Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ТРИНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, вторник, 3 декември 1991 г.

(Открито в 15.00 ч.)
03/12/1991
    Председателствувал: заместник-председателят Снежана Ботушарова
    Секретари: Трифон Митев и Ведат Сакаллъ
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА (звъни): Добър ден, уважаеми народни представители, време е за започване на заседанието. Моля ви побързайте с регистрацията.
    В заседателната зала има кворум, заседанието започва. Тъй като днес е първият ден от тази седмица, Председателството ви уведомява за постъпилите законопроекти от 28 ноември до днес.
    Законопроект за отмяна на указ # 1104 за доброволните отряди на трудещите се, вносител господин Тошо Пейков от Съюза на демократичните сили.
    Законопроект за изменение и допълнение на Семейния кодекс, вносител господин Пламен Вълканов.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшия съдебен съвет, вносител господин Александър Джеров.
    Законопроект за изменение на Закона за защита на конкуренцията, вносител господин Георги Марков.
    Законопроект за изменение на Закона за статистиката, вносител господин Георги Марков.
    Законопроект за публикуване на резултатите от някои изследвания на общественото мнение, вносител господин Янаки Стоилов. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността на гражданите, вносител Министерски съвет. 1096.1 ДЕ/ВЙ
    Уважаеми народни представители, имате проекта за дневен ред. Моля, има ли съществени допълнения към него или предложения? Госпожа Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС) : Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Много моля да бъдат разменени местата на първа и втора точка - първа да стане втора, а втора съответно първа. Не само защото проектът за правилник е нашата основна задача през тези дни и в бъдещите няколко дни, но и защото в момента се доуточнява съставът на тези комисии. Знаете, че нашите колеги от Движението за права и свободи поради обстоятелството, че трябваше да влязат във всички комисии, някои от техните кандидати се дублираха и те сега трябва да видят да не би да се получи пак такова дублиране без прецизно да си прегледат списъка на хората. Затова моля да стане това разместване. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Пирински има думата.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ПССД): Госпожо председател, ние сме съгласни с това предложение, направено от госпожа Русева. Аз имам един въпрос към вас. Като точка трета е включено първо четене на законопроекта за възстановяване собствеността върху някои магазини и други помещения. Този законопроект още не е гледан в Икономическата комисия. Въпросът ми към вас е, доколко е допустимо законопроекти, по които още не са се произнесли всички комисии, да бъдат включвани в дневен ред за гледане в пленарната зала. Бих изразил едно недвусмислено становище, че това не бива да се допуска, тъй като ние в пленарната зала искаме да работим експедитивно. При положение, че нямаме становищата на всички компетентни по въпроса комисии, това няма да може да стане.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря ви, предложеният проект за дневен ред е за цялата седмица от вторник до петък. Бих искала да дам думата и на господин Джеров като председател на Законодателната комисия.
    Господин Джеров, кратко становище по работата върху този законопроект.
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Този законопроект е готов. Законодателната комисия го гледа тази сутрин и следобяд 1096.2 ще бъде раздаден на народните представители. При това положение като точка трета или четвърта, без значение къде ще бъде поставен, има пълната възможност той да бъде разгледан. Още повече, че както казах сега ще бъде раздаден, доколкото зная той е раздаден на Законодателната комисия.
    РЕПЛИКИ ОТ СТРАНА НА ПССД: Не е минал в специализираната комисия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря, моля нека да не се влиза в спор по същество. Обсъждаме дневния ред за цялата седмица. Нека не влизаме в този диалог. За реплика, заповядайте.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ПССД): Госпожо председател, една реплика към господин Джеров - в какъв смисъл употребява той понятието "готов", имайки предвид работата, свършена само в Законодателната комисия. Той не може да се счита за готов за гледане в пленарна зала, ако дори не е бил подложен на обсъждане, камо ли да има становище в Икономическата комисия. Той очевидно не е готов. И затова предлагам да вземем следното решение - докато законопроектите не са гледани и няма становище на всички комисии по тях, да не се включват в дневен ред независимо, че очакваме, че може би, докато се стигне до тях, да са били гледани. Това е абсолютно недопустимо процедурно. Правя формално предложение и моля да го подложите на гласуване - точка трета да отпадне от дневния ред.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да, приемам Вашето предложение, ще бъде поставено на гласуване. Господин Сугарев.
    ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Уважаемо Председателство, уважаеми дами и господа. Първо искам да изразя учудване затова, че Парламентарната група на БСП се противопоставя спрямо законопроекти, които са от компетенцията именно на Законодателната, а не на Икономическата комисия.
    Въпросният законопроект касае едни незаконни договорни отношения и анулирането на този незаконен техен статус. Затова смятам, че задължително трябва да остане в дневния ред за седмицата. 1096.3
    Освен това, аз изразявам учудване, че в програмата за дневен ред от 3 до 6 декември не е включен законопроектът за връщане на отнетото държавно имущество от казионните организации и правя процедурно предложение да се подложи на гласуване неговото включване. Искам да напомня, че законопроектът е на дневен ред утре в законодателната комисия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря. Господин Стоилов.
    СТЕФАН СТОИЛОВ (ПССД): Благодаря, госпожо председател, аз с нежелание се включвам в тази ненужна дискусия и ще кажа защо. Миналата седмица при първото заседание на Икономическата комисия нейният председател господин Мичковски, обявявайки дневния ред, обяви два въпроса - внесения от група депутати законопроект за приватизация и Закона за магазините. Това е едно. Второ има парламентарна практика, не ставайте новатори, каквито имаше прекалено много в тази страна допреди две години. Закон като този, който е включен в дневния ред, трябва да се гледа поне от Икономическата комисия. И всякакви иронични усмивки са неудачни.
    АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (от място): Престани да ни поучаваш кое е удачно.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Джеров, искам все пак да се каже дали този законопроект, който господин Сугарев предлага да се впише в дневния ред, е разглеждан в комисията, а господин Мичковски тук ли е?
    За да не определяме предварително становищата на комисиите, пред вас е проектът за дневен ред. Направени са три предложения - едното е на госпожа Русева да се разменят местата на първа и втора точка от дневния ред. Подлагаме най-напред него на гласуване. Първа точка да бъде проектът за правилник, а точка втора да бъдат комисиите, които са останали.
    Моля ви, пригответе се за гласуване. Предложението е да се разменят двете точки - първа и втора точка. Моля ви, гласувайте.
    За 177, против 13, въздържали се 7.
    Приема се предложението на госпожа Русева точка втора да стане точка първа. 1096.4
    Господин Пирински направи предложение, чухте и аргументите му - точка трета, тоест първото четене на законопроекта за възстановяване собствеността върху някои магазини и други помещения, да отпадне от дневния ред за седмицата. Моля ви, пригответе се за гласуване. Които са за неговото предложение, съответно го подкрепят, които са против - гласуват по съответния начин. Моля ви, гласувайте.
    За 93, против 105, 1 се въздържа.
    Предложението се отклонява. Остава точка трета. 1096.5 Направено бе предложение от господин Сугарев като точка шеста към дневния ред да се включи още един законопроект. Аз искам да се чуе все пак и мнението на господин Джеров като председател на комисията, тъй като, за да се в ключи в дневния ред това става в Председателския съвет и след консултации. Господин Сугарев, бих Ви предложила или да оттеглите, или да потвърдите своето предложение, тъй като няма мнение на Законодателната комисия и без такова консултиране не може да се включи в дневния ред. Господин Сугарев, заповядайте.
    ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Уважаемо Председателство, уважаеми дами и господа! Искам да напомня, че ние приемаме дневен ред не за днес, а за цяла седмица. Какво ще се получи, ако приемем в оперативен порядък всичко, което сме прогнозирали и след това се окаже, че няма какво да приемаме? (Възгласи в залата)
    Затова аз потвърждавам своето процедурно предложение като точка последна от дневния ред за седмицата да бъде включен законопроектът за връщане на отнетото държавно имущество. (Ръкопляскания)
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Велев иска думата.
    ДИМИТЪР ВЕЛЕВ (ПССД): Уважаеми колеги, съгласно сега действуващите временни правила за работата на Народното събрание, дневният ред се оформа, като се имат предвид предложенията, направени до 18 часа на деня, предхождащ заседанието. В чл. 10, ал. 4 е казано: "Народните представители могат по изключение да предлагат в дневния ред на текущото заседание да се включват спешни въпроси".
    Първо, какво е изключението, което направи господин Сугарев? Той не обоснова изключителността на този въпрос и спешността му. След като Законодателната комисия не го е разгледала, няма становище по този въпрос, аз мисля, че ще бъде прибързано да включваме такава точка в дневния ред. Благодаря ви.
    Освен това, извинявайте, задължително трябва да се изслуша и становище на противната страна, най-общо казано, да се изслуша становището на един представител, който не е съгласен с включването на този въпрос. Моето предложение беше процедурно. ВТ/ВЙ 1097.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Пред вас е дневният ред от първа до пета точка. Направеното от господин Сугарев е допълнение. Според приетите правила трябва да гласуваме. Гласувахме предложението на госпожа Русева, на господин Пирински.
    Господин Орсов, какво по процедурата? Временните правила се изчерпаха с процедура. Заповядайте за процедура.
    ЗЛАТИМИР ОРСОВ (ПССД): Моето изказване по процедурата е следното: ние имаме процедурни правила, по които трябва да бъдат извършвани всички действия на Народното събрание, включително и на отделните негови членове, когато правят предложения, засягащи работата на Народното събрание. Предложението, което току-що господин Сугарев направи, не отговаря, както разбрахме на тези процедурни правила, тъй като не е направено писмено най-късно до 18 часа на деня, предхождащ заседанието.
    Поради това, че неговото предложение не е направено в съответствие с процедурата, то би следвало изобщо да не се подлага на гласуване, тъй като не е спазен редът за сезиране, така да се каже, на Народното събрание, което да се занимае с неговото предложение.
    Ето защо ви предлагам, без да гласуваме неговото предложение, да гласуваме дневния ред с останалите точки така, както бяха направени.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има предложени пет точки с двете гласувания вече, които уточниха. Ще гласуваме по тях, след което ще се вземе отношение по предложението на господин Сугарев.
    Така че, моля ви, пригответе се за гласуване. Гласуваме първа до пета точка на дневния ред така, както е направен пред вас. Моля ви, гласувайте.
    За предложения дневен ред са гласували 130 народни представители, 48 против и 27 въздържали се.
    По повод предложението на господин Сугарев, Председателството предлага на народните представители следното: ние желаем вие с гласуване да кажете дали да гласуваме предложението на господин Сугарев или не. (Шум в залата, реплики от страна на малцинството) 1097.2
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): Как е възможно? Толкова е смешно!
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля ви, нека не се вълнуваме. Мисля, че това е най-редният начин, по който трябва да процедираме. Става дума за включване на спешни въпроси от временните правила, за което говори и господин Велев.
    ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): От името на парламентарна група...
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Поставя се и от името на ръководството на парламентарна група.
    ФИЛИП БОКОВ (от място): Вие сте задължена да не допускате това, което става.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Така че по-висше от цялото народно представителство няма и тъй като процедурата не е изяснена, ще го подложим на гласуване. (Реплики в залата, оживление) Господин Томов, заповядайте.
    АЛЕКСАНДЪР ТОМОВ (ПССД): Няма проблеми, само че трябва да стане по реда. Искам да кажа следното: първо, госпожа председателствуващата е длъжна да спазва точно правилника за работата на парламента. Ако тя смята, че това е спешен въпрос, който не търпи отлагане, а трябва да кажа, че веднаха бихме поставили така въпроса: защо Законодателната комисия, по какви съображения, не го е включила в предлагания дневен ред? Нещо повече, и като спешен въпрос? Така че те са имали съображения и тези съображения са от фактическо естество. Не е нормално след като компетентните професионални органи на парламента се произнасят по един такъв начин, вие със сила отново да налагате решение. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожа Русева има думата.
    ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): По процедурата. Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Да, предлага ни се дневен ред за цялата седмица. И този дневен ред ние сме длъжни да го обсъдим, и ако имаме предложения, да ги направим. Защото през седмицата ние вече не можем да ги правим или можем да ги правим само, когато са по спешност. 1097.3
    Въпросният Председателски съвет ни предлага само проекта за този дневен ред. А именно тук, в пленарно заседание, народното представителство ще каже приема ли този проект, как го приема - с изменения, без изменения, или допълнения. Защото, ако това е един проект, който Председателството ни налага, то тогава защо изобщо трябва да обсъждаме дневния ред? Направо да ни го спуска и да вървим по него. Ето защо, аз смятам, че няма никакво нарушение на процедурата. Става въпрос именно за гласуване на дневен ред за цялата седмица, още повече, че предложението идва от една парламентарна група, то трябва да бъде подложено на гласуване. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, господин Джеров, като председател на Законодателната комисия. Господин Джеров има предложение за включването в дневния ред за тази седмица.
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (СДС): Доколкото ми е известно, дневният ред се прави за седмицата, а не за днес. Още повече, че ние сме в рамките на гласуване на правилника и няколко дни, за съжаление го казвам, защото прекалихме малко, ще го гледаме.
    Както преди малко ви докладвах, Законодателната комисия, защото мисля, че за нея отговарям, а не за друга, приключи разглеждането на законопроекта за отмяна на Закона за другарските съдилища, също така и за връщане на магазинните помещения. Тези два законопроекта ще бъдат раздадени на народните представители в рамките на днешния следобед.
    Утре Законодателната комисия има още два законопроекта пред себе си. Единият е за изменение на Закона за Висшия съдебен съвет, а вторият - Закона за отнемане на имуществото. Това са две точки, които са поставени, както казах, в дневния ред на Законодателната комисия утре и следобед съответните материали ще бъдат раздадени. Утре е сряда, така че от гледище на Законодателната комисия в пленарната зала утре до 15 часа ще има четири законопроекта. Впрочем два днес след обяд и утре още нови два. Това е положението в Законодателната комисия, за която имам единствено право да ви докладвам.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (от място): Обяснение на вот. 1097.4
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По процедура не можем да обясняваме вот, господин Пирински. Не може процедура да се обяснява.
    Да, заповядайте, господин Пирински.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ПССД): Гласуването на дневния ред не е процедура, а е съществен въпрос и искам да обясня защо гласувах против днешния дневен ред.
    В днешния дневен ред е включена като точка трета за седмицата, разбира се, законопроектът за магазините, който не е гледан в Икономическата комисия. (Шум в залата) Това е недопустимо и ще ни изправи от чисто практическа гледна точка, за която апелира дясната страна - за пестене на време, пред опасността да губим много време в пленарна зала по работа със законопроекти, които не са минали през съответните комисии. Моля ви да разсъждавате от гледна точка на вашата логика, която налагате тук от началото на това Народно събрание, и да не гласувате механично против всяко предложение, което лявата страна прави.
