ТРИСТА И ЧЕТВЪРТО ЗАСЕДАНИЕ
София, четвъртък, 2 декември 1993 г.
(Открито в 15 ч. и 20 м.)
02/12/1993
Председателствували: заместник-председателят Снежана Ботушарова и
Секретари: Руслан Сербезов и Илиян Илиев
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА (звъни): Откривам днешното заседание. Добър ден, уважаеми госпожи и господа народни представители. Има необходимия кворум.
Ще започна с прочитане на съобщението за утрешния парламентарен контрол.
Утре ще отговарят на актуални въпроси и питания следните министри:
Министърът на териториалното развитие и строителството Христо Тотев ще отговори на питане на народния представител Руслан Сербезов.
Министърът на околната среда Валентин Босевски ще отговори на актуални въпроси на народните представители Стоян Райчевски и Стефан Стефанов.
Министърът на промишлеността Румен Биков ще отговори на питания на народните представители Васил Михайлов, Ивайло Ловджиев и Тошо Пейков.
Министърът на финансите Стоян Александров ще отговори на актуални въпроси на народните представители Руслан Семерджиев, Гинчо Павлов и Мими Виткова и на питания, поставени от народните представители Тошо Пейков и Иво Атанасов.
Това е за утре.
В заседанието няма да могат да участват министър-председателят Любен Беров, министър Валентин Карабашев и министър Станислав Даскалов поради отсъствие от страната. Министрите ББ/ЗТ 21.1 Георги Танев и Марко Тодоров няма да могат да участват поради неотложни служебни ангажименти в провинцията. Министърът Кирил Ерменков също няма да може да участва поради неотложен ангажимент в столицата - българо-гръцка смесена комисия.
Вчера гласувахме утре точка първа да бъде решение по повод оттегляне на законопроекти, искане, което е поставено от Министерския съвет.
Има направени предложения към програмата за днес. Нека най-напред да ви ги съобщя, след това ще ги гласуваме.
Направено е предложение от народния представител Мехмед Ходжа в днешния дневен ред да бъде включен законопроекта за изменение на Закона за имената на българските граждани. Но господин Ходжа не е уточнил като коя точка.
Точка първа?! Има и други предложения за точка първа.
Направено е също така предложение от господин Асен Мичковски точка първа днес да бъде законопроект за реда за преоформяне на неиздължените кредити, ползвани до 31 декември 1990 г.
Подобно предложение беше направено от Парламентарната група на Българската социалистическа партия и коалиция, но токущо господин Орсов от името на групата оттегли писмено това предложение.
Направено е и предложение от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили точка първа да бъде законопроект и решение за разсекретяване на досиетата.
Преди да се поставят на гласуване тези предложения искам да напомня, че ако не бяха направени такива, то сега щяхме да продължим с вчерашната точка първа, където прекъснаха дебатите за законопроекта и решенията за досиетата. Следващата точка трябва да бъде второто четене на законопроекта за Националната полиция и третата точка трябваше да бъде законопроекта за реда за преоформяне на неиздължените кредити - просто напомням.
Господин Камов, по процедурен въпрос ли искате думата? От името на парламентарната група? Заповядайте. 21.2
НИКОЛАЙ КАМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Вчера господин Александър Маринов изрази достатъчно ясно позицията на Парламентарния съюз, а именно, че нашата принципна оценка за дневния ред на Народното събрание е свързана със законопроекти, които имат непосредствено, съдбоносно, материално значение, както за българската държава, така и за всеки български гражданин, а не съмнителна морална стойност, за която вчера тук някои народни представители говориха във връзка с предложението за досиетата.
Това наше принципно становище остава и днес. И до края на възможностите ни парламентът да отговаря на реалните обществени потребности и проблеми на България. Същевременно вчера с мнозинство беше гласувано пакета от внесени законопроекти и проекти за решения да бъде поставен в нашия дневен ред.
Нашият Парламентарен съюз счита, че след като този въпрос е внесен и по него започна дискусия, той трябва да намери своето решение, а да не бъде средство за политически шантажи и натиск, каквото до момента то всъщност беше.
Внесени са различни предложения за дневен ред. Именно становището, което аз изразих току-що обяснява и оттеглянето на нашето предложение за точка първа. Нашето принципно становище за приоритетите означава, че ние бихме подкрепили всяко конструктивно предложение дневният ред да бъде по други въпроси. Тези обаче, които настояваха и продължават да настояват именно този въпрос - за досиетата да бъде приоритет, би следвало да защитят и да предприемат инициативата за разглеждането му и довеждането му докрай в цялата процедурна възможност, която съществува докрай.
Ние очакваме именно от Парламентарната група на СДС и от други инициатори да сторят това.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожо Русева, от името на парламентарна група имате думата.
ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Вземам думата от името на Парламентарната група на СДС, защото това е едно предизвикано обяснение след изказването на представителя на Парламентарната група на БСП. 21.3 Ние сме внесли това наше предложение, защото много често се случва да не довършваме нещо, което сме започнали в предишния парламентарен ден, тъй като се правят нови предложения за нови точки, които Вие няма как, според правилника, трябва да поставите на гласуване. И се оказа, че сме били тук прави, тъй като междувременно господин Мичковски е внесъл такова предложение.
Аз искам да заявя, че Парламентарната група на Съюза на демократичните сили никога не е била против разглеждането на тези законопроекти, които са свързани както с реформата, така и с възможностите да продължим успешно сътрудничеството си с международните финансови институции. Така че, още повече, това ни дава възможност и добро желание днес да приключим много по-делово, отколкото вчера с въпроса, който започнахме. Ние държим той да продължи, защото иначе обществеността, у българските граждани ще остане съмнението, че парламентът отново по лични съображения или притискан поради друг натиск не желае да стигне до разрешението на този въпрос, който от началото на парламента досега витае тук.
Във връзка с това е направено и нашето предложение и аз се надявам и мисля, че ще можем да го приключим бързо и да преминем към останалите законопроекти, които са много важни също.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Чуха се мнения на две от парламентарните групи. Не виждам други групи да искат думата.
Поставям на гласуване направените предложения.
Първото е на господин Ходжа точка първа да бъде законопроекта за изменение на Закона за имената на българските граждани.
Моля, режим на гласуване. Ще изчакам 3 мин., тъй като е първо за днешния ден гласуване.
Резултатът: от общо гласували 209 народни представители, 19 са гласували за, 129 против, 61 се въздържат.
Отклонява се предложението.
Моля изпишете резултатите на таблото по парламентарни групи! 21.4
Второто предложение е на господин Мичковски - точка първа да бъде законопроект за реда за преоформяне на неиздължените кредити, ползвани до 31 декември 1990 г.
Моля, режим на гласуване.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
От общо гласували 206 народни представители за 102, против 90, въздържали се 14.
Отклонява се предложението на господин Мичковски.
Така че точка първа остава обсъждането на законопроекта за разсекретяване на досиетата и двата проекта за решение.
По процедурен въпрос? Заповядайте, господин Пирински.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Госпожо председател, моля да подложите на прегласуване току-що гласуваната точка. (Шум и реплики в СДС) Казвам го, защото имаше шум в залата и не всички народни представители от нашия Парламентарен съюз бяха наясно кое от предложенията за точка първа беше поставено на гласуване.
Моля Ви, да повторим гласуването. (Шум и реплики в СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Не знаех, че шумът пречи на гласуването. Но понеже има един принцип да се уважават по принцип оспорванията на гласуването, аз ще го уважа.
Повторно се гласува предложението на г-н Мичковски, а то е точка първа да бъде законопроект - пак има шум и пак някой няма да разбере, но това е последно гласуване - за реда за преоформяне на неиздължените кредити, ползвани до 31 декември 1990 г. Прегласуване.
Моля, режим на гласуване. Ще изчакам три минути.
Понеже от една минута не нараства броят на гласувалите, прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували са 212 народни представители. от тях за 103, против 98, въздържали се 11.
Отклонява се предложението.
Преди да започнем с по-нататъшните дебати, уважаеми колеги, искам също да ви уведомя, че има предложение за извънредно закрито заседание във вторник от 15.00 часа. Може ли за малко тишина и внимание! Може ли за тишина в залата! СБ/ВЙ 22.1
Направено е предложение на основание чл. 82 от Конституцията и чл. 34, ал. 2 от правилника за организацията и дейността на Народното събрание за свикване на извънредно заседание, закрито, на 7 декември, вторник, от 15.00 часа при следния дневен ред. (Шум и реплики в залата) Имам ли думата или нямам? Много ви моля! Дневният е ред е следният:
1. Изслушване на министъра на отбраната Валентин Александров и началника на Генералния щаб ген. Любен Петров относно тежкото икономическо положение на Българската войска.
2. Дебати на народните представители по тази тема.
3. Гласуване на решение.
Предложението е подписно от необходимия брой народни представители. Има и мотиви.
Това, което сега може да се реши, е дали да има извънредно заседание във вторник от 15.00 часа на тази тема. Извънредно заседание от 15.00 часа във вторник. А дали ще бъде закрито и как ще протече нататък, това може да се реши във вторник.
Така че, моля режим на гласуване. Гласува се дали във вторник да има извънредно заседание от 15.00 часа с прочетения дневен ред.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Имам само един въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Кажете, госпожице Русева. Имате думата.
ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Тъй като на Председателския съвет не е съобщено, очевидно по-късно е пристигнало това предложение. Ние, народните представители, нямаме обяснение защо се налага на извънредно заседание, защо във вторник. Искам Комисията по национална сигурност да ни осветли по този въпрос - наистина ли не търпи отлагане, трябва ли в извънредно заседание или е възможно в друго заседание, какво ги е накарало да внесат и от кого е всъщност това предложение. Вие също не съобщихте.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Йончев вдига ръка. Има думата. Той е един от вносителите.
Моля само накратко да се мотивирате.
Спрете гласуването.
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, внесеното предложение е подписано по първа, втора и трета позиция 22.2 фактически от ръководството на Комисията по национална сигурност, но това не е предложение на комисията, нито пък на ръководството. Това са депутатите, които са в ръководството, и голяма група депутати. Не всички, които имаха желание, го подписаха, изпълнихме просто норматива.
Защо подчертавам този факт? Защото в комисията говорихме по този въпрос и изрично казахме, че това не е становище на комисията. Но ръководството на комисията разговаря неколкократно с министъра на отбраната и с началника на Генералния щаб и смятаме, че ние сами не можем да окажем необходимото съдействие на една от най-важните структури на нашата сигурност. Даваме си сметка за трудностите, които стоят пред нея, но върховната отговорност носи нашият орган за сигурността на страната. И затова смятаме, че всички вие трябва да станете съпричастни със сериозните проблеми, които стоят пред реформата в армията. Това не може да стане по друг начин, освен да чуете лично от пряко отговорните как стоят тези въпроси и къде са задръжките. Най-вероятно ще стане въпрос и за конкретни неща. Но за нас е много важно да имате предвид целия този процес в неговата сложност, защото ни предстои влизането на закона на първо четене и ред от тези неща, които тук ще бъдат казани, които не могат да се споделят пред широката публика, ще бъдат една аргументация и ще ви позволи да бъдете по-компетентни, когато преценявате една или друга позиция.
Наред с това има неотложни неща към приключването на годината, за които също ние искаме вие да бъдете в течение.
Мотивите сме изложили и ви призоваваме да проявим тази загриженост, за която сме задължени пред нацията.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Васил Михайлов има думата.
Нека не правим дебати. 22.3
ВАСИЛ МИХАЙЛОВ (СДС): Благодаря Ви, госпожо председателстваща! Дами и господа народни представители, позволявам си да взема думата, тъй като това, което беше предложено по съответния ред от народни представители - за закрито извънредно заседание на Народното събрание по проблемите на Българската армия - буди в някаква степен недоумение.
Първо, проблемът с това дали ще има заседание във вторник или няма да има, в смисъл ще бъде ли извънредно заседанието или ще бъде на редовно заседание, е въпрос, който ние трябва да обсъдим. И не виждам причина обсъждането да не бъде направено на редовно заседание. След това, ако ние преценим, че ще има такова заседание, тогава е редно да се прецени дали то да бъде закрито или да бъде достояние на българската общественост.
Освен това искам да кажа, че е редно това предложение да мине през Комисията по национална сигурност и Комисията по национална сигурност да даде своето становище и да подпомогне пленарната зала при изслушването на споменатите министър на отбраната и началника на Генералния щаб.
Буди недоумение формулирането на точка първа като изслушване на министъра на отбраната и на началника на Генералния щаб по въпросите за икономическото състояние на българската войска. Ако ще се обсъжда подобен проблем, съвсем редно е да присъства там и министърът на финансите. Никак не е логично въпросите, които са свързани с бюджета на Република България за 1993 г., да се обсъждат на закрито заседание.
В този смисъл е редно и разумно това изслушване да стане на две части. Ако има нещо да се каже, което представлява държавна тайна - на закрито заседание, проблемите за бюджета на армията и за икономическото състояние на армията ще трябва да бъдат обсъждани пред цялата българска общественост, тъй като има известно съмнение в желанието под маската на голяма загриженост за Българската армия по същество да се получи актуализация на бюджета, което не бива да стане на закрито заседание.
В този смисъл предложението ми е: ако ще има такова заседание, то да бъде редовно, където ще бъдат изслушвани тези лица - министърът, началникът на Генералния щаб и евентуално финансовият министър. Това да не бъде на закрито заседание. И накрая, Комисията по национална сигурност да каже своето стаНЧ/ЛТ 23.1. новище и мнение по предложението на вносителите. Благодаря ви за вниманието, дами и господа!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря. Не бих искала да има дебати, както и не искам да влияя на мнението ви. Но знаете, че практиката ни напоследък е изслушванията да стават в петък, за да има и време да се подготвят тези изслушвания, въпросите. Знаете, че има процедура и въпроси.
Аз ще ви помоля да гласувате... Или ако искате да го оставим утре да се гласува.
Госпожа Шопова иска първо думата. (Шум и реплики в залата) Аз също мисля, че няма...
По процедурата ли, господин Ставрев? Ако имате предложение, което би било рационално и улеснило нещата - заповядайте.
