ТРИДЕСЕТ И ВТОРО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ
София, вторник, 8 декември 1998 г.
Открито в 15,04 ч.
08/12/1998
Председателствали: председателят Йордан Соколов и заместник-председателят Иван Куртев
Секретари: Васил Клявков и Камен Костадинов
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Откривам извънредното заседание.
Днес рожден ден има народният представител Илия Петров. Да му е честито! Желая му всичко най-хубаво! (Ръкопляскания.)
Дневният ред е определен заедно с решението на Народното събрание за извънредно заседание:
1. Второ четене на законопроекта за данъка върху добавената стойност, продължение.
2. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите.
3. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане.
Преминаваме към точка първа:
ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ДАНЪК ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ, продължение.
Има думата председателят на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол господин Йордан Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги, при последното четене стигнахме до Преходни и заключителни разпоредби на Закона за данък върху добавената стойност.
"ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
(обн., ДВ, бр. 90 от 1993 г.; изм. и доп., бр. 57 от 1995 г., бр. 16, 56 и 104 от 1996 г., бр. 51, 86 и 111 от 1997 г., бр. 15, 71 и 93 от 1998 г.)
§ 1. Този закон отменя Закона за данък върху добавената стойност.
§ 2. Регистрираните лица към 31 декември 1998 г., които имат към тази дата налични активи по смисъла на Закона за счетоводството, за които при придобиването им е начислен данък, но не са имали право да ползват данъчен кредит, защото не са били регистрирани по този закон, не следва да начисляват данък при продажбата им. Този параграф се прилага по отношение на лицата, които могат да докажат към датата на продажбата, че при придобиването им е начислен данък и те не са били регистрирани.
§ 3. Регистрираните лица към 31 декември 1998 г., които към тази дата имат налични активи по смисъла на Закона за счетоводството, за които при прекратяване на регистрацията им по този закон им е бил начислен данък на това основание, не следва да начисляват данък при продажбата им. Този параграф се прилага по отношение на лицата, които към датата на продажбата могат да докажат, че продават активи, които са били обложени на основание дерегистрацията им.
§ 4. Документите, за които с този закон е предвиден образец, се определят с приложения към правилника за прилагане на този закон.
§ 5. Регистрираните лица, за които е възникнало задължение за прекратяване на регистрацията по този закон към 1 януари 1999 г. и не са подали формуляр за прекратяването й, имат право да приложат по-благоприятната за тях разпоредба."
По заглавието и по текстовете от § 1 до § 5 включително няма направени предложения.
Комисията подкрепя текста на вносителя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието "Преходни и заключителни разпоредби" и параграфи от 1 до 5 включително.
Гласували 165 народни представители: за 140, против 7, въздържали се 18.
Заглавието "Преходни и заключителни разпоредби" и параграфи от 1 до 5 на тази глава са приети.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Има предложение на комисията за създаване на нов § 5а:
"§ 5а. Свободните зони, свободните складове и търговските обекти, лицензирани за валутна търговия, се считат за територия на страната по смисъла на този закон за доставките с предмет спиртни напитки, тютюневи изделия и течни горива."
Предложението е гледано в комисията и е одобрено.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По § 5а?
Има думата господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми колеги, най-напред, тук се предлага едно анонимно предложение. Анонимни предложения не могат да се правят. Предложенията винаги излизат от някакво име. Тук няма никакво име.
Затова правя процедурно предложение на това основание да го отхвърлим и да не го подлагате въобще на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: От комисията е предложението.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Къде пише?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Комисия по бюджет, финанси и финансов контрол - най-отгоре, към доклад номер еди-кой си.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Това е нещо ново, което се вкарва. Добре, направили сте предложение. Напиши си името, господин Цонев, да се знае кой е внесъл такова предложение. Не знам, някой като че ли подпъхва предложения, които коренно изменят характера на законите, както стана и със следващия закон, който ще гледаме - Закона за акцизите.
Спиртните напитки и тютюневите изделия да не са предмет на освободени сделки в свободните зони - това беше гласувано в миналия парламент с предположението, че там се върши голяма далавера с тях и се отклонява плащане на ДДС, акцизи и мита.
За съжаление, уважаеми колеги, въпреки направеното предложение тогава и въпреки че то влезе в закон, събираемостта на акциза, митата, ДДС върху цигарите и спиртните напитки не се е повишила. Напротив, особено върху вносни цигари - аз говорих и по време на първо четене - се оказа, че в България се събират акцизи, мита и ДДС едва върху 1 на сто. Значи вината, уважаеми колеги, господин Цонев, за съжаление не го виждам господин Радев, от когото знам, че произлиза това предложение, не е в това, че има свободни безмитни зони, където всичко се контролира и където не би трябвало да има нарушения, а вината е другаде - вината е в администрацията, вината е в митническите служители, вината е в данъчните служители, вината е в Министерството на финансите, което не може да си събира данъците. И поради това, тъй като господин Радев не може да си управлява своята администрация, тъй като това е пример на въпиюща управленска некомпетентност, той се насочва към поправяне на законите. Точно така е. Някой го е излъгал, че в свободните зони се вършели големи далавери. Ами свободните зони се контролират от митничарите, от полицаите. Кои вършат далаверите? - Хората, които работят в тях. Между другото, свободните зони бяха създадени преди години. Те бяха създадени по Указ № 22-42 и на инвеститорите в тях - чуждестранни и смесени, им бяха дадени определени преференции при изричната постановка на Закона за чуждестранните инвестиции, § 8, автор беше един народен представител, който не е вече между нас, с изричната постановка, че всяко последващо законодателство няма да се отнася за техните дейности и за инвестициите. А сега се прави точно това - ново законодателство, което утежнява, което премахва преференции.
Освен това имаме и споразумения с различни страни за взаимна защита на инвестициите. Искате да направим дипломатически скандал? Това ли искате, господин Радев, да направите? Аз знам, че една голяма част от депутатите на СДС не са съгласни с Вашето становище.
Знаете ли какви клаузи има? Знаете ли накъде тласкате страната? Искате да я пратите на диагонален арбитраж в Женева - това ли искате? И да плащате десетки милиони долари после Вие? Вие от Вашия джоб не може да ги платите, държавната хазна ще ги плати. Знаете господин Божков колко трудно приватизира и раздържавява. Знаете за какви грамадни залози взима 50 - 60 млн. долара. Искате тия така да ги дадете и на България да й излезе лошата слава, че не защитава чуждите инвестиции, че им конфискува инвестициите, че им забранява дейностите. Ето, до това ще доведете.
Затова, господа, аз ви правя предложение последните три думи да отпаднат - "и течни горива", тъй като на практика първите две - където става дума за спиртните напитки и тютюневите изделия, въпреки че се оказа без всякакъв ефект, те на практика действат и в Закона за акцизите го има, и всички сме съгласни.
Така че, колеги, аз ви моля да подкрепите моето предложение за отпадане на последните три думи, още повече че те не фигурираха в първоначалното предложение на правителството и те не бяха направени на първо четене. Въобще не бяха дискутирани в пленарна зала, така че мисля, че имам право да направя предложение за отпадане на тези думи, тоест след "тютюневи изделия" да се сложи точка. Моля ви се, ако не сте готови, обмислете още един път въпроса, но аз мисля, че това, което правим в момента, е извънредно опасно. То няма да повиши престижа на България и няма да доведе до повишен приток на чужди инвестиции. Даже напротив, инвеститори, които вече са се насочили към България, които искат да закупят едни от най-губещите предприятия, сигурно ще преосмислят своето поведение тук, в България. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Димитров.
За реплика има думата господин Йордан Цонев.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател. Искам само да направя уточнение. Понеже отпечатваме два пъти текста и го приехме два пъти, на две заседания на комисията, на предното отпечатване в петък беше изписано, че предложението е мое, направено е по надлежния ред в канцеларията. Така че не е анонимно, предложението е мое и е на бюрото и е изведено от канцеларията с входящия номер и датата. Благодаря ви, това е за протокола.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Цонев.
Има думата министър Муравей Радев.
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми дами и господа народни представители! Наистина за учудване е как така едни от най-яростните поборници за това в България да се събират всички данъци, особено върху някои артикули, от същата тази трибуна уважаваният от мен народен представител Димитров много пъти е казвал, че е необходимо да се събират акцизите върху вносните цигари и върху алкохола и как така изведнъж стана тази метаморфоза, че същият този защитник и то ревностен защитник на това събиране изведнъж от същата тази трибуна съвсем друга песен запя?! Ами че нали точно това са основните мерки, които дават възможност да се елиминира онова огнище - казвам го много ясно и искам всички да го чуят - и тези огнища, които са развъдник точно на тази корупция, точно на тази незаконна търговия, точно на това, което се създава като условие именно в България да има безакцизни вносни алкохоли и вносни цигари! Тук става дума не само за безмитните зони...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Това не съм го казал.
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: ... ами тук става дума дори и за безмитните магазини и то не въобще. Тук става дума само за 2 - 3 артикула. Тук става дума за алкохол, за цигари и за течни горива - нещо, което е изключително болезнено за някои хора в тази зала - и въобще не става дума за ограничаване на чуждестранните инвестиции, разбира се. При това въобще не става дума за ограничаване на тази търговия. Става дума само за премахване на възможността тези стоки да се продават нелегално, да се продават по един криминален начин, да раждат корупция. Защото корупцията се ражда на определени места и едни от тези места са точно тези, които сега в този закон се опитваме да премахнем. И ако някой наистина иска да бъде последователен, много трудно може да обясни метаморфозата си, господин Димитров, по този въпрос. Благодаря ви.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Никаква метаморфоза не е, господин Радев. Осем години едно и също нещо говоря в тази зала. Едно и също! Въобще не можеш да се ориентираш в обстановката.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на министър Радев.
Друг желае ли да се изкаже?
Моля, гласувайте предложения нов § 5а...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Не, господин Соколов, нека най-напред моето предложение да се гласува - да отпаднат думите "и течни горива".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да, правилно, правилно.
Моля, гласувайте предложението на народния представител Венцеслав Димитров в текста на § 5а да отпаднат думите "и течни горива", като след думите "тютюневи изделия" се постави точка.
Гласували 160 народни представители: за 29, против 105, въздържали се 26.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте новия § 5а така, както е предложен от комисията.
Гласували 142 народни представители: за 115, против 8, въздържали се 19.
Параграф 5а е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 6. Този закон може да се изменя и допълва само с данъчен закон."
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров - § 6 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Ние направихме консултация и считаме, че трябва да го подкрепим.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми колеги! Аз съм изненадан, че в един парламент, където има толкова юристи, част от тях добри, може да изникне такъв казус - да пишем, че един закон може да бъде изменян и допълван само с друг закон, било то данъчен. За мен един закон би трябвало да се изменя и допълва само като се пусне законопроект за поправка на същия закон.
Не е същото, господин Панев. Вярно е, че това е по-добро, отколкото да кажем, че може да се поправя с някакъв друг закон. Примерно Законът за туризма - хайде данъчни преференции, примерно законът за не знам какво си беше - хайде сложи там и данъчни преференции.
Би трябвало да сме по-строги, господин Цонев. Ако ще има такъв текст, да се каже, че може да се изменя и допълва само със законопроект за изменение и допълнение на този закон, а не и някой си закон, да го търсиш в другия какво е станало с него.
Господин Соколов, Вие се намесете, Вие сте юрист, все пак дайте да поставим едни основи на една практика, която да подрежда законите така, че да бъдат ясни за всички.
Вярно е, че това е по-добре от другото - нищо да няма, обаче според мен и от нас зависи, и от Министерския съвет също, да не правим хаотични предложения за поправка на данъчни закони с най-различни други закони. Затова ми се струва, че тази уговорка дава малко разширена свобода за поправка на този закон. Свободата трябва да е доста по-малка - само с този закон и всички хора да знаят какво се гледа. Иначе следващият закон, който ще гледаме, примерно Законът за корпоративното подоходно облагане пък и данък общ доход, пък и местните данъци и такси, пък и данъчната администрация, пък и данъчното производство, това е пак пример за управленска немощ на тези хора, които са ви го предложили, т.е. на хората от Министерството на финансите. Така им е по-лесно. И като му го казвам това на господин Радев, той се сърди. Аз знам, че той не работи по всички закони, но да ги стегне малко тези хора, които работят по законите, да ги внасят по-навреме, да се подготвят по-добре и по този начин всички ще спечелим!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Димитров.
Подлагам на гласуване предложението му за отпадане на § 6.
Моля, гласувайте!
Гласували 140 народни представители: за 24, против 93, въздържали се 23.
Предложението не се приема.
За процедура думата има заместник-председателят господин Иван Куртев.
ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми дами и господа народни представители! Моето предложение е да се прегласува това предложение за отпадане, което сега гласувахме, защото в случая господин Венцеслав Димитров наистина е прав - в един закон не може да има такъв текст. Аз не съм юрист, но тук е и господин Лучников, и господин Корнезов, които сигурно ще се съгласят, че един такъв текст не е редно да остане в закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Куртев.
Подлагам на прегласуване предложението на народния представител Венцеслав Димитров за отпадане на § 6.
Моля, гласувайте!
Гласували 153 народни представители: за 150, против няма, въздържали се 3.
Предложението се приема.
Параграф 6 отпада.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
"§ 7. В Закона за митниците (обн. ДВ, бр. 15 от 1998 г.; изм. бр. 89 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 58, ал. 2 след цифрата "7" се поставя запетая и се добавя "както данъци и акцизи".
2. В чл. 81, т. 2 думите "в този закон" се заличават".
3. В чл. 131, ал. 5 след думите "митнически режим" се добавя "или".
4. В чл. 138, ал. 1 думата "преработени" се заменя с "обработени".
5. В чл. 145, ал. 1 цифрата "5" се заменя с "3".
6. В чл. 212, ал. 1, т. 3 буква "б" числото "190" се заменя със "180".
7. В Допълнителната разпоредба се правят следните изменения и допълнения:
а) в т. 5 думите "е гражданин на Република България" се заменят с "има постоянно местопребиваване в Република България";
б) създава се т. 22:
"22. "Декларатор" е лицето, което изготвя митническата декларация от свое име или лицето, от името на което митническата декларация е изготвена."
По § 7 няма направени предложения.
Комисията подкрепя текста на вносителя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По § 7 някой желае ли да се изкаже?
Господин Венцеслав Димитров има думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми колеги, ще ви направя редакционно предложение - предлагам т. 4 да отпадне.
"Преработени" го заместват с "обработени". Аз претендирам, че съм работил известно време с терминологията, тук може да има и други такива, но лингвистите ще ви кажат, че "преработени" е на български език, а "обработени" е на руски, така че в българския език, когато се говори за преработваща промишленост, а тук става дума точно за преработени стоки трябва да се използва точно тази дума. Не трябва да се използва "обработване". "Обработване" - някой може да си мисли, че има друг нюанс, обаче то е благодарение на това, че може би дълго време си е служил с руска литература или пък е ползвал такива източници, които са по-близки до руския. Аз не виждам някакъв проблем, ако остане "обработени", но по-добре е "преработени", да отпадне, което си е чисто българска дума.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Димитров.
По това предложение има ли желаещи за изказване? Няма.
Моля, гласувайте предложението в § 7 т. 4 да отпадне.
Гласували 123 народни представители: за 26, против 38, въздържали се 59.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте § 7 така, както е предложен от вносителите.
Гласували 110 народни представители: за 105, против няма, въздържали се 5.
Параграф 7 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 8. В Указ № 2242 за свободните зони (обн., ДВ, бр. 55 от 1987 г., изм., бр. 4 от 1989 г., бр. 84 от 1993 г., бр. 26 от 1996 г., бр. 15 и бр. 89 от 1998 г.), се правят следните изменения и допълнения:
1. В Допълнителните разпоредби се създава нов § 3:
"§ 3. При противоречие между разпоредбите на този указ и Закона за митниците (обн., ДВ, бр. 15 от 1998 г.; изм., бр. 89 от 1998 г.) се прилагат разпоредбите на Закона за митниците."
2. Досегашните § 3, 4 и 5 от Заключителните разпоредби стават съответно § 4, 5 и 6."
Предложение на народния представител Венцеслав Димитров:
Параграф 8 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По § 8 има думата господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Господин председателю, колеги! Направил съм това предложение, защото то е още един израз на управленска немощ. Но пак се обръщам към юристите: вижте каква практика се създава, току пишем в един закон в някой си друг закон кой бил по-велик. Аз знам, че юристите са за това, за да казват кой закон е специален, кой закон е общ, кой закон е по-напред, кой закон е следващ, ако имате равнопоставени разпоредби. Извинявам се, че не използвам юридически език.
