Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
СТО СЕДЕМДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, четвъртък, 4 февруари 1993 г.

(Открито в 15 ч. и 10 м.)
04/02/1993
Председателствували: заместник-председател Снежана Ботушарова
Секретари: Руслан Сербезов и Илиян Илиев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА (звъни): Господа, в залата има необходимия кворум. Откривам днешното заседание. Първо, искам да прочета постъпилите законопроекти. Постъпил е Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Висшия съдебен съвет. Вносители са народните представители Ана Караиванова, Спас Мулетаров, Мариана Христова и др. Законопроектът е разпределен на Законодателната комисия. С писмо # 103006 от 1 февруари 1993 г. Министерският съвет оттегля Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за МВР. Също искам да уведомя уважаемите народни представители, че миналата седмица гласувахме утре, 5 февруари 1993 г., петък да има изслушване на министъра на земеделието Георги Танев. Аз ще моля колегите, които поискаха това изслушване, да представят процедурата за провеждането й, така както миналия път стана, докато Народното събрание приеме цялостна процедура и правила за това. Също искам да прочета на какви актуални въпроси и питания ще се отговаря утре, тъй като петък по принцип е ден за парламентарен контрол.
Утре ще отговарят министър-председателят Любен Беров - на два актуални въпроса, поставени от народния представител Велко Вълканов; министърът на финансите Стоян Александров ще отговори на две питания от народните представители Венцеслав Димитров и Звездалин Кафеджиев; министърът на образованието, науката и културата Марин Димитров ще отговаря на питане, поставено от народния представител Методи Ташев. БП/КТ 144.1
За информация на господин Методи Ташев министърът на отбраната е поискал отлагане на отговора със 7 дни по повод негово питане.
Също така е постъпил писмен отговор на питане на народния представител Пламен Пенчев от министъра на здравеопазването Танчо Гугалов. Моля господин Денчев да дойде да получи писмения отговор, така както е казано в правилника, чл.81. Ако е тук господин Денчев или се появи по-късно, моля да дойде да вземе отговора.
Господин Вълканов, искате думата по процедурен въпрос. Заповядайте.
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги! Вчера нашият работен ден пропадна, защото се оказа, че няма кворум. Няма кворум, защото една голяма част от нашите колеги са заминали в чужбина, няма да кажа по разходка, но да вземат участие в конгреса на някаква друга партия. Аз намирам това за извънредно произшествие и мисля, че то заслужава вниманието на нашия парламент. Недопустимо е народните представители тук да пренебрегнат своя дълг към собственото Народно събрание, към собствената държава и да отидат извън страната в един момент, когато тя изпитва и изживява една сериозна, тежка криза във всички направления. Аз бих предложил Народното събрание в частен порядък да обсъди този случай и да вземе необходимите за случая мерки. Аз се смятам просто оскърбен от поведението на своите колеги и държа да заявя това пред всички вас.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Вълканов, около 50 народни представители отсъствуват поради участие в международни инициативи.
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (от място): Толкова по-зле.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: От тази група, която Вие казвате, че е заминала, част от нея, може би половината са от Вашата парламентарна група. Вероятно това е работа на всяка парламентарна група. Вероятно всяка парламентарна група следва да разгледа въпроса. Но в залата има необходимия кворум. (Шум в залата, реплики от депутати на БСП) По процедурата това предложение сега не можем да го поставим, но може да се занимае 144.2 Председателският съвет следващата седмица, господин Вълканов, с това, което предлагате.
Уважаеми колеги, имате проекта за програма на Народното събрание за днес, тъй като утре е ден за парламентарен контрол и сме гласували да има изслушване. Също искам да ви уведомя, че са постъпили предложения за включване в дневния ред. Вчера за това стана дума на Председателския съвет. Миналата седмица гласувахме законодателната програма да се разгледа и да бъде гласувана от Народното събрание. Вчера на Председателския съвет с консенсус се прие тази точка да не се поставя в тазседмичната програма за работа на Народното събрание, за да може парламентарните групи да разгледат предложението, постъпило от Министерския съвет - то е предоставено на ръководствата на парламентарниите групи, и за да могат и всички комисии да дадат своите предложения към тази програма. Така че точка "Законодателна програма" няма по тази причина.
