ПЕТДЕСЕТ И ВТОРО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 6 март 1992 г.
(Открито в 9 ч. и 15 м.)
06/03/1992
Председателствували: председателят Стефан Савов и заместник-председателят Кадир Кадир
Секретари: Ведат Сакаллъ и Руслан Сербезов
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Имаме кворум. Откривам заседанието.
Госпожа Шопова иска думата предварително от името на Парламентарната група.
ПЕТЯ ШОПОВА (ПСБСП): Уважаеми дами и господа народни представители! В спокойна обстановка, надявам се, след като всички сме премислили това, което стана вчера, искам от името на Парламентарната група на Парламентарния съюз за социална демокрация да заявя, че ние взехме стенограмите от вчерашното заседание. Въз основа на стенограмите от вчерашното заседание се доказват фактите, за които стана дума вчера, които ние всички чухме, но не бяхме видели написани. И затова, господин председателю, ние отново подновяваме своето предложение да бъдат санкционирани господин Александър Йорданов и господин Георги Марков, въз основа квалификация на тяхното поведение по чл. 102 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, свързани с непристойно поведение и постъпки, които нарушават реда на заседанието. Предлагаме ви да изберете нюансирано санкцията, която да бъде наложена по чл. 103.
Господин председател, Вие знаехте нашето желание да получим стенограмата тази сутрин. Вероятно и Вие сте я получили. Уверили ли сте се, че тези факти съществуват и въз основа именно на тези факти и на поведението на господата вчера, ние смятам, че ще бъде полезно за този парламент, за парламентарната демокрация в Българи, въобще за демокрацията в България и за духа на парламентарната етика, Вие като ръководство на Народното събрание, да вземете мерки за наказване на господата, които грубо потъпкаха принципите на парламентарната етика. РД/ЙА 1133.1
Освен това искам да уведомя Вас и господа народните представители, че ние сме в тази зала, днес, за да работим по Закона за земята, който засяга много сериозно интересите... (Шум и реплики от СДС) Интересите на нашите избиратели и въпреки в момента груповото непристойно поведение от дясната страна на залата, ние спокойно ще следим вашето поведение, господа, (смях и реплики от СДС) и винаги, когато имате поведение, нарушаващо принципите на парламентарната демокрация по всички конкретни поводи, ние ще искаме да бъдете санкционирани. Защото, господа, Председателството на Народното събрание има много важна мисия да въвежда дух на парламентаризъм, да бъде справедливо, да показва чрез конкретното порицаване на постъпките на народните представители, че не така трябва да се ръководи България.
Обръщайки се вече към Вас официално, след като вчера го направих неофициално, господин Стефан Савов, аз се надявам, че Вие като председател на Народното събрание и Вашите заместници, които и тримата проявявате достатъчно толерантност, ще вземете необходимите мерки. Не се обръщам отново към господата Йорданов и Марков, защото, ако те искаха да Ви избавят от тази неу,добна ситуация, те щяха да го направят снощи.
Благодаря Ви, господин председател. (Ръкопляскания от ПСБСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря на госпожа Шопова. Както знаете аз направих всичко възможно, за да получите стенограмата. Аз за съжаление не съм се запознал с нея. След като се запозная ще мога да взема становище по въпроса. Но просто нямах възможност тази сутрин да се запозная с нея. Ще се запозная и тогава ще мога да дам отговор.
КРАСИМИР СТЕФАНОВ (СДС): Благодаря ви, уважаеми господин председателю! Още от снощното заседание исках да внеса официален протест както от лично мое име, като народен представител, така и като председател на Комисията по земеделието към Народното събрание.
Уважаеми господин председател, официално протестирам за начина, по който се ползува тази трибуна тук. Ние работим по един закон, който целият народ се надява и очаква. (Реплика от БСП) А тук трибуната, госпожо Анананиева, Вие я ползувате за една евтина пропаганда. Много съжалявам, Вие досега показахте 1133.2 на целия народ, че селското стопанство беше една експериментална база. (Реплики от ПСБСП) Никога повече не се опитвайте да го прилагате наново и да давате съвети.
Искам да ви кажа нещо друго. Ще поема един почин да закупим по един микрофон и една камера, ще Ви я дадем, и вървете някъде настрани, правете си я тая пропаганда и пущайте видеоклипове, ако искате, но тук... (Реплики на възмущение и недоволство от ПСБСП) Но тук по този начин, по който се държите не можем да работим конструктивно. Вие имате основанието да се наричате конструктивна опозиция. С начина, по който вие снощи бяхте тук, и целият народ ви видя, първо, постъпката да атакувате просто тази трибуна. (Реплики на недоволство и възмущение от ПСБСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стефанов, аз Ви даход думата като председател на Комисията по земеделието. Но мисля, че това са вече неща, които са извън. Моля Ви се!
(Реплики от БСП: "Кажи нещо за земята")
КРАСИМИР СТЕФАНОВ: Искат да кажа нещо за земята. Ние сме го казали.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вие не сте в ръководството на групата на СДС. Вие казахте вече от името на Комисията по земеделието, но общите работи за микрофона и тези работи няма смисъл сега да почваме отново. Миля Ви се!
КРАСИМИР СТЕФАНОВ: Още веднъж официално протестирам, господин председател. Искам, който и да е председателствуващият, да не допуска такива подобни прояви като снощната.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Естествено, че не трябва. Аз не бях тогава председателствуващ, но това в края на краищата не е от значение.
Мисля, че именно защото обсъждаме толкова важния Закон за земята, нека не влизаме в общи приказки и препирни.
Като председател на парламентарна група ви давам думата, господин Йорданов. Но нека бъдем кратки, за да може да вървим напред.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаеми господин председател, дами и господа! Аз наистина съжалявам и го казах това снощи при закриване на заседанието, че Парламентарната група на БСП по един най-глупав и позорен начин напусна парламентарната 1133.3 зала. Искам да ви кажа именно какво съм казал, когато вас ви нямаше, защото не сте го чули. Казах следното: "Днес, в този хубав ден за българската демокрация, когато след няколко месечни дискусии (реакция от БСП), съвсем кратко е, дебати в парламентарната Комисия по земеделието, в Законодателната комисия, в различните парламентарни групи, все пак, въпреки сложните проблеми, се постигна едно съгласие... (Реплики на възмущение от ПСБСП. Част от депутатите напускат залата) Законът за изменение на собствеността и ползуването на земеделските земи...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Моля ви се! Моля, господин Йорданов! Момент.
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Какви са тези квалификации!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йончев... (Реплики от БСП: "Това е простащина. Кого наричаш глупаци!")
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: В момента вие се държите глупаво, как?!
(Реплики и нападки от двете страни на залата)
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля ви се! Седнете спокойно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви, нека не разваляме заседанието.
(Димитър Йончев и други депутати от БСП са станали прави и изразяват недоволство)
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Седнете спокойно, господин Йончев. Защо крещите сега?
(Шум и реплики на недоволство в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, госпожа Шопова! Моля да се сложи ред в залата (звъни)!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Нали искате обяснение да ви дам?
ПЕТЯ ШОПОВА: Не искаме обяснение.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Искате или не?
(Реплики: "Не, не искаме")
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Ами погледнете се как изглеждате в момента. Аз ви чета какво съм казал снощи. Изслушайте ме и тогава ще кажете... (Йончев от място: "Как ще те слушаме. Това е квалификация")
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (от място): Как ще те слушаме, кого наричаш глупаци!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Поведението. А вие, господин 1133.4 Йончев, сте един много умен човек, безкрайно умен човек сте. (Шум и реплики в залата) вие сте най-умният човек. (Ръкопляскания от СДС) А, седнете сега.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, нека бъдем по-кратки. Моля ви се, недейте. моля ви се да минаваме към земята! Недейте с тези истории.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Искате да изляза да ви кажа. Взех стенограмата, постъпих по най-добрия начин, помоли ме госпожа Шопова.
СТАНКА ВЕЛИЧКОВА (от място): Вие се държите като гамен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вижте сега. Вие, която казвате "гамен", аз сега го зарегистрирам също.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Шопова, говорят, че съм гамен. Искате обяснение, а не искате да ме чуете.
Господин Йончев, искате ли обяснение или не искате?
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Тогава без квалификации, за да се слушаме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вижте сега, той говори вие говорите, аз не мога въобще да чуя нищо.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Аз искам да обясня дали е имало обида. Моля ви се! Седнете и слушайте! (Шум и реплики в залата, които не се чуват)
(Жан виденов идва на трибуната)
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Господин виденов, седнете, вие сте млад човек, трябва да се научите да седите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз трябва да прегледам стенограмата и да видя има ли, няма ли обида. Аз не мога да чуя сега тук нищо като говорят толкова хора едновременно. Моля ви се!
ПЕТЯ ШОПОВА: Той лъже безогледно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Шопова, моля ви се, седнете си. Уважавам ви много, моля ви се, седнете си. Искам да чуя както се говори.
(Реплики на недоволство от БСП)
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Нека да кажа какво е станало снощи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, обаче моля ви се съвсем кратко, господин Йорданов. 1133.5
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля за тишина: нека да кажа какво е станало снощи. Искам да поясня... Започнах от момента, в който вие напуснахте (може би малко отзад напред). Ако искате, мога да започна и от самато начало. Ще започна от момента именно когато вие напуснахте и понеже ви нямаше, искам да ви информирам какво съм казал, след като вас ви нямаше. Това е съвсем нормално. Моля ви, седнете спокойно...
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (от място): Говори за тогава, когато бяхме тук!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: ... Вие напуснахте заседанието. Според мен вашето поведение е такова, каквото го казах. Ако вие не го приемате, това е ваш проблем, но аз така мисля и ми позволете да мисля със собствената си глава, господин Йончев.
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (от място): Той имал глава...
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: По-нататък. Тук именно бе казано от мен, че именно когато се приема този закон, че ние трябва да помогнем... (Към председателя на Народното събрание се приближава народната представителка от ПСБСП госпожа Петя Шопова и започва да му говори)
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Защо пречите?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не знам сега той какво казва, госпожо Шопова... Недейте... (Народната представителка Петя Шопова продължава да отклонява вниманието на председателя от изказването на Александър Йорданов)
Господин Йорданов, аз правя следното предложение...
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля да ме оставите...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, нека не нарушаваме днес реда. Ние специално гласувахме за това днес и вторник да бъдат дни, в които да приключим със Закона за земята.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Това е във връзка с декларацията, с която те започнаха... (Сочи народните представители от ПСБСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ясно.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Аз искам да изясня случая, иначе остава някакво съмнение, моля ви се... Аз държа точно към моите думи да няма съмнение... ДП/ЗТ 1134.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз не мога да спра председателя на парламентарна група. Продължете, но нека да бъде кратко.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Съвсем кратък ще бъда, разбира се. След напускането на пленарната зала от БСП аз казах следното:
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (от място): И преди това!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Ще кажа какво съм казал преди това, ще го прочета дума по дума, цялото, ще го повторя пак. Бъдете спокойни, недейте така да бързате, толкова много...
Сега, първо съм казал, че след като в комисии, в пленарни групи се постигна съгласие...
НОРА АНАНИЕВА (от място): За какво?
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: ... Законът за изменение на собствеността и ползуването на земеделските земи да влезе за обсъждане в пленарната зала и да направим всичко възможно като народни представители да помогнем на българския селянин да започне истинска работа върху своята земя - своята земя, която той нямаше възможност да притежава близо половин век - в точно този ден (казах снощи) се случиха някои събития, които наистина трябва да разтревожат съвестта на всеки български гражданин - бих казал - съвестта на България.
Ние станахме свидетели на безпрецедентно по своята неконструктивност поведение на парламентарната група на БСП. Пред очите на цяла България бе направен опит от тази парламентарна трибуна да се изричат заплахи срещу българския народ, срещу българския селянин...
НОРА АНАНИЕВА (от място): Кой ги е заплашвал?
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ:... и то от представителите на една партия, която очевидно нищо старо не е забравила и нищо ново не е научила. Една партия, която превърна българския селянин в роб.
Това са точните думи.
(Продължава да чете от стенограмата) "Ние сме сериозно разтревожени от това поведение и затова се обръщаме към гласа на разума, ако все още този глас намира място в Българската социалистическа партия. 1134.2
Уважаеми колеги от БСП... (Това съм казал) Направете всичко възможно в следващите дни да се разделите с много от вашето минало, върнете се в пленарната зала и нека заедно помогнем на хората да си върнат земята. Земята, скъпи приятели от БСП... (Наричам ви "скъпи приятели"... Моля ви се, не вдигайте ръка...) Скъпи приятели от БСП (повтарям го), от ДПС и от СДС, земята стои по-високо от всички нас! Това е земята, върху к оято знайни и незнайни герои са отдали живота си за нейната свобода! Нека ние тук отново да не поробваме българската земя! Нека с вашите гласове, с гласовете на БСП, на ДПС и на СДС наистина да върнем земята на хората!"
Това е финалът. Откъде започва обаче проблемът - от изказването на господин Жан Виденов. В това изказване се съдържат няколко лъжи.
Първата - господин Виденов казва следното: "Гласувах против, както и всички останали свои колеги от парламентарния съюз".
Господин Виденов, вземете стенограмата - всички ваши колеги не гласуваха против. Вие излъгахте, това е първата Ви лъжа като председател на партия...
