СЕДМА СЕСИЯ
ДВЕСТА И ПЕТДЕСЕТО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 21 април 1999 г.
Открито в 9,04 ч.
21/04/1999
Председателствали: председателят Йордан Соколов и заместник-председателите Иван Куртев и Петя Шопова
Секретари: Анелия Тошкова и Свилен Димитров
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Откривам заседанието.
Госпожи и господа народни представители, на 17 април, след мъчително боледуване, почина нашият колега народният представител Николай Добрев.
България изгуби един виден политик и държавник, а Народното събрание - един от най-изтъкнатите парламентаристи, народен представител в Тридесет и шестото, Тридесет и седмото и Тридесет и осмото Народно събрание, председател и заместник-председател на Комисията по национална сигурност.
Моля с едноминутно мълчание да почетем неговата памет! (Всички стават и с едноминутно мълчание почитат паметта на Николай Добрев.)
Благодаря на всички!
Ще пристъпим към полагане на клетва.
"ЦЕНТРАЛНА ИЗБИРАТЕЛНА КОМИСИЯ
Р Е Ш Е Н И Е
№ 303
София, 20 април 1999 г.
На 17 април 1999 г., на основание чл. 72, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България предсрочно са прекратени пълномощията на народния представител Николай Кирилов Добрев, избран с листата на коалиция "Демократична левица" в 26.Софийски многомандатен избирателен район.
На основание чл. 96, ал. 1 от Закона за избиране на народни представители, общински съветници и кметове Централната избирателна комисия
Р Е Ш И:
Обявява за избран за народен представител в 26. Софийски многомандатен избирателен район Атанас Лозанов Младенов от коалиция "Демократична левица"."
Моля, квесторите да поканят господин Атанас Младенов. (Господин Младенов застава на трибуната. Всички стават прави.)
Ако обичате, повтаряйте след мен!
АТАНАС МЛАДЕНОВ: "Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!" (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Честито!
Постъпили законопроекти и проекторешения от 7 до 20 април 1999 година:
Проект за решение относно избиране на българска младежка делегация за еднократно участие в Младежкия съвет на Европа, организиран от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. Вносител е Лъчезар Тошев.
Проект за решение за изменение решението за Великденската ваканция. Вносител е народният представител Петя Шопова.
Проект за решение за изменение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Вносител е народният представител Петя Шопова.
Законопроект за изменение на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия. Вносител е народният представител Никола Николов. Водеща е Комисията по икономическата политика.
Законопроект за ратифициране на Конвенцията за преследване на незаконните действия, насочени срещу сигурността на морското корабоплаване, и на Протокола за преследване на незаконните действия, насочени срещу сигурността на неподвижни платформи, разположени върху континенталния шелф. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията. Законопроектът е разпределен и на Комисията по външна и интеграционна политика.
Законопроект за виното и спиртните напитки. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по икономическата политика. Законопроектът е разпределен и на Комисията по земеделието, горите и поземлената реформа.
Законопроект за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по образованието и науката.
Законопроект за ратифициране на Договора между правителството на Република България и правителството на Република Македония за взаимна защита и насърчаване на инвестициите. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по икономическата политика. Законопроектът е разпределен и на Комисията по външна и интеграционна политика.
Законопроект за ратифициране на Спогодбата за въздушни съобщения между правителството на Република България и правителството на Република Македония. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по икономическата политика. Законопроектът е разпределен и на Комисията по външна и интеграционна политика.
Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Грузия за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол. Законопроектът е разпределен и на Комисията по външна и интеграционна политика.
Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Република Македония за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол. Законопроектът е разпределен и на Комисията по външна и интеграционна политика.
Законопроект за ратифициране на Спогодбата между Република България и Алжирската демократична и народна република за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол. Законопроектът е разпределен и на Комисията по външна и интеграционна политика.
По дневния ред има направени предложения от Парламентарната група на Демократичната левица да бъде включен като точка от дневния ред проект на декларация във връзка с военните действия, водени на територията на Съюзна република Югославия, с входящ № 954-03-9 от 29 март 1999 г.
Няма становище на Комисията по национална сигурност. Не е изтекъл срокът. Има становище на Комисията по външна и интеграционна политика.
Има предложение по дневния ред от Парламентарната група на СДС:
1. Законопроект за гражданската регистрация.
2. Законопроект за водите - първо четене.
3. Законопроект за ветеринарномедицинската дейност.
4. Законопроект за бежанците.
5. Парламентарен контрол.
На основание чл. 39, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание предлагам да бъде включен и като първа точка проект за решение относно избиране на българска младежка делегация за еднократно участие в Младежкия съвет на Европа, организиран от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа с вносител народният представител Лъчезар Тошев.
По дневния ред някой желае ли да се изкаже?
Има думата господин Евгени Кирилов.
ЕВГЕНИ КИРИЛОВ (ДЛ): Благодаря. Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Смятам, че проектът за декларация, който внесохме на 29-и, е особено актуален в днешния ден. Ще го прочета, той е много кратък.
"Народното събрание на Република България, като изразява голямата тревога на българския народ от увеличаващите се рискове за стабилността и мира на балканския регион и във връзка с декларацията си от 25 март 1999 г., заявява, че България няма да предоставя своята територия и въздушно пространство за военни действия в Съюзна република Югославия." (Шум и неодобрителни реплики от мнозинството.)
Уважаеми колеги, бих желал да кажа няколко ясно разбираеми думи по този въпрос.
В последните дни, както знаете, нещата се изостриха, дискусията се изостри. Сервират се най-различни аргументи, които приличат на една блудкава пропагандна каша и са обида за интелигентността на нашия народ.
Става дума за следното. Българският народ изразява очевидно несъгласие за въвличането на България под каквато и да било форма във войната. Поради това е необходимо изрично заявление на единствения компетентен орган в страната съгласно чл. 84, т. 11 от Конституцията на Република България, а това е Народното събрание - че българската територия и въздушно пространство няма да бъдат използвани по никакъв начин за военни действия на територията на съседна Югославия.
Когато говорим, уважаеми колеги, за гаранции за националната ни сигурност, трябва ясно да знаем. Ние разбираме вашата воля да бъдем член на НАТО. Най-голямата гаранция, след като скоро няма да бъдем, е да бъдем в добри отношения със съседите си. Няма по-добра! Добрите отношения с всички съседи означават сигурност за България и тези съседи при положение, че сме заплашени от някоя трета сила, се надявам, че няма да допуснат никой самолет да атакува България. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ДЛ.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Кирилов.
Поставям на гласуване предложението на господин Георги Първанов от името на Парламентарната група на Демократичната левица точка в дневния ред да бъде проектът за декларация.
Гласували 202 народни представители: за 64, против 134, въздържали се 4.
Предложението не се приема.
Проект за седмична програма на Народното събрание за периода от 21 до 23 април 1999 г.:
1. Проект за решение относно избиране на българска младежка делегация за еднократно участие в Младежкия съвет на Европа, организиран от ПАСЕ.
2. Първо четене на законопроекта за гражданската регистрация.
3. Първо четене на законопроекта за водите.
4. Второ четене на законопроекта за ветеринарномедицинската дейност.
5. Второ четене на законопроекта за бежанците.
6. Парламентарен контрол.
Моля, гласувайте проекта за седмичната програма.
Гласували 195 народни представители: за 154, против 34, въздържали се 7.
Програмата за работа на Народното събрание от 21 до 23 април 1999 г. е приета.
Едно съобщение.
Господин Георги Манов оттегля законопроекта за изменение и допълнение на Закона за кооперациите.
От името на парламентарна група има думата господин Георги Пирински.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ДЛ): Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители!
Господин председателю, Вие имахте основание преди минута, като отбелязахте, че тази сутрин малко се внимава. Именно тази сутрин и в тези дни никой няма право да се разсейва, колкото и малко, от единствения възможен въпрос, с който ние трябва да се занимаем, а той е: ще бъде ли въвлечена България във война? Това е въпросът, по който не с възгласи и викания, а с трезвата преценка на Народното събрание именно ние, народните представители, трябва да дадем отговор и на българския народ, и на нашите външни партньори. (Шум и реплики от залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля за тишина!
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Бъдете така добри да чуете позицията на Демократичната левица по този въпрос.
Уважаеми колеги, навлизаме в 30-я ден от началото на войната срещу Съюзна република Югославия, чийто край не се вижда. Днес министър-председателят заминава за Брюксел. Утре президентът на републиката пътува за Вашингтон. Намерението е очевидно - да се каже "да" на искането на НАТО за неограничен достъп до въздушното пространство на България. Такъв отговор ще означава, че България попада в състояние на война със своята съседка Югославия. (Шум в залата.) Казвате ни, че друг отговор няма, че трябва да се съгласим, че това е българският интерес. Ние отхвърляме тази логика. Българският интерес диктува друг отговор и той е: "Не!". Не на базата на емоции, а на аргументи, които вие от СДС не пожелахте да чуете в продължение на повече от 6 месеца - и през миналия октомври, и през февруари, и днес не желаете да чуете, при това аргументи не само наши, а на народа, който днес ви ги казва от площадите, от всяка гражданска изява. Днес ви напомняме тези доводи за сетен път.
Първо - за националната ни сигурност.
Вие казвате, че срещу съгласие ще получим гаранции за сигурността на страната. Само че, очевидно не става дума за омиротворителна или хуманитарна операция, а за въвличане на България във война при това срещу наш съсед. Фактът, че търсим гаранции, след като уж няма заплаха - теза, която правителството непрекъснато ни внушава, говори, че правителството ясно разбира, че отиваме към война и то война, която най-вероятно ще прерасне в сухопътна.
Сега министър-председателят ни уверява, че няма да допусне използването на наша територия за целта. Но вчера той по същия начин ни уверяваше за въздушното ни пространство. Войната не следва пожеланията на премиера, а своята собствена логика. Ние помним до какво води тази логика, която ни вкара в две световни войни с добре известен край за нас.
Заявява ни се, че отиваме да сключим споразумение, което ни гарантира сигурността и срещу военен удар, и срещу дестабилизация в други форми. Но кога се състояха преговорите по изработването на това споразумение и какво включва то? Дали и кога ще ратифицират това споразумение парламентите на другите страни по него, както се предлага на нас? Декларациите за добри намерения не могат да бъдат приети за реални гаранции, което е още по-важно. Гаранциите за нашата национална сигурност тръгват от нас самите. Наше първо задължение е да не изложим гражданите на България и нейната територия на бомбите и ракетите на воюващите страни. Какви гаранции ще донесе премиерът срещу дългосрочното недоверие, вражда и омраза между съседи?
Трайните гаранции за България не могат да са други, освен доказалите се от 50 години насам в западната част на Европа - интеграция чрез взаимна зависимост и сътрудничество при стабилни граници и при изграждане на общоевропейско самосъзнание. Това не става чрез бомби и насилие. Напротив, въз основа на "трайното им изхвърляне като средство за решаване на проблемите". Отрицателният отговор означава "не" на ребалканизация на региона и "да" на неговата европеизация. Това е действителната гаранция и за нашата сигурност.
Второ, по въпроса за икономическата изгода. Според управляващите съгласието ще реши икономическите ни проблеми. Но дали е така? Говорят ни за парите, които бихме получили, за да закърпим дупката в бюджета. Но тази дупка не е от 30 дни, а от провала на икономическата политика на правителството. Освен това парите, които бихме получили, отново ще отидат там, откъдето са дошли - за обслужване на външния ни дълг. Така че ние само трупаме нов дълг и разширяваме бюджетната дупка за сметка на данъкоплатеца и на бъдещите поколения. Това не може да е в интерес на България. Но очевидно е в интерес на правителството за закрепването му във властта.
Твърди се, че включването на България ще ускори края на войната, а това ще позволи да дойдат и инвестиции. Но изминалите 30 дни показаха, че въздушните удари задълбочават проблемите и отдалечават края на войната. На България са нужди капитали днес. Страна във война не може да ги привлече. А след бъдещия й край - неизвестно кога - парите ще отидат първо там, където разрушенията са били най-тежки. И отново за присламчилите се ще останат само трохите.
За това ясно говорят и посланията от последната сесия на Европейската банка за възстановяване и развитие. Няма шанс за държавни инвестиции, частните инвеститори категорично се въздържат до края на войната, до нейното приключване очевидно се отлагат и приватизационните сделки, на които България разчита.
Поставят се под огромен въпрос възможностите за инвестиции от Русия и икономическите ни отношения с нея като цяло.
И накрая, даваме ли си сметка, че основният поток от търговията ни със Западна и Централна Европа, който заема над 60 на сто в общия ни стокообмен, минава през територията на Югославия и по Дунава? Въпросът стои и за въздушните комуникации. Оказва се, че ще се лети, едва ли не, от 5,00 до 7,00 и от 18,00 до 20,00 ч., а в останалото време ще се воюва. Да не говорим за пропуснатите милиони от пресечения транзитен трафик през България.
И на трето място - за изхода от кризата и интересите на България. Втълпявате ни, че в отговора с "да" е доброто решение. Но войната не може да е друго, освен смърт, насилие и разрушение. Затова нашето "не" потвърждава хуманността, човешкия живот. Продължаването на насилието задълбочава пропастта между хората и държавите, която трудно ще бъде преодоляна. И това не се нуждае от никакво доказателство.
Всеки намек за прекрояване на границите, колкото и дълго и отегчително да ви се струва, остава истина за нарушение на международните договори и устави на международните организации и е в противовес на цивилизованото общуване между хора, народи и държави, колкото и скучно да ви звучи това.
България има своето място и роля на Балканите, но не като страна във войната, а в утвърждаването на мира. Ние сме държавата, която съумя и през последните години да поддържа добри и приятелски отношения с всички свои съседи. Нещо повече - да даде началото на важна международна инициатива за стабилност, сигурност и сътрудничество в региона, подкрепено от цялата международна общност. По тази линия трябва да търсим своя принос в цивилизационния проект за Балканите.
Отчитаме ли, че в Западните покрайнини има обекти -потенциални цели на бомбардировките, и че под тях ще попаднат наши сънародници? Възможно е следващата бежанска колона или работниците от поредния сръбски завод да станат жертви на удари, нанесени от наша територия. И как тогава премиерът ще обяснява своя избор?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Пирински, времето Ви изтече.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: А бежанските колони от кого са? Разбира се, че са от албанци. Точно за тях говоря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Пирински, времето изтече...
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Но вие не щете да слушате.
Накрая - драмата на бежанците, за които уж са всички тези усилия. Не е ли ясно, че бомбите лишават от подслон прокудените днес от своите огнища? Не им ли се отрежда съдбата на вечни изгнаници? Как мнозинството в този парламент ще обяснява своя вот?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин Пирински.
Господин Пирински, отдавна свърши времето. Предупредих Ви и Ви благодаря.
(Господин Георги Пирински продължава да говори при изключени микрофони.)
Научете правилника най-после и си мерете речта. Господин Пирински, моля Ви да напуснете трибуната!
Господин Пирински, правя Ви забележка. Господин Пирински, моля, напуснете трибуната!
(Господин Георги Божинов се приближава към трибуната.)
Тази стенограма пред Народен съд - ето, господин Божинов току-що ме заплаши с Народен съд. (Шум и реплики в залата.) Господин Божинов, правя Ви забележка. Ако продължавате да стоите тук, ще Ви отстраня от заседанието.
Господин Божинов, за отправяне на заплахи Ви отстранявам от едно заседание. Моля, напуснете залата!
От името на група ли искате думата?
