СЕДМО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 20 ноември 1991 г.
(Открито в 15 ч. и 5 м.)
20/11/1991
Председателствували: председателят Стефан Савов
Секретари: Руслан Сербезов и Илиян Илиев
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Моля, народните представители да се регистрират. Тъй като има кворум - откривам заседанието.
Моля, господата Илиян Живков Илиев и Руслан Малинов Сербезов, които са парламентарни секретари, да заемат местата си. Моля парламентарните секретари да изпълняват задължението си да четат протоколите от пленарните заседания.
Преди всичко ще ви прочета списъка на постъпилите законопроекти така, както решихме, че те ще се четат всяка сряда.
Постъпил е законопроект за ратифициране на договор за приятелство, добросъседство, сътрудничество и сигурност между Република България и Република Гърция; законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда - вносител Илиян Шотлеков; законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи с вносител - Парламентарната група на Съюза на демократичните сили с председател Александър Йорданов. Постъпил е и Правилник за организацията и дейността на Народното събрание - вносител е Законодателната комисия. Предполагам, че народните представители имат всичките тези закони, които споменах.
Имате пред вас и проекта за дневен ред:
1. Предложение за състави и ръководства на комисиите на Народното събрание. ВЙ/МД 169.1
2. Проект за решение за пряко и цялостно предаване на пленарните заседания на Народното събрание по Българското радио.
3. Проект за Правилник за организацията и дейността на Народното събрание.
4. Предложение и избор на Централна избирателна комисия за произвеждането на насрочените за 12 януари 1992 г. избори за президент и вицепрезидент на Републиката.
5. Първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове.
6. Първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Републиката.
Ако имате някакви предложения за промени в дневния ред, имате думата.
Г-н Йорданов има думата.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми г-н председател, дами и господа народни представители! Правя предложение за една малка редакция в т. 1 от дневния ред. Тя е следната: "и ръководства" да отпадне от днешния дневен ред и точката да стане: "Предложения за състави на комисиите на Народното събрание". Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това ли е единственото предложение?
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Да. Но от нашата група има още предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре. Тогава имате думата.
КОНСТАНТИН РАЗМОВ: Уважаеми г-н председател, уважаеми дами и господа народни представители! Правя предложение да бъде снета т. 2 от дневния ред, като т. 3 стане т. 2 и т.н.
Мотивите ми са следните: във временните процедурни правила за работа на Народното събрание в ал. 2 на чл. 1 този въпрос е разрешен, а именно: "Откритите заседания на Народното събрание могат да бъдат предавани по радиото и телевизията, след като председателят на Народното събрание бъде уведомен. Председателят на Народното събрание може да поиска пряко предаване по радиото и телевизията на важни пленарни заседания." 169.2
Преди 3-4 дни г-жа Клара Маринова внесе предложение - проект за решение, което фактически целеше да измени т. 2. Никой не възрази срещу това, в резултат на което се проведоха два часа и половина безплодни дискусии, които биха могли да завършат с евентуално приемане на това решение, което щеше да противоречи на цитираната точка от временните процедурни правила. От юридическа гледна точка такива проекти за решения са недопустими. Те противоречат с вече приети правила и се поставя въпросът - кое в субординацията между юридическите актове има предимство - правилникът или решението? Очевидно правилникът! А с това се губи ценно време... Затова този проект за решение сега е внесен от многоуважаваната от мен г-жа Блага Димитрова, но той страда от същия дефект и затова аз ви моля да бъде снет от дневния ред. Вие ще имате възможност в най-скоро време да обсъдите режима за предаванията по телевизията и по радиото с постоянния правилник, който ние ще приемем. При това положение както г-жа Клара Маринова, така и г-жа Блага Димитрова, така и всеки един от нас би могъл да изложи своите възгледи по този въпрос. Но да се занимаваме сега с проекторешения, които противоречат на правилника смятам, че е недопустимо. Затова моля да бъде гласувано снемане т. 2 от дневния ред. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря.
Има думата г-н Орсов.
ЗЛАТИМИР ОРСОВ: Уважаеми колеги, аз поставям на вашето внимание следното предложение за промяна в дневния ред. Първото е: т. 3 и 4 да сменят своето място, като предложението за избор на Централна избирателна комисия за провеждането на президентските избори стане т. 3, а разглеждането на проекта за правилник да стане т. 4. Аргументът ми е, че по всяка вероятност този правилник, който не е съвсем кратък, ще отнеме доста време и няма гаранции, че ще го приемем до 20 часа, още повече, че временните правила изискват той да бъде гласуван текст по текст и може така да се получи, че днес да не ни остане време да разглеждаме предложението за избор на Централната избирателна комисия. Тъй като този избор е свързан със сроковете за образуване на тази комисия предвид насрочените за 12 януари избори, аз ви моля да се съгласите изборът на тази комисия да мине на трето място. 169.3
И, второ, предлагам ви т. 5 и 6 да отпаднат от дневния ред не защото съм против разглеждането им, а по простата причина, че очевидно днес няма да ни остане време да се занимаваме с тях и бихме могли да ги включим в дневния ред за утре. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, г-н Орсов.
Г-жа Маринова има думата.
Нашето желание беше да не правим много дълги дискусии по дневния ред. Имайте го предвид.
КЛАРА МАРИНОВА: Благодаря Ви, уважаеми г-н председателю. Уважаеми колеги, вземам думата, за да подкрепя така предложения ни дневен ред и конкретно за т. 2: "Проект за решение за пряко и цялостно предаване на пленарните заседания на Народното събрание по Българско радио", имам предвид и обявеното днес от Българско радио разглеждане на въпроса по предложение на г-жа Блага Димитрова.
Лично аз смятам, че наистина по-добре е този въпрос да се уреди с правилника, който предстои да обсъждаме, именно за организацията и дейността на Народнотот събрание, но също се съмнявам, че днес този правилник ще бъде обсъден докрай, ще бъдат приети всички негови текстове, така че аз лично настоявам т. 2 да остане в дневния ред, за да можем наистина да имаме яснота по това, какво ще предава радиото пряко и какво не. И наистина - ще се възползува ли то от възможността да предава пряко пленарните заседания? Така че предлагам т. 2 да остане!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, г-жа Маринова. Само бих искал, ако обичате, да бъдете по-ясна. Не става въпрос затова кога ще е пряко, а затова - кой ще определя, защото за пряко има възможност всякога, когато радиото и телевизията поискат, да предават. Нека да не остават слушателите тук в залата с впечатление, че има някаква забрана за пряко или непряко излъчване. Въпросът е да регулираме режима. Мисля, че сме наясно.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Да, добре.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Г-жа Русева и г-н Виденов имат право на изказвания. И дано да можем след това да минем към определянето на дневния ред.
ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми г-н председател, уважаеми народни представители! Аз подкрепям това, което предложи г-н Орсов, 169.4 но то върви, така да се каже, заедно с тези два законопроекта, които са дадени в пета и шеста точка, защото сроковете, които засягат необходимостта да се конституира Централната избирателна комисия при избирането й тук от Народното събрание, трябва да бъдат спазени и са свързани с измененията на двата законопроекта, защото материята им е свързана с регистрацията, т.е. не може да изберем Централна избирателна комисия и след това да разглеждаме законопроектите. Просто тези неща трябва да вървят заедно. С оглед на това аз подкрепям предложението на г-н Орсов за минаване напред на избора на ЦИК заедно с другите две точки, защото тези два законопроекта трябва да минат и на второ четене. Би могло след точката за избор на Централната избирателна комисия, която да дойде на второ място, да дойдат и другите два законопроекта.
Тук вече се изказаха и мнения, че когато започнем разглеждането на правилника, ние ще вървим текст по текст. Нека да изчистим тези неща, при които ни притискат сроковете, упоменати в Закона за избор на президент и вицепрезидент, и да пристъпим към правилника, който е не по-малко важен. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Г-н Виденов, имате думата. 169.5
ЖАН ВИДЕНОВ: Уважаеми колеги народни представители, вземам думата, за да подкрепя направеното от колегата Златимир Орсов процедурно предложение т. 4 - избор на Централна избирателна комисия, да заеме място преди обсъждането на проекта за правилник за организацията и дейността на Народното събрание.
Освен неговите аргументи, свързани с изтичането на срокове, предвидени по Избирателния закон за избора на тази избирателна комисия от Народното събрание, аз бих привел един допълнителен, а именно аргумента, че все пак проектът за правилник за организацията и дейността на Народното събрание бе раздаден на народните представители преди малко. Самите членове на Законодателната комисия видяха този окончателен проект едва днес по обяд на своето заседание. Така че очевидно в пленарната зала липсва готовност един толкова важен документ, какъвто е Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание, да бъде обсъждан компетентно.
Трябва да ни бъдат дадени няколко часа, в т.ч. и почивката, която Народното събрание ще си позволи днес, за да можем да обсъдим внимателно този проект и да се концентрираме в неговото обсъждане ако не утре основно, то поне в края на днешния работен ден.
Искам да подкрепя и предложението на Златимир Орсов за отпадане на т. 5 и 6 от днешния дневен ред. Отворете проекта за правилник, даден ни от самата Законодателна комисия и ще видите, че вътре, на стр. 21, ако не ме лъже паметта, е записано, че законопроектите заедно със становищата на Законодателната комисия по тях се раздават на народните представители най-малко 24 часа преди обсъждането им.
Нека в деня, в който внасяме - проектоправилника за обсъждане и едновременно с това законопроекти и становища по тях на Законодателната комисия, да не започваме с нарушаването на този принцип, около който явно всички ще се обединим.
И най-сетне по т. 2, която се предлага да отпадне. Аз бих защитил участието й в днешния дневен ред, тъй като по никой начин решението в духа, предложено от г-жа Блага Димитрова, няма да противоречи на временните ни правила. Те уреждат правата на масмедиите да излъчват пряко заседания на Народното събрание, ВТ/МД 170.1 но не уреждат, там има една празнота, правата на самото Народно събрание да реши някои от неговите заседания да бъдат излъчвани пряко. Става дума за предложение с временен характер, изхождащо и от важността на дебатите, които ни предстоят в следващите месец - месец и половина, така че, без да нарушаваме каквото и да било от временните процедурни правила, ние бихме могли да обсъждаме и дори да приемем проекта за решение, предложен от г-жа Блага Димитрова. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. Бих си позволил да направя един малък коментар. Преди всичко има едно предложение, направено от г-н Александър Йорданов, т. 1 да бъде предложения за състави на комисиите на Народното събрание. Всъщност това предложение беше обсъдено в Председателския съвет и постигнахме съгласие, тъй като действително още няма готовност за структурата и ръководствата на комисиите, да започнем със съставите. Аз предлагам обаче, за да бъде всичко редно, да гласуваме т. 1 да бъде - предложения за състави на комисиите. За състави и ръководства след почивката. Вижте, тъй като не сме наясно, би могло да остане за състави и ръководства, като фактически обявяваме едно съгласие на Председателския съвет да започнем сега със съставите. Може да се каже, че различие по т. 1 няма.
По т. 2 има едно предложение - тя да отпадне от дневния ред, както има и две изказвания, които се противопоставят на това предложение.
Искам само да кажа, че що се отнася до предложението за избор на Централна избирателна комисия г-н Орсов е съвсем прав, че още днес трябва да вземем решение, имаме готовност. От трите парламентарни групи са постъпили предложения съгласно гласуваното от нас предложение за числения състав или по-скоро за предложенията, които трябва да се направят, така че във всички случаи тази точка от дневния ред трябва да мине напред и предлагам да мине, разбира се, преди проекта за правилник за организацията и дейността на Народното събрание.
Фактически ние едва ли бихме могли да започнем днес и мисля, че е съвсем правилно съображението, изтъкнато от, мисля, г-н Виденов, че едва ли бихме могли да започнем сега, веднага да обсъждаме правилника, поради това, че той е съвсем нов за нас. 170.2
Но аз искам да ви кажа, че дневният ред не е дневен ред само за днес. Той е фактически за цялата седмица, така както сме решили. Законодателната комисия е изпълнила своето задължение в 7-дневен срок да представи тук правилника на вашето внимание.
Ясно е, няма съмнение, че изборът на Централната избирателна комисия би трябвало да решим днес, просто защото сроковете ни притискат. Почти същото според мен, казвам почти същото, защото имаме само 1-2 дни разлика, за първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители и първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Републиката. Тук също сме притиснати от сроковете, които са поставени от изборите за президент.
Така че, ако позволите, първо, безспорно трябва да поставим въпроса и да гласуваме дали т. 2 ще остане в дневния ред, или няма да остане. Защото такова предложение има.
Затова, моля ви, гласувайте т. 2 от дневния ред - проект за пряко и цялостно предаване на пленарните заседания на Народното събрание по Българското радио, дали да остане.
Тези, които смятат, че т. 2 трябва да остане в дневния ред, гласуват "за", останалите - "против", или "въздържал се". Моля, гласувайте.
От общо гласували 219, с 95 - за, 121 - против и въздържали се 3, точка втора отпада от дневния ред. (Жан Виденов, ръкопляскайки, прави реплика от място: "Браво, гласност!")
Поставям на гласуване предложението на г-н Орсов. Точка четвърта от дневния ред, а именно изборът на Централна избирателна комисия да мине като т. 2. Моля за внимание, предложението на г-н Орсов, т. 4 от така раздадения дневен ред да стане т. 2, като отново ви обръщам внимание, че действително в това отношение сме напълно притиснати от изборите за президент. Моля тези, които са за т. 4 да стане т. 2, да гласуват "за".
От общо гласували 213, със 197 - за, против - 11 и въздържали се - 5, точка втора става - предложение и избор на Централна избирателна комисия... 170.3
Има предложение от госпожица Русева точки 5 и 6 да станат точки 3 и 4. Същевременно преди това беше предложено от г-н Орсов, доколкото си спомням, т. 5 и 6 да останат за утрешния ден, но аз обясних, че това фактически е програма въобще за седмицата, така че това предложение няма място.
Подлагам на гласуване сега предложението на госпожица Русева т. 5 и 6 да станат 3 и 4. Моля, които са "за", да гласуват.
Момент, защо не казахте малко по-рано, г-н Стоилов?
Кажете, г-н Стоилов, и все пак, моля Ви, преди да съм поставил въпроса за гласуване. Имаше достатъчно време.
ЯНАКИ СТОИЛОВ: Извинявайте, г-н председателю, когато аз Ви дадох знака, беше рано преди това да поставя въпроса, тъй като той възникна едва след допълнителните предложения.
Аз бих помолил г-жа Русева да оттегли своето предложение, тъй като, ако ние го приемем, което е много вероятно, ще се поставим в едно по-трудно положение, че ще навлезем в един законодателен процес, преди да сме уточнили законодателната процедура, с която можем да започнем да се занимаваме след почивката. И затова логиката на нашите действия трябва да бъде, че приемаме правилника, спешната дейност е излъчването на Централната избирателна комисия и бихме могли до края на седмицата да се занимаем и с тези законопроекти, така че аз предлагам нека сега да не гласуваме това предложение, още повече, че бихме влезли и в една друга немного ползотворна практика да заличим разликата между програма - седмична, и дневен ред. Ние точно миналата година за дневен ред приемахме някакви седмични и двуседмични програми и се налагаше след това да ги уточняваме.
Освен това, аз ще се позова, г-н председател, и на едно Ваше съждение от миналата седмица, че ние не би следвало да разглеждаме въпроси и питания към министрите, защото нямаме такава процедура. Същият е аргументът, че трябва да приемем законодателната процедура в правилника и тогава да разгледаме законите. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, г-н Стоилов, тук случаят е извънреден. Просто защото ние сме притиснати от избора на президент, тъй че затова е и предложението. Госпожица Русева? ДЕ/МД 171.1
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): За другия закон въобще не се отнася.
