ТРИДЕСЕТО ИЗВЪНРЕДНО ЗАСЕДАНИЕ
София, понеделник, 10 юни 1996 г.
Открито в 9,00 ч.
10/05/1997
Председателствувал: председателят Благовест Сендов
Секретари: Иван Братулев и Юмер Юмер
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ (Звъни): Откривам извънредното заседание на Народното събрание с точка единствена в дневния ред -
ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ЗА ЧАСТИЧНИ СТРУКТУРНИ И ПЕРСОНАЛНИ ПРОМЕНИ В МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ.
Давам думата на министър-председателя Жан Виденов.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЖАН ВИДЕНОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители! На основание чл. 84, т. 6 и т. 7 от Конституцията на Република България внасям в Народното събрание следното предложение.
Народното събрание да създаде Министерство на енергетиката и енергийните ресурси, да освободи заместник министър-председателя господин Светослав Стоянов Шиваров от длъжността министър на земеделието и хранителната промишленост, а също така Климент Петров Вучев от длъжността министър на промишлеността и Георги Костов Георгиев от длъжността министър на културата и да избере господин Любомир Петров Дачев за министър на промишлеността, господин Кръстьо Параскевов Трендафилов за министър на земеделието и хранителната промишленост и господин Румен Стоянов Овчаров за министър на новото Министерство на енергетиката и енергийните ресурси, господин Иван Русев Маразов за министър на културата.
Тези предложения, господин председателю, дами и господа народни представители, произтичат от необходимостта за осъществяване на финансова стабилизация и мащабна структурна реформа в главните отрасли на реалния сектор, в индустрията, в земеделието, както и програмите за ограничаване на кредитната активност и финансово оздравяване в главни структурни отрасли, като енергетиката.
Ще запозная господа народните представители с биографични справки за кандидатите за министри.
Биографична справка за Любомир Петров Дачев, предложен за министър на промишлеността.
Господин Любомир Петров Дачев е роден на 5 януари 1935 година в град София. Има висше образование, старши научен сътрудник е, доктор на техническите науки. От 1959 до 1962 г. е конструктор на текстилни машини в Машиностроителен завод - Габрово. От 1962 до 1974 г. е научен сътрудник първа, втора и трета степен, ръководител на секция "Механизация и автоматизация" в Института по текстилна промишленост. От 1974 до 1986 г. е последователно началник отдел, директор, главен директор, заместник-председател в Държавния комитет по наука и технически прогрес, както и заместник-председател на Държавния комитет за изследвания и технологии.
От 1986 до 1989 г. е началник управление "Научно-технически технологии и структурно развитие" в Министерството на икономиката и планирането. От 1989 до 1991 г. е заместник-министър на индустрията и технологиите. От 1991 до 1992 г. е първи заместник-председател на Комитета по стандартизация, сертификация и метрология. От 1992 до 1995 г. е експерт в "Металургимпекс" ООД, а от 1995 г. - заместник-министър в Министерството на образованието, науката и технологиите.
Господин Любомир Петров Дачев е автор на три книги. Има 16 изобретения и над 60 публикации в български и чуждестранни сборници и специализирани научни издания. Владее френски и руски език. Семеен е, с едно дете.
Биографична справка за Румен Стоянов Овчаров, предложен за министър на новото Министерство на енергетиката и енергийните ресурси.
Господин Румен Стоянов Овчаров е роден на 5 юли 1952 г. в град Бургас. Има висше образование. От 1973 до 1979 г. е студент редовно обучение в Московския енергетичен институт, специалност "Атомни електростанции и установки", с квалификация "инженер топлофизик".
От 1979 до 1984 г. работи в АЕЦ "Козлодуй", преминавайки последователно всички работни длъжности до главен дежурен на атомен енергиен блок. От 1984 до 1986 г. е на организационно-политическа работа, а след това - до 1990 г. е заместник-главен директор на "Енергопорект". От 1990 до 1995 г. е главен експерт по ядрена безопасност, началник отдел "Ядрени съоръжения" в Комитета за използуване на атомната енергия за мирни цели, а от 1995 г. е първи заместник-председател на Комитета по енергетика.
Господин Румен Стоянов Овчаров е привличан като експерт на Международната агенция по атомна енергия и на Европейската общност. Специализирал е в САЩ, Канада, Франция и Финландия. Владее руски и английски език. Семеен е, с три деца.
Биографична справка за господин Кръстьо Параскевов Трендафилов, предложен за министър на земеделието и хранителната промишленост.
Господин Кръстьо Параскевов Трендафилов е роден на 21 септември 1936 г. в село Хайредин, Врачанско. Той е завършил Висшия иконочески институт в София. Работил е като икономист, директор на автокомбинат, заместник-директор на Териториално снабдяване - Враца. Дълго време е бил председател на Общинския народен съвет - Враца. Народен представител е в Седмото Велико Народно събрание, където е бил председател на Комисията по административно-териториалното устройство и местните държавни органи, и в Тридесет и шестото Народно събрание, където е бил заместник-председател на Комисията по административно-териториалното устройство и местното самоуправление.
В момента господин Кръстьо Параскевов Трендафилов е областен управител на област Монтана. Женен е, с две деца.
Биографична справка за господин Иван Русев Маразов, предложен за министър на културата.
Господин Иван Русев Маразов е роден на 15 март 1942 г. в село Пирне, Бургаско. Образование - висше. Професор доктор по изкуствознание. От 1962 до 1967 г. господин Маразов завършва Институт "Репин" в Ленинград, специалност "Изкуствовед". От 1967 досега работи в Института по изкуствознание при БАН като ръководител на секция "Изобразително изкуство", заместник-директор и директор. От 1991 г. е заместник-министър на културата в правителството на Димитър Попов. От 1995 г. е член на Президиума на Висшата атестационна комисия. От 1988 г. е член на Флорентинската академия "Медичи".
