Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ТРИСТА ПЕТДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, четвъртък, 26 март 2020 г.
Открито в 9,06 ч.
26/03/2020
Видео архив » Преглед на видео архив
Председателствали: председателят Цвета Караянчева и заместник-председателят Емил Христов

Секретари: Александър Ненков и Юлиан Ангелов

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА (звъни): Има кворум. Откривам заседанието.
Уважаеми колеги, днес на Председателския съвет беше решено Програмата за работата на Народното събрание да бъде с една точка за 26 и 27 март 2020 г.:
„Точка единствена: Проект на решение за изменение на Решение за работата на Народното събрание по време на извънредното положение, обявено с Решение на Народното събрание (ДВ, бр. 22 от 2020 г.), обн., ДВ, бр. 26 от 2020 г.“
Моля, режим на гласуване.
Гласували 170 народни представители: за 112, против 57, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Постъпили Законопроекти и Проекторешения от 18 март 2020 г. до 25 март 2020 г.:
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията. Вносител е Александър Сиди. Водеща е Комисията по културата и медиите. Разпределен е на Комисията по правни въпроси.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство. Вносители Йордан Цонев и група народни представители. Разпределен е на Комисията по правни въпроси.
Отчет за дейността на Фискалния съвет на България. Вносител е председателят на Фискалния съвет. Разпределен е на Комисията по бюджет и финанси.
Заместник министър-председателят по обществения ред, сигурността и министър на отбраната на Република България, в изпълнение на чл. 18 от Закона за преминаването през и пребиваването на територията на Република България на съюзнически и чужди въоръжени сили, уведомява Народното събрание, че със своя заповед е разрешил преминаването през въздушното пространство на Република България с невоенен характер на самолет с неговия екипаж от Военновъздушните сили на Украйна. Самолетът ще извърши прелитания от Украйна до Кралство Йордания и обратно с цел транспортиране на специална продукция. Разрешението е в сила за периода от 25 до 30 март 2020 г. Уведомлението е постъпило на 25 март 2020 г. с вх. № 003 09-28 и е предоставено на Комисията по отбрана.

Преминаваме към първа точка от днешния дневен ред:
ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА РЕШЕНИЕ ЗА РАБОТАТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПО ВРЕМЕ НА ИЗВЪНРЕДНОТО ПОЛОЖЕНИЕ, ОБЯВЕНО С РЕШЕНИЕ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ (ДВ, БР. 22 ОТ 2020 Г.), ОБН., ДВ, БР. 26 ОТ 2020 Г. (Председателите се сменят.)
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Днес на Председателския съвет, отчитайки ситуацията, се обединихме – без БСП, че заседанията на Народното събрание трябва да са само по повод законодателство, отнасящо се за извънредното положение, а парламентарният контрол да бъде писмен. Защо решихме така?
Световната тенденция по разпространение на коронавируса става все по-тревожна. И ако вчера имахме 242-ма, днес имаме 243-ма – никой не може да гарантира, че в следващите няколко дена няма да бъдат 500, 1000 или повече. (Шум и реплики от „БСП за България“.)
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ (БСП за България, от място): Не можеш да разпуснеш държавата, Караянчева!
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Моля, господин Председател...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Господин Жаблянов!
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: COVID-19 не подбира нито по партийна, нито по социална, нито по религиозна, нито по етническа принадлежност. (Шум и реплики от „БСП за България“.)
Не можем да искаме цялата страна да е под карантина, която все повече се затяга, а ние показно да нарушаваме всички предписания за социално дистанциране! Приехме най-важните закони, които да помогнат на страната да преодолее кризата възможно най-леко. Сега е време и ние да се подчиним на тези закони! Сега е времето да се отървем от илюзиите и на първо място от илюзията за изключителност! И ние като всички останали сме подвластни на заразата… (Реплика от народния представител Валери Жаблянов.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Господин Жаблянов, моля Ви.
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: ...и ние можем да станем разпространители на тази зараза! Вирусът няма учтиво да ни попита: „Извинете, Вие депутати ли сте? А, добре, ще Ви подмина!“ (Шум и реплики от „БСП за България“.)
Какво се случва, ако се установи в залата болен или контактен? Следва 14-дневен карантинен период. Това значи автоматично блокиране на работата на Народното събрание. (Реплика от „БСП за България“: „Откъде следва?“) Ако сме всички по домовете си…
От заповед на министъра от вчера, в която има ясно разписани правила – на какво разстояние трябва да бъдем един от друг, колко време трябва да седим в затворено помещение!
Но да се върна към предното си изречение, ако всички народни представители излезем в карантина за 14 дни, това означава автоматично блокиране на Народното събрание (реплики от „БСП за България“) и ние няма да можем да вземаме решения, които се отнасят за извънредното положение! Ако обаче всички сме по домовете си и очакваме такива законодателни инициативи, ние ще можем – тези, които са здрави поне, да дойдат и да гласуват, за да може държавата да не спира.
Грубо нарушаваме заповедта и на министъра. Говоря като гражданин на Република България. (Реплика от „БСП за България“: „Подайте си оставката тогава.“) Докато към 20 март имахме основателна причина, сега тук сме събрани в затворено помещение, на по-малко от два метра един от друг, за повече от 15 минути! Вентилацията не може да бъде спряна, така както предписва Оперативният щаб, защото няма как тук, в залата, да постъпва свеж въздух, за да може да циркулира, няма откъде да се проветрява. (Реплики от „БСП за България“: „Прозорците! Отворете прозорците!“)
В стаите, където са групите, знаете колегите на какво разстояние стоят един от друг. Няма как, въпреки взетите мерки тук, в Народното събрание, след всеки народен представител жените да минават и да почистват дръжките на вратите.
Спазването на препоръките на Щаба за социално дистанциране са не само за да опазим самите себе си, но и да не допуснем други да се заразят. Спазването на тези препоръки е въпрос на гражданска отговорност.
Запитайте се Вие лично: готови ли сте да бъдете виновни, че сте заразили близък, роднина или някой случаен човек, или колегите от администрацията, които идват тук, за да работят с нас, вместо да работят по домовете си?! Или пък журналистите, които са тук в сградата, които донякъде са обезопасени – и те не могат да си вършат работата така, както са я вършили в по-предно време, защото трябва да бъдат отделени горе. Да не коментирам, че имаше колеги, които използваха популистки ситуацията и казаха, че те са качени горе и това е едва ли не дискриминация или пък работа срещу свободата на словото.
Уважаеми колеги, не говоря да затворим парламента, защото парламентът не е спирал да работи и по време на война! Но днес ние сме изправени пред невидима заплаха. Не знаем кой от всички тук е бил контактен! Трябва да бъдем разумни и да вземем решение така, както сме го предложили – да се явяваме на заседания, когато има актове, които трябва да се гласуват във връзка с извънредното положение. А парламентарният контрол да бъде писмен. Е, няма да се гледаме по телевизията, но мисля, че това на този етап не е проблем.
Знам сега, че някой ще каже, че това е диктатура в полза на изпълнителната власт, защото чувам, че с това се дава възможност двама генерали да ни управляват, че парламентаризмът загива и всякакви други такива клишета. Очаквам ги в момента!
Но нека да четем Конституцията – чл. 78, точки от 1 до 4, и чл. 46 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и това, което е написано в това решение: „По всяко време Народното събрание се свиква на заседания от председателя на Народното събрание: по негова инициатива; по искане на една пета от народните представители – 48 народни представители могат да свикат извънредно заседание на Народното събрание; по искане на президента; и по искане на Министерския съвет.“
В момента нацията ни показва изключителна дисциплина. Хайде, нека и ние да не вървим в обратната посока. Призовавам Ви да сме на висотата на останалите граждани. Демокрацията можем да я опазим и като сме в карантина, като си помагаме едни на други, защото виждаме как цялото общество се мобилизира, как хората си помагат, колко много доброволци имаме. Когато сме единни в бедата, ние можем да победим!
Да благодарим искрено на всички, които работят на първа линия – няма да ги изброявам, защото много колеги преди това се обърнаха към тях! Аз само ще кажа: нека Бог да им помага и да ги пази!
Затова колеги, предлагам днес да приемем това решение.
Всеки ще има право от тази трибуна да изкаже своята позиция.
С работата можем да наваксаме, когато работим и по време на ваканциите, но човешкото здраве и човешкия живот няма как да ги наваксаме! Благодаря Ви. (Бурни и продължителни ръкопляскания от ГЕРБ, ОП, ВОЛЯ, нечленуващи в ПГ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаема госпожо Караянчева.
Колеги, това беше становището на вносител.
Преди да открия разискванията, искам да помоля за малко повече толерантност. Тишината по време на изказване на народен представител не е само въпрос на спазване на Правилника, а и на други неща, така че, моля Ви да бъдем толерантни.
Откривам разискванията.
Имате думата за изказвания.
Заповядайте, уважаеми господин Вигенин.
КРИСТИАН ВИГЕНИН (БСП за България): Благодаря, уважаеми господин Председател.
Уважаема госпожо Караянчева, уважаеми колеги народни представители! Не се учудвам, че стигнахме до днешната дискусия. Тя беше подготвяна дни наред, водиха се дебати и в Председателския съвет, партии сменяха позициите си, за да стигнем най-накрая до това, което се целеше от самото начало – спиране на работата на Народното събрание на практика за неопределен срок, тъй като отсега можем да кажем: не си правете илюзии, извънредното положение няма да приключи на 13 април. Аз знам, че Вие ще ни съберете отново преди 13 април, за да го удължим.
Народното събрание ще приключи нормалната си работа в продължение на дълго време и Вие, разбира се, ще носите основната отговорност за това.
Госпожо Караянчева, съжалявам, че Вие се нагърбихте с тази отговорност да внесете това предложение, защото като председател на Народното събрание допринасяте персонално за разрушаването още повече на авторитета на нашата институция. (Шум и реплики от ГЕРБ. Ръкопляскания от „БСП за България“.)
Мисля, че Вашият председател Борисов, че Вашата парламентарна група можеше да Ви спести това унижение на Вас и на българския парламент и да бъде внесено поне от името на парламентарната група на ГЕРБ. Вие сте войник, изпълнявате това решение, но заедно с това няма как да Ви спестим критиката, че във всичкото това време Вие персонално – и Вашата парламентарна група, вместо да търсите начини да продължи, доколкото е възможно, нормалната работа на парламента, Вие търсихте аргументи защо тази работа не може да продължи. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Не влизайте още отсега в диалог.
КРИСТИАН ВИГЕНИН: Аз спирам за малко, тъй като разбирам, че това, което казвам, не Ви е приятно, но част от парламентаризма е поне да изслушате. Като имате претенции към нашата парламентарна група, спазвайте някаква елементарна етика в последното нормално заседание, което имаме за следващите седмици, а може би и месеци. (Силен шум.)
Това неуважение към парламента като институция не е нещо ново за ГЕРБ в годините, в които Вие имахте мнозинство тук. Вие рушахте доверието в този парламент системно с некачественото законодателство и с начина, по който се осъществява законодателната дейност в този парламент. Вие рушахте доверието в този парламент с неуважението, което изпълнителната власт и персонално министър-председателят и председател на Политическа партия ГЕРБ демонстрираше в тези години и продължава да демонстрира. Вместо да се опитаме заедно да търсим работещите решения, Вие пристъпвате към най-лесното – да заключим парламента отвън и да се събираме тогава, когато хрумне на председателя и на Вашата партия.
Ние смятаме, че Народното събрание като върховната институция в една република с парламентарно управление трябва да дава пример на хората не с това да стоим затворени в къщите си и да се страхуваме да не се заразим, а да даваме пример, като гарантираме нормалността в държавата и в управлението, като гарантираме демокрацията и демократичния процес, като осигурим контрол над действията на изпълнителната власт.
Убеден съм, че Вие самите не си вярвате, че писменият парламентарен контрол може да играе тази функция, че заседания, свикани от правителството на практика – защото Вие казвате, че ще заседаваме само по теми, свързани с извънредното положение, а въпроси, свързани с извънредното положение, логично представя само изпълнителната власт – нас ни затваряте, изпълнителната власт ще ни свиква или изпълнителната власт ще Ви сезира Вас да внасяте техните предложения. Ами ние знаем как функционира този процес.
Вие не уважавате парламента, не уважавате и себе си, за съжаление, но това сигурно ще се промени. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Подвиквате – това е нормално, ще направите реплики, но помислете дали не съм прав, защото Вие много добре знаете, че точно това се случва в българския парламент.
Този проблем не е само български проблем. Немалко парламенти в Европейския съюз – страните, които са в извънредно положение, и не само, действат с намалена активност, но не са толкова страните – може би само една, в която демокрацията действително е поставена пред изпитание.
От сутрин до вечер текат брифинги на изпълнителната власт и лично на премиера с часове по всички медии. С часове текат брифинги на щабове, медицински съвети, на хора, които внушават страх, внушават паника с действията си, а българският парламент ще се скрие, защото не намира начин да продължи работата си и да даде възможността на опозицията да контролира управлението – една от основните функции. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Брифингите, понеже подвиквате, нашите брифинги няма да бъдат давани директно по телевизията, естествено. Медиите ще бъдат инструктирани да не дават гласност на това, което опозицията има да каже. (Възгласи от ГЕРБ: „Еее!“)
Един ден и Вие ще се окажете в това положение най-вероятно, но няма да се спирам сега на това, защото днешната дискусия е по това: по какъв начин парламентът може да бъде полезен? Вие не намерихте такъв начин. Вие намерихте начин парламентът да бъде единствено и само печат на извънредните закони, които ще Ви внася изпълнителната власт и Министерският съвет, и унижавате и парламента, и нас всички, но, разбира се, ние като опозиция няма да позволим това да продължи дълго! Ние ще намерим начин да се противопоставим на това посегателство над демокрацията и над институционалния ред в България!
Ние като опозиция ще се борим демокрацията в България да бъде защитена, контролът над изпълнителната власт да продължи да се осъществява. А Вие, които днес сте съпричастни и провокирате това, рано или късно ще платите политическата си цена! (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Този парламент трябва да се свика само още веднъж – да гласува оставката на това правителство, и за нови избори! (Силен шум и реплики от ГЕРБ. Възгласи: „Еее!“)
Благодаря. (Шум и реплики от ГЕРБ. Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Вигенин.
Има ли реплики? Не виждам.
Продължаваме с изказванията.
Имате думата, уважаеми господин Иванов.
