Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ТРИСТА ДЕВЕТДЕСЕТ И ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, четвъртък, 7 юли 1994 г.

(Открито в 15 ч. и 10 м.)
07/07/1994
Председателствали: заместник-председателят Кадир Кадир
Секретари: Руслан Семерджиев и Ведат Сакаллъ
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР (звъни): Уважаеми народни представители, имаме необходимия кворум. Откривам днешното заседание на Тридесет и шестото Народно събрание.
Утре е ден за парламентарен контрол. Има и предложение, което ще се гласува след 18 ч., може да има и други предложения да не бъде парламентарен контрол. Независимо от това ще ви прочета министрите, които трябва да отговарят на въпроси и питания, ако евентуално остане парламентарен контрол.
Министър-председателят Любен Беров следва да отговори на актуални въпроси от народните представители Мирослав Дърмов, Гинчо Павлов, Емил Костадинов и Емил Капудалиев.
Заместник-министър председателят и министър на труда и социалните грижи Евгений Матинчев следва да отговори на актуални въпроси и питания от народните представители Звездалин Кафеджиев, Гинчо Павлов, Васил Николов, Трифон Митев, Христо Марков и Илиян Шотлеков.
Министърът на промишлеността Румен Биков следва да отговори на актуални въпроси и питания от народните представители Елка Константинова, Иво Атанасов, Кръстьо Трендафилов, Христо Мраков, Минчо Минчев, Веселин Иванов.
Министърът на териториалното развитие и строителството Христо Тотев следва да отговори на актуален въпрос и питане на народната представителка Елка Константинова. СБ/КП 41/1.
Министърът на културата Ивайло Знеполски следва да отговори на актуални въпроси и питания от народните представители Елка Константинова, Петър Балабанов, Иван Тошев и Невен Пенев.
Министърт на правосъдието Петър Корнажев следва да отговори на актуални въпроси и питания от народните представители Ана Караиванова и Борис Александров.
В заседанието утре няма да участват министърът на финансите Стоян Александров, министърът на транспорта Кирил Ерменков, министърът на земеделието Георги Танев - поради командировка в чужбина; министър Валентин Босевски - поради командировка в страната; и министър Виктор Михайлов - по здравословни причин.
Дневният ред е приет вчера, но има едно предложение от народните представители Петър Башикаров и Георги Николов на основание чл. 37 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание на заседанието на 7 юли т.г. точка първа от дневния ред да бъде Законопроект за ратифициране на договор между правителството на Република България и Китайската народна република относно насърчаване и защита на инвестициите.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме точка първа да бъде ратификацията на договора.
Моля, квесторите, поканете парламентарната група на ДПС да влезе в залата.
От общо гласували 128 народни представители, за 123, против няма, въздържали се 5.
Точка първа е -
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА ДОГОВОР МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И КИТАЙСКАТА НАРОДНА РЕПУБЛИКА.
Има думата господин Джеров.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа! Със своето решение от 28 май 1993 г. Министерският съвет на републиката одобрява договора между правителството на Република България и правителството на Китайската народна република относно взаимно насърчаване и защита на инвестициите, подписан на 27 юни 1989 г. в гр. София.
Съответно на това председателят на Народното събрание е разпределил законопроекта на 3 юни 1993 г. на Комисията по външната политика, Комисията по бюджета и финансите, на Иконо41/2. мическата комисия и на Законодателната комисия. Комисиите са дали своето становище и то е, както следва:
Комисията по бюджета и финансите е разгледала документа на 19 октомври 1993 г. и препоръчва на Народното събрание не само да приеме, но и да ускори приемането на ратификацията на спогодбата.
Икономическата комисия в своето становище от 13 октомври м.г., след като е обсъдила внесения законопроект, смята, че законопроектът може и трябва да бъде гласуван.
Комисията по външната политика със своето становище от 15 юрли 1993 г. предлага на Народното събрание да гласува законопроекта за ратификация.
Законодателната комисия от своя страна разгледа и обсъди така внесения законопроект и смята, че на основание разпоредбите на чл. 85, ал. 1, точка 7 от Конституцията на републиката този законопроект може да бъде ратифициран.
При това положение и Законодателната комисия предлага на уважаемите народни представители да гласуваме законопроекта за ратифициране на договора между правителството на Република България и правителството на Китайската народна република относно взаимно насърчаване и защита на инвестициите.
Господин председател, позволявам си при това положение, ако не постъпят някакви отделни предложения от народните представители при гласуването на законопроекта на първо четене, той да бъде поставен след това незабавно за разглеждане и гласуване на второ четене.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли желаещи за изказване? Няма.
Моля, гласуваме законопроекта на първо четене.
От общо гласували 134 народни представители, за 132, против няма, въздържали се 2.
Законопроектът е приет на първо четене.
Господин Джеров направи предложение второто гласуване на законопроекта да бъде в днешното заседание.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме предложението на господин Джеров да се проведе и второто четене на законопроекта. 41/3.
От общо гласували 125 народни представители, за 123, против няма, въздържали се 2.
Преминаваме към второ четене на законопроекта.
Господин Джеров, имате думата.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Второ четене на законопроекта със заглавие "Закон за ратифициране на договор между правителството на Република България и правителството на Китайската народна република относно взаимно насърчаване и защита на инвестициите".
Съдържанието на законопроекта:
"Член единствен. Ратифицира договора между правителството на Република България и правителството на Китайската народна република относно взаимно насърчаване и защита на инвестициите, подписан на 27 юни 1989 г. в гр. София."
Това е съдържанието. По него не може да има предложения за промяна. Заглавието е стандартното. Така че предлагам, господин председател, да бъде поставено на гласуване цялото - и заглавието, и съдържанието - наведнъж.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме изцяло окончателния законопроект.
От общо гласували 144 народни представители, за 142, против няма, въздържали се 2.
Законопроектът за ратифициране на договор между правителството на Република България и Китайската народна република относно взаимно насърчаване и защита на инвестициите е приет и на второ четене. 41/4.
Преминаваме към следваща точка. Кой ще докладва от Законодателната комисия? Имате думата. Преминаваме към точка втора от дневния ред -
ДОКЛАД НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ТЪРГОВСКИЯ ЗАКОН (ПРОДЪЛЖЕНИЕ)
Имате думата, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Във вчерашното заседание, уважаеми господин председател и народни представители, ние приключихме с глава четиридесета от проектозакона. Народните представители включени в работната група с експертите в резултат на промените, които настъпиха досега в приетите текстове, в резултат на изменената терминология и някои други виждания по концепцията на закона, предлагат след глава четиридесета да се създаде поредна нова глава 40а, озаглавена "Обявяване в несъстоятелност", която се състои от шест члена.
Аз предлагам господин председател, да прочета цялата глава. Тя е съвсем малка и обсъжданията и предложенията, ако има по нея, да станат едновременно, тъй като поне досега не са постъпили други предложения.
Глава 40а: "Обявяване в несъстоятелност".
Чл.710а. Една алинея, заглавие - "Решение за обявяване в несъстоятелност".
Съдът обявява неплатежоспособния длъжник в несъстоятелност, ако в предвидения срок не е бил предложен план за оздравяване, или предложеният план не е бил приет или утвърден както и в случаите на чл.630, ал.2, чл.632, чл.710, ал.1.
Чл.710б. Също е с две алинеи. Със заглавие "Съдържание на решението за обявяване в несъстоятелност".
Ал.1. С решението за обявяване в несъстоятелност съдът:
1. обявява в несъстоятелност неплатежоспособния длъжник;
2. постановява обща възбрана и запор върху имуществата на длъжника;
3. прекратява правомощията на органите на длъжникаюридическо лице;
4. лишава длъжника от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността;
5. постановява започване на осребряването на имуществото, включено в масата на несъстоятелността и разпределение на имуществото. СМ/ЗТ 42.1
И ал.2 на този текст. В случаите на чл.630, ал.2 осребряването на имуществото с изключение продажбата на бързо разваляща се стока не може да започне преди изтичане на срока за предлагане на план по глава 40.
Следващият член е чл.710в. Две алинеи със заглавие "Действия на решението, вписване и обнародване".
Ал.1. Решението за обявяване в несъстоятелност действа по отношение на всички.
Ал.2. Решението за обявяване в несъстоятелност се вписва в съответния съдебен регистър и се обнародва в "Държавен вестник".
Чл.710г. Единствена алинея.
Заглавие "Обжалване решението за обявяване в несъстоятелност".
Съдържание на алинеята: "Решението за обявяване в несъстоятелност може да се обжалва в седемдневен срок от обнародването".
Чл.710д с една алинея.
Заглавие "Изпълнение на решението за обявяване в несъстоятелност".
Съдържанието на алинеята: "Решението за обявяване в несъстоятелност подлежи на незабавно изпълнение".
И последният текст от тази глава 40а е чл.710е, който се състои от две алинеи и заглавие: "Установяване нов запор и възбрана и вписването им".
Ал.1. на чл.710е: "От деня на обнародване на решението за обявяване в несъстоятелност се смятат за възбранени недвижимите имоти, съответно запорирани движимите вещи и вземанията на длъжника по отношение на трети добросъвестни лица.
Ал.2. Постановената обща възбрана върху недвижимите имоти и корабите на несъстоятелен длъжник се вписват в нотариалните регистри съответно в регистрите за корабите въз основа на обнародваното в "Държавен вестник" обявление за откриване на производството по несъстоятелността".
Това са текстовете на глава 40а, озаглавена "Обявяване в несъстоятелност". 42.2
Писмени предложения по нея не са постъпили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Желаещи за изказване няма.
Моля режим на гласуване. Гласуваме цялата глава 40а от чл.710а до чл.710е, включва тези текстове.
Моля режим на гласуване.
Моля прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 130, за 121, против няма, 9 се въздържат.
Приема се главата на второ четене.
Преминаваме към глава 41.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Преминаваме действително към глава 41, която е озаглавена: "Осребряване на имуществото".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Пак ще се приеме цялата глава, нали господин Мулетаров?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Понеже тя е от четири текста, а по двата от тях има предложения, аз ще прочета първите два.
Първият текст е чл.711 със заглавие "Обхват" и с единствена алинея със следното съдържание:
"Недвижимите и движимите вещи като цяло или в обособени части, вещните и другите имуществени права от масата на несъстоятелността се превръщат в пари, доколкото това е необходимо за плащане задълженията на длъжника".
И следващият член 712, по който също няма направени предложения, както и по чл.711, е с две алинеи и заглавие:
"Продажба на вещи и имуществени права".
"Ал.1. Вещите и имуществените права от масата на несъстоятелността се продават от синдика по реда на чл.375 - 389 от Гражданския процесуален кодекс, като синдикът има правомощията на съдия-изпълнител.
Ал.2. Постановлението за възлагане се издава от съда по несъстоятелността и има прехвърлително действие."
Това е съдържанието на двата текста по които както казах, не са постъпили писмени или други предложения. 42.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Желаещи да се изказват? - Няма.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме чл. 711 и чл. 712. Едновременно гласуваме двата текста. По тях няма предложения.
От общо гласували 125 народни представители, за 122, против няма, 3 се въздържат.
Приемат се двата текста.
Продължаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 713 с една алинея и заглавие "Продажба при особен случай".
Съдържанието: "По предложение на синдика съдът по несъстоятелността може да разреши продажбата да се извърши чрез пряко договаряне или чрез посредник, когато вещта или имущественото право са предложени по реда на чл. 712, но продажбата не е извършена поради неявяване на купувач или купувачът се е отказал".
По този текст са направени предложения за две нови алинеи - ал. 2 и ал. 3, които аз ще прочета, а Вие, господин председател, ще прецените как да се гласува.
Нова втора алинея към текста със следното съдържание: "Продажбата на дялове, които са собственост на длъжника в други дружества, се извършва, след като те бъдат предложени за изкупуване от останалите съдружници и в срок от един месец предложението им не бъде прието".
И новата ал. 3: "При продажба чрез пряко договаряне или чрез посредник купувачът не може да отчуждава, да учредява вещни права и да отдава под наем придобитото имущество до окончателното плащане на цената".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли предложения и изказвания по ал. 1, 2 и 3? Двете алинеи са нови.
Няма желаещи. Моля, режим на гласуване. Гласуваме чл. 713, състоящ се от три алинеи. Моля, режим на гласуване.
От общо гласували 123 народни представители, за 123, против и въздържали се няма.
Текстът е приет с трите алинеи.
Преминаваме към чл. 714.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Член 714 е с единствена алинея и заглавие "Продажба на заложена вещ". Съдържанието: "Заложена вещ, която се държи от кредитор или от трето лице, се изисква и продава от синдика". СД/КП 43/1.
Народните представители, членове на работната група, предлагат този текст да бъде допълнен със следните думи: след "синдика" да се добави "по реда на тази глава". Това е редакционно, за уточняване и за яснота на текста.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: И тогава се получава...
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: И става: "Заложената вещ, която се държи от кредитор или от трето лице, се изисква от синдика и се продава по реда на тази глава".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме заместващия текст, предложен от народните представители.
От общо гласували 121 народни представители, за текста 118, против няма, 3 се въздържат.
Преминаваме към следващата глава.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващата глава е 42 със заглавие "Разпределение на осребреното имущество и приключване на несъстоятелността".
Народните представители от работната група предлагат да се извърши една промяна в заглавието на главата, като към него се прибавят думите "на производството" и тя да стане със следното съдържание: "Разпределение на осребреното имущество и приключване на производството по несъстоятелността".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме за предложението на народните представители за заглавието на глава 42.
От общо гласували 125 народни представители, за 123, против няма, 2 се въздържат.
Моля, дайте по партии, за да се види присъствието в залата!
Преминаваме към следващия текст, господин Мулетаров. Текстовете са два. Няма предложения по тях.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Действително няма. Заглавието на раздел първи, който ние започваме, е: "Разпределение на осребреното имущество".
Член 715 с единствена алинея. Заглавие: "Условия за разпределението". Съдържанието: "Разпределение се извършва, когато в масата на несъстоятелността се наберат достатъчно парични средства".
И следващият текст - чл. 716 с две алинеи и заглавие "Сметка за разпределение". 43/2.
"Ал. 1. Синдикът изготвя сметка за разпределение на наличните суми между кредиторите, вписани в одобрения от съда списък на приетите вземания, съобразно реда, привилегиите и обезпеченията.
Ал. 2. Сметката за разпределение е частична, докато не се изплатят изцяло задълженията или не се осребри цялата маса на несъстоятелността с изключение на непродаваемите вещи."
По тези два текста не са постъпили писмени предложения, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме заглавието на раздел първи и съдържанието на чл. 715 и чл. 716.
От общо гласували 125 народни представители, за 124, против няма, 1 се въздържа.
Приемат се текстовете.
Преминаваме към чл. 717. Господин Мулетаров, може ли да прочетете направо заместващия текст, който се предлага, тъй като другия текст го имат народните представители? Моля, заместващия текст на чл. 717. 43/3.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми народни представители, тъй като работната група предлага изцяло заместващ текст на чл. 717, който е с ново съдържание и със същото заглавие "Ред на вземанията", аз ще прочета заместващия текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Другият го има.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Член 717, озаглавен "Ред на вземанията".
"Чл. 717. (1) При извършване на разпределение на осребреното имущество вземанията се изплащат в следния ред:
1. вземания, които са обезпечени със залог или ипотека;
2. вземания, заради които се упражнява право на задържане;
3. разноски по несъстоятелността;
4. дължима по закон текуща издръжка на трети лица от длъжника;
5. произтичащи от трудовоправни отношения плащания за срок, не по-дълъг от 12 месеца преди датата на решението за откриване на производството по несъстоятелността;
6. дължими текущи вноски към Държавно обществено осигуряване и тези за срок от една година преди датата на решението за откриване на производството по несъстоятелността;
7. текущи публично-правни вземания на държавата и общините като данъци, мита, такси и други и тези за срок от една година преди датата на решението за откриване на производството по несъстоятелността;
8. вземания по чл. 639;
9. всички останали.4
Алинея 2 е без промени и тя е в съдържанието, което е дадено в проекта, а именно:
"(2) Когато паричните средства са недостатъчни, за да се удовлетворят вземанията от съответветния ред и изцяло, те се разпределят между кредиторите от реда по съразмерност."
Това е съдържанието на новата заместваща ал. 1, господин председател, и на ал. 2, която е без промени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Алинея 2 е без промяна.
Имате думата, госпожа Миленкова.
АНА МИЛЕНКОВА (ПС на БСп, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Една техническа грешка има, затова аз предлагам прочетените точки 4 и 5 да си ББ/ЛТ 44.1. сменят местата. Точка 4 сега беше прочетена като "текуща издръжка на трети лица, дължима от длъжника", а точка 5 беше прочетена като "вземания, произтичащи от трудови правоотношения".
Ние предлагаме текущата издръжка да мине на пето място, а четвърта точка да станат трудовите правоотношения. Двете да си разменят местата.
И като точка 8 беше прочетено: "вземания на кредитора по чл. 639", а ние предлагаме точката да придобие съдържанието:
"вземания, възникнали след датата на решението за откриване на производството по несъстоятелността и неплатени на падежа, произтичащи от продължаване на дейността на длъжника".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Мулетаров, имате ли нещо против това предложение?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Не, аз не мога да имам нищо против, защото предложението произхожда от народните представители, които са предложили и заместващия текст. Така че, предполагам, че те са...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване! Гласуваме заместващия текст с направените предложения за промени заедно с ал. 2 на чл. 717.
Моля, режим на гласуване! Ако не се приемат предложенията, ще гласуваме основния текст.
Резултатът: от общо гласувдали 134 народни представители, 129 са гласували за, 3 против, 2 се въздържат.
Приема се заместващият текст и ал. 2 на чл. 717.
Минаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 718 с една алинея и заглавие "Разноски по несъстоятелността".
Съдържание:
"Чл. 718. Разноски по несъстоятелността са:
1. държавна такса за производството по несъстоятелността;
2. възнаграждението на синдика;
3. дължимите на работниците и служителите суми, когато предприятието на длъжника не е прекратило дейността си;
4. разходи за попълване, управление, оценяване и разпределение на масата;
5. определената издръжка на длъжника и неговото семейство."
По този текст предложения не са постъпили. Той е в оригиналния си вид. 44.2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване! Гласуваме текста. Всички разполагате с текста.
Резултатът: от общо гласували 128 народни представители, 123 са гласували за, 4 против, 1 се въздържа.
Приема се чл. 718.
Преминаваме към следващия член от закона.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият член е 719, който се състои от три алинеи и заглавие "Удовлетворяване на обезпечен кредитор".
"Чл. 719. (1) Когато цената на продадената, заложена или ипотекирана вещ не покрива изцяло вземането на кредитора заедно с натрупаната лихва, за остатъка кредиторът участва в разпределението заедно с необезпечените вземания.
(2) Когато цената на продадената, заложена или ипотекирана вещ превишава обезпеченото вземане с натрупаната лихва, остатъкът от продажната цена се включва в масата на несъстоятелността.
(3) Дължимата по ал. 2 сума от продажбата на заложената или ипотекирана вещ се предава веднага на съответния кредитор."
По този текст има едно-единствено предложение от народните представители, членове на работната група, които предлагат да се създаде нова ал. 4 със следното съдържание:
"(4) Алинеи 1, 2 и 3 се прилагат и при удовлетворяване вземане на кредитор с право на задържане."
А същевременно с оглед на новата алинея се предлага промяна и в заглавието, което пропуснах да прочета, и то става вместо "Удовлетворяване на обезпечен кредитор" - "Удовлетворяване на обезпечен кредитор и на кредитор с право на задържане". Промяната произхожда от новата ал. 4.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване! Гласуваме целия текст на чл. 719 с новата ал. 4 и новото заглавие, господин Орсов!
Разултатът: от общо гласували 126 народни представители, 121 са гласували за, 4 против, 1 се въздържа.
Приема се текстът.
Преминаваме към следващия текст. 44.3.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 720 със заглавие "Участие на вземания под отлагателно или прекратително условие". Той сесъстои от две алинеи и има следното съдържание:
"Чл. 720 (1) Вземане под отлагателно условие се включва в първоначалното разпределение като оспорено вземане. За него се заделя съответната сума от разпределението. При окончателното разпределение това вземане се изключва, ако възможността за настъпване на условието е несигурна.
(2) Вземане под прекратително условие се включва в разпределението като безусловно."
По този текст се предлага:
В ал. 1, третото изречение, думите "ако възможността за настъпване на условието е несигурна" да бъдат заменени с думите "ако до този момент условието не се е сбъднало".
Тъй като това е самостоятелно изречение в ал. 1 и само в него се предлага промяна, затова само него чета в окончателния му вид. То става: "При окончателното разпределение това вземане се изключва, ако до този момент условието не се е сбъднало." Останалите две изречения на ал. 1 и ал. 2 са без предложени промени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласуваме изцяло текста на чл. 720 с предложената промяна.
Гласували общо 123 народни представители. От тях 119 за, 4 против, няма въздържали се.
Приема се предложението.
Преминаваме към следващия текст.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 721, със заглавие "Резервиране на суми по оспорени вземания", две алинеи и съдържание:
"Чл. 721 (1) За оспорено вземане ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Мулетаров, с основния текст разполагат всички. Прочетете предложението на работната група за заместващия текст. Ако не се приеме заместващият текст, ще гласуваме текста, с който разполагат народните представители. НЧ/ВЙ 45.1
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Заместващият текст, предложен от работната група, има същото заглавие, също две алинеи, но те са със следното съдържание:
"Чл. 721 (1) За вземане, за което е предявен установителен иск по чл. 695, се заделя съответната сума в сметката за разпределение.
(2) Когато е оспорено само обезпечението или привилегията, вземането се изключва като необезпечено до разрешаване на спора, като в сметката за разпределение се заделя сумата, която кредиторът би получил за обезпечено вземане."
Това е съдържанието на заместващия текст на чл. 721.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме заместващия текст. Ако не се приеме заместващият текст, ще гласуваме основния, с който разполагате.
Гласували общо 122 народни представители. от тях 116 за, 4 против, 2 въздържали се.