НИНО СТАВРЕВ (СДС): Аз съм един от хората, които са подписали това предложение. Състоянието на армията наистина е много тежко, но консултациите с министъра и с началника на Генералния щаб бяха преди правителството да намери средства за армията. Декларирано е, отпуснати са такива средства и аз смятам, че ще бъде уместно, когато се разглежда бюджетът, да отделим специално заседание за тези нужди на армията, и то непременно да бъде закрито.
Извънредно заседание в този случай, след като парите са отпуснати, смятам, че не е необходимо.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря Ви. Чухте различни аргументи. Сега остава да решим...
НИНО СТАВРЕВ (от място): Оттеглям подписа си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Вие оттегляте подписа си? Добре.
Гласуваме дали във вторник да има извънредно заседание с дневен ред, прочитам го още веднъж:
1. Изслушване на министъра на отбраната Валентин Александров и началника на Генералния щаб ген. Любен Петров относно тежкото икономическо положение на българската войска.
2. Дебати на народните представители по тази тема.
3. Гласуване на решение дали да има извънредно заседание. А ако се реши да има - вече дали ще е закрито и как ще протече има процедура.
Моля, режим на гласуване. Гласува се предложението за извънредно заседание във вторник от 15 часа. 23.2.
Гласували общо 192 народни представители. От тях 58 за, 80 против, 54 въздържали се.
Отклонява се, поне за този вторник.
Продължаваме с точката, която е първа за днешния дневен ред. Преди това...
Заповядайте, господин Добрев, по процедурен въпрос.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаема госпожо председател! Вчера аз предложих и Народното събрание с демократичен вот реши на днешната дискусия тук да бъдат поканени министърът на вътрешните работи, директорът на Националната разузнавателна служба, временно изпълняващият длъжността директор на Националната служба за сигурност и началникът на военното разузнаване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Добрев, взехте ми думата, щях да прочета, те са поканени...
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Не само това, ние решихме да чуем тези хора по обсъжданата от Народното събрание проблематика. (Силен шум в залата)
Моля Ви, уважаема госпожо председател, да приведете в изпълнение взетото вече от Народното събрание решение. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Решението е да бъдат поканени...
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Още една дума, госпожо председател. Моля, докато тези хора бъдат осигурени... (Силен шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Но те са тук, господин Добрев.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: ...Народното събрание да не продължава своята работа...
СВОБОДКА СТЕФАНОВА (от място): Ченге!
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Благодаря! (Силният шум в залата продължава) ..., тъй като в противен случай ние вече нарушаваме един демократично взет вот.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Добрев, понякога е добре да оставите председателстващият да завърши процедурата. Щяхме да спестим две минути.
Господата са тук, поканени са в изпълнение на вчерашното решение на Народното събрание. Решението е да бъдат поканени. 23.3. Просто щях да прочета... Осигурени са. Просто щях да прочета имената на господата, които са тук, и по микрофона да ги поканя да влязат в пленарната зала.
Тук са полк. Стефан Димитров, изпълняващ длъжността директор на Националната служба за сигурност, ген. Бриго Аспарухуво, директор на Националната разузнавателна служба, подп. Николай Русатиев, полк. Веселин Стоянов и министрите... Подполковник Русатиев е от Разузнавателното управление към Генералния щаб, заместник-началник, а полк. Стоянов е от Военното контраразузнаване.
Поканени са и са тук министър Виктор Михайлов и Валентин Александров. Моля господа квесторите да ги поканят.
Предадено ми е по стенограмите. Това е, което е извършено от Правния отдел. (Силен шум и реплики в залата) Последните господа присъстват, тъй като началниците ги няма.
Господин Едвин Сугарев има думата по процедурен въпрос. 23.4. ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители! Въпросните господа, които имаха нахалството вече да влязат в залата, са поканени, но ние не сме гласували за това те да присъствуват в залата. Моля това да бъде подложено на гласуване! (Шум и реплики)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господа министрите присъствуват по право. А от стенограмите вчера сте гласували да бъдат поканени и да присъствуват. Но участие в дебатите не могат да вземат, казвам предварително, тъй като те са лица, които не са министри.
Сега продължаваме дебатите. Думата за участие като вносител на законопроекта има господин Георги Марков. (Шум в залата)
Моля за тишина и внимание! Ако шумът продължава, просто ще ме принудите да прекъсна за известно време заседанието.
ГЕОРГИ МАРКОВ (Независим): Уважаеми госпожи и господа народни представители! Внесеният от мен законопроект носи дата 26 юни 1992 г. Затова смятам, че всички сте се запознали с него и ще обърна внимание на няколко принципна въпроса.
Защо предлаганата материя е уредена от мен в проект за закон, а не в проект за решение, т.е. защо предлагам законодателно да бъде решен въпросът.
Аз мисля, че има няколко чисто правни аргумента в полза на това проблемът да бъде решен със закон като най-висш акт на Народното събрание.
Първо става дума за разсекретяване на досиета на народни представители. Аз мисля, че това Народно събрание не е нито първото, нито последното в България, тепърва в този парламент ще има нови народни представители и проблемът трябва да бъде трайно уреден с правни норми и за тях. Да не говорим, че може да се мисли по въпроса дали да не се даде възможност този закон да обхване и колеги-депутати от Великото Народно събрание, чиито имена бяха разиграни тук. Аз мога само по памет да си спомня имената на Иван Глушков, на Янко Янков, на Крум Неврокопски и на други, на които практически не бе дадена възможност да се защитят. СД/КТ 24.1
Значи първият въпрос е какъв кръг от депутати ще касае нашият акт, на Народното събрание - дали само депутатите в това Народно събрание, дали бъдещите, които тепърва ще влизат, или всяко Народно събрание ще прави специален закон за разсекретяване на архивите на досиетата на съответните депутати.
Вторият проблем е свързан с кръга на лицата, които въобще ще бъдат третирани. Дали ще става дума и за изпълнителната власт. Ако става дума за изпълнителната власт, само за централната изпълнителна в лицето на съответните министри, или ще става дума и за зам.-министри, за областни управители, кметове и т.н. И ако въобще се разширява кръгът на обхвата на съответния законодателен акт на парламента, докъде може да се разпростира той. Защото ако той се разпростира върху изпълнителната власт, на какво основание да се откаже това да важи за съдебната в лицето на съда, прокуратурата и следствието в съответните йерархии - районен, окръжен, върховен съд; на какво основание няма да се отнася и защо няма да се отнася за Конституционния съд, за шефове на централни медии и т.н., и т.н.
Решението, което аз предлагам, е в моя законопроект да се ограничим само до централната изпълнителна власт в лицето на съответните органи на управление, в лицето на съответните министри и на депутатите в това Народно събрание.
Един много важен въпрос е за технологията, за реда, по който следва да стане разсекретяването. То трябва да стане с правни норми, които да предвидят реда и съответната санкция, особено ако отидем на варианта, който предлагат колегите Едвин Сугарев и Златка Русева, всеки граждадин да има достъп до своето досие.
Министерството на вътрешните работи не може, естествено, да бъде орган на административно обслужване на населението. Неговата основна задача е борбата с престъпността. Предлага се в другия законопроект създаването на някакви комисии. Но аз мисля, че редът трябва да бъде уреден в законопрокт и това да става в Народното събрание за депутатите. А трябва да се мисли и за гражданите, доколкото им се дава такъв достъп, дали това не трябва да бъде в съответното управление на МВР, ако въобще архивите се намират само в Министерството на вътрешните работи. 24.2
Един твърде важен въпрос е за това къде е правно регламентирано понастоящем в България понятието "сътрудник на Държавна сигурност". Няма нормативен документ в България, който да е легализирал, да е дал законодателно определение на това понятие.
Може ли човек, който не е подал молба за сътрудничество, не е подписал декларация за сътрудничество, не се е подписал с псевдоним или с трите си имена под някакъв донос, да бъде обявен за сътрудник на Държавна сигурност само затова, защото без негово знание даден служител на Държавна сигурност, а такива имаше много, маса "другари" си доведоха селските и градските в София, създадоха им софийско жителство, ведомствени жилища и ги пуснаха да пълнят сградите и да правят досиета на този и онзи с псевдоними, наподобаващи възродителния процес.
Трябва ясно в законодателен акт да се каже кой е сътрудник на Държавна сигурност и дали е сътрудник човек, който не е дал писмено показание, сътрудничество, не е попълвал молба или декларация за такова. Ако ние приемем, че някой може и да каже и да свидетелствува за такова нещо, дайте да извикаме шефовете на Шести отдел на Шесто управление. Те поне си спомнят за лявата страна на залата кой какъв е.
Един изключително важен въпрос е как ще се даде път на защита на обикновените граждани в случай, че Министерството на вътрешните работи откаже да им даде съответната бележка или да им даде възможност да навлязат в съответния архив. Подобен опит за решение имаше от правителството на СДС. И неговият основен недостатък беше, че гражданите бяха при отказ лишени практически от възможността да се защитят. Защото единственият начин на процедиране е жалба (по Закона за административното производство ако се приеме, че отказът е на министъра, това да отиде във Върховния съд), която ще бъде отклонена и делото прекратено, просто защото по Закона за административното производство не са подведомствени на съдилищата и не подлежат на обжалване актовете, свързани с националната сигурност.
Аз предлагам законодателно да бъде решен въпросът, за да могат да се чуят мнения за и против по няколко основни неща, включително и това дали да бъдат разсекретявани досиетата, само които се съхраняват в Министерството на вътрешните работи, или 24.3 дали тези, които са в Националната разузнавателна служба, Военното контраразузнаване, въобще за обхвата на институциите, в които те се съхраняват, обхвата на лицата и т.н.
И изключително важно е правото на защита. Във Великото Народно събрание се гласува едно решение. Имаше една комисия. В нея участвуваше Мишо Неделчев, си спомням, Владислав Даскалов, Александър Праматарски. Така и не видяха нито едно досие. Така никой не успя да се защити.
Вярно е, че имаше една възможност - председателите на парламентарни групи със съответния потърпевш да отидат, да видят. Такова нещо направи само Стефан Савов, председател тогава на Парламентарната група на Демократическата партия, с мен и Румен Данов, който беше тогава зам.-председател на комисията.
Искам да уверя широката наша общественост, че Съюзът на демократичните сили няма никакво основание да се страхува, както междупрочем и Движението за права и свободи, от досиетата по простата причина, че докато бяхме на власт една година, ние не ги унищожихме, за разлика от момента, в който вие бяхте на власт и унищожихте архивите на Шести отдел на Шесто управление, за да прикриете по най-безобразен начин всичко това, което беше събирано години наред за масовите безобразия във висшите органи на икономическата номенклатура, да скриете парите. Тези пари може да не са държавни, но парите на разузнавателните служби и на службите за сигурността не са безотчетни.
И ако вие искате като партия да покажете на българската общественост, че сте се променили, направете един жест. Кажете защо на пленума на 14 ноември 1989 г. се бяхте сковали от страх, когато ставаше дума за ликвидиране на досиетата на Шести отдел на Шесто управление.
Ние не ги унищожихме по време на нашето управление. Ние не сме фабрикували досиета.
Аз мисля, че Народното събрание трябва да се обедини около няколко важни неща във връзка с решаване на проблема:
първо, това е да има публичност;
второ, да има достоверност;
трето, да има път на защита; 24.4
и четвърто, все пак да се имат предвид националните интереси.
СДС и ДПС нямат основание да се притесняват. Вас ви беше страх от досиетата, затова ги унищожихте. (Ръкопляскания в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Реплика ли? Изчакайте за процедурата, ще имате думата.
Госпожа Дърева има думата за реплика. (Шум и реплики)
А, извинявайте (обръща се към Велислава Дърева), той е вносител. Ако искате изказване, но не като реплика.
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (пред микрофоните): Тогава като процедура може да бъде. (Шум и реплики)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да, но той като вносител не е взимал думата. Извинявайте, нека да сме точни! 24.5
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Тогава като процедура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Добре, като процедура.
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Уважаеми колеги народни представители, господа офицери, ако има такива в залата (възгласи на неодобрение от блока на СДС), господа доносници, явучници и други такива.
Спазвам изискването от вчерашния ден и искам да кажа, че ако бях агент на външното разузнаване, на контраразузнаването, на научно-техническото разузнаване, на военното, или на военното контраразузнаване, щях да заявя това тук с огромно удоволствие, защото тези хора наистина заслужават уважение.
Аз обаче имам един малък въпрос към господин Георги Марков, защото той не спази нашата процедура. (Възгласи на неодобрение, шум и реплики в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Нека не е реплика, госпожа Дърева.
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Господин Марков, Вие преди малко почти разказахте Вашата собствена биография, но аз искам да Ви попитам можете ли тук, от тази трибуна, Вие да направите тази декларация, която вчера и днес правят всички депутати? Бил ли сте доносник и явучник на някои от тези управления, особено Шесто?
Аз мога да кажа, че съм имала близки срещи от шестия вид, само защото имах честта да ме разпитват всяка седмица в Държавна сигурност. Искам от Вас да чуя, не знам дали Вие не сте един от хората, които са доносничили за мен.
Благодаря!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожо Дърева, моля да не нарушавате процедурата. Тези въпроси един към друг можете да ги задавате където искате, но тук, в залата на изказване на вносител не е просто коректно. (Шум и реплики от блока на СДС) Сега, моля ви, един друг ако ще се питаме, това може да става и в кулоарите, и на комисии и т.н.
Господин Добрев иска думата по процедурен въпрос. Заповядайте! МС/ЗТ 25.1
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаема госпожо председател, искам да протестирам срещу Вашите действия. Вие видоизменихте решението на Народното събрание от вчерашния ден.
Тези господа от службите за сигурност бяха поканени тук не да красят Народното събрание, а да изложат съображенията си по обсъжданата проблематика. (Възгласи на неодобрение от блока на СДС)
Освен това, ще почистите ли интонационната среда, госпожо председател?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Как да я почистя?
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Освен това, аз вчера предложих те да отговорят на няколко въпроса.
Първият от тях е разсекретяването на така наречените досиета ще укрепи или ще наруши и подкопае националната сигурност?