Но това е извънредно порочна практика и аз затова предложих този текст да отпадне. Разглеждаме Закона за данъка върху добавената стойност и току скачаме към Закона за митниците и Указ № 2242. Какъв е проблемът? Проблемът беше - господин Цонев и колегите от Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол знаят, - че когато разглеждахме Закона за митниците, казвахме, че тук нещата трябва да се синхронизират с Указ № 2242 или евентуално със Закона за свободните зони, нов закон. Има внесени предложения, но за съжаление не са придвижени. Мина повече от година, откакто в парламента беше внесен Законът за митниците. Но никой не внася Закон за свободните зони или свободните безмитни зони. Защо, аз не знам. За да се изменят ли или за да се каже, че еди-кой си закон е по-велик от тях и той ги отменя? Ами те юристите са за това, за да видят коя разпоредба важи, когато разпоредбите са противоречиви. В един и същи закон може в определени случаи да важи разпоредбата на първия, в определени случаи - разпоредбите на втория, ако са противоречиви. Но така да се каже, че този закон е по-велик?...
Господин Радев, Вие казахте, че сте готови със свободните безмитни зони, защо в парламента не се разгледа Закона за свободните зони, който е внесен, мисля, от депутатите от Евролевицата? И сега се получава така, че се чудим какво да правим.
Господин Радев, обърнете се към българската юридическа общественост и ги помолете, или им платете да Ви помагат при изработването на тези закони, а не те да дойдат да работят без пари, а пък ако може да се занимават с нещо, примерно с вноса на кафе. Защо не ударихте вноса на кафе, колко пъти Ви го казвам? Но аз мисля, че наистина Вие защитавате точно определени хора и определени фирми с определени закони и спекулирате с това, че хората не познават много добре материята. Аз съм от 8 години в този парламент, господин Радев, и претендирам, че познавам някои неща, включително и това, което става зад закона.
Затова, колеги, аз ви предлагам да се съгласите с моето предложение и ако има наистина противоречия, те да бъдат изгладени с поправки в Закона за митниците или с поправки в Указ № 2242. А най-добре, както беше и ние се бяхме съгласили, господин Цонев, че примерно от март тази година щеше да бъде предложен от Министерството на финансите Закон за свободните зони. Няма го. Както чакаме 5 години Закона за хазарта. Защото така ви е по-лесно.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Защото никой не го подкрепи, когато аз го предложих.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: За хазарта, да, и сега разбирам, господин Куртев, колко сте бил прав. Гласувах обратно, защото това означаваше да се създадат големи смущения тук. Но наистина тогава щеше да има Закон за хазарта. А сега все още няма Закон за хазарта. И знаете ли, господин Радев, липсата на този закон на кого пълни гушите? На тия, дето разправяте, че са корумпирани и т.н. Но те са под Вашия покрив.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата министър Муравей Радев.
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Благодаря Ви, господин председателю.
Уважаеми дами и господа народни представители! Господин Димитров много пъти е бил прав и още много повече пъти е бил неправ от тази трибуна, особено когато с лека ръка раздава квалификации. Но това си е негова същностна черта вероятно. Аз не се засягам от това.
Господин Димитров, трябва да Ви успокоя, Закон за хазарта има. Законът за хазарта този четвъртък ще влезе в Министерския съвет и ще влезе вероятно още в петък в Народното събрание. Така че, успокойте будната си съвест. По отношение на хазарта всичко е на мястото си.
По отношение обаче на това, за което тук така щедро хвърляте обвинения наляво и надясно, трябва да Ви кажа следното: господин Димитров, този указ, за който говорите, е доста архаичен и доста от нещата в него вече не са актуални. Господин Димитров, Законът за митниците е един съвременен закон, много добре синхронизиран с действащото европейско законодателство и, разбира се, че ще трябва да има предимство по отношение на един указ, особено такъв като този, за който Вие говорите. Това, че има известно различие между тези два документа, се дължи на първоначалното намерение на правителството да внесе такъв Закон за безмитните зони. Само че, господин Димитров, приоритетите на правителството се промениха малко по отношение точно на този закон и той остана доста по-назад. Точно в този вакуумен период е добре някъде да се уреди кой от тези два документа има преимущество. Затова този запис съвсем не е излишен и аз не бих могъл да кажа, че той трябва да бъде премахнат.
А колкото за това дали правителството правилно подрежда законовите си приоритети, аз смятам, че това е негово задължение, негова отговорност. И когато Вие, господин Димитров, станете представител на управляващото мнозинство, тогава ще имате пълното право да нареждате тези приоритети така, както на Вас Ви се струва, че е по-правилно и съответно да носите тази отговорност. Благодаря ви.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Имам право да Ви питам, нали, господин Радев?
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: И аз Ви отговарям, нали?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на министър Радев.
Гласуваме предложението на народния представител Венцеслав Димитров § 8 да отпадне.
Гласували 122 народни представители: за 24, против 87, въздържали се 11.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте § 8, както е предложен от вносителя.
Гласували 102 народни представители: за 98, против няма, въздържали се 4.
Параграф 8 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Преди да прочета § 9 - и в допълнителния материал има предложения за § 9 - искам да направя едно предложение за прередактиране, преструктуриране в закона.
С оглед структурата на Закона за ДДС и на основание Закона за нормативните актове предлагам текстовете на вече приетите членове на част седма - членове 131, 132, 133 и 134, без никакви промени в съдържанието им, както сме ги гласували като членове, да минат към Преходните и заключителни разпоредби и да станат съответно § 9, 10, 11 и 12 - така, както сме ги гласували, без никаква промяна. Просто мястото им не е там, а е в Преходните и заключителни разпоредби.
Съответно заглавието на част седма и заглавията към съответните членове трябва да отпаднат, тъй като в Преходните и заключителни разпоредби няма заглавия.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Желае ли някой да се изкаже по това предложение?
Става дума не да прегласуваме съдържанието на гласувани вече текстове, каквото право по нашия правилник нямаме, а само да се промени систематичното място на членове 131, 132, 133 и 134, които да преминат като параграфи 9, 10, 11 и 12 в Преходните и заключителни разпоредби. Съответно част седма ще отпадне със заглавията на текстовете, а следващите части ще трябва да се преномерират.
Моля, гласувайте предложението на комисията да отпадне част седма като членовете на тази част - 131, 132, 133 и 134, станат съответно параграфи 9, 10, 11 и 12 от Преходните и заключителни разпоредби, като отпаднат и заглавията на тези текстове, с оглед на това, че в тази глава на закона няма заглавия на отделните текстове.
Гласували 89 народни представители: за 79, против няма, въздържали се 10.
Предложението е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: За § 9, който при тази ситуация фактически става § 13:
"§ 13. Законът влиза в сила от 1 януари 1999 г., с изключение на чл. 117, ал. 2, т. 2, който влиза в сила от датата на обнародването му в "Държавен вестник"."
Това е предложението на вносителя.
Има предложение от народния представител Даниела Николова след думите "с изключение на" се добавя "и на чл. 54, т. 1, във връзка с чл. 17, т. 1 и т. 6, които влизат в сила от 1 януари 1998 г.".
Предложение от колегата Никола Николов след думите "с изключение на" се добавя "чл. 80а, който влиза в сила от 1 юли 1999 г.".
На практика предложението на господин Николов е прието, а предложението на народния представител Даниела Николова е отразено в Закона за акцизите, който ще започнем да четем като следваща точка.
Ще ви прочета предложението на комисията:
"§ 9. Законът влиза в сила от 1 януари 1999 г., с изключение на чл. 80, ал. 2, чл. 110, ал. 6 и чл. 117, ал. 1, т. 3, които влизат в сила от 1 януари 2000 г. и чл. 117, ал. 2, т. 3, който влиза в сила от датата на обнародването на закона в "Държавен вестник"."
Това е редакцията на § 9.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Само че тук пише - "чл. 117, ал. 2, т. 2", а не "т. 3".
Вижте предложението, за да не направим грешка.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: В предложението е: "чл. 117, ал. 2, т. 3".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По предложението на народния представител Даниела Николова?
ДАНИЕЛА НИКОЛОВА (СДС, от място): Оттеглям го.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Предложението се оттегля.
Моля гласувайте § 9, както е предложен от комисията. Прочитам го:
"§ 9. Законът влиза в сила от 1 януари 1999 г., с изключение на чл. 80, ал. 2, който влиза в сила от 1 януари 2000 г. и чл. 117, ал. 1, т. 3, който влиза в сила от датата на обнародването му в "Държавен вестник"."
Така ли е?
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Член 117 и 110.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Не, не.
"Законът влиза в сила от 1 януари 1999 г., с изключение на чл. 80, ал. 2, чл. 110, ал. 6 и чл. 117, ал. 1, т. 3, които влизат в сила от 1 януари 2000 г. и чл. 117, ал. 2, т. 3, който влиза в сила от датата на обнародването на закона в "Държавен вестник"."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Член 117, ал. 2, коя точка?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Трета.
Да прочетем дали е този текста за последната точка - по ал. 2, т. 3:
"Когато за регистриралото се лице е открито производство по несъстоятелност по реда на Търговския закон...".
Тази точка влиза от датата на обнародване - чл. 117, ал. 2, т. 3 - от датата на обнародване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: "§ 9. Законът влиза в сила от 1 януари 1999 г., с изключение на чл. 80, ал. 2, чл. 110, чл. 117, ал. 1, т. 3...
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин председател, на чл. 110, пропуснахте ал. 6.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: "... чл. 110, ал. 6 и чл. 117, ал. 1, т. 3, които влизат в сила от 1 януари 2000 г. и чл. 117, ал. 2, т. 3, който влиза в сила от датата на обнародването му в "Държавен вестник"."
Моля, гласувайте § 9 така, както беше прочетен.
Гласували 112 народни представители: за 102, против няма, въздържали се 10.
Параграф 9, който става § 13, е приет.
С това е приет и целия Закон за данък върху добавената стойност.
Преминаваме към следващата точка:
ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА АКЦИЗИТЕ.
Има думата председателят на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол господин Йордан Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин председател!
"ЗАКОН
за изменение и допълнение на Закона за акцизите
(обн., ДВ, бр. 19 от 1994 г.; изм. и доп., бр 58 и 70 от 1995 г.; бр. 21, бр. 56 и бр. 107 от 1996 г.; бр. 51 от 1997 г. и бр. 15 от 1998 г.)"
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте заглавието на закона така, както е предложено от вносителя.
Гласували 109 народни представители: за 105, против няма, въздържали се 4.
Заглавието е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 се заличават думите "и от внос".
2. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Подлежи на облагане с акциз и внасяната в страната стока, посочена в Тарифата за акцизите към този закон"."
Предложение на народния представител Йордан Цонев:
"§ 1. В чл. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинеи 1 и 2 се изменят така:
"(1) С акциз се облагат стоките и услугите от местно производство, посочени в Тарифата за акцизите, предмет на сделки на територията на страната, която включва географската територия на Република България, континенталния шелф и изключителната икономическа зона, с изключение на свободните зони, свободните складове и търговските обекти, лицензирани за валутна търговия."
За ал. 2 ви чета текста в допълнителния материал, който сме разгледали в комисията:
"(2) Подлежат на облагане с акциз и внасяните в страната стоки, посочени в Тарифата за акцизите към този закон, както и внасянето на спиртни напитки, тютюневи изделия и течни горива в свободните зони, в свободните складове и в търговските обекти, лицензирани за валутна търговия."
2. В ал. 3 думите "и други" се заличават."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: По § 1 има ли изказвания? Няма.
Моля, гласувайте § 1 така, както е предложен от народния представител Йордан Цонев и е подкрепен от комисията.
Гласували 106 народни представители: за 99, против няма, въздържали се 7.
Параграф 1 е приет.
За процедура думата има господин Цонев.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател! Правя процедурно предложение да поканим в залата във връзка с второто четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите госпожа Дора Андреева - заместник-министър на финансите, началник на Главно управление "Данъчна администрация", господин Ангел Савов и госпожа Снежана Добрева от Министерството на финансите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Противно становище има ли? Няма.
Моля, гласувайте процедурното предложение на господин Йордан Цонев.
Гласували 105 народни представители: за 104, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Моля квесторите да поканят в залата лицата, за които гласувахме.
За процедура думата има господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми господин председател, колеги! За съжаление виждам, че това, което се прави от правителството и от Министерство на финансите, лека-полека се прехвърля и започва да става стил на работа и в парламента.
Сега имаме подготвен един материал по Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите за второ четене, който е съгласно нашата традиция, съгласно правилника. Освен това днес е раздадена една хвърчаща листовка "Към доклад". Вярно е, отгоре пише "Комисия", направени са някакви точки, някакви предложения. Аз не знам кога ще ги гледаме.
Това не ми го показвай, това е присъствен лист (господин Димитров се обръща към председателя на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол господин Йордан Цонев). Аз знам какво е комисията. Станете и се изкажете все пак, господин Цонев.
Даден е един хвърчащ лист, на който пише някакви предложения. Не е ясно от кого са направени, гласувани ли са, кой ги е подкрепил и т.н. и който даже и не е подписан. И това нещо, колеги, е документ на Народното събрание.
За мен е нормално, господин председател, ако не дадете ход на това листовче, или как да го кажа - листовка. Едно време така пускаха от самолетите бюлетини - неподписани, анонимни, и да си гледаме това, което е раздадено по надлежния ред. Да, позив - господин Агов тук каза това.
Аз не знам дали Вие, господин Куртев, сте го виждали, но аз не мисля, че това нещо можем да го обсъждаме.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Имам го пред мен.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Или да си вървим по реда и ако някой е направил такива предложения, да си ги прави. Обаче в последния момент да се вкарва едно листче, с някакви неща, които аз знам как е станала работата - на някой от Министерство на финансите му е текнало, че не е бил много компетентен, когато е предал предишния закон и сега вика: дай още нещо да предложа. И понеже няма кой народен представител да хване, хайде, така: това, това, това... Господин Цонев, ще каже, че е той, но той даже и не го е подписал. Това е.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров.
Има думата господин Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин председател, длъжен съм да отговоря. Тези неща са направени като съответни предложения. Някои от тези текстове са редакционни изменения, при други имаше допуснати в доклада няколко технически грешки, за които, ако си направи труда Венцеслав Димитров, ще види, че са технически. Няма какви да са други.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Въобще не са технически.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Казах: някои бяха пропуснати. За целта аз направих съответното допълнение към този доклад, свиках комисията в петък, тя го одобри и сега на тази листовка пише "Към доклад номер еди-кой си, за второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за акцизите", което е прието от комисията, съответно е оформено в протокол и по надлежния начин е внесено в Народното събрание.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Чии са тези предложения?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: То си пише чии са предложенията в предложенията на основния доклад, господин Венцеслав Димитров. Трябва ли пак да ги изписваме? По § 1 е мое, по чл. 5, ал. 2 е мое - пише ги в основния доклад.
Ако е трябвало и това да бъде подписано, защото е към доклад, който е подписан, значи примерно, да речем, че грешката е моя. Но аз мисля, че след като съм подписал основния доклад, след като го пиша, че е към основния доклад и комисията го приема, не виждам тук никакъв проблем.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев. И двамата в известен смисъл сте прави. Но за да няма друг път спорове, най-добре е допълненията към докладите да бъдат също подписвани от председателя на съответната комисия така, както целия основен доклад, за да няма просто спорове. Това е една формалност.
Моля да докладвате следващия параграф.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 2. В чл. 2, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
1. В т. 3 се създава изречение второ:
"На физическите лица се начислява акциз за произведените количества вина и ракии в размери над определените и в случаите, когато последните са произведени за лично потребление."
2. Точка 5 се отменя.
3. Създава с т. 7:
"7. когато в рамките на разрешения безмитен внос се получават международни пощенски и други пратки или се внася личен багаж от пътниците."
Предложение на народния представител Йордан Цонев:
"§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в текста на алинеята думата "при" се заменя с "върху".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Цонев, те са приети и ги има в окончателния текст. Затова, моля, докладвайте само предложението на комисията. Приетите предложения да не ги докладвате.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Комисията подкрепя това предложение и е отразено в следния окончателен вариант на комисията за § 2:
"§ 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения:
1. в ал. 1:
а) в текста на алинеята думата "при" се заменя с "върху".
б) точки 1 и 2 се изменят така:
"1. изнасяните от страната стоки;
2. стоки и услуги, за които вече е платен акциз;"
в) в т. 3 се добавя изречение второ:
"На физическите лица се начислява акциз за произведените количества вина и ракии в размери над определените и в случаите, когато последните са произведени за лично потребление."
