Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
ДВАДЕСЕТ И ВТОРО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ
София, понеделник, 20 юли 2020 г.
Открито в 9,00 ч.
20/07/2020
Видео архив » Преглед на видео архив
Председателствали: председателят Цвета Караянчева и заместник-председателят Емил Христов

Секретари: Станислав Иванов и Стоян Мирчев

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА (звъни): Има кворум. Откривам заседанието.

Днес имаме една точка от Програмата и тя е:
ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ГЛАСУВАНЕ НА НЕДОВЕРИЕ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ С МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ БОЙКО БОРИСОВ ЗАРАДИ ПРОВАЛА В ПОЛИТИКАТА ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА КОРУПЦИЯТА.
Вносители са Корнелия Нинова и група народни представители на 17 юли 2020 г.
Гласуването на Проекта за решение е не по-рано от 24 часа от приключване на разискванията съгласно чл. 110, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
Процедура – господин Иванов.
СТАНИСЛАВ ИВАНОВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо Председател.
Уважаеми дами и господа министри, уважаеми колеги! Правя процедура за пряко излъчване по БНТ – Канал 1, и Българското национално радио на днешните дебати. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Иванов.
Моля, гласувайте по така направената процедура.
Гласували 192 народни представители: за 190, против 1, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Господин Свиленски, заповядайте.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България): Благодаря, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми колеги народни представители, уважаеми дами и господа министри! В днешния важен за България ден – съдбовен, бих казал, когато се… (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Моля, колеги, за тишина!
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ: По реакцията разбрахме, какво значение отдавате на този ден и на този дебат, но в залата днес липсва господин Борисов – министър-председател – основният виновник и основният повод за тази среща днес…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Каква е процедурата Ви, господин Свиленски?
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ: …уважаеми колеги народни представители, уважаема госпожо Председател, липсват и тримата, нарочени за отстраняване, министри, които все още не са отстранени.
Процедурата ми, госпожо Председател, е да изчакаме, ако трябва, 5 – 10 – 15 минути, но тези хора да дойдат в залата. Нашите въпроси са към тях. Няма как хората, които олицетворяват проблемите и темата на вота днес, да ги няма в залата, а тук да сте подредили министри, които вероятно само ще гледат и ще слушат.
Господин Борисов дължи отговори на Народното събрание, на българските граждани …
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Разбрах Вашата процедура, господин Свиленски. Благодаря Ви.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ: …и на младите хора, които 10 дни обикалят по българските улици.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви.
Господин Борисов е на Европейски съвет в Брюксел. Така че няма как да присъства. (Реплики от „БСП за България“.)
Тук има достатъчно брой министри. Колегите ще бъдат поканени да дойдат. Има някои, които са в отпуск. (Народният представител Гeорги Свиленски, встрани от микрофоните, иска думата.)
Не Ви давам думата, господин Свиленски! (Народният представител Георги Свиленски, встрани от микрофоните: „Нека да гласуваме!“)
Няма за гласуване! Обясних.
Моля, заемете местата си! (Народният представител Георги Свиленски, встрани от микрофоните: „Нова процедура имам – по начина на водене.“)
По начина на водене, хайде по начина на водене.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България): По начина на водене, госпожо Председател, тъй като ми отговорихте, че част от министрите са в отпуск.
Моля Ви незабавно да им прекратите отпуската или да разпоредите! Ние ще ги пуснем оттук всичките само след няколко часа в отпуска, включително и министър-председателя. Ще отидат в постоянна отпуска.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви, господин Свиленски.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ: Нека да дойдат тук.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Господин Свиленски, разбрах какво ми казвате. Благодаря Ви.
Когато дойде министър-председателят, когато кацне, ще го поканя да дойде. Няма как да го докарам от Брюксел. В момента вървят важни преговори в Брюксел. (Народният представител Георги Свиленски продължава да говори встрани от микрофоните.)
Господин Свиленски, моля Ви, моля Ви, моля Ви!
Нека да бъдем толерантни, нека да бъдем възпитани.
Колеги, съобщение:
Във връзка с предложение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на основание чл. 89, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 109 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание 77 народни представители от парламентарната група на „БСП за България“ предлагат Народното събрание да гласува недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов заради провала в политиката за противодействие на корупцията. Предложението заедно с мотивиран Проект за решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет са внесени на 15 юли 2020 г., сряда, в 13,40 ч., с № 054-02-37, от 15 юли 2020 г. В същия ден материалите са раздадени по един екземпляр на парламентарните групи и са изпратени на народните представители в електронен вид.
Ще Ви запозная с времето, с което разполагат парламентарните групи: парламентарната група на ГЕРБ с 30 минути; „БСП за България“ – 26 минути; „Движението за права и свободи“ – 13 минути; „Обединени патриоти“ – 12 минути; „ВОЛЯ – Българските Родолюбци“ – 10 минути; Нечленуващи в парламентарни групи – 10 минути.
Давам думата на вносителите да представят мотивите и Проекта за решение на вота на недоверие в рамките на 10 минути.
Госпожо Нинова, заповядайте.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (БСП за България): Уважаеми българи, днес хиляди сме по улиците и площадите на България с искане за справедливост, върховенство на закона и правова държава. (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Колеги, моля за тишина!
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Повод стана нахлуването на тежко въоръжени представители на органите на властта в президентската институция. Това беше погазване на върховенството на закона и Конституцията, но причините за народния гняв са много по-дълбоки и те се коренят в нетърпимостта към корупционното управление на правителството на Бойко Борисов и изградения от него едноличен, олигархично-мафиотски модел на властта.
Преди три години – през 2017 г., ние от „БСП за България“ внесохме първия вот на недоверие. Беше за корупция. Ето какво написахме в мотивите тогава: „По изследване на Евробарометър за 2017 г. се отчита, че 83% от българите смятат, че корупцията е широко разпространен проблем в страната. Срастването на власт и корупция е основният проблем на обществото ни.“ Тогава управляващите отхвърлиха вота на недоверие със следния аргумент: „Корупция няма! Има усещане за нея, но то не е вярно.“
Какво се промени за тези три години? Увеличиха се корупционните скандали. Те обхващаха все нови и нови сфери на обществения живот и ставаха все по-драстични. А Вие, управляващите, все повече демонстрирахте самодоволно усещане за безнаказаност. Огромните корупционни скандали за три години, които преброихме, са над 25. През месец, или почти всеки месец, държавата се тресеше от един такъв – кумгейт, суджукгейт, оградагейт, апартаментгейт, паспортгейт, ЧЕЗ-гейт, НДК-гейт, боклукгейт, Барселона-гейт, лекарствагейт, Алепу-гейт, НАП-гейт, чекмеджегейт, митницигейт и още, и още. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
Но това са следствията, видимите резултати от дългата ръка на мафията в управлението на Борисов. Ние не можем да се задоволим със статистика на престъпленията на това правителство. Ние искаме да отстраним причините, да разградим модела, мрежата, оплетена от паралелната държава и задушила истинската. Тя – паралелната, е стъпила на шест крака и те са:
Първо, корупцията е заложена в законите умишлено. Внасят се лобистки закони и в тях се защитават частни интереси – Закон за концесиите; Закон за водите; Закон за енергетиката; Закон за приватизация и следприватизационен контрол и много други.
Правителството на Борисов напълно подмени законодателния ред и основата на нашата държавност – парламентаризмът. Вместо закони, приети след обществено обсъждане и оценка за въздействието, и внесени от Министерския съвет, полулегални поправки между първо и второ четене в последния момент, внесени от отделни депутати от мнозинството, изпълнители на нечия воля.
Знаете ли, уважаеми управляващи и депутати, за четири години Министерският съвет е внесъл 217 законопроекта, а Вие, депутатите на ГЕРБ и „Обединени патриоти“, между първо и второ четене или в Преходни и заключителни разпоредби – 277? (Реплики от ГЕРБ.)
Това е напълно порочна практика, която променя същността на законодателния процес. Това е практика, която допуска лобистките интереси да влизат през задната врата на парламентаризма. Законодателството е хаотично и служи само за показност, за уж взети мерки за борба с корупцията.
От 2017 г. досега управляващите са внесли 12 законопроекта, касаещи борбата с корупцията. 12 за три години – всеки един от тях противоречащ на другия, като започнете от Наказателния кодекс и Наказателно-процесуалния кодекс и завършите със Закона за трюфелите, в който също има антикорупционни текстове.
За да демонстрират показност и да замажат очите на хората, да покажат, че се борят с корупцията, която сами залагат в законите, управляващите усърдно отчитат работа по: Национална стратегия за превенция и противодействие на корупцията; Интегрирана стратегия за превенция на корупцията; Актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система; Стратегически насоки за превенция и противодействие на корупцията; Национален план за противодействие на корупцията и колкото още искате документи. Бюрокрация вместо действия и резултати.
Вторият крак на този модел е, че освен законодателно корупцията е легализирана институционално. Умишлено и целенасочено институциите са превърнати в инструмент за корупция – митници, които допуснаха в България да се складират тонове незаконен боклук; районни инспекции по опазване на околната среда, които допуснаха тези боклуци да се превърнат в незаконни сметища; ДНСК, които разрешиха хотела на Алепу; Комисията по хазарта, която се командва със SMS от министъра на финансите.
Уважаеми българи, едва ли знаете, че правителството на Борисов изгради, създаде 47 броя контролни органи за корупция – 47 комисии, инспекторати, координационни съвети. Резултатът от това за шест години, последните шест – три осъдителни присъди и седем оправдателни, според Годишния мониторингов доклад на Антикорупционния фонд.
Третият стълб, на който стъпва олигархично-мафиотският модел, е системата от изпълнители – хората, бушоните. Умишлено се назначават не професионалисти, а послушни изпълнители на частни интереси. Те слушат и подписват (реплика от ГЕРБ), а когато стане напечено, горят като бушони, за да се спаси цялата мафиотско-олигархична система.
Знаете ли колко министри и заместник-министри са освободени заради корупционни скандали в този мандат? (Реплика от народния представител Маноил Манев.) 12 министри от общо 19 и 7 заместник-министри! Почти няма незасегнато министерство! Пипалата на мафията са обгърнали почти всички структури на държавата! Освободените за корупционни скандали – Министерството на земеделието, храните и горите, Министерството на околната среда и водите, Министерството на здравеопазването, Министерството транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на енергетиката, Министерството на икономиката, Министерството на младежта и спорта, МВР, Министерството на правосъдието! Това е – пипалата на мафията във всички структури!
Четвъртият елемент на този модел е безнаказаност! От всички тези отстранени бушони няма осъдени. Има шумни и показни акции на прокуратурата, които не завършват с осъдителни присъди!
Петият крак на модела, на който е стъпил, е пропагандата. През годините десетки платени анализатори, политолози, социолози внушаваха от екраните и страниците на послушни медии величието на диктатора, безсмислието да съществува опозиция и липсата на алтернатива!
И шесто, уважаеми българи, мафията се храни от страха и се пази с бухалка! Моделът Борисов наказваше всеки инакомислещ с лъжи и компромати, за да го делегитимира морално, с уволнения, с натиск, с рекет, със страх за работата, бизнеса и децата! А в последните дни, когато младите се освободиха от този страх и излязоха по улиците, развъртяха бухалката. Биха младеж, окован в белезници! (Шум и реплики от ГЕРБ.) И след физическото насилие вчера министър-председателят употреби и словоблудство, обвинявайки дядото на момчето (реплика от народния представител Маноил Манев) за това, че той не е могъл да учи в Хага. Това е дъното, господин Премиер. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Приключвайте, госпожо Нинова.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Продължавам от времето на групата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: От времето на групата прехвърлете.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Ето това е стройно изграденият, ревностно пазен мафиотско-олигархичен модел, чийто събирателен образ е едно чекмедже, пълно с евро банкноти и пазено с пистолет до главата. Последиците от този модел са най-голяма бедност в Европа, най-големи неравенства в Европа, най-некачествено образование, най-недостъпно здравеопазване и няма как да се изкачим нагоре, докато ни управлява правителството на Борисов!
