Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 11 октомври 2013 г.
Открито в 9,02 ч.
11/10/2013
Видео архив » Преглед на видео архив
Председателствали: председателят Михаил Миков и заместник-председателят Мая Манолова

Секретари: Александър Ненков и Филип Попов

ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Има кворум. Откривам заседанието. (Звъни.)
(Реплика от народния представител Бойко Борисов.)
Искате ли думата, господин Борисов? Заповядайте. (Бойко Борисов застава на трибуната. Силен шум и викове от КБ и ДПС.)
Уважаеми народни представители, моля Ви за тишина в залата, моля Ви!
БОЙКО БОРИСОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател! Искам да престанете да се шегувате. (Смях в КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви за тишина в залата!
БОЙКО БОРИСОВ: На 17-ата секунда прекратихте гласуването! На 17-ата секунда! Иначе по 2 минути седите и ги гледате, и ги молите да гласуват! Спрете да се излагате! Има една минута, нека се регистрират хората! Казвате „Хайде, хайде”, но стояха 17 секунди! Моля Ви се!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Това го възприемам като вземане на отношение по начина на водене. Благодаря Ви.
Друг път чакам по-дълго, има народни представители в залата, пък не се регистрират. Интересно, че тогава никой не възразява. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
Заповядайте за процедура, господин Кутев.
АНТОН КУТЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, очевидно някои хора, които вчера не бяха в залата, а целия минал мандат управляваха Народното събрание дистанционно, не са разбрали, че това не сме го измислили ние. Госпожа Цачева четири години правеше така.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Процедурата! Това е разказ на историята.
АНТОН КУТЕВ: Процедурата ми е да бързаме, докато господин Борисов е в залата.
Вчера отложихме едно заседание, една точка в дневния ред... (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви, господин Кутев!
АНТОН КУТЕВ: ...докато господин Цветанов и господин Борисов дойдат в залата. Затова моля да започнем веднага с първа точка – Доклада на Златанов, за да може господин Борисов да каже всичко, което пропусна вчера.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Това е също по начина на водене. Това не е процедура. Господин Кутев, това не е процедура, а е по начина на водене!
Заповядайте за лично обяснение, господин Борисов.
БОЙКО БОРИСОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Доколкото виждам, лидерът на БСП пак го няма, господин Кутев! (Силни ръкопляскания от ГЕРБ.) Няма го в залата! И това е поредният път.
А за миналото Народно събрание, когато ние управлявахме, той е отсъствал 87 пъти, което прави близо 2 години неидване на работа! Близо 2 години! (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Борисов...
БОЙКО БОРИСОВ: Разбирам наглостта. Когато за първи път Ви победихме на едни европейски избори за евродепутати (викове от КБ и ДПС) и откраднахте пресконференцията, помислих, че случайно е станало, не са такива наглеци. Но сега, когато пак Ви победихме и Вие се държите като победители, е такава наглост няма, господа! (Ръкопляскания от ГЕРБ.) По-голяма наглост няма! (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Борисов.
Това беше лично обяснение. Приключихме с тези предварителни изказвания.
Уважаеми народни представители, вчера беше взето решение днес да започнем с освобождаването на Филип Христов Златанов като член и председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и той да бъде отново поканен да присъства на това заседание.
Вчера получих едно писмо от неговия адвокат, който от негово име ни припомня, че има досъдебно производство № 205 от 2013 г. по описа на Софийска градска прокуратура, прокурорска преписка 6009 от 2013 г. Прави се изявление, че всякакви негови изявления, свързани или произтичащи с темата на отправената покана, ще доведат до нарушаване на конституционното му право на защита.
Смятам, че можем да уважим едно такова послание и да преминем към разглеждането на точката от дневния ред.
Заповядайте за процедура, господин Попов.
ФИЛИП ПОПОВ (КБ): Благодаря, господин председател.
Правя процедурно предложение разискванията по точка първа от днешния дневен ред да бъдат излъчени пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви.
Не виждам противно процедурно предложение.
Моля Ви, гласувайте.
Гласували 185 народни представители: за 131, против 16, въздържали се 38.
Предложението е прието.
Има ли желаещи за изказвания?
Господин Красимир Янков и госпожа Заекова желаят.
Заповядайте, уважаеми господин Янков.
КРАСИМИР ЯНКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! От описаното в тефтерчето е осезаемо, че лицата зад инициалите Б.Б. и Ц.Ц. стоят йерархично над лицето с инициали И.Ф. Още с добиване на публичност на въпросното тефтерче, лидерът на ГЕРБ предприе единствено логичното и разпознавайки зад инициалите Искра Фидосова, я отстрани от всички позиции, които заемаше.
БОЙКО БОРИСОВ (ГЕРБ, от място): Как намери публичност?
КРАСИМИР ЯНКОВ: Нейната политическа кариера мигновено приключи.
Това е доказателство за това как господин Борисов отчетливо си дава сметка за колосалната щета, която тефтерчето ще нанесе с осветяването на модела на управление на Политическа партия ГЕРБ.
Каква е тази реакция към госпожа Фидосова? Опит за запазване на авторитета на политическата сила, демонстрация на това, че в ГЕРБ няма чадър над никого или доказателство, че за да се прикрие лидерът и дясната му ръка, може да бъде жертван всеки, колеги? (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Изказване е.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Господин Борисов, както разпознахте Искра Фидосова, не е ли нормално за толкова време да разкриете и кои са Б.Б. и Ц.Ц., и те да последват участта на госпожа Фидосова.
Питайте Златанов кои са Б.Б. и Ц.Ц., на Вас той ще каже. Така ще покажете наистина, че имате воля да осъзнаете колко порочни бяха Вашите методи за владеене на властта. Смятам, че макар и закъснял, днешният дебат е изключително полезен, за да напомним на българските граждани, че този модел не трябва да бъде повтарян никога. (Ръкопляскания от КБ и ДПС. Реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Янков.
Има ли реплики? Имаше подвиквания от залата. Желае ли някой реплика? (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Господин Борисов, заповядайте за реплика. (Реплики.)
Моля Ви за тишина!
Заповядайте, уважаеми господин Борисов.
БОЙКО БОРИСОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Аз предлагам, докато не дойде Станишев, да прекратим разглеждането. (Силен шум и реплики отляво.) Да може да се наспинка хубаво това момче, господин Местан, и когато се наспинка, както вчера, въпреки че ние бяхме в Парламента, а Цветанов беше на дело и Вие го видяхте, като дойде Станишев добре наспан, тогава да продължим. (Силен шум и реплики.)
А може би той няма да дойде... (Реплики.)
Не ми подвиквайте! (Смях. Шум и реплики.)
Да, да, за това става въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Репликата е изразяване на несъгласие с изказващия се, господин Борисов, а не коментари кой къде е.
БОЙКО БОРИСОВ: Когато дойде господин Станишев, аз имам няколко въпроса.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Към господин Янков ги отправете тези въпроси.
БОЙКО БОРИСОВ: Първо, кой видя цялото тефтерче? (Шум и реплики отляво.) Не, не, не – мен ме интересува – Вие като комисия, видяхте ли цялото тефтерче от първата до последната страница, или нещо избирателно си говорят? (Реплики.)
Второ, представителят на Министерски съвет, който аз съм излъчил тогава като премиер, в 50 случая е гласувал различно от тази комисия. (Реплики: „Кой е Б.Б.?)
Б.Б. – всеки идиот може да си напише каквото иска! (Силен шум и реплики.)
Аз се казвам Бойко Борисов и съм Ви победил пак, на тези избори, преди четири месеца. (Силен шум и реплики.) Аз съм Ви победил, ама много пъти! (Реплики отляво. Ръкопляскания от ГЕРБ.) А така, много пъти – и когато съм бил опозиция, и когато съм бил управляващ, пак съм Ви побеждавал. (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Седем пъти от опозиция съм Ви побеждавал. (Шум и реплики отляво.)
А костинбродската печатница и тогава е работила. (Реплики от КБ и ДПС. Силен шум.) И тогава е работила!
Следващият въпрос.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Времето, господин Борисов.
БОЙКО БОРИСОВ: Не Ви ли прави впечатление, че от това изнесеното – част от някакво съдържание на някой си, отсъстват, там няма срещу депутати на БСП и ДПС. (Реплики отляво. Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Там няма срещу ДПС и БСП.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Борисов, това е реплика.
БОЙКО БОРИСОВ: И аз стигам до извода, че някой умишлено... (Силен шум и реплики.)
Не съм прочел, всичките са от ГЕРБ... (Възгласи: „Е-е-е!”)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Борисов, репликата е две минути. Имате право на изказване и можете да говорите половин час, но в тази процедура – две минути и половина. (Силен шум и реплики.)
Дайте да спазваме правилника! Довършвайте!
БОЙКО БОРИСОВ: Предлагам, докато не се наспи Станишев, да отложим точката. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Втора реплика има ли?
Господин Лютви Местан – за втора реплика.
Моля Ви, съобразявайте се, че репликите са към изказващия се. Имате достатъчно време за изказвания, ако имате да заявявате нещо.
Заповядайте, уважаеми господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря.
Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Янков, моята реплика не съдържа несъгласие със застъпените от Вас тези. Моята теза... (Реплики от ГЕРБ.).
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Не подвиквайте от залата.
ЛЮТВИ МЕСТАН: Ако още малко продължите с тази тема... (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
Господин председател, време е да го кажа: няма да позволя на децата на Държавна сигурност да бъдат съдници на Държавна сигурност. (Силен шум и реплики от ГЕРБ, възгласи: „Е-е-е!”. Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
Няма да позволя на деца на шофьори на Държавна сигурност да бъдат съдници на Държавна сигурност. (Ръкопляскания отляво. Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
Държавна сигурност е продукт на комунистическия режим и комунисти няма да бъдат съдници на Държавна сигурност! (Ръкопляскания отляво. Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
Освен това съм единственият, единственият... (Възгласи от ГЕРБ: „Доносник! Доносник! Доносник!”).
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Изчакайте малко.
ЛЮТВИ МЕСТАН: Аз съм единственият... (Силен шум от ГЕРБ. Тропане по банките. Възгласи: „Доносник! Доносник! Доносник!”)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Местан, изчакайте, нека поскандират малко.
ЛЮТВИ МЕСТАН: Ще ви изчакам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Уважаеми колеги, не сме на стадиона. (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
ЛЮТВИ МЕСТАН: Аз съм единственият български политик, чуйте, господин председател, много спокойно ще Ви го кажа, след което обаче очаквам да се замислите върху думите ми. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля не подвиквайте!
ЛЮТВИ МЕСТАН: Аз съм единственият български политик, който каза публично – и това е първото и последното, което ще кажа, независимо какви реплики ще отправите от тук нататък, господин Борисов, аз съм единственият български политик, който заяви, че ако има един позорящ факт (силен шум и реплики от ГЕРБ), продукт на моята воля, аз не само че няма да бъда председател на ДПС, няма да се занимавам с политика.
Ето това е, което ме прави неуязвим пред моите колеги и пред моите избиратели. (Ръкопляскания от ДПС.)
Но хора, които са били въоръжени участници във Възродителния процес, не могат да бъдат съдници на председателя на ДПС! (Ръкопляскания отляво. Силен шум и реплики. Възгласи от ГЕРБ: „Доносник! Доносник! Доносник!”)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Изчакайте малко, господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН: Уважаеми госпожи и господа! Уважаеми господин Янков, понеже това беше отклонение от темата, но аз благодаря за репликите, защото време беше да чуете това, което чухте от мен.
Господин Янков, не че не съм съгласен с изказването Ви, но това тефтерче не заслужава определение като „колосална щета” за бившите управляващи. Знаете ли защо? Защото това тефтерче е само едно абсолютно случайно проявление на абсолютно порочното управление. Това е само едно случайно проявление! Знаете ли какви тайни още крие порочното управление на ГЕРБ през последните четири години? (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
И голямата щета не е за ГЕРБ, голямата щета е за българската демокрация, за европейския път на България. (Реплики от ГЕРБ.)
Ето това е важно да се проумее, че това тефтерче показва само една нищожна част от пороците на това четиригодишно управление. (Възгласи от ГЕРБ: „Е-е-е!”) Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Местан. (Реплика от народния представител Бойко Борисов.)
Господин Борисов, изчакайте малко, ще Ви дойде редът. Това, че си чувате името, не е повод да вземете сега думата. Ще Ви дам след малко думата, като приключи процедурата, за лично обяснение. Изчакайте.
Има ли трета реплика?
Заповядайте.
ИРЕНА УЗУНОВА (ГЕРБ): Господин Янков, господин Местан!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Към господин Местан пораждате поредица от лични обяснения – към господин Янков.
ИРЕНА УЗУНОВА: Нямам каквато и да е обвързаност с Държавна сигурност, но падението в тази зала е в това, че Вие като представител на ДПС сте в коалиция... (Ораторът говори при изключени микрофони.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Госпожо Узунова, говорете на господин Янков. (Шум и реплики.)
ИРЕНА УЗУНОВА (встрани от микрофоните): Мога ли да продължа?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Можете, ако ме чуете. Обръщайте се към човека, на когото правите дуплика, а не към другите репликиращи.
ИРЕНА УЗУНОВА: Господин председател, обръщам се към господин Янков.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Чудесно.
ИРЕНА УЗУНОВА: Ще Ви помоля в тази зала да не налагате цензура, защото дотук нито от господин Янков,...
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Цензура няма – всичко се излъчва.
ИРЕНА УЗУНОВА: ... нито от господин Местан чухме нещо по съществото на обсъжданата тема.
На господин Янков искам да му кажа следното. Това, което е записано в тефтерчето, може да е провокирано, може да е направено от самия Филип Златанов, но в момента той е обвиняем. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви за тишина.
ИРЕНА УЗУНОВА: Въпросът е: Вие като мандатоносители в порочната Ви прегръдка с ДПС давате ли си сметка какво правите за България? Защото, господин Янков, в Хасково вече за всички конкурси, които са обявени в държавните служби, вървят емисари на ДПС и искат по 5 хил. лв. (Възгласи: „Браво!” и ръкопляскания от ГЕРБ. Възгласи: „У-у-у!” от ДПС.)
Вие търгувате държавната служба, продавате бъдещето на България. Вие губите времето на хората на България. (Шум и реплики от ДПС. Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Узунова.
Дуплика и след това лично обяснение на господин Борисов.
Заповядайте, господин Янков.
КРАСИМИР ЯНКОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Господин Борисов, най-вероятно сте забравили, тъй като сте в опозиция, но понякога се налага лидерите на управляващите партии или на тези, които участват в управлението, да имат и международни ангажименти. (Възгласи: „Е-е-е!” от ГЕРБ.) За Ваше сведение председателят на Парламентарната група на БСП е в Брюксел.
Благодаря Ви, че направихте първа крачка към признаване кой стои зад инициалите Б.Б. и Ц.Ц. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.) Поне направихте първата крачка.
Аз в изказването си действително апелирах, тъй като разпознахте кой стои зад инициалите И.Ф., пред Парламента или пред българската общественост да разпознаете и кой стои зад другите инициали.
МУСТАФА КАРАДАЙЪ (ДПС, от място): Кой? Кой? (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля за тишина в залата.
КРАСИМИР ЯНКОВ: Не подценявайте българските граждани, те също имат отговора. Моят призив към Вас беше във връзка с това дали имате воля да покажете, че мислите за българското общество като отношение не само между политическите партии, а от страната на опозицията, каквато претендирате, че сте като конструктивна опозиция.
Уважаеми господин Местан, съгласен съм с Вас, защото и аз мисля, че такива тефтерчета най-вероятно има и в други институции по време на мандата на управлението на ГЕРБ. (Реплика от народния представител Бойко Борисов.) Можете ли да си представите какви тефтерчета е имало в силовите структури – в МВР, ДАНС, в приходните агенции – НАП, митници? (Шум и реплики от ГЕРБ.) Ще се съглася с Вас, че може би щетата за българското общество е много по-голяма.
На уважаемата госпожа Узунова – има органи, работещи институции, ако имате данни, моля предоставете ги. Аз вярвам в българските институции, че сега работят на база на институционалните си задължения, а не под натиск.
Вярвам, че българските институции във връзка и с досъдебното производство, което тече към Филип Златанов, ще стигнат и до поръчителите на действията на комисията и на Филип Златанов, и ще стане ясно на българската общественост от легитимните български институции кой стои зад инициалите в тефтерчето. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Янков.
Господин Борисов, заповядайте за лично обяснение. (Шум и реплики.)
Моля Ви, уважаеми народни представители, по-тихо!
Заповядайте, уважаеми господин Борисов.
БОЙКО БОРИСОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Малко ми е мъчно и Ви моля... (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви за тишина.
БОЙКО БОРИСОВ: Обръщам се директно към господин Местан, защото на много от Вас не знам имената и сигурно никога няма да ги науча. (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.)
Господин Местан, това, което казахте Вие, е правилно и ние сме говорили с Вас. Аз мисля, че под емоциите и под натиска на всички тези провокации, които правите, нашата парламентарна група, на която не й е присъщо това, постъпи по този начин. Не й е присъщо! (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.) Не се обаждайте! (Смях и оживление.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Борисов, изказвайте се, аз ще се грижа за реда.
Моля Ви за тишина. (Смях и оживление.) Моля Ви, не влизайте в дискусия с оратора.
БОЙКО БОРИСОВ: Ако спрете, господин Местан, това момче, което е зад Вас – не му знам името, ще е по-добре, защото мисля, че ще направя... (Реплика от народния представител Мустафа Карадайъ.) Няма да те науча!
Мисля да направя едно предложение, защото все пак хората ни гледат и когато се внушава такава омраза от екрана на Националната телевизия между политическите лидери, парламентарните групи и в същото време всички ние, може би с изключение на колегите от „Атака”, се кълнем в европейските ценности, аз Ви предлагам...
Всъщност днес точката е да гласуваме една оставка, за да може прокуратурата и съдът да разгледат всичко и...
МУСТАФА КАРАДАЙЪ (ДПС, от място): Кой е Б.Б.?
БОЙКО БОРИСОВ: Откъде да знам! (Шум и оживление.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви, не репликирайте от място.
БОЙКО БОРИСОВ: Със сигурност не съм аз, защото е сигурно, че на този човек аз не съм казал нищо, точно обратното.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Не им се връзвайте, господин Борисов. (Смях и оживление.)
БОЙКО БОРИСОВ: И когато завърши процедурата, това ще стане ясно. (Шум, оживление и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви, без реплики от залата.
БОЙКО БОРИСОВ: Затова аз предлагам, господин Местан, да приемете от наше име извинения и желание да не се нападаме по такъв безобразен, личен начин.
Съгласете се, каква вина има дете на един от шофьорите на Народното събрание, който седи отвън колата, за да може след 20 години да му го натяква някой? Може би същата вина, която имате Вие, или по-точно няма вина.
Вчера почина председателят на Европейската народна партия господин Мартенс. Видяхте как европейските социалисти, европейските либерали и всички в съболезнователните си телеграми и в това, което казаха, го изпратиха с почест за европейските му действия, независимо че е бил лидер на дясната партия.
Предлагам една минута мълчание в негова памет и тази една минута да се опита малко да ни вразуми и да ни смири. Това ми е предложението. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря, уважаеми господин Борисов.
Нека почетем паметта на Вилфрид Мартенс с минута мълчание. (Всички стават. Едноминутно мълчание.)
Благодаря Ви.
Господин Лютви Местан – за лично обяснение.
Заповядайте, уважаеми господин Местан.
ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, възползвам се чисто формално от правото си на лично обяснение, разбира се, не на господин Борисов, защото не се прави лично обяснение на лично обяснение, а на госпожа Ирена Узунова, която използва и моето име.
Много се надявам да сте оценили безспорния факт, че и в най-острите си изказвания, дори когато се обръщам по име към лидерите на политически опоненти на ДПС, аз оставам в полето само на политическата аргументация. Никога никого не съм нападал в лично качество. Днес Вие си позволихте това.
Убеден съм, че нямате доблестта да прочетете стенографския протокол след това заседание и по повод на подвикванията Ви, онова, което успях да споделя. Стоя зад думите си и настоявам да се замислите, повтарям, пред избирателите си. Ако се посочи един позорящ факт, продукт на волята ми, аз няма да бъда председател на тази партия, няма да се занимавам с политика. Повече в обяснения няма да влизам и това е последното, което ще кажа в рамките на Четиридесет и второто Народно събрание във връзка с подвикванията Ви.
Бих приел и извиненията, ако парламентарната група не е изпълнила Ваша заповед или ако парламентарната група не е била провокирана от Вас. Ако това не е така, аз приемам тези извинения. Наистина политическият език може да бъде и експресивен, може да бъде остър, но не можем да влизаме в абсолютно безпочвени лични нападки.
Когато колегите поставят въпроса за абревиатурите, добре е наистина този въпрос да намери своя отговор. Защото Вие знаете, че има въпроси, които не губят актуалност. Те все повече тежат.
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: Времето!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Местан, времето!
ЛЮТВИ МЕСТАН: Аз благодаря, господин председател.
Завърших с личното си обяснение и предлагам да се върнем от нападките към същинската политика. Тефтерчето е политически проблем, не е персонален проблем. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря, уважаеми господин Местан.
Господин Велчев, достатъчно съм толерантен и към едните, и към другите представители – да довършват изказванията си. Странно се подвиква и от двете страни, когато опонентът ползва 20-30 секунди повече. Нека да имаме търпимост, когато човек трябва да довърши изказването си.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ, от място): По начина на водене!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Заповядайте – по начина на водене.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Вие като пръв сред равни – непрекъснато повтаряме това определение, сте длъжен да се отнасяте по еднакъв начин към изказващите се и от едната, и от другата страна на залата. Преди малко, тъй като часовникът е срещу мен, Вие спряхте микрофоните на 2 мин. 15 сек. на човек, който се изказва от нашата парламентарна група.
РЕПЛИКА ОТЛЯВО: Не е вярно!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви, тишина в залата!
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Сега господин Местан говори три минути, Вие не го прекъснахте. Даже не му направихте забележка, че времето е изтекло. (Реплики от ДПС.) След това казвате, че водите правилно заседанието и без пристрастие.
Моля Ви, това, че сте председател на Народното събрание, не Ви дава правото да бъдете пристрастен към едните или към другите. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Съгласен съм с крайния Ви извод, но не съм съгласен с другата Ви констатация. Благодаря Ви за изказването по начина на водене.
Заповядайте за изказване, уважаеми господин Чуколов.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ (Атака): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, доста от Вас в тази зала са повече мандати народни представители от мен. Тук има народни представители, които са от 1989 г. – от първия Парламент след 1989 г.
РЕПЛИКА ОТЛЯВО: От 1990 г.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Учудвам се как се хванахте на това, което направиха ГЕРБ? Не си ли дадохте сметка какво направиха, как изместиха темата? Първо, къде е Станишев, защо не е тук Станишев, за да не се говори за Б.Б., да не се говори за Ц.Ц. След това заяждане с Местан – кой бил агент, кой не бил агент. Мислите, че това не беше режисирано ли?
РЕПЛИКА ОТЛЯВО: Абсолютно.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Режисирано беше! Режисирано беше с тези лични реплики да излезете, да си водите този разговор, само и само да се водят тези разговори, а да не се разглежда темата, която трябва да разгледаме. Как въобще се хващате на това?
Докъде стига падението. Докъде стига падението! Знаете кога се прави искане залата да стане на крака, да почете някого с минута мълчание – в началото на заседанието, в 9,00 ч.
Аз лично от тази трибуна в предния Парламент съм искал няколко пъти залата да стане, за да почете жертвите на американските бомбардировки, други наши мъченици. Исках да се почетат жертвите в Катуница, които бяха дадени от циганската престъпност. Тогава председателката ми каза, че това не може да стане, просто не се получава. О’кей, сега председателят е преценил, но защо беше използвано и това? И това беше използвано, за да се отклони темата от Б.Б. и Ц.Ц. Не Ви ли е ясно това? (Реплика от ГЕРБ.)
Предполагам, че Ви е ясно, колкото Ви е ясно чии са тези инициали в това тефтерче. Имате ли някакво съмнение? И Вие от ГЕРБ прекрасно знаете. Истината ще Ви направи свободни. (Смях и ръкопляскания отляво.)
Истината ще Ви направи свободни! Повярвайте, така е. Няма нищо по-силно от истината. Съмнявате ли се, че в тази партия е имало такива практики?
Замислете се какво беше в предния Парламент! Помните ли как бяха пазарувани депутати? На кило, на кило бяха пазарувани! Аз сега ще задам един въпрос, ще поискам писмен отговор от сегашния вътрешен министър да ми даде такава справка колко пъти депутатите, които тогава предадоха парламентарната група на „Атака” и на други партии също, са ходили в МВР, в сградата на МВР и са се срещали с министър Цветанов. Много ни е интересно това. (Реплики от ГЕРБ.)
РЕПЛИКА ОТ ДПС: И на друго място.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Дали ще има една такава цикличност всеки месец (ръкопляскания от ДПС), или на три месеца, когато са траншовете от субсидиите?
Не се учудвайте, че излезе такова тефтерче. Както някои други по-рано казаха – и други неща сигурно ще излизат.
Но трябва да си даваме сметка пред какво се изправяш. Естествено, когато се бориш – как беше, когато се бориш със свиня, няма как и ти да не се оцапаш. Това е тактиката, която се прави тук.
Не си правете никакви илюзии, никакви илюзии! Дайте си сметка какво трябва да направим. Просто трябва да кажем истината. Както ние знаем тази истина, така трябва да я кажем на българските избиратели, на българските граждани, пък нека тогава всеки съди.
