Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ЧЕТИРИСТОТИН И ЧЕТИРИНАДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, петък, 16 октомври 2020 г.
Открито в 9,02 ч.
16/10/2020
Видео архив » Преглед на видео архив
Председателствали: председателят Цвета Караянчева и заместник-председателят Валери Симеонов

Секретари: Стоян Мирчев и Юлиан Ангелов

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА (звъни): Има кворум. Откривам заседанието.
Искам да Ви запозная с едно съобщение. От Националния статистически институт е постъпила информация за инфлация и индекси на потребителските цени за месец септември 2020 г.

Първа точка за днес е:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА УЧРЕДИТЕЛНИЯ ДОГОВОР НА МЕЖДУНАРОДНАТА АСОЦИАЦИЯ ЗА РАЗВИТИЕ ОТ 24 СЕПТЕМВРИ 1960 Г.
Вносител – Министерският съвет, на 29 септември 2020 г.
С Доклада на Комисията по бюджет и финанси ще ни запознае госпожа Ангелова.
Заповядайте.
ДОКЛАДЧИК ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Уважаема госпожо Председател, колеги!
„ДОКЛАД
относно Законопроект за ратифициране на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г., № 002-02-17, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2020 г.
На заседание, проведено на 8 октомври 2020 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа посочения законопроект.
От името на вносителите Законопроектът беше представен от госпожа Маринела Петрова – заместник-министър на финансите.
Международната асоциация за развитие е организация от Групата на Световната банка, създадена през 1960 г. с цел допълване дейността на Международната банка за възстановяване и развитие. Асоциацията подпомага най-бедните страни чрез предоставяне на заеми при субсидиарни условия, безвъзмездни помощи и техническа помощ, а също така се ангажира с облекчаване на дълг по линия на различни инициативи. Международната асоциация за развитие е единствената от петте организации от Групата на Световната банка, в която към момента Република България не членува. Членският състав на Международната асоциация за развитие е от 173 страни членки, като всички членуват и в Международната банка за възстановяване и развитие.
С Решение № 687 от 28 септември 2020 г. правителството одобри Учредителния договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г. и прие сроковете и условията, заложени в Решение № 245 на Управителния съвет на Международната асоциация за развитие за членство на България в асоциацията.
Заложените в решението на Управителния съвет на Международната асоциация за развитие условия за членство на България са за член на асоциацията по Част ІІ от Учредителния ѝ договор, а именно за страни, по отношение на които до момента се прилагат по-благоприятни условия. Предвижда се България да направи задължително първоначално записване в Международната асоциация за развитие в размер на 3 млн. 715 хил. 558 щатски долара и доброволни допълнителни записвания по захранвания от 3-то до 18-то и по Многостранната инициатива за облекчаване на дълг в размер на общо 1 млн. 436 хил. 626 щатски долара, което ще ѝ даде право на общо 110 хил. 402 гласа в асоциацията. Решението на Управителния съвет посочва и изискванията за влизане на членството на страната в сила, а именно:
- Депозиране в МБВР на документ, в който се посочва, че е приела в съответствие със своите закони Учредителния договор на Международната асоциация за развитие и всички срокове и условия, предвидени в решението на Управителния съвет за членство на страната в нея, и че е предприела необходимите стъпки, за да може да изпълнява всички свои задължения съгласно Договора и Решението.
- Плащане задължителното първоначално записване.
- Подписване оригинала на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие.
Срокът за изпълнение на горните изисквания е 31 декември 2020 г. или определена от изпълнителните директори на Международната асоциация за развитие по-късна дата.
Предвид спецификата на процедурата на международната организация, подписването на оригинала на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие се явява заключителна стъпка за влизане на членството в сила, като се осъществява след приемането на Договора от съответната страна членка в съответствие с нейните закони и предприемане на всички необходими стъпки, за да може да изпълнява задълженията си по него.
Средства за покриване на задължителното първоначално записване, както и за посочените в Решението на Управителния съвет на Международната асоциация за развитие за членство на Република България допълнителни записвания по захранвания от 3 то до 18-то и по Многостранната инициатива за облекчаване на дълг са предвидени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г.
Учредителният договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г. подлежи на ратифициране със закон от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 2, 4, 5 и 7 от Конституцията на Република България.
След проведеното обсъждане на Законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: с 21 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“ Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г., № 002-02-17, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2020 г.“ Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви, уважаема госпожо Ангелова.
С Доклада на Комисията по външна политика ще ни запознае господин Манушев.
Заповядайте, господин Манушев.
ДОКЛАДЧИК ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Уважаема госпожо Председател, госпожи и господа народни представители!
„ДОКЛАД
относно Законопроект за ратифициране на Учредителния договор
на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г., № 002-02-17, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2020 г.
На свое редовно заседание, проведено на 7 октомври 2020 г., Комисията по външна политика разгледа Законопроект за ратифициране на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г., № 002-02-17, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2020 г.
От името на вносителя Законопроектът беше представен от госпожа Маринела Петрова – заместник-министър на финансите.
Международната асоциация за развитие е организация, допълваща дейността на Международната банка за възстановяване и развитие.“ (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Колеги, моля за тишина! Много е шумно в залата.
ДОКЛАДЧИК ПЛАМЕН МАНУШЕВ: „Тя е създадена през 1960 г. и работи за насърчаване на икономическото развитие, увеличаване на производителността и повишаване на стандартите на живот в по-слабо развитите територии на света. Асоциацията предоставя заеми, безвъзмездни помощи и техническа помощ, а също така съдейства за облекчаване на дългове по линия на различни инициативи. Тя е единствената организация от петте такива от групата на Световната банка, в която до момента България не членува. Членове на Международната асоциация за развитие до момента са и страните – членки на Европейския съюз, с изключение на България и Малта. Асоциацията и нейните служители нямат право да се намесват в политическите дела на никой член, нито да влияят на техни решения от политически характер.
Със свое Решение № 570 на Министерския съвет от 3 октомври 2019 г. в съответствие с чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е одобрено намерението за членство на Република България в Международната асоциация за развитие. Следствие на това решение министърът на финансите на 3 октомври 2019 г. е представил заявление за членство в организацията. Международната асоциация за развитие е предоставила на Република България условията за членство и след приемането им от Министерския съвет с Решение № 691 от 21 ноември 2019 г. на 22 май 2020 г. Управителният съвет на Международната асоциация за развитие е приел Решение № 245 за членство на Република България в асоциацията със съответните специфични срокове и условия за членство.
България ще стане член на Международната асоциация за развитие на датата, на която депозира в Международната банка за възстановяване и развитие документ, в който се посочва, че е приела в съответствие със своите закони Учредителния договор на Международната асоциация за развитие и всички срокове и условия, предвидени в решението на Управителния съвет за членство на страната ни в нея, както и да заплати задължителното първоначално вписване и подпише оригинала на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие.
Задължителното първоначално записване е в размер на 3 млн. 715 хил. 558 щатски долара, което дава на България правото на 1116 гласа. Доброволните допълнителни записвания са в размер общо на 1 млн. 436 хил. 626 щатски долара, които включват записвания по захранвания от 3-то до 18-о по Многостранната инициатива за облекчаване на дълг. Учредителният договор на Международната асоциация за развитие предвижда и клаузи, предоставящи имунитети и привилегии на нейните служители, имунитет срещу данъчно облагане, позиция по отношение на съдебни процеси, както и специфичен ред за напускане и суспендиране на членството, клауза за участие в арбитраж и прочее.
Според вносителя присъединяването на Република България към Международната асоциация за развитие ще даде възможност нашата страна да се присъедини към политики и инструменти на още една международна институция, насочени към решаване на глобални въпроси и инициативи за глобална солидарност.
След проведените разисквания Комисията по външна политика проведе гласуване, при което „за“ Законопроекта гласуваха 13 народни представители, без „против“ и 2 „въздържал се“.
На основание на резултатите от проведеното гласуване Комисията по външна политика предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г., № 002-02-17, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2020 г.“
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Манушев.
Колеги, откривам разискванията.
Имате думата за изказвания. Не виждам желание.
Закривам разискванията.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г., № 002-02-17, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2020 г.
Гласували 175 народни представители: за 175, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Заповядайте, госпожо Ангелова.
ДОКЛАДЧИК ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА: Уважаема госпожо Председател, моля за процедура – току-що приетият на първо гласуване Законопроект да бъде гласуван и на второ четене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Моля, режим на гласуване по така направената процедура от госпожа Ангелова.
Гласували 171 народни представители: за 168, против няма, въздържали се 3.
Предложението е прието.
Заповядайте, госпожо Ангелова.
ДОКЛАДЧИК ЕВГЕНИЯ АНГЕЛОВА:
„ЗАКОН
за ратифициране на Учредителния договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г.
Член единствен. Ратифицира Учредителния договор на Международната асоциация за развитие от 24 септември 1960 г.“
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Изказвания? Не виждам.
Подлагам на гласуване наименованието на Закона и неговия член единствен.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Гласували 178 народни представители: за 178, против и въздържали се няма.
Предложението е прието. (Шум.)

Пристъпваме към:
ПАРЛАМЕНТАРЕН КОНТРОЛ.
Моля за тишина в залата! Навлизаме в интересната част.
Новопостъпили питания за периода 9 – 15 октомври 2020 г.:
1. Постъпило е питане от народния представител Георги Гьоков, Весела Лечева, Виолета Желева, Милко Недялков, Надя Клисурска и Полина Шишкова към Деница Сачева – министър на труда и социалната политика, относно политиката по подобряване адекватността на пенсиите в България в краткосрочен и дългосрочен план. Следва да се отговори в пленарното заседание на 23 октомври 2020 г.
2. Постъпило е питане на народния представител Николай Иванов и Васил Антонов към Теменужка Петкова – министър на енергетиката, относно развитието на енергетиката в Република България. Следва да се отговори в пленарното заседание на 23 октомври 2020 г.
Писмени отговори от:
- заместник министър-председателя Томислав Дончев на въпрос от народния представител Таня Петрова;
- министъра на културата Боил Банов на въпрос от народните представители Велислава Кръстева, Йордан Цонев и Хамид Хамид;
- министъра на финансите Кирил Ананиев на въпрос от народните представители Лало Кирилов, Красимир Янков, Валери Жаблянов, Николай Иванов, Димитър Стоянов и Георги Андреев;
- министъра на вътрешните работи Христо Терзийски на въпрос от народния представител Джейхан Ибрямов;
- министъра на вътрешните работи Христо Терзийски на въпрос от народния представител Росен Малинов;
- министъра на труда и социалната политика Деница Сачева на въпрос от народния представител Анна Славова;
- министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова на въпрос от народния представител Кристина Сидорова;
- министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова на въпрос от народния представител Кристина Сидорова;
- министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева на въпрос от народния представител Кристина Сидорова;
- министъра на труда и социалната политика Деница Сачева на въпрос от народния представител Кристина Сидорова;
- министъра на здравеопазването Костадин Ангелов на въпрос от народния представител Кристиан Вигенин;
- министъра на финансите Кирил Ананиев на въпрос от народния представител Георги Търновалийски;
- министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева на въпрос от народния представител Георги Гьоков;
Започваме с питане към Марияна Николова – заместник министър-председател по икономическата и демографската политика и министър на туризма. Тя ще отговори на питане от народния представител Кръстина Таскова относно правителствената политика в борбата с високата детска смъртност в България и демографската криза.
Заповядайте, госпожо Таскова, да изложите Вашето питане.
КРЪСТИНА ТАСКОВА (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Благодаря Ви, уважаеми господин Председател.
Уважаеми колеги! Уважаема госпожо Заместник министър-председател, както най-вероятно знаете, България заема челна позиция по най-висока детска смъртност в Европейския съюз. Рискът на всяко дете, родено у нас, да почине още преди да е навършило 5 години е със 70% по-висок от средния за Европейския съюз.
По данни на Евростат от 2020 г. 15,5% са починалите за годината в България на всеки 1000 жители. Освен здравното осигуряване, извънболничната и болничната помощ друг изключително важен фактор за достъпното здравеопазване са достъпните лекарства. В България, най-бедната страна в Европейския съюз, повече от една трета от децата живеят в риск от бедност. Родителите от по-бедни семейства трудно могат да осигурят редовен прием на необходимите лекарства, а последиците от неспазването на лекарските предписания са по-висок брой хоспитализации и усложнения, по-чести посещения в спешни отделения и при лекар, както и лишаване от средства за други базови нужди като храна и облекло.
Въпреки че съществуват позитивни списъци с лекарства, които НЗОК покрива напълно или частично, данните сочат, че в България – най-бедната страна в Европейския съюз, директните плащания – главно доплащания за лекарства и извънболнична помощ, са най-високи – близо три пъти повече от средните директни плащания за здраве в Европейския съюз, които в Европейския съюз са средно около 15,8%, а за България – над 46,6%. Повече от 6% от месечните си доходи за покриване на лекарства дава почти всяко едно българско семейство в сравнение с всяка друга страна – членка на Европейския съюз.
В сферата на майчиното и детското здраве също се наблюдава сериозен недостиг на средства при покриване на лекарства за деца. Според социологическо изследване, поръчано от Българската педиатрична асоциация, за дете до една година месечно се дават около 100 лв. допълнително, от които половината са за лекарства. Само 11,13% от целия бюджет на Националната здравноосигурителна каса е за детско здраве, а едва 5% от всички средства, които Националната здравноосигурителна каса разходва годишно за напълно или частично покриване на разходи за лекарства, са за деца. Поради демографската и икономическата криза в определени региони в страната има населени места, където се забелязва осезаема липса на аптеки, педиатри и профилирани специалисти по детски болести, което изисква допълнителни разходи за транспорт при нужда от консултация със специалист.
Всички тези стресиращи данни показват, че трябва да се приоритизира здравето на населението чрез гарантиране на достъпно здравеопазване, още повече когато България заема челно място в статистиката по най-висока смъртност на деца. Както знаете, няколко пъти през мандата на Четиридесет и четвъртото народно събрание поставям към Вас въпроса относно справянето с демографската криза…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Минавайте направо към въпросите, госпожо Таскова, защото времето Ви приключи.
КРЪСТИНА ТАСКОВА: …но в отговорите Ви така или иначе не виждаме конкретни мерки.
Поради изтичане на времето ще задам директно въпросите към Вас като министър, отговорен именно за демографската политика, и заместник министър-председател, отговорен по отношение дейността на министъра на здравеопазването и министъра на труда и социалната политика.
Какви мерки се предприемат от Министерството на здравеопазването в подкрепа гарантиране на достъпно и ефективно здравеопазване и достъпни лекарства за децата? Какви мерки се предприемат от Министерството на труда и социалната политика за осигуряване заетостта на младите родители, социалното им подпомагане при отглеждане на децата им и стимулиране на младите семейства да имат повече от едно дете? Какви конкретни мерки ще се предприемат за борбата с демографската криза, високата детска смъртност и повишаващият се процент от населението, живеещо в риск от бедност? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Таскова.
Госпожо Вицепремиер, заповядайте за отговор.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ МАРИЯНА НИКОЛОВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Таскова, в Програмата за управление на правителството на Република България в периода 2017 – 2021 г. са заложени мерки, свързани с повишаване качеството на грижите в майчиното и детското здравеопазване. Съгласно Закона за здравното осигуряване всички деца до 18 годишна възраст, както и след навършване на тази възраст, ако учат редовно, са здравно осигурени за сметка на държавния бюджет.
С цел подобряване на болничното обслужване на малките пациенти предвид спецификите, породени от особеностите на детския организъм и протичането на заболяванията при децата, с Националния рамков договор за медицински дейности за 2019 г. бяха увеличени цените на клиничните пътеки за болнично лечение на деца. Допълнително за децата с тежки заболявания в случаите, когато лечението не може да бъде осъществено своевременно в страната или необходимите диагностични лечебни процедури не могат да бъдат извършени в Република България, от НЗОК се издава разрешение за планово лечение в чужбина.
Съгласно Закона за здравето лицата до 18-годишна възраст имат право на медицинска помощ извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, която включва и заплащане със средства от държавния бюджет на медицински изделия, лекарствени продукти, които не са включени в Позитивния лекарствен списък.
Лечението за онкологични и онкохематологични заболявания, започнало преди навършването на 18-годишна възраст, продължава да се заплаща и след навършването на тази възраст до приключването на конкретното лечение.
Профилактиката е основен приоритет по отношение на детското здраве. Тя е включена в дейностите, осъществявани в извънболничната медицинска помощ в рамките на пакети „Здравни дейности“, гарантирани от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. За децата с установени хронични заболявания е предвиден и ред за диспансерно наблюдение в зависимост от конкретното заболяване. За всички деца в страната се осигуряват безплатни, високо ефективни и безопасни ваксини за задължителните имунизации и реимунизации.
В изпълнение на Националната програма за подобряване на майчиното и детско здраве 2014 – 2020 г. бяха разкрити 31 здравно консултативни центъра, в които се осигуряват и специализирани медицински консултации извън обхвата на здравното осигуряване за деца с увреждания и с хронични заболявания, родилки и бременни с повишен медицински риск.
С цел намаляване честота на острите гастроентерити в ранна детска възраст бяха предприети и мерки за имунизация на децата до шестседмична възраст. Това се реализира чрез Националната програма за лечение и контрол на ротавирусните гастроентерити 2017 – 2021 г. Осигурени са и средства за реализиране на три проекта за предоставяне на мобилни здравни услуги на бременни жени и деца до 3-годишна възраст с акцент върху групите в риск и фокус върху ромското население.
По Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2017 – 2020 г. се осигурява имунизационна защита на момичета от основните целеви групи 12 и 13 години с цел да се постигне намаляване на заболеваемостта и смъртността от рак на маточната шийка в страната.
В рамките на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2014 – 2020 г. са предвидени дейности за деца и юноши по промоция на здраве и профилактика на болестите, насочени към ограничаване на рисковите фактори, свързани с начина на живот – тютюнопушене, нездравословно хранене, ниска физическа активност, употреба на алкохол.
С цел подобряване на оралното здраве на децата Министерството на здравеопазването финансира две национални програми за профилактика на оралните заболявания при деца от нула до 18 годишна възраст. Предстои да бъде приета и Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от нула до 18 години и за периода 2021 – 2026 г.
В резултат на предприетите мерки през последните години се наблюдава дългогодишна и трайна тенденция за понижаване на коефициента на детската смъртност – броят на починали деца на възраст до една година, отнесен към броя на живородени деца за съответния период. През 2019 г. коефициентът на детската смъртност достига 5,6 на 1000 живородени деца при стойност от 13,3 на 1000 през 2000 г., 7,4 на 1000 през 2014 г. и 5,8 през 2018 г. Снижаването на показателя за детска смъртност до 6,8 на 1000 живородени деца е една от националните здравни цели, заложени в Националната здравна стратегия 2020 г. Тази цел е постигната още през 2016 г.
Доколкото детската смъртност е статистически показател с най-висока степен на зависимост от качеството на предоставените здравни услуги за майките и децата, то намалението му следва да се приеме като обективно доказателство за постигнат положителен резултат от провеждането на политики и предприети активни мерки за подобряване на детското и майчиното здравеопазване.
Следва да се има предвид, че семейните помощи се финансират единствено със средства от държавния бюджет. Размерите на семейните помощи за деца се определят ежегодно със Закона за държавния бюджет на Република България. Към настоящия момент еднократната помощ при раждане на дете е диференцирана според поредността на децата. Гарантирано е изплащането и на месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, в зависимост от броя на децата. Към момента отпускането на тази помощ е обвързано и с доходите на семейството, както и с включването на децата и учениците в задължителната предучилищна и училищна възраст в образователната система и с извършване на всички задължителни имунизации и профилактични прегледи за тях съобразно възрастта и здравословното им състояние.
Важно е да се има предвид, че семейните помощи са само един от елементите на подкрепа за децата и семействата, и не може да се счита, че те са основният инструмент за решаване на демографската криза и насърчаване на раждаемостта. Необходими са комплексни мерки, насочени към създаване на подходящи условия за раждане и отглеждане на деца при съчетаване на семейния и професионалния живот.
За безработните самотни родители с деца до 5-годишна възраст се изпълнява целева насърчителна мярка, която се финансира със средства от държавния бюджет. По данни на Агенцията по заетостта за периода…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Ориентирайте се към приключване.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ МАРИЯНА НИКОЛОВА: …1 януари – 11 октомври 2020 г. на работа са постъпили 24 385 родители с деца до 5-годишна възраст.
Не на последно място е важно да се подчертае, че в напреднала фаза е и разработването на новата Програма за развитие на човешките ресурси и Програма за храни и/или основно материално подпомагане, които ще се изпълнят в периода 2021 – 2027 г. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Вицепремиер.
Госпожо Таскова, имате думата за два допълнителни въпроса.
Обръщам внимание на уважаемите народни представители, че днес има регистрирани 914 заразени от коронавирус и 15 починали. Умолявам Ви, поставете си маските, когато сте в пленарната зала!
КРЪСТИНА ТАСКОВА (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Уважаема госпожо Вицепремиер, пред мен е Планът за действие за изпълнение на Националната здравна стратегия 2020 г., която и Вие споменахте в своя отговор. След подробното ми запознаване с него, тъй като явно всички въпроси, касаещи демографската криза в страната ни и детската смъртност, се позовават на тази стратегия, въпросът ми към Вас е: защо в този план за 2020 г. не е заложен анализ на причините за високата детска смъртност? Защото, ако не знаем какви са причините и ако нямаме тази статистика, много трудно могат да се предприемат мерки, което е напълно разбираемо.
