Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Стенограми от пленарни заседания
СТО ОСЕМДЕСЕТ И СЕДМО ЗАСЕДАНИЕ
София, сряда, 21 октомври 1998 г.
Открито в 9,05 ч.
21/10/1998
    Председателствали: председателят Йордан Соколов и заместник-председателите Иван Куртев и Благовест Сендов
    Секретари: Анелия Тошкова и Атанас Мерджанов


    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ (звъни): Откривам заседанието.
    Постъпили законопроекти и проекти за решения от 14 до 20 октомври 1998 г.:
    Проект за декларация за кризата в Косово. Вносители: Юнал Лютфи и група народни представители.
    Проект за декларация във връзка с ратифицирането на Рамковата конвенция за защита на националните малцинства. Вносител - народният представител Георги Първанов.
    Проект за решение за даване на разрешение за участие на български военни кораби в националното учение в духа на инициативата "Партньорство за мир" на Военноморските сили на Украйна "Сий Бриз `98". Вносител - Министерски съвет.
    Законопроект за ратифициране на Устава на Организацията за черноморско икономическо сътрудничество. Вносител - Министерски съвет. Водеща комисия - Комисията по икономическата политика.
    Проект за декларация във връзка с ратифицирането на Рамковата конвенция за защита на националните малцинства. Вносители - народните представители Анатолий Величков и Красимир Каракачанов.
    Проект за декларация на Народното събрание относно кризата в Косово и отношенията на Република България с НАТО. Вносители - народният представител Екатерина Михайлова и група народни представители.
    По седмичната програма има две предложения - предложение на Парламентарната група на Съюза на демократичните сили и предложение от народния представител Стефан Нешев. Народният представител Стефан Нешев предлага включване в дневния ред на заседанията на Народното събрание за седмицата 21 - 23 октомври второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда N 540156 от 24 юли 1998 г. и направените във връзка с второто четене предложения. Това предложение обаче не може да се гласува, защото няма доклад за второ четене на водещата комисия - Комисията по труда и социалната политика.
    Въз основа на предложението на госпожица Екатерина Михайлова е съставен проект за програма за седмичната работа на Народното събрание, която беше разгледана и на Председателския съвет:
    1. Ново обсъждане на Закона за радиото и телевизията, върнат от президента на Република България с Указ N 353.
    2. Законопроект за ратифициране на измененията на Конституцията на Международния съюз по далекосъобщения и на Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения. (Вносител: Министерски съвет.)
    3. Законопроект за ратифициране на споразумения за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор за средства от дарения, отпуснати от Япония. (Вносител: Министерски съвет.)
    4. Второ четене на законопроекта за администрацията.
    5. Второ четене на законопроекта за защитените територии.
    6. Първо четене на законопроекта за ветеринарномедицинската дейност. (Вносител: Министерски съвет.)
    7. Второ четене на законопроекта за българското гражданство.
    8. Второ четене на законопроекта за чужденците в Република България.
    9. Проекти за:
    - декларация за мирното решаване на кризата в Косово (вносител: Георги Първанов);
    - декларация за кризата в Косово (вносители: Йордан Соколов и група народни представители);
    - декларация за кризата в Косово (вносители: Юнал Лютфи и група народни представители);
    - декларация на Народното събрание относно кризата в Косово и отношенията на Република България с НАТО (вносители: Екатерина Михайлова и група народни представители).
    10. Парламентарен контрол.
    По проекта за програма някой желае ли думата?
    Има думата господин Михаил Миков.
    МИХАИЛ МИКОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател. По предложението за дневен ред аз предлагам първа точка да отиде на трето или четвърто място, тъй щото да бъде спазен Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание, доколкото докладът, който е по първа точка, ни беше раздаден сутринта. На основание правилника трябва да минат 24 часа, за да може тази точка утре да попадне в дневния ред.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря. Само че Конституцията дава друг срок, така че този път не можем да се съобразяваме с комисията.
    МИХАИЛ МИКОВ: Не сме се запознали с този доклад.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Днес е срокът по силата на Конституцията.
    МИХАИЛ МИКОВ: 15-дневният срок ли изтича днес?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Да.
    МИХАИЛ МИКОВ: Ами защо е мотан досега?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не знам.
    За процедура има думата господин Стефан Нешев.
    СТЕФАН НЕШЕВ (ЕЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Господин председател, обръщам се към Вас с молба на основание чл. 68, ал. 2 в правото си на председател на Народното събрание да вмените като задължение на Комисията по труда и социалната политика да представи доклада за второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса на труда. В противен случай ние ставаме мизантропи и не проявяваме социално и хуманно отношение към българското гражданство. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Нешев.
    Господин Иво Атанасов има думата.
    ИВО АТАНАСОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председателю. Иво Атанасов - "Овча купел".
    Уважаеми колеги, моето процедурно предложение е първата точка да бъде отложена, тъй като ние нямаме доклад на комисията, който да е подходящ за такава точка от дневния ред. Връщането на закона от президента, налагането на отлагателно вето предполага няколко неща: първо, парламентът да се произнесе по закона. Тъй като естественият стремеж на всеки парламент е да преодолее ветото, а не да включва президента в законодателния процес, защото той според Конституцията няма право на законодателна инициатива.
    Второ, да се произнесем по текстовете, които президентът връща.
    И, трето, едва тогава да се произнесем по предложенията, които президентът прави. Президентът всъщност не ги прави като законодателни предложения, тъй като той няма това право.
    Тоест ние трябваше да гласуваме три различни неща. В двете заседания на комисията беше направен опит тези три различни позиции да бъдат вместени в едно и също гласуване. За нормалния човек това не е възможно.
    Освен това, вижте текста на доклада, който беше одобрен от комисията и който е страница и половина, и вижте съчинението, което се предлага тук като доклад и което има нещо общо с това, което одобрявахме, но чак от две страници да стане девет страници - значи тук има едно словотворчество, което не е санкционирано от комисията. Демократичната левица и Евролевицата не участвахме в гласуването в комисията, но това, което колегите от СДС гласуваха, е нещо съвършено различно от това, което ние получаваме в пленарната зала. Ето, страница и половина са одобрени, девет страници получаваме тук! Смятам, че това е процедурен гаф и моля на това основание точката да бъде отложена.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Атанасов.
    Има предложение за отлагане на точка първа.
    Срещу това предложение някой желае ли да се изкаже?
    Моля, гласувайте предложението за отлагане на точка първа.
    Гласували 186 народни представители: за 71, против 104, въздържали се 11.
    Предложението не се приема.
    За процедура има думата господин Евгени Кирилов.
    ЕВГЕНИ КИРИЛОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател! Предлагам да поставите на гласуване пренареждането на седмичната програма така, че точката за кризата в Косово да заеме мястото на т. 3.
    Разбирам, че ще има възражения, свързани с това, че все още няма становище на Комисията по външна и интеграционна политика. Но бих желал в тази връзка да отбележа, че това становище се бави четвърти месец, от времето, когато ние внесохме подобна декларация, тоест става дума за проява на политическа, може би и демократическа воля.
    При това положение бих желал да помоля за Вашето съдействие, господин председател, да се ускори процедурата по така нареченото разсекретяване или поне използване в секретен вид на обменените ноти, тъй като днес има и внесена декларация от Съюза на демократичните сили, която ние би трябвало да разгледаме също и да дадем подкрепа за така нареченото взето решение за даване на въздушен коридор. Ние не можем да вземем такова становище без да разполагаме с въпросните ноти, които се оказаха свръхсекретни, за разлика от третирането им в други страни, които са минали през същата процедура. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Кирилов.
    За информация искам да ви кажа, че се получи писмо от Министерския съвет и всичките материали са на разположение на народните представители, които пожелаят да се запознаят с тях.
    РЕПЛИКИ ОТ ДЛ: Къде?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: В Секретна секция на Министерския съвет. Всеки може да отиде.
    РЕПЛИКИ ОТ ДЛ: Не ни пускат!
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Е, не ви пускат да влизате. Хайде сега да гласуваме декларация, че не ви пускат да влизате. Кой не ви пуска да влезете? Казвам ви, че има писмо и всеки, който се интересува, може да отиде. Не вярвам народен представител да не се пуска където и да било.
    ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА (ДЛ, от място): В Народното събрание няма ли Секретна секция?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има Секретна секция, но няма служител в Секретната секция. Всеки момент ще бъде назначен и затова дотогава, вместо в сградата на Народното събрание, в отсрещната сграда можете да се запознаете с материалите.
    Има предложение т. 9 да стане т. 3.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 182 народни представители: за 73, против 99, въздържали се 10.
    Предложението не се приема.
    За процедура думата има господин Зънзов.
    ИВАН ЗЪНЗОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Точка 3, която е свързана с приемане на Законопроект за ратифициране на Споразумението за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка, предлагам в тази програма да отпадне, тъй като там проблемите са свързани със социалната сфера и здравеопазването.
    Моля, господин председател, да предоставите материалите на комисиите за становище и тогава да бъде внесен тук в пленарната зала. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Зънзов. Но, господин Зънзов, двете комисии, на които е разпределен законопроектът, имат становище. Не разбирам за каква друга комисия става въпрос, на която да се разпределя.
    Но има предложение за отпадане на т. 3 - Законопроект за ратифициране на споразумение за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор за средства от дарения, отпуснати от Япония.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 175 народни представители: за 65, против 108, въздържали се 2.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте проекта за седмичната програма така, както е предложен.
    Гласували 183 народни представители: за 126, против 15, въздържали се 42.
    Седмичната програма е приета.

    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    НОВО ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНА ЗА РАДИОТО И ТЕЛЕВИЗИЯТА - върнат от президента на Република България с Указ N 353.
    За процедура има думата заместник-председателят господин Благовест Сендов.
    БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Предлагам да бъде отложена точка първа от дневния ред за утре, тъй като чл. 71, ал. 3 на нашия правилник казва, че "Народното събрание е длъжно в 15-дневен срок да включи в дневния си ред разглеждането на върнат от президента законопроект".
    Ние изпълнихме това изискване, както правилно възрази председателят на Народното събрание, че ние сме длъжни да го включим. След като сме го включили, ние можем да го разглеждаме една година. Ние повече не сме обвързани с никакъв срок. Така че не сме задължени да го гледаме днес.
    Моля, за да се изпълни това, което народният представител Иво Атанасов предложи - всички неща да бъдат леге артис, да се отложи за утре.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Сендов.
    Срещу това предложение за отлагане има ли някой? Няма.
    Значи предложението е, без да сочим коя точка, да бъде отложено за утре разглеждането, за да е изтекъл 24-часовия срок по нашия правилник.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 181 народни представители: за 79, против 71, въздържали се 31.
    Предложението не се приема.
    За процедура думата има заместник-председателят господин Иван Куртев.
    ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Аз предлагам да прегласуваме току-що гласуваното решение, още повече че с господин Соколов гласувахме точно за отлагането за следващото заседание, тъй като така е и изрядно спрямо правилника и нищо няма да сбъркаме, ако подкрепим това предложение, за да можем наистина да спазим правилника и утре да гласуваме върнатия от президента закон.
    Затова предложението ми е за прегласуване.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Куртев.
    Моля, прегласувайте предложението за отлагане за утрешното заседание на първа точка от седмичната програма - новото обсъждане на Закона за радиото и телевизията, върнат от президента на Република България.
    Гласували 192 народни представители: за 169, против 9, въздържали се 14.
    Предложението е прието.

    Първа точка от днешния дневен ред става:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА ИЗМЕНЕНИЯТА НА КОНСТИТУЦИЯТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ СЪЮЗ ПО ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ И НА КОНВЕНЦИЯТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ СЪЮЗ ПО ДАЛЕКОСЪОБЩЕНИЯ.
    Водеща комисия е Комисията по икономическата политика.
    Има думата нейният председател господин Никола Николов да изнесе становището.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ: Уважаеми господин председател, колеги!
    "СТАНОВИЩЕ
    на Комисията по икономическата политика към Тридесет
    осмото Народно събрание по законопроект N 802-02-46 от
    9 октомври 1998 г. за ратифициране на измененията на
    Конституцията на Международния съюз по
    далекосъобщения и на Конвенцията на Международния
    съюз по далекосъобщения, внесен от Министерския съвет

    На редовното си заседание на 14 октомври 1998 г. с участието на представител на вносителя Комисията по икономическата политика разгледа законопроекта за ратифициране на измененията на Конституцията на Международния съюз по далекосъобщения и на Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения, приети от конференцията на пълномощните представители на Международния съюз по далекосъобщения на 14 октомври 1994 г. в Киото, Япония.
    Приетите изменения засягат чл. 8, чл. 9 и чл. 28 на Конституцията на Международния съюз по далекосъобщения.
    Чл. 8 уточнява процедурите за изменение на Конституцията и Конвенцията, както и за свикване на извънредни конференции на упълномощени представители по проблеми, засягащи преобладаваща част от членовете на съюза.
    Чл. 9 уточнява правомощията по предлагане на ръководители и членове на работни органи на съюза с цел постигане на по-добро представителство на различни географски райони в съюза.
    Чл. 28 изменя срока на валидност на членския внос от една на две години, с което се облекчават финансовите процедури.
    Измененията в Конвенцията засягат чл. 4, чл. 7, чл. 19 и чл. 23.
    В чл. 4 броят на членовете на съвета на съюза вече не е фиксиран на 43, а зависи от решението на конференцията, като не може да надвишава 25 на сто от общия брой на членовете на съюза.
    Чл. 7 създава обвързаност между препоръките на предходната конференция с дневния ред на всяка следваща конференция.
    Чл. 19 допуска участие на други лица и организации, освен администрациите по далекосъобщения, да участват в дейността на съюза, ако са съответно упълномощени.
    Чл. 23 допуска по-широко представителство в работата на конференциите на лица и организации, работещи в областта на далекосъобщенията.
    Направените изменения не накърняват интересите на Република България, не увеличават задълженията на страната като член на тази международна организация, а са необходими за подобряване на правилата за работа на съюза.
    Комисията по икономическата политика предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 2 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон измененията на Конституцията на Международния съюз по далекосъобщения и на Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения." Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Николов.
    Имате думата за изказвания по законопроекта. Не виждам желаещи за изказване.
    Пристъпваме към гласуване.
    Моля, гласувайте на първо четене законопроекта за ратифициране на измененията на Конституцията на Международния съюз по далекосъобщения и на Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения N 802-02-46, внесен от Министерския съвет.
    Гласували 154 народни представители: за 152, против няма, въздържали се 2.
    Законопроектът е приет на първо гласуване.
    За процедура има думата господин Николов.


    НИКОЛА НИКОЛОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, колеги, резултатът от гласуването ми дава основание да поискам да гласуваме законопроекта и на второ четене.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Срещу това предложение има ли някой?
    Моля, гласувайте предложението да преминем към второ четене на законопроекта.
    Гласували 143 народни представители: за 138, против няма, въздържали се 5.
    Предложението е прието.
    Преминаваме към второ четене. Господин Николов, имате думата.
    ДОКЛАДЧИК НИКОЛА НИКОЛОВ:

    "Закон
    за ратифициране на измененията на
    Конституцията на Международния съюз по
    далекосъобщения и на Конвенцията на
    Международния съюз по далекосъобщения

    Член единствен. Ратифицира измененията на чл. 8, 9 и 28 от Конституцията на Международния съюз по далекосъобщения и на чл. 4, 7, 19 и 23 от Конвенцията на Международния съюз по далекосъобщения, приети от Конвенцията на пълномощните представители на 14 октомври 1994 г. в Киото."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Някой желае ли да се изкаже?
    Моля, гласувайте заглавието и член единствен на законопроекта.
    Гласували 140 народни представители: за 136, против няма, въздържали се 4.
    Законът е приет и на второ четене.


    Следващата точка от дневния ред е:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЯ ЗА БЕЗВЪЗМЕЗДНА ПОМОЩ МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И МЕЖДУНАРОДНАТА БАНКА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ КАТО АДМИНИСТРАТОР НА СРЕДСТВА ОТ ДАРЕНИЯ, ОТПУСКАНИ ОТ ЯПОНИЯ.
    Водещата комисия е Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол. Има становище и на Комисията по външна и интеграционна политика.
    Има думата председателят на водещата комисия господин Йордан Цонев.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!

    "СТАНОВИЩЕ
    по законопроект за ратифициране на споразумения
    за безвъзмездна помощ между Република България и
    Международната банка за възстановяване и развитие
    като администратор на средства от дарения,
    отпускани от Япония, N 802-02-42 от 30 септември
    1998 г.

    На заседание, проведено на 30 септември 1998 г., Комисията по бюджет, финанси и финансов контрол разгледа законопроекта за ратифициране на споразумения за бъзвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор на средства от дарения, отпускани от Япония.
    На заседанието присъства и заместник-министърът на финансите Димитър Радев, който информира членовете на комисията, че става въпрос за получаване на пет вида безвъзмездни помощи от Япония на обща сума 2 млн. 737 хил. 538 щатски долара, договорени чрез сключени под формата на размяна на писма и анекси към тях проекти за:
    а) реформа в образованието - в размер на 511 хил. и 111 щ. долара;
    б) реформа в здравеопазването - в размер на 479 хил. и 200 щ. долара;
    в) дейности по правната и административната реформа - в размер на 677 хил. и 375 щ. долара;
    г) фонд "Социални инвестиции" - в размер на 488 хил. щ. долара;
    д) заема за преструктуриране на селското стопанство (АСАЛ) - дарение в размер на 581 хил. 963 щ. долара.
    Даренията се правят по искане на Министерския съвет за нуждите на съответните министерства и ведомства, свързани с извършващите се в тях реформи.
    При проведеното гласуване с 11 гласа "за" и без "против" законопроектът бе подкрепен от членовете на комисията.
    Въз основа на това комисията предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 7 от Конституцията на Република България да приеме законопроекта за ратифициране на споразумения за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор на средства от дарения, отпускани от Япония."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Кой ще прочете становището на Комисията по външна и интеграционна политика? Има ли заместник-председател? Моля някой от Комисията по външна и интеграционна политика да прочете становището.
    Да, има думата госпожица Виктория Василева. Заповядайте.
    ДОКЛАДЧИК ВИКТОРИЯ ВАСИЛЕВА:

    "СТАНОВИЩЕ

    ОТНОСНО:  законопроект N 802-02-42 за ратифициране на споразумения за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор на средства от дарения, отпускани от Япония, внесен от Министерски съвет на 30 септември 1998 г.

