ЧЕТИРИСТОТИН И ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 10 септември 2008 г.
Открито в 9,00 ч.
10/09/2008
Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателят Любен Корнезов
Секретари: Пенко Атанасов и Ясен Попвасилев
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Очевидно имаме необходимия кворум. Откривам днешното заседанието.
Уважаеми дами и господа народни представители, господин министър-председател, дами и господа министри, уважаеми гости!
Обявявам за открита Десетата сесия на Четиридесетото Народно събрание, сесия, през която ни предстои интензивна законодателна дейност, сериозен парламентарен контрол и не на последно място – отговорната задача да изработим изборното законодателство, законодателство, свързано с политическия процес, по начин, който да даде увереност на нашите граждани, на обществото, че предстоящите избори в средата на следващата година ще бъдат такива, каквито гражданите очакват, каквито са нужни на страната, за да върви тя по своя демократичен път.
Първото изпитание, разбира се, на нашето Народно събрание ще бъде начинът, по който ще проведем своята работа тук в пленарната зала, качеството на дебатите, сериозността на разискванията и отговорността на гласуванията. Пожелавам ви с удоволствие да се ползвате от новата система за гласуване и да бъдем на равнището на нейните изисквания, която не позволява човек да преотстъпи личността си на някого друг.
И така, уважаеми колеги, по съгласувано мнение на току-що завършилото заседание на Председателския съвет и по традиция днешното първо заседание на новата сесия следва да започне с възможността парламентарните групи да направят своите изявления в началото на парламентарната сесия. Вярвам, че ръководствата на парламентарните групи имат готовност.
Преди това има процедурно предложение от народния представител Павел Шопов. Предлагам да дадем думата на господин Шопов.
Заповядайте.
ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Уважаеми колеги, предвид предстоящия ден, на който се чества и се отбелязва от световната общественост Денят срещу международния тероризъм, предлагам депутатите от Четиридесетото Народно събрание в днешния ден да отбележим този ден, като почетем паметта на жертвите от тероризма, на ислямския тероризъм в България, на онова, което стана на гара Буново, и атентата, при който загинаха 7 души, както и другия акт на тероризъм, най-големия атентат до 80-те години предвид броя на жертвите – 150 души през 1925 г. в църквата „Св. Неделя”.
Да си спомним за тези черни страници от българската история, за жертвите, които бяха дадени от българите, да станем и с едноминутно мълчание да почетем тяхната памет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колежки и колеги, в заседанието на Председателския съвет днес аз изразих надеждата, че в пленарната зала няма да бъдат въвеждани теми и прояви, които носят политически и партиен характер.
ИВАН СОТИРОВ (ОДС, от място): Това да не е експертен орган, господин Пирински!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Процедурното предложение, което беше направено, е свързано с Международния ден за почит на жертвите от тероризма и аз предлагам именно на всички жертви на тероризма да отдадем почит с едноминутно мълчание. (Всички стават. Едноминутно мълчание.)
Благодаря.
За процедурно предложение има думата господин Мерджанов.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин министър-председателю, уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги народни представители! По традиция началото на всяка политическа сесия на Народното събрание се очаква с подчертан интерес от българското общество. Вярвам, че всички парламентарни групи желаят техните послания да стигнат до максимален брой избиратели, затова предлагам пряко излъчване по Българската национална телевизия и Българското национално радио на речите на лидерите на парламентарните групи. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Процедурно предложение за пряко предаване на изказванията на парламентарните групи.
Гласувайте това предложение.
Гласували 179 народни представители: за 171, против 2, въздържали се 6.
Предложението се приема. Изказванията ще бъдат предавани пряко.
Има думата господин Ангел Найденов – председател на Парламентарната група на Коалиция за България.
Заповядайте, господин Найденов.
АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.
Господин председател, господин министър-председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми дами и господа народни представители, позволете ми първо и от мое име, и от името на Парламентарната група на Коалиция за България, убеден съм, от името на всички вас, да честитим юбилейния рожден ден на председателя на Народното събрание и на народния представител от Пазарджишкия многомандатен избирателен район Георги Пирински. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.
АНГЕЛ НАЙДЕНОВ: Човек, известен със своя политически и управленски опит, отличаващ се с уважение и толерантност към чуждите мнения, човек, който е известен със своята привързаност към принципите на националното съгласие, парламентаризма и демокрацията.
Честит рожден ден, дълъг живот и здраве!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви искрено, господин Найденов.
АНГЕЛ НАЙДЕНОВ: Уважаеми дами и господа, едва ли ще учудя някой ако кажа, че с началото на Десетата сесия на Народното събрание поставяме началото на един особен политически сезон – особен със своя заряд и за обществото, и за политическите формации. Сезон, който трудно може да се нареди сред обичайните за работата на Народното събрание. Аргументите за подобно определение са не само във факта, че той фактически е сред последната година от мандата на сегашното управление, но и във факта, че с този политически сезон и с поведението на политическите формации се залагат на практика стартовите позиции за новите избори. В този смисъл е ясно, че трудно може да се удържи на популизма, на който сме свидетели междупрочем през тези досега три години от страна на парламентарната и извънпарламентарната опозиция.
Отличава се и с още нещо – с факта, че сме свидетели на една особена активност и нарастваща агресия от страна на опозицията, насочена към блокиране на усилията на управляващите, правителството и парламентарното мнозинство. И най-после, особен заради демонстрацията на неистови усилия да се внушава на хората негативизъм към управлението, да се създава напрежение, да се търси дестабилизацията или най-малко да се внушава дестабилизация с цената на всичко и въпреки всичко. В преследване на този сценарий смея да кажа, че опозицията се опитва да експлоатира всяка ситуация без оглед на цената, плащана от държавата или от мнозинството, от българските граждани.
Мога да разбера нетърпението на извънпарламентарната опозиция в лицето на ГЕРБ, за които всеки ден забавяне носи намаляване на шансовете им за успех. Не мога да разбера и си признавам, че наистина се учудвам обаче на парламентарната опозиция, голямата част от която би трябвало да осъзнава, че чрез политическото си поведение, което се демонстрира досега и което залага на външната показност и на ефектите, няма особени шансове, да не кажа, че няма никакви шансове да попадне в следващия парламент.
Трудно ми е да повярвам, че е възможно да се открие солидна основа за политическата консолидация и взаимодействие на толкова различни като манталитет, позиции, цели и лидери политически формации. Етикетът „Европейска народна партия” не е достатъчен, както и омразата към управлението не е нито мотивираща мнозинството от хората, нито създава алтернатива на сегашното управление.
Питам се дали наистина не си даваме сметка, че на хората са им омръзнали агресията, заканите, скандалите и голите обещания. Питам се дали наистина, уважаеми дами и господа от опозицията, не съзнавате провала и на сегашната си инициатива, която е свързана с организирането на подписка за уволнението на правителството.
Междупрочем, ще кажа още веднъж: израз на политическа безвкусица е идеята ви да експлоатирате значими за историята и за българските граждани дати от българската история – инициатива, която е много далеч от очакванията на хората.
Нашият отговор, дами и господа, е, че през тази сесия ние ще поставим ударението върху политическите и законодателните инициативи, свързани със социалната политика, свързани със социалната ангажираност и социалната отговорност на управлението. Това е политика, която Парламентарната група на Коалиция за България извежда пред скоби. Политика, която ще следваме безкомпромисно, и политика, която, без колебание ще кажа, среща разбирането на партньорите в тройната коалиция.
Като отличителна характеристика на тази политика ще отбележа повишаването на доходи и за работещите, а и за пенсионерите; увеличаването на разполагаемия доход, в т.ч. и чрез намаляване на осигурителните вноски; грижата за хората с увреждания и уязвимите социални групи; разширяването на достъпа и увеличаването на помощта за социално слабите; контролът върху условията за труд и работната среда. Като част от тази социална насоченост на политиката разглеждаме и вниманието, което се отделя на здравеопазването и образованието.
Второ, веднага посочвам законодателството в промените и съответно в законите, свързани с провеждането на изборите в страната – промени, съобразени с необходимостта да бъдат представени и приети достатъчно своевременно, и промени, съобразени с необходимостта от възстановяване на доверието на хората към политиката и политическата система. Ние направихме първата стъпка с внасянето на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за политическите партии и ще имаме готовност да внесем и другите предложения, свързани с това законодателство, през месеците септември и октомври.
Сред приоритетите ще откроя и законодателството и парламентарния контрол, свързани с докладите на Европейската комисия, съответно по механизма за наблюдение и сътрудничество и по усвояване на средствата за европейските фондове. Разбира се, веднага искам да подчертая, че сред приоритетите трябва да посочим законодателството в сферата на сигурността, съответно подготовката на бюджета за 2009 г. и промените в законите, свързани с този бюджет.
Дами и господа, народни представители, иска ми се да пожелая за всички една успешна сесия. Нека да посоча, че разчитаме на диалог със синдикати, с работодателски и неправителствени организации. Разчитаме и на диалога с хората и съответно на подкрепа на политиката, която е насочена към модернизация на страната и съответно политика, полезна за българските граждани. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Найденов.
Уважаеми колеги, заявките за изказвания се правят от съответните парламентарни групи. Получих заявка от господин Борислав Ралчев. Моля и другите колеги да ми дадат знак. Виждам господин Моллов, господин Местан.
Едно пояснение: времето, което се показва, уважаеми колеги, е за стандартно изказване във връзка с общия ресурс – 40 минути. В случая ние разбира се прилагаме нормата, която предвижда 7 минути за изказване от името на парламентарна група. Разбира се, ако това време се надхвърли с малко, ораторът ще има възможност да приключи своето изказване, но ви моля да спазваме този регламент.
Има думата господин Ралчев. След това – господин Моллов.
БОРИСЛАВ РАЛЧЕВ (БНД): Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин министър-председател, уважаеми министри, уважаеми колеги! Днес отбелязваме едновременно както началото на Десетата сесия на Четиридесетото Народно събрание, така и навлизането в четвъртата година от мандата на настоящото правителство. Правителството, което имаше смисъл и ясна цел до 1 януари 2007 г., след което изпадна в управленческа и идейна летаргия, пропилявайки както инерцията на страната ни, така и обществената енергия, натрупана в предприсъединителния период.
Действията и бездействията на сегашния кабинет доведоха до такава загуба на доверие във възможностите му да води успешно България напред, че днес преобладаващата част от българското общество и всички ние – представителите на опозицията, посрещаме откриването на новия политически сезон с надеждата, че той поставя началото на края на управлението на тройната коалиция.
Ние, представителите на Българска нова демокрация, считаме, че преди да сдаде властта, това правителство трябва да има доблестта да свърши доста работа по възвръщане на доверието на европейските ни партньори и поправяне на разклатения имидж на България.
През новия политически сезон ние извеждаме като свой основен приоритет осъществяване на надзор върху управляващите по изпълнение на мерките, включени в публикуваните през м. август графици и планове за действие, в проблемните сфери.
Вече стана пределно ясно, че, осланяйки се на стабилното си парламентарно мнозинство, управляващите нямат намерение да се съобразят с обществените настроения. Гласовете от улицата сами по себе си нямат капацитета да накарат това правителство да работи ефективно.
От позицията си на български народни представители, в защита на интересите на гражданите, ние заявяваме, че нямаме намерение да оставим тройната коалиция спокойно да добута мандата си докрай. В изпълнение на тази задача ще заложим не на бунтарски популизъм, а на ефективно възползване от демократичните инструменти на законодателната дейност и парламентарния контрол.
Ние от Българска нова демокрация призоваваме българското Народно събрание да поеме функцията си на коректив на управляващите и да изисква от кабинета представяне на постоянен отчет за извършената дейност за справяне с недостатъците в така наречените проблемни области.
Не е логично, след тежките европейски критики за липса на напредък в сферите на правосъдието и вътрешния ред и безпрецедентните санкции по европейските фондове, парламентът да счита, че няма ангажимент да окаже необходимия натиск за реално изпълнение на изготвените от правителството мерки.
Днес ние внесохме проект за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, с който да се въведе извънреден парламентарен контрол във вторник. Той ще е насочен само към реализирането на така наречения „екшън план” на кабинета за преодоляване на изоставането в сферата на правосъдието и вътрешния ред и по подобряване на управлението на европейските фондове.
Ако ние, българските народни представители, откажем да осъществим този извънреден контрол, няма как да бъде гарантирано, че поредният план ще се превърне в реални действия.
Брюксел вече ни показа по категоричен начин, че желае резултати, а не нова доза обещания и приказки. В противен случай следващият европейски шамар ще бъде още по-звучен и тежък от предишния. Шамар, който ще е насочен към тройната коалиция, но чиито тежки последици ще се понасят от българските граждани. Въпреки че именно гражданите са преките потърпевши от санкциите на Европейския съюз, ние смятаме, че понастоящем никой не се вслушва в техния глас. Поради тази причина допълнителен приоритет на Българска нова демокрация ще бъде иницииране на серия от дискусии, в които българите от различни райони на страната да могат да изкажат своето мнение и да представят своите виждания.
Гражданите на България трябва да бъдат включени в процеса на обсъждане на необходимите мерки за излизане от кризата, в която страната ни е изпаднала.
За финал бих искал да потвърдя ангажимента на Българска нова демокрация към защитата на правата на потребителите у нас. Твърдо сме решени да продължим обществено-политическия натиск и контрол върху некачествени услуги, предоставяни на българските граждани и данъкоплатци, с което се нарушава нормалното им ежедневие и се застрашава здравето и животът им. Това е нужно, защото две години, след членството ни в Европейския съюз, държавата продължава да остава безнаказани своеволията на компании, злоупотребяващи с монополно положение.
Всеки е запознат със случаи на неправомерно спиране на електроподаването на цели семейства, на отрязване на топла вода и парно на цели жилищни кооперации, на доставяне на електричество с по-високо напрежение на цели квартали, на спиране на студената вода и на цели градове.
Превръщането на България в нормална европейска държава минава през гарантиране на българските потребители на адекватна защита срещу подобен произвол.
В заключение се обръщам към всички колеги с апел за подкрепа на всички парламентарни действия, гарантиращи осъществяването на реален коректив на правителството и възобновяване на доверието в България.
Желая успех!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Ралчев.
Думата има господин Пламен Моллов, ръководител на Парламентарната група на НДСВ.
Заповядайте, господин Моллов.
ПЛАМЕН МОЛЛОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа министри и народни представители! Ще напусне ли НДСВ тройната коалиция? Този въпрос превърна НДСВ в подвижна мишена, но не на здравия обществен интерес, чиято цел е партиите да действат така, че животът на хората да стане по-добър. За съжаление отговорът на този въпрос бе превърнат от нашите политически опоненти в циничен залп за техните собствени победи и поражения.
Няма да отивам по-далече от двата последни вота на недоверие, когато обсъждахме кризата в държавата, в резултат на нереформираната система на МВР. Ние се въздържахме да подкрепим правителството, защото, оставено само на себе си, то не предлагаше приемливи алтернативи за обществото.
На последния вот на недоверие, когато беше и реална възможността държавата да остане на автопилот и да не можем легитимно да работим, за да дойдат и спрените, и очакваните европейски пари у нас, ние убедено застанахме зад правителството. Това според нас е политически коректно и приемливо поведение не само към нашите коалиционни партньори, а много повече към гражданите, които искат сигурност, гарантирана политическа стабилност и по-висок стандарт на живот като резултат от прилагане на правилата, въведени от управляващите. За останалото – хората се научиха да се справят сами.
В първата половина на мандата ние се уморихме да поясняваме, а, сигурен съм, че и гражданите се отегчиха да слушат даваните обяснения защо влязохме в тройната коалиция. Не бих се изкушил отново да систематизирам нашите аргументи. Те са добре известни и това личи от последното проучване на „Алфа Рисърч”, в което анкетираните открояват приноса на НДСВ за влизането ни в Европейския съюз и за подобряване на икономическата среда у нас.
