ДВЕСТА СЕДЕМДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, четвъртък, 14 октомври 1993 г.
(Открито в 15 ч. и 5 м.)
14/10/1993
Председателствали: председателят Александър Йорданов и заместник-председателят Йордан Школагерски.
Секретари: Руслан Сербезов и Илиан Илиев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (звъни): Уважаеми дами и господа народни представители, откривам днешното заседание на Тридесет и шестото народно събрание. Моля народните представители да заповядат в залата. Утре, петък, е ден за парламентарен контрол. Следва да се отговори на 20 актуални въпроса и на 6 питания. Министър-председателят Любен Беров, следва да отговори на актуални въпроси от народните представители - Ангел Димов, Георги Божинов, Трифон Митев, Велко Вълканов, Невен Пенев, Георги Петров и Иво Атанасов и на питане от народния представител Георги Игнатов.
Министърът на вътрешните работи Виктор Михайлов следва да отговори на актуални въпроси от народните представители Петя Шопова, Павел Шопов, Васил Златаров, Васил Михайлов, Петър Тодоров, Георги Костов, Емил Капудалиев, Иво Атанасов и Гинчо Павлов и на питания от народните представители Стоян Райчевски и Лъчезар Тошев.
Трето, министърът на околната среда Валентин Босевски, следва да отговори на актуален въпрос на народния представител Невен Пенев.
Четвърто, министърът на промишлеността Румен Биков следва да отговори на актуални въпроси от народните представители Стоян СМ/НП 99.1 Райчевски, Иво Атанасов, Александър Маринов и Борис Александров и на питане от народните представители Васил Михайлов, Ивайло Ловджиев и Бончо Рашков.
И последно, министърът на външните работи Станислав Даскалов следва да отговори на актуални въпроси от народните представители Велко Вълканов и Христо Марков.
В заседанието утре няма да могат да вземат участие министрите Христо Тотев, Евгений Матинчев, Ивайло Знеполски, Георги Танев и Стоян Александров, поради отсъствие от страната.
Министите Петър Корнаджев и Валентин Александров, поради заболяване и министър Марко Тодоров, поради участие в конференция с международно участие в град Русе.
По дневния ред на днешното заседание и на програмата за седмицата има постъпили предложения. Група народни представители между които Георги Николов, проф. Петър Марков, Емил Филипов, Господин Атанасов предлагат точка шеста, да отпадне. В програмата така както е приета вчера, това всъщност е точка пета, а именно става дума да отпадне точката за приемане на решения във връзка с изпълнението на бюджета на Народното събрание за 1992 г. и бюджета на Народното събрание за 1993 г. Те излагат своите аргументи и предлагат, когато се приема бюджетът на страната за 1994 г. да се приеме и отчетът за изпълнение на бюджета на Народното събрание.
Същевременно на мен ми се струва, че това тяхно разсъждение е в противоречие с Правилника на Народното събрание, където много ясно е казано, че бюджетът на Народното събрание се предлага от председателя и се приема със закон за бюджета за съответната година.
Предложението е обаче по чл.37, ал.3 от правилника и моля да го гласувате. За отпадане на точката. Искате разяснение ли, или вероятно обратно становище.
Има думата Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, колеги! На мен ми се струва, че Вие, господин председателю, вече изразихте обратното становище. Аз искам да се присъединя и да кажа, че решение на Народното събрание във връзка с нашия бюджет е необходимо, съгласно действащия Правилник на Народното 99.2 събрание и то е във връзка с приетия вече бюджет. Тъй като не зная как се получи така, че имахме много належащи закони, това нещо не можа да мине през парламента. Мисля че можем да му отделим няколко минути да мине през парламента, а догодина или когато приемем този бюджет, ние пак ще обсъждаме бюджета на Народното събрание, обаче за следващата година, но за тази година би трябвало да вземем решение. Така че не може да го отменим. Даже нещо друго. Аз, господин председател, отдавна съм го направил това предложение, ако може днес да мине като точка първа, заедно с решението за отпускане на парична помощ на семействата на загиналите народни представители Свилен Капсъзов и Красимир Чернев. Мисля, че и двете могат да минат заедно и то като първа точка днес в пленарното заседание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Димитров.
Има думата господин Юнал Лютфи. Заповядайте.
ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Тъй като днес предстои да бъдат обсъждани няколко законопроекта на второ четене, то Парламентарната група на Движението за права и свободи в момента провежда една доста важна среща с министъра на правосъдието.
С оглед да оформим нашите отговорни становища и отношение при гласуването на тези законопроекти и текстове, аз моля от името на нашата парламентарна група за половин час почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Давам половин час почивка. (Звъни)
(15 ч. и 7 м.)
99.3(След почивката)
16 ч. и 50 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (звъни): Продължаваме заседанието. На основание чл. 13, ал. 3 от правилника искам да Ви информирам, че със заявление и писмо до председателя господин Емил Георгиев Бучков е приет и вписан в регистрите на Народното събрание като член на Парламентарната група на Съюза на демократичните сили. (Ръкопляскания в блока на СДС) Решението на парламентарната група е от 6 октомври 1993 г.
Намираме се в точката гласуване по дневния ред и има предложение за отпадане на точка 5, а именно проектът за решение във връзка с изпълнението на бюджета на Народното събрание за 1992 г. и бюджета за 1993 г. Предложението е този въпрос да се гледа малко по-късно. (Златка Русева, от място: "Кога покъсно?") Да бъде обсъден заедно със законопроекта за държавния бюджет и бюджета на Народното събрание за 1994 г.
Искането е по чл. 37, ал. 3 от правилника. Моля режим на гласуване. Гласувайте за отпадане на тази точка.
По тази точка? Заповядайте, господин Божинов. Отменете гласуването.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю! Пред мен са утвърдените от Вас бюджетни разходи на постоянните комисии към Тридесет и шестото Народно събрание и аз предлагам да гледаме този въпрос, след като комисиите приемат на свои заседания отчет за разходите, направени от тези средства, които Вие сте утвърдили за съответните постоянни комисии.
Благодаря.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Това е за 1992 г.! Имам едно възражение!
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Няма да навлизаме в дискусия по същество. Въпросът е ясен. Според мен той може да приключи много бързо, ако остане като точка.
Господин Димитров, това е ситуацията. Има предложение за отпадане. Желанието на председателя е да няма отпадане, да СД/ВЙ 100.1 остане точката да се гледа, да се приеме решението... И това е.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Защо трябва да отпадне точката като по правилник ние трябва да приемем такова нещо?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Ние сме задължени по правилник... Да отпадне от този дневен ред - това е искането.
Моля режим на гласуване. Гласуваме за отпадане на тази точка от дневния ред.
Гласували 183 народни представители, за отпадането 107, против - 74, въздържали се - 2.
Точката отпада от дневния ред.
Второто предложение е за включване като точка 1 на две ратификации, а именно: на Спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане между Република България и Швейцарската конфедерация и на Спогодбата между двете страни за насърчаване и взаимна защита на инвестициите.
По този въпрос няма становища на Бюджетната комисия и на Законодателната комисия и има становища на Икономическата комисия и Комисията по външна политика. И аз моля Комисията по бюджета и финансите и Законодателната комисия да разгледат по най-бърз начин този въпрос, тъй като моята информация е, че тези ратификации вече са извършени от Швейцарския парламент...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Защо трябва по най-бърз начин? Нашият парламент си работи по наши закони. Имаме приоритетни закони. Когато минат те, ще разгледаме ратификациите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Така че този въпрос не го поставям на гласуване.
Започваме работа по дневния ред. Господин Стефан Савов, заповядайте. Имате думата като председател на парламентарна група.
СТЕФАН САВОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Натоварен съм от името на Парламентарната група на Съюза на демократичните сили да се произнеса по един законопроект, който е изпратен до председателя на Народното събрание на 13 октомври 1993 г. от един високоуважаем народен представител, с едно чисто българско име "Юрий". Юрий! То е чисто 100.2 българско име, да, което вече показва някои неща.
Този народен представител, не го виждам тук, между другото е прекарал целия си съзнателен живот като функционер на комсомола и във Върховния съвет на ВПС. (Викове от блока на ПС на БСП: "Буш!")
Така че това е факт, който го пише дори и в наръчника, който имаме от Великото Народно събрание за него. (Викове от блока на ПС на БСП: "Буш!")
Уважаеми господин председателю, аз бих ви помолил за следното нещо. Аз мисля от нашата парламентарна група просто всеки народен представител има право законопроекти да дава... В края на краищата това е нашето право, нашата законодателна дейност. Но добре е да организирате курсове за историческо ограмотяване. Защото господин Юрий Борисов говори например, че "СДС е отговорник за тоталния хаос, настъпил в България..." (Викове в блока на ПС на БСП: "Буш!") Викайте си вие, а това се чува в България. "...след 10 ноември 1989 г., водещо страната към национална катастрофа."
Но както знаете, ние сме поели властта едва на 13 октомври 1991 г., а по това време вашият любим господин министър-председател Луканов управляваше, пък след това господин Димитър Попов, когото вие изцяло подкрепяхте.
Така че малко господин Юрий Борисов ще трябва явно да вземе и уроци не само по история, а и по логика.
Освен това не може СДС, ако се създава през 1989 г. благодарение главно на БКП (благодарим ви много!) и скоро придобива влияние, което противоречи на чл. 1 на действащата тогава Конституция. Но господин Юрий Борисов забравя, че тази Конституция и по-специално чл. 1, ал. 2 и 3 са отменени от 15 януари 1990 г. именно благодарение на СДС (на Съюза на демократичните сили).
Господин Юрий Борисов, разбира се, със своето партийно образование, явно, че логиката му липсва или не е имал нужда от логика, защото е било достатъчно да чете трудовете на Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин... Живков, разбира се, в никой случай! И така... И, разбира се, по този начин да се култивира. 100.3
Освен това, господин председателю, господин Юрий Борисов в чл. 2 говори: "СДС чрез Демократическата партия, Радикалдемократическата партия, СДП или техни функционери е отговорен за (внимавайте, моля ви се, каква култура национална, историческа!) за националната катастрофа от 1913 г." (Шум и реплики)
Ами че тогава, уважаеми господа, въобще нито една от тези партии не участва в управлението! Много добре е известно, че участва тъй наречената Народна партия и Либералнопрогресивната партия. А Демократическата партия, Радикалдемократическата партия и Социалдемократическата партия са в опозиция. Но кой да му налее в главата на господин Юрий Борисов, когато той не е чел, освен партийните книжки?! Кой да му го каже това нещо?! (Бурна реакция в блока на СДС, ръкопляскания) 100.4
След това ни обвинява нас за националната катастрофа от 1918 г. Аз казах тук, тъй като мисля, че имате две либерални партии във вашия състав, че ще трябва техните глави да падат. Защото либералните партии през 1918 г., те са участвали ияменно в тази национална катастрофа. И как се казваше там господинът, либералът, той трябва да бъде съден. А Демократичната партия, Социалдемократическата партия и СДП идват именно, за да обърнат курса на войната.
Но пак казвам: кой да обърне внимание! Грешки в растежа имате явно всички, грешки в мисленето, грешки въобще в историческата култура.
А нататък - казва господин Юрий Борисов - държавният преврат през 1923 г. и зверското убийство на министър-председателя на България. Вижте, господа, много добре се знае, че не сме участвали в това нещо. А между другото в СДС участва и БЗНС. Така че как така ще ни обвинявате нас за това нещо. Ами, кажете ми приемането на Закона за защита на нацията през 1940 г. ... ами вижте, господин Борисов и уважаеми господа от лявата страна, прочетете дневниците на 25-то Народно събрание и ще видите ли по-пламенна реч от тази на нашия лидер на Демократическата партия Никола Мушанов против този закон. Ще намерите ли по-пламенна реч от тази на Никола Мушанов против именно мерките против евреите?
А в това време какво правехте вие, уважаеми господа? В това време вие бяхте съюзници на Райха - от 1939 до 1941 г.! И затова има достатъчно документи. (Ръкопляскания от СДС) И не само, че бяхте съюзници на великия Райх, а нещо повече, има много документи, в които вие наричахте нашите водачи, нашите лидери за масонско, предателски, буржоазни и не знам си какви отрепки, които обслужват Англия и Франция. Документи колкото щете. На господин Юрий Борисов, за да си попълни историческата култура, мога да ги дам. А всеки от вас ги знае тези работи. Е, това сериозно ли е? Просто аз не мога да разбера.
РЕПЛИКИ ОТЛЯВО: Давай нататък!
СТЕФАН САВОВ: Ще дам и нататък. Ние ли ДП, РДП и СДП сме били виновни за депортирането в Полша на близо 12 000 евреи? Пак прочетете дневниците, за да видите кой е бил виновен и кой не е бил виновен. Извинявайте, но такива неща показват само НЧ/НП 101.1 една крайно ниска историческа и обща култура, която въобще показва, че един такъв закон би трябвало да се прати не знам си къде, но, господин председател, може би да създадем някаква временна комисия по историята, за да може господин Юрий Борисов да се поучи, пък и всички тези, които го поддържат. А, господин Юрий Борисов е тук. Радвам се, че ме чува.
(Шум и реплики отляво)
Това е вече втората част на този епохален труд на господин Юрий Борисов, защото това е един епохален труд и аз много се радвам, че той оставя името си в историята на ХХХI Народно събрание. Господин Юрий, който не е, разбира се, кръстен на Юрий Венелин, не, не е кръстен, аз съм сигурен, защото е роден през 1956 г. Той е кръстен на други Юриевци, а иначе произходът му е съвсем български, защото е Митков Борисов и не знам пък дядо му дали не е кръстен на цар Борис случайно, но това си е негов въпрос. (Смях в залата)
Във втората част на този епохален труд господин Юрий казва, че през 1992 г. в сравнение с 1989 г. промишленото производство е спаднало, еди какво си, еди какво си и еди какво си. Ама, господин Юрий Митков Борисов, че нали от този период от три години ние управлявахме няма и година, а в това време господин Луканов и господин Попов, които бяха вашите хора, управляваха. Какво ще кажете по този въпрос?