Приема се.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 722, който има една алинея и заглавие "Публичност на сметката за разпределение".
"Чл. 722. Сметката за разпределение се поставя в продължение на 14 дни на определено за целта видно и общодостъпно място в съда."
Това е съдържанието на текста, по който няма предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: И по следващия няма предложения, прочетете го.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Да, и по следващия няма предложения. Това е чл. 723 със заглавие "Възражения срещу сметката" и съдържание на единствената алинея:
"Чл. 723. Длъжникът, комитетът на кредиторите и всеки кредитор могат да направят пред съда писмено възражение срещу сметката за разпределение в срока по предходния член."
Това е съдържанието на двата текста, по които не са постъпили предложения. 45.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли желаещи за изказване по двата текста?
Моля, режим на гласуване. Гласуваме текстовете на чл. 722 и чл. 723. Няма предложения, няма желаещи за изказване.
Гласували общо 125 народни представители. От тях 120 за, 4 против, 1 въздържал се.
Приемат се двата текста.
Преминаваме към следващия текст, където има предложения за промяна.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 724, който има заглавие "Одобряване на сметката за разпределение" и се състои от три алинеи.
Народните представители от работната група предлагат заместващ текст, който да се състои от четири алинеи. Поради това ще прочета заместващия текст и ако той не се приеме, ще остане първоначалният.
Съдържанието на заместващия текст със същото заглавие е:
"Чл. 724 (1) Ако намери сметката за разпределение за законосъобразна, съдът по несъстоятелността я одобрява с определение.
(2) Когато служебно или въз основа на постъпило възражение констатира незаконосъобразност, съдът извършва съответните промени.
(3) Определенията по ал. 1 и ал. 2 не подлежат на обжалване.
(4) Одобрената сметка подлежи на изпълнение от синдика."
Това е изцяло заместващият текст на чл. 724 с четири алинеи вместо с три, както беше първоначалният текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме текста.
Гласували общо 127 народни представители. От тях 120 за, 4 против, 3 въздържали се.
Приема се заместващият текст.
Следващите два члена, по които няма предложения, господин Мулетаров. 45.3 ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл.725 със заглавие: "Допълнително включване на кредитор в разпределението", с една-единствена алинея.
"Кредитор, който е предявил вземането си след извършено вече разпределение, се включва в сметката за следващите разпределения без право на изравняване съобразно вече платеното".
Следващият член, по който също няма предложения, е чл.726 със заглавие: "Допълнително включване на суми" и съдържание на единствената му алинея.
"В масата на несъстоятелността се включват допълнително новосъбраните суми от вземания на длъжника или от осребряване на имуществото, както и от сумите по вземания, от които кредиторите са се отказали".
По двата текста няма постъпили предложения - нито допълнително, нито след предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Желаещи за изказване? - Няма.
Нови предложения? - Няма.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме чл.725 и чл.726.
От общо гласували 126 народни представители, за 122, против 4, въздържали се няма.
Приемат се двата текста - чл.725 и чл.726 от закона.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл.727, състоящ се от две алинеи и заглавие: "Разпределение на остатъка от масата на несъстоятелността".
"Ал.1. След пълното плащане на задълженията, остатъкът от масата на несъстоятелността се предоставя на длъжника".
"Ал.2. Когато длъжникът е юридическо лице, остатъкът от масата на несъстоятелността се разпределя между съдружниците, съответно между членовете, съобразно дяловото им участие".
Народните представители от работната група предлагат две промени в този текст.
Предлага се най-напред заглавието да бъде заменено с ново, със следното съдържание.
Вместо "разпределение на остатъка от масата на несъстоятелността", то да бъде: "връщане на остатъка от масата на несъстоятелността". МС/КТ 46.1
Второто предложение е ал.2 да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме за изменение на заглавието на текста.
Приема се предложението на работната група за промяна в заглавието.
От общо гласували 122 народни представители, за 115, против 5, 2 се въздържат.
Сега ще гласуваме за отпадането на ал.2.
Моля, режим на гласуване за отпадане на ал.2 на чл.727.
От общо гласували 122 народни представители, за 113, против 6, 3 се въздържат.
Приема се отпадането на ал.2.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме чл.727 с една-единствена алинея.
От общо гласували 127 народни представители, за 118, против 4, въздържали се 5.
Приема се текстът.
Госпожа Миленкова, имате думата.
АНА МИЛЕНКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Колеги, бих искала да ви обърна внимание, че след промяната, която направихме в чл.717 и изменение на номерацията на точките, се налага да се направи едно техническо изменение в препратките, които има към този текст.
Аз в момента съм забелязала - чл.704 препраща. Възможно е и в останалите текстове също да има препращане към чл.717.
Мисля, че няма нужда да гласуваме промяната в тези препратки, но искам само да обърна внимание, за да се даде възможност когато се цитира чл.717 да се направи точното цитиране в съответните текстове.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Така се прави досега и ще продължава по същия начин.
Продължаваме, господин Мулетаров. 46.2
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Предстои да се обсъди раздел втори от глава 42, която в момента приемаме. Той е озаглавен "Приключване на несъстоятелността".
Колегите от работната група предлагат към заглавието да се добавят думите: "производството по несъстоятелността" и то да стане "приключване на производството по несъстоятелността".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме заглавието.
Заглавието остава: "Приключване на производството по несъстоятелността".
Моля, побързайте с гласуването!
Прекратете гласуването. Обявете резултата.
От общо гласували 125, за 121, 4 са против, въздържали се няма.
Приема се заглавието.
Господин Мулетаров, текстовете, по които няма предложение да ги прочетем заедно.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: В този раздел първият текст е чл.728, озаглавен: "Отчет на синдика" с единствена алинея:
"Чл.728. В срок не по-дълъг от един месец след изчерпване на масата на несъстоятелността с изключение на непродаваемите вещи синдикът представят на съда отчет за своята работа, както и окончателна сметка за разпределение и за останалите неплатени вземания".
Следващият текст е чл.729, който се състои от две алинеи и заглавие: "Заключително събрание на кредиторите".
"Чл.729. (1) Съдът свиква заключително събрание на кредиторите в 14-дневен срок от получаване на отчета на синдика.
(2) На събранието се приема окончателната сметка за разпределение и за останалите неплатени вземания и се взема решение относно непродаваемите вещи от масата на несъстоятелността".
По тези два текста - 728 и 729 не са постъпили писмени предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли желаещи за изказване по двата текста? - Няма. ВЙ/ЗТ 47.1
Моля, режим на гласуване. Гласуваме чл.728 и 729.
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 122, за двата текста 117, против 4, 1 се въздържа.
Приемат се текстовете на чл.728 и 729.
Преминаваме към чл.730.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият член е 730, който има заглавие "Приключване на производството по несъстоятелността".
Поради това, че народните представители предлагат изцяло нов заместващ текст, който да има три алинеи вместо двете на първоначално предложения, аз ще прочета заместващия текст:
"Чл.730. (1) Производството по несъстоятелността се приключва с решение на съда, когато:
1. са изплатени задълженията;
2. масата на несъстоятелността е изчерпана.
(2) С решението по ал.1 съдът постановява заличаване на търговеца освен ако са удовлетворени всички кредитори и е останало имущество.
(3) Решението по ал.1 може да се обжалва в 7-дневен срок от обнародването му в "Държавен вестник".
Това е предложеният заместващ текст на чл.730 с три алинеи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Искате думата по заместващия текст ли?
Заповядайте, предложението е Ваше. Можете да направите поправки.
КОСТЯ КАРАИВАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера3"): Господин председателстващ, имам само една техническа поправка. Явно при отпечатването на текста е допусната - "производството по несъстоятелността се прекратява", а не "приключва". И продължаваме: "с решение на съда, когато"... Изразът, който се използва, навсякъде в текста е "прекратява".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме заместващият текст със съответната поправка.
Моля, прекратете гласуването. Обявете резултата.
От общо гласували 122 народни представители, за текста 110, против 4, 8 се въздържат. 47.2
Преминаваме към следващия член.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият член е 731. Той е озаглавен "Заличаване на едноличен търговец".
Неговата единствена алинея има следното съдържание: "Едноличният търговец се заличава от търговския регистър, ако е бил осъден за банкрут и са останали неудовлетворени кредитори".
Народните представители от работната група предлагат този текст да отпадне от закона.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Щом предлагат - да отпадне.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме за отпадането на чл.731.
Моля, прекратете гласуването. Обявете резултата.
От общо гласували 122, за текста 115, 4 са против, 3 се въздържат.
Приема се предложението за отпадане.
Господин Мулетаров, следващите три текста, по които няма предложение. Имате думата.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващите текстове, по които няма предложение са следните:
Чл.732 от две алинеи и заглавие "Прекратяване правомощията на синдика".
"Чл.732. (1) С прекратяване на производството по несъстоятелността се прекратяват правомощията на синдика.
(2) Синдикът предава търговските книги и остатъка от имуществото на длъжника съответно на неговия управителен орган".
Чл.733 е с една алинея и заглавие: "Депозиране на неполучените суми".
"Чл.733. По разпореждане на съда синдикът депозира в банка сумите, които са заделени за неполучените или оспорени вземания при окончателното разпределение".
И третият текст е на чл.734 с две алинеи и заглавие "Прекратяване действието на общата възбрана".
"Чл.734. (1) С прекратяване на производството по несъстоятелността се прекратява действието на общата възбрана.
(2) Общата възбрана се заличава служебно от деня на обнародване на съобщението за прекратяване на производството по несъстоятелността". 47.3
Това е съдържанието на трите текста, по които няма постъпили предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли други предложения или желаещи за изказване по трите текста? - Няма.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме текстовете на чл.732, 733 и 734. Ще ги гласуваме едновременно.
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 125, за 124, против няма, 1 се въздържа.
Приемат се трите члена със съответните текстове.
Преминаваме към следващия чл.735. 47.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият член 735 е последният от глава 42 и нейния раздел втори, който приемаме. Той е озаглавен "Издаване на изпълнителен лист". Състои се от четири алинеи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, прочетете заместващия текст.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Народните представители и работната група предлагат един съкратен, усъвършенстван текст, който се състои само от две алинеи и аз ще прочета него, тъй като народните представители притежават първоначалния текст.
Заместващият текст е озаглавен "Погасяване", тоест заглавието също е променено. Състои се от две алинеи със следното съдържание:
"Чл. 735 (1) Непредявените в производството по несъстоятелността вземания и неупражнените права се погасяват.
(2) Неудовлетворените в производството по несъстоятелността вземания се погасяват освен в случаите на чл. 740, ал. 1, т. 2."
Това е новият, заместващ текст на чл. 735 с две алинеи и ново заглавие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Последно гласуване днес по Търговския закон.
Моля, гласуваме заместващия текст на чл. 735.
От общо гласували 126 народни представители, за 121, против 4, въздържал се 1.
Преди да преминем към следващата точка от дневния ред ще дам 20 минути почивка. Поканете министъра на отбраната. Допуснат в залата е и представител на Генералния щаб. Поканете и него. Почивката се налага, тъй като ги няма представителите на съответните министерства.
