ДВЕСТА ОСЕМДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, четвъртък, 4 ноември 1993 г.
(Открито в 15 ч. и 25 м.)
04/11/1993
Председателствали: председателят Александър Йорданов
Секретари: Руслан Семерджиев и Ведат Сакаллъ
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (Звъни): Уважаеми госпожи и господа народни представители, откривам днешното юбилейно заседание на 36-то Народно събрание. (Ръкопляскания) Точно преди две години на този ден започна работа 36-то Народно събрание. През тези две години ние преживяхме заедно и хубави, и тежки моменти. Остават хубавите неща, лошите се забравят. И нека в днешния ден се проникнем от съзнанието, че в този парламент хората са ни изпратили да работим за доброто на България. Да оставим настрани своите тясно лични и дори партийни егоистични интереси и да защитим това, което хората искат от нас - успеха на нашата страна, успеха на реформите в България.
Искам да ви поздравя с този хубав ден за българската демокрация. (Ръкопляскания)
Утре, петък ще бъде ден за парламентарен контрол.
На актуални въпроси и питания следва да отговорят:
1. Министър-председателят Любен Беров на актуални въпроси от народните представители Бончо Рашков, Радка Василева, Димитър Луджев, Йордан Куцаров и Дончо Конакчиев.
2. Министърът на териториалното развитие и строителството Христо Тотев следва да отговори на актуални въпроси от народните представители Йордан Ройнев, Георги Петров и Христо Марков и на питане от народния представител Иво Атанасов.
3. Министърът на земеделието Георги Танев следва да отговори на актуални въпроси от народния представител Златимир Орсов и на питания от народните представители Златимир Орсов и Васил Златаров. СБ/ЛТ 7.1.
4. Министърът на промишлеността Румен Биков следва да отговори на актуален въпрос от народните представители Иво Атанасов и Александър Маринов и на питания от народните представители Васил Михайлов, Ивайло Ловджиев и Бончо Рашков.
5. Заместник-министър председателят и министър на труда и социалните грижи Евгений Матинчев следва да отговори на актуален въпрос от народната представителка Недялка Трайкова и на питане от народния представител Петър Балабанов.
6. Министърът на вътрешните работи Виктор Михайлов следва да отговори на актуален въпрос от народния представител Минчо Минчев и на питане от народния представител Васил Златаров.
7. Министърът на финансите Стоян Александров следва да отговори на актуални въпроси от народните представители Тошо Мухтанов и Руслан Семерджиев и на питане от народния представител Тошо Пейков.
8. Министърът на правосъдието Петър Корнажев следва да отговори на актуални въпроси от народните представители Златимир Орсов, Стефан Стефанов и Гинчо Павлов и на питане от народния представител Тошо Пейков.
9. Министърът на транспорта Кирил Ерменков следва да отговори на актуален въпрос от народния представител Константин Тодоров и на питане от народния представител Руслан Семерджиев.
В заседанието утре не могат да участват министрите Валентин Карабашев и Ивайло Знеполски поради отсъствие от страната и Валентин Александров - поради заболяване.
Програмата я имате, тя е известна.
Постъпило е едно предложение от госпожа Мариела Митева за това точка дванадесет от програмата да стане точка първа. Това предложение не мога да го поставя на гласуване от чисто формални съображения. Мисля, че е тук и господин Джеров. Днес е имало заседание на Законодателната комисия и все още няма представено писмено становище за това заседание, т.е. текат законните 24 часа по чл. 64 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Затова именно преминаваме... (Шум и реплики в БСП) Днес по този въпрос е имало заседание на комисията и тя трябва да представи своето становище.
Заповядайте, госпожо Митева, но въпросът е ясен от гледна точка на правилника. 7.2.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю. Според мен въпросът не е толкова ясен или поне не така, както Вие го обяснихте. Защото правилникът наистина трябва да се спазва. Днес Законодателната комисия не е вземала ново становище по този законопроект. Днес Законодателната комисия се произнесе по Вашето искане да преразгледа своето становище и отхвърли това искане, като потвърди старото си становище.
Следователно не може да се чака 24 часа нейният доклад, защото той е раздаден още миналата седмица и са минали няколко пъти по 24 часа.
Ето защо не можете на това основание да откажете да подложите на гласуване това предложение. Законодателната комисия се е произнесла, нейното мнение е известно на народните представители. Народното събрание включи тази точка в програмата на Народното събрание и единственото, което сега се иска, е тя да бъде преместена напред.
Аз Ви призовавам, господин председателю, когато апелирате към народните представители да не се съобразяват със своите теснопартийни интереси, да се придържате към този призив и в собственото си поведение и да работите в интерес на обществото. Не можете да откажете да подложите на гласуване това искане.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря Ви. Аз няма да разгръщам дискусия по този въпрос. В аргументите, които изложих, аз не се позовах на никакви партийни интереси, а на чл. 64 от правилника. За мен е факт, че днес е имало заседание на Законодателната комисия. Факт е, че в Председателския съвет аз помолих да се даде писмено становище какво е работила комисията, тъй като тя се е занимавала практически с този въпрос. Това е истината. И докато аз не видя съответното становище, не ме карайте просто да нарушавам правилника на Народното събрание. (Ръкопляскания в СДС)
И ви моля наистина да започнем работа. Още повече, че Законодателната комисия е работила вече по Закона за съдебната власт, той е първа точка в дневния ред. Да започнем работа, за да работим наистина за България.
