Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ДВЕСТА ДЕВЕТДЕСЕТ И ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, вторник, 16 ноември 1993 г.

(Открито в 15 ч. и 22 м.)
16/11/1993
Председателствали: председателят Александър Йорданов и заместник-председателят Кадир Кадир
Секретари: Руслан Семерджиев и Ведат Сакаллъ
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (Звъни): Уважаеми госпожи и господа народни представители, откривам днешното извънредно заседание на 36-то Народно събрание.
На 9 ноември народни представители от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили са внесли на основание чл. 89, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 84 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание проект за решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България заедно с мотивите към него.
Аз моля вносителите на проекта да заповядат и изложат мотивите, както и самото си предложение, след което ще започнат дебатите.
Искам да ви информирам, че Председателският съвет реши всяка парламентарна група да има право на по един час време за изказвания: Съюзът на демократичните сили - 1 час, БСП 1 час, Новия съюз за демокрация и Движението за права и свободи по половин час и независимите депутати също половин час. Това е едно справедливо разпределение на времето.
Заповядайте, господин Христов.
НИКОЛАЙ ХРИСТОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, господин министър-председателю, господин министър на правосъдието, тъй като останалите членове на кабинета не присъстват в залата!
Както вече беше казано, през изминалата седмица Съюзът на демократичните сили внесе проект за решение за гласуване на вот на недоверие на правителството на господин Беров за неговата антисоциална политика. Ние внесохме този проект за решение, ЦМ/ЛТ 118.1. основавайки се на следните мотиви:
В края на миналата година правителството на Любен Беров беше избрано с гласовете на депутати от БСП, ДПС и на някои отцепници от Парламентарната група на СДС. (Оживление) Един от мотивите за избора на това правителство от страна на новосъздаденото прокомунистическо мнозинство в парламента беше, че то ще направи ляв завой и ще защитава реалните доходи на населението, реалния размер на минималната работна заплата, на социалните плащания и на базовия доход за социално подпомагане. С други думи, на българския народ беше обещан по-поносим преход към пазарна икономика.
Щедрите обещания на Беровото правителство са записани в неговата програма, представена в парламента в началото на февруари. Сега, десет месеца по-късно, всички вече се убедихме, че измамните обещания на правителството за по-ниска цена на прехода бяха последвани от некомпетентна и брутална антисоциална политика, застрашаваща нормалното съществуване на милиони български граждани. Ето и фактите:
Вместо да бъде подобрена системата за социално подпомагане и грижи, както бе обещано, днес тази система е пред разпад. Не бяха приети програмите за социално подпомагане на рисковите групи. Напротив, приемането на двете наредби за безплатните лекарствени средства отне правата и надеждите на бременните жени, на майките с малки деца и на инвалидите.
Програмните намерения на правителството да стимулира недържавни форми на социални грижи не бяха последвани от никакви практически действия. Празни останаха обещанията за преход към съвременна осигурителна система с фондове, отделени от държавния бюджет.
Реалната работна заплата само за първите шест месеца на 1993 г. в сравнение със същия период на 1992 г. е намаляла с повече от 13 на сто на заетите в бюджетната сфера и с повече от 3,5 на сто в материалното производство. Допуснаха се сериозни диспропорции между работните заплати по отрасли в материалната и бюджетната сфера.
Средномесечният темп на нарастване на броя на хората, нуждаещи се от социални помощи, се е увеличил от 11 хил. през 1992 г. на 18 хил. през 1993 г.! 118.2.
Въпреки обещанията си правителството не успя да защити реалния размер на социалните помощи през тази година. За изминалите девет месеца от началото на годината не са изплатени помощи в размер над 290 млн. лв. В Бургаска област - 31 млн., в Михайловградска област - 36 млн. лв., в Пловдивска област - 44 млн., в Русенска област - 46 млн., в Хасковска област - 33 млн. и т.н.
Практически на много места в страната изплащането на помощи за социално слабите е прекратено от месец юли насам. Това постави под въпрос оцеляването на стотици хиляди български граждани и породи справедливи протести в Сливен, Мъглиж и други населени места.
Опасността студентите и учащите се през тази година да не получат стипендии или да ги получат в осакатен вид също е реална.
Поради неспособността на правителството да изпълнява Закона за бюджета, не се отпускат субсидиите за общините, предназначени за издръжката на болници и училища. Затварят се детски градини и ясли, липсват животоспасяващи медикаменти. Отлагат се спешни операции. Болните са принудени да си носят храна от вкъщи и т.н.
Подобна антисоциална политика и пренебрежение към найналежащите нужди на българския народ съвременната ни история по наше мнение не помни!
Ето защо ние предлагаме на уважаемите народни представители да гласуват недоверие на Министерския съвет на Република България във връзка с провежданата от него антисоциална и антихуманна политика.
Благодаря ви за вниманието. (Единични ръкопляскания от СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Николай Христов.
Господин министър-председател, заповядайте, имате думата.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН БЕРОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Днес парламентът трябва да обсъжда поредното, четвърто искане на Парламентарната група на СДС за вот на недоверие на правителството и по този начин трябва да бъдат похабени още два парламентарни 118.3. дни вместо те да бъдат употребени за необходимата на страната законодателна работа. (Силно недоволство, реплики и викове "У-уу!" от блока на СДС) 118.4.
Въпросът има две страни. Аз ще се спра на тези две страни поотделно.
Първата от тях е формалната страна. Поискан е вот на недоверие на основата на осем повода, на всеки от които ще дам отговор и след съответните дебати вие ще гласувате.
Това е ваш проблем. Нашият проблем е просто за решаване. Ние като правителство смятаме, че по принцип сме направили онова, което е човешки възможното в онази трудна обстановка, в която бяхме призовани да работим.
Вероятно сме допуснали и грешки и не сме направили всичко по възможно най-добрият начин. Но ако бъдем бламирани, губим само професионални позиции, а не сме обременени с инерцията на някаква падаща от власт озлобена партия.
Това е нашето предимство като експертно, а не партийно правителство.
Втората страна на въпроса е по същество. Вие трябва в четвъртък да гласувате за това - дали е дошло или още може би не е дошло времето за една ясна воля, за политическа консолидация на страната, не на базата на заклинателни антивъзгласи на някои екзалтирани вождове, а на основата на политическия реализъм, на хора, намиращи се на една клатушкаща се в бурното море лодка, които трябва да се заловят за греблата, вместо да се заканват кой кого да натисне в ъгъла или да го изхвърли зад борда.
Обявете я тази ясна политическа воля на основата на отлагане на политическите вражди, забравяне на лидерските амбиции на отделни личности и обединяване или поне временно сработване на основните политически сили около разумното решаване на някои национални проблеми.
Тогава това правителство само ще ви ръкопляска като на българи, тръгнали по пътя към достойнството и етиката в отношенията между хората. Осъзнали своите общи интереси като народ, решил като цяло да измени своя начин на живот. Вярвам, че тази принципна воля към нещо по-добре е наистина обща, въпреки наличните по-големи или по-малки различия относно пътищата за нейното осъществяване. СМ/ВЙ 119.1
Но ако след размисъл стигнете до убеждението, че този парламент не само като мнозинство от 51 на сто или като 3/5 или 3/4 от депутатите не ще може да се обедини временно около една такава идея и не ще може ускорено да гласува не само вече предложения минимум от закони за до края на тази година, но и втори, абсолютно необходим пакет от закони през януари и февруари, то моля, по-добре е заявете го веднага в четвъртък и нека страната отива към незабавни избори. Това е по-добре от сегашните законодателни родилни мъки.
След няколко седмици правителството ще ви раздаде отчета за своето едногодишно управление, тоест, за това, което е изпълнило и какво не е изпълнило през 1993 г. (Нека не забравяме, че някои от присъстващите навремето си предвещаваха само 40 или 45 дни живот на това правителство.)
Тогава, след този отчет, ще преценяваме окончателно какво е изпълнено и какво не е изпълнено по наша или не по наша вина, тъй като ние не можем да бъдем виновни за резолюция # 820 на ООН и за фаталното затягане на ембаргото спрямо Югославия, нито за невижданата от 50 или даже 100 години суша в България, нито за това, че Европейската общност досега все още отказва да подпише временното споразумение за търговия и т.н.
Тогава, при вече приет бюджет за 1994 година и изготвена правителствена проектопрограма за 1994 година, всяко евентуално ново попълнение в кабинета ще знае точно каква отговорност (в смисъл на задачи и гласуван бюджет за изпълнението на тези задачи) той поема за своето ведомство през следващата година.
Целта на един ремонт на правителството може да бъде само подобряване на общия коефициент на полезно действие при запазване на неговия експертен характер. Но оптималният вариант ще бъде, ако такъв ремонт е отражение на една ясно изразена готовност на всички отговорни политически среди да подкрепят принципа на честна и всеотдайна съвместна работа в служба на такава политическа консолидация на страната, която би дала основа за стабилизиращи страната нови парламентарни и местни избори, избори, които биха я извели от сегашната политическа безизходица при нов избирателен закон, утвърден чрез референдум. 119.2
А сега, позволете ми да премина към отговор на осемте точки на предложения вот на недоверие. Преди обаче да отговоря конкретно на констатациите на Парламентарната група на СДС по искания вот на недоверие на правителството в областта на социалната политика, искам да изложа някои по-общи съображения, които ме вълнуват.
Поставен съм пред необходимостта да се спра на два факта, от които днес Парламентарната група на СДС иска да се дистанцира:
1. Наследството, което получи нашето правителство в бюджета, селското стопанство и социалната политика.
Не искам да бъда голословен. През 1992 г. дефицитът в държавния бюджет възлизаше официално на 10 милиарда лева, или 6 на сто от брутния вътрешен продукт, а фактически: правителството на Филип Димитров наложи изкуствено следните отложени плащания:
- 2 млрд. 280 млн. лева непокрита загуба на Националната електрическа компания;
- 1 млрд. 165 млн. лева - непокрита загуба на БДЖ, което означаваше през 1993 г. влаковете да спрат;
- 420 млн. лева неизплатени лихви по външния дълг, договорени с Лондонския клуб;
- 2 млрд. 840 млн. лева неизплатени лихви по заеми на бюджета от Българската народна банка;
- 1 млрд. 400 млн. лева неизплатени обезщетения на репресираните;
- или фактическия дефицит на правителството на Филип Димитров - 18.2 млрд.лева или 8,8 на сто от брутния вътрешен продукт. (Шум от блока на СДС)
Това е по бюджета.
По селското стопанство цифрите са неведнъж цитирани от правителството - катастрофален износ на зърно и унищожаване на поголовието животни в страната. (Шум от блока на СДС)
Възмущава ме демагогията на искания вот на недоверие по три причини:
Първо, защото нашето правителство изгради и следва програмата си върху основните принципи на програмата на СДС (шум 119.3 от блока на СДС).
Второ, защото днес същото СДС, знаейки много добре реалното положение, защитава пенсионерите, които по времето на своето правителство наричаше "алчни старци, изпълзели на припек" цитирам заглавие от вестник "Демокрация". (Шум от блока на СДС и тропане по банките) Тежко и горко на този народ, който не уважава своята мъдрост! (Тропане по банките от блока на СДС)
Трето, поради отправеното общо обвиненине за "некомпетентна и брутална антисоциална политика на правителството". (Шум от блок ана СДС и тропане по банките)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля за тишина в залата. (Шум от блока на СДС и тропане по банките) Моля за тишина в залата, за да може министър-председателят да продължи своето изложение.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН БЕРОВ: Колеги, това е етиката на нашия политически живот. Това е реалността. (Шум от блока на СДС) Така преминавам към конкретния отговор на осемте пункта на искания вот на недоверие. (Шум от блока на СДС и тропане по банките)
Основната краткосрочна цел на политиката на правителството в областта на заетостта и професионалната квалификация и преквалификация на работната сила, без спиране на спада на заетостта при едновременно преодоляване нарастването на безработицата и на най-острите социални последици за неравностойните групи на трудовия пазар.
Тази цел бе постигната. (Тропане по банките от блока на СДС)
През периода януари-ноември т.г. безработицата в страната се задържа около 15 на сто от икономически активното население. (Шум от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля за спокойствие в залата. Иначе ще бъда принуден да прекратя заседанието. (Шум от блока на СДС и тропане по банките)
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН БЕРОВ: Прощавайте, дами и господа народни представители, това ли е предизборна агитация, ако е това, кажете.
След нарастването на броя на регистрираните в бюрата по труда безработни в началото на годината, последва процес на 119.4 стабилизиране на техния брой, съпроводен дори с намаляване през отделни месеци.
Едновременно с това, в съответствие с програмата за дейността на правителството през 1993 г., бяха приети и се изпълняват програми за алтернативна заетост в общините Мадан и Рудозем. До края на годината предстои да се приемат от Министерския съвет подобни програми и за други общини от Родопския регион, където безработицата е най-висока.
Осъществява се програмата за временна заетост, чрез която се разкриха около 8 хиляди работни места в общественополезни дейности за дългосрочно безработни лица. В град Пловдив стартира програма за ограмотяване, квалификация и заетост на етнически смесено население. Националната програма за младежка заетост ще бъде обсъдена в Националния съвет за тристранно сътрудничество и ще се експериментира в райони с голям брой безработни младежи.
Разширява се обхватът и се подобрява качеството на посредническите и подпомагащите услуги, оказвани от бюрата по труда. Предприемат се изпреварващи действия в случаи на масови съкращения на работна сила в определени райони. Чрез бюрата по труда ежемесечно се устройват на работа около 8 хиляди души.
Броят на преминалите през курсовете за квалификация и преквалификация от началото на годината е около 16 хиляди.
Подобрява се системата за изплащане на обезщетения и помощи при безработицата с акцент върху отчитане на семейното и материално положение на безработните и стимулиране към активно търсене на работа.
С постановление на Министерския съвет размерът на обезщетенията и помощите за безработните с две и повече деца се увеличиха с 10 на сто извън тримесечните актуализации. А на завършилите успешно курсовете за квалификация - с 15 на сто.
Усъвършенства се и нормативната база на системата за защита при безработица, насърчаването и заетостта и професионалната квалификация.
Освен подобрението на съществуващите нормативни актове, Министерският съвет прие и ще внесе в Народното събрание закон за защита при безработица и насърчаване на заетостта. 119.5
Правителството осъществява тези задачи, съгласувано със социалните партньори и при активното участие на местните органи на държавна власт и местно самоуправление.
Преминавам към осемте точки конкретно.
Първо, не е вярна констатацията, че не са приети програми за социално подпомагане на рисковите групи. 119.6
Една от първите задачи на правителството бе да гарантира оцеляването на най-застрашените групи от населението, попаднали под ударите на безработицата и инфлацията.
Наред с универсалните програми за социално подпомагане бяха разработени и се реализират програми за някои рискови групи от населението. Разработен бе и се реализира съвместен фламандскобългарски проект за подобряване условията на живот и труд на инвалидите в България. За децата сираци се реализира проектът " О -детски селища" в България, който чрез фамилния модел за отглеждане и възпитание на деца сираци цели тяхното интегриране в обществото.
Осъществена е съвместна програма с Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец за усъвършенстване на програмите за обучение на децата в социално-учебните професионални заведения.
Разработен бе и се реализира пилотен проект за транспортното обслужване на тежки инвалиди по железопътния и автобусен транспорт. Разработва се програма за обучението, домашните грижи и намиране на работа на лицата с интелектуални затруднения. На инвалиди и деца с увреждания бе предоставена възможността за внос на транспортни средства при освобождаване от мита и импортни такси. Разработена е и се съгласува Наредбата за транспортно обслужване на инвалидите.
За разширяване на контингента на лицата, обхванати в отделните форми на социално обслужване се направи промяна в тарифите за местните данъци и такси, с което се въведоха диференцирани размери на таксите.
По втората точка на искания вот на недоверие. В тази втора точка на искане на недоверие се изтъква, че програмните намерения на правителството за стимулиране на недържавни форми на социални грижи не били последвани от практически действия. Ръководейки се от идеята за приемственост в управлението, нашето правителство си постави за цел стимулирането на недържавните форми за социални грижи. Отчитахме факта, че тези взаимоотношения могат да се уредят само на законно равнище и те са заложени в проекта на закон за социално подпомагане, който е внесен в парламента още през месец октомври 1992 г. Липсата на такъв закон, както и на пакет от данъчни закони не стимулира неправиВТ/ЛТ 120.1. телствените организации в тази сфера. Въпреки всичко от държавния бюджет за 1993 г. са осигурени средства за подпомагане дейността на неправителствени организации, като например Съюз на инвалидите в България, Съюз на слепите в България, Съюз на глухите и др.
По трета точка. Безпочвени са обвиненията, че правителството не изпълни обещанията за преход към съвременна осигурителна система с фондове, отделени от държавния бюджет.
На 18 октомври тази година правителството одобри проект за отделянето на фонд "Обществено осигуряване" от държавния бюджет. С това се поставя началото на съвременна осигурителна система у нас.
Такъв законопроект предишното правителство е разглеждало шест пъти и не го е приело.
В Министерския съвет завърши работата по съгласуването на законопроекта за фонд "Обществено осигуряване" с приетите от правителството законопроекти за здравното осигуряване и за насърчаване на заетостта и защита при безработицата, след което целият пакет от социални закони бе внесен в Народното събрание.
Изключително важно звено в дейността по изграждането на съвременна осигурителна система е т.нар. бяла книга за социално осигуряване в България. Този фундаментален документ, с който се беше ангажирало и предишното правителство, бе разработен от нашите експерти в много кратки срокове.
Нашият проект на бялата книга предизвика изключителен интерес в американското правителство, Световната банка, Международната организация по труда, Ноу-хау фонда на Великобритания, програмата "ФАР", Групата на 24-те на Европейската общност и на Съвета на Европа. Техни представители в момента на Международната конференция в София, съвместно с наши експерти, уточниха окончателния вариант, който след това ще бъде поставен на широка обществена дискусия в България.
По четвъртата точка от обвиненията. Обвиненията към правителството за провеждане на некомпетентна и брутална антисоциална и антихуманна политика към намаляване на реалната работна заплата не отговарят на истината. (Шум и реплики в блока на СДС)
Какви са фактите? 120.2.
След като правителството анализира обедняването на населението през 1991-1992 г. и полученото наследство в областта на икономиката, то прие за своя основна цел доходите на населението да се поставят в зависимост от инфлацията и от спада на производството, така че да се защити техният реален размер, достигнат в края на 1992 г. Нашето правителство не дава щедри обещания на никого, а само декларира, че ще положи усилия да защити в максимално възможната степен реалните доходи на населението.
За постигането на тази цел за пръв път от началото на икономическата реформа бе приет единен подход при защита на реалния размер на минималната работна заплата и на свързаните с нея социални плащания, както и на средната работна заплата на държавните служители, на основния размер на средната пенсия и на базовия минимален доход за социалното подпомагане.
През 1993 г. плащанията, чийто източник е републиканският бюджет, се индексират с 90 на сто от фактическата инфлация. Това правило по принцип бе приложено и при определянето на таваните на средствата за работна заплата в държавните предприятия в материалната сфера.
За пръв път бе приет и тримесечен механизъм за индексиране на защитените доходи на населението от инфлацията. Сега вече не се налага населението или заетите в бюджетната сфера да чакат благоволение на пет-шест месеца да получат компенсациите. В резултат на това при очаквана средногодишна инфлация около 60, до 65 на сто, средната работна заплата в страната, без частния сектор, за който нямаме достатъчно статистическа информация, средната работна заплата ще нарасне с 63,4 на сто, а на бюджетната сфера - с 65,7 на сто. (Реплики от блока на СДС) Минималната работна заплата ще нарасне с 68,4 на сто (Иван Куртев, реплика от място): "Точно така и Тодор Живков обещаваше!"), средната пенсия - с 57 на сто, минималната социална пенсия с 96 на сто.
За деветмесечието на 1993 г. спрямо същия период на 1992 г. разходите за пенсии се увеличиха с 62 на сто при реализирана инфлация 50,8 на сто от началото на годината, т.е. найбедните слоеве на пенсионерите получиха най-силна социална защита.
Независимо от това ни е пределно ясно, че имаме понататъшно спадане на реалната работна заплата, но ще имаме слаб спад на реалната средна пенсия до 10 на сто. Иначе по отношение на реалната работна заплата нещата са по-конкретни. 120.3.
Подобрено бе и съотношението между минималната работна заплата и жизнения минимум. Докато през първото полугодие на 1992 г. минималната работна заплата е била 74,4 на сто от жизнения минимум, то за същия период на 1993 г. тя вече е 81,8 на сто от жизнения минимум.
Нарасна и базовия минимален доход за социално подпомагане. докато през деветмесечието на 1992 г. относителният му дял към минималната работна заплата бе 58,8 на сто, то за същия период на 1993 г. той е 62,5 на сто.
Това ни дава основание да твърдим, че правителството изпълни своя ангажимент - да постави основните доходи на населението в зависимост от инфлацията и спада на производството. Всичко друго в повече от това е безпочвен волунтаризъм.
Взети са мерки за осигуряване на необходимите средства за индексирането на доходите през четвъртото тримесечие на тази година.
По петата точка - обвинени сме в това, че средномесечният темп на нарастване на броя на хората, нуждаещи се от социални помощи се е увеличил от 11 000 през 1992 г. на 18 000 през тази година.
Тези данни обаче са неправилно интерпретирани. това увеличение засяга само контингента, получаващ помощи по Указа за насърчаване на раждаемостта, а не въобще контингента на социални грижи, подлежащ на подпомагане. Помощите, отпускани по този указ, представляват само 40 на сто от социалните помощи.
По шестата точка, тоест по твърдението, че правителството не успя да защити реалния размер на социалните помощи през тази година.
С приетата и реализираната политика в областта на доходите на населението през тази година, базовият минимален доход за социалното подпомагане всяко тримесечие бе привеждан в съответствие с инфлацията и спада на производството.
Дължа обаче да заявя, че наследеният децентрализиран принцип на финансиране на системата за социални грижи породи редица проблеми при реализацията на правителствената политика. Анализът на данните сочи, че общинските съвети са приели със своите бюджети средства за социално подпомагане с 24 на сто НЧ/НП 121.1 по-малко от разчетените от Министерството на труда и социалните грижи средства, необходими за издръжка на системата за социални грижи.
Законът за държавния бюджет задължава общинските съвети да определят и изразходват бюджетните средства при определени приоритети, включително и за социалното подпомагане. Тези приоритети обаче не се спазват от всички общински съвети. Налице са данни за пренасочване на средства, предназначени за социално подпомагане към други дейности в общините.
По повод на седмото обвинение следва да заявя, че няма никаква реална опасност студентите и учащите се през тази година да не получат стипендии, или да ги получат в осакатен вид.
Като се има предвид кога започва учебната година, необходимото време за подаване и обработка на документите, уточняването на контингента, то напълно естествено е и през тази година да се спази установилата се вече традиция стипендиите да се изплатят наведнъж в началото на месец декември.
По осмата точка - не можем да приемем и констатацията, че наредбите за безплатните лекарствени средства отнеха правата на бременните жени, на майките с малки деца и на инвалидите.
Целта на правителството с приемането на тези наредби бе, да се осигури по-голяма целенасоченост на средствата за лекарствено снабдяване към тези, които действително се нуждаят от безплатни или частично платени лекарства, тоест лицата с тежки хронични и други заболявания и социално слабите.
В резултат на разширяването на списъка хронично болните деца и голямата част от инвалидите запазиха своите права и продължават да бъдат защитени. Същевременно се повиши и всяко тримесечие се повишава ганицата на дохода, до който социално слабите лица и семейства въобще имат право да получават безплатни лекарства. Ако преди за такава граница се използваше размерът на социалната пенсия, сега се използва базовия минимален доход, който е значително по-висок.
По повод на обвинението за неотпускане на общините на субсидии за здравни заведения и училища, дължа да заявя, че здравните заведения имаха огромна задлъжнялост към доставчиците още от 1992 г., която задлъжнялост бе погасена със средствата 121.2 по Закона за бюджета за 1993 г.
До края на 1991 г. общинските бюджети бяха неразделна част от държавния бюджет. С влизането в сила на Закона за местното самоуправление и местната администрация от началото на 1992 г. те бяха изцяло отделени от държавния бюджет. Този механизъм на финансиране предостави отговорността за осигуряването на ресурси за здравеопазването в компетенциите на общините, които финансират здравните заведения, на чиято територия са изградени. В момента само 10 на сто от здравните заведения в страната се финансират пряко от Министерството на здравеопазването и от Министерството на финансите, а останалите здравни заведения се финансират и управляват от общините. До момента касовото изпълнение на бюджета относно разходите за звената на централно подчинение в тази система на здравеопазването е в размер на 74,8 на сто от утвърдената годишна субсидия, а до края на годината ще достигне до около 90 на сто.
Във връзка с тежкото състояние на здравните заведения, Министерството на здравеопазването разработи съвместно със социалните партньори програма, включваща неотложни мерки. Тази програма беше приета от ръководителите на основните здравни заведения в страната, които се задължиха да я изпълняват. Основната цел на програмата бе да се ограничат разходите в здравеопазването и се поемат отговорности на всички нива - министерство, общини, здравни заведения и така нататък, за провеждане на структурна реформа.
С допълнително гласуваните от Народното събрание средства за подпомагане на здравни заведения с регионални функции, правителството прие решение от октомври тази година, и разпредели 250 млн. лева за покриване на разходи за веществена издръжка на здравните заведения и допълнително 200 млн. лева бяха отпуснати безплатно или срещу частично заплащане на лекарства и храни, за домашно лечение. С тези средства здравните заведения частично стабилизираха своето финансово състояние, като не се допусна затваряне на заведения поради недостиг на финансови средства.
Това е, което бих могъл да кажа в отговор на искания вот за недоверие. Благодаря за вниманието. (Единични ръкопляскания в залата) 121.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин министър-председателя.
Сега ще започваме вече дискусията.
Процедурно господин Иван Костов, заповядайте!
ИВАН КОСТОВ (СДС): Уважаеми господин председател! От името на Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, поучени от недобрия опит на дискусиите по вотовете на недоверие на правителството, Ви моля да направите ред на изказванията, така че да се редуват отделните парламентарни групи една след друга по изказващи се, като се запази ... Аз мисля, че е коректно и колегиално останалите групи от парламентарното мнозинство да дадат думата на представителя на Съюза на демократичните сили в тази поредица да се изказва последен. Така би било коректно и би било колегиално. (Шум и реплики отляво)
Напомням, че в предишните вотове на недоверие парламентарното мнозинство се изказваше накрая, далеч след като бяха завършили изказванията на Парламентарната група на Съюза на демократичните сили и това създаваше един съвършено нов неправилен и недобър баланс за изказванията.
Ако парламентарното мнозинство желае да защити добре правителството срещу този вот на недоверие, нека просто излезе, в равни условия да взима думата, така че да има ротация на изказващите се. В противен случай наистина вие ще действате съвсем неколегиално и прощавайте, по болшевишки.
Господин председател, завършвам като Ви предавам списъка на изказващите се депутати от Съюза на демократичните сили и моля ръководствата на останалите парламентарни групи да направят същото. В противен случай да не откривате дебати по гласуването Нека да бъде установен този ред. (Шум и реплики от ляво)
Аз наистина не разбирам какви възражения могат да бъдат направени на това съвършено естествено искане.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Иван Костов. Не мога да задължа никого да се изказва в пленарната зала, нито реда, по който той да се изказва. Разбира се, в предложението на господин Костов има определена логика и тя е да се чуят еднакво аргументирано гласовете и на тези, които подкрепят правителството, и на тези, които го критикуват. Във всички случаи обаче парламентарното нападение срещу правителството 121.4 е от страна на опозицията. И този, който напада, има право първи да извърши нападението, а не последен.
Но правилникът по този въпрос нищо не казва и в този смисъл аз млъквам.
ИВАН КОСТОВ (от място): Нападението е направено, господин председател, с мотивите за вота на недоверие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: СДС представи своите представители за изказване. Другите групи ще представят ли списък или не? Ако не - да вдигат ръка, ще им давам думата.
