Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
СТО ОСЕМДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 14 октомври 1998 г.
Открито в 9,03 ч.
14/10/1998
    Председателствали: председателят Йордан Соколов и заместник-председателите Иван Куртев и Петя Шопова
    Секретари: Виктория Василева и Камен Костадинов

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Откривам заседанието.
    Днес рожден ден имат колегите Димитър Петров и Панайот Ляков. Да им е честито! Желаем им всичко най-хубаво. (Ръкопляскания.)
    Постъпили законопроекти и проекторешения от 7 до 13 октомври 1998 г.:
    1. Проект за решение за промяна на състава на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и по жалбите и петициите на гражданите.
    2. Проект за решение относно информационния доклад на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа по разискванията в петък.
    3. Проект за решение за привеждане на Акта за създаване на Висшето военноинженерно строително училище "Любен Каравелов" в съответствие със Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България и Закона за висшето образование. Вносител: Министерски съвет.
    4. Законопроект за ратифициране на измененията на Конституцията на Международния съюз по далекосъобщения и на Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения. Вносител: Министерски съвет. Водеща комисия: Комисията по икономическата политика.
    5. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за административно-териториалното устройство на Република България. Вносител: Илиян Попов и група народни представители. Водеща комисия: Комисията по местното самоуправление, регионалната политика и благоустройството.
    6. Законопроект за изменение на Наказателно-процесуалния кодекс. Вносители: народните представители Велко Вълканов и Любен Корнезов, Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията.
    7. Проект за решение за мирното решаване на конфликта в Косово. Вносител: Георги Първанов.
    8. Проект за решение за забрана на ползването на българското въздушно пространство от самолети на чужди държави, изпълняващи военни задачи на територията на Съюзна република Югославия. Вносител: Стефан Гайтанджиев.
    9. Проект за декларация за кризата в Косово. Вносители: Йордан Соколов и група народни представители.
    10. Проект за решение за промени в състава на Комисията по външна и интеграционна политика. Вносител: народната представителка Екатерина Михайлова.
    11. Проект за решение за промени в състава на делегацията на Народното събрание в Съвместния парламентарен комитет България - Европейски съюз. Вносител: народната представителка Екатерина Михайлова.
    По дневния ред има направени предложения от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили, на основание чл. 39, ал. 3:
    Предложение за дневен ред по програмата на Народното събрание за седмицата от 14 до 16 октомври:
    1. Проект за решение за даване на съгласие за сключване на Спогодба между правителството на Република България и правителството на Федерална република Германия за финансово сътрудничество. Вносител: Министерски съвет.
    2. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост - продължение.
    3. Първо четене на законопроекта за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Вносител: Министерски съвет.
    4. Второ четене на законопроекта за администрацията.
    5. Второ четене на законопроекта за защитените територии - продължение.
    6. Парламентарен контрол.
    Има предложение от народния представител Стефан Гайтанджиев в дневния ред на седмичната програма да бъде включен проект за решение на Народното събрание за забрана за използване на българското въздушно пространство от самолети на чужди държави, изпълняващи военни задачи на територията на Съюзна република Югославия.
    Има предложение и от Парламентарната група на Демократичната левица, като първа точка в програмата на Народното събрание за периода 14-16 октомври да бъде включено приемането на проект за решение на Народното събрание за мирното решаване на конфликта в Косово.
    По тези две предложения, които са внесени на 12 октомври, няма становища на водещите комисии. Това са Комисията по национална сигурност и Комисията по външна и интеграционна политика.
    Не могат да бъдат гласувани. Ако се получи становище, може допълнително, ако решим, да бъдат включени.
    Има предложение от народния представител Велко Вълканов в седмичната програма да се включи второ четене и гласуване на проектозакона за ветераните от войните.
    Въз основа на тези предложения е изготвен проект на програма за работата на Народното събрание за 14 - 16 октомври:
    1. Проект за решение за даване на съгласие за сключване на Спогодба между правителството на Република България и правителството на Федерална република Германия за финансово сътрудничество.
    2. Второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост - продължение.
    3. Първо четене на законопроекта за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.
    4. Второ четене на законопроекта за администрацията.
    5. Второ четене на законопроекта за защитените територии - продължение.
    6. Второ четене на законопроекта за ветераните от войните.
    7. Парламентарен контрол:
    - разисквания по питането на народния представител Елена Поптодорова към министър-председателя на Република България относно препоръките, съдържащи се в Информационния доклад за България на ПАСЕ;
    - отговори на актуални въпроси и питания.
    По дневния ред има ли предложения за отпадане, за изменения? Няма.
    Има думата господин Иван Генов.
    ИВАН ГЕНОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател! Днес има съвместно заседание на двете специализирани комисии - Комисията по външна и интеграционна политика и Комисията по национална сигурност, на което ще се гледа цялата проблематика, свързана с Косово. Така че точката, която ние предлагаме за разглеждане в дневния ред за тази седмица, може да се пренареди и да бъде ако не за четвъртък, то поне за петък предвидена.
    Така че, моля да ми бъде разрешено да обоснова включването на тази точка в дневния ред.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не, след като няма становище на водеща комисия, когато получим това становище, когато изтече предвиденият в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание 24-часов срок, може да се постави въпроса за включване.
    Моля, гласувайте предложената програма за седмичната работа на Народното събрание.
    Гласували 204 народни представители: за 154, против 42, въздържали се 8.
    Дневният ред и седмичната програма са приети.
    На основание чл. 39, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам да разгледаме като първа точка от днешния дневен ред:
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ПРОМЕНИ В СЪСТАВА НА ДЕЛЕГАЦИЯТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ В СЪВМЕСТНИЯ ПАРЛАМЕНТАРЕН КОМИТЕТ БЪЛГАРИЯ - ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ И ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ПРОМЕНИ В СЪСТАВА НА КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА И ИНТЕГРАЦИОННА ПОЛИТИКА.
    Срещу това предложение има ли някой? Няма.
    Моля, гласувайте предложението.
    Гласували 161 народни представители: за 125, против 20, въздържали се 16.
    Предложението е прието.
    По предложението за промени в състава на делегацията на Народното събрание в Съвместния парламентарен комитет България - Европейски съюз.
    Предложението е на госпожица Екатерина Михайлова.
    В проекта за решение във връзка с прекратяване пълномощията на народния представител Николай Апостолов Апостолов, който е член на тази комисия, се предлага:   "Народното събрание, на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 31, алинеи 1 и 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

    Р Е Ш И:

    Избира Никола Джипов Николов за член на делегацията на Народното събрание в Съвместния парламентарен комитет България - Европейски съюз."
    Някой желае ли да се изкаже по този проект за решение?
    Моля, гласувайте проекта.
    Гласували 153 народни представители: за 136, против 1, въздържали се 16.
    Решението е прието.
    Във връзка с прекратяването на пълномощията на народните представители Василка Добрева Папломатас и Александър Йорданов Александров се предлага проект за решение за промени в състава на Комисията по външна и интеграционна политика:

    "Р Е Ш Е Н И Е

    Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 17, ал. 5, и чл. 19, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание

    Р Е Ш И:

    Избира Иван Запрянов Глушков и Иван Николаев Иванов за членове на Комисията по външна и интеграционна политика."
    По този проект за решение някой желае ли да се изкаже?
    Моля, гласувайте проекта за решение.
    Гласували 155 народни представители: за 127, против 8, въздържали се 20.
    Решението е прието.

    Преминаваме към разглеждане на:
    ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ДАВАНЕ НА СЪГЛАСИЕ ЗА СКЛЮЧВАНЕ НА СПОГОДБА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ФЕДЕРАЛНА РЕПУБЛИКА ГЕРМАНИЯ ЗА ФИНАНСОВО СЪТРУДНИЧЕСТВО (1998 Г.)
    За становище на Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол, която е водеща, има думата нейният председател господин Йордан Цонев.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!

    "С Т А Н О В И Щ Е
    по проект за решение за даване на съгласие за
    сключване на Спогодба между правителството на
    Република България и правителството на
    Федерална република Германия за финансово
    сътрудничество N 802-03-25 от 7 август 1998 г.,
    с вносител Министерският съвет

    На заседание, проведено на 10 септември 1998 г., Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол разгледа проекта за решение за даване на съгласие за сключване на Спогодба между правителството на Република България и правителството на Федерална република Германия за финансово сътрудничество (1998 г.) за заем в размер на 8,5 милиона германски марки и помощ за обслужването на заема в размер на 1,5 милиона германски марки.
    Съгласно спогодбата правителството на Федерална република Германия, представлявана от кредитната институция за възстановяване, дава възможност на правителството на Република България, представлявано от Министерството на финансите и/или на други, избрани съвместно от двете правителства получатели, да получат като помощ 10 милиона германски марки. Заемът е предвиден за въвеждане на система за предотвратяване на безоборотни кредити за малки и средни предприятия, с които ще се стимулира секторът на малки и средни предприятия.
    След проведеното обсъждане, Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол реши да предложи на Народното събрание, на основание чл. 84, т. 9 от Конституцията на Република България, да даде съгласие Министерският съвет да проведе преговори и да сключи Спогодба между правителството на Република България и правителството на Федерална република Германия за финансово сътрудничество (1998 г.) за заем в размер на 8,5 милиона германски марки и помощ за обслужване на заема в размер на 1,5 милиона германски марки."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Имате думата за изказвания по проекта за решение.
    Някой желае ли да се изкаже?
    Има думата господин Стефан Стоилов.
    СТЕФАН СТОИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз подкрепям предложението за ратифициране на това споразумение. Условията са благоприятни.
    Може би от 1994 г. в България се състезават много проекти, много предложения за създаване на структури, банки, фондове, които да имат като главна грижа финансирането на проекти от малки и средни предприемачи. Тези пари също са предназначени за подобна цел.
    Това, което ме смущава, е, че в политиката на правителството липсва някаква координация по този голям, важен въпрос. От една страна, в последните седмици се говори за насърчителна банка за получаване на кредит. Вече са обявени и числата за капитала, който ще има тази насърчителна банка, проекти, които бяха обсъждани в предишното Народно събрание. Същевременно с тази спогодба се осигурява получаването на пари, които ще бъдат по сметка на Централната банка и оттам ще се предоставят на търговки банки за финансиране пак на такива проекти на малки и средни предприемачи.
    Трябва да има някакъв ред. Затова моето предложение е да си вземе бележка правителството от липсата на такъв ред, на такава координация между множащи се проекти, насочени към една и съща цел, за да има ред. Няма ли ред, се получава на самия старт малък хаос, който може да прерасне и в по-голям.
    Това беше моето внушение, господин председател, и мисля, че е проблем, по който заслужава да се замисли правителството. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Стоилов.
    Друг желае ли да се изкаже? Не виждам желаещи.
    Чета текста на проекторешението:

    "Р Е Ш Е Н И Е
    за даване на съгласие за сключване на Спогодба между
    правителството на Република България и
    правителството на Федерална република Германия за
    финансово сътрудничество (1998 г.)

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 9 от Конституцията на Република България

    Р Е Ш И:

    Дава съгласие Министерският съвет да проведе преговори и да сключи Спогодба между правителството на Република България и правителството на Федерална република Германия за финансово сътрудничество (1998 г.) за заем в размер на 8,5 млн. германски марки и помощ за обслужване на заема в размер на 1,5 млн. германски марки."
    Моля, гласувайте решението.
    Гласували 161 народни представители: за 145, против 4, въздържали се 12.
    Решението е прието.
    Преминаваме към следващата точка от дневния ред:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ, продължение на второто четене.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа! Миналия път стигнахме до гласуване на § 4 в частта му за създаване на § 50а към Закона за изменение и допълнение на Закона за териториалното и селищно устройство. Ние прочетохме тогава целия текст на параграфа и предстоеше да го гласуваме. Председателят на Народното събрание обаче с основание забеляза, че в ал. 3 има едно несъответствие. Посочен е срок 6 месеца от влизане в сила на измененията на Правилника за прилагане на Закона за териториалното и селищно устройство, който е обнародван в "Държавен вестник", бр. 6 от 1998 г. Това значи, че 6-месечният срок, който ние даваме, в момента, в който ние приемем този закон, вече е изтекъл. Явно това е абсурдна разпоредба, която не може да се приеме. Аз поемам върху себе си вината за това, че е допусната една такава неточност в редакцията и моля текстът да се коригира редакционно така: "В 6-месечен срок от влизането в сила на тези изменения и допълнения на Закона за държавната собственост". По този начин всичко си отива на мястото и се постига целта, която си е поставил законопроектът.
    Моля да гласувате § 4, както е прочетен и разискван на миналото заседание, с тази редакционна поправка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Освен това Вашето предложение е точки 1 и 2 от § 4 да се обособят като нови параграфи с номерация 41 и 42.
    Поставям на гласуване § 41, това е предишния § 42, както е по предложението на комисията, както е предложен от комисията.
    Гласували 122 народни представители: за 113, против 2, въздържали се 7.
    Параграф 41 е приет.
    Моля, гласувайте § 42 така, както е предложен от комисията и с корекцията, която господин Лучников направи в ал. 3 за срока, в който влиза в действие 6-месечният срок. Това е предложеният от комисията § 43, който сега става § 42.
    Гласували 121 народни представители: за 115, против няма, въздържали се 6.
    Параграф 42 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 5. В Закона за Българските държавни железници (Обн., ДВ, бр. 53, от 1995 г.; доп. бр. 85 от 1998 г.) се правят следните изменения:
    1. Член 7 се отменя.
    2. Член 8 се изменя така:
    "Чл. 8. Имуществото, предоставено на Българските държавни железници, е частна държавна собственост, с изключение на това по чл. 9."
    3. Член 9 се изменя така:
    "Чл. 9. (1) Земята и обектите на железопътната инфраструктура, предоставени на Българските държавни железници за извършване на товарни и пътнически превози, са публична държавна собственост.
    (2) БДЖ изготвя, поддържа и съхранява железопътен кадастър, съдържащ данните за земята и обектите по ал. 1, определени в Правилника за прилагане на закона."
    4. В чл. 14, ал. 1 се правят следните изменения:
    а) Точка 11 се изменя така:
    "11. предлага на министъра на транспорта да предприеме действия по реда на чл. 6 от Закона за държавната собственост;"
    б) Точка 14 се изменя така:
    "14. дава съгласие по чл. 49, ал. 2 от Закона за държавната собственост за продажба на жилищата, управлявани от компанията, и решава отдаването им под наем;"
    5. Параграф 6 от Преходните и заключителни разпоредби се отменя."
    Комисията подкрепя текста на вносителя по § 5, който става § 43.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: По § 5 на вносителя има ли изказвания? Няма.
    Моля, гласувайте текста на вносителя за § 5, който става § 43.
    Гласували 124 народни представители: за 110, против няма, въздържали се 14.
    Параграф 43 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Има предложение от народния представител Светослав Лучников, който го оттегля.
    Преминаваме към предложението на народния представител Димитър Абаджиев за създаване на § 5а.
    Комисията приема предложението на народния представител Абаджиев и предлага да се създаде § 44 със следното съдържание:
    "§ 44. В Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 86 от 18.10.1991 г., изм. в бр. 90 от 24.10.1996 г., изм. и доп. в бр. 36 от 31.03.1998 г.) се правят следните допълнения:
    1. В чл. 11, ал. 4 накрая се добавя "или имоти, предоставени по реда на чл. 16, ал. 2 от Закона за държавната собственост, съответно по реда на чл. 12, ал. 4 от Закона за общинската собственост".
    2. В чл. 12, ал. 5 накрая се добавя "или имоти, предоставени по реда на чл. 16, ал. 2 от Закона за държавната собственост, съответно по реда на чл. 12, ал. 4 от Закона за общинската собственост."
    Тук искам да направя една редакционна поправка. Законът за общинската собственост още не е приет. Следователно позоваване на текстове от него е некоректно и затова предлагам в двата текста да се направи следната редакция: "по реда на чл. 16, ал. 2 от Закона за държавната собственост, съответно по реда на Закона за общинската собственост". Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Лучников.
    От текста, който е предложила комисията, фактически в точки 1 и 2 отпадат думите "чл. 12, ал. 4 от".
    Моля, гласувайте § 44 така, както беше предложен от председателя на комисията господин Лучников.
    Гласували 118 народни представители: за 105, против няма, въздържали се 13.
    Параграф 44 е приет, а с това и целият Закон за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост.

    Следващата точка от седмичната програма е:
    ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА КОНТРОЛ ВЪРХУ НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПРЕКУРСОРИТЕ.
    Вносител - Министерски съвет.
    Водеща комисия - Комисията по здравеопазването, младежта и спорта.
    Господин Китов, имате думата да докладвате становището на комисията.
    ДОКЛАДЧИК БОРИСЛАВ КИТОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!

    "Становище
    на Комисията по здравеопазването, младежта и
    спорта по законопроекта за контрол върху
    наркотичните вещества и прекурсорите
    N 802-01-43, внесен от Министерския съвет на 2 юли 1998 г.

