Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕ

София, четвъртък, 14 ноември 1991 г.

(Открито в 15 ч. и 5 м.)
14/11/1991
    Председателствували: председателят Стефан Савов
    Секретари: Руслан Семерджиев
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Имаме кворум. Откривам заседанието.
    Преди всичко няколко съобщения.
    Военномедицинската академия поема всички грижи за здравословното състояние на депутатите. В парламентарните групи са разпратени точни указания как, къде и с кого трябва да влизате в контакт. Това, което предлага Военномедицинска академия, е действително много добро и моля всеки в своята парламентарна група да се запознае с изпратените решения и указания на Военномедицинска академия.
    Постъпило е искане от госпожа Нора Ананиева като председател на Парламентарния съюз за социална демокрация:
    "Господин председател, моля да огласите пред Народното събрание имената на народните представители, които не са подписали клетвени листове или са ги подписали с особено мнение".
    Това действивтелно е едно задължение и аз благодаря. Мисля, че всеки един знае своето задължение, обаче, колкото и да е чудно, има доста народни представители, които не са изпълнили това задължение. Ще ви прочета сега списъка, току-що ми го дадоха.
    Ще помоля още днес народните представители, които не са подписали клетвените листове, да отидат в канцеларията на председателя, за да ги подпишат и депозират. ББ/НП 147.1
    Александър Джеров (СДС), Ахмед Доган (ДПС), Валентин Василев (СДС), Иван Пушкаров (СДС), (те всъщност вече не са и народни представители) Йордан Тодоров (СДС), Константин Тодоров Размов (СДС), Любомир Владимиров Павлов (СДС), Петър Тодоров Тодоров (СДС), Пламен Йовчев (СДС), Рашко Рашков (СДС), Руслан Сербезов (СДС), Свободка Енчева (СДС), Стефан Стефанов (СДС), Стоян Райчевски (СДС), Христо Бисеров (СДС), Христофор Дочев (БСП). Господин Александър Томов го видях, че вчера си подписа клетвения лист, така че той вече е вън от списъка.
    Моля народните представители, които си чуха имената още през първата почивка да отидат и да попълнят клетвените листове. Те са положили клетва, но трябва да изпълнят и това задължение.
    По-особен е случаят с господин Александър Карадимов. Господин Карадимов е подписал клетвения лист с особено мнение. Клетвен лист с особено мнение ясно е, че не може да се подписва. Така че аз ще помоля господин Карадимов да помисли, под условие не е възможно една клетва да се дава. Това не е договор, това е клетва. Така че ще помоля господин Карадимов също да премисли и да подаде по реда клетвения си лист. Още повече, че той когато се е заклевал, не се е заклевал под условие.
    Едно искане също има от госпожа Ананиева. То фактически се отнася до мен, но ще го оглася:
    "Господин председател, моля винаги, когато радиото и телевизията Ви уведомяват, че ще предават пряко заседанията на Народното събрание, да информирате за това народните представители".
    Действително има основание и ще моля радиото и телевизията, разбира се, аз ще се обърна към техните ръководители, да ме уведомяват така, както изискват правилата и съответно аз да уведомявам Народното събрание, че в момента се предава по радиото или по телевизията. Разбира се, това не се отнася до това, госпожа Ананиева, когато телевизията снима своите репортажи, което личи, когато снимат. Става въпрос за пълните предавания на една сесия.
    Министерството на външните работи ни съобщава, че със свое Решение # 221 от 21 юли 1991 г. Министерският съвет предложи на Народното събрание да ратифицира подписания на 1 юли 1991 147.2 година в Прага протокол за прекратяване на действието на Договор за дружба, сътрудничество и взаимна помощ, подписан във Варшава на 14 май 1955 г. и на протокол за продължаване на срока на неговото действие, подписан на 26 април 1985 г. До края на срока на своите пълномощия предишното Народно събрание не е обсъждало и приемало решение по това предложение на правителството. Парламентите на други страни, подписали протокола, вече са го ратифицирали. Съществува опасност Република България да се окаже последна в този процес.
    Във връзка с това моля за вашето съдействие за ускоряване на процедурата по ратификацията на протокола.
    Тъй като днес и утре ние се надяваме, че ще бъдат съставени комисиите, Председателският съвет реши да мине това по реда на нещата, щом бъде съставена Комисията по външна политика, ще се даде, предполагам, че бързо ще може да стане обсъждането и след това в пленарна зала ще се обсъди и гласува.
    Няма повече съобщения.
    Проектът за дневен ред ви е раздаден:
    1. Предложения за състави и ръководства на комисиите на Народното събрание.
    2. Проект за решение във връзка с временното управление на Комитета по телевизия.
    Предполагам, че имате материалите и сега можем да минем към точка първа
    ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА СЪСТАВЯНЕ НА РЪКОВОДСТВА НА КОМИСИИТЕ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.
    В точка първа е казано така. Във Временните правила, които изготвихме преди няколко дни и от които се надявам, че след няколко дни вече няма да имаме нужда, защото правилникът вече се работи в Законодателната комисия.
    Член 4, ал. 1 на Временните правила казва: "Народното събрание определя числеността и състава на всяка постоянна комисия съобразно с характера на нейната дейност.
    Ал. 2. Ръководствата и членовете на постоянните комисии се избират с явно гласуване по предложение на председателя на Народното събрание след консултации с ръководствата на парламентарните групи". 147.3
    При това положение, че имаме точно установени правила, аз ще ви моля да започнем дебати по този въпрос като говорителите на отделните групи първо се спрат на въпроса за числеността, състава, принципни въпроси относно съставянето на комисиите.
    Откривам дебатите. Който иска думата, да заповяда.
    Господин Премянов е първият.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Моето предложение, което искам да споделя пред вас носи процедурен характер. Очевидно е, че при липсата на общо предложение, което внася Председателството, можем да възприемем два подхода. Или всяка парламентарна формация да излезе със свое обобщено предложение, което би ни затруднило действително, защото трябва поотделно и едновременно да обсъждаме три идеи, които предварително, ако бяха консултирани, можеха да бъдат доведени до една висока степен на съвместимост или тъждественост.
    Второ, има друг подход, който можем да възприемем. Или комисиите да обсъждаме като цяло по принципни въпроси на числения състав и за съставяне на ръководствата им, или поотделно комисия по комисия. Тъй като очевидно няма нагласа, аз все пак правя това предложение, да помислим да излъчим пак като вчерашния вариант представители, които да се опитат по отделните комисии да направят общи предложения. Да ни дадете тази възможност, ако това се възприеме и бъде подложено на гласуване.
    Ако не бъде възприето, предлагам тогава комисия по комисия отделно да обсъждаме този въпрос.
    Така че - две предложения от процедурен характер.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? Нека да помислим как да организираме работата така, че да бъде найефективна. Моля други предложения?
    Господин Йорданов, колебанието Ви означава ли, че ще се явите на трибуната или? 147.4
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Аз винаги съм споделял принципа, че понякога бързата работа е срам за майстора. В този смисъл и особено когато става дума за комисиите в Народното събрание, бързането не е добър съветник. Ние трябва да изберем в тези комисии хора професионалисти и то по възможност най-добрите професионалисти в съответната област. Ние споделяме това разбиране, че съставът на комииите трябва да бъде на пропорционален принцип, т.е. във всяка комисия да бъде пропорционално представено Народното събрание, всички политически сили в него.
    Също така поставяме на първо място при определянето на ръководителите на комисиите принципа на професионализма не толкова по политически предпочитания, лидери на партии и т.н., а по-скоро професионализмът, известното име, личността, творческите възможности и т.н. Същевременно сме наясно, че е редно като ръководители на постоянни комисии да се даде възможност на всички парламентарни групи да имат ръководители на тези комисии. Това мисля, че е едни напълно демократичен принцип. Той обаче би влязъл в противоречие с демократизма, ако се приложи типично пропорционално - само защото едните са от СДС, другите от БСП, третите от ДПС, да им се даде пропорционален брой комисии, т.е. демократизмът не е проста аритметика (смях в залата), то е и едно висше математическо изкуство. (Ръкопляскания) И очевидно при демократизма на първо място трябва да стоят талантът, професионализмът, възможностите на отделните личности. Разбира се, ще се отчитат и политическите интереси.
    Сега конкретно. Очевидно е, че Съюзът на демократичните сили влиза в това Народно събрание с една ясна програма, ясна мисия - това е смяната на системата. (Шум в ПССД) Дори на нас ни е омръзнало да повтаряме това. (Ръкопляскания в ПССД) Нашият възглед е, че в онези сфери, в които са най-наложителни промените, най-наложителна е смяната наистина на системата (това го разбират особено добре икономистите) абсолютно задължително е в тази сфера Съюзът на демократичните сили наистина да поеме отговорността за смяната на системата, очевидно, поемайки отговорността да ръководи комисиите в тази сфера. Има обаче и сфери, в които опозицията трябва да приложи най-силно и най-ярко своя контрол Ст.Б/НП 148.1 контрол именно върху функциониращия механизъм на държавата в момента. Но този контрол не трябва да възпрепятствува смяната на системата, той трябва да помага на тази смяна. Това е вторият основен принцип. (Оживление)
    В този смисъл аз приемам направеното предложение от господин Премянов ние да обсъждаме кандидатури комисия след комисия, без никакви специални предварителни договаряния и т.н. Защото няма такъв политически орган или сила, която примерно да реши по някакво висшегласие или някакво съгласие кой примерно е по-компетентен да кажем за една комисия - господин Стефан Продев или госпожа Блага Димитрова. Много трудно е това да го решим с господин Премянов или с госпожа Ананиева и аз не се наемам да поема отговорност за едно такова решение. Ето защо това могат да го решат само народните представители в залата, които познават най-добре качествата на отделните личности. (Филип Боков се обажда от място: "Браво!") Договореност между политическите сили за таланта, за качествата на личността не може да има, то се решава от всички тук в залата. Мисля, че това е основно демократично разбиране.
    Като приемем това предложение, мисля да започнем първо с определяне на числеността на комисиите, да минем по всички комисии и да им гласуваме просто числеността, всяка комисия от колко души да се състои. Това да направим най-напред. Нека да започнем с предложение: предлага се първата комисия да се състои от толкова души, втората от толкова, гласува се и се отива нататък. След това вече да преминем към избиране на ръководители на отделните комисии, председатели на комисии. И когато изберем председателите, мисля, че такъв е демократичният принцип, парламентарните групи съответно на тази пропорционалност и на избраното число да предложат своите имена на председателя на комисията. Мисля, че е важно председателят на комисията също да си види, така да се каже, поне миг състава по-рано, преди да е гласуван тук. В този смисъл е нашето предложение - на Съюза на демократичните сили: първо, числеността; второ, председателите на комисиите; трето, попълването с имена на комисии. Но отново повтарям, нека да не бързаме, това е важна работа и не е задължително днес да изберем 18 комисии. Ще бием всички рекорди по бърза работа ... 148.2
    ЯНАКИ СТОИЛОВ И КЛАРА МАРИНОВА (от място): Нали трябва да сменяме системата!
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Точно така, ще сменяме системата, но системата се сменя и бързо, и бавно. (Шум и смях в залата)
    ГЛАСОВЕ ОТ ПССД: Нали ще бързаме!
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Струва ми се, че моето предложение е ясно. Готов съм, ако вие предложите, да изберем днес всички комисии. Ако наистина БСП бърза толкова много и тя да смени системата, СДС е напълно готов да гласува и 18-те комисии днес. Няма проблеми. (Ръкопляскания в СДС)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ние имаме Временни правила, които сме гласувавли преди три дни. Много е ясно какво трябва да направим според тези Временни правила. Днес трябва да започнем, изрично е казано, да определяме числеността и състава на всяка постоянна комисия. Тук има една тавтология фактически, защото във втората точка е казано "ръководствата и членовете". Фактически ние трябва да започнем с числеността на всяка комисия. Предложението на господин Премянов е по числеността да започнем комисия по комисия, което лично аз мисля, че е рационално. Но просто нещата са изяснени от Временните правила. След като се определи числеността, моля парламентарните групи да бъдат готови поне за тези комисии, на които ще определим числеността, да имат предложения за ръководството. В точка 2 е казано: "Ръководствата и членовете на постоянните комисии се избират с явно гласуване по предложение на председателя на Народното събрание след консултации с ръководствата на парламентарните групи." Вие като Народно събрание имате възможност да измените тези правила, ако искате. Но всичко това ще ни накара само да забавим ненужно нашата работа.
    Ето защо нека се придържаме към правилата.
    Има думата господин Лютфи. 148.3
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Много се радвам, че днес и трите парламентарни групи нямаме различия каква да бъде процедурата по формирането на парламентарните комисии. Това е положителен факт, който констатираме, и това означава, че от ден на ден вървим към едно сработване.
    С оглед на това Движението за права и свободи и неговата парламентарна група предлага да бъде спазен пропорционалният принцип при формирането на комисиите.
    Второ, изцяло подкрепяме (тъй като парламентът ще бъде работещ, няма да бъде като Великото Народно събрание) предложението комисиите да работят интензивно, председателите да бъдат добре подготвени и квалифицирани професионалисти, независимо от коя партия ще бъдат. Действително ние тук не трябва да се придържаме изцяло към механичния принцип на пропорционалност.
    Трето, предлагам да започнем с уточняването на броя на всяка комисия, както предложи господин Премянов, и респективно, когато определим броя, направо да се пристъпи към предлагане за кандидати от всяка парламентарна група за преседателско място.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: За реплика има думата господин Филипов.
    ЕМИЛ ФИЛИПОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Репликата ми е към господин Лютфи. От тази трибуна през шестте работни дни досега се чуха редица негативни оценки за работата на Великото Народно събрание. Струва ми се, че не прави чест на сегашното Народно събрание ние да вземаме отношение по неговата работа, особено тези, които са били негови участници.
    Второто ми съображение е по процедурен въпрос. Предлагам, когато уважаемите ръководители и говорители на трите парламентарни групи предлагат числеността на отделните комисии...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Филипов, това вече не е реплика. Изкажете се, но имайте предвид, че репликата Ви свърши.
    ЕМИЛ ФИЛИПОВ: Тъй като вече минаваме към работа по същество - ние сме 240 депутати. Ако приемем, че 30 депутата са вече членове на Законодателната комисия и не би трябвало да се дублират в други комисии, тъй като решаваме, че тя ще бъде много ДП/НП 149.1 важна и активно, постоянно работеща комисия по много въпроси, оставаме 210 души.
