени в политиката на управлението, а не свързаната с персонални и структурни промени, с това, което виждаме като решение, внесено от Министерския съвет, днес не ни се дава. Но ни се дава може би нещо друго, нещо много по-фундаментално и нещо, което цялото българско общество съзира – това е, че Българската социалистическа партия е прихванала от управленската целесъобразност на мандатоносителя, наречен ДПС. А управленската целесъобразност на този мандатоносител е една: тя е корупцията като официално управление на държавата, модел свише, подкрепен от другия коалиционен партньор, наречен НДСВ, модел от предишното управление, заимстван и успешно провеждан в държавата, наречена България, държавата моя родина.
    Ето затова се губи общественото доверие. Но има нещо по-страшно от това, че се загуби общественото доверие – че то никога няма да се върне по простата причина, че Вие, господин премиер-министър, вие от управляващата тройна коалиция имате една основна вина – за три години управление демонстрирахте и приложихте като модел нещо много страшно, нещо, което застрашава устоите на българската държавност – делегитимирахте всички държавни институции! Защото днес българският гражданин няма уважение към абсолютно нищо – нито към българския съд, нито към българското правителство, нито към българското Народно събрание, нито към българското училище, нито към българската болница! Това е сериозният проблем на управляващата коалиция - тя делегитимира държавните институции. Тежко и горко на опозицията, която трябва да изправя тези грешки. Защото смисълът на едно управление, колкото и да е добро, колкото и да е лошо, е да съхранява държавната институция и да я превръща в модел на подражание и уважение от българските граждани. А вие за тези три години разсипахте точно този модел. И продължавате да го правите. Колегите от ДПС, които са мандатоносители, имат най-голямата вина, но не по-малка е вината и на тези, които ги подкрепят – от НДСВ и БСП, защото този модел е вреден за управлението на България.
    Предлаганите промени, които днес така широко са акламирани като спасителен пояс, няма да доведат до нищо – не защото хората, които ни се предлагат, били калпави или много добри. Нямам компетенцията да говоря. Не ги познавам чак толкова добре. Ние като отговорни хора ще дадем необходимите 100 дни на всички нови министри да навлязат в своята същност и да си отговорят на въпросите какви са проблемите в съответните ведомства. Сериозният проблем е, че няма да има - или поне днес не чухме, пък и като гледам предишните три години от управлението – сериозна промяна в политиката, която води това управление. Там е сериозният въпрос. Там е болката и всичко останало. Няма гаранции за това нещо. Нито един – нито от управляващото мнозинство, нито от Министерския съвет, не дава гаранция за тези успехи. Напротив, прави се анализ колко било страшно да има предсрочни избори в България. Не е страшно, защото ако няма предсрочни избори, имаме още една година време с вашия мандат, уважаеми колеги на тройната коалиция, с това управление да делегитимирате допълнително държавните институции и после да се чудим как да ги оправяме.
    Демонстрациите на структурни промени (а тук не се виждат абсолютно никакви структурни промени) са най-голямата гаранция за това, че опозицията беше права, като внесе петте вота на недоверие, защото има едно нещо, което трябва да ви признаем – може би под натиска на опозицията или по-скоро под натиска на обществото вие признавате къде са вашите грешки. Лошото е друго – че не предприемате никакви конкретни мерки да изчистите тези грешки, а секторите са ясни за абсолютно всички – като се започне от сигурността, като се мине през здравеопазването, образованието, инвестициите, сигурността на доходите, и не на последно място – големия резил, който търпим пред Европейския съюз и пред нашите европейски партньори. Защото аз не мога да простя на българския министър-председател, въпреки че не съм гласувал за него, на тройната коалиция – моята държава да демонстрира следния примиренчески факт: България, уважаеми колеги, ако не знаете, и Вие, господин премиер-министър, ако не знаете - е държава – членка на Европейския съюз, а не кандидат такава. Трябва достойнство, за да бъдат отстоявани националните интереси. Като не можете да се оправяте с вътрешните проблеми, поне се оправяйте с външните. Защото това показва достойнството на институциите. Но както казах в началото – вие не държите на това достойнство. Вие рушите това достойнство и ние губим вяра във вашето управление.
    Дано промените, които предлагате, дадат някакво решение. Лично според мен, според моите колеги, пък и според голяма част от българското общество няма да дадат такова. Напротив, ще засилите агонията и ще направите онова, което най-малко желаем да се случва в България – корупция, неносене на отговорност и не на последно място – трагични резултати! Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли реплики? Няма.
    Давам думата на народния представител Ваньо Шарков.
    ВАНЬО ШАРКОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, дами и господа министри, уважаеми народни представители! Когато се правеха предните промени в правителството, министър-председателят говореше, че те са след здрав анализ на управлението и необходимостта от формулиране на нови цели и политики. Видяхме здравия анализ и новите политики докъде ви докараха. Сега същият той ни говори за сериозни структурни и персонални промени, но колкото и да съзираме, не можем да ги открием. Само разбрахме днес, че трябва да ги чакаме през следващата седмица.
    Въпреки всичко всяка промяна в състава на едно правителство би следвало да има някаква политическа логика, да не е отражение единствено на партийни и коалиционни интереси, а да бъде в интерес на обществото, не на отделните партии в коалицията, да съответства на политическата ситуация в страната, а не да гарантира единствено временно спокойствие на управляващите.
    Политическата логика изисква новите министри да бъдат носители на нова по-добра политика и в същото време да има гаранция за приемственост, последователност и предвидимост. Тези назначения, които днес ще си гласувате от мнозинството, след одобрението на Висшия съвет на Българската социалистическа партия, не носят нищо такова. От толкова много вектори загубихте координатната система.
    Ако има политическа логика да назначавате за министри хора, които са се провалили, неизбрани, бивши вече кметове, което явно става патент на Социалистическата партия, това е разбираемо само за хората вътре в партията. Хората от моя избирателен район казват: „Ние за кметове не ги искаме, те министри ги правят!”.
    За нас обаче има два извода – или криворазбраната ви партийна привързаност и признателност е в противоречие, и то в явно противоречие със знака, даден от гражданите, или натрупаното след три години управленско високомерие ви кара да вземате безотговорни теснопартийни, а не държавнически решения.
    Може би за вас има политическа логика и в това да не докосвате министри, които са пряко отговорни за спирането на финансови средства от европейските фондове, а да им слагате надзорник – нов вицепремиер. За нас от СДС за това нещо има две възможни причини (и вие трябва да отговорите): или не им вярвате, но не смеете да го признаете, или са финансово необходими на партията ви и затова се опитвате да ги скриете зад нов вицепремиер с надеждата да ви изръкопляскат от Европейската комисия. То в България няма вече кой да ви аплодира, а вие чакате аплодисменти от Европа.
    Искам да ви кажа няколко думи за това, което правите в сферата на здравеопазването и със здравето на българските граждани. Когато ние внесохме вот на недоверие заради кризата в здравеопазването, лично Вие, господин премиер, твърдяхте от тази трибуна, че криза няма, че системата е стабилна и дадохте доверието си на министър Гайдарски. Не знам дали забелязахте, господин премиер, че той не седна при Вас. Седна при колегите си. Това беше неговият знак. Днес го сменяте, но трябва публично да му се извините. Господин премиер, трябва да се извините на Вашия министър на здравеопазването, защото две години и половина Вие и Вашият Министерски съвет не приемате предлаганата от него здравна стратегия с всичките й кусури, с всичките й проблеми, и не я допускате за дебат в това Народно събрание, което трябва да я одобри. Повече от година отказвате да приемете и Националната здравна карта, която той също предложи заради коалиционни боричкания. Не подкрепихте собствения си министър, когато той говореше за намаление на данък добавена стойност върху лекарствата. Отказахте да го чуете, когато говореше за увеличаване на здравноосигурителната вноска, въпреки неясното компенсиране на общата данъчноосигурителна тежест. Не го подкрепихте и когато искаше 5% от брутния вътрешен продукт за здравеопазването в началото на мандата. Не го защитавам. Напротив, аз съм един от най-големите му критици, но Вие, господин Станишев, кога го подкрепихте, че днес го изкарахте виновник за всички глупости, които правителството Ви натвори в сферата на здравеопазването?! В Хисаря ли, когато му назначихте борд, който да твори новата здравна политика? Но къде е тя?! Нали този борд трябваше да бъде готов с доклад преди месец?! С всичките му кусури, с всичките му неща, които не направи, с нещата, за които не успя да се пребори, все пак той беше единственият министър в екипа Ви, който поне създаваше впечатление за честност. От утре няма кой и това впечатление да създаде във Вашия кабинет, господин министър-председател.
    За тежкото състояние, в което е българското здравеопазване, за пълната непрозрачност, за незачитането на професионално съсловните организации, за липсващия национален рамков договор поредна година, за безобразията и корупцията в лекарствената политика, за това че сме след албанците по брутен вътрешен продукт за здраве, за липсата на сигурност за лекари, сестри и пациенти, за това че те напускат България сте виновен лично Вие, господин Станишев. Много непочтено си измихте ръцете с министъра. Заради лекарите и пациентите пожелавам успех на д р Желев, но заради Вас, господин Станишев, му казвам, че няма да успее.
    Затова, ако до септември тази година няма здравна стратегия и здравна карта, ако няма решение поне за 5,5% от брутния вътрешен продукт за здравеопазване, ако няма гарантирани по-ниски цени на лекарства чрез диференцирана ставка на ДДС, ако не гарантирате и финансирате общинското здравеопазване, ако няма възстановяване на договорното начало и подготвен Национален рамков договор 2009, ако няма прозрачност и граждански контрол в разходването на средства, ви чака нов вот на недоверие. Аз съм сигурен, че вие самите ще го предизвикате, защото нищо от това, за което ние, от СДС, ви говорим, няма да направите. Липсва ви воля просто за истинска промяна. За три години нищо не направихте, освен да ви дойде акъл и воля за една година.
