Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ТРИСТА СЕДЕМДЕСЕТ И СЕДМО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 24 юни 2020 г.
Открито в 9,01 ч.
24/06/2020
Видео архив » Преглед на видео архив
Председателствали: заместник-председателите Емил Христов и Валери Симеонов

Секретари: Александър Ненков и Сергей Кичиков

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ (звъни): Има кворум. Откривам заседанието.
Уважаеми колеги, на Председателския съвет беше постигнато споразумение за известни промени в Програмата ни за работа през тази седмица – имам предвид публикувания вече вариант.
Ще Ви запозная с Програмата за работа през тази седмица, така както беше решена и предложена на Председателския съвет:
„1. Проект на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избор от Народното събрание. Вносител –Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на 3 декември 2019 г.
2. Проект на решение за предложение до Президента на Република България за награждаване с медал „За заслуга“. Вносител – Комисията по образованието и науката на 18 юни 2020 г.
3. Парламентарен контрол: Разисквания по питане от народните представители Искрен Веселинов и Александър Сиди до министъра на труда и социалната политика Деница Сачева относно фрагментирано законодателство в социалната политика. Предложението е да е точка първа за четвъртък, 25 юни 2020 г.
4. Второ гласуване на Законопроекта за допълнение на Закона за Българския Червен кръст. Вносители – народните представители Александър Ненков и Искрен Веселинов на 9 март 2020 г. Приет на първо гласуване на 11 юни 2020 г. – точка втора за четвъртък, 25 юни 2020 г.
5. Второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за автомобилните превози. Вносител – Министерският съвет на 8 януари 2020 г. Приет е на първо гласуване на 23 януари 2020 г. – точка трета за четвъртък, 25 юни 2020 г.
6. Първо гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г. Вносител е Министерският съвет на 18 юни 2020 г. – точка първа за петък, 26 юни 2020 г.
7. Парламентарен контрол – петък, 26 юни 2020 г., след приключване на законодателната част от Програмата за заседанието, включващ:
7.1. Разисквания по питане от народните представители Румен Гечев и Георги Свиленски към министъра на финансите Владислав Горанов относно „нова концепция за облагане на хазартните игри“, декларирана от министъра на финансите Владислав Горанов през месец март 2016 г.;
7.2. Отговори на въпроси и питания.“
Подлагам на гласуване предложената програма за работа на Народното събрание за посочения период.
Гласували 176 народни представители: за 148, против няма, въздържали се 28.
Предложението е прието.
Има предложение за включване в дневния ред по реда на чл. 53, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Народният представител Корнелия Нинова предлага да бъде включено като точка първа за четвъртък, 25 юни 2020 г., на основание чл. 53, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание: Изслушване на министър-председателя господин Бойко Борисов по отношение на болестта чума по дребните преживни животни.
Госпожо Нинова, моля, представете предложението.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (БСП за България): Уважаеми господин Председател, дами и господа народни представители! Внесох предложение на основание чл. 113 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за изслушване на премиера Бойко Борисов по следния казус.
През юни 2018 г. правителството обяви огнище на болестта чума по дребни преживни животни в шест населени места в областите Ямбол и Бургас. Бяха убити, умъртвени десетки хиляди животни. (Шум.) Беше заличен поминъкът на стотици семейства. Вече е обезлюден районът.
Миналия петък по време на декларацията от името на парламентарната група на „БСП за България“ министърът на земеделието ни отговори, че премиерът е взел мерки, като е сменил министъра на земеделието, министъра на вътрешните работи и директора на Българската агенция за безопасност на храните и с това отговорността е понесена.
Не, уважаеми народни представители и български граждани, отговорността не е понесена, защото на 17 юни 2020 г. Върховният административен съд се произнесе с окончателно решение, което не подлежи на обжалване, че по делото, заведено от един от земеделските стопани от Болярово, не са представени доказателства за наличие на чума по дребните преживни животни в Ямболско и Бургаско. И това не подлежи на обжалване! Дори и двете животни, за които е установено тогава, че са заразени, до ден днешен са живи и здрави.