Това отношение, което забелязвам в ГЕРБ, тази настървеност – да, мога да я разбера. Всяка партия, когато я нападат, има такава реакция. Но пак Ви казвам отново, дайте си сметка каква е истината. Не можете да избягате от истината. Ако наистина сте такава европейска партия, за каквато претендирате, нито такива тефтерчета има в европейските партии, нито народни представители се купуват от европейски партии по този начин.
Да, тогава, в предния Парламент, както и винаги от всички страни – да, това е „Атака”, лошата антиевропейска партия, от тях можем да пазаруваме, можем да правим всичко. Те от „Атака” и да се оплачат на някой в Европа, тя е антиевропейска партия, номерът ще мине. Номерът ще мине, обаче справка с истината пак трябва да си направите. Това е ясно! Защото тези народни представители, които купувахте тогава и управлявахте по този начин, тези народни представители сигурно също имат съвест. Предполагам, че им е останала някаква. (Реплики от ГЕРБ.) Останала им е някаква съвест. (Реплики от ГЕРБ.) Някой ден и те ще си кажат. Гузната съвест да предадеш българските патриоти тежи. Повярвайте, те ще си го кажат това някой ден. Ще си го кажат и тогава отново ще излезе тази истина.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Не подвиквайте, госпожо Караминова.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Така че моят апел към всички Вас е – нека да обсъждаме какво има в това тефтерче.
Всъщност малко казахме за това тефтерче. Аз имах тук едно изказване. Казах го това, сега ще го повторя пак, защото и някои други колеги използваха това сравнение: как така от тефтерчето на Левски се стигна до тефтерчето на Филип Златанов? Ето, това трябва да мислим ние. Това като народни представители трябва да ни вълнува нас. Какви закони да направим, как да направим така, че такива тефтерчета повече да не се появяват! Как да направим така, че когато свърши този мандат, следващите, които ще управляват, следващото Народно събрание да не разглежда някакво друго тефтерче от това управление. Ето, това трябва да мислим, това трябва да ни вълнува, това трябва да ни води.
Само по този начин ще покажем, че има Български парламент, че има български институции. Другият начин е просто да ходим на протести, да си викаме един срещу друг, да се настървяваме един срещу друг и след няколко месеца ще се чудим защо се е получила гражданска война, пази Боже!
За тези неща трябва да си даваме сметка. Това е моят призив към Вас, когато обсъждаме тази точка. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от КБ и „Атака”.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Чуколов.
Заповядайте, господин Куюмджиев, за реплика.
ЯВОР КУЮМДЖИЕВ (КБ): Уважаеми господин председател! Уважаеми господин Чуколов, аз съм съгласен с повечето изводи, които направихте, и това не е реплика на несъгласие, а реплика на съгласие.
По-скоро искам нещо да допълня.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ, от място): Няма реплика на съгласие.
ЯВОР КУЮМДЖИЕВ: Идеята е, че наистина станахме свидетели на груба манипулация. Когато някои хора видят, че камерите са включени, започват да се държат като артисти и използват един наистина тъжен факт, който всички почетохме, за да си направят пиар по телевизията, колко са смирени в този момент, видите ли!
Къде обаче е уважението към другата голяма партия, господин Борисов? Нейния председател Вие наричате как ли не. Казвате, че спинкал. (Шум, смях, оживление.) Той е на работа, в командировка в Брюксел.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Куюмджиев, репликата може да бъде несъгласие с изказалия се, а не с господин Борисов.
ЯВОР КУЮМДЖИЕВ: Добре, благодаря за забележката.
В крайна сметка, когато уважавате, уважавайте всички подред. Господин Станишев е председател на Партията на европейските социалисти, Вие не сте! (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Куюмджиев.
Чудя се защо се ползват процедури – реплики, като имате време за изказвания? Репликата е несъгласие с изказващия се. Всички го правите – и отляво, и отдясно, и отвсякъде. Правилникът казва – репликата е несъгласие с изказващия се. Всеки взема реплика, за да се изкаже. Имате достатъчно време за изказвания.
Втора реплика– господин Цветанов. Към господин Чуколов е репликата – да Ви подсетя.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Чуколов, не знам как имате смелостта да застанете пред тази трибуна и да говорите за морал, при положение че само преди няколко дни показахте среден пръст на протестиращите, които изразяваха своята гражданска позиция. (Силен шум и ръкопляскания от ГЕРБ.)
Днес трябва да се вземе решение за освобождаване на Филип Златанов – ръководител на колективен орган. Имаше изслушване и осъществен дебат тук, в Четиридесет и второто Народно събрание, и видяхте, че всички членове на комисията казаха, че са действали спрямо своята съвест. Разбира се, те са действали като колективен орган.
Защо трябва да говорим по нещо, по което Парламентът няма правомощия?! Парламентът не е разследващ орган.
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Сега ли се сетихте?!
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Избирателно бяха показани страници, но трябва да Ви кажа, че там има – поне по информацията, която витае в публичното пространство, С.С. Има данни, че има също Л.М., Д.П.
РЕПЛИКА ОТ ДПС: А кой е Ц.Ц.?
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Някой коментира ли това? Не, защото не знаем цялото съдържание на това тефтерче и ние няма да имаме съдържанието му, защото то вече е предмет на досъдебно производство. Всъщност този дебат е абсолютно безсмислен.
Предлагам да вземем решение за освобождаването на Филип Златанов. Ако има действително смислен дебат, нека говорим как от стенограма на Министерския съвет днес беше прочетено за случая Хохегер – как председателят на Партията на европейските социалисти е ощетил българския данъкоплатец с 3 млн. лв., които са били за имиджа на страната, чрез едно държавно дружество.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Това на господин Чуколов ли го казвате, господин Цветанов?! (Шум и реплики от КБ и ДПС.)
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Това трябва да се дискутира реално, по ясни факти, а не да правим публични внушения за нещо от парламентарната трибуна. Все пак сме Парламент, представители на българските граждани! Да не се занимаваме с подобни неща! Благодаря Ви.
Нека да минем към гласуване за оставката на Филип Златанов. Прокуратурата е тази, която трябва да свърши своята работа.
РЕПЛИКИ ОТ ДПС: Недей измества темата! Кой е Ц.Ц.?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Цветанов, изчакайте малко, „да преминем“ какво означава – да прекратим разискванията ли искате? (Шум и реплики от КБ и ДПС.)
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ (ГЕРБ, встрани от микрофоните): Разбира се.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Щом искате, кажете го оттук! (Силен шум и реплики в залата.)
Направете това предложение!
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Правя предложение, господин председател, да прекратим тази дискусия и да преминем към гласуване за освобождаването на Филип Златанов, защото Парламентът не е разследващ орган, а прокуратурата е тази, която трябва да свърши своята работа. Благодаря Ви. (Силен шум и реплики от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви.
Моля Ви, това беше реплика.
Господин Кутев, изчакайте.
Господин Велчев – трета реплика.
Обещавам Ви, че оттук насетне ще прекъсвам всеки, който ползва репликата за изказване. Всички групи имат време. Можете спокойно да се изказвате. Репликата е несъгласие с изказващия се, а не споделяне на мнения, становища и прочее. Моля Ви да се съобразявате!
Заповядайте, уважаеми господин Велчев.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Първо, искам напълно да се съглася с това, което каза председателят на Народното събрание, защото тук, от тази трибуна непрекъснато се злоупотребява и явно се нарушават правилата за работа на Народното събрание.
Сега искам да подчертая следното. От тази трибуна се направи някакво сравнение между тефтерчето на Левски и това тефтерче, в което аз виждам пълен абсурд. Първо, защото тефтерчето на Левски е документ, който всеки от нас може да отиде и прегледа от първата до последната страница.
Колеги, задавам въпроса: какво правим в момента?! Разискваме по документ, който никой от нас не е виждал. Можеш ли да даваш оценка на нещо, за което си чул, някой нещо казал, една жена каза.
Господин Цветанов преди малко също каза, че в това тефтерче има и други инициали. Ние не сме следствие, не сме следователи. Можем да заседаваме, обсъждаме и да кажем мнението си за един такъв документ, ако сме го видели и го обсъждаме от първата до последната страница.
Ако искате, можем да подновим дебатите тогава, когато това тефтерче вече не е документ, забранен от разследването за коментар. Тогава вече може и комисията в Парламента… Вие представяте ли си?! Ние обсъждаме нещо тук, а комисията за разследване на този документ не го е виждала! Какво обсъждаме ние в края на краищата?! Или си правим черен пиар – всеки плюе другия. Правилно, затова този Парламент няма авторитет, затова ние самите нямаме авторитет, защото обикновените хора виждат какво става в Парламента. Благодаря Ви.
РЕПЛИКА ОТ КБ: Браво, че го осъзнавате.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Велчев.
Господин Цветанов, чета правилника – не можем да прекъснем дискусията, защото има заявени изказвания и трябва да ги приключим.
Господин Чуколов, заповядайте за дуплика на трите реплики.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ (Атака): Господин Велчев, аз зададох риторичен въпрос. Въпрос, който всеки един народен представител трябва да си зададе. Всеки държавен служител трябва да си задава този въпрос. Мислех си, че ще го разберете от първия път.
Господин Цветанов, миналия петък провалихте кворума, за да няма парламентарен контрол, за да не се чуе тази истина, която се надявам да се чуе сега, след няколко часа.
Каква беше реакцията тогава? Протестиращи пускат някакви снимки в интернет. А същите тези протестиращи Вие от ГЕРБ вчера ги вкарахте на заседанието на Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика. Какво да мисля? Дали са свързани по някакъв начин с Вас, или не са свързани? Естествено, че са свързани. Ясно е, че Вие сте зад тези протести.
Така или иначе, ще Ви падна на нивото. Тук стана въпрос за шофьори и такива неща.(Шум и реплики.) Има много интересна книга на Любомир Шопов, „Трети отдел“ се казва, с удоволствие я прочетох. Любомир Шопов е синът на Григор Шопов. Та в тази книга Любомир Шопов пише за младия тогава негов шофьор Цветан Цветанов, с когото пътува до Македония с една жигула. Ако се чувствате лично споменат, излезте и кажете така ли е, или не е така. Ако трябва да водим такъв дебат в залата, отговарям Ви подобаващо, но не затова сме изпратени тук.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Чуколов.
Лично обяснение – господин Цветанов.
ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Чуколов, не знам какво точно имате предвид във Вашето изказване, но споменахте два пъти моето име. Само да Ви кажа, че с това, което имам като биография, аз мога само да се гордея. (Оживление в КБ и ДПС.) С това, което съм постигнал в моя живот, мога само да се гордея, защото винаги съм се стремял да бъда човек, който да бъде добър баща на моите прекрасни три дъщери и да възпитавам децата си по начин, по който смятам, че всеки един български гражданин трябва да ги възпитава.
Понеже засягате бащи и майки, аз не смятам, че това е тема на днешния дебат. Това, което мога да Ви кажа, е, че няма значение кой какъв е бил, но аз никога не съм бил шофьор, защото, първо, нямам професионална книжка, за да бъда такъв. (Оживление в КБ и ДПС.)
И другото, което мога да Ви кажа, е, че всички тези Ваши внушения и твърдения, които правите, и понеже казвате, че обичате много да четете, аз препоръчвам на всички, дори днес ще изпратим на всяка една парламентарна група книгата на Едвин Сугарев. Прочетете я, тя си заслужава да бъде прочетена. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ. Реплики от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви.
Само да обърна внимание, уважаеми народни представители, че самото споменаване на името не е достатъчно основание. Трябва да се чувства лично засегнат човекът, който прави лично обяснение. (Реплики от ГЕРБ.) В случая сигурно е така. Аз разбирам, че много често това се ползва, за да се направи дискусия, само че да не злоупотребяваме с тези процедури, разрешени от правилника с друга цел.
Госпожо Манолова, заповядайте за изказване.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаеми колеги, уважаеми господин председател! Днешната тема е изключително неудобна за ГЕРБ. Тефтерчето на Филип Златанов показа истината за управлението на ГЕРБ в истинския й вид, в пълната й красота –технологията, по която се упражняваше властта, технологията, по която се мачкаха хора, се съсипваха бизнеси, се извършваше рекет, като се използваха лостовете на държавната власт, включително на независимите регулатори.
Това тефтерче на практика показа и истината на ГЕРБ буквално по бели гащи – такива, каквито бяхте три и половина календарни години, как мачкахте и съсипвахте хората. И затова очакваното поведение от страна на депутатите от ГЕРБ най-малкото беше една идея по-голямо смирение. Аз лично очаквах, че днес ще сте по-тихи от водата и по-ниски от тревата, защото истината на това тефтерче е изключително нелицеприятна за българските граждани.
Получи се точно обратното – един-единствен човек от ГЕРБ, една-единствена жена постъпи като мъж – госпожа Искра Фидосова. Зад нейния широк гръб днес се крият мъжете в ГЕРБ ¬– и господин Цветанов, и господин Борисов. Защото за всички в тази зала е ясно, че ако госпожа Фидосова беше координаторът, други бяха поръчителите на действията, които показва това тефтерче. На всички е ясно, че Б.Б. не беше „Биг Брадър”, и Ц.Ц. не беше Цонко Цонев.
Вместо да демонстрирате смирение, вместо да замълчите от срам поне в този дебат, поне в този час, ние чухме агресивно, непремерени, отвратителни, грозни квалификации по отношение на лидерите на другите парламентарни групи. Перфектната техника на ГЕРБ – да се измести общественото внимание от истинските извършители, от истинските виновници и да се започне агресия и лични нападки срещу хора от други политически сили.
И ако направихте някакъв опит да се извините на господин Лютви Местан, който той има право да приеме или не, аз не чух тук след декларацията на господин Борисов и след призива му за толерантност и смирение опит от страна на ГЕРБ и лично на Борисов да се извини на Сергей Станишев. Защото използването на името на Сергей Станишев в този дебат е абсолютно неуместно. Извинявайте, инициали С.С. в това тефтерче няма. Връзка на когото и да е от БСП с това тефтерче няма.
Освен това на залата стана ясно, че господин Станишев е в Брюксел, така че най-малкото очаквам господин Борисов да се върне в пленарната зала и както тук, от тази трибуна, си позволи грозни и обидни думи по отношение на нашия лидер, след което призова за смирение и за толерантност, да излезе на тази трибуна и ако е мъж, да се извини на господин Станишев. Не очаквам да проявите с господин Цветанов достатъчна смелост, за да снемете цялата отговорност от госпожа Фидосова и да поемете своята част от тази вина. Но по отношение на господин Сергей Станишев очаквам Вашето извинение.
Господин Цветанов, можете да го направите и Вие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Манолова.
Реплики на това изказване?
Заповядайте, госпожо Ахмедова.
ФЕРИХАН АХМЕДОВА (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Манолова, не съм съгласна с Вашата квалификация, че това тефтерче е истинското проявление на управлението на ГЕРБ, защото то имаше още много по-грозни проявления. Това не е истинското проявление. Управление, което си позволява лидерите им да четат СРС-та от трибуната, управление, което си позволява да мачка по най-безобразен начин, това, което чухме какво си говорят по телефоните – има още много неща, които биха могли да се появят и ще се появят за това управление.
Твърдението Ви, че тефтерчето не е грозното проявление на това управление не е вярно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Ахмедова.
Втора реплика – господин Красимир Велчев.
Заповядайте, уважаеми господин Велчев.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Манолова, Вие току-що казахте нещо, което е много интересно. Аз в предишното си изказване от тази трибуна подчертах, че никой не е виждал това тефтерче, включително и комисията, която е разглеждала този случай. Вие тук заявихте много твърдо, че няма в това тефтерче инициалите С.С. или които и да било други. Значи, Вие сте го виждали това тефтерче. И може би същият канал, който Ви даде информация за Костинброд и за бюлетините, който Вие използвахте по най-наглия начин да манипулирате обществото, сега по същия начин някой Ви е дал да прочетете секретни документи.
Това е престъпление и аз мисля да се обърнем към прокуратурата и следствието, за да разберем защо на Вас е дадено това тефтерче да го виждате, след като комисията в Парламента не го е виждала. Интересно е и искам да получа отговор. Естествено, сигурно Вие ще кажете сега, че не сте го виждали, но преди малко казахте, че няма такива инициали, значи сте го виждали. Благодаря. (Реплики от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Велчев.
За следваща реплика – заповядайте, уважаеми господин Радев.
ЕМИЛ РАДЕВ (ГЕРБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Манолова, Вие сте юрист. Ние в момента коментираме един документ, който никой от нас не е виждал, поне ние от тази страна (сочи Парламентарната група на ГЕРБ), твърдим, че не сме го виждали. Ако Вие сте го виждали, и знаете, че няма други инициали, го кажете от тази трибуна. (Реплики от КБ и ДПС.)
От друга гледна точка така или иначе ние не сме го виждали...
РЕПЛИКА ОТ КБ: Вие го пишехте.
ЕМИР РАДЕВ: Кой го е писал също не знаем. (Смях в КБ и ДПС.) Надяваме се прокуратурата да даде отговор в досъдебното производство и съдът да се произнесе оттам нататък наистина кой го е писал това тефтерче и какво е писано изцяло в съдържанието му.
Така или иначе госпожа Искра Фидосова напусна този парламент, защото името й беше замесено в този скандал. Ще напусне ли този Парламент господин Станишев, още повече от това, което чухме днес по bTV за аферата „Хохегер” и как са вземани решенията за ощетяването с 3 милиона на българските данъкоплатци. Имате ли Вие такава доблест да направите това, както го правят наши народни представители? Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
РЕПЛИКА ОТ ДПС: Не измествай темата. Темата е за Б.Б.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Радев.
Уважаема госпожо Манолова, заповядайте, имате право за дуплика, ако желаете.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаеми колеги, уважаеми господин председател! Уважаеми господин Велчев и господин Радев, Вашият хленч много напомня на онзи виц за чукчите, които не са чели, но са писали, защото чукчите не били читатели – те били писатели. Така че Вие не сте читатели на тефтерчето – Вие сте писатели, Вие сте неговите автори! (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
И като негови автори би следвало с господин Радев да застанете тихо в ъгъла и по време на този дебат да не говорите, защото истината от това тефтерче е изключително срамна за Вас, изключително унизителна не само за ГЕРБ, но и за българските граждани, защото бяха обект на подобно арогантно и безсрамно поведение.
Днес е денят, в който трябва да замълчите, защото е вярно, че госпожа Искра Фидосова си тръгна, за да изчисти името си, но питам аз: защо не си тръгнат другите с инициали от тефтерчето? Какво чакат? Колко души можете да се скриете зад нейния гръб? Колко мъже от ГЕРБ можете да се скриете зад гърба на госпожа Фидосова? Тя поне постъпи мъжки (реплики от ГЕРБ), а Вие постъпвате като едни смешници!
Не е моментът, в който да говорите срещу когото и да било от БСП и ДПС. Още по-малко е моментът да напомняте какви победители сте били на изборите, защото реалната картинка за това кои бяхте Вие три години и половина започва да се изяснява и да лъсва от това тефтерче – кълбото ще продължи да се разплита!
Да, господин Златанов днес се скри, макар че според мен нямаше никаква пречка, подавайки оставка, да дойде тук и да разсее някои съмнения. Наказателното производство няма да му се размине, но няма да се размине и на Вас – ако не наказателно производство, то поне отговорността пред българските граждани за това как управлявахте държавата!
Днес е денят, в който трябва да мълчите и да се срамувате. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Манолова.
По начина на водене – заповядайте, господин Велчев.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, правя забележка и се обръщам към Вас, защото госпожа Мая Манолова е и заместник-председател на това Народно събрание: защо й позволявате от тази трибуна да обижда народни представители с всякакви квалификации?! Това е най-малкото недопустимо от член на ръководството на Народното събрание!
А кой е читател и кой е писател – пак повтарям, Вие така и не казахте пред българските зрители: виждали ли сте това тефтерче, или не сте? Явно сте го виждали и това е явно престъпление, нарушение на закона, което Вие сте направили!
След като не дадохте точен отговор, аз лично смятам, че Вие вероятно имате връзки със службите, след като в Костинброд Ви изнесоха много достоверна информация, която се оказа, че...
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Това по начина на водене ли е?
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: По начина на водене – дуплика от страна на заместник-председателя на Народното събрание. Благодаря. (Реплика от ДПС: „Не Ви е срам, бе!”.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Велчев. Само да Ви отговоря. По начина на водене – сам подчертахте преди малко, че председателят е единствено primus inter pares, нищо повече. Той не отговаря нито за думите, нито за делата, нито за поведението в залата или извън нея на кой да е друг народен представител. Това имах да Ви кажа.
Господин Попов, Вие за какво сте? За изказване. Тук за изказване са записани: първо – господин Адриан Асенов, след него – господин Кирил Добрев, господин Мустафа Карадайъ, госпожа Заякова.
Заповядайте, уважаеми господин Асенов.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ, от място): Може ли едно лично обяснение? (Реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Лично обяснение – денят ще си мине в лични обяснения.
Изчакайте, господин Асенов – госпожа Манолова желае лично обяснение. Извинявайте. (Реплики от ГЕРБ.)
МАЯ МАНОЛОВА (встрани от микрофоните): Това не беше дуплика, а процедура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Така ще си разменяте лични обяснения до обяд пред очите на целокупна България.
Заповядайте за лично обяснение.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Името ми беше споменато в процедурата по начина на водене. Наистина дължа обяснение на залата.
Господин Велчев, както обикновено, не е в час.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ, от място): Стига с лични обиди!
МАЯ МАНОЛОВА: Тефтерчето на Филип Златанов е достъпно по съответния ред за членовете на специалната парламентарна комисия, както и за другите народни представители, които искат да се запознаят с него, във връзка с изпълнението на дейностите на Временната парламентарна комисия, каквато беше създадена. Тя е поискала разрешение от прокуратурата да се запознае с данните от това тефтерче и по съответния служебен ред народните представители, които искат, могат да го направят.
За останалите – то така или иначе беше публикувано в пълен обем в няколко български медии. Ако искате, по надлежния ред чрез членовете на тази комисия или лично, можете да се запознаете, за да сравните.
В случаите, в които нямате достатъчно информация, да отправяте нападки и да твърдите, че има извършено престъпление, просто е недостойно за един народен представител.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Манолова.
Извинявайте, господин Асенов. Заповядайте.
АДРИАН АСЕНОВ (Атака): Уважаеми господин председател, уважаеми господа народни представители! Моето изказване в същността си беше предвидено като процедура по начина на водене.
Бях възмутен и безкрайно огорчен от това, което се случи преди около 20 минути – половин час в Народното събрание, когато по предложение на ГЕРБ имаше едноминутно мълчание за един човек, който може би дори не знае къде е България. В същото време тези, които внесоха това предложение, сега седят и гледат настрани.
Преди няколко месеца, преди година имаше предложение за едноминутно мълчание за жертвите на Батак, за жертвите на циганския терор в Катуница, за жертвите от американските варварски бомбардировки, за геноцида, за хора, които са загинали – от българския етнос, в защита на българска кауза. Тогава обяснението от ГЕРБ, в лицето на председателката на Събранието тогава – Цецка Цачева, беше: „Видите ли, всеки ден някой умира. Трябва ли всекиго да уважим?”.
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ (ГЕРБ, от място): Това по темата ли е?
АДРИАН АСЕНОВ: Мисля, че направихте невероятна грешка, като уважихте един човек, който, първо, не знае какво е България; второ, 90% от тук присъстващите не знаят как се казва, но ние го уважаваме. Защо го уважаваме? Какво общо има той с България? Защо не уважихме Рангел Вълчанов например?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Действителността е друга, господин Асенов. По начина на водене...
АДРИАН АСЕНОВ: Това беше точно по начина на водене – съжалявам, че не сте ме разбрали. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря. Мислех, че е изказване по същество – извинявайте.
Заповядайте, уважаеми господин Добрев, за изказване по точката от дневния ред.
КИРИЛ ДОБРЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Много старателно слушах и си водех записки както вчера, така и при днешния дебат. Понеже включихте деца, роднини, започвам с едни думи на моя баща, който казваше: „Истината, истината и само истината, за да не се налага след това да се обяснявате”.
Започвам с тефтера. Първо, той излезе на слайдшоу от прокуратурата и беше публикуван във всички медии. Ако проверите, номерата на страниците даже съвпадат. Хронологията, датите, по които са водени записките, съвпадат. Така че недейте – темата „Тефтерът и неговата хронология”, дали е истински, или не, не е Вашата силна тема!
Никога, никога повече не правете връзка между тефтера на Левски и тефтера на Златанов, защото в тефтера на Златанов пише: „На мен – две заплати, на тях – заплата и половина”, а в тефтера на Левски пише: „Десет гроша за коня, десет – за подкови, един грош – ябълки за мен”! Ето това е разликата между единия и другия. (Ръкопляскания от КБ.)
Трето, в тефтера има няколко таргет групи, които са работили парекселанс.
Първо, вътрешно-партийните Ви опоненти, които бяха изслушани на комисията. Господин Радев и другите колеги могат да кажат. Тримата – Емил Димитров, Вяра Петрова и общинският съветник Марио Шиваров категорично казват, че в тази комисия са кадрували Искра Фидосова и Цветан Цветанов. Те са хората, които са ги поръчали. Казаха ги с ясните имена. Ясните имена! Даже Шиваров беше много емоционален и каза: „След толкова дълга служба в ГЕРБ как не ги беше срам да ми забият нож в гърба?!”
Тоест, аз по инициалите И.Ф., Ц.Ц. – но не само аз, а Ваши съпартийци и присъстващи в момента в Парламента, нямаме никакви съмнения кои са те.
Втората таргет група – кметовете. Погледнете тефтера. Вътре има изписани над 20 кметове. Хронология: примерно на 5-и е изписано какви преписки за кои кметове са влезли. Отсреща пише: „Да се удари, да се оправи, да се удари, да се оправи”. После с чавчица е отбелязано „окей, изпълнено, изпълнено, изпълнено, предстои да се гледа”.
