Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ

София, вторник, 5 ноември 1991 г.

(Открито в 15 ч.)
05/11/1991
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Откривам заседанието. Имаме кворум, но моля тези, които не са се регистрирали, да направят това.
    Дневният ред ви е известен:
    1. Приемане оставката на Министерския съвет.
    2. Проект за решение за временни процедурни правила за работа на Народното събрание.
    3. Проект за решение за избиране състав на законодателната комисия.
    4. Проект за решение за непровеждане на заседание на Народното събрание на 7 ноември 1991 г.
    Моля, в началото на чуете отец Христофор Събев, който иска да каже само няколко думи и да ни поднесе един подарък.
    НОРА АНАНИЕВА (от място): Част от процедурата ли е това?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не е част от процедурата.
    ОТЕЦ ХРИСТОФОР СЪБЕВ: Господин председателю, разрешете ми да ви поднеса една Библия лично на Вас (връчва Библията), а също така и на уважаемите дами и господа народни представители. Разбира се, аз съм донесъл за всички. Нека Библията да бъде едно благословение, за да може нашата работа да стане наистина спорна, благословена от Бога, и да я вършим, без да се впускаме в празни дискусии.
    Бог да пази България, господа! (Прекръства депутатите, ръкопляскания) ЦМ/ВЙ 31.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Мисля, че бихме могли да благодарим на отец Христофор Събев за хубавите слова.
    Сега продължаваме нашата работа. Още веднъж напомням на народните представители, които не са се регистрирали, защото ми се струва, че има нерегистрирани народни представители, които присъстват в залата.
    Уважаеми госпожи и господа. Една от първите работи на всяко Народно събрание е да определи местата на народните представители. Имаше едно предварително споразумение, което даде лявата страна...
    НОРА АНАНИЕВА (от място): Няма споразумение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ананиева, Вие сте стара парламентаристка и знаете, че от място не се говори. Ако искате думата, ще Ви я дам.
    Добре, няма споразумение.
    Днес поканих председателите на парламентарните сили, тъй като утре или вдругиден ще бъдат регистрирани парламентарните групи и заедно със заместник-председателите решихме следното:
    За Министерския съвет има три редици, така че примерно госпожа Соня Младенова сега ще трябва да напусне. Надявам се, че ще стане министър, но по-късно. Просто три редици са определени за Министерския съвет.
    След това има една празна редица, на мястото на която ще се сложи банка.
    Вляво седи БСП и Парламентарният съюз за социална демокрация. Вдясно стои Съюзът на демократичните сили.
    След четвъртата празна редица, на мястото на която ще се сложи банка, идва три редици за Движението за права и свободи. Секторът отзад, там където сега седят повече от депутатите на Движението за права и свободи, вляво за мен, остават около 9 места за Парламентарния съюз за социална демокрация, а вдясно оставата около 12 места за Съюза на демократичните сили.
    Моля, народните представители да заемат местата така, както сме ги определили. (Недоволство от БСП) Това е решение на председателя и въобще не може да се обсъжда, господа.
    ВЪЗГЛАСИ: "Е-е-е!" от БСП и единични ръкопляскания. 31.2
    Добре, как мислите вие, с преговори ли? Не Ви давам думата, господин Премянов. Просто това моля да се изпълни.
    (Красимир Премянов и Нора Ананиева искат думата)
    Посочете ми правилник, където това става по друг начин. Посочете ми, не, не влизам в диалог. (Недоволството от БСП продължава) Моля, да се заемат местата така, както са определени от Председателството. (Искания от БСП да вземе думата)
    Не ви давам думата. (Недоволство)
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (заедно с Нора Ананиева тръгват към трибуната): Не може така! Това е ръководител на парламентарна група, моля Ви се! Вие злоупотребявате с нашата традиция. Това е ръководител на парламентарна фракция! (Към двамата се включва и Георги Пирински)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Поканих да дойде ръководителят на парламентарната фракция, а той отговори, че не бил дошъл, затова защото ние не сме признавали контактните групи... (Шум в залата)
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (от място): Вие на господин Събев дадохте думата, дайте и на нея.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: По изключение, добре, госпожа Ананиева. Кажете, каквото имате, но по изключение. (Шум в залата)
    НОРА АНАНИЕВА: Много съм благодарна и в бъдеще во веки веков ще благодаря на господин Савов, когато благоволи да ми даде думата, както става в нормалните парламенти. Но искам да му кажа, че единствено с помощта на своята, надявам се, вече организирана парламентарна милиция, може да дисциплинира депутатите до степен всеки да стои и да не мърда от мястото, което е заел.
    Миналата година имаше една свободна практика - относително обособени бяха двете страни на залата. Имаше свободно движение в центъра. Такова е сега движението на политическата сцена. Затова моля ръководството на Народното събрание да не прибягва към дисциплинарни мерки, тоест, изнасяне на депутати... (Шум в залата)
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): С краката напред... 31.3
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: По този въпрос въобще не трябва да има дебати. (Шум в залата)
    В такъв случай вие не можете да си представите, че утре ще дойде някаква друга парламентарна група и ще заеме вашите места... Нали трябва да има някакъв ред в този парламент.
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): А ние помежду си можеб ли да говорим, евентуално? Позволявате ли ни това? (Шум в залата)
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Аз съм говорител на парламентарна група, господин Премянов. (Шум в залата)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: След като дадох думата на госпожа Ананиева, сега ще дам думата и на него, и на един...
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): Ръководителят на парламентарната група нека да говори.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Един момент, много ви моля!
    Госпожа Ананиева, предполагам добре си спомняте, че с господин Премянов, госпожица Велчева и моя милост бяхме на една предконтактна среща и имахме джентълменско споразумение...
    НОРА АНАНИЕВА (от място): Не.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Джентълменско споразумение - моля ви да бъдете доблестни, - че вие държите да бъдете отляво. Вие настоявахте да бъдете отляво. Тогава се споразумяхме вие да бъдете отляво. СДС се съгласи да бъде отдясно. Ние помолихме да бъдем в средата, след редиците на правителството.
    НОРА АНАНИЕВА (от място): Ние възразихме.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Не, вие тогава не възразихте.
    Господин председателю, в цял свят, във всички парламенти, има един принцип: всяка парламентарна група има челен излаз. Този принцип, ако ние твърдим, че сме европейски парламент, моля, действително Вие да направите необходимото, за да се спази и в българския парламент.
    Ето защо предлагам без заплахи, а да проявим толерантност и необходимия парламентаризъм и това, което предлага ръководството на Народното събрание, да бъде изпълнено, така както го предлага.
    Много ви моля да не започваме днешния работен ден с излишно напрежение по един такъв дребен повод. (Единични ръкопляскания)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, да се изкаже един представител на ръководството на СДС - господин Димитров или господин Йорданов. 31.4 СТЕФАН СТОИЛОВ (от място): В европейските парламенти няма етнически групи.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми господин председател, госпожи и господа народни представители, очевидно е, че в българския парламент дори един депутат на два стола да седне, неговата парламентарна група не може да стане по-голяма. (Ръкопляскания и смехове в залата) Така че ние се обръщаме с чувство за коректност, с най-добри намерения и с най-добри помисли към Парламентарната група на Съюза за социална демокрация да заеме своите места в залата, определени му и от избирателите, определени му и от неговия политически профил, така както е във всеки уважаващ себе си парламент. Просто не е нормално тук да проявяваме едно качество на характера, което ще го кажа с небългарската дума "инатлък". Моля с най-добро чувство към всички вас да освободите местата и заемете вашите места в лявата част на българския парламент. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Повече не давам думата. Изказаха се по един представител на трите парламентарни групи. Господин Дърмов, Вие нали сте към Съюза за социална демокрация? Господин Дърмов, не Ви давам думата, от Ваше име говориха. Аз отново отправям апел към господата народни представители, които са заели местата, които не им се полагат - да ги освободят. Ако мислите, че в един парламент една парламентарна група може да бъде поставена някъде отзад на наказателните банки, това не е мнението на Председателството. Отправям апел към вас, понататък, след като гласуваме правилата, ще видите, че имаме право да пристъпим и към съответните наказания. (Ръкопляскания и ропот от страна на БСП)
    Господа, моля ви, отправям към вас отново покана, към вас, които сте седнали на местата, които не ви се полагат.
    (Никой от депутатите на БСП не става, за да освободи местата)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Председателството взима под внимание, че неговата молба не се изпълнява. Разбира се, нататък може и чрез гласуване това да стане, разбира се, всичко би могло да стане... Сега засега прекратявам дебатите по този въпрос. Мисля, че трима души бяха достатъчни. ДЕ/ВР 32.1
    На народните представители е представен дневният ред. Имаме следното предложение - точка четвърта да мине след точка първа. И ще ви кажем какви са нашите съображения.
    Предлагаме това, защото е постъпил проект, който е раздаден, за процедурни правила от страна на Парламентарната група за социална демокрация. След двете точки предлагаме да се даде една малко по-дълга почивка от половин час, колкото поначало смятаме, че на всяко заседание ще има, за да могат парламентарните групи да се запознаят и с втория проект и да вземат отношение по него. Моля ви, ако сте съгласни с преместването на точка четвърта след точка първа, просто да разделим парламентарното време на две равни половини.
    Тези, които са съгласни с промяната в дневния ред, да гласуват с "да". Тези, които са против - "против". Разбирате целта. Искаме да дадем възможност и двата проекта да бъдат обсъдени по парламентарни групи, колеги.
    Моля, гласувайте. Взимаме решение за промяна на дневния ред - точка четвърта да стане точка втора.
    За - 176, против - 20, въздържали се - 14. При това положение точка четвърта става точка втора от дневния ред.
    Така че дневният ред е:
    1. Приемане на оставката на Министерския съвет.
    2. Проект за решение за непровеждане на заседание на Народното събрание на 7.ХI.1991 г.
    3. Проект за решение за временни процедурни правила за работата на Народното събрание.
    4. Проект за решение за избиране на състав на Законодателната комисия.
    Господин министър-председател, заповядайте на трибуната, за да дадете своя отчет и да представите оставката на Министерския съвет.
    МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ПОПОВ (ръкопляскания от цялата зала): Уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми заместник-председатели, дами и господа народни представители, спомняме си как в драматичната нощ на 19 срещу 20 декември 1990 година въз основа на едно уникално споразумение между парламентарните политически сили във Великото Народно събрание беше избрано все още живеещото и действуващото правителство, наречено 32.2 национално правителство на мирния преход. В това споразумение въз основа на един категоричен консенсус беше изложена неговата програма минимум. Това беше и неговата политическа основа.
    Великото Народно събрание даде своя парламентарен кредит на това правителство и му възложи в своята дейност да изпълни тези осем групи задължения или задачи, без които мирният преход от една тоталитарна система към друга на парламентарна плуралистична демокрация не би могъл да бъде изпълнен.
    Още на 20 декември рано сутринта правителството се събра и това беше неговото първо работно заседание. Тогава мнозина ни предричаха кратък живот. Реалността обаче надхвърли очакванията на всички ни и повече от 300 дни това правителство на мирния преход работи с една подчертана амбиция, с един умерен професионален ентусиазъм и едно силно желание да оправдае доверието, което ни се оказа от Великото Народно събрание, политическите сили, а бих казал и от голяма част от нашия народ.
    В продължение на малко повече от 260 работни дни правителството проведе 91 свои заседания, което означава, че то заседаваше всеки трети работен ден. Ние си дадохме помежду си една джентълменска дума, че ще работим до последния час на нашия мандат, чийто край беше неизвестен.
    Днес проведохме нашето последно заседание, последно, доколкото все още имаме парламентарен и по Конституцията мандат. Ние приехме около 220 постановления, около 380 решения, около 40 разпореждания. И в изпълнение на една от точките на това споразумение внесохме във Великото Народно събрание 61 законопроекта. Предмет на разглеждане в нашето правителство бяха повече от 900 въпроса, голяма част от тях - сложни, свързани с приемане на постановления, структурни промени и т.н., и т.н. 32.3
    Ние взехме решение всичко онова, което правителството е извършило, да бъде представено в едни ресорни отчети, от съответните министри и министерства на следващия кабинет, на следващото правителство на Република България, за да можем да осигурим една приемственост в нашата дейност, изхождайки от съзнанието, че става дума за нещо изключително важно, за мирния преход към демокрация. По този начин бъдещият кабинет ще има възможност да знае точно какво сме извършили, какво е в процес на изпълнение и какви от задачите, които сме набелязали, не успяхме да изпълним по различни причини.
    Убедени сме, че това ще улесни следващото правителство, и то с добра воля и желание, в които аз не се съмнявам, че ще ги има, да получи нашата инерция на движение на този широк фронт, на който бяхме застанали въз основа на нашата политическа воля, за да може да се осъществява онова, което е най-важното - да изградим с мирни средства, по мирен път демократична България.
    Бих ви помолил да ми позволите само в няколко минути, съвсем набързо да кажа основното от онова, което ние успяхме да направим.
    Бяхме в тежка икономическа криза. В магазините нямаше хранителни стоки. С енергични действия на правителството ние решихме да започнем радикални промени, по-точно да сложим началото на радикални промени в нашата икономика с направление към пазарна икономика, както беше отбелязано и в цитираното от мен споразумение.
    Ние пристъпихме към освобождаване на цените. Получи се първият шок. След това нашите очаквания се оправдаха - цените започнаха да слизат към нормалните си стойности. Пътят, който изминахме, е известен на всички, за да го проследявам. В крайна сметка ние успяхме с някои немного популярни мерки, тъй като те засегнаха в най-буквалния смисъл на думата покупателната способност или възможности на нашето население да предотвратим онова, което беше най-страшно - една хиперинфлация. И в магазините сега има стоки, макар и на по-висока цена, но ние не сме застрашени от глад.
    Имам да ви кажа отговорно, че ние сега разполагаме РД/МД 33.1 с достатъчно храни и енергийни ресурси за вътрешните ни нужди, които могат да ни дадат възможност да посрещнем спокойни тази зима.
    Ние започнахме съгласно това споразумение икономическата реформа. Приехме и осъществихме нейния старт. Сега можем да отправяме основателни или не упреци към правителството дотолкова, доколкото сме успели да намерим най-верния път, най-добрия нюанс.
    Сигурно има основание за такива критични бележки. И аз, и моите колеги открито сме готови да приемем, че това е така. Но повярвайте ми, във времето и при условията, при които се намирахме, ние не можехме да разполагаме с големи възможности за избор и се насочихме към онова, което според нас беше найсигурно и най-ефикасно.
    Това се потвърди от оценките на международни институции като Международния валутен фонд, Световната банка и други, да не ги изброявам сега, които на вас са добре известни.
    България се намираше в една неблагоприятна външнополитическа изолация. Светът се беше затворил за нас и с много енергия, с много усилия, благодарение на всичко, което можеше кабинетът да направи, ние успяхме да накараме светът да ни повярва, че България е една държава, която е тръгнала категорично без възможности за обратен път, за обратно движение по пътя към демокрация. Че на България може да се гледа с доверие на един надежден партньор, с който може да се водят преговори и да се сключват споразумения. И трябва да бъдем благодарни, че светът също се отвори за нас и вече ни приемат и в европейските и световни структури и институции. А там, където нямаме още своето присъствие, са открити процедури за приемането ни и вратите са отворени. И че всички правителства на политическите държави, с които ние пожелахме да установим контакт, ни приеха. Това отвори външните врати за България и светът се отвори за нас.
    Беше ни възложено, след като беше приет Законът за собствеността и ползуването на земеделските земи, да започнем началото на аграрната реформа.
    Искам да ви кажа, че това се оказа една трудна и сложна задача, не по-малко трудна и не по-малко сложна, отколкото проме33.2 ните в сферата на икономиката. И в едната, и в другата сфера, дами и господа народни представители, става дума не за акт, а за процеси, процеси, които ще изискват време и то повече време, отколкото ние първоначално предполагахме, изискват и усилия, и средства.
    Наша задача беше също така да започнем промени и в структурата на държавата, като подготвим за това и съответните проекти за правни основни механизми, т.е. закони и постановления. Започнахме изпълнението на тази задача, но тя не е довършена.
    По същество устройството, структурата на Република България е в процес, който не е приключен. Ние не сме изградили структурно и липсват съответните закони за това. Физиономията на една България, която да бъде гарантирана, чрез тези закони в своите структури, които да отговарят на една демократична държава по сегашното ни схващане. Но и това не е акт, а е процес, който също изисква време.
    От внесените от нас 61 законопроекта Великото Народно събрание прие 36. Двадесет и пет чакат своя ред. Не стигна време за тях. Но за сметка на това вие сега сте подхранени от проекти, които чакат да бъдат разгледани, разисквани и приети. Това са важни законопроекти, засягащи структурата на държавата, засягащи основните сфери в нашата икономика. Някои от тях са от процедурно естество.
