Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ТРИСТА СЕДЕМДЕСЕТ И СЕДМО ЗАСЕДАНИЕ

София, четвъртък, 2 юни 1994 г.

(Открито в 15 ч. и 20 м.)

02/06/1994
Председателствали: заместник-председателят Йордан Школагерски
Секретари: Георги Петров и Илиян Илиев
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ (звъни): Откривам заседанието. Има думата народният представител Александър Маринов.
АЛЕКСАНДЪР МАРИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ,, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Днес е 2 юни - денят в който почитаме паметта на Христо Ботев и хилядите българи загинали за национално и социално освобождение на нашата страна.
Моля ви с едноминутно мълчание на крака да почетем тяхната памет.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Съобщения за парламентарния контрол на 3 юни 1994 година.
1. Заместник-министър председателят и министър на труда и социалните грижи, Евгений Матинчев, следва да отговори на актуални въпроси на народните представители Звездалин Кафеджиев, Захари Захариев и питане на народния представител Гинчо Павлов.
2. Министърът на земеделието Георги Танев следва да отговори на актуални въпроси на народните представители Милко Енчев, Георги Николов, Трифон Митев и питания на народните представители Тошо Пейков, Васил Златаров, Стоян Райчевски.
3. Министърът на вътрешните работи Виктор Михайлов следва да отговори на актуални въпроси на народните представители Едвин Сугарев, Гинчо Павлов, Павел Шопов, Лючезар Тошев и питане на народния представител Тошо Пейков.
4. Министърът на териториалното развитие и строителството Христо Тотев следва да отговори на актуални въпроси на народните представители Елка Константинова, Емил Капудалиев, Христо СМ/ЙА 22.1 Марков и питане на народните представители Васил Златаров и Елка Константинова.
5. Министърът на културата Ивайло Знеполски следва да отговори на актуални въпроси на народните представители Елка Константинова и Емил Капудалиев и на питания на народния представител Иван Тосев и Невен Пенев.
6. Министърът на финансите Стоян Александров следва да отговори на актуални въпроси на народните представители Захари Захариев, Станка Величкова и на питане от народния представител Стоян Райчевски.
7. Министърът на външните работи Станислав Даскалов следва да отговори на актуални въпроси на народната представителка Елка Константинова.
8. Министърът на транспорта Кирил Ерменков следва да отговори на актуални въпроси на народните представители Димитър Куманов и Борис Александров.
В заседанието утре не могат да участват министър Валентин Карабашев, поради отпуск и министър Румен Биков, поради служебна ангажираност.
Продължаваме с програмата.
Второто четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия.
Готови ли сте? Заповядайте.
От стенограмата от вчера дебатирал се е чл. 35а, без да е бил приет.
ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ (НСД): Аз предлагам, уважаеми господин председател, да ми дадете думата да кажа няколко думи като начало, защото от тук нататък в следващите няколко члена и следващата глава се изменя смисъла на закона на предишния закон. Има съвършено нови моменти и тъй като има голяма разлика във времето между първото и второто четене се получава една празнина, която е добре да бъде запълнена с едно такова изказване, което ще облекчи по-нататъшното и ще ускори по-нататъшното приемане на текстовете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви. Имате думата за такова изказване.
ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Уважаеми колеги, ние навлизаме сега 22.2 в една нова част от Закона за приватизацията, за изменение на Закона за приватизацията. Тази нова част изменя политиката на стария закон. Досега ние изменяхме разни моменти от закона, които го подобряваха, но не изменяха радикално неговите основни, така да се каже механични, с едно малко изключение.
Сега обаче, настъпваме в една материя, която принципно изменя нещата. Основната политика на стария закон се състоеше в следното:
Купува този който има пари. Който има повече пари купува повече. Който няма пари не му остава нищо друго, освен да гледа отстрани на този процес. Тази политика не доведе до положителни резултати досега. Съгласно отчета на Националния статистически институт са приватизирани само 115 обекта на страната за 1993 година, което казва, че ако ние работим по същия начин занапред, този процес ще се проточи около 300 години с този темп.
Това, което сега се предлага е нещо ново и то се състои в следното. Основен инвеститор да бъде българският гражданин, всеки който желае да вземе дейно участие в инвестиционния процес и в стопанския живот на страната, независимо дали той притежава в момента повече или по-големи средства. Основната част от нашето население имат някакви средства, с които биха желали да участват, но те не са кой знае колко големи.
Ето защо са разработени следните идеи във връзка с участието, широкото участие на българина като инвеститор.
Този член 35, до който ние дойдохме вчера е член, който предвижда придвижването на малката приватизация. Това са малки обекти, обекти в областта на търговията на дребно, услугите и малки производствени предприятия.
Основата идея е те да бъдат предложени за изкупуване на хората, които работят в тях. А тези хора са тези, които са работници и служители на фирмите, в чийто състав се намират тези обекти или техните наематели и арендатори, тъй като има много такива, които не са включени в състава на търговски дружества. Това са също техните работни места.
Втората идея, която е важна е че на тези хора им се дава възможност да закупят тези предприятия на разсрочено плащане, 22.3 като от своята стопанска дейност изкарват парите, които са им необходими за заплащането на този обект.
Също така има един текст, който ние вече приехме, който отговаря донякъде на европейската система ЕСОП, с която могат да се приватизират по-големи предприятия, средноголеми предприятия от порядъка да речем на 50 или 100 милиона лева по балансова стойност. Тези предприятия, както вече приехме този текст, могат да се изкупуват от работниците и служителите в тях, фактически на разсрочено плащане за десет години, като изкупуват акциите или дяловете от предприятието по договорно установен график на съответни малки порции, пакети от акции.
Тези два механизма дават нещо много важно. Те не само създават един широк кръг от нови собственици, те стабилизират, както правилно веднага забеляза господин Пушкаров, работната ръка, дават един друг поглед на работещите и друг интерес на работещите и служителите към предприятието, в което работят и ще помогне за оживяването и стабилизирането на тези предприятия. Като прибавим към това и схемите за масова приватизация, където може да участват всички граждани на републиката, които желаят и където ще се приватизират средни и големи предприятия се завършва, така да се каже, един общ цикъл на идея, че българинът трябва да бъде инвеститор в своята собствена държава.
Това което ви казах за 115 предприятия, уважаеми колеги, е вярно като цифра, но аз искам да ви съобщя още едно нещо. Приватизацията само видимо не върви, но всъщност тя върви и в много големи крачки. Тридесет и пет на сто от капитала на нашите търговски дружества, на държавните търговски дружества вече е собственост на банките - частни и държавни банки. Това означава и то само за две години е станало това нещо, след още две години няма да има нищо за приватизиране, уважаеми колеги. Ще остане всичко собственост на един много тънък слой от много богати хора, който в края на краищата ще приватизират и самите държавни банки.
Тук въпроса е не само в това, как ще приватизираме, а много по-важния въпрос е на кого ние ще дадем собствеността в тази държава. На кого?
Законът за приватизацията не е нищо друго освен един изключително важен и голям политически инструмент, с който инстру22.4. мент ще се очертае що за държава ще бъде нашата държава в близкото и в по-далечното бъдеще. Ако продължим политиката на нищо неправенето в тази област няма никакъв друг шанс освен тази държава да се превърне в бананова република. Знаете какво значи бананова република. 22.5 Ако обаче приложим тези техники, които сега са заложени в този закон, има реален шанс нашата държава да се превърне в една държава демократична, в оня смисъл на демокрацията, който е приет за европейските държави. Една нормална европейска демокрация, крепяща се на един голям, широк слой от средно богати хора, състоятелни хора и която ще се управлява по един демократичен начин чрез парламентарно управление. Една парламентарна република, в която се спазват правата и свободите на гражданите.
Така че, когато гласуваме този закон, в тази си част, аз ви моля да обърнете особено внимание не върху разни технически подробности, защото с разни технически подробности нещата могат да се обърнат точно наобратно от това, както са написани сега. А нека всеки да определи сам за себе си, чрез своето гласуване, какво иска да представлява нашата държава в близкото и в подалечното бъдеще.
Аз като вносител на тези текстове съм определил моето отношение. Аз съм за една европейска демокрация и за едно парламентарно управление на нашата държава.
Предлагам ви и вие също така да се определите, уважаеми колеги.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви.
Имате думата сега за текста.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Вчера стигнахме до чл. 35а от – 30.
Мисля, че е най-добре да го прочета още веднъж.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Да.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Балансовата стойност на дълготрайните активи на обектите по предходния член или тяхната оценка, ако нямат балансова стойност, не може да надвишава 8 млн. лева при производствените предприятия и обособени части и 4 млн. лева за предприятия и обособени части за търговия и за услуги."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви.
Заповядайте.
Има думата народният представител Георги Николов.
След това господин Асен Мичковски.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Свищов, ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! МС/ВР 23.1
Вчера, за да спрем фактически обсъждането и гласуването на този член, наложи се изразът, който е: "или тяхната оценка, ако нямат балансова стойност".
Съгласно Закона за счетоводството всички дълготрайни активи имат балансова стойност. Тоест, това е остатъчната стойност дори и тогава, когато тя е нула.
Ето защо, за да избегнем всякакво съмнение и възможността за даване на оценки и прикриване на балансова стойност, каквато имат, пак повтарям, всички дълготрайни активи, аз предлагам да отпадне изразът: "или тяхната оценка, ако нямат балансова стойност". Тоест, критерият да бъде балансовата стойност на дълготрайните активи.
Като имам предвид и това, което казах, че балансовата стойност е остатъчната стойност и на тая основа аз предлагам думите "8 млн. лева" и съответно "4 млн. лева за предприятия и обособени части за търговия и за услуги" съответно да бъдат заменени с "10 милиона" и "5 млн. лева".
Мисля, че ще бъде справедливо на тези хора, които са взели под аренда или под наем обекти, да не им даваме право да купуват амортизирани дълготрайни активи, защото колкото е по-ниска границата, толкова те са по-амортизирани от счетоводна гледна точка.
Надявам се, че ще подкрепите предложението, което се споделя и от други колеги, за отпадане вече, казах, на този израз и вместо "8 млн. лева за производствени предприятия" да стане "10 милиона". Такава сума ние сме имали досега в закона. Обикновено си служим 10, 20, 30 и т.н., и съответно за търговските предприятия лимитът, ограничението, да бъде "5 млн. лева" по остатъчна или балансова стойност.
Това е справедливо, за да можем действително, давайки преференции на хора, които са взели под наем обекти, фактически те да бъдат и в добро техническо състояние, да имат и повече възможност да ги стопанисват, а не просто вече амортизирани дълготрайни активи.
Направил съм предложение за промяната на "8 млн. лева" и "4 млн. лева" съответно с "10 млн. лева" и "5 млн. лева" писмено. Тук правя, вчера ви го дадоха, господин Харизанов, предпола23.2 гам. Сега ще ви го предоставя, предвид и на дискусията, която вчера се разви за отпадане на този израз като текст да стане: "Балансовата стойност на дълготрайните активи на обектите по предходния член не може да надвишава 10 млн. лева при производствените предприятия и обособени части и 5 млн. лева за предприятия и обособени части за търговия и за услуги".