НОРА АНАНИЕВА (от място): Какво е това?! (Излиза от залата)
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Това е лъща и аз ще искам да бъде наказан господин Виденов за лъжа...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля Ви се, това не е обида.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Това може да се провери по компютъра - членове на БСП гласуваха за закона. Моля господин Виденов да бъде даден за наказание за лъжа... (Шум и оживление в залата, много народни представители от опозицията напускат залата)
Второ, Вие казвате следното по-нататък: "Взех думата и т .н. Ние не можем да си позволим по толкова сложна материя, при такава висока отговорност да гласуваме със знаци, да гласуваме без дори да знаем текста на това, за което гласуваме."
Текстът, господин Виденов, бе раздаден на депутатите и всеки знаеше за какво гласува. Ако Вие не можете да четете на български език, естествено е, че не сте знаели текста на това, за което гласувате, но Вие обобщавате за всички народни представители, а това е втора лъжа. 1134.3
Искам Ви също наказание и за тази лъжа.
След това Вие отправяте заплаха от тази парламентарна трибуна, като твърдите, че приеманият в момента закон е "тежък удар срещу селското стопанство на тази страна". Това е Ваше частно мнение, може би и на други народни представители, но фактът, че социалисти...
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (от място): Това заплаха ли е?
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Фактът, че други социалисти от БСП са гласували за този текст...
РЕПЛИКА ОТ БСП: Двама!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Двама са, наистина, но понякога и един да е, достатъчно е да е умен - струва много повече, отколкото всички вас! (Ръкопляскания от СДС и ДПС)
След това Вие казвате: "Ние ще изобличим вашите ходове и ако в близките часове продължавате да демонстрирате своята безотговорност, това ще падне върху вашите глави!"
Какво значи това? Какво ще падне върху нашите глави? Кое е това?
Така. Това са три въпроса, от които има две лъжи и една заплаха, на които, господин председател, господин Савов, господа народни представители, аз отговарям следното:
Ясно е, че в тази зала се прави всичко възможно за неприемането на законопроекта за изменение на закона. Отново се развяват стари комунистически плашила, отново се плащат хората в България. Посочих коя е заплахата.
И, забележете: започват да се плашат със самата демокрация, защото в думите на господин Виденов и в думи, които тук се произнесоха и не са записани в стенограмата след неговото изказване и по време на неговото изказване по повод реакцията на СДС, оттук се чуваха думи (и аз моля стенографите точно да записват) за това, че ще има нови избори, ще има нови избори... Депутатите са свидетели на това...
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Същото слушахме цялата минала година!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Нови избори, господа, ще има според Конституцията, която трябва да се спазва...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това не е обида, господин Йорданов. 1134.4
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Така, това не е обида, но аз не виждам докъде е обидата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Нека да минем нататък. Всяка опозиция може да иска нови избори и да иска промяна.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Искам ясно да кажа и казвам следното, за което те протестират. Искам ясно да кажа, за да ме разберат всички, които наистина гледат и слушат: ако (поставя се условия - "ако", нали така, госпожице Дърева)...
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (от място): Чети нататък!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: (Чете от стенограмата) "Ако Българската социалистическа партия продължи да се държи като терористична комунистическа партия...
ГЛАСОВЕ ОТ ПСБСП: Ето това е!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Но не казвам като Българската комунистическа партия, а "като терористична". Господин Йончев, Вие ще отречете ли, че в света има терористични комунистически партии?
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Къде е тази терористична партия?
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Има ли? Има ли? Имало ли е в България терористична комунистическа партия, която е дала заповед да се взриви катедралата "Света Неделя"? (В залата е шумно, чуват се реплики от различни страни) Имало ли е?
И аз затова казвам - при това условие, ако има такова поведение Вашата партия, тогава ще се принудим да я забраним и съм пределно ясен.
Понеже аз съм убеден, че вие няма да имате такова поведение, два дни преди това ви казах, че никой вас, Българската социалистическа партия, няма да ви забранява!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, приключвайте...
РЕПЛИКА ОТ ПСБСП: Мерете си думите!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Но ако направите така, то тогава - естествено и това произхожда не защото аз съм го казал, а защото в Конституцията така е записано..
РЕПЛИКА ОТ ПСБСП: Вие ли ще ни забранявате?
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Не ние, Народното събрание имам предвид. Аз не казвам "ние, СДС" Когато Жан Виденов говори "ние", той мисли "БСП". Когато аз казвам "ние", имам предвид 1134.5 народните представители, защото в тази зала аз се чувствувам като народен представител! (Ръкопляскания от мнозинството) Аз не говоря ей така, от името на партия...
Сега. За мен всичко е ясно и моля господин Виденов да се извини за лъжата, за това, че е казал, че всички народни представители от БСП са гласували против. Не всички, господа, двама не гласуваха, двама се въздържаха.
Господин Виденов, моля да се извините!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Говори един представител на едната страна, говори един представител и на другата страна. Минаха 35 минути. Моля ви се! (Шум и оживление в залата)
Днес ние ще гласуваме Закона за земята. Ще проуча внимателно стенограмата. (Обръща се към куриерка) Кажете на моята секретарка, че това не е пълен протокол, аз искам пълния протокол. Разбира се, ще се запозная с текста. Няма да допусна повече... Първо говори един представител на група, друг представител на група...
Господин Джеров, моля Ви, елате - продължаваме Закона за земята... (Шум и оживление в залата, много народни представители не са по местата си, приближават към трибуната и Председателството)
Моля ви се, повече няма да праим политически театър! Аз ще разгледам стенограмата...
(Към председателя на Народното събрание, господин Стефан Савов, приближават много народни представители от опозицията - Велислава Дърева, Петя Шопова, Димитър Йончев, Жан Виденов, Росен Хубенов и други.)
Ако Вие, госпожице Дърева, не си седнете на мястото, ако атакувате мястото на председателя, тогава вече ще накажа! Моля ви, върнете се всики на местата си!
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Аз съм говорител...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Говорителят беше госпожа Шопова.
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Тя говори по процедурата!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Две минути не мога да дам, защото госпожа Шопова говори, говори и господин Йорданов. Ако не си седнете на местата, правя напомняне на всички. Нямате право да стоите пред председателя! 1134.6
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Къде са квесторите? Няма ли квестори?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля Ви, госпожо Шопова, отнасям се с цялото си уважение към Вас и към всички. Аз направих всичко възможно, за да намеря стенограмата, но се оказа, че и аз я нямам също.
Продължаваме закона.
(Народните представители от опозицията продължават да стоят прави около трибуната и Председателството.)
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Господин Савов, викнете квесторите!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (към Велислава Дърева): Да беше прочела госпожа Шопова! Вие ще направите декларация, те ще направят декларация, те ще направят декларация... Докога? В течение на работата ще Ви дам думата.
ПЕТЯ ШОПОВА: Моят въпрос беше по процедурата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Преди всичко си седнете на местата, за да ви кажа моето мнение. Тогава ще говорим.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Позволете ми да довърша това, което...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Пирински, моля Ви се, седнете! Моля ви, седнете си по местата! Искам да кажа няколко думи в една по-спокойна атмосфера.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Какво е това?! Къде се намирате вие? В Народното събрание сте! Това да не е БКП, да не се намирате в ЦК? Целият народ вас ви чака! 1134.7 ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, господа народни представители, заемете всички местата си. Искам да кажа няколко думи. Моля ви се! (Звъни) Моля ви се, ако не седнете, аз действително ще ви накажа по правилата. (Десетина народни представители от ПСБСП стоят отпред) Защото това се казва внасяне на шум и безредие. (Шум в цялата зала)
ГЛАС ОТ ПСБСП: Хайде, накажете ни!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вижте, вие трябва да отговаряте за много неща, именно затова, че през цялото време правите жестове. Ето ви, на! Вие добре знаете, че за нарушаване на реда аз имам право да ви накажа. Моля ви се, седнете си по местата, аз първо имам думата. Отнасяйте се с уважение към председателя! Това е първото нещо, което трябва да направите! Моля ви, седнете си по местата!
ГЛАС ОТ ПСБСП: Аз искам думата след това. Сядам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не може 20 души да искате думата. Моля ви се, седнете си!
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Това е, за да не се работи законът.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вече 40 минути загубихме. Моля ви, изслушайте ме! Моля ви, изслушайте ме!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Моите приятели от БСП!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Преди всичко кой иска от страна на БСП да прочете декларация за две минути? Кой е представител на групата? Момент, господин Хубенов, не съм казал да идвате. Момент, моля Ви се.
РОСЕН ХУБЕНОВ (от място): Трябва ли да седна, за да стана?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Разберете, че във всеки парламент има ред. Ако Вие смятате да атакувате Председателството, действително ще прекъсна. Всеки трябва да заеме своето място. Господин Хубенов, и Вие включително.
Госпожа Шопова поиска от мен да прегледам протокола и да взема отношение по нещата, които са казани вчера. Естествено, след като аз не съм председателствувал, все още не съм бил в състояние да прочета внимателно този протокол. Във всеки случай ще го прочета. СлР/КТ 1135.1
Господин Пирински поиска думата, за да прочете докрай изказванията на господин Йорданов. Моля Ви, господин Пирински, това ще направя евентуално, след като и аз прочета стенограмата. (Гласове в ПСБСП: "А-а-а!") Вижте какво, председателят има това право. Защото вие го поискахте. А господин Хубенов да дойде и да прочете декларацията за две минути. Моля ви, за две минути! Господин Йорданов, седнете! И с това преставаме. Защото ако ние сега продължим да повтаряме кой какво е казал, днес въобще няма да можем да работим. Господин Хубенов, моля Ви!
Няма да спорим, докато аз не съм прочел стенограмата внимателно.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): А защо не сте я прочел?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Какво, сега ли да я чета? Това не мога да направя сега. Или трябва да накажа тези, които идват тук към трибуната?! Или да накажа госпожата, която нарича "гамен" господин Йорданов?! Нима всичко това днес не беше регистрирано? Би трябвало да се регистрира. Моля ви се! (Звъни) Тишина! Господин Хубенов ще прочете една декларация.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Това не е правилно, това не е по дневния ред.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, аз съм му дал това право. Моля господин Хубенов да прочете декларацията.
РОСЕН ХУБЕНОВ (ПСБСП): Благодаря Ви, господин председател. "Декларация на Парламентарния съюз за социална демокрация.
ГЛАС ОТ БЛОКА НА СДС: Как ще се регистрира техният съюз най-после?
РОСЕН ХУБЕНОВ: Уважаеми дами и господа! Ние сме тук. (Смях в блока на СДС и гласове: "Да!" Шум от дясната страна на залата) Ние пак сме тук. Ние пак сме тук, за да участвуваме в дебатите и в предстоящите решаващи гласувания за промените в Закона за земята.
Депутатите от Парламентарния съюз за социална демокрация ще участвуват в тях с ясното съзнание, че парламентарното мнозинство на СДС и ДПС е решило не да подпомага аграрната реформа, а да я превърне в един стихиен процес с непредсказуемо развитие и непредсказуеми последици. (Шум в дясната страна на залата) Затова ние, депутатите от Парламентарния съюз за социална демокрация, заявяваме, че няма да мълчим, когато с механично мнозинство 1135.2 се налагат авантюри, които могат да имат пагубни последствия за българското село.
Ние ще се борим против процедурния произвол на СДС и ДПС и н техните представители в ръководството на Народното събрание. Няма да позволим да бъде запушена устата на опозицията!
Ние не възнамеряваме повече да търпим и да оставяме без последствие обидните квалификации, заплахите и недостойния език, който господата от ръководството на Парламентарната група на СДС твърде дълго си позволяваха от трибуната на парламента при благосклонното бездействие на Председателството.
Ние сме тук, за да се опитаме да обезвредим един взривоопасен закон! (Гласове в СДС: "О-о-о!") Един закон, който би взривил социалния мир на село! Ние докрай ще отстояваме своите предложения, насочени към действителното ускоряване и подпомагане на аграрната реформа. И никой не ще ни накара да станем съучастници на замислената законова разправа с българското земеделие.
Отговорността за тази разправа и за нейните последици тежи изцяло върху синьото мнозинство в този парламент.
Ние ще се постараем това да стане ясно на всеки български избирател и на всички истински демократични политически сили в тази страна. (Шум в блока на СДС)
Уверени сме, че самият живот много скоро ще отхвърли налаганите от СДС и ДПС законови авантюри.
Ние сме тук и ние ще бъдем и в следващия парламент с друго мнозинство (гласове в блока на СДС: "О-о-о!, Е-е-е!, Хехе-хе!"), когато и формално ще ги отменим!" (Ръкопляскания в блока на БСП)
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Хайде да работим.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви, започваме работа. Аз обаче ще поискам от оратора, който сега получава овации от страна на своите съмишленици, точно да опише кои са тези нарушения на Председателството.
НОРА АНАНИЕВА И ДРУГИ ГЛАСОВЕ ОТ МЯСТО В БЛОКА НА БСП: В момента също има нарушение!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: А иначе декларацията... Моля ви се, в момента господин Хубенов прочете своята реч, която както разбирам е декларация на парламентарната група, би трябвало да се изяснят тези неща. Господин Хубенов, чухте, нали? 1135.3
Господин Джеров, моля Ви да продължим.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Вчера приключихме с гласуване на – 9. Следва – 10.
