СТО И ПЕТНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, четвъртък, 30 юли 1992 г.
(Открито в 15 ч. и 18 м.)
30/07/1992
Председателствували: председателят Стефан Савов и заместник-председателите Кадир Кадир и Снежана Ботушарова
Секретари: Илиян Илиев и Руслан Семерджиев
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (Звъни): Уважаеми госпожи и господа народни представители! Както знаете, една от първите точки, които ни предстоят да разглеждаме, е докладът на Временната анкетна комисия за установяване и изясняване на всички факти и обстоятелства, свързани с подадената оставка от управителя на Българската народна банка Тодор Вълчев и основателността на обвиненията срещу него.
От председателя на Временната анкетна комисия господин Георги Николов получих следната докладна записка:
"Във връзка с работата на Временната анкетна комисия за разследване на обвиненията срещу управителя на Българска народна банка проф.Тодор Вълчев, Ви уведомявам за следното: до 14,30 ч. на 30 юли 1992 г., когато приключиха разговорите с поканените лица за изясняване на фактите и обстоятелствата във връзка с обвиненията срещу проф.Тодор Вълчев, в работата на комисията не е взел участие господин Ариф Али Мустакли. На покана по телефона за изслушване в комисията не се явиха авторът на основния материал "Българският октопод слиза" от телевизионния екран, вестник "Дебати", бр. 26, господин Любомир Захариев и госпожа Маргарита Михнева, с която се налагат важни уточнения.
За да се осигури явяването на господин Любомир Захариев, се обърнахме за съдействие към МВР, но същият не беше открит и изслушан от комисията. МР/КТ 3001.1
Моля при тези обстоятелства да прецените дали комисията може да приключи своята работа или е необходимо да се удължи нейният мандат, като се помисли и за увеличаване на състава й".
Господин Георги Николов, бихте ли дошли, за да дадете едни разяснения. Като преди всичко се обръщам към Движението за права и свободи: знаят ли дали господин Али Мустакли ще дойде днес тук.
ОБАЖДАТ СЕ ОТ ДПС: Той е тук. (Господин Мустакли вдига ръка)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Той е тук. Чудесно. Добре. Господин Мустакли вече се е явил. В такъв случай да оставим за утре, да гласуваме просто за това - че утре ще бъде гледан, защото днес трябваше да го гледаме.
За утре имате готовност, нали?
Нали всички парламентарни групи разбирате това, че ние трябва да гласуваме това пререждане, защото господин Николов каза, че не е още готов. А за утре имате готовност?
ГЕОРГИ НИКОЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМы НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): За утре и молим да се отложи за утре.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да, разбира се, защото щяхме да бъдем обвинени, че комисията от трима става на двама души.
Поради изложените от господин Георги Николов обстоятелства, да гласуваме т. 2 и т. 3 да минат за утре в дневния ред като т. 1 и 2.
Моля, които са съгласни с това предложение, което правя въз основа на записката на господин Георги Николов, да гласуват по съвест. Моля, побързайте с гласуването. Имаме отново маса предложения, а ни остават само два дни с много важни закони, които трябва да гласуваме. Моля, гласувайте малко по-живо.
Резултат: от всичко 197 гласували народни представители, за - 188, против - 3, въздържали се - 6.
Приема се предложението. Остават тези две точки като т. 2 и т. 3 от днес, за т. 1 и т. 2 за утре.
Има предложение от господин Михаил Неделчев за избиране на председател на Българското радио - Иван Обретенов. Проекторешението е:
"Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 от Конституцията на Република България и Основните положения на Временен статут на Българската телевизия и Българското радио 3001.2
Р Е Ш И:
Избира господин Иван Обретенов за генерален директор на Българското радио и го задължава в едномесечен срок да представи в Народното събрание проект за структура и правилник на Българското радио".
Това е искане на председателя на комисията за включване в дневния ред. Моля ви, господа квестори, извикайте всички народни представители. Поставям първо на гласуване предложението на господин Михаил Неделчев: да бъде включен в дневния ред на 30 и 31 юли въпросът за избиране на председател на Българското радио господин Иван Обретенов.
Моля, гласувайте. Естествено, че при един такъв избор ще трябва да има дебати и трябва да има дискусия.
Резултат: от всичко 208 гласували народни представители, за - 179, против - 18, въздържали се - 11.
Приема се.
Остава да видим сега къде ще включим тази точка от дневния ред.
Има ли някакви предложения? Господин Матинчев, по този въпрос ли идвате? Други предложения може да имаме колкото искате. Сега - по този въпрос.
Госпожа Маринова, елате, ако обичате, да направите предложението. Вие сте от комисията.
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, колеги! Позволявам си да направя процедурно предложение. На мястото на отпадналата точка за отчета на Българска народна банка да приемем предложената от председателя на Комисията по телевизия и радио точка за избор на генерален директор на Българското национално радио. Излишно е да ви споменавам тук мотивите, които ме ръководят, за да направя това предложение. Предстои ваканция на парламента и една, бих казала, тежка работа в Българското радио. Така че би било редно, ако може, още днес да бъде избран. Още повече, в комисията - аз споменах преди малко от място, сме постигнали консенсус относно кандидатурата. Това е кандидатура, която са подкрепили членовете на комисията, представени от трите парламентарни групи. Така че бих си позволила да настоявам да бъде гласувано процедурното ми предложение.
Благодаря ви. 3001.3
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря.
Моля тогава да гласуваме като точка втора от дневния ред да бъде
ИЗБОР НА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БЪЛГАРСКОТО РАДИО.
Преди това искате думата ли? Процедурно предложение можете, но само да направите обратно предложение.
Заповядайте. 3001.4 ВЕСЕЛИНА РАШЕЕВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз искам да възразя на предложението на госпожа Маринова. Моята преценка е, че ние не сме готови да гласуваме още и да изберем шеф на Българското радио.
Считам, че и нашата парламентарна група не е наясно, не е готова, не е обсъждала този въпрос. Едва днес ние сме говорили по този въпрос.
Все пак ние трябва да имаме някаква позиция като парламентарна група, както вие вече имате позиция като парламентарна група и, както виждам, поддържате господин Обретенов. (Шум в залата)
А аз нямам нищо против господин Обретенов, нямам и нищо за господин Обретенов. Аз просто не познавам господин Обретенов. Желая да се запозная с него и не мога да гласувам днес за господин Обретенов. Споменавам това име, защото знам, че то е коментирано, то е одобрено.
Затова аз се противопоставям да влезе в днешния дневен ред това гласуване. (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ние сме приели, че ще гласуваме... Моля ви се! Моля ви се малко за внимание! (Шум в залата)
Ако обичате, моля ви се! (Шум в залата)
Мисля, че просто председателят няма смисъл да говори, когато поне 50 души в залата говорят едновременно.
Нещата са ясни, прие се да бъде включено това предложение за избор в програмата... (Шум в залата)
Моля ви се, госпожи и господа! И след това сигурно ще се питате за какво гласуваме. Предполагам, че така ще стане.
Госпожа Маринова направи предложение да бъде т. 2. На това предложение се възпротиви госпожа Рашеева. На мен не ми остава нищо друго, освен да подложа на гласуване процедурното предложение на госпожа Маринова - да бъде т. 2. Които са съгласни, ще гласуват със зелено, които не са съгласни, ще гласуват с червено, което ще рече, че не днес, а утре ще гласуваме това предложение. Но веднъж сме решили вече, че ще има гласуване по този въпрос. Моля, гласувайте!
Тези, които са съгласни днес т. 2 от дневния ред да бъде "Избор на председател на радиото господин Иван Обретенов", да гласуват със зелено. Тези, които смятат за утре да остане тази точка, да гласуват с червено. Моля ви се! СД/КТ 3002.1
От общо 222 гласували народни представители, за - 102, против - 110, въздържали се - 10.
Остава точката "Избор на председател на Българското радио" за утре.
Продължаваме. Госпожа Миленова подновява искането си за освобождаване на Христофор Събев като председател на Комисията по вероизповеданията. (Шум в залата)
Но моля ви се, господа! Действително, колкото и да сме уморени, разберете, че при този шум не може да се работи в залата. Ще дам почивка може би, ако някои не са си отпочинали, и тогава да продължим. Всичко това са гласувания, с които ние поемаме някаква отговорност.
Както казахме и както повелява правилникът, събраха се днес представителите на трите парламентарни групи. На това заседание две от парламентарните групи - тази на Съюза на демократичните сили и тази на Движението за права и свободи, смятат, че не е необходимо Христофор Събев да бъде освободен от председателството на Комисията по вероизповеданията. Групата на Предизборния съюз на БСП се противопоставя.
Решихме така: Ако се приеме тази точка да бъде внесена в дневния ред, по 5 минути да има право да говори по един представител от парламентарна група, плюс 5 минути Христофор Събев. Но преди това трябва да гласуваме дали да бъде включена тази точка в дневния ред.
Моля, гласувайте дали сте съгласни да бъде включена днес в дневния ред точка за освобождаване на Христофор Събев от председателството на неговата комисия.
От общо гласували 217 народни представители, за - 99, против - 116... (Единични ръкопляскания от мнозинството)
Отклонява се предложението на госпожа Миленова. (Силен шум в залата)
Господин Ахмед Доган, който не присъствува в момента, предлага "Второ четене на Законопроекта за възстановяване на собствеността на недвижими имоти...", да не го чета цялото, да стане т. 2 от дневния ред за 30 юли. Фактически тя в момента, след като отпаднаха двете точки, е трета.
Тъй като т. 2 - "Първо четене на Законопроекта за допълнение на Закона за данъка върху оборота и акцизите" е според господин Венцеслав Димитров съвсем къса, поддържате ли да се измести? 3002.2
Предложението на господин Доган е да стане т. 2. Тя по принцип е т. 3. Обаче преди нея са само "Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда", за който ще четем един час, както сме приели; второто е "Първото четене на Законопроекта за допълнение на Закона за данъка върху оборота и акцизите", който е съвсем къс, едно изречение. И след това вече по програма имаме второ четене на закона именно, който господин Ахмед Доган иска да стане т. 2.
ЮНАЛ ЛЮТФИ (от място): А конвенцията?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: За конвенцията ще ви кажа следното. Има предложение, което се поддържа и от двете групи, да освободим Законодателната комисия. Тъй като вече има становище от Комисията по външна политика, да освободим Законодателната комисия да отиде да работи един час, за да може да даде своето становище, и след това да може да продължим с конвенцията. Разбира се, за това ще трябва да гласуваме.
Моля Ви се, заповядайте тук, господин Лютфи, защото не мога да Ви чуя. 3002.3 ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Уважаеми господин председател, понеже в Председателския съвет, когато се събра днес решихме да започнем с второ четене на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, сега чувам от Вас, че няма становище на Законодателната комисия. И това налага пренареждане на точките за дневния ред. Ако, както Вие предложихте, проблемите да бъдат разглеждани днес като първа, втора и трета точка, не виждам пречка т. 2 да бъде "Законопроект за възстановяване на имотите на гражданите от турски произход". Просто не виждам. И след това т. 3 да бъде Кодексът на труда.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Кодексът на труда засега е т. 1.
ЮНАЛ ЛЮТФИ: Предлагаме да бъде преди Кодекса на труда, а именно да бъде като т. 1, с него да започнем.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре. В такъв случай веднага ще съобщя, че от госпожа Ана Миленкова и Евгени Друмев има предложение точно този закон да отпадне, макар че тук е казано - т. 10 от Програмата за работа на Народното събрание от 29 до 31 юли 1992 г. Нали така, госпожа Миленкова? Недейте да вдигате ръка, аз просто прочетох и ще направим едно общо гласуване. (Ана Миленкова вдига ръка)
В такъв случай имаме две предложения - едното предложение... Госпожа Миленкова, няма смисъл да идвате, не се обсъждат. (Ана Миленкова продължава да вдига ръка) Просто няма смисъл. Аз прочетох Вашето предложение, не се обсъжда дневният ред. Няма смисъл, освен ако има някакво ново предложение и ако нещо не е ясно. (Гласове от малцинството искат думата по процедура)
Кое не е ясно? Кажете. Елате. Добре, елате и кажете, ако нещо не е ясно.
АНА МИЛЕНКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря, господин председател. Аз държа да поясня все пак, че становище на Законодателната комисия по този законопроект няма, тъй като това, което ни е раздадено вчера, не е становище на Законодателната комисия. Ние изрично проверихме в протокола. Това е мнението на трима души, на които е възложено да работят, но това не е становище на Законодателната комисия. СлР/КТ 3003.1
Ние и друг път сме възприемали практика да бъде възложено на работна група да прегледа мненията от заседанието, но винаги след това предложението, направено от групата, е обсъждано в Законодателната комисия. Няма направено такова обсъждане. А съгласно чл. 67, ал. 2 от правилника, когато се внася за второ четене от Законодателната комисия определен проект, който е разглеждан от нея, той се внася с мотивиран доклад. Мотиви към това становище, което е на тези трима души, имали възложена задача да работят по проекта, няма. (Одобрителни ръкоплясксания в малцинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Както виждам, ние се връщаме към вчерашните дебати. Аз смятам господин Джеров да дойде и още веднъж да обясни. Аз смятам, че гледището на Законодателната комисия имаше и... (Шум в залата)
АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ (СДС): Господин председател, дами и господа, аз се чудя защо губим времето по този начин (гласове в малцинството "А-а-е-е!"), всеки ден да говорим едно и също. Вчера точно колежката, която за четвърти път повтаря една и съща версия, прочете протокола на Законодателната комисия. Ако трябва, ще й го препиша протокола да си го прочете! В този протокол пише, че е приет. (Протести в малцинството) Който не знае да чете, аз не съм длъжен десет пъти да отговарям едно и също. (Ръкопляскания в СДС и ДПС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз смятам, че не бих могъл да поставя под съмнение думите на председателя на Законодателната комисия. (Възгласи в малцинството: "А-е-а-е!") Естествено, че не бих могъл да ги поставя.