    Господин министър-председател, всеки политик в България, дори и хората, които не се занимават с политика, усетиха че това беше момента, в който можехте да покажете управленска мощ, безкомпромисност и желание за промяна. Изтървахте го, господин Станишев. Изтървахте го окончателно. Доказахте, че вместо радетел на обществените интереси и на държавата като цяло, защитавате партийни и коалиционни интереси и далавери. Доказахте, че сте заложник дори не на собствената си партия, а на ДПС, а не знам защо пък и на НДСВ. Изиграха Ви. Изиграха Ви. Не знам защо го правите – заради една година още управление, власт?! Вече дори не си струва.
    Преди време, господин премиер, съставихте един кабинет на опозицията през смях. Днес ви се смее опозицията, но това не е страшно. Смеят ви се българските граждани, без изобщо да им е весело, но ви се смеят за коалиционните ви партньори. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли реплики към д р Шарков? Няма.
    Давам думата на народния представител проф. Станислав Станилов.
    СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (КА): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа министри, колеги! Ще бъда съвсем кратък, няма да се занимавам с персонални нападки или оценки, тъй като те вече бяха дадени. Ще кажа само на министър-председателя, че в неговото слово аз не чух аргументи, с които той сменя тези министри. С общите думи, с които той се обърна към нас, за да аргументира смяната на министрите, той можеше да смени и други министри, не само тези, и резултатът щеше да бъде същият.
    Господин Ангел Найденов каза, че няма алтернативна политика в България освен тази, която провежда тройната коалиция.
    АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ, от място): Не, казах, че няма заявка за такава.
    СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Напротив, има заявка и алтернативни политики има много, и заявки има. Въпросът е друг – въпросът е този, че от 1997 г. България се управлява по един и същи начин. Ще ви го докажа с това, че когато господин Костов сменяше своите министри, той ги смени със същите общи аргументи, с които сега ги сменя министър-председателят. Той не каза, първо, защо сменя например господин Близнаков – първо, второ, трето, четвърто, пето. Не, няма такова нещо. И какво трябва да направи новият министър, за да поправи това, което не е направил господин Близнаков. Същото се отнася и за господин Гайдарски, същото се отнася и за другите министри. Не че изпитвам извънредна симпатия към тях, но тук няма никаква стратегия.
    Много от тези, които се изказваха тук, говориха за успехи на тези министри. Добре, тогава тези министри са едни успешни управници. Защо се сменят? И какво им се задава, за да бъдат новите министри успешни?
    Второ, от няколко души чухме тук подробни изложения, че се говори за доверие и недоверие между коалиционните партньори. Ние не се интересуваме дали между вас има доверие или недоверие, а се интересуваме от състоянието на българското общество, на страната, на неговата държава. А състоянието е лошо, оценките са лоши, по всички социални показатели ние сме на последно място в Европейския съюз. Това е безспорно, независимо от цитираните от колежката цифри.
    Ние наистина не се интересуваме от отношенията между вас. Ние се интересуваме от това накъде върви България и как тя ще продължи по този път. А тя продължава по същия път, по който върви от последните три правителства.
    Господин Лютви Местан го няма, за да го поздравя за оценката, която той направи. Той просто каза, че лявоцентристката тристранна коалиция води България с дясна политика и затова отнема политическите възможности на дясната опозиция. Това е истината и затова всички тези промени, които вие предлагате, за които вие пледирате, тези личностни смени и така нататък, не касаят доктрината. Когато започнете да сменяте доктрината, начина на управление и когато се обърнете с лице към българското общество и държава и се грижите за обществените интереси, а не за интересите на олигархията...
    Казах ви, че ние сме на последно място по социални показатели в Европа. Знаете ли по какво сме на първо място? По броя на луксозните автомобили на глава от населението ние сме на първо място в Европа. И това го прави партия, която е водеща в една тристранна коалиция, която се нарича Българска социалистическа партия. Това не е социалистическа партия, не е лява партия и един ден вашите избиратели ще ви напуснат, защото те са леви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли желаещи за реплики? Няма.
    Давам думата на народния представител Милен Велчев.
    МИЛЕН ВЕЛЧЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин премиер, дами и господа министри, уважаеми колеги! В навечерието сме на най-радикалните структурни промени в изпълнителната власт. Това може да звучи неочаквано на фона на критиките на опозицията, че промените са козметични. Затова подчертавам – промени в изпълнителната власт, защото обсъжданите днес структурни и персонални промени в Министерския съвет са само първата крачка от реализирането на заявката за радикална модернизация на управлението през последната година.
    През следващите дни очакваме да бъдат анонсирани невиждано дълбоки преобразувания в структурите на министерствата и безпрецедентно намаление на броя на представителите във втория ешелон на изпълнителната власт. Ние от НДСВ ще подкрепим единодушно предложенията на контактната група в коалицията, защото резултатът от тези промени ще бъде нова динамика, нова ефективност на управлението и по-пълно съобразяване с очакванията на обществото.
    Що се отнася до предложените днес от премиера персонални и структурни промени, ние вече заявихме своята категорична подкрепа. Особено важно ни се струва въвеждането на фигурата вицепремиер, отговарящ за координацията на европейските фондове. Правителството на Симеон Сакскобургготски направи много, за да осигури на България най-сериозното, безпрецедентно по размери финансиране от страна на Европейския съюз. На нас съвсем не ни е безразлично колко ефективно се усвояват тези фондове и какъв резултат ще донесат те за българското общество. Затова ние не можем да не приветстваме и номинирането на госпожа Меглена Плугчиева за този пост. Ярко изявен професионалист с мениджърски опит, тя използва добре възможността да установи и укрепи и без това силните си контакти в Европейския съюз, в частност с Германия, най-големият донор в бюджета на Европейския съюз, където беше наш посланик. Тя ще има нелеката задача да активизира работата на правителството и администрацията, защото българското общество с право очаква значителното по обем финансиране, което е израз на солидарността на нашите партньори от Европейския съюз и ние очакваме преди всичко законосъобразно и целесъобразно оползотворяване на фондовете, за което госпожа Плугчиева ще има пълното съдействие на представителите на НДСВ в изпълнителната власт.
    Няма да навлизам в пространна хвалба на новите номинации за министри. Те нямат нужда от това, още повече че господин Моллов красноречиво изрази подкрепата на НДСВ за бъдещата им работа. Но не мога да подмина безсилните опити на опозицията да окаля името на бъдещия министър на отбраната – Николай Цонев. За първи път сме свидетели на такова дебелоочие – да се приписват грехове на един човек, който още не е встъпил в длъжност. Тук не говорим дори за традиционния период на толеранс от сто дни. Ама не бил политик и нямало кой да носи отговорност. Нали до вчера искахме повече експерти в управлението? Господин Цонев ще носи отговорност наравно с другите министри, но което е по-важното – пълна отговорност пред избирателите за работата на Министерството на отбраната ще носи партията, която го е номинирала и която е спечелила доверието на същите тези избиратели – НДСВ.
    Като говорим за сто дни, между другото, за щастие господин Цонев няма нужда от толкова време, за да навлезе пълноценно в работата. Той е утвърден експерт, с доказани мениджърски качества и с вече спечелено международно признание, като президент на Комитета за връзка между социалните структури на военните министерства на НАТО. За неговите успешни изяви и досега без съмнение помага 15-годишната му кариера на офицер от Българската армия. Блестящ е и примерът за лично развитие, който той дава на своите бивши колеги с четирите си висши образования, десетте специализации и докторат по маркетинг. Кой по-добре от него би отговорил на днешния императив за издигане на социалния статус на българския военнослужещ?
    Що се отнася до намеците за възможен конфликт на интереси, ако си отворите ушите, уважаеми дами и господа от опозицията, ще чуете ясно за намеренията му да излезе от търговските дружества, в които участва, както се прави навсякъде по света.
    Един въпрос изглежда силно вълнува средствата за масова информация – с какво се е провинил министър Близнаков, че го сменят? Ами не се е провинил с нищо, дами и господа. Напротив, той прекрасно се е справял със задълженията си досега и на това се дължи високата обществена оценка за него, както и за другите министри на НДСВ. Слуховете за неговата нелоялност са подобнr на тези за смъртта на Марк Твен, силно преувеличени.
    Министър Близнаков е силна политическа фигура и управленец с доказани качества. По времето на неговото управление реформите в отбраната забележимо се ускориха. Не секват положителните отзиви от съюзниците за образцовия начин, по който България изпълнява съюзническите си задължения. За всичко това министър Близнаков заслужава поздравления.
    Но политиката е особена сфера, тя във всеки момент трябва да отговаря на обществените очаквания и нуждите на времето. Новите приоритети, какъвто сега е издигането на социалния статус на военнослужещите като залог за успех на реформата в армията, изискват нови лица. Ужасно несправедливо би било да се счита, че смяната на военния министър означава недобра оценка за работата или сваляне на политическото доверие.
    Дами и господа, изразявам увереността на своята партия, че така предложените структурни и персонални промени ще имат за резултат нова динамика на управлението, нова негова ефективност и по-висок жизнен стандарт за всички български граждани. Тези промени могат да разчитат на нашата безрезервна подкрепа. Благодаря. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли реплики? Няма.
    Не виждам в залата народни представители от Парламентарната група на Българска нова демокрация, чийто ред е.
    Давам думата на народния представител Веселин Методиев.
    ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Благодаря, господин председател.
    Уважаема госпожо министър, господа министри, уважаеми колеги! Това, което в последните 48 часа българското общество научи, това, което медиите дефинираха, и това, което се разбира и от думите, казани дотук в днешния опит за парламентарен дебат, е, че господин министър-председателят с този ремонт оправда фразата: големи, но неоправдани надежди. Големи, защото той самият преди две седмици от тази трибуна съобщи, че ще извърши радикални структурни и персонални промени. Защото той самият заради обществено очакване, че при една огромна криза на разпад на водеща държавна институция, каквато е Министерството на вътрешните работи, именно като министър-председател ще се намеси в работата на изпълнителната власт и ще създаде такава промяна, че да се усети стабилност в българските институции. Тези големи надежди са неоправдани, защото днес няма такава промяна.
