Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
СТО ТРИДЕСЕТ И ШЕСТО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 25 юли 2014 г.
Открито в 9,03 ч.
25/07/2014
Видео архив » Преглед на видео архив
Председателствали: председателят Михаил Миков и заместник-председателят Алиосман Имамов

Секретари: Александър Ненков и Шендоан Халит


ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Добро утро, уважаеми народни представители!
Очевидно след оставката на правителството Парламентът се разработи – всички на работа. (Смях и оживление.) Регистрация. (Реплики.) Виждам, че има кворум, но да се регистрираме за всеки случай.
Откривам заседанието. (Звъни.)
Моля Ви, да ми представите съгласувания дневен ред – не го виждам в папката. И администрацията доста се е разпасала в последните дни. (Народният представител Цецка Цачева дава програмата за деня на председателя на Народното събрание. Ръкопляскания от ГЕРБ.)
Ще предложа следния дневен ред на Вашето внимание за днес:
1. Първо гласуване на Законопроекта за допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта. Вносители – Ваня Добрева и група народни представители.
2. Второ четене на Законопроекта за ратифициране на Споразумение за предоставяне на консултантски услуги между Министерството на здравеопазването на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие. Вносител – Министерският съвет.
3. Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка. Вносител – Министерският съвет.
4. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за митниците. Вносител – Министерският съвет.
5. Парламентарен контрол.
Моля, режим на гласуване.
Гласували 192 народни представители: за 192, против и въздържали се няма.
Дневният ред за днес е приет единодушно – държа да се отбележи. (Възгласи: „Браво! Браво!”.)
Уважаеми народни представители, Президентът на Републиката има желание да се обърне към Вас, така че някъде около 10,00 ч. ще дойде и ще направи обръщение към Народното събрание.

Преминаваме към приетата програма за днес:
ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ФИЗИЧЕСКОТО ВЪЗПИТАНИЕ И СПОРТА.
Заповядайте, господин Монов.
Не виждам да носите доклад. Наизуст ли го знаете? (Смях и оживление.) Не!
Не само администрацията, а и народните представители са го ударили на разпускане.
ДОКЛАДЧИК ХРИСТО МОНОВ: Никой не ми е казал, че днес...
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Кой да Ви каже? Трябва да сте готови.
Заповядайте.
ДОКЛАДЧИК ХРИСТО МОНОВ: Благодаря.
Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители!

„ДОКЛАД
на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта
относно Законопроект за допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 454-01-63, внесен от Ваня Чавдарова Добрева и група народни представители на 17 юни 2014 г.

На свое редовно заседание, проведено на 2 юли 2014 г., Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта обсъди Законопроект за допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 454-01-63, внесен от Ваня Чавдарова Добрева и група народни представители.
В заседанието на комисията взеха участие Марияна Георгиева – министър на младежта и спора, Николай Боршуков – началник кабинет на министъра, Радослав Димитров – директор на дирекция „Правна”, Виолета Нинова – директор на дирекция „Елитен спорт”, Пенчо Гешев – ректор на Национална спортна академия „Васил Левски”, Павел Маринов – областен управител на град Бургас.
В дискусията взеха участие народните представители Христо Монов, Ваня Добрева, Милко Багдасаров, Таню Киряков, Иван Ченчев, Георги Мърков, Иван Чолаков, Милена Дамянова, Мустафа Ахмед и Снежана Дукова. Посочено бе, че с предлаганото допълнение се цели защитаване на един сериозен обществен интерес, но че са необходими предложения за редакции на текстовете, за да може да бъдат приети на второ гласуване.
След проведената дискусия и обсъждане Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта с 10 гласа „за”, „против” – няма и 4 гласа „въздържали се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 454-01-63, внесен от Ваня Чавдарова Добрева и група народни представители.” Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Монов.
Заповядайте, госпожо Добрева.
ДОКЛАДЧИК ВАНЯ ДОБРЕВА: Благодаря, уважаеми господин председател.
„Комисията по образованието и науката, на свое редовно заседание, проведено на 10 юли 2014 г. обсъди Законопроект за допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 454-01-63, внесен от Ваня Добрева и група народни представители.
На заседанието присъстваха: проф. Анелия Клисарова – министър на образованието и науката, доц. Пенчо Гешев – ректор на Националната спортна академия „Васил Левски”, Виолета Нинова и Радослав Димитров – директори на дирекции от Министерството на физическото възпитание и спорта.
От името на вносителите доц. Кирчо Атанасов представи законопроекта и мотивите към него. Със законопроектът се допълва списъка на спортните обекти и съоръжения с национално значение с нови обекти, намиращи се на територията на Националната спортна академия „Васил Левски” в град София и в град Несебър. С промяната на статута на тези обекти ще се гарантира пълноценно изпълнение на учебния и тренировъчен план на единственото по рода си у нас висше училище за спорт, а така също ще се запази териториалната му цялост.
Предложеният проект беше подкрепен от Министерството на образованието и науката.
В дискусията взеха участие народните представители Милена Дамянова, Валентина Богданова и Ваня Добрева, като беше подчертано, че:
Съгласно Закона за висшето образование недвижимите имоти, предоставени от държавата на висшите училища, са публична държавна собственост.
Необходимо е да бъде допълнително защитен общественият интерес, така и конституционно определената като неприкосновена частна собственост.
След проведено гласуване с резултат: 14 гласа „за”, без „против” и „въздържали се”, Комисията по образованието и науката предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, № 454-01-63, внесен от Ваня Добрева и група народни представители.”
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, госпожо Добрева.
От името на вносителите на законопроекта някой ще вземе ли думата? Има ли желаещи?
Ако няма, откривам дебатите по законопроекта.
Има ли желаещи за изказвания? Няма.
Гласуваме на първо четене Законопроект за допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта, внесен от народния представител Ваня Добрева и група народни представители.
Гласували 154 народни представители: за 151, против няма, въздържали се 3.
Законопроектът е приет.
Заповядайте за процедурно предложение, госпожо Добрева.
ДОКЛАДЧИК ВАНЯ ДОБРЕВА: Благодаря.
Уважаеми господин председателю, предлагам въз основа на чл. 76, т. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание да преминем към второ четене на законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Има процедурно предложение за второ четене на проекта за закон.
Има ли възражения или противно становище? Няма.
Гласуваме процедурното предложение.
Гласували 142 народни представители: за 138, против няма, въздържали се 4.
Предложението е прието.
Госпожо Добрева, представете ни двата параграфа на законопроекта.
ДОКЛАДЧИК ВАНЯ ДОБРЕВА: Благодаря.
Уважаеми господин председател!

„ЗАКОН
за допълнение на Закона за физическото възпитание и спорта

(Обн., ДВ, бр. 58 от 1996 г.; Решение № 8 на Конституционния съд на Република България от 1997 г.; изм., бр. 124 от 1998 г., бр. 51 от 1999 г., бр. 81 от 1999 г., изм. и доп., бр. 53 от 2000 г., изм., бр. 64 от 2000 г., изм. и доп., бр. 75 от 2002 г., Решение № 6 на Конституционния съд на Република България от 2002 г. изм., бр. 120 от 2002 г., бр. 96 от 2004 г., бр. 88 от 2005 г., бр. 103 от 2005 г., бр. 30 от 2006 г., доп., бр. 34 от 2006 г., изм. и доп., бр. 36 от 2006 г., изм., бр. 80 от 2006 г., бр. 41 от 2007 г., бр. 46 от 2007 г., бр. 53 от 2007 г., изм. и доп., бр. 50 от 2008 г., изм., бр. 74 от 2009 г., изм. и доп., бр. 50 от 2010 г., бр. 96 от 2010 г., бр. 35 от 2011 г., бр. 99 от 2011 г., в сила от 2012 г., бр. 45 от 2012 г., бр. 87 от 2012 г., бр. 102 от 2012 г., изм., бр. 15 от 2013 г., бр. 68 от г., изм. и доп., бр. 21 от 8.03.2014 г.)
§1. В чл. 47а се правят следните допълнения:
1. В приложение № 1 към чл. 47а „Списък на спортните обекти и съоръжения с национално значение” се създават т. 18 и 19:
„18. „Открити спортни обекти и съоръжения – игрища за видове спорт”, „Закрит спортен комплекс за обучение и тренировки” и „Многофункционална спортна зала” – на територията на Национална спортна академия „Васил Левски” – София.
19. Водна учебна спортна база на Националната спортна академия „Васил Левски” – град Несебър”.
2. В ал. 5 след думите „приложения № 1 и 2” се добавя „както и по ал. 4”.
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

„§ 2. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, госпожо Добрева.
Уважаеми колеги, както разбрахте, законопроектът има два параграфа.
Откривам дебатите на второ четене.
Има ли желаещи за изказвания? Няма.
Гласуваме анблок следните текстове от законопроекта: наименование на законопроекта, § 1, който Ви беше представен от госпожа Добрева, наименованието на подразделение „Заключителна разпоредба” и § 2, който също Ви беше представен.
Гласували 152 народни представители: за 148, против няма, въздържали се 4.
Предложението е прието.
Благодаря, госпожо Добрева.
ДОКЛАДЧИК ВАНЯ ДОБРЕВА: И аз благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Преминаваме към следващата точка от днешната програма:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕЖДУНАРОДНАТА БАНКА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ.
Този законопроект, уважаеми колеги, беше гласуван на първо четене. Второто четене на законопроекта не се осъществи, защото се очаква доклад на Комисията по здравеопазването.
Имаме ли такъв доклад, госпожо Джафер?
Заповядайте да представите доклада преди да преминем към второ гласуване.
ДОКЛАДЧИК НИГЯР ДЖАФЕР: Благодаря Ви, господин председател.
Ще Ви представя:

„ДОКЛАД
относно Законопроект за ратифициране на Споразумение за предоставяне на консултантски услуги между Министерството на здравеопазването на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, № 402-02-7, внесен от Министерски съвет на 25 април 2014 г.

На свое редовно заседание, проведено на 17 юли 2014 г., Комисията по здравеопазването, при условия на падащ кворум, разгледа и обсъди Законопроект за ратифициране на Споразумение за предоставяне на консултантски услуги между Министерството на здравеопазването на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, № 402-02-7.
На заседанието присъстваха заместник-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков, представители на съсловните организации в сферата на здравеопазването и на пациентските организации.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от заместник-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков. Той информира народните представители, че целта на споразумението е правителството на Република България да получи експертна техническа помощ от Международната банка за възстановяване и развитие при поставянето на основите за реализиране на Националната здравна стратегия 2014-2020 г. В изпълнение на постигнатите договорености се предвижда да бъдат изработени и оценени варианти в областта на финансирането на системата на здравеопазване за повишаване на ефективността, справедливостта, финансовата закрила и дългосрочната устойчивост на системата.
Аналитичните и консултантските услуги, които Международната банка за възстановяване и развитие ще предостави на Министерството на здравеопазването на Република България, включват дейности, както следва:
Дейност 1: Изготвяне на доклад с описание и анализ на състоянието на финансирането на здравеопазването в България и разработване на предложения за варианти.
Дейност 2: Целева техническа помощ за разработване на проект на план за действие за прилагане в България на плащане по диагностично-свързани групи.
Дейност 3: Подготовка на доклад, съдържащ анализ и препоръки за реформиране на сектора на лекарствените продукти в България.
Споразумението предвижда всички дейности да бъдат изпълнени до края на месец май 2015 г., освен ако то не бъде подновено преди настъпването на тази дата. Финансовият ресурс по Споразумението се осигурява по оперативна програма „Техническа помощ”.
Ратифицирането на споразумението със закон е необходимо поради предвидените финансови задължения за българската държава и предвиденото арбитражно уреждане на спорове между страните по споразумението, съгласно разпоредбата на чл. 85, ал. 1, т. 4 и 5 от Конституцията на Република България.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати: „за” – 7, без „против” и „въздържали се”, Комисията по здравеопазването предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумение за предоставяне на консултантски услуги между Министерството на здравеопазването на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, № 402-02-7, внесен от Министерски съвет на 25 април 2014 г.”
Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, д р Джафер.
В извлечението на стенограмата, която аз притежавам, не е посочено дали Комисията по бюджет и финанси е представила доклада си.
Господин Цонев, представен ли е Вашия доклад при първо четене?
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Представен е в Деловодството.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Дали е представен пред пленарната зала?
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Представен е, благодаря.
Има ли изказвания по второ четене на този законопроект за ратификация? Няма желаещи.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС, от място): Законът не е представен на второ четене. На първо четене е представен доклад.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: На второ не е необходимо, господин Цонев, ако е представен на първо четене.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ (встрани от микрофоните): На второ четене трябва да се представи законът.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Вие сте водеща комисия.
Заповядайте да представите закона преди да го гласуваме.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!

„ЗАКОН
за ратифициране на Споразумение за предоставяне
на консултантски услуги между Министерството на
здравеопазването на Република България и
Международната банка за възстановяване и развитие

Член единствен. Ратифицира Споразумението за предоставяне на консултантски услуги между Министерството на здравеопазването на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие, подписано на 4 април 2014 г.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Параграф единствен. Законът влиза в сила от датата на обнародването му в „Държавен вестник”.”
Прочетох закона така, както е представен на първо четене, тъй като между първо и второ четене няма постъпили никакви предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Цонев.
Още веднъж питам: има ли желаещи за изказвания на второ четене? Няма.
Гласуваме проекта на Закон за ратифициране на Споразумение за предоставяне на консултантски услуги между Министерство на здравеопазването на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие.
Гласували 153 народни представители: за 141, против няма, въздържали се 12.
Предложението е прието.