ЗЛАТКА РУСЕВА: Уважаеми г-н председател, уважаеми народни представители, аз вече се аргументирах и смятам, че абсолютно невъзможно е да откъснем приемането на Централната избирателна комисия от приемането на измененията в тези закони, защото те са свързани, повтарям пак, с регистрацията. Правилникът ние не можем днес да го приемем целия, изключено е. Работила съм в Законодателната комисия, знам. Ако ние оставим след правилника да приемаме тези законопроекти, просто Централната избирателна комисия ще задвижи процедурата по реда, защото има един закон, приет е, а тук става въпрос за регистрация на бюлетини, за цветове, нещо ново, имате го в законопроекта. Аз поддържам предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Г-н Стоилов, вижте сега, временните правила чл. 7 и 8 и други членове дават абсолютна възможност ние да пристъпим към разглеждането на законопроекти. Не е да не е предвидено. Така че отново поставям на гласуване предложениетот т. 5 и 6 от дневния ред да минат като т. 3 и 4. Моля, които са за това предложение, да гласуват.
От общо 219 гласували, за - 126, против - 87, въздържали се - 6. Предложението се приема.
При това положение дневният ред за седмицата е следният:
1. Предложение за състави и ръководства на комисиите на Народното събрание.
2. Предложение и избор на Централна избирателна комисия.
3. Първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закон за избиране на народни представители, общински съветници и кметове.
4. Първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на Републиката.
5. Проект за правилник за организацията и дейността на Народното събрание. 171.2
Моля ви се, тук при мен има предложение за състава на комисиите от СДС. Моля от Парламентарния съюз за социална демокрация и от Движението за права и свободи да ми дадат тук, за да имате при мен тези предложения, за които говорихме още на Председателския съвет.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Но да отпадне от точката "и ръководства".
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: В Председателския съвет ние поставихме този въпрос и решихме, че по време на почивката ще говорим на тази тема, тъй че тогава ще решим допълнително и допълнително нещо можем да променим. Затова не поставих този въпрос, изрично казахме и се съгласихме, че почваме с предложенията за съставите, а след почивката ще видим дали ще можем да постигнем споразумение евентуално за структурите и ръководствата. Нищо не пречи обаче да остане за утре, ако не стигнем до никакво съгласие.
Моля, сега, докато чакам, тези предложения да ми се дадат, искам да напомня - направи се предложение от Председателството парламентарните групи да представят свои членове за групата депутати към Парламентарната асамблея на Европейския съвет. Това е нещо, което не можем да отлагаме дълго, затова, защото много скоро идват делегации и ще трябва да се пътува. Моля ви, затова напомням - 6 души в съотношение 3:2:1 трябва да дадат, колкото се може по-скоро своите предложения.
Освен това направи се и едно предложение от Председателството да се състави една комисия от 6 души по 2 души от всяка парламентарна група за в. "Дебати". Предложението беше с пожелание да бъдат 3 журналисти и 3 икономисти. Това, което ми се каза вчера, е, че в. "Дебати", който не ми е точно ясно как е свързан с Народното събрание, не е изязъл последният му брой поради някакви финансови затруднения. Така или иначе, моля ви, след като има искане към нас, просто тази група да се събере, да се представят парламентарните три групи и тази комисия да обследва въпроса, да се занимае, да види какво е положението и да ни докладват тук, защото поне аз не съм съвсем наясно по отношението Народното събрание - "Дебати", освен че редакцията на в. "Дебати" се помества в сградата на Народното събрание. Моля 171.3 ви да се побърза по този въпрос. И имайте предвид, че освен това ни предстоят избори на интерпарламентарна група за връзка с Парламентарната асамблея на Атлантическия съюз. Ние се стремим към Европа, говорим за това непрекъснато. Както виждате, идват делегации от всички тези институции като Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, както вчера делегацията от Парламентарната асамблея на Атлантическия пакт. Трябва да имаме хора, които да се занимават с тези въпроси, да навлязат в материята и да си поддържат връзката. Затова, моля ви, като първо, тези две групи, които бяха поискани, поне да се сформират.
Има ли вече предложения от остананалите парламентарни групи за състава, както обещаха?
(Красимир Премянов се приближава към трибуната и съобщава, че няма готовност в писмен вид да предаде състава и ще го чете)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, може и така, защото просто не са готови, това не е толкова страшно. Можем да вървим напред. 171.4 Аз чета решение на Народното събрание. Законодателната комисия е формирана. Имаме решение:
"Икономическата комисия се състои от 27 народни представители, от които 13 от парламентарната група на Съюза на демократичнните сили, 11 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 3 от парламентарната група на Движението за права и свободи".
Прочитам предложението за народни представители, които ще участвуват в ...
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Ако искате, ние да го прочетем.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има едни временни правила, в които се казва, че това прави председателят. За съжаление от Парламентарния съюз за социална демокрация не са готови. Ще направим изключение те да го прочетат просто като едно продължение, така да се каже, на словото на председателя. Нямам нищо против, но да вървим напред. Защо ще се изреждаме всичките тук?
Икономическа комисия
От Съюза на демократичните сили се предлагат:
Асен Христов Мичковски, Валентин Стефанов Карабашев, Владимир Тодоров Абаджиев, Красимир Найденов Стоянов, Красимир Любомиров Чернев, Маргарит Владимиров Мицев, Марин Пенев Маринов, Йордан Стоянов Куцаров, Петко Динев Петков, Румен Здравков Биков, Станко Петров Станев, Стефан Алексиев Чанев, Чародей Петров Чернев.
От страна на Движението за права и свободи се предлагат:
Ариф Али Мустаклъ, Реджеб Мехмедали Чинар, Хасан Али Хасан.
Моля, господин Премянов, прочетете вашите предложения. Междувременно можеше все пак да направите списъци на другите комисии.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Уважаеми господин председател, аз съм длъжен пред колегите народни представители да съобщя че ние уважихме предварителната подготовка на този въпрос, само че подходихме в неговата цялост, както традиционно се решава той. Затова техническа готовнност нямаме в момента за отделен състав СД/ЙА 172.1 на комисиите, а имахме готовност за състав на комисиите и отделно предложение за ръководствата в едно общо предложение.
Щом се е приело обаче и се е счело, че е по-удобно да се гледа отделно съставът и след това ръководствата, което според мен не е най-доброто и логично решение, аз устно ще ги съобщя, а ще използувам почивката, за да ги отпечатам в новия вариант на решение на въпросите, от името на нашия парламентарен съюз.
И така, припомням: нашата квота за представителство в тази комисия е 11 човека. Имената на нашите представители са следните. Но преди това искам да уточня един въпрос.
За да не поставим в неудобно положение нашите представители, мисля, че е право на Парламентарния съюз да излъчи в рамките на квотите тези, които могат най-пълноценно и професионално да го представляват. И ако нашите колеги от парламентарната група на Съюза на демократичните сили и от парламентарната група на Движението за права и свободи приемат този принцип, аз смятам, че дискусиите и обсъждането на кандидатите трябва да стане по парламентарни групи, а не тук, пред трибуната всеки да обсъжда кандидатите на останалите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов, дадох ви думата, за да прочетете 11 имена, а не за да правите предложения. Моля ви се!
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Но вие ни предложихте общо обсъждане на въпроса. Аз се възползувам от тази възможност сега като едно встъпление към темата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, моля ви се, това е решение вече на Народното събрание. Моля ви се!
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Добре.
Георги Георгиев Пирински, Атанас Папаризов, Стефан Илиев Стоилов, Александър Трифонов Томов, Дончо Дончев Конакчиев, Андрей Карлов Луканов (реакция от блока на мнозинството: "Аа-а!", единични ръкопляскания), Емил Ввеселов Филипов, Петър Георгиев Башикаров, Георги Николов Николов, Ангел Георгиев Димов, Жан Виденов (реакция от блока на мнозинството: "О-о-о!").
Нашите предложения също така са:
Никола Петров Койчев, Пламен Денчев и Стойко Желев Пенчев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз не можах да проследя. 11 души са, нали? 172.2
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Повече са.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, ако има народни представители, които биха искали да се изкажат по този състав, да вземат думата.
Както виждам, няма желаещи.
Тогава, господин Премянов, моля ви, къде минаваше границата на 11-те? И мисля, че вие трябва да четете 11-те или 10-те, или колкото са, а пък само ако има някакви отводи ... Както виждате, няма отвод.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Името на Ангел Георгиев Димов е 11-ото в тази последователност, в която аз съобщих нашето предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви тогава да гласуват тези, които са за този състав на Икономическата комисия, така прочетен с предложения от СДС, от Парламентарния съюз за социална демокрация и от Движението за права и свободи. Моля, които са съгласни, да гласуват за.
От общо 210 гласували, за - 205, против - 2, въздържали се 3.
Приема се предложеният състав на Икономическата комисия, като ще помоля господин Премянов за точност.
Господин Премянов, (все пак стенографите записват), но моля ви до края на заседанието да дадете имената на всичките комисии.
Минаваме към гласуването за Комисията за контрол върху приходите, разходите и имуществата на политическите партии. Тя, според нашето решение, ще се състои от 15 народни представители, от които 7 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 6 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от Парламентарната група на Движението за права и свободи.
От Съюза на демократичните сили се предлагат следните народни представители:
Илко Моис Ескенази, Владимир Стоянов Джаферов, Иван Петров Будимов, Павел Димитров Шопов, Константин Тодоров Размов, Манол Петров Тодоров, Христо Дамянов Бисеров.
От страна на Парламентарния съюз за социална демокрация се предлагат: 172.3
Спас Атанасов Мулетаров, Емил Веселов Филипов, Ана Иванова Караиванова-Давидова, Любомир Тодоров Начев, Димитър Николов Михайлов, Пламен Вълканов Вълканов.
От Движението за права и свободи се предлагат:
Осман Ахмед Октай, Суави Басри Хаджи.
Моля, ако има желаещи да изкажат становище по състава на тази комисия, да вземат думата. - Няма.
Предлагам на народните представители да гласуват за състава на тази комисия така, както е предложен.
От общо 204 гласували, за - 198, против - няма, въздържали се - 6.
Всеки случай биха ли могли да ми обяснят операторите чудесата на техниката, защото само миг, преди да прекратим, бяха 200 души, станаха 204. Но може би след това ще ми се обясни. (Реплика от залата: "Някои влязоха в последния момент".) В последния момент аз не виждах никой да влиза и излиза.
Трябва да ви кажа, че в новия правилник за мое задоволство видях, че председателят може да налага наказания за гласуване с две карти. Без да обвинявам никого, разбира се, но тук, когато наблюдавам таблото, по един много странен начин растат резултатите по някой път или броят на гласовете.
Приема се и съставът на Комисията за контрола върху приходите, разходите и имуществата на политическите партии. 172.4 Минаваме към Комисията за младежта, спорта и туризма. Тя се състои от 12 народни представители, от които 6 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 5 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 1 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
От Съюза на демократичните сили се предлагат:
Рашко Ангелов Рашков, Георги Тодоров Цонев, Иван Илиев Флоресков, Петър Христов Петров, Пламен Атанасов Йовчев, Христо Марков Марков.
Господин Премянов, нямам списъка или вие ще го прочетете.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: От наша страна се предлагат:
Юрий Борисов, Фидел Косев, Красимир Премянов, Александър Маринов, Илиян Илиев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: От Движението за права и свободи се предлага Бахри Реджеб Юмер.
Има ли народни представители, които искат да изкажат свои становища по състава на тази комисия? - Няма.
Моля, народните представители да гласуват така, както е предложен съставът на тази комисия. Моля, гласувайте!
От общо 192 гласували 186 са за, против е 1, въздържали се 5.
Приема се съставът на тази комисия.
Преминаваме към Комисията по административно-териториалното устройство и местното самоуправление. Тя по наше решение ще се състои от 21 народни представители, от които 10 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 9 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
От Съюза на демократичните сили се предлагат:
Александър Манолов Праматарски, Александър Александров Сталийски, Атанас Матеев Матеев, Звездалин Векилов Кафеджиев, Йордан Стефанов Тодоров, Константин Ванков Тодоров, Милко Янков Енчев, Стефан Александров Караджов, Стефан Венков Божилов, Христо Марков Марков.
От Парламентарния съюз за социална демокрация:
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Нашите представители са: РД/ЙА 173.1
Кръстю Параскевов Трендафилов, Красимир Станчев Николаев, Наташа Кирилова Тачева, Николай Кирилов Добрев, Пламен Димитров Бенчев, Дончо Дончев Конакчиев, Стойчо Михайлов Шапатов, Димитър Велев Димитров, Васил Димитров Николов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: От страна на Движението за права и свободи се предлагат:
Ремзи Дурмуш Осман и Суави Басри Хаджи.
Ако има народни представители, които искат да изкажат някакво становище по състава на тази комисия, моля да вземат думата? - Няма.
Тогава моля, народните представители, които са съгласни с този състав така, както се прочете, на Комисията по административно-териториално устройство и местно самоуправление, да гласуват.
От общо гласували 186, за са 180, против са 2, въздържали се 4.
Приема се съставът и на тази комисия.
Преди да минем към Комисията по бюджета и финансите, искам да поздравя нашите гости от Икономическата комиссия на Парламентарната асамблея на Североатлантическия съюз (ръкопляскания), с които ние имахме ... (продължителни ръкопляскания), с които вчера трите парламентарни групи имаха плодотворни разговори и се надявам, че нашето сътрудничество в бъдеще ще продължи.
Благодаря ви.
Комисията по бюджета и финансите ще се състои по наше решение от 17 народни представители, от които 8 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 7 от парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
Предложението на Съюза на демократичните сили е следното:
Венцеслав Асенов Димитров, Асен Христов Мичковски, Валентин Стефанов Карабашев, Маргарит Владимиров Мицев, Никола Иванов Мишев, Павел Димитров Шопов, Пламен Атанасов Йовчев, Чародей Петров Чернев.
Предложението на Парламентарния съюз за социална демокрация? 173.2
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Нашето предложение е:
Георги Николов Николов, Стефан Илиев Стоилов, Георги Георгиев Пирински, Александър Трифонов Томов, Йовчо Русев, Стойко Пенчев, Петър Башикаров.
Предложението от Движението за права и свободи е:
Евгений Кирилов Матинчев, Реджеб Мехмедали Чинар.
Моля, има ли народни представители, които искат да се изкажат по така посочения състав на комисията? - Няма.
Моля, народните представители, които са съгласни с така прочетения състав, да гласуват.
От общо 186 гласували, за са 181, против няма, въздържали се 5 народни представители.
Приема се предложеният състав на Комисията по бюджета и финансите. 173.3 Минаваме към избор на Комисията по вероизповеданията. Тя, съгласно нашето решение, ще се състои от 11 народни представители, които 5 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 4 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
Съюзът на демократичните сили предлага Христофор Петров Събев, Константин Ванков Тодоров, Красимир Любомиров Чернев, Милен Петков Стоянов, Стефан Маринов Стефанов.
Господата от Парламентарния съюз за социална демокрация?
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Елена Поптодорова ... (оживление сред мнозинството), Елисавета Миленова, Констнатин Аджаров и Милен Чакъров.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Може ли да повторите?
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Да, ще повторя. Първото име го чухте ... Второто име е Елисавета Миленова, Константин Аджаров и Милен Чакъров.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: От Движението за права и свободи се предлагат: Ремзи Дормуш Осман и Хюсеин Ахмед Карамолла.
Има ли някакви предложения?
Има думата отец Христофор Събев.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ: Уважаемо председателство, уважаеми дами и господа народни представители! Упълномощен съм от името на Християнския съюз "Спасение" да поискам подмяната на две имена, без лични пристрастия, а поради липса на компетентност (според нашето становище) - Константин Аджаров и Елисавета Миленова от тази комисия.
Настоявам да се гласува този въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Орсов.
ЗЛАТИМИР ОРСОВ: Аз съм много впечатлен от изказването на господин Събев ...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Отец йеромонах Събев ...