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Николов.
Има думата народният представител Асен Мичковски.
АСЕН МИЧКОВСКИ (НСД): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Първо, искам да подкрепя предложението, направено от господин Николов и мисля, че тази редакция, която той предложи, е далеч по-удачна.
Но, бих искал да кажа нещо по един вече приет член.
Аз много добре знам, че трудно би могло да се стигне до прегласуване на текстовете от вече приет член, но искам да ви обърна внимание на няколко сериозни неща по чл. 35.
В т. 1 на ал. 1, на чл. 35 се дава предимството на работниците и служителите от приватизиращото се предприятие при условие, че 20 на сто от тях желаят да участват в приватизацията. Могат обаче да се явят в рамките на 100 на сто от персонала пет групи по 20 на сто, които да не могат да се понасят и да имат различни интереси. Тогава на кого ще дадете предимството от тези количествено еднакви групи от работници и служители?
Второ, при наемателите и арендаторите се задава предимство по отношение на приватизирането на търговските обекти, а за работниците и служителите се дава предимство при производствените предприятия.
Добре. Но, ако има арендатор на производствено предприятие, който предлага далеч по-добри условия при приватизирането, свързани както с по-нататъшни инвестиции, така и с по-висока заетост, така и с по-висока доходност, следователно и с поголямо количество платени данъци в държавния бюджет, тогава това предимство се обръща срещу интересите на всички, които участват в този процес. 23.3
И обратното. Може да има работници и служители от търговско предприятие, които да предоставят по-добри условия в процеса на приватизиране, отколкото арендаторът или наемателят. Тогава последствията са отрицателни в същата посока.
Изобщо, според мен този чл. 35 не е уреден.
Добре. И аз се обръщам към вас с молбата, ако съществува, разбира се, такава възможност, знам, че шансовете за нея са малко, отново да бъде разгледан този член и да бъдат много поточно и по-прецизно определени текстовете в него, защото тогава в реалната практика ще роди невероятно много проблеми и вместо да ускори процеса на приватизиране с всички социални последствия от този процес, може само да го затрудни. Това е, което исках да кажа по чл. 35.
А по чл. 35а поддържам предложенията, направени от господин Николов, които са по-прецизни от сега съществуващия текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има думата народният представител Ангел Димов. 23.4 АНГЕЛ ДИМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми председателю, уважаеми народни представители, аз съм съгласен с изказването на господин Мичковски за предния член - 35-и, и мисля, че могат да се избегнат тези недостатъци, за които той говори, ако приемате в чл. 35а текста, който ви предлагам. А той е:
"Балансовата стойност на дълготрайните активи на приватизиращи се предприятия и техни обособени части от търговията и услугите по предходния член - ал. 1, точка 2, не може да превишава 5 млн. лв."
Даже аз бих ви предложил да вдигнем повече, да се даде по-голяма възможност, защото при тази инфлация 5 млн. едно предприятие... (Реплика от залата, която не се чува) Да, но няма значение. Пет милиона да остане, но с това ще се избегнат онези недостатъци, за които говори господин Мичковски.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Димов.
Има направени предложения.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Аз бих искал да дам един отговор на въпроса като вносител на този член.
Първо, аз съм доста учуден от становището на господин Мичковски, че този член не е уреден добре, тъй като той е председател на Икономическата комисия, този член е четен много пъти в тази Икономическа комисия и той за първи път дава такава обща оценка на този член. Известни критики по някои въпроси е имало, но такава оценка чувам за първи път. Значи той по някакъв начин рязко е изменил своето отношение към този въпрос.
По второто му изказване, че арендаторите или работещите могат да дават по-добри условия, в този член изобщо не става въпрос за условия. Тоест няма състезателния елемент, в който единият или другият да дава по-добри условия. Това са онези членове, които вече са разглеждани - търгове, конкурси, преговори с потенциални купувачи. Има достатъчно такива техники. А тази техника, която се предлага, е друга. Тя определя точно кой е купувачът. Точно кой е, ако той желае. Ако не желае вече, тогава могат да претендират други хора или пък самата фирма да го предложи по другите техники. ВТ/КП 24/1.
Да има няколко групи, които да бъдат все с по 20 на сто от работещите и да се получи колизия между тях. На този въпрос аз съм отговарял много пъти. Според мен не може една група да лиши от право останалите хора, защото, видите ли, те се карали помежду си. Всички - работници и служители в това предприятие, имат еднакви права да участват вътре. Не може, защото някой се карал с някого си, да го лиши от правото да участва вътре в него. Това е просто несериозно.
По предложението на господин Николов, трябва да ви кажа, че по принцип нямам възражения. Моля да го подложите на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има думата министър Биков.
МИНИСТЪР РУМЕН БИКОВ: Уважаеми господин председателю, дами и господа народни представители, аз ще изразя малко подруго мнение.
Да, чл. 35 и по принцип – 30 от проекта за изменение на закона е уреден, обаче по такъв начин, който според мен не защитава интересите на държавата. В него са създадени много противоречия и императивни постановки, които задължават държавния орган, било органа по чл. 3 или общинските съвети, да извършват определени процедури, без да може да определя санкции и да провежда собствена политика.
В първия момент бях разколебан в замисъла на авторите, но по-късно се убедих, че това е направено съвсем целенасочено. Тъй като въпросът е много важен и от съществено значение, аз се опасявам да не възникне един процес, подобен на този на реституцията, който оказа доста, бих казал, спиращо въздействие върху самите процеси на приватизацията.
Моето предложение към вас е: нека засега, казвам засега, да не обсъждаме и дискутираме – 30, да го отложим за малко покъсен етап, когато уточним тези позиции. За мен в него се съдържат много опасни клаузи и тенденции, засягащи държавните интереси.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Биков. Вие сам напипахте процедурата, по която може да стане, ако там се приемат текстове, които противоречат на този, тогава 24/2. ние сме задължени да се върнем към него.
Господин Мичковски, искате думата ли? - Не.
Заповядайте, има думата народният представител Костя Караиванов.
КОСТЯ КАРАИВАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители, тъй като наистина има някои проблеми във връзка с чл. 35, които трябва да бъдат допълнително уточнени, от името на нашата парламентарна група предлагам да отложим засега разглеждането на текста на – 30 и да преминем към следващия – 31, след което, след като се изяснят проблемите, които възникнаха, да се върнем към – 30.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: От името на нашата парламентарна група искам 30 минути почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Тридесет минути почивка. (Звъни)
(15 ч. и 45 м.)
24/3.
(След почивката)

16 ч. и 50 м.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ (звъни): Продължаваме заседанието. Имате думата, колега Харизанов.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: По чл. 35а има предложение от господин Николов - да отпадне текстът "или тяхната оценка, ако нямат балансова стойност" и цифрата "8" да се замени с "10", а цифрата "4" с "5".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: По реда на постъпването това след предложението на комисията е първото по ред предложение.
Въпрос към залата: има ли други предложения и желаещи да се изкажат?
Гласуваме поотделно предложенията според авторите им.
Най-напред подлагам на гласуване предложението, направено от господин Николов, така, както беше прочетено и докладвано от господин Харизанов. Моля, режим на гласуване. Гласуваме това предложение - отпадат думите след "член" "или..." до "не може да надвишава" и вместо "8" - "10", а вместо "4" "5".
Моля ви, ако създава затруднение...
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Предлага се да се гласуват поотделно двете предложения. Първо да се гласува "или тяхната оценка, ако нямат балансова стойност" - да отпадне и след това да се гласува изменението на числата - от "8" на "10" и от "4" на "5".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Моля ви да не повтаряме гласуването. Това гласуване е за отпадане само на думите "или тяхната оценка, ако нямат балансова стойност". Имате време да се коригирате. А след това ще подложа на гласуване сумите.
Гласували общо 121 народни представители. От тях 118 за, няма против, 3 въздържали се.
Приема се редакцията, дадена от господин Николов.
Подлагам на гласуване заместването на сумите - от "8" на "10" и от "4" на "5".
СТЕФАН СТОИЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин предсеНЧ/КП 25/1. дател, уважаеми колеги! Ако в работната група се съпротивляваме срещу промяната на тези числа, то не е поради други съображения, а единствено поради това, че става дума в случая за малка приватизация, за малки обекти. И всяко вдигане на тавана вкарва обекти, които са по-големи и излизаме някак си от руслото на малката приватизация - малки търговски обекти, незавършени обекти, неизползвани халета и т.н. Затова сме и сложили 4 и 8 млн.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Николов, поддържате ли Вашето предложение? Заявете пред микрофона.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3", Свищов): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Аз не искам да влизам в професионален спор с професор Стоилов. Балансовата стойност, колеги, не е мерило на големината на предприятието, а е мерило за степента на износване на предприятията. И пак казвам, ако искаме да дадем право хората да вземат под аренда изхабени от счетоводна гледна точка предприятия, подкрепете по-ниските оценки.
Аз бих желал този, който вземе наистина като преференция да има възможност по-дълги години, с технически по-съвършени и ако щете, от счетоводна гледна точка.
Ето защо ви моля да подкрепите предложението ми - вместо "8" и "4" - "10" и "5" милиона лева. Пак казвам, това не е мерило за големината на предприятието, а за старостта - балансовата или остатъчната стойност.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Николов.
Господин министър, бихте ли приели този арбитраж да го направите Вие? Заповядайте на микрофона и кажете.
МИНИСТЪР РУМЕН БИКОВ: Поддържам предложението на работната група на професор Стоилов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: За "8" и "4"?
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Тоест да остане така, както е в проекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Добре. Подлагам на гласуване това заместващо предложение с "10" и "5" вместо "8" и "4". Моля ви, режим на гласуване. 25/2.
Гласували общо 121 народни представители. От тях 69 за, 10 против, 42 въздържали се.
Приема се предложението.
Има ли други предложения или да гласуваме целия текст?
С приемането на тези предложения се оформя текстът. Моля ви за внимание! Поставям на гласуване целия текст. Господин Харизанов ще го докладва.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Чл. 35а. Балансовата стойност на дълготрайните активи на обектите по предходния член не може да надвишава 10 млн. лв. при производствените предприятия и обособени части и 5 млн. лв. за предприятия и обособени части за търговия и за услуги."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Харизанов.
Моля ви, режим на гласуване. Гласуваме целия текст.
Гласували общо 121 народни представители. От тях 115 за, няма против, 6 въздържали се.
Текстът се приема така, както го докладва господин Харизанов с промените в него.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Чл. 35б. Ал. 1. Оценката се извършва по реда на чл. 16. На предприятия и обособени части за производство или за услуги се оценяват само материалните активи.
Ал. 2. Подобрения, които не са направени или заплатени от наемодателя, не се оценяват и не се включват в цената.
