ДВЕСТА И ДЕВЕТДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 5 ноември 1993 г.
(Открито в 9 ч. и 15 мин.)
05/11/1993
Председателствали: председателят Александър Йорданов и заместник-председателят Кадир Кадир
Секретари: Руслан Сербезов и Илиян Илиев
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР (звъни): Имаме необходимия кворум. Откривам заседанието.
Новопостъпили питания след 29 октомври т.г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Добро утро!
Новопостъпили питания след 29 октомври 1993 година.
Първо, постъпило питане от народния представител Веселин Иванов към министъра на труда и социалните грижи Евгений Матинчев относно законосъобразността на разходите от бюджета и социалното осигуряване в община Дупница.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември.
Второ, постъпило е питане от народния представител Веселин Иванов към министъра на здравеопазването Танчо Гугалов, относно осигуряване лечение на пострадал младеж.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември.
Трето, постъпило е питане от народния представител Васелин Иванов към министъра на науката и образованието Марко Тодоров, относно създаване на стресова атмосфера и административни нарушения от директора на училище "Кирил и Методий", гр. Бобошево.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември.
Четвърто, постъпило е питане от народния представител Иво Атанасов към министъра на териториалното развитие и строителството Христо Тотев, относно проблеми на граждани с дългогодишни жилищно-спестовни влогове.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември. СД/ЙА 14.1
Пето, постъпило е питане от народния представител Иво Атанасов към министъра на териториалното развитие и строителството Христо Тотев, относно неприключени обезщетителни процедури.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември.
Шесто, постъпило е питане от народния представител Иво Атанасов към министъра на териториалното развитие и строителството Христо Тотев, относно отмяна на издадено строително разрешение.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември.
Седмо, постъпило е питане от народния представител Веселин Иванов, от Румяна Куртева и Донка Дончева към министъра на вътрешните работи Виктор Михайлов, относно преднамерено спиране на кола на Народното събрание.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември.
Осмо, постъпило е питане от народния представител Драгия Драгиев към министър-председателя Любен Беров, относно мерките, които Министерският съвет следва да вземе във връзка с унищожаването на земеделски земи в района на минно-енергиен комплекс "Марица-изток" и предоставянето на селскостопанска техника на ликвидационните съвети в засегнатите населени места.
Срокът за отговор е 12 ноември.
Девето, постъпило е питане от народния представител Елисавета Миленова към министъра на труда и социалните грижи Евгений Матинчев, относно осъществяване на връзка между министерството, регионалните и общинските нива при формирането на бюджета в социалната сфера.
Срокът за отговор е 12 ноември.
Десето, постъпило е питане от народния представител Минчо Минчев до министър-председателя Любен Беров, относно реакцията на българското правителство спрямо поведението на турските гранични власти, които отказват да приемат бегълци от Босна и Херцеговина.
Срокът за отговор е 12 ноември.
Единадесето, постъпило е питане от народния представител Хюсеин Карамолла към заместник-министър председателя Евгений Матинчев, относно установената легитимност на главния мюфтия Фикри Сали Хасан.
Срокът за отговор е 12 ноември.
Дванадесето, постъпило е питане от народния представител 14.2 Стойчо Шапатов към министъра на земеделието Георги Танев, относно действията на общинската поземлена комисия в община "Родопи" и ликвидационния съвет в с. Брестовица.
Срокът за отговор е 12 ноември.
Тринадесето, постъпило е питане от народния представител Васил Златаров към министъра на вътрешните работи Виктор Михайлов, относно обстоятелствата около случая с председателя на Независимото дружество за правата на човека Илия Минев.
Срокът за писмен отговор е 15 ноември.
Четиринадесето, постъпило е питане от народния представител Петър Петров към министър-председателя Любен Беров, относно необоснованото събиране на абонаментни такси за електромери на гражданите от Националната електрическа компания.
Срокът за отговор е 12 ноември.
Петнадесет, постъпило е питане от народния представител Бончо Рашков към министъра на земеделието Георги Танев, относно изпълнението на програмата на Министерството на земеделието за 1993 година.
Срокът за отговор е 12 ноември.
Шестнадесето, постъпило е питане от народния представител Иво Атанасов към министъра на земеделието Георги Танев, относно възстановяване на собственост върху земя.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември.
Седемнадесето, постъпило е питане от народния представител Иво Атанасов към министъра на териториалното развитие и строителството Христо Тотев, относно неизпълнение на решение на Върховния съд.
Срокът за писмен отговор е 17 ноември.
Моля народните представители Иво Атанасов, Клара Маринова, Донка Дончева, Стойчо Шапатов, Емил Костадинов, Иван Генов, Станка Величкова и Любомир Рачев да заповядат и получат писмените си отговори на своите въпроси и питания до правителството.
Както вчера ви информирах в края на заседанието, постъпило е искане на основание чл. 32, ал. 2 от Правилника за дейността на Народното събрание, във вторник на 9 ноемврри от 15,00 ч. да се проведе извънредно заседание на Народното събрание.
Въпросите които се предлага да се обсъдят са свързани със съдебната власт. 14.3
Веднага искам да подчертая, че предложителите не могат да предлагат дневен ред. Дневният ред се предлага само от Председателския съвет. Ние може само да се съгласим като парламент с темата, която предлагат. Проблемите именно на съдебната система, на съдебната власт.
Въпросът е за извънредно заседание във вторник. Същевременно, тъй като тук е и господин министър-председателят, аз разговарях сутринта с него, той ще потвърди. Той също желае във вторник като приоритетно в началото на деня на заседанието, ако се приеме, разбира се, да има заседание, той да говори по някои въпроси, свързани с приоритетите на Министерския съвет и със законодателната програма на парламента. Това е, което мога да кажа.
Моля гласувайте.
Има обратно предложение.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Нека запазим спокойствие, поне в началото на това заседание и невъзобновяваме, това което се случи в парламента в изминалите два дни.
Има много сериозна опасност това да се повтори не само днес, но и при искането на извънредно заседание във вторник. В това искане ние виждаме най-малко две неща.
Първо, това е един необоснован инат от Парламентарната група на БСП, в случая, да продължи парламентарния скандал и ние започваме да се питаме в крайна сметка какво се цели с това, парламента да не работи вече цяла седмица, не само това, а да не работи и следващата седмица.
На второ място, ние виждаме в това един опит да се измести вината, затова че парламентът не работи през тази седмица в една друга посока.
Разбира се, парламентът съгласно чл. 32 мисля беше, ал. 2 може да решава да проведе извънредни заседания.
Въпросът е какво толкова извънредно се е случило, че има необходимост от такова извънредно заседание. Ние нямаме нищо против, декларирам го от тук да гледаме Закона за устройство на съдебната власт. Ние нямаме нищо против да изслушаме съображението на господин министър-председателя по този въпрос в сряда.
Ние неколкократно апелирахме и от трибуната и на Председа14.4 телския съвет да тръгнем колкото се може по-бързо към гледането на този въпрос и това нещо може да бъде потвърдено от всички, с които са водени тези разговори.
Но ние сме против едно изкуствено форсиране работата на парламента. Ние се смущаваме от недифинираното предложение за темата на заседанието, а именно проблеми на съдебната власт. И ние сме убедени, че отново във вторник въпросът ще бъде поставен не за съдебната власт, а за Закона за Висшия съдебен съвет и отново ще се възобнови ситуацията от предишните два дни.
Именно затова и отнасяйки се с отговорност към работата на парламента, ние сме против едно такова форсиране на заседанията на парламента, ние сме против този скандал, който вече цяла седмица тече тук и рискуваме да протече и следващата седмица.
Именно затова се обръщаме към вносителите, нека важният въпрос за съдебната власт бъде приоритетен въпрос на Народното събрание. Но нека този въпрос се разгледа на неговото редовно заседание в сряда, защото наистина рискуваме, вместо да работим, и следващата седмица да отидем към една неприлична вече ситуация.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря.
Заповядайте господин Премянов също от името на парламентарна група. 14.5
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители, вече трети ден по добрата воля на нашите колеги от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили ние блокирахме работата на нашия парламент. (Реплики в блока на СДС)
Мотивите за позициите, които защитават нашите колеги от Съюза на демократичните сили противоречат на елементарната логика, противоречат на нормалното и последователно развитие на политическия процес, в който всички заедно участваме.
Ние сме свидетели през последните месеци на това, че нашите колеги от Съюза на демократичните сили правеха всичко възможно да доведат до минимум продуктивността на този парламент. Парламентарната статистика показа, че общо 17 заседания на този парламент чрез процедурни изпълнения, чрез ползването на формални процедурни основания, каквито например са провалянето на кворума, нашите колеги са попречили да бъдат приети важни закони, свързани с реформите в тази страна... (шум и реплики в блока на СДС: "Какви са тези закони?" "Анти-Панев!") ... и главно с решаването на основните икономически и социални проблеми на хората и обществото. (Шумно изразено неодобрение в блока на СДС, реплики, възгласи)
Аз искам да Ви помоля, господин председателю, първо, да не позволявате, както сега правят нашите колеги от Съюза на демократичните сили, чуват се много неприятни епитети, викове, като в стадион, а не в парламент, да ги призовете да спазват парламентарното поведение, за да може ... (шум и реплики в блока на СДС, възгласи, които не се разбират).
Да, истината боли, господа, но ние сме длъжни винаги да се връщаме към нея, защото се надявам, че всеки от нас ще прави поуки от собствените си грешки, но виждам, че при вас това липсва.
Ние предлагаме и това до голяма степен следва от волята на мнозинството в този парламент, което настояваше в дневния ред на Народното събрание да влезе обсъждането на законопроекти, свързани със съдебната система (шумно изразено неодобрение и възгласи в блока на СДС) на основание на чл. 32, ал. 2 от ВТ/ЗТ 15.1 Правилника за организацията и дейността на Народното събрание на 9 ноември от 15 ч. да се проведе извънредно заседание на Народното събрание при следния дневен ред:
1. Първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за Висшия съдебен съвет. (Възгласи: "Е-е-е" и реплики в блока на СДС, които не се разбират)
2. Второ четене на законопроекта за съдебната власт.
Не възразяваме в рамките на парламентарното време за този ден да бъде изслушан и председателят на Министерския съвет, не само защото това е негово право, но смятаме, че можем да отделим в рамките на шестте парламентарни часа, които имаме за работа, и определено време за това, което той преценява като най-важно от позициите на правителството и което той желае да сподели пред българския парламент.
С една дума, господин председателю, призовавайки Ви да предложите да се гласува нашето предложение, да не допускаме да насрочваме заседание с неизвестен дневен ред. Ние имаме такава практика, правилникът ни дава такива възможности да настояваме това гласуване да е свързано с насрочване на извънредно заседание при ясно определен дневен ред и той да бъде такъв, какъвто ние предлагаме. Две точки, като точка първа да бъде Законът за изменение и допълнение на Закона за Висшия съдебен съвет и второ четене на законопроекта за съдебната власт. Благодаря ви. (Шум и реплики в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Премянов.
Сега нека да не започваме процедурни спорове отново. Има искане за извънредно заседание. Има искане от министър-председателя. Въпросът за извънредното заседание няма какво да се обсъжда, тъй като това е воля на една парламентарна група. Дали залата ще приеме тази воля или не, ще реши с гласуване.
Въпросът, че парламентарната група предлага дневен ред, парламентарната група няма право да предлага дневен ред. (Шумно изразено неодобрение в блока на СДС, реплики в блока на БСП)
Парламентарната група по логиката на правилника може да предложи проблемът, темата, която да се разгледа. За мен проблемът и темата е проблемът за съдебната власт в България. 15.2 Конкретният дневен ред на това заседание ще се уточни на Председателския съвет във вторник от 12,30 ч. Но моята молба е найнапред във вторник, ако приемете да има извънредно заседание, да се даде думата именно на министър-председателя. И наистина, за да няма повече дебати, искам да ви кажа следното: един работен ден на Народното събрание струва 1 млн.лв. Един работен час струва 120 000 лв. Една минута струва 2000 лв. С това спирам. Моля, режим на гласуване, гласувайте за извънредно заседание във вторник. Моля, гласувайте.
Гласували 209 народни представители, за - 123, против - 83, въздържали се - 3.
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Процедура!
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Процедура!
НОРА АНАНИЕВА (от място): Съгласно чл. 37, ал. 2 от правилника сега трябва да определим дневния ред.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Така, с това предложението за извънредно заседание се приема.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Процедурен въпрос? Първо, председателят на парламентарна група. Първо да дадем думата на председателя на парламентарна група. Но нека да започваме заседанието.
СТЕФАН САВОВ (СДС): Нека започнем, господин председателю, нека започнем. Ние през цялото време говорим за започване, и вчера, и завчера искахме да работим, но нека си кажа сега думата. (Възгласи: "Е-е-е" в блока на БСП) 15.3
Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, вие дадохте едни цифри, които за съжаление не са от естество да повдигнат особено високо имиджа, казано поновому, облика на парламента. И аз не съм съгласен по този начин пред хората да се говори за тези цифри, защото дали ние ще работим във вторник или не, с това няма да увеличим ефективността на парламента. Но аз искам едно да кажа - че нашата парламентарна група ще се бори против всичките рекомунизационни закони. Защото 3 млн. не са нищо в сравнение с милиардите, които предшественищите на лявата модерна партия изядоха на българския народ. И ние няма да позволим по какъвто и да било начин да бъдат гласувани именно рекомунизационните закони.
Така че ако тези два дена бяха провалени, бяха провалени само заради едно, защото непременно се искаше да се прокара законопроектът за Висшия съдебен съвет или, с други думи, да бъдат обезглавени господин Татарчев и господин Иван Григоров. Вие прочетете днес вестник "Демокрация", от време на време не е лошо да го четете, за да видите какъв е отзвукът в Европейския съвет, какъв е отзвукът в Европа от това, което искате да направите. А всичките тези именно рекомунизационни закони не милиони ще струват на българския народ, а милиарди.
И действително ледът се пропуква, както казват двама автори в една известна книга, ледът се пропуква за комунизма, който вие искате да възстановите. Благодаря. (Ръкопляскания в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Току-що се получи официално вече писмото на господин министър-председателя. Мога да ви запозная с неговия текст.
НОРА АНАНИЕВА (от място): Искам думата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Ананиева, заповядайте като председател на парламентарна група.
НОРА АНАНИЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители, не е редно след цяла провалена седмица по вина изключително на председателя на Народното събрание (възражения от СДС) под диктовката на Националния координационен съвет на СДС да се държат такива речи от трибуната. Но така или иначе всеки има право да каже БП/ЛТ 16.1. това, което мисли, затоваи ние имаме същото право.