    Дами и господа народни представители, ние добре разбирахме, че едно многопосочно развитие на държавата ни по направленията, които бяха заложени в това споразумение, е невъзможно без правни основи и без правни механизми. Опитът показа и на нас, и на вас, че това е един много сложен, много труден процес, който иска време и високи професионални качества от вас, които ще създавате тези следващи закони. 33.3
    Ние успяхме въпреки оскъдните средства, с които разполагаме, да осигурим за нашата родна войска, за нашата армия необходимите средства, които да осигурят онова, което й е нужно, защото тя, като изключим политическите реалности в Европа, сега е единственият гарант за нашата сигурност и независимост. С удовлетворение искам да ви кажа, че Министерският съвет на Република България можа да осигури тези средства. Такива средства можахме да осигурим и за сферата на здравеопазването, народната просвета. Повярвайте ми, налагаше се да режем до живо месо, ако този израз е подходящ, за да направим това. Днес министърът на финансите Иван Костов представи своята последна информация за изпълнението на актуализирания бюджет на страната за първите девет месеца. Дами и господа, със задоволство искам да кажа, че въпреки тежките условия, при които се развивахме и осъществявахме дейността си, положението с реализирането на бюджета е благоприятно. Ние можахме днес да се усмихнем и да кажем, че до края на годината, ако този ход продължи, няма да изпитваме непреодолими затруднения.
    В нашия мирен преход имахме и друга задача, която може би трябваше да посоча най-напред, но аз я оставих накрая. Това беше нашето задължение да организираме, подготвим и произведем избори за местни органи на управление и за народни представители. За целта внесохме наши законопроекти, те бяха дискутирани, приеха се съответните закони, които вие знаете. Изборите бяха проведени на 13 октомври т.г. И нашите, и чуждите наблюдатели дадоха своите заключения. Изборите бяха проведени компетентно, спокойно, с една висока политическа зрялост на нашия народ. Резултатите са легитимни. Не могат да се правят основателни бележки за пропуски, които биха компрометирали резултатите от тези избори.
    Искам да ви кажа, че тези избори струват на държавата 70 милиона лева, които бюджетът осигури. От апарата на правителството и на местните органи на власт и управление в тях взеха участие повече от 11 хиляди души. Ние се чувствуваме задоволени, че можахме сполучливо да изпълним тази най-важна задача.
    Положихме особени усилия, за да можем да запазим спокойствието, реда и сигурността вътре в страната. В това отношение искам да ви припомня, че успяхме да направим една радикална промяна в структурите на Министерството на вътрешните работи. СтБ/ЗТ 34.1 И това е един процес, който ще продължава в една демократична насоченост, но в основни линии той е приключил. От апарат, който добре ни е познат със своите специфичности в миналото, той сега е една надеждна структура, която може да гарантира и гарантира вътрешния ред в страната. Трябва да повторя, че основен стабилизиращ фактор за реда и спокойствието в страната беше и си остава Министерството на отбраната. Ние, този малък къс от колебливата планета Земя, останахме, слава Богу, един мирен оазис между страните от Източна Европа, където ние, нашият народ, проявявайки високото си съзнание, не проляхме нито една капка човешка кръв, не дадохме нито една жертва в този мирен преход към демокрацията. (Ръкопляскания) И ако има нещо, с което нашият народ, с което политическите сили, които са еманация на политическото мислене на този народ и, позволете да включа, и Министерския съвет, можем да се похвалим и да се гордеем, че успяхме да направим този мирен безкръвен преход като доказателство за нашата воля и зрялост и като един пример как може да се премине от една тоталитарна система към демократична структура и реалност без ексцесии, без кръвополитни сблъсъци. Това високо наше постижение може да ни вдъхновява и ентусиазира в по-нататъшното развитие на държавата ни и на нашия път.
    И така аз мисля, че с това кратко изложение, а вие ще имате възможност да получите едно резюме от всичко, което сме направили, в писмена форма, за да не бъда обстоятелствен в моето изложение, сме на края на своя път. Одобрявани или не, оспорвани или не, хвалени или оплювани, ние реално съществувахме и имаме своето скромно място в този период от развитието на нова България. Сега е дошъл моментът, в който от името на правителството и въз основа на приетото днес решение, аз ще поднеса пред вас, Народното събрание на Република България, оставката на правителството и да се открие процедурната възможност за назначаване на ново правителство. Правителство, на което ние от все сърце желаем успех, тъй като от своя личен опит знаем какво означава да се управлява една държава при сегашните условия. 34.2
    Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин председател! Във връзка с резултатите от успешно проведените избори за народни представители на 13 октомври 1991 г. и в изпълнение на задълженията по член 111, ал. 2 от Конституцията на Република България поднасям на почитаемото Народно събрание оставката на ръководения от мен Министерски съвет. Правителството е готово да изпълнява функциите си съгласно член 111, ал. 3 от Конституцията на Република България до избирането на нов Министерски съвет.
    София, 4 ноември 1991 г. Министър-председател на Република България Димитър Попов.
    Заповядайте, господин председател. (Ръкопляскания.)
    Извън протокола и онова, което Конституцията ме задължава да кажа, искам да ви помоля да приемете моята и на правителството сърдечна, искрена, топла благодарност за вашата подкрепа, за вашето съдействие, за помощта, която ни оказвахте през тези тежки, но благодатни десет месеца.
    Благодаря ви, дами и господа! (Всички стават прави. Продължителни ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Уважаеми госпожи и господа народни представители! (Обръща се към депутати от ПССД, които искат думата.) Моля ви се, поне когато председателят говори, недейте да искате думата. Мисля, че не са парламентарни нрави това, което наблюдавам непрекъснато от лявата страна да се пустосва, както се казва на български знакът.
    Мисля, че е редно, първо председателят на Народното събрание да изкаже своята благодарност на министър-председателя и на Министерския съвет за пространното изложение и за работата, която е свършил този Министерски съвет. Така че, действително първо е думата на председателя на Народното събрание.
    Благодаря ви. Действително смятам, че това, което вашият Министерски съвет смята да направи - тези писмени резюмета, които ще бъдат представени, ще бъде едно добро начало за всички посетнешни министерски съвети. Те ще бъдат раздадени на всеки от народните представители, за да има представа какво е направил този Министерски съвет за своя мандат. ____________
    Парламентарен съюз за социална демокрация. 34.3
    Като се съобразяваме с Конституцията, с член 111, ние трябва да приемем решение за приемане на оставката на Министерския съвет. Фактически дебати за доверие или недоверие няма да провеждаме. Защото така го иска Конституцията - пред новоизбраното Народно събрание Министерският съвет представя своята оставка. Това решение, което сега ще гласуваме, е съвършено, бих казал, формално. Ние приемаме оставката, а както казах, дебати за работата, в които ще можем да изкажем нашата оценка, ще направим, след като получим писменото резюме и тогава, след като имаме вече поне временни правила, тогава ще можем да си кажем думата. Но сега дебатите според Конституцията са излишни. Затова, моля депутатите да гласуват решението. (Протести от Парламентарния съюз за социална демокрация)
    Решение за приемане на оставката на Министерския съвет. Народното събрание на основание член 111, ал. 1, точка 2 и алинеи 2 и 3 във връзка с член 84, точка 6 от Конституцията на Република България
    Р Е Ш И:

    Приема оставката на Министерския съвет на Република България.
    ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Имаме допълнение към това решение. (Шум в залата. Депутати от ПССД искат думата.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, предложих за гласуване това решение. (Шум и протести в ПССД) Поставил съм на гласуване приемането на решението за оставката на Министерския съвет. Моля, да се гласува.
    РЕПЛИКИ ОТ ПССД: Това са полицейски методи на работа. Ние имаме предложение за допълнение към решението. Защо не ни давате думата?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вие знаете, че днес имаме точка първа от дневния ред, трябваше това допълнение да го представите писмено.
    РЕПЛИКИ: А къде е решението?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това е решение на Бюрото. Вижте, според Конституцията няма никакви други основания освен да се приеме оставката. _____________
    Парламентарен съюз за социална демокрация 34.4
    ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Това ще стане ясно в резултат на дебатите. (Протести от Парламентарния съюз за социална демокрация. При председателя идват господата Минчо Минчев, Красимир Премянов, Мирослав Дърмов, Кирил Желев. Продължителен спор с председателя на Народното събрание господин Савов.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, разберете, решението има констативен характер.
    Моля, обявете резултатите от гласуването. От гласувалите общо 133 за са гласували 132, 1 въздържал се. Приема се решението за оставка на Министерския съвет.
    Госпожа Снежана Ботушарова, заместник-председател на Народното събрание, ще даде още веднъж едно обяснение.
    РЕПЛИКИ ОТ ПССД: Няма нужда от обяснение вече. 34.5
    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Уважаеми колеги, няма да обяснявам, само бих ви помолила да чуете един аргумент.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (от място): След като чуете нашите.
    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля ви, да ме чуете, след това вие ще кажете, каквото имате.
    На основание на Конституцията, която прилагаме директно, министър-председателят подава оставка пред събранието. На разпоредбите на чл. 111, ал. 1, т. 2 Народното събрание приема тази оставка. Това, за което стана дума, преди да започне гласуването, и се съдържаше в думите на господин председателя на Народното събрание, бе да възпроизведе думите на господин министър-председателя. А това е, че до няколко дни Министерският съвет ще предостави писмено за всеки народен представител данни - отчет на правителството, след което ще могат да се зададат въпроси или да станат дебати, ако Народното събрание реши това.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (от място): Той подава оставка!
    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: На него ще ги зададете, в негово присъствие.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин вицепрезидентът има думата.
    ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ АТАНАС СЕМЕРДЖИЕВ: Господин председател на Народното събрание, дами и господа! Уважавам вота на болшинството, с който бе утвърдено предложеното от председателството решение.
    От чисто процесуална гледна точка може би то е перфектно, но не отговаря на изискванията на парламентарната етика, тъй като в него не се взема отношение към дейността на кабинета, оглавяван от господин Димитър Попов. А мисля, че цялата наша общественост и вие, уважаеми дами и господа, сте длъжни, всички сме длъжни да дадем една човешка, положителна оценка на делото, което те извършиха в един изключително тежък период от живота на нашето общество.
    Освен процедура, има и човешка етика. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от блока на ПССД)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря на господин вицепрезидента. ББ/ЗТ 35.1
    Преминаваме към точка втора от дневния ред.
    ЖАН ВИДЕНОВ: Едно процедурно предложение.
    Според възприетите в тази зала парламентарни нрави информирам господин председателя, че Парламентарният съюз за социална демокрация взема почивка. (Представителите на ПССД напускат залата).
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Почивките се взимат само по решение на Народното събрание. Така че нямаме временни правила, по които да се взимат почивките. Заседанието продължава.
    Заседанието продължава. Господин Бисеров ще говори по точка втора от дневния ред
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА НЕПРОВЕЖДАНЕ НА ЗАСЕДАНИЕ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА 7.ХI.1991 Г.
    ХРИСТО БИСЕРОВ: Дами и господа, раздаден ви е проект за решение, той е с мотиви и аз съм облекчен. Искам да кажа, че това наше предложение е свързано, то става ясно и от мотивите на проекта за решение, с един национален екопротест "Спасете Русе!". Това е една инициатива, в която обществеността на Русе и много обществени организации в България виждат като една от последните мерки за предизвикване вниманието на международните организации по проблема Гюргево - Русе. Идва момента, в който ние достигаме до абсолютно категоричното убеждение, че проблемът Русе - Гюргево може да бъде решен вече само с ангажирането на световните и европейските организации и структури - политически и екологични, занимаващи се с този проблем.
    Това, което ще бъде проведено на 7 ноември, е подкрепено и е с участието освен от български обществени организации и българската общественост, още от редица международни организации, които ще имат свои представители в този ден. Освен това ще има много чуждестранни изпълнители от Западна и Източна Европа и ще има представители на световните медии. По този въпрос е писано доста в пресата вече и като имаме предвид всичко това, и като имаме предвид, че новото Народно събрание трябва да покаже ново отношение към този стар проблем, ние предлагаме на деня 7 ноември 1991 г. нашето Народно събрание да няма пленарно заседание, за да имат възможност онези депутати, които желаят по някакъв начин да подкрепят този екопротест, да сторят това, без да се нарушава работата на Народното събрание. 35.2

    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Тошев има думата.
    ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Всички вие знаете, че от десет години този проблем в Русе съществува и всички усилия да бъде решен остават досега безрезултатни. Хората там са обезверени, че някой може да им помогне да имат своето висше човешко право да дишат. Присъствието на народните представители там в този ден, когато русенците ще протестират, ще бъде с по-голям ефект, отколкото всяка декларация, която се приеме, и всяко обещание, което се даде.
    Екологични проблеми в България има не само в Русе. Аз мога да ви припомня проблемите на Силистра, на Бургас, на Свищов, Никопол, Видин, Козлодуй, Пловдив, Кърджали и т.н., списъкът е безкраен. Но Русе е един символ на екологично бедствие и затова призовавам народните представители да подкрепят проекта за решение, внесен от Съюза на демократичните сили, на 7 ноември 1991 г. Народното събрание да няма пленарно заседание, за да може да се даде възможност на всички народни представители, които желаят да покажат съпричастността си към решаването на този проблем и да покажат, че смятат в този парламент да направят повече, отколкото направи миналият, който несериозно се отнасяще към тези проблеми за решаването чрез необходимите нормативни актове на екологичните проблеми в България.
    Изразявам увереност, че по този въпрос поне няма да има големи различия между всички народни представители, включително и представителите на опозицията. Призовавам ви да гласувате за този проект.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Тодоров има думата.
    ХРИСТО ТОДОРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Екологични проблеми има не само в град Русе. Такива проблеми има и в нашия град - Димитровград. Ние имаме проблеми с въздуха, имаме проблеми с водата, имаме проблеми със замърсеността на почвата. Така че аз съвсем накратко искам да предложа екопротестът, който ще се проведе в град Русе, да бъде с наслов: "Спасете всички градове и райони, екологически застрашени в България!" Благодаря ви. 35.3
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Лютфи има думата.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Парламентарната група на Движението за права и свободи прегръща тази идея, този ден - 7 ноември да не бъде работен ден за нашия парламент и действително да премине под девиза "Спасете Русе!".
    Много лаконични са данните, изложени в този проект, в този текст. Действително десет години този наш древен град с традиции е подложен на една изключително антихуманна терапия, ако мога да кажа. Тровят се деца, жители. Беше престъпно това, бих казал, пасивно действие на досегашното правителство по отношение на вземане на мерки за радикалното решение на този важен въпрос. Не по-малко тревожно е и положението около градовете Димитровград, комбината "Георги Дамянов" - Пловдив, Кърджали Оловно-цинковия завод. Изобщо може да се каже, че това е първата стъпка, която сегашният парламент и бъдещото правителство трябва да предприемат, щото България да направи необходимото час поскоро нашата страна да вземе екстрени мерки, за да излезем и от екологическата криза.
    Още веднъж искам да изкажа подкрепата на Движението за права и свободи и ние ще се включим в този неработен за парламента ден под девиза "Спасете Русе!".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Татарлъ иска думата. 35.4
    ИБРАХИМ ТАТАРЛЪ: Уважаемо председателство, уважаеми народни представители! Аз вземам думата само да направя предложение за изменение в текста, който беше прочетен. Още повече, че изказалите се преди мен отбелязаха екологическата опасност, която грози от години не само Русе, но и другите градове край Дунава.
    Аз имам впечатления от град Никопол, срещу който е построен химически завод и който отравя хората в този край.
    Предлагам в текста, там, където се казва "Спасете Русе!", да се разшири и да стане: "Спасете Русе и останалите заплашени градове край река Дунав". Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Василев.
    ВАЛЕНТИН ВАСИЛЕВ: Господин председателю, дами и господа, уважаеми колеги, аз напълно подкрепям направеното предложение този ден да не бъде работен за парламента, но искам да кажа само едно: жалко, че хората от лявата страна напуснаха залата. Това показва, че точно тези хора, които предизвикаха екологичната катастрофа на България, нямат никакво намерение да се заемат с решаването на екологичните проблеми на нашата страна. (Ръкопляскания.)
    Ако те мислят и поддържат това, което каза господин Лилов вчера, че ще бъдат конструктивна опозиция и че ще работят за решаването на проблемите, каквито и да са те, аз ги призовавам да влязат в тази зала и да дадат своя вот за Русе. (Ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Пейков.
    ТОШО ПЕЙКОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители, аз ще бъда кратък. Затова че днес заседаваме в това Народно събрание, аз мисля, че принос има една мила млада жена, русенка - Светла Бурова, която през това лято загина при неизяснени трагични обстоятелства. Още повече и заради тази млада жена аз ще отпътувам в четвъртък за Русе. Благодаря ви. (Единични ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Поптодорова, имате думата.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА: Благодаря ви, господин председателю. Обстоятелството, че аз и още няколко мои колеги сме в тази зала, ВТ/ЗТ 36.1 господин председателю, би трябвало да даде основание на някои от нашите колеги да не правят обобщения, още повече, когато тези обобщения не са валидни към темата, която в момента обсъждаме, а би трябвало да се отнесат към един предишен момент от днешното ни заседание.
    Разбира се, ще подкрепя предложения проект за решение. Ще го направя и по съвест като гражданин, ще го направя като майка, ще го направя като жена, като народен представител.