Ал. 3. Оценката се възлага и заплаща от органа по чл. 3. Тя може да се обжалва по съдебен ред."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Заповядайте, господин Караиванов. 25/3. КОСТЯ КАРАИВАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Правя една редакционна поправка в предложението за чл. 35б, а тя е да отпадне второто изречение на ал. 1. Да остане само, че оценката се извършва по реда на чл. 16. Знаете, че има и специална наредба за извършването на оценките.
Второто ми предложение е да отпадне ал. 3 - оценката се възлага и заплаща от органа по чл. 3. Тя може да се обжалва по съдебен ред. В същата наредба е предвидено как се възлага оценката и как тя може да бъде ревизирана. Тя не се обжалва по съдебен ред, а може да бъде ревизирана от органа, който я е възложил.
Така че предлагам да отпадне второто изречение на ал. 1 и ал. 3.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Харизанов, моля за Вашето отношение към това предложение.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Аз, общо взето, мога дса се съглася с един такъв компромисен вариант. Предлагам да го гласуваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Чухте и становището на господин Харизанов.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме предложението, направено от господин Караиванов, да отпаднат след чл. 16 думите в т. 1 и да отпадне ал. 3.
От общо гласували 123 народни представители за 120, против няма, въздържали се 3.
Приема се предложението.
Моля, господин Харизанов, докладвайте текста.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Чл. 35б, ал. 1. Оценката се извършва по реда на чл. 16.
Ал. 2. Подобрения, които не са направени или заплатени от наемодателя, не се оценяват и не се включват в цената."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря, господин Харизанов.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме текста, така както остана след приемането на промените.
От общо гласували 122 народни представители за 122, Ст.Б/ЙА 26.1 против няма, въздържали се няма.
Приема се текстът на чл. 35б, така както беше докладван след приемане на промените.
Имате думата, господин Харизанов, за текста на чл. 35в.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Чл. 35в, ал. 1. Органът по чл. 3 може да откаже предложението за приватизация на лицата по чл. 35, когато се нарушават изискванията на този закон, годишната програма за приватизация и за предприятия и обособени части, включени в списък, приет от Министерския съвет. В този списък предприятията и обособените части могат да се посочват и обобщено (по бранш, тип производство, търговия или услуга и други). Списъкът се публикува в "Държавен вестник" и се променя по необходимост.
Ал. 2. Отказът или непроизнасянето се обжалват по реда на Закона за административното производство."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има ли предложения по този текст?
Заповядайте!
КОСТЯ КАРАИВАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Предложението ми е за изменение на ал. 1. Така както е предложена, идеята е, първо, да се уточни, че този списък е специален списък, който се приема от Министерския съвет. Това не е онзи списък, който Министерският съвет приема в годишната програма за приватизация.
И, второ, да се даде някакъв срок, в който Министерският съвет е задължен да изготви този списък.
Редакционно текстът ще звучи така, ако се приеме предложението, което правя: "Органът по чл. 3 може да откаже предложението за приватизация на лицата по чл. 35, когато се нарушават изискванията на този закон, годишната програма за приватизация и за предприятия и обособени части, включени в специален списък, който се приема от Министерския съвет до 15 август 1994 година. В този списък предприятията и обособените части могат да се посочат и обобщено (по бранш, тип производство, търговия или услуга и други). Списъкът се публикува в "Държавен вестник" и се актуализира (а не променя, както е в първоначалния текст) по необходимост.
Алинея 2 остава така, както е предложена от работната група. 26.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Извинете, Вие само за една година ли предвиждате действие на този закон - 1994 година? Или август всяка година.
КОСТЯ КАРАИВАНОВ: Еднократно до 15 август 1994 г. този списък се приема от Министерския съвет, а след това се актуализира по необходимост. Той непрекъснато се актуализира.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Мулетаров, имате думата.
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Аз искам да предложа вносителят на тази идея Костя Караиванов да коригира предложението си, тъй като не може в текст на един постояннодействащ закон да се включи преходна разпоредба еднократно за една дата за 1994 година. Това просто не е възможно в нормативната практика. Това би следвало да се отрази в преходните разпоредби, като се каже, че по този текст наредбата на Министерския съвет трябва да се издаде до тази дата.
Това е коректното според мен и това ми е предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Мулетаров.
КОСТЯ КАРАИВАНОВ (от място): Приемам. Остава специален списък, приет от Министерския съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Караиванов приема предложението.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Специален няма нужда, тъй като в закона няма друг списък, който да се приема от Министерския съвет. Няма друг такъв, за да се получи някаква неяснота и да се налага да се употребява думата "специален".
КОСТЯ КАРАИВАНОВ (от място): Добре, остава само "актуализира".
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Значи предлагате вместо "променя" "актуализира". Това е Вашето предложение.
КОСТЯ КАРАИВАНОВ (от място): Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Пушкаров, заповядайте. 26.3 ИВАН ПУШКАРОВ (ПСН): Благодаря, господин председател. Колеги, има нещо, което аз недоумявам и не мога да разбера сигурно. Какво означава тази алтернативност, че списъкът може да бъде и конкретен или обобщен, по браншове? Ще се дават за отрасъла толкова милиона лева, ще се приватизират или какво?
И второ, като се дава тази алтернатива, кой ще определя коя алтернатива ще се избира, дали обобщената или другата, конкретната? Това е закон. Не може да дава такава алтернативност, зад която може да се скрива различен състав на приватизацията.
Може би аз не разбирам наистина, но смятам, че е недопустимо в закона да се провежда такава алтернативност: един път конкретност и втори път обобщеност на списъка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: По бранш, тип производство, търговия.
ИВАН ПУШКАРОВ: Това не е обобщаване по бранш. Всяко предприятие има код по единния класификатор и се отнася към определен бранш или отрасъл. Тук няма какво да се... Това не е обобщаване, това е принадлежност на предприятието или на частта от предприятието към даден бранш, която е определена с класификатора, който действа в страната. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: А Вашето предложение какво беше, господин Пушкаров?
ИВАН ПУШКАРОВ: Моето предложение е да се избере едната алтернатива. И мисля, че второто изречение трябва да отпадне: "В този списък предприятията и обособените части могат да се посочват и обобщено". Това мисля, че е абсолютно излишно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря, господин Пушкаров. Костя Караиванов иска да защити предложението си вероятно.
КОСТЯ КАРАИВАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз съм съгласен, че идеята на първоначалното ми предложение, ако се възприеме, може да бъде реализирано предложението в Преходните и заключителните разпоредби и в този смисъл оттеглям първоначалното си предложение. Но искам да кажа няколко думи за това защо е казано и че предприятията могат да се посочват и обобщено. Това е един забранителен списък и по първоначални данни броят на тези предБП/ВР 27.1 приятия е около 2400-2500. Сами разбирате, че е много трудно да бъдат изрично посочени в един списък около 2500 предприятия. Освен това на базата на политиката, което ще се провежда по приватизацията, би могло да се реши, че в определени браншове по определени типове производства или пък определени, изрично посочени предприятия няма да подлежат на приватизация по този ред и няма да се ползват с тези облекчения и преференции. Тук става въпрос и за технологична връзка на една обособена част с останалата част в едно предприятие или търговско дружество и редица други основания може да има, за да не се въведе в действие този автоматизъм, който се предвижда по чл. 35.
Именно затова е и второто изречение на чл. 35в, който се предлага, за да се даде възможност забраната да не бъде изрично посочване на предприятие и да се смята, че щом предприятието изрично не е посочено, значи то подлежи на приватизация по този текст. А ако се реши например, че бензиностанции не могат по този текст да се приватизират при тези условия, да се посочи като цяло, без да се изброява отделно всяка една бензиностанция изрично в списъка. Това е идеята във второто изречение и аз моля колегите да я подкрепят.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има думата господин Харизанов.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Господин Караиванов много точно изложи мотивите защо трябва да бъде такъв списъкът. Между другото, Министерският съвет също се придържа към такъв начин на неговото оформяне. Затова предлагам, тъй като няма повече предложения, да гласуваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Бихте ли систематизирали предложенията?
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Има едно предложение от господин Караиванов да се замени думата "промяна"...
КОСТЯ КАРАИВАНОВ: Аз го оттеглих.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Той го оттегля. Предложението на господин Пушкаров е да отпадне второто изречение на ал. 1: "В този списък предприятията и обособените части..." и т.н.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Гласуваме предложението на господин Пушкаров като единствено предложение за отпадане на текста след "Министерския съвет". 27.2
От общо гласували 124 народни представители, за - 52, против - 18, въздържали се - 54. Отклонява се предложението.
Гласуваме текста, както е предложен от работната група, без промени в него.
От общо гласували 122 народни представители, за - 108, против - 1, въздържали се - 13. Член 35в е приет.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Член 35г:
"Ал. 1. Прехвърлянето на собствеността се извършва в срок от 2 месеца от вземане на решенията за приватизация.
Ал. 2. Изричният или мълчалив отказ се обжалва по реда на Закона за административното производство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Предложения има ли по този текст, господин Харизанов?
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Няма предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи за изказване не виждам. Гласуваме чл. 35г.
От общо гласували 123 народни представители, за - 117, против - 3, въздържали се - 3. Член 35г е приет с неговите две алинеи. Продължаваме по-нататък. 27.3
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Член 35д, ал. 1. Лицата по чл. 35 имат правото да извършват покупката на разсрочено плащане, като:
1. За предприятия и обособени части за производство или за услуги разсрочването е до 6 години и началната вноска е 10 на сто от цената с едногодишен гратисен период;
2. За търговски предприятия или обособени части разсрочването е до 5 години и началната вноска е 30 на сто от цената;
3. Стойността на неизплатената част се увеличава ежегодно с 50 на сто от инфлацията за съответния период на предходната година. За времето на гратисния период стойността на неизплатената част не се променя. Стойността на разсрочената част не се променя, когато купувачът я изплати в срок от 24 месеца.
Ал. 2. Лицата по чл. 5, ал. 2, участвуващи в покупката, получават отстъпка от цената до 20 на сто, но не повече от сумата на брутните им заплати за последните 24 месеца в приватизиращото се предприятие, изчислени съгласно чл. 22, ал. 4."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има ли писмени предложения по този текст, господин Харизанов?
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Писмени предложения по този текст няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи за изказване? Не виждам.
Режим на гласуване. Гласуваме чл. 35д.
От общо гласували 123 народни представители, за 116, няма против, въздържат се 7 народни представители.
Член 35д с неговите две алинеи е приет.
Имате думата за чл. 35е.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Член 35е, ал. 1. Наемател или арендатор може да изкупи само едно предприятие или обособена част по реда на чл. 35.
Ал. 2. Предприятията и обособените части, изкупени по реда на чл. 35, не могат да се продават в продължение на пет години от изплащането им. Те не могат да се използват за обезпечение до окончателното им изплащане.
Ал. 3. В покупката на предприятия и обособени части по реда на чл. 35 могат да участвуват само български граждани СД/НП 28.1 с постоянно местожителство в страната и български юридически лица без чуждестранно участие."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има ли писмени предложения по текста, господин Харизанов?