ЛЪЧЕЗАР ИВАНОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Седя тук и слушам внимателно изказването на преждеговорившия оратор, който изключително много уважавам, и се учудвам от неговото изказване и поведение. Сякаш тук събрани, народните представители не сме от тази планета и нещата, които се случват около нас – болните наши близки, които всеки ден се увеличават, не ни касаят?! Седя, слушам, гледам и не мога да повярвам! Всеки ден от екраните, както преди малко беше казано, медицинските експерти излизат и казват колко от нашите съграждани са поразени от тази невидима болест. (Шум и реплики от „БСП за България“.)
Колко? Ще Ви кажа и на Вас после. Специално ще Ви дам каква е заболеваемостта за цялата страна. (Шум и реплики от „БСП за България“.)
Господин Председател, ако обичате…
Продължавайки, искам тук да се обърна към всички Вас като лекар, който също участва в тази изключително сложна обстановка, с която никой никъде по света не знае как да се справи, по какъв начин да лекуваме пациентите и се стремим с всякакви средства от страна на фармацията, на всички – на физиката, на химията, да спрем тази невидима зараза. Тук, колеги, недоумявам – изправя се пред нас една парламентарна група, за която сякаш няма нищо, сякаш е дошла пролетта и искаме да работим с усърдие, с ентусиазъм.
Колеги, обръщам се най-отговорно към Вас – смирете се! Смирете се към болестта! Всички сме еднакви пред болестта и смъртта. Виждам дори в този момент усмивки и подигравки.
Колеги, мога да Ви кажа в моята практика, която съм имал – лекувал съм много народни представители преди да знам, че ще седя тук и ще говоря от тази трибуна. Пред болестта и смъртта всички сме еднакви! Не забравяйте това, защото утре – ето тук има един депутат, който също уважавам, неговият баща работи в Пета градска болница и всеки ден се среща с болестта. Мога да кажа от тази висока трибуна, че моята сестра също е лекар и е на първия фронт, и е заразена с коронавирус. (Шум и реплики от „БСП за България“.)
Да, да, смейте се. Болестта е изключително тежка и вирулентна. И никой от нас, ако ние сега направим тук проби, не може да гарантира, че всички ще бъдат отрицателни.
Обръщам се към Вас, има време и начин как да изложите Вашите политически възгледи, да изложите Вашите намерения за корекция в управлението като опозиционна партия, но сега ние трябва да бъдем пример и еталон за това как изпълняваме разпоредбите на главния санитарен инспектор и на Щаба. Не забравяйте, че по Закон и по Конституция, когато има извънредна ситуация, ние сме като всички останали граждани и не сме защитени от този коронавирус по никакъв начин. Дали самочувствие, дали гордост – оставете ги, преглътнете ги, смирете се! Нека да се вслушаме в съветите на хората, които са се учили и занимавали с епидемиология и инфекциозни заболявания. Помислете върху това, което Ви казвам!
А що се отнася политически, аз мога да говоря и политически, защото не беше далече времето, когато Вие в прекрасните условия, които имахме, взехте мъдрото решение да напуснете парламента. Как Вие тогава се обръщахте и имахте трибуна пред Вашите граждани, за да изказвате Вашите позиции, питам аз?! (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
Тогава беше време, когато всички бяхме здрави, нямаше тези проблеми и Вие напуснахте, тогава не търсехте трибуната за Вашата изява. Сега ли е моментът, когато всички трябва да покажем единение?! Ние – хората, които тук представляваме гражданите, трябва да бъдем еталон, пример за дисциплина на мерките, които са наложени от Щаба. А в същото време тук, както виждате, ние безпрецедентно нарушаваме разпоредбите както на Щаба, така и на министъра на здравеопазването.
Аз се обръщам към Вас, за да припомня, че на никой никога не е прощавано и няма болест – няма да давам пример за епидемиите от чума, коремен тиф и така нататък, няма да изпадам в медицински диагнози, няма да изпадам в исторически факти, но се обръщам към Вас: ако Вие имате сърца, ако действително с разум осмисляте какво се случва в държавата – никой от нас, пак казвам, не може да предвиди какъв ще бъде ходът на заболяването, как ще се развие в нашата държава. Смятам, че взехме едни от най-добрите мерки в Европа за това, защото виждате как се развиват графиките в Белгия, в Холандия, да не давам примери, как настъпва инфекцията. Не мога да разбера какви аргументи са необходими – да започнем да отчитаме черната статистика колко души са починали в България днес, да започнем като в Италия, в Белгия, Франция, в европейските държави да отчитаме броя на починалите?! (Шум и реплики от „БСП за България“.)
Да, мога да дам пример и за други европейски държави, тъй като следя всичко много внимателно.
Уважаеми колеги, днес не искам да правим тиради от тази трибуна, за да покажем колко и как искаме да работим. Искам да се обърна към Вас: нека всеки един от нас да бъде пример да помага с каквото може в изключително тежката и сложна ситуация. Пак казвам, да не политиканстваме! Всеки един от нас, присъстващ в този парламент, го може.
Обръщам се към Вас: да помогнем кой с каквото може. Народното събрание не се закрива, то може да бъде свикано във всеки един момент в тази извънредна ситуация. Не се притеснявайте от това. Притесненията са Ви други. Аз смятам, че действително този период на карантина и изолация в държавата по никакъв начин няма да свали Вашето обаяние сред Вашите избиратели и почитатели. Напротив, ще бъде пример. (Реплика от народния представител Корнелия Нинова.)
Да, госпожо, репликирайте ме тук от трибуната, ще бъде удоволствие да Ви отговоря.
Завършвайки, искам да кажа следното: предлагам всички от нас да направим необходимото да бъдем до нашите близки и да следим какво се случва в държавата. Нека всеки един, който има идея, има някаква инициатива, да я подаде, за да можем да спрем епидемията в България! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Иванов.
Реплики? Няма.
Други изказвания?
Господин Жаблянов.
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ (БСП за България): Господин Председател, госпожи и господа народни представители! Днес тук не стоят парламентарни групи. Днес всеки един от Вас е със собствената си съвест, към която многократно се обръщаме, когато се изказваме оттук. Но съвестта е лична, а не публична. Тя може да намери някакво проявление и това, което днес предлага председателката на Народното събрание…
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: И група народни представители.
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: …е нарушение на Конституцията, нарушение на политическия установен демократичен ред в България в последните 30 години.
Отговорността на тези, които застанат зад това решение, ще бъде търсена от българските граждани след години. Но Вие днес това решение го поемате.
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: Не се знае.
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Вие днес решихте, след 30 години свободен парламентарен живот в България, под един предлог, който, разбира се, трябва да бъде погледнат с цялата сериозност – разпространението на вируса, за който не е останал човек, който да не знае, под този предлог искате да се отървете от най-висшия представителен орган на Републиката.
Вие искате да управлявате с укази, Вие искате да управлявате с декрети, Вие искате да управлявате с пресконференции, с лични мнения, с подопечни журналисти, с верноподанически настроени медии. Вие искате да управлявате по този начин! Това управление има ясно название и то е диктатура!
Уважаеми управляващи, Вие се стремите към диктатура! Винаги сте се стремили към този начин на управление, защото никога не сте можели да водите политически дебат, дори по време на избори.
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: Ти ли ще кажеш?
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Вие днес, разпускайки парламента, за съжаление, започнахте с думите: „Всички се обединихме, без БСП.“ С кого сте се обединили тогава? (Смях от ГЕРБ.)
БСП не е тази парламентарна група. БСП е политическа традиция. БСП са десетките и стотиците хиляди хора, вярващи в друг справедлив, свободен, демократичен и солидарен политически ред (ръкопляскания от „БСП за България“), който Вие отхвърляте, в който Вие никога не сте вярвали и винаги сте приемали външно.
РЕПЛИКА ОТ ГЕРБ: Я кажи за Чернобил!
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Председателката на нашето учреждение днес заяви, че може да работим, че може и да не работим, може и да наваксаме.
Парламентът не е кооператив, госпожо Караянчева, където се спускат норми – могат да се изпълнят, могат да се преизпълнят и да се отчетат пред планиращия орган. Парламентът е представителството на нацията! Няма специализирани комисии, няма специализирани съвети, няма висши компетентни лекари, доктори, специалисти и професори по тази или онази част на вируса. Има представителство на българския народ и това сме ние тук. Когато Вие решавате да се саморазпуснете, когато Вие решавате да абдикирате, защото това, което правите в момента, е абдикация – да делегирате собствените си правомощия, да се откажете от това, за което са Ви избрали българските граждани, Вие слизате не само под отговорността на историческия момент, Вие слизате под Вашата собствена съвест. Вие утре няма да можете да погледнете избирателите си, не за друго, а защото няма да ги има. (Реплики.)
Това, което обича да повтаря госпожа председателката понякога не на място: „Хора, бдете!“ – казва госпожа Караянчева. Хора, бдете, защото авторитаризмът настъпва в Европа! Защото той не настъпва само в България. Разпускането на парламентите в Европа ще завърши със сериозно отстъпление от гражданските и политическите права.
Аз изпитвам неудобство от името на българската партия за права и свободи – партия, която в десетилетната си история се бореше за правата на онеправдани български граждани, която днес е готова под настъплението на вируса да се присъедини към спекулациите на управляващата върхушка.
Днес българският парламент очевидно няма да направи това, за което е избран. Българските граждани днес пред телевизията в домовете си чакат спасение – чакат спасение от невидимата болест, от страшната военна заплаха, от мобилизираните щабове. Те са се притеснили, но само след няколко месеца ще поискат сметка от тези, които управляват – ще си потърсят заплатите, ще си потърсят свободата, ще си потърсят възможността да общуват с близките си, ще поискат да отмените заповедите за разходка в парка, за посещение на Витоша, на резервата в Стара планина, за свободното придвижване на всеки български гражданин, да махнете некадърно организираните КПП-та, които пречат на хората да ходят на работа. Това ще поискат от Вас и ще Ви потърсят сметка.
Учудвам се на тези, които дадоха това предложение днес, неразбирайки, че парламентът, представлявайки нацията, осъществява живата връзка между българския народ и управлението, което управлява; че парламентът е източникът на неговата легитимност; че само един месец, в който ние няма да бъдем тук, легитимността на всички самозвани спасители на нацията днес ще бъде не просто съмнителна, тя ще изчезне и те ще се озоват лице в лице с българските граждани, които искат и си търсят свободата, които искат запазване на техните социални и граждански права. Тогава няма да има как да ги спрете, тогава ще слезете оттам, където сте се качили в момента, без да знаете как и без да разберете защо.
Българският парламент не е просто парламент, той е народно събрание, като онова на Оборище. Той представлява българските граждани и Вие днес се отказвате от това! Отказвайки се от това, Вие се отказвате от Вашата собствена същност.
Вие бяхте на път да станете парламентарна партия и в момента, в който парламентът трябваше да намери начин да води българския народ през тези трудни изпитания, Вие се отказахте от своята собствена същност. Това не Ви прави чест и това ще бъде отчетено във Вашата политическа съдба. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Жаблянов.
Има ли реплики?
Реплика – господин Марешки.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Бях сигурен, че докато идвам насам, ще чуя такива подхвърляния от „БСП за България“: „Къде е скафандърът?“ Те така си менят мнението постоянно. Репликите предния път бяха: „То за Марешки има, за лекарите – няма.“ Затова се вслушах в предните Ви реплики и веднага дарих тези два костюма на два нуждаещи се екипа – такива, каквито са оставени благодарение на Вас.
РЕПЛИКА ОТ БСП ЗА БЪЛГАРИЯ: Те са заразени.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: През всичките управления в годините са оставени без такива екипи.
И днес бях се екипирал повече, но и по пътя раздавах, постоянно дарявам, всичко, само и само да има за хората. Защото за нас от ВОЛЯ, за разлика от Вас, другари от „БСП за България“, интересът на българските граждани е преди всичко.
Господин Жаблянов, много така гръмко хвърлихте тук, дори пред голяма част от медиите, нещо като обида към тях или нещо като заклинание, че има такива медии и такива журналисти, които едва ли не – няма да казвам някакви епитети, ще го оставя на Вашата съвест... Но искам тук, от трибуната, под формата на дуплика да обявите, ако имате мъжеството, естествено, да кажете, кои са тези медии и кои са тези журналисти, които вършат такива нередни неща, за които Вие говорите. Аз се надявам, че ще го направите, но не вярвам, че ще намерите мъжество да направите дори и това.
Но кое е по-важното, което искам да кажа? Най-тежкото наказание, което може да получи някой човек, а в случая и парламентарна партия, е безразличието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Времето изтича, господин Марешки.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Само 10 секунди още.
Трите месеца на Вашето отсъствие тук бяха оценени от българските граждани точно по този начин – нито като омраза, нито като нещо добро, което сте направили, те просто не забелязваха, че Ви няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Марешки.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Това е оценката на българските граждани и на Вашите избиратели! (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви.
Втора реплика? Няма.
Дуплика, господин Жаблянов? Няма.
Лично обяснение – госпожо Караянчева, имате думата.
ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Предложението, което направих днес, не е само мое. Под него са се подписали и председатели на парламентарни групи.
Тук някой от трибуната каза, че съм призовала да бдим. Да, нека да бдим да не се върне Народният съд, който унищожи цвета на нацията! (Силен шум и реплики от „БСП за България“, ръкопляскания и викове от ГЕРБ: „Браво, браво!“)
Да бдим да не се повтори Чернобил – когато българските граждани бяха навън, на улиците и манифестираха и ядяха зелена салата, а партийните величия стояха някъде на тихо и ядяха специална биологична храна!
Защо, след като няма никакъв проблем, защо, след като няма заплаха, Вие, уважаеми колеги, не провеждате Вашите събрания – събранията за избор на председател?
Уважаеми колеги, уважаеми приятели! Аз Ви казах, че тук ще се говори, че това е против Конституцията, че задушаваме парламентаризма в България. Говорете каквото искате. Ако ние днес имаме възможност да спасим човешки живот – на Вас, на Ваш близък, на хора, работещи в администрацията, на мен, уважаеми приятели, това ми е достатъчно. Мислете! (Ръкопляскания и възгласи от ГЕРБ: „Браво, браво!“)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаема госпожо Караянчева.
Продължаваме с изказвания.
Господин Манев, имате думата.
МАНОИЛ МАНЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Да, правилно ме цитирахте и ме чухте, че казах на госпожа председателката на Народното събрание госпожа Цвета Караянчева: „След теб какво да кажа сега?“
Много неща има, които Ви спестяваме от доста време, от седмици. Доста неща има, които всеки един, който се изправи тук от Вас с политически апломб и истерия започва да обяснява как лягате на амбразурата да пазите демокрацията, да пазите, какво беше – конституционния ред. Аз съм народен представител от Стара Загора. В Стара Загора Вашият председател каза, че демокрацията Ви пречи и Ви е взела много. Тук многоуважаваният наистина господин, който говореше така – със страхотен апломб, каза, че Народният съд бил нещо добро. Няма да обяснявам и цитирам точно.