"Създава се нов чл. 10б със следното съдържание:
"Чл. 10б, ал. 1. Собствениците на земи, които са били включени в ТКЗС, ДЗС и други образувани въз основа на тях селскостопански организации и са застроени със сгради, се обезщетяват по тяхно искане с равностойни земи от държавния или общинския фонд или по ред и условия, определени със закон.
Ал. 2. Собствениците на земи, които са били включени в ТКЗС, ДЗС и в други образувани въз основа на тях селскостопански организации или са били одържавени по отменения чл. 12 от Закона за собствеността на гражданите, върху които са проведени мероприятия, непозволяващи възстановяване на правото на собственост, както и тези, които са били отчуждени за държавна или обществена нужда, но собствениците им не са били обезщетени или обезщетяването е било явно несправедливо, се обезщетяват по ред и начин, определени със закон.
Ал. 3. Собствениците, чиито земи са отчуждени по чл. 8 от Закона за ТПС от 9 април 1946 г., чиято собственост не е възстановена по чл. 10, ал. 5 и не са получили обезщетение в съответствие с чл. 14 и следващите от същия закон, се обезщетяват по ред и условия, определени със закон".
Това е съдържанието на предложения текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля госпожите и господата народни представители, които желаят да вземат думата, да вдигнат ръка. Имате думата, господин Илиев.
ИЛИЯН ИЛИЕВ (ПСБСП): Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, аз съм от Парламентарния съюз за социална демокрация, от Михайловград.
В текстовете, които господин Джеров прочете, и в трите алинеи се завършва с думите "по ред и условия, определени със закон". Аз не мога да се съглася с това по принцип. Не съм съгласен и с принципа, който вие сте възприели, че отпада редукцията при възстановяване на собствеността върху земята. Защото това произтича именно от приетия от вас принцип.
В избирателния район, от който съм, има едно село Владимирово, в което няма нито педя държавна и общинска земя. 1135.4Как на тези хора ще бъде възстановявана земята или ще бъде компенсирана по ред и условия, определени със закон? Естествено е да помислим, че тук ще се стигне до извода, че ще трябва да бъдат обезщетявани парично. Но кога? Тези хора нима трябва да чакат?! На тези хора сега им трябват парите, защото ще започне всеки момент процес на приватизация.
Ето защо, аз не мога да се съглася с принципа на отпадане на редукция на земята, който обърква целия Закон за земята. Не мога да се съглася и с това, което прочете господин Джеров и в трите алинеи - "по ред и начин, определени със закон". Аз мисля, че точно сега е моментът да определим как ще бъдат обезщетявани тези хора. Ако сега не го направим, това ще бъде един само от ударите върху българското селско стопанство и върху българския селянин.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Николов има думата.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (ПСБСП): Георги Николов, 20.Силистренски избирателен район, Българска социалистическа партия.
Правя предложения по текстове за изменение на редакциите по чл. 10б, ал. 1 и 2. Мисля, че пределно ясно е, че в тези две алинеи ние преследваме хипотезите и давайки отговор на тях там, където земята на собствениците е намаляла - в единия от случаите, когато тя е застроена със сгради, а в ал. 2, когато тя е отнета или е намаляла за извършване на общи мероприятия, които касаят за мен язовири, вододайни зони, летища и други с обществено и общонационално значение.
Мисля, че в тези две хипотези и в двете алинеи - 1 и 2, не се поставят на еднаква справедливост именно собствениците, когато земята е намалена и те трябва да бъдат обезщетени. Ето, да проследим заедно с вас: в ал. 1 даваме правото именно на тези собственици, на които земите им са били застроени, да придобият възможност за обезщетяване по тяхно искане с равностойни земи от държавния или общинския фонд и тогава ги препращаме по ред и начин с друг закон, а в ал. 2 на собствениците, където земята е намаляла именно за проведени общи мероприятия от общинско или национално значение, не им даваме тази възможност.
Затова моето предложение по текста е следното:
По ал. 1 на чл. 10б. Приемам текста отчало: "Собствениците СД/КТ 1136.1 на земи, които са били включени в ТКЗС, ДЗС и други селскостопански организации, върху чиито земи са застроени и проведени мероприятия (това е новото в този текст) с местно и национално значение, в резултат на което землището е намаляло, се обезщетяват (и тази категория) по количество и качество със земи от Държавния общински поземлен фонд или, ако те са заети с язовири (продължавам текста) на населеното място, или по тяхно искане и съгласие в землището на съседно или друго населено място". Равнопоставеност.
И предлагам в чл. 10б, ал. 2 да останат само собствениците на земи, които са били одържавени по отменения чл. 12 от Закона за собствеността на гражданите и са били обезщетени, като обезщетяването е било явно несправедливо, се обезщетяват по ред и начин, определени със закон. По този начин аз считам, че ние даваме възможност за по-голяма справедливост там, където е намаляла земята, и намаляваме именно случаите, когато трябва наистина да препращаме по ред и начин с друг закон.
Предлагам текстовете на господин Джеров. (Предава текстовете на господин Джеров)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Шопова.
ПЕТЯ ШОПОВА (ПСБСП): Петя Шопова, Парламентарен съюз за социална демокрация, Българска социалистическа партия.
Много интересно е предложението на колегата Георги Николов и затова моето предложение го приемете като втори вариант по същия въпрос.
Уважаеми господа, прилагайки последователно принципа на възстановяване правото на собственост във всички случаи, при които мълчаливо или изрично това право е било ограничено или накърнено, стигаме до хипотезата на чл. 10б, ал. 2, предложение последно. Това са случаите за отчуждаване за държавна или обществена нужда, при което собствениците не са били обезщетени, или обезщетяването е било явно несправедливо.
В нашия избирателен район, това е 13.Пазарджишки избирателен район, има множество семейства, които са изселени принудително от делата Мухово и Поибрене, тъй като имотите им са попаднали във водосбора на язовир "Тополница". Изселването е станало на етапи. При изселването, регламентирано с Постановление # 213 на Министерския съвет от 23.09.1959 г. например, не е осъществено оземляване по новото местоживеене. Само в село Ивайло, Пазарджишко 1136.2 в момента има 120 такива семейства. И тъй като в Пазарджик имаше среща на дейците, които се занимават с аграрната реформа, подробно с този въпрос са запознати и председателят на Комисията по земеделието господин Стефанов и цялата Комисия по земеделието.
Затова аз настоявам обезщетяването да стане не по ред и начин, определени със следващ закон, а да се регламентира веднага: със земи от поземления фонд - общински или държавен, по новото им местоживеене. Само регламентирането в този закон, който сега ние изменяме, на всички варианти на възстановяване на собствеността и приложението му може да удовлетвори нуждите на нашите избиратели. Тоест, аз не възразявам, ако се възприеме предложението на господин Николов, това да стане в ал. 1, но давам вариант това да стане и по ал. 2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Реплика ли иска някой? Първо кой иска реплика? Господин Драгиев.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ (СДС): Този въпрос, който днес се поставя на дискусия, ние го дискутирахме дълго в Законодателната комисия и моля всички колеги да вникнат добре в текстовете. Първата възможност, която се дава, е да бъдат оземлени хората. И тази хипотеза е визирана в чл. 10а, който гласувахме снощи - след завършването на земеразделянето и уедряването на имотите. Това е първата възможност.
Втората възможност е с равностойни земи от държавния и общински поземлен фонд.
Третата възможност е, че като един последен вариант, използувайки техниката на препращането, ние казваме: там, където няма свободна земя, там, където и в другото землище няма свободна земя. Едва в тези случаи ние ще потърсим обезщетение по един справедлив начин с отделен закон. И такъв Закон за компенсациите в момента се изготвя. И това смятаме, че е твърде справедливо. Защо? От една страна имаме инфлацията. От друга страна ние ще дадем възможност на тези хора, примерът, който посочи госпожа Шопова... Аз мога да кажа друг пример: селата около комплекса "Марица-Изток", няма ги. В тези случаи ние вече ще помислим дали това обезщетяване да стане с акции от тези предприятия. А в определени случаи би могло да стане и с ваучери или вече в зависимост от принципите, които ще залегнат в Закона за приватизацията. 1136.3
Така че не бива да се слага някаква рязка граница. Това е един цялостен процес на реституиране и приватизиране и по този начин - смяна на икономическата реформа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Даскалов има думата за реплика.
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, госпожи и господа! Господин Николов, към Вас бих искал да отправя, то не е толкова реплика, колкото допълнение към онова, което Вие казвате, и несъгласие.
Защо се налагат тези две хипотези в чл. 10б? Ако забелязвате, в ал. 1 се говори за онези земи, които са застроени, включени и застроени. С други думи, голяма част от тези земи, макар и да са застроени, те могат да бъдат ползувани за селскостопански нужди. И затова се прави разликата между онези земи, макар и застроени, които обаче биха могли да бъдат използувани за селскостопански нужди. Явно е тогава, че в землището би трябвало да има такъв фонд, който да даде възможност на бившия собственик да бъде възстановена собствеността му именно от този фонд, тъй като става фактически една замяна, съществува земята.
Докато в ал. 2 земята въобще не съществува, тя е в дъното на язовира. При това положение и след като ние не можем да разберем, и най-вероятно е, че в това землище няма да се намерят достатъчно земи, даже и от фонда, вероятно е, затова тези хора ще бъдат обезщетявани по ред и условия, предвидени в закона. Нещо, което се сравнява по принцип с останалите закони, които приехме при реституцията, просто затова, защото обектът въобще не съществува. Докато в ал. 1 обектът съществува, той може да се използува, но не може да се използува и не трябва да се върне поради ред съображения на бившия собственик. Това нещо моля да имате предвид и аргументите, които и колегата Драгиев изрази. Тези два аргумента, смятам, биха ви задоволили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Николов има думата. 1136.4 ГЕОРГИ НИКОЛОВ (ПСБСП, Силистра): Господин Даскалов, аз искам да направя едно пояснение, като, разбира се, подкрепям това, което Вие казахте като смисъл и съдържание преследващо в ал. 1 и 2. Но мисля, че моето предложение беше именно в това, че имаме разнопосочно равнопоставяне. В смисъл, Вие приведохте пример, че в ал. 1 там, където е застроено, естествено, че ние ще обезщетяваме и даваме правото и възможността за равностойни количества и качества земи от Държавния общински поземлен фонд. Така е и записано.
Аз питам обаче, защо там, където земята е намаляла вследствие например на една вододайна зона, един сондажен кладенец, или ж.п.линия е минала, няма да дадете тази възможност и на тези собственици и аз затова ги сложих именно в тази категория, именно по този ред, ако е възможно и има - да бъдат и те обезщетени, а именно тази категория за тези общи мероприятия, така наречени, в ал. 2 ние изцяло им отнемаме тази възможност и ги препращаме изцяло по ред и начин в друг закон.
Моето предложение беше: на равнопоставеност именно в тези случаи, когато земята е намаляла и, разбира се, има възможност на територията на населеното място. А в случая ние едната категория я препращаме по ред и начин изцяло да я обезщетяваме с друг закон, така както поставяме и тази категория на обезщетяване по чл. 12, за които са били заплатени, но преценено, че е несправедливо заплатени земите и давайки им право те отново да възстановят правото си на иск.
Ето това е моята хипотеза, която аз поставих, търсейки начина на равнопоставеност и търсейки начина на изчерпване на всички онези възможности, които биха се явили на територията на населеното място или на друго място, където има Държавен поземлен фонд.
Само за информация - Държавният поземлен фонд в България сега е 11 млн.дка. От него ще трябва да дадем първо възможност за оземляване, естествено, но и възможност на този, който пожелае, нека да му дадем възможността да получи не пари или бонове, а да получи земя, защото тя няма ценност по своята стойност като капитал.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Думата за дуплика иска госпожа Шопова. НЧ/КТ 1137.1
ПЕТЯ ШОПОВА (ПСБСП): Моята дуплика е свързана също със справедливостта. Господа, ако ние в този момент решим този проблем да се решава в един бъдещ закон, това би било крайно несправедливо. Защото тези мероприятия, които са правени по съответните населени места не са били по волята на собствениците. Те са били направени, защото така е диктувала индустриализацията или други държавни нужди. Тези хора са се изселили. Те са отишли в населени места, в които сега живеят.
Във връзка с възстановяването на собствеността те желаят да бъдат обезщетени така, както са обезщетени другите техни съселяни, разбира се, не в обема, в който това ще стане при тези, които са на собствената си земя. Но все едно, те да могат да обработват земята, която е тяхна.
Ако ние ги препратим към един бъдещ закон, това би било едно твърде далечно бъдеще, което в никакъв случай няма да ги равнопостави.
Възразявайки по принцип към препращането към бъдещ закон, зная за дискусиите в Законодателната комисия, смятам, че държавният и общинският поземлен фонд може да поеме това обезщетяване, още повече с уговорката на господин Николов, че държавният фонд не е задължително да бъде точно на същото място. Защото ние ще дойдем до чл. 21 от закона и след това там ще спорим за това как трябва да бъдат оземлени хората, които не са бивши собственици. А сега не искаме да решим въпроса на хората, които са бивши собственици и по силата на обстоятелствата, по силата на това, че именно там е трябвало да бъде направен язовирът, те са променили своята съдба. Нека отново да не ги отделяме от техните съселяни. Нека дадем възможност чрез държавния и общинския поземлен фонд те да се почувствуват равностойни при възстановяване правото на собственост и на справедливостта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Думата за изказване има господин Тодоров.