    Днес има споразумение в тройната коалиция, в което най-печеливш, като че ли, се оказва Сакскобургготски. В моята памет нямам спомен неговият баща да си е назначавал интенданта за министър. Сега господин министър-председателят предлага човек, който е специалист и експерт по поддръжката, да стане министър на отбраната на натовска държава.
    Струва ми се, че това, от една страна, е наистина удар върху авторитета на Българската армия, от друга страна, на българското Министерство на отбраната и, разбира се, върху образа на държавата като цяло – натовска държава.
    Днес във висока степен най-много се обсъжда правителствената промяна на БСП, като че ли там е насочен интересът, по нея се произнесе и президентът на страната. Заяви, че господин премиерът е уцелил десятката с идеята за новия вицепремиер, в частност със самата персонална промяна в състава на правителството. Чух доста думи за госпожа Плугчиева, нямам намерение да вземам отношение в лично качество към нея. Само ще кажа едно, тук са господин Гагаузов, отсъстват господин Орешарски и господин Мутафчиев – хората, които по силата на Конституцията носят отговорност за работата с европейските фондове. Няма как да им се изземе тази отговорност от вицепремиер без ресор. Няма как да се случи.
    Съжалявам, че отсъства господин министър-председателят, защото исках да му кажа, че ако не той, поне неговите съветници е трябвало да му кажат, че правителството е и колективен, и колегиален орган. Като колективен орган министрите и министър-председателят вземат общи решения, носят отговорност, но като колеги всеки министър е равен на другия и носи сам отговорността за своя ресор. Не може госпожа вицепремиерката да носи отговорност вместо тези стопански министри, които са първопричината за спрените пари.
    Имаше ли промяна в този сектор? Нямаше. Може би това е десятката на президента, че тези хора са си останали по местата. Може би това е десятката на БСП, не знам. Защото тези хора остават на местата си – там, където наистина имаше истински реален проблем, там, където стопанската политика на страната е в криза, и това е безспорно, там, където не можем да общуваме с Брюксел. При наличието на заместник министър-председател и министър на външните работи господин Калфин, който носи отговорност за взаимоотношенията на България с другите държави, включително със страните – членки на Европейския съюз, при наличието на министър, който отговаря за взаимоотношенията с Европейския съюз, госпожа Грънчарова, да сложите още един вицепремиер, който да ходи да обяснява в Брюксел, че нашите стопански министри може и да са сбъркали, ама дайте ни парите, това е нахалство. Разбира се, няма да чуете тази дума от Брюксел, защото Брюксел говори на езика на дипломацията. Брюксел говореше така и за министър Петков, който днес предстои да бъде сменен и който не присъства в залата, не знам защо.
    Не може по този начин да се извършва структурна промяна. Защото в самото решение за структурни промени, уважаеми колеги, е записано, че сменяме думата „продоволствие” с думата „храни” и думите „бедствия и аварии” с „извънредни ситуации”. Това е обидно за вас самите, дето ще го подкрепите. Това ли е структурната промяна?
    Структурна промяна в правителството означава, когато определени министерства или се сливат, или разделят свои структурни елементи - от себе си, и ги предават във властта на друг министър, или им се намалява статутът и престават да бъдат министерства, а отиват във втория ешелон на властта, както се изрази един колега преди мен.
    И накрая да кажа. Предлагате структурни и персонални промени, от една страна. Господин министър-председателят ги предлага. От друга страна, казвате в обществото: „Почакайте малко, има празници. Ще ви представим една правителствена политика, ще я дебатираме в парламента, след като се направят структурните и персоналните промени. А като издебатираме, ще направим структурни промени”. – „Какви структурни промени? - На втори ешелон на властта. Видяхме, че има много излишни институции”. Сега ги видяхте, на третата година?! Днес ги видяхте – тези 120 хил. чиновници, които са увеличени?!
    С това ли ще се направи рязката промяна? С това ли ще се направят икономиите, че ще смените 30 човека заместник-министри или ще освободите 20 щатни бройки в областните администрации? Това ли е голямата структурна промяна, с която се хвалите в момента пред публиката, пред обществото? Няма кой да повярва на това нещо. Дори и най-верните ви привърженици не могат да повярват на това, че ще махнете 50 човека от политическия елит. Това ли ще е административната промяна, голямата структурна промяна? Тоест на всичко отгоре „каруцата пред коня”!
    Няма правителствена политика, която да се дебатира, която да бъде защитена от мнозинството, която да бъде оспорена от опозицията, няма реална представа за административната реформа точно в административната власт и нейния висш ешелон, а има персонални промени, спазарени по формулата 8:5:3. Големи, но неоправдани надежди! Това създадохте в българското общество. Няма как да избягате от това, което вече хората казаха за вас. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли реплики?
    Между другото ще съобщя, че Парламентарната група на Демократи за силна България изчерпи своето време. Но след тази реплика ще имат възможност да говорят извън времето още три минути.
    Заповядайте, госпожо Хитова.
    ДИАНА ХИТОВА (КБ): Благодаря, господин председател.
    Уважаеми госпожи и господа министри, госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Методиев! И когато реколтата не е добра, трябва да се сее! Когато не е добра, особено старателно. Това се мъчим да направим ние. А какво сеете вие през последните вече 20 години? Само омраза и рушене! Това ли е нещото, към което трябва да се стремим? Мъчите се сега да разрушите това, което е постигнала коалицията, а защо не и самата коалиция. Тази цел не заслужава да бъде подкрепяна.
    Това, от което имаме нужда сега, е реформаторство, от постоянен и всеотдаен труд да постигнем промените, от които всички се нуждаем. (Реплика в опозицията.)
    Това, което правим в момента, е естествена смяна на конете при дълъг път. Нашият път, каквото и да правите, ще бъде дълъг. Благодаря ви. (Ръкопляскания от КБ. Реплики в опозицията.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли втора реплика?
    Заповядайте, господин Иванов.
    РАДОСЛАВ ИВАНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми министри, колеги! Вземам думата и правя реплика на господин Методиев, който достатъчно уважавам, но мисля, че тази тема е малко по-специфична. Говоря за европейските фондове.
    Ако има някакъв смисъл да се въвежда новата конструкция, новата фигура на вицепремиер по фондовете, то тази логика и мотивация е заложена и в нашия проектодоклад на база на усвояване на средствата. Каза го и министър-председателят днес, казваме го и ние, че виждаме наистина една лоша комуникация с Брюксел. В ресорните министерства имаше случаи, в които предоставяха ирелевантна информация към европейските ни партньори. Видяхме един слаб административен капацитет, както и наличието на „китайски стени” между политически лица и управляващи органи.
    Така че всъщност работещата и креативна формула със създаването на вицепремиер е именно стъпката в решаването на тези проблеми. Защото, ако е имало грешки и слабости, то те са били пред предприсъединителните фондове. И тук вече говорим как да дадем нова тенденция. Всъщност ние това правим чрез въвеждането на тази фигура. Сигурен съм, че след гласуването в пленарната зала, въпреки високите очаквания в обществото по един нов начин за прозрачно усвояване на средствата, точно това и ще получим. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли трета реплика? Няма.
    Право на дуплика – господин Методиев, както вече казах, разполагате с три минути.
    ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Господин председателю, господин министър-председателю, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Хитова! Омраза, непримиримост, ако щете, грубост и агресивност към мафията – винаги, към организираната престъпност – винаги!
    Когато разсъждавахме и дебатирахме тук преди две седмици за обвързаността на правителството с мафията, с организираната престъпност част от вас дори не пожелаха да вземат участие в този дебат. Когато отвън образът на България става все по-мрачен и се говори, включително и днес „Шпигел”, че България е задушена от мафията, не може да съществува никаква добронамереност. (Реплика в КБ.)Никаква добронамереност!
    Когато говорите за това, че сме сеели омраза 20 години, ще ви кажа. Аз живея в центъра на София. В 1999-2001 г. моите съседи спяха спокойно, нямаше шум. (Смях и реплики в КБ.) Идете сега при тези хора, защото те са избиратели - не само мои, а и ваши, и вижте изложението от джипове през тези кафенета до 4,00 ч. сутринта и хората, които викат полицията, а полицията не смее да им каже нищо! Това е така от есента на 2001 г. Хората го виждат това нещо. Това е същото, което беше по времето на вътрешни министри от БСП, като Виктор Михайлов, Начев и пр. Това беше така, сега отново е така.
    С това нещо: примиримост от българските политици, означава трагедия за българите като цяло! Защото никой от нас не може да се съгласи, аз вярвам, че и голяма част от мнозинството не може да се съгласи, това повече не се търпи! Това наистина не се търпи повече! Едни хора, които се чувстват абсолютно недосегаеми, едни хора, за които - тези, които правят в момента анализите за България отстрани, казват, че ще си отгледат ново поколение политици! Толкова е силна мафията в България, че ще си отгледа и ново поколение политици! Как да не ме боли? Защото аз ще ви кажа, че наистина си обичам страната. (Реплика от КБ: „Така ли?”.)
    И не може, когато чувам това нещо, когато го виждам с очите си, Вие да излезете тук и да ми кажете, че сея омраза. Каква омраза сея?! Откъде накъде дойде това?! (Реплика от КБ: „Мразите естествено!”.)
    Кого мразя? Господин Станишев! Откъде накъде да го мразя? Министър-председател е на България – негова е отговорността това да се прекрати и е негова отговорността хората в неговото правителство, защото министрите той ги пази, той ги е предлагал и днес пак той ги предлага. Тези министри, за които има и сянка на съмнение, че има конфликт на интереси, да ги отстрани – нещо, което днес не се случва. Нещо, което днес не се случва! И това не е никаква омраза. Това е слаба политика и слаб министър-председател. (Шум и реплики.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Съгласно ротацията, която приехме, се обръщам към Парламентарната група на ДПС – ако някой от тях желае, ще му дам думата. Засега поне няма желаещи.
