Председателствал: заместник-председателят Димитър Главчев
Секретари: Георги Търновалийски и Калина Балабанова
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Уважаеми колеги, режим на регистрация.
Прекратете регистрацията.
Следващ опит – в 9,30 ч.
(Открито в 9,31 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Имаме кворум. (Звъни.)
Откривам заседанието. (Ръкопляскания, весело оживление в ГЕРБ.)
Уважаеми колеги, позволете да представя на Вашето внимание Проекта на програмата за работата на Народното събрание за периода 12-14 октомври 2016 г.
Предлагаме:
1. Проект за решение за работата на Народното събрание през октомври и ноември 2016 г. Вносители са: Красимир Велчев, Найден Зеленогорски, Юлиан Ангелов, Красимира Ковачка, Кирил Цочев и Румен Йончев на 11 октомври 2016 г.
2. Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по Проекта „АЕЦ „Белене“ за периода от 2006 г. до края на месец септември 2016 г., довели до възникването на огромни задължения за българската страна. Вносители са: Найден Зеленогорски и група народни представители на 7 октомври 2016 г.
3. Второ гласуване на Законопроекта за независимия финансов одит – продължение. Вносител е Министерският съвет на 18 май 2016 г. Приет е на първо гласуване на 14 юли 2016 г.
4. Законопроект за ратифициране на Договора за залог върху трежъри сметката между Република България, представлявано от министъра на икономиката, и Европейския инвестиционен фонд за изпълнението на Инициативата за малки и средни предприятия по Оперативна програма „Инициатива за малки и средни предприятия“ 2014 – 2020 г. Вносител е Министерският съвет на 15 септември 2016 г.
5. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за военната полиция. Вносител е Министерският съвет на 30 юни 2016 г. Приет е на първо гласуване на 31 август 2016 г.
6. Проекти за решения за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Вносители са: Радан Кънев и група народни представители на 9 декември 2014 г; Искрен Веселинов и група народни представители на 13 март 2015 г.; Валентин Николов и група народни представители на 20 март 2015 г.; Велизар Енчев на 7 април 2015 г.; Волен Сидеров на 8 април 2015 г.; Велизар Енчев на 17 април 2015 г.; Борислав Иглев на 20 ноември 2015 г.; Велизар Енчев на 7 декември 2015 г.; Велизар Енчев на 19 април 2016 г.; Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров на 21 септември 2016 г., както и Данаил Кирилов и група народни представители на 30 септември 2016 г.
7. Доклад за дейността на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия за периода 20 декември 2015 г. – 20 юли 2016 г. Вносител е Комисията за разкриване на документите за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Докладът е внесен на 19 юли 2016 г.
Предлага се това да бъде точка първа за петък, 14 октомври 2016 г.
8. Парламентарен контрол по чл. 91-103 включително от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Моля да гласуваме така предложеният Проект за програма.
Гласували 162 народни представители: за 118, против 28, въздържали се 16.
Програмата за работата за тази седмица е приета.
Заповядайте за процедура.
КИРЧО КАРАГЬОЗОВ (БСП ЛБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, на основание чл. 50, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагаме като точка в дневния ред на Народното събрание за периода 12-14 октомври 2016 г. да бъде включен на първо гласуване Законопроектът за изменение и допълнение на Кодекса на труда под № 654-01-72 от 31 май 2016 г. с вносител народният представител Корнелия Нинова и група колеги народни представители.
Уважаеми колеги, всъщност това е продължение, тъй като Законопроектът вече беше внесен веднъж в пленарната зала, но прекъснахме неговото разглеждане. Затова предлагаме да бъде включен отново в дневния ред на Народното събрание.