И тогава, и сега твърдим, че нямаше чума в тези райони. И тогава, и сега ни обвинявахте, че не сме прави. Но днес тук този, който трябва да отговаря на нашите питания, е министър председателят, защото на модела на управление „престъпление, смяна на министър и продължаване постарому“ трябва да се сложи край. Искаме министър-председателят да дойде на изслушване…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, уважаема госпожо Нинова.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Уважаеми господин Председател, само да обявя и публично: поискала съм стенограмите от разговорите на Председателския съвет. Тогава, по онова време, водехме много дълги разговори, много дни наред и искам тези стенограми да бъдат опубличени, ако министър-председателят не дойде днес или в четвъртък да отговаря на въпроси. Нека да се знае кой какви позиции е заемал във времето. От нашата парламентарна група не искаме нищо друго освен две неща: истината и да има справедливост! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря.
Подлагам на гласуване направеното предложение.
Гласували 168 народни представители: за 54, против 93, въздържали се 21.
Предложението не се приема.
Ще Ви запозная с няколко съобщения.
Постъпили законопроекти и проекторешения от 16 до 23 юни 2020 г. ... (Народният представител Мария Белова иска думата.)
Извинете ме, заповядайте.
МАРИЯ БЕЛОВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, ще Ви помоля да поглеждате към залата, когато сигнализирам за исканата процедура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Извиних се. Моя беше грешката – не забелязах.
МАРИЯ БЕЛОВА: Правя Ви забележка по начина на водене.
Моля Ви, не допускайте такива безумни искания, в които да искаме изслушване на министър-председателя за отмяната на даден административен акт и за решение на Върховния административен съд.
Предполагам осъзнавате, че ако това предложение на колегите беше подкрепено, щяхме да сме изправени пред ситуация те да искат изслушване на премиера за всички отхвърлени административни актове, а ние от ГЕРБ ще искаме за всички потвърдени административни актове. Това означава, че министър председателят на страната ще стои цял ден в пленарната зала и ще го изслушваме за отхвърлените и потвърдените административни актове от независимата съдебна система. Първо е несериозно.
Второ, колеги, искате изслушване на премиера относно отменената заповед от 10 октомври 2018 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Именно, госпожо Белова.
МАРИЯ БЕЛОВА: Господин Председател, ако колегите народни представители не бяха гласували правилно, съответно дали не трябваше да поискаме и изслушване на министър-председателя за потвърдената заповед на Агенцията по храните, цитирам: от юни 2018 г., когато Ямболският административен съд, Върховният административен съд потвърждават заповедта на изпълнителния директор на Агенцията по храните – Ямбол, че има огнище на заразата чума по дребните преживни животни.
Моля Ви, не си позволявайте, нарушавайки Правилника, нарушавайки принципите ни на работа, да ни принуждавате да гласуваме за предложения, които по никакъв начин няма да доведат до ползотворната ни работа. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря, госпожо Белова. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
По начина на водене.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България): Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги народни представители, уважаеми господин Председател! Процедурата ми е по начина на водене. Моля Ви наистина да не позволявате с такъв тон да се обръщат към Вас и да Ви заплашват какво да си позволявате и какво да не си позволявате. Моля да не позволявате на народни представители, а и да ги накажете, когато определят изказванията на свои колеги народни представители за безумни или умни, тъй като не са те хората, които ще определят кой какво да говори, как да го говори и откъде да го говори.
Това, което поискахме от парламентарната група, е не да коментираме съдебни решения, а да се каже истината от тази трибуна имало ли е чума, или не е имало. При положение че съдът казва, че не е имало чума, госпожо Белова, не знам кой Ви каза или не разбирате какво искаме. Ние не искаме коментар на съдебно решение, искаме този човек, който е отговорен и го няма в тази зала, да дойде и да обясни имало ли е чума, или не е имало чума по овцете, за да убият толкова животни? (Реплики.)
Процедурата ми, господин Председател, тъй като колеги питат и не са разбрали каква е процедурата: когато от парламентарната група на ГЕРБ стават народни представители – председатели на комисии, и обиждат народни представители – председатели на парламентарни групи, да спазвате Правилника и да наложите съответното наказание, най-малко „забележка“. Никой от тази трибуна не си позволява да квалифицира изказванията на свои колеги – било то умни или безумни. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, господин Свиленски. Знаете вижданията ми по въпроса.