Вторият въпрос, могат ли тук поканените длъжностни лица да гарантират, че архивните материали са в пълен обем и са автентични, че не са наново изготвяни или частично подправяни след 13 октомври 1991 г.? Че е изключена възможността да се скрият или унищожат лични работни агентурни дела или части от тях? Ето това са ми на мен въпросите.
И освен това, тъй като и преди мен уважаемият господин Георги Марков се затрудни в категориалният апарат, той също изказа, така, известни колебания, определяйки един или друг термин, все пак специалистите да обяснят този апарат.
И докато Вие си проверите, че вчера Народното събрание е взело именно такова решение, каквото казвам аз, моля, от името на Парламентарния съюз на БСП и коалиция 30 минути почивка. (Шум и реплики)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Аз искам да възразя също процедурно срещу некоректността на господин Добрев. Днес го прави втори път спрямо председателстващата. (Шум и реплики в залата)
Аз ще прочета стенограмата, защото тези стенограми са тук и специално процедурата за днешното заседание е подготвена от юристите на Народното събрание. 25.2
Вчера господин Школагерски е поставил на гласуване Вашето предложение в следния вид - "Началникът на Националната разузнавателна служба, началникът на военното разузнаване, началникът на Националната служба за сигурност да бъдат поканени да присъстват при обсъждането. Гласува се да бъдат поканени и допуснати в залата." Това е гласувано.
Господин Школагерски е казал: "Дали те ще се изказват, това зависи от тях, зависи от Вас, зависи от всеки". Това е проблемът. (Шум и реплики в залата)
И аз ще припомня правилника, че "думата може да се взема от министри", но за външни лица има съвсем друга процедура, а изслушванията стават по процедура, която всеки път сме приемали.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Аз го казах вчера.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Много моля за взаимна коректност към нещата!
Давам половин час почивка. (Звъни)
Половин час почивка.
(16 ч. и 10 м.)
25.3(След почивката)
17 ч. и 5 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА (Звъни): Продължаваме заседанието, уважаеми госпожи и господа народни представители!
След почивката какво мнение има Парламентарната група на БСП и коалиция?
АНГЕЛ ДИМОВ (встрани от микрофоните): Николай Добрев ще дойде сега и ще ви запознае.
СОНЯ МЛАДЕНОВА (от място): Преди това мога ли да кажа няколко думи?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожа Соня Младенова иска думата. Имате я, заповядайте.
СОНЯ МЛАДЕНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги! Соня Младенова, БСП, член на Комисията по национална сигурност.
След като положих изключително голямо количество труд да изчета многобройните идеи за решаване на въпроса с разкриването, разсекретяването на досиетата, въобще за решаването на един въпрос, като че ли свързан повече с нравствено-емоционален отенък, отколкото с политическа и държавническа грамотност, аз стигнах до следния извод. Уважаеми колеги, за да постигнете целения резултат, трябва да разделим нещата в няколко посоки.
Първо, още със създаването на държавата, след протодържавата, за да може тя да съществува, се е наложило да има разузнаване от външен тип и докато има разузнаване от външен тип и контраразузнаване в тази връзка, ще има и държавност, и държава.
И аз застъпвам тук тезата, че не ми е безразлично, а предполагам, че и на голяма част от народните представители, България да бъде на географската карта онова, което е в момента, а не някаква незабележима чертичка. Затова за мен и за колегите, една голяма част от Комисията по национална сигурност, сигурна съм и за колегите от Българската социалистическа партия и коалиция, външните разузнавачи, разузнаването и контраразузнаването ВТ/КТ 26.1 са хора, които извършват изключително общественополезна дейност и затова трябва да бъдат отделени по някакъв начин, който само експерти могат да ни кажат, от обсега на нашето решение, било то решение или законопроект, аз пледирам да бъде законопроект, защото решение не може да се произнася по този въпрос, за да може след това в т.2 на нашите дебати да разсъждаваме доколко агентурата на Държавна сигурност може да бъде обхваната с един законопроект така, че да се гарантират правата на всички онези граждани, не само депутати, които биха били засегнати неправомерно, т.е. злепоставени, набедени и т.н.
За да говоря всичките тези неща, аз всъщност не знам за кой път ги говоря, защото и във Великото Народно събрание ми се наложи да говоря на тази тема, считам, че е политическа перверзия да се злоупотребява, да се залагат на карта човешки съдби. Онзи, който не разбира, че в българското разузнаване има хора в чужбина, чиито живот е застрашен и на техните близки, това е неговата политическа грешка. (Шум и реплики в блока на СДС)
Златке, чакай малко, бе! Сега ще кажа. Искам да допълня вашите идеи по следния начин...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля за тишина!
СОНЯ МЛАДЕНОВА: Но вие, ако слушате добре, би трябвало да си вземете почивка, която да трае поне два дена. (Шум и реплики в блока на СДС)
И така, дали ще взимате решение за решение или решение за законопроект, аз искам да помоля експертите да ви отговорят на следния въпрос, а ползувайки се от правото си на законодателни предложения, внасям следното предложение: да бъдат разсекретени материалите и на вътрешните агенти на разузнаването и РУМНО народни представители, които са български граждани и понастоящем се намират вътре в страната. Това искам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожо Младенова, това е предложение за текст ли?
СОНЯ МЛАДЕНОВА (встрани от микрофоните): Да, ще го направя в писмен вид. 26.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Руслан Семерджиев има думата за реплика.
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ (СДС): Искам да направя една реплика на госпожа Младенова и да я помоля да ми отговори на няколко въпроса в рамките на 2 минути.
Първо, тук въпросът не стои за разкриване на всички досиета на секретните служби, това трябва да бъде ясно за всички. Искам да попитам какво общо има външното разузнаване с народните представители, стоящи в тази зала? И тъй като аз мисля, че уважаемите гости на нашето заседание, представители и ръководители на тайните служби са експерти и те имат право да дават своето мнение в съответните комисии, нека господата двама министри да отговорят какви са интересите на българското външно разузнаване в залата на Народното събрание. Тук става дума, че не може да има интереси на разузнаването, дори на контраразузнаването към изпълняващите длъжност "народен представител" и висшите длъжности в управлението на държавата. Нека те си вършат своята работа там, около тези длъжности и да следят като контраразузнавачи и разузнавачи какво става в управлението на страната, но самите хора, самите министри, самите народни представители аз считам, че не могат да бъдат членове или служещи, или сътрудничещи по някакъв начин извън служебните им задължения на тайните служби.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Втора реплика ще направи господин Сашо Стоянов. Поиска думата. Господин Васил Златаров за реплика, нали? За реплика. Заповядайте.
ВАСИЛ ЗЛАТАРОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз благодаря на госпожа Младенова, че ни научи, че всяка държава има нужда от разузнаване, но предполагам, че преди това тя се е занимавала с държавата, както Ленин я е учил, с органите на държавата.
Но никой не може да оспори, че всяка държава има нужда от разузнаване. Но тук под предлог, че се бранят националните интереси в областта на разузнаването, се крие нещо друго. Кого искаме да накажем?
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Декларация!
ВАСИЛ ЗЛАТАРОВ: Декларация, аз, като правя изказване, ще направя и декларация. 26.3
Декларирам, че в продължение на 45 години, а може би и досега съм бил обект на органите на Държавна сигурност. Не съм имал никакви връзки с каквито и да е било чужди и близки, на велики и малки държави разузнавания.
И така, всяка държава има нужда от разузнаване. На кого беше в продължение на 45 години у нас? Съответният орган на Държавна сигурност праща своя провокатор, който идва в къщата ми, през цялото време плещи против режима, ти мълчиш, защото горе-долу усещаш кой идва и той занася като твое изказване всички тези негови бръщолевения. И това костваше лагери, затвор, а понякога даже и смърт. Ето, тези хора искаме да накажем.
И аз лично за себе си на органите на държавност не се сърдя. Но тези, които бяха техни маши и които направиха живота на хиляди, на стотици хиляди хора невъзможен, за тези хора не прошка, но разобличение трябва да има.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Стоянов, отказвате ли се от реплика? Да. Господин Павлов, реплика на изказването на госпожа Соня Младенова ли? Заповядайте. Трета реплика.
ЛЮБОМИР ПАВЛОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Моята реплика се състои само от едно изречение. За каква национална сигурност ние бихме могли да говорим и служби за сигурност, ако тя се крепи или гръбнакът й е на няколко човека, които в момента се намират в това Народно събрание?
Не искам да повтарям преждеговорившите, тук става дума само за тези сътрудници на Държавна сигурност, които в момента се намират тук, в този парламент или са министри и по принципа на разделение на властите, според мен, е ненормално депутат едновременно да изпълнява и функции като сътрудник на Държавна сигурност. Само за това става дума. Изобщо никой не говори за разкриване на каквито и да е досиета на агенти на разузнавателната служба в чужбина или в страната, сега действуващи или бивши, освен за тези, които се намират тук и сега и според мен не им е тук мястото. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожо Младенова, имате възможност да отговорите на репликите. Заповядайте. 26.4
СОНЯ МЛАДЕНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, безкрайно съжалявам, че не мога да застана пред вас и с гордост да кажа, че съм помогнала на българското икономическо, контраразузнаване ли да речем, разузнаване ли. Аз обикновено питам, но сега не можах да попитам господин Аспарухов точно какъв термин да употребя.
Но трябва да ви кажа, че изпитвам чувство на законна гордост затова, че тези хора ги имаше и ги има и сега. И когато за нас се поставя цената на усилията... (Шум и реплики в блока на СДС)
Извинете, господа, какво ви притеснява? Аз искам да има справедливост за всички. Вие искате само за някои от Държавна сигурност, а аз предлагам за всички. Какъв ви е проблемът? Да не би вие нещо може би да сте свързани с тези служби? 26.5
И аз предлагам, госпожо председател, някои колеги, които не са си научили терминологията, понеже не са професионалисти, а ние имаме професионално отношенине към службите, защото им списваме от известно време нормативните актове и се учим на ключовите думи в този занаят, който никак не е лесен. Така че, ако обичат колегите от СДС, да престанат да се изказват неподготвени и пак ви моля, вземете си почивка, за да помислите какво предложение направих.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожа Мариела Митева има думата.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, госпожо председател. Бих искала да направя едно процедурно предложение.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА СДС: Декларация.
МАРИЕВА МИТЕВА: Не знаех, че всеки ден трябва да се декларира. Но ако искате, мога и днес да декларирам. (Шум от блока на СДС) Тъй като ние вчера взехме решение да изслушаме, най-общо казано, директорите на тайните служби, днес се поставя въпросът да приемем процедура за тяхното изслушване.
По мое дълбоко убеждение, ние се намираме в хипотезата на чл. 90 от правилника на Народното събрание, в който се казва, че Народното събрание може да задължи длъжностно лице да се яви и отговори на поставени въпроси. И тази норма на правилника не предвижда специално процедурно решение за това. Но тъй като пак казвам, от страна на отделни народни представители се постави искане да се приеме специално решение за реда за изслушването на тези длъжностни лица, аз внасям такова предложение за решение, което е основано на – 2 от Допълнителните разпоредби на правилника. Съгласно – 2 от Допълнителните разпоредби на правилника по въпроси, неуредени с този правилник, могат да се вземат решения. Това решение е процедурно. Ние сме приемали такива решения и не е необходимо да бъде разпращано в комисии, тъй като то се отнася за конкретния случай.
Съдържанието на решението е следното: СМ/ВЙ 27.1
На основание – 2 от Допълнителните разпоредби на правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Народното събрание реши:
Приема следната процедура за изслушване на длъжностните лица, поканени на обсъждането на проектите за закон и за решение за досиетата на заседание на Народното събрание на 2 декември 1993 г.
Първо, изслушването започва с поставянето на въпроса от парламентарните групи към поканените длъжностни лица.
Всяка парламентарна група може да зададе до три въпроса, свързани с обсъжданата точка от дневния ред, в рамките на пет минути.
Второ, след поставяне на въпросите, поканените длъжностни лица отговарят. Всяка парламентарна група може да посочи свой представител, който да зададе до два допълнителни и уточняващи въпроса.
Поканените длъжностни лица отговарят на всеки допълнителен или уточняващ въпрос.
Лично аз съм убедена, че след като изслушаме тези длъжностни лица, Народното събрание наистина ще има по-сериозно и по-професионално отношение към този проблем, защото очевидно той сега не е ясен за мнозина от народните представители.
Благодаря. (Шум от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Процедурата е добра, но един проблем има, че вчера не е гласувано да бъдат изслушани. (Шум от блока на СДС)
Много пъти сме из слушвали и възражения не е имало, но сме били точни. И аз се опитвам да бъда абсолютно точна и коректна към всички ви.
Процедурата е предложена, остава първата пречка да се преодолее, че няма решение за изслушване. И аз моля, поне по един представител от група да ме улеснят с мнение по този въпрос.
Има думата госпожа Русева.
ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! В началото на заседанието председателстващият Народното събрание госпожа Ботушарова прочете в стенограмата за какво точно е било гласуването вчера. Там беше 27.2 да бъдат поканени лицата, които аз тук няма да ги повтарям и които присъстват в залата. Това беше и вотът на Народното събрание, на мнозинството в това Народно събрание.
Друго вчера не се гласува и аз взех думата и казах, че даже това така не би трябвало да се гласува.
Напомних случая с изслушването на госпожа Ани Крулева, което беше направено тук, в това Народно събрание, беше гласувана точка в дневния ред и процедура.
Сега в момента трябва да погледнем в какво се намираме ние в това заседание. Това е точка от дневния ред - обсъждане на законопроекти и проекти за решения по разсекретяване на досиетата, най-общо казано.
Дебатът вече е налице, защото вчера се изказаха представители на Парламентарната група на СДС, а имаше и други изказвания.
Днес дебатът продължи. Пак имаше изказвания. Точка в дневния ред - парламентарно изслушване, няма гласувана. Няма гласувано и за това кои лица ще отговарят и най-общо за какво ще става въпрос.
Вярно е, че техните длъжности могат да говорят с какво се занимават тези лица, с разузнаване, с национална сигурност и т.н. Тези същите длъжностни лица са изслушани в комисиите и комисиите след това изслушване са направили своите решения.