За процедура има думата господин Пирински.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ДЛ): Господин председател, Вие лишихте една парламентарна група от правото й да се доизкаже по един въпрос, който е от жизнено значение...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: От нищо не съм лишил парламентарната група. Имахте 10 минути. Можехте да се възползвате от тях.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: ... и всяко позоваване на правилници е подигравка с отговорността на парламента и отговорността я носите Вие.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви.
Господин Лучников има думата от името на парламентарна група.
СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа! Просто съм изненадан от нервността, която се появява от лявата страна на залата. Аз тъкмо вече се бях убедил от изказването на господин Пирински, че можем да намерим общо съгласие. Ами той каза нещо, което ние напълно подкрепяме - че нашата политика трябва да съдейства не за задълбочаване на балканизацията, а за европеизацията на балканските отношения. Нали вие сте съгласни с това нещо? Добре, цяла Европа с нейните леви правителства воюва срещу господин Милошевич. Всички съседи на Югославия, без разлика на цвят на техните управници, предоставиха своето въздушно пространство на авиацията на НАТО за действия срещу господин Милошевич. Какво искате тогава вие от нас? Единствено да се отделим от хора на европейската общност? Това ли искате вие от нас? Искате да напуснем Европа и да се присъединим към начупената ос "Белград - Минск - Москва - Багдад"? Това ли искате вие? Това искате! Явно, че това искате. (Ръкопляскания от блока на СДС.)
Аз ви питам какво ще стане, ако ние откажем на НАТО? Ако в стратегията на НАТО влиза нанасянето на удари срещу Югославия през наша територия, те ще ги нанесат и с наше съгласие, и без наше съгласие. В това едва ли някой се съмнява.
Тогава какво трябва да правим ние? Трябва да се обявим за съюзници на Милошевич, следователно да се обявим за врагове на НАТО? Ами тогава дали пък НАТО няма да желае да ни пусне някоя бомбичка и на нас? А, кажете, няма ли такава опасност? И тогава кой излага на опасност сигурността на тази страна и на този народ? Вие я излагате на тази опасност. Вие премълчавате въпроса за така наречените бежанци, който е въпрос за така нареченото депортиране. Ние сме свидетели на най-жестокото етническо прочистване в Европа в последните години. По това господин Милошевич копира вашата акция за етническо прочистване на България отпреди няколко години.
СТЕФАН ГАЙТАНДЖИЕВ (ДЛ, от място): Стига с този Милошевич!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля за тишина!
Господин Гайтанджиев, седнете си на местото и се успокойте. (Шум и реплики от ДЛ.)
СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Вие си затваряте очите пред страданията на тези 600 хил. нещастни албанци, прокудени от своите родни места в студ, в дъжд и в сняг да се скитат немили-недраги и да се чудят как да преживеят. Това ли е вашият хуманизъм? Това ли е вашата политика на национално омиротворяване? (Шум и реплики от ДЛ.) Не може да бъде това!
НАТО започна ударите срещу Милошевич в отговор на неговите акции за депортиране на етническите албанци и за етническо прочистване на Косово. Това вие трябва да го разберете. Трябва да разберете, че тази война тук сега е продължение на войната, която Милошевич води срещу хърватите в Вуковар, която води срещу босненците в Сребреница, където се избиха знаете колко хора. Той води тази война. Той е възглавител на този национален геноцид, на който ние сме свидетели и който вие искате да подкрепяте. Това нещо, господа, няма да стане. Нашата страна отдавна се е ангажирала към европейските ценности. (Ръкопляскания от СДС.) Тя ще поддържа тези европейски ценности и няма да се откаже никога от тях. Тя никога няма да се върне в азиатската безправна компания на Багдад, Москва, Минск и Белград. (Ръкопляскания от СДС.) Това трябва да е съвсем ясно на всички вас. (Силен шум и реплики от ДЛ.)
Накрая по отношение на икономическата страна на въпроса. Вие казвате, че има известно съмнение дали ще бъдем подпомогнати икономически. Може да има някакво съмнение, но ако ние се обявим против НАТО съмнение никакво няма да има. Ние тогава със сигурност се отказваме от всякаква възможност да получим някаква помощ от световните финансови институти, пред вратите на които хлопат сега всички, начело с вашите приятели от Москва. Защото и те хленчат пред вратите на Международния валутен фонд и чакат от него помощ. (Ръкопляскания от СДС.) Ако ние загърбим сега НАТО, ние загърбваме всякаква възможност да получим някаква финансова помощ от свободния свят.
Ето това са аргументите, поради които ние държим да бъдем солидарни с Европейската общност, да бъдем солидарни с Атлантическия пакт и ние ще му съдействаме, за да ускори края на Милошевич. Защото краят на Милошевич е полезен не само за всички балкански народи, не само за всички нас, но най-вече за сръбския народ, който той безмилостно жертва за своите лични амбиции. Благодаря ви. (Ръкопляскания от СДС и НС.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Лучников.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ, от място): Процедура!
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има думата господин Корнезов за процедура.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ): Господин председателю, господа от мнозинството! Вие гласувахте дневния ред за тази седмица, но този дневен ред е подигравка с българския парламент, подигравка с българския народ, господа войнолюбци.
Разбира се, че ние съчувстваме и на сърби, и на албанци, и на македонци, и на унгарци, които страдат в Съюзна република Югославия. Но когато войната бушува в Съюзна република Югославия господата от мнозинството ни предлагат Закон за виното и спиртните напитки. (Оживление в залата.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: А вие какво предлагате в процедурата, господин Корнезов?
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Пиянството на един народ ли искате вие? Или ни предлагате Закон на водите, за да си измиете като Пилат Пондийски ръцете?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Кажете си процедурата. Господин Корнезов, ще Ви отстраня, ако не си кажете процедурата!
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Следователно, господа, ние няма да участваме във вашата трагикомедия, която разигравате днес с този дневен ред. Това не е дневният ред на българското общество. И преди малко господин Лучников говори за някакви ценности.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Корнезов, оставете господин Лучников, а си кажете процедурата.
ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Вашите ценности за бомбите, ракетите и диктатурата! (Весело оживление в ДЛ.)
Парламентарната група на Демократичната левица няма да участва в разискванията по този дневен ред. (Ръкопляскания.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Корнезов.
Господин Корнезов, отново нарушавате правилника. Никаква процедура. Можехте още с декларацията на господин Пирински да обявите напускането.
Преминаваме към първа точка от дневния ред:
ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ИЗБИРАНЕ НА БЪЛГАРСКА МЛАДЕЖКА ДЕЛЕГАЦИЯ ЗА ЕДНОКРАТНО УЧАСТИЕ В МЛАДЕЖКИЯ СЪВЕТ НА ЕВРОПА, ОРГАНИЗИРАН ОТ ПАСЕ.
Господин Тошев, имате думата.
ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители, на вашето внимание е представено едно решение относно избиране на българска младежка делегация за еднократно участие в Младежкия Съвет на Европа, организиран от ПАСЕ. Това е инициатива на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и по време на своята визита в България госпожа Лени Фишер - тогава председател на асамблеята, ни предложи ние да изберем също българска младежка делегация. Според моята информация само Украйна от 40-те страни-членки на Съвета на Европа не излъчва такава делегация.
Ние направихме необходимите консултации с парламентарните групи и предложеното решение отразява състава, който е предложен от парламентарните групи в съответствие с критериите, поискани от Съвета на Европа.
Бих искал да подчертая, че прекият организатор от страна на Парламентарната асамблея е Комитетът за парламентарни и публични връзки, чийто председател господин Миньон бе съвсем наскоро в София, за да установи как върви нашата подготовка за участието ни в Младежкия Съвет. Ето защо ви предлагам да подкрепим единодушно предложеното решение. Аз само съм използвал парламентарната възможност да го предложа.
Предлагам го, защото тези младежи, които са между 16 и 20 години не са нито депутати, нито служители на Народното събрание и без такова решение те не биха могли да бъдат командировани от Народното събрание, както се предлага. По този начин, с решението, ние ще дадем възможност на председателя на Народното събрание да командирова българската младежка делегация. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Тошев.
Имате думата за изказване. Не виждам желаещи да вземат думата.
"РЕШЕНИЕ
ОТНОСНО: Избиране на българска младежка делегация за еднократно участие в Младежкия Съвет на Европа, организиран от ПАСЕ.
Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл. 31 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
1. Избира българска младежка делегация за еднократно участие в Младежкия Съвет на Европа, организиран от ПАСЕ от 28 април до 2 май включително в състав:
Пресиян Борисов Гурин
Емил Евгениев Дойнов
Аристид Антонов Каравидов
Рая Веселинова Кардашева
Биляна Георгиева Атанасова
Гюлшен Ахмет Сали
2. Разходите по участието на делегацията са за сметка на бюджета на Народното събрание."
Моля, гласувайте проекта за решение.
Гласували 161 народни представители: за 159, против няма, въздържали се 2.
Решението е прието.
По втора точка от седмичната програма:
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ.
Има думата председателят на Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията господин Лучников да докладва становището на комисията.
ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа!
"С Т А Н О В И Щ Е
на Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията
ОТНОСНО: законопроект за гражданската регистрация
№ 902-01-22, внесен от Министерския съвет.
На редовно заседание, проведено на 1 април 1999 г., Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията обсъди законопроект за гражданската регистрация, внесен от Министерския съвет.
На заседанието присъстваха госпожица Златка Русева, заместник-министър на правосъдието и правната евроинтеграция, както и представителите на Министерството на вътрешните работи и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството господин Георги Миронов, госпожа Мая Гьошева, господин Стефан Христов и госпожа Снежанка Георгиева.
Председателят на комисията обясни, че законопроектът е необходим и своевременен, защото без неговото приемане на може да се осигури снабдяването на гражданите с документи за самоличност. Той изказа пожелание комисията да предложи на народните представители да приемат законопроекта на първо гласуване, след което всички народни представители ще могат да вземат становище по него в пленарната зала и да направят конкретни предложения по окончателния текст, който ще бъде предложен за второ гласуване.
Народният представител Михаил Миков изказа опасения да не би някои разпоредби на закона да се използват с политическа цел при предстоящите общински избори.
След направеното гласуване комисията реши с 4 гласа "за" и 4 "въздържали се" да предостави на народните представители да се произнесат по приемането на законопроекта за гражданската регистрация № 902-01-22, внесен от Министерския съвет, на първо гласуване." Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Лучников.
Моля да бъде отбелязано, че народните представители Михаил Миков и Яшо Минков, които в момента се намират доста далече от България, участват в гласуването и са регистрирани. Моля квесторите да донесат тук картите за гласуване на господин Яшо Минков и на господин Михаил Миков. Картите да бъдат предадени в секретариата, защото е недопустимо от друга държава да се гласува! Моля квесторите да намерят двете карти и да ги предадат тук. (Оживление.)Недейте да злоупотребявате с картите на отсъстващи депутати. Те не са виновни, че са ги оставили. Виновни са тези, които са злоупотребили.
По законопроекта има ли изказвания? Няма.
Поставям на първо гласуване законопроекта за гражданската регистрация № 902-01-22, внесен от Министерския съвет. Моля, гласувайте!
Гласували 134 народни представители: за 130, против няма, въздържали се 4.
Законопроектът е приет на първо четене.
Точка трета от седмичната програма е:
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ВОДИТЕ. Вносител е Министерският съвет.
Моля господин Тошев да докладва становището на водещата Комисия по опазване на околната среда и водите.
Преди това за процедура има думата господин Малинов.
АНГЕЛ МАЛИНОВ (СДС): Уважаеми господин председател, колеги! Моля на основание Правилника за организацията и дейността на Народното събрание в залата да бъде допуснат заместник-министърът на околната среда и водите проф. Емил Маринов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Противно становище има ли? Няма.
Моля, гласувайте процедурното предложение на господин Малинов в залата да бъде допуснат заместник-министърът господин Маринов.
Гласували 116 народни представители: за 115, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Моля, поканете заместник-министър Емил Маринов в залата.
Господин Тошев, имате думата за становището на комисията.
ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Уважаеми господин председателю, дами и господа народни представители!
"Комисията по опазване на околната среда и водите на своето редовно заседание, проведено на 17 март 1999 г., разгледа проекта за Закон за водите, внесен от Министерския съвет.
В заседанието на комисията от името на вносителя взеха участие госпожа Евдокия Манева - министър на околната среда и водите, и проф. Емил Маринов - заместник-министър на околната среда и водите; експертите от Министерството на околната среда и водите господин Личев и господин Коджабашев. Освен това на заседанието присъстваха експерти от БАН - Институт по водни проблеми, Институт по хидрология и метеорология, Институт по геология, Софийски университет - Геолого-географски факултет, Българска стопанска камара, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Българската асоциация по ВиК; представители на следните неправителствени организации - "Зелени Балкани - София", Българското дружество за защита на птиците, Екоклуб 2000, журналисти и други.
Разглежданият законопроект предвижда интегрирано управление на водите в Република България, осигуряване на системна информация, която да се използва за вземане на правилни управленски решения. Внася се прозрачност в дейността на държавните и общинските органи и се създават правила за контрол от страна на обществото върху дейността на администрацията в този сектор.
Същевременно законът регламентира собствеността върху водите, установява басейновия принцип на управление и поощрява местните инициативи за организирано използване на водните ресурси чрез предимства за водните сдружения.
С приемането на този закон правната уредба на страната се модернизира и се сближава с директивите на Европейския съвет.
С приемането на закона също така се отменя действащият сега Закон за водите, приет през 1969 г., който има редица несъвършенства, противоречи на принципите за единно управление, не отразява адекватно съществуващия в момента плурализъм на собствеността, не отразява някои общопризнати принципи на правото на околната среда и следователно не може да се прилага повече в новите условия. Законопроектът предполага приемането на наредби, в които да се отразяват изискванията на 18 европейски директиви. Съобразени са и изискванията с проекта за Рамкова директива на Европейския съвет - СОМ 97/49, върху основните положения на която е изграден законът.
В комисията бяха повдигнати въпроси относно броя и начина на формиране на басейновите съвети, вида и броя на подзаконовите актове, които следва да се приемат, и други, които ще бъдат разгледани подробно при второто четене на законопроекта.
След продължителни разисквания комисията се обедини около становището, че законопроектът е нужен на страната и предлага на Народното събрание да го приеме на първо гласуване.
Становището на комисията е прието единодушно с 13 гласа "за"." Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Тошев.
Моля господин Никола Николов да докладва становището на Комисията по икономическата политика.
ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Уважаеми господин председател, госпожо министър, колеги!
"СТАНОВИЩЕ
по законопроект № 902-01-3 от 18 януари 1999 г. за водите, внесен от Министерския съвет
На редовното си заседание, проведено на 24 март 1999 г. с участието на представители на вносителя, Комисията по икономическата политика обсъди законопроекта за водите, внесен от Министерския съвет.
Като цяло народните представители изразиха положително становище по приемането на нов Закон за водите, чиято материя се регламентира в момента от остарелия Закон за водите от 1969 г. Подкрепена беше идеята за необходимост от единно и балансирано управление на водите като общонационален и неделим природен ресурс, за ясно определяне на собствеността, за регламентиране на реда за водоползване, за насърчаване на организираното водоползване чрез водни сдружения, децентрализация на управлението на водите, хармонизацията на българското законодателство по водите с това на Европейския съюз и др.
Обсъждането в комисията се концентрира главно върху икономическите аспекти на законопроекта. Народните представители поставиха въпроси относно концесиите за ползване на нови обекти, по целесъобразността от въвеждане на концесии за ползване на язовирни съоръжения, по функционирането и целесъобразността на Националния фонд за опазване на околната среда и др.