Господин Иван Русев Маразов 20 г. е бил заместник-главен редактор и главен редактор на списание "Изкуство". Има издадени около 20 книги, много студии в български и чуждестранни научни издания. Владее руски, френски, английски и италиански език. Господин Маразов е семеен, с едно дете.
Уважаеми господин председателю, моля Народното събрание да вземе решенията за създаване на новото министерство, за освобождаване и назначаване на министри съгласно своите конституционни правомощия. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Имаме две предложения - едното е за структурни промени, другото е за персонални промени. Гласуването трябва да стане отделно.
Има ли предложения за начина на гласуване?
Давам думата на госпожа Михайлова по процедурен въпрос.
ЕКАТЕРИНА МИХАЙЛОВА (СДС): Уважаеми господин председател, господа министри, колеги народни представители! Вземам думата затова, защото Вие, господин председателю, започнахте да предлагате как точно да се гласува. А всъщност преди това трябва да има дебати. Доколкото си спомням, онзи ден ние гласувахме днес да има извънредно заседание с една точка в дневния ред - промени, структурни и персонални, в Министерския съвет. По всяка точка от дневния ред съгласно нашия правилник се провеждат дебати. Не знам защо вие смятате, че по този въпрос дебати не трябва да има, просто защото така сте си решили тази нощ. И преди месец пак така бяхте решили - че не трябва да има дебати. Ако смятате, че дебатите на "Позитано" 20 са достатъчни, това е абсолютно погрешно мислене и обажданията "да, да" от лявата част, говорят за тоталитарно мислене. В крайна сметка българският парламент е този, който решава независимо от това, че в момента вие имате мнозинство. Но дебати не се водят само в партийните централи, дебати се водят и в парламента, независимо от това че вие може би сте предрешили гласуването.
При това положение дебати трябва да има и дори аз се обръщам към Вас, тъй като това е във Вашите правомощия, да определите повече време за дебати на парламентарните групи, а не в рамките на половин час, както е предвидено по правилник. Смятам, че въпросът е достатъчно важен, за да има сериозни и задълбочени дебати и да не се претупват за половин час, а да има поне по един час на парламентарна група.
Това е моето процедурно предложение, господин председателю.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има думата Мариела Митева за контрапредложение.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПГДЛ): Благодаря Ви, господин председателю. Противопоставям се на предложението на опозицията по две причини.
Първо, опозицията предлага да има дебати, защото желае дискусията, която ще стане утре, да започне още днес.
Второ, парламентът е гласувал утре да бъдат дебатите по вота на недоверие и ние ще предоставим достатъчно много време на опозицията, за да каже своето мнение.
СВОБОДКА СТЕФАНОВА (от място): Кои сте вие, че да кажете?
МАРИЕЛА МИТЕВА: Ние сме управляващото мнозинство.
И трето, абсурдно е подобно искане от опозицията, която знае прекрасно, че тогава, когато са се извършвали частични и персонални промени в правителството, дискусии не се водят. Парламентът гласува и или приема, или не приема предложението на министър-председателя. Дискусиите се водят по вота на недоверие. Заради това ние няма да подкрепим това предложение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Моля да гласувате предложението за дебати.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Също процедура.
Вие нарушавате правилника!
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: След като гласуваме.
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Не след туй! Преди това искам!
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Не може!
ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ ИВАН КУРТЕВ: Господин председател, това не подлежи на гласуване! Отменете го! Ето Ви правилник, тук! Вижте, четете! Това е безобразие, което правите. От какво се страхуват тия господа? (Господин Куртев напуска Председателството. Неодобрителни възгласи от блока на опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Моля да гласувате! Моля да гласувате! (Депутати от блока на СДС, НС и ДПС започват да чукат по банките и да скандират: "Оставка! Оставка! Оставка!"; "У-у-у!"; "Оставка! Оставка! Оставка!")
Моля да гласувате!
Прекратете гласуването и обявете резултата.
От общо гласували 124 народни представители, за - 6, против - 63, въздържали се - 55.
Предложението не се приема.
Има ли предложение за начина на гласуване?
Давам думата на Мариела Митева.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПГДЛ): Благодаря Ви, господин председателю. От името на Парламентарната група на Демократичната левица предлагам гласуването по структурните и по персоналните промени да стане отделно. (Шум и реплики в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: По-близо до микрофоните, ако обичате.
МАРИЕЛА МИТЕВА: Ако народните представители спрат да говорят ще ме чуят. Аз не съм длъжна да се надвиквам с тях. (Шум и неодобрителни реплики от блока на опозицията).
Предлагаме гласуването по структурните промени да стане явно, а гласуването по персоналните промени да стане тайно и анблок така, както е практиката на Народното събрание и решението на Конституционния съд. Благодаря ви.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Моля да разпределите предложението за процедурни промени. (Шум и неодобрителни реплики от блока на опозицията)
Има думата председателят Савов.
СТЕФАН САВОВ (НС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги, особено се обръщам към вас от левицата. Аз нямам възможност да говоря по въпроса за промените затова, защото вие току-що гласувахте да няма дебати. Но искам да заявя категорично...
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Имате 10 минути като представител на парламентарна група.
СТЕФАН САВОВ: Благодаря Ви. Ако имам 10 минути, аз бих могъл да кажа още няколко думи и то не смятам да отнемам много време.
Преди всичко искам да кажа, че при липсата на дебати Парламентарната група на Народния съюз няма да участва въобще в гласуването. Ние напускаме залата, защото щом не ни се дава право на дебати, в такъв случай ясно е, че всичко е предрешено. Мисля, че не може един толкова важен въпрос, който се очаква от българското общество от толкова време, като тези именно структурни и персонални промени, да мине и замине без тук, в Народното събрание, ние да си кажем думата. Няма никакво значение дали е предрешен въпросът вчера, късно през нощта на "Позитано". Няма значение.