    Второ, госпожо председател, правя предложение за включване в дневния ред на спешен въпрос, актуален въпрос - закриване на всички други комисии, освен на Законодателната. (Единични ръкопляскания в залата) След като няма нужда от тези комисии, нека да не си играем, че уж има и други комисии в Народното събрание. Да сме наясно, че има само Законодателна комисия. Настоявам предложението ми да се гласува. (Ръкопляскания)
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Да се гласува това предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата господин Стоилов. 1097.5 ЯНАКИ СТОИЛОВ (ПССД): Ще се върна към въпроса за дневния ред, с който се надявам, че ще приключим в скоро време. Преди това искам да припомня съдържанието на този текст от Временните процедурни правила, който урежда нашата дейност.
    В чл. 10, ал. 1 се казва: "Народното събрание, по предложение на председателя, приема програма за предстоящия двуседмичен период, разпределена по заседания.
    Ал. 2. В края на всяко заседание председателят обявява датата на следващото заседание и проекта за дневен ред."
    Няма да чета другите точки за до пълнителните предложения. Това, което е пред нас, не е нито точно дневен ред, а е по-скоро седмична програма. И следователно, в рамките на тази седмична програма, ако някои колеги имат предложения, тя може да се допълва, ние в крайна сметка трябва да уточним дневния ред, защото дневният ред не може да бъде за една седмица.
    И аз затова предлагам сега да се подложи на гласуване дневният ред за днешното заседание, който да включва вече част от приетите точки, а именно точка втора и първа в поредността, както станаха, и точка четвърта - законопроекта за отмяна на Закона за другарските съдилища, тъй като той е гледан в Законодателната комисия и никой друг по него не е необходимо да се произнася.
    Другите две точки ще останат евентуално за утрешното заседание и те ще бъдат гласувани като утрешен дневен ред. И ако има други предложения, по същата процедура. С това смятам, че ще облекчим своята работа и този нескончаем спор няма нужда да бъде прехвърлян на залата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Стоилов, Вие в известен смисъл улеснихте Председателството, тъй като става дума за програма и в този смисъл може би улеснявате и повечето предложения.
    Това, което днес ще свършим, зависи как ще работим, но както сме тръгнали, ще забавим правилника, а знаете, че от правилника зависи и финансиране, и много други въпроси, и бюджетът на Народното събрание. Така че ви моля, нека бъдем делови. 1098.1 СД/ВЙ
    Господин Карадимов, Вие какво ще предложите? Заповядайте. (Шум в залата) След малко пристъпваме към гласуването. Днешното заседание започва като прецедент, но все пак е начало на седмицата, можем да го обясним.
    РОСЕН КАРАДИМОВ (ПССД): Госпожо председател, уважаеми колеги! Аз, без да изляза на трибуната, не мога да кажа какво ще предложа, защото вие така ми зададохте въпроса.
    Искам да предложа действително да се разграничат нещата. Потвърждавам и съм съгласен с това, което казва колегата Стоилов, и предлагам докато не приключим с правилника, да не подхождаме и към други законопроекти.
    Колеги, достатъчно комични ситуации видяхме в тази зала и достатъчно прецеденти създадохме. Да се вслушаме все пак в някои думи.
    В правилника подробно е уреден законодателният процес. В момента ние създаваме прецедент след прецедент, приемайки закони, чиято процедура на приемане всъщност ние по същество нямаме. Базираме се на един текст от Конституцията, който казва, че те се приемат на две четения, и на доста крехките разсъждения на временните процедурни правила.
    Аз смятам, че законодателният процес като основна дейност на събранието трябва да бъде дисциплиниран, трябва да бъде регламентирано времето, начинът на изказванията, а не така ад хок да се правят нещата.
    Аз съм съгласен, че господин Джеров може да внесе законопроекта до края на седмицата за връщане на имуществото, но когато председателят на Законодателната комисия бърка даже името на законопроекта, тогава нещата стават сериозни. Господин Джеров, той не е законопроект за отнемане на имуществото, както Вие казахте, а е законопроект за връщане на имуществото на държавата. Дори господин Сугарев не успя да каже цялото име на законопроекта. Председателят на Законодателната комисия не може да каже цялото име на законопроекта, а Вие твърдите, че той е готов да влезе в пленарната зала. С подобен подход аз категорично не мога да се съглася. 1098.2
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Приключваме дискусиите, тъй като е направено писмено процедурно предложение от страна на господин Капудалиев да се преустановят дебатите и да се премине към гласуване на дневния ред. По-нататък има направени предложения.
    НОРА АНАНИЕВА (от място): Нали го гласувахме?!
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Много моля! Тези временни правила не са пълни. С това само усложняваме нашата работа.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (от място): Това е некоректна процедура! Това е смешно. Това е в нарушение на процедурата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Доколкото изрично не е написано, господин Пирински, не можем да ги нарушим. Именно за да се решат нещата съвсем правилно при тази липса на регламентация, затова отново подновявам предложението на Председателството. Моля ви, вие да решите в пленарната зала дали да се пристъпи към гласуване на предложението на господин Сугарев да се включи към така предложения дневен ред, което и господин Стоилов го разшири - че става дума за програма. Но все пак тя не е за две седмици, а за тази седмица.
    Пристъпваме към гласуване. Много ви моля! Достатъчно съображения бяха казани по дневния ред.
    Моля ви, уважаеми народни представители, да гласувате нашето процедурно предложение - да се гласува ли предложението на господин Сугарев за допълване на дневния ред, плюс тези пет точки. Моля ви, гласувайте.
    За 115, против 95, 2 се въздържат.
    Моля, господин Джеров, за точното наименование. (Шумна реакция от блока на ПССД, възгласи "Браво!" Госпожа Ботушарова уточнява наименованието на законопроекта)
    Моля ви, уважаеми колеги, още едно гласуване - предложението, направено от господин Сугарев към този дневен ред, по-точно програма за седмицата, да се включи като точка шеста за разглеждане в пленарната зала законопроект за връщане на отнето държавно имущество.
    Моля ви, гласувайте, като вече плюс тези пет точки, да се допълни програмата за седмицата и с този законопроект. Моля, гласувайте. 1098.3
    За 114, против 95, 1 се въздържа.
    Тази точка се включва към седмичната програма.
    Госпожа Маринова, имате думата. 1098.4 КЛАРА МАРИНОВА (ПССД): Уважаеми колеги, мога ли да обясня вота си?
    Господин председател, ще ми разрешите ли да обясня вота си?
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля за тишина в залата.
    КЛАРА МАРИНОВА: Клара Маринова, Парламентарен съюз за социална демокрация.
    РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА СДС: Има ли такъв съюз?
    КЛАРА МАРИНОВА: Да, има такъв съюз.
    Съжалявам, днес нямах намерение да се изказвам, тъй като и гласът ми е спаднал, но това пълно абсурдие, до което достигнахме в тази зала днес, след малко в правилника ще стане дума дали да се предават пленарните заседания на Народното събрание по радиото и телевизията. Имахме намерение отново да подновим нашето желание, защото през тези два почивни дни се срещнахме с немалка част от електората, гласувал със синя бюлетина. И този същият електорат, господин Йорданов, също настоява да чува какво става в Народното събрание. Но трудно щеше да ни бъде да обясним днес този абсурд, който се случи само преди секунди. Да гласуваме дали да гласуваме. Да гласуваме за един закон, за влизането на който никой не му знае наименованието. (Шум в залата от блока на СДС) Представяте ли си...
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Стига!
    КЛАРА МАРИНОВА: Не, не "стига", господине!
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, без реплики от място.
    КЛАРА МАРИНОВА: Господин Димитров, Вие не сте в състояние да ми вземете думата. И ще продължа. След като и председателствуващата не се съобрази с правилника, макар и временен, който сме приели, след като и тя не знаеше името на закона, кажете ми, господа, какво законотворчество става в тази зала! Радостното е, че този път нашите гласоподаватели не ни видяха какво вършим в тази зала, но те ще научат. За съжаление журналисти има горе.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Йончев има думата. ББ/ВЙ 1099.1
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (ПССД): Уважаеми колеги, аз се опитах да проумея ситуацията и мисля, че така се ориентирах. Значи цялата работа идва оттам, че ние сега понеже обсъждаме седмичния дневен ред, дневният ред за седмицата от месечната програма в рамките на годишната ни работа, допускаме определени разминавания, които благодарение на Председателството бяха разяснени. Благодаря ви. (Ръкопляскания от блока на ПССД)
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩА СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Пирински, Вие ако поддържате Вашето предложение, добре е да го внесете в писмен вид като проект за решение. (Ръкопляскания от блока на ПССД)
    Не виждам защо се вълнувате. Законопроектът е внесен... Извинявайте, господин Томов, мисля, че има съществена разлика между двете предложения и мисля, че не е мястото тук нито да репликирам на госпожа Маринова, кой знае и кой не знае заглавието. Но понеже има предложение за решение, предложенията се внасят във вида, в който следва да бъдат гласувани. Предложението за законопроекта е направено.
    Господин Пирински, поддържате ли да бъде точка седма Вашият проект за решение?
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ПССД): Госпожо председателствуваща, моето предложение беше да се включи точка за обсъждане за закриване на комисиите. Аз не съм предложил решение. Но въпросът е актуален и възниква с цялата му острота във връзка с начина, по който бяха решени набързо тук редица въпроси. Ако ме питате мен, аз съм убеден, че е необходимо да има тези комисии, но начинът, по който Вие водите заседанието и както гласува мнозинството, говори, че Вие сте на друго мнение. И този въпрос е твърде сериозен и аз предлагам той да се включи като въпрос за обсъждане. Моля, да го подложите на гласуване, защото възниква съвършено сериозно въпросът: трябва ли да има комисии или не. Аз смятам, че трябва, и ако се включи точката в дневния ред, ще стана и ще обясня защо трябва. Но не искам да говоря без дневен ред и да попадна под прицела на унищожителната критика на Венци Димитров.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожа Златева - против Вашето предложение.
    РЕПЛИКА ОТ ДЕПУТАТ ОТ ПССД: Да се подложи на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Ако трябва, ще гласуваме, моля Ви, господин Стоилов, защо укорявате Председателството. Вместо правилникът да беше приет и тогава Вашите 1099.2 укори щяха да са с основание. Ако той е толкова пълен, колкото и временните процедурни правила, ще гласуваме сигурно процедури, докато изясним всички въпроси.
    ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Аз съм против това процедурно ли, не зная как да го нарека, предложение, защото ние трябва всъщност да се върнем и да си отменим гласуването от предишния ден... (Ръкопляскания от блока на ПССД), когато гласувахме правилника, господа социалисти! Тогава ние гласувахме и какви комисии да има това Народно събрание. Недейте с тези абсурдни предложения да затормозвате работата на парламента и да ни пречите на всички да приемем правилника.
    Предлагам да преминем към първа точка от дневния ред.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩА СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожа Дърева, няма да мога да Ви дам думата, защото бе направено предложение за включване против от госпожа Русева.
    Процедурно? Заповядайте!
    ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (ПССД): Процедурно предложение, господа!
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, има предложение за процедурно предложение!
    ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Госпожа Ботушарова, имам процедурно предложение. Тъй като вече очевидно ние ще имаме една нова традиция в нашия парламент, аз предлагам да гласуваме дали да гласуваме предложението на господин Пирински. (Ръкопляскания от блока на ПССД)
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Ако предложението на господин Пирински е актуален въпрос, има процедура за внасяне. Ако господин Пирински желае предложението да завърши с решение, трябва да го внесе. А ако много настоявате да бъде точка от дневния ред, за да не се считате ощетен, ще го подложим на гласуване.
    Господин Мичковски, заповядайте. По процедурен въпрос ли?
    Днес се очертава едно голямо процедурно заседание и ако правилникът час по-скоро не го приемем, сигурно ще имаме още процедурни заседания. 1099.3
    Господин Мичковски, отказвате се?
    Господин Пирински, Вашето предложение засяга промяна в правилника, който вече е гласуван. А госпожа Дърева предлага да гласуваме Вашето предложение.
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Член 17 от правилника нали е приет? Тогава какво?
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Много моля за ред в залата.
    Не може реплика на реплика, извинявайте, господин Аджаров, седнете си на мястото. (Господин Аджаров е дошъл до микрофоните) Моля без тези обяснения, тези обяснения след това ще ги направите.
    Господин Йорданов, Вие.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаеми госпожо председател, госпожи и господа народни представители! Понякога човек трябва да си вземе въздух като вижда толкова групости да се говорят в тази зала. (Ръкопляскания от блока на ПССД)
    Понякога така ръкопляскаха и на площад "9 септември".
    Във всички случаи навлизаме в една абсурдна ситуация. Ясно е, че Предизборният съюз на БСП има желание да бави, да се изказват по повече. Това е ясно. Обаче ясно трябва да е също така, че когато един проблем или една точка се включва в седмичната програма, това не означава, че тя ще се гледа, тъй като можем да не стигнем до нея. Същото важи и когато една точка от дневния ред се включи в дневния ред на деня, ние можем също да не стигнем до нея, особено когато комисиите не са готови по дадения въпрос. Това се е случвало многократно във всяко едно Народно събрание. Ние днес обсъждаме седмичната програма и на вас просто трябва да ви е така безкрайно ясно. Отново повтарям, бих казал, по съветски ясно. (Смях в залата, ръкопляскания от блока на ПССД) Ако искате, мога да ви кажа и по френски да ви бъде ясно. Както искате, може да ви е ясно, че имуществото на Българската комунистическа партия и другите казионни организации ще бъде отнето преди вашия конгрес. (Ръкопляскания от блока на ПССД)
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Йорданов, какво е Вашето предложение? 1099.4
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: И ако евентуално...
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По процедурния въпрос, какво е Вашето предложение?
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: И ако евентуално това ви вълнува, да ви успокоя, да не се вълнувате.
    По-нататък. Предлагам да се гласува предложението, което госпожица Дърева направи. Но да се гласува дали да се гласува предложението на госпожица Дърева.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Много моля, дневният ред е приет и повече процедурни въпроси не се приемат, тъй като това е и по временните правила. Не, повече думата по процедурни въпроси, при приет дневен ред, няма да дам.
    Предложението на господин Пирински се отнася до материя от правилника и аз Ви моля, господин Пирински, след малко, като се започне обсъждането на правилника, да направите Вашето предложение. Тази точка е част от правилника и затова след малко, когато започне обсъждането, можете да го направите там. Не можем, мисля, да сравним двете предложения.
    Тъй като дневният ред е гласуван, други промени могат да се направят по съответния ред. Това не пречи да стане днес до 18 часа и по-нататък.
    АЛЕКСАНДЪР ТОМОВ (от място): Искам думата за реплика.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Няма вече за какво реплика, господин Томов.
    Не говорим по същество. Много ви моля, не се прави реплика на процедурно предложение.
    Помолих господин Йорданов да приключи изказването си с предложение.
    Пристъпваме към точка първа от дневния ред - правилника.
    Зная хубаво, сладка е думата, думата дума открива, казахме го веднъж, но нека да си свършим работата. Ако имате лично обяснение или нещо друго, в края на заседанието.
    Минаваме към точка първа от дневния ред.
    ПРОЕКТ ЗА ПРАВИЛНИК ЗА РАБОТАТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.
