Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
СТО И ЕДИНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 22 юли 1992 г.
Открито в 15 ч. и 02 м.)

22/07/1992
Председателствували: председателят Стефан Савов и заместник-председателят Снежана Ботушарова
Секретари: Илхан Мустафа и Трифон Митев
(15 ч. и 02 м.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Уважаеми народни представи¬тели, заседанието ще започне в 15,30 ч. Затова, моля ви се, качете се горе и трите парламентарни групи - имате заседание.
Точно в 15,30 ч. започваме.
(15 ч. и 40 м.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Откривам заседанието. Моля, госпожи и господа народни представители, заемете местата си.
Пред вас е програмата. Тя е само за тази седмица и дано успеем действително да я изпълним.
ПРОГРАМА ЗА СЕДМИЦАТА
1. Избор на анкетна комисия за разследване на обвине¬нията срещу председателя на Българска народна банка - Тодор Вълчев.
2. Разисквания по проекта за решение за гласуване вот на недоверие към Министерския съвет.
3. Първо четене на законопроекта за ратифициране на Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи и на Допълнителния протокол към нея от 20 март 1952 г.
4. Първо четене на законопроекта за приемане на декла¬рации по смисъла на чл. 25 и чл. 46 от Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи за признаване на компе¬тенцията на Европейската комисия по правата на човека да раз¬глежда жалби от частни лица, неправителствени организации или групи лица, и на задължителната юрисдикция на Европейския съд по правата на човека.
5. Второ четене на законопроекта за изменение и допъл¬нение на Кодекса на труда.
6. Избиране на състави и изслушване на доклади на пар¬ламентарни комисии.
7. Гласуване по проекта за решение за вот на недоверие към Министерския съвет.
8. Годишен отчет на Българска народна банка.
9. Първо четене на законопроекта за ратифициране на Договора за приятелство, добросъседство, сътрудничество и сигур¬ност между Република България и Република Турция.
10. Първо четене на законопроекта за ратифициране на Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване.
11. Второ четене на законопроекта за изменение и допъл¬нение на Наказателно-процесуалния кодекс.
12. Второ четене на законопроекта за възстановяване на собствеността на недвижими имоти на български граждани от тур¬ски произход, направили постъпки за заминаване в Република Тур¬ция и други страни през периода май - септември 1989 година.
13. Отговори на актуални въпроси и питания.
По общо съгласие в Председателския съвет решихме преди всичко да съставим тази комисия - да сложим на първо място избора на анкетна комисия за разследване на обвиненията срещу пред¬седателя на Българската народна банка Тодор Вълчев. Вие знаете и от пресата, и тук беше обявено, че той е подал оставката си при мен. Затова решихме да направим една анкетна комисия. Обяс¬нявам само защо сме сложили това като точка първа.
Нашето предложение е тази анкетна комисия да бъде със¬тавена от трима души - по един от парламентарна група, и то по общо мнение беше това да не бъдат хора, свързани точно с финансовите комисии и с банката, за да могат да вземат едно съвсем правилно решение.
Второ. - Разисквания по проекта за решение за гласу¬ване вот на недоверие към Министерския съвет.
Но преди това трябва - госпожа Ананиева искаше да даде предложение, мисля... Заповядайте.
НОРА АНАНИЕВА (от място): По дневния ред сме дали пред¬ложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: По дневния ред са постъпили следните предложения. Моля ви, внимавайте, защото ще трябва да гласуваме по тях:
Предложение от народните представители Вълкан Вергиев и Юрий Борисов за включване в дневния ред разглеждането на проект за решение за създаване на анкетна комисия за разследване на действията на полицията срещу участниците в младежкия увесе¬лителен бал, проведен на 10 юли 1992 г. на площад "Александър Батенберг".
Това предложение от господин Вълкан Вергиев и господин Юрий Борисов, за да бъде включено в дневния ред, трябва да бъде гласувано. Моля, гласувайте дали да се включи предложението на господин Вергиев и на господин Юрий Борисов.
Моля народните представители да влязат в залата. Моля ви, гласувайте.
От всичко 212 гласували народни представители, 105 са за, 107 - против, въздържали се няма. Отхвърля се предложението.
Второ предложение от народния представител Красимир Премянов за включване в дневния ред - разглеждане на проект за решение за създаване на временна анкетна комисия за изяснява¬не факти и обстоятелства, свързани с прояви на корупция в орга¬ните на държавната власт и управление след 13 октомври 1991 година.
Моля, гласувайте кой е за предложението, кой е против него.
От всичко 214 гласували народни представители, 102 са за, 105 против, въздържали се 7.
Отклонява се предложението.
Има предложение от народните представители Нора Ана¬ниева и Стефан Стоилов за включване в дневния ред като точка първа разискване на проект за решение за гласуване вот на недо¬верие към Министерския съвет. Госпожа Ананиева, ние сме го вклю¬чили в програмата и няма смисъл да го подлагаме на гласува¬не.
Има предложение от народния представител Нора Анание¬ва за цялостна програма на Народното събрание в периода 22-51 юли. Мисля, че днес го гледахме (поглежда към Нора Ананиева). Също отпада.
Предложение от народните представители Иван Генов и Филип Боков за включване в програмата за работата на Народното събрание в периода 22-31 юли като точка втора на законопроект за ратифициране на Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи - също е включено и също не го подлагам на гласуване.
Предложение от народните представители Никола Койчев и Мариела Митева за включване в програмата за работата на Народ¬ното събрание като точка 3 - второ четене на законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда - също е включено и няма смисъл да го поставям на гласуване.
Предложение от народните представители Росен Хубенов и Ана Караиванова за включване в програмата за работа на Народ¬ното събрание в периода 22-31 юли като точка пета - второ четене на законопроекта за устройство на съдебната система. Ние в тази седмица не сме предвидили това. Господин Джеров, докъде е стигнала работата? Предвижда ли се другата седмица това да може да бъде включено?
ДОКЛАДЧИК АЛЕКСАНДЪР ДЖЕРОВ: Господин председател, дами и господа! Законопроектът мина на първо четене. Беше предо¬ставен на Министерството на правосъдието и една работна група обсъди предложенията. В момента той е готов за внасяне на второ четене в Законодателната комисия. Това е един огромен закон, нека да имаме и това предвид.
Законодателната комисия счита, че това ще бъде една от основните нейни задачи през месец септември. Другото е абсурд да го мислим.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Хубенов и госпожа Караиванова, съгласявате ли се да оттеглите вашето предложение с оглед на това, че ние няма да можем тази седмица да минем и Кодекса на труда, и доверието в правителството и т.н.?
Заповядайте.
РОСЕН ХУБЕНОВ (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов", СМС, СДПД "Ера-3"): Господин пред¬седател, този закон трябваше да бъде приет до 12 юли т.г. според Конституцията. Аз държа да бъде подложено нашето искане на гла¬суване.
ГЛАСОВЕ ОТ СДС: Къде беше, ти?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре. Моля ви, нека не губим време, моля да не губим време. Поставям на гласуване предложе¬нието на господин Хубенов и госпожа Караиванова. С всичките резерви, че ако в Законодателната комисия не може да мине, няма да мине. (Шум в залата) Но аз поставям въпроса на гласуване.
Моля, всички народни представители да седнат по местата си.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата. От гласували общо 219 - 102 са гласували за, 109 - про¬тив, 8 въздържали се.
Отклонява се предложението.
Предложение от господата Стефан Стоилов и Васил Нико¬лов за включване за работа на Народното събрание точка четвърта - Проект за решение за приемане... (не го поставям на гласуване, защото то е влязло в програмата. Господин Николов и господин Стоилов, вие виждате, че годишният отчет на Българската народна банка влиза в програмата).
Предложение от народните представители Росен Хубенов и Спас Мулетаров, направено на основание на чл. 37, ал. 1 и ал. З от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за включване в програмата за работа на Народното събра¬ние в периода 22-31 юли 1992 г. като точка осма - Отчет на пред¬седателя на Законодателната комисия и председателя на Народното събрание за досегашната законодателна дейност на Народното събра¬ние и приемане на законодателна програма на Народното събрание, във връзка с § 3, ал. 2 и ал. З от Преходните и заключителните разпоредби на Конституцията на Република България.
Аз се съмнявам, че такъв отчет е нужно да се направи, защото вие винаги можете да прегледате какво е направено. В
Правния отдел се води точна статистика. Така че по този въпрос аз не виждам необходимостта да се прави един отчет.
А относно програмата, за която става въпрос, във връзка с § 3, ал. 2 и а-л. 5 от Преходните и заключителните разпоред¬би ние сме задължени да направим това нещо и ще трябва да го направим. Така че смятам, че този въпрос, господин Мулетаров, не подлежи на обсъждане.
Господин Мулетаров, чувате ли ме? (Шум в залата) Господин Хубенов, имате думата, тъй като и вие сте вно¬сител.
РОСЕН ХУБЕНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХМД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов", СДГ1Д "Ера-3") (продължава шумът в залата): Вземам думата, за да поясня какво означава ал. 2 на § 3 от Конституцията, от Преходните разпоредби. В едногодишен срок от влизане на Конституцията в сила Народното събрание отменя тези разпоредби на заварените закони, които не са отменени по силата на непосредственото действие по чл. 5, ал. 2 от Конститу¬цията.
Ал. 3. Задължава Народното събрание и Министерския съвет (който и да е той в този тригодишен период) в тригодишен период да приеме всички онези закони, които изрично са посочени в Конституцията."
Едногодишният срок вече изтече на 12 юли. И в дебатите по искането на вот на недоверие на правителството ние ще развием и този аргумент.
ГЛАСОВЕ В МНОЗИНСТВОТО: А-а-а!
РОСЕН ХУБЕНОВ: Тригодишният период тепърва предстои. Но за този период ние трябва да знаем с какво ще се занимава Народното събрание. До момента то се занимава с всичко друго, но не и с отговаряне на нуждите на обществото (шум в мнозинството) и не и с изпълнение на задълженията... (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, говорете по ваше¬то предложение... Говорете по вашето предложение.
РОСЕН ХУБЕНОВ: ...които Конституцията и законите на тази страна му вменяват. (Продължава шумът в залата) Държа да се гласува и това предложение. (Шум и протестиращи гласове от страна на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тъй като това е едно задъл¬жение на Народното събрание, аз няма да го поставям на гласува¬не.
Защото ние сме длъжни да отговорим на всяко задължение, което ни поставя Конституцията.
И последното предложение включва искане от народните представители Елена Поптодорова и Милен Чакъров за освобожда¬ване на народния представител Христофор Събев като председател на Комисията по вероизповеданията. (Шум в залата) Господин Хрис¬тофор Събев, който беше досега тук, намери за нужно като че ли да излезе. Кажете на Негово Преосвещенство да се върне. (Продължава шумът в залата) Добре, и без него мога да продължа рабо¬тата. Тъй като изборът става чрез събиране на представители¬те от парламентарните групи (Христофор Събев влиза в залата), повтарям, Дядо Христофор, и за вас, защото ви искат оставката. Тъй като изборът става, като представители на трите парламентарни групи идват при председателя и заедно с него предлагат пред¬седател, явно е, логично е, че искането за оставка трябва да стане така. Така че утре или вдругиден ще събера представители на трите групи, за да обсъдим този въпрос преди всичко в Предсе¬дателството. Така че и този въпрос не го поставям на гласуване.
При това положение, моля, ако няма други предложения, а те бяха доста досега да гласуваме дневния ред. Моля, гласувай¬те.
Аз моля народните представители при гласуване да си заемат местата. Госпожице Русева, Негово Преосвещенство отец Христофор, моля ви се. Няма защо непрекъснато да има движе¬ние в залата. Това, разбира се, се отнася и за господин Дърмов, но той не ме чува.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата.
От общо 212 гласували, за предложението са гласували 199, против няма, въздържали се 13.
Преди да започнем дневния ред, длъжен съм да ви прочета постъпилите законопроекти:
законопроект за допълнение на Указа за насърчаване на раждаемостта. Вносител - Златка Русева. Комисии: Законода¬телната комисия, Комисия по труда и социалното осигуряване;
- законопроект за изменение и допълнение на Закона за вътрешните работи, вносител Министерски съвет,, разпределен в Законодателната комисия, Комисията по националната сигурност,
Комисията по труда и социалното осигуряване; (Шум в залата)
- законопроект за изменение (моля ви се, тишина в зала¬та)... Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за възстановяване собственост върху някои магазини, работилници, складове и ателиета, вносители Манол Тодоров, Константин Размов и Дако Михайлов, разпределен в Законодателната комисия, Комисията по бюджета и финансите и Икономическата комисия;
- законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване собствеността върху някои отчуждени... (Вижте, уважаеми госпожи и господа народни представители, неведнъж се е случвало, защото не слушате точно тази част от нашите разисква¬ния или по-скоро от моето задължение да ви прочета законо¬проектите, след това да идват питания защо този законопроект не е внесен или не е дошъл при мен. Моля ви се, затова повече внимание).
- законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване собствеността върху някои отчуждени имоти по Закона за благоустройството на населените места, Закона за държавните имоти, Закона за собствеността, вносители Манол Тодо¬ров, Константин Размов и Дако Михайлов, разпределен в Законода¬телната комисия, Комисията по бюджета и финансите, Икономическата комисия;
- проект за решение за допълнение на Решението на Народ¬ното събрание за утвърждаване на плана на Националния статисти-(ески институт за статистически изследвания. Група народни представители от СДС, разпределен в Законодателната комисия;
- законопроект за допълнение на Закона за данък върху оборота и акцизите - Венцеслав Димитров и Иван Пушкаров - народ¬ни представители, разпределен на Законодателната комисия, Комисия¬та по бюджета и финансите;
- проект за решение за гласуване на недоверие на Ми¬нистерския съвет на Република България. Група народни представи¬тели от Предизборния съюз на БСП; (Шум в залата)
- проект за решение за създаване на Варненски универси¬тет, вносител Министерски съвет, разпределен в Законодателната комисия, Комисията по образованието и науката.
Понеже някои се обадиха, искам да изясня защо пак каз¬вам Парламентарния съюз на БСП. Затова защото днес за съжа¬ление това, което ми се даде, не е перфектно. Веднага дойдоха от "Ера-3", те са посетили и госпожа Ананиева (шум в залата) и казаха, че вие ги изпускате. (Ръкопляскания в мнозинството)
Така че, докато не сложите и "Ера-3", след като на бюле¬тината ви е имало "Ера-5", и след като Върховният съд има реше¬ние, че неправилно "Ера-3" е била извадена от този Предизбо¬рен съюз, аз няма да приема така регистриран този съюз. Госпожа Ананиева каза, че има и други начини да се регистрират.
Госпожа Ананиева, думата ли желаете? Но не като пред¬седател на Парламентарния съюз, давам ви думата като народен представител. (Продължава шумът в залата)
НОРА АНАНИЕВА (ПСБСП): Господин председател, със съгла¬сието на депутатите от левицата можете незабавно да прибавите "Ера-3", тъй като ние се морим за нова ера. (Ръкопляскания в залата)
Упълномощена съм от депутатите от левицата да направя следното изявление:
На 7 юли всички народни представители от нашя Парламен¬тарен съюз напуснаха временно Народното събрание в знак на про¬тест срещу превръщането на парламента в оръдие на антисоциал-на и антинационална политика, в инструмент за политически репре¬сии. За нас това беше тежко, но необходимо решение. Тежко, защо¬то парламентарната демокрация е наша политическа цел. Защото за нас парламентаризмът няма алтернатива. Защото без Народното събрание като най-представителен форум на нацията е немислима социална и демократична промяна. Защото знаехме, че без нас парламентът неизбежно ще се превърне в бутафория, както стана за съжаление през изминалите след 7 юли дни. (Шум в залата и протести от мнозинството)
Но нашата стъпка беше необходима. Още от първия ден на своето съществуване това Народно събрание заработи чрез си¬лово и грубо налагане на волята на две обединени малцинства, чрез погазване на правни принципи и норми, много пъти и на Кон¬ституцията. Съдържанието на законодателната дейност стана защита на тесен кръг съсловни интереси, стил на парламентарното пове¬дение на господстващата коалиция, конфронтацията и постоянна¬та дискриминация на политическия опонент, в това число и чрез противоконституционно лишаване на народен представител от право¬то и задължението му да отстоява интересите на своите избира¬тели .
Ние подновяваме работата си в парламента с няколко ос¬новни искания. И искам да заявя нашето задоволство, че тези искания вече определят дневния ред на Народното събрание.
Първото ни искане е да се гласува вот на недоверие на сегашното правителство. Мотивите ни са ясни и разбираеми за всеки гражданин на страната: в обществото нараства социалното напрежение. Синдикалните протести, последвани от яростен анти-
синдикализъм са резултат от фалита на една политика. Фалит -икономически, социален, политически и морален. Тази политика е не само обречена, тя е негодна. Новият режим се отнася с без¬грижие към драматичния спад на производството, към масовото обедняване и небивалата безработица. Този режим отрече полити¬ческия диалог и идеята за национално съгласие, отрече най-го-лямото завоевание на български мирен преход.
Отговорността за социалното напрежение солидарно с правителството носи и парламентарното коалиционно мнозинство.
В равносметката на деветмесечното съществуване на пар¬ламента доминират реституционни, дискриминационни и репресив¬ни закони, някои от които открито противоречат на Конститу¬цията и на международно признатите норми за правата на човека. Защитата на егоистични интереси, пълното пренебрежение към реал¬ните проблеми на милиони хора, гарнирани с несекваща демагогия, принизяването на ролята на парламентарния контрол, практическото нежелание и неспособност да се търси и постига диалог в името на националния интерес, грубото погазване на суверенитета на избирателите - всичко това обяснява неприкритото удовлетворение на управляващите от едноцветния парламент и тяхната носталгия към такъв парламент от тоталитарното минало.
В наше отсъствие парламентът прие закони, които наруши¬ха академичната автономия, въведоха или ще въведат полицейски наздор в науката. Заложиха нов взрив на етническия конфликт.
Ние настояваме Народното събрание да приеме законода¬телната програма за своята есенна сесия (този проект ние ще депозираме в детайли, а сега сме го заявили само като теми), в която програма да доминират истинските социални приоритети - трудовата заетост, социалното осигуряване, здравното осигурява¬не, борбата с престъпността, с растящата корупция, в това число и във висшите сфери и други.
Европейската конвенция за правата на човека, основните свободи, беше вторият ни мотив и искане за въвеждане в дневния ред на парламента час по-скоро. Тази конвенция беше светла хар¬та за хиляди честни българи в годините на тоталитаризма, за онези, които започнаха тази борба, и които сега стоят и в тази част на залата и в средите на извънпарламентарната опизи-ция.
Ние настояваме за ратификацията на тази конвенция още от 7 май, денят, в който България бе приета в Съвета на Евро¬па.
Ние подновяваме работата си в парламента в момент, ко¬гато в България отново има политически затворници, когато не¬зависимостта на съда е съмнителна, когато презумпцията за вина се превръща в принцип, когато свободата на словото, на стач¬ките, на свободното сдружаване се обявяват за престъпление. Това още повече налага незабавно ратифициране на Европейска¬та конвенция за човешките права.
Ние сме в тази зала, за да гласуваме за прекия, а не обиколния път към Европа, за европейските стандарти за свобо¬да и човешки права.
Ние настояваме да бъде ратифицирана Европейската конвен¬ция заедно с нейните десет протокола и отхвърляме предлаганият шестмесечен мораториум от страна на правителството.
Предложението за това отложено действие доказва, че управляващите имат намерение да продължат своята репресивна политика и че се страхуват от контрола на Европейската комисия по правата на човека и от юрисдикцията на Европейския съд.
Ние се връщаме, дами и господа, в парламента, за да работим за една нова политика; политика демократична и хуманна, политика социално ориентирана, политика, която изисква и води до така необходимото за съдбата на хората и на България национал¬но съгласие. Благодаря ви!
Депозирам листата за изказвания. (Бурно ръкопляскане от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Както разбирате, госпожа Ананиева излезе в началото като народен представител, но след това вече, след едно уточнение, тя говори като председател на Предизборния съюз на Българската социалистическа партия, Бъл¬гарската либерална партия, Отечествената партия на труда, Хрис-тиянрепубликанската партия, Партията "Християнско женско дви¬жение", Народнолибералната партия "Стефан Стамболов", Социа¬листическия младежки съюз, Федерацията на Бълргарската социалис¬тическа младеж и Съюзът на демократичните партии и движения "Ера-3" (бурна реакция в залата и ръкопляскане). Поради това аз трябваше престой да и дам възможност да говори. (Ръкопляскането
в залата продължава, а мнозинството скандира: "Ера-3", "Ера-3"')
И тъй като, разбира се, това няма да може всеки път толкова дълго да се произнася, така както невинаги казваме Съюз на демократичните сили, от от време на време ще го казваме:
"Ера.5" и всичко ще завършва, а ще започваме с БСП. Но, общо взето, това ще звучи така - Предизборен съюз на БСП, Б.ЛП, ОПТ, ПХЖд, ХРГ1, НЛП "Ст.Стамболов", СМС, ФБСМ, СДП "Ера-3". (Бурен смях и ръкопляскания в залата)
Господин Венцеслав Димитров като председател на Коми¬сията по бюджета и финансите ще направи предложение по точка първа - за Анкетната комисия за Тодор Вълчев.
ДОКЛАДЧИК ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Уважаеми господин председатели, колеги народни представители! На всички е раздаде¬но становището на Комисията по бюджета и финансите по писмото на управителя на БНБ проф. Тодор Вълчев до председателя на Народ¬ното събрание господин Стефан Савов, в което той изразява готов¬ност да подаде оставка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не, той си е подал оставка¬та...
ДОКЛАДЧИК ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Да. Аз няма да го чета цялото, защото то ви е раздадено, но в становището на нашата комисия настояваме да се образува анкетна комисия не защото сме убедени, че наистина такава аанкетна комисия трябва, защото срещу всяко писание във вестника за всеки един висш държавен служител не може да се прави анкетна комисия, но ние се съгла¬сихме, защото това е неговото изрично желание. И доколкото рааз-брахме, с резултатите от една такава анкетна комисия той свърз¬ва неговото евентуално продължаване да изпълнява функциите, т.е. да си оттегли оставката.
Затова комисията предлага да се образува такава анкет¬на комисия със срок на работа седем дни, в състав максимално съкратен - трима души, по един човек от всяка една представена в парламента политическа сила. И тук мога да ви прочета наши¬те предложения:
- от Съюза на демократичните сили - Иван Пушкаров;
- от ДПС - Ариф Мустакли;
- от, как беше... (шумна реакция от блока на опозицията), аз не го знам ( смях в залата), БСП - проф. Георги Николов.
Като за председател веднага предлагаме господин профе¬сора (реплика от блока на опозицията: "доцент!"), доцент Георги Николов, виден финансист. Той ще може да се оправи с тези обвине¬ния.
Това са нашите предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Значи ние трябва да гласуваме за създаването на комисията( Шум в залата)
Моля ви за внимание! Моля за внимание! Ако има някак¬ви други предложения, може да се направят, това е предложе¬ние на Комисията по бюджета и финансите.
Заповядайте, господин Йорданов.
Добре, виждам, че господин Йорданов се откаезва. В такъв случай, моля ви се, нека гласуваме първо дали сме съгласни със създаването на тази комисия. Моля, гласувайте.
От общо 218, за - 215, против - 1, въздържали се 5.
При това единодушие бих предложил, ако искате, да гла¬суваме за... Моля ви се, внимавайте, за да няма след това някои забележки и недоволни. Комисията е в състав от трима души. Тези трима души ги чухте. Господин Николов се избира за председател. Задачата е да прегледа и да види обвиненията, които са насочени против Тодор Вълчев, и в едноседмичен срок да докладва, мисля, че всичко това може при това единодушие да гласуваме наведнъж, за да не губим време. Съгласни сте, нали?
Моля, гласувайте за всичките тези елементи от комисия¬та. Моля!
Получил съм списък само от Предизборния съюз на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, НлП "Стефан Сатмболов", СМС, ФБСМ, СДПД "Ера-3" (Шум в залата, смях, единични ръкопляскания) за разиск¬ванията.
Докато гласувате, моля ви, и СДС, и Движението за права и свободи да си дадат списъците за ораторите.
Моля, прекратете гласуването и посочете резултата. От 214, за - 206, против - 1, въздържали се - 7.
Първа точка отминахме.
Сега кой ще прочете мотивите? (Гласове от залата: "Вие!") Аз ще ги прочета тогава, както казвате.
Да, кажете, господин Йорданов.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаеми господин предсе¬дател, госпожи и господа народни представители! Взимам думата като председател на парламентарна група.
Най-напред искам да кажа "добре дошли" на Българската социалистическа партия... и т.н. до "Ера-3" в парламента. (Бурна реакция на опозицията) Добре са ни дошли, обаче взимам думата за нещо, свързано именно с тяхното идване. И моля да бъда разбран правилно.
Разбира се, в нашия парламент стана традиция, и това е добре, израз на демокрация, на това, че всеки може да си
каже мнението, и така трябва да бъде, да се четат най-различни декларации. Много пъти се е случвало, и ние см ечели декларации, и Движението за права и свободи. И така трябва да бъде. Това е демокрацията. Това доказва, че този парламент е демократичен.
Същевременно обаче искам да отбележа, че поведението на БСП и т.н. "Ера." ми прилича на това, което нашият народ казва: "Иди ми, дойди ми". (Ръокпляскания от мнозинството) И веднъж излязат, после се върнат... И аз не чух в тяхната деклара¬ция кога всъщност те пак ще излязат. (Реакция в блока на опози¬цията) Тъй като се говореше за какво са дошли, аз държа да разбера кога ще излязат пак. Защото се получава следната, просто бих казал, наистина неморална ситуация: идват на първи, взимат си заплатите, след това напускат парламента. Сега наближава отново число за заплати и за ваканция и курорт. Те идват да си вземат заплатите и сигурно пак ще излязат от парламента. (Шум в зала¬та)
Държа в тези неща да има една коректност, една човещи¬на, една нормална колегиалност.
И още нещо. На сградата на Народното събрание пише:
"Съединението прави силата". Именно това съединение може да се получи, само когато всички парламентарни групи са тук и работят в парламента активно както в пленарната зала, така и в комисиите. И, бих казал, особено в комисиите, където се върши черната, невидимата работа по подготвените законопроекти.
Ние включваме този път в програмата си например законо¬проекти за ратифициране на Конвенцията за защита на човешките права и допълнителните протоколи към нея. И това е много добре. Но все пак Българската социалистическа партия отсъствуваше от работата на комисиите, когато комисиите - и по външната политика, и по правата на човека, обсъждаха тези конвенции.
Може би днес ще ни се поднесат някакви обяснения, някакви разяснения. Но моля ви се или си в парламента и работиш, или си извън парламента и си ходиш на море, на барове, на ресто¬ранти. Животът е разнообразен, демократичен и щастлив и извън парламента.
Така че нека повече, аз моля колегите от БСП и т.н. "Ера-3" да не се повтаря вече ситуацията "Идеме-дойдеме", "примък-отмък".
Благодаря. (Ръкопляскания от мнозинството, шумна реакция от опозицията)
ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважае¬ми колеги! Имам едно процедурно предложение. Тъй като мотивите са раздадени на всички народни представители, предлагам да не губим време и да бъдат четени, а направо да пристъпим към рабо¬та.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Противно становище има ли? (Шум в залата)
Вие казвате: мотивите. Добре, трябва да се гласува. (Нора Ананиева: "Не, не!") Е, как "не"?! Има процедурно предло¬жение. Щом има процедурно предложение... Ако не бяха раздадени... Но аз своевременно, щом получих мотивите, наредих да ги отпечатат, размножат и ви ги предоставят.
Моля, гласувайте за предложението на господин Иван Куртев да не се четат мотивите и да минем направо на разисква¬нията.
Моля ви се, режим на гласуване.
Гласуваме процедурното предложение, направено от гос¬подин Куртев, да няма четене на мотивите, а да има направо деба¬ти, дискусия. Вие всичките имате сега мотивите. Както реши¬те. Както решите, моля ви се! (Народното събрание решава с гла¬суване.
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (от място): Редно беше хората да чуят мотивите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля прекратете гласуването и посочете резултата.
От общо 215, за са 124, против - 89, въздържали се 2. Предложението за четене на мотивите се отклонява.
За какво предложение искате думата, господин Пирински? Елате. Елате насам, моля ви се.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (от място): За заявление от името на пар¬ламентарната група искам думата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, имате право.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХМД, ХРП, СМС ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Колеги, гражданки граждани! (Смях и викове от мнозинството)
От името на Парламентарния съюз, чието име с вашето гла¬суване вие направихте невъзможно да бъде огласяване, без да предизвиква оживление в залата, съм упълномощен да прочета, да оглася пред вас следното становище на парламентеарната група.
"Въз основа на чл. 89 от Конституцията на Република Бълга¬рия подписаните народни представители внасяме проект за решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет.
Основният мотив за нашето искане е същността на полити¬
ката на.. ."
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вижте какво! (Георги Пирински продължава да чете декларацията на изключени микрофони)
Аз ви отнех думата, господин Пирински, защото вие отивате против едно гласуване на Народното събрание. Отнех ви думата, моля ви, не ме карайте да ви наложа и наказание. (Георги Пирински продължава да чете. Микрофоните са изключени. Шум и реплики в залата)
РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: Не се чува! Не се чува!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви! Спокойно! (Георги Пирински чете, микрофоните са изключени)
Господин Пирински, сега ви правя вече напомняне, че нару¬шавате реда в залата и отивате против едно решение на Народното събрание! И вие си говорите само на себе си, защото нито народът, нито народните представители имат възможност да ви чуват! (Ви¬кове, ръкопляскания от опозицията)
СВОБОДКА СТЕФАНОВА (от място): Моля ви! Защо водите сте¬нограма! (Шум в залата)
КлАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НлП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3", от място): В събранието нещо се случва, как да не се записва?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, защо водите стено¬грама? Как ще водите стенограма?! Не, моля ви се! (Георги Пи¬рински продължава да чете на микрофоните, които са изключени)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз ви отстранявам от Народното събрание за едно заседание по силата на чл. 108 поради това, че вие се противопоставихте на едно решение на Народното събра¬ние. (Ръкопляскания от мнозинството) Моля, напуснете трибуната и пленарната зала! (Нора Ананиева иска думата)
Не ви давам думата, госпожо Ананиева! (Шум на недоволство от малцинството)
НОРА АНАНИЕВА (от място): Имам процедурно предложение. ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: За процедурно предложение -да. Обаче, представете се и вие!
НОРА АНАНИЕВА (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НлП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Дами и господа, това беше поредното нарушение на правилника, на правата на малцин¬ството в тази зала. (Председателят многократно й напомня да се представи)
Бих казала, че това беше и нарушение на правата на българ¬ските граждани, които а момента ни слушат.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Направете процедурно предложе¬ние госпожа Ананиева! Направете процедурно предложение! (Мик¬рофоните на трибуната са изключени)
Никой не ви слуша сега вече. Направете процедурното пред¬ложение.
НОРА АНАНИЕВА: Ние депозираме официално искането на остав¬ка на господин Савов! (Бурни ръкопляскания от опозицията, стават прави, ръкопляскания. Викове от мнозинството: "У-у-у!" Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожо Ананиева! (Отляво скандират: "Оставка! Оставка!")
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Спокойно! Спокойно! (Мно¬зинството скандира: "БКП! БКП!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожо Ананиева! След като се ръкувахте сърдечно с господин Виденов, елате да си приберете вашето искане, за да го дадете там, където трябва, а това е - в деловодството. Моля ви се! Защото иначе изпускате реда и няма да има време да ми гласувате оставката.
(Емилия Томова от опозицията иска думата)
Моля ви, вие като каква излизате? Аз каня госпожа Ана¬ниева... (Емилия Томова продължава да настоява за думата)
Вижте, ние сме гласували дневен ред. Каня госпожа Ана¬ниева да дойде. Още по-добре, щом не идва - тя се забавя и сигурно няма да има време преди ваканцията да ми гласувате оставката. Искате думата по процедура? Да. Но наистина - процедура, нали, госпожо Томова?
ЕМИЛИЯ ТОМОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Емилия Томова, от Пред¬изборния съюз на Българската социалистическа партия, Българската либерална партия, Отечествената партия на труда, Християнрепубли-канската партия, Партия "Християнско женско движение", Народно-либералната партия "Стефан Стамболов", Социалистическия младежки съюз, Федерацията на българската социалистическа младеж и по решение на Върховния съд - и "Ера-3". (Шум в залата)
Господин председатели! Господин председатели, от името на Предизборния съюз на толкова много партии искам почивка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Колко почивка искате?
ЕМИЛИЯ ТОМОВА (от място): Колкото дадете...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Петнадесет ми нути почивка!
(С-лед почивката)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, заседанието продължава. Господа квестори, помолете народните представители да влязат в залата. (Звъни) Заседанието продължава. Има думата господин Янаки Стоилов. Моля, госпожи и господа народни представители побързайте да влезете в залата.
Моля, господа квестори, потърсете народните представи¬тели и министрите, ние нямаме време да се бавим.