Госпожа Митева, списък ли е това? Благодаря. Списъкът се представи. Списъкът е от един човек. (Смях в залата) Но няма да обсъждаме този въпрос. Самите дебати ще родят разбира се изказвания и така нататък.
Давам думата за изказване на господин Филип Димитров. 121.5
ФИЛИП ДИМИТРОВ (СДС): Уважаеми господин председател, господин министър-председател, господа министри! Дами и господа! Преди малко изпитах особено усещане, че като че ли по силата на някакъв неприятен сън се бях оказал много назад във времето. Във времето, когато някой ставаше и било от тази трибуна, било от някоя друга, изваждаше своите листове и започваше да чете от тях неща, на които ние би трябвало да повярваме. Неща, които бяха свързани с обещания за светли резултати в тази петилетка, в идната петилетка или някога друг път. Неща, което обаче е още по-мъчително, свързани с твърдения, които страхотно противоречат на ежедневния наш опит. На това, с което се сблъскваме всеки ден.
Точно така по времето на комунизма ни обясняваха как всичко ни е наред, всичко ни е таман, много и нови успехи са постигнати в сферата на увеличаване на доходите на населението и на грижата за социално слабите, а пък в близките пет-шест години пък да знаете още какви нови резултати ще бъдат постигнати!
За съжаление тези тенденции, които човек може да наблюдава в България в последните девет месеца, добиха своя завършен вид тук, в тази зала и така човек си мисли, че колелото се е завъртяло напълно и отново всичко си се е върнало постарому. Лошото обаче е, че този комунистически стил на, аз бих казал, третиране на хората, този комунистически стил на това да ни казват, че нещо е така, когато ние с очите си виждаме, че не е и да ни убеждават, че сетивата ни грешат, този, пак повтарям, комунистически стил на поведение е един много опасен симптом. Опасен, защото след падането на Берлинската стена България на два пъти беше управлявана от комунистически правителства и двата пъти беше докарана до много трагично състояние. Аз имам предвид правителството, което управлява България през 1990 г. и ни докара до тъжната, скръбна есен на 1990 г., че и зимата в нея, която всички си спомнят, и днешното правителство, което също управлява с гласовете на комунистическата партия и, както виждаме, в същия стил и което е на път да ни докара горе-долу до същия хал.
Аз разбирам много добре, че всяко едно правителство по необходимост има много неща, които смята да прави в бъдеще, СБ/ЛТ 122.1. много започнати неща в някакъв момент се оказват недовършени и т.н. Но има една логика на фактите, която за съжаление отсъстваше в речта на господин премиера и която е поводът и за нас да внесем този вот на недоверие.
Много се говори напоследък за това, че, видите ли, Съюзът на демократичните сили бил олевявал, като внасял вот на недоверие за социалната политика.
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Вие сте си леви.
ФИЛИП ДИМИТРОВ: Тук от лявата страна на залата ми казват, че Съюзът на демократичните сили бил ляв. Щом вие така мислите, това е интересно да се обсъжда.
РЕПЛИКИ ОТ БСП И КОАЛИЦИЯ: Не, леваци!
ФИЛИП ДИМИТРОВ: Но това, което е съществено, е, че найпосле чуваме и то точно от тази част на залата да се говори, че загрижеността за съдбата на хората и за това те дали ще имат някакъв доход в идните два месеца или не, било нещо ляво. Дейността на една политика не се мери дали ти се грижиш за това хората все пак да могат да оцеляват. В крайна сметка принасянето на масови жертви в името на светлото бъдеще беше типичният маниер на действие на комунизма и отсъствието на грижа за това с кого какво се случва днес е също така комунистически стил на поведение.
Съюзът на демократичните сили за сметка на това пък се грижи за това какво става с хората. (Смях в БСП и коалиция) И понеже вие много радостно се засмивате на това нещо, аз предполагам, че би трябвало да се радвате за това, че все пак поне някой се грижи в тази страна за това какво става с хората, понеже вие много радостно се смеете, аз искам да ви обърна внимание върху няколко факта.
В момента държа в ръцете си един списък на общините, които имат неизплатени социални помощи за деветмесечието на 1993 г. Ние чухме, че всичко върви страшно добре. Казаха ни такива неща, от които на човек не му остава друго, освен да каже: дами и господа пенсионери, ако вие си мислите, че не ви стигат парите, лъжете се. Напротив, господин Беров казва: стигат ви! Дами и господа, които попадате в категорията на лицата, нуждаещи се от социална помощ, ако вие си мислите, че не сте си получили помощите, бъркате. Господин Беров ви казва, че сте 122.2. ги получили! Майки, чиито деца създават проблем с получаването и снабдяването с лекарства, когато те боледуват, вие само си мислите, че вие не получавате възможност да се снабдите с лекарства. Господин Беров ви казва, че вие имате тази възможност! И така нататакъ, и така нататък.
Очевидно е, че това не е вярно. И хората все пак би трябвало да вярват на сетивата си. Защото се оказва, че на много места вие би трябвало да знаете, че социални помощи не са изплащани от май или от юни месец.
ИВО АТАНАСОВ (от място): По-конкретно!
ФИЛИП ДИМИТРОВ: Ами, ако искате, мога да ви ги прочета. Касае се за една сума от около 300 млн., която не е изплащана, и аз не мога да ви прочета всичките общини, понеже те са четири листа. Но мога да ви кажа, че става въпрос примерно за Айтос, Нова Загора, Сливен, Сунгурларе. Интересното е и това може би ще направи известно впечатление на представителите на ДПС в залата, но тях, разбира се, ги няма, че такива общини са също общините Венец, Върбица, Дългопол, Каолиново, Каспичан, Крушари, Нови пазар, Тервел, Хитрино и т.н. Разбира се, само в три общини сумата надхвърля милион и половина. Можете ли да си представите какво означава това, измерено в човешки живот, дами и господа? Можете ли да си представите какво означава в три села да има такъв брой хора и семейства, които чакат на социална помощ и не са получили нищо в продължение на близо шест месеца? Питате ли се как се живее по този начин? Да продължавам ли да чета? Вие искахте факти! В Пловдивска област - Асеновград, Батак, Белово; в Девин 1 млн. и 32 хил.; в Доспат приблизително същата сума; в Пазарджик са 20; в Главиница са 1 млн. и 265.
Всичко това означава, че ако някой си е отдъхнал, като е чул думите на господин Беров, трябвало е да си отдъхне само за миг, защото горчивата реалност е насреща.
Аз много добре зная, че когато става въпрос за това една страна в криза, такава криза, в която беше оставена България от комунистическото управление и от господин Луканов, да се решават проблеми е много трудно. Аз много добре знам какво невероятно усилие за правителството е да посрещне такива разходи. Но, дами и господа, ние не сме се събрали тук, за да се жалим. Ние сме се събрали, за да видим има ли възможност българската 122.3. нация да разчита, че едно правителство е в състояние да се справи с проблемите, които има. Огромни са, така е! Или не е в състояние.
И още нещо - да видим има ли алтернативни пътища или това е единственият. Защото ако това беше единственият път, хайде, да го преглътнем.
Социалната политика на правителството на господин Беров не е нещо, което е паднало от небето. Тя е резултат от подхода, който парламентарното мнозинство тук в тази зала наложи към проблемите на държавата и който подход било поради това, че много му харесва, било поради това, че няма никаква идея за алтернатива правителството на господин Беров прие. Този подход в крайна сметка се свеждаше до това, че в България бяха практически спрени всички процеси на реформи и ударът неизбежно дойде.
Вие чухте господин Беров да говори за увеличението на доходите на българските граждани. Ами аз се питам как се връзват тези увеличения на доходите, за които вие говорите, ние си знаем, че не са верни, ама хайде да се опитаме да направим сметката как се връзват те с нивото на инфлация, която вие твърдите, че има, и с дереджето на производството, за което неведнъж сте говорили? Просто нещо не е в ред. Сметката не излиза. И тя няма да излезе дотогава, докато едно правителство се опитва да направи всичко възможно, за да спре промените в собствеността. А това означава да спре възможността на хората да си изкарват хляба сами. А това означава да увеличи броя на тези, които ще трябва да чакат на бюджетните разходи и естествено, като няма откъде да събере приходите, а ние вече знаем, че вие не успявате да си ги събирате, то няма да може да посрещне и тези разходи.
С други думи, когато ние поставяме въпроса за социалната политика, ние не излизаме с някакви левичарски искания от типа на парите да паднат от небето и да започнат да бъдат раздавани. Естествено никой няма предвид такова нещо. Пак повтарям, ние много добре знаем колко е трудно в кризата, в която се намира България, да се намират пари за това и за онова. 122.4.
Но тази политика, за която Вие говорите, и която ние до днес видяхме, че е вредна, а чувайки това, което ни разказвате за бъдещето, просто сме принудени да констатираме, че е невъзможна, тази политика е част от един подход, който е пагубен за България като държава и в крайна сметка и за нейните граждани, включително за нейните пенсионери, за нейните социално слаби. Този подход е нещо, което вие очевидно не можете да промените и това личи от Вашите думи. Защото Вие заставате тук пред нас, обяснявате колко хубав е такъв един подход. Не, дами и господа, този подход е лош подход. Резултатите на вашето правителство го доказват и обстоятелството, че хората няма да си получават заплатите през ноември и декември, обстоятелството, че от шест месеца хора седят и нямат възможността да получат един законен и предвиден от нормативните разпоредби способ за изхранване. Всичко това показва, че този подход е лош. Този подход обаче вие очевидно няма да промените, защото дори и сега, когато говорите за социалната политика, вие я разглеждате отново откъснато от всичко онова, което сте натворили досега. И тъй като това, което сте натворили, е много, а то е свързано както с неудачите по отношение на съдбата на всеки един индивидуален човек или поне на огромното мнозинство от индивидуалните хора, така и с пълната бакия на това, което българската икономика и в момента продължава, с блокирането на всичко онова, което беше започнато през 1992 г. и дори с разрушаването на много неща от него, тогава аз мисля, че наистина единственият разумен начин е вашето правителство да си отиде. И вие отново ще ми кажете, че имало мегдан за обещания! Вие вероятно ще ми припомните, че и правителството на СДС е говорило за неща, които тепърва има да бъдат изпълнени. И аз ще Ви отговоря с един много прост факт. През 1990 г. господин Луканов, т.е. първото управление на комунистическата партия след падането на Берлинската стена, ни завеща нула долара валутен резерв. Сега, макар че вие не благоволявате да ни посочите точната цифра, така или иначе валутният резерв, който ви беше оставен от Съюза на демократичните сили, е стопен наполовина. Тогава, когато ние говорехме за това, че има някаква надежда, ние говорехме на базата на това, което бяхме събрали. Днес, когато вие ни казахте, че има някаква надежда, вие всъщност не ни казвате истината, защото можете да говорите само на базата на това, ББ/ЛТ 123.1. което сте разпилели. (Ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Филип Димитров.
Реплики от госпожа Шопова, от господин Камов и от господин Ангел Димов.
ПЕТЯ ШОПОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю, уважаеми господин Димитров! Учудвам се, че един бивш премиер говори за социалните помощи по начин, по който се говори за политическо събрание, но не и в Народното събрание. Какво имам предвид? Вие, господин Димитров, знаете, че въпросът за социалните помощи е свързан с местните бюджети. И Вие цитирахте моя избирателен район и специално Пазарджишката община. В Пазарджишката община какви са постъпленията от националния бюджет, можем да говорим друг път, но искам да Ви дам само един факт с приблизителни цифри, тъй като не предполагах, че някой от колегите по такъв начин ще повдигне въпроса, за да видите как общинският съвет и кметската администрация се справят със социалните помощи.
По данни за деветмесечието касовото изпълнение е 47,9 на сто, а социалните помощи на изпълнени на около 38 на сто, след като са приоритетни. Пита се защо? Отговорът "защо" се намира може би в другата цифра - за благоустрояване - има двойно повече изразходвани средства. Тоест този общински съвет и тази кметска администрация по наши данни и по анализа, който тепърва ще направим, за да видим точно какво става там, не изпълняват приоритетите си. Това в никакъв случай не е отговорност на правителството, а е отговорност на местните органи на власт и управление. Искам да ви напомня, че кметът на Пазарджик е един от първите, които подписаха декларацията срещу правителството на проф. Беров. При един такъв подход на блокиране на властта - на местната срещу централната власт и на местната администрация срещу централната администрация, аз не си представям как България ще върви напред. И Ви заявявам като на председател на Националния координационен съвет, че не това е пътят, по който трябва да върви България по моето скромно мнение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госпожа Шопова. 123.2.
Реплика от народния представител Николай Камов.
НИКОЛАЙ КАМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, господин председателю! Казаното от господин народния представител, който говори преди малко, както и самото искане за недоверие, би могло да се възприеме сериозно. Но при едно условие: ако той идва от политическа сила, която е доказала, че може да изпълнява своите предизборни обещания, особено в социалната област, която е доказала, че след като има едно монолитно, еднопартийно по същество, правителство, може да управлява страната.
Много съжалявам, но струва ми се, че случаят не е такъв.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Камов.
Господин Ангел Димов, за реплика. Заповядайте!
АНГЕЛ ДИМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, уважаеми председателю на Народното събрание, уважаеми народни представители! Господин Филип Димитров, бивш министър-председател на България, каза, че получил срамни усещания, като слушал словото на сегашния министър-председател. Само че, уважаеми господин Димитров, със сетивни усещания държава не се управлява!
Не се управлява и с това проявление на лицемерие и фарисейство, което не съм срещал даже и в Евангелието на Матея!
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Там и да искате, не може да го срещнете!
АНГЕЛ ДИМОВ: В какво се състои проявлението на фарисейството и лицемерието? Вие тук плачете за социално слабите. Говорите при комунизма така било със социално слабите! Но тогава нямаше социално слаби, господин Димитров. (Свиркане и викове от блока на СДС)
Вие с Вашата шокова терапия, това престъпно безумие, което въведохте в България, съсипахте националното производство и оставихте без работа и препитание 1 млн. души в България. И сега плачете за тях! Какво фарисейство! Вие, господин Димитров, с антиконституционни решения изпратихте в селата 10 хил. души ликвидатори на ТКЗС (шум и викове в блока на СДС) и оставихте стотици хиляди хора безработни в селата! Дванадесет хиляди специалисти с висше образование! И сега плачете за социално слабите! 123.3.
Кога е било това, да бъдат 12 000 души безработни - агрономи, инженери, ветеринарни лекари в селата? Кога е било? (Шум в залата)
Вие, господин Димитров, Вашето правителство и Вашите министри внасяха цигари, за да печелят, далавери правеха, "Сапио" и други фирми подкрепяха. (Силен шум в блока на СДС) Оставиха българският производител без вътрешен пазар. Те го разориха! Оставиха го без работа, без хляб и сега плачат за него. (Шум и реплики в блока на СДС) И не плащахте при това акцизи и данъци, господин Костов. С Ваша резолюция пишат вестниците ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Господин Димов, времето за репликата изтече!
АНГЕЛ ДИМОВ: Така че вместо с това лицемерие, което и светите писания не са писали, да станете тук, и да си признаете греховете, вината ... (Шум и реплики в блока на СДС) А аз специално в петък на питане на министър-председателя ще говоря за вашите престъпни безумия. (Шумна реакция в залата, ръкопляскания в блока на БСП и коалиция)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Ангел Димов.
Моля господин Димитров да отговори на репликите. Моля за спокойствие в залата!
ФИЛИП ДИМИТРОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, господин министър-председател, господа министри, дами и господа! Признавам, че не съм в състояние да коментирам познанията на преждеговорившия в областта на Светото евангелие на Матея. (Реакция в залата: "Е-е-е") Но понеже подозирам, че този въпрос би могъл да бъде за по-дълъг разговор, аз ще прескоча неговите библейски познания и ще се опитам да му припомня само едно нещо.
Господин Димов, Вие казахте, че нямало социално слаби при комунизма. Вие вероятно до някъде сте прав за някакъв период от време, когато комунистическите държави разсипваха остатъците от това, което бяха заварили. (Смях в блока на БСП и коалиция)
Но големите драми със социално слабите хора и невъзможността на хората да осигурят прехраната си започнаха тогава, когато комунисти управляваха България. И аз отново съм принуден да припомня за правителството на господин Луканов. Защото виждам, СД/НП 124.1 че на господин Жан Виденов този спомен не му харесва, но есента и зимата на 1990 г. беше време, когато демократичните сили нямаха никаква възможност да участвуват в управлението на страната и да спрат безумието, което се развихряше тогава. То беше спряно тогава, когато опряхме в нулата. И за мен ще бъде много тъжно а мисля, че то ще бъде много тъжно и за всички български граждани, ако второто комунистическо управление на България спре тогава, когато отново стигнем на нулата. Защото това ще означава, че в крайна сметка те ще трябва да изтърпят всички тези мъчителни и неприятни неща, които търпяха през 1991 и 1992 година. И ако това е подаръкът, който вие искате да им направите, няма да ги зарадвате, уверявам ви.
Толкова и по въпроса за така наречената от преждеговорившия "шокова терапия", защото в крайна сметка това, с което ние се занимавахме досега, беше да се опитаме да попълним това, което вие бяхте изпразнили. И горе долу успяхме да направим нещо в тази насока. Затова и сега аз говоря за онова, което вие сте разпиляли.
По-нататък. Тук беше направено едно изказване, което не можа да стане, според мен, до край ясно. Но то вероятно засягаше темата, повдигната и от господин премиера, който се опита да ни разкаже, че всяко правителство или поне в нашите условия повечето правителства са принудени да се срещат с определен дефицит. Да, дефицитите, както знаете, се предвиждат и в Закона за бюджета. Едни ги спазват повече, други по-малко. Но това, което ние наблюдаваме в момента, е, че след като правителството което обсъждаме, пропусна възможността да състави бюджет с приемлив дефицит, сега то е надхвърлило дори и това, което беше предвидило и многократно.
И на последно място във връзка с направената реплика относно действията на местните власти. Аз мисля, че за никого не е тайна, че местните бюджети са изчерпани. И за никого не е тайна, че това се дължи в огромната си част именно на факта, че централната власт и държавният бюджет не привеждат към тях сумите, които те би следвало да получат.
Аз не мога да споря за два процента и за това дали в някой конкретен случай някоя определена дейност не е била надвише124.2 на с два процента. Но тук не става въпрос за това. Тук говорим за стотици милиони, които ви се губят. И тези стотици милиони, господин Беров, не постъпват там и следователно хората, които разчитат на тях, няма на какво да разчитат. И това е така, защото по този Вашето правителство управлява държавата. (Ръкопляскания в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Димитров.
Министър Георги Танев поиска думата. Заповядайте, господин министър.
(Шумна реакция в блока на СДС)
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ТАНЕВ: Уважаеми господин председателю, господа народни представители, колеги министри! Не съм за първи път изненадан от цинизма на преждеговорившия. (Шум и реплики в блока на СДС) За първи път това ми се случи на 15 февруари 1992 г., когато по моя молба бях приет от него като министърпредседател. Антиселската дейност на това правителство беше започнала. Аз бях написал приблизително шест лични доклада до този човек с молба да се спре унищожението на земеделието. (Силен шум и реплики в блока на СДС) Моля ви се!
След като го помолих да преустанови унищожението и се опитах да му обясня, че ако това продължава така, цената на млякото ще стане 10 лева, а на месото 100 лева, той ми заяви: "Ами който има пари, той ще плаща, господин Танев!" Това беше неговата социална политика! Първо.
Второ. Страшни грижи положи това правителство за тоталния износ на зърно, за да се покачи цената на хляба. (Силен шум и реплики в блока на СДС) Господин Куртев, Вие сте, мисля, свързан с износа на черен слънчоглед. (Бурна реакция в залата, викове "У-у-у!" в блока на СДС, ръкопляскания в блока на БСП и коалиция) Твърди се, че правителството на проф. Беров ... Вие се карахте на областния управител във Варна да не спира парахода, нали? (Шум в блока на СДС, реплики)
ИВАН КУРТЕВ (от място): Тоя глупак ще го съдя!
МИНИСТЪР ГЕОРГИ ТАНЕВ: Вие твърдите, че правителството на проф. Беров е блокирало възможността хората да си получат собствеността. По време на правителството на преждеговорившия беше върната под 5 на сто от земята. (Реплики в блока на СДС: 124.3 "Не е вярно!") Сега е върната над 35 на сто. (Шум и реплики в блока на СДС, ръкопляскания в блока на БСП и коалиция)
Не беше приватизирано нито едно предприятие, господин
а! Нито едно за 14 месеца! Направете справка, защо питате? (Шум и реплики) Да, блокирано е разсипването на селото и са разгонени революционните матроси от Питер, които вие изпратихте. (Ръкопляскания в блока на БСП и коалиция, шум и реплики в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на министър Танев.
Сега моля за по-голямо спокойствие! Господин Даскалов иска по процедурен въпрос. Заповядайте, господин Даскалов. 124.4 ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги. Темата на днешното ни заседание е вот на недоверие към правителството към г-н професор Беров.
Темата на днешното ни заседание, господин министре на земеделието, не е да разглеждаме бившото правителство на Филип Димитров (шум и реплики в залата, провиквания), защото трябва искрено да ви кажа, че тогава, когато чувам какво е направил той с вашите доклади, трябва да му дам право, след като имам предвид пък вие какво правите в земеделието като в качеството си на министър на земеделието...(шум и реплики в залата)
Затова, уважаеми господин председателю, макар че уважаемите господа министри по всяко време, съгласно правилника за работата на Народното събрание, по всяко време на заседанието могат да вземат думата, но никак не е лошо да имат предвид темата, за която сме се събрали, господин министре на земеделието... (Шум и реплики в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Това е по-скоро едно пожелание, така да се каже, напътствие.
Господин Куртев, по процедурен въпрос. Заповядайте.
ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, господа министри.
Тъй като в тази зала чух нещо, което направо ме изуми... (силен шум в залата) Не може един министър да дойде и да сипе обвинения. То, аз моля, господин министър Танев, слушайте, моля Ви, много Ви моля! Това, което имате за Иван Куртев и за търговията му... Тук има една госпожа, Караиванова се казва и е председател на Комисия по корупцията. Много Ви моля да й го връчите още днес. В противен случай, господин председателю, този човек искам да се извини от този микрофон! (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Моля ви се - сега спокойствие! Това не беше процедурен въпрос. Водя го като една минута изказване към квотата на СДС. (Шум и реплики в залата) Една минута!...
Има думата за изказване господин Никола Койчев от Парламентарната група на БСП. ВЙ/ВЙ 125.1
НИКОЛА КОЙЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми дами и господа, уважаеми господин министърпредседател, господа министри. Аз няма да гласувам за внесения вот за недоверие на това правителство и няма да гласувам не защото съм от политическата сила - опонент на вносителите на законопроекта, а като българин, като български политик, който чувства своято отговорност за съдбата на България! (Шум в залата)
Разточитество е четвърта Нова година България да посреща с ново правителство и най-тежките си месеци да преживява с осигуряван 100-дневен политически конфорт и социален мир! (Реплики в залата)
Това правителство трябва да приключи финансовата си година и както е в нормалните държави трябва да внесе проектобюджета за следващата година, защото другият вариант - падане на правителството и конституционните процедури за поредност, за съставяне на кабинети, не чертаят нищо добро за България! Това ще коства отлагане във времето на всички реформи от порядъка на шест-осем месеца. Това е гибелно за България при сегашното й икономическо състояние и жизнен стандарт на нейното население!
Аз искам да поздравя Съюза на демократичните сили за избраната тема за вота на недоверие. Това е твърде трудна за отстояване и за защита тема и в богатите държави.
Лошо е жизненото равнище на българския народ! Над половината от българските граждани по официална статистика имат парични доходи по-ниски от линията на бедността. Над 40 на сто от разходите на домакинствата са за храна, а по всички цивилизовани критерии това е живот в зоната на мизерията. И в същото време аз не подкрепям този вот на недоверие, защото това правителство няма морално право да иска вот на недоверие по тази тема, защото това правителство управляваше непосредствено преди атакуваното правителство и остави незавидно наследство и в икономическата, и в социалнатаобласт!
Цифри!
Господин премиерът посочи и аз благодаря, господин Беров, че най-после проговорихте за икономическото наследство, защото 125.2 11 месеца Вие мълчите, а ние, политиците, се мъчим да обясняваме на какъв стол сте седнали след управлението на правителството на СДС.
Това правителство, ако не беше се самосвалило и ако ние не бяхме го подпомогнали, щяхме емоционално да си ръкопляскаме, че България е влязла в Европа, въпреки че тя географски е в Европа, но тя при него влезе вече като пакистанци, а ако беше останало, щяхме да влезем в Европа като сомалийци! Такава беше социалната политика на правителството на Филип Димитров. (Шум и реплики в залата)
Няколко цифри за сравнение!
Основен лост за регулиране на доходите в тази страна е минималната работна заплата. Тя ориентира и заплатите, тя ориентира и социалните плащания. Вашето правителство, господа от СДС, прие управлението с работна заплата, която беше 54 на сто от социалния минимум. Свалихте го на юни на 42 на сто от социалния минимум! Това правителство за шест месеца след вас повиши минималната работна заплата на 54 на сто от социалния минимум. За година управление вие само един път коригирахте този базов показател за регулиране на доходите. Това правителство вече го коригира 4 пъти! При това правителство, господа, делът на разходите за работни заплати и осигурявания нарасна с около 4 на сто от приходите от 100 лева дейност. Аз с колебание съобщавам този факт: при икономическия спад да растат заплатите, но в България работната сила е обидно ниска и ние, ако искаме да гоним международните критерии, международните цени, трябва да увеличаваме цената на живия труд в разходите на всяка дейност.
Болният проблем за пенсиите! Единственият законопроект, който вие, господа, внесохте за целогодишното си управление, беше Законът за изменение и допълнение на Закона за пенсиите. Знаете ли какво жизнено равнище в цифрово изражение определихте на българския пенсионер? Още тогава, през юли, вашата социална пенсия беше 57 на сто от екзистенц минимума. Това значи - живот с лишения, но не такива лишения, които да увреждат здравето на българина! Още тогава вашата цифра от 450 лева... (Реплики от блока на СДС) 125.3
Сега ще ви кажа колко е... (Шум в залата) Сега, септември, е 67 на сто! Обидно е за европейска държава да съобщава, че това е постижение, но това е повишение и това е в резултат на така наречената от вас антисоциална политика на това правителство! (Шум и реплики в залата)
Тук господин премиерът говори, пак повтарям, за наследството, а ние имаме и критични бележки към дейността на това правителство.
Лично аз съм изненадан, че продължи икономическият спад в нашата държава, тъй като разбиранията ми, че това, което имаше да отпада от икономиката в течение на трите години след началото на реформите - то по естествен път, като морално остаряла, като непродаваема продукция, вече трябваше да замре.
И атаката е, че това правителство не осигурява необходимите плащания в бюджетната сфера и за социални грижи.
Ние бяхме парламентарната група, която подкрепи бюджета и понесе отговорността. Може би някои от вас си спомнят при какви условия ние приехме бюджета. Ние си давахме сметка, че този бюджет беше приет с една занижена норма за събираемост на данъците, наследени от предния министър на финансите, с разклатена данъчна система и увредена данъчна дисциплина на новите стопански субекти. Това правителство още не можа да намери пътя към култивиране на данъчно поведение в реално съществуващия частен сектор в нашата страна и ако вчера то прие едно необходимо, помоему малко закъсняло решение, за разкриване на резерви за попълване на бюджета и за, бих казал, административна принуда на провъзгласяващите се за честни данъкоплатци, но в поведението си не така почтени към държавния бюджет, тази акция трябва да се проведе и тези хора трябва да бъдат принудени да бъдат коректни към обществото, в което живеят и в обществото, за сметка на което формират своите печалби.
Приключвам с това, че това правителство трябва да получи своя вот на доверие да приключи тази финансова година.
Мисля, че и специалистите, и политиците ще отчетат неговите усилия за относително по-добри икономически показатели, по-ниска инфлация. Тя реално вече се очертава до края на годината, 125.4 ако не се изтърве курсът на долара само... за по-малък спад на производството. Известно е и се признава и от дясната страна, че темпът на производството спада. За по-малък бюджетен дефицит при условие, че наследи отложени плащания на държавата и трябваше да ги компенсира.