    Моля, господин Джеров, умолявам, колеги, тези, които са се записали за изказване или ще вземат думата, нека отново да представят желанието си тук, тъй като не разполагаме в момента с данни дали някои не са взели думата по обсъжданията. Моля, заявките за изказвания да постъпят в Председателството.
    Господин Джеров, имате думата. 1099.5 ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Колеги, продължаваме с чл. 19. Ако си спомняте, глава четвърта беше обсъдена след моя доклад, обаче не стигна времето, поради изтичане на часа да догласуваме всички правни норми. При това положение ще докладвам вече член по член. Имам предвид направените изказвания, защото имаше достатъчно време, и ще моля госпожа председателствуващата да ги постави на гласуване.
    Член 19. Основният текст на Законодателната комисия ще прочета, за да имаме предвид базата, и ще ви докладвам предложенията, които бяха направени.
    Основният текст на Законодателната комисия на чл. 19, три алинеи.
    "Ал. 1. При определяне на състава на постоянните комисии се прилага принципът на пропорционално представителство на парламентарните групи.
    Ал. 2. Ръководството на постоянните комисии се състои от председател и заместник-председатели. То организира работата на комисията, ръководи заседанията и поддържа връзки с другите комисии. Комисиите могат да изберат из своя състав секретар на комисията.
    Ал. 3. Ръководството и членовете на постоянните комисии се избират от състава на народните представтели с явно гласуване по предложение на председателя на Народното събрание след консултации с ръководствата на парламентарните групи."
    Това беше съдържанието на предложения ви проект.
    Предложения по ал. 1. Основният текст е "при определяне на състава на постоянните комисии..." Направени са предложения от господин Орсов, не само "състава", а и "председателите".
    Господин Божинов и госпожа Дърева казват "и членовете на ръководствата".
    Иван Генов казва: "и конституирането на техните ръководства".
    Или бих го резюмирал с оглед на точност и прецизност. Предлага се от господата Орсов, Божинов, Дърева и Генов: "при определяне на състава и ръководствата на постоянните комисии се прилага принципът на пропорционално представителство на парламентарните групи." РД/ВЙ 1100.1
    Или разликата е - предлагаме: "при определяне на състава на постоянните комисии..." и колегите искат да се допълни: "и ръководствата".
    Бих ги докладвал, госпожо председателствуващ, алинея по алинея, защото навсякъде има различни положения.
    При това положение предлагам да се постави на гласуване основният текст и този, който е предложен от четиримата колеги.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, пригответе се за гласуване на чл. 19, ал. 1. Бих Ви помолила, господин Джеров, да помогнете при гласуването, тъй като има много предложения, а Вие разполагате с тях. Вече се прие от измененията как да става редът за гласуване, нека да го спазваме.
    Най-напред предлагате да се гласува основният текст така, както е предложен, а след това правените към него допълнения.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: При положение, че имаме решение, редът за гласуване е следният. Просто си позволявам да го прочета, за да имаме предвид.
    Редът на гласуване е следният: първо, предложения за отхвърляне; второ, предложения за отлагане; трето, за заместване; четвърто, за поправки, след това обсъждан текст, който може да съдържа и одобрени вече поправки, и накрая предложение за допълнения.
    При това положение, според мен, може да започнем да гласуваме текста, както е предложен от Законодателната комисия, а след това предложението на четиримата колеги. Мисля, че те не биха възразили срещу обобщението, което направих, защото то обхваща техните идеи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Гласуваме основния текст на чл. 19, ал. 1 така, както го имате пред вас написан и както бе прочетен. Моля ви, гласувайте!
    За предложението са гласували 156, против 12, 8 се въздържат. Основният текст е приет.
    Господин Джеров, сега допълненията. 1100.2
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Предложението за допълнение е: "при определяне на състава и ръководствата..."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля да гласуваме за допълнението "и ръководствата", освен състава, и ръководствата. Моля ви, гласувайте!
    За са гласували 78, против 104, 2 се въздържат. Допълнението се отклонява.
    Други допълнения, господин Джеров, към този текст? 1100.3
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да минем към ал. 2 на чл. 19. Ще ви прочета основния текст:
    "Ал. 2. Ръководството на постоянните комисии се състои от председател и заместник-председатели." По-нататък: "То организира работата на комисията, ръководи заседанията и поддържа връзка с другите комисии. Комисиите могат да изберат из своя състав секретар на комисията".
    Прочетох ви основния текст. От господин Невен Пенев се предлага вместо "ръководството да се състои от председател и заместник-председател" да бъде: "... се състои от председател и до двама заместник-председатели". Или основният текст не съдържа "до двама". Допълнението съдържа "до двама".
    Моля основният текст да се постави на гласуване, а именно, че ръководството на комисиите се състои от председател и заместник-председатели.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По другите изречение има ли допълнение?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Не, няма.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Гласуваме текста така, както е пред вас, след което ще гласуваме и допълнението на господин Невен Пенев.
    Моля ви, гласувайте за текста на ал. 2, както е пред вас и бе прочетен.
    За - 149, против - 28, 6 - въздържали се. Текстът е приет.
    Следва да се гласува и за допълнението, направено от господин Пенев "до двама". Гласува се допълнението.
    За - 98, против - 75, 2 - въздържали се. Допълнението се приема.
    Господин Джеров, следващият текст?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва чл. 19, ал. 3, към който няма нито възражения, нито предложения. Ще го прочета така, че да може веднага да бъде поставен на гласуване.
    РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: Няма нужда! Имаме го.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Ако го имате, да не го чета...
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Джеров, моля прочетете текста. ДП/МД 1101.1
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Ал. 3. Ръководството и членовете на постоянните комисии се избират от състава на народните представители с явно гласуване по предложение на председателя на Народното събрание след консултации с ръководствата на парламентарните групи".
    Това е съдържанието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Към този текст няма допълнения?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Не, няма.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте за текста, така както го чухте и го имате пред себе си - ал. 3 на чл. 19.
    За - 162, против - 4, 8 - въздържали се. Текстът се приема.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Преминаваме към чл. 20. Нека да си припомним: господин Венцеслав Димитров предложи един текст от частта "Бюджет на Народното събрание" да дойде тук, защото действително мястото му е тук. Според мен това е правилно. Предложеният текст е на Законодателната комисия.
    Същевременно господин Янаки Стоилов предлага друг вариант и затова ще ви прочета двата текста на ал. 1 на чл. 20 и гласуването ще покаже кое трябва да остане.
    "Чл. 20, ал. 1. Всяка комисия може да наеме експерти по граждански договор за изпълнение на конкретна задача, проекти и т.н. с решение на ръководството на комисията. Към комисиите за срока на действие на Народното събрание се назначават технически секретари и друг персонал от председателя на Народното събрание по предложение на председателя на комисията". Това е единият вариант, който е взет от бюджета.
    Господин Янаки Стоилов, доколкото разбирам, на това място предлага ал. 1 на чл. 20: "Към постоянните комисии се назначават експерти, технически секретари и друг персонал от председателя на Народното събрание".
    Това са двете положения. Предлагам да се гласува първо предложението на Законодателната комисия. Господин Венцеслав Димитров само предлага от друго място текстът да дойде тук и действително е правилно това. 1101.2
    ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): Има и втора алинея за възможността по договор да се назначават.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да, има и втора алинея, която е пред мен.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Пристъпваме към гласуване на текста, който бе прочетен от господин Джеров и е текст на Законодателната комисия. Алтернативният на него текст е този на господин Янаки Стоилов.
    За - 115, против - 52, 11 се въздържат. Приема се текстът на Законодателната комисия. 1101.3
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Предложението на господин Янаки Стоилов това положение ми се струва, че следва да отпадне, освен ако той държи да бъде гласувано, защото то е алтернатива.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По-нататък, господин Джеров.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Минаваме към чл. 20, ал. 2. Базата е предложението на Законодателната комисия, като господин Бончо Рашков прави едно предложение за изменение. Ще докладвам последователно.
    Предложението на Законодателната комисия е: "Постоянните комисии могат да приемат свои вътрешни правила в съответствие с разпоредбите на този правилник. Когато в правилата на комисията се уреждат взаимоотношения с трети лица, експерти и други, те се утвърждават от председателя на Народното събрание". Това е текстът на Законодателната комисия. Тя предлага постоянните комисии да "могат да приемат", а господин Бончо Рашков казва: "Постоянните комисии приемат". Разликата е "могат да приемат" или "приемат". Според мен не би трябвало да бъде прието предложението на господин Бончо Рашков, защото той поставя императивно задължението на всички комисии. Комисиите следва според мен да решат дали им трябват или не вътрешни правила.
    Моля да поставите на гласуване ал. 2 на чл. 20 с разбирането, че след това ще гласуваме изменението на господин Бончо Рашков.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Вие предлагате да гласуваме два текста?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Ако гласуваме текста с израза "могат да", в такъв случай ще предрешим въпроса. Разбира се, съзнаваме, че има и друга алтернатива.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Те са две равностойни предложения, постъпили по различен ред. Така че най-напред гласуваме предложението на Законодателната комисия, както бе прочетено от господин Джеров. Моля, гласувайте.
    Със 130 - за, 32 - против, 9 - въздържали се, текстът, предложен от Законодателната комисия, се приема. Ст.Б/МД 1102.1
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: При това положение ще докладвам ал. 3, която в основния текст е отбелязана като втора. Към нея има предложение за друг алтернативен текст. Основният текст, предложен от Законодателната комисия, е: "Разходите, необходими за дейността на постоянните комисии на Народното събрание, се утвърждават от председателя на Народното събрание по предложение на ръководствата на комисиите". Господин Бончо Рашков предлага: "Постоянните комисии приемат свои бюджетни сметки, чиито средства се включват в бюджета на Народното събрание. Бюджетните сметки се утвърждават от председателя на Народното събрание".
    Това са двете алтернативи. Моля да бъде поставена първо за гласуване редакцията на Законодателната комисия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля народните представители да гласуват първо текста, предложен от Законодателната комисия, който имат и пред себе си. Моля, гласувайте.
    Със 128 - за,27 - против, 20 - въздържали се, текстът на Законодателната комисия се приема.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: По този начин се решава и въпросът за алтернативния текст.
    Чл. 21. По него няма предложения. Чета го, както е: "Постоянните комисии могат да образуват подкомисии и работни групи".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте чл. 21, както го чухте.
    Със 160 - за, 4 - против и 4 - въздържали се, текстът се приема.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва чл. 22, при който положението е твърде усложнено и затова ще моля колегите да внимават, защото ще трябва да докладвам няколко неща наведнъж, за да може да се поставят след това на гласуване съответните текстове.
    Текстът на Законодателната комисия е в три алинеи:
    "Ал. 1. Постоянните комисии разглеждат законопроектите и проектите за решения, декларации и обръщения, разпределени им от председателя на Народното събрание, изготвят доклади и вземат становища по тях.
    Ал. 2. Държавните органи, длъжностните лица, обществените организации и гражданите са длъжни да предоставят при поискване 1102.2 всички сведения и документи, необходими за дейността на постоянните комисии.
    Ал. 3. Законодателната комисия разглежда всички законопроекти и предложения за актове с нормативен характер и дава мнение за тяхното съответствие с Конституцията и действуващите закони, като предлага тяхното приемане, отхвърляне, изменение или допълнение".
    Повтарям, това е текстът на Законодателната комисия.
    Предложението на господин Орсов за чл. 22, ал. 1 е: "Постоянните комисии разглеждат законопроектите и проектите за решения, декларации и обръщения, разпределени им от председателя на Народното събрание, изготвят доклади, в които се произнасят по необходимостта, целесъобразността и финансовото им осигуряване".
    Господин Георги Близнашки иска тази материя да се уреди в два текста - чл. 22 и чл. 22а. Ще прочета и двата текста, за да имаме предвид какво да гласуваме.
    По проекта на господин Георги Близнашки: "Чл. 22, ал. 1. Постоянните комисии могат да подготвят законопроекти и проекти за решения, декларации и обръщения и да ги внасят в Народното събрание.
    Ал. 2. Постоянните комисии разглеждат законопроектите, проектите за решения, декларации и обръщения, разпределени им от председателя на Народното събрание, изготвят доклади и предлагат на Народното събрание тяхното приемане, отхвърляне, изменение или допълнение.
    Ал. 3. Законодателната комисия разглежда всички законопроекти и дава мнение за тяхното съответствие с Конституцията, действуващите закони и изискванията на законодателната техника.
    Чл. 22а, ал. 1. Вносителите на законопроекти и проекти за решения, декларации и обръщения се канят за участие в заседанията на съответните постоянни комисии. В отсъствие на вносителя проектите не могат да се разглеждат.
    Ал. 2. При необходимост постоянните комисии могат да канят отделни министри, които са длъжни да се явяват и участвуват в техните заседания.
    Ал. 3. Държавните органи, длъжностните лица, обществените 1102.3 лица и гражданите са длъжни да представят при поискване всички сведения и документи, необходими за дейността на постоянните комисии".
    Мисля, че по този начин обхванах направените предложения, а именно предложението на Законодателната комисия, новото предложение на господин Георги Близнашки и предложенията на господин Орсов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Джеров, помогнете ни как да ги подложим на гласуване, тъй като Вие сте в течение на текста.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Според мен първо трябва да гласуваме проекта на Законодателната комисия, а след това вече бихте ме затруднили, защото не зная как са направени по време предложенията на господин Близнашки и господин Орсов, но независимо от това според мен ако приемем предложенията на Законодателната комисия, другите текстове се изключват автоматически.
    Затова моля да поставите на гласуване трите алинеи на чл. 22, предложени от Законодателната комисия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата господин Орсов. 1102.4
    ЗЛАТИМИР ОРСОВ (ПССД): Понеже поискахте помощ, госпожо Ботушарова, относно реда, по който да се гласуват предложенията, аз мисля, че предложението, което направих не се изключва от текста, предложен от Законодателната комисия. И ако най-напред гласуваме предложения от Законодателната комисия текст, по същество моето предложение е за включване на няколко допълнителни думи към този текст. Затова ви моля като гласуваме такста на Законодателната комисия да подложите на гласуване и направеното от мен предложение. Те не се изключват.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да, като допълнение на този текст.
    (Депутатите Александър Джеров и Златимир Орсов се съвещават)
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: При това положение, както се уточнихме с господин Орсов, той прави две предложения за допълнение на основните текстове, което означава, че може да бъде поставен на гласуване основният текст, предложен от Законодателната комисия - това е чл. 22 с трите алинеи. Това ще реши въпроса спрямо предложението на господин Георги Близнашки, а след това ще предложа на гласуване допълненията, които господин Орсов прави в първа и трета алинея на чл. 22.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, пригответе се за гласуване. Първо текста на чл. 22, ал. 1, 2 и 3 така, както го имате пред вас. Това са текстовете на Законодателната комисия. Моля, гласувайте.
    За - 142, против - 30, въздържали се - 8. Текстът на Законодателната комисия се приема. В този случай няма да се гласува текстът на господин Близнашки. Допълненията на господин Орсов към ал. 1.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Ще ги докладвам поотделно, защото те са различни.