г) точки 4 и 5 се отменят.
д) създава се т. 7:
"7. международни пощенски и други пратки или внасян личен багаж от пътниците в рамките на разрешения безмитен внос."
2. Алинея 2 се отменя."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Поставям на гласуване § 2 така, както е предложен от комисията.
Гласували 119 народни представители: за 113, против няма, въздържали се 6.
Параграф 2 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 3. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думите "по чл. 1, ал. 1" се добавя "и ал. 2" и в изречение второ, накрая се добавя: "и за физическо лице, което внася лек автомобил за лично потребление".
2. В ал. 4 накрая се добавя "в 14-дневен срок от датата на подаване на заявлението".
3. Създава се ал. 5:
"(5) Регистрацията се счита за извършена от датата на връчване на данъчното удостоверение."
Има предложения от народния представител Йордан Цонев, които са приети от комисията и тя предлага следния окончателен текст на § 3:
"§ 3. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) Производителите и вносителите на акцизни стоки, както и организаторите на хазартни игри, посочени в Тарифата за акцизите, са длъжни в 14-дневен срок от започване на съответната дейност, да се регистрират за целите на този закон. Това не се отнася за физическо лице, което произвежда вино или ракия по раздел III от Тарифата, и за търговец, който внася автомобил за собствено потребление, не с цел търговия, което се посочва в митническата декларация."
2. В ал. 2 след думите "се извършва от" се добавя "съответната", а текстът "по седалището или местоживеенето на лицето" се заличава.
3. В ал. 4 накрая се добавя: "в 14-дневен срок от датата на подаване на заявлението".
4. Създава се ал. 5:
"(5) Регистрацията се счита за извършена от датата на връчване на данъчното удостоверение."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Поставям на гласуване § 3 така, както е предложен от комисията.
Гласували 104 народни представители: за 102, против няма, въздържали се 2.
Параграф 3 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 4. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 1 се отменя.
2. Създават се нови точки 1, 2 и 3:
"1. за пивото - като абсолютна сума в левове за 1 л на база начално екстрактно съдържание, определено в тегловни проценти (градус плато);
2. за вината - като абсолютна сума в левове за 1 литър;
3. за спиртните напитки - като абсолютна сума в левове на всеки алкохолен градус в 1 л спиртна напитка;"
3. Досегашната т. 2 става т. 4.
4. Досегашната т. 3 става т. 5 и в нея думите "по т. 1" се заменят с "по т. 2", а думите "се приспада от дължимия акциз" се заменят с "се възстановява".
5. Създават се нови точки 6, 7, 8 и 9:
"6. за цигари с филтър - като абсолютна сума в левове за един къс цигари, към която се прибавя процент от продажната цена на производител, съответно на вносител. Размерът на акциза не може да бъде по-нисък от 7 лв. на един къс;
7. за цигари без филтър - като абсолютна сума в левове за един къс цигари, към която се прибавя процент от продажната цена на производител, съответно на вносител. Размерът на акциза не може да бъде по-нисък от 3 лв. на един къс;
8. за тютюн за цигари, лула, дъвчене и смъркане - като абсолютна сума в левове за 100 г тютюн, към която се прибавя процент от продажната цена на производител, съответно на вносител. Размерът на акциза не може да бъде по-нисък от 5 хил. лв. за 100 г.;
9. за пури и пурети - като абсолютна сума за един брой пури или пурети, към която се прибавя процент от продажната цена на производител, съответно на вносител. Размерът на акциза не може да бъде по-нисък от 2500 лв. за един брой;"
6. Досегашната т. 4 става т. 10.
7. Досегашната т. 5 се заличава.
8. Досегашните точки 6, 7 и 8 стават съответно точки 11, 12 и 13."
Предложение на народния представител Йордан Цонев...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Извинете сега, Вашето предложение е прието от комисията.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: На господин Николов - също.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: И на господин Николов е прието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: И третото - на господата Николов и Илиян Попов...
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: А, по т. 1. Значи приети са предложенията на народния представител Йордан Цонев, на народния представител Никола Николов и от предложението на народните представители Никола Николов и Илиян Попов само т. 1.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Така, прочетете само това, което не е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Точка 2 от предложението на народните представители Никола Николов и Илиян Попов е:
"2. В т. 8 цифрата "5000" да се замени с цифрата "1200", тоест "Размерът на акциза не може да бъде по-нисък от 1200 лв. за 100 г";
3. В т. 9 последното изречение да се измени, както следва: "Размерът на акциза за пурите не може да бъде по-нисък от 600 лв., а на пуретите - 250 лв. за 1 брой".
Тези две предложения - по точки 2 и 3, комисията не подкрепя. Комисията подкрепя текста на вносителя с предложенията на народния представител Йордан Цонев, на народния представител Никола Николов и предложението по т. 1 на народните представители Никола Николов и Илиян Попов.
Сега ще прочета цялостната редакция на § 4 с така изброените приети предложения.
"§ 4. В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:
1. В текста на чл. 4 след думата "акциз" се добавя "включително и при внос".
2. Точка 1 се изменя така:
"1. за пивото - като абсолютна сума в левове за 1 л на база начално екстрактно съдържание, определено в тегловни проценти (градус плато);"
3. Създават се нови точки 2 и 3:
"2. за вината - като абсолютна сума в левове за 1 литър;
3. за спиртните напитки - като абсолютна сума в левове за всеки обемен процент действително алкохолно съдържание на литър;"
4. Досегашната т. 2 става т. 4.
5. Досегашната т. 3 става т. 5 и в нея думите "по т. 1" се заменят с "по т. 3", а думите "се приспада от дължимия акциз" се заменят със "се възстановява".
6. Създават се нови точки 6, 7 и 8:
"6. за цигари с филтър - като абсолютна сума в левове за един къс цигари, към която се прибавя процент от продажната цена на производител, съответно на вносител;
7. за цигари без филтър - като абсолютна сума в левове за един къс цигари, към която се прибавя процент от продажната цена на производител, съответно на вносител;
8. за тютюн за цигари, лула, дъвчене и смъркане - като абсолютна сума в левове за 100 г тютюн, към която се прибавя процент от продажната цена на производител, съответно на вносител;"
7. Създават се точки 9 и 10:
"9. за пури и пурети - като абсолютна сума за един брой пури или пурети, към която се прибавя процент от продажната цена на производител, съответно на вносител;
10. за бензини за двигатели, бензини за технически цели, керосин, газьоли и толуол - като абсолютна сума в левове за 1 тон;"
8. Досегашната т. 4 става т. 11 и се изменя така:
"11. за хазартни игрални автомати, рулетка и други хазартни съоръжения в игрално казино - като абсолютна сума в левове за тримесечие на всеки игрален автомат, игрална маса, друго игрално съоръжение;"
9. Досегашните точки 5 и 6 се отменят.
10. Досегашната т. 7 става т. 12.
11. Досегашната т. 8 става т. 13 и в нея буква "б" се изменя така:
"б) при внос на стоки - като процент върху митническата стойност по смисъла на Закона за митниците, определена в левове и увеличена с всички дължими по повод вноса митни сборове."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Искат ли господата Никола Николов и Илиян Попов да се изкажат по тяхното предложение? Няма ги, затова ще го поставя на гласуване.
Поставям на гласуване предложението на народните представители Никола Николов и Илиян Попов по т. 8 и 9, които не са подкрепени от комисията.
Гласували 97 народни представители: за 4, против 11, въздържали се 82.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте § 4 така, както е предложен от комисията.
Гласували 110 народни представители: за 90, против няма, въздържали се 20.
Параграф 4 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 5. В чл. 4а, ал. 3 след думите "по чл. 2, т. 3" се добавя "се бутилират, облепват се с бандерол и".
Комисията подкрепя предложението на вносителя за § 5.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 5 така, както е предложен от вносителя.
Гласували 124 народни представители: за 118, против няма, въздържали се 6.
Параграф 5 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 6. Създава се чл. 4б:
"Чл. 4б. (1) При сделки със стоки и услуги, подлежащи на облагане с акциз, осъществени между свързани лица и при случаите, когато между страните по сделката се уговарят условия, различни от обичайните, акциз се дължи на база пазарната цена на съответната стока или услуга.
(2) Производител на акцизна стока или услуга и вносител на акцизна стока, който използва или предоставя тази стока за представителни мероприятия, реклама, заплащане в натура или безвъзмездно, начислява и дължи акциз за тях."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има думата господин Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми господин председателстващ, колеги! Аз искам да подкрепя предложението на правителството, т.е. на Министерство на финансите и да ви дам една идея как можете да започнете да облагате кафето по неговата нормална цена. В момента проблемът беше, че кафето се облага върху 1/4 от неговата истинска цена, като знаете, че то има борсова цена, която е ясна. Значи ще използвате ето това, което сме написали: "При случаите, когато между страните по сделката се уговарят условия, различни от обичайните". А какви са обичайните условия, когато внасяме кафе. Те са борсовата цена. В случая става дума за заобикаляне на закона и уж уговаряне на условия, които са доста по-различни от официалните, т.е. на 1/4 от цената.
Така че аз призовавам служителите на финансовото министерство и лично госпожа Дора Андреева да нареди след приемането на целия този закон на своите служители да започват да събират акциз, ДДС, и да кажете на господин Минев - и мита върху обичайната цена на кафето, а не тази, която е уговорена между нашите вносители и уж някакви техни въображаеми партньори, които им продават на много по-ниска стойност.
Това е коментарът ми по този член, затова го подкрепям, но мисля, че дава възможност това нещо, което не беше прието с моето предложение в Закона за ДДС - как да се определя облагаемата стойност за стоките, предмет на борсова търговия, може тук да го използваме. (Единични ръкопляскания от СДС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров.
Моля, гласувайте § 6 така, както е предложен от вносителя.
Гласували 117 народни представители: за 117, против и въздържали се няма.
Параграф 6 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Има предложение на народния представител Йордан Цонев за създаване на нов § 6а:
"§ 6а. В чл. 5 се правят следните изменения и допълнения:
1. Ал. 2 се изменя така:
"(2) При внос на стоки митническите органи начисляват и събират акциз при влизане на стоките в страната, преди да бъдат освободени от митнически контрол."
2. Ал. 3 се отменя.
3. Ал. 4 се изменя така:
"(4) При поставяне на стоки под митнически режими с отложено плащане пълният размер на дължимия акциз се обезпечава с депозит в пари или с банкова гаранция в съответствие с определените със Закона за митниците и Правилника за неговото прилагане ред за обезпечаване на митните сборове."
4. Създава се нова ал. 5:
"(5) Лицето, получило разрешение за откриване и управление на склад под митнически контрол (складодържател) по смисъла на Закона за митниците е солидарно отговорно с вложителя на стоките в склада за дължимия акциз при отклонение на стоките от митническия режим по време на тяхното съхранение в склада."
5. Ал. 6 се изменя така:
"(6) При транзит на стоки, акцизът се обезпечава в размерите и по реда за обезпечаване на митните сборове."
6. Ал. 7 се отменя."
Комисията подкрепя предложението на народния представител Йордан Цонев за нов § 6а.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Моля, гласувайте новопредложения от господин Цонев § 6а, който се подкрепя от комисията.
Гласували 119 народни представители: за 108, против няма, въздържали се 11.
Параграф 6а е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 7. В чл. 6 се създава ал. 3:
"(3) При внос на стоки, облепени с български акцизен бандерол, митническите органи не събират акциз, ако той е внесен или обезпечен на базата на документи, определени с Правилника за прилагане на закона. Акцизът се начислява за целите на облагането с данък върху добавената стойност."
Предложение на народния представител Йордан Цонев - в чл. 6 се правят и следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата "митата" се заменя с "митните сборове".
2. Ал. 2 се заличава.
3. В новата ал. 3 последното изречение "Акцизът се начислява за целите на облагането с данък върху добавената стойност." се заменя с: "Акцизът се включва в базата за облагане с данък върху добавената стойност."
Комисията подкрепя текста на вносителя с направените допълнителни предложения на народния представител Йордан Цонев.
Окончателен вариант за текста на § 7, даден от комисията:
"§ 7. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 думата "митата" се заменя с "митните сборове".
2. Ал. 2 се отменя.
3. Създава се ал. 3:
"(3) При внос на стоки, облепени с български акцизен бандерол, митническите органи не събират акциз, ако той е внесен или обезпечен на базата на документи, определени с Правилника за прилагане на закона. Акцизът се включва в базата за облагане с данък върху добавената стойност."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Моля, гласувайте § 7, както е предложен от комисията.
Гласували 114 народни представители: за 103, против 6, въздържали се 5.
Параграф 7 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 8. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думите "внасят акциз" се добавят "в данъчната служба по местонахождението на игралната зала".
2. Ал. 3 се отменя.
3. В ал. 4 се създава изречение второ: "При реализация на стоките преди изтичане на срока на банковата гаранция акцизът се внася в сроковете по чл. 7, ал. 1."
4. В ал. 5 след думите "след събирането" се добавя: "по сметката на данъчната служба, в която вносителят на акцизна стока е данъчно регистриран".
5. Създават се алинеи 6 и 7:
"(6) Банковата гаранция по ал. 4 се освобождава с разпореждане на началника на данъчната служба, ако преди изтичане на 60-дневния срок от издаването й бъде изплатено задължението за продадените бандероли.
(7) След изтичането на срока на банковата гаранция по ал. 4 данъчната служба предприема действие за събирането й, като изпраща писмено уведомление до банката за неизпълнение на задължението. Банката издала банковата гаранция, е длъжна да преведе дължимата от лицето сума за акциза по сметка на данъчната служба в 3-дневен срок от получаване на уведомлението."
Предложение от народния представител Йордан Цонев, подкрепено от комисията.
Окончателен текст на § 8:
"§ 8. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 2 се изменя така:
"(2) Лицата, които организират хазартни игри, внасят акциз в съответната данъчна служба, където са данъчно регистрирани, за игрални автомати, рулетка в игрално казино и други игрални съоръжения - предварително, на тримесечни вноски, чрез закупуване на бандеролен знак (стикер), съответно до 1 януари, 1 април, 1 юли и 1 октомври и изпращат копие от платежното нареждане до данъчната служба по местонахождението на игралната зала или казино и до контролния орган по хазарта."
2. Алинея 3 се отменя.
3. В ал. 4 се добавя изречение второ: "При реализация на стоките преди изтичане на срока на банковата гаранция акцизът се внася в сроковете по ал. 1."
4. Алинея 5 се изменя така:
"(5) Вносителят на стоки внася ефективно начисления от митническите органи акциз, както следва:
1. в Републиканския бюджет по сметка на съответната данъчна служба, когато е регистрирано по този закон лице;
2. в Републиканския бюджет по сметка на съответната данъчна служба, на чиято територия е постоянното му местоживеене или в касата на митническото учреждение, когато вносител е нерегистрирано по този закон физическо лице, което не е едноличен търговец."
5. Създават се алинеи 6, 7, 8 и 9:
"(6) Стоката се освобождава от митнически контрол след изплащане на начисления от митническите органи акциз.
(7) Митническите органи са длъжни да внесат постъпилите суми - платен акциз в касата на митническото учреждение в Републиканския бюджет по сметка на съответната данъчна служба, на чиято територия се намира митническото учреждение в тридневен срок от постъпването на сумите.
(8) Банковата гаранция по ал. 4 се освобождава с разпореждане на началника на данъчната служба, ако преди изтичане на 60-дневния срок от издаването й бъде изплатено задължението за продадените бандероли.
(9) След изтичането на срока на банковата гаранция по ал. 4 данъчната служба предприема действия за събирането й, като изпраща писмено уведомление до банката за неизпълнение на задължението. Банката, издала банковата гаранция, е длъжна да преведе дължимата от лицето сума за акциза по сметка на данъчната служба в тридневен срок от получаване на уведомлението."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Моля, гласувайте § 8, както е предложен от комисията.
Гласували 104 народни представители: за 97, против 3, въздържали се 4.
Параграф 8 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 9. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 след думите "международни пътувания" се добавя "както и за вътрешния въздушен пътнически транспорт и агроуслуги от селскостопанска авиация".
2. Създават се алинеи 4 и 5:
"(4) Когато лице изнесе извън страната, с изключение на безмитните зони, хранителни стоки, при производството на които са вложени алкохолосъдържащи суровини, то има право да му се възстанови платеният от него акциз за тези суровини по ред, определен с правилника за прилагане на закона, в срока по ал. 1.
(5) Възстановяването на платен акциз за бензин и дизелово гориво за зареждане на моторните превозни средства на дипломатически представителства, консулства, представителства на междуправителствени организации и на членовете на техния персонал се извършва при условия и по ред, определен от министъра на финансите и от министъра на външните работи."