И едно очакване, че това правителство ще внесе един държавен бюджет с едно съзнание, че този бюджет би могъл да се изпълнява и от него, а ние като политици да обсъждаме този бюджет с ясното съзнание, че ще участваме самостоятелно или в съучастие в изпълнението на този бюджет през 1994 г.
Благодаря ви. (Ръкопляскания от блока на БСП и партиите от коалицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Койчев.
Реплики - Валентин Василев, Едвин Сугарев, Васил Михайлов. 125.5
ВАЛЕНТИН ВАСИЛЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Тук господин Койчев много говори за бюджета. Тъй като вие господа социалисти бяхте много добри професионалисти и господин Стоилов, и господин Койчев така защитаваха този бюджет от началото на годината, че цяла България разбра, че това е най-чудният бюджет и той ще бъде изпълнен.
Това което ние ви казахме, господин Стоилов, за бюджета, днес вие сами го признавате. Кое от това, което ние не казахме в нашата декларация за бюджета, не е станало?
Много ми е интересно защо се чуди господин Койчев, как нарастват реалните доходи, след като икономиката спада и самият министър на промишлеността това го признава.
Как може бюджетът в приходната си част да не се изпълнява, а изведнъж всички са получили социалните помощи. Аз ще ви кажа нещо, което тук се опитва да направи правителството, господин Койчев. То се опитва да накара всички останали разходи в тази държава да ги пренасочи, слушайте ме господин Стоилов, защото за Вас се отнася това, нали сте голям специалист, да ги пренасочи към плащане на пенсии и работни заплати. Всичко в тази държава да спре. Как ще тръгне тази държава, господин Стоилов и господин Койчев, ако спре тази държава, ако всичко ние изядем и изпием, така както вие го изядохте и изпихте тези 45 години. (Шум в залата) И ни оставихте 12 млрд. дълг. Как ще тръгне пак тази държава? (Шум от блока на БСП) Как ще тръгне пак тази държава? Да спре капитално строителство, да спрат разходите за консумативи, да спрат разходите да всяка една дейност, как ще стане това нещо? И това нещо Министерство на финансите го изпраща като факсове насам, натам и навсякъде. И в университета, и навсякъде. Да се спрат всички други разходи, да си получим заплатите, да спрем държавата и догодина хайде някой да подкара тази държава.
Затова аз мога да ви кажа, че не може да говорим за бюджет за следващата година и да говорят същите хора, които направиха такъв бюджет, от който нищо не стана, който се провали и с който вие сега ще се чудите какво да правите.
Така че преди да правим бюджет за следващата година, нека да видим какво става с този бюджет. А какво става, е много ясно.
Благодаря ви за вниманието. СМ/ЛТ 126.1.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Василев.
Има думата за реплика господин Едвин Сугарев.
ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Господин Койчев обяви, че няма да гласува вот на недоверие на това правителство като българин.
В такъв случай Вие не сте българин, господин Койчев, тъй като това правителство е откровено антибългарско. За какво става дума всъщност?
Имаме един свършил бюджет и всяко нормално правителство при тази ситуация си подава оставката. Вместо да направи това, правителството хладнокръвно обяви банкрута на държавата България. Българин ли се чувствате, господин Койчев?
Когато се формираше това правителство, аз обявих от тази трибуна, че ръстът на доверие към него ще се измерва с курса на лева спрямо долара.
При правителството на Филип Димитров този курс беше 23 лв. за долар. Сега колко е? Преди седмица сарафските бюра го обменяха едно срещу 35 лв. Вие надминахте и Луканов, господин Беров.
И още нещо ще ви кажа. Много е лесно да се говори и да се повтаря как хората живеели по-добре при това правителство. Само че хората ви гледат, господа социалисти, гледат ви и гледат какво прави вашето правителство, защото то не е ничие друго и могат да направят разликата между това как са живели преди и как живеят сега.
Тази седмица бях на обиколка в Родопите, дами и господа. Там има места с над 80 на сто безработица. Там не стигат за нищо общинските бюджети и това са ваши избиратели, господа от ДПС, ваши избиратели са. Именно вашият лидер посочи този министърпредседател. Как ще гледате после тези избиратели в очите? Задайте си този въпрос и сами си отговорете.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на Едвин Сугарев.
Трета реплика, господин д-р Васил Михайлов. Заповядайте. 126.2.
ВАСИЛ МИХАЙЛОВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, господин премиер, господа министри! Моята реплика към господин Койчев е следната.
Господин Койчев, абсолютно вярно е, че Вие много трудно може да защитите тезата за социалната политика на едно правителство, още повече правителство, което многократно тук в тази пленарна зала бе подкрепяно от БСП и причина да го има е именно вашата парламентарна група. По една политика, която то води и която е ярко антисоциална политика.
Трудно може да обясните как някога е било много лошо, а сега е много по-добре. Трудно ще обясните на хората факта с увеличаването и то драстичното увеличаване цената не електроенергията, увеличаването на горивата, което доведе до увеличаване на всички цени. Трудно ще обясните, господин Койчев, проблема с пенсиите. Много трудно може да обясните как така бяха отнети безплатните лекарства. Трудно може да обясните, че тази политика е нормална социална политика. Нека да не забравяме, че това правителство дойде и смисълът му беше, че политиката, която води правителството на господин Филип Димитров, е политика на високата социална цена. Тази цена, която сега плащат нашите избиратели и българският народ, е много по-висока социална цена. И това е очевидно за всеки и всеки човек, който знае как е живял преди една година и как живее сега, ще ви отговори.
Що се отнася до Вашата програмна декларация, господин премиер, и Вашата програма, то нещата там като обещания са много големи, включително има и емоционални изблици от рода, цитирам: "на осмо място следва да се отбележи, че ние не можем повече да си затваряме очите пред положението на пенсионерите и инвалидите".
Господин премиер, Вие си затворихте очите. Ако вие бяхте правителството на приватизацията, за което Вие говорихте, каквото не сте апропо, такава една по-висока цена би била оправдана. Но Вие не вършите и това, господин премиер, като правителство.
Що се отнася до варианта с цената на прехода, тя е много висока, тя е по комунистически нетърпима. (Шум от блока на БСП) Това което вие не можете да направите, е да защитите социална политика, която не може да бъде защитена. И тук сте прав, господин 126.3. Койчев.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Михайлов.
Моля, господин Койчев, да отговорите на направените Ви реплики.
НИКОЛАЙ КОЙЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господа! Господин Василев, така както Вие се изказахте за работата на това правителство, тя излезна просоциална, а не антисоциална. Вземете си стенограмата и вижте. Вие го защитихте за неговата социална политика. Не съм казал, че реалните доходи са нараснали, но са запазени при това правителство. Да, това го твърдя. Инфлацията е компенсирана и това правителство, ако трябва една положителна оценка, тя е за възстановяване на социалното партньорство и за напипване на един приемлив за възможностите на страната механизъм за компенсиране на доходите в съответствие с инфлацията.
Въпросът, който господин Василев зададохте - как ще тръгне тази държава, при това опозиционно поведение с блокиране на законодателна дейност, с постоянни вотове на недоверие, с една силно деконструктивна, противонародна и противодържавна политика трудно ще тръгне България към по-добро.
Господин Сугарев, казахте, че не съм българин. Претендирам, че съм един от големите българи. (Шум в залата) А това, което Вие прокламирате, да се обърнем с поглед назад, хайде да се обърнем още по-назад. Колко беше курсът на долара при Тодор Живков и при Андрей Луканов? (Шум от блока на СДС)
За тези 80 на сто безработни в Родопите искам да ви кажа, че миналата година пак такъв беше процентът на безработните в Родопския район.
Господин Михайлов, трудно може да се обясни социалната политика. Аз казвам, че твърде лесно ще се обясни, тъй като това, за което Вие ме атакувате, че това правителство е повишило цената на горивата и след това цената на енергията, това беше отложено решение от вашето правителство. Те просто във времето бяха принудени да го приемат и компенсираха, спомнете си, компенсацията от 75 процента от приходите от повишените цени на горивата бяха дадени като компенсации към плащанията. 126.4.
А за пенсиите, мисля, че е политически тъпигьозлък СДС да говори, след като той внесе Закон за изменение и допълнение на Закона за пенсиите, от тази трибуна ние казахме, че това е закон на СДС, вие с огромно задоволство казахте на българския народ, че това е закон на СДС и в същото време вие докарахте пенсионерите в България до просешка тояга. (Реплики и възгласи "Е-е-е" в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Койчев. Господин Койчев, малко са големите българи. Всички ние останалите сме или високи българи, или ниски българи, или слаби българи, или пълни българи. (Оживление в залата) Благодаря Ви. Заповядайте, господин Беров. Имате думата.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН БЕРОВ: Уважаеми господин председателю, дами и господа народни представители, понякога обстановката в тази зала е нервна, напротив аз съм в момента радостен. Вие ще кажете: защо? Защото се радвам на напредъка, умствения, разбира се, напредък на някои професии у нас. Много се радвам на това, че един поет, поне така се води по списък, започна да разбира от валутен курс. Това наистина е достойно за уважение. (Весело оживление в залата) Този именно поет ми казва, че курсът преди една година бил 23 лева за долар, а сега бил отишал на 35 лева за долар. Ами, аз бих запитал: възможно ли е в една държава, в която върви една инфлация, която ние така или иначе гледаме да удържаме в едни по-поносими граници, възможно ли е курсът на долара да стои замръзнал на едно място? Очевидно от гледна точка на икономиката е трудно да се отговори.
Ако курсът на долара тогава беше 23 лева и инфлацията до момента от началото на годината е 50 на сто, то тогава напълно нормално е равновесният курс на долара в момента да бъде към 34 - 35 лева. Благодаря за вашето внимание. (Шум и реплики в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Беров. Има ли от другите парламентарни групи желаещи да се изкажат?
ВАСИЛ МИХАЙЛОВ (от място): Няма какво да кажат, то е очевидно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Давам думата на господин Векил Ванов от Парламентарната група на СДС. Заповядайте, ВТ/НП 127.1 господин Ванов.
ВЕКИЛ ВАНОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители, господа министри! Съ Съюзът на демократичните сили чрез неговата парламентарна група иска вот на недоверие заради провежданата от правителството дълбоко погрешна политика в сферата на доходите, политика, която води към непрекъснато обедняване на населението и което още е още по страшно, която противопоставяйки едни обществени групи на други, става фактор за социално напрежение и за деформации в обществото.
Искам в своето изказване да спра вниманието на един много проблемен въпрос. Преди около две седмици господин Стоилов и господин Койчев по телевизията съобщиха за една цифра, която мен много ме изненадва. Става дума за това, че през месец декември населението на страната е било 70 на сто под екзистенц-минимума.
Поначало тази цифра е взета от Националния статистически институт, а аз имам дълбокото основание да не вярвам на тази институция, и ще ви кажа защо. Затова защото, когато проведоха преброяването на населението, изкараха безработните в България, че са 1 500 000 души. (Смях в блока на СДС)
След това, след като направиха справка с Министерството на труда и социалните грижи, решиха да коригират тази цифра и я записаха някъде около 800 000 души, която също не е вярна, а е толкова, колкото отчита действително Националната служба по заетостта - сега в момента е към 600 000 души.
Ровейки се из литературните източници, попаднах на едно списание "Проблеми на труда", а също така и едно списание "Жизнено равнище" (момент, да видя дали е точно така), да, в които се изнасят данни за това какъв е екзистенц минимума през отделните месеци. И аз вярвам, защото едната информация е на Икономическия институт на БАН, там работят много добри специалисти по тези проблеми, а другата е на КНСБ. Ето каква е истината, господин Беров: през декември 1992 г. под екзистенц-минимума са били 40 на сто от населението; през март 1993 г. стават 65 на сто; през юни 1993 г. тази цифра спада на 57 на сто, а през октомври са над 60 на сто. Това е по изследвания на КНСБ и лично обявени по Националното радио от господин Иван Нейков, който е заместник127.2 председател на КНСБ. Това е истината, господин Беров.
Каква е истината с доходите от работна заплата, по равнище на работни заплати? Осем на сто от заетите в материалното производство получават средна работна заплата от 3 до 4 пъти повисока от минималната работна заплата за страната. 12 на сто от заетите получават средна работна заплата над 1,5 пъти повисока от средната за страната. И само 16 на сто от заетите са със средна работна заплата на равнището на средната за страната. А 64 на сто, господин Беров, от заетите са със средна работна заплата под равнището на средната за страната. И това ако е екзистенц-минимум, и ако това е жизнено равнище, е, повече няма какво да се спори! Това създава обаче обществена конфронтация и Вие в миналия петък тук, от тази трибуна, официално обявихте, че в обществото има конфронтация. И тази конфронтация идва и от това, че едни получават много повече, а други получават много по-малко. И тези, които получават повече, живеят по-добре, за сметка на тези, които получават по-малко, господин Беров. Това е истината! И защото техният индекс на работната заплата изпреварва индекса на инфлацията. Това не е нито ляв завой, нито социална политика! (Иво Атанасов, реплика от място: "А колко има Мицев?")
Извън тези 64 на сто, към тях могат да се прибавят и заетите в бюджетната сфера и по-специално заетите в здравеопазването, в просветата, в науката и научното обслужване, в културата и така нататък. Знаете ли, че техните заплати са по-ниски от средните за страната? Ако не го знаете, направете справка. Има подробна информация за това.
Между другото тяхната работна заплата се движи в диапазона от 2200 до 2700 лева при 2966 лева средна за страната работна заплата.
Но когато говорим за работни заплати, господин Беров, трябва да се има предвид и нещо друго.
Аз съжалявам, че господин Койчев не е тук, но може би ме чува. А, да, Койчев, ти си депутат от Видинския край, поспециално от Белоградчик. Аз останах изненадан, когато господин Нейков - заместник-председател на КНСБ, обяви онзи ден по радиото, че работещите в Белоградчик в Телефонния завод от 10 - 11 месеца 127.3 не са си получили работната заплата. Какво мислите за това, господин Беров?
Ами, аз онзи ден получих и го нося, за да видите, едно писмо до мен от учители в Техникума по дървообработване с 67 подписа, които от два месеца не са си получили заплатите. 127.4 А знаете ли, в писмото пише, че даже и стипендии не са получавали в това училище. И то сред тези деца имало кръгли сираци. Много е сериозен проблемът.
По политиката на правителството в областта на социалноосигурителната система - тук господин Койчев каза, аз искам да добавя: правителството на Съюза на демократичните сили направи първите крачки в реформата на социалното осигуряване със Закона за изменение и допълнение на Закона за пенсиите. Това може да не е съществено, да не е много голямо, но все пак е първата крачка.
Защо? Затова, защото чрез този закон се въведе пенсионният принос на гражданите. За първи път вече се признава целият трудов стаж на пенсионерите и пълният размер на брутната работна заплата, която е като база за определяне на пенсиите.
Каква е практиката сега, господин Беров? Актуализира се средната пенсия чрез добавка от 297 лв., която е еднаква за всички пенсии. И знаете ли, че ако тази добавка се увеличава на всеки 3 месеца, знаете ли каква опасност има? Има опасност тогава тя да надмине основния размер на пенсията. Абсолютен парадокс! Защото, когато аз бях министър, при мен са идвали стотици хора, които казваха: къде е справедливостта в това аз да получа еднаква пенсия, с 30-годишен стаж, заедно с този, който има 5 или 10 години. И ще ви кажа...
РЕПЛИКИ ОТ БСП: Кой прие този закон?
ВЕКИЛ ВАНОВ: Знаете ли кой го направи? Аз ще ви кажа. Когато ние онаследихме предишното правителство 83 на сто от пенсионерите бяха струпани в едно, в един кюп. Имам информация при мен. И ще ви кажа - 83 на сто. Сега, с новия закон, който ние въведохме, се получи едно разслоение и се даде възможност на пенсионера да получи толкова, колкото му е трудовият стаж и колкото му е било брутното възнаграждение. (Шумът и репликите от ляво продължават)
Сега системата за социално осигуряване е в колапс. Определена вина за това носи сегашното правителство, защото не провежда контрол върху редовното привеждане на социално-осигурителните вноски в държавния бюджет. НЧ/КТ 128.1
Обърнете внимание, господин Беров, само за първите 6 месеца на тази година около 30 на сто от предприятията не са правили такива вноски в размер на над 4 млрд.лв.! Знаете ли това, господин Беров, или още не е стигнала до Вас тази информация?
И тук ще си позволя да цитирам откъс от едно откровено интервю на уважавания от мен министър на финансите господин Стоян Александров, дадено пред вестник "Пари" на 10 юни тази година, в което се казва, че (цитирам дословно): "Проблемът е в това, че няма един лев в ДОО. Два милиона и 300 хиляди са пенсионерите, но за тях няма нито лев заделен. Напротив, ДОО е на червено". И по-нататък добавя (цитирам): "Не може да се отдели ДОО...". Обърнете внимание на това, господин премиер, дето се хвалите тук, че сте внесли Законът за отделяне на пенсионния фонд. "Не може да се отдели ДОО, без да му бъде даден начален старт, което значи, че трябва да се намерят отнякъде не помалко от 4 до 5 млрд.лв. начална сума".
Питам Ви аз: как ще отделите Вие пенсионният фонд? Как ще стане това? Това не е нищо друго, освен целенасочена правителствена политика на пълно разрушаване на пенсионната система, и то "успешно".
Аз Ви слушам много внимателно. Говорите за "Бялата книга", господин премиер. Това не е дело само на Вашето правителство. И ще Ви кажа защо. Защото правителството на СДС цяла година и два месеца сме работили. Лично аз съм имал 3 срещи с госпожица Луис Фокс от Световната банка, която сега е съветник на президента Клинтън. Знаете ли колко трудни разговори сме имали с нея в продължение на една година и 2 месеца? Така че, не правете с чужда пита помен!
Оценката на правителството по политиката в областта на социалното подпомагане - финансовото осигуряване на системата от държавния бюджет има само едно определение - пълен фалит. Защо? Защото недостигът на финансови средства за системата за социалните грижи до края на 1993 г. се оценява в размер на 2 млрд.лв. При този бюджетен дефицит до момента за социални грижи поради недостиг на средства за храна, отопление, осветление, постелъчен и друг инвентар са в бедствено положение. От месец 128.2 юни насам вече е прекратено изплащането на социалните помощи на социално слабите, безработни с изтекъл срок на обезщетение. А техният брой знаете ли го колко е, професор Беров? Сега ще Ви го кажа: от 346 215 души през месец ноември 1992 г., сега, към месец септември е 392 000 души. Това са безработни с изтекъл срок на обезщетение, които се намират във втората защитна мрежа.
Това заслуга на предишното правителство ли е или на Вашето?
За същото време е прекратено изплащането и на детските надбавки за деца по Указа за насърчаване на раждаемостта. Спрени са изплащанията и за обезщетения за бременност и раждане, и за отглеждане на малко дете. В Тристранната комисия неотдавна се реши гарантираният базов минимален доход да се повиши от 850 на 885 лв. Това е чиста проба демагогия, господин премиер! Защото според експерти на КНСБ още през месец април екзистенц минимумът средно за страната е бил 1481 лв. (Виж списание "Жизнено равнище", кн.2, 1993 г.) А по наши пресмятания към края на месец октомври екзистенц минимумът вече е около 1840 лв. Следователно, тези 885 лв. не осигуряват само потребностите от храна на социално слабите хора, които пак по признанията на експерти, вече казах, са над 60 на сто от населението на страната.
И второ, това повишение няма да се реализира, защото, от една страна, в бюджета няма средства поради трудности със събираемостта на приходите, а от друга страна, повдигането на границата на гарантирания базов минимален доход от 850 на 885 лв. автоматически води до увеличаване на контингента на нуждаещите се.
Финансово покритие няма дори за гарантирания базов минимален доход от 850 лв., а да не говорим за 885 лв.! 128.3 Изводът е, че от няколко месеца системата за социални грижи не функционира като защитник на социалните потребности на социално слабите хора. Тази система е разрушена по вина на това правителство. Правителството няма политика в областта на социалното подпомагане и това ни дава достатъчно основание да му поискаме вот на недоверие. Сега, преди да е станало късно! Преди случаите в Сливен и Мъглиж, където са разбити центровете за социални грижи, да са придобили масов характер. Защото само за 9-месечието на 1993 г. не са изплатени социални помощи в размер над 300 милиона лева.
Има още много да Ви се каже, господин Беров, но ми дават сигнал, че трябва да свърша. Даже съм просрочил с времето.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Ванов.
ВЕКИЛ ВАНОВ: Моля само за още една минута.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Да, разбира се. (Протести в СДС)
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Дайте му възможност да говори! Какви демократи сте! (Шум и реплики в СДС)
ВЕКИЛ ВАНОВ: Това е извън репликата.
Господин Беров, ще Ви прочета един цитат от едно интервю. "Ефективността в работата на правителството няма. В обществото се задълбочават вече не само кризисните процеси, а и разрушителните тенденции. И като цяло финансовото положение на държавата е почти трагично. Правителството ще остави изхранването на хората в по-тежко състояние, отколкото го прие. Съжалявам много, обаче други констатации не съм в състояние да направя."
Знаете ли от кого е това интервю? Това е от господин Дончо Конакчиев, член на Изпълнителното бюро на Всшия съвет на БСП, дадено пред вестник "Континент". (Ръкопляскания в СДС. Викове: "Браво, Дончо!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Ванов.
Има думата за реплика госпожа Мариела Митева.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз няма да говоря за СБ/ВЙ 129.1 любимата на господин Ванов госпожица Фокс, която е най-железният му аргумент още от времето на приемането на изменението на Закона за пенсиите, които той тук хвали, но искам да го попитам: господин Ванов, Вие наистина ли си вярвате, че поставихте пенсиите и пенсионното осигуряване с това изменение на съвременна основа? Наистина ли си вярвате, че Вие водихте една добра социална политика? Наистина ли забравихте, че Вие орязахте всички привилегии на жените? Наистина ли забравихте, че вкарахте сумата за чужда помощ в размера на пенсията на инвалидите от първа група и сега, когато един сляп човек трябва да плати на някого, за да го придружава и да му помага да се движи по улиците, примерно, Вие казвате, че това е част от неговата пенсия. Това ли е социалната Ви политика?
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Ние не обсъждаме правителството на Филип Димитров сега!
МАРИЕЛА МИТЕВА: Точно така! Ние не обсъждаме правителството на Филип Димитров и аз искам да попитам защо тези, които станаха известни със своя цинизъм по отношение на пенсиите, идват тук и се хвалят със своята социална политика, при положение, че те нямаха такава? Аз искам да попитам защо вие, които нямахте социална политика, питате на кого имаме доверие - на СДС или на правителството на професор Беров? Ами разбира се, че имаме доверие на правителството на професор Беров (шум и викове в СДС), не защото ние нямаме критики към неговата политика, не защото то не е допускало грешки, а защото то е достатъчно силно и мъдро да приеме всеки съвет, достатъчно разумен, към него и да се съобрази. За разлика от вас, които се гледахте в огледалото и казвахте: по-велики и по-умни от нас няма!
Благодаря ви. (Ръкопляскания в БСП и коалиция. Шум и реплики в СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госпожа Мариела Митева.
Има думата господин Иво Атанасов.
ИВО АТАНАСОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, уважаеми господин председателю! Уважаеми дами и господа, уважаеми колеги от СДС! Това, че за дискусия като днешната демагогията ви е 129.2 малко повече от нормалното, е обяснимо. Но това, че паметта ви се оказа къса, наистина е загадка. Завчера един от вас попита тук господин премиера Беров защо всеки месец се плащат такси по 5 лева за електромерите, забравяйки, че тази такса беше въведена от Филип Димитров. Днес господин Ванов плаче за социално бедните, забравяйки, че когато миналата година му предадох молба от един много горещ привърженик на СДС за социална помощ, господин министър Ванов отговори, че освен че е безработен, освен че детето му е болно, този човек трябва да си продаде колата, телевизора, хладилника, печката и не помня още какво, за да получи социална помощ.
ВЛАДИСЛАВ ДАСКАЛОВ (от място): Затова той си подаде оставката!
ИВО АТАНАСОВ: Изобщо прави впечатление, че вие непрекъснато търсите телето под вола, не там, където то би могло да бъде. Аз пък ще ви докажа, и това е същността на моята реплика, че не толкова правителството, колкото политиката, която водят общините, води до този недостиг от средства. (Шум и викове в СДС. Свиркания)
Ето, ще ви кажа например, миналата година синята община в Кюстендил има 20 милиона приходи над предвидените. Тези приходи обаче не се обявяват в Общинския съвет, въпреки многократното искане на опозицията... Опозицията там и навсякъде извън тази зала не е СДС, а е БСП. Така синият кмет става главен разпоредител и еднолично решава за какво да се изразходват тези допълнителни 20 милиона. И къде мислите отиват те? Девет милиона лева отиват над предвиденото за издръжка на общинската администрация. И сега, ако влезете там, ще видите, че температурата е повече от приемлива. Парното работи с пълна сила. И заплатите се плащат. (Шум и реплики в СДС)
Същевременно, уважаеми дами и господа, миналата година вместо с тези 20 милиона лева да се покрият разходите на болницата и на просветата, болницата беше оставена с дълг от близо 6 милиона лева, а просветата - с дълг от 2 милиона лева. Това е социалната бомба, която вие заложихте миналата година и която сега рефлектира върху дейността на сегашното правителство. Не е нормално при общинска собственост на сгради на стойност около 129.3 500 милиона лева да е събран по-малко от 1 млн.лева като наем.
Аз ще приключа моята реплика, тъй като времето ме ограничава, но искам да заявя тук прекалено ясно, че в общините, господин министър-председателю, приоритетите, които Вашето правителство приема, се преподреждат. И там парите се дават за съвсем други неща. И затова няма пари за провеждане на социална полититика.
И в заключение ще ви кажа, че аз ще подкрепя с вота си след днешната дискусия Вашето правителство, ако Вие тук обещаете, че ще направите финансова ревизия на всички онези общини, които открито се обявиха срещу вашето правителство. И специално искам да направя едно ходатайство за финансова ревизия на община Кюстендил.
Благодаря ви. (Ръкопляскания в БСП и коалиция)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Атанасов.
Има думата процедурно господин Иван Костов. 129.4
ИВАН КОСТОВ (СДС): Господин председател, моля Ви да се спазва процедурата. Въпросите да се задават с поставяне на карта и в рамките на предвидения в правилника срок, тъй като в противен случай Парламентарната група на БСП се упражнява на темата "Вие защо бихте негрите?" и "Колко са виновни сините общини", като се опитва да създаде нещо като защита на правителството на господин Беров. На тази тема вие можете да направите изказваяния - и по двете теми, но не в рамките на реплики към изказващите се депутати от Съюза на демократичните сили. Вече е време да се научите на колегиално отношение и дали да проявите такова колегиално отношение - все пак сте управляваща парламентарна група.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Костов.
Господин Койчев, за трета реплика имате думата към господин Ванов.
НИКОЛА КОЙЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председател, господин Костов! Ще работя по правилника.
Стана дума за Закона за пенсиите и връзката му със социалната и пенсионна политика на това правителство. Миналата година, когато спорехме по този закон, Вие, господин Ванов, като вносител, отстояхте първоизмислени коефициенти за преизчисление на базовите възнаграждения, върху които бяха определени пенсиите. По този начин силно осакатихте размера на пенсиите. Разбирам, стремежът е да запазите обещаната инфлация и дефицит.
Второ, господин Ванов, защо Вие казвате, че трудовата биография влиза в закона, след като Вие сложихте този изкуствен таван - не по-голямо повишение от 350 лв. на пенсиите. Като бивш министър Вие не получавате ли писма? Защото аз като зам.председател на Комисията по труда и социалното осигуряване получавам по десетки писма на ден да се махне това ограничение.
И третото съображение по Закона за пенсиите - поставената от Вас измислена цифра от 450 лв. социална пенсия, която така и не я променихте до края на управлението си.