Първо, това, за което ние се борим с методите и средствата на парламентарната борба, на парламентарния диалог и парламентарното съгласие, е независимостта на съдебната власт, стабилността на институциите, ненамесата, неправомерната намеса на политизирани съдебни чиновници в дейността на правителството. Ние се борим за защита на правата на хората от едно пристрастно правосъдие, ние се борим срещу пристрастното приложение на законите (възражения от СДС), пристрастно приложение, което спъва аграрната реформа, което пречи да се гледат стотици, а вече хиляди дела за земеразделяне, за имуществените права на хората, които възстановиха собствеността си и, разбира се, големият мотив е борбата с престъпността. Ще прибавя, господин Савов, че ние разчитаме на една независима съдебна власт, която да види истината за корупцията, за това, което вече е налице в документите на парламентарните анкетни комисии, което стои в чекмеджетата на Главна прокуратура, без да се предприемат никакви стъпки по адрес на виновните лица. Всичко това трябва да бъде по някакъв начин деблокирано. И това означава Народното събрание да поеме своята конституционна функция за гарантиране независимостта на съдебната власт.
Затова ние настояваме - а това е в съответствие с чл. 37 на правилника - да се гласува дневният ред за вторник. А що се отнася до числата, които спомена господин Йорданов, за загубеното време, то лежи изцяло на неговата несвободна съвест. Защото той не можа да освободи съвестта си като председател на събранието за едно истински безпристрастно, в духа на парламентаризма решение на въпроса. (Възражения, шум и реплики от СДС)
Моля господата да успокоят страстите, моля да обуздаят нервите си. Разбирам цялата истерична реакция, просто вие се страхувате от едно независимо правосъдие и мога да проявя разбиране към това. Но моля господин Йорданов, който носи главната отговорност за провалената парламентарна седмица, да не зарежда и следващата седмица с напрежение и в съответствие с чл. 37 на правилника да подложи на гласуване дневния ред за вторник. (Ръкопляскания от блока на БСП, шум в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Отново започваме един процедурен спор. Залата вече гласува проблема, по който във 16.2. вторник парламентът ще работи. Дневният ред ще бъде предложен от Председателския съвет именно след обсъждането, като се съобразим с предложенията на парламентарната група, която е поискала извънредното заседание. Това е логиката на правилника. (Реплики от блока на БСП)
Отново влизаме в това всички да тълкуваме правилника. Просто председателят е този, който следи за спазването на правилника, а не залата е тази, която следи за спазването на правилника. Това е много ясно. Моля ви се, поискайте да сменим тази точка от дневния ред, за да олекне на председателя, тоест да се гласува една точка - предложете го - да се смени чл. 8, точка 7 струва ми се е тя, ал. 1, която казва, че председателят следи за спазването на правилника, и да стане така: пленарната зала следи за спазването на правилника.
Това е цялата истина. Моето виждане, моето тълкуване в случая на правилника е това, което ви казвам. И във вторник на Председателския съвет ще се вземат предвид вашите предложения, аз ви го казвам, ето, обещавам ви го. Какво повече се иска от това?
Госпожа Маринова, Вие само ще направите едно тълкуване на правилника.
КЛАРА МАРИНОВА (извън трибуната)
: Не.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Заповядайте.
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви. Аз нямам приоритетите да тълкувам правилника.
Господин председателю, ще Ви прочета чл. 37, в чиято ал. 2 изрично е указано, че председателят обявява датата - става дума на всяко заседание - и часа на следващото, както и дневния ред, съгласно приетата едно- или двуседмична програма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Това важи за редовните заседания, госпожа Маринова.
КЛАРА МАРИНОВА: Прощавайте, мога ли да не бъда прекъсвана?
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Няма да Ви прекъсвам.
КЛАРА МАРИНОВА: Става дума, че Вие просто сте длъжен на днешното заседание спрямо чл. 37 да обявите дневния ред на следващото заседание. Вие призовавате да Ви вярваме. На какво 16.3. да вярваме, господин председателю, след като Вие не се съобразихте с приета точка от дневния ред, приета точка от дневния ред, подложихте я на прегласуване и оттам нататък в резултат на Вашите действия започна това буксуване на парламента, за да не кажем, че зад това всъщност се крие, господин председателю, едно желание да буксува и изпълнителната власт, и парламентът, да не се приемат закони и в крайна сметка да се дестабилизира обстановката в страната. В това, господин председателю, за съжаление ние сме прозрели желанията на колегите от СДС да вървят бързо към избори. Може би те са прави за себе си. Но Вие като председател на цялото Народно събрание е логично да се противопоставите на блокажа на парламента.
И ето, затова в съответствие с чл. 37, ал. 2 настояваме Вие да обявите дневния ред на следващото заседание. Благодаря Ви. (Шум в залата)
СТЕФАН САВОВ (от място): Искаме думата от името на парламентарна група.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Маринова, тази алинея, според председателя, се отнася за редовните заседания, а не за извънредните. Ако законодателят е искал да се отнася и за извънредните, изрично щеше да запише, за да няма противоречия, че това важи и за извънредните заседания. (Шум и реплики в блока на БСП) А там е казано: за приетата едно- или двуседмична програма.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Става дума за всички заседания.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля Ви се. Ама ето, това е Ваше тълкуване.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Не е мое тълкуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Ние вече приехме това, което вие предложихте. Аз не виждам какво друго можем да приемем. Във всички случаи аз свиквам Председателски съвет във вторник и на този Председателски съвет вашите предложения за такъв дневен ред ще бъдат предложени, ще бъдат гласувани, ако искате и т.н.
Моля ви се, не искайте това сега в момента. Всичко е приключило. (Реплики от БСП)
Започваме наистина парламентарния контрол. Иначе ще се провали и това заседание. 16.4.
НОРА АНАНИЕВА (от място): По Ваша вина ще стане. (Шум и реплики в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Няма никаква точка в чл. 37, която да казва, че парламентарната група може да предлага точките за извънредното заседание. Дневният ред се предлага от Председателския съвет. Това е общото правило.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): В правилника е записано кой предлага дневния ред. (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Има вероятност да започнем отново процедурни спорове. Затова именно правим извънредното заседание, за да се изчисти абсолютно всичко по тази тема. (Шум в залата)
НОРА АНАНИЕВА (от място): Няма извънредно заседание без фиксиран дневен ред.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Михайлова иска думата по същия въпрос. Ще оставя тогава залата да си води процедурния спор и ще ви давам само думата. Водете си процедурния спор. Ще давам на всеки думата. Това е. Аз ви казах какво трябва да направим. 16.5.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Мисля, че текстовете, които имаме и в правилника, и в Конституцията, са съвсем точни. В момента се провеждат едни безмислени процедурни спорове в желанието си Българската социалистическа партия да наложи своите искания е готова да провали и днешния пленарен ден, да провали и парламентарния контрол, нещо изключително важно за всеки парламент и особено важно и за опозицията в един парламент, защото това са единствените начини за контакт с правителството под формата на парламентарен контрол.
Това, което се прави днес, което се правеше и предишните няколко дни, показва желанието на Българската социалистическа партия отново по същия начин, както преди няколко години, да налага единствено своята воля. Своята воля на всяка цена и при всички условия, само и само да стане това, което тя желае. Това е, което и днес се развива в пленарна зала. Безкрайни процедурни възражения се правят, господин председателю, за неща, които са пределно ясни. Член 37 е съвсем ясен в правилника. Става въпрос за нормалните заседания, за заседанията, които са насрочени в нормално гледане и работа на Народното събрание ...
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Къде пише в правилника за нормални заседания?
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА: ... А не за извънредни заседания, които се насрочват по искане на парламентарна група или определен брой народни представители.
Всичко това е съвсем ясно и просто е излишно да се говори. Обаче аз поисках думата не само за да подкрепя Вашите думи, които казахте относно чл. 37. Аз поисках думата, за да кажа още нещо, защото се чувствам лично засегната в тези няколко дни от думите, които се изричат в тази пленарна зала. Чувствам се лично засегната, затова защото непрекъснато се обижда съдебната власт, като такава, от представители на новото парламентарно мнозинство.
Аз съм работила със съдебната власт, била съм практикуващ юрист и ще бъде такъв, тъй като тук съм за един кратък период от живота си в този парламент. Аз не искам да се обижда в парламент, в български парламент, съдебната власт, като бъде обвинявана РД/ЙА 17.1 за това, че съдебната власт воювала с изпълнителната власт. Че съдебната власт трябвало да се подложи на контрол от законодателната власт.
Господа, това, което вие искате ни връща в това, което беше преди години. ЦК на БКП беше сляла трите власти. Беше сляла и съдебна, и изпълнителна, и законодателна. Нямаше разделение на властите.
Господа, учили сте преди това, чели сте, спомнете си ... (Реплика от блока на БСП: А ти къде беше?) ... преследваха се хора за това, че казваха, че правилното е да има разделение на властите. Така беше, спомнете си го, все пак не са минали чак толкова много години. Минали са три-четири години, а пък всички ние би трябвало да си спомняме и не само преди четири години какво беше, а и това, което се е случвало преди десетдвадесет и тридесет години. В паметта не се изличава толкова бързо. Това, което се иска с тези законопроекти за изменение на Закона за Висшия съдебен съвет е нищо друго освен намесата на законодателната власт в съдебната, всеки един от народните представители или едно мнозинство, когато си поиска да отстранява съдебни магистрати.
Много ви моля правете разлика между Висш съдебен съвет и съдебна власт, защото в съдебната власт е Върховния съде и всички съдии, в съдебната власт са всички прокурори, в съдебната власт са всички следователи, в съдебната власт са всички тези хора, които гледат и работят за спазване на правосъдието в България и затова да се спазва единствено закона. А вие говорите за война между съдебна и изпълнителна власт и че тя трябва да се спре. Какво говори това? това означава, че съдебната власт да не може да контролира изпълнителната ли? Да се слеят двете власти ли? Това ли искате? Искате да се слее законодателна със съдебна ли? Това ли искате? Явно това е искането на Българската социалистическа партия, която просто тези няколко дни със силови методи иска да наложи миналото. Иска да слее властите и на тези власти да има един единствен човек или няколко души, които са в централния комитет, или както сега се казва Висшия съвет на Българската социалистическа партия.
Такова нещо всички демократични сили в България няма да допуснат, и тези, които са в парламента, и тези, които са 17.2 извън него и с всички нормални и законни средства ние ще се противопоставим на това. Новината за провала на реформата, господа, е ваша. Защото, когато ние искахме да работим данъчните
Но закони, вие искахте да гледате Закона "Анти-Панев". Когато искаме
да работим законите за предпазния конкордат, третата част на търговското право, остатъка от данъчните закони, защото нека да си спомним всичко. Тук просто преди дни да си спомним правили ли сме пречка да се гледа някой от търговските закони? Правили ли сме пречка в залата да се глада някой от данъчните закони? Някой от законите свързани с икономическата реформа?
Ами, господа, това са закони писани от нашето правителство и ние никога няма да пречим да се работят тези закони. Но вас това не ви интересува. Не ви интересува, че не може да се сключат преговорите с международните валутни институции? Това не ви интересува. Вас ви интересува само да правите политическа чистка, само да се чудите как да опазите паметниците си. Вас ви интересува само това. И моля ви престанете да обиждате съдебната власт и престанете да тласкате България към дъното. Отговорността е ваша, абсолютно ваша. Вие сте тези, които просто проваляте и работата за икономическата реформа в България. (Ръкопляскания от блока на СДС).
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Има думата господин Юнал Лютфи. Но отново ви моля да се върнем към днешното заседание към парламентарния контрол. Гласувахме вече във вторник ще има заседание. Точно това, което вие искате. (Реплика от Нора Ананиева) Моля Ви се, госпожа Ананиева.
ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Действително вървим вече към трети ден, който може да бъде провален. Вземам думата от името на Парламентарната група на Движението за права и свободи и предлагам следното процедурно предложение.
Уважаеми колеги, прие се вече да се работи и във вторник. Всички четем правилника и в правилника ясно и точно е казано, чл. 37, ал. 2 "В края на всяко заседание председателят обявява дата и часа на следващото (това вече е станало гласувано е), както и дневния ред, съгласно приетата една или двуседмична програма".
Дайте повече да не спорим. Наслушахме се на пламенни речи и отдясно, и отляво. 17.3
Господин председател, предлагам да преминем към работа днес към парламентарния контрол. И във вторник на Председателски съвет да приемем програмата и да я подложим тук на гласуване. Моля това да се подложи на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Това е разумно предложение.
Заповядайте, господин Савов.
СТЕФАН САВОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Ние говорим тук вече с часове и неведнъж сме говорили за парламентарната програма и т.н. Незабравяйте, че правилникът не стои над Конституцията.
Член 77, ал. 2 от конституцията казва съвсем ясно, определено категорично: "Председателят предлага програмата". Никакъв Председателски съвет. Председателският съвет е ясно казано какво е. Председателският съвет е само консултативен орган и това непрекъснато се забравя. Председателят, според чл. 77, ал. 2 предлага проект за дневен ред на заседанията. Така че не може Вие, госпожа Ананиева, или аз, да речем, да предложим ей така дневен ред. Председателят е, който ще предложи дневния ред. Консултативен орган е само Председателският съвет и това трябва да се разбере. Това е съвсем ясно.
Вижте по чл. 77, ал. 2 вие не може да оспорвате Конституцията. Конституцията стои над правилника и той е съвсем ясен.
Така че смятам, че предложението на господин Лютфи трябва да го приемем и да го гласуваме. Защото председателят ще предложи, ако ще и на Председателски съвет, ако ще сам той, без председателски съвет, може да предложи дневния ред.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Ананиева, заповядайте.
НОРА АНАНИЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов и СДПД "Ера-3"): Господин Лютфи цитира чл. 37, ал. 2, съгласно който в края на всяко предишно заседание се определя дневния ред на следващото. Това първо.
Второ, ние нямаме досега прецедент, току-що помолих да донесат всички протоколи и всички справки за извънредните заседания, в които правим извънредно заседание без дневен ред. Нямаме такъв прецедент. 17.4
Поради което правя следното процедурно предложение да продължи в момента изслушването, парламентарния контрол и в това време Председателския съвет да се свика, за да определи дневния ред, за да можем до края на заседанието да го гласуваме, както е съгласно правилника.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Ето отново много мнения все по този правилник.
Практика на това Народно събрание проекта за дневен ред на редовните заседания, и това е практика вече две години, да се предлага от председателя на Законодателната комисия. (Реплики и смях от блока на БСП) Моля ви се, така е на Председателски съвет, питайте вашите представители. Той изготвя конкретно проекта на основата на това по кои законопроекти има становища, по кои законопроекти няма становища. Тъй като не може нито председателя, нито всеки народен представител абсолютно всеки ден да има по всички въпроси познания и конкретни информации. Именно за това се създават комисиите, които подпомагат работата.