Народните представители изразиха сериозни опасения относно противоконституционния характер на предложения в законопроекта Национален фонд за опазване на околната среда, като възразиха по редица аспекти по набирането и разходването на средствата в този фонд, както и по самата философия на фонда. Изразено беше мнение, че законопроектът пресъздава остарелия механизъм на самооблагане, без да конкретизира ясно вида и характера на облаганите с такси услуги. Като цяло обаче законопроектът е навременен и необходим и създава съвременна правна регламентация по отношение на водите и водните обекти в Република България.
Комисията по икономическата политика предлага на Народното събрание да приеме на първо четене законопроекта за водите, внесен от Министерския съвет."
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Николов.
От името на вносителя искате ли думата? Госпожо министър, имате думата.
МИНИСТЪР ЕВДОКИЯ МАНЕВА: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители!
Аз благодаря за подкрепата, която получихме и в двете комисии - и в Комисията по опазване на околната среда и водите, и в Комисията по икономическата политика. В техните становища ясно и недвусмислено е подкрепена необходимостта от приемането на нов Закон за водите, за уреждане на всички необходими условия за интегрирано управление на водите - един от най-важните ресурси на България.
Искам обаче да отбележа една неточност, едно недоразумение. В становището на Комисията по икономическата политика вероятно има някаква неточност. Националният фонд за опазване на околната среда не се създава с този закон, не се предлага създаване на нов фонд. Този фонд е създаден през 1991 г. с базовия Закон за опазване на околната среда и, слава Богу, функционира ефективно вече толкова много години. Нито пък този фонд е противоконституционен.
Безусловно, че при подготовката на законопроекта за второ четене ще бъдат обсъдени въпросите с предлаганите такси, постъпленията от които се предвижда да се акумулират в Националния фонд и да се използват за изграждане на водоснабдителни и водопречиствателни съоръжения, за които ние имаме задължения по конвенциите на Европейския съюз. Това е една много амбициозна задача за нас и естествено е необходимо да изработим механизми за акумулиране на ресурси. Но мисля, че това са проблеми, които наистина можем в подробности да обсъдим при подготовката на закона за второ четене.
Исках само да подчертая, че вероятно е възникнало някакво недоразумение с представата за предлагане на нов фонд, което не е така.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, госпожо министър.
Господин Лъчезар Тошев има думата.
ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Господин председател, ще бъда сравнително кратък. По въпроса нужен ли е този законопроект в комисията постигнахме пълен консенсус. Няма опозиция срещу законопроекта, което е един добър пример за това, че по такива важни въпроси може да се постигне съгласие. Досегашната база очевидно не отговаря на новите условия.
В комисията беше повдигнат въпросът за водната такса. Това беше направено от представителите на опозицията. Но по този въпрос ще дебатираме подробно на второ четене. Разбира се, изпълнителната власт изрази готовност за предварителни консултации преди второто четене. Но такава такса се събира във всички страни и тя в нашия случай се предлага да се плаща от ВиК. Със закона се предлага във водните синдикати да има плурализъм на тяхното създаване, плурализъм на собствеността и т.н.
Аз не бих искал да поставяме под съмнение фонда за опазване на природната среда, който е създаден със Закона за опазване на природната среда и в който главно постъпват таксите от течните горива, тъй като той, от една страна, е в съответствие със закона, а от друга страна - отразява принципа "замърсителят плаща", тъй като таксите от замърсителите отиват специално за екологични проекти, за да се подобрява състоянието на околната среда за сметка на този, който е замърсител. Това е един модерен принцип, който се прилага в цяла Европа. И това е механизмът той да бъде прилаган.
Що се отнася до басейновите съвети, при положение, че бюджетът на Министерството на околната среда и водите няма да се увеличи, аз бих изразил становището, че басейновите съвети би трябвало да се намалят. Например по басейновия водосборен принцип те биха могли да бъдат Дунавски, Черноморски и Средиземноморски, тъй като това са трите водосборни басейна на България. И по този въпрос ние също срещнахме разбиране от страна на Министерството на околната среда и водите, което изрази съгласие да обсъдим този въпрос допълнително в консултации, както правихме аналогични консултации и по Закона за защитените територии.
Смятам, че можем да се обединим около приемането на закона на първо четене. Бих искал да предложа от името на всички колеги в комисията срокът за внасяне на предложения да бъде удължен на максималния - три седмици.
Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Тошев.
Други изказвания?
Господин Малинов има думата.
АНГЕЛ МАЛИНОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаема госпожо министър, уважаеми колеги!
Законът за водите ще запълни една празнота в нашето законодателство. Старият Закон за водите от 1968 г. вие разбирате колко много е остарял и е несъвременен.
Искам да благодаря на госпожа Манева и на ръководството на Министерството на околната среда и водите, че разрешиха и спомогнаха този закон да бъде широко обсъждан сред нашата общественост още преди внасянето му в Народното събрание. Този закон беше обсъждан широко със специалисти, с ръководствата на предприятията "ВиК", "Язовири и каскади", "Напоителни системи". В резултат на тези обсъждания бяха направени множество предложения, които бяха взети предвид и законът беше доуточнен и внесен в един нормален и хубав вид.
В закона се третират както собствеността на водите, така и управлението на водите, разрешителния режим за ползване на водите, опазване на водите, националната система за мониторинг.
Предлагам да приемем този закон на първо четене.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Малинов.
Поставям на първо гласуване законопроект за водите, вх. № 902013, внесен от Министерския съвет.
Моля, гласувайте.
Гласували 120 народни представители: за 119, против няма, въздържал се 1.
Законопроектът е приет на първо гласуване.
За процедура има думата господин Лъчезар Тошев.
ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ (СДС): Господин председател, със съгласието на членовете на комисията предлагам срокът за внасяне на предложения да бъде удължен с три седмици. Това е максималният възможен срок. Тъй като законът е голям и ще има доста предложения, ето защо смятаме, че би било полезно срокът да се удължи с три седмици.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има ли противно становище?
Моля, гласувайте процедурното предложение срокът за внасяне на писмените предложения преди второ гласуване да бъде удължен с три седмици.
Гласували 115 народни представители: за 114, против няма, въздържал се 1.
Предложението е прието.
Четвърта точка от седмичната програма е:
ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКАТА ДЕЙНОСТ.
Моля господин Владислав Костов да докладва законопроекта.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Пристъпваме към четене на доклада по Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Заглавие на закона - "Закон за ветеринарномедицинската дейност".
Има предложение от народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители заглавието да се промени и да стане - "Закон за ветеринарното дело".
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на закона.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Трендафилов, желаете ли думата?
Има думата господин Кръстьо Трендафилов.
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Предложението ми е свързано с факта, че законът, който гледаме на второ четене, не се занимава само с проблеми, свързани с ветеринарномедицинската дейност, а се занимава и с административното устройство на структурите и ангажиментите на държавата по отношение на контрола и организацията на дейността на ветеринарномедицинските служби в България, както и с контрола по митници и т.н. И в този смисъл смятам, че заглавието, така записано - Закон за ветеринарномедицинската дейност, не отговаря на съдържанието на закона. По-добре е да бъде Закон за ветеринарното дело, което обхваща и разностранните цели на закона, така както са записани в неговата съдържателна част. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Трендафилов.
Поставям на гласуване предложението на народния представител Кръстьо Трендафилов за промяна в заглавието на закона.
Моля, гласувайте.
Гласували 111 народни представители: за 3, против 96, въздържали се 12.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте заглавието на закона така, както е предложен от вносителя.
Гласували 112 народни представители: за 109, против 2, въздържал се 1.
Заглавието е прието.
Господин Костов, преди да продължим, по технически причини обявявам петминутна почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ (звъни.): Продължаваме заседанието.
Господин Костов, имате думата.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Глава първа - Общи положения".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на глава първа.
"Чл. 1. Този закон урежда обществените отношения, свързани с осъществяването на ветеринарномедицинската дейност по опазване на здравето и продуктивността на животните, гарантиране на качеството и безвредността на продуктите от животински произход и опазване на околната среда при извършване на дейностите - обект на ветеринарномедицински контрол."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 1.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Няма направени предложения.
Моля, гласувайте заглавието на глава първа и чл. 1, както са предложени от вносителя.
Гласували 108 народни представители: за 108, против и въздържали се няма.
Заглавието на глава първа и чл. 1 са приети.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 2 има предложение на Красимир Каменов, което беше оттеглено.
Предложение на народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов:
В чл. 2, т. 2 и т. 3 да отпадне думата "адитиви" и се замени с българската дума "добавки", като във всички текстове на законопроекта да се направи редакция в този смисъл.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 2, който гласи следното:
"Чл. 2. Ветеринарномедицинската дейност обхваща:
1. опазване здравето на животните и предпазване на хората от зоонози;
2. опазване територията на страната, хората и животните от заразни и паразитни болести по животните;
3. ветеринарно-санитарен контрол върху отглеждането, развъдната дейност и търговията с животни, върху добива, преработката, съхранението, транспортирането и търговията със суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки;
4. контрол върху вноса, износа и транзита на обектите по т. 3;
5. контрол върху чистотата, биологичната пълноценност и безвредност на суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки;
6. опазване на околната среда от вредните въздействия на животновъдството и свързаните с него производства, както и опазване на животните от вредните въздействия на околната среда;
7. контрол върху качеството на ветеринарномедицинските препарати и търговията с тях;
8. ветеринарномедицинската наука, диагностика, обучение и просвета;
9. контрол върху района на произхода и здравословното състояние на животните;
10. идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти;
11. контрол върху спазването на правилата за защита и хуманно отношение към животните."
Отново повтарям, комисията подкрепи текста на вносителя за чл. 2.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Господин Чукаров и господин Моньо Христов ги няма, за да защитят своето предложение.
Поставям на гласуване предложението на народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов, което не е подкрепено от комисията.
Гласували 102 народни представители: за 24, против 39, въздържали се 39.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 2, както е предложен от вносителя.
Гласували 110 народни представители: за 110, против и въздържали се няма.
Член 2 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Глава втора - Организация на ветеринарномедицинската дейност".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на глава втора.
"Раздел I - Органи за ръководство и контрол на ветеринарномедицинската дейност".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на раздел I.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Няма направени предложения по двете наименования.
Моля, гласувайте заглавието на глава втора и заглавието на раздел I, както са предложени от вносителя.
Гласували 99 народни представители: за 99, против и въздържали се няма.
Заглавията на глава втора и на раздел I са приети.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 3 има направено предложение от народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители, което в първата му част - след думата "реформа" да се добави "организира" - е прието, а втората част на предложението - в чл. 3, ал. 1, след думата "страната" да се добави "Чрез Главно управление на Националната ветеринарномедицинска служба" - не се подкрепя от комисията.
Предложението на Красимир Каменов е подкрепено.
Комисията предлага следната редакция на чл. 3:
"Чл. 3. (1) Министърът на земеделието, горите и аграрната реформа организира, контролира и ръководи ветеринарномедицинската дейност в страната.
(2) Ветеринарномедицинската дейност се осъществява от:
1. Националната ветеринарномедицинска служба;
2. научноизследователски и диагностични ветеринарномедицински институти, станции и лаборатории;
3. висши и средни ветеринарномедицински учебни заведения;
4. институти и лаборатории за производство на ветеринарномедицински препарати;
5. ветеринарномедицински клиники (лечебници), амбулатории, лаборатории;
6. ветеринарномедицински аптеки и складове за търговия на едро с ветеринарни препарати;
7. екарисажи и предприятия за преработка на хранителни отпадъци;
8. ветеринарномедицински служби в състава на Въоръжените сили на Република България, към Министерството на вътрешните работи и Министерството на транспорта."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Господин Трендафилов, по Вашето предложение искате да се гласува? Да.
Поставям на гласуване предложението на народния представител Кръстьо Трендафилов...
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ, от място): Не, то е формулирано в текста.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Второто, второто, по ал. 1.
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ, от място): Оттеглям го.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Трендафилов оттегля предложението си.
Моля, гласувайте чл. 3, както е предложен от комисията.
Гласували 123 народни представители: за 123, против и въздържали се няма.
Член 3 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Член 4. Комисията предлага следната редакция на чл. 4:
"Чл. 4 (1) Националната ветеринарномедицинска служба е специализиран орган на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа за организиране, координиране, ръководство и контрол на ветеринарномедицинската дейност.
(2) Националната ветеринарномедицинска служба е юридическо лице със седалище в гр. София и с поделения в страната.
(3) Министърът на земеделието, горите и аграрната реформа издава правилник за организацията и дейността на Националната ветеринарномедицинска служба."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 4, както е предложен от комисията.
Гласували 104 народни представители: за 104, против и въздържали се няма.
Член 4 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 5 има предложение на народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители - в чл. 5, ал. 1, т. 5 след думата "научнодиагностична" да се добави думата "научнопроизводствена".
В ал. 1 да се създаде нова т. 7 със следното съдържание:
"7. държавни и лицензирани ветеринарномедицински участъци."
Комисията не подкрепя предложението на господин Кръстьо Трендафилов и предлага следната редакция на чл. 5:
"Чл. 5. (1) Дейността на Националната ветеринарномедицинска служба обхваща:
1. епизоотичен контрол;
2. ветеринарно-санитарен контрол;
3. граничен ветеринарномедицински контрол и карантина;
4. контрол върху ветеринарномедицинските препарати;
5. лечебнопрофилактична и научнодиагностична дейност;
6. контрол по опазване на околната среда.
(2) Националната ветеринарномедицинска служба поддържа система за оперативна ветеринарномедицинска информация."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Желае ли някой от колегите да вземе думата по чл. 5?
Господин Кръстьо Трендафилов има думата.
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Предложението ми е свързано с една обективна реалност. В системата на Националната ветеринарномедицинска служба съществува дейност, която е и научнопроизводствена. И аз се учудвам, че и колегите в комисията, а и сега не се предлага тя да бъде включена просто в състава на звената, които съставляват ветеринарномедицинската служба в България.
Що се отнася до второто ми предложение, тук се говори за Националната ветеринарномедицинска служба, но никъде не се говори за структурите, които ще провеждат държавната политика и контрола естествено в страната, в регионите. И заради това предлагам една т. 7, която да гласи следното: "държавни и лицензирани ветеринарномедицински участъци". Става дума за участъци, където няма държавни структури, а ще се ръководят от частно практикуващи ветеринарни лекари или техници, ако, разбира се, те са лицензирани за съответната контролна дейност, която да извършват.
Струва ми се, че това ще даде по-голяма пълнота за структурата на ветеринарномедицинската служба в страната и ще ги узакони, за да имат правото да извършват тази дейност. Мисля, че не е достатъчно само с Правилника за Националната ветеринарномедицинска служба те да се легитимират като такива контролни органи.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Кръстьо Трендафилов.
Други желаещи да вземат отношение по чл. 5? Не виждам.
Моля, гласувайте първото предложение на господин Кръстьо Трендафилов в ал. 1, т. 5 да се добави "научнопроизводствена".
Гласували 104 народни представители: за 15, против 82, въздържали се 7.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте второто предложение на господин Трендафилов за нова т. 7.
Гласували 109 народни представители: за 12, против 87, въздържали се 10.
Предложението не се приема.
Подлагам на гласуване текста на чл. 5 така, както се предлага от комисията.
Гласували 97 народни представители: за 95, против няма, въздържали се 2.
Член 5 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ:
"Чл. 6. Ветеринарномедицинските контролни органи не могат да упражняват допълнително под каквато и да е форма дейност, подлежаща на техния контрол."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 6.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Желаещи да вземат думата? Не виждам.
Моля, гласувайте чл. 6 така, както се предлага от вносителя и се подкрепя от комисията.