Следващата точка от днешната програма на Народното събрание е:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ИЗМЕНЕНИЕ № 1 КЪМ ФИНАНСОВО СПОРАЗУМЕНИЕ ОТ 29 ЮЛИ 2010 г. МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ПРЕДСТАВЛЯВАНО ОТ МИНИСТЪРА НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ, И ЕВРОПЕЙСКАТА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА.
Вносител е Министерският съвет на 11 юли 2014 г.
Има доклад на Комисията по регионална политика и местно самоуправление.
Заповядайте, господин Гуцанов.
ДОКЛАДЧИК БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
Уважаеми колеги!

„ДОКЛАД
относно Законопроект за ратифициране на Споразумението
за Изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка, № 402-02-17, внесен от Министерския съвет

На свое заседание, проведено на 18 юли 2014 г., Комисията по регионална политика и местно самоуправление обсъди Законопроект за ратифициране на Споразумението за Изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка, № 402-02-17, внесен от Министерския съвет на 11 юли 2014 г.
В заседанието на комисията взеха участие представители на Министерството на регионалното развитие.
От името на вносителите законопроекта бе представен от госпожа Клементина Денева – главен секретар на Министерството на регионалното развитие.
Финансовото споразумение между правителството на Република България и Европейската инвестиционна банка е подписано на 29 юли 2010 г., като впоследствие е ратифицирано със закон, приет от 41-ото Народно събрание на 7 октомври 2010 г., и влиза в сила от деня на обнародването му – 19 октомври 2010 г. (ДВ, бр. 82 от 2010 г.).
С финансовото споразумение е организиран Холдинговият фонд по JESSICA за България като „самостоятелен финансов ресурс" в рамките на Европейската инвестиционна банка, в който са внесени средства в размер 33 млн. евро, предоставени от Управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие” от Операция 1.4. „Подобряване на физическата среда и превенция на риска“ по Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие“ на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 (ОПРР). Европейската инвестиционна банка управлява и администрира Холдинговия фонд по JESSICA и изпълнява дейността по JESSICA за и от името на Управляващия орган на ОПРР съгласно условията на ратифицираното финансово споразумение и с решенията и под надзора на назначен инвестиционен съвет.
Основната задача на Холдинговия фонд JESSICA е да осъществи дейности с цел намиране на подходящи партньори за изграждане на фондове за градско развитие (ФГР) и подписване на оперативни споразумения с тях. Те имат задължение да инвестират целия наличен ресурс до края на 2015 г., като ще продължат да действат и след този срок с оглед осигуряване възвращаемост на инвестициите.
Споразумението за изменение на Финансовото споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България и Европейската инвестиционна банка има за цел да удължи срока на действие на финансовото споразумение до 31 декември 2015 г., да определи таван на възнаграждението за услугите, изпълнявани от Европейската инвестиционна банка в качеството й на холдингов фонд, както и да определи източника на средствата за изплащането на възнаграждението в рамките на удължения срок на действие.
В споразумението са договорени клаузи, с които таванът на разходите за услугите, изпълнявани от Европейската инвестиционна банка в качеството й на холдингов фонд, е ограничен до 1,6 % средногодишно от сумата на средствата от оперативната програма 2007-2013, предоставени за управление на холдинговия фонд. По този начин делът на разходите за управление в периода до 31 декември 2015 г. ще бъде с 0,1 % по-малък от дължимата такса за управление за първоначалния тригодишен период на действие на финансовото споразумение, в който таксата за управление е до 1,7 % средногодишно от сумата на средствата от оперативната програма 2007-2013, предоставени за управление на холдинговия фонд.
С подписаното споразумение е договорено източник на възнаграждението на Европейската инвестиционна банка в рамките на удължения срок на действие да бъдат средствата от: лихвата, натрупана по сметките на фондовете за градско развитие и/или от плащанията по сметките на фондовете за градско развитие от проектите за градско развитие. До момента на използване на тези средства за плащане на разходите те ще бъдат задържани от Европейската инвестиционна банка и ще бъдат инвестирани в съответствие с Указанията за съкровищно управление по чл. 3 от финансовото споразумение.
За удължения период до 31 декември 2015 г. няма да са необходими допълнителни средства от националния бюджет или от Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013, а възнаграждението ще се изплаща за сметка на операциите на Холдинговия фонд по JESSICA.
С договорените клаузи се осигурява ефективното изпълнение на дейностите от страна на Европейската инвестиционна банка при управлението на Холдинговия фонд по JESSICA, така че инвестираните средства от оперативната програма да бъдат връщани редовно във фондовете за градско развитие и съответно да обезпечават разходите за управление на холдинговия фонд. Подписаното споразумение е съобразено с условията на Решение на Европейската комисия C(2012)9446/19.12.2012 г. по случай SA.35040 (2012/N) – JESSICA Holding Fund Bulgaria, с което Схемата JESSICA Холдингов фонд България е нотифицирана за държавна помощ.
Споразумението не предвижда предоставяне на допълнителни средства във връзка с удължаването на срока на действие на финансовото споразумение с Европейската инвестиционна банка, поради което предложеният проект на акт няма да доведе до пряко и/или косвено въздействие върху държавния бюджет.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика и местно самоуправление с 10 гласа “за”, без “против” и “въздържали се”, предлага на Народното събрание Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка, № 402-02-17, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Гуцанов.
Това беше докладът на Комисията по регионална политика и местно самоуправление.
Уважаеми колеги, има ли изказвания по обсъждания законопроект? Няма желаещи.
Гласуваме Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка, № 402-02-17, внесен от Министерския съвет.
Гласували 116 народни представители: за 116, против и въздържали се няма.
Законопроектът е приет на първо четене.
Господин Гуцанов, заповядайте за процедура.
ДОКЛАДЧИК БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: Благодаря, уважаеми господин председател.
Уважаеми колеги, предлагам законопроектът да бъде подложен и на второ гласуване, разбира се, ако няма някакви възражения в залата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря.
Някой има ли противно предложение или възражения по отношение на направеното предложение? Няма.
Гласуваме процедурното предложение за обсъждане и гласуване на законопроекта на второ четене.
Гласували 115 народни представители: за 115, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Господин Гуцанов, представете ни законопроекта, ако обичате.
ДОКЛАДЧИК БОРИСЛАВ ГУЦАНОВ: Благодаря, уважаеми господин председател.
За второ четене:

„ЗАКОН
за ратифициране на Споразумението за изменение № 1 към
Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка

Член единствен. Ратифицира Споразумението за изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка, сключено на 1 юли 2014 г.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

Параграф единствен. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”.” Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря Ви, господин Гуцанов.
Има ли изказвания по законопроекта на второ четене? Няма.
Гласуваме Законопроект за ратифициране на Споразумението за изменение № 1 към Финансово споразумение от 29 юли 2010 г. между правителството на Република България, представлявано от министъра на регионалното развитие, и Европейската инвестиционна банка.
Гласували 111 народни представители: за 111, против и въздържали се няма.
Законопроектът е приет на второ гласуване.

Следващата точка от днешната програма е:
ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА МИТНИЦИТЕ.
Законопроектът, № 402-01-3, е внесен от Министерския съвет на 9 януари 2014 г., приет на първо гласуване на 7 март 2014 г.
Докладът е на Комисията по бюджет и финанси.
Заповядайте, господин Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Уважаеми господин председател, позволете да направя процедурно предложение за достъп до залата във връзка с второто четене на ЗИД на Закона за митниците на госпожа Людмила Петкова – заместник-министър на финансите, господин Красимир Сивев – директор на дирекция „Данъчна политика” в министерството, и госпожа Соня Вълкова – директор на дирекция „Правна” в Агенция „Митници”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Гласуваме направеното процедурно предложение за достъп до залата.
Гласували 94 народни представители: за 93, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Моля, поканете уважаемите представители на изпълнителната власт в залата.
Господин Цонев, заповядайте.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: „Закон за изменение и допълнение на Закона за митниците”.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.
По § 1 има предложение на народния представител Йордан Цонев.
Комисията подкрепя предложението.
Предложение на народните представители Менда Стоянова, Диана Йорданова, Десислава Танева и Владислав Николов:
„Параграф 1 да отпадне.”
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя за § 1 и предлага следната редакция:
„§ 1. В чл. 10 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 6 се изменя така:
„(6) В 14-дневен срок от датата на встъпване в длъжност или постъпване на работа, всяка календарна година най-късно до 31 май, и при прекратяване на правоотношението митническите служители са длъжни да декларират пред директора на Агенция „Митници” своето имотно състояние, включително имуществото, представляващо съпружеска имуществена общност, както и имотното състояние на ненавършилите пълнолетие деца с декларация по образец, утвърден от директора на Агенция „Митници”.”
2. Създава се ал. 11:
„(11) За осъществяване на служебните си задължения служителите на Агенция „Митници” имат право на униформено облекло или на парични средства за представително облекло за всяка календарна година при условия и по ред, определени със заповед на директора на Агенция „Митници”.”
По § 2 има предложение от народния представител Йордан Цонев, което е подкрепено по т. 1 и т. 2, буква „б”, а по т. 2, буква „а”, предложението е подкрепено по принцип.
Предложение на народния представител Менда Стоянова и група народни представители.
Комисията подкрепя предложението.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя за § 2 и предлага следната редакция:
„§ 2. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1, т. 1 думите „на държавата” се заличават.
2. В ал. 2:
а) в т. 3 думите „Република България” се заменят с „Европейския съюз”.
б) създава се т. 14:
„14. осъществяват контрол на граничните контролно-пропускателни пунктове по изпълнение на задължението за заплащане на пътните и винетните такси и по спазване на разрешителния режим за товарни и пътнически превози”.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Цонев.
Уважаеми колеги, по наименованието на закона и параграфи 1 и 2 има ли изказвания?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ (встрани от микрофоните): Аз не виждам в залата госпожа Стоянова, но тя заяви, че оттегля предложенията си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Има ли желаещи за изказване?
Има едно неподкрепено предложение на госпожа Стоянова и група народни представители.
Председателят на комисията каза, че тя е оттеглила своето предложение, но ние не можем да приемем това без тя изрично да го заяви в залата.
Госпожа Стоянова я няма, следователно ще гласуваме нейното предложение.
Няма желаещи за изказване.
И така, гласуваме предложението на народния представител Менда Стоянова и група народни представители по § 1. (Народният представител Менда Стоянова влиза в пленарната зала.)
Оттегляте ли го?
МЕНДА СТОЯНОВА (ГЕРБ, встрани от микрофоните): Оттеглям предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, госпожо Стоянова.
Предложението е оттеглено.
Гласуваме ан блок наименование на закона, редакция на комисията на § 1 и редакция на комисията на § 2.
Моля, гласувайте.
Гласували 94 народни представители: за 93, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По § 3 – предложение на народния представител Менда Стоянова и група народни представители.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 3.
По § 4 – предложение на народния представител Йордан Цонев, което е подкрепено от комисията.
Предложение на народния представител Менда Стоянова и група народни представители, неподкрепено от комисията.
Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя за § 4 и предлага следната редакция:
„§ 4. Член 19 се изменя така:
„Чл. 19. (1) Решението по прилагане на митническото законодателство е индивидуален административен акт, който се издава от началника на съответната митница или от директора на Агенция „Митници".
(2) Решението по ал. 1, с изключение на случаите по чл. 221, ал. 2 и 3, подлежи на предварително изпълнение.
(3) Решението по ал. 1 се издава в писмена форма и съдържа:
1. наименование на органа, който го издава;
2. наименование на акта, номер и дата на издаване;
3. данни за адресата или длъжника;
4. фактически и правни основания за издаване;
5. разпоредителна част, с която се определят права или задължения, начинът и срокът за изпълнението, а в случаите, когато се установяват митническо задължение или други публични държавни вземания - размерът и датата на възникването им;
6. предварителното му изпълнение;
7. евентуални мерки за обезпечаване;
8. пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва;
9. подпис на лицето, издало акта.
(4) Решението по ал. 1 се издава в 30-дневен срок от започването на производството, освен когато в закона или в правилника са определени други срокове.
(5) Когато митническите органи не могат да се произнесат в срока по ал. 4 поради необходимостта от събиране на допълнителна информация, те трябва преди неговото изтичане да уведомят лицето, като посочат причините и необходимия им срок за вземане на решение, който не може да бъде по-дълъг от една година.
(6) Решението по ал. 1, с което се отхвърлят исканията на лицата или е неблагоприятно за тях, трябва да е мотивирано. Преди издаването на решението митническите органи писмено уведомяват лицето за мотивите, на които ще се основава решението, и му предоставят възможност за изразяване на становище в 7- дневен срок от датата на уведомяването.”
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Цонев.
По параграфи 3 и 4 – изказвания има ли?
Няма желаещи за изказване.
Има две предложения, които не са подкрепени. Първо гласуваме тях.
Първото предложение е на народния представител Менда Стоянова и група народни представители по § 3, което не е подкрепено от комисията.
Моля, гласувайте. (Шум и реплики.)
Предложението не е подкрепено от комисията.
Гласували 95 народни представители: за 42, против 22, въздържали се 31.
Предложението не е прието.
Гласуваме предложение на народния представител Менда Стоянова и група народни представители по § 4, което не е подкрепено от комисията.
Моля, гласувайте.
Гласували 97 народни представители: за 42, против 31, въздържали се 24.
Предложението не е прието.
Гласуваме текста на вносителя за § 3, подкрепен от комисията, и редакцията на комисията за § 4.
Моля, гласувайте.
Гласували 96 народни представители: за 71, против 5, въздържали се 20.
Предложението не е прието. (Гласувалите „за” са под кворума за деня.)
Моля уважаемите народни представители да влязат в залата и да гласуват!
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин председател, правя процедурно предложение за прегласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Моля народните представители да влязат в залата.
Чакам една минута и вземам списъка за проверка! (Шум и реплики, оживление.)
Моля, дайте ми списъка за проверка! (Оживление. В залата влизат народни представители.)
В залата няма необходимия кворум за нормална работа – правя поименна проверка.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Има, има вече кворум! (В залата влизат още народни представители.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Аз Ви моля да бъдете тук до края на днешния работен ден!
Отменям проверката. (Оживление, смях.)
Уважаеми колеги, гласуваме § 3 по вносител, подкрепен от комисията, и § 4 в редакция на комисията.
Моля, гласувайте.
Гласували 156 народни представители: за 86, против 24, въздържали се 46.
Предложението за двата параграфа не е прието. (Гласувалите „за” са под кворума за деня.)
Уважаеми колеги, днешният дневен ред беше съгласуван на Председателски съвет и подобни явления не бяха предвидени да се случат в днешното заседание.
Очаквам господин президентът да дойде по-рано от предварително обявеното време.
Давам почивка до 10,15 ч.
Моля, бъдете точни!
(След почивката.)