Само че днес аз пред Вас не съм се изправил, за да Ви убеждавам Вас, защото знам, че това е causa perduta, няма никакъв смисъл. Аз излязох на трибуната, за да кажа какво мисля и да го кажа на българските граждани.
А аз мисля следното. На мен, на нас, въобще не ни е важно чак толкова много тук в залата ще ходим ли с маски, или няма да ходим с маски, ще се заразяваме ли едни други и така нататък. Ние сме поели някакъв кръст и ще го носим. Но тук, от тази трибуна, преди малко се говореше с какви очи ще гледаме хората. Ако някой от нас тук излезе и прехвърли нещо – прехвърли зараза, болест смъртоносна на някой гражданин, на някой близък, на някой чужд човек, тогава за очите и за гледането какво ще ми кажете? Тогава какво – ще излизате да си посипвате главата с пепел, което не обичате да правите? Но да кажем, че ще го направите от някаква съвест. Е, няма да има полза! Файда от това няма да има!
Накрая искам да Ви кажа нещо човешко. Хайде утре, като станете и се погледнете в огледалото, всеки един от Вас да си зададе въпроса: „Ако някой, когото лъгах, че затваряме парламента…“, защото не го затваряме, защото и президентът може да го свика, и Вие можете да го свикате. Само че политиката е по-важна.
РЕПЛИКА ОТ БСП ЗА БЪЛГАРИЯ: И Бойко.
МАНОИЛ МАНЕВ: Да, и Бойко може да го свика, да, и ние можем да го свикаме. Това е нормалното! (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Защото не е нормално да откажеш да отвориш линиите за дарения, както отказа президентът днес, защото не е нормално да излизаш по телевизии и да говориш как не е страшно. Кое не е страшно?! Страшно е, хора умират! Ако искате, направете си командировка до Италия – няма да Ви пуснат, но добре е да гледате поне по телевизията.
Сега, за да не слизам до Вашето ниво на политиканстване, пак Ви казвам, утре сутринта в огледалото си задайте въпроса: „Господи, ако някой от моите познати легне в болницата и животът му е на косъм, вчера какви глупости говорих в Народното събрание?!“ Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Манев.
Реплики?
Изказване – господин Кутев. (Реплика от ГЕРБ: „Може ли по-бързо?“)
АНТОН КУТЕВ (БСП за България): Нямате бърза работа, колеги. Отивайте си вкъщи, за да си почивате!
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Ще започна с това, че коронавирусът е много страшен, както всеки вирус, а този, понеже е по-страшен от другите, е предизвикателство. Не вярвам да има човек в залата, който да излиза от друга логика, освен това как най-полезно може да бъде управляван процесът. Как да стане така, че да излезем от цялата тази беда, която ни е сполетяла, така че да предпазим и себе си, и хората в държавата, което между другото е наше задължение именно защото е предизвикателство?! Тези предизвикателства се решават от парламентаризма, поне според общественото развитие от последните стотици години.
Между другото, за стотици години милиони хора са измрели, за да може да се създаде системата на парламентаризма такава, каквато е и тя да гарантира гражданските права. Милиони хора са измрели за това! Това е начинът, по който се гарантират гражданските права на различни групи граждани.
Къде е проблемът и защо се разминаваме според мен, ако се опитам да намеря основата? Разминаваме се, защото някой в държавата, в случая мнозинството и хората, които то управлява или го управляват, не знам кое е по-вярно, но някой всъщност даде безконтролна и крайна власт на едни лекари генерали, които със сигурност са страхотни специалисти. (Реплика от ГЕРБ: „Как може да говорите така?“)
Тези хора имат предназначението или задачата да ни предпазят от коронавируса и най-вероятно го правят по най-добрия начин. Аз не разбирам толкова, за да кажа дали те правят грешки в това предпазване, само че освен хора, които се страхуват от заразата, в нашето общество е пълно с хора, които се страхуват от безработица, които се страхуват от глад, които се страхуват от фалити на фирмите си, които се страхуват от още куп неща, а именно представителството на тези хора е парламентът. Когато дадем властта само на едните, които ни пазят от болестта, ние всъщност позволяваме да се потъпкват правата на онези, които може и да се страхуват от болестта, но се страхуват и от друго – демиджите, или пораженията, които ще се нанесат на икономиката с безработицата, с фалиралите фирми, ще бъдат също толкова страшни и вероятно ще касаят повече хора, отколкото коронавирусът.
Ролята на парламентаризма, който е строен стотици години, за да достигне до сегашния си вид, е точно това, че в него трябва да има защитници на различните групи хора. Когато дадеш властта заради извънредна ситуация само на едните, тоест на защитниците от болестта, всъщност ти нарушаваш правата на всички останали, което не означава, че вървиш по най-добрия път.
Моят проблем не е дали ще се чуе опозицията, аз нямам нужда от повече популярност, аз си имам моята – каквото съм могъл, съм направил. Моят проблем с всичко това е, че всъщност ще изведем страната по много по-лош път, защото ще запазим само едните интереси, а другите ще останат тежко накърнени. Това е, за което Ви говори Валери Жаблянов – точно тази отговорност, която ще трябва да понесете само след няколко месеца, когато онези, чиито интереси се накърняват, се обърнат към Вас и Ви питат: „Какво направихте?“
Днес чаках 40 минути на едно КПП, за да вляза в София. 40 минути! Не само аз, а всички граждани, които влизаха оттам, чакаха по толкова и бъдете сигурни, че на огромната част от тези граждани не сте симпатични.
По-важното тук е, че в края на краищата не знам защо цитирате много едностранчиво Конституцията. Член 64 казва, че „в случай на война, военно или друго извънредно положение, настъпили по време или след изтичане на мандата на Народното събрание, срокът на неговите правомощия се продължава до отпадане на тези обстоятелства“.
Законодателят, който е писал Конституцията, а тя все още е най-важният документ в тази държава, е предвидил това, че Народното събрание в република с парламентарно управление е именно този орган, който не бива да спира да работи. Това е органът, който изразява гражданските права. С това, което правите сега, де факто със спиране работата на Народното събрание, защото то ще заработи оттук нататък по искане на председателя, на Бойко Борисов или на някой друг, аз не знам на кого, но спирането на работата на Народното събрание, според мен, е тежко престъпление срещу държавността.
И последното, което искам да кажа – разрушавайки държавността във всички европейски държави, защото в много европейски държави този процес върви, не е само български феномен, това ще доведе до тежка криза на елитите, преди всичко на политическите елити, към които Вие спадате в момента. Тежка криза! Само след няколко месеца това разграждане на държавността, което правите, ще бъде върху Вас, защото Вие сте тази държава. В момента сами копаете под собствените си крака и унищожавате собственото си политическо бъдеще!
АННА АЛЕКСАНДРОВА (ГЕРБ, от място): Вие мислете за Вас, не мислете за нас!
АНТОН КУТЕВ: Вероятно ще унищожите бъдещето и на други политически сили, вероятно ще унищожите голяма част и от бъдещето на държавата с това, което ще направите, защото ще я вкарате в много тежка политическа криза само след няколко месеца със собствените си усилия. Няма го тук Йордан Цонев с пръстчетата, натискайки пръстчетата. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Кутев.
Реплики? Не виждам.
Продължаваме с изказванията.
Господин Марешки, имате думата.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Жаблянов, както се очакваше – не намерихте. Аз се обърнах към Вашата мъжественост, за да намерите сили да обявите тези, които казахте, че съществуват като медии, които са някакви обслужващи ли, не можах да разбера даже как го обяснихте, а може би следващия път ще трябва да се обърна към женственост.
Но – по същество. Като прагматици от парламентарната група на ВОЛЯ сме щастливи, че само шест месеца – обикновено шест месеца трябват, че и повече, тоест само шест дена след миналия петък, в който аз Ви разяснявах точно тези неща – че само Столипиново и българският парламент са останали развъдници на зараза, проблемът със Столипиново вече е решен и най-накрая се намериха здрави сили, за да вземат решение да се спазва едно от най-важните мероприятия във връзка с борбата с коронавируса – несъбиране на едно място на големи групи от хора и нестоене на по-малко от два метра разстояние един от друг, така че само мога да приветствам това решение.
Понеже, както се очаква, и днес Вие смятате просто ей така да си пропилеете времето като някакви безделници, нямам намерение да участвам в поредния цирк. Затова ще приключа изказването си и ще премина, с позволението на председателя, към декларация от името на парламентарната група на ВОЛЯ.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Изчакайте, господин Марешки. Ако сте завършили изказването, трябва да дам думата за реплики, а ако няма реплики, ще Ви дам думата за декларация.
Има ли реплики, уважаеми колеги? Не виждам. (Реплики от ГЕРБ: „Той нищо не казва.“)
Заповядайте.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Понеже тук чухме някакви некадърни изказвания от рода „той нищо не казва“, сега ще кажа много неща и поименно ще ги представя до всеки един от народните представители в тази зала, до всеки един от министрите, до президента, до всеки един виден общественик, за да може българският народ и Вашите избиратели да чуят мнението ми по тази тема.
Някъде от две седмици аз алармирам, че на международните пазари цената на дизела за литър днес, вчера и онзи ден е около 40 стотинки на литър. Цената на най-масовия бензин А 95 в същото това време варира около 23 – 25 стотинки на литър. Не на 100 грама, 23 стотинки на литър! И дори уважавани професори, които много пъти са излизали по медиите да ме репликират, най-често срещаният е господин Гечев, никой не можа да излезе и да ми обясни как така от 23 стотинки на литър – международна борсова цена, защото винаги се казва, че е борсова цена, държавата не може да реагира. Господин Гечев, при 23 стотинки на борсата, все още има бензиностанции, където цената е над 2 лв.
Ще се обърна и към Корнелия Нинова и много искам да Ви заповяда да ми отговорите на този въпрос, да Ви заповяда да излезете пред някои медии и да обясните как става – с какви надценки, какви данъци, какво, що и така нататък, както Вие най-добре умеете. В случая с господин Жаблянов аз не очаквам, надявам се, но не вярвам, че ще го направите и продължаваме нататък.
Тези дни премиерът Борисов съвсем ясно каза, че отвсякъде излизат всякакви популистични предложения, но никой не казва как и по каква схема. Дайте да дадем на всички, но как и по каква схема? Сега ще Ви го кажа публично.
Уважаеми колеги: държавна верига бензиностанции днес може да поддържа цена на бензина и на дизела около 1,50 лв.! Нали слушате – около 50 стотинки по-ниско от това, което е на масовия пазар в момента в България?!
Това е нашето предложение и писмено ще го предоставим до всеки отговорен орган и човек в държавата, ще искаме неговото мнение и ще го направим след това публично достояние, за да знае всеки един от Вашите избиратели кой как реагира на такова предложение – кой иска българският народ да бъде ограбван и кой иска на българския народ да му дадем шанс да продължава да съществува, и не само, да се развива.
Уважаеми колеги, представете си примерно (реплика)…
Една от мерките, които днес правителството обяви, е 40 лв., което обикновено става от години при всички правителства, 40 лв. великденски на най-нуждаещите се. Само с тази мярка, която не е еднократна, тези пари са инвестирани и остават като актив на държавата и носят приходи (реплика), носят данъци и печалба за държавата. Какво се случва обаче? Искам всеки един от Вас хубаво да го помисли и да го артикулира към своите избиратели.
При наличието на такава верига всеки един български гражданин, отивайки на бензиностанцията, ще печели много повече от тези 40 лв., които днес държавата отпуска за най-бедните, защото много по-мъдри хора са казали: „Не му давай риба, а му дай въдица и го научи да лови риба, за да може да има постоянно“, а не да му подарим определени пари. Всеки един гражданин освен парите, които ще икономисва, зареждайки на държавната бензиностанция, ще купува и използва стоки и услуги, които са произведени към днешна дата при цена на този енергоизточник от 1,50 лв., а не от 2,00 лв., тоест много по-евтино, отколкото в момента, ще икономисва втори път от стоките и услугите, които потребява, а това е всичко, което ние потребяваме.
Представете си какви икономии ще направят всички фирми, които работят, и каква глътка въздух ще дадем на всяка фирма в България, особено в това затруднено положение, за да може тя да бъде много по-конкурентоспособна!
Представете си тези фирми, на които ние дадем тази глътка въздух и те станат, поне по този показател, най конкурентоспособните в Европа, а защо не и в целия свят!? Да, има държави, където горивата са субсидирани и са много по-ниски, но специално в Европа къде и колко по-високи заплати ще могат да плащат тези фирми?
Представете си хората, които получават тези по-високи заплати, как влизат в съседните магазинчета и харчат парите сред своите съграждани и с колко ще се вдигне потреблението в България!?
Представете си колко повече работа ще извършват тези фирми защото, ставайки по-конкурентоспособни, те ще продават много повече и ще могат да правят много по-голям износ!
Представете си, работейки повече, колко по-големи данъци ще плащат тези фирми, а плащайки по-високи данъци, колко по-високи пенсии пък ще може да плаща държавата, колко по-хубави пътища ще имаме!
Да, някой днес тук, може би едно от малкото неща, които, естествено, в друг контекст каза: днес тук, всеки е със собствената си съвест. Да, само че ние ще направим така, че тази съвест да стане публично достояние и този проект, който предлагаме за спасяването на българските граждани, за спасяването на българския бизнес и за спасяването на българската държава, ще стане достояние какво мислят по тази тема всеки властимащ, опозиция, президент, омбудсман, професори, академици, обикновени граждани. Нека всеки да се изкаже, защото всички мълчат гузно.
Две седмици публично задавам въпроси и никой не излиза да отговори на тези въпроси: има ли спекула в търговията с горива, ощетяват ли се българските граждани, убива ли се българският бизнес, съсипва ли се българската държава? Оставям ги на съвестта на всеки един от Вас.
Надявам се този безсмислен цирк – дали да работим, ако работим, но не създаваме нищо добро за хората, за какво работим… Замислете се! Това е единственото прагматично предложение, което съм чувал в последно време.
Призовавам, ако някой друг има друго предложение, нека да излезе и да каже: ние предлагаме това, това и това – конкретно как да има за всеки български гражданин, как да се спаси държавата!