Нашите мотиви са, че все по-засилващата се и тежка демографска криза следва да бъде разглеждана като едно бедствие за нас, независимо че политиците в последно време се опитват да ни внушат, че с бежанската вълна ще решим този проблем. За нас това не е така. Затова считаме, че е необходимо да бъдат предприети спешни мерки за повече социална защита на семействата с малки деца у нас. За тази цел е необходима защита на упражняване правото на труда не само на майките с деца, каквато сме гарантирали с Кодекса на труда, а да гарантираме и защита на бащите, тъй като всички знаем, че в най-ранния период – детската възраст, необходимостта от средства за децата е най-голяма.
В тази връзка предлагаме промяна в чл. 333 от Кодекса на труда.
Още веднъж моля този Законопроект да бъде включен в дневния ред и съответно благодаря за подкрепата, която се надявам да покажете. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Карагьозов.
Гласуваме първото предложение по чл. 50, ал. 3, а следващите ще ги представя по-нататък.
В същност е предложение за включване в програмата, направено от народния представител Ангел Найденов.
Моля, гласувайте. (Народният представител Станислав Иванов иска думата за процедура.)
След гласуването ще Ви дам думата за процедура.
Гласували 145 народни представители: за 51, против 33, въздържали се 61.
Предложението не е прието.
Заповядайте за процедура, господин Иванов.
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ): Извинявам се, господин Председател.
Уважаеми колеги, предлагам процедура по прегласуване, тъй като не можах да гласувам. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Моля, процедура по прегласуване.
Гласували 147 народни представители: за 53, против 32, въздържали се 62.
Предложението не е прието.
Следващото предложение е на основание чл. 50, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: „Предлагаме да се включи като точка в предстоящата седмична програма на Народното събрание за периода 12-14 октомври 2016 г., Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 654-01-82, внесен от Методи Андреев и група народни представители.“
Заповядайте, господин Андреев.
МЕТОДИ АНДРЕЕВ (ГЕРБ): Уважаеми колеги, този Законопроект има за цел да изчисти един текст, който беше гласуван преди много време. Това е текст по т. 2, ал. 2 на чл. 79 от НК. Внасяме го, за да може да бъде изяснен текстът и да се уточни точно кои категории лица обхваща въпросният текст. Призовавам всички, които тогава подкрепиха онази промяна в НК, да подкрепят и днес тази промяна. Тя е важна. Смятам, че ще получим подкрепа за това наше предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Андреев. За да я подкрепят, първо трябва да гласуват за включване и в програмата.
Моля, гласувайте, уважаеми колеги.
Гласували 138 народни представители: за 92, против 34, въздържали се 12.
Предложението е прието.
Следващо предложение на основание чл. 50, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: „Предлагам да се включи като точка в предстоящата седмична програма на Народното събрание – точка първа за 13 октомври, четвъртък, Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Селскостопанската академия, № 602-01-44, внесен от Министерския съвет на 13 юли 2016 г.“
Предложението е направено от народния представител Румен Христов.
Заповядайте, госпожо Караянчева – Вие ще го обосновете.
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Предвид на това, че в Селскостопанската академия ще се извършва реформа и тя ще минава на самостоятелен бюджет, моля в четвъртък като първа точка да бъде включен Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за Селскостопанската академия, за да може да има време да се включи и в държавния бюджет. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Караянчева.
Моля, гласувайте предложението за включване като точка четвърта за четвъртък, 13 октомври 2016 г., на предложения Законопроект.
Гласували 148 народни представители: за 132, против 3, въздържали се 13.
Предложението е прието.
Последното предложение по ал. 3 на чл. 50 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е предложението като точка в дневния ред на Народното събрание за периода 12 14 октомври 2016 г. да бъде включен Проект за решение във връзка с Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави членки, от друга страна. Законопроектът е под № 654-01-75 от 25 август 2016 г. и е внесен от народния представител Корнелия Нинова. Председателят на Парламентарната група на БСП лява България Корнелия Нинова прави това предложение за включване в дневния ред.
Заповядайте, господин Кънев.