Изобщо, за да не бъда прекалено голословен, аз, разбира се, се надявам много утре в много вестници това епохално произведение на историческата мисъл да бъде публикувано. Ние ще публикуваме до него речите на Никола Мушанов, нашият лидер, речите на всички тези, които са защитавали и вашите изявления от 1939 до 1941 г. Защото от 1939 до 1941 г. нашите партии защитаваха националния суверенитет на България, а вашата защитаваше само Съветския съюз, защото това беше родината на БКП и на всички комунисти. Тъй че това е, което трябва да се разбере. (Ръкопляскане отдясно)
И това са безкрайно много документи. Това е вестник "Работническо дело", който излизаше по това време и ни наричаше нас "масони", не знам какви си, "мръсни буржоа" и така нататък, а вие, заедно с честните синеоки рицари по това време смятахте 101.2 да въведете новия ред в Европа - Сталин с Хитлер ръка за ръка, двамата най-големи диктатори, двамата най-големи касапи на Европа, а и на света! Благодаря за вниманието. (Бурни ръкопляскания от СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госопдин Стефан Савов.
Точка първа от дневния ред днес е
ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА СЪДЕБНАТА СИСТЕМА.
Моля господин Джеров да заповяда, да докладва законопроекта на второ четене.
На господин Юрий Борисов ще дадем думата накрая за лично обяснение.
Господин Мулетаров, Вие ли ще докладвате законопроекта? Заповядайте! 101.3
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Ние вчера приключихме с приемането на глава четвърта от Законопроекта за съдебната власт. Днес продължаваме с глава пета, озаглавена "Съдебни заседания".
Първият текст от тази глава е чл.102, който се състои от две алинеи.
"Чл.102, ал.1. Съдилищата разглеждат делата в открити съдебни заседания, с изключение на предвидените в закона случаи.
Ал.2. Съдиите са длъжни да обявяват актовете си по установени в закона ред и срок."
Това е съдържанието на първия текст. Писмени предложения не са постъпили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл.102 от законопроекта.
Моля, гласувайте.
От общо гласували 162 народни представители, за 162, против няма, въздържали се няма.
Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е на чл.103.
"Чл.103, ал.1. Заседанията се провеждат в съдебната сграда в седалището на съда.
Ал.2. Съдебни заседания могат да се провеждат извън седалището на съда, но в съдебни зали. Разпореждане за това прави председателят на съда.
Ал.3. Съдиите и прокурорите заседават в тоги.
Ал.4. Военните съдии, прокурори и следователи работят във военна униформа."
Предложения няма и по този текст, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл.103 от законопроекта. Моля, гласувайте.
От общо гласували 166 народни представители, за 153, против 1, въздържали се 12.
Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл.104.
"Чл.104, ал.1. Съдебното заседание се ръководи от предсеСт.Б/НП 102.1 дателя на състава, който следи за реда и чиито разпореждания са задължителни за всички лица в залата.
Ал.2. Председателят на състава може да санкционира нарушителите на реда, съобразно Процесуалния закон."
Също няма предложения, господин председател.
ЕКАТЕРИРА МИХАЙЛОВА (от място): Имам предложение за редакционна поправка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Михайлова има думата да направи предложение за редакционна поправка.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Моето предложение е чисто редакционно. Става въпрос за първата алинея, където се казва, че заседанието се ръководи от председателя на състава, който следи за реда, и се казва "и чиито разпореждания". Според мен това много утежнява текста и не е добре редакционно. Предлагам да стане "и разпорежданията му са задължителни за всички лица в залата".
Вместо "и чиито" да стане "разпорежданията му".
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Господин Мулетаров, Вашият коментар?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председател, направеното предложение е съвсем нормално. Действително редакционно става по-гладко. Аз не възразявам и бих предложил дори да гласуваме текста с направеното предложение от госпожа Михайлова.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря.
Има думата господин Трифон Митев.
ТРИФОН МИТЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Понеже стана дума за редакция, аз приемам текста, който предлага госпожа Михайлова, но нека да избягваме частицата "му", а да стане "неговите разпореждания". Това е на по-ясен български език. Иначе не е благозвучно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: "Неговите" като че ли е по-точно.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председател, това е едно редакционно доуточняване. Ако няма други предложения, да гласуваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Да. Значи текстът да 102.2 гласи "и неговите разпореждания са задължителни".
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: "Съдебното заседание се ръководи от председателя на състава, който следи за реда, и неговите разпореждания са задължителни за всички лица в залата."
Това е окончателният текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл.104 с направената редакционна поправка.
Моля, гласувайте.
От общо гласували 167 народни представители, за 167, против няма, въздържали се няма.
Приема се.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е текстът на чл.105.
"Чл.105. Председателят (предложението е да не бъде пълен член, а да бъде председател) на състава е най-старшият съдия между членовете му, съобразно разпоредбите за старшинството в този закон."
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля режим на гласуване.
Гласуваме текста на чл.105 с направената редакционна бележка от замесник-председателя на Законодателната комисия.
Моля, гласувайте.
От общо гласували 163 народни представители, за 161, против няма, въздържали се двама народни представители.
Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл.106, който се състои от две алинеи.
"Чл.106, ал.1. Съдебният език е българският.
Ал.2. Когато участник в процеса не владее български език, съдът назначава преводач. Разноските за преводача по наказателни дела от общ характер са за сметка на съда."
Писмени предложения няма, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл.106 от законопроекта.
Моля, гласувайте.
От общо гласували 163 народни представители, за 160, 102.3 против 3, въздържали се няма.
Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Последният текст от тази глава е чл.107.
"Чл.107. Протоколите се изготвят на български език, но ако някои фрази или думи на чужд език имат особено значение за делото, може да се позволи вписването им в протокола."
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля режим на гласуване, гласуваме текста на чл.107 от законопроекта.
Моля, гласувайте.
От общо гласували 173 народни представители, за 166, против няма, въздържали се 7 народни представители.
Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък. 102.4 ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Преминаваме към следващата глава от проектозакона - глава шеста, озаглавена "Клетва".
Чл. 108 с една алинея: "Всеки съдия при първоначално встъпване в длъжност полага следната клетва: "Заклевам се в името на народа да спазвам точно Конституцията и законите на Република България, да изпълнявам задълженията си по съвест и вътрешно убеждение, да бъда безпристрастен, обективен и справедлив, да допринасям за издигане престижа на професията, да пазя тайната на съвещанията, като винаги помня, че за всичко отговарям пред закона. Заклех се".
По текста няма предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 108 от законопроекта.
От общо гласували 163 народни представители за 161, против 1, въздържал се 1 народен представител. Член 108 се приема. Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 109, единствена алинея: "Всеки прокурор и следовател при първоначално встъпване в длъжност полага следната клетва: "Заклевам се в името на народа да спазвам точно Конституцията и законите на Република България, да изпълнявам задълженията си по съвест и вътрешно убеждение, да бъда безпристрастен, обективен и справедлив, да допринасям за издигане престижа на професията, да пазя служебната тайна, като винаги помня, че за всичко отговарям пред закона. Заклех се".
Няма предложения по този текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 109 от законопроекта. От общо гласували 156 народни представители за 154, против 2, въздържали се няма. Текстът на чл. 109 се приема.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 110 с единствена алинея: "Всеки съдия-изпълнител и нотариус при първоначално встъпване в длъжност полага следната клетва: "Заклевам се в името на народа да спазвам точно Конституцията и законите на Република България, да изпълнявам честно и добросъвестно служебните си задължения, да пазя тайната на поверените ми дела, като помня, че за всичко отговарям пред закона. Заклех се". БП/ЙА 103.1
По текста няма предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 110 от законопроекта.
От общо гласували 160 народни представители за 158, против 1, въздържал се 1 народен представител. Текстът се приема. Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Последният член на глава шеста е чл. 111 с две алинеи.
Ал. 1. "Клетвата се полага пред съдиите, прокурорите и следователите при съответния окръжен съд. След полагане на клетвата се подписва клетвен лист.
Ал. 2. Лицата, отказали да положат клетва, не могат да встъпят в длъжност".
Няма предложения, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря.
Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 111.
От общо гласували 163 народни представители за 161, против 1, въздържал се един народен представител. Текстът се приема. Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващата глава седма е озаглаване "Прокуратура".
Господин председател, моля да ми разрешите за информация на колегите народни представители да ги уведомя, че след направените предложения по тази глава при първото гласуване на законопроекта и обсъждането й в Законодателната комисия беше определена работна група от представители на Главна прокуратура, Министерството на правосъдието, Националната следствена служба и членове на Законодателната комисия, които корегираха отделни текстове във връзка с направените предложения, след което тази глава беше за трети път внесена в Законодателната комисия и в този й вид, който днес предлагаме, беше приета с болшинство от членовете й. Пристъпвам към прочитане на текстовете.
Чл. 112 от шест алинеи.
Чл. 112, ал. 1. "В Република България има Главна прокуратура, апелативни прокуратури, Военноапелативна прокуратура, окръжни, военноокръжни и районни прокуратури. Главната прокуратура е юридическо лице със седалище в гр. София. Прокуратурата е на бюджетна издръжка. 103.2
Ал. 2. Структурата на прокуратурата е в съответствие с тази на съдилищата. В столицата има Градска прокуратура с права на окръжна прокуратура.
Ал. 3. Главната прокуратура се ръководи от главен прокурор, подпомаган в дейността си от заместник-главни прокурори. В Главната прокуратура се създават отдели и други организационни звена.
Ал. 4. Към Главната прокуратура са Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Съветът за криминологически изследвания.
Ал. 5. Прокуратурата при Върховния административен съд е част от Главната прокуратура и се ръководи от заместник-главен прокурор.
И ал. 6. Прокурорите са приравнени по длъжност на съдиите".
Писмени предложения няма, господин председател, освен ако има допълнително сега от присъстващите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 112.
От общо гласували 157 народни представители за 155, против няма, въздържали се 2 народни представители. Текстът се приема. Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 113 с единствена алинея и следното съдържание: "Прокуратурата е единна и централизирана. Всеки прокурор е подчинен на съответния по-горестоящ по длъжност, а всички - на главния прокурор". Няма писмени предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 113 от законопроекта.
От общо гласували 159 народни представители за 159, против няма, въздържали се няма. Текстът се приема. Преминаваме по-нататък. 103.3
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 114 с три алинеи.
"Ал. 1. Военната прокуратура е военно учреждение, съобразно Закона за всеобщата военна служба в Република България.
Ал. 2. Военните прокурори и следователи при изпълнение на длъжността си са независими от военните органи.
Ал. 3. Ръководител на Военната прокуратура е прокурорът на въоръжените сили, който е и заместник-главен прокурор. Той организира и ръководи работата на Военната прокуратура."
По текста няма предложения, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 114 от законопроекта. Моля гласувайте.
Моля прекратете гласуването и посочете резултата. Гласували 172 народни представители, за - 172, против - няма, въздържали се - няма. Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 115 с четири алинеи.
"Ал. 1. Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори. Той може да сезира Конституционния съд.
Ал. 2. Главният прокурор организира и разпределя работата на заместник-главните прокурори, назначава и освобождава служителите в Главната прокуратура.
Ал. 3. Главният прокурор има право да възлага свои правомощия на заместник-главните прокурори при Главна прокуратура, когато в закон не е предвидено друго.
Ал. 4. Ръководителите в отделните прокуратури организират и ръководят работата им, назначават и освобождават служителите в тях."
По текста няма предложения, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 115. Моля гласувайте. РД/ЗТ 104.1
Моля прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували 168 народни представители, за - 167, против - 1, въздържали се - няма. Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 116 с две алинеи.
"Чл. 116, ал. 1. Главният прокурор лично или чрез определени от него прокурори извършва ревизии и контролира работата на всички прокурори.
Ал. 2. Прокурорите от апелативните и окръжните прокуратури извършват ревизии и контролират работата на прокурорите в непосредствено по-ниските по степен прокуратури."
По текста няма предложения, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 116. Моля гласувайте.
Моля прекратете гласуването и посочете резултата. Гласували 165 народни представители, за - 165, против - няма, въздържали се - няма. Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият член е 117 с три алинеи.
"Ал. 1. Всички актове и действия на прокурора могат да бъдат обжалвани пред по-горе стоящата прокуратура.
Ал. 2. По-горестоящият по длъжност прокурор може да извършва действия включени в компетентността на подчинените му прокурори, писмено да спира и да отменя разпорежданията им.
Ал. 3. Писмените разпореждания на съответния по-горестоящ по длъжност прокурор са задължителни за подчинените му прокурори."
По текста няма предложения, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Госпожа Караиванова, по този текст, заповядайте.
АНА КАРАИВАНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председател.
Аз имам предложение да се допълни ал. 2, след края на изречението. Тя сега звучи така: "По-горестоящият по длъжност 104.2 прокурор може да извършва действия, включени в компетентността на подчинените му прокурори, писмено да спира и да отменя разпорежданията им".
Моето предложение за добавка е "ако е сезиран по съответния ред".
Спор няма, че досега беше така: по-горният прокурор може да отмени, може да спре действието на по-нискостоящия прокурор. Но напоследък в практиката на прокуратурата се наблюдава едно изземване на функции на по-долни прокурори или отменяне на техни разпореждания без въобще на по-горния прокурор да е било възлагана такава задача.
Дали и защо това е направено ще разследват съответните органи, но според мен, в закона трябва да се закрепи по един императивен начин това задължение, че само ако е сезиран по съответния начин по-горният прокурор може да отмени на по-долния прокурор разпорежданията.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госпожа Караиванова.