Поставям на гласуване първо предложението на господин Ахмед Доган този закон да стане т. 1. (Няколко души са станали в малцинството и искат думата по процедура) Гласувайте! (Продължава шумът в залата) Вашето предложение е да стане т. 1.
ГЛАСОВЕ: Втора.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Какво значи втора, когато изрично е казано - точка първа.
(Чуват се гласове от малцинството, искат председателят да погледне към тях)
Моля, гласувайте!
(Гласове от малцинството искат думата за процедурен въпрос - Ана Миленкова, Велислава Дърева и други) 3003.2
Моля, гласувайте! (Продължава шумът в залата) Прекратете гласуването.
Резултати от гласуването: от 213 гласували, за - 110, против - 99, въздържали се - 4.
(Гласове от малцинството искат думата за процедура)
Поставям... Никаква процедура не може да има сега в дневния ред. (Шум в залата) Просто не може. Госпожа Миленкова, вчера говорихте, днес говорихте (госпожа Миленкова е вдигнала ръка и иска думата), повече не Ви давам думата.
Поставям на гласуване предложението на госпожа Миленкова т. 10, както казвате, това е въпросът за жилищата, да отпадне от дневния ред на 30 и 31 юли.
Които са за това предложение на госпожа Миленкова, моля да гласуват със зелено, а които са против - да гласуват с червено.
Резултати от гласуването: от общо 217 гласували, за 97, против - 120, въздържали се - няма.
Отклонява се предложението на госпожа Миленкова.
Господин Матинчев, имате предложение, което действително е изпуснато от дневния ред, защото вчера го имаше. Имате думата. 3003.3 ЕВГЕНИЙ МАТИНЧЕВ (ДПС): Благодаря Ви, господин председателю.
Предлагам като т. 2 от дневния ред да включим една съвсем кратка за решение точка, а именно - отпускане на лична пенсия за особени заслуги на Тотю Панайотов Гъбенски. Становището на Комисията по труда и социалното осигуряване е раздадено на народните представители. Въпросът е обсъждан в Законодателната комисия. И двете комисии нямат възражение по предложението, което се прави от Министерския съвет и проекта за решение на Народното събрание. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Предложението на господин Матинчев за т. 2 действително сме го изпуснали, защото беше в завчерашната програма. Моля, които са за т. 2 да бъде предложението за отпускане на лична пенсия на господин Гъбенски, да гласуват. (Шум в залата, реплики от опозицията)
Ако има предложение, което е влязло в срок - ще дойдете да го кажете. Нека да свърши гласуването... (Красимир Премянов настоява да вземе думата)
Резултат от гласуването: от общо гласували 197 народни представители, за - 152, против - 18, въздържали се - 27.
Господин Премянов Вие предложение ли ще правите?
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председател, от това, което можем да наречем, че е дискусия по дневния ред, стана ясно, че единственият въпрос, който е безспорен, е, че всички парламентарни групи поставят в приоритетна позиция второто четене на Европейската конвенция за правата на човека. Основанието тя да бъде отложена за по-назад в дневния ред беше, че Законодателната комисия е нямала възможност да подготви свое становище.
От името на нашия предизборен съюз правя предложение да дадем почивка - и с това възможност на Законодателната комисия да прегледа конвенцията, да подготви становището си и да възобновим нашата работа след тази почивка, за да можем да гласуваме на второ четене Европейската конвенция. (Ръкопляскания от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това не изменя дневния ред. (Шум и реплики в залата)
Ние поначало смятахме действително да отиде комисията да работи, но какво пречи да минем някои закони, които са дребни и бихме могли да използуваме това време. ВЙ/КТ 3004.1
Моля ви се, внимавайте, защото въпросът е много важен! Имаме гласувано вече, че т. 1 от дневния ред е Второ четене на Законопроекта за възстановяване на собствеността на недвижими имоти и т.н. Това е т. 1 и е гласувана. Втора точка, която също е гласувана, е отпускане на господин Гъбенски персонална пенсия. Сега - т. 3 - това, което имаме тук е Първо четене на Законопроекта за допълнение на Закона за данъка върху оборота и акцизите. Ние, ако ще гласуваме, трябва да гласуваме да се даде на Законодателната комисия възможност, защото тя няма право да напусне пленарната зала, а трябва да й гласуваме възможността да отиде да работи по конвенцията. Но аз питам как ще гласуваме тогава т. 1?
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Абсурдно е да започнем със Законопроекта "Доган"! Тази няма да стане!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Джеров, питам Ви кой ще докладва и как ще гласуваме, след като Вие ще отидете - господин Бучков и Вие ще отидете, пък ние имаме тук... Може през почивката да отидете да работите...
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин председател, дами и господа! Още от началото преди започване на заседанието помолих господин председателя да даде малка почивка или началото да бъде отклонено за след половин час, за да може Законодателната комисия да обсъди и двата законопроекта във връзка с конвенцията. Днес след 13,00 ч. аз получих становището от председателя на Комисията по външните работи, когато комисията вече беше приключила работата. И затова на нас ни трябва половин час най-много, през което време ще разгледаме предложенията и единодушно взетото становище от Комисията по външните работи. Няма никаква пречка и досега ние можехме даже да се съберем...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Но ние въпреки това, господин Джеров, щяхме да гласуваме законите. И ние дневния ред трябва да го гласуваме. Тъй че имаме гласувано вече досега т. 1 - второ четене на Законопроекта за възстановяване на собствеността, т. 2 - Гъбенски, т. 3 - първо четене на Законопроекта за допълнение на Закона за данъка върху оборота и акцизите.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Това е само едно изречение само...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: То е едно изречение, но както виждате ние се спъваме винаги в едно изречение и вече не знам колко по някой път остава... и тогава да дойде гласуването и на конвенцията. 3004.2
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: На двата законопроекта...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да, на второ четене. Бихме ли могли без Ваша помощ тук - на Вас и на господин Бучков - да разглеждаме т. 1? Това ми се струва невярно.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Не, това е невъзможно. Гледа се един сериозен закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре. Това е сериозен закон.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Не може юристите, членовете на Законодателната комисия да не присъствуват.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре. Тогава моля да се гласува за следния дневен ред така, както се оформя: второ четене на Законопроекта за възстановяване на собствеността на недвижими имоти... (Шум и реплики от опозицията, няколко депутати искат думата за процедурно предложение)
Вижте, процедура не може в дневния ред. За каква процедура ще говорим? Кажете за каква процедура ще говорим?
Второ четене на Законопроекта за възстановяване на собствеността на недвижими имоти на български граждани, второ - пенсията, трето - данъка върху оборота и акцизите, четвърто - конвенцията, за което ще бъде дадена почивка и след това вече имаме законите така, както са нататък поставени в дневния ред и които са гласувани от вчера. Моля, които са съгласни с този дневен ред... (Шум в залата, реплики отляво) Моля, които са съгласни с дневния ред, да гласуват. (Шум и реплики на недоволство от блока на БСП)
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (от място): Вие не сте ме разбрали, аз направих друго предложение...
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Ние размяна предлагаме... Искаме размяна на точките.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: За дневния ред имаше достатъчно предложения и всичките предложения ги гласувахме.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (от място): Аз направих предложение и за да не Ви поставям в неудобно положение...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Гласувано е, господин Премянов, в пленарна зала, че това е т. 1. (Шум в залата)
Моля ви се, гласувайте.
Щом е гласувано едно предложение за т. 1 ние сега втори път не можем да гласуваме за т. 1. И тъй като трябва комисията да отиде да работи - сега ще дадем една почивка, за да може да работи, обаче преди това трябва да гласуваме дневния ред. 3004.3
Моля ви, посочете резултата: от общо 207 гласували народни представители, за - 113, против - 72, въздържали се - 22.
Господин Йорданов, Вие искахте да направите някакво процедурно предложение? (Шум на недоволство от опозицията)
РЕПЛИКИ: Нали нямаше процедура... Какво става с процедурите?!...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господа, гласувахме ли дневния ред? Гласувахме ли дневния ред? (Шум в залата) Нали го гласувахме дневния ред! Аз казах, че след дневния ред може да има процедура. След дневния ред може да има процедура, но по време на дневния ред - не! (Депутатът Николай Добрев издига надпис с цифрата 115)
Господин Добрев! Правя Ви забележка - ако вдигнете още веднъж това нещо - ще Ви направя втора забележка и ще напуснете залата! Това не е място за вдигане на някакви лозунги. Лозунги можете навън да отидете да вдигате!... (Шум в залата)
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаеми господин председател, взех думата, за да направя едно процедурно предложение не за днешния дневен ред.
Оценявам, че изключително похвално е старанието и желанието на народните представители от всички парламентарни групи да работят повече. Това личи и по предложенията, които се правят за дневния ред. Нещо повече. Става ясно от тези предложения, че всъщност Народното събрание - това Народно събрание - има работа повече от четири години дори! (Одобрителни възгласи) В този смисъл, за да се спази Конституцията, която е избрала това Народно събрание за четири години и то е избрано според Конституцията, предлагам утрешният ден да е редовен работен ден, в който да се приемат закони, да работи Народното събрание, защото неговият мандат все пак е само четири години. И трябва да свършим много работа!
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Поставям на гласуване... (Нора Ананиева иска думата)
Против ли имате? Госпожа Ананиева иска да се изкаже против.
НОРА АНАНИЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, искам да отбележа, че можехме вече да гласуваме на второ четене конвенцията, ако Законодателната комисия си беше свършила работата така, както комисията на господин Йорданов, на колегата Йорданов, 3004.4 добре си свърши днес работата. Похвалявам комисията на господин Йорданов и него лично за това, че днес в една добра атмосфера, с консенсус, с разбиране са гледали преди всичко Европейската конвенция, приели са официално становище, раздали са го.
Аз питам обаче какво направи днес Законодателната комисия? Защо не си свърши работата? Не само по този законопроект, а и по законопроекта, който внася колегата Доган.
И, господин председател, разрешавам си да се обърна към Вас - мисля, че колегите в Законодателната комисия, Вашите колеги Ви готвят една лоша услуга. Те са се уплашили много за Вашето място и днес са се занимавали с това как да спасят председателя на Народното събрание от евентуално ново искане за оставка. Това е истинската причина за това, че Законодателната комисия не е готова по съществените въпроси на това събрание - Европейската конвенция и законопроекта за имотите.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Това не е процедура! Това не е процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вие забравяте, госпожа Ананиева, че Външната комисия е предала на Законодателната комисия в 13,00 ч. своето становище, тъй че преди 13,00 ч., колкото и да сте се забързали - чуйте все пак нещо, което е истина - след това тя не можеше... Моля ви се, това е съвсем ясно.
Първо, трябва да гласуваме предложението на господин Йорданов.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Не, аз съм против това, защото то не беше възражение по принцип...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това няма значение. Моля ви се! Това е възражение по пропаганда и демагогия...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Точно така!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Както надписът, който е сложен там - е същото. (Сочи издигнатия надпис от депутата Николай Добрев)
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Аз иска да направя възражение по принцип...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз пък ще направя нещо...
Моля Ви се, господин Димитров, слезте! Моля Ви се!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Ние гласувахме вече точките за утре, господин Савов. Затова идвам да Ви кажа...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля Ви се, точките са си точки. Ние много често не сме изпълнявали това нещо. 3004.5
Моля ви се, гласувайте по предложението на господин Йорданов, който предлага утре денят да не бъде за парламентарен контрол, а да бъде за гласуване на законопроекти. Моля, гласувайте!
Резултат от гласуването: от общо гласували 207 народни представители, за - 139, против - 42, въздържали се - 26.
Разбира се, заседанието ще бъде от сутринта. Няма да бъде следобедно.
При това положение можем да започнем по т. 1. Господин Джеров, моля, елате!
РЕПЛИКИ ОТ БЛОКА НА БСП: Почивка! Искаме почивка!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Почивката може да бъде... Може да съвпадне и с почивката, която ще се даде... Така че ще имаме възможност до почивката да работим. Няма защо да удължаваме почивките. (Георги Божинов иска думата)
Моля, заповядайте, господин Божинов.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председателю, от името на парламентарната група искаме 30 минути почивка. (Шум на недоволство от мнозинството)
СВОБОДКА СТЕФАНОВА (от място): Ще се напочивате три седмици!... (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Момент, сега! Аз давам 30 минути почивка и Законодателната комисия да се събере и да работи.
А сега, за господата отляво - моля да ме изслушат! Тази нощ е изгоряна отново една къща! И отново на народен представител на господин Кадир Кадир! Това е благодарение на всичко това, което се пише във вашите вестници! (Шум на недоволство от опозицията)
Втора къща се изгаря! Добре, това е сигурно дело на приятели на Кадир?! (Шум в залата) Защото днес това, което "Дума" пише за председателя на Народното събрание - господин Продев, ако е тук, как не го е срам! (Шум от опозицията) Как не го е срам! (Викове: "У-у-у!" от мнозинството) Как не го е срам за сметки, и за пистолети... Не Ви ли е срам и Вас, господин Йончев! Не ви ли е срам вас, всичките! Господин Кюранов! Защото това са измислици - ресторант, в който не съм влизал... И това е само насъскване, което се прави.
ЧАВДАР КЮРАНОВ (от място): Това е срамота, което казвате! 3004.6 Вие сте председател на Народното събрание! Това е срамота!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Законодателната комисия...
Втора къща!