    На 22 юли 1998 г. и 28 юли 1998 г. на две поредни заседания на Комисията по здравеопазването, младежта и спорта се разгледа законопроектът за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, внесен от Министерския съвет на 2 юли с. г. На заседанието присъстваха министърът на здравеопазването доц. д-р Петър Бояджиев и представители на всички ведомства и институции, участвали в изработването на законопроекта - експерти от Министерството на здравеопазването, Министерството на правосъдието и правната евроинтеграция, Министерството на вътрешните работи, Министерството на финансите, Националната следствена служба, Националната служба за борба с организираната престъпност, Главно управление "Митници", Националния институт по лечебните средства и Националния център за лечение на наркомании при Министерството на здравеопазването.
    Необходимостта от този закон се налага от прехода от централизирания икономически обществен строй към плуралистично и пазарно ориентирано общество в нашата страна. Новите пазарни механизми изискват структура и законова уредба, която да може ефективно да обезпечава контрола върху наркотичните вещества.
    Законопроектът е съгласуван с девет министерства и с Комитета за младежта, физическото възпитание и спорта. Съобразен е с модела на Организацията на обединените нации, в който са залегнали основните положения на директивите на Европейския съюз. Напълно са съобразени и три международни конвенции, които регламентират дейностите в тази сфера.
    Приемането на такъв закон ще бъде една сериозна крачка по интеграцията на България към европейските структури.
    Законът ще служи за нормативна база в цялостния спектър на борбата с наркотиците, наркотрафика, употребата на наркотични вещества, лечението и рехабилитацията на наркоманиите.
    Основна координираща роля във всички тези дейности ще има Националният съвет по наркотиците, чийто председател е министърът на здравеопазването. Същевременно правомощията и отговорностите на отделните ведомства и институции са ясно посочени.
    В законопроекта се дават точни и ясни указания относно предписването на наркотичните вещества. Посочен е редът за съхранение и отпускане на лекарства, които фактически са наркотични вещества, лечението, превенцията и рехабилитацията на лицата, зависими и злоупотребяващи с упойващи вещества.
    За първи път се поставя въпросът за рехабилитацията на наркоманите и това е високо оценено на специалната сесия на Общото събрание на Обединените нации.
    В приложенията към законопроекта са посочени забранените растения, вещества и препарати, както и прекурсорите, със систематизация, свързана със здравните рискове.
    Специални изисквания се въвеждат за документация и отчетност на всички лица, извършващи производствена дейност, прераработване, търговия, внос, износ и съхранение на наркотични вещества и прекурсори.
    Към органите за местно самоуправление и местна администрация се създават регионални служби за контрол на прекурсорите, в които участват и представители на неправителствени организации, с цел да бъдат използвани максимално възможностите им.
    Към Министерството на здравеопазването се създава една единна система за събиране, обработка, анализ и разпространение на информацията. Информационните банки на отделните ведомства ще бъдат свързани в обща информационна система. За единната информационна система отговаря Централната служба за борба с организираната престъпност. Там ще се намира и централната информационна банка.
    В законопроекта са актуализирани и са въведени нови санкции, което се извършва чрез изменение в Наказателния кодекс. Решава се проблемът със съхранението на представителни проби от наркотични вещества като съдебно доказателство.
    Разписани са правата и задълженията на Митническата администрация.
    Регламентира се и международното сътрудничество в областта на борбата с наркотиците.
    Въз основа на проведената дискусия Комисията по здравеопазването, младежта и спорта с консенсус взе следното

    РЕШЕНИЕ:

    Предлага на Народното събрание на основание чл. 87, ал. 1 от Конституцията на Република България да приеме на първо четене законопроекта за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, внесен от Министерския съвет на 2 юли 1998 г."
    Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Борислав Китов.
    Имате думата.
    Законопроектът е разпределен на още една комисия, но няма становище от тази комисия. Това е Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията. Водеща обаче е Комисията по здравеопазването, младежта и спорта, чието становище чухме.
    Има думата господин Михаил Миков.

    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател. Уважаеми народни представители, мисля, че се занимаваме с една твърде важна материя и лично мое мнение, но то няма никакво значение, че водеща комисия би трябвало да бъде Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията, а не Комисията по здравеопазването, младежта и спорта, без по никой начин да искам да омаловажа материята, с която се занимава Комисията по здравеопазването, младежта и спорта. Но това вече е факт, така че ние трябва да обсъдим по същество и да вникнем в съдържанието на предлагания ни законопроект.
    За какво иде реч? Става въпрос за една материя, която в момента се дискутира и в ред европейски парламенти. От 2 години в Асемблея "Насионал" върви един голям спор - дали меките наркотици, които са по степен на вредност и влияние върху човешкото здраве по-безопасни дори от някои тежки форми на алкохолизъм и тютюнопушене, да не намерят един по-различен режим от традиционно възприетото затягане на борбата срещу наркотиците. За съжаление, във внесения законопроект от Министерския съвет е възприет традиционният репресивен подход. Подход, който е познат и в нашето законодателство от периода преди 1968 г., когато дори употребата на наркотици е приемана като престъпление, а не като заболяване, какъвто е по-модерният, европейският подход. Последователно в целия законопроект и особено в крайната му, финалната част, която касае наказателните разпоредби, е прокарана именно една такава тенденция.
    Тук искам да заявя категорично, че, ако остане това решение в крайната му част по отношение на наказателноправните разпоредби, то лично аз ще се въздържа при гласуването по този законопроект. Не правя изявление от името на цялата ни парламентарна група, защото там също вижданията по въпроса са различни.
    Но тук има и един принципен въпрос, и аз бих помолил юристите от мнозинството и най-вече господин Лучников, да вземе отношение по този въпрос, защото парламентът има една възприета практика - не само тази легислатура, а и предните са приели, че изменения на Наказателния кодекс могат да стават с отделен Закон за изменение на Наказателния кодекс. И това не е никак случайно, защото ако погледнем Преходните и заключителните разпоредби на внесения законопроект, става въпрос за изменения в Наказателния кодекс, които по никой начин не са съгласувани нито като изпълнителни деяния, т.е., престъпления, различни от уредените досега в Наказателния кодекс, а са вкарани текстове, които в една или друга степен се припокриват и със сега действащи разпоредби на българското наказателно право.
    На второ място, въпросът за тежестта на санкциите. Дори за по-леки форми на престъпна дейност по отношение на разпространението, производството и всякаква друга нелегална дейност, свързана с наркотиците, се предвиждат санкции, които са по-тежки от санкциите, предвидени за умишлено убийство. И когато в тази зала определяме някакви санкции, ние непременно трябва да държим сметка за относителната тежест на отделните престъпления. Едно такова решение, освен опасният прецедент, който може да създаде, ни поставя в твърде деликатната ситуация пред практикуващите юристи. Затова аз категорично се противопоставям на този подход.
    Освен това въпросът за определянето на държавната политика в една такава твърде важна днес област, каквато е борбата с наркотиците, се свежда до едно ниво на междуведомствен съвет. Лично аз бих държал, и ще видим дали това ще стане при второто четене, този междуведомствен съвет поне веднъж годишно да информира Министерския съвет, да внася един сериозен и издържан доклад и да търси мерки на изпълнителната власт по отношение решаването на тези проблеми.
    В този законопроект е предвидено едно делегиране на отговорността, делегиране на правенето на политиката в областта на борбата с наркотиците на този междуведомствен съвет. Да, той ще подготвя всичко това, но не може Министерският съвет да се отказва от тази частична отговорност, която му е възложена и от Конституцията за вътрешната политика. Тук става въпрос за вътрешната политика в борбата с наркотиците.
    Това са тези няколко пункта, които ще ме накарат да се въздържа. Разбира се, ще положа усилия, надявам се, че и всички колеги. С моето изказване искам още веднъж да ви обърна внимание, че всички трябва да се ангажираме с този закон, за да може след второ четене от пленарната зала да излезе един продукт, от който ние няма да се срамуваме, или който ще дава повод за президента, както вече, за съжаление, се превръща в практика, да упражнява правото си на вето, или за Конституционния съд. Призивът ми е още веднъж повече хора и по-внимателно да се ангажират с внесения законопроект. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Миков.
    Има думата господин Борислав Китов.
    БОРИСЛАВ КИТОВ (НС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин Миков! Първо, бих искал да кажа, че неслучайно нашата комисия разгледа законопроекта на две заседания, защото между първото и второто тя отправи специална молба към вашата комисия да присъстват хора на съвместно заседание, но за съжаление дойде само господин Войняговски, който не е юрист.
    По отношение на това дали законопроектът трябва да бъде разпределен на нашата комисия или не, бих искал да кажа следното. Естествено е, че ние няма да се произнасяме и не сме се произнасяли по наказанията. Въпросът е, че тук става въпрос за контрол на така наречените легални наркотични средства и на прекурсорите - вещества, които са от чиста медицинска практика.
    Що се отнася до останалите неща, ние не сме се произнесли. Но имайте предвид, че това е една междуведомствена комисия, която е правила този закон. Присъстват представители и от Министерството на финансите. Вие прочетохте колко души са. И когато ние поставихме въпроса - наистина трябва ли наказанията да предхождат изменения в Наказателния кодекс, беше отговорено, че се получава едно деликатно състояние, при което, ако се приеме този закон, не може да се чака промяна на Наказателния кодекс, защото едно сравнително тежко престъпление няма как да бъде наказано.
    Разбира се, мисля, че тези неща могат да бъдат направени съвместно за второ четене и биха могли да се изгладят. Като цяло обаче законът наистина е в европейския дух. Пак повтарям, не трябва да се счита, че е за тежки наказания, защото тук става въпрос за контрол на легалните наркотични средства, а не по-скоро на борба с нелегалните.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Китов.
    Има думата за дуплика господин Миков.
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател. Тук се въвеждат нови термини - легалните, нелегалните.
    Уважаеми господин Китов, аз употребих одеве нелегалните, в смисъл, че едно вещество може да се използва и в медицината, но то се използва нелегално, когато се използва с цел дрогиране. Но тук става въпрос и за марихуаната, и за хашиша, а аз не знам да има тяхно приложение в медицината. Тоест, те са си парекселанс дори в този смисъл, според мен, макар като лаик в медицината, нелегални.
    Има един друг принципен въпрос, върху който аз не се спрях в своето изложение. Кои са тези вещества, които са наркотици и прекурсори, освен изброените в приложенията по списъците, мисля, на Световната здравна организация? Тя, като че ли е международният орган, който опредeля. Тук се разширява този кръг и се дава възможност и на администрацията да разширява този списък. Тогава вече възниква въпросът пък за наказателната отговорност. Става въпрос за една бланкетна норма - препраща към определен списък. Става въпрос за наказателна отговорност. Ами, дайде да определим изрично този списък и да се знае.
    А що се касае до забележката Ви по повод изменението на Наказателния кодекс, че са казали: има деяние и трябва бързо да се прилага Наказателният кодекс. Разберете, че до влизането на закона в сила всичко, каквото е извършено, ще се третира по досегашния Наказателен кодекс. Ако някой от изпълнителната власт има предвид случая "Опицвет", където в практиката възникна въпрос, той в никакъв случай няма да бъде решен от този закон.
    Моето предложение е още веднъж вносителите, заедно с народните представители, да поработят в комисията, защото аз не смея като представител на малцинството да поискам връщане на този закон. Вие няма да го върнете и ще се работи по него. Но да се направи един закон, който наистина ще съответства освен на международните договорености, защото, вижте, международните договори така или иначе са в сила и без да го запишем в този закон. Тук е казано: "С изискванията на международните договори".
    По силата на прякото действие на Конституцията тези международни договори действат и сега, и без да се запишат тук. Но хубаво, да се знае. Според мен е излишно писане и липса на чувство за законодателна икономия, но добре, това не е фатален кусур, даже е по-добре. Но да се седне и да се видят всички тези въпроси, които са свързани с борбата с наркотиците.
    Вие казвате: легалните наркотици, но вижте целта: "Контролът и прекурсорите с изискванията на международните договори" - така е дефинирано, а всъщност вътре е развита санкционна система именно срещу дейността, свързана с употребата, разпространението на наркотиците. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Миков.
    Господин Згурев има думата.
    НИКОЛАЙ ЗГУРЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Вземам думата по закона, защото той третира един изключително важен проблем и то проблем, предимно на младото поколение, защото за съжаление няма наркоман, който да е доживял до дълбока старост.
    Хубавото в този закон е, че се предвиждат строг контрол и отчетност на наркотиците, както е регламентирано и точно мястото на прекурсорите. А новото и доброто във връзка с европейския дух, това е рехабилитацията на наркоманите.
    Спорен е въпросът, който господин Миков повдигна, за така наричаните "меки и твърди наркотици". Доколкото съм запознат, единствено в част от скандинавските страни се повдига въпросът за легализиране на меката дрога. Но в повечето страни от света, независимо меки или твърди наркотици, разпространението се преследва жестоко, с най-голяма строгост на закона.
    А относно санкциите, господин Миков, дали са по-силни, по-тежки от тези за умишлено убийство, кажете самото подтикване към приемане на наркотици не е ли на практика едно умишлено убийство?
    Апелирам за приемане на първо четене на законопроекта, колеги.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Згурев.
    Други изказвания има ли?
    Думата има господин Миков за реплика на господин Згурев.
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин Куртев!
    Уважаеми господин Згурев, в скандинавските страни има и уредба такава, решение, но аз Ви казвам, че във Франция в момента върви дискусия и тя две години върви в тяхното национално събрание - какъв режим да се възприеме. Защото всички изследвания показват, че държавата трябва да се бори с това грозно, тежко и, бих казал, с тази проказа на века с други средства, освен завишаване на санкциите.
    Аз съм учуден, че дори вносителят на определени места си позволява да третира наркоманите като лица, които са извършили престъпление. Досегашният ни режим, за който многократно е казвано, че е тоталитарен и прочие, и прочие, още от 1968 г. е променил това свое разбиране и лицето, което употребява наркотици, се разглежда като болно лице, по отношение на което се предприемат принудителни медицински мерки. Тук има един фрапантен текст от наказателните, където се предвижда за лице, употребяващо наркотици, да се налага до 2 години лишаване от свобода или принудителни медицински мерки. Ами няма в наказателното право санкция "лишаване от свобода" или "принудителни медицински мерки". То е или едното, или другото. Едно невменяемо лице и да го съди човек, то полза няма. Едно болно лице и да бъде осъдено е същото. Тоест става въпрос за един поглед към проблемите, който се отличава много съществено от европейските разбирания и въобще от достиженията и на правото, и на медицината, и на всичко, в края на ХХ век. Това не може да остане така в закон.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Миков.
    За дуплика думата има господин Згурев.
    НИКОЛАЙ ЗГУРЕВ (СДС): Уважаеми господин Миков, никой не третира наркоманите като престъпници. Моето лично мнение като лекар е, че наркоманите са болни хора. Това е болест, това е пристрастяване към определено вещество. Въпросът опира как да третираме на практика тези, които подтикват и разпространяват дрогата. Това е по-страшното. Защото до този момент наказанията за тях бяха прекалено меки. Това е моето лично мнение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Згурев.
    Други изказвания има ли?
    Господин Борислав Китов има думата.
    БОРИСЛАВ КИТОВ (НС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Ние като че ли пак се плъзнахме малко по наклонената плоскост да търсим определени недъзи, определени грешки, които сигурно съществуват.
    Що се отнася до последното, което каза господин Миков, наистина според мен неправилно е записано в проекта, че който употребява, който злоупотребява и е зависим, би следвало да се наказва.
    Безспорно е, че има неща, които могат да се изчистят и трябва да се изчистят. Безспорно е, че тук работата трябва да бъде съвместно на двете комисии, за да могат тези неща, които бяха посочени, да се изгладят и наистина законът да придобие и тези изменения, които първоначално се поставят.
    Аз мисля обаче, че като цяло този закон е навременен. Защото все пак в новите ни условия контролът за съхранение на наркотични средства, и особено на прекурсори, е доста занижен. Би следвало наистина да се приеме този закон, за да може това да се приведе в съответствие с изискванията на европейските норми. Безспорно е, че за това ще допринесе впоследствие и подобряването на Закона за лекарствените средства и аптеките в хуманната медицина, защото тези неща са взаимосвързани.
    Мисля, че този закон е навременен. Може би бяха изказани опасения в самата комисия по отношение на тази междуведомствена комисия, която ще следи тези неща. Изказани бяха мнения дали тя да не е отделна и самостоятелна, защото когато винаги има междуведомствен орган, има възможност и вероятност за прехвърляне на функции, задължения и отговорности. Изказано беше даже и мнение, че тя задължително трябва да се отчита пред Министерския съвет, господин Миков, или пред събранието.
    Струва ми се, че има какво още съвместно да се поработи с двете комисии, със специалисти от всички ведомства, които са участвали, в написването на този законопроект. Защото най-интересното беше, че се получаваха известни разминавания по отношение на различните автори - имам предвид Централната служба за борба с организираната престъпност, от страна на следствието. Членовете на комисията си спомнят това.