    На 1 октомври 1998 г. Комисията по външна и интеграционна политика разгледа проект за закон за ратифициране на споразумения за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор на средства от дарения, отпускани от Япония, подписани на 25 септември 1998 г., и прие следното становище:
    Приема за основателни мотивите на правителството и предлага на Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 7 от Конституцията на Република България да ратифицира със закон сключените под формата на размяна на писма и анекси към тях споразумения за безвезмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор на средства от дарения, отпускани от Япония, съответно за:
    а) проект за реформа в образованието - дарение в размер на 511 хил. щ. долара;
    б) проект за реформа в здравеопазването - дарение в размер на 479 хил. и 200 щ. долара;
    в) проект за дейности по правната и административната реформа - дарение в размер на 677 хил. и 375 щ. долара;
    г) фонд "Социални инвестиции" - дарение в размер на 488 хил. щ. долара;
    д) за заема за преструктуриране на селското стопанство (АСАЛ) - дарение в размер на 581 хил. 963 щ. долара."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на госпожица Василева.
    Имате думата по законопроекта.
    Моля, гласувайте на първо четене предложения законопроект.
    Гласували 122 народни представители: за 117, против 2, въздържали се 3.
    Законопроектът е приет на първо четене.
    За процедура има думата господин Цонев.

    ЙОРДАН ЦОНЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Правя процедурно предложение да преминем към второ четене на законопроекта за ратифициране на споразумения за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор на средства от дарения, отпуснати от Япония.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Има ли някой срещу това предложение? Няма.
    Моля, гласувайте предложението да преминем към второ четене на законопроекта.
    Гласували 113 народни представители: за 108, против няма, въздържали се 5.
    Предложението е прието.
    Преминаваме към второ четене.
    ДОКЛАДЧИК ЙОРДАН ЦОНЕВ:
    "З А К О Н
    за ратифициране на споразумения за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор на средства от дарения, отпуснати от Япония

    Член единствен. Ратифицира споразуменията за безвъзмездна помощ между Република България и Международната банка за възстановяване и развитие като администратор на средства от дарения, отпуснати от Япония, подписани на 25 септември 1998 г., сключени под формата на размяна на писма и анекси към тях, съответно за:
    а) проект за реформа в образованието - дарение в размер на 511 хил. щатски долара;
    б) проект за реформа в здравеопазването - дарение в размер на 479 хил. и 200 щ. долара;
    в) проект за дейности по правната и административната реформа - дарение в размер на 677 хил. 375 щ. долара;
    г) Фонд "Социални инвестиции" - дарение в размер на 488 хил. щ. долара;
    д) за заема за преструктуриране на селското стопанство (АСАЛ) - дарение в размер 581 хил. 963 щ. долара."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Желае ли някой да се изкаже?
    Има думата господин Любен Корнезов.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председателю.
    Ще бъда максимално кратък, тъй като явно тези ратификации - и не само тази - минават толкова вяло и без дискусии в парламента, което надали говори добре за самите нас. Много добре е и трябва да благодарим на правителството на Япония, че ни дарява една немалка сума, която ще бъде полезна и дай Боже да бъде полезно използвана за нуждите на всички - на държавата, на всеки един от нас. Тук преди малко професор Зънзов предложи да отпадне този Закон за ратификация или може би да не се разгледа днес, е, ще го разгледаме и ще го приемем, но аз виждам, че Япония ни дарява една сума от 479 хил. и 200 щ. долара за реформата в здравеопазването. Но разбрах, че Комисията по здравеопазването въобще не е разгледала този проект, дали той е най-удачният, всъщност най-удачно да бъдат използвани средствата. Ние не сме против този законопроект.
    Второ, просто искам да попитам господин Цонев, защото снощи, когато разглеждах този законопроект си поставих въпроса дали въобще парламентът трябва да го ратифицира, защото даренията не се ратифицират, ратифицират се заемите. Аз не съм против ратификацията, не ме разбирайте погрешно, но ми се струва, че има нещо, което на мен поне трябва да бъде обяснено. В т. "д" на закона, а и в мотивите на правителството при внасянето му се казва не за дарения, а, обърнете внимание, "за заем за преструктуриране на селското стопанство". И в скоби е казано "дарение в размер на 581 хил. 963 долара". Прегледах и този анекс. Всъщност не можах да разбера за заем в областта на земеделието ли става дума, както е записано, или това, което е отразено в скобата - дарение. Нека да ни го обяснят.
    Но за мен този законопроект трябва да бъде ратифициран на две юридически основания. Той, според мен, не съдържа някакви финансови задължения към държавата ни, защото като цяло това е дарение, да оставим функциите на банката, която ще оперира с тези средства. Но по силата на чл. 85, ал. 1, т. 7 хонорарите, които всъщност ще се получават от чужди експерти, в този закон за ратификация се освобождават от заплащане със съответните данъци. Всъщност спрямо тях няма да важи, най-общо казано, данъчното ни законодателство. И в този смисъл, аз не съм против това, този закон, струва ми се за първи път с такава клауза, трябва да бъде ратифициран в тази му част от българския парламент. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Корнезов.
    Има думата господин Йордан Цонев.
    ЙОРДАН ЦОНЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми господин Корнезов, Вие всъщност сам отговорихте на въпроса защо ратифицираме тези споразумения със закон. Защото в тях има освобождаване от данъци за хонорарите на консултантите. И то е записано точно, не в частта, ние ратифицираме споразуменията: "Ратифицира споразуменията за безвъзмездна помощ." Това е текстът на закона и се описва кои споразумения. А в споразуменията, които са приложени, има клауза, че се освобождават от данъци хонорарите на чуждестранните консултанти по тези споразумения. И понеже се извършва такъв акт, по тази причина тази безвъзмездна помощ, която не е заем, минава като ратификация в българския парламент. Това е основанието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Цонев.
    Има думата заместник-председателят господин Иван Куртев.
    ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Съвсем основателна беше забележката на господин Корнезов по точка "д" от закона. Ако погледнем страница 17 на материала - писмото до министъра на финансите Муравей Радев, ще ни стане ясно за какво става дума. В същия смисъл е и моята редакционна поправка към точка "д", тъй като става дума за японско дарение за заем за преструктуриране. В случая точка "д" би следвало да гласи: "дарение в размер на 581 963 щ.д. за заем за преструктуриране на селското стопанство (АСAЛ)".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Иван Куртев.
    Предложението е член единствен, буква "д" да започне: "дарение за заем за преструктиране на селското стопанство" - добавя се думата "дарение". Това наистина съответства на документа. Думата "дарение" да отпадне в текста, тъй като се премества в началото на изречението.
    Друг желае ли да се изкаже? Няма желаещи.
    "Член единствен.
    ...
    д) дарение за заем за преструктуриране на селското стопанство (АСАЛ) в размер на 581 963 щ.д."
    Моля, гласувайте.
    Гласували 136 народни представители: за 133, против няма, въздържали се 3.
    Законът е приет и на второ гласуване.

    Продължаваме с:
    ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА АДМИНИСТРАЦИЯТА.
    Има думата председателят на Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията господин Светослав Лучников.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа! Бяхме стигнали до "Преходни и заключителни разпоредби".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: По заглавието има ли бележки? Няма.
    Моля, гласувайте заглавието "Преходни и заключителни разпоредби".
    Гласували 107 народни представители: за 104, против няма, въздържали се 3.
    Заглавието е прието.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 1. (1) За срок от пет години от влизането в сила на този закон задължителни изисквания към лицата за заемане на ръководни длъжности в администрацията са:
    1. да не са заемали отговорни длъжности или други приравнени към тях в политическия и административния апарат на Българската комунистическа партия;"
    Предложение на народните представители Янаки Стоилов, Кирил Йорданов, Любен Корнезов, Руси Статков и Георги Пирински и Арлин Антонов е ал. 1, т. 1 да отпадне.
    Комисията не приема предложението.
    Интересно е предложението на народните представители Велко Вълканов и Драгомир Шопов, които, като не възразяват срещу прочетената ал. 1, т. 1, предлагат тя да се допълни със следните две точки:
    "2. да не са били те или съпругите (съпрузите) им секретари, заместник-секретари или членове на комитетите и бюрата на организации на Българската комунистическа партия на всички равнища;
    3. да не са били преподаватели по идеологически дисциплини (научен комунизъм, философия, политическа икономия) в учебни заведения от всички видове;"
    Те предлагат т. 2 да стане т. 4.
    Комисията не приема това радикално лустрационно предложение на господата Вълканов и Шопов.
    Предложение на народния представител Панайот Ляков:
    В § 1, ал. 1, т. 1 след думата "апарат" да се добави "в централните и окръжни печатни органи на Българската комунистическа партия".
    Комисията не приема предложението.
    Предложение на Димитър Луджев и група народни представители:
    В § 1, ал. 1 т. 1 да се измени така:
    "1. да не са заемали висши ръководни длъжности според номенклатурата на ЦК на Българската комунистическа партия, действаща към 10.11.1989 г."
    Комисията не приема предложението.
    "2. да не са от всички категории сътрудници, посочени в Закона за достъп до документите на бившата Държавна сигурност."
    Предложение от Георги Панев и група народни представители:
    В § 1, ал. 1 се създава нова т. 2:
    "2. до 1 януари 1990 г. да не са били членове на кадрови комисии, районни, общински, градски и окръжни комитети и Централния комитет на Българската комунистическа партия."
    Точка 2 да стане точка 3.
    Предложението е оттеглено.
    Предложение на Димитър Луджев и група народни представители:
    В § 1, ал. 1 т. 2 да да се измени така:
    "2. да не се числят към висшия офицерски състав на служителите от бившата Държавна сигурност".
    Комисията не приема предложението.