    Има думата народният представител Мария Капон.
    МАРИЯ КАПОН (независим): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
    Уважаеми колеги, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господа министри! На Велики четвъртък никой не очаква велики дела от този кабинет. Но утре е Разпети петък. И повярвайте ми, буквално утре ще бъдат разпънати на кръст всички, които смятат, че в страната ни се е случила просто поредната политическа криза, всички, които смятат, че тя ще бъде преодоляна с поредните министри.
    Не, дами и господа, поемането на политическа отговорност с оставка не е достатъчна! Хората в България видяха как се злоупотребява не само с доверието им, как се крадат парите им и очакват престъпниците да бъдат в затвора.
    Днес сте изправени не пред нов кабинет, а пред нова политика. Вие или ще останете на страната на мафията, или ще се върнете при българските граждани! Вие днес не правите избор между ляво и дясно; вие правите избор между горе и долу – долу, където е адът, заедно с корупцията, фалшивите търгове, бедността, загиващите села и задушаващите се градове; и горе, където се намира почтеността, европейската ни перспектива, правовият ред и гражданското общество.
    Аз ще гласувам срещу този кабинет, защото днес сме поканени да правим някаква оценка за качества като на кастинг за хора, които познаваме или не познаваме.
    Ето например, госпожа Плугчиева – не само добър политик, бил той и опонент, а и дипломат.
    Но като говорим за политика, политика с еврофондовете, господин премиер, не е нужно да няма портфейл! Какъв е ресурсът й, каква е децентрализацията й? Тя не е просто медиатор! Дайте й управление!
    За радост на публиката думата “продоволствие”, на която толкова държаха управляващите, се превърна отново в “храни”, за което ще се радвам да разбера от Вас, господин премиер, каква е точно структурната промяна на Министерски съвет или е поредното нелепо упражнение по политическа филология?
    Тази мощна промяна обаче може да бъде затъмнена само от възникването на министър на извънредните ситуации. Очевидно госпожа Етем ще отговаря за всичко, защото кабинетът и страната ни се намират непрекъснато в извънредна ситуация.
    Не знам дали господин Миков е тук – колега, който познаваме, но готов ли е да започне с операции “Чисти ръце”? Защото не е достатъчно просто да бъде чиста съвестта му в края на мандата, защото ще трябва да арестува заедно с министерството си – и готов ли е той да го направи – и колеги от тази зала, и министри, и съпартийци, без значение от това!
    Честито и на новия министър на отбраната! Фрегатата “Смели” – флагман на Българския военноморски флот, току-що е задържан за контрабанда, господин премиер! Разбирате ли обхвата на операцията “Чисти ръце”, която трябва да направят? Това е цяло управление “Чисти ръце”, за което мандатът ви свърши.
    Последния път, когато Вие, господин Станишев, говорихте в тази зала, демонстрирахте политически мускули. На думи чухме решимост, но коалиционният баланс изглежда окастри крехкия полет на смелостта. Извън тази зала със сигурност има много хора с политически мускули, но какво от това? От всички се очакват действия, очаква се политика за прочистване от мафията и волята тя да бъде следвана. Хората не искат държава, в която бедните плащат сметката, а олигарсите стоят на трапезата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли реплики? Няма.
    Да съобщя минутите, с които разполагат парламентарните групи: Коалиция за България – 12 минути; НДСВ – 12 минути; ДПС – 10 минути; БНД – 19 минути; ОДС – 4 минути; ДСБ са изчерпали своето време, както вече казах; БНС – 10 минути; “Атака” – 3 минути; независимите – 6 минути.
    От Коалиция за България има двама записани – господин Иванов и господин Йорданов. Желае ли някой да вземе думата?
    РЕПЛИКИ ОТ КБ: Пропускаме.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Добре, преминаваме по-нататък.
    Стефан Софиянски? Павел Чернев? (Шум, реплики.)
    От ОДС – Мартин Димитров.
    Господин Димитров, заповядайте.
    МАРТИН ДИМИТРОВ (ОДС): Господин председател, господин министър-председател, дами и господа министри, колеги! В началото на своето изказване министър-председателят призна, че някой друг е направил промените. Той каза, че ги е приел. Това означава, че схемата 3:5:8 продължава да действа.
    ОЛИМПИ КЪТЕВ (НДСВ, от място): Естествено.
    МАРТИН ДИМИТРОВ: Че премиерът е фигурата, която води правителството без право на глас.
    Три години след началото на мандата на едно правителство не е моментът да се говори за началото на реформите. Това е моментът, в който трябва да се отчетат реформите, господин министър-председател!
    И какво можете да отчете Вие? Че Министерството на земеделието и горите стана Министерство на земеделието и продоволствието, а днес стана Министерството на земеделието и храните, по-скоро, че ще стане? Ако това е успех, уважаеми господин министър-председател, много лошо за Вас и за вашето правителство!
    Създавате министър, който да отговаря за европейските фондове, само че проблемите, господин министър-председател, не са в координацията. Проблемите, господин министър-председател, не са в комуникацията. Не там са проблемите с европейските фондове.
    Нищо няма да направите с тези промени. И ще Ви дам съвсем конкретно какво трябва да се направи, но то очевидно няма да бъде направено от вашето правителство.
    Необходими са ясни критерии за класиране на фирмите, които получават и пари от българския бюджет, и пари от европейските фондове! Ясни критерии! Публично класиране! Публичност за консултантските компании! Да е ясно кой ги консултира, тъй като е обществена тайна, че само тези фирми, които работят с консултанти, близки до правителството, получават европейски фондове. Това са дълбоките, това са истинските проблеми. Всичко друго е за заблуда на противника и не върши работа.
    Необходимо е да има прозрачност и отчетност пред гражданското общество и оттам да дойде контролът. Ето, това не правите и няма да го направите, господин министър-председател.
    Не можете да се криете зад търговската тайна и договори като този с “Газпром” да не е публичен, никой в България да не знае колко ще поскъпне газта! Забележете, господин министър-председател, не може инцидентът в АЕЦ “Козлодуй” да е търговска тайна! Това са недопустими неща! Вашето правителство е най-безотчетното и най-скритото в новата история на България!
    МИНИСТЪР АСЕН ГАГАУЗОВ: Най-откритото е нашето!
    МАРТИН ДИМИТРОВ: Това са проблемите, господин министър-председател. Това са много сериозни проблеми, които Вие не решавате.
    Така, както я карате, господин министър-председател, от ден-днешен трябва да започнете да работите върху следващите промени в правителството, тъй като единственото, което правите в момента, е да печелите време. Това е време с надеждата докладът на Европейската комисия да не бъде толкова обективен и да не получите заслужената, за съжаление, предпазна клауза в областта на европейските фондове.
    Уважаеми дами и господа, учудващото е, че вие продължавате да стоите зад това правителство. И по-големият проблем е, че корупционното начало продължава да бъде водещо и ще продължи да бъде водещо до края на мандата.
    Всичките промени, които правите, господин министър-председател, не могат да бъдат определени като структурни. Няма и нямаше нито една конкретна политика.
    И най-тежката Ви отговорност е следната: пари вече има, има огромни европейски фондове, има огромни бюджетни излишъци, но те се харчат ужасно лошо – това е Вашата отговорност! Ужасно лошо се харчат и парите от бюджета, и от европейските фондове.
    ОЛИМПИ КЪТЕВ (НДСВ, от място): Ти ли ги събра тези пари, бе?!
    МАРТИН ДИМИТРОВ: Има шансовете хората в България да живеят добре, ако се вземат правилните мерки. Но това е правителство, което дърпа България надолу като воденичен камък. (Реплики: “Е-е-е”!)
    Не се използват уникално големите възможности на европейското членство. С това правителство българите не могат да живеят добре.
    Така че ние от ОДС, господин министър-председател, с нетърпение очакваме края на Вашия мандат. За нас това е решението. Благодаря ви. (Единични ръкопляскания от ОДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: С това изказване на господин Димитров Парламентарната група на ОДС изчерпа своето време.
    Има ли реплики към господин Димитров? Няма желаещи.
    Парламентарната група на НДСВ има записани още двама народни представители.
    Госпожо Първанова, имате думата.
    АНТОНИЯ ПЪРВАНОВА (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Днес се направиха поредица от спекулации по отношение на това какво е успешен мандат. Мисля, че когато фактите говорят, това Народно събрание трябва да мълчи. Защото успешен мандат е когато двете партии от предишния мандат, завършили го в неговата цялост, участват в коалиция в мандат, който очевидно също ще завърши – надявам се – успешно. Така че излишно е да се правят коментари какво би значело този мандат да завърши добре за коалицията.
    Само че аз искам сега да обърна внимание на една система, която, за разлика от всички други в държавата, е може би най-нереформираната. Това е здравеопазването. И ако в МВР може да се предизвика скандал и този скандал да бъде решен с кадрови промени, то в здравеопазването реформата засяга много сериозни дейности, свързани с предоставяне на парламента на здравна стратегия, на Национална здравна карта, на реформиран здравноосигурителен модел, на единна визия и политическо съгласие за довършване на започнатото в Хисаря и за това, което заложихме в актуализираната програма. Затова тази нереформирана система ще изисква много по-сериозна дисциплина от коалицията. И затова аз мисля, че не е справедливо да се спираме днес върху кандидата за министър на здравеопазването. Защото това, което е положително при д-р Желев, е, че той е човек, който е мениджър, той е човек, който е бил кмет, който има познания за това как трябва оперативно да придвижи политическо решение на тази коалиция и да го реализира.