    Но мисля, че когато говорим на първо четене, е важна философията на един закон, това, към какво той е насочен. Струва ми се, че никой днес не може да отрече, че философията на този закон е насочена именно към подобряване контрола и контролната дейност върху наркотичните средства и техните прекурсори - изцяло, без значение наистина дали те са нелегални или легални. Защото наистина една голяма част от тях се използват за медицински нужди.
    Що се отнася до наказанията, аз мисля, че в днешно време, на сегашния етап от развитието на нашата демокрация, може би по-тежки наказания ще бъдат по-добри. Разбира се, нека юристите да кажат своето мнение по този въпрос, нека и специалистите да го кажат. Защото тук е въпрос и на следствие, на полиция, на други органи, до които също трябва да се допитаме. Те да кажат своите съображения, които мисля, че ще бъдат интересни за всички народни представители, когато се отнася до неща, по които те не са специалисти.
    Но като цяло аз мисля, че този закон е своевременен. Той запълва една ниша в нашето общество и като база дава възможност наистина с леки подобрения, съвместно направени, да получим нещо, което е нужно за нашето общество. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Китов.
    За реплика има думата господин Миков.
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председател! Ако, господин Китов, сте ме разбрали, че аз ще се въздържа само заради технологични проблеми, грубо казано, това не е така. Защото засилената репресия е израз на философията. И когато на Запад обсъждат въпроса за легализация на част от меките наркотици, те изхождат от основното разбиране, че една дейност, когато повече се санкционира и забранява, повече цъфти черният пазар с нея. Огромните потоци от мръсни пари, които се въртят около наркотрафика и разпространението на наркотиците, позволяват техните цени, когато дейността е извън закона - а има зависими от тях хора, да се вдигат и поддържат от тези лица, които се занимават с тази дейност. Това е проблемът.
    И когато тук санкциите са "30 години", "30 години", "30 години", "лишаване от свобода", аз виждам, че философията е насочена към средството "репресия". Чрез засилен контрол, засилена репресия да се борим с едно явление - ние само ще го изтикаме от легалния сектор и ще цъфти като черна икономика. Да не говорим, че лицензионните режими, които се създават не само в този закон, те постоянно генерират корупция. Ама постоянно - ежечасно, ежеминутно. Проблемът с жълтите рецепти е проблем на българското следствие и прокуратура от 20-30 години. Не е проблем от днес използването на жълтите рецепти и злоупотребата с тях както от лекари, така и от фармацевти, използването на вещества, които имат приложение и в хуманната медицина, като наркотици, проблема с транквилантите и пр. Подходът, философията към затягане на режима не води до решаване на проблема. Води до повече мръсни пари извън закона.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Миков.
    За дуплика има думата господин Китов.
    БОРИСЛАВ КИТОВ (НС): Господин Миков, не аз, а Вие не сте ме разбрали. Контролът и организацията на контрола е едната част. Наказанията са втората част. Те хем са взаимносвързани, хем не са. Това, първо.
    Второ. Ще кажа лично мое становище. В крайна сметка това, че се дебатира в някои страни от Европа въпросът за твърдите и меките наркотици, да, това е нещо, което е така. Но не всички страни го дебатират. А при един по-мек режим евентуално - това също би следвало да се има предвид, особено при положение, че България е кръстовище на пътя на наркотика, може да ни постави в деликатното състояние оттук България да стане депо за прехвърляне на този наркотик в страни, които имат по-голям пазар, имат повече възможности за консумиране на дрога, защото в крайна сметка тя струва пари. А финансовото положение тук на много наши хора трудно дава тази възможност, за да се реализират големи печалби. Може би от тази гледна точка е възприет и този вариант - за малко по-големи наказания. Но това е въпрос, който в крайна сметка може да се обмисли наново. Това е въпрос и мисля, че затова е настоявано именно от съдебната система и всичките й подразделения, така че това е нещо, което може, може да се дискутира и да се намери вариант, който, примерно, да задоволява всички.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Китов.
    Има думата заместник-председателят на Народното събрание госпожа Петя Шопова.
    ПЕТЯ ШОПОВА (ЕЛ): Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Законът за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите - не зная как е точно ударението, е много важен за нашето общество и аз смятам, че ние трябва да поздравим Комисията по здравеопазването, младежта и спорта, която е решила да предостави на нашето внимание правната уредба в тази сфера и да изразим недоумение защо Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията не се е занимала с този въпрос. Защото действително въпросът трябва да бъде решен.
    Аз съм участвала в немалко обществени дискусии, които са остри както на територията на София, така и в други райони в страната. И трябва да ви кажа, че обществото очаква решенията от нас. Обществото ги очаква обаче от гледна точка на предотвратяването и лечението, защото тогава, когато се е стигнало до наказателната отговорност - има случаи и когато по сега действащия Наказателен кодекс наркоманите се привличат към наказателна отговорност, защото са участвали в действия, които са укорими от гледна точка на закона - те нито могат да бъдат лекувани в предварителния арест, нито в затвора. Господин Китов и другите лекари в залата много добре знаят това. Съществува страшната опасност, особено в София, цели райони на столицата, в които младежите си влияят взаимно, просто да бъдат поразени от наркотика. А същото важи и за училищата. Затова общините в София - аз съм участвала например в една дискусия на община "Лозенец" - търсят решението на въпроса и го търсят главно във въздействието върху младежите със средствата на психологията, на лечението и на откъсването от средата, която възпроизвежда това, което се случва с тях. Отделям недобросъвестните и онези, които трябва да получат наказанието заради производството, разпространението и отделям дейността на МВР по контрола на наркотрафика.
    Така че законът е необходим.
    Същевременно споделям голяма част от бележките на колегата Миков и затова на първо четене искам да кажа какво според мен трябва да бъде променено за второто четене.
    Първо, не може да има делегиране на правото да се допълва списъкът на тези вещества, които се считат за наркотични и които са в приложението, до безкрай. Защото наказателна отговорност не може да се носи за нещо, което не е ясно дефинирано в закон. Ще ви дам един пример, който не е в областта на наказателното право, но всички, особено мъжете в залата, го знаят. В областта на спорта, когато става дума за забранени вещества, има списък, който се разпространява. И страните, в които спортистите нарушават тази забрана, носят отговорността. Вещества, вън от този списък, когато са използвани, тогава не се носи отговорност. Имам предвид средите на спорта.
    Това още повече трябва да се отнася за наказателната отговорност. И затова според мен точно в този закон, а не в Наказателния кодекс, трябва да бъдат дадени ясни дефиниции и да не се делегира право за разширяване списъка до безкрай. Тогава всяко успокоително вещество по силата на парадокса може да попадне в този списък.
    Второто, което ме смущава, е натрупването на много органи. И се чудя как Министерство на финансите се е съгласило. Даже се предвиждат специални бюджети. Моят опит и като юрист, и като политик сочи, че тогава, когато се създават такива органи и се натрупват и се търси специално финансиране, те не правят нищо друго, освен общи и абстрактни програми. А конкретната дейност се върши от конкретните психолози, лекари, юристи, които може би трябва да бъдат ситуирани в места за превенция и лечение на наркоманите, а не в тези тежки административни органи.
    Значи, първо, има Национален съвет по наркотиците, за който ще трябва специален бюджет. След това се натоварва областната администрация и, забележете, на общинско равнище ще има съвети по наркотиците, чиито функции ще се определят от правилник. Тези съвети по наркотиците, ако отново са с представители на МВР, съда, прокуратурата и т.н., една аналогия, която аз правя и с борбата с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, с нищо няма да помогнат. Ако ще се дават пари от държавата, то по-добре е да се създадат кабинети, в които младежите, които чувстват първата зависимост, да отидат и с психолози и лекари да могат да общуват, за да се откъснат от тази зависимост. Така че тези органи на всички равнища, според мен, не са конструирани по най-добрия начин, още повече, че към Министерство на здравеопазването има Национална служба по наркотиците. Естествено е там да има и естествено е тя да се занимава с тези въпроси. Така че, вторият въпрос е по органите.
    По разрешителния режим, по лечението, превенцията и рехабилитацията на лицата, смятам, че правилата трябва да бъдат ясни и категорични и затова приемам философията на закона.
    И последното, което искам да кажа, е за Наказателния кодекс - трябва да се помисли много сериозно. Може, ако се постигне споразумение в комисията, веднага да бъде направено от името на народни представители предложение за изменение и допълнение на Наказателния кодекс в духа, в който говори господин Миков, и в съответствие с правилата, приети и в други страни, и международните стандарти.
    Така че според мен законът трябва да бъде подкрепен по принцип, но за второ четене трябва много внимателно да се помисли как той да се пренапише така, че да бъде полезен за обществото, да бъде ръководство за всички, които работят в тази сфера, и той да служи за основа, когато се търси и наказателна отговорност на хората, които извършват тези тежки и безспорно укорими от всяка гледна точка престъпления. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на госпожа Шопова.
    Господин Христо Иванов има думата.
    ХРИСТО ИВАНОВ (независим): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Никой от нас няма право да премълчава жестокия факт, че навън, по улиците, край училищата се води една тиха, но безмилостна война срещу подрастващото поколение на България. Това е една война, която води до разрушаване на здравето на младите хора, разбиването на техния морал, подронва бъдещето на българските семейства и представлява една заплаха за нацията и на тази заплаха парламентът трябва да реагира много спешно и адекватно. В този смисъл, според мен, не трябва да има колебание в необходимостта този закон да бъде подкрепен. Реакцията и на законодателя, и на обществото трябва да се разпростира в един много широк диапазон на контрол, на репресия срещу съответни деяния, но разбира се, и на адекватна превенция и лечение, разбира се, и възпитание, с което, надявам се, ще се ангажират всички органи, включително граждански структури, и не на последно място нашето просветно министерство, защото има нужда от просвета на младото поколение, на цялото общество по отношение опасностите, които крие тази угроза.
    Смятам, че по отношение на тези функции, които са вплетени в закона, а именно контролът, репресията, лечението, превенцията, просветата, е нужно между първо и второ четене да се потърси един баланс, така че законът като цяло да бъде ефективен, и смятам заедно с това, че трябва внимателно да се вгледаме във възможността съответните текстове, що се отнася до репресията срещу тези деяния, да намерят своето отражение и в Наказателния кодекс. Мисля, че по този начин ще се отстранят някои противоречия, които в момента се критикуват в рамките на съществуващия законопроект.
    Но аз призовавам всички колеги народни представители да подкрепим законопроекта на първо четене и между двете четения в посока на конструктивните критики, които бяха изложени тук, да направим закона действително действащ и ефективен. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Иванов.
    Доктор Янев има думата.
    ТОДОР ЯНЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз исках само да кажа, че наркоманията е световен проблем и той е световен октопод, бих казал. Всички знаем огромните средства, които са ангажирани. Фактически това е един бизнес, но ние не можем да се справим с тялото на октопода и затова трябва да направим това, което е възможно при нас - пипалата. За мен това са разпространителите и тези, които практически за своя лична печалба, ще употребя думата, зарибяват нашето младо поколение. Имал съм възможност лично просто да наблюдавам в градинката пред НДК какво става. Предлагам да има жестоки наказания за разпространителите. Там не може да има милост. Не наркоманите, наркоманите ще бъдат лекувани, но аз винаги ще гласувам и ще настоявам за жестоки наказания към този, който продава наркотика. Защото това е най-безсъвестната търговия. С това се обръщам към всички народни представители - да подкрепим репресията към тези, които разпространяват наркотика. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Янев.
    Господин Стефан Нешев има думата.
    СТЕФАН НЕШЕВ (ЕЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз мислех да взема реплика, след това се отказах и реших да направя едно изказване.
    Фактът, че това е един бич за обществото, е неоспорим. Фактът, че трябва да се води непрекъсната и всестранна борба срещу този бич на обществото, също е неоспорим. Но има още един факт, на който искам да ви обърна внимание. Факт е, че нашето Министерство на вътрешните работи в последните седем - осем години нищо не прави реално, за да предотврати тази напаст за обществото. (Неразбираема реплика от блока на СДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, не се обаждайте.
    СТЕФАН НЕШЕВ: Аз знам колко ви е възпитанието и за Опицвет, като ми споменавате, но по това нищо не са направили.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Нешев, и Вие не говорете за възпитание.
    СТЕФАН НЕШЕВ: Ами, ще говоря, защото Вие не му отговорихте.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Аз направих забележка на депутата, така както и на Вас правя забележка, когато се обаждате от място. Моля, продължете.
    СТЕФАН НЕШЕВ: Благодаря ви.
    Действително това е една система, срещу която трябва да има организирана друга система на държавата за борба. Имаме ли в Националната служба за сигурност, както във ФБР, служба за борба с наркотрафика и наркоразпространението? Мисля, че не. Имаме ли други специализирани отделения? - Не!
    И аз съм много притеснен, че Правната ни комисия стои индиферентно към този въпрос.
    Защото не само хуманитарното желание да отстраним този бич от обществото е необходим за неговото решаване. Редица правни норми трябва да се поставят като институционални задължения. И това, ако ние не го направим, просто няма да си свършим работата. И нашите прависти ще бъдат само свидетели на този процес. И тук е тяхното място и роля и затова аз ги приканвам към по-активно участие за глобалното му решаване. Защото не мога да живея спокойно като родител и като дядо, когато хора дават дъвки с опиати вътре, за да могат деца от най-ранна възраст да се пристрастят към този тип негативни въздействия върху организма и нашата система за сигурност да не ги пресича.
    Трябва да има разузнаване, първо, откъде влизат каналите, кой внася в България. Трябва контраразузнаване кой се занимава тук с дистрибуцията. И всичко това са сериозни проблеми. Аз ви насърчавам да приемем този закон, но и насърчавам правната ни уредба да бъде приведена в съответствие с угрозата, която вече тегне над нашето общество. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Нешев.
    Има думата д-р Гърдев за изказване.
    ПАНАЙОТ ГЪРДЕВ (СДС): Уважаемо Председателство, колеги! Въпросът е толкова сериозен и като виждам деня на приемане на този закон чувствам колко много сме закъснели. Какво става с нашите деца? Минус седем на хиляда прираст е развитието на нашето население. При това положение сме застрашени от хиляди клопки. И една от тях е именно наркоманията, макар че не е само тя. Нашите деца биват крадени и за органи, биват убивани, но наркоманията като че ли избягва от нас като един по-мек метод.
    Какво значи едно дете да бъде зарибено? Край на неговото съществуване в обществото. Веднъж завинаги то се отделя като физиологична личност, отделя се като член на обществото, отделя се като член на семейството въобще. Единици случаи могат да бъдат върнати отново към нормалния живот. Трагедия, нали! И като че ли всички го преживяваме така, докато не ни удари този удар нас, развълнува ни и тогава почувстваме силата на това нещастие.
    Вярно - закони. Закони съществуват навсякъде, във всички страни. Ние имаме обаче нещастието оттук да минава близо 70 на сто от азиатския наркотрафик. Един много сериозен момент, който е стратегически, от злите сили, които ръководят този свят. Целта е точно тази - да се отделят тези деца, да се намали населението, активната му част по някакъв начин. За съжаление този наркотик не само минава, той остава тук и децата ни биват зарибявани. Лично аз съм виждал двама наркотрафиканти, разпространители, които аз съм гонил. Оставам там при децата от девети клас и ги питам: "Деца, защо?". Те гледат в близката далечина и нищо не могат да ми кажат. Боли ме сърцето. Скоро в разговор в едно училище ученици ми казаха: "От двадесет деца в нашия клас девет са наркомани". Виждате ли колко сме закъснели? Тежко ми е в момента, вълнувам се, когато го говоря.
    Какво ще ни помогне? Превенция - да. Закони - да. Профилактиката - чрез опознаване на обществото какво е наркотикът и как влияе той. Това е най-важният момент. Късно е. За всичко е късно вече. То е зарибено, започва да краде, готово е да убива и всичко да прави. Това е късният момент. Превенция е да запознаем това дете и родителите. В това отношение много са закъснели и нашите медии, радио и телевизия. Именно те са тези, които ще покажат какво става с едно дете. Един или два филма съм гледал и имаше един за мафията с италиански артист, където показаха наистина какво става с един човек. Те трябва да го видят и трябва да им бъде показвано всеки ден какво ще стане от него. Нищо. Едно трупче без мисловна дейност. Ето това е най-важният момент. Имаме една-единствена изложба на "Алабин" 11, която направи МВР, която обаче не е посещавана редовно. Имаме и една комисия към министерството, която се занимава в момента с 200 души наркомани. Капка в морето.
    Превенция - обучение на деца, обучение и на родителите. И дай Боже, да успеем. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Гърдев.
    Господин Асен Христов.
    АСЕН ХРИСТОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Аз в събота и неделя бях във Варна и точно по този проблем се срещнах с моите избиратели във варненските ромски махали, където дрогата се продава все едно се продават бонбони. Най-страшното е там, че 17 млади момчета починаха за един месец. Това е най-страшното. И най-страшното е, че самите полицаи стават пласьори на наркотици в кварталите. И аз съм за това да се приемат жестоки закони против тези пласьори. И се учудвам от поведението на господата на лявата страна, че се страхуват да приемем едни жестоки закони против пласьорите. Те са болни, разбирам, но след това същите болни хора, които поемат дрогата, стават и престъпници.
    Тук съм взел няколко доказателства - специално за Варна, тъй като съм избран оттам - и самото звучение на адресите ще ви покаже, че тази информация е взета от роми, които са потърпевши, пострадали са техни деца и близки. Свободно във Варна се говори за продажба на наркотици. Продажбата на наркотици е обществена тайна. Ако ви интересува, готов съм да ви предоставя списъка с улиците и номерата, където се продава. А най-важното е, че във Варна най-много се пласират наркотици към Първо районно полицейско управление. И полицаи от Първо районно полицейско управление в гр. Варна участват в пласирането на наркотици, заедно с роми. Всеки втори човек във Варна, в ромски квартал пласира наркотици. И аз силно ще подкрепя този закон за жестоки санкции срещу тези пласьори.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Христов.
    За реплика има думата господин Михаил Миков.
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.
    Уважаеми народни представители, как е разбрал господин Христов господата отляво е проблем на господин Христов. Всеки има право сам да разбира и да тълкува нещата такива, каквито са. Но този списък, който Вие ни размахвате, господин Христов, няма да го предоставяте на нас, а ще го занесете на господин Бонев, който вашето мнозинство е избрало и който постоянно пълни вестниците с ефектните си акции срещу този бич за обществото. Едно копие от него ще дадете и на кмета на гр. Варна, господин Кирчев, който също вашето мнозинство е избрало в локален порядък и му е възложило отговорностите пред обществото и по тези въпроси.
    Щом имате улиците, щом публично се говори там, просто Вие, като народен представител, освен да предоставите списъка имате всички права и възможности и да изисквате от тях да си вършат работата, а не чрез закони-недоносчета да замъгляват общественото съзнание и да го заблуждават, че нещо се решава така. Просто направете това. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Миков.
    Има думата за дуплика господин Христов.
    Дотолкова, доколкото господин Миков размахва пред нас списъка, същото основание е и това, което Вие му предлагате да го размаха пред кмета. Очевидно не е това начинът на решаване. Нали?
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ, от място): Реплика ли ми правите?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Правя, да, защото трябва да бъдем коректни.