    "(2) Министерският съвет определя реда за прекратяване на трудовите правоотношения на лицата, попадащи под ограниченията на ал. 1."
    Предложение на народния представител Методи Андреев:
    Параграф 1 се изменя така:
    "§ 1. (1) Лицата, които заемат или кандидатстват за ръководни длъжности във всички органи на държавната администрация, включително в системата на съдебната власт, дипломатическите представителства, Българската народна банка, администрациите на Народното събрание и президента, както и всички лица, които са военизирани по ЗОВС и ЗМВР не трябва:
    1. да са заемали платена щатна длъжност в Българската комунистическа партия (включително в нейните академии, институти и стопански организации), Българския земеделски народен съюз, Отечествения фронт, Димитровския комунистически младежки съюз, Съюза на активните борци против фашизма и капитализма и Българските професионални съюзи в периода от 9 септември 1944 г. до 19 декември 1991 г.;
    2. да са заемали платена щатна длъжност в ДС, Разузнавателно управление на Министерството на народната отбрана и политическите управления на МВР и МНО (включително в стопанските им организации и академиите, училищата и институтите, които ги обслужваха и подготвяха кадрите им);
    3. да са от която и да е категория сътрудници, посочени в Закона за достъп до документите на бившата Държавна сигурност;
    4. да са ползвали каквито и да е привилегии като "деца на активни борци против фашизма и капитализма."
    (2) Министерският съвет със свой акт (обнародван в "Държавен вестник" в едномесечен срок от приемането на закона) определя реда за преатестацията на заварените длъжностни лица и за прекратяване на трудовите правоотношения с лицата, попадащи под ограниченията по ал. 1."
    Комисията не приема предложението.
    Комисията подкрепя текста на вносителя по § 1, като предлага:
    1. В ал. 1, т. 1 думата "отговорни" да се замени с "ръководни".
    2. Точка 2 се изменя така:
    "2. да не са били сътрудници на бившата Държавна сигурност от която и да е категория, посочена в Закона за достъп до документите на бившата Държавна сигурност;"
    Вносителят прави следните редакционни уточнения на текста. Той предлага ал. 2 да се конкретизира така:
    "(2) Лицата, заемащи ръководни длъжности в администрацията в 30-дневен срок от влизането на този закон в сила са длъжни да представят пред органа на държавната власт, който ги е назначил, декларация за наличието или отсъствието на обстоятелствата по точки 1 и 2 на ал. 1."
    Предишната ал. 2 става ал. 3 със следната редакция:
    "(3) Министерският съвет определя реда за проверка на декларираните обстоятелства и за освобождаване на лицата, които не отговарят на задължителните изисквания за заемане на ръководни длъжности в администрацията."
    Това е по § 1.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Лучников. Имате думата по § 1 от Преходните и заключителни разпоредби на закона.
    Има думата господин Велко Вълканов.
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ (ДЛ): Уважаеми колеги, настоятелно ви препоръчвам да не гласувате текста, който е предложен на вашето внимание. Става дума за § 1, както беше прочетен от колегата Лучников. Аз смятам, че този текст най-напред е съвършено неприемлив от гледна точка на основни правни принципи и от гледна точка на Конституцията. Той нарушава чл. 6, ал. 2 от нашия основен закон, който не допуска никаква дискриминация, основана на убеждения, политическа принадлежност и прочие, и прочие.
    На второ място, този текст е съвършено ненужен, практически погледнато. Защото ще ви кажа така. Ако вие днес имате властта и значи сте хората, които ще назначават администрацията, спокойно можете да откажете назначението на лице, което се намира в тази категория, посочено в съответния текст, коментиран сега. Не е необходимо да има специална разпоредба, която да ви улеснява в това отношение.
    Искам да обърна вниманието ви още и върху това, че всъщност вече минаха 10 години от поврата в нашето развитие и става странно ние да продължаваме да работим с подобни закони за лустрация на гражданите в нашето общество.
    На трето място, искам да обърна вашето внимание върху някои въпроси, които неизбежно възникват при коментара на текстовете, които сега обсъждаме. Например пред мен стои този въпрос: да, няма естествено да бъде назначен в администрацията един Ярослав Радев, бивш член на Централния комитет на партията. Но онзи, който му е пържил яйца и е връзвал неговите обувки, ще ли може да бъде приет в администрацията?
    РЕПЛИКИ ОТ ДЛ: Кой е той?
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ: Аз не правя никакъв намек за господин Васил Гоцев (смях в блока на ДЛ), това е ваш коментар. Знаете, че господин Гоцев е изключително достоен човек, неспособен да пържи яйца някому. Това е един въпрос, който не може да бъде пренебрегнат.
    Стои такъв въпрос, да кажем, с госпожа Елена Костова. Аз съм - признавам - загрижен за госпожа Костова, тя е наш другар (смях в блока на ДЛ) и не виждам защо трябва да бъде подложена на лустрация. Ами нейният съпруг, господин Иван Костов? Значи тя не може, но той може. (Смях в блока на ДЛ.) Непонятни са тези твърде объркани представи за това, което може, и което не може.
    Ето защо, уважаеми колеги, аз предлагам този текст да отпадне изобщо. Ако не отпадне обаче текстът, тогава държа да се приеме и нашето предложение, което направихме с господин Шопов. Вие разбирате смисъла на това предложение. Ние искаме, следвайки вашата логика, да покажем целия абсурд, който се съдържа в дадената уредба. Защо този, който е бил само един партиен секретар, ще бъде подложен на лустрация, а този, който му е внушавал истините на марксизма-ленинизма, да кажем, като един преподавател по политикономия (смях в блока на ДЛ) в някакъв висш институт, той няма да бъде подложен на лустрация?
    РЕПЛИКИ ОТ ДЛ: Кой е той?
    ВЕЛКО ВЪЛКАНОВ: Не правя намек за господин Костов. Недейте да ме провокирате. (Смях в блока на ДЛ.) И други случаи могат да се намерят твърде много.
    Така че, уважаеми колеги, аз настоятелно ви моля да отхвърлите този текст. Той не прави чест на нашето законодателство. Аз съм убеден, че и нашите колеги от Съвета на Европа ще ни укорят за него. Достойното е да работим с чистите разпоредби на нашата Конституция. Благодаря ви за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Вълканов.
    Има думата господин Жорж Ганчев.
    ЖОРЖ ГАНЧЕВ (независим): Аз ще бъда пределно кратък, господин председател, тъй като мисля, че и едните, и другите произлизат от едно и също котило на Българската комунистическа партия. Съвсем е ясно, че за девет години разбихте държавицата ни. И аз ви казвам с абсолютно чиста съвест: когато държите една гювендия в телевизията на най-голямата програма - "Панорама", който почти получава оргазъм, когато интервюира вашия министър-председател онзи ден (смях в блока на ДЛ), абсолютно доказан служител на зловещата Държавна сигурност, когато вие наемате един от Първо и Второ главно управление на Държавна сигурност, който е спирал колегите си да не излизат в чужбина, научни работници, на име Христо Иванов, когато вие абсолютно съзнателно допускате едни, а елиминирате други, това се нарича двоен стандарт. Аз съм абсолютно потресен от това, което правите.
    Аз съм "за" - махнете всички издънки на Държавна сигурност вън от българската държавна администрация! До един! Но тогава не употребявайте двойни стандарти. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Ганчев.
    Има думата господин Корнезов.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председателю.
    Професор Вълканов от тази трибуна каза, че не правел намеци. За какви намеци можем да говорим?
    Всъщност стигнахме до целта на закона. И този закон не трябва да се нарича "Закон за администрацията", а "Закон за лустрацията", защото това е целта на този закон.
    РЕПЛИКА ОТ СДС: И такъв ще има.
    РЕПЛИКА ОТ ДЛ: И вас няма да ви има.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Този закон е политически закон, за политически репресии, за лов на вещици. (Шум и реплики в залата.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля за тишина в залата!
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Но аз като юрист ще се спра само на няколко аргумента. Знам, че една част от залата е глуха към юридическите аргументи.
    Първо, § 1 - лустрацията - категорично, драстично, недопустимо нарушава основния закон на Република България, включително и чл. 6 от този закон, защото създава дискриминация по политически причини.
    РЕПЛИКА ОТ СДС: Вие какво правихте петдесет години?
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля за тишина в залата!
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Какво правихме петдесет години? Вие къде учихте, млади ми колега? И сега - да, да, да - сега заемате даже два поста. Недопустимо е да бъдете депутат. Но това е друга тема.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Корнезов, не влизайте в лични пререкания.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Дискриминация.
    Второ, вие въвеждате така наречената колективна вина. Не вина конкретно извършена, от конкретно лице, а всички под общия знаменател. Категорично недопустимо!
    Но вижте и позора на самите текстове, които в края на краищата развързват неограничено ръцете на изпълнителната власт. Параграф 1, ал. 1 казва: "За срок от пет години от влизането на този закон не могат да бъдат заемани ръководни длъжности в администрацията". Ама моля ви, господа, кажете, поне, избройте ги кои са тези ръководни длъжности! (Неразбираема реплика на министър Марио Тагарински.) Кой закон? Този, който вие сте писали и който не знаете какво се съдържа в него?
    Втората алинея - да са заемали отговорни длъжности или други приравнени в политически партии. Господа, кои са тези "отговорни длъжности"? Тук се чу "партиен секретар". Ама е имало партийни секретари, които не са платени, на една партийна организация, състояща се от 5-6 човека или от десет човека. Има партийни секретари примерно на големи комбинати или на политически институти и т.н. Избройте ги кои са. И кои са пък тези "приравнени"? Това практически означава, с това, което ни се предлага и от комисията, развързване, повтарям, ръцете на изпълнителната власт да разчиства нещо, което в края на краищата вие с вашите политически уволнения - недопустими и неморални - извършвахте и до този момент.
    И неслучайно държавният глава още преди година, та и повече, на два пъти се обръща, че тази лустрация поне не е навременна. Не знам дали ще се вслушате в това, което ви говорим, че този текст е противоконституционен. Но струва ми се, че ако държавният глава държи на думата си, той ще върне този текст с ново вето и вие отново ще ръкопляскате за това, което сте приели и което ви се връща. Ако ли не, ние ще се обърнем и към Конституционния съд и не само към Конституционния съд. Защото този закон е позор за българския парламент, позор е за българската нация. Това е репресия, политическа репресия. Благодаря ви. (Ръкопляскания от ДЛ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Корнезов.
    Има думата господин Янаки Стоилов.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ): Господин председател, господа народни представители! Мисля, че всеки, който има за себе си поне минимално самочувствие, че споделя демократичните принципи, би трябвало да се противопостави на предлаганата разпоредба. Може да не го направи публично, но вътре в себе си е длъжен да го направи и да го изрази по категоричен начин със своето гласуване. Дори и заради това само, че този текст противоречи на принципа за равенство на гражданите пред закона, прокламиран от чл. 6, ал. 2 на българската Конституция - "Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност - няма да изброявам всичко - политическа принадлежност и убеждение, лично и обществено положение".
    Конституционният съд в свое решение вече е имал възможност по такива ограничителни разпоредби да се произнася и още преди няколко години ги е отхвърлил като недопустими с оглед на прокламираните от Конституцията принципи.
    За мен е странно, че правителството, което би трябвало да има поне толкова компетентност в областта на правото, че да разбере това, което е прогласено, ни предлага един законопроект в тази си част, категорично отклоняващ се от основния закон.
    Тук трябва да припомним и доклада на Съвета на Европа, на който се позовават много от депутатите и в дискусията през миналата седмица. И самите съставители на доклада използват становището на професор Люис, който изразява опасение, че този текст нарушава духа на човешките права.
    Сигурно приемането на тази разпоредба ще бъде големият български влог в честването на петдесетгодишнината от всеобщата декларация за правата на човека и гражданина. Този ли позорен акт ще сложите върху българското Народно събрание?
    Изглежда тази тема за вас е част от философията на съюза на тези сили, които продължават, понякога необяснимо защо, да се наричат "демократични". (Ръкопляскания от ДЛ.) Дори ваши представители, един последователен и откровен антикомунист и антидемократ като Методи Андреев, предлага текст, който стига до последната точка на тази философия. Но вие не приемате нея, защото под нейните удари ще попаднат и мнозина от вас, от тези, които протежирате, от тези, които винаги лицемерно служат на всяка власт, от тези, които са нагоденци (ръкопляскания от ДЛ), от тези, които са безпринципни, от тези, които винаги търсят обяснения за своя позор в позора на своите началници, пред които са мълчали, а често и безропотно са слугували.
    Ето това е философията, с която трябва да се разделите, за да се разграничите от някои свои бивши лидери, които, когато се приемаше българската Конституция, казаха, че тя не трябва да бъде приета, защото в нея се прокламира принципът, че не може да се носи отговорност за едно деяние, което към момента на неговото извършване не е било прогласено за престъпление - един принцип, който, след неговото въвеждане в модерната държава, единствено е бил отречен по времето на фашизма с официален законодателен акт в Германия. (Ръкопляскания от ДЛ.)
    Единственото оправдание за това свое действие вие можете да намерите в миналото и да кажете: да, в България е имало власти, които наистина са пренебрегвали този принцип. И ще бъдете прави.
    Едва ли някой днес в българското общество ще отрече през колко перипетии е минала българската история и, за съжаление, колко пъти в много случаи незаслужено тя е слагала преграда пред развитието на различни хора на техния професионализъм и на техния стремеж да служат и на обществото освен на своите собствени виждания и интереси. Но докога това минало може да бъде оправдание? Защото и днешният ден утре ще бъде минало. Защото утре вие няма да ми дадете възможност да защитя вас, когато тук, в тази зала, може да бъде предложен закон, който да каже, че всички участници в неуспешните управления за последните десет години за пет или десет години за в бъдеще няма да участват в управлението на страната. Как ще спрете такъв закон? Защото ясно е по редица причини, които отчасти зависят от нас, а някои от тях са извън нашите сили, 1989 г. за съжаление се превръща в някаква разделна 1939 г., която ние по социално-икономически показатели вероятно няма да достигнем и за първото десетилетие на следващия век. Ето, как ще прекратите тази възможност?
    Затова аз ви предлагам: дано се намерят измежду вас политици, които да надраснат вашия собствен ръководител, който не намери сили на изминалата ви конференция да снеме този позорен текст. (Ръкопляскания от ДЛ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Стоилов.
    Има думата господин Георги Пирински.
    ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (ДЛ): Господин председател, както съобщи господин Лучников, аз съм един от онези, които предложиха този § 1 да отпадне и искам да мотивирам пред пленарната зала причините, поради които направих това предложение.
    Преди всичко споделям всичко казано от изказалите се досега относно и конституционността, ако щете, и демократичността на такъв един текст, т.е. ясния антиконституционен и напълно недемократичен характер на този параграф.
    Погледнете - предлага се за срок от 5 години от влизането в сила на този закон, задължителни изисквания към лицата за заемане на ръководни длъжности в администрацията да бъдат: първо, да не са заемали, както вие коригирахте, ако не се лъжа, ръководни длъжности или други приравнени към тях в политическия и административния апарат на БКП и втората точка - за служителите на Държавна сигурност.
    Уважаеми дами и господа, наред с аргументите, изказани досега, обърнете внимание на следното: с тези текстове в продължение на 5 години ще върви един процес на уволнения, на отказване на назначения, на политизиране на управлението на администрацията. Във връзка с другите преходни текстове в този закон, които предвиждат в разстояние на 1 година да бъде направена тотална реорганизация на държавния апарат, тази реорганизация ще бъде грубо политизирана.
    Днес нашето общество, нашата икономика, и това е и ваше признание, и ваш лайтмотив, се намират пред най-тежкото изпитание в реформите, които се провеждат. Предстои преструктуриране на основните отрасли на икономиката. Предстои много тежка безработица. Предстои по-нататъшно оставане в това плачевно състояние на жизненото равнище. В този момент една страна, която знае интереса си, не започва вътрешна, макар и не кървава гражданска война, не започва лов на вещици, защото този текст узаконява именно ловът на вещици. И вие ще правите следното - всички проблеми и всички тежести вие ще аргументирате с наследството отпреди 10 години. Вие ще имате възможност да говорите за този или за онзи като за виновен за еди-кой си проблем. По този начин вие ще отбягвате отново за цяла година сериозния разговор за това какво изисква реформата, какви мерки трябва да бъдат предприемани за смекчаване на ударите на тази реформа и ние ще се въртим в тази тематика за 45-те години, за това вие какво правихте и т.н., и т.н. Това е нещо, което е гибелно за обществото и от което ще страдат не толкова тези, които се визират в този текст, ще страда не онова, което наричаме обикновения, а редовият български гражданин, беззащитният гражданин, който очаква да има една солидна администрация, в която хората няма да треперят за утрешния си ден, която ще бъде професионална, ще бъде безпристрастна и ще бъде ефективна в този изключително тежък период, който страната ни преживява.
    В този текст се отразява цялата двойнственост на политиката, която вие провеждате - от една страна вие предлагате закони, много от които са съобразени с европейското право, много от които взимат почти буквално основните законопроекти, които бяха подготвени от Демократичната левица - неща, които са нужни. Едновременно с това вие упорито и последователно разделяте обществото, политизирате управлението, твърдите, че единствено СДС е носител на правото да бъде демократична сила и да отстоява реформите. Това е пагубна политика, която е пагубна, повтарям, за хората в тази страна и за нейното бъдеще. Ето защо аз напълно подкрепям всички онези предложения, които бяха направени от пленарната зала вие да не натискате лекомислено бутона "за" този текст.
    Отхвърлете текста. Покажете, че сте готови наистина, когато говорите за национално съгласие да практикувате национално съгласие, а не да изпадате в абсурдната позиция и пред българското общество, и пред своите външни партньори, че се занимавате с двоен стандарт, с двулична политика, която в крайна сметка е против националните интереси.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Пирински.
    Има думата госпожа Елена Поптодорова.
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА (ЕЛ): Благодаря Ви, господин председател.
    Господин председател, господин министър, уважаеми колеги! Много основания имаме да сме смутени от текстовете, които се приеха във вече завършващия по силата на пленарния дебат Закон за администрацията.
    Министърът на държавната администрация по друг повод в петък по време на дискусията по доклада на докладчиците на Съвета на Европа прочете някои извадки от експертизата, която беше предоставена и на мнозинството, и на правителството, и на опозицията именно по този закон. Съжалих, че той се спря твърде избирателно на отделни текстове и сега е моментът да припомня в пълния текст онова, което е не просто препоръка, а онова, което е практика в демократична Европа.
    По отношение на така наречените политически кабинети, буквално следното четем в експертизата: тези кабинети се сочат като средство за създаване - цитат - на реални условия за деполитизираност и безпристрастност на държавните служители.
    Бележка на извършващия експертизата: поне за непосветения наблюдател не става ясно как чл. 24 и чл. 25 отговарят на тези очаквания.
    За нас, посветените, е още по-малко ясно. По-точно ясно е обратното, че тези кабинети не могат да изпълнят тази декларирана цел.
    По отношение на ролята на министъра на държавната администрация се казва буквално следното: тя трябва да бъде...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Но, госпожо Поптодорова, прощавайте!...
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА: ... изяснена - ще носи ли министърът отговорност за цялостното поведение на държавната администрация, защото аз мисля, че след като министърът слага подписа си...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Госпожо Поптодорова! Сега обсъждаме § 1! Сега, ако Вие искате да се връщаме на целия закон - няма да стане!
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА: Господин председател, аз просто искам да припомня, че министърът на държавната администрация носи отговорност за изпълнението на този закон поне по силата на европейските стандарти. Там опредeлено се счита, че тази роля е твърдe разширена, както и се отказа създаването на независима комисия, както е създадена например във Великобритания, по стандартите в публичния живот, която да бъде истински арбитър между работодател и работещ.
    Вие искате аз да се съсредоточа върху Преходните и заключителни разпоредби, което и ще направя, но те са в крайна сметка квинтесенция на духа на целия закон, защото не може да отминем онази част от експертизата, в която назначаването на областните управители се определя като опасност за създаване или по-точно, както се казва - за възстановяване на режим на демократичен централизъм в страната. Затова говорим.
    По същия повод аз говоря и за неприемливостта на тази заключителна разпоредба. Никой в тази зала не запозна добросъвестно народното представителство със същинското и пълното съдържание на експертизата. Може би, макар и накрая на работата по закона, е редно това да стане достояние на мнозинството, а и на обществеността.
    Тъй като очевидно настоявате да се съсредоточа върху тази Преходна и заключителна разпоредба, която обсъждаме и която наистина въвежда лустрационен режим, аз искам да кажа следното: точно по този текст четем следното в експертизата: "Разбираема е емоцията, която стои зад тази забрана, но тя нарушава духа на човешките права". Кратко и ясно.
    Аз знам, че отново ще се намери основание в документ на Съвета на Европа - прословутата Резолюция N 10-66, която беше цитирана тук, но тя също така беше цитирана некоректно, аз бих казала дори манипулативно от самия министър на правната евроинтеграция. Истината е, че тази резолюция беше инициирана от датски депутат, господин Есперсен, който беше силно загрижен за лустрационния климат в Чехия и България. И ако някой има доброто намерение да види оригинала на този първоначален доклад, ще види, че замисълът на Съвета на Европа беше съвършено различен. Поради назначаването на господин Есперсен за комисар по човешките права в Северния съвет, той напусна своята мисия като докладчик и тогава тази задача беше поверена на един румънски наш колега. Няма да коментирам оттук нататък подхода.
    Но дори и резолюцията във вида, в който е, съдържа наистина препоръка за "прочистване" на всякакви останки от кадри от миналото в областите, които тук са посочени - Държавна сигурност и висшите етажи на Комунистическата партия, но защо не четете, уважаеми колеги, следващия текст, който се застрахова и който реално обезсмисля първия, където се казва, че това не бива да става в никакъв случай в нарушаване на приетите вече международни документи в защита на човешките права. Нещо повече, не бива да се превръща в лов на вещици. Така че, моля ви, справете се и с тази резолюция изцяло.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Времето изтече!
    ЕЛЕНА ПОПТОДОРОВА: Накрая искам да кажа, че ако успеем да въведем в поведението си, в манталитета си древногръцкия принцип "Моята свобода свършва там, където започва твоята!", ако престанем наистина да търсим колективна вина, където тя отсъства, а не се съсредоточим върху личната, то ние дълго време ще живеем като преследвани, в различни роли, разбира се. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на госпожа Поптодорова.
    Има думата министър Тагарински.
    МИНИСТЪР МАРИО ТАГАРИНСКИ: Госпожо Поптодорова, Вие отново потвърдихте това, което казах в петък, и отново бяхте некоректна. Текстът, който ми е предложил експертът, звучи така: "Напълно разбирам чувството, стоящо зад тази забрана, но се чудя - това пропуснахте Вие - дали тя накърнява духа на човешките права". В закона ограничението за лицата, попадащи в тази категория, са само за заемане на ръководни длъжности. Българинът ще го разбере ясно. Просто те не могат да бъдат началници. Ето за това става въпрос. И всеки, дори и последният човек на село ще разбере, особено възрастните хора, за какво става дума. Те много ясно разбират какво значи един комунист да бъде началник. (Смях и ръкопляскания от СДС.)
    Всички ние сърбаме тази попара, която вие забъркахте. Доколкото става въпрос, както Вие сама признахте, за резолюцията на Съвета на Европа, това е дословният текст. Просто мястото, където пишеше "тоталитарни организации", е прецизирано и тоталитарната организация, която беше у нас и която се наричаше Българска комунистическа партия, е изписана явно. Това е всичко, което е записано в този закон, и нищо повече. (Ръкопляскания от СДС.) И никакви човешки права не са накърнени, тъй като временното отнемане на правото за заемане на ръководна длъжност не е нарушаване на правата на труд на тези хора. Дори когато направите катастрофа с автомобил, ви се отнема свидетелството за правоуправление за срок от месеци, а вие управлявахте една цяла държава, която катастрофира тежко, почти непоправимо, и искаме поне за пет години да не пречите да излезем от тази криза. Стойте настрана и гледайте другите как могат да го правят! (Протести от БСП и ръкопляскания от СДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на министър Тагарински.
    Има думата господин Георги Панев.
    ГЕОРГИ ПАНЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Вашето дебелоочие, госпожи и господа от Българската социалистическа партия, бивша комунистическа, липсата на всякакво съзнание за стореното най-голямо зло, за извършеното най-голямо престъпление в историята на България - комунистическият режим, лицемерната ви риторика за сетен път показват, че вие просто сте родени и израснали в пространството на антилогиката и антиморала.
    Но да говоря по същество. Вън от всякакво съмнение е необходимостта от лустрационни текстове. Това го изисква здравият разум. Това го показва историческата практика. Това го показва и практиката в редица посткомунистически страни. Да си припомним Закона за денацификация в Германия след Втората световна война, безспорно много по-драстичен от това, което се предлага сега, малко известния закон за дефашизация в Италия също след Втората световна война. Да си припомним Закона за лустрация и декомунизация в Чехия, чието действие беше продължено с още пет години, уважаеми дами и господа. И тук беше неуместна забележката на господин Стоилов, че вече са изминали десет години. Чехите, които в никакъв случай не са дали доказателства за една нация, която не знае как да се оправя със собствените си дела и как да погледне напред, са преценили, че е необходимо още пет години да действа такъв закон. Такъв закон скоро беше приет в Полша. В Унгария Комунистическата партия наистина си посипа главата с пепел и пое публично вината и се разкая, доколкото можа, за това, което е сторила на страната. У нас нищо подобно не се случва. Ние сме свидетели на срамни сцени. Свидетели сме на декларация от тази трибуна, когато депутат от Българската социалистическа партия, бивш областен управител, който е долагал за разказани вицове от своите колеги студенти там, където трябва, и е разбил съдбите им, се биеше в гърдите, че е служил на България.
    Говори се за лов на вещици. Министър Тагарински ви каза нещата горе-долу точно. Още по-точното название е, че тук става въпрос за ценз, уважаеми дами и господа, тоест за един комплекс от качества, необходими, за да може едно лице да извършва определена и то ръководна длъжност. И никакви апели, и никакви искове към Конституционния съд, никакво позоваване на Конституцията няма да ви помогне, защото Конституционният съд вече се е произнесъл. Преди няколко години в този парламент беше приет един лустрационен закон, той действа две години и половина, и по повод на този закон определението на Конституционния съд е ясно и недвусмислено. Поради прякото си участие в политиката и практиката на комунистическия режим, в неговото утвърждаване, поради редица личностни качества, придобити именно с това пряко участие и т. н., Конституционният съд свежда определението до това, че всъщност такива лица нямат необходимия ценз, за да изпълняват тази ръководна длъжност. Това определение го има в "Държавен вестник" и вие можете да го прочетете.
    Ще имаме поводи и занапред, уважаеми дами и господа, да говорим по тази тема. Тя е болезнена, уверявам ви, за една много голяма част от българския народ, много повече от половината. Аз само бих искал в заключение да кажа, че вашето поведение от месеци насам, липсата на искрица разкаяние за чудовищното престъпление, извършено в България, липсата на съзнание за това какво е направено и какви са последствията от него показват недвусмислено и с голяма сила, че Законът за обявяване на незаконността на комунистическия режим в България, който беше внесен от 40 народни представители през м. септември м. г. и в който тези проблеми ясно и точно са заковани, този закон трябва и ще мине в българския парламент, за да нямате вие лицемерните и античовешки основания да говорите от тази трибуна по тези въпроси. (Ръкопляскания от СДС.)