Поканете също така и Парламентарната група на СДС. Уведомете я, че преминаваме към следващата точка. Това могат да свършат и квесторите.
Двадесет минути почивка. Звъни.
(16 ч. и 32 м.)
48.1 СБ/ВЙ
(След почивката)

17 ч. и 07 м.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР (звъни): Продължаваме заседанието.
Министърът отсъства. Той предлага да бъде заместван в залата от доктор Иван Анастасов - доктор по юридическите науки, началник Правно управление към Министерството на отбраната.
Моля, гласуваме доктор Анастасов да бъде допуснат в залата.
За генерал Пандев няма да гласуваме, тъй като е гласувано и той е в залата.
От общо гласували 128 народни представители, за предложението 102, против 10, въздържали се 11.
Доктор Анастасов е вече в залата.
Господин Йончев, имате думата да докладвате законопроекта за отбраната и въоръжените сили.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Господин председател, тъй като продължава работата след вчерашното обсъждане по икономическите аспекти на отбраната, има предложение да продължим работата от чл. 16, за да може да се прецизират достатъчно текстовете и да можем да канализираме енергията на колегите в нещо поползотворно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Искате да се отложи разглеждането на цялата глава втора ли?
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Точно така.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Противно становище? - Няма.
Направено е предложение да се отложи разглеждането на глава втора - от чл. 6 до чл. 15 включително.
Моля, гласувайте.
от общо гласували 132 народни представители, за 105, против 7, въздържали се 20.
Приема се предложението за отлагане.
Започваме с глава трета.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: "Глава трета. Ръководството на отбраната на Република България". 48.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли предложения или да гласуваме заглавието? - Няма.
Моля, гласуваме заглавието на глава трета - "Ръководството на отбраната на Република България".
От общо гласували 127 народни представители, за 118, против 5, въздържали се 4.
Приема се заглавието.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: "Раздел първи. Органи на ръководството на отбраната".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласуваме заглавието на раздел първи - "Органи на ръководството на отбраната".
От общо гласували 133 народни представители, за 119, против няма, въздържали се 14.
Приема се заглавието на раздел първи.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: "Член 16. Органите на ръководството на отбраната и въоръжените сили на Република България се осъществяват съгласно конституцията и законите на страната от:
1. Народното събрание;
2. президента на републиката;
3. Министерския съвет и неговите специализирани органи".
В текста на вносителя съществуваше и точка 4 - министърът на отбраната. Комисията по национална сигурност предлага, тъй като Министерският съвет е колективен орган и министърът на отбраната е включен в него, да не извеждаме специално отделен елемент от Министерския съвет, тъй като не съществува по конституцията.
Нашето предложение е в този вид.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли желаещи за изказване по чл. 16 на закона?
Има думата народният представител Йордан Ганев за изказване.
ЙОРДАН ГАНЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председателю.
Аз искам да поставя само един-два въпроса на господин Йончев. 48.3
Първо, Народното събрание наистина ли осъществява ръководство на отбраната и на въоръжените сили? Мисля, че по конституция такова нещо няма.
Второ, по конституцията върховен главнокомандващ на въоръжените сили е президентът на Републиката. И дори и да приемем и Народното събрание като част от това нещо, мисля, че президентът трябва да бъде на първо място, а Народното събрание на второ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Народното събрание ръководи не само отбраната, ръководи и стопанския живот. Господин Йондан Ганев е прав.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Уважаеми колеги, тук става дума за поредността, а не за членовете, както каза господин Ганев. Все пак страната е устроена като парламентарна република и затова поредността е тази по старшинството на органите според конституцията. А Народното събрание участва преди всичко чрез приемането на програмите - средни и дългосрочни, които са казани тук и които са основа на бюджета, приемането на бюджета и парламентарният контрол. Това са неговите функции освен особените пълномощия, които то има по обявяване на положение на война или извънредно положение. Знаете, че всичко това са санкции на Народното събрание. А също и сключването на мир, ратификации.
Така че няма как, то трябва да застане на първо място. Това е органът, който по логиката на управлението има по-високи пълномощия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има думата народният представител Илиян Шотлеков. 48.4
ИЛИАН ШОТЛЕКОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз не споделям становището на работната група, че трябва да бъде изключен министърът на отбраната от органите, които ръководят отбраната и въоръжените сили, дотолкова доколкото министърът има специални правомощия. Тези правомощия той ги има както по Конституция, така ги има по-нататък разписани и в закона. Така че аз считам, че трябва да бъде включен като специализиран орган министърът на отбраната.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Шотлеков, по точка четвърта ли? Текстът какъв ще бъде на т.4?
ИЛИАН ШОТЛЕКОВ: Министърът на отбраната ще бъде.
В т.3 Министерският съвет и неговите специализирани органи. Специализираните органи не могат да осъществяват такова ръководство, доколкото те са помощни органи на Министерския съвет, те не могат да взимат решения, които да са задължителни и да имат характера на административен задължителен акт за отбраната и затова аз лично считам, че от конституционна гледна точка не е допустимо в закона специализираните органи на Министерския съвет да бъдат издигани в ранг на управляващи отбраната. Сигурно имате предвид съветите, които са към Министерския съвет. Аз не претендирам тук да познавам тънко материята, но ми се струва от юридическа гледна точка, че е неточно специализираните органи, които пак повтарям, са помощни, да бъдат включвани като управляващи в отбраната.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Предлага се отпадане на текста "и неговите специализирани органи" по т.3.
Господин Даскалов, имате думата.
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Всичко онова, което преди малко колегата Йончев каза и го нарече като управление в прерогативите на управление на ръководството, и го включи в прерогативите на Народното събрание, и аз ще моля господата от министерството да вземат становище и особено колегата от Правния отдел. Ще моля да вземе становище по този въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля ви, представителите на министерството, които са допуснати в залата, да вземат отношение. СМ/ЗТ 49.1
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Защото това са действително правни проблеми.
Господин Йончев преди малко обърна внимание, че става въпрос за управление ръководството на отбраната. И изброи в този кръг от правомощия по отношение на Народното събрание функции на Народното събрание, които по своето същество не представляват управление. Щом като не представляват управление и то е действително така, Народното събрание не може да упражнява функции на управление по отношение даже и на ръководството на народната отбрана, то тогава функциите, които Народното събрание ще упражнява по отношение на отбраната и които са фиксирани в Конституцията, би следвало да бъдат извадени в отделен текст, макар и да възпроизведат самата Конституция, а Народното събрание да не се нареди заедно с останалите органи, които са посочени тук като органи на управлението, както казвате господин Йончев, на отбраната на страната.
С други думи, Народното събрание трябва да има едни функции, функциите, които са определени от Конституцията и които не могат да бъдат функции на управление, а останалите органи, те действително имат такива функции.
На второ място бих искал да подчертая, че не споделям становището на Комисията по национална сигурност, макар и да съм неин член. Това от т.4 на чл.16 да отпадне като орган на ръководството на отбраната, министъра на отбраната. Функциите на министъра на отбраната не могат да бъдат сведени до едно администриране на чиновниците, които работят в министерството. Министърът на отбраната макар в момента да е цивилно лице, следва да отговаря също за управлението на ръководството на отбраната и то даже, ще искам пак колегата да чуе от министерството, аз настоявам министърът на отбраната да бъде фиксиран тук като един от органите, които упражняват управлението на ръководството на отбраната, а дори и само от гледна точка на осъществяване на парламентарен контрол върху неговата дейност.
Разбира се, това не е единствения мотив, който ме кара това да твърдя и да настоявам. Така че аз пледирам първо, Народното събрание да бъде извадено от текста и като отделен текст на закона, като текст, като ал.1 на чл.16 да се възпроизведе текста на Конституцията по отношение на Народното събрание и 49.2 ролята му върху ръководството на отбраната. А като ал.2 настоящият текст на чл.16 без т.1, но с т.4.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Даскалов, дайте текста за ал.1, понеже нямат готовност колегите. Напишете го и той да го прочете после.
Има думата председателят на Комисията по национална сигурност господин Слатински.
НИКОЛАЙ СЛАТИНСКИ (СДС): Уважаеми господин председателю, тук аз говоря като депутат член на комисията, като подкрепям основната част, това което докладва господин Йончев, изразявайки пълно доверие към начина по който този води този доклад. Искам да кажа, че в дадения случай аз подкрепям идеята на вносителя, т.4 да остане - министърът на отбраната, но това е вече друг проблем. Говори се по него.
Чувствам се задължен да кажа, че това е предложение, ако не е казано, защото потърсих материал по чл.16 нататък и не бях готов за прекъсване на дебатите по другите членове, че това предложение на господин Димитър Куманов, не го виждам в залата, той очевидно все още е болен. Чувствам се задължен да направя достояние на залата предложението, депозирано по съответния ред на още един депутат, който по мое сведение също е болен и не може да го защити. Това е предложението на господин Манол Тодоров, който предлага към чл.16 да се добави нова т.5 - върховното главно командване.
Мотивите му са следните. Чл.31, ал.2 определя състава на върховното главно командване, като се вземат предвид лицата в първите четири точки на чл.16 имащи общото ръководство на отбраната и въоръжените сили на Република България. С направеното предложение ново лице, което се включва в това ръководство е началникът на Генералния щаб. Всички останали лица имат общото ръководство на отбраната, са политически лица, включая и министъра на отбраната. Необходимо е в един такъв ръководен орган да се чуе и думата на началника на Генералния щаб на един военен специалист.
Историята ни учи, че неуспехите на Междусъюзническата война до голяма степен се дължат на игнориране на началника на Генералния щаб от главното командване, както при дислокацията на войските на Запад, численост на армиите, оперативно направ49.3 ление, така и при воденето на самата война.
Това е предложението на господин Манол Тодоров. Аз ви го казвам, повтарям го отново, защото той в момента е болен и няма възможност да го защити.
В т.5 да бъде добавено "върховното главно командване".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: А на Куманов предложението, господин Слатински? Предложенията на Димитър Куманов. Благодаря Ви много.
Други желаещи за изказване да вземат отношение?
Господин Нино Ставрев има думата.
НИНО СТАВРОВ (СДС): Колеги, ако става дума за Закон за отбраната и въоръжените сили, няма място в общото ръководство за министъра на отбраната. Просто няма място, ако става дума за Закон за отбраната и въоръжените сили. Но това, което разглеждаме, за сетен път ви казвам, че нито е Закон за отбраната, нито е за въоръжените сили, нито изчерпва всичко, каквото трябва да Българската армия. Затова може би се налага компромисно да си намери място тук и министърът на отбраната. И аз моля неговите представители да кажат своята дума.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. Други желаещи? Господин Дърмов, имате думата. 49.4
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги! Аз благодаря за изразените становища. Просто моето изявление ще бъде частично под формата на реплики.
Това, което мен много ме учудва, е, че народни представители оспорват ролята на Народното събрание в една парламентарна република и поради тази причина специално за господин Даскалов ще прочета чл. 1 от Конституцията на Република България.
"България е република с парламентарно управление. Цялата държавна власт произтича от народа. Тя се осъществява от него непосредствено или чрез органите, представени в тази конституция."