По начина на водене ли?
Заповядайте.
ЙОРДАН АПОСТОЛОВ (ОП): Господин Председател, уважаеми колеги! Само да напомня, колеги, че санитарни мерки не се обсъждат, защото… (Реплики.) Да, процедура е, колкото и Вашето беше процедура, колеги!
Пак повтарям, санитарни мерки не се обсъждат, защото дали е имало, или е нямало, дали е било едно огнище, дали са били две, три, пет или половин въпросът е, че, ако не бъдат взети верните санитарни мерки, които са взети, щеше да пламне цялата страна. И, ако такива мерки бяха взети при птичия грип, нямаше да имаме срив на целия отрасъл. (Ръкопляскания от ОП.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, че разбрахте преди да се намеся.
Колеги, продължаваме със съобщенията:
Законопроект за ратифициране на Междуправителственото споразумение между Република България и Република Гърция относно междусистемна газова връзка Гърция – България (Проект IGB), подписано в София на 10 октомври 2019 г. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по енергетика. Разпределен е на Комисията по бюджет и финанси и Комисията по правни въпроси.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет и финанси.
Проект на решение за предложение до Президента на Република България за награждаване с медал „За заслуга“. Вносител – Комисията по образованието и науката.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните данъци и такси. Вносител – народният представител Искрен Веселинов и група народни представители. Водеща е Комисията по бюджет и финанси. Разпределен е на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Законопроект за ратифициране на Спогодбата между правителството на Република България и правителството на Черна гора за международни автомобилни превози на пътници и товари, подписана на 17 юни 2019 г. в София. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения.
Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Република Гърция за регламентиране на железопътния трансграничен трафик, подписано на 26 февруари 2020 г. в град Александруполис, Република Гърция. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по образованието и науката. Разпределен е на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта, Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление и Комисията по бюджет и финанси.
Предложение за провеждане на разисквания по питане № 054-05-27 от народните представители Искрен Веселинов и Александър Сиди до министъра на труда и социалната политика относно фрагментирано законодателство в социалната политика. Вносител е народният представител Искрен Веселинов и група народни представители.
Предложение за провеждане на разисквания по питане № 054-05-26 от 3 юни 2020 г. от народните представители Румен Гечев и Георги Свиленски към министъра на финансите господин Владислав Горанов относно „нова концепция за облагане на хазартните игри“, декларирана от министъра на финансите Владислав Горанов през месец март 2016 г. Вносител – народният представител Корнелия Нинова и група народни представители.
Законопроект за изпълнение на Регламент (ЕС) 2019/125 от 16 януари 2019 г. на Европейския парламент на Съвета относно търговията с някои стоки, които биха могли да бъдат използвани с цел прилагане на смъртно наказание, изтезания или други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание. Вносител – Министерският съвет. Престои разпределение по комисии.
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за социалните услуги. Вносител – народният представител Искрен Веселинов и група народни представители. Водеща е Комисията по труда, социалната и демографската политика. Разпределен е на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта и Комисията по правни въпроси.
На основание чл. 86, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание съобщавам на народните представители, че на 23 юни 2020 г. е постъпил Указ № 122 на Президента на Република България по чл. 101 от Конституцията, с който приетият от Народното събрание на 11 юни 2020 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи се връща за ново обсъждане. Възложено е на водещата Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред да докладва пред народните представители указа на президента и мотивите към него.
Заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната на Република България уведомява Народното събрание, че:
1. В изпълнение на двустранната правна рамка в областта на военното сътрудничество между Република България и Република Сърбия в периода от 22 юни до 21 август 2020 г. ще се проведат полети на военни въздухоплавателни средства от състава на Военновъздушните сили на Република България от летище „Полковник-пилот Миленко Павлович“, авиобаза Батайница, Белград, до военно формирование 28000 – Граф Игнатиево, и обратно.