МАНОЛ ТОДОРОВ (СДС): Господин председателю, предлагам към чл. 10б, ал. 1 да се направи следното допълнение: "Собствениците на тези земи или техните наследници по закон могат да предявят искове за възстановяване на собствеността върху тези земи в случаите, когато те са придобити от трети лица в нарушение на нормативните актове, както и чрез използуване на служебно или партийно положение, или чрез злоупотреба с власт. Искът 1137.2 може да се предяви в едногодишен срок от влизане на закона в сила и се освобождава от държавни такси".
Това е предложение, което ние сме направили пред Законодателната комисия при второто разглеждане на законопроекта.
Това допълнение е в пълно съгласие с чл. 7 от Закона за възстановяване на собствеността на одържавените недвижими имоти. Щом като за възстановяване на градската собственост, а покрита градска собственост често пъти са и незастроени парцели, то следва за възстановяването на правото на собственост върху земите да се дадат права и на обикновения селски собственик, да може да предяви такъв иск, когато правото му на собственост е отнето при горепосочените нарушения. Равенството на правата на всички граждани на страната налага горното изравняване във възможностите да се търсят незаконно отнетите им собствени имоти.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Тодоров, аз бих искал само да разбера следното нещо. Господин Джеров, това, което господин Тодоров каза, има ли го във вид на писмено предложение? - Има го. Добре.
Господин Мулетаров поиска думата.
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПСБСП): Парламентарен съюз за социална демокрация, Българска социалистическа партия. Уважаеми господин председател, дами и господа! При обсъждането на законопроекта на първо четене аз вземах отношение по някои от текстовете и специално по този, който в момента обсъждаме, че така както са формулирани, те противоречат на един действуващ закон, който урежда начина, действията, формата и резултатите от съставянето на нормативни актове. Става дума за чл. 10 от Закона за нормативните актове, в който изрично е посочено, че "обществени отношения от една и съща област се уреждат с един, а не с няколко нормативни акта от същата степен".
В нарушение разпоредбите на този текст от Закона за нормативните актове в чл. 10а, в ал. 1, 2 и 3, в чл. 10в и в някои други текстове от закона се предвижда обществените отношения, тоест възстановяването на земята и обезщетяването на собственици, земята на коитоо липсва, да бъдат уредени по ред и условия, определени със закон. Тези текстове в тази част, в трите алинеи, поради това че противоречат на закона, не би следвало да бъдат възприемани, тъй като ние създаваме един неприятен 1137.3 прецедент да не можем с един нормативен акт да уреждаме цялостно, комплексно всички въпроси, които са предмет на уреждането от него, а да препращаме към други нормативни актове, които ние не знаем кога ще излязат.
На второ място, такова решение в законите създава неравенство и неравнопоставеност между гражданите на страната. Тези, на които имотите съществуват, ги получават и знаят как ще ги получат, и при каква процедура, а тези, на които имотите не съществуват, не знаят какво ще получат, как ще бъдат обезщетени, кога ще бъдат обезщетени, тъй като никой не знае кога ще се приеме и какъв ще бъде този закон.
И не на последно място в тази връзка искам да обърна внимание, че ние знаем, че приехме закони още във Великото Народно събрание, в които се предвиждаше обезщетяване на различни лица и Министерският съвет върна тези закони в Народното събрание поради липса на средства за тяхното обезщетяване. Явно е, че при несигурността на бюджета, при липсата на финансови средства, вероятността тези лица да бъдат обезщетени парично, е почти изключена.
Или един закон, който трябва окончателно и безвъзвратно да уреди въпросите за получаване на земята и нейното обезщетяване не урежда този най-важен и решителен въпрос.
Ето защо аз се противопоставям в тези три алинеи и в другите текстове, в които се препраща към други закони и моля Законодателната комисия да намери решение заедно с Комисията по земеделие още сега, тъй като в противен случай, пак повтарям, ние сме в противоречие с един действуващ основен закон за изготвянето и съставянето на нормативните актове.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Думата има госпожа Рашеева. 1137.4 ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз искам да подкрепя господин Николов и да изразя пред вас моето съгласие с тезата, която той разви и предложенията, които направи по отношение на ал. 1 и ал. 2 на чл. 10б. Действително ние тук поставяме в едно неравностойно, различно поставено положение собствениците на имоти, които се намират извън регулацията и са застроени със стопански сгради, от собствениците на имоти, върху които са проведени мероприятия и чието възстановяване не е възможно. Не е справедливо в единия случай да предвидим два начина на обезщетяване, а именно това да стане, първо, по тяхно искане с равностойни земи или по ред и начин, предвидени в закон, за ал. 1, а за ал. 2 да предвидим само по ред и начин, предвидени в закона.
Аз мисля, че и в ал. 2 трябва да приемем същия начин на обезщетяване, като предвидим, че там, където има възможност, съществуват общински и държавни земи и тези хора могат да бъдат обезщетени с предоставяне на такива равностойни земи, трябва да получат това. А там, където вече няма никаква възможност, разбира се, те ще бъдат обезщетени по ред и начин, предвидени в закона.
Искам също да се спра и на възраженията, които господин Мулетаров направи, затова че "по ред и начин, предвидени в закон" било нещо, което не се знае кога и как ще стане. И при реституционните закони, които бяха гласувани, ние приехме, че там, където не може да се възстанови собствеността, поради това че тя не съществува или по други причини, пак по ред и начин, предвидени в закона - това ще стане някога. Има ситуцаии, в които наистина не може да стане това сега по никакъв начин. Ние не можем с този закон, с който се връща и възстановява собствеността, да предвидим едни ред и начин, които ще бъдат по същество един втори закон - по текст, по размери, по същество. Това наистина трябва да стане с един последващ закон. Вярно е, че тези ххора ще трябва да почакат, няма да получат сега земя, защото не могат да получат земя, трябва да чакат един нов ред и условия, предвидени в друг закон, но не би могло да бъде другояче.
Разбира се, ние не можем да ги поставим в по-благоприятно положение от хората, които са в състояние да получават обезщетение СтБ/КТ 1138.1 за отнети им по едрата градска собственост, по Закона за национализацията и други закони имоти. И в единия, и в другия случай те ще трябва да бъдат обезщетени по ред и начин, предвидени в закон.
Моля обаче да подкрепим искането и предложението за включване в ал. 2 на текст. Предлагам изменението да бъде следното: "Собствениците им не са били обезщетени или обезщетението е било несправедливо (тук се включва новият израз), се обезщетяват по тяхно искане с равностойни земи от държавния или общинския фонд, или по ред и начин, определени със закон".
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата за реплика господин Мулетаров.
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПСБСП): Само за едно обяснение искам думата. В действуващия закон, който ние сега променяме, в чл. 15, ал. 2 въпросът е решен генерално. В него се казва, че разликата между внесена и възстановена земя се плаща от държавата по ред и цени, определени от Министерския съвет. Такова препращане в законодателството е допустимо, но то определя кой орган ще каже какви ще бъдат цените. А спорът в Комисията по земеделието беше дали този ред да бъде по цени, определени от Министерския съвет, или по пазарни цени. Аз смятам, че всички тези текстове могат да бъдат възпроизведени било с алтернативата по ред и цени, определени от Министерския съвет, или по пазарни цени. Нищо не пречи да се каже това. А какви ще бъдат размерите, какви ще бъдат формата и начинът, това ще бъде уредено в бъдещите актове, които ще определят самото обезщетяване. Така че няма пречка да се избегне създаването с този закон на три или четири нови закона.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Орсов.
ЗЛАТИМИР ОРСОВ (ПСБСП): Златимир Орсов от Парламентарния съюз за социална демокрация, Българска социалистическа партия, 21.Сливенски избирателен район.
Вземам думата за реплика към думите на госпожа Рашеева, че не може да бъде другояче. Собствениците, върху чиито земи са проведени мероприятия, непозволяващи възстановяването на собствеността, не могат да получат земя, а ще бъдат обезщетени по реда и условията с някакъв друг закон. Може да бъде другояче, госпожо Рашеева, и това другояче беше уредено в досегашния закон. 1138.2 И това другояче е именно във всички случаи, когато в землището на едно населено място е настъпило намаляване на размера на земеделската земя, поради това че там са проведени мероприятия, които не позволяват тази земя да бъде използувана за земеделски нужди, във всички тези случаи тази разлика, това намаление на земеделската земя да бъде разпределено между всички лица, които имат право да възстановяват собствеността си чрез коефициента на редукция. Ето това е другият начин. И по сега действуващия закон всички, които притежават собственост в чертите на землището на едно населено място, можеха да получат земеделска земя, намалена с коефициента на редукция.
Сега с предложенията, които се правят и които ще бъдат гласувани, собствениците на около 3,5 млн.дка земя няма да получат земя, а ще чакат обезщетение по един бъдещ закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата за реплика господин Димов.
АНГЕЛ ДИМОВ (ПСБСП): Ангел Димов, Парламентарен съюз за социална демокрация, 17.Пловдивски избирателен район.
Уважаеми народни представители, правя реплика на госпожа Рашеева, защото обсъждането на трите текста аз ги възприемам като една имитация на парламентарна работа. Това, господа, което правим, ще се обезщетят с друг закон, е чист фалш. Защото няма нито общинска, нито държавна земя в тези селища, за които говорим, че ще обезщетяваме хората. Начинът, по който можеше да стане това обезщетение, е редукцията, за която говори Орсов. Но вие не възприехте този принцип и сега в едно село 30-40 души собственици ще си получат земята, а другите ще чакат години наред вашите закони. И затова аз го възприемам като една подла несправедливост.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Урумов. 1138.3 РУМЕН УРУМОВ (СДС): Радикалдемократическа партия в СДС. Благодаря, господин председател, уважаеми колеги народни представители! Имам предложение за една редакционна поправка или поточно допълнение, редакционно към ал. 3 на чл. 10б, а именно: в текста е: "след 9 април 1946 г., чиято собственост не е възстановена". Моето предложение е: запетаята отпада и текстът, който предлагам е следният: "и на които размерът на собствеността им". И по-нататък продължава съгласно текста.
Аз ви казах в началото, че забележката ми е редакционна, но си позволявам като неюрист да изразя и мнение, че просто така ще бъде по-прецизна самата редакция на текста - веднага след датата. Писмено ще Ви го дам, господин Джеров. Благодаря.
РЕПЛИКА ОТ ОПОЗИЦИЯТА: Размерът на собствеността?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Джеров, този чл. 10б действително предизвика извънредно много поправки и допълнения. От друга страна, видях тук една малка конференция, в която участвуваха депутати и от двете страни, която може би е довела до някакъв резултат? Някакво сближаване на гледища, ако е било така. Има ли такова нещо? Видях, че госпожа Шопова...
АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (от място): Няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Няма? Добре, защото мисълта ми беше, ако има някакво сближаване, бях готов да дам една почивка сега, за да може...
ПЕТЯ ШОПОВА (от място): Предложението на госпожа Рашеева.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля? Предложението на госпожа Рашеева фактически подкрепяше господин Николов. И аз затова исках... Защото ако почнем сега да гласуваме всичките тези неща подред, това ще бъде страшно дълго. Затова, ако мислите, че е уместно, мога сега да дам почивката, в която ще моля всичките предложители да се съберат в кабинета на господин Джеров и да намерят, доколкото може, поне няколко общи предложения, за да можем по-лесно да ги гласуваме. Защото иначе сега, ако почнем тези многобройни гласувания, а те са девет предложения.
Добре, давам половинчасовата почивка сега, но моля всичките - и госпожа Шопова, господин Орсов, господин Николов, госпожа Рашеева, господин Мулетаров, господин Димов, моля в кабинета на господин Джеров, за да може да се види дали може да се намери нещо по-общо, което да даде възможност да гласуваме. (Звъни) ДЕ/КТ 1139.1(След почивката)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля народните представители да заемат местата си в залата!
Господа квесторите, поканете господа народните представители да влязат в залата!
Нека да използваме времето за няколко съобщения.
На 10 март от 10,00 часа Комисията по земеделието ще проведе съвместно заседание със Законодателната комисия - зала "Запад". Това е за вторник.
9 март, понеделник от 14,00 часа - Комисията по замеделието ще проведе съвместно заседание със Законодателната комисия. Т.е. и двете комисии ще заседават от 14,00 часа в понеделник и вторник - от 10,00 часа.
Пресконференция на тема: "Зелен семафор по пътя към Европа". В пресконференцията ще участват докладчиците за България в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа господата Мигел Мартинес - социалист - Испания, Тим Радбон - консерватор Великобритания, Доменико Умберт - социалдемократ - Швейцария.
9 март, 12,30 часа, зала "Запад".
Пресконференция на 9 март, 11,00 часа в зала "Запад" на тема: "В Парламента на Великобритания след 54 години".
Комисия за младежта, спорта и туризма - на 12 март, четвъртък в 11,00 часа ще има заседание в зала 521 на "Дондуков" 2.
Комисия по финанси и бюджет - вторник, 10 март, от 10,00 часа.
На 11 март, сряда, от 8,00 часа в зала "Изток" ще има заседание Комисията по националната сигурност. Извънредно заседание. А редовно заседание на 12 март, четвъртък или в сряда от 8,00 часа и следващото заседание - 12 март, четвъртък от 9,00 часа.