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Писмени предложения няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи за изказване? Не виждам.
Режим на гласуване. Гласуваме член 35е.
От общо гласували 122 народни представители, за 122, няма против и няма въздържали.
Член 35е е приет с неговите три алинеи.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Член 35ж. Редът за подаване на предложенията за приватизация и за изкупуването по чл. 35 се определят от Министерския съвет."
Тук има едно предложение - след "изкупуването" да се добави "на предприятия и обособени части по реда на чл. 35 се определят от Министерския съвет". (Реплика от залата: "Как?")
"... и за извършване на изкупуването на предприятия и обособени части по реда на чл. 35 ...". Редакционно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Харизанов, много Ви моля, уточнете още веднъж съдържанието на текста.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Редът за подаване на предложенията за приватизация и за извършване на изкупуването на предприятия и обособени части по реда на чл. 35 се определят от Министерския съвет."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи за изказване?
Вижте, аз също изпуснах момента. Вие четете текста с редакционното допълнение.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Тогава прочетете го.
ДОКЛАДЧИК ПЕТЪР ХАРИЗАНОВ: "Редът за подаване на предложенията за приватизация и за извършване на изкупуването на предприятия и обособени части по реда на чл. 35 се определят от Министерския съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Без "по реда на член ...", "по чл. 35 се определят от Министерския съвет", така както е
Желаещи да се изкажат? - Няма. 28.2
Гласуваме редакцията, която господин Харизанов уточни, без втори път "реда".
Моля ви, режим на гласуване! Гласуваме чл. 35ж.
От общо гласували 125 народни представители, за 123, няма против, въздържат се 2.
Член 35ж е приет.
Заповядайте, госпожо Митева. 28.3
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю.
Правя процедурно предложение да отложим разискванията по този закон за сряда като точка първа от дневния ред, а сега да преминем към следващата точка от дневния ред.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има ли обратно становище? Няма.
Моля ви, режим на гласуване. Гласуваме това предложение.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
От общо гласували 127 народни представители, за 106, против 16, въздържат се 5.
Приема се предложението. Отлага се разглеждането на сегашната точка за сряда.
Преминаваме към следващата точка втора -
ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНА ЗА СЪДЕБНАТА ВЛАСТ.
Кой ще докладва от Законодателната комисия?
Заповядайте, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители. Ние пристъпваме към обсъждане и приемане на последната глава от Закона за съдебната власт, а именно глава втора: "Висш съдебен съвет".
Искам предварително да уведомя народните представители, че ние приехме законопроект за изменение и допълнение на действащия сега Закон за Висшия съдебен съвет на първо четене. Всички тези предложения, които бяха направени за изменение и допълнение на действащия Закон за Висшия съдебен съвет са взети предвид, обсъдени и значителна част от тях са включени в глава втора от Закона за съдебната власт, където изцяло се включва действащият Закон за Висшия съдебен съвет.
И така: глава втора от Закона за съдебната власт - "Висш съдебен съвет", чл. 18, който се състои от четири алинеи:
"Чл. 18. Ал. 1. Висшият съдебен съвет определя състава и осъществява организацията на съдебната власт. Той се състои от 25 члена - юристи с високи професионални и нравствени качества, които имат най-малко 15 години юридически стаж. ВЙ/КП 29/1.
Ал. 2. Членове на Висшия съдебен съвет по право са председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор.
Ал. 3. Народното събрание избира 11 от членовете на Висшия съдебен съвет.
Ал. 4. Членове на Висшия съдебен съвет не могат:
1. да бъдат народни представители и кметове;
2. да бъдат членове на политически партии и организации;
3. да упражняват търговска дейност."
По този текст бяха направени предложения при изменението на Закона за Висшия съдебен съвет и при обсъждането на глава втора същите предложения в проект, внесен от народния представител Асен Мичковски и група народни представители с Ана Караиванова.
Аз моля, господин председател, вносителите на предложенията по този текст да обосноват същите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Вие бихте ли ги съобщили най-напред?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Предложенията в обединения законопроект от госпожа Караиванова и Асен Мичковски се изразяват в следното: в създадената нова ал. 4, която прочетох, се предлага да има още една точка - 4, със съдържание: "да бъдат лица, чиито съпрузи, роднини по права линия, по съребрена линия до четвърта степен, както и по сватовство до втора степен работят като съдии, прокурори и следователи".
Освен това в точка 1 имаше предложение след "кметове" да съществуват думите "и общински съветници" и в точка втора да бъде допълнено след "да бъдат членове на политически партии и организации" да се добавят думите "и членове на синдикалните организации извън системата на съдебната власт".
Това са предложенията, които съществуваха в двата проекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Добре.
Има думата госпожа Ана Караиванова.
АНА КАРАИВАНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю. 29/2.
Действително в точка 1 освен несъвместимостта да бъдат народни представители и кметове членовете на Висшия съдебен съвет, ние предлагаме да има и общински съветници, защото общинските съветници са пък представители на местното самоуправление и след като толкова държим за разделението на властите те също се издигат от определени политически сили и така както съдиите не могат да бъдат и общински съветници, така както и останалите членове, избирани от съдебната квота, не могат да бъдат такива. Естествено трябва да има равенство за всички членове на Висшия съдебен съвет. Това беше нашето съображение.
На второ място, във втора точка освен да не бъдат членове на политически партии и организации, което е изискване на Конституцията, нашето предложение е да не бъдат членове на синдикални организации извън системата на съдебната власт, тъй като на всички ни е ясно, че синдикалните организации към момента се занимават твърде много и основно с политическа дейност - свалят, вдигат правителства и други политически дейности извършват и затова не бива да допускаме това политизиране в съдебната система. Затова могат да бъдат членове на синдикални организации само в професионални, вътре в органите на съдебната система. Това са различните съюзи, които бяха образувани.
На трето място, в точка 3 нашите предложения са: "да упражняват свободна търговска или друга професионална дейност". Като правим една добавка: "с изключение на преподавателска във висши учебни заведения". Това смятаме, че също така ще освободи кадровия орган на съдебната система - Висшия съдебен съвет, от излишни пристрастия, от хора, които са обвързани с едни или други интереси, от влияние на други интереси освен чисто професионалните, съдебни, и затова смятаме да се предвидят такива ограничения така, както са предвидени за магистратите - да има и за всички други членове на Висшия съдебен съвет. Още повече, че дори от изборната квота на Народното събрание една голяма част са също съдебни магистрати.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Извинете, госпожо Караиванова. Ако обичате, дайте редакцията на точка 3.
АНА КАРАИВАНОВА: "Да упражняват свободна търговска или друга платена професионална дейност с изключение на преподава29/3. телска във висши учебни заведения."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви.
Това беше едното предложение и неговата защита. Не виждам колегата Мичковски...
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председател, предложенията, които чете госпожа Караиванова, са обединени с предложенията на господин Мичковски и така са обсъждани в Законодателната комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Щом имате толкова желание и няма изказващи се, моля ви, режим на гласуване. Гласуваме предложението за ал. 4, точка 1: "народни представители, кметове" и добавяме "и общински съветници".
Режим на гласуване. Гласуваме!
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 127, за 115, против 12, няма въздържали се.
Приема се това предложение. 29/4.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Следващото предложение е на госпожа Караиванова и господин Мичковски. То е за т.2: да бъдат членове на политически партии, организации и членове на синдикални организации...
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Предложението, господин председател, дословно е така: в т.2 да се добави: "... както и членове на синдикалните организации, извън системата на съдебната власт".
Или т.2 изцяло да стане:
"2. Да бъдат членове на политически партии и организации, както и членове на синдикалните организации, извън системата на съдебната власт".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви. Ясно е.
Режим на гласуване, гласуваме това предложение!
Резултатът: от общо гласували 130 народни представители, 128 са гласували за, против - няма, 2 се въздържат.
Приема се и второто предложение.
Докладвайте третото предложение!
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Третото предложение се отнася също за ал.4, като се предлага в т.3 да се добави пред "търговска" - "свободна" и се допълни "или друга платена професионална дейност с изключение на преподавателска във висши училища".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Режим на гласуване! Гласуваме това предложение!
ЛЮБОМИР НАЧЕВ (от място): Може ли да се прочете цялата точка?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Нека да прогласуваме изменението на точката.
ЛЮБОМИР НАЧЕВ (от място): Нека преди гласуването да се прочете цялата точка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Т.4 - може, разбира се.
Господин Мулетаров, има желание от залата още един път да чуят предложението.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Предложението е текстът да стане така:
"Да упражняват свободна, търговска или друга платена професионална дейност с изключение на преподавателска във висши училища". ББ/ЗТ 30.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви. Ясно е. Чакам евентуални промени. Няма.
Прекратете гласуването и обявете резултата.
Резултатът: от общо гласували 127 народни представители, 118 са гласували за, 3 против, 6 се въздържат.
Приема се и третото предложение.
Сега подлагам на гласуване чл.18 заедно със заглавието на глава втора "Висш съдебен съвет".
Заповядайте, господин професор! Има думата народният представител проф. Михайлов.
ДИМИТЪР МИХАЙЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Предложеният от Законодателната комисия текст на чл.18, ал.1 гласи:
"Висшият съдебен съвет определя състава и осъществява организацията на съдебната власт. Той се състои от 25 члена - юристи с високи професионални и нравствени качества, които имат най-малко 15 години юридически стаж".
Моето допълнение е следното. Вместо точката да се сложи запетая и изречението да продължи: "... от които не по-малко от 5 години като съдия, прокурор, следовател или хабилитиран научен работник по право".
Ще повторя: в чл.18, ал.1 да се допълни: вместо точката - запетая: "... от които не по-малко пет години като съдия, прокурор, следовател или хабилитиран научен работник по право".
Очевидно, че за Висшия съдебен съвет, който е един кадрови орган по Конституцията, е необходимо не само членовете да имат юридически стаж изобщо, а да имат стаж в тази област, по която избират кандидатите. Вие си спомняте, че за висшите магистрати този стаж също се прие не по-малко от пет години. Аз тук допълням освен съдия, прокурор или следовател - хабилитиран научен работник, но също да има пет години като хабилитиран научен работник по право.
Благодаря Ви, господин председателю.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви и аз. Това е допълващ текст. 30.2
Господин Мулетаров, Вашия коментар?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Моят коментар не може да бъде някакво изменение или допълнение на това, което е направено. Това трябва да бъде решено от залата, тъй като това предложение не е обсъждано предварително.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Но то е допустимо, господин Мулетаров. Допустимо е, коректно е, то не променя съдържанието на текста.
Затова най-напред подлагам на гласуване предложеното редакционно допълнение от проф. Михайлов. След "юридически стаж" към ал.1 да бъдат добавени посочените от него и изброени специфичен стаж по отделната специалност на съдебната власт.
Моля, режим на гласуване! Гласуваме това предложение.
Резултатът: от общо гласували 128 народни представители, 67 са гласували за, 13 против, 48 се въздържат.
Приема се това предложение.