Що се касае до Белоградчик - не е лично обяснение, боли ме действително за съдбата на този завод, защото той определя поминъка на цяла община. Аз снощи бях и във Вашата родна община, ББ/ЛТ 130.1. в Брегово. Там бяха и Ваши съселяни. Не е по-добро положението и подобрението от това, че са сменили членовете на ликвидационните съвети и има подем. Знаете, Вашата родна община е селскостопанска и разчита преди всичко на селскостопанския поминък. Там има същите проблеми - със социалните помощи, за безплатните лекарства. А що се касае до белоградчишкия завод, поставил съм се в ролята и на технически, и на икономически директор. Може би не знаете, че имам и диплом за инженер. Заводът по всички правила на пазарната икономика е технологически фалирал и трябват инвестиции за нови изделия. Можеше ли заводът да не е в това състояние? Можеше, ако не бяха проявени излишни политически емоции и не бяхме загърбили наши, реални пазари, на които това изделие, остаряло, все още имаше шанс да се продава. Тежко е положението и трябва да му се търси отговор на нещата по принципите на пазарните отношения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Койчев.
Господин Ванов, заповядайте за Вашия отговор на направените реплики.
ИВАН ВАНОВ (СДС): По същество две от репликите, които се отправиха към мен, касаят Закона за изменение и допълнение на Закона за пенсиите, който беше приет тук.
Уважаеми господа народни представители! Вярно, че това беше предложение на правителството на Съюза на демократичните сили. Но струва ми се, че този законопроект, преди да бъде приет тук, той е минал през всички комисии в Народното събрание. Трябваше да се кажат от специалистите, както ние казваме, когато се обсъжда в комисиите.
От друга страна, ние поставихме този законопроект като една временна мярка. не да продължи пет години! И ако ние не бяхме паднали от власт, този законопроект, който тогава се разглеждаше и който действа сега като закон, щеше да бъде променен в положителна насока.
А сега да отговоря на господин Иво Атанасов. Господин Атанасов, не е в стила ми така да отговарям. Така че недейте да измисляте неща и да ги говорите по ефира съвсем безотговорно. Аз не мога да кажа за който и да е, особено за хора, които не познавам: нека да си продаде телевизора, нека да си продаде 130.2. леката кола и т.н. Още повече, че аз не зная дали този човек има или няма такова нещо. Така че трябва да се извините.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Ванов.
Госпожа Митева, заповядайте по процедурен въпрос!
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председателю, аз лично бих Ви помолила да ограничавате ораторите, когато започнат лични нападки срещу народните представители, тъй като според мен господин Ванов си позволи да използва такива лични нападки спрямо народния представител господин Атанасов.
На второ място бих искала да припомня на господин Ванов, когато с помощта на народните представители от Съюза на демократичните сили параграфите от Закона за пенсиите, които той внесе, започнаха да падат, цялото правителство, начело с министърпредседателя Филип Димитров дойде и настоя от своите народни представители да прегласуват параграфите. Така че да не говорим за комисиите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госпожа Митева.
ВАСИЛ МИХАЙЛОВ (от място): Реплика ли беше това, изказване ли?
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Нещо като изказване от една минута и го записвам към квотата на БСП. Това е. Една минута.
Спокойствие в залата! Има ли желаещи за изказвания?
Господин Константин Тодоров от Парламентарната група на СДС. Заповядайте, господин Тодоров.
КОНСТАНТИН ТОДОРОВ (СДС): Господин председател, уважаеми колеги, господа министри! Говорилите преди мен колеги от моята парламентарна група засегнаха вече много аспекти на общинската политика на правителството. Но те засегнаха именно отделни аспекти на тази политика. В моето изказване аз ще се спра на нейната философия.
Това отношение, отношението на правителството към общините, е особено важна характеристика за социалната политика на всяко едно правителство, тъй като почти цялата общинска дейност е социална дейност. Нещо повече. Общините не само се занимават 130.3. почти изключително със социална дейност, но и осъществяват чрез своите бюджетни предприятия по-голямата част от социалната дейност в държавата изобщо. Това личи особено ясно, когато една община остане без средства. И аз ще ви преведа тук един пример само за илюстрация, защото тук вече неколкократно се атакуваха сините ръководства на общините. Това са новини от последния час от община Казанлък. Социалните помощи не са плащани от четири месеца. Трети месец учители и лекари са без заплати. От вчера заради невъзможност да се плаща токът и парното, са затворени детските градини и детските ясли в общината. До една седмица ще бъдат затворени три училища, досега вече са затворени четири - две от ХЕИ, други поради невъзможност да плащат тока и парното. Затворен е единственият по рода си санаториум за силикозно болни в гр. Шипка. Тролеите в града не вървят, уличното осветление спира в 21 часа. От вчера, забележете, общинската администрация е в неплатен отпуск поради нежеланието на хората, които работят в нея, да утежняват общинския бюджет. Кметът е останал сам в общината и то поради заповед на областния управител. Междувпрочем кметът, изразявайки солидарност с колегите си, внася заплатата си в общинския бюджет.
Смятам, че това е достатъчно, за да убеди всички ни в правилността на тезата, че общинската политика на едно правителство е най-важният елемент в неговата социална политика изобщо. И понеже исканият вот на недоверие е за социалната политика на правителството, аз искам да ви върна към дните, когато тук, в тази пленарна зала вървяха дебатите по приемането на бюджета. Защото именно тогава беше заложена основата на една политика, която постави държавата или по-точно правителството в положение на мащеха по отношение на общините. И това стана благодарение най-вече на начина, по който беше разпределен или по-скоро преразпределен в сравнение с миналата година данъкът върху общия доход. Междувпрочем, преди това високо беше прокламирано от правителството и от неговите апологети увеличаването на свободата на общините при оперирането с техните бюджетни средства.
Но да се върнем на конкретния проблем за данъка върху общия доход. През 1992 бюджетна година той се разпредели 70 на сто за общините и 30 на сто за републиканския бюджет. За 130.4. настоящата година съотношението е 50 на 50 на сто. Какво означава това на практика? С този бюджет правителството, което предложи бюджета, и вие, които го гласувахте, лишихте общините от собствени приходи в размер на около 3 млрд. и половина, което прави повече от 15 на сто от техните собствени приходи. Образно казано, ако ми позволите да се изразя така, на гладния му сложиха помалко в чинията, обаче му предложиха да се радва за това, защото са му дали повече прибори за хранене.
Като цяло в социално отношение, особено от гледна точка на общинската политика, този бюджет е крачка назад в сравнение с бюджета от 1992 г. Но да обърнем внимание и на това как така заложеният бюджет се изпълнява. Ако се обърнем към числата, ще видим, че незадоволителният бюджет се изпълнява в още понезадоволителна степен. Първият налагащ се извод, който просто бие на очи веднага, е, че неспособността да се води ефективна социална политика, господин премиер, произтича пряко от неспособността на Вашето правителство да осигурява данъчните приходи. Справките, с които разполагам, са до 30 септември. Към тази дата са събрани едва 64 на сто от данъчните постъпления за общините, като положението с някои данъци е направо трагично. От 9 данъка общо на брой, постъпващи в общинските бюджети, постъпленията на три са под 50 на сто, а два са под 40 на сто. Единствен събран на 70 на сто е данъкът върху общия доход, който е найголемият в абсолютен размер и най-стабилният, като отчитащ инфлацията приходоизточник на общинските бюджети. 130.5. Оттук става още веднъж още по-ясно какъв сериозен удар е нанесен на общинските бюджети, след като 50 на сто от него бяха отклонени за Републиканския бюджет.
Общо изпълнението на общинските бюджети в приходната им част е около 64 на сто. Пак повтарям, към 30 септември! Този предварителен поглед към собствените приходи на общините беше необходим, защото той обяснява поне наполовина състоянието на изпълнението на бюджетите в разходната им част.
Аз веднага искам да кажа, че това състояние е още полошо от първото. И това показват много ясно основните разходни пера по социалните дейности.
Така предвидените разходи за образование са 12 млрд. 872 млн.лв. Към 30 септември те са изпълнени в размер 7 млрд. 857 млн.лв. или 61 на сто.
По-зле са здравеопазването. От предвидените 11 млрд. 638 млн.лв., изпълнението към 30 септември е на 6 млрд. 579 млн.лв. или приблизително 57 на сто.
Общо в разходната част са предвидени 37 млрд. 429 млн.лв., а изпълнението към 30 септември е 22 млрд. 806 млн.лв. или приблизително 61 на сто.
Друг важен показател за общинската политика това са трансферите, които се осъществяват за общинските бюджети или взаимоотношението на Републиканския бюджет с тях. Към 30 септември те са осъществени в размер на 10 млрд. 577 млн.лв., което прави приблизително 63 на сто. Това вече показва, господин премиер, че Вашето правителство системно е нарушавало Закона за държавния бюджет и по-специално чл.7, ал.2, където дословно е записано, цитирам: "Субсидиите по ал.1 (т.е. общите и целевите субсидии за общинските бюджети) се предоставят до една дванадесета месечно, но не по-малко от 90 на сто от този размер".
Какво значи това? Както вече казах, към 30 септември трансферите са по-малко от 63 на сто от предвидените. А простата сметка показва, че по силата на цитирания от мен текст от закона е трябвало да се предоставят минимум 67,5 на сто от предвидените субсидии. Разликата от почти 5 на сто се равнява на почти един милиард лева. Това са парите, които правителството в продължение на годината не е привеждало системно като трансфери за общинските бюджети. СД/КТ 131.1
Това, от една страна, а от друга и посоченото по-горе безсилие да се осигуряват данъчните приходи предопределя и нивото на капиталните вложения. Но като говоря за данъчни приходи и като тук толкова много се говори за виновното за всички национални катастрофи правителство на СДС, което управлява едва година, искам да припомня, господа, особено на лявата част на залата, че когато управляваше правителството на СДС, за 1992 г. данъчните постъпления бяха осигурени за Републиканския бюджет в размер на 90 на сто и за общинските бюджети (забележете!) 143 на сто.
Но като говоря за капиталните вложения, нека да отбележим, че в общините те се правят почти изключително за изграждането на социално значими обекти. Затова непривеждането на трансферните суми за общинските бюджети води до катастрофално състояние на нещата и в това отношение.
Сега аз искам да Ви кажа и една цифра, която е съвсем, така, нова и която днес вече се вижда и по пресата. Именно благодарение на това - несъбирането на собствените приходи и непривеждането на трансферните суми - ще докара състоянието на общинските бюджети дотам, че в началото на годината на тях ще им тежи общо 5 млрд.лв. кредитна задлъжнялост.
От всичко казано дотук се налага изводът, че правителството провежда една ясно изразена дискриминационна политика по отношение на общините, която се проявява пряко като дискриминационна по отношение на социалните потребности на гражданите. Нещо повече, аз подозирам, че поради една чисто политическа цел бяха заложени такива цифри в държавния бюджет и беше осъществено още по-лошо изпълнение по отношение на общинските бюджети. А тази политическа цел е да се дискридитират общинските ръководства, които, както е знайно за всички в България, са предимно от Съюза на демократичните сили. И поради тази политическа цел, която Вие преследвате на всяка цена и която това правителство в голяма степен осъществи, Вие направихте заложници гражданите на тази страна, чиито социални потребности трябваше да се осъществят чрез общинските бюджети.
Поради това аз ви призовавам всички вас, народните представители, които не желаят да споделят тази отговорност, да гласуват недоверие на правителството. В противен случай те ще трябва да обясняват на своите избиратели защо са подкрепили 131.2 един кабинет, който очевидно работи против техните интереси.
Благодаря ви. (Бурни ръкопляскания в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Тодоров.
Реплики от госпожа Маринова, госпожа Шопова и господин Ташев.
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю! Аз просто се удивлявам... Радвате се, че с цифри бил говорил господин Тодоров, но аз се удивлявам как можете да имате претенции към раздела "Социални проблеми в общините" точно вие, които с правителството на Филип Димитров в онази "синя" зима нанесохте първия унищожителен удар на общините в България! (Шум и реплики в блока на СДС)
Вие говорите за Казанлък. Искате ли да Ви съобщя списъкът на унищожените общини в Хасковски окръг, започвайки с прекрасния курорт "Минерални бани", който втора, почти трета година е затворен и е само с катинари? Защо искате да Ви се казват истините точно днес? Искате да говорим за правителството на проф.Беров, а принуждавате да се връщаме на онази тежка зима, която унищожи общините. (Реплика от блока на СДС: "Кой ги унищожава?")
Професор Беров, изказването на господин Тодоров ме подтикна и аз като Иво Атанасов да Ви кажа: много силно се замислям точно как ще гласувам днес. Няма да гласувам вот на недоверие при няколко условия. Защото такива изказвания ще продължават и след днешния вот на недоверие:
- ако Вие не откриете цялата истина, а не само открехвате вратата, както днес започнахте лекичко да повдигате завесата на онази театрална сцена с многоактна пиеса, наречена "Управление на СДС" "Раковски" 134;
- ако Вие, господин Беров, не направите ревизията, за която говори Иво Атанасов, но не само на "сините" общини, а и на областните управители, любимци на Филип Димитров, които имат привилегиите, каквито и в тоталитарно време не е имало в България. Погледнете с какви автомобили се движат, след като мизерствува българският народ! Почти нито един областен управител не е покътнат. (Шум и реплики в блока на СДС) 131.3
Господин Беров, ще продължават да Ви искат вот на недоверие и да лъжат народа, че няма социална политика, ако Вие не осигурите цялата истина на този народ: за несъбираемостта на данъците; за далаверите, нали така, господин Иван Костов, на "Сапио", "Софис", "Нефтохим", "Мит,87"... Да продължавам ли нататък?
А Вие, господин Тодоров, заедно с такива като господин Митев, като жалите толкова много народа, вземете, че милионите от разни мелници и разни банки ги внесете за социална помощ, а не плачете от тази трибуна!
Благодаря ви. (Шум и реплики в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госпожа Маринова.
Госпожа Шопова, заповядайте. (Шум и реплики)
Лесно е на тези, които имат милиони - могат да ги внесат, могат да не ги внесат. А ние какво да правим?
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Точно така. (Шум и други реплики)
ПЕТЯ ШОПОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателю! Доктор Попов, моля Ви за спокойствие! Ние сме културни хора от нашия избирателен район. (Шум и реплики)
Господин Тодоров, аз ще се съглася с Вас в тази част от изказването, в която казвате, че постъпленията от предприятията рязко са намалели. И моята препоръка към правителството на професор Беров е да се види защо е така. От една страна причината е в законотворчеството, безспорно. Но от друга страна има данни (и специално в Пазарджик и в нашия избирателен район), които сочат, че икономическото състояние на предприятията се дължи и на субективни причини, на това как се управлява държавната собственост и дали правилно се управлява.
Най-големите предприятия на Пазарджик се намират в тежко финансово състояние и оттам не внасят приходи в бюджета. Но защо това е така?
Така че в тази част аз съм съгласна изцяло с господин Тодоров. 131.4
С какво не съм съгласна, с така поднесената философия?
Господин Тодоров, блестящ сте и Вие, както и господин Филип Димитров като политическа теза, но тя не е вярна житейски.
Ето каква е философията на базата на община Пазарджик. През 1990 г. да оставим 1989 г., общинският бюджет се е формирал по следния начин: две към едно, като 2-то е било към от общинските приходи, 1-то - от държавния бюджет; 1991 г. е станало едно към едно; 1992 г. - едно към две; 1993 г. приблизително едно към 2,5, а за 1994 г. е планирано едно към пет! Никоя държава с никое правителство няма да може да издържи това! Дори да бъде ваше правителството, вие няма да се съгласите с такава философия на общините.
Второто, което искам да ви кажа: общинските бюджети се гласуват с огромен дефицит. Дефицитът на Пазарджишката община е 25 на сто. И знаете ли каква е философията на тези, които са подписали декларацията? Тя се състои в следното - да не се актуализира бюджетът, защото за 10-месечието Пазарджишката община е получила 90 на сто от 90-те процента необходими по държавния бюджет. При това получаване на държавната субсидия е нормално да бъдат изплатени и заплати, и стипендии, и социални осигуровки, а те не са изплатени! На учителите - от юли месец, на лекарите също така не са изплатени добавки за социалните помощи. Вече говорих! ... Чисто субективен момент, за който е виновна и кметската администрация, и общинския съвет, разбира се, в който има представители на всички политически сили за съжаление.
По този начин аз искам да заключа от гледна точка на философията само с едно - господин Тодоров, нека заедно с Вас да станем вносители на един текст в Закона за местното самоуправление и местната администрация, който да гласи: "Когато местните изпълнителни органи се съпротивляват на централните, въпросът да бъде решен в полза на държавната политика".
Тогава в България ще има прогрес! (Шум и реплики в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на госпожа Шопова.
Господин Ташев, заповядайте за трета реплика.
МЕТОДИ ТАШЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, господин Тодоров, във Вашето мотивирано в кавички изказВЙ/НП 132.1 ване ... (Шум и реплики в залата) трябва да внесете и част, момент от морал. Вие казвате, че е издадена заповед от управителя на Хасково. Със Заповед # 10 91 от 11 ноември кметът на град Казанлък блокира, издава заповед за пълно мъртвило... Тоя там, който се е затворил като в барикада.
За същия кмет, когато става въпрос, господин председателю на Министерския съвет, Вие трябва да имате знанието, че всички акции свързани с бойкотиране на това правителство, този кмет безотговорно поема пътя заедно със своята тайфа за София.
Когато се отнася за град Казанлък, който е осигурявал бюджет на много общини, другарю ... господин Драгиев! (Шум в залата, реплики, подвиквания от блока на СДС) Да, той е един от нашите другари, наши аспиранти. (Шум и реплики в залата) Но той осигуряваше със Завод "Арсенал", който вие съсипахте веднага след идването на власт ... вие съсипахте Завод "Хидравлика", сменяйки веднага две поредни негови ръководства. (Шум в залата) Текстилният комбинат, господин Праматарски, пращи от стока, а той не можа като Вас да обиколи света, за да продаде стоката си! Цялата преработвателна промишленост в град Казанлък е блокирана. Къде са розовите плантации, които осигуряваха доход на хората?
Господин министърът на земеделието Ви попита, Вие трябва да отговорите - кой съсипа това стопанство, което гарантираше богат живот на Казанлъшкия край?
И в тези чумави години в град Казанлък един кмет организира Празник на розата! И не да установи контакти делови и търговски, а да устройва пирове! Тази година същият този кмет провежда втори Празник на розата с 1 млн.лева за Тото Котуньо на празен стадион....
Вие трябва да отговорите, господин комсомолски деятел Сашо Стоянов! (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Ташев.
Господин Тодоров, заповядайте за Вашия отговор.
КОНСТАНТИН ТОДОРОВ (СДС): Уважаеми колеги, искам да изразя пред всички вас дълбокото си удовлетворение от направените ми реплики. Нито една от тях не беше по същество! И това само 132.2 доказва правотата на изнесената от мен теза, че правителството и парламентарното мнозинство, преследвайки една ясна политическа цел - да дискредитират административните ръководства на общините, които са предимно, да не кажа почти изцяло от СДС, защото СДС спечели изборите, направиха заложници, повтарям, направиха заложници - всички български граждани, чиито социални потребности трябваше да бъдат удовлетворени чрез общинските бюджети.
Пак повтарям, нито едно от изказванията не се насочи срещу тази основна теза на моето изказване!
На конкретните забележки. Просто така, безсилието на колегите, които се опитаха да направят реплики личи от това, че тази основан теза, както и другите основни тези, които развих пред вас, те се опитаха не да оборят, а само да омаловажат като с някакви конкретни случаи, които говорят за противното. Но аз искам да кажа, че много от техните бележки бяха просто некоректни.
Първо, на госпожа Клара Маринова, която ни напомни за тежката зима, унищожила общините.
Госпожа Маринова, всички си спомняме тежката зима на 1990 г., когато беше правителството на Луканов! Друга такава тежка зима не си спомням! Аз съм млад човек с добра памет!
Впечатляващо беше изказването на господин Иво Атанасов, което госпожа Маринова напомни. То беше, че той поиска от господин премиера ревизия на сините общини. Още едно доказателство за моята теза, че се преследва политическа цел - дискредитиране на сините общини на всяка цена! (Шум и реплики от блока на БСП и коалиция)
Що се отнася, госпожа Маринова, до мелници и банки, за каквито Вие говорите, визирайки мен, аз Ви предлагам пред всички народни представители да направим с Вас двамата следното: аз ще Ви дам едно пълномощно юридически заверено при нотариус по силата на което Вие ще можете да теглите пари от всички мои банкови сметки, но в замяна ще искам същото от Вас! Съгласна ли сте?! (Шум и реплики от блока на СДС)
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ (от място): Където и да се намират те!
КОНСТАНТИН ТОДОРОВ: Що се отнася до репликата на госпожа Шопова - постъпленията от предприятията рязко са намалели, бил 132.3 съм казал аз. Не точно това имах предвид, госпожа Шопова. Твърдях, че рязко се намалели данъчните постъпления, което е по-различно нещо. Постъпленията от предприятията могат да не намалеят и да намалеят, но това не може да влияе само това върху данъчните постъпления. Аз твърдя, че данъчните постъпления са намелели не само поради намаление и поради общата стагнация, но поради невъзможност те да бъдат събирани. А това е съвсем друго нещо!
Що се отнася до това, че за 6-месечието община Пазарджик била получила 90 на сто от дължимите трансфери - аз не мога да оспорвам сега този случай, но Ви обещавам, че ще проверя.
Господин Ташев - според него имало заповед на областния управител, тоест казал съм, че има заповед на областния управител което не било вярно, защото имало заповед на кмета да настане това мъртвило в общинския съвет. Това, което зная, господа, е, че работещите в общинската администрация самостоятелно и доброволно са излезли в неплатен отпуск, за да не утежняват бюджета. А заповедта на областния управител, за която говорих се отнася до това, че той заповядал на господин кмета да стои там.
Много още неща се казаха. Те са толкоз немотивирани, и толкова маловажни, че няма смисъл да се хващам за всяко едно от тях да говоря.
Още веднъж повтарям пред всички вас - аз съм дълбоко удовлетворен от направените реплики, защото те показа първо, кой стои зад това правителство. Това е комунистическото мнозинство в парламента и то не може повече да прехвърля отговорността на някой друг затова, което става в страната!
И, второ, че комунистическото мнозинство в парламента провежда политика, която не се съобразява със социалните потребности на гражданите, а се съобразява единствено с неговите теснопартийни политически цели.
Благодаря ви. (Ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Тодоров.
Процедурен въпрос? Заповядайте, госпожа Митева. 132.4 МАРИЕЛА МИТЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председателю, правя предложение да бъде удължено работното време на парламента до приключване на дебатите по точка първа от дневния ред.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря.
Заповядайте, господин Костов.
ИВАН КОСТОВ (СДС): Парламентарната група на Съюза на демократичните сили възразява срещу направеното предложение за удължаване на времето до изчерпване на дебатите, тъй като въпросите на социалната политика са достатъчно сериозни и представляват интерес за всички български граждани. Ако не стигне днес времето до 20,00 ч., ще продължим на утрешното пленарно заседание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Костов.
Заповядайте, господин Тодоров по процедурен въпрос.
ПЕТЪР ТОДОРОВ (СДС): Уважаеми господин председател, колеги! Правя процедурно предложение да отнемате думата, когато изказванията не са по темата, тъй като ние ставаме свидетели на едно масово изказване, една редица от изказвания системно не по темата. Оказа се, че тази задача е непосилна за лявата половина от пленарната зала да бъде защитена социалната политика на правителството и вместо да говорят за това, за което трябва, те се пренасят в спомени по това, което е било по времето на правителството на Съюза на демократичните сили. Нещо повече, ние тук ставаме свидетели най-меко казано, на смешни опити да се обяснява това, че розовите градини в България били залинели и запустели и не зная какво още, с факта, че в рамките на едно 49-годишно управление от Девети септември насам, за някакви си 12 месеца управление на СДС, всички поразии били направени.
Вижте, господа бивши комунисти, ако не може да защитите тази политика, кажете, че не можете да я защитавате, но не се опитвайте да заблуждавате българския народ, че уж нещо правите и да говорите не по темата. СМ/КТ 133.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря на господин Тодоров. Това не беше процедура, а една минута записваме към времето на СДС за изказване.
Процедурно предложение за удължаване на работното време до 2 часа, до изчерпване на дебатите по тази точка.
Моля, режим на гласуване. Гласувайте това предложение.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
Гласували 186 народни представители, за - 114, против - 71, въздържал се - 1 народен представител.
Предложението се приема.
Сега би трябвало да дадем почивка.
Преди това процедурно, заповядайте, госпожице Русева.
ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! В съответствие с разпоредбите на правилника правя искане за удължаване на времето, което се полага на нашата парламентарна група с предвиденото в правилника от една трета.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Благодаря. Давам това искане, тъй като то наистина е по правилника.
Колко време остава, има един такъв въпрос.
Досега Парламентарната група на СДС е използувала 43 минути.
Парламентарната група на БСП - 8 минути. Другите парламентарни групи не са взимали думата.
Давам половин час почивка. След това ще продължат дебатите. (Звъни)
(18 ч. и 5 м.)
133.2(След почивката)

(18 ч. и 40 м.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля народните представители да влязат в залата и да се регистрират. Ще се види и присъствието на парламентарните групи в залата. Господин Карев предложи да има регистрация.
Моля квесторите, поканете от стаите на парламентарните групи депутатите да се регистрират. Поканете също и ДПС.
Има необходимия кворум, продължаваме заседанието. (Звъни)
Има думата за изказване народният представител д-р Георги Карев. (Шум и реплики в блока на БСП)
ГЕОРГИ КАРЕВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин министре, който сте единствен в залата, въпросът за здравеопазването на една страна е не просто приоритетен въпрос, това е въпрос екзистенциален, защото е неразривно свързан с такива страни на човешкото битие, като здравето, живота и смъртта. И в никакъв случай не бих си позволил да спекулирам на тази тема. Няма например да кажа, че вашето правителство е заварило едно цветущо здравеопазване, но го е разсипало за по-малко от година със своята недалновидна политика. Този тип демагогия, подобно на тази, която се опита да стовари вината за разсипаното българско земеделие върху правителството на Филип Димитров, ми е дълбоко чужда и противна. Освен това е ясно, че след четири десетилетия на 100-процентова държавна собственост в здравеопазването, на абсолютна управленска и финансова централизация, на невероятна бюрократизация и партокрация в здравеопазването, на дълбоко увреждане на традиционните морални ценности в отнашенията между лекаря и пациента, с една дума, след четири десетилетия комунистическо здравеопазване, нито вашето правителство, нито правителството на Филип Димитров бяха в състояние да доведат до едно цветущо здравеопазване.
И затова аз казвам, че подобни демагогски упреци срещу Вас няма да отправя.
В същото време обаче, ако правителството не можеше да постигне това цветущо здравеопазване по съвсем разбираеми обективни причини, имаше много, и много стъпки в тази посока, които то можеше да направи и беше длъжно да направи. И ако сега мотивирам пред вас своето недоверие към правителството по отношение ВТ/ВЙ 134.1 на неговата политика в областта на здравеопазването, то е защото тези стъпки не бяха направени и защото през 1993 г. страната ни имаше по-лошо здравеопазване, отколкото през 1992 г. И аз се надявам, че даже и г-жа Клара Маринова няма да оспори това мое твърдение. (Шум и реплики в залата) Даже и тя!
Първото нещо, което според мен можеше и трябваше да се направи, е анализът на завареното положение. Казвам "анализ", а не "сума от тъжни констатации". Такъв анализ не беше направен в никоя сфера, не беше направен и в здравеопазването. И не експерти не достигаха на правителството, а за жалост не му достигна кураж и доблест. Защото в този анализ обезателно трябваше да се каже и това, че България е имала такъв осигурителен закон от 1924 г., такива закони за здравеопазването от 1929 и 1934 година, и въпреки недостатъчната мрежа от здравни заведения, такъв баланс между държавното здравеопазване и частната лекарска практика, че ако не беше 9 септември 1944 г., който някои имаха наглостта да празнуват тази година, сега, в последното десетилетие на нашия век, от цяла Европа щяха да идват хора в България да видят какво значи модерно здравеопазване.