Много моля, като не са, трябва да го заявите, но Комисията по национална сигурност заяви, че ги е изслушвала.
Ако ние трябва да направим нещо, което е в нарушение на този правилник, да дадем възможност тук да задаваме по три въпроса и да слушаме до безкрайност монолози, макар че тук няма да ни отговарят жени, като г-жа Крулева, слава Богу, само мъже са тук присъстващите, които трябва да отговарят на въпроса, аз се надявам, че ще бъдат по-кратки, ако се стигне до това. Но смятам, че процедурно е невъзможно, когато обсъждаме законопроект, да се взема решение за парламентарно изслушване.
Такова решение може да се вземе, може да се направи като точка в дневния ред. Не виждам в правилника възможност да се прекъснат дебатите, да е имало изслушване и след това отново да се връщаме към дебати. 27.3
Законопроектите не са на правителството. Те са внесени от народни представители.
Разбира се, министрите във всеки един момент могат да вземат думата и да кажат това, което мислят. Ако имат нужда от консултации, така да се каже, тези, които са поканени са до тях и биха могли веднага да им я дадат. Но за парламентарно изслушване има определена процедура, която не е точка в нашия дневен ред. Ето това е пречката, поради която не може да се премине при дебат за законопроект към парламентарно изслушване и след това да се връщаме отново към дебат.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Това е мнение на парламентарна група, господин Начев.
Други мнения? Не като реплика, от името на парламентарна група.
Господин Начев има думата.
ЛЮБОМИР НАЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Вземам думата от името на Парламентарната група на БСП и коалиция.
Господа! Защо се опитвате да избягате от клопката, в която вчера попаднахте сами? (Шум от блока на СДС) Защо не желаете началниците на специалните служби, които са поканени тук, да ви обяснят за какво става дума?
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА СДС: Не чухме декларацията.
ЛЮБОМИР НАЧЕВ: Вчера вие гласувахте за това те да бъдат поканени в залата и да вземат участие в дискусията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Не да вземат участие, а само да бъдат допуснати. (Шум от блока на СДС) Моля за тишина, колеги!
ЛЮБОМИР НАЧЕВ: Тъй като по този въпрос, господата, които са поканени днес в залата, не са изразявали своето становище в Комисията по национална сигурност, искам да отговоря на казаното от госпожа Златка Русева.
Сега е моментът Народното събрание да чуе за какво става дума, а така също и тези, които в момента ни гледат и слушат. Никой по-компетентно от тези господа не би могъл да обясни за какво става дума, какво решение предстои да бъде взето и какви 27.4 ще бъдат евентуалните последици от него.
Ето защо, госпожо председател, аз се обръщам към Вас с призив да подложите на гласуване процедурното предложение направено от името на парламентарната ни група,от госпожа Мариела Митева. (Шум от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По процедурен въпрос, господин Владислав Даскалов. Моля за краткост.
Господин Добрев правя Ви напомняне, днес се държите много пъти в нарушение на правилника. Няма да Ви изгоня, не можем без вас, не е интересно. 27.5
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин Добрев! Ако разрешите, вземам думата по процедурен въпрос. Думата ми беше дадена, но понеже Вие оспорвате това, обръщам се към Вас.
Господин Начев, извинете за откровението, но се съмнявам, че онова, което го казахте, го казахте от името на цялата парламентарна група, тъй като то беше обръщение само към една личност. А надали Вашата парламентарна група ще направи обръщение към един от нашите народни представители от нашата парламентарна група. Аз обаче се учудвам защо ние, защо Вие прочем се страхувате да чуем становищата на господа министрите, които становища са подкрепени от експертите, с които те разполагат в своите ведомства. И всичко онова, което те на нас ще ни кажат, ще го кажат благодарение на собствения си и на опита на техните експерти. Онова, което ние в специализираната комисия сме направили, беше тъкмо това. Защо Вие искате пред цялото събрание експертите да говорят по конкретни въпроси, когато в момента има разкрита процедура по разглеждане на едно проекторешение, на един проектозакон тогава, когато господа експертите или съответните служители ще говорят фактически по допустимостта, по целесъобразността на приемането на един законопроект като закон. Именно затова това е недопустимо.
А господа министрите имат тази възможност да ни кажат трябва ли или не трябва да бъде приет такъв един закон. Понеже те имат същата законодателна инициатива, както всеки един народен представител, затова те са не само в правото си, но и в задължението си да участват в разискването. Но извинете, процедурата е против изслушването на експерти по повод разискванията на един законопроект. Ако се касаеше за някакви сведения, ако се касаеше за някаква анкета, която трябваше да се проведе за установяването на някаква информация, на някакви факти, разбира се, имате право и ние трябва да задаваме въпроси към тях. Но господа министрите ще обобщят в своите становища всичко онова, което те имат да ни кажат и ще кажат: в тази част законопроектът е приемлив, в онази не е приемлив или въобще не е приемлив или в цялата е приемлив.
Така че защо подценявате господа министрите. Те са в състояние да отговарят на всички въпроси. ББ/ЗТ 28.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Възникна една трудна ситуация. Аз искам да споделя с вас няколко неща.
Няма гласуване днес да бъдат изслушани господата, които не са министри. Предложението за процедура съм помолила да бъде размножено, за да има за всеки народен представител. Предполагам, че до 10 м. ще стане.
Това обаче, което мен ме смущава, е каква е точката днес. Обсъждане на законопроект и проекти за досиетата или изслушване на служебни лица, които не са министри.
И за да не досаждаме на хората, които ни гледат и слушат, аз ще дам половин час почивка и точно в 17,50 ч. моля ръководителите на парламентарните групи в кабинета на председателя. Двадесет минути са достатъчни групите да разгледат процедурата, да изготвят становища и в 17,50 ч. моля всички ръководители на парламентарните групи да бъдат в кабинета на председателя.
Давам половин час почивка (звъни).
(17 ч. и 30 м.)
28.2
(След почивката)
18 ч. и 55 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА (звъни): Моля уважаемите народни представители да заемат местата си в залата, заседанието продължава.
След почивката, заседанията по парламентарни групи и заседанието на Председателския съвет, уважаеми колеги, предлагаме ви следното решение на въпроса, за да има яснота и да няма излишно губене на време по този така важен въпрос.
Изслушване, както беше предложено и както бе внесена процедурата, няма да се прави, тъй като са основателни аргументите, че това е нещо различно от обсъждането на точката от дневния ред. В същото време основателно е желанието на народните представители да чуят не само министрите, но и длъжностните лица, които са специалисти в съответната област, но това може да стане ако те желаят. Тъй като господа министрите съгласно Конституцията и правилника имат възможност да вземат думата винаги, когато я поискат, за останалите господа почитаемите народни представители с гласуване трябва да решат ако те поискат думата да им бъде дадена.
Затова предложението е към народните представители да гласуват, по принцип да дадат възможност на господата Димитров, Аспарухов, Русатиев и Стоянов ако поискат думата да им бъде дадена да се изкажат по законопроекта и проектите за решение. Това е нашето предложение, а не да се отправят към тях въпроси, на които те да отговарят.
Те следят днес нашия дебат. Министър Виктор Михайлов го следи от вчера. Разполагат с проектите за закони и решенията и знаят какви са нашите проблеми, знаят за какво става дума, казано накратко. Това е предложението на председателския съвет.
Затова моля, режим на гласуване. Гласува се следното предложение: господата, които не са министри (казахме техните имена), да им бъде дадена думата ако я поискат. Дебатите са към края. Не, не се уточни в кой момент, а ако я поискат. Може и да не я поискат. Ако поискат думата - да им бъде дадена.
Гласували общо 190 народни представители. От тях 105 за, 73 против, 12 въздържали се. НЧ/НП 29.1
Ако господата Димитров, Аспарухов, Мусатиев и Стоянов искат да вземат думата, да обяснят нещо, я имат. Господа министрите по право имат думата.
Продължаваме. Министър Виктор Михайлов иска думата. Заповядайте! Някои колеги отдавна чакаха да я вземете.
МИНИСТЪР ВИКТОР МИХАЙЛОВ: Госпожо председателстваща, дами и господа народни представители! Не взех досега думата, защото не можах да разбера точно кой от проектите вие ще обсъждате, тъй като вчера ни дадохте осем или девет проекта за закони или решения, които са твърде различни. Сега се уточних с госпожа Ботушарова.
Аз имма крайно отрицателно отношение към една такава постановка, за която сега говорите - за отваряне на каквато и да е част от досиетата по два принципни въпроса.
Първият засяга строго професионалната страна на тази материя, а това е, че ако създадем прецедент - ето сега вие правите девет предложения за различно отваряне на досиетата, в различен обем и мащаб, което ще рече, че следващото Народно събрание може да реши да отвори в друг период, в друг обем и мащаб, със свое решение или с изменение на закона и тази работа да продължи безкрайно.
От чисто професионална гледна точка искам да ви кажа, че цялата шумотевица около тези досиета снижи изключително много работата на органите както на полицията, така и на другите служби за сигурност в борбата с престъпността при ползването на този важен инструмент. И искам да ви кажа, че без да работим ... (реплики от дясно) искате или не искате, искам или не искам - ще се работи със секретни сътрудници докато съществува обществото.
Първият писмен документ за ползване на секретни сътрудници датира от 2000 години преди новата ера и е написан на китайски език. Основни изменения в общите принципи за тази работа досега не са настъпили и няма да настъпят, господа! Само че вие ще извадите и това оръжие от ръцете на полицията. Просто съм запознат с тази материя и затова го казвам. Не можете да й дадете достатъчно средства и за друго техническо въоръжаване и така нататък.
Няма български гражданин или който и да е, който да 29.2 рискува живота си и да сътрудничи на органите на сигурността за предотвратяване на някое тежко криминално престъпление, или за някое престъпление срещу държавата, ако той е заплашен, че след известно време ще бъде изваден и даден на кучетата. (Шум в залата и реплики от дясно)
Затова от чисто професионална гледна точка аз съм против отварянето на каквото и да е досие. Защото то ще създаде прецедент и ще отиде натам.
Отделно от това отварянето на досиетата ще доведе до редица човешки трагедии. (Шумът и репликите от дясно продължават)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля за тишина, колеги!
МИНИСТЪР ВИКТОР МИХАЙЛОВ: Всички вие присъствахте или поне сте гледали по телевизията какво се получи, когато Комисията "Тамбуев" (нали така я казвахте във Великото Народно събрание) излезе тук със своите разкрития. Мога да ви кажа, че никой не иска да се отива към една такава мярка.
Каква е практиката? Ще ви кажа каква е практиката в бившите социалистически страни.
В Германия през 1992 г., от 1 януари влезе в сила Закон за архивните материали на ЩАЗИ. През 1992 г. са постъпили около 300 000 молби за проверка в ЩАЗИ на тази материя. Там е създадена една специална архивна служба, в която работят около 3600 човека. През следващата година молбите са 350 000 и нещата отиват на пълно задънване. Против тази процедура са се изказали както главният прокурор на Бавария, така и ръководителят на тази служба, тъй като от цялата тази работа с тези досиета са изтекли неща в обществото, които са създали крайни напрежения и са се отразили отрицателно върху обществения живот. Фактически изпълнението на закона е блокирано.
В Полша - на 28 май 1992 г. Сеймът е взел решение да оповести имената на агентите на комунистическите служби за сигурност. Конституционният съд е преустановил изпълнението на това решение на 19 юни същата година, тъй като решението е в нарушение на Конституцията и на редица закони, а така също противоречи на международните правни норми, съдържащи се в Декларацията за правата на човека, в Европейската конвенция за човешките свободи. 29.3
В Чехословакия през октомври 1991 г. е приет Закон за проверка на гражданите относно евентуалното им сътрудничество с Държавна сигурност. До месец февруари 1993 г. са постъпили 150 молби.
В Румъния в навечерието на кампанията за парламентарни избори през 1992 г. Долната камара на парламента е взела решение да бъдат публикувани личните досиета на всички парламентарни и високопоставени държавни дейци. В началото на април 1992 г. министърът на отбраната се е обявил против публикуването на досиетата, тъй като 19 000 досиета са били изнесени нелегално в чужбина, а 39 000 са били унищожени още през декември 1989 г.
В Унгария този въпрос въобще не е бил поставян и никой не се е занимавал с него. 29.4
Какво е положението с архивите в настоящия момент? За вас не е тайна, защото се води едно предварително производство, имаше и комисия на Великото Народно събрание, че по една заповед на тогавашния министър на вътрешните работи през 1990 г. се унищожиха голям брой досиета. (Реплики от блока на СДС: "Как му е името на министъра?", "Как му е името?")
Министърът се казва Семерджиев. И сега се води следствие във Военната прокуратура. Беше направено по предложение на ген. Савов. Генерал Савов знаете, че се самоуби.
В резултат на тази заповед в архивите на Министерството на вътрешните работи са унищожени архивни материали. Това са архивните материали, сиреч на сътрудниците, които в това време не са били действащи. И оперативните разработки 64 на сто са унищожени.
Действуващите, значи личните работни досиета на действащите сътрудници през 1990 г., а това са хора, които не са сътрудници от 1989 г., са унищожени над 84 на сто. В някои региони на страната, в регионалните дирекции в резултат на изпълнение на тази заповед са унищожени над 95-96 на сто от тези дела. (Шум и реплики в блока на СДС)
Аз, господин Куртев, не се страхувам от нищо. Аз съм полицай и вие всичките го знаете. И съм си вършил работата като такъв. И няма от какво да се страхувам.
Аз не искам обаче вие да вземете едно решение, като се позовете само на върха на айсберга. Вие не можете да гарантирате, и аз не мога да ви гарантирам (тук се постави въпросът, че министърът на вътрешните работи трябва да се закълне, че всичко ще бъде точно), аз не мога да ви дам такава гаранция. Аз съм петият министър от 10 ноември насам. В момента началник на моята служба "Архив" - Стойков, е петият началник на "Архив". Аз го наследих от господин Соколов. Аз не съм сменял началник на службата "Архив". (Реплика от блока на СДС: "По бройки можете ли да ни кажете...?", шум в залата) Е, не съм се подготвил. Плюс това не искам да отговарям по чл. 357а. (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля за тишина!