    АСЕН ХРИСТОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа, уважаеми господин Миков! Това не е отсега.
    ЛЮБОМИР ПАНТЕЛЕЕВ (ДЛ, от място): Това е от социализма.
    АСЕН ХРИСТОВ: Това пласиране на наркотици всеки от нас, дори и децата знаят откога е. Дайте да не обвиняваме господин Бонев. Тези закони, които ще приемем, са и доказателство, че нашето правителство, че нашите не кметове, а нашите депутати и народни представители искат да спрат чрез жестоки санкции пласирането на наркотици. Няма значение дали дрогата е твърда или мека.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Христов.
    Думата има господин Велислав Величков.
    ВЕЛИСЛАВ ВЕЛИЧКОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз мисля, че днес доста добре и професионално започна дискусията по внесения законопроект за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Не беше лошо това, че много народни представители от различни региони изказаха загриженост по този действително огромен проблем. Проблем, който не е нито от днес, нито от вчера, но е проблем, който безспорно се разрасна изключително през последните години и е една много опасна нова форма на престъпност - или по-точно, съществувала е и преди, но добре прикрита форма на престъпност, от която ние трябва да опазим нашето общество и децата на България.
    Съгласен съм тук с доводите, които изказаха народни представители, които ги боли за това, което става. Имам предвид и господин Янев, и господин Нешев, и господин Гърдев, и господин Асен Христов, защото този проблем няма да може да бъде разрешен дори само с един закон, за съжаление, колкото и добър да е законът. Защото този проблем без съвместната работа на депутатите в техните избирателни райони, на кметовете, на общинските съвети по места, на органите на МВР, на следствието, на прокуратурата и на съда плюс директорите на училищата, училищни настоятелства, неправителствени организации, разбира се, без активната позиция на медиите по този въпрос няма да може да бъде решен. Ние се нуждаем наистина от единен фронт срещу това много опасно явление, което буквално може да загроби бъдещето на една държава.
    Има обективни фактори и те тук бяха споменати - пътят на наркотика, който по обективни причини минава през България поради нашето геополитическо положение. Има също така обективни факти, че ние като парламент и изпълнителната власт през последната година не само признаваме съществуването на този огромен проблем, защото той според мен съществуваше много ярко и през изминалите 4-5 години, но някак си имаше едно желание за прикриването на проблема, все едно, че него го няма. Ние правим и конкретни стъпки в тази насока.
    Аз например искам да ви кажа, че в Пловдив, откъдето съм народен представител, работи Консултативен съвет за борба с престъпността и закононарушенията на територията на Пловдивски регион - една добра инициатива за обединяване на трите власти: законодателна, изпълнителна и съдебна. На последното си заседание съветът започна да разглежда този проблем в неговата цялост, даде своето становище и по законопроекта за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, но ще продължи да прави това и на още две заседания. Аз каня господин Нешев като депутат, избран от Пловдив, на следващото разширено заседание на Консултативния съвет на 20 октомври, когато ще продължи обсъждането по този въпрос и ще се гласува специална програма за мерки за борба срещу търговията, разпространението и употребата на наркотици особено сред подрастващото поколение. Каним го да вземе участие в работата на съвета. След това предвиждаме разширена среща с директори на училища, с кметовете на всички общини, за да впрегнем цялата машина на властта, независимо дали тя е изпълнителна, законодателна или съдебна, в борбата с това опасно явление. Мисля, че тези инициативи трябва да срещнат подкрепата на всеки един регион. Ние като депутати в една парламентарна република трябва да провокираме създаването на този единен фронт за борба срещу наркоманията.
    В това отношение се връщам отново на законопроекта, който днес разглеждаме. Извинявам се, че направих едно дълго отклонение, но Консултативният съвет, за който говорих, даде изключително положително становище по този законопроект и оцени необходимостта от специализираното уреждане на тази материя. Той даде изключително положителна резолюция за готвените промени в Наказателния кодекс с Преходните и заключителните разпоредби на този законопроект.
    Ние трябва да сме наясно, че това е едно от най-страшните и ужасни престъпления. Ако тук ние не осигурим възможността за най-строги наказания, за наказания, които действително могат да унищожат буквално бъдещето на един човек, който обаче е унищожил бъдещето на много други хора, разпространявайки или произвеждайки наркотици, ние нищо няма постигнем. Превенцията е в тези текстове в Наказателния кодекс, които създават реалната заплаха за хората, които се занимават с това - че на тях може да се случи най-лошото, че върху тях може да се стовари цялата сила на закона, цялата сила на държавната власт.
    В това отношение е много важно и съдебната власт да даде приоритет на решаването на тези преписки, следствени дела в съда, свързани с това най-ужасно явление. Не да спорим кое е наркотик, кое било упойващо вещество, не да спорим еди-колко си килограма чиста база за производство на какво е, какво точно е и дали тези хора са искали да произвеждат лекарства или наркотици (сигурно се сещате кой случай имам предвид), а да знаем, че когато става въпрос за това престъпление, цялата сила на съдебната власт ще се стовари върху хората, които са станали причина за тази дейност. Затова ние трябва да дадем по-ясната и по-добра нормативна база.
    Не е случайно, че този законопроект може би за пръв път законодателно се съобразява с три конвенции, по които България е страна. Беше много важно ние отдавна нормативно да уредим този въпрос. Става дума за Единната конвенция за упойващите вещества от 1961 г., за Конвенцията за психотропните вещества от 1971 г. и Конвенцията на ООН за борба срещу незаконния трафик на упойващи и психотропни вещества от 1988 г. Ето това е европейското разрешение на въпроса. Това е нормативната база на Европейския съюз.
    Сега ние в нашата нормативна база трябва да осигурим нейното приложение и аз твърдя, че законът не само трябва да уреди цялата нормативна уредба, свързана с борбата срещу производството, употребата и търговията с наркотични вещества, но трябва да направи задължително уреждане на обществените отношения, свързани с правомощията и задачите на всички държавни органи в тази борба и да уреди материята в Наказателния кодекс, която да казва на човека, извършил престъпление в тази област следното: ако ти направиш това, можеш да лежиш в затвора завинаги, доживот! Това трябва да знае този, който дръзва да се занимава с разпространението, употребата или търговията на наркотици. Това ние сме длъжни да направим, за да разберат хората в България, че ние имаме реална ангажираност към този проблем. Ние сме длъжни да направим това заради бъдещето на децата на България, защото те са най-застрашени от това явление.
    Затова аз ви призовавам: нека приемем на първо четене с максималното възможно съгласие и консенсус този законопроект, да направим някои предложения за изчистване на текстове между първото и второто четене, тъй като има текстове, в които определено има какво да се пипне и от Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията. Аз тук съм съгласен, че тя също трябва да има свой поглед върху нещата. И нека да кажем днес едно: борбата с наркотиците и с явлението наркомания става приоритет и на Тридесет и осмото Народно събрание! Благодаря ви. (Единични ръкопляскания.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Величков.
    Господин Жорж Ганчев има думата.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Благодаря, господин председател.
    Онзи ден напомних на моя приятел господин Лучников неговото дамгосване, че аз съм бил екзекутор N 1 в България, искайки смъртното наказание вече в два парламента.
    Искам да Ви напомня, приятелю Лучников и на вас колеги, че в Сингапур, Тайван, Хонгконг, Малайзия и много други държави за 3 г бесят!
    МИНИСТЪР ПЕТЪР БОЯДЖИЕВ: Така е.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ: За 3 г бесят англичани, американци - каквито и да са, и техните правителства не могат да се намесят.
    Тук един сърбин се откупи от Софийския централен затвор с 11 кг и изчезна от страната!?... Следователно, аз твърдя, господин Лучников, приятелю, че съм бил прав тогава, тъй като деца, внуци и правнуци ще ни проклинат за нашия криворазбран либерализъм и за нашата корупция в тази държава.
    Един колега ми се подсмихва там, вероятно казва: Жорж пак екстремално говори от трибуната. Страхотно е важно да се разбере едно - ние сме еманация на народния вот, нас са ни пратили тук да защищаваме интересите на 9 милиона българи. Тези интереси в разстояние на 9 години дерайлират от европейската посока точно по отношение и на личния пример в семейството. Тук се пуши, пие на поразия. Църковните ни, елементарни стойности се разбити по политически причини - Българската православна църква. Ние се учудваме как така изведнъж дрогата завладя децата ни.
    Някои господа знаят много добре, че и бай Тошо си затваряше очите за български кораби, които пренасяха незаконно дрога и оръжие по света. Никой не го изнесе това и от Комунистическата партия. Това е минало. А ние през 1998 г. на ХХ век не знаем как да кажем на тези хора: нула толерантност!
    Рудолф Джулиани им обясни играта в Ню Йорк и 40 на сто от престъпността беше намалена, за разлика от Вашингтон, където 40 на сто беше повишена. Защото даже и на зле паркиралите колите си граждани той каза: нула толерантност!
    И когато говорим за дрогата, тук вече трябва да решим с един закон - нула толерантност! Ама държавата, откъдето идва той, се застъпила за него - ще отговаря по суровия български закон, който ще го приемем, ще го ратифицираме и ще пратим някои от хората на службите или хора, които не са униформени полицаи, но са компетентни, да хванат пласьорите. И ако пласьорите са и учители, тогава ще ги разобличим - и учителите, и полицаите, ще разобличим абсолютно всички. Ако това не стане, ние просто нямаме място тук. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Ганчев.
    За реплика има думата господин Лучников.
    СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа, уважаеми господин Ганчев! Известно е на всички, че Вие сте национален шампион на смъртното наказание. Имате си право на мнение. Разбира се, никой не Ви го оспорва. Но какво искате да кажете с Вашето изказване? Да въведем смъртно наказание за пласиране на дрога? Това ли искате? И смятате ли, че като въведем смъртното наказание за пласиране на дрога, ще се приближим към Европа или ще отидем към Сингапур и другите азиатски изостанали държави?
    Нека да си мерим думите, когато говорим тук. Европа не познава смъртното наказание изобщо, а камо ли за търговия с дрога. Проблемът е дълбок, проблемът е обществен, проблемът иска сериозна загриженост, атакуване от всички страни, но в никакъв случай не с такива демагогски изказвания, че, видите ли, дайте да въведем смъртно наказание за пласьорите на дрога и веднага ще се оправи цялата работа. Няма да се оправи, както не е изчезнала консумацията на дрога в тия страни, където тя се наказва най-строго, имам предвид Сингапур, Тайланд и другите страни, които Вие изредихте. Не се е премахнала там дрогата с въвеждането на смъртното наказание, няма да се премахне и у нас. Изобщо аз не мога да си помисля, че в един парламент като българския може сериозно да се говори за смъртно наказание за пласиране на дрога. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Лучников.
    За дуплика има думата господин Жорж Ганчев.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Господин председател, господин Лучников! Думата "демагогия" от Ваша страна спрямо мен само идва да покаже, че когато вашето мекеренце Христо Иванов, истинският демагог, ме повтаря за смъртно наказание и вие му давате всички медии, вие правите една политическа поръчка. А истината е там - аз плюя на вашата Европа, ако тя желае ние, най-старото царство в Европа, да бъдем някакви изтривалки, блюдолизци и зомбита точно от техните пазарни елементи на дрогата. Дрогата от Америка, от Колумбия, отвсякъде пътува към Европа! Там е големият пазар. Ние сме само периферията. Аз не желая да стана европеец, затова защото отдавна съм европеец и гражданин на света. Но много се гордея, че съм българин и малко ме касае Европата, а ме касае тук как ще живеят нашите деца, как ще се развиват, какво бъдеще ще имат.
    Знам, че ние в НАТО, ние в европейския дом няма да влезем скоро, тъй като нямаме парите да влезем. Нямаме компенсацията за трите ембарга от същите тези западни тарикати, за да можем да влезем с високо вдигнато чело. Нямаме производството и износа, за да можем да влезем там. И тези демагогии на вашето правителство, че утре или вдругиден ще ни приемат, е пълна лъжа и порнография.
    И аз казвам: в името на нашите деца - суперстроги наказания. Не казвам, че трябва да се реализират смъртните наказания, но казвам: осъдете го, заключете го - да чака всяка нощ. И другите да си сверят часовника. И казвам, че в три или четири европейски държави все още има смъртно наказание, макар да не се консумира.
    СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ (СДС, от място): За дрога ли?
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ: За дрога. И то дрога в големи количества. В Англия лежа на смъртния ред момченце в Дортмунд за 12 килограма дрога от Колумбия.
    Извинявайте, господин Лучников, аз не искам да Ви нападам, тъй като имам голяма симпатия към Вас. Но Ви казвам: бъдете така добър, защитете и Вие, и всички колеги тук, бъдещето на нашите деца с един страхотно стриктен режим към тези абсолютни престъпници, които стават богати на гърба на бъдещите поколения. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Жорж Ганчев. Господин Ганчев, не за първи път Ви правя забележки. Ще Ви моля да не обиждате народни представители в пленарна зала. Ако имате някакви лични проблеми, решавайте ги навън. В пленарна зала не за първи път го правите и не е редно. Правилникът не го допуска.
    Има думата господин Бончев.
    ВЕСЕЛИН БОНЧЕВ (независим): Уважаеми господин председател, господин министър, драги колеги! На всички в тази зала е ясно, че този закон трябва да влезе и то безкомпромисно, защото в противен случая ще бъде унищожена младата нация на България. Но в този закон трябва да се вземат всички необходими мерки, защото дрогата в България не е паднала от небето. В този 9-годишен хаос - на всички ни е ясно - беше извършен огромен незаконен внос на дрога, цигари и алкохол. Бяха натрупани огромни средства - милиони и милиарди в долари. И точно тези средства помагат да се разкриват канали, да се продава дрога, да се зарибяват училища, да се зарибяват детски градини, студентски общежития и така нататък. Така че за да бъде пресечено разпространението на дрогата в България, това е наша вътрешна работа, но трябва да бъде спрян вносът на дрогата и производството. Това са двете неща, от които идва дрогата. А пресата преди няколко години изнесе, и вие знаете много добре, че във вноса на дрогата бяха замесени висши държавни служители, висш служител от митницата и висши служители от полицията. Докато не се пресече възможността вносът да се осъществява от представители на висшата власт в България, ще бъде много трудно да бъде спряно нейното разпространение. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Бончев.
    За процедура има думата господин Христо Иванов.
    ХРИСТО ИВАНОВ (независим): Господин председател, не за първи път сме свидетели на хулиганските прояви в парламента на един човек с психопатични изблици, който сигурно има нужда от някакво лечение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Иванов, не тръгвайте по същия път.
    ХРИСТО ИВАНОВ: И ако става дума за мекерета, мекерето на Жан Виденов, който вече е полуоплешивял, в предпенсионна възраст, се държи и продължава да се държи, както се държеше на времето като "гларус" по българските плажове. Аз Ви моля да вземете всички мерки и да защитите българския парламент от този парламентарен хулиган, който ни тероризира вече цяла година. (Ръкопляскания от блока на СДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Иванов. И Ви обещавам, че следващия път и двама ви с господин Жорж Ганчев ще ви отстраня, ако се обиждате един друг в пленарна зала.
    Има ли други изказвания? Няма.
    Поставям на първо гласуване законопроекта за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 168 народни представители: за 164, против няма, въздържали се 4.
    Законопроектът е приет на първо гласуване.
    За процедура има думата господин Борислав Китов.
    БОРИСЛАВ КИТОВ (НС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! С оглед възникналите неща и, така, публичното споразумение наистина да направим поправки, които да подобрят закона, аз предлагам да се удължи срокът за даване на предложения за второ четене на две седмици.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има ли противно становище? Няма.
    Господин Китов, с две или на две?
    БОРИСЛАВ КИТОВ (НС, от място): На две седмици.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: С други думи, срокът да се увеличи със седем дни.
    Поставям на гласуване процедурното предложение на господин Китов срокът за писмените предложения преди второ четене да бъде увеличен със седем дни и да стане общо четиринадесет дни.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 164 народни представители: за 164, против и въздържали се няма.
    Предложението е прието.

    Следваща точка от дневния ред:
    ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА АДМИНИСТРАЦИЯТА.
    Има думата господин Лучников.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа! По Закона за администрацията, по който има приет доклад на комисията, постъпиха допълнителни бележки от вносителя, който не е съгласен с някои решения на комисията за отпадане на известни текстове, а по други текстове предлага редакционни поправки.
    Аз се постарах представителят на вносителя господин министърът Марио Тагарински да дойде, за да може да защити своята позиция. Оказа се, че господин Марио Тагарински днес отсъства от София. Той помоли законът да бъде гледан утре.
    Ето защо предлагам промяна в поредността на точките от дневния ред, като тази точка мине на последно място, за да може да се гледа утре.
    От господин председателя се получи възражение, че това преномериране на точките в дневния ред не отговаря на изискванията на правилника. Аз не съм толкова компетентен и не зная дали това може да стане така. Но моля или да преномерираме, тази точка да я оставим последна, за да може да се гледа утре, или ако това не може да стане, да отложим разглеждането й. Защото смятам за некоректно да не дадем възможност на вносителя да защити своята теза. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има ли противно становище? Няма.
    Моля, гласувайте предложението на господин Лучников точка 4 от дневния ред да бъде отложена за следващото заседание.
    Гласували 110 народни представители: за 102, против 2, въздържали се 6.
    Предложението се приема.