Комисия по културата - 11 март, 12,00 часа в Огледалната зала.
Комисия по образованието и науката - 11 март, сряда, 11,00 часа.
Комисия по правата на човека - 11 март, 10,00 часа зала 510, "Дондуков" 2.
Комисия по труда и социалното осигуряване - 10 март, вторник, 11,00 часа, зала 411, "Дондуков" 2. ВЙ/ЙА 1140.1
Комисия по вероизповеданията - 10 март, вторник, 14,00 часа, зала 510 в Президенството.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Няма такова нещо. Това заседание е отменено.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Отец Събев, тук пише - от ръководството. Вие сте председател на комисията. Не знаете ли? Уточнете се вие.
Тук пише: заседание на Комисията по вероизповеданията ще се проведе на 10 март, вторник от 14,00 часа в сградата на Президентството - зала 510, ет. . От Ръководството.
Заседание на Комисията по околната среда на 11 март, 9,00 часа, зала 411.
Други съобщения засега няма.
Продължаваме. Господин Димитър Йончев иска думата. Моля за внимание! Колеги, моля заемете местата си залата!
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (ПСБСП): Уважаеми господин председателствуващ, уважаеми дами и господа! Уважаеми участници във Втората световна война!
На днешния ден рано сутринта преди 47 години започва Дравската отбранителна операция, в която българските воино от състава на 3-та и 11-та дивизия с изключителен героизъм, с мъжество и със завидно воинско умение спират натиска на хитлерофашисткия корпус и не допускат пробив на фронта. Боевете продължават до 19 март. Те са една от най-славните страници в нашата военна история и в бойния принос на Българската войска в разгрома на хитлерофашизма. В тази война оставиха костите си над 12 хиляди български синове и дъщери.
Поклон пред тяхната памет!
Предлагам да почетем саможертвата им с едноминутно мълчание и ставане на крака. (Всички в залата стават прави. Едноминутно мълчание)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Джеров, продължаваме. Заемете мястото си на трибуната.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Използвахме ползотворно почивката, както редовно се случва при нас. Събрахме се с всички предложители, с колегите, които са работили по този законопроект главно и успяхме да създадем две нови първи алинеи, които предлагам на вашето внимание и ще моля те да бъдат поставени на гласуване. 1140.2
Или, за да бъда точен: първа и втора алинея предлагаме с нова редакция. Базата е предложението на господин Николов. Третата алинея предлагаме да остане в непроменен вид. Ще ви прочета текстовете на трите алинеи, като само ви казвам, че третата алинея се запазва.
Предлагаме да гласуваме следния нов чл. 10б: "Ал. 1. Собствениците на земи, които са били включени в ТКЗС, ДЗС и в други образувани въз основа на тях селскостопански организации и са застроени или върху тях са проведени мероприятия, които не позволяват възстановяване на собствеността, се обезщетяват по тяхно искане с равностойни земи от държавния или общинския поземлен фонд или по ред и условия, определени със закон".
Ал. 2: "Собствениците на земи, одържавени по отменения чл. 12 от Закона за собствеността на гражданите и собствеността, на които не може да се възстанови поради обстоятелствата, посочени в ал. 1 се обезщетяват по ред и условия, определени със закон".
И третата алинея: "Собствениците, земите на които са отчуждени по чл. 8 от Закона за ТПС от 9 април 1946 г., чиято собственост не е възстановена по чл. 10, ал. 5 и не са получили обезщетение в съответствие с чл. 14 и следващите от същия закон, се обезщетяват по ред и условия, определени със закон".
Това са новите три алинеи, които ви предлагаме. Няколко думи допълнително - девет бяха предложенията. Възприехме всичките предложения на колегите, които те направиха, техните възражения, разсъждения. Не възприемаме предложението на господи5н Румен Урумов поради това, че то не пасва точно на мястото си и не съответства на принципа на правото на собственост. Също така не може да се възприеме предложението на господин Илиян Илиев и на господин Спас Мулетаров - въпросите, които тук не се уреждат или то-точно казано въпросите за обезщетяването, да бъдат уредени с друг закон. Колеги, много моля да бъда разбран правилно. Това е един закон от реституционните закони или един от тях. При това положение принципите, които веднъж сме въвели ние сме длъжни да ги спазваме по-нататък. Какво имам предвид? Изхождаме от виждането, че онова, което го има, онова, което е възстановимо, се дава обратно на гражданите. Онова, обаче, което го няма, не може да бъде уредено по отделно във всеки един от реституционните закони: едрата градска собст1140.3 веност и всички други, както там поставихме въпроса, че обезщетяването, компенсацията ще бъде уредена по ред и условия на друг закон, така и тук продължаваме същата мисъл. Този закон, за който се говори тук това ще бъде или част от Закона за приватизацията, който закон ще последва този закон в идващата седмица или ще бъде като допълнителен закон, свързан със Закона за приватизацията. Затова тук промяна няма да направим именно поради това виждане. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: А предложението на господин Манол Тодоров?
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Извинявайте. Пропуснах предложението на господин Манол Тодоров. То само по себе си е основателно, но тук не му е мястото. То евентуално ще бъде обсъдено там, където ще разглеждаме – 4от Преходните и заключителните разпоредби - там именно се урежда тази материя и когато Законодателната комисия представи своето предложение пред вас - вие ще намерите отговор на този въпрос, но не тук, а там - където се урежда материята с прочутия вече – 4.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Тодоров, съгласен ли сте този текст да бъде включен в преходните разпоредби? Вие не бяхте ли в работната група? Има ли значение дали ще бъде в началото на текста или в края на закона Вашето предложение?
МАНОЛ ТОДОРОВ (СДС): Аз заставам на трибуната не за друго, а само да точкувам, да подчертая становището на господин председателя на Законодателната комисия, че моето предложение ще бъде обезателно разгледано и решено при решаването на въпроса с – 4. Мястото му можеше да бъде в ал. 7 на чл. 10, но при снощната гюрултия го прескочихме. Говоря, вземам думата само и само да подчертая обещанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Обещанието се възприема.
Господин Румен Урумов поддържа ли предложението си?
РУМЕН УРУМОВ (от място): За да не излизам отново на трибуната - аз поддържам мнението си, че има противоречие с ал. 5, т. 10. Държа да се включат думите: "пълния размер на собствеността им".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Вие си поддържате предложението. Трябва да се гласува формално.
Господин Илиян Илиев поддържа ли предложението си след уточняването, което направи работната група?
Заповядайте, господин Илиев. 1140.4 ИЛИЯН ИЛИЕВ (ПСБСП): Аз благодаря и на господин Джеров, че той ясно заяви пред нас и пред нашите слушатели, че това е реституционен закон. Ето оттам тръгват всичките неудачи и липсата на единна логика, затова, за което говорим. Закото, ако ние уредим този въпрос с нов закон, това не е толкова въпрос до нов закон, защото, както споделихме преди малко с господин Мулетаров, не е възможно да се реши, защото то касае бюджета. Ние няма как да кажем там по пазарни цени или по цени, определени от Министерския съвет. Просто по този начин ние няма да поставим хората в едни и същи условия.
Тук в залата има и депутати от моя район, от другата страна. Госпожа Захариева може да ви каже, че в района ни има язовир, под чиито води има три села. Половината от Михайловград е на земеделски и кооперативни земи построен. Не е възможно от държавния и общинския фонд да бъдат обезщетени хората. Не е възможно да натоварим и бюджета с парично обезщетение с равностойни условия. Ние създаваме с това един прецедент.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Илиев, аз Ви моля да кажете дали поддържате първоначалния текст на законопроекта с тези изменения, които предлагате?
ИЛИЯН ИЛИЕВ: Аз ще се съглася с аргумента на господин Джеров, при положение че поне в Преходните разпоредби запишем докога трябва да се приеме този нов закон. Защото, ако се бавим, ще създадем един малък хаос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Илиев, да направим предложение за Преходните разпоредби?
ИЛИЯН ИЛИЕВ: Да, там може. Господин Джеров може да каже дали е правилно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Вие трябва да направите предложението обаче в Преходните разпоредби повторно.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Колеги, не става дума тук да си обещаваме формално нещата. Това е нещо, което трябва да бъде уредено. Просто няма накъде. След като см епоели една задача, мисля, че трябва да я доведем докрай. Но много трудно е оттук да ви кажа - след 12 дена ще имате този законопроект внесен. Сами съзнавате, че не е толкова лесно. Но това, което РД/ЙА 1141.1 говорим мисля, че е напълно сериозно и отговорността, която се носи, трябва да се носи съответно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Мулетаров сигурно поддържа и той предложението си?
СПАС МУЛЕТАРОВ (от място): Да, поддържам го.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Поддържате го.
Господин Джеров, ние предлагаме текстове, въз основа на предложенията на господин Георги Николов, на Петя Шопова, в преработените текстове, на госпожа Рашеева, Орсов и Ангел Димов. Може би трябва първо да гласуваме тези текстове.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Не, става дума, че тези текстове, които предложих, аз смятам, че всички се обединихме около тях и различия нямаме. И затова, вярно е, че може да не е съвсем екзактно, но аз предлагам направо да поставим на гласуване току-що предложените от мен две нови алинеи. Третата съвпада. Или просто да гласуваме чл. 100, 1, 2 и 3 алинея, които докладвах току-що.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: господин Джеров, възниква другият въпрос, а предложението на останалите колеги?
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: На Румен Урумов трябва да гласуваме отделно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Добре. Моля, гласуваме текста, уточнен от работната група, който ви е прочетен, съответно изменен и допълнен, съобразно предложението на народните представители Георги Николов, Петя Шопова, госпожа Рашеева, господин Орсов и господин Ангел Димов. Моля, гласувайте!
За - 166, против - 6, 7 се въздържат.
Остават предложенията на господин Румен Урумов и господин Спас Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Урумов нали е тук, ако не съм точен, моля да ме коригира, но аз така съм записал предложението му.
"Ал. 3. Собствениците, земите на които са отчуждени по чл. 8 от закона и на които пълният размер на собствеността им не е възстановен." Нали така, господин Урумов?
РУМЕН УРУМОВ (от място): Да.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Като гласувате помислете "пълен размер на собственост" като понятие може ли да бъде употребено и включено в закон? 1141.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме за предложението на господин Румен Урумов.
За - 21, против - 114, 25 се въздържат. Отхвърля се предложението.
Следващото предложение е на господин Спас Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Може ли да го формулира господин Мулетаров.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Мулетаров, да го формулирате.
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПСБСП): Аз предлагам да бъде първи вариант "по ред и цени, определени от Министерския съвет", вместо чрез бъдещ закон, или "по пазарни цени". Направо законът да определи начина и реда на изплащане.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Виждате, че господин Мулетаров предлага пряко да се уреди парично възмездяване, изразено в едната или друга форма. Аз взех становище по този въпрос. Независимо от това, от разговорите по време на обсъжданията сме говорили с министъра на финансите, който потвърди, че ако трябва да минем към парично обезщетяване, като че ли трябва да отделим няколко годишни бюджета на страната. Ако смятате, че то е допустимо, моля.
Струва ми се, че както преди малко казах, въпросът трябва да бъде уреден по начините, които ще предвиди Законът за приватизацията. Дали ще бъдат бонове, дали ще бъде друга форма, струва ми се, че тук им адостатъчно икономисти, които ще ни помогнат да съчетаем нашите усилия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля народните представители да влязат в залата. Гласуваме предложението на господин Мулетаров. допълнението е: "по ред и цени, определени от Министерския съвет". Моля, гласувайте!
За - 79, против - 99, 1 се въздържа. Предложението се отхвърля.
Текстът остава така, както е прочетен от госопдин Джеров и уточнен с работната група.
Господин Джеров, продължаваме.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Продължаваме с – 11. Той се отнася към чл. 10а наличен, който Великото Народно събрание през есента създаде като допълнителен текст. 1141.3
Предлагаме чл. 10а да стане чл. 10в и да се измени така:
"Ал. 1. Български граждани, чиито земеделски земи са послужили за погасяване на държавен дълг, съгласно Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между Република България и Кралство Гърция от 3 ноември 1964 г., се обезщетяват по ред и условия, определени със закон.
Ал. 2. Лицата по ал. 1 подават заявления за възстановяване на правата си върху земеделски земи пред Министерството на земеделието."
Това е текстът, който предлагаме на вашето внимание.
Съвсем кратък коментар към ал. 2. Досегашният текст създаваше права на хората, обаче никъде не бъде пояснено къде те могат да подадат своите молби. Недопустимо е да се подават молбите във всички общински поземлени комисии. Тук просто прецизираме, че заявленията за възстановяване на правата се подават пред Министерството на земеделието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Заповядайте колега, Куцаров. 1141.4 ЙОРДАН КУЦАРОВ (СДС): Уважаеми господин председателствуващ, уважаеми колеги! На първо четене по тогавашния чл. 10а направих едно допълнение, което не е било прието. Сега прередактирам това допълнение с оглед изменения текст. Предлагам следното изменение: "Член 10а става чл. 10в и се изменя така: "Ал. 1. Обезщетява се по ред и условия, определени със закон."
Като точка първа минава сегашната ал. 1, като отпадат последните думи "се обезщетяват по ред и условия, определени със закон", тъй като те са включени в алинеята.