Гласували 97 народни представители: за 97, против и въздържали се няма.
Член 6 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Комисията предлага следната редакция за чл. 7:
"Чл. 7. (1) Към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа се създава Върховен ветеринарномедицински съвет като експертен орган.
(2) Върховният ветеринарномедицински съвет дава становище по основните насоки и приоритети на ветеринарномедицинската дейност.
(3) Организацията и дейността на Върховния ветеринарномедицински съвет се урежда с правилник, издаден от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
Не виждам желаещи за изказване.
Моля, гласувайте чл. 7 така, както се предлага от комисията.
Гласували 100 народни представители: за 100, против и въздържали се няма.
Член 7 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Раздел II - Финансиране."
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на раздел II.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря.
Моля, гласувайте за заглавието на раздел II.
Гласували 105 народни представители: за 105, против няма, въздържали се няма.
Заглавието на раздел II е прието.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 8 има предложение от народния представител Красимир Каменов, което е прието по принцип по отношение на промените в ал. 1 и ал. 3 на чл. 8, но комисията не подкрепя неговото предложение в чл. 8, ал. 2, т. 3 да отпадне.
Комисията предлага следната редакция на чл. 8:
"Чл. 8. Националната ветеринарномедицинска служба като специализиран орган на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа е на бюджетна издръжка."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Има думата господин Красимир Каменов.
КРАСИМИР КАМЕНОВ (СДС): Уважаеми колеги, моето предложение за отпадане на т. 3 от ал. 2 касае това, че аз предлагам да не се финансират от държавния бюджет изграждането и оборудването на лаборатории за диагностика и за контрол на хранителни продукти от животински произход. Мотивите ми са, че такива лаборатории могат да бъдат както държавни, така и частни и ние ще поставим този тип лаборатории в неравнопоставено положение, ако за държавните даваме пари от бюджета, а другите се изграждат със средства на техните собственици.
Но тъй като тук сме приели изцяло една нова редакция на чл. 8, в който тази материя въобще не се визира, аз формално мога да оттегля това предложение, защото в новата редакция тази материя не е уреждана.
Приемете, че го оттеглям.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Каменов.
Други желаещи да се изкажат по чл. 8? Не виждам.
Моля, гласувайте за чл. 8 така, както се предлага от комисията.
Гласували 98 народни представители: за 98, против няма, въздържали се няма.
Член 8 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Комисията предлага следната редакция на чл. 9:
"Чл. 9. Осигурените средства за развитието на ветеринарномедицинската дейност се разходват за:
1. изпълнение на мерките по профилактичната програма и списъка на болестите по чл. 30 и чл. 31;
2. обезщетение на собствениците на принудително убити животни по чл. 40;
3. оборудване на лаборатории по диагностика и за контрол на хранителни продукти от животински произход;
4. осъществяване на дейността на контролните ветеринарномедицински органи;
5. ваксини и биопрепарати;
6. финансиране на строителството, оборудването, поддръжката и ремонта на обекти и съоръжения, необходими за осъществяване на ветеринарномедицинската дейност;
7. издръжка на Националната ветеринарномедицинска служба и нейните органи и поделения;
8. извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации;
9. издателска, пропагандна и рекламна дейност;
10. погасяване на лихви по използвани кредити."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Желаещи за изказване на виждам.
Моля, гласувайте за чл. 9 така, както се предлага от комисията.
Гласували 92 народни представители: за 92, против няма, въздържали се няма.
Член 9 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 10 има едно предложение на народния представител Владислав Костов, което е подкрепено от комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 10:
"Чл. 10. (1) Средствата по чл. 9 се осигуряват ежегодно чрез бюджета на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа както следва:
1. субсидия от републиканския бюджет за осъществяване на дейностите по чл. 9, точки 1, 2 и 3;
2. приходи на Националната ветеринарномедицинска служба от:
а) лечебна дейност;
б) лабораторно-диагностична дейност;
в) регистрация и контрол на ветеринарномедицински препарати;
г) ветеринарно-санитарен контрол и експертиза на живи животни, суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки;
д) граничен ветеринарномедицински контрол;
е) контролно-диагностична дейност на остатъчни количества несвойствени примеси в хранителни продукти и суровини от животински произход;
ж) такси от дезинфекция на влизащи в страната моторни превозни средства;
з) издаване на разрешителни, лицензии и други документи, посочени в закона;
и) средства от продажба на движими вещи;
к) глоби, наложени по наказателни постановления, издадени на основание на чл. 106;
л) приходи по чл. 102, ал. 3.
(2) При осъществяване на дейностите по ал. 1, т. 2, букви от "а" до "з" Националната ветеринарномедицинска служба събира такси в размери, определени с тарифа на Министерския съвет."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Има думата господин Кръстьо Трендафилов.
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ): Уважаема госпожо председател, искам да поставя на вниманието на колегите едно противоречие, което и в комисията, и тук, въпреки че вече гласувахме чл. 8...
В чл. 8 ние вече гласувахме - "Националната ветеринарномедицинска служба като специализиран орган на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа е на бюджетна издръжка". Дотук добре.
В чл. 10 обаче казваме, че средствата по чл. 9 се осигуряват ежегодно чрез субсидия от държавния бюджет и след това приходна част от дейността на ветеринарната служба, която и тогава, и сега на мен лично не ми е ясно в държавния бюджет ли отива или е приход на ветеринарномедицинската служба и той участва ли в издръжката? Безспорно участва в издръжката. Тогава или чл. 8 не е верен, или най-малкото неточен, или тук, в този член, ние не сме точни и верни.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Трендафилов.
Други колеги желаят ли да вземат думата?
Има думата господин Владислав Костов.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Разбира се, че няма противоречие между двата члена, защото тези приходи отиват по сметката на Министерството на земеделието, които обратно се връщат, която се захранва като бюджетна сметка. Тези приходи отиват там и после оттам се прехвърлят по съответните пера на Националната ветеринарномедицинска служба. Ние, господин Трендафилов, впрочем разгледахме този случай, когато бяха и финансистите от Министерството на земеделието. Това беше разисквано и с Министерството на финансите и бих казал, че този текст по-скоро е предложен съвместно от Министерството на финансите и финансовото управление на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, така че мога да успокоя колегите, че няма различие в двата члена.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Не виждам други желаещи за изказване.
Моля, гласувайте за чл. 10.
Гласували 105 народни представители: за 103, против 2, въздържали се няма.
Член 10 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Има предложение от народния представител Красимир Каменов чл. 11 да отпадне.
Комисията подкрепя предложението и предлага чл. 11 да отпадне.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря Ви, господин Костов.
Желае ли някой от колегите да вземе думата? Не виждам.
Моля, гласувайте чл. 11 да отпадне.
Гласували 98 народни представители: за 97, против няма, въздържал се 1.
Член 11 отпада.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Има предложение от народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители да се създаде нов чл. 12 със следното съдържание:
"Чл. 12. За подобряване финансирането на ветеринарномедицинската дейност се създава фонд "Здравеопазване на животновъдството". Източниците за набиране на средства, редът и начините за изразходването на средствата се определят с наредба на Министерския съвет."
Комисията не подкрепя предложението на народния представител Кръстьо Трендафилов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Господин Кръстьо Трендафилов има думата.
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ): Предложението ми е достатъчно ясно, но искам да го защитя само с две неща.
Първо, по принцип вече в чл. 10 ние приехме, че се набират средства от дейността, която извършват служителите на Националната ветеринарномедицинска служба, и тези средства отиват за издръжка на нейната дейност. Според мен е разумно да се акумулират средства за фонд "Здравеопазване на животновъдството", тъй като това са средства, които трудно или почти е невъзможно да бъдат предвидени в бюджета, когато се приема в началото или в края на бюджетната година за следващата година. Става дума за бум на болести или свързано с това унищожаване на животни, които трябва да се изплатят по пазарна стойност на собствениците на тези животни, и за мен е разумно да се създаде такъв фонд. Защото в противен случай ще се налага наистина от бюджета през годината да се търсят тези средства, а аз не съм сигурен дали винаги бюджетът ще бъде в състояние да ги осигури.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Трендафилов.
Други желаещи за изказване има ли? Не виждам.
Моля, гласувайте предложението на народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители да се създаде нов чл. 12.
Гласували 107 народни представители: за 15, против 92, въздържали се няма.
Предложението не се приема.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Раздел III - Ветеринарномедицинско образование, наука и диагностика".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на раздел III.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Моля, гласувайте заглавието на раздел III.
Гласували 114 народни представители: за 114, против и въздържали се няма.
Заглавието на раздел III е прието.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Има предложение на народния представител Красимир Каменов по чл. 12, което е оттеглено, тъй като текстът е инкорпориран по-нататък в тялото на закона.
Има предложение от народния представител Владислав Костов, което комисията подкрепи.
Комисията предлага следната редакция на чл. 12, който става чл. 11:
"Чл. 11. (1) Право да упражняват ветеринарномедицинска професия имат български граждани, притежаващи диплома за завършено ветеринарномедицинско образование, издадена от акредитирано учебно заведение в страната, или завършили в чужбина, чиито дипломи са легализирани по съответния ред.
(2) Чужди граждани могат да упражняват ветеринарномедицинска професия, ако:
1. имат диплома от страна, с която Република България има договор за взаимно признаване на документи за ветеринарномедицинско образование, легализирана по съответния ред;
2. имат разрешение за постоянно пребиваване в страната;
3. успешно са положили изпит в акредитирано учебно заведение в съответствие с утвърден учебен план.
(3) Изискванията по ал. 2 не се отнасят за чужди граждани, дипломирани в Република България и получили разрешение за постоянно пребиваване в страната.
(4) Ветеринарни лекари, които в продължение на повече от десет години от придобиване на правоспособност, не са започнали да упражняват професията си или за същия срок са прекъснали упражняването й, могат да работят по специалността, след като преминат опреснителен курс по програма, утвърдена от факултетите по ветеринарна медицина."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Не виждам желаещи за изказване.
Моля, гласувайте чл. 12, който става чл. 11.
Гласували 112 народни представители: за 110, против няма, въздържали се 2.
Член 11 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 13 има предложение на народния представител Владислав Костов, което е подкрепено от комисията.
Има предложение от народния представител Красимир Каменов, което се състои от три части. Предложенията по алинеи 1 и 2 се подкрепят, а за ал. 3 не се подкрепя. Ще прочета това, което не се подкрепя от комисията.
"(3) Националната ветеринарномедицинска служба, съвместно с деканите на ветеринарните факултети и Съюза на ветеринарните лекари в България, ежегодно определя броя на приеманите български студенти по ветеринарна медицина."
Комисията предлага следната редакция на чл. 13, който става чл. 12:
"Чл. 12. (1) Националната ветеринарномедицинска служба, съвместно със Съюза на ветеринарните лекари в България, организира и ръководи дейностите, свързани с повишаването на квалификацията на ветеринарномедицинските специалисти.
(2) Ръководителят на Националната ветеринарномедицинска служба, съвместно с деканите на ветеринарномедицинските факултети и Съюза на ветеринарните лекари в България, определя поделенията на Националната ветеринарномедицинска служба, в които се провежда практическото обучение на студентите."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Моля, господин председател, преди да подложите на гласуване, искам думата за процедура.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: За процедура думата има господин Костов.
ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ (СДС): Моля, господин председател и колеги, да бъдат допуснати в залата за участие в разискванията господин Илиян Бъчваров - генерален директор на Националната ветеринарномедицинска служба, господин Янко Иванов - заместник-генерален директор на Националната ветеринарномедицинска служба, и госпожа Галя Манасиева - главен юрисконсулт на Националната ветеринарномедицинска служба.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Противно становище има ли? Няма.
Моля, гласувайте процедурното предложение да бъдат допуснати в залата господата Бъчваров и Иванов и госпожа Манасиева.
Гласували 107 народни представители: за 107, против и въздържали се няма.
Предложението е прието.
Моля квесторите да поканят господин Бъчваров, господин Иванов и госпожа Манасиева в залата.
Господин Каменов, по Вашето неприето предложение искате ли думата?
Имате думата, господин Каменов.
КРАСИМИР КАМЕНОВ (СДС): Моето предложение в ал. 3 е следното. Националната ветеринарномедицинска служба съвместно с деканите на ветеринарните факултети и Съюза на ветеринарните лекари да спомага за определяне броя на студентите по ветеринарна медицина в страната.
Аргументите са ми сериозни. Тъй като в страната има два факултета по ветеринарна медицина - единият е в Стара Загора, а другият - в София, и в момента според мен се приема такъв брой студенти, които след това не могат да се реализират като професионалисти. Това означава, че вече в Стара Загора броят ще достигне до 200 човека, в София - до 60 човека. Макар че това би трябвало да се реши с акредитацията на факултетите, аз смятам, че едни такива становища от Националната ветеринарномедицинска служба и от Професионалната организация на ветеринарните лекари биха били полезни при определяне броя на студентите държавна поръчка.
Залата ще реши чрез гласуване дали моите аргументи са правилни. Но смятам, че и във всички други професии това също стои на дневен ред - необвързаността между приеманите студенти и след това възможността за тяхната реализация.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Каменов.
Поставям на гласуване предложението на народния представител Красимир Каменов за нова ал. 3, което не е подкрепено от комисията.
Гласували 104 народни представители: за 8, против 52, въздържали се 44.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 13, който става чл. 12, така, както е предложен от комисията.
Гласували 97 народни представители: за 97, против и въздържали се няма.
Член 12 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 14 има предложение от народния представител Владислав Костов, което е подкрепено от комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 14, който става чл. 13:
"Чл. 13. Научноизследователската ветеринарномедицинска дейност се осъществява в утвърдени по съответния ред от Министерството на образованието и науката институти, лаборатории и станции."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Моля, гласувайте чл. 14, който става чл. 13, така, както е предложен от комисията.
Гласували 101 народни представители: за 101, против и въздържали се няма.
Член 13 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 15 има едно предложение на народния представител Владислав Костов, което е прието.
Комисията предлага следната редакция на чл. 15, който става чл. 14:
"Чл. 14. (1) Националната ветеринарномедицинска служба организира, ръководи и контролира диагностичната и научноизследователската ветеринарномедицинска дейност на поделенията, влизащи в структурите й.
(2) Ветеринарномедицинската диагностика обхваща:
1. задължителните лабораторно-диагностични и клинични изследвания съгласно държавната профилактична програма по чл. 30;
2. лабораторно-диагностични изследвания и експертизи на проби извън случаите по т. 1;
3. ветеринарно-санитарни изследвания и експертизи с диагностично значение при контрола на хранителни продукти и суровини от животински произход;
4. изследвания и контрол върху технологични параметри при отглеждане на животни.
(3) Лабораторно-диагностичните изследвания се извършват в специализирани звена, определени от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа по предложение на Националната ветеринарномедицинска служба.
(4) Условията и редът на възлагане на лабораторно-диагностичните изследвания се определят с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Моля, гласувайте чл. 15, който става чл. 14, така, както е предложен от комисията.
Гласували 94 народни представители: за 94, против и въздържали се няма.
Член 14 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Раздел IV - "Частна ветеринарномедицинска практика".
Има предложение от народния представител Красимир Каменов в глава втора, раздел IV в заглавието на раздела думата "частна" да отпадне и заглавието да стане: "Ветеринарномедицинска практика".
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на раздел IV.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Господин Красимир Каменов има думата.
КРАСИМИР КАМЕНОВ (СДС): Уважаеми колеги! Основанията ми да предложа главата "Частна ветеринарномедицинска практика" да остане със заглавие "Ветеринарномедицинска практика" са следните.