    По стария правилник, а вероятно така ще бъде и по новия, евентуално всеки един от нас ще бъде член на две комисии, което означава общ брой на всички комисии около 420. Ако разделим 420 средно на 18, получаваме средна численост 23 души в комисия. Когато евентуално даваме комисии над 23 души, добре ще бъде да преценим коя комисия да има съответно число под 23, за да не се получат конфузни положения, когато някои ще бъдат само в една, а други може да бъдат в три комисии.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това беше добро предложение за броя на комисиите.
    Има думата господин Василев.
    ЙОРДАН ВАСИЛЕВ: Уважаеми колеги! Излизам, за да продължа думите на преждеговорившия. Предлагам делово да започнем работа и предлагам като база за обсъждане числения състав на всички предложени комисии.
    Неговите аритметически съображения напълно споделям и затова ще видите, че бройките на участниците, които предлагам, са всички под 21 - естествено, с изключение на най-важната комисия, която вече сме гласували - Законодателната комисия, с 28 души.
    И така, предлагам...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Василев, Вие навлизате по същество в една материя, която смятах да подложа на гласуване. Вашите съображения, с които поддържате господин Филипов, напълно разбирам, но въпросът е следният: Дали да гласуваме така, както каза господин Премянов, а именно комисия по комисия, или както Вие предлагате. Ако се чете целият списък, ще започнем дебати по един друг въпрос.
    ЙОРДАН ВАСИЛЕВ: Мога ли да дам разяснения? Чухте съображенията на увавжавания от нас председател, но ако се разглеждат комисия по комисия, всички ние тук няма да имаме представа за баланса - т.е., някоя комисия можем да я разуем много, а за друга няма да останат възможности. Ние сме точно 240, както вече беше казано, минус 28, минус трима. Освен това, има едно допълнително предложение, което е възможно да не се възприеме, 149.2 но за да може да се работи добре, смятам, че председателите на всички комисии не трябва да участвуват във втора комисия, защото не може пълноценно да ръководиш комисия и да участваш в друга като член. Тоест, още 18 души отпадат като възможност за второ участие.
    Ако не възразява ръководството на Народното събрание, бих предложил все пак един вариант за всички комисии, за да имаме един предварителен числов баланс, а не комисия по комисия и след това да опрем до някаква невъзможност и да правим корекции.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Василев, след това ще Ви дам думата. Бих предложил да гласуваме как иска народното представителство - дали комисия по комисия или за всичките комисии. Ако се реши да се гласуват всички комисии едновременно, тогава ще имате думата, за да направите своето предложение.
    Има думата господин Йончев.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Искам да направя едно предложение. Досега се казаха много разумни неща. Мисля, че числото, което трябва да бъде границата на нормалната, стандартната комисия, е 20 души, тъй като си мисля, че ако председателят е от една политическа сила, другата ще бъде представена най-високо със заместник-председател. Това са еднакво натоварени функции и нека да имаме предвид, че 20 е много добро число и да обсъждаме само онези комисии, които според нас в количествено отношение се отклоняват от числото 20, за да не губим време. Те ще са няколко комисии и така ще приключим бързо с обсъждането на числото.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Няма желаещи да говорят.
    В такъв случай има три предложения. Едното, най-далечното, е на господин Йончев, който смята, че числото 20 е средното число, което би трябвало да има една комисия. Неговото предложение е да гласуваме разисквания само по комисии, за които смятаме, че ще има нужда техният числен състав да бъде повече от 20 души.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Или по-малко.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да, или по-малко, изобщо цифрата се различава от числото 20.
    Второто предложение по отдалеченост е на господин Йордан Василев, който предлага да гласуваме числеността общо на всички комисии. 149.3
    Третото предложение, което ще гласуваме последно, е предложението на господин Премянов, който предлага да гласуваме числеността на комисиите една подир друга, така както сме гласували по поредността, която вчера приехме. 149.4
    Тогава моля народните представители, които са за предложението на г-н Йончев, с други думи да говорим, да дебатираме само за комисиите, при които се различава числото им от 20 повече или по-малко... (Обръща се към г-н Жан Виденов и отговаря на негова реплика) Аз смятам, г-н Виденов, коментарът не е Ваш, коментарът е на г-н Йончев, ако съм сгрешил. Ако Вие имахте предложение, трябваше да го направите в срока. Тъй че г-н Йончев поклати утвърдително глава, когато аз повторих неговото предложение. Така че Вие изпуснахте срока вече, тъй като аз поставям на гласуване. Това са 3 предложения.
    Повтарям, гласуваме предложението на г-н Йончев. Тези, които смятат да дебатираме само комисии, които са над или под 20 души, да гласуват "за".
    От общо гласували 212 народни представители, за - 80, против - 107, въздържали се - 25.
    Предложението се отклонява.
    Г-н Виденов, обяснение на вот? Заповядайте.
    ЖАН ВИДЕНОВ: Вземам думата формално за обяснение на вот, но фактически бих искал просто да подпомогна по-нататъшното гласуване на народните представители, тъй като според мен решението за числеността на всяка една от комисиите, освен от специфичните й задачи, ще трябва да произхожда и от принципите, за които говори г-н Александър Йорданов, и най-вече тези на пропорционалното представителство на парламентарните групи и на изискването нито една от парламентарните групи в съответствие със сложилото се съотношение на политическите сили в парламента да няма мнозинство в която и да било от комисиите. (Реакция от мнозинството: "А-а-а!") Разбира се, че е така. Вижте как са съотношенията - 106:110:24, и ще видите, че която и аритметика да се приложи, дори и висшата математика, за която говори г-н Александър Йорданов, на демокрацията, отговорът ще бъде един и същ, а именно: удобна численост на комисиите, при която лесно бихме могли да спазим всички критерии, за които досега говорихме, е или 11 души в съотношение 5:5:1 (смях от блока на мнозинството), или 21 души в съотношение 10:9:2, или 30 души - 14:13:3, или 41 души 19:18:4. (Глас от залата: "Грешна аритметика") СД/МД 150.1
    Аз бих искал хората, които ще оформят предложенията по числеността на комисиите отсега нататък, да ползуват тази информация, тъй като тя е достоверна и съответствува на принципа на пропорционалност, в който се кълнем.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, г-н Виденов. Аз ще Ви напомня чл. 4 и гласуването във връзка с него. Така или иначе ние гласувахме не за пропорционалността. Моето лично мнение беше друго, но така или иначе в правилника така е записано. Аз се радвам обаче, че сега има единство в парламентарните групи, че трябва да има една приблизителна пропорционалност. Тя никога не може да бъде математична. Но просто ви напомням как беше гласуването.
    Още нещо, защото съм длъжен според двата проекта за правилник да внимавам и за гласуването с двойни карти. Прави ми странно впечатление, че в последния момент много често изхвърква изведнъж кворумът, да речем, както беше сега - от 207 на 212, без да са се отваряли или затваряли вратите, което ще рече, че или някои народни представители дремят, или че имат по две карти.
    Сега ще гласуваме за предложението на г-н Йордан Василев - да определим числеността на комисиите, за всичките комисии да се направят наведнъж предложения.
    Моля, който е за предложението на г-н Йордан Василев, да гласува.
    От общо 213 гласували народни представители за - 129, против - 51, въздържали се - 33.
    Предложението на г-н Йордан Василев се приема. Ще трябва да открием сега дебати по този въпрос.
    Г-н Премянов, мисля, че няма смисъл да гласуваме Вашето предложение, защото явно то ще бъде отхвърлено.
    Г-н Йордан Василев има думата, за да продължи своето изказване вече по предложението, което прави за числеността на комисиите.
    ЙОРДАН ВАСИЛЕВ: Уважаеми колеги, продължавам и може би трябва да кажа, че в това предложение съм имал предвид до голяма степен и опита на предишното Народно събрание, където комисиите бяха многобройни, но не особено работоспособни. Струва 150.2 ми се, че ще се съгласите, че е по-добре съставът да бъде постегнат, за да има добро присъствие, не само кворум, и да се работи. Такива бяха съображенията ми, когато оформях тези числови предложения.
    - Законодателна комисия - 28 души.
    - Икономическа комисия, една от най-важните комисии - 19 души предлагам, защото тя в по-малък състав едва ли ще може да работи добре.
    - Комисия за контрол върху приходите, разходите и имуществата на политическите партии - 13 души. Както виждате, всичките са тек, за да има после някакво съотношение, когато се правят пропорциите.
    - Комисия за младежта, спорта и туризма - 11 души.
    - Комисия по административно-териториално устройство и местно самоуправление, една от твърде важните комисии с много обемиста работа - 19 души.
    - Комисия по бюджета и финансите - 15 души.
    - Комисия по вероизповеданията - предлагам само 9 души, тъй като особено много специалисти в тази област тук не виждам.
    - Комисия по външната политика, една от най-важните - 21 души.
    - Комисия по жалби, предложения и петиции на гражданите - 9 души.
    - Комисия по здравеопазването - 17 души.
    - Комисия по земеделието - 19 души.
    - Комисия по културата - 15 души.
    - Комисия по науката и образованието - 19 души.
    - Комисия по националната сигурност - 21 души.
    - Комисия по околната среда - 15 души.
    - Комисия по правата на човека - 13 души.
    - Комисия по радио и телевизия - 11 души.
    - Комисия по труда и социалното осигуряване - 19 души.
    И в заключение бих искал да помоля да смирим страстите си, които предполагам, че биха избухнали, когато стане дума за пропорционалност, и да обсъждаме повече личностите, които се предлагат, лицата, които ще вършат работа, и не чак толкова до половин човек балансът на силите е във всяка комисия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Г-н Премянов има думата. 150.3
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Вижте, аз много съжалявам, че смяната на системата започваме с алогични предложения и подходи, но както и да е, щом така смятаме, че науката за управлението в парламентарната дейност предвижда такъв подход, нека да обсъждаме неща, които нито можем да докажем като логика, нито да обосновем с някакви пропорции или принципи.
    Тогава аз ще направя нашето предложение, което сме обсъждали и ще ви кажем на каква логика стъпва то. В нашия парламент беше утвърдена една комисия. Тази комисия беше Законодателната. Тя е важна комисия, но не оспорваме, че тя не е единствено важната комисия в Народното събрание. С доказана в практиката значимост и важност и отчитайки приблизителния дневен ред на сегашното Народно събрание, можем да смятаме, че подобни комисии са и Комисията по външната политика, и Комисията по националната сигурност, и Икономическата комисия.
    И на основание на това, че вече постигнахме съгласие по числения състав и разпределението на членовете при обсъждане на предложението за Законодателната комисия, ние правим предложение:
    Комисията по националната сигурност да се състои от 28 души, съответно представителите на парламентарните формации да имат същото съотношение, каквото имат и в Законодателната комисия. Няма да го припомням. Всъщност за всеки случай мога да го припомня - 13, 12, 3;
    Комисията по външната политика да се състои също от 28 души при същото съотношение;
    Комисията по икономическата политика да бъде от 28 души при същото съотношение на представителство на отделните парламентарни формации.
    Преминавам към други комисии, които са с по-малък числен състав.
    15 души предлагаме за Комисията по околната среда, като смятаме, че намираме вярната пропорция за представителство Съюзът на демократичните сили да бъде представен от 7 души, тук смятаме, че може да има паритет в представителството между СДС и ПССД, евентуално да бъдат 7 на 7 и Движението за права и свободи да има един свой представител. Ще ви кажа защо е така, ВТ/МД 151.1 уважаеми колеги. Защото очевидно правилникът, който ще приемем, ще налложи същите ограничения - един народен представител да не може да бъде в повече от две комисии. Приблизително при броя на комисиите, които утвърдихме - 18, ще бъде невъзможно едно силно представителство в цифри на тези формации, които са до 25 души. Такава е аритметиката. Ако вие твърдите, можем да увеличим състава. Ако държите на минимум 2 участници, тогава всяка комисия трябва да бъде минимум 17 членове и т.н., както Вие желаете. Демократично обсъждаме тук, нали?
    Комисия по земеделието. Предлагаме тя да се състои от 25 души. От СДС - 12, от ПССД - 11 и от ДПС - 2.
    Комисия за административно-териториално устройство и местно самоуправление. Предлагаме тази комисия да се състои от 21 души, като съотношението на представителите да бъде следното: СДС - 10, ПССД - 9 и ДПС - 2.
    Комисията по бюджета и финансите. Предлагаме общият брой на членовете й да бъде 21. Представителството по отделни парламентарни формации да бъде съответно: СДС - 10, ПССД - 9 и ДПС - 2.
    Комисия по жалби, предложения и петиции на гражданите. Предлагаме общият брой на членовете да бъде 11, СДС и неговата парламентарна група да бъде представена с 5, на ПССД - 4 представители и на ДПС - 2.
    Комисия по труда и социалното осигуряване. Общият брой на членовете й да бъде 17. Аз припомням само, че в тази комисия включихме проблемите на демографията. Представителството да бъде следното: парламентарната група на Съюза на демократичните сили да е представен с 8 свои членове, нашият Парламентарен съюз за социална демокрация - със 7 и ДПС - с 2.
    Комисия по здравеопазването. Тази комисия предлагаме да има общ брой на членовете - 11. Съюзът на демократичните сили да бъде представен от 5 свои представители, ПССД - също с 5 и ДПС - също с 1.
    Комисия по науката и образованието. Предлагаме общият брой на членовете й да бъде 23. Съотношението на представителството да бъде следното: Парламентарната група на Съюза на демократичните сили - 11, Парламентарният съюз за социална демокрация 151.2 10 и Движението за права и свободи - 2.
    Комисия по радиото и телевизията. Общ брой на членовете - 23: Съюз на демократичните сили - 11, ПССД - 10 и ДПС - 2.
    Комисия за контрол върху приходите, разходите и имуществата на политическите партии. Общ брой на членовете - 17. Разпределение по парламентарни групи: СДС - 8, ПССД - 8 и ДПС - 1.
    Комисия по културата. Общ брой - 15 души. Представителство на Съюза на демократичните сили със 7 народни представители, Парламентарният съюз за социална демокрация - 6 и Движението за права и свободи - с 2.
    Комисия по вероизповеданията - 11 души. Съюзът на демократичните сили - 5, Парламентарният съюз за социална демокрация - 5, ДПС - 1. (Христофор Събев реплика от място: "Тая няма да я бъде! Не си прави илюзии!")