Свиляна Захариева. И вчера, и тази нощ - на господин Кадир Кадир! (Шум и реплики на недоволство от опозицията)
Моля... (Звъни) 3004.7
(След почивката)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР (звъни): Продължаваме заседанието по второто четене на законопроекта за възстановяване собствеността на недвижимите имоти (с дългото заглавие).
Господин Вълканов, процедурен въпрос ли имате? От името на Парламентарния... Да, заемете...
Моля за тишина в залата!
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, възложено ми е от нашия Парламентарен съюз да изразя нашето принципно отношение по законопроекта, който предстои да обсъдим. Ние споделяме вашето съображение, че проблемът е наистина много важен и изисква усилията на нашата държава при решението на всички негови аспекти. Но, съгласете се, че наистина този въпрос би могъл да бъде източник на много неприятно социално напрежение. И по тази причина ние трябва да търсим такова решение, което да ни обедини. (Реплики от блока на ДПС: "Бягай от там!", "Ти ли ще кажеш!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Много ви моля, моля за тишина в залата, колеги! Много ви моля...
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ: Ние трябва всички да застанем зад това решение, което сега предстои да приемем. Ще бъде съвършено погрешно да търсим силово решение на проблемите, защото във всички случаи една от страните в този случай по-специално ще остане незадоволена и по този път ние ще породим съответно неприятно социално напрежение.
Аз искам да констатирам, че досега решението на проблема не е търсено в тази насока. Най-напред нека отбележа, че на първо четене законопроектът беше обсъден в една зала със съмнителен кворум. Доколкото ние знаем - тогава, в момента на първо четене, в залата не е имало необходимия брой народни представители. (Реплика на Златка Русева: "Да сте стояли тогава!")
Искам освен това да подчертая, че при обсъждането на този въпрос в комисиите - и в Комисията по правата на човека, и в Законодателната комисия - не е постигнато съгласие по останалите текстове на законопроекта. В Комисията по правата на човека СД/МД 3005.1 решението не събра необходимия брой гласове - 6 гласа бяха за законопроекта, 5 бяха против, 1 въздържал се. Следователно решение за предлагането на този законопроект за внасяне в пленарната зала всъщност няма! А сами разбрахте, че Законодателната комисия също няма решение по въпроса ккато законодателна...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Какво предлагате, господин Вълканов?
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ: Искам да кажа, че проблемът е толкова сериозен, че не би могъл да бъде решен с обикновените, елементарните средства на правото. Въпросът е преди всичко материален и може да бъде решен само чрез материални средства. Не правете такава гримаса на неудоволствие, имайте търпение. Разберете, че казвам това специално... (Председател Кадир Кадир: "Не влизайте в диалог с народното представителство, господин Вълканов!")
Проблемът не може да бъде решен със средствата на правото. Защото тук се натъкваме на някои правни затруднения.
(Реплика от блока на СДС: "Кажи проблема най-сетне!")
Моля ви, оставете ме да говоря! Неправилно е по принцип обществените отношения да бъдат решавани със закон, който има обратно действие. Това е първото. И второто много съществено обстоятелство, което искам да изтъкна е, че ние в случая в този законопроект не виждаме същинско решение на проблема. Ние виждаме само пренасянето на тежестта от една социална група на друга. За мен, както и за нашата парламентарна група, рершението е в построяването на тези 274 жилища, които са необходими! Разберете, колеги, ако вие останете на плоскостта на правното решение, това означава само да преразпределите съответните жилища. Това означава вие да дадете друг смисъл на конфликта, друго съдържание, но самият конфликт не се решава.
Аз разговарях с господин Филип Димитров и той се съгласи, че наистина решението на проблема трябва да бъде търсено в тази насока. И той, струва ми се, пое ангажимента (Златка Русева: "Тук има говорител на правителството") държавата наистина да се задължи да построи тези жилища, които са необходими. (Шум в залата, неразбираеми реплики)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Госпожа Ананиева, ние сме на второ четене. Той пледира за първо четене на законопроекта. Ако това е становището на вашата парламентарна група, кажете какво е становището ви. 3005.2
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ: Нашето становище е... (шум в залата) Моля ви, ние да замразим решението на обсъждането на законопроекта до м. септември; да възложим на Министерския съвет да потърси ефективно решение на проблема; не по месеци, а по дни да ни каже как ще бъде решен проблемът с всеки един от тези граждани, които са ангажирани в конфликта. (Шум в залата, реплики от блока на СДС: "Това е техен имот, бе" и други)
Иначе, уважаеми колеги, ако вие извадите едни български граждани от имота, за да го предоставите на други български граждани - това означава да оставите чувството на неудовлетвореност в тези граждани и по този начин да запазите поддържането на социалния конфликт. Това ще бъде съвършено неправилно. Ето затова аз апелирам много настоятелно към вас - съгласете се да търсим ефективно, реално решение на проблема, а не да се крием зад правни норми, които практически нищо не ни дават! Вашето решение не преодолява конфликта, то само го трансформира в друг вид конфликт! (Шум в залата, ръкопляскания от блока на опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Вълканов. Господин Джеров, имате думата. Обръщам внимание на колегите - законът мина на първо четене и е приет по принцип. Обсъдени са съответните предложения и се представя текстът за второ четене. Ако има направени писмени предложения до момента на обсъждането - те ще бъдат гласувани. Ако няма такива предложения - няма да бъдат гласувани, съгласно правилника. Заповядайте, господин Джеров. (Шум в залата, неразбираеми реплики)
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Уважаеми колеги, законопроектът е раздаден. Той е в рамките на девет члена и пет допълнителни и заключителни разпоредби. Стремежът при изработването на този закон беше на базата на внесения законопроект той да бъде максимално подобрен и трябва да изкажа благодарността към министъра на правосъдието господин Лучников, който отдели твърде дълго време като юрист, като специалист да помогне, за да може законът, действително внесен вече за второ четене, да отговаря на всички изисквания.
Предлага се на уважаемите народни представители законопроект със заглавие... (Става дума за нов закон, нов законопроект, 3005.3 и когато се поставя на гласуване, трябва да се глаува и неговото заглавие) Предлага се Закон за възстановяване на собствеността на недвижимите имоти на българските граждани от турски произход, направили постъпки за заминаване в Република Турция и други страни през периода май - септември 1989 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: По заглавието само. Имате предложение ли, господин Гинчо Павлов? Господин Джеров, направени ли са писмени предложения до момента за заглавието?
РЕПЛИКИ ОТ БЛОКА НА СДС: Няма, не.
ОТ БЛОКА НА ОПОЗИЦИЯТА: Направени са. Има, разбира се.
ГИНЧО ПАВЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Днес в 12,20 ч. са направени и са заверени в канцеларията днес. Под номер... Ето го номера... (Реакция и шум от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Павлов, имате думата.
ГИНЧО ПАВЛОВ: Аз все пак бих предложил, понеже в изказването на господин Вълканов прозвуча и процедурно предложение, бих предложил, господин председателствуващ, преди всичко то да се гласува, въпреки предварителната яснота по резултата, но нека се спази поне принцип, залегнал в правилника. (Реакции и неразбираеми реплики от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Много Ви моля, господин Гинчо Павлов, това ли е предложението?
ГИНЧО ПАВЛОВ: Не, предложението...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Направете си предложението. Замразяване има само на членски карти, но не и за закони.
ГИНЧО ПАВЛОВ: Да, тука има и доста такива форми.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Да, моля ви се...
ГИНЧО ПАВЛОВ: Предложението по отношение на заглавието е свързано с отпадане на израза "от турски произход". И веднага ще се поясня - по време на голямата екскурзия за Турция заминаха доста цигани, доста българомохамедани. Доста от гражданите, които се завърнаха, все още не са...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Какво предлагате, моля ви се, кажете какво предлагате, много ви моля. (Бурна реакция от блока на опозицията) Досега не е постъпило писмено предложение при мене. (Реплика от блока на опозицията: "Как да не е постъпило!") 3005.4
ГИНЧО ПАВЛОВ: Писменото предложение е под # 102.33379, с надлежен подпис на приелите го в деловодството в 12,20 ч. днес, при положение, че текстът за второто четене беше раздаден в 19,40 ч. снощи. (Реплики от блока на СДС: "Без политически речи!" и други, които не се разбират поради шума в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Павлов, може ли един екземпляр, ако имате в повече.
ГИНЧО ПАВЛОВ: Трябва да има при Вас... Понеже тук има претенции да не се губи време, това по същество е втори възродителен процес, защото съгласно Конституцията, чл. 6, ал. 2: "Не се допускат никакви ограничения на правата, или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия и т.н., и т.н.".
Приемйки този текст с израза "турски произход" - това означава, че циганите и тези, които не желаят да се считат от турски произход, моментално ги превръщаме в граждани от турски произход. Затова аз предлагам заглавие: "Закон за възстановяване собствеността на недвижими имоти на български граждани, направили постъпка за заминаване в Република Турция и други страни, през периода май - септември 1989 г.".
(Свободка Стефанова, СДС: "Принудително направили постъпления")
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Да отпадне. Господин Павлов, може ли един екземпляр от това, ако имате в повече. Ясно, ще гласуваме, моля ви се. Щом е направено... Други предложения? Господин Джеров, да гласуваме заглавието. Предлагат се...
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: ... думите след "български граждани" - думите "от турски произход" да отпаднат...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: ... от заглавието - предложението на господин Гинчо Павлов.
ЬДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Като това нещо вече ще намери отражение в зависимост от това, какво ще се гласува и в чл. 1, и в чл. 3. Да, навсякъде, където би имало отрожение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Предложението е направено от господин Евгени Друмев писмено, нали господин Друмев? Да отпаднат думите "от турски произход" в заглавието на закона. Моля, гласувайте. Имате нещо, господин Бучков? Моля, елате. Не сме включили режим на гласуване. Имате ли нещо от това? (Реакция и реплики 3005.5 от блока на опозицията, които не се разбират)
Моля, гласуваме за отпадане на израза "от турски произход". (Шум и разговори в залата)
Напомням ви, че в Наредба-закон от 1945 г. пише: "от европейски произход". Така че, няма опасност за България от това нещо. Четете закона от 1945 г. (Реакция от блока на опозицията)
Моля, гласувайте.
Велислава Гюрова няма карта и гласува с червено. Ще бъде добавена към това, което се появи на таблото. Текат 3те минути, понеже е първо гласуване.
Господин Доган също няма карта и гласува с червено. Длъжен съм да съобщя на залата товав, което ми се казва.
Резултати: от общо гласували 210, за отпадане гласуват 104, против - 98, 8 се въздържат.
(Реакция и шум в залата)
МИНЧО МИНЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз предлагам едно прегласуване, затова, защото явно се получи някакво несъответствие между... (Реакция от блока на СДС) Ами да, аз мога да смятам. Благодаря ви. Именно... Те са 18 човека примерно, от ДПС, нали? Да се прегласува и да се преброят гласовете, защото явно се гласува с карти, и хората ги няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: отпада предложението. Резултатът е ясен - увеличават се, които са против, с 2 гласа. Не се приема Вашето предложение. При това положение резултатът е: за - 104, против - 98, 8 се въздържат, от общо гласували 210. Продължаваме, господин Джеров. 3005.6 ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: В такъв случай, след взетото отношение към тези три думи трябва да гласуваме самото заглавие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласувайте заглавието така както е написано в проекта пред вас и докладвано от господин Джеров.
Господин Доган и колежката вече имат карти.
Гласували общо 208 народни представители. За предложението на Законодателната комисия - 109, 98 - против и един въздържал се.
По член 1 няма предложения.
ГЛАСОВЕ ОТ ОПОЗИЦИЯТА: Как да няма?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Думата за обяснение на вот има господин Дончев.
ВАСИЛ ДОНЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов", СДПД "Ера-3"): Аз искам още отначало да заявя категорично, че с този проблем се занимавам в град Шумен, независимо кой какъв е и от коя партия, от 1990 г. Моят отрицателен вот не е против този закон, не е против действителното възстановяване на известна справедливост сред тези хора. Но аз съм против това да се прием атакъв текст, който противоречи на нашата Конституция, където българските граждани отново и отново започват да ползват права, привилегии на основата на произход... (Реплика от мнозинството: "Какви привилегии?") Не, аз казвам както е по Конституция.
Нека да ползват и привилегии, и права, нека да бъде възстановена справедливостта на български граждани - казвам го това нещо, но не обезателно отбелязани по произход, религия, пол, нация и т.н. Затов а беше моят вот.
По отношение на репликите за конвенцията, прощавайте, но този законопроект да върви преди конвенцията е пожелание на мнозинството, а не на малцинството.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Много ви моля, никой не прави реплика по отношение на конвенцията. Вие имате обяснение на вот.
Друг ще обяснява ли отрицателния си вот? Няма желаещи.
Минаваме към член 1. НЧ/ЙА 3006.1
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Член първи се предлага с три алинеи.
Алинея първа - в началото вече няма да поставям въпроса за "от турски произход", защото то е гласувано. При това положение ще ви докладвам първо предложението, след това допълненията или предложенията.
"Чл. 1. Ал. 1. Възстановява се собствеността върху недвижими имоти на български граждани от турски произход, направили постъпки за заминаване в Република Турция и други страни през периода май-септември 1989 г., които са били изкупени от държавата, общините, обществени организации или техни фирми, както и кооперации, ако собствениците в четиримесечен срок от влизане в сила на този закон внесат получените суми от продажбата по банкова сметка на името на купувача.
Ал. 2. Не се възстановява собствеността на лица, получили в обезщетение друг недвижим имот или притежаващи в района на същото населено място друг недвижим имот, задоволяващ жилищните им нужди.
Ал. 3. Не се възстановяв асобствеността и на онези собственици, които са прехвърлили имот или право на имотно обезщетение на свои възходящ, низходящ, съпруг или роднина по съребрена линия до четвърта степен включително."
Това е основният текст.