Не съм получил списъка от Движението за права и свободи. Господин лютфи, все още нямам списъка на вашите оратори. ЮНАл лЮТФИ (от място): Ще го представим.
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболоа" и СДПД "Ера-5"): Процедура може ли? Няма го премиерът.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ; Моля, господа квестори, потърсете министър-председателя, за да можем да започнем. (Министър-председателят влиза в залата) Има думата господин Янаки Стоилов. (Към операторката:
Защо не работи си стемата за отчитане на времето?) Извинявам се, господин Стоилов, но нека да стои картата, за да разберем кога е заработила системата.
Заповядайте, започвайте.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председател, господин министър-председател, господа министри, господа депутати! Нека да започнем разискванията за дейността на правителството с оценката, която му дават самите избиратели.
Според представителни проучвания на общественото мнение, две трети от гражданите смятат, че грешките на правителството са много повече от успехите му. Всеки втори изпитва недоверие към политиката на правителството и почти толкова желаят неговата смяна. Искането на парламентарната опозиция за оставка на прави¬телството е израз на тези обществени очаквания.
Кои са основните характеристики на осеммесечното управ¬ление на правителството, които дават основание за това наше искане? То налага конфронтационна политика. Кабинетът, подкрепен от мнозинството в парламента, противопоставя помежду им цели социални групи. Той създава много конфликтни точки, защото не уравновесява интересите на настоящи и предишни собственици, на хората от труда и на бившите притежатели на капитала.
Правителството подчинява собствениците на земя на чинов-ници-ликвидатори, интелектуалците - на бюрокрацията, студенти - на правителствени фаворити, обяснява незавидното положение на лекарите с исканията на транспортните работници и т.н.
Социалното партньорство между синдикатите, работодателите и правителството, доколкото съществва, се разглежда от изпълни¬телната власт не като необходимост за съвместно решаване на проблемите, а като наложено зло. Правителството, вместо да под-помга, сковава местното самоуправление.
Правителството осъществява политика, ко ято не е доста¬тъчно ясна и открита за обществото. Това засилва чувството на несигурност и безперспективност за много хора. Обществеността не знае какви са движещите сили на властта в самото правителство. Дори на парламента не са известни условията и цената на подкре¬пата, дадена от Движението за права и с вободи на кабинета от Съюза на демократичните сили. (Недоволство от блока на мнозин¬ството)
Правителството задълбочава недемократичното и силово управление. След като националният ликвидационен съвет в лицето на 39-те зае доминиращо място в Народното събрание, започна преднамерената, много често некомпетентна и необоснована лик¬видация на производствени, научни и административни структури. Никой не може да отрича правото на правителството да извършва промени в организацията на управление, стига тази промяна да не се доближава до модела за разрушаването на държавната машина, предписан в "Държавата и революцията".
липсата на достатъчно социална подкрепа за правителст¬вената политика превръща силовите аргументи в основно упование на властта. За да е сигурна изпълнителната власт, че армията,
полицията и съдът ще бъдат надеждна опора на правителството, дори ако се наложи то да противостои на обществото, на консти¬туционния ред и на правата на личността, в тези органи се на¬сажда реполитизацията, този път обаче с друг цвят.
Увеличава се делът на хората, които са убедени, че съдеб¬ната власт е зависима от политическата, тоест от парламента и правителството, резултат от тази политика е възраждането на добре познатия от миналото страх в около една трета от българ¬ските граждани, които се опасяват да изразят открито своето мнение за днешната политика, така опасността от установяване на недемократичен и репресивен режим е не само реална, но и осезаема.
Законодателните стъпки на правителството не се ръководят от конституционно очертаните приоритети за промяна на правно-нормативната уредба. Правителството не се ангажира с конститу¬ционното изискване да извърши необходимата инвентаризация на нормативните актове, които противоречат на духа н$ Конституцията, и да ги предложи за отмяна на парламента.
Правителството не внесе законопроекта за промяна в режима на собствеността, данъците и т.н. В свове лице кабинетът отново иска да обсеби напълно функциите по управлението и на собстве¬ността, и на властта. Така то ни връща към едно разбиране за управленето още о тпреди Юалската концепция на БКП.
Правителството изповядва една безперспективна, за да не кажа погрешна философия. Вместо да г леда днешния ден и напред, то в немалко случаи тласка обществото към реставрация на общест¬вени реалии отпреди 50 години. И така допълнително подклажда претенции за исторически реванш. Често се повтаря, общо взето, безсъдържателната формула за нормалната държава, в която отново не гражданското общество, а публичната власт и в центъра на вниманието на управляващите.
Непрекъснато се говори за необходимостта държавата да ограничи своите функции, а в същото време главно чрез изпълни¬телната власт тя грубо се намесва в живота на различни граждански общности.
Много авторитетни учени и политици в Източна Европа виждат опасността от нова, съобразена с реалностите на страните им национална и реформистка политика. И като стремеж да се очертава
такава политика са вече неколкократните смени на правителстве¬ни екипи в тези страни. Дори в България четири от десет души оценяват сега осъществяваното управление като погрешно.
Когато все повече хора в и извън страната разбират без-перспективността на днешното управление, българското прави¬телство все още залага схеми, които времето вече отрича. Прави¬телството дори не провежда последовтелно програмата на Съюза на демократичните сили и твърде общата си декларация за намере¬нията - нещо, което признават и представители на самия Съюз на демократичните сили.
В теснопартиен план ние бихме имали интерес това правител¬ство да продължи да разочарова все повече хора, а това е неизбежно при днешната му политика.
интересите на мнозинството от гражданите на страната обаче ни карат в името на националните ценности да привлечем вниманието на хората още сега, когато не е фатално късно, да предупредим за все по-изострящата се тотална криза и за все по-намаляващите ресурси на страната.
Нашето искане за недоверие на правителството не е желание да споделяме властта на Съюза на демократичните сили, която той по демократичен начин получи, но която няма право да упраж¬нява с недемократични средства, ние ви призоваваме да осъзнаете необходимостта от правителство, което, дори излъчено от една или две политически формации, да се стреми към национално съгла¬сие по основните за страната проблеми.
Ако вие, господа управляващи, ж елаете да отсрочите пар¬ламентарните избори, променете своето правителство, защото Народ¬ното събрание не трябва да се натоварва и с неудовлетвореност¬та от изпълнителната власт. Трябва ли да припомням известната мисъл, че всеки демократ е длъжен да защитава страната си от нейното правителство? А вие, господа, нали сте съюз от демокра¬ти?
Призовавам всеки депутат, който е за национално съгласие, конституционализъм и демокрация; да гласува недоверие на днешното правителство. По-добре е парламентът да смени правителството, отколкото обществото да го отхвърли.
Благодаря ви! (Ръкопляскания от блока на БСП) ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Димитър Йончев е втори говорител на БСП. Като ви моля все пак - десет говори¬тели са от вашата парламентарна група, а един час време имате. Все пак господин Янаки Стоилов е говорил 7 м. и 14 сек. Имате думата, господин Йончев.
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Дами и господа, при друг случай ще кажа от кой парламентарен съюз съм, защото времето е малко. Сега слагам картата направо. Започвам с няколко думи за резултатите от 1991 г., които се публикуваха преди няколко дни в европейските информационни средства. Тази от 1991 г. беше година, в която правителството на СДС управлява три месеца и наследи една тенденция, която съвсем не е положителна за развитие¬то на реформата в страната. Според тези данни кризата действително продължава, тъй като спадът на производството за отчетната година е рекорден в сравнение с другите държави от бившите социалисти¬чески страни. Докато там най-високият рекорд е 14 на сто, при нас той стига 23 на сто и сме посочени с отделно изречение като "изключителен случай".
Мисля, че кризата продължава и през изминалите шест месеца на настоящата година. И няма да се спирам на подробности от този характер, те са доста разпространени в средствата за информация.
Веднага искам да кажа следното. Не можем и мисля, че нямаме право да отречем трудностите пред правителството, когато то пое властта. Даже бих казал и така: аз лично нямам основание да се съмнявам в честните усилия на много от министрите да проме¬нят положението. Но проблемът е в следваната политика от правител¬ството, а не от индивидуални действия на отделни негови членове.
Дами и господа, бих поставил въпроса малко риторично. Нима вие, които създадохте това правителство - преди девет месеца го създадохте, за да стгнем до това положение в страната? А нещата продължават.
Аз мисля, че големите митинги на СДС от 1990 г. също нямаха за цел да стигнем това ниво на инфлацията и тази безрабо¬тица.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Защо така говориш?
ГЛАС ОТ ДПС: Вие сте виновни.
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: Имаше други цели.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля за тишина в залата.
ДИМИТЪР ЙОНЧЕВ: И мисля, че тези цели не бяха свързани с политическия цвят на участниците в митингите. Повечето хора през 1990 г. очакваха страната да мине през трудни моменти,
но да излезе на едно по-перспективно ниво на развитие. За съжале¬ние това още се вижда далече, а някъде не се и вижда на хоризонта.
Правителството на СДС се отклони съществено от програмата на самото СДС. Това може да се види с невъоръжено око, ако се направи една справка. Аз не говоря за пропагандни изречения, които представят живота в красива светлина, говоря за основната цел - как да се демократизира обществото и да се измъкнем чрез реформата от състоянието на икономиката, в което бяхме. Безусловно трудна задача, но не се движехме по този път.
Правителството не овладя натиска на едни групи капитали, които все по-често влияят на вземането на политически решения извън обществения контрол, извън нашия контрол с вас. Мисля, че там е цялата беда.
Правителството сякаш попадна под това влияние, не само че не се пребори с тези неща.
Вярно е, че за такова овладяване на положението то беше до голяма степен подкрепено от парламента. Но изпълнителната власт си има преките отговорности в това отношение.
Искам да предложа един извод. Това състояние на нещата не означава, че с демокрацията и с икономическите възможности и с икономическия ни просперитет е свършено. Нещо повече, мисля, че това не означава, че тенденцията, която доведе промените в Източна Европа, тенденцията, която доведе СДС на власт, същата тази тенденция, която ни кара нас властно да се променяме доколко¬то можем, тази тенденция има бъдеще, тя не се изчерпва с това правителство.
И аз мисля, че трябва да се обърнем именно към тази тенденция. Защото тя е непреклонна. Това е всъщност историята. Трябва да направим обществото по такъв начин, че съотношението между личното, между частното и публичното, общественото, да бъде в онзи баланс, който е необходим на страната за нейния просперитет.
Мисля, че в това отношение правителството не пое правил¬ния курс. То тръгна по съвсем друга посока.
В същия смисъл искам да кажа, че една оставка на правител¬ството би трябвало да бъде възприемана само в тази посока. Не като отричане на тази тенденция, която изисква демократизация и по-нататъшно развитие на страната, а като търсене на по-добър вариант за осъществяването на тази тенденция.
В същия смисъл искам да кажа и следното, че както в СДС, така и в БСП, така и извън тези политически сили зреят сили, които биха могли да се ангажират с тази задача. И вероятно и в бъдеще ще стане така. Но в момента отговорността е в редиците на СДС.
Смятам, че неумението на правителството да овладее рефор¬мата, доведе до това изостряне на конфронтацията, на което сега сме свидетели. Това е против националния интерес. Конфронтацията не налива вода в мелницата на България. Нещо повече, върши обрат¬ното.
Аз не мога да давам преценка за някои хора, които често говорят от тази трибуна и наливат масло в огъня и разпалват страстите на едни срещу други. Мога да кажа обаче, че една такава евтина популярност на този, който разпалва страстите, много скъпо се плаща в националната история. Тази игра на комунизъм и антикомунизъм не ни води наникъде.
Друг е проблемът в страната. Тази игра е безкрайно проста, но много опасна. Аз мисля, че разпалените и озлобени оратори не са истината за българската политика. Те са нейния параван. И колкото по не са наясно, толкова са по-добри за целите, за които биват използувани. Защото тази конфронтация е от полза за онези, които тайно от нас, депутатите, тайно от контрола на нацията дърпат конците на законодателния процес, на изпълнител¬ната власт до голяма степен. Дори и на съдебната. От тях зависеше приватизацията, от тях зависи разпределението на националните богатства, от тях зависи, ако щете, състоянието на културата, а не от нас с вас в тази степен, в която ние си мислим.
Правителството на СДС е отговорно тъкмо за това, а не че то има тези намерения, а за това, че то не се пребори с такъв тип влияние и в момента не може да изпълнява своята програма.
Депутатите от СДС и от ДПС в момента имат по-голяма отговорност, отколкото имаме ние. Мисля, че трябва да предложите друго правителство за друга политика. Трябва да се промени поли¬тиката, въпросът не е толкова в хората.
Опитайте се да подкрепите усилията на едно ново правител¬ство. И ви предлагам това правителство да гарантира контрол върху капиталите в страната, които сега се създават. Не е шега, тези 5 млрд.лв. и нещо несъбрани акцизи. Не са шега тези 59 на
сто несъбрани данъци. Това са пари, които отиват в криви джобове и после на сянка дърпат конците. А ние с вас си мислим, че отгова¬ряме за нещо. Това са опасни неща за страната, трябва да не ги допускаме.
Нека това правителство, което смени сегашното, да създаде национални възможности за един капитал - и селски, аграрен, и аграрно-кооперативен, и капитал, който да превръща нашите средни потребители в средни производители. Това е спасението на страната, макар че не е много бързо. Това е изцяло в духа на промените на времето, в което живеем. А не тази конфронтация, която ни износва и която ни превръща нас с вас в параван, зад който се крият съвсем други интереси.
Накрая ви предлагам да не правите самоцелни промени. Не трябва да се упорствува в безизходицата. Не се поддавайте на умелото идеологизиране, което прикрива истината. Тук много често ни индоктринират и ние по стар навик, против което се сърдим, се поддаваме. Никога, когато сме били страстни и когато сме вярвали в тези конфронтации, не сме печелили.
Предлагам ви да се издигнете на висотата на историческия момент и да потърсите една нова политика. И тогава, и само тогава думите за национално помирение, за България, за демокрация ще имат наистина реално покритие.
Онези от вас, които виждат в този вот на недоверие повод да си премерят силите на двата полюса, онези, които разглеждат този вот като израз на конфликта между СДС и БСП, се лъжат! Няма там истина! Това не е конфликтът! Става дума за един вот, който не проверява кворума. Ние кворума го знаем, без да го проверяваме по този скъп и труден начин. Става дума да се даде възможност на България в един тежък за нея момент. Да се опитаме да й го дадем. Шансът е на помирението и на просперитета. СДС й го дължи. Дължим й го и всички в тази зала. Благодаря ви за вниманието. (Ръкопляскания от малцинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата господин Едвин Сугарев. И отново предупреждавам лявата страна. Имаме в Председа¬телския съвет уговорка да се даде регламент по един час. Беше половин час, стана един час. Господин Йончев надмина господин Янаки Стоилов. Той говори 8 минути. Ще стане така, че накрая няма да се сърдите, ако господин Жан Виденов или Велислава Дърева няма да могат да вземат думата. Трябва да се говори в рамките на този час.
ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители и господин премиер, господа министри! След тази дълга и незаслужена почивка господа социалистите пак са тук и както пролича от тяхното поведение, пак са си същите. Те напуснаха тази зала с думите "И мислете му като се върнем!" И сега се връщат, за да изпълнят своята закана в стил Данко Харсъзина. (Ръкопляскания от мнозинството)
Нищо ново не можаха да ни предложат обаче нито като мотиви, нито като аргументи в своето предложение за вот на недо¬верие, тъй като стилът на безогледна конфронтация е не само спрямо правителството, но и спрямо всички законно избрани институ¬ции на държавната власт - е основната характеристика на техните политически жестове от девет месеца насам.
Те назовават себе си партия на промяната, но пред абсолют¬ната им невъзприемчивост спрямо всяка позитивна промяна и пред озлобената воля да бъдат съхранени обречените останки от тотали¬тарното общество, аз изпитвам злокобното чувство, че говоря на вкаменелости.
Искането за вот на недоверие към Министерския съвет не е нещо, което може да ни учуди или обезпокои. Така или иначе господата от опозицията се оказаха неспособни да изпитват доверие към когото и да било, освен към себе си и своите политически и синдикални креатури. Те прекрасно знаят, че този ход е губещ, че нямат никакъв шанс да излязат от тази зала като победители.
Единственото, на което се надяват, е да вдигнат още мъничко пропаганден шум, да докажат, че тяхната отмираща партия все още крета по политическата сцена на днешна България, да илюстрират още веднъж пред всички своето показно единство, под чиято повърхност отдавна вече личат неразрешими вътрешни противо¬речия.
Искането за вот на недоверие е жестът на слабия, инстин¬ктивната и примитивна реакция спрямо идейната и морална безизходи¬ца, в която се намира днес социалистическата партия.
Ако вземам думата днес, то не е за да убеждавам депутатите от управляващата коалиция да гласуват за своето правителство, а за да се обърна към вас, господа социалисти. Вашето искане е не само безсилно и напълно безполезно, но то е и аморално, и безотговорно. Защото вие сте избрани тук не от Политбюро, а от някакъв все пак вярващ във вас, макар и заблуждавай пак от вас електорат. Вие не можете да поставяте искания, без да сте способни да предложите реални алтернативи. Нека всеки от вас, преди да гласува, се запита коя друга политическа сила е способна да понесе тежестта и отговорността за политическата и икономическата реформа, да извлече България от катастрофата, на която именно вие я обрекохте. Може би вашата славна 100-годишна партия, но вие вече доказахте, и то по един безспорен начин, пълната си неспособност да управлявате тази страна. (Ръко¬пляскания от блока на СДС) Трябва ли да ви напомням за престъпното бездействие на двете правителства на господин Луканов, за безпре¬цедентното спиране на плащанията по външния дълг, което обрече страната ни на икономическа изолация, за безотговорното пропилява-не на държавния резерв, за глада и студа през зимата на 1990 г., за километричните опашки в 4,00 ч. сутринта. С какво право вие, които не посмяхте да направите дори и най-малката стъпка към реформата, критикувате нас, които поехме вместо вас цялата тежест и отговорност, целия неблагоприятен политически ефект от неизбеж¬ните трудности и социалните конфликти? Влезте в първия срещнат магазин, минете по първата срещната улица, сравнете резултатите от нашето управление с ентропията, предизвикана от вашето бездей¬ствие през 1990 г., и тогава говорете за вот на недоверие.
Нека все пак се вгледаме и във вашите мотиви. Там вие говорите за политика на конфронтация и налагане със сила, очевидно
бъркайки политическата безкомпромисност при осъществяването на една реална и единствено възможна в настоящия момент програма със своите собствени начини да налагате властта си със скрито и открито насилие и да я налагате против интересите на целия народ, с изключение на една малка група правоимащи, както и против интересите на България.
Ние вече имахме едно безнадеждно "правителство на надеж¬дата", което флиртуваше с всички, говореше много и не правеше нищо. Наистина ли смятате, че този марионетъчен флирт може да продължи и днес, само и само за да се избегне конфронтацията между две социално-икономически и политически концепции или по-точно - между два свята - света на социализма и света на свободния човек?
Опитайте се да си отговорите и на въпроса, кога и къде това правителство се е налагало със сила, освен в случаите, в които то се е сблъсквало с явно нарушение на законите? Или може би под налагане със сила разбирате нежеланието на мнозинство¬то да подкрепи вашите ретроградни предложения? Извинете, но подобна интерпретация би означавала, че не сте наясно с основните правила на демокрацията.
Говорите също така за рязко изостряне на социалното напрежение, но избягвате да си зададете въпроса, кой и с какви средства изостря напрежението. Дали тъй наречената "конфронтацион-на същност" на политиката на правителството или вашите собствени революционни позиви за гражданско неподчинение, вашите микроско¬пични пучове в затънтената провинция, вашето аморално и антинацио¬нално поддържане на етнически вражди, вашите конспиративни полит-комисари, тръгнали из цяла България, организирания саботаж на вашата селскостопанска номенклатура? Говорите, че действията на правителството водели до хаос и упадък в икономиката. Хаосът и упадъкът всъщност ние ги наследихме от вас. Това правителство всъщност тръгна от дъното, стартира без никакви резерви и кратко¬срочни перспективи. Процесите на рецесия, на които сме свидетели днес, са неизбежно следствие от престъпната икономическа политика, провеждана 45 години от вашата партия. Как няма да има рецесия, след като цялата ни икономика беше структурно и ресурсно обвързана с бившия Съветски съюз, след като вашето планово стопанство не можеше да направи дори и най-елементарната връзка между произ-
водствени мощности и ресурсни възможности, след като именно вие наложихте принципите на една абсурдна гигантомания, след като в течение на десетилетия давахте грешни народни пари за губещи производства и по този начин проиграхте на кредит бъдещето на нацията? Говорите за това, че в селското стопанство действията на назначените от областните управители ликвидационни съвети водят до разруха на производствената база и поставят под въпрос изхранването на населението, но забравяте да си зададете въпроса кой разграби имуществото на бившите текезесета, кой продаваше трактори за по два лева, кой теглеше милионни заеми и раздаваше огромни премии като предплата за бъдещ саботаж? Кой препречва днес пътя на комбайните към чакащото жътва поле? ликвидационните съвети или вашата селскостопанска номенклатура? Знаете ли, че докладът на занимаващата се с тези проблеми анкетна комисия е дълъг пет часа и пълен с конкретни данни за още по-конкретни престъпления, в които за срам на настоящото Народно събрание са замесени и депутати от вашата партия? Надявам се, че ще имате честта да го чуете от първата до последната буква.
Говорите още много неща и повечето от тях са откровени лъжи. За кой ли път превъртате изтърканата басня, че правителство¬то нямало своя програма, след като знаете много добре, че има и програма на СДС, която правителството стриктно изпълнява, въпреки вашите усилия да му попречите, и обстойна декларация за намеренията на правителството, и програми и отчети на отделните министерства.
Говорите, че правителството не подпомагало частния бизнес и частната инициатива, след като именно това правителство създаде реални условия за техния старт, след като дори и само дни преди това бяха приети данъчни облекчения за частния сектор.
Говорите за непозната по мащабите си корупция и многоми-лиардни гешефти, след като на фона на интернационалните гешефти тъкмо на вашата номенклатура, начело с вашия бивш премиер, всякак¬ви представи за безотговорност и корупция бледнеят.
Не се срамувате да говорите за политически репресии тъкмо вие, чиято партия изби десетки хиляди невинни без съд и присъда и създаде едни от най-жестоките концлагери от Източния блок (ръкопляскания от блока на СДС), тъкмо вие, които издигнахте политическото насилие като основен принцип на партийно-държавния си тоталитаризъм. Спазването на законите и търсенето на отговор-
ност от престъпниците ли наричате днес политически репресии? Ако това е така, то простата логика налага впечатлението, че тъкмо хаосът и беззаконието са ваша пряка политическа цел.
Ние не се плашим от вашите безсилни конфронтации, нито от вашите беззъби заплахи.
Искайте вот на недоверие, щом това ви доставя удоволствие, на всеки шест месеца. Говорете колкото си щете за нови избори. Хората вече не са слепи, глухи и безгласни, вече са извървели тежкия път от поданика до гражданина, вече са способни да разберат и усилията, с които днешното правителство се мъчи да превърне България в нормална страна, и трудностите, с които то се среща и ще се среща по пътя от опустошения континент на социализма към цивилизована Европа. Това, което не можахте или не поискахте да разберете, е, че друг път просто няма, че другият път води право към разпадането, хаоса и разрухата. Единствено това познание би могло да ни даде гаранция за националния консенсус, за който тъй много говорите в своите мотиви.
Чрез искането за вот на недоверие тъкмо в момента, в който правителството осъществява първите реални ефективни стъпки към икономическата реформа, чрез многобройните си законни и беззаконни опити да дескридитирате единствената политическа сила, способна да я осъществи, вие просто доказвате, че никакъв консенсус и никакъв национален просперитет не ви е нужен. Нужно ви е друго. Нужен ви е политически и социален хаос, за да изплу¬вате отново на повърхността, нужна ви е реставрация на тоталната, безогледна и безотговорна власт.
Тук сте, за да постигнете точно това, но сте твърде малко, за да разчитате на успех. Съжалявам. В останалата част от залата седят здравомислещи и отговорни хора. (Смях от блока на БСП)
Нямате основание да се съмнявате за техния вот, затова помислете за своя. Помислете си за България ли ще гласувате или отново против нея. (Ръкопляскания от блока на СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Заповядайте, госпожа Миленова.
ЕЛИСАВЕТА МИЛЕНОВА (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НлП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Елисавета Миленова, депутат от опозицията, избрана с червената бюлетина. Аз възразявам на господин Сугарев срещу това да се занимава тук, когато говорим за правителството, което сега управлява
държавата, за това, което не са могли да направят комунистите 45 години, тъй като няма човек в тази зала, който да не е наясно в какъв хаос сте живели, господин Сугарев. Просто личи, че сте живели тежък живот. (Възгласи на неодобрение от блока на СДС)
След като взехте властта на БСП, взехте имуществото, взехте парите и така, така нещата..., моля, управлявайте, защото ние - поне жените, няма да ви чакаме още 50 години, защото след пет години половината от нас ще бъдат сбръчкани.
Второ, възразявам срещу Вашия аргумент да ми доказвате колко добре работи това правителство с това, колко лошо е работило онова правителство, защото аз съм сигурна, че на хората в Мини¬стерския кабинет, в който са уважаемите министри, им е ясно какво не са могли да свършат и половината от нещата, които те не могат да свършат, се коренят във вашето неумение да им давате такава законодателна подкрепа, каквато на тях им е нужна.
Трето, аз не смятам, че грешките на бившата БКП, всички от които са стоварени върху БСП, са достатъчно основание вие да не си гледате работата. Затова моля да кажете какво е направило това правителство и ако не е направило нещо, защо не го е направи¬ло, а не какво не е направило онова правителство. (Възгласи на неодобрение от блока на СДС)
Защото един е пътят, два пътя няма, е казал Орлин Орли-нов. Нали така беше, господа литературни критици?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Заповядайте, госпожа Маринова.
КЛАРА МАРИНОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Предизборен съюз на Българската социалистическа партия, Българската либерална партия, Отечествената партия на труда, Християнрепубликанската партия, Партията "Християнско женско движение", Народнолибералната партия "Стефан Стамболов", Социалистическия младежки съюз, Федера¬цията на българската социалистическа младеж, Клара Маринова. (Оживление и викове от залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не, не. И "Ера-3". КЛАРА МАРИНОВА: Добре, и "Ера-3". Може ли да запазят тишина колегите, за да говоря?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля Ви, сложете си картата. КЛАРА МАРИНОВА: Да. Благодаря Ви.
Обръщам се със следните три възражения срещу изказването на говорилия преди мен депутат. Странно защо някой помисли, че тук се иска оставката на Съюза на демократичните сили. Не, ние искаме оставката на правителството, което в случая се явява изпълнителната власт, а не на Съюза на демократичните сили. Но жалко е, че един народен представител в качеството си на народен избраник реши да защитава именно конфронтационната полити¬ка, която е главният мотив в нашия вот на недоверие. Същността на политиката на правителството, господин Сугарев, а не Съюзът на демократичните сили. Двете изказвания, които направиха депута¬тите, избрани с червената бюлетина, бяха добре чути именно от онези, които вече не са глухи и слепи. И чуха в техните изказвания тезата за неконфронтация. За съжаление, Вашето изказване беше типичният пример на конфронтационните изказвания. Но това е още по-жалко, когато звучи от устата на народен представител.
Вторият ми аргумент. Защо се получи на практика така, че за последните девет месеца, в които управлява правителството на двете малцинства в парламента, не се научихте, че има и преден ход, освен заден ход!? Задният ход е ясен. Неслучайно две трети от населението дори по последните статистически проучвания започ¬ват да не вярват на реформата. Защото за 45-те години всички са наясно. Но за следващите нататък Вие не казахте нищо. Истината за политиката на правителстовто, господин Сугарев, и неговото проявление в тези девет месеца излезе наяве, когато беше предложе¬на тезата за националното съгласие. За съжаление, това правителст-
во не можа да получи смелост и да подкрепи такава политика. Още по-жалко е, че Вие като депутат от тази трибуна също не я подкрепихте.
За да не говоря за задния ви ход по отношение на социал¬ното партньорство, в което дори предното - онова, другото прави¬телство, беше постигнало някакви реални резултати. Конфронтацията в Народното събрание е вредна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Маринова, времето Ви изтече.
Давам думата на господин Захариев.
К-ЛАРА МАРИНОВА (вървейки към мястото си): Моето време не е изтекло.
ЗАХАРИ ЗАХАРИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): От възможно най-дългия предизборен съюз.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не, моля Ви, прочетете цялото име, защото и мен ме карат да го чета.
ЗАХАРИ ЗАХАРИЕВ: Аз мога да го прочета още по-бързо и от Вас - БСП, БНП, ОПТ, ХРП, Християнско женско движение, НРП, СМС, ФБСМ и по ваше желание - "Ера-3".
Дами и господа, винаги съм уважавал литературните умения на господин Едвин Сугарев. Но когато един човек се опита, стъпвай¬ки на литературното майсторство, да насочи своето перо към поли¬тиката - това за жалост не му се отдава, което пролича и от неговото изказване. Господин Сугарев, големият проблем, на който трябваше да се спрете, според мен, беше проблемът следва ли това правителство онова, което СДС обеща на българския народ. Отговорът, уважаеми господин Сугарев, е, че голямата грешка на този кабинет е, че той се отклони максимално от всичко онова, което обещаваше на България. И действително - ако вие погледнете, само за последните 7-8 месеца ние имаме близо 40 на сто съкращения на промишленото производство. Ако погледнете, само през този период имаме съкращаване на националното салдо с около 40 на сто. Само през този период имаме около 2 млн.дка необработена площ. Само през този период, между другото, процесите на реорга¬низация на българската нация напреднаха така както между другото не могат да ги оправят още пет кабинета, Филипе! Така че, виждате ли, това е големият проблем, на който Вие трябваше да кажете.
Второто нещо, което също би било хубаво да се знае, е, че този кабинет не със своето бездействие, а със своите активни действия именно докара България до просешка тояга. Но освен, че я докара до просешка тояга, той фактически я изолира от онази Европа, за която Вие говорите. Защото днес с помощта на този кабинет ние сме скарани със Сърбия, с Гърция. Развалят се отноше¬нията с Турция. И България не е била никога в по-голяма външнопо¬литическа изолация.
Това е, господа, трагедията на този кабинет. Така че, господин Сугарев, бъдете докрай от СДС. (Викове и скандирания от дясната страна на залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Имате думата за дуплика, госпо¬дин Сугарев.
ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председатели.
Дами и господа народни представители, аз между другото съм малко раздвоен дали изобщо има нуж да от дуплика на толкова несъстоятелни въпроси.
В началото казах, че хората в тази страна не са нито глухи, нито слепи, нито неми. Но очевидно някои са слепи и глухи, след като не могат да видят очевидните резултати от управлението на това правителство. Това е относно въпроса на госпожа Миленова.
Що се отнася до конфронтационната политика, госпожо Маринова, как да Ви кажа!? Много е сложно в това отношение. Общо взето, нашият електорат ни упреква, че правителството не действува достатъчно твърдо и решително по отношение на декомуни-зацията на нашето общество. (Ръкопляскания от страна на мнозинст¬вото)
Така че, разбирате нашата невъзможност да поддържаме една обратна теза и да изискваме правителството да действува колкото се може по-меко. То и без това е достатъчно толерантно, прекалено учтиво и в някои отношения - наивно.
На тъй наречените социологически изследвания, правени от НЦИОМ аз мисля, че не следва да им се вярва, особено като се има предвид доколко сбъркаха те при прогнозите на последните парламентарни избори и как подведоха една трета от българския народ да гласува за несъстоятелни политически организации.
На господин Захариев относно моите литературни умения. Вижте, господин Захариев, аз просто чакам да се нормализират нещата в България, за да се върна именно към литературните си
умения. А Вашите привърженици, Вашата партия правят все така, че това не се урежда.
По отношение на това - следва ли настоящото правителство програмата на СДС? Вие само твърдите, че не я следва. Но не давате никакви убедителни аргументи в това отношение. Нашият електорат е твърдо убеден, че я следва. (Ръкопляскания от страна на мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Давам думата на господин Стефан Стоилов.
СТЕФАН СТОИЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Парламентарен съюз на БСП.
ОТ ЗАЛАТА: Продължете името. СТЕФАН СТОИЛОВ: Вие ще продължите.
Още веднъж в тази зала стана ясно, че литературни критици могат да говорят като хора, идващи почти от каменната ера. Тук се говори за национално съгласие, за търсене на алтернативи за диалог. Отново звучат звуци на каменната ера.
Господа народни представители, може би икономиката е сферата, в която най-категорично се проявява безпомощността на сегашното правителство. За осем месеца развитието натрупва почти изключително минуси. Всичко обявено остава само обещание. Драстично неизпълнение се наблюдава спрямо заявените намерения и констатации на самото правителство, съдържащи се в обръщението на господин министър-председателя от 6 януари, както и в деклара¬цията на правителството за неговите констатации, действия и намерения от февруари, а така също и в доклада за финансовата политика.