Чуйте как реагираха най-авторитетните европейски и световни издания тези дни: „Политико“ – „Кризата показва как олигарси са завладели водещи институции в страната, в това число – съдебната система“; „Дер Щандер“ – „Корупционната криза в България сложи въжето на премиера Борисов“; „Файненшъл Таймс“ – „Бликащ гняв заради провала на премиера в контрола на корупцията във властта“; „Ройтерс“ – „Оставките на ключови министри в България няма да потушат протестите“; „Евронюз“ – „Хиляди антиправителствени протести в България, скандиращи „Мафията вън!“, с обвинения в корупция и искане оставка на премиера и главния прокурор“. Реагираха австрийски, руски медии, „Ню Йорк Таймс“, „Шпигел“ и така нататък.
А тези дни европейските лидери обвързаха европейските пари с върховенството на закона – в момент, когато у нас улиците преливат от протести за липса на такова върховенство! България си плаща вноските в европейския бюджет и Фонда за възстановяване от COVID-19, но европейските пари няма да стигнат до българската икономика и българските граждани, докато управлява правителството на Борисов! (Оживление в ГЕРБ.) То ни отнема европейската перспектива и възможност за европейски стандарт на живот! Чувството за безперспективност и несправедливост изведе хиляди хора по улиците!
Уважаеми българи, които сте там – по улиците и площадите на България, поздравяваме Ви за смелостта! (Реплика от ГЕРБ.) Вие сте прави и не сте платени! Вие сте истински – леви, десни, безпартийни, българи от всяка възраст, пол и занятие! Искаме да си отвоюваме държавата от мафията, но не за да седнем във Вашите кресла и да продължим да възпроизвеждаме този модел и да се храним от него, а да го разградим! Да си върнем държавността, върховенството на закона, равенството пред него, да има нормални условия за икономика, достоен труд, справедливи доходи, чиста природа, перспектива за младите, които искат да живеят тук, възможност за развитие на средното поколение и спокойни старини за възрастните!
Първото условие, за да стане всичко това, е правителството на Бойко Борисов да падне! Второто условие – всички да се хванем да разградим 10-годишния модел на управление и да се гради отново България от можещи, умни и честни хора! Оставка, съд и справедливост! (Реплика от народния представител Валентин Касабов.) Градеж на „чиста и свята Република“! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви, уважаема госпожо Нинова.
Тъй като мотивите преминаха в изказване, има ли реплики? Не виждам.
Други изказвания?
Господин Янков, заповядайте за изказване.
КРАСИМИР ЯНКОВ (БСП за България): Уважаема госпожо Председател, дами и господа вицепремиери и министри, уважаеми дами и господа народни представители! Когато аз и колегите ми, с които работихме, написахме мотивите, екстраполация на които направи Корнелия Нинова (оживление и смях от ГЕРБ), нито за миг не сме се съобразявали с възможната Ваша защитна гледна точка – каква ще е. Ако имахте аргументи, сега хората нямаше да са на улицата. Корупцията нямаше да е причина № 1 за срива на доверието към Вашето управление. Затова нашите мотиви са констатация на една смърт или епикриза на заболяването, което води до края на Вашето управление. След Вас остава да унищожим вируса, който е проникнал в тъканите на държавата.
От чекмеджетата на нощното шкафче видяхме, че поддържате наличност и готовност за бърза евакуация. Вероятно точно някой, който има принос за съдържанието на това чекмедже, е заснел фотосите, защото рекетът и властта Ви са се разпрострели над всичко до задушаващи размери. Тези, над които досега бяха разперени чадъри, стават жертва на нарасналите Ви до небивали размери апетити!
Вотът на недоверие към кабинета на ГЕРБ може да не е достатъчно обезпечен с нужния брой депутати, които да приемат борбата срещу корупцията за своя кауза или дълг към обществото, но резонансът от този вот вибрира в цялото общество с оглушителното „Оставка на Бойко Борисов!“
Корупцията Ви е с дълготрайни последствия за България! Емблематичният за управлението Ви строеж на магистрали въведе и иновативен корупционен механизъм със заобикаляне на обществените поръчки и контрола върху усвояването на обществен ресурс чрез пряко възлагане и доразпределение по усмотрение на подизпълнители на над 1 млрд. 300 млн. лв.! Това е едната страна на монетата.
От другата страна е скандалната занемареност на цялата останала пътна инфраструктура. Безкрайните уж ремонти, изгнилите мантинели, дупки по асфалта по магистралите, по които допустимата скорост е невъзможна, а вместо привеждане в готовност, Вие я ограничавате до 90 км! (Реплика от народния представител Христо Гаджев.) Тези Ваши пътища убиват!
МИЛЕНА ДАМЯНОВА (ГЕРБ, от място): Кой го строи този участък?!
КРАСИМИР ЯНКОВ: Това е Ваша отговорност! Вече 10 години управлявате и каквото и да се е случило преди това, Ви е даден достатъчно дълъг мандат да го промените!
Вие обаче създадохте перфектните механизми за източване на обществен ресурс! Хората формулираха измамите Ви като „ремонт на ремонта“. (Реплика от народния представител Вежди Рашидов.)
Списъкът с примери е безкраен. Няма да питам Бойко Борисов: кой и защо е виновен бюджетът да е минус 700 милиона?! Той самият осъзна, че размерът на сумата изисква бушон на най-високо ниво! Остава бушонът, въпреки че изгоря, да подпомогне светването на едни 67 милиона. Ще разберем и дали отстраняването от правителството ще върви с индулгенция пред прокуратурата или е сигнал, че лицето е извън чадъра.
Всяко едно управление още в началото на мандата планира това, което ще остане след него, като си изпълни програмата. Вие заложихте строеж на магистрали, а оставяте корупция! Тя доведе България до път без изход! Спасителното трасе е Вашето пълно отстраняване от власт, за да се премахнат бариерите пред демокрацията, да се замени едноличната власт на Бойко Борисов с нормално функциониране на институциите!
Призовавам всички колеги да гласуват по съвест, а не по партийна повеля! Борбата с корупцията е наша обща отговорност! Суверенът очаква това от нас! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви, уважаеми господин Янков.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания?
Господин Ненков, заповядайте за изказване.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ (ГЕРБ): Благодаря Ви, госпожо Председател.
Уважаеми колеги, уважаеми дами и господа министри! Аз не съм си написал реч, защото съм убеден в мотивите, които ще изложа, за това дали ще или няма да подкрепя вота на недоверие. Да, намираме се в нелека ситуация – има много емоции, има много адреналин, но в крайна сметка, когато хората са ни изпратили тук, със своето гласуване трябва отговорно да защитаваме интересите на народа, както сме се клели в Конституцията, когато сме влезли в тази зала.
Искам да започна оттам – аз и моите колеги категорично няма да подкрепим вота на недоверие, внесен от колегите отляво, поради две причини. Първата – не защото сигурно някой ще си помисли, че тук си пазим нашите местенца още няколко месеца, а защото хората са ни гласували доверие, защото сме научени да носим отговорност. Отговорността изисква някой път човек да взема и по-трудни решения, макар те на първо четене да са по-лицеприятни, но в името на държавата ние трябва да вземаме много по-отговорни решения.
Първата причина, поради която ние няма да подкрепим вота на недоверие, е фактът, че само след няколко месеца има избори. Дълбоко уважавам правото на всички хора да решават кой да бъде управляващ, кой – опозиция, и точно поради тази причина, предвид предстоящата ситуация пред страната, защото, извън всякаква емоция, трябва да си дадем ясна сметка за това какво предстои пред държавата. Виждате, че дори в Европа за три дни европейските лидери трудно могат да стигнат до някакво взаимно решение и компромис за това как да се възстанови икономиката след пандемията, в която изпаднахме, в която обаче все още сме.
Точно поради тази причина, защото носим отговорност, смятам, че оставяйки без парламент – някой път оставката, колеги… Точно ГЕРБ не може да бъде обвинен в това, че не е търсил отговор на въпроса дали или не хората подкрепят управлението на ГЕРБ. Два пъти сме подавали оставка и, да Ви кажа откровено, някой път даже това е по-лесният вариант. Даже сигурно за ГЕРБ може би ще бъде по-добре, ако максимално бързо отидем на избори. Да, сигурно е така, но в крайна сметка ние носим отговорност пред всички граждани, които са ни изпратили.
Това е първата причина, а втората причина е, че категорично се противопоставям цялата власт да бъде дадена на един комплексиран човек – президента Радев, (ръкопляскания от ГЕРБ) и го наричам президент единствено и само от възпитание, и от уважение към институцията, но личността на президента доказа, че за четири години той успя да постигне немислимото – да разруши всеки един мост между институциите, между политическите лидери и този човек не може и не бива да бъде овластен с толкова много власт, човек, готов и изпълнен с омраза, човек, на когото в очите му е изписана една дума и тя е реваншизъм, защото някой му е нарушил комфорта, човек, който за четири години наричаше с какви ли не епитети Народното събрание, поставяше ултиматуми, наричаше мутри. Няма институция, която той по някакъв начин да не я е омаловажил, и този човек иска цялата власт. Аз не съм склонен да му я дадем.
Още повече, че същият този лош Борисов, за когото той четири години говори, нито един път, въпреки че професията му е доста мъжкарска и изисква доста мъжество – на президента, нито един път нямаше тази смелост и мъжество да каже позитивите на кабинета, а те не са никак малко. Защото същият този лош Борисов и неговите колеги, и ние включително, направихме така, че, да, може би сега не звучи, може би няма да се хареса, но България наистина допреди кризата беше в най-доброто си финансово и икономическо състояние сигурно за последните 30 години. България беше издигната на друго ниво сред другите европейски държави. За това говори не само успешното Председателство на България по време на Европейския съвет, за това говори затварянето на всичките критерии относно Шенген, за това, че България постигна немислим успех преди няколко години да влезе в чакалнята на Еврозоната, в клуба на най-богатите държави, за това, че същият този лош Борисов, благодарение на неговите лични качества и на неговите дипломатически умения, България до този момент е защитена и се пази успешно от имигрантската криза, където много други държави се провалиха – точно благодарение на добрите отношения, които имаме с Турция, и с личните качества, и личните отношения с Ердоган.
Същият този лош Борисов, който, когато отиде на Съвет в Брюксел, всичките лидери са му приятели и това означава, че доверието в държавата е много високо.
Така че аз не смятам, че… И още нещо много важно.
Да, когато има избори, на същия този лош Борисов, естествено, най-мило му е партията, но когато минат изборите и много от Вас, колеги отляво, много добре знаете, защото косвено или пряко го познавате и сте имали сблъсък с него, знаете, че той не дели по никакъв начин нито на управляващи, или на опозиция колегите, нито на кметове от една или друга политическа партия – на него му е мило държавата да върви напред. И смятам, че това е правилно. А един човек като президента Радев, който за четири години не успя да намери една позитивна дума, да не забравяме, естествено, и за това, че преди няколко месеца говореше за два вида вируси, за това, че постави под съмнение мерките на правителството, за това, че не каза какво предлага, а само критикува, за това, че когато премиерът и цялото правителство, въпреки че той свали доверие към кабинета преди няколко месеца, въпреки че това е абсолютно противоконституционно – въпреки това премиерът отиде при него с целия екип от министри, точно за да подаде ръка в труден момент, когато трябва институциите и политическите лидери не да се харесват, но да си говорят, той отхвърли тази ръка.
И аз не вярвам, че точно в този момент за държавата един такъв човек, без капчица мъжество в себе си може да управлява държавата през трудните месеци, които предстоят за държавата.
КОРНЕЛИЯ НИНОВА (БСП за България, от място): Това по вота ли е?