Аз ви предлагам най-напред да гласуваме предложения проект за работа за днес. Преди да го гласуваме, давам думата на господин Георги Николов от Силистра, тъй като в проекта за програма като т.1 съществува един проект за решение, внесен от него. Заповядайте, господин Николов.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3", Силистра): Благодаря Ви, госпожо председател, уважаеми колеги! Правя предложение като т.1 от предвидената програма за работа от 3 до 5 февруари на Народното събрание да отпадне от дневния ред проектът, внесен от мен за решение за запазване поголовието и по-нататъшното осигуряване възпроизводствения процес на селскостопански животни в страната. Мотивите ми са следните. Това внесено от мене предложение за решение е направено в началото на месец ноември 1992 г. Миналата седмица в петък бе публикувано постановление, обнародвано в "Държавен вестник", бр.8, под # 6, където в допълнението към Правилника за приложение на Закона за земята в чл.48 е записана нова ал.12, която третира именно превантивни мерки за опазване поголовието. Така че този въпрос за мене е решен чрез допълнение към постановление и с Постановление # 6 в "Държавен вестник", бр.8 и това ми дава основание да ви предложа да приемете отпадане на т.1 от дневния ред за приемане на предложеното от мене решение. Благодаря ви. 144.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Благодаря, господин Николов. В такъв случай считайте, че т.1 е оттеглена. Аз ви моля да гласувате програмата така, както е предложена, и след това - допълнителните предложения, които са направени към нея. Моля, гласувайте проекта за програма за работа на Народното събрание за днес и утре. За утре е ясно какво ще прави Народното събрание. Остава в зависимост от приетата програма да се определи какво ще правим днес. От гласували 134 народни представители, гласували за - 124, против - няма, въздържали се - 10. Приема се програмата. 144.4 Има направени предложения, аз ще ви запозная с всичките, и тези, които са основателни според процедурата и правилника, ще ги гласуваме.
Постъпило е предложение днес като точка първа да бъде "Проект на закон за отмяна на Закона за временно въвеждане на някои допълнителни изисквания към членовете на ръководствата на научните организации и ВАК". Вносители са народните представители проф. Георги Попов, Нина Михайлова, доц. Георги Николов. Това предложение бе направено и за вчера. Няма още становище на Законодателната комисия, затова днес няма да може да се гласува.
Постъпило е предложение, но то беше за вчера, за днес не е новирано, аз въпреки всичко ще го прочета - за включване в дневния ред за 3 февруари като точка първа искане от народните представители Георги Божинов и Савка Йовкова точка първа да бъде "Проект за решение за създаване на временна анкетна комисия за проучване на допуснатите сериозни нарушения от регионалните инспекторати на Министерството на образованието и науката при организацията и провеждането на конкурси за училищни директори, които доведоха до напрежение в педагогическите колективи и затруднения в организацията на учебното дело". Единственият проблем за днес е, че не е новирано това предложение. Нека да прочета всичките, след това ще ги гласуваме.
Има искане, постъпило от госпожа Нора Ананиева - точка втора в програмата (но тя е предложила за двуседмичната, а ние работим само за тази) да стане законопроектът за консултативен съвет за национална сигурност. Но когато бе направено това предложение, още не бе подготвена програмата за седмицата. Аз не зная дали се поддържа сега това предложение - да стане точка втора. Докато помислите, ще прочета и другите предложения.
Има предложение за включване в седмичната програма "Проекти за решения за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание". По направената справка се оказа, че няма окончателно становище на Законодателната комисия, а измененията се работят и има работна група, която работи по правилника. Така че, когато е готова Законодателната комисия, доколкото разбрах, това ще бъде скоро, измененията към правилниСД/ЛТ 145.1. ка ще бъдат включени в дневния ред в пленарната зала. Но не могат да бъдат гласувани.
Има предложение като точка пета в програмата да бъде включен законопроектът за изменение и допълнение на Закона за Висшия съдебен съвет. На уважаемите колеги съобщавам, че законопроектът е разпределен на Законодателната комисия. Той е постъпил на 27 януари и още няма нейно становище.
По повод предложението да има точка "Законодателна програма" обясних на уважаемите народни представители, че с консенсус Председателският съвет предлага такава точка тази седмица да не се включва.
Има също предложение за програмата, но тя е за двете седмици, да има точка "Промени в ръководството на Народното събрание и в ръководствата на постоянните комисии на Народното събрание". Това може да стане следващата седмица, когато председателят на Народното събрание е тук. По правилник пред него се правят тези предложения.