Заповядайте, господин Премянов. Но все пак желателно е да няма тази дискусия, каквато вчера имаше. 7.3.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, аз смятам, че изразявам общата воля на основната част от народните представители и парламентарните групи, ако подчертая, че волята на всички нас е да засилим продуктивността на това Народно събрание, да насочим неговата дейност към значимите и основни въпроси в живота на обществото. Но все пак това Народно събрание има ред, по който си организира работата. Основата, върху която то стъпва, е Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание. Вчера ние загубихме един парламентарен ден. Вие се позовахте на процедурни основания да не се приложат действащите норми в този правилник, които изискваха надлежно направено предложение от народния представител да бъде подложено на гласуване.
Основанията, които Вие посочихте тогава, бяха адресирани към Законодателната комисия. Следваше от Вашите указания да се осъществи един акт - Законодателната комисия да се събере на свое заседание и да разгледа Вашето становище. На нас ни стана известно, че тя това го е направила. Следователно тези основания, които вчера бяха валидни, днес, след като се е състояло заседание на Законодателната комисия, вече не са в сила. Действат нормите на правилника. Те налагат Вие да подложите на гласуване направеното предложение от народния представител Мариела Митева.
Позовавам се на още едно основание. Както е прието в сегашното Народно събрание, всички въпроси, които се поставят пред пленарната зала, предварително се обсъждат на Председателски съвет. Днес аз имах тази чест да участвам в това заседание и останах с убеждението, че всички участници в него настояваха именно на такъв подход - днес Вие да не се позовавате поради липса на възможности и резерви в правилника на процедурни основания и да дадете ход на гласуването, което следва от предложението на Мариела Митева - за разместване в дневния ред и за включване в дневния ред като точка първа точка дванадесет, а именно законопроектът за изменение и допълнение на Закона за Висшия съдебен съвет.
Моля Ви, господин председателю, спазвайки реда в това Народно събрание и уважавайки неговия правилник, да подложите на гласуване предложението, направено от народния представител Мариела Митева. 7.4.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Премянов. Аз много вярвам на неговите обяснения, но очаквам писмено становище на Законодателната комисия. Поискал съм го и чакам да минат тези 24 часа.
Много ви моля, наистина да спазваме правилника. Вчерашният ден е бил за вчерашния ден. Това, което е отминало, е отминало. Това, което предстои, предстои. Нека днес да работим точно по програмата. Становището, надявам се, изрично казах на господин Джеров да видя това становище, така беше и на Председателския съвет. Всички се съгласиха, че трябва да има становище и мисля, че по този проблем повече няма какво да се обсъжда. Аз уважавам наистина юристите. Нека да спазим правилника така, както е.
Заповядайте по процедурен въпрос, господин Мулетаров. 7.5.
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители! Господин председателю, с Ваше искане, което предшества заседанието на Народното събрание, Вие поискахте Законодателната комисия да се произнесе по някои въпроси във връзка с изпълнение на законодателната програма и във връзка с провеждане на заседанието, на което е прието становище по законопроектите за Висшия съдебен съвет. Въпреки че Народното събрание е включило с гласуване този въпрос в дневния си ред, Вие настоявахте това да бъде разгледано, което е в разрез с волята на всички народни представители. Въпреки това на днешното си заседание Законодателната комисия изрази становище по Вашето искане, което е стенографирано и което Вие можете да разпоредите веднага да бъде раздадено на всички народни представители. Никакви часове не са необходими, тъй като това не е становище по проектозакон, а становище по Ваше искане и Вие сте длъжен да ни запознаете с него, след което да пристъпим към гласуване на поставените въпроси с оглед на дневния ред.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Мулетаров. Той само потвърждава моята правота. (Голям шум в блока на БСП)
Благодаря. Започваме работа по дневния ред. Моля господин Джеров да докладва на първо четене Закона за съдебната власт (Шум в залата) Заповядайте, господин Джеров. Моля ви да започнем наистина работа в парламента, още повече виждате днес нямам и помощници. (Голям шум в залата) Двама са се разболели, а чакам да дойде господин Кадир.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Уважаеми колеги. (Голям шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Намираме се в точка първа от дневния ред. (Шум в залата) Заповядайте, господин Джеров.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (от място): Процедура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Процедурно предложение може.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги народни представители. Мисля, БП/НП 8.1 че трябва да уважим мнението на председателя, като приемем, че сме в състояние да се съгласим с една почивка от 15 минути, която ще бъде достатъчна да бъде раздадено съобщението, информацията, а не становището за днешното заседание на Законодателната комисия. Аз Ви моля господин председателю, сам да уважите мотивите, с които излязохте пред нас и да обявите 15 минути почивка, което е достатъчно време, за да бъде раздадено становището на Законодателната комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Господин Премянов, защо искате да навлизаме отново в това, което народът вика денгуба? Защо искате днес да загубим пленарния ден. Дори и сега да го напише господин Джеров становището, трябва да минат 24 часа, според чл. 64 от правилника и ще загубим цял ден в това дали се спазва чл. 64 или не се спазва. Защо? Обяснете ми логиката защо? Заповядайте и обяснете.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Аз приемам Вашето несъгласие. Тогава предлагам да процедираме по следния начин. Това е нестандартна ситуация. Имаме становище. Становището е раздадено миналата седмица. Изискванията на правилника за минимално време - 24 часа за раздаване на становището са спазени. Днес ние се нуждаем от информация, информация за това доколко и как на базата на вчерашните ни мотиви е реарирала Законодателната комисия.