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: И накрая… (Шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Колеги, нека се изслушваме.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: …и накрая, ще се обърна към хората, които са отвън и протестират, защото аз познавам много хора от тези протестиращи – мои приятели, познати, хора, които имат своето политическо виждане. Аз дълбоко уважавам тяхното виждане. Даже не смятам, че трябва и е редно да променям тяхното политическо виждане. Единственото, което призовавам към тях – моят призив към тях е, все пак, да влагаме разум. Емоциите и адреналинът някой път не са добър съветник. Има избори след шест месеца и евентуално оставка на парламента и на правителството ще доведе до това, че ще останем без работещ парламент. И ако сега вън повечето искания са политически, то след няколко месеца те могат да се превърнат в икономически и социални. Предстоят ни здравни въпроси, на които трябва да дадем своя отговор. И заради това единственото, което призовавам хората отвън, младите и активни хора, не към тези, които са провокатори и провалени политици, които се опитват да яхнат един протест, искам да Ви успокоя – те и Вас не Ви харесват. (Обръща се вляво.) Не си мислете, че вън хората Ви харесват. (Ръкопляскания от ГЕРБ.) Единственото, което искам от тях е наистина да проявят малко повече разум и да търсим варианти, да има мостове между нас, а не пропасти. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Ненков.
По начина на водене?
Заповядайте, господин Попов, по начина на водене, и после чакам реплики към господин Ненков.
ФИЛИП ПОПОВ (БСП за България): Уважаема госпожо Председател! Първо, припомнете на ораторите каква е темата днес – вот на недоверие на правителството. Тук не се говори и не става въпрос за Президента на Република България. Нека да бъдат по темата.
Второ, обърнете внимание на Вашите оратори, че те току-що суспендираха Конституцията, защото служебен кабинет е предвиден в Конституцията, независимо от това кой е президент на Република България.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ (ГЕРБ, от място): Има такова изречение.
ФИЛИП ПОПОВ: Това е основен принцип на конституционна България, на правова България, на това, което искат хората отвън и за което протестират – правовия ред, върховенството на закона. Вие току-що суспендирахте Конституцията. Обърнете им най-малкото внимание като председател на Народното събрание. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Попов.
Искам да отбележа, че когато съм в залата и съм председател, няма наши и Ваши депутати, всеки има право да се изказва, а аз съм първа сред равни, така че моля, колеги, без такива забележки.
Заповядайте за реплики. Не виждам.
Други изказвания, колеги?
Заповядайте, господин Божанков.
ЯВОР БОЖАНКОВ (БСП за България): Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! От началото на този мандат твърдяхме, че това управление е корумпирано. Цитирахме Ви данни на неправителствения сектор, но Вие ни игнорирахте. Така три години по-късно стигнахме до следния извод, направен от „Трансперънси интернешънъл“, цитирам: „Реално движение в борбата срещу корупцията няма. Промяна в тенденциите не се отчита. От нула до сто България има индекс 44, като всеки индекс под 50 означава системен проблем с корупцията.“
Оставаме много под средното ниво за Европа и заемаме престижното, в кавички, 74-то място – точно между Суринам и Ямайка.
Според световните стандарти корупцията не е прост фактически състав, тя е сбор от различни фактори.
На първо място, в икономически план българските работодатели, в лицето на Стопанската камара, заявяват, че 88,5% от обществените поръчки в България са нагласени. Какво бъдеще очаква младите хора на България в такава конкурентна среда, колеги?
Връзката между политика и корупция минава през политическия модел. Помните ли Вашето отношение към финансирането на политическите партии, опита Ви посред нощ да отнемете изборни права на българските граждани и да унищожите преференциалния вот?
На следващо място, важно за борба с корупцията е участието на гражданското общество в управлението на държавата. Вашето управление ще остане в историята с непоносимост към неправителствения сектор. Редица закони въведоха едноинстанционни режими и ограничиха неправителствените организации от участие в обществения Ви живот, а неправителственият сектор е ключов за развитие на гражданското общество.
Какво е отношението на Вашия коалиционен партньор от „Обединени патриоти“, който постоянно е преследван от соросоиди и най-различни групи недоволни граждани и неправителствени организации, които постоянно громи?
Ключов фактор за днешния Ви провал е функционирането на правораздавателната система. И тук може би ще възразите, че тя е независима власт. Но колко да е независима, колеги, когато всички помним нахлуването на Бойко Борисов във Висшия съдебен съвет и как магистрати станаха на крака, отчетите с SMS, докато стигнем до прословутото: „Ти си го избра.“ Именно този модел роди Гешев като главен прокурор. Кръгът, който го издигна, и прокуратурата, която селективно удря по главата като бухалка недоволните и несъгласните с властта, прокуратура, която обаче остана няма за този кръг, който е издигнал главния прокурор. Общото между главния прокурор Гешев, Вас и Бойко Борисов е общото Ви разбиране за разделението на властите – такова просто нямате.
На следващо място е конфликтът на интереси. В това отношение създадохте антикорупционен орган, поправихте закона дузина пъти и логично стигнахте до корупционен скандал в собствения си антикорупционен орган, а неговият председател бе изпратен във ваканция като посланик. Толкова и по тази тема.
На последно място, свободата на словото – последната барикада в борбата срещу корупцията. И тук Вашето управление запрати България в дъното на класациите. Нека Ви дам един емблематичен пример за спойка между едър капитал, политика и медии. Тук в залата опитахте да опростите 50 млн. лв. на едър бизнесмен. После той си купи медийна група и по една чиста случайност тази медийна група е много добре разположена към Вас. Сега обяснявате ли си защо тази медия е пъдена от протестите? Виждате ли връзка между едрия капитал, медиите и властта? За какво разделение на властите говорим, колеги?
Всичко това роди протеста и неговото мото: „Мутрите вън.“ Но, колеги, Вие като „Граждани за европейско развитие на България“ мутри не познавате. Затова и когато показно убиха Петър Христов в центъра на София, Вие мълчахте. Само допреди няколко месеца лидерите Ви се снимаха с него и прерязваха ленти на поредните открити обекти, но когато го убиха показно в София, Вие казахте: „Някакъв дарител там.“
И продължавам по темата за мутрите. Една силова групировка иззе функциите на държавата. През 2014 г. френският посланик остро осъди опита бандитски да се изземе бизнес.
Шест години по-късно същата тази силова групировка е в основата на отнемането на друг бизнес. И когато български адвокат се обади в полицията, не знае дали търси закрила от органите на реда, или от силова групировка, защото два часа по-късно получава заплахи за живота си.
Тук правя следния извод: Бойко Борисов пренесе миналото си от силовите групировки в управлението на държавата и превърна институциите на България в силови групировки. (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
В мандата на Вашето управление избухнаха редица протести, а Борисов ги потуши – къде с пари, къде със страх и насилие, а Вие си повярвахте. Можем да споменем обществени поръчки, качество на изпълнение, което роди картини като от филм на Дейвид Линч. Можем да говорим за къщи за гости, бездомници – милионери, Жирардели и Гинка Върбакова. Можем и още много да кажем, но изводът е един, колеги, краде се, безогледно се краде.
И понеже не мога да го кажа по-добре, ще цитирам Ейбрахам Линкълн: „Можеш да лъжеш целия народ за известно време, можеш да лъжеш част от народа през цялото време, но не можеш да лъжеш целия народ през цялото време.“ (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Божанков.
Реплики? Не виждам реплики.
Други изказвания, колеги?
Господин Гечев, заповядайте.
РУМЕН ГЕЧЕВ (БСП за България): Добър ден, колеги! Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Фактите. Първо, Банката за развитие, държавната банка – с 99,9 държавна собственост, отпуска 75 млн. лв. на фирмата „Свети Георги Груп“ – бухалкаджийска фирма, така наречена колекторска, която събира лоши кредити. Изумително е по какъв начин ръководството на Българската банка за развитие обяснява тази изумителна мярка: 75 милиона вместо да отидат за малките и средните предприятия в условията даже на задълбочаваща се криза, отиват в джобовете на частна фирма?! И какво обяснява ръководството на Банката за развитие? – Че това е мярка срещу пандемията. Обърнете внимание, цитирам: „Финансирането ще позволи две от търговските банки на пазара да се разделят с част от проблемния си портфейл и да насочат ресурс за нови заеми на микро-, малки и средни предприятия.“
Много интересно! Двете банки да се разделят – каква мъка. Те, двете банки, са опънали черни знамена и 40 дни са в траур, че са се разделили с лошите си кредити! А в Държавната банка за развитие – там са фанфари, лее се шампанско, тъй като най-после са докопали 70 млн. лв. лоши кредити от частния сектор. И вместо да кажат, че се отървават от 70 милиона, управлението на Банката за развитие пише: „Те се разделят!“
Второ, ресурсът се насочвал – каква наглост – към микро-, малки и средни предприятия. И как се насочва ресурсът? От Държавната банка за развитие вместо да отиде директно в малките и средните фирми, те отиват в бухалките. От бухалките отиват в две банки, едната от които е чужда банка, няма да Ви кажа от коя страна е, но цяла вечер са чупили чинии в една механа, в една близка на България държава, защото са били наградени със 70 млн. лв. за сметка на българските данъкоплатци.
Втори случай. Българската банка за развитие дава, налива 140 млн. лв. държавна пара в Първа инвестиционна банка. С каква цел? – Да подпомогне Банката. Защо да подпомогне Банката? Защото Банката е направила два неуспешни опита на нормални пазарни акциони да продаде акции. Никой не купува акции – нито вътрешни инвеститори, нито външни инвеститори. Пазарът решава, че цената на една акция е два лева и 60 ст., но не така решава Българската банка за развитие под диктовка на правителството, тъй като правителството е принципал на Банката. Какво решава Банката? Банката решава да даде тези средства на Първа инвестиционна банка, закупувайки акцията на двойна цена – по пет лева за акция, което ще рече две неща.
Първо, подарък на частна банка автоматично от 70 млн. лв. И, второ, съгласно законите за счетоводството, скъпи колеги, автоматично в баланса на Държавната банка за развитие се записва какво – седемдесет милиона загуба прави с този акт правителството! Вие да не мислите, че има обратна клауза за изкупуване на акциите след време? Няма такава клауза, което ще рече, че загубата за Банката за развитие, съответно печалбата на частната банка е форевър – завинаги!
Освен това, че няма абсолютна частна клауза за обратно изкупуване, няма и никаква надежда държавата да си върне парите или да участва в управлението на Банката. Защото, обърнете внимание, че контролният пакет акции остава в ръцете на двамата основни акционери, тоест: какъв подарък?! Запазваш си контролния пакет акции и наивните данъкоплатци ти подаряват 140 млн. лв. да ги управляваш, тъй като и да има представител на държавата, с 18%, той не може да влияе на решенията на частната банка, той даже не може да се съпротивлява на увеличението на капитала в бъдеще на частната банка, така че делът на държавата да остане незначителен.
Трети случай. Пълен скандал с Държавната комисия по хазарт, от която това правителство ни информира, че загубите са 700 млн. лв., а те са много повече, тъй като от отговорите на министъра на финансите – устни и писмени, на каскадата, която му подготвихме от въпроси, той се подписа и подпечата под скандална информация. Защото се оказва, че само Българският спортен тотализатор е плащал по-висока такса, не само наречените четири-пет фирми на някакъв беглец, а редица частни фирми в целия сектор не са плащали дължимите такси.
И според правителството никой не е виновен: ама тя петчленната Комисия на хазарта – това е едно неволно разсейване, премигване с двете очи за пет години, нещастна случайност и ги няма едни 700 млн. лв.
В Държавната комисия по хазарта се назначават лично с подписа на министъра на финансите петима души: председател и четирима членове. Кои са те? Те са: представител на Министерството на финансите – двама, на Националната агенция за приходите – трети, от Министерството на финансите, ДАНС, Министерството на икономиката, Министерството на правосъдието на равнище заместник-министри или шефове на дирекции на съответните институции, каквато е Националната агенция за приходите. При това министърът на финансите е председател и на Надзорния съвет на Националната агенция за приходите. Това, първо.
В Комисията по хазарта е цялото правителство на най-високо ниво. Нищо не виждат пет години, няма ги 700 милиона!
На второ място. Параграф 16 от Закона, приет от Вашето мнозинство на 5 декември 2014 г. – в § 16 пише, че до 28 февруари 2015 г. „Министерският съвет е длъжен да представи нов проектозакон и нова Стратегия за хазарта.“ Правителството не представя такъв закон, те продължават да крадат в продължение на пет години.