Всичко друго ще е едно празно говорене, в което ние не виждаме смисъл да участваме. Благодаря Ви много. (Ръкопляскания от „ВОЛЯ – Българските Родолюбци“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Марешки.
Изказване?
Заповядайте, господин Божанков.
ЯВОР БОЖАНКОВ (БСП за България): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Най-подходяща за настоящия момент, според мен, е една велика мисъл: „Който заменя свобода за сигурност, накрая губи и двете!“ Българският парламент е заседавал по време на война и чума, а днес сме на път да ни запомнят като дезертьори и страхливци. Това, българските граждани трябва да знаят, е добре обмислен и дирижиран процес – започна с влизането на колегата Марешки, облечен със скафандър, и продължи с политически скандали. Целта на всичко това беше българските граждани да се отвратят, да погледнат този цирк и да кажат: тези хора не ни трябват, и днес да изпратят парламена с аплодисменти, защото именно така умират демокрациите.
Колеги, искахте неограничена власт и я получихте, но заедно с това получавате и неограничена отговорност. Какво следва? Огромни средства в тази криза ще се изхарчат без контрол, права, за които поколения българи са се борили, ще паднат – това е исторически момент. Нашата позиция е ясна – върховенство на закона, защото само законът ни прави свободни! Вашето решение е взето и единствено Бог и историята ще съдят всички нас! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, господин Божанков.
Има ли реплики? Не виждам.
Изказване – господин Будинов.
ЕВГЕНИ БУДИНОВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители! От известно време и аз обитавам тук, в българския парламент. Гледам Вас отляво – гледам Ви, слушам Ви и направо не вярвам нито на очите, нито на ушите си. Защо?
Първо, искам да поздравя госпожа Корнелия Нинова не за друго, а че поне тя е с маска! Защо не носите маски, уважаеми колеги от БСП? Нима Вие смятате, че сте безсмъртни?
Защо, след като искате да работите толкова много, може би сте на половината от Вашата група тук, в залата? Дали казвате истината, или отново сме свидетели на популизъм с това Ваше желание?
Защо искате българският парламент да работи? За да продължавате да вкарвате неверни внушения и твърдения, които после ще бъдат тиражирани в съмнителни сайтове като фалшиви новини? В понеделник се наслушах на страшни неистини тук: маските се търгували за десетки левове; магазините били затворени; какво ли още не? Защо искате да създавате напрежение в народа и да клатите лодката, на която Вие също се намирате? Положението не е ли прекалено страшно? Не трябва ли да мислим за здравето на хората, вместо да използваме това за евтини политически дивиденти? Казах Ви и тогава, и сега: нека да се смирим, нека да се осъзнаем и нека да направим това, което хората очакват от нас!
Това правителство в момента работи много добре заедно с Кризисния щаб, давано е за пример в Европа и в света от лидерите и от хората. Хората по света казват: защо нашите правителства не действат така, както действа правителството в България? (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Ние не искаме да ни поздравите, не искаме да направите това, но поне си замълчете!
Положението е много сериозно и много сложно, така че, моля Ви, осъзнайте се!
Искам да Ви кажа още няколко думи: общувам с всякакви хора, които са нашите избиратели, българи. Те ми казват: защо Вие в българския парламент не носите маски – болшинството от Вас? Защо работите? Значи тогава този коронавирус не е страшен. Вие сте пример – щом Вие работите и не носите маски, тогава няма смисъл и ние. В момента ние сме пример. Ние имаме нужда от съединение, обединение и да дадем пример на хората с това, че и ние ще се затворим като тях. От това имат нужда хората, от такъв вид пример.
Уважаеми господин Председател, може ли да помолите, господин Жабуранов... (реплики от „БСП за България“), извинявайте, обърках се, господин Жаблянов... Не викайте! Тук има микрофони, може да се говори спокойно. Може и по този начин и не е нужно Вие да крещите, ние Ви чуваме! (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Благодаря Ви.
Недейте да подвиквате от места, дръжте се културно! Културно, колеги! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Будинов.
Има ли реплики? Няма.
Господин Жаблянов, заповядайте за лично обяснение.
ЕВГЕНИ БУДИНОВ (ГЕРБ, от място): Извинявайте, господин Жаблянов, лапсус.
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ (БСП за България): Господин Председател, драги колеги народни представители! Когато говорим за сериозни неща, ставам не да обясня какво мисля за себе си и колко съм засегнат от театралното представление преди малко. Играта на един актьор е игра на актьор и тя може само да бъде аплодирана или да не бъде аплодирана – зависи от таланта.
Въпросът дали да си носим маските. На няколко пъти цитирахте Щаба, ами слушайте Щаба, уважаеми управляващи – сутринта господин генерал-майор Мутафчийски обясни и за глухите, че не е необходимо здрави български граждани да носят маски. Маски носят медиците в лечебните заведения, които контактуват с болните, маски носят онези, които се чувстват болни и не искат да заразят останалите, за да предотвратят, така да се каже дисперсията, както каза сутринта – така ми се струва, господин Мутафчийски, на телесни течности, за да не заразят останалите. Но здрави хора, в нормална обстановка, още повече в личните си автомобили, както наблюдавам напоследък, не е необходимо да носят маски.
Това е моята реплика към Вашата иначе добра актьорска игра. Много Ви благодаря. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Жаблянов.
Продължаваме с изказванията.
Имате думата, господин Ангелов.
ЮЛИАН АНГЕЛОВ (ОП): Господин Председател, дами и господа народни представители! Парламентарната група на „Обединени патриоти“ е подписала това предложение за решение и ще го подкрепи. Ще го подкрепим с ясното виждане, че трябва да сме по-отговорни, че трябва да направим така, че да съхраним парламентарната демокрация. Това, което предлага БСП, са редовни сбирки на парламента, които ще са безсмислени, редовни сбирки, които най-накрая, при появяването на заразата от коронавирус, ще блокират работата на парламента и тогава те ще кажат: защо мнозинството не взе адекватни мерки, за да предпази българското Народно събрание да не е под карантина? Ще кажат: загубихме парламентарната демокрация в България благодарение на „Обединени патриоти“, ГЕРБ и тези, и тези.
Сега каквито и решения да Ви се предлагат, и на Председателския съвет, Вие не харесвате нищо, Вие не търсите компромис за нищо – търсите скандалите, търсите противопоставянето, търсите начин, по който наистина да блокирате българското Народно събрание. Това най Ви отърва! Тогава ще кажете: ето, вижте диктатурата на правителството – няма Народно събрание.
Кой е разпуснал Народното събрание? Чувам тук изказвания от БСП – народни представители говорят от трибуната фалшиви новини: разпуснато било Народното събрание. Защо лъжете хората? Няма такова нещо! Решението е ясно и категорично: при всички внесени предложения или мерки, които трябва да се вземат за извънредното положение, Народното събрание ще заседава и ще взима своите решения. Не е работа на Народното събрание по принцип да ходи и да следи по улиците дали се спазва карантината или не. Ние сме законодател! Изпълнителната власт е тази, която трябва да въведе съответните мерки по закон и да следи тяхното изпълнение.
С присъствието си тук, в залата, ние няма да променим мерките по никакъв начин! По какъв начин ще ги променим? Може би като трябва да стоим всеки ден тук в Народното събрание безсмислено, за да чуваме примерно Вашите речи и пледоарии, а след това да се прибера там, където живея? В това населено място повече от 50% от хората са над 60 години и когато отида в магазина да купя нещо и занеса заразата там и тези хора примерно пламнат – кой ще бъде виновен после? Тогава ще се скриете.
Знам, че голяма част от политиците в БСП мислят разумно. Знам, че голяма част от членовете и симпатизантите на БСП също мислят разумно, но не мога да разбера защо се изказват само тези, които всяват паника, разпространяват фалшиви новини, включително и Вашето ръководство, и председателката Ви, която от трибуната на парламента се държи като жълт вестник. (Реплика от народния представител Филип Попов.) Ами разпускането на Народното събрание каква е? Къде е разпуснато, покажете? „Цвета Караянчева разпусна Народното събрание“ – къде го пише това? Ние Ви предлагахме хиляда начина – дистанционно гласуване, дистанционни заседания, да се събираме в определени дни да гласуваме, но Вие все сте недоволни, на Вас нищо не Ви харесва. (Реплики от народния представител Филип Попов.)
Европейският парламент може…
Господин Председател, може ли да направите забележка на господин Попов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Ще направя.
ЮЛИАН АНГЕЛОВ: Европейският парламент може дистанционно, но ние не можем – нарушавала се Конституцията. Ами предложете, дайте варианти! Нали сте много умни, дайте варианти, кажете: ето така искаме да работи парламентът, за да може интересът на хората да е защитен, да е защитена сигурността на народните представители, на техните семейства, на служителите в Народното събрание. Дайте вариантите! Нищо не давате. (Реплики от „БСП за България“.) Това е истината! Това истината!
Господин Попов, ако имате нещо да кажете, кажете го тук от трибуната. Докато сте се изказвали, аз не съм Ви прекъсвал.
Ние ще подкрепим тези мерки, защото наистина е важно. Важно е, когато се наложи – утре, вдругиден, след седмица, нещо извънредно, внесено от Министерския съвет или внесено от парламентарните групи, което касае кризата, да може да се свика Народното събрание и да приеме тези решения, за да може да бъдат изпълнени. Това е важното! Ние трябва да гарантираме сигурността на това, че може да вземем решения, а Вие предлагате обратното – да не гарантираме сигурност, за да не може да вземем решение. Това предлагате. Предлагате да стоим 240 човека вътре – един до друг, и да даваме възможност примерно заразата да покоси всички. Няма проблем – нека да ни покоси. Ама като ни покоси, не можем да се съберем да гласуваме каквато и да е мярка. И тогава ще кажете: ама пенсионерите нямат допълнително пари за кризата, работниците нямат допълнително пари за кризата.
Какви мерки... Не можем да гласуваме за бизнеса, за да го подкрепим. Защо? Защото БСП иска да направи така, че парламентът да не функционира, да стане по-голяма криза. Това е целта. Ако на някой не му е ясно, това е целта! (Частични ръкопляскания от ГЕРБ.)
Не мога да разбера и друго. Чувам: „купените медии“, „контролираните медии“. Ами Вие всеки ден сте в тези медии. Кой Ви е спрял? Всяка една позиция на БСП или народни представители от БСП, или от ръководството на БСП са по всички медии и си казват позициите.
Кои са контролираните медии – мога да попитам един преждеговоривш? Нека да ги каже. Хибридните сайтове, които разпространяват фалшивите новини, или другите медии? Кои са? Изредете ги, ако тези медии са платени и контролирани. Със сигурност знаем, всеки един, това е обществена тайна, че в България има медии може би с определен уклон – ляв, десен и така нататък. А защо Вие сте по тези медии, ако те са платени само от мнозинството или работят само за мнозинството? Защо заблуждавате хората непрекъснато? Надявах се, когато гласувахме извънредното положение, че парламентът наистина е намерил единение по такъв важен за държавата въпрос.
И тук някой цитира за сигурността, за демокрацията – някакви безумия. Ние не го правим за сигурност, а го правим за здравето на хората. На възрастните хора! На възрастните хора, с които Вие непрекъснато спекулирате, с техните интереси по принцип. Сега мнозинството в парламента иска да защити именно възрастните хора, които този вирус покосява, които хора могат да загубят своя живот. Това искаме да направим, не искаме нещо друго.
Най-лесно е държавата да продължи напред, всички да работят, да няма никакви ограничения. Който оцелее – оцелее! Някой пита: после хората, след три месеца, ще Ви търсят сметка защо нямат пари, защо нямат заплати, защо са без работа? По-добре тази сметка да ми потърсят, отколкото да ми потърсят сметка защо хиляди или десетки хиляди българи умряха? По-добре тази сметка да ми потърсят! Предпочитам го! А на Вас кой ще Ви потърси сметка за популизма и за лъжите, които изричате?! Никой! Вие ще кажете: ние не сме управляващи. Те – управляващите, вземат решенията. Ние само си говорим. Ами намерете начин, намерете начин, бе хора. Дайте да се съберем наистина. (Реплика от „БСП за Бълграия: „Къде да се съберем?“) Кажете: това, това, това! Ама нещо нормално, нещо истинско, което може да върши работа. (Реплики от „БСП за България“.) Защо правите това? Защо ги правите тези циркове? Това е в интерес на всички хора, на всички граждани.
Пак един преждеговоривш говореше за избирателите. Ама ние не го правим за избирателите, правим го за хората, а Вие гледате нещата само за избирателите, за пиара и за рейтинга. Не ме интересува политическият ми рейтинг – нито на мен, нито на моята партия в момента. Мен ме интересува по какъв начин можем да направим така, че по-малко хора да пострадат, по какъв начин всички заедно – аз не Ви изключвам от тази работа, Вие сами се изключвате – можем да направим така, че да възстановим след това държавата! По какъв начин да облекчим хората?! По какъв начин да съдействаме на хората?! И не може ли ние, включително и когато не сме на заседание, в нашите общности, където живеем, да помагаме на хората с каквото можем? (Реплики от „БСП за България“: „Нали ще ги заразиш!“) Това по-добре да направим – да бъдем доброволци. Да отидем и да помагаме – дали със средства, дали с материали, дали с храна, дали с логистика, на хората, които в момента са под карантина, защото те са десетки хиляди. Ето това можем да направим и мисля, че ще свърша повече работа по този начин, отколкото да слушам безумни изказвания с лъжи, които се тиражират отляво в залата.
Пак ще подчертая, уважавам много колеги от БСП, уважавам и техните членове и симпатизанти по места, които познавам. Но въпросът е: защо го правите това, определени хора от БСП? Защо искате паниката да плъзне сред хората, лъжите да бъдат сред хората? Защо искате хората реално, защото изказванията загатват, но внимателно загатват, защото в момента може би не е популярно да говорим за мерките, един вид, че по някакъв начин тази зараза не е опасна? Излизаш от някакво изказване, защо предприемаме тези мерки, но леко завоалирано, нали, за да може хората да чуят и това, и това, да харесат и двете страни. Никой не го прави за това. Целият свят го прави.
Америка по-малка демокрация ли е? Франция по-малка демокрация ли е? Испания по-малка демокрация ли е? Русия не е ли демокрация?! Всички държави предприемат мерки и ги предприемат след нас. Може нашите да не са най-добри, със сигурност може да има грешки, защото никой досега не се е изправял пред подобно положение в целия свят, и България включително. Със сигурност има грешки. Аз знам грешки, знам и неща, които мога да кажа, които съм видял и с очите си, но няма да го правя не заради друго, а защото не искам в момента допълнително да нажежавам по някакъв начин обстановката.