    Преминаваме към следващата точка:
    ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ.
    Има думата докладчикът Лъчезар Тошев.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Предложението за нов чл. 23 е оттеглено.
    Преминаваме към раздел III - "Природни паметници".
    Предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев:
    1. В заглавието на раздел III думата "паметници" да се замени с думата "забележителности".
    Комисията подкрепя предложението.
    2. В целия закон думите "природни паметници" да се заменят с думите "природни забележителности".
    Комисията подкрепя по принцип предложението, но смята, че всеки конкретен текст трябва да се гласува отделно.
    Ето защо Ви моля, госпожо председател, да поставите първо на гласуване заглавието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Някой желае ли да вземе отношение по заглавието? Няма желаещи.
    Моля, гласувайте заглавието така, както се докладва от господин Лъчезар Тошев.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Предложението е от депутатите на БСП и Ангел Малинов, подкрепено от комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Моля, гласувайте.
    Гласували 112 народни представители: за 99, против няма, въздържали се 13.
    Заглавието е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 23. (1) За природни паметници се обявяват характерни или забележителни обекти на неживата природа, като скални форми, скални разкрития с научна стойност, земни пирамиди, пещери, понори, водопади, находища на вкаменелости и минерали, пясъчни дюни и други, които са с изключителна стойност поради присъщата им рядкост, представителност, естетичност, или които имат значение за науката и културата.
    (2) Природните паметници се управляват с цел:
    1. запазване на забележителни природни особености;
    2. предоставяне на възможности за изследвания и естетическа наслада.
    (3) Природните паметници се обявяват с прилежаща територия, необходима за опазването им."

    Предложение на комисията:
    1. Навсякъде в чл. 23 думата "паметници" се заменя с думата "забележителности".
    2. В ал. 2 точки 1 и 2 отпадат. Алинея 2 да се прередактира така:
    "(2) Природните забележителности се управляват с цел запазване на техните естествени особености."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Тошев.
    Желае ли някой от народните представители да вземе отношение по чл. 23? Не виждам.
    Моля, гласувайте текста на чл. 23 така, както беше докладван от господин Тошев, с предложенията на комисията и с корекциите по ал. 1 и 2.
    Гласували 111 народни представители: за 110, против няма, въздържал се 1.
    Член 23 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 24. В природните паметници се забраняват дейности, които могат да нарушат тяхното естествено състояние или да намалят естетическата им стойност."
    Предложението на комисията е:
    Думата "паметници" да се замени с думата "забележителности". Иначе се подкрепя текстът на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Желаещи за изказване по чл. 24? Не виждам.
    Моля, гласувайте чл. 24 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 103 народни представители: за 101, против няма, въздържали се 2.
    Член 24 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 25. Мерки за опазване, възстановяване и укрепване на природните паметници се допускат с разрешение на Министерството на околната среда и водите съгласувано със собствениците на природните паметници."
    Предложение на народния представител Лъчезар Тошев:
    В чл. 25 да се добави текст: "и след съгласуване с БАН".
    Комисията подкрепя по принцип предложението и предлага чл. 25 да се прередактира и да гласи така:
    "Чл. 25. Мерки за опазване, укрепване и възстановяване на природните забележителности се допускат с разрешение на Министерството на околната среда и водите съгласувано със собствениците на природните забележителности и други заинтересовани институции."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Желаещи да се изкажат по чл. 25? Не виждам.
    Моля, гласувайте чл. 25 така, както го предлага комисията.
    Гласували 106 народни представители: за 96, против няма, въздържали се 10.
    Член 25 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Раздел IV - Поддържани резервати".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: По заглавието има ли желаещи да се изкажат? Не виждам.
    Моля, гласувайте заглавието на раздел IV "Поддържани резервати".
    Гласували 105 народни представители: за 104, против няма, въздържал се 1.
    Заглавието е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 26. (1) За поддържани резервати се обявяват екосистеми, включващи редки и/или застрашени диви растителни и животински видове и местообитанията им.
    (2) Поддържаните резервати се управляват с цел:
    1. поддържане на природния характер;
    2. научни и образователни цели и/или екологичен мониторинг;
    3. възстановяване на популации на растителни и животински видове и/или условия на местообитанията им;
    4. опазване на генетичните ресурси."
    Предложения на комисията:
    1. Алинея 2 т. 1 да се прередактира така:
    "1. поддържане на природния им характер;"
    2. Алинея 2 т. 4 да се прередактира така:
    "4. опазване на генетичните ресурси."
    С тези поправки комисията поддържа текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Желаещи да се изкажат по чл. 26? Не виждам.
    Моля, гласувайте чл. 26 така, както се предлага от комисията, с направените редакции и уточнения.
    Гласували 113 народни представители: за 113, против и въздържали се няма.
    Член 26 е приет.
    Господин Александър Томов иска думата от името на парламентарна група на основание чл. 40, ал. 6 от правилника.
    АЛЕКСАНДЪР ТОМОВ (ЕЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Упълномощен съм да прочета декларация на Политическия съвет и Парламентарната група на българската Евролевица.
    "На 13 октомври 1998 г. министър-председателят Иван Костов в груб и арогантен стил излъга българската общественост, че българската Евролевица е подменила позицията си по конфликта в Косово и че се е позовала за това на липса на информация по време на заседание на Консултативния съвет по национална сигурност.
    Политическият съвет и Парламентарната група на Евролевицата категорично опровергават тази брутална лъжа. Изразената от председателя на Евролевицата позиция по време на Консултативния съвет при президента бе единодушно подкрепена от нашия Политически съвет в понеделник. Нашето становище бе публично изразено в специално решение на Политическия съвет, разпространено от БТА и медиите. Не по наша вина не бяхме допуснати в студията на БНТ през последните два дни.
    Между всички позиции на българската Евролевица през последните шест месеца, защитавани на наши и международни форуми, има единство. Заблуден ли е от своето обкръжение Иван Костов? Възможно е. Но дори да е така, Костов е заблуден от собствената си, изграждана упорито от него система на сляпо подчинение, насаждане на страх и омраза към опонента, контрол върху медиите и зле прикрита цензура.
    Евролевицата не е променяла никога позицията си и не е лъгала гражданите. Излъга ги вчера Иван Костов.
    Нашата позиция по конфликта в Косово напълно съвпада с позицията на европейската социалдемокрация, защитена е многократно и е израз на нашата солидарност да не допуснем нова война на Балканите, на стремежа ни да осигурим на България европейска и евроатлантическа перспектива на развитие.
    Ние не можем да останем безучастни към системните нападки и груби заплахи на Иван Костов към нашата партия, към наши депутати, към безогледния опит да ни припише качества, които не са ни присъщи, и да отклони българската левица от нейната социалдемократизация. Смешно е Костов да ни заплашва, че ще уведоми социалдемократическите правителства за нашето поведение. Те вече са уведомени.
    Този стил, демонстриран вчера пред целия народ, не приляга на министър-председател, а е по-скоро оплакване от рода: "Моля, другарко, Сашко иска да ми изяде кифлата!".
    За нас е ясно, че Костов иска да разлага опозицията, да я лишава от медийно присъствие и да говори вместо нея. Ние няма да допуснем това. Няма да позволим в страната да процъфтяват заплахи, лъжи за състоянието на страната, лъжи за позициите на други, арогантния тон. Ние искаме официално от тази трибуна от министър-председателя Костов публично извинение за бруталната си лъжа." Благодаря. (Ръкопляскания от ЕЛ и ДЛ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Имате думата, господин Тошев.

    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 27. (1) В поддържаните резервати се забраняват всякакви дейности, с изключение на:
    1. тяхната охрана;
    2. посещения с научна цел;
    3. преминаването на хора по определени пътеки, вкл. с образователна цел;
    4. събирането на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им на други места;
    5. провеждане на поддържащи, направляващи, регулиращи или възстановителни мерки.
    (2) Дейностите по ал. 1, т.5 се определят в плана за управление на поддържаните резервати."
    Предложението на комисията се отнася за ал. 1, т. 3, като редакционно предложение, думата "определени" да се замести с думата "маркирани".
    Поддържаме текста на вносителя с тази поправка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Има ли желаещи за изказване по чл. 27?
    Заповядайте, господин Смоленов.
    ХРИСТО СМОЛЕНОВ (независим): Уважаеми колеги, аз искам да попитам дали в "поддържащи, възстановяващи и т. н. мероприятия" се включват организирани действия срещу вредния дивеч, който може да плячкоса намиращите се в резерватите други форми на живот. Ако е така, мисля, че е добре. Ако не, би следвало да се предвиди и такава форма на грижа за природата и за съответните животински видове.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Смоленов.
    Заповядайте, господин Тошев.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Искам да направя процедурно предложение в залата да бъде допуснат заместник-министърът на околната среда и водите госпожа Марияна Лукова.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Има ли някой срещу това процедурно предложение? Не виждам.
    Моля, гласувайте в залата да поканим госпожа Марияна Лукова, заместник-министър на околната среда и водите.
    Гласували 108 народни представители: за 107, против 1, няма въздържали се.
    Моля квесторите да поканят госпожа Лукова в залата.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: С Ваше позволение, госпожо председател, бих искал да отговоря на господин Смоленов. По мое разбиране няма вреден дивеч. Но ако поради известни причини се нарушава балансът в екосистемите, в поддържаните резервати се допускат намеси. Затова те се различават от другите резервати. Това са поддържани резервати. За да се защити балансът на екосистемата, там се допуска известна човешка дейност.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Тошев.
    Други желаещи за отношение по чл. 27? Не виждам.
    Моля, гласувайте чл. 27 така, както се предлага от комисията, със съответната корекция в ал. 1, т. 3.
    Гласували 118 народни представители: за 116, против няма, въздържали се двама.
    Член 27 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 28. За поддържаните резервати се прилагат разпоредбите на чл. 17, алинеи 2 и 3."
    Комисията подкрепа текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Желаещи да се изкажат по чл. 28? Не виждам.
    Моля, гласувайте текста на чл. 28 така, както се предлага от вносителя и се подкрепя от комисията.
    Гласували 120 народни представители: за 116, против 4, въздържали се няма.
    Член 28 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Следва раздел пети - "Природни паркове".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Моля, гласувайте за заглавието на раздел пети "Природни паркове".
    Гласували 109 народни представители: за 109, против и въздържали се няма.
    Заглавието на раздел пети е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 29. (1) За природни паркове се обявяват територии, включващи разнообразни екосистеми с многообразие на растителни и животински видове и на техните местообитания, с характерни и забележителни пайзажи и обекти на неживата природа.
    (2) Природните паркове се управляват с цел:
    1. поддържане на разнообразието на екосистемите и опазване на биологичното разнообразие в тях;
    2. предоставяне на възможности за развитие на научни, образователни и рекреационни дейности;
    3. устойчиво ползване на възобновимите природни ресурси при запазване на традиционни форми на поминък, както и осигуряване на условия за развитие на туризъм."
    Има едно редакционно предложение на комисията: в ал. 1 думата "пейзажи" да се замени с думата "ландшафти". Това предложение е свързано с европейската терминология. Има Конвенция на Съвета на Европа за защита на ландшафтите и смятаме, че е по-добре да се използва този термин.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: По чл. 29 иска ли някой да се изкаже? Не.
    Моля, гласувайте текста на чл. 29 така, както се предлага от комисията, с корекцията в ал. 1.
    Гласували 116 народни представители: за 116, против и въздържали се няма.
    Член 29 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 30. (1) В границите на природните паркове може да има населени места и курорти, както и да се осъществяват производства и дейности, които не замърсяват околната среда.
    (2) Защитените територии от други категории, попадащи в границите на природните паркове, запазват режимите си, определени със заповедта за обявяването им."
    Следва едно мое предложение, което е оттеглено.
    Предложението на комисията е в ал. 1 след думите "населени места" да се добавят думите "селищни образования". С тази поправка подкрепяме текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Желаещи да се изкажат по чл. 30? Не виждам.
    Моля, гласувайте чл. 30, както се предлага от вносителя, с допълнението на комисията.
    Гласували 117 народни представители, за 116, против 1, няма въздържали се.
    Член 30 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 31. В природните паркове се забранява:
    1. извеждането на голи сечи във високостеблени гори, с изключение на тополовите, а в издънкови гори - с площ по-голяма от 3 хка;
    2. внасянето на неприсъщи за района растителни и животински видове;
    3. пашата на кози освен на определени за това места;
    4. събирането на вкаменелости и минерали, увреждане на скални образувания;
    5. замърсяване на водите и терените с битови, промишлени и други отпадъци;
    6. бивакуване и палене на огън извън определените места;
    7. добив на полезни изкопаеми по открит способ;
    8. дейности и строителство, които нарушават естествения ландшафт и местните архитектурни традиции;
    9. други дейности, определени със заповедта за обявяване на защитената територия и с плана за управление."
    Следва едно мое предложение в чл. 31, т. 8 текстът "които нарушават естествения ландшафт и местните архитектурни традиции" да се заличи и да се замени с текста "които не са разрешени със заповедта за обявяване на парка, устройствения план и плана за управление на парка".
    Комисията подкрепя по принцип това предложение.