(Влиза президентът на Република България Росен Плевнелиев. Депутатите от ГЕРБ стават и ръкопляскат.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Уважаеми народни представители, както Ви уведомих сутринта, Президентът на Републиката изяви желание да направи обръщение към Народното събрание.
Да кажем „Добре дошъл!” на господин Росен Плевнелиев.
Моля Ви да заемете местата си.
Само секунда, господин Президент, да влязат народните представители в залата.
Ако обичате, седнете, уважаеми народни представители.
Уважаеми господин Президент, имате думата да направите Вашето обръщение към Народното събрание.
Заповядайте.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ, от място): Процедура за пряко излъчване.
Направете я Вие, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Аз ще я направя. Вие добре ми подсказвате, но защо не се сетихте по-рано?!
Има ли възражения да има пряко излъчване на обръщението на президента към Народното събрание? (Реплики: „Няма.”)
Моля Ви, режим на гласуване.
Извинявайте, господин Президент.
Гласували 156 народни представители: за 135, против 12, въздържали се 9.
Предложението е прието.
Моля Националното радио да включи микрофоните, а Националната телевизия да включи камерите.
Горе на балкона седнете по-бързо и не се разхождайте.
Квесторите, ако обичате, помолете гостите да седнат.
Заповядайте, уважаеми господин Президент.
ПРЕЗИДЕНТ РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Уважаеми господин председател на Народното събрание, уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви за предоставената възможност да говоря тук пред Вас и от тази най-висока трибуна – и пред цялата нация.
Оставяме зад нас вече втора извънредно трудна политическа година. Тежкото противопоставяне и личните нападки допринесоха за ерозиране на доверието към политиците, към всички нас, за съжаление, но и към институциите. Непрестанните политически битки често наподобяваха път без изход. Това още повече засили усещането за задълбочаване на политическата и институционална криза в страната. За по-малко от година и половина вече второ редовно избрано правителство подава оставка. През втората половина на 2014 г. ще се сменят три правителства, същото беше и в първата половина на 2013 г. Три правителства се сменят в рамките на половин година вече втора поредна година. (Шум и реплики от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви за тишина!
ПРЕЗИДЕНТ РОСЕН ПЛЕВНЕЛИЕВ: Това е белег на все по-трайна нестабилност, която затруднява икономиката и обществото.
Сега е необходимо да положим усилия, за да преведем страната през трудностите и да постигнем повече политическа, финансова, икономическа, но преди всичко институционална стабилност. За това вече се договорихме. Аз благодаря и се надявам да го изпълним – тоест нашето предстоящо, съвместно, общо усилие за постигане на по-високо ниво на стабилност в държавата.
Политическите кризи са неизменна част от развитието на демократичната държава. Имало ги е и ще ги има. Българската Конституция съвсем точно разписва както стъпките, така и отговорностите пред всеки един от нас, за да успеем да преодолеем изпитанията. След всичко, през което минахме, едва ли има някой, който да се съмнява, че правните норми са много важна част от този процес, но не единствена. Много по-важно днес е и национално отговорното поведение, още повече в труден момент за нацията.
Политическото противопоставяне, различните виждания и сблъсъкът на идеи са неразривна част от многопартийната система. Те са механизмът, по който функционира парламентарната демокрация, но отвъд тях е най-важно за всеки отговорен политик, а именно – кое е най-важното? Най-важното са реалните проблеми на хората и тяхното решаване. Кои са те? Доходи; безработица; пенсии; демография; здравеопазване – те не са от вчера, няма да бъдат решени утре. Но именно сега пред политическите партии, преди да се стартира предизборната кампания, на която всички Вие ще поискате доверието, и се надявам да получите в максимална степен доверие от българските граждани, нека покажем заедно, че можем да приоритизираме, да изведем неотложните проблеми, да ги отведем отвъд предизборните битки и да постигнем съгласие по някои неотложни за народа теми.
Началото поставихме с договореното на Консултативния съвет за национална сигурност, който се проведе на 17 юни 2014 г., в пълен консенсус, решение. Последваха поредици от консултации в Президентството, в Парламента. На тях договорихме дата за избори, около която всички се обединиха, както и обсъдихме важни и неотложни мерки, които се надявам да бъдат предприети и от Народното събрание, и от Министерския съвет, за да може в следващите месеци, до сформирането на легитимно избрано правителство, държавата да функционира нормално.
Надявам се заедно с политическите сили да извървим конституционната процедура, така че да бъде спазена вече договорената дата за избори, а именно 5 октомври 2014 г., а на 6 август 2014 г. с указ на Президента да бъде разпуснато Четиридесет и второто Народно събрание и да бъде назначено служебно правителство. От днес до 6 август институциите трябва да продължат да изпълняват съвестно и отговорно своите задължения.
Това, че предстои разпускане на Народното събрание, сформиране на служебно правителство и предсрочни избори, не трябва да е оправдание за бездействие. Имаме още какво да свършим и нееднократно съм призовавал институциите и всеки един от обществено важните фактори към отговорно отношение. Това не са неща, важни само и единствено за поредното служебно правителство в България. Това са проблеми, които са важни за държавата и за нацията.
Актуализацията на бюджета на държавата и на Националната здравноосигурителна каса, както е предложено от правителството, е сред най-важните задачи, които Народното събрание може да реши в следващите дни. През изминалата седмица Министерският съвет прие актуализацията на бюджета на Националната здравноосигурителна каса и на държавния бюджет. Считам, че тази актуализация е наложителна, за да позволи на всички институции, на болниците, на общините, на всеки един гражданин да не понесат върху себе си допълнителни негативи от политическата нестабилност в страната. Нека предложената от правителството ревизия на бюджета бъде анализирана от експертите на политическите партии, нека дадем обективна, а не политическа оценка на приходите, на разходите, на рисковете. Нека ревизираме бюджета заради пациентите, заради болниците, заради общините, заради размразяването на две европейски програми, което може да стане само с финансови корекции, които са непосилни за българските общини и не са предвидени в бюджета. Нека платим 200 млн. лв. сега, за да ускорим усвояването на оставащите 6 млрд. лв. до края на 2015 г. Нека ревизираме бюджета заради достойните български строители, които от месеци не са получавали плащания за около 1 млрд. лв. и вместо да ускорят, са принудени да спрат работа. Нека ревизираме бюджета заради бедстващите в Добрич, Варна, Велико Търново български граждани, които очакват компенсации и протегната ръка от държавата. (Част от народните представители от Коалиция за България напускат залата.) Нека ревизираме бюджета, за да внесем допълнителна сигурност в случаи на бъдеща несигурност във финансовия сектор в периода на отсъствие на Народно събрание. Именно по тази причина се надявам Парламентът да вземе и решение, с което да даде възможност на служебното правителство в случай на нужда да води преговори, да сключва договори и споразумения с други държави, международни институции и организации за външни заеми по необходимост за стабилизация и социална защита. Такова решение би било проява на политическа зрялост, ще осигури сигурност за финансовата система и ще се превърне във важна стъпка към постигането на така желаната политическа и обществена стабилност. (Отново част от народните представители от Коалиция за България напускат залата.)
Призовавам депутатите от Четиридесет и второто Народно събрание в последните си работни дни да внесат допълнителна доза стабилност в банковата ни система. Съществена част от това е състоянието на Българската народна банка. БНБ е този регулатор, който трябва да изразява в най-висока степен устойчивост и доверие. Но каква е ситуацията днес? Имаме подуправител, който отговаря за банковия надзор, но той освен че е обвиняем, е и в отпуска именно по време на проблем с голяма банка. От друга страна управителят на БНБ декларира готовност да подаде оставка. Надявам се Народното събрание да преодолее тази нестабилност и да се произнесе възможно най-скоро по кадровия проблем в БНБ. Ако това не се случи, апелирам към политическите сили поне като минимум да не политизират излишно ситуацията в БНБ в следващите месеци на предизборна кампания, за да не генерираме допълнителна институционална несигурност, а точно обратното – да подкрепим в труден момент най-важния за икономиката регулатор.
Уважаеми народни представители, няколко думи и за специалния случай КТБ. Казусът КТБ е поставен под прожекторите на общественото внимание с особена сила и чувствителност. Вече изминаха 25 години от демократичния преход. Двадесет и пет години и все още не е казана цялата истина за принадлежността на политическия и обществен елит на страната към комунистическите тайни служби. (Шум и реплики в КБ.) Това беше грешка. Днес не бива да допускаме още веднъж същата грешка. Децата ни няма да ни простят, ако не отворим досиетата КТБ, ако допуснем истината за КТБ да бъде заметена, изтъргувана, ако превърнем досиетата КТБ в новата златна мина за изнудване на политици, както досиетата на Държавна сигурност досега. Това ще бъде стратегическа грешка за държавата. (Шум и реплики в КБ.) Ако се разкрие цялата истина за нерегламентирани връзки на политици, съдии, прокурори, общественици с КТБ, подмененият преход на България ще приключи, а истинският ще започне. (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Българската държавност ще направи смел скок напред в морален и институционален аспект в очите на гражданите. Ако се замете истината за КТБ, подмененият преход на България ще продължи за много години напред. Казусът КТБ е големият тест днес за българската държава. Затова БНБ, КФН, Националната агенция за приходите, Прокуратурата, Комисията за предотвратяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество са длъжни да координират действията си и да си свършат работата докрай! (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Това означава пълен преглед на активите, оценка на кредитите и обезпеченията по тях – кредит по кредит, чрез български и международни одитори. (Отново част от народните представители от Коалиция за България напускат залата.) Да се оцени точно дали има и колко е голяма дупката в тази банка. Ако има дупка – къде са отишли парите? Чрез механизмите на международната правна помощ за броени месеци може да се провери офшорка след офшорка, актив след актив къде и кой е крайният получател и да му се потърси отговорност! Благодаря предварително за отговорното поведение на всички институции по този важен за нацията казус.
Уважаеми дами и господа народни представители, убеден съм, че всеки един от нас съзнава своята отговорност в настоящата ситуация и вярвам, че ще вземете правилните решения, защото те не се отнасят само до работата на служебното правителство, а засягат самото функциониране на държавата, като се отразяват неминуемо върху институциите, икономиката и върху гражданите. От тяхно име Ви призовавам да намерите съгласие и да търсите, и да дадете своя принос към процеса на преодоляване на настоящата криза за постигане на по-високо ниво на стабилност в държавата. Благодаря Ви за вниманието и Ви пожелавам успех! (Ръкопляскания от ГЕРБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви и аз, от името на народните представители, господин Президент. (Президентът си взема довиждане с ръкостискане с председателя и заместник-председателите на Народното събрание.)
Уважаеми народни представители, това беше обръщение на основание чл. 98, т. 2.
Довиждане, господин Президент. Всичко добро!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Атанас Мерджанов от името на парламентарна група. (Реплики от народни представители от ГЕРБ, които искат камерите на Националната телевизия и микрофоните на Националното радио да бъдат изключени.)
Камерите, поискахте...
То не е вече както искате. Става с гласуване. Има решение на Народното събрание за пряко излъчване на заседанието. (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
Уважаеми народни представители от ГЕРБ, отскоро сте в пленарната зала и започвате да се държите като еднолични господари! Освободете се от това настроение!
Заповядайте, господин Мерджанов.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми колеги народни представители! Още след консултациите при Президента вчера и от изявлението му днес пред Народното събрание стана ясно, че Президентът поставя условия, които далеч надвишават конституционните му правомощия. (Шум и възгласи в ГЕРБ.) Той пространно пледира за актуализация на бюджета, за предварително разрешение на служебното правителство да емитира дълг и за решения по казуса с ръководството на Българската народна банка. По този повод от името на Парламентарната група на Коалиция за България искаме да заявим следното.
Въпреки приказките за разруха и огромни дупки в бюджета, истината е, че няма никакви обективни причини за радикални промени в този бюджет към настоящия момент. Такива са допустими само по отношение на бюджета на Националната здравноосигурителна каса, както нееднократно сме го заявявали.
Актуализацията на държавния бюджет не е акт, който следва да се гласува набързо, по неясни причини. Това не са мои думи, това са думи на самия Президент, който точно преди една година наложи вето над Закона за актуализация на бюджета именно с тези аргументи. Цитат от Указ № 168 от 1 август 2013 г.: „Влошаването на макроикономическите показатели за първото полугодие е факт. Без съмнение, освен икономическите причини, за това спомага и продължаващата през почти цялата година политическа криза, която генерира нестабилност и работата на приходните администрации. Въпреки това изпълнението на бюджета към момента не показва значителни и необратими отклонения спрямо разчетите за 2013 г.