Аз Ви предлагам Вие да дадете думата на господин Александър Джеров, председател на Законодателната комисия, който устно да съобщи за резултатите от днешното заседание на Законодателната комисия, с което отпадат основанията, които Вас Ви безспокоят, че има опасност да нарушим нашия правилник. Много Ви моля да разпоредите на господин Джеров да вземе думата и да съобщи за днешното заседание на Законодателната комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Това е разумно предложение.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ (от място): Може ли да взема думата?
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Вижте сега, започваме цялата зала да обсъжда нещо, на което не сме били свидетели - това е заседанието на Законодателната комисия. Затова в правилника е казано, че Законодателната комисия изготвя свои становища. Вие ги наричате информации. Естествено в едно становище има информация, има мотиви и други елементи. Информацията е елемент 8.2 от становището. Но няма такъв текст, върху който да пише: информация. Това е само в прерогативите на БТА. Моля ви се.
Господин Джеров, заповядайте и пояснете.
СТЕФАН САВОВ (от място): Искам думата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Добре, иска думата председател на парламентарна група. Заповядайте, господин Савов.
СТЕФАН САВОВ (СДС): Уважаеми господин председателя, уважаеми колеги. Аз бих искал да подкрепя становището на уважаемия господин председател. Защо? Защото вие приехте, всичките групи приеха, че трябва да има едно заседание на Законодателната комисия.
РЕПЛИКИ ОТ БЛОКА НА БСП: Не е вярно.
СТЕФАН САВОВ: Аз не мога да разбера, защото едни от вас клатят глава утвърдително, други викат, че не е било така. Така или иначе е имало едно заседание, на което именно се е разгледал въпросът за Законопроекта за Висшия съдебен съвет. Тогава ние не можем да искаме само информация, ние трябва да искаме така, както и правилникът го изисква, така както сме го правили винаги - становище. А щом искаме становище, първо господин Джеров трябва да изготви това становище, и след това трябва да минат 24 часа. Какво значи информация? За първи път чувам тук една Законодателна комисия да се събере и след това да поднесе информация. Това е мисля съвсем неправилна парламентарна практика, господин Премянов, и Вие ще се съгласите, че е така. Защото ние трябва да чуем становището, не само да го чуем а и да получим това становище писмено и след това 24 часа да минат, с други думи, другата седмица да разгледаме становището на Законодателната комисия. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Савов. Отново влизаме в процедурните промени. Господин Михайлов, на Вас ще Ви дам думата, защото Ви вярвам като юрист. Заповядайте.
ДИМИТЪР МИХАЙЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители. Искам да посоча няколко съображения, които са в подкрепа на предложението да се гласува искането за промяна на реда на т. 12 като точка първа в програмата на парламента. 8.3
Господин председателю, Вашето искане към Законодателната комисия беше отправено преди парламентът, пленарната зала, Народното събрание да се произнесе. То имаше предвид Вашето искане. То беше изслушано тук, бяха дадени разяснения на Законодателната комисия и с мнозинство парламентът реши да се включи тази точка в дневния ред, в програмата на парламента.
Вчера бяха направени две предложения - от господин Юнал Лютфи и от господин Стефан Савов. Едното беше да се прегласува въпросът за така наречената т. 12 по проектозакона за Висшия съдебен съвет и на второ място, ако се потвърди решението на пленарната зала, да се гласува коя точка да бъде това от дневния ред. Вие това лично, господин председателю, обявихте от мястото, което заемате. Когато парламентът потвърди, че остава тази точка от дневния ред, Вие отказахте да подложите втория въпрос - коя точка да бъде от дневния ред. Според мене Вие нарушихте твърде грубо Правилника за работата на това Народно събрание. Вие уважихте волята само на една парламентарна група и пренебрегнахте волята на мнозинството от парламента.
Ние днес в Законодателната комисия, господин председателю, отказахме да се занимаваме с Вашето писмо. Ние смятаме, че само парламентарната зала, която е изслушала доклада на Законодателната комисия, може да ни го върне за повторно разглеждане. Вие такова право нямате, тъй като не е от парламентарната зала, а парламентарната зала е приела нашия доклад, щом като е включила това в дневния ред.
Ето защо, господин председателю, аз разбирам Вашето положение, мога даже и да Ви съчувствам, разбирам и мотивите на депутатите от Съюза на демократичните сили, но този правилник е изработен въз основа на Конституцията, той трябва да се спазва и не може председателят да издевателства над волята на мнозинството в този парламент. 8.4
Господин председателю, Вие ще влезете в коловоза на една единствена политическа сила, която иска да наложи волята си над мнозинството. И аз лично, с най-добри чувства към Вас, Ви съветвам да спазите правилника и незабавно да подложите на гласуване предложението за включването на този законопроект като точка първа от работната програма на парламента.