    Ще припомня само част от историята на този Комитет за защита на Русе, просто в името на справедливостта. Искам да припомня, че двама души, които бяха в същото това Народно събрание, в тази зала и в миналия мандат, във Великото Народно събрание - Светлин Русев и Нешка Робева, както и други, които не бяха в Народното събрание, но бяха в същата тази партия, за която стана дума тук преди малко, бяха основатели и инициатори на Комитета за защита на Русе.
    И една молба към вас, господин председателю. Всички тук сме влезли с някаква представа и за лично достойнство, и за достойнство на депутати. Много бих помолила и вас лично, и Бюрото, нека не бъде подлагана на риск търпимостта на присътвуващите тук депутати чрез унижаване на тяхното достойнство. Така, мисля, ще работим по-добре. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря ви, госпожа Поптодорова. Имате думата господин Неделчев.
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ: Уважаеми господин председателствуващ, струва ми се, че някои от колегите, които се изказаха преди мен неточно, казаха, че това ще бъде неработен ден за парламента. Това ще бъде просто ден без пленарни заседания, но нашата работа ще бъде да отидем в Русе и да участвуваме в проетста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Сугарев.
    ЕДВИН СУГАРЕВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители. Тук чух да се говори за достойнство. Естествено достойнството на всеки трябва да бъде уважавано, но има и друго достойнство, има национално достойнство. И в този смисъл на думата аз смятам, че проблемът с Русе не е само екологичен. Той е и политически. Той е и най-вече нравствен проблем, защото не може да има една нормална, една демократична 36.2 държава, която в течение на 10 години да оставя жителите на един 200-хиляден град в това състояние на екологичен геноцид, на който са подложени.
    И затова смятам, че всички сме длъжници на този град. Няма да бъде пропиляно това време, което ще му отделим. Той се нуждае жизнено от нашата помощ. Там хората са отчаяни, те искат масово да напуснат града и ако ние не им помогнем, ако не направим така, че този проблем да стане наднационален, че този прецедент да привлече вниманието и на Европейската общност, и на Европейския парламент, ние просто няма да можем да го разрешим. Длъжни сме да направим това за град Русе.
    Мисля, че дебатите продължиха достатъчно, за да се каже всичко и според мен би трябвало да преминем към гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Направено е предложение да се прекратят дебатите. Моля тези, които са съгласни, да гласуват "за", съответно тези, които не са съгласни - "против".
    Мисля че има начин, госпожа Поптодорова, да се запише вашето гласуване.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА: Мога ли да помоля? Извинете, в общата еуфория картата ми не е на мястото, където я оставих. Много моля, да се регистрира моят положителен вот по необичаен макар начин, ако трябва допълнително да бъде регистрирано. (Бурни ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Резултатът в такъв случай е 132 за, 1 против и 0 въздържали се.
    Сега вече трябва да гласуваме за предложението. Но тук има още едно предложение, направено от господин Татарлъ, едно допълнение. Дали да остане "Спасете Русе!", или да бъде: "Спасете Русе и останалите заплашени градове..." как беше точно. Господин Татарлъ, ако обичате повторете.
    ИБРАХИМ ТАТАРЛЪ (от място): "И останалите заплашени градове край река Дунав."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не зная, господин Татарлъ, разбира се, вашето предложение остава, но дали няма да разсеем по някакъв начин вниманието.
    Господин Димитров, кажете. 36.3
    ФИЛИП ДИМИТРОВ: Господин председател, дами и господа! При дълбокото разбиране за уместността и основателността на това, което предлага господин Татарлъ, аз моля да се има предвид, че се касае не за една самостоятелна инициатива на Народното събрание за присъединяване към нещо, което вече съществува. Струва ми се, по чисто процедурно основание, че ние нямаме право да променяме името на тази форма на дейност, която е обявена. Затова моля въпросът да не бъде подлаган на гласуване, тъй като той излиза извън възможностите за решаване от страна на Народното събрание.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Татарлъ, приемате ли това предложение?
    ИБРАХИМ ТАТАРЛЪ: Аз не бих искал да влизам в противоречие с господин Димитров, но миналата година ние също обсъждахме този въпрос. Започна така, разширихме го и обхвана целия Дунав. В допълнение бих могъл да кажа, че положението в останалите градове не е по-добро. Имам лични впечатления. Раждат се ненормални деца, без органи и т.н. Аз съм свидетел на това. Нищо няма да попречи акцентът да бъде върху Русе и същевременно и останалите заплашени градове край река Дунав. Поддържам своето предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: В момента има две становища. Едното е да гласуваме само за Русе, другото е и за останалите градове край Дунав.
    Поставям на гласуване по-отдалеченото предложение, а именно направеното от господин Татарлъ. Моля, гласувайте.
    Госпожа Поптодорова, вие как гласувате?
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (от място): За Русе.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: С 59 гласа за, 39 гласа против, 30 въздържали се, предложението не се приема. Този вот ни кара още веднъж да гласуваме за цялото предложение.
    Има думата господин Неделчев.
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ: Господин председател, за да избегнем тази ситуация, предлагам следното: без да изменяме названието на протестната акция, да включим в нашия текст на решението, че се предлага на народните представители да разширят обсега на протестната акция, като имат предвид и положението в другите градове от този район. ВГ/ЗТ 37.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Неделчев, как разбирате това?
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ: Като допълнение или второ изрвечение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тогава вие разбирате, че трябва да предложите писмено допълнение и отново да гласуваме. Предложението на господин Татарлъ не беше прието.
    Има думата Христо Тодоров.
    ХРИСТО ТОДОРОВ: Предлагам разширеното название на протеста да не обхваща само крайдунавските райони, а цялата страна. (Оживление в залата.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата госпожа Стефанова.
    СВОБОДКА СТЕФАНОВА: Никой не е против това всички градове да бъдат включени, защото благодарение на едно некадърно управление, няма град или село в България, които да не са засегнати. Става въпрос за това, че ние се присъединяваме към нещо, което вече е направено и предлагам всички депутати, които дойдат в Русе да засегнат цялостната екологична картина на страната в изказванията си. Но наслова на срещата е "Спасете Русе!" и ние се присъединяваме към нещо готово.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Неделчев, ако правите предложение, то трябва да бъде точно, а не описателно.
    Има думата господин Джаферов.
    ВЛАДИМИР ДЖАФЕРОВ: Господин председател, правя формалното предложение да прекратим всякакво гласуване и вкарване на нови текстове в така предложения, и да го гласуваме във вида, в който беше предложен първоначално.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: В такъв случай гласуваме следното
    РЕШЕНИЕ:

    Обявява 7 ноември 1991 г. за ден без пленарно заседание на Народното събрание по повод провеждането на национален екопротест под девиза: "Спасете Русе!" Моля, гласувайте.
    Със 126 гласа за, 1 против, 1 въздържал се, с гласуването на госпожа Поптодорова, решението се приема. 37.2
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ (от място): Протестирам! Да се гласува допълнението!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Неделчев, ако искате да протестирате, елате тук.
    Почивката ще бъде в рамките на един час, ще продължим в 17, 30 часа. 37.3(След почивката)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Откривам заседанието. Моля, народните представители да се регистрират. Тъй като имаме необходимия кворум, заседанието продължава с точката, която сега ще обсъждаме:
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ВРЕМЕННИ ПРОЦЕДУРНИ ПРАВИЛА ЗА

    РАБОТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.

    Има думата господин Ескенази.
    ИЛКО ЕСКЕНАЗИ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, аз досега в тези дебати не вземах думата, тъй като преминаваме по същество към нашата работа, и смятам, че трябва да започнем да обсъждаме едно важно решение за временните процедурни правила.
    Представени са два проекта, с които ние сме запознати. Единият е по-кратък - това е проектът, представен от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, другият проект по-разширен, който е представен от Парламентарния съюз за социална демокрация.
    Моето професионално виждане, което се подкрепя според мен и от колегите ми от парламентарния съюз на Демократичните сили, че в интересе на професионалното обсъждане, доколкото става дума за един по-разгърнат проект, който е представен от Парламентарния съюз за социална демокрация, ние трябва да вземем за основа този проект, той обхваща повече хипотези, да го сравняваме с по-краткия проект и на базата на него да намерим този оптимум, който е необходим за процедурни правила, като все пак държа да подчертая моето лично виждане, че тези процедурни правила би следвало да действат няколко дни, тоест аз съм убеден, че ще бъде намерена възможността едновременно правилата да бъдат съвсем кратки, да не се отнасят до обсъждане, да речем, на законопроектии и т.н., но също така да уреждат всички възможни хипотези, които могат да възникнат в следните няколко дни. Така че моето предложение като основа за обсъждане да бъде проектът, предложен от Парламентарния съюз за социална демокрация. (Викове: "Браво!" и ръкопляскания от БСП) ДЕ/ВЙ 38.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има ли други становища? Заповядайте!
    ЮРИЙ БОРИСОВ: Искам най-напред да благодаря за тази готовност за обсъждане, но все пак аз имам един процедурен въпрос. Господин председател, бихте ли обяснили как ще протече това обсъждане, защото в момента ние не разполагаме с правила, които да ни ръководят? Тъй като са възможни различни варианти. Найкраткият вариант е да бъде прочетен или да бъде докладван единият вариант, другият вариант и след това директно да се премине към гласуване, което не го изключва. да, тук се подхвърля и за пет минути.
    Ще се даде ли възможност за дискутиране? Общо взето, как виждате и колко представители на една парламентарна група или съюз могат да участват? Ще има ли право на реплики? Бихте ли го обяснили, за да знаем Вашите собствени правила, които на нас не са ни известни. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Блгодаря, господин Борисов, тъй като... Да, заповядайте, господин Близнашки. Но добре ще бъде да се съсредоточим по въпроса, който каза господин Борисов, защото той е много важен.
    ГЕОРГИ БЛИЗНАШКИ: Уважаеми господин председателю, дами и господа народни представители, Георги Близнашки, Българска социалистическа партия, Парламентарен съюз за социална демокрация.
    Обръщам се направо към Вас, господин председателю, а чрез Вас и към народните представители, като искам да Ви напомня, че Вие дадохте тържественото обещание, че докато нямаме регламент, ще се ръководим от общите принципи на парламентаризма, на парламентарната практика. В този смисъл аз Ви призовавам да не внасяте и да не увличате Народното събрание в дискусия по твърде съществени въпроси, каквито са процедурните, без те да са минали предварително през една комисия, излъчена от самото Народно събрание, която комисия, с представителството на всички парламентарни групи или сили, да даде своето заключение по тези сложни въпроси. Процедурата не е инцидентен въпрос, пак ще подчертая, това е един от най-висшите признаци за правната и политическата култура на една нация. 38.2
    Парламентарната традиция е такава - нито един въпрос да не стига до пленума на парламента, без предварително да е обсъден в негова специална комисия. И аз ви призовавам да се излъчи една комисия, която може дори в прекъсване, ако трябва дори да прекратим заседанието, да се съберем веднага и за половин час дори, има достатъчно много експерти и от двете страни, да подготвим нашите сериозни заключения. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, господин Близнашки, препоръчвам Ви да прочетете стенографските дневници на българското Народно събрание, а не само последните девет, а и предишните, за да видите как са приемани правилниците. Иска думата госпожица Златка Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, аз искам да подкрепя това, което каза вече един наш представител от нашата парламентарна група - господин Илко Ескенази, а именно, че можем да вземем за разглеждане проекта, който представи Парламентарният съюз за социална демокрация. И ако искате да процедираме както и досега и искате да гласуваме, дайте да го гласуваме, и гласувайки да го гласуваме, как точно ще го разглеждаме. Като нашето предложение е да се разглежда текст по текст, да определим един брой на ораторите от всички парламентарни групи и по колко време съответно, за да бъдем по-делови.
    Смятам, че не е необходимо, приемайки този проект за основа, да правим сега и комисия за временните правила. Ние говорихме за правилника нещо друго, а сега за временните правила, които ще бъдат много по-кратки, смятам, че не е необходимо, още повече, че по основните въпроси смятам, че няма да имаме някакви сериозни разногласия. Затова, считайте го и като предложение от моя страна.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожице Русева, само че Вашето предложение не включваше по колко оратори.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Точно това ме подсещат сега, ние предлагаме по трима оратори, които в рамките от три до пет минути, може би три минути, защото ще се върви по текстове. В тези текстове, където имаме различия, да станат и да си направят предложенията. Най-много по трима оратори от всяка парламентарна група. 38.3
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други преложения? Господин Виденов, заповядайте.
    ЖАН ВИДЕНОВ: Уважаеми народни представители, аз бих искал, първо, да изразя задоволството и благодарността на авторите на проекта за решение за приемане на временни процедурни правила, които да действат до приемането на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, за добрата оценка, която техните колеги им засвидетелстваха, с предложението си да вземем този именно проект като основа за днешните дебати поради неговата по-голяма пълнота, взаимна обвързаност, логична последователност и изчерпване на възможните процедурни ситуации.
    Ние сме съгласни с това предложение и ако други становища, а доколкото виждам това е така, господин председателю, по този въпрос няма, бихме могли да преминем към гласуването текст по текст.
    Въпросът е, разбира се, другаде. Въпросът е в принципа и с това искам да дам отговор на казаното от госпожа Русева и на въпроса, който Юрий Борисов отправи към господин председателя. Става дума да не абсолютизираме такива понятия като работен проект, право на Народното събрание да решава как да ограничава дебатите, да смятаме, че продължаваме да имаме пред себе си два проекта за решение, като обсъждаме всеки от членовете на единия, от гледна точка на положенията в другия, за да стигнем до най-доброто решение, което ще ни помогне в бъдеще. Нека това да бъде наш стил отсега нататък, за да не стигаме до ситуация, както преди около два часа в тази зала.
    Аз бих предложил, господин председателю, да се има предвид от такава, обща принципна стилова гледна точка, и становището, изречено от колегата Георги Блезнашки. По този път очевидно ще трябва да създадем комисията, която ще трябва да изработи окончателния проект на нашия правилник, и срокът за тази нейна дейност трябва да бъде съвсем кратък. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? - Няма. 38.4 Ако мога да формулирам: има едно предложение от господин Близнашки, който предлага временна комисия за изготвяне на временните правила.
    Другото предложение е от госпожица Златка Русева, която предлага тук, без комисия да започнем да разглеждаме текста, предложен от Парламентарния съюз за социална демокрация - текст по текст, като за всеки текст имат право да говорят до трима оратори от всяка парламентарна група по 3 минути. Това не беше съвсем точно формулирано. Съгласна ли сте?
    ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тъй като предложението на госпожица Русева е по-далечното, предлагам да се гласува първото. Нека да внимаваме.
    Които са да гласуваме текст по текст...
    Извинявайте, едно уточнение: може би при този случай ще трябва вносителят да докладва - той да чете текстовете и след това те да се обсъждат, ако се приеме предложението.
    ГЕОРГИ БЛИЗНАШКИ (от място): Моето предложение ... (не се чува).
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ:Не ви чувам добре, господин Близнашки. Ако искате, елате тука.
    ГЕОРГИ БЛИЗНАШКИ: Моята реплика беше, че е необходимо първо да се постави на гласуване направеното от мен предложение за създаване на комисия, тъй като това предложение...
    Уважаеми дами и господа, трябва да се научите най-после на някои неща! Това, че сте мнозинство... (шум в залата).
    ГЕОРГИ ПЕТРОВ (от място): Ти ли ще ни учиш? Нали вчера дойде?
    ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Лекции не искаме.
    ГЕОРГИ БЛИЗНАШКИ: Станете и възразете! По този повод настоявам да се постави на гласуване първо предложението за образуване на една временна комисия по подготовка на това решение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, господин Близнашки. Имаме една практика...
    Господин Даскалов, нещо ново ли ще прибавите? ЦМ/ВЙ 39.1
    ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (от място): По този въпрос Народното събрание е взело решение. Господин Близнашки, Народното събрание е взело решение да не се образува подобна комисия. Това беше вчера.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ще прегласуваме това, но, господин Близнашки, практиката не е тази. Първо се гласува подалечното предложение, а по-нататък във временните правила в правилника ще уточним нещата.
    Следователно аз отново поставям на гласуване първото предложение на госпожица Русева, което гласи: текст по текст, по трима оратори от парламентарна група до 3 мин. всеки оратор.
    Моля, които са за, да гласуват.
    Извинявам се, ако не е съвсем точно: текстът е предложен от Парламентарния съюз за социална демокрация.
    Гласували 223 депутати. За - 170, против 35, въздържали се - 18.
    Мисля, че при това положение няма смисъл да поставяме другото предложение на гласуване. Това е съвсем ясно и нека не губим време.
    В такъв случай моля господин Виденов да бъде докладчик, а след това ще даваме думата на желаещите да се изкажат.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Започвам от названието: "Решение за приемането на временни процедурни правила до приемането на правилник на Народното събрание".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има ли други предложения по заглавието? - Господин Ескенази.
    ИЛКО ЕСКЕНАЗИ: Само с оглед на прецизност би следвало да се каже: "Временни процедурни правила за работа на Народното събрание", за да знаем за какво става дума. Без това да е толкова важно, но все пак прецизността изисква да се добави този израз.
    (ОБАЖДАТ СЕ: Правилно.)