В заключение, за пет години нито една проверка не е направена от Агенцията за държавна и финансова инспекция. Нито една проверка според Сметната палата – от Националната агенция за приходите. Едно пълно съчетаване, прегръщане между олигархията и управлението – истински пример за мутризация на българската икономика. В заключение към това, което каза нашата председателка госпожа Нинова, цитирайки западни издания, „Евронюз“ написа вчера: „Младите хора имат силата да обърнат вълната.“ Не вълна, уважаеми колеги, цунами се е задало срещу мутризираното управление на Република България. Оставка! (Ръкопляскания и възгласи от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Гечев.
Реплики? Не виждам реплики.
Господин Марешки, заповядайте. (Шум и реплики.)
Моля за тишина!
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Уважаеми господин Гечев, много напоително ни разказахте къде и как са отишли тези 140 милиона, но някак си гузно замълчахте в коя западна банка са отишли тези 75 милиона. Затова, ако Вие не ни осветите по тази тема с конкретни имена, ще Ви считаме за поредния човек, изричащ лъжи или празнодумства от парламентарната група на „БСП за България“. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Марешки.
Втора реплика? Не виждам.
Господин Гечев, за дуплика? Няма да ползвате. (Шум и реплики.)
Колеги, други изказвания?
Господин Иванов, заповядайте за изказване.
АЛЕКСАНДЪР ИВАНОВ (ГЕРБ): Моля за удължаване на времето, госпожо Председател, на всички парламентарни групи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Удължете времето на групите.
АЛЕКСАНДЪР ИВАНОВ: Уважаеми колеги народни представители, уважаеми вицепремиери, членове на Министерския съвет, уважаеми български граждани! Уважаеми колеги вносители, обстойно се запознах с мотивите Ви за внесения вот на недоверие и мога да заявя, че не съм изненадан нито от съдържанието, нито от обема му – в цели девет страници.
Сякаш съдържанието се припокрива с тези от предния вот от 2018 г. по същата тема. В мотивите са изброени, от една страна, колеги, известни новини, вече разкрити разследвания и акции в борбата с корупцията от МВР, от ДАНС, от прокуратура, от българския съд, от Комисията за противодействие на корупцията.
Другата страна, колеги, на Вашите мотиви са социологическите проучвания за усещането на българските граждани за корупцията. Нищо ново! И в предходния Ви вот на недоверие, колеги, се съдържаха тези общодостъпни данни от изследването, само че както тогава любезно за Вашата теза в проучването беше спестено за усещането на българските граждани за корупцията по време на Вашето управление.
И забележете, колеги, управления, в които има и един уволнен заместник-министър на икономиката тогава, който днес е основен вносител на вота на недоверие. Уволнен според медийни публикации оттогава, колеги, че може би името е замесено в корупционни скандали – това е госпожа Корнелия Нинова. (Реплики.) Тогава според проучването, колеги, по Вашето управление усещането на обществото за корупция е било много по-високо, но това не трябва да радва нито нас, нито Вас.
Единственото ново, колеги, към мотивите Ви е ароматът на тежкия дубайски парфюм, с който са напръскани. Явно късият срок, в който Ви е указано да бъде внесен този вот на недоверие, е стигнал само за това.
След коментара на съдържанието на тези девет страници на Вашия труд искам да направя паралел с труда и резултатите, постигнати от ГЕРБ и правителството с „Обединени патриоти“ в борбата с корупцията.
На първо място, колеги, добрата работа на приходните агенции и усъвършенстването на законодателството в сферата се вижда в ръста на приходите в хазната при непокачени данъчни тежести за българските граждани и бизнеса. Разбира се, факт са и скокът на минималната работна заплата – двойно, увеличението на минималната пенсия – двойно, увеличението на средната работна заплата от 500 лв. през 2009 г. до 1350 лв., колеги, през 2020 г. Увеличението на брутния вътрешен продукт, колеги, е от около 70 милиарда до 120 милиарда в предходната година. Приходите в бюджета, колеги, скачат от 22 милиарда на почти 45 милиарда за срок от десет години.
Простата аритметика тук показва, че ръстът на данъчните постъпления, постъпленията от акцизи и от митнически сборове изпреварва при непромяната на данъчната тежест увеличението на производителността на българската икономика. А това значи само едно: че през тези години българският бизнес изсветлява.
И тук, колеги, много издишат Вашите мотиви във внесения вот на недоверие. Сивата икономика, колеги, ако не знаете, да Ви кажа, е производна на високи нива на корупцията. Икономиката на България, благодарение на работата на институциите и приеманите закони, изсветлява. Контрабандата се стопи от 36 на 3% – без аналог в цяла Европа, колеги. А явно това дразни много герои от прехода, много олигарси, които станаха интересни за прокуратурата и разследващите органи през последните години.
И друг контрапункт на Вашите тези, колеги: от 1 юли се въведе Единният електронен портал за обществени поръчки и това, колеги, е много важна антикорупционна мярка.
На второ място, ако изложените от мен аргументи и показатели не са Ви достатъчни, ще Ви изброя и следните такива. През уикенда господин Марк Рюте – премиер на Нидерландия, при дебата за Многогодишната финансова рамка похвали България, че е една от трите най-стабилни финансово и дисциплинирани държави в Европа. Доверието на Европа и европейските институции не е загубено за България, както бе по време на предишното управление на БСП и ДПС, когато бяха спрени еврофондовете на страната. Така ли е, колеги? Помним ли го този период? (Реплики.) Явно не го помните – услужливо.
Припомням, че премиерът отсъства днес поради преговорите в Брюксел за възстановителните фондове за милиарди евро безвъзмездна помощ за България в следващите години. В такъв тежък момент имаме нужда от единство и подкрепа за България, а не разединение, както често призовавате Вие и президентската институция.
Международните рейтингови агенции, колеги, Стандарт енд Пуърс и Фич използват думи като „положителна и стабилна“, когато определят икономиката, финансите и средата за инвестиции в България. Това се отчита от инвеститорите и от началото на кризата в България са издадени над 20 сертификата за чужди инвеститори клас „А“, колеги. Мисля, че това е доста показателно за доверието в българската държава и в българските институции.
Световната банка откри Център за обслужване в България – още един факт, колеги. Скоро втората най-голяма банка на „Епъл“ от Германия ще разкрие офис за обслужване в България – също доверие, смятам.
През месец септември миналата година бе подготвена и проведена първоначалната мисия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и в София стартира икономически преглед на България за присъединяването ни към ОИСР.
Колеги, преди десет дни България бе приета в Банковия съюз. Това е оценка и доверие в България, българските институции и трудно – дори Вие да се върнете на власт, ще фалират отново банки в България. И докато, колеги, от едната страна, на „Дондуков“ се вдигаха юмруци, сипеха се голословия и се работеше за личен рейтинг, в същото време, от страна на Министерския съвет дойде историческата новина, че сме приети в чакалнята на Еврозоната, а това ще работи в полза на всички българи за десетилетия напред. Благодаря Ви. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви, уважаеми господин Иванов.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания?
Колеги, няма ли други изказвания?
Господин Веселинов, заповядайте.
ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ (ОП): Уважаема госпожо Председател, уважаеми членове на Министерския съвет, уважаеми колеги! Днес дискутираме поредния вот на недоверие към правителството на тема „Корупция“. Какво четем в мотивите на вота – това е право и задължение на вносителите, че това не е реакция на конкретна щета или действие на човек или институция, а е заради корупционни мащаби и понеже мащабът е отношение на нещо към първообраза, остана неуточнено: ако вносителите вземат за еталон своето управление с ДПС в Тройната коалиция или кабинета Орешарски, отношенията към днешната реалност е намалено или е увеличено? После следват разсъждения за връзката между едноличната власт или корупцията, които са неверни, и дълъг преглед на събития не само от този мандат, които не съдържат никакви реални доказателства по тезата.
Имаме един голям блок от мотиви, които преповтарят твърденията на избягали от правосъдието лица – не знам защо БСП се е превърнала в техен рупор, имаме обвинение, че прокуратурата е зависима от изпълнителната власт, преповтаряне на всички актуални скандали, като често се бяга от фактите за тях, защото е по-удобно всяка вина да се стовари на управлението. Като цяло вотът е твърдение, което увисва недоказано, и за финал следва уникалното признание, че той е мотивиран от тревога и нужда за незабавна реакция.
За всички е ясно, че тази тревожност, мотивирала вносителите, е причинена не само от вътрешната надпревара в БСП, за която всеки лагер трупа точки, но и от протеста, който вносителите очевидно искат да използват за собствените си политически цели. И тъй като не желая да се намесвам във вътрешните работи на БСП, единственият истински мотив, който трябва да коментирам днес, е желанието да се яхне протестът, с неговата помощ да се събори правителството и вносителите да се върнат на власт. Днес по улиците на София ние виждаме протести за демокрацията и срещу олигархията.
Много от гражданите на площада са образовани българи в активна възраст, мирно протестиращи и вярващи в каузата на демокрацията, личното и националното достойнство. Резултатите обаче сочат ясно, че през изтеклите тридесет години демократично развитие, въпреки няколкото вълни протести, демокрацията отслабваше, а олигархията укрепваше. С цялото ми безусловно уважение към гражданското право на протест, ние сме длъжни да кажем истината – именно олигархията днес се стреми да се възползва от възмущението на гражданите, както всеки път го е правила, сменяйки едни политически лица с други, но зорко бранейки правилата, които ѝ позволяват да се самовъзпроизвежда, също, както в недалечната зима на 2013 г., когато и ние от ВМРО бяхме по улиците и площадите, пък и колегите от НФСБ, допринесохме за свалянето на кабинета Борисов 1.
Вместо нова Конституция и правила, получихме управление на БСП и ДПС, фалит на банки и тотално отвращение на хората от властта, което се изрази в много по-бурни и масови протести от днешните. Именно тези две партии, подкрепящите вота, се надяват за ново завръщане в управлението. Може би ще привлекат за свой младши партньор либералите от „Да, България“, бившите си съпартийци около Мая Манолова или някой друг, не знам, но те са единствени, които ще спечелят от политическата криза и предсрочните избори, което за нас е много тревожно, особено що се отнася за участието на ДПС във властта.
От 2014 г. – още като „Патриотичен фронт“, ние сме гарант за недопускането ѝ във властта. Наясно сме с множеството флиртове на ГЕРБ с тях, за насрещни услуги, които се правеха, за свързани с тях кадри, които биваха припознавани, често нашите предложения за политики биваха бламирани, за да не се дразни ДПС. Не допуснахме обаче тяхното пряко участие в управлението, не допуснахме да контролират ведомства и министерства и мислим, че това беше една мощна антикорупционна мярка, колеги.
Няма да го допуснем и занапред, въпреки флирта им на „Росенец“ с друга либерална формация, защото виждаме либерализма, който така успешно използва днешните протести, произвежда единствено разлагане на държавността, ерозиране на националната памет, внушаване на чувство за срам от българщината, превземане на държавните институции отвътре чрез обрастването им със соросоидни НПО-та. Чувам, че са мили и на някои от БСП. Говорейки за протестите и изводите от тях, заявяваме, че отличаваме ясно агентите на олигархията и соросоидните активи срещу справедливото негодувание поради проблеми, трупани десетилетия.
Смятаме, че е необходима промяна не само на лицата, както няколко пъти се случваше през прехода, а промяна на правилата, защото, когато системата остава същата, изборите водят до еднакво уродливи резултати. Всеки пореден месия се оказва рано или късно обграден от съмнения за корупция и флирт с олигархията.
Затова приемаме като своя мисия започването на дебат по този основен за нацията въпрос: как да спрем веригата на възпроизводство власт – пари, разбирай олигархия, власт прим – пари прим; отзоваването на депутати и други изборни органи; отношенията между властите и пълното отделяне на политиката от бизнеса; справяне с купения вот чрез въвеждане на образователен ценз за гласуване. Това са част от съществените въпроси, които трябва да решим, за да променим България. Готови сме да инициираме и референдум по тази тема, ако народът каже, сме готови да се свика Велико народно събрание – това не ни плаши, така протестиращите ще получат промяна, а не подмяна за пореден път.