    И, накрая, едно процедурно предложение, господин председателю. Тъй като Комисията по правни въпроси и законодателство срещу корупцията уместно е преценила да замени думата "отговорни" с думата "ръководни", аз от името на останалите вносители на предложението го оттеглям, тъй като очевидно членовете на партийни комитети, които са били ръководните органи по места на Комунистическата партия, са ръководни длъжности и влизат в определението, дадено вече от комисията. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Панев.
    За реплика - господин Георги Божинов.
    ГЕОРГИ БОЖИНОВ (ДЛ): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин Панев! Аз съм изцяло съгласен с казаното от господин Панев в частта му, че тук се извършват срамни неща. Той посочи за един доносник. Но вие гласувахте закон, според който две категории доносници вече са невинни. Това са тези, които подписаха отново договор със службите, и тези, чиито досиета ги няма. Това е срамното, господин Панев, че няма един стандарт. Вие говорите за някои функционери на партията. Но една група функционери на партията, които станаха и професори, без да са доктори, по решение на партийните комитети, не са в обсега на вашето законодателство. Този двоен стандарт е срамен, дори и да си вярвате в мотивите. Затова те са позорни, те обиждат българското Народно събрание, те разкриват едно лицемерие, което просто не е достойно. И ако вие разберете истината, откажете се от този текст, откажете се и погледнете хората в очите. Защото не може един доносник да пише закон за другите доносници! ("Браво!" и ръкопляскания в Демократичната левица.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Божинов.
    За втора реплика има думата господин Зънзов.
    ИВАН ЗЪНЗОВ (ДЛ): Уважаеми господин Панев, за пореден път нарушавам достойнството си, като Ви обръщам внимание (смях в ДЛ), но искам да Ви кажа едно: вникнете в българската дума безсрамие, защото аз неслучайно предложих да има поименен списък и всеки да отговаря за делата си. И този списък за лустрация трябва Вие да го оглавите!
    Второ. Казват, че сте физик. Има проучване на американци, японци и руснаци за биологичната енергия и за нормата на човешкия организъм. Тези проучвания дават около 80 на сто нормална биологична енергия, хората са добри, можеш да се разбираш с тях, можеш да водиш диалог и да работят. Пет на сто дават като екстрасенси - с повишена биологична енергия. Петнадесет на сто обаче са с енергиен дефицит, те живеят за сметка на енергията около тях, те като вампири пият от енергията на другите. И аз съм сигурен, че на колегите, които седят около Вас, след време ще им се отрази върху здравословното състояние. (Смях и реплики в Демократичната левица.)
    Аз смятам, че това, което говорихте Вие за безсрамие, подкрепям колегата си, безсрамие е в кюп да търсите отговорност на хората.
    И ще премълча още нещо за Вас, което действително е срамно и аз да го изговоря. (Ръкопляскания в ДЛ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Зънзов.
    За трета реплика има думата господин Веселин Бончев.
    ВЕСЕЛИН БОНЧЕВ (независим): Уважаеми господин председател, драги колеги! Явно е, че докато в българския парламент става този цирк, хората от Съвета на Европа ще го заложат и във втория доклад.
    Но, към господин Панев. След като е тръгнала така наречената чистка на бивши партийни функционери и секретари, нека да бъде за всички. Погледнете какви са били съветниците около президента! Погледнете хората в СДС, които завършиха политически академии в Съветския съюз, в ГДР, но след това се ориентираха и станаха политически травестити, за да не се наричат сега партийни секретари. (Смях и ръкопляскания в Демократичната левица.)
    Второ, след като се говори за важни партийни доносници в БКП, в България има фондации, които са водещи и разполагат с милиарди левове, нека и там да не бъдат партийни секретари. Благодаря много.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Бончев.
    За дуплика - господин Георги Панев.
    ГЕОРГИ ПАНЕВ (СДС): Благодаря. Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Много кратки дуплики.
    Господин Божинов, по отношение на двойния стандарт. Още един път го казвам и ще го казвам и занапред, докато се чуе, и чуе, и чуе: не съдете за другите по себе си. (Ръкопляскания в СДС. Смях и викове в Демократичната левица.)
    Господин Зънзов, Вие започнахте с това, че аз съм физик. Да, бях активен физик 25 години, мога да се похваля с това, мога да се похваля и с това, което съм направил. Именно защото съм физик, не разбирам и не възприемам метафизиката. Това, което Вие говорихте, беше метафизика - универсални енергии, приливи и отливи - тези неща аз не ги разбирам. Може да съм много консервативен, но аз с метафизика не се занимавам.
    Господин Бончев, същото за двойния стандарт: не съдете за другите по себе си. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на господин Панев.
    За процедура има думата народният представител Виктория Василева.
    ВИКТОРИЯ ВАСИЛЕВА (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Тъй като съм притеснена вече за колегите отляво, които явно започнаха и да вампирясват, предлагам да прекратим дебатите и да преминем към гласуване. (Шум в залата.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Срещу това предложение има ли?
    Господин Иво Атанасов.
    ИВО АТАНАСОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председателю. Аз съм много изненадан, че представителката на синия комсомол трябваше да се изяви с такава роля и да говори за вампирясване. Но като гледам, че е бледа, нищо чудно това явление вече да действа в нашия парламент.
    Протестирам срещу това, че по такъв важен въпрос запушвате устата на опозицията. Искам и моля колегите да гласуват дискусията да продължи, тъй като вие прочиствате, но прочиствате с тайната мисъл да запазите себе си. Защото децата на тези, които прочиствате, са на челно място във вашите редици. Децата, които бяха възпитани от комунизма, сега са на челна позиция в ръководството на СДС и на държавата. Ще дам само един пример: съпругата на господин Соколов е партийна секретарка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Не е партийна секретарка!
    ИВО АТАНАСОВ: Съпругата на Иван Костов е партийна секретарка. Съпругата на президента Стоянов е дете на активни борци. Извинете, за какво прочистване говорите вие? Предлагам дискусията да продължи. Защото вие записахте във вашия устав, че членуването в СДС не ви дава по-големи права. А тук господин Тагарински, който също е дете на активни борци, каза, че не се отнемат никакви права, "само не се дава право да ставате началници". Тоест вие по друг начин вкарвате този текст в своя устав. Не чрез устава, а чрез закона вие си гарантирате правото да бъдете началници. Ако това е целта на вашия закон, жалко!
    Предлагам дискусията да продължи. (Ръкопляскания в Демократичната левица.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля, гласувайте предложението за прекратяване на разискванията.
    Гласували 199 народни представители: за 116, против 81, въздържали се 2.
    Предложението е прието.
    Има думата министър Тагарински.

    МИНИСТЪР МАРИО ТАГАРИНСКИ: Господин Атанасов, понеже си позволихте едва ли не да ме наречете дете на активни борци, доколкото чух... (Шум и реплики от ДЛ.) Да, Вие ме нарекохте и отново показахте, че вашата партия е лъжлива. Аз съм християнин, за разлика от Вас, и не лъжа.
    РЕПЛИКИ ОТ ДЛ: Затова разбихте църквата.
    МИНИСТЪР МАРИО ТАГАРИНСКИ: Не знам, питайте вие, който искате, моето семейство попадаше в категорията на така наречените неблагонадеждни, които вашата партия с така нареченият класово-партиен подход определяше кои хора са добри и кои хора са лоши. (Шум и реплики в залата.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Моля за тишина!
    МИНИСТЪР МАРИО ТАГАРИНСКИ: Няма да се впускам в подробности, но ще помоля медиите да публикуват делото на моя дядо, който е убит на 34 години без съд и присъда край Ямбол и осъден в отсъственост една година след това на смърт и лишаване от граждански права моят чичо, но това не е повод да търсим мъст в момента и никога не сме го правили. Ние искаме една морална справедливост.
    Това, което сме заложили в закона и което е прието и от Министерския съвет, и от комисията, е една морална мярка, едно морално удовлетворение за всички тези хора, чиито живот вие съсипахте.
    Алинея 1 е заимствана от текст на Съвета на Европа, който Вие така много обичате да цитирате, госпожо Поптодорова.
    Алинея 2 е от един закон, който е приет и който всички седящи в тази зала, правителството и всички заместник-министри минаха през тази процедура.
    Ако вие нямате вяра в тази процедура, имате право като народни представители да я проверите. (Реплики от ДЛ.) Не споменавайте баща ми, той е покойник. Почина, Бог да го прости, поне дочака този ден вие да не сте на власт. Но Господ ще ви накаже вас. (Ръкопляскания от СДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Благодаря на министър Тагарински.
    Пристъпваме към гласуване. (Шум и реплики от ДЛ.)
    Моля за тишина! (Реплики от народния представител Баташки.)
    Господин Баташки, успокойте се. (Шум и реплики в залата.) Хайде Вие излезте сега, а той ще излезе, когато пожелае.
    Моля, гласувайте предложението на народните представители Янаки Стоилов, Руси Статков, Георги Пирински, Любен Корнезов, Кирил Йорданов и Арлин Антонов за отпадане на § 1.
    Гласували 200 народни представители: за 76, против 124, въздържали се няма.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте предложението на народните представители Велко Вълканов и Драгомир Шопов.
    Гласували 195 народни представители: за 68, против 122, въздържали се 5.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте предложението на народния представител Панайот Ляков.
    Гласували 185 народни представители: за 15, против 81, въздържали се 89.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте предложението на народния представител Димитър Луджев и група народни представители.
    Гласували 182 народни представители: за 6, против 147, въздържали се 29.
    Предложението не се приема.
    Предложението на Георги Панев е оттеглено.
    Има второ предложение на народния представител Димитър Луджев и група народни представители.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 178 народни представители: за 7, против 155, въздържали се 16.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте предложението на народния представител Методи Андреев.
    Гласували 192 народни представители: за 13, против 116, въздържали се 63.
    Предложението не се приема.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ, от място): Искам думата за процедура.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: В режим на гласуване не може да има процедура. След това ще имате думата.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ, от място): Може, как да не може.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Може, но не може.
    Моля, гласувайте § 1 така, както е предложен и беше прочетен от председателя на Правната комисия.
    Гласували 205 народни представители: за 128, против 77, въздържали се няма.
    Параграф 1 е приет. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    За процедура думата има господин Корнезов.