2. Със своя заповед е разрешил преминаването и пребиваването на територията на Република България на следните сили и средства от въоръжените сили на Република Сърбия:
- самолет Ан-26 и до три самолета МиГ-29 с техните екипажи и щатно въоръжение;
- вертолет с екипаж и без въоръжение до 35 военнослужещи – инженерно-технически състав с екипировка, оборудване и без въоръжение за оказване на техническа помощ и отстраняване на откази на въздухоплавателните средства от Военновъздушните сили на Република Сърбия.
Провеждането на полетите до военно формирование 28000 – Граф Игнатиево, и обратно не е свързано с провеждане на военни операции, подготвителни действия за водене на предстоящи или предполагаеми военни операции, както и с извършване на дейности за предотвратяване на военни действия, водени от други (на друга държава или организация) въоръжени сили.
Уведомлението е постъпило на 19 юни 2020 г. с вх. № 003-09-44 и е предоставено на Комисията по отбрана.
На 18 юни 2020 г. на Народното събрание са предоставени два акта, разработени и приети от Икономическия и социален съвет:
1. Становище на тема: „Европейският зелен пакт – икономически, социални и екологични предизвикателства и възможни решения за България“. Материалът е предоставен с писмо на председателя на Народното събрание на следните комисии: Комисията по труда, социалната и демографската политика; Комисията по икономическа политика и туризъм; Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове; Комисията по околната среда и водите, Комисията по енергетика; Комисията по земеделието и храните; Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения; Комисията по образованието и науката и Комисията по външна политика.
2. Резолюция по „Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейската централна банка, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите – Преглед на икономическото управление“.
Материалът е предоставен с писмо на председателя на Народното събрание на следните комисии: Комисията по труда, социалната и демографската политика; Комисията по икономическа политика и туризъм; Комисията по бюджет и финанси и Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.
Материалите са на разположение на народните представители и в Библиотеката на Народното събрание.

Продължаваме с първа точка от Програмата за работа.
ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРИЕМАНЕ НА ПРОЦЕДУРНИ ПРАВИЛА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДЛАГАНЕТО НА КАНДИДАТИ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ И ЧЛЕНОВЕ НА КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ, ПРЕДСТАВЯНЕ И ПУБЛИЧНО ОПОВЕСТЯВАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ И ИЗСЛУШВАНЕ НА КАНДИДАТИТЕ В КОМИСИЯТА ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД, КАКТО И ПРОЦЕДУРАТА ЗА ИЗБОР ОТ НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.
Вносител – Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
Заповядайте, уважаеми господин Нунев, имате думата.
ДОКЛАДЧИК ПЛАМЕН НУНЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Предлагам на вниманието Ви:
„ДОКЛАД
относно Проект на решение за приемане на Процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избор от Народното събрание
На заседание, проведено на 27 ноември 2019 г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред обсъди Процедурни правила за провеждане на публична процедура по чл. 93, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за избор на председател и членове на Комисията за защита на личните данни.
Приемането на Процедурни правила е необходимо във връзка с изтичането на мандата им. Съгласно чл. 7 , ал. 2 и чл. 8 от Закона за защита на личните данни (ЗЗЛД) Народното събрание следва да избере нов състав на Комисията – председател и членове по предложение на Министерския съвет.
След проведеното обсъждане Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 19 гласа „за“, без „против“ и „въздържал се“ предлага на Народното събрание да разгледа и приеме следния Проект на решение:
„Проект!
РЕШЕНИЕ
за приемане на Процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред , както и процедурата за избор от Народното събрание
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 7, ал. 1 и ал. 2 и чл. 8, ал. 1, ал. 2 и ал. 3 от Закона за защита на личните данни и чл. 93, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
РЕШИ:
Приема Процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избор от Народното събрание.
I. Предлагане на кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни и представяне на документи в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред
1. Предложението за кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни се внася в писмена форма от Министерския съвет.