Занижаването на приходите чрез изменение на държавния бюджет е крайна мярка. Към нея следва да се пристъпи едва, когато правителството е изчерпало всички възможности да подобри събираемостта. Не мога да подкрепя автоматично занижаване на приходите, без да е направен опит да се подобри и събираемостта на данъците, да се оптимизира работата на приходните агенции, да се подобри тяхната ефективност.” Това мислеше Президентът преди една година. Днес твърдението му е коренно противоположно. (Шум, оживление, реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви, за тишина в залата! След малко и другите политически фракции ще се изкажат.
Господин Мерджанов, моля Ви, изчакайте. Извинявайте!
След малко и другите фракции ще вземат думата – лидерите им поискаха. (Оживление и реплики.) Нали не искате по същия начин да се вдига шум.
Напомням Ви да спазвате правилника!
Заповядайте, господин Мерджанов.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ: Още повече той – Президентът, иска назначеното от него служебно правителство да може да иска заеми, за да се осигури комфортен буфер. Само преди една година казваше – цитат от същия указ: „В актуализацията на бюджета е предвидено намерение за допълнителен държавен дълг в размер до един милиард лева. Този дълг обаче отново не е насочен към подкрепа на активна политика за повишаване на конкурентоспособността, растежа и подобряването на бизнес средата. Нещо повече, въпросите относно неговата необходимост и предназначение, ефект върху икономиката, обществото и бъдещото поколение останаха без убедителни отговори. Новият заем е предназначен за осигуряване на буфер, което в никакъв случай не е активна политика.”
Освен че е крещящ пример за двоен стандарт, искането за подобно изключително правомощие за служебния кабинет няма никакво обективно и конституционно основание.
Президентът търси консенсус в рамките на Четирийсет и второто Народно събрание по въпроса за БНБ. Една година, не само че самият той не работи за консенсус, президентът Плевнелиев направи всичко възможно за изостряне на политическата конфронтация. Единственият консенсус, който можем и постигнахме тук, е, че животът на това Събрание приключва. Основната грижа на Президента трябва да е да се организират честни и почтени избори за избора на следващото. То ще започне да функционира през месец октомври, в което му остава достатъчно време да предприеме бюджетни стъпки, които счете за добре. Дотогава ръководството на БНБ трябва да си изпълнява ангажиментите и да направи всичко възможно да оздрави застрашената българска банка.
Напомняме на господин Президента, че разпускането на Парламента не означава разпускане на парламентарната система и заместването й с президентска! Служебното правителство е конституционно ограничено в двумесечен срок. То няма нито времето, нито необходимостта – легитимно за мащабни реформи. Неговата цел е бързата организация на честни избори. Нека Президентът се съсредоточи върху нея и ще може да разчита на нашата подкрепа.
Колкото до бюджета, дълговете и БНБ, нека оставим на българския народ да каже кой е най-достоен да се заеме с решаването на тези проблеми. Благодаря. (Ръкопляскания от КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Мерджанов.
Господин Бойко Борисов – заповядайте, уважаеми господин Борисов, от името на парламентарна група.
БОЙКО БОРИСОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Преди месец си говорихме за плавен преход към стабилност. Приехме това като необходимо условие да успокоим обществото и политическите парти, в рамките на своята експертност, да се опитат да го постигнат.
Направих всичко възможно в тази посока и, бих искал, дори да оттегля абсолютно доказаните от нас параметри за актуализация на бюджета. За да има спокойствие в мандатоносителя – БСП, в коалиционния партньор ДПС и колегите от „Атака”, предлагам да вземем Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г., който е внесен от Вашето правителство, с Вашия мандат, господин Мерджанов. Вашето правителство, Вашите министри са казали, че той трябва да бъде актуализиран.
Вие добре споменахте за ветото на Президента преди една година, но въпреки всичко Вие тогава актуализирахте бюджета в същата ситуация.
Бих могъл да бъда много рязък в изказването си, но то няма да донесе нищо. И конфронтацията, бих казал, омразата, която е насадена между основните политически партии – не само между нас, но вече и между Вас с коалиционния Ви партньор – поне от това, което чух вчера: Вие пряко ги обвинявате, че са защитавали икономически интереси в рамките на тази една година. Ако е така, защо чакахте да дойдат евроизборите?! Не е честно! Изяснете се точно, дайте цялата информация, за да стъпим и ние на чисто.
Вие сега сте против актуализация. Защо? Защото щяло да обслужи служебното правителство. То обаче ще работи два месеца и половина – три, минимум.
Представете си варианта, защото никой от нас не знае как ще минат изборите – глас народен, глас божи – че ГЕРБ има 90 депутата, Вие сте първа политическа сила, ДПС втора или трета – няма значение. Ние отказваме да вземем, както вчера, мандата и пак трябва Вие – двете партии, да се съберете и да направите коалиция. Представяте ли си, господин Мерджанов, как ще Ви се подигравам, ако тогава внесете актуализация на бюджета.
Искам да запомните този ден и тези си приказки. Защото ако се окаже така, пряко ще Ви обвиня, че работите срещу стабилността на държавата. Искам най-приятелски и най-лично да запомним този ден, както Ви напомних Сметната палата и Закона на МВР, след това, когато нямаше кворум.
Затова, дайте поне да приемем бюджета на Вашето правителство. Това е огромен компромис, който ние правим – поне на Вашето правителство да гласуваме бюджета. (Оживление и реплики.) Ако и него не искате, на Вашето правителство да си гласувате бюджета, Вие трябва да ни обясните как това правителство е стояло една година на власт и защо, щом не е Ваше.
Целта е била да унищожите ГЕРБ! И понеже Вие не можете, сте помолили по-големия батко от ДПС да свърши тази работа. (Ръкопляскания от ГЕРБ. Оживление. Реплики от КБ.) Така си го обяснявам. Само че, за радост, останахме по-коравички и не можа да мине схемата. Иначе целта е била тази. И който се е навил да свърши тази работа, него сте предлагали за различни постове. Не си го обяснявам другояче. (Ръкопляскания от ГЕРБ. Оживление.)
Второ, вчера си го казахме публично и при Президента. Когато преди пет години влязохме в Народното събрание и искахме да сменим Иван Искров, тогава колегите и от БСП, и от ДПС, за радост болшинството са тука, ни подсказаха, че е правилно – Българската народна банка, също Европейската централна банка – в банковата система да се търси консенсус, да няма политизиране, за да сме сигурни всички във вземането на нейните решения. Въпреки това Вие публично сега ми пришивате Иван Искров – ГЕРБ го избра.
След като ГЕРБ го е избрал, ГЕРБ предлага и да го свалим – и него, и подуправителя му. Предлагам Калин Христов за управител на БНБ, ... (Шум, реплики и възгласи.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля за тишина!
БОЙКО БОРИСОВ: ... за да си носим пак своята отговорност. (Шум и реплики в КБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля за тишина в залата!
БОЙКО БОРИСОВ: Ако Вие не сте съгласни, излезте и кажете: ние стоим зад Искров и Гунев и не разрешаваме тази смяна. (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Дайте да бъдем честни пред обществото! След като ГЕРБ е избрал Искров, настояваме заедно с Гунев да си подадат оставка.
АЛЕКСАНДЪР ПАУНОВ (КБ, от място): И Калин Христов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля за тишина!
БОЙКО БОРИСОВ: Моля?
АЛЕКСАНДЪР ПАУНОВ (КБ, от място): И Калин Христов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Борисов, моля Ви, не влизайте в разговори, че ще започне една поредица от лични обяснения и ще бъде едно чудо.
БОЙКО БОРИСОВ: Ако искате всичките, предложете всичките, без президентската квота, защото от негово име не мога да говоря, да ги преразгледаме. Но тези двамата са пряко отговорни за проблема в момента и те трябва да водят преговорите. (Реплика от народния представител Александър Паунов.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Господин Паунов, моля Ви, правя Ви забележка! Господин Паунов, напомням Ви да спазвате правилника. (Шум и реплики от ГЕРБ.) И Вие отдясно – викачите. (Весело оживление.)
Заповядайте, господин Борисов, довършете си изказването.
БОЙКО БОРИСОВ: Те поне са повече и не можем да разберем откъде викат. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Знам ги аз – Михов, Андонов, те са постоянни.
БОЙКО БОРИСОВ: Тук е по-рехаво и се забелязва.
Виждате колко съм добронамерен, не може да ми се отрече.
Предлагам да подкрепим бюджета на Вашето правителство. Ако не искате, трябва да кажете защо бламирате Вашето правителство. Да сменим управителят и подуправителят на БНБ. Ако не искате, да кажете защо. Ако искате всички – веднага дайте имена да обсъждаме, но тези двамата трябва да си отидат, според мен, за да може да се работи в следващите месеци.
Трето, да обещаете, че ако Вие сте пак на власт няма да пипате бюджета. Да обещаете!
Благодаря, господин председател. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви и аз, уважаеми господин Борисов.
БОЙКО БОРИСОВ: Искам да кажа, че в последните няколко седмици ГЕРБ сме изключително доволни от Вас как водите Парламента. (Весело оживление, шум, реплики, ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Е, в последните дни, защото другите дни в седмиците Ви нямаше.
Вие сте тук от три дни, а ми благодарите за три седмици. Моля Ви, по-скромно! (Шум и реплики.)
Заповядайте за лично обяснение, господин Мерджанов.
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми господин Борисов, за разлика от Вас, аз не просто помня, а стоя зад всяка една дума и моя политическа теза, докато Вие редовно се отказвате от предварително Ваши заявени позиции. Това – първо.
Що се отнася до нашия по-голям брат, искам да Ви напомня, че на последните консултации, на които лично аз, като председател на парламентарната група, участвах, Вие имахте единна позиция с нашия по-голям брат. (Ръкопляскания от КБ.) Крайно време е маските да паднат, защото по отношение на актуализацията на бюджета и по други въпроси, Вие, заедно с колегите от ДПС, сте на едно и също мнение – и по отношение на Управителния съвет на БНБ и конкретно за промените и исканията на Искров.
Господин Калин Христов не е решение на проблема. Той е част от проблема и носи също толкова отговорност колкото Иван Искров и останалите членове на Управителния съвет. (Ръкопляскания от КБ.) Не някой друг, а Калин Христов беше идеологът на банковата ваканция. (Ръкопляскания от КБ.) Ние също сме за това да бъде сменен целият Управителен съвет на БНБ, в това число и президентската квота, но това да стане от следващото редовно Народно събрание. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви.
Заповядайте и Вие за лично обяснение. Ще си направите каскада от лични обяснения. Ще Ви моля да не ги споменавате поименно и да не ги засягате, господин Борисов, защото после пак някой ще поиска думата за лично обяснение.
БОЙКО БОРИСОВ (ГЕРБ): Господин председател, ще се съобразя изцяло с Вашата препоръка.
Дали ние си сменяме позицията или не е работа на нашата партия. Не аз се целувах на „Орлов мост” с ДПС. (Бурни аплодисменти, възгласи: „Браво! Браво!”от ГЕРБ.)
АТАНАС МЕРДЖАНОВ (КБ, от място): И аз не съм.
БОЙКО БОРИСОВ: Не аз и не аз съм виновен, че ДПС се държат много по-отговорно от Вас. Напротив, това ми е проблем, защото всеки ден трябва да отговарям, че не БСП и „Атака” са в коалиция с ДПС, а ние. Извинявам се на колегите от ДПС, че се опитвам да говоря от тяхно име, в случая не е така, а само аргументирам тези предложения, по които сме били на едно мнение. Това е: смяна на управителите, ако щете – и на целия борд; това е актуализация на бюджета на Вашето правителство с мандатоносител господин Станишев и БСП или Коалиция за България. Само това! Само преди две седмици Вие си гласувахте заедно Закон за МВР, за Сметна палата и всичко останало. Аз не съм виновен, че разумът в случая е такъв и той надделява. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря и аз, господин Борисов.
Уважаеми народни представители, думата има господин Йордан Цонев от името на Парламентарната група на Движението за права и свободи.
Ще Ви моля за тишина.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, Парламентарната група на Движението за права и свободи води много ясна и последователна политика във всички области. (Шум, реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви вдясно там!
ЙОРДАН ЦОНЕВ: В това отношение и по отношение подкрепата на кабинета Орешарски. Ние вече тринадесети месец стоим твърдо зад кабинета Орешарски така, както бяхме зад този кабинет при неговия избор. Кабинетът Орешарски внесе Закон за изменение и допълнение на държавния бюджет, така наречената „актуализация на държавния бюджет”. Актът на изменение на бюджета по Конституция е даден като законодателна инициатива само на кабинета и бламирането на кабинета по отношение на бюджета е бламиране на кабинета. Движението за права и свободи няма да бламира кабинета Орешарски като не гласува предложената от него актуализация, защото това е предателство към собствения кабинет. И не ДПС върши предателство към този кабинет, а Коалиция за България го върши. (Ръкопляскания от ГЕРБ и ДПС.)
Не ДПС не подкрепи този бюджет в Бюджетната комисия, а представителите на Коалиция за България не подкрепиха.
Заявявам категорично от името на Парламентарната група на Движението за права и свободи, че ще подкрепим в залата изменението на Закона за държавния бюджет, както и изменението на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса, защото това са предложенията на нашето правителство, на правителството, което беше избрано с мандатоносител БСП и подкрепено от Движението за права и свободи. Това е последователната политика, която водим ние.
Още повече, че има всички основания – сега да напомня вече като специалист, тази актуализация да бъде извършена. Тя неслучайно е внесена от това експертно програмно правителство. Има всички основания и аз сега ще Ви припомня някои от тях – даже има и повече от основанията, които имаше.
Много точно господин Мерджанов тук, от тази трибуна, цитира указа на Президента, с който той върна актуализацията, която направи същият кабинет Орешарски и подкрепихме ние от мнозинството през юли миналата година – по същото време на годината.
Нека да Ви припомня фискалните параметри. Тогава изпълнението към 6-месечието беше 46.17 пункта. Изпълнението на сегашния бюджет, 2014 г., е 45.5 – 0.67 пункта по-лошо.
Кога бяхме прави, уважаеми колеги – когато говорихме от тази трибуна, че Президента не е прав, че опозицията не е права по отношение на това, че не иска актуализация на бюджета по това време на годината ли или сега, когато казваме, че тази актуализация не е нужна?