ПЕТЪР КЪНЕВ (БСП ЛБ): Колеги, темата е пределно ясна на всички. Знаете, че на 28 октомври предстои Европейската комисия да проведе среща Европейския съюз – Канада във връзка с Търговското и икономическо споразумение между двете държави. Това е едно пълно копие на търговското споразумение „Европейски съюз – Съединени щати“. Докато по второто Споразумение има вече сериозен разнобой между държавите – членки на Европейския съюз, в това число и отрицателни становища на президента на Франция и вицеканцлера на Германия, то със Споразумението за Канада се избързва. Нашата комисия по разпореждане на госпожа Цачева на 20-ти юли разгледа писмо на гръцкия парламент, където бяхме уведомени, че е гръцкият парламент е задължил правителството да внесе анализ на тази Спогодба, след което с две решения – предложения на АБВ и на БСП, бяха разгледани в Комисията. Комисията прие Предложение за решение, с което първо задължава Министерския съвет до 1 октомври да даде своето становище за един анализ и, второ, задължава Министерския съвет да не гласува това решение в Брюксел без становище на българския парламент.
Искам пределно ясно да обясня, че не внасяме никаква предизборна политика в това предложение. Не казваме, че становището е лошо, не твърдим, че Споразумението е с негативен отзвук за цялата европейска общност. Ние искаме да знаем какво пише в това Споразумение. Даже ще Ви дам един пример: днес точка четвърта от дневния ред е ратификация, по която заедно с колегите от ГЕРБ имахме някои съображения, поканихме Министерството, обясни ни се и ни се предостави Споразумението за ратификацията. Ще го подкрепим. Но сме против да подкрепяме нещо, което не сме го чували, не сме го виждали и не го знаем. Още повече, че паралелно с това получихме и Споразумение… (Председателят дава сигнал, че времето е изтекло.) Свършвам.
…предложение на унгарския парламент, където унгарското правителство, заедно с гръцкото правителство, също е получило разпореждане от своя парламент.
Молбата ми е да не правим „Ирина срещу Кристалина“, защото в един момент… (Възгласи отдясно: „Еее“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Времето, господин Кънев!
ПЕТЪР КЪНЕВ: …почнем ли да обясняваме, че като паднат визите, това е сделката… Разберете, не е това!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Кънев.
Преди да подложа на гласуване това предложение, само да уточня, че предишното предложение на народния представител Румен Христов за Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Селскостопанската академия беше гласувано като точка първа за четвъртък – 13 октомври, 2016 г.
Сега гласуваме предложението, направено от госпожа Нинова.
Гласували 139 народни представители: за 59, против 33, въздържали се 47.
Господин Свилен Иванов, заповядайте за процедура.
СВИЛЕН ИВАНОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Моля за процедура за прегласуване. Не ми сработи пултът. Явно затова колегите сутринта имаха проблем с регистрацията. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Процедура по прегласуване.
Гласували 133 народни представители: за 54, против 41, въздържали се 38.
Предложението не е прието.
Заповядайте за процедура, господин Славов.
ПЕТЪР СЛАВОВ (РБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! Искам да предложа точката, която приехме в дневния ред по предложение на госпожа Караянчева, колегата Методи Андреев и други народни представители, да стане точка втора за днес. Законопроектът е само от един параграф – мисля, че няма да ни затрудни, а същевременно е важен.
Предлагам да стане точка втора за днес. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви.
Обратно становище има ли? Няма.
Подлагам на гласуване предложението, направено от народния представител Петър Славов.
Гласували 137 народни представители: за 33, против 38, въздържали се 66.
Предложението не е прието.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ, от място): Процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Заповядайте за процедура, господин Ерменков.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ): Уважаеми господин Председател, за да не излизам два пъти – две процедури.
Първата, която искам да поставя на Вашето внимание, уважаеми дами и господа народни представители, е да помолим министъра на енергетиката госпожа Петкова да дойде в Народното събрание и да я изслушаме. В момента в „Мини Бобов дол“ 650 човека стачкуват – част от тях са под земята. Стачкуват ефективно – нямат храна, нямат вода!