ЗЛАТИМИР ОРСОВ: Бих искал да помоля той да изясни пред Народното събрание дали е спазил устава на Българската православна църква, а именно чл. 188, т. 18, която предвижда, че църковно провинение е приемането на нецърковна длъжност без разрешение на църковното началство. Дали, господин Събев, ДП/ЙА 174.1 сте получил разрешение от вашето църковно началство за длъжността народен представител и член на тази комисия? (Оживление и частични ръкопляскания) Предвид на устава вашето желание да бъдете член на тази комисия как да разбираме вашето изказване след връщането ви от Цариград (Истанбул), където беше избран новия вселенски патриарх? Изказването ви по телевизията беше в смисъл, че "не бива да се мърсим със светското". Надявам се, че вие имате правилно отношение към греха и едва ли ще допуснете той да се стовари върху вашата глава.
Все пак, адът не е много далеч ... (Оживление)
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Той е от лявата страна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Орсов, вашето изказване беше просто, една филипика, но вие не формулирахте какво точно искате.
ЗЛАТИМИР ОРСОВ: Формулирам искането си така: правя искане лицето Христофор Събев да бъде заличено от състава на тази комисия, ако той не представи доказателства, че има разрешение от църковното началство за включването в нея.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Гоцев има думата.
ВАСИЛ ГОЦЕВ: Касае се за избор на членове на Комисията по вероизповеданията, а не на комисия във връзка с религиозните общности или култове.
В тази комисия трябва да членуват хора, които имат някакво вероизполедание. Не нашега аз казвам дори, че това трябва да бъдат хора, които са кръстени в някакво вероизполедание, защото 45 години ние със страх ходехме на черква ... (реакция сред опозицията), а тези от нас, които ходехме без страха носехме известни последици.
Христофор Събев е избран като народен представител, а народен представител в първия наш национален форум беше и Васил Друмев, който също така беше духовник. Какви са отношенията между йеромонах Събев и ръководството на Светия Синод са въпроси, които ще реши бъдещият национален събор на българската църрква, в който едва ли представители на опозицията, които са имали винаги отрицателно отношение към вярата, ще имат достъп. 174.2
Поддържам искането на Христофор Събев наистина да се гласува за тези лица, които нямат отношение към вярата и към религията. Вярата е нещо, към което ние трябва да се стремим - да се стремим без оглед на политическите убеждения и ако някой от левицата добросъвестно се е разкаял ... (реакция сред опозицията) и е пристъпил прага на храма с желанието да спази онова, което апоспол Павел и казал, че "онзи, който се разкае в последния час, ще наследи царството небесно" - ще бъде добре дошъл. Но онзи, който иска да влезе в тази комисия, за да се продължи атеистичното възпитание на българския народ, нека да има сам доблестта да се откаже от нея!
Благодаря за вниманието на тези, които ме слушаха. (Бурни ръкопляскания от СДС и ДПС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, отец Христофор Събев да повтори имената.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Константин Аджаров и Елисавета Миленова.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Имате думата.
ПАВЕЛ ШОПОВ: Противопоставям се на включването в тази комисия на двете имена ...
ФИЛИП БОКОВ (от място): Защо?
ПАВЕЛ ШОПОВ: Аз не разговарям с вас, господине. Става дума за Константин Аджаров и Елисавета Миленова. За мен това е продължение на цялата тази мимикрия. Вашата партия иска да се пише и християнска. Няма да стане, другари, извинявайте ... (Частични ръкопляскания)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Стоилов.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Той не е християнин!
СТЕФАН СТОИЛОВ: Да, не съм християнин!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Личи си, личи си ...
СТЕФАН СТОИЛОВ: Не съм християнин, но в този парламент трябва да има християни, мохамедани, всякакви ...
Две неща шокират, колкото и да се усмихват някои господа и госпожи в залата: първо, това е комисия, която трябва да има едно нормално безпристрастно отношение към всички възможни религии. Законите на тази страна позволяват упражняването на желаната религия, култове и т.н. 174.3
Второ, изключително примитивно прозвуча и една предълга реч, господин председател, в края на ХХ век, като че ли в тази зала трябва да има само хора, които вярват ...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Желателно е.
СТЕФАН СТОИЛОВ: Големи умове на този свят по всички краища на света ... едни са вярващи, други не са вярващи ... едните нямат претенции към другите. Вие няма да превръщате парламента в църква, така както ние не сме за това в страната да се създават условия, забраняващи на хората да изповядват желани религии ... (Оживление сред мнозинството)
И трето, престанете да се произнасяте относно качествата на предлаганите кандидати от лявата страна за членове на комисии.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Става дума за компетентност!
СТЕФАН СТОИЛОВ: Компетентността, която притежават тези двама кандидати, не отстъпва на компетентността на вашите кандидати. Комисията ще започне да работи и тогава ще стане ясно.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Ще ви докажа, че не е вярно.
СТЕФАН СТОИЛОВ: Да не говорим за това, че много хора превръщат религията в занаят. (Частични ръкопляскания от ПССД)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Имате думата. По въпроса за тази комисия започнаха много оживени разисквания. Бихме могли да ги съкратим, ако не повтаряме едни и същи неща. Някрая ще трябва да дам думата на хората, на които се оспорва правото да влязат в състава на тази комисия.
ЗАХАРИ ЗАХАРИЕВ: Уважаемо председателство, уважаеми колеги! Това, което мен лично дълбоко ме безпокои в този случай, е, че той подсказва един абсолютно неефективен подход при понататъшното обсъждане. Компетентността на хората, които ще представляват една парламентарна фракция, касае най-вече и резонира най-вече върху самата фракция, която ги предлага, така че тя поема абсолютно всички рискови фактори по отношение на способността на тези хора пълноценно да участват в съответната комисия. 174.4
От тази гледна точка именно бих искал да напомня, че комисиите, които ние формираме в момента и по-точно Комисията по вероизповеданието, това не е нито Светия Синов, нито примерно което и да е формирование на някоя църковна общност. Ние фактически привличаме специалисти, които пълноценно да отстояват вижданията на праламентарната фракция, зад която седи волята на повече от 30 на сто от българските избиратели.
От тази гледна точка, както ние (аз поемам този ангажимент от името на своята фракция) няма да саботираме дейността на Народното събрание при избора на комисиите, ви призовавам към същия подход.
Второ, нека да не оставаме пленници на възможността да превърнем тази тема в удобен повод за разчистване на междупартийни сметки - нещо, което в момента за жалост прозвуча.
Струва ми се, че ако възприемем един такъв подход, той ще бъде удобен за всички нас.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата госпожа Петя Шопова. 174.5
ПЕТЯ ШОПОВА: Искам да обърна внимание, уважаеми господин председател и драги колеги, върху четири пункта.
Първият пункт затова какво представляват Християнрепубликанската партия и Християнското женско движение (неодобрителни възгласи от блока на СДС)-
Мисля, че тук не е място за дискусии, но тъй като колегата Павел Шопов постави този въпрос, бих искала да му напомня, че тези партии са създадени в Пловдив като първата - Християнрепубликанската партия като първата опозиционна партия, свързала своите ценности с християнството и с републиканството.
Второ, бих искала да напомня на господин Павел Шопов и на депутатите от Пловдив и да съобщя на останалите депутати, че Константин Аджаров и Елисавета Миленова в своята партийна дейност са разчитали на хора, които са свързани със страданието, т.е. членове на техните партии са хора, които са преминали през страданието на живота и след това са се включили в дейността на съответните партии. Говоря сериозно и не спекулирам.
Вторият пункт, върху който искам да се спра, е пунктът, свързан с промяната в Българската социалистическа партия. Вероятно, макар и политици, вие не сте обърнали внимание, че в програмните й документи вече е записано, че член на тази партия може да бъде както атеист, така и вярващ. Не искам да коментирам този факт. (Смях от блока на СДС)
А вашата ирония показва само нежеланието ви да разсъждавате.
Третият пункт, върху който искам да се спра и към който искам да обърна вниманието на колегата Гоцев, който е добър юрист, е фактът, че в Комисията по вероизповеданията ще се решава правния режим на вероизповеданията, който не е променян от 1947 г. и това не е добре и ще се създават парламентарните принципи за осигуряване на нормално осъществяване на вероизповеданията в България. Следователно не е необходимо да спекулираме на тази основа.
В заключение бих искала да кажа, скъпи колеги, че пропорционалния принцип, на който сме избрани всички ние, е такъв, който рефлектира сега в нашите съображения. Така, както бяхме избирани с партийни листи и тук сме в парламента с партийни листи, ББ/НП 175.1 нека така волята на парламентарните групи пропорционално ни представлява в комисиите. А всички други страсти да ги утоляваме на друго място и по друг начин.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Сталийски, имате думата!
АЛЕКСАНДЪР СТАЛИЙСКИ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Не става въпрос кой вярва и кой не вярва в Бога. И не е вярно това, че тази комисия се занимава само с правни въпроси. Въпросът не е във формата, а в съдържанието. Може да има атеисти в тази комисия, по това спор няма. Но аз вярвам на Христофор Събев. За да има против тези двама члена на комисията за нещо, вероятно те вярват само в едно. Не в Бога, а в тяхната партия. Недейте тук спекулира!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Вергиев.
ВЪЛКАН ВЕРГИЕВ: Ще се радвам, ако след моето изказване, прекратим дебатите, а и вие, господин Събев, ме разберете правилно.
Аз не познавам Библията наизуст. Знам, че в нея е казано "И по делата ще ги познаете".
Вие добре си спомняте вашите дела, когато Движението за обективна и независима телевизия (смях от блока на СДС и неодобрителни възгласи)... аз никога не се смея, когато говори ваш представител.
Когато в края на 1989 г. стояха пред Българска телевизия и вие с вашия кръст разпилявахте хляба.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Коя година?
ВЪЛКАН ВЕРГИЕВ: 1989 година мисля, накрая или началото на 1990 година.
ХРИСТОФОР СЪБЕВ (от място): Това въобще не е вярно.
ВЪЛКАН ВЕРГИЕВ: Ако бъркам, ще се доизясня. Вие знаете колко време стояха пред телевизията. Аз няма да ви направя отвод и няма да поискам да не бъдете в тази комисия, но ако започнем така, можем и това да направим, нали? Затова ви моля недейте използува тези неща за отношение между нас в парламента. Нека да работим спокойно и нека да можем да завършим работата така, както подобава на парламентаристите. Тези заяждания, господин Събев, и една немалка част от нас прехвърлят от Великото Народно 175.2 събрание. Но ние не сме Велико Народно събрание, а 36-о Обикновено Народно събрание и нека изградим наш почерк на работа, а не да се приравняваме към работата на Седмото Велико Народно събрание.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Вие не знаете как да се държите с духовник!
ВЪЛКАН ВЕРГИЕВ: Малко момиче, искате нещо да кажете, заповядайте!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не, думата давам аз, господин Вергиев.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Вие господине, сте полуграмотно образован.
ВЪЛКАН ВЕРГИЕВ: Чувам ви, да, но излезте и го кажете оттук, недейте го казва оттам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има няколко души записани. С това списъкът на ораторите става от 12 души, а трябва във всеки случай да дам думата на господин Аджаров, госпожа Миленова и на господин Христофор Събев, защото се иска да се направи отвод или просто да не бъдат гласувани. Мисля, че е предостатъчно всички тези оратори да ги изслушаме за по две минути.
Господин Мицев има думата.
МАРГАРИТ МИЦЕВ: Уважаеми господин председател, уважаемо събрание! Много се радвам, че колежката Шопова показа как тази партия се променя и уважава вече религията. Аз много се радвам, че от богоборци те стават бомоязливи и боголюбиви. Но господин професор Чавдар Кюранов, който аз неизказано уважавам, само преди три-четири дни тук, от тази трибуна каза по повод на Комисията по вероизповеданията, че на тях, сиреч на техния блок, им бил достатъчен и един член. Е, а питам аз на кого да вярвам? Да, да, така беше. Така беше. Питам на кого трябва да вярваме! На онези, които оббявяваха ленински съботници по време на Великден и мен като ученик са ме карали да варосвам дръвчета и на тези, които са горили брадата на дядо ми като свещеник или сега на вас! Да се надяваме, най-искрено искам да ви вярвам. Моля ви не ме лъжете! А ето в тази комисия ще влезе и госпожа Елена Поптодорова, чийто прядядо, поп Божин от с. Дебрене, Световрачко е кръстил моя баща. Дано да има такова разбирателство. Но щом отец Христофор Събев има нещо против това ... (Шум в залата, неодобрителни възгласи от блока на ПССД).. 175.3 смятам, че той като човек верски, а не мирянин може най-добре да прецени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Иванов.
ВЕСЕЛИН ИВАНОВ: Благодаря, господин председател, дами и господа народни представители! Аз мисля, че сме изпратени тук със съвсем други задачи и, бих казал, донякъде и в съзвучие с това, което се предлага, да бъдем по-експедитивни и действени.
Мен ме притеснява екзекутивността, която се налага вече на няколко пъти в тази зала. Която всички в съзнанието си, включително и целият български народ, е свързал с демокрацията. Ние вече екзекутирахме тук дейци и ръководители, сега отец Христофор Събев предлага още една екзекусия. Успоредно с това мен ме притеснява, че се налага монополизъм и върху вярата. Ние изживяхме вече тази пътека в последните няколко десетилетия и знаем до какво ни доведе.
Успоредно с това изказвам опасенията си, че това е сериозно нарушение на правата и свободата на личността и онова, което накрая бих искал да споделя и което ме притеснява, е че досега всички комисии се избираха нормално и без сътресение, но в тази се наложи агресивност, и то не от лявата страна на залата. Според мен това е един излишен акт на агресия спрямо представителите от лявата страна на залата. Аз съм склонен, дами и господа и отец Събев, да приема Христос с килимявка, да приема Христос с очила, да приема Христос и ядрен физик, но ме притеснява, че под бесилото на великия Апостол на свободата се търкаля килимявка, притеснява ме и това, че един от пръстите, които използувате днес за вашата "виктория" е посочил: "Хванете тогоз".
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вижте каква дискусия стана за тази комисия. (Обръща се към господин Стойчо Шапатов) Не е по моя вина, господин Шапатов, ако говорите по чия вина е. Тъй че не отправяйте обвинения към председателя, за които той не е виновен. Мисля, че бихте могли да си оттеглите думите.
СТОЙЧО ШАПАТОВ (от място): Оттеглям ги.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря ви! Има думата господин Жан Виденов. 175.4
ЖАН ВИДЕНОВ: Мисля, ще се съгласите, уважаеми господин председателю и уважаеми колеги народни предтавители, че със съдействието и активната помощ на по-голямата част от изказалите се днес може би, казвам това, без да искам да обидя никого, дискусията по този въпрос придоби един абсурден ход. Още когато по предложение и със съгласието на официални представители на Съюза на демократичните сили ние приехме, преди да обсъждаме персоналния състав на комисиите, да обсъдим съотношението на политическите сили в тях и след като взехме решение по този въпрос, с определен ущърб при това за Парламентарния съюз за социална демокрация от гледна точка на пропорцията на представените тук политически сили, ние създадохме един прецедент и възприехме една обща презумпция, според която едва ли днес тук в рамките на представените от отделните парламентарни сили квоти биха могли да се обсъждат конкретни претенции спрямо конкретни членове, предложени в рамките на тези квоти. Това би могло да стане, разбира се, когато стигнем до въпроса за председателите на парламентарните комисии - в много случаи те представят официално парламента. За членовете на ръководителите на парламентарните комисии се отнася същото, особено при отсъствие на председателите. Но що се касае до членовете на комисиите, и то предложени в рамките на действуващите вече за парламентарните групи квоти, може би е в сила и аз съм уверен в това казаното от един от преждеговорившите, че всеки един от тези депутати представлява преди всичко и най-вече своята парламентарна група, своята политическа сила и останалите политически сили не би трябвало да имат персонални претенции спрямо него.