Благодаря ви, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Има ли други мнения по въпроса? Заповядайте, госпожа Йовкова.
САВКА ЙОВКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предвид на това, че втори ден Вие налагате последователно, методично и неаргументирано личната си воля над волята на парламента, моето процедурно предложение е да напуснете председателското място за днес, да осигурите почивка и да осигурите един от Вашите заместници, който ще поеме ръководството на днешното заседание.
Моля да бъде гласувано. (Шум и реплики от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Йовкова, приемам, че ми мислите доброто.
Има ли други предложения? Не, аз не мисля, че трябва да правим дълга дискусия. Госпожа Маринова, давам Ви думата като дама с предимство.
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз мисля, че отново навлизаме в някакъв театър на абсурда, който на всичкото отгоре го наричаме "политически".
Господин председателю, допускате ли, че някой в България не е прочел вестниците от сряда и не е слушал радио и не е гледал телевизия във вторник? Сега ще се обърна към Вас с обръщението "господин Йорданов!" (Реплики от блока на СДС) За съжаление Вие в момента, така както и вчера, така и днес, не изпълнявате функциите, за които сме Ви избрали миналата година. Вие не се държите като председател, а за съжаление рискувате да защитавате твърде тесни и съвсем стесняващи се интереси само на една политическа сила. Добре че има журналисти и добре, че има свободен РД/ВЙ 9.1 печат в България. Поне на това не посегнахме. (Шум и реплики от блока на СДС)
Още във вторник, уважаеми колеги, стана ясно какъв сценарий се подготви на "Раковски" 134. Да, ама не, господин председателю! Вие наблюдавате два дни явлението, наречено "парламентаризъм", защитавано от няколко парламентарни групи.
СТЕФАН САВОВ (от място): От комунистическата партия.
КЛАРА МАРИНОВА: Господин Савов, не Ви прави чест, защото позивната дойде във вторник от вашето заседание. Жалко, че председателят на Народното събрание го направихте на една марионетка, която за съжаление се вижда от целия български народ.
Жалко, господин председателю, че след толкова години парламентаризъм в новия демократичен парламент на България отново се правят опити да се изпълняват някакви политически поръчки на някакво политбюро. Вчера още вие бяхте наясно, а днес съвсем добре разбрахте, че в залата има едно единствено желание да се спазва правилникът и да се подложи на гласуване внесено надлежно предложение на народен представител. Вие не си позволявате да го подложите на гласуване, защото ще излезе наяве жалката картина, наречена "политическа поръчка".
Нещо по-страшно. Два дни Вие се опитвате да заблуждавате българския народ, че тук някой спира работата. Господин председателю, работата я спирате с дребни хватки, наречени "правилник". За съжаление, никой не вярва на това. (Шум, реплики, ръкопляскане от блока на СДС) Днес вестниците ясно написаха... (Шум, реплики, ръкопляскане от блока на СДС) Благодаря ви за вашите аплодисменти, господа от СДС.
Днес вестниците ясно и еднозначно написаха какво се крие зад вчерашните процедурни еквилибристики, които днес преминаха в театър на абсурда.
Господин председателю, точно в този ден, в който Вие открихте днешното заседание с пожеланието да се забравят личните, пък дори и партийните пристрастия, имате уникалния шанс да докажете, че сте председател на цялото българско Народно събрание. Имате уникалния шанс да бъдете изразител на волята на народното представителство. Затова нека да спрем с абсурда, защото този абсурд преминава извън залата на Народното събрание и достига 9.2 до умовете и до сърцата на всеки български гражданин. Нека да изпълните функциите си на председател, а да не се поддавате на политическата задача, която Ви възложиха във вторник сутринта.
Благодаря Ви. (Шум и реплики от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госпожа Маринова. Във вторник аз не съм бил на "Раковски", а си бях в къщи при жена ми и децата. Не е възможно те да ми поставят политическа поръчка.
Господин Луджев, заповядайте. Понеже все даваме думата ляво - дясно, ляво - дясно, нека да чуем центърът какво мисли.
ДИМИТЪР ЛУДЖЕВ (НСД): Господин председателю, господа народни представители! Моля ви за търпение. Ще изчета чл. 66 от правилника, който знаете отлично и който гласи:
"Всички законопроекти, постъпили в Народното събрание, които уреждат една и съща материя, се обсъждат в постоянните комисии и Законодателната комисия едновременно и се внасят за обсъждане на едно и също заседание на Народното събрание."
По този повод смятам, че най-доброто решение е да се продължи гледането на закона за съдебната система и в главата "Висш съдебен съвет" да бъдат разгледани трите внесени законопроекта, касаещи Висшия съдебен съвет. Друг е въпросът, че ние можем да решим приоритетно тази глава да бъде изтеглена понапред.
Това е съвсем различен въпрос.
Моето предложение е да следваме реда, определен от правилника на Народното събрание.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Димитър Луджев. Той всъщност дава още един аргумент и то също от залата на Народното събрание, а не от "Раковски", в полза на това, което и аз искам да ви убедя, може би, с повече литературни и с по-малко юридически думи.