2. Предложението за кандидати се придружава от писмени мотиви, които аргументират добрата професионална репутация на кандидатите. Към предложението се прилагат следните документи:
а) писмено съгласие на съответния кандидат да бъде предложен за длъжността по образец – приложение № 1 към решението;
б) декларация от съответния кандидат, че е български гражданин съгласно приложение № 2 към решението;
в) писмено съгласие на съответния кандидат по чл. 27, ал. 2 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия по образец – приложение № 3 към решението;
г) подробна автобиография за всеки кандидат;
д) заверено копие от съответния кандидат от диплома за завършено висше образование по информатика, по право, или магистратура по информационни технологии;
е) документи, удостоверяващи, че предложеният кандидат притежава добра репутация, знания, умения и професионален опит и отговаря на изискването за трудов стаж по специалността не по-малко от 10 години;
ж) заверен от кандидата за председател на Комисията за защита на личните данни документ за юридическа правоспособност.
3. Обстоятелствата по чл. 8 ал. 1, т. 3 от Закона за защита на личните данни се установяват служебно от вносителя на предложението.
II. Публично оповестяване на документите
1. Предложенията заедно с приложените към тях документи се публикуват на специализиран тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание в срок не по-късно от 14 дни преди изслушването. Публикуването на предложенията и документите се извършва в съответствие с изискванията на Закона за защита на личните данни.
2. Юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност и професионални организации не по-късно от три дни преди изслушването на кандидатите може да представят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред становища за кандидатите, включващи и въпроси, които да им бъдат поставени.
3. Средствата за масово осведомяване могат да изпращат в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред въпроси към кандидатите, които да им бъдат поставени. Анонимни становища и сигнали не се разглеждат.
4. Становищата и въпросите се изпращат по пощата на адрес: град София, площад „Княз Александър I“ № 1, Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, или по електронен път на e-mail: kvsor@parliament.bg. Становищата и въпросите се публикуват на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание при спазване изискванията на Закона за защита на личните данни и Закона за защита на класифицираната информация.
III. Извършване на предварителна проверка по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия
1. Кандидатите се проверяват за принадлежност към органите по чл. 1 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Искането за извършване на предварителна проверка по чл. 27, ал. 1, т. 2 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия се прави от председателя на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.
2. Резултатите от проверката се публикуват на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание.
IV. Изслушване на кандидатите
1. Преди да изслуша предложените кандидати, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред проверява представените документи и дали кандидатите отговарят на изискванията за заемане на съответната длъжност.
2. Изслушването се провежда в открито заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, което се излъчва в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание.
3. Всеки кандидат се представя от председателя на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред – до две минути на кандидат. Представянето включва и данни за специфичната подготовка, мотивацията, публичната репутация и обществената подкрепа за кандидата.
4. Всеки от кандидатите представя своята концепция за дейността на Комисията за защита на личните данни в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред – до 7 минути на кандидат.
5. Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред провежда разисквания по направените предложения. Народните представители поставят поотделно своите въпроси към всеки от кандидатите – до две минути на народен представител. След изчерпване на зададените въпроси към всеки кандидат от всички народни представители той отговаря – до 5 минути.
6. Председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред представя в резюме становищата и въпросите на лицата по чл. 93, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, на които не е получен отговор – до две минути за всяко.
7. Отговор на съответния кандидат по представените становища и поставените въпроси – до 5 минути.
8. Комисията може да изисква допълнителна информация както от кандидата, така и от съответния компетентен орган.
9. От изслушването се изготвя пълен стенографски протокол, който се публикува на специализирания тематичен сайт на интернет страницата на Народното събрание.
10. Комисията на основание чл. 93, ал. 4 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание изготвя доклад от изслушването на кандидатите. Към доклада се прилага проект на решение за избор на всеки от кандидатите за председател и членове на Комисията за защита на личните данни.
11. Отказът на кандидат от участие в изслушването не спира процедурата по отношение на другите кандидати.
V. Избор на председател и членове на Комисията за защита на личните данни от Народното събрание
1. Заседанието се излъчва в реално време в интернет чрез интернет страницата на Народното събрание. С решение на Народното събрание на заседанието присъстват предложените кандидати.
2. Народното събрание изслушва в резюме внесения доклад на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред в едно с проектите на решения за избор на кандидатите.