Законодателната комисия гледа тези въпроси, дава проекта за дневен ред. Председателският съвет изслушва мненията на различните групи ...
НОРА АНАНИЕВА (от място): В момента говорим за извънредните заседания, не за друго.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля ви, не ме прекъсвайте. Председателският съвет изслушва всички предложения на парламентарните групи, прави дневния ред и след това председателя на Народното събрание го предлага в залата. И това е практика две години вече и не виждам смисъл аз да променям тази практика.
Има предложение на господин Лютфи. Ние вече сме гласували, че ще има извънредно заседание. Гласували сме, че ще се обсъжда въпроса за съдебната система. (Реплики от БСП: Няма такова нещо) И сме гласували, че най-напред ще говори министър-председателят.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Няма такова нещо.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Предлагам предложението на господин Лютфи на гласуване. Предложенинето е именно Председателския съвет във вторник да уточни дневния ред на заседанието. Моля режим на гласуване, моля гласувайте това предложение. (Реплики от блока на БСП)
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Кой е направил такова предложение? 17.5
ЮНАЛ ЛЮТФИ (от място): Моето предложение е да има Председателски съвет във вторник.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Предложението на господин Лютфи е във вторник да има Председателски съвет.
РЕПЛИКА В БЛОКА НА БСП: Има още едно предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Господин Лютфи има предложение във вторник да има Председателски съвет. (Шум и реплики)
ЮНАЛ ЛЮТФИ (от място): Обаче има ново предложение, което също трябва да се подложи на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Господин Лютфи има предложение във вторник да има Председателски съвет. (Шум и реплики) 17.6
ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Колеги, има две предложения. Моето предложение е да има Председателски съвет във вторник. Сега има ново предложение Председателският съвет да бъде изтеглен днес в почивката.
Двете неща, господин председателю, трябва да ги разграничим. За това става дума. (Шум и реплики в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Аз не си спомням в този парламент да е имало гласуване дали да има Председателски съвет или да няма Председателски съвет. Господин Лютфи, можете ли да дадете пример, когато в този парламент е имало гласуване да има или да няма Председателски съвет? Такова гласуване няма. Ако ми кажете по коя точка от правилника искате това гласуване, моля Ви се.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Какво гласуваме сега?
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: В момента гласуването се отменя по ваше искане.
СТЕФАН САВОВ (
от място):
Защо?
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Гласуването се отменя, защото не може да има гласуване за това ще има или няма Председателски съвет. Председателят свиква Председателския съвет.
СТЕФАН САВОВ (от място): Ако иска.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: И аз съм го свикал във вторник. Това е цялата работа. Още повече, че в момента имам и други срещи, ангажименти и пр.
Процедурно въпросът е изчерпан, затова ви моля да преминем към дневния ред.
Актуален въпрос от народния представител Бончо Рашков... (Нора Ананиева идва при г-н председателя и протестира)
Госпожа Ананиева изложи някои аргументи. Възможно е наистина в почивката да свикам Председателски съвет. (Реплики в СДС) Казвам, че е възможно да свикам. Председателят е този, който решава ще свика или не. Възможно е да свика, възможно е да не свика. Зависи от това дали сега ще започнете нормално работа или не.
Аз моля да започнем работа. Актуален въпрос от народния представител Бончо Рашков относно намеренията на правителството за изменение и допълнение на Постановление на Министерския съвет СБ/ВЙ 18.1 # 101 от 1992 г.
Моля, господин Рашков да зададе своя актуален въпрос.
И моля г-н Кадир да заповяда, защото аз наистина имам други срещи и хората не могат да ме чакат.
Заповядайте, господин Рашков.
БОНЧО РАШКОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин министър-председателю! Уважаеми колеги!
През 1992 г. беше публикувано Постановление на Министерския съвет # 101 с цел коригиране условията и реда за окончателно завършване възстановителните работи на пострадалата от земетресението през 1986 г. територия съобразно настъпилите реалности. Същата година постановлението беше изменено и допълнено със 159 Постановление на Министерския съвет от 14 август 1992 г. Това постановление и промените му разрешиха до известна степен възникналите проблеми.
Едногодишната практика по приложението му обаче показва, че и то си има своите несъвършенства, които се налага да бъдат отстранени. Оказа се например, че постановеното условие за пълно стойностно покритие и гарантиране на кредитите за възстановяване на увредения сграден жилищен фонд е неизпълнимо за подавляващата част от пострадалите граждани. Не е благоприятен и регламентираният режим за възстановяване на сградите, започнал по условията на второто постановление на Министерския съвет от 1988 г. върху общински парцели с отстъпено право на строеж от граждани, които не са непосредствено пострадали от бедствието. Изравняването с постановлението на икономическите условия за възстановяване на пострадалите обекти от комплексното обществено обслужване и техническата инфраструктура с изграждането на нови обекти се оказа не най-удачният начин за разрешаване на проблема.
Нуждае се според мен от актуализация и определеният начин с постановлението за оценяване на пострадалите жилища. Заслужава внимание и въпросът за отпускане преференциален кредит на инвеститорите при определени условия за частта на незавършеното строителство. 18.2
Тези съждения ми дават повод да отправя към Вас, уважаеми господин министър-председателю, следния актуален въпрос: смята ли правителството, че е необходимо публикуването на постановление за изменение и допълнение на Постановление на Министерския съвет # 101? Ако смята, че е необходимо, започнала ли е работа по неговата подготовка? И ако е започнала, на каква база е тя? Кога би могло евентуално да се очаква публикуване на постановление за изменение и допълнение на сега действащото 101 Постановление?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря на господин Рашков.
Има думата министър-председателят на Република България г-н Любен Беров.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН БЕРОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! По повод зададения въпрос дължа да ви уведомя, че и в Министерството на териториалното развитие и строителството е постъпило искане от кметовете на трите общини - Стражица, Попово и Опака, и то смята за целесъобразно да предприеме по повод на тези искания разработване на един проект за изменение и допълнение на Постановление # 101 от 1992 г.
Проектът за постановление, който е изготвен вече, съдържа слените няколко основни пункта.
Първо, преоценка на пострадалите от земетресението жилищни и стопански сгради, когато строителството на новите жилища на собствениците не е завършено по такива цени, които бяха определени с Постановление # 153 от 1992 г., тоест, съобразно измененията на Наредбата за базисните пазарни цени на недвижимите имоти.
Втори пункт на постановлението, което вече се обсъжда в кабинета, това е отпускане безлихвен заем в размер на 1200 лева на кв.метър застроена площ при определен норматив за обитаване за граждани, които нямат пряко засегнати от земетресението собствени имоти, но са започнали строителство по стопански начин при условията на чл. 2, ал. 2 и 4 от Постановление # 2 от 1988 г. 18.3 Трети пункт. Възстановяването на пострадалите от земетресението обекти от комплексното обществено обслужване и техническата инфраструктура да се извършва в рамките на средства, определени за преодоляване на последиците от земетресението.
В съответствие с правилника и структурата за работата на Министерския съвет и неговата администрация този проект за постановление е даден за съгласуване със заинтересованите ведомства. Такъв е редът на работата. След получаване на становищата на тези ведомства Министерският съвет ще обсъди и ще може да вземе решение по исканите изменения и допълнения на Постановление # 101 от тази година.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Господин Рашков, моля да бъдете кратък - дали сте доволен от отговора или не, понеже много говорихме в последните два дни.
БОНЧО РАШКОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря за отговора на уважаемия господин министър-председател. Доволен съм от изразената позиция и намерения на правителството и разбирането, което проявява за решаването на проблемите и за окончателното им решаване.
Оставам с надеждата, че съгласуването, обсъждането, приемането и публикуването на постановлението ще стане час поскоро.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Следващият актуален въпрос е от народните представители Радка Василева и Димитър Луджев. Отсъствуват от залата и няма да се отговори.
Третият актуален въпрос е от народния представител Йордан Куцаров. В залата ли е? - И той отсъствува.
И последният актуален въпрос към министър-председателя за днес е от народния представител Дончо Конакчиев.
Господин Конакчиев, заповядайте. ЦМ/КТ 19.1
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, дами и господа, уважаеми господин председател на Министерския съвет! И в началото на тази нова ера, наречена 20 век, един софийски поет написа следните редове:
"Зима идва, господа.
Ето, вижте я над Люлина.
Как ни дебне тя сега
настървена и притулена...".
ОБАЖДАТ СЕ ОТ СДС: Голям поет!
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ: Да, голям поет. (Смях от СДС)
И в навечерието на тази зима в София, сред моите избиратели се разпространява едно обръщение в хиляди, дори казват от десетки хиляди екземпляра. Аз съм ви го предоставил, господин министър-председател. Ето го (показва го). Той е в ръцете ми.
Провеждат се срещи в читалища, училища, в киносалони. И въпросът, който се третира на тези срещи и който е поставен в това обръщение, е въпросът за недостига на средства за такива дейности като почистване и сметоизвозване, ремонт на училищата, заплатите на лекарите, учителите и прочие. Да не развивам нещата по-нататък.
Едновременно с това в една емисия на Българската национална телевизия с участието на заместник-премиера господин Матинчев и министъра на финансите господин Александров ние чухме, че за София са преведени над 100 на сто от разчетените субсидии за годината. А в това многохилядно обръщение се говори, че за здравеопазването са осигурени 56 на сто, за ремонта на улиците и на пътищата - 43 на сто и т.н.
Моят въпрос към Вас, господин премиер, е следният: действително ли регулярно са привеждани субсидиите на Столичната голяма община и ако това е така, защо тези средства не отиват по своето предназначение? А ето, говори се за такъв крещящ недостиг.
И във връзка с това налагат ли се и Министерският съвет предвижда ли някакви допълнителни мерки?
Очаквам Вашия отговор. 19.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Господин Беров, имате думата.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН БЕРОВ: Имах два варианта на поведение. Единият е: аз моля да се отложи за 15 ноември отговора на въпроса, докато получим по-пълна информация от общината.
Иначе, ако искате, мога да отговоря и в момента, без да е готова сводката за общините, която обикновено се прави към определени дати.
Кое от двете - първото или второто?
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ: Уважаеми господин премиер, с надеждата, че на 15 ноември аз ще получа съдържателен отговор, приемам Вашето предложение.
Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря и аз.
Господин Беров, поради отсъствието на депутатите Вие не може да отговорите на останалите въпроси. Отсъствуват Радка Василева, Димитър Луджев и Йордан Куцаров.
Преминаваме към въпросите, отправени към министъра на териториалното развитие и строителството господин Христо Тотев.
Актуален въпрос от народния представител Йордан Ройнев. Отсъствува поради болест.
Следващият въпрос е отправен от народния представител Георги Петров от БЗНС "Никола Петков" в СДС.
ГЕОРГИ ПЕТРОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин министър-председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господа министри!
Уважаеми господин министре, моят въпрос към Вас е относно строежа на язовир "Черни Осъм" в Троянския балкан. Положението със снабдяването с вода в град Ловеч и околните села е изключително лошо, като вода се подава по 2 часа, а някой път през 2 дни, а на по-високите етажи в блоковете и по-високите квартали на града изобщо не се качва вода със седмици и месеци наред.
Може би град Ловеч е градът, засегнат най-много от липсата на вода. Появиха се някои заболявания от дизентерия пак поради липсата на вода и на необходимите хигиенични условия, свързани с нея. Жителите на град Ловеч и околностите в продължение на много години са събирали суми за прекарване на вода чрез така 19.3 нареченото самооблагане, което е познато на всички нас, но все още не се знае къде са отишли тези средства, къде се намират и дали са използувани по тяхното предназначение.
Жителите на град Ловеч и околните села желаят да научат по-подробно някои неща относно схемата на водоснабдителната система, включително типа и параметрите на язовирната стена с оглед на нейната надеждност. Освен това те желаят да разберат може ли да се направи в близко време нещо възможно, за да може да се снабди градът с така необходимата вода.
Моят въпрос към Вас е в какъв срок ще може да се построи този язовир в Троянския балкан от река Черни Осъм, тъй като неговото изграждане е изключително важно за града и околните селища. И какви средства ще бъдат заделени в проектобюджета за следващата година от правителството за неговото построяване?
Това е необходимо да се научи, тъй като в предишния проект по план се предвиждаше язовирът да бъде построен за 10 години - срок, който е много дълъг. А жителите на град Ловеч желаят този срок да бъде скъсен, ако може, на 3-4 години.
Затова, моля Ви, отговорете ми на този въпрос, за да може хората да разберат дали ще може в скоро време да се реши техният така належащ въпрос със снабдяването с вода, тъй като - пак искам да кажа, че Ловеч може би е градът, който е засегнат най-много от всички бивши окръжни градове, а той е и областен град сега - най-много е засегнат от липсата на вода и това е едно ненормално положение, което не може да продължава повече, тъй като може да се стигне до едни нежелани бедствия.
Благодаря ви.
ОБАЖДАТ СЕ ОТ БСП: Нали гласува срещу бюджета, какво искаш?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Тотев, имате думата. Да водоснабдим Ловеч.
МИНИСТЪР ХРИСТО ТОТЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми господин Петров! Аз исках преди да започна да кажа, че въпросът на господин Ройнев също касае водоснабдяването на Троян и Троянска община. Единствената техническа възможност, която се открива, е язовир "Черни Осъм". Така че може би ще приема и в писмен вид отговора ми, нямам представа. 19.4
Освен това господин Ройнев проведе една среща с ръководствата на областта, Плевен и Троян в министерството. И може би част от нещата, които бяха набелязани, ще влязат през следващата година.
Но да започна с въпроса, отправен от господин Петров.
Язовир "Черни Осъм" действително е единствената реална възможност за водоснабдяване на Троян, Ловеч, Плевен и 26 села. Срокът на строителството зависи от типа на язовирната стена, технологията на изграждане и от едно-единствено, което е лимитиращо условие: възможностите на националния бюджет за финансиране на обекта.
За възприетия в проекта тип на стената: каменно-насипна с асфалтено-бетонова диафрагма, технологичното време е 6 години. Ориентировъчната стойност също са определили - по сегашни цени някъде около 1,2 млрд.лв., която като стойност бюджетът би трябвало да осигури.
В проекта са предвидени възможностите за етапно изграждане и въвеждане в експлоатация на съоръженията и това ще позволи при частично завиряване на язовира още след първите 3-4 години да се подадат водни количества и да се облекчи режимът на водоснабдяването в този регион.