Вторият ми въпрос е: каква е причината да липсва от общественото внимание, предполагам, и не е качена на сайта на Министерството на труда и социалната политика Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението на Република България 2012 – 2030 г.? За 2020 г. няма такава информация, а ако е изготвена, може ли да запознаете народните представители, а през нас цялото общество, какви са резултатите от изпълнението ѝ? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Таскова.
Госпожо Николова, заповядайте за отговор на двата въпроса.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ МАРИЯНА НИКОЛОВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Уважаема госпожо Таскова, както вече споменах в моя отговор, демографската политика има хоризонтален характер и при нейната реализация е от особена важност междуинституционалното взаимодействие и сътрудничество. Разбира се, статистиката, която Вие цитирате, е задължителна и тя се ползва по данни, които ежегодно ние взимаме предвид.
По отношение на стратегическите документи, тяхната публичност и прозрачност има нормативно установена процедура и те наистина трябва да са достъпни. За това, което Вие съобщихте, ще направя проверка дали наистина тези обстоятелства, които казвате, са така и няма тази публичност.
Също така мога да Ви информирам, че се работи за постоянно усъвършенстване на различни мерки, които са допълнителни и имат дълготраен характер, които биха залегнали в Стратегията към настоящия момент. Така например при финансирането от държавното обществено осигуряване получаване на обезщетение за отпуск по майчинство до 1-годишна възраст на детето се прилага при специфична форма. Ако майката започне работа след навършване на шестмесечна възраст на детето, освен че получава своята заплата, получава и 50% от полагащото ѝ се обезщетение. Така мога да кажа, че ние стимулираме жените да се върнат на пазара на труда, да повишат своите доходи и да подобрят качеството си на живот.
Прилагат се също така допълнителни специфични форми при получаване на месечната помощ за деца до 18-годишна възраст, така наречените детски добавки в семействата, в които майката е непълнолетна и не е в състояние да организира използването на предоставената от държавата помощ. Тя се получава в натура чрез ваучери. Също се прилага и при семейства, за които социалните работници са установили, че не използват отговорно предоставения финансов ресурс в интерес на детето.
Има какво още да се желае от гледна точка съчетаването на майчинството с трудово-професионалната реализация на жената. Все още има работодатели, които не приемат на работа бременни жени, жени с малки деца. Макар и рядко, има случаи при които жени в репродуктивна възраст работят в неблагоприятни условия на труд, особено когато работят в неформалната икономика.
Бих искала да акцентирам и на това, че демографската политика, в това число грижата за майчинството и детето, поощряването на отговорното родителство, политиките за насърчаване на раждаемостта и подкрепата на семейството изискват сътрудничество. Това сътрудничество трябва да бъде между политическите сили, между държавата и социалните партньори, между държавата и гражданското общество. Само така ще можем да посрещнем и големите предизвикателства пред обществото. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Вицепремиер.
Госпожо Таскова, имате думата за отношение по получените отговори. Разполагате с две минути.
КРЪСТИНА ТАСКОВА (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Уважаема госпожо Вицепремиер, не получих отговор на поставените от мен въпроси. Надявам се, че това е, защото информацията по тях е обемна.
Всъщност най-основното, за да могат да се вземат каквито и да е мерки, ти трябва да знаеш какви са причините за проблема. Явно такъв анализ в България няма. Явно не знаем защо децата до пет години в България умират най-много в Европейския съюз.
Напълно разбирам, че за две минути няма как да ми съобщите тази информация – нито на мен, нито на народните представители, но бяхте подготвена с нещо съвсем различно по отношение на женските политики, майчиното здраве и детското здравеопазване. Още тази година в този бюджет ние отново ще внесем предложение майчинството за втората година да бъде изравнено с минималната работна заплата за страната и се надявам на подкрепа от Вас като вицепремиер.
За да получим, колеги, тази изключително важна информация, за да научи цялото българско общество на какво се дължи тази ужасяваща статистика, този ужасяващ факт – първи по детска смъртност в Европейския съюз, веднъж вече Ви призовах – знаете, че съгласно Правилника в рамките на днешното пленарно заседание, ако моето питане бъде припознато от 48 народни представители като подкрепа, може да прерасне в разискване и да приемем решение на Народното събрание, с което да задължим вицепремиера Марияна Николова, като представител на Министерския съвет, да изготви такъв анализ и да го представи на цялото българско общество през нас.
Ние от ВОЛЯ сме 12 народни представители. Всички сме се подписали под това решение. Готови сме. Надявам се още 36 народни представители в тази зала да решат, че децата на България са техен приоритет и да се подпишат. В противен случай, в нарушение на Правилника, ние ще внесем това решение с 12 подписа, само да покажем каква формалност ограничава възможността на българите да разберат какви са причините за най висока детска смъртност. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Таскова. (Заместник министър-председателят Марияна Николова напуска залата. Председателят Валери Симеонов ѝ пожелава приятна работа.)
Преминаваме към въпроси към заместник министър председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи госпожа Екатерина Захариева. Тя ще отговори на два въпроса.
Първият е на народния представител Лало Кирилов относно правата на гражданите на България във Великобритания.
Вторият въпрос е пак от господин Лало Кирилов относно мерки за безпрепятствено пребиваване на българите във Великобритания.
Практиката в Народното събрание налага обединяването на тези два еднакви въпроса, много близки, така че имате думата за задаване на въпросите. Разполагате с две минути. След това прекъсвате, задавате следващия въпрос – още две минути имате.
ЛАЛО КИРИЛОВ (Нечленуващ в ПГ): Общо?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Общо стават четири, но трябва да направите разграничение между тях – да се разбере кога преминавате към втория въпрос. Ще следя внимателно.
Заповядайте.
ЛАЛО КИРИЛОВ: Уважаеми господин Председател! Уважаема госпожо Министър, гражданите на Европейския съюз, които са получили Settled или Pre-Settled Status, няма да получат физически документ, който да удостовери правото им на пребиваване, работа, достъп до здравната система на страната и така нататък. Това ще доведе до лавина от проблеми с институции, училища, работодатели, наемодатели и други. Какви мерки е предприело правителството на Република България, за да гарантира правата на гражданите на България във Великобритания след Брекзит?
Вторият въпрос е: според данни на Home Office – Министерството на вътрешните работи на Великобритания, до 30 юни тази година 184 910 граждани на Република България са кандидатствали за статут на уседналост във Великобритания. От тях 40% са получили Settled Status и 58 са получили Pre-Settled Status. Тези, които са получили Pre-Settled Status, ще имат по-малко права от тези, които са получили Settled Status. Какви мерки е предприело правителството на Република България, за да гарантира безпрепятственото пребиваване на българите във Великобритания след Брекзит? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Кирилов.
Госпожо Вицепремиер, заповядайте, разполагате с шест минути.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Уважаеми господин Заместник-председател, господин Кирилов, дами и господа народни представители! Още от момента на референдума и започването на преговорите един от основните приоритети на българското правителство е защита правата на българските граждани. Твърдо сме отстоявали позициите, че това трябва да бъде и основна задача на преговорните екипи на Европейската комисия, които и в момента преговарят с Великобритания.
Успяхме да постигнем Споразумение за оттегляне, макар и дълго преговаряно, което влезе в сила от 1 февруари тази година, и гарантира правата на всички граждани на Европейския съюз, в това число и на българските, както и на членовете на техните семейства, които са пристигнали в Обединеното кралство преди края на преходния период – 31 декември 2020 г.
Българските граждани, които все още не са придобили право на постоянно пребиваване, но в момента живеят във Великобритания, са изцяло защитени от Споразумението за оттегляне. Те могат да продължат да пребивават в страната и да придобият право на постоянно пребиваване, когато навършат пет години – това е разликата между двата статута. Дори гражданите, които ще пристигнат в Обединеното кралство до края на настоящата година, ще се ползват със същите права и задължения като тези, пристигнали преди 1 февруари, преди влизането в сила на Споразумението.
Подобно на всички останали европейски граждани и българите в Обединеното кралство ще трябва да кандидатстват по Схемата за уседналост на граждани на Европейския съюз, за да могат и след края на тази година да продължат да се ползват от правата, които имат в момента. В случай че кандидатурата им е успешна, ще получат статут на установено лице, даващ им право на постоянно пребиваване или статут на лице в процес на установяване – така нареченият Pre-settled status – предварително уреден статут. След като достигнат период от пет години на законно пребиваване в Обединеното кралство, те ще могат да кандидатстват за статут на постоянно пребиваващи. Решението за даване на статут на уседналост или за временен статут на уседналост е въпрос на вътрешни правила на Обединеното кралство и се основават на ясно дефинирани изисквания. Съществува разлика между двата статута в обема на ползваните социални права, обусловени от срока на престой на съответното лице.
Въпросът за необходимостта от издаване на веществен документ, удостоверяващ статута на уседналост, многократно е поставян пред британските власти и от България, и от други държави, които имат по-големи диаспори там.
Препоръки в тази насока бяха формулирани както от Европейската комисия, така и от Камарата на лордовете и Камарата на общините, тоест техните две камари в британския парламент. През цялото време нашето посолство е било активен участник във формирането на тези позиции. Следва да се има предвид, че една от червените линии на британското правителство е категоричната позиция, че физически документ, тоест въпреки призива и на техния парламент, на Комисията и на поредица държави членки, че физически документ, удостоверяващ статута на уседналост на гражданите на Европейския съюз, няма да бъде издаван. До момента това е позицията им. Според тях причините са, че бъдещето е в дигитализацията и използването на дигиталните административни услуги, които предоставят лесен и сигурен начин за доказване на имиграционния статус на лицата. Разработената от правителството електронна услуга позволява на всички заинтересовани лица да могат да проверяват какви права им дава техният статут. При необходимост, отново по електронен път, те могат да споделят тази информация със своя бъдещ работодател или друга институция.
Що се отнася до въпроса Ви какви мерки сме предприели, за да осигурим безпрепятствено пребиваване на българите във Великобритания след Брекзит, искам да обърна внимание, че Обединеното кралство категорично настоява след 31 декември 2020 г., след края на преходния период, да упражнява пълноценно суверенитета си по отношение на контрола върху своите граници и да не прилага принципа на свободно движение на хора, който е един от основополагащите принципи на Европейския съюз. Въпросът за правата на всички граждани на Европейския съюз след Брекзит, в това число и на българските, е част от преговорите за бъдещите отношения между Европейския съюз и Обединеното кралство. В хода на досегашните преговори ние винаги и неизменно сме подкрепяли единния подход за уреждане на тази бъдеща тяхна политика по отношение третирането на всички граждани на Европейския съюз, независимо от националната им принадлежност.
В заключение, искам да се обърна от трибуната към българските граждани във Великобритания, за да им благодаря, че бяха активни. Да припомня: още преди две години започнахме кампания да информираме българските граждани с над 30 информационни дни на различни места и кампании. Факт е, че ние бяхме, мисля, че и все още сме, първата националност, номер едно, която е с най-голям процент кандидатствали и получили този статут. Искам да се обърна към тях да продължават да бъдат активни, да се информират и от посолството, и от институциите във Великобритания за ситуацията.
И още един призив, който отправяме от две години, който се оказа, че не е бил напразен, тъй като Обединеното кралство обяви, че след една година ще трябва да се пътува с паспорти – не с лични карти, както до момента можеше, тоест само една година ще има преходен период. В част от информационната кампания ние включихме и призив към българските граждани там да не чакат до последния момент, а тези, които нямат паспорти, да се снабдят с такива, за да не се окаже, че няма как да излязат или да влязат в страната. Благодаря за тези въпроси и мисля, че това е още една възможност да информираме българските граждани за ситуацията.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Вицепремиер.
Господин Кирилов, заповядайте за реплика.
ЛАЛО КИРИЛОВ (Нечленуващ в ПГ): Благодаря за отговора, но в него аз не чух няколко важни теми.
Чух, че Камарата на лордовете е приела становище и закон, с който да се издават на гражданите на Европейския съюз физически документи, но се съмнявам, че Долната камара ще приеме такъв. Това е важно, защото всички други граждани на територията на Великобритания, които не са граждани на Европейския съюз, ще имат такива физически документи и започването на работа или социалните придобивки ще бъде много по-лесно.
Другият вариант: когато са европейски граждани, ще имат право на електронни документи, но те трябва да дадат съгласие на работодателя, който да си направи сам проверката. Това е вид пасивна дискриминация точно към наши граждани – немалка част от тях са с нисък статус, които не знаят езика и нямат компютърна грамотност. Това са около 60 хиляди човека, които ако не получат социални придобивки, в края на тази година и началото на следващата се очаква да се върнат на територията на страната и да натоварят нашата социална система.
Второто, което според мен е важно, не чух каква кампания е провело Министерството на външните работи, конкретно посолството ни в Лондон? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря Ви, господин Кирилов.
Госпожо Вицепремиер, заповядайте за дуплика.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Може би не сте ме чули – казах Камарата на лордовете и Камарата на общините, в смисъл парламента на Великобритания.
Мисля, че не бива да подценявате българските граждани във Великобритания. Фактът, че въпреки електронната система – не искам да цитирам това, което казахте, но още в първите шест, седем месеца България беше с два пъти повече подадени като процент на населението, защото нашите не са като абсолютна бройка, поляците например са много повече във Великобритания, но като процент от пребиваващите там ние сме били в пъти повече от останалите държави, означава, че българските граждани добре се ориентират в обстановката и могат да подадат документите по електронен път за двата статута.
Много пъти съм казвала какви информационни дни са проведени. Проведени са над 30 отворени дни не само в Лондон, а и в други градове. Това нещо започнахме да го правим още преди две години, тоест от момента, когато имахме яснота какво точно ще се изисква още преди Великобритания да обяви и да отвори системата за кандидатстване. Мога да Ви информирам и какви бяха проблемите в началото на системата. Работихме, за да се отстранят, тоест апелирахме към техните власти да ги отстранят. Мисля, че не бива да бъдат подценявани българските граждани, защото факт е, че те все още са най-големият процент граждани, придобили един от двата статута.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Вицепремиер.
Следващият въпрос е от народния представител Красимир Янков относно капацитета за обслужване на българските граждани във Великобритания.
Заповядайте, господин Янков – имате две минути да изложите Вашия въпрос.
КРАСИМИР ЯНКОВ (Нечленуващ в ПГ): Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Захариева, въпросът ми към Вас е свързан с притеснението на наши съграждани по отношение капацитета, който предоставят изнесените звена на Министерството на външните работи. Голяма част от нашите съграждани във Великобритания все още не са кандидатствали за нов статут на уседналост въпреки наближаването края на преходния период, в който европейското законодателство действа на територията на Обединеното кралство. Това, че Вие обяснявате, че е най-голям процентът на българската общност в сравнение с други общности, не успокоява може би и всички наши съграждани на територията на Република България, които имат роднини в Обединеното кралство, още повече че процентът на некандидатствалите за статут на уседналост като абсолютно число не е никак малък.
Какви мерки е предприело правителството на Република България, за да осигури максимална подкрепа на тези граждани, имайки предвид, че посолството не разполага с необходимата база, капацитет и ресурс, за да обслужва общност, която, по наша информация, е над 300 хиляди души? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря.
Госпожо Вицепремиер, заповядайте.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Уважаеми господин Заместник-председател, уважаеми господин Янков, дами и господа народни представители! Искам да обърна внимание, че статут не се предоставя от българското посолство, както знаете – от британските власти. Няма британска система за регистрация на българите, специално за тях, живеещи в Обединеното кралство, затова е трудно да кажем колко точно са българите, за съжаление. Според статистиката на Хоум офис до 30 юни 2020 г. 184 910 български граждани са подали заявление за получаване статут на уседналост. Следващите статистически данни ще бъдат по националности и ще се представят в края на месец октомври.
Следва да се има предвид, че определена част от тези лица не пребивават реално на територията на страната, но имат законово основание за кандидатстване, възможност от която са се възползвали. Извън тази бройка остават и българите, които са получили британско гражданство, както и сезонно пребиваващите, и студентите, които са около 6 хиляди, но с тенденция да намаляват след 1 януари 2020 г. Българите на територията на Великобритания са добре запознати с изискванията за получаване на статута на уседналост. Те са информирани, че крайният срок за кандидатстване за получаване на статут, е удължен до 30 юни 2021 г., тоест имат повече от осем месеца.
Още през месец ноември 2018 г., пак повтарям, не знам защо това толкова не е ясно, започнахме разяснителна кампания за българската общност в Обединеното кралство за предоставяне на подробна информация относно процедурата и условията за кандидатстване за двата статута. В рамките на тази кампания през 2018 г. бяха проведени 6 информативни срещи, а през 2019 г. – 35 информационни събития. След месец февруари 2020 г. по обясними причини, свързани с епидемията от COVID, тези срещи бяха преустановени.
За да компенсира този факт и в помощ на българската общност, българското посолство помести на своята електронна страница подробен наръчник, в който стъпка по стъпка са дадени инструкции как да се кандидатства по Схемата на уседналост. Представени са и данни за контакт с неправителствена организация, която оказва съдействие на български граждани при кандидатстване, тоест на тези, които не владеят език на достатъчно ниво или се затрудняват с електронната система. Ежедневно посолството осигурява информация по телефон, по имейл на отправените запитвания по същата тема. Заедно с това, по инициатива на посолството ни в Лондон, пред британските институции бе поставен въпросът за наличието на сериозен пропуск в системата за регистрация, която преди малко споменах. Първоначално имената на българските граждани в текста на заявлението се изписваха само на кирилица. Хоум офис извършиха промени в системата и имената на българските граждани могат да бъдат изписвани и на български език, и на латиница.
Искам да отбележа важен факт. Статут на уседналост са получили 40,1%, а временен статут на уседналост – 58,4% от подалите заявления български граждани. Според данните на Хоум офис процентът на регистрация за получаване на двата статута е най-голям сред българската общност.
Колкото и да се опитвате да внушавате, че не сме се справили добре, фактите говорят точно обратното, което означава, пак ще подчертая, че българските граждани са добре запознати и могат да се справят със системата. Както се казва, цифрите не лъжат. Няма как да оспорим цифрите, и то давани от британските институции.
Искам да Ви уверя, че ние ще продължим да оказваме съдействие и се надявам тези, които не са успели да подадат заявление и имат удължен срок, имат доста време да успеят да го направят.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Само секунда, тъй като официалният език е български, няколко пъти използвахте „хоум офис“. Пояснете какво означава „хоум офис“, ако обичате.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Вътрешното министерство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря.
Господин Янков, заповядайте.
КРАСИМИР ЯНКОВ (Нечленуващ в ПГ): Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Захариева, аз Ви питам за това Вие какво сте направили, а Вие се оправдавате с британските власти.
Статистиката е достъпна за всеки, който се интересува, само че, ако Вие смятате, че за една такава голяма българска общност във Великобритания, разяснителна кампания от 35 срещи за една година е достатъчна?! Не смятате ли, че можете да бъдете по-активни, да има една активна политика, която да защитава правата на нашите съграждани?
Отново Ви повтарям: това касае стотици хиляди български граждани на територията на Великобритания. От това Вие какво вършите и как защитавате правата на нашите съграждани зад граница се интересуват всички, които са близки, роднини, приятели и живеят в България. Най-елементарното, което можехте да направите, е една открита линия, директна линия, която да подпомага, включително и такива наши съграждани, които не владеят добре езика, който е необходим, за да могат да извадят всички необходими документи.
Какво трябва да направим ние? Да дадем Вашия телефон, да го направим публичен, за да звънят директно на Вас, за да разберете, че има необходимост от това тези, които живеят на територията на Великобритания, а и не само, да усетят, че държавата в лицето на Министерството на външните работи, е загрижено и може да бъде активно по отношение на уреждане на техния статут.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря.
Вашата реплика беше във форма на препоръка.
Госпожо Захариева, ще ползвате правото на дуплика, предполагам?
Заповядайте.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Благодаря за загрижеността за българските граждани.
Аз няма да влизам в реплика и дуплика с грубия Ви тон.
Искам да уверя българските граждани, които се намират във Великобритания, и те много добре знаят това, че българският опит с изнесените дни – не са малко 35 за една година, повярвайте ми, всъщност беше поискан от други държави, защото техните проценти продължават да бъдат и по-ниски. Така че служителите в посолството и нека все пак да имаме признание и към тяхната работа, и българската държава, и българското Външно министерство – ще приключа с това, оказват и ще продължават да оказват съдействие на тези, които желаят да получат този статут.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо вицепремиер.
Трябва да Ви съобщя, че господин Янков е подготвил и втори въпрос към Вас относно необходимостта от консулска служба в Шотландия, Ирландия и Уелс.
Заповядайте, господин Янков.
КРАСИМИР ЯНКОВ (Нечленуващ в ПГ): Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Захариева, когато става въпрос за възможности, за капацитет на Министерството на външните работи, моят въпрос е по отношение на необходимост от консулски служби в Шотландия, Ирландия и Уелс.
Във Великобритания не съществува консулство в Шотландия, Ирландия и Уелс. Единствената консулска служба се помещава в сградата на посолството в Лондон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Това за Северна Ирландия ли става въпрос?
КРАСИМИР ЯНКОВ: Какви мерки е предприело правителството на Република България, за да осигури адекватно обслужване, защита и достъп до информация на нашите съграждани, живеещи в Шотландия, Ирландия и Уелс? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Янков.