Структурата на професията ветеринарен лекар след 1990 г. се промени. Ветеринарната практика е била частна в България до 1948 г. След това с измененията в Закона за ветеринарното дело частната практика е забранена. През 1992 г. едни изменения в Закона за ветеринарното дело дадоха възможност за частна ветеринарна практика.
Но от 1997 г. в страната има лицензирани ветеринарни участъци, което означава, че държавата се изтегля от участъковата ветеринарна служба. Фактически цялата ветеринарномедицинска практика, както е по целия свят, е частна. Въобще няма държавна ветеринарномедицинска практика. И в такъв случай ние тук изоставаме от това, което се случва в света. Навсякъде в света ветеринарните служби, например във Франция - една страна с 60 млн. население, има 800 ветеринарни лекари на държавна служба. Тези лекари извършват държавните контролни функции - граничния контрол, контрол ДВСК, контрол на храните, лабораторни изследвания, организацията на борбата със заразните болести. Оттук-нататък лечението на животните изцяло е работа на ветеринарните лекари.
Тук аз въобще не променям правомощията на практикуващите лекари и т.н. Споря само за това, че ние, наричайки ги частни ветеринарни лекари, ги отделяме от останалите и създаваме някаква като че ли втора категория лекари. Освен това никъде в хуманната медицина вече не се говори за частни аптеки, за частна практика.
Така че моето предложение, ако не бъде прието в заглавието, ще си оттегля нататък предложенията в цялата глава, защото става дума само за това да отпадне думата "частна", защото навсякъде ветеринарномедицинска практика по същество е частна, но никъде не се нарича частна. Това са ми мотивите.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Каменов.
Има думата господин Янко Иванов - заместник-генерален директор на Националната ветеринарномедицинска служба.
ЯНКО ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми народни представители, практически ветеринарните лекари - частно практикуващи и държавни, са равнопоставени пред закона. Мотивът, за да включим частна ветеринарномедицинска практика е за това, защото в съществуващото положение все още имаме и частни, и държавно практикуващи ветеринарни лекари. Раздържавяването на ветеринарномедицинската дейност е до ниво участъкова ветеринарна служба. На ниво районна ветеринарна служба и областна, предишните регионални ветеринарни служби, които практически покриват областите, са все още държавни. Както в хуманното здравеопазване има и държавни, и частно практикуващи лекари, така е и при нас. Този период сигурно ще продължи още дълго и ние не можем просто хей така да го зачеркнем.
Освен това се регламентират условията и реда, при които става регистрацията и лицензирането на тези частно практикуващи ветеринарни лекари. Затова ние подкрепяме отново нашето предложение, което сме внесли в законопроекта за това заглавната част да остане като частна практика. Това практически дава по-ясна представа за режима на регистрация и лицензиране на този вид лекари. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин Иванов.
Поставям на гласуването предложението на господин Красимир Каменов за заместващ текст на заглавието на раздел четвърти, което не е подкрепено от комисията.
Гласували 111 народни представители: за 11, против 38, въздържали се 62.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте заглавието на раздел четвърти така, както е предложено от вносителя.
Гласували 107 народни представители: за 105, против 1, въздържал се 1.
Заглавието на раздел четвърти е прието.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 16 има предложение на народния представител Красимир Каменов, което той оттегля.
Комисията предлага следната редакция на чл. 16, което става чл. 15.
"Чл. 15. Частна ветеринарномедицинска практика могат да упражняват правоспособни ветеринарни лекари след издаване на разрешително от Националната ветеринарномедицинска служба и регистриране в общината, на чиято територия ще практикуват."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 16, който става чл. 15 така, както е предложен от комисията.
Гласували 113 народни представители: за 113, против и въздържали се няма.
Член 15 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 17 има предложение на народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители - към чл. 17, ал. 3 да се добави нова т. 4 със следното съдържание:
"4. упражняват ветеринарно-санитарен контрол върху животните при добива, преработката, транспорта и реализацията на животински продукти, в районите на поверените им участъци, в които няма специализиран орган на ДВСК."
Комисията не подкрепя предложението.
Има предложения от народния представител Красимир Каменов, които комисията подкрепя по принцип.
Комисията предлага следната редакция на чл. 17, който става чл. 16:
"Чл. 16. (1) Изпълнението на държавната профилактична програма по чл. 30 може да се възлага на лицензирани частно практикуващи ветеринарни лекари.
(2) Лицензия се издава от Националната ветеринарномедицинска служба след спечелване на конкурс.
(3) Комисията за провеждане на конкурса по ал. 2 включва в своя състав и представител на Съюза на ветеринарните лекари в България.
(4) Лицензираният частно практикуващ ветеринарен лекар на територията на ветеринарния участък:
1. осъществява ветеринарномедицинско обслужване;
2. издава ветеринарномедицински документи за вътрешността на страната;
3. осигурява изпълнението на държавната профилактична програма."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Има думата господин Кръстьо Трендафилов.
КРЪСТЬО ТРЕНДАФИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Предложението ми мисля, че е съвсем логично и се учудих защо не се прие от комисията. Току-що господин Каменов каза, че в България почти всички практикуващи лекари са частно практикуващи лекари. И това е естествено. Има участъци, и то немалко участъци в България, в които няма специализирани служби на Държавния ветеринарносанитарен контрол. Става дума за специализирани органи.
Следователно, там има практикуващи лекари, на които възлагаме профилактиката, държавната политика по издаване документи за вътрешността на страната. Аз предлагам да им се възложи, разбира се там, където се прецени, че тяхната компетенция и квалификация е на съответното ниво, да извършат и ветеринарносанитарен контрол, защото все повече в много от селищата се колят животни, преработва се животинска продукция и тази продукция и добива на месо от тези животни абсолютно никой не контролира.
Мисля, че е съвършено разумно и логично да възложим и тази дейност на частно практикуващите лекари, които са лицензирани да обслужват даден участък.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Трендафилов.
Господин Иванов не иска думата.
Поставям на гласуване предложението на господин Кръстьо Трендафилов за нова т. 4 към ал. 3.
Гласували 107 народни представители: за 9, против 88, въздържали се 10.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 17, който става чл. 16, както е предложен от комисията.
Гласували 112 народни представители: за 103, против 4, въздържали се 5.
Член 16 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 18 имаше две предложения: на народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители и на народния представител Красимир Каменов, които бяха оттеглени.
Комисията предлага следната редакция на чл. 18, който става чл. 17:
"Чл. 17. Дейността на ветеринарните техници се урежда с правилника за прилагането на закона."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 18, който става чл. 17, както е предложен от комисията.
Гласували 128 народни представители: за 128, против и въздържали се няма.
Член 17 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 19 има предложения на народните представители Красимир Каменов и Владислав Костов, които бяха оттеглени.
Комисията предлага следната редакция на чл. 19, който става чл. 18:
"Чл. 18. Условията и редът да упражняване на частна ветеринарномедицинска практика и получаване на лицензия се уреждат с правилника за прилагането на закона."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 19, който става чл. 18, както е предложен от комисията.
Гласували 108 народни представители: за 103, против няма, въздържали се 5.
Член 18 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 20 има две предложения: на народните представители Красимир Каменов и Владислав Костов, които комисията подкрепя.
Комисията предлага следната редакция на чл. 20, който става чл. 19:
"Чл. 19. Националната ветеринарномедицинска служба може да възлага на ветеринарните лекари извън системата й изпълнението на определени функции за предотвратяване, ограничаване и ликвидиране на незаразни, заразни и паразитни болести и за оказване на ветеринарномедицинска помощ при природни бедствия и аварии при условия и по ред, определени с правилника за прилагането на закона."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 20, който става чл. 19, както е предложен от комисията.
Гласували 109 народни представители: за 109, против и въздържали се няма.
Член 19 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Има предложение от народния представител Красимир Каменов в глава втора да се създаде нов раздел пети със заглавие: "Раздел пети - Съсловна организация на ветеринарните лекари".
Комисията не подкрепя предложението.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Каменов оттегля предложението си за нов раздел.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Глава трета. Лечебно-профилактична ветеринарномедицинска дейност". Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на глава трета.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля гласувайте заглавието на глава трета, както е предложено от вносителя.
Гласували 100 народни представители: за 100, против и въздържали се няма.
Заглавието на глава трета е прието.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 21 има предложение от народния представител Красимир Каменов, което е подкрепено от комисията.
Има предложение от народния представител Владислав Косов, което беше оттеглено в комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 21, който става чл. 20:
"Чл. 20. (1) Лечебно-профилактичната дейност обхваща селскостопански, декоративни и диви животни и птици и се осъществява от ветеринарни лекари със съдействието на собствениците на животни и органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление на територията на страната.
(2) Дейността по ал. 1 се извършва във ветеринарномедицински амбулатории, клиники (лечебници) и лаборатории, отговарящи на съответните изисквания, определени със наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 21, който става чл. 20, както е предложен от комисията.
Гласували 100 народни представители: за 100, против и въздържали се няма.
Член 20 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 22 има предложения от народния представител Красимир Каменов и народния представител Владислав Костов, които са приети.
Комисията предлага следната редакция на чл. 22, който става чл. 21:
"Чл. 21. (1) Ветеринарните лекари по чл. 20, ал. 1:
1. извършват профилактика и лечение на животните и контролират спазването на ветеринарномедицинските изисквания и зоохигиенните параметри при отглеждане, хранене, развъждане, използване и транспортиране на животните;
2. контролират спазването на ветеринарномедицинските изисквания в центровете за производство на семенен материал, яйцеклетки, ембриони, както и в люпилните, в животновъдните, дивечовите и рибовъдните стопанства, пчелините, бубарските ферми, резерватите и зоопарковете на територията на страната;
3. извършват лабораторни изследвания на проби от животни, води, фуражи и предприемат мерки срещу вредните последствия от биологични и химични замърсители - обект на ветеринарно-медицински контрол;
4. извършват, регистрират и отчитат с документи по образец на Националната ветеринарномедицинска служба ветеринарно-медицинските мероприятия и дейности, утвърдени с профилактични програми;
5. уведомяват незабавно органите на Националната ветеринарномедицинска служба при констатиране на признаци за масово заболяване по животните.
(2) При осъществяване на дейността си ветеринарните лекари прилагат методи и средства, които са утвърдени от ветеринарномедицинската наука и практика."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Моля, гласувайте чл. 22, който става чл. 21, така, както е предложен от комисията.
Гласували 95 народни представители: за 95, против и въздържали се няма.
Член 21 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Глава четвърта - "Епизоотичен контрол".
Комисията подкрепя текста на вносителя за глава четвърта.
"Раздел I - "Съдържание и обекти на епизоотичния контрол".
Комисията подкрепя текста на вносителя за раздел I.
"Чл. 23. Епизоотичният контрол обхваща комплекс от мерки за профилактика и борба със заразните и паразитните болести по животните."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 23, който става чл. 22.
"Чл. 24. (1) За предпазване, ограничаване и ликвидиране на заразните и паразитните болести по животните се прилагат следните профилактични и принудителни мерки:
1. диагностични изследвания;
2. имунопрофилактика;
3. химиопрофилактика;
4. химиотерапия и имунотерапия;
5. карантина;
6. изолация;
7. възбрана;
8. унищожаване на болни и контактни животни, животински продукти, фуражи, инвентар и други източници и фактори за предаване на инфекция;
9. санитарно клане на животни и обезвреждане на суровини и продукти от животински произход чрез преработване;
10. обеззаразяване на производствената и околната среда чрез дезинсекция, дератизация и девастация.
(2) Видът и продължителността на действие на специфичните мерки за всяко заболяване се уреждат с отделни наредби на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 24, който става чл. 23.
"Чл. 25. На епизоотичен контрол подлежат:
1. животните и обектите, в които се събират, настаняват и отглеждат животни;
2. придвижването, търговията, вносът, транзитът и износът на животни, суровини и продукти от животински произход, фуражи и фуражни компоненти;
3. предприятията за добив, съхранение и преработка на суровини и продукти от животински произход и други предприятия с епизоотично значение;
4. сметоразтоварища, местата за събиране и обезвреждане на труповете на умрели животни, кланични отпадъци и конфискати, кухненски отпадъци от заведения за обществено хранене и хранителни отпадъци от влакове, самолети и кораби;
5. пазари и изложби на животни и приемателни пунктове за животински продукти."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 25, който става чл. 24.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте заглавието на глава четвърта, заглавието на раздел I и чл. 23, 24 и 25, които стават съответно чл. 22, 23 и 24, така, както се предложени от вносителя.
Гласували 97 народни представители: за 97, против и въздържали се няма.
Заглавията на глава четвърта и раздел I, както и чл. 22, 23 и 24, са приети.
Обявявам половин час почивка. (Звъни.)
(След почивката.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни.): Продължаваме заседанието със Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Има думата господин Костов.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Раздел II - Органи за епизоотичен контрол и условия за осъществяването му".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименованието на раздел II.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието на раздел II.
Гласували 93 народни представители: за 93, против и въздържали се няма.
Заглавието на раздел II е прието.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Член 26.
Има предложение от народния представител Владислав Костов, което комисията подкрепя.
Комисията предлага следната редакция на чл. 26, който става чл. 25.
"Чл. 25. Епизоотичният контрол на заразните и паразитните болести по животните се осъществява от Националната ветеринарномедицинска служба чрез звената за:
1. здравеопазване на животните;
2. ветеринарно-санитарен контрол на суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки;
3. граничен ветеринарномедицински контрол и карантина."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 26, който става чл. 25 така, както е предложен от комисията.
Гласували 97 народни представители: за 97, против и въздържали се няма.
Член 25 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ:
"Чл. 27. При осъществяване на епизоотичен контрол органите на Националната ветеринарномедицинска служба имат право:
1. на свободен достъп до обекти с епизоотично значение и до документацията, необходима за изясняване на епизоотичната обстановка;
2. да извършват клинични прегледи, да вземат материали за лабораторни изследвания и при необходимост да възлагат извършването на експертизи в научноизследователски учреждения и лаборатории, независимо от тяхната подчиненост;
3. да налагат мерки по чл. 24 и да издават задължителни предписания в зависимост от епизоотичната обстановка."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 27, който става чл. 26, като в т. 3 вместо чл. 24 да се чете чл. 23, с оглед преномерацията.
"Чл. 28. (1) Заразните и паразитни болести по животните, установени в страната, подлежат на задължителна регистрация.
(2) Редът и начинът на регистрация и обявяване на болестите по ал. 1 се определят с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 28, който става чл. 27
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 27, който става чл. 26, с корекцията в т. 3 и чл. 28, който става чл. 27, така, както са предложени от вносителя.
Гласували 117 народни представители: за 112, против няма, въздържали се 5.
Членове 26 и 27 са приети.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Член 29.
Комисията предлага следната редакция на чл. 29, който става чл. 28:
"Чл. 28. (1) Към Националната ветеринарномедицинска служба се създава Централна епизоотична комисия като постояннодействащ консултативен орган от експерти.
(2) Ръководителят на Националната ветеринарномедицинска служба определя състава на комисията и утвърждава правилник за нейната работа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 29, който става чл. 28, така, както е предложен от комисията.
Гласували 112 народни представители: за 112, против и въздържали се няма.
Член 28 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 30 има предложение от народния представител Владислав Костов, което е подкрепено от комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 30, който става чл. 29:
"Чл. 29. (1) Към органите на местното самоуправление се създават епизоотични комисии, които действат като постоянен оперативен орган и се определят със заповед на кмета на общината.