Но аз бих искал да се обърна към вас, колеги от левицата. Просто, върши се нещо, което е безотговорно. Върши се нещо, което е безсъвестно. Върши се нещо, което, аз тук в момента не говоря като опозиционер дори, аз говоря като човек, който изразява мнението на българския народ. Вие не виждате ли, вие не виждате ли... (Неодобрителни реплики от блока на мнозинството)
Да, позволявам си това нещо, защото толкова много хора и от вас го казват.
Не виждате ли, че с това, което правите, вие действително, бих казал, слагате кръст на нашето стопанство, на България? Ние постепенно стигаме до едно положение, в което вече никой няма да може да ни оправи. Никой! И вие дори искате, така, всичко това да мине без дебати. Аз мисля, че вашата работа е като - "Напънала се планината и родила мишка".
Какво стана, какво стана от вашите решения? Това са, бих казал, смешни, палеативни решения, с които нищо не се решава. Това и вие го знаете, че не се решава. В края на краищата, предстоят ни избори - президентски избори, предстоят ни парламентарни избори може би. И ние така минаваме, това е по ваша вина, минаваме все едно, че нищо не е станало.
Аз действително се обръщам към вашата съвест. Към вашата съвест се обръщам. Аз не говоря към нашата страна. Ние сме наясно какво трябва да се направи. Но аз се обръщам към това безотговорно отношение, безотговорно отношение към родината. Вие навремето говорихте против някои от нас, които са употребявали израза "тази страна". Вярно е, че не беше най-правилният израз. Лошото е, че това не е "тази страна" за вас. Аз имам впечатлението, че за вас е въобще това никаква страна. За вас това не е нито родина, нито страна.
Аз би трябвало като човек, който е опозиционер, който не се е променил в своите виждания за социализма, за комунизма, да изпитвам дори някаква вътрешна радост от всичките тези неща, които правите. Защото няма начин вие да не изгубите доверието на хората, доверието на българите. Но мен ме е страх, че вие съсипвате окончателно България. Вие я съсипвате така, че и господ да слезе от небето не може да ни оправи.
Имаме криза, какви ли не кризи вече. Държавата е във фалит, бих казал, и вие правите някакви промени. Господин Шиваров ще наблюдава сега земеделието, защото той досега го управляваше, обаче сега няма да го управлява, но ще го наблюдава. (Весело оживление в блока на опозицията) Това са невероятни неща, уважаеми колеги! Невероятни неща!
Казвам ви, че нито мога да изпитвам, бих казал, една злобна радост, нито мога да бъда безразличен към това. Казвам ви, че хората навън не могат да приемат тези неща. Не могат! Не може една партия като вашата, която в края на краищата има история, която има традиции, по този безотговорен начин, безсъвестен начин да се отнася към съдбата на България. Безсмислено е да говоря повече.
Но се обръщам към вас, действително към вас се обръщам. За нас всичко е ясно. Но това, което става, е подигравка с България. (Ръкопляскания от блока на опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има думата Юджел Атилла от името на парламентарна група.
ЮДЖЕЛ АТИЛЛА (ДПС): Уважаеми господин председателю, дами и господа народни представители, уважаеми господа министри, господин министър-председателю, кандидат-министри!
Днес ни се представя нов проект за структурни и персонални промени в Министерския съвет. Нека се върнем назад и си спомним как беше сформиран досегашният правителствен кабинет. Главозамайването от неочаквания дори за самата БСП успех на парламентарните избори, се изрази в извънредните и изключителни правомощия, които поиска министър-председателят на левицата и председател на партията Жан Виденов. Еднолично упражнил правата по определянето на структурата и състава на досегашния кабинет, той не позволи дискусия, консенсус и намеса дори на собствената си партия и парламентарна група.
И днес всички разумни и мислещи хора в страната видяха провала на този кабинет. Резултатът от дейността - тотална криза, в която изпадна цялата страна - криза в земеделието, в индустрията, банковата система, финансова криза, продоволствена криза, криза на българския лев, в икономическата реформа, криза в управлението, криза на доверието на хората.
Двама министри подадоха оставка - министърът на земеделието Чичибаба и търговският министър Кирил Цочев. Днес си отиват още дузина.
Поел еднолично всички правомощия за съставянето на правителствения кабинет днес премиерът Виденов желае да поеме отговорността за очевидния провал на собствения си опит и формула за управление. Но нека си зададем въпроса: от какво са продиктувани днешните промени, как се стигна до тази развръзка - едни министри си отиват, други идват, създават се нови министерства? Логично ли е всичко това? Отговорът е: да. Напълно логично.
Ако досегашният кабинет бе дело единствено на председателя на БСП Жан Виденов, като резултат от неговите възгледи за управление, то днешното предложение за структурни и персонални промени е плод на политически пазарлъци и отчаяно търсене от цялата партия на изход от критичното състояние, в което изпадна страната.
Провали се един правителствен кабинет, който не знае какво да прави, как да го направи, какви средства да ползва и какво да постигне. Провали се една форма на управление на обществото като абсолютна несъстоятелност на тезата за левия преход. Колко странно днес звучат предизборните лозунги: "БСП - градивната сила!", "БСП - обновена!", "Стоп на разрухата!".
Дойдохте в името на диалога, в името на дискусиите, в името на консенсуса, разбирателството и съгласието. Днешното ви поведение, господа, няма нищо общо с тези термини. Напротив, властва високомерието, арогантността, агресивността като модел на политическо общуване.
С предложението си за министър на образованието, науката и технологиите в лицето на Илчо Димитров кабинетът Виденов разкри козовете си - пъпната връв на БСП с национализма не бе скъсана. Най-тревожното в това бе, че на фона на все още крехката ни демокрация бе изровена злокобна фигура от възродителния процес, известен на всички с предубедеността си към българските граждани от турски произход и омразата, която изпитва към тях и която не може да прикрие, министър Илчо Димитров се занимава с всичко друго, но не и с просветни дела. Цялата му дейност, опасна за единството на гражданското ни общество в България, е насочена явно към раздухване на етническа вражда и нетърпимост.