По отношение на водоснабдяването на Ловеч и на Троян има други частични решения, които малко могат да облекчат, но не могат да решат проблема в момента.
В проектобюджета за 1994 г. Министерството на териториалното развитие и строителството е включило в инвестиционната си програма обекта "Хидровъзел Черни Осъм". Сумата, която сме предвидили и тя главно изменя проектните условия, е 35 млн.лв. А точният размер на средствата ще бъде определен с приемането на Закона за бюджета през 1994 г.
Аз искам да използувам случая да дам и някои допълнителни данни по отношение на хидровъзел "Черни Осъм", тъй като си спомняте, че имаше много голяма дискусия навремето около неговото изграждане. Имаше редица възражения от страна на Министерството на околната среда по отношение на целесъобразността от екологична гледна точка за изграждането на това съоръжение. 19.5
НОРА АНАНИЕВА: Днес докладвахте друго.
СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин Джеров, Вие сте тук, обяснете моля Ви, два въпроса Ви поставям, моля Ви, отговорете: когато Вие поставихте на гласуване предложението на Росен Хубенов бяха ли всички членове, присъствуващи 24 души на Законодателната комисия, вътре в залата?
АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: В момента бяха и излизаха.
СПАС МУЛЕТАРОВ: Бяха! Започнахме ли ние да гласуваме?
АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да.
СПАС МУЛЕТАРОВ: В момента, когато ние гласувахме 14 душжи за предложението на Росен Хубенов, тогава ли излязоха представителите на СДС? По време на гласуването?
АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да, по време на гласуването.
ЮНАЛ ЛЮТФИ: Значи, ясно! На всички е ясно.
КАДИР КАДИР: 24 души са били в залата.
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Кое е ясно?
ЮНАЛ ЛЮТФИ: Ясно е, че има становище...
КАДИР КАДИР: От присъствувалите и участвувалите в заседа нието 24 души, са гласували 14.
РОСЕН ХУБЕНОВ: Тук е отразено, че 13 души са гласували "за".
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Колко са гласували?
КАДИР КАДИР: Господин Джеров каза 13.
АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: 13, протоколът го няма.
РОСЕН ХУБЕНОВ: 14 души бяха.
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Кажете, господин Джеров, все пак наистина каква е цифрата и имало ли е кворум? (Весело оживление)
НОРА АНАНИЕВА: 14 от 24.
ЮНАЛ ЛЮТФИ: 14 и господин Джеров, гласувайки един против, е петнадесетият.
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Кворумът е от 28. Това е проблемът.
НОРА АНАНИЕВА: Кворумът е от тези, които присъствуват.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Кворумът е на половината от членовете на комисията. Да предположим, че са 28, но...
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Записано е половината от присъствуващите, така ли? 5
ЮНАЛ ЛЮТФИ: Извинявайте, господин председателю,... Крайно ми е неудобно... (Депутатите от ДПС и БСП напускат заседанието)
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Гласуваме точка първа от дневния ред... Мисля, че това е най-коректното...
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Защо тръгнахте сега?
НОРА АНАНИЕВА: Защото ще се опитваме да убеждаваме групата, че...
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Това становище сега да го направим в съответния вид, да спазим тези 24 часа... Дайте да спазим тези 24 часа.
НОРА АНАНИЕВА: Не може да стане това. Не може да стане това нещо. Това е доклад по Ваше искане.
ПРЕДС. АЛКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Е, как? Днес умираме и край.
НОРА АНАНИЕВА: Ден след ден ние направихме 1000 компромиса. Вие една стъпка не сте направили.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Това е най-приемливото, което Вие предложихте - да няма дебати днес. Уважете нашите позиции, Вие сте ни извили ръцете на всички, само защото разбираме, че сте в тежки обстоятелства. Добре тогава, ние приемаме, уважете формалната част и дайте ход на отлагане на дебатите. По Ваше предложение. Аз така мисля и никой няма основание да... Следващата седмица започваме по програмата. Обяснете го на Вашите хора.
(Закрито в 18 ч. и 45 м.)
6
Действително за проектното решение, което навремето беше предоставено, имаше известни основания. Сега това проектопредложение е изменено. В хидровъзелът е включен язовир с подходящо водохранилище, изравняване и регулиране на естествения отток и транспортиращо съоръжение. Става въпрос за изграждане на един напорен водопровод и по този начин няма да бъдат засегнати тези територии във вида, който имаше предишното решение.
Общото за тези язовири са малки водохранилища от 6 до 10 милиона кубически метра обем, с който не може да се обезпечи нормално водоподаване на селищата, но в една обща система те биха могли да изпълнят това тяхно предназначение.
Системата се състои от 4 основни подобекта. Това е язовир "Черни Осъм", външните водопроводи, пречиствателна станция "Черни Осъм" и ВЕЦ "Черни Осъм". По-важните технически параметри, понеже питате какво се предвижда са следните: общият обем е 27,20 млн. кубически метра, полезният обем 24,10 млн. кубически метра, височината на стената е 75 метра, дължина на короната 295 метра, тип на стената - каменно-насипна с асфалтово-бетонена диафрагма, гарантираща годишна водна маса някъде 53 млн. кубически метра и гарантирана годишна водна маса за екологични нужди, което е интересното в обекта, това са 24 млн. кубически метра.
След актуализирането на водопотреблението в района височината на стената е намалена от 100 на 75 метра, което беше и в резултат на изискванията в сравнение с предшестващия проект.
Хидровъзелът осигурява 24 мил. кубически метра годишна водна маса за подобряване и поддържане на екосистемите в района. В тези количества не са включени преливащите води във влажни години.
В момента след водохващанията на Краевица и река Черни Осъм, реките са почти пресъхнали.
Следва да се знае от българската общественост, в частност от гражданството на Троян, на Черни Осъм, че при изграждането на язовир "Черни Осъм" ще са гарантирани в най-голяма степен, както сигурността, така и екологията на района.
Но искам още един път да подчертая, тъй като дискусията може би ще продължи, че единствената техническа възможност за регулиране, оправяне и решаване на водоснабдяването в този регион, СМ/НП 20.1 това е изграждането на тази язовирна система.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Има думата господин Георги Петров да заявите отношението си към отговора.
ГЕОРГИ ПЕТРОВ (СДС): Аз съм доволен от отговора на господин министъра, но да се надяваме, че правителството, независимо кое ще бъде то ще започне строежа на язовир "Черни Осъм". Освен това гражданите на град Ловеч се съмняват в справедливото разпределяне на водата между град Плевен и град Ловеч, тъй като в Плевен никога няма режим. Ние знаем, че там се намериха местни източници за водата. Но все пак ние смятаме жителите на град Ловеч, тъй като и аз съм от град Ловеч, смятаме, че за град Ловеч се отделя малко по-малко вода, макар че тя преминава през нашия град и както е в народната поговорка: "Вода гази - жаден ходи". Така излиза нашата работа, тоест жителите на град Ловеч в такова положение се намират.
Така че моля господин министър, Вие да обърнете внимание, тъй като Вие сте човекът, или по-точно Вашето министерство е което разпределя водата, която трябва да отива за град Плевен и за град Ловеч.
Благодаря Ви. Да се надяваме, че ще се потърсят и други източници, за тези пет години, когато ще се построи язовирът, за да може да се спаси града от това бедствено положение, което е изключително тежко. Може би е най-тежкото в цяла България.
Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Петров, в Плевен също има режим на водата. Минете оттам и ще ги видите.
Господин Христо Марков го няма.
Иво Атанасов, имате думата. Вашето е питане. Моля да бъдете кратък.
ИВО АТАНАСОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, уважаеми господин министре! Въпросът, който съм поставил, засяга само един квартал на Кюстендил и не представлява интерес за цялата пленарна зала и за милионите радиослушатели. Именно затова съм поискал писмен отговор. Ако Вие, господин министре, сте готов с писмения отговор, да го получа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: И да приключим въпроса. Благодаря ви. 20.2
Господин Тотев, към Вас вече нямаме въпроси.
Господин министър Ерменков е един от първите министри в залата.
Руслан Семерджиев го няма в залата. Константин Тодоров тук ли е?
Константин Тодоров, заповядайте. Нека да зададе своя въпрос.
КОНСТАНТИН ТОДОРОВ (СДС): Актуалният въпрос към г-н Ерменков отправих, преди да започна по същество, на 15 октомври разбрах, че има обективни причини за забавянето. Бил е в отпуск. В това време се развиха нещата, свързани с актуалния въпрос. Излезна още информация, така че предполагам, че ако дам някакви уточняващи нюанси на въпроса извън това, което съм написал, той ще бъде така добър да отговори.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Уточняващи въпроси не може в актуален въпрос, господин Тодоров. Ако с него се разберете двамата, ако има той готовност да отговаря.
КОНСТАНТИН ТОДОРОВ: Да премина по същество към въпроса. Стана известно от публикации в печата, цитирам вестник "Дума" от 8 и 9 октомври броя, че управителния съвет на фирма "БДЖ" е решил да поиска разрешение от Вас, господин министър, да ипотекира четири завода. Това са, поне така са написани в тази публикация, Железопътният завод в София, Вагоноремонтен завод в Бургас, Заводът за стоманенобетонни траверси в Свищов и Заводът за спирачни съоръжения в Първомай. От който град съм и аз и това силно ме заинтригува.
Въпросът ми е, дадено ли е такова разрешение от Вас, в една последна публикация в печата се твърди, че Вие не сте дали такова разрешение, пред кои банки ще бъде направена ипотеката. Уточнявам, от публикацията става ясно, че ипотеката е пред "Турист-спорт банк". Така че въпросът е колко процента е държавното участие в тази банка? Има ли обосновка от която да е видно, че фирма "БДЖ" е в състояние да възстанови кредит? Защото аз твърде много се съмнявам.
За какви цели ще бъде използват кредита? Междувременно пак от публикацията в печата стана ясно, че парите, това е дословно изразът, са предварително изядени, а документите за кредита не са още оформери. 20.3
И последният нюанс на въпроса ми е, защо точно тези заводи се ипотекират. Аз имам впечатлението, че точно тези заводи, които развиват една съпътстваща за БДЖ дейност, т.е. правят траверси или правят спирачни съоръжения не са пряко ангажирани в централната дейност на държавната фирма, са печеливши. За разлика от основната дейност на фирмата, която е губеща.
Защо точно печелившите заводи се ипотекират и то пред една банка, за която аз зная, че държавното участие в нея е твърде малко. Тя е на практика частна банка.
Какво ще стане, ако когато дойде падежът, фирма "БДЖ" не бъде в състояние да изплати кредита, аз съм сигурен, че те няма да бъдат, ако заводите бяха ипотекирани. Значи банката трябваше да ги обяви на търг.
Аз мисля, че това не стана, затова защото, както разбрах намесили са се силно синдикатите, които са били против в системата на БДЖ и това не е могло да се осъществи.
Надявам се Вие да хвърлите повече светлина по тези въпроси
Последното, което искам да кажа, че пак от публикация в печата става ясно, че в момента приходите, касовите постъпления от четирите най-големи гари в страната вървят направо в "Турист-спорт банк", за да може да се покрие поне част от кредита или от лихвите. Не е съвсем ясно, Вие може би ще кажете, дали това е вярно, или не.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря на господин Тодоров.
Господин министър, имате думата. Може да отговорите само на първоначално поставените въпроси. За другите, ако имате възможност отговорете.
МИНИСТЪР КИРИЛ ЕРМЕНКОВ: Ще се опитам да отговоря кратко и на останалите въпроси.
Уважаеми господин председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Тодоров! Наистина опасенията Ви, както е записано във въпроса, за опити за скрита приватизация на фирма "БДЖ" и за подписването на кредитния договор с една търговска банка за значителен кредит срещу ипотекиране на четири основни завода на железопътната промишленост, са основателни. Аз не бих могъл да отговоря на някои от въпросите по отношение същността на "Турист-спорт банк", за участието на държавата, вероятно имате повече информация. Но бих искал да 20.4 отговоря, това което касае транспортното министерство и Български държавни железници.
От какво произтича необходимостта от търсене на банков заем за решаване на тежкото финансово състояние на БДЖ, предполагам че знаете. Тъй като кредитният дълг на БДЖ към края на 1992 г. беше около 1 млрд. и 50 млн. лв., а за деветте месеца на тази година фирмата е изплатила лихви за кредита около 292 млн. лв. и главница 356 млн. лв. Тези задължения към външни институции и организации надвишават вземанията с около 1 млрд. лв. А загубата за деветмесечието на БДЖ е около 610 - 612 млн. лв.
В началото на 1993 г. фирмата внесе предложение за преоформяне на кредитния дълг, но досега решение по този въпрос знаете че няма. И за покриване недостигът от паричните средства и осигуряване експлоатацията, що-годе нормалната експлоатация на железниците и безопасността на влаковете, фирмата е принудена да търси банкови кредити.
"Турист-спорт банк" по информация, която имам аз, единствено се е съгласила да отпусне банков кредит в размер на 500 млн. лв. с една уговорка за осигуряване на гаранция. Управителния съвет на фирмата е приел такова решение, за което вие казахте и е предложила на министъра на транспорта да даде съгласие за ипотекиране на четирите завода. Информацията Ви е съвсем точна. Става дума за основните железопътни заводи - Железопътен завод - София, Вагоноремонтен завод - Бургас, Завод за стоманобетонни траверси в Свищов, и Заводът за спирачни съоръжения в град Първомай.
Договорът е подписан от фирмата на 24 август, тази година, съгласието от министъра на транспорта се иска през октомври месец.
Може би интересно за Вас е да ви кажа, че наистина средствата, които са получени от "Турист-спорт банк" са изразходвани за разплащане на капитални ремонти на железния път и системите на безопасност 200 млн. лв., за закупуване на материали и резервни части 180 млн. лв. и за заплати 120 млн. лв.
Във връзка с изложеното се проявява и конкретния въпрос по ипотекирането на четирите завода. Затова бих искал също накратко да Ви отговоря. 20.5
Вие знаете, и аз потвърждавам, че е решение на министъра на транспорта за ипотекиране на основните железопътни заводи в София, Бургас, Свищов, Първомай няма и министърът на транспорта не възнамерява да даде такова съгласие. 20.6 Какви са съображенията? Както отделянето във въпроса, даването на такова разрешение крие опасност на една скрита приватизация. Това министерството и министърът на транспорта не могат да не отчетат.
Освен това предстои преструктуриране на железниците за работата на фирмата на търговски принцип и това е в съответствие с препоръките на мисия на Световната банка и на Европейската банка за възстановяване и развитие, мисия, която приключи преди около две седмици и вие сте чели вероятно в "Капитал" основните резултати и препоръки на мисията.