Аз мисля, че по този въпрос Конституцията е пределно ясна. И след като цялата власт произтича от народа и нейните представителни органи и ние сме парламентарна република, да оспорваме правото на Народното събрание да участва в ръководството на отбраната - една такава жизненоважно функция, мисля, че поскоро е политически мотивирано и по всяка вероятност това е новата политика на колегите от СДС, които явно търсят силната ръка, които явно търсят диктатора и поради тази причина се оспорва ролята на Народното събрание.
Сега да се върнем към направените претенции за Министерския съвет и да поясня защо ние все пак решихме да говорим за Министерския съвет.
Отбраната е една много по-широка функция и един министър не може да бъде фаворизиран. Защото ние тук имаме функции и по финансовото обезпечаване на отбраната, ние имаме и информационно обезпечаване на отбраната, ние имаме и елементи, които са свързани с вътрешната сигурност и задълженията на министъра на вътрешните работи.
И тези от вас, които познават закона в неговата цялост, би следвало освен Министерския съвет да изброим и поредица от други специализирани ведомства, които имат пряко отношение към отбраната, още повече, че те са елементи от Министерския съвет. СД/ВЙ 50.1
И пак ще се позова на Конституцията. Ние в нашата конституция говорим за Министерски съвет, където съответният ресорен министър провежда конкретната политика по направления. И ако се задълбочите в текста, който ние предлагаме, и в раздела за Министерския съвет и го съпоставите с идеята на вносителите, вие ще видите, че всички текстове, които визират правомощията на министъра на отбраната, са реципирани именно в тази глава.
В тази връзка отложете аргументацията си за един покъсен етап, където вече ние ще спорим по конкретните предложения. Тук избързвам малко по-напред, имайки предвид днешното заседание на Законодателната комисия. Нека да стигнем до текста, където се визират правомощията на министъра на отбраната, и да дискутираме по същество. Но на този етап мисля, че е още сравнително твърде рано да излизаме с конкретна аргументация. Просто моля! Вие няма да застъпите становището, че министърът на отбраната е равнозначен на Министерския съвет, нали? Надявам се, поне на този етап. Поради тази причина ми се струва, че изложената аргументация отвежда дискусията в съвсем друга насока.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Има думата господин Нино Ставров.
НИНО СТАВРОВ (СДС): Колеги, ако отгърнете само една или две страници от проекта, който е пред вас, вие ще видите, че на министъра на отбраната се предписват известни задължения по отношение на отбраната и въоръжените сили. Отгърнете няколко страници и ще видите това.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Господин Видьо Видев, имате думата за реплика.
ВИДЬО ВИДЕВ (СДС): Господин председателстващ, колеги! Предполагам, че това, което каза господин Дърмов за СДС, беше една закачка за разведряване.
Но сега по същество аз мисля, че по-сериозно трябва да се погледне към двете предложения. И ще кажа защо. Никой не оспорва ролята на Министерския съвет и той има съответни правомощия не само по отношение на отбраната, но изобщо им ного други. Но в тоя закон Министерският съвет също е изведен доста подробно със своите правомощия по отношение на отбраната. 50.2
Същевременно, ако видите чл. 25, същото се отнася и за министъра на отбраната. И в тоя смисъл не е изобщо лишено от логика предложението за извеждане на министъра като орган.
Същевременно, ако отидете малко по-нататък, в същата тази глава "Органи на ръководство на отбраната", Върховното главнокомандване е отделено в отделен раздел, както е направено и с другите органи на ръководство на отбраната.
Значи и тук има някаква логика в предложението на господин Манол Тодоров. Или неговото предложение не трябва да се приеме, или тогава извеждането пък в цял раздел какво означава, придаването на такава тяжест, а съответно и Върховното главнокомандване да не е обособено като отделен орган на ръководство?!
В тоя смисъл особено пък за министъра на отбраната всички ще се съгласите, че въпреки и други ведомства, министерства и т.н. да имат задължения в областта на отбраната, неговите са особени и са доста по-широки. И неслучайно този член 25, ако го погледнете, се състои от 14 точки, само първата му алинея и още 5 след това.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Видев.
Господин Даскалов, имате думата за реплика, истествено. 50.3 ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Действително закачката на колегата Дърмов беше твърде голяма, тъй като цитираният от него текст от Конституцията досежно Народното събрание и досежно обстоятелството... Колега Дърмов, ако обичате да дадете ухо на това, което казвам, с надежда да направите своята дуплика.
Става въпрос за това, че в текста, който колегата Дърмов прочете за това, че властта в Република България произтича от народа, няма абсолютно нищо общо с функциите, които тук се вменяват като прерогативи на Народното събрание.
Аз продължавам да твърдя, че тук става едно смесване на функциите на Народното събрание като законодателен орган и като орган, който може да осъществява парламентарен контрол върху дейността на правителството. И продължавам да твърдя, че един парламентарен контрольор, какъвто е Народното събрание, не би могъл... Колега Драгиев, не знам дали Вие бихте се съгласили с мен, един парламентарен контрольор, какъвто е Народното събрание не би могъл да играе тук в чл.16 ролята на орган, който отъждествява ръководството на общо управление на отбраната на страната. Тези две функции в чл.16 - това според мен е противоконституционно, с други думи, защото функциите на Народното събрание в чл.16 се смесват - контролната му функция, на парламентарен контрол, какъвто има правото да упражнява върху Министерския съвет, с други думи върху органите на ръководство на отбраната, а самият той като орган на ръководството на отбраната тогава кого ще контролира? Себе си? Това е невъзможно.
С други думи, аз считам, че ролята на Народното събрание, ако ще следва въобще да бъде посочена в закона, то тя трябва да възпроизведе текста (което обаче според мен не е необходимо) на Конституцията.
И ако бъдем по-рационални, може би е по-добре т.1 на чл.16 да отпадне.
Тъй като е истина, че Министерският съвет отговаря като цяло, като колективен орган освен за политиката, и за отбраната, и за управлението - с други думи и за управлението на отбраната, то естествено е в т.3 да съществува "Министерският съвет".
Но тъй като по-нататък, както каза колегата Ставров, ББ/КТ 51.1 са разработени функциите на министъра на отбраната и тези функции на министъра на отбраната са също функции на орган на ръководството на отбраната, затова следва, според мен, да остане в чл.16 "министърът на отбраната" като орган на ръководството на отбраната. Не може да се развият функциите на министъра малко понадолу, функции, които показват, че това действително е един орган на отбраната, а в чл.16 да не го посочваме. Просто е невъзможно. А "Народното събрание" е добре да отпадне, защото то действително не е орган на ръководството на отбраната.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Това реплика ли беше или изказване?
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ: Това беше реплика към колегата Дърмов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Дърмов, ще вземете ли отношение към възраженията на колегите? Имате думата да отговорите на възраженията на тримата народни представители.
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, аз мисля, че би било абсурдно да отпадне общото ръководство на Народното събрание.
И в тази връзка аз не мога да се съглася, уважаеми колеги, но в дух на конструктивизъм приемаме аргументацията, че след Министерския съвет трябва да бъде поставена точката и "неговите специализирани органи" може да отпадне.
Също така мисля, че в дух на конструктивизъм можем да приемем т.4.
Господин Даскалов, аз ще развия и мотивите за аргументацията на СДС, но на един малко по-късен етап - за новата стратегия и тактика, която ще се приложи. Аз по този въпрос ще говоря. Имаме необходимата информация. Но все пак слушайте какво ви казвам.
В дух на конструктивизъм ви предлагам Вие да оттеглите това, което според мен е нелепо - Народното събрание да няма функции по отбраната и ние приемаме, че министърът на отбраната... макар че моите възражения са, че там биха могли да се наредят още един-двама министри, които имат пряко отношение към отбраната. Но в дух на конструктивизъм и във връзка с Вашата нова тактика за укрепване на имиджа на господин министъра на отбраната, ние сме съгласни с т.4, както беше и законопроектът на вносителя. 51.2 Така че, нека да прекратим тези дебати. Ние приемаме Вашето становище. И да преминем към гласуване. Лично това е и процедурното ми предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Госпожа Петя Шопова има думата.
ПЕТЯ ШОПОВА (Независим): Благодаря Ви, господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Не съм си представяла такъв спор в пленарната зала по очевидни за народните представители и мисля за цялото гражданство - въпроси. Може ли в парламентарната република, в която една от основните функции на Народното събрание е да се грижи за сигурността и отбраната на страната, да се поставя въпросът за компетентността на това Народно събрание!
Аз мисля, че стигаме до абсурд, до казуистика.
Другият въпрос, обаче който стои в чл.16, е кои са органите, които чрез своите взаимни компетенции да се уравновесяват и да дават онзи баланс на властите, който е необходим на отбраната и въоръжените сили. По Конституцията (моля колегите да прочетат чл.84 и чл.85 от Конституцията, ако не са си ги прочели досега), това са явно Народното събрание, след това следват компетенциите на президента на републиката и Министерският съвет.
Затова предлагам по този въпрос повече да не спорим. За министъра на отбраната смятам, че може да се изведе като самостоятелен орган, тъй като основна част от въоръжените сили е Българската армия, но мисля, че не е и трагедия да не бъде изведен като самостоятелен орган, тъй като функциите му са описани във функциите на Министерския съвет.
И затова, господин председател, предлагам да прекратим тази безумна за Народното събрание дискусия и да гласуваме безспорния според мен чл.16, за да отидем по по-важните въпроси на компетенциите, които имат съответните органи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Направено е предложение за прекратяване на дебатите по чл.16. Направено е предложение!
Моля, режим на гласуване.
За противно становище ли искате думата? Ако е за противно становище, а не изказване, господин Караджов! Много Ви моля, ако не е за противно становище, няма да Ви дам думата. 51.3
СТЕФАН КАРАДЖОВ (НСД): Аз предлагам още малко да продължат дебатите, особено по т.3, където предлагам да остане само "Министерски съвет" и да отпадне "и неговите специализирани органи".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Продължаваме гласуването на предложението за прекратяване на дебатите, след което ще дам думата на господин Димитър Йончев да вземе отношение по направените предложения.
Резултатът: от общо гласували 152 народни представители, 110 са гласували за, 38 против, 4 се въздържат.
Приема се предложението.
Господин Йончев, имате думата по отношение на направените предложения. Ще вземете ли отношение или направо да започваме гласуването? 51.4
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Дискусията е много важна. Ние сме в епицентъра на закона с тези членове и аз искам да кажа, че господин Даскалов, когато настояваше тук на термина "управление", може би е станала грешка в произнасянето, тъй като през цялото време говорим за ръководство - общото ръководство на отбраната, а не за управление, тъй като ние като Народно събрание не сме изпълнителна власт. И ако тук трябва да правим дебат по ръководство и управление, вероятно ще има възможност да говорим дълго. Но пак повтарям: думата "ръководство" е употребена и от вносителя, употребена е и от нас. Никъде не говорим за управление.
В този смисъл аз бих помолил колегите да погледнат следващия член под номер 17. Там са изброени съвсем точно според Конституцията ония дейности, които Събранието извършва в рамките на ръководството на отбраната. Това е просто следващият член, само че, тъй като е на другата страница, се изисква известно интелектуално усилие, за да се прочете. Предлагам ви да го извършите. (Оживление)
НИНО СТАВРОВ (от място): На същата страница е.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Даже може да е и на същата страница.