Това обаче, което аз го казвам, за жалост правителството не го каза, за да не разсърди една голяма партия, която го избра с чужд мандат, но със своите гласове, която го крепушка при всеки вот на недоверие, но която утре като Пилат Понтийски ще си измие ръцете и ще се опита да избегне политическата отговорност за неговия пълен провал.
Второ, това правителство трябваше ясно да каже пред българския народ счита ли или не счита здравеопазването за национален приоритет. И според отговора на този въпрос да гради цялостната си бюджетна политика.
Трето, изобщо липсва глобалната стратегия в здравеопазването, липсва позицията към какъв тип здравеопазване се стремим и как правителството ще приближава към него сегашната здравеопазна система. А обещания за такова нещо имаше. Ето аз у малцина днес виждам програмата на правителството, но на страница 65 се казва: "Изготвяне на цялостен модел за постигане на крайната цел на реформата в здравеопазването..." и т.н. 134.2
Колкото и да е неудачен изразът "цялостен модел", ясно е, че с това изречение в програмата на правителството точно това се има предвид - глобалната концепция за посоката, в която ще се развива здравеопазването.
Не са определени и приоритетите вътре в здравеопазването, а тази неопределеност има огромен негативен ефект, най-малкото по две причини:
Първо, по принцип тези приоритети съвпадат със секторите на здравеопазването, които остават на държавно управление и на бюджетна издръжка, дори и при перфектно развита здравноосигурителна система.
И, второ, ясното и мотивирано определяне на тези приоритети би позволило държавата още сега да съсредоточи в тях повече управленски усилия и повече финансови ресурси, постепенно в същото време да се изтегля по всички останали сектори на здравеопазването, предоставяйки в тях по-широко поле за изява на частната инициатива.
Вместо това е налице едно субсидиране на общинските бюджети, крайно недостатъчно и като процент от брутния вътрешен продукт, и като абсолютни цифри, и което е по-лошо - порочното по своите критерии и по своята структура, без гарантиране на минимални разходи за здравеопазване и без отчитане на потока от пациенти към заведенията с междуобщински и регионални функции.
Така че много от ОРБ-тата изпаднаха не в критично, а буквално в катастрофално състояние. Цели папки с тревожни писма има в Комисията по здравеопазване от общински болници, като тези в Казанлък, Оряхово, Девин, Попово, ОРБ-та, като в Благоевград, Кюстендил, Габрово, от специализирани заведения, като болницата за белодробни болести - Велинград, като Факултетската болница по ортопедия и травматология - Горна Баня, и това, пак повтарям, са само примери, а далеч не е изчерпателен списък. Невероятно тежко е положението във всички психиатрични клиники в страната и може би все пак на първо място на тази в Карлуково.
Господин Беров заяви преди малко, че в България не са закрити болници, но той не каза нищо за предприетите, инициираните в тях почини. Навремето имаше Ломски, Ловешки и не знам какви още идиотизми в земеделието. Сега обаче много болници 134.3 по принуда предприемат някакви почини, които са ненормални в която и да било нормална страна. Това е починът за лекуване с медикаменти, купени отвън, починът за хранене на стационарно болните с храна, носена от къщи, да не говорим за Русенския почин - всеки, който бива хоспитализиран, да си купи предварително така наречения индивидуален пакет с определен набор от превързочни материали в него и т.н, и т.н.
Преди малко споменах за някои възможни стъпки към преход към пазарни принципи в здравеопазването. Ето какво в това отношение ни обещава програмата на правителството, моля, който разполага с нея - стр. 66: "Приватизация на дейности, а впоследствие на някои здравни заведения според ситуационния анализ и създаване на дългосрочна програма за това..." и т.н. и "поощряване на частната инициатива в здравеопазването и създаване на възможности за инвестиране в здравеопазването".
На практика не само нищо не е направено в тази насока, но се предприемат стъпки, които изглежда са в обратната посока - към тотално одържевяване, към нова свръхцентрализация, към задушаване на първите кълнове на пазарните възможности в здравеопазването. И като говоря за задушаване на първите кълнове в това отношение, искам да посоча няколко конкретни неща.
Първо, въпреки декларациите за готовност по отношение остойностявянето на медицинския труд, нищо не е направено за неговото наистина диференцирано заплащане. Така че висококвалифицираните специалисти да намират достойно приложение и достойно заплащане на своя труд, а по-нискоквалифицираните да имат един реален стимул наистина да повишават своята квалификация. 134.4
Второ, извършването на платени медицински услуги от здравните заведения като приход към извънбюджетните им сметки беше един ефикасен начин за повишаване на мотивацията в тях и за известна, макар и ограничена финансова самостоятелност. Наистина имаше нарушения в тази сфера, имаше и справедливи протести на отделни граждани, имаше възражения срещу това инвалидът, когато отива да си преосвидетелства групата инвалидност, защо му вземат такса в здравното заведение. Всичко това е така. Но вместо да се разширява тази дейност при по-добра регламентация, при по-добър контрол, предишният министър преустанови тази дейност, а сегашният министър вече от пет или шест месеца не пуска наредбата за извънбюджетните сметки, с което се затваря един перспективен път за самофинансиране на здравните заведения.
Трето, на сегашния етап извършването на държавна и частна медицинска практика от едни и същи лица и сключването на договори за ползването на кабинети и на лабораторни изследвания е неизбежно и необходимо. Нарушение на изтичане на медикаменти и консумативи има, но борбата с тях трябва да се води чрез административен контрол от овластените органи, чрез съсловен контрол от Българския лекарски съюз, Българския стоматологичен съюз и т.н., а не чрез рестрективни и забранителни мерки от страна на изпълнителната власт.
Четвърто, вземането на пари на ръка от пациентите за медицински услуги, извършени в здравните заведения, е порочна и опасна практика, която отново руши доверието между лекаря и пациента и която за жалост все повече се разширява. Ако бъдем точни обаче, трябва да кажем, че това не е корупция. Без да влизам в анализ на понятието, аз държа, че това е черен пазар на лекарския труд и борбата с него, въпреки че тя може да се води и чрез административен контрол, и чрез съсловен контрол, но тези два вида контрол в условията на черен пазар на медицинския труд не са ефикасни.
Единственият ефикасен начин за борба срещу черен пазар на нещо, това е развитие на реалния пазар на същото това нещо. А за жалост виждаме как стъпките на правителството като че ли са повече насочени не в полза на този реален пазар на медицинския труд, а като че ли в обратна насока. НЧ/ЛТ 135.1.
Господин министър-председателю, в която и да е сфера и може би най-вече в сферата на здравеопазването всяка крачка към реални промени, към реална структурна реформа има своята социална цена, предизвиква определено недоволство и определено социално напрежение. Аз смятам, че и в тази зала, и сред тези, които ни слушат, няма човек, който да не разбира това и да не си дава сметка за него.
Вашето правителство обаче показа удивителна способност да плаща социалната цена, да провокира социалното напрежение, а крачката към реформата да я няма. И ако я няма, пак добре, защото по-често я има, обаче е насочена или встрани, или назад.
Не знам трябва ли да привеждам примери. Така беше и с 220 постановление и статута на факултетските болници, така беше и с безплатните лекарства, така беше с 10-процентното съкращение в бюджетната сфера, така ще стане сега и с регламентацията на частната лекарска практика и т.н., и т.н.
Вие заявихте, господин професоре, че сте изпили наполовина горчивата чаша и сте готов да изпиете и втората половина. Заявявам Ви обаче, че Вашата жертвоготовност няма да трогне нито българските лекари, нито българските пациенти, защото нашето здравеопазване вече изпи цялата горчива чаша, изпи я до дъно и по-нататък наистина вече няма накъде.
Заявявав своето недоверие към социалната и в частност към здравеопазната политика на правителството с дълбоката убеденост, че огромното мнозинство от българските граждани изпитва същото това недоверие. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря и аз.
Думата за реплика има господин Емил Филипов.
ЕМИЛ ФИЛИПОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председател!
Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Карев! Слушах внимателно Вашето изказване и поводът за моята реплика е моето посещение вчера в нашия избирателен район, Михайловградския избирателен район.
РЕПЛИКИ ОТ СДС: Няма такъв избирателен район! 135.2.
ЕМИЛ ФИЛИПОВ: Въпросите, които вчера ми бяха зададени, са следните:
Първият е: считате ли Вие, господин Карев и Вашата парламентарна група, че имате определена вина за това, което вие днес констатирате така професионално, Вие и СДС, за приетия миналата година Закон за здравеопазването и твърде ранното въвеждане на пазарните принципи в здравеопазването и по-специално използването на държавни здравни заведения за частна практика?
Второ, знаете ли, господин д-р Карев, че за съжаление лекарите извън София казват: ние тук работим безплатно и спазваме стриктно клетвата на Хипократ, но в столицата, оттам започва, от големите здравни заведения, корупцията и може би черният пазар, както Вие го определяте, за здравните услуги.
Аз считам, че ако някъде трябваше да се въвеждат пазарни механизми, последната сфера за въвеждане на пазарните механизми би трябвало да бъде здравеопазването. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря и аз.
Господин Георги Петров, имате думата. Две минути за реплика. Горницата минава за сметка на парламентарната група. (Протести от СДС) Моля ви се! Така е за всички.
ГЕОРГИ ПЕТРОВ (СДС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми народни представители! Уважаеми господин Карев, във Вашето изказване не чух някои неща, които са изключително сериозни. На много места медицинските работници не получават заплати. Така например в Ловеч медицинските работници в продължение на повече от два или три месеца не са получили заплати. Освен това аз получих днес едно писмо от Общинския съвет на Пирдоп, където е казано, че до този момент Общинската болница в гр. Пирдоп е получила 22 млн. лв. само от полагаемите се 30 млн. лв. (Шум и реплики отляво)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Ще го пишем за изказване, щом не е реплика.
ГЕОРГИ ПЕТРОВ: Вие като председател на комисията, именно за това ми е репликата, какво ще отговорите по този въпрос, след като хората, които ми пишат, ми казват, че те дължат 2 млн. и 700 хил. лв. на различни доставчици на лекарства, на храни и горива? Болницата в гр. Пирдоп ще спре и няма с какво да изхранва хората, които са там на лечение. 135.3.
Ето защо това е един изключително важен въпрос и не само за Пирдоп. Това касае много болници, които са свършили своя бюджет, нямат средства за отопление, за храна. Ето защо Вие като председател на комисия би следвало да ми отговорите. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Петров. Други реплики няма.
Господин Карев, да отговорите на репликите. 135.4.
ГЕОРГИ КАРЕВ (СДС): Започвам с втората реплика - на господин Георги Петров. Тези факти, господин Петров, са известни, включително са известни в комисията. Комисията чрез своите контакти с министерството прави нужното като напомняне, като стимулиране за тяхното преодоляване, но така или иначе този Ваш въпрос трябваше да бъде обект на едно парламентарно питане, а не да го задавате към парламентарната комисия. Защото е много ясно, че не тя разпределя пари за заплатите и не тя ликвидира тази заборчнялост за жалост на здравните заведения.
Що се касае до репликата на господин Филипов, първо, аз не знам Михайловград, имам някакви далечни спомени, това е Монтана, той питаше дали чувствам някаква вина за това положение. Абсолютно никаква вина не чувствам. И за да не излезе, че това е някаква демагогия, аз започнах с това, че нито правителството на Филип Димитров, нито правителството на проф. Беров бяха в състояние при завареното състояние на здравеопазването за една или за две години да го направят цветущо. Моят упрек и моето недоверие произлизат от това, че реалните крачки, които можеха да бъдат направени от това правителство, не бидоха направени.
А що се касае до това, че корупцията започва от големите заведения, може би това да е така. Аз държа на моя термин "черен пазар на лекарския труд", а не корупция. Не искам сега да развивам какво разбирам под корупция, но когато едно махало е доведено до едната си крайна точка, никой нормален човек няма да очаква когато го пуснат, то да се спре в равновесното си положение. Толкова беше обиждан, огорчаван и унижаван българският лекар и толкова беше превърнат в един зле платен и унижаван чиновник, че просто трябва да се помъчим да си обясним защо сега се опитва да взема пари на ръка. Аз не одобрявам тези постъпки, те не правят чест на лекарското съсловие, но съм убеден, че единствената реална, ефективна борба срещу този черен пазар на лекарския труд е създаването и развитието на действителния свободен пазар на този труд.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря на господин Карев. Има думата народният представител Кръстьо Трендафилов от Парламентарната група на БСП и коалиция. Ст.Б/НП 136.1
Да се готви народният представител Иван Куртев.
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги! По силата на историческото развитие общината в България и не само в България е носител на демократичното начало в обществото. Една система за независимо местно самоуправление допринася в най-голяма степен за развитие на жизнени демократични институции и може да улесни прехода от централизирано планирана към пазарна икономика. Защото органите на местното самомуправление са найблизо до хората и преценката за техните желания и конкретни нужди от определени стоки и услуги за обществено потребление са най-реални. Местната власт е в най-добра позиция за извършване на оценка на стопанските условия и потребността от обществени услуги.
С това разбиране, надявам се, всички политици и държавници и в последните четири години декларираха нееднократно своята готовност да се децентрализират и деконцентрират фунукции и дейности на държавните органи, да се разрушат тоталитарните структури в посока на засилване ролята на местната власт. За съжаление това не стана.
На първо място, парламентът, който сега обсъжда вота на недоверие на правителството на господин Беров, по предложение на изпълнителната власт, не само тази, а и преди и не без активната поддръжка на голяма част от депутатите в този парламент, прие редица закони с които се съзадоха нормативни предпоставки за засилване централизацията в управлението. За пример ще посоча само Законът за земята, за краткост. Такава централизация в управлението на земеделието не е имало никога в България, Законът за народната просвета, за данъчната администрация и други.
На второ място, изпълнителната власт често в противоречие със законовата уредба в последните две - три години иззе редица правомощия на общините, с което ограничи до минимум тяхната възможност за задоволяване на потребностите на населението на територията, която управляват. За пример мога да посоча премахването на общинските стурктури на самоуправление в столицата и големите градове, изваждането на социалните дейности на бюрата 136.2 по труда. С Постановление 200 от 1991 г. бяха ликвидирани и данъчните структури в общините. Най-показателен е примерът с Постановление 200, когато в нарушение на закона правителството и екипът на господин Костов лишиха общините от правото да участват в осигуряването на приходи за своята дейност. А известно е и вече тук доста аргументирано уважаваният от мен господин Тодоров защити тезата, че разходите, които се вършат в общините, всъщност това е реализация на социалната политика на държавата.
Правителството на господин Беров според мен носи вина за това, че прие безкритично, внесе и защитаваше в пленарната зала по-голяма част от законите, внесени от неговия предшественик, в това число и данъчните закони. А със Закона за данъчната администрация узакони беззаконието, което беше извършено от правителството на господин Димитров с Постановление 200.
Защо се спирам на този проблем? Защото се получи нещо парадоксално - един отговаря за приходите, една данъчна администрация, която според мен не е ефективна и аз това съм го казвал от тази трибуна, която е незаинтересована от това да се събират приходите, а друг отговаря за разходите. Една общинска администрация, която в някои случаи е склонна прахоснически да харчи средствата, които са й отпуснати, вярвайки или най-малкото смятайки, че държавата е длъжна да покрие нейните разходи. В същото време в общините работят голям брой държавни служители, просветни дейци, в сферата на здравеопазването, в социалните грижи и прочие, чието управление и регулиране на заплатите и всички разходи се определят от Министерския съвет и съответните министерства. А изплащането на заплатите, индексирани или неиндексирани, става от общината. Веществената издръжка и материалната база се осигурява от общината.
Ето основата на напрежението, което съществува в момента между общините и правителството. От една страна, данъчна администрация, която е неефективна и не успява да се справи с осигуряване на приходите в бюджета, от друга - призивите за икономии от правителството и от министерствата, особено от господин СТоян Александров, отправени към общините, остават без последствие. Защо? Тук господин Карев много аргументирано защити състоянието в здравеопазването. Но това е една съществена част от общинските 136.3 бюджети, господин Карев. Проблемите там са най-релефно очертани. Ръстът на издръжката расте съгласно възможностите на бюджета, определени със Закона за бюджета. Но при наличието на хиляди вече частни кабинети - стоматологични и други - издръжката на стоматологичните поликлиники и на другите здравни заведения расте със средния процент за здравеопазването, с който е определено да расте по-възможностите на бюджета със Закона за бюджета.
Могат ли общините да извършат структурни реформи в здравеопазването? Могат, разбира се, ако, както каза господин Карев, имаше ясна концепция от Министерството на здравеопазването и в унисон с министерството общините да извършват една структурна реформа. Защото когато ние говорим за структурна реформа, разбираме обикновено структурната реформа в икономиката, но тя тук би донесла наистина икономии, а не и в медиите, и на други места, да се говори, че министър Александров призовавал за 10-процентно съкращение на Фонд "Работна заплата". Не там са икономиите за здравеопазването.
И аз тук мисля, че министерството носи определена вина. Без никаква нормативна база и уредба се разширява неконтролируемо платеното обучение в ВУЗ. Но издръжката от държавния бюджет е същата, каквато трябва да бъде в просветата като цяло. И от много оплаквания от автономните висши учебни заведения, че издържката е недостатъчна, без да има контрол как се разходват набраните средства, кой ще извърши тези промени, ако не правителството, подтикнато от местната власт, която е в правото си и задължението да иска реформи в тази област? Това положение е заварено и то вече мултиплиципра в този етап от нашето развитие.
В същото време за мен е необяснимо поведението на кметовете от така наречените демократични общини, които като представители на изпълнителната власт, вместо да търсят заедно с правителството решение на проблемите, тръгнаха срещу правителството с декларации по медиите и на други места. Хората, които отговарят за реда в обществото, станаха инициатори за организиране на гражданско неподчинение, като че ли това е пътят за решаване на въпросите, на тези сложни проблеми, които стоят пред държавата като цяло.
Правителството на господин Беров направи за първи път 136.4 един сериозен опит да разпредели субсидиите от държавния бюджет справедливо с една формула, която, макар и с недостатъци, постави общините на едно и също ниво. 136.5
И тези общини, които, отчитайки базата от предходните години, бяха облагодетелствани с разпределението на бюджетните средства и субсидиите, които се отпуснаха от републиканския бюджет, те най-остро реагираха и се противопоставиха на правителството, без да му сътрудничат за решаване на тези сложни проблеми, пред които е изправена държавата.
За мен това не е нищо друго освен липса на чувство за отговорност и грубо политизиране на един сериозен проблем, подигравка с доверието на хората към представителите на държавната власт, от които се очаква защита на техните интереси и решаване в рамките на възможното на тяхното задоволяване.
Уважаеми господа от правителството, уважаеми народни представители! При изключително тежката ситуация, в която се намираме, един от пътищата, който води до по-добро решаване на социалните проблеми на обществото, може би не най-главният, но не маловажен, за справедливо разпределение тежестите по прехода, е създаването на нова и промяна на съществуващата нормативна база, осигуряваща засилване на местното самоуправление и създаване на реални възможности общината да има по-голяма икономическа самостоятелност. Да може да влияе осезателно върху приходната част на бюджета си. Едва тогава ще можем да търсим намаляване на социалното напрежение, включване на огромната част от избраните и участващи в управлението на държавата държавни служители и поемане на тежестта за излизане от кризата, в която се намираме. Мнението, че в период на криза централизирането на управлението и ресурсите е изход от положението, аз не споделям. Изходът е в мобилизиране на всички структури на обществото в решаването и поемането на дела от трудностите при решаването на тези проблеми. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря и аз.
Има думата за реплика господин Ескенази. След него са господин Юруков и Невен Пенев.
ИЛКО ЕСКЕНАЗИ (СДС): Господин Трендафилов, аз високо ценя Вашето професионално отношение към общинското самоуправление, но моята реплика се отнася към това, че Вие избягвате сърцевината на въпроса, който очаквах, че в тази дискусия ще поставите като професионалист. А то е именно неиздължаването от бюджета на субсидиите за общините. Какво остава на един кмет (и тук искам ББ/ЛТ 137.1. да кажа независимо от това дали е червен или син), когато на него му се изплащат максимум 70 на сто от бюджетната субсидия. Хората отиват при него и започват да протестират, че няма заплати за учители, че няма заплати за лекари, че не могат да се издържат здравните заведения и т.н. И този проблем в тази зала непрекъснато се заобикаля. Защо не се каже открито. Може ли от тази трибуна да се обвинява този, който има да взема от държавата! (Реплика от блока на БСП, която не се чува)
Можете след това да правите реплика, доколкото това е допустимо.
Освен това, как може една община да планира своите разходи, след като, за да бъдат осигурени само 90 на сто от бюджетните субсидии, са необходими до края на годината по груби сметки повече от 4 млрд. лв. Защо не се зададе този въпрос тук в тази зала и не да се казва, че общините били виновни! Аз съм против това от тази трибуна по повод на социалната политика на правителството тежестта да се стоварва върху общините. Нека републиканският бюджет да е изправен към общините, да си е платил не сто на сто, ние не храним такива илюзии, 90 на сто и тогава да кажем защо общините не можели да се разплащат.
Така че аз Ви моля този въпрос, ако считате, че е важен, да го потвърдите в един отговор от тази трибуна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Ескенази.
Народният представител господин Юруков, имате думата!
ЕМИЛ ЮРУКОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Вниквайки в изказването на колегата Трендафилов, чухме един доклад - пожелание срещу кметове и общини... (Шум в блока на ПС на БСП) Ще ви чакам да замълчите, за да чуете добре.
След като посегнахте, господин Трендафилов, със Закона за тютюна на най-бедната прослойка в България с Вашето предложение, за мен е ясно какво витае във Вашата глава по социалната политика. След това, като се правите на голям икономист ли сте, какъв - не знам, бих Ви препоръчал отново да поискате от Председателството да Ви върне същата кесия, която госпожа Нора Ананиева миналата година поднесе на председателя за пенсиите - колко могат да си купят пенсионерите. Преизчислете я наново и ще видите какво сте направили в областта на социалната политика за изминалата година. 137.2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Юруков.
Господин Невен Пенев, имате думата!
НЕВЕН ПЕНЕВ (СДС): Уважаеми господин Трендафилов, Вие заявихте тук от тази трибуна, че е необяснимо поведението на кметовете на т.нар. демократични общини и че кметовете тръгвали на протест, вместо да пазят спокойствието на населението и спокойствието в обществото. Аз се учудвам как Вие, като интелигентен човек, не можете да разберете, че кметовете от тия общини тръгват на протест именно, за да запазят спокойствието в това общество. И аз мога да Ви цитирам тук няколко цифри конкретно за община Сливен, която в настоящия момент, т.е. към десетмесечието е получила само 68 на сто от субсидията от държавния бюджет, което практически означава, че в момента висят неразплатени плащания по отношение на просветата в размер на 5 млн. и 600 хил. лв., по отношение на Обединена районна болница - 7 млн. 526 хил. лв. и по отношение на Районния център за социални грижи - в размер на 7 млн. 105 хил. лв. Без тази субсидия, която правителството не може или съвършено съзнателно не иска да удовлетвори и то аз мисля, че тук има целенасочена политика на разделяне на големите общини от малките общини, именно за да бъдат дискредитирани т.нар. сини ръководства на големите общини в лицето на хората, в лицето на обществеността. И Вашето изказване тук, направено от тази трибуна, беше именно в подкрепа на това разделяне и на това дискредитиране на общинските власти. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Пенев.
Господин Трендафилов, имате думата!
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, уважаеми господин Ескенази! Изплащането на субсидиите на общините, ако господин Тодоров е тук, той има за деветте месеца, аз имам за десетте месеца и мога да ви кажа, че справедливо са привеждани субсидиите на всички общини. Извлечението мога да Ви го дам, не искам сега да цитирам тук.
В същото време има общини - сини, ако така приемате да ги наричаме, които имат 110 на сто. Там, където правителството или Министерство на финансите е преценило, че наистина нуждите са крещящо необходими. 137.3.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА СДС: Къде има такова нещо?
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ: Мога да ви дам пример. Веднага ще ви кажа - Враца.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля ви, губим само време.
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ: Що се отнася до това, Вие казахте, господин Ескенази, че се учудвате защо аз поставям така въпроса. Въпросът е защо се стигна до това положение. Вие знаете, че ние тук с господин Костов спорехме как да се организира данъчната администрация. Вие знаете, че предложението за 50 на 50 разделение на данък общ доход е от вас и се защитаваше тук в това правителство. И ние, от лявата страна, предложихме да стане поне 60 на 40. Прие се така законът и така се изпълнява. Аз и сега съм убеден, че местните данъци и такси, поделените данъци ще се събират по-добре, ако има ангажирана данъчна администрация в общините. Без помощта на тези хиляди работници, които съществуват в общините, ние не можем да събираме и малкото, което можем да събираме от обществото. 137.4.
На господин Юруков не смятам да отговарям. Той знае какво се върти в моята глава. Какво да му отговарям повече... (Емил Юруков, от място: "Комунизъм, какво друго?!") Вижте, дали е комунизъм или... (Шум и други реплики)
Вижте, господин Юруков, Вие тук смесихте два въпроса, които нямат нищо общо. Но ако трябва да Ви отговоря, аз и сега поддържам тезата, че в посока на традициите, които съществуват в България за подкрепяне на една или друга сфера от общественото развитие, тютюнопроизводителите, според мен, е разумно да дадат част от своя доход, и то минимална. Тук ставаше дума в моето предложение за 2 на сто от дохода...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Трендафилов, тютюна ще разглеждаме утре...
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ: Не, понеже исках да му отговоря. При 10 хил. лв. 200 лв. ще даде един тютюнопроизводител, при 100 хил. - 2 хил. и т.н. Така че тоя въпрос смятам, че на друго място ще се коментира.
Що се отнася до това, което господин Пенев каза, то се покрива в известен смисъл с репликата на господин Ескенази. Вижте какво, господин Пенев, общините, когато приемат бюджетите си, можеха да предвидят редица неща. Но аз трябва да Ви кажа, че съм надникнал в повече от 20 общини, в които е харчено безконтролно. Просто торбата с парите е била дотогава, докато е имало средства. И сега всички излизат и казват: няма пари. И когато го питаш какъв му е разчетът по тримесечия, какво е предвидил, той казва: аз нямам такъв разчет.
Аз не мога да приема такъв начин на упражняване на бюджетите. Защото бюджетът освен приходи има и разходна страна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря на господин Трендафилов.
Има думата за изказване народният представител Иван Куртев от Парламентарната група на СДС. Заповядайте, господин Куртев.
ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители, господа министри! В началото на това заседание министър-председателят обрисува едно щастливо настояще на българския народ. След това ни обеща още по-светлото СД/ЛТ 138.1. бъдеще. Но, господин Беров, Вие в тази държава ли живеете? Излизате ли по улиците да походите така, не в колата? Влизате ли в магазин да видите обикновеният човек, пенсионерът, когато обикаля от щанд на щанд и се чуди какво да купи със стотинките си?
Господин Беров, днес, тази сутрин, минахте ли да видите изплащането на пенсиите на хората? Знаете ли, че трети ден стоят отвън, в снега, мръзнат хората и не могат да си вземат парите и че тази сутрин след един час изплащане отново прекъснаха това нещо? Не го знаете, очевидно.
Тук много се говори за "сини" и не знам какви си общини. Ами, господа комунисти, вие като ходите във вашите общини, червените общини, доволни ли са от това, което получават? Доволни ли са от това, което трябва да правят?
Аз тази седмица успях да посетя и такива общини и общини, които се управляват от ДПС. Ето, да кажем, в Омуртаг. Ами кметът плаче, човекът, защото има 74 на сто безработица; защото в държавните предприятия шести месец по 300 лв. авансово им дават! (Шум и реплики в залата) А в с. Млекарово знаете ли, че са само 100 лв.?!