Ако подхождахме така, аз бих могъл да стана тук, когато се обсъждаше Комисията по икономическа политика и да кажа, че би трябвало да отхвърлим от нея господин Венцеслав Димитров
, защото неговите икономически възгледи са коренно противоположни на моите собствени.
ГЛАСОВЕ ОТ СДС: Той не е член, ние го отхвърлихме преди това.
ЖАН ВИДЕНОВ: Добре, примерно казано. Или бих могъл да стана и да поискам отзоваването от Комисията по външната политика на някой от представителите на Движението за права и свободи, Ст.Б/НП 176.1 не съм съгласен с неговите виждания за външната политика.
Отделен е въпросът, че тук аргументация по същество почти не се чу. И това, което каза господин Христофор Събев, и аргументите, които го подкрепиха, много приличаха на парафраза на известната пословица, че папата, независимо от това, какво прави и какво говори, е извън всяко подозрение, просто, защото е папа.
Така че, господин председателю, аз ви призовавам да прекратим тази абсурдна дискусия. Вие сам разбирате, след като вече сме гласували квотите, в рамките на които парламентарните групи имат право да предлагат свои представители, че нито отводи, нито самоотводи за хората, предложени в нашата квота, ще последват от наша страна. Предложението на господин Христофор Събев, а и контрапредложението от наша страна ни поставят пред единствения възможен изход - да изтеглим всички предложени кандидати в рамките на нашата квота, а нека дясната и централната страна на тази зала видят как ще се справят с приетото вече решение за съотношението на политическите сили във всяка една от комисиите.
Така че, господин председателю, аз предлагам нито предложението на господин Златимир Орсов, нито предложението на господин Христофор Събев да бъдат поставени на гласуване. Ще се гласува цялата листа на Парламентарния съюз за социална демокрация в рамките на квотата. Който има принципни възражения против нея, а преди всичко такива прозвучаха тук, нека гласува против.
Това е моето предложение, господин председател, и то съответствува на вече приетите от нас решения в младата парламентарна практика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Думата има господин Милен Стоянов.
МИЛЕН СТОЯНОВ: Господин председателю, дами и господа! Няма да се впускам в някакви филологически анализи на понятията вероизповедания, религия, религиозни проблеми, нито бих отделил време да отговарям на аргументи и контрааргументи. Имам едно съвсем конкретно наблюдение. Бидейки предложен за член на тази комисия, от чутото досега ми стана съвършено ясно, че в комисията няма да може да се работи нормално при тези условия. Единствено намирам това възможно разрешение - да отправя призив-покана 176.2 към ръководството на Парламентарния съюз за социална демокрация да изтегли тези двама неодобрени кандидати и да ги замени с други.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): Изтеглете и вие вашите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Тодоров.
МАНОЛ ТОДОРОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги! Аз се солидаризирам и подкрепям предложението на колегата Милен Стоянов, че Парламентарният съюз за социална демокрация би следвало да уважи възражението, което се прави от отец Христофор Събев и да оттегли тези двама кандидати. Бих приел в тази комисия да влиза всеки един от тази парламентарна група, но вижте какво, аз смятам, че с приемането на тези двама кандидати във вашите среди, във вашия предизборен парламентарен съюз се извърши нещо нередно. Точно така - нещо нередно! Един политически разврат (бурни ръкопляскания в СДС, "Браво!") и този политически разврат вие приехте, господа, с включването на тези фантоми - партии, като ги докарахте тук, надминахте и Фердинанд от време оно.
ГЛАСОВЕ ОТ ПССД: А вашите какви са? Фашистки!
МАНОЛ ТОДОРОВ: С оглед именно на това, че тези личности, ако бяха избрани от техните партии, аз бих ги приел. Но те са избрани от други партии и те са подставени лица. Затова именно уважете, още един път ви моля, становището на Христофор Събев и дайте всеки друг, за който бихме гласували, независимо от това, дали е кръстен, или не е кръстен, дали е партиец, или не е партиец.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви за следното. Тъй като има решение на Народното събрание, безспорно ние не бихме могли да променяме квотите. Освен ако променим въобще нашето решение, което взехме преди две заседания. Но съвсем ясно е, че може да се правят предложения, да се изказват становища за отделните представители, които са включени в състава на една комисия. Именно поради това всеки път, когато се гласуваше, питах дали народните представители имат някакво становище.
Ако мога да вметна една моя дума, то е, че аз бях доволен от това как вървяха работите. Но ясно е, че Народното събрание има своето право тук да изкаже своето становище към отделни 176.3 представители. И тъй като първо се поиска, така да се каже, да се гласува недоверие. То не е отвод, просто при това положение трябва да поставяме на гласуване на всеки човек поотделно, което предполагам, че ще утежни много цялата процедура нататък.
Сега аз съм длъжен да дам думата на господин Аджаров, на госпожа Миленова и на господин Събев. Разбира се, след това ще дам думата и на представителите на отделните парламентарни групи.
Заповядайте, господин Аджаров, но моля да бъдете кратък. 176.4
КОНСТАНТИН АДЖАРОВ: Тъй като не се чува, идвам на микрофоните. Аз нямам какво да отговоря. Аз не бях нападнат, просто уважаваният депутат господин Събев каза, че не желае аз да участвам в комисията. След това станаха други депутати от Съюза на демократичните сили и казаха, че подкрепят становището на господин Събев. Изобщо - звучаха тъй. Щом като господин Събев е решил, значи има нещо. Аз не зная какво има. Нямам какво да отговоря. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря ви, господин Аджаров.
Госпожа Миленова има ли да каже нещо? Госпожа Миленова присъствуваше на заседанието, нали? Моля ви, повикайте я в залата.
НОРА АНАНИЕВА (от място): Но тя няма какво да отговори...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не мога, госпожа Ананиевав, без нейно съгласие да кажа, че няма какво да отговори. Ако тя реши... (Председателят се обръща към госпожа Миленова) Отказвате се от думата. Благодаря, госпожа Миленова.
Господин Събев, имате думата, но не за другите кандидати, а просто, за да отговорите за вашата кандидатура.
ОТЕЦ ХРИСТОФОР СЪБЕВ: Господин председател, моля да се обръщате към мен с отец. (Оживление в залата, ръкопляскания от дясно).
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Извинявайте.
ОТЕЦ ХРИСТОФОР СЪБЕВ: Уважаеми господин председател, приемам извинението ви.
Уважаеми дами и господа, не го казах с лошо чувство и ви казах - не поради лични нападки искам отвода им, а заради компетентност. (Реплики от страна на ПССД) Един момент, моля ви. Обяснение давам защо е цялата работа. В телевизията аз зададох на господин Аджаров въпроса, къде и кога християните за първи път и в кой град са се нарекли християни. Той не ми отговори. И си отиде. Сега тук не става дума, че той е от тази партия.
СТЕФАН СТОИЛОВ (от място): То и вашите не знаят името на града...
ОТЕЦ ХРИСТОФОР СЪБЕВ: Те знаят, защото аз съм ги научил. (Ръкопляскания от блока на СДС) ВЙ/НП 177.1
Обаче искам да минете един курс на обучение щом претендирате... Цялата работа е, уважаеми колеги, в това, че вие гледате ехидно и някак си, как да ви кажа - разкрихте същността си сега, докато аз ви говоря съвсем открито, защото точно заради тези религиозни права съм лежал в затвора. И ето тук ми е номерчето, което ми беше в затвора, с което бях в затвора. Ей тук беше закачено и имаше четири имена. И там ме наричаха Христо, както и вашите агенти във вестник "Дума" пишат: Господин Христо и т.н.... С четири имена. Аз съм си Христофор и по паспорт дори и не съм господин, ами съм отец. Научете някои елементарни неща.
И второ. Не става дума за лични нападки, пак ви повтарям. Става дума за това, че вашата партия репресира църквата 45 години и я смаза. Погребенията аз не можех да ги извърша в моя град Велико Търново. Трябваше да ходя тайно да опявам хората. Трябваше за едни религиозни шествия по улиците на Търново да ме арестуват и да ме разкарват, за най-елементарни неща, вие проявявате едно, и то не всички от вас, защото вярвам, че не всички са аморални от вас, но вие проявявате едно политическо базсрамие за тези хора от вас, които се изказаха тук и които изказаха съвсем нелепи твърдения. Изказаха се за през 1989 г. за някакви мои реакции пред телевизията и т.н., което не е вярно. Във вестник "Дума", прочетете вашия собствен вестник, пише, че през 1990 г. за 16 юли. Уточнете си нещата. Не сте наясно по елементарни неща. Фактологията ви е сбъркана. Това едно. И второ. Ако това беше вярно за тази клевета, аз щях да бъда зад решетките, господа. Къде отиде цялата работа? Вие не прощавате! Защото аз, без да бях направил нещо, бях зад решетките. Вие не прощавате. Във вас няма прошка.
И аз съм готов обаче да ви простя, но тук става дума за една комисия, която компетентно да изработи един нов закон за вероизповеданията. И аз предпочитам да работя с откровени атеисти. Някой ме упрекна, че искам да направя от парламента църква. С откровени комунисти предпочитам да работя, но не с фалшиви християни - ето затова е цялата работа. (Ръкопляскания) Така че нямам нищо против вашия парламентарен съюз или както се нарича там - за социална демокрация, както и да се кръстите. Аз мога да ви извърша кръщението отделно, нали!? (Весело оживление в залата) Въпросът е в това - не става дума за нещо личност177.2 но. Аз искам просто да се работи компетентно в тази комисия. Вие упрекнахте Венцеслав Димитров, тоест говорехте, че можехте да поискате оставката на Венцеслав Димитров от тази комисия или оттеглянето му, но той е компетентен икономист. А тук става дума за хора, които не знаят елементарни неща. Добре, от християнството не знаят, но да кажат нещо от мохамеданството тогава, но тъй или иначе нещо трябва да знаят в областта на религията, за да могат да правят тия неща. Аз не искам вяра от тях. Ако бяха юристи дори, пак щях да съм съгласен. Разбирате ли? Но те не са юристи. Единият е доктор. А госпожа Елисавета не знам каква е по професия. За юристи - е, това е по-приемливо някак си, но специално за господин Аджаров - не виждам... Аз съм му задавал въпроси, които засягат познанията му в областта на религията и той е отказвал да ми отговори на тези въпроси. Ако искате аз съм готов да му задам сега въпроси и той да отговори. (Оживление в залата) Същото е и за госпожа Елисавета Миленова. Става дума не за вяра, няма да правим аутодафе или да правим съд някакъв, но просто трябва да се работи компетентно в тази комисия, за да изправим извращенията, които БКП извърши. Разбирате ли? Трябва да се оправи тази работа! Затова апелирам към вас.
Как бих искал да употребя думата "моля". Макар че малко трудно се обръща в моя език тази дума към вас, като знам как смачкахте църквата. Или по-скоро вие сега защитавате тази партия, която смачка църквата. Това не бива, недейте - застанете честно и с ръка на сърцето!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Отец Христофор, моля ви. Благодаря ви.
ОТЕЦ ХРИСТОФОР СЪБЕВ: Моля за извинение към всички господа депутати, включително и към господин председателя, че малко се увлякох.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Отец Христофор, как ще им отговорите!? Те ще ви зададат втори въпрос и т.н. Моля ви, недейте сега. Беше достатъчно това нещо.
ОТЕЦ ХРИСТОФОР СЪБЕВ: Аз мога да отговоря!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Председателството е убедено, че действително квотите са въпрос на едно решение, което ние 177.3 не можем да го променим. Ние можем всичко да променим, разбира се, но това не се поставя като въпрос. Ясен е пътят на парламентарната практика, че естествено ние бихме могли да обсъждаме всяка кандидатура и затова зададох този въпрос. Председателството е наясно, че ще трябва да поставим въпроса за членството на господин Аджаров, на госпожа Миленова и на отец Христофор в тази комисия. За други не е повдиган въпросът.
Аз бих искал само по един представител от парламентарна група, ако има да коментира това становище на Председателството, да вземе думата. Ако сте съгласни, която група е съгласна с това становище, което аз изразявам - няма смисъл и да взима думата.
Господин Томов мисля, че искаше думата по този въпрос. Нали? Слушаме ви за становището на фракцията как да процедираме по случая.
АЛЕКСАНДЪР ТОМОВ: По същество. Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни предтавители, отче! (Шум в залата, отец Христофор Събев му благодари с кимване на глава)
Аз имам да кажа няколко неща. Аз смятам, че принципът, който приехме за тези комисии на парламента, е ясен и категоричен и по този повод мисля, че всякакъв коментар за компетентност на наши предложения е известно неуважение към нашата фракция. Искам да кажа, че най-важното качество, което е необходимо за тази комисия, отец Събев, е не само вярата, защото вярата си е моя. Най-важното е търпимостта. И аз мисля, че търпимостта и компетентността е характерно за тези двама, които ние предлагаме - за господин Аджаров и за госпожа Миленова. Аз мисля, че много повече от вас мога да кажа, защото ги познавам малко по-отдълго и в непосредствената работа, че действително тези необходими изходни качества, още повече, че те са доказани от много други неща, каквито всеки народен представител има, са достатъчни за участие в тази комисия. Ние нямаме като фракция никакви основания да правим промени и се обръщаме към вас с молба да зачетете тази наша воля, защото смятаме, че всичко останало няма да допринесе за търпимостта в работата на всички останали комисии.,
Аз се обръщам и към вас лично, към всеки от вас, защото 177.4 тук личната воля и личното желание, личният вот е най-важното. В края на краищата искам да кажа и още нещо - че тъй като ние нямаме намерение непрекъснато да правим непринципиални отстъпки и непринципиално да се отнасяме към тези въпроси, които са предварително уточнени, ако вие не уважите нашето решение и нашите предложения, ние няма да участваме в работата на тази комисия. Благодаря.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): А, а, стига сте плашили...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, господин Томов.
Господин Йорданов, имате думата, но моля ви точно по въпроса, за който говорихме.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми господин председател, госпожи и господа народни представители!
Хубаво е всеки да си носи името и всеки да си пази името, и всеки да уважава чуждото име! В това няма никакво съмнение, мисля и всички в това сме убедени. Още по-хубаво е, когато човек има, да кажем едно име, или една организация има свое име и няма друга организация с такова име. То, името, да бъде напълно запазено и ввсеки да нарича съответния човек или организация с това име, с което тя е единствена и уникална...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, аз Ви дадох думата, за да се произнесете по тази процедура, която предложих. Моля ви.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Аз се произнасям, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не, вие се отделяте от темата и моля ви действително да вървим напред точно, като спазваме правилата. Моля ви се - по темата!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Ами проблемът за темата до голяма степен е мой проблем, тъй като именно по въпроса за темата аз съм специалист. Това ми е професията. (Бурно одобрение от блока на СДС) Що се отнася до това, какво искам да ви подскажа. Понякога нещата могат и директно да се кажат, могат и да се подскажат.
Искам да ви подскажа например, че в момента няма друго СДС освен това СДС, тъй като аз не знам в момента някъде да има политическа организация в България, която да се нарича примерно "СДС - център", няма такава. Няма "СДС - либерали". Вече 177.5 също я няма. Има само Съюз на демократичните сили!
Аз сега разгледах отново вестник "Дума". Виждам, че вие говорите за СДС - движение. Аз искам ясно да ви кажа, че ако продължавате да говорите за СДС - движение, ние ще ви върнем вашето име: Предизборен съюз БСП. (Ръкопляскания отдясно) Това е, което исках да ви подскажа, но вие ме принудихте открито да ви го кажа.