Господин Димитров, заповядайте. Но наистина нека не политизираме нещата. (Шум в залата) 9.3 ФИЛИП ДИМИТРОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Тук чухме нещо наистина шокиращо, което беше казано от уважаемата госпожа Маринова и засяга правилника. Много ми си иска и тя, ако има и други депутати, които не знаят това, да научат и разберат веднъж завинаги, че Правилника за дейността на Народното събрание е закон. А Народното събрание би могло да обсъжда и гласува всичко, но валидно е само това гласуване, което се намира в рамките на Конституцията и закона.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Не ме учете на Конституция.
ФИЛИП ДИМИТРОВ: Гласуване, което противоречи на закона допускащ разглеждането на съответен въпрос е нищожно по право. Вие чухте достатъчно аргументи тук и струва ми се че всякакво отклоняване от тях само замъглява нещата. Беше вече казано и от председателя на Законодателната комисия, че становището, с което тя е излезнала, независимо от това дали е имало кворум или не е в нарушение на чл. 66 от правилника, т.е. в нарушение на закона и следователно не може да произведе правно действие.
Оттук нататък, председателят на Народното събрание е властен да извърши своята преценка за това допустимо ли е или не предлагането на определено действие в тази зала.
Следователно би могло да има десетки гласувания по един въпрос, но ако този въпрос е недопустимо да бъде подлаган на гласуване те не произвеждат никакво правно действие.
В този смисъл и господин председателят на Народното събрание, достатъчно ясно и на базата на аргументите, които бяха изложени тук не само от него, но и от мнозина от отговорните народни представители приема, че е правно недопустимо да бъде поставено на разглеждане или респективно да бъде обсъждано разглеждането на законопроект, чието внасяне в залата противоречи на чл. 66 от правилника. При това положение, председателят на Народното събрание е напълно властен да откаже неговото внасяне в залата за разглеждане, независимо от това, пак повтарям, независимо от това дали е било провеждано гласуване за неговото вкарване в програмата, независимо от това дали е гласувано каква точка да бъде то в дневния ред, независимо от каквото и да било гласуване, повтарям, което противоречи на закона.
При това положение на нещата смятам че всякакви понататъшни коментарии на този въпрос са излишни и горещо ви приСД/ЙА 10.1 канвам, ако наистина искате да бъдете народни представители в един парламент, който се управлява от закона, оставете господин председателя да си върши работата. (Ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Аз ви моля да започнем вече работа. Ясно е, че има различно тълкуване на правилника. Едни народни представители се позовават на едни членове, други народни представители се позовават на други членове. Правилникът обаче казва, че не пленарната зала е тази, която следи за спазването на правилника, а председателят е този, който трябва да следи за спазването на правилника. (Шум в залата) И аз ви моля, ако искате да се убедите в това положение в правилника, внесете едно предложение за промяна на правилника, в което ясно да е записано: "Пленарната зала следи за спазването на правилника". Тогава всички неща стават много добри именно за председателя и той започва да си живее живота.
Сега обаче на неговата глава е сложността и трудността и наистина ви моля, господин Джеров заповядайте, за да започнем Закона за съдебната власт. (Тропане по банките от блока на БСП)
Има две вероятности или да чуя, че в залата има шум и безредица, а не желая това да слушам, или да дам думата на господин Джеров да започне работа по т. 1 от дневния ред.
Моля Ви господин Савов, моля Ви господин Премянов.
Господин Джеров заповядайте и аз се надявам, че няма да има шум и безредици. (Шум в залата) По процедурен въпрос има думата госпожа Савка Йовкова.
САВКА ЙОВКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов и СДПД "Ера-3"): Господин председателю, точно с оглед на това да се спазва правилника, аз съм за това, много моля моето процедурно предложение да подложите на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Ако съм забравил какво беше то?
САВКА ЙОВКОВА: Предложението приемете като едно добро отношение към Вас да напуснете председателското място за днес. Да обявите почивка и да дадете право на един от заместниците си да ръководи заседанието.
СТЕФАН САВОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! (Викове от блока на БСП "Буш!", Буш!") Мисля, че трябва други работи да викате вече. Трябва да си промените репер10.2 тоара, нещо Елцин и да видите какво става с четирите милиона и т.н.
Аз говоря сега не като председател на парламентарната група, а говоря като обикновен депутат и затова си сложих картата. Искам да се възпротивя на уважаемата депутатка госпожа Савка Йовкова. Защото тя явно, както и други високообразовани депутати от БСП и компания "Ера-3", просто не четат правилника. Вие нямате право да поискате такова нещо. Вие имате право да поискате на господин председателя оставка, но вие да поискате той да смени мястото си нямате право. Лошото е, че вие не четете, въпреки че сте учителка, директорка, сигурно сте били кой знае каква в тази система и т.н. Обаче не четете. Явно е, че тези четири години в Народното събрание не са ви дали възможност да четете. Вие четете може би някакви стари книжки, трябва да четете правилника. Тук искам да кажа нещо за политическите ..., четете правилника. (Викове от блока на БСП "Буш!", "Буш!") Това съм казал и на госпожица Дърева. Нямате право да поставите такъв въпрос.