Господин Мулетаров, много Ви моля, прочетете целия текст с приетите досега предложения.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председател, в рамките на коректността, аз трябва да Ви информирам, че по този текст извън прочетените предложения, които бяха поддържани и обосновани от госпожа Караиванова и направеното допълнително предложение, което е подадено писмено от проф. Михайлов, има още две предложения, които Законодателната комисия отхвърли. Аз съм длъжен да докладвам за тях.
Първото е на господин Емил Бучков, който предлагаше към чл.18, ал.1 накрая да се добавят думите: "... и които не са вземали отговорни длъжности в БКП и не са участвали във възродителния процес".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Ако са такива, ще имат ли нравствени качества?
Другото предложение? Дайте и двете предложения, ще ги гласуваме.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Второто предложение е на господин Янаки Стоилов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Не, той оттегля предложението си. 30.3
Значи остава само предложението на господин Бучков. Отсъствието на господин Бучков не ни освобождава от това, щом е направено своевременно, да бъде гласувано.
Моля ви, режим на гласуване! Гласуваме предложението на господин Бучков.
Резултатът: от общо гласували 129 народни представители, 26 са гласували за, 81 против, 22 се въздържат.
Отклонява се това предложение.
Моля Ви, господин Мулетаров, целият текст такъв, какъвто е с предложенията.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Текстът на чл.18 с направените предложения придобива следното съдържание:
"Чл.18. (1) Висшият съдебен съвет определя състава и осъществява организацията на съдебната власт. Той се състои от 25 члена, юристи с високи професионални и нравствени качества, които имат най-малко 15 години юридически стаж, от които не по-малко от 5 години като съдия, прокурор, следовател или хабилитиран научен работник по право.
(2) Членове на Висшия съдебен съвет по право са председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор.
(3) Народното събрание избира 11 от членовете на Висшия съдебен съвет.
(4) Членове на Висшия съдебен съвет не могат:
1. да бъдат народни представители, кметове и общински съветници;
2. да бъдат членове на политически партии и организации, както и членове на синдикалните организации извън системата на съдебната власт;
3. да упражняват свободна, търговска или друга платена професионална дейност с изключение на преподавателска във висши училища".
Предложението за т.4 отпадна. Това е целият текст с направените и гласувани предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Моля ви, режим на гласуване! Гласуваме чл.18! 30.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател, от залата има известни възражения за допълнението на ал.1. Аз не мога да изразя собствено отношение, тъй като Ви казах, че този въпрос не е дискутиран, обсъждан. Мога да изразя само лично мнение, но то не може да има някаква определена стойност.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Залата реши този въпрос, господин Мулетаров.
Затова, моля ви, режим на гласуване! Гласуваме чл.18 с приетите допълнения.
Резултатът: от общо гласували 131 народни представители, 103 са гласували за, 4 против, 24 се въздържат.
Чл.18 с приетите допълнения, както беше докладван от заместник-председателя на Законодателната комисия, с неговите четири алинеи е приет.
Заповядайте! Има думата народният представител Янаки Стоилов. 30.5 ЯНАКИ СТОИЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председателстващ, дами и господа! Аз предлагам да бъде прегласуван текстът, защото в приетата ал. 1 се предвиди допълнение, което въвежда други квалифициращи признаци за участието на юристи във Висшия съдебен съвет. А в чл. 130, ал. 2 е казано, че за членове на Висшия съдебен съвет, които не са негови членове, по право се избират юристи с високи професионални и нравствени качества, които имат най-малко 15-годишен юридически стаж. Това е конституционният текст.
Ако ние тук въведем някакви допълнителни изисквания, било то положителни или отрицателни, този текст може да събуди възражения за неговото съответствие с Конституцията. Ние може да предвиждаме основания за несъвместимост, защото те предполагат невъзможност, когато вече е заета една длъжност, да се осъществява паралелно с нея друга дейност. Но да предвиждаме допълнителни изисквания, както към членовете на Висшия съдебен съвет, които се избират от парламента, така и към тези, които са представители на съдебната власт, едно такова решение може да бъде уязвимо от конституционна гледна точка и аз затова ви предлагам на посоченото основание да прегласуваме текста, що се отнася до допълнението в ал. 1.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има думата професор Михайлов.
ДИМИТЪР МИХАЙЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! Аз искам да изкажа противно мнение на това, което господин Янаки Стоилов изрази тук.
Конституцията дава общите рамки на изискванията за членовете на Висшия съдебен съвет. Но това не ограничава възможността във Висшия съдебен съвет да се включат и допълнителни изисквания в конкретния закон.
Аз смятам, че много по-оспорвано е решението на онзи текст, в който за висшите магистрати се изискваше и за което предполагам, че и господин Янаки Стоилов е гласувал, се изискваше 5 години стаж като съдия, прокурор и следовател. А тук за Висшия СМ/ВР 31.1 съдебен съвет, кадровия орган, точно това е необходимо да е бил съдия, прокурор, следовател или хабилитиран научен работник поне 5 години от целия си трудов стаж, за да може да дава оценки. Според мен в това няма нищо смущаващо и нищо противоконституционно. Напротив, това отговаря на посоченото в Конституцията за високи професионални качества и нравственост. Тоест, ще избираме хора, които не просто изобщо имат високи професионални качества, ами това са хора, които една част от стажа си са прекарали като съдии, прокурори, следователи или като хабилитирани научни работници. Това по същество искам да изтъкна.
Що се отнася до процедурното предложение, то противоречи на правилника, господин председателю. Текстът беше гласуван на ал. 1, моето допълнение отделно и след това целият текст. Не може да се правят предложения за прегласуване на текста, след като вече е гласуван целият текст. На основание на това, че е гласувана една част от него преди това. С оглед на това аз Ви моля да отклоните предложението на господин Янаки Стоилов за прегласуване на текста.
Благодаря Ви, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, професор Михайлов.
Заповядайте, господин Мулетаров, след това ще ви кажа какво ще правим.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател, има решение на Конституционния съд, с което той се е произнесъл и в което приема, че членове на този съд не могат да бъдат само категориите, посочени от професор Михайлов в ал. 1. При това положение има реална опасност Конституционният съд, следвайки своята последователна линия на собствена практика, да отмени този текст в тази му част.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Мулетаров, имам чувството, че ние ще се различаваме с Вас, защото може да си от определена юридическа професия, но не може да станеш член на висшия съвет, ако нямаш специализирания стаж. А на какво основание ще го прегласувате? Да пожелаеме на Конституционния съд успех по произнасяне по този текст.
Минаваме към чл. 19. 31.2
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Член 19 се състои от две алинеи. Има следното съдържание:
"Ал. 1. Единадесет от членовете на Висшия съдебен съвет се избират от органите на съдебната власт.
Ал. 2. Съдиите избират 5, а прокурорите и следователите по 3-ма от своя състав за членове на Висшия съдебен съвет.
Изборът се провежда на отделни делегатски събрания, с представителство един делегат на 10 души, като при остатък по-малък от 5 души делегат не се избира". По този текст не са постъпили писмени предложения до момента.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи да се изкажат? Няма.
Режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 19 с неговите две алинеи.
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 123, за - 123. Няма против и въздържали се.
Член 19 с неговите две алинеи се приема.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следва чл. 20, който се състои също от две алинеи със следното съдържание:
"Чл. 20, ал. 1. Избирането на делегати става на отделни събрания за съдиите, прокурорите и следователите от района на съответния окръжен съд. Военните съдии избират делегати на общо събрание от всички военни съдилища. Военните прокурори и военните следователи избират делегати на общо събрание от всички военни прокурори и военни следователи.
Върховният касационен съд, Върховният административен съд, Главна прокуратура, Националната следствена служба, апелативните съдилища и емпелативните прокуратури избират делегати на отделни събрания.
Ал. 2. Изборът на делегати става с обикновено мнозинство при тайно гласуване и е законен, ако в него са участвали най-малко две трети от имащите право да участват."
По текста писмени предложения не са постъпили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи за изказване? Няма.
Режим на гласуване. Гласуваме чл. 20. 31.3
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 127 народни представители, за - 123, няма против, въздържат се 4.
Член 20 е приет.
Имате думата за чл. 21. 31.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 21 се състои от три алинеи, които имат следното съдържание.
"Ал. 1. Делегатските събрания по чл. 19, ал. 2 са законни, ако в тях участват най-малко две трети от избраните делегати.
Ал. 2. Решенията за избиране на членове на Висшия съдебен съвет се вземат с обикновено мнозинство от броя на всички делегати при тайно гласуване".
Впрочем това са двете алинеи на текста, това е съдържанието му изцяло.
Господин председателю, по този текст няма предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Аз се засуетих за нещо друго - дали не дублира горния текст. Не дублира.
Моля ви, режим на гласуване, гласуваме чл. 21 с неговите две алинеи.
От общо гласували 126, за 124, против няма, въздържат се 2.
Приет е текстът.
Имате думата, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми народни представители, в законопроекта предложенията на господин Мичковски и Ана Караиванова съществува идея за създаването на един нов член, обозначен 21а, с който се дава възможност да се оспорва избора на членовете на Висшия съдебен съвет.
Аз моля, господин председателю, ако госпожа Караиванова поддържа по принцип текста, тогава да го прочета.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Имате думата, госпожо Караиванова.
АНА КАРАИВАНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю.
Аз поддържам текста, но текстът е подържан и от Законодателната комисия и той влезе като 22 в раздадения ни проект. Той е:
"Законосъобразността на избора на член на Висшия съдебен съвет може да се оспорва пред Висшия съдебен съвет, ако жалбата е подписана от една пета от делегатите на съответното събрание и е подадена в седемдневен срок от деня на избора".
Да, в номерацията той вече е подреден като член 22, ВТ/ЙА 32.1 защото Законодателната комисия възприе това. Редакционни поправки бяха направени и се възприе това становище, че с оглед практиката на проведени незаконосъобразни избори и различни манипулации, трябва да се даде възможност този избор понякога да се обжалва, когато има допуснати закононарушения. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, госпожо Караиванова.
И продължете, господин Мулетаров, с алинея втора и трета.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: При това положение би следвало ние да пристъпим към следващия текст, като си оттегля първоначалното - за чл. 21а и след като основната част от него е влязла в чл. 22. Той се състои от три алинеи със следното съдържание:
"Ал. 1. Законосъобразността на избора на член на Висшия съдебен съвет може да се оспорва пред Висшия съдебен съвет, ако жалбата е подписана от една пета от делегатите на съответното събрание и е подадена в седемдневен срок от деня на избора.
Ал. 2. Висшият съдебен съвет избира от своя състав петчленна мандатна комисия, която в четиринадесет дневен срок изготвя становище по законността на оспорения избор.
Висшият съдебен съвет се произнася в четиринадесетдневен срок, след като получи становището на мандатната комисия.
Ал. 3. Когато Висшият съвет съвет констатира незаконосъобразност при избора, той насрочва нов избор в едномесечен срок от произнасянето му".