По-нататък. Конкретно на въпроса. Как да постъпим в този момент? Имаме налице очевидно някаква принципна несъвместимост, абсолютно проявена още при съставянето на комисиите. При съставянето на другите комисии това не възникна като проблем между едни и други членове на комисията. Логиката подсказва, че очевидно трябва за всеки член на комисията поотделно, включително и за отец Христофор Събев, да гласуваме поименно. И парламентът да определи поименно състава на тази комисия. Това подсказва логиката, иначе дебатите могат да бъдат безкрайни, аргументите от двете страни - и умни може би, и глупави. Един по един да приемем членовете на тази комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря ви, господин Йорданов. Господин Юнал Лютфи има думата. 177.6 ЮНАЛ ЛЮТФИ: Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, трябва да ви призная, че лично аз и голяма част от моите колеги от Движението за права и свободи се намираме в душевен дискомфорт. Огорчени сме от факта, че по състава на една такава комисия се водят толкова дълги дебати. Тази комисия трябва да бъде духовно най-извисената, да бъдат достойни, честни хора. Бога всеки го носи в себе си. (Единични ръкопляскания в залата)
Затова, господин председателю, по процедурата аз предлагам да прескочим тази комисия, след което по време на почивката, когато ще обсъждаме вече председателите, там Председателският съвет да вземе някакво решение, което отново да го предостави на вниманието на всички нас и да видим тогава дали поименно ще гласуваме специално тази комисия или някаква друга процедура.
Затова си позволявам от името на нашата парламентарна група да предложа да продължим да обсъждаме състава на другите комисии, като прескочим тази. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, господин Лютфи. Аз смятам да подложим на гласуване предложението на господин Лютфи. Който е съгласен да прескочим тази комисия, за да можем да продължим нататък, да гласува за предложението, както беше формулирано от господин Лютфи.
Моля, гласувайте. Напомням, предложението на господин Лютфи е да оставим този въпрос за след почивката.
От общо 203 гласували, със 163 - за, 31 - против, и 9 въздържали се преминаваме към следващата комисия.
Комисията по външната политика се състои от 29 народни представители, от които 14 от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 12 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 3 от Парламентарната група на Движението за права и свободи.
От Съюза на демократичните сили са представени: Александър Йорданов Александров, Аспарух Аспарухов Панов, Иван Илков Куртев, Йордан Венелинов Ганев, Йордан Стефанов Тодоров, Любомир Владимиров Павлов, Михаил Димитров Неделчев, Петър Тодоров Тодоров, Ненчо Петков Ненчев, Никола Иванов Мишев, Руслан Костадинов Семерджиев, Слав Василев Данев, Станко Петров Станев, Янко Кирилов Кожухаров.
Господин Премянов, ако обичате, Вашето предложение. ВТ/ВР 178.1
Вече няма ли ги написани тези предложения?
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Уважаеми господин председател, това не е мой проблем. Очевидно това е въпрос на организационнотехническата дейност, който все пак се управлява от службите на Народното събрание.
Искам все пак да си позволя като встъпление към съобщението, което трябва да направя като наше становище, да кажа, че във всеки случай, в който парламентарната група на Съюза на демократичните сили и нашите колеги от Движението за права и свободи се опитат да накърнят достойнството на представителите на Парламентарния съюз за социална демокрация, нашата реакция ще бъде една единствена - ние ще оттеглим своите представители в комисиите. (Единични ръкопляскания в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов, дадох Ви думата, за да прочетете народните представители. Моля Ви.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Иван Георгиев Генов, Филип Георгиев Боков, Филип Бориславов Ишпеков, Александър Василев Лилов, Иван Алексиев Гайтанджиев, Елена Бориславова Поптодорова, Атанас Папаризов, Николай Георгиев Камов, Жан Василев Виденов, Клара Вълова Маринова, Константин Сергей Аджаров и Чавдар Кюранов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, господин Премянов. И все пак не можах да разбера защо да не е Ваш проблем да напишете имената на пишеща машина и да ги имаме тук. Преди един час вече Ви помолих. За една машинописка, и то неквалифицирана, това е въпрос на 10 минути работа.
От Движението за права и свободи се предлагат: Юнал Саид Лютфи, Шерифе Исмаил Мустафа, Ведат Ахмет Сакаллъ.
Моля, има ли народни представители, които да изразят мнение, становище по така предложените членове на Комисията по външната политика? - Няма. Моля тези, които са съгласни с този състав, който току-що прочетохме на Комисията по външната политика, да гласуват за.
От общо гласували 199 народни представители, със 192 за, против 3 и въздържали се 4 предложението се приема.
Преминаваме към Комисията по жалбите, предложенията и петициите на гражданите. Тя се състои от 11 народни представители, от които 5 от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 4 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от 178.2 Парламентарната група на Движението за права и свободи.
От Съюза на демократичните сили са представени: Стефан Маринов Стефанов, Милко Янков Енчев, Петър Тодоров Тодоров, Иван Илиев Флоресков, Тошо Константинов Пейков.
От Парламентарния съюз за социална демокрация се представят господата: Кирил Желев, Трифон Митев, Методи Ташев и Евгени Ганчев Друмев.
От Движението за права и свободи е представен Ведат Ахмед Сакаллъ и Исмаил Мехмед Исмаил.
Има ли народни представители, които да имат различно становище, други предложения? - няма.
В такъв случай моля ви, които са съгласни с прочетения състав на комисията, да гласуват за.
От общо 193 гласували, 190 за, против 1 и въздържали се 2, комисията се приема. 178.3 Минаваме към Комисията по здравеопазването. Според нашето решение тя ще се състои от 17 народни представители, от които 8 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 7 - от Парламентарния съюз за социална демокрация, и 2 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
От Съюза на демократичните сили се предлагат: Георги Бенчев Карев, Георги Тодоров Цонев, Емил Владимир Недков, Захари Димитров Райков, Ивайло Димитров Ловджиев, Петър Христов Петров, Радко Фердинандов Пандурски, Милен Петков Стоянов.
От Парламентарния съюз за социална демокрация...
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Мими Виткова, Борис Банков, Тодор Кумчев, Фидел Косев, Йордан Ройнев, Велко Вълканов и Донка Дончева.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: От Движението за права и свободи се предлагат: Нюсет Сали Хаджимет и Димитър Ангелов Сепетлиев.
Някакви възражения, различни становища. Няма. В такъв случай, моля, гласувайте за така обявения състав на Комисията по здравеопазване.
От общо 185 гласували, за - 176, против - 3, въздържали се 6, съставът на комисията се приема.
Минаваме към Комисията по земеделието. Тя се състои от 27 народни представители, от които 13 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 11 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 3 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
Съюзът на демократичните сили предлага за членове на комисията: Красимир Щилянов Стефанов, Атанас Матеев Матеев, Георги Стефанов Петров, Емил Бисеров Юруков, Емил Цветков Цочев, Звезделин Векилов Кафеджиев, Илиян Георгиев Шотлеков, Константин Тодоров Размов, Манол Петров Тодоров, Петър Манов Петров, Петър Йорданов Марков, Руслан Маринов Сербезов, Христо Георгиев Тодоров.
Моля предложението на Парламентарния съюз за социална демокрация, благодаря. Георги Николов Николов, Златимир Стоянов Орсов, Тодор Йорданов Пандов, Йовчо Маринов Русев, Тодор Йорданов Тодоров, Йордан Атанасов Ройнев, Ангел Георгиев Димов, Коста Тодоров Андреев, Маньо Величков Манев, Пламен Димитров Денчев, Бончо Рашков - липсва третото име, но предполагам, че не е нов, а със същото име. ДЕ/ВР 179.1
От Движението за права и свободи се предлагат Хасан Али Хасан, Зия Осман Дишли и Ариф Али мустакли.
Моля, има ли някакви становища, мнения? Няма. Моля, народните представители да гласуват за така обявения състав на Комисията по земеделието.
От общо гласували 184, за - 181, против - 1, въздържали се - 2.
Преминаваме към Комисията по културата, която ще се състои от 21 народни представители, от които 10 от СДС, 9 от ПССД и 2 от ДПС.
От страна на Съюза на демократичните сили се предлагат: Блага Николова Димитрова, Александър Гаврилов Карадимов, Едвин Стефанов Сугарев, Емил Янакиев Капудалиев, Здравко Тодоров Кацаров, Иван Пенчев Тосев, Йордан Венелинов Ганев, Николай Иванов Христов, Стоян Чилов Райчевски, Янаки Михайлов Милчаков.
Моля предложението на ПССД. (Двама от депутатите на БСП все още обсъждат предложението си)
Ще прочета в това време предложението на Движението за права и свободи: Свилен Огнянов Капсъзов и Илхан Вели Мустафа.
ГЛАСОВЕ ОТ ЗАЛАТА: Да гласуваме.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (чете предложението на ПССД): Петър Георгиев Балабанов, Светослав Мичев, Методи Ташев, Стойчо Стойчев, Георги Близнашки, Червенко Крумов, Веселин Иванов, Добрин Спасов и Захари Захариев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, господин Премянов. Някакви възражения, мнения, отношения, становища? Няма. Моля, които са съгласни с така обявения състав на Комисията по културата, да гласуват.
От общо гласували 177, за - 175, против - 1, въздържал се 1. ___________
Парламентарен съюз за социална демокрация 179.2 Преминаваме към Комисията по науката и образованието. Тя ще се състои от 27 народни представители, от които 13 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 11 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 3 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
Съюзът на демократичните сили предлага следните лица: Захари Димитров Райков, Аспарух Аспарухов Панов, Георги Стефанов Панев, Георги Илков Игнатов, Николай Иванов Христов, Свиляна Боянова Захариева, Стефан Венков Божилов, Петър Йорданов Марков, Радка Емилова Василева, Румен Георгиев Урумов, Христо Иванов Иванов, Цветан Иванов Димитров, Янаки Михайлов Милчаков.
Моля Ви, господин Премянов, прочетете вашите предложения!
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Савка Йовкова, Добрин Спасов, Емилия Томова, Румяна Куртева, Станка Величкова, Недялка Трайкова, Георги Божинов, Георги Попов, Юрий Борисов, Донка Дончева, Нина Михайлова.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: От Движението за права и свободи се предлагат: Шерифе Исмаил Мустафа, Хюсеин Ахмед Карамолла, Димитър Ангелов Сепетлиев.
Моля, ако има народни представители, които да изкажат някакво особено мнение. - Няма.
Моля, които са съгласни с така обявения състав на Комисията по наука и образование, да гласуват.
От общо 176 гласували, за - 173, против - 1, въздържали се - 2.
Преминаваме към гласуване на състава на Комисията по националната сигурност. Тя ще се състои от 29 народни представители, от които 14 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 12 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 3 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
Съюзът на демократичните сили предлага:
Йордан Асенов Василев, Александър Александров Сталийски, Васил Иванов Златаров, Васил Николаев Михайлов, Владимир Стоянов Джаферов, Георги Стефанов Панев, Дако Нейков Михайлов, Димитър Асенов Куманов, Николай Димитров Слатински, Нино Димитров Ставров, Стефан Александров Караджов, Стоян Чилов Райчевски, Тошо Костадинов Пейков, Христо Дамянов Бисеров. СД/ВР 180.1
От страна на Парламентарния съюз за социална демокрация се предлагат: Димитър Трендафилов Йончев, Николай Кирилов Добрев, Любомир Тодоров Начев, Георги Стефанов Тамбуев, Минчо Генов Минчев, Вълкан Иванов Вергиев, Соня Крумова Младенова, Петя Шопова, Росен Андреев Карадимов, Мирослав Димитров Дърмов, Стефан Вълчев Стефанов, Христо Иванов Атанасов.
И от страна на Движението за права и свободи се предлагат: Иван Кирилов Палчев, Мехмед Осман Ходжа, Юнал Саид Лютфи.
Има ли някакви становища, мнения? - Няма.
Моля, народните представители да гласуват за така обявения състав.
От общо 173 гласували, за - 166, против - 5, 2 се въздържат.
Преминаваме към Комисията по околната среда. Тя ще се състои от 15 народни представители, от които 7 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 6 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
От Съюза на демократичните сили се предлагат: Свобода Стефанова Енчева, Здравко Тодоров Кацаров, Лъчезар Благовестов Тошев, Петър Стоичков Харизанов, Невен Любомиров Пенев, Руслан Маринов Сербезов, Христо Георгиев Тодоров.
От страна на Движението за права и свободи се предлагат: Илхан Вели Мустафа, Бахри Реджеп Юмер.
Моля, господин Премянов, да обявите вашите предложения.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Велислава Дърева, Костя Караиванов, Милен Чакъров, Красимир Николаев, Тодор Тодоров, Стойко Пенчев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Някакви възражения, мнения, становища? - Няма.
Моля, народните представители да гласуват.
От общо 171 гласували, за - 170, против - 1, въздържали се няма. 180.2 Минаваме към Комисията по правата на човека. Тя ще се състои от 15 народни представители, от които 7 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 6 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
В Комисията по правата на човека Съюзът на демократичните сили предлага: Георги Стефанов Петров, Дончо Ботев Папазов, Ненчо Петков Ненчев, Николай Димитров Слатински, Руслан Костадинов Семерджиев, Сашо Начев Стоянов, Свободка Стефанова Енчева.
От страна на Парламентарния съюз за социална демокрация се предлагат: Велко Вълканов, Мариана Христова, Евгени Янчев Друмев, Велислава Дърева, Гинчо Павлов, Васил Дончев.
От страна на Движението за права и свободи се предлагат: Мехмед Осман Ходжа, Ибрахим Тосун Татарлъ.
Има ли някакви становища, различни от предложените народни представители? - Няма.
Моля, народните представители, да гласуват! От общо 162 гласували за са гласували 161, против няма, въздържал се 1.
Приема се посоченият състав.
Минаваме към гласуването на състава на Комисията по радио и телевизия. Тя се състои от 17 народни представители, от които 8 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 7 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
От страна на Съюза на демократичните сили се предлагат7 Михаил Димитров Неделчев, Александър Гавраилов Карадимов, Дончо Ботев Папазов, Емил Янакиев Капудалиев, Иван Пенчев Тосев, Иван Петров Будимов, Любомир Владимиров Павлов, Сашо Начев Стоянов.
От страна на Парламентарния съюз за социална демокрация се предлагат: Клара Вълова Маринова, Коста Тодоров Андреев, Иво Първанов Атанасов, Иван Алексиев Гайтанджиев, Стойчо Михайлов Шапатов, Трифон Димитров Митев, Светослав Мичев.
От страна на Движението за права и свободи се предлагат: Иван Кирилов Палчев, Свилен Огнянов Капсъзов.
Има ли народни представители, които искат думата? Няма. Моля, народните представители, да гласуват! РД/ВР 181.1
От общо 171 гласували народни представители за са 168, против - 3, въздържали се няма.
Минаваме към Комисията по труда и социалното осигуряване. Тя се състои от 17 народни представители, от които 8 от парламентарната група на Съюза на демократичните сили, 7 от Парламентарния съюз за социална демокрация и 2 от парламентарната група на Движението за права и свободи.
Съюзът на демократичните сили предлага: Илиан Георгиев Шотлеков, Видьо Троев Видев, Владимир Тодоров Абаджиев, Емил Цветков Цочев, Радко Фердинандов Пандурски, Румен Георгиев Урумов, Стефан Алексиев Чанев, Христо Иванов Иванов.
От Парламентарния съюз за социална демокрация?
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Ние предлагаме: Чавдар Кюранов, Елисавета Миленова, Стоян Иванов, Румяна Куртева, Емил Костадинов, Илко Илиев, Никола Койчев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Движението за права и свободи предлага: Евгени Кирилов Матинчев, Зия Осман Дишли.
Някакви становища, мнения? - Няма. Моля, народните представители, да гласуват.
От общо 175 гласували народни представители за са 173, против - 2, въздържали се няма.
Приема се този състав.
Моля ви, преди да дам почивка, искам да направя следния коментар. Ние трябва да се съберем, така както беше предложено, както реши Народното събрание, в тази почивка, за да решим въпроса за Комисията по вероизповеданията.