    Комисия по правата на човека. Общ брой на членовете - 15: СДС - 7, ПССД - 7 и ДПС - 1.
    Последната Комисия е за младежта, спорта и туризма. Изреждам ги в тази последователност, в която вчера ги приемахме. Предлагаме общият брой на членовете да бъде 12 или 11. При 12 това би дало възможност Съюзът на демократичните сили да има един в повече - 6, ПССД - 5 и Движението за права и свободи - 1.
    Това е по състава на комисиите. Отделно предлагам да обсъждаме структурата и броя на членовете на ръководствата, но това да бъде отделно - като втора подтема.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Г-н Премянов, извинявайте, можете ли да дадете данните на Председателството цифрово или, ако искате, запишете ги. Да, добре. 151.3 Сега, мисля, че преди да продължим дебатите Председателството прави три предложения, за които можем да гласуваме, моля за внимание. Мисля, че това ще ни улесни малко след това цифрово. Става въпрос за следното.
    Ние вече взехме решение, че членовете на Законодателната комисия могат да членуват само в нея. Нямаме решение или просто имаме едно съгласие, но бихме могли да гласуваме, че до две комисии може човек да членува. И нещо, което е много важно и което - моля, обърнете внимание, изкажете се по този въпрос - мисля, че не е зле да гласуваме и това, че председателите и заместник-прдседателите на комисиите да не могат да членуват в друга комисия. Мисля, че в това има резон. Нека го обмислим, защото представете си - един председател или въобще член на ръководството, които ще членуват в друга комисия. Ако има някакви възражения, становища по този въпрос, моля ви, кажете.
    Значи, повтарям - фактически членовете на Законодателната комисия не членуват в друга комисия, второ - до две комисии, и трето - че председателите и заместник-председателите на комисиите, ръководството не могат да членуват във втора комисия. Моля ви, ако има някакви мнения, други становища?
    Да, господин Неделчев, заповядайте. Но по този въпрос, мисля, че това ще улесни работата.
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ: Точно по този въпрос, господин председател. Аз мисля, че Вашето предложение би трябвало да се възприеме що се отнася до ръководството на големите комисии, но има комисии с по-малък обем на работа и не би трябвало да ограничаваме членовете на ръководството, примерно на по-малките комисии, да участвуват в работата на втора комисия. Мисля, че това, което Вие предлагате, може да се отнася до ръководствата на, примерно, Комисията по бюджета и финансите, на Икономическата комисия, т.е. на големите комисии, които са 4-5, не повече. Не трябва да ограничаваме обаче членовете на ръководствата на останалите комисии, защото тяхната работа е просто малка по обем.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Неделчев, един момент, ако обичате. Бихме могли да поставим въпроса и така - поне председателите на комисията да не могат да участвуват.
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ: Мисля, че не би трябвало и на председателите да се ограничава. ДЕ/ВР 152.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Мислите, че не трябва да се ограничава. Господин Лютфи има думата.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Господин председателю, уважаеми колеги! Освен мотивите, които изложи господин Неделчев, че има комисии, които са малобройни - 9, 11 души, освен това нашата група е само 24 парламентаристи. С оглед на това, аз предлагам това ограничение да важи само за председателите на комисии, а заместник-председателите да могат да бъдат членове на останалите комисии.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, господин Лютфи. Някакво друго становище по въпроса? Няма.
    Тогава, ако искате да предложим така. Просто и трите - че не може повече от две комисии, че председателите на комисиите не могат да членуват в друга комисия, че членовете на Законодателната комисия могат да бъдат само членове на Законодателната комисия - нещо, което фактически ние сме го решили.
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ (от място): Моето предложение беше за председателите на големите комисии да бъде това.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, господин Неделчев.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Господин председател, уважаеми народни представители! Позволявам си да взема думата във връзка с въпроса за това дали може в Законодателната комисия и в други комисии едновременно. Наистина имаше такава идея, но ние, една група от Законодателната комисия, работим по правилника в работната група, която днес заседава, този въпрос беше обсъждан и общо беше мнението на колегите да не поставяме това ограничение, а да оставим възможността да членуват и в други комисии и съответно на съвестта и дисциплината на отделния депутат - така да си разпределя заседанията, че да посещава всички тези, за които е задължен.
    Затова аз не мога да кажа дали това наше становище ще се приеме от Законодателната комисия. Ако вие сега приемете с вашия вот, значи ние трябва да го приемем, така да се каже, направо да го поставим в този проект. Така че - решавайте трябва ли все пак да се изчака правилникът за това правило или сега да се предрешават нещата и след това с правилника отново, втори път, да се гласуват. Защото по този начин те се предрешават, а ние правилника ще го гласуваме текст по текст. Благодаря. 152.2
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йончев, само нека господин Неделчев да дойде, за да уточни големите комисии, защото все пак не може така да се казва "големите комисии".
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ: Господин председател, аргументите, които току-що чухме от госпожица Русева, ме карат да трансформирам предложението си. Нека това бъдат вътрешни ограничения, които всяка парламентарна група ще направи по отношение на своите членове, нека това не бъдат ограничения, които ние да поставяме в пленарната зала.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Неделчев, въобще да не се гласува това предложение?
    МИХАИЛ НЕДЕЛЧЕВ: Предлагам да не се гласува това предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йончев, заповядайте.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Уважаеми колеги, мисля, че има две съображения - едното - чисто практическо, ще го споделя - не можем да имаме гаранции за това, че когато човек е председател на комисия и участвува в друга комисия, когато трябва да се насрочи заседанието на комисията, човекът няма да предпочете да съчетае двете работи, без да си пречи. Това създаваше напрежение в предишната работа непрекъснато, защото председателят на комисията назначаваше такова време, което да му позволи да участвува и в другата работа, и по този начин страдаше другата комисия. Имаше много неудобни събирания, когато хората не идваха. Това е съображение, което обаче ни ограничава правата като депутати, и не зная дали трябва да го приемем, освен с някакви вътрешни такива свои разбирания. И аз бих трасформирал дотам нещата мисля, че от правна гледна точка ние сме суверенни тук със своите права, можем да се ограничим, да кажем, да не участвуваме в ръководството на две комисии, нещо такова, може би. Но трябва да имаме грижата да преодолеем първото препятствие, най-малко да се разберем за него, тъй като това не може да се контролира.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, господин Йончев. Други желаещи да се изкажат? Няма. При това положение, мисля, че Председателството оттегля своето предложение, което ние мислехме, че ще улесни работата. Този въпрос действително ще се уреди с правилника още повече. Така че да продължаваме сега по предложенията за числеността на комисиите. Има ли други предложения? 152.3
    Оставям малко време да се обмислят предложенията, които направиха господин Василев и господин Премянов, защото явно, че няма готовност. Не виждам никой да иска думата по този въпрос. Въпросът, който се обсъжда, е именно за числеността.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Казахме поотделно за всяка комисия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: А само преди малко гласувахте да обсъждаме общо. Аз лично гласувах поотделно, но... Да, господин Праматарски. 152.4 АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Аз лично щях да гласувам за предложението, което направи господин Премянов, защото сега този цайтнот, в който изпадаме, е съвсем естествен.
    Направиха се предложения и от господин Василев, и от господин Премянов. Знаем вече тези предложения като цифрово изражение. Аз смятам все пак, че така, както са наредени комисиите, трябва да започнем да дискутираме по техния брой. Друг начин за това, по който да действаме в този момент, не виждам.
    Другият вариант е да гласуваме ан блок едното или другото предложение, което според мен не е добрият вариант.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Филипов.
    ЕМИЛ ФИЛИПОВ: Благодаря Ви, господин председател. Уважаеми колеги, грубо пресметнах, по варианта на господин Василев общият брой възлиза някъде на около двеста - двеста и нещо. По варианта на господин Премянов възлиза някъде триста - триста и нещо. Ние разполагаме с една квота от около 400 души, ако всеки е в две комисии.
    Така че предлагам да се спрем на варианта, който по принцип предлага господин Премянов като количество и след това да вървим вече съответно с нюанси дали приемаме или не. Тъй като решихме, че две комисии са достатъчни, а при този общ брой част от нас няма да могат да работят. И ако не желаят, няма да работят в две, а само в една комисия. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Юнал Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Господин председателю, аз предлагам като говорител на парламентарна група и заместник-председател на същата, да ползвам правото да поискам почивка, защото бихме желали да уточним някои подробности във връзка с числеността и някои други детайли относно комисиите. Моля да се гласува почивка 20 минути.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Бих предложил да слеем тази почивка с половиния час между двете заседания. В това време да се избистрят вижданията на парламентарните групи. Да се съберем отново в 17 ч. и 10 м.
    Моля през почивките народните представители да имат предимство на бюфетите. Защото иначе става така, че народните представители трябва да стоят на много дълги опашки. Ако ви СР/ВР 153.1 запозная с цифрите на издадените досега пропуски, сигурно ще ви се завие свят. Досега само на журналисти са издадени към 900 пропуска. Да не говорим за различни други организации и т.н. Така че моля по време на почивките, дадени от Председателството, народните представители да имат възможност да изпият по едно кафе. Ще се съберем отново в 17 ч. и 10 м. с избистрени мнения. Благодаря. 153.2(След почивката)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Моля народните представители да се регистрират.
    Има кворум. Откривам заседанието. Кой иска думата?
    Моля, иска ли някой от говорителите на парламентарните групи думата, след като са се съвещавали?
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Е, какво, ще започваме ли?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз вече започнах. Ако искате, мога да ударя по-силно звънеца, но ме е страх, че мога да го счупя и тогава ще останем без звънец...
    Думата има господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! (Председателят призовава към тишина в залата)
    Тонът, който искате да утвърдим като стил на работа на нашето Народно събрание, е делови и за да бъдем действително в тон с вашите стремежи и да го утвърждаваме като стил на работа днес трябва нещо да решим. Затова предложението, което направихме, е такова, че то не може да бъде обсъждано като цяло. Тази част от консултациите е може би единствената, която можем да наречем консултации на крак. Мисля, че тя може да бъде възприета като общо мнение - всяка комисия отделно трябва да бъде обсъждана. Това е по този въпрос.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов просто повтаря своето предложение. Аз съм длъжен да го поставя на гласуване. Ще гласуваме предложението на господин Премянов и аз го формулирам така: ще гласуваме числеността на комисиите една по една. Които са съгласни, моля да гласуват.
    Които са съгласни да гласуваме за числеността на комисиите една по една така, както са в списъка - да гласуват.
    От общо 193 гласували - за 179, против 11, въздържали се 3. Предложението на господин Премянов се приема.
    Моля по първата комисия, а именно Икономическата комисия - за изказвания. Кои желаят?
    Господин Йорданов, имате думата.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми колеги, уважаеми господин председател! В нашите предложения, които ще направим по всички комисии - държа още сега това да го кажа - са спазени два основни ВЙ/ВР 154.1 принципа: първо - пропорционалността. СДС разполага с 45,83 на сто, Парламентарният съюз за социална демокрация - 44, 166 на сто и ДПС - 10 на сто. навсякъде в нашите предложения Съюзът на демократичните сили има под 50 на сто от участието във всички комисии. Пропорцията е спазена.
    Икономическата комисия ние предлагаме да бъде от 27 души при пропорция 13:11:3. Това е нашето предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Друго предложение? Господин Лютфи, имате думата.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: За Икономическата комисия, ако се придържаме към пропорционалността - 10 на сто, това значи, че ние трябва да дадем трима души. При това положение формулата е 13:11:3.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Лютфи, Вие поддържате становището на господин Йорданов.
    Господин Премянов, имате думата.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: искам да припомня принципа на господин Йорданов, а той беше да утвърждаваме професионализма в състава на комисиите. Без да оспорвам дали е точна аритметиката, която той предложи, мога да потвърдя, че ние имаме една богата палитра от възможности различни аспекти на икономиката да бъдат представени в Икономическата комисия. Твърдя го за състава на нашия парламентарен съюз. Затова смятам без спор, да уважим собственото си решение, то беше прието почти с единство, с много малко различия, когато утвърждавахме Законодателната комисия. Съставът е почти един и същ, уважаеми колеги - ако бъдем 28 души ще възпроизведем същата конфигурация на Законодателната комисия. Казвам, че не го подчинявам на аритметиката, а на възможността да влязат добри специалисти, които са много необходими на този парламент и могат да вземат компетентни и точни решения, да приемат точни закони, необходими за нашето развитие.
    Предлагам 28 души и принципа - професионализмът. Съюзът на демократичните сили, както е в Законодателната комисия, да има 13 свои представители, Парламентарният съюз за социална демокрация, както е в Законодателната комисия - да има 12 свои представители, и Движението за права и свободи, парламентарната му група, както е в Законодателната комисия - да има свои трима представители.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? Няма. 154.2 Първо подлагам на гласуване най-отдалеченото предложение, то е на господин Премянов. Неговото предложение е следното. Моля за внимание. Икономическата комисия да се състои от 28 души, от които 13 от СДС, 12 от ПССД и 3 от ДПС. Моля, които са съгласни с предложението на господин Премянов, да гласуват. Моля, гласувайте!
    От общо гласували 206 депутати - за 88, против 113, въздържали се 5. Предложението на господин Премянов се отхвърля.
    Остават предложенията на господин Йорданов и господин Лютфи, които са идентични, те предлагат комисията да се състои от 27 члена, от които 13 от СДС, 11 от ПССД, 3 от ДПС. Моля, които са съгласни с това предложение, да гласуват.
    От общо 203 гласували - за 115, против 81, въздържали се 7. Решението на Народното събрание е Икономическата комисия да се състои от 27 народни представители, от които 13 от СДС, 11 от ПССД и 3 от ДПС.
    Моля предложения за Комисията за контрол върху приходите, разходите и имуществата на политическите партии. Кой иска думата?
    Госпожице Русева, имате думата.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Предложението на парламентарната група на Съюза на демократичните сили за Комисията по приходите, разходите и имуществата на политическите партии е общият й брой да е 15, от които за парламентарната група на Съюза на демократичните сили 7, Парламентарния съюз за социална демокрация - 6, парламентарната група на Движението за права и свободи - 2. Общо 15. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. Други предложения? Господин Премянов, имате думата.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Сега аз разбрах, че ако е заради това, че една персона прави предложението, то ние имаме достатъчно хора, които да правят предложения. Може и те да правят предложенията. Ако има такава надежда, подскажете я, колеги. Иначе става безсмислено.