Господин Мулетаров, моля за Вашия коментар.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председател, аз не възразявам срещу това допълнение към ал. 2. Действително поради това, че няма срокове за отменяне на прокурорските актове от по-горестоящия прокурор, може да се получи определено служебно своеволие от някой прокурор, ако той по своя инициатива започне да отменя такива актове.
Това допълнение дава една гаранция, че те ще се отменят само тогава, когато има недоволство, възражение или оплакване от действията на по-долустоящия прокурор, поради което смятам, че текстът може да бъде приет с допълнението.
Предлагам най-напред да гласуваме това допълнение в ал. 2, след което целият текст на чл. 117, а то е следното:
След "разпорежданията им" се добавя "ако е сезиран по съответния ред".
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Най-напред гласуваме направената добавка от госпожа Караиванова за допълнение в края на изречението на ал. 2 на чл. 117. Моля, режим на гласуване. Гласувайте направеното предложение за добавка. 104.3
Моля прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували 174 народни представители, за тази добавка - 73, против - 77, въздържали се - 24.
Предложението не се приема.
Гласуваме текста на чл. 117 така, както е предложен от Законодателната комисия. Моля режим на гласуване. Моля, гласувайте.
Моля прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували 184 народни представители, за - 182, против - няма, въздържали се - 2 народни представители.
Текстът се приема.
Преминаваме по-нататък. 104.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 118 с единствена алинея и следното съдържание: "При осъществяване на своята дейност прокурорите са независими от съда".
Предложения не са постъпили, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря! Моля, режим на гласуване, гласуваме текста на чл. 118. Моля, гласувайте.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували: 182 народни представители, за - 182, против - няма, въздържали се - няма.
Текстът се приема. Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият текст е чл. 119 с една алинея, четири точки и следното съдържание:
"Прокуратурата следи за спазване на законността като:
1. привлича към отговорност лицата, които са извършили престъпления и поддържа обвинението по наказателни дела от общ характер;
2. упражнява надзор при изпълнението на наказателните и други принудителни мерки;
3. предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове;
4. в предвидените от закона случаи участва в граждански и административни дела".
По този текст е постъпило писмено предложение от господин Дако Михайлов, който предлага към т. 3, която е със съдържание: "предприема действия за отмяна на незаконосъобразни актове" да се добави и "за възстановяване на нарушени права".
Господин председател, искам предварително да взема отношение. Аз споделям това предложение на господин Дако Михайлов, но преди той да го обоснове искам да предложа в неговото предложение "за възстановяване на нарушени права" да бъде "за възстановяване на самоуправно нарушени права".
Това е така нареченият текст за самоуправствата, който съществува в сегашния закон и който има изключителна значимост за гражданите когато някой самоволно, самоуправно нарушава техните права никой орган не може незабавно да ги възстанови, освен прокуратурата. МС/ЗТ 105.1
Дългогодишната практика е потвърдила тази належаща необходимост, затова аз подкрепям предложението с добавката "възстановяване на самоуправно нарушени права".
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Мулетаров. Моля, господин Дако Михайлов, заповядайте за уточняване на Вашето предложение.
ДАКО МИХАЙЛОВ (СДС): Колеги, може би прокурорите ще се обявят против, но това е чл. 3, т. 7. Вие знаете колко и в какви случаи прокуратурата взема решения за отстраняване действително на самоуправните действия. Това са стотици случаи всеки ден.
Всъщност, съдията може да издава заповед само когато се изземва дете, което не живее при родителите. Във всички останали случаи прокуратурата се намесва. Ако това нещо ние не го вкараме в закона при това положение гражданите просто няма кой да ги защити при тия, може би са дребни самоуправни действия, но вие знаете в кои случаи - разделени съпрузи, при които съпругът иска да си вземе дрехите, вещите и т.н. Наематели, които имат лошо отношение с наемодателя и т.н. Полицията няма да може да се справи в тия случаи.
Затова, аз предлагам, действително да подкрепите това мое предложение и да го гласуваме. (Неразбираема реплика от блока на БСП) Да, с добавката, която прави господин Мулетаров. Правилно е това.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря! Най-напред гласуваме добавката, предложена от господин Дако Михайлов, с допълнението, направено от господин Мулетаров. Това е добавка към т. 3 на чл. 119.
Моля, режим на гласуване, гласувайте тази добавка.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували: 185 народни представители, за - 184, против - няма, въздържал се - 1 народен представител. Поправката се приема.
Сега гласуваме целия чл. 119.
Моля, режим на гласуване. Моля, гласувайте.
Моля прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували: 170 народни представители, за - 170, против - няма, въздържали се - няма.
Текстът се приема. Преминаваме по-нататък - чл. 120. 105.2
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Преминаваме към чл. 120. Това е може би най-дългият текст в целия закон. Той се състои от седем алинеи и доста точки.
Чл. 120, ал. 1. "При изпълнение на предвидените в закона функции прокурорът може:
1. да изисква документи, сведения, обяснения, експертни мнения и други материали;
2. да извършва лични проверки;
3. да възлага на съответни органи при данни за престъпление или за незаконосъобразни актове и действия да извършват проверки и ревизии, в определен от него срок, като му представят заключения, а при поискване и всички материали;
4. да призовава граждани като при неявяването им без уважителни причини може да разпореди принудително довеждане;
5. когато установи, че има основание за търсене на отговорност или за вземане на принудителни административни мерки, които не може да осъществи лично, да изпраща материалите на компетентния орган за реализирането или за вземането на съответни мерки;
6. при наличие на данни, че може да се извърши престъпление от общ характер или друго закононарушение да взема всички предвидени от закона мерки за предотвратяването им".
Ал. 2. "Разпорежданията на прокурора, издадени в съответствие с неговата компетентност са задължителни за длъжностните лица и за гражданите".
Ал. 3. "Държавните органи, организации и длъжностни лица са длъжни да оказват съдействие на прокурора при изпълнение на правомощията му и да му осигуряват достъп до съответните помещения и места".
Ал. 4. "В рамките на своята компетентност прокурорът може да дава задължителни разпореждания на полицията".
Ал. 5. "Прокурорът протестира и иска отменяне или изменяне на незаконосъобразни актове в срока и по реда, предвиден в закона. Той може да спре изпълнението на акта до разглеждането на протеста от съответния орган". 105.3
Ал. 6. "При упражняване на надзора за законност върху изпълнение на наказанията на другите принудителни мерки и в местата за задържане, прокурорът може:
1. да посещава без предварително разрешение на администрацията местата за задържане, лишаване от свобода и за изпълнение на другите принудителни мерки и да проверява документите въз основа на които се задържат лицата;
2. да разговаря насаме със задържаните или настанените;
3. да разглежда предложения, сигнали, жалби и молби във връзка с изпълнение на наказанията и на другите принудителни мерки, предвидени в закон;
4. да нарежда писмено на органите по изпълнение на наказанията и на администрацията на местата за изпълнение на другите принудителни мерки да го уведомяват за определени действия, актове и събития".
Ал. 7." За отстраняване и предотвратяване на нарушенията по предходната алинея, прокурорът:
1. освобождава незабавно всеки, който е задържан незаконно в местата за лишаване от свобода и за изпълнение на принудителни мерки;
2. дава задължителни писмени разпореждания за отстраняване на констатирани нарушения;
3. спира изпълнението на незаконосъобразни писмени заповеди и разпореждания на длъжностни лица и иска отменяването им по съответния ред".
Това е съдържанието на текста, господин председател. Писмени предложения няма. Предполагам, че може би ще има някои допълнения от колегите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря! Моля, режим на гласуване, гласуваме текстът на чл. 120 от законопроекта. Моля, гласувайте.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували: 166 народни представители, за - 163, против - 3, въздържали се - няма.
Текстът се приема. Преминаваме по-нататък. 105.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председателю, преминаваме към последния текст от тази глава - чл. 121 с единствена алинея и следното съдържание: "Прокурорът може да бъде командирован да изпълнява длъжност и в друга прокуратура, извън тази, в която е назначен".
Няма предложения по този текст, господин председателю.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Моля, режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 121 от законопроекта. Моля, гласувайте.
Гласували 164 народни представители, за - 164, против - няма, въздържали се - няма. Член 121 се приема.
С това тази точка от дневния ред приключва за днес.
Сега преминаваме към следващата точка от дневния ред, а именно -
ЗАКОН ЗА ТЮТЮНА И ТЮТЮНЕВИТЕ ИЗДЕЛИЯ.
Моля, господин Мулетаров, да докладвате на второ четене законопроекта за тютюна и тютюневите изделия.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители, пристъпваме към разглеждането на законопроекта за тютюна и тютюневите изделия.
Вчера беше приета глава първа, озаглавена "Общи положения" с чл. 1 и 2. Днес ние продължаваме с глава втора, озаглавена "Производство на тютюн".
Първият текст е чл. 3 със следното съдържание: "Производството на тютюн включва произвеждане на разсад, разсаждане, отглеждане, прибиране, сушене и производителска манипулация".
Това е текстът на чл. 3, по който писмени предложения не са постъпили в комисията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля, режим на гласуване. Гласуваме текста на чл. 3 от законопроекта. Моля, гласувайте.
Гласували 161 народни представители, за - 156, против - няма, въздържали се 5 народни представители. Текстът се приема. Преминаваме по-нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващият член е 4 със следното съдържание, единствена алинея: "Производство на тютюн може да се извършва от лица, регистрирани по този закон".
По този текст, господин председателю, е постъпило предложение от господин Невен Пенев, който предлага в чл. 4 да се ВТ/ЛТ 106.1. добави думата "само". Предполагам, че тази дума трябва да бъде пред "лица" или да стане: "само от лица...".
Моля господин Пенев, ако не съм точен, да конкретизира предложението си, за да можем да го гласуваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Предложението е ясно.
Най-напред гласуваме предложението... Господин Юруков, думата ли искате? По кой въпрос? Дали със "само" или без "само"?
ЕМИЛ ЮРУКОВ (встрани от микрофоните): Против това "само".
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Заповядайте.
ЕМИЛ ЮРУКОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, мисля, че ако тук се сложи думичката "само", това по-добре могат да го разгадаят юристите. По-нататък в другите членове ние даваме право на хората, които са извън този закон да предават на други места тютюните си. Така че не бива да вкарваме тази думичка "само тези лица", защото къде ще попаднат лицата, които фактически не са регистрирани по този закон. А по-нататък им даваме право да дават и извън "Булгартабак" или регистрирани по този закон тютюните.
Мисля, че не е добре тази думичка "само" да влиза тук.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Юруков. Господин Али, искате ли думата? Заповядайте.
Има думата Хасан Али по същия въпрос.
ХАСАН АЛИ (ДПС): Уважаеми госпожи и господа народни представители, аз ви моля да приемете текста така, както е предложен от нашите колеги от Законодателната комисия.
Ако добавим думата "само", това ще рече, че освен производителите, които са се регистрирали, други лица нямат право да произвеждат тютюн.
И други лица могат да произвеждат тютюни без регистрация, но при това положение те няма да могат се възползват от този фонд за подпомагане на тютюнопроизводството, което предвиждаме в проектозакона, няма да могат да се възползват от минималните изкупни цени, които ще бъдат определени от Министерския съвет, няма да могат да се възползват и от безплатните тютюневи семена. Само с тези неща ще бъдат санкционирани.
Аз моля, уважаеми колеги, да приемете текста така, както ни предлагат колегите от Законодателната комисия. Благодаря ви. 106.2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Али. Най-напред гласуваме направеното предложение от народния представител Невен Пенев към текста на чл. 4 след "може да се извършва" да следва "само от лица, регистрирани по този закон".
Който е за това предложение, моля да гласува.
Гласували 197 народни представители, за това предложение - 53, против - 110, въздържали се - 34 народни представители. Предложението се отклонява.
Гласуваме текста на чл. 4 според предложението на Законодателната комисия. Моля, гласувайте.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 177 народни представители, за - 162, против - 7, въздържали се - 8. Приема се.
Имате думата.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Преминаваме към чл. 5, който се състои от две алинеи със следното съдържание:
"Чл. 5. (1) Всяка година до 31 януари министърът на земеделието определя със заповед районите, типовете, произходите и сортовете за производство на тютюн.
(2) Заповедта по предходната алинея се обнародва в "Държавен вестник"."
По този текст, господин председателю, има направено предложение от Икономическата комисия и от народните представители Георги Николов от Свищов и Георги Николов от Силистра.
Тъй като предложението на народните представители двамата Георги Николов, е подобрена редакция на предложението на Икономическата комисия, аз ще прочета тяхното предложение, след което ще моля да вземе отношение представител на Икономическата комисия, дали го споделя и вносителите на предложението за изменение, а те са следните: 106.3.
Предлага се в ал.1 след думата "заповед" да се добави "количествата".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: И става така: "количествата, районите, типовете и ..." и така нататък.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Второто предложение е да се създаде нова ал.2 със следното съдържание. Чета предложението за нова втора алинея.
"Разпределението по предходната алинея се извършва по реда и при условия, определени с Правилника за прилагането на този закон". "... по ред и при условия, определени с Правилника за прилагането на този закон".
Досегашната ал.2 се предлага да стане ал.3, но вече с ново съдържание, а именно:
"Ал.3. Заповедта по ал.1 се обнародва в "Държавен вестник".
Това е предложението, господин председател, по този текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви.
От Икономическата комисия?
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Свищовски избирателен район): То е съгласувано.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Заповядайте.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Силистренски избирателен район, ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председател, уважаеми колеги! Текстът, който се предлага, е съгласуван и е съвместно работен с подгрупата, която беше определена от Икономическата комисия. Става съвпадение и прецизиране на текста. Така че, аз считам определено, че допълненията, които внасям към ал.1 на чл.5 - да се добави след думата "заповед" - "количества", това е в унисон на синхрона, изискването, по-нататък, когато ние стигнем до създаването на Фонд за тютюна.