Мисля, че в този половин час едва ли ние, казвам ние, Председателският съвет, ще говорим и за структурата, и за ръководството. Но за половин час аз съм сигурен, че не може да свършим. Не бих искал да се повтаря тази практика на Великото Народно събрание почивките от половин час да стават два часа.
Има право парламентарна група да поиска половин час още. Би могло и един час да разсъждаваме по тези въпроси. Не знам обаче... (Господин Йорданов, моля Ви, оставете ме да се изкажа и след това ще направите Вашия коментар), но не знам дали бихме стигнали до някакво заключение.
Ние трябва днес обезателно да решим въпроса за Централната избирателна комисия и да почнем да обсъждаме тези два закона, 181.2 за които гласувахме по т. 4 и 5 да станат 3 и 4. Затова защото те са свързани с президентските избори. Това ще рече, че ако направим почивка от 1 час, ние в такъв случай ще трябва да гласуваме да продължим заседанието след 20 ч., което е крайно нежелателно. Разбира се, това само Народното събрание може да реши, народните представители.
Затова предлагам да се реши въпросът за Комисията по вероизповеданията, а евентуално утре Председателският съвет да се събере в 14 ч., за да може да обсъжда въпроса за структурата и ръководството на комисиите. Господин Йорданов, имате думата.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Уважаеми господин председател, винаги сме изхождали от позицията, че свършената работа е подобре от несвършената. В този смисъл вместо да оставим няколко несвършени работи, по-добре е една да свършим като хората.
Затова предлагам въпросът за ръководствата на комисиите да се разгледа утре, на утрешното пленарно заседание. Както Вие казахте, в 14 ч. да направим своите предложения и консултации при Вас. А сега наистина да разговаряме по конфликтния въпрос с Комисията по вероизповеданията и веднага след това да преминем към следващата точка от дневния ред, след почивката веднага.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, господин Йорданов, с други думи, Вие подкрепяте моето предложение. Някакво друго предложение да има? - Няма.
В такъв случай, моля, Председателският съвет да се събере сега в моя кабинет. На народните представители се дава половин час почивка, което ще рече, че в 18,20 ч. ще се съберем отново в пленарната зала. (Звъни)
(Почивка 30 м.)
181.3
(След почивката)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Уважаеми госпожи и господа народни представители! Председателският съвет, следвайки правилото, че утринта е по-мъдра от вечерта, реши да направи предложение решаването на въпроса за Комисията по вероизповеданията да бъде отложено за утре, така че съм длъжен да предложа да гласувате дали сте съгласни въпроса за Комисията по вероизповеданията, заедно с въпроса за ръководството и неговата структура, както и за самите ръководители на комисиите, да решаваме утре.
Които са съгласни с това предложение на съвета на председателите - да отложим въпроса за Комисията по вероизповеданията за утре, моля да гласуват.
От 178 гласували: за - 140, против - 21, въздържали се - 17. Решаването на въпроса за членския състав на Комисията по вероизповеданията остава за утре.
Минаваме към точка втора
ПРЕДЛОЖЕНИЕ И ИЗБОР НА ЦЕНТРАЛНА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ ЗА ПРОИЗВЕЖДАНЕТО НА НАСРОЧЕНИТЕ ЗА 12 ЯНУАРИ 1992 ГОДИНА ИЗБОРИ ЗА ПРЕЗИДЕНТ И ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКАТА.
Вие знаете, че по силата на чл. 5 от Закона за избиране на президент и вицепрезидент Народното събрание трябва да избере Централна избирателна комисия. Знаете също, че ние взехме решение, с което разпределихме квотите за предложения, а именно: Съюзът на демократичните сили предлага 10 души, Парламентарният съюз за социална демокрация - 9 души и Движението за права и свободи - 2 души.
Сега ще ви прочета предложените имена, след което ще трябва да вземем решение дали да ги гласуваме ан блок, или ще обсъждаме кандидатурите.
От страна на Парламентарната група на Съюза на демократичните сили се предлагат: Ганета Минкова, Румен Ненков, Алексей Подлесни, Димитър Топлийски, Лалка Тювлиева, Михаил Константинов, Николай Вълчанов, Благовест Пунев, Пламен Райчев и Румен Янков. ДП/МД 182.1
От страна на Парламентарния съюз за социална демокрация се предлагат: Лена Джелепова, Младен Червеняков, Никола Цонков, Чанко Апостолов, Ралица Негенцова, Мария Петкова Йорданова, Пенчо Колев Дундов, Орлин Николов Борисов и Цветанка Чуклева.
От страна на Движението за права и свободи се предлагат: Фатме Арунова и Лидия Касабова.
Моля ви да получа потвърждение от страна на председателите. (Получава потвърждение на прочетените предложения)
Бих предложил на народните представители да решим въпроса, дали да открием дебати, или да гласуваме предложенията така, както са, ан блок.
За да улесня процедурата, предлагам да се гласува ан блок. Ако има други предложения, мнения или становища, моля, да се вземе думата и да се изкажат народни представители, които не са съгласни да се гласува ан блок, така както са представени от трите парламентарни групи членовете на Централната избирателна комисия. Няма.
Моля, народните представители, които са съгласни да се гласува ан блок така, както са предложени от парламентарните групи, да гласуват с утвърдителен вот.
От 196 народни представители, които са гласували: за -182, против - 8, въздържали се - 6.
С други думи, ние сега ще гласуваме ан блок имената, представени от трите парламентарни групи, членове на Централната избирателна комисия.
Моля, които са съгласни, да гласуват.
Преди да гласуваме, давам думата на г-н Янаки Стоилов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ: Благодаря, г-н председател! Ние имаме всички имена, по които от наша страна не се възразява да бъдат приети. Разбрах, че в почивката са се водили разговори с колегите от Съюза на демократичните сили за възможността да отстъпят те едно от своите места, както и ние - от своите за извънпарламентарни партии и коалиции, които също биха могли да участвуват в Централната избирателна комисия.
Бих помолил, ако има готовност за това, всяка от двете групи да извади едно от имената. Ние при всички случаи ще направим това и бихме предложили поне от наша страна да бъдат гласувани всички имена с изключение на последното, което най-късно утре 182.2 може да бъде запълнено от партии и коалиции, които са готови да предложат своя кандидатура. (Единични ръкопляскания)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Г-н Стоилов, въпросът е малко по-друг. Не сме водили точно такъв разговор за съжаление. Предложението, което направих още завчера, беше именно за членове на Централната избирателна комисия от страна на трите парламентарни групи да се предложат лица, които най-малкото да са неутрални - лица, които да не са свързани с парламентарните групи. Не познавам кандидатите, но се надявам, че такива лица са включени. Не мога да ви кажа нищо по въпроса.
Кой иска думата? Има думата госпожица Велчева.
ВЕРЖИНИЯ ВЕЛЧЕВА: Г-н председател, дами и господа народни представители! По това, което предложи колегата Стоилов, по принцип ние не възразяваме. Нещо повече, Съюзът на демократичните сили в своята квота вече е включил представител на извънпарламентарните сили. Това е г-н Румен Ненков, представител на Конституционния форум и БЗНС-единен. Ето защо, ако Парламентарният съюз за парламентарна демокрация вижда подходящи кандидатури, нека да предложи такива в своята квота.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Става въпрос за г-н Румен Ненков. Моето предложение беше да бъдат включени хора, за които не могат да ни обвинят. Има вече един човек в квотата на Съюза на демократичните сили.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Тази идея съответствува и на нашия възглед, че комисията трябва да е представена най-широко и в предварителните разговори съобщихме становището си, че е целесъобразно да бъдат предложени партии, които не са представени в парламента със своите участници. Очевидно това е въпрос, който изисква по-сериозен анализ и ако вие приемете, може би тези кандидати - по един от двете страни, да бъдат предложени утре. Молим колегите да приемат подхода нашият кандидат да бъде предложен утре.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ние започваме да закъсняваме. Не бихте ли могли да дадете едно име, което да не е свързано тясно с вашата партия или с вашата коалиция?
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Утре ще го предложим. 182.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: От Движението за права и свободи - не познавам Лидия Касабова, но тя независима ли е? (Депутати от Движението за права и свободи отговарят с жест "не)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Нека ваш говорител да дойде и да каже тук, на трибуната. 182.4
ЕМИЛ БУЧКОВ: Уважаеми г-н председател, уважаеми дами и господа народни представители! Предложените от нас кандидати, не са членове на Движението за права и свободи и в този смисъл те са независими и несвързани като членове на партията Движение за права и свободи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, г-н Бучков. Аз смятам, че нещата ще се облекчат много, ако Парламентарният съюз за социална демокрация предложи едно име. Да не оставаме нещата за утре.
НОРА АНАНИЕВА (от място): Сега ще направим предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. Ще почакаме няколко минути.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Да се гласува без това име.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не е въпросът без това име да се гласува. Ние сега трябва да гласуваме и нещо друго. В закона нищо не се казва как ще се конституира тази комисия и нейното ръководство. Така че оставам напълно свободна врата и по този въпрос. Както много закони, както правехме във Великото Народно събрание не са явно много добре уточнени. За мен теоретично има поне два случая. Или ние тук да изберем ръководство, което ще рече председател, заместник-председател и секретар, или като се доверим на тези хора, по-голямата част са ни познати, между другото голямата част от тези хора бяха в Централната избирателна комисия, и да им оставим свободата те да се изберат помежду си, вместо ние да влизаме тук в едни дълги и безсмислени дебати.
Затова предлагам междувременно да гласуваме, докато чакаме името, и това предложение, което излиза от Председателството: Централната избирателна комисия да се конституира сама.
Има ли противно становище? - Няма. Тогава, моля да се гласува.
Които са за предложението ЦИК да се конституира сама.
Резултатът: от общо 206 народни представители 161 са гласували - за, 14 - против, въздържали се - 31. ББ/МД 183.1
Приема се предложението Централната избирателна комисия да се конституира сама.
Г-жа Ананиева, имате ли предложение вече?
НОРА АНАНИЕВА (от място): Да, имаме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Заповядайте. (Янаки Стоилов предава в писмен вид предложението на ПССД за член на ЦИК от своята квота извън състава на Парламентарната група на ПССД)
Парламентарният съюз за социална демокрация предлага на мястото на Тенчо Колев Дундов г-н Илия Ризов.
Имаме вече решение да гласуваме ан блок.
В такъв случай прочитам още веднъж имената на представените от парламентарните групи народни представители.
От СДС: Ганета Минкова, Румен Ненков, Алексей Подлесни, Димитър Топлийски, Лалка Кювлиева, Михаил Константинов, Николай Вълчанов, Благовест Пунев, Пламен Райчев, Румен Янков.
Продължавам с предложението на ПССД: Лена Джелепова, Младен Червеняков, Никола Цонков, Чанко Апостолов, Ралица Негенцова, Мария Петкова Йорданова, Илия Ризов, Орлин Николов Борисов и Цветанка Чуклева.
От Движението за права и свободи: Фатме Арунова, Лидия Касабова.
Моля, народните представители, които са съгласни с този състав на Централната избирателна комисия, да гласуват!
Резултатът: от общо 204 народни представители 199 са гласували - за, против - 1, въздържали се - 4.
ЦИК вече е съставен и като се събере, трябва да му се предложи да се конституира.
Точка втора от дневния ред е вече зад гърба ни.
Минаваме към точка трета
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ИЗБИРАНЕ НА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ, ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ И КМЕТОВЕ
Този закон за изменение е внесен от народния представител Георги Марков. Законодателната комисия има свой проект. Разглеждала го е. Бих искал да знам г-н Марков съгласен ли е като вносител на този закон с измененията, които са станали в Законодателната комисия? 183.2
ГЕОРГИ МАРКОВ (от място): Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тогава ще поканя г-н Джеров да дойде да докладва.
Г-н Джеров, имате думата. 183.3
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Уважаеми г-н председател, уважаеми дами и господа народни представители! Народният представител Георги Марков е направил предложение за изменение на чл. 11 от Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове, който закон беше гласуван от Великото Народно събрание, след което последваха две изменения. Колегите, които участвуваха във Великото Народно събрание и които са сега тук, си спомнят много добре дебатите във връзка с чл. 11.
Народният представител г-н Георги Марков е направил предложение за промяна на чл. 11. Той предлага българските граждани, живеещи постоянно или пребиваващи в чужбина, да се впишат в избирателните списъци, изготвени в дипломатическото представителство на Република България в съответната страна, ако заявят лично желанието си да участвуват в изборите. Гласуването се отбелязва в задграничния паспорт.
Днешното заседание на Законодателната комисия включи в своя дневен ред и този законопроект. Разбира се, на това заседание и като член на Законодателната комисия, и като вносител присъствува г-н Георги Марков. В съвместните обсъждания и разисквания по законопроекта, внесен от него, се получи едно взаимно разбирателство и се допуснаха няколко промени.
При това положение Законодателната комисия съвместно с пълното съгласие на г-н Георги Марков предлага в единствения параграф, чл. 11 да се измени така: "Ал. 1. Българските граждани, живеещи постоянно или пребиваващи в чужбина, се вписват в избирателните списъци, изготвени в дипломатическите представителства на Република България, ако заявят лично желанието си да участвуват в изборите. Гласуването се отбелязва в задграничните паспорти.
Ал. 2. Гражданите по предходната алинея, които се намират в страната към момента на изборния ден, се вписват в избирателните списъци, ако заявят лично желанието си да участвуват в изборите. Гласуването се отбелязва в задграничния паспорт."
Тук всъщност ние акумулирахме двете възможности. Едната е тези български граждани, за които става дума тук, живеещи постоянно или пребиваващи в страната, в деня на изборите се Ст.Б/МД 184.1 намират в чужбина, да могат да бъдат вписани в дипломатическото посолство и да могат да гласуват там. Алтернативата, която също беше възприета, е, ако тези български граждани, за които става дума, в момента се намират в България, те да могат да гласуват тук. Тоест обхващаме и двете възможности - ако са там ще гласуват там, ако са тук, ще бъдат вписани тук.
Направихме и една промяна, като не предвиждаме да гласуват (говоря за тази категория граждани) в чужбина точно в дипломатическото посолство в страната, в която живеят, а просто в дипломатическо представителство на Република България. Знаете, че има държави, в които не се допуска гласуване на чужденци. И, разбира се, ако има такива желаещи, те могат да отидат в съседна държава и там да упражнят своето право на гласуване.
Какво беше виждането в Законодателната комисия? Българските граждани са равни. Тогава, когато имаме избори, нека всеки български гражданин да има правото да упражни своето право на гласуване независимо от това, дали е в чужбина или не.
Предлагам на уважаемите народни представители да гласуват така внесения законопроект на първо четене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Г-н Джеров, ако обичате да дадете едно обяснение. Доколкото разбрах, Законодателната комисия е била единодушна по това решение.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Сега вече, в новото Народно събрание, ако мога така да се изразя, в Законодателната комисия присъствуват почти всички членове, с много малки изключения, за разлика от Законодателната комисия от Великото Народно събрание. И именно това присъствие на членовете на Законодателната комисия дава пълната възможност да се поставя всеки един текст на гласуване. И когато се постигне гласуване с мнозинство, естествено, че решението на Законодателната комисия се гласува в този вид.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: В смисъл, че е гласувано с мнозинство, не с консенсус.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вие знаете, че ние на два пъти сме обсъждали този въпрос във Великото Народно събрание. Това, разбира се, не изключва сега необходимостта от дебати. 184.2
Има думата г-н Желев.
КИРИЛ ЖЕЛЕВ: Уважаеми г-н председател, уважаеми колеги! Моля, когато обсъждаме законопроекта на второ четене, да поканим представител на правителството на Република България, който да даде конкретен отговор пред Народното събрание ще бъде ли в състояние правителството на Република България да организира провеждането на избори по начина, по който се предлагат промените в предложения законопроект за изменение и допълнение, тъй като това е задача на изпълнителната власт. Другото предложение, което имам в тази връзка, е: г-н Джеров, предполагам, че в стария закон, ако добре си спомням, беше записан един такъв текст, че гражданите, които пребивават извън страната, се заличават от избирателните списъци. Така че е необходимо в Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове да бъдат нанесени необходимите корекции, които произтичат от направеното предложение.