Оживлението в икономиката, високият ръст на брутния вътрешен продукт, ниският процент на безработицата, намаляването на данъците и осигуровките са в правопропорционална зависимост от експертния потенциал и надпартийното политическо поведение, с което хората свързват управлението на НДСВ не само в предишния, но и участието ни в този мандат. Сега в последната му четвърт се налага въпросът: ще остане ли НДСВ в тройната коалиция? Ние трябва да отговорим не само на политическите ни опоненти, но и на част от политическите ни привърженици, които трескаво пресмятат ползи и вреди, и изчисляват печалбата от напускането на коалицията в проценти от вота на парламентарните избори. Не ги упреквам, вероятно така е политически коректно и дори приемливо, но просто не е вярно.
Ако допуснем, че НДСВ напусне коалицията и бъде премахнат плоският данък – каквито гласове се чуха, всички, които се възползваха от опростената данъчна политика, ще бъдат недоволни. Това са предимно млади хора, с добро образование, високоплатени или специалисти със собствен бизнес, които са над половин милион у нас.
Ако НДСВ напусне коалицията, популисткото харчене на пари от излишъка би повишило инфлацията и дори тези, които биха се облажили, ще бъдат недоволни след това.
Да не изреждаме всички социални групи, достатъчни са ни само близо двата милиона пенсионери. Ако НДСВ напусне коалицията, няма да има кой да настоява за граждански контрол и за създаването на комисии с участието на опозицията, които да контролират изразходването на европарите. А тогава всички, които имат право и желание да работят с тях, ще са сред най-недоволните.
Излъганите само в земеделието и в промишлеността биха били семействата на над един милион предприемчиви българи. Ако НДСВ напусне коалицията, рязко ще намалее експертният потенциал на управлението и всички, които са пострадали от недостатъчния административен капацитет на изпълнителната власт, ще бъдат крайно недоволни, а такива сме практически всички.
НДСВ, уважаеми колеги, е във властта, каквито и негативи да носи това на партията, за да дава политическо представителство на либералните и центристките идеи, както и на голяма част от избирателите с дясно центристка ориентация. Ако НДСВ напусне коалицията, те ще се почувстват предадени, защото левият модел в икономиката и в управлението би ни върнал години назад.
Уважаеми колеги народни представители, както стана ясно от шестте вота на недоверие, НДСВ не е част от аритметичния сбор на мнозинството, защото отдавна е известно, че не е най-важен въпросът дали си вън или вътре в управлението, а по-важен е отговорът какво правиш, където и да си като политическа сила. В това е обяснението за предизвестените резултати от парламентарните опити да бъде свалено правителството, както и от летния флирт с протести през отпускарския август до заповед за уволнение на правителството през септември. Да, но не е същото. Дори хората, които предпочетоха да си починат, вместо да правят политически фон за вождистките амбиции на някои опозиционни лидери, биха могли да се подпишат за уволнение на един или друг министър. Вероятно всеки от нас има предвид поне няколко души, които биха се справили по-добре от който и да е държавен чиновник, та дори бил той и министър.
Култът към нетърпимост и несъгласие обаче, към пълно отрицание, който опозицията предлага вече близо две десетилетия, е много банализиран, дори профанизиран от онези ценности, към които хората се ориентираха сами, без помощта на политическата класа и като антипод на управленския елит. Но дори и така повече от ясно е, че обществото не желае да направи преоценка на сега съществуващия консенсус. Затова краткият отговор на въпроса на коя страна ще застане НДСВ в противопоставянето на тройната опозиция срещу тройната коалиция, отговорът е еднозначен: на НДСВ принадлежи основната заслуга България да стане член на Европейския съюз и НДСВ ще остане в управлението, докато всеки от гражданите ни усети ползата от европейското ни членство. И това е обещание, което НДСВ дава на всички избиратели, не само за този управленски мандат. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Има думата господин Лютви Местан. Заповядайте.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря, уважаеми господин председател.
Уважаеми господин премиер, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми колеги! Стартът на Четвъртата есенна сесия на 40-то Народно събрание се разполага между две дати – 6 и 22 септември, които са натоварени със знаците на единението в името на националния интерес. Колеги подчертаха факта, именно заради непреодолимото впечатление, което той прави, че опозицията избра Деня на Съединението за начало на разединителната си атака.
Конфронтационното направление в българската политика е в трепетно очакване на евентуална дестабилизация, в която припознава естествената си среда. Съвсем от друго обаче се нуждае страната ни – стабилно и успешно управление, с което да се отговори адекватно на не само силните, но и справедливи критики в доклада на Европейската комисия. България изпитва проблеми с усвояването на средствата от предприсъединителните инструменти. Подобни проблеми се очертават и с усвояването на средствата от структурните и кохезионния фондове. Повече от разбираемо е в такава ситуация опозицията да бъде още по-критична и непримирима.
Но, уважаеми госпожи и господа, да превърнеш този проблем в основен мотив за деструктивна политика минава отвъд конструктивната опозиционност. Въпросът с евросредствата ще бъде основният политически въпрос за следващите пет години и той ще стои обективно пред което и да е правителство, излъчено от кое да е управляващо мнозинство. Този въпрос има своите преки социални измерения и по тази причина е благодатен за политическа експлоатация. Само че когато партизирането се отнася до въпроси от национално значение, вече се превръща в опасна игра с огъня, защото е неизбежен ефектът на бумеранга.
В тази зала не виждам сериозни политици, които да не са усетили конкретиката на метафората за меда и жилото, и да не са наясно, че провокираното народно недоволство може да качи на власт, но не задържа на власт. За второто е необходимо нещо много повече – политически капацитет за изграждане на реална алтернатива и умение да я реализираш на практика. Високото агресивно крещене срещу управлението не е алтернативата му. Не са алтернатива и физическите параметри на една или друга фигура, защото алтернативата е съдържателна категория, която ни препраща към идеите и конкретните политики.
От гледна точка на идеите, господин Найденов, въпросът кое събира в едно дясното с популизма на ГЕРБ и радикалнационализма на „Атака” изглежда откровено нелогичен. Но явно не иде реч за идея, а за нещо друго. Вместо сходство на идеи и обща платформа, днешната опозиция – парламентарна и извънпарламентарна, ни предлага безпринципен съюз на фигури в името на властта като самоцел. Няма как да не изразя съжалението си, че това не е опозиционната политика коректив, от която страната ни се нуждае.
Уважаеми господин председател, септември със знаковите си дати провокира разсъждения за подобна форма на модерен парламентарен диалог, но той все още не е в проявите на българския политически процес. Говоря за опозицията като коректив, от която страната се нуждае, говоря за политика, която може да срещне чрез коригиращата роля на опозицията управляващи и опозиция, без да ги размива. За съжаление българският политически процес все още не е култивирал подобен диалог. И затова в оставащите месеци до края на мандата на управление опозиция и управляващи ще вървят поотделно, всеки със своя дневен ред, което никак не подплатява логото на тази сграда и на герба на държавата.
Ние като управляващо мнозинство ще дадем предимство на проблемите, които са от актуалния дневен ред на българските граждани. С предимство ще се ползва законодателството, свързано с преодоляването на критиките от евродоклада с цел постигане на ускорена конвергенция на всички социални сфери. За сетен път ще повторя, че от първостепенно значение е успешното усвояване на евросредствата. Това налага друг, качествено различен административен алгоритъм, осигурен безусловно с експертност. Добрите намерения, заклинанията в бъдеще време вече отстъпват място на незабавните, конкретни действия, като мобилните групи на земеделския министър, които ще обслужват по региони, общини, ако се налага, по населени места земеделските производители с готови типови проекти.
Подобни мерки са необходими и в други чувствителни сфери, обект на нарочна критика. Законовите промени от края на предходната сесия, свързани със статута на Пътната агенция, би следвало да имат за резултат добри, в конкретния случай некорупционни практики. Това е пътят за възстановяване на поразклатеното доверие на европартньорите. През тази сесия трябва да осигурим законодателната основа за реформиране на политическата система чрез промени в Закона за политическите партии.
Не по-маловажен е въпросът за своевременното приемане на измененията в Закона за избиране на народни представители, така щото да бъдем първото мнозинство, което да прекъсне порочната практика тези изменения да се правят в последния момент. Ние нямаме нужда от служебно предимство, доставяно със законодателни маневри, защото ще се явим пред съда на избирателя единствено и само с резултатите от управлението си.
Последната сесия на Четиридесетото Народно събрание няма да бъде последната сесия на мандата, защото той по необходимост ще бъде пълен. Всяка от трите партии от тройната коалиция трябва да носи товара на властовите отговорности, колкото и да са натежали те, без вайкане, без съжаление дали е трябвало да се влиза в коалицията или не. На финалната права това звучи най-малкото нелепо, да не кажа абсурдно, защото мандатността има още едно измерение: не просто да носиш товара, а да го носиш докрай, дори когато това означава да си изпил горчивата чаша до дъно. След това е оценката на избирателя, изразена чрез вота. След девет месеца избирателят, по силата на мандатността като конституционен принцип, ще е уволнил всички ни. На изборите ще реши кому да издаде нова заповед за назначение. (Ръкопляскания от ДПС.)
Мисля, че той вече е достатъчно зрял и има културата да различи популизма от реалистичната политика, която ще провеждаме неотклонно и през оставащите девет месеца. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Местан.
Думата има господин Йордан Бакалов – председател на Парламентарната група на ОДС.
Заповядайте, господин Бакалов.
ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, господин министър-председател, госпожи и господа министри! Да, действително уволнението ще се получи догодина на изборите. И колкото и да използвате в момента епитети срещу опозицията, показвате само едно-единствено нещо: вашата слабост и нищо повече.
Когато обаче БСП управлява, 9 септември винаги идва с гръм, този път с два.
За пореден път управляващата коалиция отбеляза новия политически сезон с оглушителното доказателство, че се е „преборила” с организираната престъпност. В действителност когато в тройния съюз са заети да пишат списъци с почиващи пенсионери, подземният свят откри сезона на разчистване на сметки. И както винаги се случва, откакто тройната коалиция съществува, отново има някакви пожари за гасене – или по политическите върхове, или по природни върхове. И, както винаги, няма да чуем отговорите за причините за тези пожари, които дължите на цяла България.
Въпросите се натрупват като софийския боклук и всички „загрижени” за имиджа, благоденствието и спокойствието на България, гледат само къде по-далече от жълтите павета да ги откарат, за да не цапат политическата видимост на следващите избори. Но също като боклука, колкото повече криете отговорите, толкова на повече места в страната и извън нея те започват да миришат на лошо. Не я усещате само вие – управляващите, очевидно обзети от високопланинската еуфория от изкачване на толкова много историческо-партийни и финансови върхове. Височината на бюджетния излишък видимо причини сериозни отклонения от нормалното политическо поведение и тука, в низините, получи своите безумни творения. Да обещаваш, че ще изпратиш безплатно на море 5000 пенсионери от 2,5 млн. възрастни българи, това е постижение, с което БСП надмина дори себе си в своята прогноза за дъжд от рози над страната. Ако не беше толкова унизителен за всички възрастни хора на България, този подбор за активни и културно-масови дейности на баби и дядовци, които срещу червен билет ще почиват в четиризвезден хотел, щеше да е най-големият виц, съчиняван някога в политиката.
Затова моля всички в тройната коалиция, включително и депутати от управляващото мнозинство – осъзнайте се, докато е време! Спрете да се катерите по исторически поляни и планински курорти, където си губите разсъдъка, и се върнете в нашето време. Годината е 2008 ма, а България, за ваше съжаление, е европейска държава, има закони и правила, а не партийни вождове, царе и велможи.
Остават девет месеца до края на този парламент и вие дължите на българите отговори за адекватни политически действия. Въпросите са написани в докладите на Европейската комисия. Ще ви ги напомни всеки български избирател, на когото сте обещали да живее като истински европеец.
Трябва тука и сега да кажете:
Колко са осъдените корумпирани чиновници, заради които всички българи бяха наречени крадци?
Кои са имената на високопоставените бизнесмени, спонсори и техните приближени политици, които откраднаха парите от европейските фондове, и как са наказани за това?
Колко са задържаните и осъдените престъпници?
Кой и откъде ще връща тези пари и кой ще възстанови доверието към България, което коалицията похарчи по братски?
Какво направи мнозинството на БСП, НДСВ и ДПС срещу купуването на гласове, заради което България се прочу като страната на платените партии и изборния туризъм?
Какви са резултатите от пенсионната и здравната реформа, които обещавахте толкова много?
Мислите ли, че можете да изпратите всички български избиратели на море за десет безплатни дни, където да си измият спомените от предизборните ви намерения?
Какво се случва с прозрачността при финансирането на партиите, която се кълняхте, че ще издигнете като знаме, а превърнахте олигарсите и лидерите в рекламни лица на сивата икономика?
Искам да си припомните защо сте тук и да си спомните, че не са ви назначили бащите ви, а държите властта, която ви е дадена с гласовете на българите, че харчите техните пари, а не семейните си спестявания! Препоръчвам ви да спрете да подкупвате избирателите, да търсите вражески епитети срещу опозицията и да харчите безогледно националните и европейски пари!
Ако наистина ви е грижа за България, както твърдите по изборите, просто започнете да работите за това, за което са ви пратили хората тук! Вслушайте се, ако не в гласа на избирателите си, то поне в часовника, който отброява последните ви дни от управлението! Ако не ви остава време от коалиционни кавги за парите, които правите постоянно, влезте в тази зала и гласувайте законите, които ние от Обединените демократични сили сме внесли – за публичност и отчетност на партийните финанси, за намаляване на осигурителната тежест, за намаляване на ДДС от 20 на 18%, за Сребърния фонд, за Агенцията за временната заетост, за съкращаване на бюрокрацията, с която е натоварен малкият и среден бизнес, промените в Наказателния кодекс за купуване на гласове, Закона за конфликта на интереси и Закона за лобизма.
Напомням ви още, че ви остава само месец до времето, което Европейската комисия ви даде, за да кажете как ще изчистите името на България и да докажете на европейските данъкоплатци, че страната ни не е блато, пълно с алчни за парите им алигатори, както казаха някои европейски наблюдатели. Но ви уверявам, че каквото и да кажете, сте загубили доверието на българите. Можете да направите справка в подписите, които избирателите поставят под заповедта за уволнение.
Имам само едно съмнение за вас: можете да си получите тази заповед за уволнение още през ноември, подпечатана в Брюксел, което ще бъде много добре за България! Благодаря ви. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.
Думата има народният представител господин Каракачанов от името на Парламентарната група на БНС.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ (БНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Както и очаквах, откриването на тази сесия по традиция в българското Народно събрание, за съжаление се превърна в една говорилня – слушаме правни речи, обещания, оправдания и приказки в бъдеще време.
И тъй като прожекторите са включени, имам чувството, че колегите се чувстват длъжни – най-вече колегите от управляващото мнозинство – да обясняват на обществото какво не са направили, как ще го направят и колко лоша е опозицията.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ, от място): Не, не, най-вече опозицията.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Искам да кажа няколко неща, които да повлияят на работата на Народното събрание и на институциите в България, а не толкова да направят впечатление на уважаемия зрител.
Първо, колегите от мнозинството говориха за конструктивна опозиция. Колеги, работата на Народното събрание няма да се подобри само с декларации за конструктивна опозиция. Докато в българското Народно събрание мнозинството не започне да се съобразява с разумните и добри предложения на опозицията, всички приказки за конструктивност са само прехвърляне на топката. Защото практиката през тези изминали три години в Четиридесетото Народно събрание е, че в 99% от случаите мнозинството не уважава законодателните инициативи на опозицията.