В заключение, в днешните дни на световни турболенции и рязък срив на икономиката, представителите на ВМРО в изпълнителната и законодателната власт чуваме гласа на нацията, приемаме да работим по предизвикателствата, които тя повдига, и избираме пътя на отговорността, градивността и диалога, търсим националното единство, а не разединението.
Затова всички членове на групата на „Обединени патриоти“ ще гласуваме против настоящия вот. България над всичко! (Ръкопляскания от ОП.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря Ви, господин Веселинов.
Колеги, продължаваме.
За реплика – господин Янков.
КРАСИМИР ЯНКОВ (БСП за България): Уважаеми господин Веселинов, виждам, че сте чели мотивите на вота, но не сте вникнали в тях. И каквито и аргументи да изложите Вие, и колегите от ГЕРБ, това е политическа демагогия. Резултатът от този вот ще го консумират тези, които са на улицата. Те еднозначно Ви искат оставката и я очакват като резултат от този вот на недоверие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря.
Друга реплика? Няма.
Дуплика, господин Веселинов.
ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ (ОП): Господин Янков, не сте говорител, предполагам, на хората, които са навън, не знам дали са Ви упълномощили да бъдете такъв. Знам обаче по демагогията – изобщо това изкуство е изключително популярно във Вашата партия, и всъщност мотивите на този вот са свидетелство за това, имаме непрекъснато повтаряне на една теза без всякакво доказателство, повтаряне на едно обвинение, без изобщо да искаме да влезем в дълбочината на проблема. И това, ако не е една нелепа пропаганда, която цели единствено разединение на обществото и оголване на едни сили, които биха се облагодетелствали само от липсата на стабилна и законодателна, и изпълнителна власт, аз не знам какво е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЕМИЛ ХРИСТОВ: Благодаря.
Господин Зарков, имате думата за изказване.
КРУМ ЗАРКОВ (БСП за България): Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа членове на Министерския съвет, уважаеми дами и господа народни представители! Изключително е неудобно. (В залата се чува химнът на Република България, пуснат от протестиращите пред Народното събрание. Народният представител Веселин Марешки и няколко други депутати от парламентарната група на ВОЛЯ стоят прави. Реплики от народния представител Веселин Марешки.) Отвън свири химнът на хора, които са загубили всякаква друга надежда, освен да Ви изгонят оттук, за да си вземат обратно държавата. Всички – мнозинството граждани, опозиционни партии, международни наблюдатели, Европейска комисия, НПО сектор, гражданско общество, чужди медии, Ви казват: „България е корумпирана!“ и Вие седите тук напълно безочливо и обяснявате: „Не е вярно!“
Само Вие не виждате, че превърнахте държавата ни в царство на несправедливост със знаме – 500-еврова банкнота, и с герб, на който се мъдри калинка!
Само Вие не виждате, че говорите за Еврозона в държава, където разменна монета превърнахте „суджука“, където местното самоуправление е поверено на „дрийм тимове“!
Само Вие не виждате, че в държавата на корупцията пазарът е всевластен в образованието и здравеопазването, но е безсилен по отношение на цените на имотите на властта, няма значение в лева или евро плащате наем, ако не плащате наем, защото сте министър!
Само Вие не виждате, че тук страшно много се краде и това беше казано от държавни институции в тази зала, ама яко се краде, ако позволите да перифразирам един български лекар!
Само Вие не виждате, че се краде от всички и отвсякъде – от лекарства, от митници, от пътища, от защитни огради, от ремонта на НДК, от евросредства – от Ларгото под прозореца на Министерския съвет, се краде!
Само Вие не разбрахте, че една фирма вчера, създадена без капитал, не може да купува ЧЕЗ!
Само Вие не разбрахте, че безимотен грък продаде най-големия ни курорт на Марк Жирардели, а само Марк Жирардели не разбра, че можеше да си купи и друго име, защото тук се продават паспорти и удостоверения, и дипломи, и шофьорски книжки! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
Само от къщи за гости обаче не се краде! От къщи за гости се усвоява. И там всички ще изгорят, за да изгори един критик на премиера – и това го чухме в запис, да. Защото в държавата на корупцията се подслушват всички, включително министър-председателят, и го снимат – дори когато спи, го снимат. Но даже, когато спи, премиерът ни е въоръжен! Не, не говоря за пистолета на чекмеджето.
В такава корумпирана държава той има по-мощни оръжия – в нормалните държави ги наричат институции или регулатори, у нас ние ги обозначаваме с абревиатури – КФН, КЗК, НАП, и те служат да размазват физиономии. Когато те не могат, имаме вездесъщата Главна прокуратура – истинската тежка артилерия, напоследък в прекия смисъл на думата. А под ръководството на Иван Гешев тя е готова на всеки запис – да отговори със запис, на всяка снимка – с чат, а ако и това не може, с показна акция – с арест, с нахлуване. Затова той обвърза съдбата си с това управление и затова той трябва да си тръгне с него! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
А защо, защо тези неща по правило не водят до осъдителни присъди – това не знам?! В корумпирана държава този въпрос е за кръчмарски разговор, а кръчмата се казва: „Осемте джуджета“.
В държавата на корупцията – в парламента, рядко се говори за това. Тук се правят по-важни неща – коват се закони или поне Преходни и заключителни разпоредби, регулира се хазартът, концесии, небостъргачите в „Лозенец”, опрощават се дългове – като онези 60-ина милиона на бизнесмена, който осигурява пълен съпорт от името на Държавната комисия по хазарта. Вие ли ще ни кажете, че ние сме били платени от Божков? (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
Президентът Радев тогава видя безобразието, може би е пуснал дрон над парламента, видя го и го спря с неговото вето, така както правеше много пъти. Ухапала го бълха Домусчиев за 60 милиона! Той на салфетка с Божков разписва за 200, за да финансира какво – медия!? Но дори така финансирана медия не може да накара строежа на Алепу да изглежда като подпорна стена.
Уважаеми дами и господа народни представители, нито част от народа ни не иска и не може да продължава да бъде лъган нито секунда повече, нито един българин не го заслужава! Никой повече не трябва, не трябва да го търпи! Незабавна оставка! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Зарков.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания – колеги?
Госпожо Александрова, заповядайте за изказване.
АННА АЛЕКСАНДРОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо Председател на Народното събрание, уважаеми членове на Министерския съвет, уважаеми колеги народни представители! Искам да вярвам, че днес в пленарната зала експертното мнение и аргументираните мотиви ще вземат връх над политическото говорене. Много въпроси отекнаха в обществото и ние като народни представители дължим отговорите на хората. За да бъда конструктивна, ще изложа няколко конкретни примера, с които управляващото мнозинство в този парламент и правителството подобриха законодателството, така че то да спомогне за още по ефективна борба с проявите на корупция.
На първо място, ще обърна внимание на измененията на Конституцията през 2015 г., чрез които се регламентира разделението на двете колегии на Висшия съдебен съвет, които да решават самостоятелно въпросите по кадрово развитие и дисциплинарна отговорност на магистратите. Бяха предвидени нови правомощия на Инспектората на Висшия съдебен съвет – да извършва проверки за почтеност и конфликт на интереси на магистратите, на имуществените им декларации, както и за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт и независимостта на магистратите.
Относно твърденията, че прокуратурата се използва за политически натиск, искам да напомня на всички колеги за чл. 117, ал. 2 от Конституцията на Република България, който казва, че съдебната власт е независима, както и че при осъществяване на своите функции съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите се подчиняват само на Закона. Прокуратурата има равностоен конституционен статус като част от съдебната власт. В условията на конституционна демокрация нейна цел е осигуряване на върховенството на Закона, като дейността ѝ трябва да е съвместима едновременно с публичния интерес и утвърдените фундаментални правни принципи, което изисква точен баланс между независимостта на прокуратурата и демократичните механизми за наблюдение върху нея. В тази връзка и разпоредбата на чл. 126, ал. 2 от Конституцията на Република България служи като гаранция за точно и еднакво прилагане на законите и за защита на законните права и интереси на гражданите, юридическите лица и държавата.
На следващо място, 7-годишният мандат на главния прокурор в сравнение с по правило 4-годишния мандат на Народното събрание и неизлъченото от него правителство, означава, че тези мандати се разминават във времето и представляват допълнителна гаранция за независимостта на главния прокурор.
Тук искам да акцентирам и върху това, което колегите от БСП непрекъснато твърдят – че ние работим кампанийно с цел реакция след доклади или други документи, оценки и така нататък. В тази връзка Министерството на правосъдието работи по редица стратегически документи, като актуализираната Стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, която е със 7 годишен хоризонт на изпълнение. За осигуряването на модерна наказателна политика, ефективно противодействие на престъпността и хуманизиране на наказателно-изпълнителната система Министерството разработи Стратегия за развитието на пенитенциарната система в Република България за периода до 2025 г., План за изпълнение и Финансов план.
В изпълнение на Мярка 13 от Плана за действие за 2017 г., за изпълнение на препоръките от независимия анализ на структурния и функционалния модел на прокуратурата и анализ на нейната независимост Министерството на правосъдието и Прокуратурата на Република България изготвиха съвместно Пътна карта с конкретно посочени мерки и срокове за изпълнението им.
С оглед на изложеното е видно, че дейността на Министерството на правосъдието се развива планово в изпълнение на стратегически документи с ясно определени цели и времева перспектива. Неоснователно е да се твърди, че дейността на Министерството се извършва с цел реакция на конкретни събития и произвеждане на документи, които да докажат активно противодействие.
И сега ще насоча вниманието Ви към Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество – Закон, който, ние, колеги, приехме в това Народно събрание, в защита на една правова държава без корупционни практики. Относно твърдението за механично обединяване на различни структури в рамките на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, акцентът в новия закон е реформа на институционална рамка в областта на превенцията и противодействието на корупцията, насочена към по-голяма ефективност и по-добра координация между съществуващите органи и звена в публичната администрация. В новата комисия се вляха съществуващите до приемането на новия закон органи.
Общо за 11-годишния период от 2005 г. до края на 2016 г., стойността на отнетото имущество съгласно влезлите в сила 222 решения на съда, съдебни решения за отнемане в полза на държавата имущество, придобито от незаконна дейност, възлиза на стойност 81 млн. 435 хил. 680 лв.
За 2019 г. Комисията е внесла 157 иска за обезпечаване на бъдещ иск за отнемане на незаконно придобито имущество на обща стойност 781 млн. 623 хил. 495 лв. По този начин се цели да се създаде необходимата връзка между функциите по превенция на корупцията, проверка на имуществените декларации, установяването на конфликт на интереси и отнемане на незаконно придобитото имущество, като дейностите за противодействие на корупцията се засилват чрез събиране, анализиране и проверки на сведения при и по повод на прояви на корупция на лица, заемащи висши публични длъжности. Това обединяване на функция е важно, тъй като конфликтът на интереси и корупцията често са в основата на необяснимо забогатяване на съответни лица.
В Доклада на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка за 2017 г. се сочи, че цялостната институционална структура за борба срещу корупцията в България продължава да е разпокъсана и поради тази причина до голяма степен не е ефективна. Като препоръка е заложено приемането на нова нормативна уредба, с която да се създаде ефективен орган за борба с корупцията.
На 13 ноември 2018 г. Комисията публикува Годишния си доклад за напредъка на България в изпълнението на показателите на Механизма за сътрудничество и оценка. Като най-значимо постижение бе посочено изработването и приемането на цялостната правна рамка за противодействие на корупцията по високите етажи на властта. Изрично бе подчертана високата степен на приемственост по отношение както на законодателната рамка, така и във връзка с гладкото сливане на отделните структури в новата комисия. Посочено бе и провеждането на прозрачна процедура за избор на ръководство на новия орган.