По този текст, с тази редакция, писмени предложения не са постъпили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Текстът е ясен. Гарантира права.
Желаещи за изказване? - Няма.
Моля ви, режим на гласуване, гласуваме чл. 22 с неговите три алинеи.
От общо гласували 124 народни представители, за 121, против 1, въздържат се 2. Член 22 с неговите три алинеи е приет.
Имате думата за чл. 23, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 23 се състои от единствена алинея и следното съдържание:
"Мандатът на изборните членове на Висшия съдебен съвет е пет години. Те не могат да бъдат преизбирани в два последова32.2 телни мандата".
Предложения по тези текстове не са постъпили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Режим на гласуване, гласуваме чл. 23 с неговата една единствена алинея.
От общо гласували 128 народни представители, за 125, против 2, въздържа се 1. Член 23 е приет.
Имате думата за чл. 24.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 24 се състои от три алинеи и има следното съдържание:
"Чл. 24, ал. 1. Освобождаването на изборен член преди изтичане на мандата му става с решение на органа, който го е избрал:
1. По негово искане.
2. При наличие на влязла в сила присъда за извършено от него умишлено престъпление.
3. При трайна фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от шест месеца.
4. При поставяне под пълно или ограничено запрещение.
5. Когато бъде освободен от длъжност съдия, прокурор или следовател, ако е бил избран от органите на съдебната власт.
6. Когато системно не изпълнява професионалните си задължения или с поведението си уронва престижа на съдебната власт.
Ал. 2. Процедурата по ал. 1 започва по предложение на Висшия съдебен съвет, по искане на една пета от народните представители за квотата, избрана от Народното събрание, или на една пета от състава на съда, съответно на прокуратурата и следствието, за членовете, избрани от квотата на съдебната власт.
Ал. 3. Членовете на Висшия съдебен съвет по право не могат да бъдат освобождавани, докато заемат длъжностите по чл. 18, ал. 2".
По този текст бяха направени три писмени предложения.
Първото е на народния представител Николай Христов, което е възприето изцяло в Законодателната комисия и е включено в т. 3 и т. 4 от прочетения текст.
Второто предложение - на госпожа Караиванова и господин Мичковски, което е възприето и е включено в прочетения от мен текст.
И третото предложение, което Законодателната комисия 32.3 категорично отхвърля, е предложението на народния представител Манол Тодоров със следното съдържание:
"Чл. 23. Предложението за освобождаване на член по право до президента на републиката и на изборен член преди изтичане на мандата му, става с решение на Висшия съдебен съвет:
Първо, по негово искане.
Второ, при влязла в сила присъда за умишлено престъпление.
Трето, при трайна нетрудоспособност".
В действителност, уважаеми народни представители, и трите основания, посочени от господин Манол Тодоров, са включени в първоначалния още текст и след това са прецизирани и затова Законодателната комисия отхвърля неговото предложение. Независимо от това то следва да бъде поставено на гласуване. 32.4
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Мулетаров.
Най-напред да поставим на гласуване предложението на господин Манол Тодоров.
Заповядайте, госпожо Караиванова.
АНА КАРАИВАНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Колеги, освен че са възприети основанията, които е посочил господин Тодоров, текстът е противоконституционен, защото той предвижда освобождаване на изборен член, но и на член по право. А членовете по право не могат да бъдат освободени като членове на Висшия съдебен съвет. Те се освобождават от длъжността. Те затова са членове по право, защото докато заемат тази длъжност, те членуват във Висшия съдебен съвет. Те могат да бъдат освободени от длъжността и тогава ще бъдат заместени от други. А това е в по-задните текстове - основанията за предсрочно освобождаване от длъжност на главния прокурор и председателите на върховните съдилища.
Затова мисля, че не бива и да се подлага на гласуване. Затова и Законодателната комисия не възприе този текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Вие сте права, госпожо Караиванова. Това, което е възприето, е възприето, останалото действително противоречи на останалите текстове. Поради това не го поставям на гласуване.
Друго предложение няма. Остава текстът на Законодателната комисия така, както беше докладван. Законодателната комисия е възприела отделните предложения.
Гласуваме чл. 24 с неговите три алинеи. Режим на гласуване.
Гласували общо 128 народни представители. От тях 126 за, 1 против, 1 въздържал се.
Приема се чл. 24.
Господин Мулетаров, имате думата за чл. 25.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Член 25 е съвсем кратък, състои се от една алинея и е със следното съдържание:
"Чл. 25. Изборът на нов член на Висшия съдебен съвет става по реда, по който е избран освободеният, и е до края на неговия мандат." НЧ/КП 33/1.
По текста няма изобщо постъпили предложения. (От залата го опровергават)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има думата народният представител Мариела Митева.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председателю, има има постъпили предложения по текста. Те са в обединения законопроект на госпожа Караиванова и господин Мичковски. И възприемането на това предложение се налага от възприемането на предишни текстове. Имам предвид най-вече чл. 18.
Предложението е за заместващ текст на чл. 25 със следното съдържание:
"Чл. 25. Ал. 1. Членовете на Висшия съдебен съвет, които не са съдии, прокурори или следователи, прекъсват изпълнението на дейността, която са упражнявали до избирането им. Те не могат да бъдат освобождавани от постоянната си месторабота докато са членове на Висшия съдебен съвет.
Ал. 2. Изборните членове на Висшия съдебен съвет получават трудово възнаграждение, което не може да бъде по-високо от възнаграждението на член-съдия във Върховния касационен съд.
Ал. 3. Висшият съдебен съвет определя размера на трудовото възнаграждение по предходната алинея по предложение на министъра на правосъдието."
Благодаря ви.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Явно е, че понеже има разлика в окончателните текстове, които сме раздали днес, и стария проект затова госпожа Митева може би остана с погрешно впечатление. Текстът, който аз прочетох: "Изборът на нов член на Висшия съдебен съвет става по реда, по който е избран освободеният и е до края на неговия мандат", е текст, по който предложения фактически няма. А това, което тя предложи, е последващият текст, който аз ще докладвам.
Нали така? Има разлика в номерацията, затова се обърка госпожа Митева.
Затова, господин председател, Вие следва да подложите на гласуване прочетения от мен чл. 25, а другият текст е свързан с чл. 26, предложенията, които аз ще докладвам. 33/2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Така е, госпожо Митева, и Вие се съгласявате.
Моля ви, режим на гласуване. Гласуваме най-напред чл. 25.
Гласували общо 122 народни представители. От тях 117 за, 2 против, 3 въздържали се.
Приема се чл. 25.
Сега вече отиваме към този чл. 26, към който има предложения. Докладвайте най-напред основния текст.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Текстът на чл. 26, който е предложил Законодателната комисия, има следното съдържание на единствената си алинея:
"Чл. 26. За участие в заседанията членовете на Висшия съдебен съвет получават възнаграждение, чийто размер се определя от съвета."
По този текст има предложение за ново съдържание и нова редакция, а именно чл. 25, респективно този чл. 26 (старата номерация е чл. 25), в предложението на госпожа Ана Караиванова и господин Мичковски се предлага да се състои от три алинеи със следното съдържание:
"Чл. 26. Ал. 1. Членовете на Висшия съдебен съвет, които не са съдии, прокурори или следователи, прекъсват изпълнението на дейността, която са упражнявали до избирането им. Те не могат да бъдат освобождавани от постоянната си месторабота докато са членове на Висшия съдебен съвет.
Ал. 2. Изборните членове на Висшия съдебен съвет получават трудово възнаграждение. То не може да бъде по-високо от възнаграждението на член-съдия във Върховния касационен съд.
Ал. 3. Висшият съдебен съвет определя размера на трудовото възнаграждение по предходната алинея по предложение на министъра на правосъдието."
Това е заместващ текст на прочетения от мен чл. 26, който в предложенията фигурира като 25.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи да вземат думата?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председател, аргументите и съображенията, които изложи госпожа Мариела Митева, бяха именно по този текст, който аз прочетох.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Да, сега е ясно за цялата зала. 33/3.
Щом няма желаещи за изказване, гласуваме най-напред предложението за заместващия текст, направено от народните представители госпожа Ана Караиванова и господин Мичковски. Режим на гласуване. Гласуваме това предложение с неговите три алинеи.
Гласували общо 121 народни представители. От тях 91 за, 9 против, 21 въздържали се.
Приема се предложението на госпожа Караиванова и на господин Мичковски за заместващ текст. Следователно това предложение става чл. 26 от закона и има три алинеи.
Имате думата за чл. 27. 33/4.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: "Член 27. Административното обслужване на Висшия съдебен съвет се осъществява от Министерството на правосъдието".
По текста не са постъпили предложения. Това е една реалност, която съществува и сега.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Мулетаров.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме този текст.
Бих задал един въпрос към вас, колеги. Да дадем ли 15 минути почивка или да смятаме, че сме изконсумирали голямата почивка преди това?
РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: Не, толкова много почивки имаше.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛЕГАРСКИ: Вие ще поискате в 19,30 часа. Добре, съгласен съм.
От общо гласували 121 народни представители, за 116, против няма, въздържали се 5.
Член 27 е приет.
Господин Мулетаров, имате думата по чл. 28.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: "Член 28, ал. 1. Заседанията на Висшия съдебен съвет се председателстват от министъра на правосъдието, който не участва в гласуването. Когато той отсъства, заседанията се председателстват последователно от членовете на Висшия съдебен съвет, по чл. 18, ал. 2.
Ал. 2. Висшият съдебен съвет се свиква най-малко веднъж на три месеца от министъра на правосъдието, или по искане на една пета от неговите членове.
Ал. 3. Решенията се вземат, ако присъстват най-малко две трети от членовете на Висшия съдебен съвет, с обикновено мнозинство от присъстващите с явно гласуване, освен когато Конституцията или законът изискват друго.
Ал. 4. При определяне на списъчния състав по предходната алинея не се вземат предвид членовете, които се намират по служба в чужбина или отсъстват поради болест. По този ред могат да се приспадат до една шеста от общия брой на членовете на Висшия съдебен съвет."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Има ли постъпили предложения? Ст.Б/НП 34.1
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: По този текст имаше две предложения. Първото е на госпожа Караиванова и господин Мичковски, което е възприето и изцяло е възпроизведено в ал. 4 на прочетения от мен текст, а второто беше на господин Васил Гоцев, който предлагаше след "болест" да се добави "повече от една година", което обаче той оттегли, тъй като ние възприехме принципа, че отсъствието, независимо на какво основание, не трябва да бъде повече от шест месеца.
Така че фактически предложения няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи за изказвания има ли? Не виждам.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме чл. 28 с неговите четири алинеи.
От общо гласували 123 народни представители, за 120, против 1, въздържали се 2.
Член 28 е приет.