Второ, новата алинея е абсолютно необходима в този си аспект, че разпределението по предходната алинея се извършва по ред и условия, определени с правилника за прилагането му и след като се препрати и доуточни този ред в правилника, досегашната ал.2 да стане ал.3, а ал.3 вече да се допълни, че се обнародва в "Държавен вестник" заповедта по ал.1. ББ/НП 107.1
Така че, много моля, това е изискване, което по-нататък ще трябва да бъде синхронизирано с останалите текстове и ви моля да подкрепите това предложение.
Благодаря ви.
С едно допълнение: че това предложение всъщност се подкрепя и от Комисията по земеделието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Мулетаров, дайте предложенията, да започнем да ги гласуваме по алинеи.
Заповядайте. Има думата народният представител Юруков.
ЕМИЛ ЮРУКОВ (СДС): Уважаеми господин председател! Аз не споделям това, което господин Николов каза, че наистина в Комисията по земеделие това нещо се е приело. Имаше становище, четено в Комисията по земеделието на първо четене. Така че там това не беше отразено. Като количества, което се предлага от Икономическата комисия - аз не знам дали трябва да се приеме, но според мен трябва да отпадне като предложение. Защото понататък в текстовете съществуват договорни отношения между организациите, които ще изкупуват. Така че там е предвидено какви количества наистина ще се приемат от самите производители. Аз не виждам начинът, по който трябва предварително да се даде информация от Министерство по земеделието колко количества тютюни трябва да се произведат в страната. Това ще създаде допълнителни затруднения при приложението на самия закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Юруков.
Заповядайте за пояснение.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Силистренски избирателен район, ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Ако ми позволите, просто долових, че направеното изказване е реплика на моето предложение. Аз моля господин Юруков да се съобрази със следното: че ние по-нататък ще гласуваме създаването на Фонд "Тютюн". С това ние ангажираме държавното регулиране по набирането на средствата и по създаване на гаранциите за онези количества, които ще бъдат произведени районирано по типове и класи и неизкупени.
Следователно, след като се намесва и създава фондът, който ще гарантира изкупуването на тези количества, необходимо 107.2 е още тук да се каже, че в началото на организирането на производството освен районирането по произход, типове се определят и количествата. И по-нататък ние ще стигнем до момента, когато именно Фонд "Тютюн" се използва при спазените условия от страна на производителите за производство на тютюн в определените райони и при спазеното условие за производството и разпределено количество тютюни.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Свищов, от място): Може повече да се произведе, обаче няма гаранции!
ГЕОРГИ НИКОЛОВ
(Силистренски избирателен район, ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Така че в обратния случай онези, които желаят да произвеждат, те могат. Но неспазвайки условията на регистрацията по този закон, както преди отхвърляхме думата "само", тогава за тях не се осигурява защитата по фонда, който се създава. Така че, господин Юруков, трябва да се съобразите с това изискване и то ще бъде спазвано по-нататък, и по много от поводите по останалите членове, когато ние дебатираме по фонд-гарантираното изкупуване на тютюна, ние ще се връщаме към това изискване.
Така че, много моля да разберете икономическата логика, която още в самото начало се създава с предложенията и количестварайонирани, както е в текста, за да може тя да бъде обхваната и гарантирана с фонда, който вероятно ще се приеме по-нататък.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Нека залата да реши с гласуването.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател! Аз само искам да информирам залата, че този въпрос беше поставен и в Законодателната комисия и то във връзка със следващия чл.13, който, както обясни господин Николов, действително предвижда произведен, но неизкупен тютюн, да се изплаща от фонда. Ако действително няма някакви ограничания или определение на количеството тютюн, който трябва да се произвежда в съответната година, има вероятност да бъдат произведени такива количества, че самият фонд да не може да ги покрие. И просто да се стигне до обезсмисляне на този фонд.
Така че ние не можахме да допълним този текст, но при обсъждането му стигнахме до същия извод, поради което аз от 107.3 името на комисията поддържам текста така, както е предложен от господин Николов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Прочетете сега предложението. Започваме да гласуваме.
По ал.1!
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Първото предложение е в чл.5, ал.1 след думата "заповед" да се добави "количества".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Уважаеми колеги, понеже има шум в залата, чухте ли първото предложение? Ще го повторя: след думата "заповед" да се прибави думата "количествата".
Моля ви, гласуваме предложението за прибавяне на думата "количествата".
Резултатът: от общо гласували 192 народни представители, 128 са гласували за, 40 са гласували против, 24 се въздържат.
Приема се предложението.
Следващото предложение!
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващото предложение, господин председател, е за създаването на нова втора алинея на чл.5, която е със следното съдържание:
"Ал.2. Разпределението по предходната алинея се извършва по ред и при условия, определени с правилника за прилагането на закона."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Ясно и точно.
Моля ви, гласуваме предложението за създаването на нова втора алинея със съдържанието, което прочете заместник-председателят на Законодателната комисия.
Моля, гласувайте!
Резултатът: от общо гласували 191 народни представители, 136 са гласували за, 18 против, 37 се въздържат.
Приема се предложението и се създава алинея втора със съдържанието, което гласувахте.
Отвън се намира заместник-министърът на земеделието, господин Румен Христов. Всички сте убедени, че неговото присъствие е необходимо.
Моля ви, гласувайте, за да бъде разрешено присъствието му в залата и да вземе участие в обсъждането.
Моля, гласуваме да бъде допуснат в залата заместник107.4 министърът на земеделието, господин Румен Христов.
Резултатът: от общо гласували 154 народни представители, 147 са гласували за, против няма, въздържат се 7.
Моля квесторите, поканете господин Румен Христов да влезе в залата.
Господин Мулетаров, имате думата да докладвате алинея трета. 107.5 ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател, предлаганата ал. 3 по същество не променя съдържанието на сегашната втора. Само че поради факта, че става трета в нея вместо предходната алинея се предлага да се добави по ал. 1, което е съвсем правилно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Докладвайте цялата алинея господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Ал. 3 става така: "Заповедта по ал. 1 се обнародва в "Държавен вестник". А досега беше "Заповедта по предходната алинея се обнародва в "Държавен вестник".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Не е необходимо да обясняваме на народното представителство. Тази редакция се налага от приемането на ал. 2.
Моля ви режим на гласуване. Гласуваме ал. 3 на чл. 5. Моля прекратете гласуването и обявете резултата. От общо гласували 164 народни представители, за 161, против 1, въздържали се 2. Приема се ал. 3.
Гласуваме за приемането на целия чл. 5. Моля с промените така както ги гласувахте в ал. 1, 2 и 3.
Моля режим на гласуване. Гласуваме чл. 5 от Закона за тютюна и тютюневите изделия.
Моля прекратете гласуването и обявете резултата. От общо гласували 164 народни представители, за 144, против 2, въздържат се 18. Приема се чл. 5 от закона.
Имате думата за чл. 6 господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 6 се състои от две алинеи, които имат следното съдържание. Чл. 6, ал. 1. "Общините водят регистър на тютюнопроизводителите и на площите подходящи за отглеждане на тютюн.
Ал. 2. Всяка година до 30 април производителите подават писмена декларация в общината по местопроизводството за площите, типа, произхода, сорта и очаквания добив от тютюн". По този текст господин председател, са постъпили две писмени предложения.
Ал. 3. "Кооперациите и сдруженията, чиито членове отглеждат тютюн могат да подават обща декларация". По този текст от трите алинеи чл. 6 са постъпили две предложения. Едното е от народния представител Невен Пенев, който предлага. В чл. 6, ал. 1 думите "общините водят", да се замени "Министерство на СМ/ЙА 108.1 земеделието води".
Второто му предложение в ал. 2, вместо "в общината", да се замени "в областната земеделска служба". Тоест неговото предложение регистрите да не се водят вв общината, а в Министерство на земеделието, а всяка година писмените декларации да не се подават в общините, а в областната земеделска служба.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви господин Мулетаров. Има думата господин Юруков.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председател, ако решите и второто предложение да чуем.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Да чуем и второто предложение.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Второто предложение е на господата народни представители Георги Николов и Георги Николов, което предвижда следното.
В ал. 2 на чл. 6 изразът "очаквания добив от тютюн" да се замени "с очакваното количество тютюн". Това е чисто редакционно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви господин Мулетаров.
Господин Юруков има думата. След това народният представител Дончо Конакчиев.
ЕМИЛ ЮРУКОВ (СДС): Уважаеми господин председател! След направения кратък разговор с господин Пенев, мисля че той ще си оттегли неговото предложение. Това ще покаже гласуването. Аз предлагам думичката "подходящи" да отпадне, защото фактически ние по един административен път се бъркаме в собствеността на хората, като искаме на тях ние да им определим, коя площ с какво да я сеят. Мисля че тук не е добре тази думичка да остане, а да остане текстът "общините водят регистъра на тютюнопроизводителите и на площите за отглеждане на тютюн", без думата "подходящи".
И в ал. 2, аз мисля че хората които се обаждат те изобщо това производство, може би не го познават, но тук имаме една дата 30 април.
Уважаеми колеги, за да може тютюнопроизводителите наистина да подадат тези писмени декларации би трябвало да се съобразим със сроковете при които се разсаждат тютюните. Затова предлагам, моля ви се след това има текстове в чл. 18, които противоречат 108.2 на това нещо, което е предложено в ал. 2 и в чл. 12. Затова предлагам, вместо 30 април, датата да бъде 30 май. Дотогава приключва разсаждането и през този период хората наистина ще си сключат договори. Защото в периода на развитие на тютюневия отрасъл, може би ще има хора, които ще отглеждат само разсад и хора, които търсят крайно спасение, за да имат някакви доходи ще сеят тютюн през май, а те не са подписали декларации и в случая ги изваждаме извън този закон, извън обхвата на този закон. Аз мога да ви кажа, че тютюн се разсажда до 15 юни включително. Но би трябвало да се промени тази дата, съобразно времето, в което се разсажда тютюна приключва. Така че 30 май не е фрапираща цифра, ако се приеме поне с един месец по-късно. На 30 април никой не сее колега Николов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви колега Юруков.
Има думата народният представител Дончо Конакчиев, след това народният председател Милен Пенев.
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз мисля че всички ние сме заинтересовани да направим един добър закон. Един закон, който да работи. Ще направя едно предложение пред вас, как да действаме във връзка с функциите на общините и с регистъра. Но преди това ви моля да ме изслушате, защото съображенията, които ще изкажа ми се струва имат принципен характер. А позволете да припомня, че неведнъж в тази зала се гласуваха функции и компетенции противоречащи на интересите на общините. Говорим за чл. 6. Най-малкото, което там е нужно да се измени е това, че общините водят регистър е безмислица. Общините не могат да водят никакъв регистър. Може би общинската администрация може да води такъв регистър. Казвам може би. Тоест има нужда от уточняване. Общината е административно-териториална единица, елемент на административно-териториално деление на страната и тя няма такива функции. Тя е друг вид обект. Тя е обект на управление. Субектът е общинската администрация.
Тук обаче има един много съществен момент. Със закон могат да се възложат такива функции на общинската администрация, така както евентуално, ако гласуваме това предложение и то се 108.3 приеме, тези функции ще се възложат. Но тогава ще трябва в заключителните разпоредби на този закон, допълнителни и заключителни разпоредби, ние с вас да предвидим допълнителни бройки в тези общински администрации и финансови средства. Аз най-напред бих искал да попитам, какво е отношението на Министерството на финансите по този въпрос. То съгласно ли е да се дадат допълнителни бройки на издръжка на тези органи. Не зная какво е тяхното мнение, но предполагам, че едва ли то би било положително. Нещо повече обаче и това ми се струва че е най-същественото. Погледнете, че цялата материя за този изключително важен регистър, изключително важен аз подчертавам и съм за това да се създаде този регистър е някакак си нахвърлена. 108.4
В чл. 11, до който ние още не сме стигнали, но за да мотивирам своето твърдение, пише така: "Данните за продадените от производителя количества тютюн се записват в регистъра на общината (кметството)." Това са съвсем различни институции.
Тоест, въпросът за този регистър се нуждае от прецизиране, нуждае се от едно осмисляне и формулиране, за да може да работи.
Аз ще завърша с това... Току-що беше направено едно предложение, на което се опонираше. Господа, производството на тютюн не е производство на местната икономика на отделната община. Това е въпрос, който държавата национално ще регулира. Доказателство за това е фактът, че тук се предлага да се създаде съответен фонд, който ще има грижата за преференции, за цени и т.н. (Реплика от място на Златка Русева, която не се разбира) Може, разбира се! В Германия има такъв план, във Франция има такъв... Франция днес изпълнява своя десети петилетен план. Възможно е и това да направим. Или вие имате нещо против управлението в Германия и Франция?! Заповядайте, ще дискутираме.
Този фонд и изобщо този регистър, който ще служи, за да може да функционира фондът, е много отговорен. Вие виждате, че тук става дума да се регистрират не само тютюнопроизводителите, а и площите по него.
Заради това моето предложение е: нека да отложим текстовете, които са свързани с регистъра, за да може единно да се обхване материята и тя да се уреди в съответствие с изискванията да може да функционира този регистър. Да се прецени дали това със закон трябва да се възложи на общинските администрации и ако е така, да се направят съответни допълнения в тези допълнителни и заключителни разпоредби, или това трябва да бъде една държавна функция. Тук преди малко имаше идеи - Министерство на земеделието или може би областните земеделски служби. Това също е възможен вариант.
Така че, господин председателю, моето предложение е текстовете, свързани с регистъра, сега да ги отложим, за да може да се помисли и те да се направят така, че да изпълнят своята функция.
Благодаря ви. СД/ЗТ 109.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Един момент, колега Пенев. Трябва да гласуваме процедурно предложение за отлагане на текста.
Противно становище? Има думата народният представител Хасан Али.