Политиката на правителството е в противоречие и с интере¬сите на обществото. Вие, господа, излъгахте очакванията на хората. Предизборната платформа на СДС е ваша грижа, а не моя грижа. Но анализите показват безспорния факт, че вие и нея не изпълня¬вате. Макар че я използувате като прикритие в отказа си да пред¬ставите програма. Осем месеца нацията иска от вас програма. При управлението на това правителство кризата прераства в задъл¬бочаваща се икономическа депресия. Това се доказва от числата на статистиката и се споделя като оценка от всички икономисти и политици извън СДС-движение.
За шестте месеца на тази година производството намаля
с 20 на сто спрямо съответния период на 1991 г., а само промишле¬ността - с 23 на сто. Това са данни на статистиката. ОТ ДЯСНАТА ЧАСТ НА ЗАЛАТА: Коя статистика? СТЕФАН СТОИЛОВ: Вашата, на правителството. При предоставяне на бюджета бе прогнозиран спад от 4 на сто и оживление в края на годината. Всички помнят, дори и късопаметните. Веднага след това се появиха оценки за възможно неколкократно по-голямо намаление на производството.
Според последния бюлетин на Министерския съвет, с който се запознахме преди една седмица, правителството прогнозира спада през 1992, 1995, 1994 и някъде към края на 1995 г. да се появят първите наченки на икономическо оживление.
Става очевидно, че с вашата политика вие можете да влачите страната надолу и до края на века, господа. Ще ви позволят ли това гражданите на страната? Това е големият въпрос, пред който се изправяме всички.
И в икономическата област - една от основните причини за очертаващия се провал е вашето конфронтационно мислене и поведение. Пренебрегването на необходимостта от постигането на национално съгласие по основните проблеми - и политиката на реформи. За да се осигури така необходимата максимално широка политическа и обществена подкрепа на политиката, която провежда правителството на СДС. Припомнете си, че това ни внушаваха умни хора, като Камдесю - председателят на фонда и Сакс, Столерю и Балцерович. На това ни учи опитът на страни, вървящи пред нас, като Полша, Чехо-Словакия и Унгария.
Прекратете с това самочувствие на владеещи абсолютната истина. Колко много това напомня лошите български образци.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Комунистите.
СТЕФАН СТОИЛОВ: Само допреди 5-4 години в тази страна имаше няколко гениални мъже, подобни на вас, които признаваха само себе си, и всичко, което раждаше главата им, разглеждаха едва ли не като еманация на мъжествения разум. Тези лоши образци повтаряте и вие. (Възгласи от мнозинството) Да, вие ги повтаряте. На това ви обръщаме внимание, господин крещящ.
Мнозинството от икономистите, бизнеса, политическите сили извън СДС-движение, синдикатите, плюс редица авторитетни чуждестранни експерти - всички са единодушни в оценката си, че една от основните причини за продължаващия остър спад на
производството и блокирането на реформата е отсъствието на прог¬рамно разработена действена и адекватна на условията и проблемите на страната икономическа политика. Това е единственото в Централна и Източна Европа правителство, което се опитва да прави икономи¬ческа реформа в трудните условия на прехода без програма. Какво е това? Болезнено самочувствие или неспособност? Според мен лошото е, че и двете неща са еднакво опасни за страната.
Нямайки програма - това цялата нация вижда, - правителст¬вото не успя да види и основните проблеми на структурната реформа. Само прави обещания. Но вече свършва юли месец.
Нищо от тези обещания не се превърна в реална, практическа стъпка. Отсъствува стройно разработена индустриална политика. Канените от всички - в това число и от вас, задгранични експерти, непрекъснато внушават тази потребност. Тя минава покрай ушите ви.
Опитите за почти пълно излизане на държавата от икономи¬ката в условията на дълбока депресия, в отсъствието на работещи пазарни механизми са равносилни на безразсъдство. Това казват също умни чуждестранни експерти. Непростимо е безразличието на правителството към необходимостта от разработване и защита на промишлени проекти за технологично обновление и преструктурира¬не, които Европейската и Световната банка са готови да финансират.
През изминалите осем месеца не бяха предприети нито законодателни мерки, нито бе разработена каквато и да е програма за преструктуриране на производството. Не бе изпълнено обещанието за разработване на програми за разкриване на алтернативни работни места. Това ни обеща господин министър-председателят в своята реч пред парламента.
Отсъствува политика на подпомагане на предприятия и сектори с реални производствени и пазарни възможности, които биха станали мотор за съживяване на цялата икономика. Дълго време се пренебрегваха най-достъпните за нас пазари. Ликвидирани бяха работещи структури в тази област. И така бе загубено повече от половин година - почти три четвърти година, за да се върнем отново на изходната точка.
Почти чисто монетарната политика на правителството отдавна изчерпа потенциала си. Това признават девет от десет икономисти, където и да ги съберете, на какъвто и форум да ги закарате на дискусия.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Какво разбираш ти от монетарна политика?
СТЕФАН СТОИЛОВ: Там е работата, че това, което Вие разби¬рате, господине, другите не споделят. Стабилизацията се задъхва на крайно ниското равнище на стопанска активност, на което се провежда. Разрухата на базови икономически сектори може да има непредсказуеми и труднопредвидими последствия. Особено драстично това се проявява в селското стопанство. Под формулата на демонопо¬лизация и автоматизация продължи дивият процес на разрушаване и на работещи икономически структури, разправата със стопански ръководители единствено на политическа основа.
Провежданата политика сама се превръща в генератор на нова инфлация. Бързо се сринаха началните прогнози: инфлацията за шест месеца, пак по официалните числа на статистиката, е
почти 41 на сто. Тоест, отново не е овладяна на равнището, което беше обещано.
Господа, от вашата икономическа политика са недоволни както държавните предприятия, така и частният бизнес (и това е публична тайна), селскостопанските производители и военнопро¬мишленият комплекс, синдикатите и повечето от обществените орга¬низации в тази страна. Нужна е друга политика, с нова формула, която да бъде пронизана от изискванията да се получи широка политическа и обществена подкрепа. Това значи друг начин на правене на реформата, адекватен на условията и на проблемите на тази страна.
Опитът на другите, които вървят пред нас, подсказва твърде много. Но няма кой да се учи.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): От съветския опит ли да се учим?
СТЕФАН СТОИЛОВ: В противен случай страната вече ни под¬сказва, че провалът е неизбежен. Предупреждаващи са и числата от проучването на общественото мнение. Обърнете внимание: загубата на почти 4-процентни пункта за месец е много и никак не е трудно да се прогнозира, че ако така продължаваме месец юли ще ни предло¬жи не по-слабо от това число.
Сменете политиката, за да не пада с такъв темп вашето число, господа. (Ръкопляскане от опозицията)
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Не се грижете за нашето число!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Думата за първа реплика има дядо Христофор. Дядо Христофор, моля Ви се, с картата.
ЕПИСКОП ХРИСТОФОР МАКАРИОПОЛСКИ (СДС): Уважаема госпожо председателствуваща, господин председател, уважаеми колеги! Аз искам съвсем кратко и с кротост да кажа две думи: че всъщност преждеговорившият оратор обърна внимание на това, че правителство¬то нямало стройна програма. Той още не може да се избави от носталгията по плановото социалистическо стопанство, което обаче е като лошата на Прокруст, който слагал, знаете, заловените пленници, и им отрязвал главата, ако не пасва в леглото, или пък ги е разтягал, ако са къси.
От друга страна, аз искам да ви обърна внимание, че това правителство издържа на толкова много стачки, на всякакви обструкции. На нас непрекъснато ни се пречеше в парламента да
приемаме нормално законите именно от самата опозиция.
Обаче аз искам да ви кажа, че това правителство е най-благоприятното, за което те са могли да мечтаят. Защото беше достатъчно кротко и търпимо към тях. И това ми прилича на онази приказка за онзи човек, който бил недоволен от кръста си и казал:
"Господи, дай ми нов кръст!" И когато Господ му предложил да избира нови кръстове, и като ги изпитал, че този е труден, този е тежък, той най-накрая се спрял на един и казал: "Ето този!" - "Ами, той е същият, твоят кръст бе, чедо, от който ти се оплак¬ваш." (Смях и ръкопляскане от мнозинството)
Прочее, дано разумът да надделее, защото това е правител¬ството на мира и запазването на мирния преход. След това аз се опасявам да не стане хаос. Не се възползувайте от това, че КТ "Подкрепа" и други синдикати сега се опитват да скачат на правителството. Но помислете разумно, господа!
Призовавам ви в името на божия мир в нашия народ! Амин! (Ръкопляскане от мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Желаещи за реплики няма. Господин Стоилов, ще направите ли дуплика на думите на дядо Христофор? Заповядайте!
СТЕФАН СТОИЛОВ: Отец Събев, ще оставя другите Ви поучител¬ни приказки. Те за мен, а предполагам, че и за всички, които ни слушат, нямат никаква стойност.
Но що се отнася до програмата - това е един от типичните случаи, в които Вие не можете да проумеете елементарни неща. Става дума не за някакво изобретение на лявата страна. Даже не за българско изобретение, господине. Става дума за това, че страните, които вървят пред нас... ГЛАСОВЕ ОТ ЗАЛАТА: Кои са те?
СТЕФАН СТОИЛОВ: Една Унгария, която тръгна да прави реформа с програма над 200 страници. Отделете малко от скъпоцен¬ното си време да се запознаете.
Експозето на министър-председателя Мазовецки навремето по програмата, с която Полша стартира, беше над 50 страници. Прочетете програмата.
ГЛАС ОТ ЗАЛАТА: А какво стана с Мазовецки? СТЕФАН СТОИЛОВ: Така че на поп Събев трябва да организират един курс за ограмотяване, за получаване на повече информация, за да не се приказват от микрофона на парламента такива неща,
че искането за програма било искане за връщане към старите пети-летни планове. (Шум и реплики в залата) Крясъците ви не могат да отменят елементарния факт, че не разбирате от съвременни неща и се връщате назад. Благодаря. (Ръкопляскания от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Аз моля, уважаеми народни представители, да се отнасяме почтително един към друг.
Давам думата на господин Венцеслав Димитров. Господин Димитров, моля с картата. (Шумът в залата продължава) Моля за тишина и господин Александър Йорданов да заеме мястото си.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Уважаема госпожо председател, колеги народни представители! Ако трябва да се организира курс по икономика, съвременен курс, той не трябва да е за попове, нито за митрополити, а той трябва да е за о нези професори по икономика на социализма, които можеха да четат само руски език, и то лош руски език, като господин Стоилов. (Възгласи: "Браво!" и ръкопляскане от мнозинството) Защото господин Стоилов говори за монетаризъм. А, бе, господин Стоилов, от кой език четохте този монетаризъм, бе? Или от превод на руски, със забележки, окастрен и т.н. И този човек има наглостта да ни учи какво е това монетаризъм и фискална политика. Моля ви се, много добре го познавам! Беше и министър по едно време.
И защото такива бяха министрите като него, затова такава ни е и икономиката, господа. (Смях и ръкопляскане от мнозинството)
Това правителство работи 8-9 месеца. А, бе, господин Стоилов, видял ли сте някъде за 8-9 месеца някаква коренно нова политика изведнъж да даде страшен ефект, че икономиката да тръгне, че да има и растеж? Винаги преходът е свързан с криза, господин Стоилов. И това икономистите най-добре го знаят. Даже и студентите го знаят. Ама някои професори, изглежда, не са си доучили и трябва да се върнат да си доучат. И мен ме е срам, че такива хора се наричат икономисти, и че съм работил заедно с тях, и че ги уважавах. (Възгласи: "Браво!")
Говори се за дълбока криза, за спад, инфлация, безработи¬ца. Наистина това е криза, обаче тази криза е малко по-различна от кризата, с която вие приключихте вашето министерско управле¬ние, когато вие бяхте на власт. Защото тогава нямаше ток. Защото тогава имаше студ. Защото тогава магазините бяха празни. И защото бабичките умираха в 4,00 ч. сутринта на опашки. Затова!
Има криза. Че видяхте ли навън колко коли карат? Казват, че бензинът е скъп. Скъп, но всички коли пълнят улиците. Знаете ли какво задръстване има? И не се спират. Има криза, а магазините пълни. Че как става тази работа? (Смях в залата)
Вие, господин Стоилов, откъде пазарувате бе? Минах онзи ден на "Аксаков". Една жена отворила частно малко магазинче и вика: "Абе, има там един лют от вашите, Стефан Стоилов. Идва тук и пазарува." Ама, защо пазарува? "Защото работим до 11 часа вечерта и има това, което му трябва на господин Стоилов."
Ние сме и за това, господин Стоилов, Вие и Вашите прияте¬ли, и Вашите поддръжници да не умират от глад, да пазаруват и да пазаруват хубави стоки. Ето това направи това правителство. Защото върна магазините на хората. И всички хора, като дойдат чужденци, като минат по улиците и като видят лъскави витрини, хубави стоки, казват: "Е, наистина България тръгва, България дръпва." (Ръкопляскания от опозицията, шум в залата)
Не ви харесва. Знам, че на вас ви харесват държавните магазини, дето няма нищо. Ама ние сме за друго. Реституцията е направена. Магазините са върнати. Хората си гледат работата. И най-важното, което го няма в никаква статистика, защото това са частни инвестиции, хората инвестират.
Как си обяснявате вие, че един човек, без да се оплаква от данъци, без да се оплаква от инфлация, от лихвени проценти, в едно малко магазинче инвестира по 1-2 милиона?! Как прави тия витрини без държавна помощ и без нищо?! Ами, прави ги, защото има свобода. Тази свобода на инициативата, на стопанската дейност му я даде не БСП (комунисти), а му я даде СДС, па като искате да кажете СДС - движение.
Ето това е това правителство, което направи.
Това е криза нормална, криза, характерна за прехода. Навсякъде я има. Защо обаче тая криза в България е най-остра? Ами, защото акъллиите като вас, някои вече са на "Развигор" и пишат, и пишат, и пишат, и я докараха дотам. Защото България, и Вие, господин Стоилов, го знаете най-добре, и някои Ваши прияте¬ли сигурно го знаят, ама предпочитат да не си го припомнят, най-често такива като вас обвързваха България със страни като кой? - вече Съветският съюз го няма, но със Съветския съюз, с Куба, с Виетнам, с Либия, с Ирак. И сега какво да правим, като това не са нормални страни? Ясно е, че търговията ще спадне.
Имаше един господин, вика: "Ще си спомняте с носталгия за Съветския съюз." Дали искаме, или не искаме да си спомняме, това е уакт. И вие да дойдете, пак не може да оправите Съветския
съюз, пак не може да възстановите търговията. Защото ще изнесем всичко, а няма кой да ни плати. Е, вие бяхте майстори по това да не си събирате парите от бедните страни. А това да го продължа¬ваме ли? (Ръкопляскания от мнозинството)
Преди да дойде това правителство на власт, заплатата в България в натурален измерител, в долари, беше 15-20 долара. Толкова е горе-долу в страната или з страните, които се намират на онова дередже, на което ние бяхме в края на комунистическото управление. Това са страните от бившия Съветски съюз. 10-15-20 долара - такава им е заплатата. (Реплика от опозицията: "А хлябът беше два цента")
Колко е сега, господа? 80-90 долара. Ако вие бяхте остана¬ли на власт, трябваше да бъдете сигурни... Вчера четох във вестни¬ка, че хлябът щял да стане в Съветския съюз 45 рубли. И тук щеше да стане толкова. Бъдете сигурни в това! Доларът сигурно щеше да е 150 лева или 200 лева. Сега заплатата е 80-90 долара. Ами, толкова е! В Унгария, вярно, че е по-голяма и заплатата. Да кажем, 150 и даже 200 долара заплата има в Унгария. Има, ама Унгария прави една цивилизована реформа от 1960 г. насам. Унгария не беше така обвързана със Съветския съюз, не беше така иивързана с тия терористични режими. В Унгария комунистите не ояха толкова глупави и не бяха такива като плужеци да се подчиня¬ват на техните работодатели от Съветския съюз. Затова кризата у нас е най-висока. (Бурна реакция, ръкопляскания от мнозинството)
Финансовата и монетарната стабилизация е това, което изненадва ония международни наблюдатели, на които вие непрекъснато се позовавате. Защото, като дойдат и като видят, викат: "Ама, как стана така, че вашият лев е вътрешноконвертируем?" ами, викам, конвертируем е. Защо? Защото имаме едно свястно Министерст¬во на финансите, добър министър на финансите и добър управител на Българската национална банка. Това, последното, не може да го отречете. Че вие говорите, че монетаризмът се бил изчерпал в правителството, а в банката не. Ами че банката точно затова критикува правителството, тоьа, дето го цитират по вестниците. Защото не е достатъчно твърдо правителството в провеждането на монетарната политика. Защото малко разпуска юздите. Затова критикува банката. Ама на вас не ви отърва да критикувате Тодор Вълчев, защото той е един разумен човек и той знае какво прави.
И наистина той постигна много за това нещо, което ние му казваме "монетарна и финансова стабилизация", ама критикувате Костов и Филип Димитров, защото това ви отърва. Не, трябва да целувате ръка на тия хора, че ни изведоха по пътя на цивилизованите страни, че наистина в България се направи нещо. (Ръкопляскания от мнозин¬ството)
Спадът бил 40 на сто. Ами, ще е! Най-напред като го вързаха с такива страни и създадоха у нас какво? - Създадоха една ирационална структура. Сега казва: има, има стоки на склад, има консерви, има цигари. Ами къде да ги изнесем? В Съветския съюз веднага ще ги вземат, ще ги лапнат, ама не можем да си приберем парите. И това ни е трагедия, и това ни е проблемът.
Вие казвате да го стимулираме. Може да го стимулираме производството, да ги изнесем насам-натам, да ги подарим, има много бедни страни. Ама ние си искаме парите за тия неща, защото хората искат да получават и заплати. А това толкова просто не моме да стане.
При тази ирационална структура една стимулираща полити¬ка... Не че правителството не може или не знае, или няма и такива съвети. Ето например има там един професор, който се занимава със синдикализъм. Той казва: "Трябва ни кенсианстао". Кенсиан-ство е точно обратното на това, което се прави. "Дайте да го стимулираме!" Как? - Като купуваме повече и да увеличим заплатите. добре, ама колкото и да увеличите заплатите в България, хората няма да могат да изпушат всичките цигари, дето са на склад и чакат някой да ги изнесе за Съветския съюз. А на Запад не пушат наши цигари. Не е толкова просто да се смени вкусът, макар че сигурно опити в тая насока пиха могли да оъдат направени.
Създава се от партията БСП (комунисти) една илюзия, че е възможна по-голяма социална държава в този период на преход. ит една страна, се критикува "Високи лихви' Високи данъци!" и т.н., от друга страна: "дай по-големи заплати и дай това, дай онова..." Ами, инфлацията... Ами, тя, инфлацията, от какво идва? Ами, инфлацията идва от това, че всеки иска по-голяма заплата. Вие смятате ли, че можете да го направите това нещо?
Това правителство за тия осем или девет месеца - че то един ден не беше оставено, без да бъде подлагано на някакъв синдикален или на някакъв друг натиск за увеличаване на заплати,
на пенсии, на социални помощи и т.н. Но откъде да ги вземе? Ясно е, че то поддържа някакъв иаланс. ^, бога ми, за тия девет месеца виждам, че го прави долу-горе така, както трябва.
Може ли нещо по-добре? Като погледнете назад, се вижда, че нещо би могло и малко по-добре да стане, обаче, като се гледа назад. А ако вие сте на мястото на министър-председателя и трябва непрекъснато да вземате решения, какво ще направите? Ще удовлет¬ворявате исканията на шофьорите за 10 000 лв. заплата? Че как ще стане това нещо?! На самоубийство да тръгнем? Напротив! Аз ви казвам, че по време на последната стачка именно това правител¬ство показа, че си е на мястото и че може да управлява! (Бурни ръкопляскания от мнозинството)
Най-голямата опасност за реформата или за смяната на икономическата система, която е в България, не идва от възгледите на БСП(к) или на техните професори, които критикуват правител¬ството. най-голямата опасност идва от един популизъм, който се шири, зад който се крият и вашата партия, и синдикатите, които искат да накарат хората да мислят, че нещо из един път в България може да се оправи и то да се оправи, като сложи един по-умен човек от тези, които седят тук, на първите банки в сред¬ната редица. Това не може! Това го има, знаете ли къде? Има го в Латинска Америка! Знаете ли какви са цифрите за инфлацията там? Сигурно ги знаете, - много по-големи, отколкото в България. Аз ще ви кажа - сигурен съм, че инфлационната норма лека-полека в България ще се успокои, е, няма да стане, да кажем, каквато е в Америка или в Германия, или в другите страни - под 10 на сто, да кажем, в близките една-две години. Това нещо никой не може да ви го обещае, но ще се намали. Но, вижте, какъв е натис¬кът! Какво да се направи?
И аз бих желал да разговарям с накой от вас, който пред¬ложи алтернатива и да каже: "Да", но свързано. Не да каже: "Бе дай тези данъци да ги махнем или дай ли хвите, или друго нещо да направим, пък да увеличим заплатите, да увеличим пенсиите и т.н.
Че то е много просто - можете да вземете нещо, което го имате. Вие искате да раздаавате нещо, което го нямате! И това е опасно.
И ние трябва да благодарим на това правителство и да използваме случая да дадем една висока положителна оценка, че
именно то не се поддаде на този натиск да се спусне по опасната плоскост на популизма. И това е единственият възможен реализъм в момента.
Каква е вашата алтернатива? Вярно е, че вие не сте на власт, вие не можете... Но вие - стачки, казвате, дайте да не връщаме з емята. Апропо, на земята - колко ни плашехте, че ще и ма глад,че няма да има месо. Сега складовете пращят от месо. Краставиците станаха в края на този период, когато не можеха да се отглеждат на открито, станаха краставиците по 3-4 лв. Защо? Защото, когато се създаде възможност на хората да произвеж¬дат и да се конкурират, наистина тогава и щените ще спаднат.
Е, вярно, че с промишлеността е трудно. Но тази промиш¬леност, Бога ми, някой друг я създаде! Създаде я вашата партия и вашите велики умове! (Викове: "Браво!", ръкопляскания от мно¬зинството)
Кой ходеше да навива стопанските ръководители да се съпро¬тивляват на стопанската реформа? Мисля, че бяха вашите емисари, една част от които вече се намират на ул. "Развигор". Вие създа¬вате сред хората страх от чужди инвестиции, страх, че ще дойде някой и ще ги пороби. Че, господин Стоилов, щом като изучавате опита на Унгария - абе, я кажете колко чужди и нвестиции отидоха в Унгария! Но там няма такива комунисти и толкова с голяма уста в парламента! Там комунистите се свиха и казаха: "Ние сме сбър¬кали, това сме" и сега вече хората наистина ги уважават! Аз ви призовавам - направете и вие така, ча да ви уважават и хората, ако не ние, поне хората в тази страна утре! Благодаря ви. (Бурни ръкопляскания от мнозинството, Венцеслав Димитров приема поздрав¬ления за изказването си от министър-председателя Филип Димитров, от Едвин Сугарев и други депутати от СДС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стоилов има думата
СТЕФАН СТОИЛОВ (ПС на БСП, Б-ЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря. Стефан Стои¬лов.
Когато 2/3 от нацията в различна степен имат критична оценка за провежданата политика и начина на правене на реформата, самият този прост факт показва, че ние не си играем на популизъм.
Има нещо, което заслужава да бъде оценено и променете, така че това е евтин трик като за пред квартален митинг - да говорите за популизъм. Помислете, вместо да се отървавате с оценки за популизъм.
По-нататък. Да говорите за страна като Виетнам, че е ненормална страна е най-малкото по казател, че вие не сте спосо¬бен на нормално политическо мислене, господин Димитров. (Шум в залата) В нито един каталог тази страна не се води в групата на ненормалните. Изглежда, че оценките, които прави човек, говорят за ненормалност на автора.
Вижте какво, общо взето, знаем, без да сме богове -нямаме тези претенции, - че преходът е труден, съпроводен със сътресения, че излизаме от система, която влияе днес и носи със себе си маса негативни фактори в днешния ден. И те пораждат криза. Но България независимо от хитрите опити да я обясните продължава да се търкаля и оценката за криза от проправителст-вени икономисти беше сменена през късната есен с "навлизане в дебрите на дълбока икономическа депресия". Аджеба, значи има фактори, които са родени от сегашната икономическа политика. Вче-рашните, негативните, те са, общо взето, инвентаризирани, и то с помощта на умни хора - предсатвителите на Фонда миналата година. Следователно, след оценката, направена и от момчетата на Фонда, това, което продължава, в значителна степен е фунция на новородени фактори на провеждана сега политика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стоилов, изтече ви времето.
СТЕФАН СТОИлОВ (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НлП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): И накрая две думи. Вижте какво, господа! Не правете българския гражданин на про¬стак, да му говорите за номиналната работна заплата било в марки или в долари. Това само по себе си нищо не говори. Българинът мери тези неща. Общо взето, го ограмотиха - какво може да купи с то лкова долари или марки, или левове. А българинът днес си е направил сметката колко и какво може да купи днес, вчера и по-завчера. Като казвам по-завчера, това не означава идеализация на вчерашния ден, но това означава, че мерките, които му пред¬лагате, са за глупаци.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стоилов, ще ви отнема думата. Три минути говорите вече.
Господин Конакчиев има думата.
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Дончо Конакчиев, депу¬тат от град София.
Господин председател, моята реплика към оратора преди мен не е в областта на икономиката, защото останах с впечат¬ление, че той от икономика разбира, колкото робот от бира или може би от бира разбира повече?! Но, пази боже, сляпо да прог¬леда!
Прийомът му е прозрачен - така казвате вие от БСП (к), ама то не е така! Кажи ти какво казваш и кажи за правителството, а не за нас.
Моята реплика е по повод на нещо, което този господинчо си позволи да каже по адрес на руския език!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се! Ще се държите прилично! Чухте ли какво ви казах! Чухте ли! Слушайте: никой народен представител за вас не е "господинчо"! А е "уважаемият народен представител". Това е напомняне - първо.
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ: Така - за руския език, за езика на Толстой, за езика на Пушкин, за езика на Соловьов, на Пастар-нак, на Солженицин!... Не тези оценки тук, господа! Четете и се прекланяйте на този език! (Ръкопляскания отляво)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля за тишина в залата! ТОШО МУХТАНОВ (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Тошо Мухтанов, БСП.
Аз мисля, че за о семте месеца, през които съм в този парламент, по-популистко изказване от тази трибуна не е проз¬вучавало. Тук се говориха много неща. Аз и скам да се спра само на две от тях. Едното е, че магазините се напълниха с месо, с краставици, с колбаси и т.н. На хората им трябват пълни хладил¬ници. Това трябва да и м обясните - защо нее са им пълни хладил¬ниците - това е цената на пълните магазини - празните хладил¬ници. (Шум в залата)
Второ, един простичък човечек преди 10 дни ми каза следното: "Аз се пенсионирах през 1982 г. С моята пенсия тогава можех да си купя 60 долара, а сега със своята пенсия мога да си купя 20 долара. Дайте ми тези 60 долара. Аз ще се съглася, че тогава сте направили нещо за мен!" (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се! Моля ви се, тиши¬на, оставете оратора да говори! Моля ви! (Звъни)
ТОШО МУХТАНОВ: (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НлП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): И когато гледам как разпалено защитава господин Венцеслав Димитров политиката на правителството, много черни мисли ме спохождат. В истаблишмънта на редица демократични страни, господин Димитров, има една пого¬ворка: "искаш ли да се провали твоят началник - изпълнявай стриктно неговите разпореждания!" Явно вие сте решили от начало до край да защитавате тезата, ако я защитавате така - изходът е ясен. (Ръкопляскания от БСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря ви, господин Мухта-нов.
Искате думата за дуплика? - Добре. Заповядайте, но моля ви, в рамките на времето, предвидено за дуплика.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (СДС): Искам съвсем накратко да отго¬воря, макар че в изказването на господин Стоилов не ви дях някакви сериозни възражения. То беше по-скоро продължение на неговото предишно изказване.
Относно мерките, че хората не се интересували от това с какво ще си мерят. Интересуват се, господин Стоилов, защото тръгват за чужбина и все по-често и по-често пътуват в чужбина и правят сметка къде колко вземат и как.
Господин Конакчиев, не ви виждам. Сега - за руския език... Не става дума за руския език - и аз имам доста книги в къщи. Става дума за преводите на уважаваните автори - иконо¬мисти на руски език. Господин Стоилов неслучайно не възрази, защото той много добре знае как се превеждаха. Те се окастряха и те се снабдяваха с бележки под линия, които обикновено бяха повече, отколкото основният текст. За това ставаше дума. Човек като ги четеше и в икаше: "Какви са тези икономисти бе?!"
Наистина! Става дума за западните, защото в България хора като господин Стоилов можеха да ги по-лзват само като преводи на руски език. За това ми беше думата.
Господин Тошо Мухтанов казва за хладилниците. Бе, гос¬подин Мухтанов, ама то и хладилници нямаше по това време. (Смях от мнозинството, шум в залата) С какво ще ги напълнят?! Сега хладилници има, и дето се казва, и в книжарниците някъде продават хладилници.
Казва за един пенсионер - един пенсионер, който вземал 60 долара. Де го този пенсионер, бе? Той сигурно е бил от спе¬циалните. Господин Мухтанов, аз ще ви покажа - при мен има една папка. Именно за тези "специалните" - дето имаха право да купуват валута - по 150, по 250, по 500 долара си я купуваха с бележки на Васил Коларов. В моята канцелария са, в касата са и поне на господин Стоилов мога да ги покажа. Те наистина по един лев се купуваха валутата.
И тук имаше една го сложа в миналото Велико Народно събрание - леда Милева се казваше. Тя един път ми направи забе¬лежка също като вас - на етична основа. Тази госпожа се оказа (документите са при мен), че си купила валута за две години напред - не стига, че за 1991 година, ами май че и за 1992 година си взела. Защото имала право по 250 долара да си взема. Е, тия, наистина си я купуваха евтино. Но нормалните хора - не можеха.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Времето ви изтече. Да. (Ръко¬пляскания)
Моля ви се за внимание! Ще дам почивка, обаче - обръщам се специално към БСП и ... "Ера-3" и т.н. (Шум и оживление в залата)
25 минути сте говорили, моля ви се! Това е важно! 25 минути сте говорили - и няма да дам повече от час. Обаче лошото е, че вашата тежка артилерия или вашият лидер Жан Виденов е последен, а леката артилерия - Велислава Дърева, е също пос¬ледна. Моля ви, правете си сметка. Те са само пет оратори и затова могат да се разполагат във времето, както господин Сепет-
лиев.
Половин час почивка, но действително само половин час! (Звъни)
(След почивката)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, всички народни представители да влязат вече в пленарната зала, за да продължим днешното заседание и разискванията.
Моля ръководствата на парламентарните групи да поканят своите членове да влязат в пленарната зала, а господа квесторите да отидат до залите, в които имаха заседание групите - може би там не се чуват микрофоните, за да уведомят, че почивката е привършила.
Господин Папазов, поканете и другите нередни представи¬тели да влязат, а не само да поглеждат от вратата. Продължаваме разискванията.
Думата давам на господин Йовчо Русев. След това ще говори господин Христо Марков.
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХМД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Госпожо председател,
дами и господа народни представители! Аз се обръщам към дясната част от залата, за да помоля народните представители все пак да изслушат критичния анализ за дейността на правителството като първи опит да се прилага една демократична процедура за усъвършенстването на изпълнителната власт в нашата държава.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, картата си сложете, господин Русев. Картата.
ЙОВЧО РУСЕВ: Извинете (поставя картата си на брояча). Когато се прави анализ и оценка на дейността на едно прави¬телство, не може да се отмине без внимание неговата аграрна политика, ще се опитам в краткото време, се което разполагам, да направя това и моля народните представители, които не са съгласни с мен, да направят усилие да ме изслушат.
Докато състоянието на индустрията определя нивото на материален комфорт в живота на хората, състоянието на земеделието определя степента на независимост и сигурност на нацията. Досе¬гашното поведение на правителството доказа пред цялото общество, че то не осъзнава значението на този отрасъл като незаменима
основа на живота на хората в днешния и утрешния ден.
Безспорната необходимост за промяна в организацията и структурата на българското земеделие се подчини от правител¬ството на нови теснопартийни егоистични политически цели и то ограничи своята дейност тединствено и само в изпълнение на аб¬сурдния си партизански лозунг: "Земеделската кооперация - враг на демокрацията". Може би ще се възрази, че се нанася удар за за разгром само на ТКЗС, а не изобщо на земеделската кооперация. Не, господа! Правителството изпитва необясним страх изобщо от кооперацията на земеделието. Селяните, които имат по-развито чувство за отговорност пред нацията, отколкото сегашното прави¬телство, сами по най-демократичен начин се опитаха на много места да създадат нови кооперации, за да запазят и развият, доколкото е възможно, потенциала на земеделското производство, за да се осигурят доходи и достатъчно храна за българския граж¬данин. Това тяхно свещено право сами да решават как да произвеждат срещна отказа на съдилищата за регистрация на нови демократични земеделски кооперации.
Другата непреодолима бариера се оказва лихварската поли¬тика на правителството, която продължава да задушава всяка сто¬панска дейност, но най-силно смазва земеделието поради сезонния му характер и голямата разлика във времето на извършване на производствените разходи, добива на продукцията и нейната пазарна реализация.