Госпожо Захариева, заповядайте за отговор.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Господин Председател, дами и господа народни представители! Господин Янков, предполагам, че имате предвид Северна Ирландия, защото Ирландия е отделна държава и не е част от Обединеното кралство. И в Ирландия от 1990 г. България има консулска служба, която се помещава в посолството ни в Дъблин.
Конкретно ще Ви отговоря на въпроса и ще включа Северна Ирландия, а не Ирландия. Според Вътрешното министерство на Обединеното кралство (смее се), разпределението на българските граждани, подали заявления и получили статут, е, както следва: в Англия – 167 860 души, в Северна Ирландия – 4440 души, в Шотландия – 7060 души, в Уелс – 3830 души.
Към края на месец юни 2020 г. над 91% от българските граждани, подали заявление и получили статут за уседналост, пребивават на територията на Англия. Именно там, в столицата Лондон, се намира и консулската служба на Република България и част от нашето посолство. Затова е и напълно естествено там да бъдат концентрирани усилията ни.
В изпълнение на Решение на Министерския съвет от 2019 г. за приемане на план за действие от януари месец 2019 г. на Република България за прилагане на Споразумението за оттегляне на Обединено кралство Великобритания, Северна Ирландия от ЕС, както и План за действие на Република България за оттегляне на Обединеното кралство от ЕС без споразумение, щатът на посолството ни в Лондон бе увеличен с още двама служители. В момента в консулската служба работят трима консули, петима технически сътрудници, едно лице по граждански договор. В летните месеци се командироват всяка година допълнително и служители от София за подпомагане на службата.
Предстои да започне реконструкция, модернизация и разширяване на помещенията на консулската служба, която допълнително ще подобри условията на труд и ще увеличи капацитета за обслужване на българските граждани.
Отново искам да подчертая, че според статистиката основната част на българската общност е установена в Англия и по-конкретно в Лондон. Анализът на тези факти показа, че на този етап не е целесъобразно разкриване на Консулство на Република България в град Единбург – Шотландия, в Белфаст – Северна Ирландия, и в Кардиф – Уелс, поради цифрите, които Ви споменах в началото. Още повече, че живеем във времена, когато с помощта на информационните технологии и интернет, всяка информация постъпва моментално на екрана на компютъра или на мобилния телефон, независимо къде пребивават българските граждани – в Англия, Шотландия, Северна Ирландия или Уелс. По този начин със справка в интернет на страницата на посолството ни в Лондон или на МВнР, след запитване с имейл или по телефон, могат еднакво бързо в реално време да получат информация за статута на уседналост.
Наред с това, бих казала, че и страницата на посолството ни в социалните мрежи е една от най-посещаваните, и мога да Ви уверя, че внимателно правим тези анализи, следим броя на българските граждани на територията на Обединеното кралство и при тяхното увеличаване в Северна Ирландия, Шотландия или Уелс, ще направим отново анализ. Но към момента (смее се), с тези данни, с които разполагаме, е нецелесъобразно да разкриваме консулски служби. По-скоро трябва да се фокусираме и нещото, което правим, е укрепването на службата в Лондон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Вицепремиер за изчерпателните отговори. Явно те предизвикват огромен интерес, залата започва да се изпълва с народни представители. Благодаря Ви още веднъж.
Господин Янков, заповядайте.
КРАСИМИР ЯНКОВ (Нечленуващ в ПГ): Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители, госпожо Захариева! Уважаеми сънародници във Великобритания, няма да има допълнително разширяване на капацитета на Министерството на външните работи, което да подпомогне обслужването Ви и на министъра на външните работи му е смешно.
Естествено, че става въпрос за Северна Ирландия, след като в контекста на въпросите, които Ви задаваме, не визираме Ирландия и представителството в Дъблин. Не разбирам какво толкова смешно виждате в сериозните въпроси, които сме задали, заради интереса, който имат нашите сънародници във Великобритания?! Това, че Вие обявихте от трибуната на Народното събрание, че смятате за достатъчен капацитет, че предвиждате ремонт, с който ще се увеличи този капацитет, мисля, че не удовлетворява никой от тези, които имат касателство с изнесените звена на Министерството на външните работи във Великобритания. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Янков.
Правото си на дуплика – ще ползвате ли, госпожо Вицепремиер, или не? Не.
Следващият въпрос е пак към вицепремиера госпожа Екатерина Захариева и той е от Николай Иванов относно българската общност в Лондон.
Господин Иванов, заповядайте.
НИКОЛАЙ ИВАНОВ (Нечленуващ в ПГ): Два въпроса.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Знам, че са два въпроса, обединени са двата въпроса. Да, вторият въпрос е относно програмата Citizen-Led Engagement Programme към кмета на Лондон.
Само ще Ви помоля да разясните какво означава този израз?
НИКОЛАЙ ИВАНОВ: Уважаеми господин Председател,…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Момент, момент – когато задавате въпроси, хубаво е да изписвате след това и българския смисъл на понятието. Благодаря.
Заповядайте да развиете въпроса.
НИКОЛАЙ ИВАНОВ: Благодаря Ви и аз.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Захариева, и моите въпроси са свързани с желанието ми да обърна вниманието Ви към предизвикателствата пред българската общност във Великобритания с наближаването на края на преходния период, в който европейското законодателство действа на територията на Обединеното кралство.
И Вие потвърдихте, че българската общност във Великобритания е една от най-големите в Европа, а броят на българите в Лондон е приблизителен на броя на българите, живеещи в третия по големина град в България – Варна.
Може би, като относителен дял спрямо населението на България, нашата общност във Великобритания е най-голямата. На територията на Лондон съществуват десетки български училища и детски градини. В процес на оформяне е и сериозен български бизнес, изразяващ се в магазини и ресторанти, транспортни фирми, счетоводни агенции, дори частни български болници. В някои части на Лондон българската общност е една от най-големите. Така е например в Емфилд, Бренд, Едмънтън и други.
Паралелно с този процес на обособяване и интеграция в обществото се наблюдават и негативни процеси. През 2017 г. българската общност в Лондон бе определена като една от шестте приоритетни общности от екипа на кмета на Лондон, като причините са комплексни, но основните причини са затруднен процес на интеграция, ниска или липса на квалификация, слабо или не владеене на английски език и не на последно място, и културни различия.
В тази връзка са и моите въпроси към Вас. Две поредни програми Citizen-Led Engagement през 2017-а и 2018 г. и…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Превод, превод.
НИКОЛАЙ ИВАНОВ (Нечленуващ в ПГ): …2019-а и 2020 г. Това, уважаеми господин Председател са програми за интеграция, инициирани от гражданите. Българската общност отново бе определена като приоритетна.
Моите въпроси са свързани с това: какви мерки е предприело правителството на Република България в тази посока, кога и колко срещи са осъществени с екипа на кмета на Лондон?
И вторият ми въпрос: с кои районни кметства е осъществен контакт – в кметства, в които българската общност е една от най големите; кога и с кого са водени разговори и като цяло каква практическа подкрепа е оказана от българските власти? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Иванов.
Госпожо вицепремиер, заповядайте за отговор.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Уважаеми господин Заместник-председател, господин Иванов, дами и господа народни представители! Надявам се, че все пак в отговорите на предходните въпроси, които малко или много бяха свързани с тази тема, да е станало ясно, че посолството на България във Великобритания и нашите дипломати на място несъмнено работят активно за защита на правата и интересите на българската общност.
Факт е, че част от проблемите на общността са свързани наистина, всъщност Вие добре ги описахте – това са ни основните проблеми и са свързани с различни казуси в местната администрация. Тук мога да Ви уверя, поне получавам уверение от посолството и от консулската служба, че при всяка молба за съдействие на български граждани към посолството или към консулската служба ние сме търсили контакт с местната и общинската администрация за своевременното му разрешаване.
Не бива обаче да забравяме, че посредничеството между представителите на българската общност и кметствата може да бъде инициирано само, ако ние сме сезирани от български граждани с конкретен казус или понякога от самите кметства за конкретен проблем.
Ще Ви дам пример от началото на този месец, когато посолството оказа съдействие на български неделни училища в Ливърпул, Манчестър и Честър за възстановяване на нормалния учебен процес, прекъснат поради ограниченията, наложени от епидемията COVID-19.
Искам да обърна внимание, че местните власти нямат пряко отношение към решаването на може би най-актуалния проблем на нашите граждани понастоящем, а именно по процедурите за кандидатстване за статут на уседналост, освен в отделни случаи, свързани с осигуряване на информация по тази тема, тоест необходимите им документи. Ако Вие визирате такъв тип срещи между посолството и местните власти, не мога да Ви дам еднозначен отговор, защото схемата за подаване на заявление за статут на уседналост е изцяло в прерогативите на британското правителство, тоест няма нужда от среща с кметовете.
Ще обърна внимание, че посолството на Република България в Лондон не общува с българската общност чрез посредничеството на местните власти, ние си общуваме с тях директно. Ако имате предвид случаите на конкретни кметства, спечелили грантове от британското правителство за подпомагане на европейски граждани при кандидатстването им по схемата за уседналост, същите не си партнират с посолствата или с чуждите правителства, а с неправителствени организации и общности.
Не бива да забравяме, че с оглед ситуацията от последните месеци, всички кметства в района на голям Лондон в условията на COVID-19 са затворени и на практика са преустановили или силно ограничили физическите контакти с външни лица и организации. Поддържа се само работата на базисната административна структура, като основните дейности се извършват дистанционно.
Що се отнася до въпроса Ви относно – ще се опитам да я преведа – Гражданска програма за ангажиране на гражданите, или за подпомагане, целта на тази програма, както казахте и Вие, е засилване на ангажимента на кметствата с общности, чийто глас и влияние върху публичната политика са недостатъчно представени. Има различни програми към тях – идентифициране на лидерите в общността, генериране на ценна информация за информиране на политиката и практиката на кметството и така нататък.
Тази програма цели да бъдат поканени местни общностни групи да кандидатстват за безвъзмездно финансиране, с идеята да улеснят своите собствени изследователски проекти в сътрудничество с градския съвет на голям Лондон. Кандидати за участие в програмата може да са регистрирани благотворителни организации, социални институции или неправителствени организации в обществен интерес. В тази програма няма място за участие на посолствата на съответните държави. Партньор на лондонското кметство в това начинание са асоциациите на неправителствения сектор в отделните общини.
Неприемливо е за едно чуждо посолство да се намесва в процеса на взимане на решение на местните власти, касаещи финансирането на един или на друг проект. Мога да заявя, че към настоящия момент нито една асоциация или структура на българите от местната общност или друга обществена група, имащи отношение към положението на нашите общности, не е информирала посолството за внесен проект за местно финансиране. Благодаря за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Захариева.
Заповядайте, господин Иванов – за реплика.
НИКОЛАЙ ИВАНОВ (Нечленуващ в ПГ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаема госпожо Захариева, никъде в моя въпрос не търсех информация от Вас за това как българските власти или българското посолство съдейства за печелене на грантове по конкретни програми, включително и в районните кметства, а по-скоро липсата на активност. Тук искам да кажа, че нашите упреци не са към работата на българското посолство, а формалната ангажираност на българското Външно министерство и българските власти по отношение на интеграцията на българите във Великобритания, Лондон.
Ако мога да обобщя това, което говориха преди мен и моите колеги. Мисля, че тази активност на българските власти в България спрямо нашата диаспора в Лондон трябва да се изрази в една по-дългосрочна стратегия. Не само в последните месеци и проблемът с ковид са повод да зададем тези въпроси. Не мислите ли, че е необходима една нова, адекватна и работеща национална стратегия за работа с големите новосформирани български общности в чужбина?
Чухте предложението от моя колега Янков за откриването на гореща линия, свързана с въпроси по отношение статута на българите във Великобритания, свързана с Брекзит. Не мисля, че въпросът с правата на българските граждани е достатъчно да е част от общия европейски подход по отношение правата на европейските граждани във Великобритания след 31 декември. Категорично не съм съгласен, че българското правителство трябва да се ограничи само с това усилие.
По отношение на проведените информационни срещи – да, наистина са проведени много срещи, но колко български граждани са успели да присъстват на тях? Сигурно стотици, а останалите стотици хиляди, едва ли.
Според нас е необходимо също така да се разработи стратегия за работа с българските училища и библиотеки във Великобритания, тъй като България е единствената държава от Европейския съюз, която не разполага с абсолютно никаква литература на български език – буквари, книги и други печатни издания, в библиотеките в Лондон. На територията на Лондон съществуват десетки български училища и библиотеки със секции на чужди езици.
Интересът на българските власти към българите в чужбина не трябва да бъде само когато предстоят парламентарни избори. Тази практика е крайно време да бъде променена. Аз се надявам, че с нашите въпроси, които безспорно са инициирани от проблематика, която е поставена от наши сънародници, живеещи в Лондон, ще бъде поне от малка полза за промяната в политиката на българските власти към българите в чужбина. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Иванов.
Ще ползвате ли дуплика, госпожо Захариева?
Заповядайте.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕКАТЕРИНА ЗАХАРИЕВА: Напълно ще се съглася с Вас, че грижата на българските власти в никакъв случай не трябва да бъде преди избори, и Ви уверявам, че тя не е такава. Българското Външно министерство контактува преди всичко – не само, разбира се, но основно чрез своите мисии, те затова са там, затова българските граждани и българските данъкоплатци всъщност изпращат тези хора там, това е тяхна основна задача. Пак ще подчертая, защото в предишните въпроси казах, че има телефон, има специален имейл, има специална секция на посолството със стъпка по стъпка описано как се подават заявленията – много просто. Няма как, Вие сам казахте, че според Ваши данни, или предишните, са 300 хиляди. Колкото и директни телефонни линии да открием, има такива, има телефони, има дежурни телефони, има и спешен телефон на Министерството на външните работи. Още една специална линия беше разкрита по времето на ковид, но да не изброявам това, което сме направили. Ние сме се опитали да обхванем всичките начини на достигане на информация – и чрез информационни дни с физическо присъствие, и чрез имейли, и чрез телефони, и чрез социалните мрежи, и чрез уеб сайта на Министерството и на посолството, тоест опитали сме се да покрием максимално всички източници, през които може да достига информация до българските граждани.
Споменахте правилно българските училища. Нека да подчертая, че те се подкрепят от българското правителство и не е вярно, че не обръщаме внимание. Всъщност това е една от най-важните програми на държавата във връзка с българските общности не само във Великобритания, а и навсякъде по света.
Ще приключа с това, че за интеграцията на общността в една държава трябва да се грижат преди всичко структурите на тази държава. Неслучайно те са създали програмите, за които Вие ме питахте и аз отговорих. Нито ми е смешно, нито считам, че сме направили абсолютно на сто процента всичко. Неслучайно във всеки отговор аз подчертавах, че кампанията продължава, продължаваме да оказваме съдействие. Това ще бъде не само по време на Брекзит, но и след изтичане на срока за подаване на статут за уседналост, и след изтичане на преходния период.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Захариева.
Вашите отговори напълниха залата, така че заповядайте пак. До нови срещи. (Реплика от народния представител Корнелия Нинова: „Декларация.“)
Имате изказване извън обсъждания дневен ред?
Кой ще го направи?
Лично госпожа Нинова.
Специално заради Вас – пълно почистване на трибуната.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (БСП за България): Уважаеми дами и господа народни представители, господин Здравен министър! Всеки ден излиза нова информация за случаите на заразени с COVID-19 в България и в Европа. С наближаването на зимата ще се увеличат грипните заболявания и обстановката ще се усложни. Още отсега болниците започват да изпитват затруднения, видяхме вчера случаите в Търговище, Гоце Делчев, Петрич.
При първия прилив на COVID-19 през месеците март и април тази година не бяхме подготвени като държава и като правителство. Действаше се адхок, често хаотично и непоследователно. Създаде се паника у населението с непремерени изказвания за чували, за трупове, катафалки, „яко ще се мре“ – цитирам. Променяха се решения в рамките на 24 часа, което доведе до хаос в обществото, в икономиката, включително и до такива ситуации на задръствания, на тапи, на КПП-та на влизане и излизане от градовете, пренатоварване на полицията и така нататък. Сменяха се хора в Националния щаб, които взаимно си противоречаха в оценката на ситуацията, и това доведе до още по-голям хаос. Държавният резерв не беше подготвен за реакция в първия момент. Нямаше яснота кои болници поемат първия удар. Не бяха защитени лекарите и някои отказваха да влязат необезопасени в инфекциозните отделения.
Искаме сега всичко това да бъде избегнато. Искаме ясен план за действие с грижа за хората и предлагаме този план за действие с грижа за хората. Ето го (показва) – това е „Национален план на Република България за готовност за грипна епидемия“, приет през 2006 г., актуализиран последно през 2017 г. Няма никакво логично обяснение защо този план не беше приложен през март и април, ама никакво – освен едно, правителството да избяга от отговорност и да възложи отговорността на създадения адкох Национален оперативен щаб от лекари, но да не поеме политическата отговорност, но сега е време да сложим ред, да има отговорност. Затова предлагаме този план да се види, защото в него има изключително сериозно разработени периоди, фази и нива на грипната епидемия, има данни за населението по области, данни за лечебните и здравни заведения и броя на медицинския персонал в цяла България, вида и необходимия брой ваксини, лекарства и антивирусни препарати за цялото население, изчислено по области, неспецифични средства за лечение – като имуномодулатори.
Има разработени мерки по отношение на болните – мерки по отношение на контактните с болни; мерки, ограничаващи предаването на болестта; мерки при международни и вътрешни пътувания. Този документ е изготвен в координация със Световната здравна организация, Европейската комисия и със Съвета на Европа. В него много ясно са разписани срокове за действие и отговорности. Няма епизодични органи като Националния оперативен щаб, а Национален епидемичен комитет, в който участват зам.-министри от отговорните министерства и се ръководи от вицепремиер. Искаме този план да бъде разискван тук в Народното събрание и то навреме – да бъде актуализиран, ако е необходимо, и да се прилага стриктно от правителството. Целта ни е да се създаде ред, да има предвидимост, да има отговорни лица от правителството, да не се допуска паника и хаос, да се подготви здравната система и най-важното – да се осигури грижа за хората!
Затова днес, господин Здравен министър, ще има питане след мен от колегите лекари в нашата парламентарна група, с подписи за разискване следващата седмица и с проект за решение Народното събрание, правителството да разгледаме този план, да се актуализира, ако трябва, и оттук нататък стриктно да го спазвате с една цел, пак повтарям, единствено с грижа за хората. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Нинова.
Заповядайте – по начина на водене.
ЕВГЕНИ БУДИНОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! По начина на водене.
Уважаеми господин Председател, според мен е нужно в момента да направите забележка на колегите от БСП, след като толкова много са загрижени за ковид ситуацията, да си сложат маските, тъй като виждам, че 33,2% от тях са без маски. (Смях в ГЕРБ.) Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря.
Направих го веднъж. Ще го направя още веднъж. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
Уважаеми колеги, особено медицински лица, днес има 914 случая на новозаразени от коронавирус и 15 починали. Така че, ако обичате, поставете си маските.
Заповядайте за процедура.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България): Благодаря, уважаеми господин Председател.
Взимам процедура по начина на водене, защото да, трябва да спазваме всички мерките. Да, всички трябва да носим маски! Нали така, господин Министър?
Но, господин Министър, моля Ви, издавайте еднозначни заповеди, защото от заповедта, която сте издали, и от отговора, с който сте отговорил на мен като народен представител, заедно с господин Малинов, ясно сте написал, че тази зала няма свободен достъп за граждани, няма свободен достъп за журналисти...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Към мен каква е процедурата, не можах да разбера?
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ: Господин Председател, тъй като Вие направихте забележка на колегите и носенето на маски в тази зала към този момент не е задължително, и колегите народни представители...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: В смисъл, че не трябваше да им правя забележка, това ли е процедурата?
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ: ...колегите народни представители не нарушават никоя заповед в момента, никой закон и, господин Министър, използвам възможността да се обърна към Вас да се обърнете към директора на Регионалната здравна инспекция да отмени всички постановления и заповеди, които се опитва да наложи на парламентарната група във връзка с Ваша заповед, която не съответства към тази зала, в която сме заедно в момента.
Да, прав сте и Вие, и всички, които твърдят, че трябва да спазваме мерките, трябва да спазваме дистанцията. Но, господин Министър, Вие сам виждате, че няма метър и половина между народните представители. Тоест, ако ще спазваме заповедта за маските, моля, разпоредете на председателството да подреди народните представители през метър и половина, така както твърдите във всяко едно Ваше изказване, че трябва да има дистанция, дезинфекция и предпазване. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Не беше много процедура, господин Свиленски, но Вие може също да съдействате Вашата група да се разпръсне по на метър и петдесет. Очаквам съдействие от Ваша страна, както и от ръководството на групата.
Преминаваме към... (Реплики от „БСП за България“: „Министърът иска думата!“)
Той може да иска да отговори, обаче сме в процедура на парламентарен контрол. (Шум и реплики от „БСП за България“: „Може да вземе думата по всяко време!“)
Парламентарният контрол регламентира кога министърът може да вземе думата и кога не. (Реплики от „БСП за България“: „По всяко време!“)
Да, заповядайте.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП за България): Уважаеми господин Председател, разбирам Вашия неистов стремеж да спазвате буквата и духа на Правилника, но все пак го прочетете хубаво и вижте, че министрите имат право по всяко време да вземат думата по време на заседание на Народното събрание, без да се уточнява дали това е парламентарен контрол или не. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Така е. Този въпрос не е добре изчистен. (Смях.) Но аз като чета Правилника... Благодаря за уважението.