3. Всеки кандидат се представя от представител на вносителя – до 10 минути.
4. Провеждат се разисквания по кандидатурите по реда на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
5. Гласуването е явно чрез компютризираната система за гласуване – първо за председател и членове по азбучен ред на собствените им имена, освен ако Народното събрание не реши друго.
6. За избран се смята кандидат, получил повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
7. Ако кандидатът не получи необходимите гласове, Народното събрание приема решение за откриване на нова процедура за избор за съответната длъжност.
VI. Задължение за деклариране на несъвместимост по чл. 35, ал. 1, т. 1 и на промяна в декларираните обстоятелства по чл. 35, ал. 1, т. 3 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и чл. 8, ал. 2 от Закона за защита на личните данни
1. След приключване на процедурата за избор по реда на Раздел V избраните председател и членове на Комисията за защита на личните данни подават декларации за несъвместимост по чл. 35, ал. 1, т. 1 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и по чл. 8, ал. 2 от Закона за защита на личните данни съгласно Приложение № 4 към решението.
2. При промяна в декларираните обстоятелства в декларацията по т. 1 председателят или членът на Комисията за защита на личните данни подава декларация по чл. 35, ал. 1, т. 3 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество по образец съгласно Приложение № 5 към решението“.
Към Проекта на решение следват приложения № 1, 2, 3, 4 и 5.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Нунев.
Уважаеми колеги, имате думата за изказвания.
Има ли изказвания? Няма.
Преминаваме към гласуване.
Подлагам на гласуване представения Ви в цялост Проект, включително приложения от 1 до 5, неотменима част от Решението за приемане на Процедурни правила за условията и реда за предлагането на кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избор от Народното събрание.
Гласували 114 народни представители: за 114, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Преминаваме към втора точка от дневния ред:
ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ДО ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА НАГРАЖДАВАНЕ С МЕДАЛ „ЗА ЗАСЛУГА“.
За представяне на Доклада по тази точка давам думата на председателя на Комисията по образованието и науката госпожа Дамянова.
ДОКЛАДЧИК МИЛЕНА ДАМЯНОВА: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги, представям Ви:
„ДОКЛАД
относно разглеждане на предложение от Националното научно-техническо дружество по дефектоскопия за награждаване на старши научен сътрудник доктор Александър Данаилов Скордев с медал „За заслуга“, вх. № ПГ-013-00-5 от 30 януари 2020 г.
На свое редовно заседание, проведено на 17 юни 2020 г., Комисията по образованието и науката разгледа предложение от Националното научно-техническо дружество по дефектоскопия за награждаване на старши научен сътрудник доктор Александър Данаилов Скордев с медал „За заслуга“.
В заседанието взеха участие: от Министерството на образованието и науката Красимир Вълчев – министър, от Инициативния комитет на Националното научно-техническо дружество по дефектоскопия – професор Анастасия Туцова, и инженер Дамян Дамянов, представители на медиите.
Предложението на Инициативния комитет на Националното научно-техническо дружество по дефектоскопия бе представено от професор Анастасия Туцова. Тя отбеляза, че старши научен сътрудник доктор инженер Александър Данаилов Скордев е изтъкнат инженер и учен в областта на контрола без разрушаване в България и Европа. Автор е на шест монографии, повече от 180 публикувани статии, 25 учебника, над 25 публикувани доклада и 20 български стандарта. Притежава пет авторски свидетелства за технически средства за контрол без разрушаване. Обучил е над 3000 професионални дефектоскописти, стотици инженери и други специалисти. Представлявал е и е защитавал интересите на България в редица специализирани неправителствени организации.
Инженер Скордев е един от основните дейци на контрола и изпитването без разрушаване. Преподавател и новатор, създател е на общата теория на дисциплината „Контрол без разрушаване“, водещ учен и специалист в областите на формирането и утвърждаването на Националната система по контрол и изпитване без разрушаване, създаването и поддържането на европейско ниво на стандартизацията и управление на качеството на контрола без разрушаване в България, основател и член на Българския национален авиационно-космически борд.