(2) Председатели на комисиите по ал. 1 са представители на общинската администрация с членове: представители на регионалната ветеринарномедицинска служба, Министерството на вътрешните работи, Министерството на отбраната, Министерството на финансите, Министерството на транспорта, Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите, Съюзът на ловците и риболовците в България и Гражданска защита.
(3) Епизоотичните комисии съставят оздравителен план за изпълнението на мерките за предпазване, ограничаване и ликвидиране на заразните и паразитните болести по животните.
(4) Мерките по ал. 3 се определят от Националната ветеринарномедицинска служба и се въвеждат и отменят на територията на областта със заповед на областния управител.
(5) При особено опасни заболявания, които застрашават територията на цялата страна, заповедта по ал. 4 се издава от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 30, който става чл. 29, както е предложен от комисията.
Гласували 103 народни представители: за 103, против и въздържали се няма.
Член 29 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Чл. 31. (1) Националната ветеринарномедицинска служба ежегодно изготвя държавна профилактична програма и списък на заразните и паразитните болести, срещу които ветеринарномедицинските органи провеждат мерки, задължителни за всички физически и юридически лица.
(2) Програмата по ал. 1 се утвърждава от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа и съдържа вида и схемите за прилагане на профилактичните мерки и сроковете за тяхното изпълнение."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 31, който става чл. 30.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 31, който става чл. 30, както е предложен от комисията.
Гласували 112 народни представители: за 112, против и въздържали се няма.
Член 30 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 32 има две предложения - съответно на народния представител Трендафилов и народния представител Владислав Костов.
Комисията подкрепя предложенията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 32, който става чл. 31:
"Чл. 31. (1) Министерският съвет, по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа, утвърждава списъка на болестите от програмата по чл. 30, ал. 1, мерките срещу които се финансират от държавния бюджет.
(2) Разходите за профилактика на заболяванията извън списъка по ал. 1 се заплащат от собствениците на животни."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Една редакционна корекция на чл. 31, ал. 1:
"Чл. 31. (1) Министерският съвет, по предложение на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа, утвърждава списъка на болестите от програмата по чл. 30, ал. 1. Мерките срещу тези болести се финансират от държавния бюджет."
Моля, гласувайте чл. 31 с тази корекция.
Гласували 102 народни представители: за 102, против и въздържали се няма.
Член 31, с направеното редакционно уточнение, е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 33 има едно предложение от народния представител Владислав Костов, което се подкрепя от комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 33, който става чл. 32:
"Чл. 32. (1) За осъществяване на епизоотичен контрол Националната ветеринарномедицинска служба извършва идентификация на животните и регистрация на животновъдните обекти.
(2) Идентификацията се извършва чрез маркиране и регистриране на свине, едри и дребни преживни и еднокопитни животни.
(3) При извършване на идентификацията ветеринарномедицинските органи издават здравни ветеринарномедицински паспорти на животните по ал. 2.
(4) Редът и начините за извършване на идентификация на животните и регистрацията на животновъдните обекти се уреждат с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 33, който става чл. 32, както е предложен от комисията.
Гласували 106 народни представители: за 106, против и въздържали се няма.
Член 32 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Раздел III - "Задължения на държавните органи, физическите и юридическите лица".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на раздел III.
"Чл. 34. Министерствата, държавните и общинските органи, физическите и юридическите лица и обществените организации са длъжни да изпълняват разпорежданията и да съдействат на органите на Националната ветеринарномедицинска служба за предотвратяване, ограничаване и ликвидиране на заразните и паразитните болести по животните."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 34, който става чл. 33.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте заглавието на раздел III и чл. 34, който става чл. 33, така, както са предложени от вносителя.
Гласували 107 народни представители: за 107, против и въздържали се няма.
Заглавието на раздел III и чл. 33 са приети.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 35 има предложение на народния представител Владислав Костов, което е подкрепено от комисията, и комисията предлага следната редакция на чл. 35, който става чл. 34:
"Чл. 34. Собствениците на животни:
1. декларират в кметството вида, пола и броя на притежаваните от тях животни и настъпилите промени в числеността им - в срок до 3 работни дни за новозакупените животни и до 30 дни за новородените животни;
2. представят на ветеринарния лекар ветеринарномедицинско свидетелство за новозакупените животни в срок от 3 дни, а за едрите преживни и еднокопитните - и свидетелство за собственост, издадено от кмета;
3. предоставят животните си за идентификация, имунизация и диагностични изследвания в сроковете, определени в профилактичната програма;
4. съхраняват здравните ветеринарномедицински паспорти на притежаваните от тях животни;
5. уведомяват незабавно обслужващия ги ветеринарен лекар за промени в здравословното състояние на животните и осигуряват достъп до фермата и животните за преглед;
6. изграждат и поддържат необходимите за животновъдния обект ветеринарно-санитарни подобекти, определени с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 35, който става чл. 34, така, както е предложен от комисията.
Гласували 101 народни представители: за 101, против и въздържали се няма.
Член 34 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 36 има предложение от народния представител Владислав Костов, което е подкрепено от комисията, и комисията предлага следната редакция на чл. 36, който става чл. 35:
"Чл. 35. Кметовете на общини:
1. регистрират животните на тяхната територия и издават свидетелства за собственост на едрите преживни и еднокопитни животни;
2. организират изпълнението на мерките за профилактика и борба със заразните и паразитните болести;
3. изпълняват предписанията на държавните ветеринарномедицински органи относно движението и търговията с животни, животински продукти, девастацията на пасищата и хигиенизирането на водопоите, събирането на труповете и изграждането на трупни ями;
4. организират улавянето и изолирането на скитащи кучета и осигуряват финансови средства за провеждане на задължителните ветеринарномедицински мероприятия, предвидени в наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа;
5. осигуряват необходимия помощен персонал и участие на собствениците на животни за провеждането на задължителните ветеринарномедицински мероприятия;
6. районират пасищата и водопоите в зависимост от епизоотичната обстановка;
7. отговарят за ограждането и охраната на сметоразтоварищата;
8. организират обезвреждането на отпадъците от паркингите и заведенията за обществено хранене на територията на населеното място."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 36, който става чл. 35, така, както е предложен от комисията.
Гласували 109 народни представители: за 109, против и въздържали се няма.
Член 35 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 37 има направено предложение от народния представител Владислав Костов, което е прието от комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 37, който става чл. 36:
"Чл. 36. Забранява се:
1. движение в населени места без придружител на животни, отглеждани със стопанска или нестопанска цел;
2. отглеждане на животни на сметоразтоварищата;
3. придвижване на болни или съмнително болни от заразни и паразитни болести животни освен в случаите, когато е разпоредено от ветеринарномедицинските органи;
4. изхранване на животни с нестерилизирани продукти от животински произход, кланични и кухненски отпадъци и отпадъци, събирани на сметищата;
5. използване на общински пасища и водопои от животни, които не са предоставени на ветеринарномедицинските органи за изпълнение на мероприятията, предвидени в профилактичната програма по чл. 30;
6. пасищно отглеждане на свине освен при условия, определени с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 37, който става чл. 36, така, както е предложен от комисията.
Гласували 106 народни представители: за 106, против и въздържали се няма.
Член 36 е приет.
По чл. 38 има предложение на народния представител Красимир Каменов, което комисията подкрепя по принцип.
Комисията предлага следната редакция на чл. 38, който става чл. 37:
"Чл. 37. (1) Придвижването на животни до пазари, кланици, изложби, състезания и други животновъдни обекти и населени места се извършва с ветеринарномедицинско свидетелство, а за едрите преживни и еднокопитни животни - и свидетелство за собственост и здравен ветеринарномедицински паспорт.
(2) Пазари, изложби и състезания с участие на животни се организират след разрешение от Националната ветеринарномедицинска служба.
(3) Организаторите на пазари, изложби, състезания и собственици на хиподруми и конни центрове са длъжни да осигуряват постоянен ветеринарен контрол и да спазват ветеринарномедицинските изисквания за опазване здравето на животните."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 38, който става чл. 37, така, както е предложен от комисията.
Гласували 104 народни представители: за 104, против и въздържали се няма.
Член 37 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Чл. 39. Проектиране и въвеждане в експлоатация на обекти с епизоотично значение се извършват след съгласуване с Националната ветеринарномедицинска служба."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 39, който става чл. 38.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 39, който става чл. 38, така както е предложен от вносителя.
Гласували 106 народни представители: за 106, против и въздържали се няма.
Член 38 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Комисията предлага следната редакция на чл. 40, който става чл. 39:
"Чл. 39. (1) Националната ветеринарномедицинска служба, съвместно с кмета на общината, може да разпореди:
1. убиване с профилактична или диагностична цел на болни, съмнително болни или контактни животни;
2. унищожаване или възбрана на животински суровини и продукти, фуражи и материали в епизоотичното огнище, които представляват опасност за здравето на хора и животни.
(2) При унищожаване в особено големи размери на обектите, посочени в ал. 1, разпореждането се издава от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 40, който става чл. 39, така както е предложен от комисията.
Гласували 105 народни представители: за 104, против няма, въздържал се 1.
Член 39 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 41 има предложение на народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители да придобие ново съдържание:
"Чл. 41. Собствениците на животни се обезщетяват по пазарни цени със средства от държавния бюджет за нанесени преки щети при ..." и следва другият текст.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение на народния представител Владислав Костов, което се подкрепя от комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 41, който става чл. 40:
"Чл. 40. (1) Собствениците на животни се обезщетяват със средства от държавния бюджет за нанесени преки щети при:
1. убиване на животни с диагностична и профилактична цел;
2. унищожаване на животни, животински продукти, фуражи и инвентар с цел ликвидиране на особено опасни и заразни болести.
(2) Не се обезщетяват собствениците на животни, които не са спазили изискванията по този закон и нормативните актове, издадени по прилагането му.
(3) Условията и редът за обезщетяване на собствениците на животни се уреждат с правилника за прилагането на закона."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По предложението на народния представител Кръстьо Трендафилов някой желае ли да се изкаже?
Моля, гласувайте това предложение.
Гласували 127 народни представители: за 21, против 103, въздържали се 3.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 41, който става чл. 40, така както е предложен от комисията.
Гласували 120 народни представители: за 113, против 5, въздържали се 2.
Член 40 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Чл. 42. При усложнена епизоотична обстановка в съседни страни, в граничните райони се създават предпазни зони съобразно изискванията на наредбата за съответната болест."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 42, който става съответно чл. 41.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте чл. 42, който става чл. 41, така както е предложен от вносителя.
Гласували 117 народни представители: за 116, против 1, въздържали се няма.
Член 41 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: "Глава V - Граничен ветеринарномедицински контрол и карантина".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на глава V.
"Чл. 43. (1) Националната ветеринарномедицинска служба, чрез граничните инспекции за ветеринарномедицински контрол и карантина, осъществява контрол при внос, износ и транзит на:
1. животни, суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки и ветеринарномедицински препарати;
2. транспортните средства, в които се превозват обектите по т. 1.
(2) Контролът на обектите по ал. 1 се осъществява на определените от Министерския съвет гранични контролно-пропускателни пунктове."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 43, който става чл. 42.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте заглавието на глава V и чл. 43, който става чл. 42, така както са предложени от вносителя.
Гласували 115 народни представители: за 114, против 1, въздържали се няма.
Заглавието на глава V и чл. 42 са приети.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Комисията предлага следната редакция на чл. 44, който става чл. 43:
"Чл. 43. (1) Граничният ветеринарномедицински контрол на обектите по чл. 42, ал. 1, т. 1 обхваща:
1. проверка на документацията;
2. проверка за идентичност;
3. физическа проверка;
4. преглед на животните;
5. лабораторни изследвания;
6. провеждане на карантина;
7. извършване на дезинфекция.
(2) Условията и редът за провеждане на граничния ветеринарномедицински контрол се уреждат с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 44, който става чл. 43 така, както е предложен от комисията.
Гласували 113 народни представители: за 113, против и въздържали се няма.
Член 43 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Член 45 - тук има едно предложение във връзка с преномерацията - на вносителите е чл. 45, а трябва да стане съответно чл. 44, пак същата алинея и точка, затова аз ще прочета направо текста на вносителя, като ще променя номера на члена.
"Чл. 44. Внос и износ на обектите по чл. 42, ал. 1, т. 1 се допуска след получаване на ветеринарномедицинско разрешително от Националната ветеринарномедицинска служба, при условие че всяка пратка е придружена с ветеринарен сертификат и отговаря на ветеринарномедицинските изисквания."
Член 46, който става чл. 45 гласи:
"Чл. 45. Транзит на живи животни през Република България се разрешава от Националната ветеринарномедицинска служба след получаване на писмена гаранция от официалните ветеринарни власти на приемащата страна."
Член 47, който става съответно чл. 46, след преномерацията трябва да гласи:
"Чл. 46. Не се допуска внос, износ и транзит на обектите по чл. 42, ал. 1 преди извършване на граничен ветеринарно-медицински контрол."
И чл. 48, който става съответно чл. 47:
"Чл. 47. (1) Влизащите в страната транспортни средства подлежат на задължителна профилактична дезинфекция от органите на Националната ветеринарномедицинска служба.
(2) При усложнена епизоотична обстановка задължителна дезинфекция се извършва и на хората."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Моля, гласувайте членове от 45 до 48 включително, които стават съответно членове 44, 45, 46 и 47, така както са предложени от вносителя и с двете корекции, които налагат преномерацията, съобщени от господин Костов.
Гласували 106 народни представители: за 106, против и въздържали се няма.
Членове 44, 45, 46 и 47 са приети.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 49 има предложение на народните представители Кръстьо Трендафилов и Владислав Костов, които се подкрепят.
Комисията предлага следната редакция на чл. 49, който става чл. 48:
"Чл. 48. Пренасяните през граничните контролно-пропускателни пунктове обекти по чл. 42, ал. 1, т. 1 без ветеринарномедицински документи, както и тези, предназначени за лична консумация, носещи епизоотичен риск, подлежат на конфискация, обезвреждане или унищожаване."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 49, който става чл. 48 така, както е предложен от комисията.
Гласували 106 народни представители: за 106, против и въздържали се няма.
Член 48 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 50 има предложение на народния представител Кръстьо Трендафилов в две части - в първата му част беше оттеглено, а във втората му част се подкрепя от комисията по принцип.
Също има предложение на народния представител Владислав Костов, което се подкрепя.
Комисията предлага следната редакция на чл. 50, който става чл. 49:
"Чл. 49. (1) Министърът на земеделието, горите и аграрната реформа по предложение на Националната ветеринарно-медицинска служба издава заповед за забрана на вноса, износа и транзита на обектите по чл. 42, ал. 1, когато съществува опасност за здравето на хората и животните и чистотата на околната среда.
(2) Заповедта за налагане на забраната по ал. 1 се обнародва в "Държавен вестник"."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 50, който става чл. 49 така, както е предложен от комисията.
Гласували 106 народни представители: за 106, против и въздържали се няма.
Член 49 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ:
"Чл. 51. Националната ветеринарномедицинска служба не носи отговорност за щети и загуби, причинени от необходимото задържане на превозните средства за осъществяване на граничния ветеринарномедицински контрол."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 51, който става чл. 50.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 51 така, както е предложен от вносителя.
Гласували 104 народни представители: за 104, против и въздържали се няма.
Член 50 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 52 има предложение от народния представител Владислав Костов, което е подкрепено.
Комисията предлага следната редакция на чл. 52, който става чл. 51:
"Чл. 51. (1) Внесените животни за разплод и доотглеждане подлежат на задължителна карантина в карантинни бази, одобрени от Националната ветеринарномедицинска служба.
(2) Условията и редът за провеждане на карантината на животните се уреждат с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 52, който става чл. 51, така, както е предложен от комисията.