Правителството се отнася с безразличие към изграждането на нова организация и структура за изкупуване на селскостопанска¬та продукция. Спекуланти и нерегламентирани чуждестранни търговци бродят из страната и грабят беззащитни селяни (шум и неодобрение от блока на мнозинството), изкупуват на безценица плодовете на техния труд, а в безброй случаи изобщо не му заплащат стоката. Разпадането на държавния контрол върху качеството вече подронва реномето на българските стоки на международния пазар. Само един пример.
Цената на българското овче сирене в Западна Европа и в Америка беше над 3500 долара за тон, а сега е 1800 долара. И при износ на около 15 хиляди тона само от този продукт загубите възлизат на около 12 - 13 млн. долара.
Втори пример: вълната не се изкупва от производителите вече две години, най-си-лно страда планинското население, чийто основен поминък е овцевъдството. Правителството все по-интензивно изтегля държавното присъствие в планината: закриват се училища, здравни заведения, пощенски станции. Изоставят се читалищни сгради, не се поддържат пътищата. След бягството на държавата от планината населението остава безпомощно, неможейки да осигури своите доходи (много силен шум и неодобрение от блока на мнозин¬ството). Слушайте, господа! И ако това не е вярно, поддържайте това правителство. (Шум и възгласи: "О-о-о!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Моля, момент, за тишина. ЙОВЧО РУСЕВ: След бягството на държавата от планината населението остава безпомощно, неможейки да осигури своите доходи, и също бяга към други райони, като обезлюдява цели пла¬нински масиви. С всички екологични последствия за планината и нейните ценни ресурси.
Предвидените 4 млн. лева в бюджета при първото четене на закона за стимулиране на земеделието в планината бяха с к рити от правителството в други параграфи.
Тъжна е картината в много села в България: окрадени кере¬миди от покривите на кооперативните сгради, разкъртени врати и прозорци (гласове от мнозинството: "Е-е-е" и "Кой ги ограби" - "Вие ограбихте България")
... разгъртени врати и прозорци, разграбени доилни ин¬сталации, техника, инвентар, животни. (Възгласи и шум) Не кре¬щете! Слушайте! Ще ме опровергаете във вашите изказвания, ако лъжа.
НИНО СТАВРОВ (от място): Вие ограбихте България! ЙОВЧО РУСЕВ: Поради липса на цялстна и открита аграрна политика бавно се провежда и твърде самоцелно поземлената рефор¬ма. -Липсва финансов капитал. Препятствията за създаване на нови сдружения и кооперации доведоха до пълно объркване на селяните както в този земеделски сезон, така и за следващите две-три години. Особено тежко е положението на безимотните селяни, на турското и циганското население като най-малоимотен слой от българското население.
В селата, където има съгласие между собствениците и лик¬видационните съвети, селскостопанските работи вървят нормално. Но там, където има основателно недоверие и противопоставяне, не се извършват или закъсняват дейности, които лишават страната от ценни хранителни продукти. Докато правата и отговорностите на селските стопани се упражняват от ли квидационните съвети, земеделието н България остава в извънредно ненормално състояние. С ликвидатори не може да се изгражда бъдещето нито на земеделието, нито на държавата!
ГЛАС ОТ СДС: Най-малко с комунистите може! ЙОВЧО РУСЕВ: Тази година се очакват да бъдат произведени над 1 милион и половина тона по-малко зърно от есенниците. Ако това количество се компенсира от внос, то само разходите за този внос ще бъдат за около 4,5 - 5 млрд. лева.
Намалението на поголовието на животни вероятно ще наложи внос на месо и млечни произведения.
Основната част от тези последствия в земеделието са резул¬тат от надменното и лекомислено отношение на правителството към българските селяни. И то следва да понесе цялата икономическа отговорност за нанесените щети на селските стопани и на наци¬ята.
ГЛАСОВЕ ОТ СДС: Кой бе?
ЙОВЧО РУСЕВ; Искам да вярвам, че управляващото мнозинство ще извлече сериозни поуки от тази дискусия, за да състави нов, компетентен и отговорен кабинет, който да провежда една нова политика в името на интересите на България. Благодаря. (Шум)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Реплики? - Давам думата за реплика. Има думата господин Тодоров. Моля ви, с картата.
ПЕТЪР ТОДОРОВ (СДС): Взех думата за реплика не защото по същество имам да възразя нещо. (Възгласи: "Е-е-е" от БСП) Не си струва да възразявам по същество. Нямам просто какво да се възразява, защто нищо по същество не беше казано, а за да възразя срещу лъжите. Защото не може да се говори, че Съюзът на демократичните сили и неговото правителство са отговорни за ограбените керемиди от покривите на сградите на ТКЗС. Когато отидоха ликвидационните съвети, спряха кражбите, спря грабител¬ството. (Възгласи от БСП: "О-о-о!") Спря башибозукът в текезесе-тата.
Вие, господа, сега живеете само с едно - с лъжата!
Четиридесет и пет години вашата партия живя с терора, с насилието. Сега, понеже не може да упражнява терор, остана й лъжата и демагогията. Но на лъжата народът казва, че краката са къси. И това вече се вижда. Защото вие лъгахте този народ, че само пет процента си искали земята. Оказа се, че всичките сто процента я искат. Вие го лъгахте, че се останат незасети или неожънати нивите. И това излезе лъжа. Вие го лъгахте, че ще остане гладен на зима. И това е лъжа!
Днес вашият вестник го лъже, че вчера бил изтанцуван последният валс на правителството на СДС - в петък народът ще види, че и това е лъжа. Защото тук ще гласуваме.
И последното, което искам да ви кажа, с лъжа доникъде няма да стигнете. Ще стигнете дотам, че вместо една шепа бабички на последния митинг, ще трябва вместо митинги, седейки да правите на червени бабички, защото повече не можете да съберте хора. Доникъде няма да стигнете! (Ръкопляскания от блока на мнозин¬ството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Няма друг народен пред¬ставител, който да иска реплика. Господин Йовчо Русев иска д умата, за да даде отговор.
ЙОВЧО РУСЕВ (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Госпожо председател, аз бих искал да отговаря на уважаемия народен представител, че никога не съм си служил с лъжа и че това, което беше изнесено в моето изложение, може да го проверите в много села в България. (Гласове на протест в мнозинството) Вижте, господа, още веднъж ви призовавам! Вие сте мнозинство, вие може да оставите това правителство, това е ваше право. Ние правим един анализ. Ако той покаже някакви поуки, ще бъде полезно за вас, за вашата политическа програма. Ако не се вслушате в този анализ, добре управлявайте така, както сте управлявали досега. (Ръкопляскания в малцинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СНЕЖАНА БОТУШАРОВА: Думата за изказване има господин Христо Марков.
ХРИСТО МАРКОВ (СДС): Аз се радвам, че моето изказване е фокусирано около проблемите, които засегна частично господин Йовчо Русев, но от по-друг ъгъл.
В мотивите на Парламентарния съюз, започващи с БСП и завършващи с "Ера-3", освен наборът на апокалиптични словосъчета¬ния, има и едно, което смайва, а именно, че Министерският съвет чрез ликвидационните съвети водел до разруха на производствената база и се поставя под въпрос изхранването на населението.
Господа, искащи вот на правителството, вие знаете доста¬тъчно добре, че сте тези, които предизвикахте локалните селски бунтове.
ВЪЗГЛАСИ ОТЛЯВО: Ох, ох, ох!
ХРИСТО МАРКОВ (СДС): Няма да се спирам на просволутата броушура, както и на писмото на господин Виденов, за тях предпо¬лагам, че ще стане дума по-подробно в до клада на анкетната комисия. (Шум в залата) Но производствената база се разруши до голяма степен точсо от тези ваши указания, воят срещу ликви¬дационните съвети имаше и друга цел - да се укрият разхищенията и да се дообере останалото. Утрешните селски богаташи да бъдат пак "нашите", и пак същите.
И наистина, за да не бъда голословен, искам да ви цитирам няколко примера. В с ело Якимово например само по време на окупационната стачка е похабена продукция за над 1 милион лева.
В с. Бял извор, Хасковска област, благодарение пак на тази стачка загубите надхвърлят 1 милион и половина лева. В село Сухаче, ловешка област, са продавани трактори за 75 лева. ГЛАСОВЕ В СДС: Браво!
ХРИСТО МАРКОВ: И ето нещо безкрайно любопитно, от което ще ви прочета няколко реда. Става дума за писмото на председателя на ликвидационния съвет в с. Долна махала, в което той кани всички специалисти на Българската социалистическа партия да се запознаят със ситуацията, която е завалир ликвидационният съвет в Долна махала. Общата сума на разходите ще достигне към 30 октомври дългове на стойност 33 милиона лева.
На фона на тази печална картина бившето ръководство е раздало преди идването на ликвидационния съвет премия в размер на 800 хил. лева.
ГЛАСОВЕ В СДС: Браво на тях! ХРИСТО МАРКОВ: И пише господин Теошанов: "Сега ви моля, уважаеми другари и другарки, като много добри специалисти да кажете на нашите селяни - собственици на земя, какво и как да им разпредели ликвидационният съвет за земята и за труда през целите 45 години, управлявани от вас. Поканвам всичките ви специа¬листи в управлението на коо перативното земеделско стопанство и ако биха могли, да опровергаят данните". Подпис - председател на ликвидационния съвет в кооперативно-земеделско стопанство, Долна махала, същото село, в което само за 15-дневната стачка е похабена продукция за 3 милиона лева и разграбено имущество за 2 милиона лева.
Между другото организатор на тази стачка беше кметицата на селото.
И ето ви един много любопитен пример, господин Русев. Вие си спомняте, че в началото на март посетихте с господин Пирински с. Желю войвода, община Сливен. В резултат на окупацията в същото село по данни също от ликвидационния съвет не са прове¬дени селскостопански мероприятия върху и хил. декара земя. Това е малка част именно от тези нарушения, целящи да
доограбят останалото от ТКЗС. И това не е де ло на Съюза на демоничните сили, нито на правителството, чиято оставка искате
днес.
Другото, което лично за мен е много по-опасно, това е, че новият вариант на Закона за земята бе и катализатор някои да изживеят отново септемврийската си революционна романтика.
Знаете добре, че се разчиташе пак на страха, който все още съществува у хората на село.
И за да не бъда голословен в това си твърдение, искам о тново да цитирама няколко много симптоматични примера. Например в с. Калояново, господин Орсов знае, че на 23 март един народен представител от Българската социалистическа партия е декларирал пред всички председатели на текезесета и местни кметове, че няма да спазва закона и ще се бори за неприлагането му и неговата отмяна, че ако трябва да не се допускат ликвидационните съвети с вили и трябва да има пълна дезангажираност към производствения процес.
ГЛАСОВЕ ОТ СДС: Кажи му името! ЗЛАТКА РУСЕВА: Как се казва?
ХРИСТО МАРКОВ: Няма да се спирам и на въпроса, който стана известен няколко пъти тук, в това Народно събрание. В село Доктор Йосифово бе извършен един вандалски акт - един от поредицата седем пожара и то беше опожарен добът на народната представителка Свиляна Захариева. Беше запален един дом на честни земеделски стопани. На 11 юни в този дом изгоряха 1800 пи лета, тон ни половина жито, бали сено, царевица, като щетите на тези хора възлизат на над 100 хиляди лева.
Госпожа Поптодорова и господин Боков знаят, че в с. Остров на 22 май един местен текезесар е казал, че през трупове ще се ми нава, ако някой иска да влезе в ТКЗС. В с. Ковачево пък кметът гаси уличното осветление, за да се разлепят ли стовки срещу ли квидационните съвети и Съюза на демократичните сили. (Шум в залата) В с. Вълчи трън, ловешка обласат на 13 юни в дома на председателя на ликвидационния съвет Димитър Мусов, е хвърлена бомба. А след това той получава съдържателно писмо със следния текст: "Даваме ти срок до 25-и да напуснеш. Жа ти запалим къщата! И го не ми дадеш житото и ечемика, жъ та убия. Подпис - от Партийния комитет". (Гласове в СДС: "Е-е-е!" "Браво!")
В с. Костиево председателят на местната общинска организа¬ция на БСП дори си е позволил да заведе членове на Италианската
комунистическа партия, за да им покаже как се осъществява на дело окупационната стачка. (Гласове в мнозинството: "Е-е-е!") В с. Дрангово, цитирам о.з. капитан Панов, бивш парти¬занин, открито заявява пред хората: "Малко избивахме след Девети!" Ето и някои от другите членове на Инициативния комитет:
о.з. полковник Пано Стоев, о.з. подполковник Георги Кустанев, о.з. капитал Кръстю Стоянов. А между другото това село е и склад за оръжие. (Оживление в залата)
В с. Славовица, госпожа Шопова знае, Иван Благов Костов по време на 50-дневната окупационна стачка какво направи с иму¬ществото на текезесе. няма да се спирам и на Цалапица, печално известната Цалапица. Но, господин Виденов, от 13 октомври симпто-матично, че в тази Цалапица това е второто убийство и че има още няколко опита за убийство. И вие знаете това.
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): и то политическо.
ХРИСТО МАРКОВ: И зная... (шум в залата) ... че господин Ангел Димов ми възрази - вярно, тези хора от ликвидационните съвети не са подходящи. Да, някои от тях наистина не са подходящи и те бяха подменени от областните управители, но и много хора бяха обругани и незаслужено им бяха отправени обвинения.
Например, в с. Маноле проблематична беше личността на Иван Илиев Димитров, за който във в. "Марица" един народен пред¬ставител спомена, че бил убил дядо си. Ето обвинителният акт наа същия господин Димитров: "В 1968 г. - нелегално преминаване през границата. В 1972 г. - отрицателно отношение към народната власт и стремеж да търси лек живот на Запад. Подчертава отрица¬телното си отношение към народната власт."
Веществени доказателства - английско-български речник, два то ма, франска граматика и кратък френско-български речник.
ГЛАСОВЕ В МНОЗИНСТВОТО: "Браво!" (Ръкопляскания)
ГЛАСОВЕ ОТ МАЛЦИНСТВОТО: Не говорите по темата.
ХРИСТО МАРКОВ: Това е само една малка част от така наре¬чените "законни протести" от ваша страна, а всъщност - открит саботаж.
Неоснователни са нападките, че се бави връщането на земята. Защото много добре знаете, че това стана с актове на поземлените комисии. А те бяха назначени, когато БСП имаше мнозинство в Народното събрание.
Между другото, правителството вече разработи правилник за работата на ликвидационния съвет.
Оставете спокойно хо рата да си вършат работата. Защото отговорността за п оземлената реформа е поета от правителството, СДС и Движението за права и свободи, и ние не се страхуваме да го заявим.
земята не бе отнета със закон, господа. А това правителство ще върне земята въз основа на закон, приет от свободно избрано Народно събрание.
С искане оставката на правителството няма да спрете създа¬ването на реални собственици на село. И не ни упреквайте, че не изпълняваме предизборната си програма, защото точно това е записано в нея.
Вас ви плаши точно категоричността на правителството в това отношение, вк лючително и сигурността на селските соб¬ственици.
И накрая, ако сте наистина конструктивна опозиция, обърнете се към вашите членове и симпатизанти, които притежават незаконно оръжие, и ги призовете да го върнат. Не разчитайте на страха на х ората на село, защото насилието е било иманентно винаги на комунистическата власт. (Ръкопляскания в мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. Госпожа Маринова и господин Филипов. Имате думата, господин Добрев.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (ПС на 6СП, Б-/1П, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, Н.ЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Аз първо възразя¬вам това заседание, което е предназначено за оценка на работата на правителството, да бъде обърнато в заседание, в което се обсъжда работата на временната комисия.
Второ, много уважавам господин Марков, но след неговото изказване имам чувството, че той е чуждоземен, братовчед на Алф, че не знае какво става в тази страна и в българското село. (Възгласи на неодобрение от блока на СДС)
Господин председател, позволете ми, след като той изло¬жи тук толкова примери, аз да изложа по две теми двадесет при¬мера.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Но в рамките на две минути.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Има ли случаи на безпричинно уволнени селскостопански специалисти от ликвидационните съвети? Справка от 240 ликвидационни съвети.
Да изберем една община - община Раднево, ликвидацион¬ният съвет работи главно, за да изчистят неудобните комунисти от възловите работни места. (Неодобрителни ръкопляскания и възгласи от блока на СДС) На 8 юли тази година са уволнени 58 души - 12 с висше и останалите със средно специално образо¬вание.
Още по-конкретен пример: община Кубрат. Председател¬ката госпожа Бояджиева, открито заявява: "Или се отказваш от БСП и ставаш член на СДС, или напускаш работа." (Възгласи "Бра¬во!" от блока на СДС) Пълна и абсолютна демокрация...
Отиваме по-нататък, многоуважаеми господин Марков. Въп¬рос: има ли случаи на разпродаване или разграбване на коопе¬ративно имущество, разбирай имущество на собствениците? Четем:
"Село Свещари. Само за 10 дни след взилането си в действие са продали 500 тона пшеница по 1100 лева тон."
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Добрев, времето ви изтече.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: В село Трънково са продадени 500 броя овце на преференциални цени. В същия ден тези овце са прода¬дени на два пъти по-висока цена.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Добрев, времето ви изтече, моля ви се...
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: В село Тракиец се разпродават племенни стада - крави и телета.
Благодаря, господин председател.
Искам да кажа още веднъж: нека да гледаме реално на жизнените проблеми. Право на мнозинството е да определи дали правителството ще остане или не, но ако си забиваме главата в пясъка като камилската птица и мисли, че сме решили всички проблеми, дълбоки ще сгрешим.
Благодаря ви, господин председател, че ме изслушахте този път.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Елена Поптодорова. И все пак да спазваме времето.
ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХМД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря ви, господин председатели. Искам да внеса уточнение в изказването на господин Марков. Той спомена за ум заведена делегация на Италианската компартия в село цалапица и съседни села. Искам да му кажа, че повече от година не съществува Италианска комунис¬тическа партия. (Възгласи на неодобрение от блока на СДС) Но, което е по-важно, тя днес се нарича, ако ви интересува, Италиан¬ска партия на демократичната левица. (Шум от блока на СДС)
Още по-важното уточнение, което искам да направя, е, че хората, които направиха това посещение, са трима журналис¬ти от Италианската национална телевизия, които правят филм за България в две серии по 40 минути. Това беше тяхната първа обиколка из страната. Мисля, че господин министър-председателят се беше срещал с тях, цяла група представители на Съюза на демократичните сили в София, както, разбира се, и представители на опозицията.
И скам също така да кажа (в частност и на господин Мар¬ков), че тези трима души бяха доста смутени от някои положения в Закона за земята и именно поради тази причина отидоха да нап¬равят посещение по места.
МИНИСТЪР АЛЕКСАНДЪР СТАЛИНСКИ (от място): Те са комунис¬ти...
ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА: Също така искам да му кажа, че те ще се върнат за втори тур в България. Според мен съвсем не е без значение как ще излежда България в две серии по 40 минути по една европейска телевизия, каквато е италианската. Те правят
сходни филми за Унгария, и за Румъния. Както и да ги нарича¬те вие (чувам, че господин Сталийски веднага определи тяхна¬та партийна принадлежност - естествено комунисти), имайте пред¬вид, че филмът за България ще се гледа в 60-милионна Италия. По този фил ще бъде преценявана България, ще бъде преценявана българската политика, българските политици и българският общест¬вен живот.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. Господин Филипов. ЕМИЛ ФИЛИПОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НПЛ "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Добър ден, господин председател. Добър ден, уважаеми колеги народни представители. (Шум на неодобрение от блока на СДС)
Уважаеми колеги, слушах много внимателно господин Су¬гарев, господин Венцеслав Димитров, господин Марков. Те знаят, че аз ги слушам. Искам да споделя откровено, че съм смутен от липсата на всякаква доза на критичност и самокритичност. С голям знаменател напред не може да се върви, уважаеми колеги.
Искам да подчертая един важен момент, който много ме притеснява, тъй като имам само две минути. Аз съм от щастливите или нещастните хора, които са втори път в двете последовател¬ни народни събрания. Имам възможността, както и господин Венцес¬лав Димитров, да чета и на някои други езици освен моя роден език. Следя внимателно това, което се пише и във вашата преса, уважаеми господа, в другите печатни издания, в информационните икономически източници. Имам тежкото впечатление, че дейността и икономическата политика на правителството, подкрепяна от мно-зиството, в момента е най-дясната политика, провеждана във всички бивши страни на социалистическа Европа. (Неодобрителни ръкопляс¬кания от блока на СДС) Това се отнася и до всички политически закони, приети до момента. Тях бих ги преживял. Смущава ме най-много дясната икономическа полотика. Страхът ви от кооперациите и слабото право на участие в приватизацията на широките социални слоеве. Това е тревожното. Мъката в страната е голяма, уважа¬еми дами и господа. (Шум на неодобрение от блока на СДС) Вие ходите и слушате. Вслушайте се в тази мъка. Именно разбирането на тази мъка в страната ни накара да предизвикаме тази сериозна дискусия и да искаме вот на недоверие за правителството. Помис¬лете. Ние не изразяваме само нашето собствено мнение и съвест
(на 104-мата депутати). Ние изразяваме мнението и на хора, под¬крепили нашата кауза, и на хора, които бяха до вчера ваши бойни другари.
Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има думата за дуплика госпо¬дин Марков.
ХРИСТО МАРКОВ (СДС): Благодаря на господин Добрев за информацията, която подаде. С удоволствие ще я разгледам, дори съвместно. За уволнението от ликвидационните съвети. Госпо¬дин Добрев, разбира се, че е нормално.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (от място): Идват бръснари...
ЧАВДАР КЮРАНОВ (от място): Това е по политически при¬чини. . .
ХРИСТО МАРКОВ: Не е по политически причини едно увол¬нение на председател на ТКЗС, който е направил дългове на това ТКЗС от порядъка на 20 млн.лева. Това не са политически уволне¬ния.
На господин Филипов всъщност няма какво да отговоря. той говори за мъката. Господин Филипов, трябва да ви кажа, че двойно по-голяма беше мъката на хората, когато им отнемаха зе¬мята.
На госпожа поптодорова ще отговоря, че аз цитирах всъщ¬ност какво е казал господин Одаджиев в Костиево. Толкова по-зле за него, че не знае, че няма Италианска комунистическа пар¬тия. Той така е представил италианските журналисти - като членове на Италианскат акомунистическа партия.
А дали са смутени италианските журналисти от някои по¬ложения в Закона за земята, ще ви кажа, че за разлика от Бълга¬рия в Италия не е имало нито колективизация, нито ТКЗС. Затова са смутени.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря ви, господин Марков. Искахте по процедурен въпрос...
РУСЛАН СЕМЕРДМИЕВ (СДС): Благодаря, господин предсе¬дател.
Уважаеми колеги народни представители, имам процедурно предложение да продължим тази вечер работното време до изчерпване на времето за всяка парламентарна група, тъй като дискусията явно е интересна и полезна, особено за лявата страна.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ние бихме могли да продължим до 22 часа. Тъй че аз бих могъл да поставя въпроса така: да продължим с два часа, защото така ни позволява правилникът.
Има думата Николай Добрев, но само ако отговорите на процедурното предложение.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ: Господин председатели, ние приемаме конструктивното предложение на господин Семерджиев, като имаме настоятелната молба към вас да осигурите транслация на заседания¬та на парламента до края на днешното пленарно заседание. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тези условия, които вие ми поставяте, аз не мога да ги изисквам, защото по традиция (ще говоря с господин Вергиев) ще прекъснат както обикновено в 19,50 ч за новините, след това няма да има "Отзвук" и ще продължат да предават.
Моля, които са за това да продължи заседанието с два часа, тоест до 22 ч. да гласуват. Моля, режим на гласуване.
Прекратете гласуването и посочете резултатите. От гласували 178, за - 140, против - 17, въздържали се 13.
Продължаваме.
Давам думата на господин Конакчиев.
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ (ПС на БСПС, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, Н-ЛП "Стефан Стамболов", СДПД "Ера-3"): Господин председате¬ли, дами и господа. Аз ще говоря за един от фундаментите на правителствената политика именно като конфронтационна и силова, което ме кара да бъда убеден поддържник на искания вот за недове¬рие на правителството.
Повече от година чрез Конституцията на Република Бълга¬рия е провъзгласена решимост да създадем демократична, правово и социална държава. В България се ражда нещо ново. И както при всяко раждане има страдание и мъка. От политиката, от дейст¬вията на политиците зависи колко ще е голяма социалната цена на прехода и на чий груб ще легне по-голямата част от това бре¬ме. В изключително голяма степен това нещо зависи от работата на Министерския съвет.
Тук искам да се обърна към правителството и да кажа:
господа, демокрация и социално пазарно стопанство се правят с хората и за хората. А какво правите вие? В Министерския съвет със своите действия вие вместо да поддържате и да укрепвате социалния мир го рушите. Въпросът не е, че това струва скъпо на обществото. Въпросът е, че понякога е невъзможно този социален мир да бъде възстановен.
Няма да се спирам на това дали имате програма или не и дали водите диалог. Бих искал да кажа, че дори липсва инфор¬мация, както която е необходима при разговорите със синдика¬тите, така и за самите разговори със синдикатите, позволете ми да ви напомня текст от вашата собствена предизборна програма, която ви епретендирате, че изпълнявате. Цитирам дословно.
"СДС е за законово регламентиране на механизмите на социалното партньорство. А това означава: силни профсъюзи, защи¬тени трудови интереси, социален мир."
Господа, вие сте във война с профсъюзите. Може би не я признавате. Вие със своите действия противопоставяте различ¬ни слоеве на населението един на друг. миналата седмица противо¬поставихте медиците на шофьорите. Утре ще бъдат миньорите, неф¬тохимиците. Вдругиден ще бъдат учителите.
Безработицата - не е въпрос дали тя е 500, 400 или 600 хиляди. Тази безработица е резултат на правителствената поли¬тика и тя придоби регионални и етнически измерения, които над¬минаха всякакви критични граници. Идете в общините, където има 90 на сто безработица. Идете в циганския квартал на София, гос¬пода. Идете там, където безработните са над 90 на сто и ги убе¬дете с вашата програма за 1800 работни места, която лансира Министерството н атруда и социалните грижи сега, че ще им реши проблемите.
Господа, вашето пренебрежение към синдикатите като парт¬ньори и към повечето съюзи на работодателите вече е известно. Отново ще цитирам изказване на господин министър-председателя. Дословно: "Намирам за разумно да се обсъждат нещата със синди¬катите и работодателите дотолкова, доколкото могат да се лансират идеи." Не така. С тази ваша желязна решителност вие да вземате решенията, няма да стигнете доникъде, нужни са синдикални и обществени гаранции за социалния мир, а не части, които с черни маски на главите влизат в различни къщи по София и плашат граж¬данството. И не военни шоьори, които да ни возят, или персонал¬ните коли на министрите.
Вие господа, пренебрегвате констатациите както на Кон¬ференцията на труда "Подкрепа" и КНСБ, така и на повечето съюзи на работодателите по отношение на това, че стопанството се
разпада, че правителството няма дори и наченки на програма за изход от тази криза. Но това не е толкова съществено. Обществе¬ността приема това, господа! Вие имате вече 40 стачки и още ще имате, колкото да се опитвате да търсите "под вола теле" срещу кого са тези стачки не там е "заровено кучето". Отговорът е - кой стачкува и за какво стачкува.
Но, аз искам да ви обърна внимание, тъй като преди мен един от ораторите говори - чуждите ни делови партньори нямат доверие не за това, че 45 години е управлявала БКП, а имен¬но поради това, че липсва стабилност в тази страна и че вие със сила се мъчите да решавате обективните въпроси.
Позволете ми, без да развивам нещата, да допълня своята теза с определените действия, които правителството предприема, за да доведе по-нататък обедняването на населението. Една година пенсионерите получиха 200 плюс 100 лева, които сега ще връщат. Минималната заплата колко време стоя непроменена? Каква е сега социалната пенсия и по какъв начин е определена спрямо разчетите за жизнен минимум и за минимално необходимото количество храна. Или да вземем работещата жилищна политика, господа! Къде е жилищното предлагане? Или да вземем бюджетите на общините, или самоуправлението в големите градове. Ако е потребно, мога и още примери да дам, но стига.
Накрая бих искал да задам един въпрос - кого обслужва със своите действия Министерският съвет? Ще го кажа ясно
за съжаление то не обслюжва идея, не обслужва синята идея. Няма да говоря за други идеи. То обслужва интереси и това са интересите на тези, които усилено сега използват средата за корупция, на тези, които ще спечелят от реституцията, на тези, които преследват политически реваншистки цели и изповядват екстре¬мизъм. Това правителство не може повече да се радва на нашето доверие.
Благодаря ви. (Ръкопляскания от лявата страна на залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Давам думата на министър Никола Василев.
МИНИСТЪР НИКОЛА ВАСИЛЕВ: Уважаеми господин председатели, госпожи и господа народни представители? Нямам право на реплика, но ползвам правото си на изказване като министър, тъй като бяха засегнати въпроси в няколко изказвания досега по отношенията
на правителството със синдикатите, за което вашия вот ме натовари да отговарям.
ОТ ЛЯВАТА ЧАСТ НА ЗАЛАТА: Не нашия. МИНИСТЪР НИКОЛА ВАСИЛЕВ: Вашият депутатски вот. Бих иска-л да кажа няколко думи за системата за социално партньорство такава, каквато тя се разви от края на седмицата последвала последните структурни промени в правителството.
Както знаете, една седмица след това с консенсус беше приета системата за социално партньорство и се учреди Национален съвет за социално партньорство. Първите проблеми, които бяха значителни проблеми - бяха предложенията на правителството за определяне на минимални заплати и механизмите за регулиране нарастването на доходите на населението. Искам да илюстрирам важността на тези проблеми, чрез един сравнителен анализ. В хода на европейския обществен дебат от края на 60-те години минималните работни заплати най-напред бяха представени като един социален парапет, възпрепятстващ изпадането на бедните слоеве, гарантиращ жизнен минимум на народите. В последствие се оказа, че минималните заплати са използват като инструмент за стесняване на ножицата на доходите чрез повишаване на най-ниските доходи.
От гледна точка на пазара повишаването на минималната заплата инжектира допълнителна покупателна възможност. Дори при положителен ръст на производство, какъвто в нашата страна засега няма, основна компенсация на повишените минимални заплати се явяват инфлационните процеси. У нас през време на миналото коалиционно правителство Министерството на труда и социалните грижи направи едно проучване, което установи правопропорционал-ност между повишаването на минималните заплати и повишаването ръста на безработицата, този аргумент беше изложен в заседания¬та на Националния съвет за социално партньорство, но синдика¬тите с изненадваща лекота го отхвърлиха.
Повишаването на минималните заплати в средата на 1968 година във Франция беше окачествено като шоково. Инфлацията през следващите три години нарасна с около 75 на сто с един пик от 110 на сто в годината, последвала увеличението. През същия период, а именно лятото на 1968 г. Франция преживя най-
тежките улични вълнения в цялата си следвоенна история. Повишение¬то за което става дума тогава във Франция през 1968 г. на минимал¬ната заплата беше с 35 на сто. Ние повишихме минималните заплати с 37 на сто.
ОТ ЛЯВАТА ЧАСТ НА ЗАЛАТА: След инфлацията. МИНИСТЪР НИКОЛА ВАСИЛЕВ: Подобен сценарий се разигра в Чили през 1970-1973 г. по време на управлението на Фронта за национално единство и в Португалия през 1974-1975 г. по време на така наречената Революция на карамфилите. При повишение на минималните заплати с 21-22 на сто инфлацията там нарасна с 8 до 14 пункта. Като краен резултат - намаля реалната покупа¬телна способност на една четвърт от работниците. При това по¬вишението на минималната заплата, а в горната половина на дохо¬дите то беше по-ниско.
Ние повишихме всички средни брутни заплати в бюджет¬ната сфера с две трети от повишението на минималната заплата, тъй като 26 е около две трети от 37.
Без да навлизаме в подробности по работата на Национал¬ния съвет за социално партньорство през последните седмици можем да констатираме:
Първо. В Националния съвет за социално партньорство синдикатите демонстрираха особена твърдост при определянето на нови минимални работни заплати. Те постигнаха повишение на минималните работни заплати за страната с 37 на сто. При това те с лекота пропуснаха един чисто синдикален аргумент, а имен¬но правопропорционалната зависимост между ръста на минималните заплати и ръста на безработицата.
Второ. Синдикатите бяха сравнително по-отстъпчиви при определяне актуализацията на средните брутни заплати в бюд¬жетната сфера. Постигнатият консенсус около стойността 26 на сто представлява две трети от ръста на минималната работна заплата.
Трето. Споменатите числа са дискутирани и постигани като договореност в други трипартидни системи в най-новата ис¬тория. А именно - Франция - 1968 г., Чили - 1970-1973 г. и Пор¬тугалия 1974-1975 година.
В резултат на тези договорености окономическото състоя¬ние в тези страни се е влошавало и са настъпвали политически катаклизми.