ХАСАН АЛИ (ДПС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Аз предлагам да се гласуват предложените текстове по чл. 6, да не се прекратяват обсъжданията, тъй като по този текст представителите на петте министерства и други експерти умуваха в продължение на 5-6 месеца. Така че тютюнопроизводителят, който става в 3 часа през нощта и бере тютюн, след това ниже до 12 ч., няма време да се регистрира при министъра на земеделието, нито в областта. Така че когато предлагахме този текст, дори записахме "общините (кметствата)". Дори в махалата ако има кметство, ще отиде тютюнопроизводителят да се регистрира там. Това сме имали предвид и на практика ще стане точно така.
Нищо не пречи общините да имат такава функция, след като общините поискаха водоемите с местно значение да минат към общините. И сега се водят преговори от Министерството на земеделието и общинските ръководства, за да бъдат прехвърлени тези водоеми към общините. Ще има фирми за експлоатация и стопанисване. Нищо не пречи да се заемат и с регистъра.
Благодаря ви.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Свищов, от място): Още едно процедурно предложение!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Имаме вече едно процедурно предложение.
ХАСАН АЛИ: Аз предлагам да продължим дебатите по чл. 6 и да гласуваме да приемем направените предложения.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Добре, разбрахме Вашето становище.
Моля режим на гласуване. Гласуваме предложението на господин Конакчиев да отложим разглеждането на чл. 6. (Шум и реплики в блока на СДС) Чухте доводите за и против. Ако продължим обсъжданията, след това ще имат думата народните представители Невен Пенев, Йовчо Русев... 109.2
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): За отлагане на гласуването.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Да, да, гласуваме предложението за отлагане разглеждането на чл. 6 за следващото заседание.
От общо гласували 187 народни представители, за предложението - 93, против - 80, въздържат се - 14.
По моята сметка не се приема предложението с 1 глас.
Продължаваме обсъждането. Процедурно предложение?
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Свищов, от място): Процедурно във връзка с гласуването. Оспорване на гласуването. Едновременно двойно предложение ще направим.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Дайте да работим, да не си играем на процедури! Много ви моля, нека да движим текста.
Има думата народният представител Невен Пенев.
НЕВЕН ПЕНЕВ (СДС): Уважаеми господин председателю, дами и господа народни представители! Аз съм предложил функциите по регистрирането на производителите на тютюн и по събирането на писмени декларации да се поемат от Министерството на земеделието, респективно от областните земеделски служби. Аз внимателно се запознах със законопроекта. За съжаление не съм присъствувал в работната група, която е работила по него. Вероятно някои от съображенията по тая причина не са ми известни, но според мен законопроектът страда от един основен недостатък. А той е, че неговите функции по приложението му са разхвърляни между твърде много държавни органи и институции - общини, Министерство на финансите, Министерство на земеделието и т.н., и т.н., което според мен би го направило неприложим.
Затова аз предлагам тия функции по-нататък (имам цяла серия от предложения, вие ги имате при вас, които са сходни), почти всички тия функции да се централизират в Министерството на земеделието. Аз смятам, че първо това е присъщо на Министерството на земеделието.
И второ, аз искам да обърна внимание на двамата колеги с фамилията "Николов", че например в чл. 5, който минахме вече, се възлага на министъра на земеделието да определи със заповед количествата, районите и т.н. А фактически, ако остане в общините да се подават писмените декларации, цялата информация от тютю109.3 нопроизводителите ще отиде в общините. Оттам нататък трябва министърът, за да определи той количествата, районите и т.н., да влезе в една сложна преписка с общините. Докато иначе всичката тази информация ще бъде концентрирана в органите на Министерството на земеделието.
Що се отнася тук до изказаното съображение от господин Хасан Али, който каза, че тютюнопроизводителите нямали време да отидат да се регистрират, аз бих искал да възразя. Може би пък останалите данъкоплатци трябва да платят на специални служители в общините, за да отидат по места и да ги регистрират. Това не е резонно от гледна точка на интересите на другите данъкоплатци, които не са тютюнопроизводители.
Това е моето предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Пенев.
Има думата народният представител Йовчо Русев.
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! В старото законодателство по тютюна от 1934 г. и по-рано, освен воденето на регистър в общината и кметствата, се предвижда и контролна книжка на всеки тютюнопроизводител.
Тъй като става дума не за обикновена стока, а за един наркотик, който винаги има опасност да се превърне в площи и територии за производство на други наркотици, затова местните власти се задължават със закона да контролират посевните площи, типовете и сортовете, които се отглеждат.
Така че смятам, че текстът, който е предложен от Законодателната комисия и се подкрепя от Комисията по земеделието, е напълно логичен. (Шум и реплики в блока на СДС) 109.4
Аз искам да подкрепя предложението на господин Юруков срокът вместо "30 април" да бъде "30 май". Той от гледна точка на технологията при засаждането на тютюна е много по-подходящ и много повече ще съответства в изпълнението на заповедта на министъра, която ние приехме в чл. 5. Затова предлагам да приемем предложението вместо "30 април" да бъде "30 май". Това е съвършено подходящо и логично.
А останалата част от текста, ако се промени, това означава, че се нарушава целият механизъм по-нататък на закона. Затова предлагам да гласуваме текстовете така, както са предложени от Законодателната комисия, с това предложение на господин Юруков от "30 април"...
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (от място): И общинска администрация.
ЙОВЧО РУСЕВ: Вижте, аз не мога да разбера защо трябва да се дели и каква същност се влага между общината и общинската администрация. Правилникът за приложението на закона съвсем ясно и точно ще определи кой ще води този регистър.
От друга гледна точка, никога и в никоя община няма да се наложи допълнителен персонал, който да води този семпъл, простичък регистър, който да отразява площите на тютюнопроизводителите и предадените от тях количества тютюн. Така че това е излишно да се умува - дали на общината, дали на общинската администрация.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Русев, не считате ли, че текстът би бил малко по-добър, ако не започва с "Общините водят", а "В общините се води регистър".
ЙОВЧО РУСЕВ: Да, разбира се.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Посочваме мястото, където се води, който иска да го води, както иска да го води - с правилника го правим. Сочим точно къде. Вие ми подсказахте това, цитирайки закона от 1934 г.
ЙОВЧО РУСЕВ: Господин председател, Вашето предложение прави текста много по-ясен и точен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Направете го Вие тогава, защото аз нямам право.
ЙОВЧО РУСЕВ: Тогава текстът по ал. 1 може да стане така: "В общините се води регистър на тютюнопроизводителите и на площите, подходящи за отглеждане на тютюн". Може да отпадне "подходящи", защото просто ние предвиждаме един друг текст, който решава НЧ/ЛТ 110.1. проблема подходящи и неподходящи площи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Русев.
Заповядайте, господин Юруков, не е редно два пъти по един въпрос, но проблемът е интересен. Заповядайте!
ЕМИЛ ЮРУКОВ (СДС): Уважаеми господин председател! Мисля, че тук е заместник-министърът, който ще потвърди думите ми сега в Министерството на земеделието се разработва начинът, по който ще става регистрирането на земите в самите общини. Няма да е натоварващо, ако тези служби се натоварят, като регистрират движението, покупко-продажбата на земите в самите общини, да водят и същия регистър за тези неща. Това си е обаче работа на местната изпълнителна власт и ние не бива да се бъркаме там.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Юруков.
Заповядайте, господин Стефанов.
СТЕФАН СТЕФАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Аз може би не съм много запознат с този закон, но виждам следното недоразумение: в чл. 5 пише: "Всяка година до 31 януари министърът на земеделието определя със заповед райони и т.н.". В чл. 6 пише: "Общините водят регистър на тютюнопроизводителите". В чл. 7 се казва, че тези тютюнопроизводители, които са регистрирани по този закон, получават безвъзмездно тютюневи семена.
Значи на 31-ви министърът пуска заповед, която уточнява райони, площи, кои са и т.н. До 30 май се пускат декларации и т.н. Каква е връзката между министерската заповед и това, което ние ще направим, че общините си водят регистър? Каква е връзката между това, което ще пусне министърът и това, което ще постъпи в министерството? Тези хора ще бъдат ли запознати предварително с тази заповед на министъра? По общини ще бъдат ли уточнени площите, ще бъдат ли уточнени количествата, сортовете и т.н., за да се знае, че...
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (от място): Нали ще го пише в "Държавен вестник".
СТЕФАН СТЕФАНОВ: Пише, че се регистрират, а не пише, че е задължително това нещо да се прочете в "Държавен вестник". 110.2. Аз съм един производител, отивам и се регистрирам. Къде пише, че трябва да съм чел "Държавен вестник"?
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (от място): То си е твоя работа. Ако искаш чети!
СТЕФАН СТЕФАНОВ: Добре. Задавам тогава по друг начин въпроса: кой ще определя кои ще имат предимство при регистрацията - тези, които първи го подават, или примерно който пръв е подал и е попълнил квотата за общината? Как ще стане цялата тази история, аз искам да чуя тук от авторите на законопроекта, от господин заместник-министъра и от един от колегите от земеделската комисия. Защото иначе, както е в момента, подходът е малко абсурден. Дайте малко да се замислим.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви. Желаещите за изказване се изчерпиха.
Искам да систематизираме предложенията и да започваме да гласуваме. Почивката ще бъде от 18 часа. За 10 минути да гласуваме текста.
Заповядайте, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Тъй като по текста постъпиха доста предложения, моля ви, за да имате възможност да определите своето окончателно мнение, да изслушате предложенията.
Първото предложение, което е направено, е по чл. 6, ал. 1 и понеже е за отпадане на дума, то е на господин Юруков, аз предлагам да се гласува най-напред то. А то е в ал. 1 със съдържание: "Общините водят регистър на тютюнопроизводителите и на площите, подходящи за отглеждане на тютюн" - господин Юруков предлага да отпадне думата "подходящи".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Един момент! Господин Юруков, за да съкратим гласуването, бихте ли авторизирали и това, което господин Русев предложи - "В общините се води", за да гласуваме заедно. Това е редакционно. Господин Юруков приема.
Следователно гласуваме следното предложение: "В общините се води регистър" и да отпадне "подходящи". Прибавя се "в" и "се", а отпада "подходящи". Това предложение, обединено заедно.
Моля, режим на гласуваме. Гласуваме за това предложение. 110.3.
Гласували общо 179 народни представители. От тях 145 за, 3 против, 31 въздържали се.
Това предложение се приема.
Друго предложение по ал. 1.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: По ал. 1 има още едно предложение, господин председателю. Това е предложението на народния представител господин Невен Пенев, което той аргументира тук, а именно вместо думите "Общините водят" да се поставят думите "Министерството на земеделието води". Това е предложението на господин Невен Пенев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Моля ви, режим на гласуване. Гласуваме предложението на народния представител Невен Пенев вместо в общините регистрите да се водят в министерството. Моля ви, режим на гласуване. Гласувайте.
Гласували общо 190 народни представители. От тях 40 за, 107 против, 43 въздържали се.
Отклонява се това предложение. Има ли друго предложение по ал. 1, господин Мулетаров?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: По ал. 1 няма друго предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Добре, ал. 2. 110.4. ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: По ал. 2 са направени следните предложения. Думите "до 30 април" да се заменят с думите "до 30 май".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Дайте и другите предложения.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващото предложение е на господин Невен Пенев.
НЕВЕН ПЕНЕВ (от място): То автоматически отпада.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Да, Невен Пенев е прав. Това отпада.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Следващото предложение е на господата Николови, които предлагат в ал. 2 думите "очакваният добив тютюн" да бъдат заменени с думите "очакваното количество тютюн".
Чисто редакционно предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Въпреки че е редакционно, следва да гласуваме предложенията отделно. Те са две.
Първо е за срока - вместо 30 април срокът да бъде 30 май.
Моля режим на гласуване. Гласуваме предложението на господин Юруков, подкрепено от господин Йовчо Русев, вместо 30 април срокът да бъде до 30 май.
От общо гласували 189 народни представители за - 187, против - 2, въздържали се - няма.
Приема се това предложение. Срокът става 30 май.
Второто предложение е: очакваният добив от тютюн да стане очакваното количество тютюн.
Гласуваме това предложение.
Моля режим на гласуване.
От общо гласували 182 народни представители за - 175, против - 2, въздържали се - 5.
По ал. 3 има ли предложения, господин Мулетаров?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: По ал. 3 предложения не постъпиха, господин председател. Ст.Б/ВЙ 111.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Не са постъпили. Следователно гласуваме целия текст на чл. 6 с трите алинеи и с приетите предложения така, както ги приехте вие.
Моля режим на гласуване.
Гласуваме текста на чл. 6.
От общо гласували 185 народни представители, за - 173, против - 3, въздържали се - 9.
Член 6 е приет.
Тридесет минути почивка. (Звъни)
(18 часа)
111.2
(След почивката)
18 ч. и 40 м.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Продължаваме заседанието. Господин Мулетаров, имате думата за докладването на чл. 7.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, продължаваме с чл. 7 от законопроекта. Той се състои от три алинеи.
"Чл. 7. (1) Тютюнопроизводителите, които са регистрирани по този закон, получават безвъзмездно тютюневи семена.
(2) Средствата за тютюневите семена се осигуряват от гаранционния фонд за тютюнопроизводството.
(3) Производството на тютюневи семена се организира и контролира от научни учреждения по тютюна, определени от министъра на земеделието, а семената се предоставят на тютюнопроизводителите от общините, където са регистрирани."
По този член, господин председател, има три предложения от народния представител Невен Пенев. Те са следните.
- В чл. 7, ал. 1 той предлага да се добави: "от органите на Министерството на земеделието", без да се посочи къде.
- В чл. 7, ал. 2 се предлага да се добави: "производството на", без да е посочено къде да се добави тази дума.
- И в чл. 7, ал. 3 - втората част на изречението да отпадне.
Освен това има предложение от господата Георги Николов и Георги Николов чл. 7, ал. 2 да бъде изменена така: "Средствата за тютюневите семена се осигуряват от специалния фонд за тютюнопроизводството, създаден по този закон."