Това е било преди, точно по времето и след местните избори. Представяте ли си Вие на какво е способен един кмет, който току-що е избран, и Вие му завеждате преписка за конфликт на интереси. Ами той е способен на чудеса! (Оживление в залата.) Има кметове, които са се поддали. Казвам го с ясното съзнание от разговорите, които съм водил. Третото заседание, което ще проведем сега, ще бъде с кметовете. Във вторник или сряда – ще се уточним с колегите.
Последната таргет група, върху която е работено усилено, това е овладяване на съдебната система. И няма да го отречете, защото там са описани имена на магистрати, кой какъв конфликт на интереси има, кой какви роднини има и как може да бъде ударен. И това отново го направихте Вие – опит да овладеете съдебната система!
Съжалявам, че ги няма господин Борисов и господин Цветанов. Той се опита да укроти не дебата, а да ни вкара в съвсем друга плоскост. Исках да го питам кога е откровен – днес, когато искаше смирение, или тогава, когато от неговите уста се изсипаха най-обидните думи, най-обидните квалификации и се даваха най-много оценки – не само по моята персона, а по хора от моето семейство, по мои колеги?! Кога беше откровен Цветан Цветанов? Когато от тази трибуна разстрелваше българските лекари или сега, когато иска смирение? Кога е откровен?
И накрая – вчера го казах, ще го кажа и днес – Бойко Борисов има имидж на мъжкар. Искам да излезе и да каже, кого той разпознава зад инициалите Б.Б.?! Благодаря. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря, уважаеми господин Добрев.
Господин Велчев – по начина на водене. (Силен шум в КБ, възгласи: „Е-е-е!”.)
Моля Ви за тишина в залата!
Заповядайте, господин Велчев.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ): Колеги, Вие ли сте изнервените? Нали ние трябва да сме изнервени от този дебат. А Вие защо сте толкова изнервени? Защо викате от място?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Направете си процедурата.
Моля, тишина в залата!
И Вашите викат, господин Велчев. Вие често ги подбуждате, а сега се чувствате малко неудобно.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Имам само един въпрос. Ще бъда съвсем кратък.
А там ме сочат с пръст! Заплахи ли? Дръжте се културно! Дръжте се възпитано! Защо мислите, че аз съм виновен за Вашето невъзпитано поведение?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Велчев, те не водят заседанието. Аз го водя. Обърнете се към мен.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Добре. Много невъзпитано се държат, господин председател.
Имам един съвсем кратък въпрос към Вас, господин председател: господин Добрев не се ли изказва по същество вчера? Това е въпрос за воденето – защо е дадена думата на господин Добрев по същество?
ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ (КБ, от място): Каква е процедурата?!
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Там ли е председателят на Народното събрание (сочи лявата част на залата) или тук?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Велчев, разбрах въпроса. Ще проверя и ще Ви кажа.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Дали господин Добрев се е изказвал вчера? Ако е така, отново сме свидетели на грубо нарушаване на реда! Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря и аз. (Народният представител Кирил Добрев иска думата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Добрев, изчакайте, да видим дали сте се изказвали.
Надявам се, че народните представители няма да злоупотребяват с правата си.
Дали се е изказвал господин Добрев? Господин Добрев, искате лично да дадете обяснение на този въпрос? Заповядайте.
КИРИЛ ДОБРЕВ (КБ): Уважаеми господин Велчев, аз не знам защо се притеснявате от моите изказвания. Не съм доказвал досега някакви сериозни ораторски качества и нещо, което да Ви застрашава. Вчера се изказах като вносител, а днес – като председател на комисията. Зададохте 150 въпроса тук, в залата. Мисля, че получихте отговор на всички въпроси.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Добрев, не би могло да се изкажете вчера като вносител, защото има служебен Проект за решение. Очевидно това е мой пропуск, като съм Ви дал думата, ако сте се изказвали вчера, а не е било реплика.
Може би това възражение трябваше да ми го кажете малко по-рано, когато давах думата на господин Добрев. Вземам си бележка, господин Велчев. Явно ще трябва да се следи много стриктно, щом народните представители сами не държат сметка да не се изказват повече от един път в едни разисквания, да не ползват репликите за лични обяснения, а личните обяснения – за изказвания.
Има думата за изказване господин Карадайъ.
Не сте се изказвали вчера, господин Карадайъ, нали? Заповядайте.
Ще питам всички!
МУСТАФА КАРАДАЙЪ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Вземам думата, за да отговоря на някои от въпросите, които се поставят тук, в тази зала, а именно – технологията на злото, наречено ГЕРБ, или другия въпрос – кои са И.Ф., Ц.Ц. или Б.Б.?
Господин председател, може ли да поискам удължаване на времето?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Може. Моля, удължете времето.
МУСТАФА КАРАДАЙЪ: Колеги, аз мисля, че цялото общество, всички български граждани се вълнуват от тези въпроси, а на тези въпроси ние във Временната комисия имахме възможност да чуем – според трима бивши членове на ГЕРБ: господин Марио Шиваров, госпожа Вяра Петрова и господин Емил Димитров – съвсем кратки презентации на това, което те отговаряха в комисията.
Единият казва: „От основаването на ГЕРБ за втори път напускам партията. Първият път беше заради някои хора, които присъстват тук, тоест в комисията”. Евентуално предполагам – или Е.Р., или Д.К. Не знам, само предполагам, но те така го казаха. След това нямаха никакво съмнение кои са И.Ф. или Ц.Ц.
Продължавам: „Ако господин Цветанов, ако госпожа Фидосова или който и да е, ако има някакви претенции, защо не ме извикаха да кажа? Защо гледат да ти забият нож в гърба?!”
Продължавам. Ще мина на следващия. Той казва: „Подочух, че нещата, които се гласят в комисията, не са в много добра посока към мен и че има определена нагласа от определени лица в нашата група и ръководството – да бъде и в негативен аспект.”
Третият беше много точен и ясен. Човекът каза: „От доста време обяснявам публично, че държавни структури, подлежащи на контрол от Парламента, се ползват за притискане на неудобни лица”. Безспорно нямаше никакви съмнения за инициалите Ц.Ц. и И.Ф., които според него са съсипали партия ГЕРБ. Човекът отправи предупреждение и към днес управляващите: „Ще предупредя днешните управляващи, че ако не изкоренят цветановщината и фидосовщината, след известно време някоя друга комисия ще търси други инициали.” Това беше препоръката към сегашните.
От това, което чухме в комисията, се вижда, че и тримата са напуснали своята партия – двама от тях вече не са народни представители, а третият директно заяви, че в момента се прави тотален натиск върху него, за да не е общински съветник. Единият обаче спомена, че се е видял в тефтерчето на Цветанов.
На въпрос идентични ли са тефтерчетата на Цветанов и Златанов той отговори, че става въпрос за едно и също тефтерче. Другият като е подочул, че хора от тяхната група – разбираме ГЕРБ – са искали да има негативни за него отношения.
В тази посока, мисля, че за всички нас става ясно, че държавните структури са използвани за притискане и натиск, за въздействие върху хора със собствено мнение, върху хора, които са неудобни или различни. Разбираме, че това са хората, които евентуално се крият зад абревиатурите Б.Б., Ц.Ц. и И.Ф.
Считам, че на изслушването успяхме да видим каква е била технологията на управлението по време на пребиването на ГЕРБ във властта, а именно, че около тези трима души се е случвало онова, което самите те казват – около тях се е случвала цветановщината, фидосовщината, бойковщината, около тях се е случвала в крайна сметка гербщината. Според мен това е моделът и технологията на управление на ГЕРБ, на пребиваване във властта на ГЕРБ.
Нещо повече, ние го видяхме и в публичното пространство. Има и други методи например СРС-та – дали ще пият бира, или пък ще си ходят на гости, това са форми на управление. Или според тефтерчето, както виждаме – дали ще се удрят, или ще се оправят, също е модел на управление.
Има и други модели, чрез които се опитват да бъдат на власт, ако може и вечно – дали чрез разнасяне на чували с изборни книжа, или на незаконно отпечатване на бюлетини, това е технологията и моделът на управлението, поне така го разбираме и от самото изслушване в комисията.
В крайна сметка според мен резултатът е следният. ГЕРБ, влизайки във властта, сливайки партия и държава, партийната власт с властта, си е решавала, от една страна, вътрешнопартийните проблеми, вътрешнопартийните въпроси чрез използване на държавните структури за притискане и натиск на неудобните, за отстраняване на онези, които не са удобни.
Нещо повече, както виждаме и от присъстващите други лица в тефтерчето, считам, че не е било само използване на държавните структури за разчистване на вътрешнопартийни сметки, а са ползвали държавните структури, по тяхната терминология, да притискат, натискат, или удрят всички онези, които не харесват, тоест когото си искат. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от КБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Карадайь.
Заповядайте, уважаеми господин Велчев за реплика.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Каквото и да се говори, въпросът винаги опира за морала, особено за нашия морал.
РЕПЛИКА ОТ КБ: Кой го казва?!
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Да, аз го казвам! Аз го казвам и го казвам най-отговорно!
Когато от тази трибуна се споменават думи за натискане, удряне, убеждаване, ние видяхме, цяла Европа и светът видя сцена на удряне, на ритане, на биене. Затова най-малко Вие може да поставяте този въпрос.
Що се отнася до сливане на партия и държава, ами тогава да говорим за сливане на партии и общинска власт. Можете ли да говорите по този въпрос?! Аз съм обиколил всички Ваши райони и когато говорим за страх, Вие явно не знаете за какво става дума. Вие в София ли стоите само? Ваши хора, които Ви представляват там, правят всички тези действия.
Говорейки за морала, един съвсем бърз и откровен въпрос: къде бяхте двете партии през 2006 г.? Доколкото си спомням бяхте във властта. Защо го казвам? Защото от тази трибуна всеки изказващ се от Вас непрекъснато повтаря: Ц.Ц., Б.Б., И.Ф. и така нататък.
МУСТАФА КАРАДАЙЬ (ДПС, от място): Тях ги има в тефтерчето.
КРАСИМИР ВЕЛЧЕВ: Господин Карадайь, ще имате възможност после да се изкажете. Затова и Ви правя реплика.
Къде бяхте, когато се появиха инициалите Р. Овч.? Питам: Р. Овч.? Защо тогава не искахте дебат по този въпрос? Ние не бяхме в Парламента. Защо тогава не излязохте като честни хора, честни комунисти, верни на партията? Защо замълчахте? Защо се направихте , че не чувате инициалите Р.Овч.? Или всеки един от нас, когато стане тук, трябва да започва с тези инициали. А какво стана с Р.Овч.? Защо тогава не казахте нищо? Защо нямаше следствие?
Сега има. Изчакайте следствието. Нека компетентните органи да си кажат думата и тогава вече може да кажете кой в тефтерчето е Б.Б., Ц.Ц. и така нататък. Бъдете поне толерантни. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Бъдете поне толерантни пред себе си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви и аз, уважаеми господин Велчев.
Господин Янков за втора реплика.
КРАСИМИР ЯНКОВ (КБ): Уважаеми господин Карадайь, правя реплика на изказването Ви, защото всичко казано от Вас беше точно, но да не останат с впечатление българските граждани, които в момента гледат дебата, че това е метод на работа и в момента. Да, може би във връзка със споменаването и на местната власт.
Уверявам Ви, аз смятам, че в момента институциите работят така, че дори и да има в тефтерчета кметове от Политическа партия ГЕРБ, упражнявайки властта си в местното самоуправление, те ще бъдат открити.
Иначе, мисля, че трябва да призовем, и Вие пропуснахте да направите това, българските граждани, тези, които се занимават с бизнес и се съобразяват с българските закони, в стар период са били натискани, оправяни, сега е времето, когато могат да ангажират българските институции, включително и Българския парламент, медиите, защото смятам, че в момента те не работят под натиск. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Янков.
Заповядайте, уважаеми господин Кирилов.
ДАНАИЛ КИРИЛОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Карадайъ, аз не мога да се съглася с Вашите твърдения относно работата на Временната анкетна комисия. Вие бяхте свидетел, че многократно възразявах по процедурата на изслушване на лица, както и по техния подбор.
Комисията, благодарение и на усилията на нейния председател, се превърна в орган, който съобразява, мотивира, подбужда някакви психични изживявания на някакви лица, които бяха готови и тръгнаха дори да обясняват и разказват вицове. На всичкото отгоре в единия от случаите, който цитирате, дори не е било постановено положително решение на Комисията за конфликт на интереси.
Също така, освен че тази комисия категорично отказва да внесе ред и процедура по отношение на изслушваните лица, тук протече още една сериозна манипулация – комисията никога не е виждала съдържанието на тефтерчето. Спомняте си дебата в комисията, че ние трябвало по разни списания да се информираме за съдържанието.
Също така искам да убедя всички колеги, че това съдържание към момента, колеги, не е достъпно. То е достъпно за страната-обвинител, за прокуратурата, която разполага с това доказателство, както е достъпно за обвиняемия по съответния процесуален ред. Това е достъпът и на мен не ми е известно председателят или комисията да са взимали решение, с което да изискват такова доказателство. Друг е въпросът, че е абсурдно то да бъде предоставено на комисията за изследване и анализ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Кирилов, минаха вече две минути.
ДАНАИЛ КИРИЛОВ: Благодаря, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви и аз.
Господин Карадайъ, заповядайте за дуплика.
МУСТАФА КАРАДАЙЪ (ДПС): Благодаря Ви, господин председател.
На първата реплика ще отговоря по кратък, точен, конкретен и ясен начин. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Да, точен. И съвсем честно, както Вие казвате: „честно като комунисти”. Тъй като бивши няма, ще отговоря съвсем честно.
Пак според Вас, като говорим за общините и за модела на общини на управление, най-вероятно визирате модела на управление в София, но не го казахте. Аз само предполагам. А иначе общините, които имат отношение към днешната тема, тях ги виждаме в тефтерчето. (Шум и реплики от народния представител Красимир Велчев.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Велчев, не от място!
МУСТАФА КАРАДАЙЪ: Господин Добрев беше много точен, като каза трите групи лица в тефтерчето. Това са:
Първо, врагът с партиен билет, вътрешнопартийните проблеми на ГЕРБ.
Вторият кръг лица са кметовете на общини и местната власт.
Третият кръг лица са от съдебната система.
Явно моделът е този. Аз мога да говоря за тях.
По втората реплика на колегата от Временната комисия …
ДИМИТЪР ЛАЗАРОВ (ГЕРБ, от място): Тя беше трета.
МУСТАФА КАРАДАЙЪ: Колегата от Временната комисия. Не назовавам имената, за да не се чудим кой кога.
Разбирам Вашите възражения хората, чиито имена фигурират в тефтерчето, да не ги изслушваме. Само че и в комисията заявих, и сега мисля така – че всички имена, които фигурират в тефтерчето, трябва да ги изслушаме. Стенограмите от комисията са публични. Всеки може да се запознае с това, което хората, които сме изслушали, са заявили пред нас в комисията. Аз вярвам, че до края на мандата на Временната комисия ще успеем да изслушаме и другите лица, които фигурират в комисията. Нещо повече, надявам се да успеем и да отговорим – не ние, дори и самите тези хора, да отговорим на въпроса: Кои са Б.Б., Ц.Ц. и И.Ф.? (Шум и реплики от ГЕРБ.)
На третата реплика …
ЦВЕТОМИР МИХОВ (ГЕРБ, от място): Хайде, времето!
МУСТАФА КАРАДАЙЪ: Моля Ви, бройте си секундите.
На третата реплика ще кажа само това – че ако имаше апел по време на изслушването, че ако от България трябва да се изкорени Цветановщината, Фидосовщината, Борисовщината или Гербщината мисля, че, първо, на всички български граждани трябва да стане ясно какъв е бил този модел на пребиваване на власт, който, според мен, е много по-лош и от тоталитарния модел преди 1989 г. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Другото е, че ние трябва да отговорим на въпросите на хората, защото …
ЦВЕТОМИР МИХОВ (ГЕРБ, от място): Вече една минута повече!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Довършете си мисълта.
МУСТАФА КАРАДАЙЪ: ... вместо дребни процедурни тарикатлъци, колеги, някои хора се опитват да прикриват поръчителите на това тефтерче, а именно Б.Б., Ц.Ц. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Уважаеми народни представители, дискусията се очертава към приключване. Има само едно направено заявление от госпожа Заякова. Ако държите?
ЕКАТЕРИНА ЗАЯКОВА (КБ, от място): Отказвам се.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви.
Други желаещи за изказване, или да отидем към освобождаването на господин Златанов? Не виждам.
Закривам разискванията.
Моля народните представители да заемат местата си в залата.
Вчера сте запознати с Проекта за решение относно освобождаването на господин Филип Златанов по повод негови постъпили писма за заявени оставки като член и председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. Пак ще Ви го припомня:

„РЕШЕНИЕ
за освобождаването на Филип Христов Златанов
като член и председател на Комисията за предотвратяване
и установяване на конфликт на интереси

Народното събрание на основание чл. 84, т. 8 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, и чл. 22в, ал. 1, т. 1 от Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси

РЕШИ:
Освобождава Филип Христов Златанов като член и председател на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.”
Моля, режим на гласуване.
Гласували 171 народни представители: за 170, против 1, въздържали се няма.
Решението е прието.
За отрицателен вот – той е само един.
Господин Кутев, Вие ли сте този един от Коалиция за България?
Заповядайте.
За отрицателен вот има думата народният представител Антон Кутев.
АНТОН КУТЕВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Гласувах отрицателно, но със сигурност не защото съм против освобождаването на господин Златанов от поста, а защото това освобождаване и досегашният дебат имаше друга цел. Целта на дебата сега беше да бъде ясно дали има неправомерно въздействие през държавните структури върху политици в България. Ако държавните структури, особено силовите от тях, въздействат неправомерно върху политиците, това означава, че имаме тежък корупционен проблем, който засяга основите на демокрацията и на обществото в България.
Тук чух и един куп изказвания на господата от ГЕРБ, които ни казаха, че трябвало да изчакаме разследването на прокуратурата и следствието, да кажат дали господата Цветанов и Борисов, които цяла България подозира, че са въздействали неправомерно чрез силите на държавата върху политическата система, трябвало да ни го кажат прокуратурата и следствието. Аз смятам, че това трябваше да го кажат господата Цветанов и Борисов, които бяха в тази зала. Господин Борисов се изказа три пъти, господин Цветанов два пъти. За мен те можеха да кажат само две неща. Едното нещо беше: аз не съм въздействал върху политическата система, не съм карал Златанов да упражнява силови действия срещу политически хора, не знам за такова въздействие. Това беше едното нещо, което можеха да кажат. Другото нещо, което можеха да кажат и също не казаха, беше: подавам си оставката като народен представител. Ако човек, който е бил министър на вътрешните работи, е използвал силата на държавата, за да пречупи съвестите на собствените си хора в парламентарната група, на хора от други политически сили, той не може да бъде народен представител. Тези двама души тук няколко пъти се изказаха и нито веднъж не казаха, че не са въздействали върху Златанов, накрая излязоха от залата и не гласуваха. Тези двамата – Борисов и Цветанов, не гласуваха за оставката на господин Златанов!
Смятам, че нашата процедура не беше завършена. Ние не изпълнихме нашата роля. Не показахме с пръст тези, които са виновни за ситуацията в България – Борисов и Цветанов. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, господин Кутев.
Не виждам други желаещи за отрицателен вот. (Реплики.)
Може някой да желае и без да има основание, случва се в Народното събрание. Имаше такива изказвания преди малко, процедури и други. (Оживление.)
Уважаеми народни представители, обявявам почивка и парламентарен контрол в 11,00 ч.
(След почивката.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Колеги, заседанието продължава с:
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ. (Реплики от ГЕРБ.)
Заседанието до контрола приключи в 10,40 ч., 30 минути е обичайната стандартна почивка. Контролът започва в 11,10 ч. (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
Първо, ще започна с новопостъпилите питания, писмените отговори, след което ще имате възможност да направите изявления и парламентарните групи, и народните представители.
Новопостъпили питания за периода от 4-10 октомври 2013 г. от:
- народния представител Теодора Радкова Георгиева, Александър Руменов Ненков, Данаил Димитров Кирилов, Николай Нанков Нанков към Иван Данов – министър на инвестиционното проектиране, относно актове за държавна собственост за Студентски град. Следва да се отговори писмено до 18 октомври 2013 г.;
- народните представители Теодора Радкова Георгиева, Александър Руменов Ненков, Данаил Димитров Кирилов и Николай Нанков Нанков към Десислава Терзиева – министър на регионалното развитие, относно актове за държавна собственост за Студентски град. Следва да се отговори писмено до 18 октомври 2013 г.;
- народния представител Владимир Иванов Иванов и Павел Андреев Гуджеров към Даниела Бобева Филипова – заместник министър-председател по икономическото развитие, относно политиката на правителството за управление и контрол на организираните пазари на земеделска продукция, както и стоковите тържища в Република България. Следва да се отговори в пленарното заседание на 18 октомври 2013 г.;
- народния представител Тотю Младенов Младенов, Светлана Ангелова Найденова и Гинче Караминова към Хасан Адемов – министър на труда и социалната политика, относно обезпечаване с ваучери за депозиращи устройства на всички социално слаби лица и семейства, получаваща енергийни помощи. Следва да се отговори в пленарното заседание на 18 октомври 2013 г.;
- народния представител Даниела Дариткова към Зинаида Златанова – заместник-министър председател и министър на правосъдието, относно утвърждаването на област Смолян като интегрирана териториална инвестиция и създаването на ръководен управляващ орган. Следва да се отговори писмено до 23 октомври 2013 г.
Едно съобщение. Постъпил е писмен отговор от министъра на външните работи Кристиан Вигенин на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски относно отказ от конкретен отговор на зададен въпрос от народни представители. Поради съдържание на класифицирана информация писменият отговор се намира в регистратурата на Националната класифицирана информация на Народното събрание, която се помещава в стая 280, етаж 2, в сградата на Народното събрание на пл. „Княз Александър I”. Там народните представители Мутафчиев и Свиленски ще могат да се запознаят с отговора на министър Кристиан Вигенин.
Постъпили са и писмени отговори на въпроси на народни представители от:
- министър-председателя на Република България Пламен Орешарски на въпрос от народните представители Нигяр Джафер и Емил Райнов;
- заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи господин Цветлин Йовчев на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- заместник министър-председателя и министър на правосъдието Зинаида Златанова на въпрос от народния представител Пламен Желязков;
- заместник министър-председателя и министър на правосъдието госпожа Зинаида Златанова на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- министъра на културата Петър Стоянович на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- министъра на земеделието и храните Димитър Греков на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- министъра на младежта и спорта Марияна Георгиева на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнов на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- министъра на образованието и науката Анелия Клисарова на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Георги Свиленски;
- заместник министър-председателя и министър на правосъдието Зинаида Златанова на въпрос от народния представител Томислав Дончев;
- министъра на култура Петър Стоянович на въпрос от народния представител Томислав Дончев;
- министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева на въпрос от народния представител Томислав Дончев;
- заместник министър-председателя и министър на парвосъдието Зинаида Златанова на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на околната среда и водите Искра Михайлова на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на земеделието и храните Димитър Греков на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на финансите Петър Чобанов на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на труда и социалната политика Хасан Адемов на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева на въпрос от народния представител Димчо Михалевски;
- министъра на отбраната Ангел Найденов на въпрос от народния представител Георги Гьоков;
- министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов на въпрос от народния представител Иван Вълков;
- министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов на въпрос от народния представител Кирил Колев;
- министъра на здравеопазването Таня Андреева на въпрос от народния представител Филип Попов;
- министъра на здравеопазването Таня Андреева на въпрос от народния представител Христо Монов;
- министъра на здравеопазването Таня Андреева на въпрос от народния представител Даниела Дариткова;
- министъра на здравеопазването Таня Андреева на въпрос от народните представители Даниела Дариткова и Кирил Добрев;
- министъра на финансите Петър Чобанов на въпрос от народния представител Пенко Атанасов;
- министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева от народния представител Йордан Стойков;
- министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов на въпрос от народния представител Иван Вълков;
- министъра на отбраната Ангел Найденов на въпрос от народния представител Цветомир Михов;
- министъра на здравеопазването Таня Андреева на въпрос от народния представител Корнелия Маринова;
- министъра на образованието и науката Анелия Клисарова на въпрос от народния представител Корнелия Маринова;
- министъра на културата Петър Стоянович на въпрос от народния представител Джема Грозданова;
- министъра на финансите Петър Чобанов на въпрос от народния представител Десислава Атанасова;
- министъра на околната среда и водите Искра Михайлова на въпрос от народния представител Ивелина Василева;
- министъра на финансите Петър Чобанов на питане от народния представител Семир Абу Мелих;
- министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева на въпрос от народния представител Милка Христова;
- министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на въпрос от народните представители Захари Георгиев и Антон Кутев;
- министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева на въпрос от народните представители Захари Георгиев и Стефан Танев;
- министъра на отбраната Ангел Найденов на въпрос от народния представител Жара Пенева;
- министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева на въпрос от народния представител Жара Пенева;
- министъра на отбраната Ангел Найденов на въпрос от народния представител Борис Цветков.
Това бяха писмените отговори на въпроси от народни представители.
Започваме с парламентарен контрол.
Заповядайте за процедура.
Господин Ципов иска изявление от парламентарна група, след това ще му дам думата да го направи.
ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, моята процедура е свързана със спазване конституционните права на народните представители.
Моля да се обърне внимание на всички министри, които не спазват сроковете за предоставяне на писмен отговор.
С господин Свиленски попитахме всички министерства по един въпрос, който е свързан със заплащането на служителите. За съжаление, отново както при първия въпрос, половината от министерствата не са предали тази информация.
Моля за Вашето лично съдействие да се спазват както правилникът на Народното събрание, така и Конституцията на Република България, за да може народните представители да изпълняват функциите си.