Имате думата по чл. 29, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: "Член 29. Висшият съдебен съвет:
1. предлага на президента на Републиката за назначаване и освобождаване председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд, главния прокурор и директора на Националната следствена служба. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение;
2. определя броя, съдебните райони и седалищата на районните, окръжните, военните и апелативните съдилища по предложение на министъра на правосъдието;
3. определя броя на съдиите, прокурорите и следователите във всички съдилища, прокуратури и следствени служби;
4. назначава, повишава, понижава, премества и освобождава от длъжност съдиите, прокурорите и следователите;
5. определя възнагражденията на съдиите, прокурорите и следователите;
6. взема решение за снемане имунитета и за временно отстраняване от длъжност на съдия, прокурор и следовател в определените от закона случаи по искане на главния прокурор; 34.2
7. произнася се по жалби срещу решения по дисциплинарни дела срещу съдии, прокурори и следователи;
8. внася в Министерския съвет проектобюджета на съдебната власт и контролира изпълението му;
9. изисква и изслушва ежегодно информация от съдилищата, прокуратурите и следствените служби."
По този текст имаше две предложения, които са изцяло възприети и възпроизведени в прочетения текст на Законодателната комисия. Други писмени предложения няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви. Желаещи за изказвания има ли?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Извинете господин председател, пропуснах да докладвам, че по същия текст имаше още две предложения, които Законодателната комисия не възприе. Затова пропуснах да ги докладвам.
Първото предложение е на д-р Борис Александров, който предлагаше т. 1 да се измени така:
"1. предлага на президента на Републиката за назначаване и освобождаване председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд, главния прокурор и директора на Националната следствена служба. За членове на Висшия съдебен съвет не могат да бъдат избирани лица, членували в БКП, БЗНС (казионен), репресивния апарат на тоталитарната държава, както и участвали в делата по възродителния процес за срок от 15 години след приемането на този закон. Президентът не може да откаже назначаването или освобождаването при повторно направено предложение".
Имаше и второ предложение - от господин Аспарух Панов, който предлагаше в т. 1, изречение второ, думите "от които наймалко 5 години като съдия, прокурор и следовател" да се заменят с "от които не повече от 3 години като съдия или прокурор, и то след 10 ноември 1989 г." И двете предложения бяха отхвърлени от Законодателната комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Те са били отхвърлени, но те съществуват като направени.
Нека да гласуваме най-напред тези две предложения, а след това ще гласуваме текста. 34.3
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Първото е на народния представител д-р Борис Александров. Фактически новото, което се предлага, е в т. 1 "За членове на Висшия съдебен съвет не могат да бъдат избирани лица, членували в БКП, БЗНС (казионен), репресивния апарат на тоталитарната държава, както и участвали в делата по така наречения възродителен процес, за срок от 15 години след приемането на този закон".
Останалите предложения са възпроизведени в самия текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Моля, режим на гласуване. Гласуваме това предложение.
От общо гласували 122 народни представители, за 17, против 94, въздържали се 11.
Предложението не се приема.
Второто предложение, господин Мулетаров. 34.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Второто предложение е на народния представител господин Аспарух Панов, който предлага също в т.1 във второто изречение думите "от които най-малко 5 години като съдия, прокурор и следовател" да се заменят с думите: "от които не повече от 3 години като съдия или прокурор и то след 10 ноември 1989 г.".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Моля режим на гласуване. Гласуваме това предложение.
От общо гласували 122 народни представители, за 6, против 106, въздържали се 10.
Отхвърля се това предложение.
Други предложения има ли?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Други предложения няма, господин председател. При това положение би следвало да бъде гласуван основният текст, възприет и прочетен от Законодателната комисия.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Поставям на гласуване текста на чл.29, така както го прочете заместник-председателят на Законодателната комисия. Моля режим на гласуване. Гласуваме текста.
От общо гласували 123 народни представители, за 119, против 1, въздържат се 3.
Чл.29 с неговите девет точки е приет.
Господин Мулетаров, чл.30.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл.30 се състои от четири алинеи.
"Чл.30. (1) Членовете на Висшия съдебен съвет издигат кандидатурите за председател на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, за главен прокурор и за директор на Националната следствена служба, след което се провежда тайно гласуване.
(2) Решението по ал.1 се взема с мнозинство повече от половината от общия брой на всички членове на Висшия съдебен съвет.
(3) Когато при първото гласуване за длъжностите по ал.1 не са събрани повече от половината гласове от броя на всички членове на Висшия съдебен съвет, изборът се повтаря за двамата кандидати, получили най-много гласове. БП/ЗТ 35.1
(4) За изготвяне на ново предложение, когато президентът на републиката откаже да назначи предложен от Висшия съдебен съвет кандидат, изборът се извършва по реда на предходните алинеи".
По този текст не са постъпили предложения. В действителност това е и сегашната практика, и действащият закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Моля режим на гласуване. Гласуваме чл.30.
От общо гласували 125 народни представители, за 124, против няма, 1 се въздържа.
Чл.30 е приет.
Преминаваме към чл.31.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл.31 се състои от две алинеи и следното съдържание:
"Чл.31. (1) Председателят на Върховния касационен съд, председателят на Върховния административен съд и главният прокурор могат да бъдат освободени преди изтичане на мандата им:
1. при подаване на оставка;
2. при трайна фактическа невъзможност да изпълняват правомощията си поради тежко заболяване;
3. при нарушаване на Конституцията и законите;
4. при влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление;
5. когато системно не изпълнява професионалните си задължения или с поведението си оронва престижа на съдебната власт;
6. при несъвместимост с длъжности и дейности по чл.18, ал.4.
(2) Основанията за предсрочно освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и главния прокурор се установяват от Висшия съдебен съвет, след което се предлага на президента на Република България освобождаването им." 35.2 По този текст бяха постъпили две предложения - от госпожа Караиванова и господин Асен Мичковски, и от господин Емил Бучков. Всички предложения са включени в предложения и възприет текст на Законодателната комисия. При това положение би следвало да се подложи на гласуване текстът на Законодателната комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Желаещи за изказване? Има думата професор Димитър Михайлов.
ДИМИТЪР МИХАЙЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! Аз имам едно малко уточнение. Казано е: "Ако бъдат осъдени на лишаване от свобода за умишлено престъпление". То включва и умишлено престъпление от общ характер и умишлено престъпление от частен характер. Вие знаете при състоянието на нашето общество, особено за дела от частен характер, колко трудно е, поставя се една присъда и докато се докаже, че наистина е невинен, ще може да пострада несправедливо. И затова навсякъде на други места ние сме казали "умишлено престъпление от общ характер". И аз единствено, господин председателю, това искам да се допълни - за умишлено престъпление от общ характер.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Михайлов, Вашето предложение е толкова уместно, че аз бих приел. Тъй като то не разширява приложното поле на текста, а го стеснява, аз не бих го подложил на гласуване отделно, а като редакционна поправка в самия текст.
Моля ви, режим на гласуване. Гласуваме чл. 31 с неговите две алинеи с редакционното допълнение за обяснение на престъплението, че е от общ характер, направено от професор Димитър Михайлов.
От общо гласували 128 народни представители, за - 126, няма против, 2 се въздържат.
Член 31 с неговите две алинеи е приет.
Член 32, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Член 32 в действителност е един от последните, и то най-голям текст. Състои се от три алинеи и има следното съдържание:
"Ал. 1. Предложенията за определяне броя на съдиите, прокурорите и следователите по чл. 29, т. 3 и за назначаване, СД/ВР 36.1 повишаване, преместване и освобождаване от длъжност на съдиите, прокурорите и следователите по чл. 29, т. 4 се правят до Висшия съдебен съвет, както следва:
1. От председателя на Върховния касационен съд:
а) за заместник-председателите, председателите на отделения и за съдиите от същия съд;
б) за председателите и заместник-председателите на апелативните, окръжните и военните съдилища;
2. От председателя на Върховния административен съд - за съдиите от същия съд;
3. От главния прокурор - за прокурорите от Главна прокуратура;
4. От ръководителите на апелативните и военните прокуратури - за прокурорите от тези прокуратури и военните следователи;
5. От ръководителите на окръжните прокуратури - за прокурорите от окръжните и районните прокуратури;
6. От председателите на апелативните и военните съдилища - за съдиите от тези съдилища;
7. От председателите на окръжните съдилища:
а) за съдиите от окръжните и районните съдилища;
б) за председателите и заместник-председателите на районните съдилища от района на окръжния съд;
8. От директора на Националната следствена служба за следователите, ръководителите на следствени служби и техните заместници;
9. От членовете на Висшия съдебен съвет - за инспекторите.
Ал. 2. Решенията по чл. 29, т. 4 се вземат с мнозинство повече от половината от общия брой на членовете на Висшия съдебен съвет, при тайно гласуване.
Ал. 3. В изпълнение решението на Висшия съдебен съвет по чл. 29, т. 4 лицата, които са направили предложенията по ал. 1, т. 1, б. "а", 2, 3, 4, 5 и 8, издават заповеди, а по т. 1, б. "б", 6, 7 и 9 заповедите се издават от председателстващия Висшия съдебен съвет (министъра на правосъдието)."
По този текст имаше направени допълнителни предложения. Една значителна част почти изцяло са приети. Така че това, което е писмено, е намерило отражение в текста. 36.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Госпожо Караиванова, имате думата. Вие не ни щадите много, че сме уморени. 36.3 АНА КАРАИВАНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД +Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю.
Предлагам едно допълнение към т. 3 на текста, където е "от главния прокурор за прокурорите от Главна прокуратура" да се допълни "и прокурорите - ръководители на апелативните, окръжните и военните прокуратури". Това е просто пропуск - за ръководителите, поради което предлагам да се допълни.
Предлагам да отпадне и т. 9, че предложения от членовете на Висшия съдебен съвет се правят за назначаване на инспекторите, тъй като инспекторите не се възприе идеята да могат да изпълняват и длъжността съдия и да заседават във Върховния съд, то те са си към Министерството на правосъдието и са назначаеми от министъра на правосъдието.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, госпожо Караиванова.
Извинете ме за предишната ми закачка. Предложенията Ви са уместни и точни.
Заповядайте, господин Георгиев.
ДИМИТЪР ГЕОРГИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМСС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз предлагам, понеже текстът е твърде обемист - възможно е при оглеждането да сме допуснали някои пропуски. Сега виждам следния пропуск това е т. 2, ал. 1: "От председателя на Върховния административен съде" трябва да има: "Първо. За заместник-председателите" и след това: "И съдиите от същия съд", защото остава за заместникпредседател на Върховния административен съд никой да не прави предложение. Това би могло да се помисли, че той остава някак си така ... И виси в пространството ... Трябва да се прибави и това.
Може би така трябва да стане: "За заместник-председателите (заместник-председателят)", защото ние не можем да кажем дали ще бъдат повече от един човек - двама, трима и т.н.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: А отделения ще се предвиждат ли?
ДИМИТЪР ГЕОРГИЕВ: За отделения ние не говорим. Говорим за съдиите, пък те ще влизат в отделения. ВЙ/ЙА 37.1
Вие имахте предвид председателите на отделенията?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Да, да.
ДИМИТЪР ГЕОРГИЕВ: Бихме могли да помислим и това да запишем.