Ще дам пример: мога да кажа моето виждане по един от проблемите с КПП-тата. Преди малко в изказванията говорихте пак за военното положение, пак намеквахте за армията. Няма я армията. Защо КПП-тата работели бавно? Ами защото, ако и армията беше там, щяха да работят два пъти или три пъти по-бързо КПП-тата. Само че в момента не пускат армията именно по тази причина – за да не започнете да спекулирате и с това. Какво ще Ви попречи на КПП-тата военните да помагат на полицията по-бързо да се придвижат хората до работа или до дома си? Ако бяха, щеше да е по-различно.
Ще кажа виждането ми примерно за КПП-тата в София и София-област. Хубаво е да се ограничат към областните градове, но на Софийска област областният град е София. В момента хората от Софийска област търпят ограничения, които не трябва да търпят. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Къде е областният център? Казвам къде се намира областната администрация. Областните структури на София-област са в София. Ама не областен град реално административен, но всички институции, които са на София-област, са в София-град. По-добре, ако може тези КПП-та и така нататък да се направят на територията на София-област с другите области, за да може наистина София-град и София-област да се свързват с десетки хиляди, ако не и повече хора, които влизат, работят или ходят до болници и поликлиники. Те пак ще минат, само че ще чакат часове наред.
Ето тук примерно за това може да се помисли. Може да давате Вашите виждания по всеки такъв проблем – как да го подобрим? Може да не е най-идеалното, но дайте примери как да го подобрим. Дайте, кажете: това и това направете. Аз мисля, че нито от Щаба, нито от Министерския съвет, нито министър-председателят, нито някой от мнозинството, ако предложите нещо наистина важно, съществено, което ще помогне, никой от нас няма да го отхвърли. Напротив, ще го подкрепим и ще застанем зад него. В тази криза трябва да си помагаме, да мислим и да предлагаме решения. Това нека да правим, а не да лъжем и да манипулираме хората с оглед на политически дивиденти. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Ангелов.
Реплики? (Народният представител Филип Попов иска думата за лично обяснение.)
Бяхте ли споменат поименно и лично?
ЮЛИАН АНГЕЛОВ (ОП, от място): Споменах го, защото се обаждаше от залата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Два пъти, добре.
Заповядайте, господин Попов.
ФИЛИП ПОПОВ (БСП за България): Благодаря, уважаеми господин Председател.
Правя лично обяснение. Уважаеми колеги, уважаеми колега, жалко е, че не оценявате отговорността и висотата, която би следвало да имате в тази криза в качеството Ви на народни представители.
Защото в една парламентарна република органът Народно събрание стои най-високо и в момента цяла България нас ни гледа, както се казва. Какъв пример давате Вие, уважаеми народни представители… (Шум и реплики от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Господин Попов, ще Ви обърна внимание! Моля Ви, влезте в лично обяснение!
ФИЛИП ПОПОВ: Точно това ми е личното обяснение, защото се обясни…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: …това, което казаха за Вас.
ФИЛИП ПОПОВ: …оттук, от тази трибуна, че не съм прав. И сега се мотивирам, уважаеми господин Председател.
Народното събрание, уважаеми колега, е най-представителният орган в една парламентарна държава. Народното събрание е гарант за демокрацията, гарант срещу произвола, гарант за правовия ред и правовата държава, защото, уважаеми колега, и най-добронамереният деспот, който вижда себе си като пастир, изисква отново от хората подчинение като овце. (Реплики от ГЕРБ.) Народното събрание, уважаеми колега, е гарант срещу такъв произвол.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Господин Попов, дадох Ви достатъчно време, за да направите въведение в личното си обяснение, но Вие упорито се отклонявате от личното обяснение.
ФИЛИП ПОПОВ: Дайте ми възможност да се доизкажа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Вече мина минута и половина.
ФИЛИП ПОПОВ: Уважаеми народни представители, уважаеми колега! Вие казахте, че всеки трябва да помага с каквото може. Народното събрание – това е неговата функция, и нашата Конституция го е поставила в центъра на функционирането на държавата: да търсим път, да търсим решения, а не да абдикираме. Защото Народното събрание е символ преди всичко. Как ще изпълните онзи надпис на Народното събрание – „Съединението прави силата“? От домовете си? През интернет връзката ли?
ЮЛИАН АНГЕЛОВ: (ОП, от място): Това не е лично обяснение. Това е изказване.
ФИЛИП ПОПОВ: Това ли е Вашият смисъл на Народното събрание?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Уважаеми господин Попов! Благодаря Ви, уважаеми господин Попов.
ФИЛИП ПОПОВ: Вие не разбирате какъв е смисълът на Народното събрание и функционирането му! Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Господин Попов, ще си позволя да Ви обърна внимание: зная, че Вие отлично познавате Правилника, и едва ли е необходимо аз да Ви обяснявам. В случая, извинете ме, Вие поизкривихте доста личното обяснение. Просто направихте изказване.
Уважаеми господин Гаджев, имате думата за изказване.
ХРИСТО ГАДЖЕВ (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Вземам това изказване, породено от дебата. Бих искал да започна с първото, основно и най-важно: парламентът трябва да продължи своята работа. Той е върховен орган в Република България. И по това решение той продължава своята работа, независимо какво се говореше до момента.
Бих искал да прочета първа точка: по време на въведеното извънредно положение Народното събрание провежда пленарни заседания по законопроекти и проекти на актове, свързани с обявеното извънредно положение.
Впрочем подобна е мярката, въведена и във френското народно събрание, подобна е и в испанското и в италианското. Искам само да отбележа, че Великобритания – Камарата на представителите, преустанови своята работа вече една седмица. Ако трябва да следваме логиката на мисълта на някои от преждеговорившите, люлката на демокрацията в Европа са страните с най-голяма тирания явно, ако сте прави, защото тези държави приеха своите мерки. Това обаче не отменя ролята на българския парламент да заседава.
Искам тук да Ви обърна внимание, че във всеки един момент можете да свикате заседание на Народното събрание. В понеделник по време на ветото, което разгледахме, от БСП заявихте, че имате своя алтернатива и свои предложния по законопроекти за решаване на мерките за бизнеса, за икономиката, за социалната политика по време на извънредното положение. Ами ако имате такива мерки, нищо не Ви пречи да ги внесете и да искате извънредно заседание. Въпросът е имате ли такива мерки? Аз се съмнявам да имате. И това просто ще го докажете.
Тук искам да обърна внимание и някои от говорившите, които обясняваха как едва ли не се отива към режим, към диктатура, към режим на декретите и така нататък – форми, познати от историята. Искам само да попитам: тогава защо отменихте предизборните си събрания? (Шум и реплики от „БСП за България“.) Защо отменихте избора си за председател и минахте към избор до второ нареждане? Извинявайте, Вие малко се превръщате в диктатура. Не прехвърляйте Вашите почини към държавата. (Реплики от „БСП за България".) Отговорете, като е питано. Отговорете! Отговорете защо прекратихте и това се случи много преди въвеждането на извънредното положение.
Както и да е. Парламентът продължава и със своята основна функция – парламентарния контрол над изпълнителната власт. Впрочем в холандския парламент са изцяло на писмена форма. Да, там е възможно. Впрочем искам да отбележа, че и във финландския парламент пък минаха изцяло на дистанционни заседания и дистанционно гласуване. Там законодателството и Конституцията им го позволяват, при нас – не, затова тук не е възможно, поне според мен.
Колкото до парламентарния контрол. Тук има едно нещо, което изпускате – комисиите продължават да заседават. Вие може да поискате във всеки един момент, включително и ние ще поискаме да изслушваме министрите, да изслушваме как се изпълняват мерките, да получаваме актуална информация. Това е изключително важно за дейността ни като народни представители – да имаме актуална информация какво се случва в държавата, и ние винаги може да я получаваме – било то през комисии, през парламентарен контрол. Единственото нещо, което се променя при парламентарния контрол, е петъчният контрол, който да се излъчва пряко по телевизията. Ами, съжалявам, вече ще е само писмен. Съжалявам от гледна точка на това, че трибуната няма да може да бъде използвана за даване по телевизията и по-ясно да се чуват поставените проблеми. Разбира се, трябва да проявим и малко отговорност.
Единственото и основно нещо, което трябва да ни води като народни представители, е, че ние не трябва да прехвърляме отговорността си на други органи, ние трябва да продължим да изпълняваме задълженията си и отговорно да провеждаме оттук нататък и заседания, когато има необходимост, и контрол най-вече върху изпълнителната власт, и да продължим със законодателния процес. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Гаджев.
Реплики?
Заповядайте господин Ангелов.
ЮЛИАН АНГЕЛОВ (ОП): Госпожо Председател, господин Гаджев, Вие засегнахте темата за демокрацията и диктатурата, но мисля, че трябваше да разясните пред народните представители, пред всички български граждани, за хората примерно политици от БСП, които хвалят и защитават диктаторски режими – на Съветския съюз, на Югославия, бившия комунистически режим в България, там, където са били избивани и преследвани българските малцинства – те ги хвалят, в момента казват: демокрацията е заменена с диктатура, ама, не, ние не искаме диктатура на мястото на демокрация.
Вие сте тези от БСП, господин Гаджев, и това е хубаво да го развиете и да кажете, Вие сте тези, които хвалите диктаторските режими от миналото. Това е истината.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Ангелов.
Втора реплика? Не виждам.
За дуплика – господин Гаджев, заповядайте.
ХРИСТО ГАДЖЕВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо Председател,уважаеми дами и господа народни представители! Уважаеми господин Ангелов, тук пролича малко избирателният подход от страна на някои наши колеги, които, хвалейки демокрацията, винаги се стремят повече към диктатура и по-скоро диктатурата им остава винаги в подсъзнанието. Защото тук има и друг въпрос – миналата година, когато за две парламентарни сесии се самоотлъчиха от парламента, не беше проблем за демокрацията, когато отидоха да ваканцуват, както стана популярно. Сега имаме проблем, че ще трябва да изпълняват своите задължения по същия начин, както ги изпълняват и до момента, само че заседанията ще бъдат основно по теми, които касаят извънредното положение. Ще бъдат, както казах и в момента, винаги могат да внесат и утре включително Народното събрание да заседава по текстове, които те искат да разгледат, но тук не е въпросът дали наистина се интересуват от демокрацията в България, а просто въпрос на опит за натрупване на политически пиар.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Гаджев.
Други изказвания?
Господин Зарков, заповядайте за изказване.
КРУМ ЗАРКОВ (БСП за България): Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Опитват се вече няколко часа да ни убедят нас и българските граждани, че, видите ли, голямата опасност за разпространението на заразата коронавирус в България идва от парламента и че ако тук се разпуснем, заразата ще спре, ако стоим, заразата ще се разпространява.
Никога толкова приказки не са изговаряни, за да се представи страхът като някаква отговорност и абдикацията - като смелост. С Вашето решение Вие ни предлагате да абдикираме от нашите задължения, да се скрием от това, което имаме да правим, а ние имаме доста неща, макар че повечето от говорившите преди мен като че ли не осъзнаваха точно какво има да прави парламентът.
Когато гласувахме преди няколко седмици извънредно положение, ние гласувахме конституционно установена процедура, която възлага на това събрание да приема законите, които се налагат с ограничаване правата и свободите на гражданите. И само това събрание може да предприема налагащите се мерки – не министърът, не първият щаб, не вторият щаб, не щаб прим, не друга институция – само това събрание.
Разпуснете го и не може вече да вземате легално такива мерки. От конституционната извънредност Вие днес ни предлагате да минем в буквална извънредност – извън реда, извън конституционния ред. И какво се случва само за няколко седмици? Предприеха се мерки, дадоха се правомощия, създадоха се щабове и в същото време няма съд, който да контролира. Сега няма да има парламент, който да контролира.
За състоянието на медиите Ви препращам към графиките на „Репортери без граница“. Кой ще контролира тази власт в това време?
И да кажем, аргументът за зараза – няма смисъл да ги контролираме, защото, виждате ли, можем да се заразим и да разпространим… Ако се зарази един от нас, какво правят другите? А какво прави МВР, като се зарази полицай – спира да функционира? Какво правят болниците, когато има заразен доктор – затварят? Какво прави армията, когато има заразен войник – разпуска се?
Уважаеми дами и господа, ние като парламент имаме отговорности в предстоящата криза и тя е свързана с мерките за нейното преодоляване. Скриването няма да помогне никому, защото това, което правите, е Вие да се скриете – не да проявите смелост, не да проявите отговорност.
Между другото, ние сме член, уважаема госпожо Председател, на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Вчера нейният председател направи призив към всички държави членки и парламенти, с който призова държавите да се борят с тази зараза, спазвайки правата на хората и защитавайки авторитета на парламентите. Не виждам как се вписва нашето поведение в този момент.
Парламентът има роля. Предстоят законодателни дейности. Една от тях ще бъде да поправим онзи нефелен закон, който набързо претупахте миналата седмица, защото вече валят писма от адвокати, от различни засегнати браншове, че всичко не е направено като хората.
Уважаеми дами и господа, всеки нормативен акт и Конституцията има буква, има и дух. В българската Конституция буквата и духът се съдържат заедно в чл. 1, ал. 1. България е с парламентарно управление, без парламент не може да има управление, поне не е легитимно такова и не виждам как суспендирането на Конституцията ще ни помогне да преборим коронавируса. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Зарков.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания?
Господин Биков.
ТОМА БИКОВ (ГЕРБ): Уважаеми колеги, уважаеми господин Председател! Чуха се, както и предните дни, доста драматични изказвания, включително суспендиране на Конституцията, което очевидно не е вярно, не е факт. В такива моменти е добре да говорим основно факти. Истини много има в тази зала, но фактите са по-важни от истините. Това са различни неща. Говори се за разпускане на парламента. Няма разпускане на парламента. И това трябва да бъде казано много ясно. Още утре Вие може да свикате заседание.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България, от място): А ти ще дойдеш ли?
ТОМА БИКОВ: Разбира се, че ще дойда. (Реплика от „БСП за България“.) Това зависи и от Вашата съвест. Ако ще свиквате парламента за безсмислени неща, на каквото сте склонни, вероятно всички тук ще дойдем и ще разгледаме това, което сте предложили. Друг е въпросът доколко ще има смисъл. Аз се надявам Вие да не злоупотребявате с това свое право, но това Ваше право доказва, че никакъв парламент не е разпуснат. Нищо не е разпуснато.