Бих искал да ви кажа освен това, че предстои през следващата седмица обсъждане финансовото състояние на фирма "БДЖ", в това число и законосъобразността на сключения на 24 август договор между "БДЖ" и "Туристспортбанк", след което мога да ви дам и по-конкретен отговор.
Ако желаете, естествено, вие можете да участвате в съвещанието, което ще проведем съвместно с ръководството на "БДЖ". Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Ерменков. Господин Тодоров, вземете отношение.
КОНСТАНТИН ТОДОРОВ (СДС): Аз благодаря на г-н Ерменков за доста изчерпателния отговор. Бих казал, че съм доволен от това, че той като министър не е дал разрешение за сключване на такава ипотека и съм доволен още от това, че той призна, че опасенията ми за скрита приватизация чрез този договор са напълно основателни.
Напълно удовлетворен обаче ще бъда, господин министре, когато мине това съвещание, за което Вие споменахте и видя от него някакви конкретни резултати. А конкретни резултати би следвало да има в такава насока: една сериозна интервенция от страна на министъра по отношение на управителния съвет или изпълнителния директор, не зная точно, вероятно съвещанието ще установи в някаква по-голяма степен на точност вината, но, пак повтарям, бих бил удовлетворен, когато видя, че са взети сериозни мерки по отношение на хората, които са виновни. Благодаря. ВТ/ВЙ 21.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря и аз.
Господин Ерменков, отсъства народният представител, който е отправил искане към Вас, така че няма на кого да отговаряте.
Към министър Виктор Михайлов актуален въпрос от народния представител Минчо Минчев. Отсъства от залата. Господин Златаров също отсъства от залата. Господин Михайлов, Вие сте свободен също.
(Реплика от залата: "Чакайте!")
Какво да чакам? Министрите имат работа! Много ви моля!
Господин Биков, към Вас, дали са тук народните представители. Иво Атанасов е винаги дежурен.
Господин Атанасов или Александър Маринов, някой да развие въпроса към министъра.
ИВО АТАНАСОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, благодаря Ви за забележката, че винаги съм дежурен тук, тъй като миналия път аз не можах да задам въпроса си към министър Биков, моля да ме извини затова, бях на заседание в зала "Запад" и Ви бях помолил, господин председателю, да кажете, че по уважителни причини не съм в залата, но Вие сте пропуснали.
На господин министъра искам да му кажа, че тъй като от задаването на актуалния въпрос минаха може би четири месеца, този въпрос вече не е актуален, хората, за които исках да се застъпя, отдавна са уволнени и ако господин министърът има да каже нещо положително, да го каже. Ако няма, нека да смята, че съм оттеглил питането си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Да, благодаря Ви. Ако имате нещо повече, тогава.
Да се готви Васил Михайлов, след него Ивайло Ловджиев, Бончо Рашков е тук също.
МИНИСТЪР РУМЕН БИКОВ: Господин Атанасов, въпросът е актуализиран и аз само ще завърша заключението, че съгласно чл. 3 на Постановление 265 и чл. 137, т. 5 от Търговския закон, с моя заповед от 7 юли 1993 г. е обявен конкурс за мениджър на "Мерино" - ООД, София. На 7 октомври 1993 г. конкурсът беше проведен. Явиха се трима кандидати, в това число и назначеният в момента управител г-н Желев. Нито един от явилите се кандидати 21.2 не е постигнал необходимите резултати, не издържа конкурса.
Съгласно ведомствената наредба за подбор на управители на външнотърговски дружества предстои провеждането на повторен конкурс. До неговото провеждане засега ще продължи да изпълнява длъжността управител на "Мерино" - ООД.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Васил Михайлов отсъства от залата, Ивайло Ловджиев отсъства от залата.
Бончо Рашков. Господин Рашков, моля да бъдете кратък, да дадем думата на следващия министър, Танев.
БОНЧО РАШКОВ (встрани от микрофоните): В рамките на петте минути.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Петте минути, обаче два дена бездействаме, нали виждате.
БОНЧО РАШКОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин министър, безработицата като иманентно явление на депресията, в която се намираме, не пощади и моя избирателен район. Като трайно депресивен в него се оказаха общините Омуртаг и Антоново. В някои селища там безработицата достигна до 70-80 на сто от икономически активното население. Засега липсва перспектива. Няма среща, на която избирателите, независимо от политическите си убеждения, да не поставят остро въпроса какво прави правителството по изпълнение на програмните си намерения относно безработицата и кога най-после тенденция за намаляване на безработицата ще се почувства и в този край от нашата страна.
В програмата на правителството в раздела "Специфични мероприятия" за гарантиране изпълнението на програмните цели и задачи на промишленото министерство е възложена значителна отговорност в решаването на този проблем.
Смятам, че ще бъде по-полезно, ако, позовавайки се на частни случаи от моя избирателен район, Ви поставя, господин министър, въпроси за това как оглавяваното от Вас министерство работи по осъществяването на тези отговорности в общонационален план.
Ръководейки се това си разбиране, отправям към Вас следното питане: има ли Министерството на промишлеността разработени проекти и програми за трудовата заетост в силно депресивни21.3 те региони на страната, така, както както е записано в правителствената програма? В тази връзка, изготвили ли сте съвместно с Министерството на труда и социалните грижи регионални анализи и програми за най-засегнатите от преструктурирането и безработицата региони? Ако има изготвени такива, запознати ли са с тях областните управители и съответните общини? Ако не, кои са причините и чия е според Вас отговорността? Има ли министерството изготвена ведомствена стратегия за насърчаване приоритетното разкриване на нови работни места в държавните промишлени предприятия от тези региони? Ако има такава, кога ще започне стартирането й? Ако е започнало, какви са първите резултати и тенденции? Какви са вижданията на министерството относно необходимостта от приоритетна приватизация на предприятия в силно засегнатите депресивни региони?
При отговора на питането Ви моля да информирате лаконично как се вписват във вашите анализи, стратегически и програмни разработки Търговищкия регион и най-вече общините Омуртаг и Антоново.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. Господин Биков, имате думата.
МИНИСТЪР РУМЕН БИКОВ: Уважаеми господа народни представители, уважаеми господин Рашков, аз ще прочета целия материал, той е от около няколко страници и ще намерите отговор на всички поставени въпроси, с изключение на един, на който след това ще отговаря устно.
Поставеното питане засяга един изключително важен социално-икономически проблем - състоянието на трудовата заетост и безработицата в страната и някои региони.
В програмата на Министерство на промишлеността са възложени редица задачи, свързани с разработването на проекти и програми за алтернативна трудова заетост в застрашените отрасли и региони на страната. В изпълнение на тези отговорни социалноикономически задачи, Министерството на промишлеността работи и съдейства на правителството и другите държавни органи за решаването на проблемите на трудовата заетост. Тази своя дейност то осъществява в няколко насоки: 21.4
Първо. В изпълнение на чл. 9 от Постановление # 140 за преструктуриране на рудодобива и поетапно закриване на неефективните производствени мощности и чл. 12 от Постановление # 163 за прекратяване на дейността по добива на уран, съвместно с Министерството на труда и социалните грижи и общинските съвети, подчертавам, общинските съвети, се разработиха програмите за алтернативната трудова заетост в Мадан и Рудозем. Същите са приети от Министерския съвет за целево финансиране. При тяхното реализиране ще се разкрият съответно 3200 и 926 нови работни места. В напреднала фаза на разработване са програми за общините Смолян, Златоград, Велинград, Баните, Лъки и Девин.
По инициатива на Министерство на промишлеността се разработват програми за общините Тополовград и Маджарово. До края на 1993 г. предстои разработването на програми за алтернативна трудова заетост в общините Кюстендил, Созопол, Чипровци, Трън, Елин Пелин и съответните търговски дружества от рудодобива и уранодобива.
Второ. В разработването на проекти и програми, определящи ведомствената стратегия за запазване на съществуващите работни места в държавните промишлени предприятия и насърчаване на приоритетното разкриване на нови работни места за алтернативна трудова заетост на освободените работници и специалисти.
Ще се спра именно на това направление.
В началото на тази година в Министерството на промишлеността се извърши обстоен анализ на състоянието и тенденциите в развитието на трудовата заетост в държавните промишлени предприятия по подотрасли и региони (бившите окръзи). За обследвания период 1990-1992 г. числеността на персонала в държавните промишлени предприятия е намаляла с 40,8 на сто. Намалението на персонала в някои подотрасли и предприятия достига своята критична точка и крие опасност за излизане на пазара на труда на висококвалифицирани работници и специалисти.
Конкретните действия на министерството се насочиха към определянето на най-силно депресираните региони в страната и разработването за тях на програми за алтернативна трудова заетост, които да определят общата стратегия на министерството по отношение на тези региони и намиращите се на тяхната територия държавни промишлени предприятия. 21.5
На основата на анализа и приетите критерии като: намаление на персонала от държавните промишлени предприятия за периода 1990 - 1992 г.; нивото на безработицата; концентрацията на промишлен персонал и неговият дял от икономически активното население, бяха определени първите седем региона, а именно Пазарджишки, Пловдивски, Благоевградски, Монтана, Врачански, Ловешки и Силистренски.
През месеците май и юни т.г. специализирани работни групи на Министерството на промишлеността съвместно с Министерството на труда и социалните грижи - Националната служба по заетостта, бюрата по труда и съответните общини, общинските ръководства, а в някои региони с участието на областната администрация и ръководствата на държавните промишлени предприятия, извършиха необходимите проучвания и анализи в определените региони. На този етап бяха обхванати 57 общини или 22,4 на сто от всички бщини в страната и 454 държавни промишлени предприятия или 22,7 на сто от всички предприятия към Министерство на промишлеността.
В разработените програми, предложенията за запазване на съществуващите работни места и разкриване на нови такива за пренасочване на освободените работници и специалисти са насочени в следните направления: финансово-икономическо стабилизиране на перспективни промишлени предприятия и възможности за разширяване дейността им; продуктово и технично оборудване; преобразуване на странични дейности в нови ядра на печеливши предприятия; развитие на нови дейности, основно свързани с местните суровини; възможности за използване на бездействащия сграден фонд и оборудване; насочване на наши и чужди инвеститори, включително създаване на смесени дружества с държавно участие; активизиране на частния бизнес за създаване на малки и средни предприятия и др.
Тези програми имат краткосрочен характер и обхващат периода 1993 - 1995 г. Това дава възможност една част от предложените в програмите мерки да бъдат реализирани с възможностите, които ни предоставя държавният бюджет и специализираните фондове, законодателните и други мерки, които ще съдействат за решаване на проблемите на трудовата заетост. Програмите имат отворен БП/ЗТ 22.1 характер и могат да се актуализират през периода 1994 - 1995 г.
Изследванията и анализите показаха, че проблемите на трудовата заетост в държавните промишлени предприятия в настоящето икономическо състояние на държавата са изключително трудни и непосредствено свързани с цялостното прилагане на финансовата и данъчна политика, решаването на въпросите с натрупаните дългове на предприятията, рязко намалените възможности за осигуряване на инвестиционни кредити за продуктово и технично оборудване на производството, необходимостта от повишаване квалификацията, особено на управленческите екипи, за работа в пазарните условия.
Колегиумът на Министерството на промишлеността разгледа разработените програми и те са вече съставна част от цялостната стратегия на министерството за преструктурирането на подотраслите, приватизирането на държавните промишлени предприятия и подготовката на предприятията за обявяването им в несъстоятелност. Търсят се финансови източници - наши и чужди - за реализиране на мероприятията по тези програми.
Ако желаете, мога да ви представя всички програми по отделно.
Бих желал накратко да споделя и нашите виждания за проблемите, които вие поставяте за Търговишки регион и най-вече за общините Омуртаг и Антоново.
Напълно се солидаризирам с вашата тревога в областта на безработицата за този регион. Данните, които ни бяха предоставени от бюрата по труда, показват една тревожна тенденция. За целия Търговишки регион - бившия окръг - нивото на безработицата към 31.12.1992 г. е 21,73 на сто и се покачва през осемте месеца на тази година до 22,73 на сто. За община Търговище то намалява - от 21,72 на сто към 31.12.1992 г. на 16,94 на сто към 31.08.1993 г., но за общините Омуртаг и Антоново безработицата от 37,93 на сто към 31.12.1992 г. нараства на 49,59 на сто към 31.08.1993 г. Основният източник - подчертавам тук за безработицата в тези общини е селското стопанство, а не промишлеността.
Неблагоприятен момент за този регион е професионалната структура на безработицата. В община Търговище 59 на сто от безработните са без придобита професия или специалност, а за общините Омуртаг и Антоново този процент е 82,6 на сто. 22.2
При тази ситуация Министерството на промишлеността ще окаже активно съдействие на държавните и общински органи, на Министерството на труда и социалните грижи в търсенето и предлагането на практически мерки за решаването на въпроса с безработицата. Ще се окаже необходимото съдействие и на държавните промишлени предприятия от региона с оглед ограничаването им като източник на безработицата. Въпросът естествено е свързан с осигуряване на финансирането на тези програми.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви много. Господин Рашков. Да се готви господин Златаров.
БОНЧО РАШКОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин министтър, благодаря Ви за отговора. Няма съмнение, че безработицата като явление е закономерно следствие на прехода, който се осъществява сега в нашата страна. Критичните й мащаби обаче според мене се дължат на възприетия шоков начин на преход от досегашната към новата пазарна система. За тази висока цена Българската социалистическа партия и парламентарната й група многократно предупреждаваше. За голямо съжаление предлаганият от нас държавно регулиран и социално ориентиран начин на преход не се прие. Сега изходът от драматичната ситуация, в която се намираме, ще изисква много повече усилия и много повече време. Безспорно той ще изисква усилията не само на Министерството на промишлеността, но и на всички други органи на властта. Инструментариумът е известен, проблемът е каква част от него да се използва и по какъв начин това да стане.
Поднесената от Вас информация не даде отговор на този въпрос според мене. Не стана ясно Министерството на промишлеността изготвило ли е реалистични анализи и оценки за досегашния модел на икономическа реформа, за резултатите от нея. В отговора Ви не прозвуча ясно смята ли оглавяваното от Вас министерство кардинално да съдейства за промяна на философията на досегашния модел икономическа реформа.
Аз мисля, че разковничето на проблема идва и се крие именно тук. В този контекст се осмелявам да заявя, че посоката на усилията Ви, господин министър, така както докладвахте, не са адекватни в достатъчна степен на декларираните намерения на правителството, които се съдържат в неговата програмна декла22.3 рация и програмен документ. Внимателният анализ на следваната от Министерството политика сочи, че се върви по пътя на козметичното реформиране на досегашния модел, а не на кардиналната му промяна.