    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председател! Правя предложение...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Има желаещи за отрицателен вот.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Аз искам да направя процедура за гласуването.
    Правя предложение за прегласуване. Имам право на това.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Добре. Имате право.
    Моля, прегласувайте...
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Моля, господин председателю, имам две минути. Освен това...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Няма "освен това".
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: На основание чл. 52, ал. 2, т. 3 моля гласуването да стане поименно с прочитане имената на народните представители, за да остане в историята кой е антидемократ и нарушител на Конституцията. Да се знае кой носи позора в тази зала. (Ръкопляскания от блока на ДЛ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Господин Корнезов, Вие сте юрист и трябва да знаете, че когато сме в процедура на гласуване на един параграф...
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ, от място): Вие не ми давате думата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Няма да Ви я дам, защото не може за едно гласуване да е един начинът, за друго гласуване по същия параграф да е друг начинът.
    РЕПЛИКА ОТ БЛОКА НА ДЛ: Може, може.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ЙОРДАН СОКОЛОВ: Може, ама не може.
    Поставям на прегласуване § 1.
    Моля, прегласувайте.
    Гласували 212 народни представители: за 133, против 79, въздържали се няма.
    Параграф 1 е приет.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Най-напред има думата господин Стефан Нешев за отрицателен вот.
    КАЛЧО ЧУКАРОВ (НС, от място): Господин Куртев, изключете микрофоните на господин Нешев, защото той много високо говори.
    СТЕФАН НЕШЕВ (ЕЛ): С глупаци не се занимавам.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Нешев, забранявам Ви да обиждате народни представители. Това е съгласно правилника и ще ме принудите да Ви отстраня. Правя Ви забележка.
    СТЕФАН НЕШЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз гласувах срещу този параграф и искам да ви обясня защо гласувах така.
    За разлика от много мимикриращи личности между вас, които станаха доценти и професори по времето, когато се развиваше диктатурата на пролетариата, аз не можах да си защитя и дисертацията, господине! Но и за всеки ден от своя живот отговарям. Но искам да ви кажа следното. Не мога да бъда Вишински. Не мога да издавам заповед за арестуването на Ленин и след това да избия Зиновиев, Каменев и другите с пледоарията си като прокурор. Не мога да бъда това, което ненавиждам - да бъда душегубец. Не мога да искам разправа за политически становища и политическо мнение, защото стоя над дребнавостта и над онова жалко човешко чувство за мъст. Аз искам да бъда истински демократ. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Нешев.
    За втори отрицателен вот има думата господин Гиньо Ганев.
    ГИНЬО ГАНЕВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! И аз се позовавам на правото си по чл. 46, ал. 3 на правилника.
    Освен аргументите за противоконституционност на този параграф спрямо изрични текстове на Конституцията на Република България - затова и отрицателно гласувах по този параграф - аз намирам, че той е в ярко противоречие с духа на Конституцията. И тук няма защо да се припомня, че Конституцията е едно цяло - текст, дух и практика. Нашата Конституция, като всяка друга модерна в Европа днес, иска стремеж към разбирателство, за да живеем заедно и това е и в духа на нашия конституционен парламентаризъм.
    Този параграф и неговото потвърждаване от мнозинството е против това.
    На трето място, каква е тази наша декларация за националното съгласие от началото на тази легислатура? С това гласуване тя още веднъж става един гол афиш и то за друго представление, не за днес в България и в Тридесет и осмото Народно събрание. Аз смятам, че бламираме и самия парламентаризъм. В духа на Конституцията той иска да има желание и да се търси възможният разум по въпроси, които засягат и хората, и обществото, какъвто е този.
    И аз, за да не натежавам толкова с доктрина и със съжаление за това, което правя, още веднъж ще повторя това, което много пъти съм казвал. Когато се смени музиката, сменя се и танцът. Ние твърдим, че музиката на омразата е отминала. Но тогава на дансинга трябва да се качат само хора, които знаят новите стъпки. Какво показваме с това гласуване на мнозинството? Същият манталитет на омраза и на конфронтация, облечен като мъже и жени - народни представители. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Гиньо Ганев.
    Господин Зънзов, няма да дам думата на Вас, а на господин Бойко Великов, защото Вие сте взели участие в дебатите и Вашето отрицателно отношение е прозвучало. Член 46, ал. 3 дава предимство на господин Великов.
    БОЙКО ВЕЛИКОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз ще продължа мислите на господин Ганев, защото съм убеден, че този закон е в пълно противоречие с прокламирания от Вас диалог.
    Това е поредното бламиране, което вие правите и на изявленията на президента против законите за лустрацията, които бяха шест. Тези шест закона за лустрацията вие заменихте само с един параграф, но напълно достатъчен. Един параграф, който дава пълни възможности на господин министъра да определя отговорните и ръководни длъжности.
    Но аз тук ще си позволя да се позова на един текст от Наказателния кодекс, който по ваше настояване - на Съюза на демократичните сили, е приет през 1990 г. Текстът е на чл. 172 и аз се обръщам към вас да го чуете добре.
    "Чл. 172. Който съзнателно попречи на някого да постъпи на работа или го принуди да напусне работа поради неговата народност, раса, религия, социален произход и т.н., политически или други убеждения, се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба от 30 хил. лв."
    Аз питам господин министъра: кого трябва да наказваме тогава, когато вие ще попречите да се заемат ръководни длъжности, защото това по същество е постъпване на работа, или отнемате възможността на хората, които са на такива длъжности, да работят?
    И още нещо бих искал да кажа, което ме накара да гласувам "против". Вие на няколко пъти, господин министър, тук заявявате, че има некоректно гласуване на информационния доклад. Аз ще бъда съвсем конкретен и точен в цитата си на информационния доклад: "Законът едва ли осигурява деполитизирането и неутралитета на държавния чиновник." Това е точният цитат от информационния доклад.
    И още един цитат от информационния доклад: "Забраната на споменатата в Преходните и заключителните разпоредби може да наруши духа на правата на човека".
    Няма да споменавам още тук, завършвам, господин председател, че Вие не посочихте никакви аргументи за това, че България с този параграф нарушава международни договори, по които е страна и които бяха казани тук от изказващите се.
    Ще завърша с това, че Конституционният съд, към който ние ще се обърнем, ако не намери воля да отмени този текст, то във всички случаи той ще отвори пътя за нови лустрационни закони. Въпреки че вие извършвате лустрация в момента и без да има закон в страната. Благодаря ви. (Ръкопляскания в блока на ДЛ.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Великов.
    Господин Лучников, продължете с доклада по закона.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 2. Наименованията на длъжностите в администрацията се определят съгласно Единен класификатор за длъжностите в администрацията."
    Предложение на Методи Андреев - в § 2 на края се добавя "който се обнародва в "Държавен вестник" в тримесечен срок от приемането на закона."
    Комисията не приема предложението и подкрепя текста на вносителя, който фактически с редакционното уточняване, което прави вносителя, включва и предложението на господин Андреев. Затова предлагаме § 2 със следната редакция:
    "§ 2. В срок от три месеца след влизането в сила на този закон Министерският съвет приема единен класификатор за длъжностите в администрацията, съгласно чл.12, ал. 1."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Лучников.
    Господин Корнезов има думата.
    ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (ДЛ): Благодаря Ви, господин председателю.
    Останаха още няколко текста от Преходните и заключителните разпоредби на този закон, но Парламентарната група на Демократичната левица няма да участва в гласуването в знак на протест срещу този позорен акт, който се извърши преди малко в тази зала. (Смях и оживление в блока на СДС.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Корнезов. Има ли изказвания по § 2?
    Поставям на гласуване предложението на господин Методи Андреев за добавка към § 2.
    Гласували 111 народни представители: за 12, против 21, въздържали се 78.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте текста на § 2 така, както е предложен от вносителя, с уточненията, които бяха направени от председателя на комисията господин Лучников.
    Гласували 121 народни представители: за 116, против 4, въздържал се 1.
    Параграф 2 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Има предложение от народните представители Руси Статков и Георги Пирински за създаване на нов § 2а:
    "§ 2а. (1) При прилагането на чл. 13, ал. 1 от този закон на завършващите "мениджмънт" се признава професионална квалификация и завършено образование.
    (2) Заварените чиновници с дълъг професионален стаж, които нямат диплома за завършена административна специалност, запазват длъжностите си."
    Комисията не подкрепя предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Лучников.
    Господин Руси Статков има думата.
    РУСИ СТАТКОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, колеги. Предложенията, които сме направили с господин Пирински, както и многото други, бяха свързани с това, вече говорих, да защитим духа на Конституцията и онзи демократичен, бих казал, ред, който вие декларирахте, че ще осъществяваме в страната, но който, както се убедих и преди малко, вие най-грубо потъпквате.
    Останах в залата, защото смятам, че трябва още веднъж към онези поне, които познавам от вас, да се обърна с аргументи, надявам се, че ще бъдат чути, за нещо, което действително се налага да бъде казано.
    Съгласно този закон предстои вие, управляващото мнозинство, да закривате, да реорганизирате. И най-вече ще се започне с комитетите. Аз смятам, че определено, тъй като става дума за заварени на служба хора, с много стаж и опит, ще бъде от полза преди всичко за държавата, в това число и за управлението на СДС дори, ако тези хора останат на работа.
    Но от нагласата, която вие в момента демонстрирате, от недостатъчните текстове разбирам, че ако вие не приемете предложението, което правим, ще има поредната метла, поредната синя метла.
    Уважаеми колеги, аз се обръщам към вас, повтарям, с ясното съзнание, че много малко би могло да се очаква вече, тъй като курсът, който възприемате очевидно е не в полза на страната, но този път опитайте се да видите това предложение в полза на страната, и, разбира се, на вашето управление.
    Такова е и другото предложение. То е в ал. 1 - на завършващите висше образование, специалност "Мениджмънт", да им се признава професионална квалификация. Това също е аргументирано именно от многото хора, които завършват, и именно от това, че те в тази специалност изучават голяма част от проблемите на управлението, на администрацията, да бъдат реализирани, както вие им обещавахте. Ако вие днес гласувате друго, това означава, че и тях лъжете.
    Казвам тези неща, не за да дразня когото и да е от вас, а да знаете за какво гласувате.
    Благодаря, господин председател, въпреки че надеждите ми са малко, надявам се, че ще има подкрепа.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Статков.
    Поставям на гласуване предложението на господин Руси Статков за създаването на нов § 2а.
    Гласували 119 народни представители: за 12, против 98, въздържали се 9.
    Предложението не се приема.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 3. В срок от една година от влизането в сила на закона органите на държавната власт осъществяват привеждането на администрациите си в съответствие с този закон, освен ако в специални закони е установено друго."
    Предложение на народния представител Димитър Луджев и група народни представители - § 3 да отпадне.
    Комисията не приема предложението и подкрепя текста на вносителя в следната подобрена редакция :
    "§ 3. В срок от една година след влизането в сила на закона органите на държавната власт привеждат своите администрации в съответствие с неговите разпоредби, освен ако в специален закон не е установено друго."

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Лучников.
    Поставям на гласуване предложението на народния представител Димитър Луджев и група народни представители за отпадане на § 3.
    Гласували 112 народни представители: за 9, против 94, въздържали се 9.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте § 3 в редакцията, която беше предложена от комисията.
    Гласували 111 народни представители: за 109, против няма, въздържали се 2.
    Параграф 3 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 4. В срок от една година от влизането в сила на закона Министерският съвет преобразува съществуващите административни структури в системата на изпълнителната власт и привежда техните администрации в съответствие с този закон."
    Предложение на Димитър Луджев и група народни представители - § 4 да отпадне.
    Комисията не приема предложението и подкрепя текста на вносителя по § 4.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване предложението на народния представител Димитър Луджев и група народни представители за отпадане на § 4.
    Гласували 123 народни представители: за 14, против 109, въздържали се няма.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте § 4 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 113 народни представители: за 109, против 3, въздържал се 1.
    Параграф 4 е приет.
    Половин час почивка. (Звъни.)

    (След почивката.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ (звъни): Продължаваме заседанието.
    Господин Лучников, моля да докладвате § 5.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 5. Досегашните наименования на административните звена и длъжностите на служителите се привеждат в съответствие с определените в този закон."
    Предложение на Димитър Луджев и група народни представители: § 5 да отпадне.
    Комисията не приема предложението и подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване предложението на господин Димитър Луджев и група народни представители за отпадане на § 5.
    Гласували 86 народни представители: за 4, против 76, въздържали се 6.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте § 5 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 93 народни представители: за 92, против няма, въздържал се 1.
    Параграф 5 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Народният представител Димитър Луджев и група народни представители предлагат вместо отпадащите според тяхното предложение параграфи 3, 4 и 5, да се създаде нов § 3 със следното съдържание:
    "§ 3. В срок от една година от влизането в сила на законите за държавния служител и за административно-териториалното устройство, Министерският съвет преобразува съществуващите административни струкутри в системата на изпълнителната власт като досегашните наименования на административните звена и длъжностите на служителите се привеждат в съответствие с единния класификатор на длъжностите в администрацията."
    Комисията не приема предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Лучников, след като вече сме приели параграфи 3, 4 и 5, нямаме основание да гласуваме това предложение. Затова моля да докладвате следващия паргарф.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 6. В срок от шест месеца от влизането в сила на закона органите на изпълнителната власт да изготвят устройствени правилници на съответните им администрации в съответствие с изискванията на този закон и да ги представят за приемане от Министерския съвет."
    Предложение на Руси Статков и Георги Пирински:
    В Преходните и заключителните разпоредби § 6 да се измени така:
    "§ 6. В срок от шест месеца от приемането на този закон Народното събрание да приеме и всички закони, свързани с приложението му. В същия срок органите на изпълнителната власт да изготвят устройствените правилници в съответствие с този закон."
    Комисията не приема предложението и подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господата Руси Статков и Георги Пирински не са в залата, за да аргументират предложението си. Поставям на гласуване предложението на господата Руси Статков и Георги Пирински за заместващ текст на § 6.
    Гласували 92 народни представители: за няма, против 90, въздържали се 2.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте § 6 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 98 народни представители: за 94, против 2, въздържали се 2.
    Параграф 6 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Голямата част от текста на § 7 ние гласувахме, като го прехвърлихме към чл. 58 от закона. Сега остава една единствена алинея:
    "§ 7. В срок от шест месеца от влизането на закона в сила Министерският съвет създава регистъра по чл. 58, включително за посочените административни структури в чл. 33 и чл. 50 и на техните ръководни органи."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 7 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 101 народни представители: за 98, против няма, въздържали се 3.
    Параграф 7 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 8. (1) Административните структури в системата на изпълнителната власт, които не са преобразувани в срока по § 3, се прекратяват с ликвидация до три месеца след изтичането на този срок."
    Предложението на народния представител Кирил Йорданов е ал. 1 на § 8 да отпадне.
    Комисията не приема предложението.
    "(2) Създадените със закон агенции и комисии не се преобразуват по този закон, но съответните им ръководни органи привеждат тяхната административна структура съобразно разпоредбите на този закон в срока по § 3."
    Комисията подкрепя текста на вносителя по § 8.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване предложението на господин Кирил Йорданов за отпадане на ал. 1.
    Гласували 107 народни представители: за 3, против 100, въздържали се 4.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте § 8 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 106 народни представители: за 105, против няма, въздържал се 1.
    Параграф 8 е приет.

    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 9. Този закон отменя глава девета "Област" от Закона за местното самоуправление и местната администрация (обн., ДВ, бр. 77 от 1991 г., изм. и доп., бр. 24, 49 и 65 от 1995 г., бр. 90 от 1996 г. и бр. 122 от 1997 г. )".
    По текста бележки няма.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 9, както е предложен от вносителя.
    Гласували 117 народни представители: за 113, против няма, въздържали се 4.
    Параграф 9 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: Направено е предложение от народния представител Янаки Стоилов за създаване на нов § 9а:
    "§ 9а. Структурата и функциите на местната администрация се уреждат с отделен закон."
    Комисията не подкрепя предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Стоилов, ще аргументирате ли предложението си?
    ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ, от място): Аз вече съм го аргументирал. Да се гласува.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване предложението на господин Янаки Стоилов за създаване на нов § 9а.
    Гласували 117 народни представители: за 5, против 107, въздържали се 5.
    Предложението не се приема.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 10. Изпълнението на този закон се възлага на министъра на държавната администрация."
    По текста няма бележки.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте § 10, както е предложен от вносителя.
    Гласували 119 народни представители: за 116, против няма, въздържали се 3.
    Параграф 10 е приет.
    ДОКЛАДЧИК СВЕТОСЛАВ ЛУЧНИКОВ: "§ 11. Законът влиза в сила един месец след обнародването му в "Държавен вестник"."
    Предложение на народния представител Янаки Стоилов:
    Параграф 11 се изменя така:
    "§ 11. Законът влиза в сила един месец след приемането на Закона за държавния служител."
    Комисията не приема предложението.
    Комисията подкрепя текста на вносителя по § 11.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има думата господин Янаки Стоилов.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ): Господин председател, господа народни представители! Целта на това предложение е да се обвърже действието на Закона за администрацията със Закона за държавния служител, за да се създадат гаранции за държавните служители, че тяхната дейност няма необосновано да бъде прекратена в случаите на предстоящата тотална реорганизация на държавния апарат. Именно поради това и в съответствие с твърдението, което беше правено за взаимната връзка между двата законопроекта, е необходимо да се приеме предлаганият параграф.
    Но независимо от това какво ще бъде отношението към него, можем да констатираме, че вече много от приетите разпоредби подчиняват цялата администрация на изпълнителната власт, което нарушава принципа за разделение на властите, а така се омаловажава ролята на местната, съдебната и президентската власт. Липсва относително независим орган, който да гарантира качеството на подбора, компетентността и политическата неутралност на държавните служители, нещо, което се съдържа като констатация и в доклада на Съвета на Европа, позоваващ се на становището, което са използвали докладчиците, а именно властта на Министерския съвет изглежда доста безпределна. Също така необходима е и независима комисия по публичната администрация и тази комисия следва да има своята роля при тези назначения, за да гарантира спазването на принципа за назначаване според качествата и предотвратяване на явни политически протекции.
    Следващият проблем, който не се преодолява от няколко параграфа, е тоталната реорганизация без яснота на функциите на новите органи - държавни изпълнителни агенции, държавни комисии и др. За тях също се констатира в посоченото становище, че взаимоотношенията между различните административни органи са изключително неясни и объркващи.
    Посочвам това, тъй като нашето мнение, изглежда, за вас няма достатъчно тежест, за да промени в хода на обсъждането вече правени многократно предложения. В резултат на това вместо да се подобри дейността на администрацията, тя може да се окаже съпътствана от още по-големи недостатъци, а така да затормози извършването на икономическите реформи и предприемането на ефективни обществени услуги.
    Нямат сметка гражданите, защото в края на краищата потърпевшите от това са винаги повече, отколкото тези, които ще се възползват. Защото не се спазват препоръките за постепенност и последователност на административната реформа, което се изтъква и от Европейския съюз. И ако вече посочихме, че се извършва поредното посегателство върху правата на държавните служители, трябва да е ясно, че то се разпростира, макар и по косвен път, върху правата на голяма част от гражданите, които очакват качествени услуги от страна на администрацията.
    И най-накрая, вие днес с гласуването на този закон наистина пристъпихте прокламирания и споделян принцип за националното съгласие, защото се превърнахте в механични изпълнители на волята на вашето ръководство, на министър-председателя на Република България, защото приехте ограниченията в правата на държавните служители и защото отказахте да предвидите предлаганите надеждни гаранции за защита на държавните служители. Това вече мога да кажа, тъй като знаем до голяма степен и варианта на закона, в който той ще бъде представен при уреждането на статуса на държавния служител.
    Тук няма нужда да водим повече спора за противоконституцонност на текстовете. Остава да очакваме дали президентът ще се окаже последователен в поетите ангажименти, с които се обявяваше срещу лустрацията. Особено важно е да видим какво ще бъде становището на Конституционния съд. Самата практика на Конституционния съд за съжаление в тази област не е така категорично последователна, както би повелявала Конституцията. Но този коментар не е за нас.
    Аз искам само да посоча, че ако Конституционният съд не намери категорична и ясна воля да отхвърли този текст, това означава, че той поема обществената отговорност да отвори вратата за следваща така наречена лустрация, от която потърпевшите ще бъдете повече вие, тези, които приемате сегашния закон, а не тези, срещу които той е насочен. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Янаки Стоилов.
    За реплика има думата господин Панайот Ляков.
    ПАНАЙОТ ЛЯКОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз дълго се колебаех дали да взема участие в този безсмислен според мен спор. Но тази категоричност, с която господин Стоилов прави квалификации и определения, и то за закон, който още даже не е гледан и не е приет от Народното събрание, и твърдението му, че държавните служители не били защитени, което изобщо не отговаря на истината... И аз пак повтарям, че по-лесно може да се смени патриарх Максим, отколкото да се уволни държавен служител. И това практиката просто ще го потвърди много категорично.
    Но искам да кажа нещо друго. Всъщност вие с вашите декларации, които ги пишат мухлясалите мозъци от "Позитано", защитавате хора от едно отречено от вас управление. Вие се отрекохте от тези хора, които доведоха и вашата партия, и страната до една катастрофална ситуация. Сега отново възкръсва някаква носталгия към тези хора и аз се чудя как ги защитавате и с какви очи ще застанете през избирателите. Между другото, то се видя ясно оценката на избирателите в Тополовград. И вашите вопли по един режим, който е отречен и от историята, според мен са безнадеждни и няма да ви доведат доникъде. Но за тази защита и за непризнаването на вината на предишното управление вие тепърва ще има да плащате много висока историческа цена. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Ляков.
    За втора реплика има думата господин Борислав Китов.
    БОРИСЛАВ КИТОВ (НС): Уважаеми господин председател, уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Аз не мога да не съм учуден от един добър юрист като господин Стоилов, който говори за президентска власт. Има президентска институция, тя има права, но президентска власт няма в България.
    А що се отнася до лустрационните моменти, господин Стоилов, нашата парламентарна група също не е доволна. Не е доволна, защото лустрационни моменти трябваше да бъдат приложени не само към държавните служители, защото лустрацията трябваше да покаже на българския народ какво е правила Комунистическата партия в тези петдесет години и наистина за известно време да дистанцира онези хора, които са водили антидържавна и антибългарска политика. Това беше смисълът на закона, който нашата парламентарна група внесе, който ние настоявахме да бъде обсъден. Защото ние продължаваме да считаме, че на лустрация трябва да бъдат подложени не само държавните служители.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Китов.
    Трета реплика - господин Иван Сунгарски.
    ИВАН СУНГАРСКИ (СДС): Благодаря Ви, господин председател. Аз предлагам на господин Янаки Стоилов в дупликата, която вероятно ще вземе, да даде малко по-подробни разяснения за това, за което говори в началото - че държавната администрация трябвало да се управлява от някакъв независим орган. Може би от неправителствена организация или не знам какво имате предвид.
    Струва ми се странно да се твърди, че държавната администрация, чийто статут урежда този закон, трябва да се управлява от орган, който е различен от държавното управление. Но ако имате някакво виждане по този въпрос, аз Ви призовавам да го изясните. И най-вече за пореден път се обръщам към тези, които говорят за независим орган и за независимост на някакъв орган, да изясните какво представлява механизмът на независимост. Има ли орган, на който плаща друг орган, и може да бъде наречен независим? Този въпрос в много документи го виждам записан - че става въпрос за независим орган, и винаги си задавам въпроса: независим от кого?
    МИНИСТЪР МАРИО ТАГАРИНСКИ: И от какво.
    ИВАН СУНГАРСКИ: И от какво. Благодаря на господин министъра за добавката на това, което казах.
    Странно звучат препоръки една държавна политика да се командва от някакъв орган, който е встрани от държавата едва ли не. Не виждам логика, не виждам и конституционосъобразност в тези призиви или в тези пожелания, които се отправят към закона. Дайте да бъдем сериозни! Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Сунгарски.
    За дуплика има думата господин Янаки Стоилов.
    ЯНАКИ СТОИЛОВ (ДЛ): Аз ще започна от последния въпрос, тъй като той има принципно значение и се отнася към темата.
    Става дума за създаване на относително независим орган, без това да премахва общото ръководство на администрацията, на държавната администрация от страна на Министерския съвет - нещо, което повелява самата Конституция. Но това не означава, че това общо ръководство не може и не трябва да бъде съвместено с един друг орган. А според практиката на различни страни той може да бъде както чисто държавен, така и в този държавен орган да участват и представители на различни обществени и професионални среди. Въпросът е да има една по-голяма тежест на държавната администрация, която наистина я прави оносително автономна в своята дейност от политическата власт, каквато и да е тя. И във формирането на този орган биха могли да участват най-вече правителството, парламентът и други институции. Но тази дискусия, когато се водеше, беше загърбена от вас. Така че сега връщането към нея, поне на този етап, изглежда излишно.
    И недейте да подлагате на съмнение идеята за самостоятелност и разделение на властите не защото всяка една от тях трябва да действа без оглед на това, което става в обществото и което вършат другите власти, но в края на краищата съвременният свят, ако не стигне до разграничаване на различните власти - не само в държавата - всичко ще бъде подчинено на един център и на неговите интереси. Така ще стигнем, независимо дали харесвате или не думата, до някакъв империализъм, независимо дали той е икономически, дали той е държавен или някакъв друг. Това е истината. Недейте да бягате от нещата.
    БЛАГОЙ ДИМИТРОВ (СДС, от място): Ленин ли цитирате? (Шум в залата.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля за тишина!
    ЯНАКИ СТОИЛОВ: Да, в случая няма нищо страшно да използвате тази аналогия. Защото именно липсата на такъв демократичен механизъм води до това, което частично вие взаимствате.
    Що се отнася до защитата на държавните служители, аз говоря не само и не толкова за защитата на служителите, заварени от миналото, които вече наистина не са много на брой, които вие така или иначе прочиствате и без закона. Аз говоря за защита на един принцип, който има отношение към бъдещето. Защото тук страните през по-малък или по-дълъг период ще се сменят, но незачитането на този принцип ще води до възпроизвеждане на това, което за пореден път се прави и в последните години, за съжаление.
    Що се отнася до това - и завършвам - което господин Китов каза, аз разбирам, че Народният съюз не е докрай удовлетворен, защото той искаше една още по-радикална и крайна промяна в държавните служители чрез един такъв ограничителен и неправов закон. Но мисля, че този опит за атака на Съюза на демократичните сили поставя като че ли още по-назад в историята Народния съюз, а не го представя в една по-съвременна светлина.
    За антидържавната политика няма да водя дискусия, защото може би политика, която претендирате, че е държавническа, в определени периоди въвлече България в две световни войни и предизвика други катастрофи. Така че нека тази дискусия да я водим отделно и с повече аргументи. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Стоилов.
    Поставям на гласуване предложението на господин Янаки Стоилов за заместващ текст на § 11.
    Гласували 130 народни представители: за 15, против 107, въздържали се 8.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте § 11 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 121 народни представители: за 114, против 4, въздържали се 3.
    Параграф 11, а с това и целият Закон за администрацията е приет. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    Има думата господин министър Марио Тагарински.
    МИНИСТЪР МАРИО ТАГАРИНСКИ: Благодаря, господин председателстващ.
    Уважаеми дами и господа народни представители! Искам да ви благодаря за работата, която положихте по този първи закон от поредицата закони, които поставят основата на една модерна административна система в Република България, на всички депутати, които взеха отношение в комисията и тук, в залата, които допринесоха за едно по-добро изчистване на текстовете и на смисъла на този закон.
    Специално искам да благодаря на депутатите от Обединените демократични сили - от СДС и Народен съюз - за разбирането.
    А мисля, че това, което постави господин Янаки Стоилов и други негови колеги - загрижеността за българските държавни служители - ще имаме възможност да продължим тази дискусия при дискутирането на Закона за държавния служител, където му е и мястото на това.
    Аз смятам, че това, което е и оценката на същия този господин Люис, когото цитира така упорито госпожа Поптодорова, че това е един закон, който представлява съществен принос към демокрацията в България, към изграждането на една наистина деполитизирана, служеща само на държавата и на законността администрация, която не е подвластна на политическата конюнктура и на интересите само на една партия или на група хора. Това е гаранцията за демокрацията в България и ние неотклонно ще следваме тези приципи, заложени в българската Конституция и във всички документи на Европейския съюз, към който се стремим, и във всички документи на световните организации, към които принадлежим. С нищо в този закон не сме нарушили тези принципи и това е ясно за всеки, който разбира от това.
    Благодаря ви и ви пожелавам много здраве и щастие. Благодаря. (Ръкопляскания от мнозинството.)
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви, господин министър.