Още повече, че към онзи момент ги нямаше допълнителните рискови фактори, които ги има днес. Тогава нямаше парламентарна криза, имаше кабинет, който беше избран преди два месеца, с две подкрепящи го партии. Сега има политическа криза, която е преминала в крайната фаза на нейното парламентарно измерение: парламентарна криза и предсрочни парламентарни избори. Всички финансисти знаят, и всички политици трябва да знаят, че това е допълнителен дестабилизиращ фактор за бюджета.
Второ, допълнителен риск със спрените еврофондове. Има ли спрени еврофондове? Има. Ще си затваряме очите ли за това? Няма да ги затваряме! (Ръкопляскания от ГЕРБ, шум и реплики от КБ.)
Трето, има ли проблем в третата по големина банка в България?
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви, не викайте там, господин Мутафчиев!
ЙОРДАН ЦОНЕВ: Създава ли това системен проблем? Е ли това проблем за финансите на държавата, в това число и на публичните? Това е проблем. Малко ли са тези допълнителни рискове, плюс фискалната позиция, която най-малкото е същата като миналата година?
Миналата година от тази трибуна и аз, и моите колеги, и Вие сме защитавали правото на правителството да направи тази актуализация. И твърдя от тази трибуна, че тогава ние бяхме прави – правителството и ние, като искахме актуализация на бюджета. Годишното изпълнение през миналата година го доказа. Въпреки актуализацията с 500 милиона, забележете – пак, ние не изпълнихме актуализирания бюджет със 197 милиона приходи! С още 200 милиона не ги изпълнихме.
И изпълнението за миналата година, и фискалната позиция към миналата година, и нашата обща позиция към миналата година, и фискалното изпълнение към тази година, и рисковете, които изброих, предполагат, че ако сме държавници и мислим за стабилността на публичните финанси, и мислим за стабилността на държавата, ще подкрепим внесения от кабинета Орешарски Проект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет и Националната здравноосигурителна каса. Движението за права и свободи ще постъпи така – държавнически. (Ръкопляскания от ГЕРБ и ДПС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Цонев.
Виждате колко интересно и живо е в пленарната зала, когато сте тук.
Госпожо Манолова, заповядайте по начина на водене, стига да не злоупотребите с това (оживление), защото не смятам, че съм нарушил с нещо, но имате право.
Заповядайте.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаеми господин председател, ще Ви помоля да напомните на изказващите се, защото очевидно са го забравили, че България не е нито премиерска, нито президентска, България е парламентарна република! (Шум и реплики от ГЕРБ.) Дали ще бъде актуализиран бюджетът на държавата и на... (Народният представител Мая Манолова говори при изключени микрофони.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Госпожо Манолова, това за бюджета вече е по същество. (Скандирания от ГЕРБ: „Оставка!”)
Довършвайте по същество. (Скандирания от ГЕРБ: „Мишо, Мишо!”)
МАЯ МАНОЛОВА: Притеснително е удивителното съвпадение...
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви за тишина в залата!
МАЯ МАНОЛОВА: ... на мненията на Парламентарната група на ГЕРБ, на ДПС и на Президента.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви. Не скандирайте! Така се раждат култовете към личността. Моля Ви се, недейте! (Оживление.)
МАЯ МАНОЛОВА: В България важните решения се взимат от Парламента!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Манолова. Ще си взема бележка, но не смятам да напомням на всеки, че България е Парламентарна република, защото в това се кълне всеки, като влиза в Народното събрание.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА (ГЕРБ, от място): Република с парламентарно управление, има разлика!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Заповядайте за процедура, господин Цонев.
Ще дадем почивка след това, малко за охлаждане на страстите.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Уважаеми господин председател, правя процедурно предложение за провеждане на извънредно пленарно заседание на 29 юли 2014 г., вторник, от 13,00 ч., със следния дневен ред:
1. Законопроект за изменение на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2014 г. с вх. № 402-01-33 от 16 юли 2014 г., внесен от Министерския съвет на Република България.
2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. с вх. № 402-01-32 от 16 юли 2014 г., с вносител Министерският съвет на Република България.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Цонев.
Има ли противно предложение?
Заповядайте, госпожо Манолова. (Реплики от ГЕРБ.)
Господин Андонов, напомням Ви: още малко остана, да не се гоним!
Заповядайте, уважаема госпожо Манолова.
МАЯ МАНОЛОВА (КБ): Уважаеми господин Миков, преди малко ме прекъснахте,...
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Е-е-е, много помните, бе. (Смях в ГЕРБ.)
Тихо! Моля Ви за тишина в залата!
МАЯ МАНОЛОВА: ...но мисля, че няма български гражданин, на който да не е ясен сговорът, в който влизат Парламентарната група на ГЕРБ, на ДПС и президентът Плевнелиев. (Шум и викове: „Е-е-е!” от ГЕРБ.)
Това е сценарий и срещу решението на парламентарните групи да постигат консенсус по всички точки, които се разглеждат от Българския парламент.
Коалиция за България има ясна позиция. Ние сме против актуализацията на бюджета в параметри, поискани от Президента и подкрепени от ГЕРБ и от ДПС. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви за тишина в залата!
МАЯ МАНОЛОВА: Правя предложение за поименна проверка преди предстоящото гласуване на извънредно пленарно заседание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: И сте против направеното предложение.
МАЯ МАНОЛОВА: Българските граждани разбраха, че ГЕРБ, ДПС и Президентът имат един и същи план за актуализация на бюджета. (Реплики: „Е-е-е” от ГЕРБ.) Мисля, че това е достатъчна новина от днешния ден. (Парламентарната група на КБ напуска залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Благодаря Ви, госпожо Манолова.
Господин Андонов, Вие какво искате?
ГЕОРГИ АНДОНОВ (ГЕРБ, от място): Процедура по начина на водене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Искате ли да направим първо проверка, защото по правилник е така, и след това? (Реплика от народния представител Георги Андонов.)
Преди всяко гласуване, знаете, като се направи предложение...
МЕНДА СТОЯНОВА (ГЕРБ, от място): Процедура по начина на водене!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: По начина на водене след като приключи проверката. Така е по правилник, госпожо Стоянова. Били сте доста време заместник-председател, трябва да ги знаете тия работи.
Уважаеми народни представители, започваме поименна проверка.
Адриан Христов Асенов - отсъства
Аксения Бориславова Тилева - тук
Александър Димитров Паунов - отсъства
Александър Руменов Ненков - тук
Александър Христов Методиев - тук
Алекси Василев Алексиев - отсъства
Алиосман Ибраим Имамов - тук
Андон Петров Андонов - тук
Антон Константинов Кутев - отсъства
Антоний Йорданов Йорданов - тук
Атанас Зафиров Зафиров - отсъства
Атанас Иванов Ташков - тук
Атанас Стойнов Пъдев - отсъства
Атанас Тодоров Мерджанов - отсъства
Ахмед Ахмедов Башев - тук
Биляна Йорданова Бекова - тук
Бойко Методиев Борисов - тук
Борис Цветков Цветков - отсъства
Борислав Гуцанов Гуцанов - отсъства
Бюнямин Хюсеин Хасан - тук
Валентин Иванов Радев - тук
Валентин Стефанов Василев - тук
Валентина Василева Богданова - отсъства
Валери Мирчев Жаблянов - отсъства
Ваня Чавдарова Добрева - отсъства
Васил Миланов Антонов - отсъства
Вежди Летиф Рашидов - тук
Венцислав Асенов Лаков - отсъства
Веселин Бориславов Вучков - тук
Веселин Вълев Пенев - тук
Владимир Вълчев Митрушев - тук
Владимир Иванов Иванов - тук
Владимир Цветанов Тошев - тук
Владислав Тошков Николов - тук
Волен Николов Сидеров - отсъства
Гален Симеонов Монев - отсъства
Галина Стефанова Милева-Георгиева - тук
Галя Енева Захариева - тук
Георги Димитров Андреев - отсъства
Георги Иванов Андонов - тук
Георги Николов Мърков - отсъства
Георги Симеонов Горанов - тук
Георги Страхилов Свиленски - отсъства
Георги Цветанов Марков - отсъства
Георги Чавдаров Анастасов - отсъства
Георги Янчев Гьоков - отсъства
Гинче Димитрова Караминова - тук
Данаил Димитров Кирилов - тук
Даниел Георгиев Георгиев - отсъства
Даниела Анастасова Дариткова-Проданова - тук
Даниела Владимирова Савеклиева - тук
Даниела Йорданова Панайотова - тук
Дарин Иванов Димитров - тук
Делян Александров Добрев - отсъства
Делян Славчев Пеевски - отсъства
Деница Златкова Караджова - отсъства
Деница Стоилова Гаджева - отсъства
Десислав Славов Чуколов - отсъства
Десислава Вълчева Атанасова - тук
Десислава Жекова Танева - тук
Деян Цанков Дечев - отсъства
Джевдет Ибрям Чакъров - тук
Джема Маринова Грозданова - тук
Диана Иванова Йорданова - тук
Димитър Ангелов Горов - отсъства
Димитър Ангелов Иванов - тук
Димитър Бойчев Петров - тук
Димитър Борисов Главчев - тук
Димитър Василев Аврамов - отсъства
Димитър Георгиев Кочков - отсъства
Димитър Димчев Димов - отсъства
Димитър Николов Лазаров - тук
Димитър Стоянов Дъбов - отсъства
Добрин Ненов Данев - отсъства
Донка Димитрова Иванова - тук
Дончо Спасов Баксанов - тук
Дора Илиева Янкова - отсъства
Дурхан Мехмед Мустафа - тук
Евгени Димитров Стоев - тук
Евгения Бисерова Алексиева - тук
Евдокия Славчева Асенова - отсъства
Екатерина Василева Заякова - отсъства
Емануела Здравкова Спасова - тук
Емил Димитров Райнов - отсъства
Емил Страхилов Костадинов - отсъства
Емил Ценов Георгиев - отсъства
Ердинч Исмаил Хайрула - тук
Жара Веселинова Пенева-Георгиева - отсъства
Жельо Иванов Бойчев - отсъства
Желязко Иванов Желязков - тук
Захари Димитров Георгиев - отсъства
Здравко Димитров Димитров - тук
Златко Димитров Тодоров - тук
Зоран Александров Рангелов - тук
Ива Димитрова Кусева - отсъства
Ивайло Ангелов Московски - тук
Иван Валентинов Иванов - отсъства
Иван Ивайлов Ченчев - отсъства
Иван Стефанов Вълков - тук
Иван Стоев Чолаков - тук
Иван Тодоров Димитров - отсъства
Иван Тодоров Ибришимов - отсъства
Ивелина Веселинова Василева - тук
Илиан Сашов Тодоров - отсъства
Илиян Ангелов Тимчев - отсъства
Ирена Георгиева Узунова - отсъства
Ирена Иванова Коцева - тук
Ирена Любенова Соколова - тук
Ирена Тодорова Анастасова - отсъства
Йордан Георгиев Стойков - отсъства
Йордан Кирилов Цонев - тук
Йордан Стоянов Младенов - отсъства
Йорданка Колева Йорданова - отсъства
Калин Иванов Милчев - отсъства
Калина Петрова Балабанова - отсъства
Камен Костов Костадинов - тук
Кирил Боянов Калфин - отсъства
Кирил Добрев Добрев - тук
Кирил Красимиров Колев - отсъства
Кирил Николаев Добрев - отсъства
Кирчо Георгиев Атанасов - отсъства
Кирчо Георгиев Карагьозов - отсъства
Корнелия Добрева Маринова - тук
Корнелия Петрова Нинова - отсъства
Красимир Атанасов Мурджев - отсъства
Красимир Георгиев Ципов - тук
Красимир Любомиров Велчев - тук
Красимир Христов Янков - отсъства
Красимира Пенева Анастасова - тук
Кристиян Роберт Димитров - отсъства
Лазар Огнянов Попов - отсъства
Лиляна Павлова Николова - тук
Лъчезар Богомилов Иванов - тук
Любен Петров Татарски - тук
Любомир Владимиров Владимиров - отсъства
Любомир Димитров Христов - тук
Лютви Ахмед Местан - отсъства
Магдалена Ламбова Ташева - отсъства
Маргарита Асенова Стоилова - отсъства
Маргарита Николаева Николова - отсъства
Мариана Господинова Тотева - отсъства
Мариана Радева Бояджиева - отсъства
Мартин Георгиев Захариев - отсъства
Мая Божидарова Манолова - отсъства
Менда Кирилова Стоянова - тук
Методи Теохаров Костадинов - отсъства
Мехмед Юмер Атаман - тук
Миглена Дойкова Александрова - отсъства
Милена Цветанова Дамянова - тук
Милка Дончева Христова - отсъства
Милко Петров Багдасаров - отсъства
Минчо Мънчев Минчев - отсъства
Мирослав Николов Петков - тук
Митко Живков Захов - тук
Митхат Сабри Метин - тук
Михаил Райков Миков - тук
Мустафа Сали Карадайъ - тук
Мустафа Фахри Ахмед - тук
Невин Халил Хасан - тук
Нели Рускова Петрова - тук
Нигяр Сахлим Джафер - тук
Николай Веселинов Александров - отсъства
Николай Нанков Нанков - тук
Николай Николов Апостолов - тук
Николай Петков Петков - тук
Николай Симеонов Малинов - отсъства
Павел Алексеев Христов - тук
Павел Андреев Гуджеров - тук
Павел Димитров Шопов - отсъства
Пенко Атанасов Атанасов - отсъства
Петко Кънчев Тотев - тук
Петър Василев Мутафчиев - отсъства
Петър Георгиев Кънев - отсъства
Петър Иванов Петров - отсъства
Петър Илиев Дулев - отсъства
Петър Илиев Якимов - тук
Петър Симеонов Ангелов - тук
Петя Николова Раева - тук
Петя Цветанова Аврамова - тук
Пламен Василев Славов - отсъства
Пламен Веселинов Йорданов - тук
Пламен Дулчев Нунев - тук
Пламен Иванов Манушев - тук
Пламен Тачев Петров - тук
Пламен Христов Желязков - отсъства
Ради Николов Стоянов - отсъства
Рамадан Байрам Аталай - отсъства
Румен Василев Гечев - отсъства
Румен Иванов Иванов - тук
Румен Маринов Йончев - тук
Рушен Мехмед Риза - тук
Светла Маринова Бъчварова-Пиралкова - отсъства
Светлана Ангелова Найденова - тук
Светлин Димитров Танчев - тук
Семир Хусеин Абу Мелих - тук
Сергей Манушов Кичиков - тук
Силвия Анастасова Хубенова - тук
Сияна Атанасова Фудулова - отсъства
Смиляна Николова Нитова-Кръстева - отсъства
Снежана Георгиева Дукова - тук
Снежина Минчева Маджарова - тук
Спас Янев Панчев - отсъства
Станислав Иванов Владимиров - отсъства
Станислав Стоянов Иванов - тук
Станислав Тодоров Станилов - отсъства
Стефан Господинов Господинов - тук
Стефан Иванов Дедев - тук
Стефан Иванов Танев - отсъства
Стефан Ламбов Данаилов - отсъства
Стефани Михнева Михайлова - тук
Страхил Чавдаров Ангелов - отсъства
Таню Христов Киряков - отсъства
Таско Михайлов Ерменков - отсъства
Татяна Иванова Буруджиева-Ваниотис - отсъства
Теодора Радкова Георгиева - тук
Тодор Борисов Радулов - отсъства
Тотю Младенов Младенов - тук
Тунджай Османов Наимов - тук
Тунчер Мехмедов Кърджалиев - отсъства
Ферихан Илиязова Ахмедова - тук
Филип Стефанов Попов - отсъства
Халил Реджепов Летифов - тук
Хами Ибрахимов Хамиев - тук
Хамид Бари Хамид - тук
Хасан Илияз Хаджихасан - тук
Христо Илиев Калоянов - тук
Христо Цветанов Монов - отсъства
Хюсеин Хасан Хафъзов - тук
Цвета Вълчева Караянчева - тук
Цветан Генчев Цветанов - тук
Цветомир Цвятков Михов - отсъства
Цецка Цачева Данговска - тук
Цонка Илиева Каснакова-Иванова - тук
Четин Хюсеин Казак - тук
Шендоан Ремзи Халит - тук
Щерьо Щерев Щерев - тук
Явор Божилов Нотев - отсъства
Явор Бориславов Куюмджиев - отсъства
Янаки Боянов Стоилов - отсъства
Янко Александров Янков - отсъства