Не мога да съдя доколко българските синдикати, участни¬ци в Националния съвет, действуват според уроците на историята и сравнителната политикономия и обвързват исканията си с някак¬ва определена цел. Или те чисто и просто се придържат към леви¬чарските принципи на егалитаризъм и социална насоченост. Неза¬висимо от това правителството прецени, че не може да поеме риска от две неща, а именно: допълнително повишение на заплатите на близо 70 на сто от работещите в бюджетната сфера, колкото са служителите от двата отрасъла - образование и здравеопазване. И, второ - въвеждане на подобни механизми на нарастване на доходите в производствената сфера.
Между синдикати и работодатели, от едн астрана, и пра¬вителството, от друга, бе подписан протокол на несъгласие. Същият ден правителството прие нормативна база за определяне и регу¬лиране на доходите. В столицата започна транспортна стачка. Синдикалните централи обявиха повишена стачна готовност в нацио¬нален мащаб.
Говори се за свръхнапрежение в социалната сфера, пред¬стоящо влошаване на икономическото състояние на страната и поли¬тически катаклизми. Благщодаря за вниманието! (Ръкопляскане от мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря!Господин Орсов, не мога да ви дам реплика, защото репликите се искат незабавно, както казва правилникът, а вие не я поискахте незабавно.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Каква реплика към министър? ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не на министър. Той иска да направи реплика на своя колега Конакчиев. Но вие не поискахте веднага репликата. А пък и тази реплика аз знам за какво ще послужи - просто, за да се говори. (Шум в залата) Думата има Георги Карев.
ГЕОРГИ КАРЕВ (СДС): Господин председатели, дами и гос¬пода народни представители, господин премиер, господа министри! Предизборният съюз на БСП до "Ера-3" си поставя за цел да бламира едно правителство и може би и един парламент. В първото никой не се съмнява, защото проекторешението и неговите мотиви са в ръцете на всички вас. По отношение на второто, то тук беше отречено категорично от госпожа Клара Маринова, но всеки, който отиде в някоя читалня и поразгледа комунистическия печат, ще
се убеди, че и то е истино. Като се започне от една много отдав¬нашна статия на господин Велко Вълканов - "Парламентът като театър на абсурда" и се стигне до една много скорошна статия на господин Добрин Спасов - "Парламентът за напускане, парла¬мент за разпускане".
Ще се спра само на три от мотивите, които ни бяха пред¬ложени. И не защото ги смятам за по-неоснователни от другите (за мене всички са еднакво неоснователни), а само защото ги преценявам като по-цинични от нравствена гледна точка.
Първият от тези мотиви е обвинението в колосални спе¬кулативни доходи и многомилиардни гешефти. Колосални спекула¬тивни доходи има, гешефти също има. Дали са многомилиардни, или са многомилионни, може да се спори. Така или иначе ги има. Това е едно страшно явление, което е характерно за всички пост¬комунистически страни. И аз не зная би ли могло едно правител¬ство, което е управлявало по-малко от година, да се справи с тези посткомунистически явления.
Във всеки случай това, което зная, това е, че няма нито един средноинтелигентен българин в тази страна, който да не е наясно кои са хората, които създадоха смесените фирми, перящи пари, кои създадоха паралелните фирми, финансирани чрез кре¬дити, уж получени за съответните държавни предприятия, кои хора използуваха своите международни връзки и контакти, създадени в качеството им на шефове на държавни търговски и производствени обединения, и след това използуваха тези контакти за непочтен частен бизнес и т.н. и т.н. С други думи - кои са комунистичес¬ките величия, които форсирано трансформират бившата си политическа власт в сегашна икономическа.
И ако някой може да упрекне това правителство, че не¬достатъчно енергично се бори с тези хора и с тези явления, това сме ние, господа! А последните, които имат моралното право да отправят този упрек, това са хората, които са подписали проекто¬решението и неговите мотиви.
Вторият от мотивите, за които искам да кажа няколко думи, това е изразът за непознатата за страната по мащаби коруп¬ция. Господа, корупцията е едно явление, което е характерно за тези общества, в които тъпият и високопоставен чиновник
държи в ръцете си десетки, а понякога и стотици хиляди човешки съдби.
НОРА АНАНИЕВА (от място): Като сега у нас.
ГЕОРГИ КАРЕВ: И тогава, дали и кога ще бъде някой по¬вишен, дали и кога ще се хабилитира ученият, дали и кога ще си купи семейството жилище и дали вноската му ще стои без лихва за кола 8 или 13 години, или пък евентуално само 5 - това зависи от въпросния тъп и високопоставен чиновник.
Тъжният и страшен парадокс в цялата история е тозиу, че колкото беше по-тъп, толкова беше по-високопоставен, защото по-високо го поставяше партията с главн абуква. (Ръкопляскане от мнозинството) Този парадокс - едновременно и тъжен, и страшен, породи още един, още по-тъжен и по-страшен. Това е, че през последните десетилетия на реалния социализъм рушвети започнаха да дават, т.е. н акорупция започнаха да се поддават хората, които имат законното основание да побучат нещо - най-интелигент-ният, най-кадърният. Или пък този, на когото вече е дошъл редът за жилище или за кола, за да получи това, което е негово законно право, даваше рушвет, защото друг, който е десети по ред след него, щеше да го изпревари. И това ако не е реален социализъм, аз не знам какво бихме могли да кажем!.
И затова трябва да ви кажа, че ако има корупция, тя е остатъчна. Тя не е резултат от дейността на това правител¬ство. Напротив, нашата политика органически разрушава коруп¬цията. Защото селяьнинът, който си е взел земята и я работи, на кого и за какво да дава рушвет? Той има други проблеми -с хербециди, с инсектициди, с машини и т.н., но той ням апроблем с чиновника, на когото да даде рушвет. Човекът, който си е получил магазин от реституцята - на кого и за какво да даде рушвет? Или човекът, да кажем, който си купува жилище или кола. Той ще ги купи за много пари, за страшно много пари, но ще ги даде на този, на когото трябва, а не на чиновника, когото пар¬тията майчица е поставила на неговия пост.
И третият и последен мотив от вашите, който казах, не смятам за по-неоснователен, а само за по-циничен - това е, че продължава духовният и нравствен упадък в българското общество. Господа, ако един кораб или подводница е потънала на 50 метра, може да потъне и още. Ако е на 150 метра - пак може да потъне.
Ако е на 1050 метра - може, но ако е в дъното на Марианската падина - извинете, накъде нататък упадък? Накъде нататък потъване? (Ръкопляскане от мнозинството)
Почти най-хубавата част от живота ни мина в едно об¬щество, където учениците трябваше да донасят за учителите си, войниците за офицерите, студентите за професорите си, жени за мъжете си и, обратно, а понякога и деца срещу своите родители -добре известният ви синдром "Павлик Морозов". Извинете, от това по-голямо падение накъде вече?
И за да ви покажа, че не само не продължава този упа¬дък, а, напротив - сложено е по времето на управлението на Съюза на демократичните сили и на това именно правителство, е сложено началото на нравственото възкресяване на нацията. Ще ви кажа, че по време на дните на транспортната стачка всички видяхте как хора, които имат коли, напълваха по спирките колите си със съвършено непознати граждани, за да ги превозят към мес¬тоработата им (ръкопляскане от мнозинството). Ако само преди няколко години някой беше спрял на спирката, за да качи хора в колата си - всички щяха да го сметнат за луд. Ние за петте дни на транспортната стачка видяхме повече проява на човещина и на гражданска солидарност, отколкото за 5 години комунистическо управление. Ето ви нравственият упадък, господа! (Ръкопляскане от мнозинството)
И затова, за да завърша, ще кажа, че народът даде своя вот на доверие на Съюза на демократичните сили. СДС заедно с ДПС дадоха своя вот на доверие на това именно правителство. Това правителство започна да постига първите си успехи - много бавно, много трудно, много мъчително, и не на последно място благодарение на вас, обаче ги постигна. И в този момент синди¬кати правят стачки, а една парламентарна група иска оставка на правителството. Може, теоретически може и да е някакво случай¬но съвпадение.
Последното, в което искам да ви уверя, господа, това е, че между вас има много свестни хора, и че всички свестни хора между вас един ден ще се срамуват, че са сложили подписа си под този акт на политическа порнография. Благодаря ви за вниманието! (Бурни ръкопляскания от мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов, няма да приемам по този начин да искате реплики. Когато ораторът е започ¬на/), и вече започва някой да вдига ръка. това не е, бих казал, коректно спрямо другите, нали? Не може така! Вие виждате, обик¬новено има 5-6-7 души.
Не може, когато един оратор е започнал, да се вдига ръка. Разбирате ли? В този момент, когато завършва ораторът, вдигат се ръцете и тогава се избира, който е по-напред, разбира се.
Госпожа Куртева има думата.
РУМЯНА КУРТЕВА (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря ви, господин председатели. Уважаеми колеги, нямах намерение изобщо да правя реплика на господин Карев, но го правя от уважение, първо, към него, като интелектуалец... (Реплика от блока на СДС: "Кой го е написал?") Ще разберете кой го е написал. Това е по-страшното. (Шум в залата) Защото го уважавам като варненски интелектуалец, представител на научните среди и го съжалявам в същото време за думите, които беше принуден именно с болка да ги каже. Може би той има угризения за това, че е бил принужда¬ван да донася за жена, за близък и т.н. Аз нямам такива угризения, макар че сме почти връстници.
И искам след тази характеристика, която вие, д-р Кареву, направихте за правителството с цел да го защитите, да ви кажа какво казаха варненци в четвъртък вечерта на многохиляден митинг. Само с няколко пасажа, които са антитеза на това, което вие защитавате.
Например: "Политическата омраза и противопоставянето на нацията приемат абсурдни размери и форми. Вашето управление тласка народа към преживели и отречени времена. Политиката ви застрашава националната цялост и човешкото достойноство. Ва¬шият управленски морал насажда страх, тоталитарно послушание и безсилие."
Само това е достатъчно, за да кажем: "Стига!"
Казах, че репликата е антитеза на характеристиката, която даде д-р Карев.
Или нещо друго: "Обявяваме се решително против приетия на първо четене и издържан в перфектен класово-партиен стил
Закон за допълнителните изисквания към научните организации и Висшата атестационна комисия", (реакция на мнозинството: "А-а-!") "Обявяваме се в подкрепа на справедливите искания на сту¬дентите от Варненския свободен университет." (Реакция на мно¬зинството) "Нацията се нужда еот единение, а не от противо¬поставяне. "
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Госпожа Куртева, времето ви изтече!
РУМЯНА КУРТЕВА: И знаете ли, господа, че тази декла¬рация завърши с думите: "Управлението на страната трябва да се поеме от правителство на националната компетентност." (Реакция на мнозинството: "Е-е-е!") "Настояваме за национално съгласие."
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Времето ви изтече, госпожо Куртева!
РУМЯНА КУРТЕВ: Завършвам, господин Савов. ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Времето ви изтече! РУМЯНА КУРТЕВА: А организаторите на митинга, господа, не е само БСП. Организатори на този многохиляден митинг в синя Варна в четвъртък вечерта бяха следните:
- Регионалният комитет за защита на интересите на Бъл¬гария, а не на някой друг. (Бурна реакция от мнозинството: "А-
е-е!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Времето ви изтече, госпожа! РУМЯНА КУРТЕВА: Отечествената партия на труда (бурна
реакция на мнозинството: "Е-е-е!");
- Християнското женско движение (бурна реакция на мно¬зинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, не ме карайте да ви отнема думата! Моля ви се! Три минути говорите вече.
РУМЯНА КУРТЕВА: ...Българската социалистическа партия. А те бяха изразители на многохилядна Варна. (Силен шум в залата, реплики от блока на мнозинството, които не се разбират)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Момент сега. Господин Ка-мов. . .
Обаще действително репликите са едни отговори по съ¬щество. А този митинг се оказва, че е знаел какво ще говори господин Карев и просто е направил реплика на господин Карев. Това е четене на мисли. Аз винаги съм казвал, че в този парла-
мент има и полтъгайсти, има и най-раз-лични екстрасенси. Господин Камов, заповядайте.
НИКОЛАЙ КАМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХМД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Николай Камов, Българска социалистическа партия.
Аз бих искал да кажа на колегите от СДС, че тъжното и страшното, уважаеми колеги, е, че вие и в частнос тправител-ството със своята дейност възпроизвеждате тъжните и страшни парадокси на миналото време, и то в една още по-ярка и антиде¬мократична форма. Мога да дам много примери, но моят пример ще бъде от днес.
Днес сутринта в това заседание вие, господа, отказахте да има анкетна комисия за разследване на случаите на корупция във висшите сфери на пастта. Каква по-добра илюстрация, какво по-ясно признание от това, че тя съществува? (Единични ръкопляс¬кания от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря, господин Камов. Господин Косев.
ФИДЕЛ КОСЕВ (ПС на БСП, БЛПу, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСм, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Фидел Косев, Федерация на българската социалистическа младеж, със следната реплика...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вижте, само че няма да ме карете мен да чета цялата ваша фирма, след като вие всичките почвате да ставате БСП само, нали?
ФИДЕЛ КОСЕВ: Аз така и не се представих от БСП. Казах:
Федерация на българската социалистическа младеж.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Няма значение... Има само нещо, нали?
ФИДЕЛ КОСЕВ: Ако очаквате някой от "Ера-5" да се пред¬стави . ..
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Ами, вижте, а защо мен ме карате да изговарям всичките тези имена? Защо? (Силен шум в залата) Вие трябва да се представите така, както сте се подпи¬сали. Вие сте се подписали там не както вие казвате, а повто¬рете как сте се подписали.
ФИДЕЛ КОСЕВ: Господин председатели, 40 секунди минаха. Мога ли да се представя?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не, 40 секунди аз ще ви ги простя.
ФИДЕЛ КОСЕВ; Да, благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Аз ще ви ги простя, но се представете и вие.
ФИДЕЛ КОСЕВ: От Федерацията на българската социалисти¬ческа младеж, от Предизборния съюз на Българската социалисти¬ческа партия, Българска либерална партия, Партията "Християнско женско движение", Християнрепубликанската партия, Народнолибе-ралната партия "Стефан Стамболов", Социалистически младежки съюз, Федерацията на българската социалистическа младеж и, както вече стана дума, по ваше настояване "Ера-3".
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: От "Ера-5"... (Шум в залата) реплики)
ФИДЕЛ КОСЕВ: И така, господин Карев... (Шум в залата) Бих ли могъл да си направя репликата?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, тишина! Моля ви се, тишина!
ФИДЕЛ КОСЕВ: Благодаря.
Господин Карев, мисля, че най-малко към мен може да се отнесат вашите думи за моралния ангажимент към миналото и към евентуалната възможност за доносничество. Просто не ми е стигнало времето и годините, за да го направя, ако вие смятате, че всички в тая страна са го правилив. А моята реплика към вас по същество е свързана с вашата теза за гешефтите и корупцията.
Знаете ли, вие не я отхвърлихте, вие я потвърдихте. Вие казахте, че днес такова нещо съществува. Вие признахте, че тъкмо това правителство не е успяло да се справи с нея.
Следователно действително това правителство най-малкото по този повод трябва да си отиде. И много ви моля, аргументи¬райки своята теза, с която искате да отхвърлите нашата, недейте да я подкрепяте, защото работите за нас.
И тъй като вие ховорихте за четенето на вестниците, ще си позволя и аз да ви кажа, че за радост на господин Йорда¬нов прочетох "Век21", в който пишеше, вашата статия за вашата дъщеря - абитуриантка. Много ми хареса. Там действително говорех¬те, ако си спомняте, че това, че тя няма по комсомолски да ходи на бригади; затова, че няма по комсомолски и по комунистически да й се прави оценка за политически възгледи и знания. Но вие там пропуснахте, премълчахте, че разликата между сегашното със-
тояние и предишното беше увеличената престъпност; беше увеличе¬ната възможност, извинете, тя да бъде изнасилена. Защото най-малкото по броя на изнасилванията се различава обстановката сега и преди. Вие там премълчахте невъзможността тя да има поне едно гарантирано работно място и т.н. и т.н.
Ето защо, дори и заради вас, дори и заради вашата дъщеря -абитуриентка, това правителство трябва да си отиде. (Ръкопляска¬ния от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Карев, ако обичате.
ГЕОРГИ КАРЕВ (СДС): Уважаеми господин председатели, уважаеми дами и господа народни представители. По отношение на репликата на госпожа Куртева бих се чувствувал действително страшно нещастен човек и може би най-нещастният на света, ако доживея някога именно госпожа Куртева да ме съжалява. Но в слу¬чая тя няма повод за това, защото действително никога и за никого не съм донасял. Слава Богу, донасяли са само за мен.
На останалата част от репликата й аз дуплика няма да правя, защото тя преразказа един комунистически митинг във Варна. И точно организациите, които изреди, много добре доказват това. И аз не мога да правя реплика на един митинг, на който не съм присъствувал, само по това, че беше преразказан.
На второ място, по отношение на репликата на господин Камов. Смятам, че неговата логика е малко странна, тъй като нашият отказ да сформираме подобна комисия никак даже не озна¬чава, че има на правителствено равнище някаква корупция. Напро¬тив, нашето парламентарно време в тези броени дни, които ни остават до август, е толкова скъпо, че ние не можем да си поз¬волим да го разхищяваме за една комисия, за която предварително сме убедени, че нищо няма да даде като резултат. (Единични ръко¬пляскания от опозицията)
По отношение на гостодин Косев - той казва, че моите думи за това, че гешефти и корупция съществуват действително са мотив в полза на техните мотиви и на тяхното проекторешение, а също така и увеличената престъпност и по един малко странен за моите логически принципи начин намеси и дъщеря ми и възможност¬та, не дай Боже, да бъде изнасилена. Трябва да ви кажа, че това е по-скоро една паралогика, дами и господа, защото аз изрично подчертах, че гешефтите и корупцията са остатъчно явление и ако в нещо може да бъде упрекнато правителството, това е, че не се е справило с тях достатъчно бързо и енергично, но подчертах, че вие сте последните, които имате право да отправяте този упрек към това правителство. А що се касае за увеличената престъпност - пак е паралогика. Това е една престъпност, която е характерна за всички посткомунистически държави, и аз се надявам, че изпълни¬телната власт на базата на гласуваните вече на първо четене от нас закони - Наказателно-процесуален и Наказателен кодекс, които ще ги наречем вече закони, изпълнителната власт, базирайки се на една подобрена законова уредба бързо или поне толкова бързо, колкото позволява обстановката, ще се справи и със сравни¬телно високата престъпност.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Думата е на господин Иво Атана¬сов.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (от място): Комсомолът! Комсомолът!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля за тишина!
ИВО АТАНАСОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРГ1, СМС, БФСМ, НлП "Ст. Стамболов", СДП "Ера-3"): Венци, може би си бил в комсо¬мола. ..
Иво Атанасов. 10. Кюстендилски избирателен район.
Дами и господа, •..
РЕПЛИКИ ОТ ЗАЛАТА: От коя партия си?
ИВО АТАНАСОВ: От българската партия. (Шум и реплики в залата) Няма много български партии тук, не ме прекъсвайте! (Оживление и шум в залата)
Добре, българският народ...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Иво Атанасов, Вие пожелахте, вашата парламентарна група пожела председателят винаги да чете целия този дълъг списък - тогава прочетете го, а българска партия - няма.
ИВО АТАНАСОВ: Добре - Предизборен съюз на Българската социалистическа партия, Българската либерална партия...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Мога да Ви дам този списък за по-лесно...
ИВО АТАНАСОВ: Отечествената партия на труда, Християн-републиканската партия, Партията "Християнско женско движение", Народнолибералната партия "Стефан Стамболов", Социалистически младежки съюз, Федерацията на българската социалистическа младеж и Съюзът на демократичните партии и движения "Ера-3". Венци, доволен ли си? (Шум и реплики в залата)
Благодаря.
Българският народ е оцелявал през хилядолетията не благо¬дарение на материалната си мощ, а на своята духовност. Единстве¬ният Златен век, влязъл в нашата история, е златният век на българската култура. Българският дух ни позволи да минем през такова мрачно изпитание на времето, каквото е турското робство или както сега му казвате - османското присъствие. Ще се съгласи¬те, надявам се с мен, че и сега тъкмо българската духовност е онази морална сила, която ще ни изведе и от тези трудности, които в момента имаме. На тази духовност за съжаление беше нанесен тотален удар в синьо. Ударът бе направен от сегашното правител¬ство. Интелигенцията е най-нископлатеният слой в обществото. Правителството не е приело нито едно решение за качествени промени в духовната сфера. Липсва му законодателна инициатива. Същевремен¬но със своите безотговорни действия то създава хаос в духовната сфера.
Да погледнем какво става в образованието. Правителството няма законодателна политика. Така например, ако то не внесе предложение за корекция на държавния бюджет на 15 септември или на 15 октомври, според експертите българските училища просто ще бъдат затворени.
Говорите за тотална смяна на системата, а нито имате концепция, нито имате механизъм за такава смяна. Смяната на системата я доведохте единствено до смяна на хората, и то въз основа на партийните им пристрастия. Тук, от тази трибуна, минис¬търът на образованието и науката призна, че се събират данни за политическата и синдикалната принадлежност на учителите. Цялата подмяна на ръководството на образованието на регионално
равнище е класически пример за отсъствие на критерии за професио¬нализъм. Това е една пародия, зад която се крият вашите партийни пристрастия. Не можете да очаквате добри дни за българското образование, когато до командни висоти издигате хора, подбрани единствено заради своето верноподаничество. Тези хора не само че не могат да сменят системата, но те трудно, мъчително, негра¬мотно извършват дори рутинните, обичайните действия за функциони¬ране на образователната система.
През главата на Националния съвет на учителите и на синдикатите приехте новия учебен план. Направихте го в края на учебната година, за да нямат време учителите да реагират. Препоръчвате цар Борис III да се представя за най-големия държав¬ник и за обединител на България, а периодът след Втората световна война като съветска окупация на България. Ако това е спор между историци - добре, но вие пълните с пропагандни шаблони главите на децата. Нали стигаха уж 45 години.
Според свитъците, според които учениците сега трябва да учат, има изумителни неща. Вапцаров е представен като гаден комунист, а бай Ганьо изпъква като положителен герой. Излиза, че Бай Ганьо е прав, а Алеко е един чапкънин. Това ли е героят на нашето време - човекът със силните лакти, съвременният Бай Ганьо?! Това внушавате, господа!
Какво е положението в науката? Вие я щурмувате с полити¬чески и полицейски мерки вместо с научни критерии. Такава наука няма бъдеще. Правителството не противопостави професионализъм и отговорност срещу политическия волунтаризъм, намерил своето тържество в Закона за допълнителните изисквания към научните организации. Преди да е изработена национална стратегия в областта на науката и критерии за атестирането на научните организации, вие пристъпихте към ликвидиране на обществено необходими и с много пари изградени звена и организации. Това ще тегне не само върху вашата съвест. Това ще има пагубни последици за българската наука.
Правителството няма смелост да застане срещу политическите пристрастия на страната на новото, на страната на академичната автономия, лишава младите хора от избор. Последният пример е Варненският свободен университет. Министерството на образованието и науката няма физиономия на професионалист, способен да отстои по-добрия вариант.
Правителството на СДС определи нерадостна съдба и на българската наука. Пред очите ни загиват цели сектори на културния живот. Вашата реституция засегна жестоко материалната база на културата. СДС предизвика дори госпожа Елка Константинова да си подава оставката като че ли за реституцията пледирахме и гласувахме ние отляво, а не нейните съпартийци - господин Алексан¬дър Йорданов и господин Михаил Неделчев.
При сегашното правителство хората спряха да купуват книги, спряха да ходят на театър, изтъкнати творци се лишават от възможности за изява. Неслучайно артистите от театър "Сълза и смях" протестираха, минавайки с кръста през половин София.
Нанесен бе удар на киното. В София само три кина не подлежат на реституция, но дори и те са обект на някакви неясни сделки като кино "Изток" например.
Изпълнителната власт влезе в конфликт с художниците пред "Кристал". На кого пречеха, коя държава преследват художници¬те, в коя държава ги гонят с палки и с полиция? Кажете, господа!
Безкултурие, бездуховност шестват в нашия живот и вие го насърчавате. В дома-музей на Яворов ще дрънкат тенджери и тигани. Съборен бе бюстът на Петко Каравелов само за това, че приличал на Маркс. Откраднаха лъва от паметника на Руско-турската война в село Ясен, Плевенско, и т.н. Този нихилизъм вие го насър¬чихте. Колко паметника съборихте, колко имена на улици сменихте!
Защо инспирирате разкол в Българската православна църква? Всичко това е жесток удар срещу българската духовност. Тази рана няма да отболи дълго.
Безобразие е положението в националните средства за масова информация, особено в радиото и телевизията. Мозъците се промиват по изпитани от най-реакционните режими методи. Намеса¬та на господин Стефан Савов в телевизионното предаване на "Ефир-2" е емблема на СДС, емблема за отношението ви към свободата на словото. Единственото, което сте пропуснали да сторите, е да назначите един нов Гьобелс. И вероятно това ще направите със Закона за информацията, който не се съмнявам, че ще приемете тук, в тази зала. Така ще ни върнете в едно време, за което всички се надявахме, че завинаги сме оставили зад гърба си.
Ето защо, дами и господа, аз призовавам да гласувате вот на недоверие на това правителство. Обръщам се към колегите отдясно - не към дупките, а към тези, които са проникнати от чувство за отговорност за това, което става в България: намерете малко смелост и гласувайте недоверие на това правителство! Знам, че рискувате да си загубите столовете, но задачата си заслужава! Благодаря ви. (Ръкопляскания от опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря.
За реплика - Ваше преосвещенство, моля, а след това
- Свободка Стефанова и Радка Василева.
ЕПИСКОП ХРИСТОФОР МАКАРИОПОЛСКИ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители!
Еписком Христофор Събев от Парламентарния съюз на СДС.
За съжаление нямам нищо общо с "Ера-3".
Искам да ви обърна внимание, че наистина, ако ние дадем вот на недоверие на това правителство, следващото трябва да бъде на "Ера-5". Няма какво друго да чакаме.
Прочее, за репликата ми към този господин, който говори
- най-големият българин, който досега съм чувал, от най-българска-та от българските партии, която обаче направи така, че тези партии там, на този съюз да имат такова минало и са задължени към нашата нация, че направиха така, че я доведоха до такова критично състояние във всяко отношение, в това число и в духовната сфера, защото първо смачкаха църквата, смачкаха всички вероизпове¬дания. Да, смачкаха ги, не даваха дори едно погребение да се извърши по християнски, по религиозен начин. Бяха забранени тези неща. (Шум в залата)
Моля ви! Освен това бяха забранени и кръщенията на хората. Хората ходеха да се крият, за да не бъдат уволнени от работа за извършването на кръщение. Да не говорим за културата, за науката. Научните дейци всъщност бяха само хора само от номенкла¬турата, хора, които бяха доказали своите партийни качества, а не своите научни качества. Изцяло и тотално всичко беше подчине¬но на партийната тъпотия и във всеки случай духовността беше сведена до нула и това е именно тоталитаризмът на предишното общество.
Пуснахте криминалните престъпници непосредствено след
10 ноември, за да може по този начин да разрушават и паметници,
и всичко друго и освен това българската църква вие я разделяте, защото подкрепяте един живковистки патриарх.
А колкото и да плюете по адрес на Негово Величество цар Борис III, който толкова много направи и спаси евреите, който не допусна България да влезе във войната и да пострада и т.н. - да подменяте историята, това няма да ви се позволи, защото има Бог, който вижда всичко и ще ви отсъди според вашите дела. Но аз апелирам към вас да спрете, да се опомните и Господ да ви вразуми да бъдете добри към нашия народ и да спрете с вашето лошо минало, да се разкаете и да дойдете на себе си.
Бог да пази България! Амин!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Думата е на госпожа Стефанова.
СВОБОДА СТЕФАНОВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господа министри, уважаеми ко-леги! Нямаше да вземам думата за реплика, ако тук не се говореше за духа. Тези хора, които в продължение на толкова години тъпкаха духа на българина, имат наглостта сега да говорят за него. И то хора с неодухотворе-ни физиономии! (Шум от блока на малцинството)
В събота имах възможността да се срещна с тези, които вие, господа отляво, наричахте бивши хора, хората, на които отнехте имотите, изпращахте по лагерите, съдехте в Народния съд. Тези хора, слава Богу, са с дух. И заради техния дух, заради товау, че си запазиха същността, ние сме тук! И ако днес се гласуват тези закони, те са именно заради справедливостта, заради издръжливостта на тези българи, които не се поддадоха на вашето унищожение.
Плачете за музеите, плачете за това, че музеят на Баба Тонка ще се реституира. А защо вашата партия уби внучката на Баба Тонка? Защото вашата партия е една партия на мъчението, на тормоза, но духа на българина вие не стъпкахте, господа! (Ръкопляскания от мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря! Госпожа Василева има думата.
РАДКА ВАСИЛЕВА (СДС): Господин Атанасов, искам да нап¬равя една конкретна реплика към вас, свързана с онази картина, която вие начертахте по отношение на средното образование.
Твърде непрофесионална и твърде хаотична, твърде апо¬калиптична. Защо? Това е символ на това, ч енепрофесионално се изказвате по отношение на средното образование. Трябва да се прави една разлика - разлика между образователна политика и проблемите на учителството. Тези две неща не са толкова взаимно обвързани. И ако обвинявате, че Министерството на образованието и науката няма образователна политика, това трябва да бъде ар¬гументирано. Защото, когато се представи един учебен план, кога¬то този учебен план се обявява за държавно изискване, когато се извършва една огромна дискусия по този учебен план, това по никакъв начин не може да бъде толкова обвързано с проблемите на учителството, че да реши абсолютно всички проблеми на учител¬ството.
И ако някой тук си мисли, че образованието е за удовлетво¬ряване на учителите, много трябва да помисли дали е прав. Става въпрос за образованието на нашите деца, а не за образование, което да удовлетворява исканията на учителите. Тук е голяма разликата и в това, което ние наричаме "образователна политика".
Така или иначе, проблемите на учителството, разбира се, остават. Правителството мисли за тези проблеми. Защото учител¬ството наистина остана отново в редицата на онези сфери, които се заплащат твърде малко и несправедливо. Но аз се надявам на бъдещето. А в образованието се поставя добро начало по отноше¬ние на всички проблеми - и на учителството, и на образователната политика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря!
И докато господин Иво Атанасов дойде тук, тъй като лично към мен се обърна, и тъй като е млад човек, който чете само някои книжки, които сам издава, нека, след като плаче за Музея на Яворов, да знае, че племенникът на Яворов д-р Найден Найденов беше убит от комунистическата партия! Знаете ли? Чудес¬но, че знаете и това нещо.
ИВО АТАНАСОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Това не ви дава право сега да дрънкате тенджери и тигани там, нали?
Господин Събев, бих казал: "Прости му, Боже", но аз дълбоко се съмнявам, че той е вярващ човек. Защото един вяр¬ващ човек не може да бъде така агресивен като вас, господин Събев - да употребява спрей и т.н. Освен това току-що научих, че вие сте отлъчен от църквата, господин Събев (ръкопляскания и възгласи от блока на малцинството). Не е вярно, че ако се гласува вот на недоверие на това правителство, следващото ще бъде от "Ера-3". Ето че и лъжете, господин Събев. (Смях от блока на БСП) Следващото правителство ще бъде пак от СДС. Аз дъблоко вярвам, че в СДС има и други достойни хора, а не само тези не¬колцина, които са тук на министерските банки. Какво тълкова страшно има в това? Дайте възможност и на други да се развиват. И на други им се ходи в чужбина. (Ръкопляскания и смях от блока на БСП)
По отношение на това кой е пуснал криминалните престъп¬ници след 10 ноември - още една лъжа, господин Събев! Много добре знаем чий знак вдигаха затворниците от покривите на затво¬рите, когато стачкуваха. И ако не ви е известно, аз ще ви кажа, че в Софийския централен затвор спечели СДС. Ние не подценяваме тези хора, но те са ваши! (Смях от блока на БСП)
На госпожа Свободка Стефанова просто няма да отговарям на репликата, защото тя повтаря една обща слабост на СДС, една обща слабост на тази дискусия - вие непрекъснато казвате: "Мина¬лото беше такова, такова и такова." Добре, такова е било, каквото казвате. Дайте да видим оттук нататък какво ще става. Проблемът е, че оттук нататък нищо не става. И става все по-зле! Ето това е проблемът, заради който искаме това правителство да си оти¬де.
Що се отнася до госпожа Радка Василева, благодаря й. Това е една от депутатките, които уважавам - признавам това. Но все пак, когато говорим за компетентност, госпожо Василева, спомнете си и вашия законопроект за учебния план и за учебната програма, за държавните изисквания, в който не правихте разлика между учебен план и учебна програма. Извинете ме, че ви го каз¬вам. (Ръкопляскания от блока на БСП)
ПРЕДСЕДАТЕЛСТЕФАН САВОВ: Благодаря!
Четиридесет и шест минути досега за Предизборния съюз на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НлП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3". така че господата Росен Карадимов, Росен Хубенов, Жан Виденов, Велислава Дърева трябва да гледат малко да се пос-гъстят в речта си.
Господин Росен Карадимов има думата.