Тук искам да благодаря и на двамата заместник министър-председатели, защото те са ни отговорили навреме и в срок на въпроса. Благодаря. Разчитам на Вашата намеса.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Мутафчиев.
Ръководството на Народното събрание ще провери посочения от Вас проблем и ще вземе всички необходими мерки да получите своевременно отговор на зададените от Вас въпроси, от всички членове на кабинета.
Заповядайте, господин Ципов, за изявление от името на Парламентарната група на Политическа партия ГЕРБ.
КРАСИМИР ЦИПОВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо вицепремиер, уважаеми господин вицепремиер!
„Секторът за сигурност в България е изправен пред поредното си изпитание. Депутати от Коалиция за България и „Атака” внесоха законопроект, чрез който се възстановява действието на печално известния § 12 от Закона за досиетата, отменен преди година с гласовете на Политическа партия ГЕРБ и Синята коалиция.
Ще напомним, че този параграф задължително прикриваше ръководни служители в сегашните разузнавателни служби с принадлежност към тоталитарната Държавна сигурност и забраняваше на Комисията по досиетата да разкрива тяхната принадлежност към тоталитарните тайни служби.
За нас – народните представители от Парламентарната група на ГЕРБ, това политическо действие на БСП и „Атака” не е нищо друго освен преднамерена провокация към гражданското общество и демократичните процеси в България.
Сега стана кристално ясно в какво се превърна предизборният слоган на БСП – „Да върнем България на хората”, но не на обикновените български граждани, да върнем България на хората от Държавна сигурност.
Този проект бе активно подкрепен от парламентарните комисии от новата тройна коалиция – БСП, ДПС и „Атака”. Тази подкрепа и единодействие на новото мнозинство точно по този повод показа отношението към тоталитарното минало. Те показват, че задкулисието, тайните съглашателства и зависимости са водещите идеологии, на които се подчиняват поведението и дейността на правителството на господин Орешарски, но връщането на § 12 от Закона за досиетата показва и нещо друго, а именно какви приоритети следва управляващата коалиция при „реформата” на сектора за сигурност.
Уважаеми управляващи, за четири месеца проведохте две знакови реформи в сектора за сигурност.
Първата, създадохте мастодонта ДАНС, закрихте ГДБОП и избрахте господин Пеевски за шеф на историческата дата 14 юни.
Втората, готвите се да прикриете ръководните служители от тоталитарната Държавна сигурност.
Уважаеми представители на БСП, ДПС и „Атака”, това ли са приоритетите пред сектор „Сигурност”? В коя предизборна програма бяхте записали, че дебютните стъпки на Вашето управление ще бъдат именно тези?
За нас – от Политическа партия ГЕРБ, както и за всички демократично мислещи граждани, „поправката Пеевски” и прикриването на истината за Държавна сигурност не е нищо друго, освен парад на зависимостите и провокация към демокрацията.
Още нещо, на 30 май тази година от Парламентарната група на ГЕРБ внесохме четири законопроекта, регулиращи дейността на разузнавателните служби. Каква е тяхната съдба? Каква е отговорността на председателя на Народното събрание, който носи персонална вина за това, че пети месец тези проектозакони не са придвижени по парламентарни комисии, а са захвърлени в кошчето? Това поведение на парламентарното ръководство показва кои са неговите приоритети и как те се разминават с очакванията на гражданското общество.
Ние – народните представители от Парламентарната група на ГЕРБ, категорично настояваме БСП и „Атака” незабавно да оттеглят Законопроекта за промяна в Закона за досиетата, чрез който се поставя плътна завеса пред истината за тоталитарното ни минало.
Настояваме също така председателят на Народното събрание да изпълни задълженията си и незабавно да активизира работата по разглеждане на законопроектите в сферата на сигурността. Само по този начин подредбата на реформите ще съвпадне с очакванията на българските граждани и само по този начин ще се противопоставим на попълзновенията и реактивиране на практиките от тоталитарното минало.” (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми народни представители, има ли други заявки за изявления от името на парламентарни групи? Не виждам.
Започваме с парламентарния контрол.
Първа ще отговаря заместник министър-председателят и министър на правосъдието госпожа Зинаида Златанова.
Първият въпрос към нея е зададен от народните представители Валентина Богданова и Страхил Ангелов и е относно агломерации без достъп до европейско финансиране.
Заповядайте, господин Ангелов, да развиете Вашия въпрос.
СТРАХИЛ АНГЕЛОВ (КБ): Уважаема госпожо председател, дами и господа народни представители, уважаема госпожо Златанова! През изтичащия вече програмен период, който беше първи за България, много населени места, които са извън строителните граници на големите агломерации, но административно са там, не бяха допустим бенефициент по Програма „Регионално развитие”. В същото време тези населени места останаха и извън обхвата на Програмата за развитие на селските райони. По този начин те бяха несправедливо лишени от достъп до европейско финансиране.
Днес, в навечерието на новия програмен период, тези населени места отново остават извън обхвата на интегрираните планове за устойчива градска среда, респективно отново няма да получат финансиране по Програма „Региони в растеж”. Много от тези населени места отговарят на условията и критериите да бъдат селски региони или иначе казано да получат финансиране от Програмата за развитие на селските райони.
Във връзка с това моля да отговорите на въпроса какво мислите да предприемете, за да бъде изправена тази несправедливост? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Ангелов.
Госпожо Златанова, можете да отговорите на развития въпрос.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЗИНАИДА ЗЛАТАНОВА: Уважаема госпожо председателстваща Народното събрание, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Ангелов, уважаеми господин заместник министър-председател! Националната концепция за пространствено развитие за периода 2013-2025 г., одобрена от Министерския съвет в края на 2012 г., определя основните потенциали за развитие на регионално ниво и служи за определяне на териториално разграничение или демаркация на инвестиции по линия на Оперативна програма „Региони в растеж” и Програмата за развитие на селските райони. Документът дава яснота за необходимата координация между отделните секторни оперативни програми на териториално ниво с оглед постигане на политиката за сближаване на регионите. Избран е подход за финансиране на интегрираните действия за устойчиво градско развитие с подходящи градове за подкрепа от първо до четвърто ниво, идентифицирани в Националната концепция за пространствено развитие.
Инвестициите ще се изпълняват на база на интегрирани планове за градско развитие, които се разработват от градовете с финансиране по Оперативна програма „Регионално развитие”. Обхватът на интегрираните планове за градско развитие включва интервенция в рамките на строителните граници на градовете, фокусирани в предварително определени три зони за развитие: социална, публична и икономическа.
По отношение на интервенциите в селските райони беше взето решение да бъде запазена същата дефиниция за селски район от програмен период 2007-2013 г., а именно за селски райони са определени общини, в които няма населено място с население над 30 хил. души. В тази дефиниция попадат 231 от общо 264 общини на страната.
По Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.) дефиницията за селски райони ще окаже влияние на териториалния обхват и демаркацията с Оперативна програма „Регионално развитие” само по мярка „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони”, а именно енергийна ефективност за обществени сгради, общинска пътна инфраструктура, ВиК, здравна, образователна и социална инфраструктура.
Всички останали мерки по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. ще се прилагат на територията на цялата страна. За да няма бели петна на територията на страната, които да не могат да се възползват от средства по европейските структурни и инвестиционни фондове, е взето решение, което дава възможност за териториална допълняемост и демаркация между Оперативна програма „Регионално развитие” (2014-2020 г.) и Програмата за развитие на селските райони.
На деветото заседание на тематичната група за разработване на Оперативна програма „Региони в растеж” се реши да бъде разширен териториалният обхват на подкрепа по програмата с цел обхващане на цялата общинска територия за градовете от първо до трето ниво, съгласно Националната концепция за пространствено развитие (2013-2025 г.). Решението е продиктувано от необходимостта от допълняемост на мерките по Оперативна програма „Региони в растеж” и Оперативната програма за развитие на селските райони и недопускане на наличието на територии без достъп до средства от европейските структурни и инвестиционни фондове.
С взетото решение за градовете от първо до трето ниво се допуска финансиране в размер до 20% от определените лимити за всеки един град за реализиране на проекти за общинска, образователна, социална инфраструктура и зони с потенциално икономическо развитие извън зоните за въздействие на интегрираните планове за градско развитие, но в рамките на общинската територия.
За градовете от четвърто ниво ще бъдат подкрепени инвестиции по отношение на образователна, социална и културна инфраструктура и зони за икономическо развитие. С това решение се осигурява постигане на една от основните цели на Европейския съюз, а именно балансирано развитие на териториите на базата на допълването и постигането на синергия между интервенциите на европейските структурни и инвестиционни фондове като се насърчават местни политики за иновации, растеж и заетост. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо вицепремиер.
Заповядайте, господин Ангелов – имате възможност за реплика в рамките на две минути.
СТРАХИЛ АНГЕЛОВ (КБ): Госпожо Златанова, това за двадесетте процента е добре, но след като тези населени места отговарят на дефиницията за селски райони, лично аз считам, че би било далече по-разумно те да се включат в обхвата на Програмата за развитие на селските райони, тъй като в рамките на тези двадесет процента, да речем, на село Чепинци, ще бъдат отпуснати средства по по-ограничен брой мерки – мерки, от които този тип населени места почти нямат необходимост.
В интерес на истината това касае действително значим брой населени места и голям брой население. Пак повтарям, аз лично бих помислил да ги включим в Програмата за развитие на селските райони, където те наистина по дефиниция попадат. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Ангелов.
Госпожо Златанова? Отказвате се от възможността за дуплика. С това въпросите към Вас се изчерпват.
Благодаря Ви, уважаема госпожо вицепремиер, за участието в днешния парламентарен контрол. Ще Ви очакваме отново следващия петък.
Сега пристъпваме към отговорите на господин Цветлин Йовчев – заместник министър-председател и министър на вътрешните работи, който ще отговори първо на въпрос от народния представител Десислав Чуколов.
Въпросът е относно неправомерното използване и съхранение на специални разузнавателни средства и подслушване на граждани от МВР по времето на министър Цветан Цветанов.
Господин Чуколов, имате две минути, за да развиете Вашия въпрос.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ (Атака): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Обръщам се и към гражданите, които в момента гледат това по Българската национална телевизия и Българското национално радио, защото въпросът ми засяга и тях.
Както казахте, госпожо председател, въпросът ми е относно неправомерното използване и съхранение на специални разузнавателни средства и подслушване на граждани от МВР по времето на Цветан Цветанов.
За никого не е тайна, че по време на миналия мандат се подслушваше. Подслушваше се, и то много. И то много! Използването на специални разузнавателни средства беше станало като нарицателно за управлението на ГЕРБ, и по-точно за дейността на министър Цветанов. (Реплики от ГЕРБ.)
Не ми си мисли какво е било слушането в интернет. За това ще задам отделни въпроси, господин министър.
Но въпросът ми към Вас е: направена ли е вътрешна проверка в МВР относно грубите нарушения, които по някакъв начин излязоха в медиите? На какъв стадий е тази проверка и има ли наказани?
На тези въпроси трябва да дадем отговор, защото примиряването пред това да бъдем подслушвани не е опция. Знаете, че дори тогавашният министър Росен Плевнелиев, сега президент на България, по едно нещастно стечение на обстоятелствата, през 2010 г., той като министър каза: „И да ме подслушват, аз не се притеснявам, нямам от какво да се притеснявам”. Други министри, също от управлението на ГЕРБ, казаха, че са били подслушвани.
Моля Ви, господин министър, излезте тук, елате на трибуната и отговорете на този въпрос: направена ли е проверка, какво е установила тя и има ли наказани? Благодаря Ви предварително за отговора.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Чуколов.
Господин Йовчев, можете да отговорите на зададения въпрос от народния представител Десислав Чуколов.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Чуколов! Във връзка с поставения от Вас въпрос относно неправомерното използване на специални разузнавателни средства и подслушване на граждани от МВР по времето на министър Цветан Цветанов, мога да Ви информирам следното.
Под ръководството на Инспектората на МВР е извършена комплексна вътрешна проверка във вече бившата Специализирана дирекция „Оперативно-технически операции” – СДОТО. Тя е разпоредена със Заповед № 1-З-795 от 17 април 2013 г. на министъра на вътрешните работи Петя Първанова. Обхватът на проверката включва всички направления на дейност за периода 1 януари – 17 април 2013 г. За резултата от проверката е изготвена справка, регистрационен № 2-34 от 17 май 2013 г., която е докладвана на ръководството на МВР.
За допуснати системни нарушения на служебната дисциплина е предложено да бъде наложено дисциплинарно наказание, „недопускане до конкурс за израстване в категория или степен” за срок от една до три години на комисар Сергей Кацаров, който по това време е директор на СДОТО.
За неизпълнение на служебни задължения или на заповеди е предложено да бъде наложено дисциплинарно наказание „порицание” на комисар Владимир Димитров – по това време временно назначен на длъжността „директор на СДОТО”, и на комисар Владимир Кирилов – по това време заместник-директор на СДОТО. Направени са предложения за подобряване на организационно-управленската и плановата дейност в дирекцията, както и за отстраняване на установените от комплексната проверка пропуски, слабости и нарушения по отделните направления на дейност.
В изпълнение на две заповеди на бившия министър Петя Първанова от 15 април 2013 г. държавни инспектори от отдел „Контрол на управленската дейност” са включени в състава на дисциплинарно наказващи органи и са взели участие в дисциплинарни производства срещу комисар Сергей Кацаров и комисар Радко Димитров – по това време началник на Отдел ІV в СДОТО. За комисар Радко Димитров в дисциплинарно следствения орган са постъпили предварителни данни, че на 28 март 2013 г. е унищожил записката и изтрил данните от картите на автомобил със специализирана техника. И двете дисциплинарни производства са водени за нарушения, за които се налага дисциплинарно наказание „уволнение”. И двете производства са прекратени през месец май по предложение на дисциплинарно разследващия орган, като само на комисар Кацаров е наложено наказание „порицание”. След прекратяване на дисциплинарните производства комисар Кацаров и комисар Димитров са напуснали системата на МВР.
Срещу двамата са образувани и досъдебни производства. Досъдебното производство в Република България се осъществява по реда на Наказателнопроцесуалния кодекс и информация за хода би могъл да предостави единствено компетентният орган, който е съответният наблюдаващ прокурор. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Господин Йовчев, благодаря Ви за отговора.
Господин Чуколов, заповядайте за реплика към отговора на вицепремиера.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ (Атака): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Стана ясно – чу се от тази трибуна, че по времето на министър Цветан Цветанов се е подслушвало. (Реплики от ГЕРБ.) Щом има наказания, те не са за други нарушения, а за подслушванията. Припомням, че въпросът е за това.
Припомням защо от ГЕРБ провалихте заседанието миналата седмица – просто за да спечелите още няколко дни тази истина да не бъде чута.
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: Как го разбра?!
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ: Сега господин Цветанов го няма в залата, сигурно слуша по телевизията. (Реплики от ГЕРБ.)
Да Ви припомня обаче какво пише в Закона за специалните разузнавателни средства.
„Чл. 34а. Контрол върху прилагането и използването на специалните разузнавателни средства се осъществява от:
- министъра на вътрешните работи, когато специалните разузнавателни средства се прилагат и използват от структурите на Министерството на вътрешните работи.”
Сега ще Ви припомня какво беше казал господин Цветанов малко по-рано тази година: „Ще се оттегля от политиката, ако се докаже, че по времето на моето управление е подслушвано.”
Господин Цветанов, оттеглете се от политиката. (Реплики от народния представител Цецка Цачева. Смях, оживление, ръкопляскания от КБ и „Атака”.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Господин вицепремиер, заповядайте за дуплика. Не желаете.
Следващият въпрос към господин Йовчев е зададен от народния представител Георги Андреев и е относно евентуални заплахи за живота на бившия заместник министър-председател и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Господин Андреев, заповядайте да развиете Вашия въпрос.
ГЕОРГИ АНДРЕЕВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин вицепремиер, уважаеми колеги! Уважаеми господин вицепремиер, през последните месеци се появиха публикации в медиите, че охраната на бившия вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов струва на българските данъкоплатци около 40 хил. лв. на месец. При това вече над половин година той не заема същите длъжности.
На 5 и 6 септември 2013 г. господин Цветанов беше забелязан в град Варна на мероприятие на Политическа партия ГЕРБ с многобройна охрана, която по принцип би трябвало да се ползва от държавните мъже – Президента на републиката и министър председателя.
Моля да ми отговорите във връзка с това каква информация има в МВР относно заплахите за живота на господин Цветан Цветанов, която налага все още тази охрана?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Андреев.
Уважаеми господин вицепремиер, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Андреев! Във връзка с отправения от Вас въпрос Ви уведомявам, че е извършена обстойна проверка във всички компетентни структури на Министерството на вътрешните работи относно заплахи за живота на бившия вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Проверката обхваща всички 28 областни дирекции на МВР в страната, главните дирекции „Национална полиция” и „Гранична полиция”, както и бившата Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”, която е прехвърлена към Държавна агенция „Национална сигурност”.
В Министерството на вътрешните работи системно постъпват много и различни сигнали за лица, заемащи висши държавни длъжности, по които структурите на ведомството извършват необходимите проверки, в това число във взаимодействие с други служби от сектора „Сигурност и обществен ред”. В голямата си част сигналите са неточни, не съдържат конкретика и често пъти са подавани от ненадеждни източници.
По отношение на зададения от Вас въпрос, след извършена проверка се установи, че подобни сигнали са постъпили в четири областни дирекции на МВР, а именно Благоевград, София област, Варна и Ловеч.
В Областна дирекция на МВР – Благоевград, на 25 април 2013 г. на телефон 112 е получен сигнал за едновременно отправени закани за убийство на бившия министър на вътрешните работи господин Цветан Цветанов и бившия премиер господин Бойко Борисов. Заканите идват от две анонимни обаждания от един и същи мобилен телефон на територията на Благоевградска област. По сигнала започват работа служители в сектора „Противодействие на криминалната престъпност” от областната дирекция. Установена е самоличността на лицето, което използва мобилния телефон – 54 годишен мъж, живеещ в село Долно Българчево, община Благоевград. Мъжът е задържан на територията на същото село. С оглед здравословното му състояние лицето е настанено в специализирано психиатрично отделение в Благоевград. Мъжът е подписал писмено съгласие за доброволно лечение и към момента това лечение продължава в Центъра за психично здраве, Благоевград.
В Областната дирекция на МВР в София област на 28 февруари 2013 г. е получена информация за отправени закани за лична саморазправа с бившия вътрешен министър Цветан Цветанов от страна на две лица. На 1 март информацията е пренасочена за проверка към бившата Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”. Според тази информация на 20 февруари вечерта в Курортен комплекс „Боровец” е организирано парти по повод оставката на българското правителство с министър председателя Бойко Борисов. На партито присъствали пет лица от град Самоков, някои от тях – криминално проявени. С напредването на вечерта две от лицата са отправяли многократно вербални закани за лична саморазправа с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. При отправяне на тези закани лицата не са конкретизирали начина и времето на извършване на саморазправата.
От проверката, направена от бившата ГДБОП, не са придобити конкретни данни, потвърждаващи първоначалната информация.
На 13 февруари 2013 г. в районния център на телефон 112 във Варна е получен сигнал за, цитирам дословно: „поставена бомба на Цветан Цветанов”. След незабавно проведени оперативно издирвателни мероприятия е задържано лицето, което се е обадило по телефона – 38-годишен мъж. Сигналът не е потвърден. Мъжът е пояснил, че причина за обаждането са проблеми с регистрация на закупен от него личен автомобил „Хюндай Лантра”. По случая е образувано бързо полицейско производство, а материалите са докладвани в Районна прокуратура – Варна. На лицето е наложена присъда – глоба в размер на 1000 лв.
На 28 ноември 2012 г. от телефон 112 в оперативната дежурна част на Районно управление на полицията в Ловеч е получен сигнал за поставено самоделно взривно устройство в дома на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. Сигналът не е потвърден. Установен е извършителят на обаждането – 60-годишен мъж. Образувано е досъдебно производство, а на лицето е повдигнато обвинение по чл. 326 от Наказателния кодекс.
В заключение, господин Андреев, в резултат на извършените проверки и последвалите процесуално-следствени действия мога да Ви уверя, че случаите със заплахи за живота на бившия вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов, които са проверявани в структурите на МВР и ДАНС, или са приключени от съответните органи, или по тях няма конкретни данни, потвърждаващи първоначалната информация. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев.
Заповядайте, господин Андреев, за реплика.
ГЕОРГИ АНДРЕЕВ (КБ): Уважаеми господин вицепремиер, в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред беше изслушан по тази тема генерал Коджейков. Генерал Коджейков обясни на комисията методиката на определяне необходимостта от охрана и степента на охрана. Тогава генерал Коджейков наистина изтъкна някои от фактите и то само един факт, че в заведение в Боровец при банкет, който е проведен там, оперативен работник е получил информация относно заплаха за живота на вътрешния министър. Преди малко разбрах от Вас, че има още няколко такива сигнали, един от тях е в Ловеч за заложена бомба в дома на министър Цветанов. В кой дом, господин вицепремиер? Господин Цветанов има шест апартамента. (Реплики от ГЕРБ.) Искам нещо да кажа, недейте да ме прекъсвате.
Охраната на господин Цветанов струва на година половин милион лева – половин милион лева на българските данъкоплатци. При сигналите, които Вие в момента прочетохте, получени в органите на МВР, според мен това е несериозно. Още по-малко, че на самото изслушване, където е взето решение за поставянето на охраната на господин Цветанов, това изслушване е при главния секретар. Изслушването се провежда в присъствието на тогавашния директор на ГДБОП господин Флоров и на директора на ДАНС –хора, подчинени по това време на господин Цветанов. Смятам, че наистина трябва да се извърши проверка на тези данни. Ако тези данни в момента са несериозни, както изнесохте в момента получените сигнали, смятам, че охраната би трябвало да се снеме. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Андреев.
Господин Йовчев, заповядайте за дуплика по повод направената реплика от задаващия въпроса господин Андреев.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Андреев, ще бъда съвсем кратък, подкрепям това, което казвате. Може би е необходимо да бъде свикана комисията, която взема това решение в Националната служба за охрана, и да преосмисли като цяло по какъв начин разпределя и управлява силите и средствата си. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев.
Следва питане от народните представители Екатерина Заякова и Янаки Стоилов относно политиката на Министерството на вътрешните работи за противодействие на масовите и ненаказани престъпни посегателства върху частната собственост на българските граждани. Питането отново е към вицепремиера господин Йовчев.
Заповядайте, госпожо Заякова, да развиете Вашето питане.
ЕКАТЕРИНА ЗАЯКОВА (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин вицепремиер! В качеството ни на народни представители в многобройните срещи с гражданите, както и в приемните, редица хора се обърнаха с идентични оплаквания, касаещи посегателства върху собствеността им – движима и недвижима.
Като особено наболял се откроява проблемът за посегателствата и проявите на откровен вандализъм върху недвижимото имущество на българските граждани предимно в по-малките населени места. Жителите им буквално са доведени до пълно отчаяние и безсилие да се справят с този проблем, както и съвсем основателен страх за опазване на покъщнината и малкото собствена продукция, която произвеждат за собствената си прехрана. Ежедневие са взломяването и ограбването на селските и крайградски къщи и вилни имоти. В много от случаите са съпроводени с посегателства и върху живота им, честта им, достойнството им, особено касаещо самотните възрастни хора. Това положение съществува доста дълъг период от време. Известно е, че медиите почти се превръщат в сводки на МВР, всеки ден се съдържат цели страници, изнасящи такива случаи, които все повече се задълбочават с темпа на влошаване на икономическите показатели и ширещата се безработица.
Подобно явление на драстично нарушение на основни права считам, че вече е абсолютно недопустимо за една държава като България – членка на Европейския съюз. Мисля, че няма да сгреша, ако изразя становището, което обхваща обществото, за бездействието на компетентните органи, на реда и на прокуратурата и го определят като престъпност, тъй като по този начин, по конклудентен, мълчалив начин, се насърчава гореописаната престъпност против собствеността и личността на гражданите. Много хора вече дори се отказват да подават жалби и сигнали.
Ще си позволя само един пример, който е емблематичен в това отношение. В приемната се обърнаха семейство Ламбови от Русе – баща и дъщеря, които притежават една хубава, голяма вилна къща, в която са пребивавали лятно време спокойно, с децата. Сега буквално е разкостена. В тази връзка те са подали над 22 жалби за един кратък период от време, без никакъв резултат. Не са получили нужната подкрепа не само от органите на МВР, но и съответно никакъв отговор от отправените от тях в тази връзка жалби и към председателя на Четиридесет и първото Народно събрание, и към бившия министър-председател, и към бившия министър на вътрешните работи, като оправданието им е, че никой от сезираните институции не е откликнал и не е направил нужното за решаване на този проблем. За съжаление, както казах, той е емблематичен и такива са стотици случаи в цялата страна.
Въпросът е: какви нови мерки възнамерявате да предприемете за спешна и ефективна защита на правата на българските граждани, за да не се допускат повече такива несанкционирани посегателства върху собствеността, живота, здравето и честта им?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Заякова.
Заповядайте, уважаеми господин Йовчев, да отговорите на питането на народните представители.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Заякова, уважаеми господин Стоилов, във връзка с отправеното от Вас питане относно политиката на МВР за противодействие на масовите и ненаказани престъпни посегателства върху частната собственост на български граждани, искам да Ви уверя, че напълно споделям Вашите притеснения и опасения от все още сериозния проблем с така наречената битова престъпност в България. Разбирам и тревогите на българските граждани, които се обръщат към Вас, народните представители, с надежда за помощ и подкрепа.