Точка 2. Лицата, получили право на парично обезщетение за отнетата от румънската власт третина, съгласно глава трета от Закона за уреждане на собствеността на недвижимите имоти в Южна Добруджа - "Държавен вестник", бр. 197 от 20.07. 1942 г., отменен с Указ # 75 на Президиума на Народното събрание, "Държавен вестник", бр. 16 от 23.02.1951 г."
Алинея 2 остава същата: "Лицата по ал. 1 подават заявления за възстановяване на правата си пред министерството на земеделието."
Какви са мотивите ми за това?
Основният принцип в нашата законодателна дейност е възстановяване н ачастната собственост, като основа на естественото развитие на обществото. Преди малко господин Джеров каза, че веднъж, когато сме застъпили тези принципи, ние трябва да ги отстояваме във всеки следващ законодателен акт на настоящото Народно събрание.
В случаите, когато това се окаже невъзможно - сиреч, възстановяването на реалната собственост, се предвижда обезщетяване. като примери мога да посоча предложения от Законодателната комисия текст на чл. 10в или чл. 3 на ал. 3 от Закона за възстановяване на собствеността върху одържавените градски имоти. В дадения случай по силата на този закон за уреждане на собствеността на недвижимите имоти в Южна Добруджа българската държава е предвидила ред за обезщетяване на хората, пострадали от колонизаторската политика на румънската окупационна власт в Южна Добруджа, на които е била отнета една трета от земята и не е било възможно възстановяването в натура на тази земя. ДП/ЙА 1142.1
Обезщетяването се е изплащало в облигации, носещи 5процентна проста лихва годишно и с 20-годишен погасителен срок. Срокът за подаване на молби е бил удължен с една година - до 30 юли 1945 г. Преписките по въпроса би следвало да се съхраняват в архивите на Министерството на правосъдието, а погасяването на облигациите е било предвидено да стане чрез 6-месечно теглене на номерата им по жребий и чрез рравни 6-месечни плащания, съдържащи лихви и погашения. Първото погашение е било октомври 1943 г. Лесно може да се провери в архива на Министерството на финансите докога са били отпускани кредити по тези погашения и съобразно размера на отпусканите кредити да бъде намален респективно размерът на обезщетението, което се дължи на тези лица.
Искам да ви цитирам един абзац от монографията "Аграрните отношения в Южна Добруджа 1878-1944 г."
"Уреждането на тази материя, както и на останалите нерешени и висящи проблеми по приложението на Крайовския договор след 9 септември 1944 г., станало с оглед осъществяване на коренно различни цели и задачи, преследвани от народнодемократичната власт." Ние с вас знаем добре какви са били тези "цели и задачи".
Фактическото прекратяване на обезщетяването е довело до логичния финал. Законът е отменен през 1951 г. с Указ на Президиума на Народното събрание, когато вече отдавна е била изчезнала възможността да бъдат обезщетени тези собственици.
Искам да изразя недоумени по повод изчезването, невключването на моето предложение в настоящия текст на закона, тъй като първо няма съмнение в справедливостта на предлаганото решение, още повече, че се ползува за основание съвсем сходен прецедент.
И второ, не съществуват особени технически пречки за установяване на основанията за обезщетяване на лицата, които ще се възползуват от представената от бъдещия закон възможност.
Накрая искам да напомня, че хората в Добруджа са може би най-изстрадали от превратностите в българската история и най-малкото, което можем да направим, е да не ги поставяме в по-неблагоприятно от другите български граждани положение, когато претендират за нещо на равно основание с тях. 1142.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Джеров ще изрази становището на Законодателната комисия. (Към народен представител, който иска думата) По същия въпрос ще Ви дам думата след това.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Когато внесох законопроекта, специално по този пункт аз изразих становището на Законодателната комисия. Съвсем накратко: това са въпроси в миналото, за които няма достатъъчно документация. Както се изказах вчера, заместник-министърът на правосъдието присъствуваше на нашето заседание още от първия ден. Помолихме го специално да направи проучване и на законите, и на документацията по тези въпроси. той обаче докладва, че трябва твърде много време, за да може да се установят действителните факти. тогава, когато нещата не са изяснени, не може да правим ние правни норми.
С господин Стоянов се уговорихме, че ако се налага, те ще внесат самостоятелен законопроект за уреждане на тези въпроси.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Куцаров, ще поддържате ли предложението си?
ЙОРДАН КУЦАРОВ (от място): Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Поддържате го. За реплика има думата господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Искам да възразя по това предложение ние да приемем принципа да обезщетяваме облигации от преди 9 септември. Господин Куцаров, има доста облигации, доста притежатели на облигации - даже и господин Стоилов ще ви каже, че онзи ден носеше писмо от негов избирател, предполагам с искания за обезщетяване на облигации и от 1909, и от 1912 г., и от тогава има най-различни такива облигации.
Нека сега ние в този закон да не се занимаваме с тези неща. Ако утре Народното събрание реши, че ще обезщетяваме притежателите на облигации от преди 9 септември и най-различни емисии, нека тогава да направим един нов закон и в този нов закон тези работи, за които Вие говорите, сигурно и тези обезщетения ще влязат. Сега да ограничим размера на обезщетенията с това, което се занимаваме именно в този закон.
Затова ще Ви помоля да си оттеглите предложението и ако не приемем след време закон за обезщетяване или компенсиране 1142.3 на притежателите на облигации, независимо от това каква са това да го оставим за по-нататък. Ако разбира се сме решили да има такъв закон.
Затова аз искам да апелирам да не приемаме такова предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли други реплики? Имате право на дуплика.
ЙОРДАН КУЦАРОВ: Уважаеми колеги, струва ми се, че не е разбрана добре спецификата на предлаганото изменение на текста. тук става дума за един закон, който е бил действуващ закон за обезщетяване на собственици на земя в Южна Добруджа, който е бил действуващ след 9 септември и е трябвало да остане в действие 20 години след 1943 г. (значи до 1963 г.). Тоест това е бил действуващ закон след 9 септември и по същата логика, по която "народнодемократичната власт" е прокарала всички закони за национализация, за отнемане на имущество и прочие, които сега отменяме и връщаме собствеността на хората, по абсолютно същата логика "народнодемократичната власт" е отменила действието на този закон. Тоест ние имаме пълно основание да третираме хората, които са попаднали под ударите на тази отмяна, като хора, пострадали от действията на тази власт. Така че логиката е същата, каквато беше логиката на Закона за възстановяване на одържавени градски имоти и на другите реституционни закони. Затова аз настоявам да бъде гласувано това допълнение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имате думата, господин Тодоров.
ТОДОР ТОДОРОВ (ПСБСП): Господин председателствуващ, колеги! Изказвам напълно подкрепа на онова, което изложи господин Куцаров в предложението да се създаде или да се възприеме алинеята, коят отой предлага, той като този въпрос, господин Димитров ( към Венцеслав Димитров) и уважаеми колеги засяга не пет хиляди, не десет хиляди души и принципите са същите, каквито са принципите при обезщетяването на хората, дошли от Беломорска Тракия. Няма съществена разлика по отношение на принципите за Добруджа и принципите за Беломорска Тракия, господин Димитров.
Искам да се аргументирам колко семейства засяга в Добруджа този въпрос. На мен също ми го поставиха на няколко събрания и срещи избирателите. 1142.4
Четиринадесет хиляди семейства са били оземлени със 127 хиляди декара земя. Деветнадесет хиляди малоимотни семейства са били оземлени с 55 хиляди декара земя и т.н. Общият брой на засегнатите семейства, които чакат обезщетение или настояват за обезщетение по-скоро, е някъде около 40 хиляди семейства в Добруджа. Тези 40 хиляди семейства всъщност за разликата в земята, за която говори господин Куцаров, едната трета, превърнато в декари, са над 50 хиляди декара земя. Тоест, този закон трябва да реши въпроса не само за изплащане на облигациите или за обезщетение на облигациите, за които вие претендирахте, а проблемът е свързан с обезщетяване със земя, тъй като това са 50 хиляди декара в разликата, която се губи. Не е вярно твърдението, че това са закони, които засягат периода пред 1944 г. Това са закони, а впоследствие и действия и след 1944 г. - до 1951 и до 1964 г. Тоест принципно въпросът е същият, какъвто е въпросът с беломорска Тракия. Има някои нюанси, които обаче могат да се отразят специално в закона.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Тук се поставят финансови въпроси на второ четене - извинявайте, господа, защо проблемът не е поставен на разискване в Комисията по бюджета и финансите? Това е към всички.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Ще решава народното представителство, господин Димитров. Господин Тодоров, имате право на дуплика, или не е необходимо...
ТОДОР ТОДОР (от място): Аз се отказвам, защото изложих становището си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има думата господин Сталийски. 1142.5
АЛЕКСАНДЪР СТАЛИЙСКИ (СДС): Уважаеми господин председател, дами и господа! Аз съм съгласен със становището на господин Венцеслав Димитров. Но бях 7 години и 4 месеца в Дулово и през тези години съм работил почти всеки ден с тези прочути третинки. За мен като юрист не трябва да се прави разлика между добруджанците и тракийците от Беломорска Тракия. Затова аз ще подкрепя изменението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли друг желаещ да направи реплика или изказване по трите текста? Госпожа Рашеева.
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА (СДС): Искам да предложа изменение в ал. 2. уважаеми колеги, така както е редактирана ал. 1 на този текст, който обсъждаме (чл. 10а), влиза в противоречие с ал. 2, която автоматически е взета от стария текст. А той имаше друго съдържание. Ал. 2 гласи: "Лицата по ал. 1 подават заявления (обърнете внимание) за възстановяване правата си върху земеделски земи пред Министерство на земеделието". Тъй като възстановяване на права върху земеделски земи в Гърция ние не можем да правим, а в ал. 1 се казва, че "ще получат обезщетение по ред и условия, предвидени в закон", или трябва ал. 2 да отпадне, но тъй като вече има подадени заявления, предлагам тя да получи следната редакция: "Лицата по ал. 1 подават заявления пред Министерството на земеделието".
С този текст ще трябва да се съобрази процедурата и по закона, който ще бъде гласуван, за реда и начина, по които те ще бъдат обезщетени. Това е моето предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Предложението е да отпаднат думите "за възстановяване правата си върху земеделски земи".
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА: Точно така.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли други желаещи да вземат отношение? - Няма. Господин Бучков, моля, систематизирайте предложенията.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Уважаеми колеги, по чл. 10а в ал. 1 Законодателната комисия предлага да остане текстът, предложен пред вас. Възприема се също предложението на госпожа Рашеева по отношение на ал. 2 в редакцията, която тя прочете.
Искам да изясня въпроса, повдигнат пред вас относно обезщетяването на граждани със земи в Добруджа. Този въпрос Сл.Р/МД 1143.1 беше разгледан в Законодателната комисия в присъствието на заместник-министъра на правосъдието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Джеров обясни тези въпроси - че няма документация, че трудно се установява, че ще има нов закон.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Това ще представлява абсолютно голяма трудност. И тъй като въпросът се нуждае отново от обстойно проучване и е необходимо да се прецени дали е възможен друг начин на обезщетяване със земи или трябва да остане парично обезщетяване, защото земи, откъдето те да бъдат обезщетени в наличност едва ли би имало.
Поради тази причина въпросът със земите в Добруджа не може да се разгледа в този закон. Това не е пречка да стане в един по-късен период, когато абсолютно всичко беше изяснено. Молбите на хората тогава са били депозирани в Министерството на правосъдието. А пълни данни в архивите по този въпрос няма пълни.
Затова, ако ние възприемем предложението да решим въпроса за Добруджа, фактически ще издадем един акт, който няма да отговаря на действителното положение и няма да бъде прецизен по отношение на справедливостта и това, което трябва да се възстанови.
Тъй като се касае за едно допълнително обстойно проучване от съответните специалисти, а също така и относно становището на Бюджетната комисия и другите комисии, аз предлагам на вашето внимание да не възприемаме предложението на господин Куцаров.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Бучков, изслушахме втори път становището на Законодателната комисия. Колегите народни представители Йордан Куцаров и Тодор Тодоров поддържат направеното предложение ит рябва да го поставим на гласуване.
Може би трябва да запознаем народните представители с текста на предложението.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Предложението е текстът на чл. 10а да стане чл. 10в и да се измени както следва: "Чл. 10в, ал. 1 става т. 1, като отпадат последните думи: "се обезщетяват по ред и условия, определени със закон за отнета от румънска власт третина. 1143.2
2. Лицата, получили право на парично обезщетение съгласно Глава трета от Закона за уреждане собствеността на недвижимите имоти в Южна Добруджа, отменен с Указ # 75 на Президиума на Народното събрание."
Ал. 2 остава същата.
ЙОРДАН КУЦАРОВ (от място): Не съм съгласен с някои постановки.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Писменият текст е представен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Писменият текст е представен. Фактически има допълнения към ал. 1, така както беше прочетена. Моля, гласуваме допълнението към ал. 1 - включват се и бившите румънски земи.
Резултати от гласуването: за допълнителния текст гласуват 87 народни представители, против - 65, и 34 - въздържали се.
Отхвърля се предложението. 1143.3
По партии, моля.
Гласуваме следващото предложение - на госпожа Рашеева. Имате текста пред вас - за отпадане... Посочете, господин Бучков, кое... Колеги, моля да внимавате! Вот ли имате? Отрицателен вот?