    Второто ми предложение в чл. 31, след т. 8 да се създаде нова т. 9 със следното съдържание:
    "9. Събирането на редки, ендемитни, реликтни и защитени видове", като т. 9 става т. 10.
    Комисията подкрепя това предложение.
    Третото предложение, също подкрепено от комисията, е към чл. 31 да се създаде нова т. 10 със следното съдържание:
    "10. Добив на ресурси от морето чрез драгиране и с тралиране".
    Четвъртото предложение е в чл. 31 да се създаде нова т. 9 със следния текст:
    "9. За режима на строителство в природни паркове или части от тях с плана за управление могат да се прилагат и разпоредбите на чл. 21, ал. 1", като т. 9 става т. 10.
    Комисията подкрепя по принцип предложението, но предлага то да се разгледа в чл. 32.
    Предложение на народните представители Божинов, Такоров, Богданов и Такев - оттегля се.
    Предложение на народния представител Ангел Маринов - оттегля се.
    Предложение на народния представител Светослав Лучников - т. 3 да отпадне; в т. 9 думите "със заповедта за обявяване на защитената територия и с плана за управление" да се заменят с думата "закон".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народния представител Драгомир Драганов - т. 8 да отпадне.
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Второто предложение на Драгомир Драганов е в чл. 31, т. 9 да стане т. 8 и да придобие следния вид:
    "8. Други дейности, с изключение на утвърдените в плана за управление на парка".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Третото предложение на народния представител Драгомир Драганов е в чл. 31 да се създаде нова т. 9 със следното съдържание:
    "9. В природните паркове или части от тях с плановете за управление могат да се прилагат и разпоредбите на чл. 21, ал. 1".
    Комисията подкрепя по принцип предложението, но предлага да се разгледа в чл. 32.
    Предложението на комисията е следното:
    В чл. 31, т. 8 да се редактира така:
    "8. Дейности и строителство, които не са разрешени със заповедта за обявяване на парка, плана за управление на парка и устройствените и технически планове и проекти;"
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Тошев.
    Някой от вносителите на предложения, които не са приети, желае ли да ги мотивира? Не ги виждам в залата.
    Започваме гласуването на предложенията, които не са подкрепени от комисията.
    Най-напред подлагам на гласуване предложението на народния представител Светослав Лучников за отпадане на т. 3, което не се подкрепя от комисията и противоречи на Закона за горите според господин Лъчезар Тошев.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 120 народни представители: за 7, против 55, въздържали се 58.
    Предложението се отхвърля.
    Моля, гласувайте второто предложение на господин Лучников в т. 9 думите "със заповедта за обявяване на защитената територия и с плана за управление" да се заменят с думата "закон", което също не се подкрепя от комисията.
    Гласували 118 народни представители: за 7, против 44, въздържали се 67.
    Предложението се отхвърля.
    Половин час почивка. (Звъни.)
    (След почивката.)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ (звъни): Продължаваме заседанието.
    Моля народните представители да влязат в залата. Предстои гласуване.
    Поставям на гласуване предложението на народния представител Драгомир Драганов за отпадане на т. 8, което не е подкрепено от комисията.
    Гласували 116 народни представители: за 29, против 73, въздържали се 14.
    Предложението не се приема.
    Следващото предложение на господин Драганов, което също не е подкрепено от комисията, е за нов текст на т. 8.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 126 народни представители: за 5, против 91, въздържали се 30.
    Предложението не се приема.
    Господин Тошев, най-напред, има Ваши предложения, които са приети от комисията.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Да, те могат да бъдат поставени на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля да ги съобщите още един път, защото след почивката са позабравени.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: След т. 8 да се създаде нова т. 9 със следното съдържание:
    "9. събирането на редки, ендемитни, реликтни и защитени видове;".
    Точка 9 става т. 10 и създаване на нова т. 10 със следното съдържание:
    "10. добив на ресурси от морето чрез драгиране и тралиране."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Няма ли да стане т. 11?
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Накрая точките съответно ще се преномерират.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Гласувайте предложенията на господин Тошев, които са подкрепени от комисията.
    Гласували 124 народни представители: за 105, против 19, въздържали се няма.
    Предложенията са приети.
    Поставям на гласуване чл. 31 така, както е предложен от вносителя, с прередактираната от комисията т. 8 и с приетите две предложения на господин Лъчезар Тошев.
    Гласували 106 народни представители: за 106, против няма, въздържали се няма.
    Член 31 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 32. За природните паркове се прилагат разпоредбите на чл. 19 и чл. 22."
    Предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев - член 32 се изменя така:
    "Чл. 32. (1) За природни паркове се прилагат разпоредбите на чл. 19 и чл. 22.
    (2) За природните паркове или части от тях могат да се прилагат разпоредбите на чл. 21, ал. 1, ако са приети с плановете за управление, утвърдени от Министерския съвет."
    Това предложение съвпада с предишното предложение, направено от мен, което комисията предлагаше да се разгледа в този член.
    Комисията подкрепя предложението на четиримата депутати.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: С други думи, вместо текста на вносителя, новия текст, който е предложен от комисията.
    Моля, гласувайте чл. 32 така, както е предложен от комисията и е съобразен с предложението на народните представители Лъчезар Тошев, Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев.
    Гласували 121 народни представители: за 121, против няма, въздържали се няма.
    Член 32 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Предложението за нов чл. 33 е оттеглено от вносителя.
    Следва: "Раздел VI - Защитени местности".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте заглавието на раздел VI.
    Гласували 123 народни представители: за 123, против няма, въздържали се няма.
    Заглавието на раздел VI е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 33. (1) За защитени местности се обявяват:
    1. територии с характерни или забележителни пейзажи, включително такива, които са резултат на хармонично съжителство на човека и природата и се отличават със значителна естетическа стойност;
    2. местообитания на застрашени, редки или уязвими растителни и животински видове и съобщества.
    (2) Защитените местности се управляват с цел:
    1. запазване на компонентите на пейзажа;
    2. опазване, поддържане или възстановяване на условия в местообитанията, отговарящи на екологичните изисквания на видовете и съобществата - обект на защита;
    3. предоставяне на възможности за научни изследвания, образователна дейност и екологичен мониторинг;
    4. предоставяне на възможности за туризъм и за духовно обогатяване."
    Предложението на народните представители Григор Шишков, Петър Рафаилов и Петър Георгиев е оттеглено от вносителите.
    Другото предложение е на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев:
    1. В чл. 33, ал. 1 да се създаде нова т. 3:
    "3. територии около резерватите, националните паркове, поддържани резервати и природните паркове с цел ограничаване на неблагоприятното антропогенно влияние върху тях."
    2. В чл. 33, ал. 2 да се създаде нова т. 5:
    "5. изпълняване на буферна и предпаркова зона за защитените територии по ал. 1, т. 3."
    Комисията не подкрепя предложенията.
    Предложението на комисията е следното:
    В ал. 1 т. 1 да се прередактира така:
    "1. територии с характерни или забележителни ландшафти, включително такива, които са резултат на хармонично съжителство на човека и природата;"
    В ал. 2 т. 1 да се прередактира така:
    "1. запазване на компонентите на ландшафта;"
    С тези редакции комисията подкрепя текста на вносителя.
    Искам да кажа само защо сме против предложенията на господин Такоров и групата народни представители. Защото смятаме, че тези въпроси могат да се решат в Закона за биологичното разнообразие, който предстои да се разгледа от Народното събрание в недалечно бъдеще.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви.
    Господин Такоров, заповядайте.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател!
    Уважаема госпожо Манева, уважаеми дами и господа народни представители! За какво става въпрос?
    "В цял свят буферната зона е вид защитена територия. Това, което предлага Министерството на околната среда и водите, е уникум за света. Освен това, става въпрос за легализиране на съществуващи буферни зони. Ако трябва да се прави буферна зона около даден парк, около даден нов обект, тя ще се прави със заповед за обявяване, тя ще мине по всички процедури и никой не мисли да обявява буферна зона около парка "Пирин" или "Рила". Такова нещо просто не съществува.
    В момента са създадени буферни зони около няколко десетки резервата. Тези буферни зони трябва да получат статут на защитена местност. В противен случай това би било световен парадокс."
    Това са думи на Стефан Аврамов от Българско дружество "Защита на птиците".
    Ще ви зачета и становището, което изказа пред комисията Боряна Михова, която е от сдружение "Природен фонд". Това е организация, която членува към IUCN.
    "Първо. Категорично IUCN и Европейският съюз препоръчват буферни зони да се създават около всички защитени територии. Препоръчват това да се създава със закон и препоръчват по възможност те да имат статут на защитени територии.
    Мнението на моята организация е, че е напълно възможно в България да се регламентира такова нещо.
    Аз съжалявам, че законът е вече в такъв етап, на който надали може да се направи реално някаква промяна. Но добре е категорично да се мисли за такава промяна. В такъв смисъл може би е добре поне в Преходните и заключителните разпоредби на § 12, за който става въпрос, за буферни зони около резерватите да стане и текст "буферна зона около националните и природни резервати".
    В този смисъл има резон и аз мисля, че всички сме прекалено уморени..." - да не чета по-нататък, а само ще прочета последните думи, които тя казва:
    "Да се мисли за буферни зони около националните паркове. Защото в момента в Европа се счита, че България има една модерна мрежа от защитени територии и не е добре да вървим назад за това, което вече сме постигнали. Готова съм да дискутирам с всеки поотделно тези въпроси и да предоставя допълнителна аргументация, но не мисля, че сега имам време за това."
    На практика именно за това става въпрос, колеги. Защото с очертаването на границите на националните паркове ще ни е по-лесно именно да определим буферната зона около тях, която да бъде част от територията на националния парк. Защото в противен случай, когато се очертае територията на националния парк и се търси нова буферна зона, това ще означават нови територии или ще стане повторно влизане на този закон за промяна границите на националните паркове, именно в пленарната зала.
    Но тук ясно се вижда и ще ви кажа защо мислим така, че в този закон не се приема да влязат буферни зони. Защото отново ще излезе на светло несъстоятелността на органите на управление на защитените територии, а именно, че вътре в националните паркове управлението, поддържането и защитата ще бъде към Министерството на околната среда и водите, а буферната зона ще бъде в прерогативите на Националното управление по горите към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа.
    Мисля, че има още време да помислим по този въпрос и наистина нашият Закон за защитените територии да стане един съвременен европейски закон. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Такоров.
    Господин Тошев има думата.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Бих искал накратко да посоча § 6 от законопроекта, който предвижда създаване на чл. 17, в който се казва, че "около резерватите и поддържаните резервати, обявени по Закона за защитените територии, се обявяват буферни зони, предназначени да ограничават антропогенното влияние върху резерватите". Това е в Закона за защита на природата и е едно временно решение до приемането на Закона за биологичното разнообразие.
    Що се отнася до националните паркове, те са едни по-големи територии и всъщност цялата им територия има един строг режим, независимо от това дали тя е в някаква близост до резервати или просто е част от националния парк. Така че в този случай абсолютно ненужно е да се прави допълнителна буферна зона, тъй като това е една голяма територия, и не може да има външна буферна зона около парка. От границата на парка навътре вече има един определен режим и това е смисълът на този закон.
    По Закона за биологичното разнообразие можем да дебатираме какъв ще бъде режимът на близките територии, включително и такива, които не са защитени, но това е вече съвсем друга тема.
    Затова комисията предлага да бъде приет текстът на вносителя с добавките, които са предложени за ал. 1, т. 1 и ал. 2, т. 1 и да не се приема предложението на четиримата депутати.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има думата господин Такоров за реплика.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател!
    Господин Тошев, правя Ви реплика, защото при прочита, който сте правили на този законопроект, самият Вие предлагате нов чл. 33, който гласи, че "около природните паркове се обявявят буферни зони, които се ограничават или забраняват дейности, които биха причинили нарушения на екосистемите, популацията и местообитанието на видовете".
    Така че ние с Вас сме мислили еднакво, но за съжаление Вие си променихте становището по време на комисията, когато от министерството Ви казаха: "Не, това няма да бъде, а ще бъде в друг закон".
    Но, вижте, дори Вие самият знаете, че в IUCN буферните зони са отделна защитена територия.
    Така че ние искаме да хармонизираме нашето законодателство с европейското, но на практика не искаме да приемем всички постановки, които са при тях.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Такоров.
    Госпожо министър, имате думата.
    МИНИСТЪР ЕВДОКИЯ МАНЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Опазването на природата в България ще се регламентира основно с два закона - Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие.
    Законът за защитените територии - този, който в момента вие приемате - третира само защитените територии. Буферната зона не е защитена територия. Тя има определен статут по отношение на контрола, но няма статут на защитена територия. Това е съобразено и с европейското законодателство. Цялата материя за буферните зони се урежда в Закона за биологичното разнообразие.
    В момента в министерството е постъпило предложение от неправителствени организации, включително и тези представители, които вие цитирахте преди малко. От тях е разработено предложение за структурата и концепцията на Закона за биологичното разнообразие. Ние сме приели това предложение. Там се разработва материята за буферните зони и предстои писането на самия закон съвместно с неправителствените организации.
    По тази причина аз предлагам да гласувате текста, който е одобрила комисията, просто защото материята предварително е обмислена и е разпределена в законите, които най-прецизно я уреждат.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, госпожо министър.
    Поставям на гласуване предложението на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев.
    Гласували 154 народни представители: за 60, против 90, въздържали се 4.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 33 така, както е предложен от вносителя и с редакционните корекции, направени от комисията в т. 1 на ал. 1 и т. 1 на ал. 2.
    Гласували 128 народни представители: за 110, против 7, въздържали се 11.
    Член 33 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 34. В защитените местности се забраняват дейности, противоречащи на изискванията за опазване на конкретните обекти, предмет на защита."
    Предложение на народния представител...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Това е за нов член, господин Тошев. Така че първо трябва да гласуваме чл. 34. По него няма предложения.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 34 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 123 народни представители: за 123, против и въздържали се няма.
    Член 34 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Следва предложение на народния представител Михаил Миков за нов член, който да гласи:
    "Министерският съвет издава правилник (наредба) за строителство в защитените територии."
    Комисията не подкрепя предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Миков го няма в залата, за да каже дали да е правилник или наредба - кое от двете да остане.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ, от място): Наредба!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Това само той може да го каже.
    Ще го поставя на гласуване така, както той го е предложил.
    Поставям на гласуване предложението на народния представител Михаил Миков за нов член - той би следвало да бъде 35, което не се подкрепя от комисията.
    Гласували 130 народни представители: за 36, против 83, въздържали се 11.
    Предложението не се приема.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Глава трета - Обявяване и промени в защитените територии".
    Комисията подкрепя текста на вносителя за названието на глава трета.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте заглавието на глава трета така, както е предложено от вносителя.
    Гласували 114 народни представители: за 113, против няма, въздържал се 1.
    Заглавието на глава трета е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 35. Обявяването и промените в защитените територии се извършват от министъра на околната среда и водите."
    Предложение на народния представител Светослав Лучников:
    В чл. 35 думите "от министъра на околната среда и водите" да се заменят с думите "със закон".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на народния представител Валентин Симов:
    Член 35 да придобие следния вид:
    "Чл. 35. Обявяването и промените в защитените територии се извършват от Министерския съвет по предложение на министъра на околната среда и водите, извън териториите, посочени в приложението към чл. 8, ал. 1."
    Комисията не подкрепя и това предложение.
    Комисията подкрепя текста на вносителя така, както е представен.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Лучников оттегля своето предложение.
    Вие искате ли думата, господин Симов?
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Подложете го на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Добре, ще го поставя на гласуване.
    Но аз искам едно разяснение, господин Тошев. Така, както е текста, това означава ли, че министърът на околната среда и водите може да извършва промени в приложението към чл. 8?
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Не, става въпрос само за обявяването. А за реда - това е уредено специално.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви.
    Поставям на гласуване предложението на господин Валентин Симов за промяна в чл. 35.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 126 народни представители: за 34, против 78, въздържали се 14.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 35 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 112 народни представители: за 110, против 1, въздържал се 1.
    Член 35 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 36. (1) Предложения за обявяване на национални и природни паркове се правят от министерства и ведомства, от общини, научни и академични институти и обществени организации, а за останалите категории защитени територии - и от всички заинтересувани физически и юридически лица.
    (2) Предложенията по предходната алинея се внасят в Министерството на околната среда и водите, което се произнася за тяхната целесъобразност в срок от един месец.
    (3) Министерството на околната среда и водите съставя или възлага съставянето на документация за обявяване на защитената територия.
    (4) Документацията по ал. 3 съдържа:
    1. обосновка;
    2. картен материал;
    3. площно разпределение на горите, земите и водните площи;
    4. проект на заповед за обявяване.
    (5) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа и общините предоставят на Министерството на околната среда и водите данни по ал. 4, т. 2 и 3."
    Следва мое предложение, което гласи следното:
    В чл. 36, ал. 2 текстът "което се произнася за тяхната целесъобразност в срок от един месец" да отпадне.
    Комисията подкрепя по принцип това предложение.
    Второто ми предложение съм оттеглил.
    Следват предложения на Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев в чл. 36 да се създадат нови алинеи 2 и 3:
    "(2) Предложения за обявяване на природни паркове могат да бъдат правени и след провеждане на референдум от населението, на чиято територия е съответният природен парк."
    Комисията не подкрепя това предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Предложението за трета алинея е оттеглено.