Наскоро аз самият имах възможността да видя и усетя отчаянието и страха за малкото останало имущество на жертвите на битова престъпност в един от най-засегнатите райони – Врачанският. За съжаление, за една година официално регистрираните случаи на посегателство върху частна собственост на гражданите са около 130 хиляди. Реално обаче те са много повече, което превръща битовата престъпност от проблем в заплаха за националната сигурност.
В същото време сред основните задачи на МВР са както противодействието на тежката престъпност и опазването на живота, здравето и честта на българските граждани, така също и опазването на тяхното имущество. Затова една от първите стъпки, която предприе новото ръководство на МВР, бе подготовката на конкретни мерки за противодействие на масовите посегателства срещу собствеността на българските граждани.
Тези мерки, които вече се осъществяват, са следните.
Първо, ефективно планиране на патрулно-постовата дейност в МВР чрез съсредоточаване на ресурса там, където наистина са необходими – на местата с концентрация на престъпната дейност. Или, иначе казано, полицаят да бъде там, където има нужда от него, а в отдалечените населени места да се съкрати времето за реакция при подаване на сигнал за кражба.
Създадена е организация за ефективно прилагане на интерактивната карта на престъпността в страната. От месец юли на основата на тази интерактивна карта се осъществява ефективно използване на нарядите и оптимално планиране на маршрутите им както през деня, така и през нощта. Основната цел на създадената нова организация е разпределение на патрулите и униформените служители спрямо времето и мястото на концентрация на престъпната дейност.
Поетапно се въвежда текущ контрол на патрулно-постовата дейност посредством създадена GPS система за контрол на автомобилните патрули.
Осъществява се функционален и организационен контрол от ръководителите на териториалните структури и Инспектората на МВР. В момента е създадена организация и се очаква от всеки от директорите на областните структури да прилага на място тези мерки, като в работата си е подложен на системен контрол.
Въведе се планиране на оперативно-издирвателната дейност на основата на системен анализ на средата за сигурност.
Приоритизиране на целите – на основата на анализа на средата за сигурност се определят заплахите, както и лицата, и организираните носители на такива заплахи.
Въведен е и контрол на оперативно-издирвателната дейност, осъществяван от различните ръководни нива на оперативните структури в МВР.
Изготвен е анализ на ефективността от дейността на структурите на МВР за противодействие на престъпността, включително и на посегателствата срещу имущество на гражданите.
Въведоха се критерии и измерими показатели за ефективността от извършената оперативно-издирвателна, охранителна дейност и дейността по разследване, на основата на които ще се направи оценка на резултатността на структурите на Министерството на вътрешните работи.
Структурите и щатът на областните дирекции на МВР се привеждат в съответствие със средата за сигурност в конкретната област. Това се прави съобразно актуалното състояние, свързано с демографската характеристика и оперативната обстановка на обслужващата територия. По този начин реално ще бъдат увеличени човешките и техническите ресурси за противодействие на битовата престъпност.
Като форма на помощ и подкрепа от гражданското общество за справяне с битовата престъпност в Проектозакона за МВР е предвиден институтът на извънщатния служител. Неговото въвеждане ще допринесе за повишаване на сигурността в съответния регион и в по-отдалечените населени места. Този модел успешно е прилаган в страни, като Великобритания, Съединените Щати, Израел – ефективността в някои от тях е довела до намаляването на битовата престъпност до 80%.
На областните дирекции на МВР е поставена задача значително да подобрят взаимодействието си с общините и представители на местната власт в борбата с посегателствата срещу собствеността на хората.
Не на последно място, МВР активно търси и ще разчита на партньорство с частните охранителни фирми, тъй като тяхната дейност е пряко свързана със сигурността на гражданите.
В заключение, в отговор на Вашето питане мога да Ви информирам, че на проведеното национално съвещание на ръководството на МВР, както и на проведените по-рано четири регионални съвещания в страната изрично e изведено като основен приоритет в дейността на цялото ведомство противодействието на така наречената „битова престъпност”.
Очакванията на ръководството на МВР са така предложените мерки да дадат положителни резултати в период от два до три месеца. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев.
Уважаеми господин Стоилов, имате две минути да зададете два уточняващи въпроса.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Господин министър, благодарим за информацията.
Бихте ли могли да разширите с данни, за период от последните пет години, за общия брой посегателства срещу домове и вилни имоти на граждани, за да преценим ефективността на работата на отделните органи на полицията, на прокуратурата и на МВР? Би било добре да се каже за колко от тях са установени извършителите, срещу колко от тях има повдигнати обвинения и колко са в съдебна фаза.
Ако в момента нямате възможност с конкретни числа да отговорите на тези въпроси, бихте могли писмено да ни предоставите допълнително някои от тях.
Вие отбелязахте – това е другият ми въпрос, че МВР се опитва да взаимодейства по-добре с общините, с фирми, които осъществяват охранителна дейност. Към това бих могъл да добавя, че вече има опити за самоорганизация на гражданите, особено в някои малки населени места.
Смятате ли за уместно нормативно да се съчетае капацитетът на Министерството на вътрешните работи с други форми за предотвратяване на престъпления срещу имуществото на граждани? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Стоилов.
Господин Йовчев, заповядайте да отговорите на допълнителните въпроси, които бяха поставени.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоилов, на първия въпрос – наистина към момента не разполагам с такава статистика. Поемам ангажимент да я изготвя и да Ви я предоставя.
На втория въпрос отговорът ми е категорично „да”. Мисля, че такива форми са успешни. Именно с въвеждането на статута на извънщатния служител смятаме да направим връзката; да съумеем да използваме именно такива форми и възможността за по-активно сътрудничество с гражданското общество. Определено считам, че в тази посока има много потенциал и ще работим. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин вицепремиер.
Желаете ли да изразите отношение към отговора на допълнителните въпроси? Да.
Заповядайте, господин Стоилов.
ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Госпожо председател, господин министър, уважаеми колеги! Ние много добре разбираме, че предотвратяването и намаляването на престъпността далеч не зависи само от усилията на Министерството на вътрешните работи. Но Ви предлагаме, като вицепремиер и като ръководител, който пряко отговаря за тази дейност, да ангажирате в много по-голяма степен и част от другите институции.
Например от Парламентарната група на Коалиция за България твърде много залагаме на повишаване на социалната роля на училището, защото ако там бъдат осъществени по-активни дейности, това може да съдейства за цялостно намаляване на тази среда, която през последните години въвлича включително непълнолетни в престъпна дейност.
Също така смятаме, че мерките за решаване на икономическите и социалните проблеми, и увеличаване на заетостта са косвен фактор, който би намалил тези вече все по-брутални и масови прояви от престъпен характер.
Да не говорим, че освен случаите, за които става дума и които засягат най-голям брой граждани, има и организирани дейности, които служат за преразпределение на бизнеса. Например имаше редица умишлени палежи във Врачанска област, без по тях засега да виждаме някакви особени резултати. Това е вероятно повод за отделни въпроси или питания – как държавата противодейства в този сектор.
Също така смятаме, че не бива да се намалява собственият капацитет на МВР чрез една от заявените мерки, например за закриването на сигнално-охранителната дейност, защото това обслужва главно повече български граждани, които нямат големи финансови възможности и мисля, че трябва да се преосмисли едно такова намерение.
Не на последно място по важност, смятам, че Вие трябва да направите допълнителни проверки в регионалните дирекции за резултатите, които се показват, така че вероятно трябва и по-активни действия в тази посока, за да могат хората, които ръководят цялостната дейност в общините и в регионите, да отговарят на изискванията и със своите резултати да оправдават позициите, които заемат. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Стоилов.
Нямате възможност в рамките на тази процедура (обръща се към заместник министър-председателя господин Йовчев) – можете да използвате времето, което има всеки министър, дошъл на парламентарния контрол, да говори от парламентарната трибуна, но ще го направите след малко, защото сега ще зададе въпроса си народният представител Теодора Георгиева – относно предприетите мерки за сигурност за началото на новата академична 2013-2014 г.
Заповядайте, госпожо Георгиева.
ТЕОДОРА ГЕОРГИЕВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми господин вицепремиер, уважаеми колеги! Уважаеми господин Йовчев, във връзка със започването на новия академичен сезон и със заявките на правителството в сектор „Сигурност” бих искала да Ви попитам: какви мерки за сигурност са предприети в близост до висшите учебни заведения, както и за обезпечаването на нормалния живот на студентите?
Предвиждат ли се по-засилени мерки в Студентския град, където са повечето висши учебни заведения в София и техните общежития, за новата академична 2013-2014 г.?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Георгиева.
Заповядайте, господин вицепремиер, да отговорите на питането на народния представител.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо Георгиева! В отговор на Вашето питане относно предприетите мерки за сигурност в началото на новата академична 2013-2014 г. мога да Ви информирам следното.
Структурата на Министерството на вътрешните работи, която е пряко ангажирана с противодействие на престъпността и обезпечаване на обществения ред в столичния град, е Столичната дирекция на вътрешните работи. Нейните служители осъществяват всекидневен контрол за сигурността в София, в това число и в Студентски град. На фона на останалите столични общини, Студентски град има специфичен облик. Той се дължи както на динамичните миграционни процеси, така и на факта, че там са съсредоточени повечето от висшите учебни заведения в София. Различието в обстановката се допълва и от наличието на едни от най-атрактивните питейни увеселителни заведения в града, посещавани предимно от студентите. През последните години в района на Студентски град бяха регистрирани единични инциденти с потърпевши млади хора, което засили обществената чувствителност към мерките и правоохранителните органи за гарантиране спокойствието и сигурността на жителите на София.
За превенцията на посегателства срещу личността и собствеността на гражданите, разпространението на наркотични и упойващи вещества, сексуална експлоатация, шофиране след употреба на алкохол и за осъществяване на контрол върху посещението на малолетни и непълнолетни в питейните и увеселителните заведения след 22,00 ч. на територията на Студентски град, приоритетно се планират и провеждат специализирани полицейски операции с участие на служители от охранителния и оперативния състав на Седмо управление на СДВР.
През деня униформени служители извършват постоянен обход на територията, на която са разположени висшите учебни заведения. Част от засиленото полицейско присъствие в Студентски град се осъществява чрез взаимодействие с екипи на Дирекция „Специализирани полицейски сили”. В тъмната част на денонощието по улиците патрулират два полицейски автомобила. Единият екип е локализиран на ул. „Атанас Манчев” – едно от местата с концентрация на нощни заведения.
Част от превантивната дейност на полицията е контролът, осъществяван в съответствие със Закона за частната охранителна дейност. От началото на месец септември до момента са проверени 23 от общо 47 обекта в Студентски общежития, разположени на територията на Студентски град.
Актуална и утвърдена практика през последните години е провеждането на работни срещи от полицейските служители с управителите на частните охранителни фирми и звена за самоохрана. На тях се обсъждат проблеми, свързани с осъществяваната охранителна дейност, и се набелязват мерки за гарантиране сигурността на гражданите. Осъществява се и координация с органите на местното самоуправление, ръководствата на висшите учебни заведения, неправителствените организации и други.
В изпълнение на Стратегията „Полицията в близост до обществото” полицейските служители участват в заседания на местната Комисия за обществен ред и сигурност. По време на провежданите заседания са предоставят данни за състоянието на обществения ред, доминиращите криминогенни фактори, по-характерните престъпления и предприетите мерки за гарантиране сигурността в региона. Висши учебни заведения в столицата има и на територията на Първо, Четвърто и Шесто районни управления на полицията. Районите около учебните заведения са включени в маршрутите на движение както на автомобилните патрули, така и на пешите патрули. Полицейски служители вече са провели срещи с ръководствата на университетите и охранителните фирми, по време на които са обсъдени мерки за сигурност, с които да се гарантира спокойна обстановка в районите около висшите учебни заведения и техните общежития през новата академична учебна година.
В заключение и в отговор на Вашето питане, госпожо Георгиева, бих искал да Ви уверя, че ще продължи изпълнението на всички мерки за осигуряване сигурността на гражданите, предприемани през минали години и доказали своята ефективност. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, господин Йовчев.
Госпожо Георгиева, можете да зададете два уточняващи въпроса в рамките на процедурата по питане.
ТЕОДОРА ГЕОРГИЕВА (ГЕРБ): Господин Йовчев, искам да Ви попитам: в превантивен аспект предприемат ли се съвместни мерки с ръководствата на висшите учебни заведения на територията на Студентски град и с ръководния екип на община Студентска? Във Вашия отговор Вие казахте, че е имало такива срещи. Ако можете, да дадете по-точна информация и по принцип какви мерки се предвиждат и какво ще предприемете оттук нататък заедно с ръководствата на висшите учебни заведения? Ние много добре знаем, че повечето общежития на тези висши учебни заведения са на територията на Студентски град и са под ръководството на ръководителите на тези висши учебни заведения.
Вторият ми въпрос е: предвиждате ли увеличаване на патрулните коли в района? Ако е така – от кога и колко? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, госпожо Георгиева.
Заповядайте, господин Йовчев, да отговорите на поставените въпроси.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Георгиева, на първия Ви въпрос – да, наистина са проведени и се провеждат такива регулярни срещи. На тях полицейските служители информират каква е актуалната обстановка и инструктират ръководителите на учебните заведения върху какво трябва да наблегнат при организиране на охраната на съответните места. Тези указания са различни в зависимост от промяната в обстановката. В сегашната обстановка, вземайки предвид всички обстоятелства, мога да Ви уверя, че те са издали съответните разпореждания, за да се осигури необходимата сигурност на тези учебни заведения.
По втория въпрос – към момента няма обстоятелства, които да налагат увеличаване на патрулните автомобили. Искам да Ви уверя, че ако се появят такива обстоятелства, това ще бъде извършено незабавно. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, господин Йовчев.
Госпожо Георгиева, можете да изразите отношение към отговора на вицепремиера.
ТЕОДОРА ГЕОРГИЕВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Йовчев, ще Ви помоля в писмен вид да ми представите какви мерки и какви указания се дават на тези висши учебни заведения. Особено ме интересуват мерките за сигурност за общежитията, защото тази тема непрекъснато всяка година излиза на дневен ред, когато не дай си Боже в района стане някакъв инцидент. Тогава се сещаме и всички говорим по тази тема, мислим за мерките за сигурност, като се говори едно и също нещо.
Затова не случайно в началото на академичния сезон Ви зададох този въпрос, защото искам да знам какви превантивни мерки ще бъдат предприети. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, госпожо Георгиева.
Следва отговор на въпрос на народния представител Станислав Иванов относно мерки за безопасно протичане на образователния процес в Национално средно общообразователно училище – София, и Целодневна детска градина № 72.
Заповядайте, господин Иванов.
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги! Уважаеми господин Йовчев, моят въпрос е продиктуван от актуалната обстановка в страната, която е свързана с бежанците, които ежедневно пристигат в нашата страна. Притесненията, които се пораждат в района, от който аз съм избран, са притеснения по принцип на българските граждани, защото съществува усещане за липса на информация. Надявам се, че в момента Вие ще разубедите това усещане в мен и в българските граждани, в жителите на районите, където има такива домове. Там се случват редица събития, които нямат отговори. Постъпват жалби от обитателите на тези домове. Никой не знае отговорено ли е на тези жалби, вземат ли се мерки по тях.
От друга страна, разбираме, че в някои от общежитията има нерегистрирани чужденци, което ги лишава от редица услуги, които могат да ползват в нашата държава, а така също този факт поражда притеснения, защото ако те не са регистрирани, ние не знаем какви са те. Не знаем до какво може да доведе тяхното присъствие.
Пак казвам, всички тези проблеми раждат ред притеснения в нас.
Основният ми въпрос в момента към Вас е: какви мерки предприемате, за да гарантирате безопасността и здравето на учениците от Националното средно общообразователно училище – София, и на децата от детската градина, което се намира близо до дома в Овча купел, както и за протичането на нормален учебен процес? Защото аз лично съм посещавал и учебното заведение, и детската градина. Бил съм свидетел как се разхождат безпрепятствено обитателите на общежитието, вземат топките на децата от училището, за да могат да ритат футбол с тях. Принуждават ги към това. Оказа се, че обитатели на дома са хвърляли камъни в детската градина по българските деца, които са в тази градина.
Предполагам, че Вие сте запознат с всички тези неща и те не са новост за Вас. Защото ако е обратно, то всички притеснения в нас се потвърждават и това говори за непрофесионално отношение към този толкова сериозен въпрос в момента.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, господин Иванов.
Заповядайте, господин Йовчев, да отговорите на въпроса на народния представител Светослав Иванов.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, във връзка с поставения от Вас въпрос относно предприетите мерки за безопасно протичане на образователния процес в Национално средно общообразователно училище „София” и 72-ра Целодневна детска градина в жк „Овча купел” на столичната улица „Монтевидео” 21 Ви информирам следното.
Във връзка с увеличения бежански поток и настаняването на бежанци в центровете за временно настаняване на територията на Столичната община, МВР е създало необходимата организация за минимизиране на рисковете и заплахите за населението на общината. За тази организация и конкретните мерки кметът на София госпожа Йорданка Фандъкова е уведомена с писмо от 23 септември 2013 г., подписано от заместник-министъра на вътрешните работи господин Васил Маринов.
По комплекс от критерии е създадена организация за оценка на степента на риска и за минимизиране на всички рискове за населението на Столичната община. Според предприетите мерки вътрешният ред и охраната в новоразкритите центрове за бежанци се осигуряват от служители на Министерството на вътрешните работи. Охраната на външния периметър се осигурява от компетентното районно управление на полицията.
Преди да бъдат настанени в центровете за бежанци, всички лица са обект на първоначален медицински преглед. За обезпечаване сигурността в районите около центровете за бежанци СДВР използва три пъти повече полицейски сили.
В непосредствена близост до Националното средно общообразователно училище „София” и до 72-ра Целодневна детска градина, за които е и Вашият въпрос, са разположени сградите на общежитието на Държавната агенция за бежанците. За охраната, контрола и безопасността на двете учебни заведения, както и на сградите на агенцията, отговарят частни охранителни фирми.
Данните от статистиката на престъпността засега не отчитат ръст на извършените криминални деяния в района на Национално средно общообразователно училище „София” и 72-ра Целодневна детска градина. Въпреки това, там също е засилено полицейското присъствие. Проведени са срещи, включително преди началото на учебната година и са дадени разпореждания на частните охранителни фирми да повишат мерките за сигурност. Не на последно място, охраната е увеличена и с допълнителни сили на Общинска полиция.
На ръководителите на двете учебни заведения, на агенцията и на частните охранителни фирми са дадени указания за строг контрол на пропусквателния режим, да не допускат паркирането на моторни превозни средства близо до учебните заведения и да наблюдават с повишено внимание за лица със съмнително поведение. Училището и детската градина са включени в охраняваната територия от служителите на Шесто РПУ на полицията в София. Осигурено е допълнително присъствие на полицейски служители в пиковите часове на деня. За вътрешната охрана на сградите на общежитието на Държавната агенция за бежанците отговарят 35 служители на частна охранителна фирма, които работят на сменен режим. На началника на охраната са дадени указания за повишаване на мерките за сигурност. Външната охрана е осигурена с полицейски сили от сектор „Общинска полиция” – СДВР. Поставена им е персонална задача за гарантиране на обществения ред в района и недопускане на престъпления.
При изпълнение на служебните си задължения полицейският състав провежда беседи със собствените си управители или с други отговорни лица с цел събиране и систематизиране на информация за лица, представляващи интерес за органите на Министерството на вътрешните работи.
Искам да внеса и едно уточнение, тъй като Вие разширихте Вашия въпрос. По закон местата за настаняване на бежанци – на лица, потърсили закрила, са от открит тип и ние не можем да променим това. Няма нерегистрирани чужденци. Искам да Ви кажа, че в момента със създадената организация, с въвеждането на Временния разпределителен център в Елхово до голяма степен минимизираме всички рискове. Във Временния разпределителен център има медицински екипи, които извършват на първо време преглед на лицата и при необходимост се оказва медицинска помощ преди да бъдат настанени в такива места, включително има и готовност за ваксиниране. Също така заедно с другите специални служби има и екипи на Държавна агенция „Национална сигурност”, които по набор от критерии, разработена методика изследват в местата за настаняване да не попаднат хора, за които има съмнение, че принадлежат към терористични организации или са членове на екстремистки групи. От тази гледна точка искам да Ви уверя, че в момента се прави абсолютно всичко възможно.
Споделям Вашите опасения и притесненията на гражданите. В ситуация, свързана със засилен бежански поток, не можем да кажем, че няма рискове за населението. Искам още веднъж да Ви уверя, че правим абсолютно всичко възможно тези рискове да бъдат сведени до приемливи за обществото нива и ще продължим активно да работим в тази посока. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев.
Господин Иванов, заповядайте за реплика към отговора на господин вицепремиера.
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, госпожо председател.
Уважаеми колеги! Уважаеми господин Йовчев, благодаря за отговора Ви по този така важен въпрос.
Наистина може би се вземат мерки, но в обществото има усещане за незащитеност. Между другото, в много ежедневници наскоро се изнесе информация, че в квартал „Овча купел” има вечерен час. Знаете ли защо е този вечерен час? Защото в 22,00 ч. трябва да бъде заключено това общежитие и да бъдат преброявани обитателите му, а това нещо не се прави и хората са по улиците. Може би Вашите подчинени Ви докладват, че са взели мерки и изпълняват мерките, но явно тези мерки не са достатъчни. Пак казвам – в обществото има чувство на незащитеност.
Ако говорим за това какви мерки се приемат, основните мерки, които са предприети, са мерки, предприети от Столичната община. В детската градина има видеонаблюдение.
В деня, когато беше напрежението с хвърлени камъни в детската градина, аз бях на мястото. Установихме, че едната камера я няма и веднага проблемът беше отстранен.
В тази връзка искам да Ви попитам: Вие бихте ли се ангажирали в Национално средно общообразователно училище „София”, което е към Министерството на образованието, не е към Столичната община, да бъде изградено такова видеонаблюдение? Нека се сложи ограда на това училище, за да не може пребиваващите в това общежитие ежедневно да са сред децата.
Няма нищо лошо – да, те са дошли в нашата държава, потърсили са помощ. Ние не можем да им обърнем гръб. Нека обаче да спазваме правилата, нека да гарантираме на нашето общество спокойствие, изпълнявайки всички законови мерки, които Вие сте длъжни да изпълните. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Иванов.
Заповядайте, господин Йовчев за дуплика.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председателс, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Иванов, още веднъж искам да Ви уверя, че ще направим всичко необходимо, за да гарантираме сигурността на българските граждани.
Ще взема предвид всички Ваши препоръки, които отправихте, и се ангажирам, че ако е възможно нещо да бъде направено и подобрено, то ще бъде направено. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев.
Следващият въпрос е зададен от петима народни представители от ГЕРБ: Красимир Ципов, Любомир Христов, Евгени Стоев, Веселин Вучков, Мирослав Петков относно очертаваща се тенденция за завишаване на жалбите на граждани срещу служители на МВР за превишаване на правомощията им.
Господин Стоев, заповядайте да развиете въпроса.
ЕВГЕНИ СТОЕВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги народни представители, господин вицепремиер, госпожо министър! През последните няколко месеца ясно се очертава тенденция за завишаване на жалбите на граждани срещу служителите на МВР за превишаване на правомощията им чрез използване на физическа сила и помощни средства, за което могат да се посочат няколко фрапиращи примера, станали обществено достояние, включително и чрез медиите.
Разбира се, сред множеството примери не може да се пропусне и нощта на „белия автобус”, когато след злощастния опит с този автобус да бъдат изведени от сградата на Народното събрание министри, народни представители, служители от администрацията на Парламента, журналисти и други, полицията използва физическа сила и помощни средства, без да има каквато и да е необходимост, в нарушение на изискванията на Закона за МВР.
Вие самият изрично потвърдихте, че след извършената проверка, възложена от прокуратурата, има наказан само един служител, а всички видяха по различните електронните медии, че става дума за много повече от един служител, но явно няма как да бъдат разпознати, тъй като в нарушение на всички правила имаше служители, които носеха маска, а не полицейски знак, за да бъдат разпознаваеми.
На 20 септември тази година в репортаж по една от националните телевизии двама млади хора – момче и момиче на 26 и 25 години, се оплакват, че през нощта на 14 септември служители на Първо РПУ на СДВР са ги били и арестували неправомерно. Единият от младите хора заяви, че прибирайки се по булеварда пред Първо РПУ на полицията е закачил чистачка на микробус, паркиран пред сградата, след което трима полицаи са го задържали за 24 часа за хулиганско поведение, употребявайки ненужно сила, включително и към останалите млади хора, придружавали младежа, и към които са били отправени груби и цинични изрази, които не могат да се цитират от тази трибуна.
На 22 септември – Денят на независимостта на България, бе опорочен и националният празник, като изключително грубо се погазиха Конституцията и законите на страната – по един безпрецедентен начин служители на полицията са си позволили да късат плакати и да блъскат граждани, които са заявили своята позиция за оставка на правителството.
Като народен представител от Великотърновски избирателен район ще кажа само някои конкретни факти от честването на Деня на независимостта, а именно че хора – те са шест човека: Калоян Йорданов, Радомир Данков, Олга Дорева, Катерина Милушева, Силвия Йорданова и Любомир Марков казват, че след като са издигнали въпросните плакати около 19,30 ч. на площад „Цар Асен І”, за отрицателно време двама униформени и три анонимни лица, един от които представящ се за цивилен полицай от Криминална полиция, са отишли при тях, скъсали са плакатите и са започнали да ги изблъскват извън мястото, където са застанали. Шестимата са поискали полицаите да се легитимират, но те категорично отказали, въпреки че според Закона за МВР са длъжни да го направят. Служителите на реда дори заставили със заплахи момиче и момче, които са стояли наблизо да снимат, да махнат телефоните си, за да не могат да заснемат случващото се. След като са били брутално и арогантно изблъскани, блюстителите на реда и новите тайни агенти на старата Държавна сигурност са изчезнали в тълпата ... (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Понеже нямам време, от случващото се, искам да Ви задам въпрос:
Господин министър, на какво основание служители на МВР са предприели употреба на физическа сила и помощни средства в горепосочения случай и предприети ли са действия да бъдат проверени и наказани отговорните служители? Има ли тенденция за превишаване на полицейски правомощия, както и какви спешни мерки са набелязани да бъдат осъществени от ръководството на министерството? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Господин Стоев, дадох Ви точно две минути плюс полагащото Ви се време да зададете въпроса.