Няколко предложения:
Първото предложение е - на четвъртия ред на алинея първа - "които са били изкупени от държавата, общините, обществени организации или техни фирми, както и кооперации" да остане само "изкупени от държавата и общините". Предложението е думите "обществени организации или техни фирми, както и кооперации" да отпаднат. Това е първото.
Също така се предлага пак към алинея първа едно допълнение - накрая: "и ако до 1 юли 1992 г. са картотекирани като крайно нуждаещи се по реда на Наредбата за разпределение и проджабна на жилища".
И още едно допълнение. То е пак за допълване. То е на господин Евгени Друмев - "И жилищният въпрос не е уреден по реда на 170 Постановление на Министерския съвет от 30 август 3006.2 1991 г. или са отказали обезщетяване с жилища по това постановление".
Това са трите предложения, които са постъпили.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Кажете ги по реда на кого са.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Първото е на господин Гинчо Павлов, другото е на господин Друмев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Павлов, аз нямам вашето предложение. Има само предложението на Друмев.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Двете първи предложения са на господин Гинчо Павлов, а третото е на господин Друмев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Може ли да осигурите за Председателството един екземпляр от тези предложения, господин Джеров? На Друмев имам предложението. С оглед да не сбъркаме.
ГИНЧО ПАВЛОВ (към трибуната): Отклонявам моето предложение.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин Гинчо Павлов оттегля своето предложение - "ИОи ако са картотекирани като крайно нуждаещи се."
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви! Господин Георги Марков от СДС има думата.
ГЕОРГИ МАРКОВ (СДС): Уважаеми колеги, аз подкрепям изцяло текста по принцип така, както беше прочетен от господин Джеров, тъй като това е една чиста класическа хипотеза.
Но мисля, че трябва да се направи една чисто юридическа корекция, която, разбира се, ще е от полза на тези, които ще възстановят собствеността си. Защото се говори "собствениците в четиримесечен срок от влизане в сила на този закон внесат получените суми от продажбата по банковата сметка на името на купувача". И когато прочетете по-нагоре текста се вижда, че купувачът в различните хипотези е различен: в един случай това е държавата, в друг случай ще е общината, обществена организация, кооперация, фирма и т.н. Чисто практическа трудност се явява веднага за този, който ще възстанови собствеността - коя е именно тази банкова сметка. И в интерес на истината, може да се открие влог в ДСК на името на дадена фирма, ако тя откаже да си даде сметката, както беше за Закона за магазинните помещения. 3006.3
Затова за мен текстът трябва да бъде: "Ако собствениците в четиримесечен срок от влизане в сила на този закон заплатят получените суми от продажбата на купувача." Няма никаква пречка когато в тази хипотеза кажем и приемаме такъв текст: той отива в общинския съвет, общинският съвет добросъвестно му казва номера на сметката си, внася си човекът парите, възстановил е собствеността си. Друга хипотеза - държавата е купувач, но това няма да отиде в републиканския бюджет. В столицата кметът Янчулев откри специална сметка, по която отидоха тези пари. Това мож еда бъде фонд "Жилищно строрителство".
Затова няма никакв апрлечка - ако е фирма да си уредите отношенията, да иде да си плати. Ето му една разписка. Защо ще го караме при всички хипотези да ходи в банката и да внася в банкова сметка, която про принцип няма да му е известна. Тук ще се получи едно объркване.
Затова аз мисля текстът да бъде така: "Ако собствениците в четиримесечен срок от влизане в сила на този закон заплатят получените суми от продажбата на купувача."
Разбира се, ако купувачът се опъва и не си каже номера на сметката, ще му внесе парите в ДСК, ще му открие един влог, с една нотариална покана ще му каже: "Иванчо, на 30 ти го вкарах." (Весело оживление в залата) Не, това е една правна корекция и според мен, такъв трябва да бъде текстът.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Шапатов, ако искате думата, трибуната е пред вас. Не искате.
Господин Друмев, заповядайте! 3006.4 ЕВГЕНИ ДРУМЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги! Към чл. 1 аз съм внесъл писмено предложение да отпаднат изразите "от турски произход"..
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Отхвърли се това вече.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: ...както и изразът - в текста е отхвърлено, но не и в чл. 1. Както и изразът "обществени организации и техни фирми, както и кооперации". Така както го доклад9ва господин Джеров и затова няма да го повтарям.
Какъв е аргументът да отпадне изразът "от турски произ- ход", освен изтъкнатите от колегите аргументи. Аз Ви питам по какъв начин (шум, възражения в залата), питам ви по какъв начин ще стане определянето на произхода - в паспорта ли е записано, в главата на еди кой си ли е записано, той ще декларира, или покажете ми по какъв друг начин. И какво ще прави оня българомохамеданин например, който желае да си остане българомохамеданин, а не турчин, и също ако желае да си възстанови имота.
Защо предлагам да отпадне изразът "обществени организации и техни фирми, както и кооперации". Вижте, аз при мен имам само списък в едно предприятие, където са закупени 53 жилища. 53 жилища, умноженно по 200 хил. - хайде, може би малко пресилвам нещата - това прави 10 милиона. И аз ви питам каак може да задължаваме едно предприятие да изплаща 10 милиона при ситуацията, в която се намират в вомента нашите предприятия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не сте чели закона, господин Друмев.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Моля?
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не сте чели закона докрая.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Чел съм закона.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не сте го чели.
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (от място): Оставете го да довърши мисълта си.
ПРЕД_СЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не мога да допусна да се говорят глупости.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Не се говорят глупости. Протестирам за това, че ме прекъс8вате, господин председателстващ. Аз не съм завършил. МЦ/ЙА 3007.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не може да се манипулира Народното събрание и слушателите. Много ви моля. Манипулирате вие.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Въпросът е кой го манипулира.
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (от място): Аз протестирам срещу машинациите... (Продължава реплика, която е заглушена от шума в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: ПРотестирай. Аз съм против вашето държание. (Продължава репликата на господин Велко Вълканов) Наказвам ви със забележка, господин Вълканов.
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (от място): Пет пари не давам. Не желая да ви слушам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Отстранявам ви от залата. Моля напуснете залата. Напуснете залата. Моля, господа квесторите.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Господин председател, моля да ми дадете право да говоря, след като сме ми дали думата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имате думата. Нека да напусне господин Вълканов, тогава ще говорите.
ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (от място): Говорите глупости. (Продължава реплика, която не се разбира. Шум, възражения в блока на опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля господа квесторите да помолят господин Вълканов да напусне залата. (Шум, раздвижване в блока на опозицията. Продължавайте, господин Друмев.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Сега по въпроса за това, което се добавя в края "и жилищният им въпрос не е уреден по реда на 170 Постановление на Министерския съвет, или са отказали - наблягам на това - обезщетяване с жилища по това постановление".
Какво имам предвид. Тук присъстват колеги, които знаят много добре, че в продължение на три месеца в Комисията по правата на човека ние се занимавахме със 170 Постановление на Министерския съвет. Те знаят, че има създадена правителствена комисия, която да разследва до каква степен са решени проблемите по 170 постановление. (Шум, възражения в залата) От доклада на тази комисия - моля да ме изслушвате - от доклада на тази комисия, която е правителствена комисия, стана ясно, че в огромната си част молбите на тези граждани са удовлетворени. Не са удовлетворени около 274 случая само. 3007.2
Освен това - тук моля да не ме прекъс8вате, господин председателстващ - искам да изтъкна един друг факт.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Няма да ви прекъсвам, да. Обаче се съобразявайте, че е на второ четене, много ви моля. (Шум в залата)
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Обосновавам моето предложение. Има граждани, на които по 170-о постановление им беше предложено обезщетяване с друг недвижим имот. Те обаче отказаха това обезщетяване. И мога да ви дам доказателства защо това го направиха. Исках само да ви кажа, че има запис на една среща на господин Доган в Дулово, където той е агитирал членовете на ДПС да се отказват от този вид обезщетение по 170-о постановление, защото така или иначе ДПС ще наложи такъв и такъв закон в Народното събрание.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Защото е справедливо.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Искам да ви кажа и нещо друго. Повече от половината случаи, които не са решени по 170-о постановление, са в Разград. Там са и най-много случаите поначало на закупени жилища - 674, някоио казват 689.
Искам да ви кажа, че в Разград остава да се решат само 119 случая. И това са случаи за обезщетяване.
Аз ви питам: ако ние се върнем отново към един закон, ако ние се върнем отново към началото, очакваме още 300 граждани да се завърнат да подадат молби, или са подали молби и т.н. ...
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Не сте чели закона.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Българскиграждани ще загубят жилищата и отново се връщаме и най-вече попадаме в един затворен кръг, уважаеми господа народни представители, от който излизане няма.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Първо се научи да четеш.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Аз съм се научил да чета, госпожо Русева.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Заключителните разпоредби прочети.
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ: Затова, по тези причини аз моля, това ще бъде и в интерес и на правителството, и на управляващите, нека с този закон не обхващаме всичките 5000 случаи, а да обхванем само тези 274 случая, които са останали за решаване. Такъв момент се съдържа и в доклада на тази правителствена комисия. Между 3007.3 другото това беше и становището на Президенството при обсъждането на този въпрос в Комисията по правата на човека. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви, господин Друмев. (Шум в залата)
Само който вдига ръка седнал, ще му дам думата. По процедурен въпрос има думата господин Орсов.
ЗЛАТИМИР ОРСОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председателстващ! Аз вземам думата по процедурен въпрос, за да възразя срещу неправомерното отстраняване на господин Велко Вълканов от залата. С това, което направихте, вие изпуснахте нервите си, нарушихте правилата на правилника, които уреждат отстраняването на народни представители от залата.
Освен това аз ви предлагам, господин Кадир, тъй като очевидно вие се считате за български гражданин от турски произход, да предадете ръководствотона Народното събрание, докато този законопроект се гледа...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: На човека, когото вие не желаете, нали?
ЗЛАТИМИР ОРСОВ: ...на някой български гражданин от български произход. Надявам се господин Савов и госпожа Снежана Ботушарова да се считат за такива.
СВОБОДКА СТЕФАНОВА (от място): От съветски произход и член на КГБ.
ЗЛАТИМИР ОРСОВ: И накрая бих искал да ви помоля, господин Кадир, когато ръководите заседанията на Народното събрание все пак да не се държите като заптие. (Шум, възражения в блока на мнозинството)
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Вън, вън! Наказание! (Шум, възражения)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Орсов, наказвам ви със забележка за вашата усмивка и за думата "заптие". Вие бяхте полицаи. Аз никога не съм бил заптие, господин Орсов. Вие знаете какви бяхте, господин Орсов. Много ви моля! (Ръкопляскания от блока на мнозинството)
Иска думата господин Савов.
СТЕФАН САВОВ: Аз ще остана след това долу, така че мога да взема думата. 3007.4
Протестирам остро против добре известните винаги думи, които внасят само раздори, на господин Орсов. Тука има български граждани. Дали са от турси произход, от български произход, от цигански произход, вие няма да правите разлика (възражения в блока на опозицията). Разбирате ли? И няма значение. Разбира се, че ще има в този закон, и ще има, защото са мародерствали хора. И мен ме е срам, че аз съм българин и че българи са мародерствали други български граждани. (Ръкопляскания в блока на мнозинството. Шум и реплики в блока на опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви, господин Савов.
Има думата госпожа Росица Стойчева.
РОСИЦА СТОЙЧЕВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Моето изказване ще бъде кратко. В чл. 1, ал. 1 предлагам думата "собствениците" да отпадне, поради факта, че ние говорим за възстановяване собствеността, ако тези лица внесат суми, а говорим за собственост. Тоест към този момент те още не са собственици. Касае се за лицата български граждани от турски произход, които направят постъпки и ако същите в четиримесечен срок от влизане в сила на този закон внесат получените суми, или така както господин Марков направипредложението - да заплатят сумите от продажбата на името на купувача. В този момент те стават собственици.
Ето защо считам, че тук неудачно е употребена думата "собственици".
Същото се отнася и за ал. 3. Не се възстановява собствеността на онези лица, тоест те вече не са собственици, защото са прехвърлили този имот - "на онези лица, които са прехвърлили имот или право на имотно обезщетение на свой възходящ, низходяк, съпруг или роднина по съребрена линия до четвърта степен включително". Пак в ал. 3 да отпадне думата "собственици". Вместо собственици да се пише "лица". За ал. 3 става дума.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имате думата.
ЗЛАТКА РУСЕВА (СДС): Искам думата по процедура.
Уважаеми господин председател! Тъй като се намираме на второ четене имаме процедурно предложение. Съобщени са ни предложенията от председателя на Законодателната комисия. Правя процедурно предложение да прекратим дебатите по този текст и да преминем към гласуване. Благодаря. 3007.5
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Ще има ли някой обратно становище? За обратно становище имате думата.
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз се противопоставям на предложението н агоспожица Русева. Това е моето първо процедурно предложение.
Второ, предлагам процедурно да се гласува направеното вече предложение господин Кадир Кадир да не председателства това заседание, тъй като той е заинтересован от гледаните текстове.
И второ, предлагам господин Кадир Кадир да се извини на народните представители Велко Вълканов, Златимир Орсов и Евгени Друмев за непочтително отношение към български депутати. Господин Кадир...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Отнемам ви думата, напуснете трибуната. (Възражения в блока на опозицията. Шум в залата)
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (Продължава при изключен микрофон): Този парламент е български.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, този парламент не е комунистически. Той е български парламент, да знаете. (Ръкопляскания в блока на мнозинството) Комунистът никога не е бил българин, да знаете. Това да ви кажа.
Направено е процедурно предложение за прекратяване на дебатите. Моля гласувайте. Гласуваме за предложението на госпожа Златка Русева за прекратяване на дебатите по точката.