Това е, което е постъпило като допълнение към програмата.
Сега искам да чуя по повод законопроекта за консултативния съвет за национална сигурност дали държите да се гласува като точка втора. Той е точка пета в програмата.
Освен това има писмо от председателя на Комисията по националната сигурност господин Слатински, който моли законопроектът да се разглежда след 4 февруари, тъй като част от тази комисия, в това число и председателят й, са на работно посещение извън страната. И това е мотивът тази точка да бъде сложена като пета.
И за искането на господин Георги Божинов и госпожа Савка Йовкова. То е било за вчерашната програма, но ние нямахме заседание. Така че ще дам думата...
Господин Премянов, Вие по кой от двата въпроса? (Красимир Премянов, от място: По въпроса за консултативния съвет.) Да, заповядайте.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаема госпожо председател, аз мисля, че няма основание да не разглеждаме нашето предложение точка втора от предложения дневен ред да стане точката, която е предложена като точка пета, а именно: първо четене 145.2. на законопроекта за консултативен съвет за национална сигурност.
Мога да се позова на още един аргумент. Това, че господин Слатински е помолил да изчакаме неговото връщане от чужбина, не е достатъчно сериозно основание, тъй като заместник-председателят на тази комисия, а такава практика има - заместниците да изпълняват функциите на председатели, господин Йончев е тук.
Така че настояваме да бъде подложено на гласуване нашето предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Да бъде точка втора.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (встрани от микрофоните): Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Тоест това е след Наказателно-процесуалния кодекс.
Господин Бучков по процедурата иска думата. Заповядайте.
ЕМИЛ БУЧКОВ (ДПС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Противопоставям се на предложението на господин Премянов. Тук не се касае за заместване на председател на комисия, а за вносител на даден проект. И Вие много добре знаете, че в правилника изрично се изисква и становището на вносителя. Така че ако се отнасяше само за председател на комитет - е едно, а се касае за вносител. Действително има два проекта, но проектът на господин Дърмов, който в момента вдига ръка, не е минал през съответната комисия и това е отразено в становището на Законодателната комисия.
Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Дърмов, заповядайте
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (ПС на бСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Колеги, аз апелирам да включим тази точка в дневния ред, защото може да бъде поразлично мнението на вносителя, ако той пожелае да си оттегли законопроекта. Това той не е направил в писмена форма. Следователно законопроектът е готов за обсъждане в пленарна зала. Имам предвид законопроекта на господин Слатински. Той е придружен и от становища на две комисии.
Но аз не виждам основание да не се обсъжда и моят законопроект в пленарната зала, въпреки че по философия те са много 145.3. близки, макар че има разлика в няколко отделни елемента. Аз мисля, че пленарната зала е тази, която ще може да се произнесе по качеството и по необходимостта от законопроекта. Затова аз поддържам становището това да бъде точка втора и да се разглежда на днешното заседание.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Сега има още един проблем - че по законопроекта на господин Дърмов няма становище от Комисията по националната сигурност. А освен това и вносителят на единия от законопроектите в момента отсъствува. Аз не знам дали е коректно да се поставя на гласуване при това условие, след като два от най-важните закони, за които толкова време искахме да ги гледаме - данъчните, са готови.
Госпожа Михайлова иска думата. Заповядайте.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Аз смятам, че не може да се подложи на гласуване искането за разместване и включване на нова точка в дневния ред, направено от госпожа Савка Йовкова и от Георги Божинов, тъй като то е било за вчерашния ден, а за днес няма подновено и не може да се подложи на гласуване.
Относно закона за консултативния съвет също смятам, че не може да се направи такова разместване при отсъствието на вносителя и председателя на Комисията по националната сигурност господин Слатински.
И освен това от името на Парламентарната група на СДС искам половин час почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Давам половин час почивка. Тъй като почивката се дава, в 16 ч. и 5 м. продължаваме. (Звъни) 145.4.
(След почивката)

ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господа квестори, поканете народните представители да влязат в пленарната зала.
Има две предложения. Едното е за включване в дневния ред предложението на народните представители Георги Божинов и Савка Йовкова, което е за вчера, но не е подновено. Изказано бе становище, че не може да се гласува. Господин Божинов, като вносител, иска да вземе отношение по въпроса.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера3"): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители! Искам да изкажа едно обратно становище и да го аргументирам в три пункта.