И като питате "защо безработица?"... Ами тук преди малко имаше един мургав министър, който дойде, хвърли една лъжа и си отиде. Но той ни обеща да върне земята до месец март.
А господин Орсов във вестник "Дума" само преди седмици посочи, че до момента е върната само малко повече от 12 на сто и само малко повече от 1 на сто от тях с документи. Е как ще се ликвидира безработицата тогава?!
КЛАРА МАРИНОВА (от място): А, и като върнете земята, ще ликвидирате безработицата!
ИВАН КУРТЕВ: Аз искам да ви посоча и някои други такива конкретни примери. Защото достатъчно тук се посочиха цифри, достатъчно се говори за глобалната социална политика на правителството и най-вече за това какво не било направило правителството на СДС. Защото депутатите комунисти, другите не смеят да станат на трибуната от тези, които подкрепят правителството, нито един от тях не стана да каже, че ще гласува за това правителство, защото е доволен от неговия вот, а веднага започнаха да разправят 138.2. какво било преди 10 или 11 месеца.
Господа комунисти, вие 20 години след 9 септември обяснявахте, че няма масло, защото германците го изнесли. Сега сигурно 30 години ще се оправдавате с бедственото положение на България с това, че СДС е управлявало една година. Но идете в Усадина, в един дом за сираци, да видите деца, които страдат от кожни болести и животът им виси на косъм. Става въпрос за детски живот, защото нямат минимума средства да купят едно лекарство.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Ами миналата година защо не взехте мерки?
ИВАН КУРТЕВ: И когато господин Беров тук ми разправя, че 45 дни му обещавали живот на правителството, но пророците излезли неправи, то мен хич не ме е грижа за живота на това правителство, а за живота на ония деца, в онзи дом там с кожните заболявания. За тях се замислете, преди да гласувате за правителството на господин Беров!
И много се лъжете, ако мислите, че това, което става сега, няма да стане един спонтанен протест. Той почна вече пак в същия Омуртаг. Нито ДПС, нито СДС, нито БСП ги изкара хората на улицата, лекарите, учителите, нито синдикатите, защото няма там и синдикати. Излязоха сами, защото просто повече не могат да издържат. Почнаха. Само преди няколко дни и по телевизията тук го видяхте - умря от глад човекът, след като три дни не е ял. На улицата умря човек! Виждате ги всеки ден поне. (Шум в залата) И тръгнете, слезте от автомобилите! Слезте от автомобилите и тръгнете сред хората да видите как живеят и тогава елате и защитете правителството на господин Беров, а не само с гласуване, тайното гласуване пак, за да не стане ясно кой как е гласувал. (Шум в залата)
Хората ни слушат. Не можете да ги излъжете, че живеят добре, когато му стърже стомахът. Не можете да ги излъжете, че живеят добре, когато студуват и нямат пари с какво да си купят въглищата. Не можете да го излъжете, че живее добре, когато едва му стигат парите за електричеството и за един хляб на ден.
И стига демагогия, господа комунисти! Ако наистина искате този народ да живее по-добре, тогава или го подкрепете това правителство открито, станете и кажете: "Да, много сме доволни. То за една година ликвидира всичките безобразия на СДС и цъфнахме 138.3. та завързахме", или утре, когато се гласува, гласувайте така, че България наистина да се сдобие с политически отговорно правителство. (Ръкопляскания в блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря, господин Куртев.
За реплика господин Стойко Пенчев, народният представител Пандов и Велислава Дърева.
СТОЙКО ПЕНЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин министър-председател, господа министри! Аз бях възхитен от изказването на колегата Куртев, защото беше един показен урок по демагогия. Той просто доказа със своята желязна логика защо беше именно самосвалило се правителството на СДС. Защото точно тогава имаше тия умиращи хора; тогава имаше тия деца, които нямаше кой да подкрепи... (Реплики от СДС) Благодаря ви, благодаря ви! Тоест, тия неща, за съжаление, започнаха тогава.
Или правителството на СДС, за което Вие, господин Куртев, не направихте сравнението, свърши работата на тия, които залагат мините. Вие заложихте мини в сферата на финансите; вие заложихте мини в сферата на образованието; вие заложихте мини и в социалната сфера. А популизмът, който вие употребявате, е популизъм на некомпетентност. И аз лично искрено съжалявам, че един генерален секретар, извинявам се, че един главен секретар на Съюза на демократичните сили може да говори по този начин.
Съветвам Ви колегиално друг път като говорите по проблемите на икономиката, да влизате в тях, а ако не ги познавате, просто да не ги коментирате. Това ще бъде във Ваш интерес.
Завършвайки, искам да кажа, че именно правителството на СДС заложи най-големите мини в сферата на транспорта. То свали икономиката. Транспортът сега е 38 на сто. То нанесе удар върху параходството и Постановление 160. То нанесе удар и върху "Балкан". То нанесе удар и върху железниците.
Така че ако говорим за удари, то ударите вие ги подготвихте. И това правителство го принуждавате сега да бъде този, който да разминирва това, което вие направихте, за съжаление, господа.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Тодор Пандов има думата. 138.4. ТОДОР ПАНДОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, колега Куртев! Като Ви слушам, и другите колеги, които се изказваха отново ще повторя, че ми напомня на една голяма мъдрост в книгата на Хенрих Сенкевич "Без догма, без лъжа", че слепият, когато се препъне от камъка псува винаги камъка, при все че е виновна слепотата му. Вие стоварвате вината върху това правителство за всички неудачи от онова, което то наследи и видя, включително и по аграрната реформа!
Но, вярно е, че Вие знаете, че тази аграрна реформа, която ние правим никоя друга страна от бившите соцстрани, освен Албания не я прави и че ние не правим аграрна реформа, а правим реституция на земя!
И второ, стига вече демагогия, че като се възстанови собствеността ще се реши безработицата в България! Всички напреднали страни в аграрния сектор работят 10 на сто, а не 70 на сто - това, което Вие вероятно си представяте!
В тази връзка - недейте да злоупотребява, недейте повече..., тъй като нашият народ и селянинът вече е съвсем наясно кой какво мисли!
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Госпожице Дърева, имате думата за реплика.
Да се готви за изказване народният представител Папаризов след дупликите на господин Иван Куртев.
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председателствуващ. Прав е господин Куртев за това, че много често в тази зала изказванията звучат така, като че ли обсъждаме вота на недоверие на правителството на Филип Димитров. Това се случи преди една година, така че няма нужда да обсъждаме точно този въпрос, но според мен това е напълно естествено, защото няма на света нещо, което да се е родило от нищо! Така и с правителствата. Нито едно правителство не е дошло на празно място и на гола поляна.
За съжаление, обаче проф.Беров все още не ни казва какво точно е заварил като е станал министър-председател. От вестниците аз разбрах, че той е заварил една глинена статуетка, която предВЙ/КТ 139.1 ставлява ръка със знака "Виктория" и единият пръст - счупен... Само че не каза кой пръст е счупен...
Оказа се обаче, че към тази статуетка, към този счупена "Виктория" има и 18 млрд.лв. бюджетен дефицит. Това ми се струва по-скъпо и от счупения пръст на статуетката.
Като слушам господин Куртев е пределно ясно, че той няма никакво намерение, и СДС няма никакво намерение да събаря правителството на проф.Беров. Просто СДС има намерение да изпревари БСП от ляво и освен това има намерение да губи парламентарно време, което е повече от ясно, т.е. СДС си играе на руска ролетка с халосни патрони - няма намерение да улучва абсолютно никого!
Ние много говорим тук за социална политика, но социалната политика, уважаеми колеги, не е единствено и само пенсии, заплати и помощи. Аз, разбира се, приветствувам еволюцията, която са изживели колегите от СДС. Докато управляваше правителството на Филип Димитров, пенсионерите страдаха от старчески егоизъм. Това е цитат на господин Костов. А когато говорихме за защитата на младите хора, това беше наречено политически инфантилизъм, но искам да кажа, че социалната политика не е само и единствено заплати, пенсии и помощи. Социалната политика има своите корени в истинската реформа, така че има разлика...
Само една секунда, за да довърша, господин председател.
Искам да кажа, че има разлика във философията на реформата. Спомнете си каква беше Вашата философия за реформата - шок плюс Хавайските острови. За едни обаче остана само шока, за другите - само Хавайските острови.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви и аз.
Господин Куртев, имате думата.
ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Днес, очевидно господа комунистите са решили цял ден да се правят на Мирча Кришан и да ни разправят, че краставицата има 99 на сто вода. Все Филип Димитров и все правителството на Филип Димитров... (Шум в залата)
Преди малко Ви го казах с друг пример и с това ще отговоря и на трите реплики: така след Девети септември 20 години масло нямаше, защото германците го изнесли! (Ръкопляскания от СДС) 139.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, много.
Господин Папаризов, имате думата.
СДС имат още 20 минути, БСП - 60 и няколко минути, така че сега свободно може да говорите около един час...
АТАНАС ПАПАРИЗОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря ви, господин председател.
Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, уважаеми господин министър-председател, господа министри! Мисля, че темата за социалната политика бе досега разгледана в един от нейните аспекти - аспектът на доходите, на политиката на доходите, пенсиите, социалните грижи... Стана ясно и от изказването на министърпредседателя и на много колеги, че правителството през тази година е положило сериозни усилия в рамките на възможностите дори да провежда една политика на доходите, критикувана сега от Международния валутен фонд за нейната щедрост. Много по-, може би без ограничения от политиката, провеждана от миналото правителство.
Но мисля, че въпреки това и много правилно е това усещане, за което говорят всички колеги - усещането у населението не за по-добро. Усещането е за по-голяма несигурност, за по-голяма диференциация и по-голямо обедняване!
Ясно е, че правителството колкото и да направи, за да се подобри жизненият минимум, заплащанията в съответствие с жизнения минимум, да се провежда една политика на доходите, свързана с реалната инфлация, а не с предвижданата и може би да даде малко повече от миналата година, това нещо не може да компенсира отсъствието на структурни реформи в страната, отсъствието на политика, която да създаде предпоставките за растеж, а мисля, че една истинска социална политика минава през структурната реформа, през една по-постоянна заетост и през една по-голяма сигурност.
Искам да се спра на тези аспекти не защото това са аспектите, които във връзка с утрешния вот ще ме накарат да гласувам против правителството. Аз ще гласувам по поставения въпрос за правителството, защото в политиката на доходите то е направило възможното, но мисля, че това са аспектите на политиката на правителството и на политиката на целия парламент, които ние трябва да обсъдим във връзка с бюджета и тогава реално да опреде139.3 лим накъде ще върви страната.
Тази година на книга заетостта изглежда добре. Успокои се намаляването на заетите. Всеки месец се увеличава безработицата с 10-11 000 души, т.е. с 0,5 на сто от заетите. Това е с 15 000 души по-добре от миналата година, но това ми се струва, че е основа за едно илюзионно успокоение, защото в същото време в предприятията поради липса все още на структурна реформа се задълбочават проблемите. Тези проблеми, които биха избухнали след 3-4 месеца, ако ние отговорно като парламент и правителство не погледнем към тях.
Ето, вижте само няколко цифри: в края на миналата година държавните предприятия имат приходи около 300 млн.лв.; в края на първото тримесечие загубите на държавните предприятия вече са 10 на сто от тяхната рентабилност, а вече към края на второто тримесечие се очертава една сума от 11 млрд.лв., която нараства до 17 млрд.лв. в третото тримесечие. Заедно с другите плащания... Господин Костов каза, че е 22, аз имам предварителни данни, но порядъкът е същият, заедно с неплащанията към бюджета, с неплащанията, които има за социално осигуряване държавните предприятия към третото тримесечие няма да дадат 30 млрд.лв. грубо казано. И това мисля, че е основа за едно безпокойство във всички нас и за една програма във връзка с бюджета, който ние ще обсъждаме, която да съдържа структурни мерки, сериозни мерки, понякога болезнени мерки, за които аз съм убеден - в парламента има достатъчно политически сили, които могат да споделят отговорността, ако се предложи една такава сериозна програма, но мисля, че трябва да кажем ясно, че тази програма, която се налага от това, че структурната реформа спря 1991 г., в средата, с предсрочните избори и бе възобновена нито от предишното правителство, нито от сегашното, е наложителна и без нея страната след 3-4 месеца би тръгнала към тази хиперинфлация, за която някои говорят, че ще се появи по-рано. 139.4
Именно в този смисъл считам, че в нашия дебат и особено в дебата по бюджета трябва да се намери онова съгласие, за което и БСП говори в неделя на своя пленум, по основните закони и основните мерки, които предстоят на страната. И в този смисъл, считайки, че сега е изключително важно правителството да получи не само този вот, но да има възможност да ни представи бюджет и програма от мерки, аз считам, че основният дебат по социалната политика ще бъде след две седмици. По това как ние ще се отнесем към този дебат, дали в типичната конфронтация за последните две години или с чувство за национална отговорност ще зависи не само съдбата на правителството, но и алтернативата, към която ще тръгне България, на една болезнена структурна реформа, с определена цена или на един хаос и хиперинфлация.
Благодаря Ви, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря и аз. (Ръкопляскания)
Ако няма реплики, давам думата на народния представител Илко Ескенази.
Господин Драгиев, имате думата за реплика.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ (СДС): Драгия Драгиев, другар на господин Ташев и негов аспирант. Най-после от тази трибуна чухме нещо, което отдавна е лелеяна мечта в този парламент. И е лелеяна мечта още от Великото Народно събрание. И това беше идеята, която господин Папаризов пропагандира, а именно за националното съгласие.
В резултат именно на търсенето на тази идея се извърши голямото преструктуриране в парламента. Разликата е само една и господин Папаризов, след като посочи всички негативи и в това няма различие със СДС, разликата е само една. И той много добре я знае. Това е гледната точка. Това е позицията на политическата сила - СДС.
Съюзът на демократичните сили определено смята и със своите, и с искането на тези вотове на недоверие декларира пред този народ, че за една такава идея на този етап с БСП няма място, че едно такова правителство, като сегашното, не може да извърши тази реформа, за която представителите на СДС са избрани в този парламент.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. СМ/ЛТ 140.1.
Има думата народният представител Васил Михайлов за реплика по направеното изказване. След него има думата Видьо Видев.
ВАСИЛ МИХАЙЛОВ (СДС): Благодаря Ви, господин председателстващ, дами и господа народни представители, уважаеми министри, господин министър-председател! Моята реплика към господин Папаризов е кратка и взимам повод от неговото съдържателно изказване, за да опонирам в следното.
Господин Папаризов, Вие точно цитирахте, че правителството на господин Беров бе наречено, а и то само нарече себе си като правителство на приватизацията. Това което е точно казано в програмната декларация, бих могъл да го цитирам, то е съвсем кратко.
"Промяната на собствеността като единствен гарант за смяна на системата ще бъде наша стратегическа задача", казва в програмната си декларация господин Беров и той е абсолютно прав в това.
По-горе казва следното: "в същото време правителството ще има нови приоритети, свързани с необходимостта от преминаване към структурния етап на реформата. Ако досегашното правителство в голяма степен беше правителство на реституцията, забележете, нашето правителство вижда себе си предимно като правителство на приватизацията, която ще се ръководи от една ясна програма.
Приватизацията за съжаление буксува, структурна реформа няма, социалното положение на хората в тази страна е все полошо и лошо. Ако това беше цената на прехода, това би било разбираемо, но няма структурна реформа, влошаване на състоянието има. И от това страдат не само социално слабите, а и средният български гражданин, българските семейства, особено младите. И не само върху пенсионерите и безработните е тежестта на прехода. Страшното е, че е върху голям процент от българския народ.
И ако приватизацията като начин на излизане от ситуацията и като същина на реформата беше започната, това би било в някаква степен оправдано и за такава цена говори господин Папаризов.
Приватизация няма, уважаеми дами и господа, а има обедняване на българския народ. Това е печалното. Това е страшното и ние с това не можем да се съгласим. 140.2.
Българската комунистическа партия, Българската социалистическа партия излъчи това правителство, което не само не направи ляв завой, а то влоши нещата, влоши положението на хората, без да извърши никаква структурна реформа. Досега раздържавяването се нарича единствено и само реституция, уважаеми дами и господа. Това е единственият успех на реформата към този момент. Фактът е този и вие искате или не искате ще се съгласите с него.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Видьо Видев, имате думата за реплика.
До края на мандата има още две години, така че ще има време за всичко. Така се очертава.
ВИДЬО ВИДЕВ (СДС): Колеги, репликата, която мислех да отправя към господин Куртев, мисля, че мога да я отправя сега и към господин Папаризов.
Господин Куртев няколко пъти се обърна към лявата страна и каза - не можете да излъжете, не можете да излъжете и т.н.
Господин Папаризов, Вие апелирахте за някакво разбирателство в парламента, в държавата и т.н. Как може да стане това нещо и с Вашата партия по-конкретно, когато постоянно се лъже, даже и от тази трибуна.
Няма да се връщам конкретно, примерно госпожа Ананиева стана и излъга, че вашата група не била приела преференциите за инвалидите. Няма да цитирам министри, които постоянно лъжат за разни проценти. Лъжат депутати за разни слънчогледи и т.н.
Може ли да има разбирателство с една парламентарна група, с една партия, която издига лъжата за своя политика и приема за свое оръжие девиза на Гьобелс, че една лъжа, казана сто пъти, става истина.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Господин Папаризов, имате думата.
АТАНАС ПАПАРИЗОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря, господин председател, бих искал да кажа, че господин Драгиев се опита, според мен, също така да говори за това, което е общо, но за съжаление завърши с това, че ние не можем да работим заедно. 140.3.
Господин Драгиев, мисля, че за цялото общество и политически, и социално, и икономически тази конфронтация, която продължава в тази зала две години, е отдавна изчерпана. И ако ние искаме да решаваме тези проблеми, и трябва да поемем тази цена, крайно време е и тук, в тази зала, да разберем това. Тези, които са ни избрали, отдавна го разбират. Аз изключително Ви уважавам като юрист. Радвам се, че Вие ме уважавате като икономист и мисля, че ако и ние разберем, че над тази конфронтация е бъдещето на страната, мисля, че това ще е един по-достоен отговор.
Господин Михайлов, съжалявам, но не виждам в днешната ситуация, след като конфронтацията попречи две години на структурната реформа, да може да се направи ляв завой. Вие по същество за това пледирахте.
Преди левия завой, за съжаление трябват мерки, които това или сменено, или друго правителство, ако някой поеме отговорността, за да стабилизира страната, да внесе малко сигурност и да започне реформата.
На господин Видев ми е трудно да отговоря с риск, просто да бъда обвинен в това, че ме е страх да отговоря, не отговарям именно в идеята на търсенето на разбирателство.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има думата за изказване господин Илко Ескенази - Парламентарна група на СДС.
ИЛКО ЕСКЕНАЗИ (СДС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми господин министър-председател, господа министри, колеги!
Аз съм значително улеснен в моето изказване от това, което беше вече подписано от господин Папаризов, тъй като действително моето намерение беше да наблегна на безспорния факт, че наистина пари няма, обаче какво е направено, за да има пари.
От тази гледна точка, първо споделям казаното от господин Папаризов и няма да го повтарям. Ако в нещо упреквам правителството, това е в тези обещания, които бяха дадени в програмата.
Какво се казва в нея, че ще бъдат увеличени бюджетните приходи, че бюджетният дефицит ще бъде между 5 и 7 на сто, че ще се поддържа бюджетно равновесие. Забележете, активизиране на бюджетното финансиране на инвестиционни програми и на социалната инфраструктура, активизиране на предприемачеството в производ140.4. ствения сектор, ускорено преструктуриране чрез саниране ликвидациите и т.н., в рамките на отрасловите програми на министерствата.
Тук веднага отварям една скоба, че наистина би следвало да се приеме закон за несъстоятелността, но и в рамките на това законодателство би могло да се приложат няколко действащи разпоредби.
Освен това, в областта на туризма приоритетно включване на програми за финансиране от държавния фонд за реконструкция и развитие и т.н., и т.н.
И аз в този момент се обръщам вече към мнозинството, за да може то да прецени, гласувайки за социалната политика, как тя е била обезпечена с изпълнението на тези обещания.
И нека да се каже, че това е изпълнено и поради каква причина тогава няма пари в бюджета, за да се осъществява социалната политика. 140.5.
Има нещо, което обаче е много по-тревожно и на него обръщам внимание не толкова на правителството, аз в много по-малка степен се обръщам към правителството, отколкото към мнозинството. Забележете какво беше казано в тази зала: че е напълно естествено след като има 60 на сто инфлация, курсът на лева да се девалвира с някакъв приблизителен процент. Питам се как тогава ще се удържа инфлацията? Някой може ли в тази зала да каже, че след като се прави завой в политиката и вече горе-долу ще се държи девалвацията съответно на инфлацията, как при това положение ще се удържа инфлацията? Аз забелязвам една нова нотка, която кой знае защо доста компетентни хора в тази зала не забелязват. Докъде ще се стигне ако се следва такава нова политика?
Освен това на всички вас е ясно, че доста в розови краски беше описано състоянието на бюджета. След като правителството реши да плаща само заплати, при това едва ли ще може да ги изплати в индексирания вид с постановлението от 3 ноември. Ами, след като всички са загрижени за икономическата реформа, как не излезе някой да каже как ще стане това нещо, след като се спират абсолютно всякакви инвестиции и всъщност агонията се удължава. Плащат се заплати, а предприятията не могат да бъдат модернизирани ни най-малко, защото няма пари.
На тези аспекти трябваше да се обърне внимание и струва ми се, че отговорно мнозинството би следвало да подчертае драматичното положение, в което се намира бюджетът.
Ами, след като са изчерпани тези средства, какъв закон ще приемаме ние за лошите дългове? Какво ще правим? Ще си играем на демагогия колко сме загрижени за лошите дългове. Откъде ще дойдат тези средства при това състояние на бюджета?
Една бележка по отношение на социалната политика и законодателството. Обърнете внимание, господа депутати, трите основни социални закона бяха внесени от правителството вчера. На вас предоставям да прецените какво означава този факт. Може би искането на този вот на недоверие е допринесъл за активизиране на това законодателство.
А освен това, още веднъж от тази трибуна искам да подчертая, че абсолютно некоректно се воюва срещу общините. И още веднъж подчертавам, общините трябва да получат своите трансфери ВТ/НП 141.1 и след това да бъдат обвинявани, че не плащали и че не реализирали приходи, които да разходват за социални дейности.
И освен това, защо не беше зададен въпросът: какъв е процентът на трансфера към общините и на трансфера към Министерския съвет? Нека да видим дали е по-малък или е по-голям. Защо не се пита за това нещо? Как се изплащат индексациите в централната администрация и как се изплащат на лекари и учители? Тук имаше хора, които миналата година много говореха по този въпрос, сега има пълно мълчание.
И най-накрая, тъй като аз нямам намерение да коментирам по-подробно социалната политика, на базата на изказванията, които бяха направени, искам да обърна внимание на бялата лястовичка, която представлява изказването на господин Папаризов. Всичко останало, което беше казано, забележете, бяха 20 минути на депутатите от БСП, нула минути от ДПС, нула минути от НСД.
КАДИР КАДИР: Те не са свършили.
ИЛКО ЕСКЕНАЗИ: Редното е при една коректна дискусия да се извършва ротация. Ако това го считате за нормално накрая да се изсипят 40 минути изказвания от една парламентарна група, аз не го считам за нормално.
Но какво показва това? Това показва, че при тази дискусия, за разлика от миналата година, не се намери един лекар от лявата страна на залата, който да изкаже загриженост за здравеопазването, един учител, който да изкаже загриженост за образованието. А Аз в това отношение не отправям упреци към правителството, то ще брани своята политика. Но питам кои са тези депутати, които изведнъж забравиха за тези неща? Което за мен в крайна сметка означава едно нещо, тази вяла дискусия от лявата страна и от мнозинството - че или изобщо не се проявява интерес към социалната политика, или другото, че социалната политика съответства на схващанията на мнозинството. И тъй като нямаше изразена ясна позиция, на базата на това, което ни беше казано от правителството, аз правя следните заключения: че Българската социалистическа партия одобрява и подкрепя социалната политика на правителството и в крайна сметка хората разбират следното, базирам се на данните изнесени в тази зала, а именно: БСП счита, че при инфлация 60 на сто, по-голямата част от народа тази година богатее, защото 141.2 средната и минималната работна заплата са се увеличили със съответно 63 или 67 на сто, тоест, народът богатее. (Весело оживление в блока на СДС)
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕВГЕНИЙ МАТИНЧЕВ (от място): Не, това означава запазване реалното равнище. Не означава друго.
ИЛКО ЕСКЕНАЗИ: Второто нещо. БСП констатира, че пенсионерите тази година живеят по-добре, защото с пенсиите могат да си купят повече продукти и пенсиите са по-добри от миналогодишните. Тоест доходите спрямо социалния минимум са по-високи.
Трето, БСП не вижда нито увеличение на безработицата, нито на броя на гражданите, нуждаещи се от социални помощи.
Четвърто, Българската социалистическа партия подкрепя правителствените решения по отношение режима на безплатните лекарства.
Следващото, БСП поне от изказванията в тази зала, не вижда кой знае как влошаване състоянието на здравеопазването и образованието и одобрява нивото на заплатите на лекари и учители.
БСП счита, че правителството успешно контролира цените на стоките от първа необходимост, това са цените на хляба, месото, млякото, млечните продукти и че те са нормални даже спрямо доходите те са по-ниски, отколкото миналата година. Това излиза от дискусията. (Шум и реплики от блока на БСП)
Вие след това можете да вземете думата.
Също така излиза, че Българската социалистическа партия подкрепя политиката на правителството за стимулиране на производството, която се базира вече на около 60 - 65 - 68 на сто лихва по кредитите. Какво стимулиране на производството ще има при тази лихва? Щом като нямаше възражения, излиза, че тази политика се подкрепя.
И накрая, за всичко, което е лошо са виновни сините общини, не червените, и СДС със своите 80 и няколко гласа в Народното събрание. Кой знае защо тези гласове не могат да спрат изменението да речем на Закона за Висшия съдебен съвет "АнтиПанев" и така нататък, но спират всичко положително, което Социалистическата партия би желала да направи, но не може, защото в тази зала присъства СДС. 141.3
Освен това аз съм много доволен от тази дискусия, тъй като тя потвърждава това, което се говори по събрания на депутати от БСП из селата и в малките градчета. Защото тук беше изразено становището, което не беше опровергано от ръководството на Парламентарната група на БСП, забележете, модерната лява партия кандидат за Социнтерна, заявява колко добре си живееше при комунистическия режим и как благоденствието бе разрушено за 14 месеца некомунистическо управление. Поздравления, ако това е позиция на модерна лява партия!
И при това положение, след като всичко е толкова добро, остава да призовем целокупния български народ - и работници, и служители, и пенсионери, и безработни, да изпращат масово благодарствени телеграми за успешната социална политика и за това, че този целокупен български народ, ако не живее добре, то живее по-добре отколкото миналата година. Тоест, трябва да е ясно, че по волята на мнозинството, а не по волята на фактите, народът тази година живее по-добре. 141.4
И най-накрая, тъй като в този вот се проверява позицията на мнозинството, аз още веднъж подчертава, че не се обръщам към правителството. Искам правилно да бъде разбрано моето заключение, което се базира на няколко дебата по вотовете на недоверие. Подчертавам, това не е обръщане към правителството.
Господа от мнозинството, стига да слуша, и магаре ще получи вот на доверие от вас! (Бурни ръкопляскания и възгласи: "Браво!" от СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. Има думата за реплика първо народният представител Александър Маринов, след това Едвин Сугарев, а третата реплика от архиепископ Христофор.
АЛЕКСАНДЪР МАРИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз трябва да констатирам със съжаление, че очевидно Вие не можете да кажете нищо повече за позицията на Съюза на демократичните сили, затова се принуждавате от тази трибуна да обобщавате позицията на БСП.
Аз няма да коментирам, че това беше практика в едни други времена - да се обобщава дискусията, но бих искал да кажа, че ако всички ние в този парламент в една или друга степен не бяхме информирани за това, което вие правихте и направихте за влошаване на позициите на България извън България, бих се учудил от много големия цинизъм на Вашето изказване. Очевидно Вие нищо повече не можете да направите, освен да фалшифицирате позицията на Българската социалистическа партия.