Не можете да контролирате – смятам, че дали ще говорите от тази трибуна, или ще говорите от „Позитано“ 20, или където намерите за добре, никой няма да ограничи Вашето мнение.
В тази криза, аз казах и предния път, е много важно да демонстрираме спокойствие и да не живеем в състоянието, в което сме живели преди нея. Да не говорим, че след тази криза ще дойде другата криза, и Вие го казахте – икономическа, финансова може би, социална може би.
Ако парламентът работи в това извънредно положение, както е работил преди него, какво ще гледаме? Ще гледаме закони, които са изработени в друга среда. Ако си спомняте, само преди месец-два в този парламент дебатирахме неща, които в момента ни се струват най-вероятно незначителни, защото е друг пейзажът, друга е ситуацията.
Карантината има и добри страни. Може да се затворим вкъщи и да помислим и върху собствените си грешки, пък дори и върху собствените си глупости. Всеки един от нас може да го направи и аз Ви призовавам да го направите. Да видим…(Реплика от Валери Жаблянов.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Господин Жаблянов, почвате и мен вече да ме …. Моля Ви!
Извинете ме, господин Биков.
Обаждането от място не е само неспазване на Правилника. Отлично разбирате какво искам да Ви кажа, моля Ви, господин Жаблянов.
Продължете господин Биков.
ТОМА БИКОВ: Да видим какво може да променим – и това също е работа, ако щете, и в законите, които вече са одобрени на първо четене, които предстои да внесем, които са изготвени в съвсем друга ситуация. Дали в сегашната ситуация те са най-правилното законодателно предложение? Това също е въпрос на работа. Ние трябва да се подготвим за това, което предстои след извънредното положение, което, повярвайте ми, ще свърши. Никой не Ви е казал, че ще има извънредно положение 10 години. Колкото по-скоро свърши, толкова по-добре и за нас. Никоя партия не иска да носи сама отговорността в такива моменти и затова е нашият призив – от 13 март и до ден днешен – нека заедно да носим тази отговорност. Няма смисъл от този дебат в момента в този му вид. Никакъв смисъл няма, защото, пак Ви повтарям, още утре може да свикате заседание на парламента, стига да има какво да кажете, стига да има какво да предложите, защото преди три дни, когато дебатирахме тук, говорихте за липсата на социални мерки, на каквито и да било мерки. Онзи ден има мерки, сигурно ще има още. Не бързайте!
Пак ще Ви кажа: прекалено сте трескави в тази сложна ситуация. Успокойте се. Приберете се вкъщи. Съберете се. Върнете се към себе си. Бъдете по-спокойни. Не искам да влизам в ролята на Кашпировски, но очевидно имате нужда и от това. (Реплика от „БСП за България“.)
Бъдете отговорни. Дръжте се подобаващо на ситуацията и на това, което хората очакват от нас. Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Биков.
Реплики?
Господин Николов, имате дума за реплика.
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ (ГЕРБ): Господин Председател, дами и господа народни представители! Господин Биков, аз искам да направя тази реплика и да Ви обърна внимание, че абсолютно правилно казахте, че реално погледнато, ние не суспендираме Конституцията, нито разпускаме Народното събрание. Най-образно мога да кажа следното: опитваме се да спрем, както е казал народът „Залудо работи, залудо не стой.“
Най-интересното в случая е, че следващата седмица, може би по наша инициатива, Народното събрание ще бъде свикано, защото трябва да разгледаме Законопроекта за изменение на Закона за енергетиката, за да можем да върнем на хората парите, които "Булгаргаз" ще получи от "Газпром експорт". Това е едно от нещата, които трябва да разгледаме – важни са и за бизнеса, който чака глътка въздух. Най-вероятно по наша инициатива, а може би по обща такава – ще благодаря и на опозицията, че ще заседаваме следващата седмица. Надявам се председателката – вече съм говорил с нея – да свика Народното събрание, за да можем да разгледаме този законопроект.
Това е най-голямата ирония. (Реплика от народния представител Кристиан Вигенин.) Тоест по този начин показваме кога е необходимо Народното събрание да бъде свикано, защото има законопроекти, които могат да изчакат, дай боже да свърши по-бързо тази ситуация, това извънредно положение, за да може да продължи нормалното функциониране на парламента.
Ние не сме в нормална обстановка – да, този парламент е заседавал и по време на военно положение, той е бил част от решенията, които държавата е трябвало да вземе, но в този момент, вярно, Народното събрание може да стане инкубатор и да застрашим всички райони в България, защото ние сме избрани от всички райони на страната. Наистина може да стане голям проблем, тоест можем да застрашим живота на хората. Затова трябва да се търсят варианти за нашето по-рядко събиране, когато е извънредна ситуацията, тоест да приемаме извънредни решения, извънредно законодателство.
Така че ние не затваряме парламента, господин Биков, абсолютно сте прав. Можете да развиете това, че в крайна сметка ние ще бъдем инициатори на свикването на Народното събрание. Благодаря. (Частични ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Николов.
Господин Биков – не искате дуплика.
Процедура – господин Марешки.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Правя предложение да увеличим времето на парламентарните групи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Вече беше увеличено, господин Марешки.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Вижте, аз знам, че е увеличено – не съм пропуснал този факт, но ние сме в извънредно положение и мисля, че можем да вземем извънредно решение да го увеличим още – явно, че днес много хора имат желание да се покажат пред камерите. Нищо смислено не чухме дотук, сега ще започне да се преповтаря.
Затова ние предлагаме допълнително по 20 минути на всяка парламентарно представена сила. Благодаря Ви.
ХАМИД ХАМИД (ДПС, от място): По един час!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Марешки. Извинявам се, но не бих могъл да направя тази стъпка по обясними причини.
Господин Ненков, заповядайте.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми колеги! Когато започна проблемът с разрастването на епидемията в Китай и когато всички специалисти в тема „Здравеопазване“ предричаха, а и лидери, че, видите ли, светът ще промени своите порядки, които е имал до този момент, и такива ценности, за които вече няколко пъти се спомена преди малко, да Ви кажа честно, и аз не вярвах, че това ще се случи. Някак си може би подценявах или ми се искаше да не вярвам, че това е възможно.
Но Вие виждате в момента, че най-развитите демокрации, Западният свят, където можеше свободно да пътуваш, да работиш, да се придвижваш – всички тези ценности, за толкова години толкова хора са загубили своя човешки живот, за да ги постигнат, се промениха. И то се промениха в миг! Най-развитите държави прибегнаха до крайни мерки.
Днес си направих труда в една програма да видя колко самолети летят над Европа – Вие ще видите, че реално в момента има сигурно 200 самолета, които летят над целия континент. Това никога не е било.
Колеги, Вие според мен само на думи искате да носите някаква отговорност. Ще Ви кажа защо. В понеделник, когато обсъждахме Закона за извънредното положение, и тогава Ви казах, че изпуснахте своя шанс на 13-и, петък – това беше преломният момент, в който всички трябваше да говорим в един глас, защото плуваме в една лодка и защото това е в името на добруването на държавата, в името на здравето на хората и в ничие друго име. Заплахи с военно положение, с извънреден режим, за това, че се отнемат човешки права, не почиват на никаква логика. Повтарям Ви, всичките най-развити държави го правят.
Знаете ли кое ми прави впечатление? Вчера четох – в Испания, в Италия, където са най-тежките случаи, където има най-голям процент смъртност на заразените с коронавирус, дори специално се обърна внимание – можете да гледате новините от вчера, че там опозиционните партии са много внимателни, без каквато и да била излишна атака към управляващите. Защо? Защото са солидарни, защото са разбрали, че сега не е моментът да се правим на управляващи и на опозиция. Отговорността в крайна сметка носи този, който управлява.
Ще дойде моментът за икономическите, за социалните проблеми след това и най-вероятно ГЕРБ ще е партията, която ще трябва да поеме този удар след един, след два, след три месеца. Дай боже да е след две-три седмици, да не е след толкова дълъг период от време. Но така или иначе, ГЕРБ, правителството, което в момента управлява, и правителствата, които управляват във всичките тези държави, които вече споменахме, ще поемат този удар и няма как да извлекат политически дивидент от това!
Но ние сме приели, и това е кръстът на управляващите в момента мнозинства – да изведат държавите от този труден момент, и нищо повече!
Ще се обърна и към господин Зарков, тъй като преди малко говори за правата на човека – правото на човека е всеобхватно понятие и не определя само неговото свободно преминаване от точка А до точка Б, то определя неговото право на живот, на здравеопазване. Всички мерки са насочени точно натам – да запазят неговото здраве, за да може по-малко хора да пострадат и да има минимално загинали хора от този вирус.
Вместо тук всички да сме заедно и България да бъде сочена за пример, защото е една от първите държави, които започнаха да налагат толкова сериозни мерки... Вчера видяхте генерал Мутафчийски, когато показа графиката на Белгия, по едно и също време как е започнала заразата в двете държави – първите случаи, и как тя стремглаво върви нагоре, а как нашата крива върви, но с много забавени темпове, така че да може здравните ни работници, нашите болници да поемат такива случаи (реплика от народния представител Александър Паунов), за да нямаме тази смъртност, каквато се случва в други държави.
В Италия, която се води с една от най-добрите здравни системи – какво, по 600-700-800 души на ден умират. Това ли е целта?
Но Вие, колеги, не искате да носите отговорност, първо, защото абдикирахте – на 13-и, петък, просто не вървеше да сте против въвеждането на извънредно положение, но в следващите дни си влязохте отново във Вашата роля. (Оживление, реплики от „БСП за България“.)
Президентът по същия начин – в началото правителството отива да му докладва какви са мерките, с всичките си министри, с премиера, ако щете, и какво направи – и той абдикира. (Реплики от „БСП за България“.)
Вие не искате да носите отговорност – това е истината. Просто си търсите някакъв политически дивидент.
А що се отнася до Народното събрание и неговата работа, мога да Ви уверя, че аз и моите колеги никога, никога не сме били на мнение, че парламентът трябва да спира да работи. Но трябва да работи това, което е важно – не мисля, че Законопроектът за въоръжените сили, който беше включен в дневния ред, в момента е толкова важен, при положение че е тежък закон и сигурно повече от година се разисква. Едва ли сега точно е моментът за този законопроект.
Но що се касае до теми, които са свързани с извънредното положение – икономически, социални мерки, евентуално ако трябва да се променя нещо по този закон, да, парламентът трябва да бъде тук и да носим, ако щете, и здравен риск.
Но мен ме е страх – аз съм родител, имам близки приятели, не искам аз да съм причината. Не ме е страх за себе си – млад съм, да приемем, че по статистика би трябвало по-леко да го изкарам, но ме е страх и за хората, с които си общувам извън тази зала. Всеки един трябва да го приема като мисия, ако щете, да не допускаме и да не сме ние първопричинителите хората да страдат.
Колеги, моля Ви се, преди да сме депутати, ние сме хора – трябва да помислим от тази гледна точка. Трябва да покажем пример пред обществото, трябва да покажем единомислие. Не е моментът да се правим на опозиция и управляващи, защото за отговорността – онова, което каза колегата Юлиан Ангелов, беше най-правилно: ние сме тези, които трябва да понесем този кръст, ако ще и политически после това да ни доведе щета. Първо трябва да мислим за гражданите.
Историята после ще отсъди дали сегашното управление, дали всички народни представители, които сме тук, сме допринесли, за да минем максимално леко през кризата. Всичко останало е полемика, която няма абсолютно никакъв смисъл в този момент. Благодаря Ви. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Ненков.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания?
Заповядайте, господин Станилов.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ (Нечленуващ в ПГ): Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги! Изслушах внимателно всичко – много неща започнаха да се повтарят. Но аз ще кажа нещо, което може би ще ядоса някои хора в залата – в този момент няма никакво значение кой ще се ядоса и кой няма.
Онова, за което говориха колегите от БСП, две трети или поне три четвърти е вярно – и за демокрацията, и за заплахите! Но това, колеги, е само една теория. И тя ще остане теория, чиито ценности ще се видят, след като тази криза отмине.
Сега ние сме изправени пред една пропаст – тя се нарича пандемия, и трябва да мислим само за конкретни мерки. Рискувайки да повторя колегата Лъчезар Иванов и колегата Марешки, ние можем да станем един разсадник на тази зараза, идвайки от всички краища на страната, общувайки с различни хора, с различни групи. Не съм сигурен – мисля, че господин Марешки го каза, че ако сега направят изследване на целия парламент, няма да има вирусоносители – със сигурност ще има поне трима-четирима. Така че няма смисъл.
Господин Председател, по Правилника на Народното събрание аз не мога да поискам прекратяване на дебата, но призовавам всички колеги да спрем с този дебат. Колегите от БСП по Конституция имат право да свикат Народното събрание, когато поискат, с 48 подписа – ние всички ще дойдем. Но да заседаваме тук постоянно, според мен не само е безсмислено, но е и твърде опасно.
Затова ние, четиримата независими народни представители от „Атака“, ще гласуваме това предложение с чиста съвест, че правим нещо добро.
Мисля, че на фона на развитието на нещата в Европейския съюз, изобщо в модерните държави, включително и в Русия, която също е модерна и демократична държава – всички вземат подобни рестриктивни мерки и ние не можем да изостанем.
Борисов и този път изпревари събитията със своя инстинкт, той даже не се замисли – чисто инстинктивно моментално взе мерки, и това, разбира се, той го прави не един път и затова е на власт. При него има нещо особено – инстинктът и разумът са съсредоточени на едно място, което не се случва, но при него се случва.
Просто трябва да вървим по пътя, по който вървят всички – ние сме крачка пред другите! И ако дойде тезата, че лятото ще унищожи тази пандемия, ще се измъкнем от нея без големи проблеми. Няма нужда в момента от теория – има нужда от практика. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания и възгласи: „Браво!“ от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, господин Станилов.
Реплики? Не виждам.
Заповядайте, господин Цонев.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (ДПС): Благодаря Ви, уважаеми господин Председател.
Уважаеми колеги! Дебатът, който водим, е продължение на дебата поне от няколко председателски съвета и аз искам да запозная българските граждани, към тях се обръщам, чрез медиите, с този дебат в Председателския съвет, където Народното събрание, парламентарно представените партии, се опитаха да намерят консенсус относно начина, по който трябва да работи Народното събрание в условия на извънредно положение и в условия на такава тежка пандемична криза.