    Едното предложение се отнася към чл. 22, ал. 1.
    "Постоянните комисии разглеждат законопроектите и проектите за решение", прескачам текста, защото колегите го имат - "изготвят доклади, вземат становище по тях". А господин Орсов предлага "изготвят доклади" и оттам продължава "в които се произнасят по необходимостта, целесъобразността и финансовото им осигуряване". ДЕ/МД 1103.1
    Моля да бъде поставено на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Гласуваме допълнението "в които се произнасят по необходимостта, целесъобразността и финансовото им осигуряване".
    Моля да бъде поставено на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Гласуваме допълнението "в които се произнасят по необходимостта, целесъобразността и финансовото им осигуряване". Моля, гласувайте по предложението за допълнение към вече приетия текст на ал. 1, направено от господин Орсов.
    За - 85, против - 9, 4 - се въздържат. Предложението се отклонява.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Второто предложение на господин Орсов се отнася към ал. 3. Моля колегите да следят раздадения законопроект, за да видят какво е неговото допълнение.
    "Законодателната комисия разглежда и дава мнение по тяхното съответствие с Конституцията и действуващите закони".
    Господин Орсов тук предлага "и изискванията на законодателната техника". И продължава текстат както е. Или неговото вмъкване се отнася до думите "и изискванията на законодателната техника".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Гласуваме допълнението на господин Орсов към ал. 3. Моля, гласувайте.
    За - 78, против - 96, 7 се въздържат. Допълнението се отклонява. Господин Джеров, по-нататък.
    (Депутатите Александър Джеров и Златимир Орсов се уточняват)
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: За един момент да се уточним.
    Колеги, "Чл. 23, ал. 1. Постоянните комисии заседават във времето, определено за работа на Народното събрание, когато няма пленарни заседания. Периодичността, продължителността на заданията и дневният им ред се определят от техните ръководства".
    Това е ал. 1, моля да бъде поставена тя на гласуване, докато се уточним с господин Орсов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте текста на ал. 1 така, както бе прочетен и както го имате. 1103.2
    За - 155, против - 1, 4 се въздържат. Текстът е приет. Ал. 2?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Ал. 2, нарочно го разкъсах, защото господин Орсов има тук едно предложение за допълнение. Ще ви прочета първо основната редакция на ал. 2 на чл. 23.
    "Свикването на комисиите може да става от техните председатели, по искане най-малко на 1/3 от членовете им или на председателя на Народното събрание".
    Това е текстът на Законодателната комисия. Господин Орсов предлага:
    "Свикването на комисиите може да става от техните председатели по тяхна инициатива"
    В такъв случай моля да бъде поставен на гласуване основният текст на ал. 2, а след това предложението за трите нови думи на господин Орсов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте за текста на ал. 2 така, както е предложена от Законодателната комисия.
    За - 155, против - 4, 3 се въздържат, текстът е приет.
    Моля, гласувайте за допълнението, направено от господин Орсов "по тяхна инициатива".
    За - 62, против - 78, 6 се въздържат, допълнението се отклонява.
    Господин Джеров, следващият.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Продължавам с чл. 24. Ще докладвам само първа и втора алинея.
    "Чл. 24, ал. 1. Заседанията на постоянните комисии са открити.
    Ал. 2. Комисиите могат да решат отделни заседания да бъдат закрити".
    Моля да бъдат поставени на гласуване само ал. 1 и 2 на чл. 24.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте за текстовете на ал. 1 и 2 на чл. 24 така, както са предложени от Законодателната комисия. На тях алтернативни няма и допълнения няма.
    За - 156, против - 2, 2 се въздържат. Текстът се приема. 1103.3
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва ал. 3. Първо ще я прочета: "Заседанията на Комисията по националната сигурност и на Комисията по външната политика са закрити. По решение на ръководствата на тези комисии отделни заседания могат да бъдат и открити."
    Господин Орсов предлага тази алинея да отпадне.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Най-напред, други предложения има ли?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Не, по ал. 3 няма.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Най-напред трябва да се гласува предложението за отхвърляне на този текст, направено от господин Орсов. Моля, гласувайте да се отхвърли този текст.
    С 61 гласували - за, 100 - против, и 7 - въздържали се, предложението за отхвърляне на текста отпада.
    Подлагам на гласуване текста така, както е предложен от Законодателната комисия и бе прочетен от господин Джеров. Моля, гласувайте за ал. 3.
    Със 120 гласували - за, 36 - против, и 8 - въздържали се, ал. 3 се приема.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Ал. 4 и 5. По тях няма предложения. Ще ви ги прочета:
    "Ал. 4. Народните представители, които не са членове на съответна комисия могат да участвуват във всички нейни заседания без право да гласуват.
    Ал. 5. Участвуващите в заседанията на комисиите са длъжни да спазват изискванията във връзка с опазване на служебната и държавната тайна, както и на сведения, отнасящи се до личния живот и доброто име на гражданите."
    Моля да поставите на гласуване двете алинеи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте ал. 4 и 5 така, както ги чухте и ги имате пред себе си.
    167 гласували - за, 2 - против, и 1 - въздържал се, двата текста са приети.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Има предложение за нова допълнителна, шеста алинея от господин Бончо Рашков. Той предлага следното съдържание на новата шеста алинея. ВТ/МД 1104.1
    "При обсъждане на законопроекта и други материали, вносителят или негов представител присъствуват на заседанията на комисиите."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте предложението на господин Рашков за нова, шеста алинея. Чухте текста на предложението за шеста алинея.
    С 88 гласували - за, 64 - против, и 17 - въздържали се, предложението се приема.
    По-нататък, господин Джеров.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Чл. 25. По него няма проблеми. "Комисиите заседават и вземат решения, когато присъствуват повече от половината от техните членове. Решенията се вземат с обикновено мнозинство от присъствуващите при явно гласуване." Това е предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте за текста на чл. 25 както го чухте и както го имате пред себе си.
    Със 159 - за, 4 - против, и 1 - въздържал се, текстът е приет.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Чл. 26 има две алинеи. Те гласят както следва:
    "Ал. 1. Комисиите могат да провеждат съвместни заседания, когато се разглеждат общи въпроси. Тези заседания се ръководят по споразумение от един от председателите.
    Ал. 2. При провеждане на съвместни заседания всяка комисия взема поотделно своето решение по обсъждания въпрос. При различно становище всяка комисия прави свой отделен доклад пред Народното събрание."
    Това е предложението на Законодателната комисия, което моля да се постави на гласуване, след което ще прочета предложението за нова, трета алинея от госпожа Нина Михайлова.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте чл. 26, ал. 1 и 2.
    Със 174 гласували - за, 2 - против, и 1 - въздържал се, текстът е приет. 1104.2
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Както казах, към чл. 26 се предлага ал. 3 от госпожа Нина Михайлова със следното съдържание: "Постоянните комисии могат да правят предложения до Председателския съвет на Народното събрание във връзка с провеждането на международна дейност."
    Моля да го поставите на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте за текста, предложен от 9. 1123.2
    Моля, господин Джеров, да прочете втората алинея.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Мисля, че по втората алинея няма предложения. Тя гласи: "Към стенографския протокол
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Преминаваме към чл. 27. Той се състои от две алинеи. По втората алинея господин Орсов има едно допълнение. Ще ги докладвам последователно.
    Предложението на Законодателната комисия:
    "Чл. 27, ал. 1. Докладите на постоянните комисии се правят от техните председатели или от определен от комисията докладчик.
    Ал. 2. В доклада се отразява взетото от комисията решение и различните становища с посочване на мнозинството, което ги е поддържало."
    Това е становището на Законодателната комисия.
    А господин Орсов предлага: "... с посочване на броя на народните представители, които са ги поддържали." Или основният текст на Законодателната комисия във втора алинея е: "..., с посочване на мнозинството, което ги е поддържало", а на господин Орсов - "..., с посочване на броя на народните представители, които са ги поддържали."
    Моля да поставите на гласуване основния текст, след което и алтернативата на господин Орсов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: В такъв случай да се гласуват текстовете на ал. 1 и ал. 2 така, както са, и след това допълнението. То по-скоро е изменение.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: То всъщност е изменение, не е допълнение, както е дадено.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Нека първо да гласуваме ал. 1 на чл. 27. Моля, гласувайте. По него няма никакви допълнения. Чухте го и го имате пред себе си.
    За - 152, 6 против, 4 се въздържат.
    Текстът на ал. 1 е приет.
    Алинея 2 има два текста. Първия го чухте и го четете пред вас. Алтернатива на него, или по-скоро паралелен на него по съдържание е този на господин Орсов. Така че ще се гласуват двата текста: най-напред този, който е първи и на Законодателната комисия, а след това е текстът на господин Орсов.
    Гласувайте текста на ал. 2, както го имате пред себе си написан.
    За - 122, против - 41, 7 се въздържат. СД/НП 1105.1
    Това е текстът, който се приема.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Чл. 28 има две алинеи. По първата алинея няма предложения. По втората ще докладвам предложенето на господин Венцеслав Димитров.
    Първа алинея на чл. 28: "За заседанията на постоянните комисии се води съкратен протокол, в който се отбелязват всички взети решения."
    Това е текстът. Както казах, по него няма никакви предложения.
    Ако искате поотделно, госпожа председателствуваща, да ги гласуваме.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте за текста на ал. 1.
    За - 164, против - 2, 4 се въздържат.
    Текстът се приема.
    За ал. 2, господин Джеров.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Ал. 2 на чл. 28. Предложението на Законодателната комисия:
    "За заседанията на Законодателната комисия, Икономическата комисия, Комисията по бюджета и финансите, Комисията по национална сигурност и Комисията по външната политика се водят пълни стенографски протоколи, които се подписват от председателя на съответната комсиия и стенографа."
    Това е предложението на Законодателната комисия.
    Господин Венцеслав Димитров предлага пълните протоколи да бъдат само на Законодателната комисия. Или той предлага следната редакция:
    "За заседанията на Законодателната комисия се водят пълни стенографски протоколи, които се подписват от председателя на комисията и стенографа."
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Колеги, моето предложение е да отпадне част от текста, тоест на Икономическата комисия, на Комисията по бюджета и финансите, на Комисията по национална сигурност и на Комисията по външна политика да не се водят пълни стенографски протоколи. Аз говорих и с част от уважаемите стенографки, говорих и с Председателството. Наистина засега Народното събрание няма готовност за това нещо, което се предлага от Законодателната 1105.2 комисия. Няма и средства, ще се раздуе много щатът. И понеже аз предлагам да отпадне част от текста, мисля, че е уместно да се гласува моето предложение най-напред. (Гласове от залата "Точно така!") Да, тези комисии да отпаднат, да остане само Законодателната. Защото ние имахме един принцип, че Законодателната комисия има някакви други, по-важни функции, отколкото другите комисии.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Предложението на господин Димитров се състои в това, да се отхвърлят от този текст думите (или текстовете) за Икономическата комисия, Комисията по бюджета и финансите, Комисията по националната сигурност и Комисията по външната политика. Така че, най-напред гласуваме предложението за отхвърляне на текстове от общия текст на ал. 2. Моля, гласувайте.
    За - 102, против - 69, 7 се въздържат.
    Приема се предложението на господин Димитров да отпаднат като текстове.
    И сега, господин Джеров, текстът, който трябва да се гласува.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Съобразно проведеното гласуване предлагам на гласуване следната ал. 2: "За заседанията на Законодателната комисия се водят пълни стенографски протоколи, които се подписват от председателя на комисията и стенографа."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте за този текст.
    За - 136, против - 26, 11 се въздържат.
    Текстът е приет.
    Следващият текст, господин Джеров.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Последният текст от глава четвърта, това е чл. 29 с четири алинеи. По него няма никакви предложения. Ще го прочета така, както е предложен от Законодателната комисия.
    "Чл. 29, ал. 1. Временни комисии се образуват по конкретен повод за проучване на отделни въпроси и за провеждане на анкети.
    Ал. 2. Временните комисии се избират от Народното събрание по предложение на председателя и най-малко на 1/10 от народните представители.
    Ал. 3. Задачите, числеността, съставът, срокът на дейност 1105.3 и финансовите средства на временните комисии се определят от Народното събрание.
    Ал. 4. Правилата за работа на постоянните комисии се прилагат и по отношение на временните комисии."
    Това е съдържанието, госпожа председател.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля да гласувате текстовете, както бяха прочетени.
    За - 152, против - няма, 7 се въздържат.
    Текстът на чл. 29 с четирите си алинеи е приет.
    Започваме следващата глава, пета - "Сесии и заседания на Народното събрание".
    Досега са дали заявка за участие в разискванията господин Бончо Рашков, господин Орсов, господин Иво Атанасов, госпожа Клара Маринова, господин Иван Генов, господин Емил Филипов.
    Моля и другите колеги, които желаят да вземат участие, да направят писмени заявки или устно.
    ГЕОРГИ МАРКОВ (от място): Може ли процедурно предложение?
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да, господин Марков, заповядайте. 1105.4
    ГЕОРГИ МАРКОВ (СДС): Уважаеми колеги! Практиката по приемането на току-що приетата глава показа, че страшно тягостно и бавно върви приемането на правилника, защото ние в миналото пленарно заседание правихме дебати по цялата глава, а сега се върнахме да гледаме нещата текст по текст, което се оказа неудачно, защото, макар че текстовете, които бяха предложени, всъщност се възпроизвеждаха от господин Джеров, се загуби връзката между дебатите и между приемането на различните предложения текст по текст.
    Правя процедурно предложение оттук-нататък да гледаме текст по текст правилника.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Други становища има ли?
    Тогава да гласуваме това предложение.
    Предложението на господин Георги Марков е отсега да продължим нататък разискванията, обсъжданията и гласуването да става член по член от проекта за правилник.
    Моля, гласувайте!
    Резултатът: 134 народни представители са гласували за, 12 против, 11 се въздържат.
    Продължаваме, господин Джеров, заповядайте.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва, както каза госпожа председателствуващата, глава пета със заглавие "Сесии и заседания на Народното събрание".
    Първата разпоредба е чл. 30 с три алинеи.
    "Чл. 30, ал. 1. Народното събрание работи на три сесии годишно.
    Ал. 2. Народното събрание е във ваканция от 22 декември до 10 януари, 10 дни по Великденските празници и от 1 до 31 август ежегодно.
    Ал. 3. По изключение Народното събрание може да реши дните на ваканциите да бъдат променени."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По този текст? - Няма.
    Моля, гласувайте!
    Резултатът: 147 народни представители са гласували за, 1 против, 2 се въздържат. Текстът е приет.
    По следващият чл. 31 при нас не са постъпили заявки за изказване. Има ли предложения? Не се правят. ББ/НП 1106.1
    Господин Джеров, продължете по-нататък.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 31, ал. 1. Народното събрание се свиква от неговия председател.
    Ал. 2. В случаите на чл. 78, т. 2, 3 и 4 от Конституцията председателят е длъжен да насрочи заседание не по-късно от 7 дни след постъпване на искането."