Първо, ние се намираме в чл. 37, гласящ, че се приема програма за една или две работни седмици, разпределена по заседания. И Вие таку-що, уважаема госпожо председател, предложиха на вниманието на народните представители да гласуват тази програма. Освен това чл. 37, ал. 3 посочва, че предложения за отпадане или за включване на нови точки се правят най-късно до 18 часа на деня, предшествуващ заседанието. Тоест, ние с госпожа Савка Йовкова сме спазили това изискване на чл. 37, ал. 3 и сме направили в посочения от Правилника срок предложение за вкюлчване на нова точка.
Що се касае до това, че сме посочили изрично нашето искане да бъде на заседанието на 3 февруари т. 1, вие сами разбирате, че това не може да бъде основание да се иска оттегляне на гласуването за нашето предложение.
Второ, вторият ми аргумент е морален. Аз няма да го квалифицирам, но смятам, че хората, които провалиха вчерашното заседание, да искат днес да бъде провалена една редовно поискана точка в дневния ред затова, защото те вчера са провалили заседанието, това поведение може да има само морална квалификация и аз няма да я правя.
И трето, уважаема госпожо председател, продължават да пристигат всеки ден писма от всички региони на страната - от Михайловград, Видин, Мездра, Враца, Оряхово, Плевен... ББ/МД 146.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Божинов, Вашето изказване не е по същество.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Долна Митрополия...
Не, аз искам да спомена, защото тези хора искат да чуят, че до българския парламент пристигат техните жалби, техните възражения.
И аз продължавам: Плевен, Търново, Свищов, Горна Оряховица, Разград, Попово, Добрич, Силистра... продължавам - Брезник, Перник, Пловдив, Кюстендил, Смолян.
Няма град, уважаема госпожо председател, който да не се е обърнал до парламента, че стават безобразия в българското училище. И аз ви моля, уважаеми колеги народни представители, не са нужни повече аргументи. Нужен е вашият честен вот, за да влезе нашето предложение в дневния ред. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Господин Божинов, аз уважавам по същество Вашето искане, но направих справка и в Правния отдел. След като не е подновено за днес предложението Ви, няма основание да се гласува. Още повече, че от вашата група имаше предложение с днешна дата за днешното заседание да бъдат включени.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Уважаема госпожо председател...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля Ви, господин Божинов, да не правим излишен спор.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Да игнорирате чл. 37, че ние приемаме двуседмична програма, да игнорирате чл. 37, ал. 3, че ние сме го направили в необходимия срок, преди започване на заседанието и да изведете от контекста на всичко това факта, че сме поискали изрично на кое заседание да бъде т. 1, това вече говори повече за Вашите юристи, госпожо председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Съжалявам, господин Божинов, те не са мои. Те са на Народното събрание и такива сме ги наследили. Така че, съжалявам.
Аз уважавам, казах, Вашето искане, но то е направено за вчера. Имало е време за днес да се поднови. Нека не нарушаваме Правилника.
Освен това съжалявам за изгубения ден. Както виждате 146.2 се опитвам да продължа днешното заседание.
Господин Райчевски, по процедурен въпрос ли? Заповядайте.
СТОЯН РАЙЧЕВСКИ (СДС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Когато се приема двуседмична програма, това е много отговорно нещо. Не само двуседмична, дори и програмата за един ден иска ангажимента и вниманието на всички народни представители.
Залата е почти празна, уважаеми дами и господа народни представители! И не само от страна на двете парламентарни групи. Аз виждам, че и от третата парламентарна група много хора отсъствуват, независимо каква е причината. Мисля, че ние трябва да се отнесем съвсем отговорно към програмата, която трябва да се приеме. Затова моля да направите проверка на кворума.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, режим на регистрация! Нека да направим регистрацията и след това ще Ви дам думата (отнася се към представители от ПГ на ПСД, които искат думата).
Моля, режим на регистрация - 3 минути.
Господа квестори, поканете народните представители да влязат и да се регистрират.
Резултатът: регистрирали са се 91 народни представители.
Няма кворум и не можем да продължим заседанието. Закривам заседанието. (Звъни)
(Заседанието е закрито в 16 ч. и 30 мин.)
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: (Снежана Ботушарова) СЕКРЕТАРИ:
((Руслан Сербезов (Илиян Илиев)
Форма за търсене
Ключова дума
ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