Що се отнася за политическите поръчения, когато бях малък имаше една говорителка по телевизията, госпожа Клара Маринова, която изпълняваше винаги политическите поръчения на партийния дом. (Ръкопляскания от блока на СДС) (Възгласи от блока на БСП "Буш!", "Буш!") Вече ние нямаме партийни поръчения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми госпожи и господа народни представители. Часът е 16. Още веднъж ви моля да започнем работа по дневния ред. При това именно върху закона, които включва разглеждане и на този проблем, който толкова много интересува една част от пленарната зала. Заповядайте госпожа Митева процедурен въпрос.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви господин председателю, аз искам да Ви напомня, че има и други процедурни предложения, които не сте подложили на гласуване. Първото беше на госпожа Савка Йовкова. Второто беше на господин Красимир Премянов и то се състоеше в следното. Да раздадете на народните представители становището на Законодателната комисия, след което вече да започне работа Народното събрание. Благодаря Ви. 10.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Господин Драгиев и Вие имате предложение. Заповядайте.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ (СДС): Уважаеми колеги, господин председател, защо не може да бъде изготвено становище днес.
Днес в Законодателната комисия ние отворихме стенограмата на заседанието, което се състояло под председателството на господин Мулетаров. Какво се оказа. Оказа се, че част от решенията са вземани с мнозинство 9 гласа, а други с 8 гласа при комисия от общ брой 28 народни представители.
Установи се също така господин председател, че дори предложения направени от депутати на БСП за отлагане на разглеждане на въпроса за Висшия съдебен съвет, дори не са били поставени на гласуване от председателстващия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Това е предложението на господин Вълканов.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ: Установи се също така, че независимо от изричното становище на господин Стоилов, че заседанието на Законодателната комисия е следвало да бъде свързано със Закона за събедната власт, председателстващият еднолично е променил дневния ред.
Следователно не става въпрос само за нарушение на чл. 66, за който господин Луджев говори. Става въпрос за нарушения на Правилника за работа на Народното събрание. Става въпрос наистина за изпълнение на поръчка на госпожа Маринова. При това положение не бъркайте "Раковски" 134, а погледнете във вашата къща. Благодаря. (Ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Колкото народни представители, толкова мнения по въпроса. Най-разумното е да се вслушате в моето мнение и да започнем работа по дневния ред, като работим именно по законодателната програма, нещо което всички хора в България, независимо от коя партия са очакват от нас. Много ви моля поне този път се вслушайте в моите думи.
Аз разбирам, парламента има юристи, в парламента и хора с други професии. Ние не може да превръщаме парламента в следствена зала.
НОРА АНАНИЕВА (от място): Вие го правите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Какво е станало, как е станало. Затова аз отправих едно нормално искане. Да се види в комисията какво точно е станало. И досега становище по този въпрос писмено няма, за да мога да го прочета. 10.4
Моля ви се изкачваме тези двадесет и четири часа да дойде това становище и продължаваме нататък.
Господин Мичковски Вие сте от вносителите и на Вас ще дам думата. Но отново ви напомням, да продължим наистина работата.
Заповядайте господин Мичковски. 10.5
АСЕН МИЧКОВСКИ (НСД): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Вече втори ден се натъкваме на едно явление, което не е хубаво за българския парламент. Не е хубаво поради обстоятелството, че се нарушава правилникът за неговата дейност. Вчера аз направих едно процедурно, съвършено издържано предложение за включване в дневния ред за вчерашното заседание. Вие не пожелахте да го подложите на гласуване. Същото днес се наблюдава с друго, също толкова перфектно направено предложение.
Що се отнася до работа, уважаеми господа, аз имам претенциите, че в това Народно събрание съм свършил значителна работа и мога да ви го докажа, за разлика от повечето от вас. Но това са проблеми, които имат съвършено друго значение.
Уважаеми господин председателю, не искам да бъда лош пророк, но така както Вие водите заседанията в последните два дни, и това е нещо, което коренно се различава от Вашия стил на поведение, и аз съвършено разбирам причините за това, а мисля, че няма човек в тази зала, който да се съмнява в тях, нещата няма да бъдат изведени на добър край. Не знам дали се досещате, но рано или късно Вие или някой друг ще подложи тази точка на гласуване в заседателната зала. Не става дума изобщо за личностни отношения, нито пък за политическо пристрастие. Става дума за едно-единствено нещо. В тази страна в последните няколко месеца се наблюдава, и може би повече от няколко месеца, война между институциите - изпълнителната власт срещу съдебната власт. Което и правителство да дойде на власт, уважаеми господин председател, то ще се сблъска с този феномен, защото във Висшия съдебен съвет и във всички органи на съдебната власт трябва да попадат само квалифицирани хора. Само хора, за които професионализмът стои над всичко, за които професионализмът е единствената характеристика, а не случайно попаднали хора, защото блокирането на дейността на изпълнителната власт чрез съдебната е нещо, което няма да доведе България до добър край, уважаеми господин председател. И Вие носите, както и всички ние отговорност за това. Затова аз Ви призовавам подложете на гласуване това предложение. Няма наивник в тази зала, който да счита, че с гласуването на това предложение сегашните хора в съдебната власт утре си заминават. Това ще стане може би след няколко месеца, ако изобщо стане. Важното е обаче Вие да оцените националния интерес от цялата ББ/ЛТ 11.1. тази работа, господин председател. И това е Вашата задача. Защото Вие сте пръв сред равните и Вашата отговорност е най-голяма в този момент.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Мичковски.