От общо гласували 177, за - 117, против - 89, 1 се въздържа.
Господин Джеров, имате думата.
По процедура ли, заповядайте. Процедура по правилника.
ЕЛИСАВЕТА МИЛЕНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3): Колеги! Аз обявявам, че напускам това заседание, тъй като тонът в това събрание е много непочтителен (единични ръкопляскания в мнозинството). От всички страни на тази пленарна зала се разнесоха обиди, когато се разисква такъв въпрос. Създаде се конфронтация, която аз не мога да оправя и не искам да участвам в нея. Раздели се парламентът на българи и небългари, бяха пропуснати арменците 3007.6 и евретите, на комунисти и некомунисти - това не е атмосфера, в която аз мога да участвам - на политически, религиозни и всякакви признаци. Те са просто под моето отношение към проблема, който се разисква.
На всичкото отгоре вие не можете да търпите когато някой мисли по друг начин, простете ми, господа. (Възгласи: "Е-ее!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Блрагодаря ви. Въпросът не беше процедурен. Като напуснете заседанието, прочетете правилника.
Господин Джеров, продължавайте. Предложение направи господин Евгени Друмев.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: В този случай имаме в ал. 1 - говорим за чл. 1 - две предложения за ал. 1. Би трябвало да започнем от тях.
Предлага се мисля, че беше от господин Гинчо Павлов думите "обществени организации или техните фирми, както и кооперации" да отпаднат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Трябва ли да отпаднат, господин Джеров, ще дадете ли обяснение?
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да отпаднат думите на четвъртия ред на ал. 1, където е казано "изкупени от държавата, общините, обществени организации или техни фирми, както и кооперации" да стане "от държавата и общините". Следващите думи "обществени организации или техни фирми, както и кооперации" да отпаднат. Това е предложение на господин Гинчо Павлов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласуваме предложението на господин Гинчо Павлов за отпадане на прочетения преди малко израз. Който е съгласен с предложението н агосподин Гинчо Павлов да гласува със зелено, който не е съгласен - с червено. Без да правим разлика между християни и мюсюлмани.
От общо гласували 197, за предложението са 82, против - 113, 2 се въздържат.
Отхвърля се предложението. 3007.7 ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Второто предложение на господин Друмев: да има допълнение към ал. 1 със следното съдържание:
"... и жилищният въпрос не е уреден по реда на 170о Постановление на Министерския съвет от 30 август 1991 г. или са отказали обезщетяване на жилище по това постановление".
Това е предложението на господин Друмев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласувайте за предложението на господин Друмев. Който е за предложението - със зелено, който е против - с червено!
Резултат: от всичко 202 гласували народни представители, 87 за, 114 - против и 1 въздържал се.
Не се приема това предложение.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Към ал. 1 пак е предложението на Георги Марков, което е по-прецизно, юридически е по-точно. Той предлага така - на 5 ред: след думата "кооперациеи": "ако те в 4-месечен срок заплатят получените суми от продажбата на купувача".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласуваме предложението на господин Георги Марков.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (от място): Внесено ли е това предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Поправки могат да се направят винаги. Четете правилника, много ви моля. Поправки и допълнения могат да се направят в процеса на приемането.
Текстът е по-точен и по-прецизен.
Който е за предложението на господин Георги Марков, гласува със зелено. Четете чл. 68, ал. 2 - за поправки, допълнения по време на второ четене.
Гласуваме за предложението на господин Георги Марков. Много ви моля.
Резултат: от всичко гласували 192 народни представители, 132 - за, 46 - против и 14 се въздържат.
Приема се поправката.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Към ал. 2 мисля, че на господин Гинчо Павлов е предложението, да отпаднат думите: "а района на същото населено място". МР/ЙА 3008.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Павлов, грешка ли има, защото се обаждате?
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: При това положение текстът би бил така: "Не се възстановява собствеността на лица, получили в обезщетение друг недвижим имот или притежаващи друг недвижим имот, задоволяващ жилищните им нужди". Ако отпаднат думите "в района на същото населено място".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме за заместващия текст на господин Гинчо Павлов.
Който е да отпадне текстът на Законодателната комисия, а да се приеме текстът на господин Гинчо Павлов, гласува със зелено, а който е да остане текстът на Законодателната комисия, гласува с червено. Моля, гласувайте.
От всичко гласували 193 народни представители, 83 за, против - 110 и 1 въздържал се.
Отхвърля се предложението. Моля, дайте резултата и по партии.
Заповядайте, господин Джеров.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: При това положение ми се струва, че няма други предложения за допълнения и изменения. И би трябвало да се постави на гласуване текстът, предложен от Законодателната комисия на чл. 1 в неговите три алинеи, като междувременно приехме в ал. 1 финалът да бъде: "ако те в четиримесечен срок от влизане в сила на този закон заплатят пролучените суми от продажбата на купувача".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имате ли да кажете нещо друго?
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Не.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля ви, гласуваме чл. 1 от законопроекта...
ДОКЛАДЧИК ЖАЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: С гласуваното изменение в ал. 1 по предложение на господин Марков.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Изменението го приехме. Сега - допълваме вече самия текст. Моля, гласувайте.
Успокои се положението в залата, напрежението спадна ...
Резултатът: от всичко 197 гласували народни представители, 116 - за, против - 75 и 6 се въздържат.
За обяснение на отрицатален вот, има думата господин Георги Божинов. Който се е изказал против текста, мисля, че не може да взема отношение за вот. Той не се е изказал, затова сега може.
Заповядайте. 3008.2 ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Георги Божинов, 18.Разградски избирателен район, Българска социалистическа партия.
Въпросът, който се старае да реши този закон, има два принципно различни подхода. (Реплика от блока на СДС: "Второ четене е това!")
Аз гласувах против този текст, защото смятам, че в чл. 1 се тръгва по най-лошия възможен вариант за решаването на този проблем. Добрият, справедливият вариант, според мен, беше този, който трябваше да задължи правителството да направи всички необходимо, за да бъд9ат устроени с жилища тези оставащи 273 семейства.
Избраният подход е жесток подход, уважаеми колеги! Това е несправедлив подход. Ако господин председателят каза, че е имало мародерство, аз твърдя, че днес се залага ново жестоко мародерство... (Възглас от блока на СДС: "Е-е-е-е!") Да, господине, разкъсват се хора, които заеха освободените работни места, които свиха гнездо за своето семейство. Те изградиха свой дом.
Днес също така безцеремонно, жестоко и нехуманно, както бяха изхвърлени онези хора, се посяга на техните права, на тяхната собственост. И аз се чудя - толкова ли сме безнравствени, за да изберем този втори вариант, а не човешкия първи?
Моето обяснение е следното: първо, финнасовите затруднения на правителството, за да реализира в срок 170 Постановление, плюс едн адобре направена политическа сметка, беше нужна енергията на недоволството на тези хора, за да се превърне в политическа енергия на една политическа сила, която не оправда досега доверието на тези хора. (Шумна реакция в блока на СДС)
Днес с този избран подход вие ставата съучастници на нещо също толкова жестоко, както проклиняния от вас възродителен процес...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Божинов, много ви моля, изтече ви времето!Много ви моля!
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Това е дълбоко несправедливо и това е един позор, който вие поемате върху себе си днес, когато сме на прага на Европа, господа! (Шумна реакция в блока на мнозинството: "О-о-о-о!") СД/ЙА 3009.1
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Божинов, Вие говорихте като автор на 44 Постановление, което решаваше демографските проблеми на България, секретното постановление... Аз ви го подарявам, господин Божинов. Вземете го. Един от авторите е. Вземете го! (Шум в залата)
Госпожа Ана Миленкова. Няма процедурно предложение. (Обръща се към Евгени Друмев, който иска думата) Госпожа Миленкова, имате думата. Обяснение на вот. След това ще ви дам думата, господин Друмев, за процедурно предложение.
АНА МИЛЕНКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стеф ан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Гласувах против затова, защото всъщност обществена потребност от такъв закон няма, тъй като тези въпроси са уредени с Постановление # 170 по един справедлив начин.
За разлика от уреждането в Постановление # 170, въпросите тук са уредени в нарушение на Конституцията, тъй като чл. 17, ал. 3 от Конституцията прокламира принципа на неприкосновеност на частната собственост, а в случая държавата гощава с чужда пита, като взема жилищата на едни граждани и ги дава на други граждани.
Мои избиратели, от избирателния район, в който съм аз, споделиха с мен в присъствието на господин Бучков, че при това положение те престават да се чувствуват като български граждани в собствената си държава.
Междупрочем, засегнати от тоя законопроект са не само български граждани с български произход. Има засегнати и български граждани с турски произход. И те имаха желание да влязат и да съобщят това, когато имаше среща с господин Джеров и господин Бучков, но господин Кадир не даде разрешение на българските граждани с турски произход да влязат в парламента. Или аз бях свидетел на дискриминацията тоя път на български граждани с турски произход от други такива.
Освен това естественият начин, по който би следвало да се уредят всички тия въпроси, аз съм за справедливото им уреждане, е именно тия 273 семейства, които имат нужда от жилища, да получат такива, а не на нова сметка да изкараме от жилищата 3009.2 всички ония, които са закупили с една действителна сделка тия жилища, за да търсим на нова сметка да устройваме и тях. (Единични ръкопляскания от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви, госпожа Миленкова. Господин Караиванов има думата.
КОСТЯ КАРАИВАНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Костя Караиванов, 17.Пловдивски избирателен район, Българска социалистическа партия.
Уважаеми дами и господа, гласувах против този текст, защото според мен той нищо не решава. Той не решава проблема, а напротив - задълбочава го.
Всеки юрист в тази зала знае, че с този текст се нарушава един основен принцип в правото - правото на третия добросъвестен преобретател. Всички тези лица или едн аогромна част оттях, които получиха тези жилища, бяха картотекирани, те бяха нуждаещи се и по тозиначин задоволиха своята жилищна нужда.
Какво решаваме с този текст? Аз зная, че и тези, които сега се върнаха и които също са нуждаещи се, трябва да бъде задоволена тяхната жилищна нужда. Но ние нищо не решаваме, защото изваждаме едни нуждаещи се граждани, оставяме ги на улицата и в същото време вкарваме други на мястото им, в техните жилища. Да не говорим за подобренията, които те са направили. Това е един сериозен проблем.
На второ място, въпросът е хуманен. Ние бихме могли да приемем едно такова решение, ако с него се удовлетворяваха и двете страни в еднаква степен. А така ние удовлетворяваме едната страна за сметка на другата и отново създаваме напрежение в тези райони. В Асеновград това са около 100 жилища. И аз не мога да отговоря на моите избиратели защо ние приемаме този закон. И тези, които в момента стоят в тези жилища, също са за решеаване на този проблем. Те не искат този проблем да остане без решение. Но то този начин ние не ги убеждаваме, че мисли за тях, че мислим еднакво за всички български граждани.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Кажете на вашите граждани коя партия е създала този проблем. 3009.3
Има думата, господин Друмев, по процедурен въпрос. Много ви моля!
ЕВГЕНИ ДРУМЕВ (ПС на БСП, ПЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, преди малко по съвсем други съображения, разбира се, беше предложено председателствуващият да отстъпи мястото си на един от другите двама - господин председателя на Народното събрание или госпожа Снежана Ботушарова.
Аз подновявам това предложение затова, защото губим изключително много време от непрекъснатите коментари, които господин Кадир си позволява да прави.
Постъпете както господин Савов, господин председателствуващ, оттук, от тази трибуна правете коментарите. Но вие не можете след всяко изказване да вземате думата и дагубите времето на Народното събрание с неуместните ваши забележки, коментари и т.н. (Ръкопляскания от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви, господин Друмев, ще се съобразяваме с вашата забележка. (Глас от залата: "Да гласуваме!") Не предвижда правилникът подобно гласуване.
Продължаваме, господин Джеров, с чл. 2. (Шум в блока на БСП, реплика: "Процедура имам!") Няма такъв процедурен въпрос в правилника.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Чл. 2. Член 2 се предлага в една алинея със следното съдържание (основният текст, а след това ще ви прочета направените предложения):
"Чл. 2. Обявяват се за нищожни актовете за дарение в полза на държавата - общините, обществени организации или техни фирми, на кооперации, а също и от откази от право на собственост по чл. 100 от Закона з асобствеността, направени от лицата по чл. 1 на този закон".
Това е текстът.
Предложенията: господин Гинчо Павлов предлага да започне изречението или правната норма с думите "по волеизявление на дарителите" и продължава нататък. Това е едното предложение.
Другото предложение е на господин Евгени Друмев. Той пак повтаря от чл. 2 да отпаднат думите "общините и обществените организации или техни фирми на кооперации". 3009.4
И третото предложение е пак на господин Евгени Друмев. Той предлага на финала, в края да се добавят думите: "ако към 1 юни 1992 г. се намират в собственост на държавата".
Това са трите постъпили предложения. 3009.5
Допълнително господин Павлов предлага към чл. 2 да се добавят думите: "за периода май - септември 1989 г.
Сега подред, както го сложих без да спазвам някаква определена поредност - предложението на господин Гинчо Павлов - да започнем с думите: "по волеизявление на дарителите".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласувайте за предложението на господин Гинчо Павлов.
Моля, поканете народните представители да влязат в залата! Квесторите!
Побързайте с гласуването!
Резултати от гласуването: от общо 190, за предложението - 82, против - 107, 1 се въздържа - отхвърля се предложението.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следващото предложение е на господин Евгени Друмев. Думите: "Общините, обществени организации или техни фирми на кооперации", да отпаднат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласувайте за предложението на господин Евгени Друмев. Който е за неговото предложение - зелено, който е против - червено. Моля, гласувайте! Господин Ройнев, какво не разбрахте? Цветовете ли не можете да отличавате?