Молбата ми е да извикаме министър Петкова не само за случая в Бобов дол, а по принцип да я изслушаме: каква е политиката на държавата и на Министерството по отношение на въгледобива в България; какво прави държавата по отношение на онези миньори, които не си получават заплатите, на онези миньори, на които не са им изплатени ваучерите за храна; какво прави държавата с онези миньори, които предстои да бъдат уволнени? Даже хоризонтите – вече няма да има въглища там, ще има ли някаква преквалификация, има ли програма, има ли политика държавата към тези хора?
Ето, това е нещо, което е актуално, което е важно, нещо, което според мен отговаря на онова, за което сме изпратени тук – грижата към хората. Всички други неща, които току-що приехте, бяха някакви може би политически за Вас интересни, но за хората безинтересни работи.
Моето предложение и моята молба е: нека госпожа Петкова да дойде да ни обясни какво прави държавата в тази област. Повтарям, хората стоят под земята без храна, без вода и това, което искат, е да си получат парите – онези, които са си ги изработили, за които са полагали труд в тежки условия. Това ми е първата процедура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви.
Ще се свържа с министър Петкова. След заседанието на Министерския съвет вероятно ще може да дойде, ако няма други ангажименти.
Заповядайте за втората процедура.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Втората процедура е за отпадане на точка втора от дневния ред, който току-що гласувахме – Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта „АЕЦ „Белене“ за периода от 2006 г. до края на месец септември 2016 г., довели до възникването на огромни задължения за българската страна.
Колеги, ако сменим датите и поставим „от 2002 г. до края на месец март 2012 г.“, дублираме едно решение на Четиридесет и първото народно събрание – в същия дух, със същите думи, със същите резултати.
В мотивите е споменато, че е имало такава Комисия и не е отговорено на въпросите. Не мога да разбера: какво повече се очаква за периода, който е разгледала Комисията от Четиридесет и първото народно събрание, да получи като информация, след като е провела 11 заседания, получила е документация с общ обем от 10 хил. страници и няколко доклада на Агенцията за държавна финансова инспекция, тогава с председател госпожа Петкова?
Какво повече очаквате да се получи за този период? Имахме комисия, която беше временна, в този парламент, която се занимаваше със състоянието на енергетиката в България. Сега правим още една комисия по въпроси, които вече ги дъвкахме, дъвкахме, дъвкахме.
Ако имате някакви притеснения и съмнения – колеги, Народното събрание не е разследващ орган! Дайте ги на прокуратурата – имате писма, имате доклади. Ето докладите – най-новият, за който Ви говорих, е от 2012 г., а сега сме 2016! Защо досега, ако е имало нарушения, те не са дадени на прокурор? Или продължаваме да си търсим работа тук и да харчим парите на данъкоплатеца, без да има каквото и да е морално, материално или друго основание, освен да друсаме въздуха и да се опитваме да замазваме собствените си грешки с търсене на някаква имагинерна вина някъде другаде. Затова предлагам тази точка да отпадне. Благодаря Ви.
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА (ГЕРБ, от място): Как се друса въздухът, бе, господин Ерменков?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви.
Обратно становище има ли? Няма.
Подлагам на гласуване предложението, направено от народния представител Таско Ерменков, за отпадане на точка втора от работната ни Програма, която вече приехме.
Гласували 132 народни представители: за 45, против 69, въздържали се 18.
Предложението не е прието.
Постъпили законопроекти и проекторешения за периода от 5 до 11 октомври 2016 г.:
На 7 октомври 2016 г. е постъпил Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет и финанси, съпътстваща – Комисията по труда, социалната и демографската политика.
На 7 октомври 2016 г. е постъпил Законопроект за ратифициране на измененото Споразумение за създаване на Генерална комисия по рибарство за Средиземно море. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по земеделието и храните, съпътстващи – Комисията по бюджет и финанси, Комисията по правни въпроси и Комисията по външна политика.