    ЮРИЙ БОРИСОВ: Само едно изречение, с което мисля, че също ще си помогнем. Аз ви предлагам, господин председател, преди да започнем обсъждането текст по текст, все пак, ако има някакви общи възражения, да бъдат направени, тъй като има текстове, които са обвързани логически и отпадането или оспорването на един текст би могло да бъде основание за съображения, 39.2 които ще дойдат по-късно. Така че, ако има готовност от парламентарните групи, нека да бъде направен един общ преглед, едни общи възражения и чак тогава, когато имаме представа за отношението към внесения проект, да започне обсъждането текст по текст.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря ви, господин Борисов, но ние вече гласувахме да се разглежда текст по текст и сега не можем да се връщаме отново към същия въпрос.
    По този текст има ли някакви особени мнения освен това, което представи господин Ескенази?
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Бих искал да кажа, че напълно подкрепям редакционната бележка на господин Ескенази. Моля, този израз да се включи в текста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, гласувайте заглавието така, както го предложи господин Ескенази и се поддържа и от докладчика.
    Приема се: 211 са за, против 2, въздържал се 1. 39.3 ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: На основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България Народното събрание
    Р Е Ш И:

    Приема временни процедурни правила (тук добавям в разлика от раздадения ви текст, поради вече приетото в заглавието) за работа на Народното събрание, които ще прилага до приемането на Правилник на Народното събрание, както следва:
    Едно пояснение. Чл. 86, ал. 1 е правото на Народното събрание да взема решение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, щом ще гласуваме така, да гласуваме и този текст. Други становища няма, доколкото виждам? Моля, гласувайте!
    Общо 211 гласували, 210 - за, 1 - против. Приема се и този текст.
    Ако обичате, продължавайте.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Целият текст на член първи, нали, господин председател?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да, член първи.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: "Чл. 1. Председателят на Народното събрание:
    1. организира сериите на Народното събрание;
    2. подготвя проекта за дневен ред на заседанията след консултации с ръководствата на парламентарните групи;
    3. разпределя законопроектите и другите предложения, внесени в Народното събрание, между неговите комисии и според тяхната компетентност, които внасят съответните предложения пред Народното събрание;
    4.поддържа връзки и провежда консултации с ръководствата на парламентарните групи;
    5. следи за спазването на тези правила;
    6. съобщава на Народното събрание постъпилите законопроекти и предложения;
    7.удостоверява с подписа си стенографските дневници и заседанията на Народното събрание; РД/ВЙ 40.1
    8. председателят осигурява прякото излъчване на пленарните заседания по програма "Хоризонт" на Българското радио и дава разрешение за работа на фотожурналисти в самата зала."
    Едно пояснение само с правото на вносител, господин председател.
    Постанали сме се тук да включим правомощия на председателя, които не произтичат пряко и не се дублират с правомощията, дадени в Конституцията, така щото снадени двата материала да дават пълнота на компетенциите поне на този временен етап.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Заповядайте, господин орсов.
    ЗЛАТИМИР ОРСОВ: Уважаеми колеги, предлагам на вашето внимание две предложения за изменение на прочетения преди малко от господин Виденов текст.
    Първото е към точка 3 на член първи. Думите "които внасят съответните предложения на Народното събрание" да отпаднат. Тъй като това не засяга компетенциите на председателя на Народното събрание, а се отнася до функционирането на тези постоянни комисии.
    И, второ, към точка 8 да се добави след думите "по програма "Хоризонт" на Българското радио" да се добави и "Българската телевизия".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Христо Марков.
    ХРИСТО МАРКОВ: Тъй като временните процедурни правила до голяма степен са взаимствувани от правилника на Великото Народно събрание, предлагам да вземем текста на член 11 от правилника на Великото Народно събрание. Преди точка първа да впишем като точка едно: "Председателят на Народното събрание представлява Народното събрание", защото това е пропуснато, да добавим текста, който е и конституционен.
    Както и да впишем след точка 7 на члеен 1: "Председателят на Народното събрание осигурява реда в заседателната зала."
    Това са предложенията ми.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Праматарски има думата.
    АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Вземам думата, за да 40.2 направя едно предложение към член първи на проекта, представен от Българската социалистическа партия. Смятам, че е нужно тук да бъде възпроизведен съвсем точно текстът така, както е даден в Конституцията, а именно в член 77, алинея първа. Не искам да и злагам повече аргументи. Смятам, че става ясно, че е необходимо да бъде внесена тази прецизност. Защото не можем с това решение, така да се каже, да дерогираме това, което е дадено в член 77, алинея първа от Конституцията.
    Затова предлагам, пак повтарям, да бъде точно възпроизведени правомощията на председателя на Народното събрание, така както са посочени в член 77, алинея първа.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожица Велчева има думата.
    ВИРЖИНИЯ ВЕЛЧЕВА: Подкрепям предложението в член първи да бъдат възпроизведени правомощията на председателя на Народното събрание, така както са дадени в член 77 от Конституцията.
    Въпреки това смятам, че текстът на точка 8 трябва да съществува, но предлагам друг вариант, който, струва ми се, много ясно ще бъде разбран, след като ви прочета текста.
    Предлагам следния текст: "Откритите заседания на Народното събрание могат да бъдат предавани по радиото и телевизията, след като председателят на Народното събрание бъде уведомен за това.
    Алинея втора. Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по радиото и телевизията на важни пленарни заседания."
    Струва ми се, че трябва да скъсаме с тази практика да се налага непременно на радиото и телевизията да предават абсолютно всички заседания. Естествено е, че когато има интерес, по-важните заседания ще бъдат предавани и по тяхна инициатива. А освен това чрез този текст се запазва правото на председателя винаги, когато това се налага, да бъде поискано пряко излъчване на заседанията.
    Прилагам посочения текст.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Бучков има думата. 40.3
    ЕМИЛ БУЧКОВ: Господин председател, уважаеми колеги! По текста на член първи от предложения проект имаме следните забележки.
    Точка първа "организира сесиите на Народното събрание". За какви сесии се касае, когато това са временни правила до приемането на постоянен правилник, по който ще работи Народното събрание? Ако се касае "организира заседанията" и в този смисъл предлагам да се внесе изненение.
    По отношение на точка втора. Да остане текстът, като накрая се сложи запетая и се добави следният текст "в края на деня, предхождащ заседанието".
    По точка трета. "Разпределя внесените предложения в Народното събрание между комисиите съобразно тяхната компетентност." Така да бъде формулиран текстът.
    Действително член 77 от Конституцията очертава правата на председателя на Народното събрание. Аз смятам обаче, че в този случай тези негови права не се ограничават, а се изясняват до приемането на един правилник.
    Искам да направя една обща забележка, която да е валидна и за следващите текстове. Това са временни правила до приемането на правилник. Те трябва да бъдат колкото се може по-кратки, по-ясни, защото цялата материя, по която ще протича дейността на това Народно събрание, ще се уреди в неговия правилник. Има ли смисъл да утежняваме нещата и да приемаме правила, които след това наново ще бъдат разисквани, но вече като текстове на бъдещия правилник на Народното събрание?
    Ето защо като мнение на Движението за права и свободи колкото се може повече да приведем тези правила към една деловитост, която няма да ни пречи, а ще ни помогне по-бързо да свършим своята работа.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Маринова има думата. 40.4 КЛАРА МАРИНОВА: Уважаемо председателство, уважаеми колеги! Във връзка с член 1, точка 8 си позволявам да подкрепя така предложения проект, в смисъл: "Председателят осигурява прякото излъчване на пленарните заседания по програма "Хоризонт" на Българското радио (с допълнението и Българската телевизия) и дава разрешение за работата на фотожурналистите в залата", със следните уточнения:
    Миналогодишната практика на Великото Народно събрание, което впоследствие премина в Обикновено Народно събрание доказва, че българската общественост се учи на своята демокрация, включително и от поведението на народните представители в залата на Народното събрание. В този смисъл аз подкрепям идеята предаванията на пленарните заседания на Народното събрание да продължат с пряко излъчване по Българското радио. Съзнавам отговорностна на предложението, което правя, пред колегите си журналисти от Българското радио, защото една нормална програма изисква предварителна подготовка с предварителни сценарии за предаванията. Затова съзнавам, че в цивилизованите държави с по-големи технически възможности радиото разполага със свой парламентарен канал. Дотолкова, доколкото Българското радио все още не разполага с такъв, предлагам практиката от миналогодишното Народно събрание да бъде продължена и през тази година.
    На първо място, като основен аргумент бих изтъкнала възможността онова, което става зад стените на Народното събрание, да има една непосредствена възможност да бъде следено от българската общественост. Аз съм за една гласност в пълния смисъл на тази дума, гласност за всички избиратели в България, така че да няма тайни зад стените на Народното събрание. Съзнавам отговорността на предложението, което правя, защото разбирам колко трудно се предава атмосферата на Народното събрание в неговите пленарни заседания, когато това се осъществява чрез репортажи. Затова предлагам по Българското радио предаванията да бъдат преки и те да бъдат регламентирани от нашите временни правила сега, а след това в правилника да залегне и като текст за постоянните правила. А по Българска телевизия да се организира осъществяването на разширени репортажи за работата на Народното Ст.Б./ВЙ 41.1 събрание. Когато проблематиката, която ще се обсъжда в пленарната зала, е от изключително значение за цялата общественост, председателят осигурява възможността за преки предавания и по Българската телевизия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Росен Карадимов.
    РОСЕН КАРАДИМОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Без да искам да досаждам и да проблематизирам излишно един текст, аз също ще говоря по т. 8, тъй като ми се стори, че беше внесена малко неяснота в някои от последните изказвания. Както е формулирана т. 8, всъщност тя предлага и дава възможност за пряко излъчване на предаванията на българския парламент по Българското радио, нещо, срещу което ние не можем да възразим. И аз не знам кой истински демократ и човек, който държи атмосферата в Народното събрание да се знае от нашето население, би възразил. Но с направените добавки за Българска телевизия, това ангажира прекалено много Българската телевизия и най-важното, лишава председателя на Народното събрание от негови реални правомощия - да прецени кога Българската телевизия е редно да бъде включена в директно предаване от Народното събрание. Ето защо аз подкрепям т. 8 така, както е направена, което означава, че по силата на тези правила предаванията по радиото ще бъдат регламентирани, а председателят ще дава разрешение за работа на фотожурналистите в самата зала. Но подкрепям и направеното предложение тук за т. 2, която да гласи, че председателят на Народното събрание може да разреши и може да поиска, което е най-важното, това е засилване на неговите правомощия, прякото предаване от пленарната зала по Българска телевизия тогава, когато сметне за необходимо. Това е едно негово правомощие, което струва ми се, че нямаме основание да му отнемаме и да даваме правата в ръцете на телевизията, когато тя пожелае да прави пряко включване от пленарната зала.
    Така че нещата са разделени. Радиото остава като пряко предаване, а телевизията - тогава, когато председателят на Народното събрание сметне за необходимо и поиска такова включване и то не може да му бъде отказано. 41.2
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Свилен Капсъзов.
    СВИЛЕН КАПСЪЗОВ: Уважаеми господин председателю, вземам думата, за да кажа, че миналата година като зрител наред с целия български народ наблюдавах един от най-бездарните театри, които може да съществуват в света. Той се разиграваше в тази зала. Сега се подразбира, че вместо телевизионен театър, ни се предлага да се играе радиотеатър. И тъй като групата на социалните демократи явно е решила тази зала отново да стане говорилня, поскоро предлагам за гласуване т. 8, от чл. 1 за предаване по радиото само по решение на председателя на Народното събрание.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Виденов има тежката задача да направи обобщение. Ще си позволя само едно предложение, което той може би ще включи. Действително ние не можем да излезем от текста на Конституцията, но това не значи, че не можем да добавим някои неща. Това е едно внушение към господин Виденов. Заповядайте.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Аз бих искал да започна от същия основен въпрос, повдигнат тук от господин Александър Праматарски, госпожица Вержиния Велчева и от господин Бучков. Разбира се, не бих имал нищо против и ако Народното събрание вземе такова решение, то ще бъде отразено в текста на решението - да бъдат възпроизведени конституционните правомощия на председателя на Народното събрание. Това безусловно ще бъде направено в проекта за правилник на Народното събрание, който трябва да бъде изработен в кратък срок, какъвто ние ще определим. Струва ми се все пак, че за дадения вид процедурно решение като че ли подходът на господин Бучков е по-правилен - да оставим тук само тези правомощия, които конкретизират и допълват описаните в Конституцията, без да възпроизвеждаме конституционните текстове единствено с оглед на краткост и на експедитивност. Въпреки че и другото е възможно.
    Бих предложил да не добавяме записаното в чл. 77, ал. 1, всички знаем, че Конституцията има пряко действие и че председателят трябва да се съобразява с нея. 41.3
    По втория голям въпрос, около който беше центрирана дискусията - съдържанието на т. 8, аз бих се присъединил към тези оратори, които предложиха този текст да бъде с такова съдържание, че да осигурява и възможността на масмедиите, имам предвид най-вече електронните, да искат достъп, за да публикуват пред широката публика заседанията на пленарната зала, а и на председателя окончателно да решава този въпрос. Когато той поиска при изключително важни поводи, от електронните масмедии да не може да му бъде отказвано пряко излъчване или с разширен репортаж от заседанията на Народното събрание. Такова предложение направиха господин Росен Карадимов, Вержиния Велчева, Клара Маринова и Златимир Орсов.
    Затова аз бих предложил такъв коригиран вариант на т. 8 - "осигурява пракото излъчване на пленарните заседания по програма "Хоризонт" на Българско радио, а при важни случаи - и по Българска телевизия и дава разрешение за работа на фотожурналистите в самата пленарна зала". Повече от наясно сме, че с това правомощие на председателя ние не предрешаваме нито дали ще има постоянни предавания по радиото, нито по телевизията. Всичко това ще бъде уредено окончателно в правилника, който, предполагам, най-много до десетина дена ще приемем и ще можем тогава да действуваме, поучени от собствения си десетдневен парламентарен опит.
    Приемам предложението от името на вносителите в края на т. 2 да се добави "в края на деня, предхождащ заседанието", стига, разбира се, председателят да успее след един уморителен парламентарен ден да свика на консултации ръководителите на парламентарните сили.
    В т. 3 съм съгласен да отпадне последният текст след запетаята.
    Предложението на господин Христо Марков предлагам да влезе към т. 5 и да гласи: "Следи за спазването на тези правила и осигурява реда в заседателната зала."
    Това е, господин председател.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Уважаеми господин Виденов, само за улеснение на работата не би ли могло да се запише така: "Председателят на Народното събрание освен правата по Конституцията има и следните права"? Просто за да бъдат нещата по-ясни. 41.4
    ЖАН ВИДЕНОВ: Може да бъде "осъществява и следните правомощия".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Можем да започнем гласуване текст по текст. Прочетете, господин Виденов, началния текст на чл. 1.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: "Чл. 1. Председателят на Народното събрание освен правомощията, предвидени в Конституцията на Република България, има и следните компетенции:"
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Който е за този текст, предложен от докладчика, моля да гласува.
    С 209 за, 1 против, 3 въздържали се текстът се приема.
    Господин Виденов, тук трябва да се включат няколко точки, които ги няма в Конституцията. 41.5 ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Действително смятам, че няма особени дублажи. Нека да гледаме внимателно. В чл. 77 има следните шест текста: представлява Народното събрание, предлага проект за дневен ред на заседанията, открива, ръководи и закрива заседанията и осигурява реда при провеждането им; удостоверява с подписа си съдържанието на приетите актове; обнародва решенията и организира международните връзки.
    Ако искате да вървим точка по точка, за да видите, че няма дублиране.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има и ал. 2, която също е важна. Заместник-председателят на Народното събрание подпомага председателя в осъществяваната от него дейност.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Предложенията досега бяха по ал. 1 на Конституцията да се възпроизведе. Тук описваме пълномощията на председателя. Мисля, че не си струва да намесваме заместник-председателя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Действително, защото Конституцията си е в сила.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: В пряка сила, разбира се.
    Точка първа. Организира заседанията - както предложи господин Бучков - на Народното събрание.
    Това мисля, че не се дублира с нищо от чл. 77, ал. 1 на Конституцията.
    Втора точка. Тя донякъде се дублира, разбира се, с втора точка от чл. 77, ал. 1, но много я конкретизира. Вижте - "подготвя проекта за дневен ред на заседанията след консултации с ръководствата на парламентарните групи в края на деня, предхождащ заседанието".
    Това е една много голяма конкретизация и си струва според мен да остане.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Виденов, само че не "подготвя", защото не го подготвя тогава, а го предлага вечерта. Той може да е подготвил дневния ред с парламентарните групи, да речем, сутринта. Да го уточним, за да нямаме след това спорни въпроси.
    Сигурно вие имате предложение, може би по-точно формулирано? (Обръща се към господин Росен Хубенов) 42.1 ББ/ВЙ
    РОСЕН ХУБЕНОВ: Аз не мисля, че беше необходимо чак да вземам думата, защото стана ясно за какво е думата. "Предлага проект за дневен ред", вместо "подготвя".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Точно така.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Съгласен съм. По-нататък: разпределя законопроектите - това въобще го няма. Без последния абзац, аз го казах.