    Ангажиментът, който беше поет в Хисаря, господин премиер, трябва да бъде реализиран, за да можем всички ние да покажем сериозната инициатива, да покажем сериозното намерение действително да отговорим на проблемите в здравеопазването, на лекарското съсловие, на съсловието на медицинските сестри, на пациентите и да извършим тази реформа, за да може всеки един от нас да е сигурен, че днес, натискайки зеленото копче, дава своя глас, своята подкрепа за министър-председател, който заслужи името мениджър. Ако предишният министър-председател беше посланикът на България за НАТО и за Европейския съюз, то Ви получихте много сериозната отговорност да бъдете наричан мениджърът, или най-добрият мениджър от българските премиери. Затова моята парламентарна група ще Ви подкрепи с ясното съзнание, че ние ще дадем своята експертна сила във всеки един от ресорите, където актуализираната управленска програма трябва да направи съществена промяна.
    Вие вдигнахте много високо топката за своите коалиционни партньори, когато направихте заявка за втори мандат. Ние бихме искали да го реализираме и бихме искали да продължим. Но с ясни параметри и с много ясни цели и политики, за които имаме съгласие за начина, о който ще ги реализираме. Аз се надявам, че специално за тази система Вие наистина поемате отговорност за осъществяване на реформата и се надявам, че моята парламентарна група, давайки единодушно своята подкрепа за Вас и за правителството, ще може да се появи пред електората си и да каже, че е изпълнила своя ангажимент и е направила най-доброто. Благодаря Ви и Ви пожелавам успех! (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли реплики към госпожа Първанова? Няма.
    Има ли желаещи да вземат думата за изказвания?
    Има думата народният представител Минчо Христов.
    Независимите народни представители имат на разположение още шест минути.
    МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Уважаеми колеги, господин премиер! Вие говорихте преди малко за очакванията на българските граждани. Мисля, че техните очаквания не са свързани толкова с персоналните промени на един или друг министър, колкото с политиката, която води българското правителство. Хората се интересуват ще спасим ли предсрочно закритите блокове на АЕЦ „Козлодуй” и ще имат ли българските граждани и фирми евтина електроенергия. Знаете, че инфлацията и търговският дефицит се дължат до голяма степен на скъпата електроенергия, която скочи през последните месеци. Ще бъде ли премахнат данък добавена стойност върху лекарствата и ще станат ли тези лекарства по-достъпни за българските граждани? Вашият министър господин Гайдарски защити тази теза. Вашето мнозинство не ни подкрепи.
    Ще се премахне ли точковата система при пенсиониране и ще станат ли пенсиите нормални за нашите бащи и майки? Ще има ли пълна ревизия на приватизационните сделки и отнемане на незаконно придобитото имущество като се започне от незаконно придобитите имоти на гражданина Кобургготски? За всичко това със Стела Банкова сме внесли конкретни законопроекти. За съжаление вашето мнозинство, но и голяма част от опозицията, колеги, не ни подкрепят.
    Хората искат да знаят ще има ли криза, подобна на тази от 1996-1997 г., ще бъдат ли ограбени отново спестяванията на гражданите? Защо многократно тази зала отхвърля предложенията ми за гарантиране на влоговете и наказателна отговорност за раздаване на необезпечени кредити? Кого защитаваме колеги – кредитните милионери или интересите на онези, които са ни изпратили тук? Това се отнася както за управляващите, така и за опозицията. Обръщам се към тази така наречена опозиция.
    Българските граждани се интересуват какво ще прави правителството и съответните общини със задръстванията в София и големите български градове? Какво ще става с безобразното застрояване в междублоковите пространства? За всичко това ви предлагам също конкретни решения, които също се отхвърлят тук.
    Ще ви предупредя и друго и ще завърша. Общините, уважаеми колеги, възнамеряват да продават земята, върху която са построени жилищните блокове на няколко милиона български граждани. Какво е това, ако не е грабеж и рекет? Аз вчера внесох в Народното събрание законопроект, с който гражданите да получат безвъзмездно земята под и около техните блокове. Надявам се да подкрепите това разумно предложение, защото, уважаеми господа, това е политика, а не заяждане на дребно кой да бъде министър и какви са неговите качества, каквото прави тук опозицията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Реплики няма.
    Има ли желаещи да вземат думата?
    Независимите народни представители имат право на още 2,5 минути. Господин Тодоров, ще Ви дам думата.
    Господин Софиянски, заповядайте.
    СТЕФАН СОФИЯНСКИ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа министри, колеги! Промените ще бъдат факт след кратко време, както е и факт, че в много от изказванията управляващата коалиция опроверга това, което говореше преди десетина дни на вота на недоверие, а именно, че от вота на недоверие няма смисъл. Напротив, от вота на недоверие имаше много сериозен смисъл и ние трябва да имаме в опозицията самочувствието, че той катализира едно обществено напрежение, катализира го и в реакцията на кабинета.
    Каква е реакцията? Тук вече искам веднага да кажа позицията на Български народен съюз - ние няма да подкрепим промените и ще се аргументирам защо.
    Първото, което искам да уточня, е, че това не е заради персоналните качества на хората, които предлагате. В житейския си и професионален път съм имал възможност с някои от тях да работя и не мога да кажа нищо лошо, затова няма да коментирам персоналните промени, но какво трябваше ние да чуем тук?
    Тук ние трябваше да чуем не кой точно идва, а какво ще прави и какво ще се случи утре, за да има наистина една промяна. Не в първо, не и в последно изказване ще кажа, че аз очаквах да чуя от вас най-актуалното в момента, а то е една сериозна антиинфлационна политика. Една сериозна антиинфлационна политика, защото България я гази – употребявам тази дума, вече една сериозна инфлация. България е достатъчно малка, за да бъде силно повлияна от международните процеси, но е и достатъчно малка, за да може с адекватни антиинфлационни мерки да свали влиянието на международните финансови пазари. Тези мерки ние не ги чухме днес.
    По отношение на конкретните ресори – оставаме с противоречиви чувства, защото от тази трибуна вие казахте, че министър Петков е човекът, който е достоен и който може да извърши промените в МВР. Сега го няма. Ваша е преценката. Не мога да преценя и с какво се е променило или с какво ще се променят нещата във войската, но бих искал наистина това да го чуя поне в заключителното Ви изказване.
    По отношение на другите два сериозни ресора – земеделието, какво очакваме от новия министър или какво по-скоро очаква България и земеделския стопанин от новия министър. Първото и най-важното нещо са рамките на една икономическа мярка, която да действа антиинфлационно, бързо изтегляне и плащане на субсидиите преди лятната кампания. Защо? Защото по този начин намаляваш кредитния натиск, по този начин земеделските стопани получават средствата предварително, не се налага на голяма част от тях да отиват и да товарят кампанията с лихви или с кредити.
    Второ предимство – голяма част от тези средства ще се използват и ще влязат пряко в един оборот в рентите. Ще се платят те и ще се изтегли целият цикъл на реализация на рентите.
    Трето предимство, също изключително важно – ще се балансира пазара на зърно. Сега голяма част от земеделците, набирайки средства за кампанията, ще трябва да продават зърното. Отиде ли зърното в тежките монополи, които имат възможност да изкупуват сега, наесен те ни се явяват вече с нова позиция и с нова стратегия. Оставането на част от зърното у земеделските стопани ще даде възможност за един много по-балансиран пазар.
    През месец май правите оценките, имате възможност през месец юни, в началото на кампанията, тези средства да стигнат до земеделците. Отново подчертавам, че това очаквам да чуя и очаквам да бъде реализирано от Земеделското министерство.
    По отношение на вицепремиера по еврофондовете – с Вас сме спорили много пъти. Винаги съм казвал, че те не се усвояват и сега казвам, че досега по седемте оперативни програми няма усвоени средства. По седемте оперативни програми няма усвоени средства – Програмата „Джереми” отново е отложена, Гаранционният фонд за дребния и среден бизнес някъде се говори, че юли – август ще започне. „Джесика” не е стартирала, не са изчистени параметрите, това е също програма за благоприятна околна среда.
    Добре, назначавате вицепремиер без портфейл. Какво значи „министър без портфейл”? Това значи, че той няма портфейл, това значи, че той не подписва. Това значи! (Реплики.)
    Логиката на това министерство, което трябваше да го има още в началото, е то да има пълномощията и да има персонифицирана отговорност, не да координира, а да персонифицира отговорността. Това министерство трябва да има седем направления, заради седемте оперативни програми. Тези оперативни програми като административна структура трябва да осъществяват, всяко едно от тях, непрекъсната връзка с ресорното министерство, да се създаде едно ядро в това министерство за провеждане на процедурите. Казвам – едно ядро, и в него да се привличат от съответните ресорни министерства експертите. Там са добрите експерти и по този начин ти вече създаваш един нормален поток на европейските средства и имаш персонифицирани институциите, които отговарят за тях или по-скоро институцията. Затова, ако не е късно, смисълът на това министерство е подписът, който носи отговорността. Не трябва да бъде без портфейл, а да има реална управленска структура по него, която да взаимодейства с професионалистите в отделните министерства.
    Това не можах да го чуя като идеология, като предложение и това ме навява на мисълта, че отново сме на положението „Напънала се планината и родила мишка!”.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има ли реплики? Няма.
    Господин Тодоров, моля да изчакате за момент.
    Думата пожела министърът на земеделието и продоволствието Нихат Кабил.
    Имате думата, господин министър.
    МИНИСТЪР НИХАТ КАБИЛ: Благодаря, уважаеми господин председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители, господин министър-председател, колеги, господин Софиянски!
    Вземам думата за частта на Вашия въпрос за субсидиите в селското стопанство, за да направя едно много важно уточнение и за да не се генерират напразни очаквания в обществото, особено сред земеделските стопани, да не се натоварва с тези очаквания новия министър на земеделието и храните, който ще бъде избран след малко.
    По европейски регламент в цяла Европа, във всички европейски страни, субсидиите за преки плащания на площ, тяхното плащане започва от 1 декември на настоящата година и трябва да приключи до 1 март следващата година, когато започва новият цикъл на подаване на заявленията. Разбира се, спорните положения се изчистват до месец юни на следващата година. В тази връзка ние не можем да нарушим един такъв регламент, но какво е направено за улеснение? Това е една практика в другите европейски страни.