Сега ще сметнем дали има кворум.
Има кворум. (Силен шум и реплики от ГЕРБ.)
Спокойно, де! На границата – много е рехав, после ще се проверява сигурно. (Шум и реплики от ГЕРБ. Реплика от народния представител Йордан Цонев.)
Добре, хайде, коригирайте го.

ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Предложението на групата беше заседанието да е от 15,00 ч., а не от 13,00 ч., аз го прочетох неправилно. Моля за корекция. Не е ново предложение, даже ми е написано за 15,00 ч., аз съм го прочел грешно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Написано Ви е, но си е ново. Нищо, ще го гласуваме.
Поставям на гласуване направеното предложение за провеждане на извънредно заседание. (Реплики.) От колко часа? Излезте и направете пак цялото предложение с дневния ред.
Отменете гласуването.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Още веднъж се извинявам, господин председател и колеги, но напрежението си казва думата.
Предлагаме извънредно пленарно заседание, което да се проведе на 29 юли 2014 г., вторник, от 15,00 ч. със следния дневен ред:
1. Законопроект за изменение на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2014 г. с вх. № 402-01-33, от 16 юли 2014 г. Вносител – Министерският съвет.
2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. с вх. № 402-01-32, от 16 юли 2014 г. Вносител – Министерският съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Моля Ви, режим на гласуване.
Гласували 115 народни представители: за 114, против 1, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Още ли искате процедура по начина на водене?
РЕПЛИКИ ОТ ГЕРБ: Не, не!
ПРЕДСЕДАТЕЛ МИХАИЛ МИКОВ: Почивка до 12,00 ч. Благодаря Ви.