Има предложения на народните представители Йордан Цонев и Никола Николов, които са приети и ще ви прочета редакцията на § 9, като за ал. 2 ще прочета коректния текст от допълнителния раздадения материал.
Окончателен текст на § 9 - предложение на комисията:
"§ 9. В чл. 9 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 текстът "безмитна зона" се заменя със "свободна зона и свободен склад", а в края на изречение първо се добавя: "считано от датата, на която е осъществен износът".
2. Създава се нова ал. 2:
"(2) Не се възстановява внесеният в Републиканския бюджет акциз за спиртни напитки, тютюневи изделия и течни горива, когато се изнесат в свободните зони, в свободните складове и в търговските обекти, лицензирани за валутна търговия".
3. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и след думите "международни пътувания" се добавя "както и за вътрешния въздушен пътнически транспорт и агроуслуги от селскостопанска авиация".
4. Досегашната ал. 3 се отменя.
5. Създават се алинеи 4 и 5:
"(4) Когато лице изнесе извън страната, с изключение на свободни зони или свободни складове, хранителни стоки, при производството на които са вложени алкохолосъдържащи суровини, то има право да му се възстанови платеният от него акциз за тези суровини по ред, определен с правилника за прилагане на закона, в срока по ал. 1.
(5) Възстановяването на платен акциз за бензин и дизелово гориво за зареждане на моторните превозни средства на дипломатически представителства, консулства, представителства на междуправителствени организации и на членове на техния персонал се извършва при условия и по ред, определен от министъра на финансите и министъра на външните работи."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Господин Венцеслав Димитров има думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми колеги, тук се предлага аналогична поправка на закона, затова не искам да повтарям казаното преди малко. Пет минути естествено са малко и не бива да ги изразходвам за това - искам да кажа нещо друго. Все пак възражението ми по отношение на течните горива си остава, но е очевидно, че нагласата на парламентарното мнозинство не е да отпадне, затова ще се произнеса по останалата част от текста.
Уважаеми колеги, ал. 2 би трябвало да се съпостави с ал. 1. Мисля, че би трябвало да има, господин Цонев, известно уточнение. Пише: изнасят, когато се изнесат в свободните зони...
За мен, когато разглеждахме Закона за митниците и казахме, че е най-важен, модерен и т.н., там се употребява терминът "режим на износ", т.е. казва се кога нещо е в режим на износ. Ясно е, че тук казваме, че това не е износ. Затова аз ви предлагам една редакционна поправка - да стане "доставят".
Предполагам, господин министър, че Вие не сте смятали да създадете по-строг режим в безмитните зони, т.е., който е внесъл нещо там, когато го изнесе, няма право да му се възстановява акцизът. Тоест, когато той си го изнесе по нормалния ред, с митническа декларация, той би трябвало да има право на възстановяване на акциз.
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Така е.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Много е добре, че Вие сте съгласен, защото това ще стане част от бъдещото тълкуване на закона.
Затова аз ви казвам да не използваме такъв термин като "изнасят", някой да не си помисли, че става дума за окончателно невъзстановяване на акциза, а да пишем "когато се доставят". И да му дадем право, ако той иска, примерно в безмитните зони може да направи примерно съоръжение за бункироване на кораби. И след като се изнесе примерно гориво или нещо друго с митническа декларация, по нормалния начин, защо за кораба да не му се възстанови акцизът?
Вярно, че по-трудно ще стане това с възстановяването на акциза върху цигарите и алкохола. Защото той какво - бандеролите ще ги разлепва и ще връща и вие да му ги давате? Но както и да е. Естествено бункироването с цигари трудно може да се предположи, че може да става, обаче за горивата трябва да се даде тази възможност.
Така че аз ви предлагам да се запише вместо "се изнесат" - "се доставят". А мисля в тази наредба, която е предвидена да се издаде от Министерството на финансите, да се укаже точният ред на възстановяване на акциза за износ евентуално на тези стоки от безмитните зони. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров.
Има думата господин Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин председател. Искам да добавя към предложението на господин Венцеслав Димитров следното. Щом става въпрос, че не се възстановява внесеният в Републиканския бюджет акциз за спиртни напитки, тютюневи изделия и течни горива, когато се внесат или доставят в свободните зони, свободните складове и търговските обекти, лицензирани за валутна търговия, трябва да добавим едно изречение, че при износ извън страната от тези територии...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): ... акцизът се възстановява по общия ред.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По наредбата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): По наредбата в ал. 4.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Нека да уточним по кой член се предвиждаше наредба.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Прочетете това, което ни предлагате окончателно.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): По чл. 14а. В ал. 1 на същия член пише, че се възстановяват по правилника на закона. Сега за какво трябва наредба?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Защото в § 12 казваме така. Сега ще го прочета, за да го направим коректно.
На стр. 16 има предложение, което е прието от комисията:
"Чл. 12в. Редът за организиране и разрешаване на валутна търговия и контрола върху продажбата на стоки без акциз и без данък върху добавената стойност се определя с наредба на министъра на финансите."
Този чл. 12в сега ще бъде допълнен с този текст - както и редът за възстановяване на акциз за еди-кои си - тютюневи изделия, алкохол и течни горива от свободните безмитни зони, свободни складове и магазини, лицензирани за валутна търговия. И тук можем да се позовем, че редът е определен с наредбата по чл. 12в. Така става ли?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Ще стане, след като прочетете какво предлагате за ал. 2 и да гласуваме. Иначе няма да стане.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предлагам следния текст на ал. 2: "Не се възстановява внесеният в Републиканския бюджет акциз за спиртни напитки, тютюневи изделия и течни горива, когато се доставят в свободните зони, в свободните складове и в търговските обекти, лицензирани за валутна търговия. Редът за възстановяване на акциза за спиртните напитки, тютюневите изделия и течните горива при износа им извън страната се установява с наредбата по чл. 12в".
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Може ли едно алтернативно предложение?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Имате думата за алтернативно предложение и накрая ще гласуваме текста, както е предложен, защото вече излизаме от редакционните корекции и навлизаме в промени по същество.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Аз ще ви обърна внимание какво пише в правия текст на чл. 9, ал. 1: "Когато лице изнесе, включително и в безмитна зона, стока, за която е внесен акциз в Републиканския бюджет, той се възстановява по ред, определен с Правилника за прилагане на закона в не повече от 30-дневен срок. За закъснението се дължи законна лихва".
И сега надолу уточняваме ал. 2. Алинея 2 я казваме така, както е записана в листчето, което аз оспорих, само че да махнем "изнесат" и да сложим "доставят" и после прибавяме: "Ако те са изнесени от страната, акцизът се възстановява по ал. 1".
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По ред, определен в правилника.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: По ал. 1. То е ясно. Алинея 1 казва, че има правилник, който установява реда и т.н. Значи предложението ще го допълните в самия правилник, защото наистина е нещо ново.
Така че мисля, че господин Цонев ще се съгласи с моето предложение.
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Смисълът е един и същи.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Нека да прочета целия текст. Чета от листовката ал. 2: "Не се възстановява внесеният в Републиканския бюджет акциз за спиртни напитки, тютюневи изделия и течни горива, когато се доставят в свободните зони, свободните складове и в търговските обекти, лицензирани за валутна търговия. Ако те се изнесат от страната, акцизът се възстановява по реда на ал. 1".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Димитров.
Има ли възражения по този текст? Няма.
Поставям на гласуване § 9, както е предложен от комисията, с последната редакция, предложена от господин Димитров на т. 2 за нова ал. 2.
Гласували 117 народни представители: за 87, против 10, въздържали се 20.
Параграф 9 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 10. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите "и размерът на акциза се определя в процент" се заличават.
2. Създават се ал. 5 и 6:
"(5) Забранява се облепването на бутилирани спиртни напитки с бандероли, на които е указан алкохолен градус, по-нисък от съдържанието на алкохол в съответната напитка.
(6) Заявените и получени бандероли от производители, съответно от вносители, могат да бъдат върнати на съответната данъчна служба само в случаите, когато с тях не са облепвани бутилирани вина и спиртни напитки или тютюневи изделия, като се съставя констативен протокол, в който се отразяват видът, емисията или серията, общият брой, поредността на номерацията, както и други характерни белези за съответните бандероли. В тези случаи акцизът се възстановява чрез извършване на прихващане от дължим акциз или други данъчни задължения, но не по-късно от 60 дни от датата на съставяне на констативния протокол."
Има предложение на народния представител Йордан Цонев, което е прието.
Чета ви пълния текст на § 10, предложен от комисията, с отразено вътре предложението на народния представител Йордан Цонев.
"§ 10. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 3 думите "и размерът на акциза се определя в процент" се заличават.
2. Създават се алинеи 5, 6 и 7:
"(5) Забранява се облепването на бутилирани спиртни напитки с бандероли, на които е указан алкохолен градус, по-нисък от съдържанието на алкохол в съответната напитка.
(6) Заявените и получени бандероли от производители, съответно от вносители, могат да бъдат върнати на съответната данъчна служба само в случаите, когато с тях не са облепвани бутилирани вина и спиртни напитки или тютюневи изделия, като се съставя констативен протокол, в който се отразяват видът, емисията или серията, общият брой, поредността на номерацията, както и други характерни белези за съответните бандероли. В тези случаи акцизъм се възстановява чрез извършване на прихващане от дължим акциз или други данъчни задължения, но не по-късно от 60 дни от датата на съставяне на констативния протокол.
(7) Когато на производител, съответно вносител, се наложи поради изтичане на срока на годност да унищожи произведени, но нереализирани стоки, облепени с бандерол, платеният акциз при закупуване на бандеролите се признава за разход на база документите, доказващи изтичането на годността на стоките, като унищожаването се извършва под контрола на данъчните органи."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Моля, гласувайте § 10 така, както е предложен от комисията.
Гласували 114 народни представители: за 100, против няма, въздържали се 14.
Параграф 10 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 11. Създава се нов член 11а:
"Чл. 11а. (1) Лицензираните производители на спирт и спиртни напитки са длъжни да притежават контролно-измервателни уреди, одобрени и регистрирани от Комитета по стандартизация и метрология. Изискванията към тези измервателни уреди и контролът се определят от министъра на финансите и от председателя на Комитета по стандартизация и метрология.
(2) Данъчните органи контролират вината, спиртните напитки и алкохолосъдържащите суровини по количество и алкохолен градус чрез пряко измерване на фактическите наличности, съхранявани в складовете на производителите."
Предложение на народния представител Никола Николов. Предложението всъщност е прието, няма да го чета.
Окончателен текст на § 11:
"§ 11. Създава се нов чл. 11а:
"Чл. 11а. (1) Лицензираните производители на спирт и спиртни напитки са длъжни да притежават контролно-измервателни уреди, одобрени и регистрирани от Комитета по стандартизация и метрология. Изискванията към тези измервателни уреди и контролът се определят от министъра на финансите и от председателя на Комитета по стандартизация и метрология.
(2) Данъчните органи контролират вината, спиртните напитки и алкохолосъдържащите суровини по количество и алкохолен градус чрез пряко измерване на фактическите наличности, съхранявани от производителите."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 11 така, както е предложен от комисията.
Гласували 107 народни представители: за 106, против няма, въздържал се 1.
Параграф 11 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 12. Досегашният член 11а става чл. 11б."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Комисията подкрепя...
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Да.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 12 така, както е предложен от вносителя.
Гласували 112 народни представители: за 108, против няма, въздържали се 4.
Параграф 12 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на народния представител Никола Николов:
Създава се нов чл. 11в:
"Чл. 11в. Платеният акциз на алкохолосъдържащи суровини, вложени в производството на други алкохолосъдържащи суровини, се възстановява на база справка-декларация по образец."
Комисията подкрепя предложението като § 12а със следната редакция:
"§ 12а. Създава се чл. 11в:
"Чл. 11в. Платеният акциз на алкохолосъдържи суровини, вложени в производството на други алкохолосъдържащи суровини, се възстановява по ред, определен от министъра на финансите."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 12а така, както е предложен от комисията.
Гласували 108 народни представители: за 108, против и въздържали се няма.
Параграф 12а е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин председателю, в следващия § 13 има само две предложения: на народния представител Никола Николов за една редакционна поправка, заменянето на една дума с друга, и предложение на народния представител Йордан Цонев за създаване на нов чл. 11ж, защото параграфът създава нови членове 11в, 11г, 11д и 11е.
Комисията подкрепя текста на вносителя с редакционната поправка на Никола Николов и с предложението за нов чл. 11ж на народния представител Йордан Цонев и предлага окончателна редакция. Да прочета ли направо окончателната редакция, защото е приет изцяло текстът на вносителя?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Да, прочетете текста, който предлага комисията за § 13.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Окончателен текст на комисията за § 13:
"§ 13. Създават се членове 11г, 11д, 11е, 11ж и 11з:
"Чл. 11г. (1) Платеният акциз за алкохолосъдържащи суровини, подлежащи на влагане в производството на стоки, с изключение на спиртни напитки, лекарствени средства и хранителни стоки, се възстановява след денатурирането на тези суровини и реализацията на стоките, в които са вложени. Платеният акциз за алкохолосъдържащи суровини, вложени в спиртни напитки, лекарствени средства и хранителни стоки се възстановява, без да се прилага процедурата по денатуриране.
(2) Платеният акциз по ал. 1 се възстановява в срок до 30 дни от представяне на документите, удостоверяващи реализацията на стоките, в които са вложени денатурираните алкохолосъдържащи суровини.
(3) Алкохолосъдържащите суровини в случаите по ал. 1 задължително се денатурират чрез добавяне на примеси, определени по вид и концентрация за съответното производство с приложение към правилника за прилагане на закона.
(4) Добавянето на примеси по ал. 3 се извършва задължително в присъствието на данъчен орган. За удостоверяване на денатурирането след всяка добавка се вземат най-малко по две проби, които се подлагат на анализи от лабораторията на данъчно задълженото лице и от лаборатория, посочена от данъчния орган, за сметка на данъчно задълженото лице. С издадените документи от тези анализи следва да се констатира по безспорен начин съставът на алкохолосъдържащата суровина след добавката на примеси, както и удостоверяването на денатурирането й.
(5) Забранява се извличане, предлагане на пазара, търговия или влагане в хранителни стоки или напитки на денатуриран продукт, изцяло или частично денатуриращо средство или да се прибавят вещества, които оказват отрицателно въздействие върху действието на денатуриращите средства.
(6) При поискване от данъчния орган данъчно задълженото лице е длъжно да предостави допълнителни проби за анализ във всеки момент. Анализът се заплаща от данъчно задълженото лице.
Чл. 11д. (1) Платеният акциз за алкохолосъдържащи суровини, вложени в производството на хранителни стоки, се възстановява на производителя след реализацията на тези хранителни стоки в срок до 30 дни от подаване на молба за възстановяване.
(2) Алинея 1 се прилага само за вложени алкохолосъдържащи суровини, определени на базата на Българския държавен стандарт (БДС), отраслови и заводски нормали или с технологичната документация за съответното производство.
(3) При предоставяне на алкохолосъдържаща суровина, получена на определен технологичен етап от производството на продукти за хранителната промишленост с цел извличане на спирт от нея, лицето, което я предоставя, има право да си възстанови начисления му акциз за получения спирт в резултат на тази преработка. Правото на възстановяване възниква само ако така полученият спирт се влага в същия технологичен процес, в резултат на който е получена преработената алкохолосъдържаща суровина.
(4) Възстановяването на акциза по ал. 3 се извършва в срок до 30 дни от подаване на молба за възстановяване, към която се прилагат документите, удостоверяващи обстоятелствата по ал. 3.
Чл. 11е. Лицензираните производители и вносители на спирт могат да го продават само на лица за влагане в производството.
Чл. 11ж. При влагане на алкохолосъдържащи суровини в производството на стоки се признават само фири и технологичен брак в размери, определени с правилника за прилагане на закона.
Чл. 11з. Платеният акциз за нискооктанов бензин, вложен в производството на етилен, се възстановява по ред, определен от министъра на финансите."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Моля, гласувайте § 13 така, както е предложен от комисията.
Гласували 110 народни представители: за 108, против няма, въздържали се 2.
Параграф 13 е приет.
Господин Кънчо Марангозов има думата за процедура.
КЪНЧО МАРАНГОЗОВ (ДЛ): Господин председател, господин министър, госпожи и господа народни представители!
В последния ден от миналата седмица от заседанието на парламента господин Соколов ясно и категорично от тази трибуна заяви, че по време на заседание на парламента не могат да се провеждат заседания на комисии.