Заповядайте, господин Йовчев, да отговорите на подробно развития въпрос.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Стоев, в отговор на поставения от Вас въпрос, който съдържа твърдения за завишаване на жалбите на граждани срещу служители на МВР за превишаване на правомощията им, мога да Ви информирам следното.
Сигналите на граждани, постъпващи в МВР, се категоризират в зависимост от характера на самия сигнал. Това става съгласно утвърдени правила за организацията на работата в МВР с предложенията и сигналите. Статистиката показва, че до момента няма увеличение на тези сигнали. През цялата 2012 г. са получени общо 84 сигнала, а от началото на тази година до 30 септември техният брой е 53. Ако сравним данните с първите три месеца на предходното правителство през 2009 г. с първите три месеца на сегашното правителство, също няма увеличение.
По конкретните случаи, цитирани във Вашия въпрос, мога да Ви предоставя следната информация.
По повод на събитията на 23 юли 2013 г. пред сградата на Народното събрание са извършени щателни проверки. В резултат на тези проверки има двама наказани служители и е образувана една проверка на прокуратурата.
По отношение на въпроса Ви по какъв начин са били облечени и каква е униформата на служителите на МВР, искам да Ви кажа, че това не е променяно от доста дълго време.
Изрично искам да отбележа, че в посочения от Вас случай за оплакване на младежи за упражнено насилие от служители на Първо районно управление на полицията в столицата, в структурите на МВР няма постъпили жалби или възражения на граждани срещу действията на полицейски служители.
На 15 септември 2013 г. около 5,10 ч. сутринта, група младежи във видимо нетрезво състояние са се движили между служебните автомобили пред сградата на районното управление. След отправена забележка от страна на полицейски служител момче и момиче на възраст около 25-26 години са започнали да ритат паркираните служебни коли. Младежът умишлено е изтръгнал и счупил задната чистачка с електронния механизъм на полицейски микробус. Нападнал е и полицейски служител, което е наложило задържането му и използването на помощни средства – белезници. Момичето също е проявило агресия – ударило е полицейски служител и е скъсало униформата му. След като не се е подчинило на полицейското разпореждане да преустанови действията си, момичето също е задържано. От задържаните са взети проби за алкохол, които са показали наличие на 1,14 промила за момичето и 0,95 промила за младежа.
В изпълнение на чл. 14, ал. 1 и 2 от Инструкция № Із-1711 от 15 септември 2009 г. на министъра на вътрешните работи лицата са запознати с основанията за задържането им. Разяснени са им правата, в това число и правото им на медицинска и правна помощ, въпреки че младежите не са получили нараняване. Същите са отказали медицинска помощ, което е отразено собственоръчно от тях в декларация, Приложение № 1 към чл. 14, ал. 2 от цитираната инструкция. По-късно през деня са им осигурени свиждания с родители и адвокат. Предстоят им в сградата на Първо районно управление не надвишава 10 часа. Освободени са в добро физическо състояние, което е отразено в специална книга с Инвентарен № 62 от 25 юли 2013 г. Материалите са докладвани в прокуратурата и по случая е образувано наказателно производство. Спрямо лицата са предявени обвинения по чл. 325 и чл. 247а от Наказателния кодекс. Наложена им е мярка за неотклонение „подписка”.
По последния цитиран от Вас случай, за който твърдите, че полицейски служители са късали плакати и са блъскали граждани във Велико Търново, е установено следното. В Областната дирекция на МВР са постъпили две писма, съдържащи твърдения за упражнено полицейско насилие по време на честванията за отбелязване на Деня на независимостта. Едното писмо е от журналистката Лора Филева от информационния сайт „Дневник”, а другото отворено писмо е от Регионалния съвет на реформаторския блок във Велико Търново. В двете писма се твърди, че на 22 септември вечерта полицейски служители са си позволили да скъсат плакати и да малтретират гражданите, издигнали плакатите.
След проверка, разпоредена от директора на дирекцията, е установено, че по време на тържественото слово на председателя на Народното събрание господин Михаил Миков на пл. „Цар Асен І” в града група млади хора издигат плакат с искане за оставка на правителството. Тези действия са посрещнати с негодувание от присъстващите граждани. За избягване на конфликт началникът на сектор „Охрана на обществения ред и териториална полиция” в Областната дирекция отправя молба към гражданите, издигнали плаката, да се изтеглят встрани. Той заявява готовност за среща с тях след приключване на мероприятието, ако имат възражения или въпроси. След няколко минути друга група от три-четири лица издига плакат със сходно съдържание. Протестиращите отново са помолени от полицейските служители да свалят плакатите, за да не се стигне до нова отрицателна реакция на останалите присъстващи граждани и да се предотврати ескалацията на напрежението.
От извършената проверка е установено, че и в двата случая във Велико Търново не са късани плакати от полицейски служители. Гражданите, издигнали плакатите, не са предявили претенции към техните действия, нито пък са изразили реакция на неодобрение. Не са установени данни спрямо тях да е упражнено насилие. До настоящия момент не са постъпвали и жалби в Областната дирекция – Велико Търново.
В заключение и в отговор на Вашия въпрос мога да Ви информирам, че и за трите конкретни случая, които сте изброили, няма подадени жалби и не са установени данни за превишаване на полицейски правомощия. Още веднъж Ви уверявам, че във всичките си действия като министър на вътрешните работи ще се ръководя и се ръководя единствено от върховенството на закона. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев, за изчерпателния отговор.
Предполагам народните представители – петима на брой, са удовлетворени.
Кой от Вас желае да направи реплика на господин министъра?
Заповядайте, господин Ципов.
КРАСИМИР ЦИПОВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаема госпожо председател, уважаеми господин вицепремиер, уважаема госпожо министър! Разбира се, че не сме удовлетворени от отговора, тъй като тенденцията от последните четири месеца показва, че българските граждани или не могат свободно да протестират, защото им се записват личните данни, за да се всява страх сред тях, или плакати с надписи „Оставка!” се късат, за да не ги видят управляващите, или се задължават да посочат политическите си пристрастия в грубо нарушение на Конституцията и законите на страната. Явно младите хора не могат да се движат свободно по улиците, тъй като ще бъдат задържани за хулиганство, ще бъдат цинично нагрубявани, даже техните родители ще благодарят на служителите, че не са сложили кокаин или канабис в чантите им. Да не говорим за това по какъв начин е въведено увеличението на зоната за сигурност около Народното събрание – блокиран е голям периметър от централната част на София, или пък как се допуска полицейски служители, охраняващи този периметър, да премахват отличителните си знаци и да не отговарят на въпроси за имената им, длъжността им и структурата, в която служат.
Също така е ясен отговорът на въпроса какво налагаше такова огромно струпване на полицейски сили за охрана в зоната за сигурност, след като протестиращите не наброяват повече от 3000 по официална статистика на министерството или какъв е законният повод по смисъла на Закона за МВР, за да бъде установена самоличността на протестиращите. Неслучайно представители на европейски институции и лидери на парламентарни фракции в Европейския парламент изразиха своята загриженост за това, което се случва в България, като съвсем категорично заявиха, че е абсурдно подобни действия, като някои от горепосочените, да се случват в техните държави. Това е нелицеприятната картина, съвсем евфемистично казано и за всичко това, което се случва, не е ясно чия е отговорността, каква е ролята на ръководството на министерството и предприема ли то решителни мерки за недопускането и наказването на подобни прояви.
По отношение на жалбите за злощастния автобус, изтече информация в медиите, че жалби са били подадени от няколко правозащитни организации. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Йовчев, имате възможност за дуплика на репликата на господин Ципов.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председателстваща, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Ципов! По отношение на коментара Ви за позицията на представители на европейски институции се ангажирам с това да Ви подготвя една справка, за да се информирате по-добре какво е отношението и какви са реакциите по отношение на действията на българската полиция, включително и на посланиците на западноевропейските страни. Те са изцяло положителни.
По отношение на внушението, което направихте за поставянето и подхвърлянето на наркотици, не мисля, че докато е това правителство, има такива случаи. Може би имате предвид някои случаи, които са станали преди това, за които съжалявам много, но не мога да Ви дам отговор и не нося отговорност.
Искам да Ви уверя в следното: за мен като министър върховенството на закона и правата и свободите на българските граждани са фундаментални принципи на демократичното общество и ще направя всичко възможно те да бъдат съхранени и опазени. Ще положа всички усилия, така че при специализираните полицейски операции да не бъдат просвани на земята български лекари и да им бъдат поставяни белезници, без да е необходимо това. Ще направя възможното, така че да не се нахлува в късните часове в домовете на български граждани и спрямо тях да бъде упражнено насилие, без да има достатъчно основание за това. Уверявам Ви също така, че ще се постарая, ще положа всички усилия специализираните полицейски операции да бъдат планирани така, че да не се случва погрешка да бъдат разбивани вратите, нахлувано в домовете и упражнявано насилие спрямо граждани, които нямат нищо общо със случая. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, уважаеми господин Йовчев. Надявам се, че петимата народни представители са удовлетворени от отговора.
Следващият въпрос е на народния представител Десислав Чуколов по повод нападението над активисти на Партия „Атака” в Бургас и бездействието на местната структура на Министерството на вътрешните работи.
Заповядайте, господин Чуколов, да развиете Вашия въпрос.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ (Атака): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, уважаеми господин министър, уважаема госпожо министър! В края на месец септември – тук неправилно е записано октомври, за по-малко от 48 часа два пъти е бил нападнат личният автомобил на секретаря на Общинския сбор на Партия „Атака” в Бургас господин Сергей Зайранов. Първо е било наранено предното стъкло, според очевидци е било стреляно, а на следващата нощ е било разбито задното стъкло на автомобила на Сергей Зайранов. Това не е първото нападение над този автомобил.
Преди известно време, докато е разпространявал агитационни материали, са били срязани и гумите на същия автомобил. В нощта, когато е счупено стъклото на автомобила, е установен и опит за влизане с взлом в централата на Партия „Атака” в Бургас, намираща се на улица „Александровска” 137а. През месец август е бил нападнат и активист на младежката ни организация само защото е носил тениска на партията. Тогава неговите нападатели са били разпознати, но според информацията, която ни дават нашите симпатизанти и активисти в Бургас, никакви действия не са предприети спрямо тях.
Въпросът ми към Вас е: какви мерки е предприело ръководеното от Вас министерство за издирването на нападателите в случаите, за които споменах?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Чуколов.
Заповядайте, господин Йовчев, да отговорите на поставения от народния представител въпрос.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председателстваща, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Чуколов! В отговор на поставения от Вас въпрос относно нападение на активисти на Партия „Атака” в Бургас бе извършена проверка в Дирекцията на МВР в областта. Тази проверка установи следното. В Областната дирекция на МВР – Бургас няма подадени заявления или жалби от секретаря на Общинския сбор на Партия „Атака” в града господин Сергей Зайранов за инцидента с неговия автомобил. Затова след постъпване на Вашия актуален въпрос в Народното събрание с него е проведена беседа.
По време на разговора със служители на Областната дирекция в Бургас той им е съобщил, че на 26 и 27 септември 2013 г. са били счупени съответно предното и задното стъкло на автомобила му. В периода между 26 и 30 септември 2013 г. според Зайранов са били срязани гумите на същата кола. Той е обяснил, че не е уведомил полицията, само застрахователната си компания. Поради тази причина и след проведения разговор с потърпевшия на 8 октомври е образувано досъдебно производство и преписка със съответните номера по описа на Четвърто районно управление на полицията в Бургас. Сформирани са екипи от полицейски служители, които са предприели оперативно-издирвателни мероприятия за установяване на свидетели и на обекти с видеонаблюдение до мястото на паркиране на автомобила. Поради изтеклия период от 12 дни между инцидента и беседата с потърпевшия, следите на местопроизшествието са били заличени. Самият Сергей Зайранов вече е бил сменил стъклата и гумите на автомобила си. При проведената беседа той е споделил, че няма конкретни съмнения в лице или лица, които да са нанесли щетите на автомобила му. Зайранов е казал още, че не е получавал заплахи или предупреждения.
Във връзка с Вашия сигнал, господин Чуколов, че в нощта, когато е счупено стъклото на автомобила на Сергей Зайранов, е имало и опит за влизане с взлом в бургаската централа на „Атака”, проверката установи следното. В Първо районно управление на полицията в Бургас, което обслужва централната градска част, където е и офисът на „Атака”, не е постъпвал заявителски материал за опит за влизане в взлом на 26 и 27 септември 2013 г.
За случая с нападнат активист на младежката организация на Партия „Атака” има постъпило заявление в Областната дирекция в Бургас. Заявлението е от Пламен Димов за това, че на 23 юли, около 12,50 ч., е бил нападнат от трима мъже на паркинга пред главния вход на МОЛ „Бургас плаца”. Приложено е съдебно-медицинско удостоверение, както и вестник със снимка на едно от лицата, за които Димов твърди, че са го нападнали. По случая е образувана преписка в Пето районно управление.
В хода на предварителната проверка е установено лицето, посочено от Димов като нападател. На 25 юли от него са снети обяснения. Същият е заявил, че около 12,50 ч. на 23 юли не е бил пред мола, а е тръгнал от дома си към офиса на телевизия СКАТ, където работи като репортер. Снети са сведения от сестрата на същото лице, която е потвърдила неговите думи. При допълнителна проверка на 1 октомври посоченото от Димов лице е предоставило служебна бележка, издадена от телевизия СКАТ, в уверение на това, че на 23 юли е бил на работа от 13,00 ч. Прегледани са и записите на видеокамерите на МОЛ „Бургас плаца”. Камера № 10 е насочена точно към описаното място на инцидента. В посоченото време на записа не се виждат нито Пламен Димов, нито лицето, за което Димов твърди, че го е нападнало. Снети са обяснения от коменданта на физическата охрана, както и от служители на охраната на МОЛ „Бургас плаца”. Те са заявили, че не са имали сигнал за сбиване през същия ден, а на паркинга винаги има техен служител. Комендантът е обяснил още, че на 23 юли около 12,30 ч. е бил на главния вход на мола, но не е станал свидетел на спречкване. Негови служители от охраната, които са наблюдавали главния вход, също не са му докладвали за подобен инцидент около 20 минути по-късно. След извършената допълнителна проверка и след като първоначалните данни не са потвърдени, на 7 октомври преписката по случая е изпратена в Районна прокуратура – Бургас по компетентност. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев.
Заповядайте, господин Чуколов, за реплика към отговора на министъра.
ДЕСИСЛАВ ЧУКОЛОВ (Атака): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми господин министър, да, нашите активисти вече се отказаха да сезират полицията в Бургас за посегателства над нас. Защо? Защото самите ние го изпитахме на гърба си – през месеците юли и август многократно бяхме нападани от служители на групировката СКАТ. Не си правете илюзии, че това е телевизия. Това е групировка СКАТ, която вече придобива и се опитва да придобива някаква политическа тежест. Многократно бяхме нападани. Имаме множество сигнали срещу тези мутри. Ние и мои колеги бяхме заплашвани пред семействата ни с убийство от същите тези мутри на СКАТ.
Вашите служители бездействаха. Вашите служители се оправдаваха, Вашите служители казаха: „Не може нищо да направим, те са журналисти”. Пази Боже, ако Ваш служител провери документите на журналист-мутра. Ето, това е случаят в Бургас, това се случи в Бургас.
Случва се това, че телевизия „Алфа” – телевизията на партия „Атака”, откри регионален офис. И те като мутри – от СКАТ, си пазят територията и прилагат абсолютно всички методи, които са ги прилагали години наред, а именно да рекетират медийно. Трябва да дадете малко самочувствие на Вашите служители, че трябва да си свършат работата.
Сега, ако влезем в тази плоскост, за което има много основания, че шефът на ОДП – Бургас, е назначен по времето на ГЕРБ, в момента НФСБ – Национален фронт за спасение на Бойко, подкрепя ГЕРБ и той просто не си мърда пръста. И това мога да го разбера, и това го проверете, господин министър, защото прекалено много случайности стават, прекалено много инциденти около „Атака” в Бургас, Вашите служители не правят нищо.
Защо са рязани гумите на автомобила на нашия симпатизант в Бургас? Защото е разпространявал ето тази брошура (показва) за Валери Симеонов – „От търговец на скраб до медиен магнат”. Тук има много интересни факти и ще Ви я дам, за да се запознаете. Може да направите и някоя предварителна проверка по информацията, която има тук. Не трябва да се прави никаква разлика и никакво разграничение от това дали си от политическа партия, дали си от медия, гледа се дали си направил престъпление, или не.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Чуколов.
Господин Йовчев, желаете ли да изразите отношение към репликата? Не.
Следващото питане е от седмина народни представители. Задават го Димитър Бойчев Петров, Иван Стефанов Вълков, Семир Абу Мелих, Галина Стефанова Милева, Диана Иванова Йорданова, Снежина Минчева Маджарова и Ивелина Василева. То е относно политики за опазване правата на гражданите и създаване на демократични условия за работа на медиите. Да видим как седмината народни представители ще се включат в питането?
Заповядайте, господин Бойчев, започвате Вие. Имате три минути, за да развиете питането.
ДИМИТЪР БОЙЧЕВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми колеги, господин вицепремиер, госпожо министър! Повече от сто дни страната ни е разтърсвана от протести и антипротести. За съжаление, правителството със своите ежедневни действия провокира тези протести.
Въпросът ми е провокиран от една конкретна ситуация, която се разигра на територията на област Бургас, а именно проверката на два автобуса с мирно протестиращи граждани, които са спрени на входа на град Бургас, ескортирани са от две патрулни коли, свалени са пред Второ районно управление и там са им записани личните данни. На мен ми е ясно, че това е една превантивна мярка от страна на МВР. Ясно ми е също, че Министерството на вътрешните работи е един от главните заложници това правителство да съществува.
Господин вицепремиер, преди малко казахте, че водещото при Вас е върховенството на закона, както и трябва да бъде, но според мен тази ситуация излиза извън рамките на закона, извън обхвата на закона.
Във връзка с това искаме да Ви питаме: какви са гаранциите и действията, предприети от Министерството на вътрешните работи, относно правата на протестиращите граждани, които живеят в една правова и европейска държава? Надявам се отговорът на този въпрос да не е рутинен, защото чухме доста такива отговори, а да бъде по същество. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Бойчев.
Заповядайте, господин Йовчев, за да отговорите на питането на седемте народни представители.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми депутати от бургаската група на ГЕРБ, в отговор на поставения от Вас въпрос за политиките на МВР относно опазване на правата на протестиращите граждани и спазване на основните свободи на журналистите, които искат обективно да отразят случващите се политически събития в страната, мога да Ви уверя следното.
Министерството на вътрешните работи не прави разлика между българските граждани, независимо от това дали са протестиращи, дали срещу тях протестират, или са журналисти. Едни от основните функции на Министерството на вътрешните работи са опазване на живота и здравето на българските граждани, на имуществото и собствеността им и охрана на обществения ред.
В работата си Министерството на вътрешните работи се ръководи единствено и само от спазването на основните демократични принципи, заложени в Конституцията на Република България, върховенството на закона и защита на правата и свободите на българските граждани. Политиките и дейността на министерството се основават на принципа на чл. 4, ал. 2 от Конституцията, според които Република България гарантира живота, достойнството и правата на личността и създава условия за свободно развитие на човека и на гражданското общество. Поради тази причина осигуряването на обществения ред е основна задача на полицейските структури, включително и чрез гарантиране на сигурността при провеждане на мероприятия като граждански протести.
При изпълнение на поставените задачи полицейските служители строго съблюдават разпоредбите на вътрешнонормативните актове на МВР. В тях ясно е определен редът за организация и управление при осигуряване и възстановяване на обществения ред при провеждане на масови мероприятия, независимо от техния характер – обществено-политически, културно-просветни, спортни, религиозни или други.
Преди съответните охранителни мероприятия професионалното ръководство на МВР дава разпореждания за конкретен инструктаж на полицейските служители. Те получават устни указания – да проявяват толерантно отношение към гражданите, да не отговарят на провокации, да спазват законността и етичните стандарти за професионално поведение. Резултат от този стил на работа на ръководството на МВР са екипите „Антиконфликт” и „Диалог” за охрана на протестите в София.
В заключение и в отговор на въпроса Ви, мога да Ви уверя, че върховенството на закона е водещо при действията на полицейските служители за гарантиране на свободата и правото на журналистите, желаещи да отразяват обективно случващото се политическо събитие в страната. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев.
Кой от седмината депутати желае да зададе уточняващи въпроси?
Заповядайте, господин Мелих.
СЕМИР МЕЛИХ (ГЕРБ): Уважаеми дами и господа народни представители, уважаема госпожо председател! Уважаеми господин вицепремиер, на мен и на групата от ГЕРБ ни е ясно, че Ваша основна роля в момента е да охранявате правителството от собствените му граждани, като си позволявате тези, които имат различно мнение от Вашето, да ги прибирате по районните управления и там да им записвате имената.
На всеки един от нас е ясно, че когато на един обикновен българин му запишат името в полицията, а той преди това е отишъл да протестира в София против правителството, какъв стрес за гражданина е това. Той не знае какво ще му се случи, утре може да го уволните от работа. Това ли е демокрацията?!
Така охранявате правителството от собствения му народ. Охранявате също правителството от народните представители, защото групата народни представители от Бургас не отиде да открие магистралата, а отиде да инспектира магистралата, да види как се харчат европейските и българските пари. (Шум и реплики от КБ. Възгласи: „Е-е-е!”)
Какъв беше резултатът? Написахте акт на народен представител! Надявам се след моето изказване да не изкарате някой кочан, за да ми напишете и тук още един акт.
И последно, което мен лично ме учудва, защото дотук е ясно, че ние сме Ваши опоненти и Вие правите всичко възможно да смекчите нашия тон, но в Бургас, след като минахме през магистралата, Вашите служители привикаха журналистите, които дойдоха да отразят събитието. Журналистите! Разпитаха ги един след друг: „На какво основание сте отишли с депутатите от ГЕРБ да съпровождате тяхната акция?”
Въпросът е много ясен: искаме да знаем кой разпореди да бъдат разпитвани тези журналисти? Кой разпореди?! (Реплики от КБ.)
Да, да, кой?
Миналия път казахте, че ние сме обявили, че отиваме да откриваме магистралата, което е абсолютна лъжа и не е вярно. Предполагам, че някой Ви е подвел. Ще Ви оставя копие от прессъобщението на ГЕРБ – официалното, с което уведомява медиите, че отиваме да проверим магистралата как се строи, дали е довършена, или не. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Йовчев, да отговорите на уточняващите въпроси на народния представител от ГЕРБ господин Мелих.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТЛИН ЙОВЧЕВ: Уважаема госпожо председателстващ, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Мелих, първо, искам да Ви успокоя, че нито спрямо Вас ще бъде предприето каквото и да било, нито спрямо протестиращи граждани. Наистина искам да Ви уверя, че това е останало далеч назад във времето и няма от какво да се притеснявате.
По отношение на въпроса Ви какво се е случило на автомагистрала „Тракия”, не само че е установено по безспорен начин, но за това е информирана и прокуратурата. Това, което ми предоставихте, може би трябва да го предоставите в прокуратурата, за да го приложат към останалите доказателства. Там нещата са абсолютно категорични, че имаме незаконно премахване на заграждения, незаконно премахване на пътни знаци, упражняване на насилие спрямо охраната и нарушаване на Закона за движение по пътищата. Мисля, че повече няма какво да коментираме тук.
По отношение на това, което казахте – българските граждани могат да бъдат спокойни, никой не е предприемал и няма да предприеме никакви действия спрямо тях за това, че протестират, но ще бъдат предприемани действия спрямо всички, които провокират насилие, грубо нарушават обществения ред и по този начин създават условия да бъдат застрашени здравето и живота на български граждани или тяхното имущество. Именно това правим и ще продължаваме да го правим.
В резултат на тези проверки, които споменахте, искам да Ви кажа, че са установени лица, които са извършвали именно такива действия. Имаме образувани до момента пет досъдебни производства. В тази връзка искам да Ви кажа, че не Министерството на вътрешните работи предприема или прави каквото и да било – да оказва насилие или да притиска българските граждани, независимо дали протестират или не, но наистина има сигнали, че някой се опитва да го прави организирано.
Именно в резултат на такива проверки на 4 септември бяха установени лицата, които бяха отишли целенасочено пред сградата на Народното събрание с цел да провокират такива сблъсъци, които не изпълниха полицейски разпореждания, незаконно повалиха загражденията и се опитаха да влязат в сблъсъци и пререкания с полицейските служители. Те са имали подготовка – вериги, скрити в храстите, а също така е установено, че организирано са транспортирани до град София.
Искам да Ви уверя и за това, че във всички такива случаи ние ще бъдем абсолютно безкомпромисни. Именно това ще е разделителната линия, която винаги ще спазваме. Българските граждани имат право да протестират и с всички сили и средства трябва да се борим и да защитаваме това тяхно право, но никой няма право да застрашава живота, здравето или имуществото на другите, така че от тук нататък това ще бъде политиката на Министерството на вътрешните работи. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Йовчев.
Кой от народните представители желае да изрази отношение?
Господин Вълков, Вие ли?
Заповядайте.