    Тук се нарушава принципът на пропорционалността. Простата аритметика го подсказва. Ако сте решили да бъдем точни - дайте да го прилагаме. Аз мисля, че специално по тази комисия нашата партия вече като парламентарен съюз заедно с другите партии 154.3 има достатъчно основание да смята, че вие трябва да имате инициативата и да бъдете обективни и почтени при решаването на този въпрос. В този смисъл аз моля моите колеги да приемат вашите предложения, както миналата година, когато имахме мнозинството, пак ви дадохме възможност вие да имате по-голям брой представители и да оглавявате тази комисия. Нека не възразяват моите колеги и тази година да го направим. (Ръкопляскания)
    Оттеглям това, което ви депозирах. Ние предлагахме 17 със съотношение 8:8:1. В дадения случай се предлага 15 - 7:6:2.
    Приемам предложението и апелирам към моите колеги, отчитайки моралните условия на ситуацията, в която се намира проблемът за имуществото на партиите, да приемат предложението на Съюза на демократичните партии.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля за други предложения. Не виждам никого.
    Моля да се гласува тогава предложението така, както е формулирано от госпожица Русева: Комисията за контрол върху приходите, разходите и имуществата на политическите партии да се състои от 15 народни представители - 7 от СДС, 6 от ПССД, 2 от ДПС. Моля, гласувайте!
    От общо 208 гласували - за 165, против 21, въздържали се 22.
    Повтарям: Комисията за контрол върху приходите, разходите и имуществата на политическите партии се състои от 15 народни представители, от които 7 от СДС, 6 от ПССД и 2 от ДПС.
    Преминаваме към Комисията за младежта, спорта и туризма. Моля, за предложения! 154.4 ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители! Аз апелирам към парламентарната група на Съюза на демократичните сили да приеме предложението за броя на членовете на тази комисия, което е предложено от Парламентарния съюз за социална демокрация, а именно 12 души в съотношение: 6 за Съюза на демократичните сили, 5 за Парламентарния съюз за социална демокрация и 1 за Движението за права и свободи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? - Няма.
    Моля, гласувайте предложението за комисията в съотношение 12 народни представители общо, 6 от СДС, 5 от ПССД и 1 от ДПС.
    Резултатът: от общо гласували 206 народни представители 197 са гласували за, 2 против и 7 въздържали се.
    Комисията за младежта, спорта и туризма ще се състои от 12 народни представители - 6 от СДС, 5 от ПССД и 1 от ДПС.
    Преминаваме към гласуване на Комисията по административнотериториално устройство и местно самоуправление.
    Моля, има ли предложения?
    Госпожица Русева има думата.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Предложението на парламентарната група на СДС за Комисията по административно-териториално устройство и местно самоуправление е за 23 души в съотношение 11 за парламентарната група на СДС, 9 за ПССД и 3 за ДПС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Друго предложение? Господин Премянов има думата.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Моите колеги ми подсказаха една идея. Моля да ме извини уважаемият председател, аз ще си позволя малко да създам настроение с нея. Може би Парламентарният съюз за социална демокрация да отиде да си почине от натоварения ден, вие да вземете решението за състава на комисиите, ще ви дадем имената, за да разпределите персонално имената на нашите членове. Ако трябва, може и така да постъпим.
    ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Дайте само имената.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Добре, ето Венци Димитров, като изтъкнат български демократ, предлага това да стане.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов, все пак сега се правят предложенията. Ако имате предложение, направете го. ББ/ВР 155.1
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Аз повярвах на господин Йорданов. Пропорционалният принцип предвижда следното: съотношението за 21 членове на комисията, както предложихме: 10 от Съюза на демократичните сили, 9 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от Движението за права и свободи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Нашето предложение изцяло съвпада с предложението на господин Премянов. То е 10, 9, 2. (Ръкопляскания от блока на ПССД и ДПС)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? - Няма. Има думата госпожица Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Колкото и изненадващо да ви звучи, имаме съгласието на парламентарната група с другите две парламентарни групи. (Одобрителни възгласи в цялата зала)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви да се гласува предложението на господин Премянов, подкрепено от другите две парламентарни групи: Комисията по административно-териториално устройство и местно самоуправление да се състои от 21 народни представители, от които 10 от СДС, 9 от ПССД и 2 от ДПС.
    Моля гласувайте!
    Резултатът: от общо гласували 207 народни представители 188 са гласували за, 13 против и въздържали се 6.
    Минаваме към гласуване числеността на Комисията по бюджета и финансите.
    Моля за предложения.
    Има думата господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Повтаряме предложението от предната комисия. В същото съотношение при общ брой 21 народни представители предлагам същото представителство на парламентарните формации: 10 от СДС, 9 от ПССД и 2 от ДПС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата госпожица Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Господин председател, уважаеми народни представители! Парламентарната група на Съюза на демократичните сили счита, че съставът на тази комисия по съображения за работата й и други съображения трябва да бъде по-малък - от 15 души, а съотношението да бъде 7 от Съюза на демократичните сили, 6 от ПССД и 2 от ДПС. 155.2
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? Има думата господин Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Аз предлагам един компромисен вариант. Комисията да бъде от 17 народни представители в съотношение 8 от СДС, 7 от ПССД и 2 от ДПС.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Ние оттегляме нашето предложение и се присъединяваме към предложението, което направи господин Лютфи. (Одобрителни възгласи в цялата зала)
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Оттегляме предложението. Съгласни сме с предложението на ДПС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля да се гласува предложението, което гласи: Комисията по бюджета и финансите се състои от 17 души, от които 8 от СДС, 7 от ПССД и 2 от ДПС.
    Моля, гласувайте1
    Резултатът: от общо гласували 201 народни представители 180 са гласували за, 12 против и 9 въздържали се.
    Преминаваме към гласуване числеността на Комисията по вероизповеданията.
    Предложения? Има думата господин Лютфи. 155.3 ЮНАЛ ЛЮТФИ: За Комисията по вероизповеданията Парламентарната група на ДПС предлага тя да бъде от 11 души. Прдлагаме следната формула: 5-4-2. СДС-5, ПССД-4 и ДПС-2.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, други предложения? Господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Ние предложихме друго, но приемаме предложението, което направи Движението за права и свободи 11 души със съотношение 5-4-2.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожица Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Парламентарната група на СДС също е за такова предложение и такова съотношение, което беше направено от двете парламентарни групи за Комисията по вероизповеданията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Повтарям предложението, което се приема от трите парламентарни групи, Комисията по вероизповеданията да се състои от 11 народни представители, от които 5 от СДС, 4 от ПССД и 2 от ДПС.
    Моля, гласувайте.
    От общо 196 гласували 165 за, 11 против, 20 въздържали се. Предложението се приема.
    Моля да се направят предложения за Комисията по външна политика.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Уважаеми господин председател, разчитайки на Вашата лична подкрепа, защото Вие сте имали възможност сам да се убедите колко важна е дейността на тази комисия, смятам, че тя трябва да бъде равна по численост предвид на важността й и възможността повече хора да участвуват в богато нюансираната международна дейност с виждане, предложения и отношение по приемането на това, което тя трябва да внася в Народното събрание. Затова предлагаме комисията да бъде от 28 души, както е Законодателната комисия със същото съотношение на представителството, каквото имаме вече в Законодателната комисия.
    Но смятаме, че е излишно да се противопоставяме на друго предложение, което би дошло от нашите колеги от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили и от Движението за права и свободи. Не заради самото представителство и пропорция, но тази комисия наистина трябва да бъде равна по значимост на Законодателната комисия. СБ/КТ 156.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов, ще ми позволите само една забележка, защото мисля, че народните представители не бива да се подведат. Представителството в различните групи като Интерпарламентарната група, като групата, която ще участвува в Съвета на Европа, като групата, която ще участвува в Парламентарната Асамблея на Атлантическия пакт нямат нищо общо с членството в Комисията по външната политика. Бих искал все пак народните представители, които не са запознати, да знаят това. Дори е добре в тези групи да участвуват хора с инженерно образование, лекари и т.н. Това вече ще се види от самата насоченост. Но пак повтарям, тези представителства не са свързани с Комисията по външната политика, както миналата година имаше един опит да се прокара тази теза. Никъде в тези статути, които аз познавам добре, не е прокарана такава идея.
    Други предложения? Госпожица Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Ние също отдаваме голямо значение на работата на тази комисия и имаме предвид важните задачи, с които тя ще се занимава, особено в настоящия политически момент и ситуацията, в която се намираме на Балканите. Затова предлагаме тя да се състои от 29 души, като съотношението е 14 за СДС, 12 за ПССД и 3 за ДПС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Друго предложение? Господин Лютфи има думата.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Действително тази комисия е изключително важна, тя ще се занимава с много важна дейност - външната политика. Нашата парламентарна група също се придържа към разбирането, че тя трябва да бъде най-малко от 28 или 29 души. Затова ние подкрепяме предложението на Съюза на демократичните сили тя да бъде от 29 души при същото пропорционално деление: 14-12-3.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Подлагам на гласуване по-отдалеченото предложение, а то е предложението на госпожица Русева, подкрепено от господин Лютфи, Комисията по външната политика да се състои от 29 народни представители, от които 14 от СДС, 12 от ПССД и 3 от ДПС. Моля, гласувайте.
    От общо 199 гласували, 110 за, 73 против, 16 въздържали се. Предложението се приема. Комисията по външната политика ще се състои от 29 народни представители - 14 от СДС, 12 от ПССД и 3 от ДПС. 156.2
    Има думата за обяснение на отрицателен вот господин Емил Филипов.
    ЕМИЛ ФИЛИПОВ: Уважаеми колеги народни представители, не е приятно сигурно да се дава обяснение на вот в условията на една нормална обстановка в парламента, на един конструктивен дух, но аз съм смутен от факта, че ние гласувахме до момента най-големия състав на най-номенклатурната комисия - по външната политика. Аз се притеснявам, че ние гласувахме само 28 членове на Законодателната комисия и 27 на Икономическата комисия. Убеден съм с целия мой 30-годишен трудов стаж, че работата на тези две комисии ще бъде много по-важна и много по-отговорна от Комисията по външната политика, независимо от нейните безкрайно сложни и отговорни проблеми, които трябва да решава през този период. Поради това гласувах против това решение. (Ръкопляскания в СДС)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ще гласуваме за Комисията по жалби, предложения и петиции на гражданите. Има думата госпожица Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Парламентарната група на Съюза на демократичните сили приема Комисията по жалби, предложения и петиции на гражданите да се състои от 11 души в съотношение: 5 за СДС, 4 за ПССД и 2 представители на Движението за права и свободи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? Няма. Моля да се гласува предложението на Съюза на демократичните сили Комисията по жалби, предложения и петиции на гражданите да се състои от 11 народни представители - 5 от СДС, 4 от ПССД и 2 от ДПС.
    От общо 195 гласували, 163 за, 16 против, 16 въздържали се. Предложението Комисията по жалби, предложения и петиции на гражданите да се състои от 11 народни представители, от които 5 от СДС, 4 от ПССД и 2 от ДПС, се приема.
    Преминаваме към Комисията по здравеопазването. Има думата госпожица Русева за предложения. 156.3 ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители! Когато определяхме броя и вида на комисиите, всички се съгласихме, че Комисията по здравеопазването трябва да е отделна комисия с оглед на важните задачи, които трябва да се решават сега при нашето тежко състояние в здравеопазването, новата система, която трябва да се въведе. Затова Парламентарната група на Съюза на демократичните сили предлага тя да се състои от 17 души, в съотношение: 8 - СДС, 7 - ПССД и 2 от ДПС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? Има думата господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Зад цифрите се крие някаква логика. Ние предлагахме по-малък състав, за да не изчерпваме потенциала на Народното събрание - той все пак е по-малък от този на Великото Народно събрание. Тази комисия е със стеснен обхват на работа. Тя беше интегрална комисия, която обхващаше младежта и спорта. Щом това вече не е така, затова предлагахме 11, но предвид на относителния характер в случая... Важни са проблемите на здравеопазването, ние уважихме Лекарския съюз, който предлагаше тази комисия да е отделна, аз мисля, че моите другари и колеги от Парламентарния съюз за социална демокрация не биха възразили срещу предложението на Съюза на демократичните сили. (Частични ръкопляскания)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля тогава да се гласува за предложението Комисията по здравеопазване да се състои от 17 народни представители, от които 8 от СДС, 7 от ПССД и 2 от ДПС.
    От общо 199 гласували, за 175, против 7 и въздържали се 17.
    Приема се предложението Комисията по здравеопазването да се състои от 17 народни представители, от които 8 от СДС, 7 от ПССД и 2 от ДПС.
    Откривам дебатите по Комисията по земеделието. Има ли предложения?
    Има думата господин Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Искам да вляза в тон със загрижеността на господин Филипов. Тази комисия, уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа, има да върши изключително много голяма ДП/КТ 157.1 по обем и тежка работа. Знаете в какво положение се намира земеделието в нашата страна. Ето защо, изхождайки от това и от други съображения, Движението за права и свободи и неговата парламентарна група предлага тази комисия да се състои от 25 души.
    Доколкото зная, това съвпада с Вашето предложение. Предлагаме пропорцията да бъде следната: 12-10-3.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения?
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Съгласни сме.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Очевидно е, че надделява мнението членовете на комисията да бъдат 25, но може би трябва да намерим някакво решение, защото ние държим на едно добро представителство - пропорционално на нашия парламентарен съюз в тази комисия. С това, което господин Лютфи предложи, мисля, че не е осигурена тази възможност и затова като че ли има смисъл да коментираме увеличение на състава до 27, за да можем да запазим тези хора, на чиято компетентност в тази комисия разчитаме.
    Следователно, ако се приеме 27 като ново предложение, тогава съотношението би било 12-11-3.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ (от място): Така стават 26.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: 26 ли стават? Тогава неправилно съм направил изчислението. Тогава трябва да е 13-11-3.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Всъщност, това предложение е обсъждано и при нас и намира подкрепа. Предлагаме Комисията по земеделието да се състои от 27 души в съотношение 13-СДС, 11-ПССД и 3 от ДПС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: С други думи, СДС предлага комисията да се състои от 27 души, от които 13 от СДС, 11 от ПССД и 3 от ДПС. Тъй като това е най-далечното предложение, подлагам на гласуване предложението за съотношение 13-11-3.
    От общо 201 гласували, за 137, против 45, въздържали се 19.