Резултат от гласуването: от общо гласували 187, за 81, против - 104, 2 се въздържат.
Отхвърля се и това предложение.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следващото по ред предложение е на финала, т.е. да се допълни след "на този закон" с думите: "ако към 1 юни 1992 г. се намират в собственост на държавата". Предложение на господин Евгени Друмев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме предложението на господин Евгени Друмев. Моля, гласувайте.
Резултат от гласуването: от общо гласували 190, за предложението, както винаги, 81, против - 108, 1 се въздържа.
Отхвърля се и това предложение.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: И последното предложение - пак на финала да се добавят думите: "за периода май - септември 1989 г.".
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме за последното предложение на господин Гинчо Павлов. Моля, гласувайте. ВЙ/МД 3010.1
Резултати: общо гласували 185, за - 80, 104 - против, 1 се въздържа.
Отхвърля се това предложение.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Сега остана самият основен текст, който беше докладван от мен преди малко.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имате го, пред вас е текстът. Моля, гласувайте за предложението на Законодателната комисия без промени. Гласуваме целия текст.
Резултат - от общо гласували 190, за - 115, 65 са против, 10 се въздържат. Дайте гласуването по партии.
Думата ще дам на господин Захари Захариев, Йовкова, госпожица Дърева.
ЗАХАРИ ЗАХАРИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Захари Захариев, 28. Търговищки избирателен район.
Уважаеми господин председателствуващ, уважаеми колеги!
Гласувах против този член, не че имам някакви особени възражения против него, но това, което мен дълбоко ме възмущава, това е реакцията на центъра и на дясната половина на залата. Имам предвид - направиха се конкретни предложения, предложения смислени, предложения, които обогатяват и подобряват текста, но за жалост всички вие - нашите колеги - гласувате абсолютно първосигнално. Само поради това, че те идват от фракцията на БСП, вие автоматично, без да влизате в текста, без да се замисляте върху това, което се предлага, вие автоматично гласувате против.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Обяснение на вот имате.
ЗАХАРИ ЗАХАРИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Обяснявам - гласувах против затова, защото по този начин ние ще поставим стотици хиляди хора действително може би в една изключително критична и тревожна ситуация. Мислете, че в момента с този закон ние решаваме човешки съдби. Затова именно аз си позволих да гласувам против, не че имам нещо особено против текста. Моля ви, колеги, с по-високо чувство за отговорност да се вслушвате в бъдеще в това, което се предлага.
Благодаря ви. 3010.2
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви.
Госпожа Савка Йовкова има думата.
САВКА ЙОВКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Савка Йовкова. Добрич, БСП.
Аз гласувах против този текст, защото за мен той обезсмисля цялата философия на закона, както и мотивите за неговото разглеждане днес. Говори се за дарение на държавата. Освен това всички ние знаем, че тези граждани направиха много дарения и на свои приятелски български семейства. Следователно, нямало е насилствено изземване на жилищните им имоти, така че, щом едни са имали правото да даряват, то нормално е да се приеме и другото, че няма насилие, следователно няма нужда от този закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Те тогава помежду си ще се разберат.
Госпожице Дърева, имате думата.
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, аз гласувах против, тъй като току-що гласуваният от дясната част на парламента чл. 2 обезсмисля и унищожава именно волеизявленията на дарителя. Не може със закон да бъдат обявявани за нищожни тези волеизявления, независимо от това дали има някакво съмнение в това как са направени тези волеизявления. Независимо! Те са направени и те съществуват! Не може със закон те да бъдат обявявани за нищожни.
Говоря бавно и членоразделно, защото ми се струва, че вие или не разбирате какво правите, или не желаете да разберете какво правите. Подозирам, че е второто. Вие действително в момента не се интересувате от интересите на хората. И аз подозирам, че от началото на този парламент вие защитавате не интересите на тези, които са ви изпратили, а вашите собствени, вашите лични - и говоря специално за вас - отдясно. а за вас в средата въобще не се съмнявам.
Благодаря, господин председателствуващ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, госпожице Дърева, за обяснението на вот. 3010.3
Господин Премянов има думата за процедурно предложение.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председателствуващ, уважаеми колеги! Днес, когато обсъждахме дневния ред констатирахме, че по един въпрос нямахме различия. Но се оказа, че има пречка за неговото въвеждане по-напред в дневния ред, а именно - Европейската конвенция за правата на човека.
Правя предложение по следния въпрос: тъй като това е безспорен приоритет в нашата работа и условието, което ни спираше да започнем работа по тази конвенция е отпаднало - Законодателната комисия е готова да представи становището си. Предлагам да преустановим нашата работа по този закон, да приемем днес конвенцията. Това ще бъде един положителен резултат от нашата работа днес. А след това - всяка от страните, която има интерес да защитава закона, който днес обсъждаме, ще има възможност да го направи и утре.
А това, че ми махате с ръка е ваш проблем. Недейте по този начин, приемайте нещо, което отговаряше на предложението на вашите колеги от Движението за права и свободи. Затова моето процедурно предложение е да преустановим работа и да започнем с Европейската конвенция за правата на човека - второ четене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Премянов.
Наистина беше процедурно предложение. Сега един депутат от останалите парламентарни групи - против направеното предложение. Господин Юнал Лютфи има думата. 3010.4
ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Уважаеми господин председателствуващ, уважаеми колеги! По принцип всички колеги-депутати очакваме с трепет да започне второто четене на Конвенцията за правата на човека (оживление и шум в залата). Обаче този закон, този законопроект, който сега четем... (шум в залата, разговори).
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля за тишина в залата!
ЮНАЛ ЛЮТФИ: ... на второ четене, е именно в духа на тази конвенция, в контекста... (шумът в залата нараства).
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Божинов, моля Ви се.
ЮНАЛ ЛЮТФИ: И аз Ви моля, господин Премянов, да направим всичко възможно по-бързо да преминем този закон и той да бъде една прелюдия към конвенцията, защото действително е в духа на Конвенцията за защита на човешките права и свободи. Благодаря ви. (Реплика от блока на опозицията: "Нищо подобно!" и други, които не се разбират; ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Изслушахме противното мнение. Подлагам на гласуване процедурното предложение за отлагане на разискванията по законопроекта. За отлагане, а не за прекъсване. Моля, гласувайте. Който е за отлагане - гласува със зелено, който е против отлагане - гласува с червено.
Прекратете гласуването, дайте резултата.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА ОПОЗИЦИЯТА: Няма три минути!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Какво да чакам? За кое да има 3 минути? 3 минути само в първото гласуване. (Шум и реакция в залата)
Вашите (към ПСБСП и др.) гласуваха всичките - 88 са, бъдете спокойни, никой не е останал негласувал от вашата група.
От общо гласували 200, за предложението са 87, против - 112, 1 се въздържа. Отхвърля се предложението. (Дайте по партии, за да се убедите, че не сте ощетени. (Реплики от блока на СДС: "Вашите са гласували като разумни хора")
Господин Джеров, продължаваме.
АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва чл. 3 със следното съдържание: "Договорите, с които държавата, общините, обществените организации или техни фирми, както и кооперациите, прехвърлят недвижими имоти, придобити от български граждани от турски произход, напраСн.Д/Мд 3011.1 вили постъпки за заминаване в Република Турция и други страни през периода май - септември 1989 г. на физически лица, се обезсилват".
Това е предложението в раздадения текст. Постъпило е предложение чл. 3 да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: От господин Друмев е.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да, от господин Друмев. Други предложения нямам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Като допълнение може би, госпожа Ана Миленкова. Имате думата.
АНА МИЛЕНКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря. Колеги, аз искам да подкрепя това предложение. Между впрочем, направила съм го също писмено. Вчера съм го депозирала. Искам да посоча няколко аргумента в подкрепа на предложението за отпадане на текста.
Първо, той противоречи на принципи, които са установени още от римското право.
Второ, той противоречи на чл. 6, ал. 2 от Конституцията.
Трето, той противоречи на чл. 17, ал. 3 от Конституцията.
Четвърто, той противоречи на Закона за задълженията и договорите, който прокламира договорната автономия на страните.
Пето, той представлява посегателство върху интересите на третите добросъвестни лица, незачитане на правната стабилност.
Шесто, придава обратно действие на правната норма.
Седмо, чие дори при приемане на реституционните закони не нарушихме принципите на третите добросъвестни лица, и там, където имаше сключени сделки между трети лица и държавата тези имоти не бяха реституирани.
Моля ви да спазим и в този случай същите принципи, които сме възприели при приемането на други закони от същото Народно събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не е направено друго предложение, а се подкрепя направеното предложение. Предложението е да отпадне чл. 3 от проекта на Законодателната комисия. Гласуваме за предложението на господин Евгени Друмев - чл. 3 да отпадне. 3011.2
Който е за отпадането - гласува със зелено, който е за предложението на Законодателната комисия - с червено.
Винаги изчаквам БСП да станат 88, за да няма възражения, че някой не е гласувал.
От гласували общо 197, за отпадане на текста са 88, против - 109, въздържали се няма.
Отхвърля се предложението за отпадане на текста.
РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА ОПОЗИЦИЯТА: По партии.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Гласуваме текста, предложен от Законодателната комисия, чл. 3. Прочетохме го, господин Джеров. Знаят текста.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Да, без промени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли някой да не е гласувал? Възражения, господин Мулетаров, няма ли да направите? Досега са гласували само 76, няма да бъдат 88. Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
От общо гласували 186, за са 100, против - 74, 2 се въздържат.
Може и по партии. Отрицателен вот? Да, имате думата. (Шум и неразбираеми реплики от блока на СДС)
ВЕЛИСЛАВА ДЪРЕВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми колеги, пак вземам думата за отрицателен вот (възгласи от блока на СДС: "Е-е-е!", "Стига, стига!") И ви моля да не викате, защото ми се струва, че в този парламент ние, които сме отляво, като че ли сме обречени непрекъснато да ви ограмотяваме (възгласи "Е-е-е!" от блока на СДС), но вие нямате желание да ни чуете и освен това не сте схватливи! Това, което току-що беше гласувано, е поредната демонстрация на правна неграмотност (възгласи от блока на СДС "Е-е-е!"). Беше ясно, и повтарям отново - членоразделно обяснено, че този текст противоречи в шест пункта (реплики от блока на СДС: "Кога си го учила, бе?") на българските закони, и на българската Конституция. Но вас това ни най-малко не ви интересува, а Вие, който отзад викате - господин Капудалиев, си четете вестника! Значи това, което ние гласуваме тук, въобще 3011.3 не Ви интересува. На мен ми се струва, уважаеми господа, че вие съвършено умишлено тласкате тази страна както към социални проблеми и конфликти, така и към етнически! А това е крайно вредно за тази държава. (Реакция и възгласи от блока на СДС)
И повтарям - в този парламент не сме дошли, за да ви ограмотяваме. Четете, господа! Четете! (Ръкопляскания от блока на опозицията, шумни възгласи и реплики от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли друг за отрицателен вот? Текстът противоречи и на Устава на БКП. Не само на Конституцията.
Продължаваме, господин Джеров. Моля... 3011.4
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Следва чл. 4 със следното съдържание (с една алинея): "Лицата, чиято собственост се възстановява по този закон, заплащат подобренията върху възстановения имот на този, който ги е извършил по правилата на неоснователно обогатяване. Лицата, извършили подобрения, нямат право на задържане върху имота, а собствениците нямат право да искат обезщетение за пропуснати ползи". Това е съдържанието.
Нямам пред себе си предложения за допълнения и изменения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Има ли някакви предложения за поправки?
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Пред мен няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Думата има госпожа Ана Миленкова.
АНА МИЛЕНКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Чл. 72 от Закона за собствеността гласи: "Добросъвестният владелец може да иска за подобренията, които е направил, сумата, с която се е увеличила стойността на вещта вследствие на тези подобрения. До заплащане на подобренията и на разноските той има право да задържи вещта."
Забележете, това право е на добросъвестния владелец. А ние не го даваме дори на този, който е перфектен собственик - правото на задържане, който е перфектен собственик по силата на една перфектна сделка.
Така че "лицата, извършили подобрения нямат право на задържане върху имота" би следвало да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, предложението за отпадане се прави сега, така че няма да се подлага на гласуване. (Протести от опозицията) Това не е поправка, не е допълнение - това е отпадане на част от текста.
АНА МИЛЕНКОВА (от място): На Георги Марков какво беше предложението? Него го гласувахме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля, гласувайте за текста на чл. 4 така, както е прочетен... (Възражение и протести от опозицията)
Вие казахте да отпадне. Моля ви се, отпадането не е поправка, не е допълнение. Моля ви се! Няма да го подлагам на НЧ/МД 3012.1 гласуване. Не мога да нарушавам правилника.
Гласуваме чл. 4... (Протестите от опозицията продължават)
Моля, имате юристи, питайте ги отпадането какво предложение е. Недейте така! Това е ново предложение. (Шумът в залата продължава)
Гласуваме чл. 4 - текста на Законодателната комисия.
Моля, гласувайте!
От гласували общо 175 народни представители, от тях 111 - за, 64 - против, въздържали се няма.
Обяснение на вот. Думата има госпожа Клара Маринова.
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Клара Маринова, 29. Хасковски избирателен район, Българска социалистическа партия.
Наистина положението с този закон започва да става неудържимо. Първата причина, поради която гласувах против този член, това е пълното несъответствие с чл. 1. Колеги, съгласете се, че така да пришпорваш текстове, без да се вслушваш в елементарни поправки, които изисква лявата страна не по съдържанието, а по терминологията - в чл. 1 по ваше предложение колежка промени текста - "собственици" с "лица". Тук остана "собственици". Това са вече пълни абсурди.