На 7 октомври 2016 г. е постъпил Законопроект за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози. Вносители – Иван Вълков и Станислав Стоянов Иванов. Водеща е Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения, съпътстваща – Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Отново на 7 октомври 2016 г. е постъпил Проект за решение за създаване на Временна анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства за решения и действия по проекта „АЕЦ „Белене“ за периода от 2006 до края на месец септември 2016 г., довели до възникването на огромни задължения за българската страна. Вносители – Найден Зеленогорски и група народни представители.
На 11 октомври 2016 г. е постъпил Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет и финанси, разпределен е и на Комисията по икономическа политика и туризъм, Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, Комисията по земеделието и храните и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
Отново на 11 октомври 2016 г. е постъпил Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Вносители – Радан Кънев, Атанас Атанасов и Борис Станимиров. Водеща е Комисията по правни въпроси.
Отново Законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс, постъпил отново на 11 октомври 2016 г. Вносители – Лъчезар Никифоров и група народни представители. Водеща е Комисията по правни въпроси.
Също на 11 октомври 2016 г. е постъпил Проект за решение за работата на Народното събрание през октомври и ноември 2016 г. Вносители – Красимир Велчев, Найден Зеленогорски, Юлиан Ангелов, Красимира Ковачка, Кирил Цочев и Румен Йончев.
Съобщение:
Уважаеми народни представители, след обнародването в бр. 32 на „Държавен вестник“ на Закона за допълнение на Закона за местните данъци и такси, приет от Народното събрание на 7 април 2016 г., е установено несъответствие между обнародвания и изпратения за обнародване текст на Закона, изразяващо се в графично некоректно изписване на формулите в § 1, чл. 61ч, алинеи 1 и 2. Предоставеният за обнародване текст на Закона за допълнение на Закона за местните данъци и такси, удостоверен от председателя на Народното събрание и изпратен на Президента на Републиката, е коректен и съдържа в точност и пълнота гласуваните и приети от народните представители текстове и предложения, включително коректно изписаните формули.
Установените несъответствия между обнародвания и изпратения за обнародване текст са отстранени чрез публикуването на поправка в бр. 80 на „Държавен вестник“ относно коректното изписване на формулите. За направената поправка, съгласно чл. 72, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, е уведомен и Президентът на Република България господин Росен Плевнелиев.
Съобщение:
От Националния статистически институт е постъпила „Информация за ключови показатели за развитието на икономиката в Република България към 6 октомври 2016 г.“ и „Информация за август 2016 г. по следните показатели: индекси на оборота в Раздел „Търговия на дребно“, без търговията с автомобили и мотоциклети; индекси на промишленото производство; индекси на строителната продукция“. Материалите са на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание.
Преминаваме към първа точка от дневния ред.
ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА РАБОТАТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПРЕЗ ОКТОМВРИ И НОЕМВРИ 2016 Г.
Ще Ви запозная с проекта за:
„РЕШЕНИЕ
за работата на Народното събрание през октомври и ноември 2016 г.
Народното събрание на основание чл. 74 и чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България.
РЕШИ:
1. Народното събрание не провежда пленарни заседания за времето от 26 октомври до 4 ноември 2016 г. включително.
2. За времето от 26 октомври до 4 ноември 2016 г. включително народните представители не ползват служебен транспорт от Народното събрание с изключение на дните, в които са участвали в заседания на парламентарните комисии.“
Вносители са народните представители Красимир Велчев, Найден Зеленогорски, Юлиан Ангелов, Красимира Ковачка, Кирил Цочев и Румен Йончев.
Имате думата за изказване, уважаеми колеги народни представители.
Господин Бойчев, заповядайте.
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ (БСП ЛБ): Благодаря, господин Председател.
Уважаеми дами и господа народни представители, не виждам никакви аргументи към предложеното ни решение, освен може би, господин Председател, това, че Ви е трудно да си съберете кворум (реплики и възгласи от ГЕРБ), на всяко заседание на Народното събрание. Струва Ви се, че като разпуснете парламента… (Шум, реплики и възгласи от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Моля Ви за ред в залата!