Като чета Правилника, тълкувам, че по време на парламентарния контрол това право на министъра е фиксирано по начина, по който той трябва да отговаря. В противен случай представете си как ще изглежда парламентарният контрол, ако министърът отговаря и взима думата, когато желае, без връзка с питания и с въпроси?!
Добре, тъй като виждам едно огромно желание в залата да дам думата на министъра, има ли желание министърът да вземе отношение?
Заповядайте, господин Ангелов.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря Ви, че си сложихте маските. Виждам, че без маски са само лекарите в залата.
В самото начало, когато започна епидемията с Ковид, казахме, че тази битка ще се спечели с разум, интелект и дисциплина. Не съм убеден, че някое от трите гаранции за успех в тази битка ние го спазваме на 100%. От тази най-висока трибуна искам да кажа на всички български граждани, че нямаме абсолютно никакви притеснения по отношение на плановете или действията, които предприемаме ежедневно. Да, говорите за план, който е за поведение по време на грип. Този план е на бюрото ми, ежедневно го разискваме и гледаме от този план кое може да бъде заимствано и кое не. В случая не говорим за грип. В случая говорим за нова инфекция, която е непозната на човечеството, и за която в науката има над 40 хиляди публикации, които са разнопосочни.
В началото говорехме, че това е респираторен вирус и очаквахме поведението на този вирус да бъде такова. Оказа се, че това изненада цялата научна общественост в целия свят. По отношение на организацията на здравната система искам да Ви уведомя, че в България към настоящия момент има достатъчно легла и достатъчно необходима медицинска апаратура, достатъчна за лечението на всички български граждани по всички области и всички лечебни заведения в страната. В лечебните заведения в страната, където имаме в момента затруднения, сме предприели адекватни действия по отношение на увеличаването на болничните легла там, където е необходимо, и преместването на лекари от една клиника в друга.
По отношение на обезпечеността на здравната система с медикаменти, част от които медикаменти е „Ремдесевир“, България има абсолютна обезпеченост по всички лечебни заведения и запаси на национално ниво, достатъчни до следващото получаване на тези медикаменти. По отношение на медицински консумативи, като костюми, маски, калцуни, защитни очила, маски с висока степен на защита, еднократни и многократни костюми, здравеопазната система е обезпечена с такива, които са достатъчни да задоволят нуждите на всички лечебни заведения на територията на страната в рамките на пет до шест месеца. В момента на сайта на Министерството на здравеопазването е пусната покана до всички заинтересовани лица за доставка на допълнително количество лични предпазни средства, които да задоволят нуждите.
Така че не мога да се съглася, че правителството и лично Министерството на здравеопазването не предприема адекватни и навременни действия. Напротив, България се намира на едно от последните места по заболяемост в Европейския съюз и на 7 8 място по смъртност. Тези показатели в съвкупност с 23 показателя, които следим денонощно с Щаба и с Главния държавен здравен инспектор – доцент Кунчев, ясно и точно показват, че епидемията в нашата държава е контролирана, мерките са навременни и достатъчни. Системата е обезпечена с медицински персонал, с апаратура и с консумативи и медикаменти, с достатъчно количество за достатъчно дълго време.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Продължаваме с парламентарния контрол.
Следващият въпрос към министъра на здравеопазването е на народния представител Георги Гьоков относно функционирането на пенсионерските клубове в условията на извънредно санитарно положение, наложено от епидемията на COVID-19 и продължаващо повече от осем месеца.
Заповядайте, господин Гьоков.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (БСП за България): Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми народни представители! Господин Министър, сигурно е излишен уводът, но ще започна с него.
Още в началото на кризата с коронавируса – месец март-април тази година, българските общини реагираха бързо и предприеха сериозни мерки съвместно и координирано с останалите институции за ограничаване на заразата. Освен забраната за масовите мероприятия, събирането на големи групи хора на закрито и така нататък, бяха затворени и пенсионерските клубове в почти всички общини. Постепенно след края на месец май започна разхлабване на мерките срещу коронавируса и в някои общини пенсионерските клубове бяха отворени, а в други останаха затворени за посещения и дейности.
Към мен като народен представител се обърнаха пенсионери от общини в различни области, за да изразят недоволство от факта, че техните клубове остават затворени и мотивът на местните власти според тях е, че такива са указанията на Министерството на здравеопазването, за да се предотврати повторен пик на заразата. Те са наясно с опасността от заразата и с това, че са в рисковите групи за фатален край при евентуална зараза, но смятат, че прекъсването на социалните контакти в пенсионната възраст ги обрича на самота и твърдят, че самотата е по-страшна болест от COVID-19. И имат подозрения, че, оправдавайки се със заповедите на Министерството на здравеопазването, местните власти умишлено държат пенсионерските клубове затворени, за да реализират икономии.
С разбирането, че функционирането на пенсионерските клубове е от компетенциите на местните власти, моля да отговорите на следния въпрос: разработи ли Министерството на здравеопазването конкретни указания и препоръки към общините за функционирането на пенсионерските клубове в условията на ограничителни мерки, свързани с епидемията от коронавирус и в какви срокове?
Аз съм наясно, защото въпросът беше зададен долу горе преди три-четири седмици и по стечение на обстоятелството се отговаря сега, че и има промяна в картината на развитие на епидемията, но смятам, че въпросът остава актуален и сега. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Гьоков.
Господин Министър, заповядайте за отговор.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гьоков, от началото на обявената извънредна епидемична обстановка са издадени заповеди на министъра на здравеопазването, с които са въведени временни противоепидемични мерки на територията на страната, които са общовалидни. Към момента няма въведена изрична забрана за функциониране на обекти, в това число и на пенсионерски клубове.
В т. I.12 от заповед на министъра на здравеопазването от 30 септември е разписано, че дейностите, които не са преустановени или забранени с тази заповед, се провеждат при спазване на всички противоепидемични мерки, въведени с друга моя заповед от 30 септември 2020 г. При функционирането на пенсионерските клубове задължително е да се имат предвид следните условия: преимуществено провеждане на срещите на открито пред провеждането им в закрити помещения; недопускане струпване на входовете и изходите на помещението; осигуряване на достъп до помещения с течен сапун и вода и/или дезинфектанти за ръце с вирусоцидно действие, разрешени за употреба в страната; спазването на изискването за носене на защитна маска за лице, в съответствие с разпоредбите на действащите заповеди на министъра на здравеопазването, и недопускането на лица с клинични оплаквания за COVID-19 или съотносими към него до мероприятието, включително и такива с повишена телесна температура.
Занятия от танцовото, творческото и музикалното изкуство в пенсионерските клубове могат да се организират и провеждат при заетост на местата до 50% от общия им капацитет на закрито и открито при спазване на физическа дистанция от 1,5 м.
Не на последно място, съобразно епидемичната ситуация временни противоепидемични мерки може да се въвеждат и със заповед на директора на съответната регионална здравна инспекция, съгласувано с Главния държавен инспектор за територията на отделната област, община или населено място, допустимо и нормативно определено с разпоредбите на чл. 63, ал. 7 от Закона за здравето. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Тоест няма да има конкретни указания, трябва да се спазват общите препоръки в заповедите.
Господин Гьоков, заповядайте – реплика две минути.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (БСП за България): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми народни представители! Господин Председател, и аз това разбрах, че няма да има указания специално за това как да функционират пенсионерските клубове. Аз мисля въпреки всичко, че беше полезен Вашият отговор – надявам се да са го чули местните власти или пък, ако не, ще се постараем чрез пенсионерските клубове, които проявяват интерес към функционирането си, да се запознаят съответните местни власти с отговора на Вашия въпрос, и то най-важното е, че няма забрана за функциониране на пенсионерските клубове.
Аз Ви благодаря за отговора и само ще продължа малко по-нататък, за да кажа, че вирусът си е факт. Сега няма кой да го отрича това нещо и дали успешно ще се борим с него – къде по-успешно, къде по-неуспешно, но трябва да се научим да живеем с него, поне докато не намерим някакво друго решение на въпроса. Част от това учене и свикване с този вирус е социалният живот, който е изключително важен за пенсионерите, защото на тях – българските пенсионери, като че ли друго не им остана освен този социален живот, да се съберат в някой клуб и да обменят там, каквото щете, мисли, чувства и така нататък.
Затова е много важен въпросът. На мен ми се щеше да има все пак някакви общи указания от Министерството на здравеопазването. Например всяка област и всеки град, всяка община, всяко населено място е специфично – в зависимост от това в каква степен се развиват епидемията и заболяванията там, но да има нещо общо, където да им се указва. Аз Ви благодаря, че споменахте насоките в общата заповед. Надявам се, спазвайки ги, общините да имат предвид и това, че с този вирус не свършва животът и трябва да продължим да живеем. (Реплика на министър Костадин Ангелов.) Да, областните щабове и РЗИ-тата. Благодаря Ви за отговора. Дано са доволни и хората, които са слушали отговора.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Гьоков.
Господин Министър, ще взимате ли право на дуплика или не? Не.
Следващото питане към Вас е от народните представители Георги Михайлов, Георги Гьоков, Георги Йорданов, Десислав Тасков, Илиян Тимчев, Валентина Найденова, Иван Ибришимов и Анна Славова относно как се структурират дейностите и политиката на правителството в сферата на здравеопазването по отношение на извънредната епидемична обстановка, свързана с COVID-19.
Заповядайте.
ГЕОРГИ ЙОРДАНОВ (БСП за България): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Министър! Нашето питане е във връзка с наблюдавания дисонанс между ограничителните мерки, които се приемат със заповед на министъра на здравеопазването и се предприемаха през пролетния пик на пандемията с COVID-19 и тяхното отражение в различните сфери на обществения живот.
Вие знаете, че има дисонанс между тези строги ограничителни мерки, които се предприеха, пак казвам – в пролетния пик на епидемията, не се спазиха постиженията на тази съвременна наука, наречена Епидемиология, която е разработила точно количествени нива и мерките и мероприятията, които трябва да се вземат във връзка с тях при една вирусна епидемия или пандемия.
При доста по-ниски, в пъти, нива на разпространение на COVID-19 в страната през пролетта бяха взети изключително строги мерки, докато сега наблюдаваме доста по-меки, ако мога така да се изразя.
Има дисонанс и в отраженията в различните сфери, например в болниците – при едни доста ниски нива на заболеваемост и обращаемост към болничната система, един или два случая с COVID-19 блокираха големи столични, областни болници и други. Практически беше нарушен достъпът на пациентите с други заболявания, извън COVID-19, в болниците, което доведе до увреждане на тяхното общо и специфично състояние.
В образователната сфера вече се говори за образователен дефицит, както в социалната сфера, в икономическата сфера. Явно е и Вие правилно казахте, че това е нова пандемия, която трябва по специфичен начин да получи своето отражение в обществото.
Конкретният ни въпрос към Вас е: как се структурират дейностите и политиката на правителството в сферата на здравеопазването по отношение на извънредната епидемична обстановка, свързана с COVID-19?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Йорданов.
Господин Министър, заповядайте за отговор.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми госпожи и господа народни представители от парламентарната група на „БСП за България“, уважаеми доцент Йорданов! На 30 януари 2020 г. Световната здравна организация обяви спешност за общественото здраве от международно значение поради бързото разпространение на тежкото заболяване COVID-19, предизвикващо смърт от нов, неизвестен досега коронавирус.
Пандемията от COVID-19 е тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб, и представлява непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите. Заболяването поставя системата на общественото здравеопазване в извънредна ситуация, в която е изключително важно своевременното въвеждане на мерки за намаляване на риска от разпространение с възможност за адаптиране към новите научни данни за заболяването и причинителя му.
България като пълноправен член на Европейския съюз следва общата политика на интензивен обмен на данни за постигане на синхрон по отношение на критериите за оценка на ситуацията, въвежданите мерки и отражението им върху състоянието на системи на общественото здравеопазване, вътрешната сигурност, икономиката, туризма и други. Чрез регулярна обработка и анализ на националните данни за епидемичната ситуация Европейският център за превенция и контрол на заболяванията изготвя оценки на риска и технически насоки, които адаптира към най-новите научни открития за характеристиките на причинителя и заболяването.
Във формата на Интегрираните договорености за реакция на Европейския съюз в кризисни ситуации, в който участват представители от министерствата на здравеопазването, на външните и на вътрешните работи, се обсъждат възникнали чувствителни въпроси по въведените мерки и успешни практики на национално ниво и отражението им върху общата политика на Европейския съюз, което ускорява и улеснява работата на останалите формати към Европейската комисия за постигане на единен подход за овладяване и излизане от кризата.
Одобрената от Съвета в края на месец юни 2020 г. Препоръка № 2020/912 относно временното ограничение на неналожителните пътувания в Европейския съюз е ключов аспект на общия подход. Обменът на информация за предприетите от отделните държави членки мерки, епидемичната ситуация и оценката на риска са важни аспекти с цел договорени и синхронизирани действия на държавите членки в насока свободното движение на хора и товари.
Най-важните и основни противоепидемични мерки, съдържащи се в техническите насоки на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, са в пълен синхрон с препоръките на Световната здравна организация: физическа дистанция, хигиена на ръцете, дезинфекция на повърхности, защитни маски и се прилагат, съобразявайки се с националната специфика, без да излизат от рамките на общия европейски подход.
Това напълно важи и за предприетите мерки в областта на образованието, към които българското общество има особена чувствителност.
Изготвените подробни насоки за работа на училищното образование включват всички аспекти на противоепидемичните мерки, като правилното им прилагане от всички участници в процеса има основно значение за успеха.
Правилното прилагане на мерките от цялото общество е свързано с разбирането за тяхната научна обоснованост и необходимост. Министерството на здравеопазването ще продължава да запознава обществеността с всички новости по отношение на COVID-19, да дискутира открито проблемните области и да търси коректни решения, съобразени с нашата действителност.
В заключение бих желал да отбележа във връзка с регистрираните през последната седмица и значително повишен брой нови случаи за денонощие от началото на пандемията, че е възможно при продължително нарастване на инфектираните областните медицински щабове да предприемат и допълнителни организационни действия във връзка с контрол на епидемията по места. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Допълнителни въпроси?
Господин Михайлов, имате право на два допълнителни въпроса, след което ще отговори господин министърът и след това ще имате право на отношение в рамките на две минути.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (БСП за България): Добре, благодаря Ви, господин Председателстващ.
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми професор Ангелов, уважаеми колеги! Безспорно въпросът, който обсъждаме в момента в залата, представлява огромен обществен интерес. Това е целта на нашето питане, за което Вие вече сте информирани, че ще спазим правилата на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и ще го превърнем в дискусия през следващата седмица.
Но моите конкретни въпроси, преди да навлезем в отношението след малко, са два.
Непрекъснато в общественото пространство ставаме свидетели на много печални – да кажа най-меката дума като професионалист, факти, че отделни представители на професионалната медицинска общност, които наистина в момента с многото усилия на Министерството, с много усилия на Лекарския съюз, с много усилия на всички служби, свързани с превенцията и лечението на пациенти с COVID-19, се справят със ситуацията, доколкото могат, са поставени в незавидно положение. И днес станах свидетел на една изключително неприятна сцена. Едно момиче на 20 и няколко години, което е специализант, да споделя унижението си, което има 10 дежурства на месец, че не получава никаква компенсация. Веднага чух Вашето обяснение след това, но при целия Ви кураж, който виждам, откакто сте поели този пост, останах изненадан от една Ваша ремарка: „ако има възможност“. Трябва да има възможност, господин Министър! Трябва да има възможност всички хора, ангажирани в борбата с този проблем, да бъдат реално компенсирани.
Вторият ми въпрос, който също изникна и който се поставя, въпреки че Вие тук дадохте едни обяснения, които, предполагам, че сега ще задълбочите, е, че проблемът за предпазните средства и парламентарната група на „БСП за България“ каза – със средствата на болниците няма да могат тези неща да се решат, трябва насочени средства от бюджета на държавата, тъй като и днес представителя на областна болница заяви пред медиите официално – Вие можете да си направите справка, има репортаж в това отношение, който беше излъчен по националните телевизии, че болниците поради това, че трябва да купуват предпазни средства от своите собствени средства, не са превели авансово възнагражденията на своите служители.
Всички тези проблеми – да не говоря и за други, противоепидемичните мерки, в които има противоречия, Вие не може като министър на здравеопазването, както казваха старите българи, да огреете навсякъде. Но има сериозни противоречия в тях и ние ще вземем отношение по този въпрос, когато му дойде времето в това питане.
Затова Ви моля на тези два въпроса да ми отговорите, за да можем наистина с лице да застанем пред нашите колеги от страната, пред нашите болни в страната и да ги успокоим, че Министерството на здравеопазването до този момент поне полага всички усилия, а нашето предложение вече чухте какво ще бъде в дебата, който ще стане през следващата седмица.
Благодаря Ви, господин Председателстващ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря Ви, господин Михайлов – те бяха по-скоро препоръки.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (встрани от микрофоните): Не препоръки, имаше два въпроса.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Едното не беше въпрос.
Господин Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми професор Михайлов! Трудно се разбира загриженост, когато загриженият не дава пример за спазване на противоепидемичните мерки и аз няма да спра от тази трибуна за тях и че трябва да носите маски на закрито.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Направо ги глобявайте!
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Вие говорите за противоречиви мнения в обществото, но в тази зала правим същото. Една част от лекарите стоят с маски, а друга част от лекарите стоят без маски.
Ще повторя още веднъж, че здравеопазването няма цвят, няма мандат. То принадлежи на всички българи и не считам, че трябва да използваме епидемията с ковид за някакъв тип търсене на пропуски или липса на разбиране, че сградата на Народното събрание е закрита, че в сградата влизат външни граждани – даже се бяха барикадирали външни граждани, влизат постоянно, за да подават жалби и така нататък. Тук в залата отстрани виждате външни хора, които не са депутати. Въпрос на разбиране и чисто професионално като лекари е носенето на маска на закрито, при условие че казвате, че няма дистанция по метър и половина между Вас, но сложете си маската и така ще дадете пример как се ограничава една епидемия. Чисто професионално, нищо политическо не влагам в думите си – като лекар говоря в момента.
По отношение на хилядата лева, за които говорите. Запознат съм със случая от неговия зародиш. Казах, че ще направя проверка, казах, че това са средства по европроект. Не може министърът да промени европроекта, за да може той да реши казуса, за който говорите, но той може да намери 1000 лв. от бюджета на лечебното заведение, които да бъдат изплатени на колежката, която е положила този труд, за да може справедливостта да бъде факт. Това аз ще направя и го казах още вчера.
По отношение наличието на лични предпазни средства. Няма лечебно заведение на територията на страната, което да е имало нужда от лични предпазни средства, които да са заявени в местното РЗИ, и те да не бъдат обслужени. Нямаме такива данни от ежедневните разговори, които правя, най-вече с РЗИ-тата и лечебните заведения, където имат особени нужди. Ежеседмичните ни връзки са видеоконферентни, които правя с директорите на РЗИ-тата.
Моля, ако имате такъв сигнал за конкретна болница, където имаме липса или недостатъчно количество лични предпазни средства, дайте ми го. Ще проверя това, което казахте в медиите. Нямах възможност сутринта да гледам какво става по телевизиите. Говорихме с директорите на РЗИ-тата в двете области, в които имаме повишена заболяемост и обявен червен код. Така че със сигурност ще направя тази проверка и ще Ви отговоря допълнително.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Отношение ще изрази ли някой от задаващите питането?
Господин Михайлов, заповядайте. Имате две минути за отношение.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (БСП за България): Благодаря Ви, господин Председателстващ.
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми професор Ангелов! В началото на моето отношение аз ще връча на Председателстващия това, което е по протокол (дава папка на председателя), желанието за дебат, което е оформено съгласно Правилника на парламента.
Започвайки моето отношение, най-накрая съм принуден с най-добро чувство да Ви отговоря за тази мантра с маските и Ви моля да ме чуете внимателно, защото аз се занимавам от 40 години с трансплантология, онкология, хематология и лечението на тежки инфекции. Искам да Ви кажа следното нещо, което е факт, който научно е доказан.
Частиците, които се издишват от дихателната тръба, които са с големина 100 микрона, професор Ангелов, стоят във въздушния поток и падат на земята в рамките на пет секунди. Над 90% от частиците, които се излъчват от дихателната тръба, са с размери около един до три микрона. Те се носят 12 часа по течението във въздуха, тоест това, което се казва от много инфекционисти в началото на пандемията, че безспорно имат значение всички хигиенни мерки за ограничаването на инфекцията, но и също се каза, че тяхното фаворизиране в една или друга посока, фанатизиране в една или друга посока няма да помогне, тъй като това е въздушно-капкова инфекция.
Аз няма да се правя тук на фотограф, но преди малко спокойно наблюдавах как господин Симеонов и госпожа Караянчева разговаряха без маски на по-малко от половин метър един от друг повече от две минути. Сега, ако това го превърнем… Аз смятам, че това не е епидемично опасно.
Тази инфекция, много пъти съм го казвал и пред студенти, и по студия, минава като килим по земята и съм сигурен, че Вие го знаете. Тя не се спира с такива средства, тя се спира с общи мероприятия, които са въведени в България. Но, пак повтарям, фанатизирането и фаворизирането на някои от тях беше много добре определено от покойния, Бог да го прости, Милен Цветков в едно негово изявление. Ако искате, може да си го намерите и да го прочетете.