Относно твърдението, че Механизмът за сътрудничество и проверка на България остава, в писмото до Европейската комисия, след обсъждането на Доклада през декември 2019 г., в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред председателят на Европейския парламент Давид Сасоли заяви подкрепа на парламента за прекратяване на Механизма за сътрудничество и проверка за България.
В заключение, смятам, че нито една политическа партия няма правото да обобщава и да говори от името на целия народ. Всеки от нас е тук, за да работи по конкретен проблем. Конструктивната опозиция би била тази, която предлага добри решения, активна е, внася законопроекти, които ще подобрят живота на хората в България. Благодаря Ви за вниманието. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря Ви, госпожо Александрова.
Реплика, господин Генов? Не.
Първо господин Янков, после господин Генов.
КРАСИМИР ЯНКОВ (БСП за България): Уважаема госпожо Председател, дами и господа министри! Уважаема госпожо Александрова, Вие също сте прочели мотивите, но не сте ги разбрали. Институциите, които са подопечни на изпълнителната власт и които трябва да борят корупцията, не работят! Даже министър-председателят абдикира именно със структурирането на КПКОНПИ – отговорността му към дейността на работата на ДАНС, Звеното за борба с корупцията, на БОРКОР. Резултатът от анализите на БОРКОР по отношение на законодателство, изследваните 82 закона за корупция – къде е? В кошчето за боклук! Изследваните над 80 000 обществени поръчки и препоръките към Министерския съвет – какво се случи? Нищо! Накрая – механично сливане на звена, за които отговаряше Бойко Борисов в КПКОНПИ – очаквате да има резултат? Няма да има! Защото събрахте аналитична дейност с репресивни действия по отношение на борба с корупцията и говорите за превенция, за пресичане?! Няма такава! Знаете ли защо? Защото Вие и Вашето управление стимулирате да има такава корупция и в мотивите сме Ви разяснили, че чрез назначението на некомпетентни, партийни, в администрацията чрез двойнствено законодателство, което чиновникът да тълкува и чрез хаос в институциите, които трябва да се борят с корупцията – ето това е отговорността Ви!
Но Вие имате интерес, участвате в тази корупция, всеобхватна на всички нива – арогантна, безскрупулна, развила се до мащаби, които са нетърпими за българските граждани и те са навън, защото очаквате чрез корупция да се възпроизведе отново подкрепа за Ваше управление. Никога това няма да се случи повече! Никога Ваше управление няма да бъде допуснато, след като в такива мащаби сте стигнали да развиете и иновации в корупцията! (Реплики от ГЕРБ: „Времето!“)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Времето.
Благодаря, господин Янков.
Господин Генов, заповядайте.
МАНОЛ ГЕНОВ (БСП за България): По начина на водене, госпожо Председател. Обръщам се към Вас …
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Не може. Не, нека да приключим процедурата. Не с такива парламентарни хватки. Нека да приключим процедурата и тогава ще Ви дам думата да направите процедура по начина на водене.
МАНОЛ ГЕНОВ: Ще привършим процедурата, ще бъда много кратък…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Нека да завършим с дуплика, нека да завършим с дупликата, господин Генов, и ще Ви дам по начина на водене.
Моля Ви, нека да спазваме процедурата.
Има ли други реплики? Няма.
Заповядайте, госпожо Александрова.
АННА АЛЕКСАНДРОВА (ГЕРБ): Уважаеми господин Янков, аз ще бъда много кратка в дупликата си, като кажа, че голяма част в доказателството именно за това, което Европейската комисия признава за прозрачния избор за председател, е, че голяма част от Вашата парламентарна група подкрепи председателя за избор на новата Комисия за противодействие на корупцията. Това смятам, че е достатъчно доказателство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, госпожо Александрова.
По начина на водене, господин Генов – заповядайте, както обещах.
МАНОЛ ГЕНОВ (БСП за България): Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа министри, уважаеми колеги! Госпожо Председател, в началото на заседанието се обърнахме към Вас с едно простичко заявление – господин Борисов да присъства на този дебат. (Шум и реплики от ГЕРБ: „Еее!“) Както виждам, Вие не ни информирахте какво се случва – да не би самолетът да кръжи още във въздуха и да чака да свърши дебатът, за да кацне?! Видях, че и господин Дончев напусна преди малко, вероятно е отишъл да го посрещне?
Информирайте ни, все пак – ще спазим ли Конституцията, когато има вот на недоверие – ще присъства ли премиерът в тази зала?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Генов. Ще Ви отговоря.
По чл. 89 от Конституцията на Република България и чл. 109 и 111 от Правилника – не се изисква присъствие на министър председателя. Но господин премиерът Бойко Борисов е в Брюксел, все още не е кацнал. Господин Дончев е в стаята на групата, така че не си е тръгнал и господин Дончев. Всички са тук, но все пак – отдъхват по малко.
Колеги, продължаваме с дебата.
Господин Ципов, заповядайте… Извинявайте, господин Ячев беше преди Вас. Разсейва ме господин Генов с процедури. (Шум и реплики.)
Ваше право е, господин Генов, моля Ви, разбира се, винаги опозицията има думата.
БОРИС ЯЧЕВ (ОП): Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги! Сигурно на всички ни се искаше днес да чуем експертни мнения във внесените от БСП мотиви за вот на недоверие към правителството на ГЕРБ и „Обединени патриоти“. За съжаление, получихме изключително хаотични и безкрайно манипулативни примери за корупционни практики, посочени като примери за корупционни практики, от най-различни аспекти на обществено политическия живот в страната – от крупни инвестиционни проекти, оперативни програми, разследване на органите срещу различни нива на изпълнителната власт, та чак до проблеми на законодателната уредба.
Между другото само ще вметна, че екзотичен, но много показателен акцент в тези мотиви е и откритата симпатия и протекция, които вносителите от БСП демонстрират към забегналия в Дубай хазартен бос Васил Божков, твърдейки, цитирам от мотивите, че: „държавата е предприела репресии с цел изземване на вече успешно развития му бизнес“. Като изключим факта за нелепото сравняване на повдигнати 18 обвинения, голяма част от които и за тежки криминални престъпления, сравнени с репресии, още по голямо недоумение буди твърдението, че въвеждането на държавен монопол в хазарта се приравнява с изземване на успешно развит бизнес! Изземване в полза на кого? В случая в полза на държавата, на народа.
Тук ми се искаше и примерите за дългогодишен чадър – пак цитирам от мотивите – над конкретни бизнесмени да не спират само до лицето Васил Божков, но и обстойно да опишат едни други случаи от последните месеци за покровителство над бизнеса на двама братя от лица от най-вътрешния кръг на президента Радев. Тук обаче вносителите на вота срамежливо са замълчали.
Внушението, че при изразходването на средства по Програмата за саниране са реализирани крупни корупционни практики е изключително знаменателно. Знае се, че там процедурите са провеждани от местната власт – общини и кметства, като не малка част от тях са общини с кметове от БСП, и да се твърди, че масово се е крало при изпълнението на тази програма, е преписване на съмнение за престъпление и върху не малко от червените кметове.
Не знам кой от БСП е авторът на това конкретно политическо харакири, но си мисля, че червените кметове трябва да го издирят и лично да му благодарят.
Опитът да се приравни борбата с корупцията в различните етажи на властта, особено в местната власт, скромно е спрял само върху случая с Иванчева. Срамежливо са пропуснати да се споменат още ред случаи на повдигнато обвинение на представители на местната власт от най-различни политически окраски. И аз тук съвсем накратко ще ги припомня.
На територията на община Червен бряг, област Плевен – разследване по данни за проява на корупционни действия на кмета на общината – независим; на територията на община Чупрене, област Видин – оперативно-издирвателни действия срещу длъжностни лица, включително кмета на общината от Коалиция БСП – ДПС – АБВ; на територията на община Божурище, област София – оперативно-издирвателни мероприятия срещу длъжностни лица, включително кмета на общината – ГЕРБ; на територията на община Пловдив – действия по разследване на данни за поискан подкуп от длъжностно лице – кмет на район „Северен“, представител също на управляващите ГЕРБ; на територията на община Костенец – осъществена специализирана операция срещу кмета на общината, кмет от БСП; на територията на община Созопол – обвинение за присвояване на 2 млн. лв., кмет, бивш от ГЕРБ; на територията на община Златица – обвинение за присвояване на 1 млн. лв., кметица от БСП.
Политическата палитра е изключително пъстра и да се говори само за случая Иванчева тук просто е проява на изключителна манипулация.
Понеже в последните изказвания се цитираха основно данни от Доклада на Комисията за противодействие на корупцията за 2019 г., и като че ли през тези близо шест месеца – от края на 2019 г. до средата на 2020 г., тази комисия е спала и нищо не е работила, ще дам съвсем кратки данни за дейността на КПКОНПИ през последните шест месеца.
От началото на 2020 г. в дирекция „Противодействие на корупцията“ при КПКОНПИ са постъпили от органите на прокуратурата – това са за шест месеца – общо 286 броя прокурорски проверки по смисъла на Закона за съдебната власт, по които са извършвани и се извършват в момента оперативно издирвателни справочни мероприятия, включително и снемане обяснения на лица и изискване на документи. От 234 броя преписки, работата е приключила и резултатите са докладвани на органите на прокуратурата.
По отношение на внесени и мотивирани искове и влезли в сила съдебни решения пак за периода от началото на януари до 17 юли 2020 г. включително, от КПКОНПИ са внесени общо 96 мотивирани искове за отнемане на незаконно придобито имущество в полза на държавата на стойност 734 млн. 374 хил. 262 лв., от които са влезли в сила 12 съдебни решения, с които е постановено отнемане в полза на държавата за имущество, придобито от престъпна и незаконна дейност, на стойност 3 млн. 166 хил. 86 лв.
Ще завърша с тази кратка справка от дейността на КПКОНПИ и със заключителните думи, че онова, което имаме като внесени мотиви за вот на недоверие, е хаотично, манипулативно, не кореспондира с експертния характер на иначе сериозната тема „Противодействие на корупцията“ и вотът е изцяло ангажиран с политически тези. Благодаря Ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Ячев. (Ръкопляскания от ОП.)
Реплики? Не виждам.
Продължаваме с изказванията.
Господин Ципов, заповядайте за изказване.
КРАСИМИР ЦИПОВ (ГЕРБ): Благодаря, госпожо Председател.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа вицепремиери и министри, уважаеми народни представители! Нека да се върнем по същество върху дебатите по вота на недоверие. Въпреки че в мотивите на вносителите няма ясен акцент какво е направено от това правителство по линия на Министерството на вътрешните работи, смятам, че трябва по един ясен и недвусмислен начин да се заяви от тази парламентарна трибуна, че темата за противодействие на корупцията е важен приоритет в Управленската програма на правителството и в частност на Министерството на вътрешните работи.
След като бяха предприети редица законодателни промени и в края на миналия мандат, и в началото на този мандат, свързани с капацитета на Министерството на вътрешните работи да противодейства на престъпността, смятам, че трябва да изброим няколко важни неща, които са се случили в системата на Министерството на вътрешните работи.
Нека да обърнем внимание, че на първо място сред предприетите законодателни промени по Закона за МВР, които дадоха възможност на структури като Главна дирекция „Национална полиция“ и на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ да работят и по линия на противодействието на престъпността, която е свързана с това да бъдат извършени корупционни деяния от единични извършители, и по линия на организираната престъпност, резултатите не закъсняха.
Нека да обърнем внимание, че само за 2018 г. за корупционни престъпления в структурите на Министерството на вътрешните работи са образувани над 1670 досъдебни наказателни производства. Ако трябва да направим едно сравнение с това какъв е бил броят на тези досъдебни наказателни производства по време на Тройната коалиция или по време на правителството Орешарски, ще установим, че разликата е в пъти: 2013 – 2014 г. тези досъдебни наказателни производства са били малко над 500. Най-многобройни са образуваните досъдебни производства за престъпления против данъчната, финансовата и осигурителната система за длъжностни присвоявания, документните престъпления. През 2019 г. броят на тези образувани производства е абсолютно идентичен.