ЙОРДАН ВАСИЛЕВ (от място): Процедура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Заповядайте. Процедура по обед!?
ЙОРДАН ВАСИЛЕВ (СДС): Аз се обръщам с молба към господин председателя да подложи на прегласуване текста, защото ми се струва, че в залата имаше неяснота по същността на въпроса. Става дума за пренебрежение към наши сънародници от цяла една географска област, за хора, които имат същите граждански права както всички ние, останалите. Не виждам никакво основание за пренебрежение към добурджанци. Аз самият имам също добруджанска кръв и смятам, че имам право да искам това прегласуване. (Ръкопляскания от ПСБСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля всички народни представители да влязат в залата и да внимават. Господин Димитров, седнете си на мястото! Ще се прегласува предложението повторно. (Шум в залата)
Заповядайте.
САВКА ЙОВКОВА (ПСБСП): Аз поддържам становището, господин председателю, да подложим на второ гласуване, тъй като мотивите, които се изложиха от финансистите-депутати като господин Венцеслав Димитров, не са удовлетворителни. Тук не става дума за местнически въпрос, а за принцип и справедлив закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Госпожа Йовкова, не убеждавайте председателя, той се съгласи вече с прегласуването. (Шум в залата, реплики от СДС: "Защо ще се прегласува?") Дали ще се прегласува, решава председателят на парламента в момента. Който ръководи заседанието, е председател на парламента. (Шум в залата, много реплики, които не се разбират) Противно становище не се изслушва. Няма в правилника, господин Йорданов! Ако сте внимавали, ще се получи същият резултат. Ако някой не е внимавал, както каза господин Йордан Василев, ще се получи обратният резултат. (Глас от залата: "Ами ние ще спазваме обявените резултати") СД/МД 1144.1
Ама, господин Стоилов, Вие ще гласувате против! (Реплика: "Вие казахте, нали, че се противопоставяте!") Не е необходимо, казвам. Коментар не може да се направи. Ще се прегласува текстът.
СТЕФАН СТОИЛОВ (от място): Аз съм против прегласуването.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моето предложение не е процедурно. Четете правилника! Председателят решава дали да се прегласува или не. Повтаряме гласуването.
СТЕФАН СТОИЛОВ (от място): Прави се предложение "за". Аз съм "против".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Няма предложение! Така пише в правилника, аз решавам какво да правя!
Моля, гласуваме повторно...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Господин Кадир, искам думата!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме повторно текста, предложен от господин Куцаров, който се поддържа от господин Тодоров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Господин Кадир, искам думата!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Ще Ви я дам после за отрицателен вот. Моля, гласувайте.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Искам думата, защото се влияе върху хората.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля народните представители да влязат в залата и, естествено, да гласуват. Втори път няма да има прегласуване. Колеги, моля побързайте.
За - 117, против - 52, 24 се въздържат. (Ръкопляскания от ПСБСП)
Моля по партии дайте резултата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Обяснение на отрицателен вот искам, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Ще Ви дам думата, господин Венцеслав Димитров.
Господин Димитров, имате думата за обяснение на отрицателен вот.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Господин Кадир, преди да пристъпя към обяснение на своя отрицателен вот... 1144.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: "Господин председател", не съм "господин Кадир"! (Шум в залата, ръкопляскания от ПСБСП)
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Господин председател, преди да пристъпя към обяснение на своя отрицателен вот, искам да изявя един протест, защото Вие не ми дадохте думата да сеизкажа по същество, защото наистина дискусията тръгна по същество. аз направих само една кратка реплика, която смятах, че ще е достатъчна да убеди залата.
Обаче с този текст, който приехме, има една голяма опасност да блокираме въвеждането на този закон в действие. (Шум в залата) Защото ние приехме един принцип в този закон - да обезщетяваме, или да връщаме земя от 1946 г. нататък. Сега се връщаме вече за решения, които са взети 1942 г., когато са издадени някакви облигации със срок на действие до 60 и не знам коя година.
Аз обърнах внимание, че има издадени и други облигации, също в български граждани, които са пръснати може би равномерно из страната, може би повече в големите градове. Примерно облигация, издадена от 1909 г., с 50-годишно действие, т.е. действува до 1959 г. Тия хора ние не сме взели решение да ги обезщетяваме!
Говори се за възстановяване на справедливостта. Можем ли да възстановим цялата справедливост, която беше отнета от комунистите през тези 45 години? - Не може. (Реакция от ПСБСП) Важното е да върнем някаква недвижимост. А вие по този начин нарушавате този принцип, който приехме - да връщаме земите след 1946 г., от тази дата. След като се върнем назад, защо да не се върнем 100 години назад?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Само отрицателен вот, ако имате.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Точно така. И тези хора, които играеха с чувствата на хората, че хората в Южна Добруджа също били българи... Точно така е, навсякъде има българи, но пълна справедливост, господа, не можем ние да възстановим в България. (Реакция от ПСБСП) Целта на закона беше от 1946 г. назад, а не да се връщаме назад. Затова аз оспорвам това гласуване, както беше преди, защото беше направена една ниска манипулация с чувствата на народните представители и от популистична гледна точка те гласуваха за този член. 1144.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Предложението беше от СДС, господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Предложението, господин председател, не беше от СДС... (Председател Кадир Кадир: Йордан Василев направи искането за прегласуване), вижте хората как са гласували, а беше от двама души депутати от СДС, които не са упълномощени от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили да предложат това нещо. (Силен шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, господин Бучков, докладвайте следващия текст! Моля за внимание! Колеги, моля ви за още малко търпение.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Ал. 2 е с предложената от госпожа Рашеева редакция, а именно: "Лицата по ал. 1 подават заявление пред Министерството на земеделието".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Или отпадат думите "за възстановяване на правата си..."
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: ... "за възстановяване на правата си върху земеделските земи".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля гласувайте за предложението на госпожа Рашеева да отпаднат думите "за възстановяване на правата си върху земеделските земи". Остава текстът, както го чете той.
Господин Тодоров, "лицата по ал. 1 подават заявление пред Министерството на земеделието". Така остава текстът. Моля, гласуваме. Моля, побързайте с гласуването! Внимавайте за какво гласувате, за да не прегласуваме повторно! за - 157, против - 6, въздържат се 1.
Колеги, ще ви прочетем само новата редакция на ал. 1 с предложението на господин Куцаров и господин Тодоров, за да придобиете представа, а след това ще гласуваме целия текст.
Някой ще заяви, че не е разбрал какво гласува, господин Близнашки. Опасявам се от Вашата половинка.
Моля за внимание, господин Димитров.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Уважаеми колеги, след гласуването текстът на – 11 добива следната редакция:
Чл. 10а става чл. 10в и се изменя така: "Чл. 10в, ал. 1: Обезщетяват се по ред и условия, определени със закон: български граждани, чийто земеделски земи са послужили за погасяване на 1144.4 държавен дълг съгласно Спогодбата за уреждане на висящите финансови въпроси и развитие на икономическото сътрудничество между Република България и Кралство Гърция от 3 ноември 1964 г., "Държавен вестник", бр. 87/1964 г., и за отнетата от румънската власт третина.
Точка втора. Лицата, получили право на парично обезщетение съгласно Глава трета от Закона за уреждане на собствеността на недвижимите имоти в Южна Добруджа, "Държавен вестник", бр. 157 от 20 юли 1942 г., отменен с Указ # 75 на Президиума на Народното събрание, "Държавен вестник", бр. 16/23.II.1951 г."
И ал. 2 остава в текста, който ви прочетох, а именно: "Лицата по ал. 1 подават заявление пред Министерството на земеделието."
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме целия текст с направените допълнения и изменения. Гласуваме окончателния текст така, както е прочетен от господин Бучков.
За - 127, против - 46, въздържали се - 11. 1144.5
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: – 12. "В чл. 11, ал. 2 се изменя така:
Ал. 2. Лицата, пропуснали да подадат заявление в срока по ал. 1, установяват с иск срещу съответната община правото си да възстановят собствеността си върху земеделски земи, след което Общинската поземлена комисия при спазване изискванията на този закон определя земите, върху които те възстановяват собствеността си."
Това е текстът на ал. 2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли желаещи за изказване? - Няма. Моля, гласувайте! Гласуваме за изменението на чл. 11, ал. 2 така, както е прочетен от господин Бучков като текст на Законодателната комисия.
156 гласували - за, против - няма, 4 се въздържат.
Текстът се приема.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: – 13. "В чл. 12 се правят следните изменения и допълнения:
Ал. 2 се отменя.
Ал. 3 става ал. 2.
Създават се ал. 3 и ал. 4 със следното съдържание:
Ал. 3. При липса на писмени доказателства заявителят може да приложи към заявлението си декларация с нотариално заверен подпис, с която декларира правото си на собственост. За неверни данни деклараторът носи наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
Ал. 4. Всеки заинтересован може да установи по съдебен ред своите права върху имота, възстановен по реда на ал. 3 и да иска обезщетение за претърпени вреди и пропуснати ползи."
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли предложения? - Няма. Моля, гласувайте!
148 гласували - за, 6 - против, 10 се въздържат.
Текстът се приема.
Следващият текст, господин Бучков.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: – 14. "В чл. 13, ал. 2 и ал. 3 се отменят."
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Предложения по точките има господин Манол Тодоров.
МАНОЛ ТОДОРОВ (СДС): Господа, касае се за обявителния НЧ/МД 1145.1 срок. Законодателната комисия в желанието си да ускори разрешаването на въпроса по възстановяване на собствеността на земеделските земи предлага дасе отменят ал. 2 и ал. 3.
Но се поставя въпросът: след като се направи този обявителен срок, той колко дневен ще бъде? Ден, два или три месеца, както беше по ал. 2, която се отменя? Все пак трябва да има някакъв срок, в който да може да се контролират. Иначе чл. 13 с отменянето на ал. 2 и 3 се обезсмисля, защото с подаването на заявленията вече не тече никакъв обявителен срок, никой не може да контролира и ако се яви спор между двама собственици за един имот, те ще трябва да изчакат решението на поземлената комисия на кого ще даде имота, за да ходят и да търсят собствеността си след това.
Считам, че следва да се отмени или целият чл. 13, или в чл. 13 да се даде някакъв срок - минимум 15 дни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Тодоров, направете предложението си.
МАНОЛ ТОДОРОВ (СДС): Предложението ми е - "минимум 15 дни".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Изглежда, че срокът е уреден в следващите текстове на законопроекта. Има ли други? - Няма.
Господин Бучков, вземете отношение по предложението.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Законодателната комисия, когато обсъждаше отпадането на алинея и 2, и 3, взе предвид, че всички въпроси се уреждат в следващия текст, а именно в чл. 14, където поземлената комисия е задължена в едномесечен срок от постъпване на заявлението да се произнесе. Поради тази причина всички други изисквания, които постави колегата Манол Тодоров, остават без всякаква нужда, защото поземлената комисия се произнася от постъпването на заявлението в едномесечен срок, а не след приключване на крайния срок. По този начин се цели едно по-ускорено и побързо възстановяване на собствеността. Правата на другите заинтересовани лица ще могат да се установяват по съдебен ред.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Тодоров, поддържате ли предложението си?
Господин Гоцев, Вие ли ще вземете отношение?
ВАСИЛ ГОЦЕВ (СДС): Уважаеми дами и господа! Господин Тодоров би бил прав, ако ние игнорираме факта, че собствеността 1145.2 във всеки момент можеш да си я браниш и не бива да има никакъв срок за това. Обявлението, което остава да се даде, то е да бъдат информирани хората, че някой е подал заявление и ако този някой е подал заявление, което не е вярно, ако декларацията му не е вярна, а документите са винаги неперфектни, защото по закона собствеността може да се установява с всичко, друг, който е заинтересован, комисията вече се е произнесла в едномесечнияс рок, както каза господин Бучков, ще си заведе дело. Но това може да стане и след 5, и след 6, и след 8 години. Така дотогава, докато някой друг не ми е придобил по давност имота. Правото на собственост не се погасява по давност. Това е основното.
А сега, ако в един момент пред комисията подадат заявления трима души преди да е изтекъл срокът или преди комисията да се е произнесла, тя е тази, която ще прецени кому да го даде. Ако единият представи един ординерен нотариален акт, а другият представи един деривативен, комисията ще реши дали деривативният има по-голямо значение или ординерният и значение ще има кога е създаден първият. И тя ще реши. Ако тя неправилно реши, исковият процес остава открит.
И аз ви моля да гласувате текста такъв, какъвто е предложен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Думата има господин Тодоров. 1145.3
МАНОЛ ТОДОРОВ (СДС): Господин Гоцев неправилно е схванал моето изказване. Моето изказване беше в смисъл, дали обявителният срок, който досега беше приет в чл. 13, ще съществува или няма да съществува. Така както е оставена сега ал. 1 на чл. 13, тя е безсмислена. Затова е по-добре целият чл. 13 да се заличи. Този обявителен срок няма никаква цел, не може да изпълнява никаква функция, защото ще остане да се реши след като поземлената комисия реши въпроса. Естествено е, че тогава въпросът ще се реши по общия исков ред, когато се яви конкуренция между двама или трима собственици за един и същи имот.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Тодоров, Вие предлагате чл. 13 да отпадне изцяло.