    Преминаваме към следващата точка от седмичната програма:
    ВТОРО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ЗАЩИТЕНИТЕ ТЕРИТОРИИ.
    Има думата председателят на Комисията по опазване на околната среда и водите господин Лъчезар Тошев.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Благодаря Ви, господин председател.
    Продължаваме с чл. 50:
    "Чл. 50. Дирекциите на парковете са самостоятелни юридически лица на бюджетна издръжка и на пряко подчинение на Министерството на околната среда и водите."
    Предложение на народния представител Светлана Дянкова:
    Член 50 да се измени, както следва:
    "Чл. 50. Дирекциите на паркове и резерватните дирекции са самостоятелни юридически лица на бюджетна издръжка и на пряко подчинение на Министерството на околната среда и водите."
    Комисията не подкрепя предложението. Освен това в предишните текстове гласувахме, че няма да има резерватни директори, така че това предложение не е уместно да бъде приемано.
    Предложение на народния представител Валентин Симов:
    Член 50 да отпадне.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев:
    В чл. 50 думите "Министерство на околната среда и водите" да се заменят с думите "Национално управление на горите при Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа".
    И по този въпрос Народното събрание вече взе решение, така че този текст също не би следвало да се приема.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя текста на вносителите с една редакционна поправка - пред думата "паркове" да се добави думата "националните".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Тошев.
    От авторите на предложения някой желае ли думата?
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Ако се приеме предложението на комисията, аз съм съгласен.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Най-вероятно предложението ще се приеме.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Първото предложение е на госпожа Светлана Дянкова, което не е подкрепено от комисията. Поставям на гласуване това предложение.
    Гласували 109 народни представители: за 2, против 40, въздържали се 67.
    Предложението не се приема.
    Господин Симов, Вашето предложение не го поставих на гласуване, защото разбрах, че го оттегляте, тъй като сте доволен от текста. Иначе трябваше първо него да гласуваме, но аз разбрах, че го оттеглихте.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Оттеглям си предложението, тъй като в предложението на комисията е включена думата "национални". Ясно е вече за какво става въпрос, иначе си губеше смисъла текстът на целия член.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря Ви. Поставям на гласуване предложението на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев, където "Министерство на околната среда и водите" се заменя с "Национално управление на горите при Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа".
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: И което не се подкрепи от комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Гласували 107 народни представители: за 21, против 81, въздържали се 5.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 50 така, както е предложен от вносителя и с добавяне на думата "националните" след думите "дирекциите на", което е предложила комисията.
    Гласували 118 народни представители: за 105, против 2, въздържали се 11.
    Член 50 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 51. В изпълнение на своите правомощия директорите на регионалните органи на Министерството на околната среда и водите в защитените територии в своите райони:
    1. осъществяват управлението на защитените територии;
    2. организират разработването на планове за управление;
    3. прилагат плановете за управление в защитени територии - изключителна държавна собственост, и осъществяват охраната в тях;
    4. възлагат изпълнението на поддържащи, направляващи, регулиращи или възстановителни дейности в защитените територии - изключителна държавна собственост;
    5. издават разрешителни за паша, събиране на гъби, билки, диворастящи плодове и други в защитените територии - изключителна държавна собственост, в съответствие с плановете и проектите по глава четвърта;
    6. контролират дейностите на собствениците или ползвателите на гори, земи и водни площи;
    7. координират и контролират прилагането на плановете за управление в областта на научноизследователската работа, поддържащите и възстановителните мерки за застрашени видове и местообитания, просветните и образователните екологични програми и други природозащитни дейности, осъществявани от други държавни органи, общини, неправителствени организации и лица;
    8. организират мониторинг върху качествата на компонентите на околната среда;
    9. организират и поддържат база данни и регионални регистри;
    10. организират функционирането на посетителски центрове;
    11. санкционират нарушители в предвидените случаи."
    Предложение на народния представител Валентин Симов:
    Член 51 да добие следния вид:
    "Чл. 51. В изпълнение на своите правомощия директорите на регионалните органи на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа в защитените територии в своите райони след съгласуване с директорите на регионалните инспекции по опазването на околната среда и водите:", запазват се точки 1, 2, 3, 4, 5 и 6.
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев:
    1. Член 51 се изменя така:
    "Чл. 51. В изпълнение на своите правомощия директорите на дирекции на паркове в защитените територии:"
    2. В чл. 51 да отпадне т. 6.
    3. Член 51 в точки 3, 4 и 5 да отпадне думата "изключителна".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев:
    В чл. 51, т. 1 след думата "управлението" се добавя "охраната и контрола".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложението на комисията е следното:
    Точка 1 да се прередактира така:
    "1. осъществяват или организират управлението на защитените територии;"
    Точка 5 да се прередактира и текстът да се раздели в две отделни точки:
    "5. издават годишни разрешителни за паша в националните паркове и поддържаните резервати, в съответствие с плановете и проектите по глава четвърта;
    6. издават разрешителни за събиране с търговски цели на гъби, билки и диворастящи плодове в националните паркове в съответствие с плановете и проектите по глава четвърта;".
    Останалите точки се преномерират съответно така, както са представени от вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Валентин Симов има думата.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Благодаря Ви, господин председател.
    Не виждам госпожа министърът да е в залата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Има заместник-министър.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: Аз оттеглям моето предложение по чл. 51, защото то е свързано с целия закон и неговия дух, но искам да ви попитам, уважаеми колеги: ние приехме в чл. 48 кои са регионалните органи и сега моят въпрос е към експертите. Дали могат да ми отговорят по записа, който ни се предлага в чл. 51 - излиза, че директорът на парка може да даде разрешение по точките, изброени надолу, но същото такова разрешение може да даде и директорът на регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите. В регионалните органи, ако вие добре си спомняте, аз твърдях, че не може да има два органа за едно и също нещо. Сега се оказва тук, че има два органа и те имат еднакви права. Кой в случая ще издава разрешението? Не е посочено в текста.
    Аз правя процедулрно предложение този член да бъде отложен, господин председател, защото ще създаде голям хаос. Един гражданин ще отиде при единия директор, а друг гражданин ще отиде при другия директор. Така излиза от текста, който ние сме приели. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Симов.
    Нека първо да чуем обяснението на заместник-министъра, а след това ще поставя на гласуване Вашето процедурно предложение.
    Госпожа Марияна Лукова има думата.

    МАРИЯНА ЛУКОВА: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Искам да дам малко обяснение на господин Симов. В чл. 51, както е записано, се казва, че "в изпълнение на своите правомощия директорите на регионалните органи на Министерството на околната среда и водите в защитените територии упражняват съответните правомощия". Забележете, тук говорим за защитени територии. Когато тези защитени територии касаят национален парк, там парковите служби си поемат съответно отговорността и те са в правомощията си. Тук това не се отнася за парковите служби и националните паркове. Затова нашите районни инспекции по околната среда и водите ще изпълняват тези правомощия, господин Симов. Няма никаква двойнственост в това управление.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на госпожа Лукова.
    Някой желае ли да изрази обратно становище по процедурното предложение на господин Симов? Не.
    Поставям на гласуване предложението на господин Валентин Симов за отлагане разглеждането на чл. 51.
    Гласували 121 народни представители: за 23, против 83, въздържали се 15.
    Предложението не се приема.
    Други изказвания по чл. 51 има ли? Господин Симов оттегли своето предложение.
    Поставям на гласуване предложението на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев.
    Гласували 107 народни представители: за 42, против 54, въздържали се 11.
    Предложението не се приема.
    Поставям на гласуване предложението на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев, което не е подкрепено от комисията.
    Гласували 95 народни представители: за няма, против 36, въздържали се 59.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 51 така, както е предложен от вносителя, и с редакциите, направени от комисията на точки 1, 5 и 6, а също така съответната преномерация.
    Гласували 98 народни представители: за 89, против 6, въздържали се 3.
    Член 51 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 52. Функциите, задачите и структурата на дирекциите на парковете се уреждат в правилник за устройството и дейността им, утвърден от министъра на околната среда и водите."
    Предложение на народния представител Светлана Дянкова: чл. 52 да се измени, както следва:
    "Чл. 52. Функциите, задачите и структурата на дирекциите на парковете и резерватните дирекции се уреждат в правилник за устройството и дейността им, утвърден от министъра на околната среда и водите."
    Комисията не подкрепя това предложение, а освен това реши да няма резерватни дирекции с гласуване от Народното събрание, така че този текст не следва да бъде приеман.
    Предложение на Валентин Симов: чл. 52 да придобие следния вид: "... утвърден от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа."
    Мисля, че по този въпрос вече гласувахме няколко пъти, а същото е и предложението на депутатите Георги Божинов, Такоров, Богданов и Такев, думите "на околната среда и водите" да се заменят с думите "на земеделието, горите и аграрната реформа".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев: в чл. 52 думите "дирекциите на парковете" да се заменят с "дирекциите на защитените територии".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Комисията има едно редакционно предложение: пред думата "парковете" се добавя думата "националните", а думата "парковете" да не се членува и текстът да бъде такъв, какъвто е предложен от вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Тошев.
    Има думата господин Такоров.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз вече не мога нищо да направя, за да може управлението на националните паркове да премине към Националното управление по горите и затова ще направя процедурно предложение, тъй като и чл. 49 гласувахме да отпадне и в този смисъл всички, освен националните паркове, висят в частта за управлението, затова предлагам да не приемем предложението на комисията да се добави думата "националните", а след думите "утвърден от министъра на околната среда и водите" да се добави "и министъра на земеделието, горите и аграрната реформа", за да може да се образуват и дирекции в националните паркове, и дирекции в природните паркове. Статутът на едните ще се пише от Министерството на околната среда и водите, а на другите ще се пише от Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа. Аз мисля, че това е по-почтено като текст. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Такоров, но няма да можем да го гласуваме, защото това вече е промяна по същество.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ, от място): Не е промяна по същество, а аз правя само допълнение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Добавяте още една институция, още един министър, а не е направено по съответния ред. Това не е редакционна поправка.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ, от място): В чл. 8 се вкара цял текст в залата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Вкарват се наистина тогава, когато ги предлага комисията, което правилникът разрешава. За да не спорим, ще го поставя на гласуване, но не е правилно. Колегите сигурно ще ме подкрепят, защото не е направено по съответния ред.
    Други изказвания? Няма.
    Поставям на гласуване предложението на госпожа Светлана Дянкова, което не е подкрепено от комисията.
    Гласували 114 народни представители: за 14, против 52, въздържали се 48.
    Предложението не се приема.
    Поставям на гласуване следващото предложение - на народния представител Валентин Симов.
    Гласували 113 народни представители: за 32, против 71, въздържали се 10.
    Предложението не се приема.