Очевидно беше, че Народното събрание не може да работи така, както в момента работи. Очевидно е за цяла България, очевидно е за медиците, които са в тази зала, и за медиците, които са извън тази зала. Очевидно е и друго, че Народното събрание трябва да работи! Очевидно е, че Народното събрание е органът, който трябва да осигурява конституционния ред в страната – спазването на Конституцията. Очевидно е, че Народното събрание трябва да осъществява парламентарен контрол над действията на изпълнителната власт, още повече в тези условия на извънредни пълномощия, които има изпълнителната власт.
Скъпи български граждани, не намерихме този консенсус! Смея да твърдя, че не го намерихме заради позицията на парламентарната група на Българската социалистическа партия. Ще бъда пределно откровен и няма да нападам никого. Те имат право на такава позиция, но ние пък имаме задължението да кажем истината пред Вас.
Позовавайки се на Конституцията, ще кажа по кои членове, ръководството на парламентарната група на БСП отхвърляше всички предложения за работа в извънредни условия на Народното събрания. Тези предложения бяха много: от дистанционно гласуване, през гласуване на подпис – всеки народен представител с подпис, през заседания, които да се провеждат в намален състав, през специален график на заседанията, през специален ред кои закони да се приемат и кои не, и множество други такива.
Аргументът беше винаги конституционен. Нека се обърнем тогава към Конституцията. Член 74 казва: „Народното събрание е постоянно действащ орган. То само определя времето, през което не заседава.“. Ние това трябва да направим в условията на тази криза! Защото тук беше поставен – пак от колеги от левицата, въпросът, и конкретно към моята партия „Движение за права и свободи“, какви права и свободи защитаваме сега?
Първото и основно човешко право е правото на живот! (Ръкопляскания от ГЕРБ, ДПС и ОП.) Пред това право всички останали права имат второстепенно значение. Ние в момента не гарантираме правото на живот нито на народните представители, нито на хората, с които контактуваме, нито по някакъв начин даваме пример, че спазваме изискванията към всички други.
Нали разбирате, че в момента заради пандемията, заради опасността за живота на хиляди, на стотици хиляди граждани по света, временно се суспендират основни човешки права – правото на свободно движение, правото на свободно изразяване по определени теми, правото на труд дори. Ако това е така, ние трябва да прогласим сега, че основна наша задача е да гарантираме правото на живот. (Реплики от „БСП за България“: „Как се гарантира правото на живот?“)
Правото на живот се гарантира – да Ви отговоря, като не го застрашаваш, първо. Лекарите казват, че ние го застрашаваме. Да стане един доктор от парламента и да ми каже, че това не е вярно!
Ние, уважаеми колеги, от 20 дни се правим на герои и на безсмъртни в тази зала. (Реплики от „БСП за България“: „Чии права?“)
Правото на живот на тези, с които се срещаме – волю или неволю.
Отговарям обаче за последен път на подвикванията от залата, защото Ви слушах, без да подвиквам на никого, също и моите колеги. Апелирам да бъдете така възпитани да направите същото! Не че се страхувам или се боя да Ви отговоря, просто прекъсвате нормалния дебат.
Народното събрание трябва да продължи да работи! Това е очевидно. Второто очевидно нещо е, че Народното събрание трябва да спре да работи по този ред, по който работи. Това също е очевидно. Предложихме дистанционно, както работи Европейският парламент, предложихме да работим от кабинетите си, предложихме да гласуваме от кабинетите си.
Има стенограми, затова си позволявам да кажа тези неща. Има стенограми от заседания на Председателския съвет.
Аргументите против това се съдържат в чл. 81 от Конституцията. Така твърдят колегите от БСП – всъщност то е и така, това е вярно – в Народното събрание „гласуването е лично и явно“ казва ал. 3, ал. 1 казва, че „приема своите актове, когато присъстват повече от половината народни представители“.
Тук имаме три думи да тълкуваме. Не е наша работа да тълкуваме Конституцията, това е работа на Конституционния съд. Винаги съм смятал, че тълкуването на Конституцията от Народното събрание е изземване на правомощия на друг орган, но – „присъстват“! Къде е казано, че присъстват в залата, ако трябва да тълкуваме с оглед ситуацията. Къде е казано? Защото многоуважаваният от мен господин Зарков – моите почитания, господин Зарков каза, че става въпрос за буквата и духа на Конституцията.
Да, буквата е: „присъстват“ и „гласуват лично и явно“. Какъв е духът обаче? Мога ли аз да гласувам лично и явно, ако гласувам от кабинета си в Народното събрание, където съм изолиран и сам? Мога, разбира се, виждат ме всички, аз съм. Има електронни начини да се гласува през платформа с личен подпис – електронен, и така нататък. Но дори да не е така, може с подпис да се гласува – от това по-лично и явно няма! Както се казва, има и графологични експертизи, ако някой оспори това гласуване.
„Присъстват“ – дали присъстваме тук в залата, или присъствам в кабинета си, гласувам оттам и участвам в работата на Народното събрание, не мисля, че някой може да оспори думата „присъстват“ или че е казано къде точно присъстват.
Толкова по отношение на тези три думи, които бяха аргумент да не се приеме друг ред за работа на Народното събрание.
И ако можехме да тълкуваме Конституцията и тези разпоредби разширено в полза на тази извънредна ситуация, в полза на това да дадем пример, в полза на това да спазим онова, което медиците, което Щабът, което всички по света отправят като искане към хората, и ние да го спазим, може би имаше възможности да бъде тълкувано и по-разширено.
За мен лично истината е друга. Присъствието на тази трибуна не се смята, макар че никой няма да го признае, само като дълг, а се смята и като възможност във всеки момент да се води предизборна битка – битка за избирателя. Колко това е морално в условията на такава криза, ще оставя на Вас, българските граждани, да прецените. Но ще кажа категорично, че аз лично мисля, че това са скритите мотиви на колегите от Левицата. (Ръкопляскания от ГЕРБ, ДПС и ОП.) И за да не ги обидя, ще се аргументирам. Тук чухме купища безсмислици от гледна точка на Вашето здраве, на Вашето икономическо и социално положение днес, български граждани, в условията, в които се проведе няколкодневният дебат – по законите, по решенията, по предложенията. Тук дори се стигна до нападки от един колега, който – това му е някак си кредо, когато стане напечено, да почва да говори за комунизъм и за вината на БСП като наследник на Комунистическата партия и, разбира се, реакцията на определени колеги от тази партия. Нещо абсолютно безумно, безсмислено, да не кажа и неморално!
Имаше много предложения, които, ако попитате защо бяха направени, със сигурност не могат да Ви отговорят. Най-малкото защото – да припомня, всяко предложение, което предполага разход на бюджетни средства, трябва да бъде направено или трябва да получи съгласието и съответния акт на изпълнителната власт.
Уважаеми български граждани, народните представители имат право на законодателна инициатива по всички въпроси от битието. Нямат право само по един въпрос – по въпроса за държавния бюджет. Знаете ли защо? Така е разпоредила Конституцията! Защото държавният бюджет се съставя и изпълнява от изпълнителната власт навсякъде по света! Нейна е отговорността за лошия бюджет, нейни са и лаврите за добрия бюджет.
Тук се представиха стотици предложения, които нямаха никаква обосновка в държавния бюджет, за които правителството не желае да внесе такъв бюджет, за което си носи отговорността, но какъв е смисълът да дебатираме стотици предложения, които не са наш прерогатив? Защото ние от ДПС, колегите от левицата, народът в този парламент ни прати да бъдем опозиция – Vox populi vox Dei!
Други носят отговорността за това какъв бюджет съставят, как се справят със ситуацията, какви пари отделят и колко, и какви мерки за справяне с икономическата криза. Ние не можем да абдикираме от нашата социална и икономическа отговорност, но трябва да си даваме сметка какво предлагаме и какви са ресурсите да го изпълним, ние, като народни представители, които предлагаме определена мярка.
В заключение нека да кажа: ако беше приет един от вариантите за работа на Народното събрание, да не стоим тук по този начин, защото с 5 – 6 маски, шахматно разположени, и с това, че някой минава на 15 минути да почиства повърхностите или че на входа има дезинфектанти, не можем да заблудим никого, че това е мярка.
Да Ви попитам само колко от Вас пътуваха днес от провинцията до тук? Със сигурност над сто колеги. Забранено ли е на другите български граждани да пътуват, освен в краен случай? Да. Работата на Народното събрание е такъв случай. (Шум и реплики от „БСП за България“: „За работа!“) Приемам това, няма никакво съмнение. Но ние можем да работим в условия, в които да се стремим да изпълним указанията, които се дават към всички български граждани, без да спираме да работим.
И най-невярното нещо – с това ще завърша, най-невярното нещо, което се казва от тази трибуна, тук се обръщам отново към българските граждани – лъжа, не невярно, а лъжа е, че българският парламент спира да работи с това решение. Откровена лъжа! (Ръкопляскания от ГЕРБ, ДПС и ОП.)
Българският парламент ще продължи да работи в условия на тази тежка криза. Българският парламент ще продължи да изпълнява своите законодателни функции по конкретните мерки, касаещи тази криза – законодателни мерки! Защото това е законодателният орган на страната. В българския парламент ще продължат да работят неговите комисии, които имат възможност да работят в голяма зала, разредени 20 човека, при пълно спазване на мерките. Българският парламент ще продължи да бъде в готовност, съобразно Конституцията и Правилника, да бъде свикан във всеки момент, в който това се налага, в който ситуацията в страната го изисква. Но и българският парламент ще прави всичко, което ние искаме от Вас, българските граждани, като ограничаване на определени права, на определени свободи, за да можем да запазим всички и да излезем бързо от тази криза!
И накрая се обръщам от името на парламентарната група на „Движението за права и свободи“ с изключителна благодарност, с реверанс и поклон пред медиците, които наистина са на първа линия, пред полицаите, пред военните, пред всички, които в този момент се борят за живота на нашите болни съграждани, които се стремят да спазват реда и да ограничават разпространението на заразата.
И да Ви кажа, че ние ще продължим да работим, но няма да се правим на герои. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ, ДПС и ОП.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Цонев.
Реплика, господин Жаблянов.
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ (БСП за България, от място): Отказвам се.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Отказвате се от репликата.
Продължаваме с изказванията.
Госпожо Нинова, имате думата.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (БСП за България): Уважаеми български граждани, (смях от ГЕРБ) както обикновено се обръщам към Вас от четири години – някои колеги, и днес се сетиха за това обръщение.
Уважаеми български граждани, сигурно много пъти сте чували от тази трибуна, че става дума за исторически момент, за исторически речи и исторически думи. Сигурно някой път е имало основание в това, друг път не, но ние смятаме, че днес наистина става дума за исторически момент.
Днес, каквото и да говорят наши политически опоненти или народни представители с различно виждане, парламентарната република временно се отменя и се суспендира Конституцията на Република България.
Три дни заличиха 29 години съществуване и прилагане на българската Конституция. Три дни, които протичат по следния начин: вчера правителството на Борисов предложи като компенсация за кризата на българските граждани единствено живот на кредит, пари чрез кредит, работа чрез кредит, живот на кредит Ви дадоха вчера. Днес Ви дадоха свобода под карантина, имаше и такова изказване, утре влиза в действие диктатурата. Това са трите дни, които променят България за месеци напред – живот на кредит, свобода под карантина и диктатура в действие.
Извънредното положение не е повод да спре да функционира държавата и тези мерки, които днес тук ни се представят като животоспасяващи, не са наложени нито от Щаба – първия, уважение към тях, нито от втория – Щаба на Щаба, също уважение към медиците, нито дори от парламентарни групи, партии или депутати. Всички се сещаме кой стои зад това. Кой десет години налага диктатурата като метод на управление и накрая успява?! (Шум, реплики и възгласи „Еее!“ от ГЕРБ.)
Изтъкват се причини, организационно-технически – няма прозорци, няма въздух, нямаме отстояние един от друг. Толкова ли е трудно, уважаеми управляващи, да осигурите една огромна зала, в която да стоим на пет метра един от друг и да има прозорци, и вентилация?
Причината, която се изтъква е организационно-техническа.
АННА АЛЕКСАНДРОВА (ГЕРБ, от място): Вие я направете!
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Самите Вие си я опровергавате като казвате, че комисиите ще се събират и ще работят на разстояние един от друг. Значи комисиите могат, но депутатите в залата не могат. Вие сами се опровергахте. Техническото решение на въпроса е лесно, то Ви е само оправдание. Причината за това, което правите, е друга. Мотивите, в които обличате своето предложение, са загриженост за здравето на хората.
Едва ли някой в България има съмнение, че всички сме притеснени от ситуацията, че призоваваме към разум, спокойствие и решения, които да помогнат на българските граждани. Затова и подкрепихме извънредното положение, но ако наистина сме загрижени за здравето на хората на първо време, сега не трябва да абдикираме и да се скриваме по домовете си.
Днес вместо решение за затваряне на парламента, трябваше да гледаме предложение – частните болници да се изравнят с общинските и държавните и да не са търговски дружества.
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ, от място): Това нещо е решено със заповед на министъра.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: И така щяхме да помогнем за здравето на хората. (Шум и реплики от ГЕРБ.) Днес щяхме да решаваме как болниците, които са без пациенти и не им се плаща в момента по клинични пътеки и са пред фалит, как да решим със закон днес да ги спасим, за да помогнем за здравето на хората.
АННА АЛЕКСАНДРОВА (ГЕРБ, от място): Решете ги!
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Така щяхме да им помогнем, а не като се скрием по домовете си.
Искате да помогнем за здравето на хората като мотивация –добре. Може би трябваше днес тук да бъде министър-председателят и да представи актуализация на бюджета, а не да продължава да раздава милионите еднолично. (Реплики от ГЕРБ: „Разблокирайте го!“) Казвам го като елемент от практиката в последните десет години.
За да помогнем за здравето и живота на хората днес тук, ако трябва и на закрито заседание, трябваше те, като не искат, ние, Народното събрание, да разблокираме държавния резерв и да раздадем на хора, на лекари и на аптеки – маски, предпазни облекла, ръкавици и всичко необходимо. (Шум и реплики от ГЕРБ).
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Колеги, моля Ви! Пак ще помоля за самообладание. Употребявам думата точно.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Това трябваше да правим днес, ако искате да помогнем за здравето на хората. Ако искахте да ги предпазим от бъдещи неприятни последици за тях. Патриотите вместо днес да държат речи срещу БСП, трябваше да внесат предложение – минималната пенсия най-накрая да стане 350 лв., (ръкопляскания от „БСП за България“), защото на тези хора след един месец ще им се наложи да си плащат сметките, да си плащат кредитите, да си обслужват домовете.