Сега по отношение на това, което Вие споделихте, в своите отговори към нас.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Времето Ви изтече.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Не Ви разбрах.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Времето Ви изтече.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Десет секунди, господин Симеонов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Заповядайте.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Благодаря Ви.
Дано да не са точно 10, както вчера пресякохте Зарков.
Темата е огромна. Аз разчитам не на колегите си от залата, от управляващата коалиция, тъй като вече съм станал свидетел, за съжаление, през всичките четири години, че при нас дори в здравеопазването има конфронтация и разумни предложения не се случват, но на Вас разчитам като министър, като колега, като човек, който познавам повече от 10 години и на който съм разчитал като лекар, колега и професор по хирургия, че действително този дебат ще бъде ползотворен, че действително ние ще намерим тук един консенсус с Министерството на здравеопазването, с Министерския съвет – не с колегите от залата, за съжаление, за да може да бъдем полезни на своята нация. Благодаря Ви, господин Председателстващ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря Ви, доктор Михайлов.
Имате ли изказвания?
Заповядайте, имате право на изказване.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, Вие сте хематолог, аз съм хирург, мерките ги въвеждат епидемиолозите и ние всички сме длъжни да ги спазваме. Какво мисли хематологът професор Михайлов и какво мисли хирургът професор Ангелов, няма абсолютно никакво значение за епидемиологията в света.
Второ, по отношение на микроните и маските, за които говорим. Микроните, за които говорите, са свързани с големината на вируса.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (БСП за България, от място): С частиците.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Не знам за кои частици говорите, но когато човек говори, отделя много по-големи частици, които маската спира, които са натоварени с вирус. И ако това, което говорите, е така, това означава, че ние трябва да спрем да носим маски и в операционната, и когато трансплантирате костен мозък и така нататък.
Категорично не съм съгласен хематолози и хирурзи да дават отношение за спазването или за промяната на противоепидемични мерки. И ако ние вярваме на българските епидемиолози или на световните епидемиолози, трябва стриктно да спазваме мерките такива, каквито са дадени. Няма как целият свят да казва: „Мерките са такива“, а някой да казва: „Аз се съмнявам в тях, защото съм, видите ли, изключително научно подготвен.“
Не сме научно подготвени, професор Михайлов, защото това е материя, с която ние не боравим. Вие боравите с хематологичната материя, аз боравя с хирургичната, епидемиолозите боравят с друга материя. Благодаря Ви. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Във връзка с предходното питане… (Реплики от „БСП за България“.)
Някакви гласове чувам от залата. (Реплики от „БСП за България“.) Нищо не чух.
Имате ли някакви препоръки нещо? (Реплики от „БСП за България“.)
По процедура по начина на водене, ако искате? (Реплика от народния представител Георги Михайлов.)
Процедура?
Заповядайте.
Това е редът, а не подвикване. (Реплика от ГЕРБ.)
Сега ще чуем. Напрежението расте… (Смях от ГЕРБ.)
За какво Ви е процедурата, господин Михайлов?
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (БСП за България): По начина на водене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Заповядайте.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Уважаеми господин Председателстващ! Аз смятам, че както и господин министърът, така и всеки народен представител – независимо дали е траколог, пулмолог, хематолог или хирург, има право да се изказва по проблеми, които касаят цялата нация, и да отговаря със своята компетенция за своите изказвания.
Не искам да правя коментар на това, което беше коментирано от професор Гайдарски, нашият колега, с най-хубави думи за професор Мутафчийски, но той също е хирург, той беше шеф на Оперативния щаб и досега е шеф на Оперативния щаб…
ПЕРДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Аз не съм хирург и не съм Мутафчийски.
Към мен какво имате?
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Към Вас имам предвид това, което казах вече, да обърнете внимание на всички, които се изказват тук, че всеки има право от тази висока трибуна да дава своето мнение. То е мнение действително в здравеопазването, съгласен съм с професор Ангелов, няма противници, има различни мнения, но това не значи, че мненията не трябва да се казват. Благодаря Ви, господин Председателстващ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Нищо не можах да разбера.
Каква беше процедурата по начина на водене, нищо не можах да разбера? Просто беше едно изказване, поредното изказване прикрито като процедура.
Продължаваме.
Във връзка с предходното питане, с писмо № 054-00-70 от 16 октомври 2020 г., внесено днес в 10,54 ч., е постъпило искане за провеждане на разискване по питане № 054-05-39 от 24 септември 2020 г. и Проект за решение по питането, зададено от народните представители Георги Михайлов, Георги Гьоков, Георги Йорданов, Десислав Тасков, Илиян Тимчев, Валентина Найденова, Иван Ибришимов и Анна Славова към министъра на здравеопазването Костадин Ангелов относно това как се структурират дейностите и политиката на правителството в сферата на здравеопазването по отношение на извънредната епидемична обстановка, свързана с COVID-19?
Предложението и Проектът за решене са подписани от 54 народни представители. Изпълнено е изискването на чл. 105, ал. 1 от Правилника – повече от една пета от народните представители да направят предложение, за провеждане на разискване по питането.
На основание чл. 105, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание насрочвам разискванията по питането и гласуване на Проекта за решение за следващото заседание, определено за парламентарен контрол.
Продължаваме със следващия въпрос към министъра на здравеопазването господин Костадин Ангелов. Въпросът е от Георги Михайлов относно постановлението на Министерския съвет за създаването на вендинг-машина за лекарства.
Господин Михайлов, заповядайте, две минути да изложите Вашия въпрос.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (БСП за България): Благодаря Ви, господин Председателстващ
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми професор Ангелов, уважаеми колеги! Появи се доста, да го кажем, интензивно в общественото пространство една дискусия за прието и почти светкавично оттегляне на постановление на Министерския съвет с оглед възможността, без да бъде тя солидно прецизирана, за поставянето на вендинг-машини за продажба на лекарствени продукти на територията на Република България.
От изнесените данни в общественото пространство, а и от Вашето лично интервю по Националната телевизия, аз разбрах, вярвам на думите Ви, че Министерството на здравеопазването не е било водещо в това постановление, но е било координиращо. Аз ще доразвия своя въпрос след малко, тъй като се появи сега ново съобщение, че се разширява пък и палитрата на лекарствата, които може да дават вендинг-машини.
Моят въпрос към Вас е: какво е Вашето отношение към това постановление, което беше бързо отменено, и как виждате големия проблем за лекарствената политика и лекарствената помощ в България, който тежи вече не четири, а много години? В тези четири години нищо не се случи в българското законодателство, което трябва да подпомага този проблем за лекарствената политика и лекарствената помощ. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Михайлов.
Господин Министър, заповядайте, имате три минути за отговор.
Въпросът е: каква е ролята на Министерството на здравеопазването – той го формулира по малко по-различен начин, но това е въпросът – по отношение на въпросните вендинг-машини, поставянето им, финансирането и така нататък?
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, Министерството на здравеопазването е запознато с инвестиционния проект „Виртуален фармацевтичен център за контакт с клиенти“ и е изразило своето становище по него в хода на междуведомственото му разглеждане, като е обърнало внимание, че изграждането на подобна система не съответства на действащите разпоредби на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, в които са регламентирани изискванията за осъществяване на търговия с лекарствени продукти.
Към настоящия момент Законът забранява продажбата на лекарствени продукти чрез автомати, освен на лекарствените продукти, посочени в списък, определен в Наредба № 28 от 2008 г. за устройството, реда и организацията на работата на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти. Това са само лекарствени продукти, които се отпускат без лекарско предписание.
Законът ясно регламентира мястото, където се извършва търговията на дребно с лекарствени продукти, а именно само в аптеки и дрогерии. Изключение са единствено населените места без аптека, в които право да съхраняват и продават лекарствени продукти имат лекарите и лекарите по дентална медицина след получаване на разрешение от директора на съответната регионална здравна инспекция.
Съгласно действащото законодателство търговията на дребно с лекарствени продукти задължително следва да е съобразена с изискванията на Правилата за добрата фармацевтична практика, които са нормативно установени. В правилата е прогласена професионалната независимост на съответния фармацевт и е дефинирана отговорността, която той лично носи в аптеката при отпускане на лекарствените продукти или при отказ да изпълни лекарско предписание. Така например, към настоящия момент съществува изрично изискване за поставяне на подпис на отпускащия лекарствените продукти магистър-фармацевт при изпълнение на рецептата и поставянето на печат, съдържащ всички атрибути на аптеката.
При разглеждане на инвестиционния проект Министерството на здравеопазването е отчело, че в него липсва дефиниране на персоналната отговорност на съответните лица, които ще бъдат ангажирани с процеса по отпускане на лекарствени продукти, даване на консултации, информираност на пациента относно неговото състояние и свързаната с това лекарствена терапия, както и наличието на лекарствени и други взаимодействия, възможността от поява на нежелани лекарствени реакции, инциденти и странични действия и други.
Освен това магистър-фармацевтът в аптеката е пряко отговорен за съхранението на лекарствените продукти съгласно регулаторните изисквания. Това са ангажименти, които също са конкретно дефинирани в Правилата за добра фармацевтична практика.
От гореизложеното е видно, че Министерството на здравеопазването, в качеството си на отраслово отговорна институция, своевременно е извършило задълбочен професионален анализ на отношенията, които биха възникнали при изпълнението на подобен инвестиционен проект от гледна точка на здравната система. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Практически не сте подкрепили издаването на такива разрешителни с Вашето становище.
Господин Михайлов, заповядайте. Имате право на реплика.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (БСП за България): Благодаря Ви.
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми професор Ангелов, уважаеми колеги! Аз не се учудвам на това, което сте написали като принципал на Министерството с помощта на колегите от дирекция „Лекарствена политика“, надявам се, тъй като то отговаря на законовите норми на Република България в областта на лекарствената политика и Вие го транслирате в залата съвсем адекватно.
Учудвам се обаче на взаимодействията в Министерския съвет – тогава, когато министърът на здравеопазването е застанал с целия си авторитет и споделя, че едно действие е абсолютно неправомерно, Министерският съвет да предприеме такова постановление, след което под обществен натиск да се наложи то да бъде отменено. Това ме учудва, господин Министър. И аз се надявам Вие като професионалист и като човек, който държи на своята дума, и за в бъдеще при подобни ситуации да отстоявате не само законността, но и професионализма. Мога да Ви дам един пример. Вие казвате, че аз не съм хирург, Вие не сте хематолог, и двамата не сме фармаколози, но нали знаете какво може да се получи от една таблетка аспирин?
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Знам.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Така че цялата тази конструкция в държава, в която в над 10 хиляди места – каза председателят на Българския фармацевтичен съюз – липсват аптеки, да се опита такъв вид бизнес е непрофесионално, незаконно, а даже и неморално. Благодаря Ви, господин Председателстващ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Михайлов.
Преминаваме към следващите два въпроса, които са обединени с общ отговор. Това са въпросите на народния представител Емил Тончев относно безплатни ваксини срещу грип за пенсионери над 65 години, и на народния представител Георги Гьоков относно липсата на противогрипни ваксини.
Заповядайте, господин Тончев.
ЕМИЛ ТОНЧЕВ (ГЕРБ): Благодаря Ви.
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Позволете ми най-напред по случай Международния ден на анестезиологията да поздравя всички колеги в отделенията по анестезиология, реанимация и интензивно лечение, които с целия си професионализъм, с цялото си сърце и душа служат на здравето на първа линия. Честит празник, уважаеми колеги! (Ръкопляскания.)
Преминавам към изложението на своя въпрос.
С Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019 – 2022 г., приета с Решение № 6 на Министерския съвет от 10 януари 2019 г., се цели да се намали заболеваемостта, усложненията и смъртността от сезонен грип чрез повишаване на имунизационния обхват на хора на и над 65 години. Тази програма предвижда безплатни ваксини за пенсионери на и над 65-годишна възраст. Според статистиката в нашата страна те са общо около милион и половина. С отпуснатите средства през 2019 г. – първата година на стартиране на програмата, се ваксинираха около 10% или 148 хиляди лица. Тази бройка ще се увеличава ежегодно, за да достигне през 2022 г. 25% от тях.
Според статистиката през последните десет години фаталните, неблагоприятните изходи, смъртността от…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Тончев, концентрирайте се върху въпросите, защото времето Ви изтече.
ЕМИЛ ТОНЧЕВ: Смъртността от пневмония е най-висока при лица над 60-годишна възраст.
Предвид възможността от неизбежното смесване на сезонния грип с ковид пандемията въпросът ми към Вас, господин Министър, е следният: предвиден ли е финансов ресурс и за 2020 г. за осигуряване на всички желаещи на и над 65 години лица с необходимата антигрипна ваксина. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Тончев.
Господин Гьоков, заповядайте.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (БСП за България): Благодаря.
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми народни представители! Може би трябваше да започна аз, защото моят въпрос е малко по-общ, но така или иначе темата е една и съща.
Започвам с изложението.
Според здравните специалистите ежегодните грипни епидемии са очаквано и нормално събитие, защото всяка година грипният вирус атакува под формата на различни щамове, мутира и е силно заразен. Същите тези специалисти твърдят, че все пак сезонният грип е заболяване, което може да се избегне чрез подходяща ваксина, а ежегодната имунизация е най-ефективното средство за това. Вирусолозите и епидемиолозите са категорични, че най-добрата защита от грипа е ваксината. Разбира се с всичките условности по прилагане на тези ваксини, защото за разлика от другите ваксини, които създават имунитет на повече от 90% от ваксинираните, грипната гарантира защита едва при 30 до 60 на сто от ваксинираните в зависимост от това какво е съвпадението между щамовете в самата ваксина и най-разпространените за сезона.
Противогрипната имунизация у нас е препоръчителна и затова се обхваща малка група от населението. Въпреки препоръчителния характер на тези ваксини, все по-голяма част от българите проявяват интерес към тях, особено сред високорисковите групи за развиване на усложнения – хронично болните, тези с ограничени дихателни функции, възрастните хора в пенсионна възраст, деца и така нататък.
Ако разглеждаме цялата ситуация в контекста на епидемията от коронавируса, значението па имунизацията и ефектът ѝ за по-малко заболели от грип придобива още по-голямо значение. Въпреки че противогрипните ваксини са само срещу сезонния грип и не пазят от коронавируса, толкова засилен интерес към ваксината не е имало никога досега. Дори световни производители на противогрипни ваксини прогнозираха, че заради предполагаемия повишен интерес ще има свръхтърсене и са готови за свръхпроизводство.
На този фон в България липсват противогрипни ваксини. И хората, които проявяват интерес към тях, не могат да се снабдят.
Въпросът към Вас е: има ли недостиг на актуални противогрипни ваксини в нашата страна? Как реагира Министерството на здравеопазването на този недостиг? Ще бъдат ли осигурени безплатни противогрипни ваксини за високорисковите за развиване на усложнения групи, в това число и пенсионерите, какъвто беше въпросът на колегата? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Гьоков.
Господин Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми доктор Тончев, уважаеми господин Гьоков, имунизацията срещу сезонен грип е препоръчителна съгласно Наредба № 15 от 2005 г. за имунизациите в Република България и се прилага по желание на гражданите срещу заплащане. Препоръчва се на лицата над 65 години, с хронични белодробни, сърдечно-съдови, метаболитни и други заболявания, лица в организирани колективи, особено такива от специализирани институции за предоставяне на социални услуги, лица с повишен риск от заразяване във връзка с професията им и други.
В България имунизационният обхват с грипни ваксини е традиционно нисък, като за периода 2013 – 2017 г. средният обхват в страната е едва 2,4 на 100 души. Тези изчисления са направени на базата на извършени продажби, а не на реално приложени дози, които вероятно са по-малко. Основна причина за това е, че грипните ваксини са включени в списъка на препоръчителните имунизации, закупуват се от пациента и се прилагат срещу заплащане, което често е непосилно за лицата над 65-годишна възраст.
За преодоляване на посочената ситуация и осигуряване защита на най-рисковата част от населението с Решение № 6 от 10 януари 2019 г. на Министерския съвет е приета Национална програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип 2019 – 2022 г. Една от основните дейности по Програмата е с публични средства да се осигурят ваксини срещу сезонен грип за целева група – лица на и над 65 години.
Целта на Програмата е за 4-годишния период на действие имунизационният обхват на целевата група да се повиши от 10% през 2019 г. до 25% през 2022 г. Ваксините се осигуряват от Националната здравноосигурителна каса чрез ежегодно провеждане на търг и се прилагат от общопрактикуващите лекари. Получават се след заявка от общопрактикуващите лекари и се прилагат в техните кабинети, което намалява риска за странични реакции поради неспазване на хладилната верига. Чрез безплатното поставяне от общопрактикуващите лекари на противогрипни ваксини на лицата от целевата група е осигурен лесен и бърз достъп до имунизация. Със средства от държавния бюджет чрез трансфер от Министерство на здравеопазването към Националната здравноосигурителна каса се заплащат само приложените дози грипни ваксини, които отговарят на указанията на Националната здравноосигурителна каса относно реда за предписване, отпускане, отчитане и заплащане на ваксините. Имунизациите се извършват от 1 октомври до 31 декември на всяка година от действието на Програмата. Така чрез осигуряване с публични средства и прилагане на сезонна противогрипна ваксина на лицата от целевата група по Програмата се преодолява бариерата за постигане на по-висок имунизационен обхват и се осъществява правото им на по-дълъг живот в здраве.
По данни на Националната здравноосигурителна каса през периода 1 октомври – 31 декември 2019 г. от общопрактикуващите лекари са отчетени 113 835 броя имунизации на подлежащи лица по Националната програма. В целевата група е достигнат имунизационен обхват от 7,68% при заложен до 10% и представлява увеличение на обхвата с над 5% спрямо отчитания през предходните години.
За изпълнение на дейностите за 2020 г. Националната здравноосигурителна каса е предприела необходимите действия и е сключила договор за доставка на 180 000 дози противогрипна ваксина. Ваксините вече са внесени и предстои доставката им до общопрактикуващите лекари по описания в указанието на НЗОК за реда за предписване, отпускане, отчитане и заплащане на ваксините.
Допълнително извън осигуряването на ваксини за реализиране на дейностите по Националната програма още в началото на месец септември бяха доставени в аптечната мрежа ваксини срещу сезонен грип, които действително бързо се изчерпаха. Поради засиления интерес, освен посочените 180 000 дози, са внесени и количества, предвидени за разпространение чрез аптечната мрежа за провеждане на препоръчителна имунизация при лица извън целевата група по Програмата. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Господин Тончев, имате ли реплика – несъгласие, с отговора? Нямате. Благодаря.
Господин Гьоков, и Вие ли нямате реплика?
Заповядайте – две минути.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ (БСП за България): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър! Господин Председател, то не е толкова несъгласие с отговора, колкото е отношение.
Господин Министър, важен е въпросът. Вие добре отговорихте. Сигурно на мен ми звучеше много административно. Ще прегледам стенограмата, за да видя какво точно ми отговорихте, но аз не разбрах сега има ли ваксини, няма ли? Разбрах, че има внесени в страната, но хората като търсят по аптеките, ги няма, включително и срещу заплащане. Да не говорим за мен и колегата, които питаме осигурени ли са за безплатните ваксини.
Сега в Националния план на Република България за готовност за грипна пандемия – пак се връщаме към него – противогрипната ваксина е определена като основно средство за профилактика на грипа както в между пандемичните периоди, така и по време на пандемията, което е доказано в множество епидемиологични проучвания, провеждани в целия свят при различни епидемиологични ситуации. Днес в условията на каквато искате, да я наречем, пандемия, епидемия от коронавируса и при сведенията вече, че има едновременно заразени пациенти от коронавирус и от обикновен грип, е изключително актуално дали в нашата аптечна мрежа има ваксини, дали сме осигурили на рисковите групи, които не могат да си позволят ваксини?
На фона на антиваксърните протести, когато хората имат желание да се ваксинират и ние да ги спираме с това, че няма ваксини, е просто, как да Ви кажа, недопустимо.
Разбира се, имам две минути и няма да мога да свърша всичко, което искам да Ви кажа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Петнадесет секунди Ви останаха.
ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Странно е за мен, че България не прави опити за производство на ваксина. Знам, че в момента няма условия, но трябва да мислим и в тази посока.
Препоръчителната Наредба № 15 на Министерството на здравеопазването от месец май 2005 г. за имунизациите в България са няколко групи, но в това число са лица над 65 години с хронични заболявания и така нататък. При 2 милиона 100 хиляди пенсионери – 800 хиляди от тях на минимална пенсия, и милион и 500 с пенсия под прага на бедност, сега да очакваме, че тези хора ще си купят ваксина, а пък те са в рискова група… Трябва да се мисли в тази посока.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Приключвайте, господин Гьоков!
ГЕОРГИ ГЬОКОВ: Приключвам.
Трябва да им се осигуряват ваксини на тези хора, защото те не могат по друг начин да се снабдят с тях. Благодаря Ви.
Въпросът ми, между другото, е изключително сериозен и сигурно ще бъде в темата на разискванията по питането. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Господин Министър, заповядайте. Имате право на дуплика.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Гьоков, всичко това, което казахте – голяма част от него, е вярно. Това, което мога да Ви кажа аз, е следното: през миналата 2019 г. в България са направени 113 835 имунизации на подлежащи лица по Националната програма. Тоест това са хората, които са пожелали да бъдат ваксинирани.