В момента се провежда заседание на Комисията по здравеопазването, младежта и спорта.
Моля Ви, господин председател, да не се нарушава Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Марангозов. Той е напълно прав.
Моля квесторите да уведомят заседаващите, че по време на пленарни заседания комисии не могат да се провеждат.
Имате думата, господин Цонев, за да продължите с доклада.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 14. В чл. 12, ал. 2 след думите "за прекратяване на регистрацията" се добавя "по този закон".
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 14.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 14 така, както е предложен от вносителя.
Гласували 111 народни представители: за 106, против няма, въздържали се 5.
Параграф 14 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на народния представител Йордан Цонев за нов § 14а:
"§ 14а. Член 12в се изменя така:
"Чл. 12в. Редът за организиране и разрешаване на валутна търговия и контролът върху продажбата на стоки без акциз и без данък върху добавената стойност се определят с наредба на министъра на финансите."
Аз тук правя предложение думите "без акциз и без данък върху добавената стойност" да отпаднат, защото ние преди малко приехме, че там данъкът и акцизът се възстановяват по реда на правилника с това, което предложи Венцеслав Димитров и което ние приехме, така че да остане текстът:
"Чл. 12в. Редът за организиране и разрешаване на валутна търговия и контролът върху продажбата на стоки в тези обекти се определя с наредба на министъра на финансите."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте предложението на господин Йордан Цонев за нов § 14а, който е подкрепен от комисията.
Гласували 112 народни представители: за 104, против няма, въздържали се 8.
Параграф 14а е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 15. Член 12г се изменя така:
"Чл. 12г. Забранява се продажбата на наливни (небутилирани) спиртни напитки."
Предложение на народния представител Никола Николов:
В § 15 предложеният текст става ал. 1.
Създава се нова ал. 2.:
"(2) Разпоредбата на ал. 1 не се отнася за продажби между производители на спиртни напитки."
Предложение на народния представител Руси Статков:
Параграф 15 да отпадне.
Комисията подкрепя предложението на вносителя с направените предложения на народния представител Никола Николов. И очевидно не подкрепя - не е отбелязано - предложението на Руси Статков, защото то е в разрез с текста на вносителя.
Окончателен текст на § 15:
"§ 15. Член 12г се изменя така:
"Чл. 12г. (1) Забранява се продажбата на наливни (небутилирани) спиртни напитки.
(2) Разпоредбата на ал. 1 не се отнася за продажби между лицензирани производители на спиртни напитки."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Аз предполагам, че господин Статков ще бъде доволен от новата редакция, защото тя фактически отговаря на неговото искане, но понеже го няма в залата, поставям на гласуване предложението на господин Руси Статков за отпадане на § 15.
Гласували 129 народни представители: за 24, против 100, въздържали се 5.
Предложението на господин Статков не се приема.
Моля, гласувайте § 15 така, както е предложен от комисията.
Гласували 119 народни представители: за 103, против 7, въздържали се 9.
Параграф 15 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 16. Създават се чл. 12д и 12е:
"Чл. 12д. Митническите и данъчните органи имат право да инсталират технически устройства за осъществяване на контрол върху движението на акцизните стоки по този закон.
Чл. 12е. Тарифните позиции по Митническата тарифа на Република България за стоките, включени в тарифата за акцизите, се уточняват в Правилника за прилагане на закона."
Комисията подкрепя текста на вносителя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 16 така, както е предложен от вносителя.
Гласували 105 народни представители: за 101, против няма, въздържали се 4.
Параграф 16 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин председател, аз пак предлагам да чета окончателния текст на комисията, защото има направено предложение от народния представител Йордан Цонев, което е прието заедно с текста на вносителя, и предложение на народния представител Никола Николов, което обаче няма как да гласуваме, защото комисията не го приема, тъй като няма такъв текст в този параграф. Очевидно има някаква грешка при препращането.
НИКОЛА НИКОЛОВ (СДС, от място): Оттеглям го.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря. Прочетете тогава окончателното предложение на комисията за § 17.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Окончателен текст на § 17:
"§ 17. В административнонаказателните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения:
а) Досегашният текст става ал. 1 и накрая се добавя "за физическите лица, а за юридическите лица и едноличните търговци - имуществена санкция в същия размер";
б) Създава се ал. 2:
"(2) В случаите по ал. 1 освен наказанието лицата дължат и сумата на неначисления акциз за произведените или внесените акцизни стоки или извършени услуги до датата на регистрация по този закон."
2. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения:
а) В ал. 1 накрая се добавя "за физическите лица, а за юридическите лица и едноличните търговци - имуществена санкция в същия размер";
б) В ал. 2 думите "глобата е от 1 000 000 до 5 000 000 лв." се заменят с "глобата или имуществената санкция е в двоен размер по ал. 1".
3. В чл. 15 се правят следните изменения:
а) В ал. 1 думите "в размер" се заменят с "или имуществена санкция в двоен размер";
б) Алинея 2 се отменя.
4. Член 16 се отменя.
5. Член 17 се изменя така:
"Чл. 17. (1) Лице, получило разрешение за организиране на хазартни игри, което ги провежда, без да е заплатило дължимия акциз, се наказва с глоба или имуществена санкция в двойния размер на дължимия акциз. В тези случаи съоръженията за хазартни игри се отнемат в полза на държавата.
(2) При повторно нарушение лицето заплаща двойния размер на дължимия акциз и се наказва с глоба или имуществена санкция в размер от 5 000 000 до 10 000 000 лв., като съоръженията за хазартните игри се отнемат в полза на държавата.
(3) На юридическо лице или едноличен търговец, което организира хазартни игри без разрешение, заплаща двойния размер на дължимия акциз и се налага имуществена санкция от 5 000 000 до 10 000 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 000 до 20 000 000 лв. В тези случаи съоръженията за хазартни игри се отнемат в полза на държавата.
(4) На лице, което използва, държи или съхранява в игрална зала игрални автомати и игрални съоръжения в брой повече от посочените в разрешението, издадено по съответния ред, заплаща двойния размер на дължимия акциз и му се налага глоба или имуществена санкция от 3 000 000 до 5 000 000 лв. В тези случаи съоръженията, които не са включени в разрешението, се отнемат в полза на държавата.
(5) Санкциите по ал. 1-5 се прилагат независимо от санкциите, предвидени в други закони."
6. Член 17а се изменя така:
"Чл. 17а. (1) Физическо лице, което държи на склад или в търговско помещение, предлага, продава или превозва акцизни стоки без бандерол, когато такъв е задължителен, или акцизни стоки, облепени с неистински или подправен бандерол, както и в случаите, когато физическо лице не притежава лиценз за извършване на съответната дейност, се наказва с глоба в размер 15 000 000 лв. при първо нарушение и от 50 000 000 до 100 000 000 лв. при повторно нарушение.
(2) На юридическо лице или едноличен търговец, което държи на склад или в търговско помещение, предлага, продава или превозва акцизни стоки без бандерол, когато такъв е задължителен, или акцизни стоки, облепени с неистински или подправен бандерол, както и в случаите, когато същото не притежава лиценз за извършване на съответната дейност, се налага имуществена санкция в двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко от 15 000 000 лв. при първо нарушение и от 50 000 000 лв. до 100 000 000 лв. при повторно нарушение.
(3) Санкциите по ал. 1 и 2 се налагат на лице, което държи на склад или превозва акцизни стоки без бандерол, когато такъв е задължителен, или акцизни стоки, облепени с неистински или подправен бандерол, в случаите, когато не може да се открие собственик.
(4) На производител или вносител, който облепва с неистински или подправени бандероли акцизни стоки, както и в случаите, когато не притежава лиценз за извършване на съответната дейност, се налага имуществена санкция в двойния размер на дължимия акциз, но не по-малко от 15 000 000 лв. при първо нарушение и от 50 000 000 лв. до 100 000 000 лв. при повторно нарушение.
(5) Когато данъчен орган установи, че лице е нарушило или нарушава в момента забраната по чл. 11, ал. 5, му налага глоба или имуществена санкция от 5 000 000 лв. до 10 000 000 лв.
(6) Стоките по ал. 1-5 се отнемат в полза на държавата."
7. В чл. 17б думите "(юридическото лице или на едноличния търговец)" се заличават.
8. Член 17в се изменя така:
"Чл. 17в. Лица, които извършват търговия с наливни спиртни напитки, се наказват с глоба или имуществена санкция от 5 000 000 лв. до 10 000 000 лв. и наливните спиртни напитки заедно със съдовете се отнемат в полза на държавата."
9. Създават се чл. 17г, 17д, 17е и 17ж:
"Чл. 17г. Лице, което произвежда спирт или спиртни напитки, без да притежава необходимите измервателни уреди съгласно чл. 11а, както и лице, което не спазва изискванията към тези измервателни уреди, се наказва с глоба или имуществена санкция от 5 000 000 до 10 000 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 000 до 50 000 000 лв. и отнемане на лиценза.
Чл. 17д. Лице, което наруши разпоредбата на чл. 11е, се наказва с глоба или имуществена санкция от 5 000 000 до 10 000 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 000 до 50 000 000 лв.
Чл. 17е. Ако данъчен орган констатира, че лице, на което е възстановен платеният от него акциз за алкохолосъдържащи суровини на основание чл. 11г, е нарушило или нарушава в момента забраната по чл. 11г, ал. 5, му налага глоба или имуществена санкция от 3 000 000 до 10 000 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 000 до 50 000 000 лв.
Чл. 17ж. За неизпълнение на задължението по чл. 7, ал. 9, изречение второ наред с дължимата от банката лихва за забава се налага и глоба на виновното длъжностно лице от 1 000 000 до 5 000 000 лв."
10. В чл. 19 след думата "глоби" се добавя "и имуществени санкции".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Цонев.
Моля, гласувайте § 17 така, както е предложен от комисията.
Гласували 138 народни представители: за 131, против няма, въздържали се 7.
Параграф 17 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на народния представител Йордан Цонев за § 17а:
"§ 17а. Създава се чл. 20."
Чета го, както е точният текст от допълнението към доклада.
"Чл. 20. За нарушение по чл. 11г, ал. 5 лицензът за производство се отнема по установения ред."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 17а така, както е предложен от господин Цонев и приет от комисията.
Отменете гласуването.
Има думата господин Стефан Стоилов.
СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предлагам текстът да претърпи едно малко редакционно изменение, а именно:
"Чл. 20. За нарушение на чл. 11г, ал. 5 лицензията за производство и/или търговия се отнема по установения ред."
Мотивите са следните. В Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол всички бяха единодушни в намерението, използвайки сегашните промени в Закона за акцизите, да въведем един, бих казал, драстичен режим спрямо онези, които правят нарушенията, предвидени с тази норма, и това да важи както за производителите, така и за тези, които търгуват с вредни за здравето продукти. Тъкмо тази малка промяна позволява да реализираме това си намерение.
Моля за вашата подкрепа.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Стоилов.
Господин Цонев, вземете отношение!
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Господин председател, това наистина съответства на духа, в който разисквахме тази санкция в комисията.
Приемам направеното предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: И така, предложението на господин Цонев, което е подкрепено от комисията, ще придобие следния вид:
"§ 17а. Чл. 20. За нарушение по чл. 11г, ал. 5 лицензът за производство и/или търговия се отнема по установения ред."
Моля, гласувайте § 17а така, както е подкрепен от комисията и предложен от господин Цонев.
Гласували 127 народни представители: за 125, против няма, въздържали се 2.
Параграф 17а е приет.
Следва половин час почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Заседанието продължава.
Има думата господин Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложенията на Йордан Цонев, Никола Николов и Илиян Попов са приети.
Окончателен текст на § 18:
"§ 18. В § 2 от Допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Точки 1, 2 и 3 се изменят така:
"1. "Износ на стоки" е превозването им извън територията на страната или въвеждането им в свободни зони, свободни складове или в търговски обекти, лицензирани за валутна търговия. В тези случаи се прилагат общите правила за документиране на износа по реда на Закона за митниците и правилника за прилагането му и правилата на този закон по отношение износа на стоки.
2. "Внос на стоки" е въвеждането на стоки на митническата територия на страната, а така също и въвеждането на стоки от територията на свободна зона или свободен склад на територията на страната. В тези случаи се прилагат общите правила за документиране на вноса по реда на Закона за митниците и правилника за прилагането му и правилата на този закон по отношение на вноса на стоки.
3. "Пазарна цена" е сумата, без данъка върху добавената стойност и акцизите, която би била платена при същите условия за идентична стока или услуга по сделка между лица, които не са свързани. Пазарната цена на услугите се определя според условията на пазара, от който произлизат, а на стоките - според условията на пазара, на който се реализират. Пазарните цени се определят чрез:
а) метода на сравнимите неконтролирани цени между независими търговци;
б) метода на пазарните цени, където обичайната цена е цената, използвана в процеса на продажба на стоки и услуги в непроменена форма на независим партньор, намалена с разходите на търговеца и с обичайната печалба;
в) метода на увеличената стойност, при който обичайната пазарна цена се определя, като себестойността на продукцията се увеличи с обичайната печалба;
г) когато стоката има борсова цена, пазарната цена не може да бъде по-ниска от борсовата.
2. Създава се нова точка 4:
"4. "Продажна цена на производител (вносител)" е цената, по която производителят (вносителят) реализира своята продукция на вътрешния пазар, включително акциз и данък върху добавената стойност."
3. Досегашните точки 4, 5, 6, 7 и 8 стават съответно 5, 6, 7, 8 и 9.
4. Създават се точки 10, 11, 12, 13, 14 и 15:
"10. "Повторно" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което лицето е било наказано за същото по вид нарушение.
11. "Спиртни напитки" са течности, съдържащи етилов алкохол, които:
- са предназначени за консумация;
- имат специфични органолептични характеристики и алкохолно съдържание най-малко 15 на сто обемни;
- не съдържат денатуриран продукт.
12. "Вино" е продукт, получен изключително в резултат на пълна или частична алкохолна ферментация на смачкано или несмачкано прясно грозде или гроздова мъст от прясно грозде.
13. "Действително алкохолно съдържание" е наличното съдържание на чист етилов алкохол при температура 20 градуса по Целзий, изразено в обемни проценти.
14. "Денатуриране" е процес, при който към спирта се прибавят отровни или неприятни за вкуса или за обонянието вещества, което го прави опасен за здравето или негоден за пиене.
15. "Наливни (небутилирани) спиртни напитки" са спиртни напитки, които не са бутилирани и не са облепени с бандерол от производителя или вносителя."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 18, както е предложен от комисията.
Гласували 133 народни представители: за 119, против няма, въздържали се 14.
Параграф 18 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "Преходни и заключителни разпоредби".
Предложение на народния представител Йордан Цонев за нов § 18а. Няма редакция от комисията.
"§ 18а. Данъчен орган, който при наличие на условията по този закон за възстановяване, не възстанови акциз в предвидения срок, се наказва с глоба от 250 хил. лв. до 1 млн. лв."
Комисията подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието "Преходни и заключителни разпоредби" и § 18а, както е предложено от народния представител Йордан Цонев и подкрепено от комисията.
Гласували 132 народни представители: за 122, против няма, въздържали се 10.
Параграф 18а е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Чета окончателния вариант на предложението за § 19, тъй като комисията е подкрепила предложението на народния представител Йордан Цонев, а не текста на вносителя.
Параграф 19 се изменя така:
"§ 19. В Закона за тютюна и тютюневите изделия (Обн., ДВ, бр. 101 от 1993 г., изм. бр. 19 от 1994 г., в сила от 1.04.1994 г., изм. и доп. бр. 110 от 1996 г.), в чл. 36а се правят следните изменения и допълнения:
1. Алинея 1 се изменя така:
"(1) За нарушенията по този член се прилагат санкциите, предвидени в чл. 17а на Закона за акцизите."
2. Алинеи 2 и 3 се отменят."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 19 така, както е предложен от комисията, въз основа на предложенията на народния представител Йордан Цонев.
Гласували 130 народни представители: за 112, против 1, въздържали се 17.
Параграф 19 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По § 20 има две предложения. Едното не е подкрепено от комисията - това на Руси Статков, за отпадане на параграфа, а има предложение от Йордан Цонев за нова редакция на § 20. Ще прочета него и след това - предложението на Руси Статков.