Това са направените предложения. Аз предлагам, тъй като господин Пенев не е конкретизирал точно къде да бъдат поставени думите, които предлага, да конкретизира предложението си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Това ще го направим, само че на мене лично не ми е ясно предложението на народните представители за ал. 2 - защо да отпадне гаранционният фонд, това не е ли термин на закона?
ГЕОРГИ НИКОЛОВ, Свищов (от място): Ще го развием.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Добре, благодаря Ви, господин Мулетаров. Има думата народният представител Невен Пенев. Не го виждам. Заповядайте, господин Николов, за Вашето БП/ЛТ 112.1. предложение.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3", Свищов): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, тъй като в следващите глави, които ще помоля след това официално да прескочим, се урежда въпросът с фонда и в работната група, и в Икономическата комисия все още не е уточнено как да се нарича този фонд, а тук да употребим "гаранционния фонд", това означава да предрешим нещата, ето защо аз ви предлагам именно този компромисен, а мисля, че и конкретен изход - не "специализирания", а да бъде "се осигуряват от специалния фонд на тютюнопроизводството, създаден по този закон". А в следващите глави как ще го наречем вече, то не изменя с нищо нещата. Но сега да запишем "гаранционния фонд", когато не знаем той така ли ще се нарича, а една от функциите на този фонд е да гарантира изкупуването, така че гаранционността, гарантираността ще остане в самия фонд, но тук ви предлагам да подкрепите това предложение. То е съгласувано и с работната група като възможност за излизане от положението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: "От специалния фонд, създаден по този закон".
ГЕОРГИ НИКОЛОВ, Свищов: Да, "от специалния фонд за тютюнопроизводството по този закон".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви. Ясно е вашето предложение. Заповядайте, господин Русев.
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, народният представител Невен Пенев не е тук да обоснове своето предложение, но предполагам, че той оттегли и преди записите, свързани със земеделието, и след като те не бяха записани в регистрацията, би следвало да отпаднат и тук. Затова предлагам да не се гласува това предложение, тъй като то измества смисъла и съдържанието на цялата конструкция на закона по-нататък. А що се отнася до предложението на господата Николови, всъщност употребата на определението на фонда може да се измени текстуално тогава, когато се приеме глава пета. Така че дали ще бъде специален или гаранционен, ще се отредактира в зависимост от определението, което се дава в глава пета. Сега може да бъде прието така. 112.2.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Да прескочим този текст.
ЙОВЧО РУСЕВ: Може и така. Но ако когато разглеждаме фонда, го наречем специален фонд или някакъв друг фонд, ще отредактираме и всички текстове, които са свързани с този фонд. Така че няма никаква опасност да предрешим въпроса за фонда. Затова аз ви моля, господин председател, да гласуваме текста такъв, какъвто е предложен от Законодателната комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Русев. Формално направените предложения не дават право на председателя да ги прескача.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Имам една процедура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Заповядайте. Има думата госпожица Русева.
ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, ние вече имаме практика в това отношение, когато се употребява един термин, който по-нататък е уреден в закона, да отложим гласуването на този текст и едва когато вече приемем главата, която урежда фонда и вече там ще бъде уточнено и наименованието, отново да се върнем на този текст. Мисля, че колегите ще се съгласят и това няма да наруши по-нататък нашата работа по този закон, този текст да се гласува, след като се приеме съответният раздел, уреждащ фонда, за да не употребяваме две понятия - фонд, предвиден в този закон, и по-нататък да казваме кой е фондът. Просто от гледна точка на законодателна техника не е много добре. Да гласуваме това условие - да се гласува този текст, след като се гласува главата, уреждаща фонда. Не казвам името, защото тогава ще го решим. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви. Смисълът на предложението, което прави народният представител Златка Русева, е да отложим текста с оглед необходимостта за еднаквост на терминологията. Това е съображението. За противно становище има думата господин Хасан Али.
ХАСАН АЛИ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, Комисията по земеделие, а преди това експертите, за да запишат "гаранционен фонд за тютюнопроизводство", имаха предвид това, че чрез този фонд се изкупуват тютюни, които не са изкупени от различните форми. Останалите количества се из112.3. купуват чрез този фонд. Значи фондът гарантира изкупуването на тютюна, регистриран по този закон.
Аз предлагам, господин председателю, уважаемите колеги да гласуват предложението на колегите Георги Николови - "специалният фонд за тютюнопроизводство", а по-нататък, когато стигнем глава пета за фонда, ако уважаемите колеги народни представители предложат друго наименование, примерно гаранционен фонд или фонд "Тютюн", нищо не пречи да се върнем обратно на този член и да изменим приетия член. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Само с последното не мога да се съглася, защото то не става. Заповядайте, господин Мулетаров. 112.4.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Ако разрешите по този въпрос, господин председател, има две дилеми: едната е така, както предлагат господата Георги Николови да се говори за фонд "специален". Другата е да отложим текста. Трета алтернатива не може да има.
Затова аз предлагам да подложите на гласуване една от двете алтернативи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Няма алтернативи. Имаме направено процедурно предложение за отлагане на текста с цел уеднаквяване на терминологията.
Затова аз нямам основание да не поставя това предложение на гласуване. Моля режим на гласуване. Гласуваме предложението, направено от госпожица Русева, да се отложи разглеждането на чл. 7.
Моля прекратете гласуването и посочете резултата. От общо 185, за - 137, против - 20, въздържали се - 28.
Приема се предложението. Отлага се разглеждането на чл. 7 за следващото заседание.
По чл. 8, имате думата, господин Мулетаров.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 8 се състои от три алинеи.
"Ал. 1. Производството на тютюн се извършва по технологични инструкции, утвърдени от министъра на земеделието.
Ал. 2. Технологичните инструкции по ал. 1 се изготвят в съответствие със съществуващите изисквания, гарантиращи опазването на околната среда и чистотата на продукцията.
Ал. 3. Тютюнопроизводителите са отговорни за търговската пригодност и опазването на произведения тютюн."
По този текст са постъпили две писмени предложения.
Първото е на Георги Николов от Свищов и Георги Николов от Силистра, които предлагат в ал. 2 на чл. 8 изразът "по ал. 1" да се замени с израза "по предходната алинея". Редакционна поправка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Оттегляте ли го?
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (от място): Това е редакционна поправка.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: По същия текст има още едно предложение за следващата ал. 3 от господин Невен Пенев, който предлага ал. 3 на чл. 8 да отпадне. РД/ЗТ 113.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Ако в ал. 2 не се повтори "технологични", а бъде само "инструкциите по предходната алинея се изготвят в съответствие със съществуващите изисквания и т.н." не става ли текстът малко по-елегантен, господин Мулетаров?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Стилно мисля, че е по-изискано.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Добре. Ще гласуваме предложенията поотделно.
Първо, предложението на народните представители Георги Николов от Свищов и Георги Николов от Силистра. За да бъде ясно на народното представителство много Ви моля, господин Мулетаров, дайте точно това предложение.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Ако разрешите, господин председател, да променим в проекта на ал. 2 отпадането на "технологичните" и остане "инструкциите" аз бих прочел текста на ал. 2 по този начин:
"Инструкциите по предходната алинея се изготвят в съответствие със съществуващите изисквания, гарантиращи опазването на околната среда и чистотата на продукцията."
Тоест, от действащия сега предложен текст отпада "технологичните" и в ал. 1 се прави замяна с израза "по предходната алинея".
Това би следвало да се гласува, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: "инструкциите по предходната алинея" - това е предложението.
Моля ви режим на гласуване. Гласуваме това предложение.
Моля прекратете гласуването и посочете резултата. От общо гласували 175, за - 160, против - 12, въздържали се - 3.
Предложението се приема.
По ал. 2 няма друго предложение, господин Мулетаров? Има по ал. 3.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Предложението по ал. 3, господин председател, на народния представител Невен Пенев е тя да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Гласуваме за предложението на народния представител Невен Пенев - "тютюнопроизводителите са отговорни за търговската пригодност и опазване на произведения тютюн". Така ли е? (Шум и реплики в залата) 113.2
СПАС МУЛЕТАРОВ (встрани от микрофоните): Това е текст по желание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Текстът пожелава само? Но не, той възлага и отговорност.
Господин Русев, преди да поставя на гласуване искате думата по това предложение?
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Този текст, колкото и да звучи твърде общо, беше преценен от експертите, че той е изключително важен при окачествяването по-нататък на тютюна. Че тютюнопроизводителят сам носи отговорност за търговското качество на тютюна и не може да се позовава на други причини, които увреждат това търговско качество.
Широко беше обсъждан, тъй като при окачествяването тази отговорност на тютюнопроизводителя е изключително важна. Разбира се както реши залата, но такава дискусия се състоя и в Законодателната комисия и се прие, че този текст има значение в по-нататъшните етапи от процеса на възпроизводство на тютюна и не трябва да отпада. Може да претърпи някаква редакция, ако някой смята, че той не е достатъчно конкретен или не е достатъчно точен, но той има значителна стойност в по-нататъшните процеси, свързани с регулирането от този закон.
Затова предлагам да остане.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Русев, има един принцип в правото, че собственикът отговаря за качеството на собствената си продукция.
ЙОВЧО РУСЕВ: Господин председател, в този смисъл този текст губи своята стойност. Ако е възприето да се тълкува, че собственикът отговаря сам за своето качество, но тютюна е стока, която е под влияние на различни фактори, които невинаги зависят от собственика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Русев.
ЙОВЧО РУСЕВ: Аз смятам, че в този дух беше и дискусията в Законодателната комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Русев.
Господин Бучков, заповядайте. 113.3 ЕМИЛ БУЧКОВ (независим): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми колеги!
Този текст е абсолютно абсурден. Изрично на Законодателната комисия повдигнах този въпрос. Защо? Ами един производител, като не произведе качествена продукция, няма да му я купят. Първо.
Второ, а тютюна, когато производителят го продава, се окачествява от съответните експерти и експертите установяват качеството на тютюна в този момент. И като качеството се намали, ще му дадат по-ниска цена. И каква е тая отговорност, докога ще се носи отговорност? И след като се продадат цигарите и се изпушат и тогава ли ще носи отговорност? Това е толкоз абсурдно, че въобще не бива да се приема и е в разрез с основните принципи на правото.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Бучков. Заповядайте, господин Юруков. Струва ми се, че дискутираме за нещо много ясно.
ЕМИЛ ЮРУКОВ (СДС): Уважаеми господин председател, то е много ясно, обаче на някои хора изглежда не им е ясно, че тютюните се приемат на качество, господа. Там има четири класи в тая таблица. Има първа, втора, трета и карагюбек. Така че, ако производителят сам не е заинтересован да опази тютюна, то и самата продукция ще му отиде в най-ниското качество. Така че излишно е с такива отговорности да натоварваме отново пак производителите. Едва ли не те ще са виновни за нещо, за което след това трябва да търсим в Наказателния ли кодекс, да ги съдим, какво да ги правим?
Доста добро е предложението на колегата, който го беше направил да отпадне, защото и ние, почти с колегите както досега се изразяват, имаме същото предложение да отпадне този текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Юруков. Други желаещи няма. Докладвайте.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Искам да обърна внимание, че във втората част на този текст, където е казано, че "тютюнопроизводителите са отговорни за опазване на произведения тютюн", изпадаме в едно деликатно положение, че този, който произвежда МС/ВЙ 114.1 тютюна, го задължаваме сам да си го опазва. Така че текстът, поне в тази му част, просто не би могъл да се приеме. Ако се приеме, трябва да бъде само първата част, а не с втората. Тази бележка само исках да отправя преди да се гласува.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Заповядайте, едно съображение, което заслужава да се изслуша.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ (СДС): Сега, колеги, аз искам малко поразлично съображение да застъпя. Колегите от Законодателната комисия знаят.
Този текст е включен затова, защото тютюнопроизводителят по силата на този закон, ползва редица привилегии. И фактически ние отиваме до една хипотеза, която е много близка - до текста, визиран в Закона за задълженията и договорите, че "изпълнителят се задължава на свой риск да направи нещо". И след като той ползва редица привилегии - получава посев безплатно, регистрират го и т.н., и т.н., той пък е длъжен да даде една добра продукция.
Помислете и по това, не считам, че съм безспорно прав, но просто като теза съм я застъпвал.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Най-напред..., извинете, господин Бучков, Вие взехте думата. Господин Александър Сталийски иска думата.
ЕМИЛ БУЧКОВ (встрани от микрофоните): За реплика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: А, реплика? Заповядайте за реплика.
ЕМИЛ БУЧКОВ (независим): За реплика става въпрос, господин председателстващ. Смятам, че тези, които знаят процеса на тютюнопроизводството от самото начало до неговия край по преработката в тютюневите фабрики, той минава през три цикъла - производител и промишлена обработка при самия производител; промишлена обработка при тютюнотърговеца в съответните складове, където тютюнът ферментира и оттам той го продава на тютюневите фабрики, които произвеждат тютюневи изделия. Или в трите цикъла ние се намираме във фазата на покупко-продажба, а не на договор за изработка, за да става въпрос за някакво си спазване на качеството. 114.2
Този, който е произвел, ще получи парите за това качество, което е произвел и предлага.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря, господин Бучков. Има думата народният представител Александър Сталийски.
АЛЕКСАНДЪР СТАЛИЙСКИ (СДС): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители!
Макар, че съм страстен пушач, от тютюнопроизводство не разбирам, но като юрист ще ви кажа едно, че има разлика между така наречения текст на 190, когато този, който продава, носи съответна отговорност за това, което продава и така нареченият още от римското право ло кацио кондукцио оперис. Тоест, договор за изработка.
Ако тръгнем на базата на договора за изработка, моят приятел, колегата, асистентът, аз не съм бил асистент, е прав. Но в случая се касае до продажба.И понеже се касае до продажба, според мен, след като в 190 от Закона за задълженията и договорите тая норма е посочена, не е необходимо тук да се повтаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Сталийски. Други желаещи? Няма.