    Това е съдържанието на чл. 31
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Предложения, допълнения? - Не се правят.
    Моля ви, гласувайте за текста както го чухте и го имате пред себе си.
    Резултатът: 153 народни представители са гласували за, 2 против и 1 се въздържа. Текстът е приет.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 32, ал. 1. Пленарните заседания на Народното събрание се провеждат в сряда и в четвъртък от 15 до 20 часа и в петък от 9 до 13 часа. По решение на Народното събрание заседанията могат да бъдат удължени, но не с повече от два часа.
    Ал. 2. Народното събрание може да промени времето за заседания, както и да проведе извънредни заседания."
    ПРЕДЕСДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Велев има думата.
    ДИМИТЪР ВЕЛЕВ (ПССД): Уважаеми колеги! Само едно предложение. Аз приемам така направеното разпределение във времето, но бих искал да се допълни, че заседанието в петък от 9 до 13 часа е посветено на паламентарния контрол.
    Вие си спомняте, тези, които сте били миналата година във Великото Народно събрание, че имахме дни, определени за парламентарен контрол и това бяха в четвъртък вечерта, когато се поставяха актуални въпроси и в петък - отговор на питания. Така че, вместо да си разпределяме отделни дни за парламентарен контрол, по-добре е да определим то да бъде в петък и вече да знаем, че в този ден ще бъдат отправени и актуалните въпроси, и питанията от народните представители.
    АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (от място): Имате ли готов текст, господин Велев?
    ДИМИТЪР ВЕЛЕВ: Текстът може да бъде така: 1106.2
    "Пленарните заседания на Народното събрание се провеждат в сряда и в четвъртък от 15 до 20 часа. Заседанието на Народното събрание в петък от 10 до 13 ч. е посветено на парламентарния контрол." И след това следва другото изречение: "По решение на Народното събрание заседанията могат да бъдат продължени, но не с повече от два часа."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Велев, видяхте ли чл. 75, ал. 1, това е в главата "Парламентарен контрол"?
    "Чл. 75, ал. 1. Народното събрание изслушва въпросите и отговорите по тях по принцип всеки петък."
    Ако искате там да остане?
    ДИМИТЪР ВЕЛЕВ: Правилно е наистина, че в чл. 75 е посочено, че това нещо става по принцип в петък, ако има въпроси.
    Моето предложение беше да се запише, че поначало заседанието е посветено на парламентарния контрол в петък.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Джеров, други предложения има ли? - Няма.
    Моля, пригответе се за гласуване.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Всъщност тук постъпи само едно предложение, това на господин Велев. То съдържа конкретизация за работния ден в петък.
    Госпожа председателствуващата също взе отношение, за да насочи вниманието ни към всеки петък.
    Нека да направим следното разсъждение. Разбира се, въпросът ще бъде решен в залата.
    В чл. 75 е поставен въпросът, че по принцип всеки петък се обсъждат и изслушват въпроси и отговори. Но ако така дефинитивно поставим нещата в разглеждания текст, ако няма питания, ако няма въпроси, не може ли да гледаме законопроекти или решения, или нещо друго? Затова ми се струва, че трябва да не предрешаваме въпроса. Според мен чл. 75 съдържа достатъчно уплътняване на петъчния ден. Това в рамките на разсъжденията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Ще гласуваме текста на господин Велев. Имате го. Той ще бъде като допълнение към основния текст.
    Моля, колеги, да гласувате текста така, както господин 1106.3 Джеров го прочете на чл. 32, ал. 1 и ал. 2, след което предложението на господин Велев ще бъде гласувано към текста на ал. 1.
    Гласуваме чл. 32 ал. 1 и 2. Гласувайте!
    Резултатът: 142 народни представители са гласували за, 16 против, 3 се въздържат. Текстът е приет.
    Моля за допълнението на господин Велев.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Допълнението на господин Велев е второ изречение в чл. 32, ал. 1 и гласи: "Заседанията на Народното събрание в петък са от 9 до 13 часа и са посветени на парламентарния контрол."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте допълнението на господин Велев.
    Резултатът: 83 народни представители са гласували за, 87 - против, 2 се въздържат.
    Допълнението се отклонява. 1106.4
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 33, ал. 1. Заседанията на Народното събрание са публични.
    Ал. 2. Лицата, които не са народни представители или министри, могат да присъствуват по реда, определен от председателя, като заемат специално определените за тях места. По време на заседанията те са длъжни да спазват установения ред.
    Ал. 3. При безредие сред публиката, председателят въдворява ред и може да разпореди да бъдат отстранени отделни граждани или всички външни лица."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има ли допълнение към този текст? Не се правят.
    Моля, гласувайте за текста, както беше прочетен и предложен от Законодателната комисия.
    153 за, 3 против, 3 въздържали се - текстът е приет.
    Следващият текст, господин Джеров?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 34, ал. 1. Заседанията на Народното събрание са закрити, когато важни държавни интереси го налагат.
    Ал. 2. Предложения за закрито заседание може да направи председателят на Народното събрание, една десета от народните представители и Министерският съвет.
    Ал. 3. При постъпило предложение за закрито заседание председателят поканва всички външни лица да напуснат залата. След като се изслушат мотивите на предложителя, Народното събрание обсъжда и гласува предложението. Съобразно резултата от гласуването заседанието продължава като закрито или открито.
    Ал. 4. Обсъжданията и протоколът от закритото заседание са държавна тайна и обвързват всички народни представители и други лица, които имат достъп до тях със съответните задължения.
    Ал. 5. Решенията, взети на закрито заседание, се обявяват публично."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По този текст не са постъпили заявки за поправки, допълнения и обсъждания. Има ли такива?
    Имате думата.
    НЕДЯЛКА ТРАЙКОВА (ПССД): Моите бележки са с чисто редакционен характер и се отнасят към ал. 2: предложение за закрито заседание не "може", а "могат да направят" ... и следва текстът: ДП/НП 1107.1 "председателят на Народното събрание, една десета от народните представители и Министерският съвет". Трябва да бъде в множествено число, а не в единствено число.
    По ал. 4, за да се постигне по-стегнат изказ - "Обсъжданията и протоколът от закритото заседание са държавна тайна и обвързват със съответните задължения всички народни представители и други лица, които имат достъп до тях."
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Колежката направи две редакционни бележки. Може би те доуточняват или дават по-прецизна редакция.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: В такъв случай да гласуваме?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да, в такъв случай ал. 2 ще бъде както предложи колежката - "Предложение за закрито заседание могат да направят председателят на Народното събрание, една десета от народните представители и Министерският съвет."
    Алинея 4 ще добие следното съдържание: "Обсъжданията и протоколът от закритото заседание са държавна тайна и обвързват със съответните задължения всички народни представители и други лица, които имат достъп до тях."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Гласувайте за чл. 34 с петте му алинеи, както бе прочетен от господин Джеров и редакционните бележки.
    174 за, 1 против, няма въздържали се.
    30 минути почивка. 1107.2(След почивката)

    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля народните представители да заемат местата си в залата. Заседанието продължава.
    Тъй като досега заявките за изказвания, с изключение на трима народни представители, са давани по глави, моля съобразно хода на разискванията, своевременно да подавате заявките си, за да можем да направим списъка за участие в разискванията.
    Имате думата, господин Джеров.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва чл. 35 с две алинеи.
    "Чл. 35, ал. 1. Откритите заседания на Народното събрание могат да бъдат предавани по радиото и телевизията, след като председателят на Народното събрание бъде уведомен. Действията на техническите лица се съгласуват с него.
    Ал. 2. Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по радиото или телевизията на пленарни заседания по своя инициатива или по решение на Народното събрание".
    Това е текстът, който се предлага от Законодателната комисия за чл. 35 в Правилника за работа на Народното събрание.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата господин Александър Йорданов.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, госпожи и господа народни представители! Когато в тази зала приемахме Временните процедурни правила, ние дадохме възможност на средствата за информация, имам предвид радиото и телевизията, свободно и без ограничения да предават пленарните заседания на Народното събрание. Достатъчно беше само да уведомят за това председателя на Народното събрание, както впрочем уведомяваме председателя на Народното събрание за много, много други процедурни неща. Това всъщност беше едно записано право, изключително важно право, а именно правото на българските граждани, на нашите избиратели независимо от своята партийна принадлежност, да могат редовно да следят по радиото и по телевизията, ако желаят, разговорите, дискусиите, споровете, всичко, което става в тази зала.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): Това е за миналото Народно събрание. СБ/КТ 1108.1
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Всъщност това беше право, което бе дадено във Временните процедурни правила. Парламентарната група на Съюза на демократичните сили обаче има чувството и разбирането, че за съжаление Българското радио и Българската телевизия не използуваха пълноценно това свое право. (Шум в залата) И вие си спомняте, че в тази зала двама народни представители - госпожа Клара Маринова от Предизборния съюз на БСП и госпожа Блага Димитрова от Парламентарната група на СДС - направиха практически идентични предложения: да се гласува решение, с което заседанията на Народното събрание да бъдат предавани директно по радиото. Тогава и двете предложения, забележете, макар че излизаха от различни парламентарни групи, бяха отхвърлени. Защо? Защото трябваше да се извърши промяна във Временните процедурни правила. Една трудност, която наистина би представлявала прецедент, т.е. по всеки въпрос да променяме Временните процедурни правила, просто защото чувствуваме, че радиото непълноценно използуваше своята функция да се намесва и да предава открито заседанията на Народното събрание.
    Ето защо и ръководейки се от разбирането, че българските граждани, особено в този момент, подчертавам, на мирен, спокоен, цивилизован, културен преход от социалистическата система и от социализма към системата на демокрацията, на модерното общество, имат пълното право да научават абсолютно всичко, което става в това Народно събрание.
    Същевременно обаче ние си задаваме въпроса: "Като сме демократи, като следваме демократичните разбирания, ние можем ли да задължим радиото?" Защото в радиото също работят хора, също работят журналисти и може би техният интерес не е точно в това да предават нашите дебати, които понякога не блестят с кой знае каква оригиналност.
    Ето защо Парламентарната група на СДС предлага един текст, който е наистина демократичен - всички граждани да могат да слушат предаванията на Народното събрание и същевременно и журналистите да бъдат доволни. Как е съчетано това? По един много умен и лесен начин. (Смях и оживление в залата)
    Ние предлагаме: "Чл. 35, ал. 1. Откритите заседания на Народното събрание да се предават от Българско радио на определена от него честота. 1108.2
    Ал. 2. Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по телевизията на пленарни заседания по своя инициатива, или по решение на Народното събрание".
    Мисля, че място за голяма дискусия в случая няма. (Ръкопляскания от СДС)
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата госпожа Клара Маринова.
    КЛАРА МАРИНОВА (ПССД): На мен нищо друго не ми остава, освен да благодаря на господин Йорданов и на Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, че след толкова дълги дебати те най-сетне ни повярваха, че и ние сме родили умно и демократично решение. Защото още във временните правила нашето предложение - за което благодаря и на госпожа Блага Димитрова, че тогава ни подкрепи, се отнасяше точно до този демократизъм - и колегите от радиото, но и всички български избиратели да имат правото да решават въпроса за преките предавания.
    Какво имаме предвид? На първо място, разбира се, преките предавания гарантират една пълна, точна и неопосредствувана информация за събития и дейности, които са от изключителна важност в нашата държава. А справедливо и логично е всички тук, в тази зала, да признаем, че законодателството е една от тези изключително важни дейности на държавата ни, когато се намира в мирен преход към демокрация и когато, господин Йорданов, ще си позволя да Ви припомня, че сменяме системата, в това число и законовата система.
    Така че нашият Парламентарен съюз за социална демокрация предлага чл. 35, ал. 1 да се приеме с тази малка корекция, че откритите заседания на Народното събрание се предават пряко по радиото. И ако не възразявате, да уточним, че и с репортажи по телевизията, защото предполагам, че колегите от телевизията биха се засегнали, ако не обърнем внимание и на тях.
    Ал. 2 - да се запази така, както предложи господин Йорданов: "Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване и по телевизията на пленарни заседания по своя инициатива или по решение на Народното събрание".
    За сведение на колегите депутати бих добавила само вероятно повечето от тях миналата седмица са забелязали анкетата в един столичен всекидневник, която сочеше, че 48 на сто от анкетираните 1108.3 жители на София, предлагат предаванията на пленарните заседания да се излъчват пряко по радиото. С това смятам, че ние надмогнахме нашите партийни пристрастия и се обединяваме около общата идея за пълна гласност и прозрачност в работата на законодателите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Атанасов има думата.
    ИВО АТАНАСОВ (ПССД): Аз съвсем накратко също искам да подкрепя предложението за пряко и изцяло предаване на пленарните заседания по Българското радио. Най-напред, защото така е в нормалните държави. Тези от нас, които бяха миналата година в НДК на дискусията, организирана от Българското сдружение за честни избори и граждански права и Националния демократичен институт на САЩ, чуха, че дебатите на парламентите да се предават пряко не само по радиото, но и по телевизията, в страни като Унгария, САЩ, Португалия и т.н. Гледах филм за работата на Британския парламент и видях, че и там се предават пряко дебатите. Така че, след като сме решили да бъдем нормална държава, нека я караме по пътя, който вече е извървян, а не да правим експерименти.
    На второ място, защото е формирана вече една обществена потребност, която се потвърждава от социологическите сондажи. Има желание за слушане на тези дебати.
    На трето място, защото гражданите имат право да бъдат информирани.
    И накрая, защото тук става дума само за 13 часа седмично от 168 часа, през които Българското радио предава.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата господин Будимов.
    ИВАН БУДИМОВ (СДС): Искам да засегна техническата страна на въпроса. Според съответните международни споразумения България разполага с честотен диапазон, който в момента не е наситен, не е уплътнен. Тоест, ние разполагаме с необходимите технически предпоставки, като имаме предвид освен това и факта, че над 30 са заявките за частни радиостанции. Така че технически проблеми няма.
    Освен това искам да засегна и въпроса, че до решаването на съответните технически и кадрови въпроси нека ръководството на Българско радио само да прецени по коя програма на Българското радио пряко ще предава пленарните заседания. 1108.4
    Основният проблем, който е: много от хората искат да слушат програма "Хоризонт", защото това е една качествена програма, ние ги лишаваме от непрекъснатата информация, която се получава от цял свят. Така че проблемът не е само в това ние да предаваме това, което говорим, а да предаваме това, което става в света.
    Затова предлагам ръководството на Българско радио само да прецени по коя програма да се предават тези пленарни заседания.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Филип Боков има думата. 1108.5 ФИЛИП БОКОВ (ПССД): Искам да подкрепя предложението на господин Александър Йорданов и да кажа, че съм много обнадежден, че едно такова предложение, тъй като неотдавна вестникът, който той в момента чете, призоваваше да бъде спрян вестник "Култура" и да бъде изтеглена субсидията на вестник "Култура". Днес във вестник "Зора", който ни разпространиха преди започването на заседанието, има едно интервю на господин Неделчев, в което той смята да внесе закон за спиране на издания за това, че те всяват страх, включително и социални страхове. И като имам предвид това, че досега правителството работи фактически на тъмно и ние нямаме възможност да видим министрите от деня, в който ги избрахме, не сме имали тази възможност, аз мисля, че това предложение, което се прави, е една значителна крачка напред по пътя на демокрацията, по пътя на гласността, а всички ние се клехме преди изборите, че защитаваме тези принципи.