(След почивката.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Уважаеми дами и господа, започва редовния петъчен парламентарен контрол.
Новопостъпили питания за периода 12-24 юли 2014 г.:
- Питане от народния представител Страхил Чавдаров Ангелов към Станислав Анастасов – министър на околната среда и водите, относно проблеми във връзка със спирането на средства по Оперативна програма „Околна среда” (2007-2013 г.) на Европейската комисия. Следва да се отговори в пленарното заседание на 25 юли 2014 г.
- Питане от народния представител Страхил Чавдаров Ангелов към Зинаида Златанова – заместник министър-председател и министър на правосъдието, относно изменение и допълнение на Методология за определяне на финансови корекции във връзка с нарушения, установени при възлагането и изпълнението на обществени поръчки и на договори по проекти, съфинансирани от Европейския съюз. Следва да се отговори в пленарното заседание на 25 юли 2014 г.
- Питане от народния представител Страхил Чавдаров Ангелов към Станислав Анастасов – министър на околната среда и водите, относно финансови корекции по Оперативна програма „Околна среда” (2007-2013 г.). Следва да се отговори писмено до 29 юли 2014 г.
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
Първи ще отговаря госпожа Анелия Клисарова – министър на образованието и науката, на въпрос от народния представител Стефан Господинов Господинов относно неизплатени разходи за транспорт през първото полугодие за пътуващите учители от община Главиница.
Заповядайте, господин Господинов.
СТЕФАН ГОСПОДИНОВ (ГЕРБ): Благодаря, господин председател.
Уважаема госпожо министър, уважаеми колеги! На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 89 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание внасям следния въпрос.
„Уважаема госпожо министър, приложено Ви изпращам писмо, отправено към мен като народен представител от 20. многомандатен избирателен район, за помощ и съдействие относно проблеми със заплащането на пътните разходи в община Главиница”. В приложението на писмото е описан казусът.
Аз искам да попитам следното: ще бъдат ли изплатени разходите, направени от учителите за транспорт? Има ли давност на тези разходи, както е описано, че могат да бъдат признати само в разстояние на два месеца назад? Защото в наредбата, цитирана в приложеното писмо, не е упоменато обещаното от правителството признаване на разходите за транспорт със собствени превозни средства. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Господинов.
Заповядайте, госпожо министър, да отговорите на въпроса.
МИНИСТЪР АНЕЛИЯ КЛИСАРОВА: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Господинов! Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. бе създаден нов чл. 40в в Закона за народната просвета, съгласно който лицата от педагогическия персонал имат право на възстановяване на част от извършените от тях разходи за транспорт от местоживеенето им до местоработата в друго населено място и обратно, при условия и ред, определени в наредба на министъра на образованието и науката, съгласувано с министъра на финансите. Това беше прието във връзка със Стратегията за развитие на педагогическите кадри и за това, че имахме много оплаквания от учители и от общини, които нямат обществен транспорт и трябва да ползват личен, за да могат да стигнат до работното си място.
В изпълнение на Закона за народната просвета на 3 юни 2014 г. бе обнародвана Наредба № 1 за условията и реда за възстановяване на част от транспортните разходи на педагогическия персонал в детските градини, училищата и обслужващите звена. Съгласно чл. 4, ал. 1 по реда на цитираната наредба се възстановяват разходите, направени при пътуване на правоимащите лица с обществен автобусен и/или железопътен транспорт с допълнението „или лични моторни превозни средства”. На основание чл. 6, ал. 3 от наредбата изплащането на средствата се извършва на период не по-дълъг от два месеца след представяне на съответните разходни оправдателни документи, издаване на заповед от директора на детската градина, училището или обслужващото звено за плащането им. Този текст не въвежда давностен срок за правото на възстановяване на част от извършените транспортни разходи, а регламентира максималния период от време, в рамките на който следва да се възстановят извършените транспортни разходи на пътуващите учители след представяне от тях на съответните разходно-оправдателни документи. Това означава, че всички средства на учителите ще бъдат платени и няма тази давност от два месеца. След обнародване на наредбата до два месеца те трябва да получат парите си.
Разходите за транспорт на педагогическия персонал от началото на годината ще бъдат възстановени след извършване на съответните корекции по бюджетите на първостепенните разпоредители с бюджетни средства – общини и министерства, които на основание чл. 109, ал. 3 от Закона за публичните финанси и чл. 89 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 г. се определят с акт на Министерския съвет.
На заседание на Министерския съвет от 16 юли 2014 г. е прието постановление на Министерския съвет за одобряване на допълнителните разходи, трансфери за компенсиране на част от разходите за транспорт на педагогически персонал от детските градини, училищата и обслужващите звена за цялата 2014 г. След обнародване на постановлението – те вече са – ще бъдат извършени съответните корекции по бюджета на първостепенните разпоредители с бюджетни средства и ще бъдат възстановени част от извършените транспортни разходи, както е по наредбата – 85%, на пътуващите учители от началото на годината.
Сигурно възниква въпрос, че решението и постановлението на Министерския съвет е взето на 16 юли 2014 г. Искам да Ви уведомя, че това е една от първите стъпки за реалното осъществяване на стратегията за реализация на педагогическите кадри. Първо трябваше тя да бъде приета от Министерския съвет. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, госпожо министър.
Господин Господинов, заповядайте за реплика.
СТЕФАН ГОСПОДИНОВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо министър, тук има налице закъснение с повече от два месеца от Вашите ангажименти, но това не е най-големият проблем. Зная, че по места общините като първостепенни разпоредители са се договорили там, където има обществен транспорт, на някои места дават авансово плащанията на учителите.
Изниква обаче още един проблем – след подписване на колективния трудов договор има уточнение, че ще има увеличение за всички учители в размер на 30 лв. Това е предвидено за началото на есента.
В тази връзка искам да попитам: има ли предвидени средства в бюджета за това увеличение, защото делегираните бюджети, които се управляват от директорите на училища, знаете, че ако има увеличение на учителските заплати, тъй като няма увеличение на целия обем, директорите няма да могат да покрият всички разходи до края на годината заради предвиденото увеличение.
Вторият ми въпрос е: има ли предвидени средства за увеличение на учителските заплати? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: И аз благодаря.
Госпожо министър, имате възможност за дуплика.
Заповядайте.
МИНИСТЪР АНЕЛИЯ КЛИСАРОВА: Уважаеми господин председател, госпожи и господа народни представители, уважаеми господин Господинов! Трябва да кажа, че увеличението на учителите не е във връзка с транспорта. Това се явява втори въпрос, но ще отговоря и на него.
В споразумението, което подписахме със синдикатите, мотото на Министерството на образованието и науката и на правителството беше да върнем доверието към българския учител. Част от цялата програма е Стратегията за развитие на педагогическите кадри, където се правят много стъпки за развитието и подпомагането на учителите, а част от това е и социалният им статус.
В тази връзка беше разработено и направено предложение заедно със синдикатите да увеличим минималните стартови работни заплати. Какво имам предвид? Имам предвид, че в малките училища, които са с по-малки делегирани бюджети, както и Вие казахте, и по-големите училища с над 1000 ученици, се получава разлика между заплатите на учителите и така наречената „ножица” непрекъснато расте. Заради това опитахме всички възможности на бюджета да гарантираме стартова заплата на учителите. Заплатата за учител и младши учител стана от 500 на 530 лв. и ще бъде гарантирана. Да няма учители със заплати под 500 лв.
За старши учител мога да сбъркам цифрите, не бях подготвена по въпроса за точните цифри.
Възнагражденията се увеличават с между 20 и 25 лв. съответно на заместник-директора и на директора на училището. Това са стартовите заплати. Мисля, че няма да има директор, който да започне с по-малко от 680 лв. Това е минималната долна стартова граница. Там се наслагват трудовият стаж и всички допълнителни възнаграждения. Ако има училища с възможност за по-големи възнаграждения, знаете, че няма ограничения.
Затова ние направихме разчети и от парите в централния бюджет, които нарочно отделихме за образование, се заделиха 4 млн. 100 хил. лв., които бяха гласувани на заседание на Министерския съвет миналата сряда. Те ще бъдат разпределени между училищата в общините, така че тези стартови заплати да бъдат гарантирани. Това също е част от Стратегията за развитие на педагогическите кадри и Плана за действие – да мотивираме по младите учители да останат. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, госпожо министър.
Благодаря на госпожа Анелия Клисарова – министър на образованието и науката, за участието й в днешния парламентарен контрол.
Следва питане към министър Греков.
Само че преди това, господин министър, моля за извинение, трябва да раздам писмените отговори.
Писмен отговор от:
- министър Цветлин Йовчев на два въпроса от народния представител Златко Тодоров;
- министър Цветлин Йовчев на два въпроса от народния представител Веселин Вучков;
- министър Цветлин Йовчев на въпрос от народния представител Иван Вълков;
- министър Зинаида Златанова на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Анелия Клисарова на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Кристиан Вигенин на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Станислав Анастасов на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Хасан Адемов на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Хасан Адемов на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Десислава Терзиева на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Десислава Терзиева на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Драгомир Стойнев на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Драгомир Стойнев на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Иван Данов на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
- министър Мариана Георгиева на въпрос от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев.
Писмени отговори от:
- министрите Анелия Клисарова, Данаил Папазов, Петър Чобанов, Димитър Греков, Данаил Папазов, Таня Андреева на въпроси от народните представители Петър Мутафчиев и Явор Куюмджиев;
Писмен отговор от:
- министър Десислава Терзиева на въпрос от народния представител Атанас Пъдев;
- министър Кристиан Вигенин на въпрос от народния представител Деян Дечев;
- министъра на младежта и спорта Мариана Георгиева на въпрос от народния представител Деян Дечев;
- министър Станислав Анастасов на въпрос от народния представител Дурхан Мустафа;
- министър Десислава Терзиева на въпрос от народния представител Дора Янкова;
- министър Петър Чобанов на 11 въпроса от народния представител Георги Гьоков;
- министър Петър Чобанов на 10 въпроса от народния представител Дора Янкова;
- министър Петър Чобанов на въпрос от народните представители Евдокия Асенова и Станислав Владимиров;
- министър Димитър Греков на въпрос от народния представител Владимир Митрушев;
- министър Таня Андреева на въпрос от народния представител Десислава Атанасова;
- министър Таня Андреева на питане от народните представители Семир Абу Мелих и Галина Милева;
- министър Ангел Найденов на въпрос от народния представител Николай Малинов;
- министър Таня Андреева на въпрос от народния представител Станислав Станилов;
- министър Таня Андреева на въпрос от народния представител Станислав Станилов;
- министър Станислав Анастасов на въпрос от народния представител Димитър Димов;
- министър Таня Андреева на въпрос от народния представител Димитър Димов;
- министър Иван Данов на питане от народния представител Лиляна Павлова;
- министър Таня Андреева на въпрос от народния представител Даниела Дариткова;
- министър Кристиан Вигенин на питане от народните представители Снежина Маджарова и Ивелина Василева.
Това са писмените отговори. Още веднъж се извинявам на народните представители и на министър Греков.
Следва питане от народните представители Николай Петков Петков и Павел Андреев Гуджеров относно политиката по осъществяване на дейностите по Държавната профилактична програма и програмите за надзор и ликвидиране на болестите по животните и двойния стандарт при провеждане на пролетните прегледи на пчелните семейства.
Заповядайте, господин Петков.
НИКОЛАЙ ПЕТКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви.
Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Греков! Държавната профилактична програма гарантира епизодичната обстановка в страната, финансовите резултати на селскостопанските производители, безопасността на продуктите от животински произход, а оттам и здравето на цялата нация. Държавната профилактична програма се приема година за година от Министерството на земеделието и храните, като за обезпечаването й ежегодно се приема тарифа на Министерския съвет съгласно чл. 46в от Закона за ветеринарномедицинската дейност. В същия закон, в чл. 46, точки „д” и „е” са определени и лицата, които извършват тази дейност – практикуващи ветеринарни лекари, които са сключили договори по чл. 137а и чл. 137б с фермерите.
Към края на месец май 2014 г. тарифа за ветеринарномедицинския труд все още не е приета, което означава, че няма как да се извършват дейностите по Държавната профилактична програма. В същото време срокът за извършване на пролетните прегледи на пчелните семейства за американски гнилец според т. 2.2.2.1.1. от Държавната профилактична програма е от 1 април 2014 до 15 май 2014 г.
На 9 май 2014 г. заместник изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните издава заповед РД 11 633, с която вменява на официалните ветеринарни лекари, служители на Българска агенция по безопасност на храните, задължението безплатно да извършват прегледите на пчелните семейства в случай, че практикуващите ветеринарни лекари не желаят да направят тези прегледи. Факт е, че практикуващите ветеринарни лекари нямат основание да извършват тези прегледи, защото няма тарифа, по която да претендират за заплащане на труда им. От друга страна, Държавната профилактична програма определя, че: „Разходите за извършване на прегледите и стойността на лабораторните анализи са за сметка на Държавен фонд „Земеделие” съгласно нотифицираната от Европейската комисия Схема за държавна помощ на земеделските стопани в размер, посочен в тарифата по чл. 46б от Закона за ветеринарномедицинската дейност”.
Към момента има извършени прегледи, които са платени от самите пчелари, което ги поставя в неравностойно положение спрямо тези, които са ползвали услугите на държавните лекари.
Не е за пренебрегване и фактът, че заповедта е издадена в петък, което означава, че всички прегледи на над 400 хил. пчелни семейства са извършени в рамките на четири работни дни.
Това буди въпросите: физически възможно ли е и от колко държавни служители е извършена тази дейност, и дали не поставяме под риск живота и здравето на нацията при неработеща Държавна профилактична програма?
В тази връзка нашите въпроси към Вас са:
Как ветеринарните лекари да остойностят труда си и направените разходи при неприета тарифа за извършване на дейностите по Държавната профилактична програма?
Как е регистрирано нежеланието на практикуващите ветеринарни лекари да извършват прегледите и не са ли ощетени, като са поставени в реална невъзможност да практикуват професията си?
Ще бъдат ли възстановени разходите на пчеларите, които сами са плащали прегледи и лабораторни анализи, след като разходите по тези дейности според Държавната профилактична програма са за сметка на Държавен фонд „Земеделие”? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Петков.
Господин министър, заповядайте за отговор.
МИНИСТЪР ДИМИТЪР ГРЕКОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители, уважаеми господин Петков, уважаеми господин Гуджеров! Тарифата по чл. 46в от Закона за ветеринарномедицинската дейност с цените, по които се заплаща трудът на регистрираните ветеринарни лекари по изпълнение на мерките по Държавната профилактична програма и програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните, е одобрена с Постановление на Министерския съвет № 184 от 4 юли 2014 г., обнародвано в „Държавен вестник”, брой 57 от 11 юли 2014 г.
Основното забавяне за приемане на тарифата се дължи на съпротивата от страна на Българския ветеринарен съюз. Съюзът предяви искания за твърде завишени цени на предоставените услуги, надхвърлящи възможностите на държавния бюджет.
Факт е, че до края на месец април 2014 г. са извършени само 1958 прегледа за американски гнилец и 575 прегледа за нозематоза от регистрираните ветеринарни лекари.
На основание чл. 46ж от Закона за ветеринарномедицинската дейност при необходимост изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните може да издаде заповед и да разпореди на ветеринарните лекари, работещи в системата на агенцията, да извършат прегледите.
С оглед на изложеното дотук Министерството на земеделието и храните и Българската агенция по безопасност на храните са предприели всички необходими мерки, така че да не се допусне пчеларите в България да бъдат ощетени поради забавеното приемане на тарифата.
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните издава заповед на 9 май 2014 г. с цел да се даде възможност на производителите на пчелен мед да кандидатстват по Програма „De minimis”, чийто срок за кандидатстване беше от 12 до 23 май 2014 г. С тази заповед се разпорежда на официалните ветеринарни лекари от системата на агенцията да извършат безплатни прегледи на пчелните семейства. Това важи за случаите, в които регистрираните ветеринарни лекари, упражняващи ветеринарномедицинска практика, са отказали да предоставят тази услуга.
През пролетта на 2014 г. от официалните ветеринарни лекари на Българската агенция по безопасност на храните са извършени 86 226 прегледа на пчелни семейства, които са удостоверени с протоколи и са вписани в дневниците на пчелините. След изтичане на крайния срок – 23 май 2014 г., в който пчеларите могат да кандидатстват по Програма „De minimis”, заповедта от 9 май 2014 г. на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните е отменена.