Лично аз бих искал да направя и още едно предложение. След приключване на изборния процес, да помолим председателя на Законодателната комисия да запознае Народното събрание колко е струвал на българския данъкоплатец един глас на български гражданин, гласувал в чужбина. (Шум и негодувание в СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата г-н Йордан Василев. 184.3
ЙОРДАН ВАСИЛЕВ: Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми колеги, приветствувам, разбира се, инициативата на колегата Георги Марков. Моето становище е известно още от миналата година, когато се гласуваше закона и аз затова няма да повтарям становища. Бих искал само да предложа на Законодателната комисия едно уточнение, което би улеснило бъдещата Централна избирателна комисия при евентуални избори в нейните решения, защото втората алинея ми се струва малко неясна: "Гражданите по предходната алинея, които се намират в страната към момента на изборния ден се вписват в избирателните списъци в страната." Къде? Където са родени, където е последното им местожителство или където пребивават в момента, т.е. на гости са в София, а са родени в Добрич. Това според мен трябва да се уточни и моето предложение е именно по следния вариант, за да не създаваме допълнителни затруднения на нашите сънародници. В избирателния списък на селището, където пребивават в момента, би трябвало според мен. Това е най-улесняващото.
Но тук има и един втори момент. Трябва да се запишат в избирателните списъци в предните дни или както имаше едно предложение, не си спомням на кой колега от миналата година - да имат право да се запишат в допълнителния списък на секция в селището, където пребивават в момента, т.е. могат да дойдат вечерта, да гласуват в неделния ден, като се запишат, и веднага да гласуват. Смятам, че това е най-реалистичното предложение и най-удобното за нашите сънародници и без да предлагам точна формулировка, понеже е първо четене, предлагам на Законодателната комисия да направи допълнение или уточнение в този дух.
Освен това предполагам, че това беше , когато колегата Джеров четеше. Той направи едно членуване, което може да предизвика недоразумения, ако се нанесе по стенографския протокол. По ал. 1 той произнесе "се вписват в избирателните списъци". Такива списъци няма предварително уточнени. Те се правят за момента, значи, както е в текста, трябва да бъде нечленувано, а не както беше произнесено тук и може би е записано в стенографския протокол. Благодаря ви. ВЙ/МД 185.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, господин Василев. Мисля само едно, че първо тези Ваши предложения, които се правят, може би трябва писмено да се предават на господин Джеров и, второ - все пак, след като сме на първо четене, нека говорим на първо четене по общите принципи и становища.
Госпожо Митева, заповядайте.
МАРИЕЛА МИТЕВА: Уважаеми народни представители, за тези, които са следили работата на Великото Народно събрание, този спор не е нов. Тогава беше възприета една позиция. Сега, очевидно, мнозинството, което тогава беше опозиция, е решило да наложи своята воля. Но все пак бих искала, когато се вземе това решение, да имаме предвид и следните неща: има нещо много красиво в идеята да позволим на нашите сънародници да гласуват в дипломатическите ни представителства в чужбина, но нека да помислим и да си дадем сметка, че има и един друг вид справедливост, а тя се изразява в това хората, които живеят в България, хората, които плащат данъци на България, и хората, които ще бъдат управлявани в България, да могат те да кажат от кого да бъдат управлявани и как да бъдат управлявани. (Оживление в залата)
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ (от място): Те вече го казаха...
МАРИЕЛА МИТЕВА: Да, разбира се, те казаха. В никакъв случай не бих искала да се пренебрегва и тяхната воля.
На второ място, бих искала да се има предвид, че в никакъв случай няма да бъде спазен принципът българските граждани, живеещи в чужбина, да могат да гласуват, защото България няма дипломатически представителства във всички държави, т.е. българските граждани, живеещи в чужбина, отново няма да бъдат поставени при равни условия, защото една част от тях, живеещи в държави, в които ние имаме дипломатически представителства, ще могат да се възползуват от това право, а друга част от тях няма да могат да се възползуват от това право.
Г-н председател, много Ви моля да призовете залата да пази тишина.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля за тишина! Въпреки че мисля, че това е горе-долу обикновения шумов фон в залата.
МАРИЕЛА МИТЕВА: На второ място бих искала да попитам по какъв начин този текст ще може да бъде изпълнен, след като 185.2 в останалите текстове на Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове ние сме предвидили, че изборите се извършват от секционни избирателни комисии, в които са представени на различните политически сили. Ние имаме дипломатически представителства, в които има само двама човека. По какъв начин тази секционна избирателна комисия ще се формира до 7 човека и по какъв начин ще бъдат представени различните политически сили в нея.
На трето място, бих искала да попитам по какъв начин народните представители ще извършват предизборна кампания на територията на тези държави и тъй като сме наясно, че такава предизборна кампания в тези държави няма да може да бъде извършвана, уместно ли е ние да свеждаме избора на избирателите само до едно просто гласуване.
В законопроекта така, както е предложен, не става ясно по какъв начин и къде все пак ще се осъществява гласуването. Тук е записано само, че те се вписват в избирателните списъци на дипломатическите представителства, но къде се сформират секционните избирателни комисии, къде се дава гласът на избирателя - това в останалите части на закона не е уредено. Не е уредено и в този закон. Ето защо на мен ми се струва, че не следва да бъде възприемано това изменение, както по същество вече изложих аргументите си за това, които се свеждаха най-общо до следното, че граждани, които са придобили статут на постоянно живеещи, а обикновено това са хора, които са живели продължително време в съответната страна, по един или друг начин са се откъснали от нашата действителност е много трудно, след като партиите нямат възможност да представят своите платформи там, биха могли да се ориентират, та по трите аргументи, както по същество, така и във връзка с непълнотата на законопроекта, моля, той да не бъде възприеман на първо четене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожо Митева, благодаря Ви. Искам само едно сведение, което сигурно ще улесни народното представителство при взимане на решенията. Вие сигурно знаете къде са тези наши дипломатически представителства, които се състоят само от двама души, за да можем да преценим ние... 185.3 (Смях и оживление в залата)
МАРИЕЛА МИТЕВА: Благодаря Ви, господин председател. И аз се ангажирам на утрешното заседание при второ четене на законопроекта да Ви представя такава справка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, госпожа Митева.
Господин Праматарски, имате думата.
АЛЕКСАНДЪР ПРАМАТАРСКИ: Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги народни представители! Аз приветствувам инициативата на колегата Георги Марков с внасянето на този законопроект да бъде поправена една огромна несправедливост, която беше допусната от Великото Народно събрание по отношение на една категория български граждани, които живеят или временно пребивават в чужбина. И тъй като се намираме на първо четене на законопроекта, аз ще се постарая да бъда максимално кратък и да говоря по принципа, по духа на този законопроект.
Наистина ме учудва, че все още има хора, които слава Богу вече са в опозиция, които не са си променили мнението по този така важен въпрос. Неведнъж и два пъти съм го казвал и аз, и спорове имаше и в преса, и в радио, и в печат, и къде ли не. За мен това е един противоконституционен, антихуманен, противобългарски акт със забраната на български граждани, живеещи в чужбина, да нямат право да гласуват. Защо? Затова, защото в чл. 26, ал. 1 от Конституцията е казано, че всеки български гражданин, където и да се намира, има всички права и задължения по тази Конституция, тази Конституция беше приета от Великото Народно събрание. Едно от тези основни права е именно правото - активното и пасивното избирателно право, което също е визирано в Конституцията. Или създаването на една такава дискриминационна мярка по отношение на една категория български граждани беше за мен един противоконституционен акт. И затова приветствувам наистина, че един от първите закони, които се внасят в пленарната зала за обсъждане е именно този. 185.4
Искам само с няколко думи, без да се впускам в подробности, да обявя моето категорично становище, че аргументите, които се изтъкват тук от представителите на Българската социалистическа партия, са за мен лично, казвам, просто смешни. Ами, уважаеми господа, пари струват изборите и в самата България. Ами, дайте тогава да не правим избори и в България.
Колежката Митева поставя въпроса, дали било справедливо тези граждани да гласуват там в чужбина, защото те не си били плащали данъците и какво ще каже българският народ. Ами, уважаеми господа, българският народ си каза думата с тези избори и затова е това съотношение в парламента. (Ръкопляскания в залата) И наистина демократично е това мнозинство да налага своята воля така, както вие нималата година наложихте волята си тези граждани да не участвуват в изборите. Друг е въпросът, дали това налагане на волята цели един такъв несправедлив акт, какъвто допуснахте вие.
Затова призовавам колегите народни представители да подкрепят този законопроект на първо четене и смятам, че е абсолютно нецелесъобразно да продължаваме дебатите по-нататък. Ясни са становищата и на двете страни. (Ръкопляскания)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Лютфи.
ЮНАЛ ЛЮТФИ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители, колега Желев, човешкото право няма цена. Не може да бъде измерено нито в милиони, нито в милиарди. Човешкото право трябва да бъде гарантирано. Движението за права и свободи изцяло подкрепя законопроекта и колегите от миналото Велико и обикновено Народно събрание знаят много добре колко дни загубихме ние, колко дебати имаше по този чл. 11 от Закона за изборите, казано накратко.
Ние много добре си спомняме - и бившите, и сегашните депутати от Парламентарната група на Движението за права и свободи, че наложеното неприемане, отхвърлянето на чл. 11 в този му вид, в който се предлага сега, беше насочено срещу неучастието на българските граждани от турски произход, които пребиваваха в Турция. Изхождайки от тази презумпция, от активното и пасивното право, т.е. да избират и да бъдат избирани, бяха лишени много наши съотечественици от български производ. И в интерес на истинаВТ/МД 186.1 та, господа, за изборите на 13 октомври трябва да ви кажа, че от съседна Турция дойдоха само няколко автобуса наши съотечественици, които пребивават в Турция, просто да видят своите близки. Така че всички думи, всички доводи, че ако се даде право на български граждани, живеещи временно или постоянно в чужбина, да гласуват, ДПС ще има тук 80 члена парламентарна група, остана химера, останаха празни приказки. Както виждате, ние отново сме тук и сме само 24. (Ръкопляскания) Подкрепяме законопроекта. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. Има думата господин Атанасов.
ХРИСТО АТАНАСОВ: Аз приветствувам предложението българските граждани в чужбина да могат да гласуват по принцип. Това е много хубаво. (Ръкопляскания) Нека да погледнем нещата както е в действителност. Според Конституцията на Република България никой не може да бъде лишен от българско гражданство.
Бихте ли ми обяснили при това положение, след като от 1878 г. от България са се изселили над 1 милион етнически турци, които сега се считат за турски граждани и гласуват в Турция като турски граждани. Те ще гласуват ли и ще бъде ли това пътят към изграждането на черноморската конфедерация? Благодаря ви. (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата за реплика господин Лютфи.
ЮНАЛ ЛЮТФИ: Уважаеми колега, аз съжалявам, моля да ме извините, че не запомних Вашето име. Турция все още не признава двойното гражданство. Тук се касае само за онези български граждани, които са български граждани и са запазили своето българско гражданство. Затова става дума. Нека не говорим несъстоятелни неща. Само тези, които имат българско гражданство и български паспорт. Затова става дума и нека веднъж завинаги да се разберем. Това е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, господин Лютфи. Господин Велев има думата.
(Христо Атанасов (реплика от място): Законът не е точен. Не е ясно как се изяснява кой е и кой не е ...)
ДИМИТЪР ВЕЛЕВ: Уважаеми колеги, разбирам, че тук се застъпват изключително много правата на българските граждани, които живеят в чужбина. Вижте каква загриженост се проявява 186.2 за хората, които живеят в чужбина, да имат право да гласуват, които са се върнали в България в деня на изборите - да имат право да гласуват и да се явят в някоя от секциите, за да бъдат записани, а вижте, че на българските граждани, които живеят вътре в България според същия закон, не е осигурена възможност да гласуват във всички случаи, когато пожелаят това. Ако те не се намират в населеното място, където са вписани в списъците, те не могат да гласуват на практика. Нищо, че са в България. Не се издава удостоверение за гласуване в друго населено място, освен на народните представители, членове на комисии и на други хора, свързани с избирателния процес.
При това положение аз мисля, че когато трябва да говорим за правата на българските граждани, трябва да имаме предвид не само тези, които са в чужбина или тези, които са се завърнали тук в деня на избора, но ние преди всичко трябва да защитим правата на българските граждани, които се намират тук, вътре в България, и да им осигурим възможност във всички случаи да гласуват, особено когато се касае за президент на Република България.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, господин Велев.
Има думата господин Вергиев.
ВЪЛКАН ВЕРГИЕВ: Уважаеми колежки и колеги, уважаеми приятели, уважаеми йеромонах Христофор Събев, има несъвършенство в предложението. Вярно е, че предложението за отмяна на чл. 11 касае избора за президент. Но то касае и Закона за избор на народни представители, общински съветници и кметове. Не е изяснено къде ще отидат гласовете на гласувалите български граждани зад граница, в кой избирателен район за народен представител, за кой кмет и за кой съветник.
Тези неща трябваше предварително да бъдат изяснени в Законодателната комисия. Затова имам предложение да спрем дебатите по този въпрос, да върнем предложението на господин Марков за разглеждане отново в Законодателната комисия, която да излезе с необходимите допълнения, за да може след приемането на чл. 11 и промяната, така, както се предлага, ако бъде приета, тя да бъде съвършена. Не да касае само избора на президент, а и избора на народни представители, кметове и съветници. Благодаря. 186.3 ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Вергиев, изслушайте ме, ако обичате, и след това ми отговорете, ако искате. Ние сега разглеждаме този закон по принцип, тъй че всякакви други допълнения, вие ще имате възможност да ги направите при второто четене, тогава. Това е по принцип. Вие би трябвало да изкажете Вашето становище и на вашата партия. Госпожа Рашеева има думата по процедура.
ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА: Уважаемо Председателство, уважаеми колеги! Това, което аз искам да предложа, струва ми се, вече беше предложено от колегата, който говори преди мен. Тъй като по този въпрос твърде много се дебатира цяло лято, цяла есен и досега, изговориха се много приказки, написаха се много неща, а и днес достатъчно много разисквахме, аз предлагам да прекратим дебатите. (Ръкопляскания от БСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. Момент, сега господин Начев, когато се прекратяват дебатите, има възможност някои от ораторите, които не са съгласни с предложението, да се изкажат. Мисля, че Вие бяхте наред, обаче трябва да говорите именно по въпроса за прекратяване на дебатите.
ЛЮБОМИР НАЧЕВ: Благодаря Ви, господин председателю. Уважаеми колеги! Аз заемам противоположното становище на това, което току-що беше изказано и вярвам ще ми позволите, господин председателю, да аргументирам това само с две думи.
Тъй като сме на първо четене, бих искал да поставя принципния въпрос - необходимо ли е, уважаеми колеги, изобщо да правим каквито и да е изменения и допълнения в Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове. Добре известно е на всички, че...
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Това е по същество, това не е процедура.
ЛЮБОМИР НАЧЕВ: Миналата година този закон беше приет, за да могат, колкото се може по-скоро да бъдат проведени желаните от всички избори. И сега, в случай, че ние приемем законопроекта, това означава, че и следващият път отново ще провеждаме едновременно избори и за народни представители, и за общински съветници, и за кметове. А както добре знаем всички, този вариант не се оказа най-добрият. ДЕ/КТ 187.1
Затова аз предлагам просто този въпрос да бъде снет, тъй като ако ние приемем това, то означава следващия път отново да провеждаме избори, които на места по същество бяха четири вида избори. Отчитайки именно недостатъците от последните избори, предлагам да не се приема.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Няма да стане.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Начев, аз Ви предупредих, че има една практика, ако имате противно мнение на предложеното от госпожа Рашеева - да се прекратят дебатите - да изложите Вашето становище. Иначе трябва да Ви кажа, Вашата логика мен лично не ме убеди, защото не е казано, че по този начин трябва. Но тук мисля, че отнехте думата просто на един народен представител, който да се противопостави на мнението на госпожа Рашеева.