    Комисията по земеделието се състои от 27 народни представители, от които 13 от СДС, 11 от ПССД и 3 от ДПС.
    Моля да обсъдим числеността на Комисията по културата. Кой иска думата?
    Има думата госпожица Русева. 157.2
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Ние предлагаме Комисията по културата да се състои от 21 души, които да бъдат в съотношение 10 за Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 9 за Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от Движението за права и свободи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Бяхме предложили 15. Предложението е уместно. Културата е област, която заслужава особено внимание. Предстои много да се свърши от законодателния орган, така че смятам, че е логично предложението да увеличим състава на комисията, още повече, че моите колеги подсказаха това като необходимо. Приемаме предложението, което беше направено от госпожица Златка Русева.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Повтарям: предложението е Комисията по културата да се състои от 21 народни представители, от които 10 от СДС, 9 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от Движението за права и свободи.
    Моля, гласувайте. 157.3 От общо гласували 197 народни представители, за 187, против 6, въздържали се 4.
    Комисията по културата се състои от 21 народни представители: 10 - СДС, 9 - ПССД и 2 - ДПС.
    Моля предложения за Комисията по науката и образованието.
    Има думата госпожица Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Тази комисия по съображения за това, че тя вероятно ще работи на две подкомисии, Парламентарната група на Съюза на демократичните сили счита, че броят й трябва да бъде от 27 души, като съотношението да бъде 13 - СДС, 11 - ПССД и 3 за Движението за права и свободи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Ако ние така подхождаме, вероятно трябваше да уточним кои комисии ще имат приоритетно значение в дейността на Народното събрание. Ако цифрите са показател за това, аз мисля, че не трябва да пренебрегваме важността на Законодателната комисия. Тя беше някаква отправна позиция и неслучайно извънредно я гласувахме.
    Предлагам да уважим логиката, която сподели в своите намерения господин Николай Василев, да редуцира щата и състава на министерството, поради това че тази дейност просто може да бъде интензифицирана и малко хора, но достатъчно добре подготвени, да вършат този обем работа, която им принадлежи.
    Затова предлагам да уважим ролята на Законодателната комисия, да приемем, че тези цифри са показател за важността една дейност да се върши и да не отиваме на тази крайност - 27 души.
    Връщам се на нашето предложение - 23 (Съюз на демократичните сили - 11, Парламентарен съюз за социална демокрация - 10 и Движението за права и свободи - 2).
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? Господин Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги народни представители! Комисията по науката и образованието е една изключително важна комисия, колега. Тя тепърва има да прави промени както в областта на науката и особено в областта на образованието. Това са две сфери, които трябва да претърпят СД/КТ 158.1 качествени изменения както по съдържание, така и по структура. И техният обем налага вероятно да бъдат създадени подкомисии в самата комисия.
    Затова аз смятам, че има логика числеността на тази комисия да бъде от 27 души и пропорцията да бъде такава: СДС - 13, ПССД - 11 и ДПС - 3 члена.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения има ли? Господин Спас Мулетаров.
    СПАС МУЛЕТАРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Аз вземам отношение по броя на тази комисия, но забележката ми се отнася и за останалите комисии.
    Какво имам предвид? Забелязва се постепенно едно увлечение към увеличаване броя на комисиите.
    Искам да споделя с вас, а всички народни представители, които бяха в миналото Народно събрание, знаят, че почти нито една комисия от миналото Народно събрание не заседаваше в пълен състав. Нещо повече, комисиите нормално заседаваха под необходимия кворум. Много лесно ги съставяхме, много лесно ги гласувахме, много лесно определяхме големия им брой, а след това ги нямаше членовете на комисията.
    Така както се очертава броят, ще отидат към 400 общо бройки народни представители, от които ще се наложи някои да бъдат в две и три комисии и после ще има, както и миналия път, многобройни оправдания, че съвпадат заседанията на комисиите.
    Много моля представителите на отделните парламентарни групи, използувайки и имайки предвид този горчив опит, да преценят още веднъж полезността на големия брой комисии, тъй като нито една комисия не е доказала своето качество с оглед по-голямото си количество. Моля това да се има предвид.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Виденов има думата.
    ЖАН ВИДЕНОВ: Искам да подкрепя предложението, направено от колегата Премянов, и въпреки че от страна на господин Юнал Лютфи и Парламентарната група на ДПС беше предложено компромисно решение на въпроса, бих искал все пак да призова представителите и на трите парламентарни формирования да подкрепят това предложение. Няма да говоря отново за принципа на пропорционалност, за да не ставам банален, за него се говори твърде много, а ще приведа някои сметки от досегашните ни решения, за да видим как се реализи158.2 ра този принцип на практика и за да видим дали не са налице някои тенденции, които го нарушават.
    Вижте, уважаеми колеги, от 11-те гласувани досега комисии, 8-процентното участие на Движението за права и свободи значително надвишава неговото процентно участие в парламента. И това вече е една тенденция.
    Според мен е и тенденция, че в 8 от гласуваните досега 11 комисии процентното участие на Парламентарния съюз за социална демокрация (тук не смятам Законодателната комисия, за нея ще кажа по-късно) е значително под неговото процентно участие в Народното събрание. И особено голямо е това изоставане в такива комисии като тази за външната политика, по икономическата политика, по земеделието. Сега се предлага същото и за образованието.
    Без да абсолютизираме принципа на пропорционалност, ако все пак се кълнем в него, дайте да го спазваме така, че отклоненията поне да имат някакъв стофистически случаен характер. Осем от единадесет - това вече е тенденция. Тенденция, прокарана през задната порта, е точно толкова тенденция, колкото и тази, декларирана открито. А по-честният вариант е може би да се каже открито, че в най-важните комисии се държи участието на ПССД да е малко. Една от тях, според нас, е образованието.
    Без да правим криза от този въпрос, дайте да подкрепим едно разумно предложение, изложено тук от господин Премянов и вече намерило своя парламентарен прецедент в гласуването на Законодателната комисия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Пламен Йовчев.
    ПЛАМЕН ЙОВЧЕВ: Искам да се обърна към опозицията и да й кажа, че има две възможности, за да бъде пропорцията абсолютно вярна. Едната от тези две възможности е всяка една от комисиите да бъде от 240 души, а другата от възможностите е 110 души. Трета възможност няма. (Реакция от блока на ПССД)
    В нашата работа ние сме взели предвид именно вашите предложения и преждеговорившият, преди да е говорил господин Жан Виденов, беше казал, че има тенденция за увеличаване броя на членовете на комисиите. 158.3
    В нашата работа ние отново сме се водили от нашите и от вашите предложения. Най-многобройните комисии, с най-голям числен състав, които сте предложили вие, сме ги предложили и ние и смятаме, че тук няма никакъв проблем, тъй като те явно са най-важни за всички. И за да ви опонирам, само ще дам два примера - за девета и десета комисия (Комисията по жалби, предложения и петиции на гражданите и Комисията по здравеопазването). В една от тях, в първата, вие предлагате съотношение 5 към 4 към 2 при 11 членове, а във втората също при 11 членове - 5 към 5 към 1. Е, това вече смятам, че няма нищо общо с пропорциите. А ако забелязвате, до момента всички комисии, които сме гласували, имат една и съща пропорция в зависимост от техния състав. Това е. (Ръкопляскания от блока на ПССД, възгласи: "Браво!")
    И във връзка с тези 8 комисии, аз набързо ги прегледах, кои са осемте комисии, в които ДПС имало някакви преференции. Погледнете ги добре. Преференции ДПС има в една-единствена седма. Това е Комисията по вероизповеданията, с която се съгласи господин Премянов. Други просто няма. Това е.
    НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПССД: Уважаеми господин председател, дами и господа! Аз ще ви отнема много малко време, но тъй като преди 25 години се дипломирах и като математик, бих искал да посоча, че това, което чухме току-що, от математическа гледна точка е просто несериозно. Не искам да го коментирам в неговата същност, но просто нека не си губим времето с подобни несериозни изказвания.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Пирински.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми господин председателю, във връзка с казаното от представителя на СДС. И аз съм съгласен, че не бива да губим време, но все пак и за ваша информация, а и за информация на колегата. Групата на СДС в парламента разполага с 45,8 на сто от общия брой гласове, а от досега гласуваните комисии тя разполага с 47,6 на сто от местата в тези комисии. ПССД има 44,16 на сто от гласовете в парламента и 40,086 на сто от местата в комисиите. А ДПС има 10 на сто от гласовете и 11,5 на сто от местата в комисиите. Не го правим на аритметика, съгласен съм с господин Йорданов, че демокрацията не е аритметика, а и повече от висша математика, но все пак нека да имаме предвид и някаква пропорционалност. 158.4 ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други изказвания? - Няма. Тогава гласуваме по-отдалеченото, това е предложението на ПССД, Комисията по наука и образование да се състои от 23 народни представители, като съотношението е 11 за СДС, 10 за ПССД и 2 за ДПС. Моля ви, гласуваме по-отдалеченото предложение на ПССД.
    От общо гласували 204, с 88 гласували за, 113 против и 3 въздържали се, предложението се отхвърля.
    Моля да гласувате за предложението, направено от СДС, комисията да се състои от 27 народни представители, като съотношението е 13 за СДС, 11 за ПССД и 3 за ДПС.
    От общо 191 гласували, със 103, против 83 и въздържали се 5, предложението се приема Комисията по наука и образование да се състои от 27 народни представители, 13 от СДС, 11 от ПССД и 3 от ДПС.
    Моля за предложения за Комисията по националната сигурност.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Тук правим анализ на цифрите, но не виждаме, че те трябва да се разглеждат в контекста на един голям въпрос - демокрация, разделение на власти, роля и място на управляващи и разделение на функции и на опозиция.
    Ако вие желаете тази опозиция да играе пълноценна роля в демократичния процес, дайте й възможност да го прави чрез представителството си в законодателния орган и чрез упражняване на контрол върху дейността на изпълнителната власт. За това става дума. Мисля, че стеснявате възможностите опозицията наистина да играе тази роля, която й е отредена в демократичния процес и в цялата конструкция на демокрацията.
    Предложението, което аз правя не от мое име, а от името на Парламентарния съюз за социална демокрация, принципът, който съобщих, Законодателната комисия и Комисията по националната сигурност за нас по степен на важност са на много високо ниво и са идентични - 28, съотношението да бъде съответно 13 за Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 12 за Парламентарния съюз за социална демокрация и 3 за Движението за права и свободи. ВТ/КТ 159.1
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? Госпожица Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Парламентарната група на Съюза на демократичните сили също така оценява важността на проблемите, които ще се разглеждат в тази комисия. И ето защо тя счита, че численият й състав трябва да възлиза на 29 народни представители в съотношение 14 - СДС, 12 - ПССД и 3 за Движението за права и свободи. Благодаря.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ (реплика от място): Каква е логиката на това нещо? (Шум в залата от страна на депутатите от малцинството)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? Господин Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Присъединяваме се към доводите, които бяха казани, господин председателю, уважаеми дами и господа депутати, за важността на тази комисия - Комисията по националната сигурност.
    Няма тук да ви обяснявам защо, но ние одобряваме предложението, направено от Красимир Премянов, тя да бъде от 28 души (единични ръкопляскания от страна на малцинството), като пропорцията да изглежда: 13 за СДС, 12 за ПССД и 3 за Парламентарната група на Движението за права и свободи. (Единични ръкопляскания от страна на малцинството)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? - Няма. Ще гласуваме първо най-отдалеченото - това е предложението на СДС, тъй като предложението на ДПС съвпада с първото.
    Предложението на СДС е за 29 народни представители, като съотношението е 14-12-3. Моля, гласувайте.
    От 210 гласували, със 117 за, 89 против и 4 въздържали се, предложението се приема. Комисията по националната сигурност ще се състои от 29 народни представители (ръкопляскания от страна на мнозинството), 14 от СДС, 12 от ПССД и 3 от ДПС.
    Моля предложения за Комисия по околната среда. 159.2 КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Уважаеми господин председател! Днес вече беше повдигната темата, че някои от колегите народни представители гласуват, без да са попълнили клетвени листове, което дава доста основания да се съмняваме в законните резултати, които настъпват при едно гласуване, когато голяма част от участниците в него все още не са покрили изискванията на Конституцията.
    Но тук има и едно второ основание - да сме сигурни, че гласуваме неща, които няма да бъдат оспорвани, беше ми подсказвано, че за пръв път сега се прояви един по-висок кворум. За да няма съмнение, че се гласува с две карти, аз много Ви моля съгласно правомощията, които Ви предоставят Временните правила, да разпоредите да бъде извършено преброяване на присъствуващите в залата на Народното събрание.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: А-а-а, сега влизат някои хора. Не, Премянов, няма да стане така.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Карадимов, ако обичате.
    РОСЕН КАРАДИМОВ: Благодаря Ви, господин председателю. По отношение на повторно повдигнатия въпрос за клетвените листове искам да напомня на уважаемите дами и господа народни представители, че има изричен текст в нашата Конституцията - това е чл. 76, ал. 2. Там няма изрично предписание и изискване за подписване и вписване на текста на клетвата в писмен вид.
    Моето предложение е, с това обяснявам и така нареченото "особено мнение", с което съм подписал тази декларация и моето предложение беше точно да се предизвика вашето внимание, да го заострим още отсега евентуално в Правилника за дейността на Народното събрание, това да бъде предвидено, да има изрична процедура, тъй като има неяснота и непълнота, както знаете, и няма да ви напомням и във Временните правила това нещо не е предвидено.
    Също по отношение на втората моя мотивировка за моето "особено мнение", извинявам се, че сега взех думата, трябваше да я взема накрая, но само едно изречение - ясно е, че всеки един български гражданин, пък особено и той народен представител, трябва категорично да действува според предписанията на всички законови и нормативни актове в нашата страна, но повдигам само една тема за размисъл - нека да не дискутираме сега, самият текст на клетвата да спазва Конституцията и законите не ви ли се струва, ДЕ/КТ 160.1 че в някаква степен ограничава нашите права, които имаме съгласно тази Конституция, да изменяме, да допълваме законите, както и самата Конституция. Казах, че не повдигам тема за дискусия, просто една тема за размисъл. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Карадимов, не бихме могли сега да откриваме дискусия, аз предполагам, че Вие може би сте подписали нов клетвен лист вече? - Да.