    Макар и в несъответствие с правилника поставям на гласуване предложението на господата Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев.
    Гласували 115 народни представители: за 28, против 84, въздържали се 3.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте и последното предложение - предложението на народния представител Илиян Попов и група народни представители, което също не е прието от комисията.
    Гласували 104 народни представители: за 11, против 49, въздържали се 44.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 52 така, както е предложен от комисията, с предложението на комисията да се добави думата "националните" пред "парковете" и да отпадне членуването в думата "парковете" - да стане "паркове".
    Гласували 99 народни представители: за 84, против 4, въздържали се 11.
    Член 52 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 53. (1) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, както и физическите и юридическите лица и общините - собственици на гори, земи и водни площи в защитените територии, извън тези, които са обект на изключителна държавна собственост, осъществяват тяхното стопанисване и охрана, съгласно разпоредбите на този и други специални закони.
    (2) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа и общините, както и собствениците на гори, земи и водни площи в защитените територии извън тези, които са обект на изключителна държавна собственост, могат да създават специализирани звена за провеждане на поддържащи, направляващи, регулиращи, възстановителни и други природозащитни дейности, съгласно заповедите за обявяване и плановете за управление."
    Предложение на народния представител Валентин Симов - чл. 53, ал. 1 да придобие следния вид:
    "(1) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, общините-собственици на гори, земи и водни площи в защитените територии, извън тези, които са обект на изключителна държавна собственост, осъществяват тяхното стопанисване и охрана съгласно разпоредбите на този и други специални закони."
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев - в чл. 53, в алинеи 1 и 2 да отпаднат думите "извън тези, които са обект на изключителна държавна собственост" и в ал. 2 думите "заповедите за обявяване и".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на народния представител Михаил Миков - в чл. 53 текстът на алинеи 2 и 3 да придобие следната редакция:
    "(2) Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа и общините създават специализирани звена за провеждане на поддържащи, направляващи, регулиращи, възстановителни и други природозащитни дейности съгласно заповедите за обявяване и плановете за управление.
    (3) Собствениците на гори, земи и водни площи в защитените територии, както и други заинтересовани субекти и организации могат да създават специализирани звена за провеждане на поддържащи, направляващи, регулиращи, възстановителни и други природозащитни дейности съгласно заповедите за обявяване и плановете за управление."
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Тошев.
    Имате думата по чл. 53.
    Господин Такоров оттегля тяхното предложение.
    Поставям на гласуване предложението на господин Валентин Симов.
    Гласували 111 народни представители: за 24, против 75, въздържали се 12.
    Предложението не се приема.
    Следващото предложение, което поставям на гласуване, е на господин Михаил Миков.
    Гласували 101 народни представители: за 17, против 81, въздържали се 3.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 53 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 103 народни представители: за 83, против 6, въздържали се 14.
    Член 53 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 54. Министерството на околната среда и водите и органите и лицата по чл. 53, ал. 1 могат да предоставят на неправителствени и други организации и сдружения правото да организират поддържащи, направляващи, регулиращи, възстановителни и други природозащитни дейности в защитените територии."
    Предложение на народните представители Божинов, Такоров, Богданов и Такев - в чл. 54 да отпаднат думите "Министерството на околната среда и водите и".
    Комисията не подкрепя предложението.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Желаят ли вносителите на предложението да вземат думата? Няма желаещи.
    Моля да гласувате предложението на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев за отпадане на думите "Министерството на околната среда и водите и".
    Гласувалите 125 народни представители: за 54, против 68, въздържали се 3.
    Предложението не се приема.
    Моля да гласувате съдържанието на чл. 54 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 109 народни представители: за 89, против 11, въздържали се 9.
    Член 54 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 55. (1) Министерството на околната среда и водите и неговите регионални органи са официалните източници на информация за системата от защитени територии.
     (2) Информацията за защитените територии, съхранявана в държавните ведомства и общините, е публична и общодостъпна."
    Предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Богданов и Такев:
    В чл. 55 ал. 1 да отпадне.
    Комисията не подкрепя това предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Господин Такоров, заповядайте.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Тук пак стигаме до този парадокс, уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа, че този закон третира единствено функциите на Министерството на околната среда и водите. Въобще в него не се третира какво ще се прави с другите защитени територии, които са извън управлението на Министерството на околната среда и водите.
    И аз питам: ами информацията, която е в Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, респективно в Национално управление по горите, оттам няма ли да се взема информация за защитените територии?
    Именно поради тази причина ние предлагаме ал. 1 да отпадне. Защото и двете министерства попадат под думата "ведомства". Значи в общините ще разрешим да има информация, а в Национално управление по горите, което е към Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, няма да има такова нещо. Просто не е логично.
    Затова предлагаме ал. 1 да отпадне.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Други бележки има ли?
    Господин Симов има думата.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Благодаря Ви, господин председател! Отново се потвърждава моята хипотеза, че в закона има много непрецизирани текстове. Самият текст, така както ни е представен, дава възможност отново да спорим кои са официалните източници. Значи една и съща или различна информация може да бъде дадена от директора на Районната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и същевременно друга информация да бъде дадена от директора на национален парк, където има регионален орган. 
    Първо, такова нещо според мен не може да съществува. Ако министерството е принципалът, логично е информацията да се обобщава и да се подава на населението от Министерството на околната среда и водите. Не може да излезе един директор на регионална дирекция и да дава информация, която първо няма да е прецизирана; второ, няма да е обобщена от принципала; трето, наистина се получава някакъв парадокс тук и колегата Такоров е прав.
    Природният парк, който се управлява от Националното управление по горите, попада в категорията "защитени територии", само че информацията би следвало по някакъв път да отиде тогава от Националното управление по горите в Министерството на околната среда и водите и то да я обобщи. В записа на текста обаче подобно нещо отсъства. Излиза, че Националното управление по горите изобщо не може да подава информация за природните паркове, което то ще управлява, а те са някъде около 9 на брой. За тези 9 броя природни паркове, които имат по-ниска степен на защита, обществеността няма да има информация. Информацията ще се получава само за защитените територии, които са приоритет на Министерството на околната среда и водите - така излиза от записа на текста.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ, от място): Само за националните паркове.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: Да, само за националните паркове, както тук колегата подсказва.
    Затова аз правя процедурно предложение или ал. 1 да отпадне, или да предложим този текст да бъде прецизиран отново в комисията. Не виждам друг изход, друг вариант.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Вие казахте, че "нещо не може". То може, защото след като гласуваме ще стане факт, но не бива.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ: Може, но не бива - прав сте, господин председател.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Думата за реплика има господин Тошев.
    ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ (СДС): Аз не съм съгласен с двамата предишни оратори и мисля, че достатъчно вече се спекулира с този закон.
    Казва се, че "Министерството на околната среда и водите и неговите регионални органи са официалните източници на информация за системата от защитени територии" - за цялата система от защитени територии.
    И в ал. 2 се казва, че: "Информацията за защитените територии, съхранявана в държавните ведомства..." - във всички държавни ведомства, господин Симов, - "... и в общините, е публична и общодостъпна". Тоест, всеки може да я получи, а министерството дава официална информация.
    Между другото, ние скоро ще гласуваме примерно отчета за състоянието на околната среда за 1996 г., така че там такава информация има. Това е официалната информация. Но ако някой иска да вземе информация от Национално управление по горите, по този закон ще има право. Ако иска да вземе от общината информация, по този закон ще има право.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Кой ще я вземе?
    ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Този, който желае да я получи. Например една неправителствена организация или някой, който е заинтересован. Щом е публична и общодостъпна, значи, че всеки, който я поиска, може да получи такава информация.
    Аз ви отправям и към Закона за опазване на околната среда, където има също текстове, които разрешават свободен достъп до информация за състоянието на околната среда.
    Така че вече има достатъчно законови основания да може да се предоставя такава информация и без право да бъде отказвана. Вероятно един ден ние ще приемем закон за свободния достъп до информация за околната среда, който ще регулира напълно този въпрос, но тук информацията се касае само за защитените територии и този текст на вносителя е достатъчно добър и дава достатъчно основание да се смята, че такава информация ще бъде предоставена на всеки, който поиска. А освен това, Министерството на околната среда и водите ще предоставя официалната информация за състоянието им.
    Така че аз съм категорично против предложението на депутатите от БСП да отпадне ал. 1.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: За дуплика думата има господин Симов.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Тошев! Аз съм съгласен с това, което казвате, но тук става въпрос за друго. Ако утре директорът на природния парк "Витоша" излезе с една информация, тя съгласно този запис на текста няма да е официална. За това става въпрос. Официалната информация ще бъде не на директора на парк "Витоша", а на директора на регионалната инспекция или директора на не знам кой там друг. За това става въпрос, за записа, както е написан.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има думата заместник-министър Лукова.
    МАРИЯНА ЛУКОВА: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Налага се втори път министерството да даде разяснения на господин Симов. Аз мисля, че той разбра в чл. 51, когато казваше, че има двойнственост в управлението, което са регионалните инспекции по околната среда и водите към министерството, дирекциите на парковете и евентуално сега намесва вече и органите на Националното управление по горите.
    Господин Симов, не четете нещата дополовина. Тук се убедихте, че в ал. 2 на чл. 55 се казва, че "информацията на защитените територии се съхранява в държавните ведомства и общини и е публична, и общодостъпна".
    Да, Министерството на околната среда и водите ще е официалният източник за информация. Но Вие забрявате също гласуваният преди една година Закон за горите, където много ясно и категорично е казано, има глава, в която защитените територии, които са на разпореждане на Националното управление по горите, респективно на Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, пълномощията на това Национално управление.
    И не намесвайте повече нещата, защото Вие сте в комисията и участвате в разглеждането на закона на първо и второ четене и би трябвало много добре да сте запознат с този закон.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Моля, госпожа Лукова, без бележки към народните представители. Всеки народен представител има право да каже това, което мисли, и не носи отговорност. Така пише в Конституцията.
    Има ли други желаещи за изказване? Няма.
    Най-напред подлагам на гласуване предложението на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров и други за отпадане на ал. 1 на чл. 55.
    Моля, гласувайте.
    Гласували 119 народни представители: за 27, против 89, въздържали се 3.
    Предложението не се приема.
    Подлагам на гласуване чл. 55 с две алинеи така, както е предложен от вносителя.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Аз имах предложение за отлагане.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Вашата процедура беше също за отпадане.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Не, за отлагане.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Прощавайте. Отложете гласуването. Благодаря.
    Подлагам на гласуване предложението на народния представител господин Симов обсъждането на чл. 55 да се отложи.
    Гласували 131 народни представители: за 36, против 85, въздържали се 10.
    Предложението на господин Симов не се приема.
    Други предложения няма.
    Подлагам на гласуване съдържанието на чл. 55 така, както е предложено от вносителя.
    Гласували 123 народни представители: за 96, против 22, въздържали се 5.
    Предложението е прието.
    Член 55 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ:
    "Раздел втори
    ПЛАНОВЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ
    Чл. 56. (1) За защитените територии се разработват планове за управление при условия и по ред, определени с наредба, утвърдена от Министерския съвет.
    (2) Плановете за управление на национални и природни паркове се разработват в срок до три години, а на резервати и поддържани резервати - в срок до две години от обявяването им. Плановете се актуализират на всеки 10 години."
    Следва едно мое предложение, което е оттеглено.
    Следващото предложение е на Валентин Симов в чл. 56, ал. 2 след думите "а на" се добавя думата "строги".
    Комисията не подкрепя предложението.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС, от място): Оттеглям го.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Господин Симов го оттегля.
    Така че комисията подкрепя текста на вносителя така, както е предложен.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има ли бележки по този текст? Няма.
    Подлагам на гласуване наименованието на раздел втори и съдържанието на чл. 56 така, както е предложено от вносителя.
    Гласували 123 народни представители: за 116, против 1, въздържали се 6.
    Член 56 заедно с наименованието на раздел втори са приети.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Господин председател, по членове 57 и 58 няма предложения, а по чл. 59 има едно мое предложение, което е оттеглено. Така че ще ги докладвам заедно.
    "Чл. 57. Плановете за управление се съобразяват с:
    1. изискванията към категорията защитена територия;
    2. режима на защитената територия, определен в заповедта за нейното обявяване;
    3. изискванията на международни договори.
    Чл. 58. Плановете за управление съдържат:
    1. обща характеристика на защитената територия и на компонентите й;
    2. целите на управлението в защитената територия;
    3. норми, режими, условия или препоръки за осъществяване на: дейностите в горите, земите и водните площи; развитието на инфраструктурата и строителството; организацията на управлението и други, осигуряващи достигането на поставените цели;
    4. краткосрочни и дългосрочни програми за действия, свързани с научноизследователската работа и мониторинг на компонентите на околната среда, поддържането на застрашени видове, съобщества и местообитания, екологичното възпитание и образование и други.
    Чл. 59. (1) Плановете за управление на защитени територии се възлагат от Министерството на околната среда и водите.
    (2) Планове за управление на защитени територии могат да се възлагат и от собствениците, общини, неправителствени организации или сдружения и други след писмено съгласие на Министерството на околната среда и водите.
    (3) Заданията за плановете за управление се утвърждават от министъра на околната среда и водите."
    Моето предложение, както вече казах, е оттеглено.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
    По тези три члена има ли бележки? Няма.
    Подлагам на гласуване съдържанието на членове 57, 58 и 59 заедно така, както са предложени.
    Гласували 126 народни представители: за 122, против 2, въздържали се 2.
    Съдържанието на тези три члена е прието.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 60. (1) В процеса на разработване на планове за управление на национални и природни паркове и поддържани резервати изпълнителите организират обществени обсъждания с участието на представители на заинтересованите централни и местни органи на властта, на собствениците или на техни сдружения, на научни, академични и неправителствени организации и други.
    (2) Общите становища, препоръки и бележки от обществените обсъждания се оформят в протокол, който се прилага към проекта на плана за управление."
    Следват две мои предложения, първото от които е оттеглено, а второто предложение гласи:
    В чл. 60, ал. 2 се добавя нов текст със следното съдържание:
    "Планът за управление отчита изразените становища, препоръки и бележки."
    Комисията подкрепя това предложения.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Каква е разликата между "научни" и "академични"?
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Това не е в моето предложение. Това е в текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Все пак - "академия" и "ненаучни академии" - може ли? Има "научни" и "академични". Художествената академия ще прави ли предложения по тези въпроси?
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Ако става въпрос за защита на компонентите на пейзажа...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Обикновено се казва или научни, или академични. Имате ли нещо предвид?
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: За да облекча дебата, бих могъл да предложа "академични" да отпадне.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: "...на научни и неправителствени организации...".
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Да.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Нека да чуем заместник-министър Марияна Лукова. Може би има съдържание в това, което е записано.
    Заповядайте!
    МАРИЯНА ЛУКОВА: Уважаеми господин председател, дами и господа народни представители! Под "академични" сме имали предвид да считаме вузовете, а под "научни" да имаме предвид Българска академия на науката, различните...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Тогава става съвсем лошо. Тогава трябва да се запише "учебни".
    МАРИЯНА ЛУКОВА: Академичните среди са вузовете.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: "... научни, учебни...". Вместо "академични" трябва да бъде "учебни". Защото под "академични" се разбира научната част на учебните заведения, доколкото аз знам.
    МАРИЯНА ЛУКОВА: Аз моля и други народни представители да се произнесат, защото искаме по-голяма част от това, което сме записали тук, повече участие да имаме от различните среди. Затова може би смятам, че не сме направили грешка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Аз ни най-малко не държа на това, което казах, но исках да си изясня за себе си.
    Господин Панев искаше също да внесе някаква яснота.
    Имате думата, господин Панев.