С оглед на приетата Национална програма е заложен по-голям процент на хората от целевата група. По тази програма са предвидени с 60 000 ваксини повече за 2020 г. сравнени с 2019 г., а именно от 120 000 на 180 000 през 2020 г.
Съответно тези ваксини са заявени от българското правителство. Създадена е организация. Те трябва да бъдат произведени от фирмата, да са заявени предходната година и нашата квота да бъде запазена.
Паралелно с тези 180 000 ваксини на българския пазар се пуснаха 160 000 ваксини, които бяха внесени и бяха пуснати по аптечната мрежа. Тоест стават 340 000. Допълнително, доколкото знам, ще бъдат внесени още ваксини, ако останат, от квотите за разпределение на другите държави.
В момента, от месец март – знаете за пандемията, която обхвана целия свят, търсенето на противогрипни ваксини стана изключително голямо и индустрията не може да задоволи нуждите на нито една държава. Заявените количества, които България е направила през 2019 г. с увеличаването им с 60 000 по Националната програма, сравнени с миналата година и тази година, са факт. Те в момента се разпределят по всички общопрактикуващи лекари и ще започнат да се поставят на лицата, които имат нуждата от това.
Пак казвам, Вие говорите за всички български пенсионери, само че в групата на българските пенсионери не трябва да забравяме и децата с хронични белодробни, сърдечно-съдови, метаболитни и онкологични заболявания, които стават много повече. Тоест в тази връзка ние говорим за готовността на българското население – неговите нагласи, да се ваксинира с противогрипна ваксина. Процентът, който сме заложили в тази програма – от 10% през 2019 г., е до 2022 г. да достигне 25% от тази група, тоест да увеличаваме нещата постъпателно. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря Ви.
Следващият въпрос е на народния представител Георги Михайлов относно бъдещия бюджет на Националната здравноосигурителна каса.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (БСП за България): Благодаря Ви, господин Председателстващ.
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги! Уважаеми професор Ангелов, нормално е парламентарната група на БСП, пък и всеки парламентарист, да се вълнува от новия бюджет за 2021 г. в навечерието на неговото дискутиране в парламента.
Въпросът ми към Вас ще бъде съвсем кратък в този интензивен контрол, който вече тече повече от час. Излязоха разнопосочни изявления – и на управителя на НЗОК, и на други политици, за сформирането на бюджета в здравеопазването, и в частност НЗОК, която консумира, знаете, над 80% от бюджета на обществените средства за здравеопазване. Каква е Вашата визия като принципал на Министерството за формирането на Бюджет 2021 г., направление „Здравеопазване“? Благодаря Ви, господин Председателстващ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Михайлов.
Господин Ангелов, заповядайте.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми професор Михайлов, подготовката на Проект за Закона за бюджета на НЗОК за 2021 г. е в ход в съответствие с РМС № 64 от 2020 г. за бюджетната процедура и при спазване на указанията на Министерството на финансите за подготовката и предоставянето на проектобюджетите на първостепенните разпоредители с бюджета за 2021 г.
Финансовите параметри на Проектобюджета на НЗОК за 2021 г. се разработват на база горепосочените указания на основните макроикономически показатели и прогнозата на НАП за здраво осигурителните вноски, актуализирана прогноза за размерите на трансферите за здравно осигуряване на лицата, които в съответствие със Закона за здравното осигуряване се осигуряват за сметка на държавния бюджет.
В съответствие с чл. 19, ал. 7 от Закона за здравното осигуряване, управителят на НЗОК изготвя Проект на Закон за годишния бюджет на НЗОК и го изпраща за становище от министъра на здравеопазването, след което внася Проекта на Закон за годишния бюджет на НЗОК заедно със становището на министъра на здравеопазването за разглеждане и одобряване от Надзорния съвет.
Управителят на НЗОК внася одобрения от Надзорния съвет Проект на Закон за годишния бюджет на НЗОК чрез министъра на здравеопазването в Министерския съвет.
Това са част от етапите на бюджетната процедура и, както знаете, след одобрение от Министерския съвет Проектът на Закон за годишния бюджет на НЗОК за 2021 г. ще бъде внесен в Народното събрание, където ще имате възможност да дебатирате Законопроекта, включително и финансовата му част.
Към настоящия момент не бих могъл да коментирам конкретни финансови параметри на бъдещия бюджет на НЗОК за 2021 г., тъй като Проектът не е внесен в Министерството на здравеопазването за изразяване на становище от министъра на здравеопазването. Предстои разглеждането и одобрението на Законопроекта от Надзорния съвет на НЗОК.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Господин Михайлов, заповядайте за реплика.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (БСП за България): Благодаря Ви, господин Председателстващ.
Уважаеми господин Председателстващ, уважаеми колеги! Уважаеми професор Ангелов, през годините съм се запознал с процедурата, която Вие така легално изчетохте, и нейните последователни етапи. Това не беше смисълът на моя въпрос. Вие съвсем кратко накрая казахте, че все още не сте запознат и не е внесен във Вашето министерство. Сигурен съм обаче, че Вашето мнение е сезирано, както и на екипа, с който работите, тъй като на практика Вашият заместник-министър е председател на Надзорния съвет на Касата.
Аз също имам някои съображения, които ще изложа по времето, когато ще се обсъжда бюджетът. Искам тук още веднъж – пред цялата зала, и пред Вас, като нов министър, да изразя своето съжаление за изключително краткосрочните механизми, по които бюджетът – с валяка на мнозинството, се налага в парламента. Това е непродуктивно, особено за здравеопазването, тъй като там палитрата от разходи на НЗОК. е огромна. Вие знаете много добре колко е голям бюджетът на НЗОК, с най-различни възможности, които се дискутират, и само на практика в две заседания – едното на бърза ръка във Финансовата комисия, то не ни се спомня – на всички представители…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Добре, но какво отношение има министъра по това, господин Михайлов? Това са въпроси, свързани с работата на парламента.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Има това, че той може най-накрая да стартира процедура за промяна на този порочен механизъм за оформяне и особено за приемане на бюджета. Благодаря Ви, господин Председателстващ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря.
Дуплика ще ползвате ли? Няма смисъл. Благодаря.
След изказването на народния представител, който демонстративно не носи маска, задължително почистване, и то много внимателно и прецизно почистване на трибуната и микрофоните, ако обичате.
Следващият въпрос е от народния представител Валентина Найденова – относно политиката на Министерството на здравеопазването за уведомяване на здравноосигурените лица при прекратяване договорните отношения между НЗОК и лечебно заведение за първична медицинска помощ.
Заповядайте за излагане на своя въпрос, госпожо Найденова.
ВАЛЕНТИНА НАЙДЕНОВА (БСП за България): Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, колеги народни представители! Съгласно чл. 35, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване задължително осигурените имат право да избират лекар от лечебно заведение за първична медицинска помощ, сключило договор с РЗОК. Не са редки случаите обаче, когато договорните отношения между РЗОК и лечебното заведение за първична медицинска помощ са прекратени и здравноосигурените лица разбират за това твърде късно или имат несъгласие със служебно разпределение от РЗОК на общопрактикуващ лекар.
Уважаеми господин Министър, каква е политиката на Министерството на здравеопазването, свързана със своевременното уведомяване на здравноосигурените лица за прекратяване договорните отношения на РЗОК с лечебно заведение за първична медицинска помощ?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Найденова.
Господин Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема доктор Найденова, по силата на чл. 35, ал. 1, т. 2 и 4 от Закона за здравното осигуряване сред правата на задължително здравноосигуреното лице са уредени наравно правото му да избира лекар от лечебно заведение за първична медицинска помощ, сключило договор с НЗОК, и правото му да получава информация от РЗОК за договорите, сключени от нея с изпълнителите на медицинска помощ. За тази цел съгласно чл. 64, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване всеки осигурен има право при поискване да получи достъп от съответната РЗОК до необходимата информация за изпълнителите на медицинска помощ, сключили договор с РЗОК в съответния регион. Информацията е публична и се поддържа, разпространява и предоставя по ред, определен в Правилника за устройството и дейността на НЗОК.
Съгласно Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ здравноосигурените лица имат право свободно да избират лекар в лечебно заведение за първична извънболнична медицинска помощ на територията на цялата страна, сключило договор с НЗОК. Изборът на лекар е личен и в този смисъл НЗОК или РЗОК, или други трети лица не могат да се намесват и да влияят при този избор на общопрактикуващ лекар, но НЗОК и РЗОК може при необходимост да предоставят нужната на здравноосигуреното лице информация.
В изпълнение на чл. 5, ал. 2 от Наредбата НЗОК поддържа на своята официална интернет страница информация, която се актуализира постоянно, за лечебните заведения за първична извънболнична медицинска помощ, сключили договор с нея, като се посочва и срокът за изпълнението му. Информационната система на НЗОК позволява и извършването на справка за избрания от лицето общопрактикуващ лекар и неговия актуален статут във връзка с участието му в системата на задължителното здравно осигуряване, също така дава информация, ако здравноосигуреното лице не е избирало общопрактикуващ лекар, и за наличие на прекратен договор с избрания от здравноосигуреното лице общопрактикуващ лекар. Тази информация се актуализира ежедневно.
В част от случаите при прекратяване на договора с НЗОК самите общопрактикуващи лекари уведомяват здравноосигуреното лице от пациентската си листа за това обстоятелство, както и ги насочват към свои колеги лекари за избор.
В други случаи, при които договорът на изпълнителя на ПИМП е прекратен поради настъпила смърт на лекаря или по друга причина, НЗОК и РЗОК оказват пълно съдействие на обърнали се към тях здравноосигурени лица при избор на нов общопрактикуващ лекар.
По силата на чл. 55, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване националните рамкови договори съдържат уредба на основни въпроси от значение за здравното осигуряване. В тази връзка в специалната част на действащия понастоящем Национален рамков договор 2020 – 2022, Глава седемнадесета, Раздел ІІІ „Условия и ред за оказване на извънболнична медицинска помощ и избор на общопрактикуващ лекар“ детайлно са разписани възможностите на здравноосигурените лица за избор и промяна на избрания общопрактикуващ лекар.
Уважаема доктор Найденова, видно от горепосоченото, налични са и се изпълняват законово и нормативно предвидени механизми, които осигуряват своевременното информиране на здравноосигурените лица при прекратени договорни отношения между НЗОК и лечебното заведение за първична медицинска помощ с оглед организиране на свободен и равнопоставен достъп до качествена медицинска помощ, както и свободен избор на изпълнител, сключил договор с НЗОК.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър. Значи няма уведомяване, особено пенсионерите, които нямат интернет, горят.
Госпожо Найденова, заповядайте.
ВАЛЕНТИНА НАЙДЕНОВА (БСП за България): Да, господин Председател, прав сте – в малките населени места, особено където лекарските практики пък са в друго населено място, да не говорим, че по много сериозни причини – смърт и така нататък, може лекарят да не може да изпълнява своите задължения. С такъв случай лично се сблъсках и тогава трябваше цялата армия от кметски наместници, РЗИ, колеги да могат да разпределят своите пациенти.
Вярно е, в Наредбата за достъп до медицинска помощ, както и подзаконовите нормативни актове, които Вие цитирахте, водещата роля е на здравноосигуреното лице. Аз се извинявам, но моето виждане е малко по-различно от това, което е статуквото в момента. Вие цитирахте задълженията на РЗОК, респективно на НЗОК, но мисля, че водещо в този случай не трябва да бъде здравноосигуреното лице – напротив, Касата е тази, която трябва да намери начина, по който да информира здравноосигуреното лице за настъпили промени и прекратяване на договора, за да може действително то да направи своя избор. Няма спор за това, че изборът е личен, но въпросът е до информацията. Особено в днешното време кризата показва, че възрастните хора трябва да ограничават своите контакти – твърде късно информацията стига до тях, няма интернет навсякъде. Не би трябвало това да бъде оправдание. Напротив, както гъвкави в своята политика са тези, които се занимават със здравно застраховане – вярно, че на друг принцип е застраховането, така и Касата според мен трябва да бъде гъвкава – нищо че нейната роля е в задължителното здравно осигуряване, тя трябва да предоставя информация на платеца, а платецът е здравноосигуреното лице.
Не казвам, че трябва да се ухажва платецът – напротив, тук една голяма отговорност, която Касата трябва да поеме, въпреки ограничения ѝ ресурс. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Найденова. Говорите за по един SMS, доколкото подразбирам.
Господин Министър, ще вземете ли отношение?
Заповядайте за дуплика – две минути.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Благодаря Ви много за доуточняващия въпрос. Всички тези Ваши притеснения ще бъдат предадени на управителя на НЗОК и на представителите на държавата в Надзорния съвет на НЗОК за предприемане на необходимите мерки и удовлетворяване нуждите на българските граждани. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Последният народен представител, който Ви задава питане, е Кръстина Таскова – относно политиката на Министерството на здравеопазването в борбата с високата детска смъртност.
Заповядайте да изложите Вашето питане, госпожо Таскова – имате три минути.
КРЪСТИНА ТАСКОВА (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Благодаря Ви, уважаеми господин Председател.
Уважаеми господин Министър, уважаеми колеги народни представители! В началото на парламентарния контрол днес по питане поставих темата за политиката на България по отношение на високата детска смъртност към госпожа Николова във връзка с това, че е разпределена на нея функцията по координация съгласно чл. 108, ал. 2, изречение второ от Конституцията, а именно да отговаря за дейността на министъра на труда и социалната политика и министъра на здравеопазването. Поради тази причина към нея поставих може би малко по-широк обхват от въпроси с желанието ми да запознае българското общество с конкретните мерки, но, за съжаление, получих по-скоро административен общополитически отговор, но не и конкретен такъв по поставените от мен въпроси.
Затова към Вас ще задам, и съм задала, тясноспециализирани такива и се надявам на конкретни отговори. Ужасяващо звучи – предполагам, сте запознат с тази челна позиция, която България зае отново, за поредна година по най-висока детска смъртност в Европейския съюз, и фактът, че рискът за всяко родено дете у нас да почине още преди да е навършило пет години е със 70% по-висок от средния за Европейския съюз.
В тази връзка, без повече статистика, конкретно на въпросите: какви мерки се предприемат от Министерството на здравеопазването в подкрепа гарантиране на достъпно здравеопазване и достъпни лекарства за деца? Кога ще има реално безплатно детско здравеопазване? Какви мерки се предприемат за профилактика на детското здраве? Факт е, че сме държава, в която все по-малки деца са с диабет, високо кръвно, затлъстяване. Какви мерки се предприемат за подпомагане здравето на жените и майките? Разполага ли Министерството на здравеопазването с информация какви са причините за този висок процент на детска смъртност в страната ни? Съответно, ако сте направили такъв анализ, какви конкретни мерки смятате да предприемете по него? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Госпожо Таскова, тук имате четири доста разнородни въпроса, обединени в едно питане – не знам как ще влезе във времето господин министърът. Това не е едно питане, а четири питания, защото въпросите са различни. Не знам как са допуснати. (Реплика от народния представител Кръстина Таскова встрани от микрофоните.)
Господин Ангелов, заповядайте.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Таскова, в Националната здравна стратегия 2020 г. са включени специфични политики и мерки за подобряване показателите за майчино и детско здраве, а три от определените в Стратегията национални здравни цели са свързани със снижаване на смъртността при децата в отделните възрастови групи.
Мерки, свързани с повишаване качеството на грижите в майчиното и детското здравеопазване, са заложени също в Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017 – 2021 г. и в редица междусекторни стратегически документи, които се отчитат ежегодно.
Съгласно чл. 40, ал. 3, т. 1 от Закона за здравното осигуряване всички деца до 18-годишна възраст, както и след навършване на тази възраст, ако учат редовно, са здравноосигурени за сметка на държавния бюджет. Това гарантира възможността им да ползват здравни услуги в обхвата на задължителното здравно осигуряване.
С Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, са регламентирани видовете дейности в извънболничната и болничната медицинска помощ, чрез което е гарантиран своевременен достъп до качествена медицинска помощ на всички деца. Включеният значителен обем здравноинформационни, промотивни и профилактични дейности, в това число вторична профилактика на заболяванията чрез диспансерно наблюдение, е израз на провежданата от Министерството на здравеопазването политика за утвърждаване на промоцията на здравето и профилактиката на заболяванията като особено важни елементи на детското и общественото здравеопазване.
С Националния рамков договор за медицински дейности за 2019 г. бяха увеличени цените на клиничните пътеки за болничното лечение на деца, с което се гарантира и по-високото качество на обслужването на малките пациенти. За деца с тежки заболявания, когато лечението не може да бъде осъществено своевременно в страната или необходимите диагностични и лечебни процедури не могат да бъдат извършени в България, от НЗОК се издава разрешение за планово лечение в чужбина. С чл. 45 от Закона за здравното осигуряване са гарантирани възможностите за предписване и отпускане на разрешение за употреба на лекарствени продукти, предназначени за домашно лечение, на територията на страната, както и редица медицински дейности, лекарствени продукти, диетични храни за специални медицински цели, медицински изделия и високоспециализирани апарати, уреди за индивидуална употреба, които са извън обхвата на Закона за здравното осигуряване.
Съгласно чл. 82, ал. 1а от Закона за здравето лицата до 18-годишна възраст имат право на медицинска помощ извън обхвата на Закона за здравното осигуряване.
Лечението за онкологични и онкохематомологични заболявания, започнало преди навършване на 18-годишна възраст, продължава да се заплаща и след навършването на тази възраст до приключването на лечението.
Профилактиката е основен приоритет по отношение на детското здраве. Тя е включена в дейностите, осъществявани в извънболничната медицинска помощ в рамките на пакета „Здравни дейности“, гарантирани от бюджета на НЗОК. За всички деца са предвидени профилактични прегледи, през които се проследява развитието на детето и се създава възможност да бъдат своевременно диагностицирани, настъпили отклонения и/или заболявания. Профилактичните прегледи се извършват от общопрактикуващите лекари и се финансират по програма „Детско здравеопазване“ на НЗОК. За всички деца в страната се осигуряват безплатни, високоефективни и безопасни ваксини за задължителните имунизации, реимунизации, определени с Националния имунизационен календар. С цел подобряването на профилактиката при децата в рамките на различни национални програми се надграждат нормативно установените възможности за промоция на здравето, профилактика на заболяванията при децата и ранна диагностика.
В изпълнение на Националната програма за подобряване на майчиното и детското здраве 2014 – 2020 г. бяха разкрити 31 здравно-консултативни центъра, в които се осигуряват специализирани медицински консултации, извън обхвата на здравното осигуряване за деца с увреждания с хронични заболявания, родилки и бременни с повишен медицински риск.
Чрез проект на Министерството на здравеопазването по Програма БГ 07 „Инициативи за обществено здраве“, финансирана по Норвежкия финансов механизъм, беше осигурена медицинска апаратура за интензивни специални грижи за новородени и недоносени деца и за пренатална диагностика. С апаратурата са модернизирани отделенията по акушерство и гинекология и по неонатология в 33 лечебни заведения за болнична помощ. По същата програма са осигурени и средства за реализиране на три проекта за предоставяне на мобилни здравни услуги на бременни жени и деца до три години с акцент върху групите в риск, с фокус върху ромското население. (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.)
Господин Председател, още тридесет секунди.
С цел намаляване честотата на острите гастроентерити в ранна детска възраст бяха предприети мерки за имунизация на децата до шестседмична възраст, включително и недоносените деца след навършена коригирана двумесечна възраст, като ваксините се осигуряват безплатно. Това се реализира чрез Националната програма за лечение и контрол на ротавирусните гастроентерити 2017 – 2021 г.
В Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2017 – 2020 г. се осигурява имунизационна защита на момичета на основните целеви групи 12 и 13 години.
В Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести са предвидени дейности за децата и юношите по промоция на здраве и профилактика на болестите, насочени към ограничаване на рисковите фактори, свързани с начина на живот –тютюнопушене, нездравословно хранене, ниска физическа активност, употреба на алкохол.
С цел подобряване на оралното здраве на децата Министерството на здравеопазването финансира две национални програми за профилактика на оралните заболявания при деца от нула до 18-годишна възраст. Чрез програмите се осигурява поставянето на силанти на първите постоянни молари на деца от пет до осем години. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Госпожо Таскова, ако зададете още по два въпроса на всеки тези въпроси, ще станат осем допълнителни въпроса. Задайте си два допълнителни въпроса.
КРЪСТИНА ТАСКОВА (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Подготвила съм други два въпроса, но тъй като господин Председателят се притеснява явно, ще насоча – по-скоро да дам възможност на министъра да отговори на последния въпрос от самото ми питане, тъй като до него не успя да стигне поради ограничение на времето.
Разполага ли Министерството на здравеопазването с информация какви са причините за този висок процент на детска смъртност в страната ни? Какво имам предвид? Какъв определен процент или брой починали деца се дължи на недохранване, вродени заболявания, преждевременно раждане, наследствени болести? Разполагаме ли с такъв анализ?
Задавам този въпрос, господин Министър, защото всяко едно управленско решение е дадена политика. Пред мен е Националната здравна стратегия, за която говорихте и по принцип бях си подготвила въпроси по нея, но мисля, че е важно днес да уточним: имаме ли такъв анализ, за да може на базата на него Вие да вземете каквото и да е решение, каквато и да е мярка за справянето с конкретния проблем? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Таскова.