Тогава ще напишем: "За заместник-председатели, председатели на отделения и съдии".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Заповядайте, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: За да не се връщаме към това предложение - на господин Георгиев - аз предлагам да възпроизведем в т. 2 изцяло текста на т. 1, б. "а" за правомощията на председателя на Върховния касационен съд, а то е: "Той прави предложение за заместник-председателите, председателите на отделения и за съдиите от същия съд". Същият текст следва да бъде и в тази точка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Да, благодаря Ви. Това значително ме улеснява и мен, защото прави буква "а" от точка първа като съдържание на точка втора. Това е чисто.
Други предложения?
ДИМИТЪР ГЕОРГИЕВ (от място): Имайте предвид, че това са редакционни промени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Това са действително редакционни промени и те не разширяват текста, а напротив, изясняват неговото съдържание и приложно поле затова аз няма да ги подложа отделно на гласуване.
Най-напред ще гласуваме отпадането на т. 9. 37.2
Моля, режим на гласуване. Гласуваме предложението за отпадане на т.9.
Предложението беше направено на основание на това, че за инспекторите не е прието, че те могат да участват в правораздаването. При това положение това е административен персонал, назначаван от министъра на правосъдието.
Режим на гласуване. Гласуваме това предложение за отпадането на т.9.
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 124, за 121, няма против, въздържат се 3.
Точка 9 отпада.
Господин Мулетаров, ако обичате...
За т.2, колеги, предложението е много точно и ясно. То съвпада със съдържанието на т.1, буква "а".
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: И става така: "т.2. от председателя на Върховния административен съд за заместник-председателите, председателите на отделения и за съдиите от същия съд".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Следващото предложение на госпожа Караиванова беше за главния прокурор.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: "Т.3. от главния прокурор за прокурорите от Главна прокуратура, ръководителите на апелативните, окръжните и военните прокуратури".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Моля ви, режим на гласуване. Гласуваме чл.32 с неговите три алинеи. В първа алинея има осем точки и редакционните допълнения, които направи госпожа Караиванова и господин Георгиев.
Моля ви, режим на гласуване. Гласуваме!
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 123, за 122, против няма, 1 се въздържа.
Чл.32 с неговите три алинеи се приема.
Чл.33 е с една алинея.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл.33 има следното съдържание: "Член на Висшия съдебен съвет не гласува, когато се назначава, освобождава, повишава или понижава негов съпруг или роднина по права и съребрена линия до четвърта степен и по сватовство до втора степен". 37.3
По текста няма предложения. Той е предложен в Законодателната комисия и възприет единодушно от нея.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Ясен е текстът.
Моля ви, режим на гласуване. Гласуваме текста.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
От общо гласували 130, за 130.
Текстът се приема единодушно.
Имате думата за чл.34. 37.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Член 34 е с две алинеи.
Член 34, ал. 1. За вземане на решение за снемане на имунитета и временно отстраняване от длъжност на съдия, прокурор или следовател Висшият съдебен съвет се произнася в срок до пет дни от сезирането, като взема устни или писмени обяснения от лицето, за което е направено предложение.
Ал. 2. Решението по предходната алинея се взема с мнозинството от две трети от членовете на Висшия съдебен съвет при тайно гласуване.
По текста не са постъпили предложения.
ПРЕДС. ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Ясно, ясно. Няма да постъпват, защото текстът гарантира правата.
Желаещи за изказвания няма.
Режим на гласуване! Гласуваме чл. 34.
Резултатът: от общо гласували 130 народни представители, 130 са гласували за, против - няма, въздържали се - няма.
Текстът се приема единодушно.
За чл. 35, предпоследният текст, има думата господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Член 35 е с две алинеи.
"Член 35, ал. 1. Висшият съдебен съвет определя чрез жребий 5-членен състав от своите членове за всяко заседание, в което се разглеждат дисциплинарни дела, заведени срещу съдии, прокурори или следователи.
Ал. 2. Решенията на Висшия съдебен съвет за налагане на дисциплинарни наказания на съдии, прокурори или следователи могат да се ожалват в двуседмичен срок пред Върховния административен съд.
Няма предложения по текста.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Но аз имам един въпрос. Защо им е този 5-членен състав? За какво е този 5-членен състав, с каква цел? Да разгледа и докладва нарушенията? Вероятно.
Заповядайте, госпожо Митева.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председателю, очевидно текстът на чл. 35, ал. 1 следва да се разглежда във връзка с чл. 177 от Закона за устройство на съдебната власт, ББ/НП 38.1 където са дадени правомощия на Висшия съдебен съвет да налага дисциплинарни наказания.
В Законодателната комисия имаше дискусия по въпроса следва ли целият състав на Висшия съдебен съвет да налага дисциплинарни наказания, а се знае, че той се състои от 25 човека, или дисциплинарните наказания могат да се налагат от 5 измежду неговите членове. В крайна сметка се реши, че не е необходимо целият състав на Висшия съдебен съвет да се занимава с този въпрос. И именно за уточняване на чл. 177 се прие, че 5 човека от членовете на Висшия съдебен съвет ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Какво ще направят сега?
МАРИЕЛА МИТЕВА: Но какво ще направят?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Нищо не могат да направят, защото текстът е: "Висшият съдебен съвет определя чрез жребий 5-членен състав от своите членове за всяко заседание ...". Значи те ще го разглеждат на заседанието.
МАРИЕЛА МИТЕВА: Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Даже е написано: "... в което се разглеждат дисциплинарни дела ...". Значи те ги разглеждат вътре в заседанието на целия Висш съвет.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Редакционно трябва да стане: "... избира от своя състав 5-членен състав, който разглежда дисциплинарните дела ...". Това беше идеята на текста.
МАРИЕЛА МИТЕВА: "Висшият съдебен съвет определя чрез жребий 5-членен състав от своите членове, който разглежда дисциплинарни дела, заведени срещу съдии, прокурори или следователи".
Но бих искала да направя известна корекция в ал. 2.
Известно е, че Конституционният съд взе решение, че решенията на Висшия съдебен съвет могат да се обжалват пред Върховния административен съд. В ал. 2 се предлага само решенията за налагане на дисциплинарни наказания да се обжалват пред Върховния административен съд. Но струва ми се, че тази разпоредба следва да се генерализира и тогава да придобие следната редакция:
"Решенията на Висшия съдебен съвет могат да се обжалват в двуседмичен срок пред Върховния административен съд".
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Госпожо Митева, чудесно е Вашето предложение, но то се намира в ал. 2 на един текст, в който в ал. 1 е хипотезата за приложение. 38.2
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Добре, тогава, ако считате, че има такова непреодолимо противоречие, аз предлагам ал. 2 да стане отделен чл. 36, а чл. 35 да остане с една алинея, тъй като безспорно е, че тя обхваща както решенията за налагане на дисциплинарни наказания, така и решенията за понижаване, така и решенията, с които се освобождават магистрати, които не са издържали изпитателния 3-годишен срок, за да станат несменяеми.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Чудесно. Това може да бъде направено.
Господин Мулетаров, дайте доклад на текста.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: При това положение, ако се се възприеме предложението на госпожа Митева, а аз смятам, че то би следвало да се гласува, трябва да приемем чл. 35 с единствена алинея и следното съдържание:
"Чл. 35. Висшият съдебен съвет определя чрез жребий 5-членен състав от своите членове за всяко заседание, който разглежда дисциплинарни дела, заведени срещу съдии, прокурори или следователи".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: "... за всяко заседание ..." би следвало да отпадне.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Значи отпада "за всяко заседание" и текстът става:
"Висшият съдебен съвет определя чрез жребий 5-членен състав от своите членове, който разглежда дисциплинарни дела, заведени срещу съдии, прокурори или следователи".
Това трябва да бъде съдържанието, като единствена алинея на чл. 35.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Той може ли да го разглежда без да го реши.
Добре, подлагам на гласуване следното предложение, направено от госпожа Мариела Митева.
Член 35 да има съдържанието на ал. 1, от която да отпадне изразът "за всяко заседание" и да се разбере, че това е 5-членен състав, който разглежда дисциплинарните дела, заведени срещу съдии, прокурори или следователи. 38.3
Режим на гласуване, гласуваме едновременно, че чл. 35 по предложение на госпожа Митева има това съдържание.
Резултатът: от общо гласували 122 народни представители, 121 са гласували за, против - няма, 1 се въздържа.
Приема се чл. 35 с неговото съдържание.
Сега ще гласуваме втората част от предложението на госпожа Митева - да се създаде чл. 36 със следното съдържание. Това фактически е съдържанието на ал. 2. Нейното съдържание, доколкото аз го разбрах, е:
"Решенията на Висшия съдебен съвет и на дисциплинарните му състави подлежат на обжалване пред Върховния административен съд в двуседмичен срок от постановяването им".
Моля, режим на гласуване! Гласувайте текста така, както беше уточнен от госпожа Митева и огласен от мен.
Резултатът: от общо грасували 129 народни представители, 128 са гласували за, 1 против, въздържали се - няма.
Приема се предложението за създаване на чл. 36, със съдържанието, което гласувахте вие.
И последният текст на чл. 36. Помислете дали да го гласувате. Най-после да престанем с тези подзаконови нормативни актове. Този закон е чудесен, подробен. Какъв правилник ще създава Висшия съдебен съвет? 38.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Последният текст от проекта е чл. 36, който става чл. 37, и има съдържание: "Висшият съдебен съвет приема правилник за своята дейност".
Аз възприемам бележките, господин председател. Вие бихте могли да направите същото предложение - дали действително да се приеме този текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: И с този правилник ще измени закона, който сме гласували.
Моля, заповядайте на микрофона.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Предлагам текстът да отпадне, господин председателю.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, госпожо Митева.
Други има ли?
Поставям на гласуване предложението на госпожа Митева за отпадане на текста.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
От общо гласували 129 народни представители, за предложението на госпожа Митева 114, против 3, въздържат се 12.
Отпадна последният текст.
Уважаеми дами и господа народни представители, тъй като следващата точка е второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за горите, със започването на този закон ние имаме 20 минути работно време. Не можем да го свършим. Бъдете добри и чуйте едно съобщение.
Комисията по земеделие ще проведе заседание на 9 юни 1994 г., четвъртък, от 10 ч. в зала 507 на бул. "Дондуков" при следния дневен ред:
1. Обсъждане на законопроект за икономическо гарантиране и закрила на земеделските производители, внесен от група народни представители от Комисията по земеделието.
2. Текущи.
Още едно съобщение има, което не мога да го разбера. Добре, но нека да го чуете.
Днес Комисията по радио и телевизия няма да проведе своето заседание, защото чества Деня на Ботев. СМ/КП 39/1.
Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието, като ви благодаря за деловата и ползотворна работа.
Следващото заседание утре от 9 ч. (Звъни)
(Закрито в 19 ч. и 40 м.)

ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:(Йордан Школагерски)
СЕКРЕТАРИ:(Георги Петров)
(Илиян Илиев)
Форма за търсене
Ключова дума
ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