    Безусловно е, че хората имат право на информация, имат право да получават информация. Безусловно е и това, че в радиото и телевизията работят хора, които може би имат други интереси, но мисля, че при решаването на този въпрос, ние нямаме право да изпадаме в положението, което съществуваше преди години в България, когато хората имаха право да се сдружават и кой знае защо не се сдружаваха. Очевидно тогава отговорът беше, че тези хора не искат просто да се сдружават, въпреки че имат това право, не искат да се възползуват от него. Така се получи за съжаление досега и с правото на телевизията и радиото да предават нашите заседания. Никой не прояви особен ентусиазъм и аз мисля, че Народното събрание е в правото си да подсети тези институции, че съгласно изчисленията на вестник "24 часа" от миналата седмица, ако са верни, 47 на сто от избирателите в София желаят да слушат дебатите в Народното събрание. Така че, с тези аргументи аз подкрепям отново предложението на господин Йорданов с една поправка, госпожо председател, която моля да бъде отбелязана и евентуално да бъде подложена на гласуване. Ние, разбира се, не бива да определяме на радиото на каква честота да предава, на коя програма - това трябва да реши самото ръководство на радиото, но може би ще бъде целесъобразно, за да не дискриминираме избирателите, да добавим към текста, който господин Йорданов предложи, следната фраза: "На честота, която покрива територията на страната". ДЕ/КТ 1109.1
    Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря. Господин Йорданов иска реплика. Две минути, господин Йорданов.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, госпожи и господа народни представители! Пази Боже някой да закрие вестник "Култура". Във всички случаи господин Боков навлиза в една територия, която за съжаление не познава.
    Става дума за нещо друго и аз веднага искам да отговоря, че е редно в тези трудни условия всеки вестник сам да се издържа, да няма министерски вестници. И когато във вестник "21 век" сме писали, че вестник "Култура" е добре да се разведе с Министерството на културата, то това сме имали предвид - Министерството на културата да не дава пари на вестници. То може да създаде условията едни или други вестници да се развиват, но не пряко да финансира свой вестник. И мисля, че вие ще се съгласите с мен. Това е моята реплика.
    А тъй като Съюзът на демократичните сили, повтарям, е една коалиция от партии и организации, в които доминира демократизмът, ние искаме да развием още повече нашето предложение. А то е - в ал. 2 да запишем още един текст. Там е казано, че по искане на председателя на Народното събрание или по решение на Народното събрание, заседанията се предават от телевизията, ние сега ви предлагаме да приемете нашето предложение, че Българската телевизия може да предава заседанията на Народното събрание, след като уведоми за това председателя на Народното събрание, т.е., и обратният вариант - когато телевизията иска - нека да ни предава колко добре работим. Благодаря. (Ръкопляскания от залата)
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Даскалов иска думата за процедурно предложение.
    ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Госпожо председател, госпожи и господа! Не от чувство на завист към господин Йорданов, върху когото се изсипаха толкова много комплименти, а просто затова, защото считам, че темата вече е изчерпана, правя предложение за прекратяване на дебатите и да гласуваме.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има ли предложение против направеното? Не се правят. Моля, подлагам на гласуване предложението на господин Даскалов, да се спрат разискванията по този текст. Моля ви, гласувайте. 1109.2
    За 155, против 25, 19 се въздържат. Приема се предложението за прекратяване на разискванията.
    Съгласно Временните процедурни правила, думата може да вземе народен представител от парламентарна група, която не е вземала отношение, но записан тук, подал заявка за участие. В разискванията освен от двете парламентарни групи, които взеха отношение към въпроса, няма друг записан, така че, умолявам господин Джеров да заеме мястото си и да пристъпи към гласуване на предложените текстове.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Както виждам, предложеното от господин Йорданов ново съдържание на чл. 35 като че ли се възприема от цялата зала, защото иначе би трябвало да поставим в обратния ред гласуването - първо, предложението на Законодателната комисия, а след това предложението на господин Йорданов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Тъй като всички изказали се подкрепиха това предложение, да започнем с направените за предаване.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Добре, затова ми се струва, че с оглед направените изказвания ще докладвам предложението на господин Йорданов с някои допълнения и уточнения. Или се предлага ново съдържание на чл. 35 от правилника с две алинеи. Първата алинея гласи:
    "Ал. 1. Откритите заседания на Народното събрание се предават от Българското радио на определена от него честота".
    РЕПЛИКА ОТ СТРАНА НА ПССД: И с разширени репортажи по телевизията...
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Сега, нека да поставим нещата както са. Първо, господин Йорданов предлага: "Откритите заседания на Народното събрание се предават от Българското радио на определена от него честота".
    Допълнение на госпожа Клара Маринова: "И с разширени репортажи по телевизията".
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): Има "и пряко по радиото".
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Друго нямам пред мен, ако нещо е непълно, много моля, Вие самата да го дадете. Има и трето предложение, става дума за радиото "и на определена от него честота" с допълнение "която покрива територията на страната".
    Госпожа Маринова, точно както го прочетох, така получавам и бележката. 1109.3
    (Депутатите Александър Джеров и Клара Маринова, към които се присъединяват Красимир Премянов и Филип Боков, се доуточняват)
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля да уточните текстовете.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: С госпожа Маринова се уточнихме и моля за вашето внимание. Първото предложение - "Откритите заседания на Народното събрание се предават от Българското радио на определена от него честота".
    Предложение за допълнение на госпожа Маринова. Едното е "се предават пряко от Българското радио" - нали разбирате закъде става дума - "Откритите заседания на Народното събрание се предават пряко от Българското радио" и с допълнението "и с разширени репортажи по телевизията".
    Същевременно има и още едно допълнение, говорим "Българското радио на определена от него честота" с допълнение "която покрива територията на страната". Това са предложенията към ал. 1.
    ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Отделно да се гласуват.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Нека да приключим с ал. 1 на първо място и след това да минем към обсъждане на предложената ал. 2. И все пак вносителите, господин Йорданов, ако имаме единство, тогава няма да имаме допълнения, можем направо да предложим текста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля народните представители да се приготвят за гласуване, текат три минути. В това време моля господин Джеров и предложителите на текста да го уточнят.
    (Няколко депутати уточняват с господин Александър Джеров текста на алинеята)
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Трябва да благодарим на вносителите, също така и на специалистите в тази област и стигаме до обединения текст, който предлагам на вашето внимание.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля всички да седнат. Нека да не разискваме помежду си. Господин Джеров ще прочете текста и започваме гласуването.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Текстът, който се предлага на народните представители за чл. 35, ал. 1, гласи: "Откритите заседания на Народното събрание се предават пряко от Българското радио на определена от него честота, която покрива територията на цялата страна и с репортажи по телевизията". 1109.4
    При това положение мога да прочета и втората алинея.
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Не е ясно кой ще определя честотите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля ви, пригответе се за гласуване. Кажете, господин Димитров.
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Аз се извинявам, че не ги разбирам тези работи, но не зная кой ще определя честотите.
    РЕПЛИКА ОТ ПССД: Радиото.
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Кой от радиото? Александър Владков ли? Как ще определи честотите?
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): Има си техническа служба, бе, Венци, която разбира, а не като теб.
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Обаче аз не разбирам. Вижте, господа, има много голяма опасност да приемем някакъв текст, който е объркан и който да постави хората, които ще трябва да го изпълняват, в едно много неудобно състояние, защото правилникът се приема на едно четене. Каквото приемем - това е решението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Не се направи експертно мнение на становището, че не е изпълнимо, пристъпваме към гласуване на текста. Моля ви, гласувайте за текста, както бе прочетен от господин Джеров.
    За 183, против 11, въздържат се 11. Текстът е приет.
    Следващата алинея, господин Джеров. 1109.5 ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Втората алинея на чл. 35 пак ще дам във финалния вид и след второто уточняване, защото по този начин сега обхващаме въпроса от двете страни.
    Предлага се ал. 2 на чл. 35 със следното съдържание: "Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по телевизията на пленарни заседания по своя инициатива или по решение на Народното събрание. Българската телевизия може да предава заседанията на Народното събрание, след като уведоми за това председателя на Народното събрание".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По този текст? Господин Филипов има думата.
    ЕМИЛ ФИЛИПОВ (ПССД): Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми колеги народни представители! Аз поддържам направените предложения, но искам да подчертая, че вече от около 20 минути нашето заседание се предава по радиото, а това не беше съобщено на Народното събрание. Считам, че би трябвало да има някакъв ред, с който, когато започнат предаванията, да бъдем информирани за това, че предаванията се водят по радиото и телевизията. Това би означавало, според мен, една коректност спрямо всички нас и спрямо цялото Народно събрание.
    Дали да бъде записано като текст, т.е., когато се предава Народното събрание, да бъде информирано или да бъде съобщено от водещите заседанието, това е отделен въпрос, но би трябвало да знаем, че такова предаване се реализира. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Имате ли предложение за текст?
    Други предложения по текста не се правят. Моля народните представители да се приготвят за гласуване. Господин Джеров, първо ще гласуваме текста, който Вие прочетохте, без допълнението на господин Филипов. Прочетете още веднъж текста.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Нека пак да чуем текста, за да бъдем прецизни в гласуването.
    "Чл. 35, ал. 2. Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по телевизията на пленарни заседания по своя инициатива или по решение на Народното събрание. Българската телевизия може да предава заседанията на Народното събрание, след като уведоми за това председателя на Народното събрание". ВТ/КТ 1110.1
    Моля да се гласува това съдържание на ал. 2 на чл. 35.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля ви, гласувайте!
    Със 197 гласували за, 3 против и 3 въздържали се, текстът е приет.
    Господин Джеров, за допълнението към този текст имате ли готовност? Да, господин Филипов, имате думата.
    ЕМИЛ ФИЛИПОВ (ПССД): Колеги, извинете, че вземам отново думата. Аз просто поставих въпроса да бъдем информирани. Това не е необходимо да бъде записано в правилника, но би трябвало, когато започне директно предаване по телевизията, водещият да съобщи: "Уважаеми дами и господа народни представители, в момента има пряко предаване по телевизията".
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Ей там светва една лампичка...
    ЕМИЛ ФИЛИПОВ: Ние не знаем само дали е на запис, господин Димитров. Познавам и аз лампичките, не само Вие.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля за тишина в залата! Господин Джеров, следващия текст.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Това е всъщност съдържанието на чл. 35. Преминаваме към чл. 36.
    Колеги, моля ви да продължим нататък.
    "Чл. 36, ал. 1. Председателят открива заседанието, ако присъствуват повече от половината от народните представители.
    Ал. 2. Когато преди началото на гласуването парламентарна група или народен представител изрази съмнение, че няма кворум, председателят разпорежда да се извърши преброяване на присъствуващите в залата.
    Ал. 3. Председателят прекратява заседанието, когато в залата няма необходимия кворум".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Някакви предложения по този текст не се правят. Моля ви, гласувайте. Текста го чухте, имате го и пред вас.
    Невероятно, този текст се подкрепя от всички присъствуващи народни представители! Със 196 гласували за, няма против и въздържали се, текстът се приема.
    Следващия текст, господин Джеров. 1110.2
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва чл. 37 с шест алинеи.
    "Чл. 37, ал. 1. Народното събрание по предложение на Председателския съвет приема програма за една или две работни седмици, разпределена по заседания.
    Ал. 2. В края на всяко заседание председателят обявява датата и часа на следващото, както и дневния ред съгласно приетата една или двуседмична програма.
    Ал. 3. Предложение за отпадане или за нови точки от дневния ред или за други промени в него, извън утвърдената програма, могат да се правят само писмено пред председателя на Народното събрание най-късно до 18,00 ч. на деня, предшествуващ заседанието.
    Ал. 4. Предложенията по ал. 3 се поставят на гласуване в началото на пленарното заседание, без да се обсъждат. Не се допуска правенето на нови устни предложения.
    Ал. 5. В изключителни случаи Председателският съвет може да предложи промяна в дневния ред в началото на пленарното заседание.
    Ал. 6. Не могат да бъдат обсъждани въпроси, които не са включени в дневния ред".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има ли предложения по текстовете, които чухте? Господин Хубенов.
    РОСЕН ХУБЕНОВ (ПССД): Аз мисля, че се касае за технически пропуск. В ал. 2 на чл. 37 в изречение второ мисля, че са изпуснати думите "проект за дневен ред". Става дума за ал. 2 на чл. 37, защото тълкуването на текста води до извода, че дневният ред изобщо не подлежи на обсъждане при никакъв вариант и при никаква ситуация, освен в Председателството.
    Така че аз предлагам тук да се включи "проектът за дневен ред".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Други предложения? Има думата господин Велев.
    ДИМИТЪР ВЕЛЕВ (ПССД): Благодаря Ви. Правя едно предложение по ал. 4, в първото изречение в края думите "без да се обсъждат" да отпаднат или да придобият следната редакция: "Предложенията по ал. 3 се поставят на гласуване в началото на пленарното заседание". Тоест, отпада изразът "без да се обсъждат". Във всички случаи мисля, че предложения, направени до председателя на Народното събрание до 18,00 ч. в деня, предхождащ заседанието, ще 1110.3 се налага да бъдат обсъждани. Най-малкото в деня, в който те ще се обсъждат, трябва да се възрази, ако се налага, разбира се.
    Така че, ако ние залеем председателя с предложения до 18,00 ч. на деня, предхождащ заседанието, и на другия ден ги гласуваме, без да се обсъдят, има опасност да направим един огромен дневен ред, който няма да може да се изпълни. Затова именно обосновавам конкретното си предложение, че те се подлагат на гласуване и да отпадне изразът "без да се обсъждат", т.е. да има възможност и за обсъждане. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря. Други предложения? Не се правят. Гсоподин Джеров, заповядайте. Пристъпваме към гласуване на текстовете.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: И все пак, ако ми разрешите, госпожо председател, едно уточнение.
    Две предложения са направени. Първото е от господин Хубенов за промяна във втората алинея. Той предлага вторият ред да стане "както и проекта за дневния ред". Но нека да изхождаме и от първата алинея. Народното събрание приема програма. С други думи, ние сме я приели вече, а това означава, че не е проект. И оттук нататък, след като сме стигнали, примерно има 10 точки, приели сме 2 точки днес, защото днес е първият работен ден на седмицата, за утре не остава вече проект, ние ще преминем към т. 3, 4 или 5. Така че то е фиксирано.
    Тук аз изразих собствено мнение, за да се разберем, да няма все пак дисонанс между 1 и 2 алинея.
    А по отношение на предложението на господин Велев за ал. 4 "без да се обсъждат", това вече е въпрос на пленарната зала.