"Параграф 20 се изменя така:
"§ 20. В Закона за данък върху добавената стойност (обн., ДВ, бр. 90 от 1993 г.; изм., бр. 57 от 1995 г., бр. 16, 56 и 104 от 1996 г., бр. 51, 86 и 111 от 1997 г. и бр. 15 от 1998 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 8 се създават т. 10, 11, 12, 13, 14 и 15:
"10. превозът между две места извън страната;
11. извършване на услуги от спедитор или спедитор-превозвач, пряко свързани с международен превоз по т. 5, 6 и 7;
12. извършване на далекосъобщителни услуги, за които има определени от държавата цени по чл. 10 от Закона за цените в полза на лица - чуждестранни оператори, които се намират извън територията на страната;
13. извършване на услуги по приемане и доставка на колетни пратки, пощенски записи и пощенски чекове, за които има определени от държавата цени по чл. 10 от Закона за цените в полза на лица - чуждестранни оператори, които се намират извън територията на страната;
14. отдаване под наем на плавателни съдове, въздухоплавателни средства и подвижен железопътен състав на чуждестранни юридически или физически лица, които нямат седалище или друг обект в страната;
15. обработка на чуждестранни плавателни съдове и чуждестранни въздухоплавателни средства, както и обработката на превозваните с тях товари и пътници."
Комисията подкрепя това предложение, а не текста на вносителя.
Предложението на Руси Статков е § 20 да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте предложението на народния представител Руси Статков за отпадане на § 20.
Гласували 144 народни представители: за 23, против 105, въздържали се 16.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте § 20 така, както е предложен от народния представител Йордан Цонев и подкрепен от комисията.
Гласували 140 народни представители: за 112, против 1, въздържали се 27.
Параграф 20 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 21. В Наказателния кодекс (обн., ДВ, бр. 26 от 2.04.1968 г., в сила от 1.05.1968 г., попр., бр. 29 от 12.04.1968 г., изм. и доп., бр. 92 от 28.11.1969 г., бр. 26 от 30.03.1973 г., бр. 27 от 3.04.1973 г., бр. 89 от 15.11.1974 г., бр. 95 от 12.12.1975 г., бр. 3 от 11.01.1977 г., бр. 54 от 11.07.1978 г., бр. 89 от 9.11.1979 г., бр. 28 от 9.04.1982 г., в сила от 1.07.1982 г., попр., бр. 31 от 20.04.1982 г., изм. и доп., бр. 44 от 5.06.1984 г., бр. 41 от 28.05.1985 г., бр. 79 от 11.10.1985 г., попр., бр. 80 от 15.10.1985 г., изм. и доп., бр. 89 от 18.11.1986 г., попр., бр. 90 от 21.11.1986 г., изм., бр. 37 от 16.05.1989 г., в сила от 16.05.1989 г., бр. 91 от 24.11.1989 г., в сила от 24.11.1989 г., бр. 99 от 22.12.1989 г., в сила от 22.12.1989 г., бр. 10 от 2.02.1990 г., бр. 31 от 17.04.1990 г., бр. 81 от 9.10.1990 г., в сила от 9.10.1990 г., изм. и доп., бр. 1 от 4.01.1991 г., бр. 86 от 18.10.1991 г., изм., бр. 105 от 19.12.1991 г., доп., бр. 54 от 3.07.1992 г., в сила от 3.07.1992 г., изм. и доп., бр. 10 от 5.02.1993 г., бр. 50 от 1.06.1995 г.; Решение № 19 от 12.10.1995 г. на Конституционния съд на Република България - бр. 97 от 3.11.1995 г.; доп., бр. 102 от 21.11.1995 г., в сила от 21.01.1996 г., изм. и доп., бр. 107 от 17.12.1996 г., бр. 62 от 5.08.1997 г., изм., бр. 85 от 26.09.1997 г.; Решение № 19 от 21.11.1997 г. на Конституционния съд на Република България - бр. 120 от 16.12.1997 г.; доп., бр. 83 от 21.07.1998 г., изм. и доп., бр. 85 от 24.07.1998 г., доп., бр. 132 от 10.11.1998 г., в сила от 1.01.1999 г., изм., бр. 133 от 11.11.1998 г.) се създават чл. 350а и 350б:
"Чл. 350а. (1) Който извлече от денатуриран продукт изцяло или частично денатуриращо средство или предлага или търгува с такова средство, ако не са настъпили последиците по чл. 350, ал. 2, се наказва с лишаване от свобода до 5 години.
(2) Ако деянието по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от 6 месеца до 6 години.
Чл. 350б. (1) Който вложи в хранителни стоки или напитки денатуриран продукт или продукт, от който е извлечено денатуриращо средство, или предлага на пазара или търгува с такива продукти, ако не са настъпили последиците по чл. 350, ал. 2, се наказва с лишаване от свобода до 5 години.
(2) Ако деянието по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от свобода от 6 месеца до 6 години."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата господин Любен Корнезов по § 21.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председател! Днес ние юристите тук, в тази зала, струва ми се, че много срамежливо мълчим, да не кажа и по-тежка дума.
Недопустимо е с един Закон за акцизите да се изменя Наказателния кодекс. Просто това е правно недопустимо. Днес даже в Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията отново поставихме този въпрос и цялата комисия бяхме единодушни, че изменението в Наказателния кодекс чрез този закон просто е правно-технически недопустимо. Ако трябва да изменяме и да правим нови текстове, това е чрез изменение на Наказателния кодекс.
Освен това самата формулировка на тези текстове е толкова - извинявайте - мъглява, че не ми е ясно как юристите ще го прилагат. На мен просто текстът не ми е ясен, пък не знам съдиите, които утре трябва да го прилагат, какво ще правят.
Така че предлагам този § 21 да отпадне и ако трябва да се правят изменения в Наказателния кодекс, то да стане по съответния ред. Благодаря Ви, господин председател.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Корнезов.
Друг желае ли да се изкаже?
Има думата господин Стефан Стоилов.
СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Аз уважавам съображенията на колегите юристи и ако се приеме решение промените в тези норми да бъдат направени чрез специален законопроект, не възразявам. Но ако е налице намерението на мнозинството да приеме тези текстове от Наказателния кодекс, аз си позволявам да направя малки допълнения, които са изцяло в духа на дискусията, която протече в Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол и в контекста на тази дискусия вие преди час - час и половина приехте едно изменение, без каквито и да е възражения.
Става дума за следното. Моля ви да обърнете внимание на ал. 2 на чл. 350а:
"Ако деянието по ал. 1 е извършено повторно" - т.е., има рецидив - "наказанието е лишаване от свобода от 6 месеца до 6 години" и "лишаване от право за упражняване дейността, за която е получен лиценз, за 10 до 15 години".
Тоест да не се получи така, че той отива в затвора, особено ако съдиите са снизходителни, за година и половина - две, а фирмата, която е тровила гражданите с фалшименто продукти, управлявана от син, дъщеря, зет, продължава да работи. Санкцията да бъде възможно най-драстична, за да се сведат до минимум тези явления.
Аналогично е и при ал. 2 на чл. 350б - същия текст. Повтарям, това е изцяло в духа на дискусията, която имахме и в комисията, на промяната или допълнението, което направихме при чл. 6а, и затова ви моля да го подкрепите. Вие виждате как лавинообразно се увеличава броят на случаите, когато се продава менте стока, уврежда се здравето на хората и това се превръща в масово явление. Има страни, където стотици хиляди хора стават жертва на такива стоки. Дано у нас тази вълна не приеме подобни размери.
Моля ви да подкрепите тези два текста. Съгласувани са с юристите, така че от правно-техническа гледна точка това допълване на нормата е коректно. Остава проблемът дали със специален закон ще бъде променен Наказателният кодекс или днес ще решите по този начин, който се оспорва от юристите, да направим промяната. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Стоилов.
Първо има думата господин Михаил Миков.
МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председателю. Имах чувството, че няма да се изказвам, но като видях текстовете, не мога да се въздържа и молбата ми е на първо място да отложим гласуването на тези текстове.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Чукаш на отворена врата.
МИХАИЛ МИКОВ: Да, благодаря. Но когато се внесат като част от измененията на Наказателния кодекс, нека да се видят и другите състави, където за тази дейност, свързана с резултата, трябва да си имаме състави - който тури или примеси вредни за здравето и прочие. Това, първо.
Второ, както сте написали тук текстовете, щом не е посочено, че са по непредпазливост, става въпрос само за умишлени престъпления. А умишлените престъпления могат да имат резултат причиняване на лека, средна или тежка телесна повреда или смърт. И тези резултати ги има в други текстове на закона. Ако искате пък по непредпазливост, то поне го запишете, но не виждам кой е особеният субект денатуратор, извличащ и прочие.
Така че има проблеми, които са свързани с тези текстове, дори и при внасянето им отделно и моля да се обсъдят. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да, има думата господин Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
Аз съм съгласен със забележката на юристите и бях се договорил с председателя на Правната комисия, че ще го направим в отделен закон, още повече, че ние искаме да въведем принцип данъчните закони да се изменят само с данъчни. Съвсем не би било в логиката на това, което правим, пък Наказателния кодекс да го изменяме. Но тук казвам едно "но". Искахме от тази трибуна да се чуе това. Защото българският потребител има нужда от тази защита и тези, които правят това, трябва да са наясно, че в парламента има воля да бъде въведен такъв състав в Наказателния кодекс и че ние ще го направим. Аз лично поемам ангажимента, разбира се, в съавторство с колегите юристи, да внеса проект на тези текстове или със съдържание, което по-пълно отговаря на това, което искаме да направим.
Искам да кажа нещо и във връзка с това, което поиска професор Стоилов. Професор Стоилов, то вече е направено. В чл. 20 на същия този закон ние казваме:
"За нарушения по чл. 11г, ал. 5 лицензът се отнема за производство или търговия по установения ред."
И при това, забележете, не при повторно нарушение, а още първия път.
Ще ви прочета и чл. 11г, за да видите, че става въпрос за същото.
"(5) Забранява се извличане, предлагане на пазара, търговия или влагане в хранителни стоки или напитки на денатуриран продукт, изцяло или частично денатуриращо средство или да се прибавят вещества, които оказват отрицателно въздействие върху действието на денатуриращите средства."
Направи ли се това нарушение, лицензията се отнема автоматично, а не втория път, както вие предлагате. Санкцията, предвидена в този закон, е по-силна.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има предложение за отпадане на § 21. Само искам да отбележа, че в Конституцията и в Закона за нормативните актове няма забрана с правни норми в един закон да се изменя друг закон. Но ние имаме практика със закон да не може да се внасят промени в кодекс. И може би е редно да си спазваме тази практика.
Затова подлагам първо на гласуване предложението за отпадане на § 21.
Гласували 162 народни представители: за 142, против 5, въздържали се 15.
Параграф 21 отпада.
Има предложение за отпадане на § 22, подкрепено от комисията. Трябва да го гласуваме.
Моля, гласувайте предложението за отпадане на § 22.
Гласували 136 народни представители: за 112, против 24, въздържали се няма.
Параграф 22 отпада.
Предложение на народния представител Руси Статков за отпадане на § 23, което комисията подкрепя.
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 143 народни представители: за 142, против 1, въздържали се няма.
Параграф 23 отпада.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По § 24 има предложение на народния представител Йордан Цонев, което е предложение на комисията, ще прочета него:
"§ 24. Законът влиза в сила от 1 януари 1999 г., с изключение на:
1. Член 11а, ал. 1 и чл. 11г, които се прилагат от 1 юли 1999 г.
2. Член 17в, който се прилага от 1 февруари 1999 г.
3. § 20, който се прилага от 1 януари 1998 г."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 24, както е предложен от народния представител Йордан Цонев и подкрепен от комисията.
Гласували 146 народни представители: за 126, против 8, въздържали се 12.
Параграф 24 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По § 25 предлагам, господин председателю, да прочета текста на комисията с подкрепените предложения, след което е изчета предложенията, които не се подкрепят, за да ги подложите на гласуване, ако ми разрешите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: По § 25 има направени следните предложения.
Предложение на народния представител Руси Статков:
В 1, т. 1 се изменя така:
"1. Пиво.
1.1. Пиво с начално екстрактно съдържание до 10,5 тегловни процента - 45 лв. за 1 литър;
1.2. Пиво с начално екстрактно съдържание в граници от 10,6 до 13 тегловни процента - 55 лв. за 1 литър.
1.3. Пиво с начално екстрактно съдържание в граници от 13,1 до 15,6 тегловни процента - 65 лв. за 1 литър.
1.4. Пиво с начално екстрактно съдържание над 15,6 тегловни процента - 75 лв. за 1 литър.
2. Вина.
2.1. Вина до 15 обемни процента включително - 280 лв. за 1 литър.
2.2. Вина над 15 до 22 обемни процента - 340 лв. за 1 литър."
Комисията не подкрепя предложенията.
Предложение на народния представител Васил Козалиев - в т. 3 числото "35" да се замени с числото "25".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Васил Козалиев:
В т. 4.1. думите "3 лв. за 1 къс" да се заменят с "2 лв. за 1 къс".
В т. 4.2. думите "2 лв. за 1 къс" да се заменят с "1 лв. за 1 къс".
Комисията не подкрепя предложенията.
Предложение на народните представители Никола Николов и Илиян Попов:
"4.1. Цигари с филтър - 2 лв. за 1 къс плюс 25% от продажната цена.
4.2. Цигари без филтър - 1 лв. за 1 къс плюс 25% от продажната цена.
4.3. Тютюн за цигари, лула, дъвчене и смъркане - 1000 лв. за 100 гр плюс 10% от продажната цена.
4.4. Пури - 500 лв. за 1 бр. плюс 10% от продажната цена.
4.5. Пурети - 200 лв. за 1 бр. плюс 10% от продажната цена".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Руси Статков - в т. 8 да отпадне т. 12.
Комисията не подкрепя предложението на Руси Статков.
Предложения на народните представители Никола Николов и Илиян Попов - в т. 9 от проекта, т. 14. Бензини за двигатели, подточка 14.2. Безоловни се правят следните изменения:
- думите "не по-малко от 98" - отпадат;
- текста "с октаново число 98 или повече - 100%" - отпада;
- цифрата "60%" за всички безоловни бензини става "50%".
На практика това предложение е прието по принцип, но не е прието да стане от "60" на "50". Затова казваме, че не е прието.
Предложение на народния представител Руси Статков - в т. 9, т. 14.2.1. Безоловни вместо 60% да стане 50% и вместо 100% да стане 80%".
Предложението не се приема от комисията.
Предложение на народния представител Руси Статков - десето - отменящо досегашните точки 17, 18 и 19 да отпадне.
Има десета точка, в която тези точки се предлага да отпаднат. Той предлага това да се отмени. Комисията не подкрепя предложението му.
Предложение на народния представител Руси Статков - в § 25, т. 11 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Васил Клявков - в т. 19 думата "клас" - "А" се заличава".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Васил Клявков - в т. 13 числото "24 000" се заменя с "20 000".
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на комисията за окончателен текст на § 25 за изменение и допълнение на Тарифата за акцизите:
§ 25. В Тарифата за акцизите се правят следните изменения и допълнения:
1. Точки 1, 2, 3, 4 и 5 се изменят така:
"1. Пиво
1.1. Пиво с начално екстрактно съдържание до 10,5 тегловни процента
55 лева за 1 литър
1.2. Пиво с начално екстратно съдържание в граници от 10,6 - 13,0 тегловни процента
65 лева за 1 литър
1.3. Пиво с начално екстрактно съдържание в граници от 13,1 - 15,6 тегловни процента
75 лева за 1 литър
1.4. Пиво с начално екстрактно съдържание над 15,6 тегловни процента
85 лева за 1 литър".
2. Вина
2.1. Вина до 15 обемни процента вкл. 300 лева за 1 литър
2.2. Вина от 15 до 22 обемни процента 360 лева за 1 литър
3. Спиртни напитки,
включително ракии и бренди 35 лева за алкохолен
градус
4. Тютюневи изделия
4.1. Цигари с филтър 2 лв. за 1 къс +
30% от продажната цена
4.2. Цигари без филтър 1 лв. за 1 къс +
10% от продажната цена
4.3. Тютюн за цигари, лула,
дъвчене и смъркане 4500 лева за 100 грама +
10% от продажната цена
4.4. Пури и пурети 2000 лева за 1 брой +
10% от продажната цена
5. Алкохолосъдържащи суровини 20 лв. за 1 алкохолен
градус.
2. Точки 7 и 8 се отменят.
3. Точка 10 се отменя.
4. Точка 11 се изменя така:
"11. Пътнически автомобили,
товаропътнически и състезателни
автомобили за не повече от 9 човека,
включително водача, с мощност
на двигателя:
- над 120 киловата (KW) по системата DIN и
- над 126 киловата (KW) по системата SAE 40%
Забележка. Преизчисляването на мощността на двигателите на автомобилите от киловати (KW) в конски сили се извършва при съотношение - 1 киловат (KW) , равен на 1,36 конски сили."