Например Вие не казахте в каква степен Вие полагате усилия чрез министерството да се засилят регулативните функции на държавата в етапа на преход. В отговора според мен не се открои направеното от правителството, в това число и от Министерството на промишлеността за увеличаване на инвестициите, особено в някои региони. Вие споменахте някои общини, но общините не са само отделни случаи, за които Вие говорихте, а те са с тотици хиляди, в мащабност как се решава този проблем. Оставам с впечатление, че общини като Омуртаг и Антоново са забравени и от Бога, и от правителството.
В заключение искам да вярвам, че министерството ще преоцени досегашната си политика в това направление и ще предприеме налагащите се енергични мерки за засилване на своя принос в решаване на големия проблем - безработицата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. Господин Биков, имате думата.
МИНИСТЪР РУМЕН БИКОВ: Господин Рашков, просто се чувствам длъжен да отговоря на негативния отговор, който получих във връзка с моя отговор.
Искам да Ви кажа, че аз съм член на изпълнителната власт и изпълнявам това, което е решило Народното събрание. За тази философия, за която Вие говорите, и за нейните промени отговаря Народното събрание. Аз изпълнявам това, което решавате вие.
Естествено аз мога да имам виждания по определени въпроси и ги споделям и наистина смятам, че държавата малко рано се оттегли така тотално от държавния промишлен сектор, но това не зависи от това дали аз го харесвам или не. Аз изпълнявам философията, приета в това Народно събрание, изпълнявам философията на Търговския закон, на Закона за банките и кредитното дело, на абсолютната юридическа и правна самостоятелност на търговските дружества. 22.4
На второ място искам да подчертая, че в тези рамки на реформата, която е приета, пак подчертавам, тук, при вас, аз и моят екип сме направили възможното да разработим съответните програми, казвам, те съществуват по региони, регионално описани, подредени, дори като проекти, като идеи, като финансиране, като концепция всичко е развито и готово.
По отношение на инвестициите. Тези регионални програми, които могат да гарантират известна защита срещу нарастващата безработица, се нуждаят от финансиране, от инвестиции. На този етап нашият бюджет не разполага с такава възможност и вие това го знаете великолепно. Аз неколкократно съм отправял такива желания и искания към бюджета да планира в своите параграфи една такава възможност за идните 1994 - 1995 г.
Ползвам се от това да кажа и още едно мое мнение, че вече в продължение на 3-4 години не се реинвестира в производството, държавата не заделя средства за реинвестиране в производството, което оказва допълнително утежняващо влияние върху технологичното оборудване и модернизацията на предприятията.
Не приемам обвиненията Ви към мен като лична вина, че аз съм виновен за това, че така стоят нещата. Смятам, че просто плоскостта е съвсем друга, в която трябва да говорим, и това е една кардинална политика, една кардинална философия, която би трябвало да се осмисли на друго място.
А що се отнася до реалните стъпки, всичко е налице, заповядайте да ги видите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: По процедурен въпрос има думата народният представител Руслан Семерджиев.
РУСЛАН СЕМЕРДЖИЕВ (независим): Благодаря, господин председател. Аз искам думата във връзка с чл. 76, ал. 1 от Правилника за дейността на Народното събрание. Имам питане към министъра на транспорта по отношение на проектите и изграждането на летище София. И тъй като питането е в един доста голям обхват, аз заявявам своето съгласие и желание министърът да предостави писмено своя отговор. Той се съгласи в разговор с мен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Руслан Семерджиев. 22.5
Има ли някой народен представител в залата, който да е отправил актуален въпрос към министър Биков? Няма.
Господин Биков, Вие сте свободен.
Към господин Танев има актуален въпрос господин Орсов. Не го виждам.
Господин Васил Златаров е тук. Той има питане към министър Георги Танев относно връщането на земята на собствениците в с. Бяга, Брациговска община.
Господин Златаров, министърът на вътрешните работи си отиде, понеже Ви нямаше в залата.
Имате думата да развиете питането си.
ВАСИЛ ЗЛАТАРОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господа министри! Земята в с. Бяга, община Брацигово, е раздадена 70 на сто през 1992 г., но и досега на никого от гражданите на с. Бяга документ за собственост не се дава. Според сведенията, с които разполагам, за това пречат кметът на гр. Брацигово - господин Илия Калинов, и членове на Поземлената комисия в гр. Брацигово начело с председателя й господин Нешко Пашкулев.
Уважаеми господин министър, да ми се отговори кога ще бъдат снабдени с документи за собственост жителите на с. Бяга, които желаят да получат земята си в реални граници.
Приложил съм и 16 страници жалби, молби и протести.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря на господин Златаров.
Господин министър, имате думата да отговорите на питането.
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ТАНЕВ: Уважаеми господин председателю, госпожи и господа народни представители! По питането на уважаемия народен представител господин Васил Златаров в с. Бяга бе извършена проверка. Бе установено, че решения за признаване на собствеността са връчени. В момента от фирмата "Агрометинженеринг" е направено предварително обявяване на плана за земеразделяне, за да могат собствениците да изкажат своите възражения. След това той ще бъде преработен и обявен в "Държавен вестник". Съществува обаче известно недоволство от идеята за комасация на парцелите, тъй като се налагат размествания от предварителния въвод, извършен през 1991 г. по картата на водния синдикат. Управление "Поземлена реформа" ще даде указания на фирмата и на поземлената комисия. Отговорът е готвен преди СБ/КП 23/1. доста дни. Вероятно те вече са дали такова нареждане - максимално да бъде спазено местоположението на имотите, като техният размер бъде съобразен с изискванията на закона и правилника.
Поземлената комисия в Брацигово се справя сравнително добре със задачите, които има за три села. Плановете са готови, но не са обявени, а в две села реалните граници са заснети, но не са връчени решенията.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви и аз.
Господин Златаров, имате думата.
ВАСИЛ ЗЛАТАРОВ (СДС): Благодаря на уважаемия министър на земеделието за отговора. Смисълът на питането беше да съобрази предаването на земята. Защото има хора, които не желаят, има пък хора, които страстно я желаят.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Съгласно уговорката трябва да има почивка в 11 ч., така разпореди председателят.
След почивката остава да отговоратя заместник-министър председателят и министърът на труда и социалните грижи Евгений Матинчев и министър Стоян Александров.
През време на почивката се свиква Председателски съвет.
Половин час почивка. (Звъни)
11 ч.
23/2.(След почивката)
11 ч. и 40 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Докато продължава Председателският съвет ние да изслушаме министрите. Моля, поканете заместникминистър-председателя господин Матинчев и министъра на финансите. Квесторите, намерете Матинчев къде е.
Народният представител Балабанов и Недялка Трайкова да бъдат в залата.
Стоян Александров тръгнал рано от Варна, но по пътищата имало стачка и не може да стигне до София. Стоян Александров го няма. Само Матинчев остава да отговаря на актуалните въпроси и питания. Поканете господин Матинчев.
Моля народната представителка Недялка Трайкова да развие актуалния си въпрос относно системата за социално подпомагане на социално слаби граждани. Имате думата. Да се готви народният представител Петър Балабанов, ако е в парламента естествено.
НЕДЯЛКА ТРАЙКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, уважаеми господин министър! Актуалният въпрос, който отправям към Вас, е продиктуван от тревогата, която съществува у мен, у редица мои колеги, сред избирателите ми и в обществото, като цяло относно действуващата система за подпомагане на социално слабите граждани.
Тази наша тревога през последните седмици се засилва и от факта, че на редица места в страната ескалира едно тревожно напрежение, социално напрежение, породено от обстоятелството, че общините не са в състояние редовно да изплащат и в достатъчен размер помощите на социално слабите граждани. Вече не са изключение и случаите, при които големи групи хора заплашват с гражданско неподчинение по тези причини.
Известо е също така на всички ни, че приходната част на Републиканския бюджет, както и тази част на общинските бюджети, не се изпълнява. В същото време, поради нарастващата безработица, броят на социално слабите непрекъснато се увеличава. На практика системата за социални грижи като че ли се оказва в един омагьосан кръг. РД/КТ 24.1
Във връзка с изложеното Ви моля, господин министър, да отговорите има ли Министерството на труда и социалните грижи точни статистически данни по социални групи и в регионален аспект за броя на гражданите и домакинствата, които обективно трябва да бъдат подпомагани? Какви средства са разчетени за социално подпомагане и колко от тях реално са изплатени досега? Министерството на труда и социалните грижи има ли специални разработки и поконкретни виждания за общините с голям процент социално слаби граждани, безработни, някои малцинствени групи, самотни майки и т.н. Такава община е и Лом.
Министерството на труда и социалните грижи предлага ли промени в методиката за формиране на раздела за социални помощи в проектобюджета за 1994 г.? Ще се търсят ли допълнителни средства от извънбюджетни източници?
Обобщено поставените въпроси бих формулирал така: каква стратегия за социално подпомагане ще развива и утвърждава Министерството на труда и социалните грижи на сегашния етап?
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, госпожо Трайкова.
Господин Матинчев, имате думата.
МИНИСТЪР ЕВГЕНИЙ МАТИНЧЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожа Трайкова! В последно време зачестиха сигналите от общински съвети, които не са в състояние да осигуряват средства за подпомагане на социално слаби лица и семейства. Част от общините, подчертавам, не могат да гарантират правата на гражданите, които са регламентирани със съответните нормативни актове, което създаде известно социално напрежение в определени райони на страната. Вие сте много права, когато казвате, че е създадена ситуация за гражданско неподчинение. Ние също сме регистрирали случаи на заплахи и на прояви на агресивност спрямо кметовете и социалните работници.
След направения анализ и необходимите проверки на място в Министерството на труда и социалните грижи се установи, че основната причина за тези затруднения произтича от неизпълнението на разчетения за 1993 г. бюджет на собствените приходи на общините, на първо място. 24.2
И на второ място, несвоевременното превеждане на субсидии и вноските от Републиканския бюджет, от една страна, и неточното планиране на необходимите средства за социални нужди в бюджетите на общините, от друга страна.
Министерството на труда и социалните грижи разполага със статистически данни за броя на лицата и семействата, които имат право на различни видове помощи по съответните нормативни актове. Тези данни ни послужиха, когато разработвахме проектобюджета за 1993 г. в раздела му за социалното подпомагане.
В бюджета на социалните грижи за 1993 г. имаме два раздела за национален и регионален аспект. От общия размер на необходимите средства за системата на този бюджет бяха 4 480 млн.лв. или 209 на сто спрямо бюджета за 1992 г. От тези средства 954 млн.лв. са за помощи по Указа за насърчаване на раждаемостта; 1 270 млн.лв. за помощи по приложението на Правилника за социалното подпомагане; 1 863 млн.лв. за издръжката на заведенията за социални грижи и звената за социалното обслужване и 400 млн.лв. за безплатни и с намаление лекарствени средства.
При разработването на проектобюджета ние стъпихме на опита, който сме имали по изпълнението на бюджета в тази насока през предходната година. Освен това се съобразихме с предложенията на общините по прогнозни данни, както и критериите - ръст на безработицата, демографска структура на населението и прогнозни изменения в размера на социалните плащания.
Основните разчетни показатели по бюджета на раздел "Социални грижи" за тази година бяха разпратени от страна на министерството до всички кметове в страната. Целта ни беше еднаединствена да мобилизираме, да настояваме, като Министерство по социалните грижи, което не разполага с всички суми, за които стана въпрос, но министерството да настои пред съответните общински съвети и кметове да се осигури необходимия минимум от средства за нормално функциониране на системата.
Веднага искам да ви споделя нашата тревога. Веднага след приемането на местните бюджети стана ясно, че общинските съвети не са се съобразили с разчетите на Министерството на труда и социалните грижи. Когато сумирахме местните бюджети, които бяха приети от тях, установихме, че те са осигурили за социални грижи и социално подпомагане 3 411 млн.лв., което пред24.3 ставлява 32 на сто по-малко от разчетите на Министерството на труда и социалните грижи. 24.4
Още един път искам да обърна внимание на факта, че бюджетът на социалните грижи е съставна част на общинските бюджети. Министерството на труда и социалните грижи не е разпоредител с ресурсите, с необходимите парични средства за социалното подпомагане.
Съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация общинският съвет е този, който приема бюджета на общината и осъществява контрол по изпълнението. Законът за държавния бююджет задължава общините да определят и да разходват бюджетните средства при определени приоритети. За нас като Министерство на труда и социалните грижи, като имахме предвид състоянието през 1992 г., това беше един от основните приоритети на министерството. Обаче тези приоритети, уважаеми народни представители, не се спазват и не станаха политика в много местни администрации.
От страна на Министерството на труда и социалните грижи и центровете за социални грижи предприемахме непрекъснато през тази година мерки за преодоляване на възникналите затруднения. Средствата за подпомагане, когато беше необходимо, още един път прецизирахме. И като министър на труда и социалните грижи сме интервенирали пред Министерството на финансите за решаването на конкретни проблеми за конкретни общини и кметства.
Почти не отпускаме, поради липса на средства, еднократни и периодични помощи. Преминаваме също така и към прилагането на други форми. Имам предвид формите на натуралното подпомагане с оглед по-целесъобразно насочване на средствата. Министерството на труда и социалните грижи направи предложение до Министерството на финансите за общини, които нямат пари в момента за осигуряване правата на гражданите от социалното подпомагане. Ние настояхме пред Министерството на финансите своевременно, на база на отчетните данни за деветмесечието и прогнозираните постъпления по бюджетите на общините до края на годината, да предприемат конкретни мерки за преодоляването на възникналите напрежения.
Министерството на труда и социалните грижи, предлагаме, което се съдържа и във Вашия въпрос, конкретни мерки за промени на подхода при формирането на раздела за социални грижи в проектобюджета за 1994 г. Според нас най-целесъобразно ще бъде да се НЧ/ЗТ 25.1 осигуряват целеви субсидии от държавния бюджет, по-специално от републиканския, за да може да гарантираме правата на гражданите по социалното подпомагане и социалните грижи, както и да определим минимални лимити за следващата година за социално подпомагане, с оглед осигуряването на нормалното функциониране на цялостната система.
Както досега, така и за в бъдеще ще направим всичко възможно за мобилизирането на всякакви извънбюджетни източници по този въпрос. Когато говоря за извънбюджетни източници имам предвид Агенцията за чуждестранна помощ, помощната стопанска дейност в заведенията за социални грижи, фонд "Подпомагане на децата", фонд "Детство", фонд "Социално подпомагане" и т.н.