    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Редакционно имаше друго предложение.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Да, действително, но не успях да го запиша. Мисля, че е абсолютно същото по смисъл: "Разпределя законопроектите и другите предложения, внесени в Народното събрание, между неговите комисии според тяхната компетентност." Достатъчно ясно.
    Четвърто. "Поддържа връзки и провежда консултации с ръководствата на парламентарните групи." Няма го в пълномощията по чл. 77, ал. 1.
    Пето. "Следи за спазването на тези правила и осигурява реда в залата" - трябва да влезе, защото се позоваваме вече на временните правила, а не пряко на Конституцията.
    Шесто. "Съобщава за постъпилите законопроекти" - това също го няма там.
    Седмо. "Удостоверява с подписа си стенографските дневници..." - нищо не говорим за публикуването.
    И точка осма е по преките предавания.
    Няма дублаж.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Може би тогава така: мисля, че до т. 7 нямаме проблеми. Може първите седем точки да гласуваме и след това т. 8, по която има известни различия за радиото и телевизията.
    Моля, гласувайте за първите седем точки!
    Резултат: 215 народни представители са гласували за, против 0, въздържали се 2.
    Господин Виденов, ако обичате, мисля, че сега трябва да прочетете двете или трите предложения. 42.2
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Три предложения, господин председателю! Вие ще определите реда на тяхното гласуване според общоприетите процедурни правила.
    Едното е внесено в самия проект за решение и то с внесените от вносителите корекции, звучи така: "Осигурява прякото излъчване на пленарните заседания по програма "Хоризонт" на Българското радио, а при особено важни случаи - и Българската телевизия, и дава разрешение за работата на фотожурналисти в самата зала".
    Второто предложение е направено от госпожица Вержиния Велчева: "Откритите заседания на Народното събрание могат да бъдат предавани по радиото и телевизията, след като председателят на Народното събрание бъде уведомен. Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по радиото и телевизията на всички пленарни заседания."
    И третото предложение беше на господин Капсъзов, ако не се лъжа, който предложи текста да отпадне съвсем, но аз все пак смятам, че българският избирател и гражданин има правото да чува по-често политическия официален български език.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йончев има думата.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Предлагам не "може да поиска на всички...", а "може да поиска...".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това е едно правомощие, което ми се възлага на мен и затова бих си позволил да кажа, че ако текста така, както е предложен от вносителя "осигурява прякото излъчване на пленарните заседания по програма "Хоризонт", а при особено важни случаи и на Българската телевизия". Затова винаги бих могъл да бъда атакуван, че аз не съм преценил кой случай е по-важен и т.н. Затова, струва ми се, просто правя коментар за собствените си правомощия, че е по-добре все пак, ако отиваме към по-голяма свобода и не смятаме, че Народното събрание трябва да има някаква опека специално над радиото и телевизията. Текста на госпожица Велчева, ако искате още веднъж да го прочета: "Открити заседания на Народното събрание могат да бъдат предавани по радиото и телевизията, след като председателят на Народното събрание бъде уведомен." Всъщност с това се фиксират моите правомощия. Аз трябва да бъда само уведомен.
    (Неодобрителни възгласи от блока на Парламентарния съюз за социална демокрация) 42.3
    Добре, моля ви се, ще го решим, аз не го налагам, а просто коментирам моите правомощия, нали? "Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по радиото и телевизията на всички пленарни заседания." В този смисъл, че не за всичко да бъда питан. Те имат правото да предават и само уведомяват. Така, както само журналистите, масмедиите, така както фотожурналистите имат право да бъдат тук. Само уведомяват все пак... Тук е въпрос за една по-голяма свобода, която да дадем.
    Заповядайте!
    ХРИСТО АТАНАСОВ (Народно либерална партия "Стефан Стамболов" - Парламентарен съюз за социална демокрация): Предлагам текст от първоначалния проект до включително "и програма "Хоризонт" на Българското радио..." да остане като към добавка се прибави това, което каза госпожица Вержиния Велчева относно телевизията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, заповядайте.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаеми господин председател, госпожи и господа народни представители! Очевидно, че основното в този текст трябва да бъде правото на радиото и телевизията да предават заседанията на Народното събрание. Това е основното. Аз не мога да разбера в този смисъл защо вие искате да ограничите това право и да го дадете само на програма "Хоризонт".
    Става дума именно за това, че ние не можем да посочваме на радиото коя точно програма какво да предава. Това е, бих казал, прекалена намеса в работата на радиото и телевизията. В този смисъл предлагам текстът да бъде следният: "Българското радио и Българската телевизия имат право да предават заседанията на Народното събрание, като уведомяват за това председателя на Народното събрание". Това е единственият логичен, съобразен и с Конституцията, текст. Другото е налагане от Народното събрание на тези институции на временни правила.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ананиева има думата. 42.4
    НОРА АНАНИЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!
    Първо, бих помолила от дясната страна за уважение към нашите коалиционни партньори, тъй като от тази страна седят цели политически партии като депутати.
    Второ, по този въпрос, който е ясно на какви позиции стоим. Ясно е, че дясната половина промени категорично миналогодишната си позиция. Аз предлагам един вариант на решение, който е в съответствие със световната парламентарна практика. Часовете за парламентарен контрол върху правителствената дейност се предават изцяло пряко.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Митева има думата.
    МАРИЕЛА МИТЕВА: Извинявайте, колеги, но мисля, че тук се получи някакво объркване. Защото Парламентарният съюз за социална демокрация не е против правото на радиото и телевизията да излъчват заседанията на парламента. Става въпрос за откритото заседание. Моето лично мнение е, че това тяхно право не следва да бъде уредено в правомощията на председателя на Народното събрание. Този текст третира изключително и само правомощията на председателя на Народното събрание, а не на Българската телевизия и Българското радио. Ето защо аз бих ви помолила - нямам нищо против да се гласува т. 2 и ал. 2 от предложението, мисля, че то би могло да има своето място тук, но т. 1 според мен влиза в рязък дисонанс с текста.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йордан Василев има думата. 42.5
    ЙОРДАН ВАСИЛЕВ: Уважаеми колеги, опасявам се, че обсъждането на този проблем ще трае по-дълго, отколкото предаванията по радиото и телевизията на тези неколкодневни наши заседания.
    И моето предложение е процедурно, става дума само за няколко дни, да прекъснем дебатите и да дадем възможност на господин Виденов да сумира и да гласуваме, защото е излишно, струва ми се, това.
    Колкото до предаването изобщо, когато стане дума, аз съм да се предава всичко до момента, когато слушателите не желаят да ни слушат. Този момент ще дойде, когато ние заработим добре. (Бурни ръкопляскания от страна на депутатите от ПССД)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Виденов!
    ЖАН ВИДЕНОВ: Уважаеми колеги, разбира се, по този текст няма да имаме проблем, ако всички изхождаме от една и съща позиция и тя да е, че българският избирател има правото да знае какво става в залата на Народното събрание и че председателят на Народното събрание, ръководството на Народното събрание са тези, които трябва да обезпечат спазването, уважаването на това негово право.
    Ако всички изхождаме от тази позиция, значи няма място за никакви подозрения, че с този член се ограничават правата на журналистите да проявяват своето професионално любопитство и внимание към нас.
    И затова нека да приемем текста, който дава това правомощие на председателя, без да го задължава, за да сме сигурни, че няма да изпаднем в процедурен вакуум и вакуум на правомощията, без по никакъв начин да ограничаваме и господа журналистите. Да остане просто текстът: "Осигурява (това е един неутрален глагол) прякото излъчване на пленарните заседания по Българско радио, а при особено важни случаи - по Българска телевизия и дава разрешение за работа на фотожурналисти в самата зала...", това е много важно, защото те се трупат, знаете как, тук пред нас и ни пречат.
    Това не ангажира и не ограничава никого според мен. Нека да се обединим, ако смятаме, че трябва да има гласност в работата на това събрание. ВТ/НП 43.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Мисля, че сега нещата се изясняват. Само бих помолил господин Капсъзов, мисля, че неговият глас остана доста изолиран, да каже поддържа ли своето предложение да не се предава. Мисля, така, както виждам предложенията, че неговото предложение едва ли ще намери една голяма парламентарна подкрепа, а ако не го поддържа, да не го подлагаме на гласуване.
    Господин Капсъзов, Вие имате право да решите.
    СВИЛЕН КАПСЪЗОВ (реплика от място): Аз го поддържам по преценка на председателя на Народното събрание.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не, аз съм длъжен, каквото е предложено... Трябва просто да кажете поддържате ли вашето становище или след тези дебати сте се отказали от него?
    СВИЛЕН КАПСЪЗОВ: Поддържам становището си.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Поддържате становището. Добре. В такъв случай, мисля, че като вървим от най-далечното - предложението на господин Капсъзов, след това е предложението на госпожица Велчева и остава третото предложение, направено фактически от докладчика на комисията.
    Моля, който е съгласен с предложението на господин Капсъзов, което е фактически едно отрицание, в смисъл да няма предавания. Гласуваме за предложението на господин Капсъзов, който предлага да не се предават заседанията по радиото и телевизията. Да отпадне въобще текстът, което ще рече да няма предавания. С 15 гласували за, 185 - против и въздържали се 15, предложението се отклонява. (Ръкопляскания)
    Гласуваме за предложението на госпожица Велчева. Ако искате, още веднъж да го прочета: "Откритите заседания на Народното събрание могат да бъдат предавани по радиото и телевизията, след като председателят на Народното събрание бъде уведомен.
    Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по радиото и телевизията на важни пленарни заседания."
    Тук господин Боков каза нещо и действително това е правилно. Ако се приеме предложението на госпожица Велчева, това трябва да бъде втора алинея, както предлагат господата Вълканов и Боков, просто защото не се връзва с началото - с правомощията. Правилно. Но все пак ние гласуваме. Ако се приеме това положение, тогава автоматично то ще бъде не точка осма, а просто ще бъде 43.2 алинея втора, за да се връзва правно.
    Моля, гласувайте. Сега гласуваме този текст, а след това, ако искате, ще гласуваме да стане алинея втора, за да бъдем съвсем точни.
    Гласуваме текста, който предложих и който прочетох. А след това ще гласуваме и третото предложение, тогава ще гласуваме и за алинея втора.
    Със 108 гласували за, 97 - против, и 7 въздържали се, предложението се приема.
    Господин Виденов, за да бъдем съвсем точни, мисля, че трябва... Да, госпожа Ананиева.
    НОРА АНАНИЕВА: Всички часове за парламентарен контрол се предават пряко.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да, вашето предложение...
    НОРА АНАНИЕВА: "Председателят на Народното събрание осигурява прякото предаване на часовете за парламентарен контрол."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Кажете, господин Вълканов.
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ: Колко са присъствували? Има хора, които не са участвували в гласуването. Обръщам ви внимание, че има несъвпадение между гласували и присъствуващи. Трябва да се види колко души присъствуват.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има едно предложение. Първо, би трябвало, за да бъдем съвсем точни, както каза господин Ескенази, да гласуваме, че това е алинея втора. Така ли? Към тази алинея втора предлагам да прибавим предложението на госпожа Ананиева, което не противоречи с нищо на предложението на госпожица Велчева. Госпожица Велчева, приемате, нали? Приемате ли към вашето предложение, което става алинея втора, да се прибави и изречението за часовете за парламентарен контрол.
    ВЕРЖИНИЯ ВЕЛЧЕВА: Да се гласува като вариант алинея трета.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре. Тогава, моля ви, за по-бързо гласуване, които приемат, че това е алинея втора, тъй като от правна гледна точка така трябва да бъде, да гласуват. И затова алинея трета ще бъде предложението на госпожа Ананиева.
    Със 170 гласували за, 32 против и 9 въздържали се, предложението се приема. 43.3
    Госпожа Маринова зададе един въпрос, позволете ми да отговоря. Ние фактически гласуваме с пълно право и радиото, и телевизията да имат право да предават. Те само имат задължението да уведомяват председателя. Това излиза от текста, който сме гласували. Така че, не е правилно госпожа Маринова да мисли, че правата на журналистите по някакъв начин са ограничени. Не, напротив, техните права са пълни. Те могат да избират и винаги, когато искат, да предават.
    Господин Хубенов, по какъв въпрос? Ако е по този, ние сме го гласували вече, нали?
    РОСЕН ХУБЕНОВ: Понеже станаха много предложенията и настъпи известно объркване сред народното представителство, аз бих искал да попитам и председателствуващият събранието, и господин Александър Йорданов, който аргументира необходимостта от това гласуване, което сега направихме, правото на електронните медии да се включват и да предават пряко сесиите на парламента.
    Искам да попитам има ли право Народното събрание да реши част от негово заседание или цяло негово заседание да бъде предавано пряко по радиото или по телевизията, или пък и по двете.
    (Златка Русева отговаря от място: "Да")
    И ако да, както е реакцията в залата, с какъв текст се изразява това?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Хубенов, аз не мога да ви разбера и няма защо на господин Йорданов да задавате този въпрос. Аз току-що го изясних. Моля ви се, да не влизаме в диалог, защото губим много време. Ясно е, че могат да предават.
    РОСЕН ХУБЕНОВ: Мисълта ми е тази: може ли Народното събрание да вземе решение: това заседание се предава пряко от еди-колко си до еди-колко си часа, т.е. решение, което председателят е длъжен да изпълни, а също и средствата за масова информация са длъжни да изпълнят. За това става дума.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Хубенов, аз искам да направя един много кратък коментар, защото явно, че тук нещо не се разбира.
    Има една втора алинея, която казва: "Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по радиото 43.4 и телевизията." Аз лично като председател, позволявам си да кажа, бих се надявал нашите заседания да станат толкова скучни, защото ще бъдат работни, така че и радио, и телевизия да не се интересуват толкова от тях. И тогава именно ще бъде това, че председателят при особено важни случаи ще може да поиска предаването. Мисля, че всичко е ясно и журналистите ще бъдат задоволени. Така просто радиото и телевизията се изравняват по права с пресата. Това е нашето искане.
    Давам думата на докладчика по допълнението на госпожа Ананиева - алинея трета. 43.5
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Има ал. 1, съдържаща седем правомощия на председателя, които вече са гласувани, ал. 2, съдържаща текст, предложен от госпожица Велчева, и предложение от госпожа Нора Ананиева към тази ал. 2 да се добави следният текст: "Председателят на Народното събрание осигурява прякото радиопредаване на най-важните заседания, в това число на всички заседания, посветени на парламентарния контрол." Това като че ли донякъде отговаря и на казаното от Росен Хубенов тук.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ананиева бихте ли пояснили още веднъж вашия текст?
    НОРА АНАНИЕВА: Моят текст визира изискването заседанията, които са посветени на парламентарния контрол, да бъдат предавани задължително пряко. В предложението, което по-нататък ще бъде мотивирано, ние предлагаме пак в съответствие с практиката в света, един ден, например петък от 10 до 12 ч., миналата година това бяха дните четвъртък и петък в по-късните часове и знаете, че никога не ставаше както трябва, да бъдат часовете на парламентарния контрол. Точно тези часове обикновено събират цялата публика, цялата преса, средствата за масова информация. Добре е да го запишем пряко. Аз благодаря на колегите, че подкрепиха това предложение и то получи мнозинство и се гласува. Това е задължително, другите текстове са при случаи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ананиева, не е гласуван този текст, сега го предлагаме за гласуване. Господин Виденов, какво е вашето впечатление? Гласува ли се? Аз мисля, че не се е гласувало. Нищо не пречи сега да го гласуваме. Мисля, че формулата, която давате, е часовете за парламентарен контрол да се предават задължително по радиото и телевизията.
    Има думата господин Ескенази.
    ИЛКО ЕСКЕНАЗИ: Както вече е споменато, относно важни и неважни заседания, има известно дублиране с това, което беше гласувано. По-съществено е, за да не възпроизвеждам текста относно парламентарния контрол, да си дадем сметка, че след няколко дни - 4 или 5, ние ще обсъждаме истинските правила за работата на Народното събрание.
    Ако сега се впуснем в дискусия ще стигнем много далеч. Госпожо Ананиева, парламентарният контрол се отнася и до нациоВГ/НП 44.1 налната сигурност и т.н. Нека не предрешаваме сега за тези 34 дни нещата. Ако сте съгласни, оттеглете вашето предложение. В правилника ще влезе точно кои заседания, отразяващи парламентарния контрол, ще бъдат предавани. Сега ще излязат хора, които ще кажат, че може да се засяга националната сигурност, други държави, и т.н.
    НОРА АНАНИЕВА (от място): Да бъде откритите заседания.
    ИЛКО ЕСКЕНАЗИ: Това е друго. Струва ми се, че е полесно, ако оттеглите предложението си, а след 4 дни ще го обсъждаме пак и ще го стабилизираме за дълго време.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ананиева има правото да каже дали оттегля предложението си. Имате думата, госпожа Ананиева.
    НОРА АНАНИЕВА: Моля колегите да си прочетат миналогодишните демократични речи на тази тема. Предлагам да се запише "откритите" заседания, посветени на парламентарния контрол.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Предлага се да гласуваме ал. 3 с текста, който ще прочете господин Виденов.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Чл. 1, ал. 3: "Председателят на Народното събрание осигурява прякото радиопредаване на откритите заседания, посветени на парламентарния контрол."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Мисля, че няма пречка да пристъпим към гласуване. Моля, гласувайте.