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ, от място): Те винаги ги плащат, уважаема госпожо Нинова.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Това трябваше да направите днес, а не да натискате копчето, да бягате и да се криете вкъщи. Това щеше да е истинската загриженост за българския народ.
Казвате, че имате нужда от време да преосмислим законите, които, видите ли, в този момент не били актуални, тепърва трябва да ги преосмисляме – през това време да си полежим малко вкъщи и да се върнем с нова мисъл?!
Уважаеми колеги, мисля, че дори и за краткото време на болестта, в която се намираме, на опасността и на кризата, доказаха правотата на БСП – от четири години се опитваме да изтъкнем на Вашето внимание и някои от нещата посочих. Няма нужда повече да преосмисляме дали болниците трябва да са търговски дружества. Няма нужда повече да преосмисляме дали търговските вериги в момента слагат надценки, които представляват спекула на пазара.
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ, от място): За надценките недейте да говорите, защото Президентът ги върна.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: От четири години – преди четири години, се борим с този закон за търговските вериги. Защо трябваше през криза…
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ, от място): Стига с тези търговски вериги!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Господин Иванов, моля Ви. Моля Ви, господин Иванов!
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: …защо трябваше през опасност, защо трябваше през болест да дойде това осъзнаване на проблема, за който БСП алармираме от четири и повече години – за болници, за търговски вериги, за икономика, за българското производство и така нататък?
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ, от място): Стига с тези търговски вериги!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Господин Иванов, вече официално.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Ако Ви трябва още време да мислите, това означава, че четири години сте стояли в тази зала абсолютно напразно. (Шум и реплики от ГЕРБ.)
Истинската причина, за да постъпвате днес така, ясно е, оправданието Ви е организационно-техническо. Мотивите Ви са в кавички мотиви: да защитим хората. Истинската причина е: днес слагате венеца на безконтролната власт. Днес ще използвате този период на абдикация на Народното събрание от работа да заметете следите на свършеното, откраднатото в последните четири години и да продължите безконтролно да работите по същия начин, с висока степен на корупция, с висока степен на безотговорност – в следващите дни, седмици или месеци, прехвърляйки всичко в ръцете на изпълнителната власт, прехвърляйки всичко в ръцете на един човек, защото знаем какво е изпълнителната власт.
И ще завърша с думите, с които започнах – живот на кредит, свобода под карантина, диктатура в действие, продължаване на кражбите!
АННА АЛЕКСАНДРОВА (ГЕРБ, от място): Вие сте по кражбите, а не ние!
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: И всичко това – за сметка на българския народ, с който днес се оправдавате. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, госпожо Нинова.
Реплики има ли? Няма реплики.
Господин Ципов, имате думата.
КРАСИМИР ЦИПОВ (ГЕРБ): Благодаря, господин Председател.
Уважаеми народни представители, уважаеми български граждани! (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Днес гледаме Проект на решение за работата на парламента по време на извънредното положение, обявено с Решение на Народното събрание. Ние не гледаме промяна в Закона за извънредното положение, не гледаме други мерки, свързани с извънредното положение.
Всъщност нека да направя кратка хронология с факти. Миналата седмица на Председателския съвет се предложи механизъм как да работи Народното събрание по време на извънредното положение и за да има консенсус, предложихме на колегите от „БСП за България“ да дадат своето предложение и те го дадоха. Само че не го подписаха и не гласуваха, уважаеми български граждани, за него (ръкопляскания от ГЕРБ) без каквито и да e било аргументи! Без каквито и да е било аргументи, повтарям!
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ, от място): Браво!
КРАСИМИР ЦИПОВ: Днес по същия начин предложихме да видим, да намерим правилната формула, така че да можем да реагираме незабавно, когато има необходимост, да бъде приета следващата спешна мярка във връзка с извънредното положение. Именно затова взехме решение – Народното събрание да провежда редовни заседания само във връзка със законопроекти и актове, свързани с извънредното положение, като оставихме и опцията за извънредни заседания, както казват Конституцията и Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание.
Господин Цонев, виждам, че господин Цонев не е в залата… Господин Цонев, пропуснахте, ще се обърна, нищо, че отсъствате от залата, ще се опитам да обърна … (реплики от „БСП за България“) …ще се опитам да Ви обърна внимание, че когато Конституцията и Народното събрание реши, може да провежда и тайно гласуване. Ще нарушим ли Конституцията, ако определим комисия, която тук, в Народното събрание, в пликове да преглежда начина на гласуване – за първо или за второ четене? (Частични ръкопляскания от ГЕРБ.) Ще нарушим ли Конституцията? Но и това няма да приеметe – абсолютно съм сигурен. Не заради нещо друго, не заради нещо друго, а защото Вие смятате, че Народното събрание трябва да зависи само и единствено от Вашата воля. Само че избирателят не каза това преди три години. (Реплики от „БСП за България“.) И след като Ви предлагаме решения, с които търсим някакъв консенсус, Вие обикновено заемате точно обратното като позиция.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България, от място.): Предложете ни обратното.
КРАСИМИР ЦИПОВ: Само че днес пленарната зала ще вземе решение… (Реплики от „БСП за България“.) Да, чухме преждеговорившите, че ще се наложи по всяка вероятност още другата седмица да проведем заседание.
Но отново да се върнем на дебата. Ние гледаме решение за работата на парламента по време на извънредното положение. Както многократно се каза и в тази зала, и извън нея, никой не може да каже колко ще продължи това извънредно положение.
И защо да не сме гъвкави, уважаеми народни представители, като дадем какъв да е алгоритъмът за работа? Да, разбрахме, че Вие не сте загрижени за живота и здравето на българските граждани. Смятате, че демокрацията се руши?! Само че да Ви припомня, че в едно друго Народно събрание, един Ваш председател по телефона, по телевизора, обяви, че Народното събрание няма да заседава без решение на Народното събрание. Това е демокрацията – това е Вашата демокрация! По този начин Вие рушите демокрацията, уважаеми народни представители от „БСП за България“!
И в заключение, да Ви призова, все пак, да преосмислите позицията си и да подкрепите това решение, което трябва да доведе до алгоритъм за работата на Народното събрание, той да е гъвкав и да има възможност по всяко време да се свикваме, уважаеми народни представители, да взимаме всички тези важни решения, които очакват българските граждани от нас. И ако не желаете да се погрижите за живота и здравето на всички български граждани, поне се погрижете за онези десетки служители на една фалирала компания, които си загубиха осигурителните права. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Ципов.
Реплики?
Реплика – господин Жаблянов.
ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ (БСП за България): Господин Председател, дами и господа народни представители, уважаеми колеги от управлението на държавата! Животът и здравето на българските граждани, за радост, не го давате Вие. Това са неща, върху които нямате контрол, за радост. Може да полагате усилия, може да взимате мерки. Всички сме добронамерени в това отношение, не спекулирайте, господин Ципов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря.
Друга реплика? Не виждам.
Заповядайте, господин Ангелов.
ЮЛИАН АНГЕЛОВ (ОП): Колко време остава на нашата група?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: По-малко от три минути.
ЮЛИАН АНГЕЛОВ: Господин Председател! Господин Ципов, във Вашето изказване чух доста доводи, но пропуснахте да отговорите на колегите от БСП, и по-точно на тяхната председателка, за поредната лъжа, която каза от трибуната, говорейки за това, че ние не правим нищо, за да се вдигне минималната пенсия. Напротив, имаше коалиционен съвет, на който беше решено минималната пенсия дори от 1 януари следващата година да е 300 лева.
Тоест мнозинството ще изпълни този ангажимент към възрастните хора, още повече в тази криза, и по този начин минималната пенсия ще бъде вдигната два пъти, откакто това правителство и това мнозинство управлява. (Ръкопляскания от ГЕРБ и ОП.) С 20% бяха вдигнати за три години и всички останали други пенсии бяха индексирани, с 30% и повече бяха индексирани заплатите на хората и Вие излизате и казвате, че не изпълняваме нашите ангажименти. Е как да не ги изпълняваме? Вие не ги изпълнявате, защото говорите за възрастните хора, а в предходния парламент при гласуването на държавния бюджет госпожа Нинова извади 20 парламентаристи от БСП – има стари парламентаристи, които са били тук, извади ги да не гласуват, когато ние, Патриотите, предложихме 300 лв. минимална пенсия и с четири гласа това решение не мина. И това е истината! И нека възрастните хора знаят кой се грижи за тях и кой ги лъже! (Единични ръкопляскания от ГЕРБ и ОП.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, господин Ангелов.
Трета реплика? Не виждам.
Господин Ципов, имате думата за дуплика.
КРАСИМИР ЦИПОВ (ГЕРБ): Слава богу, уважаеми господин Жаблянов, животът и здравето не зависят от Вас. (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Животът и здравето на българските граждани не зависи от Вас, иначе щеше да е много лошо. И в крайна сметка, уважаеми народни представители от „БСП за България“, като няма никаква опасност и демокрацията е под заплаха, защо не продължите да провеждате партийните си събрания и защо на 26 април и 3 май не проведете прекия избор (възгласи: „Браво!“ и ръкопляскания от ГЕРБ) на ръководител на партията? (Реплики от ГЕРБ.) Защо? Отговорете не на нас тук от парламентарната трибуна в тази зала, отговорете на всички български граждани. Доколкото си спомням, преди няколко седмици Вашият лидер каза, че има сериозна заплаха за живота и здравето на българските граждани и точно поради тази причина преустановявате… (Реплики от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Изчакайте, има право на…
КРАСИМИР ЦИПОВ: …партийните си формати. (Реплики от „БСП за България“ и ГЕРБ.) Намерете голяма зала, проведете си прекия избор, изберете си комисия, снабдете се с предпазни средства и покажете, че всичко е наред. (Реплики от „БСП за България“.) Не можете да го направите обаче, защото ще нарушите всички забрани, които бяха въведени, защото ще нарушите всички ограничения, които бяха въведени, а ние не правим това днес с внесения Проект за решение, уважаеми народни представители от „БСП за България“. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Ципов.
Една минута, господин Колев.
ГЕОРГИ КОЛЕВ (ОП): Уважаеми господин Председател, уважаеми пациенти, извинете, уважаеми кандидат-пациенти! Моля, камерите да покажат в каква задушевна атмосфера работим тук и редно ли е ние да даваме пример на народа за неспазване на указанията на Щаба, който ние сме оторизирали. Вие искате с изказванията на някои колегите да сме първият парламент в Европа и в света, който е пламнал от коронавирус ли? Ако искате това да бъде, това ще стане.
Ние сме тук, за да обслужваме законодателно Кризисния щаб, извънредното положение. Ние сме за това! Ако е необходимо, да се създаде обстановка, която позволява да се работи, а иначе само при извънредна ситуация да се събираме, за да обслужваме това кризисно положение.
Призовавам Ви всички да дадем личен пример на населението за спазване на указанията на Щаба, воден от генерал Мутафчийски. Искам да изкажа и поздравления за неговата работа! И нека с нашите изказвания не всяваме излишен популизъм, излишно говорене, никаква работна обстановка и никакъв личен пример... Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ОП.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаеми господин Колев.
Длъжен съм да попитам – има ли други изказвания? Няма.
Закривам разискванията и преминаваме към гласуване.
Ще Ви представя:
"Проект
РЕШЕНИЕ
за изменение на Решение за работата на Народното събрание
по време на извънредното положение, обявено с
Решение на Народното събрание (ДВ, бр. 22 от 2020 г.),
обн., ДВ, бр. 26 от 2020 г.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с Решение на Народното събрание за обявяване на извънредно положение от 13 март 2020 г. (ДВ, бр. 22 от 2020 г.)
РЕШИ:
Изменя Решение за работата на Народното събрание по време на извънредното положение, обявено с Решение на Народното събрание (ДВ, бр. 22 от 2020 г.), обн., ДВ, бр. 26 от 2020 г., както следва:
1. Точка 1 се изменя така:
„По време на извънредното положение, обявено с Решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., Народното събрание провежда пленарни заседания само по законопроекти и проекти на актове, свързани с обявеното извънредно положение. Парламентарният контрол в този период се осъществява само с писмени отговори на въпроси и питания.“.
2. Точка 2 се изменя така:
„По време на извънредното положение, извънредни пленарни заседания се свикват при условията и по реда на чл. 78 от Конституцията на Република България и чл. 46 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.“.
3. Точки 3 и 5 се отменят.“
Моля, режим на гласуване по предложения Проект за решение.
Колеги, докато тече гласуването, ще обърна внимание, че т. 4 от предишното Решение не се отменя.
Обръщам внимание – не се отменя. (Реплики от ГЕРБ: „Къде е Корнелия Нинова?“) Точка четвърта ще я прочета след гласуването.
КРАСИМИР ЦИПОВ (ГЕРБ, от място): Да изчакаме Корнелия Нинова.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Гласували 180 народни представители: за 115, против 65, въздържали се няма.
Предложението е прието.
Отрицателен вот – господин Попов.
Докато господин Попов дойде, точка четвърта от предишното Решение гласи:
„4. По време на извънредното положение парламентарните комисии провеждат заседания. По решение на съответната комисия нейно открито заседание може да бъде с ограничен достъп на външни лица, като в този случай заседанието се предава пряко в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание.“
Имате думата, господин Попов.
ФИЛИП ПОПОВ (БСП за България): Благодаря, господин Председател.
Гласувах против безотговорността! Гласувах против страха, малодушието и абдикацията! Гласувах против диктатурата, защото диктатура е, когато постоянно Ви дават наставления, че Вашите чувства, мисли и желания нямат никакво значение, че… (Народните представители от ГЕРБ, ОП, ДПС напускат залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Колеги, моля Ви, проявете уважение.
ФИЛИП ПОПОВ: …Вие сте никой и че трябва да живеете, както казват други хора, които мислят и желаят вместо Вас.
Бързайте, уважаеми колеги, бързайте да изпълните Решението! Бързайте към абдикацията и позора по-бързо да излезете от това Народно събрание!
Гласувах против, защото българите имат нужда от решения и спасение, а не от предателство и бягство! Гласувах против, защото разбирам отговорността на парламента, защото браня Конституцията на България, защото браня демокрацията, защото съединението, а не бягството правят силата. Гласувах против, защото съм отговорен пред страдащите българи! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Попов.
Колеги, Народното събрание ще бъде свикано на следващо пленарно заседание от председателя на Народното събрание в съответствие с неговите правомощия.
Закривам заседанието. (Звъни.)

(Закрито в 11,46 ч.)

Председател:
Цвета Караянчева

Заместник-председател:
Емил Христов

Секретари:
Александър Ненков
Юлиан Ангелов
Форма за търсене
Ключова дума
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