Господин Семерджиев, заповядайте и Вие.
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ (независим): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Имам чувството, че ако така продължаваме, повече не е необходимо да си казваме "уважаеми". Защото във всички тези спорове е ясно какво се иска. Аз не съм юрист и бих искал да кажа следното като процедурно предложение.
Никой не възрази на изказаната...
СТЕФАН САВОВ (от място): Да ходиш в своя избирателен район и да викаш "Избори! Избори!", не те ли е срам! Със синята бюлетина си избран, като циганин да се молиш!
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ: Господин Савов, в момента аз не говоря с Вас.
Никой не възрази на това, което изказа като аргумент господин Луджев, че чл. 66 от правилника ни задължава да гледаме двата закона заедно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля за тишина. Продължете, господин Семерджиев!
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ: Никакъв юридически аргумент не беше изказан. И аз предлагам по този въпрос да се спрат пренията и разговорите и Вие да дадете думата на господин Джеров и да гледаме точка първа от дневния ред, която включва и въпроса, който е повдигнат в точка дванадесета от приетата програма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Семерджиев.
Това е. Господин Джеров, заповядайте.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Гласува се и се решава с гласуване!
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Ето виждате, има две различни мнения.
Аз просто наистина съм задължен да спазвам правилника. За вас това може да е само така пожелание, за мен е задължение. Вие отправяте към мен пожелание, аз изпълнявам задълженията. Въпросът е, че вие искате да спазя една точка от правилника, 11.2. а аз искам да спазя всички точки от правилника.
Как аз да ви повярвам, че трябва да спазя само едната и да наруша други? Не знам как ще ми кажете това нещо?
СПАС МУЛЕТАРОВ (от място): Ще Ви кажа. Дайте ми думата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Значи от една страна ми се предлага да спазя чл. 66 от правилника. От друга страна вие ми предлагате да спазя чл. 37 от правилника. От трета страна аз ви предлагам да спазим поне чл. 64 от правилника, който е почти свързан само с формалната логика. Вие искате аз да спазя само това, което вие ми предлагате от БСП. А другите народни представители аз да не ги смятам за народни представители, защото те искат да спазя друг член от правилника. Моля ви се. Просто аз спазвам всички членове от правилника и логиката подсказва... (навремето имаше такава рубрика в списание "Космос": "Логиката реши" на инспектор Стрезов). Просто ви моля, не на инспектор Стрезов, а на господин Джеров да дадем думата, за да докладва законопроекта. Това е. (Ръкопляскания от СДС)
Много Ви моля, господин Мулетаров, много Ви моля. (Викове "У-у-у" и освиркване от блока на СДС, депутати от БСП са станали прави)
Започвайте, господин Джеров.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Закон за съдебната власт продължение. (Шум в залата, част от депутатите са станали на крака)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Искате почивка? Заповядайте.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Тъй като няма друга процедурна възможност, с която да не допуснем грубо нарушение на правилника и демократичните принципи в това Народно събрание, Парламентарната група на Българската социалистическа партия и коалиция предлага на председателя не за сметка на нейното право на почивка, същият да обяви почивка, да насрочи Председателски съвет, с което да уважи съотношението на силите в този парламент. Петнадесет минути са достатъчни. Това първо. Отново, както в този правилник е предложено, Председателският съвет да обсъди въпросите, които Вие смятате за съществени по повод на днешния дневен ред. 11.3.
Второ, да разпоредите на господин Джеров да раздаде, не знам как да го нарека, тъй като становище има от 19 октомври, това, което следва днес от заседанието на Законодателната комисия. Аз лично го наричам: резултатите от днешното заседание на Законодателната комисия, а Вие го формулирайте както Вие смятате за добре.
Искаме 15 минути почивка, в които моля, господин председателю, от името на ръководството на Парламентарния съюз за социална демокрация да насрочите Председателски съвет и да разпоредите на господин Джеров да раздаде резултатите от днешното заседание на Законодателната комисия. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Премянов. Предложението му е разумно. Вярно е, че парламентарна група не може да иска Председателски съвет, но тъй като въпросът има опасност отново да извика напрежение в залата, ще направим Председателски съвет отново. Но вие виждате колко са различни мненията и не знам дали за 15 минути тези мнения могат да се решат.
Обратно мнение ли, господин Савов?
СТЕФАН САВОВ (СДС): А, не. Ето на. Парламентарната група на СДС не е съгласна с вашето предложение. Ако искате вие почивка, моля, поискайте почивка. Но ние не сме съгласни, след като само преди час имахме Председателски съвет, сега отново господин председателят да свиква Председателски съвет по негово искане. Вие предложете почивка, той не може да ви откаже, така сме съгласни.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): А, не!
СТЕФАН САВОВ: "А, не", тогава пък ние не сме съгласни с обратното.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Това, което мога да дам, е да дам почивка по искане на Парламентарната група на БСП, а по мое искане да свикам Председателски съвет.