Но аз съм съгласен, че не само хората, а и селскостопанските животни, колкото от тях останаха след вашата аграрна политика, разбират за какво става дума. (Ръкопляскане отляво)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. Думата има народният представител Едвин Сугарев.
ЕДВИН СУГАРЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Моята реплика към изказването на господин Ескенази е във връзка с това, че той направи една грешка, която и много други изказващи се също направиха. Той говореше за Парламентарната група на БСП и за правителството като за две различни или взаимно несвързани неща.
Аз казвам, че това правителство е на Парламентарната група на БСП и държа много ясно да бъде това. Защото отговорност за действията на всяко правителство носят тези, които му гласуват НЧ/ВЙ 142.1 доверие. И крайно време е вече да престанем да говорим за правителството на професор Беров, за правителството на динамичното парламентарно мнозинство и т.н. Отговорни за действията на това правителство сте вие, господа социалисти!
А по малките градчета и по селцата вие говорите не само това, което каза г-н Ескенази - за това колко добре било по времето на Тодор Живков. Вие говорите и друго - за сегашното правителство. Вие там твърдите, че това правителство било на СДС. Е, това ако не е лицемерие, аз вече не знам какво е лицемерие! А го говорите, защото сте гузни от неговите действия! Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. Архиепископ Христофор отстъпва правото си на реплика на г-жа Елена Поптодорова. (Реплики от СДС) Отстъпи, той така ми съобщи.
ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря едновременно на двамата кавалери, от които зависеше моето взимане на думата сега.
Моята реплика към господин Ескенази е по-скоро сумарна от общото впечатление, което оставя дебатът, а той наистина е доста тягостен. И си мисля как се чувстват всички, които ни слушат.
Аз не бих искала дебатите в тази зала да оставят впечатление, че се води война срещу общините. Да, води се война срещу онези общини, които не знаят как да се разпореждат с наистина оскъдните средства, които имат. Аз например не бих могла в нищо да упрекна кмета на Габрово, който успя да сведе дефицита от 60 на 30 милиона. И държа това да се чуе и да се знае. И съм сигурна, че има много такива случаи.
По тази причина аз бих помолила и г-н Ескенази, и народните представители да диференцират и ясно да насочват обвиненията си там, където те наистина са заслужени. Защото никой от нас като народен представител няма полза от самоцелна война срещу общините.
Затова, че народът богатее и затова, че да се каже, че народът при комунизма живеел по-добре, отколкото сега - сигурно могат да се измъкнат и такива елементи от дискусията. Но защо стигнахме дотам? Просто защото отново влязохме в познатата вилка 142.2 на отговорности, отиващи десетилетия назад. А аз си мисля, че такъв вид дебат просто не е полезен.
Нека да се върнем малко по-скоро - 1989-1990 г. - я помислете колко илюзии ние създадохме, как хората мислеха, че за две години те ще заживеят наистина безметежен, щастлив и непременно богат живот. И аз много добре помня това, което присъстваше тогава в платформите на Съюза на демократичните сили - две години беше срокът. И мисля, че всеки добросъвестен политик в тази зала от страна на СДС ще си го спомни. И вие добре помните, че имаше възражения. Самата аз съм опонирала на г-н Луджев тогава в Ямбол за това, че това е абсолютно нереален срок и че могат да се посочат примери като Хонконг, Португалия, самата Гърция. Има обективни икономически периоди, които не могат да бъдат прескочени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Госпожа Поптодорова, по-бързо, моля!
ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА: Да, благодаря Ви за напомнянето, господин председателстващ.
Нека да си спомним независимите оценки отстрани, които твърдяха, че няма рецепта, никой не е измислил рецепта за този преход. И аз говоря за западни политолози и западни наблюдатели. Защо днес забравяме всичко това?
Единствената ми тревога е, че ние, българите, накрая и ще изближем солта, и ще изядем боя, и ще платим парите! И това единствено заради качеството на дебата, който водим тук, в пленарната зала. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря.
Някои не си признаха вината досега!
Господин Ескенази, имате думата.
ИЛКО ЕСКЕНАЗИ (СДС): Аз нямам какво да опонирам на гг-жа Поптодорова, въпреки че искам все пак ясно да се разбере моята основна мисъл, че депутатите са длъжни да бранят това общините да получават това, което им е обещано в държавния бюджет. И когато това не им се превежда, депутатите не трябва да хвърлят вина върху общините и кметове, които са на ръба на отчаянието, а да действат, за да могат те да получат това, което им е обещано. 142.3
Господин Маринов твърди, че не съм могъл да кажа нещо друго, затова съм резюмирал позиция на БСП. Вижте, господин Маринов, и още два часа да се говори, се вижда, че отношението в тази зала е абсолютно безразлично към тази проблематика. И два, и три часа да се говори, аз не чух тези критични бележки, тези критични нотки, които може би Вие трябваше да направите тук.
А това да свързвате тези изказвания с влошаване на позицията на България по света и да правите този намек към мен: обърнете се към когото искате, в която искате държава, за да получите съответните референции за това аз каква позиция поддържам и какво съм защитавал. Но не в тази зала аз ще седна да се оправдавам по този въпрос, тъй като аз се гордея с тази позиция! И можете да се осведомите за нея.
Така че да придавате такива акценти е просто некоректно. А накрая пък да се приключва със селскостопанските животни, забележете, позицията на България по света са селскостопанските животни, вземайки повод от последната дума в моето изказване. Аз само ще кажа и подчертах, че дадох пример с абстрактното, а не с конкретното магаре. Благодаря. (Ръкопляскания от СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. СДС има още девет минути. Девет минути остават за вашата парламентарна група, господин Костов.
Давам думата, съгласно представения ми списък, на народния представител Васил Златаров.
ВАСИЛ ЗЛАТАРОВ (СДС): Уважаеми господин председателстващ, уважаеми господа министри, уважаеми дами и господа народни представители! Аз искам да внеса едно разнообразие в разискванията. Искам да направя две исторически аналогии.
Аз обичам две изречения от предговора на "Алзо Шпрахт Заратустра": "Аз съм като пчела, която е набрала премного мед. Аз имам нужда от ръце, които се протягат".
Искам да направя аналогия с два случая от моя дългогодишен антиболшевишки опит. Есента на 1944 г. Стоя в Ямболското околийско управление, задържан без никакви обвинения. Изведнъж една вечер ме грабнаха и ме предадоха в органите на ГПУ. Аз не знаех, че те се наричат НКВД. Няколко часа разпит. Офицерите бяха внимателни, 142.4 не знаеха защо ме разпитват. Защитавах се, колкото можех. Цитирах даже нещо от "Крачка напред, две крачки назад". На офицера от ГПУ му направи впечатление и каза: "Ну, это културны фашист". Тогава всички бяхме фашисти. В края на краищата ме върнаха обратно в килията. Но в разговора, което ме накара и да си го спомня, беше и следното: спорихме с офицера какъв е характерът на българското правителство. За него правителството беше българско в географски смисъл. Аз поставих въпроса дали това правителство действително брани интересите на страната.
И в този смисъл аз се питам: правителството на г-н Беров правителство в географски смисъл ли е на България, или едно правителство, което действително брани националните интереси на страната?
И вторият случай. Есента на 1933 г. Аз съм ученик в осми клас на гимназията и съм 18-годишен човек. В гимназията имаше хиляди души ученици. Борбите бяха ожесточени. Половината бяха легионери - 500 души. Сто и петдесет души бяха ремсисти. Тогава ние ги наричахме комунисти. Имаше един земеделец и един социалдемократ. В какво се изразяваха тези борби? Имаше доклади, реферати, както ги наричахме, и всеки с езоповски език защитаваше своите схващания. А на годишните събрания на дружествата всеки се мъчеше да доведе повече привърженици и да спечели съответно настоятелство.
Но тогава се издаваше един особен вестник, вестник "Подем" който беше едно украшение на гимназията. И той се редактираше, забележете, едновременно от ремсисти и легионери. Тогава неговата редакция се избираше по особен начин. Всички паралелки даваха по двама делегати и те трябваше да избират редакцията на вестника. Извика ме директорът на гимназията Петър Попов, стар социалдемократ, и ми каза така: "Василе, няма да гледаш, че сте мнозинство, дай да изберем литераторите на гимназията и да направим една хубава редакция". И стана така, че аз наредих в два класа, където имаше легионерско мнозинство, да бъдат избрани двама ремсисти. И те не бяха случайни: единият - Стефан Ковачев, бъдещ генерал, може би го познавате, а другият - Димитър Бозаков, бъдещ художник и писател. 142.5 Нищо особено, обаче като се събрахме на събрание, аз не обърнах внимание, имах джентълменско споразумение делегатите на ремсистите 25, на 23. И какво направиха те? Аз не се съобразих, че политически фанатици не се съобразяват с правилото , че уговореното трябва да се спази. Избраха мен за председател, но си избраха такова болшинство и ме поставиха пред свършен факт. И изпаднах в едно положение, в каквото може би се чувствува господин Беров.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Златаров, не остава време за следващия колега.
ВАСИЛ ЗЛАТАРОВ: Сега ще кажа за правителството. Извинявайте. Потърсих демократичен изход. Какво направих? Бойкотирахме вестника, продадоха се 80 вестника в гимназията, дойдоха ръководителите на РМС. Вие не сте виждали как комунистите се умилкват, когато са слаби. Защо става това? Вика: гимназията не е доволна от списването на вестника. Ще проведем допълнителни избори. Проведохме допълнителни избори по демократичен път, спечелихме нашето болшинство и си избрахме такъв редакционен комитет, какъвто искахме ние.
И сега аз питам: едно 18-годишно момче намери демократичният изход от една сложна ситуация, ние цял парламент няма ли да намерим едно демократично решение, изход от това положение? Ще минем ли към избори или с ходове и хитрини по върховете ще продължи това състояние на безизходица, от което трябва да излезем?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Има думата за реплика госпожа Елена Поптодорова.
За СДС има още 4 минути за изказвания.
ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви, господин председател. Аз се опасявам, че изказването на господин Златаров само потвърждава впечатлението от дебата. Защото какъв е смисълът на този вот? Лично за мен вотът, който беше поискан от колегите ми от Съюза на демократичните сили, има една-единствена цел. Дори не и свалянето на правителството, а по-скоро да бъде поставена групата на поддръжниците на това правителство в ъгъла и тя да каже: да, ние поемаме отговорността. Да, така СБ/КТ 143.1 е, поемаме отговорността и мисля, че това е нещо съвсем очевидно. Лично аз защитавам тезата за ясна и чиста отговорност по отношение на политическия делник и днешен ден на България.
Но това, което мен ме смущава е, че аз не виждам нищо, което излиза като алтернатива, при положение че този вот на недоверие би успял. И пак повтарям, и изказването на господин Златаров за съжаление е симптоматично в този смисъл. Добре, приемаме, че вотът на недоверие е с добре мотивирани съображения, по важен повод. Той успява. Оттам нататък - какво? И моето голямо разочарование и принципното ми възражение срещу Съюза на демократичните сили е, че аз днес, в целия този дебат, който следих много внимателно, не видях и не чух една-единствена, макар бегло, макар обща алтернатива на това какво ще стане след четвъртък, ако ние гласуваме този вот.
Много бих била доволна, ако в оставащите 4 минути на колегите от СДС ние като народно представителство и гражданите на тази държава ще имаме такъв отговор.
И аз задавам въпроса си не само като народен представител, а като гражданин. И този въпрос го задавам. Отговор чакат милиони още души, които слушат днешните дебати.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Давам думата на осмия оратор от СДС, народния представител Стоян Райчевски. 4 минути.
СТОЯН РАЙЧЕВСКИ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Господа министри! Много са обещанията от социалната сфера, които това правителство не изпълни. Но още повече са неудачите и грешките в управлението на страната, които унищожиха завоеванията на правителството на Съюза на демократичните сили, постигнати с неимоверни усилия и много жертви от страна на целия български народ. Вярвам, че той, българският народ, вече си е дал добре сметка накъде го води това правителство и стоящото зад него парламентарно мнозинство, съставено от БСП, ДПС и присъединилите се към него.
За кратките две минути, които имам на разположение, вземам думата, за да припомня едно особено тежко прегрешение на това правителство в социалната сфера, една голяма несправедливост към най-изстрадалата част от българския народ, към бежанците 143.2 от Тракия и Македония и техните потомци. В проектобюджета за 1993 г. на това правителство не бяха предвидени никакви средства за изплащане на бежанските облигации, въпреки редовно направените предложения. По волята на народното представителство при станалите дебати в Преходните и заключителни разпоредби, като ал.3 се прие и стана закон за 1993 г. да се предвидят 20 млн.лв. за изплащане на облигациите на бежанците от Гърция според Спогодбата Моллов-Кафандарис. Това правителство досега не изплати нито една стотинка от тези облигации. Нещо повече, то дори не е изготвило механизъм за изплащането им, което е потвърждение, че не възнамерява въобще да направи нещо в това отношение.
Нищо не е направено от това правителство и по една друга отговорност към бежанците, а именно да оземли онези бежанци, чиито имоти послужиха за погасяване на държавни дългове по репарациите на България, които България следваше да изплаща след края на Втората световна война.
Не продължи инициативата и на предишното правителство за изясняване с Република Турция на неразрешени проблеми с имотите на българите-бежанци от Източна Тракия и Мала Азия.
По същия безотговорен начин това правителство се отнася и към проблемите - социалните и културните - на българите в чужбина. Съвсем скоро от тази трибуна говорих за показана неефективност и допуснати грешки в работата на правителството с българските общности в чужбина. Затова сега няма да ги изброявам отново. Само ще спомена, че въпреки създадените за целта държавни служби и ведомства и гласуван бюджет, българите в училищата, къдетто има компактно българско население - в Молдова и в Украйна не се преподава български език, в тамошните църкви не се служи на български език, не се допускат и не се получават български учебници, учебни помагала и книги.
Незаинтересованост и безразличие, меко казано, проявява това правителство и към съдбата и културните и социални интереси и проблеми на българите от западните покрайнини, Румъния, Албания, Унгария и други съседни нам държави.
Имайки предвид всичко това, аз няма да подкрепя с вота си това правителство и призовавам всички мои колеги тук в името 143.3 на България да направи същото.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря. Точно ли станаха минутите? Понеже бях ангажиран?
Добре, значи приключихме с изказванията. Реплики няма.
Има думата по процедура господин Александър Карадимов. 143.4
АЛЕКСАНДЪР КАРАДИМОВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател. Искам да задам въпрос на какво основание спря предаването на пленарното заседание по Българската национална телевизия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Трябва да поправим...
АЛЕКСАНДЪР КАРАДИМОВ: Ще Ви цитирам и правилника и моля Ви да се спазва стриктно - чл. 35, ал. 2 - "Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по телевизията на пленарно заседание по своя инициатива". Кой е разпоредил да се отмени искането на председателя на Народното събрание господин Александър Йорданов? Искам незабавен и ясен отговор. Настоявам всички изказвания да бъдат записани до края и разбира се, да бъдат излъчени по телевизията. Това е моето искане.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Седящият зад Вас господин не е давал такива разпореждания. Можете да проверите. Ако някой друг е разпоредил, аз не мога да Ви кажа. Но знам, че децата имат някакво предаване. Да няма някакъв проблем с тях?
АЛЕКСАНДЪР КАРАДИМОВ: Това е Божа работа. Разбира се, за "Лека нощ, деца" ние ще отстъпим. Но моля Ви, разпоредете се да бъдат записани изказванията на моите колеги, които ще последват, и да бъдат излъчени от телевизията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Председателят може да се е разпоредил да предават. Така че аз не мога да направя проверка... Същия интерес имам и аз. Да не би да е разпоредил нещо друго? (Господин Кадир уточнява с господин Антон Вергиев въпроса)
Правели записи. Как ще се прави запис, когато операторите ги няма в залата, господин Вергиев? Това не мога да разбера. Операторите ги няма в залата, а правите запис! Понеже аз не разбирам от техника, а губим ценно време...
Да се направи запис, след като може. Ще се изказват други.
Благодаря ви.
Аз мисля, че приключихме вече с изказванията на депутатите.
Имате думата, госпожа Виткова, за изказване.
МИМИ ВИТКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, господа министри! Удовлетворена съм от днешния парламентарен ден, когато ББ/ЛТ 144.1. се поставят за дискусия социалните проблеми на обществото, като в същото време съм сериозно обезпокоена от нечистите мотиви, които ги правят тема на днешните дебати и превръщат тежкия бит на българина в декор на посредствен политически театър. Появявам се на тази трибуна не по волята на господин Ескенази, а за да споделя своето виждане по обсъжданите проблеми. Независимо от повода на този разговор, бих искала да поговорим за родната здравна картина. Какво показва тя? Значително влошаване на здравния статус на населението с увеличаване на детската и обща смъртност. Увеличаване смъртността от социално значими заболявания, особено сърдечносъдови и нейното изтегляне към декадите - 4059 години. За 45 години, д-р Карев, детската смъртност се понижи от над 30 на 1000 на 13 на 1000. Рязко се увеличи в последните две години туберкулозната заболеваемост. От 25,1 на 100 хил. души население през 1990 г. на 38 на 100 хил. през 1992 г. Сериозни пробиви се наблюдават в профилактиката на инфекциозните заболявания с поява на такива, като полиомиелит и дифтерит, каквито в България бяха забравени от десетилетия. Вълна от наркомания с все по-чести летални изходи залива пътя на промените у нас. Причините! Тежък социален стрес за обществото и влошена здравна помощ за населението. Недостигът на средства за здравеопазване вече достига критични размери. В повечето болнични заведения той доведе до недостиг на медикаменти, реактиви, храна, горива за отопление. Често се преустановяват планови операции поради липса на анестетици, консумативи или кръв, за която болните плащат немалки суми. На фона на унизителната бедност на здравните заведения се шири и небивала корупция. В държавните болници се заплащат суми с няколко нули за операция, за нормално раждане, за настаняване в болница дори. Това д-р Карев нарича черен пазар на лекарския труд. Стоматологичната помощ отдавна е приватизирана. Редът и контролът в повечето здравни заведения са заменени с административен хаос и междуличностни конфликти. Разкъсани са връзките между Министерство на здравеопазването и здравните заведения. Всяко от тях функционира автономно и е зависимо единствено от непрофесионалното ръководство на местната кметска администрация. Общинските бюджети хронично не покриват разходите за безплатни лекарства дори и на тези болни, които имат право на тях. Защо се стигна до тук? Най-вече, защото няма страна в света със сри144.2. ната икономика и силна социална политика. Когато националният доход за три години намалява с 30 на сто, а промишленото производство с 50 на сто, колкото и да се увеличава процентът на средствата за здравеопазване от вътрешния продукт, техният размер няма да бъде съществено променен. От неработещи предприятия, разграбени селскостопански дворове и пустеещи ниви бюджет не се прави. Здравните заведения вече трета година работят в условията на задълбочаващ се финансов дефицит. За 1992 г. тогавашният министър на здравеопазването неколкократно сезира правителството на Филип Димитров за критичното финансово състояние на здравните заведения. Месец юли, август и септември той прави предложение за актуализация на бюджета в здравеопазването и отпускане на допълнителни средства в размер на 2 млрд. 703 млн. лв., като завършва последното си предложение с извода, че поради недостиг на средства ще бъде принуден да закрива здравни заведения. Това са доказателства, че финансовият дефицит в здравеопазването не е от днес и в настоящия момент неговите размери са близки до тези в края на 1992 г., когато нито едно от предложенията на министъра на здравеопазването не е намерило място в дневния ред на Министерския съвет и допълнителни средства не бяха осигурени. А натрупаните дългове от здравните заведения - погасявани с бюджета от 1993 г. Това знае и д-р Карев, но го премълчава. Освен че средствата са недостатъчни, продължават да се финансират и неефективни здравни дейности и структури. С тях се разпореждат еднолично длъжностни лица, което води до разхищения и създава възможност за лично облагодетелстване. Липсва стратегическо виждане и всякакви конкретни стъпки за структурни промени на здравната система с цел ограничаване на разходите и подобряване на нейната ефективност. Последните три екипа на Министерство на здравеопазването, включително и този, подкрепян от Парламентарната група на СДС, проиграха мандатите си с голи фрази за структурни промени и с липса на професионална и политическа воля за тяхното провеждане. Ако легловата и кадрова структура не бъдат променени, недостигът на средства ще доведе до преустановяване дейността на основни здравни единици и ще продължат да съществуват такива, като например хирургични отделения с 50 легла при 19 на сто оперативна активност или АГ-отделения със същите легла за 10 раждания в годината. 144.3.
Не само финансови са причините за тежкото състояние на българското здравеопазване. Много пъти през тези три години на него му бяха наложени политически решения с катастрофални здравни последици. Разреши се частна практика без осигурителна система. Допусна се нейното паралелно извършване с държавната. Резултатът?! Вместо да се развива нормално в конкурентни взаимоотношения с държавната, частната практика днес се финансира или от държавния бюджет, или от джоба на болния, който прогресивно обеднява. Вина за това носи и моята парламентарна група, която във Великото Народно събрание се поддаде на политическия натиск на СДС и не обвърза поправката в Закона за народно здраве със Закона за здравното осигуряване. С политически мотиви се разгроми управлението на здравните заведения. Уволниха се с решение на Министерския съвет под диктата на СДС всички главни лекари на здравните заведения в страната. На тяхно място се създадоха политически съвети, наречени медицински, които заедно с издигането на директори на здравните заведения на хора, които попаднаха в системата случайно, от счетоводствата на ТКЗС, ВиК-та и други доведоха до пълен хаос управлението на болниците. Компетентните медицински специалисти са извън играта. Те са само неми свидетели на разгрома на цялата здравна система. От една страна, няма средства за здравеопазване, от друга - няма кой да управлява тези средства и да ръководи самото здравеопазване. Лишаването на децата, бременните и участниците в Отечествената война от безплатни лекарства и включването им в категорията за социално подпомагане е абсолютно неправилно решение на правителството и тази оценка на Парламентарния съюз за социална демокрация писмено бе връчена на премиера проф. Беров. Наскоро напомнихме че тримесечният срок за апробиране на това решение изтече в края на месец юни и ние продължаваме да настояваме тези групи от населението да бъдат извадени от групите за социално подпомагане, като се възстановят безплатните лекарства за децата до 3-годишна възраст, бременните и се осигури процентно намаление на лекарствата за децата до 6 години и участниците в Отечествената война, както и се коригира базовият минимум за социално подпомагане с неговото доближаване към минималната работна заплата.
В това отношение правителството проявява необяснима мудност и немотивирано упорство. В същото време този акт на 144.4. правителството е само изпълнение на Постановление на Министерския съвет # 219 от 3 ноември 1992 г., прието от кабинета на Съюза на демократичните сили и изготвено по доклад на тогавашния министър на здравеопазването. С това постановление бременните, децата и инвалидите бяха взети от здравното и бяха дадени на социалното министерство, за да бъдат поставени в групите за социално подпомагане. Така че за този гаф на това правителство е отговорно и предшиното правителство, защото идеята е негова, а реализацията - на този кабинет.
Колкото до шлагера "осигурителни закони" и в частност здравноосигурителен, искам да кажа, че това е поредната илюзия, че в него е спасението. Този закон ще промени системата за набиране и управление на средства за здравеопазване и в никакъв случай няма да реши сам по себе си проблемите на българското здравеопазване. Все пак това правителство за разлика от предишното, което в областта на здравеопазването прие единствено Закона за закриване на Медицинска академия и отне болниците от висшите медицински институти, прие пакета от социални закони. Остава парламента да спре да се занимава със себе си, а с истинските проблеми на обществото. 144.5.
Здравето на нацията, уважаеми колеги, няма да се подобри с поредния вот на недоверие към правителството, както не се подобри след конфискуването на партийното имущество, предназначено според предизборната програма на СДС за социални и здравни фондове.
Здравеопазването се нуждае от спасителни мерки, които ако не бъдат предприети, трудно ще се обясни разгрома на здравната система с 45 години, защото всеки човек в болестта си е еднакво нещастен и добре знае кога, как и на каква цена се е лекувал, д-р Карев. Затова абсолютно необходимо е да се осигурят допълнителни средства за преживяване на здравните заведения до края на годината.
Проектобюджетът за 1994 г. в раздел "Здравеопазване" трябва да предвиди средства на база "Обем дейност", а не "Брой легла", както и да фиксира минимално необходими средства за здравните заведения и да осигури по-висок процент от националния доход за здравни нужди.
Министерството на здравеопазването най-после трябва да осъзнае своята отговорност пред закона и нацията за ръководството и целостта на здравната система, за провеждането на единна държавна политика в нея. То трябва да огранизира и оглави провеждането на структурната реформа в здравната система, като я постави в съответствие със стратегическите и приоритетни насоки в развитието на здравеопазването и я изведе от днешното й състояние на местна самодейност. Законово и нормативно трябва да бъде отделена частната от държавна медицинска практика с всичките възможни преференции за стартиране на частната практика.
Вие не искате това, колеги от СДС, с което подкрепяте черния пазар на лекарския труд и мародерството върху болния Наложително е коригирането на заплащането на труда на здравните работници в държавните здравни заведения, за да бъде той оценен по достойнство, без да се спекулира с това, както и да се засили контролът върху разходите на средства за здравеопазване.
Уважаеми дами и господа, ако погледнем на социалните проблеми с необходимата отговорност и воля за тяхното решаване, то днешната дискусия има своето място в работата на парламента, но ако я сведем само до политическа демагогия, която е на страниВЙ/НП 145.1 ците на вестник "Демокрация", който видно колегите от СДС не четат, щом не си спомням заглавието на уводната му статия "Алчни старци излезли на припек", днес се опитват да се представят за единствено загрижени за съдбата на хората, обвинени от господин Костов в старчески егоизъм, то тези наистина сериозни проблеми не само, че няма да бъдат решени, а забавянето на тяхното решаване в областта на здравеопазването, коства здравето и живота на хората! Залагането на жизнените интереси на нацията на такава карта, господа, е безнравствен акт на политици без морал и с лимитирано бъдеще, ако сте в състояние да разберете това.
Благодаря ви. (Ръкопляскания от блока на БСП и коалиция)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви и аз.
Господин Юруков, Васил Михайлов и Валентин Василев за реплики.
ЕМИЛ ЮРУКОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги.
След като чухме големия доклад на госпожа Виткова аз наистина вникнах в някои от нещата, които тя спомена тук. (Реплики от блока на БСП)
Вие като специалист, госпожа Виткова, в здравеопазването разпределихте така бюджета в здравния отрасъл, че 1993 г. се стигна до пълен фалит на болници от региони и райони. Един от тези райони е Гоцеделчевския и Разложкия. Не напразно лекарите вече два дни спират пътищата там. Точно здравните работници, лекарите ... Помислете какво направихте вие с 300-те милиона, които взехте от репресираните. Защо не получих, а аз един път съм разговарял с Вас - защо районните болници не получиха един залък, дето се вика, от тези пари?
Доколкото за детските ясли Вие изобщо нищо не споменахте, но те са част от здравеопазването също. Вие знаете ли, че в Благоевградския регион половината от яслите вече са закрити и половината предстоят за закриване до Нова година? (Шум в залата) Това е благодарение на Вашите усилия за добрия бюджет, който направихте миналата година и го гласувахте.
Дифтеритът се яви през 1993 г., госпожа Виткова, така че Вие подкрепяте това правителство с всичките неудачи.
Ако искате ще Ви дам лично една информация за детската 145.2 смъртност за 1992 г. в Гоцеделчевския регион и резултатите са много по-добри, отколкото Вие ги съобщавате. Но тази година са наистина в страшно тежко положение ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Юруков.
Господин Васил Михайлов има думата.
ВАСИЛ МИХАЙЛОВ (СДС): Благодаря Ви, господин председателстващ.
С такова правителство здравеопазването на Нубия можем да имаме скоро. Не се учудвам.