РОСЕН КАРАДИМОВ (ПС на БСП, БЛП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ара-3"): Аз разбирам вашето оживление, но искам да започна с това, че ако продължава да се води точно такава правителствена политика, каквато е до момента, тогава вероятността "Ера-3" да бъде в другия парламент на вашите места е много голяма! (Ръкопляскания от БСП)
И така, уважаеми господа, вече в рамките на сериоз¬ното, тъй като аз се отнасям действително сериозно към тази дискусия: аз завърших своите думи при последното обсъждане на
промените на правителството с едни думи. Искам сега да започна с тях.
Преди това искам да припомня думите на господин Алек¬сандър Йорданов, който казва: "Че то това е демокрацията - едни да си отиват, други да идват." И не виждам защо такава тра¬гедия трябва да внасяме в едно гласуване на вот на недоверие. Това е нормална парламентарна процедура, защото нотки на истерия прозвучаха в част от изказванията, това е нормална парламентарна процедура и ние се възползваме именно от тази парламентарна процедура.
Освен това искам да направя едно много важно разграни¬чение, което, господа, вие винаги заобикаляте.
Тоав, че искаме оставката или гласуваме вот на недове¬рие на правителството на СДС, това съвсем не означава, че за нас идеята, в чието име СДС дойде на власт, е умряла. Това беше общоевропейска тенденция. Това беше една справедлива тенден-;ия, това беше една истинска тенденция. Проблемът, който нас ни притеснява, е, че СДС се отклони или по-скоро правителството се отклони от тази тенденция, а продължава да задържа властта. Защото вие виждате от социологическите проучвания, дами и госпо¬да, че доверието към правителството започва да пада. А правител¬ството, както си личи и от днешната дискусия, ще се опита да запази властта си. Ние се опасяваме, че тогава, когато едно правителство няма необходимата обществена подкрепа, то е изкуше¬но да прибегне до формите на власт и до силовите методи, за да запази именно властта си. Именно точно това ние не искаме. И затова не приемайте нашия вот на недоверие като конфронта-ционна политика.
Аз ще се опитам да говоря съвсем спокойно и ще ви кажа, че нашият вот на недоверие дава шанс на парламентарното мно¬зинство по един елегантен, по един цивилизован, по един пар¬ламентарен начин да коригира своята политика в тази посока, в която биха желали да я видят хората, които в крайна сметка гласуваха и със синята бюлетина. Ето защо ние не желаем кон¬фронтация, а желаем съгласие и даваме възможност действително по един парламентарен, цивилизован и демократичен път като въ всички нормални държави вие да гласувате вота към правител¬ството.
Аз искам да повторя думите на преждеговорившия и да кажа, че за нас един вот на недоверие на това правителство на СДС не означава, че следващото правителство няма да е на СДС. Разбира се, че парламентарното мнозинство може да гласува това правителство. То може да го гласува с една нова програма. То може и да не сменя всички хора в него. Но за хората во бществото е важен знакъ за смяната на политиката.
Аз искам да спомена и няколко свои разсъждения по това как до този момент правителството на СДС, управляващо страната, за какво е виновно и за какво не. Тъй като в миналите дебати вие не ни дадохте възможност и после ни обвинихте, че хвърляме цялата вина върху правителството.
Естествено, че не може правителството да бъде виновно за всичко, което става в страната. Естествено е, че наследството е било трудно. Но за мен основният проблем е, че правителството не успя да преустанови процеса на формиране на мафиотски спекула¬тивен капитал в страната. Миналия път вие се смяхте на тези мои думи.
Но произходът на този капитал има три източника: единият е номенклатурен и той е сериозно свързан с бившите специални служби. Казвам бившите, а не сегашните. Вторият е реституцио-нен и той е представен много добре в този парламент. И това личи по неговите закони. И третият е спекулативен капитал, който се натрупва в страната.
Вместо между другото правителството да успее да наложи своята воля над тези капитали, по мое мнение правителство се подаде до голяма степен на сблъсъка между тях и това определи патовата ситуация в него и невъзможността му за реакция в сюблим-ни за страната моменти.
Нещо повече. В миналата дискусия аз изказахп някои свои опасения, че може би случайно - дай Боже, да е така - но точно в момента, когато приехме Закона за приватизацията, се появи "оня списък", по който още нищо не е свършено и който блокира нашето разузнаване. Точно в този момент, уважаеми господин Ди¬митров, обръщам се към вас, точно в този момент министър Соколов уволни 97 човека от Националната служба за сигурност. Може те да са били за уволнение - това ни ене можем да коментираме. Но защо моментът съвпадна? Защо той не ги уволни, когато СДС
дойде на власт и правителството дойде на власт, а именно в момен¬та, в който беше приет Законът за приватизацията.
Следващият конкретен въпрос, който имам: тук се каза, че ние имаме либерален Закон за чуждестранните интестиции. Да, и заслугата е на мнозинството. Аз ще го призная. Но аз бих попи¬тал защо все още нямаме в страната чуждестраннин инвестиции? И едва ли, господин Венцеслав Димитров, причината е, защото БСП имала 50 на сто, които крещят в парламента. Според мен при¬чината е друга. Този капитал, който се заражда тук и който вече започва да влияе на политическите решения на правителството, който може да бъде окачествен като мафия, пак казвам, неговият произход е различен - там има и бивши хора от службите. Този капитал не желае сериозни инвестиции в България. Защото сериоз¬ната западна инвестиция днес в България ще блокира възможностите за развитие на този капитал.
А този капитал сега се развива без конкуренция, изсмук¬вайки и потискайки националния капитал, средния предприемач, дребния предприемач в страната.
И аз ще попитам господин Димитров: има ли нещо вярно във факта, че когато беше уволнен господин Доганов като шеф на туризма в България, господин Доганов беше осигурил 500 млн. чуждестранни инвестиции за нашето Черноморие?
Не мога да твърдя този факт, но той битува в общество¬то. И ако това е така, има ли някаква връзка между неговото уволнение и нежеланието на някои икономически кръгове в България сериозен, западен капитал да бъде инвестиран в българския тури¬зъм?
На второ място, по въпроса за корупцията. Прескачам някои елементи, за да пестя времето. Тук доста патетично се каза, че в България няма корупция и че това правителство взима само някои такива последици от предишния режим.
Господа, когато говорим неща, ние трябва да ги говорим съвсем ясно и категорично. Господин Карев каза: "Всеки един от нас може да си купи кола и апартамент." Опитайте, господин Карев, да вземете кредит от банка, ако не дадете подкуп. Опитай¬те, ако цената е по-значима и ако вие успеете, то ще се дължи на депутатското ви положение (шум в залата), а не на банковата система.
Правителството преди няколко дни прие постановление, което въведе нов външнотърговски режим. Господа, вие се върнахте на нивото от 60-те години, когато въвеждате разрешителен режим за външната търговия. И ако разрешителният режим не е извор на корупция, здраве му кажи! Защото вие сами вкарвате хората, спекулантите при вас, да ви подкупват.
лицензите по приватизацията. Спомняте си много добре, че до 8 юли те се даваха от Министерството на финансите. Има ли някой от вас контрол на колко фирми и физически лица са раз¬дадени такива лицензи, да бъдат изчислители и на какви критерии се раздадени тези места.
Господин министър-председател, вие приехте постановле¬ние, с което легитимирате хазарта и създавате 7-членна комисия,
която да разрешава създаването на хазартни заведения. Вие сами, сами импресирате вътре възможността за корупция.
Но аз бих желал да ви попитам: имате ли информация за създадени вече такива хазартни заведения? Аз имам за около 40. И знаете ли колко струва цената на подписи на ваши висши чи¬новници за разрешаването н атакива хазартни заведения?
Това са сериозни неща, които трябва да обсъждаме просто по сериозен начин.
Защо до този момент правителството не внесе Закона за Сметната палата? Сметната палата е тази, която трябва да кон¬тролира изпълнението на бюджета. А се оказва, че историята й със "Сапио", и със студентските кооперации в крайна сметка удрят по бюджета.
Това са много сериозни неща, които не могат да бъдат говорени просто ей-така на ход. И съжалявам, че трябва да ги прехвърлям. Но когато се появи за пръв път проблемът за сту¬дентските кооперации, господин министър-председател, тогава вие с ваше постановление отменихте преференциите за фондации, да внасят без мита и акцизи.
И питам: защо тогава вие не внесохте предложението и за студентските кооперации, въпреки че министър Костов публич¬но го декларира? Аз правих няколко проверки в деловодството на Министерския съвет и се оказа, че такъв законопроект не беше влязъл.
Защо трябваше Димитър Луджев да бъде снет от военен министър, да дойде като редови депутат и тогава той да поема законодателната инициатива.
Г-ЛАС ОТ СДС: То си е наша работа.
РОСЕН КАРАДИМОВ: Разбира се, че е ваша работа, аз не отричам вашето право. Но искам да кажа, че правителството не пое такава законодателна инициатива. И всичко това ме кара да мисля, че то не е било адекватно, то не е знаело колко милиона не влизат в държавнния бюджет, след като навреме не е проявило такава законодателна инициатива.
И накрая, уважаеми дами и господа, няколко думи по из¬ползването на специалните органи... Съвсем накратко... По-ско-ро... Хайде, от мен... Ще прехвърля този момент, но за мен не е логично в една външнотърговска централа като "Х имимпорт" да влизат "баретите" или службите за борба с тероризма. Или ако те влизат там, аз бих попитал господин Соколов: защо те не влюзоха във фондация "Сапио", където имахте много по-големи основания да ги окупирате и да се борите с тероризма и мафията там?
това показва, че в най-мекия случай Министерството на вътрешните работи има двоен стандарт и двоен подход.
И накрая искам да завърша с това, уважаеми дами и гос¬пода, че синята политика... Сменете своята политика, за да можете да запазите своето влияние. Иначе отивате към авторита-ризъм. Без обществено влияние правителство в такъв ч.момент не може да управлява. Имате този шанс. Вашият кредит не е изчер¬пан. Но ако вие не направите този завой, то ще става все по-малко и вие ще бъдете принудени все по-често и по-често да при¬бягвате към силата на специалните части и на "баретите", за да укрепите властта на правителството.
И последният въпрос, защото много се говори по антисин-дикалната политика. Вярно ли е, господин Димитров, че в при¬съствието на вашия министър на вътрешните работи е проведено заседание на личния състав на МВР и по-специално на Националната служба за сигурност? И е дадена инструкция на служителите от Националната служба за сигурност да предоставят пълна информация за това, къде се готви стачка, от кого се готви, по какви мотиви и кога тя ще бъде реализирана?
Ако това е вярно, а аз имам сведения, че е вярно, гос¬подин Димитров, това пар екселанс е събиране на политическа информация. Благодаря ви. (Ръкопляскания в малцинството и възгла¬си: "Браво!")
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Има ли желаещи за реплики? - Няма. Ще говори господин Ескенази.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ИЛКО ЕСКЕНАЗИ: Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители! Аз ще се постарая да бъда съвсем кратък. Но бяха повдигнати няколко
въпроса в изказването на господин Карадимов, които се нуждат от незабавно изясняване. Аз съм изключително изненадан от твърде¬нието, че въвеждането на външнотърговски режим представлява преди всичко един стимул за корупция, т.е. автоматически не би следвало да има контрол върху въшната търговия, не би следвало да има разрешителен режим за определени продукти и не би следвало да има стоки, които са забранени за износ. От това аз съм напълно изумен. Защото, ако Българската социалистическа партия критикува този външнотърговски режим, който беше въведен, аз само трябва да кажа, че исканията на всички хора са за това именно - скраба да бъде подложен на разрешителен режим, че износът на пшеницата трябва да бъде подложен на конкурс за квоти и т.н. и т.н. Става дума за основни, важни за българската икономика стоки.
И ако твърдението на господин Карадимов е, че това тряб¬ва да бъде пуснато ей-така, то ме води до един извод, който междупрочем се налага и от някои други изказвания - че ние като правителство трябва да направим държавата разграден двор, която да бъде много лесно плячкосана. (Възгласи в малцинството: "Е-е-!") Това е изводът, до който се стига. Защото всичките обвине¬ния в централизъм се свеждат именно до това, т.е. има интереси, които налагат, и то интереси от страна на опозицията, които искат да няма държавен контрол върху държавната икономика, да няма разрешителен режим, макар и много ограничен, за външната търговия и т.н.
Ако това е мисълта, трябва да ви кажа, че правителство¬то твърдо ще противостои. Говорим за дистанциране на държавата от икономиката. Държавата ще се дистанцира от икономиката. И това са тенденциите. Обаче тогава, когато става дума държавата да контролира държавните предприятия, да ги контролира за това как харчат парите, дали има разпродаване на държавни предприятия, искам да ви кажа - никакви илюзии! Контролът ще бъде много строг! Контролът ще се осъществява чрез назначаването на компетентни специалисти в бордовете на директорите.
Това е твърдото становище на правителството. И това в никакъв случай не означава аналогии, каквито бяха правени тук с миналото. Защото тук не става дума за Политбюро,, което да определя партийни комисари. Тук става дума за нещо, което е напълно нормално във всяка държава - държавният контрол върху държавни ясектор. Особено в такъв момент, който всички разбирате, той е присъщ и на някои други страни от източния блок, както ги наричаме, когато има тенденции за разпиляване на държавната собственост.
Така че, за да приключи и то специално бях провокиран от това изказване - никакви илюции не трябва да съществуват, че под лозунга за дистанциране на държавата от икономиката, под лозунга за демократизация ще се постигне разпиляване на националните богатства. По този въпрос правителството няма да отстъпи под какъвто и да е натиск. (Ръкопляскания в мнозинст¬вото)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. (От малцинството искат думата за дуплика) Не, няма начин. Реплика на министър не се прави. Дуплика не се прави. Има го в правилника, прочетете го. Министърът излиза, говори, но не се прави нито дууплика, нито реплика. Прочетете правилника и ще го видите.
Има думата господин професор Сепетлиев.
ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър-председател, уважаеми министри от кабинета, драги депутати, позволете ми да изпълня тежкото задъл¬жение и да се изкажа относно моето лично становище и становището на Движението за права и свободи, относно внесения вот за недове¬рие в Народното събрание спрямо кабинета на министьр-председателя Филип Димитров. Тежка е задачата ми поради това, че ние сме съюзници на това правителство, че ние гласувахме за него, че го поставихме на власт (възгласи от блока на опозицията), а сега ние центърът ще поставим на власт онези, които искаме. (Ръкопляскания от блока на опозицията) Това трябва добре да се знае - и тук, и тук. (Пособва и лявата, и дясната страна на залата) Или както казвате вие, колеги отляво, много сме, силни сме. Това е положението. Но аз съм затруднен да говоря тук поради две причини. Първо, поради това, че трябва да изтъкна някои от слабостите на правителството, и това съм длъжен да направя, ако искам да бъда обективен. Заедно с това аз съм сму¬тен от начина, по който се води тук дискусията.
В литературата, драги колеги, има една школа, наре¬чена "натурализъм". Това е школата на Зола, Мопасан и Балзак във Франция, в по-ново време в Германия - на Бертол Брехт и други техни последователи. Откровено казано, трябва да ви кажа, че все едно аз чета романи или пиеси на тези автори, присъству¬вайки тук на дискусията в нашето Народно събрание. Тежко ми е да слушам такива обидни думи, тежко ми е да слушам такива квалификации, тежко ми е от целия този тон, който предполага не съгласие, а противопоставяне.
Ето това трябва да ви заявя. Въпреки това поемам отговор¬ността да ви кажа своето мнение и това на Движението за права и свободи.
Тук имаме две страни - ищци и ответници. Така е поста¬вен въпросът пред Народното събрание. Всяка страна се старае да оклевети другата, да представи подбрани факти, които я зле¬поставят, да покаже колко е лоша другата страна и по такъв начин да спечели позиция. Това нещо е недопустимо. Затова позволе¬те ми първо да се обърна към ищците.
Какво искат ищците? Откровено казано - да направят мал¬ко реклама на своята идеология, на своето поведение, на своето
присъствие тук, в Народното събрание. Малко им е вестник "Дума", малко им са всички онези вестници, с които те разполагат и сугис-тират общественото мнение в определена посока. (Ръкопляскания от блока на СДС), те искат и тук с помощта на телевизията, с помощта на радиото да изкажат своята правда, неподбирайки средст¬вата. Това е истината.
Но какво е положението?Положението е, че в значител¬на степен, за да се дойде до това положение, са виновни те. Драги колеги, това е истината. Вашата стара бивша комунисти¬ческа партия и това, което правите сега в момента, месеци наред да дестабилизирате положението и в парламента, и в страната, ви предразполага към едн атакава дискусия. Вие искате да дестаби¬лизирате положението. Вие не искате да работите в Народното събрание. Това е тежкото обвинение срещу вас. Вие искате да защитите старите структури. Вие никога не посочихте тези стари структури и грешките им, вие искате да ги защитавате и да забавя¬те на всяка цена приемането на нови закони, които щяха да подоб¬рят положението на нашя народ. Ето това е истината за вас, ищците.
Позволете ми сега да кажа истината и за ответниците. (Шум в залата) За тях да започнем от началото. Съюзът на демо¬кратичните сили заедно с Движението за права и свободи направи нещо уникално в нашата история - един съюз, който даде възмож¬ност да се тръгне по нов път след онова, което тоталитаризмът ни представи в течение на около 50 години. Почти половин век ние живяхме в тоталитарната система.
НОРА АНАНИЕВА (от място): Добре си живеехме... ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: Вие да, но ние и нашият народ - не. НОРА АНАНИЕВА (от място): И професор станахте... ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: Станах професор, но мога да ви кажа как станах - с 20 книги и 300 статии, госпожо, и минах през 300 стърги, докато стана професор. Мога да ви ги разкажа, но това е друг проблем. (Шум в залата)
Така оценяваме ние, нашето Движение за права и свободи, съюзът, коалицията, която направихме между тези две политически движения, за да тръгнем по нов път.
За съжаление може би някои от хората в правителството, които дълго време работиха в друга област и които не бяха
специалисти... Разберете, правителственият кабинет е съставен само от юристи или предимно от юристи, които дълго време в живота си знаеха как се води дело, знаеха как се оправят малки структури, но за големите структури те нямаха опит. Затова в някои случаи те грешаха. Но който не работи, той не греши. За тези работи ние прощаваме.
Има обаче други неща, които можеха да бъдат предотвра¬тени. Кои са те? Искам да посоча някои от негативните явления, но не да ги анализирам, защото това е действие, което може да стане в кабинета или при една дискусия между ръководствата на двете партии, но има и неща, които трябва да се посочату, че са точно така.
Производството намалява и тенденцията в неговото раз¬витие е низходяща.
РЕПЛИКА НА НАРОДНА ПРЕДСТАВИТЕЛКА ОТ ОПОЗИЦИЯТА: Значи ние сме прави...
ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: Това е положението. Съществува инф¬лация в нашата страна, работните заплати са ниски (бяха уве¬личени средно около три пъти), цените бяха увеличени около десет пъти. Имаме около 2 млн. и 500 хил. пенсионери, които са на ръба, да не кажа под социални минимум, още и милион-милион и половина, които нямат работа, безработни са или са с ниски работни заплати. Ето това е положението в нашата страна. Не че няма богати хора, не че магазините не са пълни. Напротив. Има, но както каза един колега тук, има разлика между пълен магазин и пълен хладилник. Напълно приемам това, което той каза.
Емиграцията е изключително висока по размер. България не познава такъв ръст на емиграция, и то предимно на млади хо¬ра.
По-нататък - неразбирателство със синдикатите. Току-що излязохме от една стачка, а може би навлизаме в друга. Синди¬катите имат готовност - и единият, и другият.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Да са живи и здрави.
Демокрация.
ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: И аз така казвам, да са живи и здра¬ви. Но какво направи правителството, за да създаде не два син¬диката, а 22 синдиката?
ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): Това ли е пътят? ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: това е въпрос на тактика. Извинявай¬те, но не може 2 хиляди, 3 хиляди или 5 хиляди души да държат в напрежение 1 млн. и 100 хил. души. Неморално е. Отговорът на този проблем е: всеки синдикат да си знае мястото и да се бори за своите собствени права, но не така единно ,всички вкупом да те поставят с въже на шията, това не успяхте да направите вие, драги колеги, защото нямахте управленски опит. Да сте наясно! (Силен шум в залата)
Къде стигнахме със здравеопазването? То е на страшно ниско ниво. Няма лекарства или са на изключително високи цени. Системата, по която трябва да върви здравеопазването, не е приложена, здравноосигурителната система трудно се прилага и т.н.
И какво очаквахме ние от вашето правителство? Очаквахме по-бързо разграждане на старите структури. Ето тук влиза господин министърът на отбраната и аз мога да го запитам: защо още стоят политическите офицери във вашата армия?
МИНИСТЪР АЛЕКСАНДЪР СТАЛИЙСКИ (от място): Ще отговоря. Армията не е моя, а на народа, включително и на вас.
ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: Само че аз не искам политически офи¬цери да продължават да работят в армията. Аналогичен е и въпросът с Министерството на вътрешните работи. Защо още стоят там участниците във "възродителния процес"?
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Как ще стоят?! ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: Стоят!
По-нататък - за местните органи на властта. Защо не се допускат членове на Движението за права и свободи масово в тези местни органи на властта? Извинявайте, те са окупирани от вас. (Обръща се към дясната страна на залата) ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): Те са изборни.
ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: Има изборни споразумения, които не се изпълняват. Когато една партия е спечелила властта, тя трябва да управлява, но не трябва да бъде изолирана.
Можем да направим специална дискусия по този въпросу, но времето ми е ограничено. Позволете ми да кажа още няколко думи и да приключа.
Негативни явления има. Онзи ден например беше съставена съвсем произволно, без да се допитат до нас, Висша атестационна комисия, която имаше за задача да разгради системата на науката.
ДОНЧО КОНАКЧИЕВ (от място): Браво бе...
ДИМИТЪР СЕПЕТЛИЕВ: Тази комисия е с почти същия образ, с какъвто беше и старата. Абсолютно със същия образ. Ние от нея не очакваме разграждането на науката, а имаме 60 до 70 на сто от хабилитираните научни работници - бивши членове на ко¬мунистическата партия или настоящи ваши членове, колеги депута¬ти от лявата страна. Те се самовьзпроизвеждат. Има обявени над хиляда конкурса за получаване на научни степени и научни зва¬ния. Какво означава това нещо? Тази комисия бързо ще ги про¬кара, бързо ще ги възпроизведе, ще ги направи хабилитирани научни лица и лица с научни степени и звания. Тогава 20 години след това не можем да се оправим, тогава трябва да прилагаме специално законодателство, защото сред тях има некадърни, има получили своето научно звание или научна степен с постановление на ЦК на БКП. Имаме списък, имаме хората, които са ги получили. ... Тях искаме да отстраним. Има и хора, които няма да отговорят на едни високи атестационни критерии. Тях искахме да отстраним, но не и и попитаха: "Какво мислите по този въпрос, какво мислите по този състав?" Ние не очакваме нищо добро от този състав.
Това са някои от проблемите, колеги. Да не говорим за другите.
За земята - направихме големи компромиси за сметка на нашия електорат. С ръка на сърцето и с голяма мъка ткрябва да го кажа, защото това са хора, на които ръцете са напукани и които ние искаме да защитим. А тютюневият или спиртният монопол ги ограбват. Защо го държите досега този тютюнев монопол? -За да донася повече доходи на властта, на правителството.
Защо държите досега този тютюнев монопол? За да донася повече доходи на властта, на правителството. А от кого? От оне¬зи, които са експлоатирани. Кои са те? - Нашият електорат. Те работят тютюна и все още са оставени да го работят, какво работят по пътищата, както работят в трудова повинност, както работят в мините. А те са наши, български граждани, само че с по-ниски права.
Ето от тяхно име аз трябва да кажа, че ние ще бъдем и по-нататък съюзници, защото не искаме да вървим по онзи път, по който вървяхме 50 години. Но съюзници, които проявяват лоял¬ност.
Моля ви питайте ни абсолютно за всичко, консултирайте се с нас. Нека вашата политика бъде наша обща политика.
С това завършвам. Благодаря ви. (Ръкопляскания от дяс¬ната част на залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Давам думата на господин Ангел Димов.
АНГЕЛ ДИМОВ (ПС на БПС, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НП-/1 "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председатели, дами и господа! Господин Сепетлиев, вие казахте половината от истината и аз напълно съм съгласен с вас. Позволете да прибавя и да ви възразя, че вие бяхте длъжен като представител на тези, които, както казвате, поставят и свалят правителства, да кажете цялата истина. А цялата истина е, че тъжната констатация, че дискусията се превърна в противопоставяне, в продължение на една философия, тя не беше чужда и на вашата парламентарна група. Тази философия е тоталното отрицание на всичко, всякога и нався¬къде. И не само отрицание, а допускане като лайтмотив на тази философия презумпцията за престъпници. Кажете, господин Сепет¬лиев, когато една такава философия се споделя в едно Народно събрание, може ли да не се издига и този противопоставящ се дух на депутатите? - Не, то просто е продължение. Затова, когато се говори за помирение, за съгласие, това не са празни приказки. Това е условие, за да се каже цялата истина. Да проумеем онова, което ни изправя всеки ден, всеки час един срещу друг.
Вие говорите за закони, които с еприемат. Но и те, гос¬подин Сепетлиев, са продължение на тази философия. Кажете
кой от законите не прие клауза за репресии? Може ли философията за тотално отрицание, може ли философията за противопоставяне да не извика и средствата? А средствата са репресии. Едно прави¬телство, което си позволява философия, която ще бъ де защитена единствено с репресия, момент е да си отиде достойно, отказвайки се от своето присъствие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Давам думата на господин Божинов.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ПС на БСП, БлП, ОПТ, ПХМД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Георги Божинов, 18.Разградски избирателен район.
Смятам, че изказването на професор Сепетлиев е изклю¬чително сериозен политически факт и сериозните политици ще трябва да прочетат стенограмата на това изказване.
Искам да взема реплика от вашите мисли, господин Се¬петлиев, и да се обърна директно към министър-председателя, който е натоварен да изгради състава на Висшата атестационна комисия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Божинов, няма да ви дам думата. Вие правите възражение на Сепетлиев. А реплика¬та е възражение по същество.
ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Възразявам на професор Сепетлиев, че Висшата атестационна комисия има за задача да разруши систе¬мата на науката. Възразявам и ако някой възлага такива надежди, мисля, че министър-председателят на Република България е послед¬ният, който ще се съгласи н тази теза.
РЕПЛИКА ОТ ЛЯВО: Защо пък да не се съгласи? ГЕОРГИ БОЖИНОВ: Е, ако се съгласи, това вече е страш¬но.
Второ, възразявам на това предложение с многообразие в синдикатите да се манипулира и дирижира тяхната дейност. Това е опасна тенденция и ако правителството започне да прави свои синдикати, с които да се освобождава от тази прилика, която вие образно посочихте, е пагубен път за страната.
Искам да възразя и на един друг подход. Вие разделихте залата на ищци и ответници и присвоихте за себе си правото на арбитри.
Възразявам на това право на когото и да било в този парламент, защото ни евсички заедно см епредставители на целия български народ.
Възразявам на последно място и на оценката ,която вие ни дадохте. Смятам, че ние с моите колеги не търсим конфрон¬тация. Ние искаме да подскажем на Съюза на демократичните сили, който получи вот на доверие най-голям в тези избори. И не каквото вие кажете, а каквото те кажат, трябва да има, ако има ред в тази страна. И аз възразявам и на тази ваша теза. (Не се усмих¬вайте, господин Лютфи) Вие подценявате Съюза на демократичните сили. И една такава солидна политическа сила не може да се съгла¬си с вашите претенции. Иначе трябва да ни покажете цената на вашето влияние върху СДС.
Благодаря ви. (Ръкопляскания от лявата страна на за¬лата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВь: Давам думата на господин Филип Боков.
ФИЛИП БОКОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛГ1 "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Искам да реплекирам професор Сепетлиев. доколкото си спомням в началото на своето изказване, той се представи като говорещ от името на Движението за права и свободи. Ние днес по ваше настояване добавихме към списъка на нашия Предизборен съюз "ра-3". Не изключвам, че след това изказване трябва да добавим и Движението за права и свободи, защото това, което се каза от професор Сепетлиев, господа от дясната страна, съвпада.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вие възразявате ли, или се съгласявате с него? Ако репликата е възражение - по същество. Ако не възразявате, ще ви отнема думата. Правилникът е този, койт отрябва да се спазва.
ФИЛИП БОКОВ: Господин председатели, аз не възразявам да ми отнемете думата. Но възразявам след катова изказване гос¬подин Сепетлиев да се представя като народен представител от ДПС.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това не е възражение. Вие сте интелигентен човек и много добре знаете какво е възражение.
ФИЛИП БОКОВ: Това е възражение.
Второ, аз възразявам на твърдението на професор Сепет¬лиев, че каквото каже ДПС, това става в Народното събрание,
Ние знаем, че в Народното събрание става това, което каже госпо¬дин Йорданов. (Оживление в залата, ръкопляскания отляво) И това е факт. Така че претенциите, коит оима професор Сепетлиев, спо¬ред мен са прекалено амбициозни, но тези претенции отразяват дилемата на Движението за права и свободи. Движението з аправа и свободи безрезервно и сляпо подкрепяше и сега ще подкрепи Съюза на демократичните сили. В противоречие с интересите на собствения му електорат. Както беше и по Закона за земята. Вие не позволявате да се говори за вашия електорат, но обществен факт е, че вашият електорат не подкрепя вашата политика. И затова този вот е изключително важен за вас.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Боков, вие не реп-ликирате господин Сепетлиев. Правете реплика по същество. Вре¬мето ви мина. Имам чувството, че въобще не правите реплика.
ФИЛИП БОКОВ: Времето ми мина, за да ви слушам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви. Аз съм сложен тук, за да спазвам правилника така, както е записано и така, както се изисква.
ФИЛИП БОКОВ: Аз ви благодаря, че ми дадохте думата. Но искам да се знае, че времето отмина, защото аз слушах вас, а не вие мен. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Камов, имате думата по процедурен въпрос.
НИКОЛАЙ КАМОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председа¬тели, аз предлагам независимо че правилникът не позволява това, да бъде дадена възможност за реплика и на Съюза на демокра¬тичните сили. Струва ми се, че политическат ачест изисква това.
ЗЛАТКА РУСЕВА (от място): Това не е ЦК.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Камов, това реплика ли е? (Оживление в цялата зала)
Давам думата на господин Георги Марков.
ГЕОРГИ МАРКОВ (СДС): Уважаеми ко-леги, аз се надявам, че моето изказване ще бъде интересно, включително и за парламен¬тарната група на социалистическата партия, защото аз съм от тези народни представители, който е писал известни критични бележки публично към правителството на Съюза на демократичните сили, разбира се, по посока на това, че то забавя разграждането на комунистическата система у нас и на хората им омръзна да гледат в центъра, а най-вече по места, едни и същи физиономии -виновници за националната катастрофа на България.
Но ще бъде съвсем конкретен. Тъй като тук тази вечер става дума за един проект за решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България, който има мотиви. И аз съвсем накратко ще се спра на това, което социалистическата партия счита като мотив за гласуване на недоверие на правителст¬вото на Република България.
Основният мотив, така пише в предложения ни текст, това е политиката на СДС, която била политика, най-общо казано, на налагане на сила, на конфронтация и в противоречие с интере¬сите на обществото, в противоречие с предизборната платформа на Съюза на демократичните сили.
И ако искам с нещо да отговоря, и то съвсем ясно и кратко, и аз се надявам, че много от депутатите на социалистичес¬ката партия ще се съгласят с мен, това е един огромен успех, огромен, на правителството на СДС, и не подценявам, огромен успех на цялото общество на България, включително и на много от депутатите на социалистическата партия. Но най-вече, подчер¬тавам, на правителството на СДС. Това е този исторически ден 7 май, когато България беше приета в Съвета на Европа и вече реално светът призна България за демократична страна именно по време и защото Съюзът на демократичните сили победи на изборите на 13 октомври (ръкопляскане в залата). Това е една голяма зас¬луга, защото днес повече от всичко е важно това, което правител¬ството на СДС постигна - приемането в Съвета на Европа, това, че в Страсбург говориха за български модел на прехода към демо¬крация. И този български модел изпъква днес още по-силно по простата причина, че България наистина днес е един остров на мир и стабилност. България днес е нещо повече - е единна на
Балканите, когато съседите, бивши социалистически страни, се тресат от неща, които никога в България няма да се случат. Това е един голям отговор на вашата основна теза.
Второ, говори се много, че правителството на СДС няма своя програма. Аз искам съвсем ясно да ме разберете: правител¬ството е колективен изпълнителен орган. Ако в този деветмесечен период, в който се ражда едно бебе, сбърка този или онзи министър и това е възможно, това не значи, че като цяло правителството на Съюза на демократичните сили, колективният орган на управле¬ние, е недостоен да бъде правителство на тази страна. Просто защото е именно изпълнителен орган. А за да изпълнява нещо, трябва да изпълнява закони. И програмата на правителството е програма на изпълнението на законите, които праламентарното мнозинство на СДС и ДПС приема. А тези закони не можеха да бъдат приети за един ден, за два дни, за два месеца или за три месе¬ца. Ние трябваше да дадем една законодателна основа на българ¬ското правителство, защото българското правителство дойде да сменя системата в тази сдтрана, а не да прави перестойка. систе¬мата да се смени със старото, социалистическо законодателство, това беше невъзможно.