Петнадесет минути е малко време. Давам половин час почивка по искане на БСП и свиквам Председателския съвет. (Звъни)
(16 ч. и 15 м.)
(След почивката)
17 ч. и 55 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (Звъни): Продължаваме заседанието. Заповядайте, господин Христов, по процедурен въпрос.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): Уважаемии господин председателю, от името на Парламентарната група на СДС моля за половин час почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Давам половин час почивка.
17 ч. и 55 м.
(След почивката)
19 ч. и 15 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (Звъни): Продължаваме заседанието. Господин Караджов, заповядайте.
СТЕФАН КАРАДЖОВ (НСД): Стефан Караджов, НСД. От името на Парламентарната група искам половин час почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Давам половин час почивка
19 ч. и 15 м.
(След почивката)
19 ч. и 38 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (Звъни): Продължаваме заседанието.
Искам да ви информирам, че най-после се появи писменият доклад по искането на председателя на Народното събрание за свикване на извънредно заседание. Разпоредено е да се раздаде.
Второ, току-що получавам становище от господин Джеров, като председател на Законодателната комисия, което има определено интересно съдържание. Същевременно в Правния отдел е постъпило едно искане за това във вторник от 15 часа да се проведе извънредно заседание на Народното събрание при определен дневен ред, при предлаган дневен ред.
Какво трябва да направим сега в случая?
Най-напред да изходим от това, че наистина по взаимна вина и отговорност... (реплики на неодобрение от блока на БСП) пропиляхме може би и днешния ден. (Шум и реплики от блока на БСП) Тук и председателят поема своята отговорност.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА БСП: Цялата отговорност.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Второ, очевидно е, че утринта е по-мъдра от вечерта. В този смисъл най-добре е сега, след като ви информирах за тези неща и след като отново искам да ви обърна внимание върху факта, че Председателският съвет обсъди веднъж въпроса за това, че е по-добре парламентът да работи сутрин, отколкото вечер. Тъй като очевидно тази умора, която следобед се натрупва у всички ни, превръща нашия работен ден в много повече от 8-часов. Хората се изморяват, а всеки от вас има и проблеми, и семейства, и всичко това води, че понякога в късните часове се взимат лоши решения, а това не трябва да се допуска.
Затова аз съм привърженик наистина на това предложение, което бе направено, мисля най-напред от Парламентарната група на БСП да се работи, парламентът да премиине на работа сутрин от 9 ч. до 14 ч., а след обяд да работят комисиите, като има възможност за по-добро съвместяване на работата на комисиите. Примерно едната комисия ще бъде от 15 до 17, а другата от 17 до 19 часа. Така всички народни представители ще могат реално да вземат участие в работата на две комисии.
Аз ви моля да обсъдите и това предложение.
Утре сутринта, в деня за парламентарен контрол, преди парламентарния контрол, ще се проведе гласуването за извънредното заседание. Добре е да има такова извънредно заседание, тъй като наистина вече два дена практически ние не работим. А това, че сме длъжници, е ясно.
С това закривам днешното заседание. (Звъни)
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Искам думата за обяснение в края на заседанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Давам думата на госпожа Клара Маринова, прощавайте госпожа Маринова, за лично обяснение в края на заседанието.
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю. Съжалявам, че господин Савов го няма тук, но надявам се, че някъде по коридорите ме чува в момента.
Господин Савов си позволи в своята пространна реч да ме засегне на две теми - професионална и възрастова. Явно много ми завижда и на възрастта, и на професията. Професията ми, господин Савов, е коментатор, а не говорител. Трудно е, когато Вие сте бил малък да сте ме гледали по телевизията, защото е видна разликата в моята и Вашата възраст. Но дотук ще спра с моята личност, защото аз уважавам всички хора на възрастта на дядо ми, включително и Вас.
Не мога да Ви се обиждам, господин Савов, по ред причини, защото Вие може би сте силно изнервен, доста озлобен, бих казала, на моменти агресивен и вероятно заради това заслепен и несправедлив, включително и за възрастта.
За съжаление моите години са много по-малко от Вашите, но съм чела твърде много и затова ще Ви цитирам една много хубава фраза от една хубава книга, която се надявам Вие ще се сетите: "Ледът се пропуква", господин Савов, и вероятно Вие го забелязвате. Вече лозунги от типа "Тоз - комунист, тоз - демократ" не вървят. Не само не вървят, ами никой не им вярва. Народът добре разбра в тези години кой колко струва, кой колко може и кой как действа.
Мога още много да Ви говоря, господин Савов, но се прекланям пред Вашата преклонна възраст и затова ще спра дотук.
Искам само в заключение да Ви кажа. Това, което Вие си позволявате в пленарна зала, се гледа и слуша от всички. Така че оставям на тях да преценят доколко сте справедлив в оценките си, дори и за възрастовите разлики между мен и Вас. А иначе, биологически, времето е повече мое, отколкото Ваше.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госпожа Маринова.
Закривам заседанието. (Звъни)
(Закрито в 19 ч. и 45 м.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:Александър Йорданов
СЕКРЕТАРИ:Руслан Семерджиев
Ведат Сакаллъ