С избирането му за министър управляващата върхушка направи категорична заявка, че не е скъсала с възродителния процес, че прави опит за реабилитация на това ужасно време.
Най-тревожното и разочароващото е, че официално правителството на България постави отново на изпитание крехкото относително спокойствие, обяви война на междуетническата търпимост, взиимоотношение и доверие, разрови зараснали наскоро рани.
Парламентарната група на Движението за права и свободи реагира веднага с декларация и напускане на пленарното заседание. Предчувствието ни, че ни очакват тревожни дни се сбъдна.
На местните избори октомври - ноември 1995 г. лъснаха истинските намерения на управляващия кабинет. Роди се втори хит след София - Кърджали. Община Кърджали се превърна в опитна лаборатория, по признание на самите депутати от левицата, и главен лаборант Георги Първанов, който опит БСП да приложи и на президентските избори в национален мащаб. Какъв грозен и зловещ спектакъл се разрази от най-тежката артилерия на БСП - министър-председател, председател на Народното събрание, министър на вътрешните работи, министри и депутати от левицата, едновременно с това и висши партийни функционери заедно с националисти и шовинисти от най-ниско качество. Какъв опасен експеримент бе това.
Обществото в България бе подложено на масирана пропагандна обработка, като в резултат на това в едно социологическо проучване на въпроса: "Как бихте искали да се окажат изборите в Кърджали - фалшифицирани или не?" и то, забележете, много преди заседанията на съда, 70 на сто от анкетираните отговарят: "Искаме да са били фалшифицирани."
Кърджали и жителите му бяха заплашени с фатален край - изявление на Георги Първанов; БСП призовава българите в блок срещу ДПС, ключът за Маказа е в соцкмета Благовест Сендов, Гърция няма да одобри кмет на община Кърджали небългарин - министър-председателят Жан Виденов пред местния телевизионен канал "Родопи", заплахи за невнасяне субсидиите в общинския бюджет.
Изживяхме изключително напрегнати дни и месеци. Свидетели бяхме на произволно тълкуване на Конституцията и законовите разпоредби, неправомерни действия от страна на държавни органи и институции. В края на краищата този зловещ експеримент не успя. БСП не успя да разцепи опозицията, не успя да разруши единството на българските граждани. Но успя да нанесе удар върху държавността, като ерозира доверието на хората в държавните институции.
Един директор на полицията взе официално страна в изборите, заедно с всички директори на държавни предприятия и финансови институции, като наруши деполитизираният статут на МВР.
В отговор на питане по време на парламентарния контрол тогавашният ресорен вътрешен министър Начев изненадващо и арогантно заяви тук от трибуната, че това е конституционно право.
Всичко това бе поредно, голямо изпитание за младата българска демокрация и едновременно с това и добър поучителен, политически урок за онази част от ръководството на ДПС, които със същата управляваща върхушка от БСП, реализираха печалното двугодишно управление на кабинета на Беров.
Подобни опити и действия, които дестабилизират мира в страната, трябва да бъдат стопирани. И нещо изключително тревожно - правят се законодателни опити чрез законопроекти, внасяни в Народното събрание от членове на парламентарната група на левицата, да се ограничат международно признати подписани и ратифицирани документи, касаещи основните човешки права и свободи. Примери са: Законът за отбраната и въоръжените сили, Законът за радио и телевизия, Законът за читалищата, особено Законът за защита и ползване на българския език, Законът за българското гражданство.
Опасни и безумни са законопроектите на народни представители на левицата, касаещи териториалното и административното устройство, по подобие на опита на Калин Димитров, които се готвят да бъдат внесени от началото на следващата година, когато влиза в действие Законът за териториалното и административно устройство. Забележете, това ще бъде един абсолютен прецедент да се отцепят определени населени места и селища и то по етнически признак с цел - една партия, неудовлетворена от изборните резултати, да постигне друго - по-изгодно съотношение и да има свой кмет.
Тук отново визирам апетитите на БСП към град Кърджали. След справедливото решение на Върховния съд и такъв един прецедент се благославя - оставам настрана дребните играчи - лично от министър-председателя на Република България господин Жан Виденов. Това е невиждано безумие. Вие, господин министър-председателю и депутати от Парламентарната група на демократичната левица, ще се скарате изцяло с българската 13 вековна държавност, ако допуснете това. Представяте ли се, ако едно подобно решение се реализира за град Кърджали и общината, каква верижна реакция ще настъпи във всички останали общини и докъде, ако си позволя да разсъждавам малко по-смело, би довело това етническо самоотцепване и капсулиране не по волята на малцинството на българските турци! Ето това е най-опасното действие. Някой се опитва да минира мостовете на дружба, на общуване, на взаимопомощ между различните етноси.
БСП се намира в тежка управленческа...
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Времето Ви изтече.
ЮДЖЕЛ АТИЛЛА: ... управленческа вътрешнопартийна и междукоалиционна криза. И в този момент, и в това състояние най-удобната карта е националистическата.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Времето Ви изтече.
ЮДЖЕЛ АТИЛЛА: Винаги, когато се е намирала...
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Времето Ви изтече.
ЮДЖЕЛ АТИЛЛА: Може ли една минута, господин председател?
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Няма минути. Десет минути - моля Ви се. Десет минути имахте. Времето Ви изтече. Благодаря.
ЮДЖЕЛ АТИЛЛА: Едно изречение само (господин председателят изключва микрофоните на господин Атилла).
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Времето Ви изтече.
Има думата Йордан Соколов.
Министър-председателят има думата. След това ще Ви дам на Вас, господин Соколов!
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЖАН ВИДЕНОВ: В своето изявление от името на Парламентарната група на Движението за права и свободи господин Атилла си позволи да твърди неистини, които трябва да опровергая най-отговорно. Неистина е, че правителството е инициатор на каквито и да било административно-териториални промени по етнически или религиозен признак. То не е инициирало никога подобни промени, никога няма да ги инициира и по закон според новото демократично българско законодателство това е изцяло в ръцете на местните общности.