Господин Бучков, имате думата.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Смятам, че е неправилно предложението да топадне целият текст на чл. 13. Съображенията за това бяха обсъдени в Законодателната комисия. Трябва да ви кажа, че всички се обединихме около това винаги постъпилите заявления да бъдат обявени. Естествено е, че това ще трябва да стане в един достатъчно нормален срок, защото от момента на постъпването на заявлението тече едномесечният срок за произнасянето на комисията. Така че тя обявява постъпилото заявление и пристъпва към процедурата на решаване на искането.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Уважаеми народни представители, имате текста на предложението. Касае се за едно обявление пред съвета, пред кметството за постъпилите заявления.
Преди това ще гласуваме предложението на господин Манол Тодоров за отпадането на целия чл. 13. Моля, който е за отпадането на целия чл. 13, да гласува. След това ще гласуваме предложението на Законодателната комисия.
С 3 - за, 159 - против, 8 - въздържали се, предложението на господи нМанол Тодоров се отклонява.
Гласуваме предложението на Законодателната комисия за отмяна на ал. 2 и ал. 3 на чл. 13.
Със 158 - за, 1 - против, и 9 - въздържали се, предложението на Законодателната комисия се приема.
Минаваме към последния текст за днес, който не е много спорен - чл. 14 на – 15. Ст.Б/МД 1146.1
Имате думата, господин Бучков.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: В чл. 14 се правят следните изменения.
Ал 1 се изменя така: "Ал. 1. Общинската поземлена комисия се произнася с решение в срок до 1 месец от постъпването на заявлението".
Ал. 3 се изменя така: "Ал. 3. Отказите на комисията да се произнесе могат да се обжалват в 14-дневен срок пред районния съд. Жалбата се подава чрез общинската поземлена комисия. Съдът решава спора по същество4.
Създава се нова ал. 4 със следното съдържание: "Ал. 4. При спор за материално право заинтересованите лица осъществяват правата си по съдебен ред".
Ал. 4 става ал. 5.
Това е текстът на – 15, който предвижда изменението на чл. 14.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли предложения за допълнения и поправки?
Има думата госпожа Михайлова.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (СДС): Имам едно съвсем кратко допълнение във връзка с ал. 3. Просто в момента писмено не мога да го дам в целия му вид, но след една минута ще го дам.
Така както сме го редактирали, звучи: "Отказите на комисията да се произнесе могат да се обжалват в 14-дневен срок пред районния съд". Трябва да се уточни кои точно откази на комисията могат да се обжалват, а това са именно отказите на комисията да приемат заявленията и да се произнесат по тях. Тези откази ще вървят по реда на Закона за административното производство, обжалваеми в 14-дневен срок. Затова трябва да направим указване в ал. 3, след което текстът да продължи в същия смисъл - жалбата се подава чрез общинската поземлена комисия, съдът решава спора, след което изпраща преписката на общинската поземлена комисия.
След една минута ще мога да ви дам точния текст. В този смисъл коментирахме с колеги от Законодателната комисия да прецизираме текста.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има думата господин Манол Тодоров. 1146.2
МАНОЛ ТОДОРОВ (СДС): Аз смятам, че ал. 3 е неудачно редактирана. Казано е в 14-дневен срок пред районния съд, но никъде не е задължена поземлената комисия да изпрати съобщение на този, на когото е отказано правото. Щом като не му е изпратено съобщение, той кога ще научи и кога ще започне да тече този 14-дневен срок?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: След като научи, оттогава ще започне да тече. Така е по общите правила на правото - имаме Гражданско-процесуален кодекс.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Вероятно е допусната грешка от колегата Тодоров, защото ал. 2 на чл. 14, която не се изменя, изрично предвижда, че решението на комисията се съобщава на заинтересованите лица по реда на Гражданско-процесуален кодекс.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има думата госпожа Караиванова. 1146.3
АНА КАРАИВАНОВА (ПСБСП): Благодаря Ви, господин председател. Аз съм от Парламентарния съюз за социална демокрация.
Уважаеми колеги, аз имах и преди това направено предложение, писмено за второто четене, което не се възприе от Законодателната комисия. По ал. 1 срокът да не бъде 1 месец, а да бъде нещо средно между предишния и сегашния, примерно 3 месеца. Хубаво е всички да бързаме, обаче дайте да видим и реалните възможности. А сега, когато дадохме възможност на гражданите само с една декларацийка да доказват правото си на собствеността, общинските комисии, опасявам се, ще бъдат изведнъж затрупани с много молби. Все пак това е собственост, налагат се някои проверки и в едномесечен срок те реално, в действителност няма да могат да се справят.
И какво ще стане? Обжалване на мълчаливия отказ, след което ще се разкарат до съда. Съдът е една по-бавна и тежка процедура, ще се разгледа, ще се върне и още повече ще се удължи този срок, а ще бъдат и натоварени гражданите с тичане по различни инстанции.
Затова, когато е казано до 3 месеца не е задължително, че в последния ден на третия месец комисията ще се произнесе. Ако тя няма достатъчно работа, ако може ритмично да си движи преписките, може и в 15-дневен срок да се произнесе.
Но аз съм за това да се даде един по-реален срок...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Три месеца предлагате?
АНА КАРАИВАНОВА: И на второ място - вижте, аз не си спомням в Законодателната комисия как се е обсъждало това решение, но не може отказите да се обжалват пред районния съд. В Закона за административно производство има принцип. Актовете, отказите пред окръжен съд. Мисля, че не може и не бива тук да изменяме принципа, залегнал в закона. Не виждам колегата Георги Марков, надявам се би ме подкрепил за административното производство. Не виждам защо да изменяме тук реда.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Предлагате вместо районен съд, да бъде окръжен съд?
АНА КАРАИВАНОВА: Естествено, по реда на Закона за административното производство да се запише и там се знае пред кого. ДЕ/МД 1147.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Готово ли е Вашето предложение? Добре, започваме да гласуваме.
ЕМИЛ БУЧКОВ (от място): Искам да взема отношение по предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Добре, вземете отношение, господин Бучков.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Действително срокът един месец би могъл в повечето случаи да се окаже недостатъчен. Този въпрос ние го обсъждахме в Законодателната комисия и с мнозинство, което не си спомням колко беше, се прие едномесечният срок. Така че това, което изразявам пред вас, е фактически становището на Законодателната комисия, взето с висшегласие.
Що се касае до обжалването на решенията на Поземлената комисия - действително би трябвало да се обжалва пред окръжния съд. но ние изходихме от една съвсем друга позиция. Вероятно ще има много обжалвания и второ - съдът, който ще разрешава тези въпроси, трябва да бъде по-близко до местата, където Поземлената комисия е взела, постановила решение. А именно това е районният съд. Той е по-близко и не е така отдалечен, както окръжният съд.
С оглед на това считаме, че тъй като се касае за една специална процедура и за решение на Поземлена комисия, това може да се уреди в този закон и поради това приехме, че в случая по решенията на поземлените комисии, които се обжалват, трябва да се произнесе районният съд.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви, господин Бучков. Пристъпваме към гласуване на предложението.
Господин Бучков, заемете си мястото. Направено е предложение срокът по ал. 1 вместо до един месец, госпожа Караиванова, да стане до 3 месеца.
РЕПЛИКИ: До 3 месеца.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: До 3? Или цифрата става 3.
Колежката не оттегля предложението си, моля да гласуваме предложението за изменение на срока от 1 месец на 3 месеца.
Колеги, в процес на гласуване сме, никой да не напуска залата.
За - 72, против - 84, въздържали се - 5. Отхвърля се предложението. 1147.2
Господин Бучков, оставете да си напишат предложенията. Ако не могат, няма да гласуваме.
Гласуваме следващото предложение - в ал. 3 беше - вместо "да се обжалва пред районния съд в 14-дневен срок", предложението е да бъде "по реда на Закона за административното производство", което означава пред окръжния съд. Правилно ли информирах народните представители?
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласувайте.
За - 63, против - 93, въздържали се - 8. Отхвърля се предложението. Накрая ще дам думата за лични обяснения.
Господин Бучков, направено е предложение за допълване доколкото разбрах.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: За измнение на ал. 3, или нова редакция на ал. 3 е предложението.
Чета ви предложението за нова редакция на ал. 3.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Което ще гласуваме, предложението е на госожа Рашеева.
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА (от място): Не е, не е мое.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: На госпожа Стоянова е.
Трета алинея. "Отказите на комисията да приеме ли да се произнесе могат да се обжалват в 14-дневен срок пред районния съд. Жалбата се подава чрез Общинската поземлена комисия. Ако уважи жалбата, съдът изпраща заявлението на Общинската поземлена комисия, за да се произнесе по него."
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме...
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: искам да взема становище.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Становище ли?
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Разбира се.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Кажете, господин Бучков.
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Предложената редакция, че отказите могат да се обжалват пред съда е фактически в две хипотези. Едната е да приеме книжа, а това как ще се установи дали е приела заявлението или не? И второто - да се произнесе в определения срок.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, не напускайте залата, господин Димитров. Гласуваме. 1147.3
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Какво става? Съдът само констатира, че е налице отказ. Това е фактически предложението и го връща отново на Поземлената комисия да се произнесе. И тя като откаже - пак наново ще се обжалва и ще се въртим в един омагьосан кръг. Това е текстът на предложението.
Колега Гоцев, ще имате думата и няма какво да ме апострофирате.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Няма да имат думата. Ще гласуваме направо. (Смях в залата) Моля, продължавайте. Приключихте ли?
ДОКЛАДЧИК ЕМИЛ БУЧКОВ: Лично моето мнение е, не заангажирам другиет колеги, че по-удачен е предложеният от Законодателната комисия текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, докладчикът направи доклада. Всеки народен представител преценява дали ще гласува "за" или "против". Гласуваме предложението на госпожа Екатерина Михайлова. Моля гласувайте. (Депутатът Васил Гоцев говори нещо неразбрано от мястото си)
След това можете да внесете изменение на закона, господин Гоцев. Моля, гласувайте.
За - 67, против - 86, въздържали се - 20. Не се приема предложението на госпожа Екатерина Михайлова. 1147.4
Гласуваме целия текст на – 15 за изменение на чл. 14. Моля, гласувайте! Гласуваме предложението на Законодателната комисия. Моля, побързайте!
ВАСИЛ ГОЦЕВ (от място): Аз оспорвам гласуването, защото не ми се даде възможност да изложа съображенията си! Искам думата!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Това не е реплика. Това е становище на докладчика от Законодателната комисия. Когато има изказвания, тогава се дава думата за реплика. Много Ви моля!
Отклонява се Вашето искане.
За - 140, против - 8, 23 - се въздържат.
Текстът се приема така, както е предложен от Законодателната комисия.
Дотук спираме, но заседанието продължава с лично обяснение на господин Жан Виденов. Длъжен съм да му дам възможност съгласно чл. 44, ал. 1. Господин Виденовв, в рамките на три минути трябва да е обяснението Ви.
Следващото заседание - вторник, 15 часа.
ЖАН ВИДЕНОВ (ПСБСП): Уважаеми дами и господа, тези, които стоите все още в тази зала, и тези, които я напускате.
В началото на днешното заседание в типичния си полуотворен тон г-н Александър Йорданов си позволи да ме обвини в лъжа. Въобще не смятам да отговарям на подобни обвинения, отправени от един човек пял дитирамби при Живков на посредствена мемоарна литература за антифашисткия период, а сега обвиняващ цяла партия в тероризъм заради събития от 1923 г. Още по-малкото ще отговарям на човек, получавал съвсем неотдавна редакцията на един национален ежедневник как се прави не друга, а елементарна, както се казва, черна пропаганда.
На своите "доказателства", господин Йорданов, Вие, разбира се, и сам не си вярвате. и за децата вече е ясно, че когато казвате например: "Днес е хубав ден за България", най-вероятно навън е нощ, бушува виелица, става дума не за днес, а за милия на сърцето ви период отпреди 50 години или за милите на душата ви по-близки и по-далечни източни страни. Аз оставям подобна логика в кавички на господин Йорданов. Тя му отива и психически, и физически. ВЙ/МД 1148.1
Използувайки една най-обикновена, нормална, както би се изразил вашият политически шеф - господин Йорданов, логика, аз насрещно ви обвинявам в лъжа. Вие се опитахте да ни убедите днес, че се отнасяте към БСП едва ли не като скъпи приятели. Това е нагла лъжа, господин Йорданов!
Вчера Вие казахте пред цяла група депутати-социалисти, на цяла група депутати-социалисти в присъствието на двадесетина свидетели дословно: "Вие сте бандити и терористи". Ето такива приказки, господин Йорданов, БСП въобще не се кани да ви остави да приказвате спокойно, с полуусмивка и подмигване. Ще Ви се наложи да се съобразите с добре познатия Ви от Вашия апологетски период принцип на единството между форма и съдържание и да ги приказвате с подхождащото Ви днес скърцане на зъби и повишен тон. Защото ние пак сме тук и времето вече е наше! (Бурни възгласи в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Две последни съобщения, колеги, много ви моля!
Заседание на Комисията по културата - 11 март, 12 часа, Огледална зала.
Заседание на Комисията по здравеопазването - 11 март, 10 часа.
Закривам заседанието. (Звъни)
(Закрито в 13 ч. и 05 м.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: (п) Стефан Савов
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ: (п) Кадир Кадир
СЕКРЕТАРИ: (п) Ведат Сакаллъ
(п) Руслан Сербезов