    Сега, моля ви се, мисля, че предложението на господин Премянов го няма, а направи доста силно впечатление, аз веднъж съвсем дискретно също посочих, че мен ме учудва бързото преминаване през кворума от една цифра към друга, но също така ми направи впечатление и бързото влизане на десетина депутати от лявата страна, затова предлагам да минем нататък. Просто няма смисъл сега. Нямаме още повече във Временните правила това нещо. Бихме могли наистина да проверим кворума, но мисля, че кворума го имаме.
    Предложение за Комисията по околната среда? Госпожица Русева.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): В протокола трябва да остане гласуването за сигурността.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: По кое не сме гласували? Да, гласувахме и аз мисля, че казах. Прие се и ще повторя, Комисията по националната сигурност се състои от 29 народни представители - 14 от СДС, 12 от ПССД и 1 от ДПС. Госпожица Русева, имате думата.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Съюзът на демократичните сили и неговата парламентарна група предлага Комисията по околната среда да се състои от 15 народни представители в съотношение 7 от Съюза на демократичните сили, 6 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от Движението за права и свободи. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Други предложения? - Няма. Моля народните представители да гласуват предложението Комисията по околната среда да се състои от 15 народни представители 7 от СДС, 6 от ПССД, 2 от ДПС. Моля, гласувайте.
    От общо 204 гласували, за 183, против 12, въздържали се 9.
    Предложението се приема. 160.2
    Комисията по околната среда ще се състои от 15 членове - 7 от СДС, 6 от ПССД и 2 от ДПС.
    Моля предложение за Комисията по правата на човека. Господин Лютфи пръв вдигна ръка.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Парламентарната група на Движението за права и свободи предлага тази комисия да се състои от 15 души. Пропорционалността да изглежда така: 7 за Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 6 за Парламентарната група на БСП и 2 на Парламентарната група на Движението за права и свободи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, господин Лютфи. Други предложения? - Господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Поддържам предложението за броя на членовете в тази комисия, а разпределението на представителите смятам, че отново потвърждава нашите протестни изказвания, че пропорциите се нарушават. Специално в тази комисия настояваме те да бъдат спазени. Затова припомням това, което предложих, когато предварително се постави този въпрос: 7 от Съюза на демократичните сили, 7 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 1 от Движението за права и свободи.
    ГЛАСОВЕ НА ДЕПУТАТИ ОТ СДС: Съвсем криви са вижданията ви за правата на хората.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, други изказвания?
    ПЛАМЕН ЙОВЧЕВ: Отново относно пропорциите. Нито 7-62, нито 7-7-1 е идеалната пропорция. Няма нито една парламентарна група, която да има 7 пъти повече депутати от ДПС. И 7-6-2 е много по-справедливо, направете си сметка, за да се уверите, отколкото 7-7-1.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Чухме предложението на ДПС, което е 7-6-2, и предложението на господин Премянов, което е 7-7-1. Искате думата? - Моля.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Приемате ли, за да уважим всички предложения, компромисно - оттеглям своето и става 16 - 7-7-2.
    ГЛАСОВЕ ОТ МНОЗИНСТВОТО: Става четно число.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Ние го приехме това. Дванадесет имаме вече.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, ако няма други предложения, да преминем към гласуване. Най-отдалеченото предложение е 160.3 на господин Премянов и то гласи: Комисията по правата на човека да се състои от 16 народни представители, като съотношението е 7-7-2. Моля, които подкрепят предложението на господин Премянов, да гласуват.
    От общо гласували 207, за 84, против 100, въздържали се 2.
    Предложението се отхвърля.
    Поставям на гласуване предложението Комисията по правата на човека да се състои от 15 народни представители, като съотношението е 7-6-2. Моля ви, гласувайте.
    От общо гласували 189, за 112, против 75, въздържали се 2.
    Мисля, че някой каза, че господин Орсов иска по групи - какво, господин Орсов, какво искате? Обяснение на вот? Процедура? Заповядайте. Само да обявя - Комисията по правата на човека се състои от 15 народни представители - 7 от СДС, 6 от ПССД и 2 от ДПС. Заповядайте. 160.4 ЗЛАТИМИР ОРСОВ: Моят процедурен въпрос се отнася до следното. Председателствуващият през цялото време подлага на гласуване първо предложението, което е най-отдалечено. През цялото време не ми стана ясно според кой критерий е най-отдалечено. И аз бих искал да помоля господин Савов да спазва точно разпоредбата на чл. 22, ал. 4 от Временните процедурни правила, които изискват направените предложения да се поставят на гласуване по реда на тяхното постъпване, а не според някаква отдалеченост по неясен критерий. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Орсов, обяснението е много ясно. Миналата година сме имали предвид точно това правило - най-отдалеченото е последното. И мисля, че действително това не поставя никакви въпроси досега. Но мисля, че имате право сега, ако искате да бъде по реда на тяхното постъпване. (Шум в залата) Вярно, обаче мисля, че това с нищо не изменя нещата. Ние винаги сме правили това нещо, винаги сме започвали с най-отдалеченото, ясно е кое е най-отдалеченото, не е толкова сложно. Най-отдалеченото е последното.
    Моля за предложения по състава на Комисията за радио и телевизия.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Парламентарната група на Съюза на демократичните сили предлага Комисията по радио и телевизия да се състои от 17 народни представители, като съотношението на членовете бъде 8 за СДС, 7 за ПССД и 2 за ДПС. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има ли други предложения?
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Тъй като аз съм внесъл писмено предложение, напомням, че предложихме 23. Съотношението беше 11-10-2. Явно е, че волята на мнозинството се различава от това, което ние предложихме. Смятам, че е безсмислено да спорим, оттеглям своето предложение и приемам предложението, което направи Златка Русева.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, гласува се предложението Комисията по радио и телевизия да се състои от 17 народни представители, като 8 бъдат от СДС, 7 от ПССД и 2 от ДПС.
    От общо 195 гласували 148 са гласували за, 29 против и 18 въздържали се. Предложението се приема. СМ/ВР 161.1
    Моля за предложения за Комисията по труда и социалното осигуряване.
    Има думата госпожица Русева.
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! В нашия парламент, като всеки демократичен парламент се зачита и предложението на малцинството. И ние го подкрепяме, като сме съгласни Комисията по труда и социалното осигуряване да се състои от 17 народни представители в съотношение 8 от СДС, 7 от ПССД и 2 от ДПС. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Желев.
    КИРИЛ ЖЕЛЕВ: Благодаря, господин председател. Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предлагам комисията да се състои от 19 души, 3 от ДПС, 5 от ПССД и останалите 11 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Лютфи.
    ЮНАЛ ЛЮТФИ: Господин председателю, уважаеми колеги народни представители! Тази комисия е изключително важна. Вие знаете, че тя ще се занимава с изиключително трудни, жизнено важни проблеми в социалната област - безработица и т.н.
    Предлагаме тя да се състои от 17 души. Подкрепяме разпределението, както следва: 8 за СДС, 7 за ПССД и 2 за ДПС.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има ли други предложения? Господин Желев, поддържате ли Вашето предложение?
    КИРИЛ ЖЕЛЕВ: Поддържам го.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тогава предлагам първо, да се гласува предложението на господин Желев, а именно комисията да се състои от 19 души.
    Има думата господин Премянов.
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Може би е прав с характера на предложението, което направи господин Желев. То си стои и процедурно трябва да бъде гласувано. Но това, което аз направих, съгласувано с парламентарното ръководство на парламентарния съюз, го поддържаме и то в случая съвпада, беше подкрепено и от другите парламентарни формации.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов, значи Вие поддържате съставът да бъде 17 души в съотношение 8-7-2? но това означава все пак, че предложението на господин Желев стои, така ли? (Шум в залата) 161.2
    ЗЛАТКА РУСЕВА: Аз мисля, че не трябва да пренебрегваме някакви предложения, разбира се, ако не са такива като на господин Тамбуев - за промяна на чл. 1 от Конституцията. На всички останали трябва да отговорим с гласуване. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вярно е, че във Временните правила се има предвид редът на постъпването. Мисля, че досега нищо не ни пречеше. Може би в бъдещия правилник действително да влезе - по реда на постъпването, защото е по-лесно. Но във Великото Народно събрание гласувахме по другия начин и затова не мисля, че сега за последната комисия трябва да се променя.
    Ето защо първо предлагам на гласуване предложението на господин Желев. Който е съгласен комисията да се състои от 19 души, от които 11 за СДС, 5 за ПССД и 3 за ДПС, моля да гласува.
    От общо 200 народни представители 51 гласуват за, 129 против и 20 въздържали се. Предложението се отхвърля.
    Предлагам да се гласува предложението, което се поддържа от трите парламентарни групи, а именно съставът на комисията да бъде от 17 народни представители, като разпределението е 8-7-2. Моля, гласувайте.
    От общо 191 гласували 169 са гласували за, 10 против и 12 въздържали се.
    Комисията по труда и социалното осигуряване се състои от 17 народни представители, от които 8 от СДС, 7 от ПССД и 2 от ДПС.
    Преди да преминем към точка втора от дневния ред искам да ви съобщя, че нашето заседание утре започва от 10 часа.
    Ръководствата на парламентарните групи ще бъдат ли готови с предложение за състав на ръководствата? В 9 часа ще се събере Председателският съвет, за да може там да се направят предложенията, така както изисква чл. 4, т. 2. Ясно е, че всяка парламентарна група ще излъчи предложения за членове и ръководство. Но поне за ръководствата да бъдете готови с предложения.
    Господин Йорданов, имате думата. 161.3
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Господин председател, колеги народни представители! Аз мисля, че трябва да продължим още малко работата по тази точка от дневния ред сега и да гласуваме вида на ръководствата, структурата на ръководствата. Това можем да го направим още тази вечер.
    А що се отнася до състава, имената на ръководството или състава на комисиите, нашето предложение е това да стане в сряда.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Имаме и една точка втора, която се отнася за телевизията, и ние трябва да доуредим този въпрос. (Господин Стефан Савов обсъжда в делови порядък проблема с господин Александър Йорданов и Красимир Премянов)
    Само структурата - ще ни отнеме много малко време. Утре, а ко вие не сте готови, ние действително можем да нямаме пленарно заседание. Да гласуваме да се отложи, като ръководствата работят заедно със споменатите групи, за да може в сряда да се направи абсолютно всичко. Но това означава, че днес ще трябва да се гласува точка втора. Защото ние действително не можем да оставим в това положение телевизията.
    Моето предложение, което правя, с оглед да може евентуално утре да работят ръководствата, да предложат както структурата, така и ръководствата на комисиите и т.н., за да можем в сряда да решим този въпрос, е сега да гласуваме и да дебатираме преди това по точка втора от дневния ред.
    Преминаваме към точка втора от дневния ред.
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ВЪВ ВРЪЗКА С ВРЕМЕННОТО УПРАВЛЕНИЕ НА КОМИТЕТА ЗА ТЕЛЕВИЗИЯ.
    Постъпило е едно предложение - проект за решение, което ви е раздадено. Постъпило е в законния срок от господин Йордан Василев и от господин Емил Капудалиев.
    Необходимо ли е да го чета, тъй като вие го имате пред вас? Чувам, че не е необходимо, тъй като всеки един от вас притежава този текст.
    Моля, който има становище по този въпрос, но, първо, би трябвало вносителите да си кажат думата, т.е. господин Капудалиев. ББ/ВЙ 162.1
    (Господин Капудалиев приближава към председателя и обсъжда с него предложението) Господин Капудалиев се отказва от думата.
    Има ли други народни представители, които желаят да се изкажат?
    Госпожица Велислава Дърева има думата.
    ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Благодаря Ви, господин председател, уважаеми колеги! Аз предлагам в момента да не разглеждаме тази точка, за да не повторим направена вече грешка от този парламент. След няколко дни ще мине на Конституционен съд оплакването на господин Огнян Сапарев и аз предлагам ние да не предрешаваме за втори път и да не изпреварваме за втори път решението на Конституционния съд - нещо, което вече направихме.
    Освен това, доколкото зная, Народното събрание няма правото да си присвоява функциите на изпълнителната власт и нека да не надвишаваме своите компетенции и задачи в тази държава.
    Освен това, господин председател, тук има една папка, която съдържа (не успях да преброя всичките подписи, но те са хиляди) подписи в защита на личността Огнян Сапарев и на Конституцията. Затова Ви я предавам. (Госпожица Велислава Дърева предава папката на господин Стефан Савов)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, госпожице Дърева, само че искам да се обърна към Вас. Конституционният съд се произнася именно, когато има нарушения. Той не може да предхожда Народното събрание. Когато Народното събрание направи някаква грешка, тогава Конституционният съд ще вземе отношение. Така че има една поредност на нещата.
    ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА: Аз мисля, че поредността в момента се спазва. Има нарушение на Народното събрание и се чака решението на Конституционния съд.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Василев.
    ЙОРДАН ВАСИЛЕВ: Благодаря Ви, господин председателю, уважаеми колеги! Съжалявам, че трябва пред вас сега да разяснявам един въпрос, който за мнозина тук е ясен, а най-ясен е за членовете, бившите членове на бившата Комисия за радио и телевизия. Госпожица Дърева ве права, че това е присвояване на изпълнителна власт, но така е постановлението в Конституцията. След 162.2 дълги обсъждания миналата година в тази комисия се стигна до становището, че телевизията, радиото и БТА не бива да бъдат подчинени на изпълнителната власт и да зависят пряко от политическите сили в най-ясната им концентрация. Възраженията, които бяха представени са, че и тук решават политически сили, и в залата на Народното събрание, тогава на Великото Народно събрание.
    И все пак в – 6 от Преходните и заключителните разпоредби на Конституцията този въпрос е поставен именно така и ние не можем да го пререшим, освен ако променим Конституцията. Тук се избират ръководителите и затова в този смисъл е и нашето предложение за един временен колективен ръководител, защото става дума очевидно за две или три седмици и не е нужно да губим време и да дебатираме тази или онази личност, а просто практически хората, които и сега ръководят телевизията, да я ръководят колективно. Това са главните редактори, най-компетентните лица в момента в телевизията.