МИНИСТЪР ВИКТОР МИХАЙЛОВ: Значи аз ви казах, че съм против разсекретяването. И не съм аз, който ще каже нещо, което СД/ЛТ 30.1. е във връзка с професията ми, както, да речем, д-р Карев не би казал нещо за някой свой пациент, което не би трябвало да го знаят другите. (Шум и реплики в блока на СДС)
Господин Куртев, не съм казал данни за никого.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля! Моля диалог да няма така...
МИНИСТЪР ВИКТОР МИХАЙЛОВ: Аз обаче искам да ви кажа, че и законопроектът на господин Марков има един дефект. Казвам: най-малко един.
Защо не мога да се закълна, че това, което ще се извади, ще бъде точно? Аз ви казах, още когато отмених т.нар. бележки за чисто агентурно минало, че ако вие решите, в това Народно събрание, аз никога няма да го направя, ако вие не го решите, ще го направим експериментално, ще ви регистрирам до един до края на следващата седмица. Ще ви направя и работни и лични досиета. Няма никакъв проблем! (Смях и ръкопляскания)
Аз искам да ви кажа, за да знаете, господин Куртев. Защото в последните десет години на тоталитарното управление имаше един нов модел на сътрудничество, това бяха инициативните агенти. И това е записано в книгите. Ако отидете да прочетете в школата, ще видите, че там има инициативен агент, който отива сам и предлага услугите си. Той не пише. Той не подписва декларация. И ще намерите някъде в останалите архиви, че някакъв оперативен работник е написал, че се е срещнал с "еди-кой си". Той е казал "еди-кой си" за вас. (Реплика от залата: "И е отишъл на лагер.") Нали? И той отишъл на лагер, да.
Обаче в практиката сме установявали в криминалната полиция, че някой оперативен работник, защото с тая материя съм работил, е попълвал такива сведения, че еди-кой си му е казал нещо, просто за да отчете дейност, че работи със сътрудник. (Реплика от залата: "А той не му е казал нищо.") А той не му е казал нищо. (Шум и реплики)
Даже мога да ви доведа стар оперативен работник, който ще ви каже куриозен случай, че е узнал, че агентът му е умрял преди една година, защото е прочел некролога на един електрически стълб, а той си му е пускал сведенията за съседите.
Така че тук няма никаква гаранция. (Реакция в залата) 30.2.
И после аз мисля, че вие не знаете точно какво искате. Вие отивате на нещо, което е неточно, несигурно. И ще има да си вадите очите с тая работа.
Една оперативна разработка, в която се слагат тези сведения за сътрудници, представлява една материя, по която, ако оперативният работник е съвестен, събира данни, които по-нататък да могат да бъдат, така да кажем, реализирани и събрани доказателства за една престъпна дейност със средствата на наказателния процес. И то тогава има сила. Не говоря за времената, когато административно се задържаха хора и отиваха по затворите, или когато определени състави на съда гледаха дела, в които ползваха и една докладна записка дори на някой оперативен работник.
Така че пътят, по който искате да отидете, е просто неточен. И вие няма да постигнете абсолютно нищо, освен да създадете омраза един срещу друг.
И ще ви кажа нещо. Тази година, в началото, ходих в Турция и подписахме едно споразумение за сътрудничество в борбата с организираната престъпност. И на първата пресконференция попитаха турския министър Сергин дали ще говорим за нещата от миналото. И той каза, че ние искаме да сътрудничим, а не да се караме. И с това въпросът се изчерпи и не сме поставяли никакъв въпрос по възродителния процес. И човекът беше разумен.
А вие тук, второ, сте закъснели с четири години. Хората приеха тези закони в началото на пътя на демократичните преобразования.
После искам да ви кажа, че с решение този въпрос вие не може да го решите. (Реакция в блока на СДС) Ако вие приемете решение, аз няма да го изпълня. (Шумна реакция в блока на СДС) Но имате право, да. Защото има закон. Има 357а. Изменете закона, вземете решение, пък ще видим... (Реплики от залата) А ще намерите кой да го изпълни, знам. Народни представители сте, ще изберете нов министър на вътрешните работи, ще си го изпълни.
Тук има неща, които вие трябва сами да си дадете сметка. При 84 на сто унищожени дела какво мислите - че са оставили делата, които ще ви влязат в работа ли? Ами че те са ви оставили някоя "подстава", казано на оперативен език, за да си вадите очите. И вие, ако имате разум, няма да се хващате на тези въдици. (Ръкопляскания в блока на ПС на БСП, реплики от залата) 30.3.
Госпожа Стефанова, аз не се плаша за себе си, а се плаша за професията си. Аз си отивам от нея, аз съм вече на 50 години. А тази професия е вечна и вие ще искате да ви защитят. И утре ако дойде някой да сътрудничи за това, че ще ви отрежат главата, той ще замълчи, защото няма да знае дали няма да му извадите досието.
И затова аз ви призовавам да си помислите все пак какво искате да направите. Ако искате да се карате или да си направите един боксов мач, ще е по-лесно да се разделите на два отбора, да си хвърлите един бой и да се успокоите. И по-нататък дайте да събираме... (Шумна реакция в залата, реплики)
Добре, какво искате в крайна сметка? (Шум и реплики)
Това исках да ви кажа, за да знаете какво правите, дами и господа. (Ръкопляскания в блока на ПС на БСП, викове: "Браво!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Футболната тема нещо много трайно навлезе в езика ни. Ще стане парламентарен жаргон.
Министърът на отбраната иска думата. Заповядайте, министър Александров. (Шум в залата) В крайна сметка парламентът ще реши, нали, не министрите? 30.4.
МИНИСТЪР ВАЛЕНТИН АЛЕКСАНДРОВ: Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители, господа офицери! (Весело оживление, ръкопляскания от блока на СДС)
Моля да бъда извинен за това, че за първи път се изказвам пред почитаемия парламент без предварително ... (Шум и реплики в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля за тишина!
МИНИСТЪР ВАЛЕНТИН АЛЕКСАНДРОВ: Не мога да викам повече.
Моля да бъда извинен, че за първи път ще се изказвам пред почитаемият парламент без предварително написан текст. Но ми се струва, че искам да обърна вашето внимание върху три пункта, а решенията са ваши.
Първо, искам да обърна вашето внимание върху това, че за първи път в историята на демокрационните процеси след 1989 г. въобще се поставя на обсъждане по този начин въпросът за военните специални служби. Това не е било никъде, в нито една държава досега. И тук аз протестирам, и ще ви кажа защо, за да внеса яснота.
В България има военно разузнаване, което е орган на Генералния щаб и е подчинено на началника на Генералния щаб и Военно контраразузнаване, което е орган на Генералния щаб, но за което аз нося политическа отговорност. Това е изписано в документите.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА СДС: А разузнаване в парламента?
МИНИСТЪР ВАЛЕНТИН АЛЕКСАНДРОВ: Момент сега.
Военното разузнаване на България е създадено с Указ 240 през 1891 г. от цар Фердинанд. И до момента Военното разузнаване не е имало абсолютно никаква дейност на територията, както на Царство България, така и на Република България.
Всички дейности на бившето РО - Втори отдел на Генералния щаб и сега РУ на ГЩ се извежда извън територията на страната. Ние нямаме агенти. Ние имаме сътрудници, които работят единствено и само, ще го кажа откровено, против чужди държави.
Какво ни интересува? Интересуват ни мостове, заводи, влакове, пристанища. Това са обективните интереси на Военното разузнаване. Шосета с бетон и асфалтова настилка, и така нататък, и така нататък. Ред, десетки технически проблеми, които нямат МС/НП 31.1 абсолютно никакво и не са имали никога никакво политической значение.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Нищо общо с парламента.
МИНИСТЪР ВАЛЕНТИН АЛЕКСАНДРОВ: А, това не знам.
Сега, през 1936 г. ген.майор Даскалов прави една цялостна реформа ... (Шум и реплики)
... През 1936 г., казвам, ген. Даскалов прави една цялостна реформа във Военното разузнаване, в което на един от неговите отдели, наречен "РО-2", се поверява сигурността на въоръжените сили. Това означава, че са извършени оперативно-разузнавателни действия само в рамките на армията и не извън казармите.
След 9 септември, по силата на буквалното прилагане на водещия тогава съветски опит ...
МАРГАРИТ МИЦЕВ (от място): Те са убити. Те всичките.
МИНИСТЪР ВАЛЕНТИН АЛЕКСАНДРОВ: ...тази именно служба "РО-2", беше преведена в Министерство на вътрешните работи, за да стигне до абсурдното и срамно положение министърът на вътрешните работи да отговаря за сигурността на армията, вместо министърът на отбраната.
АЛЕКСАНДЪР СТАЛИЙСКИ (от място): ВКР.
МИНИСТЪР ВАЛЕНТИН АЛЕКСАНДРОВ: Така. Така нареченото Военно контраразузнаване. Това положение трае до 1990 г. Оттогава досега тази служба се върна към Генералния щаб. Тя беше основно прочистена. Там сега работят офицери. Всички, които са под 40годишна възраст, други данни няма да ви дам, всички имат по две висши военни образования. Става дума за гененал-щабни офицери И пак подчертавам, те не извършват политическа дейност, а единствено и само осигуряват обектите, които имат за охрана, сигурността на Въоръжените сили и борбата с чуждото разузнаване вътре в армията. (Шум и реплики в блока на СДС)
Аз се съмнявам дълбоко, че в този парламент въобще е имало някой агент във ВКР. (Неразбираеми реплики)
Ами така ми се струва. Затова. (Весело оживление в блока на БСП)
По простата причина, уважаеми ...
МАРГАРИТ МИЦЕВ (от място): Станкулов от село Селаново, Врачанско, големо ченге. Още е на работа. (Шум и реплики) 31.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля за тишина!
МИНИСТЪР ВАЛЕНТИН АЛЕКСАНДРОВ: Сега, искам да ви обърна внимание върху нещо друго.
Как беше решен въпросът, пак ще дам пример с Германия, понеже това е сериозна правова държава. Органите на Военното разузнаване бяха разпуснати с право на пенсия. Офицерите от Военното контраразузнаване също бяха разпуснати с право на пенсия.
Искам да кажа нещо друго, че с редица уговорих, които, тук кадровите офицери знаят много по-добре от мен, на другите служби на Държавна сигурност, тоест, известните ви управления, Първо, Второ, Трето и така нататък, беше забранено да вербуват офицери от армията. Така че считам въпросът, поставен по този начин за обиден за войската и за министъра на отбраната.
И накрая, дали и доколко разкриването на хората от РУ на ГЩ представлява заплаха за националната сигурност, тука аз съм категоричен. Да - това е така!
Не ме интересува от коя страна на трибуната е стоял човекът, който е работил за войската, но неговото появяване в печата, неговото изобличаване мигом ще бъде регистрирано в страната, в която той е бил. Техните връзки са прецизно следени. Ние поставяме на риск хора, не българи, които по ред причини не само емоционални са рискували и живота си за нас.
Искам да ви уверя, уважаеми господа, че ако такова решение се вземе, аз лично няма да го изпълня и ще си подам оставката.
И пак казвам, считам абсолютно нецелесъобразно армията да бъде вкарвана в подобен вид разговори и спорове.
Благодаря ви за вниманието! (Ръкопляскания от депутатите в блока на БСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Иска ли още някой думата?
Господин Руслан Семерджиев. (Шум и реплики в залата)
Не като реплики на министрите, а като изказване.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Не е реплика, бе, той се изказва.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да, аз само напомням.
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ (независим): Руслан Семерджиев, Сбор за демокрация, регистриран като независим депутат.
Уважаема госпожо председателствуваща, уважаеми народни представители, уважаеми министри и уважаеми гости! 31.3
От това, което чухме, от изказването на ..., лично мое уважение към министрите, аз обаче искам да кажа, че съм дълбоко неудовлетворен от всичко това, което чух.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА БСП: Това е твоя работа.
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ: Моя работа е, разбира се.
Първо, оказа се, че това, което се твърдеше преди два дни или вчера вечерта, че тука някой иска да разруши службите не е истина. Защото те са разрушени от един човек, който се казва ген. Атанас Семерджиев. И той е член на БКП. Никога не е бил на СДС. (Шум и реплики от блока на БСП)
А също, искам да ви кажа, забравих да направя декларацията, че нито съм служил, нито съм сътрудничил. (Реплики от блока на БСП) на всичките бивши структури на Държавна сигурност. (Шум и реплики в блока на БСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Може ли, не коментари от този род?
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ: И господин ген. Семерджиев не ми е роднина. И това да ви кажа, да сте спокойни. (Шум и реплики в блока на БСП)
Значи, първата теза, че някой иска да разруши службите не е истина. Оказва се, че 95 на сто от службите са разрушени от БКП. (Реплики от блока на БСП)
Втората теза, за която стана дума и въпросите, на които никой не отговори, защото, тука, повтарям, и в двете решения, които са предложени за обсъждане и в законопроекта на господин Марков става дума за народните представители. Не става дума за службите. Тук се коментира, извинявайте, и двамата министри, вие говорихте за добрата работа на службите, която аз съм убеден, че трябва да продължи да бъде. И трябва да има едни служби, които да работят добре.
Но аз ви зададох преди малко, под формата на реплика към госпожа Младенова въпроса - кажете ми какви са интересите на службите, тука, в Народното събрание, да има техни сътруници и агенти? (Ръкопляскания от депутатите в блока на СДС, "Браво! Браво!")
И става дума и за по-нататъшни, разбира се, не само тия, които сега са тука, ами които ще влязат и в следващото 31.4 Народно събрание.
Аз ви предлагам тези, които са агенти да си отидат да си вършат работата в разузнаването извън страната, не в Народното събрание. (Ръкопляскания от блока на СДС, весело оживление)
И може да им дадем един период от време да си подадат молби да ги изпратят командировка в чужбина някъде, да не им се разкрие мрежата. (Реплики от блока на СДС)
И накрая, искам да кажа още един въпрос. Тук се каза, че досиетата били унищожени и нямало начин да се намери кой е бил сътрудничил на Държавна сигурност и кой не е.