В края на краищата всички ние тук сме избрани от българския народ да защитаваме неговите интереси. И няма български граждани, които са по-привилегировани, и такива, които не са толкова привилегировани, за да може да минават законопроектите само на управляващите парламентарни групи, а идеите и предложенията на опозицията да остават някъде по архивите – това е целият проблем. И няма да подобрим работата на Народното събрание с нови карти или разни други трикове, които, общо взето, биха впечатлили и журналистите точно за един ден.
Бихме подобрили работата, ако има действително конструктивен диалог, ако разумните за България неща вървят напред, влизат като законодателни инициативи, без значение кой ги е предложил – дали депутат от крайната опозиция, както вие казвате, или депутат от управляващото мнозинство – това е нормалният подход в една нормална демократична държава.
Пред Българския народен съюз според нас има три основни точки, по които трябва да се концентрира работата на българското Народно събрание и на институциите в България, респективно на българското правителство.
Първо, това е Законът за изборното законодателство. Крайно време е дебатът по този закон да започне сериозно, защото досегашната практика през последните 18 години е тези закони за изборите, а между другото така беше направен и Законът за местните избори, и за президентските избори, не може законите за изборното законодателство да стават в последния момент с идеята да обслужват един или друг акт в управляващото мнозинство. Един закон се прави, за да се въведат правила, а не, за да обслужваме един или друг. Колкото по-скоро бъде приет този Закон за политическите партии, толкова по-лесно ще бъдат правилата на играта и за политическите партии, и за българските граждани.
Второ, Законът за държавния бюджет. С този закон ще управлява следващото българско правителство. И колкото по-разумно бъде той направен, защото в предишния Закон за държавния бюджет от тази трибуна ние от Българския народен съюз предупреждавахме, че в него се залага един огромен излишък, който след това по доста съмнителен или най-малкото по неясен за обществото начин ще бъде разпределян. Законът за излишъка е един основен въпрос, който стои пред българския парламент и пред българското правителство. Не може да бъде решавано как да бъдат харчени 6 млрд. лева на някаква среща на някакви трима лидери. Чел съм Конституцията, но не знам в Конституцията да има формат на трима лидери, които да решават как да бъде харчен бюджетът. Не може в една или друга резиденция да бъде обсъждано дали да се дават почивки пенсионерите или да не се дават и да слушаме вашия дебат. Тези 6 млрд. лева трябва да бъдат разпределяни до края на годината. (Шум и реплики.)
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Какви 6 млрд.?! Няма 6 млрд., за съжаление.
КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Тези 6 млрд. лева трябва да бъдат разпределяни със санкцията на българското Народно събрание! И само тогава, и само тогава тези пари ще бъдат по предназначение, а не за правене на предизборна кампания. Защото дебатът по тези пари, които са пари на българския данъкоплатец, е сериозният дебат къде ще отидат те – дали в разни социални пакети, почивки за пенсионери или разни други неща, или ще бъдат инвестирани в инфраструктурата на страната. Уважаеми дами и господа, това са въпросите, които стоят пред българското правителство и пред българския парламент.
И колкото да се държат хубави речи, колкото да се увещаваме и да се убеждаваме кой е конструктивен и кой не е конструктивен, ако не променим нрава си – както е казано в българската поговорка за вълка, неговата козина и неговия нрав, докато не променим нрава в българската политика, колкото и да си сменяме козината, ще бъде едно и също. Благодаря. (Единични ръкопляскания от БНС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.
Думата има народният представител Иван Костов – председател на Парламентарната група на Демократи за силна България.
Заповядайте, господин Костов.
ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, колеги народни представители, господин министър-председател, дами и господа министри!
Господин председателю, първо ми позволете да Ви поздравя за усилията Ви да въведете ред и да възпрепятствате гласуването с чужди карти!
Към това поздравление искам да добавя, че все пак зависи много от този, който стои тук на Вашето място воденето на заседанията, волята да се преустанови това гласуване, каквато се надявам, че ще имате Вие и всички ваши заместници.
Що се отнася до откриването на сесията, трябва да погледнем към лятото, което отмина. Лятото показа, че се сринаха правителствените прогнози за спадане на инфлацията. Тя продължава да е над 15%. Нещо по-лошо – през лятото се срина българската фондова борса, обезцениха се капиталите на фирмите, които официално се котират на борсата, и това обезценяване достигна катастрофални размери.
През лятото за първи път се видя значителен отлив на чуждестранни инвестиции от страната. Видяхме нови взривове, нови убийства, видяхме все неща, които говорят за това, че правителствената политика е лоша, че това правителство не отговаря на най-важните предизвикателства, които стоят пред него.
В този смисъл аз изразявам недоумение към обстоятелството, че говорителите на управляващата коалиция, в частност от БСП и ДПС, посветиха три четвърти от времето си да убеждават колко е слаба опозицията и изобщо да посвещават времето си на опозицията.
Всъщност, през това лято стана още нещо. Не може да се говори за опозицията като за безпомощна. Има акция от страна на опозицията, има подписка, има стремеж към уволняване на това правителство, има стремеж към съкращаване мандата на това правителство. И всички хора в България разбират защо е този стремеж – заради очевидното несправяне със задълженията.
За разлика от моите колеги аз не споделям техните надежди, че правителството може тепърва да даде някакви доказателства. За нас мандатът на това правителство свърши. То не може да направи нищо, не може да направи нищо добро за България. Не може да върне финансирането с европейските средства, не може да се справи с организираната престъпност. Нямат му доверие до такава степен, че арестуват български престъпници, като ги чакат да минат българската граница, защото не се обръщат именно към това правителство с желание то да се включи и арестува бандитите. Защо не се обръщат към него? Защото са убедени, защото то самото е свързано и няма как да не са убедени, след като този същият, когото арестуват извън границите на страната, се оказва подкрепян от Българската социалистическа партия кандидат за кмет на един български южен град, близък приятел на Движението за права и свободи по някаква персонална линия и така нататък. Ето защо ги арестуват извън.
Затова ние нямаме никакви надежди към това правителство. Акцията, в която сме се включили, е само първата акция срещу правителството.
Ще бъдем безкомпромисна опозиция и не се притесняваме от това. Ще се включим във всяка акция срещу това правителство със стремежа да съкратим неговия мандат, защото няма нищо по-свещено от правото на хората да премахнат една власт, когато виждат, че тя работи срещу тях. А тази власт, това управление работи срещу България, работи срещу образа на България, срещу българските интереси.
Ние считаме, че вече е късно, но все пак трябва в тази сесия да бъде завършена работата по изборните закони. Трябва да бъде преустановено купуването на гласове. Но как да бъде преустановено купуването на гласове, като правителството отвори бюджетния излишък с желание да купува, ама съвсем директно, гласовете на избирателите? Как да се преборим в изборното законодателство с това мнозинство до себе си?! Въпреки това ние считаме, че трябва да се преустанови купуването на гласове, трябва да се защитят българските републикански институции! Не повече демокрация, повече институции, повече сериозност, повече отговорност в управлението на страната.
Вторият приоритет е участието ни в дебата по оползотворяването на бюджетния излишък. Българският министър-председател и неговият социален министър се упражняваха онзи ден, противно на българските закони – преди края на месеца не може да се разпределя бюджетния излишък, тъй като така е записано в устройствения закон на държавата. Ние искаме да се дебатира сериозно тази тема. Ние искаме преди това или успоредно с това да се вземат радикални решения по отношение на данъчните закони. Трябва да бъде спряна инфлацията, включително с цената на намаляване на данък добавена стойност. И ние виждаме сега през септември ярко потвърждаване на тезата си, че трябваше да бъде намален данък добавена стойност – те са от есента на миналата година. Имаше възможност тогава – правителството не го направи, надвзе огромни пари от българските данъкоплатци, от които няма абсолютно никаква нужда. Нямаше право да взема тези пари, защото няма поети ангажименти. А от тези ангажименти, които правителството е поело или по закон трябва да изпълнява, като например гарантиране на здравеопазването на българските граждани в размерите, посочени от закона, то е дезертирало напълно. В този смисъл ние свързваме тези три въпроса – данъчните закони, бюджета, дебата по бюджетния излишък. Това са изключително важни теми и те ще покажат кой какво мисли и кой какво прави за българските граждани.
Европейските пари продължават да бъдат отнети. Правителството завърши миналата сесия със заклинанията, че няма спрени европейски пари. Новината от онзи ден е, че има окончателно спрени европейски пари. Така че в това отношение нашият скептицизъм, нашето пълно недоверие, че правителството е способно да промени с нещо обстановката, е напълно оправдано. Ние очакваме, разбира се, с тревога и с притеснение как през месец ноември България ще загуби окончателно и парите по програма ФАР.
Очаквайте от Демократи за силна България активна позиция, безкомпромисно противопоставяне на това управление, стремеж към съкращаване на неговия мандат. Ще направим всичко, което е по силите ни и тези наши усилия с подписката ще бъдат само началото, а ще има и продължение. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ДСБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.
От името на Парламентарната група на „Атака” има думата председателят на групата господин Сидеров.
Заповядайте.
ВОЛЕН СИДЕРОВ (КА): Дами и господа народни представители, като лидер на най-силната, най-последователна, най-решителна опозиционна партия, аз няма да правя разбор и оценка на това правителство. Защото разбор и оценка се правят на нещо, което е живо, което е част от живия живот. За нас това правителство е политически труп и аз ще оставя разборът и оценката, които в медицината се наричат аутопсия, да бъдат извършени вероятно от моя приятел и колега от дисидентските години д-р Тренчев, който е патоанатом.
Аз ще говоря за това какво е нужно на България. Защото извлечените тук трафарети, клишета и включително глупости от съуправляващите партии, нямат нищо общо с реалния живот в България. Аз виждам, че господа управляващите се връщат от резиденциите на Тодор Живков добре загорели, отпочинали, бодри и все по-откъснати от проблемите на българския народ. През това време, докато вие бяхте по яхти; през това време, докато лидерът на управляващата партия ДПС Ахмед Доган – посланикът на турската мафия в България, беше на своята луксозна яхта и оттам се подиграваше на цяла България; през това време, когато Сергей Станишев – лидерът на другата управляваща партия беше в резиденцията на бай Тошо – така презирания от БСП Тодор Живков, и когато Симеон Сакскобургготски наглеждаше откраднатите от България свои имоти, българската опозиция в лицето на най-решителната си част – партия „Атака”, беше на площада, беше сред хората и разговаряше с тях. Нещо, което управляващите трябва да правят всеки ден, но не го правят. (Реплики от КБ)
Българската позиция в лицето на „Атака”, е последователна, решителна и категорична, защото знае, че изразява мнението на 7,5 милиона българи.
Вашата откъснатост от реалния живот управляващи, казвам не „уважаеми”, ще ви доведе до един срив, до такова тежко падане от власт, което ще бъде много болезнено за вас.
През това лято в края на предишния парламентарен сезон вие показахте, че вашето управление се крепи само и единствено на едно-единствено нещо – полицейския терор. На 30 юли срещу „Атака”, срещу представители на опозиционната партия „Атака”, срещу представителя на „Атака” в Европарламента Димитър Стоянов, срещу внука на най-големия български сатирик, писател, дисидент Радой Ралин беше упражнено нечувано и невиждано полицейско насилие, за което, Станишев, имам писмо от Пьотеринг – шефа на Европейския парламент, който казва следното: „Аз съм загрижен, заради информацията, която стига до мен относно това, че член на Европейския парламент е бил задържан от полицията и бил малтретиран”. Ханс-Герт Пьотеринг, 4 септември 2008 г.” (Реплики от КБ.)
Вие се опозорихте и с това действие пред своите европейски партньори и те вече не смятат, че България ще се управлява от европейска партия, правителство и коалиция, а знаят, че тук управлява едно неокомунистическо, едно ориенталско– комунистическо правителство, което не е способно на демокрация и на европейски норми. Това вече е ясно на шефа на Европейския парламент и той го е написал черно на бяло. Ще ви изпратя копие, Станишев, защото Вие отказвате да се срещнете с мен. Вашият министър на външните работи Миков отказва да се срещне с лидера и с делегацията на Парламентарната група на партия „Атака”, с което проявява абсолютна арогантност, тепегьозщина и показва, че това, което правите в момента с това насилие не само срещу опозиционерите от „Атака”, срещу българските млекопроизводители, които бяха пребити пред очите ни, които бяха блъскани, ритани и натикани в полицейските камионетки, българските пенсионери, които изпращате да бият всеки път в четвъртък, когато излизате от парламента. С това поведение вие показвате едно-единствено нещо – страх, истерия и паника.
Вие се страхувате от своя народ, господин Станишев. Вие се притеснявате. Вие сте комплексиран човек, който се страхува от собствения си народ и няма да свършите добре. Помнете ми думата! Аз имах колегиалност и толерантност към Вас, защото в моите очи Вие бяхте един млад човек, който можеше да се развива като политик. Сега вече съм убеден, че Вашият политически път е свършен. Сега съм убеден, че в съдружие с такива мафиоти като Ахмед Доган, Симеон Кобургготски, сина на този, който вкара България в Хитлеристкия пакт, и с лидера на партия, която взривяваше вагони за майки с деца – и ние утре ще почетем загиналите на гара Буново, убити от турско-мюсюлманските терористи на ДПС – с тези няма никога да имате политическо бъдеще.
Аз искам да кажа какво „Атака” може, иска и ще направи, когато дойде на власт. Една решителна реформа в правораздавателната система, която ще се състои в разтурване на Министерството на вътрешните работи и полиция, която да бъде към кметствата. Една съдебна система, която да бъде с избираеми съдии с 12-членно съдебно жури. Една прокуратура, която да бъде към изпълнителната власт и под контрола на парламента. Едни спецслужби, които да бъдат под контрола на парламента, избирани от парламента и назначавани шефовете им от парламента. Една пенсионна система, която да бъде опряна на европейските стандарти, на едно ниво на стандарт на живот, което е европейско, а не както е сега с 50 евро месечна пенсия. Една здравна система, която да бъде заложена на социалната солидарност и на осигуряване на безплатни лекарства на хронично болните и на нула ставка ДДС за лекарствата. Една данъчна система, която да бъде облекчителна за българския бизнес, за бизнеса, така че той да създава, да генерира брутен продукт, защото оттам ще дойде социалната част на бюджета. Една социална, солидарна и национално суверенна България, която в рамките на европейското партньорство да показва, че може да се справи с организираната престъпност.
Да, ние от „Атака” ще направим не „Чисти ръце”, а операция „Хайка”, защото организираната престъпност в България в момента е под чадъра на шефовете на Вътрешното министерство и всеки ден в центъра на София гърмят взривове в бардаците за проститутки, които се толерират, който се протектират от шефове в МВР, за което те получават рушвет. Защото те пазят джиповете на наркодилърите да не ги арестуват. Ние ще направим организация, една чистка, която ще наречем операция „Хайка”, с която ще се справим завинаги с организираната престъпност в много кратък срок. Защото тази престъпност е много, много по-слаба от държавата. Няма престъпност, която да е по-силна от българската държава. Но днес българската държава и мафията са едно и също нещо. Днес олигарсите от мафията са тези, които дават наставление на тук седящите министри, начело с техния министър-председател. Това ние ще оставим далеч в историята, когато дойдем на власт.
Аз съм убеден, аз съм сигурен в това, защото нашият път не е ляв, не е десен, нашият път е зад себе си с кауза, която няма по-трайна от нея. Това е каузата България. Затова аз ви казвам, че няма да се занимавам повече с това правителство, няма да го критикувам. То за мен не съществува. Но Вие, господин Станишев, поискахте война с опозицията и ще я получите. В тази война Вие ще бъдете губещ, защото срещу Вас е българският народ.