    През изминалата 2007 г. Министерството на земеделието и продоволствието от една страна, от другата страна Разплащателната агенция, а от трета страна почти всички търговски банки в страната сключиха едно стратегическо споразумение, според което всеки земеделски стопанин след като е подал заявлението си за преките плащания, след като първичната проверка по риска е преминала, той получава един сертификат, на базата на който може да отиде в банката, с която той оперира и да изтегли съответния кредит срещу парите, които ще получи като субсидия. Това нещо става. Разбирам, че има лихви, но няма как в противен случай да се наруши регламентът.
    И другото нещо, на базата на това споразумение банките декларираха, че застават зад Програмата за развитие на селските райони и Оперативната програма за рибарство и аквакултури, като в частта на субсидията от Европейския съюз те няма да искат обезпечение, за да може да се движи процесът много по-ускорено. Ние имаме такъв опит по предприсъединителната програма САПАРД. Разбира се, самите банки, на базата на това споразумение, имат възможността – и аз ще се радвам това да стане, да участват и като консултанти със своя финансов опит и също с експертизата, която имат. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин министър.
    Заповядайте, господин Тодоров, имате думата.
    СТАНЧО ТОДОРОВ (независим): Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господа министри, уважаеми колеги! Всички тук, в тази зала, сме се събрали да чуем предложението на премиера за промени в Министерския съвет. Всички желаем българската държава да бъде силна и да ни управляват силни хора, затова са и промените, които трябва да направим.
    Министър-председателят предлага промени в Министерския съвет. Той взе на прицел двете силови министерства. Дано изстрелът бъде точен от негова страна и дано е успешен, тъй като видяхме, че тези силови министерства, откъдето се ражда и силната българска държава, не са на мястото си. Там е основната корупция, там са хората, които са се сраснали, и се видя, че генералите, които излизат от системата на Министерството на вътрешните работи, са основните хора, които създават хаоса в държавата. Дано господин Миков, ако бъде избран за министър, намери начин, сили и средства да се справи с тези хора, които излизат точно от това министерство, а не от Министерството на отбраната. Някои се страхуват, че генералите от Министерството на отбраната могат да направят нещо лошо на държавата. Не, господа!
    На министъра на отбраната, който е първият професионалист от така наречения преход, му пожелавам той като офицер от противовъздушната отбрана, който е мой колега в продължение на 14 години, който беше началник щаб на полк, който е стрелял на полигона „Шабла”, където съм бил началник щаб, нека да стреля по насрещен курс, а не на догон, защото в това министерство наистина трябва да има ред. И ако този ред бъде осъществен, държавата България ще бъде силна. Силната армия има силна държава, а не раздут щат, за който казах на досегашния министър господин Близнаков. Той не съобрази 800 човека раздут щат на едно министерство с 30-хилядна армия да бъде съкратен максимум на 100 човека! Това е необходимо на държавата, за да бъде силна, иначе раздутото означава слабост.
    Господа, нека да пожелаем на тези силови министерства да си свършат работата. Оттам ние ще бъдем удовлетворени, за да можем да се похвалим пред Европа, че държавата става силна, а не слаба.
    Стига опозиция и управляващи! Тук, в тази зала, има достатъчно министри, които са участвали в това управление на държавата, и ме е срам да ги слушам, че говорят за нещо, което те не са направили.
    Пожелавам на господин премиера да направи структурните промени. Да намали тези заместник-министри, които са от 80 броя нагоре, да останат малко, качествени обаче, а не количествени хора. Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, благодаря ви. (Ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, има ли желаещи да вземат думата?
    Господин Илчев, заповядайте, имате думата.
    СТАНИМИР ИЛЧЕВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, дами и господа министри, уважаеми колеги! Няма интрига в разискванията днес, въпреки че имаше очаквания за такава. Интригата е по-слаба, отколкото интригата във футболния шампионат на страната вече.
    Имах чувството, че ако по някакъв магически начин бяха направени номинации на хора, които отговарят на универсални критерии за приспособимост, за ефективност, ако те дори не бяха намерени от резервните банки на партиите в коалицията или от средите на експертите, пак щяха да се чуят същите обвинения, същите критики и същите съмнения. Смятам, че хората, които следят подобни дискусии, вече полагат мъчителни, допълнителни усилия, за да схванат логиката на това събитие в българския парламент. Защото здравата, житейската логика изисква в такива случаи нещата да се представят в сравнителен план и на фона на очакванията на цялото общество, не на отделни политици и особено на политиците, които са в опозиция.
    Така например обществото трябва да се интересува номинираният за военен министър какви точно намерения има. Правилно се каза, че той ще постави силен социален акцент върху политиката на ведомството, което ще управлява. Аз бих допълнил, че този силен, социален акцент ще има съвсем конкретни, овеществени параметри. Този човек смята, и вече го сподели с медиите, да започне изграждането на ведомствени детски градини, първите три от които ще бъдат в София, Пловдив и Велико Търново, за да приюти децата на военнослужещите. Той смята да промени системата на снабдяване с ведомствени жилища в полза на кадровите военнослужещи. Той смята рязко да издигне социалния статус на българския военнослужещ и това са простите неща, които смята да свърши през месеците до края на мандата. Никой обаче не иска да слуша този начин на говорене и продължава взирането върху някакви детайли от неговата биография, в които между другото няма нищо притеснително.
    Слава Богу, че в пленарната зала има негов колега, който по силата на съсловната солидарност каза, че става дума за един кадрови офицер, който, благодарение на възможностите на демократичната система, която изграждаме през последните години, е успял да добави към своята професионална квалификация още две граждански специалности, а именно „Философия” в Софийския университет и „Счетоводство и контрол” в Университета за национално и световно стопанство. Успял е да усъвършенства двата чужди езика, които е изучавал, успял е да развие успешен частен бизнес. И когато това се казва, става ясно може би защо е тази ревност и този нихилистичен критицизъм към него. Това отношение е същото, с което консервативната част от българското общество посреща всеки сравнително по-млад и сравнително модерно образован човек през последните години. И това е истината за номинирания за военен министър, няма друга истина. Има завист и опасение, че той, виждате ли, може и да се справи с ангажиментите, които поема.
    Моят колега Пламен Моллов употреби израза „конструктивна лоялност”, но трябваше може би да го преведе на езика на фактите и на примерите. Колегите от опозиционните партии прекалено дълго време продължиха да спекулират върху начина, по който сме гласували по време на вота на недоверие. Това е излишно занимание, колеги. Ако тогава се получиха 35 жълти картона, смятайте, че това е един от елементите на конструктивната лоялност. Конструктивна лоялност не е безкритичната лоялност, лоялността по инерция и лоялността по дефиниция. Това е лоялност, която е динамична и адекватна на самия политически процес. Тогава преценихме, че най-адекватното е да се държим така, както се държахме, и го направихме. Днес имаме представа за стойността на това събитие и го правим по малко по-различен начин, защото съставът на Министерския съвет - с промените, които ще гласуваме, е всъщност изпълнителната власт, която през месеците до края на мандата трябва да свърши няколко много важни неща.
    Естествено, че от гледна точка на отделните партии в коалициите приоритетите могат да се подредят по един, но могат да се подредят и по друг начин. Мога да споделя само виждането на НДСВ за подреждането на тези приоритети.
    Първо, ние ще се борим за нов Закон за местните данъци и такси, за нов тласък в децентрализацията на общините, за скоростно приемане на Закона против домашното насилие, за нов статус на българското семейство като най-добър инструмент за туширане на негативните последствия от демографската криза, за стабилизиране на политиката на доходите, за старт на първите най-големи инфраструктурни проекти. Е, ако тези неща бъдат изпълнени, дори и не 100%, защото времето до края на мандата наистина е малко, ние на този кабинет би следвало да му дадем: първо – кредит на доверие днес, и второ – обективно да преценим докъде усилията му са се осъществили впоследствие. Затова ще подкрепим промените в състава на кабинета.
    Накрая искам да споделя нещо, което смятам, че за всички нас би било важно. Продължаваме да си разменяме идеологически упреци със задна дата. Това не е добре. Опозицията прилича на онзи ученик, който тича и вика непрекъснато: „Другарко, еди-кой си счупи стъклото”. Мисля, че вие не бива да подсказвате на Брюксел какъв доклад да пише. За такова подсказване в селското школо се пише единица и се намалява поведението. Вашите критики трябва да бъдат аргументирани. Те не бива да стигат до границите на националния нихилизъм. Между другото мисля, че Брюксел няма да слуша точно такива подсказвания, а обективно ще измери пропуснатите действия, както и свършените. Благодаря. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, господин Илчев.
    Има думата за реплика господин Шопов.
    ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Господин Илчев, добре е, че напомняте и приковавате вниманието на тази личност – кандидата за министър на отбраната. Защото той е най-споменаваната кандидатура от всички. И това не е случайно. Защото той и преди да е станал министър, е скандална личност. Скандален избор! Оттук нататък ще видите, че той ще се превърне в една от ябълките на раздора и един от хората, които ще теглят кабинета и вас от НДСВ надолу.
    Първото е, че той е кадрови военен. На вас, на управляващите явно не ви влезе в главата, че практиката в нормалната държава и в гражданското общество е кадрови военен да не е министър на отбраната. Министри на отбраната са обикновено юристи, икономисти. В Европа има практика да стават министри на отбраната и жени. Това е нещото, което също предизвиква нашето внимание и ни кара да считаме, че не сте прави.
    Що се касае до този човек, ясно е, че неговата цел, както и одеве казахме, са имотите на Министерството на отбраната, които оттук нататък ще бъдат предмет на кражба. С други думи оттук нататък формулата, която ще упражнява този министър (помнете ми думите, а и ще го видите), въпреки „добрите намерения”, които той има, ще бъде „продажби-кражби”. Уж продажби на държавни имоти, а кражби на огромни суми пари. Защото това остана за доизтупване. Военните имоти оттук-нататък ще бъдат нещото, към което ще се стремите вие, за да напълнят празната ви предизборна хазна, черната ви каса, с напразната надежда да минете бариерата на следващите избори.