Що се отнася до върховното главно командване, което тук прозвуча като предложение, колеги, в Конституцията няма върховно главно командване. Ние разширяваме пълномощия, които не са ни дадени. Това е съвещателен орган или както искате го определете, но го няма в Конституцията. Те са симетрични със Съвета по националната сигурност на президента, който фигурира в Конституцията и въпреки всичко не е посочен тук.
Накрая по въпроса за министъра на отбраната. Моля ви да обърнете внимание на чл. 2 и чл. 3 в текста, който ви е раздаден, т.е. там, където се говори какво е отбраната, кои ведомства я извършват и т.н. И вие ще видите, че отбраната, особено по време на война, е дейността на цялата страна. И там основна отговорност носи пак Събранието и много други ведомства. Ако изведете министъра специално тук, вие по непонятен начин елиминирате други отговорни като него или пък се опитвате да разширите неговите функции, които той не може да асумира. Затова нека да бъдем внимателни в това, което е предложено. То е доста добре обмислено. ЦМ/ЛТ 52.1.
Изцяло подкрепям предложението да отпадне изразът "и неговите специализирани органи". Това се разбира от самия Министерски съвет.
При това положение ви предлагам да гласуваме по ред постъпилите предложения, като имате предвид тези съображения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Аз ще ги изброя сега.
Направено е предложение от няколко народни представители начело с господин Владислав Даскалов точка първа на чл. 16 "Народно събрание" да отпадне от текста на чл. 16. Така ли е господин Даскалов?
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (от място): Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме да отпаднат думите "Народно събрание" от точка първа на чл. 16. Мотивът беше, че Народното събрание не е орган само на отбраната. То е законодателен орган.
От общо гласували 157 народни представители, за отпдане на точка първа 39, против 100, 18 се въздържат.
Не се приема това предложение.
Гласуваме следващото предложение: от текста на точка 3 да отпаднат думите "и неговите специализирани органи". Моля гласувайте!
От общо гласували 161 народни представители, за отпадането на израза 156, против няма, 5 се въздържат.
Приема се това предложение.
Следващото предложение е да се създаде точка 4 със следното съдържание: "министър на отбраната". Вносителят има такова предложение и то се поддържа от народни представители в залата - да има точка 4: "министър на отбраната".
Моля гласувайте!
От общо гласували 163, за точка 4 105, против 25, 33 се въздържат. Приема се текстът на точка 4 "министър на отбраната".
Предлага се точка 5 от народния представител Манол Тодоров: да се добави точка 5 със следното съдържание: "върховно главно командване". Точка 5, след Министерския съвет - върховно главно командване.
Моля гласувайте за предложението на господин Тодоров.
От общо гласували 156, за 12, 119 против, 25 се въздържат.
Не се приема това предложение. 52.2.
Мисля, че други предложения няма. Да сме пропуснали да гласуваме някое предложение?
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Не.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля гласуваме целия текст на чл. 16 с приетите вече изменения и допълнения.
От общо гласували 155, за текста на чл. 16 146, 1 против, 8 се въздържат.
Приема се текстът на чл. 16.
Преминаваме към следващия член.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: "Чл. 17. Ръководството на отбраната и въоръжените сили във време на война се осъществява от върховния главнокомандващ, подпомаган от върховното главно командване."
Има предложение от Димитър Куманов и група народни представители, което звучи така: "Ръководството на отбраната и въоръжените сили във време на война се осъществява от върховното главно командване, оглавявано от президента на Република България в качеството му на върховен главнокомандващ".
Предполагам, че ще има дискусия и ще ви кажа нашето становище, но това са двата текста пред нас.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Народният представител Йовчо Русев има думата.
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стежан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Член 17 е в непосредствена връзка с чл. 19. В чл. 17 се казва, че ръководството на отбраната и въоръжените сили във време на война се осъществява от върховния главнокомандващ. В чл. 19 се казва: президентът на републиката е върховен главнокомандващ на въоръжените сили в мирно и военно време и ръководи отбраната и въоръжените сили в съответствие с Конституцията и този закон.
Моят първи въпрос е защо в двата члена по различен начин се тълкува, като че ли става дума за две различни лица, а това е винаги президентът и главнокомандващият. Върховният главнокомандващ е и президентът. Той не може да бъде друго лице. В чл. 17 му се придават тези функции само във военно време. В чл. 19 му се придават тези функции в мирно и във военно време.
И вторият ми въпрос към докладчика е следният: когато става дума за ръководство на отбраната, би следвало да се върнем 52.3. към чл. 2, който казва следното: "Отбраната е част от националната сигурност на Република България и съставлява система от дейности с политически, военен, икономически, научно-технически, духовен, социален и военнопатриотичен характер, целящи поддържане на въоръжените сили, националното стопанство" и т.н...
И в ал. 3 се казва: "Отбраната на Република България се осъществява от въоръжените сили, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация, на организациите и гражданите".
Това означава ли, че чл. 17 и чл. 19 дават тия пълномощия на президента неограничени да ръководи отбраната в смисъла на чл. 2? Мен много силно ме интересува тоя въпрос, защото това означава други функции на президента, придадени му чрез функциите му на главнокомандващ на въоръжените сили.
НИНО СТАВРОВ (от място): Но по време на война.
ЙОВЧО РУСЕВ: В чл. 19 е казано: "в мирно и военно време". (Шум и реплики) Затова моля, за да няма недоразумения, докладчикът да обясни и да разтълкува текста на двата члена.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Той си записва и ще докладва после.
Други желаещи за изказване има ли? - Госпожа Рашеева, имате думата. 52.4.
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА (СДС): Уважаеми дами и господа! Аз също считам, че изразът, употребен в чл. 17 - "от върховния главнокомандващ", не е удачен. Няма защо да посочваме върховния главнокомандващ по този анонимен начин. Всички ние знаем, а и в Конституцията е казано, че по време на война президентът е върховният главнокомандващ на нашите Въоръжени сили.
Така че тук като избегнем, не знам по какви съображения, посочването конкретно на президента, като че ли ние оставяме някаква врата или даваме някаква възможност, или предполагаме, че ще се случи така, че някой друг ще бъде върховен главнокомандващ. Това не може да стане при изричния текст на Конституцията.
Затова аз предлагам да не посочваме така анонимно върховния главнокомандващ, а текстът да си има...
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (от място): Доктор Желев!
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА: Не, защо да бъде доктор Желев? Господин Дърмов, няма защо доктор Желев. Доктор Желев е сега, дай Боже да бъде и други мандати, но може и друг да бъде президент.
Затова аз предлагам: "Ръководството на отбраната и Въоръжените сили във време на война се осъществява от президента, подпомаган..." и т.н.
Използвам да направя една реплика на господин Дърмов: аз не знам какъв вариант на законопроекта той чете, но в това, което на мене ми е дадено, в чл. 19 въобще не е споменат изразът "мирно време". Няма такова нещо.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Госпожа Петя Шопова има думата.
ПЕТЯ ШОПОВА (независима): Благодаря Ви, господин председател!
Уважаеми колеги, вместо някои от вас да реагират, когато се изказваме, бих ви помолила горещо да прочете целия проект на закона. И тогава някои от въпросите биха отпаднали.
Защото тук става дума за ситуация, когато Въоръжените сили и отбраната се подчиняват на върховния главнокомандващ и на Върховното главно командване във време на война. Върховното главно командване е институт, който възниква в това време. В мирно време има Консултативен съвет за национална сигурност, който консултира президента на републиката. И в мирно време той в качеството си на президент и върховен главнокомандващ НЧ/КП 53/1. се подпомага от Консултативния съвет. Във военно време цялата сила на нацията се обединява и ръководи от върховния главнокомандващ, който е подпомаган от Върховното главно командване.
Ако си направите труда да прочетете статута на това Върховно главно командване, само след няколко текста вие ще разберете логиката. И ви моля, нека да гледаме систематично закона - не текст по текст, не изречение по изречение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Заповядайте, господин Даскалов.
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Колега Йончев, извинете, че Ви отклоних от трибуната. По-скоро е въпрос, отколкото изказване.
Мен ми се струва, че изразът "подпомаган от върховното командване" като че ли снизява и омаловажава ролята на върховното командване. Не може ли да се намери израз... (Реплики от Мирослав Дърмов) Ето на, колегата там мисли, че ние проявяваме еди-каква си...
Съществува ли израз, който да отразява това, че главнокомандващият е подпомаган от командването, който израз съчетава както подпомагането, така и да бъде избегнато моето опасение да не се превърне Върховното главнокомандване в един спомагателен орган.
Ако почитаемият представител на щаба разсее моите опасения, ще оттегля изказването си. Само ми кимнете с глава, за да го направя.
ЛЮБЕН ПАНДЕВ (от място): Нямате основания за опасение.
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ: Благодаря ви, оттеглям изказването си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Други желаещи за изказване няма.
Господин Димитър Йончев, вземете отношение, ако сте в състояние.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Основната мисъл в този член, който би трябвало да се възприема - правилно казва госпожа Петя Шопова - заедно с чл. 19, е да се подчертае органът, който не съществуваше в Конституцията и който във военно време гарантира компетентността и професионализма на решенията, които взема главнокомандващият. Това е Върховното главно командване. 53/2.
Аз съм благодарен на господин Даскалов, че той оттегли тази претенция, защото думата "чрез" е по-тежка. Ние сме го обсъждали и това е най-доброто, което може да се предложи.
Искам да отговоря на госпожа Рашеева защо всъщност тук е използвано едното от неделимите качества на президента на републиката, който в Конституцията равнопоставено е наречен и върховен главнокомандващ. Защото това е единственият закон от всички закони, които се отнасят до неговите функции, в който той се разглежда само и изключително в качеството си на върховен главнокомандващ. Ако се налага да направим синонимично, но в никой случай да не оставяме само "президент", защото президентът е миролюбиво понятие в дадения случай по отношение на закона. Предметът на закона е отбраната, Въоръжените сили, в които качеството на президента е изрично казано - "върховен главнокомандващ". Това е бил смисълът. Иначе са невъзможни никакви тълкувания, които да допуснат замяна на президента, благодарение на този текст.
Аз съм склонен, ако поддържате предложението си, да предложите формулировка, в която те са синонимични - президент, в качеството на върховен главнокомандващ. Да, ако това го приемате, съм готов да го гласуваме.
Така че: в мирно време, колеги - Консултативен съвет, автоматично във военно положение или война - Върховно главно командване. Това са органите на президента, с които той осъществява функциите си, предписани му по Конституция. Това е, което исках да обясня.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Преминаваме към гласуване. Има едно-единствено предложение на госпожа Рашеева.
Думите "от върховния главнокомандващ" да бъдат заменени с думите "от президента в качеството му на върховен главнокомандващ".
Моля, режим на гласуване.
Гласували общо 139 народни представители, от тях 111 за, 1 против, 27 въздържали се.
Приема се това предложение.
Други предложения по този текст няма, нали, господин Йончев? 53/3.
Моля, режим на гласуване. Гласуваме текста на целия чл. 17 с вече приетото допълнение на текста.