Да живее България! (Ръкопляскания от КА.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Сидеров, все пак се обръщам към Вас с предложение и забележка – след като пледирате за силна роля на парламента, в парламента трябва да използвате парламентарни изрази.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ, от място): Той прави запис за площада.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Именно, има място за такива речи – това не е парламентът.
Желае ли някой от министрите или министър-председателят да се обърне към Народното събрание? – Не.
В такъв случай, уважаеми колеги, тази част от нашето заседание приключи. Благодаря на всички, които взеха думата. Благодаря и на членовете на Министерския съвет, които бяха тук.
След малка пауза следва да пристъпим към нашата редовна работа – да приемем програмата за работата ни през тази седмица и съответните точки от дневния ни ред.
Моля да не напускате залата, тъй като предстоят гласувания. Без да прекъсваме заседанието, предлагам да изчакаме да напуснат членовете на Министерския съвет и да продължим заседанието си.
И така, уважаеми колеги, ще пристъпим към приемане на програмата ни за текущата седмица. Има колеги народни представители, които са забравили личните си карти – трябва да ги снемете от пултовете за гласуване.
Ще Ви дам думата, господин Янев, виждам, че има вълнение във вашия сектор – ще чуем какво имате да кажете. Преди това ще проведем режим на регистрация, за да сме наясно кои сме тук и кои ги няма. Заповядайте, заемете местата си.
Уважаеми колеги, в направените изказвания имаше две преки обръщения към ръководството на Народното събрание. Едното – в изказването на господин Каракачанов, който изрази пожелание да бъде даден ход на всички законодателни актове – проекти, които се намират в комисиите. Аз споделям това разбиране и ще се постарая като председател и в пряк контакт с председателите на постоянните комисии да осигуря всички изостанали актове да бъдат разгледани в комисиите, да бъдат изготвени съответните доклади и предложенията на различните народни представители от опозицията да бъдат обсъдени в пленарната зала. Това беше справедливо предложение и настояване.
Едновременно с това прозвуча и в изказването на господин Каракачанов, и на господин Костов очакване с гласуването с чужди карти да приключим с края на деветата сесия и от десетата вече да има друг ред. Аз поемам своята отговорност да осигурим такъв ред, но се обръщам към всеки от вас – да преустановим тази практика. Има две средства, освен пожеланието. Едното е да се налагат санкции – може и това да се прави.
Искам да ви обърна внимание, че системата, с която сега разполагаме, позволява така нареченото надграждане. То може да се изрази в различни допълнителни функции, които да направят невъзможно ползването на пулт там, където няма народен представител. Тази опция винаги съществува и би могла да се развие на практика.
И така, моля, регистрирайте се. Имаме необходимия кворум – пристъпваме към приемането на програмата за нашата работа. Позволете да ви представя проекта за програма:
„ПРОГРАМА
за работата на Народното събрание
за 10-12 септември 2008 г.
По реда на чл. 40, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание са направени две предложения:
– от Парламентарната група на Българска нова демокрация:
Първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, вносители: Маргарита Кънева и група народни представители, 13.03.2008 г.; Пламен Панайотов и група народни представители, 4.06.2008 г.”
Спомняте си, че на 2 юли т.г. на пленарно заседание бяха представени докладите на парламентарните комисии. Предстои представяне на самите законопроекти от техните вносители и разисквания.
„– от Парламентарната група на Демократи за силна България:
Проект за Решение относно подкрепа на идеите и призивите, представени в Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 3 юни 2008 г., вносители: Антонела Понева и група народни представители, 8.07.2008 г., и проект за Решение за подкрепа на Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 3 юни 2008 г., вносители: Георги Пинчев и група народни представители, 2.07.2008 г.”
На заседанието на Председателския съвет беше съгласувано предложение тези два проекта за решения да бъдат гледани едновременно.
От другите парламентарни групи няма направени предложения по ал. 7.
Точките от дневния ред:
„1. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта. Вносител – Министерският съвет, 18.07.2008 г.
2. Първо четене на Законопроекта за уреждане на някои трудови осигурителни права на български граждани. Вносител – Министерският съвет, 22.07.2008 г.
3. Първо четене на Законопроекта за инспектиране по труда. Вносител – Министерският съвет, 30.06.2008 г.
4. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност. Вносители – Марина Дикова и група народни представители, 16.07.2008 г.
5. Обобщен годишен доклад за дейността на Висшия съдебен съвет през 2007 г. Вносител – Висшият съдебен съвет, 27.05.2008 г.
6. Доклад за дейността на Комисията за борба с корупцията за периода 1.09.2006 – 30.06.2008 г. Вносител – Бойко Великов, председател на Комисията за борба с корупцията, 30.07.2008 г.
7. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча, приет на първо четене на 9.07.2008 г.
8. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за статистиката. Вносител – Министерският съвет, 15.04.2008 г.
9. Първо четене на проекта на Семеен кодекс, вносител – Министерският съвет, 1.04.2008 г., и Законопроекта за изменение и допълнение на Семейния кодекс, вносител – Светослав Спасов, 14.11.2007 г.
10. Парламентарен контрол.”
Предложението, колеги, е по т. 5 – обобщеният доклад за дейността на Висшия съдебен съвет, представянето на доклада и обсъжданията, да се проведат в петък, 12 септември т.г., в началото на пленарния ден, в първата му половина от 9,00 ч. до 10,30 ч. Това е предложението на Председателския съвет.
Гласувайки проекта за програма предлагам да гласуваме и това процедурно уточнение.
Пристъпваме към гласуване – гласувайте предложения проект.
Гласували 136 народни представители: за 133, против 2, въздържал се 1.
Програмата е приета.
Пристъпваме към изпълнението й, но преди това имаме предложенията по ал. 3. Те са две – първото е от народния представител Атанас Атанасов и е проект за решение за създаване на Временна комисия за проучване пътуването през м. ноември 2007 г. до Монако.
Имате думата, господин Атанасов, по Вашето предложение.
АТАНАС АТАНАСОВ (ДСБ): Благодаря Ви, господин председател.
Няма никаква изненада, уважаеми дами и господа. За пореден път – това е третата сесия на Народното събрание, в която правя предложение да стане точка от дневния ред разглеждането на едно предложение, подкрепено с подписите на 48 народни представители от опозицията за съставяне на парламентарна анкетна комисия, която да проучи на какви разноски трима министри от правителството на Сергей Станишев, един заместник-министър, един председател на държавна агенция и цял антураж с тях, включващ и кмета на Долна Митрополия, са пътували до Монако.
Темата за корупцията, уважаеми дами и господа, е изключително болезнена за българското общество. Оттук се правят само декларации, че ние сме готови да се борим с тази корупция, а когато трябва да се пристъпи към конкретни действия, те се отхвърлят.
В този случай има драстичен конфликт на интереси. Това е известно не само на българското Народно събрание, известно е на цялото общество. Затова е наложително Народното събрание да се занимае с този въпрос, тъй като става въпрос не за пътуване на кой да е, а на висши държавни чиновници.
Затова, моля ви, подкрепете това предложение, то да стане точка от дневния ред и да разискваме нуждата от тази анкетна комисия. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласувайте предложението.
Гласували 121 народни представители: за 32, против 74, въздържали се 15.
Предложението не се приема.
Господин Атанасов желае прегласуване.
Имате думата, господин Атанасов.
АТАНАС АТАНАСОВ (ДСБ): Благодаря Ви, господин председател.
Моля Ви да подложите на прегласуване направеното от мен предложение по следните съображения.
Аз искам да ви посоча, уважаеми народни представители, един друг аспект, свързан с моето предложение, който е изключително важен.
През м. август т.г. се проведоха Олимпийските игри. Както се писа в медиите, целият свят беше Олимпиада. За съжаление, представянето на българските спортисти беше много лошо. Тази оценка беше дадена от всички, включително и от самите спортисти, което означава, че българската държава не е положила никакви усилия за подготовка на нашите спортисти за достойно представяне.
Това не можеше да се случи, защото миналата година, когато от бюджетния излишък са били разпределени едни 8 млн. лв. за българския спорт, 4 млн. лв. от тези 8 млн. лв., тоест половината от парите са били дадени, както е известно, за Федерацията по мотокрос. Известно е, че този спорт не е олимпийски.
И този въпрос има директна връзка с това пътуване до Монако, защото именно с парите от този излишък беше финансиран този воаяж. Това е изключително важно. И когато българска олимпийска шампионка каза, че българският спорт е една дупка, тя имаше предвид това, че българската държава не полага никакви усилия да задели необходимите средства за стимулиране на спорта. Е, не могат да се заделят необходимите средства, защото те се дават по едни приятелски схеми да отидат до близкия на бившия вътрешен министър Румен Петков, Богдан Николов. Ето за това става въпрос и вие не искате това нещо да се разгледа.
Моля ви, подкрепете това да стане точка от дневния ред. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, отново гласувайте предложенията.
Гласували 112 народни представители: за 27, против 71, въздържали се 14.
Предложението не се приема.
Второто предложение по ал. 3 е на народния представител Минчо Христов за включване на Законопроект по Закона за собствеността.
Заповядайте, господин Христов.
МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Уважаеми колеги, предложението ми е да се дари безвъзмездно земята под и около блоковете в големите жилищни квартали на гражданите, които имат собственост в съответните блокове. Знаете, че днес общините, главно общините и в по-малка степен държавата, са собственици на държавата под и около блоковете. С това ще пресечем продължаващото застрояване в междублоковите пространства, ще пресечем идеите на някои общини да продават тази земя.
Съгласете се, колеги, че искането от собствениците на апартаменти да закупуват земята под блоковете е наглост и грабеж. Няма друго наименование.
Ще ви прочета официалното становище на Съвета по законодателство към Народното събрание, включващ най-изтъкнатите български юристи. Цитирам точно: „Консултативният съвет по законодателство намира, че законопроектът е необходим. Той урежда един изключително важен за многобройните собственици на жилища важен проблем – построени върху държавна или общинска земя, като им се предоставя безвъзмездно правото на собственост върху тази земя и върху земята в околоблоковите пространства. Предложението държи сметка за важен аспект на социалната политика на държавата, която трябва да създаде гаранции за многобройните собственици на панелни жилища, че при погиване на сградата, те ще могат да я изградят отново без да се нуждаят от учредяване на ново вещно право на строеж.”
И накрая: „Безвъзмездното предоставяне на земята в околоблоковите пространства ще гарантира гражданите – собственици на жилища, че като собственици ще могат да преценяват законосъобразността на застрояването в тези пространства и да отказват такова застрояване, когато опазването на природната среда и осигуряването на хармонични условия за живот налагат тези околоблокови пространства да бъдат озеленени площи”.
Колеги, призовавам ви, тъй като тук няма нищо партийно, да подкрепите това разумно предложение. Както виждате, това се подкрепя от водещите български юристи, които представляват Съвета по законодателство към Народното събрание. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Гласувайте направеното предложение.
Гласували 97 народни представители: за 18, против 29, въздържали се 50.
Предложението не се приема.
Заповядайте, господин Христов – прегласуване.
МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Уважаеми колеги, аз съм силно учуден, че само 18 души подкрепят едно такова разумно предложение. Пак ви казвам, с това ние ще пресечем опитите на корумпирани общинари да искат пари от българските граждани за земята под техните блокове. Разбирате ли за какво става дума?! Утре на някои общинари може да им хрумне да продават и въздуха на българските граждани. (Реплика от народния представител Силвия Стойчева.)
Аз Ви прочетох, уважаема колежке от БСП, официално становище на Съвета по законодателство към председателя на Народното събрание, който съвет ясно казва, че този законопроект е необходим.
Колеги, знаете, че в последния ден на миналата сесия ние успяхме да прокараме, въпреки опитите на колежката Алексиева да саботира този законопроект, мораториум върху строителството в междублоковите пространства. Благодаря на колегите, които подкрепиха това разумно предложение. За съжаление обаче то не беше прието във варианта, в който аз го предложих: пълен мораториум за 10 години. Ние приехме един частичен мораториум, който спира общинарите в момента да правят частични изменения в строителните планове, което наистина беше една от големите корупционни схеми на общините. Слава Богу, успяхме това да приемем. Приемайки това предложение, което аз ви предлагам сега в момента, ние ще решим кардинално проблема със застрояването.
Да, колежке Алексиева. И тук има една разделителна линия: от едната страна е строителната мафия и нейните защитници, за Вас говоря, уважаема колежке, от другата страна са интересите на българските граждани.
Призовавам ви: подкрепете това разумно предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Правя Ви забележка за недопустимо обръщение към колега народен представител.
Моля, гласувайте.
Гласували 93 народни представители: за 20, против 35, въздържали се 38.
Не се приема предложението.
С това се изчерпват предложенията по реда на ал. 3.
Пристъпваме към разглеждане на точките, които са предложени по реда на ал. 7.
Започваме с разглеждане на:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ И ДАНЪЧНИТЕ СКЛАДОВЕ.
Давам думата на господин Пламен Панайотов да представи мотивите на вносителите на законопроекта.
ПЛАМЕН ПАНАЙОТОВ (БНД): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми колеги, вече беше информирано народното представителство, че още в края на миналата сесия започна разглеждането на два законопроекта, които са внесени в Народното събрание за разглеждане, за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове.
Законопроектът, който ще представя от името на Българска нова демокрация, се отнася накратко казано до това: да се намалят акцизните ставки върху горивата до онези нива, на които те бяха през миналата година. Аргументите на Българска нова демокрация за това законодателно предложение са следните. На първо място, вие знаете, уважаеми колеги, че най-големите страхове в българското общество в момента са свързани с високия процент на инфлация в страната и освен това, с повишаването на цените по принцип на основни продукти.
Предложението, което правим за намаляване на акцизите върху горивата до нивата за 2007 г., не противоречи на европейските правила. Това беше предмет на изрично разглеждане в Комисията по европейските въпроси. И там изрично се установи, и затова комисията подкрепи този законопроект, че наистина няма разминаване между направеното предложение и онова, което България е поела като ангажимент към страните – членки на Европейския съюз. Това произтича от факта, че настоящото правителство преждевременно вдигна акцизите върху горивата до нивата, на които те трябваше да бъдат едва през 2010 г. И в този смисъл връщането до нивата, които са характерни за 2007 г., с нищо няма да постави под въпрос поетите ангажименти към страните – членки от Европейския съюз.
Другият основен аргумент за разглеждането на този законопроект от страна на управляващите е свързан с факта, че евентуално това би се отразило на приходната част на бюджета.
Според Българска нова демокрация – искам изрично да подчертая, уважаеми колеги, а и фактите говорят за това – по никакъв начин предлаганото изменение няма да засегне Закона за бюджета по начин, че да се налага неговото изменение, тъй като разликата в нивото на акцизите, които ще бъдат събрани на това основание, за тази година ще бъде само в размер на 80 млн. лв. А очевидно е през тези дни и управляващата коалиция взе решение за разпределяне на далеч по-големи суми от така наречения излишък, включително и в рамките на „социалния пакет”, ако трябва да използваме израза на управляващите. Според нас, от Българска нова демокрация, има всички основания в рамките на така наречения социален пакет да се предвиди възможност да бъдат взети предвид и тези 80 милиона намаляване на приходите, благодарение на използваните процедури за събиране на акцизи в страната, за да би могло българските граждани да бъдат облекчени в цените на горивата, а оттам и на редица основни продукти.
Вие знаете, уважаеми колеги, че разликата в най-употребяваните бензини „А-95” само в сравнение по септември с м. август е 5 ст. на литър – от 2,25, понастоящем цената е 2,30 лв.