    Но аз бих помолил господин Хубенов да вземе отношение по това възражение, което правя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Хубенов, имате думата. 1110.4 РОСЕН ХУБЕНОВ (ПССД): Аз не мисля, че се изключват двете хипотези, при положение че е гласувана една последователна програма за един по-продължителен период от време. Гласувана е програма и тя е приета. Става дума дори за една елементарна яснота от тази програма, която е приета от Народното събрание, на другия ден какво ще се свърши, за да може човек, ако щете, да си вземе дори само законопроектите, ако не седне да ги прочете. Надявам се, че нямаме такива случаи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Джеров, ако се гласува целият текст на чл. 37, а след това само поправките, може ли, или има и други допълнения?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Не, само двете неща. Аз смятам, че може под условие за тези два момента да гласуваме шестте алинеи. И след това да поставим вече на гласуване, още повече, че предпоставяме при гласуването двата момента, които след това ще трябва да обсъдим чрез гласуването.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля ви, пригответе се за гласуване. Текстовете на чл. 37 от първа до шеста алинея се гласуват. След това ще се гласуват направените две допълнения от господин Хубенов и господин Велев. Така че сега гласуваме за текста, както е предложен от комисията. Моля, гласувайте.
    За са гласували 171 народни представители, против 5, въздържали се 4.
    Текстът е приет.
    Сега следва гласуване на допълненията към текстовете. Господин Джеров, кое ще бъде най-напред?
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Първото предложение се отнася до ал. 2. Ние гласувахме "В края на всяко заседание председателят обявява датата и часа на следващото, както и дневния ред". Господин Хубенов предлага: "..., както и проекта за дневния ред". Или неговото предложение съдържа допълването на текста с "проекта за".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, гласувайте допълнението на господин Хубенов "проекта за" в ал. 2.
    За 90, против 90, 7 се въздържат.
    Предложението не се приема. СД/КТ 1111.1
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Второто предложение на господин Велев е към ал. 4. Ние гласувахме първото изречение на ал. 4 на чл. 37 със съдържание: "Предложенията по ал. 3 се поставят на гласуване в началото на пленарното заседание, без да се обсъждат". Господин Велев предлага думите "без да се обсъждат" да отпаднат.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Гласуваме думите "без да се обсъждат" в ал. 4 да отпаднат. Моля, гласувайте.
    За 84, против 96, 3 се въздържат.
    Предложението на господин Велев се отклонява.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва чл. 38. Предлагаме следното съдържание на чл. 38:
    "Чл. 38, ал. 1. Председателят на Народното събрание ръководи заседанието и дава думата на ораторите.
    Ал. 2. Никой народен представител не може да се изказва, без да е получил думата от председателя.
    Ал. 3. Думата се иска от място с вдигната ръка или с предварителна писмена заявка.
    Ал. 4. Председателят съставя списък на желаещите за изказване и определя реда на изказванията:
    1. в зависимост от поредността, представена от ръководствата на парламентарните групи за народните представители, които ще говорят от тяхно име, като се редуват представители на различни парламентарни групи;
    2. в зависимост от поредността на заявките".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Предложения по този текст, допълнения има ли? - Не се правят.
    Моля, гласувайте за текста както го чухте и както го четете. Моля, гласувайте.
    За 173, против няма, 1 се въздържа.
    Текстът е приет.
    Следващият текст.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 39, ал. 1. По процедурни въпроси думата се дава веднага, освен ако има направени искания за реплика или за обяснения на отрицателен вот.
    Ал. 2. Процедурни са въпросите, с които се възразява срещу конкретното нарушаване на реда за провеждане на заседанията, 1111.2 предвиден в този правилник, или които съдържат предложения за изменение и допълнение на приетия ред за развитие на заседанието, включително тези за:
    1. прекратяване на заседанието;
    2. отлагане на заседанието;
    3. отлагане на разискванията.
    Ал. 3. Процедурните въпроси се поставят в рамките на не повече от две минути, без да се засяга същността на главния въпрос".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Ганев има думата.
    ЙОРДАН ГАНЕВ (СДС): Искам просто да допълня: тук третото, което е отпаднало, това е "прекратяване на разискванията", а четвъртото е "отлагане на разискванията". Това е отпаднало просто технически при печатането.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Джеров, може би наистина това е отпаднало.
    Повече предложения не се правят. Само един момент да се уточни липсата на този текст на какво се дължи.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Извинявайте, аз затова спрях при четенето, но понеже е долу, в края на страницата, по технически причини е отпаднало. Благодаря на господин Ганев за допълването.
    В такъв случай четирите точки ще ги прочета наново. (Гласове от залата: "Няма нужда!")
    Добре.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Гласуваме текста с т. 3 - "прекратяване на разискванията". Моля, гласувайте.
    За 170, против 7, 4 се въздържат.
    Текстът е приет.
    Следващия текст, господин Джеров.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 40. Народните представители говорят от трибуната".
    Това е съдържанието на текста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По този текст някакви предложения има ли? - Не се правят.
    Моля, гласувайте за текста на чл. 40.
    Искам да ви уведомя, че предаването по радиото се преустановява в този момент. Господин Филипов поиска да се уведомява. Ето, уведомяваме ви. 1111.3
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): Нали гласувахме, че ще се предава?
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Поискаха, за да предават важни новини по радиото. Тъй като ни предават директно, трябваше да поискат това.
    Моля, преустановете гласуването и покажете резултата.
    163 за, против 5, 3 се въздържат.
    Текстът е приет.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 41, ал. 1. Когато ораторът се отклонява от обсъждания въпрос, председателят го предупреждава. И ако нарушението продължи или се повтори, му се отнема думата.
    Ал. 2. Народният представител не може да говори по същество повече от един път по един и същи въпрос".
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Предложения по този текст има ли? - Не се правят.
    Моля, гласувайте за текста.
    За текста са гласували 163 народни представители, против 10, 9 се въздържат.
    Текстът е приет.
    Следващия текст. 1111.4 ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 42, ал. 1. При определяне на дневния ред Председателският съвет определя и времето, необходимо за всяка точка от него. То се разпределя между парламентарните групи в зависимост от тяхната численост, като за всяка от тях това време не може да бъде по-малко от 30 мин., ако бъде поискано от съответната парламентарна група.
    Ал. 2. Всяка парламентарна група може да поиска удължаване на предварително определеното й от ал. 1 време, но не с повече от 1/3. Останалите парламентарни групи имат право на съответно пропорционално удължаване на предвиденото за тях време.
    Ал. 3. Ако Председателският съвет не е разпределил предварително времето за обсъждане и изказвания, по съответната точка от дневния ред от всяка парламентарна група, могат да се изкажат трима оратори по 10 мин. всеки. В рамките на 30 мин. парламентарната група може да определи и друг брой оратори.
    Ал. 4. Допускат се до три изказвания на народни представители, които искат да изразят мнение, различно от това на парламентарната група, в която членуват.
    Ал. 5. Ако оратор превиши определеното от предходните алинеи време за изказване, председателят след като го предупреди, му отнема думата.
    Ал. 6. Предвиденият по-горе ред не се прилага при обсъждане на законопроектите на второ четене."
    Това е съдържанието на чл. 42.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Бончо Рашков иска думата по този текст.
    БОНЧО РАШКОВ (ПССД): Госпожо председател, уважаеми колеги! Правя следното предложение във връзка с този член.
    Първо, да отпаднат предлаганите текстове на чл. 42, като на тяхно място предлагам нови със следната редакция:
    Ал. 1. Народен представител има право на изказване до 15 мин., ако изрично не е приет друг регламент.
    Ал. 2. Ако ораторът превишава определеното време, председателят, след като го продупреди, му отнема думата.
    Ал. 3. По изключение времето за изказване се определя от Председателския съвет предварително, разпределя се между парламентарните групи пропорционално на тяхната численост. ББ/ЙА 1112.1
    Ал. 4. Всяка парламентарна група има право да поиска удължаване на предварително определеното време за изказване. Останалите парламентарни групи имат право в този случай на съответното удължаване на определеното за тях време.
    Кои са мотивите ми да направя това предложение?
    Първо, предварителното определяне на времето, необходимо за дебати за всяка точка от дневния ред, изглежда несериозно, бих казал дори обидно и не знам то дали съществува като парламентарна практика някъде в страните с развита парламентарна демокрация. Такъв подход би бил израз на субективизъм, проявяван от Председателския съвет. Времетраенето за обсъждане на дебатите следва да бъде функция на обективната потребност за ясното излагане на всички гледни точки, а не само на гледната точка на парламентарната група или на парламентарните сили, представени в парламента или пък само на пропорционалното представителство в пленарната зала. То зависи от сложността на дебатираната материя, от степента на различията в различните гледни точки и пр. По време на дебатите може да се окаже, че то в едни случаи може да е продължително, а в други случаи да е по-кратко.
    Ето защо предварително не би било правилно да се определя времетраенето на дебатите по дадената точка.
    И второ, ако се приеме предлаганият подход, който по същество е административен, то той сериозно би стеснил парламентарната демакрация и би поставил в унизително положение парламентаристите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата за реплика господин Йордан Ганев.
    ЙОРДАН ГАНЕВ (СДС): Като реплика искам да кажа. В доста страни има такава практика на твърдо определено време за разискване на дадена точка. За сведение най-добре този въпрос е разработен във френския правилник, правилника на френския парламент, където има цяла една глава, посветена на него. Така че, това не е наше изобретение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Велев, заповядайте.
    ДИМИТЪР ВЕЛЕВ (ПССД): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители! Предложението ми е да отпадне изцяло чл. 42 с всичките му алинеи, тъй като в него е регламентирана една материя, свързана с ограничаване правото 1112.2 на народните представители да дебатират по отделни въпроси. Мисля, че времето, което ще се предвиди за обсъждане на един въпрос, ще се съобрази от Председателския съвет, когато се изготвя самата законодателна програма за една или две седмици, но не бива това ограничаване да става тук в пленарната зала, защото невинаги може да се предвиди коя от парламентарните групи ще бъде по-активна по един законопроект. Обикновено, когато се внася един законопроект от една парламентарна група, по-голяма активност проявява другата. И ако ние създадем някакви ограничения, няма да дадем възможност свободното дебатиране по този въпрос. Още повече и най-силният ми аргумент, мисля в това отношение е, че по принцип не трябва да се ограничават дебатите в Народното събрание предварително. Ако има повторение, ако са изчерпани аргументите, това може да стане с решение на самото Народно събрание в залата.
    И той като, госпожо председател, моето предложение е за отпадане на целия чл. 42, тоест за отхвърляне на този текст, мисля, че процедурно то трябва да се постави първо на гласуване така, както сме приели във временните правила.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Други предложения има ли? Не се правят.
    Господин Иван Генов има думата.
    ИВАН ГЕНОВ (ПССД): Госпожо председателствуваща, аз бих искал да подкрепя предложението на колегата Велев и да мотивирам допълнително в рамките на една минути това предложение.
    Класическа е тезата, че един парламент без борба на мнения, бе критика и контрол, без дебати, дискусии, търпимост на други политически мнения, без постоянен спор за по-добрите пътища на демокрацията, държавата и обществото, рано или късно е обречен на провал.
    Така, както е даден проектотекстът на чл. 42, той е насочен пряко срещу парламентарните дебати или в най-добрия случай - не осигурява режим на най-облагодетелствани прения. По този начин далеч не се гарантира демократичният дух и демократичното съдържание на бъдещите закони и другите актове на Народното събрание. Всеки опит да се затварят дискусиите, да се блокират дебатите, е реминисценция от тоталитаризма. Когато са попитали Платон какво добро да му сторят, той отговаря: 1112.3 "Ако видиш някоя злоба в мен, кажи ми го".
    А вие, господа, не искате да слушате друго, освен себе си. Абсолютизирате гласуването и дори повечето от вас си спомняте, че гласувахте за абсурдните 15 сек. дебати.
    В тази си редакция чл. 42 е своеобразен антипарламентарен бисер. Предложеният текст подбива елементарния парламентарен дух в това Народно събрание.
    Най-справедливо е продължителността на парламентарните дебати да се определя по естествен начин, съобразно характера на точката от дневния ред и съгласно това, което каза колегата Велев.
    Гилотината на процедурния стоп на разискванията в рамките на 30 мин., не е сигнал за ползотворна парламентарна дейност.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата за реплика господин Йовчев. 1112.4 ПЛАМЕН ЙОВЧЕВ (СДС): Колеги, мисля, че ако продължаваме по същия начин, вие говорите за дебати, да говорите само вие - нас пък ни омръзна да ви слушаме. Предполагам, че и на хората им омръзна само вас да слушат.
    НОРА АНАНИЕВА (от място): Напуснете, няма проблем.
    ПЛАМЕН ЙОВЧЕВ: Нека да се самоконтролираме в края на краищата. Това е.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има думата господин Хубенов.
    РОСЕН ХУБЕНОВ (ПССД): Искам шеговито да реплекирам колегата, като му кажа, че не е работата в слушането, а в чуването.
    Сега минавам към своето предложение, което е алтернативно на предложението, направено от господин Велев, което аз поддържам. Ако то бъде отклонено, алтернативно предлагам да отпадне ал. 3 на чл. 42, защото тази алинея изцяло противоречи на ал. 1. Ал. 1 изисква предварително определяне на времето и неговото разпределяне в зависимост от числеността на групите. Докато ал. 3 говори за липса на определяне на време...
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Ако няма...
    РОСЕН ХУБЕНОВ: Акото мирише и тука. Тук най-много.
    Ставаше дума за липса на предварително определено време и освен това няма го критерия, който е заложен в ал. 1 за числеността на групата. Така че прецизността на законодателната техника и елементарната логика изискват ал. 3 да отпадне.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Имате думата за процедурно предложение.
    ВАСИЛ НИКОЛОВ (ПССД): Госпожо председателствуващ, имам предложение и към залата, и към Вас да се възползвате от правото си да призовете радиото да предава директно разискванията по този член.
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Предават, предават...
    ВАСИЛ НИКОЛОВ: Бяхме уведомени, че е прекратено. Ако се предава, още по-добре...
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Прекъснаха заради новините, но сега отново предават директно.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля ви, уведомете ме дали се предава по радиото. ДП/ВР 1113.1
    Има думата господин Мицев.
    МАРГАРИТ МИЦЕВ (СДС): Уважаеми госпожи и господа! Имам процедурно предложение: нека да спрем дебатите (те бяха много изчерпателни) и да започнем да гласуваме направените може би конструктивни предложения.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: За това предложение да се прекратят разискванията - има ли против него? - Няма. Няма и записани при нас или заявили за участие в разискванията.
    Да пристъпим към гласуване на текста.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да систематизираме направените предложения. Разбира се, предложението на чл. 42 на Законодателната комися остава. Господин Бончо Рашков предлага ново съдържание на чл. 42. Също така има предложение за отпадане на ал. 3 на чл. 42 и това, струва ми се, са предложенията по принцип.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да започнем тогава от предложението за отхвърляне на целия текст.