5. Точки 12 и 13 се отменят.
6. Точки 14 - 19 се изменят така:
"14. Бензини за двигатели
14.1. Авиационни бензини 325000 лева за тон
14.2. Автомобилни бензини
14.2.1. Безоловни:
с октаново число по-малко от 98 300000 лева за тон
с октаново число 98 или повече 500000 лева за тон
14.2.2. Оловосъдържащи:
с октаново число по-малко от 98 300000 лева за тон
с октаново число 98 или повече 550000 лева за тон
15. Бензини за технически цели
всички видове, вкл. минерален
терпентин и бензинови фракции
за преработка, включително
нискооктанов бензин 300000 лева за тон
16. Керосин - за реактивни двигатели
и газ за осветление 325000 лева за тон
17. Газьоли - гориво за дизелови
двигатели и леко корабно гориво 110000 лева за тон
18. Толуол 435000 лева за тон
19. Хазартни игрални автомати,
игрални маси и други съоръжения
за хазартни игри в казино 15%."
7. Точки 22 - 24 се изменят така:
"22. Хазартен игрален автомат 300000 лв. (на 3-месечие)
23. Рулетка в игрално казино за
игрална маса 18 000 000 лв. (на 3‑месечие)
24. Други игрални
съоръжения в казино 3 000 000 лв. (на 3-месечие)"
8. Точки 25 - 28 се отменят."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Започваме да гласуваме предложенията, които не са приети от комисията.
На стр. 34 предложението на народния представител Руси Статков за изменение в т. 1 и т. 2.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Става дума за тарифите за пиво и вина.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 161 народни представители: за 42, против 102, въздържали се 17.
Предложението не се приема.
Има две предложения на народния представител Васил Козалиев - по т. 3 и т. 4. Моля, гласувайте!
Гласували 142 народни представители: за 45, против 86, въздържали се 11.
Предложенията не се приемат.
Моля, гласувайте предложението на народния представител Руси Статков в т. 8 да отпадне т. 12.
Гласували 147 народни представители: за 40, против 99, въздържали се 8.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте предложението на народния представител Руси Статков за изменение в т. 14.2.1.
Гласували 133 народни представители: за 36, против 93, въздържали се 4.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте предложенията на народния представител Руси Статков за отпадане на т. 10 и т. 11 от § 25.
Гласували 123 народни представители: за 23, против 97, въздържали се 3.
Предложенията не се приемат.
Моля, гласувайте двете предложения на народния представител Васил Клявков за отпадане на част от текста на т. 19 и за изменение в т. 13.
Отменете гласуването.
Предложенията се оттеглят.
Моля, гласувайте § 25, както е предложен от комисията, като в т. 4 след "по системата SAE" се слага запетайка, думата "Забележка" се заличава и следва текстът "преизчисляването на мощността на двигателите на автомобилите от киловати (KW) в конски сили се извършва при съотношение 1 киловат (KW), равен на 1,36 конски сили".
Гласували 128 народни представители: за 102, против 26, въздържали се няма.
Параграф 25 е приет, а с това и целият Закон за изменение и допълнение на Закона за акцизите.
Преминаваме към:
ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КОРПОРАТИВНОТО ПОДОХОДНО ОБЛАГАНЕ.
Има думата председателят на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол Йордан Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми колеги! "Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (обн., ДВ, бр. 115 от 1997 г.; попр., бр. 19 от 1998 г.; доп., бр. 21 от 1998 г.)".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието на закона.
Гласували 119 народни представители: за 119, против и въздържали се няма.
Заглавието е прието.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 1. В чл. 2 ал. 3 се изменя така:
"(3) Застрахователните дружества, взаимозастрахователните кооперации, както и чуждестранните лица за застрахователната и презастрахователната си дейност чрез място на стопанска дейност вместо с данък върху печалбата и с данък за общините се облагат с данък върху застрахователните, презастрахователните и всички други премии и приходи от други дейности, включително несвързани със застраховането."
Няма предложения по този параграф.
Комисията подкрепя текста на вносителя.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Господин председател, колеги! Ние приехме една такава постановка през 1997 г. за застрахователите, защото тогава парламентарното мнозинство още нямаше контрол върху застрахователния пазар и застрахователните дружества. Тук се ширеше предубеждението, че това са мошеници, които не водят нормално счетоводство и не могат да бъдат обложени върху нормалната печалба, защото си крият парите.
Затова впоследствие възникна идеята за затягане на застрахователния контрол. Застрахователният контрол беше затегнат, една част от застрахователните компании не получиха лиценз и сега на практика са извън застрахователния пазар. Беше създадено нещо, което го няма в нито една друга страна, нещо като съвет по застраховане от министри и т.н. Тук е господин министър Радев, нека той да каже. Господин министър, има ли мошеници, бандити и мутри сред сегашните застрахователи? Ако има мошеници, бандити и мутри между сегашните застрахователи, Вие сам трябва да оттеглите това предложение. Защото смятате, че са нормални компании, които могат да си плащат данък върху печалбата, както всички други компании.
Една такава постановка е характерна за неразвито законодателство, за законодателство, в което и банките не плащат данък върху печалбата, а плащат примерно данък върху лихвите, които те получават, или марж върху лихвите, или нещо върху депозитите, или някаква друга натурална величина. Именно това вие сега предлагате. Защо, господин министър? Пак ще кажете, че Ви атакувам. Не атакувам Вас, атакувам системата. Ако през 1997 г. можеше да има някакво разбиране за факта, че застрахователите не могат да се облагат върху печалбата, то сега такова нещо няма. Ако Вие продължавате да настоявате този член да влезе, значи Вие признавате, че не можете да се справите със застрахователния пазар. Това значи, че вашият съвет, който струва ми се, че министърът на финансите ръководи, не може да се справи със застрахователните фирми. Значи смятате, че застрахователните фирми продължават да лъжат държавата и затова няма да ги облагате върху печалбата, ще ги облагате върху премиите, защото така било по-просто.
И пак ще се върна към нещо, което няма да престана да ви повтарям при всеки един закон. Министерството на финансите не може да се справи със своята собствена администрация и затова натоварва излишно законите с най-различни аборигентски норми. И докато това нещо не бъде преодоляно, ние няма да станем цивилизована държава, камо ли да отидем в Европа.
Ето, това са ми възраженията. Затова аз предлагам този член да отпадне. Ако иска господин Муравей Радев, нека да се защити. Обаче предполагам, че точно в този пункт той няма никаква защита.
Тук има и специалисти от застрахователния пазар, хубаво е и те да се изкажат по този член. Обаче този член не ни приближава към Европа, защото европейски застрахователи ще дойдат тук само с уговорка, че той ще отпадне. Ето това е.
ЙОРДАН ЦОНЕВ (СДС, от място): "Алианс" дойдоха.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Ами ще дойдат, защото гледат и те да се настанят някъде. (Весело оживление.) Защо се смеете? Смешно ли ви е? Смешно ли ви е, че превръщате България в заден двор на Европа?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Димитров, въпроси към министрите се задават по реда на парламентарен контрол, а не когато разискваме...
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Да, знам, обаче това е част от моя дебат. Аз не очаквам господин Радев да ми отговори, защото той чисто и просто няма аргументи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Ами недейте задава въпроси, щом не очаквате да Ви отговори.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Е, защо, аз мога да задавам риторични въпроси, без надеждата да ми бъде отговорено.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да, но само ще губите времето на Народното събрание.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Благодаря Ви, колеги, и ви призовавам да гласувате срещу този член, защото се предполага, че застрахователите вече са влезли в нормалното русло и както банките се облагат, така и те ще се облагат - облагат се върху печалбата, както всички други агенти. Иначе това значително увеличава стойността на застрахователните услуги. В края на краищата застрахователните услуги ги плащаме всички ние, които се нуждаем от застраховане, плаща ги нашият бизнес. И по-високата цена означава по-малко бизнес, по-малко бизнес означава по-нисък растеж, по-ниският растеж означава повече бедност, по-малко социални осигуровки и т.н. Още ли да продължавам?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Димитров.
Друг желае ли да се изкаже?
Има думата господин Руси Статков.
РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, господин министър, колеги! Действително § 1, който изменя чл. 2, ал. 3, и в комисията, а и тук предизвиква най-малкото възражения и то, според мен, основателни.
Това, което господин Димитров каза, разбира се, има своето основание, но аз имам други аргументи в посока на това, което защитаваха в комисията представители и специалисти в тази сфера, а и извън залата и извън комисията като хора, които действително желаят, от една страна, това законодателство да бъде решено по най-добрия начин и същевременно тази дейност, която се развива на нов пазар, в нови условия, да не бъде наистина спирана изкуствено.
Миналата година ние приехме, уважаеми господин председател и господин министър, че застрахователите няма да се занимават с никаква друга дейност. Колеги, това беше доста дискутирано, но в края на краищата влезе в закона, че освен застраховането никаква друга дейност няма да осъществяват застрахователите.
Следователно, отивайки към текста на тази разпоредба за ал. 3, ние не можем да не бъдем смутени най-малкото от това, че е записано в края на разпоредбата "и приходи от други дейности, включително несвързани със застраховането". След като имаме изрична разпоредба, че няма друга застрахователна дейност, следователно това не би трябвало да присъства в нашия текст. Ако присъства, това предполага вече различни, бих казал, варианти. Един от тези варианти е, че ще се облагат застрахователните резерви. А това според експертите в сферата на застраховането е изключително негативно за нашия пазар и то, бих казал, прохождащ пазар в рамките на едно ново законодателство, за което всички вие имате претенции, че ще го реализираме така, че няма да пречим на тази дейност.
С това разширяване на данъчната основа фактически се удря и инвестиционната дейност на застрахователните дружества. Реално, повтарям, се поставят в изключително тежки условия.
Мисля, че никъде в Закона за корпоративното подоходно облагане няма и определение за застрахователна и презастрахователна дейност. Фактически тук има натрупване на термини - "презастрахователни премии" и други. Борави се с някакви неопределени понятия, което допълнително усложнява тази разпоредба. Разбира се, господин Димитров направи своето предложение, но аз считам, че ние трябва максимално да опростим текста на тази разпоредба, като - и аз използвам процедурата по правилника - отпадне този текст, който е в края на разпоредбата, а именно: "всички други премии и приходи от други дейности, включително несвързани със застраховането". Предлагам да отпадне, защото, повтарям отново, противоречи на досега приетите закони и усложнява изключително дейността, която ние с вас имаме претенцията да регламентираме по нов начин. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Статков.
Друг желае ли да се изкаже?
Поставям на гласуване предложението на народния представител Венцеслав Димитров за отпадане на целия § 1.
Моля, гласувайте.
Гласували 121 народни представители: за 21, против 85, въздържали се 15.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте предложението на народния представител Руси Статков да отпаднат само думите "и всички други премии и приходи от други дейности, включително несвързани със застраховането". Но за да бъде пълен текстът, всъщност трябва да остане думата "приходи", защото иначе...
РУСИ СТАТКОВ (ДЛ, от място): И "приходи", и "премии".
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Как може приходи да се облагат?! Това е пълна глупост! Не може да се облагат приходи. "Доходи" да кажеш - да, ама "приходи"?!
РЕПЛИКА ОТ ЗАЛАТА: Премиите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Премиите фигурират тук. Застрахователните и презастрахователни премии - добре.
Гласувайте за отпадане на останалия текст.
Гласували 115 народни представители: за 25, против 75, въздържали се 15.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте § 1 така, както е предложен от вносителя.
Гласували 106 народни представители: за 80, против 18, въздържали се 8.
Параграф 1 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на народните представители Анатолий Величков и Красимир Каракачанов за нов § 1б:
В чл. 4 ал. 1 се изменя така:
"(1) Юридическите лица, които не са търговци, включително организациите на бюджетна издръжка и организациите на вероизповеданията, се облагат за печалбата и доходите им, получени от сделки по чл. 1 от Търговския закон, които са средства за постигане на нестопанските им цели и не могат да бъдат извършвани по занятие."
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По това предложение думата има господин Анатолий Величков. Това ще бъде обаче § 1а, а следващият ще стане § 1б, ако се приеме, разбира се. Но, за да се гласува, трябва да има номерация.
АНАТОЛИЙ ВЕЛИЧКОВ (СДС): Господин председател, господин министър, колеги! За да направим това предложение за изменение на чл. 4 от сега действащия закон сме се водили от следната логика - сдруженията с нестопанска цел нямат и не би трябвало да имат право да извършват стопанска дейност по занятие. Мисля, че до момента имаше едно странно разминаване, тъй като в нито един от регистрираните устави и решения за регистрация на сдружения с нестопанска цел от съда няма разрешение за извършване на стопанска дейност. Именно заради това ние сме се опитали да прецизираме този текст и го предлагаме така, както го прочете председателят на комисията господин Цонев.
Искам само да ви прочета сега действащия текст на чл. 4, и защо мислим, че това е недоразумение: "Юридическите лица, които не са търговци, включително организациите на бюджетна издръжка, и организациите на вероизповеданията, се облагат за печалбата и доходите им, получени от сделки по чл. 1 от Търговския закон, извършвани по занятие, включително отдаване под наем на недвижимо и движимо имущество".
Няма такава практика и те затова са наречени "сдружения с нестопанска цел", тъй като не могат да извършват стопански сделки по смисъла на чл. 1 от сега действащия закон.
Затова апелирам да подкрепите според нас по-точния и по-прецизния текст за това, че техните цели могат да бъдат само нестопански, идеални цели, а когато се извършват сделки по чл. 1 от Търговския закон, те не могат да имат периодичност, повтаряемост и могат да имат само спомагателен характер за дейността им. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Димитров има думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Уважаеми колеги, господин председател! Ние съвсем бегло в този закон сме засегнали един изключително важен въпрос, който е убегнал досега от вниманието на българския законодател.
Как да третираме сдруженията с нестопански цели? Навсякъде има по няколко думички - оттук, оттам, не знам какво си, но ако искаме да отидем в Европа, наистина трябва да се заемем и да направим един закон за нестопанските организации, не само фондациите, но и за сдруженията с идеална цел и в данъчните закони те да имат адекватно третиране.
Аз не мога да се съглася с това, че всичката, цялата стопанска дейност на едно дружество с идеална цел трябва да бъде облагана по редовния ред. Значи, трябва да се даде възможност, защото има различни видове стопанска дейност на сдруженията с идеална цел или на фондациите... Трябва да се даде възможност фондациите и сдруженията с идеална цел да извършват стопанска дейност, чиито резултати се използват за постигане на техните идеални цели.
Примерно, господин Радев, пак ще му кажа - това не е лекция, това е практика - и Вие, господин Цонев - в Германия, например, на юридическите лица с идеална цел, сдруженията с идеална цел, както им казваме ние, се дава възможност една част от приходите от стопанска дейност да са необлагаеми, както при нас имаме необлагаем минимум за физическите лица. Тоест, толкова, колкото би трябвало, за да се изразходва за поддържане на едно сдружение с идеална цел, защото то се издържа с пари - по-добре е да му дадеш възможност да извършва някаква стопанска дейност и да се издържа, отколкото да ходи и да проси. Като ходи и проси става така, че само определени сдружения с идеална цел и фондации взимат пари, а други клевкат на опашката и нищо не могат да направят! А то това е целта на целия този сектор? Целта на този сектор е да се създаде гражданското общество. Ако ние не направим подходящо данъчно третиране на юридическите лица с идеална цел, както им казваме, то тогава няма да имаме и гражданско общество.
Затова аз апелирам към господин Радев Министерството на финансите да мобилизира своите специалисти да проучат европейския опит и да ни предложат подходящо данъчно третиране на дейността на сдруженията с идеална цел.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Димитров, прощавайте, сега само губите времето! Имаме конкретно предложение - или по него говорете, или си седнете. Вие препоръки давате, давайте ги, но не тук.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Господин председател, в момента Вие ме прекъсвате, без да имате право!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Имам право според правилника!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Аз говоря точно по същество!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не, никак не говорите по същество!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Как да не говоря по същество?! Това е Ваша преценка, но Вие не сте специалист в тази област. Ако бяхте специалист, щях да Ви изслушам.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не мислете, че Вие сте единственият специалист - първо, не познавате, че по закон организациите с нестопанска цел не могат да извършват стопанска дейност. И сега да давате препоръки какъв закон да се прави... не тук и не сега!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Аз давам препоръки точно сега!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Ще се срещнете с министъра, давайте колкото искате препоръки.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Вижте, все пак Вие взимате отношение по същество. Ако вземате отношение по същество, трябва да седнете на банката, господин председател!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Процедурно Ви правя бележка, защото правилникът казва: когато оратор се отклонява от темата, председателят му прави веднъж забележка, а след това може да му отнеме и думата.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Вижте, господин председател - аз съм член на Съвместния парламентарен комитет в Европейския парламент и претендирам, че познавам елементи от европейското законодателство.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Чудесно! Но от българското изглежда не познавате някои елементи.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Точно това искам да кажа, че българското законодателство трябва да бъде приведено в съответствие с европейското.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Тук съм съгласен. Ама сега не можете да го направите.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Защо да не мога сега да го направя?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има конкретно предложение!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ: Искам уважаемите колеги да отхвърлят това предложение, макар че това, което е указано в закона, и то не е подходящо.