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: … ще Ви бъде по-лесно. Или може би истинският аргумент е, че Ви е страх от опозицията. (Оживление и смях от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Моля Ви за тишина в залата!
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Страх Ви е от това, че от тази трибуна могат да бъдат задавани и неудобни въпроси за управлението, което крепите. Тук е единственото място, което все още не може да подчините на контрола, който сте сложили върху цялата страна. (Реплики и възгласи от ГЕРБ.)
Искам да Ви кажа, че по този начин нарушавате законодателната програма на Народното събрание и поставяте под риск предстоящата бюджетна процедура. Знаете, че предстои гледането на бюджета и много важните съпътстващи данъчни закони за това.
Ако аргументът Ви е, че, видите ли, тук щяло да се превърне в предизборна арена, тогава питам: какво прави Министерският съвет? Да разпуснем тогава и Министерския съвет?! Някак си той сега, преди изборите, се сети, че има учители.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Господин Бойчев, обсъждаме работата на Народното събрание!
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: И предложи увеличение на възнагражденията на учителите. Някак си преди изборите се сети и за здравеопазването и видяхме и там също много щедри обещания.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Ще Ви отнема думата – не говорите по същество!
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Това какво е? Значи тук ще бъде предизборна кампания и Народното събрание не може да работи в същото време Министерският съвет ще бъде пряк участник в предстоящата предизборна кампания.
Пропуснах средствата за общините, които давате, и по този начин си купувате изборите. Какво е това?! Всички други институции са впрегнати за победата Ви, а тук – българското Народно събрание не може да работи.
Моят призив към Вас е: да останем на местата си и да изпълняваме задълженията, за които сме избрани от българските граждани. (Реплики, възгласи, шум в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Моля Ви за ред в залата!
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Между другото, господин Председател, така правите много лоша услуга и на госпожа Цецка Цачева, защото след кампанията, когато се върне тук, ще й бъде много трудно да навакса със законодателната програма. Благодаря Ви. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Занимавайте се с Вашия кандидат, господин Бойчев! (Реплики от ГЕРБ.)
Реплики има ли?
По начина на водене – заповядайте, господин Ерменков.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ (БСП ЛБ): Уважаеми господин Председател, вземам реплика по начина на водене, за да Ви обърна внимание на следното. (Шум, реплики, възгласи в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Моля Ви за ред в залата! Моля Ви за ред в залата!
Реплика няма как да ми направи. Процедура по начина на водене, каза господин Ерменков. Защо реагирате, не знам?!
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Точно така – процедура по начина на водене. Изядоха ми вече 21 секунди.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Говорете спокойно.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Уважаеми господин Председател, започвам отначало. Вие като председателстващ това заседание на Народното събрание имате правото да вземате думата, да давате думата, да въвеждате ред, което, за съжаление, не винаги Ви се отдава, но не само по Ваша вина е това.
Ако вземете отношение по изказване на някои от тези, които са се изказали, сте длъжен да го правите под формата на реплика. Вашата забележка: „Господин Бойчев, Вие си се грижете за Вашите си президенти…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Кандидати казах.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Или „кандидати“ е под формата на реплика. Ако сте почтен човек, ще си признаете, че сте направили реплика и ще дадете възможност на господин Бойчев да си направи дупликата. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Разбира се, че ще му дам възможност да си направи дуплика, ако смятаме, че това е реплика. Само че преди това трябваше да му отнема думата, затова че се занимава с работата на Министерския съвет, което не му е работа – не е член на Министерския съвет, доколкото знам.
Заповядайте, господин Бойчев, да ми направите дуплика по повод на това, че Ви казах да се занимавате с Вашия кандидат за президент. (Реплики от ГЕРБ: „Те нямат“, оживление.)
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ (БСП ЛБ): Благодаря, господин Председател, за тази щедрост.
Надявам се по никакъв начин, през Вашата глава не минава мисълта, че може да цензурирате народни представители, да ги ограничавате, още по-малко да коментират изпълнителната власт и решенията на Министерския съвет в България.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Защо във Вашата глава минава това?
ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ: Трябва да Ви кажа, че ще го правим, непрекъснато ще го правим оттук нататък. Все повече ми липсва госпожа Цачева като председател и се надявам час по-скоро тази кампания да свърши и тя да се върне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Бойчев.
Заповядайте.
ГЕОРГ ГЕОРГИЕВ (ГЕРБ): Господин Председател, взимам думата по начина на водене, защото не разбрах къде е репликата, на която дадохте дуплика.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Не, не – към мен. Не към господин Бойчев. Към мен. Ще Ви отнема думата!
ГЕОРГ ГЕОРГИЕВ: Преждеговорившият излезе по начина на водене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Към мен.
ГЕОРГ ГЕОРГИЕВ: В крайна сметка сега ние разбираме, че БСП преди известно време сами си обраха касата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Към мен, господин Георгиев!
ГЕОРГ ГЕОРГИЕВ: Обаче все пак са спастрили някой лев, за да правят кампания по стандартния ред. (Реплики, шум, възгласи от БСП ЛБ, ръкопляскания от ГЕРБ.) Не е трибуната на Народното събрание мястото, с което това нещо да бъде занимавано.
Моля Ви, следете какво правят, защото за пореден път превърнаха Народното събрание в цирк. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, господин Георгиев.
Има ли изказвания по Проекта за решение за работа – подчертавам за работа – на Народното събрание?
Изказване – заповядайте.
Народният представител господин Александров – заповядайте, имате думата.
НИКОЛАЙ АЛЕКСАНДРОВ (Атака): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми колеги, след като подгряхте много страстите отляво, аз смятам, че ще подгрея цялата зала. Така.
Първо, започвам със следното. Правя редакционно предложение за промяна в Решението, а именно: в т. 1 числото „26“ да се замени с числото „12“ и в т. 2 числото „26“ се заменя с числото „12“.
Колеги, предизборната кампания, която е ясно, че водим абсолютно всички, явно излиза извън пределите и на тази зала, а не е редно най-малкото да се прави с бюджет на народа. Не е редно крайната цена да бъде плащана от обществото. Всеки един от нас, който участва в предизборна кампания, си има бюджет за това нещо, и хайде, моля Ви се, всеки с бюджета да отиде да прави кампания.
Който има въпроси по съществото за управление на държавата – има комисии, и нека отнесе въпросите към парламентарните комисии.
Лично аз съм против да се харчат държавни пари за това да си правим кампаниите от тук. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Александров.
Реплики? Няма реплики.
Други изказвания? Няма други изказвания.
Закривам разискванията и подлагам на гласуване предложение, направено от народния представител Николай Александров, а именно: в първа точка числото „26“ да се замени с числото „12“, както и във втора точка числото „26“ да се замени с числото „12“.
Моля, гласувайте.
Гласували 132 народни представители: за 92, против 22, въздържали се 18.
Предложението е прието.
Прегласуване – господин Георгиев.
ГЕОРГ ГЕОРГИЕВ (ГЕРБ): Господин Главчев, моля за прегласуване, тъй като видях колеги, които са в движение и не успяха да гласуват.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ДИМИТЪР ГЛАВЧЕВ: Благодаря Ви.
Прегласуване.
Гласували 134 народни представители: за 93, против 29, въздържали се 12.
Предложението е прието.
Подлагам на гласуване целия Проект за решение, заедно с направеното предложение за изменение, което беше прието.
Гласували 124 народни представители: за 90, против 27, въздържали се 7.
Проектът за решение е приет във вида, в който беше предложен.
В резултат на това Решение – закривам днешното заседание и обявявам следващо заседание (силен шум, тропане по банките и викове „Оставка!“ от БСП ЛБ) на 9 ноември от 9,00 ч. (Звъни.)
(Закрито в 10,15 ч.)
Заместник-председател:
Димитър Главчев
Секретари:
Георги Търновалийски
Калина Балабанова