Предлаганото изменение и допълнение в Закона за акцизите и данъчните складове, ние си даваме ясна сметка, няма да доведе до намаляване на цените на горивата на дребно, но ще даде възможност евентуално да бъде овладяна тенденцията за по-нататъшно увеличаване. Предвид идващия зимен сезон и очакванията на мнозинството от българските граждани считаме, че наистина ще е социално полезно за един широк кръг от хора да се приеме тази теза. Затова бих помолил от името на нашата парламентарна група всички, които мислят в тази посока и в съответствие с поетите ангажименти на България по отношение на членството ни в Европейския съюз, да подкрепят предложения законопроект. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.
Пристъпваме към обсъждане на законопроекта.
Имате думата по представения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове. Има ли желаещи?
Госпожо Надя Антонова, заповядайте, имате думата.
Докладите на комисията, доколкото аз бях информиран, бяха представени на предходното заседание преди месец и половина-два, както е отбелязано и в тази справка. Но аз не виждам нищо лошо отново да се напомни на пленарната зала какво съдържа докладът на Комисията по бюджет и финанси.
ДОКЛАДЧИК НАДЯ АНТОНОВА: Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, бих искала да ви представя доклада по разглеждания законопроект, приет от Постоянната комисия по бюджет и финанси на нейното редовно заседание на 12 юни 2008 г.:
„На цитираното от мен заседание присъстваха господин Кирил Желев – заместник-министър на финансите, и Борислав Борисов – директор на Дирекция „Митнически режими и процедури” в Агенция „Митници”.
Законопроектът беше представен от госпожа Лидия Шулева, която обясни, че с предлаганите промени се цели да се върне нивото на ставката на акциза на нивото от 2007 г., като това връщане няма да противоречи на договореностите с Европейския съюз, както и да засегне приходната част на държавния бюджет.
Предложението за намаляване на акцизната ставка за безоловния бензин е от 685 лв. на 1000 л на 635 лв. за 1000 л и за газьола от 600 лв. за 1000 л на 535 лв. за 1000 л.
Представителите на Министерството на финансите изтъкнаха следното.
Ефектът по отношение на бюджета се измерва на 87 млн. 200 хил. лв. загуба, като от тях 72 млн. 200 хил. лв. са при намаляване ставката на газьола и 14 млн. 900 хил. лв. – на безоловния бензин. За периода януари-май общият акциз, планиран в бюджета за 2008 г., е 3 млрд. 797 млн. 700 хил. лв. За периода януари-май това са 1 млрд. 471 млн. 200 хил. лв.
От горивата планираните приходи от акциз за 2008 г. са 2 млрд. 032 млн. 600 хил. лв., от които 1 млрд. 282 млн. 900 хил. лв. от продажбите на газьол и 509 млн. 600 хил. лв. от безоловен бензин.
Приходите от други горива, планирани по Закона за държавния бюджет, са 240 млн. 100 хил. лв. За периода януари-май изпълнението на приходите от акциз е 820 млн. 800 хил. лв. Относителният дял на горивата от общия размер на акциза на годишна база е 53,5%. Изпълнението за периода януари-май е 56,3%. Общо събраният акциз за периода януари-май е 1 млрд. 471 млн. 200 хил. лв.
Според разчетите, които са направени с изпреварващата ставка, се предвижда за 2009 и 2010 г. да няма повишение на акцизните ставки, тъй като в Европейската комисия на ниво работни групи вървят дискусии за увеличаване на минималните акцизни ставки за Общността като цяло.
Във връзка с изразеното становище Министерството на финансите не подкрепи предложения законопроект.
След приключване на обсъждането се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: 5 гласа „за”, 5 гласа „против” и 4 гласа „въздържали се”.
Въз основа на гореизложеното и резултатите от проведеното гласуване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да не приема Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акциза и данъчните складове, № 854-01-63, внесен от Пламен Панайотов и група народни представители на 4 юни 2008 г.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, госпожо Антонова.
Има още един законопроект, внесен по тази проблематика – на народната представителка Маргарита Кънева и други народни представители.
Заповядайте, госпожо Кънева, да представите Вашия законопроект.
ПЛАМЕН ПАНАЙОТОВ (БНД, от място): Има доклад и от Комисията по европейските въпроси.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Нека госпожа Кънева да представи законопроекта, а след това ще представим и двата доклада на Комисията по европейските въпроси.
Има ли представител на Комисията по европейските въпроси, който да представи докладите? Да, виждам господин Константин Димитров.
Заповядайте, госпожо Кънева.
МАРГАРИТА КЪНЕВА (НДСВ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, направеното предложение за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове цели да хармонизира нашето законодателство по отношение на акцизите и акцизните ставки с Директива 9284 на Европейската общност, с която е въведена минимална ставка на акциза за бирата, и Директива 9283, която посочва начина, по който се изчислява акцизът, и определя категориите, в които могат да се групират различните видове бира. В тази директива също се казва, че държавите членки могат да прилагат намалени ставки на акциза на бирата, която е произведена в независими малки пивоварни, при спазване на определени условия.
Колегите и аз предлагаме и определение на независима малка пивоварна: „пивоварна, която е правно и икономически независима, но осъществява дейността си по предоставен лиценз, и годишното производство не надхвърля 200 хил. хектолитра”. Малките производители на бира до 200 хил. хектолитра годишно могат да прилагат намалена акцизна ставка, но не по-малко от 50% от националния размер на акцизния данък. От тази възможност за намалена ставка са се възползвали 20 от държавите – членки на Европейския съюз към 1 януари 2008 г. Тази промяна дава възможност от една страна на малките производители на бира да устоят на конкуренцията на крупните производители, а от друга – да запазят традицията, да запазят българските марки, да осигурят възможност за развитие на малките независими пивоварни, които дори са част от историята на регионите, в които работим.
Законопроектът на първо четене беше подкрепен с пълно мнозинство в двете комисии, в които беше разпределен – Комисията по европейските въпроси и Комисията по бюджет и финанси.
Очаквам колегите да подкрепят законопроекта и в пленарната зала. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, госпожо Кънева.
Нека да чуем още веднъж и доклада на Комисията по бюджет и финанси по този законопроект, а след това и двата доклада на Комисията по европейските въпроси.
Заповядайте, госпожо Антонова.
ДОКЛАДЧИК НАДЯ АНТОНОВА: Благодаря, господин председател.
Колеги, представям ви:
„ДОКЛАД
на Комисията по бюджет и финанси по Закон за изменение и допълнение на Закона за акциза и данъчните складове
Законопроектът беше разгледан на заседанието на комисията на 21 май 2008 г.
Присъстваха господин Кирил Желев – заместник– министър на финансите, господин Атанас Кънчев – заместник-министър на финансите, госпожа Людмила Елкова и госпожа Венетка Тодорова от Дирекция „Данъчна политика” от Министерство на финансите като представители на заинтересовани страни, тъй като вносители са група народни представители.
Законопроектът беше представен от госпожа Маргарита Кънева, която изтъкна, че с предлаганите промени се цели хармонизиране на българското законодателство по отношение на акцизите и акцизните ставки с Директива 9283/ЕИО и Директива 9284/ЕИО от 19 октомври 1992 г. и въвеждането на намалена ставка на акциза на бирата, произвеждана от независими малки пивоварни.
В предложената нова ал. 2 на чл. 5 се дава определение за независима малка пивоварна, а в чл. 31 се създава нова т. 7, където се посочва намалената акцизна ставка за независимите малки пивоварни – 0,75 лв. за хектолитър на градус плато.
Представителите на Министерството на финансите не подкрепиха внесения законопроект и изтъкнаха следното.
Първо, Директива 9283/ЕИО дава възможност, а не задължава държавите членки да прилагат намалени акцизни ставки върху бира, произведена в независими малки пивоварни. Тоест мотивът на вносителите, че се касае за хармонизация с европейското законодателство, не е коректен.
Второ, въвеждането на намалена ставка за бирата изисква и съответен механизъм за контрол, който следва да се въведе на законово ниво. Такива разпоредби не се съдържат в проекта.
Трето, липсва и каквато и да е оценка на въздействието и по-специално на влияние на намалената ставка върху развитието на малките независими пивоварно в контекста на цялостната система на облагане на корпорациите.
По време на обсъждането всички народни представители изразиха подкрепа за внесения законопроект.
След приключване на обсъждането се проведе гласуване, което приключи със следните резултати: 14 гласа „за”, без „против” и „въздържали се”.
Въз основа на гореизложеното и резултатите от проведеното гласуване Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 854-01-22, внесен от Маргарита Кънева и група народни представители на 13 март 2008 г.” Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, госпожо Антонова.
Заповядайте, господин Димитров, да представите двата доклада на Комисията по европейските въпроси.
ДОКЛАДЧИК КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Представям ви становищата на Европейската комисия в българския парламент.
Първо, относно проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове № 854-01-63, внесен от господин Пламен Панайотов и група народни представители на 4 юни т.г.
„На заседанието, проведено на 12 юни 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 854-01-63, внесен от Пламен Александров Панайотов и група народни представители на 4 юни 2008 г.
На заседанието присъстваха господин Кирил Желев, заместник-министър на финансите, и господин Борислав Борисов, директор на Дирекция “Митнически режими и процедури” в Министерството на финансите.
В Европейския съюз са установени някои общи правила за данъчно облагане на енергийни продукти. Въведени са минимални акцизи за консумацията на минерални горива, въглища, природен газ, електроенергия. Целта е да се повиши ефективността на използването на енергийните продукти и да се намали емисията на парникови газове, която води до глобално затопляне. Същевременно се цели чрез минималните ставки да се елиминира възможността за нелоялна конкуренция между фирмите.
Действащите в момента минимални ставки са въведени с директива на Съвета 2003/96/ЕО от 27 октомври 2003 г., а именно: за 1000 литра при безоловния бензин – 359 евро и при газьола – 302 евро към 1.1.2004 г. и 330 евро към 1.1.2010 г. По данни на Европейската комисия под минималната допустима ставка от 359 евро при безоловния бензин са 5 държави-членки – Кипър Литва, Латвия, Румъния, България и Гърция. В останалите държави-членки при безоловния бензин акцизът е между минималната ставка от 359 евро и най-високата ставка от 722 евро във Великобритания. При газьола под минималната ставка от 302 евро са същите 5 страни, като максималната ставка е отново във Великобритания – 722 евро за 1000 литра.
Съгласно условията за присъединяването ни към Европейския съюз чрез дерогация от чл. 7 на Директива 2003/96/ЕО, България може да прилага преходни периоди както следва: за безоловния бензин – до 1.1.2011 г. да хармонизира националното ниво на облагане на безоловния бензин с минималното ниво от 359 евро за 1000 литра, като от 1.1.2008 г. акцизът трябва да е не по-нисък от 323,00 евро за 1000 литра.; за газьола – до 1.1.2010 г. да хармонизира националното ниво на облагане с минималното ниво от 302 евро за 1000 литра и до 1.1.2013 г. да достигне минималното ниво от 330 евро за 1000 литра, като от 1.1. 2008 г. акцизът не трябва да е по-нисък от 274 евро за 1000 литра.
В разглеждания законопроект се предлага акцизната ставка за безоловен бензин с кодове по КН 2710 11 31, 2710 11 41, 27 10 11 45 и 27 10 11 49 да се намали от 685,00 лв. (350,24 евро) за 1000 литра на 635,00 лв. (324,67 евро) за 1000 литра и акцизната ставка за газьол с кодове по КН от 27 10 19 41 до 27 10 19 49 от 600,00 лв. (306,78 евро) да се намали на 535,00 лв. (273,54 евро) за 1000 литра.
От предлаганите изменения на акцизните ставки, изменението на ставката на акциза на безоловния бензин е в рамките на поетите ангажименти към ЕС, но при ставката на газьола има незначително несъответствие, тъй като допустимата минимална задължителна ставка е 274,00 евро за 1000 литра, което се равнява на 535,90 лв. а предлаганата в проекта ставка е 535,00 лв.
Може да се направи следното заключение според Комисията по европейските въпроси: използваните у нас в момента ставки на акциза върху безоловния бензин и газьола отговарят на изискването на Директива на Съвета 2003/96/ЕО от 27 октомври 2003 г. и на ангажиментите ни, поети във връзка с присъединяването ни към Европейския съюз. Те отговарят и на политиката на енергийна ефективност и ограничаване на парниковите газове, провеждана от Европейския съюз. Ето защо предлаганият законопроект не противоречи на европейските правни норми, но не може да се разглежда като хармонизационен.
На базата на гореизложеното Комисията по европейските въпроси предлага със 7 гласа "за", 5 гласа "против" и 1 глас "въздържал се" на Народното събрание да бъде подкрепен проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 854-01-63, внесен от Пламен Александров Панайотов и група народни представители на 4 юни 2008 г.”
Това е първото становище.
Второто становище касае Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, внесен от госпожа Маргарита Кънева и група народни представители на 10 март 2008 г.
„На заседанието, проведено на 20 март 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, внесен от Маргарита Кънева и група народни представители.
В заседанието взеха участие г-н Кирил Желев – заместник-министър на финансите, и г-н Борислав Борисов – директор на Дирекция „Митнически режими и процедури” в Агенция „Митници”.
І. Акцизите на спиртните напитки, в това число на бирата, са един от въпросите на единния вътрешен пазар на Европейския съюз, където съществуват съвместни компетенции по регулирането – на Общността и на държавите-членки. Общностното регулиране се осъществява с директива 92/84/ЕИО за сближаването на ставките на акцизите на алкохола и алкохолните напитки и Директива 92/83/ЕИО за хармонизиране на структурата на акцизите на алкохола и алкохолните напитки, като и двете директиви са от 19 октомври 1992 г.
С Директива 92/84/ЕИО е въведена минимална ставка на акциза на бирата. Тя е равна на 0,748 евро за хектолитър бира на градус Плато или 1,87 евро за хектолитър бира на градус алкохолно съдържание. По данни на Европейската комисия към 1.1.2008 г. при страните, определящи акциза на бирата чрез градус Плато, той е варирал между 0,748 евро на хектолитър в Румъния и 25,11 евро на хектолитър в Холандия за бира между 11 и 15 градуса Плато. У нас ставката е 1,5 лв. или 0,767 евро на хектолитър.
С Директива 92/83/ЕИО е посочено по какъв начин се начислява акцизът и в какви категории може да се групират различните видове бира в зависимост от градусите Плато или от алкохолното им съдържание. В чл. 4 на същата директива се казва, че държавите-членки могат да прилагат намалени ставки на акциза на бирата, произведена в “независими малки пивоварни” – термин, обяснен от моята колежка преди малко – при спазването на две условия: намалените ставки да не се прилагат за пивоварни, произвеждащи повече от 200 хил. хектолитра бира годишно, и намалените ставка да не са с повече от 50% под нормалните ставки. От тази възможност за намалени ставка са се възползвали към 1.1.2008 г. 20 от държавите-членки на ЕС.
С предлагания законопроект се цели въвеждането у нас на намалена ставка на акциза на бирата, произвеждана в независими малки пивоварни. За тази цел в чл. 5 от Закона за акцизите и данъчните складове се създава нова ал. 2, където се дава определение на понятието „независима малка пивоварна”, а в чл. 31 на същия закон се създава нова т. 7, където се посочва намалената акцизна ставка за независимите малки пивоварни – от 0,75 лв., тоест 75 ст. за хектолитър на градус Плато.
Комисията констатира, че предлаганите изменения и допълнения на Закона за акцизите и данъчните складове не противоречат на разпоредбата на Директива 92/83 и на европейското право като цяло.
Като бележка, която да се вземе предвид при по-нататъшното обсъждане на проекта, може да се изтъкне липсата на система за контрол на произхода на бирата, облагана с намалена ставка. С цел недопускане на злоупотреби, в това число и в рамките на европейския пазар, би могла например да се въведе регистрация на малките независими пивоварни, така както е направено в Закона за акцизите и данъчните складове по отношение на специализираните малки обекти за дестилиране и на обектите за винопроизводство на малки винопроизводители.