    Със 153 гласа за, 46 - против, въздържали се 7, ал. 3 се приема.
    Има думата господин Виденов.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Чл. 2. В него има някои редакционни неточности, така че ще го прочета с корекциите и ви моля да внимавате, за да не бъде повод да губим време при дебатите.
    Чл. 2: "Председателят на Народното събрание може да свиква съвещания с участието на представители на парламентарните групи и на председатели на заинтересуваните комисии за съгласуване на въпросите от компетентност на Бюрото, в това число на законодателната дейност и на седмичните програми за работа на Народното събрание."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Драгиев.
    ДРАГИЯ ДРАГИЕВ: Тъй като текстът в дадения вариант възпроизвежда дословно чл. 13 от Правилника за работа на Великото Народно събрание, наложи се необходимостта от корекции, които извърши господин Виденов. Но текстът все още и в този си вид 44.2 не държи сметка, че се касае за временни процудерни правила. Ето защо предлагам съвсем кратка редакция: "Председателят на Народното събрание може да свиква на съвещание с участие на представители на парламентарните групи за съгласуване по отделни въпроси."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Праматарск
    и.
    АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Предложението ми е чл. 2 да отпадне изцяло, тъй като така, както е формулиран, е твърде неточен, а и дублира една точка, вече приета от нас.
    Първо, искам да обърна внимание, че вносителите не са се съобразили с обстоятелството, че това Народно събрание за разлика от миналогодишното Велико Народно събрание няма Бюро. Има председател и заместник-председатели.
    Освен това предложението, което се прави тук, председателят на Народното събрание да свиква съвещание с участието на представители на парламентарните групи, вече беше гласувано и прието като т. 4 на чл. 1, където беше казано, че председателят поддържа връзки и провежда консултации с ръководствата на парламетарните групи.
    Имам още една забележка по този текст, която ми дава основание да искам той да отпадне изцяло. А именно председателят, след като свика тези консултации, ще прави седмични програми на Народното събрание. Смятам, че всички ние днес гласуваме с добро намерение тези правила, които наистина да бъдат временни, и час по-скоро правилникът за дейността на Народното събрание да бъде приет. Според мен е нелогично да настояваме да съществува текстът на чл. 2.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има ли други желаещи да се изкажат? - Няма. Господин Виденов, формулирайте предложенията.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Уважаеми колеги, не бих споделил мнението, че текстът на чл. 2, в този му коригиран вид дублира пълномощието на председателя на Народното събрание да организира обсъждания на дневния ред. Този текст е по-широк. Той касае въпроси от компетентността на ръководството на Народното събрание, каквито и да са те. Изникват най-невероятни въпроси, ако щете за местата в залата, за осветлението в нея, за транспорта до 44.3 Русе вдругиден,ако щете за начина на съгласуване на политическите ангажименти на седящите в тази зала отговорни политически фактори с графика за дейността на Народното събрание. Така че бих предложил да не се отказваме от възможността в чл. 2 за допълнително съгласуване на някои технически въпроси от компетентността на ръководството, в това число за законодателната дейност на Народното събрание и програмата за неговата работа. Те могат да не бъдат във вид на официален документ, но да бъдат във вид на договореност, по която няма спорове, пести се време в дебатите.
    Господин председател, отчитайки закономерността за критиката на неудачно използувания термин "бюро" бих предложил (тъй като става дума за временни правила): "Председателят на Народното събрание да може да свиква съвещание с участието на представители на парламентарните групи и председатели на заинтересуваните комисии за съгласуване на въпросите от неговата компетентност, в това число на законодателната дейност и седмичните програми за работа на Народното събрание." Дай Бог, с това искам да приключа, господин председател, тези временни правила да не бъдат дълговечни и да изработим един действително добър правилник за работа, но ако те просъществуват 2 - 3 седмици, ние ще имаме нужда от тази клауза. 44.4
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ако правилно съм разбрал, ние имаме три предложения. Едното е на докладчика, другото е на господин Праматарски, който предлага да отпадне този член, и третото е на господин Драгия Драгиев, което гласи: "Председателят на Народното събрание може да свиква съвещания с участието на представители на парламентарните групи за съгласуване по отделни въпроси."
    Ако господин Драгиев не се е отказал от предложението си, нека си спомним, мисля, че то е най-отдалеченото или не?
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Последното е на господин Праматарски - да отпадне.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Най-отдалеченото е на господин Праматарски - член втори да отпадне. Подлагам го на гласуване.
    Който е за неговото отпадане, да гласува за.
    116 за, 83 против, 6 въздържали се. При това положение член две отпада.
    Мисля, че вие имахте предложение, госпожа Ботушарова?
    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Предлагам ви нов член втори относно парламентарните секретари, за да може да се подпомогне дейността на председателя и заместник-председателите. Текстът е следният:
    "Чл. 2. Ал. 1. Председателят и заместник-председателите на Народното събрание се подпомагат от осем парламентарни секретари.
    Ал. 2. Парламентарните секратари проверяват и подписват стенографските дневници от заседанията, на които са били дежурни; при необходимост четат в заседанието текста на законопроектите и проектите за решения, обсъждани от Народното събрание; извършват преброяването в залата при явно гласуване; осъществяват и други възложени им от председателя задачи, свързани с дейността на Народното събрание."
    Такъв текст не е предложен в проекта за временни правила и затова го предлагам на вашето внимание.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Действително такъв текст е необходим и затова ще ви помоля, без да е приет целият правилник, да гласуваме за временни секретари, тъй като за тях има много работа. Цв.М/НП 45.1
    Има ли други предложения?
    РОСЕН ХУБЕНОВ (от място): Шест да бъдат.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Нека някой да защити тази теза. Нашето предложение е осем. Те се редуват непрекъснато и имат много работа. Ако мислите, че осем са много - мисля, че ще натоварим най-младите и можем да гласуваме за осем. Те ще бъдат временно. Нека не губим време.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Госпожа Ботушарова е съгласна и затова си позволявам преди гласуването да направя още редакционни допълнения.
    Най-напред става дума за извършване на преброяването в залата при явно гласуване с вдигане на ръка. Това е хипотезата. При другите те не извършват преброяване, това го прави системата.
    Би трябвало да се добави, че те преброяват и при проверка на кворума. Знаете, че ни се е налагало да броим не по електронната система, а с вдигане на ръка. Тогава пак парламентарните секретари извършват тази дейност и е нужно да добавим този текст.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ботушарова, имате ли нещо против този текст?
    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Не.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля да се гласува предложеният от госпожа Ботушарова текст и редакциите, предложени от господин Жан Виденов. Който е за, моля да гласува.
    Предложението се приема със 186 за, 2 против и 5 въздържали се.
    Ще ми позволите нещо, което може би не е съвсем в реда. Огромна е нуждата от тези секретари, тъй като протоколите се трупат. Това ще бъдат временни секретари и предлагам да ги гласуваме. Пред мене е списък на тримата най-млади народни представители. Предлагам, при положение че сме гласували осем души, трима да бъдат от СДС, трима от Парламентарния съюз за социална демокрация и двама от Движението за права и свободи.
    Ще прочета имената на хората, които действително да помагат. Най-младите са: Пламен Атанасов Йовчев от СДС, Александър Манолов Праматарски и Вержиния Кирилова Велчева. (Шум в залата)
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Господин председател, Парламентарният съюз на демократичните сили е гласувал кои са 45.2 неговите кандидати и ще ви ги предложи писмено.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, това са временни секретари.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Именно за временни парламентарни секретари става дума.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, кажете имената, които предлагате за секретари. Дайте кандидатурите. Това са временни секретари...
    ГЕОРГИ БЛИЗНАШКИ (от място): Вашето предложение е много уместно. Това са временни секретари.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Нека не усложняваме работата. Смятам, че сме уморени достатъчно. Моля, предлагайте. Нека не правим спорове от тези неща.
    (Господин Александър Йорданов предава списъка на председателя)
    Възразява ли Парламентарният съюз за социална демокрация да бъдат избрани следните лица: Христо Иванов Атанасов, Росен Андреев Карадимов и Мариела Николаева Митева?
    НОРА АНАНИЕВА (от място): Не, те имат други ангажименти.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Предложението на Съюза на демократичните сили е: Георги Петров, Руслан Сербезов и Руслан Семерджиев.
    От Движението за права и свободи има ли предложения?
    Най-младите от ДПС са Ремзи Осман и Ведат Сакаллъ.
    Кажете вашето предложение, нека не губим време. Това действително са временни парламентарни секретари. След като утвърдим правилника, ще изберем постоянни, но нека да можем да започнем работата.
    Ще прочета отново имената:
    От Съюза на демократичните сили са предложени: Георги Петров, Руслан Сербезов и Руслан Семерджиев.
    От Парламентарния съюз за социална демокрация: Трифон Димитров, Илиян Илиев и Христо Атанасов.
    От ДПС: Ведат Сакаллъ и Илхан Мустафа.
    Моля, които са съгласни тези лица, които прочетох, да бъдат временни парламентарни секратари, да гласуват.
    Предложението се приема със 183 гласа за, 2 - против, и 3 въздържали се. 45.3
    Ще има изготвен график за господа парламентарните секретари.
    Обръщам се с молба към народните представители от Съюза на демократичните сили, които пушат навън. Ние трябява да поработим още малко. Виждате, че кворумът се топи.
    Господин Виденов, ако обичате, продължете. 45.4
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Във вашия проект, господа, фигурира чл. 2а, номерацията, разбира се, при публикуването на решението за временните процедурни правила ще бъде изрядна, този член, ако ми позволите съвсем кратък предварителен коментар, е изключително важен, тъй като в много от клаузите на проекта за правилник и предложения от парламентарния съюз за социална демокрация, и предложения от Парламентарния съюз на демократичните сили се визират права и задължения на парламентарните групи, което означава, че за да няма спорове и недоразумения, начинът за тяхното формиране, принципът на тяхното формиране, критериите трябва да бъдат дори още сега съвсем ясни и регистрацията им да не буди съмнение.
    "Чл. 2а. Ал. 1. Народните представители могат да образуват парламентарни групи според своята партийна принадлежност или политическа ориентация.
    Ал. 2. Минималният брой за образуване на парламентарна група е 10 народни представители.
    Ал. 3. Две или повече парламентарни групи могат да се обединят в парламентарен съюз, на който те могат да предоставят своите права.
    Ал. 4. Всяка парламентарна група представя на председателя на Народното събрание решение за образуването си, списък на членовете на ръководството и народните представители, включени в нея. Решението и списъкът се подписват от всички народни представители от състава на групата.
    Ал. 5. Председателят на Народното събрание обявява състава и ръководството на парламентарните групи.
    Ал. 6. Всеки народен представител може да членува само в една парламентарна група."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля сега за разисквания. Господин Даскалов, видях ви. Моля, ако е възможно, все пак ораторите, които стават, да говорят общо и за шестте точки, за да може малко да спестим време.
    Господин Даскалов, заповядайте.
    ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ: Към ал. 2 на чл. 2а имам предложение цифрата 10 да бъде заменена с цифрата 18. Съображенията ми са: ДЕ/НП 46.1 минималният брой за образуване на парламентарна група народни представители трябва да бъде действително не десет, а 18 с цел да не се дава възможност народното представителство по такъв начин да бъде раздробено изкуствено на парламентарни групи, което ще утежни работата на събранието.
    ГЛАСОВЕ ОТ ЗАЛАТА: Защо 18?
    ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ: Ал. 3 предлагам да отпадне изцяло. Дали парламентарните групи ще се обединят в общ парламентарен съюз или не, това с правилника не може да бъде дадено като тяхно право. То е тяхно право. То е тяхно легитимно право. Те само могат да заявят това обстоятелство, че са направили своя обединителен съюз. Така че излишно е съществуването на ал. 3. Предлагам тя да отпадне изцяло.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да, господин Атанасов.
    ХРИСТО АТАНАСОВ: Аз имам едно чисто техническо предложение. Предлагам "могат да образуват парламентарни групи или съюзи" и ал. 3 за обединението да отпадне. Това ще стане вътрешноорганизационен въпрос, който правилникът да не третира.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други желаещи да се изкажат, моля ви.
    (Господин Атанасов се връща отново към трибуната с желание да добави нещо към изказването си.)
    Да, добре, добавете, ако обичате.
    ХРИСТО АТАНАСОВ: Моля да бъда извинен, пропуснах. Предлагам минималното число за образуване на парламентарна група или съюз да бъде 25. (Възгласи: "Е-е-е" и смях.)
    ПРЕДЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, да се изслушваме. Моля, казвайте имената си за протокола.
    РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми господа народни представители, от няколко дни група народни представители се представят в този парламент като Парламентарен съюз за социална демокрация. Аз за всеки случай проверих резултатите от изборите и се оказа, че такъв съюз не е въобще представил кандидати в последните избори. (Ръкопляскания от СДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз се обръщам към оратора. Извинявайте, но мисля, че вие не говорите по съществото на въпроса. Моля ви се, по този въпрос, как те са се обявили, това е въпрос, който не може тук да се обсъжда. Извинявайте. Вие 46.2 трябва да вземете отношение по т. 2а, но те как са се обявили, това е съвсем друг въпрос, моля ви се. Това са неща, които ние сме поискали да работим, както казахме ефективно, действено.
    РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ: Господин председателю, приемам забележката, но все пак трябва да се аргументирам. Целият български народ слуша нашите дебати и той трябва да знае, че българските социалдемократи в лицето на Българска социалдемократическа партия е нова социалдемократическа партия стоят от дясната страна на паламента и те са в Съюза на демократичните сили. За да не стават обърквания по време на дебатите и да бъде ясно кой какъв е в този парламент, аз предлагам следното: в чл. 2а, ал. 3 да отпадне, като се замени със следния текст: "Коалиции, партии и съюзи, представени в Народното събрание, регистрират парламентарни групи и парламентарни съюзи под наименованието, с което са регистрирани в Централната избирателна комисия за изборите и с което са получили мандатите си." (Ръкопляскания от СДС и ДПС.) Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, само ако обичате дайте писмено предложението си на докладчика.
    Заповядайте госпожа Томова, ваш е редът и след това господин Георги Марков.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (от място): Това е точно социалдемократическо поведение.
    ЕМИЛИЯ ТОМОВА: Уважаеми народни представители, защитавам текста на чл. 2а така, както е предложен от докладчика, и бих се надявала, че няма да допуснем втори път този прецедент един текст, след като не е отхвърлен от народното представителство, после да не бъде гласуван. Така се случи с т. 8 от предишния.
    Първо, щом казваме, че парламентарните групи могат да се създават по желание на народните представители при съответни критерии, които ние с вас ще утвърдим, нека им дадем това право. Да не им казваме как да се наричат. Бих казала тук, вероятно повечето знаят, че има разлика между предизборна коалиция и парламентарна коалиция. Кой как е влязъл в парламента, да не си задаваме този въпрос, да не би пък на някои, които са се регистрирали за участие в изборите, после да се чудят как да се наричат в парламента. Затова предлагам да оставим текста такъв, какъвто е. Също и за минималния брой за регистрация на 46.3 парламентарна група, тъй като това ще зависи от ориентацията на някои партийни фракции, влезли в предизборна коалиция. И, още повече, парламентарният съюз щом се създаде, той трябва да има права и една парламентарна група да има правото да му предостави свои права. Така че защитавам и смисъла, който е вложен в този текст. Точка 2, или повече парламентарни групи могат да се обединят в парламентарен съюз, на който те могат да предоставят свои права.
    В заключение искам да кажа, че, изглежда, имаме нужда от преките предавания по радиото, иначе как ще обяснявате кой от коя социалдемократическа партия е.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, госпожа Томова, господин Георги Марков. След това господин Янаки Стоилов, след това господин Илко Ескенази, след това господин Бучков. 46.447
    ГЕОРГИ МАРКОВ: Уважаеми колеги, нямах намерение да се изказвам, но понеже миналата година бях в Комисията по изработването на правилника и си спомням заедно с колегите и от двете страни, че го работихме 6 месеца, сега има опасност тези временни правила да ги работим 6 месеца. Според мен чл. 2а е много приемлив и аз предлагам на колегите от Парламентарната група на СДС да се обединим около него с едно-единствено допълнение. Това беше и миналогодишният правилник. Общо взето, текстът е заимствуван. В ал. 3 да добавим, "че парламентарният съюз има правата на една парламентарна група". Моля ви да гласуваме и да вървим напред. (Ръкопляскания от ПССД)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпоидн Янаки Стоилов има думата.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ: Аз подкрепям текста така, както е предложен в проекта. Но той се нуждае от едно пояснение.
    Първо, бих се обърнал към уважаемия господин от парламентарната група на СДС от социалдемократическата формация, че с решението, което гласувахме, вероятно вече не се излъчва това заседание, така че не ни слуша българският народ, както той се надява.
    Второто е за числеността на групата. 10 души смятам, че е една разумна граница, като имате предвид, че по настояване на много от вас в миналия парламент беше приета тази цифра 10 души, при положение че този парламент беше много по-голям, знаете от 400 души. И защо има още една логика в цифрата 10? Така както въведохме 4-процентната бариера за представителство в парламента, точно малко повече от 4 на сто са и тези 10 души.