Господин Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР КОСТАДИН АНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаема госпожо Таскова, в резултат на предприетите мерки през последните години се наблюдава дългогодишна и трайна тенденция за понижаване на коефициента на детската смъртност.
През 2019 г. коефициентът на детската смъртност достига 5,6 на 1000 живородени деца при стойности от 13,3 на 1000 през 2000 г., 7,4 на 1000 през 2014 г., и 5,8 през 2018 г. Снижаването на показателя за детската смъртност до 6,8 на 1000 живородени деца е една от националните здравни цели, заложени в Националната здравна стратегия 2020 г. Тази цел е постигната още през 2016 г. Въпреки че детската смъртност в България все още е по-висока, отколкото в Европейския съюз, следва да се отбележи, че тенденцията към намаляване на европейско ниво се характеризира с твърде бавни темпове.
Положителна тенденция се наблюдава и по отношение на показателя за мъртвораждаемостта, който през 2019 г. намалява спрямо предходната година и достига 6,1 на 1000 живородени при средна стойност 4,7 за Европейския съюз.
По отношение на майчината смъртност също се наблюдава положителна тенденция – от 7,3 на 100 000 живородени през 2014 г. на 6,4 през 2018 г., и нула през 2019 г., когато няма починали родилки.
Доколкото детската смъртност е статистическият показател с най-висока степен на зависимост от качеството на предоставените здравни услуги за майките и децата, то намалението му следва да се приеме като обективно доказателство за постигнат положителен резултат от провеждането на политики и предприети активни мерки за подобряване на детското и майчиното здравеопазване.
Уважаеми дами и господа народни представители, в заключение искам да Ви уверя, че Министерството на здравеопазването и в бъдеще ще работи активно за осигуряване на устойчивост на постигнатите резултати и подобряване на здравните показатели на децата.
И конкретно на въпроса Ви. В момента в Министерството на здравеопазването работим по много голям анализ, който анализира цялата линия на живота на даден човек от началото на оплождането на яйцеклетката до смъртта на човека, като през тази линия на живота анализираме всички необходими допълнителни здравни събития, които трябва да се включат, за да подобрим основните демографски показатели на нацията. Такъв е и показателят „детска смъртност“, за който Вие говорите. Благодаря Ви за въпроса.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря.
Госпожо Таскова, за отношение по отговора, или нямате? Доволна сте. Благодаря Ви и аз.
Приключихме с въпросите към министъра на здравеопазването.
Да му пожелаем успешна работа и по-малко заразени, господин Ангелов, дай боже.
Следващите въпроси са към министъра на околната среда и водите господин Емил Димитров Симеонов.
Първият въпрос е от народния представител Любомир Бонев относно качеството на атмосферния въздух в Перник и мерки за подобряването му.
Заповядайте, господин Бонев, да изложите своя въпрос. Разполагате точно с две минути.
ЛЮБОМИР БОНЕВ (БСП за България): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми народни представители! Господин Министър, от началото на 2020 г. досега неколкократно е отчитано завишаване на средни и дневни норми както на фини прахови частици, на серен диоксид, средночасова норма от показатели на азотен оксид и други във въздуха на град Перник. От повече от месец в различни райони на град Перник се усеща задушлива миризма, като най-вече е в кварталите „Църква“, „Изток“, „Мошино“, от което перничани се притесняват. Въпреки стотиците оплаквания в РИОСВ – София, не са предприети никакви мерки за спиране на това. Проверките, които се извършват, са по-скоро проформа, защото обикновено се извършват дни след като се констатират и се подадат сигналите. Тази постоянна замърсеност на въздуха предразполага към редица респираторни заболявания и влошаване на симптомите на други при жителите както на града, така и на общината. Затова е нужно да бъдат взети мерки за подобряване качеството на въздуха, за да не дишат децата ни тази смесица от опасни вещества.
Уважаеми господин Министър, моят въпрос към Вас е: какви конкретни мерки ще предприеме Министерството на околната среда и водите за подобряване качеството на атмосферния въздух и спиране на замърсяването от страна на промишлените предприятия на територията на община Перник и град Перник? Ще има ли наказани за това, че перничани продължават да дишат мръсния въздух? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Бонев.
Господин Министър, заповядайте за отговор.
МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Благодаря.
Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Бонев, в отговор на Вашите въпроси Ви информирам следното:
За контрола на качеството на атмосферния въздух на територията на град Перник има разположени два пункта за мониторинг, които са част от Националната система за контрол на качеството на въздуха, Автоматична измервателна станция „Център“ и ръчен пункт „Църква“, при това от много години са там. Тези пунктове контролират замърсители, определени като тези в европейското и националното законодателство, за които при изграждането на системата за мониторинг е преценено, че са характерни за тази община – преди години е преценено, преди години са там.
От началото на 2020 г. в квартал „Мошино“ се извършват измервания с модерна автоматична станция по утвърден от министъра на околната среда и водите график. Допълнително е поискано Регионалната инспекция по околната среда и водите да осъществи мониторинг с отделни станции в кварталите „Тева“ и „Църква“. От всички замърсители, които са измервани в града, превишения са регистрирани на средночасови и средноденонощни норми по показатели серен диоксид и фини прахови частици. Към момента регистрираните превишения са в рамките на допустимите от законодателството брой за календарната година.
В Регионалната инспекция постъпват множество сигнали от жители на града, но те са за миризми, по определенията на сигналоподателите – на феродо, изгорели кабели, гуми, бакелит и така нататък.
От началото на 2020 г. до настоящия момент, във връзка с постъпилите сигнали са извършени незабавни проверки, като в определени случаи проверките са съвместни с други институции: общински служители, служители на МВР. В значителен брой от случаите не е установена неприятна миризма и не са установени източници на мирис.
Като вероятен източник на миризми в района на квартал Църква сигналоподателите посочват „Стомана Индъстри“ – дружество, разположено непосредствено до квартала. На това дружество са извършени множество проверки както във връзка с получаваните сигнали, така и с изпълнението на условието от комплексното разрешително от 2010 г., издадено на оператора на инсталацията. За неизпълнение на условията по комплексното разрешително, допускането на неорганизирани емисии, осъществяването на дейности по начин, допускащ неприятни миризми извън границата на площадката, от страна на контролния орган са предприети административнонаказателни действия. Издадени са две наказателни постановления, едното от които е потвърдено от Районен съд – Перник, а по другото съдебната процедура продължава.
Предприети са административнонаказателни мерки за констатиране на неорганизирани емисии в атмосферния въздух и спрямо други предприятия в града – „Топлофикация“ – Перник. В тази връзка от контролния орган е съставен акт за установено административно нарушение. Предстои издаване на наказателно постановление.
РИОСВ – София, продължава да осъществява контрол над промишлените източници на емисии в град Перник и при констатирано нарушение ще бъдат предприемани съответни административни и наказателни мерки. За целта от страна на Регионалната инспекция е създадена организация за осъществяване на съвместни проверки с цел представителност, прозрачност – с представители на кметства, църква, Община – Перник, РЗИ – Перник и ОД на МВР – Перник. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
Реплики?
Господин Бонев, заповядайте – две минути.
ЛЮБОМИР БОНЕВ (БСП за България): Благодаря, господин Председател.
Уважаеми народни представители! Господин Министър, това е трети въпрос, по една и съща тема, задаван за качеството на въздуха в Перник, който дишат децата ни, който дишат всички перничани. От Вашия отговор разбираме, че едва ли не единственият замърсител е „Стомана“, без да отчитате факта, че на територията на Перник има и друго голямо структуроопределящо предприятие – за него не казахте нито дума, от една страна, от друга страна, господин Министър, Ви обръщам внимание, че тези две станции според мен са напълно недостатъчни. Именно от липсата на станции, именно от липсата на това, че не се упражнява превантивен контрол, винаги се върви след събитията. Чухме, че има наложено наказателно постановление. Това по никакъв начин не кореспондира с това да се повишава качеството на въздуха в град Перник.
Господин Министър, много важно е да се вземат всевъзможни превантивни мерки – да се увеличи броят, ако щете и на станциите, които отчитат въздуха, защото разбираме, че за 2020 г., само преди няколко дни, е сложена другата станция от страната на Министерството на околната среда и водите, а не преди няколко години.
Станцията, която беше в централната градска част, беше разположена почти в парка, от може би една година и нещо е разположена на по-възлово кръстовище в града.
Господин Министър, необходимо е по всякакъв начин поверените Ви структури, като част от Министерството на околната среда и водите, да влязат във функциите си, за да се извършва както превантивен, така и последващ контрол върху всички замърсители, а не непрекъснато да задаваме въпроси, които остават без отговори. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Бонев.
Господин Министър, заповядайте за дуплика.
МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Уважаеми господин Бонев, никой не е спрял община Перник да си купи една, две, три, четири, пет, шест станции, каквито пожелае, ще помогнем методологично, за да може да измери. Не считайте, че винаги държавата трябва навсякъде колкото станции, толкова да Ви дава веднага и на момента. Всяка една станция е по половин милион. Можеше да се обърнете към заводите, към големите, крупните предприятия и те също да участват, и да си купите. Много градове постъпиха така. Достатъчно много станции сме дали. Не мога да взема от друг град, за да я дам на Вас. Ако утре пожелая Вашата станция да изпратя другаде, ще кажете: „Стачки правим.“ Но иначе: „Искаме станции.“
На Вашия въпрос. Дали предизборно да не спрем всичките заводи? Да Ви кажа, в плана на нашето Министерство нова национализация не се предвижда. Също така не предвиждаме и ликвидация на инвеститорите. Икономиката трябва да работи така, както е работила през последните години, защото те генерират брутния вътрешен продукт и нашите – моята и вашата, заплати. При избор темата „вода“ в Перник вече не е приложима, тъй като се направи допълнително водоснабдяване, язовирът Ви е пълен, даже даваме и на Радомир. Разреших и на „Стомана“ да се даде, защото трябва хората да работят, да получават и заплати, както и на ТЕЦ-а, защото не могат да останат без парно и топла вода зимата. Защото много е добре да спрем и завода, да спрем и ТЕЦ-а, и хората да излязат на улицата. Защото е много добре за изборите. Само че заради изборите не можем да ликвидираме икономиката. Не можем да си позволим действия извън закона, защото това ще бъде административен произвол.
Точно преди изборите заводи, работещи 30, 40, 50, 60 години, да ги затваряме – мисля, че не е редно, само заради политическа конюнктура. Когато установим обаче нарушения по законов ред, спирали сме ги. В Перник и ТЕЦ-а сме спирали няколко пъти, и на „Стомана“ сме налагали ограничения и актове, и шламохранилища закривахме – и в цялата страна, и в Бобов дол, знаете, и мини спирахме, и „Лъки“ 1, 2, и така нататък, но когато имаме законово основание. Когато установим нарушения по законов ред, ще ги санкционираме. Всичко друго е вредно и е произвол. Разбира се, когато вземете властта, можете да спрете абсолютно всичко – Ваше право ще бъде, Ваша възможност. За всяко обаче неправомерно спиране ние отиваме в съда. Съдят ни. Имаме 33 милиона акт срещу нас за едно емоционално спиране на един ТЕЦ. Държавата ще плати заради емоционалното решение. Ние трябва да се придържаме винаги към закона и да го спазваме в цялост.
А Перник би могъл да купи още една станция, но Вие играете номера с Русе. Там обаче има европейска програма, която ще им даде още две. Перник като кандидатства, като спечели – да. Но Перник може да си купи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
ЛЮБОМИР БОНЕВ (БСП за България, от място): По начина на водене!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Обаче, ако не е по начина на водене, ще Ви изключа микрофона.
Заповядайте.
ЛЮБОМИР БОНЕВ (БСП за България): Благодаря Ви, господин Председател.
Процедурата ми е изцяло по начина на водене и се обръщам изцяло към Вас, господин Председател. Поради това че току-що се направиха внушения, които по никакъв начин не кореспондират на истината – отговорно за съблюдаване качеството на въздуха на територията на страната ни е Министерството на околната среда и водите, респективно през регионалните инспекции за околната среда и водите. Това, че господин Димитров…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Какво трябваше аз да направя?
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Трябваше да прекъснете господин Димитров.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Трябваше да прекъсна, обаче аз не съм пенкилер, за да съм специалист по всички въпроси.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Защото прави внушения, които не кореспондират на истината.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Добре. Благодаря Ви. (Реплики встрани от микрофоните.)
Следващият въпрос към господин Емил Димитров, министър на околната среда и водите, е от народния представител Калин Василев относно склад за пестициди в село Карлуково, община Луковит.
Заповядайте.
КАЛИН ВАСИЛЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Министър! Моят въпрос е относно склад за пестициди в село Карлуково, община Луковит. Геопарк „Искър – Панега“ е първият геопарк на територията на България, който включва Карлуковски карстов комплекс и ландшафтен парк „Панега“, има изградена екопътека, пещерата „Проходна“ е там, посещава се от много хора през почивните дни. Складът в село Карлуково е построен през 2001 г. Още тогава е обещано, че той ще бъде там не повече от две години. Запечатаният от години склад беше отворен през 2019 г. в изпълнение на проект на ПУДООС – „Екосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност“, на територията на РИОСВ – Монтана, РИОСВ – Плевен, и РИОСВ – Враца, финансиран от Българо-швейцарска програма за сътрудничество. Обектът в Карлуково бе предаден на изпълнителя на обществената поръчка – Консорциум „ИНДЕКОСЕЙФ“ ДЗЗД, с участници „Еко Сейф“ ООД – България, и „Инд Еко“ ДОО – Хърватска, за извършване на преопаковане, транспорт, предаване, окончателно обезвреждане и почистване на УОЗ-пестициди – това са устойчиви органични замърсители, опасни отпадъци, неопасни отпадъци и други препарати за растителна защита от обекта. Срокът за изпълнение изтече, но опасните отпадъци не са извозени за унищожение. Какво ще предприеме Министерството на околната среда и водите и в какъв срок? Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Василев.
Господин Министър, заповядайте за отговор.
МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Благодаря, уважаеми господин Председател.
Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин Василев! Въздухът, пестицидите не са само и единствено задължение на МОСВ, дори обратното, пестицидите са задължение на местните органи – на областния управител, на кмета, на икономическите субекти. Същото важи и за въздуха. Неслучайно, когато наложим глоби, част от тях отиват в местните общини. Но всички кметове в България и областни управители считат, че само МОСВ трябва да се занимава с тази работа, немалко и народни представители в това число.
През 2020 г. продължи изпълнението на дейността по последваща, оставаща обособена позиция – три склада на територията на РИОСВ – Враца, Плевен, Монтана – Българо-швейцарската програма.
На 16 декември 2019 г. Управителният съвет е взел решение по Договора за изпълнение на лот 3 да се изпълни в условията на забава в срок до 30 юни 2020 г., както Вие споменахте. Споменахте и фирмата, споменахте всичко останало.
Към днешна дата, в периода на изпълнение на договора в Карлуково, склад № 67, са преопаковани, транспортирани и обезвредени 11 тона и 60 кг отпадъци – пестициди. Останало количество – към момента има 53 хил. 688 тона. Въпросът Ви е какво правим с тези 53 хил. 688 тона?
Отговорът е много лесен. Когато ние дойдем тук да приемем програма, тя трябва за определено време за изнесе пестицидите. Когато излизат активисти, мятат камиони, камъни, чупят стъкла, викат телевизии, пречат да се извърши дейността, бригадата се обръща, вместо да влиза във война с когото и да било, защото аз го гледах по телевизията как се нападат нашите камиони, и отива на следващия склад. Вашият склад вече е преопакован, стои си, защитен е и в протокола пише: състоянието е добро, отпадъците са преопаковани, има метална врата, заключена е с катинар, теренът около сградата е ограден, порталът също е заключен. След като не дадохте възможност на тези, които изнесоха 11-те тона да изнесат и останалите 53, те отидоха в други складове, изнесоха ги, програмата приключи. Сега имаме нова програма, Вас Ви няма в нея, те ще отидат и в оставащите 45 дена трябва 750 тона да съберат, а не да водят местни войни с хора, които казват „ние не искаме да ни вземете пестицидите“ или „не искаме тези камиони да дойдат“, или „не искаме да правите едно или друго“. Ние имаме задължение към Европа, имаме задължение по програмата, имаме график, който трябва да спазваме.
Това, което Вие направихте там, е да попречите да Ви изнесем пестицидите. Идваме да ги изнесем, Вие казвате „не го правете“ или „пречите ни“. Сега: „Ама защо пестицидите са там?“ Питайте тези, които пречеха. Гледахте по телевизията, забавлявахте се, а сега: „Защо пестицидите са там?“ Безопасни са, там ще стоят.
По новата програма, където окажат съпротива, не окажат съдействие, минават на следващия склад и продължават. В никакъв случай – ние имаме график ден по ден камион да замине, час по час да влезе в инсинератора във Франция, нотификация, преопаковане, всичко, процедури, и накрая някой реши да си направи актив за пред телевизията или за пред местната общност, спре камионите и после вика: „Ама защо те си отидоха и не се върнаха?“ Ние войни по места няма да водим. Който не оказва съдействие – минаваме на следващия склад. Това е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, господин Министър.
При този изчерпателен отговор ще имате ли реплика?
Заповядайте, господин Василев.
КАЛИН ВАСИЛЕВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Министър, все пак не съм удовлетворен от отговора. Тези отпадъци са вече близо 20 години там и трябва да ги обезвредим и да ги извозим. Става въпрос за 63 хиляди килограма твърди отпадъци. Вие казахте 11 хиляди, че са преопаковани и са извозени, 8 хиляди течни пестициди се съхраняват в този склад в две помещения.
Какво означава УОЗ – устойчиви органични замърсители? Това са група отровни много устойчиви органични вещества, към тях спадат някои пестициди промишлени химически вещества, също изключително опасни диоксини и фурани, които са странични продукти на процесите на горене и непромишлени производства в използването на хлор. Поради изключително бавното си разграждане тези устойчиви органични замърсители се натрупват в околната среда и се пренасят на големи разстояния от въздушни, водни течения, както и от подвижни организми. Повторното изпарение и кондензацията на тези устойчиви органични замърсители води до отделянето им в околната среда. Тези устойчиви органични замърсители представляват глобална заплаха, могат да се натрупват големи концентрации в живите организми и в хранителните продукти, особено в рибата. През този район минават река Искър, река Вит се влива там, река Панега, районът е карстов, с много пещери. Тези устойчиви органични замърсители не са разтворими във водата, а в мазнините, затова натрупването е ясно изразено в мастната тъкан на бозайниците. Те са причината за появата на злокачествени образувания. Тези устойчиви органични замърсители са заплаха за екологичното здраве на планетата и здравето на човека.
Ще Ви помоля, господин Министър, да съдействате по възможност по най-бързия начин да се закрие този склад на тази територия. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Василев.
Господин Министър, заповядайте за дуплика.
МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Добър ден, уважаема госпожо Председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Добър ден.
МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Чест и почитания.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря.
МИНИСТЪР ЕМИЛ ДИМИТРОВ: Мисля, че този град се намираше там и по време на Програмата. И складът беше пълен със същите устойчиви органични замърсители, и реките си бяха там, и цялата община, кметство, местната изпълнителна власт беше там. Защо, когато нападаха нашите камиони, Вас Ви нямаше? Ние идваме да ги вземем, взехме 11 тона, дойдохме да вземем още 53 тона, Вие ни попречихте, а сега ни казвате: „Абе ние Ви пречихме, ама елате пак.“ Няма Ви в новата програма. Преопаковани са, даже фирмата губи, защото тя не получи пари за това, че е влязла, преопаковала, сложила ги е в бидоните. Но в момента Вашият склад не представлява опасност – така са преценили.
Ние ще изчистим в момента хиляда тона в България също такива устойчиви, също такива опасни, също такива по населени места, само че където не оказват съпротива. Защо си мислите, че някой втори път ще дойде да го бият там и да мятат камъни, да го замерят и да обясняват, че… Той идва да ги вземе, те го обвиняват, че идва да ги остави?! Той идва да ги изнесе, както тези 11 хиляди, да ги изгори, както 3700 тона, те му пречат. И накрая казват: „Ние Ви пречихме, но защо не дойдете пак?“ Няма да дойдем пак. Ние имаме график за 45 дни да изчистим в цяла България други нуждаещи се, които не оказват съпротива, а са щастливи, че го няма. Стара Загора вече е окръг без пестициди, надявам се Смолян да стане окръг без пестициди, но те: „Аз вчера те изгоних, ама днес ела.“ Хората си имат график по дни, имат график по часове, график по камиони, след което инсинераторът се затваря. В никакъв случай няма да допуснем в страната, ако някой пречи, ние да се включваме наново и да се връщаме. „Вчера те изгоних, ама днес ела, ама чакай тези да си отидат, пък върни се утре, други ден.“ Ние ги разкарваме и без това из цялата страна в момента, правим луди тези две бригади, не мога да си позволя втори път. Хиляда тона на национално ниво трябва да излязат. Всяка съпротива я забравям, всяка съпротива я заобикалям, защото ние хиляда тона трябва да ги изнесем, а не да се занимаваме: „вчера те мразех, днес те обичам“. Целият проблем си е във Вас. В момента са в безопасно състояние, стоят там. Не мога да накарам в нова програма да свършат нещо от стара програма, защото Вие гледахте и се забавлявахте по телевизията какво правят нашите екипи, а сега изведнъж се сетихте, че това е опасно. Вината си е изцяло във Вас.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Димитров.