    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Следва предложение на Илиян Попов, Росица Тоткова, Офей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев в ал. 1, след думата "общини" да се добави "и областни управители".
    Това предложение се подкрепя от комисията.
    Предложението на комисията е следното - в чл. 36 ал. 2 да се прередактира така:
    "(2) Предложенията по предходната алинея се внасят в Министерството на околната среда и водите, което се произнася за тяхната целесъобразност, в съответствие с критериите, посочени в този закон, в срок от един месец."
    Към това трябва да се добави и подкрепеното предложение на депутатите Илиян Попов, Росица Тоткова, Дуевски, Томов и Джолев.
    Така че следва да се постави на гласуване само предложението на депутатите от БСП, което не се подкрепя от комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Чакайте да го видя къде е, защото докладът на Вашата комисия, господин Тошев, се различава от докладите на останалите комисии и създава работа на този, който председателства заседанието, което не е съвсем редно.
    Господин Такоров, искате ли думата?
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ, от място): И да я взема, същият ефект ще е.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване предложението на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев за заместващ текст на ал. 2.
    Гласували 162 народни представители: за 61, против 101, въздържали се няма.
    Предложението не се приема.
    Поставям на гласуване чл. 36 така, както е предложен от вносителя, с добавката, приета от комисията - в ал. 1 да се добавят думите "и областни управители" след думата "общини" и с редакцията на ал. 2, предложена от комисията.
    Гласували 120 народни представители: за 120, против и въздържали се няма.
    Член 36 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 37. Министерството на околната среда и водите може да организира обществено обсъждане на предложенията за обявяване на национални и природни паркове, на резервати и поддържани резервати. За становищата и предложенията от общественото обсъждане се води протокол."
    Предложение на Лъчезар Тошев, а също така на Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Джолев: думите "може да" да отпаднат.
    Комисията подкрепя това предложение.
    И второто предложение на Илиян Попов, Росица Тоткова, Дуевски, Томов и Джолев е след изречение първо да се добави:
    "В общественото обсъждане се канят представители на общините, областните управители, местните заинтересовани екологични и обществени организации и други заинтересовани представители на министерства, ведомства, научни и академични институти."
    Комисията подкрепя и това предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване чл. 37 така, както е предложен от вносителя, с приетото предложение - от първото изречение да отпаднат думите "може да", и с приетото от комисията второ изречение по предложение на народните представители Илиян Попов и група народни представители.
    Ето, всички тези приказки щяха да бъдат излишни, ако комисията беше прочела какво точно трябва да гласуваме и затова са ми забележките към доклада.
    Моля, гласувайте. (Реплика от блока на ДЛ: "Какво да гласуваме?")
    Ами, ето, след всичките приказки, пак не сте наясно какво гласуваме. Гласуваме предложението на вносителя с приетите от комисията предложения на народните представители.
    Затова беше и недоволството ми за начина, по който е направен докладът. Въпреки че госпожа Шопова харесва начина.
    Гласуваме текста на вносителя с приетите от комисията корекции - за по-кратко.
    Гласували 118 народни представители: за 114, против няма, въздържали се 4.
    Член 37 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 38. (1) В срок до една година от постъпване на предложението за обявяване на национален и природен парк и в срок до шест месеца за другите категории защитени територии министърът на околната среда и водите или упълномощено от него лице назначава комисия.
    (2) В комисията по ал. 1 се включват представители на Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на общини - собственици на гори, земи и водни площи, на научни и обществени организации и на други заинтересовани физически и юридически лица.
    (3) Комисията по ал. 1 взема решение за приемане на предложението и подготвя проект на заповед за обявяване или не приема предложението."
    Следва мое предложение, което е оттеглено.
    Следва предложение на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев - чл. 38, ал. 2:
    "(2) В комисията по ал. 1 се включват представители на Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, на общините, собственици на гори, земи и водни площи, и съответните областни управители."
    Второто изречение е оттеглено от вносителите.
    Предложението на комисията е следното:
    Комисията подкрепя първото изречение от предложението на Илиян Попов и групата депутати и предлага следната редакционна поправка - добавя се предлогът "на" пред думите "собственици на гори, земи и водни площи".
    Така че трябва да гласуваме предложението на Илиян Попов и група народни представители с редакционната поправка в него, направена от комисията и приета от вносителите.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Тошев.
    Има ли желаещи за изказване по чл. 38? Не виждам, тогава моля, гласувайте чл. 38 така, както е предложен от вносителите с корекциите на комисията по ал. 2, която придобива вида, предложен от народния представител Илиян Попов и група народни представители.
    Гласували 118 народни представители: за 117, против няма, въздържал се 1.
    Член 38 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 39. (1) Министърът на околната среда и водите издава заповед за обявяване на защитената територия след съгласуване със заинтересованите държавни органи.
    (2)  В заповедта по ал. 1 се посочва:
    1. основанието;
    2. основните цели;
    3. категорията;
    4. наименованието;
    5. площното разпределение на горите, земите и водните площи;
    6. режимът на основните дейности в защитената територия."
    Предложение на Валентин Симов: чл. 39, ал. 1 да придобие следния вид:
    "Министерският съвет, по предложение на министъра на околната среда и водите, издава постановление за обявяване на защитена територия след съгласуване със заинтересованите държавни и местни органи."
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Дуевски, Томов и Джолев: в чл. 39, ал. 1 се добавя "и органи на местно самоуправление, включени в комисията по чл. 38".
    Комисията подкрепя предложението по принцип и предлага прередактиране на ал. 1 на чл. 39, която да гласи:
    "Чл. 39. (1) Министърът на околната среда и водите издава заповед за обявяване на защитената територия съгласно предложението на комисията по чл. 38."
    Алинея 2 остава така, както е предложена от вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Тошев.
    Господин Симов, желаете ли да аргументирате предложението си? Имате думата.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Благодаря Ви, госпожо председател.
    Аз с всеки изминал час тук се убеждавам, че напразно си хабя мислите, защото целият дух на законопроекта е толкова объркан, а и самият доклад също, както се изрази преди малко и господин Куртев.
    За какво става въпрос? Тъй като в предишните членове моето предложение беше отхвърлено, обявяването на защитените територии да не бъде само приоритет на министъра на околната среда и водите, а да бъде една малко по-тежка процедура. Моите опасения произтичат от следното - няма буферни зони, няма териториално-селищни планове, не са приети, не се знае точно какво ще стане, не е ясно границите на тези територии национални паркове, в природни паркове къде ще бъдат, все още има много неподадени заявления за възстановяване на частната собственост гори и земи от фонда. Затова съм предложил тази процедура да бъде по-тежка, за да не може един или друг чиновник през шест месеца да дава предложения за промени и министърът, съобразно конюнктурната обстановка, да взема веднага отношение по този въпрос.
    Но ако се приеме предложението на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев, аз съм склонен да си оттегля предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: То се приема в новата редакция.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: В новата редакция, но първо трябва да се гласува.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Естествено. Обаче Вие поддържате или оттегляте Вашето предложение?
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: Тогава си го поддържам, за да може да се види какво ще стане. Представете си, че после тяхното не се приеме.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Такъв е редът на гласуване, господин Симов.
    Подлагам на гласуване предложението на народния представител Валентин Симов така, както чухте аргументацията му.
    Моля да гласувате.
    Гласували 114 народни представители: за 25, против 67, въздържали се 22.
    Предложението се отхвърля.
    Сега подлагам на гласуване текста на чл.39, ал. 1 в новата редакция, предложена от комисията, и ал. 2 така, както се предлага от вносителя.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Преди това имаше предложение на народните представители Илиян Попов и група народни представители, но то е подкрепено по принцип и следователно не се гласува.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: То е подкрепено и затова има нова редакция.
    Господин Попов, нали няма нужда да гласуваме Вашето предложение в старата редакция?
    ИЛИЯН ПОПОВ (СДС, оп място): Не.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Значи гласуваме чл. 39, ал. 1 в редакцията на комисията и ал. 2 по текста на вносителя.
    За мен този доклад е ясен и мисля, че всеки, който чете доклада, вижда логиката в него.
    Гласували 102 народни представители: за 100, против няма, въздържали се 2.
    Член 39 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 40. (1) При обявяване на национален парк или резерват по предложение на министъра на околната среда и водите Министерският съвет внася в Народното събрание проект за Закон за изменение и допълнение на този закон.
    (2) Заповедта за обявяване на национален парк или резерват влиза в сила след приемането на закона по ал. 1."
    Има предложение на група народни представители от БСП, което е оттеглено, така че остава текстът на вносителя, който се поддържа от комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
    Някой желае ли да се изкаже по чл. 40? Не виждам.
    Моля да гласувате за чл. 40 така, както се предлага от вносителите и се подкрепя от комисията.
    Гласували 105 народни представители: за 105, против и въздържали се няма.
    Член 40 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Следват членове 41, 42, 43 и 44, по които няма предложния и се подкрепят от комисията. Ще предложа да ги гласуваме заедно, ако няма възражения от народните представители.
    "Чл. 41. Промените в защитените територии са:
    1. заличаване;
    2. увеличаване на площта;
    3. намаляване на площта;
    4. прекатегоризиране;
    5. промени в режима на дейностите.
    Чл. 42. (1) Промените по чл. 41, т. 1, 2 и 3 се извършват при спазване на същите процедури, както при обявяването на защитени територии.
    (2) Промените по чл. 41, т. 4 се извършват след съгласуване със заинтересованите държавни органи.
    (3) Промените по чл. 41, т. 5 се извършват след съгласуване със собствениците на гори, земи и водни площи и със заинтересованите държавни органи.
    (4) Промените по чл. 41, т. 1 се извършват само когато защитените територии са напълно и необратимо унищожени или увредени, не изпълняват предназначението си и не могат да бъдат прекатегоризирани.
    (5) За промените по чл. 41 министърът на околната среда и водите издава заповед.
    Чл. 43. Заповедите по чл. 39, ал. 1 и по чл. 42, ал. 5 се обнародват в "Държавен вестник".
    Чл. 44. Обявените защитени територии и промените в тях се записват в Държавния регистър при Министерството на околната среда и водите."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Тошев.
    Желае ли някой от колегите да вземе думата по текстовете от 41 до 44 включително? Никой не желае.
    Няма предложения и няма пречка по нашия правилник да гласуваме текстовете така, както предложи господин Тошев.
    Моля да гласувате за членовете от 41 до 44 включително.
    Гласували 111 народни представители: за 110, против няма, въздържал се 1.
    Членове 41, 42, 43 и 44 са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 45. (1) Когато съществува опасност от унищожаване или увреждане на територии, предложени за обявяване за защитени, министърът на околната среда и водите може със заповед да забрани или ограничи ползването и строителството в тях за срок до една година, с изключение на обектите, предоставени за отбраната и Въоръжените сили.
    (2) Всяко нарушение на заповедта на министъра на околната среда и водите по ал. 1 се санкционира като нарушение в защитена територия съгласно наказателните и административно-наказателните разпоредби на този или на други закони."
    Предложението на комисията е редакционно. В чл. 45, ал. 1 думите "до една година" се заменят с "до две години".
    Подкрепяме текста на вносителя с тази поправка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Тошев.
    Някой от колегите желае ли да се изкаже по чл. 45? Не виждам.
    Моля да гласувате за чл. 45 така, както е предложен от вносителя, с корекцията на комисията по ал. 1 думите "до една година" да се заменят с "до две години".
    Гласували 107 народни представители: за 106, против няма, въздържал се 1.
    Член 45 е приет.
    За процедура господин Симов.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Уважаема госпожо председател, моля от името на Парламентарната група на Обединението за национално спасение от 13 часа да дадете половин час почивка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря, господин Симов. Ще го направя, като дойде времето.
    Заповядайте, господин Тошев.

    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Следва "Глава четвърта - Управление и охрана на защитените територии".
    Предложение на народния представител Валентин Симов: заглавието на глава четвърта да придобие следния вид: "Управление, опазване и охрана на защитените територии".
    Комисията не подкрепя предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Господин Симов, желаете ли да мотивирате това свое предложение по заглавието на глава четвърта? Заповядайте.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Благодаря Ви, госпожо председател.
    Моите мотиви да се допълни към наименованието на главата и опазването, са следните: в чл. 46, ал. 1, т. 2 се говори за възстановяването, а след като има такъв елемент, би следвало и в самата глава да има управление, опазване и охрана на защитените територии. Не мога да разбера защо вносителите бягат от думата опазване, след като тя е всъщност един от съществените елементи.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Моля, гласувайте заместващия текст на народния представител Валентин Симов по заглавието на глава четвърта.
    Гласували 116 народни представители: за 14, против 77, въздържали се 25.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте заглавието на глава четвърта така, както е предложено от вносителите и подкрепено от комисията.
    Гласували 109 народни представители: за 107, против няма, въздържали се 2.
    Заглавието на глава четвърта е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ:
    "Раздел I
    ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
    Чл. 46. (1) Министерството на околната среда и водите и неговите регионални органи провеждат и осъществяват:
    1. управлението и контрола в защитените територии;
    2. управлението, възлагането на дейностите по поддържането и възстановяването, охраната и контрола в горите, земите и водните площи в защитените територии - изключителна държавна собственост.
    (2) Дейностите по ал. 1, т. 2 се извършват при условия и по ред, определени с правилник, утвърден от министъра на околната среда и водите."
    Предложението на народния представител Валентин Симов е оттеглено от вносителя.
    Следва предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев:
    Чл. 46 да се измени така:
    "Чл. 46. (1) Министерството на околната среда и водите разработва стратегии, планове, програми, законопроекти и подзаконови нормативни актове за развитието на системата от защитени територии и провежда и осъществява контрола им.
    (2) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа чрез Националното управление на горите провежда и осъществява управлението, дейностите по поддържането и възстановяването, охраната в горите, земите и водните площи, защитените територии - държавна собственост.
    (3) Дейностите по предходните алинеи се извършват при условия и ред, определени с правилник, утвърден съответно от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа и от министъра на околната среда и водите."
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев:
    Чл. 46, ал. 1 да се измени така:
    1. В т. 1 думите "управлението и" да се заменят с "охраната и".
    2. В т. 2 думите "изключителна държавна собственост" да се заменят с "резервати и поддържани резервати".
    Комисията не подкрепя тези предложения.
    Предложение на народния представител Драгомир Драганов:
    В чл. 46, ал. 1, т. 1 да се заличат думите "и контрола".
    Комисията не подкрепя и това предложение.
    Бих искал да кажа по повод предложението на депутатите от БСП, че отново се поставя въпросът за това, че Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа трябва да поеме цялостно управлението и дейностите по поддържането, възстановяването и охраната на защитените територии. Това е един въпрос, който е от компетенциите на Министерския съвет да реши кой точно ще изпълнява определената дейност, как ще се разпределят дейностите вътре в изпълнителната власт. Така беше гласуван законопроектът на първо четене и намирам, че предложението е напълно неуместно и не съответства включително и на решението на Конституционния съд за това, че Министерският съвет е компетентният орган да разпределя дейностите вътре в системата на изпълнителната власт.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Тошев.
    Господин Такоров, желаете ли да мотивирате предложението? Заповядайте.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаема госпожо председател!
    Уважаема госпожо Манева, уважаеми дами и господа народни представители! И в комисията ние искахме да дойде представител на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, за да ни обясни тяхната позиция по този законопроект. Затова предишната седмица в сряда и четвъртък ние поискахме процедурно господин Добрев да дойде в залата и той беше тук. Но когато ставаше въпрос именно за управлението на защитените територии, господин Добрев се ограничи с вземането само на реплика по отношение на пътеките откъде може да се минава през националните и природни паркове.
    Лично аз и колегите от комисията, а може би и пленарната зала не сме чули становището на Националното управление на горите. Ние затова искахме той да дойде тук. Уви, и днес това не се получава.
    Аз ще ви прочета становището именно на господин Добромир Добрев - заместник-министър и началник на Националното управление на горите, от 12 февруари 1998 г.:
    "В тази глава е необходимо да бъдат посочени задълженията на всички държавни органи по управлението, контрола и стопанисването на защитените територии. Този закон е необходимо да даде възможност и задължение за максимално участие на държавната администрация в процесите, касаещи защитените територии.
    Безсмислено е Министерството на околната среда и водите да се превръща в стопанско ведомство, което пряко ще се разпорежда с природните ресурси в защитените територии. Министерството на околната среда и водите трябва да запази своите надведомствени и контролни функции, което ще се превърне в гарант за разделение на стопански и контролни дейности. Предложената система за съвместяване на тези две функции отговаря на съществуващото през 70-те години положение, което отдавна бе отхвърлено като неуспешен социалистически модел на управление.
    Необходимо е информацията за защитените територии, намираща се в държавните институции, да бъде публична. Право на отказ на информация може да има само в случаите, когато се касае за застрашени видове. Законът трябва да регламентира процедурата и реда за предоставяне на информация.
    Необоснована е постановката на Министерството на околната среда и водите да извършва охранителна дейност, доколкото това е вменено като функция на други ведомства."
    Това е докладна записка на инж. Добромир Добрев - заместник-министър. По-нататъшното становище на Националното управление за горите е следното:
    "Национално управление на горите при Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа е единствената държавна институция с 20-годишна традиция при специализираното управление на защитените територии и 30-годишна традиция при специализираното планиране в защитените територии. В системата на Националното управление по горите съществуват административна структура, финансови механизми и персонал, които са пряко ангажирани с управлението и планирането на защитените територии. Всичко това настоящият законопроект зачерква с лека ръка, като по този начин Министерството на околната среда и водите се лишава от единствения си естествен партньор в държавната администрация, пряко заинтересован и реално ангажиран в защита на природата. Националното управление по горите изказва съжаление, че с предложения законопроект се продължава негативната традиция за конфронтиране между двете ведомства, съществуваща при предишните правителства. Изключително неприятен е фактът, че наши представители не бяха привлечеи в процеса на изготвяне на този законопроект. Може да се отчете като тенденциозен и фактът, че за първи път източник на един държавен фонд е друг държавен фонд, като при това пряко се визира фонд "Българска гора"."
    Аз исках да разбера това ли е действителното становище на Националното управление по горите на господин Добрев, защото той в четвъртък от тази трибуна каза: ние сме направили нашите предложения, те са дадени. Това ли са в действителност техните предложения или всичко да бъде както е в този закон? Защото нашето становище, което е застъпено и в предложението, е именно в този дух: да не разделяме съществуващата структура на две и след време отново да се връщаме към обединяване. Практиката доказва това в много други сфери на икономиката на Република България.
    Затова ние искаме защитата, управлението и охраната да останат към Националното управление на горите към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Такоров.
    По искане на Парламентарната група на ОНС давам 15 минути почивка. (Звъни.)

    (След почивката.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА (звъни): Продължаваме заседанието. Стигнахме до обсъждане на предложението на господин Румен Такоров и група народни представители. Желае ли някой от другите народни представители - Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев - да мотивира тяхното предложение? Не желае. Други желаещи за изказване по чл. 46?
    Има думата господин Симов.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Благодаря, госпожо председател. Аз преди малко разбрах, че имало и друга докладна записка - на шефа на Националното управление на горите, която не сме чели. Но това си е тяхно право.
    Искам да ви запозная с официалното становище на Съюза на лесовъдите в България във връзка с разработения от Министерството на околната среда и водите законопроект. Писмото е изпратено до министъра на земеделието, горите и аграрната реформа. Техните основни мотиви са - чета ги буквално:
    "Съгласно чл. 20 от този закон управлението на държавния горски фонд и контролът върху всички гори и земи от горския фонд се осъществява от Националното управление на горите към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, което потвърждава и регламентира, че горите в защитените територии са неделима част от горския фонд на страната.
    В този смисъл би било недопустимо да се изземват функции, възложени вече на Националното управление на горите с новия закон.
    Будят недоумение текстовете от 46-и - 51-и, които предвиждат създаването на нови структури - Дирекция на парковете за управлението, както и дублиращи звена на съществуващи вече към Националното управление на горите регионални управления на горите.
    Параграф 8 от Преходните и заключителни разпоредби на законопроекта, а именно разпоредбите на Закона за горите да не се отнася за горите в защитените територии - изключително държавна собственост, влиза в остро противоречие с утвърдените от лесовъдната наука и заложени в Закона за горите принципи и методи за стопанисване и опазване на горските екосистети, включително и в защитените територии.
    Предложената категоризация на защитените територии, наименованията в отделни категории и режимите в тях не съответстват на нашите условия и утвърдените вече национални традиции и природозащитното ни дело.
    Председател на
    Съюза на лесовъдите: (п) инж. Богданов"
    Аз ви призовавам, колеги, да подкрепите предложението Националното управление по горите да си осъществява охраната и контрола.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Симов.
    Има думата госпожа Евдокия Манева, министър на околната среда и горите.
    МИНИСТЪР ЕВДОКИЯ МАНЕВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Напълно е възможно в хода на обсъждането на един закон да бъдат изказани най-различни становища. Законът обаче, който внесохме при вас, е с пълната подкрепа на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, в това число и на Управление "Гори". Мисля, че това може да се потвърди от началника на това управление, който е тук.
    Искам обаче да кажа, че включително и становището на лесовъдите е разбираемо, тъй като безусловно те искат да се разпореждат с всички гори. Трябва да подчертая обаче, че от 400 обекта защитени територии само на три ще има управление от страна на Министерството на околната среда и водите и това са националните паркове. Защото, както вече подчертах веднъж, там имаме изключителен режим и строг контрол на опазване на биологичното разнообразие и екосистемите такива, каквито са. Там няма стопанска дейност и няма нито една дейност, която е присъща на Управлението на горите в смисъла, в който тя се извършва в момента.
    Така че неслучайно се предават функциите на Министерството на околната среда и водите, тъй като специалистите, които се занимават с тази дейност, са в Министерството на околната среда и водите. Този въпрос беше обсъждан многократно и предложението, което в момента е отразено в текстовете на закона, изразява съгласуваното мнение на различните държавни институции, които се заминават с управление на горите и защитените територии. Всички останали защитени територии - 493, се ръководят от Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на госпожа Манева.
    Други желаещи да вземат думата?
    Има думата господин Тошев.
    ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ (СДС): Моля, госпожо председател, да дадете думата на господин Добрев, началник на Националното управление на горите, тъй като беше спекулирано с едно неговото писмо преди малко и той би трябвало да изясни позицията си тук.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Има думата господин Добрев.
    ДОБРИ ДОБРЕВ: Уважаема госпожо председател, уважаема госпожо министър, уважаеми народни представители! Аз не съм присъствал в пленарна зала и не зная какво е цитирано. Но последното писмо, в което министър Върбанов е дал становището на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, е в унисон с предложения текст от комисията и това е решение на Министерския съвет. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Добрев. Други желаещи от народните представители за изказване по този текст? Не виждам. Да започнем да гласуваме.
    Най-напред гласуваме заместващия текст на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев.
    Гласували 127 народни представители: за 34, против 89, въздържали се 4.
    Предложението не се приема.
    Гласуваме заместващия текст от народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев, което не се подкрепя от комисията.
    Гласували 140 народни представители: за 17, против 42, въздържали се 81.
    Предложението не се приема.