    Следователно, ако една сила покрива това минимално изискване, тя би могла да сформира парламентарна група и да има правата, полагащи се на такава парламентарна група.
    В едно отношение тук дискусията за разликата между парламентарен съюз и парламентарна група има рационален смисъл. Това как ще се наричат отделните формации, е въпрос на конвенциалност. Но реалният смисъл е в обстоятелството да не може една политическа формация, представена в парламента, да се явява като двуликия Янус, така както миналата година се представяше Съюзът на РД/ЗТ 47.1 демократичните сили, без да има отделно регистрирани парламентарни групи, на които да бъдат определени точни правомощия и отделно разграничени права на парламентарния съюз. Заради това през тази година би трябвало да се знае, че определени правомощия изрично могат да се делегират в парламентарния съюз, който би могъл да сформира своите парламентарни групи. И заради това именно да съществува определен ред.
    Така че в това е смисълът по-нататък при изработване на постоянния правилник да не се получава злоупотреба с едно такова право.
    Смятам, че текстът е удачен. Единствено може да се помисли за включването на една нова алинея, която да предвижда, че не могат да се образуват парламентарни групи, които защитават частни, местни, евентуално етнически, расови, религиозни или професионални интереси. Тоест, всички тези признаци, които водят до една излишна диференциация, която би противоречала на националното представителство, да се обмисли дали не е удачно да бъдат използувани.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Ескенази има думата.
    ИЛКО ЕСКЕНАЗИ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Съвсем накратко, тъй като бяха вече очертани рамките, в които се движи текстът за парламентарните групи.
    Подкрепям предложението на господин Георги Марков, още повече, че и господин Стоилов изрази това мнение, че всъщност има избор или парламентарна група, или съюз. Но ако той е съюз, то вече, ако вътре има някакви групи, те не могат да претендират за съответните права, които им дава правилникът. И мисля, че по това трябва да съществува яснота. Това засяга и правомощията на председателя, който би могъл да бъде атакуван, че не е поканил парламентарна група от парламентарен съюз на консултации.
    След това, вероятно сега в тези временни правила ние не можем да решим въпроса с наименованията на парламентарните групи. Но аз все пак ви обръщам внимание, тъй като дълго време съм работил върху правния режим на наименования и т.н., не може да се допусне, да речем, една парламентарна група да присвои наименование като например "парламентарна група Народно събрание", или "парламентарна група България" и т.н. 47.2
    Но за да не навлизаме в дискусии, аз ще представя съответен текст в окончателния правилник. Не може произволно една парламентарна група чрез наименованието да се отдалечава от наименованието на съдържащите се в нея партии или някакви други критерии. Иначе ще се постигне злоупотреба.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Бучков, имате думата.
    ЕМИЛ БУЧКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми
    колеги! Предложеният текст по отношение на ал.2 трябва да претърпи корекция относно броя на членовете на една парламентарна група.
    Посочените съображения от колегата Янаки Стоилов, че 4-процентовата граница, която прави 10 души, би била от значение, ако този правилник въобще се прилага при всички други народни събрания, но не и при този състав. Трябва да се видоизмени текстът. Нашето предложение е 15 души, като може да се слезе под тази граница до 10 души, ако тази парламентарна група е избрана с една партийна листа. Това е оправдано и съобразено със Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове.
    Що се касае до ал.3 аз напълно споделям становищата на господин Ескенази и на господин Марков. Защото действително, след като са се съюзили няколко парламентарни групи, след като са предоставили своите права на един съюз и след това ще изявяват индивидуално своите становища. Абсолютно безсмислено. Тъй като смятам, че много колеги се изказаха и темата е изчерпана, правя процедурно предложение да се прекратят дебатите по тази точка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тъй като направих една грешка и допуснах четирима души от СДС, ако господин Орсов, който направи своето заявление пръв, не го оттегли, защото и от тази страна трима души говориха. Ако няма нещо специално и ново, но ако има, нека дойде.
    Господин Близнашки щял да бъде четвъртият човек. Заповядайте.
    ГЕОРГИ БЛИЗНАШКИ: Уважаеми господин председател, дами и господа! Ето един сложен въпрос, който трудно може да бъде решен, така да се каже, от пленарния състав без една доста задълбочена дискусия на експертно равнище. За взаимоотношенията между парламентарните групи и парламентарния съюз, в който влизат. 47.3
    Лично аз не мисля, че, веднъж образуван, парламентарният съюз анулира съществуването на парламентарни групи. Друг е въпросът, че по конкретни поводи би трябвало парламентарните групи, които влизат в парламентарния съюз, изрично да заявяват за своите различия. Парламентарните групи, които имат различия от общото становище на парламентарния съюз, да могат да го изразяват. Струва ми се, че това ще допринесе за обогатяване на парламентарната дискусия. (Шум в залата.) Пак казвам, трудно може въпросът да бъде решен с едно механично гласуване без сериозно обсъждане.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Виденов, ако обичате елате да обобщите.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Ще съобщя всички варианти по отделните алинеи на чл. 2а, които ще помоля господин председателя да отбележи, за да подложи на гласуване по установения от него ред по-нататък.
    Но преди това само едно общо разсъждение. Мисля, че истината се крие в казаното от господин Илко Ескенази днес. Трябва да е ясно, че не могат да се ползуват допълнителни права от това, че си член примерно на парламентарен съюз или допълнителни права от това, че си член примерно на парламентарна група, която не е съставна в рамките на съюз. Тоест, че не можеш веднъж да ползуваш права като член на съюза като цяло и втори път като член на съставната група в него. Ето това е принципът. (Ръкопляскания от СДС.)
    Но погледнете съдържанието на ал. 3: "Две или повече парламентарни групи могат да се обединят в парламентарен съюз, на който те могат да предоставят права." И повече от ясно е в този текст, че тези права вече не могат да бъдат ползувани от самите тях.
    Аз мисля, че за времето, при което ще действуват тези временни правила, няма още заявени никакви съставни на парламентарни групи. Има обявени само съюзи. Това е нещо, което отнема дълго време за формиране и структуриране. Ние бихме могли да запишем този общ принцип, а много по-внимателно да разработим въпроса в правилника, за да обозначим правата, които например 47.4 групите не могат да предоставят на съюза. Такива права има. Може би права, които задължително групите предоставят на съюза след като са влезли в съюз. И за такива, за които те имат опция или да ги предоставят, или не, но при всички случаи, ръководещият трябва да спазва принципа, че това не може да бъде повод за едностранно предимство.
    И вторият въпрос за числеността. Мисля, че всяка цифра е приемлива. Споменаха се, господин председателю, между другото цифрите: 10, 18 и 25 народни представители, като минимум...
    (Снежана Ботушарова: "И 15")
    10, 18, 15 (извинете) и 25, четири варианта като минимум за формиране на парламентарни групи.
    РЕПЛИКИ ОТ ДПС: 25 няма.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Извинявайте, да уточня. Мисля, че имаше: 10, 15, 18 и 25.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Господин Христо Атанасов спомена 25. 47.5
    Продължаваме, второто предложение по ал. 3, най-отдалеченото според мен, господин председател, е тази алинея да отпадне. Предложението е направено от господин Христо Атанасов и господин Владислав Даскалов. Добавката към тази алинея на господин Георги Марков, че образуваните парламентарни съюзи имат права на парламентарни групи. Предложението на Янаки Стоилов към ал. 1, извинявайте, пропуснах го в хронологичния ред, е да се добави, че не могат да се образуват парламентарни групи, защитаващи частни, верски, религиозни, професионални и други интереси. Между другото то според мен донякъде се дублира с това, че има искане за партийна принадлежност. На това основание партия не може да се създава, но нека гласуването определи.
    Мисля, че това изчерпва всички предложения освен предложението на господин Семерджиев за нова ал. 3: "Коалиции, партии и съюзи, представени в Народното събрание, се регистрират с името, с което са регистрирани в Централната избирателна комисия за участие в изборите и с което са получили мандата си."
    Това е, господин председателю, досега от дискусията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Виденов, мисля, че ние трябва да гласуваме сега алинея по алинея. Както разбирам, ал. 1 има две редакции - първото предложение е направено от вносителя, а второто от господин Стоилов, който предлага допълнение: "Не могат да се образуват парламентарни групи, които защитават частни, местни, етнически, расови, религиозни или професионални интереси."
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Това е допълнение, господин председател, бих предложил да се гласува според обичайната практика основният текст, а след това допълнението, което спокойно може да се прилепи към него, ако се приеме.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, тогава гласуваме основният текст, който гласи така: "Народните представители могат да образуват парламентарни групи според своята партийна принадлежност или политическа ориентация".
    Моля гласувайте.
    С 203 за, нито един против и 2 въздържали се, текстът се приема. СтБ/ЗТ 48.1
    Гласуваме допълнението, предложено от господин Янаки Стоилов: "Не могат да се образуват парламентарни групи, които защитават частни, местни, етнически, расови, религиозни и професионални интереси."
    С 92 за, 115 против, 5 въздържали се, допълнението, предложено от господин Янаки Стоилов, се отклонява.
    (ГЛАСОВЕ ОТ ПССД: Обявете по парламентарни групи резултата.
    На таблото се обявява резултатът по парламентарни групи. Ръкопляскания в блока на ПССД.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Имам едно предложение. Можете да си представите колко ще се забавим, ако гласуваме поотделно за всяка цифра. Няма ли някакво обединяващо предложение?
    ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (от място): Оттеглям предложението си за цифрата 18.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Джаферов.
    ВЛАДИМИР ДЖАФЕРОВ: Уважаеми господин председател, във връзка с чл. 2 минималният брой за образуване на парламентарна група е 10 народни представители. Искам да предложа на всички, които сме в залата, да възприемем принципа, по който беше гласуван броят на обикновеното Народно събрание. В този смисъл смятам, че цифрата 12 е кратна на всякакви останали цифри и ви предлагам да гласуваме минималният брой да бъде 12.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Остават цифрите 10, 15 и 25. Мисля, че цифрата 15 беше най-отдалечената, тя се представя от господин Бучков. Така че поначало първо би трябвало да гласуваме общия текст и тогава да гласуваме това предложение, което е най-отдалеченото, а то е за 15 народни представители.
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Извинявайте господин председателю, едно процедурно съображение може би ще помогне за гласуването. Когато се гласуват лимити за минимуми, за най-отдалечено предложение се смята най-голямата бройка и се продължава до най-малката.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, тогава гласуваме за предложението за най-голяма цифра. Текстът гласи: "Минималният брой за образуване на парламентарна група е 25 народни представители."
    С 58 за, 146 против, 6 въздържали се това предложение се отклонява. 48.2
    Сега трябва да гласуваме цифрата 15. (Обръща се към господин Минчо Минчев, който иска да обясни отрицателния си вот по предходото гласуване.) Моля ви се, вие искате думата по предишното гласуване.
    МИНЧО МИНЧЕВ: Просто исках да кажа, че е недопустимо нарушаването на Конституцията по този начин - нарушава се чл.11.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз все пак не виждам защо точно когато започнахме да работим, сега трябва да се поставят тези въпроси. Действително може да се обясни вот веднага след гласуването.
    Моля ви, гласуваме същият текст, само че с цифрата 15.
    Със 147 за, 60 против и 4 въздържали се, текстът остава така: "Минималният брой за образуване на парламентарна група е 15 народни представители."
    Господин Виденов, ако обичате да кажете какви са вариантите за ал. 3. 48.3
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Първият вариант, господин председател, е ал. 3 да отпадне. Той като че ли е най-отдалечен.
    Вторият вариант по отдалеченост е предложеният в текста.
    И третото като че ли е допълнението, предложено от господин Георги Марков. Текстът: "Парламентарните съюзи имат права на парламентарни групи." да бъде към основния текст.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Първо гласуваме най-отдалечения текст - трета алинея да отпадне.
    Моля, гласувайте.
    Резултатът: 107 народни представители са гласували за, 94 против и 4 се въздържат. Предложението се приема.
    Минаваме към ал. 4. Господин Виденов, имахте ли някакви предложения? Има едно предложение: "Коалиции, партии и съюзи, представени в Народното събрание, регистрират парламентарни групи и парламентарни съюзи под наименованието, с кето са регистрирани в ЦИК за изборите, с което са получили мандатите."
    НОРА АНАНИЕВА: Аз оспорвам предишния текст.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Предишният текст ние го гласувахме. Минималният брой за образуване на парламентарната група е 15 народни представители.
    НОРА АНАНИЕВА: Не, става дума за алинеята, която беше найвисокото постижение на миналогодишния парламент. Аз не мисля, че с лека ръка трябва да се зачеркне. Може би колегите не са разбрали за какво точно се гласува. Аз много моля да се прегласува. Става дума за класическия принцип за пропорционално представителство в парламентарните комисии. Моля, да се гласува още един път при ясното съзнание, че гласуваме за или против едно доказано постижение на нашата нова парламентарна демокрация.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ананиева, ние вече гласувахме това.
    Този текст, който прочетох, би трябвало той да се гласува: "Коалиции, партии и съюзи, представени в Народното събрание, регистрират парламентарни групи и парламентарни съюзи под наименованието, с което са регистрирани в Централната избирателна комисия за изборите и с което са получили мандатите." ББ/ЗТ 49.1
    По този въпрос аз бих дал думата на вашата страна (обръща се към ПССД) да изкаже своите съображения.
    Има думата господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Уважаеми колеги, аз смятам, че това, което предлагате да приемем като текст от временните правила, не съответствува на това, за което всички претендираме и дори сме го възпроизвели в наименованията на нашите политически формации, с които взехме участие в изборите. Дайте да уважаваме суверенното право на всеки да определя името си. Тук има една формация, особено чувствителна към тази тема. Да определя наименованието на политическата формация, в която участвува. Дайте да не налагаме такива правила, които според мен водят до алогизми и абсурди. Може ли една формация, която е взела участие в изборите, в качеството си на предизборен съюз, постфактум след изборите да възприеме същото наименование. Може! То всичко в България може, аз се убедих. Но аз ви предлагам да не изпадаме в такива страктни регламенти, които до нищо добро не водят, просто демонстрират едно недемократично и неетично уважение към политическите партньори. Затова предлагам и изразявам становище от името на моите колеги от предизборния съюз на социалистическата партия и на другите политически партии, който днес се нарича Парламентарен съюз за социална демокрация, да не го подлагаме на гласуване. То просто да отпадне. И моля тези, които го направиха, да го оттеглят.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз бих дал думата и на един представител на СДС и един представител на ДПС.
    Господин Слатински пръв поиска думата.
    НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ: Изказвам свое лично мнение, че това, което се предлага да се гласува, за мен не е достатъчно демократично. Всеки има право да се нарича както си иска. Демагогията си остава за негова сметка. (Ръкопляскания от блока на ПССД).
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Лютфи има думата.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Уважаеми господин председател, аз не виждам никаква демагогия тук. Всеки да се назове така, както е регистриран в Централната избирателна комисия. Каква демагогия! Аз мисля, че в това няма нищо лошо и го поддържам. Движението за права и свободи поддържа направеното предложение. 49.2
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз мисля, че трябва добре да се премисли въпросът. Ние стъпваме на един хлъзгав терен. Моля ви, да пристъпим към гласуване.
    Господин Йорданов, все пак мисля, че..
    Прекратявам гласуването, извинявайте. Нека да внимаваме. Господин Йорданов, моля ви се, мисля, че днес постигнахме нещо, че все пак работата на парламента тръгна. Нека излишно да не нажежаваме страстите.
    Има думата господин Вергиев.
    ВЪЛКАН ВЕРГИЕВ: Господин Йорданов, исках да внеса яснота по този въпрос.
    Уважаеми колежки и колеги! Предизборният съюз и клаузите, по които е сключен в момента на провеждане на изборите и изясняване на резултати, се разпадна. В момента той не съществува юридически така, както ние сме го подписали. Така че парламентарният съюз е едно, предизборният съюз е друго. И аз смятам, че е излишно да се коментира по този въпрос и да ни се налага име, каквото вече не съществува, тъй като предизборният съюз не съществува.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Прекъсвам изказванията. Мисля, че достатъчно дебати имаше. Пристъпваме към гласуване. Които приемат предложението, което прочетох два пъти, гласуват за.
    Резултатът: 115 народни представители гласували за, против 99, въздържали се 4. Да се даде по партии!
    Тогава използувам правото си на обяснение на вот. Трябва да ви кажа, че аз гласувах против това предложение. Това ще се види от разпечатката. Аз предупредих, нямах право повече да говоря, че стъпваме на един хлъзгав терен. Мисля, че все пак това са временните правила. Ще има начин да се премислят. Мисля, че действително този въпрос трябва и има място да се премисли.
    НОРА АНАНИЕВА: Да, аз уважавам вота на господин Савов и го моля той да подкрепи искането ни за прегласуване. В противен случай се нарушава един принцип, един принцип, от който ние се отдалечихме, от който се отказахме. Бих казала, че се провежда едно некоректно от чисто юридическо гледище действие. Моя съгражданин господин Петров, когото не знаем от коя партия вече е 49.3 тук, е много весел по въпроса. Въпросът е много сложен. Вие не може и не би следвало да устройвате един нов възродителен процес сега, като налагате волята си.