ИВАН ВЪЛКОВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо председателстващ, уважаеми колеги народни представители! Уважаеми господин вицепремиер, всичко това, което чухме от Вас, звучи добре и много общо, но то не кореспондира с действителността. За Ваше сведение – мисля, че Вие знаете това нещо, прокуратурата не само, че не е образувала никаква проверка, но е отказала да образува такава проверка по този случай. Освен това отговорите, които дадохте, бяха наистина много общи и за съжаление те не удовлетворяват нито мен, нито моите колеги. Казвам за съжаление, и то неслучайно, защото ако се направи една равносметка, тя ще бъде доста тъжна и няма да кореспондира с никакви норми на демократичните държави в Европейския съюз.
Какво общо има демокрацията с това да бъдат привикани на разпит кметове затова, че са отишли да проверят дали един пътен участък е готов в дни, когато хиляди български и чуждестранни туристи пътуват по тези пътища?! Ние трябва да чакаме някой да се върне от Брюксел след 4-5 дни, за да бъде открит този път ли? Демократично ли е да бъдат привикани журналисти? Това го има само в страните от Третия свят. Никъде не се е чувало в Европа журналистите да дават обяснения за това, че са отразили даден епизод. Аз мисля, че това нещо не е случайно. Това са милиционерски похвати от близкото минало и все още явно не са отминали от Вашите хора в Министерството на вътрешните работи. Те смятат, че всяко такова действие трябва да бъде изключително репресивно насочено към хората. По никакъв друг начин! Имало е достатъчно възможности.
Вие като министър на вътрешните работи основно в този момент сте истинският залог за оставането на това правителство. Истинският залог казвам, защото Министерството на вътрешните работи вече е задействало тази машина, да не кажа комунистическа, но машина от миналото. Тези десетки хиляди граждани, които излязоха на протести, бяха привикани в Министерството на вътрешните работи, бяха им взети личните данни. (Реплики от КБ.) Тези хора бяха сплашвани с една-единствена цел да не ходят повече на протести. Интересно защо само тези, които бяха на тези протести, бяха привикани, а за един друг, така наречен „контрапротест”, за него нямаше нищо отразено. (Реплики от КБ.) Напротив, те бяха пазени от... (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Момент само да завърша.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Да, да, завършете.
ИВАН ВЪЛКОВ: Те бяха пазени. В този изключително тежък момент в държавата основната част от силите на Министерството на вътрешните работи са съсредоточени в София, както чухме и от въпроси на наши колеги. Градовете и селата са оголени откъм състав на Министерството на вътрешните работи. Това са реални факти.
Точно затова смятам, че политиката, която води в момента Министерството на вътрешните работи, не е насочена към хората и гражданите на България, а е насочена единствено и само за запазване на правителството, което е в момента. (Единични ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми господин Йовчев, благодаря Ви за участието в днешния парламентарен контрол. Казваме Ви довиждане.
Ние ще продължим с министъра на регионалното развитие госпожа Десислава Терзиева, която ще отговаря на 19 въпроса.
Ще започнем с въпроса на народния представител Владимир Тошев относно основен ремонт на надлез над железопътна линия по бул. „Панония” в гр. Видин.
Заповядайте, господин Тошев, да развиете Вашия въпрос в рамките на две минути.
ВЛАДИМИР ТОШЕВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаема госпожо министър, уважаеми колеги! Един въпрос, който действително силно вълнува не само видинчани и гости на града, особено след откриването на Дунав мост 2 и неговото въвеждане в експлоатация.
Надлезът, за който става въпрос, е на основния булевард в града ни. Свързва моста с входа на всички пътуващи с превозни средства от Европа към държавата, защото това е единственият път за връзка между Видин и държавата ни. Този надлез по договор на Министерството на регионалното развитие и благоустройството с фирма „БИ-ЕС 80” ЕООД от края на 2008 г. е с разкрито едно платно. Дейностите по ремонта му са прекратени заради неплащания от фирмата, договорирала към подизпълнителя през август 2009 г., и оттогава насам, вече повече от четири години, основната пътна артерия на Видин е с ужасяваща тапа.
Булевард „Панония” е преремонтиран с държавни средства, макар че изцяло е общински обект, преди две години и там се получава ситуация, която е опасна. Дай Боже, да не влезем в хрониките на световните медии с трагично събитие, защото този надлез не е ремонтиран повече от 40 години, откакто е направен, а сега движението се осъществява по едното му платно, другото е олекотено и разкрито, дори се виждат основите на клетките.
Какви са Вашите намерения за много скоростно довършване ремонта на надлеза на бул. „Панония” във Видин? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Тошев.
Заповядайте, госпожо Терзиева, да отговорите на въпроса. И другите народни представители от Видин ще имат възможност да чуят този отговор, а също и гражданите на Видин.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Тошев, както Вие сам казахте, в периода 2008-2009 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството е оказало съдействие на община Видин, като ремонтът на надлеза, който е публична общинска собственост, е бил включен за финансиране в поименно разпределение на капиталови разходи за придобиване на дълготрайни активи и за основен ремонт.
През месец декември 2008 г. министерството сключва договор за ремонт на надлеза с фирма „БИ ЕС 80“, а на 21 декември 2009 г. прекратява договора. На 29 януари 2010 г. в отговор на въпрос в рамките на парламентарния контрол тогавашният министър на регионалното развитие и благоустройството господин Росен Плевнелиев поема конкретни ангажименти за завършване на обекта – поетапно да се завърши строежът. През 2010 г. МРРБ е планирало от бюджета си за капиталови разходи около 730 хил. лв. – сума, която да обезпечи завършването на първия етап и едното платно на надлеза, а при наличие на финансов ресурс, около 1 млн. 250 хил. лв. да се завърши цялостно основният ремонт на надлеза. Поема се ангажимент да се емитира обществена поръчка за избор на нов изпълнител и да се сезира прокуратурата за търсене на отговорност на фирма „БИ ЕС 80“.
На 28 февруари 2011 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството е стартирало нова процедура за избор на фирма за ремонт на надлеза на стойност 1 млн. 700 хил. лв. и се обнародва в „Държавен вестник“ през месец март 2011 г. Впоследствие процедурата е прекратена.
През декември месец 2012 г. община Видин е обявила открита процедура за възлагане на обществена поръчка чрез договаряне без обявление на стойност около 2 млн. лв. без ДДС с изпълнител консорциум „Бдин“. Мотивът е, че това е допълнително възлагане по обществена поръчка за ремонт на булеварда. През месец януари 2013 г. община Видин е прекратила процедурата, тъй като Агенцията за обществени поръчки излиза със заключение, че изборът на процедурата не може да се приеме за законосъобразен, тъй като изложените мотиви и/или предоставените доказателства са недостатъчни.
Към настоящия момент министерството няма сключен договор за изпълнение на строителни и монтажни работи на обект „Основен ремонт на надлез над жп линия по бул. „Панония“. През 2011, 2012 и 2013 г. обект „Основен ремонт“ не е бил включван в поименното разпределение на капиталови разходи на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
С решение на Министерския съвет от 2013 г. са приети разходни тавани по първостепенни разпоредители с бюджетни кредити, като бюджетът на министерството за тези години е съобразен с тях. Предвид че е ограничено финансирането на благоустройствените дейности чрез бюджета на министерството, на този етап е невъзможно предприемането на съответните действия за довършване на ремонта на мостовото съоръжение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, уважаема госпожо Терзиева, за отговора.
Господин Тошев, заповядайте за реплика към отговора на министъра.
ВЛАДИМИР ТОШЕВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Уважаема госпожо министър, от Вашия отговор чухме подробната история, която видинчани, включително и аз, знаем много добре. Аз мога да Ви цитирам дати на фактуриране, снемане на фактури, заради неплащане на ДДС, преведени пари, изчезнали пари, липсващи банкови гаранции от фирмата-изпълнител по дати. Всичко това е вярно.
Наистина министър Плевнелиев обяви процедура и я прекрати, защото се оказа, че държавата не може да финансира. Това Вие трябва добре да го знаете – държавата не може да финансира два пъти един и същи обект без да има съдебно решение, че единият от изпълнителите е виновен и трябва да връща някакви пари.
За съжаление едни събития от февруари месец не дадоха възможност на видинчани освен булевардът, да имат ремонтиран и надлезът, защото бяха подготвени нови КСС и СМР. Беше подготвено решение на Министерския съвет, което да финансира – между другото 2,3 милиона струва осъвремененият ремонт на надлеза. За съжаление, това не се случи поради подадена оставка на правителството на Бойко Борисов. Тези пари бяха готови с решение на Министерския съвет да бъдат вложени за ремонта.
По отношение на това, което Вие казахте, че Агенцията за обществени поръчки не допусна той да бъде ремонтиран с анекс към бул. „Панония“, защото там сумата се доближаваше до 47% от стойността на основния ремонт на булеварда. Прецениха по някакви си техни съображения и така нататък, но видинчани страдат. Страдат и гостите на Видин. В момента се извършва изключително оживен трафик. Този надлез е опасен.
Вие бяхте скоро наш гост в региона. Не знам дали сте видели надлеза, той е откъм входа на Видин. Би трябвало следващия път, когато дойдете, да минете по него, тогава съм сигурен, че ще намерите начин да го финансирате. Това е обект, който трябва да бъде довършен, а общината в никакъв случай не може сама да се справи с този обект, поради действително тежкото финансово състояние и на региона, и на града ни.
Аз мисля, че това не е политика нито на ГЕРБ, нито на БСП или ДПС, това е политика за Северозападния регион. Аз се радвам, че моите колеги са тук. Мисля, че те са съгласни с мен, че трябва да бъде извършен ремонтът на този надлез. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Тошев.
Заповядайте да дуплика, ако желаете, госпожо Терзиева, към репликата на господин Тошев.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Не.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Добре.
Преминаваме към следващото питане. То е на госпожа Лиляна Павлова относно политиката на Министерството на регионалното развитие за интегрирано планиране и балансирано социално-икономическо развитие на българските региони за новия програмен период 2014-2020 г.
Заповядайте, госпожо Павлова, да развиете своето питане, имате 3 минути.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо председател, уважаема госпожо министър, уважаеми колеги! Предвид напредването на преговорите и подготовката за новия програмен период моето питане към Вас е по отношение на политиката, която ще провеждате в областта на регионалното развитие, социално-икономическото развитие на българските региони в контекста на приетите и одобрени Национална концепция за пространствено развитие и Национална стратегия за регионално развитие за периода до 2020 г.
Моят първи въпрос е: по какъв начин ще осигурите интегрирания принцип на въздействие и балансирано социално-икономическо развитие на регионите? Ще осигурите ли приемственост и надграждане на политиката за интегрирано градско развитие? Ще има ли промяна в модела, който беше разработен, подготвен и на чиято основа беше разработен и проектът на Оперативна програма „Регионално развитие“, обект вече на напредък в преговорите за нейното, надявам се скорошно, одобряване от Европейската комисия?
Вторият ми въпрос е: как предвиждате да бъде осигурена координацията на политиките и планираните инвестиции както по отношение на градските и селски райони между двете програми – за регионално развитие и за развитие на селските райони, от една страна, но и в рамките на Програмата за регионално развитие със секторните министерства, които имат отношение и получават финансиране по линия на програмата – образование, туризъм, култура, здравеопазване, пътна, водна инфраструктури, и с колегите от Министерството на икономиката по отношение на зоните за икономическо развитие?
Третият въпрос е насочен към това как, по какъв начин, каква е Вашата политика по отношение на териториалната концентрация на ресурсите в съответствие с изискванията на общия регламент и териториалното насочване на секторните политики за постигане на по-голям ефект на тези планирани инвестиции? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Павлова.
Коректно сте отразили трите въпроса във Вашето питане.
Заповядайте, госпожо Терзиева, за да отговорите на питането на госпожа Лиляна Павлова.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаема госпожо Павлова. Постигането на устойчиво интегрирано регионално развитие е главна стратегическа цел на Националната стратегия за регионално развитие.
Държавната политика за регионално развитие до 2020 г. следва да бъде насочена към постигането на четири важни стратегически цели.
Икономическо сближаване в европейския, национален и вътрешнорегионален план чрез развитие на собствения потенциал на районите и опазване на околната среда. Това е първата цел.
Втората цел е социално сближаване и намаляване на регионалните диспропорции в социалната сфера чрез създаване на условия за развитие и реализация на човешкия капитал.
Третата цел е териториалното сближаване и развитие на трансграничното междурегионално и транснационалното сътрудничество.
Четвъртата цел е балансирано териториално развитие чрез укрепване на мрежата от градове, подобряване свързаността в районите и качеството на средата в населените места.
Политиката за градско развитие като основен стълб на политиката за регионално развитие ще се характеризира с приемственост, но ще бъде надградена предвид новата стратегическа ориентация и цели на кохезионната политика на Европейския съюз както на ниво стратегически документи, така и на ниво Оперативна програма „Региони в растеж“.
За разлика от предходния период предвиждаме инвестициите за развитието на градовете и градското възстановяване през новия да имат интегриран характер и да се базират изцяло на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие за периода до 2020 г. Интегрирани инвестиции ще се планират и ще бъдат реализирани в градове от няколко йерархични нива в общо 67 града.
По отношение на модела на финансиране, предвижда се възможност за прилагане на механизъм за координирано заявяване и изпълнение на схеми за безвъзмездна финансова помощ между отделните управляващи органи и възможност за подаване на интегрирани проекти, включващи компоненти за финансиране по повече от една оперативна програма.
Ще продължи да се прилага и механизмът за финансов инженеринг „Джесика”, като делът на ресурсните усвоявания чрез него ще бъде по-голям в сравнение с предходния период.
Интегрираният принцип на въздействие ще се прилага, като се осигури съгласуваност и взаимодействие на предвидените със стратегическите документи мерки за икономическо и инфраструктурно развитие, социално включване и териториално развитие, особено на регионално ниво.
Концентрация на ресурсите се предвижда в определени градски зони с публичен, социален и икономически характер. Внимание ще се обърне и на функционалните градски ареали и зоните на влияние на градовете, както и на връзката град-регион, особено в селските и периферните райони.
Важен механизъм за координация на политиките в различните сектори и на планираните инвестиции, включително от европейските фондове, е създаването и ефективното взаимодействие между партньорите и заинтересованите страни в рамките на тематичните работни групи на етапа на разработване на бъдещите оперативни програми за България. На етапа на прилагане на програмите ще се използва и механизмът за координация и наблюдение на регионално ниво в рамките на регионалните съвети за развитие в шестте района от ниво 2, които включват икономическите и социалните партньори, гражданското общество, представители на централните, регионалните и местните власти.
С оглед значението им за регионалното развитие ще бъдат подкрепени секторите „Здравеопазване”, „Образование” и „Социална политика” по отношение на инфраструктурата, а отчитайки изключително териториалния характер на природното и културното наследство, се предвижда да бъдат подкрепени ключови обекти от национално и световно значение.
Тези мерки, включително и подкрепата за регионалната пътна инфраструктура, ще бъдат изпълнявани в пълно съответствие със стратегиите за развитие на съответния сектор и предварително приоритизирани проекти към него.
Подкрепата за зони с потенциал за икономическо развитие ще подпомогне общините да предоставят стимули за привличане на инвестиции, предвидени по Закона за насърчаване на инвестициите.
Териториална концентрация ще се осъществи с определянето на по-голяма тежест на Приоритетна ос 1 „Устойчиво интегрирано градско развитие” на бъдещата оперативна програма и фокусирането й върху реализацията на интегрираните фондове за градско възстановяване и развитие на градовете за конкретната програма. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, уважаема госпожо Терзиева.
Госпожо Павлова, заповядайте да зададете два уточняващи въпроса на министъра на регионалното развитие.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА (ГЕРБ): Благодаря, госпожо председател.
Госпожо Терзиева, благодаря за отговора. За съжаление, той беше прекалено общ. Въпреки това се радвам да чуя, че ще продължите да работите в условията на приемственост и надграждане на постигнатото от нас. Въпреки това обаче споменатото от Вас, изразената от Вас готовност за приемственост и надграждане не кореспондира с това, което вицепремиерът госпожа Златанова отговори по-рано днес на предишно питане, в две насоки. Това са моите допълващи въпроси.
Първо, по отношение заявеното от Вас намаляване на обхвата и броя на градовете. Не разбрах ще се намалява ли обхватът и броят на градовете. Ако е така, на какъв принцип ще бъде това намаление? Как ще гарантирате политиката, която би следвало да отстояваме – за балансирано развитие на регионите и за преодоляване на белите петна върху картата?
Бяхте споменали един подвъпрос, но нищо не казахте – за новия подход, който имате желание да въведете за интегрираните териториални инвестиции и интегрираните съвместни планове за действия, където, ако правилно съм разбрала от Ваше предишно изказване, беше избран Смолян, като регион, където да бъде направено това. Нищо не казахте и за Северозападна България – също регион, който трябваше да бъде избран по специалния нов подход, както бяхте декларирали. Това също не чух от Вашия отговор. Това е моят първи въпрос: надграждайки, къде е новото, какво е новото и на какъв принцип то е избрано и каква политика ще провеждате в тази посока?
Вторият ни уточняващ въпрос е по споменатата и от вицепремиера Златанова, и от Вас промяна в градовете на ниво 4 или промяната във финансирането на ниво от 1 до 3, и ниво 4, и по-конкретно – включването към интегрираните планове за градско развитие и градовете бенефициенти възможността и селските общини, и общините в рамките на една община да получат финансиране извън интегрирания план. Това не кореспондира с първото казано от Вас изречение, че ще бъде само за градовете, които имат интегрирани планове. Всъщност на последната тематична работна група през септември Вие взехте решение 20% от инвестициите в градовете да отиват за селските общини, а не те да получат финансиране по линията на Програмата за развитие на селските райони. Лично аз считам, че това е по-добър вариант, защото така ще остане повече финансиране и по-голям финансов ресурс за градовете, които в новия регламент са основен фокус на инвестициите с европейски фондове. По-малките общини, с дефиницията „селски райони” би следвало да получат финансиране от Програмата за развитие на селските райони. Това са моите два уточняващи въпроса. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Павлова.
Госпожо министър, заповядайте да отговорите на допълнителните въпроси, зададени от госпожа Павлова.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Павлова, както знаете добре, засега остават 67 града според новия проект на Оперативна програма „Региони в растеж”. Не сме намалявали градовете, просто сме водили експертни срещи с представители на Европейската комисия. Нека да кажа, че към момента все още има обмен на експертно ниво на предложения и мисли.
На този етап градовете са 67. Днес следобед имам среща с Националното сдружение на общините, за да обсъдим как от тук нататък ще защитаваме позициите на нашата държава.
Няма да коментирам как точно са били изведени тези 67 града. Факт е, че съм заварила такава оперативна програма с 67 града. Хубава – лоша, на този етап е много късно да се преразглеждат нещата. Когато станах министър, осъзнах, че е много късно да преразглеждаме така изготвената оперативна програма, защото по нея има доста критики и други предложения за включване на други градове, на други принципи. Както и да е, на този етап градовете са 67.
По отношение на 20-те процента които споменахте, да, така е – на наблюдаващия комитет взехме такова решение. Пак казвам: ние все още сме в преговори с Европейската комисия. Нека мине малко време, да се разберем днес и с Националното сдружение на общините, да решим точно как ще процедираме нататък. По-нататък ще Ви уведомя за хода на работата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Терзиева. Ясен и конкретен отговор.
Госпожо Павлова, заповядайте за отношение към него.
ЛИЛЯНА ПАВЛОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо Терзиева, за мое голямо съжаление за пореден път не съм удовлетворена от Вашия отговор поради една проста причина. Не знам какво имате предвид под „хубава – лоша” програма, но програмата, която получихте, беше проект на оперативна програма, предвиждаща интегрирано инвестиране в градове, с индикативен бюджет от 2 милиарда. Обръщам внимание, че настоящата програма е за 1,6 милиарда. Виждам от индикативното разпределение, направено от Вас, че сте съгласна и планирате програмата да има дори по-малък от настоящия бюджет – пак казвам, в момента той е 1,6 милиарда, а Вашето индикативно разпределение е за 1,3 милиарда. Не знам какви интереси отстоявате, но със сигурност отстоявате да стане по-лошо за българските райони – по-малко пари да получат.
Един пример, защото чух Ваше изказване през последните дни, включително по-рано днес – че ще се стараете за малките градове, малките общини и малките пътища. Нула лева или нула евро има заложени във Вашата индикативна таблица за общински пътища. Парите за малките пътища, за малките републикански пътища втори и трети клас са намалени с 40% надолу. Предвидили сте едва 168 милиона. Следователно хем не отстоявате парите за големите пътища, хем парите за малките пътища ги няма – те са нула., а заложеното за републиканските малки пътища е с 40% намаление на бюджета. И това е само един пример.
За градското развитие, дори парите за градска среда и интегрирано градско развитие са намалени спрямо този програмен период, въпреки потвърденото и от Европейската комисия, и от Вас, и от ресорния вицепремиер увеличение на общия размер на средства от европейските фондове и от Европейския фонд за регионално развитие за България. Много е притеснителна Вашата политика и е крайно неприемлива!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, госпожо Павлова.
Следващият въпрос към министъра на регионалното развитие ще бъде зададен от господин Станислав Станилов. Въпросът е относно възлагане на обществени поръчки за пълни спасителни археологически проучвания в нарушение на Закона за обществените поръчки.
Господин Станилов, заповядайте да го развиете.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (Атака): Уважаема госпожо председател, уважаема госпожо министър, колеги! Госпожо министър, моят въпрос, както виждате, с четири месеца закъснение и според мен не е съвсем актуален, но въпреки това аз ще спазя парламентарния ред.
На 29 май 2013 г., госпожо министър, Агенция „Пътна инфраструктура” приема Решения № 67 и 68 за определяне чрез открита процедура на изпълнител за извършване на пълни спасителни археологически проучвания по трасетата на път І-8 „Калотина-СОП” и на автомагистрала „Тракия”. Решенията са в явно противоречие с чл. 4, ал. 4 от ЗОП, който гласи, че научните изследвания не са обект на обществени поръчки. Тези действия на АПИ са пряко продължение на политиката на правителството, което стана печално известно с отрицателното си отношение към изследователската наука.
Когато през миналата година се стигна до забавяне на строителни дейности по автомагистрала „Хемус”, беше измислено оправданието, че археолозите спъват работата по магистралите и изнудват кабинета. Целта беше обаче да се прикрие, че забавянето е причинено от мудни бюрократични процедури, за които същите тези археолози още 2010 г. бяха алармирали писмено ресорното министерство. АПИ получи указания да възлага спасителни археологически проучвания чрез открита процедура за обществена поръчка в нарушение на Закона за обществените поръчки и Закона за културното наследство. Целта беше да се търсят „сговорчиви” археолози, които няма да създадат препятствия пред строежа на различни инфраструктурни проекти, тоест ще изпълняват много бързо и отгоре-отгоре своите задачи. Досега такива не се намериха, но усилията, както се вижда, продължават. Предлагат се възможно най-ниски изисквания за квалификация на участниците в обществената поръчка, които дори не спазват нормата на чл. 150, ал. 1, т. 3 от Закона за културното наследство, че лицето, което има право да извърши такива проучвания, трябва да представи писмена препоръка от хабилитирано лице по съответния профил в случаите, когато заявителят не е такова лице. Липсата на подобно изискване нарушава както Закона за културното наследство, така и един международен акт – Конвенцията на Съвета на Европа за опазване на археологическото наследство, която е ратифицирана от Република България и в своя чл. 3, т. 2 задължава българската държава да следи за това проучванията да бъдат прилагани единствено от квалифицирани и специално обучени лица.
В тази връзка, уважаема госпожо министър, моля да ми отговорите какви мерки ще предприемете за отмяна на тези две решения на Агенция „Пътна инфраструктура” от 29 май 2013 г.?
В добавка, за да не го казвам в дупликата си, мога да Ви уведомя, че има решение на Административния съд, че тези две решения са незаконни. Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, уважаеми господин Станилов.
Уважаема госпожо Терзиева, заповядайте да отговорите на въпроса на народния представител.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Станилов, тук са ми приготвили една дълга ретроспекция, но ще я прескоча.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (Атака, от място): Няма смисъл.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Знам, че комисията е определила като незаконосъобразни цитираните решения, но предстои произнасяне по казуса на Върховния административен съд.
Моето лично становище е като министър на регионалното развитие, аз вече се срещах с представители на археолозите и с представители на Агенция „Пътна инфраструктура”. Считаме, че е крайно време да предприемем малко нормативни изменения, за да можем да решим най-накрая този казус, който пречи на двете страни – както на археолозите, така и на строителството на пътища, което всички знаем.
Моят конкретен ангажимент, който днес аз поемам пред Вас, е в рамките на 10 до 15 дни да подготвим съответните решения, да Ви ги представим и да Ви уведомим за това.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Терзиева.
Желаете ли реплика, господин Станилов? Заповядайте.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: (Атака): Едно изречение. Искам да кажа, че основната пречка са процедурите, които винаги се бавят и винаги се изтървава сезона. Когато се изтърве сезонът, който служителите на АПИ никога нямат предвид, че работата е сезонна и примерно след 1 октомври, след 1 ноември не може да се извършва. По тази причина се пропускат сроковете и винаги има неприятности. Аз се надявам, че в новата документация, която се изработва, ще бъде предвидено именно това. Аз се занимавам с тази работа 20-30 години, специално със спасителни разкопки, иначе с археология 45, знам всички слабости и затова зададох подобен въпрос. Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви и аз, господин Станилов.
Госпожо Терзиева, нямате какво да добавите по този въпрос.
Преминаваме към следващия въпрос, а той е на народния представител Васил Антонов относно изграждане на автомагистрала „Хемус”.
Заповядайте, господин Антонов, да развиете Вашия въпрос.