    Пристъпваме към гласуване. Гласува се предложението целият текст на чл. 42 да отпадне. Моля, гласувайте.
    За - 83, против - 106, 1 се въздържа. Предложението се отклонява.
    Продължаваме с гласуването по текста на чл. 42. Направено бе предложение да отпадне ал. 3 на чл. 42. Гласуваме това предложение за отпадане на ал. 3.
    РОСЕН ХУБЕНОВ (от място): Трябва да се гласува ал. 1, а след това другото.
    ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Правилно се гласува...
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля ви гласувайте предложението за отпадане на ал. 3.
    За - 83, 109 - против, 1 въздържал се. Предложението не се приема.
    Направено е предложение от господин Рашков, с което се иска заместване на текста на Законодателната комисия с друг текст. Подлагаме на гласуване текста на господин Рашков. Моля, гласувайте.
    За - 81, против - 111, 2 въздържали се. Текстът на господин Рашков не се приема. 1113.2
    Остава текстът на Законодателната комисия така, както бе прочетен и го имате пред себе си. Моля, гласувайте.
    117 - за, против - 77, 5 въздържали се. Приет е чл. 42 с всичките му алинеи.
    Има думата госпожа Русева за процедурно предложение. 1113.3 ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми народни представители! Понеже наближава 20 часът, аз правя предложение да удължим днешния работен ден с един час, защото точно толкова време изгубихме днес да обсъждаме проекта за дневен ред. Смятам, че в този един час ние можем да продължим да обсъждаме правилника и това, което отложихме от миналата седмица избора на ръководство на двете парламентарни комисии, които останаха.
    Правя предложение да работим след 20 часа един час, до 21 часа.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, пригответе се за гласуване. Направено е предложение да се удължи времето на пленарното заседание днес с един час.
    ПЛАМЕН ВЪЛКАНОВ (от място): Едно становище против.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Заповядайте, господин Вълканов.
    ПЛАМЕН ВЪЛКАНОВ (ПССД): Моето становище е против предложението, направено от госпожица Златка Русева, защото ние взехме вече решение до ваканцията да работим един ден повече. Вече три поредни дни, последните три заседания, всекидневно се правят предложения за удължаване на работата на парламента по различни мотиви.
    Аз не мога да приема, че обсъждането на дневния ред или на програмата на седмицата е загуба на време за парламента, когато това обсъждане си заслужава наистина, за да се приемат програма и дневен ред, каквито са необходими на парламента.
    Ето защо най-категорично възразявам и моля колегите да отхвърлят това предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Школагерски има думата.
    ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ (ПССД): Госпожо председател, уважаеми колеги! На друго основание правя предложение да не се приеме тази вечер предложението да работим един час повече. Днес ние, колегата Джеров ще ви увери в това, Законодателната комисия работим преди обяд с един час обедна почивка само. Утре от 9 часа започват да работят комисиите. Законодателната комисия започва от 9,30 часа с изслушване на министъра на правосъдието, председаСБ/ВР 1114.1 теля на Върховния съд и главния прокурор. Извинете, има и необходимо време, в което да се подготвим за нашата работа за утре, не е най-важно да стоим до 21 часа, за да гласуваме текстове сега. Ние работим законопроекти, които трябва да ви поднесем във вид, от който поне да не се срамуваме.
    Много ви моля да не удължавате работното време тази вечер.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Госпожица Русева, поддържате ли процедурното си предложение?
    ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Поддържам го, да!
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Уважаеми колеги, гласуваме направеното от госпожица Русева предложение да удължим заседанието днес с един час.
    С 93 за, 95 против и 12 въздържали се, предложението не се приема.
    Продължавайте, господин Джеров.
    ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: "Чл. 43, ал. 1. Народният представител има право на реплика.
    Ал. 2. Репликата е кратко възражение по съществото на приключило изказване. Тя се прави веднага след изказването и не може да бъде повече от две минути.
    Ал. 3. По едно и също изказване могат да бъдат направени най-много до три реплики.
    Ал. 4. Не се допуска реплика на репликата. Репликираният народен представител има право на отговор (дуплика) с времетраене до две минути след приключване на репликите."
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: По този текст не се правят никакви предложения и допълнения. Моля ви да гласувате за чл. 43 и текстовете, включени в него.
    Със 187 за, нито един против, 2 въздържали се, чл. 43 се приема.
    Господин Лютфи поиска думата.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители! Правя едно процедурно предложение - да спрем дотук обсъждането на проектоправилника за работа на Народното събрание и да преминем към точка втора от дневния ред, като комплектуваме двете комисии, които бяха отложени от последния работен ден от миналата седмица. 1114.2
    Предлагам това мое предложение да се гласува.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Има ли предложения против това предложение? - Няма.
    Моля ви да гласувате да прекратим разискванията за днес и да преминем към точката за комисиите. Моля, гласувайте.
    Със 121 за, 45 против, 21 въздържали се, предложението на господин Лютфи се приема.
    Две комисии не са структурирани изцяло, това е Комисията по наука и образование, и Комисията по радио и телевизия.
    Най-напред нека да видим как стоят нещата с Комисията по наука и образование. Имаше становище от страна на парламентарната група на Движението за права и свободи, че имат проблеми с ръководството и съответно членовете на тези комисии.
    Господин Лютфи, Вие ли ще вземете отношение? Заповядайте. 1114.3 ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Благодаря Ви, госпожо председател! Нашата парламентарна група със своите 24 депутати, за да може да участва равноправно, равнопоставено и пропорционално, преди да преминем към тази комисия, госпожо председател, уважаеми колеги, предлагам едно малко изменение на една друга комисия, в нейния състав. Затова моля ви за малко внимание.
    Предлагам от Комисията по културата Свилен Огнянов Капсъзов, който беше избран за заместник-председател на тази комисия, да бъде изваден от нея и на негово място да бъде издигната кандидатурата на проф. д-р Ибрахим Татарлъ, също за заместник-председател на комисията, вместо Свилен Огнянов Капсъзов. И след това ще Ви моля да ми дадете думата да направя нашето предложение за Комисията по науката и образованието. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля народните представители да се приготвят за гласуване. Най-напред трябва да гласуваме да има промяна в състава на Комисията по културата, тъй като нейният състав е оформен с решение и бе гласувано за това. Така че първото предложение, за което трябва да се гласува, е да бъде направена промяна в състава на Комисията по култура. Моля ви, гласувайте за това да има ли промяна в състава на Комисията по култура.
    За 113, против - 3, въздържали се - 2.
    Направено е предложение господин Свилен Капсъзов да бъде освободен като член на ръководството на тази комисия. Моля, които са съгласни да гласуват за, които са против - по съответния начин.
    За - 117, против - няма, въздържали се - 2.
    Направено е предложение господин Ибрахим Татарлъ да бъде включен в състава на Комисията по култура. Моля да гласувате за това.
    За - 114, против - няма, въздържали се - 2.
    Председателството иска проверка на кворума в залата. Моля, режим на регистрация. Умолявам също парламентарните секретари да направят преброяване на присъствуващите в залата народни представители.
    Моля квесторите да затворят вратите. Приканвам народните представители да влязат в пленарната зала. Вратите да се затворят, ДЕ/ВР 1115.1 за да се улесни броенето. Моля, режим на регистрация и в същото време преброяване на народните представители, за да установим присъствието.
    Регистрирането приключва. Моля, побързайте с режима на регистрирането, побързайте, колеги. Моля, нека се уточни чрез режима на регистрация, чрез техниката и картите колко регистрирани има?
    Общо 182 по регистрация с карти и 183 чрез броене, така че в залата има кворум. Продължаваме по-нататък.
    Следващото гласуване е за предложението господин Ибрахим Татарлъ да бъде избран в ръководството на Комисията по култура за заместник-председател на тази комисия. Моля ви, гласувайте.
    За - 115, против - 1, въздържали се - 2.
    Господин Ибрахим Татарлъ е заместник-председател на Комисията по културата.
    Следващата комисия е Комисията по науката и образованието. Господин Лютфи, заповядайте. 1115.2 ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, за член на ръководството на тази комисия парламентарната група на Движението за права и свободи предлага професор Димитър Ангелов Сепетлиев.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Лютфи, но има гласуван член на ръководството на тази комисия госпожа Шерифе Мустафа.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Абсолютно е основателна Вашата забележка. Впрочем с това трябваше да започна. Налагат се няколко промени в следващите комисии. Действително, госпожо председател, ще се наложи да гласуваме първо освобождаване от ръководството на госпожа Шерифе Мустафа и на нейно място да бъде избран за член на ръководството Димитър Ангелов Сепетлиев.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да, благодаря. Моля да гласувате госпожа Шерифе Мустафа да бъде освободена като член на ръководството на Комисията по наука и образование. Моля, гласувайте!
    Със 109 гласували - за, 4 - против и 2 въздържали се, госпожа Шерифе Мустафа е освободена като член на ръководството.
    Господин Сугарев има думата по процедурен въпрос.
    ЕДВИН СУГАРЕВ: Уважаемо Председателство, уважаеми дами и господа! Тъй като проблемът с комисиите нееднократно се отлага, а в момента остава 1 минута до края на работното време, правя процедурно предложение да продължим да работим, докато окомплектуваме окончателно комисиите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Подлагам на гласуване предложението на господин Сугарев да се продължи заседанието, докато въпросът с комисиите бъде приключен. Моля ви, гласувайте.
    Със 111 гласували - за, 47 - против и 2 въздържали се, предложението се приема.
    Продължаваме с гласуването.
    Направено бе предложение господин Димитър Сепетлиев да бъде включен в ръководството на тази комисия. Моля, гласувайте. ВТ/ЙА 1116.1
    Със 112 гласували - за, 2 - против и 4 въздържали се, предложението се приема.
    В ръководството на комисията са избрани 2 народни представители - господин Захари Райков и господин Димитър Сепетлиев. За председател на тази комисия има думата господин Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители, за председател на тази комисия предлагаме проф. Димитър Ангелов Сепетлиев.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря. Други предложения има ли? Господин Христо Иванов иска думата.
    ХРИСТО ИВАНОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа, колеги! От името на трима народни представители - членове на Комисията по науката и образованието - проф. Петър Марков, господин Цветан Димитров и господин Христо Иванов предлагам за председател на Комисията по науката и образованието обсъжданата вече при нас кандидатура на проф. Захари Димитров Райков от парламентарната група на СДС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря. Други предложения има ли? Господин Сугарев.
    ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Уважаемо Председателство, уважаеми дами и господа! Проблемът кой да бъде председател на тази комисия беше обсъждан в парламентарната група на СДС. Ние преценихме качествата на различните кандидатури и решихме, че проф. Сепетлиев е по-подходящ за председател на тази комисия. А току-що изказаното предложение не ангажира парламентарната група на СДС. (Ръкопляскания)
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Двете предложения ще се гласуват по реда на постъпването. Моля ви, пригответе се за гласуване.
    За председател на Комисията по наука и образование за кандидатурата на господин Димитър Сепетлиев. Моля, които са "за" проф. Сепетлиев да бъде председател на тази комисия, да гласуват, които са против - по съответния начин.
    С 97 гласували - за, 14 - против и 7 въздържали се, проф. Сепетлиев е председател на тази комисия. (Ръкопляскания) 1116.2
    За заместник-председател на комисията какви кандидатури се предлагат? Господин Сугарев?
    ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): От името на парламентарната група на СДС предлагам за заместник-председател на тази комисия проф. Захари Райков.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Други предложения? - Не се правят.
    Моля, гласувайте.
    Със 106 гласували - за, 3 - против и 5 въздържали се, проф. Райков е заместник-председател на Комисията по наука и образование.
    И последната комисия, чието ръководство не е избрано още, не е структурирано е Комисията по радио и телевизия. В ръководството на тази комисия са избрани господата Михаил Неделчев и Иван Палчев. Какви предложения имате? Господин Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители! Тъй като господин Иван Кирилов Палчев вече е избран за заместник-председател на Комисията по националната сигурност, за член на ръководството на Комисията по радиото и телевизията предлагаме да бъде избран току-що освободеният от Комисията по културата като заместник-председател Свилен Капсъзов, който беше член на тази комисия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Свилен Капсъзов е член на тази комисия. Прави се предложение да бъде освободен господин Иван Палчев от ръководството на тази комисия. Моля гласувайте.
    Със 114 за, 1 против и 1 въздържал се господин Иван Палчев е освободен от ръководството на тази комисия.
    Моля гласувайте за предложението господин Свилен Капсъзов да бъде включен в ръководството на тази комисия.
    Със 114 гласували за, 1 против и 1 въздържал се господин Свилен Капсъзов е избран за член на ръководството на Комисията по радиото и телевизията.
    И така, за членове на това ръководство са избрани господата Михаил Неделчев и Свилен Капсъзов. Тази комисия няма все още свой председател и заместници. За председател на тази 1116.3 комисия, господин Сугарев, заповядайте.
    ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Уважаемо Председателство, уважаеми дами и господа! От името на парламентарната група на СДС предлагам за председател на Комисията по радио и телевизия господин Михаил Неделчев (ръкопляскания, възгласи "Браво!")
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Други предложения има ли? Други предложения не се правят. Моля да гласувате председател на тази комисия да бъде господин Михаил Неделчев. Моля, гласувайте.
    Със 114 гласували за, 2 против и 1 въздържал се господин Неделчев е председател на тази комисия. (Ръкопляскания) 1116.4 Предложенията ви за заместник-председател на комисията? Господин Лютфи, имате думата.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): За заместник-председател на тази комисия, уважаема госпожо, уважаеми колеги, предлагам господин Свилен Капсъзов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛСТВУВАЩ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля да гласувате за предложението господин Свилен Капсъзов да е заместник-председател на тази комисия. Моля гласувайте.
    За 114, против няма, 2 се въздържат.
    Господин Капсъзов е заместник-председател на тази комисия.
    Утре заседанието продължава в 15 часа с проекта за пхравилник.
    Заседание на Законодателната комисия - утре в 9,30 часа в зала "Запад".
    Утре при ръководството на Народното събрание да бъдат председателите на постоянните комисии във връзка с разпределението на кабинетите за нуждите им в 10 ч. в пленарна зала.
    Сряда, 9 ч., в "Огледалната" зала ще се състои заседание на Комисията за контрол над приходите, разходите и имуществата на партиите.
    Комисията по здравеопазването - сряда, 10 ч. в "Огледалната" зала.
    Комисията по финанси и бюджет - четвъртък, 10,30 ч. в 411 стая на "Дондуков" 2.
    В четвъртък в 10 ч. ще заседава Комисията по радио и телевизия в "Огледалната" зала.
    Икономическата комисия -. заседание утре от 10 ч. в 411 зала на "Дондуков" 2.
    Комисията по вероизповеданията - заседание в четвъртък, 10 ч. в зала "Изток".
    Заседанието е закрито. (Звъни)
    (Закрито в 20 ч. и 15 м.)

    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    (Снежана Ботушарова
    ПАРЛАМЕНТАРНИ СЕКРЕТАРИ:
    (Ведат Сакаллъ)
    (Трифон Митев)
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