Що се отнася до това, което каза колегата д-р Виткова, искам да й спомена първо, че нейния ретроспективен анализ, който направи за туберкулозата и детската смъртност са нещо, което винаги се е казвало и което винаги не е отговаряло на истината.
Така наречената статистика, госпожо Виткова, тъй като аз съм работил в противотуберкулозен кабинет, беше изключително фалшифицирана. Вие знаете много добре това - от 30 000 да речем в Радомирския регион имаше 40 туберкулозно болни с активна туберкулоза и над 250 със затихнала форма на туберкулоза, с неактивна форма на туберкулоза. А това нещо стигаше до върха тогава под много изкривена форма.
За детската смъртност е аналогичен въпросът, така че моля ви - ретроспекциите в този смисъл са безсмислени!
Що се отнася до дифтерита, госпожо Виткова, тази година той бе отхвърлен. Дифтерит в България няма и няма нито един случай! Добре е да се следят, въпреки голямата Ви заетост в парламента и медицинските проблеми, защото Ви слушат Вашите пациенти, надявам се.
Когато Вие говорите със съответната злоба за частната практика в стоматологията и за частната практика на лекарите бъдете така добра да кажете, че миналата година, разбира се, бяхте най-големия противник на частното здравеопазване. И това се знае!
Що се отнася до проблема с острата критика, която Вие нанесохте на това правителство, аз съм съгласен с такава една критика, но позволете ми да Ви отбележа, госпожо Виткова, че Проектозаконът за здравното осигуряване е внесен от това правителство доста отдавна. Вие имате парламентарното мнозинство. Прави145.3 телството на Българската социалистическа партия, а пропо в приоритетите, които господин Беров изнесе, този законопроект отсъства. Вие, псевдосоциалисти, много загрижени за социалните звена сте отговорни за състоянието на здравеопазването в този момент! Каквото и да говорите, д-р Виткова, Вие ще знаете и пред нашите колеги и пред пациентите, че това, което се разиграва в момента е геноцид върху българското здравеопазване, което има своите минуси, но то няма и преспективата с един прост социалистически законопроект за здравно осигуряване, което няма да реши големия въпрос, за който ние говорим тук - общия голям въпрос за социалнот то осигуряване на нашите избиратели, на българския народ!
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви.
Доста минути станаха.
Думата е на народния представител Валентин Василев. Нека да приключваме вече .... 145.4
ВАЛЕНТИН ВАСИЛЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Тук госпожа Виткова каза нещо много вярно - трудно се прави, много трудно, социална политика при една икономическа разруха. Само че тя не уточни кой причини тази икономическа разруха. (Шум в залата) Много добре известно е, че комунизмът в целия свят си отиде не за това, че нямаше армии и тайни служби, а си отиде затова, защото рухна икономически. Защото докара икономиката си до такова състояние, че не можеше да изхранва народа си. Това стана и в нашата страна.
Най-напред натрупвахте вътрешните дългове, натрупахте външния дълг, след това опразнихте магазините, загасихте тока и си отидохте, и се преименувахте на социалистическа партия. (Ръкопляскания от блока на СДС, "Браво!") Това е истината, господа. Това е истината. И вие много добре я знаете тази истина, че комунизмът си отиде преди всичко икономически, а не затова, че една крехка опозиция свали комунизма. И сега отново, с новото си име се опитвате отново да налагате някакви икономически модели, които просто не са ви ясни. Ако вашата социалистическа вече партия излезе ясно и каже точно за каква икономика, точно за каква социална политика е, тогава някой ще ви повярва, но българският народ днес не ви вярва, защото вие сте тези, които докарахте държавата до това състояние. И вие сте тези, които не можете, колкото и да се опитвате да я изкарате от това състояние. Но вие пречите на другите. Това е моята реплика. (Ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Госпожа Виткова, имате думата да отговорите на възраженията на колегите отдясно.
МИМИ ВИТКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Колеги, аз съм много удовлетворена, че предизвиках такова голяма внимание с моето изказване от страна на колегите от СДС. И ако ми позволите да отговоря аргументирано, не с терминологията, която вие използвате.
На господин Юруков. Така е, господин Юруков, здравеопазване на може да има и социални дейности ефективни не може да има, докато не се оправи икономиката на която и да е страна. СМ/ЛТ 146.1. Това се опитвах да внуша в своето изказване, че социалната политика никога не бива да бъде обсъждана изолирано от икономическия статус на която и да било страна.
Колкото до Вашия въпрос за разпределението на средствата, тези 500 млн., които бяха взети от репресираните, председателят на Комисията по здравеопазването е от вашата парламентарна група. Той знае, че в Комисията по здравеопазване, Министерство на здравеопазването внесе своята информация, как и на базата на какви критерии е разпределило тези средства. Съществуват тези критерии и списъците на здравните заведения, които са получили ????????????????%
ВАЛЕНТИН ВАСИЛЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Тук госпожа Виткова каза нещо много вярно - трудно се прави, много трудно, социална политика при една икономическа разруха. Само че тя не уточни кой причини тази икономическа разруха. (Шум в залата) Много добре известно е, че комунизмът в целия свят си отиде не за това, че нямаше армии и тайни служби, а си отиде затова, защото рухна икономически. Защото докара икономиката си до такова състояние, че не можеше да изхранва народа си. Това стана и в нашата страна.
Най-напред натрупвахте вътрешните дългове, натрупахте външния дълг, след това опразнихте магазините, загасихте тока и си отидохте, и се преименувахте на социалистическа партия. (Ръкопляскания от блока на СДС, "Браво!") Това е истината, господа. Това е истината. И вие много добре я знаете тази истина, че комунизмът си отиде преди всичко икономически, а не затова, че една крехка опозиция свали комунизма. И сега отново, с новото си име се опитвате отново да налагате някакви икономически модели, които просто не са ви ясни. Ако вашата социалистическа вече партия излезе ясно и каже точно за каква икономика, точно за каква социална политика е, тогава някой ще ви повярва, но българският народ днес не ви вярва, защото вие сте тези, които докарахте държавата до това състояние. И вие сте тези, които не можете, колкото и да се опитвате да я изкарате от това състояние. Но вие пречите на другите. Това е моята реплика. (Ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви.
Госпожа Виткова, имате думата да отговорите на възраженията на колегите отдясно.
МИМИ ВИТКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Колеги, аз съм много удовлетворена, че предизвиках такова голяма внимание с моето изказване от страна на колегите от СДС. И ако ми позволите да отговоря аргументирано, не с терминологията, която вие използвате.
На господин Юруков. Така е, господин Юруков, здравеопазване на може да има и социални дейности ефективни не може да има, докато не се оправи икономиката на която и да е страна. СМ/ЛТ 146.1. Това се опитвах да внуша в своето изказване, че социалната политика никога не бива да бъде обсъждана изолирана от икономическия етап на която и да било страна.
Колкото до Вашия въпрос за разпределението на средствата, тези 500 млн., които бяха взети от репресираните, председателят на Комисията по здравеопазването е от вашата парламентарна група. Той знае, че в Комисията по здравеопазване, Министерство на здравеопазването внесе своята информация, как и на базата на какви критерии е разпределило тези средства. Съществуват тези критерии и списъците на здравните заведения, които са получили тези средства и вие винаги може да получите данни и от министъра на здравеопазването, ако не можете от него или не желаете, бих ви съдействала за това.
Колкото до детските ясли, че не съм споменала нито дума, те са споменати във вашите мотиви. Подминах ги, защото трябваше да кажа, че детските ясли се закриват, тъй като родителите на тези деца останаха безработни и не могат да плащат таксите си в тези детски ясли.
Колкото до инфекциозните плащат, но какви такси. Детски ясли, колеги, не се закриват никъде в страната по нечия презумпция. Те се закриват точно защото остават малко на брой деца, по няколко и защото не могатх ората да плащат таксите за тях.
Колкото до медицинската информация, с която разполагам за взривовете на полиомиелит, този взрив не беше по времето на този екип, а беше по времето на вашия екип, господин Юруков, и трябва да го знаете.
Нека да не говорим за дифтерита. Нека да не всяваме страх сред населението. Но има такъв проблем в страната.
На господин Михайлов.
Господин Михайлов, с такова правителство Вие казвате, че и нобийско здравеопазване няма да правим. Аз Ви казвам, че с такива политици скоро няма да има и държава България, найвероятно.
Ретроспекцията в цифрите има своето място и конкретно за двата показателя детска смъртност и туберкулозна заболеваемост, моля Ви да си фиксирате медицинското внимание върху тях. Те заслужават това. 146.2.
Колкото до моята злоба по отношение на частната практика, такава нямам. Но частната практика трябва и има право да съществува във всяка една страна. Тя е само една от формите на медицинско обслужване. И тя трябва да има равни шансове и възможности за съществуване с всички останали форми. Но тя не може да се развива за сметка на която и да било друга.
Колкото до господин Костов, не бих искала да отговарям на въпроса му кой причини разрухата. Но бих искала да помислим заедно как да излезем от това състояние.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви. Една минута за сметка на БСП.
Господин Капудалиев, няма да Ви дам думата, разберете ме. Ясно ми е всичко. Много Ви моля.
Има ли някой да се изказва от БСП? Много Ви моля. Няма да стоим цяла нощ. Има ли някой да се изказва от другите групи?
Александър Маринов има думата. Господин Капудалиев, какво ще кажете за една минута? Имам предвид Вашата коректност, ако говорите повече от една минута, спирам Ви.
ЕМИЛ КАПУДАЛИЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господа народни представители, уважаеми двама господа министри! Запазил съм програмната декларация, с която проф. Любен Беров се представи на 30 декември 1992 г. в тази пленарна зала и за която декларация 124 души народни представители гласуваха за, за да е България на този хал днес на 16 ноември 1993 г.
Обръщам се към тези 124 души, за да им припомня за какво всъщност те гласуваха.
На втора страница, настоящата програмна декларация очертава принципното становище на правителството по някои основни повече или по-малко спорни социално-икономически проблеми, пред които е изправена нацията.
- Максимално възможно ускоряване на поземлената реформа;
- връщане на 50 на сто от земята и оземляване на безимотните и малоимотните земеделци за сметка на държавните и общинските земи до края на 1993 г.;
- подпомагане формирането на нов слой от частни земеделски производители, включително чрез улесняване снабдяването с докум Днес всеки обществен фактор, и на първо място, всяка политическа сила, трябва да поеме своята част от общата национална отговорност. Деблокирането и насочването на реформите в нужната за нацията посока изискват определена политическа стабилност на правителството, а такава сега липсва.
Ето защо Българската социалистическа партия и Парламентарният съюз за социална демокрация излизат с инициативата за деблокиране на икономическите реформи чрез преговори между политическите сили. По пътя на тези преговори ние би трябвало да се постараем да постигнем максимално широко съгласие както по самата необходимост от деблокиране на реформите, така и по съдържанието и последователността на нужните действия на изпълнителната и законодателната власт.
Но Българската социалистическа партия и Парламентарният съюз за социална демокрация предлагат да бъдат проведени конструктивни преговори и да бъде постигнато обществено съгласие не само за деблокирането на икономическите реформи, но и за социалната цена на тези реформи, цена, която да бъде приемлива за огромното мнозинство от българския народ.
Сега доста се спекулира със социалните тежести на прехода. А това се прави с една прозрачна, и смея да твърдя, неморална цел, а именно извличане на текущи политически дивиденти. За съжаление, днешните дебати дадоха доста примери за такава недостойна демагогия. Но реалните социални проблеми, тежкото социално положение на голяма част от населението не са популистки въпроси. Те са въпроси на висшата политика. Отговорното и честното отношение към тях днес е мерило за националната, именно за националната, отговорност и за съвестта на политиците. Расте социалното недоволство, а спекулациите с него могат да се окажат опасна игра с огъня. (Реплика: "А-а-а!" в блока на СДС) Затова ние предлагаме да се изоставят демагогските сметки и похвати и да се пристъпи към практическо обсъждане и решаване на тези въпроси в границите на реално възможното. В частност ние смятаме, че в сегашните тежки условия би трябвало да се създаде резервен механизъм, чрез който бремето на промените да се преразпределят сред социалните слоеве така, че да предпази, в известна степен поне, найбеззащитните членове на обществото. Трябва да се осигурят гаранции ВТ/ВЙ 147.1 главно за онези слоеве от населението, които са извън активните икономически процеси и затова най-тежко понасят ударите на кризата и най-късно и слабо ще почувстват благоприятните последствия от бъдещото икономическо оживление.
При сегашното свръхтежко финансово положение на страната действащата нелоша система за компенсиране на заплатите очевидно ще трябва да бъде пренасочена към компенсиране главно на нискодоходните групи от населението. На дневен ред стои въпросът за пълно и автоматично компенсиране на пенсионерите според реалните размери на инфлацията, за да не се позволи окончателното пропадане на хиляди хора не само под социалния и жизнения, а и под физиологичния минимум за съществуване.
Изключително важно през следващата тежка година ще бъде подобряване на състоянието на социалното подпомагане и много спешно е приемането на закона за заетостта.
Искам категорично да подчертая, ние сме лява партия и не крием това. (Реплика от блока на СДС: "Личи!") Народните представители от Парламентарния съюз за социална демокрация са изпратени в българския парламент от избиратели, голяма част от които са в социално слабите слоеве и ние ще защитаваме техните интереси, както и интересите на всички, понасящи най-драстичните тежести на кризата. (Реплика от блока на СДС: "Ако останат живи!")
БСП и Парламентарният съюз за социална демокрация са за деблокиране на икономическите реформи, но няма да напуснат принципите на социалната си политика и няма да изневерят на лявото социално мислене. (Шум и реплики в блока на СДС)
А сега за нашата позиция като парламентарна група.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Колеги, моля за тишина. След малко ще говори господин Иван Костов и няма да е желателно да възразявате по време на това. Много ви моля. Дайте възможност.
АЛЕКСАНДЪР МАРИНОВ: А сега за нашата позиция като парламентарна група към конкретното искане...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Много Ви моля, становище на парламентарна група е. Да, продължавайте. Искат реплики, затова.
АЛЕКСАНДЪР МАРИНОВ: А сега за нашата позиция като парламентарна група към конкретното искане да се гласува недоверие на правителството на проф. Любен Беров. 147.2
Българската социалистическа партия и Парламентарния съюз за социална демокрация постъпиха отговорно, когато подкрепиха избора на правителството. Българската социалистическа партия и Парламентарният съюз за социална демокрация (Емил Капудалиев, реплика от място: "Има ли такъв съюз, бе?") постъпват отговорно днес, когато излизат с нова, принципно по-висока и ясно изразена критичност към правителството, с изисквания за ефективност на неговата работа. Нашата подкрепа за кабинета изцяло ще зависи от това дали той ще прояви воля и ще намери пътища да реализира собствената си програма. (Реплика от блока на СДС: "За една година - нищо!") Ние не крием повишената си критичност към правителството нито пред самото него, нито пред обществото. Заедно с това Българската социалистическа партия и Парламентарния съюз за социална демокрация смятат, че трябва да се даде още една възможност на правителството, не само заради тежките последици от хаоса на една зимна правителствена криза при сегашната обстановка на Балканите, а главно защото потвърждаваме доверието си към министър-председателя и защото смятаме, че все още това правителство може да преведе страната през тежкия зимен период. Нещо повече, ако прояви воля и усъвършенства дейността си, кабинетът сам ще реши отговора на въпроса за продължителността на съществуването си. Затова ние ще гласуваме против искането на недоверие за правителството.
Българската социалистическа партия и Парламентарният съюз за социална демокрация не крият, че в следващия период много сериозно ще наблюдават и преценяват резултатите от работата на правителството. Ние не изключваме не само възможността, но и повишената вероятност за предсрочни парламентарни избори. Това не е заплаха, нито ултиматум към правителството, а просто констатация, че именно предсрочните избори могат да се окажат реалния изход от ситуацията на нестабилност и блокиране на реформите.
Уважаеми колеги народни представители, независимо от всичко, което бе казано и което би могло още да бъде казано, верни на нашата политика на национално съгласие пред лицето на българския народ и международната общественост, ние се обръщаме към всички парламентарни и извънпарламентарни сили, включително 147.3 и към СДС, с призив да вложат искрени, конструктивни усилия за съвместни стъпки за деблокиране на реформите. Правим това, защото решенията на нашите проблеми могат и трябва да бъдат намерени тук, включително в Народното събрание, а не някъде извън България. Ние ще се радваме, ако този призив бъде посрещнат конструктивно от всички политически сили, в това число и от вас, господа от СДС. Това би било разумно, мъдро, спасително за България решение.
Но ако вие останете на позицията на конфронтацията и омразата, БСП и ПССД няма да разглеждат това като провал на политиката на национално съгласие, а като липса на държавническа зрелост. Тогава, уважаеми дами и господа, всеки ще поеме своята отговорност, но и всеки ще заплати за своята безотговорност. Благодаря ви. (Ръкопляскания в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря и аз. Становище на Парламентарната група на БСП и коалиция. От другите парламентарни групи, ако няма, удрям звънеца... Господин Иван Костов има думата. Той ще изрази становището на Парламентарната група на СДС.
ИВАН КОСТОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, колеги депутати, истината за положението на страната е лоша истина. Тук и от вашата, имам предвид лявата страна, се каза, че бюджетът наистина е в тежко състояние. Истина е, че министър Стоян Александров пророкува правилно, че ще бъдат събрани около 80-82 на сто от приходите, което означава, че приблизително в този размер трябва да бъдат извършени и разходи, за да не се наруши бюджетният дефицит. Това означава, че трябва да бъдат икономисани около 17 милиарда лева само от прима виста.
Едновременно с това бюджетът на социалното осигуряване вместо 1 милиард и 800 милиона лева трансфери, е получил 6 милиарда и 100, тоест, с 4 милиарда и 200 повече и по този начин разходите, които регулярно се извършват във всички сфери - дравеопазване, образование, ред и сигурност и т.н., са намалели и с тези 4 милиарда, които са трансферирани по посока на пенсиите.
Вие говорите тук за бюджета за следващата година, а остава един огромен въпрос с бюджета за сегашната година. Ние не вярваме, че тази социална политика, с тези социални заявки, 147.4 които бяха направени, и този бюджет може да издържи до края на годината, предвид тази ситуация. Нека правителството прояви максимална гъвкавост, нека съкрати 10 милиарда от тези разходи, нека пренесе част от разходите в следващата година, но има такива належащи разходи, които не могат да не бъдат извършени. Така че големият проблем на това правителство не е в бюджета за следващата година, а е в бюджета за тази година, тъй като, както вървят нещата, то няма да има пари да се оправи с приключването на годината, дори да продължи традицията на отлагане на част от разходите, за която тук г-н Беров говори и която всички правителства по света правят.
Едновременно с това правителството водено, или по-скоро, изложено на натиск, извърши многобройни плащания, които не бяха фиксирани в бюджета, бяха дадени много, десетки и стотици милиони левове в Коми, които не бяха гласувани, бяха дадени пари на "Арсенал", които пак не бяха гласувани, бяха дадени и други пари, а вероятно и сега ще се дават пари от държавния фонд за реконструкция и развитие, за да бъдат изравнени поне някои от сметките, за да можем да влезем в следващата година.
Наистина сега, когато двете страни са се изправили с това ожесточение помежду си, един срещу друг, и когато взаимно се упрекват в лъжа и във вина за миналото, позицията на Българската социалистическа партия според мен по-слабо издържа, тъй като трудно е да се обясни на обикновения човек, че това, което става в цяла Източна Европа, е продукт точно на 12 месеца управление на Съюза на демократичните сили и цялата тази разруха, която я има в Източна Европа, не се дължи на голямата, историческа катастрофа, която претърпя комунистическият начин на живот и комунистическото общество. 147.5
Всъщност вие отказвате да приемете ето тази проста истина. Вие търсите вината навсякъде, но не там, където тя е.
Ние с вас не се разбрахме през 1990 г. какво е състоянието на страната. Дали тогава, когато бяха опустошени магазините, когато страната беше във външна изолация, за пръв път поради обявения мораториум и така нататък, все факти, които вие знаете, дали тя тогава беше в катастрофа, или беше в криза. Тогава вие твърдяхте, че е в криза, за да си направите възможност да отстъпите на тази позиция, че е възможно под една или друга форма да се реставрира този начин на живот, който вие създавахте в продължение на 45 години в страната. В това е основната причина. (Шум и реплики отляво)
Когато вие тук се проявихте и с известна разумност аз поздравявам много от изказванията, които бяха направени, поне четири от изказванията, които бяха направени от страна на Българската социалистическа партия - не мога да не отбележа това, че част от вас започва да ги осенява разум, че тази безумна конфронтация, която се опитвате да решите за сметка на Съюза на демократичните сили, може да доведе до някакво решение за проблемите на страната.
И в тази светлина аз разглеждам и обръщението, или нека така да го наречем, което господин Маринов от името на Българската социалистическа партия отправи към всички парламентарни сили.
Без да съм подготвен специално да отговоря, не мога да не се изкуша много бързо да скицирам как изглеждат нещата сега.
Вие имате национално съгласие, вие имате най-доброто национално съгласие, за което може да помечтаете. Имате съгласието на Движението за права и свободи, имате съгласието на Новия съюз за демокрация, имате съгласието на независими депутати и имате това съгласие срещу Парламентарната група и срещу самия Съюз на демократичните сили. Какво по-добро от това за вас? Защо? Защо не е възможно и защо е илюзия, защо е плод на наистина странно вдъхновение мисълта, че Съюзът на демократичните сили трябва да пожертва основните принципи на своята икономическа и политическа платформа, за да влезе в някаква форма на съгласие НЧ/НП 148.1 с Българската социалистическа партия, тъй като вие вече една година демонстрирате как може да се управлява с непрекъснати удари срещу всичко, което Съюзът на демократичните сили направи.
И аз ще ви отговоря какъв е простият принцип. Простият принцип, който стои в основата на всичко това или двата прости принципа, ако искате така да го кажа, е, че Съюзът на демократичните сили вижда решението на проблемите на страната, правилно, както беше казано тук, в областта на структурната реформа. Ние всички знаем, че структурната реформа е нещо много болезнено, нещо, което обаче извежда на прав път. Та ние виждаме тази структурна реформа чрез създаване възможности за частна инициатива, чрез развитие на частната собственост с приватизация, с развитие на частно здравеопазване, с развитие на частно образование и така нататък. Ние от този принцип не можем да се откажем.
Вие от друга страна виждате продължение на тази структурна реформа чрез примерно възстановяване на вашите кооперации или чрез равни условия, както госпожа Виткова тук каза, но не за сметка на частната практика на другите форми на оказване на медицински услуги. Е, да де, но те, другите форми са тотални, те са обхванали всичко. И частната практика правилно д-р Карев я назова черен пазар. Тя възникна в нишите, там, където контролът върху останалите форми на осъществяване на дейността отслабва.
И това, което вие категорично се отказвате да разберете в продължение на четири години, откакто падна Берлинската стена, е именно това обстоятелство, че не може да има решение по пътя, по който вие го виждате. България не може да има китайски модел на социализъм или нещо друго такова съчинено. Това е един фундаментален, решаващ принцип, по който ние никога няма да се разберем с вас.
И заради това винаги и е редно в нашата страна, и вие трябва да приемате тези неща разумно и естествено като политици, които вече малко са поузряли за тези четири години от тези всички приказки, които се носиха помежду ни, трябваше да разберете следното просто нещо: че или ние ще налагаме своите принципи и ще се коалираме с останалите срещу вас и за ваша сметка, или вие ще го правите срещу нас и за наша сметка. Ние сме приели тази политическа конфронтация и тази политическа битка като нещо естествено и като нещо разумно в тази страна. (Бурни ръко148.2 пляскания в залата)
Защото националният интерес на страната се носи от тази политическа сила, която изразява най-напредничавото, това, което е бъдещето на тази страна, това, което е изходът от нейната икономическа и политическа криза.
Вие ли с вашите ретроградни спомени и опити за реставрация ще дадете бъдещето на тази страна? Вие естествено не можете да предложите такова бъдеще на тази страна.
Имам един съвет към Парламентарната група на Българската социалистическа партия, която така активно реагира на моето изказване. Ако Българската социалистическа партия иска да управлява страната, иска да управлява страната като понесе отговорността, аз мисля, че най-добрият момент е сега да гласува вот на недоверие на правителството, да влезе в политическа криза, защото никога след една тежка зима оттук нататък вие няма да имате този добър шанс, който проблясва пред вас на хоризонта! (Бурни ръкопляскания от СДС)
Ето защо време е наистина, аз тук няколко пъти съм го казвал, от безумните приказки да се отиде към едно просто допитване до хората. Те могат да кажат и са в правото си да кажат кой от нас лъже, кой е сбъркал, кой е направил нещо добро и кой е направил нещо лошо за тази страна. Това, към което ние ви призоваваме, е да отидем към това допитване.
Що се отнася до темата на днешното разискване, много важно е да се отбележи следното: в областта на социалната политика са възможни многобройни критерии и многобройни подходи. Винаги един ловък министър или един депутат е в състояние да намери някакъв показател, някакъв критерий, по който да изкара, че нещата вървят добре. И обратното.
Аз се опитах лично да провокирам господин Матинчев, който направи един такъв неуспешен, според мен, опит, със серия от пет статии във вестник "Стандарт", в който от наистина обективни, обективни в смисъл според принципите на международните сравнителни икономически анализи, направих анализ на домакинските бюджети на страната. Тъй като никаква реакция на този мой опит да проанализирам нещата нямаше, аз приемам, че на това, което съм казал в тези статии, наистина не може да бъде възразено. 148.3
Ще се обърна към господин Койчев, като най-добрият професионалист в Българската социалистическа партия по социалното законодателство и ще му подаря един свитък от тези статии . Надявам се на неговата компетентна критика. (Силен шум и реплики от ляво) 148.4 Парламентарната група на Съюза на демократичните сили се радва, че най-после някои от основните принципи на икономическата и социалната политика започнаха да бъдат разбирани и от лявата Българска социалистическа партия.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Стига ни дава оценки!
ИВАН КОСТОВ: Тези принципи са следните. Нека да ги повторим, защото върху тях ще се базира следващото правителство, когато предложи бюджета за следващата година. В тази страна трябва да има структурни реформи. Структурните реформи и като приватизация, и като ликвидация на държавни фирми, и като саниране на държавни фирми, като дълбоко преструктуриране на здравеопазването, образованието и другите форми на държавни услуги досега, трябва да бъде осъществена, за да могат да бъдат поставени на дневен ред социалните въпроси. Това нещо правителството на Съюза на демократичните сили се опитваше да го втълпява в продължение на повече от една година, но тогава вие нямахте никакво търпение и настоявахте всичко да бъде на масата, тортата да бъде поставена и да започне да бъде рязана веднага. Всъщност след една година управление на правителството на Българската социалистическа партия вие видяхте, че торта просто няма!
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (от място): За някои няма, а за други имаше. За "Сапио" имаше!
ИВАН КОСТОВ: Няма торта, има една разрушена държава, която към старата разруха добавя и загубата на своята управляемост. Наистина, разхищенията, кражбите, безстопанствеността, загубата на социалната сигурност поразяват страната все по дълбоко, и по-дълбоко. И единственото, което ни радва нас, е, че вие заставате зад всички тези последици безрезервно.
Благодаря ви. (Бурни ръкопляскания в СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Костов.
От името на парламентарни групи няма. Може би от страна на правителството, от кабинета? - Няма също.
Има процедура, знаете, с едно бившо правителство, когато искаха оставката, говориха два дена. Тук за един ден приключихме.
Господин Сашо Стоянов няма настроение за лично обяснение. Драгия Драгиев - също. Освен да остане за друг път. Трябва да бъде в рамките на нормалното време. СБ/ВЙ 149.1
Анкетната комисия за недвижимите имоти с председател Клара Маринова ще заседава утре в бившия партиен дом от 11 часа.
Продължаваме утре от 15 часа. Закривам заседанието. (Звъни)
(Закрито в 21 ч. и 17 м.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Александър Йорданов
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Кадир Кадир
СЕКРЕТАРИ:
Руслан Семерджиев
Ведат Сакаллъ
Форма за търсене
Ключова дума
ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