Уважаеми народни представители, аз оповестих някои от тези мерки предварително, като подход на Министерството на труда и социалните грижи и бяхме упрекнати, че едва ли не създаваме нова централизация на ресурсите по социалното подпомагане. Но аз съм убеден и ще настоявам да се приеме тази централизация и това лимитиране на ресурсите по изключение по бюджета за 1994 г. Не може засега, поради недостатъчна квалификация или поради погрешно разбрани приоритети от отделни кметове и общински съвети, да се правят дори размествания по параграфите през течение на годината, за да се намаляват още повече средствата по параграфа за социални грижи и социално подпомагане.
Така че Министерството на труда и социалните грижи не си търси допълнително функции, не мечтае за ново централизиране на парите за тази насока, но ние сме убедени, че изпитаните мерки за създаването на една по-голяма справедливост при централизираното съсредоточаване на средствата е може би неприятна мерка, но просто необходима на този етап. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви и аз. Тъй като се касае за актуален въпрос, допълнителни въпроси не се задават и съвети не се дават на заместник-министър председателя. Само се заявява дали сме доволни от отговора или не. Ако искате по-обширен отговор, отправете допълнително питане. Господин Балабанов чака.
НЕДЯЛКА ТРАЙКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателстващ! Няма да злоупотребя с времето. 25.2
Искам изрично да подчертая, че съм доволна от изчерпателния отговор, който господин министърът даде тук пред нас и обнадеждена от новия подход, който министерството прилага. С надеждата обаче министерството да изчисти задълженията за 1993 г., за да може наистина ефективно да приложи новия бюджет за 1994 г. Благодаря още веднъж.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, госпожа Трайкова. Понеже много писахте, аз очаквах, че ще задавате много въпроси.
Господин Балабанов, имате думата да развиете питането си. Моля да бъдете и Вие кратък по възможност.
ПЕТЪР БАЛАБАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми господин Матинчев, колеги! Зададох въпроса си не към председателя на Комитета по туризма, а към стоящия над него заместник-министър, тъй като редица действия на председателя на Комитета по туризъм очевидно не отговарят на обещанията дадени от него и на проблемите.
Става дума за проблеми, които излизат извън рамките на самия Комитет по туризъм, като това по какъв начин ще се извършва приватизацията в тази област. До ден днешен например не се взима отношение по създаването на акционерни дружества от големите туристически обекти, а независимо че беше обявено, че ще се търси някаква алтернатива на предложените от западните фирми, специално фирмата "Артур и Андерсен" програми, се пропагандира разпродажбата на туристическите обекти на парче. Както го характеризира един от специалистите телевизията, че "един бут преди да бъде изяден, трябва да бъде смлян на кайма". Ако това е философията на приватизацията, аз просто изпадам в недоумение как може с такива колбасарски методи да се работи.
Второто нещо е, че в кадровата политика и във взаимоотношенията между поделенията на Комитета по туризъм се натрупват сериозни факти, които будят повече от недоумение. Така например Асоциацията на частните туроператорски фирми, които би трябвало да конкурират държавните, е получило помещение в самата сграда на Комитета по туризъм. Тоест, държавата е допуснала в съседния кабинет да бъде настанен конкурентът.
Или днес прочетох във вестниците нещо, което ме хвърли в недоумение, че Комитетът по туризъм иска да дава под съд ръко25.3 водството на дружеството "Слънчев бряг" за дублажите, които се допуснаха през сезона, при условие че вината не е доказана и при условие, че действията, които са довели до дублажите, са извършени от съвсем други хора дълго време преди началото на сезона и сегашното ръководство на комплекса не носи ни наймалка вина за това, че се е получило така.
Вместо гласност и вместо обещаните от господин професор Лозанов стратегия на приватизацията и ясни мерки по реформата на туризма, ние до ден днешен се сблъскваме с един поток от сензанционни факти, полускандали, полуоткрити - полускрити и не можем да разберем всъщност какво отличава туризмът като първостепенна икономическа сфера, като част от икономиката ни, на която особено много разчитаме, от другите, които са занемарени и които остават на заден план.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Балабанов.
Господин Матинчев, имате думата да отговорите на господин Балабанов. 25.4
МИНИСТЪР ЕВГЕНИЙ МАТИНЧЕВ: Благодаря Ви, господин председател, дами и господа народни представители! Питането на господин Балабанов, по което той иска отговор, представлява три въпроса, които според него са най-болните в момента. И аз искам да ги повторя, защото това са въпросите, които на мен ми са поставени. Но господин Балабанов сега постави и други въпроси, по които аз поне ще имам необходимостта на направя допълнителни проверки. Това се въпросите, свързани с политиката по дублажите. Аз само мога да ви кажа, че тази политика - по дублажите - касае се за суми над около 20 и повече милиона лева, трябва също да направя допълнителна проверка за тези конкурентни фирми на туризма, които са настанени в сградата на туризма. Ако господин Балабанов има предвид, че в Комитета по туризма е настанен може би председателят на Националната хотелиерска асоциация и член на Колегиума на Комитета по туризма, аз не бих казал, че в това качество на конкурентна фирма се намира в сградата. Също не мога да дам отговор по конкретните скандали, за които се спомена. Просто е необходимо една по-голяма конкретизация. Но ако господин Балабанов иска, аз ще отговоря на въпросите така, както бяха зададени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Само за неговите въпроси, които първоначално са депозирани, господин Матинчев.
МИНИСТЪР ЕВГЕНИЙ МАТИНЧЕВ: Аз просто бих ви помолим: необходимо ми е време, за да получа всички други въпроси.
Първият Ви въпрос, господин Балабанов, е кога разчитаме да разполагаме с ясна икономическа обоснована концепция за развитието на туризма в България.
А вторият въпрос - кога ще станат ясни начините и сроковете за провеждането на приватизацията в сферата на туризма, ще бъдат ли включени в програмите за масова приватизация обекти от сферата на туризма?
Разрешете ми, уважаеми господин Балабанов, да отговоря едновременно на първите два въпроса. Да, в Министерския съвет е представена актуализирана концепция за приватизация на туризма. Актуализацията на тази приватизационна програма отразява всички досегашни и някои цитирани от Вас разработки на чуждестранни и наши консултантски фирми и натрупания опит в областта на приватизацията в страната. В концепцията, която е утвърдена през м.октомври т.г., се акцентира върху реализирането на динамичен ББ/ЙА 26.1баланс между атрактивни за крупните инвеститори обекти за приватизация, подчертавам това, и средно- и нискокатегорийни обекти, нуждаещи се от инвестиции и подобрен мениджмънт. Да, действително, господин Балабанов, за крупни обекти, които аз бих сравнил в туризма примерно с Кремиковци или някой от химическите заводи, установихме чрез маркетинговите проучвания за приватизация, че досега трудно можем да намерим за целия обект съответни лица или групи лица или чуждестранни инвеститори, които да проявят интерес към целия обект.
Ето защо като алтернатива, дебело подчертавам това, за нас е по-изгодно крупният комплекс да бъде приватизиран, но ако не успеем в това, вероятно ще отидем към неговото раздробяване на отделни обекти, които да станат по-привлекателни за приватизиране с оглед ускоряването на приватизацията в туристическия отрасъл.
И бих обобщил всичко това по следния начин. Още през тази година извършваме преструктурирането на тези крупни туристически комплекси с цел да обособим отделните обекти за приватизацията, които да предложим незабавно за приватизация още през тази година. Наред с това в тази концепция, с която аз разполагам и ако желаете мога да ви я предоставя лично, вие в нея ще видите, че в основната част от търговските дружества се предвижда още тази година и през следващата да започнат активни приватизационни процедури.
Искам да подчертая, че в тази концепция е отчетена ефективността на утвърдения български туристически мениджмънт и утвърдената марка на българските фирми с трайни позиции на международния туристически пазар. Защото, уважаеми дами и господа, забелязваме апетити не толкова към приватизацията на отделния обект, колкото към присвояването на марката, която е утвърдена с десетки години и която би създала възможност за натрупване за кратко време на колосални печалби.
Между другото, няма да скрия от вас, че това се превръща в една политика на определени кръгове лица в туризма, които се ангажират с малки суми за тези обекти, но Комитетът по туризма няма да разреши провеждането на подобна политика, която явно облагодетелства определени групи, определени лица. ББ/ВЙ 26.2
Към настоящия момент Комитетът по туризма приключва приватизационните оценки за три дружества и имаме вече готовност да пристъпим към конкретни сделки. Завърши също така оценката и на други две дружества и е в процес на обявяване на конкурс за оценители на още едно дружество. Естествено, пред вас аз мога да говоря както по основните принципи на тази програма, така също и по целите и задачите на приватизацията, така също мога да говоря пред вас и за стратегическите направления в приватизацията в туризма и може би да говоря тук значително повече за тактическите варианти, които сме приели при реализацията на тази приватизация.
Но, господин Балабанов, аз Ви предлагам да направя копие на тази програма и да Ви я изпратя незабавно, за да можете действително да разберете всички детайли по този въпрос.
Искам да Ви отговоря на последния въпрос: какви са причините за практическия отказ от ревизии на най-нашумелите случаи за злоупотреба в туризма, както и какво смята Министерският съвет като мерки за въвеждането на финансов ред в тази сфера.
Комитетът по туризма е органът, който, ако има някаква възможност, аз бих предпочел при всеки сигнал за финансово и друго нарушение да се провежда ревизия и то от независими компетентни държавни органи. За съжаление, господин Балабанов, това е практически невъзможно. По наша информация от началото на годината в около десетина търговски дружества от системата на туризма са били извършени финансови или данъчни ревизии. Убедени сме, че броят на ревизираните дружества е по-голям, но все още аз не разполагам с информация от страна на Министерство на финансите за конкретните актове за реализацията на всички извършени досега ревизии.
Комитетът по туризма също съобразно своите компетенции може да извършва анализи на икономическото състояние на търговските дружества, както и да оценява решенията на техните органи за управление. В изпълнението на тези си правомощия експертните комисии и служители от Комитета по туризма са извършили досега само по сигнали проверки и анализи (само по подадени сигнали) над 40 броя. Съобразно с изводите на тези експертни оценки бяха предприети и съответни мерки. Аз ще ви кажа, че на основата на тези проверки ние сме отишли до подмяната на органи за управление на съответните дружества. 26.3 Освен това, в началото на сезона, м. април, по решение на новото ръководство на Комитета по туризъм бяха извършени анализи на състоянието на "Слънчев бряг" акционерно дружество, "Златни пясъци" АД и "Св. Св. Константин и Елена".
В момента те вече завършват тази работа. Имаме специализирана комисия, която вече завърши, както казах, по проблемите на дублажите в "Слънчев бряг", но лично аз не разполагам все още с последната информация.
Също така анализирахме и въпросите за платежоспособността в комплекса "Св. Св. Константин и Елена".
През сезона проведохме срещи с ръководствата на основните търговски дружества по Черноморието. Започнаха срещите и с ръководствата на планинските дружества във връзка с предстоящия зимен сезон. Счетохме, че още през м. септември трябва да обърнем сериозно внимание и да имаме ясна представа за възможностите, които ще имаме през зимния сезон. Няма да скрия от вас, че интересът на международния туризъм към България е изключителен не само за лятото, но и за зимния сезон.
По принцип поне се старая, когато има някакъв сигнал, който дойде до мен, до Министерския съвет, и когато има подобни сигнали в Комитета по туризма, незабавно да се сформират експертни групи, които да правят проверки и анализи. И бих казал, че решенията се взимат от колективния орган на Комитета по туризма по тези сигнали, а не по субективното настояване на професор Лозанов или някой друг от ръководството на Комитета по туризма.
Господин Балабанов, аз лично смятам, че Комитетът по туризма, за неговата дейност и за това, което става, трябва да бъдем съвсем открити. Този комитет трябва да бъде максимално прозрачен за нашата общественост, за разлика от провежданата досега тактика по този въпрос.
С други думи лично аз съм настоявал пред председателя на Комитета по туризма да кани масмедиите на заседанията на колегиума, на съветите, които той организира при себе си, за да можем да създадем една обстановка на конструктивност, бих казал, при обсъждането на проблемите, свързани с туризма, при обсъждането на сигнали и др.
Но веднага искам да ви кажа, че твърде много хора, лица, групировки и интереси се преплитат в този отрасъл по не найпочтения начин. ВТ/ВР 27.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Матинчев. Господин Балабанов, остава да благодарите и Вие.
ПЕТЪР БАЛАБАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Честно казано, благодаря на господин Матинчев за предложението да ми предостави програмата. С голямо удоволствие ще я разгледам, но за мен остава все пак тайна защо във всички изказвания и във всички програми, приети за приватизация, се залага на един-единствен принцип - продажбата на парче на цял туристически комплекс или разделянето и продаването му на части. Защо туристическият обект не се включва в програмите за така наречената социална приватизация, защо изобщо не се разглеждат възможностите колективите, които стопанисват в момента туристическите обекти, да станат инициатори за тяхната приватизация, да станат акционери в бъдещите акционерни дружества?
Имам чувството, че действията на Комитета по туризъм така или иначе се направляват от апетитите на едрия капитал, за който е важно да купи, включително и марката, и собствеността, и печалбата, а не да се решат в процеса на приватизацията икономическите и социалните проблеми, които са поставени на дневен ред.
Но това е въпрос за бъдещето.
Във всеки случай не съм доволен от това, което се каза за ревизиите и за последствията от тях. В "Слънчев бряг" от три години целият колектив плюс двете профсъюзни организации - и тази на "Подкрепа", и тази на КНСБ, настояват да бъде извършена ревизия на сделките, ревизия на дългосрочните договори за аренда. Вестниците публикуват непрекъснато факсимилета на документи, от които лъха на спекула, от които лъха на присвояване на държавно имущество. Но в "Слънчев бряг" въпреки всичко ревизии не са правени и доколкото разбирам няма да се направят.
В края на краищата иска ми се да вярвам, че добрите намерения, които бяха заявени от господин Матинчев, ще намерят пътя на своята реализация. Но ми се струва, че ако се забави този път във времето, резултатите ще бъдат не такива, каквито очакваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. До момента изпълних това, което ми възложи председателят на Народното събрание. 27.2
НОРА АНАНИЕВА (от място): Процедурен въпрос!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля Ви се, разбирам Ви. Тъй като имаше заседание на Председателския съвет, на която среща аз не съм присъствал, заседанието водеше председателят на парламента, принуден съм да прекъсна за 15 минути, да го питам какво е положението, тъй като има да се гласува дневният ред за вторник.
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Процедурен въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Процедурен въпрос ли е? Имате думата. Да не е пак във връзка с дневния ред?
СПАС МУЛЕТАРОВ (встрани от микрофоните): Не, във връзка с доклада.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Кой доклад?
СПАС МУЛЕТАРОВ (встрани от микрофоните): Доклада на Законодателната комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Започна да се раздава докладът на Законодателната комисия. Да, господин Мулетаров.