Господин Атилла, това е клевета спрямо българското правителство, която може да има тежък международен отзвук. Аз държа да я оп¬ро¬вер¬гая тук, пред вас.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има думата Йордан Соколов от името на Парламентарната група на СДС.
ЙОРДАН СОКОЛОВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми народни представители, уважаеми господин министър-председател, уважаеми господа министри! Отново сме свидетели на нещо, което поставя българския парламент в едно незавидно положение - една партия, която има мнозинство в него, да се опитва да пре¬вър¬не парламента в един партиен придатък. След 12 часа разисквания на пленума на Българската социалистическа партия и коалиция в парламента се внася за решаване въпрос, по който няма да има разисквания. Това не само е абсурдно и от логическа, и от парламентарна гледна точка, това не е само проява на безотговорност от страна на мнозинството, за която говори господин Савов. С тази безотговорност ние отдавна сме свикнали. Всичките прояви в момента на правителството, избрано след изборите от 1994 г., говорят за една безотговорност спрямо нашия народ и спрямо нашата страна.
Свидетели сме обаче на едно друго явление. Това е страхът на мнозинството и на правителството, страх и от народа, страх и от народните представители. Страх, който намери израз в тези заграждения - позорни, около българския парламент, заграждения, за които председателят на Народното събрание на Председателския съвет в сряда заяви, че той не е нареждал и не е искал да бъдат поставяни. Същото изявление от него чухме след изказването на господин Филип Димитров и след това изведнъж се оказа, че полицията е действала именно в резултат на негово искане. Този страх, който изпитва мнозинството, за нас е лесно разбираем. Наистина и мнозинството, и правителството имат от какво да се страхуват. Те трябва да се страхуват за това, че за непълни 17 месеца управление докараха страната до още по-тежка катастрофа от тази, на която бяхме свидетели 1989-1990 г. Те трябва да се страхуват, че носят отговорност за зърнената криза. Те трябва да се страхуват от предадените национални интереси за "Топенерджи" и за "Булфон". Те трябва да се страхуват за фуражната криза. Те трябва да се страхуват, че разрушиха финансовата и банкова система на страната, девалвирайки българския лев и довеждайки до фалит редица банки, които преди това бяха изсмукали десетки милиарди лева от бюджета и от Българската народна банка.
Колкото пъти опозицията и Съюзът на демократичните сили поставят въпроса за оставка на отделни министри, толкова пъти мнозинството е принудено да направи промени, опитвайки се наивно да представи нещата като че ли то не действало под външен натиск, а това било едва ли не вътрешнопартийни решения.
Ние бяхме свидетели във връзка със зърнената криза как си отидоха двама министри от същото това правителство, министри, за които Съюзът на демократичните сили на няколко пъти поиска тяхната оставка за безотговорните им престъпни действия. Ние бяхме свидетели как си отиде министърът на вътрешните работи, един министър, чиято оставка първо поиска Съюзът на демократичните сили. И трябваше наистина по телевизията да видим неговото падение, за да може правителството да се освободи от този човек.
Сега сме свидетели на същото явление. В момент, в който България е докарана до най-тежката си, по всеобщи признания, икономическа криза, в момент, в който не само има срив на нашата икономика, но ние сме свидетели на пълния провал на икономическата политика на БСП и коалиция, се предлагат едни промени, които са повече от козметични, едни промени, с които един неудачен министър се замества от друг, също толкова неудачен. И това обяснява защо мнозинството не иска да има дебати. Защо тук ни се прочита една автобиографична справка, но народните представители не могат да вземат дори отношение по нея. Защо в нарушение на правилника на Народното събрание, който предвижда дебати по всяка точка от дневния ред, се забраняват дебати за персонални промени, но, забележете, забраняват се дебати и за структурни промени. Наистина ние се запитваме: толкова голям ли вече е станал страхът ви, господа от мнозинството, та вие започвате да се страхувате от каквито и да било дебати по какъвто и да било въпрос?
Ние заявяваме: трябва да си отиде правителството на Жан Виденов не по пътя на някакви козметични промени. Вие, както сте тръгнали, още малко ще промените всичките си министри. Трябва обаче да си отиде правителството начело с премиера затова, защото то трябва да понесе своята политическа отговорност за своите безотговорни, престъпни и вредни за България действия. И ние няма да се съгласим с никакви промени, които ни се предлагат тук.
Вие ще ни питате и отсега нататък трябва да питате и българския народ, а не, когато навън стачкуват шофьори и искат да се срещнат с поне един представител на мнозинството, и министрите, и министър-председателят, и народните представители от мнозинството не посмяха дори да излязат на една среща с тях. Това е вашият страх!
Ето защо ние заявяваме, че проблемите на България могат да бъдат решени само с едно ново мнозинство, демократично, избрано по пътя на едни предсрочни парламентарни избори, едно мнозинство, което ще е отговорно пред страната и пред народа си, което ще действа за продължаване на спрелите и върнати назад икономически реформи, което ще изхожда преди всичко и единствено от интересите на България.
Ние няма да участваме в гласуването при създалата се обстановка и съм помолен да заявя, че това ще направят и депутатите от "Нова демокрация".
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.
Има думата Красимир Премянов.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ (ПГДЛ): Уважаеми господин председателю, дами и господа народни представители. Аз очаквах, че господин Соколов взима думата, за да се извини пред целия български народ и пред българския парламент за незаконното и цинично поведение (шум и реплики в блока на опозицията) в последните дни на миналата седмица, когато си позволиха в нарушение на законите, в нарушение на правилата на демокрацията народни представители от Парламентарната група на Съюза на демократичните сили да нанесат побой над полицаи, изпълняващи своите законови задължения. (Силно изразено неодобрение в блока на опозицията, шум, реплики, възгласи: "Това е лъжа!")