Аз твърдя, че това не е истина. Защо? Защото опитът от службите, от комисията в бившата ГДР, която разсекретява досиетата на ЩАЗИ ние го познаваме. Ние не сме дошли от някъде си и не сме толкова баламурняци, за да не знаем как става тая работа.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА БСП: Точно така! (Весело оживление в блока на БСП) 31.5
Да, така е. Ако това е истина, ако е истина, че всичко е унищожено, това означава, че Държавна сигурност е била баламурска организация. (Смях в блока на СДС) И не си е свършила работата както трябва. И сега, ако разкрием някои нейни агенти, ние няма да увредим нищо.
А ние много добре знаем, че тези унищожени досиета са оставили в архивите достатъчно данни, за да се каже точно каква е истината, кой е бил сътрудник и кой не е. Това го има. Или ще признаете, че Държавна сигурност е била някаква глупава история, тогава ще отворим на тези всичките глупави хора досиетата и няма да навредим на никой, или ще признаете, че има наистина една жестока организация, която е тормозела тази държава и този народ и ще намерим вътре в нейните архиви хората, които са й помагали. (Бурни ръкопляскания в блока на СДС, възгласи "Браво!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата за изказване господин Христо Бисеров. След това господин Николай Добрев, господин Едвин Сугарев.
За реплика ли? Чакайте, господин Бисеров. Реплика ще направи господин Дърмов.
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Вземам реплика по повод разсъжденията на господин Семерджиев (шум и възгласи в блока на СДС, реплики: "Декларация!"), относно твърдението, че това са били глупави хора. И тъй като ръководството на Парламентарната група на СДС е англоговорящо, искам да обърна внимание на следното. (Силен шум и реплики в блока на СДС)
На английски за секретните служби се казва "Интелижън сървис", а не "стюпит сървис" и затова господин Семерджиев, Вас не са ви взели там. (Весело оживление в блока на БСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Друга реплика? Реплика? Господин Руслан Семерджиев има думата за дуплика.
Правя забележка, понеже не чух, тъй като с господин Добрев имахме спор за времето, напомням никакви оскърбителни думи да не се използват в залата. (Шум и възгласи в блока на СДС, реплика: "Да се правят декларации е гласувано!")
Декларация е гласувано да се прави, напомнят ми.
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ: Не, той не е направил декларация, защото ми прави реплика, затова няма нужда от декларация. (ВъзВТ/ЛТ 32.1. гласи "А-а-а" от блока на СДС)
Но аз само ще се обърна към господин Дърмов и ще му кажа, че вярно е, че в Англия се казва Интелижън сървис, нали, за интелигентни хора, но там не са комунисти, господин Дърмов. (Бурни ръкопляскания и смях в блока на СДС)
Второто нещо, аз не съм казал, че хората, които са били служители на Държавна сигурност, са глупави. Вие ги изкарвате глупави.
Ако приемете, че Държавна сигурност си е унищожила сама досиетата, извинявайте, но това наистина говори, че те са били глупави. Ваше е заключението, че те са така, както аз ги наричам, и това е причината. А за интелигенцията, дайте, ще я прекръстим. Аз знам, че в нашите служби в момента служат изключително интелигентни хора и вие затова не сте там. (Смях и възгласи в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Доктор Карев иска думата по процедура. Но искам да напомня, че парламентарните групи имат още много време за изказвания.
ГЕОРГИ КАРЕВ (СДС): Доктор Георги Карев, 3. Варненски избирателен район.
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, най-категорично протестирам пред вас за това, че не отнемате думата на тези депутати, които не изпълняват решението, което вчера гласувахме по предложение на госпожа Клара Маринова, която безкрайно уважавам.
Аз малко се притеснявам за нейното положение в собствената й партия и коалиция, но независимо от това тя направи едно предложение, което нас много ни зарадва, дълбоко ни удовлетворява, парламентът го гласува и аз настоявам то да бъде спазвано. А то гласеше, че всеки, който взема думата в тези дебати, ще декларира предварително има или няма, и ако има, какъв е характерът на връзките му с различните служби на Държавна сигурност. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от блока на СДС)
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (от място): За Вас как стои въпросът?
ГЕОРГИ КАРЕВ: Моментално, понеже взех думата, макар и по процедурен въпрос, заявявам, че никакви връзки и никакви отношения с тези служби не съм имал, освен вероятно като техен обект. (Възгласи "Е-е-е" в блока на БСП, ръкопляскания в блока на СДС) 32.2.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Има прецедент, че Георги Марков не е декларирал.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Не може да се налага санкция или да се изисква от всеки да го прави. Ние сме гласували, че трябва да се прави. (Неодобрение в блока на СДС) Правилно, решение е и всеки е длъжен да го спазва.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (от място): Аз искам думата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Преди Вас, господин Добрев, думата има господин Христо Бисеров.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (от място): Искам думата по процедурен въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Процедура? Господин Христов, имате думата по процедурен въпрос. Графикът кой колко е говорил е тук и е правен вчера и днес.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, не разбрах дали по процедурния въпрос трябва да се правят, подобни декларации, правя я: просто не съм сътрудничил и така нататък... (Оживление в залата, възгласи)
Да считаме, че декларациите ще се правят когато ще има изказвания по същество.
Уважаема госпожо председател, колеги, правя процедурно предложение за удължаване на работното време с два часа. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, режим на гласуване по процедурното предложение да се удължи с два часа работното време.
Гласували са 194 народни представители, за 96, против 31, 67 се въздържат. Предложението не се приема.
Генерал Аспарухов иска думата.
ХРИСТО БИСЕРОВ (от място): Аз я поисках преди него.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Ще се прилагат правилата за министрите или...? (Шум и реплики в блока на СДС, възгласи)
Вижте сега, по правилник министрите взимат думата, когато я поискат. Така, ако приравним и гостите с такъв статут, след като сме им дали думата... (Възражения в блока на СДС)
Генерал Аспарухов седна, господин... (Възражения в блока на БСП, възгласи, реплики) 32.3.
Генерал Аспарухов, имате думата. Добре. (Шум и реплики в залата)
БРИГО АСПАРУХОВ: Уважаема госпожо председател,...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля за тишина. Господин Христо Бисеров след това веднага ще има думата. Има още време.
БРИГО АСПАРУХОВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители. В дейността си разузнавателните и другите специални служби на всяка страна използват специфични форми, средства и методи за изпълнение на основната, главната си задача - защита на националната сигурност и интересите на държавата. (Реплики от блока на СДС)
Не ви разбирам.
ВЕКИЛ ВАНОВ (от място): Това вече го чухме.
БРИГО АСПАРУХОВ: В тази си дейност най-силното, найефикасно и с нищо незаменимо средство това са живите източници, наречени сътруднически апарат.
За да се защитят най-добре интересите на държавата и нейната сигурност и във вътрешен, и във външен план, специалните й служби, в това число и разузнаването, си взаимодействат активно... (Шум и реплики в залата) Това е много важен момент и моля да го чуете.
За да се защитят най-добре интересите на държавата и нейната сигурност и във вътрешен, и във външен план, специалните й служби, в това число и разузнаването, си взаимодействат активно, т.е. обменят придобитата от тях информация и всяка служба, съобразно възможностите и конкретните задачи взема мерки и предприема съответни действия. Без такова взаимодействие изпълнението на тези отговорни от национално значение задачи са немислими.
Отварянето на делата на сътрудническия апарат ще бъде тежък удар... (Шум и реплики в блока на СДС)
Отварянето на делата на сътрудническия апарат ще бъде тежък удар върху националната сигурност на България с трудно предвидими последици. Сътрудниците на българското разузнаване, голяма част от тях, са хора с висок морал и интелект, с високо развито патриотично чувство, дълбоко убедени, че са работили за родината си. 32.4.
Ползвам се от случая, господа народни представители, да изразя благодарност и признателност към всички тях, където и да се намират те в момента. (Ръкопляскания от блока на БСП) Затова, че те са работили и работят за интересите на нашата България. (Ръкопляскания от блока на БСП)
Сложните процеси, протичащи в страната ни по пътя на изграждане на демократично общество и стремежа ни за по-бързо интегриране към европейските структури за национална сигурност, поставят пред специалните служби и разузнаването на България нови и отговорни задачи, свързани с обезпечаване сигурността, преди всичко на нашата страна, но и на другите страни.
Съвместната ни борба с европейските служби и извън европейските, срещу наркотрафика, тероризма, търговията с ядрено оръжие и организираната престъпност, обмен на информация по конфликтните райони и кризисни ситуации и в усилията ни да допринесем за тяхното изясняване, локазаниране и премахване е реалност.
В този смисъл отварянето на делата на сътрудниците на разузнаването ще бъде удар и върху престижа на държавата ни. Може би това е причината нито една държава, независимо от политическите промени в нея да не допуска отварянето на делата на сътрудническия апарат на разузнавателните си служби.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА СДС: Не е вярно.
БРИГО АСПАРУХОВ: Има изключения и ние всички ги знаем, но знаем и горчивите последици от това. Нека се обърнем към опита на съседна Гърция или Испания. Испания, господа народни представители, изгради своя паметник на националното помирение. (Шум от блока на СДС) Под този паметник костите на смъртни врагове от времето на Гражданската война, на нея пише:
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Генерал Аспарухов, аз Ви моля да се съобразявате с аудиторията.
БРИГО АСПАРУХОВ: "Те умряха за Бога и за Испания". (Шум от блока на БСП) Завършвам с думите - сътрудниците на българското разузнаване работиха и продължават да работят за Република България. (Ръкопляскания от блока на БСП) СМ/ВЙ 33.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Искам да се извиня на господин Христо Бисеров, защото три пъти му давам думата и той не може да я вземе. Моля, господин Бисеров, имате думата. Реплика на изказването не може да се направи.
ХРИСТО БИСЕРОВ (СДС): Госпожо председател, дами и господа! Съжалявам с това, което ще започна, но ще изкажа възмущението си, че в този парламент генералите имат предимство пред депутатите. (Ръкопляскания от блока на СДС) Ще изкажа възмущението си от обстоятелството, че на тази трибуна излизат депутати с навити ръкави и говорят нелепици. Изказвам възмущението си от обстоятелството, че министри заявяват, че няма да изпълнят актове на Народното събрание. И смятам да спра дотук с изказа на моите възмущения.
Аз съм облекчен до голяма степен от изказването на гг-н Руслан Семерджиев, който изложи това, за което ние се борим, и това, което ние искаме.
На всички трябва да стане ясно, че Съюзът на демократичните сили не иска отварянето на всички досиета и разбиването на всички служби. Съюзът на демократичните сили иска сега, в този момент, само едно. Той иска този парламент да гласува една процедура, която да осигури в кратък срок българското общество да разбере кои хора във властта са работили навремето за Държавна сигурност, нищо повече. Ние дори не ги осъждаме формално. В нашите проекти за решение няма никакъв елемент дори на осъждане. Няма забрана да заемат тези длъжности, на които са. Ние искаме просто обществото да знае кои хора, които сега са на лостовете на властта, навремето са работили за Държавна сигурност, нищо повече. Ние искаме да знаем бъдещите кандидати за тези длъжности били ли са такива или не. Ние не го искаме за себе си да го знаем, ние искаме да го знаят българските избиратели.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА БСП: За себе си го искате.
ХРИСТО БИСЕРОВ: Затова става въпрос. Тук е точката на проблема и всички други изказвания, които искат да плъзнат нещата по плоскостта на застрашената национална сигурност, за кадърните кадри, за военното разузнаване. Никой не иска да бърка във военното разузнаване, господин министър. Никой не говори за това. 33.2
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА БСП: Как не те е срам!
ХРИСТО БИСЕРОВ: Никой не говори за това. (Шум от блока на БСП) И за да приключим с общото поставяне на проблема, аз преминавам към съвсем конкретни неща.
Дами и господа, аз искам да направя няколко предложения с конкретни текстове и моите предложения се отнасят за това в проекторешението, което е подписано от една голяма част от депутатите на СДС и което е известно като проекторешението на г-н Любомир Павлов, да бъдат извършени някои промени.
Аз приемам точка първа от неговото проекторешение, в което се предлага да бъде отменено решението на Великото Народно събрание от 1990 г. за злонамерено огласяване на факти и данни за народни представители.
Оттам нататък, аз предлагам другите текстове, които той е вкарал в своето проекторешение, да бъдат заменени със следните текстове, които са израз на позицията, която изразих преди малко.
Предлагам втора точка от проекторешението да има следната редакция: "Не представлява държавна тайна по смисъла на чл. 19 от списъка на фактите, сведенията и предметите, които съставляват държавна тайна на РБ, списък, публикуван в Държавен вестник, брой 31 от 1990 г., сведенията за това дали лицата, заемащи или кандидатстващи за длъжностите по приложение # 1 на това решение, са били служители или сътрудници на бившата Държавна сигурност." Смисълът е ясен.
Точка три. Министърът на вътрешните работи, министърът на отбраната и директорът на Националната разузнавателна служба в едномесечен срок от приемане на това решение, представят пред Народното събрание списък, изготвен въз основа на данните в техните служби за лицата, заемащи длъжности по приложение 1, за които са налице обстоятелствата, за които стана дума. Обстоятелствата по точка втора, тоест, ние се доверяваме на тези трима души, които преди малко ни заплашиха дори, че няма да изпълняват нашите решения, те да извършат проверка и да представят списък на тези лица.
Същите данни се предоставят и за лицата, кандидатстващи за тези длъжности. 33.3
Това искаме от вас, господа! Ние не искаме да ви разбутаме службите. Ние искаме вие да кажете.
Сега аз ще ви прочета списъка за лицата, за които се интересуваме между тях има ли хора, които са работили за Държавна сигурност и кои са те. Нищо повече.
Точка четвърта. ... Все пак колкото да ви имаме доверие, ние не отиваме в крайност - чак да ви вярваме безрезервно, извинете ни за това.
Затова аз предлагам точка четвърта да гласи следното:
"Комисията по национална сигурност при Народното събрание осъществява контрол по изпълнението на това решение, включително и чрез непосредствен достъп до архиви, документи и други материали и лица без ограничение".