Искам да използвам момента да апелирам не само към министъра на финансите. Министърът на финансите е един изпълнител на законите, използвам случая да го кажа, защото е тук, както и всички министри.
Искам да апелирам към българския парламент и лично към неговия председател да се захванем и да направим наистина едно подходящо европейско законодателство точно по този проблем. И мисля, че точно Вие сте човекът, от който трябва да получим съдействие. Не е ли това моментът, когато обсъждаме дадени закони, да укажем къде има дупки, които ни отклоняват от Европа и да насочим нашето внимание към тях? Ето това е!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Димитров.
Министър Радев има думата.
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми дами и господа народни представители! Господин лекторът, който преди малко беше на тази трибуна, трябва да знае, че тази плоча бе свирена в България вече и той, който се пише за най-големия поборник за това в България да се плащат данъците от всички, трябва много добре да знае, че тази теза, която защитава - това е една изключително порочна практика, през която България мина за няколко години, в които точно фондациите, точно тези дружества, за които той говори, даже и някои спортни, направиха толкова огромни нарушения, направиха толкова много пробиви в държавния бюджет - не искам да си спомням за това!
И ако от тази трибуна този защитник на националните интереси говори сега по този начин отново да се върнем към практиката на правителството на Беров, когато бе разграбена България именно по този начин, аз казвам, че това не е най-доброто поведение на който и да било народен представител, пък бил той и човек с мнение, че може да изнася лекции на когото и да било.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Не си прав!
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Как да не съм прав?!
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС, от място): Отиди в Азия тогава, отиди в Африка!
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Аз искам да няма мутри в България и ти го знаеш! (Оживление в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на министър Радев.
Друг желае ли да се изкаже?
Господин Стефан Стоилов има думата.
СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Първо, една малка забележка. Фондации и разни дружества източваха бюджета не при Беров през 1994 г., а много по-рано, през 1991 г. Известна е историята със "Сапио" и подобни на нея организации, когато финансов министър беше сегашният министър-председател. Историята е твърде много експонирана чрез вестници, медии и прочие, за да губя времето на уважаемите народни представители.
Тук обаче в някаква степен аз бих искал да подкрепя, господин министър, вносителите дотолкова, доколкото според мен в същата степен, в която и вие искате да не отваряме прозорци, и аз съм за това. Твърде много се напатихме покрай онова, което законодателството позволи през 1991-1992 г.
Но има един проблем и вие ще се съгласите. Една структура, като българските читалища и културно-просветни организации, разполагат с помещения. И притиснати от финансови проблеми, по-голямата част от тях се притесняват териториално и отдават една част от тази площ под наем. Според мен, ако ние намерим начин, господин председател, да решим въпроса с необлагане на наемите на тези културно-просветни организации, ние решаваме един въпрос без опасност да отворим прозорци, през които да проникне това, което проникна още от времето на студентските кооперации и прочие през 1991 г. Мисля, че съм ясен. Справедливо е малките доходи от наеми, с които те си подпомагат дейността за изпълнение на присъщата им цел, да не бъдат облагани с 25-30 на сто. Това е проблемът.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Стоилов.
Пристъпваме към гласуване.
Моля, гласувайте предложението на народните представители Анатолий Величков и Красимир Каракачанов за изменение в чл. 4, ал. 1.
Гласували 121 народни представители: за 13, против 26, въздържали се 82.
Предложението не се приема.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Предложение на народния представител Йордан Цонев за § 1б:
"§ 1б. Създава се чл. 2а със следното съдържание:
"Чл. 2а. (1) Организаторите на хазартните игри: лотарии, томболи, тото и лото, със залагане върху резултати от спортни състезания и случайни събития, числови лотарийни игри като Бинго и Кено вместо с данък върху печалбата и данък за общините се облагат с окончателен данък върху стойността на получените за всяка игра залози, както следва:
1. за хазартните игри тото и лото, залагане върху резултатите от спортни състезания и върху случайни събития данъкът се декларира преди определяне на резултатите от всяка игра и се внася:
а) за игри със седмичен цикъл - в срок от 3 работни дни след определяне на резултатите, но преди определянето на резултатите от следващата игра. При ежедневно провеждане на игрите - в срок от 3 работни дни след определяне на резултатите от предходните 7 календарни дни;
б) за игри с по-голям цикъл - в 7-дневен срок след определяне на резултатите;
2. за хазартните игри лотария, Бинго и Кено данъкът се събира върху номинала на залога, посочен във фишове, талони и билети, или други документи за участие;
3. за хазартни игри, при които стойността на залога за участие се изразява в увеличена цена на телефонен импулс, данъкът се събира върху тази увеличена цена.
(2) Данъкът по ал. 1, т. 2 се удържа и внася от предприятията, определени от министъра на финансите или от друг орган, посочен със закон, отпечатващи документи за участие или осъществяващи вноса им. Неизползваните документи за участие могат да се заменят с нови на същата номинална стойност без заплащане на данък. Когато организаторът е прекратил дейността си, събраният данък върху неизползваните документи се връща от данъчната служба въз основа на данъчна проверка, която се извършва в 30-дневен срок от заявлението за прекратяване на дейността. Организаторите на хазартните игри по ал. 1, т. 2 декларират размера на направените залози.
(3) Данъкът по ал. 1, т. 3 се удържа и внася от лицензирания от държавата телефонен оператор. Телефонният оператор е длъжен да се увери, че организаторът на хазартната игра е получил разрешение и да обяви пред данъчната служба договора, въз основа на който приема залозите. Данъкът се внася в сроковете по ал. 1, т. 1, букви "а" и "б". В същите срокове организаторът на хазартната игра и телефонният оператор декларират направите залози.
(4) Лицата по ал. 1 не могат да извършват друга търговска дейност, включително да организират други видове хазартни игри извън посочените в ал. 1."
Комисията подкрепя предложението за § 1б.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Някой иска ли да се изкаже по това предложение?
Има думата заместник-председателят господин Иван Куртев.
ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми дами и господа народни представители! В чл. 2а, ал. 1 е записано "числови лотарийни игри като Бинго и Кено". На мен ми се струва, че в един закон не може да има "като еди-кое си", защото следващата игра, която ще измислят, кой ще реши дали е като Бинго и Кено или не е като тях? Или трябва в Допълнителните разпоредби да има какво е "числови лотарийни игри", или, след като по-нататък в текста е казано "за хазартните игри: лотария, Бинго и Кено данъкът се събира върху еди-кое си", цитират се само тези две игри, то тук очевидно от думата "като" няма нужда. Затова аз мисля, че е редно да отпадне. Или пък в Допълнителните разпоредби да има определение на "числови лотарийни игри".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има предложение да отпадне думата "като".
Господин Цонев, съгласен ли сте?
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Да, съгласен съм. Ако има някакво изчерпателно изброяване, което трябва да бъде направено, то следва да бъде направено в съответния нормативен документ, който урежда тази материя. В случая има Наредба за хазарта. Ако има закон - в закона.
Искам да кажа и за ал. 4, за която също има спор.
"(4) Лицата по ал. 1 не могат да извършват друга търговска дейност, включително да организират други видове хазартни игри, извън посочените в ал. 1."
В ал. 1 са посочени тези игри, за които се събира съответния данък. И в ал. 4 се казва, че който има такъв лиценз и се облага по този ред, не може да извършва друга търговска дейност, защото на него му се събира окончателен еднократен данък и ако има друга дейност, той ще се смеси с тази и няма как да ги разделим по реда на корпоративното подоходно облагане. По тази причина мястото на ал. 4 е тук, господин Димитров. Ние нямаме друг начин да им да дадем да правят и това, и онова с различни данъци.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има думата господин Венцеслав Димитров.
ВЕНЦЕСЛАВ ДИМИТРОВ (ОНС): Господин председателю, колеги! Винаги съм подкрепял идеята, че тотализаторът трябва да мине към хазарта и да започне да се облага по нормалния начин. Трябваше и при акцизите да мине, както трябва. Но тук ние се сблъскваме с проблема, за който имах възможността да кажа няколко думи преди няколко часа - че нямаме закон за хазарта. Господин Цонев се е опитал в своето предложение да покрие някои празнини. Мен все пак ме притеснява ал. 4, че ние правим забрани да извършват друга търговска дейност, включително и да организират други хазартни игри извън посочените.
Значи ли това, господин Цонев, че те могат, след като нямаме закон за хазарта, да извършват всички тия игри заедно, да кажем една фирма? Едно юридическо лице прави и тото, прави и лото, прави и залагане, прави и бинго и т.н. Аз мисля, че трябва да има разграничение и тук. Иначе, ако ги сложим всичките тия неща, нещата се объркват. Мисля, че трябва да се направят още някакви допълнителни разграничения.
Вярно е, че няма закон за хазарта, но ако сме се заели да третираме този въпрос, трябва да го уредим както трябва. Според мен не би трябвало една и съща фирма да организира всички игри заедно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Димитров.
Има думата господин Цонев.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря, господин председател. Господин Димитров, абсолютно сте прав, че се опитваме да регламентираме, да запушим някои празноти, които съществуват в момента. Понеже това е данъчен закон, ние в момента регламентираме данъчния режим за облагане на хазарта и то на различните видове хазарт. Затова не е необходимо, за да го регламентираме данъчно, да има устройствен закон. Има наредба. В момента по такъв ред се работи. Така че не можем да кажем - защото няма данък за хазарта, няма да регламентираме. Ние регламентираме данъчната уредба. И понеже я регламентираме, и понеже приемаме, че ще има различни видове облагания, там, където има такова еднократно облагане, ние казваме, че тази фирма няма да може да извършва други видове хазарт, защото другите видове хазарт се облагат по друг начин и става смесване, и не може да бъде. Затова на такава фирма като се даде такъв лиценз, това ще бъде отразено веднага в наредбата, следствие на този закон, а в закона за хазарта - когато той влезе. Така че няма да има никаква празнота. Който кандидатства освен за тото, лото и еди-какво си, примерно и за казино, няма да му бъде даван лиценз и това ще бъде отразено в наредбата, която е подзаконов нормативен акт, а това е закон. Тук третираме само данъчния режим.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Цонев.
Моля гласувайте § 1а, той сега пак може да стане § 1а, тъй като предишният § 1а не беше приет, като в чл. 2а, ал. 1 отпада думата "като".
Гласували 119 народни представители: за 112, против 2, въздържали се 5.
Параграф 1а е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 2. В чл. 6, ал. 1, т. 2 думите "с идеална цел" се заменят с думите ", които не са търговци".
Комисията подкрепя текста.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля гласувайте § 2, както е предложен от вносителя.
Гласували 112 народни представители: за 112, против няма, въздържали се няма.
Параграф 2 е приет.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 3. В чл. 7, ал. 5 думите "ал. 3" се заменят с "ал. 4".
§ 4. Чл. 11 се изменя така:
"Чл. 11. (1) Основа за облагане на дейността на застрахователните дружества, взаимозастрахователните кооперации, както и на чуждестранните лица за дейността им чрез място на стопанска дейност е:
1. разликата между размера на получените брутни застрахователни, презастрахователни и всички други премии, намалени с брутния размер на отстъпените презастрахователни премии и върнатите застрахователни премии през календарния месец, и
2. приходите от всички други дейности, включително несвързани със застраховането.
(2) Отрицателната разлика на образуваната по реда на ал. 1 данъчна основа за календарен месец се приспада от данъчната основа за следващите месеци.
§ 5. В чл. 12, ал. 1 накрая се поставя запетая и се добавя "с изключение на разпределената печалба под формата на дялове и акции по смисъла на чл. 12, ал. 1, т. 13 и 14 от Закона за облагане доходите на физическите лица."
Комисията подкрепя текста за параграфи 3, 4 и 5.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Няма направени предложения.
Има думата господин Руси Статков.
РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, господин министър! Предложеният § 4 изменя отново член, който е свързан с облагане за дейността на застрахователните дружества и взаимозастрахователните кооперации.
Имах възможност в § 1 да кажа някои от аргументите в посока на това, че ние разширяваме неоправдано данъчната основа, специално за тези структури. На второ място, по същество излизаме извън рамките на Закона за застраховането. На по-следващо място, застрашаваме сериозно дейността на тези организации като създаваме трудности за един, бих казал, нормален начин на развитие за пределите на нашата страна и за процеса на преструктуриране на този пазар.
Отново ще насоча вашето внимание върху това, което се използва и в предходния параграф, а именно, освен вече определени премии, които са свързани със застрахователните и презастрахователните премии, се въвеждат "и всички други". Отново повтарям, че това е неясно, бих казал, грубо неясно.
Затова, господин председател, ще Ви предложа отпадане в т. 1. и тя фактически да придобие следния вид:
"1. разликата между размера на получените брутни застрахователни, презастрахователни премии, намалени с брутния размер на отстъпените презастрахователни премии и върнатите застрахователни премии през календарния период".
По този начин ще отпаднат всички други премии, или по-скоро "всички други", а "премии" ще остане. И ще се доближим много повече до онова, което в момента се изисква, господин министър, от нас.
Мисля, че ако не беше обърнато внимание в § 1, то тук е моментът да се обърне внимание на този въпрос. Моля ви да подкрепите едно такова предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Статков.
Има думата министър Муравей Радев.
МИНИСТЪР МУРАВЕЙ РАДЕВ: Благодаря Ви, господин председателю. Налага се отново да обясня нещо.
Едва ли на някой не му е ясно, че застраховането е особен вид, много специфична дейност и този вид специфична дейност налага, задължава просто да има особена специфична система на облагане, особено в България и особено след това, което се случи. Така че начинът, по който сега ви предлагаме да се облагат приходите от застрахователната дейност, според нас отговарят точно на изискванията на момента на развитието на този бизнес в България. Това - първо.
И тъй като някои от вас питаха защо има и други дейности, приходи от други дейности, наистина е вярно, че е забранено на застраховател да се занимава с каквото и да било друго, освен застраховане. А ние пишем в закона, видите ли, облагаме приходи от някакви други дейности, които те по право не би трябвало да извършват.
Да, пишем го затова, защото някои, въпреки забраната, го правят и реализират приходи и печалби от други дейности в нарушение на закона. Това нещо се констатира в един определен момент, тази дейност се преустановява, но са реализирани приходи и печалба де факто от някаква друга дейност дори и в нарушение. И освен всички санкции, които трябва да бъдат приложени, някой трябва да си събере и приходите от тази друга дейност и този някой е бюджетът.
Така че в този случай, когато неправомерно застрахователна фирма извършва дейност, несвързана със застраховането, ние си прибираме печалбата от тази дейност. Нищо по-нормално и естествено няма. Не препоръчваме на никой да го прави, но който го направи, този въпрос трябва някъде да бъде уреден. Уреждаме го тук.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на министър Радев.
Поставям на гласуване предложението на народния представител Руси Статков в § 4, чл. 11, ал. 1 в т. 1 да отпаднат думите "и всички други".
Моля, гласувайте.
Гласували 127 народни представители: за 29, против 92, въздържали се 6.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте параграфи 3, 4 и 5 така, както са предложени от вносителя.
Гласували 112 народни представители: за 100, против 2, въздържали се 10.
Параграфи 3, 4 и 5 са приети.
ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: "§ 6. В чл. 22, ал. 2, т. 2 след думата "апаратура" съюзът "и" се заличава, поставя се запетая и след думата "компютри" се добавя "и софтуер".
Предложение на комисията:
Подкрепя текста на вносителя със следната редакция:
"§ 6. В чл. 22, ал. 2, т. 2 думите "и компютри" се заменят с "компютри и софтуер".
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте § 6, както е предложен от комисията.
Гласували 123 народни представители: за 118, против няма, въздържали се 5.
Параграф 6 е приет.
Следващото заседание ще бъде утре в 9,00 часа.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 19,58 ч.)
Председател:
Йордан Соколов
Заместник-председател:
Иван Куртев
Секретари:
Васил Клявков
Камен Костадинов