Аз се надявам, че Вие ще намерите кураж, ще оцените поведението на своите депутати и ще отправите официално извинение към органите на държавната власт и органите на Министерството на вътрешните работи.
САШО СТОЯНОВ (от място): Няма ударен полицай от депутат! Лъжец!
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Ние ще ви подкрепим, ако вие извършите една такава доблестна и смела постъпка.
Бяха казани доста неистини. Днес сме в една демократична, предвидена от Конституцията процедура. Но за да не допуснем това да се говорят неистини, които се разпространяват чрез ефира към българските избиратели, ще си позволя да дам някои оценки на тези обвинения.
Цинично е да се твърди, че проблемите на българското земеделие са създадени... (силен шум и възгласи "Е-е-е" от страна на болшинството от депутатите от СДС) през последната година на нашето управление. (Шум и реплики в блока на опозицията). Това е логиката, получила своята известност с израза: "Крадецът вика дръжте крадеца". (Шум, оживление и реплики в блока на опозицията) А! Аз няколко пъти от тази трибуна от името на демократичната левица съм си спестявал острите критики към вас, изразявайки надежда, че вие все пак критично ще преосмислите времето, когато управлявахте България...
ИВАН ГЛУШКОВ (от място): Защо изнесохте житото, а?
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: ... и унищожихте много шансове на българската икономика и на българската... (Скандирания от страна на депутати от СДС: "Житото! Житото! Житото!")
Господин председател, моля, призовете към подобаващо за тази зала поведение. (Скандиранията от опозицията продължават: "Хлябът! Хлябът! Хлябът!")
И така, аз искам да кажа ... (Скандиранията продължават, шум и реплики, които не се разбират)
Ами, защото събирате много царедворци там и потреблението не може да бъде удовлетворено. (Скандирания от опозицията: "Пирамиди! Пирамиди! Пирамиди!")
Така, уважаеми господин председателю, дами и господа народни представители, искам да заявя, че ние сме направили нашия анализ на тежкото състояние на българското земеделие и в този анализ ние открихме много причини в исторически план, хронологичен план - 99% от тях са в разрушителната политика, която Съюзът на демократичните сили проведе - ликвидационните съвети, унищожението на материалната база, загубените български пазари. И аз ги моля да не прехвърлят тази изключително голяма историческа отговорност на главата на българската левица, която завари едно тежко и разрушено състояние на българското земеделие. (Много силен шум и реплики в блока на опозицията)
Второто, което искам да подчертая. Обвиняват ни в липса на диалогичност, липса на желание да постигнем съгласие, в една политика, която, виждате ли, спасява България.
Искам да припомня от името на демократичната левица: от година на всяка наша инициатива да говорим по важни проблеми за страната, Съюзът на демократичните сили бойкотира всеки опит за преговори или разговори по важни въпроси за развитието на страната и на политика. И аз ги призовавам, ако те са толкова готови за диалог и разговори, да се включат отново...
СВОБОДКА СТЕФАНОВА (от място): Кажи нещо за убийствата на баща ти!
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: ... в опитите на левицата да приобщи към важните проблеми на страната всички национално отговорни политически сили. В противен случай вие ще заслужите квалификацията на обратното: че вие не сте такива, защото вашите фрагментарни, епизодични и отделни критики всъщност избягват основния въпрос: има ли Съюзът на демократичните сили алтернатива на политиката, която демократичната левица предлага. (Шум и реплики в блока на опозицията)
И ако ние подкрепяме нашето правителство, това е защото то има смелостта да постави началото на истинските реформи в страната, да започне значими и важни разговори с Международния валутен фонд, да обяви своите намерения и да ги облече във формата на писмо за намеренията пред Международния валутен фонд и ние сега очакваме... (Скандирания от страна на депутати от опозицията: "Орион! Орион!")
Бих ви призовал да скандирате: "Сапио" - по-подходящо е!
И така, аз искам да кажа, че основният въпрос, който днес стои на дневен ред, не е вашата оценка за характера на проблемите. Ние смятаме, че всяко управление има своите възможности на ход да променя своята структура, да въвежда нови участници в управлението.
ГЕОРГИ КАРЕВ (от място): И да бяга от отговорност.
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ: Големият проблем е дали има алтернатива на политиката на реформите в страната, които са на дневен ред. И аз мисля, че вие нямате отговор на този въпрос.
Коя политика вие критикувате? (Шум и реплики от блока на СДС) Тази политика, която започнахме и която е призната, възприета като модел, като насока, като съдържание от нашите партньори от международните финансови институции? Мисля, че не критикувате тази политика. Тя дава добра възможност отсега нататък, ако вие сте действително национално отговорна политическа сила, пълноценно да се включите в нейното провеждане. И аз отново ви призовавам да се откажете от този изпитан от времето и отречен от него сценарий на палежи, на насилие, на беззакония и да се хванете с реална политика... (силен шум, изразено неодобрение и реплики от страна на опозицията), която изисква чрез нея да решим проблемите на една страна, за която всички носим отговорност. Защото именно този стил на поведение - конфронтацията, началото на която беше поставена по време на вашето управление, доведе страната до тежки проблеми. Ако тези проблеми днес ние като управление, колкото и непопулярни да са, колкото и трудни да са за голяма част от българския народ като действия, като мерки, като съдържание, ние ви предлагаме да демонстрирате вашата готовност, вашето чувство на национална отговорност и пълноценно да се включите в рамките на конституционните пълномощия, които има една парламентарна политическа сила, в тяхното провеждане. (Шум, реплики и възгласи в блока на СДС) В противен случай вие оставате длъжници с липса на алтернатива, с деструктивна политика и с политика, която може с всички основания да бъде наречена голо политиканство. (Шум и реплики в блока на опозицията)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Процедура.