Гласували 108 народни представители: за 108, против и въздържали се няма.
Член 51 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 53, който става чл. 52, комисията предлага следната редакция:
"Чл. 52. Не се разрешава внос на обектите по чл. 42, ал. 1, т. 1 от свободните зони."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 53, който става чл. 52, така, както е предложен от комисията.
Гласували 99 народни представители: за 99, против и въздържали се няма.
Член 52 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Глава шеста - "Държавен ветеринарно-санитарен контрол".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на глава шеста.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте заглавието на глава шеста така, както е предложено от вносителя.
Гласували 98 народни представители: за 98, против и въздържали се няма.
Заглавието на глава шеста е прието.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 54 има предложение от народния представител Георги Михайлов и група народни представители, което е подкрепено по принцип, от народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов, което е подкрепено по принцип, от народния представител Владислав Костов, което е оттеглено.
Комисията предлага следната редакция на чл. 54, който става чл. 53:
"Чл. 53. (1) Националната ветеринарномедицинска служба чрез ветеринарно-санитарните инспекции осъществява превантивен, периодичен и постоянен държавен ветеринарно-санитарен контрол и експертиза върху животни, суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки.
(2) Забранява се продажбата на хранителни продукти от животински произход, върху които не е извършен ветеринарно-санитарен контрол."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Михайлов, искате ли думата?
Имате думата, господин Михайлов.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги! По същество нашето предложение не променя характера на чл. 54, но ние предлагаме още едно допълнение в т. 2 - да се гарантира информация за клиентите, тоест за потребителите на животински продукти с поставянето на етикет. Известно е, че без информация, разбира се, може да има злоупотреби от страна на търговците и такъв етикет би трябвало да даде информация за състава на животинския продукт и освен това за трайността, годността и т.н. на продаваната стока.
В този смисъл аз смятам, че правилно е предложено по-нататък да се създаде нов чл. 54, който да вмъкне в себе си нашите предложения по т. 1 и т. 2. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Михайлов.
Това означава ли, че не искате сега да гласуваме Вашата т. 2, защото тя е отразена в следващия член?
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Точно така.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви.
Моля, гласувайте чл. 54, който става чл. 53, така, както е предложен от комисията.
Гласували 116 народни представители: за 108, против няма, въздържали се 8.
Член 53 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Комисията предлага да се създаде чл. 54 със следното съдържание:
"Чл. 54. Държавният ветеринарно-санитарен контрол има за цел:
1. да предотврати свързаните с консумиране на животински продукти опасности за здравето на потребителите;
2. да контролира вида и състава на животинските продукти и да гарантира на потребителите съответствието им с информацията върху етикета."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Моля, гласувайте чл. 54 така, както е предложен от комисията.
Гласували 100 народни представители: за 100, против и въздържали се няма.
Член 54 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 55 има предложение от народния представител Георги Михайлов и група народни представители, което е подкрепено по принцип.
Има предложение и от народния представител Владислав Костов, което е подкрепено.
Комисията предлага следната редакция на чл. 55:
"Чл. 55. Държавният ветеринарно-санитарен контрол се осъществява във:
1. ферми, дивечови и рибовъдни стопанства, пчелини и места за добив, преработка, съхранение, реализация и търговия с обектите по чл. 53, ал. 1;
2. екарисажи и предприятия за преработка на отпадъци от обектите по т. 1;
3. изложби на обектите по чл. 53, ал. 1."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Михайлов, имате думата.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председател! Уважаеми колеги! Ние току-що приехме чл. 43, в който сме определили обхвата за граничния ветеринарномедицински контрол. Затова ние предлагаме като ал. 2 да се изброи обхватът на контрола в предприятията на Държавния ветеринарносанитарен контрол.
Тъй като комисията предлага текст, в който липсва ал. 2, то ние ви предлагаме да гласувате и ал. 2 така, както сме я предложили.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Михайлов.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Ние с господин Михайлов се разбрахме. Това, което той иска, е пренесено в чл. 56 и в предложенията на комисията го има този текст. Затова и по принцип е прието неговото предложение.
Господин Михайлов, Вие не държите на Вашето предложение?
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Щом господин Михайлов оттегля предложението си, тъй като е отразено по-нататък, няма да го поставям на гласуване.
Моля, гласувайте чл. 55, както е предложен от комисията.
Гласували 110 народни представители: за 110, против и въздържали се няма.
Член 55 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 56 има предложение на народния представител Кръстьо Трендафилов, което е подкрепено от комисията.
Предложението на Георги Михайлов и група народни представители е в чл. 56 да се създаде нова т. 10 със следното съдържание:
"10. проверка на хигиената на персонала".
Предложението не се подкрепя от комисията.
Предложението на народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов е чл. 56 да добие следния вид:
"Чл. 56. Държавният ветеринарно-санитарен контрол се осъществява чрез:
1. проверка на идентификацията, произхода и здравословното състояние на животните, предназначени за клане;
2. проверка, одобряване и регистриране на обектите, където се извършват добив, преработка, съхранение, транспорт и пазарна реализация на животинските продукти;
3. експертиза и регистриране на фирмена технологична документация;
4. регистриране съдържанието на етикетите за готовите продукти;
5. проучване на писмени документи, които придружават суровините, материалите и готовите продукти;
6. проверка за спазване на изискванията на наредбите и фирмената технологична документация при добив, преработка, съхранение, транспорт и пазарна реализация на животинските продукти;
7. вземане на проби и реализирането им;
8. проверка на хигиената на персонала;
9. проверка на хигиенното състояние и спазване на програмите за дезинфекция;
10. проверка върху ефективността на системите за самоконтрол, предназначени за осигуряване безопасността на продуктите."
Комисията не подкрепя това предложение, защото го има по-нататък в текста на комисията. Там под друга редакция и съдържание са вложени тези дейности, които осъществява Държавният ветеринарно-санитарен контрол. Затова комисията не подкрепя предложението.
Има предложение от народния представител Владислав Костов, което е подкрепено от комисията.
Комисията предлага следната редакция за чл. 56:
"Чл. 56. Контролът по чл. 53, ал. 1 се извършва чрез:
1. проверка на идентификацията, района на произхода и здравословното състояние на животните, предназначени за клане;
2. проверка на ветеринарномедицинските документи и съответствието им с придружаваните стоки;
3. проверка на произхода и експертиза за качество, годност и безвредност на суровините и продуктите от животински произход, адитивите, фуражите и фуражните добавки;
4. проверка за спазване на ветеринарномедицинските изисквания при добив, преработка, съхранение, транспортиране и реализация;
5. контрол върху употребата на ветеринарни лекарствени средства, биопродукти и фуражни добавки за поощряване работоспособността, растежа и угояването на животни, които са опасни за здравето на хората и животните;
6. лабораторни изследвания за микробиологична, токсикологична и радиологична безвредност, включително и на производствената среда;
7. изследвания за чистота и годност на водата и леда, използвани в животновъдството и при производството, съхранението и транспортирането на суровини и продукти от животински произход;
8. проверка на хигиенното състояние и спазване на програмите за дезинфекция в обектите по чл. 55;
9. изследвания на околната среда за химични и биологични замърсители;
10. проверка на спомагателните и опаковъчните материали;
11. проверка на състоянието на помещенията и оборудването;
12. проверка на производствените процеси и свързаната с тях система за вътрешен контрол за осигуряване на безопасността на продуктите;
13. проверка на етикетирането на готовите продукти и спазването на изискванията за маркирането им със знак за безопасност;
14. експертиза, съгласуване и регистриране на фирмена технологична документация."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Господин Георги Михайлов има думата.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (ДЛ): Благодаря, господин председателю.
Уважаеми колеги, ако внимателно следим предложението на комисията за чл. 56, ще видите, че наистина той обхваща всички проверки, които трябва да се направят. Липсва само това, което предлагам аз с моите колеги и господата Калчо Чукаров и Моньо Христов, т.е. проверка хигиената на персонала. Представете си, че сме проверили хигиената на помещенията, на водата и т.н., но този, който работи с месото - да не кажа, че е мръсен и не се е измил, но може да носи със себе си даже и зараза. Тогава всички други проверки отпадат, тъй като този човек не е проверен дали е в състояние да работи с такава продукция.
РАДЕНКО ПРЕСОЛСКИ (СДС, от място): Това е работа на ХЕИ.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ: Затова предлагам като т. 15 на предложението на комисията за чл. 56 да влезе и предложението, направено от мен, група народни представители и господата Чукаров и Христов, т.е. проверка хигиената на персонала. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Михайлов.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Този въпрос беше разглеждан в комисията, но очевидно ветеринарните лекари вече не трябва да влизат и да оценяват здравето на хората. Има си хуманни лекари за тази цел - ХЕИ и това е техен приоритет. Затова господин Михайлов, ние изключихме тази дейност от дейността на Държавния ветеринарно-санитарен контрол. Затова и не мога да се съглася отново да включим това Ваше предложение в текста на закона.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Поставям на гласуване предложението на народния представител Георги Михайлов.
Гласували 118 народни представители: за 27, против 74, въздържали се 17.
Предложението не се приема.
Поставям на гласуване предложението на народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов, което не е подкрепено от комисията.
Гласували 96 народни представители: за 29, против 30, въздържали се 37.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте чл. 56, както е предложен от комисията.
Гласували 101 народни представители: за 93, против няма, въздържали се 8.
Член 56 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 57 има предложение от народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов. Член 57 да добие следния вид:
"Чл. 57. При осъществяване дейността си инспекторите от Държавен ветеринарно-санитарен контрол имат право:
1. да бъдат допуснати по всяко време в обектите, подлежащи на контрол, както и да имат достъп до информацията и документацията, свързани с тяхната дейност;
2. да вземат проби и да ги изпращат за анализ в определена от тях лаборатория;
3. да издават документи, свързани с резултатите, осъществявани от тях ДВСК."
В чл. 57, т. 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 да се запазят в същия вид.
Комисията не подкрепя предложението.
Има предложение от народния представител Владислав Костов, което е прието.
Комисията предлага следната редакция на чл. 57:
"Чл. 57. При осъществяване на дейността си органите на Държавния ветеринарно-санитарен контрол имат право:
1. на свободен достъп по всяко време в обектите, подлежащи на контрол, и до информацията и документацията, необходима за осъществяването му;
2. да вземат безвъзмездно необходимите количества проби за лабораторен анализ в определени от тях лаборатории. Резултатите от прегледите, изследванията и експертизите се отразяват в дневник;
3. да издават ветеринарномедицински документи по утвърдени за страната образци;
4. да предприемат мерки в съответствие с този закон при съмнение или констатиране на заразно или паразитно заболяване по животните;
5. да издават ветеринарно-санитарно заключение за съответствие на обектите по чл. 53, ал. 1 с държавните стандарти, нормали, технологични инструкции, спецификации, с оглед на тяхната годност, качество и безвредност;
6. да съгласуват техническата документация за производство на нови видове продукти от животински произход;
7. да съгласуват проектите за изграждане на обектите по чл. 55 и да участват в комисиите за държавно приемане и за въвеждането им в експлоатация;
8. да издават ветеринарномедицинско разрешително за дейност в обектите по чл. 55 и да ги регистрират при условия и по ред, определени с правилника за прилагането на закона;
9. да разрешават използването на нови биологични и химични вещества в животновъдството и на адитиви и суровини от животински произход при производството на продукти от животински произход;
10. да участват в комисии и съвети, в които се разглеждат въпроси по:
а) опазване здравето на животните;
б) предпазване здравето на хората от зоонози;
в) опазване на околната среда;
г) стандартизация и сертификация на обектите по чл. 53, ал. 1."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов. Не виждам желаещи за дискусия. Моля, най-напред да поставим на гласуване предложението на народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов, което не се подкрепя от комисията.
Гласували 101 народни представители: за 22, против 36, въздържали се 43.
Предложението не се приема.
Подлагам на гласуване текста на чл. 57 така, както се предлага от комисията.
Гласували 100 народни представители: за 96, против няма, въздържали се 4.
Член 57 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 58 има предложение на народния представител Кръстьо Трендафилов и група народни представители, което беше оттеглено в комисията.
Предложение от народния представител Георги Михайлов и група народни представители - чл. 58 да отпадне.
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение от народния представител Владислав Костов, което беше подкрепено от комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 58:
"Чл. 58. (1) Националната ветеринарномедицинска служба одобрява за експортна дейност предприятията за добив, производство и преработка на животни, суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки.
(2) Одобрените за експортна дейност предприятия получават експортен номер, под който се записват в регистър на Националната ветеринарномедицинска служба.
(3) Условията и редът за издаване на одобренията за експортна дейност по ал. 1 се уреждат с правилника за прилагането на закона."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Господин Трендафилов е оттеглил предложението си.
Господин Михайлов ми даде знак, че той също оттегля предложението си.
Не виждам желаещи за изказване.
Моля, режим на гласуване по чл. 58 така, както се предлага от комисията.
Гласували 98 народни представители: за 97, против няма, въздържал се 1.
Член 58 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Член 59. Предложението от народния представител Георги Михайлов и група народни представители е прието по принцип.
Предложението на народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов е прието по принцип.
Приема се и предложението на народния представител Владислав Костов.
Комисията предлага следната редакция на чл. 59.
"Чл. 59. (1) При установяване на нарушения...
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: "При констатиране", извинявайте, господин Костов! Извинявайте, понеже в моя текст е така.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Добре, да го оставим "при констатиране".
"Чл. 59. (1) При констатиране на нарушения, в зависимост от вида и степента им, органите на държавния ветеринарно-санитарен контрол предприемат следните мерки:
1. дават предписания за отстраняването им;
2. спират добива, производството и реализацията на обектите по чл. 53, ал. 1 до изпълнение на издадените предписания по т. 1;
3. забраняват добива, производството, съхранението, транспортирането и реализацията на суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки, които представляват опасност за здравето на хора и животни, като разпореждат тяхното унищожаване или преработване;
4. спират експлоатацията или отнемат разрешителното за дейност в обектите по чл. 55, а за предприятията по чл. 58 - отнемат временно или постоянно одобрението за експортна дейност;
5. ограничават достъпа до обектите под възбрана чрез удостоверителни знаци на Националната ветеринарномедицинска служба.
(2) Мерките по ал. 1 се налагат с:
1. писмено предписание;
2. акт за възбрана;
3. разпореждане;
4. акт за констатирано нарушение.
(3) Актовете по ал. 2, т. 1, 2 и 3 се обжалват пред министъра на земеделието, горите и аграрната реформа, а тези по т. 4 - по реда на чл. 106.
(4) Обжалването на актовете по ал. 2, точки 1, 2 и 3 не спира изпълнението им.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Желаещи за отношение? Няма!
Моля, режим на гласуване по чл. 59 така, както се предлага от комисията.
Гласували 101 народни представители: за 100, против няма, въздържал се 1.
Член 59 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Ако искате да удължим с два часа времето, за да свършим днес закона? (Обаждания от залата, че не са съгласни.)
Не искате! Добре, няма.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Няма консенсус засега.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 60 има предложение от народните представители Чукаров и Христов.
Комисията подкрепя предложението по принцип.
Комисията предлага следната редакция на чл. 60:
"Чл. 60. Добив, производство, преработка, съхранение и реализация на суровини и продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни компоненти се разрешават в обекти, одобрени от Националната ветеринарномедицинска служба, при условия и по ред, определени с наредби на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Моля, режим на гласуване за чл. 60 така, както се предлага от комисията.
Гласували 104 народни представители: за 103, против няма, въздържал се 1.