ВАСИЛ АНТОНОВ (КБ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги, уважаема госпожо министър! Предмет на моя въпрос е един от най-важните въпроси за Северна България – това е строителството на магистрала „Хемус”.
Магистрала „Хемус” започва да се строи преди повече от 35 години, като целта е ясна – да се свърже столицата София с Варна, като трасето премине през цяла Северна България. По този начин се осигуряват по-добри връзки на хората, които живеят в Северна България, дава се възможност на инвеститорите по-често да се спират в градовете от Северна България, а до голяма степен и всичко това, което и колегите говореха преди малко за връзките с Дунав мост 1, Дунав мост 2, фериботните комплекси, които ни свързват с Румъния, пък и вътрешните връзки, които до голяма степен създават по-добри условия за живот на хората в Северна България.
Още веднъж искам да напомня, че тук, в Северна България, е най-бедният район в Европейския съюз – Северозападният район. Който е следил Евростат знае, че показателите на Северен централен район са също много близки до тези по отношение на безработица, доходи със Северозападния район.
Тук може много да говорим за магистрала „Хемус”. Ясно е, че за 35 години това е един обект, от който са построени 151 км, остава още около две трети, за да бъде завършен. Ясно е, че за да сме в това състояние вина имат много правителства, защото се строеше изключително бавно в тези години, но последното правителство замрази магистрала „Хемус”. Това бе направено, разбира се, 2011 г. на пресконференция от бившия министър на регионалното развитие през месец април и бе направено по много особен начин. Тогава се заяви, че ще се спестят на бюджета 2 млрд. евро, като се спре, разбира се, магистралата и бъдат пренасочени тези средства за инвестиции в Южна България и бъдат спестени на бюджета.
Моят конкретен въпрос към Вас е: каква е Вашата визия, каква е перспективата за довършване на магистрала „Хемус”? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Антонов.
Заповядайте, уважаема госпожо министър, за отговор.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Антонов, автомагистрала „Хемус” е предвидено да свързва София и Варна с обща дължина около 430 км. В експлоатация са участъците Горни Богров–Ябланица и Варна–Шумен с обща дължина 151 км. Отсечките от пътен възел Яна до Околовръстен път над София и Белокопитово–Шумен.
Неизградената част започва от град Ябланица, Ловешка област и завършва при село Белокопитово, Шуменска област. Тя е с обща дължина около 255 км и очаквана инвестиционна стойност около 780 млн. евро без ДДС. За да се постигне гъвкавост при подготовката на проекта оставащата за изграждане част е разделена на три подучастъка, а именно: от Ябланица до връзката Плевен–Ловеч – 60 км, до Велико Търново – 85 км, и до село Белокопитово – 110 км. Очакваше се проектът да бъде финансиран основно от Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура”, но за съжаление, финансовият ресурс по програмата е недостатъчен за през следващия период, поради което ще се наложи да търсим и други източници на финансиране.
За проекта в миналото са правени различни предварителни проучвания. Основното от тях е изготвено през 1992-1993 г., тоест преди 20 години.
След изчерпателен преглед на наличните данни беше констатирана необходимост от обновяване, систематизиране и допълване на предпроектните разработки, така че проектът надеждно да може да бъде обоснован за финансиране по Оперативна програма „Транспорт” за следващия програмен период. За целта през месец юни беше възложен договор за актуализиране на предпроектните проучвания. В обхвата на актуализацията влиза преглед и потвърждаване на избран вариант на трасе. Няма нагласа за самоцелно търсене на нови и коренно различни варианти на трасе и разработките ще стъпят на извършената през годините работа. Разбира се, ще бъдат внесени необходимите корекции, ако се появи обективна необходимост. Това именно е и смисълът на актуализацията на предпроектните проучвания.
Веднага след прегледа на вариантите ще може да се пристъпи към стартиране на тръжни процедури за идеен проект, ОВОС и предварителни археологически проучвания.
Планираме тези процедури да стартират до края на 2013 г. и за тях е осигурено финансиране в размер на 5 млн. 200 хил. лв. по Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013 г. Успоредно с това, консултантът за предпроектните проучвания ще продължи работата си с изготвяне на анализ разходи-ползи и на формуляр за кандидатстване за финансиране на строителството по проекта по Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” за следващия програмен период. Проектът е включен в бъдещата оперативна програма като индикативен.
Ограничени тръжни процедури, тоест с преквалификация за строителство, могат да стартират в края на 2014 – началото на 2015 г.
Започване на строителство на един или няколко от етапите може да се очаква към края на 2015 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо министър.
Господин Антонов – за реплика.
ВАСИЛ АНТОНОВ (КБ): Благодаря Ви, госпожо министър, за изчерпателния отговор. Разбирам, че по отношение на проекта и предпроекта се работи. Имат осигурени средства в рамките на малко над 5 млн. лв., обаче считам, че въпросът е с изключителна важност за Северна България.
Отново с моите колеги от 15-и избирателен район, пък и другите, ще се върнем на този въпрос след шест месеца, за да можем да отчетем какво е извършено за този период от време и да бъдем настоятелни както към Вас, така и към министър-председателя, защото е ясно, че без магистрала „Хемус” Северна България е обречена. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Антонов.
Желаете ли дуплика? Благодаря Ви, госпожо министър.
Следва въпрос от народния представител Милка Христова относно ремонт на разрушена асфалтова настилка и изцяло амортизиран път Полски Тръмбеш – Обединение – Горна Липница – Патреш и Добромирка – Павликени – Свищов.
Заповядайте, уважаема госпожо Христова, да зададете въпроса.
МИЛКА ХРИСТОВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Уважаема госпожо министър, преди да започна по същество, смятам, че е коректно да отбележа, че част от проблема, който ще изложа пред Вас, е частично решен във времето между задаването на моя въпрос на 5 юли и днешната дата – 11 октомври.
Уважаема госпожо министър, през територията на община Павликени, област Велико Търново преминават няколко от пътищата трети клас, които осигуряват транспортни връзки от местно и национално значение и са част от републиканската пътна мрежа.
Правителството на ГЕРБ хвърли всички усилия в строителството на магистрали – проглушиха ни с това строителство. Но обикновените хора в малките населени места бяха забравени и пренебрегвани.
От няколко години стои нерешен въпросът с катастрофалното състояние на републикански път № ІІІ-502 Полски Тръмбеш – Павликени. Асфалтовата настилка е изцяло амортизирана, ямите следват една след друга по пътното платно и по банкетите. Нарушената пътна настилка принуждава водачите на моторните превозни средства да предприемат опасни маневри и да преминават през близките ниви. Чести са случаите на повреждане на ходовата част на моторните превозни средства.
Пътнотранспортната обстановка става особено опасна при дъжд, когато се образуват локви – на места с дълбочина 20-30 сантиметра, а самите дупки не се виждат. Има големи участъци, където горният пласт асфалт се е отлепил на цели плочи от долния стар пласт. Най-амортизирана е настилката около селата Патреш и Горна Липница.
Цитираните по-горе пътища са както с местно, така и с национално значение. Път ІІІ-405 Добромирка – Павликени – Свищов е с интензивно натоварено движение, тъй като свързва път І-4 от София за Варна – по него минава европейски път Е 772 (председателят дава сигнал, че времето е изтекло), с път І-3 от София през град Плевен, посока град Русе – до град Свищов. Това е много опасен пътен участък в комбинация от стръмен път, остри завои и дупки в асфалта. Нужда от спешен ремонт има и част от път ІІІ-502 Полски Тръмбеш – Горна Липница – Патреш.
За отстраняване на горепосочените проблеми е заведена преписка с много институции – областен управител на област Велико Търново, Областно пътно управление – Велико Търново. Началото й датира от месец април 2011 г. Последно, до 7 май 2013 г. (председателят дава сигнал, че времето е изтекло) с писмо от Агенция „Пътна инфраструктура”…
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Госпожо Христова, задавайте въпроса вече – двете минути минаха.
МИЛКА ХРИСТОВА: Уважаема госпожо министър, община Павликени се намира в район с добре развита икономика и промишленост. Третокласните пътища се използват не само от местното население, но и от училищни автобуси, от линейки на Бърза помощ, от противопожарни коли.
Моля за Вашия компетентен отговор по визирания проблем: какво правим с ремонта на този пътен участък? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Христова.
Напомням само, че времето за задаване на въпрос, включително и мотивирането, е две минути.
Заповядайте, уважаема госпожо министър, да отговорите в рамките на три минути.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Христова, в отговор на поставения от Вас въпрос Ви информирам следното.
За подобряване експлоатационното състояние на пътната настилка на участъците Полски Тръмбеш – Обединение – Горна Липница – Патреш от път ІІІ-502 и Добромирка – Павликени – Свищов от път ІІІ-405 са предприети и ще бъдат изпълнени следните конкретни мерки. Извършвани са множество мероприятия с цел да се намали вероятността от възникване на пътнотранспортни произшествия поради наличието на дупки с дълбочина от 15 до 20 сантиметра. Поставени са пътни знаци, предупреждаващи водачите на моторни превозни средства за наличието на неравности и за ограничение на скоростта.
През 2012 г. Агенция „Пътна инфраструктура” съгласно сключен договор по програма „Текущ ремонт и поддържане” е възложила на фирма изпълнител „Пътни строежи – Велико Търново” ЕООД ремонтни действия и за двата участъка с цел да се подобри експлоатационното им състояние.
В края на месец май тази година са ремонтирани най-тежко засегнатите участъци, като е извършено изкърпване на асфалтовата настилка на път ІІІ-502 с дължина 15 километра и на път ІІІ-405 с дължина 20 километра.
За да се осигури нормалната експлоатация на посочените участъци, през месец август бяха извършени допълнителни дейности по програма „Текущ ремонт и поддържане” на път ІІІ-502: запълване на дупки с фракция и битумна емулсия под налягане – 12 кубични метра, на път ІІІ-405: машинно изкърпване с положена плътна смес – 852 тона.
Тук искам да отбележа, че ремонтните дейности имат ограничен ефект по отношение на задоволителното експлоатационно състояние, към което се стремим, тъй като те обхващат само отделни и по-малки участъци от пътя. За цялостното подобряване състоянието на пътния участък, който е с обща дължина 35 километра, е необходимо да бъде направена рехабилитация, което по предварителни изчисления възлиза на около 11 млн. лв.
Като министър на регионалното развитие и благоустройството съм възложила на Агенция „Пътна инфраструктура” и тя е изготвила един план за целево финансиране за следващата година, разбира се, в рамките на възможностите на бюджета, в който ние сме включили такива участъци, които имат нужда от цялостна рехабилитация – не просто закърпване, от което много страдат местните жители, тъй като това са точно участъци с огромни дупки и едни кърпежи са много временно решение.
При възможност следващата година се надяваме да можем да започнем рехабилитацията на този път.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо министър.
Госпожо Христова, заповядайте за реплика в рамките на две минути.
МИЛКА ХРИСТОВА (КБ): Благодаря Ви, уважаема госпожо министър.
Благодаря за предоставения отговор. Направеното за път ІІІ-502 Полски Тръмбеш – Патреш и ІІІ-405 Добромирка – Павликени – Свищов не е малко, обаче остава далече целта за пълната им рехабилитация. Надявам се, разбирате, че жителите на всички тези населени места по трасето на изброените от мен пътища са загубили вече вярата си, че скоро ще имат нормален път. Осигуряването на посочените в отговора Ви 11 млн. лв. за цялостната рехабилитация на пътя е невъзможна цел поне до края на тази година.
Наближава зимния сезон, когато придвижването по тези пътища ще стане невъзможно. Проблемът е не само за личните автомобили на хората. Те са трудно проходими, както казах вече, за линейки, за училищни автобуси, за пожарни коли, за всички останали.
Разчитам в координация с Агенция „Пътна инфраструктура” да предприемете съответните мерки, за да се постигне добро експлоатационно състояние на тези пътища до намирането на средства за цялостната им рехабилитация. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Христова.
Желаете ли дуплика? Благодаря Ви, госпожо министър.
Въпрос, внесен от народните представители Алиосман Имамов и Ахмед Башев, относно рехабилитация на пътя Юндола – Разлог – Гоце Делчев.
Заповядайте, уважаеми господин Имамов, да зададете въпроса.
АЛИОСМАН ИМАМОВ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо министър! Нашият въпрос касае споменатия път „Юндола – Разлог – Гоце Делчев” и неговата рехабилитация. Известно е, че през последните десетина години този път многократно е работен от различни фирми. Той засяга около 100 хил. души, които живеят в долината на река Места, и още толкова в Западните Родопи. Този път има изключително важно значение за развитието на туризма в района. Там се намират няколко важни туристически обекта, които вече имат статут на международни туристически обекти и имат отношение към развитието на нашите добросъседски отношения с Република Гърция.
Нашият конкретен въпрос е: какви са намеренията Ви по отношение на този път, по отношение на окончателното му завършване и в какви срокове? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря, уважаеми господин професоре.
Заповядайте, уважаема госпожо министър, да дадете отговор.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Имамов, уважаеми господин Башев, в отговор на поставения въпрос Ви информирам следното. Началото на строително-монтажните работи на лот 22А, който обхваща споменатите от Вас участъци, е 2 септември 2011 г. Крайният срок за завършване на договора е бил 2 септември 2013 г. Изпълнител на обекта е Сдружение „Роудс 2009” с водещ партньор – австрийският строителен концерн „Алпине Бау”. Физическото изпълнение на обекта към момента е 25% при изминали 100% от срока на изпълнение. Забавяне в изпълнението на договорните ангажименти е било констатирано още през 2012 г., за което Агенция „Пътна инфраструктура” многократно е предупреждавало изпълнителя. Допълнителни усложнения са се получили след обявяването в несъстоятелност на водещия партньор – Сдружение „Алпине Бау”.
През настоящата година строителните дейности на обекта са минимални и няма регистриран напредък. Изпълнителят, отчитайки невъзможността си да завърши обекта, е предложил на Агенция „Пътна инфраструктура” да прехвърли дейностите по договора на друг изпълнител. Това действие е допустимо съгласно договорните условия.
Независимо от всички трудности, в резултат на множество срещи, проведени по инициатива на пътната администрация, на 30 август 2013 г. е подписано Допълнително споразумение № 3 между Агенция „Пътна инфраструктура” и „Роудс 2009” и Договорно споразумение между АПИ и „М-строй Галчев Инженеринг”, по силата на които и в съответствие с подклауза 7.1.7 – прехвърляне от общо условие на договора, всички оставащи дейности по изпълнение на строително-монтажните работи по лот 22А се прехвърлят от „Роудс 2009” на „М-строй Галчев Инженеринг”. Крайният срок за завършване на работите е 1 август 2015 г.
Във връзка с условията на подписаното Договорно споразумение между АПИ и обединение „М-строй Галчев Инженеринг”, обединението представи всички необходими застраховки съгласно ЗУТ и гаранция за добро изпълнение и авансово плащане съгласно общите условия по договора.
По мое настояване и по разпореждане на председателя на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура” комисия с представители на Областното пътно управление – Благоевград, на обединение „М-строй Галчев Инженеринг” и строителния надзор извърши оглед на състоянието на обекта и набеляза конкретни мерки за подготовката му за нормална експлоатация през предстоящите зимни условия.
Отчитам недоброто състояние на пътя, поради което ще настоявам да се положат всички усилия, та рехабилитацията да бъде извършена в срок. Ще бъде направен точен график и ще следим за изпълнението му. Ще осъществяваме контрол.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Заповядайте, господин Башев, за реплика към отговора на министър Терзиева.
АХМЕД БАШЕВ (ДПС): Благодаря, госпожо председател.
Уважаеми дами и господа колеги народни представители! Уважаема госпожо министър, ние сме доволни от отговора, който давате на поставения от нас въпрос, тъй като се съмнявахме, че с обявяването в несъстоятелност на австрийската фирма ще се провали и този обект. Това може би удовлетворява всички жители на региона, които ползват този път. Всъщност той е единственият за стотици хиляди и единственият за придвижването на българските туристи към курортните селища на община Гърмен.
Искам да попитам: предвиждат ли договорите някакви санкции за това, че досега не е изпълнен този обект? Има ли гаранции, че той ще бъде завършен в срока до 2015 г.?
Ще кажа, че и тази зима хората ще реагират много остро заради невъзможността да се придвижват нормално. Ще Ви посоча един уникален случай на инженерно строителство по този път. Фирмата, която досега се опитваше да прави нещо, в района на село Буково – община Гоце Делчев, е извършено инженерно „чудо”: на една от малкото прави отсечки, които позволяват да се изпреварва, да се раздвижват колоните на движението, беше положен, вероятно защото е останал някакъв тонаж асфалт, върху едното от пътните платна асфалт, с което неговата височина се повдигна и в момента там освен че не може да се изпреварва, а това е едно от малкото места, на които може да стане изпреварването, но ако някой не знае какво се случва там и се опитва да се качи от едното платно на другото или да слезе, неминуемо ще стане катастрофа.
Това е много опасен участък и винаги, когато хората минават оттам, ни „споменават” всички – и Вас като министър, и нас като народни представители, и местните власти. (Оживление.)
Моля Ви, ако се забави още във времето някакъв ремонт или подготовката за зимата, поне да се обърне внимание на този участък, тъй като той е много опасен. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, господин Башев.
Желаете ли дуплика, госпожо министър?
Заповядайте.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Новият строител е представил всички необходими застраховки и гаранции за изпълнението. Както казах преди малко, набелязали сме мерки за подготовка на участъка за нормална експлоатация през зимния период. Ще обърна специално внимание на председателя на управителния съвет – господин Чайков, да предприеме всички мерки, за да направим така, че хората да могат да се придвижват безопасно през зимния период.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря, уважаема госпожо Терзиева.
Пленарният ден ще бъде удължен с четири минути, тъй като в рамките на четири минути беше изявлението на Парламентарната група на Партия „ГЕРБ”.
Господин Павел Шопов ще може да зададе единия или двата си въпроса в зависимост от това как ще протече диалогът с госпожа Терзиева.
Заповядайте, господин Шопов, да развиете своя въпрос към министъра на регионалното развитие относно състоянието и ангажирането на гаранционната отговорност относно пътните участъци от автомагистрала „Тракия” в отсечките „Стара Загора – Нова Загора” и „Нова Загора – Зимница”.
Въпросът на народния представител Мариана Бояджиева е отложен поради нейно отсъствие по уважителни причини и ще бъде зададен в следващо заседание при парламентарен контрол.
Заповядайте, господин Шопов.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Благодаря, госпожо Манолова.
Госпожо Манолова, колеги, уважаема госпожо министър! Въпросът за гаранционната отговорност по отношение на извършени строителни работи поначало е тежък. Това е един от големите проблеми, по които куца държавната политика, включително и Вашето министерство. Този въпрос съм задавал по отношение конкретни други участъци от българските автомагистрали, и още по-конкретно, за участъка до Стара Загора, от Чирпан до отсечката, която беше пусната преди четири години.
Предвид на този мой въпрос бяха извършени някои съвсем незначителни дейности и работи по отстраняване на дефекти. Много ми се искаше да не се налага да бъде поставен този въпрос отново, този път вече по отношение на съвсем новата – само на една година – пусната магистрала от Стара Загора до Ямбол. Знаем тази отсечка, която с апломб, с толкова надежда, с толкова шум, с рязане на ленти, с всенародни тържества и умиление и щастие бе пусната само преди една година.
Това не е въпрос, който поставяме по искане на наши избиратели, това е нещо, което сме видели. Мисля, че сме наясно, че дори отсечките, пуснати преди една година, вече се намират в лошо състояние. Всички ние виждаме вълничките, коловозите в най-дясната лента – тежкотоварната.
Въпросът ми към Вас е: предприема ли министерството действия за ангажиране на гаранционната отговорност на строителите по отношение на показаните дефекти? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Шопов.
Госпожо министър, заповядайте да отговорите на поставения въпрос.
МИНИСТЪР ДЕСИСЛАВА ТЕРЗИЕВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаеми господин Шопов, в отговор на поставения Ви въпрос Ви предоставям следната информация.
Отсечките Стара Загора – Нова Загора и Нова Загора – Виница се покриват от участък лот 2, лот 3 и лот 4-1. Същите са въведени в експлоатация през 2012 г.
През месеците януари и март 2013 г. от фирмата, извършваща дейности по договор, поддържане с базирано на показатели на изпълнение на автомагистрала „Тракия”, са получени сигнали за дефекти на единични участъци.
Агенция „Пътна инфраструктура” е сформирала комисия с представители на възложителя и строителния надзор, която е извършила проверка на място.
През месеците февруари и април 2013 г. са съставени протоколи за констатирани дефекти с точното им километрично положение. На строителите са изпратени известия за дефект с оказано време за отстраняване на констатираните дефекти.
През месец май 2013 г. дефектите при отсечката Стара Загора – Нова Загора са ремонтирани и е съставен протокол с дата 30 май 2013 г. между представителите на строителите, Обединение „Магистрала Трейс”, възложителя и строителния надзор.
В края на месец август 2013 г. изпълнителят уведоми писмено Агенция „Пътна инфраструктура”, че преди изтичане валидността на банковата гаранция, същата ще бъде подновена с необходимия срок, като се отчетат всички възникнали по това време прекъсвания в гаранционния срок.
След направен оглед на отсечка Нова Загора – Ямбол от представител на възложител, на изпълнителя „Актор” АСД е съставен протокол на 25 юни 2013 г., в който е констатирано, че са отстранени само част от дефектите. През юли 2013 г. отново е изпратено известие за дефект с оказано време за отстраняване на пропуските. През август 2013 г. изпълнителят се ангажирал писмено с поправянето на дефектите в най-кратък срок. След като бъде съставен протокол за окончателното отстраняване на дефектите от строителя „Актор” АСД, ще бъде изискана гаранция за изпълнение с удължен срок. Към днешна дата няма съставен протокол поради все още неотстранени дефекти по отсечката.
Констатираните дефекти по отсечката от град Ямбол до пътен възел Зимница – Ямбол са отстранени на 22 май 2013 г., за което е съставен протокол между представител на възложителя и изпълнителя – Сдружение „Тракия ІV”. Поради факта че гаранцията за изпълнение изтича 60 месеца след датата на въвеждане на целия строеж в експлоатация, от изпълнителя на лот 4 не е изискана гаранция за удължен срок.
Договорните ангажименти на строителите, в случай че няма констатирани дефекти, са: за обект автомагистрала „Тракия” лот 2 –до края на месец май 2017 г.; за обект на автомагистрала „Тракия” лот 3 – до средата на юни 2017 г.; за обект на автомагистрала „Тракия” лот 4 гаранционният срок е средата на месец юли 2018 г.
Констатираните дефекти при различните участъци от автомагистрала „Тракия” са отстранени изцяло за сметка на изпълнителите.
Уважаеми господин Шопов, като министър на регионалното развитие съм разпоредила да се засили контролът не само върху отсечката Стара Загора – Карнобат на автомагистрала „Тракия”, но и върху всички пътни участъци от републиканската пътна мрежа, които са в гаранция. Издала съм специална заповед. Председателят е председател на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура”. Вътре има членове от различни институции, които са заинтересовани от гаранцията и качеството на изпълнение, и при констатиране на дефекти при тези участъци съм изискала те да бъдат отстранявани в най-кратък срок за сметка на строителите. Ако това не бъде изпълнено, необходимите средства за ремонт ще бъдат удържани от гаранцията на съответния изпълнител.
Уверявам Ви, че контролът върху качеството на изпълнените строителни дейности в пътния сектор е един от моите основни приоритети.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо Терзиева.
Господин Шопов, заповядайте за реплика към отговора на министър Терзиева.
ПАВЕЛ ШОПОВ (Атака): Благодаря Ви, госпожо министър за изключително обстойния отговор.
Благодаря Ви и за друго. Предвид съставените протоколи се уверявам, че обективната действителност е такава както твърдя. Когато разговарям с колегите от ГЕРБ, те считат, че това е мое въображение, въпреки че това се потвърждава и от други колеги шофьори, които редовно пътуват по тези отсечки. Това явно е факт от обективната действителност, не е въпрос на злонамереност, на пропаганда.
Когато в тази зала преди три години, в началото на строителството, се повдигаха въпроси относно лошо строителство на момента, относно влагане на пепел и лоши материали, относно урболешко изпълнение, на мен ми се струваше, че има голяма доза злонамереност.
Факт е обаче, че месеци, най-много година след завършването на строителството, тези дефекти съществуват, видими са, просто са очевадни. За мен най-важното оттук нататък е да не се кърпи магистралата, както се правеше, когато се търсеше гаранционна отговорност в миналото управление – дясната лента, коловозът. Тук става въпрос за цялостна преработка на дефектиралите участъци. След отстраняването на дефектите като че ли магистралата се приема. Това е удовлетворително за обществото и за всички нас, а не да се отбива номерът, както се правеше досега при отстраняване на дефектите, да се прибират парите, които оставаха, мисля, че са около 10% в залог. Това е пътят и контролът оттук нататък предвид гаранционната отговорност на строителите – най-важното във Вашата дейност според мен по отношение на построените и готовите участъци.
Считам, че трябва да си поговорим и за автомагистрала „Люлин”, при която се появяват още по-флагрантни проблеми, още по-тежки дефекти. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, господин Шопов.
Госпожо Терзиева, желаете ли дуплика?
Мисля, че с отговора на този въпрос даваме добър финал на днешния парламентарен контрол в дух на разбиране и задоволство от предприетите от правителството действия.
Благодаря, госпожо Терзиева за участието в днешния парламентарен контрол.
Следващото пленарно заседание ще бъде на 16 октомври 2013 г., сряда, от 9,00 ч. сутринта. (Звъни.)

(Закрито в 14,08 ч.)

Председател:
Михаил Миков

Заместник-председател:
Мая Манолова
Секретари:
Александър Ненков

Филип Попов
Форма за търсене
Ключова дума
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