    ГЕОРГИ ПАНЕВ (СДС): Благодаря Ви, господин председателю. Разбирам намеренията на законодателя така: в процеса на разработване на плановете да се въвлече максимален брой хора, които са заети с преки научни изследвания, с методология, с изработване на методика, а също и млади хора, от така наречените академични среди, студентски среди, които и ще получат някаква опитност, а могат и да допринесат с някаква свежа идея към разработваните планове.
    Така ли да разбирам намерението на законодателя? Благодаря ви.
    Ако това е така, ми се струва, че законът няма да загуби откъм елегантност и стойност, ако се оставят и трите вида определения - научни, академични...
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Обаче учебни изключвате. Университетите по същество...
    ГЕОРГИ ПАНЕВ: Да, без "учебни" - научни и академични. То няма учебни тук.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Ами, няма. Точно това е.
    ГЕОРГИ ПАНЕВ: Например в подготовката на закона за изменение на Закона за висшето образование ние възприемаме понятието "академична общност" като сборно понятие, което включва: преподаватели, изследователи, студенти. Всичко това е академичната общност.
    Така че това е, което мога да поясня. Оттук нататък да прецени залата.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Добре, благодаря.
    Най-напред трябва да разгледаме предложението на народния представител Лъчезар Тошев за добавяне на едно изречение в края на ал. 2, което е подкрепено от комисията. Моля да гласувате.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: При този дебат оттеглям устното предложение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Приключваме без резултат на първия дебат. Да.
    Моля да гласувате.
    Гласували 116 народни представители: за 110, против 2, въздържали се 4.
    Предложението на господин Тошев се приема.
    Моля да гласувате съдържанието на чл. 60 с направената и вече гласувана добавка.
    Гласували 114 народни представители: за 97, против няма, въздържали се 17.
    Член 60 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 61. (1) Плановете за управление на национални и природни паркове и поддържани резервати се внасят за приемане във Висшия експертен екологичен съвет при Министерството на околната среда и водите и при положително решение на съвета се утвърждават от министъра на околната среда и водите.
    (2) За участие в заседанията на съвета по ал. 1 се уведомяват представители на заинтересованите държавни органи, общини, научни и неправителствени организации."
    Следва едно мое предложение, което е оттеглено, и друго, което се подкрепя от комисията, също мое, в чл. 61, ал. 2 се добавя ново изречение:
    "Уведомленията се изпращат предварително, не по-малко от 20 дни преди датата на заседанието, а също така съобщения за него се поставят на видно място в съответните общини, регионални инспекции по опазване на околната среда и водите и Министерство на околната среда и водите в същия срок".
    Комисията подкрепя това предложение.
    Следва също мое предложение в чл. 61 да се създаде нова ал. 3 със следния текст:
    "(3) На всеки две години се организира публично обсъждане на изпълнението на плана за управление на националните и природни паркове, организирано от Министерството на околната среда и водите, на което се канят за участие лицата по ал. 2."
    Комисията по принцип подкрепя предложението и по-нататък предлага нова редакция.
    Предложение на Валентин Симов - в чл. 61, ал. 1 след думите "министъра на околната среда и водите" се добавя текстът: "съгласувано с министъра на земеделието, горите и аграрната реформа".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на Георги Божинов, Румен Такоров, Богданов и Такев - в чл. 61, ал. 1 се изменя така:
    "(1) Планове за управление на национални и природни паркове и поддържани резервати се внасят за приемане в Министерския свет от министъра на околната среда и водите. При положително решение на Министерския съвет министърът на околната среда и водите утвърждава плановете за управление."
    Комисията подкрепя по принцип това предложение и следователно то не се подлага на гласуване.
    Предложение на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Дуевски, Томов и Борислав Джолев - в чл. 61, ал. 2 след думите "държавни органи" се добавя "областни управители".
    Това предложение се подкрепя от комисията.
    Предложение на Драгомир Драганов - в чл. 61, ал. 1 да придобие следното съдържание:
    "(1) Плановете за управление на национални и природни паркове и поддържани резервати се внасят за приемане във Висшия експертен екологичен съвет при Министерството на околната среда и водите и при положително решение на съвета се утвърждават от Министерския съвет по предложение на министъра на околната среда и водите."
    Комисията подкрепя по принцип това предложение.
    Предложението на комисията за прередактиране на ал. 1 е следното:
    "(1) Плановете за управление на националните и природните паркове се внасят за приемане в Министерския съвет от министъра на околната среда и водите след заключение на Висшия експертен екологичен съвет при Министерството на околната среда и водите. При положително решение на Министерския съвет министърът на околната среда и водите подписва плановете за управление."
    Предложение на комисията за създаване на нова ал. 3:
    "(3) На всеки четири години се организира публично обсъждане на изпълнението на плана за управление на националните и природни паркове, организирано от Министерството на околната среда и водите, на което се канят за участие лицата по ал. 2."
    Останалите текстове са така, както са предложени от вносителя, с вероятните корекции.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Господин Тошев, значи Вие предлагате чл. 61 да има три алинеи.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Комисията предлага.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Да, комисията предлага на ал. 1 нова редакция. На ал. 2 се приема редакцията от Вашето предложение.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: То е допълнение за ново изречение.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Да, и трета, нова алинея се създава, така че...
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: В ал. 2 се нанася още една поправка по предложение на Илиян Попов и група народни представители, така че и това се приема от комисията.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Те всички са отразени.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Не, те трябва да се гласуват първо, след което редакцията на комисията за остатъка от текста - по алинеи 1 и 3.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Тошев.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: Предлагам първо да се гласуват корекциите по ал. 2, които са две, и те трябва да се гласуват поотделно.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Не, това, което сте приели от комисията, ще го предложим общо с комисията. Няма нужда да се гласува. Само това, което не е подкрепено - предложението на господин Валентин Симов.
    Има думата господин Симов.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Благодаря Ви, господин председател.
    Уважаеми колеги, за пореден път след като няколко пъти се налага да ми обясняват от тази трибуна какви са моите задължения на народен представител и моите права, се убеждавам, че Министерството на околната среда и водите, първо, иска да поеме тотално цялата власт не само върху защитените територии, ами и върху цялото управление, ако може, на всичко.
    И кажете ми каква е логиката, след като природният парк ще се управлява от Националното управление по горите, какво пречи планът за неговото управление да бъде съгласуван с министъра на земеделието, горите и аграрната реформа? Не мога да разбера какви са основанията.
    Значи излиза така, че министърът на околната среда и водите ще даде да се изготви този план, ще го обсъжда екологичният експерт при министерството, а думата на този, който ще управлява впоследствие по този план, изобщо никой не желае да я чуе там. Ами, че то много така прозрачна става цялата история.
    И второ, уважаеми господин председател, аз искам да напомня тук на представителите на Министерството на околната среда когато говорят от трибуната, да говорят само от свое име. От мое име никой не говори и няма право да говори. Единствено аз съм оторизираното лице. Не е нужно някой да казва, че аз съм бил убеден от някакви текстове и съм бил добре запознат в комисията с тях. Затова има второ четене на законопроекта, за да може народните представители да изложат своите мнения и възражения по това, което комисията не е приела. Иначе нямаше да има нужда от второ четене, всичко можеше да се решава в комисията.
    Затова аз настоявам в текста да влезе "и след съгласуване с министъра на земеделието, горите и аграрната реформа". Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Симов.
    Поставям на гласуване предложението на господин Валентин Симов.
    Гласували 104 народни представители: за 13, против 68, въздържали се 23.
    Предложението не се приема.
    Останалите предложения са приети от комисията и са отразени в новата редакция на ал. 1 и новопредложената ал. 3. Но преди това има думата господин Такоров.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! По принцип ние подкрепихме предложението на господин Тошев за изменение в чл. 61, ал. 2, но аз искам да гласуваме отделно предложението на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев, тъй като областният управител като институция, е орган на държавните органи за управление. Ако трябва да изреждаме всички, които влизат в държавните органи за управление, освен областния управител, текстът ще стане много тежък.
    Затова аз ви предлагам да не приемаме предложението да включим и областните управители, защото те са елемент от държавните органи за управление.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Такоров.
    Ще поставим на гласуване това негово предложение. Някой друг желае ли думата по този въпрос? Няма желаещи.
    Поставям на гласуване предложението на народния представител Илиян Попов и група народни представители след думите "държавни органи" да се добави и "областни управители", което комисията е подкрепила, но чухте сега аргументите на господин Такоров в обратна посока. Моля да гласувате.
    Гласували 87 народни представители: за 57, против 21, въздържали се 9.
    Предложението се приема.
    Сега ще гласуваме чл. 61. Ще гласуваме текста на вносителя с новата редакция на ал. 1, с новосъздадената ал. 3, с корекциите, предложени от господата Лъчезар Тошев и Илиян Попов и група народни представители. Моля, гласувайте чл. 61.
    Гласували 102 народни представители: за 80, против 8, въздържали се 14.
    Член 61 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 62. Плановете за управление на резервати, природни паметници и защитени местности се утвърждават от министъра на околната среда и водите след съгласуване с Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и с общини."
    Предложение на Илиян Попов и група народни представители - думата "общини" в чл. 62 се заменя с "общините- собственици и областните управители".
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Предложение на народния представител Драгомир Драганов:
    1. Член 63 става чл. 62 и придобива следното съдържание:
    "Чл. 62. Утвърждаването на плановете по чл. 61 се извършва с решение на Министерския съвет."
    2. Член 62 става чл. 63.
    Комисията не подкрепя това предложение.
    Единствената редакционна поправка на комисията е след думата "резервати" да се добави "и поддържани резервати". Предлагаме текста на вносителя с тази редакционна поправка.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Няма желаещи за изказване.
    Поставям на гласуване предложението на Илиян Попов и група народни представители, което не е подкрепено от комисията.
    Гласували 93 народни представители: за 6, против 38, въздържали се 49.
    Предложението не се приема.
    Поставям на гласуване предложението на народния представител Драгомир Драганов, което също не е подкрепено от комисията.
    Гласували 86 народни представители: за 5, против 76, въздържали се 5.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте чл. 62 така, както е предложен от вносителя с добавката, направена от комисията.
    Гласували 100 народни представители: за 95, против 3, въздържали се 2.
    Член 62 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 63. Утвърждаването на плановете по чл. 61 и 62 се извършва със заповед на министъра на околната среда и водите".
    Предложение на комисията за прередактиране на чл. 63, който да гласи:
    "Чл. 63. Утвърждаването на плановете по чл. 62 се извършва със заповед на министъра на околната среда и водите."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля гласувайте чл. 63 така, както е предложен от комисията.
    Гласували 106 народни представители: за 98, против 4, въздържали се 4.
    Член 63 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 64. Промени в утвърдените планове за управление, свързани с нормите и режимите по чл. 58, т. 3 се извършват по реда на чл. 61 и 62."
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 64 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 101 народни представители: за 95, против няма, въздържали се 6.
    Член 64 е приет.

    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 65. (1) За определяне на вида и обема на дейностите по ползване на природни ресурси, устройството, строителството и други в защитените територии могат да се разработват устройствени и технически планове и проекти.
    (2) Плановете и проектите по ал. 1 се съобразяват с нормите, режимите и условията в утвърдените планове за управление и с тези, посочени в заповедите за обявяване на защитените територии."
    Предложението на Георги Божинов и група депутати е ал. 2 да отпадне и това се подкрепя от комисията.
    Комисията предлага също в чл. 65, ал. 1 да отпаднат думите "могат да". Така в случай, че се приеме ал. 2 да отпадне, знакът за ал. 1 също трябва да отпадне и чл. 65 да добие следния вид:
    "Чл. 65. За определяне на вида и обема на дейностите по ползване на природни ресурси, устройството, строителството и други в защитените територии се разработват устройствени и технически планове и проекти."
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Поставям на гласуване чл. 65 така, както е предложен от комисията: без ал. 2, без знака за ал. 1 и без думите "могат да" - така както беше прочетен от господин Лъчезар Тошев.
    Гласували 105 народни представители: за 103, против няма, въздържали се 2.
    Член 65 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 66. Планове и проекти по чл. 65, с изключение на териториално-устройствените, в защитени територии - изключителна държвана собственост, се възлагат, утвърждават и променят по реда на чл. 61, 62 и 63."
    Комисията подкрепя текста на вносителите, като предлага чл. 61 да отпадне и накрая да остане: "... по реда на чл. 62 и 63"
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 66 така, както е предложен от вносителя, като отпада числото "61" в края на текста.
    Гласували 98 народни представители: за 95, против 1, въздържали се 2.
    Член 66 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 67. (1) Плановете и проектите по чл. 65 за защитени територии, които не са изключителна държавна собственост, се възлагат и утвърждават по реда на съответните закони.
    (2) Утвърждаването на плановете и проектите по ал. 1 се извърва след:
    1. положително решение по оценка на въздействие върху околната среда в случаите, предвидени в Закона за опазване на околната среда;
    2. писмено съгласуване от Министерството на околната среда и водите в случаите извън тези по т. 1.
    (3) Промени в утвърдените устройствени и технически планове и проекти се допускат в случаите на природни бедствия като пожари, наводнения и други, или при изменения на обективните обстоятелства, съществували при утвърждаването им, и се извършват по реда на ал. 2."
    Комисията подкрепя текста на вносителя.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Моля, гласувайте чл. 67 така, както е предложен от вносителя.
    Гласували 105 народни представители: за 103, против няма, въздържали се 2.
    Член 67 е приет.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Раздел трети - ОХРАНА."
    По заглавието има предложение на народния представител Валентин Симов:
    Заглавието на раздел трети от глава четвърта да добие следния вид: "опазване и охрана".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Следва предложение на народните представители Илиян Попов, Росица Тоткова, Орфей Дуевски, Николай Томов и Борислав Джолев в раздел трети думите "паркова охрана" да се заменят с "охрана на защитените територии".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Комисията подкрепя предложението на вносителя за заглавието, както беше докладвано.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин Симов, имате думата.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Моето предложение е свързано с безпокойството, че Министерството на околната среда и водите, както се казва в чл. 68, ал. 1, организира охраната на защитените територии. Ако ние говорим да организира, аз предлагам да се говори и за опазване на защитените територии. Досега тяхното опазване и тяхната охрана се извършваха от специализираните органи на Националното управление по горите, т.е. става дума за хора, които имат съответната квалификация, които познават съответната територия на парковете и повечето от тях са лесовъди по специалност - имат познания по опазването на самата гора.
    Сега се страхувам, че Министерството на околната среда и водите ще се принуди да назначи за охрана лица, за които даже не е посочено някаква изискване за образование по-нататък - просто хора, които да охраняват. Това е един вид да сложим там един полицай, който да има задължението само да охранява защитената територия. Нищо повече от това!
    Във връзка с тези мои опасения предлагам целият раздел да се нарича "опазване и охрана", за да има ангажимент Министерството на околната среда и водите да назначи подходящи за тази дейност лица. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Симов.
    Поставям на гласуване предложението на господин Симов за заместващо заглавие на раздел трети.
    Гласували 101 народни представители: за 18, против 68, въздържали се 15.
    Предложението не се приема.
    Моля, гласувайте заглавието на раздел трети така, както е предложено от вносителя.
    Гласували 100 народни представители: за 93, против 4, въздържали се 3.
    Заглавието на раздел трети е прието.
    Направено е предложение от Илиян Попов и група народни представители в целия раздел думите "паркова охрана" да се заменят с "охрана на защитените територии", което комисията не подкрепя. Поставям на гласуване това тяхно предложение.
    Гласували 89 народни представители: за 7, против 37, въздържали се 45.
    Предложението не се приема.
    ДОКЛАДЧИК ЛЪЧЕЗАР ТОШЕВ: "Чл. 68. (1) Охраната на защитените територии - изключителна държавна собственост, се организира от Министерството на околната среда и водите.
    (2) Регионалните органи на Министерството на околната среда и водите организират и осъществяват охраната на защитените територии - изключителна държавна собственост, в своите райони. Те организират и подвижна паркова охрана и контролни пунктове."
    Предложение на Лъчезар Тошев, което е прието по принцип и няма да се гласува: в чл. 68 след текста "изключителна държавна собственост" да се добави текстът "и обектите по Рамсарската конвенция и другите международни договори и конвенции", а към ал. 1 да се добави ново изречение: "Останалите защитени територии се охраняват от горската стража към Националното управление на горите при Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа".
    Следващото ми предложение е оттеглено от вносителя.
    Предложение на народния представител Светлана Дянкова:
    Чл. 68, ал. 2 да се измени, както следва:
    "Чл. 68. (2) Регионалните органи на Минстерството на околната среда и водите организират и осъществяват охраната на защитените територии - изключителна държавна собственост, в своите райони. Те организират и подвижна паркова и резерватна охрана и контролни пунктове."
    Комисията не подкрепя това предложение.

    Предложение на народния представител Валентин Симов:
    1. В чл. 68, ал. 1 след думите "се организира от" да се запише текстът: "Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа, след съгласуване с министъра на вътрешните работи и министъра на околната среда и водите".
    2. В чл. 68 ал. 2 да придобие следния вид: "Регионалните органи на Министерството на околната среда и водите контролират охраната на защитените територии в своите райони".
    Комисията не подкрепя предложенията.
    Предложение на народните представители Георги Божинов, Румен Такоров, Атанас Богданов и Ангел Такев:
    Член 68 се изменя така:
    "Чл. 68. Охраната на защитените територии - държавна собственост, се организира от Националното управление на горите при Министерството на земеделието, горите и аграрната реформа. Те организират и подвижна паркова охрана и контролни пунктове."
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение на народния представител Александър Каракачанов:
    1. В чл. 68, ал. 1 след думите "се организира от" да се запише текстът: "Министерство на земеделието, горите и аграрната реформа".
    2. В чл. 68 ал. 2 да придобие следния вид: "Регионалните органи на Министерството на околната среда и водите контролират охраната на защитените територии в своите райони".
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложението на комисията за редакция е следното:
    1. В чл. 68, ал. 1 след текста "изключителна държавна собственост" се добавя текстът "и обектите по Рамсарската конвенция и другите международни договори и конвенции".
    2. Към ал. 1 се добавя ново изречение: "Горите в останалите защитени територии се охраняват съгласно Закона за горите".
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Тошев.
    Има думата господин Симов.
    ВАЛЕНТИН СИМОВ (ОНС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Аз отново ще си защитя моето предложение, имайки предвид, че в параграфите отзад се вменява в задължение изпълнението на този закон и от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа. Звучи някак си странно - в целия законопроект на министъра на земеделието, горите и аграрната реформа не му се дава никакво право, дори и да участва с някакъв съвещателен глас при изработване на планове за управление и други, а в крайна сметка изпълнението на закона се възлага и на него.
    Аз продължавам да твърдя, че философията на целия закон е изключително объркана. В текстовете има толкова разминавания, включително и това, че отзад не пише откога законът влиза в сила. Просто е пропуснато. Няма никакво значение - вероятно от обявяването му в "Държавен вестник". Но поне и това се пише. Както и да е, това са някакви подробности.
    Така че аз подкрепям предложението си и отново повтарям - хората, които досега са извършвали опазването и охраната, са хора специалисти. Попитайте всички, които се занимават с тази дейност в България, попитайте Съюза на лесовъдите, попитайте специалистите в Националното управление по горите. Това са хора, които са не с пет или шест месеца трудов стаж, това са хора, които са с по над двадесет години трудов стаж. И благодарение на тях българската гора досега е опазена. Оттук нататък аз просто се съмнявам, че това ще стане. Благодаря ви.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Симов.
    Има думата господин Такоров.
    РУМЕН ТАКОРОВ (ДЛ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател. Уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господин председател! Аз ще направя процедурно предложение да отложим гласуването на този текст за ново разглеждане в комисията и ще ви кажа защо. Когато говорихме за органи за управление, аз казах нееднократно от тази трибуна, че този Закон за защитените територии единствено е направен, за да регламентира функциите на Министерството на околната среда и водите. И ако видите текстовете, които приехме досега, там единствено се третират националните паркове, които са 4 на сто от общата територия на защитените територии. Никъде няма думичка за другите паркове и за другите защитени територии по какъв начин ще се охраняват. Единствено сега сте направили в комисията това, че горите в останалите защитени територии се охраняват съгласно Закона за горите. Но не всички защитени територии са гори. Какво ще правят другите защитени територии, кой ще ги охранява, как ще става това нещо? Този закон в момента не решава този проблем.
    Затова процедурно предлагам да отложим гласуването по чл. 68, господин председател, за разглеждане отново в комисията, тъй като остават другите защитени територии, освен националните паркове, в едно висящо положение. Благодаря.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Благодаря на господин Такоров.
    Противно становище? Няма.
    Моля, гласувайте процедурното предложение на господин Такоров за отлагане разглеждането на чл. 68.
    Гласували 132 народни представители: за 42, против 85, въздържали се 5.
    Предложението не се приема.
    Гласуването на чл. 68 ще стане в следващото заседание, тъй като работното ни време изтече.
    Едно съобщение: днес от 15,00 ч. в зала 356 ще има заседание на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и по жалбите и петициите на гражданите.
    Следващото заседание на Народното събрание е утре, 22 октомври, от 9,00 ч.
    Закривам заседанието. (Звъни.)


    (Закрито в 14,00 ч.)


    Председател:
      Йордан Соколов


    Заместник-председатели:
       Иван Куртев

      Благовест Сендов

    Секретари:
             Анелия Тошкова

            Атанас Мерджанов
    Форма за търсене
    Ключова дума
    ТРИДЕСЕТ И ОСМО НАРОДНО СЪБРАНИЕ