Член 60 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Член 61. Има предложение на народния представител Владислав Костов, което е подкрепено.
Комисията предлага следната редакция на чл. 61:
"Чл. 61. Транспортирането на животни, суровини и продукти от животински произход се извършва със специализирани транспортни средства, които отговарят на ветеринарно-санитарните и хигиенни изисквания, определени с наредба на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Моля, гласувайте за чл. 61 така, както се предлага от комисията.
Гласували общо 106 народни представители: за 105, против няма, въздържал се 1.
Член 61 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Член 62. Има предложение на народния представител Георги Михайлов и група народни представители, което е оттеглено.
Предложението на народните представители Калчо Чукаров и Моньо Христов също е оттеглено.
Предложението на народния представител Владислав Костов е подкрепено от комисията.
Комисията предлага следната редакция на чл. 62.
"Чл. 62. Лицата, които се занимават с добив, производство, преработка, съхранение, транспорт и реализация на обектите по чл. 53, ал. 1:
1. осигуряват условия и технически съоръжения в съответствие с технологиите, ветеринарно-санитарните и здравни изисквания;
2. гарантират качеството, годността и безвредността им чрез маркиране и етикетиране, съгласно изискванията на нормативните актове;
3. съгласуват с Националната ветеринарномедицинска служба документацията за производство на нови продукти и асортименти;
4. въвеждат в производствения процес одобрена от органите на Държавния ветеринарно-санитарен контрол система за контрол на безвредността и качеството на продуктите;
5. предоставят за безвъзмездно ползване от органите на Държавния ветеринарно-санитарен контрол помещения, сервизно обзавеждане и оборудване, необходими за осъществяване на дейността им."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Моля, гласувайте за чл. 62 така, както се предлага от комисията.
Гласували общо 103 народни представители: за 102, против няма, въздържал се 1.
Член 62 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ:
"Чл. 63. Щетите, загубите и пропуснатите ползи от наложените забрани при неспазване на ветеринарно-санитарните изисквания са за сметка на собствениците на обектите и стоките, подлежащи на контрол."
Има предложение от народния представител Георги Михайлов и група народни представители - в чл. 63 да се създаде нова ал. 2 със следното съдържание:
"(2) Инспекторът носи отговорност в случаите на спиране дейността на предприятията, спиране пазарната реализация или унищожаване на суровини или готови продукти без достатъчни основания."
Комисията не подкрепя предложението.
Предложение от народния представител Калчо Чукаров и Моньо Христов - към чл. 63 да се създаде нова ал. 2 със следното съдържание:
"(2) Инспекторът носи отговорност в случай на спиране дейността на предприятията, спиране пазарната реализация или унищожаване на суровини или готови продукти без достатъчно основание."
Комисията не подкрепя предложението.
Предложението на народния представител Владислав Костов беше оттеглено.
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 63.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Има думата народният представител Георги Михайлов.
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ (ДЛ): Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми колеги! Така предложеният текст на чл. 63 очевидно е дебалансиран. Той разчита на добросъвестността на инспектора, но при обратния случай, когато може да се получи, че инспекторът подхожда недобросъвестно, той не гарантира защитата на тези предприятия, които ще бъдат спирани от недобросъвестен инспектор.
Ето защо ние предлагаме ал. 2 да даде възможност този инспектор, който е недобросъвестен, да получи своето наказание, тоест да носи отговорност за това, че е спрял предприятие, производство или пазарна реализация.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря. Има ли други желаещи?
Има думата господин Иванов, заместник-генерален директор на Националната ветеринарномедицинска служба.
ЯНКО ИВАНОВ: Благодаря Ви, госпожо председател. Уважаеми дами и господа народни представители! Ние в комисията обсъждахме този въпрос. Нищо не отменя административната и наказателната отговорност на инспекторите и излишно ще бъде да се записва. Така или иначе, за всяко нарушаване и превишаване на правата си, той носи и административна, и друга отговорност, ако тя противоречи и на други закони. Така че записването му е съвсем излишно.
Съществува другата опасност - ако запишем така, както е предложена тук от господин Михайлов, да се упражнява натиск върху контролните органи. Това не е желателно. А си има и начини за обжалване на решенията, които се приемат.
Така че ние поддържаме нашето предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Иванов.
Други колеги желаят ли да участват в тази дискусия? Не виждам.
Предлагам да гласуваме едновременно предложенията на господин Михайлов и група народни представители и на господата Калчо Чукаров и Моньо Христов, тъй като те са идентични.
Моля да гласувате за тези предложения, които не са подкрепени от комисията.
Гласували 109 народни представители: за 23, против 59, въздържали се 27.
Предложението не се приема.
Моля да гласувате за текста на чл. 63, както се предлага от вносителите и се подкрепя от комисията.
Гласували 107 народни представители: за 103, против няма, въздържали се 4.
Член 63 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 64 има предложение от народния представител Кръстьо Трендафилов, което комисията подкрепя, предложение от народния представител Владислав Костов, което също е подкрепено.
Комисията предлага следната редакция на чл. 64:
"Чл. 64. (1) Неотложно клане на животни се извършва под ветеринарномедицински контрол:
1. в одобрени от Националната ветеринарномедицинска служба кланици след приключване на редовното клане;
2. в изолационни кланици;
3. извън кланиците по точки 1 и 2 в случаите, когато транспортирането на животните до тях е невъзможно.
(2) При усложнена епизоотична обстановка министърът на земеделието, горите и аграрната реформа може да определи със заповед кланиците по ал. 1, т. 1 за извършване на неотложно клане.
(3) Забранява се продажбата на хранителни продукти от животински произход, добити при неотложно клане, върху които не е извършен ветеринарно-санитарен контрол."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Има ли желаещи да се изкажат по чл. 64? Не виждам.
Моля, гласувайте по чл. 64 както е предложен от комисията.
Гласували общо 107 народни представители: за 106, против няма, въздържал се 1.
Член 64 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: По чл. 65 има предложение на народния представител Кръстьо Трендафилов, което беше оттеглено.
Предложение на народните представители Георги Михайлов и група народни представители, което ще прочета цялото:
Член 65 да се измени и да стане така:
"Чл. 65. (1) ДВСК е част от националната система за държавен контрол върху храните.
(2) ДВСК се осъществява от:
а) инспектори;
б) лаборатории за анализ.
(3) Инспекторите, които осъществяват ДВСК, трябва да бъдат правоспособни ветеринарни лекари.
(4) Лабораториите могат да бъдат държавни или частни. Те трябва да бъдат лицензирани за осъществяването на ДВСК от националния орган по метрология.
(5) Дейността на инспекторите и лабораториите във връзка с ДВСК се финансират от държавния бюджет."
Комисията подкрепя предложението по ал. 3 и не го подкрепя в останалата му част.
Има предложение от народния представител Владислав Костов, което се подкрепя по принцип.
Комисията предлага следната редакция на чл. 65:
"Чл. 65. Ветеринарномедицински контрол и експертиза на животни, животински продукти и суровини, хранителни и технически продукти от животински произход, адитиви, фуражи и фуражни добавки се извършва от правоспособни ветеринарни лекари."
ПРЕДСЕДАТЕЛ ПЕТЯ ШОПОВА: Благодаря на господин Костов.
Господин Михайлов, не желаете думата.
Подлагам на гласуване предложението на народния представител Георги Михайлов и група народни представители за нова редакция на чл. 65.
Моля, гласувайте.
Гласували 114 народни представители: за 33, против 66, въздържали се 15.
Предложението не се прима.
Моля, гласувайте чл. 65, както се предлага от комисията.
Гласували 114 народни представители: за 105, против няма, въздържали се 9.
Член 65 е приет.
ДОКЛАДЧИК ВЛАДИСЛАВ КОСТОВ: Глава седма - "Правила за защита и хуманно отношение към животните".
Комисията подкрепя текста на вносителя за наименование на глава седма.
"Чл. 66. Животните се отглеждат и използват по начин, съответстващ на тяхното развитие и предназначение, съобразен с физиологичните им нужди и екологичните изисквания."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 66.
"Чл. 67. Собствениците, които притежават временно или постоянно животни, са длъжни да ги регистрират, да не ги изоставят, да се грижат за здравето им и да ги предпазват от болка и страдание."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 67.
"Чл. 68. (1) Диви животни извън естествената им среда могат да се отглеждат само в регламентирани зоопаркове, циркове, ферми за диви животни и волиери за:
1. задоволяване интереса на хората от знания за природата;
2. ловуване при спазване на специалното законодателство за лова;
3. изследвания и научни опити при спазване на изискванията на този закон.
(2) Декоративни животни могат да се отглеждат при домашни условия при спазване на правилата за защита и хуманно отношение, посочени в закона."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 68.
"Чл. 69. Опити с животни се извършват само в регламентирани опитни бази на научноизследователски и производствени институти, станции и лаборатории и учебни заведения от компетентни лица, провеждащи опитите чрез използване на методи и средства, щадящи животните."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 69.
"Чл. 70. (1) Безстопанствените животни (родени като такива, загубени или изоставени от своите собственици, които не обитават дом, ферма или специално определено за тях място) се настаняват временно в изолатор на общините и кметствата.
(2) Непотърсените до две седмици животни по ал 1 се подлагат на евтаназия."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 70.
"Чл. 71. (1) Евтаназията на животните се извършва от ветеринарен лекар.
(2) Евтаназия се допуска при:
1. случаите по чл. 70, ал. 2;
2. безнадеждно болни животни с необратими патологични изменения, причиняващи им болка и страдания;
3. необходимост от предотвратяване и ликвидиране на остро заразно заболяване при животните или на заболяване, представляващо опасност за здравето и живота на хората (зоонози);
4. приключване на експерименти по чл. 68, ал. 1, т. 3;
5. животни, чието поведение представлява доказана опасност за живота и здравето на хората и животните."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 71.
"Чл. 72. (1) Клане на животни се извършва по най-бързия начин, след зашеметяване, без да им се причинява ненужна възбуда, болка или страдание.
(2) Клане се допуска на:
1. селскостопански животни, отглеждани за добив на месо и суровини за хранително-вкусовата промишленост;
2. селскостопански животни, страдащи от незаразни болести, при които лечението се е оказало безрезултатно или стопански неизгодно;
3. други животни, за които има необходимост от клане, в случаите, предвидени в закона;
4. животни за целите на регистрирани от Министерския съвет изповедания съгласно техните ритуали."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 72.
"Чл. 73. Животните се транспортират при условия, гарантиращи здравето, физиологичните и поведенческите им нужди, в подходящи, специално оборудвани за целта превозни средства."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 73.
"Чл. 74. Заболелите по време на транспортирането животни получават възможно най-бързо ветеринарномедицинска помощ или, ако е наложително, се умъртвяват по начин, който не предизвиква излишни страдания."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 74.
"Чл. 75. Забранява се:
1. транспортирането на животни в превозни средства при условия, причиняващи им болка, наранявания и страдания;
2. причиняването на болка, нараняване, страдание, стрес или страх на животните без основателна причина за това;
3. използването на животни за специално организирани боеве или представления, водещи до болка, наранявания и увреждания;
4. извършването на ветеринарномедицински манипулации от лица без необходимата квалификация за това;
5. допингирането на животни с цел повишаване на спортните им и други резултати;
6. дресурата на животни по начин, причиняващ им болка или страдание;
7. разхождането по улиците на диви животни с цел представления или търговия."
Комисията подкрепя текста на вносителя за чл. 75.
По всичките тези членове няма направени предложения.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Костов.
Има думата заместник-председателят госпожа Петя Шопова.
ПЕТЯ ШОПОВА (ЕЛ): Благодаря Ви, господин председател.
Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народи представители! Би било несправедливо към всички, които ни писаха през изминалите месеци, да не кажем това, което пише в писмата на защитниците на животните и на големи групи юристи, които специално се обърнаха към мен. За да не влизаме в дълбочината на тази материя, свързана с животните, предложението, което формулираха юристите, е следното: "Мястото на въпроса за защита на животните не е в Закона за ветеринарномедицинската дейност, а в отделен закон". Затова правя процедурното предложение глава седма да отпадне от този закон.
Не искам да влизам в дискусията по същество. Смятам, че това е най-елегантният начин да отговорим, от една страна, на исканията на тези организации и, от друга страна, спокойно и мъдро тази материя да бъде уредена в един отделен закон.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на госпожа Шопова.
Има думата господин Иванов, заместник-генерален директор на Националната ветеринарномедицинска служба.
ЯНКО ИВАНОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Вие знаете, че нашето правителство е поело ангажимент за присъединяването ни към Европейския съюз. Във връзка с това се изпълнява "Програма 2001", която е залегнала и във ветеринарното законодателство. Там категорично са залегнали и изисквания за правила за защита и хуманно отношение към животните, които третират въпросите не само за бездомните животни. Там се третират редица други въпроси, свързани с отглеждането на животните, с транспортирането им, които са свързани и с международните изисквания за търговия с живите животни.
Съгласно нашата програма предстои да влязат и още редица наредби, които да детайлизират всички тези проблеми, които се третират в тази глава. В противен случай ние няма да сме в състояние да изпълним нашата програма.
Така че подкрепяме да остане нашето предложение, както е в закона. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви.
Други изказвания?
Поставям на гласуване предложението на госпожа Петя Шопова за отпадане на глава седма.
Гласували 100 народни представители: за 7, против 68, въздържали се 25.
Предложението не се приема.
Моля, гласувайте заглавието на глава седма и членове от 66 до 75 включително, така както са предложени от вносителя.
Гласували 108 народни представители: за 105, против 1, въздържали се 2.
Заглавието на глава седма и членове от 66 до 75 включително са приети.
Има думата за обяснение на отрицателен вот госпожа Петя Шопова - заместник-председател на Народното събрание.
ПЕТЯ ШОПОВА (ЕЛ): Благодаря.
Уважаеми колеги, мисля, че членовете на комисията, които много добре са запознати с въпроса и които в един момент са желаели да отпадне тази глава, но след определена интервенция все пак са я подкрепили, знаят за какво става дума.
Не мисля, че господин Иванов е човекът, който ще може да отговори на всички въпроси, и е странно един експерт, който няма достатъчно високо ниво, да говори от името на правителството и мнозинството, тъй като той не изразява едно обединено мнение.
От тази гледна точка аз изразявам своя протест и отрицателен вот и обещавам да изпратя всички правозащитни организации там, където им е мястото - при господин Иванов.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на госпожа Шопова.
Ще ви прочета няколко съобщения за заседания на парламентарни комисии:
Комисията по здравеопазването, младежта и спорта ще проведе редовно заседание днес от 15,00 ч. в зала 42.
Комисията по икономическата политика ще заседава днес от 14,30 ч. в зала "Запад".
Комисията по труда и социалната политика ще проведе редовно заседание днес от 15,00 ч. в зала 238.
Комисията по образованието и науката ще проведе редовно заседание днес от 15,00 ч. в зала 142 и извънредно заседание на 22 април, четвъртък, от 15,00 ч. в зала 142.
Комисията по енергетика и енергийните ресурси ще проведе редовно заседание днес от 15,00 ч. в зала 248 и извънредно заседание на 22 април, четвъртък, от 15,00 ч. в зала 242.
Комисията за противодействие на престъпността и корупцията ще проведе заседание на 22 април, четвъртък, от 17,00 ч. в кабинет 226.
Следващото заседание на Народното събрание е утре, 22 април 1999 г., от 9,00 ч.
Закривам заседанието. (Звъни.)
(Закрито в 13,55 ч.)
Председател:
Йордан Соколов
Заместник-председатели:
Иван Куртев
Петя Шопова
Секретари:
Анелия Тошкова
Свилен Димитров