С оглед на гореизложеното Комисията по европейските въпроси предлага с 16 гласа „за” да бъде подкрепен на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, внесен от Маргарита Кънева и група народни представители на 10 март 2008 г., като направената препоръка бъде съобразена от водещата комисия между първо и второ гласуване.” Благодаря Ви, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Димитров, за представените становища.
Уважаеми колеги, обсъжданията по двата законопроекта очевидно ще започнат след почивката от 30 мин., която сега предстои. В началото на подновеното заседание господин Корнезов ще ви представи списъка на постъпилите законопроекти и проекторешения за периода от 30 юли до 9 септември т.г.
Тридесет минути почивка – до 11,30 часа.
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, да продължим нашето заседание.
Преди да пристъпим към дебатите по законопроекта, позволете ми да ви прочета постъпилите законопроекти и проекторешения от 30 юли 2008 г. до 9 септември 2008 г.:
Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване с вносители Антонела Понева и Мария Капон. Водеща е Комисията по труда и социалната политика.
Проект за решение за налагане мораториум върху разпределителни сделки и промяна на предназначението на имоти държавна собственост с вносители Иван Сотиров и група народни представители. Водещи са: Комисията по правни въпроси и Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство.
Доклад за дейността на Комисията за борба с корупцията с вносител Бойко Великов.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма с вносители Пламен Моллов и група народни представители. Водещи са: Комисията по икономическа политика, Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство.
Проект на Декларация на Четиридесетото Народно събрание във връзка с хуманитарната криза в Зимбабве с вносители Юнал Лютфи и група народни представители. Водеща е Комисията по правата на човека и вероизповеданията.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за особените залози с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по правни въпроси и Комисията по бюджет и финанси.
Законопроект за енергийната ефективност с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по енергетиката и Комисията по европейските въпроси.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии с вносители Ангел Найденов и група народни представители. Водеща е Комисията по правни въпроси.
Проект за Решение за одобряване на Доклада за състоянието на околната среда през 2006 г. с вносител Министерският съвет. Водеща е Комисията по околната среда и водите.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии с вносител Иглика Иванова. Водеща е Комисията по правни въпроси.
Законопроект за националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по транспорт и съобщения, Комисията по политиката при бедствия и аварии, Комисията по европейските въпроси, Комисията по здравеопазването и Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за медицинските изделия с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по здравеопазването, Комисията по икономическата политика и Комисията по европейските въпроси.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по транспорт и съобщения, Комисията по европейските въпроси и Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на обществения ред при провеждането на спортни мероприятия с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта и Комисията по правни въпроси.
Законопроект за ратифициране на Споразумението за привилегиите и имунитетите на Международния трибунал по морско право с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по правни въпроси, Комисията по бюджет и финанси и Комисията по външна политика.
Проект на Решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Медицинския университет – Варна, с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по образованието и науката и Комисията по здравеопазването.
Проект за Решение за откриване на Факултет „Здравни грижи” в структурата на Медицинския университет – Плевен, с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по образованието и науката и Комисията по здравеопазването.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавната финансова инспекция с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по бюджет и финанси, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, Комисията по правни въпроси и Комисията по европейските въпроси.
Законопроект за ратифициране на Конвенцията за полицейско сътрудничество в Югоизточна Европа. Водещи са: Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, Комисията по правни въпроси и Комисията по външна политика.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по гражданското общество и медии и Комисията по транспорт и съобщения.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника с вносител Министерският съвет. Водещи са: Комисията по земеделието и горите и Комисията по европейските въпроси.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии с вносител Яне Янев. Водеща е Комисията по правни въпроси.
Както чухте, уважаеми народни представители, за този период за който говорим, са постъпили 22 законопроекта.
Чухме вносителите и становищата на комисиите по Закона за акцизите и данъчните складове с вносители Пламен Панайотов и група народни представители. Откривам дебатите.
Заповядайте, госпожо Шулева.
ЛИДИЯ ШУЛЕВА (БНД): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! В обосновката господин Панайотов ясно каза защо се внася този законопроект и защо той е важен за българските граждани. Искам само да припомня, че натрупаната инфлация до м. юли 2007 г. беше 8,4%, а до м. юли 2008 г. е 14,5%. Това са данните от Националния статистически институт.
Всички си давате сметка, че точно с толкова процента минимум обедняват българските граждани и делът на горивата в това обедняване се дължи преди всичко и най-вече на предсрочно повишения акциз.
Също така искам да припомня на уважаемите народни представители, че България беше поела ангажимент с влизането си в Европейския съюз да затвори безмитните магазини и безмитните бензиностанции.
Мисля, че за много от вас е ясно защо едновременно със забавянето на затварянето на безмитните бензиностанции беше вдигнат двойно и предсрочно акциза върху горивата. За всички е ясно, че тези безмитни бензиностанции не внасят никакви косвени данъци в бюджета, включително и акцизи. Затова беше изключително важно първо да се забави с две години забавянето на затварянето на безмитните бензиностанции, и второ – да се увеличи два пъти двойно акцизът, който трябва да се плати върху горивата.
Мисля, че тази връзка не е трудно да бъде направена, но искам също така да отбележа, че сега, когато вече тези бензиностанции са затворени, мисля, че няма пречка Народното събрание спокойно да гласува връщането на акциза към нивата, които той трябваше да има през 2008 г. Смятам, че това е един допълнителен аргумент, който ще натежи в полза на гласуване “за” за законопроекта, който Българска нова демокрация внесе. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви.
Реплики има ли? Няма.
Има ли други желаещи?
Заповядайте, господин Димитров.
МАРТИН ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Сега е един удачен момент да преценим дали политиката на правителството за предсрочно увеличение на акцизите се е оказала правилна. Ние от СДС няколко пъти предупредихме тези действия да не бъдат предприемани, защото имаше план-график, одобрен от Европейския съюз как да нарастват акцизите. В един момент обаче Българската социалистическа партия, Национално движение Симеон Втори и Движението за права и свободи казаха: „Ние ще нарушим този план, предварително ще увеличим акцизите, ще натоварим всички български граждани с по-високи сметки за горива...”. Те нараснаха средно с 10 стотинки повече от това, което беше предвидено. Десет стотинки на литър не са малко пари, уважаеми колеги. Каква беше обосновката на тройната коалиция? Че така еврото щяло да бъде възприето по-бързо.
Сега идва моментът да видим къде е това евро. Заради политиката на Европейския съюз или по-скоро липсата на такава и нейния пълен провал, Европейският съюз напълно отказа преговорите с България за възприемане на еврото. Това се казва за първи път в тази зала и вече е време да чуете така ясно, че вече никой не иска да преговаря с България и по-скоро с това правителство, никой вече не иска да преговаря за възприемане на еврото, защото за съжаление това правителство не буди доверие. След като не се оправя по никакъв начин с европейските фондове, и само създава проблеми по отношение възприемането на еврото вече никой не иска да седне на една маса и да преговаря.
България потенциално излезе несериозна с този кабинет. Вече изводът, който може да бъде направен е, че само, следващо правителство има шанс да доведе преговорите за възприемане на еврото докрай, които са важни за допълнително стабилизиране на българската икономика.
Така че цялата тази работа с предсрочните акцизи се оказа залудо, на халост и безсмислено. Едновременно увеличихте разходите на всички български граждани с по 10 ст. на литър за основните бензини и за дизела и от това няма никаква полза по отношение възприемането на еврото. Тоест безсмислено това правителство увеличи инфлацията, без всякакъв разум, без всякакъв смисъл. От СДС много пъти ви предупреждавахме да не правите тази работа, въпреки това взехте и я свършихте.
Сега дойде моментът какво да се прави оттук-нататък. Да, да бъдат намалени акцизите – ние ще го подкрепим. Няма друга алтернатива в тази ситуация. Като сте сгрешили, защото вие сгрешихте, трите партии допуснахте много сериозна грешка, поне имайте куража сега да си признаете. Това предсрочно увеличение на акцизите никой не го иска от България. Вие се събрахте един ден и го решихте. Оправданието за възприемане на еврото се оказа кьорфишек. Абсолютно безсмислено начинание. При положение че българската икономика тепърва започва да се развива, сега започва да набира скорост, в този момент да увеличите цената на основен ресурс, извън плана с Европейския съюз, беше още по-голяма глупост, защото не засегнахте просто всички български граждани. И пенсионерите, за които БСП много милее, защото и те, купувайки си стоки от първа необходимост в тяхната цена има горива. Като увеличихте цените на горивата, всички български граждани станаха по-бедни. Освен това засегнахте и прохождащия български бизнес, особено малкия и средния, с едно абсолютно безсмислено начинание.
Сега идва моментът на истината – има вкаран законопроект, този път не е СДС, този път е друга политическа сила – как ще гласувате? Вероятно отново никой от Министерския съвет няма да се покаже по тази тема, тъй като е неудобно, тъй като няма какво да кажат. Нищо разумно не можете да кажете във ваша защита по тази тема. Но ще бъде пагубно, ако пак заровите глава в пясъка и не гласувате „за” този законопроект. Защото като сте направили грешка и сте увеличили нещо извън договореното, сега поне да бъде върнато това, за което се бяхме разбрали с Европейския съюз.
Знаете ли хората какъв въпрос задават? Това правителство, дето знае предсрочно да увеличава акцизите, как пък предсрочно не увеличи доходите?
Между другото, говорейки за големи излишъци и тяхното разпределение, една от причините за тези големи излишъци са предсрочно увеличените акцизи, тъй като предсрочно увеличените акцизи върху горивата водят до свръх приходи от акцизи и свръх приходи от ДДС.
Уважаеми колеги, понеже днес слушах изявления на лидери на партии от тройната коалиция, които критикуваха опозицията, казваха, че не виждали конструктивизъм в нейните действия, а самото управляващо мнозинство било много конструктивно, то слушало всяка добра идея с изключително внимание и толерантност, ето дойде първото изпитание за вас в тази насока. Тук тройната коалиция направи голяма беля с това предсрочно увеличение на акцизите. Хайде сега да видим тази тройна коалиция, дето била много толерантна, много отговорна, как ще гласува по този законопроект? Хайде да видим дали някой от вас ще се изкаже по този законопроект, дали въобще ще бъде взета думата?
Наблюдавам, че на въпроси по тази тематика и премиерът Станишев гледа лекичко да избягва да отговаря и да говори по други теми. Защото е лесно да се говори за популизъм, виждам тук и някои видни представители на социалния вектор от БСП, да се правят обещания към пенсионерите, обаче когато дойде ред на реални гласувания по теми, които пряко ги касаят, да има тишина в залата, редки редици от депутати и масово хората да не гласуват или да се въздържат в гласуването.
Така че да видим сега всички тези приказки от сутринта за загриженото управление как ще бъдат премерени при съгласуването по този повод.
Уверявам ви, че групата на СДС ще гласува „за” намаление на акцизите върху горивата.
Благодаря, колеги, за вашето внимание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Реплики има ли? Няма.
Има ли други желаещи?
Заповядайте, господин Попов.
ХРИСТО ПОПОВ (КА): Благодаря Ви, господин председател.
Парламентарната група на Партия „Атака” ще подкрепи и двата законопроекта – на госпожа Маргарита Кънева и на господин Пламен Панайотов.
Да ви припомня докладите на Комисията по бюджет и финанси и на Комисията по европейските въпроси, които са много интересни, както и гласуването.
Законопроектът на госпожа Маргарита Кънева е приет и в двете комисии – по бюджет и финанси и по европейски въпроси, а този на Пламен Панайотов Комисията по бюджет и финанси с 5 гласа „за”, 5 гласа „против” и 4 „въздържали се” не го приема, а Комисията по европейски въпроси приема този законопроект със 7 гласа „за”, 5 гласа „против” и 1 „въздържал се”.
Няма политика в този законопроект, той е ясен, намалението на акцизите не противоречи нито на европейските директиви, нито на ангажиментите, които сме поели. Както виждате, инфлацията е много висока тази година, има голям бюджетен излишък, така че това няма да се отрази на бюджета, въпреки становището на Министерството на финансите.
Ние ще подкрепим Законопроекта за намаление на акциза на горивата, като ще спазим графика, който сме поели.
За законопроекта на Маргарита Кънева. Правилно е становището на Министерството на финансите, че това не е хармонизиращ законопроект. Директивата на Европейския съюз дава възможност да се ползват намалени ставки на производителите на бира, на малките производители.
Така че съгласно политиката, която следва и Партия „Атака” за подкрепа на малкия и средния бизнес, е добре да се въведат такива ставки за дребните производители, за да са конкурентни на пазара срещу големите вериги и марки производители на бира. С това ще защитим българския производител и ще допринесем за създаването на една стабилна средна класа поне в този сектор, като по-нататък можем да разширим и в други сектори, примерно за дребни винопроизводители и т.н.
Законопроектът на госпожа Маргарита Кънева ще бъде подкрепен от нас. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Попов.
Реплики има ли? Няма.
Има ли други желаещи да вземат отношение по разглежданата тема?
Господин Методиев, заповядайте.
ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, предложението за намаляване на ДДС върху горивата е тема, по която ние от Парламентарната група на Демократи за силна България сме вземали вече отношение в залата. Само да напомня, че нашето отношение е в посока на предложения законопроект от колегите от Българска нова демокрация. От това произтича и подкрепата, която ще дадем за този законопроект по време на гласуването. Това, което искам обаче да подчертая, е свързано с управляващото мнозинство. Моята убеденост е, че този законопроект ще бъде отхвърлен утре сутринта, но това е повод да се премисли от страна на управляващите каква ще е тяхната позиция след броени дни, когато се влезе в дебатите по данъчните закони за 2009 г. и по проекта за бюджет за 2009 г.
Днес при изявленията от страна на ръководителите на парламентарните групи председателят на нашата група господин Костов спомена, че един от инструментите, и това е спорният въпрос, дискусионният, предполагам, с управляващите, за антиинфлационна политика е именно намаляването на ДДС. Ако поради ясни причини – рефлекторно, мнозинството ще отхвърли утре този законопроект, то не смятам, че по същия начин трябва да работи в следващите седмици, когато ще бъде големият дебат по данъчните закони. Тъй като 2009 г. наистина е година, през която българските граждани и всички ние ще усетим засилващите се тежести от нарастващата инфлация вече две години.
Ако продължаваме по същия начин да слушаме експертизата на Министерството на финансите, която експертиза като планиране и прогнози се проваля вече години наред, тоест тя винаги е не консервативна, а ретроградна, защото удържа едни позиции от преди много време, при коренно различни стопански и финансови условия в България, ако вие управляващите продължите да обслужвате тази експертиза на Министерството на финансите, грешката ще бъде наистина много голяма.
Такова доверие от страна на политици към експерти в един момент дава последствия, които се поправят много трудно във времето. Тук и господин Орешарски като министър, и заместниците му от тази трибуна или в Комисията по бюджет и финанси нееднократно ни убеждаваха в продължение на три години, че всичко трябва да бъде много сдържано при данъчната политика, че особено данък добавена стойност е някаква едва ли не забранена зона за дискусия, че трябва да се стои на една и съща ставка, да не се променя, да няма гъвкавост и пр. Всичко това беше защитавано с понятието финансова стабилност. Мисля, че тези, които са вярвали на тази политика, се убедиха, че това просто не е така. Големите числа, с които и днес се разговаря за превишения приход, както управляващите започнаха да наричат излишъка, са най-сериозното доказателство, че тези прогнози са неправилни. Затова използвам дебата по внесения законопроект, за да призова управляващите да размислят каква истинска антиинфлационна политика ще започнем да провеждаме като Народно събрание през следващите седмици – тогава, когато трябва да приемаме базовите закони за финансовото състояние на България през 2009 г.