Разходите за извършване на профилактичните прегледи, вземането на проби при съмнение за гнилцови заболявания и лабораторните анализи са за сметка на Държавен фонд „Земеделие”. Фондът заплаща труда на регистрираните ветеринарни лекари на база сключен договор за обслужване със собствениците на пчелни семейства и на акредитираните лаборатории. При сключен договор с регистриран ветеринарен лекар услугата за пчеларите е безплатна.
По отношение на възстановяване на разходите на пчеларите, които сами са си плащали прегледите, трябва да се знае, че съгласно чл. 10, т. 1, буква „б” от Регламент № 1857 от 2006 г. на Комисията „помощта се предоставя в натура посредством субсидирани услуги и не може да включва директни плащания на парични суми към производителите”.
Съгласно т. 5 на Раздел І от Указания за прилагане на схемата допустимите за подпомагане разходи са от датата на публикуване на тарифата за таксите от Министерския съвет. Допустимите разходи са до размера на утвърдения от Управителния съвет на фонда максимален годишен бюджет на помощта, като се спазва разпределението на помощта по направления.
За да бъде заплатен положеният труд на регистрираните ветеринарни лекари, които са извършили пролетни прегледи през 2014 г., Българска агенция по безопасност на храните и Държавен фонд „Земеделие” в момента работят по сключване на такова споразумение. Споразумението е с цел извършените преди датата на приемане на тарифата услуги по Държавната профилактична програма и Програмата за надзор на болести да бъдат съответно заплатени. След сключване на споразумението ще има яснота по всички въпроси, които бяха поставени. Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря Ви, господин министър.
Господин Петков, господин Гуджеров, имате възможност за два уточняващи въпроса.
ПАВЕЛ ГУДЖЕРОВ (ГЕРБ): Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги! Уважаеми господин министър, предвид провала на ръководството на Фонд „Земеделие” могат да се кажат много работи, но аз ще задам конкретни въпроси и се надявам да получа конкретни отговори.
Първо искам да направя само един коментар за 4 юли. Според мен закъснението е доста голямо предвид на това, че крайният срок е 15 май. Крайният срок е изпуснат.
Въпросите ми към Вас са: кой ще установи контрол върху дейността на официалните лекари, след като те са и изпълнители на прегледите, и контролен орган по смисъла на чл. 8, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност?
Това законосъобразно ли е – да се възлагат дейности по изпълнението на Държавна профилактична програма на официалните лекари? Защо тези дейности не се възлагат на други служители на Българска агенция по безопасност на храните, които нямат контролни функции?
Следващият ми въпрос е: уведомено ли е ръководството на Държавен фонд „Земеделие”, че няма да бъдат спазени изискванията на чл. 5.1, точка „г” от указанията, приети от Държавен фонд „Земеделие” за подпомагане на пчеларите по програма „De minimis”, съгласно които земеделският производител представя копие от ветеринарномедицинския дневник на пчелина, заверен от регистриран ветеринарен лекар за извършен задължителен пролетен профилактичен преглед на пчелните семейства, съгласно Държавната профилактична програма?
И в контекста на тези указания – законни ли са заверките от официалните ветеринарни лекари? Има ли опасност това да рефлектира върху плащания на пчеларите, което може да се окаже и фатално? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин Гуджеров.
Заповядайте, господин министър, да отговорите на допълнителните въпроси.
МИНИСТЪР ДИМИТЪР ГРЕКОВ: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гуджеров, забавянето в провеждането на Държавната профилактична програма през тази година е поради закъснялото нотифициране на съответното изпълнение на миналогодишната програма.
Тарифата за изпълнение на Държавната профилактична програма за 2014 г. е одобрена, както казах, и Вие уточнихте, на 4 юли 2014 г. и може да започне прилагането на Държавната профилактична програма по одобрената държавна помощ, която е в сила до края на 2014 г.
Поради закъснението на одобрението на тарифата с цел изпълнението на профилактичния план, изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните е издал заповеди за изпълнение на определените мерки по Държавната профилактична програма и програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните от ветеринарните лекари на Българската агенция по безопасност на храните.
Такива заповеди са издавани и във връзка с определени мероприятия по Държавния профилактичен план, които трябва да бъдат извършени в определен срок през годината и не могат да бъдат отлагани до приемането на тарифата.
Така например тази година са извършени пролетни прегледи за пчелните семейства, извършен е скрининг на бруцелозата по западната и южната граница на страната, клинични прегледи за шарка, шап, вземане на проби за шап, син език, извършена е туберкулинизация на животни в селища, застрашени от заболяването от туберкулоза и други.
Българската агенция по безопасност на храните е взела всички необходими мерки, които са предвидени в Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Относно първия въпрос: дали има право изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните да нареди на държавните лекари да проведат такава профилактична помощ – да, те могат да я осъществяват при отказ от частно практикуващите ветеринарни лекари да извършат тази профилактика. Това е в неговите прерогативи. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря и аз, господин министър.
Господин Петков, господин Гуджеров, ние сме в процедура „питане”. Можете да изразите отношение към отговора на министъра.
Ако желаете, заповядайте.
ПАВЕЛ ГУДЖЕРОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин министър, все пак не чух отговори на доста от въпросите, както зададени от колегата ми, така и от мен.
Разбрах, че – да, могат да извършват прегледи, макар че за мен е малко парадокс, че хем ще извършват прегледи, хем ще се контролират дали ги извършват както трябва. Просто не виждам как ще стане.
И другото, за което и колегата попита: как е регистрирано нежеланието на лекарите? Това също не стана ясно. То не е било нежелание. То е било невъзможност да бъдат изпълнени тези прегледи, поради липса на навременно излязла тарифа.
Надявам се искрено в малкото оставащо време да положим усилия да защитим интересите на пчеларите.
Всички знаем, че този сектор не е лек. Неслучайно има отделна програма за пчеларство. Нека наистина да положим усилия и да защитим техния интерес. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря и аз.
Благодаря на господин Димитър Греков, министър на земеделието и храните, за участието му в днешния парламентарен контрол.
Благодаря, господин министър.
Следващият въпрос е към министъра на отбраната – господин Ангел Найденов.
Въпросът е от народните представители Валентин Иванов Радев, Владимир Цветанов Тошев и Пламен Иванов Манушев относно поемане на Председателството на Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва от Република България.
Кой ще зададе въпроса?
Заповядайте, господин Манушев.
ПЛАМЕН МАНУШЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители!
Уважаеми господин министър, моят въпрос е относно поемането на Председателството на Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва от Република България, известно под съкращението CИОР.
Уважаеми господин министър, Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва представлява интересите на повече от 1,3 милиона резервисти от 36 държави членки и партньори на НАТО.
Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва се ръководи на ротационен принцип с ротационно председателство. Мандатите се определят няколко години напред, за да има достатъчно време за подготовка на страната, поемаща председателството.
Република България е определена да поеме председателството от Франция за следващите две години 2014-2016 г. през месец август тази година.
За съжаление констатираме, че са налице сериозни проблеми през последната година по отношение на подготовката и осигуряването от Министерството на отбраната на поемането на това председателство от наша страна. Има информация, че все още не са определени представители на Министерството на отбраната в екипа на Председателството, заради което България не е представила официално неговия състав.
В разпределението на бюджета на Министерството на отбраната за 2014 г. не се виждат целеви финансови средства, изобщо заделени финансови средства, необходими за организацията на мероприятията и на цялостната дейност на Българското председателство на CИОР през тази година.
За 2015 г. и 2016 г. в Комисията по отбрана наистина обсъждахме с промените в Закона за отбраната и въоръжените сили да бъдат заделени специално средства за това Председателство.
Всичко това, което току-що прочетох, поставя под съмнение доброто представяне на страната и изобщо изпълнението на задълженията ни като страна-домакин по време на Председателството на най-голямата международна организация на резервисти в света.
И още нещо – конгресът на CИОР ще бъде проведен на 4 август в Германия, във Фулда. По моя информация участието ни на групата, на председателя на Комитета на резервните сили на НАТО комодор Кирил Михайлов е осигурено с неговите хора, но за председателя на тази Междусъюзническа конфедерация подполковник от резерва Димитър Попов и на неговите хора такива финансови средства все още не са осигурени. Под заплаха е тяхното участие в конференцията, тъй като там предварително трябва да заявят своето участие, да платят таксите и това нещо още не е направено.
В тази връзка моят въпрос е: определени ли са представителите на Министерството на отбраната в екипа на Българското председателство и страната ни заявила ли е официално неговия състав? Какви финансови средства в бюджета на Министерството на отбраната са заделени целево за Българското председателство на CИОР и каква помощ ще окаже Министерството на отбраната за Българското председателство по материалното осигуряване на неговата дейност през тази и следващите две години? Дали е решен наистина въпросът с участието на подполковник от резерва Димитър Попов и неговия екип в конгреса на CИОР от 4 до 9 юли в Германия? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря Ви, господин Манушев.
Господин министър, заповядайте за отговор.
МИНИСТЪР АНГЕЛ НАЙДЕНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми народни представители Тошев, Радев и адмирал Манушев! От 1 август 2014 г., съответно 4 август, с провеждането на конгреса Република България приема едновременно ръководството на Комитета на националните резервни сили на страните – членки на НАТО, и Междусъюзническата конфедерация на офицерите от резерва на страните от НАТО. Двете организации работят съвместно в областта на подготовката на резервисти. С моя заповед за председател на комитета е определен комодор Кирил Михайлов, а за генерален секретар – полковник Владимир Лалов.
Член на СИОР, държа да подчертая, е Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
На 62-я летен конгрес на организацията, проведен през 2009 г., на България е предложено да поеме международното президентство, а по-късно, през 2011 г., е взето решението за председателстване на организацията от страна на България за периода 2014-2016 г.
По информация от избрания за президент на организацията офицер от резерва подполковник Димитър Попов председателството на СИОР предполага осигуряване от българска страна на екип, определянето на който е ангажимент не на Министерството на отбраната, а на Съюза и съответно президента на СИОР. Важно е да се отбележи, че СИОР не попада сред организациите, които могат да бъдат финансирани пряко от Министерството на отбраната при условията и по реда на действащите нормативни документи, например в съответствие с текста на чл. 226м от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Наред с това, Министерството на отбраната не разполага и с необходимите финансови средства за административното осигуряване на председателството на СИОР, което ще се осъществява от СОСЗР за периода 2014-2016 г.
За решаване на въпроса беше предложено, в съответствие с изричното становище на Министерството на финансите, изменение в Закона за отбраната и въоръжените сили със следното съдържание: „Със законите за държавния бюджет за 2015 г. и 2016 г. се предвиждат средства за административното осигуряване на председателството на СИОР на страните – членки на НАТО, което е от Република България и е осъществявано от Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва чрез бюджета на Министерството и отбраната за съответната година”.
Законопроектът за изменение и допълнение на закона съответно е внесен в Народното събрание. На 12 юни 2014 г. на заседанието на Комисията по отбрана той беше подкрепен единодушно. След приемането на законопроекта от Народното събрание се предвижда финансовите средства за 2015 г. в размер на 135 хил. лв. и за 2016 г. – в размер на 115 хил. лв., да се предоставят от държавния бюджет чрез бюджета на Министерството на отбраната.
За 2014 г. Министерството на отбраната е осигурило 57 хил. 800 лв., и това е отговор на Вашия втори въпрос, като предвидената сума се предоставя на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Предвид изложеното, следва да Ви информирам, че в изпълнение на Разпоредбата на чл. 226м от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България вече е публикувана и влезе в сила наредба, чиято правна рамка предоставя възможността Министерството на отбраната да подпомага военно-патриотичните съюзи и организации финансово, материално или съответно с предоставяне на помещения.
Относно осигуряването на помещения за работа, министерството е представило няколко варианта, като вече има постигнато съгласие и съответно смятам този въпрос за решен.
В заключение, Министерството на отбраната оказва пълно съдействие за организирането на българското председателство на СИОР, но освен Министерството на отбраната, адмирал Манушев, разбирате добре, отговорност и отношение имат и други държавни институции и ведомства.
Ако трябва да резюмирам и връщайки се към думите, с които започнахте Вашия въпрос, намерени са решения на всички въпроси, с които се сблъсква Съюзът, респективно екипът на президента на СИОР в периода преди поемането на председателството. Осигурени са необходимите средства за 2014 г. Осигурено е помещение за административната дейност на президента и на екипа на председателството и не е поставена под заплаха функцията на Република България по поемането на председателството на Международната организация на офицерите от резерва. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря, господин министър.
Господин Манушев, имате възможност за реплика, ако желаете. Заповядайте.
ПЛАМЕН МАНУШЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, дами и господа народни представители! Радвам се от отговора, че са намерени решения за участието на подполковник Димитър Попов с екипа си в този конгрес. Конгресите се провеждат заедно с конгреса на Комитета на резервните сили на НАТО – единственото им съвместно мероприятие.
Защо зададохме въпроса? Наистина бяхме притеснени в групата за осигуряването на участието на подполковник Димитър Попов като президент и неговия екип. Казахте, че Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва е член на тази организация от приемането ни като член на НАТО през 2004 г. От тогава и те участват. В годините фактите говорят, че от 2009 г., когато сме заявили, че искаме да поемем президентството, тогава подполковник Димитър Попов е носил със себе си писмо от министъра на отбраната на Република България, с което се дава гаранция за пълна подкрепа на това президентство. На летния конгрес през 2011 г. България поема ангажимента да приеме президентството. През 2012 г. е издигната кандидатурата на подполковник Димитър Попов за президент. Тя също е съгласувана с политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната и през 2013 г. той е избран единодушно за такъв на зимната сесия на СИОР. Това означава, че когато Министерството на отбраната поема този ангажимент, би трябвало да се намери начин да се осигури и финансово, даже и с наредбата, която дава възможност да се осигурят средства на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва и по този начин да се финансира това председателство.
Смятам, че е изключително важно да се представим пред 36-те държави, пред нашите съюзници, че можем да работим в Министерството на отбраната и българската държава да осигури нормалната работа на това председателство и провеждането на срещите на комитетите, които са договорени за този период. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря.
Желаете ли дуплика, господин министър?
Заповядайте.
МИНИСТЪР АНГЕЛ НАЙДЕНОВ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми господин Манушев, единствената разлика в моето и във Вашето разбиране и единствената разлика в онова, което казваме двамата по отношение на затрудненията, с които сме се сблъсквали в процеса на търсенето и намирането на необходимите решения, е в това, че не Министерството на отбраната е участник и не толкова Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва представлява страната в СИОР, поемайки президентството. Участваме от името на държавата България и в този смисъл беше моето уточнение, че не само Министерството на отбраната има отношение и отговорност в процеса на предлагането на необходимите решения.
Затова изрично подчертах, че има становище на Министерството на финансите, което ни създаде затруднение, признавам. Не са толкова непосилни сумите – 135 хиляди за 2015 г. или 115 хиляди за 2016 г., както не е такова голямо затруднение да намерим тези 57 хил. 800 лв., но тогава, когато се сблъскате с изискванията на финансите, с угрозата за последващи санкции, естествено е да търсите друг вариант на решение извън финансирането от Министерството на отбраната.
Затова предложихме Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили, създавайки изричен текст, който да дава възможност за осигуряване на целеви средства от държавния бюджет чрез бюджета на Министерството на отбраната за финансиране на нашите отговорности по поемането и съответно носенето на функциите и тежестта на председател на международните организации. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ АЛИОСМАН ИМАМОВ: Благодаря на министъра на отбраната господин Ангел Найденов за участието му в днешния парламентарен контрол.
Това беше последният въпрос.
Следващото заседание е извънредно, което ще се състои във вторник, 29 юли 2014 г., от 15,00 ч.
Закривам заседанието. (Звъни.)

(Закрито в 12,51 ч.)



Председател:

Михаил Миков


Заместник-председател:

Алиосман Имамов

Секретари:

Александър Ненков

Шендоан Халит
Форма за търсене
Ключова дума
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