    Пристъпваме към гласуване на заместващия текст, предложен от народния представител Драгомир Драганов, да отпаднат думите "и контрол".
    Моля, гласувайте.
    Гласували 118 народни представители: за 24, против 87, въздържали се 7.
    Предложението не се приема.
    Пристъпваме към гласуване на заглавието на раздел I - "Органи на управление" и текста на чл. 46 така, както е предложен от вносителите и подкрепен от комисията.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 122 народни представители: за 111, против 1, въздържали се 10.
    Заглавието на раздел I и чл. 46 са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 47. В изпълнение на своите правомощия министърът на околната среда и водите:
    1. разработва стратегии, планове, програми, законопроекти и подзаконови нормативни актове за развитието на системата от защитени територии;
    2. изгражда системата от защитени територии;
    3. организира и поддържа държавен регистър, ведомствен кадастър и национална база данни за защитените територии;
    4. възлага и утвърждава плановете за управление и устройствени и технически планове и проекти, с изключение на териториалноустройствените, за защитени територии - изключителна държавна собственост;
    5. възлага и утвърждава плановете за управление и съгласува устройствени и технически планове и проекти за защитени територии, които не са изключителна държавна собственост;
    6. подпомага дейности на собственици или ползватели, сдружения, неправителствени организации и други, насочени към опазването, поддържането или възстановяването на защитени територии;
    7. организира контрол върху дейността на всички собственици и ползватели в защитените територии;
    8. координира дейностите на други министерства, ведомства, общини, обществени организации, научни и академични институти и други, свързани със защитените територии;
    9. представлява страната пред международни институции и организации в областта на защитените територии;
    10. прави предложения пред международни институции за включване на защитени територии в "Листата на биосферните резервати", в "Списъка на световното наследство", в "Списъка на влажните зони с международно значение" и други;
    11. организира охраната на защитените територии, изключителна държавна собственост;
    12. разпорежда изграждането и поддържането на посетителски центрове в защитените територии с информационни и образователни цели;
    13. създава специализирани структури за управление на защитените територии."
    Следват предложенията.
    Предложения на народния представител Лъчезар Тошев:
    1. В чл. 47, т. 4 текстът "възлага и утвърждава" се замества с "внася в Министерския съвет за утвърждаване".
    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    2. В чл. 47, т. 5 текстът "възлага и утвърждава" се замества с "внася в Министерския съвет за утвърждаване".
    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    3. В чл. 47, т. 9 думата "страната" се замества с думата "държавата".
    Това е редакционна поправка, която се подкрепя от комисията и следва да се гласува.
    Предложение на народния представител Ангел Малинов:
    В чл. 47, т. 13 след думата "управление" се добавя "и поддържане".
    Комисията не подкрепя предложението. Предложението е оттеглено от вносителя.
    Предложения на народния представител Валентин Симов:
    Първото и второто предложение на народния представител Валентин Симов са оттеглени.
    Третото предложение на господин Симов е:
    В чл. 47, т. 6 след думата "подпомага" да се добави "и контролира".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Четвъртото предложение на господин Симов е:
    В чл. 47, т. 11, 12 и 13 да отпаднат.
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложения на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев:
    1. В чл. 47 думите "министъра на околната среда и водите" се заменят с думите "Министерство на земеделието, горите и аграрната реформа чрез Националното управление на горите".
    2. В чл. 47, т. 4 да отпаднат думите "и утвърждава" и "изключителна".
    3. В чл. 47, т. 5 да отпаднат думите "възлага" и "изключителна".
    4. В чл. 47 т. 7 да отпадне.
    5. В чл. 47, т. 11 да отпадне думата "изключителна".
    Комисията не подкрепя предложенията на народните представители от БСП.
    Предложение на народния представител Драгомир Драганов - в чл. 47, т. 4 да се заличат думите "и утвърждава".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията предлага да се прередактират т. 4 и 5, както следва:
    "4. възлага изработването и внася за утвърждаване в Министерския съвет планове за управление на националните и природните паркове;
    5. възлага изработването и утвърждава плановете за управление на останалите защитени територии, извън посочените в т. 4, и съгласува устройствените и технически планове и проекти за защитени територии, които не са изключителна държавна собственост;"
    Комисията подкрепя текста на вносителя с направените редакционни поправки.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря Ви много, господин Тошев.
    Да започнем по предложенията.
    Най-напред господин Валентин Симов желае ли да мотивира предложенията си? Имате думата.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Благодаря Ви, госпожо председател. Искам да взема отношение най-напред по т. 6. Моята презумпция е била, че след като става въпрос Министерството на околната среда и водите да подпомага неправителствени организации и сдружения, това означава в известен смисъл и финансиране на някакви проекти. Не мога да разбера защо вносителите не желаят да осъществяват и контрол върху тази дейност, когато ще подпомагат някого. Съвсем нормално би звучало този, който подпомага някого, да го контролира как и по какъв начин ще се извършва това подпомагане. Това е по т. 6.
    По т. 11 и 13 оттеглям предложението си, тъй като то е свързано с духа на чл. 46, който беше приет в друг вид и така няма смисъл.
    Точка 12, обаче, настоявам да отпадне, защото в текста под формата на посетителски центрове се разпорежда изграждането и поддържането на сгради. Значи пак ще се извършва някакво строителство вътре. Именно целта на това е в националните паркове да няма повече строителство - това, както е било досега, както ни уверяваха, че ще бъде запазено, оттук нататък да няма никакви други изграждания. Тази точка обаче дава възможност да се заобиколи законът.
    В този дух аз предлагам тя да отпадне. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря Ви, господин Симов.
    Господин Такоров, Вие желаете ли да мотивирате предложението си?
    Има думата господин Такоров.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаема госпожо председател. Дами и господа! Предложението е направено на базата на това, което казахме по чл. 46, което не се възприе в залата. Въпреки всичко искам да кажа, че навсякъде искахме да отпаде думата "изключителна", за да може държавната собственост, която е в националните и природните паркове, да бъде под управлението, поддържането, защитата и охраната на Националното управление на горите, което отпадна.
    Но въпреки всичко, уважаема госпожо председател, моля да подложите предложението на гласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Искате да подложа на гласуване текстовете. Добре.
    Други желаещи за дискусия по чл. 47? Не виждам.
    Подлагам на гласуване най-напред заместващия текст, предложен от господин Валентин Симов, за изменение в чл. 47, т. 6 - да се добавят думите "и контролира".
    Моля, гласувайте.
    Гласували 121 народни представители: за 27, против 75, въздържали се 19.
    Предложението не се приема.
    Следващото предложение на господин Симов е за отпадане.
    Моля, гласувайте предложението на господин Валентин Симов да отпадне т. 12 на чл. 47.
    Гласували 116 народни представители: за 23, против 82, въздържали се 11.
    Предложението не се приема.
    Пристъпваме към гласуване на предложенията на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев.
    Най-напред подлагам на гласуване първото предложение - за заместващ текст в чл. 47: думите "министърът на околната среда и водите" се заменят с думите "Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа чрез Националното управление на горите".
    Гласували 103 народни представители: за 21, против 79, въздържали се 3.
    Предложението не се приема.
    Подлагам на гласуване други три предложения на народните представители Божинов, Такоров, Богданов и Такев, свързани с едно и също нещо - в чл. 47, т. 4, 5 и 11 да се добавят думи и да отпаднат, свързани с характеристиката на собствеността.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 117 народни представители: за 23, против 92, въздържали се 2.
    Предложения 2, 3 и 5 на народните представители не се приемат.
    Сега подлагам на гласуване тяхното предложение под N 4, а то е: да отпадне т. 7 в чл. 47.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 106 народни представители: за 12, против 88, въздържали се 6.
    Предложението не се приема.
    Пристъпваме към гласуване на предложението на народния представител Драгомир Драганов - в чл. 47, т. 4 да се заличат думите "и утвърждава".
    Моля, гласувайте.
    Гласували 106 народни представители: за 17, против 88, въздържал се 1.
    Предложението не се приема.
    Сега подлагам на гласуване текста на чл. 47 така, както е предложен от вносителите, с нова редакция на точките 4 и 5, както предлага комисията, и с редакционна поправка в т. 9: вместо "страната" - "държавата".
    Моля, гласувайте.
    Гласували 107 народни представители: за 106, против 1, въздържали се няма.
    Член 47 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Госпожо председател, ако ми позволите. Току-що ме информираха, че в чл. 32 изразът "природните паркове" е бил прочетен с непълен член. Бих искал за уточнение да кажа, че членът трябва да бъде пълен, както вносителят го е предложил. И вносителите Божинов, Такоров, Богданов и Такев също смятат, че трябва да бъде пълен член. Това е една техническа грешка, която сме допуснали, и предлагам да я коригираме.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: "Чл. 32. За природните паркове се прилагат разпоредбите на чл. 19 и 22."
    Колеги, връщаме се на текста на чл. 32. Има техническа грешка.
    Моля да гласуваме още веднъж текста на чл. 32 с пълния член - "За природните паркове се прилагат разпоредбите на чл. 19 и 22."
    Моля, гласувайте.
    Гласували 102 народни представители: за 101, против 1, въздържали се няма.
    Моля чл. 32 да се отбележи в стенограмата в тази редакция.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 48. Регионални органи на Министерството на околната среда и водите за защитените територии са дирекциите на паркове и регионалните инспекции по околната среда и водите."
    Предложение на народната представителка Светлана Дянкова:
    Член 48 да се измени, както следва:
    "Чл. 48. Регионални органи на Министерството на околната среда и водите за защитените територии са дирекциите на паркове, резерватните дирекции и регионалните инспекции по околната среда и водите."
    Комисията не подкрепя това предложение, тъй като също смята, че разпределението на функциите е от компетенцията на изпълнителната власт.
    Предложение на народния представител Валентин Симов:
    Член 48 да придобие следният вид:
    "Чл. 48. Регионалните органи на Министерството на околната среда и водите за защитените територии са регионалните инспекции по опазване на околната среда и водите."
    След това той предлага т. 1 да стане т. 7 от чл. 51, т. 2 да стане т. 8; т. 3 да стане т. 9; т. 4 - т. 10, и т. 5 - т. 11 от чл. 51.
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Богданов и Такев:
    В чл. 48 да отпаднат думите "дирекциите на паркове и".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев:
    Думата "паркове" да се замени със "защитените територии".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложението на комисията е да се подкрепи текста на вносителя с редакционната поправка:
    В чл. 48 пред думата "паркове" да се добави думата "националните".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря, господин Тошев.
    Желае ли госпожа Светлана Дянкова да мотивира предложението си? Не, не желае.
    А господин Валентин Симов? Не, и той не желае.
    А господата Божинов, Такоров, Богданов и Такев? Не.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Оттеглено е.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Оттегляте ли го? Да.
    А господата Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев? Не желаят.

    Най-напред подлагам на гласуване заместващия текст на госпожа Светлана Дянкова, който комисията не подкрепя, защото смята, че е в компетенциите на изпълнителната власт, а не защото няма логика.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 109 народни представители: за 2, против 26, въздържали се 81.
    Предложението не се приема.
    Подлагам на гласуване предложението на народния представител Валентин Симов като заместващи текстове.
    Гласували 118 народни представители: за 25, против 80, въздържали се 13.
    Предложението не се приема.
    Подлагам на гласуване предложението на народните представители Илиян Попов и група народни представители думата "паркове" да се замени със "защитени територии". Комисията не подкрепя това предложение.
    Гласували 123 народни представители: за 36, против 40, въздържали се 47.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте текста на чл. 48 в следната редакция:
    "Чл. 48. Регионални органи на Министерството на околната среда и водите за защитените територии са дирекциите на националните паркове и регионалните инспекции по околната среда и водите".
    Това е текстът на вносителя с допълнението на комисията.
    Гласували 121 народни представители: за 112, против 7, въздържали се 2.
    Член 48 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 49. Дирекции на паркове се създават за националните паркове, както и за природни паркове, разположени на териториите на няколко общини или попадащи в районите на няколко регионални инспекции по околната среда и водите."
    Има редица предложения по този текст, но най-радикалното - на господин Симов, е подкрепено от комисията и то е да отпадне чл. 49. След това другите членове трябва да се прередактират.
    Ако този член отпадне, няма смисъл да гласуваме останалите предложения.
    Комисията подкрепя отпадането на чл. 49.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Ако може да изчетете другите предложения, защото някои от вносителите може да ги поддържат.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Има предложение от Светлана Дянкова чл. 49 да гласи, както следва:
    "Чл. 49. (1) Дирекции на паркове се създават за националните паркове, както и за природните паркове, разположени на територията на няколко общини, или попадащи в районите на няколко регионални инспекции по околната среда и водите.
    (2) Резерватни дирекции се създават за резервати - изключително държавна собственост, разположени из териториите на няколко общини и съседни регионални инспекции по околната среда и водите, с цел единното им опазване."
    Предложение на Георги Божинов, Такоров, Богданов и Ангел Такев: да отпаднат думите "или попадащи в районите на няколко регионални инспекции по околната среда и водите".
    Предложение на Илиян Попов и група народни представители: думата "паркове" да се замени със "защитените територии".
    Предложение на Михаил Миков: по чл. 49 текстът да придобие следната редакция:
    "Чл. 49. Дирекции на паркове се създават за националните паркове."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Желае ли някой от вносителите да оттегли или да мотивира предложението си?
    Господин Румен Такоров има думата.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, колеги! Ако този текст отпадне, на практика законът единствено ще регламентира функциите на Министерството на околната среда и водите за трите национални парка. Питам ви: ще се създават ли дирекции за другите защитени перитории и за природните паркове? Никъде в закона не е упоменато по какъв начин те ще се управляват.
    Затова аз настоявам да подкрепите предложението ни, тъй като вече в предния чл. 48 ние гласувахме, че регионални органи на Министерството на околната среда и водите за защитените територии са дирекциите на националните паркове. А какво ще правим за природните паркове, които са на територията на няколко общини? Затова нашето предложение е съвсем резонно и би трябвало да остане. Аз съм против отпадането на члена като цяло. На практика излиза това, което казах преди малко: правим кой ще управлява националните паркове, а природните паркове оставяме на самотек.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Такоров.
    Господин Валентин Симов има думата.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Моето предложение е свързано именно с това, което говорих одеве за двойствения статут. Ако приемем, че защитените територии ще се управляват от Министерството на околната среда и водите, ерго всички останали територии си остават под юрисдикцията на Националното управление по горите. Тогава не може да има двойна дирекция: една дирекция на Националното управление по горите в природните паркове, да има и една дирекция на Министерството на околната среда. Освен че е смешно, става и излишно. Получава се някакъв двоен вид структура, която пък съвсем ще обърква оттук нататък работата.
    Затова аз съм предложил този член да отпадне. И ще помоля и госпожа Дянкова да оттегли предложението си, за да може да си остане така, както е регламентирано досега.
    Колега Такоров, аз мисля, че в момента все още в природните паркове си има дирекции, които се управляват от Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ, от място): Нали трябва да ги вкараме в този закон?
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: Не знам, ако трябваше да ги вкараме в този закон, трябваше да приемем, че всички паркове са национални и проблемът щеше да отпадне. Не желаем да направим това, искаме само три парка да бъдат такива, останалите девет някой трябва да ги управлява. Този някой е Националното управление на горите. Няма кой друг в момента да ги управлява. А министерството на околната среда и водите ще си направи плановете съответно и за тях.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Симов.
    Думата за реплика има господин Такоров.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Господин Симов, това, което казвате, на практика не кореспондира с това, което приехме досега. Ние приехме, че в чл. 46 нациионалните паркове ще се управляват, охраняват и поддържат от Министерството за опазване на околната среда и водите, но всички други защитени територии остават към Националното управление на горите. Кой ще ги управлява? Този закон в Преходните и заключителни разпоредби отменя всички разпоредби за защитени територии, които съществуват в нашато законодателство. По какъв начин ще стане? Аз затова казвам този текст да остане. Ако трябва, да изчистим отпред думите "националните паркове" и да остане само за природните паркове, съм съгласен.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Такоров.
    Не виждам други желаещи.
    Подлагам на гласуване най-напред предложението на народния представител Валентин Симов, подкрепено от комисията, чл. 49 да отпадне. Моля, гласувайте.
    Гласували 129 народни представители: за 93, против 16, въздържали се 20.
    Предложението е прието, чл. 49 отпада.
    С това приключваме работата за днешния ден.
    Няколко съобщения:
    Комисията по енергетика и енергийните ресурси отлага заседанието си от днес, 14 октомври, за 21 октомври, сряда, от 16,00 ч. на пл. "Княз Александър Батенберг" N 1.
    Комисията по местното самоуправление, регионалната политика и благоустройството ще проведе редовното си заседание днес, сряда, от 15,00 ч. в зала 248 на пл. "Княз Александър Батенберг" N 1.
    Комисията по икономическата политика ще заседава днес, сряда, от 14,30 ч. в зала "Изток" на Народното събрание.
    Комисията по здравеопазването, младежта и спорта ще заседава днес, сряда, от 15,00 ч. в сградата на пл. "Княз Александър Батенберг" N 1, зала 130.

    Следващото заседание на Народното събрание е утре, 15 октомври, четвъртък, от 9,00 ч.
    Закривам заседанието. (Звъни.)

    (Закрито в 14,00 ч.)

    Председател:
      Йордан Соколов

    Заместник-председатели:
       Иван Куртев
      Петя Шопова

    Секретари:
       Калчо Чукаров
      Ивалин Йосифов
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ОСМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