Вярваме ви, но не докрай! Затова искаме една комисия, която е специализирана и в която са представени всички парламентарни групи, да има възможност все пак да осъществява такъв контрол.
Това е съдържанието на това, което давам като вариант за проекторешение.
И сега ще ви прочета това, което правя като предложение - списък на длъжностите, за които се прилага това решение и вие ще прецените дали е много голям или много малък. Тезите могат да бъдат различни. Става въпрос за следното.
1. народните представители във Великото Народно събрание;
2. народните представители в Тридесет и шестото Народно събрание - настоящи и бивши, не само тези, които са сега в тази зала, но и които са минали като депутати през тази зала;
3. президента и вицепрезидента на Република България.
ВАСИЛ МИХАЙЛОВ (от място): Няма такъв!
ХРИСТО БИСЕРОВ (СДС): Дай Боже, ще има!
4. членовете на Конституционния съд;
5. председателя на Върховния съд, респективно Върховния касационен и Върховния административен съд, когато бъдат създадени и техните заместници;
6. главния прокурор на републиката и неговите заместници;
7. директора на Националната следствена служба и неговите заместници; ББ/ЗТ 34.1
8. членовете на Министерския съвет и заместник-министрите;
9. председателите на комитети;
10. началникът на Генералния щаб на Българската армия и неговите заместници;
11. областните и заместник-областните управители;
12. генералните директори на Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция;
13. членовете на Централната избирателна комисия.
Дами и господа, това е кръгът, за който ние искаме обществото да научи има ли лица, които са работили за Държавна сигурност, онази служба, която осъществяваше политически терор върху българския народ.
За това става въпрос и не ни говорете за това кой какво чел на някакъв стълб, на някакъв некролог, не ни предлагайте да си раздаваме боксови ръкавици. Това е нашата теза, това е нашето предложение. Отсега нататък депутатите имат думата.
Благодаря ви за вниманието. (Единични ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: За реплики! Процедурата трябва да се завърши. Господин Добрев - за реплика. Ако искате думата за реплика, заповядайте.
След като завърши процедурата по реплики и дупликата, тогава, ако има време, ще дам думата и на господин министъра.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз съм много доволен от днешната дискусия. Вие сами вчера чухте уводното слово на господин Бисеров и днес чувате основното му изложение. Има страхотна еволюция. Еволюцията можете да забележите, като прочетете неговия проект за решение и го сравните с това, което той преди малко каза. Това е неоспоримо конструктивен подход.
Аз искам обаче да питам господин Бисеров: ако преспите още две нощи и помислите, няма ли да достигнете до извода, че това, което предлагате, е опасно за националната сигурност и че използвате този изключително важен проблем да си решавате вътрешнопартийните проблеми, да уплашите непослушния съюзник и да дискредитирате основния си опонент. 34.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожа Клара Маринова има думата за втора реплика.
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Ако не млъкнете, няма да мога да си направя репликата. (Шум в залата, реплики от блока на СДС, които не се чуват)
Декларация се прави веднъж. Вчера я направих!
Господин Бисеров, продължавам въпросите, с които започна колегата Добрев. Освен ако преспите още няколко нощи, колко пъти ще си смените позицията, искам да Ви задам по-важен за мен въпрос. Какво се случи в тази нощ, та след като вчера Вие искахте разузнаване, контраразузнаване, военно разузнаване, военно контраразузнаване - до кметове на населени места, с какво Ви уплашиха и кой Ви уплаши, та си сменихте позицията на 180.
Второ, искам да Ви попитам: когато Вие бяхте в категорично парламентарно мнозинство - СДС, защо проблемът с досиетата беше заобикалян. Той не влезе като точка от дневния ред. А днес, когато отново се опитвате да правите парламентарно мнозинство, тръгвате със заплахи за досиета да привличате съюзници.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Друга реплика?
Реплика към господин Бисеров? Заповядайте!
БОРИС АЛЕКСАНДРОВ (СДС): Благодаря Ви, госпожо председател! Борис Александров, СДС, София, лекар по професия, специалист - некомунист (шум в блока на Парламентарната група на БСП и коалиция).
Аз се възхищавам от господин Христо Бисеров, че за кратко време толкова дълбоко вникна в нещата, за което му благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: След репликите има думата господин Бисеров за дуплика.
ХРИСТО БИСЕРОВ (СДС): Надявам се, че министър Михайлов няма да получи правото на реплика.
Господин Добрев, Вашия въпрос беше за еволюцията. Господин Добрев, това нещо е написано и внесено в Народното събрание през м. септември миналата година. Септември миналата година съм го внесъл, така че, нека да не си говорим за една нощ. 34.3
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Вчера ни го четеше!
ХРИСТО БИСЕРОВ (СДС): Вчера ви докладвах това, което съм внесъл. Разбира се. Така че, ако говорим за еволюция, тя е налице в продължение на повече от една година.
А това, какво се е случило, госпожа Маринова, през миналата нощ, питайте съпругата ми. Не мене. (Смях и шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По процедурен въпрос господин Сашо Стоянов има думата.
САШО СТОЯНОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, от името на Парламентарната група на СДС предлагам удължаването на работното време до приключване на дебатите и вземане на решение по въпроса.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Това е различно от удължаването на работното време с два часа.
Моля, режим на гласуване. Ако удължим времето, ще има думата и министърът. Гласувахте против това да се удължи работното време с два часа. Сега е по-конкретно - до приключване на дебатите и приемане на решението не повече от два часа, разбира се.
Моля, режим на гласуване. Гласува се това предложение. Ако удължим времето, ще чуем министрите сега. Ако не го удължим - ще продължим другата седмица.
Резултатът: от общо гласували 195 народни представители, 99 са гласували за, 41 против, 55 се въздържат.
Приема се предложението. Продължаваме работа.
Министър Виктор Михайлов има думата. 34.4 МИНИСТЪР ВИКТОР МИХАЙЛОВ: Госпожо председател, дами и господа народни представители! Искам да внеса малко яснота. Господин Бисеров постави въпроса за всички служители на Държавна сигурност. Трябва да знаете, че в понятието "държавна сигурност" влизаха Второ главно управление, което беше контраразузнаването, Шесто управление и Четвърто икономическо управление. И в самото Шесто управление имаше отдели, които работеха против изнасянето на културно-исторически ценности и т.н. Вашата идея е, че трябва да изкарате хората, които са работили срещу демократичните преобразувания или другомислещи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Реплики на изказване на министър не се правят. Господин Бисеров, след това ще Ви дам думата при друг случай.
Думата за изказване има министър Александров.
Моля за внимание, уважаеми колеги! (Шум и реплики в залата)
МИНИСТЪР ВАЛЕНТИН АЛЕКСАНДРОВ: Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители! Аз имам един въпрос към господин Бисеров и го моля да ми отговори точно.
Господин Бисеров, сериозно ли като високоотговорно политическо лице и то по едно време кандидат за поста министър на отбраната, смятате, че военните специални служби са били някога част от Държавна сигурност? И ако това не е така, аз предлагам ние да бъдем освободени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Общо взето, не е прието да се задават въпроси. Но господин Бисеров има думата да отговори.
ХРИСТО БИСЕРОВ (СДС): Господин министър, надявам се, че няма да влезем в процедура, при която министрите да питат депутатите, депутатите - министрите и да си играем на питания и отговаряния. Но все пак, тъй като това е първият въпрос и може би последен по такъв начин зададен, Вие сам казахте, че военното контраразузнаване беше към Държавна сигурност. Затова става въпрос. Никой не говори за , РУМНО и т.н.
А, господин министър на вътрешните работи, ами ние не искаме тези хора да бъдат във властта. Ние не ги укоряваме. Дори и това не правим. Просто ние не искаме те да ръководят СБ/КТ 35.1 България в този момент. Затова става въпрос. (Шум, реплики и викове в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Заповядайте, господин Христов, по процедурен въпрос.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! На основание чл.39, ал.2 от името на Парламентарната група на СДС правя процедурно предложение за прекратяване на разискванията и пристъпване към гласуване на проекторешението, внесено от господин Любомир Павлов и господин Христо Бисеров.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Няма да стане, защото ние не сме се изказали!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Искам да прочета чл.46: "Когато е постъпило предложение за прекратяване на разискванията, то не се обсъжда. Думата се дава само на по един представител от парламентарна група... (Шум и викове в залата) Моля ви, чуйте ме!" ...която не е съгласна с него. Упражняването на правото по ал.1 не може да засяга правата на парламентарните групи, които не са използували времето си. Ако предложението бъде прието, но има парламентарна група, която не е взела отношение или не е използувала пропорционално определеното й време, думата се дава на един или повече нейни представители, като председателят определя максималната продължителност на изказванията".
Но има групи, които не са използували правото си.
Кой иска думата от групите, които не са използували времето си? Има ли желаещи да се изкажат по същество?
Записала съм господин Николай Добрев.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители! Аз вчера се отнесох неуважително и несериозно към идеята на госпожа Маринова, която някои мои колеги разбраха, че всеки оратор трябва да декларира своята "чистота и неопетненост", да се разграничи и дистанцира от "мерзавците" на бившата Държавна сигурност, със задна дата да се прави ако не на герой, то поне на силен характер. Не подкрепих идеята, защото съм дълбоко убеден, че пряката работа и сътрудничеството на органите на сигурността 35.2 не може априорно да се приема за позорна и недостойна. Още помалко за престъпна! (Шум и ръкопляскания в СДС) За дейност, насочена срещу обществото. Служителите и сътрудниците на тези институции са осъществявали своите задължения в рамките на тогавашното законодателство. Тяхната дейност е била опасна и рискова, в полза на държавата, мотивирана в болшинството случаи от родолюбиви и нравствени подбуди.
Ето защо приемам тези кресливи декларации за унизителни, които подценяват достоен труд, извършван в болшинството случаи от достойни хора. За радост или за съжаление съдбата не ми е отредила място сред тях.
Сега - по същество. За целите на вносителите. Трябва да сме непоправими пленници на илюзията, ако приемем широколансираната тук теза, че разсекретяването на така наречените "досиета" отговаря на някаква неудържима обществена потребност. Неудържимите очаквания са за тласък на икономическата реформа, за оцеляване на хората и националното стопанство през зимата, за надеждна защита срещу арогантната престъпност, за запазване живота, здравето и имуществото на гражданите. Трябва да сме свръхнаивни, за да приемем, че определена яснота и прозрачност в биографиите на държавните мъже ще извади и ще направи българските политици по-свободни и по-независими, а българският политически живот ще извади от правилата на джунглата. 35.3 Погледнете печата! Там няма нито един конкретен и аргументиран пример за манипулация на политици от бившите структури на Държавна сигурност, но намираме море от факти на неособено етични връзки на нашего брата депутата с икономически и други групировки. Много лесно можем да преценим в днешните условия коя манипулация е по-силна и по-завладяваща.
Очевидно с тази дискусия се цели да се тласне работата на парламента в неконструктивна посока, в задънена улица, да се проведе поредната кадрова чистка в редиците на синята коалиция, да се върне бившият съюзник и естествено още веднъж още веднъж да се оплюе БСП. Това сигурно е хубаво, но защо трябва да става за сметка на националната сигурност и интереси, за сметка и върху гърба на държавата. Или някой чужд наш приятел, нов бял брат ни е поръчал това.
2. За закон или за решение - аз не разбирам някои колеги, които междупрочем живеят със самочувствието на бащи и класици на демокрацията, и не се сърдят, когато ги оприличават на такива, как така забравиха Международната конвенция за защита на правата на човека и основните свободи. Там, в чл. 8, т. 2, е провъзгласена неприкосновеността на личния живот на гражданите и е допустима намеса само в случаите, предвидени в закона и необходими в едно демократично общество в интерес на националната и обществена сигурност. (Шум и реплики отдясно) Това проповядва и нашата Конституция.
Значи, нужен е закон, а не решение. И то закон, който укрепва обществената и национална сигурност, а не ги разрушава.
3. От професионална гледна точка внесените за обсъждане документи са некомпетентни и несъстоятелни. Нито една държава не може да гарантира своята вътрешна и външна сигурност, без секретна информация. И при демокрацията, и след нея, и след Христа, драги господа, български разузнавачи ще събират и анализират информация за политическата обстановка в съседни и други държави, ще правят оценки и на техните ръководители, внимателно ще наблюдават кризисни ситуации в страни и региони, в които нашата родина има икономически и други интереси.
Ние няма нищо да струваме като държава, ако не събираме сведения за военните и военнополитически планове на други държави, НЧ/ВЙ 36.1 засягащи териториалната цялост и независимостта на страната и нямаме информация за числения състав, дислокацията на въоръжените сили, за количеството и качеството на въоръжението. Това е нужно и достойно, нали?
Защо тогава, господин Бисеров, и Вие, уважаеми господин Павлов, искахте да разгромите външното разузнаване, контраразузнаването, Генералния щаб (чета) и Военното разузнаване? (Цитат)
4. Внесените документи окончателно ще разрушат структурите на органите на сигурността. Никоя държава не разкрива и предава като цяло или на части своя секретен щат и своята агентурна мрежа. В никоя държава работниците и сътрудниците на сигурността не живеят в такъв стрес, в такава публична вакханалия.
Това, което сега обсъждаме, още за дълго време ще блокира работата на органите на сигурността. Кой ще стане служител и сътрудник на разузнаването и контраразузнаването, след като няма никакви гаранции за анонимност, лична сигурност и безопасност? Нали откакто съществува разузнаване, съществува и прикритие, легенда. Твърде малко вероятно е някой чужденец да се довери на хора, като знае, че този, който му предлага сътрудничество, във всеки един момент може да бъде разкрит от официалните органи на собствената му държава.
5. Обсъжданите документи не са издържани от гледна точка на безопасността на засегнатите лица и на техните сътрудници. Разузнаването вече, както беше казано, е дейност в чужда държава, в противоречие със законите на тази държава. Всяко разкриване на разузнавач и неговия апарат води до съдебна отговорност пред тази страна.