Гласували общо 159 народни представители, от тях 154 за, няма против, 5 въздържали се.
Текстът на чл. 17 е приет.
Преминаваме към следващите текстове. 53/4. ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Раздел втори - "Народно събрание".
Съдържа един член 18.
"Чл. 18. Народното събрание:
1. решава въпросите за обявяване на война и за сключване на мир;
2. разрешава изпращането и използването на български въоръжени сили извън страната, както и пребиваването на чужди войски на територията на страната или преминаването им през нея;
3. обявява военно или друго извънредно положение върху територията на страната или част от нея по предложение на президента на републиката или на Министерския съвет;
4. ратифицира и денонсира със закон международните договори със военен характер;
5. приема с решение доктрината за националната сигурност и военната доктрина по предложение на Министерския съвет;
6. определя средствата от държавния бюджет, необходими за осигуряване на националната сигурност и отбраната на страната и приема военноотбранителния бюджет;
7. определя числеността на въоръжените сили на Република България по предложение на Министерския съвет;
8. създава военизирани и други формирования за гражданска защита и за изпълнение на хуманитарни задачи при бедствия и аварии".
Колеги, към този член има направени следните предложения.
Комисията по национална сигурност предлага въвеждането на точка 9 със следния текст:
"Контролира състоянието на въоръжените сили и предприема мерки за тяхното укрепване", което е свързано с нуждата от парламентарен контрол. Това е определена тавтология, но това е едно предложение.
Господин Йордан Ганев има по-радикално предложение. Той предлага точки 1, 2, 3, 4, 6 и 8 да отпаднат. МС/ВЙ 54.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: До точка 8.
ЙОРДАН ГАНЕВ (от място): Без точка 8.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Добре, без точка 8, виждам от място.
Предложение на доктор Васил Михайлов.
В чл. 18, т. 7, където има думите "определя числеността на въоръжените сили на Република България", той предлага да се добавят думите "и на висшия офицерски състав".
Той тук няма мотиви, но аз смея да ви кажа по това предложение, че ние в закона по-сетне сме стигнали до необходимостта и сме предложили да не се говори с неясната категория "висш офицерски състав", а да се изброят длъжностите, които попадат под тая категория, за да няма двусмислие. Така че тук текстът дори и да се приеме, се нуждае от синхронизиране по-нататък, защото с тая категория по-нататък не се работи фактически.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Други предложения няма.
Госпожа Рашеева, имате думата.
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА (СДС): Това, което аз искам да кажа, е по-скоро въпрос към председателя на комисията.
Точка 8 - "Създава военизирани и други формирования за гражданска защита и за изпълнение на хуманитарни задачи при бедствия и аварии".
Това "изпълнение на хуманитарни задачи при бедствия и аварии" - добре, но "за гражданска защита", ако обичате да уточните какво точно ще изпълняват и как ще защитават гражданите и мен, примерно, тези военизирани части.
РЕПЛИКИ ОТ БЛОКА НА БСП: Това е второ четене.
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА: Вярно е, че е второ четене, колега, но ние приемаме конкретен текст и аз искам да ...(Реплики от блока на БСП)
И затова аз предлагам "за гражданска защита" да отпадне.
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (от място): Аз ще поясня на госпожа Рашеева.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Дърмов, не съм Ви дал думата. Седнете си на мястото!
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (встрани от микрофоните): Искам да обясня. 54.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля Ви се, защо трябва да обяснявате Вие!
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (встрани от микрофоните): Задава се конкретен въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: На кого? Тя не ги задава на Вас.
Господин Мухтанов, имате думата.
ТОШО МУХТАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, в чл. 18, т. 6 завършва с думите "приема военноотбранителния бюджет".
Тези думи бяха оспорени вчера. Днес в Бюджетната комисия правихме дискусия, такъв бюджет няма.
Аз предлагам те да отпаднат и да приключим текста така: "определя средствата от държавния бюджет, необходими за осигуряване на националната сигурност и отбраната на страната".
НИНО СТАВРОВ (от място): Предрешаваме всичко в по-предния параграф.
ТОШО МУХТАНОВ: Ние прескочихме втора глава, защото ще правим уточнения и на това тук не му е мястото. Ако правим там уточнения, трябва да отпаднат тия думи. Има един държавен бюджет, няма "военноотбранителен бюджет".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Вие предлагате, господин Мухтанов, да отпаднат ...
ТОШО МУХТАНОВ: Да отпаднат последните думи "приема военноотбранителен бюджет".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Йордан Ганев има думата.
ЙОРДАН ГАНЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председателю!
Аз искам пред вас, уважаеми колеги, да аргументирам моето предложение, което господин Йончев нарече радикално.
Защо искам да отпаднат първите четири и точка 6? Затова, защото те са буквален цитат от Конституцията.
Не виждам защо е необходимо да бъдат споменати в закона, за да действат. Те си имат действие, независимо от закона, дори бих казал, и против закона. 54.3
Но в края на краищата, ако настоявате толкова непременно тези текстове да останат, аз бих казал все пак нека точка 4, защото първата, втората и третата, така или иначе, са свързани с отбраната, но точка 4 е "ратифициране на договори".
Извинете, това е чисто конституционно задължение на Народното събрание, което няма нищо общо със Закона за отбраната. Ако първите три все пак имат нещо общо, то в тази не виждам абсолютно никакъв смисъл тя да бъде вписана. Така че, дори и да се приеме, че другите поради една или друга причина, с едни или други аргументи трябва да останат, то точката за ратифицирането на договорите според мен съвсем не й е мястото тук.
А що се отнася до точка 6, което е също цитат от Конституцията, напълно съм съгласен с това, което каза господин Мухтанов тук. "Военновременен бюджет" - такова понятие при нас няма, и в бюджета няма.
Ние имаме един бюджет, който си е разпределен по съответните ведомства и между другото в него влиза и ведомството на отбраната. Така че наистина трябва да помислим много добре дали тези текстове са необходими или не.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
За реплика, има ли някой?
Господин Нино Ставров, имате думата. 54.4
НИНО СТАВРОВ (СДС): Колеги, щом работим "на парче" ще се объркаме много. Ние пропуснахме няколко члена.
Чл.9 например казва: "военнотбранителният бюджет се приема като отделен раздел в Закона за държавния бюджет". В такъв смисъл се употребява думата "военноотбранителен бюджет". Ето защо може да се намери компромиса и да се конкретизира. Става дума всички разходи за въоръжени сили и за отбрана да бъдат систематизирани, за да се знае тяхната тежест, въпреки че от гледна точка на секретност и тем подобни, тези неща понякога е по-разумно да бъдат оставени насам или натам с оглед на това, което се нарича военна или държавна тайна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: То има май едно предложение да отпадне цялата глава втора, икономическата част, и тогава няма да има това обяснение, господин Нино Ставров. Има и такова предложение от Венцеслав Димитров.
Имате думата, господин Драгиев.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ (СДС): Аз също поддържах тезата на господин Мухтанов с оглед на сега съществуващата структура на бюджета, но тъй като има цяла глава, за което говори господин Ставров и там се въвежда едно ново понятие и тъй като този закон ще се яви "лехспециалис" спрямо сега готвения устройствен Закон за държавния бюджет, така че ако ние тук приемем глава втора, тоест ако Бюджетната комисия даде положително становище или пък народните представители с вота си приемат като елемент на бюджета да бъде военният бюджет, тогава това понятие има своето място и съответно трябва да бъде възприето.
Ето защо аз предлагам само тази точка, господин председател, да не я поставяте на гласуване и тя да се гласува тогава, когато се приеме цялата глава втора.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имате ли противно становище? - Няма.
Имате реплика?
Имате думата, господин Милен Стоянов.
МИЛЕН СТОЯНОВ (СДС): Като реплика, колеги, бих искал да кажа само следното.
За да стигнем до понятието "военноотбранителен бюджет" ние трябва да изменим основния Закон за бюджета. Иначе не можем да стигнем до това понятие въобще. И следователно, да оперираме ВЙ/ЗТ 55.1 с него оттук нататък като вече съществуващо понятие е направо грешка.
Затова предлагам отлагане на този текст докато се разясни икономическата глава.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля режим на...
Отменете!
Проф. Марков има думата.
ПЕТЪР МАРКОВ (НСД): Уважаеми колеги, бих искал да насоча вашето внимание към т.3 на чл.18, в която според мен съществува известна неопределеност.
"3. Обявява военно или друго извънредно положение".
Добавката "друго извънредно положение" има характер на неопределеност дотолкова доколкото може да се предположат найразлични видове извънредни положения.
Би трябвало според мене дотолкова, доколкото това дава изключително широки възможности за обявяване на най-различни видове извънредни положения, би трябвало те да бъдат ясно конкретизирани. В този смисъл понятието "друго извънредно положение" дава възможност за най-различни интерпретации - или има военно положение и извънредно положение, което може да бъде модифицирано като така, така и така, но то във всеки случай е извънредно положение или ако има други презумпции по този въпрос, би трябвало ясно да бъдат отбелязани, защото пак повтарям, това дава възможност за най-различни интерпретации, което не е допустимо от моя гледна точка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме предложението за отлагане на разискванията по чл.18... (Шум и реплики в залата)
Само т.6 ли ще отложим?
Момент, има реплика.
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера3"): Колеги, за т.6 и за този термин става дума. Приемайки икономическата глава и ако там достигнем съгласие, нищо не ни пречи да допишем точката Нека да спреме със запетайката след "държавния бюджет на страната". Това ще го гласуваме и винаги може, ако приемем "военновременен бюджет" или "отбранителен бюджет" ние фактически да продължим това след като вече сме гласували и втората икономическа глава. 55.2 Така че да си го приемем текстът както е предложен от господин Йончев сега, а след това можем да го доуточним.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Да не пишем "военновременен бюджет", а направо "бюджет" пишем и после решаваме. (Шум и реплики в залата)
Колеги, направено е предложение за отпадане на т.6. Ще се гласува. Ако не се приеме отлагането, какво ще правим тогава, господин Даскалов? Нека да решим и този проблем.
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (от място): Ще го мислим след това...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Добре.
Сега, тогава да гласуваме...
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Колеги, ако разрешите да взема отношение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Да, имате думата.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Тук постъпиха няколко предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: За т.6 става въпрос. Нека да я гласуваме.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Но преди т.6 имаше предложения по текстовете. По т.3 имаше предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Само за т.6 да гласуваме отлагането.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Аз съм привърженик на това, което каза господин Мухтанов. То е предложение на господин Мухтанов. (Шум и реплики в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Колеги, моля режим на гласуване. Гласуваме отлагане разискванията по т.6 на чл.18, тъй като глава втора не е приета. И дали ще има термина "военновременен бюджет". Само тази т.6 да не гласуваме, за да не направим някоя грешка. (Реплики) Става дума само за т.6, господин Сталийски. Няма да отпадне, отлагаме я. Може да има и разисквания.
Моля, прекратете гласуването. Посочете резултата.
Не се отлага, това е лошото...
От общо гласували 156, за отлагане на т.6 - 55, против 84, 17 се въздържат.