    ОЛИМПИ КЪТЕВ (НДСВ, от място): Може и на теб да ти дадем малко, ако искаш.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Втора реплика? Няма.
    Заповядайте за Вашата дуплика, господин Илчев. Получавате още три минути.
    СТАНИМИР ИЛЧЕВ (НДСВ): Господин Шопов, веднъж председателят на Събранието направи лека бележка на един Ваш колега по реторична страст, като му каза, че и полетът на фантазията трябва да има някакви предели.
    БОРИСЛАВ КИТОВ (БНС, от място): Но някои нямат!
    СТАНИМИР ИЛЧЕВ: НДСВ е изключително чувствително към цялата проблематика на отбраната и военната политика на България. През 2001 г. ние заварихме наследство, което не беше лошо, но не беше толкова добро, колкото се представяше, и от салонно възпитание ние премълчавахме това. Ще ви припомня само, че България беше последната страна, която не беше демонтирала своите ракети, а това беше изискуемо условие от НАТО, че беше страна, която беше запитана: „Защо криете голямо въоръжено формирование?” – закъснялата пререгистрация на Транспортни войски. Ние имаме повече от един мандат сериозен и непрекъсваем ангажимент към отбранителната сфера и затова трябва да ни повярвате, че много внимателно сме прилагали критериите за пригодност, когато сме номинирали човек, който Вие така яростно критикувате.
    Току-що бе внесено предложение за промени в Закона за държавната собственост, (наша идея, естествено, не на „Атака”), които до минимум ограничават онези действия, свързани със замените, заменките и т.н. След като армията вече е професионализирана, след като ние сме пред лицето на изключително отговорни мисии и изискването от 8% готовност на Въоръжените сили да участват в тях в момента представлява 2%, очевидно задачите, които новият министър на отбраната ще изпълнява, ще бъдат много по-отговорни, но в същото време и много по-прозаични от онова, което Вие намеквате, че щял да върши.
    Освен това законодателната система на страната и правозащитните органи са в достатъчно добра функционална кондиция, за да уловят всеки опит да се обслужват черни каси. Нямаме нужда от такава техника и това не е участвало в мотивите ни да избираме съответния човек за оглавяване на отбраната.
    Вашият домашен национализъм – казвал съм го и друг път – понякога ви кара да говорите неща, които няма как да се свържат с прокламираните от „Атака” идеи. Вие от една страна сте пацифисти, защото искате завръщане на всички контингенти, а от друга страна заклеймявате човек, който идва от средите на резервистите. Сигурен съм, че в момента стотиците хиляди войници, сержанти и офицери от българския резерв недоумяват защо заклеймявате един техен колега и защо казвате всъщност, че който е служил в армията, по никакъв начин не може да прави нищо друго, освен да се радва на пенсията си.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, има ли желаещи да вземат думата от онези парламентарни групи, които все още имат време за изказвания? Не виждам желаещи да вземат думата.
    Уважаеми колеги, обявявам обсъждането по предложените проекти за решения за приключено. Пристъпваме към гласуване на предложените проекти. Има два проекта, които следва да се гласуват. Ще ви ги представя последователно. Те ще бъдат гласувани един след друг.
    Първият проект:
    “РЕШЕНИЕ
    за изменение на Решение на Народното събрание от 16 август 2005 г. за приемане на структура на Министерския съвет на Република България
    Народното събрание на основание чл. 84, т. 7 от Конституцията на Република България
    РЕШИ:
    В Решението на Народното събрание от 16 август 2005 г. за приемане на структура на Министерския съвет на Република България (Обн., ДВ, бр. 68 от 205 г., изм. бр. 60 от 2007 г.) се правят следните изменения:
    1. Думата “трима” се заменя с “четирима”.
    2. Наименованието “Министерство на земеделието и продоволствието” се заменя с “Министерство на земеделието и храните”.
    3. Наименованието “Министерство на държавната политика при бедствия и аварии” се заменя с “Министерство на извънредните ситуации”.”
    Това е текстът на проекта за Решение за структурните промени в Министерския съвет.
    Гласувайте предложения проект за решение.
    Гласували 226 народни представители: за 154, против 72, въздържали се няма.
    Решението е прието. (Ръкопляскания в мнозинството.)
    Преминаваме към гласуване на втория проект.
    “РЕШЕНИЕ
    за персонални промени в Министерския съвет на Република България
    Народното събрание на основание чл. 84, т. 6 от Конституцията на Република България и във връзка с Решение на Народното събрание за избиране на Министерски съвет на Република България от 16 август 2005 г. (ДВ, бр. 68 от 2005 г.), Решение на Народното събрание за персонална промяна в Министерския съвет на Република България от 21 декември 2006 г. (ДВ, бр. 106 от 2006 г.), Решение на Народното събрание за персонална промяна в Министерския съвет на Република България от 16 март 2007 г. (ДВ, бр. 25 от 2007 г.) и Решение на Народното събрание за персонални промени в Министерския съвет на Република България от 18 юли 2007 г. (ДВ, бр. 60 от 2007 г.)
    РЕШИ:
    1. Освобождава Емел Етем Тошкова като министър на държавната политика при бедствия и аварии; Веселин Витанов Близнаков като министър на отбраната; Нихат Тахир Кабил като министър на земеделието и продоволствието; Радослав Ненков Гайдарски като министър на здравеопазването; Румен Йорданов Петков като министър на вътрешните работи.
    2. Избира Емел Етем Тошкова – заместник министър-председател, и за министър на извънредните ситуации; Меглена Иванова Плугчиева-Александрова за заместник министър-председател; Николай Георгиев Цонев за министър на отбраната; Валери Митков Цветанов за министър на земеделието и храните; Михаил Райков Миков за министър на вътрешните работи; Евгений Желев Желев за министър на здравеопазването.”
    Гласувайте този проект за решение.
    Гласували 229 народни представители: за 155, против 74, въздържали се няма.
    Решението е прието. (Ръкопляскания в мнозинството.)
    За обяснение на отрицателен вот – заповядайте, господин Янев.
    ЯНЕ ЯНЕВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Това е поредният опит да се закърпи съдраният правителствен чувал. Но неуспешен! Всичко, което чухме, е лицемерие и камуфлаш от страна на правителството. Днес ние ставаме свидетели на това, че интендантът на Министерството на отбраната по подобие на Барон Гендович става министър на отбраната. Нещо повече, Плугчиева, която е известна като царицата на горската мафия, сега за награда ще оперира с еврофондовете. (Реплики на възмущение в мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Янев, предлагам Ви да прекъснете с този род изрази, защото трябва да се спазва определено приличие, дори когато се обяснява отрицателен вот.
    Моля, продължете.
    ЯНЕ ЯНЕВ: Господин Пирински, аз не назовавам конкретни имена, за да ми правите забележка, аз говоря по принцип.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: В пленарната зала се употребяват парламентарни изрази, а не се говори свободно.
    ЯНЕ ЯНЕВ: Министърът на земеделието, който е аспирант на Цено Хинковски – Тодор Живков в областта на земеделието, за по-голяма яснота, днес отива в министерството и ще се сбъдне поговорката сякаш теле ще бъде вкарано в железница.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля да приключвате, господин Янев.
    ЯНЕ ЯНЕВ: Защото няма да му стигне и една година да опознае кабинетите, камо ли да провежда солидни реформи.
    Що се касае за старозагорския екскмет, той по-скоро става за шеф на агенция по антитероризъм, защото има опит за атентатите срещу него.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Изтече Ви времето за отрицателен вот. Благодаря Ви, господин Янев. (Изключва микрофоните. Народният представител Яне Янев завършва изказването си при изключени микрофони.)
    Има ли желаещи за втори отрицателен вот? Не виждам.
    Пристъпваме към полагане на клетва от новоизбраните членове на Министерския съвет. Моля, поканете новоизбраните членове в пленарната зала. (Ексминистрите Веселин Близнаков и Нихат Кабил напускат пленарната зала, изпратени с продължителни ръкопляскания от мнозинството.)
    Господа, моля да повтаряте текста на клетвата след мен.
    ЕМЕЛ ЕТЕМ, МЕГЛЕНА ПЛУГЧИЕВА, НИКОЛАЙ ЦОНЕВ, ВАЛЕРИ ЦВЕТАНОВ, МИХАИЛ МИКОВ, ЕВГЕНИЙ ЖЕЛЕВ: „Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!” (Ръкопляскания в мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря ви.
    Уважаеми колеги, господин министър-председателят желае да вземе думата.
    Господин министър-председател, имате думата. Заповядайте.
    МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ СЕРГЕЙ СТАНИШЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми госпожи и господа министри! Бих започнал моето изказване с думи на признателност, на благодарност към досегашните министри, които работиха активно и сериозно в мандата на този кабинет, защото този, който не е носил отговорността, тежестта на министерския пост, трудно може да разбере колко много работа действително свършиха тези министри, които днес си тръгват от кабинета. Защото аз не смятам, че те са били слаби министри и че са наказани за техни грешки, пропуски, неуспехи в политиката. Разбира се, всеки един министър допуска грешки. Не греши само този, който не работи - това е старо правило, и винаги има основания за претенции към един или друг човек, който заема такава отговорна позиция. Силата на едно управление е в способността да се самокоригира, да признава своите слабости, своите грешки, своите недостатъци и да търси решение на проблемите и отговор на очакванията на българските граждани. Аз смятам, при това според мен не без основание, че тази управляваща коалиция и този кабинет са едни от най-самокритичните.