При сегашните страсти български ще се открият необозрим простор за вражда и отмъщения, за саморазправа. Излага се на опасност животът, здравето, свободата, честта и достойнството на много български и чужди граждани. Неизброими ще бъдат и психическите травми както за лицата, които са разработвани, така и за техните информационни източници. От тази гледна точка нашата дискусия няма да съдейства за граждански мир, разбирателство, съгласие и доверие. 36.2
6. Внесените документи ще накърнят международния престиж на България. Азбучна истина е, че разкриването на всеки резидент или сътрудник на разузнаването не може да не доведе до трайни смущения, недоверие и подозрителност в двустранните отношения.
В заключение считам, че внесените документи са противоконституционни и репресивни, подронват българската държавност, обезсилват нейната външна и вътрешна сигурност, заплашват безопасността и накърняват правата на голяма група граждани, не съдействат за гражданския мир и разбирателство. Тези документи граничат с национално предателство. (Единични ръкопляскания отляво)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да завършим с репликите. Има искане за реплики и след това точка. Не, не може. Прочетете, господин Камов. Има три реплики.
Господин Васил Михайлов беше пръв.
ВАСИЛ МИХАЙЛОВ (СДС): Уважаема госпожо председателстваща, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми министри, уважаеми гости! Искам да направя реплика на господин Добрев. С днешния ден ще се постави началото на истинската национална сигурност за тази държава, защото парламентът, господин Добрев, ще бъде парламент, защото Министерският съвет ще бъде Министерски съвет, защото съдът ще бъде съд, а не филиал на служби извън него.
Това, което е много опасно, и което Вие говорите, е като се опитвате да говорите, че това ще разруши службите за сигурност. Нищо подобно! Ще се отреже кормилната щанга на въздействие върху тези национални институции. Ще се отреже въздействието от разни съмнителни групировки и от бившите служби. Никой не говори, че сегашните служби за сигурност са тези, които оказват въздействие непременно в нашия парламент. Но вие много до бре знаете, че има такова въздействие.
Именно, защото кукловодите се боят, че ще им се отрежат конците, затова Вие се притеснявате. А днешният ден е началото на реалната българска национална сигурност, с гласуването на едно такова решение. Защото ще бъде гордост от този момент нататък да се казва, че човек е служител на службите за сигурност. (Силен шум и реплики отляво) Но не тези, които бяха меч на българския пролетариат, или на световния пролетариат, а служили на български36.3 те национални интереси. Не филиал на КГБ, които апропо може би са тези разрушители на българските национални служби, а едни реални, едни силни служби, защото държавност без такива няма.
И когато тук има някакъв плач от тези хора, които извършиха национално предателство и поднесоха на тепсия българската идентичност и българската държавност, за които ограничения суверенитет на г-н Брежнев е нещо съвсем естествено, тези хора сега плачат, че ще се отреже въздействието върху парламента, върху Министерския съвет, върху съда. Нищо подобно не можем ние да си позволим. Затова ще бъде гласувано решението и това е съвсем естествено. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Втора реплика. Има думата дядо Христофор.
Съгласно чл. 39, думата по процедура се дава, след като приключат репликите или ако има обяснение на отрицателен вот. Ще ви дам думата.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (СДС): Госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, господа министри и свръх полицаи на България! Искам само да ви кажа една кратка реплика, без да оскърбявам някого, че много от съображенията може би имат право, обаче ние просто вървим по опита и следите на тези, които вече го направиха. Говореше се за Гърция, за Испания. Вярно, че там изгориха досиетата, но първо ги отвориха.
Второ, за ЩАЗИ. Какво стана там, като се отвориха досиетата, разруши ли се националната сигурност?
Аз забравих, извинявайте, да декларирам: никога не съм сътрудничил на никакви служби, на никакви тайни служби, нито в България, нито извън страната. Това го декларирам и мога да го заявя съвсем открито и пред Господа. (Смях и реплики отляво)
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Помисли си най-напред!
ХРИСТОФОР СЪБЕВ: И няма да им сътруднича никога. Но това не означава, че не мога да кажа пет думи, защото не беше нужно Вие да ми четете лекции по правораздаване. Има книги по този въпрос - "500 години тайна война" на Черняк и т.н. Можете да ги четете и на други хора.
Впрочем, искам да ви обърна внимание още на едно нещо. Истината ще бъде открита рано или късно. По-добре сега да се открият нечистите неща, които съществуват във Вашите служби, 36.4 защото съществуват, отколкото да се открият на второто пришествие. И там ще отговаряте жестоко, господа! (Силен шум, реплики и смях отляво)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Георги Игнатов има думата за трета реплика. 36.5
ГЕОРГИ ИГНАТОВ (СДС): Господин Добрев и господин Дърмов! В шест точки ли господин Добрев изтъкна какви благодеяния е извършвала Държавна сигурност на българския народ. Като че ли доскоро, допреди няколко години нямаше процеси, в които убиваха хора по доноси, като че ли нямаше концлагерите, като че ли това всичко не е съществувало. Сега Държавната сигурност била някаква благотворителна организация, която ни е водила на разходки в събота и неделя.
Господин Добрев, когато излезе преди малко депутатът Георги Марков, Вие викахте оттук: "Николай! Николай!" (Реплика от блока на ПС на БСП: "Ние не сме викали!")
Кой викаше? (Шум и реплики) Нали? Викахте.
Е, добре, как тоя човек сега ще се защити?! Значи има някакви досиета! Вие ги знаете тия досиета. Ами, дайте му възможност на тоя човек да се защити! Дайте ни възможност да се защитим!
Какво благодеяние направихте на Петър Беров? Кой извади досието на Петър? Кой му извади досието? (Силен шум в блока на ПС на БСП) Кой? Кажете кой! Откъде дойде това досие? Как изчезна след това? Петър Берон го уляхте, разсипахте тоя човек и след това досието изчезна. И не се появи повече.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): СДС го извади, защото така ви изнасяше!
ГЕОРГИ ИГНАТОВ: А, така ли беше? Значи ние държахме досиета та тогава в СДС според Вас? Глупости говорите, госпожа Клара Маринова! СДС никога не е имало досиета. Досиетата бяха във вашите тайни служби. Ето, генералите ще ви кажат кой от СДС е бъркал по времето на Петър Берон в досиетата. Ето ги, питайте ги! Станете! (Шум и реплики)
Господин Добрев, отговорете ми какво стана със Съветския съюз, намаля ли му сигурността, като издаде досиетата на ЩАЗИ на Германия? И какво стана с Германия, когато извадиха досиетата на ЩАЗИ? - Ами, Съветският съюз извади всички досиета и ги даде на структурите на разузнаването на Федералната република. Е, и какво стана оттова? Намаля сигурността на Съветския съюз? Глупости говорите, господа!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Добрев, имате думата за дуплика. СД/ЗТ 37.1
Може ли малко да намалите напрежението и шума, за да ни е по-лесно?
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): От репликата на господин д-р Михайлов, който както винаги говори дълго и красиво, разбрах само това, че от днес започва ново летоброене. Така мисли господин Михайлов. Аз съм демократ, приемам, че може да има и другомислещи.
Второ, по въпросите, които ми зададе тук господин Събев. Аз лично мисля, че някой доста превратно му е предал как са извършени операциите в Гърция, в Испания и в някои други страни.
И второ, искам да го поправя, ако е разрешено при отговор. Господин Събев трябва добре да знае Библията. И там, в първа глава, е писано откога е започнало разузнаването, кой е изпратил Мойсей в добрата страна Палестина и с каква задача. (Силен шум, реплики в блока на СДС)
На господин Игнатов. Вижте, господин Игнатов, аз лично мисля, че Вие имахте един министър на вътрешните работи. Този министър преди малко участвува заедно с мен в ефира. Той ми каза, че в неговата каса е държал някои дела.
Аз не знам кога СДС са държали делата, но е факт, че по време на министерствуването на господин Соколов изтичането на нерегламентирана, извинявам се за мекия израз, информация от спецслужбите в пресата беше ярко и зримо и не би трябвало да се доказва.
И трето. Господин Игнатов, аз не знам дали Примаков е дал делата на ЩАЗИ. Питайте Примаков, той ще Ви отговори по-точно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Двама народни представители искат думата по процедурен въпрос - господин Камов и госпожа Мустафа. Все пак, ако искате, на дамата да отстъпите... (Силен шум и реплики) Добре, заповядайте, господин Камов.
НИКОЛАЙ КАМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаема госпожо председателствуваща, аз настойчиво моля ръководството на Народното събрание да вземе всички необходими мерки компютърната система да отчита действителната воля на народните представители. При последното гласуване, което вече е късно да оспорваме, разбира се, но волята 37.2 на четирима народни представители от нашата парламентарна група е отчетена тъкмо в противоположна посока. (Шум в блока на СДС) По странно стечение на обстоятелствата точно толкова, колкото гласа бяха необходими да бъде прието решението, което сте предложили.
Аз не твърдя, че има някаква манипулация. Не твърдя! Но заявявам, че волята е отчетена, категорично заявявам, тъй като сме провели разговори с тези господа, тъкмо противоположно на начина, по който те са гласували.
Пунктът е номер 101. За улеснение на вашата проверка и действия, които, надявам се, ще предприемете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Камов, председателството не може да упражнява по никакъв начин въздействие върху компютъра. Поне нямаме възможности ... (Шум в залата) При съмнение винаги се е правила проверка, но досега не е работила с грешки. Ние грешим, но компютърът поне не е грешил досега.
Госпожа Шерифе Мустафа има думата по процедурен въпрос.
ШЕРИФЕ МУСТАФА (ДПС): Уважаема госпожо председателствуваща, уважаеми народни представители! Понеже страстите в залата се разгорещиха и навлязохме в библейски теми, за да се успокоят страстите, от името на Парламентарната група на Движението за права и свободи искам половин час почивка. (Шум в залата, подсвирквания)
Не правя изказване в момента. Ще декларирам следващия път.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Половин час почивка. (Звъни)
20 ч. и 20 м.
37.3
(След почивката)
20 ч. и 57 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, уважаемите госпожи и господа народни представители да заповядат в залата!
Господа квестори, поканете народните представители да влязат в пленарната зала. (Звъни)
Продължаваме заседанието.
ВЕДАТ САКАЛЛЪ (от място): Процедурен въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По процедура?
Господин Ведат Сакаллъ иска думата по процедурен въпрос.
ВЕДАТ САКАЛЛЪ (ДПС): Уважаема госпожо председател, уважеми колеги!
Независимо, че излизам по процедурен въпрос, понеже това остава в аналите на Народното събрание, искам да декларирам, че никога не съм имал общо със службите, за които става въпрос. (Единични ръкопляскания от блока на СДС) Но понеже въпросът е много важен за нашето общество и аз виждам, че кворумът е много рехав и искам проверка на кворума като преброяването да се извърши ръчно. (Реплики от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Сакаллъ, преброяване на кворума може да има преди гласуване. (Шум и реплики от блока на СДС)
Господин Александър Маринов иска думата, също по процедурен въпрос.
АЛЕКСАНДЪР МАРИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Госпожо председател, и аз, въпреки че взимам думата по процедурен въпрос, правя декларация, че никога не съм сътрудничил на службите, които представляват такъв интерес за вас. (Шум и реплики в блока на СДС) Но тъй като, наистина въпросът е сериозен, аз настоявам той да бъде доразгледан и решен в присъствието на доста повече народни представители, поради което потвърждавам искането на господата от Движението за права и свободи да бъде извършена ръчна проверка на кворума на народните представители в залата. (Шум и реплики в блока на СДС) МС/НП 38.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Но, господин Маринов, и на Вас бих казала, проверка на кворума се извършва преди гласуване. (Шум и реплики в блока на СДС)
Кажете, господин Сакаллъ? Ако имате някакво предложение, по което да се гласува, би могло, но иначе продължаваме с дебатите.
ВЕДАТ САКАЛЛЪ (ДПС): Госпожо председател, понеже парламента вероятно трябва да вземе решение по този въпрос и е очевидно, че няма кворум, затова предлагам проверка на кворума.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА СДС: Преди гласуване.
ВЕДАТ САКАЛЛЪ: Мисля, че по такъв важен въпрос не може да се заседава и без наличието на кворум. (Шум и реплики в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Маринов, заповядайте.
АЛЕКСАНДЪР МАРИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): За да бъдем перфектни, както изисква правилника, правя предложение за отлагане на разискването. И преди това, моля за ръчна проверка на кворума. (Шум и реплики в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Направено е процедурно предложение за отлагане на разискванията.
Най-напред ще помоля за режим на регистрация. Ако оспорите регистрацията, тогава ще ви направим ръчно преброяване, евентуално. (Шум и реплики в блока на СДС)
Моля, режим на регистрация!
Кажете, господин Семерджиев.
Спрете гласуването!
Кажете Вашето съображение против. 38.2
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ (независим): Уважаеми колеги, аз искам да изкажа едно съображение, обратно на това на господин Маринов и да помоля колегите от БСП, които са в коридора да влезнат. Ако те мислят, че тази вечер ще унищожат някои досиета, лъжат се.
Моля, да заповядат тука, да си решим въпроса преди да са ги унищожили. (Весело оживление в блока на СДС, шум и реплики)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, продължете с режима на регистрацията!
Господа квестори, поканете народните представители да влязат и да се регистрират.
Има проверка на кворума, преди да гласуваме процедурното решение да отлагане на разискванията. (Шум и реплики в блока на СДС)
Кворум няма. 103 са регистрираните народни представители.
Поради липса на кворум не мога да продължа заседанието и го закривам. (Звъни)
ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Въпреки, че го закривате, тъй като в други случаи от лявата страна са излизали и след това, аз държа да кажа, че тези, които се страхуват от решаването на проблема има вероятност, наистина да е така. Това е Парламентарната група на БСП и ДПС, които искаха кворум, не са в залата. И именно, те ще отговарят защо Народното събрание загуби два дни и не достигна до никакъв резултат.
Наистина, има за какво да се страхуват. Нека да си помислят до сряда. (Единични ръкопляскания и реплики в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Утре в 9 ч. продължаваме.
(Закрито в 21 ч. и 07 м.)
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:Снежана Ботушарова
СЕКРЕТАРИ:Руслан Сербезов
Илиян Илиев