    Колкото до Конституционния съд, аз смятам, че едно Народно събрание, един парламент не може да си позволи да бъде зависим от решенията на когото и да било в една страна.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йончев има думата.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Благодаря Ви, господин председател! Искам да спра вниманието ви на два момента. Аз внимателно изслушах аргументите на господин Василев и мисля като него, че сме в заварено положение. Ние просто нямаме кой знае колко много избор, след като тези неща са поставени вече преди това. Ние сме задължени да действуваме. Но аз бих искал да помислим не е ли възможно все пак да избегнем тази не особено славна задача. В момента ние сме тук мнозинството от хората, които не сме участвували в Комисията по телевизия и радио, а в решението има наистина съвсем изпълнителски неща. Трябва да се произнесем по тях и очевидно ще се произнесем доста повърхностно. Ще гласуваме, разбира се, според това, както се гласува, но това няма да означава, че сме направили компетентно решение.
    Има два варианта, според мен. Единият вариант е в средата на следващата седмица комисията наистина компетентно да си разгледа въпроса, да го представи в пленума и тогава ние ще гласуваме това, което специалистите ни предложат. 162.3
    А другият вариант е, той е малко по-далечен, институцията "телевизия", тя е установена институция, работи много отдавна и винаги, когато има някоя институция, когато някой си отиде, някой друг го замества. Не е наша работа да им определяме какво да направят, докато минат няколко дни. Мисля, че изпадаме в доста големи изпълнителски детайли и ставаме жертва на отделни амбиции, а това не е славна страница наистина за нас. Най-хубавото е да си останем законодатели и да си стоим там, където ни е мястото. Няколко дни те ще издържат. Аз мисля, че на телевизията не й личи сега, че Огнян Сапарев го има, че го няма. Нещата си вървят. Предлагам ви да не изпадаме в такава дребнавост. Малко по-достойно да се държим, като законодатели.
    Конституционният съд сме го сезирали, но оттук не произтича нищо по отношение на изпълнителната власт. Това е съвсем друга работа.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Капудалиев. 162.4 ЕМИЛ КАПУДАЛИЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Искам да уведомя уважаемото народно представителство, че всъщност онова, което се отнася до това решение, е дело свършено. Става дума за действието на ръководството на Комитета за телевизия за неща, които вече са свършени. Включително и новогодишната програма е изработена. В момента Българска телевизия произвежда програмата, която ще се излъчва чак през февруари. Тоест до края на годината някой все пак трябва да оформи финансово, да подпише тези документи и да приеме финала, края на годината. Затова точно в нашето решение е записано: до избирането на председател на комитета възлага на Програмния съвет да ръководи същия, като финансовите документи се подписват от госпожа Милица Трайкова. Това е всичко.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Ние не я познаваме и не сме длъжни да я познаваме.
    ЕМИЛ КАПУДАЛИЕВ: Госпожа Милица Трайкова има висше образование, тя е от 20 години в системата на Комитета за телевизия, така че въпросът е просто формален и едва ли има смисъл да се
    обсъжда в детайли.
    ГЛАСОВЕ ОТ СДС: Да се гласува!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Орсов има думата.
    ЗЛАТИМИР ОРСОВ: От мотивите към предложения проект за решение и онова, което каза господин Капудалиев, всъщност всички разбрахме, че това решение е без предмет, тъй като дали ще го приемем или няма да го приемем, Програмният съвет ръководи и в момента телевизията и няма нужда от нашия вот. Той досега не е имал нужда от нашия вот, за да ръководи телевизията за времето от освобождаването на господин Огнян Сапарев до момента, в който бихме евентуално приели това решение.
    Така че аз ви предлагам да не се занимаваме с този въпрос.
    Що се отнася до назначаването на госпожа Милица Трайкова като подписващ финансовите документи, мисля, че това не е работа на Народното събрание да назначава главните счетоводители или временно изпълняващите длъжността, подписващи финансоСБ/ВЙ 163.1 вите документи. И в момента най-вероятно някой подписва тези документи. Освен това аз лично не съм наясно и мисля, че много от колегите народни представители също не са наясно, коя всъщносот е госпожа Милица Трайкова. Ако ще бъде все пак наложено да се гласува едно такова решение, аз бих помолил вносителите да кажат коя всъщност е госпожа Милица Трайкова.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз бих искал само да кажа следното. Не съм съгласен нито с господин Капудалиев, нито с господин Орсов. Ще обясня. Като председател на Народното събрание днес най-малко 3-4 пъти ми се обадиха от Българска телевизия, за да искат решение как да действуват. Знаете, че аз лично съм бил против, казал съм го неведнъж, смятам, че наймалко е работа на Народното събрание да ръководи Българска телевизия. Но това е мое лично мнение. Тук обаче има едно конституционно задължение. Просто обяснявам защо сме длъжни да се занимаем с този въпрос. (Обръща се към господин Капудалиев, който иска думата.) Господин Капудалиев, Вие вече говорихте по този въпрос.
    ЕМИЛ КАПУДАЛИЕВ (от място): Да обясня коя е Милица Трайкова.
    ГЛАСОВЕ ОТ ПССД: Няма нужда.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: По една тема, по един въпрос един оратор не може да говори два пъти.
    Има думата господин Сугарев.
    ЕДВИН СУГАРЕВ: Уважаемо председателство, уважаеми дами и господа! Все пак бих искал да напомня, че сред многото аргументи, приведени именно от страна на Парламентарния съюз за социална демокрация за това защо не трябвало да се маха господин Сапарев от Българска телевизия, беше и този, че нямало кой да управлява телевизията, ако го махнат. Не мога да не отбележа известна справедливост в този аргумент, защото Огнян Сапарев беше човек, който обича да уволнява, обича да маха всички, които могат да го конкурират и който успя да прогони всичките си заместникдиректори, някои от които уволни без каквито и да било обяснения, както беше примерно случаят с Емил Лазев. 163.2
    Така че мисля, че следва и правя процедурно предложение да прекъснем с обсъждането за това трябва ли или не трябва да обсъждаме внесеното вече предложение за решение и да преминем към дебати по същество.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Андреев.
    КОСТА АНДРЕЕВ: Колеги, виждате, че се оказваме в една много сложна ситуация поради това, че вече взехме едно неправилно решение. Така или иначе, след това решение ние трябва сега да търсим изход от положението, в което се намираме. Но това, което се предлага тук, отново е нарушение на установените вече у нас правила и дори нарушение на Конституцията. Това, което тук се съобщава, че произтича от Конституцията, аз мисля, че не произтича от Конституцията. Конституцията не визира, че трябва да бъде избиран Програмен съвет от Народното събрание.
    ГЛАСОВЕ ОТ СДС: Той съществува!
    КОСТА АНДРЕЕВ: Той съществува, но неговият избор не е предмет на Народното събрание. Не е задължение, не е функция на Народното събрание. Народното събрание избира ръководителя на телевизията, на радиото и на Българската телеграфна агенция. А този вече ръководител определя Програмен съвет, състава на който той предлага на Комисията по радио и телевизия, избрана от Народното събрание. И там всъщност става обсъждането на този Програмен съвет. Сега всъщност Народното събрание влиза в ролята на Комисията по радио и телевизия.
    Затова аз мисля, че ние отново правим нарушение и нека днес не обсъждаме този въпрос. Виждаме тук, че телевизията продължава да функционира, има установен ред. Аз мисля, че това може да продължи до 2-3 дни и с този въпрос да се заеме Комисията по радио и телевизия и да предложи едно законосъобразно решение, което да не влиза в противоречие с Конституцията.
    Моля ви, колеги, нека така да постъпим!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (обръща се към господин Емил Капудалиев, който отново иска думата): Господин Капудалиев, аз казах, че по един въпрос ораторът има право да говори само веднъж. Това са общите разпоредби.
    Има думата господин Янаки Стоилов. 163.3 ЯНАКИ СТОИЛОВ: Въпросът, който сега реално би трябвало да решим като Народно събрание, е да възложим изпълнението на функциите на председател на Комитета за телевизия на определено от нас лице. Какъв би бил за мен най-лесният изход в тази ситуация, в която се намираме?
    Ще използувам една аналогия: когато се гласува оставката на правителството, на него се възлага да изпълнява функциите до формирането на нов кабинет. (Оживление в залата) Да, зная, че ще възразите, защото това води в определена посока и тя е точно такава, каквато подозирате.
    Тук не обсъждам качествата на господин Сапарев, които и не мога да оценявам от професионална гледна точка, но смятам, че ако този въпрос наистина е въпрос за една седмица, докато се сформира комисията и тя се произнесе по въпроса, още повече, че има един висящ спор и мисля, че едно такова решение би било благоприятно, най-лесното решение, ако ние се водим от принципни съображения, е да му възложим да изпълнява функциите на председател до избирането на нов председател от парламента.
    Решението, което предлагат господата, юридически за мен също е спорно, без да обсъждаме другата кандидатура, тъй като тя не се предлага за председател на Комитета за телевизия, а се предлага за подписващ финансовите документи. Вие може да ни предложите да назначим шефовете на програми в телевизията, счетоводители, портиери и т.н., но това не е наша работа. Не само в мотивите, но и в диспозитива това решение за мен не е в компетенциите на парламента.
    ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Да гласуваме!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Райчевски.
    СТОЯН РАЙЧЕВСКИ: Искам да направя процедурно предложение, но преди това искам да кажа само две думи: много ме изненадва обстоятелството, че само една група от народното представителство, която седи от лявата страна, така упорито продължава да повтаря и да настоява, че са гласувани и са взети неправилни решения. ДП/ВЙ 164.1
    Моето предложение е да прекратим дебатите и да пристъпим към гласуване. (Частични ръкопляскания)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Направено е процедурно предложение. Един народен представител има право да се противопостави на това предложение.
    Има думата господин Тамбуев.
    ГЕОРГИ ТАМБУЕВ: Против това предложение съм по следните причини:
    Вчера ние дълго умувахме и се изказвахме по въпроса за радиото - дали да се предават нашите заседания или не. Тук се изказаха невероятно много некомпетентни мнения за радиото като държавна институция, за радиото като независима институция, затова, че колективът на радиото трябва сам да решава всички въпроси - дали да предава или не, че Народното събрание не може да се меси в работата на радиото, че те трябва да преценят и т.н.
    Изказаха се мнения, които нямат почти нищо общо с професионализма на журналистите. Зная и не отричам правото на средствата за масова информация да коментират нещата от съответните факти, които стават тук, в това Народно събрание да си правят съответно коментари, но аз като журналист на конкретния факт знам, че голяма част от българския народ иска да чуе автентичния документ - тоест, какво става тук, в Народното събрание, без коментара на съответния журналист. Самият начин на подреждането на фактите е вече коментар, дори и да се дават само факти в отделни репортажи.
    Вчера ние стигнахме до извода с гласуването, че даваме пълна свобода на радиото да прави каквото иска с отразяването на Народното събрание.
    Днес ние с това предложение ограничаваме тази свобода за Българската телевизия. Българската телевизия е държавна институция и тя трябва сама да реши до избирането на председател на телевизията какво да прави.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Тамбуев, с Вашето изказване Вие фактически отнехте възможността на един човек, който можеше да изкаже мнение против това, което изложи господин Райчевски. Вие отидохте на съвсем друга тема. 164.2
    Тъй като има предложение за прекъсване на дебатите, предлагам народните представители да гласуват.
    От общо 197 гласували за - 118, против - 78, въздържал се - 1.
    При това положение дебатите се прекратяват.
    Поставям на гласуване проект за решение с вносител Йордан Василев и Емил Капудалиев.
    ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Имаше алтернативно предложение.
    ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Моля, прочетете предложението.
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): Нека да гласуваме най-напред предложението на Янаки Стоилов.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Гласува се предложението, представено от Йордан Василев и Емил Капудалиев. То е раздадено на всички народни представители.
    КЛАРА МАРИНОВА (от място): Искам думата.
    ВЕНЦЕСЛАВА ДИМИТРОВ (от място): В момента гласуваме!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Предложението на господин Стоилов не беше формулирано много ясно, но също ще го подложим на гласуване.
    Моля, гласувайте за проекта за решение, предложен от господин Йордан Василев и господин Емил Капудалиев.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Ще разрешите ли обяснение?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да.
    От общо гласували 147, за - 117, против - 19, въздържали се - 7. (Частични ръкопляскания)
    Има думата господин Димитър Йончев. 164.3 ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Господин председател, уважаеми колеги! Аз се извинявам, че пак говоря по въпроса, но действително искам да обясня вота си. Мисля, че не се разбрахме. Не ставаше дума за това кой може да наложи тук с гласуване някакво решение. Това е съвсем конюнктурно, то ще си отиде. Става дума за това, че направихме един доста стране прецедент. Представете си, че госпожицата (или госпожата), която овластихме там да прави нещо, влезе в някакво престъпно деяние благодарение на властта, която й дадохме. (Реакция от мнозинството: "Е-е-е!") Как ще ни подведат нас, 240 души, под отговорност?! Кой е тоя? (Отново реакция от блока на мнозинството) Смесихме властите по един невероятен начин. Създадохме един много интересен казус. Например, преди ние да гласуваме това решение, откъде произтичаше власт в телевизията? Имаха ли право тези хора да си решават въпросите? Когато техният началник примерно се разболее от едра шарка или го арестуват, защото е под следствие, как решават те въпросите? Народното събрание ли им решава въпросите? Изпаднахме в невероятно глупаво положение благодарение на общите си усилия. Аз се срамувам, да ви кажа. (Ръкопляскания от блока на ПССД)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Янаки Стоилов, който искаше да формулира едно предложение, ако държи на него.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ: Ако, господин председателю, вече е прието това решение, което гласуваха мнозинството от депутатите, процедурно не зная дали е възможно ние да гласуваме нещо друго. Поради тази причина аз само ще повторя: няма да формулирам и да искам да се гласува предложението, защото вече едно решение, въпреки нередно за мен, се прие, и то нередно не защото е нецелесъобразно, а защото ние правим нещо, което не трябва да правим - назначаваме счетоводители и изместваме, вместо председател на комитета да управлява тази институция, някакъв Програмен съвет. Ние не сме предвиждали никъде, че Народното събрание избира Програмния съвет на Българската телевизия.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стоилов, действително Вие и тогава не направихте някак си ясно предложението.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ: Аз не казах, че го формулирам като предложение, въпреки че мисля, че като израз беше ясно, че найПП/ЙА 165.1 лекият, най-прекият и най-законният път е да упълномощим освободения председател да изпълнява функциите на такъв до избирането на нов. Това беше идеята и я разбраха колегите. Затова гласуваха против. (Шум в залата)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕФАН САВОВ: Да, но Вие не разбирате, просто казвам, че друг път трябва да се казва, че се предлага.
    Господин Боков има думата.