Освен обаче образуването на досъдебни наказателни производства след получени данни за извършени престъпления бяха предприети и много различни други организационни мерки. За целите на мониторинга и статистиката бяха приети Единен каталог за корупционните престъпления, бяха сформирани постоянни екипи, които да работят съвместно както с прокуратурата, така и с Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.
Важно е да отбележим и ролята, която изиграха специализираните екипи за противодействие на престъпления против финансовите интереси на Европейския съюз. Чухме обвинения, че не е предприето нищо. Всъщност точно тези екипи работят ефективно, събират, анализират оперативна информация, повдигат обвинения. Има включително вече и произнесени осъдителни присъди за корупционна дейност в рамките на държавната администрация.
В структурите на Министерството на вътрешните работи работи и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, която е призвана да противодейства на корупционни деяния, извършени от организирани престъпни групи. Само за първото шестмесечие на 2020 г. са образувани 15 такива досъдебни производства, от които 10 са организирани престъпни групи, които извършват или финансови, или данъчни престъпления, или злоупотреби със средства от Европейския съюз.
Продължават и целенасочените действия за укрепване на капацитета на криминалната икономическа полиция и резултатите не закъсняват. За първото шестмесечие на тази година регистрираните престъпления, които са разследвани, са с 33% повече, отколкото за периода 2013 – 2014 г. По над 70% от тях вече има повдигнати обвинения и обвиняеми лица, така че да говорим в мотивите, че никой не работи в държавата за това да се разследват корупционните престъпления, е абсолютно некоректно.
В заключение, искам да обърна внимание на изказванията на господин Радев, който призова преди няколко месеца за повече светлина в работата на органите, които трябва да разследват корупцията по високите етажи на властта. Нека да дадем два емблематични примера, които бяха факт по време на служебното правителство през 2017 г.
Единият пример е свързан с процедура за доставка на 290 високопроходими автомобили за нуждите на охраната на границата. Какво се случи? Процедурата приключва за по-малко от 50 дни – от началото на март месец до 20 април. Забележете, повече от 25 дни след произведените избори, на които народът гласува доверие на това правителство.
Какво се случи по време на тази процедура? За председател на Комисията за оценяване, уважаеми народни представители, е определен човек от политическия кабинет на тогавашния служебен министър на вътрешните работи. (Шум и реплики от „БСП за България“.) В тази процедура са променени спецификациите, само и само да се нагласи поръчката да бъде спечелена от определен кандидат. (Реплика от „БСП за България“: „По темата!“) Така че нека да стане ясно на всички – този, който призовава и казва, че по негово време, ако той управлява, няма да се краде, дължи отговори за това как, по какъв прозрачен начин са определени изпълнителите по такива значителни процедури на огромни стойности. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
Призовавам народните представители да гласуват против това вето и да поискаме да говорим с избирателите за това как да продължи държавата ни напред. (Ръкопляскания от ГЕРБ. Силен шум и реплики от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Ципов.
Реплики? Няма.
Други изказвания, колеги? (Реплика от „БСП за България“: „Биков е наред.“)
Ако иска господин Биков, ще поиска думата. (Ръкопляскания, силен шум и реплики от „БСП за България“.)
Господин Биков, опозицията Ви очаква. Явно сте им любимец.
Имате думата.
ТОМА БИКОВ (ГЕРБ): Уважаема госпожо Председател! (Шум и реплики в „БСП за България“. Оживление в „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Моля за тишина! Колеги!
ТОМА БИКОВ: Уважаеми колеги! Ще съобщя добра новина на колегите от БСП: този вот ще бъде отхвърлен. Това е добра новина за Вас, преди всичко, защото в този парламент Вие сте най-малко готови за избори в момента. (Шум и реплики в „БСП за България“. Частични ръкопляскания от ГЕРБ.)
Вие имате, първо, да си свършите вътрешнопартийната работа, да разберете кои сте, къде се намирате и накъде ще отидете, и след това да кажете на българските граждани накъде трябва да тръгнат и те. Защото ако тръгнат след Вас, вероятно ще тръгнат поне в пет посоки, а това не е добре за никого.
Какво ще се случи, ако днес приемем Вашето предложение правителството да подаде оставка? Отиваме на служебен кабинет, без парламент, без ясна програма от страна на президента, който вече две години и половина разполага със Стратегически съвет, но не са написали и една страница за това какво смятат да правят, ако случайно дойдат на власт.
Второ, президентът вече е страна по въпроса. Това не е институция, която може да бъде медиатор за разрешаване на една евентуална политическа криза, президентът и Вие искате да предизвикате политическа криза, без да знаете как после ще я решите. Никакви гаранции няма, че може да се постигне диалог, както президентът вчера каза: „Никакъв диалог с тях!“ Ами след изборите? Никакъв диалог ли ще има? И как ще състави правителство, което да управлява страната в много тежък момент, когато сме скъсали всички връзки за диалог.
По отношение на корупцията. Много ми е чудно защо Вие не отидете при протестиращите, да видим Вас как ще Ви посрещнат? (Реплика от „БСП за България“: „Ние бяхме.“) Къде сте? Излезте! Ето отвън са. Отидете там, при тях, развейте червеното знаме, да видим какво ще стане. (Шум и реплики от „БСП за България“.)
Да разрушим модела. Ще Ви съобщя една новина 30 години по-късно: моделът е на представителна демокрация. В представителната демокрация се ходи на избори, там хората казват кой иска да ги управлява. Миналата година ходихме два пъти на избори – на европейски, и на местни. Сто и четиридесет общини спечелихме ние, Вие спечелихте далеч по-малко. Не знам как искате да управлявате, без да имате мнозинство. Правили сте го веднъж и не мисля, че имахте успех като втора политическа сила. Отечественият фронт е сравнително успешна формула, ако зад Вас стоят щиковете на някоя армия, но в демократични условия Отечественият фронт няма да бъде успешен и аз съм сигурен, че хората, които не желаят Вие да ги поведете в най-различни посоки, ще си кажат мнението на редовните парламентарни избори през месец април. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Биков.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания? (Шум, реплики, оживление.)
Заповядайте, госпожо Дариткова.
ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА-ПРОДАНОВА (ГЕРБ): Уважаема госпожо Председател, уважаеми госпожи и господа министри, народни представители! Очаквах на днешния дебат да се чуят послания за легитимност, законност и отговорности. Смятам, че е изключително лоша проява на политическо отношение, лош политически вкус легитимирането и институционализирането на обръщения, изказани емоционално от неопитни политици именно тук, от тази трибуна. Това дискредитира всички ни.
За пети път БСП внасят вот на недоверие и използват това легитимно парламентарно средство с амбицията да предизвикат политическа криза и предсрочни избори. Не сте проявили особено въображение и собствен почерк при избора на темата „корупция“ за втори път в този мандат. Надеждата Ви е да намерите извънпарламентарна и президентска подкрепа, но, уви, заблуждавате се.
Улисани в лидерски битки, колегите вляво разчитат на всичко, което носи дивидент – от козички, до спекулации с компромати и снимки. И в заплашително свития юмрук на президента видяхте знак и надежда, че е дошло Вашето време. (Шум и реплики от „БСП за България“.) Дистанцирахте се официално от дубайския сценарий, но иначе мотивите Ви за вота са без аргументи, семпли, а прокламираната гръмко Програма за справяне с корупцията е в стила на партийните тезиси отпреди 30 години, съдържащи само обещания и лозунги.
И във „Визия за България“ все още нищо не сте записали за борбата с корупцията. Не може да се приеме за легитимна претенцията на някой, пък бил той и президентът, за цялата власт, защото в Конституцията е написано, че никоя част от народа – политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет.
Колеги вляво, наистина ли вярвате, че при евентуално служебно правителство президентът ще се съобрази с Вас? Ако не ме лъже паметта, имахте много сериозни претенции към състава на предишното такова. Освен това трудно ще се съчетаят Вашите интереси с тези на протестиращите, „Отровното трио“, „Да, България“, Мая, Слави и други политически субекти.
Винаги съм твърдяла, че упражняването на власт е свързано преди всичко с носенето на отговорност. Като най-голяма парламентарна група ние имаме отговорност пред нашите над милион избиратели. Носим тази отговорност заедно с нашите коалиционни партньори от „Обединени патриоти“ и я реализираме в Програмата ни за управление, и това е особено валидно в условията на бушуваща здравна криза и очертаваща се икономическа и социална.
Искрено вярвах, че пандемията ще ни научи на солидарност и съпричастност, ще ни помогне да осъзнаем, че загърбването на тяснопартийните интереси носи повече дивиденти от противопоставянето. Нали не мислите, че без работещ парламент ще могат да се реализират легитимни мерки за справяне с всички предизвикателства?! Кой ще спечели от това? Може би някои извънпарламентарни партии, които се позиционираха ефектно чрез плажуване и пиене на кафе, вероятно и някой ще има изгода да се забави легитимният избор на председател на БСП. Поради епидемиологичната обстановка президентът може дълго да се упражнява с цялата власт в държавата, а той вече показа, че няма никакво отношение към изискването от Конституцията той да бъде олицетворение на единството на нацията.
Това добре ли ще е за България? При наличието на легитимно избран парламент наша обща отговорност е да довършим мандата, да подпомогнем законодателно всички действия на правителството за справяне с кризата и да гарантираме законово провеждането на легитимни избори. Благодаря. (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаема госпожо Дариткова.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания?
Господин Вигенин, заповядайте.
КРИСТИАН ВИГЕНИН (БСП за България): Благодаря, уважаема госпожо Председател.
Уважаеми граждани на България! Уважаеми колеги народни представители, госпожи и господа министри! В днешния дебат се питах какво ли би било, ако България има министър-председател с безупречна биография, без корени в силовите групировки, без пачки и кюлчета в чекмеджетата и пистолет до главата? Какво ли би било, ако България има министър-председател, за когото водещи международни медии не пишат колко е корумпиран и колко зле е България по отношение на резултатите от борбата с корупцията?
Питах се също какво ли би било, ако имаме министър-председател, който говори чужди езици и с колегите си в Европа общува не с потупвания по гърба и с козирувания?!
Изпитвам известно съжаление и към министрите, които днес са тук, леко посърнали, защото може би си дават сметка, че са съучастници – някои неволно, други с ентусиазъм, в една политика на грабеж. Какво ли би било, ако министрите получаваха уважение от един чист, честен министър-председател, а не указания коя обществена поръчка да пуснат и кой да я спечели? Какво ли би било, ако министър-председателят уважаваше парламента и народните представители бяха свободни и имаха собствена воля, за да работят за благото на народа, а не през законодателството да обслужват олигархията?
Мафията, и Вие добре го разбирате, се е впила в икономиката, владее институциите, контролира медии, но не може да контролира душите на хората. Хората се събудиха. Времето на ГЕРБ изтече! ГЕРБ вече е в миналото. Остава да го разберете. И никакви доклади днес и отчети за втората петилетка не могат да Ви върнат в настоящето, камо ли да Ви осигурят бъдеще.
Въпросът и днес, и на гласуването след ден или два, е от коя страна заставате – дали на страната на почтените хора, или на страната на мафията? С гласуването си този парламент ще покаже кой коя страна избира в този ключов за бъдещето на страната момент. Този парламент е изчерпан. Оставка! Нови избори и нова страница за България! (Ръкопляскания от „БСП за България“.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Вигенин.
Реплики? Не виждам.
Други изказвания? Не виждам.
Закривам разискванията. (Народният представител Веселин Марешки иска думата.)
Господин Марешки, закрих разискванията.
Господин Дончев, заповядайте за изказване.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ТОМИСЛАВ ДОНЧЕВ: Уважаема госпожо Председател, уважаеми дами и господа народни представители!
Сигурно и аз мога да хлопам по банката, мисля, че дори мога да я счупя, но това обичайно издава някаква вербална недостатъчност. Ще говоря малко, защото дългото говорене има опасност да изхаби думите, а това не бива да го допускаме.
Ще избягам от традиционния политически ракурс на разговора. Сега вероятно всички очаквате да Ви направя един критичен анализ на данните в Евробарометър и да Ви докажа, че числата не са такива, каквито твърдите. От това няма полза. От това няма полза!