Режим на гласуване.
Гласуваме предложението, направено от народния представител Невен Пенев, за отпадането на ал. 3.
Моля прекратете гласуването и посочете резултата.
От общо гласували 181, за - 156, против - 18, въздържат се 7.
Ал. 3 от законопроекта отпада.
Сега ще гласуваме текста на чл. 8, ал. 1 и 2 така, както беше прието изменението на ал. 2 с предложеното предложение.
Моля режим на гласуване.
Гласуваме член 8, ал. 1 и 2.
Моля прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 166 народни представители, за - 155, няма против, въздържат се 11.
Член 8 с двете му алинеи е приет.
Имате думата, господин Николов. 114.3
Един момент, преди Вашето предложение по главата, има предложение за още един текст. То е писмено предложение, не можем да го прескочим. Докладвайте го, ако обичате. 114.4
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председателю, за да приключим с тази глава, ние приехме последния текст по предложения проектозакон. Но своевременно, в съответствие с изискванията на правилника, народният представител Йовчо Русев е направил предложение за един нов член, озаглавен 8а, който респективно, ако се приеме, ще стане чл. 9 по поредността със следното съдържание:
"Чл. 8а. (1) Не се допуска отглеждане на тютюн на неподходящи и недопустимо замърсени площи.
(2) Забранява се засаждане на тютюн в овощни градини, лозя, в междуредията на слънчоглед, царевица, памук, цвекло и изобщо в смес с всички други земеделски култури."
Това е съдържанието на предложения нов текст, господин председателю. "Изобщо" трябва да отпадне безспорно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Русев иска да защити своя текст. Имате думата, господин Русев.
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, това е един текст, който вие можете да приемете, можете и да отхвърлите, но още в закона от 1934 г. защитата на здравето на човека е широко застъпено в текста на закона.
Ние обсъждаме и приемаме текста на един закон за една стока, която е опасна за здравето на човека и не може законът да отмине с лекота, без да създаде някои забранителни текстове, които да гарантират, че върху замърсени с тежки метали площи не може да се засажда тютюн, че не може да се засажда тютюн извън районите, определени със заповедта на министъра на земеделието, че не може да се засажда тютюн в междуредията със зеленчуци, плодове, лозя, слънчоглед и други култури. (Реплика от блока на СДС, която не се разбира)
Законът, някой от вас може да каже, че такива случаи няма в страната. Тогава когато производството на тютюн беше контролирано, и то не лошо контролирано, в големите насаждения това не се допускаше. Сега ще има хиляди, десетки хиляди тютюнопроизводители. Законът според мен трябва да бъде категоричен, когато става дума за здравето на гражданите на тази страна. ВТ/ЛТ 115.1.
Аз още веднъж подчертавам, имам впечатление, че ние с лекота се отнасяме към тези текстове, които са свързани със запазването на здравето на гражданите, с екологията на страната и...
ЕМИЛ ЮРУКОВ (от място): Това го има.
ЙОВЧО РУСЕВ: Моля Ви се, Юруков, такъв запис в текста на закона няма.
И мисля, че това е най-краткият запис, който дава известни гаранции на тютюнопушачите, че няма да консумират тютюн, тютюневи изделия, изработени с тютюн, съдържащ примерно тежки метали.
Аз още веднъж подчертавам, това е ваше право да го приемете или да го отхвърлите, но с това няма да направите закона по-съвременен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Русев. Господин Бучков, заповядайте.
ЕМИЛ БУЧКОВ (независим): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, текстът, който е предложен от господин Йовчо Русев, не е оригинален, а е заимстван от закона, Наредбата за Закон за тютюна от 1935 г. И от него са взети само известни показатели, но не и другите - каква да бъде площта на засаждане, доколко да бъде и как да бъде. Това е упоменато в чл. 6, да не ви го чета, който се интересува, бих му го дал да го види.
Тук става въпрос за един принципен въпрос на законодателна техника. Дали това да бъде включено в самия закон или да бъде в онези технологически правила, които Министерство на земеделието ще определи? Е това е цялата работа.
На мен ми се струва, тъй като се касае за една специфична материя, тя би трябвало да се уреди с наредба от Министерство на земеделието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Аз мисля, че въпросът е решен в чл. 5, ал. 1. Министърът определя, щом има замърсен район, няма да го включим.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (от място): Член 8, ал. 1.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Вижте, може много дискусии да проведем за това нещо... Заповядайте, господин Юруков. След това и на Вас ще Ви дам думата. 115.2.
ЕМИЛ ЮРУКОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, мисля, че предложението, което направи колегата Йовчо Русев, няма основание, защото в чл. 8, ал. 1 и 2 тези неща, които той ги говори, обхващат тези неща. Нека добре да се прочетат.
Така че няма смисъл това негово предложение да се подлага на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви. Господин Тодоров, имате думата и Вие.
ТОДОР ТОДОРОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, има логика в предложението на господин Йовчо Русев, защото това, което преди малко засегна господин Юруков, засяга самата технология на отглеждане на тютюна след самото засаждане върху площите. И тук не става дума за смесване на различни функции или на различни процесии, а става дума за следното: че тютюн във всички случаи трябва да се определя за отглеждане самостоятелно без отглеждане на други култури, дори в съседство.
Ако трябва да разговаряме по отношение на вредата, дори от третирането с различни хербициди, тя е известна. Дори в съседство културите, които се отглеждат до тютюневии площи, при третиране с определени хербициди съответните култури, които са разположени в съседство, получават поражения от хербицидите, използвани при тютюна.
Затова аз подкрепям предложениието и мисля, че текстът има нужда от редакционно уточняване. Просто, че тютюн се отглежда самостоятелно върху подходящи площи. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Тодоров.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Силистра, от място): Един въпрос имам към господин Тодоров.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Искате реплика, господин Николов. Заповядайте.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3", Силистра): Аз си позволявам една кратка реплика, тъй като вече господин Юруков се базира на предния текст в чл. 8. 115.3.
Господин Тодоров, бихте ли посочили като пример някъде да Ви е известно тютюн да се сее съвместно с други култури, да се произвежда от времето, което отминахме от 1935 г. досега много.
И тази инструкция, която ние вече утвърдихме, че ще бъде издадена и това е задължението на чл. 8, къде е казано, че тя ще касае само начина от самото засаждане нататък. Тя ще обхване именно и тези моменти, за които аз подкрепям опасенията на господин Йовчо Русев, но едва ли бихме могли да ги реализираме, като ги доповторим, тъй като вече ги уредихме, според мен.
Това исках просто да поставя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Господин Хасан Али, заповядайте.
ХАСАН АЛИ (ДПС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, текстът, който предложи уважаемият колега Йовчо Русев беше предложен и в Комисията по земеделие, и в Законодателната комисия.
Тези текстове не намериха достатъчно подкрепа нито в Комисията по земеделие, нито в Законодателната комисия. Мнозинството не ги подкрепи, поради това че тези текстове са за технологичните инструкции, които ще утвърди министърът на земеделието. Ако приемем тези текстове, по същата логика ние ще трябва да запишем в закона и от колко до колко часа се бере тютюн и т.н.
Така че аз предлагам уважаемите колеги народни представители да не приемат допълнителни алинеи към този член. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Хасан Али. Подлагам на гласуване предложението на господин Йовчо Русев за нов текст със съдържание, което ви беше съобщено от заместник-председателя на Законодателната комисия. Гласуваме това предложение.
От общо гласували 173, за - 50, против - 101, въздържат се - 22. Отклонява се предложението на господин Йовчо Русев. И тъй като допълнителното предложение на господин Тодоров е за редакционно подобряване на това предложение, то не подлежи на поставяне на гласуване.
От вас желае думата някой? Заповядайте.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3", Свищов): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, работната група има да направи 115.4. още някои уточнения във връзка с фонда по отношение най-вече формирането му и изразходването на средствата, а той е свързан с глави трета, четвърта и пета.
Ето защо предлагам да прескочим тези глави, а по безспорните - глави 6, 7 и нататък, с много малки предложения, които има, да преминем към тях и да бъдем по-експедитивни за приемане примерно до 11 или 10, вече въпрос на време, как ще се разположи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Николов. Предложението е разумно и то беше третирано и в предложението на народния представител Златка Русева, която предложи отменянето на днешното разглеждане на чл. 7. 115.5.
И затова моля да гласуваме предложението на господин Николов да отложим разглеждането на глава трета, четвърта и пета за следващото заседание, а да продължим да разглеждаме закона от глава шеста, тоест, от чл. 20 нататък.
Моля, гласуваме това предложение, което лично аз намирам, че е разумно.
Резултатът: от общо гласували 174 народни представители, 173 са гласували за, против - няма, 1 се въздържа.
Продължаваме с разглеждането на законопроекта.
Заповядайте, господин Мулетаров, да докладвате съдържанието на глава шеста.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: С оглед на приетото решение, ние пристъпваме към обсъждане на глава шеста, озаглавена "Окачествяване на тютюна при изкупуване".
Първият текст от тази глава е чл. 20 с пет алинеи.
Ал. 1. Окачествяването на тютюна се извършва съвместно от производителя и купувача или от упълномощени от тях лица, съгласно действащите държавни стандарти.
Ал. 2. При спор окачествяването на тютюна се извършва от районен държавен експерт по тютюна в петдневен срок от поискването с участието на страните, за което се взема решение.
Ал. 3. При оспорване на решението по ал. 2 окончателно решение се взема в десетдневен срок от тричленна комисия на държавни експерти, назначени със заповед от министъра на земеделието.
Ал. 4. Статутът на държавните експерти по тютюна, както и редът за разглеждане на споровете по окачествяването на тютюна, се урежда с наредба, издадена от министъра на земеделието, съгласувана с Комитета по стандартизация и метрология в едномесечен срок от влизането на този закон в сила.
Ал. 5. Заплащането на държавните експерти, разрешаване на споровете по окачествяването се извършва от средствата на гаранционния фонд за тютюнопроизводството.
Писмени предложения по този текст са постъпили от господин Невен Пенев и те са следните.
Той предлага в чл. 20, ал. 2, втората част от изречението да отпадне. Не е ясно какво се разбира под "втората част от изречението" и би следвало той да го конкретизира. Освен това ББ/ЗТ 116.1 неговото предложение е да отпадне ал. 3 на същия текст.
Други писмени предложения няма постъпили с изключение на становището на Икономическата комисия, която предлага нов чл. 20.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Ал. 5 да отпадне - така се казва в предложението.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: А в сегашния чл. 20 се предлага да отпадне ал. 5. А новият чл. 20 ще се разглежда допълнително.
Значи предложенията на Икономическата комисия е да отпадне ал. 5 на чл. 20.
Фактически предложенията са три. Да отпадне втората част на изречението в ал. 2, да отпадне ал. 3 от прочетения текст и да отпадне ал. 5 от същия текст.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Мулетаров.
Уважаеми колеги, внимателно прочетете ал. 2. Намирам, че има несполука в редакцията: "... за което се взема решение..." - глаголът е отишъл накрая, както в немския език. Но ми се струва, че би могло малко да се подобри: "При спор окачествяването на тютюна се извършва от районен държавен експерт по тютюна с решение в петдневен срок от поискването с участието на страните".
Но това е редакционно, ваша воля е.
Започваме да гласуваме предложенията. Господин Мулетаров, ако обичате!
Заповядайте, господин Николов, моля Ви, ний ще загубим повече време за обяснения. Заповядайте. Застанете на микрофона, нека да Ви чуят.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Силистренски избирателен район, ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председател! Точно това, което Вие преди малко споделихте, аз считам, че трябва да се направи като предложение, тъй като от "експерт по тютюна, който взема решение в петдневен срок от поискването с участието на страните" - дотук точка. Това е моето предложение по ал. 2.
То съвпадаше и с това, което Вие обосновахте.
А по ал. 5, ако ми разрешите, само с две изречения да кажа. 116.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Да, разбира се.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Силистренски избирателен район, ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Обосновката е следната. Много моля господин Юруков да следи това, което искам да кажа. Не, че смисълът, заложен по съдържание за заплащането на експертите от фонда, който ще се формира, не трябва да се следва по принципа на тази логика, а затова, защото ние прескочихме една част от главите и в ал. 4 на главата, която я прескочихме, ние даваме обосновката на чл. 19 в ал. 4, че този фонд, който ние ще кажем как да се нарича допълнително, се изразходва именно за заплащането на неизкупения тютюн, тютюневите семена и за възнаграждението на държавните експерти по чл. 20 на ал. 2 и 3.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Разбрах Ви, господин Николов.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ: Това е. Благодаря ви. Заради това и нашата обосновка е да отпадне. Става повтаряне. Иначе целта е постигната в по-горните членове.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Ясно.
Започваме да гласуваме от най-далечното предложение: отпадането на ал. 3, което се предлага от народния представител Невен Пенев. "При оспорване на решението по ал. 2 окончателно решение се взема в десетдневен срок от тричленна комисия на държавни експерти, назначени със заповед от министъра на земеделието". Това е една форма на защита, не виждам защо трябва да отпадне. Но има формално предложение.
Моля ви, гласуваме предложението на народния представител Невен Пенев за отпадането на ал. 3.
Резултатът: от общо гласували 177 народни представители, 40 са гласували за, 113 - против, 24 се въздържат.
Отклонява се това предложение.
Поставям на гласуване предложението за отпадането на ал. 5, за която чухте съображенията, че отпадането се мотивира с това, че този проблем е решен преди това на друго място в законопроекта.
Моля ви, гласувайте за отпадането на ал. 5. 116.3
Резултатът: от общо гласували 165 народни представители, 94 са гласували за, 50 - против, въздържат се 21.
Ал. 5 отпада.
Остава само едно редакционно подобрение на ал. 2, което, ако се съгласите с мен, не би трябвало да се поставя на гласуване.