Завършвам с мнението на нашата група, че ще останем на същата тази позиция, ще бъдем последователни и по тази причина ще подкрепим нужния законопроект. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Методиев.
Има ли желаещи за реплики към господин Методиев? Няма.
Има ли други желаещи народни представители да вземат отношение по разглежданите два законопроекта? Няма.
Обявявам дискусията за приключена. Гласуването по двата законопроекта ще бъде утре от 9,00 ч.
Заповядайте за процедурно предложение, госпожо Чилова.
НИНА ЧИЛОВА (НДСВ): Бих искала да направя процедурно предложение за удължаване на срока за правене на предложения по Законопроекта за културното наследство с три седмици – колкото е максималният срок.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Направено е процедурно предложение, но как да го гласуваме? Явно няма кворум, разберете ме. Не е фатално, утре сутринта първо него ще гласуваме, след това ще преминем към гласуване на двата законопроекта, респективно ще видим докъде ще стигнем със следващата точка.
Преминаваме към следващата точка:
ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ПОДКРЕПА НА ИДЕИТЕ И ПРИЗИВИТЕ, ПРЕДСТАВЕНИ В ПРАЖКАТА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА СЪВЕСТ И КОМУНИЗМА ОТ 3 ЮНИ 2008 Г. С ВНОСИТЕЛИ АНТОНЕЛА ПОНЕВА И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ОТ 8.07.2008 Г., И ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ПОДКРЕПА НА ПРАЖКАТА ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ЕВРОПЕЙСКАТА СЪВЕСТ И КОМУНИЗМА ОТ 3 ЮНИ 2008 Г., С ВНОСИТЕЛИ ГЕОРГИ ПИНЧЕВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ, 2.07.2008 Г.
По чл. 40, ал. 7 от Парламентарната група на Демократи за силна България има предложение за проект за решение относно подкрепа на идеите и призивите, представени в Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 2008 г. Вносители са Антонела Понева и група народни представители.
Също така тази тема днес беше обсъждана и на Председателския съвет. Има проект за решение за подкрепа на Пражката декларация за европейската съвест и комунизма пак от 3 юни. Става дума за същата декларация, но вносители са Георги Пинчев и група народни представители.
Следователно имаме две предложения. И двете са разпределени на Комисията по правата на човека и вероизповеданията. Не виждам обаче становище на комисията.
АСЕН АГОВ (ДСБ, от място): Гласувано е становище.
ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС, от място): Трябва да се повика господин Герджиков да го представи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Виждам, че председателят на Комисията по правата на човека и вероизповеданията не е в залата, но ако ме чува, моля да заповяда. Има ли тук заместник-председател на комисията?
АХМЕД ЮСЕИН (ДПС, от място): Аз нямам становище, но е прието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Няма го в папката.
АХМЕД ЮСЕИН (ДПС, от място): Беше раздадено преди ваканцията. Защо го няма в папката, не е наш проблем.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Тук изрично ми е отбелязано, че няма становище на комисията.
АХМЕД ЮСЕИН (ДПС, от място): Има становище
ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС, от място): При Вас го няма, но аз Ви казвам...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Не споря, господин Пинчев, просто виждам какво има тук. След като Вие го казвате, аз Ви вярвам, но трябва председателят да дойде тук, да прочете становището, след това трябва да се даде възможност на вносителите да изразят своето становище и т.н., както е процедурата.
Дали ме чува все пак проф. Герджиков? (Реплики.)
Господин Юсеин нищо не може да направи.
Обявявам 15 минути почивка – до 12,20 ч. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: След направената справка се установи следното. Господин Пинчев и още няколко народни представители на 2 юли т.г. в 13,29 ч., ако трябва да бъдем точни, са внесли проект за Решение във връзка с подкрепата на Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 3 юни 2008 г. С разпореждане от същия ден – 2 юли 2008 г., председателят на Народното събрание е разпределил този проект за Решение на Комисията по правата на човека и вероизповеданията.
На 8 юли т.г. в 12,41 ч. група народни представители начело с народния представител Антонела Понева внасят проект за решение за същата декларация, но самото решение е с друго съдържание. То ви е раздадено, няма защо да го чета, пък и ще ви бъде представено. С Разпореждане от 9 юли 2008 г. председателят на Народното събрание разпорежда този проект за Решение също на Комисията по правата на човека и вероизповеданията.
Комисията по правата на човека и вероизповеданията е заседавала на 24 юли, разисквала е по двата проекта за решения, дори е провела гласуване, но до този момент не е представила писмено становище относно двата проекта за решения. След като не е представила писмено становище, то не е разпространено и не е раздадено на народните представители.
С други думи, към този момент нямаме становище на комисията. Но съгласно чл. 75, ал. 3 от нашия Правилник за организацията и дейността на Народното събрание, а и традицията не само в този парламент е така, когато е изтекъл задължителният срок комисията да представи свое становище, който е 15-дневен, няма пречка, макар и да няма становище, Народното събрание да разгледа тези два проекта за решения.
Затова, уважаеми народни представители, ще дам думата на вносителите на двата проекта за решения.
Първо, давам думата на народния представител Георги Пинчев.
Господин Пинчев, моля да представите вашия проект с мотивите.
ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС): Уважаеми колеги! Известно ви е, че на 3 юни т.г. 28 видни общественици и интелектуалци, най-вече от бившите социалистически страни, начело с известния далеч преди събарянето на Берлинската стена общественик в Чехия Вацлав Хавел, който по-късно стана и президент на Чешката република, приеха Декларация за европейската съвест и комунизма.
Догодина европейските народи ще отбележат двадесетата годишнина от самосвалянето на комунистическата система на европейския континент и в границите на бившия Съветски съюз.
Все още обаче носталгията по комунизма и неразбирането на това, през което мина човечеството през двадесети век – говоря за тоталитаризма като общо явление – съществува, а човечеството е длъжно да направи така, че никога повече злините, които изпитаха хората по всички континенти в резултат на войните през двадесети век на европейския континент и в Азия, да не се повторят и хората да живеят в едно по-цивилизовано и по-хуманно общество. Защото тоталитарната система има, както се казва, две страни, медалът има две страни. Първа се създаде комунистическата тоталитарна система в Съветска Русия, след това се появи нейният друг кафяв аналог, отначало във фашистка Италия, след това и в Германия. Червената система се изграждаше като теория върху противопоставянето на класите, а нацизмът, както знаете, изгради своите идейни виждания върху теорията за противопоставяне на расите. Това доведе до изключително големи беди за хората. Десетки милиони човешки същества загинаха не само на фронтовете по време на Втората световна война, в Корея, на африканския континент, но и в концентрационните лагери.
Но ако след края на Втората световна война имаше Нюренбергски процес, по време на който по съдебно-наказателен ред фашистките престъпници бяха осъдени и мнозина от тях увиснаха на бесилото, след самосвалянето на комунистическите режими, които изгубиха технологическото и икономическото съревнование със западната пазарна икономика, такова нещо не се състоя, може би защото нещата са били договорени в Малта, знаете между кого. (Шум и реплики.)
Ние обаче сме длъжни като хора – привърженици на демократичните порядки и като български парламент, да изкажем своето становище, като българският парламент вземе решение в подкрепа на Пражката декларация.
Колеги, ще се спра само на един член от тази декларация – чл. 17, в който се казва, че отново трябва да бъдат пренаписани учебниците по история в бившите социалистически страни, тъй като младите поколения, родени след рухването на Берлинската стена, не знаят какво точно е станало, през какво са преминали народите на много държави.
Наш морално-политически дълг, тук не става дума за съдебни или други наказания, наш дълг като Народно събрание е да приемем този документ. Още повече, че тук на 5 юни 1947 г., в тази зала, където сме ние сега, червените диктатори извършиха грубо посегателство срещу демокрацията и арестуваха един голям представител на българската демократична опозиция, след това монтираха срещу него процес, осъдиха го и го обесиха абсолютно невинен, а след това същата тази репресивна система започна гонения и срещу дейци от своята партия.
По време на дебатите в Комисията по правата на човека и вероизповеданията мнозинството от депутатите от парламентарните групи се обявиха в подкрепа на Пражката декларация. Лично аз съм леко огорчен и недоволен, че млади хора от състава на Парламентарната група на Българската социалистическа партия се въздържаха. Казвам „млади хора”, които всъщност не са участвали в репресията.
Ние от ОДС и групата народни представители, които се подписваме под този документ, който внесохме колективно, между тях е и независимият депутат госпожа Мария Капон, приехме предложението двата документа да се обединят и да бъдат колективно подкрепени в българското Народно събрание.
Аз апелирам към вас, към всички, към Парламентарната група на БСП, към ДПС, чийто етнос особено жестоко пострада от репресиите, към колегите от НДСВ, към независимите депутати решително да подкрепят този документ. Нека да покажем като български парламент, че искаме решително в морално-политически план да се разделим с миналото и да покажем, че се стремим и работим за една друга България, една нова България, в която никога повече нито кафявото, нито червеното насилие не трябва да се повтаря. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ОДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Пинчев, извинявайте, трябва да прочетете самото ваше проекторешение. Вие предложихте и нещо друго – да се обединят двете, но юридически имаме две проекторешения. Ако някое от тях не бъде оттеглено или не се даде един текст, те ще трябва да бъдат подложени на гласуване по реда на постъпването им. Тоест първо трябва да гласуваме за вашето предложение за решение, след това – за другото. Или направете общ проект. В т. 1 горе-долу е едно и също, но другите точки не са.
Така или иначе прочетете сега вашия проект за решение, ако го поддържате.
ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС): Нашият проект за решение е много кратък. Ние не повтаряме моменти от Пражката декларация, докато колегите от Парламентарната група на Демократи за силна България са взели част от есенцията на този документ и предлагат някои по-конкретни неща.
Нашият проект за решение:
„Народното събрание на Република България
РЕШИ:
Подкрепя Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 3 юни 2008 г.”
Господин Корнезов, аз бих помолил, тъй като това е техен дълг, колегите от Парламентарната група на Демократи за силна България да представят техния документ. След това да се направи онова, което Вие искате. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин Пинчев.
Не виждам първо подписалия се народен представител Антонела Понева.
Някой, който желае? (Реплики от КБ.)
Заповядайте – също трябва да се прочете и да се мотивира.
КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Надявам се, че подмятанията от залата са крайно неподходящи...
РЕПЛИКИ ОТ КБ: Напротив!
КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ: ... на 10 септември – само ден, след като отбелязваме тази, меко казано, неприятна дата 9 септември в нашата страна.
Нашето проекторешение изцяло се вписва в намеренията и в текста на проекторешението, представено от уважаемия господин Пинчев от името на ОДС, разбира се, на госпожа Мария Капон и на Българския народен съюз, представен от господин Каракачанов в случая.
Нашето предложение е по-разгърнато, то има съвсем конкретен характер и затова ние предлагаме то да бъде подкрепено от българското Народно събрание в съответствие с процедурата на гласуване на тези две решения.
С няколко думи – какво съдържа нашето проекторешение?
То се позовава на резолюция на Европейския парламент по повод 60-ата годишнина от края на Втората световна война. Припомня, че Парламентарната асамблея на Съвета на Европа прие резолюция, касаеща оценката ни за комунистическото минало на Европа. И, разбира се, отбелязва няколко важни неща, а именно, че само преди няколко дни ние отбелязахме 40-ата годишнина от нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия, това, че през 2009 г. демократичната общественост в целия свят ще отбележи 20 години от падането на Берлинската стена, както и 20-ата годишнина от кървавите събития на пл. „Тянанмън” в Пекин.
В нашия проект ние стъпваме и върху това, че Тридесет и осмото Народно събрание обяви комунистическия режим в България за престъпен и припомняме, че Тридесет и деветото Народно събрание прие специална декларация по повод 60-ата годишнина от установяването на комунистическия режим в България.
Какви са нашите конкретни предложения – на това дължа да привлека вниманието на народните представители от всички парламентарни групи, припомняйки доста положителния факт, че водещата комисия, а именно Комисията по правата на човека и вероизповеданията подкрепи това проекторешение, като практически много малък брой депутати са се въздържали, а останалите, представители на всички парламентарни сили, са били „за”.
Първо, в нашето проекторешение се изразява подкрепа на идеите и призивите на Пражката декларация за европейската съвест и комунизма, приета на 3 юни 2008 г.
Второ, ние предлагаме да се обяви 23 август за Ден на възпоменание на жертвите на нацистките и комунистическите тоталитарни режими.
Трето, предлагаме да се създаде комисия от независими експерти със задачата да съберат и оценят информацията за нарушаването на човешките права по време на тоталитарното управление в Народна република България.
Препоръчваме на българското правителство да предложи обща позиция на Европейския съюз в преговорите за споразумение с Русия за ясна законодателна рамка в Руската федерация, която гарантира свободен и неограничен достъп до архивите, съдържащи информация за престъпленията на комунизма.
След това ние предлагаме България да участва в основаването на институт за европейската памет и съвест.
Препоръчваме на Министерството на образованието и науката да преразгледа и да коригира, ако е необходимо, учебниците по история, така че децата ни да могат да научат и да са предупредени за комунизма и неговите престъпления, разбира се, и за неговите възможни рецидиви по същия начин, по който са научени те да осъждат нацистките престъпления.
Не на последно място, в т. 7 ние апелираме през 2009 г. да се отбележи 20-ата годишнина от падането на Берлинската стена и 20-ата годишнина от масовото клане на пл. „Тянанмън” в Пекин.
Тези конкретни предложения действително ще покажат, че в България се препотвърждава консенсусът на всички демократични сили, леви и десни, по отношение на разграничаването на миналите, настоящите и евентуално бъдещи форми на диктатурата, които биха могли да погазят човешкото право на живот, свобода и лично достойнство. Благодаря Ви, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Процедура – заповядайте, господин Мерджанов.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги народни представители! От името на Парламентарната група на Коалиция за България искам половин час почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: В рамките на правилника е.
Тридесет минути почивка!
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, да продължим заседанието с двата проекта за решение.
Господин Димитров не го виждам, но трябва да се прочете самото решение. Освен текста на решението има и преамбюл и, когато стигнем евентуално до гласуване, трябва да гласуваме не само решението, но и преамбюла. Господин Димитров го преразказа, но не го прочете. (Шум и реплики в залата.)
Госпожо Михайлова, заповядайте, за да прочетете текста.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (ДСБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, ще ви представя точно проекта за решение, който сме внесли в Народното събрание.
„РЕШЕНИЕ
относно подкрепа на идеите и призивите, представени в Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 3 юни 2008 г.
Като обръща внимание на:
– Резолюцията на Европейския парламент по повод 60-ата годишнина от приключването на Втората световна война на 8 май 1945 г., от 12 май 2005 г.;
– Резолюция № 1481 на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа от 26 януари 2006 г.;
– Резолюциите, осъждащи престъпленията на комунизма, приети от редица парламенти;
– Опита на Комисията за установяване на истината и помирение в ЮАР;
– Опита на институтите за национална памет и мемориалите в Полша, Германия, Словакия, Чешката република, САЩ и музеите на окупацията в Литва, Латвия и Естония;
– Факта, че през 2008 г. отбелязваме 40-та годишнина от нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия;
– Факта, че през 2009 г. ще се отбележи 20-та годишнина от рухването на комунизма в Източна е Централна Европа, както и от кървавите събития на площад „Тянанмън” в Пекин;
– Приетия от 38-то Народно събрание Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен;
– Приетата от 39-то Народно събрание Декларация за 60-та годишнина от установяването на комунистическия режим в България,
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 75, ал. 1 от Правилника да организацията и дейността на Народното събрание
РЕШИ:
1. Подкрепя идеите и призивите на Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 3 юни 2008 г.