Тогава започваме гласуването след обясненията на господин Йончев по предложенията, постъпили по чл.18.
Господин Йончев, имате думата. 55.3
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Уважаеми колеги, по реда, в който са изброени точките, в точка 3 господин Марков изрази становище във връзка с термина "или друго извънредно положение".
Уважаеми колеги, опасенията, че може да се злоупотреби с прекомерно често използване на извънредно положение, защото е "друго" от Народното събрание е възможно най-слабото опасение в сравнение с всички останали органи на властта. Защото ние сме колективният орган, който най-трудно може да взема чести решения в сравнение с всеки отделен субект в управлението.
А що се отнася за изброяването съдържателно какво означава това, дори да го пратим в кухнята на закона е малко трудно, защото тук влизат и непредвидими обстоятелства. И както би казал Кант, това е опит да прегърнем лошата безкрайност. А това е много трудно. Затова е по-добре да се осланяме върху това, че Народното събрание не може да бъде злоупотребител по това право и да разграничим само два вида извънредно положение - военно и други, което е направено тук възможно най-прецизно.
Що се отнася до предложението на господин Йордан Ганев, аз мисля, че той, когато четеше точка 4, два пъти я прочете и като стигна до "договори", спря. Но продължението на точката е "с военен характер". Точно тази специфичност е позволила да го включим това, тъй като то съществува като конституционен текст и нямаме никакво основание да се откажем от него, пък да включим други. Или всичко трябва да падне, или трябва да бъде изчерпателно от гледна точка на Конституцията.
Моля ви да имате предвид тази специфичност "с военен характер". Това вече прави нещата приложими към този закон. В друг няма да попадне. За въпроса за госпожа Рашеева. Той е много коректен, защото в международните споразумения, съгласно които ние имаме Гражданска защита и имаме право да изпълняваме хуманни операции по време на война, много ясно се разграничават функциите на Гражданска защита дори и във военно време, дори и в бойния ред. Ако хората са отишли там, за да вземат ранени в бойния ред, те не се смятат за хуманитарни. Обаче ако тези ранени те ги отглеждат в болницата зад бойния ред и се грижат за тях, те са хуманитарни. Много ясно са разписани функциите на хуманитарни и нехуманитарни. Тук сме изцяло в международното право и смятаме, че Гражданска защита, която действа през цялото СБ/ЛТ 56.1. време, трябва да бъде упомената отделно на образувания, които ще ни се наложи да правим, не дай Боже, за решаване на тези въпроси, за които иначе в другото време е скъпо да ги поддържаш. Иначе и двете са с хуманитарна насоченост, но едното е с гражданственост като Гражданска защита, а другите се правят по случаи.
Това е обяснението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Даскалов, имате думата.
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, текстът е с много точки, така че когато вземаме становище по всяка една от тях, нека колегите не проявяват нервност. Просто защото точките са много.
Аз предлагам, господин председателю и господин Йончев, един конкретен текст за точка 9 с оглед мотивите, които вие изложихте за предложението на тази допълнителна точка. Понеже се касае за прерогативите на Народното събрание.
"9. осъществява парламентарен контрол върху дейностите в областта на отбраната и въоръжените сили."
Съобразих текста и със становището на министерството. Смятам, че от юридическа гледна точка този текст е по-коректен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Господин Венцеслав Димитров има думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Уважаеми господин председател, има една точка 6 в този чл. 18. Аз няма да се произнасям за другите - дали трябва да има точки и дали трябва да има алинеи. Точка 6 гласи: "Определя средствата от държавния бюджет". Ами че определя ги, разбира се! Това е по Конституция. Защо трябва да го слагаме в този закон? Обаче оттук нататък, когато започнем да казваме какво определя, навлизаме в един специален закон, който може да влезе в противоречие с други закони, особено със Закона за държавния бюджет, който се приема всяка година. Още повече, че не сме приели устройствен закон за бюджета, а приемаме един вид нещо мъничко устройствено за бюджета на въоръжените сили.
Затова аз бях против днес в нашата Комисия по бюджета и финансите, тук беше и господин Георги Николов, проф. Стоилов е тук, господин Мухтанов беше на дискусията и знае, че ние дискутирахме в продължение на един час цялата тази глава. Намерихме доста несъобразности. Отложихме дебатите, обаче въпреки че са отложени, сега виждаме, че пак опираме до едно понятие, което 56.2. е вкарано във втора глава, която не е дебатирана. И сега тук се слага. Определя средствата за държавния бюджет, необходими за осигуряване на националната сигурност и отбраната на страната и приема военноотбранителния бюджет.
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (от място): Това отпада!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Гласувахте ли го?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не сме го гласували. Колеги, много ви моля! Венцеслав Димитров е председател на парламентарна комисия! На постоянна комисия! Нека да чуем мнението му.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Вижте, господа, всичките, които защитавате този закон: за мен, с извинение към тези, които са го приготвяли, особено в икономическата му част законът е една голяма бълвоч, един голям качамак, буламач или както искате, така ще ви кажа! Защото виждам, че настоявате да влязат глупости в закона. Моля ви се! Погледнете в небето, помислете, че има малко по-умни хора от вас по въпросите за бюджета. Създали сте специализирана комисия. Изслушайте какво ще ви кажа, ако не аз, то поне членовете на тази комисия от вашата парламентарна група!
ТОШО МУХТАНОВ (от място): Аз предложих да отпадне, господин Димитров!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: И приема военноотбранителния бюджет. Народното събрание приема един бюджет - това е бюджетът на държавата. Държавният бюджет всяка година се приема. Махнете въобще това "военноотбранителния бюджет"! Определяйте всичко друго, но това махнете, моля ви се!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Йончев, преминаваме към гласуване точка по точка.
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (от място): Предложение по предложение, а след това целия текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Добре, нямам нищо против. Само по предложенията.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Първото предложение е в точка 3 за промяна на термина "друго извънредно положение". Но няма заместващ текст.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): Това е по Конституцията. Няма да го гласуваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Йончев, а няма ли предложение от господин Йордан Ганев да отпаднат точките от 1 до 4? Има, нали? Първо се гласува за отпадане. 56.3.
Господин Ганев, поддържате ли Вашето предложение?
ЙОРДАН ГАНЕВ (от място): Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласуваме предложението на господин Йордан Ганев да отпаднат точките от 1 до 4 и точка 6.
От общо гласували 150 за 29, против 112, въздържали се 9.
Отхвърля се това предложение.
Кое е следващото предложение, господин Йончев?
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Следващото предложение е на господин Марков в трета точка. В интерес на истината в Конституцията е записано "и други извънредни обстоятелства", но е използван терминът "извънредно положение". Той предлага думата "друго" да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: И тогава ще се получи: "обявява военно или извънредно положение".
ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): То и военното е извънредно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласувайте по съвест.
От общо гласували 148 за 42, против 64, въздържали се 42.
Не се приема предложението на проф. Марков.
Следващото предложение ко е?
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: В точка 6 има предложение думите "и приема военноотбранителния бюджет" да отпаднат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласуваме това предложение.
МИЛЕН СТОЯНОВ (от място): Трябва да се внесе предложение, господа, че трябва да се издаде специално тълкувание какви други възможни извънредни положения може да има. Как може да съществува такова понятие въобще?
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (от място): Четете Конституцията!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Така решиха народните представители, господин Стоянов.
МИЛЕН СТОЯНОВ: Това е глупост, не го ли разбирате?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, обявете резултата. От общо гласували 151 за 138, против 3, въздържали се 10.
Приема се това предложение. 56.4. ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Госпожа Рашеева, понеже стигнахме до т.9, аз останах с чувството, че зададохте въпрос и аз отговорих. Няма предложение за промяна на точката.
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА (от място): Аз направих предложение, но го оттеглих.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Благодаря Ви. В този случай всички предложения сме ги гласували.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: По т.9 имаше ли, господин Даскалов нещо предложихте Вие?
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Аз когато казах на госпожа Рашеева имах предвид т.8. С нея приключихме, т.9 е тази, която беше предложена в текста на господин Даскалов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Дайте текста на господин Даскалов. Прочетете текстът на господин Даскалов да се гласува и да се приеме.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Точка девет: "Осъществява парламентарен контрол върху дейностите в областта на отбраната и въоръжените сили".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване. Гласуваме за новата точка, предложена от господин Даскалов. А Комисията по национална сигурност също има предложение по т.9.
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 147 народни представители, за предложението на господин Даскалов 126, против 8, 13 се въздържат.
Друго има ли за гласуване, някакви предложения, господин Йончев?
Моля, режим на гласуване. Гласуваме чл.18 с приетите изменения и допълнения. Фактически изцяло покрива раздел втори, раздел "Народно събрание".
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 138 народни представители, за чл.18 133, против 2, 3 се въздържат.
Председателствуващият е сам и давам 20 минути почивка. Няма кой да го замества за момента. (Звъни)
(18 ч. и 40 м.)
СМ/КТ 57.1
(След почивката)

19 ч. и 5 м.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР (Звъни): Продължаваме заседанието. Господин Йончев, следващият член.
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Раздел трети "Президент на републиката" чл.19 "Върховен главнокомандуващ на въоръжените сили" и президентът на републиката. Той ръководи отбраната и въоръжените сили в съответствие с Конституцията и този закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Желаещи предложения по този текст, господин Йончев?
ДОКЛАДЧИК ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: По чл.19 има предложение на господин Йордан Ганев, което се отнася към текста на вносителите, където имаше в мирно и военно време. Комисията след обсъждане прецени тези думи да отпаднат и по този начин предложението е изпълнено. Други предложения няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, режим на гласуване.
По процедурен въпрос има думата господин Гинев.
ПЕТКО ГИНЕВ (НСД): Уважаеми господин председателствуващ, уважаеми колеги! Смятам, че е подигравка в такъв състав ние да приемем основен закон за Българската армия. Изразявам голямо съмнение за липса на кворум на заседанието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Още повече, че за президента гласуваме.
Иска се проверка на кворума, господин Дърмов. Имате думата.
МИРОСЛАВ ДЪРМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Ясно е, че ще се прави всичко възможно този закон да бъде блокиран. Аз искам да поясня, че освен господин Слатински и господин Йордан Ганев от страната на СДС, няма нито един човек. Явно това е политическо решение днешното заседание на Народното събрание да бъде блокирано, за да не може да се работи върху реформата в армията, за да може при наличието на едни празноти в досегашното законодателство да се тръгне по пътя на диктатурата. Това е политиката на СДС. 57.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имате ли съмнения за кворума?
Моля, режим на регистрация за проверка на кворума. В залата трябва да има 121 народни представители.
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Гласуването на закона е въпрос на чест.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: В момента гласуваме, господин Йончев, много Ви моля. Нека да се регистрираме, после ще Ви дам думата.
Моля, прекратете гласуването и обявете резултата.
В залата присъствуват 107 народни представители. Нямаме необходимия кворум. Прекратявам заседанието. Утре от 9,00 ч. започва заседанието. (Звъни)
(Закрито в 19 ч. и 10 м.)

ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Кадир Кадир
СЕКРЕТАРИ:
Руслан Семерджиев
Ведат Сакаллъ
Форма за търсене
Ключова дума
ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