Да благодарим на министъра на околната среда и водите за участието в днешния парламентарен контрол.
Преминаваме с въпроси към госпожа Петя Аврамова, министър на регионалното развитие и благоустройството. Първият въпрос към нея е от народния представител Жельо Бойчев относно ремонта на автомагистрала „Тракия“ в участъка между Чирпан и Стара Загора.
Заповядайте, господин Бойчев.
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ (БСП за България): Благодаря, госпожо Председател.
Уважаема госпожо Министър, уважаеми дами и господа народни представители! Задавам въпрос относно ремонта на участъка на Автомагистрала „Тракия“ между Чирпан и Стара Загора.
Госпожо Министър, добре е, че започнахте ремонта на този компрометиран участък от автомагистралата. За съжаление, добрите новини свършват дотук – оттук нататък започват моите въпроси.
Първият от тях е: защо за пореден път заобикаляте Закона за обществените поръчки? Вие казвате, че възлагате този ремонт с прогнозна стойност около 90 млн. лв. на „Автомагистрали“ ЕАД – държавно предприятие, чийто принципал се явявате като министър на регионалното развитие и благоустройството, на база, забележете, договорът, който има между Агенция „Пътна инфраструктура“ и „Автомагистрали“, който е за предмет на договора: поддръжка в скоби превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при, забележете, авариен режим на работа. Вие закачате към този договор тези 90 милиона и възлагате строително-монтажните работи.
Оттук нататък възникват много въпроси. Защо по същество нарушаваме Закона за обществените поръчки, а именно чл. 116 от Закона за обществените поръчки, който казва, сега ще Ви го цитирам, че: „договорите за обществени поръчки и рамковите споразумения“, каквото се явява това, „могат да бъдат изменяни, когато се налага увеличение на цената, но то не може да надхвърля повече с петдесет на сто стойността на основния договор или рамковото споразумение, като измененията на договорите не трябва да целят заобикаляне на Закона.“
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Въпросът, господин Бойчев.
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Цената, която Вие сте сключили с „Автомагистрали“ за този петгодишен период на това споразумение, е 49 милиона, прогнозната е 49 млн. 300 хил. лв. Само този ремонт надвишава почти два пъти цената. Оттук нататък възникват и големите въпроси: как и по какъв начин ще се осъществява контролът на извършваните работи и кой ще носи гаранция за извършените строително-монтажни работи по тази отсечка? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Бойчев.
Госпожо Министър, заповядайте за отговор.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми господин Бойчев, уважаеми дами и господа народни представители! На 5 октомври 2020 г., както и Вие съобщихте, има хубава новина – започна ремонтът на първите 12 км от автомагистрала „Тракия“ в платното за Бургас от общо 52 км, които ще бъдат обновени поетапно. Участъкът, който ще се ремонтира, е от 156 км след пътен възел „Белозем“ до 168 км преди пътен възел „Оризово“ на територията на Стара Загора.
Ремонтът, както отбелязахте, ще се изпълнява от дружеството „Автомагистрали“, с което Агенция „Пътна инфраструктура“ има сключен договор от 30 август 2019 г. след проведена открита процедура по Закона а обществените поръчки за определяне на изпълнител за извършване поддържане на автомагистрала „Тракия“ на територията на областните пътни управления София, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора.
Агенцията възложи на „Автомагистрали“ изготвянето на технологичен проект за превантивен ремонт на Автомагистрала „Тракия“ за целия участък от 52 км – от км 156 до км 208, съгласуван с Института по пътища и мостове, като предвидената стойност на ремонта на платното за Бургас е прогнозна и е определена спрямо заложените в Проекта количества на база пазарните цени на материали и труд. В заложената цена са включени и ограничителни системи за дясно платно, както и маркировка и знаци.
Контролът при изпълнението на ремонта – един от Вашите въпроси, на автомагистрала „Тракия“, както всички изпълнявани от дружеството дейности, се осъществява от териториалните структури на Агенция „Пътна инфраструктура“, областните пътни управления и при необходимост от Института по пътища и мостове. Съгласно договора с „Автомагистрали“ гаранционният срок за извършване на ремонтите дейности е три години и той започва да тече от датата на гаранционния протокол, който съдържа датата на приемане на извършените дейности и се прилага към съответния сертификат за действително изпълнени и приети видове работи. В него се посочва стойността на видовете работи, за който е съставен. Предвиждаме този ремонт да приключи до края на октомври, началото на ноември, ако времето, разбира се, позволи, след това строителните дейности в посока Бургас да продължат с оставащите 40 км от Оризово до Стара Загора.
Във връзка с Вашия въпрос за стойността на ремонта. Искам да Ви кажа, че когато обявих прогнозната стойност през 2019 г., тя беше прогнозна на база на мнението на експерти от Института по пътища и мостове. Стойността 89 милиона вече е формирана на базата на реални цени по сключените договори, като искам да отбележа, че дейностите, които включват монтаж на ограничителни системи, производство и монтаж на пътни знаци и полагане на хоризонтална маркировка, които са включени в общата стойност за извършване на строително-ремонтните дейности, ще бъдат изпълнени от фирми, които имат сключени договори с Агенция „Пътна инфраструктура“ за тази дейност и по Закона за обществените поръчки за тях е проведена процедура.
Така че ремонтните дейности ще бъдат изпълнявани от „Автомагистрали“. Монтажът на ограничителни системи е възложен да бъде извършен от фирма „Юпитер 05“, която е спечелила обществена поръчка за територията на Югоизточен район. Производството и монтажът на пътните знаци ще се изпълнява от фирма „Микони“ ООД в Смолян също с договор след проведена обществена поръчка, а хоризонталната маркировка – от ДЗЗД „Изток Марк“ с договор с Агенция „Пътна инфраструктура“ за изпълнение на хоризонтална маркировка, сключен също след проведена обществена поръчка. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаема госпожо Министър.
За реплика – господин Бойчев, заповядайте.
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ (БСП за България): Благодаря, госпожо Председател.
Уважаема госпожо Министър, няма как да съм удовлетворен от информацията, която предоставяте, защото по същество не се отговаря на нито един от въпросите, които съм отправил към Вас.
Големият въпрос е защо заобикаляте Закона за обществените поръчки? Как и по какъв начин се определят стойностите на тези строително-монтажни работи, които ще бъдат извършени на автомагистрала „Тракия“? Вие сте провели процедура по Закона за обществените поръчки за текущ ремонт и зимно поддържане на стойност 49 милиона за пет години и в момента само с един договор за едното платно слагате още допълнителни 90 милиона на автомагистрала „Тракия“ с ясното съзнание, че „Автомагистрали“ ЕАД няма нито кадровия, нито организационния, нито техническия капацитет да извършва такъв тип дейности.
Искам да Ви кажа, че аз оттук нататък ще направя поредица от въпроси към Вас, защото на това държавно дружество Вие – под Вие имам предвид Министерския съвет, чрез увеличаване на бюджета на Вашето министерство раздадохте над 4,5 милиарда, пак казвам, с пълното съзнание, че това дружество не може да извършва такъв тип строителни работи. Заобикаляте Закона за обществените поръчки и раздавате допълнителните дейности на фирми по Ваше усмотрение, превръщате „Автомагистрали“ в една черна каса или черна дупка да го кажа, през която Вие разпределяте огромен ресурс, но големите въпроси пак са за качеството и контрола.
По същество Вие знаете, че това е строеж първа категория, знаете какво означава това според изискванията на ЗУТ и как трябва да се осъществява контролът, а Вие ми отговаряте, че контролът ще бъде осъществяван от териториалните звена на АПИ. Така пише и в чл. 20 на този договор. Вижте, количествата на действително извършените работи и дейности по поддържане на републиканската пътна мрежа се доказват с чертежи, снимки и автоматично обозначени дати, схеми и доклади и друг доказателствен материал. Това е по договора, който имате с „Автомагистрали“ – от едната страна е държавното дружество „Автомагистрали“, от другата е държавната Агенция „Пътна инфраструктура“. Вие сте принципал на държавното дружество „Автомагистрали“ – Вие сами себе си контролирате с това, което се извършва.
Няма как да приемем такъв подход и начин, с който Вие лишавате от достъп до обществена информация, обществен контрол с разходването на огромни бюджетни средства. Няма никаква яснота кой в крайна сметка ще поеме отговорността за гаранцията за извършените работи, тъй като Законът за устройство на територията ясно казва каква трябва да бъде гаранцията за такъв тип строителни обекти, а Вие ми говорите тук за три години гаранция на асфалтовото покритие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Бойчев.
Госпожо Министър – заповядайте за дуплика.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми господин Бойчев, гаранционният срок за извършване на превантивен текущ ремонт ще се носи от дружеството „Автомагистрали“. Това, което те ще извършат, ще бъде фрезоване на асфалтова настилка, студено рециклиране на свързващо вещество, полагане на пласт от порест асфалтобетон за основен пласт, полагане на геомрежа и полагане на пласт от неплътен асфалтобетон.
Искам да подчертая, че подразделенията на Агенция „Пътна инфраструктура“ – областните пътни управления, винаги са упражнявали инвеститорски контрол при изпълнение на дейностите по текущ ремонт, поддържане и превантивни ремонти на републиканската пътна мрежа. Така че винаги сме били открити за всякакви въпроси, свързани дейността и на Агенция „Пътна инфраструктура“, и на дружеството „Автомагистрали“ както към Вас, народните представители, така и към медиите, които отправят към нас питане за начина на достъп до обществена информация. Винаги сме били открити и сме готови да отговаряме на въпроси.
Дружеството „Автомагистрали“ има капацитет, назначават се постоянно нови хора. В тези последни години то изгради достатъчно капацитет, има техника, оборудване, така че може да поеме и има договор за извършване на такива ремонти точно по автомагистрала „Тракия“. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви, уважаема госпожо Аврамова.
Преминаваме към втория въпрос към министър Аврамова. Въпросът е от народния представител Любомир Бонев относно състояние и ремонт на път І-1 от квартал Княжево до пътен възел „Даскалово“.
Заповядайте, господин Бонев.
ЛЮБОМИР БОНЕВ (БСП за България): Благодаря Ви, госпожо Председател.
Уважаеми народни представители! Госпожо Министър, това е петият въпрос в рамките на Четиридесет и четвъртото народно събрание относно състоянието на път І-1 от квартал Княжево до пътен възел „Даскалово“.
По данни от трафик камерите продължението на този участък е един от най-натоварените от път І-6, като всеки ден преминават над 30 000 автомобила. Въпреки въведените през годините знаци и конуси за реверсивно движение, задръстванията и тапите продължават и до настоящия момент.
Припомням, че в края на 2017 г. и през 2018 г. на участъка от пътя, преминаващ през територията на Столична община, бе направен ремонт. Останалата част, която преминава през територията на община Перник, не е ремонтирана въпреки уверенията на Вашия предшественик министър Нанков, че ремонт на пътя ще има. И на Вас съм задавал въпроса.
Припомням Ви, че още през 2017 г. и 2018 г. предшественикът Ви се ангажира, че ще се направят определени строително-монтажни работи, с които да се разшири пътното платно, да се вкара интелигентна трафик система. Те не са направени и към настоящия момент.
Моят въпрос към Вас, госпожо Министър, за пети път е: предвижда ли се ремонт на пътя между квартал Княжево и пътен възел „Даскалово“, преминаващ през територията и на община Перник? Предвижда ли се въвеждането на реверсивно движение посредством светофарни уредби?
Ще си позволя да спомена във въпроса, че на този път има едно мостово съоръжение с пробита пътна плоча, за което нееднократно съм Ви питал. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви, уважаеми господин Бонев.
Госпожо Министър, заповядайте да дадете отговор.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми господин Бонев, при последния си отговор на същия въпрос заявих, че извършването на ремонтни работи и въвеждане на електронно реверсивно движение на път I-1 от квартал „Княжево“ до пътен възел „Даскалово“ са част от плановете на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и в частност Агенция „Пътна инфраструктура“, за които ще се търсят средства и начини за реализирането им.
Агенция „Пътна инфраструктура“ възложи изработването на технологичен проект за превантивен ремонт на 4,38 км от републикански път І-1 София – Даскалово – Дупница в участъка от км 282+485, граница с област София, до км 286+865, кръгово кръстовище с автомагистрала „Струма“. Проектът е изработен от пътноподдържащата фирма „Пътища“ – Перник, по договор за извършване на дейности: поддържане – превантивно, текущо, зимно, и ремонтно-възстановителни работи на републиканските пътища на територията на Областно пътно управление – Перник.
Проектът е готов, съгласуван е от Института по пътища и мостове. Предвижда се технологично фрезоване; направа на предварителни ремонти; полагане на неплътен асфалтобетон; армираща геомрежа; плътен асфалтобетон – сплит-мастик; подмяна на всички бетонови бордюри; изграждане на банкети; почистване на колекторни системи и водостоци; отводнителни окопи с дренаж. Стойността на превантивния ремонт е 6 млн. 787 хил. 768 лв. с ДДС. Също така ще бъдат монтирани нови ограничителни системи, вертикална сигнализация и положена хоризонтална маркировка на обща стойност 1 млн. 260 хил. 500 лв. с ДДС. Ремонтът ще започне през 2021 г.
В момента републиканските пътищата се подготвят за предстоящите зимни месеци и в периода на месеците ноември – март ремонтни работи не се предприемат. В това време ще се изпълняват само дейности по поддържане на настилката в аварийни ситуации. След приключване на зимното поддържане и осигуряване на финансиране планираните ремонтни дейности ще бъдат изпълнени.
По отношение на втората част от Вашия въпрос, който поставяте, Ви информирам, че за реализацията на системата за електронно реверсивно движение е изготвен и съгласуван от компетентните институции идеен проект за постоянна организация на движението на път I-1 София – Перник от км 276+162 до км 282+450. На база на съгласувания идеен проект е изготвен работен такъв. Той е изпратен в Столична община за съгласуване, след което следва да се съгласува и от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. След съгласуване на проекта той ще бъде остойностен и ще се пристъпи към изграждане на системата на терен. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаема госпожо Министър.
Господин Бонев, заповядайте за реплика.
ЛЮБОМИР БОНЕВ (БСП за България): Благодаря Ви, госпожо Председател.
Уважаеми народни представители, госпожо Министър! Индикативната стойност на ремонтна го знаем от месец февруари 2018 г. Пред себе си държа отговора на министър Нанков към онзи момент. Три години след това имаме напредък – поне имаме работен проект за изграждане на интелигентна трафик-система, или светофарно реверсивно движение, което може би, надяваме се, да се случи 2021 г.
Аз нееднократно – ще се повторя, пет пъти сме задавали този въпрос, но не е нормално, госпожо Министър. Не е нормално! Това е може би третият или четвъртият най-натоварен участък от републиканската пътна мрежа след магистрала „Тракия“ и магистрала „Люлин“ – вече „Европа“, така че всяка сутрин пътуват минимум 20 – 30 хиляди души, които минават именно през този участък на Владая. Сега трафикът е още по-засилен, защото магистрала „Люлин“ по един или друг начин е затворена заради свлачище. Миналата седмица Ви зададох въпроса за състоянието на републиканската пътна мрежа, което така или иначе не може да се овладее през годините и до настоящия момент не е регистрирано.
Хубаво е да се случат нещата наистина, разчитаме на това да се случат нещата. Надявам се да не остане поредното празно обещание от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Бонев.
За дуплика, госпожо Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми господин Бонев, работим по стотици километри от републиканската пътна мрежа, като ремонтни дейности, като изграждане на нови участъци. Разбира се, пътят, за който Вие нееднократно питате, е един от важните участъци от републиканската пътна мрежа, който трябва да бъде ремонтиран. Аз току-що поех ангажимент 2021 г. това да бъде реализирано, както и работният проект, за който Вие питахте, за реверсивното движение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаема госпожо Министър.
Преминаваме към последния въпрос за днес. Той е от народния представител госпожа Боряна Георгиева относно ремонтна на автомагистрала „Тракия“ дясно платно.
Заповядайте, госпожо Георгиева.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Благодаря Ви, госпожо Председател.
Уважаеми колеги! Уважаема госпожо министър Аврамова, както знаете, аз няколко пъти задавах въпрос относно отсечката между Чирпан и Стара Загора на автомагистрала „Тракия“ и за ограничението на скоростта. Бих искала да Ви поздравя за началото на ремонта на този участък, въпреки закъснението, и за откриването на сумата, която беше необходима, но тук възниква един нов въпрос и неяснота по-скоро не само за мен, а и за много граждани, които изпратиха своите запитвания към нас: защо сумата, която беше необходима за ремонта от 60 милиона се превърна в 90, какво наложи тази промяна и какво оскъпи ремонта с близо 50%? Надявам се, че ще ни дадете изчерпателен отговор, който да внесе яснота.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаема госпожо Георгиева.
Госпожо Министър, заповядайте за отговор.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, уважаема госпожо Председател.
Уважаема госпожо Георгиева, аз благодаря за този въпрос, за да можем наистина да дадем яснота и на Вас, и на хората, които се интересуват от ремонта на автомагистрала „Тракия“, а аз знам, че те са много.
Всички, които пътуват в този участък, са принудени вече две години да търпят неудобствата от преминаването по това трасе. Знаете, че този участък е построен 2007 г., че има проблем с пътната основа, така че нагънатият асфалтов пласт създава проблеми и ние търсихме възможност и начин да финансираме, да отстраним този проблем.
Както отбелязах и в предишния си отговор към Вас, ремонтните дейности на автомагистрала „Тракия“ ще се реализират на участък от км 156 до км 208, тоест общо 52 км, а не от км 168+000 до км 208+000 в посока Бургас – дясно платно, както беше обявено предварително. В момента говорим за извършване на ремонт на трасе с дължина 52 км, за разлика от отговора в предишния ми въпрос – от 40 км.
Тук искам да направя едно пояснение по отношение на сумата от 60 млн. лв., която е посочена във формулировката на Вашия въпрос. Прогнозната стойност беше определена през 2019 г. и направена на база обследване на участъка от км 168+000 до км 208+000, тоест четиридесеткилометров участък на автомагистрала „Тракия“, от експерти на Института по пътища и мостове.
Стойността от 89 млн. лв. е вече за ремонта на 52 км от автомагистрала „Тракия“ и е в резултат на остойностяването на количествата, заложени в изготвения и одобрен технологичен проект, разработен на база пазарни цени на материали и труд, свързани и с договорите, които са сключени с фирмите, изпълняващи както ремонтните дейности на магистралата, така и подмяната на пътните знаци, на хоризонталната маркировка, на ограничителните системи.
В посочените 89 млн. лв. са включени около 70 млн. лв. за ремонт на пътното платно за участък от 52 км, а не 40 км, средна разделителна ивица, отводняване и колекторна система в средната разделителна ивица, около 4 млн. лв. за подмяна на пътните знаци, както и хоризонталната маркировка в двете платна – за София и Бургас, или общо 104 км, както и 15 млн. лв. за подмяна на ограничителните системи за пътища в средната разделителна ивица и в банкета за целия участък от 52 км.
Тези стойности, както вече подчертах, са определени по цени на договорите за: извършване на поддържане – превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи; доставка и монтаж на ограничителни системи; договор за производство и монтаж на пътни знаци; и договор за полагане на хоризонтална маркировка. Всички тези договори са сключени след провеждане на обществени поръчки. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Министър.
Реплика имате ли, госпожо Георгиева?
Заповядайте.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаема госпожо Министър, благодаря Ви за отговора. Смятам, че след така изложената информация има доста повече яснота и все пак, ако трябва да сме честни, сметките не излизат. Шестдесет милиона бяха за 40 км от трасето по първоначална информация. В момента обявявате 52 км, които се очаква да бъдат ремонтирани. Ако трябва ди ги смятаме на километър, което направих току-що, горе-долу излиза, че 78 милиона трябва да бъде ремонтът, а не 89, тоест пак има разминаваме в сметките.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Те са различни.
БОРЯНА ГЕОРГИЕВА: Да, сигурно са различни. Може би ще ни кажете и тази разлика откъде идва.
И нещо уточняващо: очаква ли се и какъв е срокът на гаранцията за тази част на автомагистралата, която ще бъде ремонтирана сега? Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Георгиева.
Госпожо Министър, заповядайте.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, уважаеми господин Председател.
Госпожо Георгиева, аз в своя отговор дадох яснота за тази разлика в остойностяването и ще я повторя.
Първо, разликата в километрите – вместо 40, каквато беше дадена прогнозна стойност 2019 г. за 40 км, сега ще ремонтираме 52 км.
Второ, първоначалната стойност от 60 млн. лв. беше за 40 км – прогнозна стойност на Института по пътища и мостове. Окончателната стойност, която обявих – 89 млн. лв., е на база реално сключени договори – стойност по видове работи на реално сключени договори на Агенция „Пътна инфраструктура“ както за ремонт, така и за ограничителни системи, пътни знаци и хоризонтална маркировка. Това е остойностяване на количествата по цени от реално сключени договори. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Министър.
С това изчерпахме дневния ред.
Следващо заседание на Народното събрание е на 21 октомври 2020 г. от 9,00 ч.
Благодаря на всички, присъствали на контрола.
Приятна почивка!
Закривам пленарното заседание. (Звъни.)


(Закрито в 12,58 ч.)


Председател:
Цвета Караянчева


Заместник-председател:
Валери Симеонов


Секретари:
Стоян Мирчев
Юлиан Ангелов
Форма за търсене
Ключова дума
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