От 2005 г. досега инженер Скордев е ръководител на Сертификационния център за персонала по контрол без разрушаване към Националното научно-техническо дружество по дефектоскопия. Специализирал е европейско техническо законодателство, радиационна защита и одит на изпитвателни лаборатории и на органи за контрол, изисквания и приложение на контрола без разрушаване в ядрената енергетика и приложение на методите без разрушаване на културното наследство.
В заключение професор Туцова изтъкна, че старши научен сътрудник доктор инженер Александър Скордев е учител на почти всички работили и работещи в областта на контрола без разрушаване в България.
Инициативният комитет на Научно-техническото дружество по дефектоскопия високо оценява неговата безкористна и всеотдайна научна и преподавателска дейност, приноса му за укрепване и развитие на гражданското общество и за ликвидиране на радиационни аварии, както и големия му принос за утвърждаване на авторитета на контрола без разрушаване и предлага старши научен сътрудник доктор инженер Александър Скордев да бъде награден с медал „За заслуга“.
В Комисията по образованието и науката са получени становища от: Министерството на образованието и науката; „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД – гр. Козлодуй; Българския институт по стандартизация; Националното сдружение „Общество на инженерите по железния път“; „Мултитест“ ООД – гр. Варна; Главен секретар на Научно-техническия съюз по машиностроене от 1982-а до 2012 г.; Научно-изследователски институт за мостове и дефектоскопия – Русия, град Санкт Петербург; Държавен електротехнически университет – Русия, град Санкт Петербург; Дружество по безразрушителен контрол – Украйна.
Всички становища подкрепят предложението за награждаване на старши научен сътрудник доктор инженер Скордев с медал „За заслуга“.
Предложението съдържа документ за извършена проверка по реда на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската армия.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев представи положителното становище на Министерството.
Народният представител Станислав Станилов изрази мнение, че рядко се получават предложения за награждаване на учени и той със задоволство ще подкрепи награждаването на инженер Александър Скордев.
След проведено гласуване с резултат: „за“ – 17 гласа, без „против“ и „въздържал се“, Комисията по образованието и науката предлага на Народното събрание да приеме следното:
„РЕШЕНИЕ
за предложение до Президента на Република България за награждаване с медал „За заслуга“
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 11, ал. 2 във връзка с чл. 10, ал. 1 от Закона за ордените и медалите на Република България
РЕШИ:
Предлага на Президента на Република България да награди старши научен сътрудник доктор Александър Данаилов Скордев с медал „За заслуга“ за неговите заслуги в областта на инженерните науки и практика като учен, преподавател, физик в сферата на контрола и изпитването без разрушаване и признат общественик.“
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Благодаря, госпожо Дамянова.
Уважаеми колеги, имате думата за изказвания.
Има ли желаещи? Не виждам.
Закривам разискванията.
Подлагам на гласуване Проекта на решение за предложение до Президента на Република България за награждаване с медал „За заслуга“.
Гласували 110 народни представители: за 109, против няма, въздържал се 1.
Заповядайте, госпожо Дамянова.
МИЛЕНА ДАМЯНОВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Председател, моля за прегласуване на току-що гласуваното решение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Моля, режим на прегласуване.
Гласували 107 народни представители: за 107, без против и въздържали се.
Предложението е прието.
Процедура – госпожа Стоянова.
Заповядайте.
МЕНДА СТОЯНОВА (ГЕРБ): Благодаря, господин Председател.
Моля за процедура за удължаване на срока между първо и второ четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта, № 054-01-51, от 5 юни 2020 г. с още шест дни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ВАЛЕРИ СИМЕОНОВ: Подлагам на гласуване предложената процедура.
Гласували 96 народни представители: за 94, против няма, въздържали се 2.
Предложението е прието.
Поради изчерпване на дневния ред закривам заседанието, като в утрешния ден заседанието ще бъде съгласно приетата от Народното събрание Програма. (Звъни.)

(Закрито в 9,51 ч.)

Заместник-председатели:
Емил Христов
Валери Симеонов

Секретари:
Александър Ненков
Сергей Кичиков
Форма за търсене
Ключова дума
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