(Депутатът Велко Вълканов се приближава до Председателството и прави бележка на председателя Стефан Савов)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Вълканов ми прави процедурна забележка, че правя коментар. Аз не мога да не направя ... моля ви се, не. Аз не правя предложение, аз правя коментар на господин Начев, дотолкова, доколкото той не изпълнява задълженията и излиза от темата, господин Вълканов. Вие сте един конституционалист и т.н., и т.н. и трябва да знаете това нещо. Аз не взимам отношение по темата, не взимам отношение за закона. Но винаги имам право като председател на Народното събрание да заявя какво е отношението на Председателството към народния представител, който излиза извън темата.
Моля, има предложение за прекратяване на разискванията. Моля, народните представители, които са съгласни с предложението да се прекратят дебатите по Законопроекта за изменение на Закона за избиране на народни представители и т.н., да гласуват. Които са, разбира се, за, ще гласуват със за, които са против - с против. Моля, гласувайте.
От общо гласували 202 народни представители, за прекратяване на дебатите гласуват 124 народни представители, против 72, въздържали се 6.
При това положение, моля ви... аз поставям на гласуване... моля, какъв процедурен въпрос, господин Карадимов? Добре, заповядайте по процедурен въпрос, но малко побързайте все пак. 187.2
РОСЕН КАРАДИМОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, процедурен е въпросът и аз се обръщам към колегите юристи в тази зала да вникнат много добре в това, какво правим ние в този момент. Аз ви моля за малко търпение и професионално достойнство.
Всички вие знаете, че ние гласувахме едни временни процедурни правила, в които законодателната техника и законодателният процес на Народното събрание не са уредени. Първият акт, с който тази техника и този процес трябваше да бъдат уредени - Правилникът за организация и работа на Народното събрание, който обаче ние отложихме за разискване и за разглеждане в утрешния ден.
Вижте, вие правите физиономии, но трябва да ви кажа, че жестът, който беше направен, да се разгледа този законопроект, въпреки че нямаме законодателна техника, не е никак малък, тъй като, ако трябва да говорим обективно проектът за правилник, който се предлага, един законопроект не може да бъде внесен, ако не са минали 24 часа от неговото раздаване заедно с мотивите. С първия законопроект ние правим една екстрена извънредна процедура - в един и същи ден да се дава становище на Законодателната комисия и в този ден да се разглежда законопроектът. Приемаме становището, че законопроектът е важен и с него трябва да се избърза. И затова компромисът да се разгледа днес беше мълчаливо приет от Парламентарния съюз за социална демокрация. Но когато в обсъждането на този законопроект се прилага институтът на гилотината на изказванията и на чисто процедурно основание не се дава възможност да се изразят и становища по този законопроект, тогава вече нещата отиват в една невероятна процедурна безпътица. Защото трябва да ви кажа, че в правилника тези неща са подробно уредени. Там е казано какво предварително време се дава на парламентарните групи, какво разпределение се дава... Да, процедура е, защото на това основание може да бъде оспорен законопроектът пред Конституционния съд. Вие не можете да аргументирате на каква процедура приемате, на какво основание се прекъсват разискванията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Карадимов, аз ще Ви обясня.
РОСЕН КАРАДИМОВ: Аз ще се оттегля, благодаря за вниманието, но госпожица Русева и господин Праматарски, искам да ви кажа, че тези неща (маха с ръце) не правят правото по-силно, толкова, колкото е то. Благодаря ви. Налага се да ви уча, съжалявам. 187.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (Много силен шум в залата): Моля ви за тишина. Господин Карадимов, Председателството има следното становище. Вие сам съзнавате и приемате, че това са два законопроекта, които са свързани с президентските избори. Вие знаете Конституцията също, която казва в чл. 88, че законите се обсъждат и приемат с две гласувания, които се извършват на отделни заседания. По изключение Народното събрание може да реши двете гласувания да се извършат в едно заседание. Вие познавате и чл. 5, в който се казва, че Конституцията има пряко действие. Така че Председателството въобще смята, че има напълно възможност ние да преминем към гласуване.
Затова моля народните представители... Моля Ви се, господин Карадимов, моля Ви се, това е становището на Председателството. Ние не нарушаваме Конституцията, ние сме напълно в рамките на закона, в рамките на една практика. Ако си спомняте миналата година, тези неща сме ги правили. Тук нямаме възможност по 24 часа да чакаме, така че, тъй като ни предстоят избори, ние тези избори трябва да ги подготвим.
Моля, народните представители, които са съгласни да гласуват за този закон на първо четене, моля да гласуват за, останалите - против.
От общо 212 гласували, за 131 народни представители, против 68, въздържали се 13. (Много силни ръкопляскания от мнозинството) 187.4 Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове е приет на първо четене.
(Мотивите и текстът на законопроекта - Приложение # 1, I)
Какво предложение искате да направите, господин Орсов? (Обръща се към Златимир Орсов, който иска думата)
ЗЛАТИМИР ОРСОВ (от място): Обяснение на вот.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, заповядайте. Господин Орсов ще направи обяснение на вот.
ЗЛАТИМИР ОРСОВ: Ще обясня отрицателния си вот относно гласувания току-що законопроект. И този отрицателен вот се мотивира със следното:
Първо, аз съм много учуден от маниера, по който председателят на Народното събрание Стефан Савов тълкува Конституцията по повод законодателната процедура, поради това че тя не е уредена в Правилника за работа на Народното събрание, но била уредена в Конституцията.
С обратния мотив, че няма процедура в Правилника за работата на Народното събрание за развиване на питанията, които са отправени към министрите, преди известно време господин Стефан Савов не допусна отговор на питанията. Сега със същия аргумент, че Конституцията е достатъчна, той допуска гласуване на закона, макар че и в Конституцията има текст и текстове, които обясняват и определят как да бъде направено едно питане от депутат към министър.
И на второ място, гласувах против, защото не зная дали си давате сметка, колеги, току-що гласувахме един законопроект, в началото на който пише: "Народно събрание, Законодателна комисия" и след това подписан от господин Александър Джеров.
Както вече имах случай да отбележа, Законодателната комисия, както и всички останали комисии на Народното събрание нямат право на законодателна инициатива. Така че питам се: текстът, предложен днес от господин Джеров ли гласувахме, или предложения преди известно време от колегата Георги Марков текст и в какво съотношение се намират тези два текста един към друг? Ако това е текстът на господин Георги Марков, що ще под него подписът на председателя на Законодателната комисия? Тя може би го е обсъжСД/КТ 188.1 дала, може би има доклад по него. Но ние не чухме доклад. От нейно име на нас ни беше предложен един законопроект, без да има следа в този законопроект, че всъщност става дума за законопроекта на господин Георги Марков. И се питам дали няма да се наложи сега или утре да гласуваме един перфектно внесен законопроект от господин Георги Марков, а този, който току-що гласувахме, да бъде приет за недействителен, поради това че не е редовно внесен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата госпожа Миленова.
ЕЛИСАВЕТА МИЛЕНОВА: Уважаеми господин председателю, уважаеми колеги, дами и господа! Аз гласувах против заради това, че не съм променила своето отношение отпреди изборите, проведени на 13 октомври, за което част от колегите знаят.
За какво аз съм против? Аз съм против мнението, че се нарушават конституционните права на български граждани, живеещи в чужбина. Моето убеждение е, че такова право не се нарушава и ние с господин председателя на Народното събрание сме спорили по този въпрос. И за мен няма да се промени кой знае колко изборният резултат, ако всички българи, които живеят в чужбина, гласуват на сегашните избори. Лично аз не се притеснявам от това, тъй като съм сигурна, че този законопроект ще бъде приет, че ще се покаже някакъв изборен резултат, който ще бъде действителен. Освен това аз не се притеснявам, че на следващите избори той също ще бъде действителен и тогава може би не в синьо ще виждат българите навън демокрацията в България, а в червено. Но не съм съгласна, че се нарушава Конституцията на Република България, ако те нямат правото да гласуват по този начин. Затова гласувах против. (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тъй като часът наближава 20,00, ние имаме две възможности: или да прекратим заседанието, или да гласуваме, че го продължаваме с един час и да минем на следващата точка.
Моля, имат ли парламентарните групи становища по този въпрос?
Господин Райчевски, моля Ви, елате тук, на трибуната. 188.2
СТОЯН РАЙЧЕВСКИ: Предлагам да гласуваме да продължим да работим още един час, за да можем да завършим и следващия законопроект.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Някакво друго становище? Няма.
При това положение поставям на гласуване предложението на господин Райчевски.
Господин Виденов (обръща се към Жан Виденов, който вдига ръка и иска думата), моля Ви се, тази практика не мога да я толерирам. Тогава, когато започвам да говоря, аз питам има ли друго становище. Никой не вдигна ръка. Аз много добре гледах към Вас. Много добре, обаче не вдигахте ръка. В момента, когато започва председателят да говори, тогава вече изведнъж се вдигат ръце. Както и да наречете това нещо, това не е начин. Защото изрично казвам: "Има ли друго предложение?" Оглеждам залата, не виждам никаква вдигната ръка. И в момента, в който аз подлагам на гласуване някаква точка от дневния ред или становище, тогава обикновено от вашата страна се вдига ръка.
Аз подлагам на гласуване предложението на господин Райчевски да се продължи заседанието с още един час. Моля, народните представители, които са в кулоарите, да влязат и да гласуват.
От общо гласували 208 народни представители, за продължаване на заседанието 90, против 90, въздържали се 28.
Предложението се отклонява.
Аз отново обаче преброих народните представители, които са в залата. Мисля, че една много порочна практика е тази, която отново започва - това, което беше във Великото Народно събрание. Мога да ви уверя, че се гласува с по две карти. (Реакция в залата) Моля ви се, не казвам нито от тази, или от онази страна. Но действително мисля, че това нещо трябва да се измени.
Остават ни още пет минути. Доктор Рашко Рашков иска думата във връзка с нашето медицинско осигуряване. Мисля, че можем да го изслушаме за пет минути. 188.3 РАШКО РАШКОВ: Днес всички ние получихме едно много любезно писмо, което бе подписано от ръководството на Военномедицинска академия. В него се определяше редът и начинът, по който ще се обезпечи нашето здраве, нашето, на народните представители, и на нашите семейства.
В това писмо узнахме с подробности къде, кога и как ще може да търсим медицинска помощ не само в амбулаторно-поликлинични условия, но и по домовете. Този начин ми напомня твърде много за един досегашен ред, който смятам, че е отречен не само от времето и историята, но и от всички нас, които присъствуваме в тази зала. Това е един уродлив, порочен ред.
През 1989 г., още когато Тодор Живков бе на върха на властта, се реши интегрирането на Правителствената болница с Военномедицинската академия. Това се направи, за да се замажат очите и да се симулира някакво преустройство в духа на Юлската концепция и тем подобни. От тази Правителствена болница остана една твърде голяма част, която продължи да обслужва номенклатурата заедно с нейните дечица. Вярно е, че по-голямата част се превърна в един кардиологичен център, който не бе нужен на България и който коства няколко милиона, само и само за да се задоволят прищевките на няколко генерали-лекари. Останалата част си остана Правителствена болница и именно сега тази част великодушно ни предлага своите услуги, за да ни обезпечи в здравно отношение.
Това решение се взе потайно, както така ставаше в нечий тъмен кабинет, в тъмна доба от някой анонимен, без да се пита единственият правомощник по този въпрос, а именно българският данъкоплатец, чиято собственост беше и Правителствената болница. Обществено настроение в София тогава, а и в цяла България, демонстрирано на множество митинги, живи вериги и в много статии в пресата беше и е, че Правителствената болница трябваше да се превърне в едно демократично здравно заведение, да речем, в една градска софийска болница или в педиатрична клиника на Медицинската академия.
Именно тази част от Правителствената болница сега иска отново да ни впримчи и да ни привилегирова в това отношение и не само в поликлиниките и кабинетите на това заведение, но и по домовете. РД/КТ 189.1
В София, дами и господа, има тройна система за обезпечаване на здравната помощ по домовете - участъковият апарат, звената за неотложна медицинска помощ и Станцията за бърза медицинска помощ с много специализирани екипи.
Аз смятам, че ние не сме нещо по-особено от другите граждани, че нашата кожа не е по-тънка и вратовете ни не са по-нежни, а и стомасите ни не са по-чувствителни от тези на останалите граждани.
Смятам, че ние трябва да отхвърлим тази привилегия. Говоря не само от мое име, но съм упълномощен и от името на Парламентарната група на Съюза на демократичните сили да откажем тази привилегия. (Глас от залата: "Ние от провинцията къде да се лекуваме?")
Ние предлагаме здравният пункт към Народното събрание да се осигури и да се поеме от Първа градска болница, така както има здравпункт в много близкото до нас Министерство на финансите. Това първо.
Второ, амбулаторно-поликлиничното обезпечаване, аз не обичам думата обслужване, трябва да се осъществи на районния принцип, съгласно адресната регистрация на всеки от нас, от районните поликлиники.
А що се отнася до хоспитализацията на народните представители от провинцията, ако не дай си Боже такава се наложи, то тук би могло това да стане в рамките на клиничните отделения на Военномедицинска академия.
По този начин ние ще дадем един пример, че един път завинаги у нас с тези позорни навици и тези противни привилегии е свършено.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): И ние сме съгласни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Първо, бих искал да кажа, че аз нося, ако има отговорност, пълна отговорност за това, че приех предложението на Военномедицинската академия.
Този въпрос никога не е бил обсъждан в пленарна зала, но, разбира се, не пречи, ако Съюзът на демократичните сили (шум в залата), моля ви за внимание, господа, защото въпросът е много съществен и просто действително ние, които сме вече били в едно Народно събрание, знаем колко случаи имаше на припадъци тук, колко хора получаваха бърза помощ и тя се осигуряваше действително 189.2 от Военномедицинска академия. Така че този въпрос, ако Парламентарната група на Съюза на демократичните сили действително го предложи или някоя друга парламентарна група, ще трябва да се обсъжда. Какви бяха моите мотиви, за да приема в тези разговори това, което предложи Военномедицинска академия?
Първо, че една голяма част от народните представители не са софийски граждани и са от провинцията. Така че тук въпросът действително е за една част или по-голямата част от софийските граждани, бих казал, направо една катастрофа би могла да стане за това къде да отидат да се лекуват.
Второ, което е много важно. Военномедицинска академия прие не народните представители само, а целият състав на Народното събрание - от председателя до чистачките, да бъде обслужван от Военномедицинска академия.
Така че смятам, нека отново Парламентарната група на СДС, ако има такова решение, да го преразгледа, разбира се, ако смята. Но аз не виждам и не смятам, че едва ли друга болница може да поеме, защото случаите тук, в Народното събрание, са инфарктни. Аз говорих с лекуващите лекари, не са малко хората, които действително са били прединфарктно състояние. Не искам да казвам имената на хора от Движението за права и свободи, които са от провинцията, които просто поради това, че не са имали къде да отидат, са били в последния момент хванати в едно много лошо състояние.
Казвам всички тези работи, защото смятам, че когато цялото Народно събрание, не само депутатите, а и всичките служители, това вече не е една привилегия. (Шум в залата) Сега не, 20 ч. и 5 м. е, аз трябва да прекъсна.
Така че по този въпрос явно ще има разисквания и тогава ще решим, след като има едно формално предложение.
Закривам заседанието. Утре в 15,00 часа. (Звъни)
(Закрито в 20 ч. и 5 м.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Стефан Савов
СЕКРЕТАРИ:
Руслан Сербезов
Илиян Илиев