По-нататък: с този текст ние на собствениците ограничихме правата. Доведохме ги до по-тежко положение от обикновени владелци. Ама никой не се замисля за елементарни положения, които...
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Не е вярно.
КЛАРА МАРИНОВА: Кое не е вярно? Ани Миленкова се опита да го обясни, но само защото е представител на лявата страна, никой не желае да се вслуша.
И третият ми аргумент, господин Кадир, е може ли толкова голям недемократизъм в парламента да въведете днес? Абсолютно двоен аршин на поведение спрямо предложенията. Преди малко колегата Георги Марков, без да е внесъл предложението си писмено, го гласувахме. Само защото сега се предлага от Ани Миленкова, Вие заявявате, че не е внесено и не се гласува. 3012.2
Бива ли за такива дреболии да се изостря напрежението в залата?! Най-малкото въведете еднаква терминология, защото ще ни се смеят утре.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Знаете ли каква е разликата между поправка, допълнение и нов текст? Отпадането е нов текст.
КЛАРА МАРИНОВА (от място): Да, добре я знам. Заедно с Вас съм влязла в това Народно събрание и добре я знам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Отпадане на текст искате вие, а не поправка. Добре.
Господин Захари Захариев иска думата.
ЗАХАРИ ЗАХАРИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Гласувах против, защото няма нищо по-страшно за тази страна от първосигналното, линейното мислене. А вие с всичко, което правите в момента в тази зала доказвате, че това е вавшето символ-верую, че не можете да се вслушате в елементарни смислови предложения, които се правят от другата страна. Предложения, които отиват и са насочени не към премахване на закона, а към неговото максимално подобряване и към неговото юридическо издържане в духа на Конституцията и на законодателството.
Второто нещо, гласувах против, защото не искам да се чувствувам съпричастен и съучастен в един действително срамен закон, който ще бъде една подигравка с правото, и който ще създаде господа, твърде много работа на Конституционния съд. И от тази гледна точка също заявявам, че аз в подобно срамно гласуване не участвувам. Благодаря ви! Лека работа, господа, в центъра и отдясно!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря Ви, господин Захариев!
ЗАХАРИ ЗАХАРИЕВ: Това говори за просташко отношение преди всичко! Но това ви е нивото, господа! (Микрофонът е прекъснат и фразата не се чува в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Много Ви моля, Вие прекратихте. Моля Ви се! Не се връщайте втори път, не съм Ви дал думата, господин Захариев.
Думата има господин Карадимов. 3012.3
РОСЕН КАРАДИМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Росен Карадимов, 31. Ямболски многомандатен район, БСП.
До това гласуване аз мислех, че все пак в тази зала може да надделее професионализмът. Не се оспорва логиката на този закон, господа. Но когато с този текст се тръгва срещу принципи, които са от римското право залегнали в гражданскоправната наука, аз не мога да бъда спокоен, защото това показва, че в името на една цел могат да бъдат използувани всички средства.
В дясната страна на залата аз имам трима бивши преподаватели. Доцент Гоцев, обръщам се към Вас, Вие сте ми преподавали гражданско право. Не се ли срамувате от това, което направихте? Асистентът Драгия Драгиев преподава по гражданско право. Бих го попитал не се ли срамува от това, което направи? Госпожа Снежана Ботушарова преподава конституционно право. Като юрист я питам - не се ли срамува от това, което направи? Обръщам се персонално и към Георги Марков, когото много уважавам като юрист: Георги, можеш ли да приемеш подобен текст за правото на задържане и за неоснователното обогатяване? Обръщам се и към господин Джеров: ако вие сте достойни юристи, аз се надявах, че поне пет гласа ще има против от страна на СДС.
Поисках думата за вот, когато видях, че групата гласува монолитно - 90 към 0. Не мога да приема да се пренебрегва професионалната етика, професионалните качества, в името на една конюнктурна цел. Всички останали мога да ги разбера. Имат своите интереси. Но да се нарушава принцип, който дори в предишния режим не беше нарушаван, извинете, господа, това наистина не мога да го разбера. Не искам да обиждам никого от вас, просто за мене от този момент нататък за професионализъм в тази зала не бива да се говори! Може да се говори само за политика и липса на морал! (Ръкопляскане от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви! Господин Гоцев, Вие за какво? Не е реплика, това беше обяснение на вот. Моля Ви се, нека да продължаваме. (Шум в залата) Господин Гоцев, не обръщайте внимание на обидите.
Имате думата, господин Джеров. 3012.4
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Минаваме към чл. 5, който първо е може би най-дългият текст - с шест алинеи и съответно на това има много предложения, има промени.
"Чл. 5, ал. 1. Физическите лица, придобили собственост върху имоти, подлежащи на възстановяване по този закон, задължително се обезщетяват от държавата или общината с равностоен недвижим имот при следните условия:
1. Да са били картотекирани като крайно нуждаещи се по реда на Наредбата за разпределяне и продажба на жилища от първа до трета група в населеното място, в което са придобили имота, или в това, в което са имали постоянното си местожителство преди придобиването;
2. Да не са придобили собствеността чрез използуване на служебно или партийно положение, или чрез злоупотреба с власт.
Ал. 2. Ако лицето, отговарящо на условията по ал. 1 не може да получи равностойно жилище в 3-месечен срок от влизане на този закон в сила, общината задължително му заплаща 12-кратната стойност на цената, която е заплатил за жилището, подлежащо на възстановяване.
Ал. 3. При възможност и при поискване на лицето, отговарящо на условията по ал. 1, общината е длъжна да му прехвърли право на собственост върху подходящ жилищно-строителен парцел, със стойността на който се намалява размерът на обезщетението по предходната алинея. 3012.5
Ал. 4. С правата по предходните алинеи се ползват и тези физически лица, чиито договори за закупуване на недвижими имоти от държавата, общините и обществени организации или техни фирми, както и кооперации са били обявени за нищожни или са унищожени по съдебен ред.
Ал. 5. Лицата, които не отговарят на условията по ал. 1, получават само заплатената от тях сума при придобиването на имота.
АЛ. 6. Начинът на обезщетяване се определя със заповед на кмета на общината, в която се намира недвижимият имот. Заповедта подлежи на обжалване по реда на Закона за административното производство."
сега да започнем с предложенията.
Господин Евгени Друмев има много предложения. Ще ви ги прочета, за да може да бъдат поставени на гласуване.
В ал. 1 след "недвижим имот" се вмъква "по цени, действащи към датата на сключване на обявената за нищожна сделка".
Т. 1 става т. 1а. (Не мога да видя само как ще стане и на базата на какво)
Към ал. 1 се създава нова т. 1б със следното съдържание: "да са придошли от други краища на страната и устроени по 44ПМС от 1989 г.".
Към ал. 1 се предлага нова точка 1в: "да са освободили ведомствени или жилища от жилфонд тези, с отчуждени и разрушени жилища, както и обитавалите жилища с недостатъчна по нормите на ЗТСУ жилищна площ".
АЛ. 2 - "може" се заменя с "желае".
АЛ. 6 отпада.
Много се извинявам за откровената редакция към господин Евгени Друмев. Мисля че не е юрист, нямам представа за неговото образование. Но когато се правят норми, когато се предлагат правни норми, те трябва да бъдат дадени с правната терминология. Жилища от жилфонд не зная колко години вече не съществуват. "Недостатъчна по нормите на ЗТСУ жилищна площ" - къде са нормите в ЗТСУ? Бих го помолил да ми ги покаже, защото такива няма и т.н. Сл.Р/ЗТ 3013.1
Просто юридически невъзможна терминология и неправилно препращане към нормативни актове.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Експерти се купуват, но морал - не.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Моралът е в този, който пише. Аз не се обаждам по медицински или архитектурни проблеми.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Господин Георги Божинов, много Ви моля, ние получаваме две трети допълнително възнаграждение, за да плащаме на юристи. Който не е юрист, ще си ангажира юрист.
Господин Мулетаров, имате думата.
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: И още нещо, господин председател. Господин Гинчо Павлов предлага от т. 11, ал. 1 на чл. 5 да отпадне изразът "от първа до трета група".
Извинявайте, но било т. 1, защото дословно го чета: корекцията е: "от т. 1, ал. 1 на чл. 5 - да отпадне изразът "от първа до трета група".
Това са постъпилите предложения във връзка с чл. 5.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви. Господин Гоцев, думата ли искате? (Шум в малцинството) Нека веднъж дам на дясната страна думата. Трибуната е и тяхна, моля ви се, господин Гоцев. Или ще отстъпите. Имате думата. Господин Мулетаров, извинявам се. Господин Гоцев, имате думата.
ВАСИЛ ГОЦЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Искам да взема отношение само във връзка с ал. 2. Това е за дванадесеткратното изплащане на сумата. Искам да подкрепя този текст и да изложа съображенията защо е необходим. Имат се предвид онези граждани, аз не употребявам думата "добросъвестни", защото за нас юристите се знае, че това, за което тук става дума, не е добросъвестността в правнотехническия смисъл на думата, а за онези граждани, които не са използвали служебното си положение и не са злоупотребили с властта си. Те трябва да бъдат обезщетени.
Идеята е следната. Като се има предвид, че жилищата тогава са закупени, защото са за градски имоти, по Наредбата за оценка на недвижимите имоти и че тази наредба тогава беше относително ниска, и инфлацията, която за жилища в момента е около 10 на сто, дадено е да се получи повече, отколкото е нормалната инфлация и което отговаря на действителната пазарна стойност на имоти, които в тези райони Министерството на правосъдието, съвместно 3013.2 с Комисия от Президентството установи, че се продават.
Това отговаря и на подобренията, които са извършени и за които стана преди малко дума. Подобренията, които са извършени, е прието в законопроекта, че се изплащат по правилата на неоснователното обогатяване. Това означава, че ще се заплати онази стойност, която е разходвана по извършване на подобренията, и което е в синхрон с друг реституционен закон, който ние приехме, ставаше въпрос за магазините и след това за жилищата.
Следователно тези 2 процента повече от 10 на сто, отколкото е инфлацията, представляват и увеличената стойност, ако щете, на подобренията, които - похарчено е толкова, но днес те струват повече.
Това означава, че имотът днес се оценява и с повишената стойност на подобренията.
Право на задържане обаче не може да се признае. И това нещо юристите, които работят добре гражданско право, го знаят, когато обезщетението става на базата на неоснователното обогатяване. След като ние обезсилваме нотариалните актове, ако приемем този текст, ние нямаме основанията за право на задържане, защото право на задържане има само или добросъвестният владелец, което значи на правнотехнически език "придобил нещо на годно правно основание дефектите", което не е знаел, или онзи, който не се е противопоставял на извършено подобрение, въпреки че е можел да се противопостави.
Не е такъв случаят и затова не е признато правото "незадържане". А дванадесетте процента покриват всички инфлационни процеси и са малко над тях. И това води до едно справедливо, по мое разбиране, относително справедливо обезщетение на едните и на другите, като се има предвид, че се свързва с това хората да са били картотекирани, тоест да са били нуждаещи се. Този, който е бил нуждаещ се, ще получи достатъчно средства, за да си вземе ново жилище, а ако желае, ще получи и жилищностроителен парцел, на който да построи.
Ние знаем, че след всичко онова, което се случи с тези хора през онези години, не е възможно еднакво справедливо да бъдат обезщетени едните и другите. Това е безусловно така. Коя 3013.3 е причината за несправедливостта, всеки български гражданин я знае, включително вие от лявата страна.
Въпросът е да се създаде един закон, който да бъде помалко несправедлив за по-голям кръг от хора. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви, господин Гоцев. Има думата господин Спас Мулетаров. След него Драгия Драгиев.
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Ст. Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Спас Мулетаров, 12. избирателен район, Българска социалистическа партия. Въпреки убедителното слово на господин гоцев, искам да споделя, че действително този закон е изпълнен с противоречия и правни абсурди. Но излизам конкретно по текста да подкрепя две предложения, на които имам чувството, че изобщо не се обръща внимание, а те са доста съществени.
Първото от тях се отнася за т. 1 на чл. 5, ал. 1, където се предлага да отпаднат от първа до трета група. Това е съвсем разумно и сериозно предложение. Крайно нуждаещите се са крайно нуждаещи се в зависимост от степенуването и подреждането. И ако ние искаме да бъдем справедливи към тези хора, трябва да останат изобщо регистрираните и картотекираните като крайно нуждаещи се.
Вторият ми въпрос е следният. Струва ми се, че това предложение, което беще направено от господин Друмев, е свързано с едно законодателно недоразумение, каквото виждаме в този текст. В чл. 5, ал. 1 се говори, че тези лица, които са придобили собствеността върху имотите, задължително се обезщетяват от държавата с равностоен недвижим имот.
Ние всички знаем какво значи "задължително". Това е едно понятие, което няма друго тълкуване, освен че трябва да се изпълни във всички случаи така, както посочва законът. Тоест няма друга алтернатива, освен те да бъдат обезщетени задължително с жилище.
И изведнъж в ал. 2 казваме, че ако лицето не може да получи "равностойно жилище". Какво значи това? Дали не трябва да бъде задължително или трябва да бъде изменено в ал. 1 задължителното? Или изобщо не може, изключва задължителността и се поражда една нова хипотеза? 3013.4
И аз затова подкрепям направеното предложение вместо "не може", да бъде "не желае". Тъй като в противен случай ние обезсмисляме съдържанието на ал. 1 за задължителността на обезщетяването.
И ви моля да вникнете в тези предложения и при гласуването да не се гласува механично, както стана досега, тъй като ще увеличим парадоксите и юридическите недоразумения, които започнахме от началото на този закон. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не обиждайте народните представители с механично гласуване. Много ви моля.