ИВАН КУРТЕВ (СДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми господа министри! Мое задължение, като заместник-председател, е да подпомагам председателя за спазването на правилника. И аз си позволявам да взема думата, за да обърна внимание на господин председателя за поредното нарушение на правилника.
Господин председател, в нарушение на чл. 45, ал. 1, отново няма дебати. В нарушение на правилника е и цялото това заседание, за което вина има моята колежка госпожа Нора Ананиева, която Ви заместваше в петък. Абсолютно недопустимо е да се провежда заседание и да се определя дневният ред, когато не е направено съответното предложение.
Предложението за извършване на структурни и персонални промени е внесено тази сутрин в 8,03 ч. А какво гласувахме ние в петък? Ами, можеше да се отметне това правителство и да реши, или пък на "Позитано" 20 да решат, че няма да има днес промени и щяхме да изпаднем в смешната ситуация от 22, или 23 декември с въпроса за банката.
И най-малкото, съжалете някои хора от левицата, които виждам, че се чувствуват толкова неудобно и са навели глави, защото ги е срам от това, което правите. В 8,03 ч. тази сутрин се внася предложението. Къде е проектът за решение, господин председател? Проектът за решение, който трябва да бъде раздаден на народните представители? Никой няма този проект за решение. Имаме ли правилник? Нямаме ли правилник? Демократичен парламент ли сме, или Шестото Велико Народно събрание, което стига в един момент знаете докъде - пред вратата на Народното събрание да...
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Какво е Вашето процедурно предложение, господин Куртев?
ИВАН КУРТЕВ: Процедурното ми предложение е да спазвате правилника, господин председателю.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Това не е процедурно предложение. Това е мое задължение. (Шум и реплики от опозицията)
ИВАН КУРТЕВ: Тогава, господин председател...
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Времето Ви свърши.
ИВАН КУРТЕВ: Не е свършило, има още 8 секунди. Възползувайте се от правото си, щом съм нарушил процедурата и ме накажете. (Шум в залата)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Процедура. Но да бъде процедура.
ИВАН БУДИМОВ (СДС): Уважаеми господин председателю, колеги! Сериозно съм обезпокоен от това, което става тук. Добра традиция на нашето Народно събрание, а и не само на нашето, и на предишните, е по важни въпроси, засягащи обществения, културния, икономическия и политическия живот на страната, да се предават директно по Българското национално радио и по Българската национална телевизия.
Уважаеми господин председателю, Вие нарушихте тази традиция. Ние очаквахме, че без наша намеса, Вие ще се разпоредите това, което сега става тук, да бъде предавано по телевизията. Защото още веднъж всички ние сме убедени, че това е изключително важен въпрос.
Ето защо аз правя следното процедурно предложение.
Първо, в момента се прави пълен запис на това заседание. Предлагам в удобно време, когато ръководството на телевизията реши, но в гледано време, да бъде излъчено по Българска национална телевизия. И отсега нататък това предаване да стане директно. (Шум в залата)
Тоест, имам две предложения. Първото процедурно предложение е записът, който е направен, да бъде излъчен по Българската национална телевизия в удобно време. (Реплики от мнозинството) И второто предложение е отсега нататък да започне директно предаване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: По първото Ви процедурно предложение Народното събрание не взема решение. Записи се правят. Телевизията може да излъчи всичко, което е записала.
Второ, по този въпрос аз нямам право да включвам телевизията без решение на Народното събрание. Никой не направи такова предложение навреме. (Реплики от залата)
По третото Ви предложение, предлагам да гласувате предложението отсега нататък да се включи телевизията да предава заседанието на Народното събрание. Който е съгласен, моля да гласува.
От общо гласували 198 народни представители, за - 91, против - 54, въздържали се - 53.
Предложението не се приема. (Шум и реплики в залата)
Поставям на гласуване предложението за структурни промени.
"На основание 84, т. 6 и т. 7 от Конституцията на Република България, Народното събрание
Р Е Ш И:
Създава Министерство на енергетиката и енергийните ресурси."
Моля да гласувате. (Шум и реплики в залата. Народните представители от СДС, Народен съюз, ДПС и независимите депутати напускат пленарната зала)
Моля да гласувате.
Моля квесторите да поканят народните представители в залата да гласуват.
От общо гласували 125 народни представители, за - 124, против - 1, въздържали се - няма.
Предложението се приема.
Ще прочета състава на Комисията за провеждане на тайния избор.
Комисията се състои от: Валентина Крумова, Георги Аврамов, Георги Димитров Георгиев, Георги Юруков, Драгомир Шопов, Мариела Митева, Анатолий Величков, Иван Сотиров, Моньо Христов, Ремзи Осман и Румен Русев. Председател на комисията е Мариела Митева.
Моля комисията да проведе избора.
Има думата Мариела Митева.
МАРИЕЛА МИТЕВА (ПГДЛ): Благодаря Ви, господин председателю. Във всички случаи комисията провежда избора, но от името на Парламентарната група на Демократичната левица ние сме внесли предложение за приемане на процедурни правила при тайно гласуване по предложение за частични и персонални промени в Министерския съвет. Знаете, че това са решения, които се приемат ад хок за всеки конкретен случай на частични и персонални промени в правителството. И ние настояваме тези правила да се гласуват.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Моля да ги прочетете.
МАРИЕЛА МИТЕВА: Добре, ще ги прочета:
"Народното събрание на основание чл. 81, ал. 3 и чл. 84, т. 6 от Конституцията на Република България и § 3 и 5 от Допълнителните разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Р Е Ш И:
Приема Процедурни правила за провеждане на тайно гласуване по предложение на министър-председателя за частични и персонални промени в Министерския съвет, както следва:
1. Тайното гласуване се провежда от Комисията за произвеждане на тайно гласуване, създадена с Решение на Тридесет и седмото Народно събрание на 25 януари 1995 г.