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители, преди малко беше раздаден докладът на Законодателната комисия във връзка с искането на председателя на Народното събрание за свикване на извънредно заседание на Законодателната комисия.
Вие всички имате или ще получите всеки момент този доклад. Аз искам да обърна внимание на един особено съществен факт, който не само буди недоумение, но в известна степен и възмущение.
Отнася се за последния абзац или последното изречение на този доклад, подписан от председателя на Законодателната комисия господин Джеров, в който е казано, че при поставяне на гласуване предложението, внесено от парламентарната група на БСП, от депутатите от парламентарния съюз на БСП в Законодателната комисия, не парламентарната група на БСП, парламентарната група на СДС и НСД напуснаха заседанието и в полза на това становище бяха подадени 13 гласа от страна на представители на БСП и на ДПС.
Това нещо е инсинуация, невярно твърдение, не искам да употребя по-силни изрази.
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Лъжа! 27.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля за тишина в залата.
СПАС МУЛЕТАРОВ: Тъй като е видно от стенограмата на Законодателната комисия, когато господин Джеров поставя въпроса на гласуване, в Законодателната комисия присъстват 24 депутати. И в момента, когато започна гласуването, една част от тях напуснаха. В протокола изрично е отбелязано, че за това предложение са гласували 14 души, двама са присъствали, които не са участвали в гласуването, и самият господин Джеров, който присъстваше вътре, дословно казва, цитирам: "Не съм аз, аз не съм за, защото вече взех отношение..."
"Председателят Александър Джеров: Кой е против? Един - аз. Въздържали се - няма".
Тоест, за това решение не са гласували 13 души, както невярно пише в доклада на председателя на Законодателната комисия, а 14 души. Той единствен е гласувал против и двама присъствали други депутати са се въздържали.
И още нещо, по време на самото гласуване е присъствал и осемнадесетият член, това е госпожица Златка Русева, която дословно е казала: "Работете за България, сега съвсем ще я натикате в дупката!". Това става, когато се броят гласовете след гласуването.
Затова, господин председателю, Ви моля, тъй като народните представители са заблудени с един доклад, който в последната част е с невярно съдържание, да имате предвид, информирайте председателя на Народното събрание и при обсъждането на дневния ред и гласуването да се вземе предвид невярно отразеното обстоятелство в доклада на председателя на Законодателната комисия. (Шум и реплики от блока на БСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Мулетаров, аз мисля, че няма никакво нарушение. Докладът не е на господин Джеров, а на Законодателната комисия. (Шумно изразено неодобрение от блока на БСП)
Щом има доклад, значи има кворум. Той пише, нали, цитира само които са гласували в полза. Разбирате ли? Самият факт, че има доклад, има кворум.
Давам 15 минути почивка. (Звъни)
(12 ч. и 25 м.)
27.4(След почивката)
12 ч. и 55 м.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР (Звъни): Откривам заседанието.
(Госпожа Нора Ананиева и господин Николай Христов искат да вземат думата)
Госпожа Ананиева, имате думата. Председател на парламентарна група е.
НОРА АНАНИЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Зад нас остана една загубена седмица, провалена седмица по вина изцяло на Съюза на тъй наречените демократични и тъй наречените сили. (Единични ръкопляскания от блока на БСП)
Моля във връзка с необходимостта, в съответствие с практиката, която има Събранието, без изключение, в такива случаи, в които се иска извънредно заседание, в петък да се определя дневният ред за вторник, да се удължи заседанието на Народното събрание с един час до гласуване на дневния ред за вторник за извънредното заседание, поискано от Парламентарната група на БСП и коалиция.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Противно становище на удължаването?
Имате думата, господин Христов.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): Уважаеми господин председателю! Взех първи думата на днешното заседание. Надявам се, че ще бъда и последен, който ще говори днес. И много ясно и точно се каза какво ще се случи през този ден.
Отново се обръщам към народното представителство: нека то не се случва и следващата седмица.
Това, което искате сега да стане, госпожа Ананиева, просто предопределя хода на заседанията и следващата седмица. (Недоволство от блока на БСП)
Нека в момента не удължаваме работното време. Има гласувано решение за извънредно заседание. Гласувана е и темата на това извънредно заседание. Има предложения за дневния ред, които ЦМ/КТ 28.1 ще бъдат поставени на гласуване във вторник. Ние не виждаме никакво основание да задълбочаваме проблема.
Именно затова от името на Парламентарната група аз изказвам противно становище - да не се удължава работното време днес. И тъй като вече е направено формално процедурното предложение, настоявам за проверка на кворума преди гласуването.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Почивката после, господин Пейков.
Моля изслушахме становището. А къде са преброителите? Няма карта, моля ви се! Имаме практика и в това отношение. Физическо преброяване. (Недоволство от блока на БСП)
Господин Премянов, много Ви моля! Въведохме тази практика да има физическо преброяване. (Несъгласие от блока на БСП)
Много Ви моля! Четете правилника! Недейте, моля Ви се!
Само да ви прочета: когато преди началото на гласуването парламентарна група или народен представител изрази съмнение (те напуснаха всички), че няма кворум, председателят разпорежда да се извърши преброяване на присъствуващите в залата.
Преброяване на присъствуващите, а не регистрация. (Шум и реплики)
Имате думата.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз смятам, че в сегашното правно пространство, което поражда подобно действие от ваша страна, не съществува такова предложение, тъй като направилият го напусна залата. И в този смисъл той не може сега да възрази на всички резултати от това преброяване и да участвува в гласуването, което следва след преброяване на кворума.
Ето защо, господин председателю, много Ви моля да призовете направилия предложението да влезе в залата. И ако той не го направи, този, който направи предложението за удължаване на заседанието, е тук, в залата. И моля с предимство да подложите на гласуване неговото предложение.
НОРА АНАНИЕВА (от място): Моето предложение за удължаване е първо. 28.2
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Предложението на представителя на Парламентарната група на СДС беше преди да се пристъпи към гласуването на дневния ред, да се провери кворумът. А госпожа Ананиева направи предложение да гласуваме удължаване на работата на това заседание. Затова предлагам първо това да подложим на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Да, ясно. И кворумът после.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме предложението за удължаване на заседанието с 1 час.
(По време на гласуването в залата влиза господин Николай Христов, посрещнат с недоволство от присъствуващите. Той изразява недоволството си пред председателя).
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, отменете гласуването. Човекът, който направи предложението, е в залата. Тук е и стенографката и ще прочете какво е казал.
Моля, отменете!
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Да приключим с гласуването. Как така ще се отменя гласуването, на какво основание?
(Госпожа Ананиева и господин Христов аргументират своите позиции пред председателствуващия)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Изяснете, моля ви се.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, има протоколирани казани тук думи. Те бяха следните: аз правя обратно процедурно предложение на предложението на госпожа Ананиева. А именно: да не се удължава работното време.
И тъй като това е направено формално процедурно предложение, трябва да бъде поставено на гласуване именно преди гласуването за удължаване на работното време - следваше да се извърши проверката на кворума. (Недоволство от блока на БСП)
Господин Премянов просто подмени моите думи и каза, че проверката на кворума би следвало да се променя преди гласуване за дневен ред... Това не е така! Има го протоколирано и ще се види.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля! Благодаря Ви.
Зад всеки народен представител стоят най-малко 300 000 гласоподаватели. Аз не подлагам тяхното гласуване на съмнение.
Проверка на кворума - регистрация чрез карти. Режим на гласуване. Нека всеки да гласува съобразно съвестта си.
(От блока на БСП се чуват викове: "Урко!") 28.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: В процес на гласуване сме.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Ако не се регистрира? (Сочи господин Николай Христов)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Ще го броим и него. Не е длъжен да се регистрира. Той направи предложението.
Без карта е господин Близнашки. Той е за.
(Таблото показва, че присъствуват 125 народни представители)
Има кворум, продължаваме заседанието.
Господин Стоян Александров отсъствува. По пътя е, не може да се придвижи до София. Казах ви. Така че, какво трябва да се работи по-нататък?
Заповядайте, господин Премянов.
Имаше Председателски съвет във връзка с дневния ред. 28.4
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! На основание чл. 37, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание правя предложение в края на днешното заседание, ние сме в тази му част, да прогласуваме дневния ред на заседанието, което е насрочено като извънредно за вторник.
Дневният ред, който ние предложихме, е следният:
Точка първа...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. Имаме го. Аз ще го прочета.
Сега първо ще гласуваме за удължаване на заседанието с един час до 14 ч.
Моля да гласуват всички присъстващи в залата, макар че не са длъжни.
Внасям поправка: гласували са 126 при предишното гласуване, тъй като господин Бързашки нямаше карта.
Удължаването няма да продължи един час. Само с едно гласуване ще мине всичко.
Общо гласували 121 народни представители, за 118, против 1, въздържали се 2.
Подлагам на гласуване предложението за дневен ред:
1. Първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Висшия съдебен съвет.
2. Второ четене на законопроекта за съдебната власт.
Заповядайте, господин Христов.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): От името на парламентарната група на СДС искам половин час почивка. (Бурни протести в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Давам половин час почивка. Няма начин, Клара, разберете ме. Моля ви се!
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Но те не са регистрирани!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Може да са били в заседание, господин Мухтанов. Много ви моля, след половин час ще се гласува, разберете! Разберете бе, хора, много ви моля! (Голяма група депутати се струпват около трибуната и протестират) Ще се гласува! Много ви моля в 14,40 ч. да бъдете в залата. Много ви моля! СБ/КП 29/1.
ТОШО МУХТАНОВ (обръща се към Николай Христов): Защо ставате за посмешище пред българския народ?!
МАРИЕЛА МИТЕВА (от място): Мога ли да взема думата, господин председателю?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Да.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председателю, Вие може да давате по половин час почивка на всяка парламентарна група, която е в залата. Но парламентарната група на СДС не е в залата. Тя не се регистрира. На кого давате почивка? Може ли да се даде почивка на нещо, което го няма?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Давали сме почивка, когато парламентарната група на БСП продължава да заседава, идва само един представител и казва: искам още удължаване.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Но се регистрира!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Недейте, много ви моля! Да не губим време.
Давам половин час почивка до 14,40 ч. (Звъни)
13 ч. и 10 м.
29/2.(След почивката)
13 ч. и 40 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР (звъни): Продължаваме заседанието. Господин Христов отстъпва, господин Премянов.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги! За да предотвратим съмненията в това, че сме взели решение, каквото не е трябвало да вземем при липса на кворум, аз предлагам да направим проверка на кворума. За техническо улеснение, защото сме с малко време, иначе бих предложил поименно, моля регистрацията да стане с карти.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Тъй като нямаме гласуване в момента, няма да направя проверка на кворума. Имате думата.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): Искам просто да улесня господин Премянов в случая. Основанието е чл. 39, ал. 2, нека да си изберем една от точките, нека да бъде точка първа. Прекратяване на заседанието предлагам формално. Разбира се, трябва да се гласува. Именно преди това гласуване да направим проверка на кворума.
Искам просто да се протоколира, че при предишната проверка на кворума в залата присъстваха 87 човека, а бяха изписани 126 на електронното табло.
Именно затова допълнението към това процедурно предложение и нашето настояване към Вас, този път, защото предишния път Вие разпоредихте ръчно преброяване, след това беше внушено да се направи електронно. Нека поне този път да удържим на думата си и да го направите ръчно.
Ето аз седя в залата тук, защото предишния път имаше такива възражения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване за проверка на кворума. Повече залагам на съвестта на всички народни представители.
Александър Томов, Октай, Халит Гаази са без карти. И Николай Христов го записах.
Квесторите, затворете вратите. Тъй като правим проверка на кворума - да няма движение. Останаха само секунди. Три минути и това е.
Има кворум. Защото регистрирани са 122, плюс господин Халит Гаази, господин Октай и господин Томов. Имаме 125. РД/ВР 30.1
Моля, режим на гласуване. Гласуваме дневния ред за вторник. Известен ви е дневният ред - точка първа за Висшия съдебен съвет. Точка втора, съдебната власт - закона. Това ви е ясно. Три дена обясняваме.
Моля, режим на гласуване. Ако евентуално се яви министърпредседателя във вторник, ще изслушаме и него. Това си е негов проблем. Той може да вземе думата, когато си иска. Моля, нека да гласуват всички присъстващи в залата.
Без картите как ще гласуват? Господин Октай - за. Господин Гаази - за. Господин Томов - за.
Други има ли без карти? - Не.
ОСМАН ОКТАЙ (от място): Аз си намерих картата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имаш ли карта? А, вече намери картата. Отпада допълнителният глас на господин Октай. Намерил си е картата.
При това положение може би няма да има Председателски съвет във вторник, тъй като имаше Председателски съвет.
Прекратете гласуването и посочете резултата. Сто двадесет и трима регистрирани плюс двама, които нямат карти, 125, за - 117, против - 4, 4-ма се въздържат.
Дневният ред за вторник, съгласно правилника, господин Премянов. Вторник от 15 ч. точка първа - първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за Висшия съдебен съвет. Точка втора - второ четене на законопроекта за съдебната власт.
Становището на комисията е раздадено. Дотогава, включително се броят и почивните дни, ще бъдат повече от 24 часа.
Вторник от 15 ч.
По процедура думата има госпожа Маринова. 30.2
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателстващ! Във връзка с днешния ден на парламентарен контрол искам отново да изразя своето дълбоко възмущение и на госпожа Мариела Митева. Ние отправихме питане към господин министъра на отбраната Валентин Александров. Миналият петък, когато отново имахме парламентарен контрол, потърсихме съдействието на министър-председателя и на председателя на Народното събрание господин Александров да се появи най-сетне в залата и да отговаря на актуални въпроси и питания на народни представители. С огромно удивление установявам, че той отново е в отпуск по болест, а междувременно, нека да бъдем справедливи, пресата отбеляза негово посещение в чужбина.
Аз не искам да се съмнявам в болестта на господин Александров, но много настойчиво моля Председателството на Народното събрание да осигури присъствието на господин Валентин Александров, за да отговори на нашето питане, свързано с тежки инциденти напоследък, подчертавам, в Българската аримя, свързани с издевателства над войници, които достигат и до смъртни случаи.
Без да искам писмен отговор господин Александров или по-скоро неговият кабинет ми е изпратил нещо като подобие на писмен отговор.
Настоявам министърът на отбраната да присъства в петъците и да отговори на актуални въпроси и питания на народни представители. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря и аз. (Звъни)
(Закрито в 13 ч. и 52 м.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:Александър Йорданов
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:Кадир Кадир
СЕКРЕТАРИ:Руслан Сербезов
Илиян Илиев