Вероятно очаквате да сравнявам и да направя исторически анализ на корупционния риск, скандали, провинения в годините. И да съдя в чия полза е този анализ – и това няма да направя.
Вероятно очаквате да Ви припомня колко решителни сме били в раздялата, ампутацията не с всеки корумпиран, не с всеки допуснал грешка, а с всеки, по отношение на когото има подозрения – и това няма да направя.
Вероятно очаквате да припомня за всички усилия в годините да се променя законодателството, да се създават нови институции, които да се борят с корупцията – и това няма да направя.
Има ли корупция в България? (Реплика от „БСП за България“: „Има.“) Има! Откога има корупция? От десет, от двадесет, от тридесет, от четиридесет, от петдесет години? От шестдесет, от сто?!
Корупцията е хронично заболяване на българското общество и държава. Тя е хронично заболяване! И големият проблем, който имаме, е, че сме се научили да живеем с нея. Научили сме се да сме живи и нея да я има, което е проблем. Българското общество, българската държава трябва да събере сили да приключи с това хронично заболяване, каквото и да му коства. Само че корупцията не се бори с думи, не се бори с хайки, не се бори с потери! Тя се бори с институции и закони.
Уважаеми дами и господа народни представители! Какво не ни достига, при условие че и институциите, и законите са ни взети от практиката на най-развитите държави – някои от текстовете са буквално копирани? Какво не ни стига?
Няма да влизаме в режим на колективна психотерапия, хайде да бъдем откровени – какво не ни стига? Къде е това мнозинство тук, което ще има воля и сила да използва институциите и законите по най-добрия начин? Има ли такова мнозинство?! Има ли?! Не говоря за ляво, за дясно, за либерално, за консервативно. Има ли такова мнозинство от хора с такава биография, с такъв запас от съобщения в телефоните, с такива портфейли и жилища, които да имат силата и волята да използват институциите и законите по най-добрия начин? Има ли такова мнозинство?!
Какво би променило един нов парламент, където десет или двадесет процента от Вас ще бъдат други? Голямата тема, големият въпрос е има ли такова мнозинство тук?! Да или не?! Няма да Ви карам да вдигате ръце.
Рестарт на демокрацията означава да минем през охлокрацията. Рестарт на държавата означава временна сърдечна недостатъчност на българското общество.
Дали трябва да подава оставка българското правителство или не? Докога ще стои? Докато има смисъл. Докато има полза. Докато може да свърши нещо полезно, докато не се е скъсала връзката с гражданите. Повярвайте ми, ако тази връзка се е скъсала, няма нужда да ми викате: „Оставка!“
Или както е казал великият Аристотел, не Гьоте, както е казал великият Аристотел: „Не е най-важно да спечелиш войната. Най-важно е да организираш мира.“ (Ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Дончев.
Господин Марешки, декларация? (Реплика от народния представител Веселин Марешки.)
Каква процедура? (Реплика от народния представител Веселин Марешки: „Нямам ли право на декларация?“)
Заповядайте.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ (ВОЛЯ – Българските Родолюбци): Благодаря.
Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги, уважаеми дами и господа министри… (Силен шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Не, изказване не може да направи господин Марешки – декларация, не по днешната тема обаче, декларацията трябва да бъде по друга тема.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Естествено, че не по днешната тема.
Още процедури ще има ли – някой нещо да се изкаже, да извика още нещо от залата?!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Не се разправяйте със залата, господин Марешки.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Ами не мога да започна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Заповядайте.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Готов ли съм?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Да.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Ситуацията днес може да я оприличим с нещо, което много ясно и за пореден път е казал народът: „Гладна кокошка просо сънува.“
Преди няколко дни казах, че Радев и Корнелия ще опорочат справедливите протести на българските граждани. (Шум и реплики от „БСП за България“.)
И днес аз се оказах отново прав. На призива на Радев и Корнелия…
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Госпожа Нинова.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Госпожа Нинова, извинявайте.
…да бъде блокиран парламентът се отзоваха неколцина български граждани – и то не на техния призив, а дойдоха такива истински протестиращи, които им казаха и на тях: „Вън!“ (Силен шум и реплики.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Господин Марешки, притеснявам се, че…
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Това е за протестите, а не за вота на недоверие. (Силен шум и реплики от „БСП за България“.)
Говоря за протестите, които бяха и продължават.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Да, заповядайте.
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Защо българският народ не се вслушва в призивите на господин Радев и на госпожа Нинова? Защото разбират, че няма никаква искреност в това, което говорят, и пътя, към който го водят. Защото виждат едни от най-порочните практики – в Европарламента те уж са опозиция на ЕНП и на Радан Кънев, в България обаче са заедно с така наречената псевдодесница. Точно нещата, които най-много отвращават българските граждани – събирането на всяка цена, само и само да се докопаш до кокала. От „БСП за България“ не се вслушват даже в призива на собствения им президент. На призива: „Мутри, вън!“, виждаме, че те все още стоят по местата си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Господин Марешки, моля Ви! (Силен шум и реплики от „БСП за България“.)
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Няколко пъти се спомена призивът на господин Радев днес именно от Левицата. На този призив депутатите от „БСП за България“ считат, че не трябва да се вслушват в собствения си президент.
ГЕОРГИ СВИЛЕНСКИ (БСП за България, от място): Мутрите трябва да са вън, а не депутатите от „БСП за България“!
ВЕСЕЛИН МАРЕШКИ: Точно заради това, заради този двоен стандарт, заради това двуличие, заради личната отговорност на много – и от сегашната парламентарна група на „БСП за България“, и от предишните управления, най-вече при Орешарски, от първия служебен кабинет на Радев, в който видяхме, че над 80% от заместник-министрите са от кабинета Орешарски, а преди това от кабинета на НДСВ и така нататък, видяхме пълната безпомощност и липсата на всякакви качества – и професионални, и морални, да се борите за правата, за това, за което настояват всички български граждани.
На призива, именно вслушвайки се в българските граждани, всички да подадем оставка – и президентът, и правителството, и Народното събрание, единствено, както обикновено, се отзовахме ние от ВОЛЯ. Ние единствени сме готови веднага, още днес, да си подадем оставките! (Силен шум и реплики от „БСП за България“: „Хайде де!“)
Ние сме единствената партия, срещу която никой не протестира. (Смях. Силен шум.)
Да, ние сме единствената партия, срещу която няма нито един протестиращ на площадите и сме единствените, които сме готови да се вслушаме във волята на българския народ. (Силен шум и реплики от „БСП за България“.)
Точно заради това не Ви искат Вас и никога няма да дойдете на власт! Точно заради това няма да мине и вотът Ви на недоверие! Точно заради това ще загубите и следващите избори, защото сте неспособни да управлявате България! Благодаря Ви. (Ръкопляскания от „ВОЛЯ – Българските Родолюбци“. Частични ръкопляскания от ГЕРБ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, господин Марешки.
Има декларация от името на парламентарната група на „Обединени патриоти“.
Благодаря на членовете на Министерския съвет. Разискванията по вота приключиха, така че Ви желая лека работа!
Заповядайте, господин Богданов.
КРАСИМИР БОГДАНОВ (ОП): Уважаема госпожо Председател, уважаеми колеги народни представители! Днес е 20 юли! На този ден през 1903 г. Главният щаб на Битолския революционен окръг прокламира началото на героичното Илинденско-Преображенско въстание. То е своеобразен връх в дейността на Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация, която от създаването си през 1893 г. – десет години, неуморно се готви за този паметен ден.
Автономията на Македония и Одринско се превръщат в знаме на всички поробени българи в Османската империя, както и за гражданите на свободна България – учредени са стотици революционни комитети, разраства се четническият институт, създаден от Апостола – Гоце Делчев, в Македония и Одринско действат десетки революционни чети.
Обстановката се нагнетява от неуспешните реформени актове на Великите сили, от множеството афери, четническата акция от 1895 г. и Горноджумайското въстание от 1902 г. Решението за въстанието е взето в началото на 1903 г. на конгрес под председателството на Иван Гарванов, провел се в Солунската Българска мъжка гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – най-голямото просветно средище на българите, останали под турска власт. Въстанието трябва да избухва перманентно в Повърдарието на 20 юли – Илинден, в Одринско на 6 август – Преображение, а в Струшимко, Солунско и Серско – на 14 септември, Кръстовден.
По недвусмислената оценка на историците това е най-голямото въстание срещу турската власт на Балканския полуостров. Най-голям е не само обхватът му – от Охридското езеро до подстъпите към Цариград, но и по безпримерния подвиг и саможертвата в името на свободата. Във въстанието участва цветът на българската революционна мисъл и действия – Даме Груев, Борис Сарафов, Анастас Лозанчев, Христо Узунов, Яне Сандански, Васил Чекаларов и стотици други. Редица достойни български военни – генерал Иван Цончев, Борис Дрангов, Христо Чернопеев, Кръстьо Българията, пренебрегват постове и заплата и се хвърлят в борбата за освобождението на брата роб.
Незабравими са проявите на масов героизъм – от славното Крушево на Мечкин камен, където войводата Питу Гули, подобно на спартанския цар Леонид, заедно с цялата си чета не отстъпва на многобройния турски противник – остават на позиция и загиват до последния човек.
В Странджа планина, тежко ранен, главният войвода Георги Кондолов нарежда на момчетата си да го убият и на гроба му вместо да проливат сълзи, да извият кърваво хоро.
Срещу въстаналите българи Османската империя хвърля редовна войска и башибозук. Според данни от Мемоара на Вътрешната организация от 1904 г. в Битолския и Одринския вилает са станали 239 сражения, в които участие вземат 26 хиляди въстаници срещу 350-хилядна турска войска. В сраженията загиват 994 въстаници, опожарени са 201 села, убити са 4600 души от мирното население, а други 25 хиляди жители на Македония и Одринско търсят спасение в свободна България.
Въстанието показва несъвместимостта на два цивилизационни подхода – европейският демократизъм и османотурският деспотизъм. Паметно отеква призивът на Главния щаб: „Хиляди пъти по-добре смърт, отколкото скотски живот!“ В този смисъл Илинденското въстание е цивилизационният избор на българите от Македония и Одринско.
Неуспехът на въстанието изостря обстановката в Европейския югоизток, а нереализираният български национален идеал става една от основните причини за последвалите войни за национално обединение – идеал, платен с кръвта на повече от 200 хиляди достойни български синове.
Днес, 117 години след Илинденско-Преображенското въстание, залутани в безвремието и в дребните политически боричкания, все повече избледнява споменът за подвига на тези смели мъже. Свеждайки глави в преклонение, ние – днешните поколения, трябва да си дадем сметка, че тяхната саможертва не е напразна и делото им не е завършено, че България е там, където живее дори един българин, че ако във вените ни е останала капка от горещата кръв на илинденци, трябва да продължим борбата! Да живее България! (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Благодаря, уважаеми господин Богданов.
Колеги, във връзка с приключване на разискванията по Проекта на решение за гласуване на недоверие на правителството, предлагам да се приеме:
„РЕШЕНИЕ:
На основание чл. 48, ал. 3 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание Народното събрание да проведе извънредно пленарно заседание на 21 юли 2020 г., вторник, от 11,30 ч. при следния дневен ред:
Точка единствена. Гласуване на Проект на решение за гласуване на недоверие на Министерския съвет на Република България с министър-председател Бойко Борисов заради провала в политиката за противодействие на корупцията.
Вносители: Корнелия Нинова и група народни представители на 15 юли 2020 г.“
Моля, режим на гласуване.
Гласували 177 народни представители: за 176, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Поради изчерпване на днешния дневен ред закривам заседанието.
Утре, 21 юли 2020 г., от 11,30 ч. – извънредно пленарно заседание.
Закривам заседанието. (Звъни.)

(Закрито в 11,12 ч.)

Председател:
Цвета Караянчева

Заместник-председател:
Емил Христов

Секретари:
Станислав Иванов
Стоян Мирчев
Форма за търсене
Ключова дума
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