Има друго предложение преди това? Да, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Господин председател, аз посочих, че господин Невен Пенев е направил предложение да отпадне втората част на ал. 2. Обаче аз не мога да разбера коя е тази втора част и ако тя отпадне, ние обезмисляме цялата алинея. Затова Вие трябва да прецените дали може да гласуваме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Вероятно не е добре записано предложението на господин Пенев. Вероятно той иска да отпадне "... за което се взема решение". Предполагам, че това е искал. С редакционното подобрение, което ние ще направим, ще го гласуваме едновременно.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: И затова аз подкрепям предложението Ви да гласуваме едновременно с Вашето редакционно предложение, като от началото стане: "При спор окачествяването на тютюна..."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: След "тютюна с решение" се прибавя "с решение" и алинеята завършва след думата "страните".
Това е предложението.
Моля ви, гласувайте! Оправяме редакцията.
Резултатът: от общо гласували 155 народни представители, 151 са гласували за, 2 - против, 2 - въздържали се.
Приема се предложението.
Гласуваме чл. 20 с неговите четири алинеи, защото ал. 5 отпадна и с редакцията на ал. 2, която вие приехте сега с решението.
Моля, гласуваме за приемането на чл. 20.
Резултатът: от общо гласували 162 народни представители, 160 са гласували за, 2 - против, никой не се въздържа.
Чл. 20 с неговите четири алинеи е приет.
По чл. 21 имате думата, господин Мулетаров! 116.4 СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 21 е единствена алинея, която има следното съдържание:
Чл. 21. Всички разноски свързани с окачествяването на тютюна, с изключение на тези по чл. 20, ал. 2 и ал. 3 са за сметка на купувача.
По този текст има единствено предложение от господин Невен Пенев. Две са предложенията господин председател. Първото, от господин Невен Пенев, който предлага чл. 21 да отпадне.
Второто предложение е на Икономическата комисия, която предлага в чл. 21 по всяка вероятност да се създаде втора алинея със следното съдържание: "Министерският съвет издава наредба за дейността, формирането и ползването на фонд "Тютюн", в срок до три месеца". Явно е че тази номерация не съответства на този текст.
Остана единственото предложение за отпадането на господин Пенев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Значи опростяваме нещата. Имаме само едно предложение. Това е предложението на народния представител Невен Пенев за отпадането на чл. 21.
Моля режим на гласуване. Преди това има думата господин Русев.
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председзател, уважаеми колеги! Текстът на чл. 21 иска да защити елементарни права на тютюнопроизводителите, че разходите по окачествяването на тютюна стават за сметка на купувача. И това трябва да бъде категорично записано.
Но тъй като се прие отпадането на ал. 2, аз смятам, че текстът трябва да остане такъв какъквто е предложен тук. В противен случай ще бъдат увредени интересите на самите тютюнопроизводители.
Затова моля ви да подкрепите предложението да не се приема предложението на колегата Невен Пенев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря господин Русев. Текстът има известна логика. Логиката е, че този който харчи пари трябва да оправдае този харч и затова трябва да си плати. Но гласуваме предложението за отпадане.
Моля ви режим на гласуване. Гласуваме предложението СМ/ЙА 117.1 на господин Невен Пенев да отпадне чл. 21. Разумно е, че то е в защита на производителите.
Моля прекратете гласуването и обявете резултата. От общо гласували 183 народни представители, за предложението 26, против 133, въздържат се 24. Предложението се отклонява.
Гласуваме предложението на Законодателната комисия на вносителя, гласуваме чл. 21.
Моля режим на гласуване. Гласувайте за чл. 21.
Докато гласувате, ще поставя един въпрос. Ако има един в залата против оттеглям се. Тъй като глава седма - промишлена обработка на тютюна, има две кратки предложения по нея само. Тъй като нашия правилник позволява да се приема по текстове и по глави на второ четене, аз ви предлагам след като гласуваме предложенията по отделните текстове, да гласуваме приемането на глава седма изцяло. Ако има един против ще оттегля предложението.
Благодаря ви.
Моля прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 169 народни представители, за 162, против 7. Няма въздържали се.
Приема се чл. 21.
Имате думата господин Мулетаров да прочетете глава седма цялата и предложенията към отделните текстове.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Глава седма, господин председател, се състои от три текста.
Първият е чл. 22 със следното съдържание: "Промишлената обработка на тютюна, включва манипулация (сортировка, обезжилване на едролистни тютюни, ферментация или термично третиране, отглеждане и подготовка на тютюна за реализация)".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: По този текст има ли предложение?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Четете чл. 23.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Чл. 23, ал. 1. "Промишлена обработка на тютюн могат да извършват лица регистрирани по Търговския закон и получили разрешение (лиценз) от министъра на финансите". По тази алинея, господин председател има две предложения. Едното от Икономическата комисия, където след Търговския закон 117.2 да се добави и Закона за кооперациите. Тоест промишлената обработка да извършват освен лицата, които са регистрирани по Търговския закон и по Закона за кооперациите.
Второто предложение е на господин Милен Пенев, който предлага думите "министър на финансите" да се заменят с думите "министър на земеделието".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Друго има ли?
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: По тази алинея друго предложение няма.
По ал. 2, която ще ви прочета има също предложение от Милен Пенев.
Ал. 2. "Разрешение по предходната алинея се дава на лицата разполагащи с технически и технологически възможности за промишлена обработка на тютюн и формиране на еднородни по качество партиди". По тази алинея в действителство предложения няма.
Следващо предложение по ал. 3, което чета.
Ал. 3. "Разрешението по предходните алинеи се основава на писмено становище на комисия от държавни експерти, назначена със заповед на министъра на финансите.
Предложението на народния председател милен Пенев е. Думите "министър на финансите" да бъдат заменени с думите "министъра на земеделието". 117.3
И последната алинея, четвърта. "Лицата по ал.1 задължително регистрират до 31 март годишните си програми за обработка на тютюн пред Министерството на финансите. На основание на тази регистрация те придобиват годишно разрешение срещу заплащане. Размерът на заплащането на разрешението се определя от Министерския съвет и се публикува не по-късно от 31 март на производствената година."
И последният текст от единствена алинея. "Чл.24. Лицата по чл.23 носят пълна отговорност за качеството на обработения тютюн и за неговата автентичност по произход."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: По чл.24 има ли предложения.
ДОКЛАДЧИК СПАС МУЛЕТАРОВ: Не.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Няма. Благодаря Ви, господин Мулетаров.
Заповядайте ...
АНА МИЛЕНКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Колеги, аз искам само да подкрепя направеното предложение от Икономическата комисия за допълнението в чл.23, ал.1, след "по Търговския закон" с думите "и Закона за кооперациите", след което продължава текстът както е в закона, като искам да изложа мотивите пред вас, за да може да оформи всеки един становището си, отношението си към предложението.
Става въпрос за следното. Вярно е, че в Търговския закон на кооперациите е даден статут на търговци. Но регистрирането по Търговския закон и по Закона за кооперациите не става по един и същи начин. И ако текстът остане така, както е предложен, става въпрос само за тези лица, регистрирани по Търговския закон, без да се прибави и Законът за кооперациите, тогава би могло да се счита, че кооперациите са изключени от тази възможност, която се дава в чл. 23, ал. 1.
Затова аз ви моля да подкрепите предложението, което е направено от Икономическата комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, колега Миленкова.
Заповядайте, господин Николов. СД/НП 118.1
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Свищов, ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Моля да ме извините, че не съм направил писмено предложение, но предлагам в чл.22 думата "отглеждане" да отпадне, тъй като тя вече фигурира в глава втора, свързана с производството на тютюн. И мисля, че в промишлената обработка не би трябвало да фигурира думата "отглеждане". Значи това просто да отпадне.
Ставам главно да защитя да не бъде по ал.2 "министърът на финансите", но да не бъде и "министърът на земеделието", а "министърът на търговията". Тъй като досега главно дейността по първичната обработка на тютюна се осъществява от "Булгартабак" и други единици, които са в системата на търговията, редно е просто вместо Министерството на земеделието, да не вписваме нови функции, в ал. 1 и в ал. 3 на чл. 23 "Министърът на финансите" да се замени с "министърът на търговията". Мисля, че това е просто адекватно на реалностите и сега решение на парламента.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Друг? Заповядайте, господин Русев.
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз ще бъда съвсем кратък.
Уважаеми колеги, записано е "министърът на финансите", тъй като тютюнът и тютюневите изделия са фискална стока. И целият механизъм на закона е изграден в съсредоточаване на контрола в Министерството на финансите, както е във всички съвременни държави. Така че не трябва да се разкъсва този контрол и да се пренася на различни министерства.
А що се отнася до понятието "отглеждане", господин Николов, това не е понятие, което е сложено от Законодателната комисия, а там бяха експертите и те сложиха това понятие. Ако на Вас не ви е ясно, попитайте ги каква е разликата между отглеждане на тютюн на полето и в склада. Но те настояха за това понятие, което определя цялата технология по преработката.
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (Свищов, от място): Обяснете го Вие, защо те?! 118.2
ЙОВЧО РУСЕВ: Така че предлагам текстът да бъде приет такъв, какъвто е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Уважаеми колеги, въпреки вашето съгласие, дискусията по текста навлезе в една фаза, която не изключва възможността да я гласуваме.
Председателят на Народното събрание ми е оставил бележка, че трябва да дам думата за лично обяснение на двама народни представители. Впоследствие господин Юрий Борисов заяви, че не желае. И затова прекратявам разискването на закона. Последните пет минути давам думата за лично обяснение на народния представител Христо Атанасов. (Шум и реплики в блока на СДС: "Откъде накъде?") Поискали са лично обяснение по повод на Вашето изказване, господин Савов. (Шум в залата) Ето го! Неговата партия била нападната ... (Шум и реплики) Да, разбира се, това е председател на партия, господин Савов!
ХРИСТО АТАНАСОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Явно се страхувате от моето обяснение, господин Савов, защото няма как да прикриете некомпетентността си. Не се притеснявайте, не е страшно!
СТЕФАН САВОВ (от място): Каква партия? Какво лично съм нападал? Не, моля ви се, това е смешна работа! Аз съм нападнал партията! ...
ХРИСТО АТАНАСОВ: Господин Савов, ако имате смелост, седнете и ме изслушайте. Ще бъда съвсем кратък. Няма да отнемам много време. Явно на господин Савов от тичане по коридорите на "Партиздат" за възлагане на превода на Че Гевара не му е останало време. Аз бих искал просто да му предложа да му дам няколко съвсем евтино платени уроци по история, за да не се излагате така, господин Савов. Вие излагате и себе си. (Силен шум в залата, реплики от блока на СДС) По лагери? - Не знам. Аз не знам къде се лежали и как сте си вземали изпитите, но не искам да коментирам вас. Просто ми е жал, когато председателят на една парламентарна група в българския парламент излага себе си, излага и парламентарната група по този начин. Бих искал просто да обърнете внимание на няколко моменти от историята.
Единият от моментите е 1886 г. - превратът на 9 август.
Вторият момент е 1923 г., където вие участвате в кървавия преврат на Александър Цанков. Вашата партия. 118.3
СТЕФАН САВОВ (от място): Кога си го чул това нещо?
ХРИСТО АТАНАСОВ: А не искам да говоря за баща Ви и за това какво означаваше жестът за прерязване на глава, който ми направихте в кулоарите. Нима това Ви е завещал баща Ви, давайки наградите за главите на партизаните, господин Савов? (Силен шум в залата)
СТЕФАН САВОВ (от място): Няма такова нещо! (Шум и д други реплики)
ХРИСТО АТАНАСОВ: Не искам, господин Савов, нищо друго, освен просто да не излагате една от парламентарните групи, представена в българския парламент, и с това българския парламент. Елате, ще Ви обясня нещата, ще разискваме историята, ще Ви науча. Но моля Ви, не излагайте СДС и българския парламент по този начин.
Благодаря ви за вниманието. (Шум в залата, ръкопляскания в блока на ПС на БСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви, господин Атанасов.
За лично обяснение - господин Савов.
СТЕФАН САВОВ (СДС): Лично обяснение, разбира се, защото преди всичко въобще не съм говорил за Либералната партия, това е история. Ясно е, че в 1913 г. са управлявали Народната партия и Либералнопрогресивната партия. Цялата война са управлявали либералните партии. Ако това е засягане - друг въпрос.
А още веднъж, господин Караиванов, или как Ви е името, никой не го помни въобще, мога да кажа едно ...
ХРИСТО АТАНАСОВ (встрани от микрофоните): Елате да Ви обясня, пак се излагате!
СТЕФАН САВОВ: Моля Ви се! Моля Ви се, стига вече!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Моля Ви се, седнете си на мястото! (Обръща се към Христо Атанасов) Моля ви без пререкания.
СТЕФАН САВОВ: 13-та година е Народната партия ...
А пък колкото за рязаните глави и за парите, аз Ви моля, има достатъчно документи, които показват. Разбирате ли? Срамотно е това, което говорите Вие! Срамотно е! (Силен шуум в залата) 118.4
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН ШКОЛАГЕРСКИ: Благодаря Ви.
Господа, едно съобщение:
Пресцентърът на Народното събрание кани акредитираните журналисти на пресконференция на тема "Аграрната реформа - законодателни приоритети", с участието на ръководството на Комисията по земеделието господин Хасан Али - председател, господин Георги Николов - заместник-председател и други членове на комисията.
Пресконференцията ще се състои на 19 октомври, вторник, в зала "Запад" от 11 часа.
Утре заседанието на Народното събрание ще бъде от 9 часа с парламентарен контрол.
Поради изчерпване на времето, закривам заседанието. (Звъни)
(Закрито в 20 часа)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:Александър Йорданов
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:Йордан Школагерски
СЕКРЕТАРИ: Руслан Сербезов
Илиан Илиев