2. Обявява 23 август за Ден на възпоменание на жертвите на нацистките и комунистическите тоталитарни режими.
3. Създава Комисия от независими експерти със задачата да събират и оценяват информация за нарушаването на човешките права по време на тоталитарното комунистическо управление в България.
4. Препоръчва на българското правителство да предложи обща позиция на Европейския съюз в преговорите за споразумение с Русия за ясна законодателна рамка, гарантираща свободен и неограничен достъп до архивите, съдържащи информация за престъпленията на комунизма.
5. Да участва в основаването на Институт на европейската памет и съвест.
6. Препоръчва на Министерството на образованието и науката да преразгледа и да коригира учебниците по история, така че децата да могат да научат и да са предупредени за комунизма и неговите престъпления по същия начин, по който са научени да осъждат нацистките престъпления.
7. Да отбележи през 2009 г. 20-та годишнина от падането на Берлинската стена и масовото клане на площад „Тянанмън”.”
Господин председател, колеги, това е проектът за решение на групата на Демократи за силна България.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, госпожо Михайлова.
Уважаеми народни представители, бяха докладвани двата проекта за решение. Вносителите изложиха и мотивите към тези два проекта за решение.
Откривам дискусията по двата проекта за решение.
Има ли желаещи народни представители, които да вземат отношение с изказване по проектите, които са по една тема?
Господин Юсеин, заповядайте
АХМЕД ЮСЕИН (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, аз като народен представител казах и по време на заседанието на Комисията по правата на човека, че ще подкрепя и двата проекта, макар че проектът на ДСБ повече ми харесва, да си кажа откровено. Но ме дразни, че в състава на подписалите се хора има хора, които са били партийни секретари. Нека да бъдем бояджии, но да бъдем поне по-малко бояджии!
Какви са ми мотивите? Аз съм от Момчилград. Нашите хора са трудолюбиви хора. Не знам кой я измисли тази тема, този възродителен процес. След този процес, като имахме възможност да погледнем и вече българската история вече, и видяхме колко такива процеси е имало, може България преспокойно да кандидатства за един лиценз пред Организацията на обединените нации като страна, на която да се даде патент, че може да прави възродителни процеси и то перфектно.
От този град с това трудолюбиво население, което обработваше 3-5 дка, идваше в Разградско, идваше в Софийско, и по 20 дка там, а мъжете работеха по строителните обекти на страната ни, беше унижено. Това унижение го разправям не, за да втълпя някаква омраза към някои колеги или хора, които не го разбират това все още, като гледам изказванията им по някои канали по българските медии, а за това, че ние си обичахме родината и си я обичаме. Тези хора без съд и присъда бяха избити. Има седем човека убити и само заради това, че не са съгласни да им бъдат сменени имената. Нито един от тях в Момчилградските събития, това го повтарям, защото сега като ги разказвам тези неща на някои обикновени бивши партийни членове, те се учудват това дали било вярно – между двете училища в Момчилград беше убит Юсуф. Всички деца от двете училища видяха как този човек беше убит. Тези деца тогава бяха на 10-15 г., а сега са на 40 г. и никога няма да забравят това.
Аз нямам право по друг начин да гласувам, затова защото като окръжен председател на ДПС в Кърджали ми попадна една справка с подписите на първите секретари на тогавашните общински комитети на партиите в седемте общини с предложение към МВР да бъдат изселени, осъдени по закона и ликвидирани от всяка община брой семейства: от Момчилградската община с подписа на тогавашния партиен лидер Димитър Милев – 78 семейства. В тези списъци има деца на 3, 4, 5 или 6 месеца. Не знам каква е била тяхната вина.
В Момчилград имаше с тежки присъди около 20-25 човека. Ако дойдете в Момчилград и питате обикновените хора – българи, турци, какво е имало в Момчилград, никой не е говорил нито за автономия, никой не е говорил против властта. Само хората казваха: „Не ни пипайте имената!”.
Защо по-обстойно се изказвам? Затова, защото този процес не беше осъден. Болно ми е като гледам някои хора, които ни мотаят и казват: „А, бе, вие сте на власт, защо не осъдите?”. Как да го осъдиш, когато съдебната система е независима?
Голямо задължение има българската прокуратура, затова защото поразкара около 250 хора – граждани на страната ни, които са се изселили в Турция, поразпита ги и след това закърпи делото. И това дело си седи, нито един не е осъден. Не е осъден и желая да бъде осъден, защото целият български народ плати обезщетението на тези хора. Сега тези хора, които са били репресирани, получават обезщетение и ще получават добавки към пенсиите. Каква вина имат другите обикновени български граждани?
И последно – ще подкрепя, затова защото тези прословути терористични актове, за които се говори, и тази сутрин един се изцепи тука, се поставят след като вече приехме Закона за досиетата, след като вече имаме комисия, която вече прибра всички архиви, излизат данни за тези така наречени терористични актове.
Искам да благодаря на една журналистка, която написа цяла статия в „Правен свят” как е бил този терористичен акт, самата истина за този така наречен терористичен акт в Добрич, но българското общество не знае, а знае, че имало някакви актове, че някакви турци там нещо са правили, за да избият част от българското население.
Ние сме осъдени да живеем заедно. Тук, в тази сграда, има един надпис: „Съединението прави силата”. Аз съм благодарен на тези, които ни разбират, и тези, които, когато дойдат на нашите тържества, говорят за нашата трагедия, за нашата зла участ, която прокуди толкова хора оттук, от страната ни, и искам да ги поздравя. Но аз бих желал тези, които направиха това, както във всички бивши соцстрани, да бъдат осъдени, да има присъда за тях, защото целият български народ не е виновен. Не всички комунисти са виновни за това, което стана. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания в опозицията и НДСВ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли реплики?
Първа реплика – господин Пинчев.
Но, господин Пинчев, нали знаете, че репликата е несъгласие.
ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС): Аз искам да изразя обратна реплика – пълно съгласие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Това не е реплика.
ГЕОРГИ ПИНЧЕВ: Само да поясня нещо: че когато Горбачов отряза маркучите за нефта в България, господин Ахмед Юсеин, тогава ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Пинчев, ако желаете, ще Ви дам думата за изказване, но нека да бъде по правилата.
Господин Спасов, заповядайте за изказване.
МИНЧО СПАСОВ (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Пинчев! Аз и Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори напълно и единодушно ще подкрепим Вашето предложение за декларация.
Но аз така или иначе излязох, за да изкажа моята собствена позиция и съм длъжен да спазя правилника и да кажа, че имам и личен интерес към това. Лично съм заинтересован, защото жертва на тази несправедливост, за която Вие говорихте – за несправедливото убийство на Никола Петков, е бил и мой близък роднина, чието име нося и аз. Тези събития, за които говорихте Вие и за които говори и господин Ахмед Юсеин, са една голяма лъжа, голяма несправедливост, която българският парламент е длъжен да осъди, и се надявам, че това ще стане днес с гласуването на Вашата декларация.
Тази несправедливост, имал съм повод да кажа, повлия и директно върху ценностите на парламентаризма и ние като парламентаристи сме длъжни да си спомним какво се случи с Никола Петков и неговата парламентарна група. Лично от дядо ми съм чувал разказа му ...
ГЕОРГИ ПИНЧЕВ (ОДС, от място): Минчо Драндаревски.
МИНЧО СПАСОВ: Да, дядо ми Минчо Драндаревски. ...как на 16 август, мисля, 1947 г. в 11,00 ч. е била дадена почивка в сградата на този парламент. Парламентарната група на БКП е била отделена горе, в зала „Запад”, и заключена. Влязла е милицията и е арестувала всички други представители на опозицията, квесторите, секретарките, защото не са знаели кой какъв е, и депутатите директно са били изпратени в „Белене”, където са прекарали или по 5-6 години, или са загубили живота си. И парламентът, представете си, е гласувал Закон за забрана на БЗНС „Никола Петков”, лишил е от депутатски права народните представители от опозицията, без право те да бъдат заместени от следващите, и парламентът е продължил да работи на куц крак. Представете си каква е юридическата стойност на всички останали актове след това.
Но тъй като, както вече казах, съм лично заинтересован и изпитвам лична болка, ще престана да говоря по тази тема и ще се спра на това, за което говори господин Ахмед Юсеин. Ще ви разкажа какво се случи на 10 ноември 1989 г., когато ние чухме, че е извършен превратът, че е паднал от власт Тодор Живков. Бяхме младежка компания и, разбира се, бяхме възторжени. Извадихме един лист – това беше в Ямбол, където няма етническо напрежение, няма такива неща, и всеки от нас написа кой какво желае да му донесе демокрацията. Между другото на това събиране беше и племенникът на господин Корнезов, който седи зад мен – Антон. Ще ви кажа какво написах аз, не си спомням другите какво написаха. Но това, което аз написах, беше: да върнем имената на българските турци. Въпреки че нямам никакъв турски произход, аз имам много приятели турци и се радвам, че все още ги имам. Но за мен още тогава тази несправедливост се беше набила в моето съзнание и това написах аз като мое първо желание демокрацията да донесе. Ето защо ще подкрепя тази декларация. (Ръкопляскания в НДСВ и опозицията.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Реплики има ли?
Първа реплика – господин Славов.
ПЛАМЕН СЛАВОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Спасов! Използвам правото на реплика, за да напомня и на Вас, и на всички останали колеги в пленарната зала това, което и на заседанието на Комисията по правата на човека и вероизповеданията коментирахме с вносителите на двата проекта за решение – че през 2000 г. Тридесет и осмото Народно събрание, мнозинството на Обединените демократични сили прие Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. И това, което Вие казахте преди малко, не отговаря на истината, не е точно, най-меко казано, защото в чл. 2, ал. 1, т. 5 са фиксирани тези събития, за които Вие преди малко говорихте и с които Вие лично сте свързан в рамките на Вашето семейство.
Точка трета гласи: „Безпрецедентната разправа с народните представители от Тридесет и петото Народно събрание и всички невинно осъдени от така наречения Народен съд”. Така че ако трябва да бъдем коректни и точни, първо трябва да заявим, че Народното събрание в неговия Тридесет и осми състав вече е приело закон, не просто декларация. Приет е Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен. И всички изказвания, които вероятно ще последват и след Вашето, за това, че трябва да бъде осъден комунистическият режим, са несъстоятелни, защото това вече е направено, повтарям, от мнозинството в Тридесет и осмото Народно събрание на Обединените демократични сили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Втора реплика има ли? Няма.
Господин Спасов, имате право на дуплика. Ако желаете, можете да се възползвате.
МИНЧО СПАСОВ (НДСВ): Уважаеми господин Славов, две неща искам да Ви кажа – със забележката, че наистина аз Ви уважавам, Вие сте един достоен и честен човек.
Първо искам да Ви кажа, че има нов документ на европейски орган, който поставя пред нас предизвикателства и който е приет след законовия акт, който Вие цитирахте. Това е от юридическа гледна точка. А от морална гледна точка – разбира се, аз нямам право да правя морални оценки на никого освен на самия себе си, но за мен големият проблем на Вас и хората, които мислят като Вас, е, че не признахте сторения грях. Защото народът казва: „Признат грях – половин грях!” Имате този шанс.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Костов, заповядайте за процедура.
ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Господин председателю, моля да подложите на гласуване удължаване на разискванията по тази точка до изчерпването й, но не повече от два часа.
Надявам се, че залата ще позволи този дебат да приключи. Благодаря.
РЕПЛИКА ОТ КБ: Има заседания на комисии.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Направено е процедурно предложение. Има ли обратно процедурно предложение?
За да подложа това процедурно предложение на гласуване, то става именно с гласуване, а трябва да сме сигурни, че в момента има кворум в пленарната зала. За да има кворум, в залата трябва да има минимум 121 народни представители.
ВЕСЕЛА ДРАГАНОВА (НДСВ, от място): Е, как, нали имаме нова система, бе, господин председател!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, за да сме сигурни, предлагам да разберем дали в залата има 121 депутати.
Моля, всеки със своята карта да се пререгистрира. Тридесет секунди!
Изминаха повече от 30 секунди. Ще почакаме още малко. Няма необходимия кворум за гласуване – 72 човека.
Моля, прекратете регистрацията.
Продължаваме с изказванията.
Госпожо Капон, желаете ли да вземете думата? (Йордан Бакалов иска думата за процедура от името на парламентарна група.)
Заповядайте за процедура, господин Бакалов.
ЙОРДАН БАКАЛОВ (ОДС): Уважаеми колеги, уважаеми господин председател! В залата има повече народни представители от тези, които се регистрираха. Затова от името на моята парламентарна група предлагам поименна проверка.
ВЕСЕЛА ДРАГАНОВА (НДСВ, от място): Не можеш да искаш поименна проверка!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля, дайте списъка. Започваме с поименна проверка. Остават пет минути.
Александър Владимиров Радославов – тук
Александър Димитров Паунов – тук
Александър Манолов Праматарски – отсъства
Алиосман Ибраим Имамов – отсъства
Анастасия Георгиева Димитрова-Мозер – тук
Ангел Вълчев Тюркеджиев – тук
Ангел Петров Найденов – тук
Андрей Владимиров Баташов – тук
Андрей Лазаров Пантев – тук
Анелия Христова Атанасова – отсъства
Антонела Ангелова Понева – тук
Антония Стефанова Първанова – отсъства
Ариф Сами Агуш – тук
Асен Йорданов Агов – тук
Ася Величкова Михайлова – тук
Атанас Димитров Щерев – отсъства
Атанас Петров Атанасов – тук
Атанас Тодоров Мерджанов – тук
Атанаска Михайлова Тенева – тук
Ахмед Демир Доган – отсъства
Ахмед Юсеин Юсеин – тук
Бойко Иванов Ватев – тук
Бойко Николов Боев – тук
Бойко Стефанов Великов – тук
Борис Стефанов Николов – тук
Борис Янков Ячев – тук
Борислав Георгиев Владимиров – тук
Борислав Димитров Китов – тук
Борислав Иванов Българинов – отсъства
Борислав Любенов Великов – отсъства
Борислав Николов Ралчев – тук
Борислав Янчев Ноев – отсъства
Ботьо Илиев Ботев – отсъства
Валентин Николов Милтенов – тук
Валентина Василева Богданова – тук
Ваньо Евгениев Шарков – тук
Ваню Стефанов Хърков – отсъства
Ваня Крумова Цветкова – отсъства
Васил Димитров Паница – тук
Васил Миланов Антонов – отсъства
Васил Минчев Иванов-Лучано – тук
Васил Тодоров Калинов – отсъства
Венелин Димитров Узунов – тук
Венцислав Василев Върбанов – отсъства
Весела Атанасова Драганова-Илиева – тук
Веселин Витанов Близнаков – отсъства
Веселин Методиев Петров – тук
Владимир Михайлов Дончев – отсъства
Владимир Първанов Кузов – отсъства
Волен Николов Сидеров – отсъства
Георги Владимиров Юруков – тук
Уважаеми народни представители, сега е точно 14 часа и 5 секунди. Закривам днешното пленарно заседание. Утре заседанието е в 9,00 ч. (Звъни. Шум и реплики в блока на опозицията.)
Пропуснах да направя няколко съобщения.
Комисията по транспорт и съобщения ще заседава на 11 септември 2008 г. от 14,30 ч.
Комисията по здравеопазването ще има заседание на 11 септември 2008 г., четвъртък, от 15,00 ч.
Комисията по правни въпроси ще има заседание на 11 септември 2008 г., четвъртък, от 14,30 ч.
Както вече съобщих, следващото пленарно заседание е утре от 9,00 ч.
(Закрито в 14,01 ч.)
Председател:
Георги Пирински
Заместник-председател:
Любен Корнезов
Секретари:
Пенко Атанасов
Ясен Попвасилев