СПАС МУЛЕТАРОВ: Парадокси и юридически недоразумения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Казахте "механично гласуване", много ви моля!
Има думата господин Драгия Драгиев.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ (СДС): Понеже се спомена моето име, чувствам се задължен да кажа само две думи. Това е и като реплика.
ГЛАСОВЕ ОТ МАЛЦИНСТВОТО: Ако може накрая да вземете думата.
ГЛАС ОТ МАЛЦИНСТВОТО: Като реплика.
ДРАГИЯ ДРАГИЕВ: Ние сме единомишленици с господин Карадимов, че това по своята същност е един справедлив закон. И тогава когато една житейска несправедливост, една човешка несправедливост трябва да се поправя с юридически средства, безспорно е, че ние трудно ще намерим оптималната фэигура, за да разрешим този болен въпрос.
Що се отнася до чистотата на правните фигури, ако искате да ги знаете, след като в чл. 3 е записано, че "нотариалните актове се обезсилват", то чистата хипотеза в чл. 4, господа, е чл. 55 - "отпаднало основание".
Защо не се предвижда правото на задържане? По няколко причини. Първо, огромното обезщетение, което е посочено в този закон. На второ място, алтернативите, които са дадени за обезщетение. И те не противоречат, господин Мулетаров, на принципа на задължителността. 3013.5
И на трето място, ако отворите закона в допълнителните разпоредби, вие ще видите, че там има установен един задължителен срок, който гарантира правата на гражданите, които се намират сега в тези жилища.
Така че, независимо че правото на задържане не е признато, а то не може да бъде признато при хипотезата на чл. 55 от Закона за задълженията и договорите, тези права са гарантирани екс леге. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Имате думата за дуплика, господин Мулетаров. 3013.6
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Аз не останах с впечатление, че господин Драгиев направи реплика на моите бележки. Той по-скоро се спря на чл. 4, по който бяха изчерпани всички реплики и дуплики и той беше гласуван. Съжалявам, че той не взе отношение именно по това крещящо противоречие, на което аз се спрях - задължителното обезщетяване. И ако не може да получи, след като трябва, задължително да бъде обезщетен. Нищо не чух.
Но искам да допълня нещо друго, господин Драгиев.
Когато един закон възстановява справедливост, той в никакъв случай не трябва да създава нова несправедливост. А точно това прави този закон. Какво са виновни добросъвестни купувачи,...
ИВАН КУРТЕВ (от място): Те са безсъвестни.
СПАС МУЛЕТАРОВ: ... които са били картотекирани като крайно нуждаещи се, независимо в коя група. И са закупили жилища от държавата или от съветите. И сега те трябва да понасят последиците от някакви неправомерни действия и в името на възстановяване на справедливостта да бъдат несправедливо ощетени.
Това не е нормативно решение и не трябва да се допуска в нито един закон.
Съжалявам, че така трябва да разсъждават юристи като господин Драгиев.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря на господин Мулетаров.
Нека правителството да вземе отношение.
Господин председателят на Народното събрание иска да вземе отношение.
СТЕФАН САВОВ (СДС): Просто аз смятам, че прекалено много се въртим около това "добросъвестни". Никой не е бил добросъвестен от тези хора. (Възгласи от БСП: "А-а-а!") Никой!
ГЛАСОВЕ ОТ БСП: Ето ги на балкона!
СТЕФАН САВОВ: Да, на балкона! Аз ще дам примери от 1944 г., когато купуваха от евреите. (Оживление) Точно така беше, господа. А че са на балкона, това не значи, че са добросъвестни. Защото всеки знаеше, че тези хора, турците, биват изгонени и всеки знаеше много добре какво прави държавата. МР/КП 3014/1.
Все пак с този закон се възстановяват доста техни права, връщат им се пари. Но недейте да говорите за добросъвестност. Недейте да говорите за добросъвестност. Тук морално всеки знаеше какво прави, всеки знаеше, че изкупува едни имоти, които не са негови, които не са български. Имоти, които всеки един трябваше да знае, че един ден трябва да се върнат. (Възгласи на неодобрение от БСП и ръкопляскания от мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви, господин Савов!
Има думата заместник-министър председателят.
Моля за тишина в залата. Моля, уважавайте заместникминистър председателя на България.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Уважаеми господин председателствуващ, уважаеми дами и господа! От лявата страна много хора, които очевидно изобщо не са учили гражданско право, тъй като след 1951 г. в Народна република България изобщо не се учеше цивилизовано гражданско право, а правото на комунистическата общонародна държавна собственост (смях), те ни дават лекции. Сега позволете ми на мен аз пък да ви дам една лекция. (Оживление)
ГЛАСОВЕ ОТ БСП: А, не, не, не!
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ПРЕДСЕДАТЕЛ СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Господа, знаете ли кой е добросъвестен владелец? Който придобие недвижим имот въз основа на един титул, чийто недостатък той не знае, т.е. който купи с нотариален акт от несобственик, е добросъвестен владелец. Какви са последиците от добросъвестното владение? Че той придобива имота с 5-годишна съкратена давност. Изтекла ли е 5-годишната давност от момента, в който те са го придобивали? Не е, очевидно. Значи, въобще престанете да говорите за недобросъвестност и добросъвестност.
Второ, направи се възражение, че първата алинея задължавала общините да предоставят равностоен имот, а втората алинея казва: "Ако това е невъзможно". Ами, известно ли ви е, понеже си позволихте да ме учите на римско право, правилото: "Ин посибилиа нула облигацио" - че за невъзможното няма задължения, какъв е смисълът на този текст? Ако общината има възможност да се реституира равностоен имот в натура, тя е длъжна да го направи. И ако не го направи, засегнатият има право да обжалва пред съда решението по ЗАП (Закона за административното произ3014/2. водство). А ако не е възможно, чак тогава той трябва да плати 12-кратно това, което е получило лицето, за да му се даде възможност да си построи имот. И плюс това, дава се още една привилегия - дава му се възможност да получи безплатно жилищен терен, върху който с тия 12-кратно получени средства той може спокойно да си построи свое жилище. Дава му се право и до 1 април да продължава да строи в своя имот, в така придобития имот, макар че няма право на задържане.
Това е едно съвсем справедливо социално решение. И моля ви се, недейте да наливате масло в огъня на социалното напрежение. (Възгласи на одобрение от мнозинството и неодобрение от малцинството) Никой няма интерес и вие нямате интерес от това!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Благодаря ви!
Господин Райчевски има думата по процедурен въпрос.
(Към Георги Божинов от БСП): Много ви моля, не съм ви дал думата.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (от място): Но за реплика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Много ви моля, минете там. оттук няма да ви дам думата. Моля ви се!
Господин Райчевски, направете си предложението.
ОБАЖДАТ СЕ ОТ БСП: Реплика, реплика!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Ще направим репликата, господин Мелутаров. Процедурно предложение и след това ще ви дам думата.
Процедурно.
СТОЯН РАЙЧЕВСКИ (СДС): Господин председателствуващ, уважаеми дами и господа народни представители! Искам да направя процедурно предложение за прекратяване на дебатите. По две съображения. Първо, че те се водят вече почти като на първо четене, а сега сме на второ четене. Второ, бяха направени доста предложения, справедливи много от тях. Предполагам, че при гласуването много от народните представители ще имат възможността да изразят своето отношение към тях.
Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля - за обратно становище... Вие за реплика бяхте. За обратно становище?
Господин Георги Божинов, елате и за едното, и за другото. Ще бъде едно и също. И за обратното предложение ще бъде, 3014/3. и за реплика към господин Савов. Съберете ги на едно място.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Няма да е съвсем същото, господин председателствуващ.
Искам да възразя на председателя на Народното събрание господин Савов. Той каза, че тези хора не мож еда бъдат добросъвестни, защото са знаели. Моята теза е следната:
Разтопената стъкломаса в пещите не можеше да застине. (Шум) Трябваше да дойдат други хора на местата на тези, които напуснаха! Кравите, които трябваше да бъдат издоени, не можеха да останат неиздоени, господа. Трябваше да дойдат други хора, за да заемат тези места. А тези хора трябваше да има къде да живеят, за да продължи този нормален производствен процес! (Възгласи, шум и недоволство от мнозинството)
Колкото и да крещите, вие не можете да вмените чувство на вина на тези хора, че са недобросъвестни. Те заеха местата, които се освободиха - в технологията. (Шум)
РЕПЛИКА: Всеки си носи последствията!
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Нищо не си носи!
И аз възразявам на господин министъра, че те са също така недобросъвестни. Това са честни трудови хора, благодарение на които я има България!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Вие ги излъгахте тези хора, господин Божинов.
Гласуваме процедурното предложение на господин Райчевски. Моля, гласувайте.
АНА МИЛЕНКОВА (от място): Реплика за противно становище поне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Не. Моля ви, гласуваме проц;едурното предложение на господин Райчевски за прекратяване на разискванията. Моля, гласувайте.
Ще ви дам думата за реплика след това. Още двама останаха за реплика.
Вие, когато говорите едновременно всичките, не знаете какво искате. Уточнихме се с господин Божинов: дадох му думата и за едното, и за другото.
Моля, гласувайте.
АНА МИЛЕНКОВА (от място): А репликите кога? 3014/4.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Ще ви дам сега, след гласуването.
За прекратяване на разискванията по чл. 5 от законопроекта гласуваме. Моля, народните представители да влязат в залата и да имат търпение още две минути.
Резултат: от общо 181 гласували народни представители, 110 - за, 69 против, 2 се въздържат.
Приема се предложението за прекратяване на дебатите.
Останаха две реплики спрямо господин Савов.
Госпожа Миленкова има думата. Много моля да бъдете съвсем кратка. 3014/5.
АНА МИЛЕНКОВА )ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖТ, ХРП, СМС, ПБСМ, НЛП "Стефан Стамболов", СДПД "Ера-3"): Колеги, моята реплика е съвсем кратка. Аз бих искала да поставя въпроса: дали след Освобождението българските гарждани, които са закупували имоти на заминали в Турция, тогава са били също недобросъвестни? Това е по повод на изказването на господин Савов... (шум в залата и реплики от блока на СДС, които не се разбират)
И на второ място, бих искала да кажа, че при договор за покупко-продажба собственик се става с плащането на цената, а не с 5-годишна давност, както говореше министърът на правосъдието. (Единични ръкопляскания от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Добре, че и господин Савов беше тук.
Господин Мулетаров... Трета реплика към изказването на господин Савов. Господин Мулетаров, към изказването на господин Савов, нали?
СПАС МУЛЕТАРОВ (встрани от микрофоните): По текста, по който господин министърът взе отношение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: А, по отношение на господин министъра - не! Прекъснахме дебатите, много ви моля!
СПАС МУЛЕТАРОВ (встрани от микрофоните): Но как сте прекъснали дебатите?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Така го глсувахме... (силен шум в залата)
СПАС МУЛЕТАРОВ (встрани от микрофоните): А господин Савов...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Кога господин Савов?
СПАС МУЛЕТАРОВ (встрани от микрофоните): Репликата към господин Савов...
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Аз тогава ги помолих да прехвърлят...
Ако искате...
СПАС МУЛЕТАРОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖТ, ХРП, СМС, ПБСМ, НЛП "Стефан Стамболов", СДПД "Ера-3"): Вижте, аз не искам да се връщам към това, което казах за справедливостта на закона, но просто това, което преди малко се спомена, и включително от господин министъра - това не е реплика, а само едно обяснение, СД/МБ 3015.1. че задължително се обезщетяват, на практика не може да стане, тъй като аз съм убеден, че в най-малко 80 процента от селищата просто не могат да намерят такива имоти, за да ги обезщетят задължително.
Следователно самото понятие, самата дума "задължително" е нереалистична. Тя не може да намери приложение в практиката. И затова се предлагаше тази корекция в ал. 2. И господин министърът правилно каза: "ако съветите имат възможност". Така е. Така ще бъде нап рактика - ако имат възможност, ще ги обезщетят.
Просто този текст, в тази му част задължително не може да съществува. То без последствия ще бъде реално прилагане. Не може да се приложи реално.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Понеже са направени доста предложения, няма да успеем до три минути да гласуваме целия текст. Затова гласуването на чл. 5... Разискванията ги прекъснахме, с тях ще започнем утре. (Шум в залата) Аз съм длъжен като председателствуващ събранието да съобщавам с какво ще започнем утре.
Има думата за лично обяснение госпожа Ана Миленкова. (Шум в залата, народните представители от СДС и ДПС стават прави и се подготвят да напуснат залата)
Може би взаимно се обиждахме. Никой не се сърди за обидите. (Шум в залата, реакция: "А-а-а!")
АНА МИЛЕНКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖТ, ХРП, СМС, ПБСМ, НЛП "Стефан Стамболов", СДПД "Ера-3"): Колеги, днес четирикратно аз бях... (Реплика от СДС: "Цял ден нея слушаме)
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Много ви моля за тишина! Моля! Който иска, ще слуша, който не иска... Гласуване няма да има за личното обяснение.
АНА МИЛЕНКОВА: Други дни аз съм слушала други... (Шум в залата)
Господин председател, аз не мога да направя личното си обяснение при този шум.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля за тишина в залата, иначе ще прекъсна заседанието! (Звъни) (Реплика от блока на СДС: "Цял ден я слушаме нея!")
АНА МИЛЕНКОВА: Четирикратно по тия микрофони прозвуча обвинение срещу мен, че аз не съм прочела протокола... 3015.2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КАДИР КАДИР: Моля за тишина! Прекъсвам заседанието! Няма тишина! (Звъни) От уважение към оратора прекъсвам заседанието!
(Закрито в 20.00 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:Стефан Савов
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:Кадир Кадир
СЕКРЕТАРИ:
Илиан Илиев
Руслан Семерджиев