Ние пряко сили за тези девет месеца приехме минимума, и то само минимумът от стопански закони, с които наистина отвър¬зваме ръцете на това правителство да ги претвори в практиката. Ние не можем да искаме това правителство за девет месеца да оправи една забъркана каша цели 45 години, разбира се, не от всички от вас. Между вас има хора, не искам да ги назовавам поименно, като Школагерски например, който никога с нищо не е бил виновен за националната катастрофа.
Може да се говори за сто дни, за девет месеца, на едно правителство в Германия. Християндемократите сменят социал¬демократите, в Англия - консерваторите либералите, но там пробле¬мите не са за смяна на системата, а проблемите: как от това, че живеят много добре, да живеят още малко по-добре. И аз като ги гледам как живеят, се чудя вече наистина къде ли ще отидат тези развити държави.
Така че програмата на правителството е програмата на изпълнителен орган - да изпълнява това, което ние направихме.
А ние не направихме малко. И аз трябва да ви кажа, че нес-лучайно госпожа Катрин лалюмиер пристигна в България по време на концер¬та, посветен на приемането ни в Съвета на Европа. Тя показа една емоционална привързаност към българския начин на влизане в структурите на Европа. Емоционална привързаност! Тя не отиде в Будапеща, когато Унгария беше приета в Съвета на Европа, макар че това стана преди една година. Не отиде в Чехо-Словакия, не отиде и в Полша, дойде в България, защото знаеше обективните трудности на българина, знаеше и манталитета му, който е малко по-различен, за съжаление, и така нататък.
Говори се, че Съюзът на демократичните сили не защитавал интересите на цялото общество, не бил за национално съгласие. Това не е вярно, достатъчно е да кажем, че Съюзът на демократич¬ните сили - и това нашите приятели от Движението за права и свободи го знаят, защитава интересите и на малцинствата в Бълга¬рия. Нашите приятели от Движението за права и свободи знаят, че интересите на малцинствата в България в крайна сметка могат да бъдат защитавани от една голяма политическа сила, каквато е Съюзът на демократичните сили. И именно сега България е сочена и като пример, и то от държави като Турция и други ислямски държави, като пример на решаване на малцинствения въпрос.
И, второ, тръгнете по улиците най-непредубедено. Питайте колко магазини са върнати на членове на Демократическата партия, на Радикалдемократическата или така нататъка, колко на Движението за права и свободи и ще видите, че в масовия случай имоти се връщат на безпартийни, а в много случаи и на редови членове на социалистическата партия, което ние желаем. Ние желаем в България да има час по-скоро повече собственици.
Говорите за лоша социална политика и казвате, че мно¬го пенсионери живеят много зле, че на двама-трима живеят под социалния минимум. Това е един много тежък проблем. И ако ние заварихме една тежка катастрофа, което го знаят и децата, и аз не искам да се връщам на тази тема за катастрофата, защото хората в България гледат вече напред, тях не ги интересува как¬во е било. Тези две години много се говори какво е било. Хората искат да знаят какво ще бъде.
Но все пак трябва да кажа, че тази демографска катастро¬фа, която заварихме, е наистина зловеща. Няма страна в света толкова застаряваща, в която пенсионерите - два милиона и полови¬на, да са толкова, колкото са трудоспособните в България. От тези пенсионери има една част, които са в много тежко положение. Аз се надявам, че в бъдеще Съюзът на демократичните сили, негово¬то правителство, ще намери начин персонално да решава проблемите на пенсионерите у нас. Защото какво значи обедняват пенсионе¬рите? Ами Пенчо Кубадински е пенсионер. Той е обеднял, но в това няма нищо лошо.
Говорите за спекулативни доходи. Тук не виждам Соня Младенова, но по-миналата година заедно с нея, по времето на правителството на господин Луканов, правихме един закон за борба със спекулата. И още тогава нашите икономически есперти казваха, че въпросът за спекулата няма да се реши със закон. Защото в нито едн анормална държава той не е решен със закон, а е решен със задоволяване на пазара.
Защо тогава направихме Закон за спекулата? Ами защото през ноември 1990 г. наистина имаше ужасна спекула, просто за¬щото нямаше стока, магазините бяха празни, в 4 ч. (аз живея на бул. "Витоша") опашките бяха, и то опашки и от ваши членове, и от наши, и от наши приятели от Движението за права и свободи.
Така че вие тогава приехте закон и признахте, ме има спекула, а спекулата намалява. Защото вече магазините са пълни и проблемът в България вече не е, че няма, проблемът е, че има, но е много скъпо. Но то пък не може да бъде евтино, защото правилно казвате - спада производството. Ами как няма да спада? Когато миналата година имахте мнозинство, защо не приехте този Закон за приватизацията, че сега вече приватизацията да е започ¬нала реално да се осъществява? Защото приватизацията не е само да направиш закон, ами да създадеш съответните структури, аген¬ция, да има търг, да има публичност, честност на процеса и т.н. Цяла година имахте мнозинство и ние и против да бяхме гла¬сували, вие щяхте да го приемете този закон, но не го приехте. И ето, казвате, има безработица.
Ами има безработица, защото, ако миналата година се беше приел Законът за приватизация, както СДС искаше, щеше да
има много малки, средни и частни предприятия, а тук има ико¬номисти, които аз уважавам, и са специалисти, макар че не ги виждам (като господин Томов и други), които знаят, че в една Германия 80 на сто от работната сила отива в малките и средни частни предприятия. Тя не отива в държавния сектор, който у нас е 95 на сто и не може това да стане с магическа пръчка.
Говори се за прокурорски и съдебен произвол. Най-малко изпълнителният орган може да говори за съдебен ипрокурорски произвол, тъй като в България има разделение на властите. Пра¬вителството нито ги избира тия съдии и прокурори, ннито ги сменя и т.н. Говори се за полицейска бруталност.
Вижте, не може да се отрече, че българската полиция в последните 45 години никога не, а е могла само да мечтае за такъв министър като Йордан Соколов. (Ръкопляскания от мнозин¬ството) Той не само не е бил комунист, но е един честен човек и отгоре на всичко добре разбира гражданското право, хваща много, много неща хваща този човек. И на много хора не им е приятно, че освен добър полицай, разбира и от гражданско право, пък се виждат афери, и то такива афери, които в скоро време ще раз¬търсят българската общественост. И тогава наистина ще има и намеса на прокурорските и съдебните органи. Защото в години¬те на преход и в месеците на преход най-лесно е мафията да навлезе да управлява България. Аз съм сигурен, че в страната на Парламентарната група на БСП има много хора, които са против това България да се управлява от мафия. И аз мисля, че това е един въпрос, по който ние може да постигнем консенсус.
В крайна сметка аз мога да ви уверя, че Съюзът на демократичните сили и нашите приятели от Движението за права ио свободи ще държат под око правителството като изпълнтителен орган. Защото ние дадохме достатъчно закони на това правител¬ство, които то може да изпълнява.
Никое правителство в България, включително и това на СДС, не може да се чувства вечно. И това е големият смисъл на нашето управление - че нито един от тези господа не се чув¬ствува вечен. И не е дошъл Йордан Соколов да става министър, просто, за да седне на някакво кресло. Защото колегите адвокати, пък и другите юристи знаят, че той беше най-добрият столичен адвокат. Спеше си следобед в къщи. Ако сега беше адвокат, щеше да е милионер. Той дойде да се жертвува в името на гражданския мир, в името на просперитета и възраждането на Българния. (Продъл¬жителни ръкопляскания от СДС и дПС)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стоилов. СТЕФАН СТОИЛОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДП "Ера-3"): Стефан Стоилов, БСП.
С Георги Марков ние спазваме две години и половина ко¬ректния тон и аз няма да изневеря. Обаче имам няколко бележки по неговото изказване.
Вижте какво, много се писа в течение на година и по¬ловина за това как се развиваха събитията около този прословут Закон за приватизацията. Ако Великото Народно събрание не прие закона, има си обяснение и българската публика знае: отчаяна, като на живот и на смърт борба да не бъде приет този закон, преди да тръгне серията от реституционни закони.
Вие загубихте приблизително 3-3,5 месеца и вместо в късната есен на 1991 г. да бъде приет Законът за приватиза¬цията и да не бъде поставена България на скамейката за поправи¬телен изпит... (реплика от блока на СДС, която не се чува) По¬нятие нямате от тези неща, господине от последния ред. Законът можеше да бъде приет преди серията от реституционни закони, както стана в другите страни.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Е, не е вярно! Лъжеш!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Тишина!
СТЕФАН СТОИЛОВ: Така стана в другите страни, които вие цитирате, когато ви изнася. Но в тази област практиката, която е своеобразен модел, показва, че там реституцията беше направена по начин да не пречи на реформата.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Лъжеш!
СТЕФАН СТОИЛОВ: Лъжата е ммонопол ваш. Това вече и нацията го знае, господин Йорданов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля ви се, не влизайте в диалог! Моля ви!
СТЕФАН СТОИЛОВ: Второ. Господин Марков, вие си спомня¬те, че през 1990 г. беше предложен един Закон за борба срещу корупцията, срещу спекулата, т.е. така беше кръстен.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Защото имаше спекула.
СТЕФАН СТОИЛОВ: Вашите хора водиха неистова борба то¬зи закон да бъде размазан. И той наистина е размазан. Санк¬циите, които включва този закон, са ефимерни.
А по него време в Чехо-Словакия е приет един закон, където санкциите са стократно по-високи. Мотивите бяха, че приемането на Закон срещу спекулата обективно може да послужи като инструмент за борба срещу частната инициатива.
Така че не размествайте местата, господин Марков.
Що се отнася до настоящия момент, и с това ще завърша...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стоилов, вашето време свърши.
СТЕФАН СТОИЛОВ: С това завършвам. С това завършвам, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Защото вие все пак говорих¬те и две реплики ви дадох...
СТЕФАН СТОИЛОВ: Когато правите сравнителни анализи за спекула, корупция и гешефти... Вижте какво ,през последния поло¬вин век българското общество никога не е било скандализирано така от крупни гешефти, както в настоящия момент. (Смях в блока на мнозинството, ръкопляскания) И това го казвам не аз...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стоилов!
СТЕФАН СТОИЛОВ: Това го казвам не аз, това го казват депутати от СДС. Един министър написа хубава статия за коруп¬цията, която прониква в държавните структури.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Стоилов! Господин Стоилов! Господин Стоилов, знам, че сте много сладкодумен, но говорихте и две реплики правите по три минути. Все едно минис¬тър говори.
СТЕФАН СТОИЛОВ: И председателят на големия синдикат "Подкрепа" поиска парламентарно разследване по повод на тези многомилиардни гешефти...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Е, какво искате сега, да ви спра?
СТЕФАН СТОИЛОВ: Ние ще ви подкрепим в борбата за раз¬криване на всички, участвували в тези гешефти.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да. И с това завършвате.
СТЕФАН СТОИЛОВ: Бъдете сигурни, ще ви подкрепим.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: С това завършвате, господин Стоилов. Две реплики и едно изказване! Това мисля, че е много за един ден.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (от място): Господин председател, гешефт не е лоша дума. Гешефт значи сделка.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, спокойно! Седнете, моля ви се!
Господин Пенчев има думата.
СТОЙКО ПЕНЧЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Стойко Пенчев, 5.Варненски многомандатен район, Предизборен съюз на червената бюлетина. (Реплики от блока на мнозинството, които не се разби¬рат. Червената, разбира се.
Господин Марков, искам да се обърна към вас и да ви репликирам по няколко проблемни направления, тъй като времето ми е кратко.
Първият важен проблем това е, че политиката се осъщест¬вява като изкуство за решаване на проблемите. Вие решихте ли проблемите на безработицата, социалните проблеми, проблемите на селото, проблемите на индустрията, проблемите на външната политика?
И да махате с ръце, и да не махате, господа, не ги ре¬шихте. И не ги решавате. И аз ще ви посоча точни примери за това. Тези примери са свързани, първо, в сферата на външната политика с действията на министъра Ганев. И тези действия... Не ми клати глава, Сашко, в Аспарухово ти клатиха на теб глава.
Тоест, проблемът с външната политика е свързан с проб¬лема за това да се решават въпросите, свързани с нацията. Господин Ганев какво направи? - Унищожи нашите технически представители в дипломатическите посолства в България. Загубихме милиони по тоя начин. (Шум в залата)
Вторият момент, господин Филип Димитров като министър-председател подписа ли лиценза за завод "Електрон", който има договор за 85 млн. долара, а 250 млн. има кредит?
Решихте ли въпросите на транспорта? Тук е министърът на транспорта. Излязоха информации в пресата - 1 милиард и 500 милиона... Вие слагате транспорта на колене и го просвате по корем, господа.
Ето това е необходимата политика, защото то е и социална политика, то е и политика, свързана с живота на хората, то е и политика, свързана с нашата икономика, директно с влизането в Европа. Ето тези проблеми кажете как ги решавате.
Не е необходим вашият популизъм. От популизъм няма да покажете как решавате проблемите на политиката.
Другият много важен проблем, който трябваше непременно да хванете, това е проблемът за Хартата. Какво направихте вие с Хартата? Ние асоциирани ли сме към Европа? До края на годината това няма да стане. Ето за тези неща говорете, а общият популизъм е известен. Общият популизъм е известен!
Именно това вие не разбирате, това не осъществявате и в икономически, и в политически план. И трябва да ви е неудобно за това, което правите. Крайно неудобно трябва да ви е, господа.
Благодаря ви!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря и аз!
Господин Велев има думата.
ДИМИТЪР ВЕЛЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-5"): Господин председател, колеги народни представители! Моята реплика е към Георги Марков и най-вече във връзка с неговото становище за програмата на прави¬телството.
Най-напред се каза, че това правителство ще изпълнява програмата на СДС. Сега господин Марков твърди, че това правител¬ство ще изпълнява такава програма, която да е всъщност изпълнение на законите, които ние ще му предоставим.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС, от място): Не се слагайте и вие! Не се слагайте и вие там!
ДИМИТЪР ВЕЛЕВ: тази програма... (Шум в залата.)
Това са вашите закони, разбира се.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Не влизайте в диалог, моля ви се.
ДИМИТЪР ВЕЛЕВ: Но тези ваши закони - една част от тях са предложени от това правителство и в тези закони конфронтационни-те елементи са заложени именно там, защото най-напред това прави¬телство излезе и представи на Народното събрание един законопроект за отнемане имуществото на БКП и на други партии. Ние не спорим, че имуществото на БКП трябваше, по друг начин, разбира се, това, което е придобито от държавата, да се върне, вие поегнахте на имуществото на борците против фашизма... (Шум в залата, викове от мнозинството.) Никъде другаде в никоя страна не са посегнали на това имущество. Този закон създаде най-напред условия за кон¬фронтация.
На второ място, правителството предложи един закон за изменение на Закона за селскостопанските земи, където също има конфронтационни елементи, където се въведоха тези ликвидационни съвети, които всъщност предизвикаха тези скандални положения в нашата страна и вие обвинявате тази част от залата, че тя ги провокирала, а тази част от залата още при обсъждането на тези закони ви каза, че там се крие големият социален конфликт и ако вие бяхте послушали, нямаше да се стигне до тези конфликти, госпо¬да. Ако правителството не беше предложило тези норми и вие не ги бяхте приели, нямаше да се стигне дотам. И нямаше да има такива обвинения. (Председателят го предупреждава, че времето за изказва¬нето му изтича.)
И още няколко думи. Конфронтационната политика на правител¬ството с разправиите със селяните, с разправиите с младежите, които бяха бъдещето на нацията - всичко това е политика.
И аз затова ви казвам, господин Марков, нека да се изпълня¬ват законите, но нека в тези закони да не се внасят такива конфрон¬тационни елементи. (Председателят го предупреждава, че времето за изказване изтича и ще го прекъсне.)
А що се отнася за съдиите и прокурорите, които правител¬ството не назначава - то вие ги назначавате, господа, и вие дейст¬вувате заедно и когато говорим, че се създава един режим - не ни се обиждайте.
Благодаря ви!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС, от място): Режим, но демокра¬тичен!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: От групата на Предизборния съюз на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Ст. Стамбо¬лов" и СДПД "Ера-3" има още трима оратори. А имат само четири минути.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС, от място): А ние колко минути имаме?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вие имате още - сега ще ви кажа - още 6 минути. Вие имате един човек.
Има записани Росен Хубенов, Жан Виденов, Велислава Дърева.
Господин Хубенов, заповядайте!
РОСЕН ХУБЕНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Росен Хубенов от Предиз¬борния съюз на Българската социалистическа партия, Българската либерална партия, Отечествената партия на труда, Християнрепубли-канската партия, Партията "Християнско женско движение", Народно-либералната партия "Стефзан Стамболов", Социалистически младежки съюз, Федерацията на българската социалистическа младеж и любимата на СДС "Ера-3", с която нямам нищо общо! (Шум в залата.)
Господа, благодаря на Александър Йорданов и на Георги Марков, че въведоха дискусията в същината на моята тема.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС, от място): Аз не съм се изказвал още...
РОСЕН ХУБЕНОВ (ПС на БСп, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): С реплика от място, госпо¬дин Йорданов, вие заявихте, че става дума за вашите закони, че ние нямаме нищо общо с тези закони, които тук се приемат. И това е вярно!
Аз ще говоря за законодателната импотентност на правител¬ството, господа.
Господа! Вие избрахте това правителство есента на миналата година на сляпо доверие, по команда. Вие насилихте своите депута¬ти и само след няколко месеца това ви доведе до сътресения. Това правителство, което е второ за СДС, избрахте по същия начин. Затова сега навън са социалните сътресения и затова сега днес тече тази дискусия.
Господа! Това правителство трябва да бъде сменено. То не върши работа. Работата на едно правителство е да управлява. Това правителство на СДС трябва да бъде сменено точно защото не управлява.
Господа! Вие твърдите, че откакто СДС е на власт България е правова държава. Как управляват правителствата в нормалните, в правовите държави? Чрез закони. Едно нормално, кадърно правител¬ство веднага би реагирало, когато обществото се нуждае от един или от друг закон и нормалната реакция е точно правителството, а не някой друг да напише проекта на този закон, да го мотивира с икономически, социологически, политологически, прогнозни и всякакви други проучвания, което тук, в този парламент никога не се е случвало, да го внесе в Народното събрание и денонощно да работи тук заедно с депутатите при обсъждането в парламентарните комисии и в пленарната зала, за да защити своя законопроект. Точно затова и съгласно чл. 87 от Конституцията на България, в която всеки министър се е заклел, именно правителството и на първо място правителството и само правителството от държавните органи наред с депутатите има право да внася проекти за закони. То е длъжно да внася законопроекти, защото е длъжно да управлява. Но това правителство на СДС още от съставянето му вместо да управ¬лява, оправдава своето бездействие с дежурното оправдание, че ги няма нужните му закони. Пак чухме тази теза от колегата Георги Марков.
Жалко е това оправдание, господа, защото не друг, а прави¬телството е виновно, чеги няма тези закони. Изводът е един: ако няма закони, значи правителството няма нужда от тях. То не ги иска, защото иначе би внесло проекти за тези закони и би се борило тук, в парламента, те да бъдат приети.
Господа, доверието от сегашното правителство на СДС трябва да бъде свалено, защото (шум в залата): първо, то не внася онези законопроекти, от които обществото остро се нуждае и със законода¬телната си импотентност е пряк виновник за все по-остри и все по-мащабни социални конфликти и общетвено напрежение.
Второ. Това правителсво на СДС грубо нарушава Конституцията и действуващите в страната закони, като не внася в парламента дори онези законопроекти, които Конституцията и законите го задъл¬жават да внесе. За най-важните от тях сроковете вече изтекоха, господа! (Реплики от СДС.)
Трето. Правителството на СДС не прилага дори вече приетите и влезли в сила закони, като ги нарушава и не приема дори правил¬ниците на Министерския съвет за прилагането им, за които законът го задължава.
Четвърто. За да прикрие своето бездействие чрез ръководст¬вото на Народното събрание на комисиите, които са на СДС, пречи да бъдат разгледани и приети в парламента онези закони, които то не внася амо и вместо него изработва и внася, за да отговори на обществената потребност, господа, конструктивната опозиция в наше лице. Четиридесет закона, господа!
Няма да соча като аргумент това, че правителството няма законодателна програма, защото това правителство няма никаква програма! Не само законодателна - то няма никаква програма! То работи на тъмно! То работи на скрито! И ако изобщо знае накъде ни води - крие го от обществото. Явно има защо да го крие, господа!
Пето. Това правителство не участвува в работата на парла¬мента. Моля камерите да покажат местата на правителството. Те са празни. Тук през целия ден основни министри не се явиха изобщо. Те са на екскурзия. (Председателят го предупреждава, че времето му за изказване изтича.) Не се грижи за проектите си, не търси обществена подкрепа за тях и затова приложението им конфронтира обществото, както става със Закона за земята и със Закона за реституциите. И среща съпротива.
Господа!...
РЕПЛИКИ ОТ ЗАЛАТА: Времето! Времето!
РОСЕН ХУБЕНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Времето е мое, господа! Времето е мое!
Аз моля Председателството да ми даде още една минута, за да доразвия тезата си, защото става дума за професионализъм, господа! Става дума за нашата обща работа тук! Става дума за начина, по к ойто се правят законите и ние трябва да отговорим на обществото защо ги няма онези закони, от които то се нуждае. Ние трябва да му кажем защо го няма Законът за защита на българския частен бизнес, когато българският частен бизнес, за който вие непрекъснато плачете тук демагогски, изнемогва, загива българският частен бизнес! (Викове от мнозинството, щум в залата.)
Защо няма Закон за защита на безработните, господа? Те сега са над 700 000 и отиват към 1 000 000.
Къде е Законът за здравното осигуряване, та е нужно лека¬рите да излязат на улицата, за да спасят своите болни, господа? Тези лекари, които гласуваха за СДС и са на улицата със сини ленти?
Къде са данъчните закони, господа? Къде а данъчните закони, та е нужно вие да решете от залъка на децата и на пенсионерите, за да може да кърпите бюджета и в същото време 400 млн. са непла¬тените от фондация "Сапио", господа, която е фондация на един от 39-ата на СДС, които не са събрани от държавата! (Председателят го предупреждава, че времето вече отдавна е изтекло.) Къде е Законътза полицията, господин министър?
Моля ви за още една минута. Моля ви за още една минута! (Шум и реплики в залата.)
Господа, това правителство беше длъжно по силата на § З, ал. 2 от Конституцията да внесе проект за отмяна на всички онези закони, на всички онези стари закони, на всички онези закони от старата система, която всички вие твърдите, че икате да я сменяте и й противоречат. Срокът изтече на 12 юли 1992 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Повече време не мога да ви дам повече!
РОСЕН ХУБЕНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): За каква смяна на системата говорите, господа?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Хубенов, повече време не мога да ви дам.
РОСЕН ХУБЕНОВ: Няма нищо, времето е наше, господин Савов!
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Това го знаем. (Опозицията ръкопляска на Росен Хубенов за изказването.)
Господин Йорданов, имате думата. Сега ще ви кажа - дадох З минути повече на господин Росен Хубенов. Разбира се, че ще дам и 3 минути повече на господин Йорданов. С други думи, господин Йорданов може да говори 7 минути.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Уважаеми господин председател, госпожи и господа народни представители! Днес е хубав ден за българската демокрация. (Ръкопляскане от мнозинството.) Защото само в една истински демократична страна, с реално разделение на властите, само в един истински демократичен парламент като настоящия опозицията може да иска вот на недоверие на правителство¬то и да дискутираме цял ден - сега вече и вечер - часове наред по този въпрос.
Всички, изказали се от опозицията, бяха съгласни с мнение¬то, че в миналото е имало много грешки, много лоши правителства по време на комунистическото време. И тук, в тоиз парламент, някои от тези хора вляво са седели в тази зала и нито един път не са поискали вот на недоверие на някое от наистина престъпните комунистически правителства. (Ръкопляскания от мнозинството.) Това означава, че някои от тези хора вляво не са били дори и вътрешно свободни, камо ли външно свободни.
Защо днес е хубав ден за нашата демокрация? Защото всички очакват или очакваха да падне правителството - първото демократич¬но правителство на Съюза на демократичните сили, а падна първото правителство "в сянка", което беше правителство в сянка на БСП. Защото вътре в тази комунистическа тоталитарна партия различно мнение не се държи, различно мнение дълго не може да просъществу¬ва (ръкопляскания от мнозинството). И затова те унищожиха правител¬ството в сянка на Александър Томов. Правителството на СДС обаче няма да свалят от власт!
Ако искаха да разберат как едно правителство да си отиде
- и то правителство на СДС - можеха да го направят по много други начини. Но те не искат. И дълбоката им мисъл е именно това прави¬телство да продължава да работи. Но понеже техният електорат ги натиска, притиска, той иска - това е апаратът на тази партия
- отново те да се върнат някак си на власт, тези депутати се виждат в чудо и нямат какво друго да направят освен да искат вот на недоверие на правителството. И го искат.
Днес аз слушах цял ден много внимателно. Виждате, друг път съм реагирал повече и по-често съм се изказвал. Слушах много внимателно. И видях два вида критика: от една страна, правителство¬то се критикува, че действува силово, твърдо, конфронтационно и всъщност, че непрестанно едва ли не репресира, натиска членовете и симпатизантите на Българската социалистическа партия. От друга
страна, правителството се критикува - и то същото правителство,
- че не действува достатъчно твърдо, че не действува достатъчно решително, не действува достатъчно безкомпромисно срещу комунис¬тическата номенклатура и комунистическата мафия. Това са две взаимно като че ли изключващи се критици (смях).
Основният мотив в твърдението на опозицията е мотивът за конфронтацията и силата. Разбира се, той е последван от твърде¬нието, че в обществото се сплитат различни интереси, че правител¬ството влиза в противоречие всъщност с интересите на обществото.
Аз искам да напомня на уважаемите народни представители, че едно общество и особено едно изграждащо се демократично общест¬во не може да се гради и не трябва да се гради само на основата на интересите. Комунистическата логика е точно такава: "Аз ще бъда там, където е интересът. Интересът клати феса." Това беше логиката на комунистическата партия дълги години (весело оживле¬ние). Сега, разбира се, нашето общество се гради не само от инте¬ресите, но и от ценностите. Във всички ваши мотиви изобщо не става дума за ценностите на демокрацията - за независимите демокра¬тични институции, за реалните граждански права и свободи, за правото на стачки, на митинги. Та я ми кажете кога вие преди 9 септември сте направили митинг на пл. "Св. Александър Невски"? Кога преди 9 септември? Сега ви дадохме целия площад, за да си направите вчера митинга срещу правителството. И вие не го взехте, защото сте малко. И минахте на гърба на катедралата, на по-малкото площадче, защото само на по-малкото площадче вече можете да се съберете. (Ръкопляскания.)
Сега, когато всъщност правите този опит за вот на недове¬рие, искам да ви кажа и още няколко неща.
Говори се за национално помирение, за национално съгласие и това е много добре. Искам да ви напомня думите на президента на Републиката по въпроса за националното помирение и националния консенсус.
"Идеята, казва д-р Желев, за търсенето на национално съгласие и национално обединяване на силите преднамерено се пред¬ставя в изопачена форма - като примирение с престъпленията и беззаконията. Националното съгласие - твърди нашият президент
- не изключва търсенето на персонална вина и когато тя е налице, когато има факти. Това се налага, казва той, по необходимост.
Онзи, който е убивал хора, трябва да бъде изправен пред съда и да бъде съден с цялата отговорност на закона. Онзи, който е грабил държавно имущество или е присвоявал държавни пари, той също трябва да бъде пред съда и да отговаря пред закона."
Това казва господин президентът по въпроса за националното съгласие и националното помирение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, времето ви изтича, привършвайте.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Да. Твърди се, че у нас прави¬телството работи - повтарям - конфронтационно. Твърди се, че сега е дошла кризата в тази страна.
Същевременно тук се изнесоха данни за това, че комунисти¬те са виновни за това състояние на нещата. Повтаряйки един истори¬чески спомен, аз ви питам, господин председатели на Българската социалистическа партия: в коя страна комунистите не са диваци и варвари? (Оживление) Коя страна бе доведена от тях до някакъв разцвет, до някакво благоденствие?
ОБАЖДАТ СЕ ОТ БЛОКА НА БСП: Има.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Посочете я с пръст на картата и ми я покажете. Никъде и никога!
ГЕОРГИ ПЕТРОВ И ДРУГИ ОТ СДС: Ким Ир Сен!
Куба!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Липсата на морал в това искане, в тези мотиви, е основна характеристика на Българската комунисти¬ческа партия. Казвам комунистическа, защото начинът, ппо който са написани мотивите, начинът, по който са поставени проблемите днес тук от вас, е типично комунистически.
Когато някой от вас - може би те да не са в тази зала -ви хващаха дори и при предишната власт, че крадете, че бандит-ствувате просто: директори на заводи и други, как постъпвахте тогава с тези членове на Българската комунистическа партия?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, времето ви изтича. Напомням.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Най-напред ги изключваха от партията и след това ги предаваха на съда, защото не можело кому¬нист да бъде съден. Така ли беше? Така беше! (Ръкопляскане от мнозинството.) Сега обаче дойде ново демократично време, й много хубаво, че някои другари отиват на "Развигор". Отдавна там им
е било мястото - още отпреди десет и повече години. Но сега отиват, така се е случило. Можехте да го направите и вие по-рано.
Завършвайки, искам да ви кажа последно: наистина ние също имаме своите критики към това правителство. Те са много сериозни по редица въпроси. Но тук вече се каза и от други оратори:
това правителство и Съюзът на демократичните сили, който спечели изборите, според Конституцията ще управлява през следващите четири години. Програмата, по която управляваме, е тази - показвам ви я и всички я имате в своите чанти. Предизборната програма е тази
- също я показвам и можете да я прочетете. В тази предизборна програма е записано всичко: и за реституцията, и за приватизацията, и за банките, и кое след кое и след кое трябва да бъде. Естествено, че програма, която е написана за четири години, неможе да се изпълни за четири месеца. Но аз ви уверявам, че тя ще бъде изпълне¬на предсрочно - за три години и половина (смях и ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): И когато след три години и половина я изпълним, ще отидем отново на избори.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Йорданов, ако искаме да свършим тази вечер в 22 ч., аз вече три пъти ви предупреждавам. Моля ви се!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Завършвайки...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Три пъти "завършвате", а не завършвате. Моля ви се!
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Завършвайки, искам да ви кажа
- понеже виждам, че комунистите ме слушат с любопитство и затова си позволявам да говоря повече.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Да, но в 22 ч. трябва да прекъс¬нем, господин Йорданов.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): Точно така. Завършвайки искам...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Точно така и не зная кога ще говори министър-председателят.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): ... да кажа, че едно от най-големите постижения на това правителство и на Съюза на демократич¬ните сили е наистина гражданският мир, социалната стабилност, сигурността на хората, това, че в страната хората се разбират,
хората дружат помежду си, хората разговарят помежду си и общуват като честни и достойни граждани. В тази страна в момента треперят краката единствено на престъпниците. СДС не е виновен за това, че по-голямата част от престъпниците са в редовете на Българската социалистическа партия. Това е ваш проблем.
Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от мнозинството.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Имат думата по ред госпожа Величкова, господин Премянов и господин Начев.
НИКОЛАЙ ДОБРЕВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НлП "Стефан Стамболов", СДПД "Ера-3", от място): Защо вие определяте кой от нашата група вкакъв ред да се изказва?
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Какво се вълнувате, господин Добрев? Ами, много естествено. Кой ще определя? Председателят определя. Вижда кой вдига ръка и определя.
НИКОлАЙ ДОБРЕВ: Можете да ги определяте, когато станете председател на нашата парламентарна група. Не и сега.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Вижте, господин Добрев, прочете¬те някой и друг правилник и вижте какво става по света и какъв е редът.
Моля ви, госпожа Величкова, заповядайте.
СТАНКА ВЕЛИЧКОВА (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Благодаря Ви. Станка Величкова, 25.Избирателен район, Българска социалистическа партия. От това, което чух и особено от последните изявления на господин Йорданов, оставам с впечатлението, че в крайна сметка в оставка излиза българският народ. (Гласове в СДС: "А! О! Е!") А правителството остава. Народът излиза в оставка, като се заема сам с делата си, а правителството ще се реформира, колкото си иска, когато си иска и където си иска.
Нещо повече, за един литературен критик, няма да казвам кой е заявил тази мисъл, той сигурно знае. Но като имам предвид възхвалите за величието на нашето българско правителство, стигам до извода, че сигурно след време това правителство ще иска да му се внесе друг народ.