    В момента България се намира във важен етап от своето развитие. Ние постигнахме немалко и за европейската интеграция, и за икономическото развитие на страната, в това число и за социалния статус на българските граждани. Но членството в Европейския съюз повдига на ново ниво очакванията на хората – с нови, реални и обосновани претенции и към парламента, и към изпълнителната власт. И ние, от управляващото мнозинство, трябва да отговорим на тези очаквания, защото те са справедливи, защото българските граждани понесоха основната тежест от всички несгоди, всички грешки, всички престъпления на българския преход. И сега това управление плаща много от сметките на предишни управления, в това число на най-агресивната част от българската опозиция, защото тези сметки не са разплатени и най-малко морални основания за критика, за много от реалните тежки проблеми на България имат някои, които днес се правят на морален коректив. Винаги сме готови и аз, и министрите, и управляващата коалиция да носим справедливи критики и да приемаме конструктивни предложения, стига действително да търсят решението на проблемите.
    За съжаление, и днес в дебатите от страна на опозицията не се чуха реална алтернатива и реални политики. Имаше изнесени много литературни есета, много прилагателни, епитети, хвърлени във въздуха, но много малко съдържание стои зад тях. За мое съжаление в това число, защото всяко управление се нуждае от силна опозиция, която да го коригира, която да дава алтернативни идеи. Такива не се чуха. Имаше най-различни квалификации – от това, че новите министри са политактивисти и политназначенци до това, че няма да се носи политическа отговорност и са прекалено експерти без политически опит. Знам, това го казах и в началото, че на вас няма как да ви угодим. Не сме го и очаквали, не сме го и целели.
    Когато преди близо две седмици заявих пред парламента, че ще инициирам сериозен разговор в коалицията и за приоритетите и политиката, която провеждаме, и за структурни и персонални промени, мисля, че беше дадена сериозна заявка. Смятам, че отговаряме на необходимостта в момента от такива структурни и персонални промени. Както вече заявих, те не приключват със смяната на няколко министри и създаване на нови позиции в Министерския съвет. Те ще продължат и на ниво заместник-министри, и на ниво заместник областни управители, и с цялостен преглед на работата на редица държавни изпълнителни агенции, за да постигнем по-голяма ефективност. Но когато се правят структурни промени, те трябва да бъдат много внимателно и функционално преценени от гледна точка на това, че всяка една структурна промяна – създаване на ново министерство, закриване на министерство, изисква реално технологично време и една управляваща коалиция не може да експериментира само заради политически знаци, които биха се харесали сигурно, но ще срещнат много трудности в изпълнението. Важното е съдържанието на политиката да бъде достатъчно убедително. Не всичко опира до структури. По никакъв начин! Структурите са инструмент и хората са инструмент на политиката – личностите в този Министерски съвет. В крайна сметка не целим просто публичен ефект, въпреки че има много ясни политически знаци и към българските граждани.
    Например с кандидатурата на министъра на вътрешните работи Михаил Миков, кой от опозицията може да каже, че Михаил Миков не е почтен, не е силна политическа фигура, не е способен и не желае да направи дълбока промяна и реформа в Министерството на вътрешните работи? Кой? Има ли такива? (Ръкопляскания от КБ, НДСВ, ДПС.) Кой може да оспори професионалните, а и политически качества на другите кандидати, като вицепремиера госпожа Меглена Плугчиева? (Ръкопляскания от КБ, НДСВ и ДПС.) Само господин Яне Янев може да измисли такива неща и фантасмагории. Лошото е, че в България лесно се хвърлят думи, никой не носи отговорност за лъжите и измамите. Това е част от проблема на българската политическа система, а и на българското правосъдие, защото досега не знам един лъжец да бъде осъден в България и затова толкова лесно жонглират с думи. (Реплики от опозицията.)
    Аз съм убеден, че тези промени, които парламентът подкрепи, ще дадат своя ефект за работата на правителството, за ефективността и за реализацията на тези съвсем конкретни управленски приоритети, които са заложени в актуализираната програма. За съжаление, наша слабост в последния месец – месец и половина беше, че не можахме да ги наложим като обществена тема, а потънахме в наложени чрез медиите от някои представители на опозицията скандали около МВР, което иззе цялата обществена енергия. Това е факт и това е наша слабост. Сега това трябва да бъде коригирано и със структурните, и с персоналните промени.
    Чуха се много приказки за това, че не е ясно за какво ще отговаря и как ще работи вицепремиерът госпожа Плугчиева, в това число най-разнообразни идеи за създаване на абсолютно нови структури, министерства. Това показва абсолютна управленска несъстоятелност, защото подобно действие би означавало спиране на цялата работа по европейските фондове, по тяхното усвояване. Би трябвало виднитe представители на опозицията поне това да знаят, че има процедури, механизми и структури, утвърдени и съгласувани с Европейския съюз.
    Ние признаваме, че има проблеми в реализацията и в работата по европейските фондове. Никога не сме го отричали, важното е сега да намерим коригиращите механизми и чрез онези шестнадесет мерки за прозрачност, контрол, за външен одит, които Министерският съвет прие преди повече от един месец, и чрез ролята и функциите на вицепремиера, отговарящ за работата по тези фондове. Госпожа Плугчиева няма да бъде пощенска кутия, ще има ясни функции и достатъчно силен екип и за координация, и за контрол на всички изпълнителни агенции, управляващи органи, междинни звена в различните оперативни програми, които ще работят с европейските фондове. Това трябва да ви е ясно.
    Освен това мисля, че е много важно за гражданите да чуят ясни ангажименти и за политики. Управляващото мнозинство е в дълг към българските граждани за това, че не успяхме досега да финализираме работата по дългосрочна здравна стратегия и национална здравна карта. Това се дължи и на вътрешни спорове в коалицията. Защото е труден балансът между реалните пазарни механизми, между сегашното състояние, наследено още от реформата на Иван Костов и неговия кабинет. И принципът на солидарност задължително трябва да бъде присъстващ много силно, както и принципът на достъпност и на качествено здравеопазване.
    Убеден съм, че д-р Евгений Желев ще може да се справи с неговите професионални знания, с административния му опит, с нещата, които познава в работата на здравната система. Не е вярно, че е бил извън реформите и извън здравната система осем години. Просто нищо не знаете. Той е в Управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса, посочен от българските общини. Това е реалност, че това ще бъде направено.
    Същото важи и за другите министри.
    Убеден съм, както вече споменах, че онзи дебат във връзка с кризата в доверието в МВР, беше само политически от страна на опозицията. Но ние ще използваме тази криза за оздравяване на системата и за дълбока реформа. Ще видим кой ще бъде „за” тази реформа и кой „против” нея. Това ще бъде истинската разделителна линия за това кой иска страната да се пребори с такива феномени като престъпността, като корупцията, а кой не иска и само търси политически дивиденти.
    Сигурен съм, че силните професионални качества на министъра на отбраната и на министъра на земеделието и храните им дават шанс да реализират тези качества в един силен и достатъчно сплотен екип със силна парламентарна подкрепа. Защото преди две седмици казах, че без твърдо мнозинство, способно да носи отговорността за трудни решения, за сериозни и дълбоки реформи, няма как да вървим напред.
    Искам да благодаря на всички народни представители днес, преди всичко от мнозинството, но и на тези народни представители, които подкрепиха правителството, без да се намират в мнозинството, за този мандат на доверие. Знам, че доверието трудно се отстоява.
    Искам да се обърна към новоизбраните министри, а и към досегашните министри, че оттук нататък трябва да покажат огромна воля, да вложат много енергия, много усилия, за да можем да реализираме тези управленски приоритети, които сме си набелязали.
    Ще повторя за кой ли път, не заради управляващото мнозинство, а заради българските граждани, че България през последните години постигна немалко, но все още сме една от бедните страни на Европейския съюз. Трябва да търсим и нови източници на икономическия растеж, нови източници на социална кохезия и в това виждам един от важните елементи на социалния вектор в управлението, който трябва много по-силно да реализира своите контролни функции по отношение и на бизнеса, и на всички останали, които имат отношение към нещата, свързани с правата на труда и много други аспекти. Ще търсим всякакви възможности и ще ги намерим, за да продължим и финансовата стабилност, която е първо условие за всяко успешно икономическо и социално развитие, и да ускорим икономическия растеж и да привлечем повече средства в България, и да гарантираме още по-голяма социална ангажираност и чувствителност от страна на държавата, за да имаме доверието на хората. Знам, че хората очакват повече от властта. Ние трябва да покажем чуваемост към тези очаквания не само чрез днешния извод, но и чрез ежедневни действия.
    Това исках да споделя пред Народното събрание.
    Още веднъж благодаря за подкрепата на тези народни представители, които ни я дадоха. Сигурен съм, че говоря не само от свое име, а от името на всички членове на Министерския съвет. Ще дадем всичко от себе си, за да оправдаем тази подкрепа във времето, което остава до края на мандата. Благодаря ви.
    Искам да пожелая на всички народни представители весели Великденски празници, много здраве, лично щастие и късмет! Благодаря. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги народни представители, позволете ми да благодаря и от ваше име на министър-председателя за онова, което той сподели с нас.
    Позволете ми и една констатация. Днешното обсъждане в Народното събрание показа, че обществото ни се нуждае от отговорна дискусия и по състоянието на страната, и по онова, което предстои. Това е отговорност на мнозинството, на правителството да запознае Народното събрание с актуализираните приоритети на своята политика, това е отговорност и на всички народни представители да поддържат равнището на дискусията, на отговорността пред обществото ни да бъдем обективни, критични, но диалогични в търсенето на онези решения, които са в интерес на обществото ни, на нашите граждани.
    Позволявам си и аз да се обърна към вас с пожелание за спокойни, весели празници, за срещи с нашите избиратели през тези дни и отново да подновим работата на Народното събрание на 7 май, сряда, от 14,00 ч.
    Закривам това пленарно заседание. (Звъни.)

    (Закрито в 14,08 ч.)

    Председател:
    Георги Пирински

    Заместник-председател:
    Любен Корнезов


    Секретари:
    Нина Чилова
    Мирослав Мурджов

    Форма за търсене
    Ключова дума
    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