2. Предложението на министър-председателя гласи:
"Народното събрание:
1. Освобождава:
- заместник министър-председателя Светослав Стоянов Шиваров от длъжността министър на земеделието и хранителната промишленост;
- Климент Петров Вучев от длъжността министър на промишлеността;
- Георги Костов Георгиев от длъжността министър на културата.
2. Избира:
- Любомир Петров Дачев за министър на промишлеността;
- Кръстьо Параскевов Трендафилов за министър на земеделието и хранителната промишленост;
- Румен Стоянов Овчаров за министър на енергетиката и енергийните ресурси;
- Иван Русев Маразов за министър на културата."
3. Гласуването по предложението на министър-председателя се осъществява "ан блок". Бюлетините са две: едната е с надпис "за предложението на министър-председателя", а другата - "против предложението на министър-председателя", като и двете бюлетини съдържат текста на предложението.
4. Бюлетините от двата вида се поставят в изборните кабини.
5. Пликовете за гласуване се предоставят на народните представители от членовете на комисията.
6. Народните представители поставят в плика предпочетената от тях бюлетина, след което пускат плика в изборната урна. Гласуването се отбелязва в изборен списък, съдържащ имената на всички народни представители. След гласуването народните представители се подписват в изборния списък саморъчно.
7. Разкъсване, зачертаване и други знаци върху бюлетината не я правят недействителна. Плик с две или повече еднакви бюлетини се брои за една действителна бюлетина.
8. Бюлетината е недействителна, когато е саморъчно направена или когато е намерена в изборната кутия без плик. Когато пликът съдържа бюлетини от двата вида - бюлетините се броят за една недействителна бюлетина.
9. Плик, в който липсва бюлетина, се брои за празен плик.
10. След приключване на тайното гласуване комисията обявява резултата.
11. Предложението на министър-председателя за частични и персонални промени в Министерския съвет е прието, когато за него са гласували повече от половината от присъстващите народни представители.
Това е проектът на решението. Моля да го подложите на гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Моля да гласувате.
От общо гласували 123 народни представители, за - 123, против - няма, въздържали се - няма.
Решението е прието.
Моля комисията да проведе тайния избор.
След гласуването
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ (Звъни): Продължаваме заседанието на Народното събрание. Моля председателят на Комисията по избора да прочете протокола.
ДОКЛАДЧИК МАРИЕЛА МИТЕВА:
"ПРОТОКОЛ
Днес, 10 юни 1996 г., се проведе тайно гласуване по предложение на министър-председателя за частични персонални промени в Министерския съвет, внесено на 10 юни 1996 г.
Комисията за произвеждане на тайно гласуване в състав: Мариела Митева, Георги Аврамов, Драгомир Шопов, Георги Юруков, Георги Димитров Георгиев, Валентина Крумова, Румен Русев, Моньо Христов, Ремзи Осман, Иван Сотиров и Анатолий Величков обявява следните резултати:
- общ брой на гласувалите народни представители - 125;
- гласували за предложението на министър-председателя - 121;
- гласували против предложението на министър-председателя - 2;
- брой на празните пликове - 1;
- брой на пликове с две или повече различни бюлетини - 1.
Въз основа на произведеното тайно гласуване, Народното събрание на основание на чл. 81, ал. 1 от Конституцията на Република България, във връзка с § 5 от Допълнителните разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и на чл. 84, т. 6 от Конституцията на Република България
РЕШИ:
1. Освобождава:
- заместник министър-председателя Светослав Стоянов Шиваров - от длъжността министър на земеделието и хранителната промишленост;
- Климент Петров Вучев - от длъжността министър на промишлеността;
- Георги Костов Георгиев - от длъжността министър на културата.
2. Избира:
- Любомир Петров Дачев - за министър на промишлеността;
- Кръстьо Параскевов Трендафилов - за министър на земеделието и хранителната промишленост;
- Румен Стоянов Овчаров - за министър на енергетиката и енергийните ресурси;
- Иван Русев Маразов - за министър на културата."
Честито! (Продължителни ръкопляскания)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Моля новоизбраните министри да дойдат да положат клетва.
(Новоизбраните министри излизат на трибуната. Всички депутати стават прави)
Моля да повтаряте след мен:
"Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се!" (Новоизбраните министри повтарят текста на клетвата. Продължителни ръкопляскания)
Моля да попълните клетвени декларации.
(Новоизбраните министри попълват и подписват клетвени декларации)
Давам думата на министър-председателя Жан Виденов.
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ЖАН ВИДЕНОВ: Уважаеми господин председателю, уважаеми дами и господа народни представители, уважаеми колеги министри! Позволете ми да благодаря на мнозинството, което подкрепи категорично тези толкова необходими промени в структурата и състава на правителството; промени, необходими, за да се гарантират всички шансове за успех в стартираната структурна реформа, особено в сегашния решаващ етап от нея, финансовата, бюджетната и банковата стабилизация на страната - нашата най-непосредствена задача.
Достойно за съжаление е, че депутатите от опозицията предпочетоха да се дистанцират от такова едно общонационално усилие. Смятам, че с това се демонстрира още един път безалтернативността на политиката, която трябва да се осъществява днес в страната и която правителството е готово да осъществява и вече осъществява. Затова ние в новия състав на Министерския съвет не само най-активно, отговорно и откровено ще участвуваме в утрешния дебат по внесения вот на недоверие към правителството, ние се ангажираме в най-кратки срокове да представим пред вас и пълна програма за всички необходими мерки в различни отрасли, в това число и в бюджетната сфера, не само в реалния сектор и в банковата система, за стабилизация на страната и успешно стартиране на структурната реформа.
Надявам се по този документ парламентът заедно с Министерския съвет да проведе отговорен дебат, дебат в полза на обществото, дебат, който ще ни усили като нация в тази толкова сложна и важна за страната ни година.
Благодаря още веднъж. (Продължителни ръкопляскания)
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Закривам заседанието. (Звъни)
Закрито в 11,30 ч.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Благовест Сендов
СЕКРЕТАРИ:
Иван Братулев
Юмер Юмер