И дотолкова, доколкото го няма днес пред нас господин министърът на финансите, ще си припомня едно негово метафорично изказване за любимата му котка. Тя остана без опашка - това е вярно. Но аз смятам, че тя се пече ужасно на горещия ламаринен покрив. При това този покрив, уверявам ви, господа от правителст¬вото, скоро ще падне, защото основите на вашата къща са много тесни и ще се сгромолясат. Благодаря ви за вниманието. (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви. Има думата госпо¬дин Премянов.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господин председа¬тел, аз правя реплика на изказването на господин Александър Йорданов, защото в неговата реч, с която той доста наруши регла¬мента, който Вие предварително съобщихте, с което отново проявихте пристрастие, имаше доста неща, които една реплика не може, във времето, което е отредено в правилника, да отрази, с несъгласие, с опровергаване, с противоположна теза.
Но господин Йорданов преди предизвикваше гняв и разваляше, така, емоционалното равновесие на тези, които го слушаха. Аз мисля, че с подобни изказвания (смее се), той вече може да пред¬извика само смях. Защото по една тема, каквато е темата за вот на недоверие на едно правителство, аз не оспорвам, че той има право да защити това правителство, той е длъжен да го направи, но
има редица въпроси, на които СДС днес можеше да каже, защитавайки правителството, че то има ясен отговор.
Днес политиката на България, аз не оспорвам, че има много професионалисти в това правителство, би могла да бъде развивана в една ясна координатна система, в която вие, изповяд¬вайки една или друга философия, прилагайки една или друга методо¬логия на решенията в различните области на управление, можехте да кажете: "Да, в срок от година-две-три ние предлагаме на безра¬ботицата такова решение. На привличането на чуждестранните ин¬вестиции - предлагаме такъв подход, такъв приоритет в структурните ориентири на нашата икономика, които не са ясни и днес. Във външната политика на България ние предлагаме приоритетни отноше¬ния с еди-кои си държави". Нищо от това, уважаеми колеги. ГЛАС ОТ ДПС: Със Съветския съюз.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Господин Йорданов, политизирайки безкрайно, идеологизирайки безкрайно своите речи и теза в защита на правителството, с което повтаря един недъг...
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Господин Премянов, напомням Ви за времето.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: ...на класово-партийния подход, уважае¬ми господин Йорданов, дайте да гледаме прагматично - не можете. Дайте професионално да гледаме - не можете. Какво Ви остава? Да давате квалификации на БСП. Това си е Ваше право. ГЛАСОВЕ ОТ МНОЗИНСТВОТО: Времето Ви изтича. КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Вие не познавате нито идеологията, нито ориентирите на БСП.
ГЛАСОВЕ В МНОЗИНСТВОТО: О! Е!
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Мога да ви кажа един от големите проблеми обаче на СДС, защо не може да ориентира своето правител¬ство - че тези, които влизаха в затвора, бидейки изключвани като комунисти, днес влизат в СДС. И тези, които бяха истинското СДС, вече са извън СДС и са извънпарламентарната опозиция, госпо¬дин Йорданов. (Шум в мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви, господин Премянов. Господин Любомир Начев се отказва от репликата си, предоставя своето право на господин Жан Виденов.
ЖАН ВИДЕНОВ (ПС на БСП, БЛП, ОПТ, ПХЖД, ХРП, СМС, ФБСМ, НЛП "Стефан Стамболов" и СДПД "Ера-3"): Господа, аз няма да се
спирам на смешните опростителни обяснения, които господин Алексан¬дър Йорданов дава решително на всичко в тази страна - от мотивите за политическо действие на БСП до това, което реално става в нея - в магазините, в хладилниците, едва ли не в леглата на хората.
Аз обаче ще се спра на една страшна празнота във Вашето изказване, господин Александър Йорданов, един въпрос, на който Вие бяхте просто длъжен да отговорите, ползувайки правото си на последен изказващ се, който слава Богу бе поне повдигнат в днешната дискусия, което отговаря на една от задачите, които БСП си постави, повдигайки въпроса за вот на недоверие на прави¬телството, а именно за това какви са точно взаимоотношенията между СДС и ДПС, които крепят, господин Йорданов, този кабинет и сигурно ще го подкрепят и сега.
Съгласни ли сте с тезата, че ДПС е център в българския политически живот? След като с изявления и действия то десетки пъти е доказвало чрез своето ръководство, че не е такъв фактор?
Съгласни ли сте, че то може да бъде съдия в спор между ищци и опоненти, и ответчици? Много добре знаете, че българската нация не се дели на ищци и ответници, и че най-малко единият от двамата скарани не признава правото на третия да печели от този спор. И това сме ние, ако не сте вие. Ако искате ДПС да бъде балансьор и да изпълнява тази своя роля в парламента, напра¬вете явни всички свои съглашения, тайните протоколи към тях!
ГЛАСОВЕ ОТ СДС: Е-е-е!
ЖАН ВИДЕНОВ: Дайте им свобода да направят поне едно действие, което да демонстрира, че не са привързани към вашата колесница. (Шум в мнозинството) Дайте им възможност да работят наистина в интерес на националните цели и задачи.
МИНИСТЪР АЛЕКСАНДЪР СТАЛИНСКИ (от място): Това и децата ще го разберат.
ЖАН ВИДЕНОВ: Иначе парламентарната аритметика е проста, но националният проблем, истинските цели на нацията, това на което трябва да служи кабинетът, кабинетът на тази цяла нация, това е въпрос на политическа алгебра. Дайте неговото решение, ако сте способни, господин Йорданов! (Ръкопляскания в малцинство¬то)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря. (Александър Йорданов иска думата за две минути) И две минути можете да говорите,
след това ще трябва да предложа цял нов план как ще продължат заседанията нататък.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ (СДС): По въпроса за... започвам отзад напред, господин Виденов, отзад напред, защото... (Оживление и смях в залата) Ясно е защо. (Смее се) Отзад напред на господин Виденов. (Смях в СДС)
Той ме пита по въпроси, по които би трябвало да попита ДПС! Какво смята ДПС - център ли е, вляво ли е, вдясно ли е? Ето ви хората, отивате и ги питате. Може на кафе да ги попитате. В тяхната стая идете, те не са страшни, не ядат никакви виденовци. (Смях в мнозинството)
По-нататък. Аз съм готов, разбира се, да Ви отговоря в рамките на тези две минути, но просто няма да ми стигнат. Мога спокойно, специална статия ще Ви напиша по тези въпроси, да я разучавате и да я дадете на Вашите партийни организации. (Смях в мнозинството)
Искам да Ви кажа обаче, че при посещението на госпожа Рита Зюсмут тук, от германската делегация, колегите от Германия изразиха една тревога - че на много места в източните провинции, се наблюдава много бързо преминаване на бивши комунисти към идеологията на национализма, просто към фашизма. Много комунисти стават фашисти в този момент в Германия.
С тези изказвания, които правите, вие наливате масло именно на тези хора в България, които най-лесно биха изминали пътечката от комунистическата идеология към националсоциалисти-ческата. Внимавайте, господин Виденов, това е опасно! (Ръкопляска¬ния в мнозинството)
По-нататък. По въпроса на господин Премянов. Мил и хубав човек от Варна - усмихнете се, господин Премянов. Да Ви покаже камерата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ; Господин Йорданов, много малко време имате.
АЛЕКСАНДЪР ЙОРДАНОВ: Така. Никой, искам на вас да ви кажа, никой на този свят не е стигнал далече, ако се води по акъла на комунистите. Вие сега тук ни давате акъл - какво прави¬телство, как да управляваме, какво да правим. Не. Никакъв акъл от вас. Просто защото ще закопаем страната! (Ръкопляскания в мнозинството) Няма! Ние приемаме акъл от извънпарламентарната
опозиция - от земеделците "Никола Петков", който иска. Но от вас - не! Защото имаме примера на другите държави, които се водеха по вашия акъл и зле свършиха. България няма да тръгне по вашия акъл.
И на последния въпрос на госпожа Станка Величкова -цитатът е от Брехт. Благодаря. (Ръкопляскания в мнозинството)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля всички народни представи¬тели, които са в ку-лоарите или в бюфета, да влязат, защото сме изправени прпед един голям въпрос - как да продължим заседанието.
РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: Няма кворум.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Именно защото няма. Искам обаче да се разберем за по-нататък - за утре и вдругиден. Ясно е, че тези дебати не могат да свършат без министър-председателят да каже своята дума. Тъй като много депутати говориха много повече, отколкото трябва, сега остават само 2-3 минути. Моля, който има да даде някаква идея или формула, да се изкаже. След завършването на дебатите трябва да изминат 24 часа, за да се гласува. Не забравяйте, че ако господин Филип Димитров - министър-председателят на България, говори утре, няма да изминат 24 часа и ние ще трябва да гласуваме петък да бъде ден за следобедно заседание.
Имаше предложение от господин Юнал Лютфи, което искам да чуя отново - в събота също да се работи. Така ли?
РЕПЛИКИ ОТ ЗАЛАТА: Да, да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Добре, тогава бихме могли първо да гласуваме петък да бъде обикновен работен ден, от 15,00 часа.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (от място): Ако няма възражения, по-добре да продължим сега.
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Предлага се от лявата страна на залата да продължим заседанието. Моля, гласувайте.
РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: За какво гласуваме? (Силен шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Моля, без шум в залата.
Моля, посочете резултата. От общо гласували 189 народни представители, за - 177, против - 6, въздържали се - 6.
В такъв случай сега ще поканя господин министър-председа-теля да произнесе своето слово, а утре като първа точка ще се гласува искането за моята оставка, не оставка, а освобождаване като председател. Така го изисква правилникът. Така че утре първа точка от дневния ред ще бъде "Предсрочно освобождаване на председателя на Тридесет и шестото Народно събрание Стефан Димитров Савов". По този въпрос няма дебати, има тайно гласуване. Така го предвижда правилникът. Това е, което мога да кажа.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ФИЛИП ДИМИТРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, аз заставам днес пред вас, за да заявя от името на правителството на Република България това, което бихме могли да кажем по предста¬веното предложение от опозицията в парламента - проект за решение за гласуване на недоверие на правителството.
Искам да подчертая, че макар и в него да са формулирани едни на пръв поглед по-тесни рамки на оплакването от българското правителство, а именно, че води конфронтационна и антисоциална политика, то днес в залата, както личи и от мотивите, беше поясне¬но, че всъщност става въпрос за цялостна друга политика, т.е., че обект на това предложение е (цитирам друг говорил представител на опозицията) същността на политиката на това правителство, или, с други думи, ни повече, ни по-малко - цялата негова полити¬ка.
Във вашите мотиви отново се поставя един въпрос, който аз имах илюзията да си мисля, че отдавна е приключен - въпросът за това, че българското правителство нямало било програма. Искам да подчертая, че това е един изключително зле поставен въпрос. Неколкократно беше казано и по-рано, че българското правителство изпълнява програмата на Съюза на демократичните сили, защото то е правителство на Съюза на демократичните сили. Да се иска от едно правителство, създадено от парламентарна сила, получила властта в резултат на свободни избори и по силата и въз основа на една програма, то, след като бъде създадено, да представи друга програма, е меко казано глупост. Такова правителство по света няма. Тук беше даден един изключително неудачен пример с правителството на господин Мазовецки в Полша, но, дами и госпо¬да, не забравяйте как беше съставено това правителство. Това правителство беше създадено на базата на един конституционен компромис и като такова то не беше задължително ангажирано с една предизборна програма. Друг е въпросът, че поради очевидната нелепост на изискването то да създава различна от предизборната програма, правителстовто (и беше редно да се очаква от него) в един относително ранен момент на своето развитие, някъде към стотния си ден, излезе с онова, което вие, много ми се иска да вярвам, някога сте прочели, тези 85 страници, назоваеми "Декла¬рация за констатацията, дейността и намеренията на правителство¬то", които по същество представляват конкретизация на онези
аспекти от предизборната програма на политическата сила, създа-ла това правителство, които подлежат на близка реализация. Ако вие си бяхте дали труд да прочетете споменатия текст, то вероятно една голяма част от въпросите, които бяха поставени тук, въпроси (бих искал да подчертая) твърде общи, нямаше изобщо да бъдат поставени. Казвам това, защото в този текст, а както това личи и от програмата на Съюза на демократичните сили, са посочени определени приоритети в работата на правителството, определени цели, към които то се домогва, и задачи, които си поставя с оглед изпълнението на тези цели.
Разбира се, аз съм напълно съгласен с тезата, че всяко едно човешко творение, включително и едно правителство, може да бъде критикувано. Убеден съм, че правителство като моето, управляващо в един исторически момент, който (сигурно ще се съгласите) се отличава с повишена трудност, е правителство, което може да бъде критикувано сигурно повече. И аз не възразявам да слушам конструктивни критики и, разбира се, такива, които могат да ни придвижат напред. Естествено аз не възразявам и срещу такива критики, които могат да провалят страната, но към тях се отнасям по друг начин.
Тук бяха изказани изключително интересни тези, някои от които говореха за начин на мислене, като например тезата на господин Стоилов, че две трети от българския народ са против правителството, а една трета ги е било страх да изразят становище. Сметката е великолепна. Излиза 100 на сто. Мисля, че това страшно напомня за добрите стари времена. Можем да се надяваме, че при един вот вие ще получите 99,9 на сто при една такава сметка. (Ръкопляскания от дясната част на залата)
Що се отнася до тезите обаче, които засягаха конкретни въпроси, бих искал да се спра малко повече на тях. Беше казано, че правителството на успява да провежда реформите, в името на които е дошло на власт. Искам да подчертая, че аз съм крайно трогнат от обстоятелството, че представителите на опозицията така загрижено се отнасят към изпълнението на програмата на Съюза на демократичните сили. И това очевидно означава, че след като са направили множество преоценки, те са стигнали до извода, че тази именно е програмата, която следва да бъде изпълнявана в България в днешния исторически момент. (Ръкопляскане от дясната част на залата)
Разбира се, както казах, нищо на този свят не е съвършено и аз бих могъл да възприема критиката, че ние не осъществяваме тази програма с онази скорост и с онази ефикасност, с която бихме мечтали да сторим това.
Тук господин Стоилов се изказа с една изключителна благо¬склонност за онези момчета от фонда, имайки предвид вероятно експертите на Международния валутен фонд. И той подчерта тяхното участие в работата, свързана с изготвянето и на проектите за закони, които влязоха в парламента, и на програмите за тяхното приложение, които разработва правителството. Той обаче изтъкна един сериозен факт, а именно, че според него тези момчета от фонда са имали по-оптимистична представа за това как ще се развият нещата в България през миналата година. Или може би, че са предя¬вили по-завишени изисквания към нас.
Това, което искам да подчертая, е, че вероятно всички измежду вас хора, поели върху плещите си бремето на политическата активност и следователно отговорността за нея, свързана с необхо¬димото познаване на материята и особено икономистите, които сигурно компетентно четат подобни материали, са успели да кон-
статират, че в последните 6-9 месеца в множество издания в Западна Европа и в Съединените американски щати се дискутира с голяма доза самокритичност нереалистичното очакване, което западните икономисти и политолози са хранели относно скоростта, с която биха могли да се развият процесите в източноевропейските страни. Тук вероятно би могло да се говори много за това, че процесът на трансформация, който се осъществява в България, така както и в останалите източноевропейски страни, е толкова своеобразен и до такава степен уникален, щото за него просто наистина няма рецепти. Разбира се, ние сме длъжни да откриваме своите пътища и аз бих се солидаризирал напълно с това, което каза господин Венцеслав Димитров, че когато поглеждаме назад, сигурно бихме могли да си кажем, че някои действия бихме могли да извършим по-добре. Така или иначе, ние, надявам се, ще имаме възможността да гледаме напред и да продължим да си проправяме пътя през тези общи трудности, общи за всички бивши комунистически страни.
И понеже тук се спомена по един, бих казал, недостоверен начин, че България е някакъв уникат в спада на производството -да, българското производство наистина спада с 23 на сто. Производ¬ството в Чехия спада с по-малко - с 21,3 на сто. Така че тези феномени са нещо, което действително изисква огромно внимание, действително налага да се взимат съответните мерки, но до голяма степен се оказват една обща закономерност за всички тези държави.
Какво направи в рамките на своите скромни, но упорити усилия правителството през този период? Тук много се говори и всъщност това е един от елементите на вашето предложение, господа и дами от опозицията, за антисоциалния характер на управ¬лението на правителството на България. Аз не искам да навлизам в повторение на неща, които вече се казаха. Каза се, че една от основните задачи на това правителство е и продължава да бъде да се бори с огромната зареденост с инфлация на една икономика, която се трансформира от абсурд в реалност. Тук господин Венцеслав Димитров изложи един факт, който вие изтълкувахте като популистки. Фактът, че в една постоянна величина долари, доходът на всеки български гражданин значително се е увеличил през това време. Беше направено и, разбира се, веднага подмятането, че важно е не каква е нейната номинална стойност, а какво може да се купи с нея. А питате ли се какво означава този абсурд, това, което в повечето развити страни е приравнено към цена един долар,
в България да има цена една двадесет и трета или една петдесет и шеста или понякога дори една седемдесета от долара?! Това не е ли абсурд? И вие ми говорите за външни пазари тогава, когато българската икономика трябва по някакъв начин в този момент да гарантира своето производство и чрез внос на неща, които се плащат с валута; тогава, когато съществува такава абсурдна форма на съотношение между всяка една стойностна единица в тази страна, съпоставена с онези страни, към които ние се домогваме да се доближим!? Е, няма да стане лесно. Просто не става лесно!
Разбира се, казвам това не за да ви обяснявам колко големи са трудностите, понеже вие ги знаете, а за да ви обърна внимание върху простия факт, че при тези обстоятелства не може да не се окажем перманентно хванати за гушата от възможното настъпление на инфлацията.
Следователно, при това положение ние не можем непрекъснато да не се опитваме да я спрем. Вие много добре разбирате, че когато говорим за социалните нужди и за социалната защита, ние неизбежно опираме до пари, пари, вложени и пуснати на воля. Такива пари означават свободно търсене, свободно покачване на цените, увеличаване на инфлацията и означава следователно намале¬ние на реалните доходи. Тоест, увеличението на доходите чрез даване на пари може да стане само в едни ограничени рамки, такива, каквито борбата с инфлацията налага. Просто повече от това не може, защото повече от това означава, че тези хора, които ще получат парите, ще обеднеят в резултат на това. Разбирате ли простата сметка!? Би трябвало да я разбирате.
Е, добре, щом това е така, бих си позволил да ви отговоря, че в това отношение правителството, без да бъде съвършено, благо¬дарение на своите усилия, благодарение на усилията, разбира се, на финансовия министър господин Иван Костов и пълното разбира¬не, което той среща в целия кабинет, успя да поддържа един контрол над инфлацията. И, струва ми се, че това, без да бъдем нескромни, е в известен смисъл някакво постижение.
Разбира се, то не означава, че ние пренебрегваме необхо¬димостта да бъдат увеличени доходите на хората и вие вероятно бихте могли да направите простото изчисление, че в резултат на предложения от правителството законопроект и гласувано от вас за изменение на Закона за пенсиите, се стигна до едно положе¬ние, при което вече има само 10 на сто от пенсионерите в България,
които получават пенсия под 640 или 650 лева. Тоест, степента на корекция на пенсиите, съобразно жизнения минимум, е значителна. Разбира се, не твърдя, че е достатъчна и не твърдя, че сме успели да гарантираме най-доброто и това, което бихме искали. Естествено е, че бихме искали повече. Това е, което можем да направим.
По същия начин тези 2 млрд. и 600 хил.лв., които тръгват сега от бюджета и които спадат в рамките на бюджета, т.е., които са успели да бъдат реализирани в резултат на финансовата политика на правителството, ще послужат за увеличение на заплатите, по начина и във формите, които бяха описани, които бяха обект на една толкова дълга и, бих казал, на моменти злокачествена дискусия извън този парламент, беше говорено за минималната работна запла¬та, детските надбавки и т.н.
Говори се твърде много за това, че правителството не прави необходимото, за да стимулира частния бизнес. Естествено, че в този момент ние можем да предложим на частния бизнес до голяма степен ситуацията на борба. Но в тази борба ние се опитва¬ме, в рамките на това, което можем да направим, да предложим на частния бизнес такива възможности, като гаранции по отношение примерно на новата митническа тарифа, като тези гаранции, които се съдържат в наредбата за вноса и износа, като известни данъчни облекчения, за които, както сигурно всички би трябвало да знаете, е внесен проект, но вие с основание го дискутирате, защото вся¬какво прескачане на една бариера в данъчните облекчения би могло от своя страна да рефлектира опасно върху бюджета.
Да не говорим за това, че тук се спомена, че данъците са събрани в 41 на сто. Съгласен съм, че от гледна точка на прогнозата това е незадоволително. И съм готов да приема критика в тази насока. Искам само да ви изтъкна, че преди три години Гърция беше една страна, която успя да събере 25 на сто от прог¬нозираните данъци. И то не за шест месеца, а за цялата година.
Както вече казах, ние посочихме своите приоритети и се стараем да ги следваме. Вие вероятно знаете, че по отношение на телекомуникациите - една обещаваща за в бъдеще сфера, ние успяхме да постигнем един цялостен проект за развитието на теле¬комуникациите на България в близките 5-6 години, който да ги приведе не само в съответствие със световните изисквания, но и да ги превърне в източник на доход за тази държава. Че вече са реализирани първите части от този проект на стойност 196 млн.долара, които вече са осигурени, получени по пътя на одобрява¬нето на проекти, които се кредитират от Европейската банка за развитие и Европейската инвестиционна банка, и които би трябвало да ни доведат до някакъв резултат. Вие знаете, че друг един такъв проект - в сферата на енергетиката, която е възлов проблем за България, също така беше одобрен и възприет и ще може да тръгне в ход.
Говореше се за това, че нашата цел е да съсипем селското стопанство. Вижте, тук изобщо се казаха едни неща, простете ми, че си мисля в чисто човешки понятия, но тук се говореше примерно за това, че правителството няма програма - неща, които споменах преди малко. Аз не вярвам, че един сериозен юрист би
могъл да ангажира името си с подобно основание за вот на недове¬рие. Това просто не е сериозно.
Тук правителството беше обвинено и за неговата външна политика и едва ли не ни питахте за това защо още не сме се асоциирали към Европейската общност, като че ли това може да стане за един месец. Като че ли и другите държави не е трябвало да чакат толкова, колкото и ние. И тук един депутат отправи критика към правителството, че не се е прегърнало с Милошевич. Ами аз виждам в тази зала хора, макар и те да са обърнати с гръб към мен точно в този момент, които би трябвало страшно да се засрамят, ако би трябвало да се свърже тяхното име с една подобна теза.
И стигаме до тезата за селското стопанство, което прави¬телството на Съюза на демократичните сили било съсипало. Защо? Защото то прилага Закона за възстановяване на собствеността върху земите и назначава ликвидационни комисии. Не знам защо не ви харесват. И защото то не се грижело за нуждите на селското стопанство. Вярно е, че има страхотни бакии. Вярно е, че трябват много пари. Известно ли ви е, че кабинетът успя да задели 300 млн.лв. за консервната промишленост, така че да гарантира изкупу¬ването на селскостопанска продукция? Известно ли ви е, че още близо 200 млн.лв., или по-точно 196 млн.лв. бяха отпуснати, за да може да се гарантира минимумът, който е необходим, за да бъде осигурена липсата на заплаха от тази страна - за повиша¬ване цената на хляба - да се изкупи хлебното зърно?
В момента се обсъжда и трескаво търсим изход от ситуация¬та с дълговете на ТКЗС. Не можем да платим всичките 3 млрд. и неколкостотин милиона (400, ако не се лъжа, цитирам по памет), за да можем да покрием всичките тези дългове. Но ще намерим формата. Обсъжда се разсрочването...
МИНИСТЪР ГЕОРГИ СТОЯНОВ (от място): Дълговете вече са 6 милиарда!
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ФИЛИП ДИМИТРОВ: Шест милиарда ли са вече, господин Стоянов? Чуйте това нещо, дами и господа! Беше даден срок да постъпят данни за всичките дългове и претен¬циите на текезесетата. Те, разбира се, не успяха да го спазят напълно, но както виждам, днес са постъпили и последните данни. И тези 3 млрд. и 600 млн.лв. са се увеличили почти двойно. Естест-
вено не може да очаквате, че тези, които са правили по този начин дълговете, а те сега ще се натресат на главата на същите тези ликвидационни съвети, на които вие връзвате кусур. Не можем да очакваме...
ЖАН ВИДЕНОВ (от място): Заплата получават, нали?
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕл ФИЛИП ДИМИТРОВ: Да, те получават заплати, само че техните заплати не могат да се сравняват с парите, които са пропилели онези хора, които вие протестирате, че сме изгонили! (Възгласи: "Браво!" и ръкопляскания от мнозинст¬вото) И така нататък, и така нататък. Нека да не се спирам по отрасли и да не говоря за напредъка по отношение на проекта за магистралата, в сферата на транспорта, който също има приори¬тетно значение и т.н., и, разбира се, законопроектът за жилищата за нуждаещите се, както ми подсказват моите колеги, и има още много неща, които могат да се кажат, но нека да не злоупотребявам с вашето търпение.
Защото все пак във вашето предложение се казва, че вие искате оставката на това правителство за това, защото то води конфронтационна, силова и антисоциална политика, имайки предвид вероятно обстоятелството, че правителството заяви, и аз ви уверя¬вам отново, че ние ще следваме това свое заявление, че то ще прилага законите и ще изисква тяхното спазване.
Няма сериозен юрист вероятно в тази зала, а убеден съм и човек, който е седнал с необходимото чувство за отговорност тук, който да се изправи и да застане зад тезата, че правителство¬то трябва да толерира незаконни актове и да не търси санкции за тях. Нещо повече, аз чух много критики много пъти, от страна на опозицията, затова че правителството не действува достатъчно енергично в случаи, когато законът се нарушава, и че не правило достатъчно, за да може онези, които крадат, онези, които извършват мошеничества - не спекулативни сделки, дами и господа, а чиста проба кражби - тези хора да бъдат наказани.
Удивителното е, че вие не поискахте нашата оставка тогава, когато твърдяхте, че ние не правим това, а поискахте нашата оставка тогава, когато баретите влязоха в канцелариите на "Химим-порт" и "Нефтоимпекс". (Възгласи: "Браво!" и ръкопляскания от мнозинството) Защото аз съм убеден, че ако не от друго, поне по слухове ще трябва да сте чули, че на тези места би трябвало
да има документация, и уверявам ви, има я, слава Богу! Точно затова, защото баретите влязоха, а не някой друг, успяхме да я хванем, тъй като тя не можа да бъде изчистена от компютрите.
И тази информация ще бъде достояние на всички вас. И тогава ние ще можем да си кажем поне за една част от тези, които са бъркали надълбоко в гърнето с меда, как точно са го правили и кои са били те. (Ръкопляскания от мнозинството, възгласи:
"Браво!")
Разбира се, аз схващам, че във вашето предложение един основен момент е позицията, която правителството зае по отношение на определени синдикални искания. В тази страна беше направен опит да се създаде една легенда за това, че правителството е против синдикатите, против разговорите със синдикатите и против търсенето на социални разрешения.
Аз не искам да навлизам в проблеми, които в крайна сметка са извън тази зала. Аз не искам да навлизам в детайлите на онова поведение, което хората, представящи се като мандатари на синдика¬тите, като люде, които изразяват тяхното становище, а именно представители на техните централи, демонстрираха в продължение на един дълъг период от време.
Но правителството не е променило своя подход към нещата. Вие вероятно си спомняте, че когато миньорската стачка навлезе в сферата на едни политически и несиндикални искания, въпреки многото преговори и въпреки принципната готовност на правителство¬то да възприеме едно споразумение със стачкуващите, когато такива искания бяха поставени, аз отказах да подпиша съответния текст.
Естествено вие не бихте могли да очаквате от мен и не бихте могли да очаквате от никой от хората, на които вие сте възложили отговорността за управление на държавата, а това в крайна сметка означава за прилагане на закона, да свеждат непре¬къснато глава и да отстъпват плахо пред искания, които противо¬речат на закона. (Ръкопляскания от мнозинството) И аз ви заявявам, че това няма да стане. (Бурни ръкопляскания от мнозинството)
Естествено е, че в такива моменти ще се стигне до конфрон¬тация. И тази конфронтация ще бъде решена със средства на закона. Защото никой в тази зала, включително и вие, господа от опозиция¬та, нямате никаква сметка от едно правителство, което само отстъп¬ва, от едно правителство, което в крайна сметка се отказва да прилага закона. (Ръкопляскания от мнозинството) Защото вие и вашите представители говорихте тук, от тази банка, че в България
е възможно да се създадат конфигурации, които да действуват мимо закона, които да се опитват да имат пари мимо закона, които в крайна сметка да се опитат да упражняват власт мимо закона, мимо вас, мимо парламента, мимо правителството, с други думи -мимо институциите.
Аз искам да подчертая нещо, което според мен е от изключи¬телна важност. Днес никой в тази страна не би се осмелил да стане и да каже: "Аз съм против демокрацията". Никой даже не би се осмелил да каже може би: "Аз съм против институциите".
Затова единствената форма, в която тези хора, които са против демокрацията, могат да изразят своето становище, е, като се опитат да обезценят институциите, като се опитат да унижат институциите или да сплашат институциите. (Бурни ръкопляс¬кания от мнозинството, възгласи: "Браво!")
Такива хора работят срещу демокрацията. И ако вие сте тук, в този парламент, защото искате да отстоявате парламентариз¬ма, защото сте избрали за себе си това, че в крайна сметка, каквото и да става, каквито и да са нашите отношения помежду си, но в крайна сметка за тази държава е по-добре да има демокра¬ция, вие трябва да изисквате от мен да парирам подобни попълзнове-ния. (Бурни ръкопляскания от мнозинството)
Аз разбирам, че много пъти в тази зала, и това е редно, както и извън нея, ние ставаме и по-патетични, и по-остри и започваме да говорим с по-силен глас.
В крайна сметка съдбата на правителството ще бъде решена така, както законът повелява. А това означава, че тя ще бъде решена с вота на мнозинството.
Но понеже вие, дами и господа, представители на опозиция¬та, имате опасението, че това правителство е конфронтативно по своя характер, приемам, имате опасението, че то се конфронтира едва ли не ангро не само с действията незаконно, но и с тези, които му приличат на такива, хайде, помогнете му! Дайте му възмож¬ност да види ясно кой наистина иска в тази страна да има демокра¬ция и кой наистина иска в тази страна да се спазват законите. Кажете открито, че вие също, така както и това правителство, така както и тези парламентарни групи, които го подкрепят, няма да допуснете в България да се развиват мафиотски и незаконни структури. Кажете го, ама го кажете по начин, който да бъде ефикасен. Кажете го така, че да има някаква полза от това. Защото,
както казах, и по-отдавна, тогава, когато нямаше за гласуване вот на недоверие, аз съм убеден, че повечето от вас тук, огромното мнозинство от вас тук не са свързани с такива структури.
Така че, ако вие не искате да носите моралната отговорност за това, че определени сили, които се опитват да управляват България мимо законите и мимо институциите, биха могли да предиз¬викат хаос в нея, а хаосът е естествената среда на тези действия, то направете това, което е по силите ви, за да вземете своя дял от отговорността за спирането на хаоса.
Благодаря ви. (Всички народни представители от СДС и ДПС стават прави. Бурни продължителни ръкопляскания. Министър-председателят Филип Димитров приема поздравления от министрите)
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ: Благодаря ви, господин министър-председателю! Имайте още малко търпение. Няколко съобщения. Предполагам, че всички сте получили искането за пред¬срочно освобождаване, за моето предсрочно освобождаване. То е раздадено.
Съобщения:
Временната анкетна комисия за установяване на лицата, организирали противопоставяне на Закона за собсктвеността и ползването на земеделските земи, ще проведе заседание утре, четвъртък, от 10 часа в стая 518 на бул. "Дондуков" № 2.
Господин Марков, много комисии започнаха някак си да не си изпълняват сроковете, които им даваме. Моля ви се, мисля, че вашият срок беше до 20 юли. Моля в и, действително време е да дадете вашия доклад.
Икономическата комисия ще заседава утре, 23 юли, четвъртък, от 10 часа в пленарната зала.
Комисията по културата ще има заседание на 29 юли от 12 ч. в "Огледалната" зала.
Заседанието на Комисията по вероизповеданията ще се про¬веде на 23 юли, четвъртък, от 9 часа в сградата на бул. "Донду¬ков" № 2, стая 553.
заседанието на Комисията по националната сигурност ще се проведе на 23 юли, четвъртък, от 9 часа в зала 510 на бул. "Дондуков" № 2.
Комисията по външната политика ще проведе заседание на 23 юли, четвъртък, от 9,30 ч. в зала "Изток".
Комисията по жалбите, предложенията и петициите на граж¬даните ще проведе заседание на 23 юли, четвъртък, от 13 ч. в залата на бул. "Дондуков" № 2.
Моля, секретарките да вземат съобщенията
ЕДВИН СУГАРЕВ (СДС): Моля, Парламентарната група на СДС утре в 13,30 ч. в зала "Изток".
ПРЕДСЕДАТЕЛ СТЕФАН САВОВ (звъни): Моля, утре от 15 часа е заседанието.
Закривам заседанието.
(Закрито в 22 ч. и 35 м.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(Стефан Савов)
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
(Снежана Ботушарова)
СЕКРЕТАРИ:
(Илхан Мустафа)
(Трифон Митев)
Форма за търсене
Ключова дума
ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