    ФИЛИП БОКОВ: Господин председател, искам да обясня гласа си "против". Поредното гласуване по този въпрос показа как като се направи една погрешна стъпка Народното събрание е в състояние да затъва все повече и повече в такива погрешни стъпки.
    Гласувах против решението по три причини. Първо, защото в този случай Народното събрание действува като конвент; второ, защото не смятам, че Народното събрание може да определя действеително Програмен съвет или някакъв сътрудник на телевизията да извършва тази работа (реакция от блока на мнозинството) и трето, уважаеми компетентни господа, които затъвате в собственото си невежество (шумна реакция от мнозинството: "Е-е-е!"), ще ви кажа, че тук два пъти се употребява терминът "Комитет за телевизия". Ако не знаете, искам да ви осведомя, че такъв комитет няма от 30 март 1990 г. Решението, което взехте с вашите гласове на 6 октомври, също е неправомерно чисто на това формално основание. Такъв комитет не съществува. Господин Сапарев никога не е бил председател на Комитета за телевизия. И аз бих оправдал господин Йордан Василев, който не би трябвало и да знае тези неща. Но господин Капудалиев, който твърди, че 22 години работи в телевизията, е непростимо да не знае, че в България няма Комитет за телевизия. В България има Българска телевизия, която не е комитет, господин Капудалиев. (Шум в залата, ръкопляскания от блока на ПССД)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля Ви се, нямате думата, (обръща се към господин Пандурски, който иска думата за реплика), защото това е обяснение на вот. На обяснение на вот не се прави реплика. Моля Ви се, господин Пандурски, и заемете мястото си, а не на местата, определени за членовете на Министерския съвет. (Шум в залата) Извинявайте, но просто не се прави реплика на обяснение на вот.
    Ясно, решението се приема. 165.2
    Ако искаме утре да няма пленарно заседание, трябва да гласуваме. Защото иначе ние нямаме право да променим реда, така както е посочен във Временните правила. Направи се предложение утре да могат ръководствата да се съберат, евентуално в понеделник да продължат, за да имаме в сряда действително готови предложения за ръководствата на комисиите. Тогава вече в сряда ние ще можем да гласуваме и ръководствата на комисиите, структурата на ръководствата, лицата и да минем и към гласуването на правилника, който по всяка вероятност ще бъде готов в сряда или в четвъртък.
    Иска ли някой думата? За какво, господин Виденов?
    ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Искам думата по процедурен въпрос - за утрешния дневен ред.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Утрешния дневен ред! Нали ако решим, няма да имаме пленарно заседание? Първо трябва да решим дали ще има пленарно заседание.
    ЖАН ВИДЕНОВ: Господин председателю, с риск да си спечеля не особено добрите чувства на всички страни от тази зала, аз бих предложил утре да има пленарно заседание, защото от всички страни на тази зала се чуха клетви от необходимостта от парламентарен контрол, от засилено внимание на Народното събрание към работата на Министерския съвет. Конкретни питания вече са постъпили от народните представители. Това, че няма процедура за тяхното провеждане, с нищо не ни спъва. Нямаме приета и процедура за приемане на закони и на такива решения, каквото приехме преди малко, но въпреки това ги приемаме. Така че в полза на принципа на парламентарния контрол и на прозрачността на Министерския съвет аз предлагам утре да дойдат министрите и да отговорят поне на тези народни представители, които са им поставили питания. Аз се запознах с всяко едно от тях. Те напълно са в тяхната компетентност и визират техни изказвания, направени през тази седмица. Не е необходимо нищо да се отлага.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Виденов, че Вие сте се запознали, е, предполагам, много добре и може би Ваше задължение като човек от ръководството. Но че Председателството не се е запознало, защото нищо не му е представено, това е друг въпрос. (Реакция в залата)
    Господин Премянов, по процедурен въпрос ли? 165.3
    КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Днес ние не гласувахме дневен ред, уважаеми господин председател, а вчера, в края на заседанието, ако си спомняте, аз предложих и никой не възрази да смятаме, че не е изчерпан дневният ред по точката, която третираше излъчванията по радиоефира на дейността на парламента.
    Предложих, след като бъде надлежно оформено и раздадено на народните представители устно направеното предложение от госпожа Блага Димитрова, а това вече е направено, то днес да бъде подложено на гласуване.
    Много моля предвид на това, че днешният дневен ред не беше гласуван и че това предложение, което аз вчера направих по дневния ред, а именно, че той не е изчерпан и остава да извършим гласуване по предложението на госпожа Блага Димитрова, без да преминем към този въпрос.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов, изслушайте сега моята логика.
    Днес постъпи предложението, писмено, мотивирано, на госпожа Блага Димитрова. Логиката е такава: ако ние утре няма да имаме пленарно заседание, тогава ние след това гласуване, ако действително няма да има пленарно заседание, ще гласуваме дневен ред за сряда, в който, ето, предложението на госпожа Блага Димитрова го имам, ще го сложим и него в дневния ред. Предложението на госпожа Блага Димитрова ще бъде във всеки случай включено. То е дошло навреме. Целият въпрос е, че първо по логически път да решим дали утре ще имаме или няма да имаме пленарно заседание. (Шум в залата, реплики, които не се разбират) 165.4 Имаме възможност да включим в дневния ред и да обсъждаме днес предложениетона госпожа Блага Димитрова.
    ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Няма смисъл. То е от утре.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: То е от утре, защото смятахме, че утре ще имаме пленарно заседание. А ако утре нямаме пленарно заседание, няма как да се предава по телевизията. Аз предполагам, че тя ще промени от 19, когато е пленарното заседание. Просто това е цялата работа.
    ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Вижте входящия номер.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не, то не е от 14. То е от 15. Вижте горе печата. Добре, аз смятам така: подлагам на гласуване дали утре ще имаме пленарно заседание или по-скоро дали да нямаме пленарно заседание.
    Които са утре да няма пленарно заседание, да гласуват, моля ви.
    Народното събрание има правото да реши дали утре да нямаме пленарно заседание. Които искат утре да няма пленарно заседание, гласуват "за".
    (Единични ръкопляскания в залата посрещат резултата на светлинното табло)
    От общо гласували 208, 120 за, 76 против и 12 въздържали се - предложението се приема.
    Сега моля ви, ще гласуваме дневния ред.
    Господин Йорданов, по какъв въпрос искате да говорите, защото първо трябва да гласуваме дневния ред.
    АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми господин председател, госпожи и господа народни представители! Аз дълбоко съжалявам, че трябва да вляза и в ролята на вицепрезидента на републиката господин Семерджиев (единични ръкопляскания в залата), който обикновен оимаше навик в миналото Велико Народно събрание да ни носи тревожни вести. И сега искам да ви поднеса обаче една приятна вест. А тя е следната: че парламентарната група на БСП или Парламентарният съюз за социална демокрация все по-успешно усвоява опита на Съюза на демократичните сили от миналата година и след днешния митинг е повел свои хора да протестират против Народното събрание, против народните представители и са направили блокада на Народното събрание. (Възгласи в залата, ръкопляскания) ВТ/ЙА 166.1 Бих казал, че това е много хубаво. Тоест опозицията се осъзнава вече наистина като опозиция и аз им пожелавам успе в митинговата демокрация. (Шум в залата, някои от депутатите стават и напускат залата)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви, не напускайте залата. Госпожа Ананиева, ще Ви дам думата, но първо трябва да гласуваме дневния ред. Ако обичате.
    НОРА АНАНИЕВА (от място): На него по дневния ред ли му дадохте думата?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви, госпожа Ананиева има първо думата. Само че, госпожа Ананиева, вижте, че хората напускат, нека да гласуваме дневния ред. Той мисля, че е ясен.
    Точка първа ще бъде окончателното оформяне и ще гласуваме за ръководство и членове на постоянните комисии.
    Точка втора - предложението, направено от госпожа Блага Димитрова.
    Мисля, че ако е готов вече и правилникът, можем провизорно да включим и него като точка трета.
    Моля, тези, които са за така оформения дневен ред за сряда, да гласуват.
    Госпожа Ананиева сега ще Ви дам думата.
    Моля ви, гласувайте за дневния ред. Не може в залата да има около 200 души и да гласуват 150 души. Дневният ред не може да бъде подложен на някаква форма на негласуване. Разберете това. Можете да гласувате против, но какво означава това?
    От общо 163 гласували, 159 за, против няма и въздържали се 6, дневният ред се приема.
    Госпожа Ананиева има думата. 166.2 НОРА АНАНИЕВА: Може би все пак тези, които не се интересуват, могат да напуснат.
    Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Упълномощена съм от многохилядния митинг, проведен току-що в центъра на София, да връча протестно писмо и петиция против антиконституционния, противоправен, антидемократичен, репресивен законопроект, внесен преди няколко дни тук, в тази зала. Текстът на писмото е, както следва:
    В българския парламент е внесен законопроект, невинно назован "За връщане на отнето държавно имущество", практическата цел на който е да се конфискува цялото имущество на Българската социалистическа партия. Внесеният законопроект, както и обявената от трибуната на парламента закана на водача на антиконституционното Движение за права и свободи Ахмед Доган да внесе законопроект за забрана на Българската социалистическа партия, са политически ходове, силно напомнящи онова, което най-реакционните сили в нашата страна сътвориха през 1924 г. - Закона за защита на държавата. Политическата десница в нашата страна - СДС, с помощта на своя съюзник, използува минималното си парламентарно мнозинство за неприкрита агресия срещу прогресивните и демократични сили в страната. (Гласове от мнозинството: "Е-е-е!" и ръкопляскания)
    Това, което господата не успяха да постигнат на изборите - да отстранят от политическата сцена Българската социалистическа партия, сега се опитват да постигнат чрез механизма на гласуването. Законопроектът е акт на репресия срещу неудобни политически противници. Той е изключително опасен, особено днес, когато се утвърждава новата българска демокрация. С характерни за тоталитаризма методи, най-сериозният политически опонент се лишава от възможност за нормална парламентарна дейност. Агресивният акт е насочен преди всичко срещу БСП, която даде решаващ принос за преодоляване на тоталитарното минало и за демократичните преобразования в нашата страна, за съхраняване на гражданския мир, за създаване на нова политическа, икономическа система. Удря се по партия, която представлява една трета от българските избиратели и се намира само с около 1 на сто след управляващата сила. ДЕ/КТ 167.1
    Ръководството на БСП многократно е заявявало, включително и чрез решение на последното си заседание, че е за връщане на държавата на онова имущество, което тя и други партии и организации са придобили в тоталитарно-бюрократичното минало. Всяка политическа партия днес трябва да разполага само с това, което е необходимо за осъществяване на нейната нормална политическа дейност. БСП не иска нищо повече за себе си. На тази идея е подчинен и внесеният от Парламентарния съюз за социална демокрация законопроект за имуществото на политическите партии. Но вместо да върви по нормалния парламентарен и демократичен път за решаване на въпроса, СДС избра крайностите на извънредното законодателство, репресията, силовата политическа разправа. Ето защо ние се обръщаме към депутатите от Народното събрание, към президента на републиката, на който утре делегация ще връчи същото протестно писмо, към всички български граждани с призива да не допуснат приемането на този закон, който ще бъде тежък удар не само за членовете на Социалистическата партия и нейните избиратели, но и за младата българска демокрация.
    Законопроектът на СДС е антиконституционен. Той противоречи на една от най-съществените норми на нашия основен закон, че е недопустимо отчуждаване на собственост, освен при посочени изрично условия и след предварително и равностойно заплащане. Този акт нарушава и принципа за разделение на властите. От парламента се иска да реши един гражданскоправен спор между държавата и отделни юридически лица, който изцяло се отнася към компетенциите на съда. И всичко това става, когато в съда министърът на финансите е внесъл вече съответен иск, който предстои да се разгледа, когато в момента в страната вървят десетки такива процеси, половината от които вече с присъда на съответните съдилища, са решени в полза на имуществото на Българската социалистическа партия и то като окончателни решения.
    Внесеният законопроект няма нищо общо с практиката и нормите на една цивилизована държава. Предвижда се конфискация на цялото имущество, без оглед на времето и основанията за придобиването му. Законопроектът се обосновава на недопустимата презумпция, че абсолютно цялата собственост на БСП е придобита незаконно. Грубо нарушен е един от основните принципи на правовата държава, че всичко, което се твърди, трябва и да се докаже и то в рамките на едно нормално съдопроизводство. 167.2
    За политическите цели на авторите на законопроекта говори и избирателният им подход. Очевидно, неслучайно законопроектът е пропуснал редица други организации, които при тоталитарната система също са получавали субсидии от държавата. За репресивния характер на закона говорят и огромните наказания на лицата, които волно или неволно създават "пречки" за изпълнение на закона.
    Не може да се отмине и предвиденото отнемане "на имуществото по административен ред", т.е. чрез полицията. Целта е ясна, открита - да се разгроми политическият противник, да се поставят определени политически партии и организации при неравностойни условия, да се изтласка по-специално БСП от политическия живот.
    Ето защо, всички ние, събрани на този исторически площад, всички граждани, загрижени за съдбата на демокрацията, издигаме глас на решителен протест и настояваме да се пресече пътят на този антидемократичен законопроект, който ще опозори демократична България. (Ръкопляскания от БСП)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря! Заседанието в сряда е от 15,00 ч., а Председателският съвет трябва да се събере във вторник, моля ви се, в 10,00 ч.
    Моля, като реплика ли, господин Златаров? Заповядайте. 167.3 ВАСИЛ ЗЛАТАРОВ: Аз няма да вляза в разбор на прочетеното от госпожа Ананиева. Но това, което бе прочетено, ми напомня един момент от португалската история. В 1503 г. Папа Александър I Борджия разпределя границите между Португалия и Испания. И португалският конквистадор Педро Кабал напредва към Бразилия. Пленява разни хора. Най-накрая пленява един местен княз и иска да разбере с какви хора има работа, какъв морал стои пред него. И започва да го разпитва: "Що е добро?" И той отговаря: "Добро е, когато аз открадна кравата на моя съсед, когато взема неговата жена, когато аз го убия". "А какво е зло?" "Когато той вземе моята жена, когато той ме убие, когато той открадне кравата ми". Нищо повече няма да кажа. (Ръкопляскания в блока на СДС)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Закривам заседанието. (Звъни)
    (Закрито в 20 ч. и 5 м.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Стефан Савов
    ДЕЖУРЕН СЕКРЕТАР:
    (Руслан Семерджиев)
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