    Господа демократи, пътят, както виждате, до тази грешка е много лесен. Мога ли да го кажа? Аз мога в този момент да кажа - тук седи Денис Куманов, нали?
    Моля ви да се прегласува. В противен случай ние ще прекратим участието си.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Момент, моля ви, всички седнете по местата. Имам думата.
    ЮРИЙ БОРИСОВ (от място): Възродителен процес ли ще правите?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, седнете. Няма нужда да обяснявате вота, съвсем ясно е. Въпреки че предполагам, че парламентарната група, от която произлизам, няма да ме подкрепи, позволявам си да направя това, което има право председателят, да предложа да се прегласува въпросът. 49.4 Аз отново ви моля. Мисля, че действително независимо от това, какво е правено в миналото, нямаме право по този начин да решаваме въпросите. Аз моля всеки да го премисли и да гласува отново.
    Моля ви, заемете местата си. (Единични ръкопляскания) Имам това право. Мисля, че с този въпрос, който е достатъчно ненужен, не би трябвало да взривяваме събранието. Вие знаете, че аз действително поставях въпросите за ред и т.н., но тук има нещо, което бихме могли да прегласуваме.
    Господин Димитров иска да каже няколко думи.
    Господин Димитров, заповядайте.
    ФИЛИП ДИМИТРОВ (СДС): Господин председател, дами и господа, това, което стана сега в тази зала, беше нещо, което много ме трогна. Аз видях как представителите на една организация, които в продължение на пет минути се почувствуваха като хора, които са лишени от своето право на избор на име, изпаднаха в едно доста възбудено състояние. Аз се надявам, че всички тези хора са си дали сметка как са се чувствали онези, които в продължение на години наред са изпитвали същото. (Възгласи и реплики от страна на депутатите на БССД, ръкопляскания от страна на мнозинството)
    Ползвайки се от правото си да представлявам парламентарната група, аз моля уважаемият председател да даде десетминутна почивка преди провеждането на ново гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви, тогава да оставим този въпрос за утре, защото сега...
    Вижте сега, има няколко въпроса. Явно е, че дневен ред специално няма защо да гласуваме, защото имаме временни правила, и ако свършим с тях, имаме от вчера гласувана точка за състава на Законодателната комисия.
    Така че, ние имаме вече гласуван дневен ред. Моля, представителите на Съюза за социална демокрация да направят своите заявки за Русе, кои ще желаят да отидат в Русе.
    Предлагам още нещо.
    НОРА АНАНИЕВА: С гласуването тука какво става? Ние искаме тази вечер прегласуване, иначе отсега отиваме в телевизията. ВТ/ВР 50.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, тогава да приемем това, което предложи господин Димитров тия десет минути.
    НОРА АНАНИЕВА: На нас не ни дадохте почивка, но ние сме готови така, както миналата година седем месеца, без да има временните правила, понятието Парламентарен съюз ние го произнасяхме, уважавайки вашето право на понятие, на избор на понятие, да уважите една воля, която е изразена от нашите коалиционни партньори и която отразява становището на цялата коалиция, която е създадена по време на изборите.
    Още един път моля, да се гласува веднага, тъй като предстои изявление по телевизията по важен политически въпрос от страна на нашия говорител, не е свързан с този въпрос, нека не усложняваме допълнително нещата. Нека да гласуваме още сега. Моля ви.
    Тогава би следвало да включим декларацията, ще мине сега, в момента. (Възгласи в залата, викове)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, тъй като аз оттеглям предложението си за утре, остава предложението на господин Димитров за десетминутна почивка и предложението на госпожа Ананиева - сега, веднага. Госпожа Ананиева, не бихте ли предпочели, все пак и вие да се оттеглите за десет минути, но наистина десет, в 20,30 ч. сме тук и гласуваме. Госпожа Ананиева, става въпрос за десет минути, действително десет минути. Има предложение господин Филип Димитров.
    НОРА АНАНИЕВА: Вие нямате ли възможност от тази трибуна да проагитирате вашите хора. Ние сме го правили това.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля Ви се, госпожа Ананиева. Съгласявате ли се на десет минути почивка, моля Ви се, това е въпросът.
    НОРА АНАНИЕВА: Поставяте коалиционните ни партньори в унизително положение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ананиева, както виждате аз, аз най-малкото... Моля ви се, предлагам ви десетминутна почивка. Дали се съгласявате? Добре. Приема се десетминутна почивка. Така ли, госпожа Ананиева? Десетминутна почивка, в 20 ч. и 30 м. тук.
    (Почивка)
    50.2(След почивката)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Имаме кворум. Поставям въпроса отново на гласуване. Използувах едно извънредно право на председателя да поставя ал. 3 отново на гласуване. Мисля, че бихме могли да продължим с много кратки изказвания.
    Има думата Константин Аджаров.
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: Господин председателю, уважаеми дами и господа! Казвам се Константин Аджаров от Предизборния съюз на Българската социалистическа партия, Българската либерална партия, Отечествената партия на труда, Либерална партия "Стефан Стамболов", партия Християнско женско движение, Християнрепубликанска партия, Социалистически младежки съюз (силно оживление в залата), Федерация на Българската социалистическа младеж (ръкопляскания от СДС), Съюз на демократичните партии и движения "Ера-3" (бурни викове: "О-о-о!", "Е-е-е!" и ръкопляскания. Възгласи "Ера-3", "Ера-3", "Ера-3").
    Съгласно сегашния вот всеки един от нас, от 106-мата ще се представя по този начин, в случай че вотът не бъде коригиран. Само че трябва да намерим едно по-голямо табло, защото ние няма да се съгласим да се изписва просто предизборен съюз БСП, както пишеше във вестниците. Всички ще бъдат изписвани с целите им имена, така че ще трябва да се погрижим и за това.
    ГЛАСОВЕ ОТ СДС: Това ние ще решим.
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: Вие ще ни изписвате, тъй като сте управляващи и трябва да осигурите таблото.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви за колкото е възможно по-кратки изказвания.
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: Сега ще сменя малко темата, уважаеми дами и господа...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля Ви, само на една тема сме.
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: Темата е същата, уважаеми господин председателю. Става дума за избора на име. Аз ще започна от 5 май 1989 г.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Аджаров, моля Ви се, ако Вие сега ще започвате, аз не зная кога ще свършим. (Смях в залата) ВГ/ВР 51.1
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: Господин председателю, винаги съм говорил кратко и това, че ще започна от 5 май не означава, че ще говоря 5 мин. Дълги изказвания не съм имал, които ме познават, го знаят. Тогава в София бяха задържани 17 души във връзка с апела до тогавашното Народно събрание. Един от тях бях аз. Този апел беше подписан от уважаваната народна представителка, която виждам тук и госпожа Елка Константинова, не виждам госпожа Блага Димитрова, Николай Василев също беше подписал този апел. Ставаше дума за правото на всеки да носи името, което пожелае.
    Два месеца по-късно имаше апел на 121 интелектуалци по същия този повод (оживление в залата), измежду подписалите аз също бях от подписалите и за съжаление много малко хора от тези, които сега са в парламента. Ако някого не съм споменал, то е, защото тогава не можехме да се видим всички наведнъж. Събирахме се тайно в квартири или градинки. Ставаше дума все за това...
    ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): 3 мин. има регламент.
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: Минаха ли?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Имате 5 мин. Продължавайте, господин Аджаров...
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: И тъй като получих изказване от място на народната представителка Златка Русева, аз чух и нейната декларация по Българската телевизия. Тя току-що заяви, че парламентът ще се справи и без 106-ата души от, как да го кажа, ССД. Така се наричаме ние.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Аджаров, поставил съм един въпрос - това е въпросът...
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: Господин председател, имам изказване относно предстоящия вот и искам да се обърна към всеки народен представител поотделно и затова дадох тези кратки сведения.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз имам чувството, че Вие правите контрапродуктивни изказвания, господин Аджаров...
    КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: ... за да се обърна към съвестта на всеки поотделно от Движението за права и свободи, защото преди малко имаше две предложения - една парламентарна група да не се състои най-малко от 25 души. Лично аз гласувах против това предложение. Можете да го проверите в протоколите, но вие не можете да направите това. Поне досега го показахте, уважаеми 51.2 господа от Движението за права и свободи. Вие гласувахте 100 на сто.
    Аз също се противопоставих и гласувах току-що против забраната да образуваме парламентарни групи, след като това е споменато в Конституцията. И затова се обръщам към всеки народен представител поотделно да реши по съвест как да гласува сега, за втори път. Става дума за името.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата Велислава Дърева.
    ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Господин председател, уважаеми колеги.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Все пак, може би, и председателю уважаем в такъв случай.
    ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Да, господин председател. Предизборен съюз на Българска социалистическа партия, Християнрепубликанска партия, партия Християнско женско движение (оживление в залата), Отечествена партия на труда, Национално-либерална партия "Стефан Стамболов", Съюз на младите социалисти, Федерация на Българската социалистическа младеж и една организация, с която Върховният съд не пожела да ни разведе, любимата на всички "Ера-3".
    Уважаеми колеги, аз само искам да попитам председателството или тези, които преди малко гласуваха, за да отнемат името на един парламентарен съюз, как ще се нарекат бъдещите парламентарни групи, които неизбежно ще се родят в този парламент. Кой ще ги кръсти? Може би Христофор Събев или някой друг? Това е моят първи въпрос.
    Вторият ми въпрос и той е апел към господин Филип Димитров - моля Ви, господин Филип Димитров, умолявам Ви наистина, не спекулирайте втори път с възродителния процес, защото когато говорим за възродителен процес, става дума за нарушаване на индивидуалните права на човека, а не на колективните. А това, което се опита да направи Ахмед Доган вчера, беше точно второто. Това се опитахте да направите и вие с това, че спекулирахте с този проблем. Неслучайно господин Аджаров напомни декларацията на 120 интелектуалци. Аз също съм един от тези 120 интелектуалци и ако сега трябва да подпиша същата декларация, ще я подпиша без изобщо да се колебая.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Бучков. 51.3
    ЕМИЛ БУЧКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, разбирам вашето вълнение и емоции, но ми прави впечатление, че се изказват хора, които трябва да имат и съответните правни познания. Вие тук сте дошли да правите закони заедно с мен и всички колеги и когато правите закони, трябва да ги уважаваме ние самите, защото, ако не ги уважаваме, какво ще правят тези, които трябва да ги прилагат или спрямо които трябва да се приложат?
    Става дума за раждане в правния мир на една юридическа личност, каквато е една политическа партия. Тя се ражда, ще се изразя по този начин, по предвидения в Закона за политическите партии ред и основната цел на политическата партия е да изразява политическата воля на народа чрез избори или по друг демократичен начин - чл. 1, ал. 1. След като тази партия е регистрирана в Софийския градски съд, тя може винаги да си промени името по същия ред, по който е направена регистрацията. Тук говорим за коалиция. Много добре ви разбирам, ясно ми е за какво става въпрос и затова ви препращам към закона за изборите. 51.4 Неслучайно направих тази интродукция, за да разберете за какво става въпрос. Защото действително той е сериозно правен. (Шум в залата)
    Много ви моля, ще имате възможност да се изкажете.
    Чл. 41, който го е гласувало Великото Народно събрание - повечето от които се намирате в лявата ми страна - изрично предвижда в ал. 3, че партиите или партийните коалиции, издигащи кандидатски листи, трябва да съответствуват на изискванията на този закон и на Закона за политическите партии. (Шум и реплики в залата) Този закон за изборите изисква регистрация. Много ви моля! Тази регистрация би могла да се промени, дами и господа! Направете го по съответния ред! Защото, ако всеки започне да си променя името, с което е дошъл, или тук, отделяйки се от една коалиция дадена партия да иска да си присвои ново име това е недопустимо или най-малкото не е етично. Надявам се, че ще намеря опоненти на този въпрос и очаквам, че ще има такива. Но разберете, тези които ще опонират, няма да се водят от правни съображения и от закона, а ще се ръководят изключително от политически такива.
    Съгласен съм, каквото решение приеме Народното събрание, да не възразявам, но ви обръщам внимание. Когато поставяме нещата, да се ръководим от закона, защото ако не се ръководим от него, ние ще олекнем - ние, бъдещите законодатели. (Ръкопляскания от СДС и ДПС)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Давам думата на господин Иван Куртев като последен оратор и след това ще пристъпим към гласуване.
    ИВАН КУРТЕВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа!
    РЕПЛИКИ ОТ БСП: Няма регистрирана такава партия в СДС.
    ИВАН КУРТЕВ: Поласкан съм, че толкова много хора - социалисти, християнрепубликанци, "Ера-3", дори и либералите на Стефан Стамболов изведнъж изявиха такъв голям стремеж да станат социалдемократи. Поласкан съм и ви благодаря за това. (Ръкопляскания от СДС и ДПС) Но в България има една Българска социалдемократическа партия. Има и една Нова социалдемократическа партия, така че има достатъчно партии, където бихте могли да членувате, ако искате. ЦМ/ВР 52.1
    Що се отнася до това, как ще се нарича вашият съюз това си е ваша работа. Само моля ви, не крадете чужди имена. Името социалдемократи отдавна е запазено в тази страна, в историята на тази стогодишна партия. И много ви моля, разберете. Тук нещата опират и въпросът е чисто политически. Ясно е, че вие се мъчите да завземете едно политическо пространство, което не ви принадлежи и никога не ви е принадлежало. (Шум и реплики)
    Благодаря ви много, че толкова ви вълнува този въпрос.
    Юридическата страна беше изразена много ясно от господин Бучков (смях от БСП) - такава партия, такъв парламентарен съюз не е регистриран. Той не е участвал в изборите. Аз не виждам защо се срамувате от последното си име - Българска социалистическа партия. И така както сте тръгнали, няма ли накрая да свършите като социалдемократически съюз - СДС. Много лесно и много удобно.
    Предлагам чисто процедурно да бъде направено прегласуване, като се обръщам към моите колеги от Съюза на демократичните сили с молба всеки да гласува така, както диктува неговата съвест. (Единични ръкопляскания)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Марков, не Ви давам думата, защото има процедурно предложение въпросът да се постави на гласуване.
    Не, госпожице Велчева, тъй като съм поставил да се прегласува този въпрос. Нека да вървим по реда.
    Поставих въпрос за прегласуване на предложението, което направи господин Семерджиев и за което веднъж сме гласували. Вие чухте това, което предложи господин Иван Куртев. Аз също бих казал, нека всеки гласува по съвест.
    Моля да започнем гласуването. Които са за предложението на господин Семерджиев - за. Които са против - против. (Шум в залата и искане да се прочете отново предложението) Добре, ще го прочетем. При Вас ли е, господин Виденов?
    ДОКЛАДЧИК ЖАН ВИДЕНОВ: Предложението на господин Семерджиев, така както аз съм го записал, е:
    "Чл. 2, ал. 3. Коалиции, партии и съюзи, представени в Народното събрание, се регистрират в ръководството на Народното събрание с името, с което са регистрирани в Централната избирателна комисия за участие в изборите и с което са получили мандатите си." 52.2
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Ананиева, всичко е от ясно по-ясно. След това ще трябва да дам думата и на други.
    НОРА АНАНИЕВА: Исках една реплика да направя на господин Куртев. Радвам се, че сега го видях, тъй като беше любопитно.
    Господин Куртев, мисля, че искрено се зарадвахте от това, че толкова много партии искат да работят за социалната идея. Така ли е?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вие нищо не допринасяте... Отнемам Ви думата, госпожа Ананиева, защото ние говорим за конструктивност тук. Действително, ако ние продължим по този начин, доникъде няма да стигнем. Вие нищо ново не казвате по моето предложение. Отнемам Ви думата. Преминаваме към гласуване.
    НОРА АНАНИЕВА: Моля ви да разграничите социалдемокрация и социална демокрация. Моля ви да правите разграничение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви, гласувайте!
    (Госпожа Нора Ананиева се обръща към председателството и продължава да говори)
    Резултат от гласуването - 82 народни представители гласували за, 122 - против, 14 въздържали се.
    Предложението на господин Семерджиев се отклонява. (Ръкопляскания от БСП)
    Моля дайте го и по политически сили. (Възгласи: "Браво!" и ръкопляскания от БСП)
    Благодаря ви. Мисля, че днес парламентът поне във втората част прояви конструктивност.
    Правя предложение: заседанието да започне утре от 14 часа. Това трябва да се гласува.
    Отново ви напомням, че превозът никак не е лек. Нека всички парламентарни групи да направят своето предложение при секретарката от председателския кабинет и това да стане още тази вечер. Трябва да се знае колко души ще пътуват.
    Моля тези, които приемат утре да продължим работата си от 14 часа, да гласуват.
    Утре в 11 часа каня председателите на трите парламентарни групи или техни представители да дойдат в кабинета на председателя. 52.3
    Със 152 гласували за, 13 - против, и 8 въздържали се приема се утре заседанието да бъде от 14 часа.
    Закривам заседанието.
    (Закрито в 21 ч. и 15 м.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ:(Стефан Савов)
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